12 Nisan

İÇ POLİTİKA

Ocak ayından bu yana 372 farklı maden projesine onay verildi

Çevre Bakanlığı Ocak 2024’ten bu yana 372 maden projesine onay verdi. Sermayenin orman ve tarım alanlarına yaptığı GES ve RES projelerinin 378’i onaylandı.

DEM Parti’den Kobane açıklaması: Özgürlüklerden yana tutum alın

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın sanık olduğu Kobane davasında karar duruşması 17 Nisan’da görülecek. DEM Parti yaptığı açıklamayla özgürlüğe vurgu yaptı.

EKONOMİ

Kümesteki tilki: Lezita!

İşçileri bayrama grevle giren Lezita, Türkiye’nin yakın tarihini pek çok yönüyle içeren bir ibret hikayesi gibi. Türkiye’yi ve emekçileri kümese giren tilki gibi soyan patronla işçilerinin hikayesi…

DIŞ POLİTİKA

Hindistan ‘en büyük seçim’e hazırlanıyor: Neden 6 hafta sürüyor?

Hindistan’da gelecek hafta başlayacak genel seçim süreci 1 Haziran’da tamamlanacak, sonuçlar 4 Haziran’da açıklanacak. 6 hafta boyunca dünya nüfusunun sekizde biri sandık başına gitmiş olacak.

İsrail güçleri, Batı Şeria’da iki Filistinliyi öldürdü

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da öldürdükleri bir kişinin Hamas mensubu olduğunu ileri sürdü. Hamas, öldürülen kişinin Kassam Tugayları mensubu olduğunu doğruladı.

ABD ve Japonya’dan ilişkileri güçlendirme kararı: İki ülke Çin’e karşı hangi alanlarda iş birliği yapacak?

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın ABD gezisi sırasında iki ülke arasında çok sayıda anlaşma imzalandı. ABD Başkanı Joe Biden ve Fumio Kishida, Çin’den gelebilecek olası bir tehdit karşısında askeri iş birliğini güçlendirme kararı aldı.

Rusya’dan Ukrayna’da Kiev yakınlarındaki en büyük elektrik santraline füze ve İHA saldırısı

Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 50 kilometre güneyindeki Tripilya Elektrik Santrali’ne saldırı düzenledi. Enerji tesisi, füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) vuruldu.

13 Nisan

İÇ POLİTİKA

Teleferik kazasında tahliye çalışması devam ediyor: 98 kişi kurtarıldı

Antalya Konyaaltı Tünektepe Teleferik Tesisi’nde kaza nedeniyle kabinlerde mahsur kalanlardan 98’inin kurtarıldığı bildirildi. Havada asılı bulunan 9 kabinde ise tahliye çalışmaları devam ediyor.

Antalya’da kaza yapan teleferik, ‘Türkiye’nin en ucuzu’ diye tanıtılmış

2017 yılında yapılan Tünektepe Teleferiğinin açılışında konuşan AK Partili eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Türkiye’nin en ucuz teleferik taşıma ücreti” açıklaması yapmıştı.

Antalya’daki teleferik kazasında 13 gözaltı kararı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, teleferik hattını işleten firma ile bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Makine Mühendisleri Odası: Teleferik tesisinin yıllık kontrolleri yapılmadı

Antalya’da gerçekleşen teleferik kazasıyla ilgili açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, tesisin periyodik kontrollerinin yapılmadığını belirtti

İsrail ile ticareti gündeme getiren Yavuz tutuklandı

Bakanlığın İsrail’le ticaret kısıtlamasına dair paylaşımda bulunan Siyasal İletişimci Evren Barış Yavuz tutuklandı.

Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı

Şirnex Barosu bir kadına taciz eden uzman çavuşun açığa alındığını ve tedavisi ardından gözaltına alındığını duyurdu.

Cumartesi Anneleri 994’ncü haftasında Dağlı’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 994’ncü haftasında 14 Nisan 1995’te gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ali İhsan Dağlı’nın akıbetini sordu.

Fehim Işık: Erdoğan kaybetmemek için tutunacak dal arıyor

AKP’nin Ortadoğu ve uluslararası görüşmelerle ‘tutunacak bir dal’ aradığını söyleyen gazeteci Fehim Işık, Erdoğan’ın Kürt özgürlük hareketi karşısında istediğini elde etmesinin zor olduğunu vurguladı

EKONOMİ

Gürer: Çiftçilerin bankalara olan kredi borcu bir yılda yüzde 75 arttı

CHP’li Ömer Fethi Gürer, tarım sektörünün bankalara olan kredi borçlarının bir yılda yüzde 75 arttığını ve çiftçilerin borçlanarak üretim yaptığını söyledi.

Türkiye enflasyonda Venezuela’yı da geçti: Dünyada dördüncü sırada

Dünyada enflasyon lideri olan Venezuela, mart ayında yüzde 67,8’lik enflasyonla beşinci sıraya gerilerken Türkiye ise martta yüzde 68,5’lik enflasyonla Venezuela’yı geçti.

Hakan Kara 4 maddede anlattı: 18 milyar dolar ne olacak?

Hakan Kara, Dünya Bankası’nın 18 milyar dolarlık ek finansmanına dair konuştu. Kara, “Ekonominin gidişatını değiştirmese de birçok açıdan pozitif bir gelişmedir” dedi.

Çevre Bakanlığı ‘yeşil çimento’ kullanımını teşvik edecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2053 Net Sıfır Emisyon hedefleri kapsamında, kamu ihale sözleşmelerinde ‘yeşil çimento’ kullanımının teşvik edileceğini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den İran’a karşı ‘savaş gemisi’ hamlesi, Biden’dan Tahran’a mesaj

WSJ’nin iddiasına göre, ABD, İsrail’e yönelik olası bir İran saldırısına karşı en az iki muhribi ‘harekete geçirdi’. ABD Başkanı’nden İran’a ‘Yapmayın’ çağrısı geldi.

ABD başkanlık seçimleri: Trump hüküm giyerse ne olacak?

ABD’de Cumhuriyetçilerin Başkan adayı, eski başkan Trump hakkında yürüyen çok sayıda dava var. Peki hüküm giyerse ne olacak? Başkan seçilebilir mi, oy kullanabilir mi, kazanırsa hapisten çıkabilir mi?

Almanya Başbakanı Scholz’un zorlu Çin ziyareti: ‘Hak ihlallerini dile getirmeli’

Yeşiller, CDU, Dünya Uygurlar Kongresi ve Tayvan, Almanya Başbakanı Scholz’tan insan hakları ihlalleri, Rusya ve Kuzey Kore’ye destek ile siber saldırıları açıkça dile getirmesini istedi.

Hürmüz Boğazı yakınlarında gemiye el konuldu: İsrail’den İran’a ‘korsanlık’ suçlaması

İran devlet basını, Devrim Muhafızları’na bağlı donanma özel kuvvetlerinin ‘İsrail bağlantılı’ bir yük gemisine el koyduğunu duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Katz, İran’a tepki gösterdi.

İsrailli yerleşimcilerden Batı Şeria’da ikinci saldırı: 5 Filistinli yaralandı

İsrail ordusu, cuma günü kaybolan 14 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin bulunduğunu açıkladı. İsrailli yerleşimciler, dün saldırdıkları Mugayyir’e yeniden saldırı düzenledi.

Almanya, Filistin’e destek veren eski Yunanistan Maliye Bakanı’na siyasi yasak getirdi

Eski Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis’in Almanya’da siyasi faaliyetlere katılması Filistin’e destek verdiği yasaklandı. Varufakis, online toplantılara da katılmasının yasaklandığını belirtti.

Joe Biden’dan ilk açıklama: İsrail’in güvenliğine olan taahhüdümüz sarsılmaz

İran-İsrail geriliminin tırmanmasının ardından tatilini yarıda kesen ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’a döndü.

İran, İsrail’e İHA’lar ve füzelerle saldırı düzenledi

İran Devrim Muhafızları, İsrail’e insansız hava araçları ve füzelerle saldırı düzenledi. Saldırının başladığına dair açıklamadan yaklaşık 3 saat sonra İsrail’de sirenler çalmaya başladı.

Irak Başbakanı Sudani ABD’ye uçtu

Irak Başbakanı Sudani, Koalisyon Güçleri’nin Irak’taki varlığı konusunu konuşmak üzere ABD’ye uçtu.

Mexmûr’un yeni eşbaşkanları Fatma Hilalî ve Adnan Yılmaz oldu

Mexmûr Kampı’nda dün yapılan belediye seçimlerinde Fatma Hilalî ve Adnan Abdullah Yılmaz yeni eşbaşkanlar olarak seçildi

Brezilya’da 36 sendika ortak çağrı yaptı

Brezilya’da 36 sendika, patronlara ve sendika karşıtı uygulamalara dair bildiri yayınladı.

Güney Kore’de soğan fiyatı iktidarı devirdi

Güney Kore’de yapılan genel seçimlerde muhalefetteki Demokratik Parti, ittifak yaptığı diğer küçük partilerle birlikte parlamentodaki 300 sandalyenin 192’sini almayı başardı.

14 Nisan

İÇ POLİTİKA

Teleferik kazası ön raporu: Bakım, onarım, denetimde kusurlar var

Antakya’da 1 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı kazaya ilişkin iş güvenlik uzmanları, elektrik ve makine mühendisleri tarafından kazaya ilişkin hazırlanan bilirkişi ön raporu da açıklandı.

İSİG: 2024’ün ilk üç ayında en az 425 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, ocak ayında 161, şubat ayında 149, mart ayında 115, 2024 yılının ilk üç ayında ise en az 425 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Teleferik kazası: 14 şüpheliden 5’i tutuklandı

Antalya’daki teleferik kaza sonrasında başlatılan soruşturmada 14 şüpheliden 5’i tutuklandı. 1 kişi serbest bırakılırken, 8 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

75 yaşındaki Hatice Yıldız tutuklanmıştı: Cezaevinde baygınlık geçirdi

Sağlık durumu giderek kötüleşen 75 yaşındaki tutuklu Hatice Yıldız’ın oğlu Alper Yıldız, annesinin cezaevinde sıklıkla baygınlık geçirdiğini söyledi.

EKONOMİ

Son 6 ayın zirvesinde: Savaş etkisi petrol fiyatlarını vurdu

Orta Doğu’da yaşananlar petrol piyasasında etkisini gösterdi. İran’ın İsrail’e saldırmasının öncesinde, WTI ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü varil başına 86 dolara yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

Avrupa ülkelerinden, İran’a tepki İsrail’e destek açıklamaları

Avrupa Birliği ve İngiltere, İran’ın İsrail’e saldırısına tepki gösterdi ve İsrail’i desteklemeye devam edecekleri mesajını verdi.

İsrail acil çağrı yaptı: BMGK bugün toplanıyor

İran’ın saldırılarının “dünya barışına açık bir tehdit” olduğunu öne süren İsrail Temsilcisi, BMGK’nin elindeki tüm araçlarla İran’a karşı harekete geçmesi gerektiğini savundu.

Biden’ın ‘Netanyahu’ endişesi: ‘ABD’yi çatışmanın içine çekmeye çalışıyor’

İsrail, İran’ın fırlattığı İHA ve füzelerin yüzde 99’unun bertaraf edildiğini savundu. ABD basınına göre, Biden, Netanyahu’ya ‘İran’a karşı olası bir saldırıya ABD’nin katılmayacağını’ söyledi.

İran’dan İsrail ve ABD’ye ‘misilleme’ uyarısı, Hamas’tan ilk açıklama

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Bakıri, ABD’nin İsrail’in olası misillemesine destek vermesi halinde ABD üslerinin de hedef alınacağını söyledi. Hamas’a göre İran’ın saldırısı ‘doğal bir hak’.

Dünyadan İran’ın İsrail saldırısına tepkiler: ‘Uyarmıştık’

İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından açıklama yapan Çin, gerilimin Gazze’deki çatışmanın yayılma etkisi olduğunu belirterek savaşa derhal son verilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Sunak: İngiltere uçakları, İran İHA’larını düşürdü

İngiltere Başbakanı Sunak, İran’ın İsrail’e fırlattığı insansız hava araçlarının bazılarının İngiltere uçakları tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Gazze’de ateşkes görüşmeleri: ‘Hamas, teklife olumsuz yanıt verdi’

İsrail, Gazze’de ateşkes ve rehine takasına ilişkin anlaşma teklifinin Hamas tarafından reddedildiğini açıkladı. İsrail güçleri, kuzeydeki evlerine dönmeye çalışan beş Filistinliyi öldürdü.

Reuters: ABD, Türkiye aracılığıyla İran’a mesaj gönderdi

Reuters haber ajansına konuşan Türkiyeli diplomatik bir kaynak, İran’ın İsrail’e saldırısından önce Türkiye’yi de bilgilendirdiğini söyledi.

İran Genelkurmay Başkanı: Misillemeye katılırsa ABD üslerini de vururuz

İran İsrail arasındaki gerilim devam ediyor.

Dünyadan İran’ın İsrail saldırısına tepkiler

İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından çeşitli ülke ve kurumlardan sükunet ve gerilimi düşürme çağrıları gelmeye devam ediyor

Zaharova’dan İsrail’in ‘kınayın’ çağrısına Ukrayna hatırlatması

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, İran’ın kınanmasını isteyen İsrail’e tepki gösterdi: ‘İsrail’in, Kiev yönetiminin Rus bölgelerine yönelik en az bir saldırıyı kınadığını bana hatırlatır mısın?’

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyine dönmek isteyen Filistinlilere saldırdı: En az 5 ölü

İsrail ordusunun, Gazze’nin kuzeyindeki evlerine dönmek isteyen Filistinlilere saldırısında 5 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi

Şarbajêr’e bağlı Gelale köyünde bir ev bombalandı, evde bulunan Muhammed Saîd isimli genç katledildi.

Metîna’da iki köy bombalandı

Türkiye’ye ait savaş uçakları, Federe Kurdistan Bölgesi’nin Metîna alanındaki Belave ve Guherzê köylerini bombaladı.

15 Nisan

İÇ POLİTİKA

CHP’liler adalet nöbeti başlattı, Muhittin Böcek ‘Soruşturma hızı manidar’ dedi

Antalya’da teleferik kazası ile ilgili Kepez Belediye Başkanı Kocagöz’ün tutuklanmasıyla başlayan protestolar cezaevi önünde adalet nöbetiyle sürüyor. Muhittin Böcek, “Soruşturma hızı manidar” dedi.

Beştepe’den ‘Baykar’ açıklaması

Savunma Sanayii Başkanlığı, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahibi ve yöneticisi olduğu Baykar’ın devlet tarafından gerçekleştirilen yatırım teşvik unsurlarından yararlanmadığını duyurdu.

Rapor açıklandı: Eğlence merkezinde 29 kişinin ölümüne neden olan yangın nasıl çıktı?

İstanbul Beşiktaş’ta 29 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü yangınına dair itfaiye raporu açıklandı. Yangının kaynak makinesinden çıktığı belirlendi. Raporda ihmallere de yer verildi.

Yargıtay Başkanı seçimi 17. tura kaldı

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle seçime 17. tur oylamayla yarın devam edilecek.

Yargıtay Deniz Poyraz davasında başvuruları reddetti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davada etkili soruşturma yapılmadığı yönünde yapılan başvuruyu reddetti

Kobanê Davası’nın karar duruşması: Demirtaş duruşmaya katılmayacak

Yaklaşık 8 yıldır devam eden ve 17 Nisan’da kararın açıklanması beklenen Kobanê Davası’na tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş’ın katılmayacağı belirtildi.

CHP’li Başarır Antalya Adliyesi’nde: ‘İmtiyaz değil adil yargılama istiyoruz’

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz için Antalya Adliyesi önünde adalet talep etti. Başarır, “İmtiyaz değil adil yargılama istiyoruz” dedi.

Tacize karşı özsavunmamızı geliştireceğiz

Şirnex’te yaşanan uzman çavuş tacizini protesto eden TJA, devletin özel savaş politikalarına karşı sessiz kalmayıp, özsavunmalarını geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

EKONOMİ

Büro Emekçileri Sendikası: Açlık sınırı 24 bin liraya, yoksulluk sınırı 65 bin liraya yükseldi

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi, nisan ayında açlık sınırı 24 bin 454 liraya, yoksulluk sınırının 65 bin 901 bin liraya yükseldiğini açıkladı.

Merkez Bankası 2023 yılında 818 milyar TL zarar açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 31 Aralık 2023’te sona eren 92. hesap dönemine ilişkin bilançosu, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

TÜİK: Geniş tanımlı işsizlik 24,5 oldu

TÜİK verilerine göre, zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 1,9 puan azalarak yüzde 24,5 oldu.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye Biradost’a hava saldırısı düzenledi

Türkiye’ye ait savaş uçakları Biradost bölgesine hava saldırısı düzenledi.

Faşist AfD oy kaybediyor: ‘Protestolar önemli bir etken’

Bu yılın başında anketlerde oyu yüzde 23 görünen Almanya için Alternatif (AfD), son anketlerde yüzde 18’e kadar düştü. Dr. Yaşar Aydın, partiye karşı gösterilerin oy kaybında etkili olduğunu söyledi.

Rusya ve Kazakistan’da sular yükselmeye devam ediyor: Binlerce kişi tahliye edildi

Eriyen kar suları ve patlayan bir baraj, komşu ülkeler Rusya ve Kazakistan’da pek çok bölgeyi sular altında bıraktı. Sadece Kazakistan’da 111 bini aşkın kişi tahliye edildi.

BM’den ‘İsrail’ tespiti: Yapay zeka can kayıplarını ve tahribatı artırdı

BM raportörleri, İsrail ordusunun Gazze’deki saldırılarda “Gospel”, “Lavender” ve “Where’s Daddy?” gibi yapay zeka sistemleri kullanmasının can kayıplarını ve tahribatı artırdığını açıkladı.

İsrail: İran’a yanıt vereceğiz

İran saldırısında zarar gören üssü ziyaret eden İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, İran’ın hava saldırısına yanıt vereceklerini açıkladı.

Filistin’de mart ayında 9 gazeteci öldürüldü

Filistinli Gazeteciler Sendikası, İsrail’in mart ayında gazetecilere karşı gerçekleştirdiği saldırılarda 6 gazetecinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Trump, ceza davasında hakim karşısında: Jüri seçim süreci başladı

ABD tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk eski başkan olan Trump, duruşmanın yapıldığı Manhattan mahkemesine geldi. Reddi hakim talebi bir kez daha reddedildi.

16 Nisan

İÇ POLİTİKA

Mega Polietilen işçileri iş bıraktı: Maaşımızı ödemiyorlar ama milyonlarca dolar kâr açıklıyorlar

Adıyaman’da Mega Polietilen fabrikasında çalışan işçiler, iş bıraktı. İşçiler maaşlarının ödenmediğini, sigortalarının eksik yatırıldığını ve iş kazaları yaşandığını söyledi.

Kobanê Davası’nda yaşananlar, akılda kalanlar, hukuka aykırılıklar

Eski HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da yargılandığı Kobanê Davası’nda karar duruşması yarın gerçekleşecek. Dava öncesinde ve dava sürecinde onlarca tartışmalı gelişme yaşandı.

Tanju Özcan: Yabancı öğrencilerin biletlerine astronomik zam yapacağız

Mülteci düşmanı uygulamalarıyla sık sık gündeme gelen CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan seçimin ardından ilk iş yabancı öğrencileri hedef aldı.

Can Atalay’dan deprem kayıpları için seferberlik çağrısı: Borçluyuz

TİP’ten Hatay milletvekili seçildikten sonra AYM kararlarına rağmen vekilliği düşürülen Can Atalay, 6 Şubat depremlerinde kaybolanlar için seferberlik çağrısı yaptı.

Kısıtlamaya rağmen İsrail ile ihracatın devam ettiği iddiasını Bakanlık yalanladı

Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail’e yönelik kısıtlama kararına rağmen çimento ihracatının devam ettiği iddia edildi. Ticaret Bakanlığı iddiaları yalanladı.

Leyla Güven’e kayyımları eleştirmekten ceza

DTK’nin tutsak Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında kayyım atamasına dair yaptığı eleştiri gerekçesiyle 5 ay ceza verildi.

İstanbul’da ev baskınları: 6 gözaltı

İstanbul’da yapılan ev baskınlarında DEM Parti üyelerinin de aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı

EKONOMİ

Merkez Bankası’nın paraları nereye gitti?

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası’nın zararının ekonomiye bir yarar sağlamadığı gibi paranın belli ellerde toplanmasına neden olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları için ABD’ye gitti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları için ABD’ye gitti. Şimşek, yarın Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından düzenlenecek Küresel Görünüm Forumu’na katılacak.

Tarım ÜFE mart ayında aylık yüzde 5,57, yıllık ise yüzde 61,87 arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5.57, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 61,87 artış gösterdi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail Genelkurmay Başkanı: İran’ın saldırıları Orta Doğu’da yeni iş birliği fırsatları oluşturdu

İran saldırısına karşı ABD, İngiltere, Fransa ve ismini açıklamadığı ortaklarla çalıştıklarını söyleyen İsrail Genelkurmay Başkanı “Saldırı Orta Doğu’da yeni iş birliği fırsatları oluşturdu” dedi.

Şi ile Scholz Pekin’de görüştü: ‘Yeni bir dönem başladı’

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Almanya ile ilgili sıcak mesajlar verdi.

17 Nisan

İÇ POLİTİKA

20 tur bitti: Yargıtay üyeleri yine Başkan seçemedi

Yargıtay’da 25 Mart’ta başlayan başkanlık seçimleri devam ediyor. 20 tur oylamada hiçbir aday, 348 üyenin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadı, seçime 21. turla devam ediliyor.

AYM, cezaevlerinde TTE zorunluluğu getiren düzenlemeyi iptal etti

Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından darbe ve terör suçlularına tek tip elbise zorunluluğu getiren düzenlemeyi iptal etti. Kararda düzenlemenin ‘gereklilik kriterlerini taşımadığı’ belirtildi.

Atalay kararında ‘ihlal yok’ diyen Basri Bağcı, AYM Başkanvekili oldu

Anayasa Mahkemesi üyesi Basri Bağcı, 9 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve Yüksek Mahkemenin Başkanvekili oldu.

Erdoğan’dan sert değişim mesajı: “gerekeni yapacağız”

31 Mart yerel seçimlerindeki yenilginin ardından ilk kez Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert değişim mesajı verdi, “gerekeni mutlaka yerine getireceğiz” dedi.

Erdoğan başarısızlığını yok saydı: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerindeki başarısızlığı yok saydı

Abdülkadir Selvi: Osman Kavala’nın hapiste tutulmasının Türkiye’ye ne yararı var?

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde “Gezicilerin yıllarca hapis yatacak olmasının Türkiye’ye ne yararı var? AK Parti’ye ne fayda sağlıyor? Artık iklimin değişmesi ve baharın gelmesi gerekiyor” diye yazdı.

MHP yöneticisinden Selvi’ye Alevilik üzerinden nefret söylemi

“Osman Kavala’nın hapiste tutulmasının, Gezicilerin yıllarca hapis yatacak olmasının ne yararı var?” diyen Abdulkadir Selvi, MHP tarafından hedef alındı. MHP Sosyal Medya Sorumlusu Hüseyin Özkan ise “Kılıç artığı” diyerek nefret söyleminde bulundu.

İYİ Parti’den istifa eden Salim Ensarioğlu: Demirtaş serbest kalmalı

Bağımsız İstanbul milletvekili Salim Ensarioğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Sayın Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşmasını istiyorum” dedi.

Uraz Kaygılaroğlu verdiği pozlarla ilgili özür diledi

Oyuncu Uraz Kaygılaroğlu, fotoğraf sanatçısı Sayna Soleimanpour’un sergisi için verdiği pozlara gelen tepkiler üzerine, “Amacım hiçbir şekilde kötü duygular uyandırmak değildi” diyerek özür diledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi kasasında para olmasına rağmen vergi borcunu ödememiş

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin borcu Sayıştay raporuna girdi. Sayıştay ödenmeyen vergi borcu için “Belediye her ne kadar bir kamu kuruluşu olsa da, vergi borcunun zamanında ödenmemesi nedeniyle kamu maliyesince katlanılan külfet kurum lehine oluşan kamu yararından çok daha fazladır” dedi.

Hangi belediye, ne kadar borç açıkladı?

31 Mart yerel seçimlerinde haritanın muhalefet lehine değişmesiyle birlikte, özellikle AKP-MHP’den devralınan il ve ilçe belediyelerinin içinde bulunduğu borç yükü açıklamalara, afişlere yansımaya başladı.

20 yıl AKP ve MHP’nin yönettiği Kütahya’da borç 2 milyar TL’ye dayanmış

20 yıl boyunca AKP ve MHP’nin yönettiği Kütahya Belediyesi 1 milyar 717 milyon lira borç ile CHP’li Eyüp Kahveci’ye devredildi.

YSK, Hatay, Ordu, Ardahan ve İskenderun itirazlarını reddetti

YSK, Ordu, Hatay, Ardahan ve İskenderun’da seçimlerin iptali başvurularını reddetti. Ordu, Hatay ve İskenderun AKP’de, Ardahan ise CHP’de kaldı.

‘İktidar Antalya’ya sopa gösterdi’

CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, Antalya’da yaşanan teleferik kazasının ardından önceki gün tutuklandı.

Êzidî toplumunun ‘Çarşema Sor’ bayramı kutlandı

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Toplum Örgütü Konfederasyonu, Din ve İnanç Meclisi ve KNK Êzidî toplumunun Çarşema Sor Bayramı’na dair mesajlar yayınladı

Nedim Şener’e HDP’lilere hakaretten ceza

HDP’li milletvekillerine “Meclis’te yemin eden ve şereften yoksun o milletvekillerine o paralar haram olsun” diyen Nedim Şener, tazminat ödemeye mahkum edildi.

Avukatlar PKK Lideri Öcalan ile görüşmek için kapsamlı bir sürece başlıyor

Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğini vurgulayan avukat Yaşar Kaya, ‘Müvekkilimizle görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurduk.

Kato Dağı’na girişler 15 gün yasak

Elkê ilçe kırsalındaki Kato Dağı bölgesine girişler 15 günlüğüne yasaklandı

EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Karahan Washington’da konuştu: Ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik

Bakan Şimşek ile birlikte IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere ABD’ye giden MB Başkanı Karahan, Washington’da konuştu: En büyük önceliğimiz enflasyonla mücadele ve rezerv biriktirmek…

Toshiba 5 bin personelini işten çıkarıyor

Firma, her iş biriminde kaç pozisyonda işten çıkarmaların yapılacağını belirlemek amacıyla Mayıs başında işçi sendikasıyla müzakereleri başlatacak.

Bakan Vedat Işıkhan asgari ücrete ara zam kapısını kapattı

Işıkhan, emeklilere de enflasyon veya sözleşme kaynaklı fark dışında bir ödeme yapılmayacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı: Bundan sonraki stratejimiz rezerv biriktirmek

Fatih Karahan asgari ücretteki artışın enflasyona neden söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’nin yoğun Orta Doğu trafiği: Rusya’nın temsilcisi de Ankara’da

İsrail’in İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına saldırısı ve İran’ın İsrail’e hava saldırısı ile tırmanan gerilimle birlikte Ankara’nın Orta Doğu mesaisi de hız kazandı.

Irak Parlamentosu’ndan Ankara’ya ziyaret

Irak Parlamento Başkan Vekili Muhsin Mendelawi başkanlığındaki bir heyet Ankara’yı ziyaret etti.

Binarê Qendîl’e saldırı

Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Binarê Qendîl alanında bulunan Kortek tepesine saldırdığı belirtildi.

Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak

YNK Lideri Bafil Talabani, Kürdistan Bölgesi parlamento seçimlerinin zamanında yapılacağını bildirdi

Rusya: Karabağ’da konuşlanan ‘barış gücü’ birlikleri bölgeden çıkmaya başladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, askeri birliklerinin Karabağ’dan çıkışını doğruladı.

BM’den Gazze ve Batı Şeria için yardım çağrısı

“İsrailli güçlerin, kuzeye dönüşe izin verdiğine ilişkin haberler çıktı. Hatta bazı insanlar telefonla aranarak kuzeye dönebilecekleri yönünde bilgilendirdi. Binlerce kişi burada sıraya girince İsrail ordusu ateş açtı.”

İsrail, Batı Şeria’da yerleşim kurmak için 64 dönüm araziye el koyuyor

El-Halil Belediyesi, İsrail’in, bölgedeki 8 bin kişilik Filistin nüfusunun zorla göç ettirilmesi için hazırlandığını açıkladı.

İsrail, çocuk parkına saldırdı

Megazi Mülteci Kampı’na savaş uçaklarıyla düzenlenen saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti.

Hizbullah’ın komutanları öldürüldü

İsrail hedef aldığı Lübnan’da üst düzey Hizbullah komutanlarını öldürdü.

İsrail Refah’a yönelik saldırılarına tekrar başladı

İsrail ordusu, Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze’nin güneyindeki Refah kentine hava saldırıları düzenlemeye davam ediyor.

18 Nisan

İÇ POLİTİKA

Kobanî davasında “tutukluluğa devam” kararı

Mahkeme, tutuklu yargılanan siyasetçilerin tutukluluğuna devam edilmesi kararı verdi, diğer adli kontrol uygulamalarının kaldırılması taleplerini de reddetti.

Rönesans Davası’nda müteahhit depremi suçladı: İvmesi çok yüksekti

6 Şubat depreminde bine yakın kişinin yaşamını yitirdiği Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, “En kaliteli demiri ve çeliği kullandım. Binayı yaparken hiçbir masraftan kaçınmadım. Binanın yıkılması depreme bağlı” dedi.

Erdoğan: “31 Mart seçimleri yüzde 40,5 oy oranıyla Cumhur İttifakı’nın üstünlüğü ile sonuçlanmıştır”

Erdoğan, 31 Mart seçimleri sonrası ilk grup toplantısında, yerel seçimleri “Cumhur İttifakı”nın kazandığını, muhalefetin “sonuçlara bakarak […] farklı heveslere kapıldığını iddia etti. Erdoğan “Tek iktidar vardır. O da milletin ülkeyi yönetme yetkisi verdiği Cumhurbaşkanı ve kabinesidir.” dedi

ODTÜ’den gazeteci Hayri Demir’e sansür: Medya Topluluğu etkinliğin iptaliyle tehdit edildi

Hayri Demir sansür için “İktidar eliyle gazetecilik her alanla zorlaştırılırken, gözaltılarla, tutuklamalarla, yargılamalarla, işten çıkarmalarla gazetecilik baskı altına tutulmaya devam ederken üniversiteler iktidarın politikalarının benzerlerini hayata geçiriyorlar” dedi.

ODTÜ’lüler kapıya dayandı: Verşan sussun, Devrim konuşsun

ODTÜ öğrencileri Bahar Şenliği’nin Devrim Stadyumu’nda yapılmasını engellemeye çalışan kayyım rektörün kapısına dayandı

YÖK’ten yabancı öğrenci açıklaması: Yüzde 95’i kendi imkanlarıyla okuyor

YÖK, yabancı öğrencilerin otobüs biletlerine ‘astronomik oranda zam’ yapacağını belirten Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yanıt verdi. Kurul, Türkiye’deki yabancı öğrencilerin yaklaşık yüzde 95’inin kendi imkanlarıyla okuyup, memleketlerine geri döndüğünü açıkladı.

‘Bu cumartesi ve pazar kafe ve restoranlara gitmeyelim’ çağrısı

Yiyecek içecek fiyatlarının fahiş oranda artmasına tepkiler dalga dalga büyüyor. Yurttaşlar cumartesi ve pazar kafe ve restoranlara gitmeme kararı aldı.

Amed Tiyatro Festivali başladı

9’uncu Amed Tiyatro Festivali başladı.  Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen festival 27 Nisan’a kadar devam edecek. Festivalde oyun ve performansların yanı sıra söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Tiyatro Kooperatifi’nin yeni yönetim kurulu başkanı Mert Fırat oldu

Fırat, yeni dönemde özellikle kurumsal desteklerin artırılması için çalışmalara ağırlık verileceğini belirtti.

EŞİK’ten Uraz Kaygılaroğlu’na tepki: Kadın katillerini yüceltmenize izin vermeyeceğiz

“Sanat” adı altında, kadın cinayetlerini estetiğe ederek sıradanlaştırmanıza, kadın katillerini yüceltmenize kavramların içini boşaltmanıza izin vermeyeceğiz!”

Uzman çavuş ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı

Şırnak’a bağlı Dicle Mahallesi Orman Caddesi’nde bir kadını taciz ettiği için çevredekilerin darp ettiği uzman çavuş Z.Ç., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Gülistan Sönük: Eşbaşkanlık Türkiyeli kadınların en büyük kazanımıdır

Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük kayyımların kapattığı kadın kurumlarını yeniden açacaklarını, uzman bir ekibin de kadınların sorunları ve ihtiyaçları hakkında rapor hazırlayacağını söyledi.

İDARE MAHKEMESİ KARARI “Polis, Somalili restoran sahibine ırkçı taciz uyguladı”

İdare Mahkemesi Ankara’da 2021-22’de polisin sistematik tacizine uğrayarak işyerlerini kapatmak zorunda bırakılan Somalili esnafın ırkçılık mağduru olduğunu karara bağladı.

Çanakkale’de göçük: 2 işçi hayatını kaybetti

Lapseki ilçesindeki olayda göçük altından kendi imkanlarıyla kurtulan 1 işçinin tedavisi hastanede sürüyor.

Tokat’ta deprem

Kentte 4,7 ve 4,1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Uluslararası düzeyde ‘Öcalan’la Diyalog’ günleri düzenlenecek

‘Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa çözüm’ kampanyası kapsamında 15-22 Haziran tarihleri arasında uluslararası düzeyde ‘Öcalan’la Diyalog’ günleri düzenlenecek.

Ordu’da deniz dolgu ÇED’ine ret

ORÇEV Yönetim Kurulu, Ordu’da deniz dolgusuna ÇED raporunun reddedildiğini duyurdu

EKONOMİ

Mehmet Şimşek: Halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyonun düşürülmesinin öncelikli hedefleri olduğunu belirtip “2026’ya kadar enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini görmek istiyoruz ve o zamana kadar oldukça kapsamlı yapısal reformları uygulamaya koyacağız.” dedi.

DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı

DİSK, bildiri dağıtarak Taksim’e yürüyecekleri 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.

Et ve Süt Kurumu yüzde 25 zam yaptı

Et ve Süt Kurumu (ESK), et satış fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yaptı

TİM başkanı da İsrail ile ticaretin 6 ay boyunca sürdüğünü doğruladı

Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’e yönelik ihracat kısıtlaması kararının devreye girmesiyle Türkiye’den bu ülkeye denizyolu taşımalarında yüzde 30 azalma yaşanıyor.

DIŞ POLİTİKA

Özerk Yönetim ve Şam hükümeti diyalog görüşmeleri yeniden başladı

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Evîn Siwêd,  Suriye krizinin demokratik ve barışçıl yollarla çözmek için Şam hükümetiyle diyalog görüşmelerinin başladığını, ancak kapsamlı bir çözüme ulaşamadıklarını kaydetti.

‘Seçimler yapılmazsa Kurdistan zarar görür’

Federe Kurdistan Başbakan Yardımcısı ve Mam Celal Sekreteryası Başkanı Kubad Talabani palamento seçimlerine dair konuştu.

Erdoğan ziyareti öncesi saldırılar ve hareketlilik arttı

Yaklaşık 22 yıllık iktidarı döneminde ilk kez 31 Mart yerel seçiminde ikinci sıraya düşen  AKP-MHP yönetimi önceliği sınır ötesi saldırılara verdi. Silemani’ye bağlı Şarbajar ve Binarê Qendîl bombalandı. Irak heyeti Ankara’da

AB liderlerinden müzakereler için Kıbrıs şartı, Türkiye’den sert tepki

Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 17 Nisan’da aldığı kararla Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesini Kıbrıs sorununun BM parametrelerinde çözümüne bağladı.

Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkileri geliştirme kararı aldı

AB Türkiye ile siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirilecek. Ancak karar Türkiye’nin donmuş AB üyelik müzakerelerinin yeniden başlayacağı anlamına gelmiyor.

Hollanda’dan karar: Kavala ve Demirtaş serbest kalmadan Gümrük Birliği güncellenmesin

Hollanda parlamentosu, AİHM kararlarına uyulmamasına tepki olarak Kavala ve Demirtaş serbest kalmadan AB’nin Türkiye’yle Gümrük Birliği güncellemesi yapmasını bloke edecek tasarıyı kabul etti.

Kavala ve Demirtaş şartı konuldu: Hakan Fidan, Hollanda’ya gidiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hollanda Parlamentosu’nun Gümrük Birliği için ‘Demirtaş ile Kavala’ şartı koşmasının ardından ülkeyi ziyaret edecek.

Gazze’nin kuzeyindeki 730 bin Filistinli sağlık hizmetinden yoksun

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, “Gazze ve kuzey bölgelerindeki nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için ameliyathane, yoğun bakım, laboratuvar ve teşhis hizmetlerini içeren 200 yatak kapasiteli sahra hastanelerine ihtiyaç var” dedi.

“Gazze’deki okulların yüzde 80’inden fazlası yıkıldı veya hasar gördü”

BM raportörleri, Filistin’in eğitim sisteminin sistematik şekilde yok edildiğini açıkladı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 8 bin 270 Filistinli gözaltına alındı

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

Nusayrat Mülteci Kampı’nda bir haftada 75 Filistinli öldürüldü

İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki Nusayrat Mülteci Kampı’na bir hafta içinde düzenlediği saldırılarda 75 kişi öldürüldü, 348 kişi yaralandı, 100 kişi kayıp.

AB’den Gazze için “insani yardım” çağrısı

AB’den yetkililer, Gazze’de milyonlarca kişinin açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısı yaparak, İsrail’e uluslararası insancıl hukuk uyarınca yardım girişlerine izin verme sorumluluğunu hatırlattı.

Hamas lideri İsmail Haniye Erdoğan’ın konuğu olacak

Erdoğan’ın Hamas’ı Kuvayı Milliye’yle özdeşleştirmesine CHP’den eleştiriler geldi. Genel Başkan Yardımcısı Uzgel, “Hamas ile Kuvayı Milliye’nin bir benzerliği yok” derken, İstanbul Milletvekili Salıcı da “Hamas Kuvayı Milliyedir demek Filistin Davası Hamas ile başladı demektir” diyerek itiraz etti.

İncirlik’teki üssün adı değişti

Milli Savunma Bakanlığı, Adana İncirlik’te bulunan 10. Tanker Üs Komutanlığı’nın isminin 10. Ana Jet Üs Komutanlığı olarak değiştirildiğini duyurdu.

Zelenskiy’den, İsrail’deki gibi “hava savunma desteği” talebi

“Biz Ukrayna’da ne yazık ki birkaç gün önce Ortadoğu’da gördüğümüz savunma düzeyine sahip değiliz. Müttefiklerin ortak gücü sayesinde İsrail’e yönelen neredeyse tüm füzeleri ve insansız hava araçlarını düşürmeyi başardılar.”

Yunanistan’da genel grev: “Haklarımız ütopya değil”

Yunanistan’da 24 saatliğine hayatı durduran işçiler ve emekçiler, hükümetin kemer sıkma politikalarını ve yüksek enflasyon sebebiyle yaşanan fiyat artışlarını protesto etti; toplu iş sözleşmelerinin yapılmasını, ücretlerin ve emekli aylıklarının artırılmasını istedi.

Dubai’deki sel, bulut tohumlamasından mı?

BAE son yıllarda su sıkıntısını gidermek için bulut tohumlaması tekniği kullanıyor. Dubai’de yaşanan selin bu teknikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı merak konusu.

19 Nisan

İÇ POLİTİKA

Tanju Özcan hakkında suç duyurusu: CHP de disiplin süreci başlatmalı

İHD ve Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, mülteci ve sığınmacılara yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemleriyle gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anayasa Mahkemesi: Üniversitelerde bildiri dağıtma, afiş veya pankart asma hakkı yasaklanamaz

AYM, üniversitelerde bildiri dağıtıp, afiş veya pankart asılmasının önceden izne tabi tutulmasının ve bu nedenle öğrencilere disiplin cezası verilmesinin ‘ifade özgürlüğü’ ihlali olduğuna hükmetti. AKP’nin Şubat 2023’te değiştirdiği madde için “Demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun değil” dedi.

“Amedspor-Iğdır FK maçı için şehir dışından 1 milyon kişi gelecek”

Amedspor Başkanı Aziz Elaldı, 21 Nisan’da oynanacak Amedspor-Iğdır FK maçına gösterilen yoğun ilgiyle ilgili basın toplantısı düzenleyerek karaborsaya düşen biletlere karşı taraftarları uyardı.

Erdoğan: Ben artık Fenerbahçeli değilim, Millî Takım’ı tutuyorum

AKP’nin önceki gün gerçekleştirilen MKYK toplantısında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben artık Fenerbahçeli değilim. Millî Takım’ı tutuyorum” şeklinde bir açıklama yaptığı iddia edildi.

Barış Akademisyenleri’nden Numan Kurtulmuş’a: Sana karşı kim koruyacak bizi?

Üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilen akademisyenler, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un Siyonist baskıyla karşı karşıya kalan akademisyenlere Türkiye’de çalışma çağrısı yapmasına tepki gösterdi.

Halise Aksoy cezaevinden çıktı

HPG’li oğlu Agit İpek’in kemiklerinin bir kutu içerisinde kargoyla kendisine teslim edilen ve itirafçı Ümit Akbıyık’ın beyanlarıyla tutuklanan Halise Aksoy’un yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu sabah görüldü. Mahkeme, Aksoy hakkında “kaçma şüphesi” olmadığı gerekçesiyle tahliye kararı vererek duruşmayı 18 Eylül’e erteledi.

‘Tecrit sonlanana dek mücadeleyi sürdüreceğiz’

Adalet Nöbeti’ni Wan’da 124 gün sürdüren aileler, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların üzerindeki tecrit kalkana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Akbelen adeta savaş alanı

Akbelen’de maden sahası için dinamitler patlamaya devam ediyor.

Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi

Grevde olan Lezita işçilerini ziyaret eden İzmir Kadın Platformu üyeleri, AKP’nin politikalarını eleştirdikleri sırada Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Halit Çukutli tarafından tehdit edilerek, bölgeden zorla çıkarılmak istendi.

AK Partili Zeybekçi: Katliam ayrı ticaret ayrı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekçi İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirdiği konuşmasında, “Katliamı kınıyoruz ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke” dedi.

EKONOMİ

Mega Polietilen işçileri ilk kazanımlarını aldı

İki aydır ödenmeyen ücretleri için 8 Nisan’da iş bırakan  Mega Polietilen işçileri, bir aylık ücretlerini aldı. BİRTEK-SEN tüm talepleri karşılanana kadar direnişe devam edeceklerini duyurdu.

Adıyaman’da direnen Mega Polietilen işçilerinden ikinci kazanım

İki aydır ödenmeyen ücretleri için 8 Nisan’da iş bırakan Mega Polietilen işçileri, tüm ücretlerini aldı. BİRTEK-SEN tüm talepleri karşılanana kadar direnişe devam edeceklerini duyurdu.

Mersen işçileri toplu iş sözleşmesi için grevde

Gebze OSB’de yer alan Mersen fabrikasında çalışan DİSK/Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, işverenin toplu iş sözleşmesi masasına oturmamasının ardından fabrika önünde greve başladı.

Şişli Belediyesi önünde direnen 18 işçi kazandı

Şişli Belediyesi’nde işten çıkarılan 48 işçiden 18’inin belediye önündeki direnişi dördüncü günde kazanımla sonuçlandı. İşçiler kademeli olarak işlerine geri dönecek.

Türkiye’de çocuk işçiliği arttı

TÜİK’in ‘İstatistiklerle Çocuk’ bülteni verilerine göre, Türkiye’de çocuk işçiliği geçen yıla göre 3.5 puan arttı.

IMF’ye rapor: Emrinizdeyiz

Yıllardır IMF’ye bin türlü hakareti yağdıran ama bir yandan da IMF politikalarını uygulayan iktidar, savaş ve saray harcamalarıyla batırdığı ekonomiyi kurtarabilmek için Şimşek’in ağzından garantiler veriyor.

İliç’te bir işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Maden faciasının yaşandığı Erzîngan’ın İliç ilçesinde toprak altından içerisinde bir kişinin cansız bedenin olduğu otomobil çıktı

TÜİK: Tarımsal girdi fiyatları aylık yüzde 3,59 arttı

TÜİK, Şubat 2024 dönemine ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi verilerini açıkladı.

Ücretli çalışan sayısı şubatta yıllık yüzde 4,1 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin “ücretli çalışan istatistikleri”ni yayımladı.

Bakan Şimşek: Harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, geçen yıl düzenlemelerin çoğunun vergi artışlarıyla ilgili olduğunu, bu yıl harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edeceklerini ve kesintiye gideceklerini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

ABD, Filistin’in BM üyeliğini veto etti

Filistin’in BM üyeliğine ABD “hayır”, Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvator, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya “evet” oyu verdi. İngiltere ve İsviçre “çekimser” kaldı. Oy çokluğuna rağmen bir daimi üye “hayır” oyu verdiği için tasarı geçmedi.

İsrail’den İran’a ‘misilleme’ saldırısı

İsrail günlerdir süren diplomasi trafiğine rağmen İran’a bir kez daha saldırdı, İshafan’daki hava üssünü hedef aldı. ABD saldırının kendilerine haber verildiğini ama onaylamadıklarını ifade etti.

Türkiye’nin bombardımanında bir kişi yaşamını yitirdi

Türkiye’nin dün gece Biradost’ta gerçekleştirdiği bombardıman sonucu bir yurttaş yaşamını yitirdi.

SİHA’lar Kobanê’de sivillerin bulunduğu aracı vurdu

Türkiye’ye ait SİHA’ların Kobanê’de vurduğu araçta bulunan 2 kişi yaralandı

Şengal’de toplu mezar bulundu

Şengal’deki Sîba Şêx Xidir nahiyesinde yol çalışması sırasında Êzidîlerin olduğu toplu mezar bulundu.

DAİŞ saldırısında 28 Şam askeri ve milis hayatını kaybetti

DAİŞ’in Humus’a ve Bukemal’a düzenlediği saldırılarda 28 Şam askeri ve milis hayatını kaybetti .

Hindistan’da 29 HKP üyesi yaşamını yitirdi

Hindistan’da ordu ve HKP (Maoist) üyeleri arasında yaşanan çatışmada 29 HKP üyesi yaşamını yitirdi.

ABD’nin bombardıman uçakları Türkiye’de

İspanya’nın Morón Hava Üssü’nden kalkan iki B-1B Lancer bombardıman uçağının Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’ne ulaştığı öğrenildi.

20 Nisan

İÇ POLİTİKA

İzmit’te TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsisler iptal edildi

İzmit Belediye Meclisi ilk toplantısında, AK Parti döneminde TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsis edilen yurt ve kültür merkezi protokollerini iptal etti.

İçişleri Bakanlığı Bayrak ve İstiklal Marşı için Diyarbakır ve Mardin Belediyelerine müfettiş gönderecek

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Diyarbakır ve Mardin Belediye Meclisleri açılışında bayrak ve İstiklal Marşı’na yönelik ihbarları ciddiye alıp müfettiş göndereceğini açıkladı. Diyarbakır Belediyesi iddiaların “kurgu ve manipülasyon” olduğunu açıkladı.

Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi hakkında resen soruşturma başlatıldığını duyurdu

Bakırhan: Kars, Şırnak, Bitlis’in iradesi gasp edildi

İki gün sürecek PM toplantısında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz” dedi.

Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; genişleyeceğiz

Partisinin PM toplantısı öncesi konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde DEM Parti’nin geleceğin rotasını belirlediğini ifade ederek, ‘Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz’ dedi

Ensarioğlu: “En az 60 vekil partilerinden ayrılacak”

İYİ Parti’nin “merkez sağa oturamaması” nedeniyle muhafazakâr Kürtleri temsil amacıyla girdiği partide kalamadığını aktaran kıdemli Kürt siyasetçi, milletin CHP’ye kredi açtığını ve kendi gönlünün de CHP’de olduğunu söyledi.

Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti

Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 81’inci gününde devam ederken, nöbeti farklı kentlerden birçok meslek örgütü ziyaret etti.

Geri alınan belediyeler iktidarın hedefinde: Sûr Belediyesi’ne de soruşturma açıldı

Dijital medyada trol hesapların Türk bayrağı ve İstiklal Marşı’nı bahane ederek DEM Partili belediyeleri hedef göstermesi üzerine Amed ve Mêrdin büyükşehir belediyelerine müfettiş görevlendirilmesinin ardından, Sûr Belediyesi’ne de aynı gerekçeler ile müfettiş görevlendirildi.

Cumartesi Anneleri Kadir Keremoğlu’nun akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemlerinin 995’inci haftasında JİTEM’in kaçırdığı Kadir Keremoğlu’nun faillerini sordu.

İzmir’in su havzasına kum ocağı

Manisa’da açılmak istenen kum-çakıl ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi

Saros Körfezi kıyısına doğalgaz sondajı

Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından Çanakkale İli Gelibolu ilçesi Adilhan Köyü sınırları içerisinde doğalgaz arama ve çıkarma faaliyeti yapılacağı duyuruldu.

Cizîr’de 225 parsel için ‘acil kamulaştırma’ kararı

DSİ Genel Müdürlüğü, Cizre Barajı ve HES inşaatı için 255 parselde ‘acil kamulaştırma’ kararı alındı

EKONOMİ

Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopihath ile görüştü.

IMF, Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada IMF’siz IMF programını savundu

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada “Türk ekonomisine yönelik kırılganlıklar azaldı” dedi, IMF’siz IMF programını savundu.

DIŞ POLİTİKA

Hamas Lideri ve Mısır Dışişleri Bakanı aynı gün Türkiye’de

20 Nisan’da Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. Aynı anda Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü Türkiye’de resmi temaslarda bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hamas lideri Haniye, Dolmabahçe’de görüştü

Heyetler arası görüşmeye MİT Başkanı İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı

Lula: “Elon Musk, Brezilya’da yükselen neofaşizmden cesaret alıyor”

Elon Musk’ın Brezilya’daki eski Başkan Bolsonaro ve Trump’a yakın neofaşistlerin kapatılan “X” hesaplarını yeniden açtırması ve kapatma kararı alan yüksek yargıca yönelik saldırıları Başkan’ı öfkelendirdi. Lula: “Piyasaların sesiyle sokakların sesi arasındaki uyumsuzluk kırılmalı” dedi.

KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan’ın fikirleri çözer

KNK’nin (Kurdistan Ulusal Kongresi) Genel Kurul ara toplantısında konuşan KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, Ortadoğu’da ki krizlerin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirleriyle çözülebileceğini belirtti.

21 Nisan

İÇ POLİTİKA

Cezaevlerindeki boykot eylemi sürüyor

Tutsakların, ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm’ talebiyle başlattığı eylem devam ediyor.

Uzmandan uyarı: 5-10 yıl sonra çok şiddetli kışlar görebiliriz

“Doğaya uyumlu şehirler oluşturmak zorundayız” uyarısı yapan Doç. Dr. Musa Uludağ, uzun yazların kuraklık riski taşımasının yanı sıra 5-10 yıl içinde kışların da şiddetlenebileceğine dikkat çekti.

Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı

AKP medyası tarafından hedef gösterilen yüzde 50 zihinsel engelli Uğur Gezer tutuklandı.

KNK Genel Kurulu sonu bildirgesi: Artık birlik zamanı

KNK’nin kurulunda, KDP’nin ulusal birlik önündeki ‘en büyük engel’ olduğuna vurgu yapılarak, Kürt kazanımlarının ulusal birlikte sağlanabileceğine işaret edildi.

Diyanet’ten tartışılacak Stratejik Plan: Sekülerleşme risk ilan edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024-2028 Stratejik Planı’nda “sekülerleşme” bir “risk” olarak değerlendirildi. “Seküler anlayışın toplum üzerindeki etkilerinin geleneksel değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında olumsuz yansımaları olmaktadır” denilen raporda, bu riske karşı “Manevi değerlerin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların artırılması gerektiği” ifade edildi.

Diyanet’in yöneteceği liseli gençlere yönelik ‘Kuran eğitim merkezleri’ açılıyor: ‘Laikliği yok sayıyorlar’.

Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay, “Bu uygulama, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, eğitim bilimlerine, laikliğe zıt ve aykırıdır” dedi.

Cübbeli Ahmet hayat pahalılığını böyle övdü… Sosyal medya bu sözleri konuşuyor: ‘Günahlara karşı eğilim azalıyor’

‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, hayat pahalılığı ve her kalemde gelen zamları seks işçileri üzerinden savundu. Ekonominin bozuk olmasının günahları engellediğini belirten Cübbeli, “İçki pahalı, kumar pahalı, zina pahalı. Fahişelerin fiyatını bilmiyorum ama onlara da zam geliyordur herhalde. Senin de bu günaha bulaşma riskin azalıyor. Bu manada iyi bir şey” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4’üncü sırada

Türkiye, dünyada enflasyonun en yüksek olduğu dördüncü ülke konumunda. Bu oran, tüm Afrika ülkelerindeki enflasyon oranlarından daha yüksek.

Türkiye silahlanma harcamalarında dünyada 22’nci sırada yer aldı

Yapılan araştırmaya göre dünyada silahlanma harcamaları önceki yıla göre yüzde 6,8 artarak 2 trilyon 443 milyar dolara ulaştı. Türkiye 15,8 milyar dolarlık harcamayla, dünya genelinde 22. sırada.

1 Mayıs’ın adresi Taksim Meydanı

İstanbul’da 1 Mayıs’ın adresi Taksim Meydanı olacak. İşçi sendikaları temsilcileri, tüm kesimleri Taksim’e çağırarak, ‘Taleplerimiz Taksim’de haykıralım’ dedi.

DIŞ POLİTİKA

Bağdat ve Hewlêr ziyaretlerinde Erdoğan’ın çantasında ne var?

Erdoğan, 12 yılın ardından yarın Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edecek. Erdoğan, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’nin bölgede PKK’ye karşı yürüttüğü savaşa dahil olmasını istiyor. Aynı zamanda Irak topraklarında daha fazla askeri üs ve nokta kurma gibi bir amacı da var.

Türkiye Metîna’ya saldırı başlattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş söylemlerinin ardından Türkiye, Metina bölgesine yönelik operasyon başlattı

İran Kürtçe öğretmeni Soma Pur Muhammedî’ye 10 yıl hapis cezası verdi

İran yargısı, Kürtçe öğretmeni Soma Pur Muhammedî’yi görevden alarak 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İran bir ayda en az 40 kolberi katletti, 36 aktivisti tutukladı

İran ve Rojhilat’ta faaliyet yürüten Kürdistan İnsan Hakları Ağı, son bir ayda 40’tan faza kolber katledildiğini, 36 aktivistin tutuklandığını ve tutuklanan aktivistlerden 6’sına ceza verildiğini duyurdu.

TJK-E’den ‘Bin Kadın, Tek Ses’ kampanyası: İmralı işkencesi sonlansın

‘Bin Kadın, Tek Ses’ kampaysı başlatan TJK-E, farklı ülkelerden yüzlerce kadının gönderdiği video ile Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep edecek ve 4 ay boyunca her gün CPT’ye mektup gönderecek.

KNK kurulunda saldırılara karşı ‘birlik’ vurgusu

KNK’nin devam eden kurulunda, KDP’nin ulusal birlik önündeki ‘en büyük engel’ olduğuna vurgu yapılarak, Kürt kazanımlarının ulusal birlikte sağlanabileceğine işaret edildi. Ayrıca kurulda Türkiye’nin Metîna’ya dönük saldırılarını kınanarak ‘Kapsamlı, topyekun ve seferberlik tutumuna ihtiyaç var’ denildi.

Irak Parlamentosu seçim tarihi belli oldu

Irak Parlamentosu Hukuk Komisyonu üyesi Muhammed Casım Hafaci, Irak Parlamentosu seçimlerinin 2025 yılının Kasım ayında yapılacağını belirtti.

Tevgera Azadî: Irak’a geliş kaos yaratmak içindir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretine ilişkin açıklama yapan Tevgera Azadî Azadî, (Kürdistan Özgürlük Hareketi) Irak ziyaretinin amacının kaos çıkarmak olduğunu belirterek, Irak ve Kürdistan halklarının bu tehlikeli ziyarete ilişkin tutum alması gerektiğini ifade etti

33 Parti ve örgütten Hewlêr ve Bağdat’a çağrı: Savaşa ortak olma

Kuzey ve Doğu Suriye’deki 33 siyasi parti ve örgüt, Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlarına karşı Hewlêr ve Bağdat’a ‘savaşa ortak olmama’ çağrısı yaptı

DAİŞ’e katılanlar Türkiye vatandaşı çıkıyor

DAİŞ-Horasan kolunun (DAİŞ-H) Rusya’da yaptığı katliamdan sonra gözler bir kez daha cihadist örgütlere katılan ve geri dönenlere çevrildi.

İsrail’e 26 milyar dolarlık yardım paketi

Cumhuriyetçilerin çoğunluk olduğu ABD Temsilciler Meclisi, İsrail ve Ukrayna’ya tarihi bir yardım paketi kabul etti.

Almanya’da Steinmeier’e ‘Erdoğan ile açık konuş’ çağrısı

CDU’lu vekil Hardt, Almanya Steinmeier’in Ankara’da Erdoğan ile yapacağı görüşmede Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları alanlarındaki ihlalleri açıkça dile getirmesi için çağrıda bulundu.

22 Nisan

İÇ POLİTİKA

Türkiye’nin askeri harcamaları 2014’ten bu yana yüzde 59 arttı

SIPRI’nin raporuna göre dünyada askeri harcamaların toplamı 2,4 trilyon doları aştı. Türkiye’nin askeri harcamaları ise 2014-2023 arası bu yana yüzde 59 arttı.

81 yaşındaki Makbule Özer tutuklandı

81 yaşındaki Makbule Özer, ATK’nin “Cezaevinde kalabilir” raporu üzerine tekrar tutuklandı.

Devlet Bahçeli’den Mehmet Şimşek’e sert çıkış: Müfsit

MHP lideri Bahçeli; Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını “yerel halk” olarak tanımlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e tepki gösterdi.

Bakan Şimşek’ten ‘yerel’ yanıtı: ‘Anlamı çok net olan kelimeyi kullanmam istismar edildi’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen hafta ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşma sırasında kullandığı “yerel” ifadesiyle ilgili, “Uluslararası bir finans platformunda anlamı çok net olan kelimeyi kullanmamın istismar edilmesi gerçekten bizi çok şaşırttı” dedi.

EKONOMİ

‘İki ayda yurtdışına nasıl çıktığı belli olmayan 6,9 milyar dolar var’

İktisatçı Mahfi Eğilmez, yazısında 2024’ün ilk iki ayında yurtdışına ‘nasıl ve nereden gittiği belli olmayan 6,9 milyar dolar olduğunu’ yazdı.

Eğitim-Sen işçisine enflasyon zammı önerdi

Her fırsatta TÜİK rakamlarını eleştiren, insanca yaşam mücadelesi veren Eğitim-Sen, Türkiye genelinde çalışan 110 çalışanının toplu iş sözleşmesinde TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon oranında zam yapmayı teklif etti. İşçiler adına masaya oturan Sosyal-İş Sendikası verilen teklifi kabul etmedi ve uyuşmazlık tutuldu. Uyuşmazlık kararının ardından grev süreci başladı.

Ekonomide kötümser tablo devam ediyor: Tüketici güven endeksi nisanda yüzde 80,5 oldu

Tüketici güven endeksi, mart ayında 79,4 iken nisan ayında yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 oldu.

DIŞ POLİTİKA

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul’da

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, İstanbul’da ilk olarak Sirkeci Garı’nı ziyaret etti ve İBB Başkanı İmamoğlu’yla bir araya geldi.

Almanya Cumhurbaşkanı’na İstanbul’da hem protesto hem alkış

Üç günlük resmi gezi için Türkiye’ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Sirkeci Garı’nda Almanya’nın İsrail’in Gazze soykırımına desteği için protesto edildi.  Boğaz vapuruna binmek üzere Eminönü’ne yürürken alkışlandı.

Erdoğan ziyareti öncesi KDP, Hewlêr’e Türk bayrakları astı

Erdoğan, bugün Irak’ı ziyaret edecek. KDP, Bağdat ziyaretinin ardından Hewlêr’e geçecek olan Erdoğan’ın geçeceği güzergâhta bulunan cadde ve sokaklara Türk bayrakları astı.

Erdoğan ve Barzani görüştü

Irak hükümetiyle “güvenlik” konularını da kapsayan “Stratejik Çerçeveye İlişkin Mutabakat Zaptı ve “Su Alanında İşbirliği Çerçeve Anlaşması” imzalayan Erdoğan anlaşmaların Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni ilgilendiren bağlantılarını görüşmek üzere  Erbil’de.

Türkiye, Irak ile Kalkınma Yolu anlaşması imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması’nı imzaladı.

Kolombiya’da sağcılar hükümeti protesto etti

Kolombiya’da meydanlara inen binlerce kişi Cumhurbaşkanı Gustavo Petro hükümetinin politikalarını protesto etti.

‘Hamas liderleri Katar’ı terk etme arayışında’

ABD’nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas’ın siyasi lider kadrosunun Şam’dan sonra yerleştikleri Katar’ı terk etmeye yönelik çabalarını artırdığını savundu.

ABD’nin yaptırım haberlerine Netanyahu’dan cevap: Bütün gücümle savaşacağım

ABD Başkanı Joe Biden’ın işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleriyle suçlanan bir İsrail taburuna yaptırım uygulayacağı iddia edildi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Netzah Yehuda taburuna Amerikan yaptırımı haberlerine “İsrail ordusuna yönelik her türlü yaptırımı reddedeceği” yanıtını verdi.

Sadr Hareketi’nin siyaset sahnesine dönüşü tartışılıyor

Irak’taki etkisi Şii gruplarından Sadr Hareketi, (Ulusal Şii Hareketi) siyaset sahnesine yeniden döndü.

İklim krizi can alıyor: Avrupa’da aşırı sıcaklık nedeniyle ölüm oranı yüzde 30 arttı

Avrupa Birliği’nin (AB) yeryüzü inceleme programı Copernicus’un ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) verilerine göre Avrupa’da görülen sıcaklık geçtiğimiz yıl tarihin en yüksek seviyesine çıkmış olabilir. Uzmanlar geçtiğimiz yıl Avrupa’da görülen sıcaklıkların en yüksek birinci veya ikinci sıcaklık olduğunu söylüyor.

Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri

Bagok Dağı’nın kırsal bölgelerinde, 15 günlük geçici özel güvenlik bölgesi ilanın ardından bombardıman ve silah sesleri yükselmeye başladı

23 Nisan

İÇ POLİTİKA

Stêrk TV ve Medya Haber TV’nin Belçika’da bulunan haber merkezi stüdyolarına gece saatlerine polis baskını

Stêrk TV ve Medya Haber TV emekçileri, televizyon stüdyolarına dönük baskıya, “Halkımızın sesi soluğu olmaya devam edeceğiz” şeklinde tepki gösterdi. Stêrk TV ve Medya Haber TV’nin Belçika’da bulunan haber merkezi stüdyolarına gece saatlerine polis baskını düzenlenmesi kanal emekçileri tarafından protesto edildi. Kanal binası önünde yapılan açıklamaya KCDK-E, TJK-E gibi kurum temsilcileri de katıldı. Kanallar adına ortak yapılan açıklamayı Kurmanci Ramazan Ölçen,  Soranî Hindîran Soran, İngilizce Erem Kansoy ve Türkçesini Heval Arslan okudu.

Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı

İstanbul ve Ankara’da Özgür Basın çalışanlarına dönük operasyonda 8 gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı

İstanbul ve Ankara’da Özgür Basın çalışanlarına dönük operasyonda gözaltına alınan gazeteci sayısı 9’a çıktı.

Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı

Kürt basınına dönük saldırılara tepki gösteren basın meslek örgütleri, gazeteci olan olmayan herkese Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısında bulunarak, “Çünkü Özgür Basın susarsa, toplum susar” dedi.

DEM Parti ve HDK: Apê Musa’nın ardıllarını susturamayacaksınız

DEM Parti ve HDK, Özgür Basın emekçilerinin gözaltına alınmasına tepki amaçlı düzenlediği basın toplantısında ‘Apê Musa’nın ardıllarını susturamayacaksınız’ dedi

Gazeteci Metin Cihan: BBP kurucusu ve MKYK üyesi Mustafa Semerci’nin şirketi, İsrail devletinin elektrik şirketiyle ticaret yapıyor

Denizli şirketi Pamukkale Kablo, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci’nin “Denizli biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir. İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var” sözlerini akıllara getirdi.

Kürt iş insanlarına infazın resmi belgesi ortaya çıktı

90’lı yıllarda Kürt iş insanlarına yönelik gerçekleştirilen infazlarla ilgili dönemin başbakanı Tansu Çiller’in ‘Elimizde 60 kişilik liste var’ sözlerine dair ilk resmi evrak kâğıt hurdacısında ortaya çıktı

Boğaziçi’nin ilk seçilmiş rektörü Üstün Ergüder okula alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi’nin seçimle göreve gelen ilk rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, bugün okula alınmadı. Açıklama yapan atanmış rektör İnci, “Bu sabah bir yanlış anlama nedeniyle kampüs girişinde yaşanan talihsiz olayın ardından kendisi ile görüşerek durumu açıkladım” dedi.

EKONOMİ

Erdoğan: Birinci hedef tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak

Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Önceliğimiz, birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek, ekonomiyi rahatlatmak. Daha önce başardık, yine başaracağız” dedi. Erdoğan, fahiş fiyatlara karşı mücadelenin de gerçekleşeceğini vurguladı.

Kamuda otomobil tasarrufu tutmadı: 2024’ün ilk üç ayında taşıt kiralamaya 880 milyon lira harcandı

Kamuda araç kiralamaya son 13 yılda verilen paranın yarısından fazlası son 27 ayda ödendi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzasıyla 17 Temmuz  2023’te kamu kurumlarına gönderilen genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarının, taşınmaz edinimi ve kiralanması, resmi taşıt edinimi ve kullanımında tasarruf kurallarına uygun hareket etmeleri istenmişti.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Irak’ın PKK kararından memnunuz

Irak ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın PKK’yı “yasaklı örgüt” ilan etmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 86 sayfalık Türkiye raporunda Kürtlerin, mültecilerin, inanç gruplarının tehdide ve şiddete maruz kaldığı, gazetecilerin keyfi gözaltına alındığı ve tutuklandığı vurgulandı.

Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa’da protesto edildi

Avrupa kentlerinde yapılan eylemlerde, “Yeni yüzyılda yeni bir işgal ve katliama izin vermeyeceğimiz gibi kurumlarımızı hedef alan saldırılara karşı tüm demokratik haklarımızı kullanacağız” denildi.

Fransa’da Kürt kurumuna baskın: En az 6 gözaltı

Belçika’da Kürt basınına yönelik baskınların ardından Fransa’da da Kürt kurumuna operasyon yapıldı, 6 kişi gözaltına alındı.

Erdoğan’dan Irak ile operasyon açıklaması: Irak’ın da çıkarınadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat ve Erbil ziyaretini değerlendirdi. PKK’ye ortak operasyon yapılacağını belirten Erdoğan, “Tehdidin ortadan kaldırılması Irak’ın da çıkarınadır” dedi.

Erdoğan’ın ziyareti sonrası Metîna’ya bombalama

Erdoğan’ın Hewlêr ziyareti sonrası Türkiye’ye ait savaş uçakları Metîna dağlarını bombaladı

Gazze’de can kaybı 34 bin 183’e yükseldi

İsrail ordusunun 200 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde can kaybı son 24 saatte 32 arttı. Son 10 günde düzenlenen saldırılarda 469 kişi yaşamını yitirdi.

Kolombiya’da ELN ile barış müzakereleri yeniden başlayacak

Kolombiya’da hükümet ile ELN arasında müzakere süreci yeniden başlayacak.

 

ÖNERİLEN MAKALE/SÖYLEŞİ/PROGRAM

 Boğaziçi direnişinde son durum

Boğaziçi Üniversitesi direnişinde son durum ne? Yeni rektörün hukuksuz uygulamalarına karşı sürmekte olan kaç dava var? Ülkemizde yargı bağımsız olmasa da hukuki mücadele niçin önemli? Konuğumuz avukat Fırat Kuyurtar anlatıyor.

Salih Müslim: PKK bahane, Türkiye’nin hedefi Kerkük ve Süleymaniye

Kürtlerin saldırılar karşısında birliğini sağlaması gerektiğini vurgulayan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye’nin PKK’yi bahane ederek Kerkük, Musul ve Süleymaniye’yi hedeflediğine işaret etti.

Fehim Taştekin: Duvara tosladıktan 12 yıl sonra: Bağdat mönüsünde ne var?

Ruşen Çakır ve Aydın Selcen yorumladı: Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni dönem

Fehim Taştekin: Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın!

BBC Türkçe: Türkiye, İran-İsrail krizinde nasıl bir politika izliyor?

Murat Yetkin: Dünya Bankası bakışı: enflasyona sabretmek zor, alternatifi daha kötü

Selim Yenel: Avrupa Birliği’nin Kıbrıs prangası

Cem Say: Hedef makinesi

Mehmet Öğütçü: Yeni savaş türleri, jeopolitik riskler, enerji fiyatları ve Türkiye

Evrim Kepenek: “Şiddete Maruz Kalan Kadınlara Yönelik Sağlık Hizmet Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısı…

[İklim Krizi] Türkiye’de dışarıda geçirilebilecek gün sayısı azalıyor

Cihan Tuğal: Seçim coşkusundan kalıcı bir yapılanma yaratmak