13 Mart

İÇ POLİTİKA

CHP Başkan Yardımcısı Zeybek: İmamoğlu 500 bin farkla kazanıyor

CHP’li Zeybek, seçmenin tutulmayan sözlerden dolayı iktidara sarı kart göstereceğini söyledi. İstanbul seçimlerinde de önde olduklarını kaydeden Zeybek, “İmamoğlu 500 bin farkla kazanıyor” dedi.

Erdoğan: Kent uzlaşısı diye bir şey uydurdular, kimin eli kimin cebinde belli değil

“Gizli saklı işimiz yok; nerede ittifak yaptığımızı, nerede kendi adaylarımızla seçime girdiğimizi herkes biliyor”

Seçim reklamları: Facebook ve Instagram’da şimdiye kadar CHP 14, AKP 8 milyon TL harcadı

14-28 Genel Seçimlerinin aksine sosyal medya reklam harcamalarında bu kez CHP önde. Partilerin 30 günlük reklam bütçesi 35 milyon TL’nin üzerinde.

Barış Konferansı 16-17 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenecek

İHD, 16-17 Mart’ta Diyarbakır’da Barış Konferansı düzenleyecek. Sinn Fein Milletvekili Franncie Molloy, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz ve eski milletvekili Leyla Zana katılımcılar arasında.

Selahattin Demirtaş görüşlere çıkmayacak: ‘Onur kırıcı arama’

Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, müvekkiline bakanlık talimatıyla üst araması dayatıldığını belirterek Demirtaş’ın görüşlere çıkmama kararı aldığını duyurdu.

DEM Parti’den Demirtaş açıklaması: Onur kırıcı ve hukuksuz dayatmayı reddediyoruz

2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’a yönelik Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla başlatılan üst araması dayatmasına, DEM Parti’den tepki geldi.

Şırnak’ta art arda iki patlama: 4 yaşındaki çocuk, arazide bulduğu ‘cismin’ patlamasıyla öldü

Anayasa Mahkemesi, yeni başkanını 21 Mart’ta seçecek

Yeni AYM başkanını belirlemek için 21 Mart’ta seçim yapılacak. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın aday olamayacağı seçimde, 15 üyeden 8’inin oyunu alan aday, başkan seçilecek.

‘Para sayma’ görüntüleriyle ilgili CHP’li üç isim ifadeye çağrıldı

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği öne sürülen para sayma görüntüleriyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında CHP’li üç isim ifadeye çağrıldı.

Eros davasından izlenimler: ‘Katil Keloğlan’ öldürdü, adalet de öldürdü

Eros’u öldüren İbrahim Keloğlan yine serbest kaldı. Adliyeyi dolduran yüzlerce hayvansever ‘Katil Keloğlan’ sloganları atarken kararın açıklanmasıyla “Eros’u adalet de öldürdü” diye isyan etti.

EKONOMİ

 Fitch, Türkiye’de seçim sonrası beklentisini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, seçim sonrasında enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırmasının sürmesini beklediklerini söyledi.

Merkez Bankası’ndan sıkılaştırma adımı: Kredide faizler yükseldi, limit düştü

Merkez Bankası, bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak yeni adımlar attı. Bu adım sonrası bankalar ticari ve tarımsal kredilerde limiti düşürdü, faizi yükseltti. Ticari kredi faizleri yüzde 60 seviyesine geldi.

Mahfi Eğilmez enflasyonda tabloyu açıkladı: Arjantin, Lübnan…

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin enflasyonda dünya genelinde Arjantin ve Lübnan’ın ardından 3. sırada yer aldığını belirtti.

Kanal İstanbul bölgesinde 6,2 milyar TL’lik iki ihale

Murat Kurum’un ‘gündemimizde yok’ sözlerine rağmen Kanal İstanbul’la ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kanal İstanbul için toplam bedeli 6,2 milyar TL’yi aşan iki yeni ihale düzenlendiği ortaya çıktı.

Merkez Bankası yönetimi Londra’da gizli toplantı yaptı iddiası

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Merkez Bankası’ndan üst düzey isimlerin, Londra’da yabancı bir bankanın müşterileriyle kapalı toplantılar yaptığını belirtti. Yılmaz “Bu Merkez Bankası ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Husiler: ABD ve İngiltere, Hudeyde Havalimanı’nı vurdu

Yemen’deki Husi hareketi, ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçaklarının Hudeyde Havalimanı’na saldırı düzenlediğini açıkladı.

Ben-Gvir, Filistinli çocuğu öldüren polise ‘ödül verilmesini’ istedi

Itamar Ben-Gvir, Doğu Kudüs’teki Şuafat Mülteci Kampı’nda ‘polise havai fişek atmaya hazırlandığı’ iddiasıyla bir çocuğu öldüren polisin ‘ödülü hak ettiğini’ söyledi.

Netanyahu, iktidarda kalamayacağını öngören ABD istihbarat raporu yüzünden ‘küplere bindi’

Kanal 12, Netanyahu’nun, kendisinin devrileceğini öne süren ABD istihbarat raporu yüzünden “öfkeden köpürdüğünü” duyurdu. İsrail Başbakanlığı’ndan “Dostlarımızdan İsrail’in seçilmiş hükümetini değil, Hamas’ı devirmelerini bekliyoruz” açıklaması geldi.

14 Mart

İÇ POLİTİKA

Erdoğan, ‘Yüzümüze hakikatleri haykırın’ demişti: 4 yılda 52 bin kişi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten yargılandı

Sayın Tekstil işçileri fabrika önünde eylemde: Zam isteyen işçileri tazminatsız işten attılar

Antep’te bulunan Sayın Tekstil Fabrikasında çalışan 200’ü aşkın işçinin ek zam talebiyle başlattığı iş bırakma eylemi bir haftadır devam ediyor.

Şebnem Korur Fincancı 14 Mart Tıp Bayramı’nda hekimlere mektup yazdı: Gelin demokratik yaşamı inşa edelim

Naci Görür’den maden raporu açıklaması: ‘Hakaret etmek istemiyorum’

Naci Görür, 1999’da Ovacık’ta altın madenine onay veren TÜBİTAK raporunu Ecevit Hükümeti’nin isteğiyle hazırladıklarını belirterek “Sırf ideolojik nedenlerle madencileri hain diye gösteriyorlar” dedi.

Akbelen tepkisi: Erdoğan, Ayaydın’ın ricasını kıramamış öyle mi?

Erdoğan’ın Akbelen’de kamulaştırma kararını iptal etmesini değerlendiren CHP’li Cumhur Uzun, “Zamanlama hatası yaptıklarını fark ettiler. Seçmen üzerinde yaratacağı etkiden korkup iptal ettiler” dedi.

İliç maden faciasının üzerinden bir ay geçti: Dokuz işçi toprak altında unutuldu

İliç altın madenindeki göçüğün üzerinden bir ay geçti, toprak altında kalan dokuz işçi unutuldu. Pek çok skandal ortaya çıkmasına rağmen üst düzey birileri hakkında dava açılmadı. Muhalefetin sorumlu tuttuğu Murat Kurum ise İstanbul’dan aday.

Avukatları açıkladı: Demirtaş’a cezaevinde yapılan dayatma sona erdi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Selahattin Demirtaş’a yönelik başlatılan ‘ayakkabı çıkartma’ dayatması sona erdi.

DEM Parti aracına silahla saldıran kişi serbest bırakıldı

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde DEM Parti’nin seçim aracına silahlı saldırı düzenleyen kişi serbest bırakıldı.

Antep’teki çocuk istismarını ABD yakaladı, yargı cezada indirim yaptı

ABD Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi, sosyal medyadaki bir taciz videosunu Türkiye’ye bildirdi. Mağdurun 10 yaşında, istismarcının ise ağabeyi olduğu tespit edildi.

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri bir haftada 386 milyon dolar eridi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 8 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 386 milyon dolar azalışla 130 milyar 533 milyon dolara geriledi.

Prof. Dr. Kozanoğlu: 2024’e stagflasyon damgasını vuracak

Kozanoğlu, sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede yaz sonundan itibaren ekonomide yavaşlamanın hissedileceğini bu yıla ‘stagflasyon’ kelimesinin damga vuracağını söyledi.

Yabancılar hisse satışında gaza bastı

Yurt dışında yerleşik kişiler 8 Mart haftasında net 292,9 milyon dolar hisse sattı.

ABD bankasına göre altın fiyatlarında büyük yükseliş bekleniyor

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan’ın Küresel Emtia Araştırma Başkanı Natasha Kaneva, ons altında fiyatın bu yıl 2 bin 500 dolara ulaşmasını bekliyor. Altının ons fiyatı bu sabaha 2 bin 168 dolardan başladı.

DIŞ POLİTİKA

Fidan, Güler ve Kalın güvenlik toplantısı için Irak’ta: ‘Ankara’nın 30-40 kilometrelik güvenlik koridoru planı masada’

Türkiye-Irak Güvenlik Zirvesi’nin Ankara’daki ortak açıklamasında PKK’nin “her iki ülke için ortak tehdit” olarak tanımlanması sonrası bugün Bağdat ayağı düzenleniyor. Görüşmelerden TSK’nin yeni bir sınır ötesi harekâtının çıkıp çıkmayacağı merak konusu.

AB’den Gazze için kıtlık uyarısı: ‘Uluslararası toplum başarısız oldu’

Ursula von der Leyen, Gazze’ye günde en az 500 tır yardım girişine ihtiyaç olduğunu bildirdi. Öte yandan, Kıbrıs’tan ikinci yardım gemisinin Gazze’ye gönderilmek üzere hazır olduğu duyuruldu.

‘İsrail’e silah sağlayan ülkeler, Gazze’ye havadan yardım atıyor’

Gazze’de faaliyet gösteren 25 uluslararası örgütün ortak bildirisinde, “Havadan yardımlar indiren ABD, İngiltere ve Fransa gibi bazı ülkeler, aynı zamanda İsrail’e silah temin ediyor” denildi.

Libya’dan İtalya’ya giden bottan kurtarılan göçmenler, içlerinden 60’ının öldüğünü söyledi

Batı’nın Küresel Güney’e yönelik sömürü ve dış müdahaleleri, göçmen akını olarak geri dönerken, dünyanın en ölümcül göç yolu Orta Akdeniz’de yeni bir göçmen trajedisi yaşandığı ortaya çıktı.

Moradi için acil çağrı: Zaman çok dar, gönderilirse idam edilecek

İranlı siyasetçi, gazeteci, işçi ve aktivistlerin sığındıkları ülkelerden İran’a gönderilmeleri halinde nelerle karşılaştığını İranlı gazeteci Milad J. anlattı. Bijan Moradi de bu isimlerden biri.

Putin nasıl hep kazanıyor; Rusya seçimleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Rusya’da yarın 3 günlük devlet başkanlığı seçim süreci başlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, muhalefetin neredeyse tamamıyla kontrol altına alındığı ülkede seçimleri çok kolay bir şekilde kazanıp, pazar günü Kremlin’deki 5. dönemine başlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Peru’daki silah kaçakçılığı operasyonu: Türkiye’nin de adı geçiyor

Peru’da dört kentte yasadışı silah ticareti operasyonu yapıldı. Polis açıklamasına göre, Amerikan ve Türk malı silahları yasadışı yollardan ithal edip fahiş fiyatlarla organize suç örgütlerine satan bir çete çökertildi.

‘Yapay Zeka Yasası’ Avrupa Parlamentosundan geçti

Düzenleme, biyometrik sınıflandırma sistemleri ile ve yüz tanıma veritabanları oluşturmak için internetten elde edilen veya güvenlik kamerası görüntülerinin kullanılmasını yasaklıyor.

Avrupa Parlamentosu (AP), ChatGPT ve Gemini gibi çeşitli yapay zeka teknolojilerine katı kurallar getirecek yeni yasayı onayladı.

Strazburg’da dün (13 Mart) düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda dünyada yapay zekaya yönelik ilk kapsamlı kuralları getirecek ‘Yapay Zeka Yasası’, 523 ‘evet’, 46 ‘hayır’ oyuyla kabul edildi.

15 Mart

İÇ POLİTİKA

Avrupa Konseyi Osman Kavala için ‘diyalog’ dedi, Demirtaş için derhal tahliye çağrısı yaptı

Avrupa Bakanlar Konseyi, AİHM’nin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkında verdiği kararı yerine getirmediği gerekçesiyle Türkiye’yi denetledi. Konsey, Kavala için ‘diyaloğu sürdürme’, Demirtaş’ın da derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Erdoğan: Eski Türkiye’de milletimizin her kesimi mağduriyet yaşadı; kendini devletin sahibi gören bir avuç seçkin azınlık dışında çoğumuz ötekileştirildik

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Hakkari mitingine katıldı. Burada konuşan Erdoğan, “Eski Türkiye’de sizlerle beraber milletimizin her kesimi çeşitli mağduriyetler yaşadı. Kendini devletin sahibi gören bir avuç seçkin azınlık dışında çoğumuz ötekileştirildik. Haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz bırakıldık. Gezi olaylarından 17-25 Aralık darbe girişimine, hendek teröründen 15 Temmuz ihanetine kadar nice badireyi aşarak bugünlere geldik. Demokrasi mücadelemizi akim bırakmak için her yolu denediler, her şeyi yaptılar” ifadelerini kullandı. “Attığımız her adım ya Cehape tarafından engellendi ya da istismar zeminini kaybetmekten korkan bölücü örgüt tarafından sabote edildi” diyen Erdoğan, “Her ikisi de Türkiye’de huzurun, güvenliğin, kardeşliğin ve demokrasinin hakim olmasını istemedi. Her ikisi de bu milletin terör belasından yakasını kurtarmasını hiçbir zaman istemedi” diye konuştu.

DEM Parti’den ‘Ahmet Buran’a tepki: Çirkin ithamların muhatabı değiliz

DEM Parti Ankara İl Örgütü, AK Partili Bala Belediye başkan adayı Ahmet Buran’ın seçmenlerin kendisini destekleyeceği yönünde yaptığı açıklamayı yalanlayarak “Çirkin ithamların muhatabı değiliz” dedi.

DEM Parti Ankara Eşbaşkan adayları seçim kampanyalarını cezaevinde değerlendirdi

DEM Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Gültan Kışanak ve Öztürk Türkdoğan, seçim kampanyasının değerlendirmesini Kışanak’ın tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nde yaptı.

Yeniden Refah ile Saadet atışması: ‘Tümüyle bu iddiayı reddediyoruz’

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun “Yeniden Refah’ı AKP kurdurdu” sözlerine Suat Kılıç tepki gösterdi: “Bühtan ve karalama kampanyası.”

Çanakkale açıklarında mülteci botu battı: 5’i çocuk 21 ölü

Eceabat açıklarında mültecileri taşıyan lastik botun batması sonucu 21 kişi hayatını kaybetti.

Jandarma işkencesine savcı beraat istedi: ‘Yasalar bizi korumuyor mu?’

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Osman Kale’nin jandarma tarafından dövülmesiyle ilgili davada savcı sanık jandarma görevlilerinin beraatini istedi. Osman Kale: Hiçbir şekilde direnmedim. Beni evimin önünde darp ettiler. Yasalar bizi korumuyor mu?

Şenyaşar davasında tahliye çıkmadı: ‘Mahkeme heyetinin adil karar verecek cesareti yok’

Şenyaşar ailesine yönelik katliamla ilgili davada tahliye çıkmadı. Duruşma 7 Haziran’a ertelendi. DEM Parti Urfa Milletvekili Şenyaşar: “Duruşmaya girmedik çünkü heyetin adil karar verecek bir cesareti yok. Adalet arayışımızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tansu Çiller’den ‘ballı börek imar’ açıklaması

Tansu Çiller’in avukatı, müvekkilinin “Kilyos’taki arsasına avantaj sağlandığı” iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Akıbeti belirsiz: İranlı akademisyen İstanbul Havalimanı’ndan ayrıldı

Kanada’da oturum süresi dolduğu için vize başvurusu kabul edilmeyen ve 2 aydır İstanbul Havalimanı’nda konaklayan İranlı akademisyen Dr. Shiva Kavani, Silivri’deki Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

Alevilik Bektaşilik ansiklopedisine Alevi örgütlerinden tepki: ‘Yeni bir Alevilik oluşturmaya çalışıyorlar’

Kültür Bakanlığı’nın ilahiyatçı akademisyenler birlikte hazırlıklarını başlattığı Alevilik Bektaşilik Ansiklopedisi, Alevi örgütlerinin tepkisini çekti. Alevi örgütleri temsilcileri çalışmayı asimilasyon projesi olarak nitelendirdi.

İstinaf, kendisiyle görüşmek istemeyen kadını bıçaklayan Ülkü Ocakları sorumlusuna daha ağır ceza verdi ancak indirimden vazgeçmedi

Kendisiyle görüşmek istemeyen eski sevgilisi E.M.’yi ikisi öldürücü biçimde, beş ayrı yerinden bıçaklayarak ağır biçimde yaralayan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi ve okulun Ülkü Ocakları sorumlusu Necip Mert Yalçın’a verilen 11 yıl 8 ay verilen hapis cezası kaldırıldı. Yalçın’ın 17 yıl müebbet hapsine karar veren istinaf mahkemesi, cezayı artırdı ancak takdir indiriminden vazgeçmedi. Ceza, takdir indirimiyle 14 yıl 2 aya indirildi.

EMEP’ten, İliç’teki maden faciasında Murat Kurum’un da yargılanması için suç duyurusu

İliç’te yaşananın bir kaza değil açık bir cinayet olduğunu söyleyen EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan “Bunun siyasi sorumluluğu, tek adam rejimi ve İstanbul’u yönetmeye talip olan Murat Kurum’a aittir” dedi.

EKONOMİ

Benzin ve motorine büyük zam: 15 Mart güncel akaryakıt fiyatları

Petrol ve döviz fiyatlarındaki hareketlilik akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkilemeye devam ediyor.

Mehmet Şimşek: Tarihin en yüksek tutarlı euro ihracını tamamladık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ülke tarihinin en yüksek euro ihracını gerçekleştirdiklerini söyledi. Şimşek, ihraca, beş kattan fazla talep geldiğini belirtti.

Merkez Bankası anketi: Dolar, faiz ve enflasyonda son tahmin

Merkez Bankası anketine göre, faiz artışı yeniden başlayacak. Yıl sonu dolar kuru beklentisi bir miktar yukarı çekildi, enflasyon tahmini ise yüzde 36,70 oldu.

DIŞ POLİTİKA

İsrail Başbakanlık Ofisi: Netanyahu, ordunun Refah planını onayladı

İsrail Başbakanlık Ofisi, savaş kabinesinin toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun ordunun Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırı planını onayladığını bildirdi.

Sisi’den Gazze’de ateşkes açıklaması, Refah konusunda ‘çok güçlü uyarı’

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Gazze’de ateşkes için bir anlaşmaya varılması, Gazze’ye yardım girişlerinin artırılması için çabaladıklarını söyledi.

200 tonluk gıda yardımı taşıyor: Kıbrıs’tan yola çıkan gemi Gazze açıklarına ulaştı ​​​​​​​

İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms ile ABD merkezli World Central Kitchen kuruluşunun 200 tonluk gıda yardımını taşıyan gemi, Gazze’ye yaklaştı. 200 tonluk yardımın Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilere nasıl dağıtılacağı henüz bilinmiyor.

Stoltenberg: NATO içinde iki kanatlı savunma planlaması olamaz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO içinde elbette iki kanatlı savunma planlama süreçlerimiz olamaz. Hem NATO hem de AB üyesi olan NATO müttefiklerinin iki ayrı hedefi olamaz” diye konuştu.

Bakan Fidan, üçlü toplantı için Bakü’de: ‘Önümüzde gerçek bir fırsat var’

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası açıklama yapan Fidan, “Güney Kafkasya’yı bir barış, istikrar ve ortak refah alanına dönüştürmek için gerçek bir fırsat var” dedi.

AİHM karar verdi: ‘Alevilik kendine özgü bir inançtır’ dedi, Avusturya’yı haksız buldu

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 2009’dan beri verdiği hukuk mücadelesi 15 yıl sonra sonuç verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğuna karar vererek Avusturya’yı haksız buldu.

Afganistan’da aşırı soğuk: En az 60 ölü, 34 yaralı

Afganistan’da olumsuz hava koşulları nedeniyle son 25 günde 60’tan fazla kişi öldü. Binlerce hayvanın da soğuktan öldüğü açıklandı.

ABD’de araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Derya Unutmaz: Kanser 10-15 yıla tarih olacak

ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nün baş araştırmacısı Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Önümüzdeki 10-15 yıl içinde tedavisi olmayacak kanser kalmayacak diye düşünüyorum” dedi.

16 Mart

İÇ POLİTİKA

‘Gültan Kışanak’ın adaylığı barış köprüsü olma isteğidir’

Sanatçı Deniz Türkali, bağımsız feminist Hülya Osmanağaoğlu, Kışanak’ın eşi gazeteci Zülküf Kışanak ve avukatı Gül Altay, DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Gültan Kışanak’ın adaylığını ve tutukluluğunun devamını değerlendirdi.

Günay’dan Ramanlı’ya: Eşbaşkanlık senin gibi erkeklerin anlayacağı bir mesele değil

DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Günay, Batman’daki adaylarından Mehdi Öztüzün hakkındaki kararı eleştiren HÜDAPAR’lı Ramanlı’ya tepki gösterdi: Eş başkanlık ve kadın mücadelesi sizin gibi erkeklerin anlayacağı bir mesele değil.

Diyarbakır’daki Barış Konferansı’nda ilk oturum tamamlandı

İHD Diyarbakır’ın, Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı başladı. Leyla Zana, Newroz ve seçim yoğunluğu nedeniyle konferansa katılamadığını belirtti. Konferansta, demokratik çözüm ve Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması çağrısı yapıldı.

Yerelden ‘özyönetimin’ bir başka biçimi: DEM Parti’nin ‘Kürt Dili ve Stratejisi’ ne anlama geliyor?

DEM Parti, Ehmedê Xanî türbesinde açıkladığı ‘Kürt Dili ve Kültürü Stratejisi’ ile Kürtleri, tarihe bıraktıkları izi takip ederek, kendilerini var ettikleri topraklarda yeniden bir tarih yazımına davet ediyor.

Ulutaş Halı’da kazanım: Çıkarılan işçiler geri alındı, yüzde 65’e varan zam

Antep’te düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına itiraz ettikleri için atılan Ulutaş Halı işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. BİRTEK Sen, işçilerin yeniden işe alındığını ve yüzde 60-65 arası zam aldığını duyurdu

Çerkes ninnilerini derledi: Bebekler kendi dillerinde sakinleşecek

Marem Gökhan Şen ile ‘Çerkes Ninenin Ninnileri’ albümünü konuştuk. Şen, “Şu ana kadar birçok eser kaydettim. Ninni albümü kaydederken zorlandığım kadar zorlandığımı hatırlamıyorum” dedi.

EKONOMİ

Kredi kartından nakit avans çekim faizi yüzde 5’e yükseltildi

Kredi kartlarında nakit avans çekiminde uygulanan faiz oranı yüzde 5’e çıkarıldı.

Erdoğan’ın günlük korunma maliyeti katlandı: 8 milyon 380 bin lira

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günlük korunma maliyeti 492 kişinin asgari ücretine denk gelerek yaklaşık 8 milyon 380 bin TL oldu. Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, 2024 yılının ilk ayında 251 milyon 404 bin TL harcadı.

Merkez Bankası sözlü talimat verdi: Mevduat faizleri 22 yılın zirvesine çıktı

Merkez Bankası, bankalara sözlü talimatlarla TL mevduat faizlerinin son 22 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladı. Son PPK’da politika faizlerini yüzde 45’de sabit bırakmasına karşın, ocak ve şubat ayında açıklanan yüksek enflasyonlar nedeniyle TL mevduat faizlerinde değişikliğe gitmek zorunda kalan TCMB, bankalara yolladığı örtülü talimat ile TL mevduatlarını yukarı çekin mesajını verdi.

Kredi ile döviz ve altın alımı yapanlar dikkat: Bankalardan yeni adım

Kredi kartı nakit avansı ve tüketici kredilerine talepte artış devam ederken, bankalar tarafından yeni bir hamle geldi.

Seçim sonrası ‘zam yağmuru’ endişesi

Perakende sektörü temsilcileri, önümüzdeki üç ay içinde temel tüketim mallarında fiyat artışı öngörüyor. Şubat ayında perakendecilerin güveni, geçen yılın aynı ayına göre 12 puan, bir önceki aya göre ise 4.8 puan azalarak eksi 16 puan seviyesine düştü.

DIŞ POLİTİKA

Irak, PKK’nın faaliyetlerini yasakladı: Karar ne anlama geliyor, ortak mücadele nasıl yürütülecek?

Türkiye ve Irak makamlarının dün Bağdat’ta gerçekleştirdikleri 2. Güvenlik Zirvesi’nden, PKK’nın Irak topraklarındaki varlığının sona erdirilmesini hedefleyen önemli sonuçlar çıktı. Irak’ın PKK’yı “yasaklı bir örgüt” olarak tanıması ve Türkiye ile ortak önlemler konusunda uzlaşması Ankara tarafından olumlu gelişmeler olarak kaydedildi. İki ülke, PKK konusundaki çalışmalarını, kurmaya karar verdikleri Ortak Daimi Komite aracılığıyla devam ettirecek. PKK’yla ilgili kararı sonrası Irak’ın, örgütün ülke topraklarındaki varlığının sonlandırılması, her türlü faaliyetinin engellenmesi, finans ve propaganda amaçlı eylemlerinin önlenmesi gibi adımları atması gerekecek.

İsrail Gazze’de 7 katlı binayı bombaladı, en az 5 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’de bulunan bir binaya saldırı düzenledi. Binanın enkazından 5 kişinin cansız bedenin çıkarılırken, hâlâ enkaz altında kalanların bulunduğu belirtildi.

Netanyahu’nun ‘akıl dışı’ dediği Hamas’ın son ateşkes teklifi, Beyaz Saray’a göre ‘makul sınırlar içinde’

Hamas’ın son teklifini “birkaç aydır üzerinde çalışılan anlaşmanın genel hatlarına uygun” bulan Biden yönetimi, Netanyahu’nun kabul ettiği Refah’a kara harekatı planını henüz görmediğini, sivilleri koruyan net ve uygulanabilir bir plan istediğini söyledi.

Gazze’de can kaybı artıyor: ‘Ateşkes görüşmeleri Doha’da devam edecek’

Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, Mossad Başkanı Barnea’nın, Gazze’de ateşkes ve rehine takası için görüşmeleri kapsamında Katar’ın başkenti Doha’da temaslarda bulunacağını söyledi.

UNICEF: Gazze’deki çocuklarda yetersiz beslenme ikiye katlandı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun araştırmasına göre, Gazze’nin kuzeyindeki 2 yaş altındaki her 3 çocuktan 1’i akut yetersiz besleniyor.

Denizden ilk gıda yardımı Gazze’ye ulaştı

ABD merkezli World Central Kitchen (WCK) kuruluşu, Gazze’ye ulaşan mavnadaki yardım malzemelerinin tümünün 12 kamyona yüklendiğini açıkladı.

Yazarlardan PEN Amerika’ya ‘Gazze’ protestosu: Festivalden çekildiler

PEN Yazarlar Derneği Amerika şubesinin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları karşısında sessiz kaldığını söyleyen 16 yazar, New York’ta düzenlenecek ‘Dünya Sesleri Festivali’nden çekildi.

Macron, Kırım’ın Rusya’dan ‘geri alınmasını’ istedi

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker konuşlandırmasından söz eden Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya’nın bir ‘kırmızı çizgisini’ daha hedef aldı. Macron, Ukrayna’nın geçmişte elinde bulunan tüm bölgeleri Kırım dahil geri kazanması gerektiğini söyledi.

Rusya’dan Odesa’ya füze saldırısı; en az 20 kişi öldü, 75’ten fazla kişi yaralandı

Rusya’nın haftalardır gerçekleştirdiği en ölümcül saldırı oldu

İtalyan bakan uyardı: 3. Dünya Savaşı riski var

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, NATO birliklerinin Ukrayna’ya gitmemesi gerektiğini, böyle bir şeyin 3. Dünya Savaşı’nı çıkarma riski olacağını söyledi.

Emek Yanlıları Direniyor

Arjantin: Senato Milei’nin “Mega Kararname”sini reddetti

Kasım 2023’te iş başına gelen “anarko-kapitalist” devlet başkanı Javier Milei’nin kira ve temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında sınırlamanın kaldırılmasını öngören “Mega Kararname”si Senato’da reddedildi. Geçtiğimiz ay da “Torba Yasa”sı reddedilmişti.

17 Mart

İÇ POLİTİKA

Murat Yetkin: Demirtaş, Kürt sorununda “bir masa etrafında” çözüm isteniyorsa, Erdoğan’ın güçlenmesi gereğinden mi söz ediyor, yoksa olmazı mı gösteriyor?

“Demirtaş’ın mesajı DEM’in bünyesinde gerçekle bağını koparmak üzere olan bir kesimin varlığını da gösteriyor”

Gazeteci Murat Yetkin, Edirne Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’daki barış konferansına gönderdiği mesajını değerlendirdiği bugünkü yazısında, “Demirtaş, Kürt sorununda “bir masa etrafında” çözüm isteniyorsa, Erdoğan’ın güçlenmesi gereğinden mi söz ediyor, yoksa olmazı mı gösteriyor? Orası çok belli değil” dedi.

İHD’nin Barış Konferansı ikinci gününde: Sivil toplum koşulsuz barış için çalışmalı

İHD Diyarbakır’ın, düzenlediği Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı ikinci gününde sürüyor. Kürt siyasetçi Leyla Güven konferansa bir mektup gönderdi: Çocukların gördüğü düştür barış, anaların gördüğü düştür barış.

Ahmet Türk: Bazı AK Partililerle görüşüyoruz

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ahmet Türk, Mardin’de oyların yüzde 56’sını alarak kazanacaklarına inandığını söyledi. Türk, bazı AK Partililerle görüştüklerini de ifade etti.

Özgür Özel: Derin devlet bile seçimi kazanmayalım diye elinden gelen her şeyi yapıyor

Seçime ilişkin iddialı konuşan Özgür Özel, 31 Mart’ta CHP’nin başarılı olmaması için iktidarın ve hatta derin devletin elinden geleni yaptığını ifade etti: “CHP bir başına 31 Mart’ı kazanırsa iktidar için çok yıpratıcı, CHP için çok güçlendirici olacak.”

MHP kurultayı: Bahçeli yeniden genel başkan seçildi

MHP, 14. Olağan Büyük Kurultayı’nda tek aday olan Devlet Bahçeli, 11’inci kez MHP Genel Başkanı olarak seçildi. Bahçeli 1295 oyun tamamını aldı.

Doğudan batıya, 15 farklı yerde Newroz coşkusu

İstanbul ve Van’ın yanı sıra İzmir, Hakkari, Şırnak ve Antep’in de aralarında bulunduğu 13 kentte Newroz kutlamaları sürüyor.

İliç’teki siyanür felaketi: ‘Etkileri belki binlerce yıl sürecek’

İliç’teki madende yaşanan facia, doğayı ve insanı siyanür tehlikesi ile baş başa bıraktı. Uzmanlar, bu felaketin sadece İliç’te değil çevre illerde hatta ülkelerde de etkili olabileceğini söylüyor.

EKONOMİ

Bakan Mehmet Şimşek: Enflasyonist yeni vergi olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Biz katma değer vergisi genel oranını artırmayacağız, yüzde 20 bizim için üst limit çok net” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu dünyaya kafa tutuyor: Refah’ta operasyon yapacağız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, hava, deniz ve karadan abluka altında tuttukları Gazze’de 1 milyonu aşkın sivilin sığındığı Refah’a da operasyon için diretiyor. Netanyahu, kente girme kararını yineledi.

İsrail’in Gazze’de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 31 bin 645’e yükseldi

Gazze’deki saldırılarını ramazan ayında da sürdüren İsrail, son 24 saatte 92 Filistinliyi daha öldürdü. İsrail’in son saldırılarında 130 Filistinli de yaralandı.

Hamas bazı taleplerinden vazgeçti; Gazze’de ateşkes için umutlar yeşerdi

İsrailli müzakerecilerin görüşmeler için bugün Katar’da olması bekleniyor

Gazze’ye saldırıları en azından geçici olarak durdurmak için birçok ülkenin yoğun girişimleri sürerken, Hamas’ın geçen günlerde bazı ateşkes talebinden vazgeçmesiyle İsrailli müzakerecilerin bugün Katar’a gitmesi bekleniyor.

18 Mart

İÇ POLİTİKA

Demirtaş’ın mesajının bu kez muhatabı farklı: İkinci “bağra taş basma” çağrısı olarak okunabilir mi?

“Kürt sorununun çözümünde muhatap Sayın Erdoğan’dır.”

Türkiye’de hapiste olmasına rağmen siyasetin en önemli aktörlerinden biri Selahattin Demirtaş. Onun İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından Diyarbakır’daki “Barış Konferansı”na yolladığı mesajdaki bir bölüm tartışılıyor.

Barışın anahtarı Kürtlerin birliğinde

Belki de barışın anahtarı Türkler ve Kürtlerin gündem farkının ortadan kalkmasında, Kürtlerin aynı anda yekvücut olup bir dakika süren sessiz çığlığının büyümesinde gizliydi.

TİP duyurdu: Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekiyoruz

TİP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Gökhan Zan’ın adaylığını geri çektiklerini duyurdu: Partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır…

Gökhan Zan’dan ilk açıklama: Tehdit ve şantaja maruz kaldım

TİP’in adaylığını geri çektiği Gökhan Zan’dan ilk açıklama geldi: Tehdit ve şantaja maruz kaldım. Boyun eğmedim. Suç duyurusunda bulundum.

TİP’in desteğini çektiği Zan kararının ardından YSK, adaylığının devam ettiğini belirtti

TİP’in desteğini çektiği Hatay Adayı Gökhan Zan’ın durumuna ilişkin gözler YSK’ye çevrildi. YSK kaynakları, “kesin aday listeleri yayınlandı. Artık aday istifa etmediği sürece adaylığı devam eder” dedi.

Gökhan Zan iddiası: 5 milyon dolar ve TRT’de yorumculuk pazarlığı…

İsmail Saymaz, TİP yetkilileri ve Gökhan Zan’la yaptığı konuşmayı anlattı: TİP’e iki ses kaydı ulaştı. Zan ilkini tamamen reddetti, “spor yorumculuğu” pazarlığı yapılan ikincisini kısmen doğruladı.

DEM Parti Batman adayı Sönük: ‘Seçimden sonra Meclis’ten seçilen bir arkadaş eşbaşkanlık görevine getirilecek’

Mehdi Öztüzün’ün parti tarafından ihracı sonrasında Batman’da DEM Parti’nin tek adayı olarak seçime girecek olan Gülistan Sönük, seçimlerin ardından belediye meclisi tarafından seçilen bir kişinin eşbaşkanlığa getirileceğini söyledi.

İstanbul Newroz’unda bianet muhabirlerine polis şiddeti

Newroz alanındakilerin gözaltı işlemini kayda alan bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç önce polis tarafından engellendi. Ardından yere yatırılarak darp edildi. Polis gözaltı işlemi yapmadan Yılmaz ve Dinç’i bıraktı. bianet muhabirleri polisten şikayetçi olacak.

İstanbul’da Newroz: 300 binden fazla kişi Yenikapı’daydı

Bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye – Şimdi özgürlük zamanı. Ayağa kalk” sloganıyla yapılan kutlamalara İstanbul’un tüm ilçelerinden katılım oldu. Polis, slogan ve döviz yasakları nedeniyle 50’nin üzerinde gözaltı yaptı. Miting alanına girmek isteyen bir grup LGBTİ+, kitle tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğradı.

Newroz kutlamaları kent kent başladı: Pîroz bê

15 Mart’ta yakılan ilk Newroz ateşinin ardından bugün İstanbul, İzmir, Van dahil olmak üzere birçok kentte kutlamalar başladı.

İzmir’de Newroz operasyonu: 35 gözaltı

İzmir’de Newroz kutlaması sonrası yapılan operasyonda 35 kişi gözaltına alındı.

Newroz LGBTİ+’lara ve gazetecilere saldırılarla, gözaltılarla gerçekleşti

Yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı newroz kutlamalarında, onlarca gözaltı, basına şiddet, LGBTİ+’lara ise ayrımcılık ve ötekileştirme yapıldı.

Newroz, İstanbul’da Yenikapı Miting Alanı’nda 300 binden fazka kişinin katılımıyla kutlandı. LGBTİ+’lara saldırı gerçekleştirilirken bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç polisten şiddet gördü. AFP’nin İstanbul video muhabiri Eylül Deniz Yaşar’ın, haber takibi yapması engellenerek Yaşar, gözaltına alındı. Polis bianet Kürtçe editörü Aren Yıldırım’ı da gözaltına almaya çalıştı. Alana girişlerde polis tarafından döviz kontrolü, yöresel kıyafet seçimi yapıldı. Pek çok kişi bu noktada kıyafetlerini çıkarmak zorunda kaldı. Öte yandan attıkları sloganlar gerekçe gösterilerek 50’nin üzerinde kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Dün (18 Mart) kutlanan newroza, İstanbul Onur Haftası Komitesi ve LGBTİ+’lara newroza katılan kitle içerisinden bazı kişiler tarafından saldırıya uğradı.

Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi ‘süre bitti’ gerekçesiyle Newroz’da sahne alamadı

İstanbul’daki Newroz programında yer almasına rağmen, Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi etkinlik süresinin dolması gerekçesiyle sahne alamadı. Sahnede olmasa da Mathlouthi, kutlamalar sonrası kadınlarla Kürtçe şarkılarını seslendirdi.

Bakan Fidan’ı protesto eden vatandaşlar gözaltına alındı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Bursa ziyaretinde “İsrail ile ticareti bitirin” diyerek seslenen vatandaşlar gözaltına alındı.

Agrobay işçileri Ankara’ya yürüyor: Sorunumuzu çözmüyorsanız biz geliyoruz

Kötü çalışma koşullarına karşı Tarım-Sen’e üye oldukları için tazminatsız işten çıkarılan Agrobay işçileri, İzmir’den Ankara’ya yürüyüşe başladı.

EKONOMİ

Armağan Çağlayan’dan ‘Mehmet Şimşek’ paylaşımı: Sessiz ve derinden

Armağan Çağlayan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Enflasyonist yeni vergi olmayacak, KDV, yeni kurumlar vergisi olmayacak” açıklamasına tepki gösterdi.

İktidardan iki “başarılı (!)” icraat daha

Nas’ı referans göstererek faize karşı çıkanların, faiz lobilerini suçlayarak mütedeyyin dindar seçmenleri konsolide etmeyi başaranların böyle yüksek faizlerle borçlanma konusunda söyleyecek sözleri kalmadı mı artık?

Bankalar Birliği’nden Mehmet Şimşek açıklaması: ‘Faizi artırın’ talimatı iddiası gerçekdışı

TBB, Bakan Mehmet Şimşek’le iftar buluşmasına ilişkin iddialar üzerine şu açıklamayı yaptı: “Bu yemeğin lüks bir restoranda yapıldığı iddiası, kötü niyetli çarpıtmadır. Bakan’ın bankacılara ‘faiz artırma talimatı’ verdiği yönündeki iddia doğru değildir.”

SPK’dan Yeniçağ’a suç duyurusu

SPK, Yeniçağ internet gazetesi hakkında, ‘piyasalarda güvensizlik yaratma ve gerçeğe aykırı bilgi verme’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Citi Menkul Değerler Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu

Citi Menkul Değerler, Türkiye’deki faaliyetlerini 2 yıl süreyle durdurdu. Son dönemlerde Türkiye pazarından çıkışlardaki artış dikkat çekiyor.

DIŞ POLİTİKA

Rusya’da sandık çıkış anketi: Putin seçimi 87,8’le kazandı

Sandık çıkış anketlerinin ilk sonuçlarına göre Rusya devlet başkanlığı seçimini, 2000 yılından bu yana ülkeyi yöneten Putin kazanıyor. Ankete göre Putin oyların yüzde 87,8’ini alıyor…

Rusya devlet başkanlığı seçiminde rekor katılımı arkasına alan Putin: ABD bir demokrasi değil

Ukrayna vesilesiyle Rusya karşıtlığını düşmanlığa çeviren Batı hükümetlerinin burun kıvırdığı seçimde malum zaferden çok katılım dikkat çekti. Yüzde 77.44 katılımı arkasına alan Putin, Rusya’nın birlik olduğuna dikkat çekti, ‘ABD demokrasi değil’ dedi.

Ukrayna’dan Putin’e ‘tampon bölge’ yanıtı: Savaşın tırmanacağının açık bir ifadesi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna topraklarında bir tampon bölge oluşturulabileceğine işaret etti. Ukrayna, bunun ‘iki ülke arasındaki savaşın tırmanacağının açık bir ilanı olduğunu’ belirtti.

Netanyahu: Refah saldırısı mutlaka gerçekleşecek

İsrail Başbakanı, ateşkes görüşmeleri sürerken Gazze’ye saldırıların da devam edeceğini belirtti. Netanyahu, “Refah’a operasyon düzenleyeceğiz. Bu birkaç hafta sürecek ve mutlaka gerçekleşecek” dedi.

BM raporunda Gazze’de şu andan mayıs ayına kadar açlıktan kitlesel ölümlerin başlayacağı uyarısı

Gazze Şeridi’nin tamamında “felaket derecesinde açlıkla” karşı karşıya kalan insan sayısının 1.1 milyona yükseldiğini duyuran IPC raporu, bugünden Mayıs 2024’e dek kıtlık ortaya çıkacağı uyarısı yaptı. Kıtlık durumunda açlıktan ölümler kitleselleşiyor.

AB’ye tepki: ‘Sisi’ye göçmenleri engellemesi için 7.4 milyar euroluk rüşvet verilecek’

Afrika’dan göçü engelleme politikasının parçası olarak Mısır’la 7.4 milyar dolarlık bir anlaşma yapması beklenen Avrupa Birliği, Abdülfettah Sisi’nin otokratik yönetimini ödüllendirmekle suçlanıyor: “Sınırsız baskı, AB’den yeni destekle ödüllendiriliyor.”

KDP: IKBY parlamentosu seçimlerine katılmayacağız

Kürdistan Demokrat Partisi’nin açıklamasında, IKBY parlamentosu için düzenlenecek seçimlerde yer almayacakları duyuruldu.

Kolombiya’da 60 yıllık çatışmaları tümden sona erdirmeye yeni engel: FARC fraksiyonu ECM ile ateşkes askıda

Kolombiya’da 2016’da barış anlaşması imzalayıp silah bırakan FARC’dan kopan isyancı üyelerin oluşturduğu ECM’nin saldırılara karışması üzerine hükümet ekimden beri yürürlükteki ateşkesi askıya aldı.

19 Mart

İÇ POLİTİKA

Kobanê Davası’nda son sözler alınıyor: ‘Bu dosya derhal düşürülmeli’

Kobanê Davası’nda bugün son gün. Siyasetçiler hüküm öncesi son sözlerini söylüyor.

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşılık 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nda bugün son gün.

Bakırhan’dan HÜDAPAR tepkisi: Batman, MHP ile JİTEM ittifakıyla aynı saflarda yer alanlara cevabını verecek

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Batman Newrozu’nda HÜDAPAR’a tepki gösterdi. Bakırhan, “MHP ile JİTEM ittifakıyla aynı saflarda yer alacaklar, burada da Kürt halkına şirin gözükerek ‘biz de Kürt’üz’ diyecekler. Batman halkı bunu yutmaz” dedi.

Nusaybin Newroz’unda güvercinler uçuruldu: ‘Washington’da gezmeyin, çözüm için İmralı kapılarını açın’

Barış güvercinlerinin uçurulduğu Nusaybin Newrozu’nda Barış Anneleri, “Kürt halkı kendi direnişiyle bu zincirleri parçalayacak” dedi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk de “Washington kapılarında gezmeyin. İmralı’nın kapılarını açın” çağrısı yaptı.

İstanbul ve Diyarbakır’da DEM partililere gözaltı

İstanbul ve Diyarbakır’da DEM Parti yöneticileri ve Gençlik Meclisi üyeleri evleri basılarak gözaltına alındı.

Levent Gültekin’e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis cezası

Gazeteci Levent Gültekin’e, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Fidan “Tehditler”İ Genişletiyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği de “artık ulusal güvenlik tehdidi” oldu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde çoğunluğu oluşturan, ikinci büyük partisi KYB’nin “artık ulusal bir güvenlik tehdidi” olduğunu iddia etti. Gerekçe: “PKK ile olan ilişkileri, samimiyeti…”

MSB: Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 asker şehit

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 1 askerin hayatını kaybettiğini, 4 askerin de yaralandığını duyurdu.

Lise öğrencilerine okutuldu: Solcular şeytan, sağcılar Allah topluluğu

Trabzon’da lise öğrencilerine Umre ödüllü bir yarışma için Sezai Karakoç’un ideolojik propaganda kitabı ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ okutuldu. Eğitim-Sen Şube Başkanı uygulamaya tepki gösterdi.

Üniversitede büyük kopuş: Okuldan ayrılma nedenleri arasında ekonomik kriz ilk sırada

YKS 2024 yılında başvuran aday sayısı, geçen yıla göre yüzde 13.91 oranında azaldı. 2018-2022 yılları arasında ülke genelinde 1 milyon 957 bin öğrenci eğitimini bırakarak üniversiteden ayrıldı. Öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenleri arasında ekonomik kriz ilk sırada yer aldı.

Agrobay işçilerinin Ankara yürüyüşü başladı

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu işi çözmeli. Eğer çözmüyorsa biz Ankara’ya geleceğiz ve bakanlığın önünde direneceğiz.”

Ferrero artık fındık fiyatı açıklamayacak: ‘Fındıktaki tekel kırılacak’

Rekabet Kurumu’nun başlattığı soruşturmanın ardından İtalyan devi Ferrero, fındık fiyatı açıklamayacağını ve kapasitesinin üzerinde fındık almayacağını taahhüt etti. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındıktaki tekelin kırılacağını söyledi.

Türkiye’de havası en kirli 5 şehir

DSÖ tarafından yayınlanan yeni bir rapor, dünya genelinde yalnızca yedi ülkenin uluslararası hava kalitesi standartlarını karşıladığını ortaya çıkardı. Rapora göre Türkiye’de havası temiz şehir yok. Havası en kirli beş kent ise sırasıyla Batman, Iğdır, Ağrı, Şırnak ve Malatya.

EKONOMİ

Uzmanlar uyardı: Kapalıçarşı’da makas açıldı

Gram altında bankalararası fiyat ile kuyumculardaki fiyat arasındaki makas, 250 liraya kadar yükseldi. Peki, aradaki makasın açılmasında ne etkili oldu?

Hakan Kara açıkladı: Merkez Bankası son 1 ayda ne kadar döviz sattı?

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve eski TCMB Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası’nın son 1 ayda ne kadar döviz sattığını hazırladığı grafikle açıkladı.

Kara, mesajında, “Son dört haftada kuru dizginlemek için nette yaklaşık 20 milyar $ döviz satılmış görünüyor” dedi.

Türkiye’nin net UYP açığı 300 milyar dolara yükseldi

Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı şeklinde tanımlanan net UYP, ocakta eksi 300 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye’nin son 5 yılda en çok doğrudan yatırım aldığı ülke

Merkez Bankası verilerine göre; yurt dışında yerleşik kişilerin Türkiye’ye doğrudan yatırım tutarı, 2019-2023 döneminde 31 milyar 332 milyon dolara ulaştı.

Hollanda’dan yapılan yatırımlar, toplam yabancı yatırımların yüzde 14,6’sını oluşturdu.

DIŞ POLİTİKA

Filistinli yetkililer duyurdu: ‘İsrail, Refah işgalini sessizce başlattı’

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

MİT Başkanı Kalın’ın konvoyunun önü kesildi: ‘Türkiye cezalandırır’

Azez kenti yakınlarında MİT Başkanı İbrahim Kalın ve beraberindeki heyetin konvoyunun önünün kesildiğini aktaran Fehim Taştekin, “Türkiye’nin bunu karşılıksız bırakmayacağını biliyorlar” dedi.

KYB’den KDP’nin boykot kararına tepki: Seçimler belirlenen tarihte yapılmalı

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Erbil parlamentosu seçimlerini federal mahkeme kararlarını gerekçe göstererek boykot kararı almasına, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) tepki var. ABD de, “Boykot kimseye hizmet etmez” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın ‘Kıbrıs’ açıklamasına Yunanistan’dan tepki

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’nın açıklamasında, “Erdoğan’ın açıklamaları, Türk-Yunan ilişkilerindeki ‘olumlu iklimi’ açıkça baltalamaktadır” denildi.

Belçika’da Diyanet’e bağlı Kevser Camii’nin ruhsatı ‘kötü yönetim ve mali ihmal’ nedeniyle askıya alındı

Belçika’nın Aalst kentinde 2022 yılında inşaat ihlali nedeniyle mühürlenen, iki yıldır da ibadet edilecek alana sahip olmadığı belirtilen Kevser Camii’nin ruhsatı askıya alındı. Cami yönetiminin, eksiklikleri giderme sözünü yerine getirmediği belirtildi.

ABD başkanlık yarışında Trump için iflas çanları: Dolandırıcılık davasının temyizi için 464 milyon dolarlık teminatı bulamadı

Emlak dolandırıcılığı davasında mahkeme masrafları ve faizleriyle birlikte 464 milyon dolarlık para cezası kararını temyize götüren Trump, temyiz sürecinin devamı için cezayı ödeme teminatı verecek kefil bulamadı.

Brezilya’da hissedilen sıcaklık 60 dereceyi geçerek rekor kırdı

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde hissedilen sıcaklık, nemin de etkisiyle 62,3 dereceye ulaşarak son on yılın rekorunu kırdı. Yetkililer, sıcak hava dalgasıyla mücadele için ipuçları paylaştı.

20 Mart

İÇ POLİTİKA

Trabzonspor-Fenerbahçe tartışmasında Mehmet Uçum gerilimi

Trabzonspor’un basın toplantısında, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ile AK Parti Trabzon adayı Ahmet Metin Genç tartışma yaşadı. Genç ve AK Partili vekiller toplantıyı terk etti.

Beşiktaş’tan AK Parti Trabzon adayına yanıt: Bu söyleme sebebiyet verenler kumpasın bedelini yargı önünde ödüyorlar

Beşiktaş, kulübü şike yapmakla suçlayan AK Parti Trabzon adayı Ahmet Metin Genç’e yanıt verdi. Açıklamada, şike soruşturmasının hakim ve savcılarının yargılandığı hatırlatıldı.

Yeniden Refah Partisi Adayı Mehmet Altınöz: Kazanacak adayım, niye çekileyim?

Yeniden Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Altınöz hedeflerinin birinci parti çıkmak olduğunu söyledi. Altınöz, Erdoğan için “94 ruhunu yaşaması mümkün değil” dedi.

Akşener ‘arkadaşımdan duydum’ dedi: Emekliye 5 bin TL seyyanen zam…

Akşener Ahlat’ta Erdoğan’a seslendi: Emekliye 7 bin lira ikramiye verin. 3 bin lira yetmez. 11 bin lira seyyanen zam verin. Gelirken bir arkadaşımdan duydum, 5 bin lira seyyanen zam konuşuluyormuş…

Gökhan Zan’ın şikayetçi olduğu Turgay Kocakaya’nın evi arandı

Gökhan Zan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydını yapan kişi olarak adı geçen Turgay Kocakaya, İstanbul’daki evinin arandığını açıkladı.

Sarıyer için yeni araştırma: Şükrü Genç kazanıyor

İstanbul’un en merak edilen ilçelerinden Sarıyer’de CHP ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından bağımsız adaylığını açıklayan Şükrü Genç, en yakın rakibine 2.5 puanlık fark atıyor.

Murat Kurum mal varlığını açıkladı

AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum, mal varlığının tam listesini açıkladı.

İstanbul anketi: Fark 5 puana çıktı

Spectrum House Araştırma Merkezi’nin son İstanbul anketine göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Murat Kurum’un 5 puan önünde

Sosyal medyada Keça Kurdan tartışması: Kim haklı?

Kürt sanatçı Aynur Doğan ‘Keça Kurdan’ adlı şarkıyı seslendirmesinin yasaklandığını duyurdu. Yasağı eser sahibi Şivan Perwer’in getirdiğini söyledi. Konu sosyal medyada gündem oldu.

Taksici cinayetinde gerekçeli karar açıklandı: ‘Suçlular beraat ederse adalet hüküm giyer’

Taksici Oğuz Erge’nin öldürülmesiyle ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı, Kararda “Suçlular beraat ederse adalet hüküm giyer” cümlesinden yola çıkarak delillerle hüküm kurulmuştur” denildi.

‘FETÖ üyeliği’nden aranan eski vali Ahmet Pek yakalandı

FETÖ davasında 11 yıl hapis cezası verilen eski vali Ahmet Pek, Sivas’ta gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Pek tutuklandı.

EKONOMİ

Yabancılar TCMB’nin faiz kararı ile ilgili beklentilerini açıkladı

Yabancı uzmanlar, TCMB’nin yarınki faiz kararında politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünde bulunurken, bankanın iletişiminde “bekle-gör” politikasını uygulayabileceğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Galler yeni başbakanını seçti: Avrupa’nın ilk siyah lideri

İngiltere Başbakanı Sunak ve İskoçya Başbakanı Yusuf’un ardından Avrupa’da üçüncü göçmen lider göreve geldi. Avrupa’nın ilk siyah lideri olan Galler’in yeni başbakanı Vaughan Gething Zambiya doğumlu.

Hamas: İsrail ateşkes teklifini reddetti

Hamas yöneticisi Usame Hamdan, İsrail’in ateşkes teklifini kabul etmediğini açıkladı.

21 Mart

İÇ POLİTİKA

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya seçildi: Can Atalay’a ‘ihlal’ kararı vermişti

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle yeni başkan seçildi. AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. Özkaya, Gezi Davası tutuklusu Can Atalay’ın bireysel başvurusunda ‘ihlal’ yönünde görüş bildirmişti.

Ekrem İmamoğlu – Murat Kurum yarışı: Yeni ‘Karadenizli konsolidasyonu’ seçimin kaderini etkiler mi, DEM tabanı ne yapacak?

İstanbul seçimiyle ilgili konuştuğumuz Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü Reha Ruhavioğlu, DEM Parti tabanının en az yarısının CHP’li Ekrem İmamoğlu’na oy vermesini beklediğini söyledi. Ruhavioğlu’nun ‘Karadenizli konsolidasyonu’ ile ilgili söyledikleri de dikkati çekiciydi.

AKP’liler iftarını porselen tabaklarda, Kilisliler köpük tabldotlarda açtı

AKP Kilis İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftarda partililer ve milletvekilleri porselen tabaklarda, davet edilen Kilisliler ise köpük tabldotlarda yemek yedi. Tepkilerin ardından birçok AKP’li yemekli masa fotoğrafını sildi.

Altınok ‘Suç duyurusunda bulunacağım’ dedi, Ağırel’den belgeli yanıt geldi

Cumhur İttifakı’nın ABB Başkan adayı Turgut Altınok, mal varlığı hakkında asılsız heber yaptığı iddiasıyla gazeteci Murat Ağırel hakkında suç duyurusunda bulundu. Altınok’un açıklamasının ardından gazeteci Murat Ağırel’den belgeli yanıt geldi.

Seyirciden Altınok’a: Mal varlığınızla birlikte tüm Ankara’ya komşuymuşsunuz

Mevzular Açık Mikrofon Yerel Seçim Özel’in konuğu AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok oldu. Altınok ile bir seyirci arasında geçen diyalog, sosyal medyada gündem yarattı.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik istifa ettiğini duyurdu: Ciddi anlamda yoruldum

CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik istifa ettiğini duyurdu. Atik, “Tek gerekçem yorgunluğumdur. Görevi yönetim Kurulu üyesi İsmail Akyıl’a devrettim” dedi.

Newroz – “Kurdên Nasyonalîst”

İstanbul ve İzmir Newrozlarında provokatif saldırılarda bulunan ve kendilerini “Kurdên Nasyonalîst” olarak nitelendiren gruba kitle müdahale ederek dışarıya çıkardı.

SONAR’ın son seçim anketi:

İstanbul’un ilçelerinde son durum ne? Erdal Beşikçioğlu, yüzde kaç oy alıyor?

“Ilımlı otokraside” yaşamanın doğal sonucu

Yemen’den daha demokrat olduğumuz için Levent Gültekin şimdilik hapse girmiyor ama her an girebilir de!

Kıbrıs’ta ‘sahte diploma ve yolsuzluk’ soruşturması MHP’li vekil Levent Uysal’a uzandı

Kıbrıs’ta son dönemde ‘son yılların en büyük skandalı’ olarak adlandırılan sahte diploma ve yolsuzluk konuşuluyor. ‘Sahte diploma ve yolsuzluk’ soruşturmasıyla gündeme gelen üniversitenin MHP’li vekil Uysal’ın eşi tarafından kurulduğu öğrenildi.

İliç’te toprak altında kalan dokuz işçiye sigorta ayıbı

Maden işçilerine uygulanan ferdi kaza sigortasındaki teminat tutarı 1 milyon TL’ye yükseltildi. Ancak düzenlemeye İliç dahil edilmediğinden, ölen işçilerin yakınlarına 150 bin TL ödenecek.

Köylüler görüntüledi: ‘Giresun’da maden ocağının kimyasalı ormana karışıyor’

Giresun’un Çatalağaç köyünde bir maden şirketinin atıklarının doğrudan ormana ve dereye karıştığı ileri sürüldü. Köylülerden Soner Aydın, atığın ormana karıştığı noktanın görüntüsünü de çekti. ancak şirket ve CİMER iddiayı reddetti.

‘Malatya’daki madenler Türkiye’nin Çernobilidir’

Son yıllarda Malatya’da bir taraftan yerin altında ‘altın’ aranırken yerin üstünde de çok sayıda ‘kum, taş, çakıl, kireç ocakları’ açıldı. Malatya Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Kaya, bu durumu Türkiye’nin Çernobili olarak yorumladı.

Mahkeme iptal etmişti: Sanko Holding iki yeni JES için başvurdu

Mahkemenin yakın zamanda JES projesini iptal ettiği Sanko Holding 2 yeni jeotermal elektrik santrali açmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu.

Emniyet, depoları dolduruyor: Gaz bombası ve TOMA suyu için ihale

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü, farklı tiplerde yüzbinlerce gaz kapsülü almak için peş peşe ihaleler düzenleyecek. ihale ilanlarında yer alan bilgilere göre, farklı tiplerdeki biber gazlarının toplam sayısı ise 330 bini buluyor.

TFF’ye iftar tepkisi: 20 Süper Lig kulübünden yalnızca 6’sı katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği iftara Süper Lig ekiplerinden yalnızca Gaziantep FK, Hatayspor, Sivasspor, Başakşehir, Galatasaray ve Trabzonspor. Bordo mavili kulübün başkanı programa sonradan dahil oldu.

Mahallenin sucusu süngerle kaplı gizli bölmede çocuklara yıllarca cinsel istismarda bulunmuş!

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yıllardır su satışı yapan 60 yaşındaki Metin Şenay’ın iş yerine yaptırdığı süngerli odada mahallenin çocuklarına yıllarca tecavüz ettiği ortaya çıktı. Dehşet veren olay, bir çocuğu gece vakti alıkoymasıyla ortaya çıktı. Yapılan baskında çok sayıda çocuğun görüntüsü ele geçirilirken, Şenay’ın cinsel tacizde bulunduğu çocuklardan birinin ise felç geçirdiği belirtiliyor.

Kedi Eros davasında gerekçeli karar açıklandı; İbrahim Keloğlan’ın neden serbest bırakıldığı ortaya çıktı

Türkiye’nin konuştuğu kedi Eros davasının gerekçeli kararı açıklandı. Eros’u öldürmekten yargılanan İbrahim Keloğlan’ın tüm duruşmalara gelmesi serbest bırakılmasının gerekçelerinden biri oldu.

Tekirdağ’da hızlı tren hattı şantiyesinde 2 işçi göçük altında kaldı!

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde, hızlı tren hattı şantiyesinde kayan toprağın altında kalan 2 işçinin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu bankaları emeklilere 8-12 bin lira promosyon ödemesi yapacak

“Diğer bankaların da katılacağına inanıyorum”

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan sürpriz karar: Politika faizini yüzde 50’ye çıkardı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplandı. TCMB beklentilerin aksine faizi yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltti. Bir önceki toplantıda faiz oranı yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmuştu.

Benzin ve motorine büyük zam: İşte güncel fiyatlar (21 Mart 2024)

Gece yarısı itibarıyla yapılan zamla İstanbul’da benzin ve motorinin litresi ortalama 43 lira seviyesinin üstüne çıktı.

Altın fiyatları aldı başını gidiyor, gram 2 bin 500 lirayı geçti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dünkü toplantısında bu yıl faiz indirimi olacağı sinyali verilmesi, altın fiyatlarını daha da yükseltti. Gram altın 2 bin 500 lirayı geçti.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den İran’a yeni yaptırım: Türkiye’deki şirket ve şahıslar da listede

ABD Hazine Bakanlığı’nın ‘İran’ın silah programlarına destek’ gerekçesiyle açıkladığı yeni yaptırım listesinde adresleri Türkiye’de görünen beş şirket ve iki Türk vatandaşı da yer aldı.

Wall Street Journal: ABD, Assange’a savcı-sanık uzlaşması önerecek; kabul ederse serbest kalabilir

ABD yönetiminin Wikileaks’in kurucu genel yayın yönetmeni Julian Assange’a bir itiraf  önermeyi düşündüğü belirtildi. Assange’ın avukatları ise Washington’ın tutum değiştirme niyetinde olduğuna dair bir sinyal almadıklarını belirttiler.

Emmanuel Macron boks fotoğraflarıyla kaslarını gösterdi: “Putin’le ringe girmeye hazırlanıyor”

Macron’un fotoğrafçısı, Fransa Cumhurbaşkanı’nın kaslarını gösterdiği iki fotoğrafını Instagram’da paylaştı. Paylaşım, Macron’un Rusya’ya karşı dış politikasını sivrilttiği bir dönemde geldi.

22 Mart

İÇ POLİTİKA

Leyla Zana Nevruz’da konuştu: Barış yolunun yeniden açılması için hazır mısınız?

Diyarbakır’da Nevruz kutlamasında konuşan eski milletvekili Leyla Zana; “barışın önünü açalım” dedi

Erdoğan DEM ve CHP’yi hedef aldı: Şu anda yargı bunları takip ediyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEM ve CHP’yi hedef alarak “Bedeli hala bilinmeyen bu kirli pazarlıkların gerisinden hangi pis kokular, hangi menfaat paylaşımları, hangi hain taktikler çıkacak inşallah hep birlikte göreceğiz. Şu anda yargı bunları takip ediyor. Şimdiden bazı emareler ortaya çıkmaya başladı.” mesajını verdi

Mahkeme İBB’yi haklı buldu, “Tansu Çiller’e ballı börek imar kararı”nı iptal etti!

Tansu Çiller’e ait Kilyos’taki denize sıfır arazi için getirilen ve yapılaşmayı üç kat artıran imar kararlarına, yargı ‘dur’ dedi. İstanbul 14. İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı dava eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni haklı buldu.

RSF’den hükûmete çağrı: AYM kararına uyulsun, İnternet Kanunu’nda değişikliğe gidilsin

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Hükûmeti, ülkenin en yüksek mahkemesinin kararlarına uymaya ve bu tahammül edilemez, keyfi sansürü nihayet sona erdirecek yasal güvenceleri sağlamak üzere İnternet Yasası’nın 9. maddesinde reform yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı

Gazeteci Dicle Müftüoğlu’na ödül

Diş Hekimi Dr. Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü, 10 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci Dicle Müftüoğlu’na verildi.

‘Para sayma’ soruşturması: 3 isim daha savcılığa çağırıldı

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği öne sürülen ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin başlatılan soruşturmada, 3 kişi daha ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırıldı.

EKONOMİ

BDDK’den taşıt kredileri kararı: Taksit sınırları değişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aldığı kararla taşıt kredilerine ilişkin sınırları değiştirdi. Karara göre, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin TL ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler 48 ay, nihai fatura değeri 4 milyon TL’nin üzerinde olup 5 milyon TL’yi geçmeyen taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler de 12 ay olarak belirlendi.

Bank of America’dan Türkiye için faiz ve enflasyon tahmini

Bank of America, TCMB’den yeni bir faiz artışı beklemediklerini belirterek bankanın ancak son çeyrekte 250 bp ile faizi yüzde 47,5’e çekebileceğini öngördü

DIŞ POLİTİKA

İsrail, Türk maslahatgüzarı Dışişleri’ne çağırdı: “Erdoğan’a açık bir mesaj vereceğiz”

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, Erdoğan’a “sessiz ol ve utan” dedi 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 6’ncı Orta Doğu gezisi kapsamında Tel Aviv’de; İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

Blinken’ın ayrıca acil ateşkes ve Gazze’ye daha fazla insanî yardım girmesini sağlayacak anlaşmadaki son durumu da ele alması bekleniyor

Rusya ve Çin, ABD’nin BMGK’ya sunduğu “acil ve sürekli ateşkes zorunluluğu” tasarısını veto etti

Tasarı, Rusya ve Çin’in aralarında bulunduğu 3 ülke tarafından veto edilirken 11 lehte oy aldı; bir ülke ise çekimser oy kullandı

Kremlin’den ‘Ukrayna’ açıklaması: Savaş halindeyiz

Kremlin Sözcüsü Peskov’un ‘Ukrayna’da savaş halinde oldukları’ yönündeki açıklamasını değerlendiren analist Stanovaya, “Bu, artık resmi: Özel askeri operasyon savaş olarak tanındı” diye konuştu. 

23 Mart

İÇ POLİTİKA

Lütfü Savaş, saldırının ardından konuştu: ‘Bu kardeşimiz rahatsız’

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş, Yaylıca Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısında kendisine yönelik yapılan saldırı ile ilgili İskenderun’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’da seçim çalışması yürüten Saadet Partililere bıçaklı saldırı

Saadet Partisi, Bahçelievler’de seçim çalışması yaptıkları sırada partililerin bıçaklı saldırıya uğradığını açıkladı.

Kadınları skandal ifadelerle hedef alan Kızılay yöneticisi görevden alındı

Karabük Üniversitesi’ndeki HIV ve HPV iddiaları üzerinden kadınlar hakkında skandal ifadeler kullanan Kızılay yöneticisi görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Altınok’a oy istemek için Ankara’da: Yeniden Refah’ı da es geçmedi… ‘Cumhur İttifakı’na kaybettirmek için…’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara adayı Turgut Altınok’a oy istemek için mitingde konuştu. Erdoğan, burada yaptığı açıklamalarda muhalefeti yine dilinden düşürmedi.

Marmara’daki 3 bölge için verilen petrol arama ruhsatına tepki: “Olası bir sızıntı, denizde yaşamın sonu demek”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na, Marmara Denizi’ndeki 3 ayrı bölge için petrol arama ruhsatı verilmesi tepkilere neden oldu. Karara tepki gösteren Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, “Olası bir petrol sızıntısı ise kapalı bir deniz olan ve Marmara Denizi’nde yaşamın sonu demektir” uyarısında bulundu.

İliç faciasında bilirkişi raporu çıktı:

Denetim yapılmamış, dokuz işçiyi yutan çatlaklar umursanmamış; Genel Müdür ‘kusursuz’, mühendisler ‘kusurlu’ bulundu

Bekir Bozdağ ile Kasım Gülpınar arasında “ihanet” polemiği

Bozdağ “Bu Erdoğan’a ihanettir” derken Gülpınar’dan “Halka rağmen halkın istemediği bir aday gösterdiler, Bekir Bey’in söylediği sözler gerçeği yansıtmıyor” açıklaması geldi

EKONOMİ

AKP’den büyük oyun: Emekli maaşı neden düşük?

Milyonlarca emekli açlık ve yoksulluk sınırının altında emekli maaşı alırken, uzmanlar, bu sorunun temel kaynağının AKP iktidarının 2008 yılında çıkardığı yasa olarak gösterdi. Yasanın çıkmaması halinde en düşük emekli maaşına değinen uzmanlar, “En düşük SSK emekli maaşı 25 bin TL olacaktı” dedi.

AKP’nin eserini araştırma ortaya koydu: Avrupa’da ve Türkiye’de emeklilerin durumu!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), tarafından yayımlanan araştırma, Türkiye’de AKP döneminde emeklilerin durumunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, Avrupa’da Türkiye’den daha düşük emekli aylığına sahip ülke sayısı 2012’’e 9 iken 2021’de 1’e düştü.

AKP’den emekli maaşı açıklaması: Tarih verildi!

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emekli maaşlarına ilişkin açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret ederek, tarih veren Akbaşoğlu, “Bugün ve yarın Cumhurbaşkanımızı dikkatle dinleyelim” dedi.

Erdoğan duyurmuştu: Uzmanı, emekli maaşı banka promosyonundaki ‘gerçeği’ açıkladı

Çalışma Yaşamı Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşı banka promosyonuna ilişkin dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı banka promosyonunu işaret eden Çelik, “Buna mı müjde diyorsunuz?” dedi.

Özgür Özel memleketi Manisa’da konuştu: Hiçbir yerde yapmadığımı yapıyorum ve İYİ Partililerden destek istiyorum

Manisa ittifakını teklif ediyoruz. Manisa ittifakında sadece CHP yok, haramdan, yalandan korkan AK Partililer de var, bizim geçmişte ittifak yaptığımız irili ufaklı partilere oy verenler de var, bütün Manisalılar var. Bu vicdanı kara, gözü dönmüşlerden Manisa’yı kurtarmaya var mısınız?

DIŞ POLİTİKA

Moskova’da IŞİD saldırısı: Ölü sayısı artıyor, 11 kişi tutuklandı

Rusya Soruşturma Komitesi, hayatını kaybeden 115 kişinin bazılarının kurşun yaralarından, bazılarının da komplekste çıkan büyük yangında öldüğünü açıkladı

Putin’den IŞID saldırısına ilişkin açıklama: 1 günlük “ulusal yas” ilan edildi

“Dikkatlice planlanmış bir terör saldırısının yanı sıra önceden hazırlanmış bir toplu insan katliamıyla karşılaştık”

Moskova’daki terör saldırısının failleri yakalandı! Can kaybı 143’e çıktı… Putin’den ilk açıklama geldi

Rusya’nın başkenti Moskova’da 60’tan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısının failleri dahil toplamda 11 kişinin yakalandığı duyuruldu. Terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 143’e çıktı.

ABD’nin Katar’ı Hamas ikileminde bıraktığı ortaya çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a göre “Gazze’de ateşkes yakın”

Kate Middleton’ın açıklaması yeni sorular doğurdu

Cerrahlar tetkik sürecini, sosyal medyaysa videoyu konuşuyor

24 Mart

İÇ POLİTİKA

Prof. Nükhet Sirman gözaltına alındı

Barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Nükhet Sirman, saha çalışması için yaptığı bir görüşme gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alındı

Özel’den Erdoğan’a çağrı: Filistin’e sahip çıkanları gözaltına alma, ticareti kes

CHP Genel Başkanı Özel, İzmir’den Erdoğan’a Filistin çağrısı yaptı: Meydanlara gelen, tepki gösteren gençleri gözaltına alma. Filistin’e destek için İsrail’e ticarete son ver.

İş bırakan Borusan işçilerine polis engeli: ‘Eyleme son verin’ anonsu

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan arkadaşlarına destek amacıyla iş bırakan Borusan işçilerinin eylemi sürüyor. Fabrika içindeki işçiler, polis zoruyla dışarı çıkarılmaya çalışılıyor.

‘Kaçakçılık ve rüşvet’ davası: Binbaşıya tahliye, astsubaya ceza

Mardin’deki “göçmen kaçakçılığı” ve “rüşvet” davasında savcı tüm sanıklara ceza istedi, mahkeme Binbaşı İ.K. hakkında beraat, biri astsubay 4 kişi hakkında ise hapis cezası verdi.

Leyla Zana Urfa’da konuştu: Kürtler onurundan vazgeçmeyecek

Siverek’te halk buluşmasında konuşan Kürt siyasetçi Leyla Zana, “Büyük hedefimiz yeni bir yaşam inşa etmek. Modern ve çağa uygun yeni bir yaşam inşa etmek istiyoruz” dedi.

Leyla Zana’dan CHP’ye: ‘Oyunu bana ver görünmez ol’ diyor, biz hayalet değiliz

8 yıl sonra yerel seçim için sahaya inen Leyla Zana, Hilvan’da CHP’yi eleştirdi: Biz kimsenin uşağı değiliz. ‘Oyunu bana ver ama görünmez ol.’ Hayalet değiliz ki. Bizi aptal yerine koyuyorlar…

Arnavutköy’de işçilerin kaldığı konteynerlerde yangın çıktı

Arnavutköy’de işçilerin kaldığı konteynerde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Davutoğlu İsrail karşıtı eyleme katıldı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmaları için gittiği Denizli’de bir dernek tarafından düzenlenen İsrail karşıtı protestoya katıldı

İliç maden faciasında 41 gün geride kaldı: İşçiler toprak altında, aileler bekleyişte

Erzincan İliç’teki maden faciasında liç yığınının altında kalan işçilerin aileleri, 41 gündür bekleyişini sürdürüyor. Cenazelerini isteyen aileler, sorumluların cezalandırılması çağrısı yaptı.

Erdoğan: Biz bu meydanda 1,5 milyona alıştık, bugün ise 650 bin kişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Büyük İstanbul Mitingi’nde Yeniden Refah Partisi’nden istifa eden milletvekili Suat Pamukçu’ya rozet taktı. Mitinge katılan kişi sayısının da 650 bin olduğunu açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

Moskova saldırısında yakalanan saldırganlardan biri Türkiye’den geldiğini söyledi

Moskova’da konser esnasında düzenlenen saldırıda yakalanan saldırganlardan biri, ilk sorgusunda 10 Mart tarihinde Türkiye’den geldiğini ve yarım milyon rubleye anlaştığını söyledi. Düzenlenen saldırıdan önce anlaştığı rakamın yarısını da aldığını itiraf eden saldırganın ilk sorgusu video kaydına alındı.

25 Mart

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan CHP’ye: Ana muhalefet partisi mi yoksa gayri-meşru işler yapan bir ‘kartel’ mi oldukları belli değil

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum mitinginde CHP’deki para sayma iddialarını gündeme getirerek, “Bunların becerebildikleri tek iş, kara paradan kule inşa etmek. Nereden gelip gittiğini açıklayamadıkları dolar, avro balyalarıyla 6-7 kişi kule yapıyorlar. Bu ülkenin ana muhalefet partisi mi yoksa gayri-meşru işler yapan bir ‘kartel’ mi oldukları belli değil” dedi. 

Fatih Altaylı: 32 dolara adam öldürenler aramızda dolaşıyor; ben mi paranoyağım siz mi çok umursamazsınız

Gazeteci Fatih Altaylı, Moskova’daki Crocus City Hall saldırısı zanlılarının saldırıdan önce Türkiye’de bulunmalarına ilişkin olarak, “Düşünsenize, adam başı 32 dolara katliam yapmaya hazır birtakım adamlar aramızda yaşıyor. Bu olasılık sizi ürkütmüyor mu” diye tepki gösterdi.

Elazığ Palu’daki maden ocağında 1 ay sonra yine göçük: 2 işçi yaralı

Elazığ’ın Palu ilçesinde maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçi yaralandı.

Kayaönü köyü mevkiinde özel bir krom madeninde henüz belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi.

14 kişiye mezar olan binanın müteahhidi, depremden sonra kamu binalarının ihalesini almış

6 Şubat’ta yıkılan ve 14 kişinin ölümüne yol açan apartmanın müteahhidi Selahattin Yüksel’in Hatay Ticaret Odası, Dericiler Sitesi ve Antakya Galericiler Sitesi’nin ihalelerini aldığını öğrenildi.

Borusan’da anlaşma sağlandı: Çıkarılan işçiler geri alınacak

Dün akşam saatlerinde polis zoruyla tersaneden çıkarılmaya çalışılan Borusan işçileri ve işveren arasında anlaşma sağlandı. Buna göre, çıkarılan işçiler geri alınacak ve sendikaya yetki verilecek.

Jülide Kural’dan Kadir İnanır’ın sağlık durumuyla ilgili açıklama: Uyandırılma kararı alındı

Jülide Kural, Beykoz’daki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan usta oyuncu Kadir İnanır’ın sağlık durumuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Tunç Soyer’den Özgür Özel’e gönderme: Hem gösterme hem bekle…

Tunç Soyer, CHP adayı Tugay’ın seçim çalışmalarına katılmamasına bir açıklama yaptı, “Hem beni gösterme hem benden bu işin kazanılmasını bekle. Bu hakkaniyete uygun değil” dedi.

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde 3. turda da sonuç çıkmadı: Yarın devam edecek

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimlerin üçüncü turunda da sonuç çıkmadı. Seçimlere yarın devam edilecek.

TMMOB Diyarbakır’da adres göstererek uyardı: Kaçak yapılardan ev almayın

Diyarbakır’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü karşısında kaçak yapıların yükseldiğini belirten TMMOB, halka buralardan ev almaması çağrısında bulundu.

Erdoğan’dan DEM Parti’ye: Muhatap alınmak istiyorsa kendini ispatlasın

Erdoğan, DEM Parti’yi hedef aldığı konuşmasında “Kendilerini meşru muhatap yapma gayretleri beyhudedir. Parti yönetimi önce ülkeye ve kendi tabanına siyasi irade sahibi olduğunu ispatlamalı” dedi.

EKONOMİ

Özgür Demirtaş: Emeklilere yalan söyleniyor, her şey berbat olacak

Demirtaş, “Beni bu konuda eleştirenlerin hepsi doğru söylediğimi biliyor. Emekliler ve ileride emekli olacaklar Dünya Siyasetçileri tarafından kandırılıyor” diye yazdı.

Konut fiyatları düşüyor: Büyükşehirlerde daha fazla

Ülke genelinde konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 12,1, İstanbul’da ise yüzde 14,6 düştü.

Açlık sınırı ilk kez 20 bin lirayı aştı

Açlık sınırı Mart ayında ilk kez 20 bin lira sınırını aşarken, yoksulluk sınırı da 57 bin lirayı geçti.

TÜİK verileri: İşsizlik rakamları belli oldu

TÜİK rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı, 2023’te bir önceki yıla göre 1 puan azalışla yüzde 9,4’e geriledi. Rapordaki potansiyel işgücü rakamı dikkat çekti.

DIŞ POLİTİKA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova: ABD, IŞİD ile kendisini ve Kiev rejimini kurtarmaya çalışıyor

Zaharova, “Amerikalı siyaset mühendisleri, Crocus Belediye Binası saldırısının IŞİD terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği masallarıyla kendilerini köşeye sıkıştırdılar” dedi

BMGK, Gazze’de ateşkes talep eden karar tasarısını kabul etti; ABD çekimser kaldı

Karar, ABD’nin Gazze’deki savaş sırasında ilk kez “ateşkes” kelimesini içeren bir kararı desteklemesi anlamına geliyor ve Joe Biden yönetiminin İsrail’e karşı tutumunun sertleştiğini yansıtıyor

ABD, BGMK’daki ateşkes oylamasında çekimser kaldı; Netanyahu, Washington’a gidecek İsrail heyetinin ziyaretini iptal etti

Başbakanlık Ofisi açıklamasında ABD’nin kararının “savaşın başından bu yana Güvenlik Konseyi’ndeki tutarlı ABD pozisyonundan açık bir geri çekilme” anlamına geldiği savunuldu

Belçika’da Newroz kutlamasından dönen Kürt aileye saldırı

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, bozkurt işareti yaparak tekbir getiren bir grubun Heusden-Zolder kasabasındaki evin etrafını kuşattığı görüldü.

Kaza ve iddialar istifa getirdi: Boeing CEO’su görevi bırakıyor

Boeing CEO’su Dave Calhoun ile Boeing’in yönetim kurulu başkanı Larry Kellner’ın görevden ayrılacağı belirtildi.

25 Mart

İÇ POLİTİKA

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan yeni anayasa mesajı: Bayram sonrası partilerimizi ziyaret edeceğim

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin olarak bayramdan sonra siyasi partileri ziyaret edeceğini söyledi. Kurtulmuş, ”Tek tek hepsiyle görüşürüm, inisiyatif alırım. Mühim olan anayasa değişikliği konusunda hazır olabilmeleri.” diye konuştu.

DEM Parti: Parti Meclisi üyesi olmadığı hâlde öyleymiş gibi lanse edilen Ahmet Saymadi’nin kendi hayal dünyasının ürünleri

DEM Parti, CHP ile iş birliği açıklaması yapan Ahmet Saymadi hakkında, “Parti kurullarımızda yer almayan, partimiz adına hiçbir konuşma yetkisi bulunmayan Ahmet Saymadi’nin açıklamaları tamamen kendi hayal dünyasının ürünleridir” dedi.

Erdoğan: Önce enflasyonu kontrol altına almamız gerekiyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önce enflasyonu kontrol altına almamız gerekiyor. Bunu başaracak programa ve kararlılığa sahibiz” diye konuştu.

Gültan Kışanak: Seçimden sonra yeni bir sürecin başlama ihtimali çok zayıf; AKP iktidarının bizlere ne yaşattığını biliyoruz

Kışanak: İktidar kesinlikle oy kaybedecek ve çekim merkezi olmaktan çıkacak. Anayasa değişikliği gündemi ortaya atacak, bence muhalefetin de ‘acil demokratikleşme paketiyle’ karşılık vermesi gerekir

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan iş insanları ve esnafa tehdit: Bize destek vermeyenlerle şehrin bir hesabı olacaktır

“Kurt kışı atlatır yediği ayazı unutmaz”

Antalya anketi: Muhittin Böcek kaybediyor, fark açılıyor

Alf Araştırma şirketi, seçim sonucu en çok merak edilen şehirlerden biri olan Antalya’da yaptıkları seçim anketinin sonucunu açıkladı. Ankete göre CHP’nin adayı Muhittin Böcek kaybediyor.

TİP açıkladı: Gökhan Zan’a ait olduğu iddia edilen kayıtlar deepfake mi?

TİP, desteğini çektiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gökhan Zan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin uzman mütalaasını paylaştı. Rapora göre kayıtlarda deepfake kullanılmadı.

Reuters analizi: Kürtler akıllarını mı yoksa kalplerini mi dinleyecek?

Seçim ortamını değerlendiren Reuters, Kürt seçmenlerin ‘ikilemle karşı karşıya’ olduğunu yazdı. Haberde, “Kalplerini mi yoksa akıllarını dinleyerek mi oy verecekler?” ifadeleri kullanıldı.

Nükhet Sirman ‘teknik takipteki kişiyle görüştüğü için’ gözaltına alınmış

Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli Prof. Nükhet Sirman, bir araştırma kapsamında görüştüğü kişinin ‘teknik takipte olduğu’ gerekçesiyle gözaltına alınmış.

Boğaziçi’nden Nükhet Sirman açıklaması: Gözaltına alınmasını kabul edilemez buluyoruz

Prof. Dr. Nükhet Sirman, yaptığı bir araştırma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Boğaziçi Sosyoloji bölümünden yapılan açıklamada, Sirman’ın gözaltı halinin sonlandırılması talep edildi.

Mersin Kadın Platformu: Nükhet Sirman yalnız değildir

Mersin Kadın Platformu yayınladığı bildiride, “Yol arkadaşımız, dostumuz Nükhet Sirman yalnız değildir, işkenceye dönüşen bu hale son verilsin!” ifadelerini kullandı.

Eğitim bakanı Boğaziçi sorularını cevaplamadı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki istihdam ve terfilerle ilgili önergedeki soruları yanıtlamadı.

EKONOMİ

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “pozitif” olarak belirledi.

Merkez Bankası 5 milyar dolar daha satmış

Merkez Bankası ‘arka kapı satışları’nı sürdürerek 5 milyar dolar daha sattı.

Nijerya’da gözaltına alınan Binance yöneticisi kaçtı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in yöneticilerinden Nadeem Anjarwalla’nın Nijerya’da gözaltından kaçtığı bildirildi.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan ilk kez Biden’ın davetlisi olarak Beyaz Saray’a gidecek

İki taraf arasındaki yumuşama sırasında liderler seviyesinde yapılacak görüşmenin 9 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanıyor

Moskova saldırısında yer alan IŞİD militanları İstanbul’da ne yaptı?

Moskova’da son açıklanan verilere göre en az 139 kişinin hayatını kaybettiği ve IŞİD’in üstlendiği Crocus City Hall konser salonuna saldırıda yer alan IŞİD militanlarının Türkiye rotasına ilişkin yeni iddialar gündeme geliyor

Moskova saldırısının perde arkası: Fehim Taştekin değerlendiriyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da 139 kişinin öldüğü IŞİD saldırısına dair tartışmalar sürüyor. Fehim Taştekin Rusya’nın saldırıya bakışını ve merak edilenleri saat 16:00’da canlı yayında yorumluyor.

İngiltere’de ‘Assange’ kararı: ABD’ye iade kararı temyiz edilebilecek

ABD’nin üç hafta içinde Assange’la ilgili talep edilen güvenceleri vermemesi halinde, 20 Mayıs Pazartesi günü, ABD’ye iadesine ilişkin temyiz mahkemesinde duruşma görülecek.

ÖNERİLEN MAKALE/SÖYLEŞİ/PROGRAM

Ümit Akçay: Seçimden sonra ekonomi

Ekonomideki yavaşlama, yeni bir kur şoku ile karşılaşırsa ya da bunu önlemek için yeni bir faiz artışı yapılırsa, Şimşek programı raydan çıkabilir.

Fehim Taştekin: İran Suriye’de pusuya mı yattı?

Gazze’de ateşkes sağlanır da bu sefer Lübnan cephesi kızışırsa Suriye’de taşlar yerinden zıplayabilir. Lübnan-İsrail sınırlarındaki mevcut gerilim savaşsız atlatılsa bile Suriye’de pusuya yatmış oyuncular kart çekmeye yeniden başlar.

Devletin zirvesi Irak’ta ne yaptı, neler konuşuldu?

Dışişleri Bakanı Fidan, Milli Savunma Bakanı Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın Irak’ta temaslar gerçekleştirdi. Masada neler konuşuldu, sonuç ne olacak? Fehim Taştekin canlı yayında değerlendirdi.

İrfan Aktan: Nurhayat Altun: Türkiye soluyla yol arkadaşlığımız devam ediyor

Kasım 2016’da Dersim Belediyesi Eşbaşkanıyken tutuklanan ve hâlâ hapiste tutulan Nurhayat Altun’a göre muhalefet toplumdaki kutuplaşmayı göremedi, sorunların temeline inemedi.

Fehim Taştekin: Kanlı patinaj için ortak aranıyor

Türkiye’nin askeri operasyonlarını egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak gören Bağdat’ın işbirliğinden yana müzakereye girmesi birkaç faktörle açıklanabilir. Her şeyden önce Erdoğan’ın elinde hem bel bükücü hem de ayartıcı bazı kartlar var. Bir kere terörle mücadele ile ticari-iktisadi dosyaları aynı pakete koyuyor. Havuçlar ve sopalar aynı sepette…

Abdullah Esin, Mehmet Yaşar Altundağ: DEVA ve Gelecek’in Yapamadığını Yeniden Refah Nasıl Yaptı?

Pulitzerli gazeteci Seymour Hersh’ten ABD-Rusya ilişkileri analizi: Demir kaplamalı pinyata

“Amerikan istihbarat çevrelerinde Ukrayna’nın savaşı kazanma şansının oldukça zayıf olduğunu herkes görüyor. Geçen yılki büyük karşı saldırısı başarısız olduktan sonra ordunun cephanesi azalmış durumda ve buradaki askeri uzmanlar Putin’in Ukrayna’nın doğusu ve ele geçirdiği dört sınır bölgesi üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak için Rusya sınırına yaklaşık yirmi mil uzaklıktaki Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’u almak üzere harekete geçeceğini tahmin ediyor”

İran, ABD ile yüzleşmede Husilerden destek alıyor!

Nakliye meselesinin etrafından dolaşmak isteyenlere sorulabilecek soru; Husiler durduğunda ne olacağı değil, İran’ı geri adım atmaya itecek planının ne olduğudur

Merkez Bankası’nın sınavı yeni başlıyor

Şimşek programının bir ‘şok terapisi’ olarak formüle edilmemiş olması, halen iktidarın iki sermaye fraksiyonu arasında bir denge gözetmeye çalıştığını gösteriyor. Ancak TCMB, daha fazla faiz artışına gitmek zorunda kalırsa, iktidar bloğuna yeni dahil olan sermaye kesimlerinin yavaş yavaş tasfiye olmaya başlayacağını görebiliriz.