13 Nisan

İÇ POLİTİKA

İBB Meclisi’nde görüşülen imar değişikliğini bakanlık yaptı: ‘AK Parti kendi üyelerinin de iradesini gasp etti’

İBB Meclisi İmar Komisyonunda görüşülen imar değişikliğini bakanlığın yapmasına tepki gösteren CHP’li Öztürk, “Bu kendi meclis üyelerinin de iradesini gasp etmektir” dedi.

Silivri Cezaevi’nde ‘kalp krizinden’ öldü denilen Ferhan Yılmaz’ın yoğun bakım görüntüleri ortaya çıktı

Yılmaz’ın ağabeyi Hikmet Yılmaz, ‘Bu kalp krizi geçirmiş birisinin görüntüsü mü? Bu görüntüye bakıp kalp krizi diyebilir misiniz? Diyarbakır’da yaşananlar şimdi burada yaşanıyor’ dedi.

Savcılıktan Ferhan Yılmaz açıklaması: Tıbbi müdahalede oluşabilecek semptomlar dışında bulguya rastlanmadı

Cezaevinde bulunan Ferhan Yılmaz’ın işkence sonucu öldüğü iddiasıyla ilgili başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Otopsi raporu ve deliller ile birlikte soruşturma titizlikle yürütülecektir” denildi.

Komiserin çarptığı avukat sakat kalabilir

Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan komiserin çarptığı Avukat Serkan Karakaş’ın tedavisi sürüyor. Karakaş’ın ağabeyi, “Kardeşim sakat kalabilir. Bunu yapan umarım en ağır cezayı alır” dedi.

Beyzanur Fidan’ın ailesi: İntihar değil cinayet olduğunu düşünüyoruz

İzmit’te evinde ölü bulunan Beyzanur Fidan’ın bugünkü davasında tutuksuz yargılanan eşi Ömer Fidan’ın ses kaydı dinletildi. Ailesi, Beyzanur Fidan’ın intihar etmediğini, öldürüldüğünü söyledi.

LGBTİ + örgütleri trans kadınlara yönelik saldırıları protesto etti

LGBTİ + örgütleri, trans kadınlara yönelik son dönemde artan saldırıları protesto ederek, taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kapatma davası açıldı

Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” suçlaması ile kapatma davası açıldı.

EKONOMİ

Kiralar kontrolden çıktı: İstanbul’da 3+1’ler 5 bin liradan başlıyor

Üç büyükşehirde yıllık kira artışı yüzde 100’ün üzerine çıktı. İstanbul’da 100 metrekare dairenin ortalama kirası 5 bin liradan başlıyor. Ümraniye’deki satılık fiyatları Miami, Londra ile yarışıyor.

Mahfi Eğilmez: Dünyadaki gelişmeler doların tahtını sarsacak nitelikte

Eğilmez, ‘Öyle tahmin ediyorum ki dünyanın geleceğinde uzun vadede dolar egemenliğini sürdüremeyecek, bölgesel rezerv paralar oluşacak’ değerlendirmesinde bulundu.

DIŞ POLİTİKA

AGİT raporu: Rusya, Ukrayna’da insan hakları ihlallerinde bulundu

Şubat sonu ve Mart’taki olayların incelendiği soruşturma raporunda Rus güçlerinin hak ihlallerine dair kanıtlar olduğu belirtildi. Bu ihlaller arasında, yaşam hakkı ihlali, cinsel şiddet, yargısız infazlar, zorla göçler, canlı kalkan kullanma, gazetecilerin ve insan hakları savunucularının kaybolması sayılıyor.

Rusya: Ukrayna’da silahlı ABD ve NATO araçlarını askeri hedef olarak görüyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, “Ukrayna topraklarında hareket eden silahlı ABD-NATO araçlarının meşru askeri hedefler olarak görüldüğü konusunda uyarıyoruz” dedi.

Ukrayna Savaşı: Biden, Putin’i ‘soykırım’ yapmakla suçladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’da “soykırım” yapmakla suçladı.

İstanbul’a gelen Ruslar: Bu savaş bizi öldürmenin gayrimeşru yolu

Putin yönetiminin savaş karşıtlarına getirdiği ağır cezalar nedeniyle, yüz binlerce kişi Rusya’dan başka ülkelere göç ediyor. İstanbul’a gelen Sasha, Marina ve Anna yaşadıklarını anlattı.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimin ilk tur resmî sonuçları açıklandı

Fransa’da ilk tur seçimin resmî sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yüzde 27,85 ile ilk sırayı alırken, aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 23,15’le ikinci oldu.

Yellen’den Çin ve Hindistan’a gözdağı: Rusya ile ilişkilerini koruyan ülkeler bedel ödeyecek

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ‘Batı’nın, Rusya’ya yaptırımlarını baltalamaya çalışanların sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağını’ söyledi.

14 Nisan

İÇ POLİTİKA

Mithat Sancar: HDP’ye karşı yürütülen saldırılar hukuk dışıdır, antidemokratiktir, hiçbir meşruiyete sahip değildir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Partimize karşı yürütülen saldırılar hukuk dışıdır, antidemokratiktir, hiçbir meşruiyete sahip değildir” dedi.

Batman’da tutukluya polis şiddeti uygulanmasına karşı çıkan avukata polis şiddeti

Batman Adliyesi’nde bir tutukluya yönelik polis şiddetine karşı çıkan Avukat Orhan Alphan da polis şiddetine maruz kaldı.

İzmir Barosu, Silivri Cezaevindeki işkenceye tepki gösterdi

İzmir Barosu, Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde işkence sonucu yaşamını yitiren Ferhan Yılmaz’ın yanı sıra tutuklulara dönük işkencelere ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

İstinaf, Özgür Gündem davasındaki cezayı onadı

Özgür Günden gazetesi ana davasında yargılanan gazeteciler hakkında verilen toplam 20 yıl 10 ay hapis cezası İstinaf’ta onandı.

Aracını tarayarak Orhan Günbay’ı öldüren dört polise müebbet hapis

Bitlis’te “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla aracı taranan Orhan Günbay’ın hayatını kaybetmesine ilişkin davada dört polise müebbet hapis cezası verildi. Cezalara ‘iyi hal’ indirimi uygulandı.

İBB’den toplu taşımada ‘öğrenci’ kararı: Belediye karşılayacak

İstanbul’da toplu taşımaya yapılan yüzde 40’lık zammı belediyenin karşılamasına karar verildi.

Tarlabaşı Toplum Merkezinin davası görüldü: Özgürlüklere darbedir

İstanbul Valiliği tarafından Tarlabaşı Toplum Merkezi’ne açılan “yokluğun tespiti” davasının ilk duruşması görüldü. Avukatlar, davayı darbe olarak nitelendirdi.

Dikili’de balık çiftliklerinin ÇED toplantısı tepkiler üzerine yapılmadı

İzmir’in Dikili ilçesi Denizköy mevkiinde balık çiftliklerinin kapasite arttırmak istemesine köyde yaşayanlar tepki gösterdi.

Moda Sahnesi’nin elektrik günlüğünden bir sayfa: Dayanışma bugün değilse zaman?

Sonradan öğrendik ki şirket çokça bilenmiş Moda Sahnesi’ne. Özel bir grup kurulmuş, grup üzerinden birbirlerini gazlıyorlar: “Hadi alnınız dik bir şekilde çıkın oradan.” Orası neresi, savaşta mıyız?

EKONOMİ

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

AKP’nin hazırladığı yasa taslağında, TÜİK’in onaylamadığı istatistikleri yayınlayanlara ‘hapis cezası’ isteniyor

AKP tarafından hazırlanan yasa taslağına göre, kullanılacak metodolojiyi TÜİK’e onaylatmadan resmi istatistiklere alternatif olacak şekilde istatistik yayımlayanlara hapis cezası öngörülüyor.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna: Rusya’nın amiral savaş gemisini vurduk

Ukrayna, Rusya’nın “Moskova” isimli gemisini Neptün füzeleriyle vurduğunu açıkladı. Rusya ise gemide yangın çıktığını ileri sürdü.

Dışişleri Bakanlığından ABD’nin İnsan Hakları Raporu’na tepki: Külliyen reddediyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının 2021 İnsan Hakları Raporu’na tepki gösterdi.

Fransa’da öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti: Ne Le Pen, ne Macron!

Antifaşist bir toplantının iptal edilmesi üzerine öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti. İşgal eyleminden sık sık, “Ne Le Pen, ne Macron” sloganları yükseldi.

İsrail güçleri, Batı Şeria’nın Cenin kentinde 2 Filistinliyi öldürdü

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kenti yakınlarında Kufr Dan beldesine düzenlediği baskında açılan ateş sonucu yaralanan 2 Filistinli hayatını kaybetti.

İngiltere, mültecileri 10 bin kilometre uzaklıktaki Ruanda’ya göndermeyi planlıyor

İngiltere’de hükümet, ülkeye gelen mültecilerin Afrika ülkesi Ruanda’ya gönderilmesini ve başvuruları sonuçlanana kadar orada tutulmasını planlıyor.

15 Nisan

İÇ POLİTİKA

Ahmet Davutoğlu: Milyarlarıma milyar katardım benden sonraki Başbakan gibi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinde dikkat çeken bir diyalog yaşandı. Davutoğlu, bir eleştiri üzerine, “İtiraz etmeseydim Başbakanlığım gitmezdi” dedi.

Ferhan Yılmaz’ın ölümüne ilişkin cezaevi personelinin kimliklerini paylaşanlara soruşturma

Silivri Cezaevi’nde “kalp krizinden öldü” denilen Ferhan Yılmaz’ın hayatını kaybetmesine ilişkin sosyal medyada cezaevi personelinin kimlik bilgilerini paylaşanlara yönelik soruşturma başlatıldı.

Osman Kavala için tutukluluğa devam kararı

Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan Osman Kavala için tutukluluk incelemesi yapıldı. Mahkeme, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ahmet Şık: Ali Osman Akat ile AK Parti arasında ne tür bir ilişki var?

TİP Milletvekili Şık, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a; “Ali Osman Akat’ın tutuklandığı operasyonun neden gizlendiğini sordu: Bu gizliliğin nedeni Akat’ın siyasi iktidarla olan yakınlığı mıdır?

İzmir Tabip Odası: Sağlıkta şiddeti durdurmak için somut adım atılmıyor

17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yapan İzmir Tabip Odası, ‘sağlıkta şiddeti durdurmak için somut bir adım atılmadığını’ belirtti.

Nafaka ödemeyen AK Partilinin başvurusuyla kadın derneğine kapatma davası açılmış

AK Partili Ahmet Eliaçık’ın 300 liralık nafakayı ödememesi üzerine hapis cezası aldığı ve bundan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne dava açtığı ortaya çıktı.

Mahkeme Kürtçe oyun yasağını savundu: Devletin devamlılığı için

Kürtçe tiyatro oyunu gösteriminin yasaklanmasına karşı açılan davada mahkeme, ‘ret’ kararını verdi. Mahkeme gerekçesinde, ‘devletin devamlılığı’ vurgusunda bulundu.

EKONOMİ

Nebati: Kredi paketi, Kalkınma ve Yatırım Bankası ve kamu bankaları aracılığıyla verilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Samsun İş Dünyası ile Buluşma Programında yaptığı konuşmada döviz kurlarının kontrol altında olduğunu söyledi. Nebati yeni açıklanan kredi paketinin kalkınma yatırım bankası ve kamu bankaları aracılığıyla verileceğini belirtti.

150 milyar liralık kredinin fonlaması TCMB’den

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık ihracatçı, 50 milyarlık turizmci kredisinin fonlaması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından sağlanacak. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, krediler ithal ikamesine dönük yatırım yapacak ve döviz gelir taahhüdü bulunan yatırımlara aktarılacak. Yerli makine yatırımları önceliklendirilecek.

TCMB’den turizmcilerin döviz kazançlarıyla ilgili yeni karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hizmet ihracatı gelirleri için aldığı yeni karara göre, turizm başta olmak üzere hizmet ihracatından sağlanan gelirin bankalara döviz olarak satılması durumunda dövizin yüzde 40’ı Merkez Bankası’na gidecek

İstanbul raporu: Kırmızı et ve yağ alınamıyor

İstanbul Barometresi 2022 Mart Raporu’na göre, zamların ardından kırmızı et, ayçiçek ve zeytinyağını alamayanlar oldu. İstanbulluların ortalama stres ve kaygı seviyesi ise 7,7 olarak ölçüldü.

DIŞ POLİTİKA

Macron-Le Pen rekabeti sertleşiyor

Fransa’da, Macron ile Le Pen arasındaki cumhurbaşkanlığı yarışında söylemler sertleşiyor. Fransız seçmenlerin ikinci turdaki oyları sadece Fransa’nın değil, Avrupa, NATO ve Ukrayna’nın geleceğini de etkileyebilir.

Karadeniz’de batan “Moskova” gemisi hakkında kim ne diyor?

Rus donanmasının amiral gemisi Moskova’nın Karadeniz’de batması Ukrayna’da sevince yol açtı. Rusya ise Ukrayna’nın Rus hedeflerine saldırılarına, “sert karşılık” verileceğini duyurdu.

Rusya’dan Finlandiya ve İsveç’e NATO uyarısı

16 Nisan

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan fahiş fiyat açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Phaselis Tüneli açılışına uzaktan bağlantıyla katılarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Enerjiden gıdaya, madenlerden teknoloji ürünlerine kadar pek çok alanda yaşanan fahiş fiyat artışları tüm dünyanın ortak sıkıntısıdır. Türkiye bu sıkıntıdan en az etkilenen ülkelerden biridir” dedi.

Pervin Buldan: Dava kadınları hedef alma operasyonudur

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan kapatma davası hakkında “Bu davalar kadınları hedef alma operasyonudur” dedi.

Üçüncü ittifak için’ çatı partisi iddiası: Olmazsa olmazımız

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ‘üçüncü ittifak’ açıklaması hakkında yeni iddialar öne sürüldü…

Son anket: AK Parti 7 puan önde ama ittifaka yetmiyor

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, yaptıkları son araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Çalışmaya göre AK Parti’nin oy oranı yüzde 32, CHP’nin oy oranı yüzde 25 olarak hesaplandı.

AK Parti’de ‘kaybetme’ senaryosuna hazırlık: Çetele tutuluyor

AK Parti kadrolarında seçimin kaybedilmesi sonrası olası senaryoların tartışıldığı öne sürüldü. Bir bakanın ‘anında ayrı parti kurabileceği’, ‘bürokratların çetele tuttuğu’ belirtildi.

Kobanê soruşturmasında 91 kişinin mal varlığına tedbir konuldu

Kobanê soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 91 kişinin mal varlığına tedbir konuldu.

EKONOMİ

Emekliler meydanda: Bakan yardımcısı 125 emeklinin aylığını alıyor

Emekliler Anıtpark’ta miting düzenleyerek iktidara seslendi: Emekli aylıkları ve bayram ikramiyeleri güncellensin. Zamlar geri alınsın. Sağlık hakkımız ücretsiz ve erişilebilir olsun.

EMEK Partisi’nin sempozyumunda işçiler konuştu: ‘Patron ekmek yedirmem size’ dedi

Emek Partisi İstanbul’da işçi sınıfıyla ilgili bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda konuşan bir tekstil işçisi, yaşadıklarını anlattı: “Patron, ‘Size ekmek yedirmem’ dedi”

DIŞ POLİTİKA

Rusya başkent Kiev’i hedef aldı

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın başkent Kiev’e yönelik hava saldırılarını sürdürdüğünü açıkladı. Saldırılarda bir askeri fabrikanın hedef alındığı belirtiliyor. Bu arada ülkenin doğusunda yeni insani koridorlar açıldı.

Almanya Ukrayna’ya para yardımı yapacak

Federal hükümet, Ukrayna krizi nedeniyle partner ülkelere askeri yardımları kapsayan bütçeyi 2 milyar euro artırma kararı aldı. Ek fonun büyük bir kısmının Ukrayna’ya tahsis edilmesi öngörülüyor.

Moskova’dan Johnson’a Rusya’ya giriş yasağı

Rusya, Batı’nın yaptırımlarına misilleme olarak İngiltere Başbakanı Johnson’u “istenmeyen kişi” ilan ederek Rusya’ya giriş yasağı getirdi. İngiltere Savunma Bakanı ile Dışişleri Bakanı da yaptırım kapsamına alındı.

Rusya, Halep’teki ablukanın kalkması için arabuluculuk başlattı

Kürt kaynakları, Rusya’nın Kuzey Halep ve Kamışlı’daki Kürt mahallelerindeki kuşatmayı kaldırmayı amacıyla Özerk Yönetim ile Suriye hükümeti arasındaki krizde arabuluculuk yapmaya başladı.

Hollanda’daki sığınma merkezinde Rus LGBT+’lar tehdit nedeniyle nakledildi

Hollanda’daki bir sığınma merkezinde kalan Rusya vatandaşı 4 LGBTİ+ kişi, diğer sığınmacılar tarafından tehdit edildikleri gerekçesiyle başka bir merkeze gönderildi.

Seçimleri protesto eden iklim eylemcileri, Paris meydanını kapattı

Paris’te iklim eylemcileri, Emmanuel Macron ve Marine Le Pen’in iklim politikalarını eleştirerek, halkın ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmasını protesto etti.

17 Nisan

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu’ndan tek aday, 8 seçenek: 6’lı masaya sunacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masaya sunacağı tek adaylı ve 8 seçenekli taslağın detayları belli oldu.

Kılıçdaroğlu: Hrant Dink’in gerçek katilleri henüz aydınlığa çıkarılmadı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hrant Dink Vakfı’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile görüştü.

Duvar Arkası… İttifak içinde ittifak: Amblemini kim bırakacak?

‘Üçüncü ittifak’ta amblem sorusu… 3 seçim yasası daha! MHP’den oy iddiası… AK Parti’de popülizm uyarısı… Hepsi Duvar Arkası’nda…

HDP PM’de gündem kongre: Partiyi ayakta tutacağız

HDP Parti Meclisi, 5’inci Olağan Büyük Kongresi için bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “HDP’yi, bu ülkenin demokratik geleceğini, bu ülkede barış umudunu dimdik ayakta tutacağız” dedi.

Son anket: Cumhur İttifakı 3 puan geriledi, milletvekili dağılımı kritik eşikte

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) yaptığı anketle, Cumhur ve Millet İttifakı’nın olası seçimde çeşitli senaryolara göre kaç milletvekili çıkaracağını ölçtü. Ayrıca Bursa için anket yapıldı.

HDP Çukurova ilçe binasına saldırı

HDP Çukurova İlçe Örgütü binasına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yapılan saldırı da maddi hasar meydana geldi.

Ölümlerin yaşandığı Silivri Cezaevi’nde baskılar sürüyor: Açlık grevi başlatıldı

Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan İbrahim Dinçer, ailesine cezaevinde baskı ve hak ihlallerine maruz kaldıklarını anlatarak, baskılara karşı açlık grevi yapıldığını aktardı.

Zeytinliklerin ardından kıyılar için de ‘yağma yönetmeliği’: Yetki valilere verildi

CHP’li Budak: Kıyı yağması yönetmelik kılıfıyla meşrulaştırılıyor. Artık iktidara yakın çevreler, sipariş usulü, istedikleri kıyı kenar çizgisini, istedikleri şekilde valiliklere çizdirecek.

EKONOMİ

Türkiye’de uygulanan tarım politikaları ve belirsizlik gıda güvenliğini riske atıyor

Uzmanlar, Türkiye’de uygulanan günübirlik tarım politikaları, yetersiz ve belirsiz desteklemelerin gıda güvenliği için büyük risk oluşturduğunu belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna’da son durum: Mariupol’da siviller tahliye edilemiyor

Rusya, Ukrayna’nın Donbass bölgesi ve kuzeydoğu kentlerinde saldırıları yoğunlaştırdı. Kiev son üç gündür peş peşe hava saldırılarıyla sarsıldı. Kırım’da Moskova gemisinin mürettebatı tören düzenledi.

18 Nisan

İÇ POLİTİKA

1 Mayıs Deklarasyonu’na polis saldırısı: 26 kişi gözaltında

1 Mayıs için Kazancı Yokuşu’nda açıklama yapmak isteyen HDK ve HDP İstanbul il örgütüne polis izin vermedi. Abluka altına alınan grupta 26 kişi gözaltına alındı.

HDP’den sınır ötesi harekat tepkisi: Bu savaşın nedeni çözülemeyen iç krizdir

‘Açlık, yoksulluk, işsizlik ve cinayetleri örtmenin yolu savaş politikasını devreye sokmak. Bu savaşın nedeni iç krizi çözememesidir.’

AKP’ye dönüşün zor olduğunu vurgulayan Bekir Ağırdır: Üç farklı Türkiye var, üç farklı Kürt var

Olası seçime dair yorumlarda bulunan Bekir Ağırdır, ‘Kürtlerin oyu belirleyici olacak’ diyerek, AKP’ye dönüşün zor olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ceyhan: Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor” dedi. Prof. Dr. Ahmet Saltık ise, “AK Parti iktidarı ve Sağlık Bakanlığı kumar oynuyor” açıklamasını yaptı.

Ferhan Yılmaz’ın annesi: Oğlum intihar etmedi, öldürdüler

Silivri Cezaevi’nde işkence sonucu öldürüldüğü belirtilen Ferhan Yılmaz’ın annesi Sabriye Yılmaz, oğlunun cenazesinin gösterilmediğini söyleyerek, “Çocuğum intihar etmedi, onu öldürdüler” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor” dedi. Prof. Dr. Ahmet Saltık ise, “AK Parti iktidarı ve Sağlık Bakanlığı kumar oynuyor” açıklamasını yaptı.

Boğaziçi Mezunlar Derneği’nde seçim: “Boğaziçi için Değer”

Önceki yılların aksine Boğaziçi direnişinin etkisiyle bu yıl, alternatif gruplar dernek yönetimi için yarışacak.

Muğla’da ‘Zeytin hayattır’ mitingi: Milas Belediye Başkanı Tokat protesto edildi

Muğla’da, Milas Kent Konseyi’nin Atapark Meydanı’nda düzenlediği ‘Zeytin Hayattır’ mitinginde konuşmak yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, alkış ve ıslıklarla protesto edildi.

Tokat’ta köylülerden maden ocağına karşı eylem: “Köyümüzün yaşanmaz bir hale gelmesine izin vermeyeceğiz”

Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çaylı köyü halkı, maden ocağına karşı belediye önünde eylem gerçekleştirdi.

DIŞ POLİTİKA

Akar: Bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu başlatıldı

Milli Savunma Bakanı Akar, TSK’nin Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik ‘Pençe Kilit’ isimli askeri harekat başlattığını duyurdu.

Akar’dan ‘Pençe Kilit’ açıklaması: Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde ilerliyor

Akar, Irak’ın kuzeyinde başlatıldığı duyurulan ‘Pençe Kilit’ isimli operasyona ilişkin, “Faaliyetlerimiz dost ve kardeş Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde icra edilmektedir” dedi.

Özerk Yönetim temsilcisi Çiya Kurd: MİT ve Suriye istihbaratı ortaklaşıyor

AKP-MHP iktidarının Rojava’nın imhası planıyla Şam’la anlaşmaya çalıştığını belirten Bedran Çiya Kurd, ‘Yaşanacak tüm şeylerden Suriye rejimi sorumludur’ dedi.

Kremlin: Ukrayna görüşmelerde tutarlı davranmıyor

Peskov “Barış görüşmeleri çerşevesinde temaslar uzmanlar seviyesinde devam ediyor. Maalesef Ukrayna tarafı daha önce anlaşılan konularda tutarlı davranmıyor. Sürekli tutum değiştiriyor ve görüşmelerin gidişatı istenilen seviyede sürmüyor” dedi.

Macron: Savaş farklı bir hal aldı, Putin’le görüşmüyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna savaşının farklı bir hal aldığını belirterek Rusya lideri Putin’le sivil katliam görüntülerinin ortaya çıkmasından bu yana görüşmediğini

Cem Özdemir: Küresel kıtlığı önlemek için Ukrayna’ya silah göndermek gerekiyor

Almanya Tarım Bakanı Özdemir, işgalle birlikte dünyanın önemli tarım alanlarından birinin işlevini yitirdiğini belirterek, ‘Kıtlığın önlenmesi için Kiev’e daha fazla silah sağlanmalı’ dedi.

İran’dan İsrail’e: En ufak hamlenizde kalbinizi hedef alırız

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail’in ülkesine küçük bir saldırısı durumunda dahi İsrail’in kalbini hedef alacaklarını söyledi.

Rusya Merkez Bankası: Zorlu bir dönüşüm sürecine giriyoruz

Rusya Merkez Bankası yaptırım kararları nedeniyle uluslararası rezervlerinin yarısına erişebildiğini ve kritik bir dönüşüm sürecine girdiklerini duyurdu.

19 Nisan

İÇ POLİTİKA

HDP’den Kılıçdaroğlu’na: Sizin Kürt sorununa çözümünüz bu mu?

Kılıçdaroğlu, TSK’nin Pençe-Kilit operasyonuyla ilgili “Allah bu mübarek ayda, Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin” mesajı paylaştı. HDP’den tepki geldi: Sizin Kürt sorununa çözümünüz bu mu?

Sancar: Sınır ötesi operasyonlar bölgeyi savaş düzeninde tutma amacı taşıyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, parti grup toplantısındaki konuşmasında, cezaevlerindeki sistematik işkenceye ve sınır ötesi operasyonların amaçlarına dikkat çekiyor.

HDP savunmasını sundu: Her iddiaya tek tek yanıt verdik

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapatma davası açılan HDP, 220 sayfalık yazılı savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sundu.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘ikramiye’ tepkisi: Beşli çeteye verdiğinin binde birini emekliye vereceksin

Kılıçdaroğlu, “En büyük dramı yaşayanlar emekliler, geçinemiyorlar” dedi. İktidara seslenerek, “Beşli çeteye verdiğinin binde birini emekliye vereceksin” ifadelerini kullandı.

Soylu’dan mülteci açıklaması: Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var

Türkiye’deki mültecilerle ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu mesele provoke edilmeye çalışılmaktadır. Provokasyon demek en doğru tabirdir” ifadelerini kullandı.

Soylu: Kılıçdaroğlu’nun Hrant Dink açıklaması FETÖ’yü kurtarma operasyonu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Mahkeme kararları ortadayken Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklama, Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma operasyonudur” dedi.

İHD: 2021’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 101 kadın şiddet sonucu ya da şüpheli şekilde hayatını kaybetti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, “2021 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu açıkladı. Rapora göre bölgede geçen yıl 101 kadın, şiddet sonucu ya da şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Halil Kasal’ın annesi: Oğlumun elleri kesilmiş, gözleri görmüyor, felçli gibi duruyor

Anne Beyaz Çelik, cezaevinde gardiyanların baskısıyla intihar ettiği ileri sürülen oğlu Halil Kasal’la İzmir F Tipi Cezaevi’nde yaptığı görüşmeyi videoya çekerek anlattı.

İbrahim Haskoloğlu tutuklandı

Twitter’da yaptığı haber paylaşımlarıyla bilinen İbrahim Haskoloğlu, “kişisel bilgileri hukuka aykırı yolla ele geçirdiği” iddiasıyla tutuklandı.

EKONOMİ

Ziraat Bankası’nın Almanya iştirakine ‘kara para’ teftişi: Temsilci atandı

Almanya Bankacılık Denetleme Kurumu, ‘kara parayla mücadele kanununun ihlal edilmemesi’ için Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki Ziraat Bank International AG’ye temsilci atadı.

Pazarlarda kredi kartıyla satış başladı: Ne kadar aciziz, bir bakın

Türkiye’de birçok semt pazarlarında POS cihazları kullanılmaya başladı. Nakit parası olmayan yurttaşlar pazar alışverişini kredi kartıyla yapıyor.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna: Rusya Donbas’a saldırı başlattı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov, Rusya’nın bölgedeki Ukrayna cephe hatlarını kırmaya çalıştığını ifade etti.

Zelenskiy: Avrupa Birliği, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Avrupa Birliği, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalıdır.” dedi.

Arap Birliği: Türkiye’nin saldırılarını reddediyoruz

Türkiye’nin saldırılarını kınayan Arap Birliği Genel Başkanı Ehmed Ebul Xit, ‘Saldırılar Irak egemenliğini ihlali olduğu gibi uluslararası egemenliğinin ihlalidir’ dedi.

Sadr: Türkiye’nin saldırılarına sessiz kalmayacağız

Sadr Hareketi lideri Mukteda Es Sadr, Türkiye’nin sınır ötesine yönelik operasyonunun “egemenlik ihlali” olduğunu belirterek, saldırılara sessiz kalmayacaklarını söyledi.

İngiltere’de çiftliklerde çalışan Ukraynalı işçilere kölelik koşulları dayatılıyor

Ukraynalı yüzlerce işçinin İngiltere’de çalıştıkları çiftliklerde maruz kaldıkları modern kölelik koşullarından dolayı kaçıp ülkede gayri resmi olarak yaşadığı belirtiliyor.

20 Nisan

İÇ POLİTİKA

TTB: Pandemi bitmedi, 2 buçuk ayda 11 bin 565 kişi öldü

TTB: “Maske, temizlik ve mesafe gibi kişisel koruyucu önlemlerin devam etmeli. Havalandırma ve kapalı ortamlarda fazla kalınmaması gibi birçok tedbiri günlük yaşamımızdan bir süre daha çıkarmamamız gerekiyor.”

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: ‘81 aydır adalet arıyoruz’

81 aydır adalet mücadelesi verdiklerini belirten Suruç Aileleri İnisiyatifi, 1 Haziran’da  görülecek olan duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

Sivil toplum örgütleri İstanbul’da Kürt sorununu tartıştı: Kürtler ayrı devlet mi istiyor?

STK’ların Kürtler hakkında hazırladığı rapor KONDA Araştırma ve Danışmanlığı verilerinin analizinden oluşuyor.

Akademisyenler 323. kez rektörlük binasına döndü

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ı Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atamasıyla akademisyenlerin direnişi 472. gündür devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’’te “#KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz” diyerek arkalarını 323. kez rektörlük binasına döndü. Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz, Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite” yazan dövizler taşıdı.

Polisler, Dedeoğlulları’nın faillerinin tarlasında çalışıyor!

Dedeoğulları ailesine yönelik saldırının ardından Keleş ailesine tahsis edilen koruma polislerinin, tarlada çalıştığı, ailenin çocuklarına baktığı, ‘yevmiye’ adı altında sebze ve meyve aldığı ortaya çıktı.

Savcılık, Ekrem İmamoğlu’na 4 yıl hapis istedi

YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla ilgili savcılık mütalaa verdi. Savcılık İmamoğlu için 4 yıl 1 ay hapis cezası istedi.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilere sopalı saldırı

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde 20 kişilik bir grup, sopalarla öğrencilere saldırdı.

Babacan’dan üçüncü ittifak yanıtı: İçinde değiliz

Haftalık basın toplantısında üçüncü ittifak tartışmalarına ilişkin konuşan Babacan, 3 partinin simülasyon çalışmalarına başladığı yönündeki iddialara ilişkin de açıklama yaptı.

Boğaziçili Gacar’ın da aralarında bulunduğu öğrencilerin tutukluluk halinin devamına karar verildi

Öğrenciler, pikniğe gitmek, öğrenci evinde kalmak, hamama gitmek, oyunla ilgili yazışmak, internet kafeye gitmek, spora giderek örgüt toplantısı yapmak iddialarıyla yargılanıyor.

EKONOMİ

Türkiye’nin çöp ithalatı: ‘2020’de 775 bin ton, 2021’de 685 bin ton’

Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini söyledi.

Sınır ötesi operasyonun ekonomiye etkisi: Kriz ve yoksulluk derinleşecek

Türkiye’nin başlattığı sınır ötesi operasyonun krizi ve yoksulluğu daha derinleştireceğini belirten Akademisyen Özgür Müftüoğlu, savaşın faturasının da topluma çıkarıldığını söyledi.

Bakan Nebati, ABD’li patronlarla buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ABD Ticaret Odası’nın düzenlediği toplantıda bazı şirket yöneticileri ile bir araya geldi.

DIŞ POLİTİKA

Süleymaniye’de düzenlenen kitlesel yürüyüşle Türkiye’nin ve KDP ortaklığı saldırıları protesto edildi

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük saldırıları Süleymaniye kentinde “İhanet çizgisine karşı Kürdistan’ı savunun” şiarıyla kitlesel yürüyüş ile protesto edildi.

Sınır ötesi operasyon: Erdoğan Barzani yönetimine teşekkür etti

AKP Başkanı Erdoğan, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlatılan askeri operasyona destek verdiği için Irak hükümetine ve Barzani ailesine teşekkür etti: Irak’ta terörle mücadelemize destek veren merkezi hükümet ve bölgesel yönetime teşekkür ediyoruz.

HPG’den bilanço, MSB’den operasyon açıklaması

Metina, Zap, Avaşin-Basyan’daki çatışmalarda şu ana kadar 62 asker ile 7 PKK’li hayatını kaybetti.

Mesud Barzani’nin yeğeni olan Sirwan Barzani’nin, Kuveytli bir şirkete 490 milyon dolar borçlu olduğu ortaya çıktı

Federe Kürdistan Bölgesi yönetimini yıllardır elinde tutan Barzani ailesinin her gün yeni bir yolsuzluğu, hırsızlığı, kara para aklama ve kirli ticaret ilişkileri ortaya çıkıyor.

Ali Kerimi: KDP yeni Osmanlı’nın bir parçasıdır

Türkiye’nin, Kürdistan bölgesini işgal etmek istediğini belirten siyasi gözlemci Ali Kerimi, operasyona katılan KDP’nin de yeni Osmanlı’nın bir parçası olduğunu söyledi.

Kobanê’de SİHA saldırısı: Can kaybı var

Türkiye’ye ait bir SİHA Kobanê’nin güneyinde bulunan Êdiq-Textik karayolunda bir araca hava saldırısı düzenledi.

Rusya’dan kıtalararası balistik füze denemesi: Bizi tehdit etmeye çalışanlar bir kez daha düşünecek

Rusya, “Sarmat” füzesinin denemesi gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bu silah, saldırgan söylemlerin hararetiyle bizi tehdit etmeye çalışanları bir kez daha düşündürtecek” dedi.

Şili’de işçilere iş yeri yönetiminde söz hakkı verildi

Şili’de Kurucu Meclis, işçilerin çalıştıkları şirketlerin kararlarına sendikalar üzerinden katılım sağlayabilecekleri bir maddeyi onayladı.

BM: Ukraynalı mülteci sayısı 5 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’dan komşu ülkelere 5 milyon 34 bin 439 mültecinin geçtiğini bildirdi.

İngiltere’de mahkeme, Assange’ın ABD’ye iadesine karar verdi

İngiltere’de mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdiğini açıkladı.

Rusya’dan Mariupol’e yeni ültimatom: Teslim olun

Moskova yönetimi, kuşatma altında tuttuğu Mariupol kentinde bulunan Ukraynalı grupların ‘gönüllü olarak silahlarını bırakmaları’ için saat 14.00’e süre tanındığını açıkladı.

Çin: Rusya ile stratejik iş birliği güçlendirilecek

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, Rusya ile yaptıkları iş birliğini çeşitli alanlarda derinleştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

21 Nisan

İÇ POLİTİKA

RTÜK’ün sansür karnesi: En çok “iktidarı eleştirenler” cezalandırıldı

2021’de televizyon ve internet yayımcılığı alanında gerçekleşen 98 sansür vakasının 46’sında RTÜK’ün adı geçti. İletişim profesörü Süleyman İrvan, “RTÜK’ün, tarihinin hiçbir döneminde bu son dönemdeki kadar partizan kararlar verdiğini hatırlamıyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği kesildi

Zamları protesto amacıyla elektrik faturasını ödemeyen CHP lideri, evinin elektriğinin kesildiğini duyurdu. Kılıçdaroğlu, bundan sonraki süreçle ilgili olarak bu akşam 21.00’de sosyal medyadan açıklama yapacağını duyurdu.

Kılıçdaroğlu, gaz lambası ışığında basın toplantısı yaptı

Elektrik zamlarını protesto için faturasını ödemeyen ve elektriği 2,5 ay sonra kesilen Kılıçdaroğlu, gaz lambası ışığında basın toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bu eylemim sivil itaatsizlik çağrısı değil bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelemdir” dedi.

Meral Akşener: Bu işte Selvi Hanım’ın durumu zor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriğinin kesilmesi sorulan İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Müsaade ederse hanenin elektrik borcunu ben ödeyebilirim. O da Selvi Hanım için” dedi.

Liderlerden Kılıçdaroğlu’na ‘elektrik’ desteği: Kınıyorum

Elektriği kesilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, İYİ Parti, DEVA ve Demokrat Parti genel başkanları arayarak destek mesajını iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM Başkanı Zühtü Arslan’la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’la Beştepe’de görüştü.

AYM, İstanbul Havalimanı işçileri için asılan pankart hakkında hak ihlali kararı verdi

İstanbul Havaliamanı’nda iş cinayetlerinde ölen işçiler ve yapılan eylemde tutuklanan işçiler için asılan pankarta verilen ceza Anayasa Mahkemesi’nden döndü.

Dedeoğulları’na saldırı davasında talepler reddedildi

Dedeoğulları ailesinin maruz kaldığı 12 Mayıs 2021’deki ırkçı saldırıya dair görülen davada, iki dosyanın birleştirilmesi ve faillerin tutuklanmaları yönündeki talepler reddedildi.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ’NDEN YÖK’E ÇAĞRI: “Akademik atama yükseltme kriterleri gözden geçirilsin”

YÖK’e gönderilen dilekçede, Akdeniz Üniversitesi’nin yeni “Akademik Atama ve Yükseltme Kriterleri” metnindeki ana sorunun Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler alanlarındaki akademik faaliyetlerin; araştırma ve yayın açısından tamamen farklı süreçlere tabi olan Fen ve Sağlık Bilimlerine göre tarif edilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

‘Cemal Kaşıkçı itirazına’ mahkemeden ‘Adalet Bakanlığı’ reddi

Ankara 14. İdare Mahkemesi, Hatice Cengiz’in Cemal Kaşıkçı dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesiyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşünün iptali istemiyle açtığı davayı incelenmeksizin reddetti.

Yargıdan Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesinin yapılaşmaya açılmasına veto

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı bir kez daha, bilimin rehberliğinde doğal alanlarımızın korunmasından yana tavır koydu” dedi.

TTB’den imza kampanyası: Hekimlere kulak verin

TTB’den yapılan açıklamada “Memleketimizin sağlık sisteminin toplum yararına değiştirilmesi için yurttaşlarımızı ve kurumlarımızı 10 acil talebimize destek vermeye davet ediyoruz” denildi.

AYM’den ret: Cinsel istismarda ‘somut delil’ şart

  1. Yargı Paketi’ndeki “cinsel istismar suçlarında tutuklama için ‘somut delil’ şartı” getiren düzenlemeye ilişkin iptal başvurusu reddedildi.

AYM seçim kanunu itirazını kabul etti

Anayasa Mahkemesi, seçim kanunundaki değişiklere yönelik CHP’nin itirazına dair başvuruyu esastan görüşme kararı aldı.

Karaburun halkı GES toplantısını yaptırmadı

Karaburun’da GES projesi yapılmak istenen halkın katılımı toplantısı bölge halkının tepkileri sonucu yapılamadı.

Sedat Peker’in avukatından ‘konuşma’ açıklaması: Anlaşmaya riayet ediyor

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, Peker’in seçim döneminde konuşacağı iddialarıyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek “BAE ile yaptığı centilmenlik anlaşmasına riayet ediyor” dedi.

TGC’de seçimi Turgay Olcayto ve ekibi kazandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 47. Olağan Genel Kurulu’nda Turgay Olcayto başkanlığındaki Bağımsız Bağlantısız Özgür Gazetecilik Grubu yeniden seçildi.

Akademisyen önce oruç tutmayanları sonra Kürtleri hedef gösterdi

Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Hatip Erdoğmuş, oruç tutmayan öğrencileri hedef aldı. Twitter’dan gelen tepkilerin ardından da Kürtleri hedef gösterdi.

‘Yeryüzü Sofrası’nda kadın buluşması

Batman’da kadınlar, 8 Mart Kadın Parkı’nda kurulan “Yeryüzü Sofrası”nda bir araya gelerek iftarlarını açtı.

Babacan Diyarbakır’da konuştu: Kuru kardeşlik sloganları atmıyoruz, eşit vatandaşlık diyoruz

Dağkapı Meydanı’nda konuşan DEVA Partisi Lideri Ali Babacan kayyım atmalarını hatırlatarak Babacan, ‘ Türkiye’de Eşit vatandaşlık olsaydı, seçmen iradesi gasbedilmezdi’ dedi.

HDP’nin AYM’ye sunduğu savunmasından öne çıkan başlıklar

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’nun, parti kapatma davasına karşı hazırladığı savunmanın ana başlıklarını derledik.

İBB, Barış Akademisyeni Veysi Altıntaş’ı işten çıkardı

KHK ile ihraç edilen şehir plancısı Veysi Altıntaş’ın iş akdi İBB tarafından feshedildi. Altıntaş uygulamanın hukuksuz olduğunu söylerken çok sayıda akademisyen Altıntaş’a destek oldu.

AKP içinde kavga kızıştı: Partililer ve ‘ak troller’ hesaplaşıyor

Gazeteci Haskoloğlu’nun tutuklanmasıyla başlayan sürece TBMM Başkanı Şentop dahil edilirken tartışmanın diğer ucunda ise Bakan Soylu’nun olduğu belirtiliyor.

EKONOMİ

MF küresel büyüme tahminini yüzde 4,4’ten 3,6’ya çekti

IMF, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, daha önce yüzde 4,4 olarak belirlenen küresel ekonomik büyüme öngörüsü 2022’de yüzde 3,6’a çekildi.

Çalışanlar iş başı yaptı, patronlar evden çıkmıyor

Patronlar çalışanlarının artık bürolara geri dönmesini istiyor ama, kendileri çalışma saatlerinde ya evde ya da büro dışındalar. ABD’de yapılan araştırma yönetici olmayanların yüzde 35’i her gün işe giderken, yöneticilerin yalnızca yüzde 19’unun işe gidip geldiklerini ortaya çıkardı.

Sütün ‘kati ihracatına’ yasak: Hedef tereyağı fiyatını düşürmek

Süt sektörünü yakından ilgilendiren bir geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, süt ve kremanın ‘kati ihracatına’ yasak getirdi.

Erdoğan imzaladığı karara göre; yabancıya konut satana devlet desteği verilecek

Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye’deki konutları yurtdışına pazarlayanlara devlet desteği sağlanmasına karar verildi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Mariupol’ü ele geçirdik

Rusya Savunma Bakanı, Ukrayna askerleri ve sivillerin sığındığı Azovstal demir çelik fabrikası dışında abluka altındaki Mariupol kentinin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. Devlet Başkanı Putin fabrikaya baskın yapılmamasını istedi.

Rusya’dan Mariupol’deki Ukrayna askerlerine teslim olma çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya güçlerinin ülkenin doğusundaki “Harkiv, Donbas ve Dnipro’ya yönelik saldırılarının şiddetini ciddi derecede arttırdığını” söyledi. G7, AB ve NATO ise Rusya’ya ek yaptırımlar konusunda fikir birliği belirtti.

Irak nota verdi, Erdoğan Bağdat’ın desteğine teşekkür etti, Irak Erdoğan’ı yalanladı

Kuzey Irak’taki sınır ötesi harekat bir diplomatik kaosa dönüşüyor. Dün Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Şii lider Mukteda es-Sadr’ın harekatı “egemenliğin ihlali” olarak kınamaları ve Dışişlerinin notasından sonra Erdoğan bugün Irak hükümetine destekleri için teşekkür edince, sert bir üslupla yalanlandı.

Türkiye’den Irak’a ‘Pençe-Kilit’ notası

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde başlatılan ‘Pençe-Kilit Harekatı’na ilişkin açıklamaları nedeniyle Irak’a nota verildiğini duyurdu.

Türkiye’nin saldırılarını kınayan Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu, bölgede müzakerelerin yenilenmesi ve ‘Kürt Sorunu’na siyasi bir çözüm bulunması için çağrıda bulundu

Türkiye’nin 17 Nisan’da Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı askeri operasyona ilişkin Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu üyesi parlamenterler Andreas Schieder (S&D, Avusturya), Francois Alfonsi (Yeşiller/EFA, Fransa), Nikolaj Villumsen (GUE/NGL, Danimarka) imzasıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Bağdat, Kerkük ve Mahmur’da Türkiye ve KDP protestoları

Türkiye ve KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik başlattığı askeri operasyon 5’inci gününde devam ederken, saldırılara tepkiler sürüyor. Bağdat, Kerkük ve Mahmur’da saldırılar protesto edildi.

Til Temir’in Asuri köyü Til Tewil ve Til Demşic köyünün bombalanması sonucu 3 kişi yaralandı

Türkiye ve bağlı olduğu grupların Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları sürüyor. Son olarak Til Temir’in Asuri köyü Til Tewil ve Til Demşic köyü yoğun biçimde bombalandı. Edinilen bilgilere göre Demşic köyüne yönelik bombardımanda 3 kişi yaralandı.

Sınır ötesi harekatta şiddetli çatışmalar sürüyor

Milli Savunma Bakanlığı ve PKK yaşanan çatışmalarda can kayıplarına dair açıklamalar yaptılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Mariupol’un düştüğü iddiası dezenformasyon

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Ukrayna’nın Mariupol kentini ele geçirdiğini açıklayan Rusya’yı dezenformasyon yapmakla suçladı. Price, Rusya lideri Putin’in medyaya “şov” yaptığını söyledi.

Zelenskiy’den ‘Mariupol düştü’ iddiasına yanıt: Rusya kentin çoğunu kontrol ediyor

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’nın Mariupol kentini ele geçirdiğini duyurmasıyla ilgili “Kentin çoğunu kontrol ediyorlar, Ukraynalı birliklerin önemli bir kısmı halen orada” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı: Ukrayna’ya Marder dahil ağır silahlar verilecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna’ya Nazi dönemi tanksavarlarından Marder dahil ağır silahlar gönderileceğini ve stoktan gönderilecek silahlarla ilgili inceleme yapıldığını açıkladı.

Polonya’da Kızıl Ordu askerlerinin heykelleri kaldırılıyor

Polonya’da Sovyet askerleri anısına dikilen üç anıtın daha kaldırılması onaylandı. Ulusal Anma Enstitüsü en az 50 beldeden daha söz konusu anıtların kaldırılacağını duyurdu.

Odessa’da Mayakovski caddesinin ismi Boris Johnson oldu

Ukrayna’nın Karadeniz’deki liman kenti Odessa’ya bağlı Fontanka bölgesinde Sovyet şairi Vladimir Mayakovski’nin adını taşıyan caddeye İngiltere Başbakanı’nın ismi verildi.

Rusya-Baltık gerilimi tırmanıyor: Letonya ve Estonya’dan ‘soykırım’ kararı

Rusya’nın enerji ticareti, NATO’ya destekle ilgili gerilim yaşadığı Litvanya ve Estonya’dan “soykırım” kararı hamlesi geldi. İki ülkenin parlamentoları Ukrayna’da işlenen suçları “soykırım” ilan etti.

İspanya ve Danimarka başbakanları Kiev’de: ‘Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğiz’

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e giden Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, “Ukrayna’ya daha fazla silah göndermeyi planlıyoruz” açıklaması yaptı.

Pentagon sözcüsü kendi açıklamasını yalanladı: Yanılmışım

Pentagon sözcüsü John Kirby, Ukrayna’ya başka bir ülkenin savaş uçağı gönderdiğine ilişkin kendisinin yaptığı açıklamayı yalanladı. Kirby, “Başka bir ülkeden savaş uçağı almamışlar. Yanılmışım” dedi.

Şi Cinping: Ülkelerin egemenliği için küresel güvenlik girişimi kurulmalı

Boao Asya Forumu’nda konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, küresel bir güvenlik girişiminin kurulmasını önererek ülkelerin egemenliğine saygı duyulması gerektiğini savundu.

İspanya’da casus yazılım krizi: Katalanlar hükümete desteği geri çekti

Katalonya Başkanı Pere Aragonès, “Pegasus” isimli casus yazılımla takibe alındığının ortaya çıkmasının ardından, partisinin İspanya koalisyon hükümetine verdiği desteği çektiğini açıkladı.

22 Nisan

İÇ POLİTİKA

Ağaç kıyımı devam ediyor

Türkiye’nin Federe Kürdistan’ın Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik başlattığı operasyonlarla birlikte Şırnak’ta doğa talanı başlatıldı. Gabar ve Cudi Dağları ile Besta’ya sürülen korucular, askerler gözetiminde ağaç kesimi yapıyor.

AİHM’den hasta mahpusun başvurusuna ret

38 yıldır cezaevinde tutulan kanser hastası mahpus Köse’nin AİHM başvurusu reddedildi. HHB, AİHM’in bu kararıyla, Adalet Bakanlığı dilekçesinde belirtilen “tedavi imkanları iyi” iddiasını kabul ettiğini açıkladı.

54 ülkeden kadınlar: Aysel Tuğluk serbest bırakılsın

Demans teşhisi konulan mahpus siyasetçi Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılması çağrısı yapan on binlerce kadın, “Hapishane koşulları hastalığın hızını arttırıyor” diye seslendi.

40 kurum 1169 akademisyenden Boğaziçi için imza

Noam Chomsky, Judith Butler, David Harvey’inde arasında yer alan imzacılar, “Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik şiddetelenen saldırıları kınadıklarını” belirttiler.

OSMAN KAVALA’NIN SAVUNMASI: “Tesellim benden sonrakilerin daha adil bir muamele görmeleri ihtimali”

“Mütalaada anlatılmayan acı gerçek; Ethem Sarısülük’ün gösteri sırasında polis kurşunuyla, Abdullah Cömert ve Berkin Elvan’nın başlarına isabet eden gaz fişekleriyle, Zeynep Eryaşar, Selim Önder, Serdar Kalakal ve İrfan Tuna’nın yoğun biber gazına maruz kalmalarının etkisiyle ve Ali İsmail Korkmaz’ın polis memurlarının da karıştığı fiziki saldırı sonucu hayatlarını kaybettikleridir.”

Beyanlarda ortak kanaat: Mütalaada delil-tanık yok, iddia var

Osman Kavala “Hayatımın 4,5 yılını cezaevinde geçirmiş olmam benim için telafisi mümkün olmayan bir kayıptır” diyerek konuşmasını bitirdi.

Gezi Davası | “Buraya adalet için geldik”

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma sürerken adliye önünde bekleyen hak savunucuları davanın gidişatıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Kapatma davası savunması: AİHM içtihatları görmezden gelindi

Savunmada, AYM’nin iddianamenin ilk halini iade kararında belirttiği usul eksikliklerin neredeyse tamamının son halinde de tekrar edildiği vurgulandı.

HDP’li Paylan: Ermeni Soykırımı 107 yıldır inkâr ediliyor

HDP’li Garo Paylan, Ermeni Soykırımı’nın tanınması için kanun teklifi verdi, “Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti ancak bu topraklarda, Türkiye’de sağlanabilir” dedi.

Roman kağıt toplayıcıları eylemde

Kağıt toplamaları belediyeler tarafından engellenen ve ceza kesilen Roman geri dönüşüm işçileri yaptıkları eylemde “Bizim de sesimizi duyun” diye seslendiler.

Doç. Dr. Meltem Kayıran 3’üncü kez görevden uzaklaştırıldı

Kayıran, rektörlüğün Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itirazın kabul edilmesi ve ilk derece mahkemesinin verdiği göreve iade kararının bozulması nedeniyle üçüncü kez görevinden uzaklaştırıldı.

9 kişilik evden 8 rektör çıktı

Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan, öğrenciyken kaldığı dokuz ev arkadaşından sekizinin profesör ve rektör olduğunu söyledi. Üniversite öğretim üyeleri “Rektör Erkan’ın kaldığı evin ne evi olduğunu” sordular. “Rektör olmayan 9’uncu kişi ev abisi olmasın?” dediler.

TTB: Bakanlık pandeminin bittiğini ilan etmek istiyor

SGK’nin hastanelere yaptığı pandemi ödemelerinin kaldırılmasıyla ilgili açıklama yapan TTB, yapılan değişikliğin “pandemi bitti” algısı oluşturduğunu ifade etti.

Kürt Gazeteciler Günü: Hakikat karanlıkta kalmadı

Kürt Gazeteciler Günü dolayısıyla Diyarbakır’da etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte DFG Eşbaşkanı Kürt gazetecilerin 124 yıldır direndiğini belirterek ‘Hakikatler karanlıkta kalmadı’ dedi. Etkinlik halay ve zılgıtlarla son buldu.

Barış Anneleri’nden Barzani’ye: Elini kanımızdan çek

İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, TSK’nin KDP ortaklığıyla yaptığı sınır ötesi operasyonu protesto etti: ‘Bütün dünya ayağa kalksın barış istesin. Barzani’ye sesleniyorum; elini bizim kanımızdan çek’

Kaşıkçı davası: Mahkeme başkanından şerh

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili yargılama dosyasının Suudi Arabistan’a devir kararına yapılan itirazın reddi kararında, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanının muhalefet şerhi ortaya çıktı.

45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı dava ertelendi

45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davada beraat taleplerini reddeden mahkeme, görüntü kayıtlarının bilirkişiye gönderilerek rapor yazılmasını istedi. Dava 21 Ekim’e ertelendi.

Soylu’dan ‘Bayramda Suriye’ye gidenlere dönüş izni verilmeyecek’ açıklaması

Hükümet ortağı MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis grup toplantısında ‘Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır’ çıkışı sonrası Soylu “Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek” açıklaması yaptı. Soylu ayrıca 113 bin 654 Suriyelinin seçimde oy kullanabileceğini söyledi

EKONOMİ

Fed Başkanı Powell’dan enflasyona karşı ‘seri faiz artırımı’ sinyali

Enflasyonun yükseldiği ABD’de, Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ‘mayıs ayında 50 baz puanlık bir faiz artışının masada olacağını’ açıkladı. Bu duyurunun ardından, Fed’in haziran ve temmuz aylarında da faizi 75’er baz puan artırması bekleniyor.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye Irak’ın notasına notayla karşılık verdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak’ın resmi açıklamaları ve “temelden yoksun iddialar”dan duyulan rahatsızlığın “bakanlığa çağrılan” Irak Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarına iletildiğini ve bu görüşleri açıklayan “bir nota verildiğini” bildirdi.

MSB: Pençe-Kilit operasyonunda 1 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, PKK’lilerle çıkan çatışmada 1 askerin vefat ettiğini duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü de Suriye’de düzenlenen saldırıda 1 polisin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sanatçılardan ‘işgale karşı birlikte durun’ çağrısı

Süleymaniye’de bir araya gelen çok sayıda sanatçı, Türkiye’nin saldırılarına karşı siyasi taraflara ve partilere “İşgale karşı birlikte durun” çağrısı yaptı.

Duhok’ta bulunan TSK askeri üssünde 2 büyük patlama

Türkiye’nin askeri harekatının sürdüğü sınır ötesinde, Şeladizê’de bulunan TSK’nin 2 askeri üssünde patlama meydana geldi.

ABD’den Ukrayna’ya 1,3 milyar dolarlık ek yardım

Rusya’nın Mariupol’ü Azovstal fabrikası haricinde ele geçirdiğini açıklamasının ardından konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, şehirde askerlerin yanı sıra çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 120 bin sivilin abluka altında olduğunu söyledi.

Savaşın yarattığı gıda krizi dünyayı nasıl etkiliyor?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali pek çok şeyi olduğu gibi tarımsal üretimi ve tedarik zincirini de sekteye uğrattı; gıda fiyatları ve güvensizliği arttı. Peki, savaşın yarattığı gıda krizi dünyayı nasıl etkiliyor? Ve gelecekte nasıl etkilemesi öngörülüyor?

Macron: Putin ile konuşmazsak müzakereciler Erdoğan veya Şi Cinping olacak

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Putin ile konuşmamaya karar verirsek, müzakereciler Türkiye Cumhurbaşkanı veya Çin Devlet Başkanı olacak” dedi.

AB Konseyi Başkanı Michel, Putin’le telefonda görüştü: Mariupol’a ateşkes teklifi

AB Konseyi Başkanı Michel’in Rusya Devlet Başkanı Putin’le bugün telefon görüşmesi yaptığı, Ukrayna lideri Zelenskiy’le görüşmesi için çağrıda bulunduğu ve Mariupol’da ateşkes önerdiği duyuruldu.

Pentagon: Rusya’nın işgali öncesi Ukrayna’ya özel drone geliştirdik

Pentagon sözcüsü Kirby, Rusya’nın Ukrayna saldırılarından önce Kiev için özel insansız hava araçları geliştirildiğini duyurdu. Açıklamada, benzer araçların benzerlerinin üretilebileceği belirtildi.

Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırı: 2’si ağır 30 yaralı

İsrail polisinin bugün Mescid-i Aksa’da Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahalesi sonucu 30 kişi yaralandı.

23 Nisan

 İÇ POLİTİKA

Marinos’da şiddetli çatışma: Köy ablukaya alındı

Hakkari’ye bağlı Marinos (Kavaklı) köyünün etrafından bulunan Çiyayê Stûnê ve Çiyayê Seddanê bölgesinde HPG ile TSK arasında dün akşam çıkan çatışma devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Marinos köyünü ablukaya alan askerler, köye giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

İşkenceyle gündeme gelen ve 3 kişinin tutuklandığı Timoq Köyünde 25 gün sonra köye giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Timoq Köyünde 31 Mart’ta ilan edilen giriş çıkış yasağı 25 gün sonra kaldırıldı. İşkence, kötü muamele ve 3 kişinin tutuklandığı köyden bilgilere göre, sabah saatlerinden itibaren yasak kalktı. Ancak resmi bir açıklama yapılmadı.

İHD: Ege cezaevlerinde 331 hasta tutuklu tahliye edilmiyor

İHD verilerine göre bin 605 hasta tutukludan 331’i Ege Bölgesi cezaevlerinde bulunurken, tahliye edilmeyen hasta tutukluların sağlık durumu her geçen gün ağırlaşıyor.

AYM Başkanı Arslan’ın Erdoğan’ı ziyaretinin nedeni belli oldu

Zühtü Arslan’ın Beştepe’ye gitmesinin asıl nedeninin, 25 Nisan’da AYM’de düzenlenecek kuruluş yıldönümü töreni olduğu belirtildi.

İslahiye T Tipi Cezaevi’nde 7 tutuklunun maruz kaldığı hak ihlallerine karşı başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, 17. gününde devam etti

Antep İslahiye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu İlhami İşçi, Uğur Ürün, Zennar Demir ve Rojhilatlı Hiccet Umui’nin maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 17., Reşit Dayan ve Uğur Uyar’ın 12. ve Ümit Özen’in ise 9. gününe girdi.

AKP’li Çelik’ten, Paylan’a: Hakkında gereken hukuki takibatı yapacağız

Ermeni Soykırımı’nın tanınması için Meclis’e kanun teklifi vermesi nedeniyle HDP’li Paylan’ı hedef alan AKP’li Çelik, “Derhal Yüce Türk Milletinden özür dilemelidir. Bu konuda gereken hukuki takibatı yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kürdistani İttifak’tan ortak çağrı: İşgal siyasetine ‘hayır’ deyin

Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yapılan operasyona karşı ortak açıklama yapan Kürdistani İttifak partileri, operasyonların Kürtlerin statüsüne yönelik olduğunu belirterek, halklara ‘Savaşa ve işgal siyasetine hayır deyin’ çağrısı yaptı

EKONOMİ

Bakan Dönmez: 2021’de 2 milyon 970 bin abonenin elektriği kesildi

CHP’li Erkan Aydın’ın soru önergesine yanıt veren Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 2021’de 1 milyon 78 bin 18 abonenin doğalgazının, 2 milyon 970 bin 505 abonenin elektriğini kesildiğini açıkladı.

SGK pandemiyi listeden çıkardı: Korona virüsü tedavisi artık ücretli

Sosyal Sigortalar ve Güvenlik Kurumu (SGK) pandemi bakım hizmetini listesinden çıkardı. Artık hastanelerde korona virüsü tedavisi ücretli olacak.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı davasının devri sonrası Türk ürünlerine boykotu kaldırıyor

Kaşıkçı cinayetine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan adli makamlarına devrinin ardından, 2020’nin başından beri uygulanan Türk ürünlerine boykot süreci sona eriyor.

DIŞ POLİTİKA

Saldırılar Avrupa’nın birçok merkezinde protesto edildi

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılar Avrupa’nın birçok merkezinde düzenlenen eylemler ve yürüyüşlerle protesto edildi.

Süleymaniye’de kadınlar saldırılara karşı yürüyecek

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara karşı kadınlar Süleymaniye’de düzenleyeceği kitlesel bir yürüyüşle protesto edecek.

Sınır ötesinde çatışmalar ve can kayıpları devam ediyor

TSK verilerine göre ‘Pençe-Kilit’ operasyonunda hayatını kaybeden asker sayısı 6’ya yükseldi.

Diyarbakırlılardan operasyon tepkisi: Zamanında böyle operasyonlar çok gördük, sonuç alamazlar

Diyarbakırlı yurttaşlar Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı operasyona tepki göstererek ‘Bu operasyonlar siyasi operasyonlardır’ dedi.

Rusya: ABD ve Avrupa’dan gönderilen silahların bulunduğu depoyu vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya Batılı ülkelerden gönderilen silahların olduğu depoyu füzelerle vurduklarını açıkladı.

İki Rus oligark ve aileleri farklı ülkelerde ölü bulundu

İspanya ve Rusya’da yaşayan Sergey Protosenya ile Vladislav Avayev’in ilk önce aile üyelerini öldürüp, daha sonra intihar ettikleri öne sürüldü.

Rusya’nın Karadeniz’de batan Moskova kruvazöründe 1 kişi öldü, 27 kişi kayıp

Karadeniz’de batan Rusya ait “Moskova” isimli kruvazörde 1 kişinin öldüğü, 27 kişinin ise kayıp olduğunu açıklandı.

Çavuşoğlu, Uruguay’daki Ermenilere bozkurt işareti yaptı

Uruguay’da Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenilere bozkurt işareti yaptı.

24 Nisan

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi Üniversiteliler iftarda bir araya geldi

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği BURA tarafından düzenlenen iftara bini aşkın Boğaziçili mezun, öğrenci ve akademisyen katıldı. İftara katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ve Rektör Prof. Dr. Naci İnci önemli açıklamalarda bulundu.

6’lı masa üçüncü kez toplandı

Altı muhalefet partisi genel başkanı, bugün Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde üçüncü kez bir araya geldi.

“Altılı Masa”dan bir kez daha “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu

DEVA Partisinin Ankara’daki genel merkezinde yapılan 2. toplantıdan 27 gün sonra 3. görüşmeyi gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu: Bir kişi karanlıkta kalıyorsa hiçbirimiz aydınlıkta değiliz

Kılıçdaroğlu, Ankara’da elektriği kesilenleri ziyaret ederek, “Sosyal devlet 5’li çetelere kaynak aktarmak için değil, vatandaşın elektriğini güvence altına almak için var” dedi.

Ahmet Türk: Saldırılara karşı Kürtlerin sessiz kalmaması gerekir

Türkiye-KDP saldırılarına Kürt halkının sessiz kalmaması gerektiğini belirten Ahmet Türk, “Özellikle Güney’deki siyasi partiler, KDP’nin bu devletle işbirliği yapmasına çok ciddi şekilde karşı çıkmalı” dedi.

Batman’da sınır ötesi operasyona tepki: İktidarın ömrünü uzatmaya yönelik

Batman’da, AKP-KDP’nin sınır ötesine yönelik saldırılarının protesto edildiği kitlesel açıklamada muhalefete çağrı: İktidarın savaşçı, hamaset siyasetinin arkasına dizilmek ancak iktidarın ömrünü uzatmaya hizmet eder.

Somalı madencileri, Roboski Katliamı ve Tahir Elçi’yi ananlara ihraç davası

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve Roboski Katliamı anmasına katılan 80 kişi hakkında dava açıldı. Ataması yapılan 19 kişinin de meslekten ihracı istendi.

Kobanê Soruşturması’nda serbest bırakılan Sevim Soylu, Rasim Çelik ve Halis Bilen, savcının itiraz etmesi üzerine tekrar gözaltına alındı. Halis Bilen çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kobanê soruşturması” kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 91 kişiden, gözaltına alınan 48 kişinin Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadeleri sabah saatlerinde tamamlanmıştı. 12 Nisan’dan bu yana Ankara Terörle Mücadele Şube’de (TEM) gözaltında tutulan 18 kişi tutuklanırken, 30 kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Şenyaşar ailesinin katledilmesi: Celal Yıldız emniyet müdürü ve valiyi de işaret etti

Şenyaşar ailesinden 3 kişinin katledilmesine dair AKP’li Yıldız’ın abisi Celal Yıldız, katliamın yaşandığı hastanede Emniyet Müdürü ile birlikte hareket ettiğini belirterek ‘suçsuz’ olduğuna valiyi tanık gösterdi.

Şenyaşarlar ailesinin katledilmesi dosyası: AKP’li Yıldız’ın abisi ve 4 kişi tutuklandı

Urfa’da gözaltına alınan AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın abisi Celal Yıldız’ın da aralarında olduğu 4 kişi tutuklandı.

İHD: Devlet Ermenileri imha etmekle kalmadı, izlerini de sildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımın yıldönümüne ilişkin “Tanı, Af Dile, Tazmin et” başlığıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İHD Eşbaşkanı Eren Keskin, komisyon üyeleri Gülistan Yarkın, Özge Akyüz ve Meral Çıldır, 24 Nisan Anma Platformu üyesi Yıldız Önen, Av. Jiyan Kaya katıldı.

Babacan’dan 24 Nisan mesajı: Geçmişte yaşanan acıların faili biz değiliz

24 Nisan Ermeni Soykırımı’na ilişkin açıklama yapan DEVA partisi lideri Babacan, ‘ Ermeni halkının bugün derinden hissettiği acıyı anlıyor, 1915’te hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anıyorum’ dedi.

Paylan: 7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir linçle karşılaşmadım

HDP’li Garo Paylan, ‘Ermeni Soykırımı tanınsın’ teklifini cuma günü Meclis’e sunması ve sonrasında gelen tepkileri değerlendirdi. TBMM Başkanı tarafından iade edilen teklifle ilgili konuşan Paylan, “7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım” diye konuştu.

“Garo Paylan Yalnız Değildir” Kampanyası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın TBMM’ye sunduğu “Ermeni Soykırımı’nın Tanınması” kanun teklifi gündem oldu.

Akşener’den Garo Paylan’ın teklifine tepki: Hadsizliği şiddetle kınıyorum

İYİ Parti lideri Akşener, HDP’li Garo Paylan’ın “Ermeni Soykırımı tanınsın” teklifinı ‘hadsizlik’ olarak nitelendirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ermeni Soykırımı’nın 107’inci yıl dönümünde Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a bir mesaj gönderdi

Ermeni Soykırımı’nın 107’inci yıl dönümünde Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a bir mesaj gönderen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Birinci Dünya Savaşı’nın dayattığı zorlu koşullarda hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin çatısı altında toplanmış bulunuyorsunuz. Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiçbir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir” ifadelerini kullandı.

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’ni görüşecek: Bin avukatla katılım hedefleniyor

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali davası 28 Nisan’da görülecek. Şu ana kadar 500 civarında avukat duruşmaya katılım için yetki belgesi alırken, hedef bin avukatla katılım sağlamak.

Danıştay’dan, zeytin yönetmeliği için yürütmeyi durdurma kararı

“Zeytinlik alanların maden faaliyetlerinde kullanılması hukuka aykırı bulundu”

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anması yasaklandı: ‘Uygun görülmedi’

24 Nisan Anma Platformu, Ermeni Soykırımı’nın yıldönümüne ilişkin yapmak istedikleri anmanın İstanbul Valiliği tarafından ‘uygun görülmeyerek’ yasaklandığını duyurdu.

“Gerçek bir yüzleşme olmadan adalet sağlanamaz”

Şişli’de Tatavla halkı, 23 Nisan gecesi o bölgede 250 Ermeni aydınının gözaltı ve sürgünüyle başlayan Ermeni Soykırımı’nı protesto etti.

EKONOMİ

Arjantin’de çiftçiler vergi artışına tepkili: Başkentte traktörlü protesto

Arjantin’de çiftçiler ürün ihracatından alınan vergilerin artırılmasını protesto etmek için başkente traktörleriyle gitti. Fernandez hükümetine “Vergileri düşür” çağrısı yapıldı.

Milyonerlere 11.7 milyar lira hukuksuz aktı

AKP iktidarının ‘keyfi uygulamaları’ kendisini bütçede de gösterdi. Milyonerlere, 11.7 milyar lira ‘kur korumalı mevduat’ ödemesi kanunsuz aktı!

Nebati’den ‘enflasyon’ açıklaması: Bu konuyu daha çok konuşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘‘Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Enflasyon tüm dünyanın gündeminde bir sorun durumunda. Bu konuyu daha çok konuşacağız. Müzmin karamsarlar battık bittik edebiyatından vazgeçmeye dursunlar. Biz enflasyonla mücadelede kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yeni başarı hikayelerini hep beraber yazacağız’’ dedi.

DIŞ POLİTİKA

Saldırılar Süleymaniye’de protesto edildi

Türkiye’nin KDP ortaklığıyla Federe Kürdistan’a yönelik sürdürdüğü saldırılar, Süleymaniye’de kitlesel yürüyüş ile protesto edildi

Musul’da Türkiye’ye ait askeri üsse saldırı

Türkiye’nin Musul’a bağlı Başika kasabasında inşa ettiği askeri üsse yönelik füzeli saldırı düzenlendi. Üs, çok sayıda füzeyle hedef alındı.

Şengal Özerk Meclisi’nden Irak hükümetine: Diyaloga, görüşmelere hazırız

Şengal Demokratik Özerk Meclisi, bölgedeki sivil toplum örgütleri ve Arap temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Irak devletinin Şengal’in özgür iradesini esas almasını ve bu temelde çözüm geliştirmesini umuyoruz” dedi.

Suriye’ye sevkiyat: Türkiye Rusya’ya hava sahasını kapattı

Rusya, Ukrayna’daki operasyonlarını sürdürürken Türkiye, Rus askerlerinin Suriye’ye taşınmasında Türkiye hava sahasının kullandırılmayacağını açıkladı. Putin yönetimiyle bu konuda mutabakata varıldığı kaydedildi.

Hava sahasının kapatılmasına Rusya’dan “askerî” yorum | “Belki de her şey olması gerektiği gibi”

Rusya’da yayınlanan “Askerî Dergi”, Ankara’nın hava sahasını Suriye’ye giden Rus askeri araçlarına kapatmasına Rusya yetkililerinin tepki vermemesini, “belki de her şey olması gerektiği gibidir” ifadesiyle özetledi. Dergi Ankara’nın kararı “ABD baskısı” altında aldığını ileri sürüyor.

Suriye’de hava saldırıları: Rusya IŞİD’i, Türkiye SDG’yi hedef alıyor

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgeler Türkiye’den hava saldırılarıyla hedef alınırken Rusya ordusunun da ülke genelindeki bazı IŞİD hücrelerini peş peşe bombaladığı aktarılıyor. SDG’ye yakın Haseke merkezli ANHA haber ajansı ise bugün yayınladığı haberde, Türkiye’den Kobanê bölgesine hava saldırılarının devam ettiğini belirtti. Haberde, Kobanê’nin 30 kilometre batısındaki Zor Maghar köyünde Suriye ordusuna bağlı askerlerin de hedef alındığı iddia edildi. Suriye resmi haber ajansı SANA ise ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke’nin kırsalında SDG’ye bağlı birlikler ile ABD askerlerinin ortak askeri tatbikat düzenlediğini duyurdu.

Macron yüzde 58,80’le yeniden başkan, Le Pen yüzde 41,20’de kaldı

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu öngörüldüğü şekile Emmanuel Macron ikinci kez kazandı. Resmi sonuçlar henüz ilan edilmemekle birlikte, sandık çıkışı anketlerinde açılan aranın kapanması söz konusu değil.

Solcu Mélenchon’un seçmenlerinin yüzde 38’i ikinci turda Macron’a oy verdi

“Başkaldıran Fransa” blokunun Cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Mélenchon, seçmenlerine ikinci turda oylarını nasıl kullanmayacaklarına ilişkin çağrıda bulunmuş, Le Pen’e oy verilmemesini istemişti. Ancak Mélenchon’un seçmenlerinin yüzde 18’i yine de ırkçı adaya oy verirken yüzde 44’ü iki adaya da oy vermedi.

Biden’dan 1915 mesajı: Acılarını tanıyoruz

ABD Başkanı Joe Biden: “Bugün bir imha harekatıyla tehcir edilen, katledilen ve ölüme yürüyen 1,5 milyon Ermeni’yi anıyoruz, trajik can kayıplarının yasını tutuyoruz.”

Neden Obama değil de Biden “soykırım” dedi?

Profesör Fuat Keyman’a, Biden’ın neden 24 Nisan’da soykırım diyen ilk ABD başkanı olduğunu ve Türkiye-ABD ilişkilerinin olası akıbetini sorduk. Keyman, Biden’ı farklı yapan faktörleri anlatırken, Hrant Dink’in sözlerini de referans gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı’dan Biden’e tepki

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermeni Soykırımı açıklamasına Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘reddiyoruz’ ve ‘kınıyoruz’ açıklaması geldi.

İbrahim Kalın’dan Biden’a: Siz aynada kendinize bakın

Kalın’dan, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ ifadesini kullandığı açıklamaya tepki: “Bizim tarihimizde soykırım, etnik temizlik, Holokost lekesi yok. Siz aynada kendinize bakın.”

ABD Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna 30 ülkenin verdiği destekle zafere yakın

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, “Ukraynalı ortaklarımız ABD ve dünyanın dört bir yanından 30 ülkenin sağladığı muazzam güvenlik yardımlarıyla savaşı kazanıyor” açıklaması yaptı.

AB, Rusya’ya doğal gaz ödemelerinin euro cinsinden yapılmasını istedi

Moskova yönetimi, ihraç ettiği doğal gazın ödemelerinin ruble cinsinden yapılmaması halinde kesebileceklerini açıklamıştı.

25 Nisan

İÇ POLİTİKA

Gezi’den ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis kararı çıktı

Mahkeme Osman Kavala’ya hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise bu suça yardımdan 18 yıl hapis cezası verdi.

Gezi Davası’nda üye hakimden şerh: Dinlemeler hukuksuz, dosyada delil yok, beraat verilmeliydi

Gezi davasında verilen mahkumiyet kararları 1’e karşı 2 üyenin oyuyla alındı. Mahkumiyetlere karşı çıkan üye hakim Kürşad Bektaş, karara şerh düştü: Dosyada dinlemelerden başka gösterilen delil yok ve dinlemeler de hukuka aykırı kararla alındı. Üstelik hukuka uygun kabul edilseler bile somut kanıtlarla desteklenmiyor. Dosyada mahkumiyet için yeterli delil yok. Beraat verilmeli.

Gezi’nin tartışmalı hâkimi Bircan ‘son yılında’ hâkim olmuş

Gezi davasında karar çıktı. AK Parti’den milletvekili aday adayı olduğu için tepki çeken hâkim Murat Bircan’ın avukat olarak görev yaparken yaş sınırına 1 sene kala, 2019’da hâkim olduğu ortaya çıktı.

Taksim Dayanışması’ndan ‘Çağlayan Adliyesi’ çağrısı: Ses çıkar Türkiye

Gezi Davası’nda mahkemenin kararını açıklamasının ardından Taksim Dayanışması çağrı yaptı: Bu haksızlığa karşı Çağlayan Adliyesi’ndeyiz.

Gezi Davası kararına tepki yağıyor: Hukuk bir kez daha ayaklar altına alındı, #GeziyiSavunuyoruz

Gezi Parkı davasında çıkan karara sosyal medyada tepki yağıyor. “#GeziyiSavunuyoruz” etiketi ile paylaşımlar yapan kullanıcılar, “Saray’ın karanlığı bitecek, Gezi hep kalacak” diyor.

Siyasetçilerden Gezi kararına tepki: Utanç duyuyorum

Gezi davasında mahkemenin verdiği cezalar tepkilere neden oldu. CHP’li Prof. Dr. Kaboğlu “Hukukçu olmaktan utanç duyuyorum” derken, HDP’li Tiryaki, “İntikam alma girişimidir” diye konuştu.

‘Gezi’nin anneleri de karara tepkili: ‘Bu ülkede adaletin olmadığını bir kez daha gösterdiler’

Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ve Berkin Elvan’ın anneleri Gezi Davası’nda çıkan karara tepki gösterdi.

İmamoğlu: Gezi Davası’nda verilen karar milyonlarca insanın vicdanını yaraladı

Gezi Parkı davasında açıklanan karar sonrası bir tepki de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi.

Şenyaşarlar davasında tanıklar: 30 kişilerdi ‘canlı kimse kalmayacak’ dediler

Şenyaşarlar davasında 4 kişi tutuklanırken yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Tanık, hastaneyi basan yaklaşık 30 kişinin, ‘Burada canlı kalmayacak’ diyerek katliamı gerçekleştirdiğini söyledi. Şenyaşar ailesinin avukatı Hidayet Enmek dosyaya 3 kez müdahale edildiğini belirterek AYM taşıyacaklarını söyledi. Anne Emine Şenyaşar ise ‘dayanışma” çağrısında bulundu.

AYM Kürtçe ‘Ciwan’ ismi yasağında ‘ihlal yok’ dedi

Çocuğuna ‘Ciwan’ ismi verilmesine nufüs müdürlüğünün izin vermemesi üzerine AYM’ye başvuran baba, oradan da ret aldı. AYM, ‘Kürt olduğu için ayrımcılık yok’ iddiasında bulundu.

Konya Katliamı: Fail Mehmet Altun’un Almanya bağlantısı ortaya çıktı

Konya Katliamı tetikçisi Mehmet Altun’un Almanya bağlantısına da işaret eden dava avukatlarından Özüm Vurgun, katliam öncesi ve sonrası evin önünden geçen Mercedes marka aracın tetikçinin yakalandığı gün hurdaya çıkarıldığı bilgisini verdi.

HDP heyeti Timoq’da: Ormanlık alanda saatlerce işkence, ev hapsi ve doğa talanı yapmışlar

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran yasağın kalkmasının ardından işkence ile gündeme gelen Timoq Köyü’ne geldi: Köylüler yasak boyunca ev hapsine maruz kaldı

Milletvekili Tanrıkulu hakkında ‘Ermeni Soykırımı’ soruşturması

Ermeni Soykırımı’na dair paylaşım yapan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında “Türkiye Cumhuriyeti devletinin manevi şahsiyetini aşağıladığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Demirtaş’a verilen hapis cezası bozuldu

Ankara Bölge Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’a, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı hedef gösterdiği gerekçesiyle verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararını bozdu.

Van’da Kürtçe şarkı söyleyen kişi darp edilerek gözaltına alındı

Eski Devlet Hastanesi Caddesi’nde Kürtçe şarkı söyleyen bir kişiye GBT sorgulaması yapılmak istendi. Kimliğini polise vermediği belirtilen vatandaş darp edildi ve ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne ÖGB müdahale etti!

Boğaziçi Üniversitesi’nde 1 Mayıs’a ilişkin stant açan öğrencilere özel güvenlik görevlileri müdahale etti.

Newala Qesaba’daki yapılaşma protesto edildi

Barolar ve sivil toplum örgütleri, Newala Qesaba’nın imara açılmasına karşı protesto eylemi düzenledi.

Altıntaş: Kürt olduğum için gözden ilk çıkarılan ben oldum

İBB tarafından işten çıkarılan Barış Akademisyeni Veysi Altıntaş, “Siyasetin yumuşak karnı her zaman Kürt meselesi olduğu için gözden ilk çıkartılan ben oldum” dedi.

Türkiye’nin Sesi ile Türkiye Altın Çağ partileri birleşti

HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen öncülüğünde kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi, Türkiye Altınçağ Partisi ile birleşme kararı aldı.

Turgut Kazan: Erdoğan, İmamoğlu’nun aday gösterilme olasılığını bertaraf etmek istiyor

İmamoğlu hakkında açılan dava ile ilgili konuşan Kazan, ‘Bir yılın üzerinde ceza alması durumunda belediye başkanlığı düştüğü gibi Cumhurbaşkanlığına aday da gösterilemez’ dedi.

Diyarbakır tek ses: 1 Mayıs’ta alandayız

Diyarbakır’da 1 Mayıs’ta savaşa ve sömürüye karşı düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapan DTK, TJA, DBP ve HDP ile sivil toplum örgütleri, “Savaşa karşı emek dayanışmasını büyütelim” çağrısı yaptı.

Sedat Peker’den 5 ay sonra ilk paylaşım

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ‘sosyal medya kısıtlaması’ getirdiği Sedat Peker, 5 ay aradan sonra ilk kez Twitter hesabından Alevilik ile ilgili paylaşımları retweetledi.

ODTÜ Rektörü Verşan Kök, protestolara katılan öğrencileri yurttan atmaya hazırlanıyor

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök, eylemlere katılan, rektör ve yöneticileri eleştiren öğrencileri yurtlardan atmanın yollarını arıyor. Kök’ün, özellikle eylemlerde ön safta yer alan 24 öğrenciyi mutlaka cezalandırmak istediğini üniversitede dillendirdiği öğrenildi.

HAK-PAR’dan istifa eden 60 kişi HDP’ye geçti

Mardin’de HAK-PAR’dan istifa eden 60 kişi, baskı ve saldırılar ile kapatma girişimlerine karşı HDP’ye geçti.

AYM’den Hasip Kaplan kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi

Eski HDP milletvekili Kaplan’ın, 2011’de, dönemin başbakanı olan Erdoğan’ın ‘CHP, MHP, BDP ruh üçüzüdür’ sözlerine verdiği yanıt mahkemelik olmuştu. AYM, sürece dair hak ihlali kararı verdi.

EKONOMİ

Küresel askeri harcamalar ilk defa 2 trilyon doları geçti

Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü’nün raporuna göre, 2021 yılında dünyadaki toplam askeri harcamalar yüzde 0,7 oranında artış gösterdi. ABD, Çin, Hindistan, İngiltere ve Rusya’nın harcamaları tüm harcamaların yüzde 62’sini oluşturdu.

Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı

ABD’li milyarder Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın aldı.

‘Faiz’ politikası bankalara yaradı, Garanti kârını yüzde 206 artırdı

Garanti Bankası 2022 yılının ilk 3 ayına ilişkin bilançosunu açıkladı. Banka kârını yüzde 206 artırarak 8 milyar 215 milyon liraya çıkardı. ‘Faiz’ politikası bankalara yaradı.

Yurttaşın ekonomiye güveni dibi gördü, patronların ise arttı

Hayat pahalılığının her geçen gün artmasıyla beraber yurttaşın ekonomiye güveni dibi görürken, sanayi patronlarının ise ekonomiye olan güveni arttı.

TÜSİAD Başkanı: ‘Dünyadaki enflasyon yüzde 9-10, Türkiye’de ise yüzde 60’ı geçti’

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, asgari ücretin yıl ortasında artırılmasına sıcak baktıklarını söyleyerek enflasyona dikkat çekti. Turan, “Dünyada da enflasyon var ama yüzde 9-10 civarlarında. Türkiye’de tüketici enflasyonu yüzde 60’ı geçti” dedi.

Üretim durma noktasına geldi: “Sanayici karne ile şeker alıyor”

Son bir yılda artan girdi maliyetleri öne sürülerek şeker fiyatının yükseltildiğini, arzın kısıldığını kaydeden Oğuz Holding Genel Müdürü Osman Nuri Oğuz, şekerleme üreten bütün sanayicilerin şeker bulmakta zorlandığını, üretimin durma noktasına geldiğini söyledi.

Otomobile yüzde 25 zam yolda: Türkiye’deki tüketiciye etkisi daha fazla olacak

2022 yılı sonuna kadar otomobil fiyatlarının fabrikadan çıkışına yaklaşık yüzde 25 zam geleceği belirtiliyor. Zam oranının Türkiye’deki son tüketiciye yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

DIŞ POLİTİKA

Nûrî Mehmûd: Musul, Kerkük ve Hewlêr’e de sıçrayacak

Türkiye ve KDP’nin saldırılarının sadece Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik olmadığını belirten YPG Sözcüsü Mehmûd, Musul, Kerkük, Hewlêr, Rojava için tehdit durumunun olduğunu söyledi: “Ukrayna’daki savaş ciddi bir savaş olsa da DAİŞ terörünün büyümeye devam ettiğini görmeliyiz”

Irak ordusu tank ve obüslerle Şengal merkezine girdi!

Şengal’deki gerginlik gittikçe artıyor. Irak ordusu yüksek sayıda asker, zırhlı araç, tank ve obüslerle Şengal kent merkezine girdi.

Sınır ötesi harekatta can kayıplarına dair açıklamalar

Hulusi Akar, Zap ve Avaşin bölgesinde şu ana kadar 56 PKK’linin hayatını kaybettiğini açıkladı. HPG ise bu süre zarfında 218 askerin yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

İddia: Sınır ötesinde kimyasal silah saldırısı

Sınır ötesinde ilerleme sağlayamayan AKP-KDP’nin, şiddetli çatışmaların yaşandığı birçok bölgede kimyasal silah kullandığı belirtildi.

Rusya ve Ukrayna’dan “Mariupol” açıklamaları

Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol’deki Azovstal fabrikasından sivillerin çıkması için bir engel olmadığını söylerken Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk, fabrikadaki sivillerin tahliyesinin bugün de gerçekleştirilemediğini açıkladı.

Mariupol’da geçici ateşkes: Azovstal’dan siviller tahliye edilmeli

Ukrayna’nın Mariupol kentinde Azovstal fabrikasına dün füze ve top atışları yapan Rusya ordusu bugün geçici ateşkes ilan etti. Fabrikadan sivillerin tahliyesi için ateşkesin uygulanacağı belirtildi.

Ukrayna’da hava saldırıları: Tren istasyonları hedef alındı

Ukraynalı demiryolu yetkilisi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ülkenin batı ve orta bölgelerinde beş tren istasyonunun vurulduğunu söyledi. Olayla ilgili başka ayrıntı verilmedi.

AB dış politika şefi Borrell: Rusya’ya enerji ambargosuyla ilgili görüş ayrılığı var

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya petrol ambargosu uygulanması konusunda üye ülkeler arasında görüş ayrılığı olduğunu belirtti.

ABD’li üst düzey heyet Kiev’de: 713 milyon dolarlık ek yardım sözü

ABD dışişleri ve savunma bakanlarının yer aldığı üst düzey heyet Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti. Zelenskiy’le görüşen heyet, 713 milyon dolarlık ek insani yardım sözü verdiği kaydedildi.

Kuzey Kıbrıs’ta yeni hükümet kuruldu

Koalisyon hükümetinin 20 Nisan’da istifa ettiği Kuzey Kıbrıs’ta Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) oluşan koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu.

Slovenya’da popülist başbakan seçimleri kaybetti

Slovenya’da yapılan genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Robert Golob liderliğindeki liberal Özgürlük Hareketi (GS) partisi sağ popülist Başbakan Janez Janša’nın Sloven Demokrat Partisi (SDS) karşısında oyların yüzde 34’ünü aldı.

Macron’dan ‘zafer’ konuşması: Birçok yurttaş beni destekledikleri için değil, aşırı sağı engellemek için oy verdi

Cumhurbaşkanlığı seçimini 2. turda kazanan Macron ‘zafer’ konuşmasında ‘yenilenmiş bir yöntem’ sözü verdi: Birçok yurttaşım beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdi.

Af Örgütü: Bu siyasi güdümlü maskaralık insan haklarına yıkıcı bir darbedir

Uluslararası Af Örgütü’nden Gezi davası kararlarına tepki: “Bu siyasi güdümlü maskaralık Türkiye’de ve tüm dünyada adalete ve insan hakları aktivizmine inanan herkese yönelik yıkıcı bir darbedir.

AP’den Gezi davası açıklaması: Siyasi müdahale ile gölgelendi

Avrupa Parlamentosu, Gezi davasında verilen hapis cezalarına sert tepki gösterdi: Siyasi müdahale ile gölgelendi. Karar mevcut sistemin otoriter karakterini bir kez daha teyit etti…

26 Nisan

İÇ POLİTİKA

Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’den Gezi açıklaması: Kabul etmiyoruz

Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür, Gezi davasından çıkan kararla ilgili “Davanın takipçisi olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Gezi için Adalet Nöbeti’ne Can Atalay’dan mesaj: İnsan, hava, toprak ve su için adalet istiyoruz

Gezi davasındaki skandal karara karşı İstanbul Adliyesi önünde ‘Adalet Nöbeti’ tutuldu. Tutuklanan isimlerden Av. Can Atalay’ın mesajı okundu: İnsan, hava, toprak ve su için adalet istiyoruz.

Demirtaş’tan Gezi kararına tepki: Gezi dört duvara sığmaz

Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gezi dört duvara sığmaz. Halen mi öğrenemediler, korku korksun bizlerden” dedi.

Pervin Buldan: Ortada hukuk yok

Pervin Buldan Gezi davasında üye hakim Murat Bircan’ın AKP’den milletvekilli aday adayı olmasını değerlendirdi: AKP’nin ele geçirip yönettiği mahkemelerin kendileri de, yargılamaları da, kararları da asla hukuki değildir.

Kılıçdaroğlu: Ya bana katılın ya da şimdi şu anda yolumdan çekilin

Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında “Yol arkadaşlarıma sesleniyorum” diyerek “Ne pahasına olursa olsun yürüyeceğiz. Ya bana katılın ya şu an yolumdan çekilin” dedi.

Kitle ve meslek örgütlerinden Gezi davası kararına tepki: Gezi’yi savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz

Çok sayıda kitle ve meslek örgütü, skandal Gezi Davası kararına tepki gösterdi, mücadele çağrısı yaptı.

Sol, sosyalist parti ve örgütlerden Gezi kararına tepki: Verilen cezalar halk vicdanında yok hükmündedir

Gezi davasında verilen cezalara tepki gösteren sol, sosyalist parti ve örgütler, “Verilen cezalar halk vicdanında yok hükmündedir. Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

TMMOB: Hiçbir hukuk dışı karar Gezi Direnişi’nin meşruiyetini gölgeleyemez

TMMOB’a bağlı odalar tarafından Gezi Davası’nda verilen cezalarla ilgili yaptığı ortak açıklamada, “Hiçbir hukuk dışı karar gezi direnişinin meşruiyetini gölgeleyemez” dedi.

Ankara’da Mimarlar Odasında adalet nöbeti: Gezi onurlu geçmişimiz, onurlu geleceğimizdir

Gezi davasında verilen kararlara karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde adalet nöbeti başlatıldı. Yapılan açıklamada, “Gezi bu ülkenin onurlu, geçmişi umutlu geleceğidir” denildi.

Türkiye Barolar Birliği’nden Gezi Davası açıklaması: Yargının kara lekesi

Gezi Davası’nda verilen karara tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği, “Gezi Davası kararı yargının kara lekesidir” dedi.

Gazeteler Gezi davası kararını nasıl gördü?

Gezi davası haberini gazetemiz Evrensel ve Birgün manşetten gördü. İktidar medyasında ise “Kavala’ya müebbet” başlıkları atıldı.

İYİ Parti’den Gezi açıklaması: Endişelerimiz derinleşmiştir

İYİ Partili Uğur Poyraz, Gezi Davası kararlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Adalet duygusuna, vicdana, hukuka ve ülkemizin düşürüldüğü duruma ilişkin endişelerimiz derinleşmiştir” dedi.

“Kaçma şüphesiyle” tutuklanan Çiğdem Mater Gezi davası için Almanya’dan gelmişti

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Çiğdem Mater’in tutuklanma gerekçesi “kaçma şüphesi”. Ancak Mater Şubat ayında duruşmalara katılabilmek için Almanya’dan Türkiye’ye dönmüştü.

Gezi Davasındaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısı çıktı

Gezi hakimi Murat Bircan’ın AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olduğunun ortaya çıkmasının ardından İsmail Saymaz bugün Bircan’ın eşinin ifadesinde “Ailemiz cemaate yakındır” dediğini ve Bircan’ın kuzeninin AKP İlçe Yöneticiliğinden Danıştay’a atandığını yazdı.

Gezi Davası’na çok sayıda kentte protesto: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam

AKP-MHP liderlerinin açıklamaları sonrası Gezi Davası’nda açıklanan ağırlaştırılmış müebbet hapis kararı ve yapılan tutuklamalara karşı protestolar çok sayıda kente yayıldı. Gezi Dayanışması’nın “#GeziyiSavunuyoruz” etiketiyle yaptığı çağrı üzerine Taksim’deki İpek Sokak’ta toplanmalar başladı.

İstanbul’daki Gezi davası protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

İstanbul’da Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla, Gezi davasında verilen kararları protesto etmek için TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin önünde toplanan yurttaşlar, “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi’ne yürüyen yurttaşlara polis müdahale etti. Birçok kişi gözaltına alındı.

MHP’li Sazak: ‘Bugünden itibaren Osman kardeşimdir’

MHP’nin önde gelen isimlerinden Süleyman Sazak, Gezi Davası’nda müebbet hapis cezası alan Osman Kavala’ya destek verdi.

Abdullah Gül’den Gezi Davası kararına tepki: Utanç verici

Gezi Davası’nda çıkan kararlara tepki gösteren Abdullah Gül, ‘Parçası olduğumuz modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıca utanç verici’ dedi.

Beştaş’a açılan davanın düşürülmesi talebi reddedildi

AİHM’in verdiği ihlal kararı nedeniyle HDP’li Meral Danış Beştaş hakkında süren davanın düşürülmesi talebi reddedildi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

AİHM kararına rağmen HDP’li Feleknas Uca hakkında açılan dava sürdürülecek

AİHM’in dokunulmazlığın kaldırılmasında verdiği ihlal kararına rağmen HDP Milletvekili Feleknas Uca hakkında açılan davanın düşürülmesi talebi reddedildi.

Adalet Sofrası: Zulme karşı direnişi büyüteceğiz

Şenyaşar ailesinin “Adalet Sofrası”na misafir olan Rosa Kadın Derneği ve HDP Antep İl Örgütü, ailenin taleplerinin bir an önce karşılanması için çağrı yaptı.

AYM Başkanı Arslan’dan “Kuvvetler Ayrılığı” çağrısı

AYM Başkanı Zühtü Arslan, mahkemelerin temel görevinin adaleti korumak olduğunu söyledi.

Danıştay KHK’lı akademisyeni haklı buldu: Kimse öğrencilik hakkından yoksun bırakılamaz

Danıştay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Kararda Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne vurgu yapıldı.

Kapalı mekanlarda maske zorunluğu, toplu taşıma ve hastaneler haricinde kaldırıldı

Bilim Kurulu toplantısının ardından kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı mekanlardaki maske zorunluğunun, toplu taşıma ve hastaneler haricinde kaldırıldığını duyurdu.

Bir haftada vaka sayısı yüzde 8 arttı | Türk Toraks Derneği: Testler, aşılar ve maskeye devam edilmeli

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Testler, aşılar ve maskeye devam edilmeli” dedi.

Yeni spor yasası Resmi Gazete’de yayımlandı

TBMM’den geçen Spor Yasası Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yasayla dernek statüsünden çıkarılan spor kulüpleri anonim şirket olarak tescil edilecek.

Ömer Öcalan’a soruşturma

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan hakkında bir televizyon programındaki sözleri gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı.

Sınır ötesi operasyona tepki: 4 korucu silah bıraktı

Doğubayazıt ilçesine bağlı Esnemez (Xarık) Mahallesinde 4 korucu Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna tepki göstererek silah bıraktı.

Milyonlar 1 Mayıs’a hazırlanıyor

8 Mart ve Newroz’daki milyonlar bu kez de 1 Mayıs’ta alanlara akmaya hazırlanıyor. Yoksulluğun ve işsizliğin milyonları bulduğu ülkede 1 Mayıs’a günler kaldı. 2 yıldır koronavirüs salgını nedeniyle toplu olarak yapılamayan 1 Mayıs İşçi Bayramı için işçiler gün sayarken hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Fatma Altınmakas davası: Katledileceğini biliyordu

Tecavüze uğradığı için eşi tarafından katledilen Fatma Altınmakas’ın davası görüldü. Davada Fatma’nın öldürüleceği bilgisini yengesiyle paylaştığı ortaya çıkarken, dava 7 Temmuz’a ertelendi.

Patateste kanser ihtimali sebebiyle 26 il karantinada

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘patates siğili’ hastalığının yayılımıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye soru önergesi verdi. Kirişçi, patates siğili hastalığının yayılımını doğrulayarak, 2022 yılı itibarıyla 26 ilde karantina tedbirlerinin uygulandığını söyledi.

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan öğrencilerin bursu kesildi

Akdeniz Üniversitesi’nde basın açıklaması ve Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 12 öğrencinin bursu, KYK mevzuatı gerekçe gösterilerek kesildi.

EKONOMİ

Bakan Nebati’den Rus turist açıklaması: Mir kart var, sıkıntı olmaz

Rus kredi kartı sistemi Mir’i kullanan işletmelerin oranının Türkiye’de yüzde 15’lerde olduğunu belirten Bakan Nebati “Şimdi bankalar hızlı bir şekilde dağıtım yapıyorlar. Sıkıntı olmayacak” dedi.

Türkiye’de bir ilk: Emekli binbaşılar maaşları için eylem yaptı

Maaşlarında iyileştirme yapılmasını isteyen Emekli Binbaşılar Platformu Başkanı Fatih Çakırtaş, ‘Binbaşı rütbesinden ayrılan emekli subayın aldığı ücret, açlık sınırında bir maaş’ dedi.

Limak Holding, hastane inşaatını durdurdu: İhale bedelinin revize edilmesi talep ediliyor

Limak Holding, Diyarbakır’daki şehir hastanesinin inşaatını durdurarak, ekonomik kriz nedeniyle ihalenin bedelinin yükseltilmesini istedi.

DIŞ POLİTİKA

Operasyonlarda 3 asker daha hayatını kaybetti

MSB, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik askeri operasyonlarda 3 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Putin: Mariupol tamamen ele geçirildi, operasyon durduruldu

Rusya Devlet Başkanı Putin, Mariupol’un tamamen Rusya’nın kontrolünde olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Guterres, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü: Rusya’nın Ukrayna’daki istilası BM tüzüğünü ihlal ediyor.

Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Lavrov: Nükleer çatışma tehlikesi ciddi, hafife almamalıyız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus devlet televizyonuna verdiği röportajda, Batı ülkelerine ‘nükleer savaşı hafife alamama’ uyarısı yaptı.

Ukrayna’dan Moldova’ya: Kiev düşerse Rus birlikleri kapınızda

Moldova’da özerk bölge Transdinyester’de düzenlenen saldırılarla ilgili Kiev’den açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi danışmanı Podolyak, Moldova’ya “Ukrayna düşerse Ruslar kapınızda” dedi.

Almanya Ukrayna’ya ağır silah sevkiyatına ilk kez onay verdi

ABD öncülüğünde Ramstein Hava Üssü’nde 40 ülkeden temsilciyle yapılan toplantıya katılan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Ukrayna’ya ilk kez ağır silah sevkiyatının onaylandığını duyurdu.

ABD, AB ve Almanya Gezi davasında verilen skandal kararlara tepki gösterdi

Gezi davasında verilen kararlarla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Derin bir endişe ve hayal kırıklığı” duyduklarını belirtti. AB ve Almanya da konuyla ilgili açıklamalar yayımladı.

AKPM Başkanı Kox: Kavala derhal serbest bırakılmalı

AKPM Başkanı Tiny Kox, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını “şok edici” olarak niteledi ve derhal serbest bırakılmasını istedi. Kavala’yla ilgili AİHM’in “derhal salıverilme” kararının uygulanmayışı, “yaptırım süreci” çerçevesinde Bakanlar Komitesi önündeydi.

ABD: Osman Kavala’yı serbest bırakın

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ABD’nin Osman Kavala’nın Gezi davasında aldığı mahkumiyeti “derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı” ile karşıladığını söyledi.

Adalet Bakanlığı, ABD ve Almanya’yı kınadı

‘Bağımsız ve tarafsız Türk yargı makamlarının verdiği kararlara ilişkin olarak yapılan ve yargımıza müdahale anlamı taşıyan bu açıklamaları şiddetle kınıyoruz’

Şengal Kaymakamlığı için Kazımi’den atama

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Şengal Kaymakamlığı için Ninova Valisi Necim Ciburi’yi görevlendirdi

 

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

Yavaş ve İmamoğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı adayı değiliz’ açıklamaları ne anlama geliyor?   (Ayşe Sayın)

Dimitar Bechev: Türkiye-Rusya ile sürtüşmelerin daha sık olması muhtemel

Ankara-Riyad yakınlaşması: Otoriterleşmenin yükselişi (söyleşi: Dr. Sebastian Sons)

Rusya, Batı’nın yaptırımlarını Çin’le aşabilir mi? (Kai Wang ve Wanyuan Song)

Moskova’da MİT-Suriye İstihbarat Zirvesi   (Fehim Taştekin)

Ukrayna savaşı: Yaptırımlar, Rusya ekonomisini Sovyet dönemine geri götürür mü?  (Özge Özdemir)

Irak’ta PKK kamplarına harekât: askerî ve siyasi anlamı (Murat Yetkin)

Savaş aynı tarafta olanları da böler: Ukrayna Berlin Büyükelçisi SPD’yi savaşa sebep olmakla suçladı (Ayşegül Karakülhancı)

Dördüncü Boyut… Soli Özel: Bu savaş bitmedi, daha sert bir tur yaşanacak (Soli Özel)

Suriyeli sığınmacılar geri gönderilebilir mi? (Haber analiz: Alican Uludağ)

Tobias Pflüger: Batı, Ukrayna’yı müzakere değil savaş için teşvik ediyor (Söyleşi)

Candan Yıldız: ‘Demans’ siyasetin neresine düşer; 54 ülkeden binlerce kadın Aysel Tuğluk için yan yana

Bölgeyi yakından takip eden gazeteci Erdoğan Altan, AKP-KDP’nin ortak operasyonunda yaşananları anlattı:

Ne çözüm çıktı ne sonuç alındı

Hedef soykırımı tamamlamak

Fehim Taştekin İle Ortadoğu: Türkiye’nin Kürt siyaseti kurumsallaştı

Ayşegül Kasap: Boğaziçi’nde ‘kadrolaşma’ tam gaz: Adrese teslim ve bölümden onaysız ilanlar

BÜMED’e başkan adayı Soley Sezgin Akten: Direnişe desteği kurumsallaştıracağız

FİKRET İLKİZ: Akademik özgürlüklerin zapturaptı

Akademide rüşvet, yolsuzluk ve torpil çarkı

Serbest Ferhan Sindi: Irak Kürdistan Bölgesi doğalgazı dünyanın gündeminde

Korkut Boratav, Gamze Yücesan Özdemir, Aziz Konukman: Krizin faturası işçiye kesildi

Korkut Boratav : Rezervleri ‘çalınan’ merkez bankaları