14 Şubat

İÇ POLİTİKA

İliç’te siyanür faciası: 9 işçiye hala ulaşılamadı, 4 İHD’li gözaltına alındı

Göz göre göre gelen İliç’teki siyanür faciasının üzerinden saatler geçmesine rağmen göçük altında kalan 9 işçiden hala haber yok.

9 işçi milyonlarca metreküp toprağın altında kaldı, Özhaseki “Çok şükür sevindirici haber; dünkü olayda şu ana kadar bir kirliliğe rastlamadık” dedi

Murat Kurum da “Bakanlığımız döneminde, bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığı, tam 135 kez denetlendi. Çevre Bakanlığı’nın işletmenin kapasite artışı kararını verme yetkisi yoktur. Hangi vicdanla, hangi duyguyla bu konuyu İstanbul’a ve İstanbul seçimlerine getirdiniz?” demişti

Murat Kurum, İliç sessizliğini bozdu; “Risk yok” yanıtlarını “yalan haber, kara propaganda” buldu: “Denetimleri çok sıkı yapıldı”

“Bakanlığım döneminde, söz konusu bu işletmeye verilen ÇED raporunu dile getiriyorlar. Çevre Bakanlığı sadece çevresel etkileri denetler. Bakanlığımız döneminde, bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığı, tam 135 kez denetlendi. Çevre Bakanlığı’nın işletmenin kapasite artışı kararını verme yetkisi yoktur. Hangi vicdanla, hangi duyguyla bu konuyu İstanbul’a ve İstanbul seçimlerine getirdiniz?”

Hüda Kaya sormuş; Murat Kurum ‘risk yok’ demişti

Tutsak HDP eski vekili Hüda Kaya, AKP’nin İstanbul Belediye Başkan adayı Murat Kurum’a Bakan olduğu dönemde İliç’i sormuş, Kurum ise ‘insan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir risk bulunmadığı’ yanıtını vermişti

Anagold yönetimindeki isim, “ÇED olumlu” raporu veren şirketin de yönetiminde yer almış

“Siparişle ÇED raporu alınmasına müsaade eden yönetmelikler düzenlemeli”

Anagold Madencilik: Atık depolama havuzumuzda tehlike yok, Fırat Nehri’ne siyanür akışı olmadı

Yaşanan toprak kaymasında göçük altında kaldığı belirlenen 9 madenciden haber alınamıyor

Erzincan CHP İl Başkan Yardımcısı: Altın madenindeki posa yığında çatlaklar varmış, işçiler tespit için oradaymış

Ümit Altaş, Cemalettin Küçük ve Yalçın Tanrıverdi, T24’ün sorularını yanıtladı.

Maden faciasına dair gözaltı sayısı 7’ye çıktı

Licik’te Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen göçükle ilgili gözaltına alınanların sayısı 7’ye çıktı.

170 kurumdan İliç açıklaması: Şirket acilen kapatılsın

Aralarında siyasi parti ve çevre örgütlerinin de bulunduğu 170 kurum, yaptığı ortak açıklamayla katliamın yaşandığı Çöpler Altın Madeni ve madeni işleten Anagold’un acilen kapatılması ve sorumluların yargılanması çağrısı yaptı.

TMMOB’dan Licik’te sorumlular hakkında suç duyurusu

TMMOB, Licik ilçesinde yaşanan maden faciasında sorumluluğu bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu

İmamoğlu duyurdu: Kanal İstanbul planları iptal edildi

Kanal İstanbul Projesinde 1. Etaba ilişkin 1/5000 ölçekli planla ilgili mahkeme kararını verdi.

İrfan Değirmenci, TİP’in Çankaya adayı oldu!

Geçen günlerde Halk TV’deki ana haber bültenini bırakarak ekranlara veda eden gazeteci İrfan Değirmenci, yerel seçimlerde TİP’ten aday oldu.

İyi Parti’de aday krizi: Ankara aday tanıtım toplantısında partililer birbirine girdi, Ankara İl Başkanı görevden alındı

İyi Parti Ankara ilçe adayları belli oldu.

Adalet Nöbetlerinde 15 Şubat uluslararası komplo kınandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için sürdürülen Adalet Nöbeti’nde eylemciler, 15 Şubat uluslararası komployu kınayarak, tecridin kaldırılmasını istedi.

DTK davaları çöktü: Mahkemeden sonra Yargıtay da ‘suç değil’ dedi

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ardından Yargıtay da Amed Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Hülya Alökmen hakkındaki kararın gerekçesinde DTK delegesi olmanın ve faaliyetlerine katılmanın tek başına suç olmadığı kaydetti.

AKP depremzedeler için olan ev kurasını Menzil’e ve AKP’lilere düzenlemiş

AKP’li Cevahir Asuman ve Şamil Tayyar’ın ardından, AKP’nin depremzedeler için düzenlediği ev kurasından Menzil şeyhlerinin hepsine de deprem konutu çıktı.

LGBTİ+ örgütlerinden Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya destek

“Bu hukuksuz saldırıların karşısında susmayacağız, boyun eğmeyeceğiz.”

İmam Sarmalı Diyanet’i sarstı: Ayasofya imamını bile dolandırmışlar

İki imamın sazan sarmalı dolandırıcılığında, onlarca mağdur imam ve müezzin var. Müftü Yardımcısı ve Ayasofya imamı da dolandırılanlar arasında. Bazı müftülük çalışanları ise otomobil satışlarına aracılık etmekle suçlanıyor. Diyanet’teki sendikalar arasında da dolandırıcı imam gerilimi var.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan, 11 yıl sonra ilk kez Kahire’ye gitti; Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile kameralar karşısına geçti: Gündemin ilk sırasında Gazze var

Erdoğan’ın 11 yıl sonra yaptığı ilk Kahire ziyareti sonrası Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığı ortak basın toplantısında ilk gündem maddesi Gazze oldu.

“Darbeci Sisi”, “Kardeş” oldu

Ukrayna Savaşı, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, İsrail-Filistin savaşı dolayısıyla yeniden ABD eksenli politikalara yönelen Ankara, Müslüman Kardeşlerin yasını tutmaktansa, onların bileğini büken Sisi’yle masaya oturmayı seçti. Erdoğan, Arap-İslam dünyasına giden yolun Kahire’den geçtiğini bir kez daha keşfediyor.

Krizden normalleşmeye en büyük adım: Erdoğan’ı Kahire’de havalimanında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi karşıladı, İttihadiye Sarayı’nda resmî tören düzenlendi

Erdoğan, 11 yıl sonra ilk kez gittiği Kahire’de, geçmişte “katillik” ve “darbecilikle” suçladığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından karşılandı.

İsrail ordusunun Gazze’de 131 gündür sürdürdüğü saldırılarda can kaybı 28 bin 576’ya çıktı

Yaralı sayısının da 68 bin 291’e ulaştığı aktarıldı.

Gazze için ateşkes çabaları sürüyor: İsrail Refah’a saldırıyor

Kahire müzakerelerinde yeni bir takas anlaşması ve İsrail’in savaşı sona erdirmesine yönelik planlar tartışılırken, İsrail ordusunun Refah’a yeni bir operasyon hazırlığında olduğu belirtildi

Güney Afrika: İsrail’in Refah’a saldırısı UAD kararlarını hiçe saymaktır

Güney Afrika’nın BM Daimi Temsilcisi Schalkwyk, “Mülteci kampına dönüşen Refah’ta daha geniş saldırı yapılacağının açıklanması, Filistin halkının yerinden edilmesini daha kalıcı hale getiriyor” dedi.

ABD’den “Refah’a operasyon” açıklaması

Beyaz Saray Danışmanı Kirby, “Siviller göz önünde bulundurulmadan Refah’a girilmemesi konusundaki endişelerimizi Başbakan Netanyahu dahil İsrailli muhataplarımıza defalarca ilettik. Başkan Biden’ın söylediği gibi çok fazla sivil kaybı var” dedi.

15 Şubat 

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu kararları hazmedemiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararları hazmedemiyorum. Danıştay da zaman zaman yapıyor, bu tür kararlarla bizi rahatsız ediyor” dedi.

Bülent Arınç’tan AYM Başkanı Arslan’a: Sizler bu milletin kabul edilmiş duası oldunuz

Bülent Arınç AYM Başkanı Zühtü Arslan’a teşekkür etti: “Sizleri savunması gerekenlerin suskunluğunu üzüntüyle takip ediyorum”.

Kobanê Davası’nda ara karar açıklandı: Sebahat Tuncel’in ek savunması alınacak

Esasa dair savunmaların sona erdiği Kobanê Davası’nda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 5 Mart’ta tutsak siyasetçi Sebahat Tuncel’in birleşen dosya kapsamında ek savunmasının alınmasına karar verdi.

KESK, DİSK, TMMOB ve İTO’dan Licik protestosu: İşletme derhal kapatılmalı

Licik’teki maden faciasını protesto eden KESK, DİSK, TMMOB ve İTO, ‘Sorumlular yargı karşısında hesap vermeli, tüm ÇED kararları kararı iptal edilmeli ve işletme derhal kapatılmalı’ çağrısı yaptı.

Siyanür havuzunda kuşlar ölüyor: Basın görüntülemesin diye beyaz örtü örtüldü

Licik Anagold’a ait Çöpler Altın Madeni’ndeki facianın 3’üncü gününde şirkete ait siyanür havzasında çok sayıda ölü kuş görüntülendi.

İliç’te halk haykırıyor: “İnsanlar rehin alındı burada, madenin kapatılmasını istiyoruz”

Sözcü TV’ye konuşan göçük altındaki işçinin dayısı, halkın ihmalleri ve usulsüzlükleri dile getirmemesi için “parayla baskıyla susturulduğunu” söyledi. Çevrede doğal yaşamın çöktüğünü, meraların kuruduğunu söyleyen köylü, “madenin kapanmasını istiyoruz.” dedi.

Anagold işçisi: Menfez kapaklarını kapattık diyorlar ama kapak diye bir şey yok

Faciada akan malzemenin yüzde 40’ının siyanür olduğunu iddia eden Anagold işçisi, “Menfez kapakları kapatıldı’ deniyor ama suyun önünü sadece kepçelerle kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

DEM Parti maden faciasının yaşandığı köyde: İktidar bundan arınamaz

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet, toprak kaymasının meydana geldiği İliç’e bağlı Çöpler köyüne gitti.

AYM Madımak katliamında zamanaşımı kararı için ek rapor düzenleyecek

AYM, Madımak Oteli’nde yakınlarını yitirenlerin zamanaşımına karşı yaptığı başvurunun ek rapor hazırlandıktan sonra görüşülmesine karar verdi.

EKONOMİ

Akaryakıta yeni bir zam daha

Motorine gelen zammın ardından benzine de zam geldi.

Bütçe ocakta 150,7 milyar TL açık verdi

Ocak ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 768 milyar TL, bütçe gelirleri 617,2 milyar TL olurken; bütçede 150,7 milyar TL açık oluştu. Faiz giderleri ise bütçe açığı artışında rol oynadı.

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 9 şubat haftasında bir önceki haftaya göre 517 milyon dolar azalışla 134 milyar 927 milyon dolara geriledi.

İsveçli giyim zinciri H&M, Deriteks Başkanı’nı vuran şirketle ilişkisini sonlandırdı

Dünyanın en büyük ikinci moda ve giyim perakende zinciri, İsveç Merkezli H&M, sendikacıya silah sıkan Akın Tekstil ile tedarikçilik ilişkisine son verdi. Akın Tekstil’in portföyünde dünyanın en büyük giyim markaları yer alıyordu.

DIŞ POLİTİKA

Gazzeliller açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya

İsrail ordusu Nasır hastanesine yönelik saldırı düzenlerken, BM’ye bağlı kuruluşlar yaptıkları açıklamayla, Gazzelilerin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise ‘Gazze Şeridi halkına yönelik saldırılar sona erdiğinde’ üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu tekrar hatırlattı.

İsrail, Batı Şeria ve Kudüs’te 7 bin 40 Filistinliyi gözaltına aldı

“7 Ekim’den beri İsrail’de gözaltına alınanların toplam sayısı 7 bin 40’a yükseldi. Bu kişiler arasında evlerinden, askeri kontrol noktalarından alıkonulanlar, baskı altında teslim olmaya zorlananlar ve rehin tutulanlar da bulunuyor.”

Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde 15 Şubat protestosu: Esnaf kepenk kapattı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye getirilmesinin yıl dönümünde Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde esnaf, protesto amaçlı kepenk kapattı.

15 Şubat | Kuzey ve Doğu Suriye’de 7 merkezde kitlesel yürüyüş

Kuzey ve Doğu Suriye’nin 4 kantonunda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto amacıyla 4 kantonda 7 merkezde yürüyüş gerçekleştirdi.

‘Özgürlük Yürüyüşü’ Amara yolunda: Bu yürüyüşün sahibi Kürt halkıdır

İki koldan başlatılan ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’, 15’inci gününde Riha’da devam ediyor.

Kubad Talabani parlamento seçimlerinin yapılmasını istedi

KDP Federe Kurdistan’ı seçimsiz olarak yönetmekte ısrar ederken, seçimlerin yapılması için çağrılara Kurdistan Bölgesi Hükümeti Başkan Yardımcısı Kubad Talabani de katıldı.

BM Raportöründen, İsrail’e silah satışını yasaklama çağrısı

“Gazzeliler, sınırı geçerek Mısır’a gitmeye zorlanırsa bir daha evlerine dönememe riskiyle karşı karşıya kalacak. Bu durum, Filistin devletinin gelecekte etkili olma kabiliyetine de zarar verebilir.”

16 Şubat

İÇ POLİTİKA

İliç’te siyanür faciası | 9 işçi 4 gündür göçük altında

İliç’te meydana gelen siyanür faciasının ardından göçük altında kalan 9 işçiden 4 gündür hiçbir haber alınamıyor.

48 kentte bin 69 arsa satışa çıkarıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, toplam bin 659 arsayı satışa çıkardı.

İstanbul Barosu’ndan Murat Kurum hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu, İliç’te meydana gelen maden faciası ile ilgili Murat Kurum hakkında ‘öldürme, çevrenin kasten kirletilmesi ve eko kırım’ suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu.

Av. Sarsılmaz: Abdullah Öcalan’ın koşullu salıverilme koşulları oluşmuştur

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin AİHM kararlarını da ihlal ettiğini belirten ÖHD üyesi Bedirhan Sarsılmaz, 25 yılın dolduğunu belirtti ve ‘Sayın Öcalan’ın koşullu salıverilme koşullarının oluştuğunu düşünüyoruz’ dedi.

DEM Parti Anadil Günü’nde sokağa çıkıyor: Mahallelerde Kürtçe dersler verilecek

DEM Parti, 21 Şubat Anadil Günü kapsamında Kurdistan ve Türkiye kentlerinde birçok etkinlik gerçekleştirecek.

Erdoğan Hataylılardan sonra Orduluları da tehdit etti: Oy yoksa doğal gaz yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’da yaptığı konuşmada, ‘Doğalgazı nasıl getirecekler? Biz varsak doğalgaz var biz yoksak doğalgaz yok’ diyerek seçmenleri tehdit

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koza Yardımcı görevinden istifa etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koza Yardımcı, ‘Yaptığım tüm uyarılara ve müdahalelere rağmen seçmenlerimizin vicdanını yaralayan uygulamalar ısrarla devam etti’ sözleriyle istifasını duyurdu.

Özgür Özel: Yapay zekayla aday belirledik

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, aday belirleme mesaisinde yapay zeka teknolojisinin de kullanıldığını söyledi.

EKONOMİ

Son 15 yılda 386 bin maden ruhsatı verildi

2008 yılından bu yana verilen maden ruhsatı sayısı 386 bine ulaştı ve son 10 yılda 109 bin 884 hektar orman madencilik faaliyetine açıldı.

TCMB anketi yayınladı: Dolar, enflasyon ve faiz beklentisi açıklandı

Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) yıl sonu artış beklentisi yüzde 42,96 oldu.

Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması: Sıra dışı bir şey yapmayacağız

Mehmet Şimşek, “Enflasyonu düşürürken sıra dışı bir şey yapmayacağız, konvansiyonel para politikaları uygulanacak, para politikalarının sıkılaştırılması işe yarayacak” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni (47), cezaevinde hayatını kaybetti.

Sözcüsü Kira Yarmiş, Navalni’nin avukatının cezaevine doğru yola çıktığını ve “bilgi alır almaz açıklama yapacaklarını” söyledi.

Hakan Fidan, Neçirvan Barzani ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Almanya’da Federe Kurdistan Başbanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Üçüncü Kürt Konferansı’nda Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi

Londra’da düzenlenen Üçüncü Kürt Konferansında, Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi yükseltecekleri mesajı verildi.

Gazeteci Süleyman Ahmed 115 gündür nerede?

KDP’nin alıkoyduğu Süleyman Ahmed’ten 115 gündür tüm başvurulara rağmen haber alınamıyor.

Paşinyan: Azerbaycan topyekün savaş istiyor

Güney Ermenistan’daki saldırı endişe yaratırken Paşinyan: “Aliyev ‘her şeyi askeri yollarla alırım’ politikası izliyor”.

Reisi, Ermenistan heyetini ağırlarken bölge ülkelerini uyardı

Güney Kafkasya’da tansiyon yükselirken Reisi, Tahran’da Ermenistan heyetini ağırladı.

Kuveyt Emiri ‘kontrolsüz ifadeler kullanıldığı’ gerekçesiyle Meclisi feshetti

Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Meclisin feshedilmesine ilişkin kararname imzaladı.

Naledi Pandor: “Dünya, İsrail’in UAD kararlarını göz ardı etmesine izin veriyor”

Güney Afrika, İsrail’in Gazze Harekatı’nı genişletme kararına karşı Uluslararası Adalet Divanı’na İsrail’i durdurmak üzere yetkilerini kullanması için yeni bir başvuru yaptı. Güney Afrika Dışişleri Bakanı Pandor, “Gazze’de olmakta olanlardan dehşete kapıldıklarını” söyledi.

Yunanistan’da “evlilik eşitliği” yasasına onay

Yunanistan Parlamentosunun onayladığı yasayla, evlat edinme konusundaki sınırlamalar da kaldırıldı.

Biden’dan yaptırım sinyali: Navalni’nin ölümünden Putin sorumludur, öfkeliyim

ABD Başkanı Biden, Rus muhalif Navalni’nin ölümünden Vladimir Putin’in sorumlu olduğunu söyledi: ‘Putin, onu zehirledi, tutuklattı ve yargılattı. Onu hapishaneye gönderdi ve izole etti.’

17 Şubat

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’ın tepkisinin ardından HSK’dan göreve iade edilen 387 hakim ve savcı hakkında inceleme kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi sonrası HSK, Danıştay’ın göreve iade ettiği 387 hakim ve savcı hakkında yeni inceleme başlattı.

İstanbul’da Anadil Günü kapsamında panel düzenlendi

Kürt Araştırmaları Derneği ve MKM’nin 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında panel düzenlendi.

8 Mart Kadın Platformu’ndan ‘3 Mart’ta alanlara’ çağrısı

8 Mart Kadın Platformu, ‘Hayatlarımız, haklarımız ve özgürlüğümüz için 3 Mart Pazar günü saat 16.00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’ndeyiz’ diyerek eyleme katılım çağrısı yaptı.

İstanbul Üniversitesi’nden İliç raporu: 20 milyon metreküplük kütle kaydı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Üniversitesi, Erzîngan’daki maden faciasına yönelik hazırladığı raporda, 20 milyon metreküplük bir kütlenin kaydığını belirtti.

İliç’te Sendika Başkanından İşçiye: “Şov Yapma”

Erzincan İliç’te maden ocağında meydana gelen ve 9 işçinin de altında kaldığı toprak kaymasının ardından işçiler, Anagold Madencilik’te yetkili sendika olan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Başkanı Mehmet Gürbüz’ü protesto etti. Gürbüz de işçiye, “Sen susma devam et… Madene ben mi sattım. Şov yapma” dedi.

Adalet Nöbetleri devam ediyor: Tecride karşı mücadele ağı oluşturalım

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle birçok kentte Adalet Nöbeti’ni sürdüren yurttaşlar, toplumun tüm kesimine yayılan tecride karşı güçlü bir mücadele ağı oluşturulması gerektiğini belirtti.

Cumartesi Anneleri, 29 yıl önce kaybedilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sordu

986’ncı haftada Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, bu hafta 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sordu.

İliç’te siyanür faciası | 6 kişi tutuklandı

İliç’te meydana gelen siyanür faciasının ardından gözaltına alınan 8 kişiden 6’sı tutuklanırken, hazırlanan bilirkişi ön raporunda Anagold Madencilik asli kusurlu bulunmadı. Toprak altında kalan 9 işçiden ise hala haber yok.

CHP lideri Özgür Özel ile EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan görüştü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

DEM Parti 14 kentte göstereceği adayları açıkladı

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 14 kentte gösterilecek belediye eş başkan adaylarını açıkladı.

Kışanak: Barış köprüleri kurmak için yola çıkıyoruz

DEM Parti, Ankara Büyükşehir Belediye için eş başkan adayları olarak tutsak siyasetçi Gültan Kışanak ve Öztürk Türkdoğan’ı gösterdi.

Erkan Baş, Gebze belediye başkan adayı oldu

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Gebze’den belediye başkan adayı olduğunu duyurdu

“Qral û Travis” bir kez daha yasaklandı

Şişli’de Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde seyiriciyle buluşmasına bir saat kala oyunun yasaklanması protesto edildi.

DIŞ POLİTİKA

UAD Güney Afrika’nın Refah için “acil önlem” taleplerini reddetti

Uluslararası Adalet Divanı (UAD) Güney Afrika’nın Salı günü yaptığı “Refah’ı korumak için acil önlem” başvurusunu reddetti. Bununla birlikte Yüksek Mahkeme geçtiğimiz ay İsrail için aldığı “ihtiyati tedbir” kararlarına uymak zorunda olduğunu vurguladı.

Trump, “emlak dolandırıcılığı”ndan 355 milyon dolar para cezasına mahkum oldu

Eski ABD Başkanı Donald Trump, kendisi, çocukları ve şirketleri ile “emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırmaktan” 354,9 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Batılı liderler Navalnıy’ın ölümünden Putin’i sorumlu tutuyor

Aleksey Navalnıy’ın hapishanedeki ölümüne Avrupa ve ABD’den tepki vardı.

18 Şubat

İÇ POLİTİKA

Üst düzey Danıştay üyesi: Baskı ve tehdit altındayız

“Hâkim ve savcıları karalama boyutuna varacak haberlerden kaçınılmalı”

Mahkemeden Kanal İstanbul’un bütün imar planlarına veto!

Kanal İstanbul için verilen “ÇED olumlu” kararına karşı açılan dava Danıştay’da görüşülecek.

Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 84’üncü gününde

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep eden siyasi tutsakların açlık grevi eylemi 84’üncü gününde devam ediyor.

Fransız deprem uzmanlarından ‘Bingöl ve İstanbul’ uyarısı: 3 saat arayla da olabilir

Fransız deprem bilimci Xavier Le Pichon’un öğrencileri, jeofizikçi Pierre Henry ve Romain Bousquet, Türkiye’de meydana gelebilecek yeni depremlere ve aktif fay hatlarına dair açıklamalarda bulundu.

Maden ocağını işleten şirketin müdürü serbest bırakıldı

Licik ilçesinde yaşanan maden faciasına dair gözaltına alınan şirket sahibi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Anagold’da liç yığını birbirine tutunsun diye kullanılan çimentonun miktarını azalttılar”

15 yıldır madende çalıştığını söyleyen işçi, liç yığını için önceden her bir tona 30 kilo çimento kullanıldığını, H.B isimli müdürün işten çıkarılmasından sonra her ton başına 16 kilo çimento kullanıldığını söyledi

DEM Parti seçim bildirgesini açıkladı: Yerel seçimler bir eşik

DEM Parti yerel seçimlere dair hazırladığı bildirgeyi açıkladı.

DEM Parti’nin kadın seçim beyannamesinde neler var?

DEM Parti, 31 Mart yerel seçimleri için kadın seçim beyannamesini açıkladı.

EKONOMİ

Agrobay direnişçileri: Seçimlerde kimse gelip oy istemesin

Agrobay işçileri, direnişlerinin 180. gününde açıklama yaptı. Direniş esnasında kapısını çalmadıkları siyasetçi kalmadığını söyleyen işçiler, ‘Seçimlere az kaldı, kimse gelip oy istemesin, onlara verecek oyumuz yok’ dedi.

Buğra Gökce anlattı: Konut fiyatları neden düşmüyor?

İstanbul’da ve Türkiye genelinde konut satışlarındaki düşüşe rağmen konut fiyatlarının düşmediğine dikkat eken Buğra Gökce, “Konut satışlarındaki düşüş nedeniyle kiralarda artış beklenebilir” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Navalny’in ölümü sonrası yoğun gözaltı operasyonu

St Petersburg’daki Siyasi Baskı Kurbanları Anıtı’nda Aleksey Navalny için çiçek bırakan bir kişi polis memurları tarafından gözaltına alındı.

Zelenskiy: Hedefimiz NATO’ya üye olmak

Almanya’nın güneyinde, Münih’teki 60. Güvenlik Konferansı 16-18 Şubat 2024 tarihlerinde yapıldı.

Aliyev ve Paşinyan müzakereleri görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Almanya’da 60. Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2024) kapsamında 17 Şubat 2024’te ikili görüşme gerçekleştirdi

İmran Han’ın taraftarları seçim protestolarını sürdürüyor

Pakistan’da tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI), seçimlerinde hile yapıldığı, oylarının çalındığı gerekçesiyle ülke genelinde protestoları sürdürdü.

Son yılların en kitlesel mitinginden objektiflere yansıyanlar

Almanya’nın Köln kenti, son yılların en kitlesel mitingine dün ev sahipliği yaptı. On binler ‘PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm’ talebi ile yürüdü.

Navalni’nin ölümü hakkında neler biliniyor?

Yamalo-Nenets bölgesindeki bir ceza kolonisinde tutulan Aleksey Navalni’nin ‘ani ölüm sendromu’ nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Putin: Türkiye, en güvenilir enerji ortağı

Rossiya-1 televizyonuna konuşan Vladimir Putin, Türkiye’nin Moskova için en güvenilir enerji ortağı olduğunu söyledi.

Danimarka: Tüm topçu silahlarımızı Ukrayna’ya bağışlıyoruz

Danimarka Başbakanı Frederiksen, tüm topçu silahlarını Rusya ile savaşan Ukrayna’ya bağışlamaya karar verdiklerini açıkladı, yardımların “hızlanması ve artırılması” çağrısı yaptı.

DSÖ: Gazze’deki Nasır Hastanesi artık hizmet veremiyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, hastanede hala 200’e yakın hasta bulunduğunu ve bunlardan en az 20’sinin acilen başka hastanelere sevk edilmesi gerektiğini açıkladı.

19 Şubat

İÇ POLİTİKA

Tutsakların açlık grevi eylemi 85’inci gününde

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep eden siyasi tutsakların açlık grevi eylemi 85’inci gününde devam ediyor.

İliç’te siyanür faciası: 9 işçiye hala ulaşılamadı

İliç’te yaşanan siyanür faciasında toprak altında kalan 9 işçiye hala ulaşılamadı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tekrar kayma riski olduğunu belirtirken, kurtarma çalışmalarına katılan AFAD çalışanları, ‘Günlük kıyafetlerimizle arama kurtarma çalışmalarına katılıyoruz. Sahada herkes risk altında’ dedi.

Bakan Bayraktar: İliç’te arama faaliyetleri durduruldu

Erzingan’daki maden faciasıyla ilgili açıklama yapan Bakan Bayraktar, ‘Heyelan riski biraz daha yoğunlaştı. Arama faaliyetleri durduruldu’ dedi.

CHP’nin Esenyurt ve Güngören adayları çekildi: Ahmet Özer ve Yüksel Yalçın yeni adaylar

CHP’nin İstanbul’un Esenyurt ve Güngören belediye başkan adayları sağlık sorunları gerekçesiyle adaylıktan çekildi.

Wan’da bir araya gelen 24 kurum, ‘21 Şubat Dünya Anadil Günü’ nedeniyle yürüyüş düzenledi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan İl Örgütü öncülüğünde 24 kurum ile “21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne dair Aydın Perihan İş Merkezi önünde basın açıklaması yaparak, Dil Kültür Sanat Araştırmaları Merkezi (ARSİSA) binası önüne yürüyüşü gerçekleştirdi.

EKONOMİ

66 yıllık konserveciden iflas kararı

İzmir merkezli, 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan Tamtad Konservecilik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi iflas kararı aldı.

Zamlar bütçe verilerine yansıdı: Yol, köprü gelirinde yüzde 157 artış

Yılbaşında yapılan fahiş zamların ardından Ocak 2023’te 14,2 milyon TL olan yol ve köprü geliri, Ocak 2024’te yüzde 157’lik artış ile 36,5 milyon TL’ye fırladı.

Geniş tanımlı işsizlik yüzde 22,9 oldu

TÜİK, Ekim-Aralık arasını kapsayan 2023 son çeyrek itibarıyla İşgücü İstatistiklerini açıkladı. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlikte dip dalga: İki sektörde 100 bin işçi…

Zayıf talep koşullarına, işçilik maliyetlerindeki artışın da eklenmesiyle emek yoğun sektörlerde ortaya çıkan istihdam erimesi, diğer sektörlere de sıçradı.

Merkez Bankası açıkladı: Kısa vadeli dış borç rekor seviyede

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku, aralık sonu itibarıyla 226,6 milyar dolar olarak gerçekleşti ve böylelikle yükselişini sürdürerek yeni rekor seviyesine ulaştı.

Mahfi Eğilmez 2001 krizini hatırlattı: 22 yıl sonra aynı yerdeyiz

Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin enflasyon tablosunu çıkardı. 2001 krizinin ardından Türkiye’nin aynı enflasyon rakamlarıyla boğuştuğuna değinen Eğilmez, “22 yıl sonra aynı yerdeyiz” dedi.

BİRTEKSEN: Özak, markaları kandırıp yeni sipariş ve yeni işçi almak için Kübrateks ismini aldı

Urfa’da sendika seçme haklarını kullandıkları için işten atılan Özak Tekstil işçileri 86. günde direnişe devam ederken, 400 işçiyi işsizliğe mahkum eden şirket isim değişikliğiyle yeni işçi alıyor.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in Filistin işgaline ilişkin dava Lahey’de başladı: Türkiye de katılıyor

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki eylemleri hakkındaki dava bugün Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda başladı. Türkiye’nin de beyanda bulunacağı duruşmalar bir hafta sürecek.

İsrail’in Mescid-i Aksa yasağına Hamas’tan tepki

Filistinlilerin ramazanda Mescid-i Aksa’ya girişinin kısıtlanması gündemine ilişkin açıklama yapan Hamas, bunun ‘ibadet özgürlüğünün ihlali’ olduğunu belirtti.

İsrail, Brezilya Devlet Başkanı Lula’yı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını Yahudi soykırımına benzeten Brezilya Devlet Başkanı Lula’yı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti.

Rusya, Ukrayna’nın çekildiği Avdiyivka’da: ‘Kimyasal tesis ele geçirildi’

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin çekildiği, doğudaki Avdiyivka bölgesinde bulunan kok kömürü ve kimyasal tesisini tamamen kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Kathimerini: Ukrayna’nın Bayraktar siparişini Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Fransa engelledi

Kathimerini gazetesi, Ukrayna’nın Bayraktar siparişinin Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Fransa tarafından veto edildiğini yazdı.

Rusya: Ukrayna, Luhansk ve Herson valilerini zehirledi

Rusya, 2022 yılında ilhak ettiğini açıkladığı dört bölgeden ikisinin kendi atadığı valilerinin Ukrayna tarafından zehirlendiğini ileri sürdü.

Dünyanın en büyük 5 petrol şirketi Ukrayna’nın işgalinden bu yana 281 milyar dolar kâr etti

Londra merkezli Sivil Toplum Kuruluşu Global Witness’a göre BP, Shell, Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies ‘savaşın ana kazananları’.

SYRIZA’da ‘online referandum’ krizi: Muhalefet partisi dağılmanın eşiğinde

Kasselakis’in başlattığı ‘online referandum’ ile beraber parti içerisinde yeni bir kriz patlak verdi. Yunanistan basını, Kasselakis’in çekirdek destekçilerinden giderek uzaklaştığını yazdı.

Selanik’te hakime saldırı teşebbüsünü anarşist grup üstlendi

Yunanistan’da ‘Silahlı Müdahale’ isimli anarşist bir grup, Selanik’te bir hakime gönderilen bombalı paketi kendilerinin gönderdiğini açıkladı. Patlayıcı polis tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Almanya’dan ‘Navalni’ adımı: Rus Büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Deschauer, “Rusya’da siyasi nedenlerle tutuklu bulunanların serbest bırakılmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

İddia: Türkiye, Müslüman Kardeşler liderini vatandaşlıktan çıkardı

Al Arabiya’ya konuşan kaynaklar, Mahmud Hüseyin’in vatandaşlığının iptal edildiğini söyledi. Hüseyin’in, İstanbul’daki dairesini sattığı belirtildi.

Mahmud Abbas: İsrail tehciri dayatmak için saldırıyor

Filistin yönetimi, Refah kentindeki durumu ve İsrail’in saldırılarını görüşmek üzere Ramallah’ta bir araya geldi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell’den “Batı Şeria” uyarısı

Batı Şeria’daki duruma dikkati çeken Borrell, “ABD üyesi ülkelere Filistinlilere saldırı düzenleyen yerleşimcilere yaptırım uygulamayı öneriyorum ama hala bundan uzağız” dedi.

ABD, Türkiye ve Yunanistan’a satacağı silahların kullanımını kısıtlıyor

Yunanistan medyasına sızan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yazışması, Washington’ın bir yandan Yunanistan ve Türkiye’ye savaş uçakları satarken, öte yandan NATO’da bölgesel rekabeti silah kullanımına katı koşullar getirerek dizginleme telaşında olduğunu gösterdi.

20 Şubat

İÇ POLİTİKA

DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı

Sabah saatlerinde gözaltına alınan DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları Bahar Karataş ve Fatih Ergün tutuklandı.

Maden Mühendisleri Odası: İliç’te inceleme yapmamız engelleniyor

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, İliç’te kayan siyanür içerikli yığının altında dokuz işçinin arama-kurtarma çalışmalarının uzman olmayan kişilerce yürütülmesinin, çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesini engellediğini söyledi.

Siyasetçiler İçin LGBTİ+ Hakları Rehberi yayımlandı

Rehberde LGBTİ+’ların siyasi tarihine, LGBTİ+’ların taleplerine ve LGBTİ+ kapsayıcı siyaset için ipuçlarına yer verildi.

Birçok kentte devam Adalet Nöbetleri’nde direnişi sahiplenme çağrısı yapıldı

İmralı Cezaevi’nde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle birçok cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine destek amaçlı başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri sürüyor.

Açlık grevleri 86’ncı gününde

Tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle başlattığı açlık grevi 86’ncı gününde

EKONOMİ

Konut fiyatlarının en fazla arttığı 3 il

Yükselen faiz oranları konut fiyatlarındaki artış hızını yavaşlatırken bazı illerde ise fiyat artışları üç hanede kalmayı sürdürdü. İşte konut fiyatlarının en fazla arttığı 3 il.

DIŞ POLİTİKA

KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi

Türkiye’nin Garê’deki saldırısında yaralanan 3 akrabalarını alandan alıp hastaneye götürmek isteyen kişilere KDP’nin engel olduğu belirtildi.

Macaristan’da İsveç protokolü oylaması için tarih verildi

İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayan son ülke Macaristan, bu konuya ilişkin parlamento oylamasını 26 Şubat’ta gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ukrayna’ya sığınan Rus savaş pilotu, İspanya’da öldürüldü

Ağustos 2023’te saf değiştirerek kullandığı helikopterle Ukrayna’ya kaçan Rus savaş pilotu Maksim Kuzminov, İspanya’da bir evin garajının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

ABD, ‘Gazze’de acil insani ateşkes’ tasarısını veto etti

ABD, bir kez daha BMGK’de Gazze’de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti.

Hamas’tan İsrail ile rehine takası için üç şart

“İsrailli esirlerin iadesinin üç bedeli var” diyen Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el Hayye, Tel Aviv’in ‘yalanlarla ve ulaşamayacağı umutlarla savaşı uzatmaya çalıştığını’ belirtti.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da 20 Filistinliyi daha gözaltına aldı

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana 7 bin 120 Filistinli gözaltına alındı.

Katar: Gazze’de müzakereler zorluklara rağmen sürüyor

Katar, Hamas ile İsrail arasındaki Gazze’de ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakerelerin ‘zorluklara’ rağmen devam ettiğini bildirdi.

UAD’de bütün ülkeler “İsrail’in savaş suçu işlediğinde” birleşti

UAD’deki İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki işgallerine yönelik duruşmanın ikinci gününde, Hollanda heyeti, kalıcı olması halinde Gazze işgalinin “ilhak” olarak nitelenebileceğini, Belçika, İsrail’in, Filistin’in demografik yapısını değiştirmek istediğini söyledi.

Husiler: ABD ve İngiltere güçleri Hudeyde’ye saldırı düzenledi

ABD ve İngiltere güçlerinin, Yemen’in batısındaki Hudeyde kentinde bir çiftliği hedef aldığı bildirildi.

ÖNERİLEN VİDEO VE YAZILAR

Bahadır Özgür: Failler aynı: Erzincan’ı yıktılar, sıra Artvin’de

Bahadır Özgür: İliç’teki madenden bir de oligark çıktı

Hayriye Özen: İliç’teki facia, kuralsızlığın ve kontrolsüzlüğün sonucu

Ümit Kıvanç: Siyanür değil galiba, bizi öldürecek olan

Eren Keskin: Irkçı milliyetçilik ve linç kültürü

STGM SİVİL TOPLUM RAPORU YAYIMLANDI: “Sivil alan daralıyor, devlet sivil topluma kapılarını kapatıyor”

KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad: Türkiye’nin bölgedeki diploması trafiği ne anlama geliyor, Kerkük üzerindeki planlar neler?

Mazlum Abdi: “ABD Kuzey Suriye’den çekilmeyecek, Türkiye F-16’ları Rojava’ya karşı kullanmayacak”

ZAPORİJYA NOTLARI: Üçüncü yıla girerken Ukrayna-Rusya Savaşı

RÖPORTAJ | Şebnem Korur Fincancı: “Bir gün herkes Şebnem Korur Fincancı’nın işkence değerlendirmesine ihtiyaç duyacak”