14 Ekim

Son 24 saatte 30 bin 709 vaka, 203 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 362 bin 217 COVID-19 testi yapıldığını, 30 bin 709 kişinin testinin pozitif çıktığını, 203 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

TÜGVA belgeleri Meclis’e taşındı

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, gazeteci Metin Cihan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı TÜGVA belgeleri ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) ordu, emniyet ve diğer kamu kurumlarına yüzlerce kişiyi yerleştirdiği, bu kişilerle ilgili sicil listeleri tuttuğu iddialarına ilişkin TELE1’den Evren Özalkuş’a konuşan TÜGVA Eski Yöneticisi Tamer Özsoy, şunları kaydetti: “Van’da yöneticilik yaptık. Çok şey gördüm. Onlardan korkmuyoruz. FETÖ’den çok korktuk. Korku iklimi yaşanmasını istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin savcılarına sesleniyorum, ilk başta beni sonra tüm sorumluları yargılayın. Bu konunun üzerine gidilmesi lazım. TÜGVA’da bir sistem vardı. Bu sisteme üyeler kaydediliyordu. TÜGVA istediği kişinin bilgilerini alıyordu. Bir kayıt tutuluyor. Bunların araştırılması lazım. Ortaya çıkan belgeler buzdağının yüzde biri sadece. Devamı çıktığında ‘Bu da mı olmuş’ diyeceğiz. Asıl büyük problem olan şu, bu tahsis edilen binada yetiştirilen gençlere ne vaatlerde bulunuldu? Burası daha önemli bence. Biliyorsunuz, FETÖ taktiği de böyleydi”

Kılıçdaroğlu’nun “siyasi cinayetler” iddiası: Kim, ne dedi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu genel seçimler öncesi “siyasi cinayetler işlenebileceğini” söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen soruşturma başlattı. Kılıçdaroğlu’nun iddiasıyla ilgili kim, ne dedi?

Eski MİT’çiden ‘siyasi cinayetler’ uyarısı: Somut şüpheler var

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘siyasi cinayetler’ konusuna hak vererek, seçim sürecine işaret etti. Sadettin Tantan ise, “Söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur” dedi

Hollanda, Binali Yıldırım’ın kara para akladığını tespit etti; Yıldırım yeni hamle yaptı

Hollanda basınında AKP’li Binali Yıldırım 150 milyon dolar değerinde bir şirketinin olduğu duyurulmuş, daha sonra ise şirketin değerinin 26 milyar dolar değerine yükseldiği söylenmişti. TELE1’de yayınlanan 18 Dakika programında konuşan Merdan Yanardağ, konuya ilişkin denizci iş insanı tarafından kendisine iletilen yeni bir bilgiyi paylaştı. Buna göre, Yıldırım’ın kara para akladığını tespit eden Hollanda yetkilileri, Yıldırım’ın banka işlemlerini durdurdu. Yıldırım ise şirketlerini Londra’ya taşıdı.

4 milletvekili hakkındaki fezlekeler Meclis’te

Gelen dosyalar arasında; HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ile Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’a ait 1’er dosya bulunuyor.

100’e yakın öğrenci KYK yurtlarından atıldı

Eskişehir’de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara ekim ayında yerleşen 100’e yakın öğrenci, eylül ayı ücretlerini ödemedikleri gerekçesiyle yurtlardan atıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na çağrıda bulunarak, “Derhâl bu hatadan, bu vicdansızlıktan dönülmeli” dedi.

Gazete Duvar’dan ilk açıklama: Yeni atılımlar

Ali Duran Topuz’un Gazete Duvar’ın genel yayın yönetmenliğinden istifa ettiğini duyurmasının ardından Cansu Çamlıbel, Bahadır Özgür, Şenay Aydemir, Hakkı Özdal ve Ayşe Çavdar gibi isimler gazeteden ayrıldıklarını açıkladı.

Merkez Bankası’nda gece yarısı operasyonu: Dolar 9,18’e fırladı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre TCMB Başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken Para Politikası Kurulu Üyesi olarak da Yusuf Tuna atandı.

Merkez Bankası’ndaki görevden almaların ardından dolar/TL’de rekor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası başkan yardımcılarını görevden almasının ardından Dolar/TL 9,18’e, Euro/TL ise 10,64’e kadar yükseldi. Altında da yeni rekor geldi.

Taliban heyeti Ankara’da

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban‘dan bir heyet görüşmelerde bulunmak için Ankara’ya geldi. Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet Çavuşoğlu ile görüşüyor.

G20 genelinde emisyonlar yeniden yükselişte

Rapora göre, net sıfır taahhütleri ve güncellenmiş ulusal katkı beyanlarına rağmen, G20 ülkelerinin iklim eylemleri, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma hedefine ulaşmaktan çok uzak.

“Türkiye’ye İklim Anlaşması İçin 3,1 Milyar Euro Kredi”

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nın belirlediği temiz enerji hedeflerini karşılamak için Dünya Bankası, Fransa ve Almanya’nın mali destek verdiği bir plan çerçevesinde 3 milyar 100 milyon Euro kredi alacağı kaydedildi. Reuters’ın haberine göre bu bilgi, plan hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar tarafından sağlandı.

Reuters: “Türkiye’den Etiyopya ve Fas’a SİHA İhracı”

Türkiye’nin Fas ve Etiyopya’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satmak üzere anlaşmalar müzakere etmiş olduğu bildirildi. Anlaşmaların yedek parça alımı ve eğitimi de içerdiği kaydediliyor.

15 Ekim

Peker, SADAT dizisine devam ediyor “Ben açıklayınca hisselerini devretti”

Peker, bugün yaptığı paylaşımlarda SADAT’ın Diriliş Postası üzerinden şifreli haberleştiklerini söyledi. Peker yaptığı paylaşımlardan sonra Nevzat Tarhan’ın hisselerini Adnan Tanrıverdi’ye devrettiğini de belirtti.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına TÜGVA’dan düzenli olarak yarışmacı yollanmış

Gazeteci Murat Ağırel’in Halktv.com’da yayınlanan yazısında TÜGVA hakkında yeni iddiaları gündemine aldı. Murat Ağırel TÜGVA’da bazı üyelerin gelirin bir kısmının vakfa bağışlanması şartıyla yandaş ATV’de yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’ isimli yarışmaya gönderildiğini aktardı. Ağırel “bir örgütlenme nasıl bu kadar hak yiyebilir. Binlerce kişinin katıldığı eğlence programında bile araya adam sokabilmek herkesin aklına gelmez…” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Taliban açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’ya gelen Taliban heyeti için “Ülkelerin kendilerini kabulü noktasında arayışları var. Afganistan’daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu” dedi.

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanıyla görüştü: Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Faiz oranları şu seviyeye insin diye talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz. Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster. Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız, bu bir şekilde dile getirildi” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu Erdoğan’a çağrı yaptı, Kavcıoğlu görevden almalara ilişkin konuştu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası’na müdahale edenin Erdoğan olduğunu biliyoruz” dedi. Kavcıoğlu ise görevden almalara ilişkin ilk kez konuştu.

Sancar: “İttifaklar HDP’ye Mecbur”

Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kendi kriterlerine uygun olması halinde ortak cumhurbaşkanı adayına açık olduklarını söyledi. Sancar, parlamento seçimlerinde hiçbir ittifakta yer almayacaklarını belirterek, HDP’nin değil, ittifakların HDP’ye mecbur olduğunu kaydetti. Merkezi Diyarbakır’da bulunan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) tarafından düzenlenen ‘Tigris Diyalogları’ başlıklı toplantılar serisinde bu kez HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuk oldu. Sancar, “Türkiye’de muhalefet ve HDP’nin tutumu’ konulu toplantıda STK temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Kürdistanî İttifak toplantısı: Barış hareketi kuracağız

Ortak açıklamayı yapan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, Kürdistani ittfak partileri olarak bir araya gelmelerinin nedeninin HDP olarak 27 Eylül’de yayınladıkları deklarasyona ilişkin görüş alış verişinde bulunmak olduğunu söyledi. Bugünün partilerinin kuruluş yıl dönümü olduğunu ifade eden Sancar, “HDP yaş olarak büyüyor aynı zamanda güç ve aktör olarak da büyümeyi hedefliyor” dedi.

Boğaziçi Akademisyenleri Eylemde “Meslektaşlarımızın öğrencileriyle bir araya gelmesi engelleniyor”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, özerk ve demokratik üniversite talebiyle tuttukları nöbetin 285. gününde.

Aysel Tuğluk’a 1 yıl 8 ay hapis cezası

HDP eski Milletvekili Aysel Tuğluk’a Van’da 2012 ve 2013’te yaptığı açıklamalar nedeniyle yargılandığı davada örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü: “Yüzde 95’i sigortasız”

“Tarımsal üretim kadın emeğiyle ayakta kalıyor. Kadınlar olmadan tarım da olmadığına göre, eğer tarımın devam etmesini istiyorsak kadınların sorunları çözülmeli.”

Okul müdürü, Ülkü Ocakları’nda ilçe başkanı oldu

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (Ülkü Ocakları) Torbalı ilçe başkanlığına dikkat çeken bir atama yapıldı. Torbalı’daki Muzaffer Hanım İlkokulu’nun müdürü olan Murat Çetin, Ülkü Ocakları Torbalı İlçe Başkanlığı’na getirildi.

Metro’nun sahibi Galip Öztürk, İBB’ye kaybetti

Metro Şirketler Grubu sahibi Galip Öztürk’e ait olan Avrasya Terminal İşletmeleri’nin Esenler Otogarı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) açtığı dava reddedildi.

İBB, 2019 itibarıyla Esenler Otogarı’nın otobüs gişelerinin işletmesini, Galip Öztürk’e ait Avrasya Terminal İşletmelerini A.Ş.’den geri aldı. OdaTv’nin haberine göre; Avrasya’nın açtığı davalarda, yürütmeyi durdurma ve tedbir talepleri mahkemece kaldırıldı.

Erdoğan’dan Suriye açıklaması: ABD’nin oradaki malum güçlerine karşı her türlü mücadeleyi vereceğiz

Taliban heyetinin Ankara ziyaretiyle ilgili de açıklama yapan Erdoğan, “Bizler her türlü desteği Afgan halkına vereceğiz.” dedi. Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun ‘siyasi cinayet’kaygısıyla ilgili de “Bu zat bu konularda samimiyse dürüstse bu işin mercii yargıdır. Yargıya müraacat edersin, delilerini sunarsın böyle bir şey varsa yargı da bunların üzerine gider. Bu zat bu zamana kadar akşam yalan sabah yalan. Yanına şimdi birilerini toplamış onlar da yalan terörünü sürdürüyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Suriye’de sadece kuzey değil genelinde PKK, YPG, PYD cirit atıyor. Bunların destek veren ülkelerin başında da koalisyon güçleri, Amerika geliyor. Bunların verdiği her türlü estek, mühimmat ile burada terör estiriyorlar. Bizler de mücadelemizi veriyoruz. Bir yere kadar sabrımız devam etti. Son olarak 2 polisimiz burada şehit oldu. Zaman zaman sivillerden buralarda şehit olanları görüyoruz. Bütün bunlara karşı mücadelemiz bundan sonraki süreçte daha farklı şekilde devam edecektir. Yani bu terör örgütlerine, Amerika’nın oradaki malum güçlerine karşı, rejim güçlerine karşı gerekli olan her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bu konuda kararlıyız.

İkizdere bilirkişi raporu: Bölgede kalıcı hasar bırakacak

İkizdere’de keşif yapan bilirkişi heyeti, üç taş ocağı için de proje tanıtım dosyalarının yetersiz olduğuna karar verdi. Raporda, ocakların bölgede yaratacağı tahribata dikkat çekildi.

Stagflasyon kapıda: Hem işsizlik hem enflasyon artacak

TMMOB Makina Mühendisleri Odası “Sanayinin Sorunları” bülteninde yükselen enflasyona eşlik etme riski olan durgunluğa ve stagflasyon riskine vurgu yapıldı.

Benzin ve motorine zam geldi, yeni fiyatlar belli oldu

Benzin ve motorine bu gece yarısından itibaren 41 kuruş zam geldi. Motorinde 41, benzinde 14 kuruşluk artış pompaya yansıyacak. Zamla 3 ilde yeni akaryakıt fiyatları da belli oldu.

AKP’li Hüsnüye Erdoğan: Zam geldi ama mini mini geldi

Ülkedeki zamları değerlendiren 25. ve 26. dönem AKP Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, “Doğal gaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir” ifadesini kullandı.

Afganistan’da camiye bombalı saldırı: En az 30 kişi öldü

Saldırıda 200’den fazla kişinin yaralandığı belirtildi. Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor ancak intihar saldırısı ihtimali üstünde duruluyor.

BM’den Pakistan için “su krizi” uyarısı

Pakistan’da iklim krizi insan yaşamını ve tarımdan alınan verimi olumsuz yönde etkilemeye başladı. IPCC verilerine göre, ülkede 2050 yılına kadar kullanılabilir su kalmayacak.

Moldova Parlamentosu, İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı

İstanbul Sözleşmesi’nin onay taslağı ikinci okumada Eylem ve Dayanışma Partisi’nin 54 oyuyla kabul edildi.

16 Ekim

Kılıçdaroğlu’ndan bürokratlara: Bu size son çağrı, sıyrılamazsınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evinden yeni bir video çekerek bürokratlara seslendi. “Kamil akla gelmeniz için Kılıçdaroğlu ağabeyinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır” diyen CHP lideri, “‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı ne yaptırılıyorsa pazartesi itibariyle durun” ifadelerini kullandı.

Ankara’da kritik ziyaret! Millet İttifakı’na bir parti daha mı katılıyor?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Bağımsız Türkiye Partisi’ni ziyaret etti. BTP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmenin Millet  İttifakı’nın genişleyeceği mesajları ile yakın zamanda olması dikkat çekti.

Sedat Peker’in beş ayrı suçtan müebbet hapsi istendi

Sedat Peker soruşturmasında Peker’in de aralarında bulunduğu 92 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Peker için ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Kadıköy Kaymakamlığı MKM’nin 30. yıl etkinliğini yasakladı

İstanbul Valiliği’nin izin verdiği konserin yasaklanmasına, “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı” gerekçesi gösterildi.

Ahmet Güneştekin: Sanatçı, halkına yapılanları unutursa taş olur

“Hafıza Odası” sergisi bugün Diyarbakır Keçi Burcu’nda açılırken, Ressam Güneştekin öncesinde anadilini, kendisine dair eleştirileri, Kürt meselesine yakın ve uzak geçmiş göndermeli işlerini İrfan Aktan’a anlatıyor.

Çözüm Süreci sonrası güç paylaşımı geriye gitti

Hafıza Merkezi’nin Kürt meselesi kapsamında siyasi barış ve güç paylaşımı konusunu ele aldığı raporu, ademi merkeziyetin imkanları ve sınırlarını tartışıyor.

Vedat Zencir’den ikinci açıklama

Gazete Duvar’ın İmtiyaz Sahibi Vedat Zencir, ” İşe başlarken hiçbir şey kolay değildi ama yol aldık. Şimdi de hiçbir şey kolay değil, ama yol almayı sürdürebiliriz ve bunu daha katılımcı, daha müzakereci biçimlerde ortak akılla yapabiliriz” dedi.

“Zehirli kimyasalların kullanıldığı tarım yöntemleri acilen değişmeli”

Dünya Gıda Günü’nde açıklama yapan Buğday Derneği, her yıl dünyada 3 milyon ton tarım zehri kullanıldığını ve bunun toprağı, suyu ve havayı kirlettiğini belirtti. Dernek, acil önlem alınması için çağrı yaptı.

Okul kitaplarının satışının önü açıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), “Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği” önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. AKP’nin “devrim” olarak sunduğu ve eğitime ilişkin propaganda aracı olarak kullandığı okullarda ücretsiz ders kitabı dağıtımı, yapılan düzenleme ile yönetmelikten kaldırıldı.

2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren ders kitaplarını ücretsiz olarak dağıtmaya başlayan AKP iktidarı, “devrim” olarak sunduğu bu değişiklikten vazgeçmenin ilk adımını attı. Eski yönetmelikte, “okutulmak üzere bildirilen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları ile uygun bulunan eğitim araçlarını satın alır, ücretsiz olarak dağıtılır” ifadeleri bulunuyordu.

Lise öğrencisi: Artık bünyem az yemeye alıştı

“Okula ayağımızı basar basmaz artan zamlar bizleri karşıladı. Okulda bir şey yemenin faturası en az 16 TL, o da bizi doyurmuyor. Bazen acıksam da kantine gitmiyorum. Artık bünyem az yemeye alıştı.”

Pandemide 112 bin esnaf kepenk kapattı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yılın haziran ayına kadar 112 bin 710 esnafın kepenk kapattığını açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in soru önergesini cevaplandıran Bakan Muş, salgının başladığı 11 Mart 2020 tarihi ile 2021 yılının ilk 6 ayında toplam 112 bin 710 esnafın dükkanını kapattığını, bu sayının şirket ve ticari işletmeler için ise 71 bin 314 olduğunu bildirdi.

Taliban ve Diyanet’in görüşmesi ‘çok iyi’ geçmiş

Geçtiğimiz gün Ankara’da temaslarda bulunan Taliban üyeleri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’la görüşmelerinin çok iyi geçtiğini ve yardımlar hakkında konuştuklarını açıkladı

Merkel: AB’nin mülteciler konusunda Türkiye’yi desteklemesi şart

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koltuğunu devretmeden önce düzenlediği veda ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

IŞİD, Kandahar’daki camiye saldırıyı üstlendi

IŞİD, iki intihar bombacısıyla düzenlenen saldırı üstlendi; Kandahar’daki camide 47 kişi hayatını kaybetti.

17 Ekim

Vakaların en çok arttığı 10 il açıklandı 

Sağlık Bakanlığı’nın 2-8 Ekim tarihli verilerine göre en yüksek vaka ortalaması 100 bin kişide 551 ile Zonguldak’ta görüldü.

Türkiye, 12 ülkeyle Covid-19 aşı sertifikalarını karşılıklı tanıdı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Türkiye’nin, AB’nin yanı sıra 12 ülkeyle Covid-19 aşı sertifikalarını tanımaya yönelik düzenleme yaptığını açıkladı.

Durakoğlu tekrar İstanbul Barosu başkanı seçildi

İstanbul Barosu’nun mevcut başkanı Mehmet Durakoğlu 8 bin 479 oy alarak tekrar başkan seçildi.

SADAT: İddia çok, soruşturma yok

SADAT hakkında silahlı eğitim kamplarından 15 Temmuz’a, Suriye’de El Nusra’ya silah taşımaktan Harp Okulları’nda mülakata girmeye kadar birçok iddia ortaya atıldı. Ancak bugüne kadar yargıdan ses çıkmadı

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Yolsuzlukla mücadele edeceğim

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “Kılıçdaroğlu suç işliyor” sözlerine karşılık, “Bir kez daha söylüyorum kanun dışı talimatları kim yerine getirirse, fakirin fukaranın cebine kim elini atarsa, onun karşısında olacağım, yanında Erdoğan dahi olsa” dedi.

Halkın yüzde 49.8’i ‘Erdoğan seçimi kazanamaz’ diyor

MetroPoll Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre; Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini “kazanamayacağını” inananların oranı yüzde 49.8 olarak hesaplandı.

Sancar: Bu topraklara büyük dönüşüm ancak barışla gelir

Mardin’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Sorunların çözümü demokratik siyasetten geçiyor. Barış da ancak demokratik siyaset zeminde inşa edilip kalıcı hale getirilebilir” dedi.

Ahmet Güneştekin’in ‘Hafıza Odası’ sergisi açıldı

Hafızayı konu edinen sergi iki ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Ekrem İmamoğlu: İstanbul’la Diyarbakır arasında sıkı köprüler kurmak adına çok değerli çalışmalar yapacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte, Diyarbakır Keçi Burcu’nda, sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” adlı sergisinin açılışına katıldı. Sanat, siyaset ve basın dünyasından birçok ünlü ismi bir araya getiren 16 Ekim’deki sergi açılışına katılanlar arasında HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar ile partinin eski Muş milletvekili Sırrı Sakık da yer aldı.

Dilek Doğan’ın ailesi AİHM’e gidiyor

Altı yıl önce evine yapılan polis baskını sırasında öldürülen Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan, “Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış. Bir cana 45 gün ceza hangi kitaba sığar Allah’tan reva mı?” dedi.

EŞİK, CHP, EMEP ve Kadın Partisi’yle görüştü

EŞİK, siyasi parti genel başkanları ve kadın birimleri ile görüşmelere başladı ve 5 acil talebi hatırlattı.

Demirtaş: Demokratik dönüşümün lokomotifi kadın hareketidir 

Demirtaş, “Eşim de hem bir anne hem bir kadın olarak çok değerli bir mücadele yürütüyor. Mücadelesi hem otoriter rejime, hem köleliğe, hem eril zihniyete, hem de yeri geldiğinde bana karşıdır” dedi.

CHP’li Bakan’dan COP26 öncesi ‘kömürden çıkış’ çağrısı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Türkiye, bir an önce yeni kömürlü termik santral yapmayacağını ve mevcut santrallerin bölgede yaşayan halkın ekonomik ve sosyal koşullarını da dikkate alarak adil geçiş ile ne zaman kapatılacağını ilan etmeli” dedi.

Erdoğan, arkadaşının kurduğu Kaanlar Vakfını da vergiden muaf tuttu

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç vakfa daha vergi muafiyeti ayrıcalığı tanıdı. Bu kararla vergiden muaf tutulan vakıfların sayısı da 300’e ulaşmış oldu. Erdoğan’ın 5 Ekim tarihli kararıyla vergiden muaf olan vakıflar Kaanlar Vakfı, Zümrüt Vakfı ve Somuncu Baba (Hamiduddin Aksarayi) Vakfı. Kaanlar Vakfı, 2014 yılında Erdoğan’ın arkadaşı Kaanlar Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kaan ve ailesi tarafından kuruldu.

Macron Cezayirlilerin öldürüldüğü katliamı kınadı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 60 yıl önce Paris’te polisin “Cezayirli protestoculara kanlı bir şekilde müdahale etmesini” “affedilemez bir suç” olarak nitelendirdi.

Irak seçimleri: Şii siyasetçiler sonuçları tanımıyor

Irak’ta seçim komiserliği nihai sonuçları hazırlamak üzere. Öte yandan Sadr hareketi dışındaki Şii siyasetçiler sonuçları tanımayacaklarını açıkladı.

18 Ekim

Kobane Davası: “Tanığı kim ziyaret etti de ifadesi değişti?”

Avukat Maçoğlu: “Bu dosyada HDP ile 6-8 Ekim olaylarını ilişkilendiren üç tanık var. Ama ne iddianamede ne de soruşturma fezlekelerinin hiçbirinde bu tanıklara ne şekilde ulaşıldığına dair bir kayıt var.” Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) siyasetçilerin yargılandığı “Kobanî Davası”nın beşinci sıralı duruşmalarının görülmesine bugün başlandı.Sincan Cezaevi Kampüsü salonunda, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler katıldı, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

‘6-8 Ekim’de sokağa çıkan paramiliter güçleri SADAT mı eğitti?’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Beştaş’ın gündeminde Kobanê Davası, SADAT, Konya’da katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesi ve TÜGVA’ya ilişkin açıklanan belgeler vardı.

10 Büyükelçilik: Kavala derhal serbest bırakılmalı

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri, Türkiye’ye Osman Kavala’yı derhal serbest bırakma çağrısı yaptı.

Erdoğan Siyasi Cinayet İddialarını Yargıya Taşıdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘‘siyasi cinayetler’’ tartışması hızla hukuk zemininde bir mücadeleye dönüşüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçeyle başvurarak siyasi cinayetler olabileceğini ifade eden siyasetçilerin bilgisine başvurulmasını istedi.

Doçent Aydın’ın başvuru dilekçesinde başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti lideri Meral Akşener olmak üzere bu iddiayı dile getirenlerin ifadelerinin alınması talep ediliyor.

Diyarbakır Barosu’ndan Avrupa Konseyi’ne Demirtaş başvurusu

Diyarbakır Barosu, Selahattin Demirtaş hakkındaki AİHM’nin ihlal ve derhal tahliye edilmesi kararının uygulanması için Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvuruda bulundu.

11 ay 20 günlük ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası AİHM önünde

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2014’teki Facebook paylaşımları nedeniyle Vedat Şorli’ye verilen 11 ay 20 günlük hapis cezasının ‘ifade özgürlüğü ihlali olup olmadığına’ karar verecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik yaptığı çağrıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık zırhlı araç ile katledilen Demirbaş’ın ailesinden ‘araç zarar gördü’ diyerek tazminat istedi

İçişleri Bakanlığı, 2017’de zırhlı aracın çarptığı araçta yaşamını yitiren 5 yurttaştan biri olan Fikri Demirbaş’ın ailesine, “zırhlı aracın zarar gördüğü” gerekçesiyle 250 bin Euro’luk tazminat davası açtı

CHP Şenyaşar ailesi için İnsan Hakları Komisyonu’na başvurdu

CHP’li Mahmut Tanal, Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti sırasında karşılaştıkları engellemelere dikkat çekerek, Suruç’taki saldırıya ilişkin iddiaların yerinde incelenmesi için Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

İSMEK’te Kurmancî dil kursu başvuruları başladı

Beyoğlu’nun Kasımpaşa semtinde İSMEK’in “Enstitü İstanbul” Kurmancî dil kursu başvuruları başladı. İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Kasımpaşa semtinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nın (İSMEK) 2021-2022 eğitim dönemi “Enstitü İstanbul” Kürtçe dil kursları başvurulara açıldı. Kürtçenin Kurmancî lehçesinin Asta Yekem (A1) ve Asta Duyem (A2) seviyelerinde verilecek olan dil kursları, Kürtçe öğrenmek isteyenlerin başvurularını bekliyor.

Üniversiteli kadınlardan pijama yasağı tepkisi: Haddinizi bilin

Üniversiteli kadınlar, İzmir Cihannüma KYK Yurdu’nun kadın öğrencilere odaları dışında pijama giymeyi yasaklamasını protesto etti.

Boğaziçi’nde gökkuşağı gözaltıları belgeseli: Alaimisema

Youtube’ta yayınlanan belgeselde öğrenciler, akademisyenler, dava avukatları ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, o gün yaşananları aktarıyor.

İstanbul’daki mahalleleri 150 kadın, 812 erkek muhtar yönetiyor 

Adalar, Arnavutköy, Bahçelievler, Kağıthane ve Sultanbeyli’ndeki toplam 88 mahallede ise kadın muhtar yok.

Radyoaktif atık ve nükleer mesuliyetle ilgili kanunlar yürürlüğe girdi

Ülkeyi nükleer çöplüğe dönüştürme riski barındıran radyoaktif atıklarla ilgili kanun ve nükleerde üçüncü kişilerin mesuliyetleri ile ilgili kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BİSAM raporu: Açlık sınırı 2 bin 955 TL, yoksulluk sınırı 10 bin 221 TL

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından yapılan araştırmaya göre açlık sınırı 2 bin 955 lira, yoksulluk sınırı ise 10 bin 221 liraya yükseldi.

Günlük kazanıp hayata her gün sıfırdan başlıyorlar | Yoksulların yemek kuyruğu

“Almanya’da kuyruklar, Fransa’da kuyruklar, yiyecek bulamıyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir sorunun olmadığını iddia ettiği Türkiye’de yurttaşlar ücretsiz yemek kuyruğunda bekliyor.

CHP’li Başevirgen’den iktidara çağrı: Mazota yapılan zamları geri çekin

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Mazota yapılan bu zamların hemen geri çekilmesi ve çiftçinin kullandığı mazottaki ÖTV’ nin sıfırlanması gerekir. İktidar bunu yapmıyorsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağında galoşla tanıtımını yaptığı elektrikli yerli traktörleri çiftçilere zaman kaybetmeden dağıtması gerekir. Aksi halde çiftçi bu maliyetlerle üretim yapamaz” diye konuştu.

Kocaelili metal işçileri: Hayatımızın özeti borç ödemek

Kocaeli’de görüştüğümüz metal işçilerinin ortak vurgusu derinleşen yoksulluk. En temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiklerini belirten işçiler, borçla yaşadıklarını söylüyor.

İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunun düşük ihtimal olduğunu belirten gazeteci Nihat Kaya, Türkiye’nin İdlib karşılığında Til Rifat ve Şehba bölgelerini pazarlık konusu yaptığını, ancak bölgedeki konjonktürün eskisi gibi olmadığını belirtti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ve Rusya ziyaretlerinin ardından verdiği mesajlarda, Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef alan söylemlerini değerlendiren gazeteci Nihat Kaya, operasyon riskini, Erdoğan’ın açıklamalarını, bölgeye dönük ABD-Rusya-Şam rejiminin siyasetini ve bölgedeki askeri ve diplomatik gelişmeleri Mezoptamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’a değerlendirdi. Suriye ve Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’nun tamamında taşların yerinden oynadığını kaydetti.

‘Yeni bir savaş Türkiye’ye yıkım getirir’

Türkiye’nin Suriye planlarının hepsinin suya düştüğünü, üstelik İdlib’de başının belaya girdiğini belirten Salih Müslim, bu durumlardan kurtulmak için durmadan Kürtleri tehdit ettiğini ancak bunun Türkiye’nin lehine olmayacağını söyledi

Taliban kadınların okula döneceğini duyurdu 

Taliban, Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından yalnızca erkek öğrencilerin ve ilkokul çağındaki kız çocuklarının okula gitmesine izin verdi.

19 Ekim

KOBANÎ DAVASI “Çözüm Süreci siyasi yarar için mi gündemdeydi?”

HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt: “Çözüm Sürecinden vazgeçilmesinin ve güvenlik politikalarından ısrar edilmesinin AKP’ye de ağır siyasi maliyeti oldu, bir daha seçimlerde Meclis çoğunluğunu bulamadı.” Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 108 siyasetçinin yargılandığı, 41’inin tutuklu olduğu Kobanî davasının 5. duruşmasının 2. oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.

AKP-MHP ‘asker gönderelim’ dedi CHP ‘evet’ oyu verdi

Suriye, Libya, Irak,  Azerbaycan’a asker gönderilmesi tezkerelerine yenisi eklendi. Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderme tezkeresi HDP dışındaki muhalefetin de desteğiyle kabul edildi. Özsoy’un Kürtçe sarf ettiği kelime tutanaklara (X) olarak geçti

Parlamenter Sistem İçin Yol Haritası Hazırlığı

Türkiye’de muhalefet partileri, gelecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler sonucunda olası iktidar değişikliğiyle birlikte parlamenter sisteme geçiş sürecinde bağlı kalınacak yol haritası için ilkeleri oluşturuyor. Millet İttifakı cephesinde ana muhalefet partisi CHP öncülüğünde İyi Parti, Saadet Partisi ile Demokrat Parti’yle birlikte artık AKP’den ayrılanlarca kurulmuş olan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi ve Gelecek Partisi ortak çalışmasına devam ediyor.

“Elçilerin Kavala Açıklaması Diplomasiye Aykırı”

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı uyarınca Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde 10 ülkenin büyükelçileri tarafından ortak açıklama yayınlanmasını “diplomatik teamüllere ve yargı bağımsızlığına aykırı,” “hadsiz” ve “çifte standart uygulama” olarak değerlendirdi.

AİHM’in ilk ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ kararından ‘ihlal’ çıktı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Vedat Şorli’nin Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten mahkum edilmesini ifade özgürlüğünün ihlali saydı.

AB KOMİSYONU 2021 TÜRKİYE RAPORU AB: Temel insan haklarındaki kötüleşme devam etti

AB, temel haklar, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü alanlarındaki kötüleşmenin devam ettiği ve Türkiye’nin endişeleri gideremediğini belirtti, AİHM’nin Demirtaş ve Kavala kararlarını hatırlattı.

Dışişleri: AB’nin raporunda çifte standart var

Dışişleri Bakanlığı, AB Komisyonu’nun temel haklar ve yargı konusunda yönelttiği eleştirilerin haksız olduğunu savunarak, “Ülkemizle ilişkilerde yine çifte standartlı yaklaşımın sergilendiği bir Türkiye Raporu yayımlanmıştır” dedi.

AB Türkiye Raporunu Yayınladı Türkiye Eleştirdi

Avrupa Birliği Komisyonu’nun, ‘Batı Balkanlar ve Türkiye’nin 2021 Genişleme Stratejisi Belgesi ve Türkiye’ye ilişkin Ülke Raporu’nda, Türkiye’nin insan hakları, demokratik kurumlar, hukukun üstünlüğü ve dış politikada kendisinden beklenen adımları atmadığı belirtildi. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, “AB Konseyi Haziran ayında, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşmaya devam ettiği, katılım müzakerelerinin fiilen durma noktasına geldiği ve başka fasılların açılması veya kapanmasının düşünülemeyeceğini tespit etti. Bu değerlendirmenin altında yatan gerçekler hala geçerli” dedi.

Koğuşların arasına IŞİD’liler yerleştirilmiş

Elazığ Cezaevi’nde koğuşların arasına IŞİD’lilerin yerleştirildiğini belirtilirken, tutuklular can güvenliklerinin olmadığını söyledi

‘Hafıza Odası’ protestosu

Diyarbakır’da bir grup genç, Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” adlı sergisini protesto etti. “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganları atan gençler, bazı tabutları surlardan aşağıya attı.

“Aşıları tamamlamış nüfus, istenilen seviyeden uzak”

TTB raporunda, Delta varyantı koşullarında aşı takvimini tamamlamış nüfus oranının en az yüzde 85 olması gerektiği ifade edildi.

TÜSİAD’dan Laiklik ve Demokrasi Çıkışı

Kuruluşunun 50. yılını kutlayan Türkiye’nin patronlar örgütü TÜSİAD, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik darboğazlarından çıkış için daha fazla adalet, daha fazla özgürlük, daha çevreci bir politik tutumun gerekli olduğunu söylerken laiklik ilkesinin de “olmazsa olmaz” olduğunun altını çizdi. TÜSİAD toplantı sırasında Hüsamettin Onanç’ın koordinatörlüğünde hazırlanan ve Doçent Ümit İzmen tarafından yazılan ‘‘Geleceği İnşa’’ adlı bir çalışma da kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜSİAD’dan Merkez Bankası çıkışı: Bağımsızlığı tartışma dışı olmalıdır

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kuruluşların bağımsızlığı tartışma dışı olmalıdır” dedi.

“Yüz yıl boyunca ayakta dimdik durmamızı sağlayan ilke laikliktir” diyen Özilhan özetle şunları söyledi.

İktisatçılar: TÜSİAD raporu şaşırtıcı değil

İktisatçı Doç. Dr. Ümit Akçay ve Prof. Dr. Korkut Bortav TÜSİAD’ın açıkladığı ‘Geleceği İnşa’ raporunu Evrensel’e değerlendirdi.

20 Ekim

İç haberler

Savaş tezkeresi Meclis’e sunuldu

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyon düzenleme konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkere, Meclis’e getirildi. Tezkere kabul edilirse Cumhurbaşkanlığı’na verilen yetki 2 yıl daha uzayacak

Medya ve sosyal medyaya tam pres

BİA Medya Gözlem Raporu’na göre, Temmuz- Ağustos -Eylül döneminde 29 gazeteci fiziki saldırıya uğradı, 11’i gözaltına alındı. Habercilere yönelik saldırılar geçen yılın aynı dönemine göre 11’den 29’a fırlarken, Erk Acarer’in Berlin’de bıçaklanmasıyla ülke dışına taştı. Geçen yıl sosyal medya platformlarına yasal temsilci atamalarını ve bu platformların içerikleriyle RTÜK tarafından denetlenmesini öngören düzenlemeyi yasalaştıran iktidar, “dezenformasyon” adına sosyal medya kullanıcılarına hapis cezaları getirmeye hazırlanıyor.  Sosyal medya, uzun bir süredir iktidarın “troll ordusu” yetiştirdiği yer olarak yorumlanırken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan için “bela,”, Meclis Başkanı Mustafa Şentop için de “dijital faşizm”e alan yaratan bir yer oluverdi.

Emekli Büyükelçi Eralp: Türkiye’de eksen kayması var 

Türkiye’ye Osman Kavala çağrısında bulunan 10 büyükelçinin bakanlığa çağrılması ve Türkiye-ABD ilişkilerindeki son gelişmeleri emekli büyükelçi Yalım Eralp’e sorduk.

TBMM’de Osman Kavala için ‘özgürlük’ çağrısı

CHP’li Vekil Utku Çakırözer, Meclis’te yaptığı konuşmada Osman Kavala’nın tutukluluğuna “Brunson’ı, Deniz Yücel’i bir telefonla bırakanlar, şimdi bağımsız yargı diyor!” diyerek dikkat çekti. Çakırözer AİHM kararını hatırlatarak, Kavala’nın serbest bırakılmasını istedi.

“Parlamenter sisteme dönüş metni Aralık’ta ortaya çıkacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme dönüş gündemiyle bir araya geldi.

Zırhlı aracın çarptığı 5 yaşındaki çocuk ağır yaralı

Urfa Viranşehir’de zırhlı aracın çarptığı 5 yaşındaki çocuk ağır yaralandı. Aile, çocuklarının Urfa merkezdeki bir hastane sevk edildiğini ve hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

AYM: Baydemir’in toplantı ve gösteri hakkı ihlal edildi

Siyasetçi Osman Baydemir’in hak ihlaline maruz kaldığına hükmeden AYM, fikirlerin silahsız ve saldırısız, barışçıl bir şekilde ortaya konabilmesinin Anayasa ile güvence altına alındığını belirtti.

Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası

Eski Nusaybin Belediye Başkanı ve TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 2 kez olmak üzere toplam 30 yıl hapis cezası verildi. Gökkan ve avukatları mahkemenin tutumunu gerekçe göstererek savunma yapmadı.

Boğaziçili akademisyenlerden Danıştay’a başvuru

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Naci İnci’nin üniversiteye rektör olarak atanmasına dair AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararnamenin iptali için Danıştay’a başvurdu. Başvuruda, kararnamenin Anayasa’ya aykırı olduğu ve Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan atama yetkisinin kamu zararına yol açtığına dikkat çekildi.

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemi davası başladı

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 9 kişi hakkında 6 aydan 11 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada mahkeme, 7 kişi hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

“Aşılama daha alt yaş gruplara çekilmeli”

Gebelerin mutlaka aşı olması gerektiği ifade eden Prof. Dr. Vural, gebelik sürecinde geçirilen COVID-19 hastalığının çok daha ağır olabildiğini ve erken doğum riskleri oluşturduğunu aktardı. Prof. Dr. Barut ise “Aşılamanın daha alt yaş gruplarına çekilmesi çok faydalı olacaktır” dedi. Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, Antalya’da düzenlenen 56. Türk Pediatri Kongresi’nin ana gündeminin yeni tip koronavirüs olduğunu belirterek, “Çocuklara COVID-19 aşısının yapılmasını onaylıyoruz ve aileleri çocuklarına aşı yaptırmaları için teşvik ediyoruz” dedi.

Gözaltına alınan katı atık işçisi: Bu baskılar sona ermeli

Kağıt atıkları topladığı dükkanı mühürlenen, malzemelerine el konulan ve gözaltına alınan Mustafa Gündüz, ‘Çöpten çıkardığımız her kağıtla bir ağacı kurtarıyoruz. Bu baskı sona ermeli’ dedi.

Devlet-sermaye sınıfı ilişkisi bağlamında TÜSİAD’ın yaptığı çıkış

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) kuruluşunun 50’nci yıl dönümünde hazırlattığı  “Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa-İnsan, Bilim, Kurumlar, Ekim 2021” başlıklı çalışma 19 Ekim Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşıldı. Hem derneğin Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı T. Özilhan’ın bu çalışmayı tanıtırken yaptığı açıklamalar, hem dernek başkanı S. Kaslowski’nin “laiklikten çoğulcu demokrasiye, gençlerin işsizlik sorunundan iklim krizine ve çevre tahribatına, makroekonomik istikrarsızlıklardan Merkez Bankası politikalarına, dışlayıcı iktisadi büyümeden bozulan gelir dağılımına” kadar birçok önemli soruna vurgu yapan konuşması, hem de Prof. D. Acemoğlu’nun özellikle de Türkiye ekonomisinin yapısal bir sorunu haline geldiğini düşündüğü “düşük verimlilik artışı sorununa” dikkat çeken sunumu ülkenin gündemine oturdu.

Financial Times: Türkiye kara para aklama konusunda gri listeye alınabilir

Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF-Financial Action Task Force) tarafından “gri liste”ye alınmasının beklendiğini yazdı. Gri liste, “kara para aklanmasının ve terör finansmanının engellenmesi konusunda stratejik hedefleri yerine getirmeyen ülkelerin özel olarak izlemeye alınması” anlamına geliyor.

Sedat Peker’in basın sözcüsü: Şantaj kasetleri elimizde

Sedat Peker’in basın sözcüsü Emre Olur, KKTC’de tutuklanan Halil Falyalı’nın yetkililere ve siyasilere şantaj yapmak için çektiği ileri sürülen ‘müstechen’ kasetlerin ellerinde olduğunu söyledi.

AYM Baydemir başvurusunda hak ihlali kararı verdi: Tazminat ödenecek

AYM, HDP eski milletvekili Osman Baydemir’in 2006 yılında katıldığı bir eylem nedeniyle ceza almasının ardından yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi.

Akşener, Kılıçdaroğlu ile görüştü: A Haber muhabirine ‘hukuk’ yanıtı

Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemi davası başladı

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 9 kişi hakkında 6 aydan 11 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada mahkeme, 7 kişi hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

“Parlamenter sisteme dönüş metni Aralık’ta ortaya çıkacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme dönüş gündemiyle bir araya geldi.

Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası

Eski Nusaybin Belediye Başkanı ve TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 2 kez olmak üzere toplam 30 yıl hapis cezası verildi. Gökkan ve avukatları mahkemenin tutumunu gerekçe göstererek savunma yapmadı.

Erdoğan Bayraktar’ın “itirafı” soruşturulmayacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Dosyamda ne varsa doğrudur” sözlerinin soruşturulmasına yer olmadığına karar verdi. Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunan HKP, karara itiraz etti.

EGEÇEP: İBB emsal artışı kararıyla kent suçuna ortak oldu

EGEÇEP, İzmir depreminin ardından ortaya çıkan barınma sorununda belediyenin emsal artışı için karar alarak kent suçuna ortak olduğunu belirtti.

Irak ve Suriye tezkeresi Meclis’e sunuldu

Irak ve Suriye ile Lübnan’a asker gönderme konusunda cumhurbaşkanlığına verilen yetki süresinin uzatılmasına ilişkin tezkereler Meclis’e sunuldu.

Dış haberler

Lavrov: Taliban heyetine kapsayıcı bir hükümet kurma çağrısı yaptım

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova’ya gelen Taliban heyetine ülkedeki tüm siyasi güçlerin çıkarını gözetecek kapsayıcı bir hükümet çağrısında bulundu.

Katalonya Parlamentosu’ndan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimini tanıma kararı

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’daki meclis, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıma kararı aldı. Oylamayı eleştiren partiler ‘Katalonya parlamentosunun böyle bir hakkı olmadığını’ savundu.

Trump’tan kongre baskını belgelerini gizleme girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Capitol baskınıyla ilgili belgelerin gizlenmesi için ulusal arşivlere dava açtı.

HRW: Suriye mültecilerin geri dönüşü için güvenli değil

“Suriye’ye geri dönen mültecilerin maruz kaldığı işkenceye, zorla kaybetmeye ve ihlallere ilişkin yıkıcı anlatımları, Suriye’nin geri dönmek için güvenli olmadığını açıkça ortaya koyuyor.”

Ekonomi gündemi

Ekonomistlerden ‘faiz’ yorumu: Yandı gülüm keten helva

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 18’den 16’ya indirmesi ve dolar kurunun tarihi zirveyi görmesini ekonomistler yorumladı. İlk tepkiler “Yandı gülüm keten helva”, “Geçmiş olsun” oldu.

Financial Times: Türkiye kara para aklamaktan gri listeye alınabilir

Türkiye’nin ‘kara paranın aklanmasını ve terörizmin finansmanını engellemede başarısız olduğu’ gerekçesiyle Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ‘gri liste’ye alınabileceği belirtildi.

21 Ekim

İç haberler

Urfa’da mahalle arasında dolaşan zırhlı araç 5 yaşındaki çocuğu ezdi

Urfa Viranşehir’de, mahalle arasında dolaşan zırhlı araç 5 yaşındaki bir çocuğu ezdi. Ağır yaralanan çocuk hastaneye kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesi’nden Gezi Davası kararı: İddia dayanaktan yoksun

AYM, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna’ karar verdi.

Erdoğan’dan, 10 büyükelçiye: Ülkemizde ağırlama lüksümüz olamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçilerinin Osman Kavala’nın serbest bırakılma çağrısına tepki gösterdi.

AİHM, Barış Akademisyenleri için hükümetten istediği savunmanın süresini 10 Ocak’a uzattı

2015 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden ihraç edilen Barış Akademisyenlerinin başvurusuyla ilgili AİHM, hükümetten istediği savunmanın süresini 10 Ocak’a uzattı.

Boğaziçi akademisyenleri Naci İnci atamasını Danıştay’a taşıdı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Naci İnci’yi rektör olarak atayan Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için Danıştay’a başvurdu. Atama yetkisinin kamu zararına yol açtığı belirtildi.

Yeni TÜGVA iddiaları: ‘FETÖ boşluğu doldurulmalı’

TÜGVA ile ilgili yeni iddiaları içeren belgeler Metin Cihan tarafından paylaşıldı. Belgeler arasında “FETÖ’nün ardından ortaya çıkan yurt boşluğunun doldurulması” da iddiası var.

Suruç Katliamı davasında karar duruşması yarın: Yargılama sadece Yakup Şahin ile sınırlı

Suruç Katliamı davasında karar duruşması yarın. Avukat Sezin Uçar, dava sürecinde taleplerinin karşılanmadığını belirterek, “Ara kararlar olmasına rağmen dosya karara çıkarılmak isteniyor” dedi.

BBC: Bazı ülkeler BM’nin iklim raporunu değiştirmek için lobi yaptı

Yayınlanan belgeler, BM’nin fosil yakıttan uzaklaşma çabasına karşı bazı ülkelerin lobi çalışması yaptığını gösterdi. Belgelerde Suudi Arabistan, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerin adı geçiyor.

Esra Hankulu iddianamesinde Ümitcan Uygun için müebbet istendi

Esra Hankulu’nun ölü bulunmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Gözaltına alınıp tutuklanan Ümitcan Uygun için ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.

Dış haberler

Almanya’da koalisyon müzakereleri bugün başlıyor

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokratlar arasında koalisyon müzakereleri başkent Berlin’de başlıyor. Görüşmeler için 22 farklı çalışma grubu oluşturuldu.

Af Örgütü: Yeni terör kanunu sivil toplum üzerinde caydırıcı etki yarattı

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı basın bildirisi ile Terörün Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’un sivil toplum üzerinde ‘caydırıcı etki’ yarattığını söyledi.

AB’de ‘askeri müdahale gücü’ oluşturma önerisi: Hedef ABD’ye bağımlılığı azaltmak

Kimi Avrupa Birliği üyesi ülkeler hızlı askeri operasyonlar gerçekleştirecek bir ‘müdahale gücü’ oluşturmayı önerdi. Hedef, ABD’ye olan bağımlılığı azaltmak.

Ekonomi gündemi

Merkez Bankası faizi 200 baz puan indirdi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Yüzde 18 olan politika faizini yüzde 16’ya indirdi. Dolar kuru 9,49’a kadar çıkarak rekor kırdı.

ABD’deki grev dalgası görülmeye değer nadir bir manzara

İşçi isyanları seyirlik bir spor karşılaşması değildir. Onlar yalnızca dikkatinizi değil, katılımınızı da gerektirir.

Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi gri listeye aldı

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklanması ve terörizmin finansmanını engelleme konusunda eksikler olduğu için Türkiye gri listeye alındı.

22 Ekim

İç haberler

TÜGVA’cılara İBB’den maaş bağlanmış

TÜGVA üyelerinin İBB’de görev yaparken binlerce lira maaş aldığı ortaya çıktı: TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, belediye el değiştirene kadar her ay 12 bin lira maaş almış…

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Ne zaman şartlar uygun olursa Türkiye gerekli harekatı yapar

Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, “Tehdit nereden gelirse gelsin Türkiye’nin tepkisi ile karşılaşacaktır. Bu Suriye için de geçerli” dedi.

Suruç Davası: Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Suruç Katliamı davasında tek tutuklu sanık Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Osman Kavala artık duruşmalara katılmayacağını açıkladı

1452 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, ‘adil bir yargılama yapılacağına inancı kalmadığı için’ bundan sonraki duruşmalara katılmayacağını açıkladı.

Kobanê Davası: Seçim çalışmasına katılmak suç

HDP’lilerin yargılandığı Kobanê Davası’nda konuşan HDP eski Milletvekili Ayla Akat Ata, “Anayasa’da güvence altında olan seçim propagandasına katılmam suç sayılmış” dedi.

Özel güvenlik Boğaziçililerin çadırını kaldırdı, kampüse polis girdi

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamalarını protesto etmek için 9 aydır rektörlük binası önünde nöbet tutan öğrencilerin çadırları, özel güvenlik tarafından kaldırıldı. Okula çevik kuvvet girdi.

Boğaziçi’nde polis en az 45 öğrenciyi gözaltına aldı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dokuz aydır kurdukları nöbet çadırı, Rektörlük talimatıyla kaldırıldı. Kampüse giren çok sayıda polis rektörlük önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere müdahale ederek en az 35 öğrenciyi gözaltına aldı.

Dedeoğulları Katliamı: Katil benzin ve tabanca ile barışmaya gitmiş

Konya’da Dedeoğulları ailesini katleden Mehmet Altun, ifadesinde ailenin evine iki dolu şarjör, elli mermi, atışa hazır bir tabanca ve bir bidon benzinle ‘barış amaçlı’ gittiğini söyledi.

Dersim’de Mikail Aslan ve Cemil Qoçgîrî’nin katılacağı Seyit Rıza Meydanı’ndaki dinletiye polis engeli

Dersim’de sanatçılar Mikail Aslan ve Cemil Qoçgîrî’nin düzenlediği ‘Tembur Atölyesi’nin ardından Seyit Rıza Meydanı’nda katılımcılarla yapılmak istenen dinleti polis tarafından engellendi.

‘Balyoz’ sanıkları yeniden hakim karşısında

‘Balyoz’ davasında 7 sanık için verilen beraat kararının bozulmasının ardından aralarında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 6 sanık yeniden yargı önüne çıktı.

Ankara merkezli ‘FETÖ’ operasyonlarında 125 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ‘FETÖ’ operasyonlarında, toplam 125 kişi için gözaltı kararı verildi.

Gazeteci Fırat Fıstık’a ‘Naci İnci’ soruşturması

Gerçek Gündem muhabiri Fırat Fıstık, Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Naci İnci hakkında yaptığı haberler nedeniyle ifadeye çağrıldı.

Yangın mağduru Sandras’ın ağaçları neden kesiliyor?

Sandras gibi biyolojik çeşitlilik, su kaynakları ve kültürel miras açısından mutlaka korunması gereken bir coğrafyayı şimdi hep birlikte daha da çok yaşatmamız gerektiği apaçık ortada.

İklim değişikliği: En ağır bedeli savunmasız kent sakinleri ödeyecek

Kentsel bölgelerin iklim değişikliği karşında uyum sağlayamaması halinde, milyonlarca insan risk altına girecek.

Ereğli’de yüzlerce yıllık ağaçlar kesiliyor

Ereğli’ye bağlı Kandilli Beldesi’ndeki ormanlık alanda yüzyıllık meşe ve kayın ağaçları kesiliyor. Kandilliler ağaçların neden kesildiğini soruyor: “Bölgede vahşi bir kıyım yapılıyor.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ‘baldız fetvası’ için açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, “baldız fetvası” başlığıyla medyada yer alan haberlere tepki gösterdi: “İfadeler bağlamından koparıldı”…

Dış haberler

İddia: Reza Zarrab ortaya çıktı, o artık ‘Aaron Goldsmith’

ABD’de tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra tahliye edilen Zarrab’ın “Aaron Goldsmith” adını aldığı ve bir binicilik merkezi kurduğu iddia edildi.

Rusya: Türkiye’de gözaltına alınan Rus vatandaşlarıyla ilgili açıklama istedik

Rusya, Türkiye’de gözaltına alınan vatandaşları için açıklama istediklerini ve durumu yakından takip ettiklerini duyurdu.

Almanya, Osman Kavala çağrısını yineledi: Derhal serbest bırakılmalı

Almanya hükümeti, AİHM kararı doğrultusunda Osman Kavala’nın serbest bırakılma taleplerini yineledi. Aynı çağrıyı yapan 10 ülkenin büyükelçileri taraflar arasında gerilime neden olmuştu.

Gergerlioğlu, ‘hakaretlere’ takipsizlik veren savcıları şikâyet etti

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine yönelik ‘hakaretlere’ takipsizlik kararı veren savcı ve hakimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

ABD mahkemesi temyiz başvurusunu reddetti: Halkbank ABD’de yargılanabilir

Halkbank’ın yabancı devlet dokunulmazlığı gerekçesiyle ABD’deki yargılamaya yaptığı itiraz reddedildi. Üst mahkeme kararında “Amerikan mahkemelerinin Halkbank’ı yargılama hakkı vardır” denildi.

Biden: Dünya, tarihin en güçlü ordusuna sahip olduğumuzu biliyor

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’e karşı Tayvan’ı koruma güvencesi verdi. Biden “Çin de, Rusya da, dünyanın geri kalanı da, tarihin en güçlü ordusuna sahip olduğumuzu biliyor” dedi.

43 ülkeden Çin’e “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne erişim” çağrısı

Birleşmiş Milletler’de 43 ülke, Sincan’daki Uygurlara yönelik hak ihlallerine karşı Çin’e çağrı yaptı. Ortak açıklamada; işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi belgeleyen raporların sayısının arttığı ifade edildi.

23 Ekim

İç haberler

CHP’li Özgür Özel’den Süleyman Soylu’ya Boğaziçi tepkisi: Burnundan fitil fitil getirmezsem namerdim

Özgür Özel, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gözaltılara tepki gösterdi. Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Eyy Soylu bu gençlere ettiklerini burnundan fitil fitil getirmezsem namerdim!” dedi.

Erdoğan: Memurlarıma sesleniyorum, oyuna gelmeyin

Eskişehir’de AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemin memuruna sesleniyorum, bu oyuna gelmeyin” dedi.

Barolarda ‘Avukat Hakları’ iddiası: Yükselişimiz TBB’ye kadar gidecek

İstanbul ve Ankara Barosu seçimlerinde mevcut başkanlar yeniden seçilirken ‘Avukat Hakları’ grubundaki oy artışı dikkat çekti. Grup, “Yükselişimiz devam edecek, TBB’ye kadar gidecek” diyor.

EMEP’ten Şenyaşar ailesine ziyaret: Bu sesi Türkiye’ye yayacağız

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet Şenyaşar ailesini ziyaret etti: “Bu adalet sesini bütün Türkiye’ye yayacağız.”

Erdoğan: 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesini istedim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Boğaziçi’ndeki yeni intihal skandalı haberlerine ‘kişilik hakları’ gerekçesiyle erişim yasağı

Boğaziçi’nin atanmış eski Rektörü Bulu’nun ardından İnci döneminde de göreve devam eden Genel Sekreter Malkoç’un intihal yaptığına ilişkin haberlere, ‘Kişilik hakları’ gerekçesiyle yasak getirildi.

Kocaeli’de bir minibüste 40 göçmen yakalandı; 2 kişi kaçakçılıktan tutuklandı

Kocaeli’de durdurulan bir minibüsün içinde bulunan 40 göçmen, İl Göç İdaresi’ne sevk edildi. Araçtaki iki kişi, göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı.

Atık kağıt işçileri ve Barınamayanlar Hareketi, Moda Sahnesi’nde buluşuyor

Atık kağıt işçileri ve Barınamayanlar Hareketi, dayanışma için Moda Sahnesi’nde buluşacak. 12.00’da başlayacak buluşmada, talepler dile getirilecek.

AKP döneminde İBB’nin paraları Cengiz, Kalyon, Limak, Kolin ve Makyol’a akmış

Kamudan aldığı ihalelerle hızla büyüyen şirketlere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP yönetimindeyken milyarlarca lira ödendiği ortaya çıktı.

Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya: Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz

Tuz Gölü’nde 1930’dan bu yana yüzde 30’a yakın bir küçülme olduğunu belirten Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya “Eğer önlem alınmazsa 30 yıla kadar Tuz Gölü’nü aşama aşama kaybedebiliriz” dedi.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Sit alanı ve doğal koruma alanı olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle tehlike altında.

Dış haberler

Romanya’da 1 aylık karantina ilan edildi

Korona virüsü salgınındaki artış nedeniyle Romanya’da karantina ilan edildi. 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak, konser ve düğün gibi etkinlikler de yasak olacak.

Haber-Yorum

Aydın Selcen: “Ankara’nın Kabil ısrarı gerekçelendirilemez”

ABD’nin çekilmesiyle Taliban’ın bu kadar hızlı ilerlemesi tahmin edilebilir miydi? Taliban gerçekten yeni sürümüyle mi karşımızda? Erdoğan’ın sözleri ne anlama geliyor? Eski Erbil Başkonsolosu, uluslararası ilişkiler uzmanı Aydın Selcen’e sorduk.

Hakkı Özdal: Yeşil dönüşüm ve yaratıcı yıkım

Toplumun ve toplumsal güçlerin 40 yıllık faşizan baskılarla etkisinin sınırlandığı koşullarda iktidar kavgası; sermaye, bürokrasi ve siyasetteki gerilimleri yansıtacak şekilde ‘devlet merkezli’ bir alanda gerçekleşiyormuş gibi görünüyor. Bu durum Türkiye toplumu için hem kısa hem de uzun vadeli büyük bir tehdit olarak görülmeli.

Prof. Dr. Mustafa Durmuş: 278 milyar TL’lik açık, sermaye için veriliyor

İktidar oy tabanını borçlandırma, yoksullaştırma ve siyasal İslam prangasıyla sürüklemeye çalışıyor. Yoksullara, işsizlere verebilecek bir şeyleri de, verme niyetleri de yok artık.

Prof. Dr. Doğanay Tolunay: İklim krizinde bıçak kemiğe dayanmadan etkili önlem alınmaz

Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Paris İklim Anlaşması’nın iklim krizi üzerinde bir etkisi olup olmayacağına ve Türkiye’nin anlaşmayı onaylamasının ne anlama geldiğine dair sorularımızı yanıtladı.

Yaşam hakkının vazgeçilmezi: Anadilinde sağlık

Sağlık alanında tanı-tedavinin en önemli aşaması hasta öyküsünü almaktır. Eğer hasta ve sağlık çalışanı aynı dili konuşmaz ve uygun aracılar/araçlar kullanılmazsa bu öyküyü almak çok zor, hatta imkansızdır.

Küresel enerji krizi neden ortaya çıktı?

Başta doğalgaz olmak üzere, petrol, kömür ve genel olarak enerji fiyatları neredeyse tüm dünyada rekor seviyelere çıktı. Avrupa’da başlayan enerji krizinin nedenleri, Rusya’nın payı ve Türkiye’ye etkileri…

 Taleban’ın Ankara Ziyareti Ne Anlama Geliyor?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki Taleban heyetinin14 Ekim’de Ankara’da biraraya gelmesi “Türkiye ile Afganistan arasındaki ilişkileri nasıl etkileyecek?” sorusuyla gündemde.