14 Eylül 2022

İç Politika

Altaylı’dan seçim yazısı: Çok çirkin bir süreç pek yakında başlayacak

CHP içinde iktidarla ‘fazlasıyla içli dışlı olmuş’ isimler olduğunu belirten Altaylı “Seçim yaklaştıkça bunların devreye girdiğini göreceğiz. Çok çirkin bir süreç pek yakında başlayacak” diye yazdı.

Kürt seçmen analizi: Kime oy vermezler?

Anket şirketi yaptığı açıklamada, “Yapmış olduğumuz saha çalışmalarında ortaya çıkan önemli satır başlıklarından biri şu; HDP’ye oy veren seçmenlere Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kime oy vermezsiniz diye sorduğumuzda, %90’ı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyeceğini söylüyor” dedi.

Boğaziçi’nde direniş 619’uncu gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 417’nci, atamalara karşı direniş ise 619’uncu gününe girdi.

22 ülkeden 350 avukat Abdullah Öcalan’la görüşmek için başvurdu

Dünya çapında 350 avukat, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Avukatlar yaptığı açıklamada, “Öcalan’ın umut hakkı vardır” dedi.

Garo Paylan: Neden hep Azeri ve Ermeniler ölürken, kazanan Ruslar oluyor?

HDP’li Garo Paylan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmalara ilişkin açıklama yaptı, “Neden hep Azeri ve Ermeniler ölürken, kazanan Ruslar oluyor?” diye sordu.

Kürt işçiler Silifke’de ırkçı saldırıya uğradı

Silifke’de çalışan sera işçileri, kendilerine traktörle çarpıp kaçan kişinin köy meydanına giderek, “Bunlar terörist beni öldürecekler” diye kışkırtması sonucu köylülerin saldırısına uğradı.

Ekonomi

İYİ Parti: Tarihin en yüksek kaynağı belirsiz para girişi yaşanıyor

İYİ Partili Ümit Özlale, Merkez Bankası’nın cari açık verilerini değerlendirdi, tarihin en yüksek kaynağı belirsiz para girişinin yaşandığını söyledi.

Merkez Bankası arka kapıdan 75 milyar dolar sattı iddiası

Bloomberg ekonomisti Selva Baziki, Merkez Bankası’nın yükselen döviz kurunu baskılamak için son 8 ayda 75 milyar dolar sattığını öne sürdü.

Bloomberg: Türkiye’ye giren ‘gizemli para’ 24.4 milyar dolar oldu

Bloomberg, yayınladığı bir analizde Türkiye ekonomisine giren ‘gizemli para’ akışlarının son yedi ayda zirve yaparak 24.4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

10 maddede borsadaki önlenemeyen yükselişin ve düşüşün nedenleri

Borsa İstanbul son günlerde ekonominin önemli gündem maddelerinden biri haline gelirken, Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu borsadaki hızlı çıkış ve yükselişi 10 maddede açıkladı.

Dış Politika

Paşinyan: Barış için toprak vermeye hazırız

Paşinyan Azerbaycan’la barış karşılığında ‘toprak vermeye’ hazır olduklarını söyledi: Vatan haini ilan edileceğimiz bir belge imzalamayı planlıyoruz. Başıma ne geleceği umurumda değil.

Azerbaycan: Ölen askerlerin bedenlerini Ermenistan’a teslim etmeye hazırız

Bakü’den yapılan açıklamada, “Ateşkes çağrısında bulunuldu ve ölen yaklaşık 100 Ermenistan askerinin cesetlerinin tek taraflı olarak karşı tarafa teslim edilmeye hazır olduğu bildirildi” denildi.

Reuters: Kiev’le barış anlaşması sağlandı ama Putin reddetti

Kozak’ın, Ukrayna operasyonundan önce Kiev yönetimiyle geçici bir barış anlaşması sağladığı ancak Putin’in anlaşmayı reddettiği ileri sürüldü. Peskov ise, “Buna benzer bir şey yaşanmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ve Amerika’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesine katılmak üzere Özbekistan’a, ardından da BM 77’nci Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gidecek.

15 Eylül 2022

İç Politika

Musa Anter davası zaman aşımından bir gün sonraya ertelendi

Musa Anter cinayeti davasının 36’ncı duruşması Ankara’da görüldü. Bir sonraki duruşma cinayetin zaman aşımı tarihinin başladığı 21 Eylül 2022’e ertelendi.

Sedat Peker’e yakın isimlerden Metin Süs’e silahlı saldırı

Sedat Peker’in yakın arkadaşı Sivasspor Başkan Mecnun Otyakmaz’ın akrabası Metin Süs İstanbul’daki silahlı saldırıda yaralandı. Süs’ün ismi Falyalı cinayeti sonrası gündeme gelmişti.

2021’de 305 çocuğa cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2014’te yalnızca bir çocuk hakkında cumhurbaşkanına hakaret davası açılırken, 2021’de bu sayı 305’e yükseldi.

Gözaltında işkenceye maruz kalan Dr. Semra Güzel: Polis ‘zevk aldığım için yapıyorum’ dedi

HDP Milletvekili Semra Güzel, gözaltında gördüğü işkenceye tepki gösterdiğinde polisin kendisine ‘Zevk aldığım için yapıyorum’ cevabını verdiğini açıkladı.

Basın meslek örgütleri tutuklu 16 Kürt gazeteci için 5 kentte eylem yapacak

Basın meslek örgütleri Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteciyle dayanışmak için 5 kentte eylem yapacak. MKGP ve DFG, gazetecilere destek olmak için eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Diyarbakır’dan Altılı Masa’ya bakış

Altılı Masa’nın etrafında toplanan liderlerin HDP ile ilgili yaptıkları açıklamalar hiç kuşkunuz olmasın, ilk etapta öfkeyle karşılandı. Öfke, “Bunlar Kürt düşmanı” şeklinde tezahür etti ve bu söylem, bir davranış biçimi olmanın yanı sıra bir fikir olarak zihinlere yerleşti. Şimdi daha çok alay ediliyor, “Bunlar korkak” denilerek.

Dicle Anter: Babamın dosyasını Kılıçdaroğlu’na emanet ediyorum

Kılıçdaroğlu, 1992’de öldürülen gazeteci, yazar Musa Anter’in oğlu Dicle Anter’i CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Anter, ”Babamın dosyasını Kılıçdaroğlu’na emanet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Nebati’den kaynağı bilinmeyen 24,4 milyar dolar yanıtı: Türkiye modeli

Financial Times’ın 24.4 milyar dolarlık kaynağı bilinmeyen parayı gündeme getirdiği analizine Bakan Nebati Twitter’dan yanıt verdi: Türkiye ekonomi modeli, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme.

Sosyal konut projesine başvuru sayısı 1 milyon 565 bine ulaştı

Sosyal konut projesine başvuru sayısı ikinci gününde 1 milyon 565 bine ulaştı

Hazine’den KKM hesaplarına 75 milyar lira aktarıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, temmuzdaki rekor açığın ardından bütçe ağustosta 3,6 milyar TL fazla verdi. Kur Korumalı Mevduat’a ise ilk 8 ayda 75,61 milyar lira ödendi.

TÜİK açıkladı: Tarım enflasyonu yüzde 142

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), ağustos ayına rağmen yıllık yüzde 142,42 oldu.

Özel sektörün yurtdışı kredi borcu 162 milyar dolar oldu

Merkez Bankası verilerine göre, temmuz sonu itibariyle özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu 162 milyar dolar oldu. 1 yıl içinde yapılması gereken ana para ödemesi 44 milyar dolar.

Dış Politika

İran, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üyelik belgesini imzaladı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “Şanghay İşbirliği Örgütü’ne daimi üyelik taahhütnamesini Genel Sekreter ile imzaladım” açıklamasında bulundu.

Ermenistan: Azerbaycan ile ateşkes sağlandı

Ermenistan, uluslararası toplumun arabuluculuğuyla dün saat 20.00’den itibaren Azerbaycan ile ateşkes konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Financial Times: ABD ve AB, Rusya’ya yaptırımlar için Türkiye’ye baskıyı artırıyor

Habere göre, ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Türkiye’de yaptırımları ihlal edeceği bir zemin kazanabileceğinden duyduğu endişe nedeniyle baskıyı artırmayı değerlendiriyor.

Kremlin’den açıklama: Erdoğan ve Putin yarın görüşecek

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in  Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’nin gerçekleştiği Özbekistan’da yarın ikili görüşme gerçekleştireceğini açıkladı.

İsveç seçimleri: Aşırı sağ ikinci parti oldu, sosyal demokratlar iktidarı kaybetti

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Pazar günkü seçimlerde hükümetinin yenilgiye uğramasının ardından görevi bırakacağını açıkladı. Neo-Nazi hareketinden doğan bir siyasi parti olan İsveç Demokratları ülkede ikinci parti oldu.

Erdoğan, Semerkant’ta liderlerle buluştu

Erdoğan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi için gittiği Semerkant’ta Putin, Reisi, Aliyev, Rahman ve Lukaşenko ile ‘Ebedi Şehir’ kompleksinde buluşup sohbet etti.

Reuters: Hakan Fidan, Suriyeli mevkidaşıyla Şam’da görüştü

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son haftalarda Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği öne sürüldü.

AP: Macaristan artık demokratik bir ülke değil, bir tehdit

Avrupa Parlamentosu, Macaristan’ın AB’nin değerlerini sistemik olarak tehdit ettiğine ve “artık demokratik olarak yönetilmediğine” karar verdi. AP’nin kararı bağlayıcılık taşımıyor.

16 Eylül 2022

İç Politika

16 ilde Kürt seçmen anketi: Kılıçdaroğlu büyük fark atıyor

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin Kürt illerinde gerçekleştirdiği ankete göre AK Parti yüzde 9,1 oy kaybederken Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkabilecek bütün adaylar kazanıyor.

İşçiler Kadıköy Belediyesine grev kararı astı

Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1. Şube Başkanı Murat Aydoğan “Ailemizin, ülkemizin geleceği çocuklarımızın, bırakın özel ihtiyaçlarını, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığımız bu ortamda, bu koşullarda bir bilinmezliğe imza atmamızı bizden kimse beklemesin” dedi.

İstanbul’da anadilde eğitim eylemi: 9 gözaltı

Anadilde eğitim talebiyle açıklama yapmak isteyen kitleye müdahale eden polis, 9 kişi ters kelepçe yaparak ve darp ederek gözaltına alındı.

Babacan’dan ‘ortak aday’ açıklaması: 6 parti dışında 7’nci bir isim de olabilir

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Şu anda 6’lı masa bir ittifak değil biliyorsunuz. O 6’lı masanın bir ortak cumhurbaşkanı adayı hedefi var. Bu aday da henüz belirlenmiş değil. Ortak aday olur da ortak dil olmaz ise vatandaşa güven tablosu vermemiş oluruz. 6 parti dışında bir 7’nci isim de olabilir. Biz bugüne kadar 6’lı masada henüz herhangi bir ismi konuşmadık. Erken buluyoruz. Şu anki hedefimiz 6’lı masadan ortak aday çıkarmak” dedi.

İletişim Başkanlığı, 47 yıllık Gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın basın kartını iptal etti

Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı Gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın taşıdığı sürekli basın kartını iptal etti ve iade edilmesini istedi. Eryılmaz, karara tepki göstererek, “İletişim Başkanlığı’nın bu hafta gönderdiği bir iadeli taahhütlü mektupla yıllardır taşıdığım sürekli basın kartımın iptal edildiği bildirildi” dedi.

Ekonomi

Türk bankaları hedefte mi?: ABD’den Rus ödeme sistemlerini kullananlara yaptırım tehdidi

ABD, Rus ödeme sistemlerinin kullanılmasının yaptırıma tabi kişilere alan açabileceğini belirtti. FT, ABD’nin Türk bankaların Rusya ile yaptığı işlemlerle ilgili endişeli olduğunu yazmıştı.

Prof. Dr. Küçükkale: Avrupa, ‘kısmi çöküş’ yaşayacak

Prof. Dr. Yakup Küçükkale, Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedarikini durdurmasının Türkiye ekonomisini de olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti, Avrupa’nın “kısmi çöküş” yaşayacak gibi göründüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı taslağında 18,80 olan 2023 kur tahmini, programda 21,51 liraya çıktı

Cumhurbaşkanlığının 2023 yılı dolar kuru tahmini, yatırım programı taslağında 18,80 iken, programda 21,51’e çıktı. Prof. Dr. Aziz Konukman, “Öngörüsüzlük ancak bu kadar olur” dedi.

UniCredit Araştırma Bölüm Başkanı Valli: İhracat ve büyüme yavaşlayacak, enflasyonist baskı artacak

Marco Valli, artan dış finansman ihtiyaçlarının TL üzerinde baskı oluşturarak, enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskleri artıracağına dikkat çekti.

Dünya Bankası’ndan finansal kriz uyarısı geldi, 2023 yılı işaret edildi

Dünya Bankası, yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının eş zamanlı olarak faiz oranlarını artırdıkça 2023’te küresel resesyon riskinin de arttığına dikkat çekti.

Dış Politika

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Türkiye tehlikeli bir yola girdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Ankara’nın tutumunun ülkeyi ‘tehlikeli bir yola soktuğunu ve köşeye sıkıştırdığını’ savundu.

Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi, Özbekistan’da başladı

ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi, Özbekistan’ın Semerkant kentinde başladı. Toplantıda, liderler açılış konuşmalarını yapıyor.

İsveç basını: Türkiye, kurulacak yeni hükümete baskı yapıyor

Expressen gazetesinde “Türkiye, yeni Kristersson hükümetine baskı yapıyor” başlığıyla yayınlanan haberde, Ankara’nın ‘verilen sözlerin tutulması konusunda’ baskı yaptığı ileri sürüldü.

Erdoğan-Putin görüşmesi: Putin, Akkuyu anlaşmasını onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin Semerkant’ta yaptığı ikili görüşmede, Akkuyu Nükleer Santrali konusunda uzlaşmaya varıldı.

17 Eylül 2022

İç Politika

Erdoğan’dan Soyer ve Yanardağ’a: Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunç Soyer ve Merdan Yandardağ’a tepki göstererek, “Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım” diye konuştu.

CHP’li Salıcı Van’da: Tüm bölgenin önüne üçüncü yol açıyoruz

Oğuz Kaan Salıcı, Van’daki konuşmasında; bölgede yaşayanlara “Ya dinine ya diline oy vereceksin” dendiğini belirterek “Birini diğeri tercih etmek zorunda değiliz. CHP olarak üçüncü yol açıyoruz” dedi.

Mabel Matiz: Herkesi LGBTİ+’larla dayanışmaya çağırıyorum

LGBTİ+ karşıtı mitinge yönelik tepkiler sürüyor. Şarkıcı Mabel Matiz de düzenlenmesi planlanan mitinge tepki göstererek, “Herkesi LGBTİ+’larla dayanışmaya çağırıyorum” dedi.

Cudi’ye yürümek isteyenlere gaz fişeği ile saldırı

Diyarbakır’da, Cudi’ye yürümek için Şırnak’a gitme çağrısı yapan HDP’lilere valilik çıkış izni vermedi. Şırnak girişinde toplanan halka güvenlik güçleri gaz fişeği ve tazyikli su ile saldırdı.

Sedat Peker videoları ile tanınan Cenk Çelik’e silahlı saldırı: Ağır yaralı

Sosyal medyada Sedat Peker aleyhine yayınladığı videolar ile bilinen Cenk Çelik, uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Avukatı üzerinden konuşan Peker saldırı ile ilgisini reddetti.

Davutoğlu: Erdoğan ve Bahçeli kapalı kapılar arkasında neyi konuşuyorlar?

Ahmet Davutoğlu, Hür Düşünce Hareketi Genel Kurulu’nda iktidarın 6’lı masayı hedef almasına ilişkin, ‘Erdoğan ve Bahçeli kapalı kapılar arkasında neyi konuşuyorlar biliyor muyuz?’ dedi.

Gericiler tarafından hedef alınan İranlı sanatçının konserleri iptal edildi!

Yeni Akit gazetesi ve gerici çevreler tarafından, “Kuran ayetlerini şarkı yapıyor” bahanesiyle hedef alınan İranlı sanatçı Mohsen Namjoo’nun 3 Aralık’ta Bursa ve 8 Aralık’ta Konya’da yapacağı konserler iptal edildi. Etkinliklerin bilet satışları durduruldu.

Ekonomi

Yılın ilk 8 ayında 74 bin 581 esnaf iflas etti

Bu yılın ilk 8 ayında iflas eden esnaf sayısı 74 bin 581 olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıla göre iflas eden esnaf sayısında yüzde yirmilik bir artış var.

Akkuyu Nükleer’de IC İçtaş ile devam kararı

Akkuyu Nükleer’de Rusya tarafının Türkiye’den IC İçtaş şirketiyle anlaşmasını 26 Temmuz’da iptal etmesinin ardından taraflar uzlaşmaya vardı. Putin, iki şirket arasındaki anlaşmayı onayladı.

İcra dairelerindeki dosya sayısı 25 milyona ulaştı: İşyeri, büyükbaş hayvan, çiftlikler de bulunuyor

Türkiye’de icra dosyası sayısı 25 milyonu aşarken icradan satılanlar arasında büyükbaş hayvanlar, çiftlikler, fabrikalar yer alıyor.

Dış Politika

İran ahlak polisi tarafından katledilen Amini’nin cenazesine saldırı

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltında gördüğü işkencenin ardından hastanede vefat eden 22 yaşındaki Mahsa Amini defnedilirken, polis cenazeye katılanlara saldırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de

Erdoğan Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD’nin New York kentine gitti.

İsrail, Şam Havalimanı’nı vurdu: 5 kişi öldü

İsrail’in Şam havalimanı yakınında düzenlediği hava saldırısında en az 5 askerinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Erdoğan: Hedef Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği

2016’dan beri zaman zaman gündeme gelen ŞİÖ üyeliğiyle ilgili soruyla ilgili Erdoğan, “Biz şu anda buraya ev sahibi Özbekistan’ın davetiyle özel konuk olarak katıldık. Şimdi bundan sonraki süreç ise bu işin en ileri kademesine doğru atılacak bir adımdır. Bu adım da tabii önümüzdeki dönemin ev sahibi olacak Hindistan’daki görüşmelerde belki gündeme daha ileri seviyede gelecek. Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır.” dedi.

18 Eylül 2022

İç Politika

MHP’li belediye, LGBTİ+ mesajı nedeniyle Aleyna Tilki konserini iptal etti

MHP’li Osmancık Belediyesi, İstanbul’daki LGBTİ+’lar hedef alan yürüyüşe sosyal medyadan ‘zihniyetler çok korkunç’ diyerek tepki gösteren Aleyna Tilki’nin 24 Eylül’deki konserini iptal etti.

LGBTİ+ karşıtı miting tepkilere rağmen düzenlendi: Çevre ilçelerden otobüslerle insan taşındı

LGBTİ+ karşıtı etkinliğe katılanlar bugün İstanbul’da toplandı. Sosyal medyada gündem olan mitinge birçok sanatçı da tepki gösterdi.

Orhan Pamuk: Erdoğan artık kimsenin sesini kısamaz

Orhan Pamuk, 2023 seçimlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşı karşıya kalacağı en zorlu seçim olduğunu söyledi. Pamuk, “Anketler onun kaybedeceğini söylüyor ama kendisi bunu kabullenecek mi?” dedi.

Süleyman Soylu’dan Emre Olur açıklaması: ‘Bir soysuz daha getirildi’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Peker’in basın danışmanı Emre Olur’un Türkiye’ye getirilmesi için, “Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim” dedi.

Hacıbektaş Çalıştayı’nın sonuç bildirgesini yayınlandı: Sadaka değil eşit yurttaşlık istiyoruz

Yedi Alevi Derneği, Hacıbektaş Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde, “Erdoğan’ın tavrı kaygıları artırdı. Dilencileştirme ve sadaka politikaları hiçbir sorunu çözmez” denildi.

LGBTİ karşıtı mitingden notlar: “Bugün bu işin fitili ateşlendi”

Nefret söylemi İstanbul’da sokağa indi. Olan biten aslında tam olarak bu. Günlerdir konuşulan -İstanbul Valiliği’nin izin verdiği, RTÜK’ün kamu spotu diye çağrısını yayımladığı- LGBTİ’leri hedef alan “Büyük Aile Buluşması” mitingi bugün Saraçhane’de gerçekleştirildi. Kürsüden LGBTİ’lere savaş açtıklarını duyuran konuşmacılar da oldu, “biz buraya gitar dinlemeye mi geldik” diyerek sahneden yapılan müziğin susmasını isteyenler de…

Ekonomi

Financial Times: ABD’de faiz yüzde 4’ün üzerine çıkacak

Salı günü Fed’in faizi en az 75 baz puan artırması bekleniyor. FT’nin yayınladığı ankete göre, Fed faizini en az yüzde 4’ün üzerine çıkaracak ve 2023 sonuna kadar da o düzeyde bırakacak.

Borsada büyük manipülasyon: İşlemler Ahlatcı Yatırım’da yoğunlaşıyor

Uzmanlar ‘en büyük manipülasyon’ değerlendirmesi yaparken, Erdoğan’a yakın isimlerden Ahmet Ahlatcı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Ahlatcı Yatırım’ın alımları dikkat çekti.

Dış Politika

Ermenistan’ı ziyaret eden Pelosi: Azerbaycan’ın saldırılarını kınıyoruz

Ermenistan’ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Erivan-Bakü çatışmalarından Azerbaycan’ı sorumlu tuttu. Pelosi, “Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

ŞİÖ, Almanya basınında: ‘Erdoğan’ın seçim için dış politikada başarıya ihtiyacı var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik açıklaması, Almanya basınında ‘seçim için dış politikada başarı ihtiyacı’ ve ‘Batı’ya bir mesaj olarak’ değerlendirildi.

“IŞİD’in kitabını yazdım ama Azeri askerlerin Apetyan’a yaptıklarını görmeye dayanamadım”

Azerbaycan askerleri tarafından çekilip sosyal medyada paylaşıldığı belirtilen video tartışmalara neden oldu. Söz konusu videonun Jermuk’ta öldürülen 3 çocuk annesi Ermenistan askeri Anush Apetyan’ın (36) cansız bedeninin bozulduğuna dair görüntüler içerdiği bildirildi. Ermenistan yetkilileri, Anush Apetyan’a yapılanları “savaş suçu” ve “vahşet” olarak niteledi.

Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı yükseldi

Kırgızistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 18 Eylül’de yerel saatle 10.00 itibarıyla sağlık kurumlarına 12 kişinin cesedinin getirilmesiyle ölü sayısının 36’ya çıktığı belirtildi.

19 Eylül 2022

İç Politika

Cezaevinde intihar eden mahkumun ailesi: İlaçları verilmedi

Malatya Akçadağ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hücresinde şüpheli bir şekilde ölü bulunan Barış Keve’nin ailesi, çocuklarının ilaçlarının verilmediğini belirterek intihara sürüklendiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu iddiaları yalanladı: Meral hanım ile aramızda hiçbir sorun yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iddialara cevap verdi: Meral Hanım ile aramızda hiçbir sorun yok. Aslolan altı liderin söylediğidir. Zaman zaman ufak tefek tartışmalar olur, demokrasinin gereğidir.

Akşener: Bu can bu bedende durdukça, bizi Kürtlerle düşman edemeyecekler

Akşener esnafı ziyaret etti, “Milliyetçiliğimden şüpheniz var mı? Bu can bu bedende durdukça, bizi Kürtlerle düşman edemeyecekler. Kürtlere yanlış bir kelime söylemeyeceğiz, söyletmeyeceğiz” dedi.

Türkiye uyuşturucu trafiğinde transit ülke mi oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre Türkiye’de yakalanan kokain miktarı artıyor. Gazeteci Cengiz Erdinç, Türkiye’nin ciddi bir uyuşturucu probleminin eşiğinde durduğunu söyledi.

CHP Doğu Masası ile atakta, Kürt seçmenin gözü ise ortak adayda

Doğu Masası’nın 4 günlük bölge turunda seçmenlerin değerlendirmelerine bakılırsa CHP’ye değişim için kredi vermeye hazır olduğunu görebiliyoruz. Ancak bu kredi ortak Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı, adayın vaatleri ve tabii seçim dışında da CHP’nin Kürt seçmenlerin sorunlarına kulak verip vermeyeceği ile ilgili olacak.

MetroPOLL anketi: Kürt seçmende AKP’nin oyu eridi, HDP yüzde 50’yi aştı

MetroPOLL Araştırma’nın verilerine göre son altı ayda Kürt seçmende HDP’nin oyu yüzde 50’yi aşarken AKP’nin oyu yarıya indi.

Gazeteci Hatice Şahin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Hatice Şahin’e DTK faaliyetlerini takip ettiği için ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Cübbeli Ahmet: Çok din-devlet düşmanı var, bir temizlik icap edebilir

‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Mahmut Ünlü ‘Önümüzdeki günler çok hayır göstermiyor. Çok vatan haini, din-devlet düşmanı var. Bir temizlik de icap edebilir’ şeklinde açıklama yaptı.

LGBTİ+ karşı mitinge tepki gösterdiği için konseri iptal edilen Aleyna Tilki: Cadı avı dönemine döndük

LGBTİ+ karşıtı mitinge tepki gösterdiği için konseri iptal edilen şarkıcı Aleyna Tilki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ayrımcılığı göze almış bir zihniyetin yürüyüş sesleri benim duymazdan gelebileceğim bir şey değil. Cadı avı dönemine döndük. Ama özel güçlerim var, yaksanız da ölmem” dedi.

Ekonomi

İş Bankası Rusya’nın ödeme sistemi Mir’i askıya aldı

ABD’den gelen yaptırım uyarıları sonrasında İş Bankası, özellikle Rus turistler arasında popüler olan ödeme sistemi Mir’i askıya aldı.

Hazine 26 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tahvil ihalesiyle 26 milyar 721,9 milyon lira borçlanmaya gitti. 6 yıl vadeli tahvil ihalesinde tek haneli faiz dikkat çekti.

Borsada devre kesici uygulandı: Dolar/TL yıl içi zirvesini yeniledi, 18,30’yi geçti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı politika faizi kararı küresel piyasalar tarafından merakla beklenirken, 100 puan artış beklentileri dolar/TL’deki artışta etkili oluyor.

AA anketi: Faizin bu ay sabit tutulması bekleniyor | Bloomberg anketi: Yine faiz indirimi gelebilir

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin çoğu faizin yüzde 13’te sabit bırakılacağını tahmin ederken, Bloomberg anketine katılanlar faizin yüzde 12,50’e indirilmesini bekliyor.

Dış Politika

AB’den Türkiye’ye ‘Rusya’ çağrısı: Yaptırımları aşacak çözümler sunulmamalı

AB Komisyonu Sözcüsü, “Türkiye’nin dış politikasının yaptırımlarla ilgili adımlar da dahil olmak üzere AB’nin dış politika kararları ve politikalarıyla tutarlı olmasının önemini vurguluyoruz” dedi.

İsrail-Türkiye ilişkilerinde normalleşme: Irit Lillian, yeni Ankara Büyükelçisi olarak atandı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın büyükelçi olarak atanmasına karar verdi.

Rusya: Türkiye ve Suriyeli bakanları bir araya getirebiliriz

Şam-Ankara ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “İstemeleri halinde (tarafları Moskova’da) kabul etmeye tabii ki her zaman hazırız” dedi.

İran’da kadınlardan Mahsa Amini için saç kesme eylemi

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek için kadınlar saç kesme eylemi yaptı. Gazeteci Masih Alinejad, “Bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık” dedi.

ABD Başkanı Biden: Çin saldırırsa Tayvan’ı koruruz

CBS kanalına konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in saldırması durumunda ABD ordusunun Tayvan’ı ‘koruyacağını’ dile getirdi.

İran’da eylemler sürüyor; halk sokağa çıktı

Mahsa Amini’nin gözlatında dövülerek öldürülmesi üzerine başlayan protestolar ülke geneline yayılmış durumda. Halk Tahran sokaklarında barikat kurup ateş yaktı.

20 Eylül 2022

İç Politika

Sancar: Devletçi restorasyon değil, yeni başlangıç öneriyoruz

Diyarbakır’da STÖ’lerle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, devletçi restorasyonu ret ettiklerini, yeni bir başlangıç önerdikleri belirtti.

Taksim’de Mahsa Amini protestosu: İranlı iki kadın gözaltına alındı

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltında katledilen Mahsa Amini için Taksim’de yapılması istenen protesto engellendi., iki kadın gözaltına alındı.

İmamoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na: Bugün ana muhalefet liderisiniz, yarın bu ülkenin başındasınız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elazığ’da katıldığı temel atma töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Siz bugün ana muhalefet liderisiniz, yarın bu ülkenin başındasınız. Bugün bu ülkenin başında olan insan yarın bu ülkenin muhalefeti olacak” diye seslendi.

RSF’den Apê Musa açıklaması: Zamanaşımı basın özgürlüğüne zarar verir

Kürt bilge Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de katledilmesine ilişkin dava yarın görülecek. Duruşmada mahkeme heyeti zaman aşımından davayı düşürebilir.Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), twitter hesabından yaptığı paylaşımda davaya dikkat çekti.

AYM, HDP’nin reddi hakim talebini reddetti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), kapatma davası kapsamında ek delillere dair 26 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) savunma sundu. 13 sayfalık savunmada, tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ve eski milletvekili Behçet Yıldırım hakkında açılan ve kapatmaya delil olarak sunulan fezlekelerin çıkarılması, AYM üyesi Kenan Yaşar’ın “ihsas-ı rey” nedeniyle davadan geri çekilmesi ve davanın reddedilmesi istendi.

Erdoğan: Seçimleri kazanma noktasında endişemiz yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlere” dair soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir endişemiz yok. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Çünkü alternatif yok.” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Altılı Masa’ açıklaması: Atıyorlar palavrayı, inanmayın bunlara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Elazığ’da düzenlenen grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her tarafında dertler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu dertleri çözmek siyaset kurumunun görevidir. Halkın seçtiği iktidar gelecek, sorunları çözecek. Bugün büyükşehir belediye başkanımızla birlikte güzel bir okulun temelini attık. Bazıları korkudan gelmedi. Önemli değil. Bizim için önemli olan Elazığ ve Elazığlılardır. Daha iki okul yapacağız Elazığ’a” dedi.

Cezaevi sistemi ölüm üretiyor

Cezaevlerinde son 8 ayda 55 tutuklu yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin 27’si hastalık kaynaklı, 18’i şüpheli, 8’i intihar, 2’sinin ise sebebi bilinmiyor. İHD Eş Genel Başkanı Avukat Öztürk Türkdoğan, Türkiye’nin bir an önce hapishaneleriyle yüzleşmesi gerektiğini belirterek “Sistem ölüm üretiyor” dedi.

Ekonomi

‘İki Türk bankasının Mir kararı diğer ülkeleri etkileyebilir’

İş Bankası ve Denizbank, ABD’nin uyarısı sonrası Rus ödeme sistemi Mir’i kullanmayı bıraktıklarını duyurdu. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi devlet bankaları hâlâ sistemi kullanıyor

İhracat enflasyonu zirve yaptı: Yüzde 119

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yurtdışı ÜFE’de yıllık 118,94 artış oldu.

Borsa İstanbul’da neler oluyor?

Borsa İstanbul ülkemizin en güzide kurumlarından… Sermayenin finansman bulduğu, yatırımcının fon sağlama yöntemi ile şirketlere ortak olduğu bu güzide sistemi el birliği ile yaraladınız.

Dış Politika

Miçotakis: Yunanistan, provokasyon tuzağına düşmeyecek

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Provokasyon tuzağına düşmeyeceğiz. Türk yetkililerin provokasyonları, kesinlikle seçim öncesi bir oyundur” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın kontrolündeki bölgelerde ‘referandum’ kararı

Ukrayna’da Herson ve Zaporijya bölgesi ile Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin Rusya’ya bağlanması için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleneceği duyuruldu.

‘Erdoğan’ın Afrin’de Kürtlerle Filistinlileri birbirine düşürme planı’

Evrensel yazarı Yusuf Karadaş, Afrin’e Filistinli mültecilerin yerleştirilmesi planının, Kürt ve Filistin halklarını karşı karşıya getirmeyi amaçladığına dikkat çekti.

İran’da Mahsa Amini için protestolar sürüyor: 5 gösterici öldürüldü

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen Amini için düzenlenen protestolar sırasında 5 göstericinin polis saldırısı sonucu vefat ettiğini duyurdu.

Erdoğan: Yunanistan tahrik siyasetini bırakmalı, işbirliği ve dayanışma çağrılarımıza kulak vermeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’nin 77’nci Genel Kurulu toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında, Yunanistan’a çağrıda bulundu.

NATO’dan Rusya’ya referandum tepkisi: Sahte seçimlerin meşruiyeti yoktur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Donetsk, Luhansk ve Herson’da düzenlenecek seçimlerle ilgili, ‘ Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur’ dedi.

Çin, Avrupa ve ABD’de kuraklık: 2022 kaydedilen en kurak yıl olabilir mi?

Bilim insanlarının kuraklık seviyesini ölçmek için kullandıkları yöntemlerden biri, uydu görüntülerine bakarak topraktaki nem oranını tespit etmek. Bu yüzyılın başından bu yana elde edilen ortalama değerlerle son üç ayın verilerini karşılaştırdığımızda, Avrupa’da 2001-2016 arasındaki ortalamaya göre bu yaz çok daha kurak bir havanın görüldüğü ortaya çıktı.

21 Eylül

İç Politika

“700. haftanın tekrarı yaşandı”

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın yargılandığı davanın bugünkü duruşması öncesi yapılmak istenen basın açıklaması polisçe engellendi; hak savunucuları, parti ve sendika yöneticileri ile avukatların aralarında olduğu en az 10 kişi gözaltına alındı.

İmamoğlu’nun yargılandığı dava 11 Kasım’a ertelendi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılandığı dava 11 Kasım’a ertelendi. “Boş işler bunlar” yorumu İmamoğlu, çocukları, gençleri göstererek “Dolu olan burası” dedi.

Sedat Peker’in “basın danışmanı” Emre Olur tutuklandı

Arnavutluk’ta yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilen Emre Olur sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Aleviler ortak taleplerini açıkladı: Eşitlik için yeni anayasa kaçınılmaz

“Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor” çalıştayı ile ilgili konuşan HBVAKV Başkanı Ercan Geçmez: “Eşit yurttaşlık sağlayan bir anayasa kaçınılmaz” dedi.

Mahsa Amini cinayeti İzmir ve Adana’da protesto edildi

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından darbedilerek öldürülmesi İzmir ve Adana’da kadınlar tarafından protesto edildi.

Sivas Katliamı Uluslararası Ceza Mahkemesine taşınacak

Sivas Katliamı davasının 29’uncu duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir sonraki duruşma 26 Ocak 2023’e ertelendi.

Hukukçu ve hekimler: Vicdani ve etik sorumlulukla ölümleri durduralım

Hasta tutukluların durumuna dikkat çeken hukukçu ve hekimler, “Bizler ölümlerin olağan olmasına izin vermeceğiz” dedi.

Mahkeme Musa Anter’in katli davasını zamanaşımı gerekçesiyle düşürdü

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Anter ailesi avukatlarının davanın insanlığa karşı suç kapsamında görülmesi talebini reddederek Savcı’nın zamanaşımı gerekçesi doğrultusunda davayı düşürdü. Karar Anter ailesi ve izleyenlerce tepkiyle karşılandı.

Türkiye’de plastik geri dönüşümü sağlığa ve çevreye zarar veriyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yayımladığı yeni raporunda Türkiye’de plastik geri dönüşümünün insan sağlığına zarar verdiğini, çevreyi ve tüm canlıları olumsuz etkilediğini belirtti.

Ekonomi

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: Borsada yaşananların finans tarihine geçeceğini düşünüyorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 23 Ağustos’ta “Döviz kuru ve diğer emtialarda dengeli bir seyir var. Getirisi enflasyonun altında. Vatandaşlara şu an en çok getiriyi getiren Borsa İstanbul. Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık” diyerek vatandaşlara önerdiği borsada küçük yatırımcı kaybetti.

Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık %133,41, aylık %1,31 arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi Temmuz ayında yıllık %133,41, aylık %1,31 arttı.

Philip Morris (Marlboro) fabrikasında patron işçilerin dayanışmasını kırmaya çalışıyor

İzmir’de Euroserve (Marlboro) işçileri, atılan 11 işçinin işe iade edilmesi ve Gıda-İş’in masada muhatap alınması talepleri ile iş bırakarak işyerini terk etmeme eylemine devam ediyor.

ETF işçileri yine polis ablukasında: 10’dan fazla TIR polis eşliğinde fabrikada

Alacakları için direnen ETF işçileri yine polis ablukasında. 10’dan fazla TIR polis eşliğinde fabrikaya girdi: “Devlet, bakanlık, polis hakkımızı çalanların yanlarında, bizim karşımızda duruyorlar.”

Sağlık Bakanlığından çocuklar için beslenme önerileri güzel ama milyonlarca aile için mümkün değil

Sağlık Bakanlığının çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için önerdiği menü oldukça çeşitli. Ancak dar gelirlilerin bunu nasıl karşılayacağına dair öneri yok.

Dış Politika

İran’da halk Mahsa Amini için 6 gündür sokakta

İran’da halk, ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini için 6 gündür sokakta. Kadınların “İslam Cumhuriyeti istemiyoruz” sloganlarıyla başörtülerini yaktığı protestolar günbegün kitleselleşiyor.

Rusya’da kısmi seferberlik ilanı | Ukrayna’da barış ihtimali azalıyor

Putin, “Washington, Londra ve Brüksel’de Kiev’i doğrudan askeri harekatı bizim topraklarımıza kaydırmaya zorluyorlar… Rusya’yı savaş alanında yok etmek için mevcut tüm araçların nasıl kullanılması gerektiğinden ve bunun sonucunda siyasi, ekonomik, kültürel ve her türlü egemenliğin kaybedilmesinden ve ülkemizin tamamen yağmalanmasından bahsediyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Başbakanı Lapid’le görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüştü. 2008’den bu yana Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir İsrail Başbakanı’nın ilk görüşmesi oldu.

22 Eylül

İç Politika

Kılıçdaroğlu: Altılı Masa’da hiç kriz yaşamadık

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın avantajlarını anlattı, zayıf yönünün olmadığını söyledi. Zaman zaman tartışmaların olabileceğini belirten CHP lideri, “Bu da işin doğasında var” dedi.

Erdoğan açıkladı: TOKİ’de yüzde 25 peşin ödeme indirimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’taki Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “TOKİ’den ev veya işyeri alanlara yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz” dedi.

Babacan’dan cumhurbaşkanı adayı yorumu: Şimdiden açıklanması riskli

Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili konuşan DEVA Partisi lideri Babacan, “Birinci turda kazanmak istiyorsak hiçbir parti tek başına yapamaz, demek ki ortak adaylık modeliyle bu işi götürmek zorundayız” dedi. Babacan, aday konusunda ise “İsim konusunda baskı hissetmiyoruz. Aday isminin şimdiden açıklamasının son derece riskli olacağını, ciddi karışıklık olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.İçişleri Bakan

Yardımcısı Çataklı ve Ümit Özdağ arasındaki gerilim sürüyor: “Senden daha fazla Türk kanı taşıdığım kesin, esfel-i safilin Özdağ”

“İspata değmezsin de ortaya yazıyorum; oğlumun adı Kürşat”

Son anket: 5 parti yüzde 7 barajını geçiyor

Anket şirketi Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA), Türkiye Siyasi Gündem Araştırması adını verdiği seçim anketinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Üniversite öğrencileri: Kahvaltıdan sonra aç kalıyoruz

Öğrenciler, yemek sisteminin değiştirilmesi konusunda kendilerine danışılmadığını belirtirken diyetisyen Müge Özbek, “sabit menü” tarzındaki beslenmenin öğrencilerin sağlık sorunlarını tetikleyeceğini söylüyor.

Ölmeden önce 12 mektup yazdı: Bana işkence edecekler…

Cezaevinde hayatını kaybeden Mehmet Bozan’ın ölmeden önce gönderdiği 12 mektup ortaya çıktı. Bozan uzun bir süredir cezaevinde işkence gördüğünü söyleyerek sesinin duyulmasını istemiş…

İlkay Akkaya’nın Urfa konseri de iptal edildi

Sanatçı Akkaya yasak kararını sosyal medya hesabından duyurdu.

Ekonomi

Merkez Bankası politika faizini yüzde 12’ye indirdi

Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde Merkez Bankası’nın faiz düşürmesindeki gerekçe sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi.

Merkez’in faiz kararı sonrası dolardan yeni atak: Rekor üstüne rekor

Günü 18,36 liradan açan dolar ilerleyen saatlerde 18,37’yi görerek yeni tarihi rekor seviyeye geldi. Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan düşürmesinin ardından ise dolar 18.39 liraya yükseldi.

Dış Politika

BM’den İran’a kınama: Mahsa Amini’nin ölümünü soruşturun

BM temsilcileri, İran’da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü karakolda hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı: “Bağımsız, tarafsız ve acil soruşturma başlatın ve faillerin hesap vermesini sağlayın.”

Almanya’dan Şanghay Zirvesi sonrası Türkiye’ye karşı “sert yaptırım” çağrısı

Almanya’nın koalisyon ortağı Yeşiller Partisi Dış İlişkiler Sözcüsü Trittin, “Türkiye şimdi de İran ile birlikte Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmek istiyor. Daha sert bir Türkiye siyasetinin zamanı geldi” dedi.

Biden’dan BMGK’de reform çağrısı: Daimi üye sayısının artırılmasını destekliyoruz

BMGK’de reforma yapılması çağrısında bulunan ABD Başkanı Biden, “Konseye hem daimi hem de geçici üye sayılarının artırılmasını destekliyoruz” dedi.

Medvedev’den ‘nükleer silah’ açıklaması: Rusya’ya katılan bölgeleri koruyacağız

Ukrayna’da düzenlenecek referandumların geri dönüşü olmadığını belirten Dmitri Medvedev, nükleer silahlar da dahil olmak üzere Rusya’ya katılacak bölgeleri askeri olarak koruyacaklarını söyledi.

Zelenski: Takas edilen 5 Ukraynalı komutan Türkiye’de kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya-Ukrayna arasında gerçekleştirilen esir takasında 215 Ukraynalı askerin kendilerine iade edildiğini, Ukrayna’nın da 55 Rusyalı askeri iade ettiğini açıkladı.

23 Eylül

İç Politika

Kılıçdaroğlu, partililere seslendi: Artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle birlikte misiniz?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grubu tarafından düzenlenen 27. Dönem 5. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Akşener: Varsayın kaybettik; ondan sonra bir daha parlamenter sistem konuşulamaz

“Kılıçdaroğlu’na herhalde ölünceye kadar şükran duyacağım”

İbrahim Kalın’dan ‘ŞİÖ’ açıklaması: Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var

İbrahim Kalın, “Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var” dedi. Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili de “Siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok” ifadesini kullandı.

Bekir Ağırdır: Kararsız seçmen iktidar blokundan koptu

Konda Araştırmacısı Bekir Ağırdır, kararsız seçmen analizi yaptı. Ağırdır, kararsız seçmenin çoğunun iktidar blokundan koptuğunu söyledi.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun “Benimle misiniz?” çıkışına: Onun derdi niye bizi gersin ki?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşlarına yönelik “Benimle birlikte misiniz” çıkışı hakkında, “Onun derdi niye bizi gersin ki?” yorumunu yaptı.

Özdağ’dan ‘parti kuracak’ dediği Soylu’ya: ABD Büyükelçiliği ile temas kurmuştun; “önce uyuşturucu ile bağlantısını kessin” dediler.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik iddiaların yer aldığı yeni bir video paylaştı.

Gelecek Partisi’nden Demirtaş’a yanıt: İlgili dava resen açılmıştır; Davutoğlu, şahsi tüm davalarından daha önce vazgeçmiştir.

Demirtaş’ın Davutoğlu’na söylediği “Sayın Davutoğlu’na burada yüz yüze gelirsek sormak isterim, yüreğiniz soğumadı mı bunlara rağmen? Daha ne kadar cezalandırılmamı istiyorsunuz, içiniz soğumadı mı halen? “ sözlerine partiden yanıt geldi.

Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek ve İran’daki direnişe destek vermek için saçlarını kazıttı

“Saçının teli göründü diye İran ‘ahlak polisi’ tarafından katledilen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin en derininden hissediyoruz”.

İyi Parti Genel Başkan Danışmanı: Son noktayı Akşener koyar

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Danışmanı Fatih Demirkol, “Son noktayı Sayın Meral Akşener koyar” paylaşımını yaptı.

AYM Başkanı Zühtü Arslan: Acilen çözmemiz gereken bir adil yargılama meselemiz vardır

Ankara’da AYM’de bugün “AYM’ye Bireysel Başvurunun 10. Yıl Dönümü Uluslararası Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyumun açılışını Zühtü Arslan yaptı.

Ekonomi

Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı, tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerine ilişkin hükümlerde düzenlemeye gitti.

Korkut Boratav: Dövizde sert sıçrama kaçınılmaz

İktisatçı Korkut Boratav, iktidarın enflasyonist politikalarının, bedelini halkın ödediği bir tuzağa dönüştüğünü belirtti.

Dış Politika

İran Cumhurbaşkanı Reisi’den ülkedeki protestolarla ilgili açıklama: Düşmanlar kaos çıkarmak istiyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran’da Mahsa Amini’nin zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolara ilişkin olarak, “Düşmanlar kaos çıkarmak istiyor. Halkın taleplerini ve protestoları işitiyoruz ancak kimsenin kaos yükünün altına girmesine izin vermeyiz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: F-16’lar konusunda şartlı bir anlaşma içinde olmayız

Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu Görüşmeleri için New York’ta bulunan Çavuşoğlu, Türkevi’nde Türk gazetecilerle bir araya geldi ve gündemi değerlendirdi.

Avrupa Konseyi’nden “Ankara ile siyasi diyalog” vurgusu

Avrupa Konseyi Osman Kavala dosyasında Ankara’yla yaptırım değil diyaloğu öne çıkaran bir yol haritası hazırladı.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünü haberleştiren kadın gazeteciler gözaltına alındı

İran’da Mahsa Amini protestoları devam ederken konuyu ilk haberleştirenlerden Nilüfer Hamedi’nin de gözaltına alındığı belirtildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: İki devletli çözümü yok etmeye çalışan İsrail, bize devletimizi kurmak için hiçbir toprak bırakmadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Filistin’in güvenliğini erozyona uğrattığını ve iki devletli çözümü yok etmeye çalıştığını ifade etti.

24 Eylül

İç Politika

Erdoğan: Birileri ülkeyi yönetmeyi, güya gizli ortaklarını idare etmekle karıştırıyor

Sakarya’da yapılan toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altılı Masa’ya ilişkin, ‘Altılı Masa’yı gerektiği şekilde millet olarak devirmeye hazır mısınız’ diye konuştu.

Akşener: Süleymaniye’nin yıkılmasına müsaade etmeyeceğiz

‘Bu seçim bu ucube sistemle ilgili olarak yapılacak son seçimdir.’ diyen Akşener partisinin kurulmasıyla her şeyin değiştiğini belirtti.

Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu ittifak demokrasi, barış, adalet ve hakikat yürüyüşüdür

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın, Türkiye tarihinin en köklü ittifakı olduğu belirtilen halk buluşmasında, İttifakın barış ve hakikat yürüyüşü olduğu vurgulandı.

ORC Araştırma en çok oy alan üç partiyi açıkladı

ORC Araştırma’nın 33 ilde yaptığı son anketine göre AKP yüzde 30.6, CHP yüzde 24.8 ve İYİ parti yüzde 19.4 oy oranını yakaladı.

İmamoğlu: Bir avuç insanın bizi engelleyici bizi kötüleştirmeye ve durdurma çabalarını görüyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar’ dedi.

Çiğli’de Kadın Festivali: Eril ve gerici zihniyete meydan okuyoruz

Çiğli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Kadın Festivali’nde, İran’da katledilen Mahsa Amini anılarak, “Bizi eve hapsetmek isteyen zihniyete meydan okuyoruz, sokaklar bizimdir” denildi.

Ekonomi

Bankalar devletten yüzde 12 faizle kredi alıp tüketiciye yüzde 60 faizle veriyor

Merkez Bankası politika faizini yüzde 12’ye çekti ancak ihtiyaç kredilerinde yıllık yüzde 27 ile yüzde 60’a varan oranlarda maliyetle karşılaşılıyor.

Dış Politika

İranlı gazeteci Kari: Ölüm sayıları endişe verici boyutta, kaç kişi öldürüldü bilmiyoruz

+Gerçek’e konuşan İranlı gazeteci Leila Kari, İranlıların polisler tarafından hedef alınarak öldürüldüğünü belirterek, ölüm sayılarının endişe verici boyutta olduğunun altını çizdi.

İran’da Mahsa Amini için yapılan eylemler ve can kayıpları sürüyor

İran resmi televizyonu Mahsa Amini’nin şüpheli ölümü sonrası başlayan rejim karşıtı protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini duyurdu.

İran’da protestolar: Kürt kenti Şîno’da polis sokaklardan çekildi

İran’da Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrasında yayılan protestolar sonucu Şîno adlı Kürt kentinde polis ve askerler sokaklardan çekilmek zorunda kaldı.

İranlı Kürt yönetmen Ghobadi’den Türkiyeli sanatçılara çağrı: Bizi yalnız bırakmayın

İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, İran’da Mahsa Amini’nin şüpheli ölümü sonrası devam eden protestolara ilişkin Türkiye’deki sanatçılardan destek istedi.

AB dış politika şefi Borrell: Putin blöf yapmadığını söylüyorsa ciddiye almalısınız

Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilan etmesini değerlendiren AB dış politika şefi Josep Borrell, “Eğer insanlar blöf yapmadıklarını söylüyorlarsa bunu ciddiye almalısınız” dedi.

Çin Dışişleri Bakanı: Ukrayna krizini çözmeye dönük tüm çabaları destekliyoruz

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Çinli Bakan, etkili ve sürdürülebilir bir güvenlik mimarisinin kurulması gerektiğini belirtti.

Ukrayna’da referandum ‘güvenlik amaçlı’ askerler tarafından yapılıyor

Rusya devlet medyası Ukrayna’da dört bölgede başlayan referandum oylaması için kapı kapı dolaşan askerler tarafından yapılmasının “güvenlik amaçlı” olduğunu belirtti.

Rusya’da askeri seferberlikten kaçmanın cezası 10 yıla çıkarıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seferberlik görevinden kaçanlara yönelik hapis cezasının artırılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Bulgakov görevden alındı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dmitriy Bulgakov’u görevden alarak yerine Mihail Mizintsev’i atadı.

25 Eylül

İç Politika

Kemal Kılıçdaroğlu: Beşli çetelerin, baronların adamı değilim

İzmir’de atık dönüşüm tesisi açılışına katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben beşli çetelerin, baronların adamı değilim. Alın teri döken çalışanların yanındayım” dedi.

Patronlara seslenen Erdoğan, Ali Babacan’ı hedef aldı: Sen kimsin ya?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, patronlara yönelik yaptığı konuşmada isim vermeden DEVA Partisi lideri Babacan’ı hedef aldı.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: O afişin önünde poz vermek Türkiye’ye meydan okumaktır

Devlet Bahçeli, Elazığ’da Kemal Kılıçdaroğlu hakkında asılan afişleri savundu, “Afişin önünde poz verip ‘barışacağız’ demesi, tüm Türkiye’ye meydan okuma küstahlığıdır” diyerek hedef aldı.

KESK’in düzenlediği sempozyumda “Göçmen Kadın Emeği ve Çözüm Olanakları” ele alındı

KESK’in düzenlediği “Savaş, Göç ve Mültecilik Kıskacında Emek” başlıklı sempozyumunun ikinci günü, “Göçmen Kadın Emeği ve Çözüm Olanakları” oturumu ile başladı.

Halkın Hukuk Bürosu: Ölüm orucundaki Sibel Balaç yeniden cezaevine gönderildi

Ölüm orucundaki Sibel Balaç, hastaneden çıkarılarak Bakırköy Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenler gözaltına alındı

İstanbul’da Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto eden ve aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 17 kişi gözaltına alındı.

Derik’te 20 kişinin öldüğü kazanın bilirkişi raporunda sadece şoförlere ve taşeron firmaya kabahat bulundu

Derik’te yüksek hız ve yükle gelen tırların yoldan çıkması sonucu 20 kişinin hayatını kaybettiği kazanın bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda sadece tır şoförleri ve taşeron firma sorumlu tutuldu.

Ekonomi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, Nureddin Nebati ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Cidde’deki Al-Salam Sarayı’nda bir araya geldi.

Howon’da düşük zam teklifi işçilerin sabrını taşırdı

Düşük zam teklifine karşı Howon işçileri patronu üretimi durdurarak uyardı. Yüzde 33’lük zam teklifi artırılmazsa işçiler üretimi yeniden durduracak.

Dış Politika

Almanya Başbakanı Scholz, Körfez’de ‘enerji’ turunda

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yeni enerji ortaklıkları arayışı kapsamında bugün BAE ve Katar’daydı.

Rusya’daki ‘seferberlik kaosu’ sürüyor: İnsanları çileden çıkarıyorlar

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatını başlatmasından 7 ay sonra seferberlik ilan etmesi Kremlin’in kendi destekçileri tarafından da eleştiriliyor.

Avrupa’nın Gündemi: Patronların otokrasisine karşı işçilerin demokrasisi

İngiltere’nin iki büyük limanındaki grev patron dünyası ile işçi dünyası arasındaki farka işaret ediyor. Almanya’da Uniper’in devlet tarafından kurtarılması Fransa’da Macron’un BM konuşması gündemde.

26 Eylül

İç Politika

Mersin’de polisevine silahlı saldırı: 1 polis hayatını kaybetti

Mersin Mezitli’deki polisevine yönelik saldırıda 1 polisle 1 sivil de yaralandı.

Babacan: Ortak aday, adaylığını ve yol haritasını kendisi açıklasın

DEVA Partisi lideri Babacan, Altılı Masa’nın geçiş sürecinin yol haritasını çizdiklerini ve haritanın cumhurbaşkanı adayı tarafından açıklanması gerektiğini belirtti.

Erkan Baş: İkinci turda oy verebileceğimiz bir adaya ilk turda neden oy vermeyelim?

Ortak adayın ilk turda belirlenmesi gerektiğini söyleyen Baş, ‘Muhalefet çok aday çıkardığında seçim döneminde iktidarla mücadele bir kenara bırakılıyor’ dedi.

Semra Güzel tek kişilik hücrede tutuluyor

Dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, 23 gündür tek kişilik hücrede tutuluyor.

SÜTAŞ’ın biyoenerji tesisinden sonra Bingöl’de balık ölümleri arttı

Bingöl Merkez’e bağlı Çeltiksuyu köyünde, Sütaş’ın tesislerine yakın bölgede balık ölümleri gerçekleşiyor. Tesisin kirliliğe neden olduğunu belirten köylüler çözüm istiyor.

Ekonomi

Gıda enflasyonu maaş zamlarını solladı: Açlık ve yoksulluk sınırında büyük artış

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, açlık sınırının eylülde 385 lira daha artarak 7 bin 667 liraya çıktığını duyurdu. Yoksulluk sınırı ise 22 bin 377 lirayı buldu.

Faiz kararlarının etkisi sürüyor: Dolar/TL, yeni haftaya rekor seviyesini tazeleyerek başladı

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın ikinci defa 100 baz puan faiz indirimine gitmesinin ardından 18,44 zirvesinde güne başladı. Dolar, önceki kapanışını 18,4114 seviyesinden yapmıştı.

Fed ekonomistinden KKM yorumu: Enflasyonu körüklüyor

Fed Finansal İstikrar Bölümü Ekonomisti Levent Altınoğlu KKM’nin enflasyonu körükleyen bir unsur olduğunu söyledi. Altınoğlu, “Verilere bakıldığında yıl başından bu yana kadar KKM’nin faiz ödemesi olarak Hazine ve Merkez Bankası’na toplamda yaklaşık 160 milyar TL’ye mal olduğu tahmin ediliyor. Bu ciddi bir tutar” diye konuştu.

AMB Başkanı Lagarde’dan ‘faiz artışlarına devam’ mesajı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense dahi faizlerin gelecek birkaç toplantıda daha artmaya devam edeceği mesajı verdi.

Dış Politika

İtalya seçmeni aşırı sağ dedi: Sağ blok yüzde 44 oy oranını geçti

İtalya’da dün yapılan genel seçimleri, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) ve liderlik ettiği sağ ittifak kazandı.

Avrupa’da yükselen aşırı sağ artık kemikleşti

İtalya’da aşırı sağın zaferi pek çok kişi için şaşırtıcı değil. Zira yıllardır Avrupa’da oylarını yükselten aşırı sağ partilerin çoğu kemikleşmiş kitleleri ile iktidar ortağı durumunda.

İran’da Mahsa Amini eylemleri 10. gününde sürdü: 18 gazeteci gözaltına alındı

İran’da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini’nin 13 Eylül’de başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltındayken şüpheli ölümü sonrası başlayan eylemler 10. gününü geride bıraktı.

Mahsa Amini eylemleri dünyaya yayıldı: Londra ve Paris’te polisle çatışma çıktı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltı sırasındaki şüpheli ölümünün ardından başlayan protestolar dünya geneline yayıldı. Fransa, İngiltere, Kanada, Irak ve Şili’de eylemler yapıldı.

27 Eylül

İç Politika

Erdoğan’dan polisevi saldırısı açıklaması: Yine muhalefeti hedef aldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de polisevine yönelik saldırıya ilişkin HDP ve CHP’yi hedef aldı. Erdoğan, “Bu teröristlerin hangisinin izini takip ederseniz edin ucu ya HDP ya CHP’nin gazeteci, siyasetçi diye sahip çıktığı kesimlere çıkar” dedi.

Kılıçdaroğlu: Teröre karşı ortak tavır, siyasetçi olarak görevimiz

Mersin’de polisevine düzenlenen saldırıyı kınayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu tür saldırılara karşı 85 milyonun ortak tavır takınması gerektiğini söyledi.

HDP: Mersin’deki saldırıyı kınıyoruz, amaç ortalığı bulandırmak

HDP, Mersin’de polisevine düzenlenen saldırıyı kınadı: Demokratik siyaset alanını daraltmak ve işlevsiz hale getirmek amacında olanların bu hesabını boşa çıkarmak hepimizin görevidir.

TİHV ve İHD, Mersin’deki saldırıyı kınadı

“Kamuoyundaki endişelerin giderilmesi, medya üzerinden üretilen spekülasyonlara ve nefret söylemine son verilmesi için derhal etkin soruşturma başlatılmalı, hakikat ortaya çıkarılmalı.

HDP ve Selahattin Demirtaş Mersin’deki saldırıyı kınadı

Selahattin Demirtaş mesajında “Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim” dedi. HDP de “Şiddet karşısında demokratik siyaseti ısrarla savunma ve uygulama tutumumuzu sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

‘OHAL’in maliyetleri’ raporu: Hukuk önünde hesabını soracağız

OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporu açıklandı, “OHAL döneminin sadece KHK’liler ve ailelerinin değil 84 milyonu etkileyen insan hakları ihlali ve ekonomik sorunlara dönüştüğünü gördük” denildi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a partisinden 1 yıl geçici ihraç cezası

Bolu Belediye Başkanı, CHP önceki dönem milletvekili Tanju Özcan, kendisinden tüp bebek konusunda yardımcı olmasını isteyen bir kadınla ilgili olarak bir TV programında yaptığı cinsiyetçi konuşmalar nedeniyle cezalandırıldı.

Davutoğlu’nun tanıklığından neden vazgeçildi?

Mahkemenin, Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi kararından vazgeçmesine tepki gösteren Diyarbakır Barosu, “Bu karar yüz kızartıcı bir skandal niteliğindedir” açıklaması yaptı.

Türkiyeli 427 sinemacıdan İran’daki protestolara destek

Türkiyeli sinemacıların, Jîna Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran’da başlayan protestolara destek için bir imza kampanyasına 427 sinema emekçisi destek verdi.

Ekonomi

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı’ndan resesyon uyarısı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo Iweala göstergelerin iyi olmadığını ve yaşanan krizler nedeniyle dünya ekonomisinin resesyona doğru ilerlediğini belirtti. DTÖ’nün gelecek ay ticarette büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi bekleniyor.

Dış Politika

“Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğüyle ilgili sözlerinin arkasında durmalı”

ABD’nin New York kentinde bir haftadır devam eden BM Genel Kurulu’nun son gününde kurula hitap eden Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, “Suriye topraklarındaki herhangi bir yasadışı askeri varlık uluslararası hukuka ve BM antlaşmasına aykırıdır” dedi.

Amini için protestolar sürüyor: BM’den “endişeliyiz” açıklaması

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Jîna Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto edenlere yönelik sert müdahaleler ve ülkedeki internet kısıtlamalarından “endişe duyduklarını” açıkladı. Protestolar Avrupa ve Amerika kıtalarında da devam etti.

Irak Dışişleri Bakanı: Türkiye, Zaxo için hâlâ özür dilemedi

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, Türkiye’nin Zaxo’da dokuz sivilin hayatını kaybettiği bombardıman hakkında “ortak soruşturma yürütülebilmesi için resmi bir yazı dahi göndermediğini” söyledi.

Ukrayna’dan Azov Taburu açıklaması: Erdoğan’ın korumasındalar

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komiseri, Türkiye’de kalacakları açıklanan Azov Taburu komutanlarına ilişkin “Erdoğan’ın şahsi garantisi altında iyi durumdalar” açıklamasında bulundu.

Ankara’dan Erdoğan için kullanılan ifadeye tepki: Almanya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, Alman siyasetçi FDP’li Wolfgang Kubicki’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “lağım faresi” demesi üzerine Almanya Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Küba referandumdan sonra eşcinsel evliliği ve evlat edinmeyi yasallaştırdı

Küba halkı, eşcinsel evlilik, evlat edinme ve çok daha fazlasının yasallaştırılmasını sağlamak için Pazar günü yeni aile yasası referandumu için oy kullandı.

Rusya, Edward Snowden’a vatandaşlık verdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, bir kararnameyle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Snowden’a Rusya vatandaşlığı verdi. Snowden, ABD istihbaratının gizli belgelerini sızdırması sonrası yargılanma endişesiyle Rusya’ya sığınmıştı.

Önerilen makale, söyleşi, haber analizler

2023 rampası Semerkant’tan çıkılır mı? (Fehim Taştekin)

Borsada neler oluyor? Spekülatörleri kurtarmak devletin görevi mi? (Barış Soydan)

İran’da Mahsa Amini eylemleri: Kadınlar çok kararlı (Savash Porgham ile söyleşi)

Erdoğan kaybedecek/kazanacak çünkü… (Yavuz Halat)

Şirketlere değil, 13 milyon öğrencinin beslenmesine kaynak aktarılmalı (Bülent Şık)

İtalya sandığa gidiyor: Tarihi seçimlerde kim kimdir? (Övgü Pınar)

İran’da derinleşen zorunlu başörtüsü krizi ve sokaklara yansımaları (Savash Porgham)

Işın Eliçin yazdı: İtalya’da faşizm esintileri ve Sol’un birbirini yemesi