14 Nisan

Suriye’ye yönelik operasyon

 • ABD Başkanı Donald Trump yaptığı basın açıklamasında İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’ye yönelik operasyonun başlatıldığını duyurdu. Operasyon kapsamında Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda hedef alındı. ABD, operasyonda İran destekli güçlerin de hedef alındığını duyurdu. Pentagon’dan yapılan son açıklamaya göre operasyonun ilk adımı tamamlandı.
 • Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hava savunma sistemlerinin ABD, Britanya ve Fransa’nın saldırısı sırasında fırlatılan 103 füzenin 71’ini önlediğini belirtti.
 • Türkiye, Suriye’nin güneyindeki bazı tesislere yönelik füze saldırısına destek verdi.
 • ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki hava saldırıları sonrası BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağıran Rusya’nın Konsey’e sunduğu karar tasarısı reddedildi. Tasarı, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik “saldırganlıklarının” kınanması çağrısı yapıyordu.
 • Rusya’nın dışında sadece Çin ve Bolivya tasarıya destek verdi.
 • https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/04/15/kuresel-kustahligin-yuzunu-kurtaran-105-salvo/

Erdoğan: Yapılan Operasyonu Doğru Buluyoruz

 • ABD, Fransa ve Britanya’nın Suriye’yi vurmasına Türkiye’den ilk tepki Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık tarafından bu sabah yapılan açıklamada, “Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.
 • İngiltere Başbakanı May ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan, May’e “kimyasal silah kullanımını öteden beri kınadığını” söyledi. Başbakan Yıldırım ise “Operasyonu olumlu buluyoruz” dedi.

OHAL Komisyonu 12 Bin Karar Verdi, 96 Bin 660 Başvuru Karar Bekliyor

 • OHAL Komisyonu, bugüne dek komisyona 108 bin 660 başvuru yapıldığını, 12 bin başvuru dosyasının karara bağlandığını, 96 bin 660 dosyanın incelemesinin devam ettiğini açıkladı. 12 bin başvurudan 9 bin 700’ü reddedildi.

“HADIM” ÖNERİSİNE KARŞI KAMPANYA“Yasa Koyucu Hekim Olamaz”

 • Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, cinsel istismara karşı “hadım” uygulamasına karşı başlattığı kampanyada “Yasa koyucu hekim olamaz” diyor.

15 Nisan

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye’deki hedeflerini gerçekleştirene kadar ülkeden askerlerini çekmeyeceğini açıkladı.

 • Fox News’a konuşan Haley, hedeflerinin “kimyasal silahların ABD çıkarlarına tehlike oluşturacak şekilde kullanılmayacağını garanti altına almak”, “IŞİD’in yenilgiye uğratılması” ve “İran’a karşı avantaj sağlanması” olduğunu söyledi. Haley, “Amerikan askerlerinin eve döndüğünü görmek bizim amacımız ama bu hedeflere ulaşana dek çekilmeyeceğiz” dedi.

Demirtaş Davası

 • Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder’e çözüm süreci döneminde yaptıkları konuşma nedeniyle dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra açılan davada, fezlekede olmayan suçun iddianameye eklenmesi, dosyaların birleşme talebinin reddedilmesi ve pek çok temel talebin kabul edilmemesi, parti içinde ceza verileceği yorumlarına neden oldu.
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davadaki savunması için, “Bence bu siyasi tarihimizde önemli savunmalardan biri olacak, tıpkı Deniz’lerin savunmasında olduğu gibi” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun 17 Nisan’da açıklayacağı Türkiye raporuna ilişkin ayrıntılar belli oldu.

 • Türkiye’ye yönelik eleştirilerin yer alan raporda özellikle hukuk devleti ilkelerinin uygulanmasında gerileme olduğu ve Türkiye’nin AB yolundan uzaklaştığı tespiti yer alıyor. Reuters’a konuşan yetkililer, bu yılki raporun bugüne dek ‘en kötü karne’ olacağını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklandığı soruşturmayı haberleştiren Evrensel muhabiri Cansu Pişkin hakkında soruşturma başlatıldı.

 • Soruşturma açılan haberde, üniversite içerisinde ‘Afrin lokumu’ dağıtılmasına karşı çıkan öğrencilerden 15’inin gözaltına alınmasının ardından görevlendirilen savcının, öğrencilerin adliyeye sevk edildiği 3 Nisan günü değiştirildiği aktarılmıştı.Öğrencilerin adliyeye çıkarıldığı gün soruşturmaya atanan savcının, daha önce bir iddianamede, HDP’den  ‘terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak bahsettiği bilgisine yer verilmişti.

CHP OHAL’e karşı 81 ilde sokağa çıkıyor.

 • OHAL’in 7’nci kez uzatılması teklifi 18 Nisan’da Meclis’te görüşülecek. CHP, 16 Nisan’da ‘OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz’ sloganıyla 81 ilde oturma eylemi yapacak.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti, 5 asker yaralandı.

 • DHA’nın geçtiği habere göre, jandarma timlerince Doğubayazıt ilçesinin Ağrı Dağı bölgesindeki kırsal kesiminde yürütülen operasyon sırasında çatışma yaşandı.

Prof. Dr. Yalçın Karatepe, dolardaki artışın nedenlerini ve Türkiye ekonomisi üzerinde yaratacağı etkileri Charles Dickens’ın ünlü romanı İki Şehrin Hikâyesi’nin giriş cümlesinde yazılanlardan hareketle değerlendirdi.

Yüz Kadın, Yüz Replik, Yüz İtiraz

 • TBMM’de kadınların sahneye çıkarılmaması “Yüz Kadın Yüz Replik” performansıyla Kenter Tiyatrosu sahnesinde protesto edildi. Yüz kadından yüz replik, art arda okunduğunda bize dair bir hikaye anlatıyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir Tabip Odası seçimlerini, Demokratik Katılım Grubu kazandı.

 • Seçimde mevcut yönetimde olan “Demokratik Katılım Grubu” ile “Cumhuriyetçi Hekimler”, “Türk Hekimleri Birliği”, “Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu” olmak üzere dört farklı grup yarıştı. Seçilen yönetimlerde kadınların önemli görevlerde yer alması dikkat çekti.

Macaristan ayakta: Benim başkanım değil!

 • Otoriter eğilimli Victor Orban’ın Macaristan’da anayasayı değiştirecek parlamento çoğunluğuna ulaşması, onbinlerce kişiyi sokağa döktü. Göstericiler, oyların yeniden sayılmasını ve muhalefetten iktidara karşı birleşmesini istedi.

 

16 Nisan

CHP ‘OHAL değil demokrasi’ sloganıyla sokakta

 • CHP, bugün Türkiye’nin bütün kentlerinde ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla oturma eylemi yaptı. İstanbul’da polis Taksim Meydanı’nı kapatınca oturma eylemi İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirildi. Ankara’daki eylemin adresi, Güvenpark’tı. İzmir’deki eyleme çok sayıda parti yöneticisi ve milletvekili de katıldı. Diyarbakır’daki oturma eylemine HDP’liler de destek verdi.
 • http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/958854/HDP_yi_denkleme_katmak.html

ŞIRNAK’ta Çatışma

 • ŞIRNAK’ta, Kuyutepe üs bölgesine PKK’lilerin uzun namlulu silah ve roketatarlarla düzenlediği saldırıda 3 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı.

Ayşe öğretmen bebeğiyle cezaevine giriyor

 • Kürt illerinde 2015 yılındaki sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sona ermesi için “Çocuklar ölmesin” diye çağrı yapan öğretmen Ayşe Çelik’in aldığı hapis cezası için verilen erteleme süresi 20 Nisan’da sona eriyor. AYM’den farklı karar çıkmazsa Çelik, 6 aylık bebeğiyle birlikte cuma günü cezaevine girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği” önceki gün yayımlandı.

 • Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan dershanelerin ve özel etüt merkezlerinin yerini halk eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları alacak. Yönetmelik çerçevesinde açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarını da, mezun durumdaki öğrencilerin yanı sıra örgün eğitime devam eden öğrencilere de eğitim verileceği öğrenildi. Müfredatın örgün eğitim müfredatıyla sınırlı tutulmasını isteyen MEB, kursların fiziki kapasitesi yeterli olan resmi ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve ortaöğretim kurularında açılabileceğini duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten YPG açıklaması

 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik hava harekatına ilişkin tutumunu takdir ettiğini söyledi.
 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Stoltenberg’in açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:
 • “ABD, İngiltere ve Fransa ellerindeki tüm istihbarat bilgilerini bizimle paylaştı. Bugüne kadar çıkan tüm sonuçlar kimyasal saldırıyı Esad rejiminin yaptığını gösteriyor. Orada daha fazla nüfusa sahip olan da zaten Esad rejimi ve Rusya.

Türkiye’nin pozisyonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Rusya, İran ve Türkiye’nin ortak Suriye kararları var ancak operasyonda Batı’ya yakın durdu. 

 • Türkiye’nin güçlü mesajını takdir ediyorum. Rusya’nın da bölgede Esad rejimine verdiği destek açısından Türkiye’nin öneminin altını çizmek lazım. Türkiye çok değerli bir NATO müttefiki.

Türkiye Rusya’dan gelen endirekt destekle terör örgütü YPG’ye karşı Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştirdi. Erdoğan da NATO’dan yeterli desteğin gelmediği eleştirilerin de bulundu. Türkiye’ye destek için bir planınız var mı? 

 • NATO Türkiye’nin ittifaka yaptığı katkıdan memnundur. Türkiye NATO için önemlidir. 

Amerika Birleşik Devletleri YPG’ye destek veriyor. Bu noktada Türkiye ile ABD arasında çatışma ve gerilimin yükselmesini bekliyor musunuz?

Avrupa Birliği Bakanları Suriye konulu toplantı için Brüksel’de bir araya geldi.

 • Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Brüksel’de gerçekleşen toplantıda İran ve Rusya’ya seslenerek, iki ülkeyi, Cenevre öncesi anlamlı bir müzakere tablosu için Suriye Devlet Başkanı Esad üzerindeki etkilerini kullanmak üzere çalışmaya davet etti.
 • Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İngiltere’nin Rusya’nın OPCW heyetinin Duma’daki çalışmalarını engellediği iddialarını yalanladı ve “Suriye’ye yeni bir ABD saldırısının cevabı daha sert olur” dedi.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD ve İngiltere ile birlikte yaptıkları saldırıyla ilgili “Bu saldırılarla Ruslar ve Türkler’i bu konuda ayırdık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda ise Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye operasyonunu görüştü.

 • Stoltenberg ile olan görüşmede, NATO üyesi ülkelerin terörün her türüne karşı dayanışma ve kararlılıkla mücadele etmelerinin öneminin vurgulandığı belirtildi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü. Şam rejiminin Duma’da kimyasal silah kullanması üzerine ABD, İngiltere ve Fransa tarafından gerçekleştirilen operasyona değinen Erdoğan ve Merkel, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi süreçte ilerleme sağlanması için somut adımlar atılması gerektiğini” vurguladı.

AB: Afrin Operasyonu, Suriye’deki insani durumu daha zor hale getirdi.

 • AB dışişleri bakanları: Türk ordusunun harekatının ardından Afrin’de olmak üzere, Suriye’nin kuzeybatısındaki insani durumun kötüye gitmesinden derin endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Soğuk Savaş’tan daha kötü bir durumla karşı karşıyayız.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de Doğu Guta’nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırının “tezgahlandığını” savundu.

Sabahat Akkiraz’dan Ferdi Tayfur’a yanıt: Sanatçının körlüğünü anlayamam.

 • Ferdi Tayfur’un “‘Kime baskı yaptılar? Ne baskısı?” sözlerine Türk halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz cevap verdi: Ben gördüm, Erdal Erzincan gördü. Hayır türküsü yaptık diye yasaklandık

Nafaka taslağının detayları ortaya çıktı

 • Gerici ve muhafazakar yayın organlarının kampanyaya dönüştürdüğü “Müebbet nafaka bitsin” kampanyası sonuç vermek üzere. Bakanlık, kadınlara ömür boyu nafakayı kaldırmaya hazırlanıyor. Tasarıya kadın örgütleri tepkili: “Bu düzenleme ile kadınlara ‘Boşanma, otur evinde’ diyorlar. Bu dayatmayı kabul etmeyeceğiz.”

Şekerden de Cengiz çıktı… 300 bin sermayeli şirketle 330 milyonluk fabrikayı aldı.

 • 300 bin TL sermaye ile kurulan, 330 milyon TL’ye Kırşehir Şeker Fabrikası’nı alan Tutgu Gıda’nın sırrı çözüldü. Şirketin sahibi İsmail Doğan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Duygu Mühendislik İnşaat’ın, iktidara yakın işadamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’ın “alt yüklenici”si olduğu ortaya çıktı.

Mahfi Eğilmez: Türkiye’nin 2023’te ilk 10 ekonomi arasına girmesi artık hayal bile değil.

 • Türkiye cari fiyatlarla GSYH sıralamasında 17’nci sırada yer alıyor. 2000’de de 2017’de de yeri değişmemiş durumda. Bu 18 yıllık geçmişe bakıldığında 2023’te ilk 10 ekonomi arasına girmenin artık hayal bile olması mümkün görünmüyor… 2000 yılında dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi konumundayken 2017’de aynı yerde bulunuyor. Kişi başına gelir açısından rakipleri 20 bin Dolar düzeyine ilerlerken Türkiye, 10 bin Dolar düzeyinde yani orta gelir tuzağında sıkışıp kalmış görünüyor.
 • https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2018/04/16/mahfi-egilmez-turkiyenin-2023de-ilk-10-ekonomi-arasina-girmesi-artik-hayal-bile-degil/

 

17 Nisan

AB Türkiye İlerleme Raporunun Tam Metni

MGK: OHAL Uzatılsın.

 • Erdoğan başkanlığında toplanan MGK, OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulundu.

Bahçeli Erken Seçim İçin Tarih Verdi.

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim işareti verdi. Bahçeli, “Bu şartlarda altında Türkiye’nin seçim için 3 Kasım 2019’u beklemesi mümkün değil. 26 Ağustos’ta seçime gidilmelidir” dedi.

Eliaçık’ın İstanbul’u terk etmemesine karar verdi.  

 • Bir internet sitesinde yazdığı yazılarda ve yaptığı konuşmalarda terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanan Yazar İhsan Eliaçık, “Silahlı terör örgütü propagandası” yapmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hüküm kesinleşene kadar Eliaçık’ın İstanbul’u terk etmemesine karar verdi.  

Robert Fisk, Suriye’de kimyasal silah kullanılmadığını açıkladı. 

 

18 Nisan

OHAL’de baskın seçim… İttifak ‘demokrasisiz seçim’ dedi

 • OHAL’in 7. kez TBMM’de uzatıldığı gün Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin 24 Haziran 2018’de yapılacağını açıkladı. AKP’nin, Bahçeli’nin 26 Ağustos önerisine karşı 24 Haziran’da seçim kararı almasının altında birkaç noktada süreci lehine çevirme hedefinin yattığı belirtiliyor. Onlardan biri de muhalefeti hazırlıksız yakalamak.

Hükümete yakın gazetelerin köşe yazarları erken seçim için ne dedi?

 • Bahçeli’nin dün yaptığı ‘erken seçim’ çağrısı hükümete yakın medyanın köşe yazarları tarafından temkinli karşılandı. Bazı yazarlar ise Bahçeli’nin çağrısına kuşkuyla yaklaştı.

Erken seçim: Bu gelen bambaşka bir kriz (Bahadır Özgür).

 • Tünelin ucundaki kriz, ne 1994’e ne de 2001’e benziyor. Öyle özelleştirmeyle, kemer sıkmayla, bir kesime fatura çıkarmayla aşılabilecek gibi de durmuyor. Erken seçim tam da bu yüzden gündemde. Duvara toslamadan henüz, siyasi ikbali garantiye alma çabasıdır. Ama bir de Erdoğan kadim piyasa gücü IMF’yi anmaya başladı ki, işte o zaman bambaşka bir tablo çıkabilir karşımıza.
 • https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2018/04/18/erken-secim-bu-gelen-bambaska-bir-kriz/

Ülkü Ocakları’ndan Yaşar Okuyan’a tehdit

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tek başına seçime girip, barajı geçmesi durumunda Tandoğan Meydanı’nda “anıracağını” söyleyen Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan’a Ülkü Ocakları’ndan ‘tehdit’ geldi. Okuyan, ‘yaşı genç’ yanıtını verdi.

Hava Kuvvetleri’nde büyük operasyon

 • Başsavcılık, Hava Kuvvetleri’nde görevli 16 albay, 9 yarbay olmak üzere toplam 25 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Ayrıca Deniz Kuvvetleri’ndeki askerlerden sorumlu imam oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı.

ETHA muhabiri Demirci tutuklandı.

 • Mahkeme ETHA muhabiri Demirci’nin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamalarıyla tutuklanmasına karar verdi. ETHA muhabiri Adil Demirci dün akşam tutuklandı.

AP Türkiye Raportörü Piri’nin açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan, AB İlerleme Raporu’na tepki

 • Dışişleri Bakanlığı, AB’nin Türkiye hakkında yayınladığı ilerleme raporuna tepki gösterdi. AB’nin Türkiye’yi eleştirdiği konularda taraflı ve kendi değerleriyle ters düşen bir noktada olduğu belirtilirken, “tüm olumsuzluklara rağmen AB’ye üyelik stratejik önceliğimiz olarak kalacaktır” denildi.

S-400 füze sistemleri

 • ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemler satın almasının yaptırım uygulanmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Akademisyen Yargılamaları

Boğaziçili Tutuklu Kadın Öğrencilerden Mektup Var

İmam hatiplilerden ‘deist’ sorular.

 • Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın ve Ensar Vakfı, deizm tartışmaları sürerken gençleri deizme yönelten tartışmaları kitaplaştırdı. Sorular arasında “Allah kötülüklere neden engel olmaz?”, “Allah bizim cennete ve cehenneme gireceğimizi biliyor neden bizi imtihan ediyor?”, “Adem’le Havva dünyaya nasıl geldiler?” gibi ifadeler yer alıyor.

HDP, Êzidîlerin Çarşema Sor bayramını kutladı.

 • Êzidîler Çarşema Sor bayramını kutluyor. HDP, Êzidîlerin bayramını selamladı.

İstismar suçu işleyen çocuk olursa ne olacak?

 • Çocuklara yönelik cinsel istismar suçu işleyenlerin cezasını arttıran tasarı, “Peki fail de çocuk olursa ne olacak?” sorusuna yol açtı. CHP, HDP ve MHP milletvekilleri “akran hukuku”na dikkat çekerek bu durumun yeniden düzenlenmesini istedi. 

23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri adayları açıklandı

 • Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında ödül veren “Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri”nin adayları belli oldu. Sadri Alışık Oyuncu Ödüllerinin 23’sü bu yıl 7 Mayıs’ta saat 20.30’da MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşecek.

Sinema- Dram
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Algı
Eke “Kaygı”, Başak Köklükaya “İşe Yarar
Bir Şey”, Ecem Uzun “Koca Dünya”.
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Ahmet
Mümtaz Taylan “Daha”, Muhammet
Uzuner “Taş”, Serkan Ercan “Tarla”.

Sinema- Komedi
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Demet
Evgar “Aile Arasında”, Seda Bakan
“Arif V 216”, Yasemin Conka “Yaşamak
Güzel Şey”. Yılın En Başarılı Erkek
Oyuncusu: Cem Yılmaz “Arif V 216”,
Engin Günaydın “Aile Arasında”, Ozan
Güven “Arif V 216”.

Özel Ödüller
AYHAN IŞIK ÖZEL ÖDÜLÜ: Fatih Artman
EKREM BORA YILIN EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN
OYUNCU ÖDÜLÜ: Hayat Van Eck
“Daha”.
SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ: Çiğdem
Selışık Onat
ONUR ÖDÜLÜ: Halil Ergün, Kayhan
Yıldızoğlu, Süleyman Turan

Tiyatro Ödülleri
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Aysel
Yıldırım “Zabe” BGST, Pervin Bağdat
“Kürklü Venüs” Yolcu Tiyatro, Seray
Gözler “Alyoşa” İstanbul Devlet Tiyatroları.
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Bedir
Bedir “Kardeşlerimi Arıyorum” Bakırköy
Belediye Tiyatrosu, Mert Fırat
“Joseph K” Dasdas, Serkan Altunorak
“Killology” Craft Tiyatro.

Türkiye, Dubaililerin altın cenneti oldu

 • BAE’de gelen vergi, Dubaili sarrafı Kuyumcukent’te iş sahibi yaparken yerli üretici de Arap müşteriyi kaptırmaktan şikâyetçi.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nin yüzde 5 gümrük ve yüzde 5 KDV getirmesi sonrasında Dubai’den yaklaşık 100 altın firması Türkiye’ye taşındı. Yenibosna’da bulunan üç katlı Kuyumcukent Alışveriş Merkezi’nde inen Türkçe tabelalarının yerini Arapça tabelalar aldı. Firmaların yüzde 90’ını Dubai merkezli altın şirketleri oluşturuyor. Boş mağazalarda ise Dubai’den gelecek yeni altın firmaları için dekorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.
 • Dubaililer ile çalışan Türk kuyumcular bu durumdan çok memnunken, diğer Türk kuyumcular ise Dubaili akınına tepkili. Türk kuyumcular, “Bizim ekmek kapımız elimizden alındı. Arap alıcılar bizden alışveriş yapacakken, şimdi Dubaili satıcılardan alışveriş yapıyorlar. Bu durumdan Dubaililerle çalışan Türk kuyumcular dışında, diğer kuyumcuların memnun olması mümkün değil” dedi. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık ise “haksız rekabetten” yakındı.

 

19 Nisan

Erken seçim kararını dünya basını böyle gördü: “Asıl neden ekonomik çöküş”.

 • AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran’da erken seçim yapacağını açıklaması dünya medyasının da ilgisini çekti. Ajanslar kararı flaş haber olarak duyururken, yabancı gazeteler erken seçim kararının arkasında bozulan ekonomik dengeler ve İYİ Parti korkusu olduğu vurgulandı.

Seçime götüren rakamlar

Erdoğan 3 ismi çözüm süreci için mi İngiltere’ye gönderdi?

 • 11 Nisan Çarşamba günü AKP Grup Başkanvekili Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız ve İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Democratic Progress Institute’da (DPI) bir dizi temaslarda bulundu.
 • Görüşmeye dair Türkiye medyasında hemen hiç haber çıkmazken, Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan, 19 Nisan tarihli köşe yazısında, temasların Kürtlerle çözüm sürecinin yeniden başlatılması amacını taşıdığını iddia etti.

Akademisyen YArgılamaları

HDP’li Irmak ve Baydemir’in Vekilliği Düşürüldü

 • Haklarındaki kesinleşmiş yargı kararları nedeniyle HDP’li Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekilliği düşürüldü. HDP Grubu’nda düşürülen milletvekili sayısı 11’e yükseldi.

 

20 Nisan

Erken Seçim Önergesi Meclis’te Kabul Edildi

 • AKP ve MHP’nin, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018’de yapılmasına ilişkin ortak seçim önergesinin kabul edilerek, yasalaştı.

Erdoğan: “Kürt Seçmenin Bizden Uzaklaşmasına Göz Yummayacağız”

 • Erken seçim kararına ilişkin açıklamasında Kürt seçmen konusunda uyarıda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifak yapıyoruz diye Kürt seçmenin bizden uzaklaşmasına göz yummayacağız” dedi.

“Çocuklar, Anneler Öldürülüyor, Sessiz Kalmayın” Diyen Ayşe Öğretmen Hapse Girdi

 • Ayşe Çelik “Terör propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada aldığı bir yıl üç ay hapis cezasını yatmak üzere Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne girdi.

Ermeni Soykırımının Tanınması İçin Kanun Teklifi

 • HDP Vekili Garo Paylan 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımının tanınması, soykırım faillerinin isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılması ve Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ 2017 RAPORU

Sinop’ta Nükleer Karşıtlarına Miting Yasağı

 • Sinop’ta Nükleer Karşı Platform’un bu hafta sonu düzenleyeceği “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitingi yasaklandı. HDP’li Murat Çepni, “Hiçbir iktidar bu tip yasakçı politikalarla ayakta kalamaz” dedi.

Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Vasıf Öngören Özel Ödülü

 • Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde ‘Vasıf Öngören Özel Ödülü”nü alan Cüneyt Yalaz; “Bu ödülü son günlerde çok içimizi sızlatan bir grup insanla paylaşmak istiyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nde haksız yere barış istedikleri için gözaltına alınan, tutuklanan öğrencilere adamak istiyorum…” dedi.

 

21 Nisan

HDP ile de ittifak olabilir mi?

ABD DIŞİŞLERİNDEN İNSAN HAKLARI RAPORU

 

22 Nisan

CHP’li 15 milletvekili İYİ Parti’ye geçti.

 • İYİ Parti’nin seçimlere katılabilmesi için, 15 CHP’li milletvekili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı. CHP heyeti, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek 15 milletvekilinin isimleri tek tek açıklandı. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Bu adım demokrasinin önüne koyulan tuzağı kaldırma adımıdır” dedi.

Türkiye’den ABD’ye tepki

 • Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin insan hakları raporuna tepki gösterdi. ABD’ye FETÖ suçlaması yöneltildi.

Ankara Valiliği ODTÜ Şenliği’nin Süresini Kısalttı

 • ODTÜ’de bu yıl yapılacak dört günlük 32. Bahar Şenliği’nin Ankara Valiliği’nin yasağı nedeniyle yalnızca bir gün yapılacağı belirtildi.

NÜKLEER KARŞI PLATFORM

 • “Çernobil’den Beri Söylenen Nükleer Yalanlara İnanmıyoruz”
 • Çernobil’in 32. Yılında “Balkona değil Sokağa çık!” sloganıyla Sinop Nükleer Karşı Platform tarafından yapılması planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu mitingin yasaklanması İstanbul’da Beşiktaş’ta protesto edildi.

23 Nisan

Kılıçdaroğlu: Kimse bu Gazi Meclis’in yetkilerini başkasına devredemez

 • Meclis’te, 23 Nisan özel oturumunda konuşma yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “20 Temmuz darbesini reddediyorum. Kimse bu Gazi Meclis’in yetkilerini başkasına devredemez. Demokrasilerde seçilmişler millete hesap vermekle yükümlüdürler” dedi.

23 Nisan oturumunda OHAL gerginliği… Kılıçdaroğlu ’20 Temmuz darbesi’ deyince Meclis karıştı.

 • TBMM’nin kuruluşunun 98. yıldönümünde Genel Kurul’da düzenlenen özel oturumda OHAL kavgası yaşandı. Kılıçdaroğlu konuşurken AKP ve MHP sıralarından yuhalama sesleri duyuldu. Tartışmaya AKP Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş ve CHP”li Özgür Özel ve Başbakan Binali Yıldırım da dahil olunca Meclis Başkanı İsmail Kahraman devreye girdi.

‘MHP’li 5 vekil İYİ Parti’ye geçiyor’ iddiasına “geçmeyecek” diyemedi, “göreceğiz” dedi

 • 5 MHP’li vekilin İYİ Parti’ye geçeceği iddiasını değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Bugün itibarı ile herhangi bir durum söz konusu değil. Bunların abidik gubidik işlerinden sonra giden olur mu, göreceğiz. Söz konusu olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Erdoğan’ın sitemde bulunduğu YSK Başkanı: İYİ Parti kararı oybirliği ile alındı.

 • YSK Başkanı Sadi Güven, “İYİ Parti’nin seçimlere girebileceğini erken açıkladıklarını aktardı. Güven İYİ Parti’nin seçimlere girip giremeyeceğine ilişkin, kararın oy birliği ile alındığını sözlerine ekledi” dedi.

CHP’li Vekil Aksünger HDP’ye İttifak Çağrısı Yaptı

Üniversitelerin bölünmesi:

 • İstanbul Üniversitesi’ndeki (İÜ) akademisyenler, üniversitelerindeki bazı fakültelerin ayrılıp başka bir üniversite çatısı altına alınmasına tepki gösterdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Kihtir Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Kararın insani boyutu yoktur. Karar, öğrenciler, öğretim üyeleri ve idari personel için ciddi bir travmadır. Öğrenciliğim ile birlikte 30 yılımı İÜ bünyesinde tamamladım, taslak karardan dolayı çok ama çok üzgünüm, yüreğimi sıkıştıran bu kararı eleştirmeye ve aktif demokratik tepkimi vermeye devam edeceğim” diye konuştu.

Yaşam Savunucularından Çağrı: 1 Mayıs Dolgu Alanda Kutlanamaz

 • 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın İstanbul, Maltepe dolgu alanında kutlanılması kararı doğa ve yaşam savunucularının tepkisiyle karşılaştı.
 • İstanbul Kent Savunması, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın İstanbul, Maltepe’de kutlanacağını duyuran emek ve meslek örgütlerine seslendi.
 • Doğa ve yaşam savunucuları yaptıkları açıklamada Maltepe’nin dolgu alan alan olduğunu ve olası bir deprem durumunda risk taşıdığını hatırlattı:
 • “TMMOB tarafından Maltepe dolgu alanına karşı açılan dava dilekçesinde alanın hukuksuzluğu davadaki bilirkişi raporlarıyla tescillenmiş durumdayken binlerce işçiyi, emekçiyi, yurttaşı böyle bir alana çağırmanın derin çelişkisi büyük şaşkınlık yaratmıştır. Başta TMMOB olmak üzere DİSK, KESK, TTB ve diğer tüm siyasi örgütlerin 1 Mayıs’ta, Maltepe dolgu alanına yaptıkları çağrıyı geri çekerek bu yanlıştan döneceklerini umuyoruz.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından da kutlandı.

 • TSK’nin hem sosyal medya hesabından, hem de resmi sitesinde Sanki Her Tarafta Var Bir Düğün şarkısı paylaşıldı. Şarkının söz yazarı ise Saip Egüz… Yazdığı birçok çocuk şarkısıyla bilinen Saip Egüz, TRT’de çocuk korolarının kurulmasına da öncülük etti.  Onlarca yıldır bilinen bu şarkının aslı üç kıtadan oluşuyor. TSK’nin yayınladığında ise şarkının sadece birinci ve üçüncü kıtası var.  Üçüncü kıtada sansürlenen sözler şöyle: “İşte, bugün bir meclis kuruldu / Sonra hemen padişah kovuldu.”

Kıyafetleri nedeniyle kız çocuklarının gösterisini yarıda kestiler

 • Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’ndeki Kazanlı İlkokulu’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları sırasında 3. sınıf öğrencisi kız çocuklarının gösterisi kıyafatleri gerekçe gösterilerek yarıda kesildi ve çocuklar sahneden çıkarıldı… 1 aydır hazırlandıkları gösteri yarım kalması üzerine çocuklar gözyaşı döktü. Gösteriyi izleyen Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, gazetemize yaptığı açıklamada, “O yaşta çocuklara uygun elbiseler değildi. Çocukların kıyafeti eğitim ortamına uygun değildi” dedi. Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Eğitimdeki gerici kuşatmanın ne aşamaya geldiğinin ve hangi makam düzeyine ulaşıldığının çok net ve çarpıcı örneği” diye konuştu.

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan istifa etti

 • Hükümet karşıtı protestoların devam ettiği Ermenistan’da sıcak gelişmeler yaşanıyor.
 • Bugün, başkent Erivan’da askeri üniformalı yüzlerce Ermeni hükümet karşıtı protestolara katılmıştı. Bu gösteriden sonra önemli bir gelime daha yaşandı. Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan istifa etti.

Macron: Savaş sonrası yeni Suriye’yi inşa etmeliyiz

 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD, Fransa ve müttefiklerinin savaş sonrası yeni Suriye’yi inşa etmek için bölgede kalması gerektiğini söyledi.

Almanya’dan Rusya açıklaması

 • Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Almanya ile Rusya’nın daha yakın birliktelikler kurması gerektiğini söyledi.
 • Alman Bakan, Rusya’nın Kırım ile yaşadığı problemler, Donbass’ta yaşanan çatışmalar ve özelikle Suriye’deki gelişmelerin ülkenin dış ilişkilerinin gelişmesinin önünde büyük engel arz ettiğini belirtti.
 • Rusya’nın Belarus’un başkenti Minsk’te, 11-12 Şubat 2015 tarihinde, Ukrayna’nın doğusundaki sivil savaşın çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa arasında yapılan Minsk Anlaşması’na bağlı kalması gerektiğini kaydeden Leyen, “Batı’nın da birlik ve güç için Rusya ile diyalog kurmaya hazır olması gerek” şeklinde konuştu.

Almanya’dan ‘seçim’ kararı: İzin verilmeyecek.

 • Avusturya ve Hollanda’dan sonra Almanya da Türk siyasetçilerin seçim kampanyası yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Açıklama Almanya Dışişleri Bakanı’ndan geldi. Bakan, Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını dilediğini vurguladı.

İsrailli Bakan, Natalie Portman’dan Özür İstedi

 • İsrail’de yaşananlardan dolayı Genesis Ödül törenine katılmayı vicdanen kabul edemediğini açıklayan oyuncu Natalie Portman için İsrail Enerji Bakanı, “Ciddi bir hata yaptı; İsrail’e özür borçlu” dedi.

Guillermo Cano Ödülü Mısırlı Gazeteci Shawkan’a

 • UNESCO’nun Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü Mısırlı tutuklu fotomuhabiri Mahmoud Abu Zeid’e (Shawkan) verildi.

 

24 Nisan

Erdoğan’la sürpriz görüşme sonrası Arınç’tan ilk açıklama

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam Beştepe’de eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Arınç, buluşmanın olumlu geçtiğini ve devamının geleceğini söyledi.

Bahçeli’den flaş Abdullah Gül açıklaması: Hançer vurmanın kıyısındadır

 • MHP Lideri Bahçeli Twitter üzerinden cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin Abdullah Gül’ü ve muhalefeti hedef alarak sert açıklamalarda bulundu.

Ufuk Uras cumhurbaşkanlığı için o ismi işaret etti

 • Ufuk Uras, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini söyledi.

CHP’li Bekaroğlu’ndan ittifak açıklaması: ‘İYİ Parti’nin HDP şartı’.

 • CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İyi Parti’nin HDP’nin dahil edilmemesi şartıyla CHP’den gelen ‘sıfır baraj’ önerisine olumlu baktığını söyledi.
 • CHP’nin ‘Cumhurbaşkanı İttifakı’ karşısındaki yaklaşımının, seçime girebileceği açıklanan 7 partiyle ortak hareket etmek olduğunu kaydeden CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Herhangi bir seçim çevresinde seçilecek kadar oy aldıklarında, baraja takılmayacaklar. Aldıkları oy kadar vekil çıkarabilecekler. Bunu öncelikle İYİ parti, Saadet Partisi gibi daha büyük partilerle müzakere ediyoruz” dedi. HDP ile de görüştüklerini ifade eden Bekaroğlu, HDP’li yöneticilerin ‘değişik nedenlerle kendileriyle ittifak yapılmamasını anlayışla karşıladığını söyledi.
 • Yapılan araştırmaların, HDP, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin oylarının bir araya toplanması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında alternatif yaratılabileceğini ortaya koyduğuna dikkat çeken Bekaroğlu, “Ayrı ayrı topladığınızda Erdoğan kazanıyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı için gösterilecek ortak adayın, “farkı ortaya koyacak, sözünü söyleyecek ve farkı anlatacak” bir isim olması gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün adaylığına ilişkin de “Gül etrafında yapılacak birleşme seçimlerin kazanılma şansını artırır” yorumunda bulundu. 
 • https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/04/23/chp-iyi-ittifakinin-muhtemel-etkileri/

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Seçimlere Türkiye’nin adayı ile gireceğiz

 • Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında, “7 Haziran’da yarım bıraktığımız işi de 24 Haziran’da tamamlayacağız. Kendi adayımızla gireceğiz emek ve demokrasi güçlerinin sesi olacağız. Türkiye’nin adayı ile gireceğiz. Türkiye partisi olduğumuz için Türkiye adayı ile gireceğiz. Biz hakikatin sesiyiz. Güçlü adayla gireceğiz” dedi.
 • HDP’li Ahmet Türk’ten Demirtaş açıklaması: Toplum tarafından güçlü bir talep var. Ahmet Türk “Sonuçta partimizin yetkili kurulları bugün-yarın toplanır, bu konuda gelen tepkileri değerlendirerek bir karara varır ve ona göre adayını belirler. Ama Selahattin Bey’in adı etrafında toplum tarafından güçlü bir talebin olduğunu da görüyorum açıkçası” dedi.

Erbakan Ödülleri törenine, Gül ile Karamollaoğlu birlikte giriş yaptı

 • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erbakan Ödülleri törenine birlikte giriş yaptı.

AKPM

 • Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), mevcut koşullarda düzenlenecek seçimlerin “Avrupa kriterlerine uygun olmayacağı” gerekçesiyle Türk hükümetine 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısında bulundu. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/963357/AKPM_den_Turkiye_ye__secimi_erteleyin__cagrisi.html
 • Bozdağ’dan AKPM’ye tepki: Bu çağrı, Türkiye’nin içişlerine müdahaledir. Bozdağ, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin ‘Seçimleri erteleyin’ kararına tepki gösterdi: ”Bu çağrı, Türkiye’nin içişlerine ve seçimlerine açık müdahaledir.” dedi.

Cumhuriyet davası: ‘Talimatla dürüst yargılama olmaz’

 • Gazetemizin yayın politikası suçlama konusu edilerek 18 yazar ve yöneticimizin yargılandığı davaya bugün Silivri’de devam edildi. Duruşmada sanık meslektaşlarımız savunmalarını tamamladı. Söz alan avukatları ise adil yargılama vurgusu yaptı. Avukat Ergin Cinmen’in “Adil yargılanma ancak dürüst hukukçuların dürüst yargılamasıyla olur” sözleri duruşmaya damgasını vurdu.

Ermeni Soykırımı’nda yaşamını yitirenler İstanbul’da anıldı

 • Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenler Taksim Tünel Meydanı’nda anıldı. Sultanahmet’te yapılmak istenen anma ise engellendi.

Barış Akademisyenlerinin yargılandığı dava, İstanbul Adliyesi’nde görülmeye devam etti. 

 • Marmara Üniversitesinden Didem Dayı’nın 36. Ağır CezaMahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasında 1 yıl  üç ay hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 • 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise Marmara Üniversitesinden; Ayşe Durakbaşa, Özgür Müftüoğlu, Erol Katırcıoğlu, Cihan Yapıştıran, Yüksel Taşkın, Seçil Ercan ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İsmet Akça Ve Tuba Nal Çekiç’in ikinci duruşmaları görüldü.

 

Üniversite ikiye bölünecek 

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gündeme gelen 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı Meclis’e sunulmuştu. Tasarı ile İstanbul Üniversitesi de ikiye bölünecek.
 • Meclis’e gelen tasarıyla birlikte Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri isimleriyle 13 yeni üniversite kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik kadrolar ihdas ediliyor. İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla iki vakıf üniversitesi kuruluyor. Bazı üniversitelerin isimleri değiştiriliyor.
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yönetim kadrosu, öğretim üyeleri ve öğrenciler, Temel Tıp Bilimleri Binası önünde ve amfide toplanarak eylem yaptı. Cerrahpaşa Bizimdir Bizim Kalacak” sloganı atan öğrenciler ayrıca “Üniversiteler bakteri değildir, bölünerek çoğalmaz”, “Cerrahpaşayı köklerinden ayırma”, “Bence de Cerrahpaşa’ya dokunmayın İbni Sina” dövizleri taşıdılar. Eylemde konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, “Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Böyle bir ayrımı hiçbir şekilde düşünmemiştik. İnşallah bu ayrım yine de gerçekleşmeyecek. Bunun çabası içerisindeyiz” dedi.
 • Beyazıt Meydanı’nda ‘bölünme’ protestosu
 • YÖK Kanunu ile Selçuk, Kütahya Dumlupınar, İnönü, İstanbul, Gazi, Sakarya, Mersin, Karadeniz Teknik, Erciyes ve Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitelerinin bölünmesi protesto edildi. Eylemde ‘üniversitemi bölme’ pankartı açıldı.

İstanbul’da “Nükleer Santrale Hayır” eylemi

 • İstanbul Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, Beşiktaş’ta “Nükleer Santrale Hayır” eylemi düzenledi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Sezer, “Tüm haklılığımızdan aldığımız güçle, Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleer güç santrallerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Starbucks’ta işgal edilmişti… Boğaziçi Üniversitesi’nin direnişlerle dolu tarihi

Trump’tan Suriye açıklaması:

 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi sonrası basın açıklaması düzenleyen ABD Başkanı Trump, “Güçlü ve kalıcı iz bıraktıktan sonra Suriye’den çıkacağız” dedi.

Lavron’dan Suriye açıklaması:

 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerini söylemesine rağmen ABD’nin Fırat Nehri’nin doğusunda aktif şekilde yerleşmeye devam ettiğini ve çekilmeye niyeti olmadığını’ söyledi.

Konut satışları azaldı.

 • Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalarak 110 bin 905 oldu. Böylelikle darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016’dan bu yana en büyük gerileme kaydedildi. Şubatta, geçen yılın aynı dönemine göre gerileme yüzde 5.4 olmuştu.

 

25 Nisan

HDP kararını verdi: Demirtaş aday, sıfır baraj

 • HDP’de baskın seçime yönelik olarak Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı çok büyük oranda kesinlik kazanırken, CHP’nin gündeme getirdiği “sıfır baraj ittifakına” da yeşil ışık yakıldı. Edirne Cezaevi’nde bulunan Demirtaş’ın da adaylığa olumlu baktığı bildirildi.

CHP Gül’de ısrarlı

 • Muhalefet partilerinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ortak cumhurbaşkanı adayı gösterme arayışları sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’nden oybirliği ile yetki aldı. Kılıçdaroğlu, daha önce planlanmamasına rağmen Akşener’le bir araya gelecek. Bu görüşme muhalefetin Akşener’i tek adaya ikna için hâlâ umutlu olduğu şeklinde yorumlandı.

Muharrem İnce: Gül aday olursa Erdoğan’a oy veririm

Cumhuriyet davasında ceza yağdı

 • Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu edildiği, 18’i gazete çalışanı 20 sanıklı Cumhuriyet davası, sona erdi. Sekiz duruşma boyunca iddianamedeki bütün deliller tek tek çürütülmesine rağmen, gazetecilere ceza yağdı. 
 • Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’a “güveni kötüye kullanmak” suçlamasından beraat, “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. Gazetenin muhabiri Ahmet Şık hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç hakkında ise aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Kadri Gürsel hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla toplam 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasından toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aydın Engin hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Cumhuriyet Gazetesi Çizeri  Musa Kart hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Hikmet Çetinkaya hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Güray Öz hakkında “örgüte yardım” suçlamasından toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.  Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay hakkında her iki suçlamadan da beraat kararı verildi. ByLock suçlaması ile tutuklanıp daha sonra telefonunda ByLock olmadığı anlaşılarak tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Muhasebe Çalışanı Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, gazetenin avukatı Bülent Utku’nun “görevi kötüye kullanma” suçundan beraatine; “terör örgütüne yardım ve propaganda” suçlamasından ise 2 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 542 gündür tutuklu olan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın tahliyesine karar verdi. Tahliye kararı verilen Atalay’a, karar kesinleşinceye kadar yurt dışı yasağı getirildi. Can Dündar ve İlhan Tanır’ın dosyaları ayrıldı. 

Murat Ülker yapılandırma detaylarını açıkladı: Kovsalar gitmem!

 • Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 6.5 milyar dolarlık kredi borcu yapılandırmasına ilişkin, “Kısa vadeli 400 ayrı kredi borcumuz vardı. Bunların hepsini kapatıp uzun vadeli tek borca indirmek istedik. Bankalar, “Varlıklarım 6.5 milyar dolarlık borcun tamamını kapatır, üstüne de bana 15 milyar lira kalır” deyince ikna oldu” dedi. Ülker ayrıca Türkiye’de olduğunu ve kovsalar bile gitmeyeceğini de söyledi.

Suriye: Şam’dan sonra hedef Humus

 • Suriye ordusunun silahlı grupların elinde kalan ‘cep’ bölgelerindeki ilerleyişi ve tahliye anlaşmaları sürüyor. Ordunun, başkent Şam bölgesindeki silahlı grupların temizlenmesinin ardından Humus’taki benzer bölgeleri hedef alacağı açıklandı.

Rusya’dan Suriye’ye S-300 sevkiyatı hakkında açıklama: Türkiye’ye de sorulmalı

 • ABD öncülüğündeki hava saldırıları sonrası Suriye’ye S-300 hava sistemleri yerleştirmeyi düşünen Rusya’da ‘Türkiye’ye de danışalım’ fikri ortaya atıldı. Bir parlamenter, “Astana sürecinin garantör ülkelerinin de fikri sorulmalı” dedi.

Lavrov: ABD Fırat’ın doğusundan çekilmeyecek

 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ABD, Başkanı Donald Trump’ın iddialarına rağmen, Fırat Nehri’nin doğusunda yerleşmeye devam ediyor ve ülkeden çekilmeye niyeti yok.

Azeri yöneticilerin gizli yatırımları ortaya saçıldı

 • The Guardian gazetesi, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile olağanüstü hallerden sorumlu bakan Kemaleddin Haydarov’un çocuklarının gizli yatırımlarını ortaya döktü. Habere göre, Azeri devletinin yönetici kademesi, çok sayıda ülkede sayısız şirkete sahip.

 

26 Nisan

Karamollaoğlu’ndan Akşener ve Kılıçdaroğlu ile sürpriz görüşme

 • Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Ziyarette Akşener ile Karamollaoğlu kurmaylarından ayrı baş başa görüştü. Görüşme 20 dakika sürdü. Karamollaoğlu, Akşener ile yaptığı görülme sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi

Akşener cephesinden ‘derin devlet’ isyanı

 • İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan paylaştığı mesajda “Hangi derin devletin önümüzü kesmek istediğini iyi biliyoruz.” dedi. Halaçoğlu çatı ittifakı yok diyoruz ama akıl almaz yerlerden baskı geliyor.Buna izin vermeyeceğiz.Meral hanımdan vazgeçmeyeceğiz.”dedi.

Erdoğan’ı huzursuz eden ‘Garip senaryo’ Anayasa’nın 101. maddesi

Akın Atalay 543 gün sonra Cumhuriyet gazetesinde

 • Cumhuriyet’i susturma davasında Mahkemenin açıkladığı hükme göre, Akın Atalay’ın tahliyesine, Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında beraat kararı verildi. Mahkemede Cumhuriyetçilere ceza yağdı. Kararın ardında tahliye edilen gazetemizin icra kurulu başkanı Akın Atalay 543 gün sonra Cumhuriyet gazetesine geldi.

2 çocuğun gaz fişeği ile ölümü davasında beraat kararı

 • Diyarbakır’da, 2006 yılında Enes Ata ve Mahsun Mızrak’ın, polisin kullandığı gaz fişeklerinin isabet ederek ölümüyle ilgili davada karar açıklandı. 3 polisin beraatine karar veren mahkeme, delillerin kaybolması hakkında bir karar verilmesine yer olmadığını açıkladı.

Boğaziçi’nden Yedi Akademisyen İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı

 • Boğaziçi Üniversitesi’nden Gaye Yılmaz, Bülent Küçük, Çiğdem Kafesçioğlu ile birlikte yedi akademisyenin ilk duruşmaları görüldü.

Savcı Dokuz Akademisyen Hakkında Ceza İstedi

 • İpek Merçil, Oğuz Arıcı, Güven Gürkan Öztan, Gülhan Türkay, Sinan Yıldırmaz, Taner Gören, Ertan Ersoy, İbrahim Kaboğlu, Mehmet Ruza Türkay ve Yücel Candemir’in ikinci duruşmaları görüldü.

İbrahim Kaboğlu’na hapis istemi

 • ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı metni imzaladığı için hakkında dava açılan İbrahim Kaboğlu’na 7 yıl hapis cezası istendi. Duruşma 23 Ekim’e ertelendi.
 • Savunması sorulan İbrahim Kaboğlu da avukatlarının belgelerin dosyadan çıkarılması talebine katıldığını belirterek, dava konusu metne rıza gösterenlerin KHK ile işten çıkarılma, gözaltına alınma, istifa ettirilme ve tutuklanma gibi 10 ayrı yaptırıma maruz kaldığını ifade ederek metne imza attığı halde hiçbir yaptırıma tabi tutulmayanların da bulunduğunu söyledi. Kaboğlu, “Yaptırıma rıza gösteren bir kişi ödüllendirildi. Hükümet tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlığına aday gösterildi. Şahsım ise yaptırıma tabi tutulmuştur. KHK ile işimden atıldım ve mahkemede yargılanıyorum. Pasaportuma el konulduğu için yurtdışındaki üniversitelerde ders veremiyorum. Dünya çapında yaptırıma tabi tutulmuş oluyorum. Adil yargılanma hakkı kapsamında değerlendirilme yapılmalı” dedi.

‘Okulumuz bölünmesin’ diyen öğrencilere saldırı: Ülkücüler silah kullandı.

 • Gazi Üniversitesi’nde öğrenci ve öğretim üyeleri, üniversitenin bölünmesi girişimine tepki için eylem yaparken, bir grup ülkücü eylemi sonlandırmak isteğiyle havaya ateş açtı. Öte yandan polis, eylem yapan öğrencilere biber gazıyla müdahale edip, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı

ODTÜ öğrencileri rektörlüğe geri adım attırdı

 • ODTÜ öğrencileri, 32. Bahar Şenliği’nin Ankara Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanmasına karşın Koç Spor Fest’in ODTÜ’de gerçekleştirilmesini protesto etti. Rektörlük önünde toplanan öğrenciler, basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler adına konuşan ODTÜ ÖTK Temsilcisi Özgür Gür, reklam panolarının kaldırılması ve konser sırasında okul güvenliğini festival güvenlik görevlilerinin değil, üniversite görevlilerinin alması taleplerinin gelen tepkiler sonucunda kabul edildiğini duyurdu.

Doğan Medya’da ilk büyük deprem! Talimat geldi, tepe isimler gidiyor.

 • Demirören Grubu’nun Doğan Medya’yı satın almasıyla birlikte, Kanal D’de çok kritik değişim süreci başladı… Ahmet Hakan’a görevden alındığı tebliğ edildi. Haberin patronu Süleyman Sarılar da gidici. Yerlerine gelecek isimler de belirlendi. Hürriyet gazetesi Genel yayın Yönetmeni Fikret Bila’nın da koltuğu sallanıyor.

Afyon, Burdur ve Elbistan Şeker Fabrikaları satıldı

 • İhalesi yapılan üç şeker fabrikasından Afyon Şeker Doğuş Gıda’ya, Burdur Şeker ise Erser Grup-Sterk Plastik Ortak Girişim Grubu’na satıldı.

Varlık değil yokluk fonu

 • Hükümetin 200 milyar dolar gibi büyük hedeflerle kurduğu, sadece Hazine’den aktif büyüklüğü 160 milyar dolar olan varlıkların devredildiği Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ’ye bugüne kadar sadece Kayseri Şeker Fabrikası AŞ’den 1.5 milyon TL temettü ödemesi yapıldı.

TÜSİAD Başkanı: OHAL’siz daha iyi bir performans olabilirdi

 • TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: İki gözümüzün biri ekonomide, diğeri dış politikada. Dış ilişkilerden gelen sese dikkat etmemiz, eleştirilere kulak vermemiz gerekiyor.

Rusya’dan S-400 açıklaması

 • Rusya, Türkiye ile S-400 füze savunma sisteminin sevkiyatına ilişkin kontratın ikinci kısmı olan silahların gönderilmesi ve Türk topraklarına yerleştirilmesinin görüşüldüğünü bildirdi.

Wallerstein: Marx’ı Kendisinden Okuyun Başkalarından Değil

 

27 Nisan

‘Erdoğan, Hulusi Akar’la İbrahim Kalın’ı Abdullah’a Gül’e gönderdi’

 • Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığıyla çok çarpıcı bir gelişme yaşandı. İddiaya göre Erdoğan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı Abdullah Gül’ü vazgeçirmek için gönderdi.

Kalın ve Akar’ın Abdullah Gül’ü ziyaretinin perde arkasını CHP’li vekil açıkladı

 • CHP’li Yarkadaş, İbrahim Kalın ve Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’ü ziyaret ettiği iddialarına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Yarkadaş, Gül’ün yarın yapacağı açıklamada ‘aday olmayacağını’ söyleyeceğini ileri sürdü. Yarkadaş, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu iki ismi “ricacı” olarak Gül ile görüşmeye gönderdiğini öne sürerek, görüşmenin 3 saat sürdüğünü ve devreye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de girmesiyle birlikte, Gül’ü Saadet Partisinin adayı olmamaya ikna ettiklerini iddia etti.

“Erdoğan, Kalın ve Akar’ı Gül’ü iknaya gönderdi” haberi önce yayınlandı sonra silindi

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erbakan Ödülleri öncesi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ikna için ziyarete gönderdiği ileri sürüldü. İlerleyen saatlerde Habertürk’ün konuya ilişkin haberini yayından kaldırdığı, habere dair sosyal medya paylaşımlarını ise sildiği bildirildi.

HDP’den ‘bizsiz olmaz’ açıklaması

 • Erdoğan’a karşı ortak aday arayışının dışında tutulan HDP’den “Bizi dışarıda bırakarak aday arama siyaseti, Saray’ın siyasetiyle aynı olur” açıklaması geldi. Edinilen bilgiye göre, HDP’nin birinci turda Cumhurbaşkanı adayının Selahattin Demirtaş’ın olması yönünde büyük oranda fikir birliği sağlandı. Ancak HDP’nin Demirtaş’ın adaylığını 1 Mayıs’tan sonra açıklayacağı ve son ana kadar görüşmelerin devam edeceği ifade ediliyor. Parlamento seçimlerine yönelik çalışmaların ise son ana kadar devam edeceği kaydedildi. HDP içinde CHP’nin gündeme getirdiği ve diğer muhalefet partilerinin de sıcak baktığı “sıfır baraj ittifakına” yeşil ışık yakılmıştı. Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında sıfır baraj ittifakına destek kararı çıkmasına karşın; diğer muhalefet partilerinin bu doğrultuda yaptığı görüşmelerde HDP bugüne kadar denklem dışında tutuldu. Diğer muhalefet partilerinin sıfır baraj ittifakı kapsamında bir araya gelmesi ve kendilerinin bu ittifakın dışında bırakılması durumunda HDP’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin olası ikinci turunu boykot edilebileceği dillendiriliyor. Kulislerde, muhalefet partilerinin yüzde 10 barajının sıfırlanması konusunda bile bir araya gelemediği bir durumda “Türkiye’yi birlikte yönetme” vaadinin anlamsız olacağı ve HDP dışlanırken, tabanın yönlendirilemeyeceği ifade ediliyor. Böyle bir durumda, özellikle Kürt seçmenin politik bir duruşla ikinci turda sandığa gitmeyeceği ve doğal bir boykotun yaşanabileceği, HDP’nin dışlanmasının seçmende muhalefetin iktidardan farksız olduğu izlenimini kuvvetlendireceği konuşuluyor.

Ateşe benzin döktü! İsrail’den İran’a: ‘Yerle bir edeceğiz’

 • İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, “bedeli ne olursa olsun İsrail’i tehdit eden İran’ın Suriye’deki tüm askeri alanlarını yerle bir edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

28 Nisan

Abdullah Gül: Aday Olmayacağım

 • 24 Haziran seçiminde Cumhurbaşkanı adaylığı konuşulan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuyla ilgili açıklama yaparak aday olmayacağını söyledi. Gül’ün açıklamaları:
 • “En zor iç ve dış şartları itibariyle büyük zorluklarla karşı karşıyayız. İçerde daha çok huzura, güvene, barışa uzlaşmaya ihtiyaç varken maalesef tam tersi kutuplaşma ayrışma korku ve kaygı ortamı var. Dışarda ise çok ciddi ve beka sorunlarıyla karşı karşıyayız. Ulusal çıkarlarımızın ekonomik kaygıların ciddi seviyeleri ulaştığını görüyoruz…  Bütün arzumuz memleketimizin huzurlu, istikrarlı olması çocuklarımızın daha güzel, huzur içinde yaşayabilecekleri aydınlık Türkiye olması. Bunun ötesinde hiçbir beklentim olamaz… Seçimlerin aniden erken yapılacağının anlaşılması üzerine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ismimi zikretmesiyle başlayan hareketlilik benim dışımda gelişmiştir… Ben de çok geniş mutabakat olursa üzerime düşeni yapmaktan kaçınmayacağımı söylemişimdir… Geniş bir mutabakatın, arzunun ortada olmadığı da gözükmüştür. Adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir.

“Gül’ü İkna” Haberi Nedeniyle İşine Son Verildiği iddia Edildi

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İbrahim Kalın ve Hulusi Akar’ı Abdullah Gül’ü adaylıktan vazgeçirmek için görüşmeye gönderdiğine ilişkin bir haberin yayınlandığı Habertürk sitesinin yöneticisinin işten çıkarıldığı belirtildi.

AKP’den Abdullah Gül’e ilk yanıt

 • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geniş mutabakat sağlanmadığı için aday olmayacağını açıklayan Abdullah Gül’e yanıt verdi. Abdulhamit Gül, “Kardeşlik hukuku, vefa duygusu ve siyasi ahlak, ‘Kardeşim Gül’ hitabına, ‘Kardeşim Erdoğan’ mukabelesinde bulunmayı gerektirirdi” ifadelerini kullandı.

HDP’den kararını açıklayan Abdullah Gül’e: Oldu beyim…

 • Siirt’te partisinin seçim çalışmasına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Abdullah Gül’ün aday olmayacağını açıklamasıyla ilgili, “Sayın Gül açıklama yapmış, ‘Aday olmayacağım’ demiş. Neden, çünkü herkes bir araya gelmemiş. Oldu beyim, sen buyuracaksın, biz bir araya geleceğiz, irademizi sana ipotek edeceğiz. Senin cesaretin yok mu? Çık aday ol, neden herkes bir araya gelsin diyorsun? Çünkü senin bir programın yok. Senin savunabileceğin, demokrasi adımı atacağın bir yolun yok” dedi.

İş dünyasından İYİ Parti’ye Abdullah Gül baskısı

 • İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, kendisini arayan bir kişinin kendisine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün neden aday olması gerektiğini anlattığını söyledi. Ümit Özdağ ayrıca Gül ile ilgili, “Gül bir proje olarak geldi. Bu proje kapsamında Gül’ün paraşütle Erdoğan’a rakip olması için çok boyutlu baskı yapıldı. Hiç tahmin etmediğimiz yerlerden odaklardan kişilerden telkinlere muhattap olduk İyi Parti olarak. Fakat sayın Akşener çok sert ve kararlı bir şekilde bu mümkün değil dedi. Böylelikle Gül projesi doğmadan öldü.

Meral Akşener’den ‘suikast’ iddiasına ilişkin ilk açıklama

 • İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Türk siyasetinin önünü açan, demokrasinin, hukukun, adaletin yılmaz savunucusu bir yeni partinin liderine suikast girişimi olacağı bilgilerini almış bulunuyoruz” iddiasında bulunmuştu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, suikast iddiasına ilişkin “Ecel, ne bir nefes evvel ne bir nefes sonradır. İnanmış insanların bu manada bir korkusu olmaz” açıklamasında bulundu.

Twitter’dan cumhurbaşkanı adayı olmuştu… Şimdi vazgeçti

 • Levent Gültekin, 18 Nisan’da ilan ettiği cumhurbaşkanlığı aday adaylığından çekildiğini açıkladı. Gültekin, “İktidar, 100 bin imza toplama işini beş güne sıkıştırarak gerçekten imkansız yaptı bunu. O nedenle adaylık başvurusu yapmaktan vazgeçtik. Tekrar ediyorum bu adaylıktan çok öte bir mesele” dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan bedelli askerlik açıklaması

 • Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Başbakan Binali Yıldırım’ın bedelli askerlik açıklamasını değerlendirerek, “Bizim hepimizin farklı düşüncesi olabilir, ama Sayın Başbakanımız bu konuya ‘müspet bakıyorum’ dedikten sonra hükümetimiz bu konuyu mutlaka değerlendirecektir” dedi.

Son Başbakan’a partisinden ‘bedelli’ ayarı

 • Başbakan Binali Yıldırım’ın dün yaptığı bedelli askerlik açıklamasına partisinden düzeltme geldi. “Bedelli askerliğe bakış açımız olumlu” diyen Yıldırım’ı AKP sözcüsü Mahir Ünal ters köşe yaptı. Ünal; “Gündemimizde böyle bir şey yok, belki seçimden sonra” ifadesini kullandı.

 

Üniversiteler bölünüyor… ‘Varlığınız elinizden alınıyor, ses çıkarın!’

 • Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde protesto edilmeye devam ediyor. Dün yapılan protestolarda Prof. Dr. Kaya Özkuş’un “Bir ses çıkarın” diyerek yaptığı konuşma yankı buldu.

 

İstinaf, TDK’den Cinsiyetçi Kelimelerin Kaldırılması Kararını Durdurdu

 • Ankara Bölge İdare Mahkemesi, “oynak”, “kötü yola düşmek”, “yollu” gibi kelimelerin argo anlamlarının TDK sözlüğünden kaldırılmasına ilişkin idare mahkemesi kararının yürütmesini durdurdu.