Haber Akışı  17 – 30 Mart 2019

 

17 Mart 2019 Pazar

 

Maltepe’de EYT Mitingi Düzenlendi: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Maltepe’de miting düzenlendi.Miting “EytİstanbuluSallıyor” başlığıyla sosyal medyada gündem oldu. Alanda sık sık “EYT burada, devlet nerede”, “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın artık bu yasa” sloganları atıldı. (T24)

 • Seçim Gündemi

Erdoğan’dan AP’nin Türkiye Kararına Tepki: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İzmir’de düzenlediği ilk ortak mitingde Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararına sert tepki gösterdi. Karara ilişkin şu sözleri söyledi: “Bakıyorsunuz Avrupa Parlamentosu tamamı bölücü terör örgütünün, FETÖ’nün argümanlarından oluşan gerekçelerle ülkemize saldırıyor. Fırsat bulsalar inanın bu ülkeyi terör örgütlerine teslim etmekte bir dakika bile tereddüt etmeyecekler. Ey Avrupa Parlamentosu! Diyorsun ki, “Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerini durduralım”. Tamam. Ne kadar güzel. Avrupa Birliği böyle bir karar alsa ne kadar hayırlı olur. Biz de bu kararınızı bekliyoruz zaten. Ama alamazlar. Bu konuda tüm sözler 31 Mart’a saklı.” Erdoğan konuşmasında ayrıca “Hanım kardeşlerime bakıyorum herkes istediği gibi giyiniyor.” dedi. (Cumhuriyet)

Arınç Konuştu MHP’liler Salonu Terk Etti: Manisa’da Yunus Emre Belediyesi’nin yaptığı 50. Yıl Mahallesi Çamlık Kültür ve Taziye Evi’nin açılışında konuşan eski TBMM Başkanı Bülent Arınç‘ın sözleri, MHP’lilerce tepkiyle karşılandı. Arınç’ın MHP’li adayla ilgili olarak kullandığı “Manisa’dan çeksin ayağını artık” ifadeleri üzerine MHP’liler salonu terk etti. (Sözcü)

 • Ekonomi Gündemi

THY satılıyor mu? Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı açıklama yaptı THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin satılacağı iddialarıyla ilgili “Her seçim döneminde yaşadığımız bir durum bu. Özelikle sosyal medyada asparagas haberler yayınlanıyor. Türkiye, THY’den memnun ve herhangi bir satış görüşmesi de olmadı” dedi. (Cumhuriyet)

Oğuz Oyan: Tanzim satışları ikiyüzlülük43. İktisatçılar Haftası’nda konuşan Oğuz Oyan, “2006-2018 dönemi destek yıllık ortalaması yüzde 0.5. Tarımsal üretimdeki büyük gerileme, işsizlik ve borçlanmanın nedeni budur. Bu nedenle tanzim satışlar büyük bir ikiyüzlülüktür.” dedi. (Cumhuriyet)

 • Cinsiyet Gündemi                                           

“İstiyorlar ki erkek kadına evde şiddet uygulasın ama karşılığında hiçbir caydırıcı yaptırımla karşılaşmasın”HDP Ankara Milletvekili, Meclis Kadın ve erkek Fırsat Eşitliği (KEFEK) Komisyonu üyesi Filiz Kerestecioğlu, özellikle son bir yıldır iktidar tarafından da desteklenen bazı gurupların kadının şiddetsiz bir yaşam sürmesinin teminatı olarak kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ni ve buna referans olarak hazırlanan 6284 sayılı yasanın  ‘aileyi yıkan yasalar’ gibi doğru olmayan bir bilgiyi yayamaya çalıştıklarını söyledi.  Bu tepkilerin kadınlarla erkeklerin eşit olmasını “ayrıcalıklarını kaybetmek” olarak görmekle ilgili” olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, “Uzaklaştırma kararları aileyi mahvediyor diye bir iddiaları var. İstiyorlar ki erkek kadına evde şiddet uygulasın ama karşılığında hiçbir caydırıcı yaptırımla karşılaşmasın” diye konuştu. (T24)

 • Hukuk Gündemi

Tahir Elçi Cinayetinde Savcılık Adli Tıp’tan Yeni Rapor İstedi: Diyarbakır Başsavcılığı, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili olarak Adli Tıp Kurumu’ndan yeni görüş istedi. Daha önce Elçi’yi vuran kurşunun kim tarafından ateşlenmiş olabileceği konusunda net görüş belirtemeyen Adli Tıp’a, Diyarbakır Barosu’nun talebiyle Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture (Adli Mimarlık) tarafından hazırlanan rapor gönderildi. (T24)

 • Diğer Gündemler

–         Tedavi gördüğü hastanede 63 yaşında hayatını kaybeden Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan için Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi. 

 

18 Mart 2019 Pazartesi

 • Seçim Gündemi

Soylu’ya Tepki Gösteren Kişi Gözaltına Alındı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Saadet Partisi ile ilgili sözlerini eleştiren bir vatandaşa “24 Haziran’da Saadet Partisi sattı bu milleti, hadi oradan densiz. Karamollaoğlu sattı. Densiz, ne söylüyorsun? Utanmadan bir de milletin içine çıkıyorsunuz” dedi. Soylu’yu eleştiren Saadet Parti yöneticisi gözaltına alındı. (T24)

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Adıyaman Kahta’nın AKP’li Belediye Başkan adayı Engin Akel, beraberindeki heyetle Ebu Sadık Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret etti. Seçim çalışması kapsamında lisenin kapısını çalan Akel, burada öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Akel’in yine seçim çalışmaları için gittiği Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kahta Gençlik Merkezi’nde ise yanında AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak yer aldı. (Birgün)

 • Ekonomi Gündemi

Benzine 13 Kuruş Zam: Petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket akaryakıt ürünlerinden benzine 13 kuruş fiyat artışı olarak yansıdı. Son fiyat artışıyla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul’da 6,70 seviyesine kadar çıkmış olacak. Benzine geçen 11 Mart’ta 15 kuruş zam yapılmıştı. (Cumhuriyet)

İthalatta Bazı Önlemler Kalktı: Ticaret Bakanlığının “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Meltem Kimya ve Teks. San. İth. İhr. ve Tic. AŞ ve Leba Sanayi Ürünleri İth. İhr. ve Paz. AŞ firmalarının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ kapsamında yaptığı başvuru üzerine yapılan incelemeler sonucu, Güney Kore menşeli “Diğerleri” tanımlı muhtelif kimyasal ürünlerin ithalatında uygulanan önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma yürütülmesi kararlaştırıldı.

 

 

 

 • Hukuk Gündemi

ÇHD’li Avukatlar Davası: Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) altısı tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın üçüncü sıralı duruşmalarının ilki bugün Silivri Kampusundaki İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme sanık avukatlarının tüm taleplerini reddetti. (bianet)

HDP’den Zülküf Gezen İçin Açıklama: Tecritin Kalkmasını, İnsanların Yaşamasını İstiyoruz Tekirdağ 2 no’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda müebbet hapis cezasına çarptırılan Zülküf Gezen 16 Mart Cumartesi gecesi yaşamına son verdi. Gezen, 1 Mart’ta Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine başlamıştı. Gezen için Tarlabaşı’ndaki HDP İstanbul İl Örgütü önünde toplanan HDP’liler eylem ve açıklama yapmak istedi ancak eyleme izin verilmedi. (bianet)

 • Dünyadan

Hollanda’nın Utrecht Kentinde Tramvaya Silahlı Saldırı Hollanda’nın Utrecht kentindeki bir tramvayda gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu son bilgilere göre ölü sayısı 3’e çıktı. Polis Türkiye kökenli bir şüpheliyi gözaltına aldı. (Bianet)

 

 • Diğer haberler

 

Temelli’den Hürriyet’e Yanıt: “Yalan Haber Yapan Sizsiniz, Ben Niye Düzelteyim”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin sözlerinin Hürriyet gazetesi tarafından çarpıtılmasının ardından gazetenin “Bizden değil HDP’den açıklama istenmeli” açıklamasına Temelli yanıt verdi.

 

 

19 Mart 2019 Salı

 • Ekonomi Gündemi

İhracatın değeri yüzde 5,5 düştü: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Ocak ayına ilişkin dış ticaret verilerini yayımladı. Buna göre ihraç edilen mal ve hizmetlerin değeri 1 yıl içinde yüzde 5,5 değer kaybetti.  Alt kalemler incelendiğinde ise bir önceki yılın ocak ayına göre ihracat değeri, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4,7, yakıtlarda yüzde 16,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,1 azaldı. (Birgün)

Albayrak: Doların yükselmesini çok beklersiniz: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, faiz ve enflasyonun tek haneye ineceğini öne sürdü.  Albayrak, “Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor. Doların yükselmesini çok beklersiniz. Hele ki seçimden sonra daha çok beklersiniz,” dedi. (Birgün)

 • Hukuk Gündemi

11 Akademisyenin Dosyasına Yetkisizlik Kararı: Barış İçin Akademisyenlerin Bu suça ortak olmayacağız bildirisini  imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti. 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) 9; 25. ACM’de 2 akademisyen olmak üzere 11 akademisyenin dosyalarında yetkisizlik kararı verildi. Dosyalar akademisyenlerin son görev yaptığı illerdeki nöbetçi ağır ceza mahkemelerine gönderildi. (bianet)

Dört farklı mahkemede görülen beş duruşmada mahkeme iki akademisyene hapis cezası verdi. Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Nevim Borçin ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canay Şahin 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Boğaziçili Öğrencilerin Davasında Tanık Dinlenmedi “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartı açtıkları gerekçesiyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Boğaziçili öğrencilerin duruşmasında mahkeme, tanık dinlenmesi talebini reddederek duruşmayı 16 Temmuz’a bıraktı.

 

“AİHM Büyük Daire Demirtaş’ın da Türkiye’nin de Başvurusunu Kabul Etti” Avukat Mahsuni Karaman, AİHM’in Demirtaş kararıyla ilgili Adalet Bakanlığı’nın yaptığı “Türkiye’nin temyiz başvurusu kabul edildi” açıklamasının eksik olduğunu, mahkemenin iki tarafın da başvurusunu kabul ettiğini söyledi. (bianet)

 

–         HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında Dersim’deki aday tanıtım toplantısı sırasında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

–         Gazeteci-yazar Ahmet Altan, 2016’da kaleme aldığı bir yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 7 bin TL para cezasına çarptırıldı.

 

Ekoloji Gündemi

İklim için Okul Grevine Dünya Çapında 1.5 Milyon Çocuk Katıldı  İsveçli aktivist Greta Thunberg’in çağrısıyla geçtiğimiz Cuma günü dünya çapında 128 ülkede çocuklar iklim değişikliğiyle mücadele etmek için grev yaptı. Katılımın 1.5 milyona ulaştığı eylem, tarihin en büyük iklim hareketi olarak tanımlandı. (bianet)

 

Diğer Haberler

–         Gazeteci Gülden Aydın hayatını kaybetti.

 

20 Mart 2019 Çarşamba

 • Cinsiyet Gündemi

10 Raporla Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği CEİD’in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Serpil Sancar, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin mevcut durumunu uluslararası norm ve standartlara uygun bir biçimde ortaya koyan çalışma yok denecek düzeyde”. (bianet)

 

 • Yerel Seçim Gündemi

Propaganda serbestliği ve seçim yasakları başlıyor Propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar, 21 Mart Perşembe sabahı başlayacak ve oy verme gününden önceki gün (30 Mart Cumartesi) günü saat 18.00’de sona erecek. İçeriği için bkz: (Cumhuriyet)

Mansur Yavaş hakkındaki soruşturmanın detayları belli oldu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş hakkında, Necmettin Kesgin’in şikayeti üzerine ‘suçu bildirmemek’ ve ‘müstehcen görüntü bulundurmak’ suçlarından soruşturma başlattı. Yavaş hakkında, ayrıca 9 farklı suçlamadan yürütülen 3 soruşturma bulunduğu belirtildi. (Cumhuriyet)

Mansur Yavaş: “HDP’liler rehabilite edilmeli’ derken dilim sürçmüş olabilir CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş hakkındaki sahte senet iddialarına ilişkin olarak, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programında açıklamalarda bulundu. Yavaş, “Her biji Mansur’ diye duvarlara yazı yazanlardan Ankara adına hesap soracağım” dedi. Yavaş, tepki çeken, “HDP’liler rehabilite edilmeli” sözleri için de, “Dilim sürçmüş olabilir” ifadesini kullandı. (T24)

Kılıçdaroğlu’undan Akit TV’ye yanıt: Dün Kılıçdaroğlu’nu da asmamız lazım diyorlar. Bana saldıran PKK idi, şimdi başka bir cepheden aynı kafa saldırıyor. Kimden hangi saldırı gelirse gelsin büyük Türkiye davasından, Atatürk’ün yolundan asla dönmeyeceğim. Efendim beni asacaklarmış da ben korkacakmışım. Beni asacaklarmış, benim idamım için kanun getireceklermiş, getirmezseniz namertsiniz, imzalamazsam namerdim! (Cumhuriyet)

Akit TV’den Kılıçdaroğlu’na idam çağrısına ilişkin açıklama Akit TV muhabiri Mehmet Özmen’in “Türk kamuoyu Kılıçdaroğlu gibi bazı isimlerin idam edilmesini bekliyor” ifadelerine ilişkin Akit TV’den açıklama geldi. Açıklamada, “Akit TV’de canlı yayında da olsa, kastı aşan böyle bir cümlenin sarf edilmesinden üzüntülüyüz. İlgili arkadaşımıza gereken yaptırımın uygulanacağını kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi. (Cumhuriyet)

 • Ekonomi Gündemi

FED Faiz Kararını Açıkladı: ABD Merkez Bankası FED faizi değiştirmeyerek yüzde 2.25-2.50 aralığında bıraktı.

Moody’s’ten Türkiye için uyarı: Moody’s, Türkiye’nin dış kırılganlık riskini “yüksek” seviyesinden “yüksek +” seviyesine yükseltti. Ayrıca ABD ya da Almanya ile yaşanabilecek olası bir gerilimin TL’nin tekrar güç kaybetmesiyle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına göre birinci sorun pahalılık: Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına göre, yurttaşın en büyük sorunu ekonomi ve pahalılık. AKP’lilerin yüzde 87’si, MHP’lilerin yüzde 93’ü elektrik fiyatlarının yüksek olmasından şikâyet ediyor. (Cumhuriyet)

Ekonomik kriz, promosyon sektörünü de etkiledi: Yerel seçimlere kriz ortamında girilecek olması, parti ve belediyelerin bütçelerini kısmalarına yol açtı. Bayrak üreticileri, talebin yüzde 60’tan yüzde 10’a düştüğünü söyledi. İşler promosyon tarafında da durgun. (Cumhuriyet)

 • Hukuk Gündemi

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi! Tutuklu ÇHD ve HHB avukatlarının yargılandığı davada karar açıklanıyor. 17 sanık da 3 yıl 1 aydan 18 yıl 9 aya kadar değişen oranda hapis cezasına çarptırıldı. ÇHD davasında verilen kararı eleştiren avukatlar, yargılamanın hukuk kurallarına uygun olmadığını, sanıkların adil yargılanmadığını ifade etti.

Barış İçin Akademisyenlerin Davaları: Tuna Kuyucu ve İlker Birbil’e 15’er ay, Taylan Tarhan’a 18 ay 22 gün hapis cezası verilerek kararlarda hükmün açıklanmasını geri bırakıldı. Aynı mahkeme, Nevin Zeynep Yelçe’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. (bianet)

“Kamuoyu Kılıçdaroğlu’nun İdamını İstiyor” Diyen Akit Müdürüne Soruşturma: “Türkiye kamuoyu, Öcalan ve Gülen’in yanı sıra onlara kanat geren Kılıçdaroğlu gibi isimlerin de asılmasını, idam edilmesini istiyor” diyen Akit TV Ankara Haber Müdürü Özmen hakkında soruşturma başlatıldı. (bianet)

Kartal’da çöken bina soruşturmasında tahliye kararı İstanbul Kartal’da, 6 Şubat’ta Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı. ‘Asli kusurlu’ bulunan binanın projesinin oluşturan Suzan Çayır ise tahliye edildi. (Cumhuriyet)

‘Sözcü savcısı sabıkalı çıktı’ haberi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Seyhan Avşar hakkında soruşturma başlatıldı: Gazetemiz muhabiri Seyhan Avşar hakkında, “Sözcü savcısı sabıkalı çıktı” haberi nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kamu görevlisini terör örgütlerine hedef gösterdiği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. (Cumhuriyet)

 • Dış Politika

Yeni Zelanda ve Avustralya ile kriz çıktı: İzahat istiyorlar Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki sözlerine açıklık getirmesini isteyeceklerini söyledi.

MGK’den Yeni Zelanda açıklaması Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Bildiride, “Yeni Zelanda’daki terör saldırısını kınıyoruz” denildi. (Cumhuriyet)

 MGK toplantısı için bkz: https://www.mgk.gov.tr/index.php/milli-guvenlik-kurulu/mgk-toplantisi-basin-aciklamalari/son-toplantinin-basin-aciklamasi

İran ikinci kez yalanladı: Türkiye ile PKK operasyonuna katılmadık İçişleri Bakanlığı’ndan, İran tarafından yalanlanan “PKK güçlerine karşı İran’la ortak operasyon” ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İranlı mevkidaşı Hüseyin Zülfikari ile 18 Mart’ta gerçekleştirilen operasyona ilişkin telefonda görüştü. Türkiye’den yapılan açıklamanın ardından İran Silahlı Kuvvetleri yeni bir açıklama yaparak, İran’ın Türkiye tarafından PKK’ye düzenlediği askeri harekata katıldığını ikinci kez reddetti. (Cumhuriyet)

“Erdoğan Sarraf davasını kapatmak için gücünü kullandı” Rıza Sarraf davasının başsavcısı olarak Türkiye’de tanınan Bharara’ya Sarraf davasıyla ilgili düşünceleri soruldu. Bharara, Türkiye’de adaletin olmadığını öne sürdü. Türkiye’de İran asıllı altın tüccarı Rıza Sarraf soruşturmasının siyasi bir kargaşa yarattığını belirten Baharara, “Rıza Sarraf ve bu davada yargılanan diğer kişiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın kişilerdi. Bu nedenle bu davanın üstü örtüldü” dedi. (Amerika’nın Sesi)

21 Mart 2019 Perşembe

 • Newroz Gündemi

Diyarbakır’da Yüz Binler Newroz’u kutladı: Diyarbakır’daki Newroz kutlaması her yıl olduğu gibi bu sene de büyük bir coşkuyla başladı. Bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla gerçekleşen kutlamalar için, kentin dört bir yanından yurttaşlar alana akın etti. Bu yılki Newroz kutlamasına cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri, 31 Mart yerel seçimleri damga vurdu. (Artı Gerçek)

Bölgede Newroz Coşkusu Van, Şırnak, Nusaybin, Midyat, Silopi, Uludere, Batman, Bingöl, Urfa, Tatvan, Cizre başta olmak üzere birçok kentte Newroz alanlarına akan on binlerce kişi Newroz’u kutladı.  (Artı Gerçek)

 

 • Seçim Gündemi

Mükerrer Oy Riski: CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul’daki bazı ilçe seçim kurullarının sandıklar için belirlenen yedek üyelere de “142 görev belgesi” verdiği iddialarını dile getirdi. Bunun ‘mükerrer oy’ riskini artıracağını belirten Yakupoğlu, “Bu görevlinin belgesi elinden alınıp kayıtlı olduğu sandığında oy kullanıp kullanmadığı kontrol ettirilmelidir” dedi. (Birgün)

 • Cinsiyet Gündemi

Siyasi Partilerin Seçim Genelgeleri Toplumsal Cinsiyet Açısından Ne İfade Ediyor? Kadın Koalisyonu, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin seçim genelgelerini toplumsal cinsiyet eşitliği üzerinden dört başlıkta inceledi. Koalisyon, araştırmasını, “siyasi partilerin adaylık başvurusu aidat politikası”,  “belediye başkanlığı adaylık başvurusu aidatları”, “adaylık dosya masrafları” ve “ilkesel koşulları” başlıklarını inceleyerek hazırladı. (bianet)

 • Çalışma Yaşamı Gündemi

Tank Palet Fabrikasının İşçileri Ayaklandı: İşçiler Tank palet fabrikasının Katarlılara satılmasına isyan etti. Harb-İş Sendikası ordu malı Tank palet fabrikasının Katarlılara satılmasının vebalini taşıyamayacağını açıkladı. Fabrikadaki 695 işçiden, 605’i çalışamayacaklarını belirtti. (Halk Tv)

 • Ekonomi Gündemi

Krizi Saklama Çabası: Konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde geçen yılın son iki ayında devreye alınan ve 31 Mart’a kadar uzatılan vergi indirimleri yıl sonuna kadar devam edecek. 9 milyarlık vergi kaybı olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada vergi indirimlerinin uzatılmayacağını açıklamıştı ancak alınan önlemlere rağmen ekonomideki sert küçülme devam edince bu söz hayata geçmedi. (Cumhuriyet)

 

Döviz Mevduat Hesaplarında Stopaj Yükseltildi: Resmi Gazete’de döviz mevduat hesaplarına ilişkin yayımlanan karara göre bir yıla kadar olan stopaj oranı yüzde 20’ye yükseltildi.

 

 

 • Hukuk Gündemi

“Büyükada Davası” 16 Temmuz’a ertelendi: Kamuoyunun Büyükada Davası olarak bildiği hak savunucularının yargılandığı dava, 16 Temmuz’a ertelendi. stanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davaya tutuksuz olarak yargılanan hak savunucularından Taner Kılıç, Nalan Erkem, Günal Kurşun ve İlknur Üstün katıldı. Mahkeme dosyayı, esas hakkında mütalaa hazırlanması için savcılığa yolladı. (Agos)

Rabia Naz’ın Babası Şaban Vatan Serbest Bırakıldı Kızı Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün aydınlatılması için aylardır sosyal medya üzerinden kampanya yürüten Şaban Vatan gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. (bianet)

“Rabia Naz Vatan Dosyası Örtbas mı Edilmek İsteniyor?” CHP Milletvekili Necati Tığlı, Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin pek çok kanıtın süreç içerisinde yok edildiğini söyleyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Baba Şaban Vatan ise kızının faillerinin bulunması için verdiği mücadeleyi sürdürüyor. (bianet)

 

 

 

 • Diğer Gündemler

31 Bölge Özel Güvenlik Bölgesi İlan Edildi: Hakkari merkez ile Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde 31 bölge, Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildi. Yasak 15 gün sürecek. Hakkari Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince; ilimiz merkez, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçeleri sınırlarında bulunan 31 bölge, 20 Mart-03 Nisan 2019 tarihleri arasında ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın bu bölgelere izinsiz olarak girmesi yasaklanmıştır” denildi. (T24)

22 Mart 2019 Cuma

 • Seçim Gündemi

Erdoğan’dan Muhalefete: Yargıyla İşin Üzerine Gideceğiz: Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da düzenlenen mitingde halka hitap etti. Konuşmasında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hedef aldı. Kılıçdaroğlu’na yönelik “Avustralya’da konuşan teröristin Türkiye’de de bir benzeri var. Senin o adamdan ne farkın var aynısın.” sözlerini söyledi. Meral Akşener için “Şu anda senin iyi günlerin, sen Erdoğan’a söylememiş olduğu sözleri söylemiş gibi yaptın, asıl fatura sana kesilecek. Ben halkıma nasıl terörist derim? Bu ülkede adalet var gereken hesabı vereceksin.” dedi. Sezai Temelli’ye de “Temeli olmayan bu adam var ya Kürt değil ama Kürtler üzerinden geçiniyor. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Sen eğer Kürdistan’ı merak ediyorsan Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var defol git orada yaşa.” dedi. (bianet)

Kadın Dostu Belediyecilik Taahhütnamesi: Yerel seçimler yaklaşırken Kadın Adayları Destekleme Derneği’nce (KA.DER) hazırlanan Kadın Dostu Belediyecilik Taahhütnamesi başkan adaylarının imzasına açıldı.  (bianet)

 • Ekonomi Gündemi

Erdoğan’ın Golan Tepeleri Açıklaması Sonrası Döviz Yükseldi, Borsa Düştü: Erdoğan’ın, Trump’ın “Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıyacakları” yönündeki açıklamasına tepki göstermesi sonrası gün içinde dolar 5,47’den 5,74’e; Euro 6,21’den 6,47’ye kadar çıktı. Borsa yüzde 3,50 puan kaybetti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saat 16:00 sıralarında yaptığı, “Bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiği” duyurdu. Ancak bu karar da döviz kurlarını aşağı çekmedi. (bianet)

İMF Sözcüsünden Türkiye’ye Uyarı IMF Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, “Türk ekonomisinde önemli bir yavaşlama var ve hükümetin bu soruna anında ve doğru yanıt vermesi gerekiyor” dedi. (Birgün)

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma: Rekabet Kurulu’nca, İstanbul, Ankara ve Antalya’da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı alanında faaliyet gösteren 24 teşebbüs hakkında rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla soruşturma açıldı. (Birgün)

Reuters: Döviz talebi durmuyor; TL için iyimser olmak çok zor Reuters’in haberine göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), bu yıl faiz artırımına gitmeyeceğini açıklamasının ardından küresel piyasalarda gerileyen dolar, Türkiye’de ise mevcut seviyesini korudu. Yaklaşık altı aydır döviz birikimlerini kesintisiz artırmaya devam eden bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 15 Mart haftasında 1.64 milyar dolar artışla 105.7 milyar dolar ile tarihi zirveye yükseldi. (Cumhuriyet)

 

 • Ortadoğu Gündemi

ABD’den Yeni İran Yaptırımları: ABD Maliye Bakanlığı, İran Savunma Sanayi İnovasyon ve Araştırma Örgütü ile bağlantılı 31 İranlı bilimadamı, teknisyen ve şirketini hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. Örgüt, İran’ın geçmişteki nükleer programının ön saflarında yer alıyordu. Yetkililer, yaptırım listesindeki yeni isimlerin, İran’ın savunma sektörüyle çalışmayı sürdürdüğünü ve nükleer programı yeniden canlandıracak yeni bir uzman ekibi oluşturduğunu belirtti. Örgütün başkanı dahil 14 kişi ve bağlantılı 17 kuruluş yaptırım listesine girdi. (Amerika’nın Sesi)

Trump IŞİD’e Karşı Tek Taraflı Zafer İlan Etti: Başkan Donald Trump, IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratıldığını açıkladı. Buna karşın, Suriye’de ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatışmaların hala devam ettiğini savundu. (Amerika’nın Sesi)

 • Hukuk gündemi

Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı: Gazeteci Ayşenur Arslan, Eskişehir’de katılacağı panel için kente geldikten sonra bir otele kayıt yaptırdı. Arslan’ın kimlik bildirme sistemi üzerinden Ankara’da hakkında açılan bir dava nedeniyle ‘yakalama kararı’ olduğu belirlendi.Polis ekipleri otelden ayrılırken, gazeteci Ayşenur Arslan, hakkında dava açıldığını ve gitmediği için ‘yakalama kararı’ çıkarıldığını söyledi. (Gerçek Gündem)

 

23 Mart 2019 Cumartesi

–         Seçim Gündemi

Soylu: Boynumuzu Kandil’in önünde eğik bırakmayın: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eyüpsultan programının ardından Kartal’a geçti. Bakan Soylu, Hürriyet Mahallesi’nde vatandaşlara hitap etti. Burada konuşan Soylu, “325 belediye meclis üyesinin PKK’nın ve HDP ile iltisaklı CHP’nin, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin listelerinden belediyelere yerleştirecekler. Belediye meclis üyeleri maaş almazlar. Toplantı başına huzur hakkı alırlar. 40 yıldır milletin huzurunu kaçıranlar huzur hakkı alacaklar. Bu 325 kişi arasında Apo’nun adına açlık grevi yapanlar, içlerinde polis ve jandarma karakollarına saldıranlar var. Hiç patlayıcı taşıyanlardan belediye meclis üyesi olur mu?” dedi. (Gerçek Gündem)

 

–         Ekonomi Gündemi

Bankalara döviz soruşturması: BDDK, bazı bankaların müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdikleri iddiasıyla haklarında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ayrıca JP Morgan hakkında da inceleme başlatıldığını bildirildi. (Cumhuriyet)

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Timothy Ash, Türkiye’nin evine çekidüzen vermesini istedi Yabancı yatırımcılar Türkiye piyasasından çekilme uyarısı yaptı. 2018’i kâbus yılı olarak tanımlayan yatırımcılar, bu yıl da aynı koşulların devam etmesi durumunda parayı çekeceklerini söyledi. (Cumhuriyet)

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde, Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiyi değerlendiren Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida, Türkiye’ye yaptıkları yatırımların 20 milyar doları aştığını ve bunun yanında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin, 2018 Ağustos ayı itibariyle 15 milyar dolar ek yatırım yaptığını belirtti.

 

–         Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım katıldığı “İstanbul’daki Bayburtlular Kahvaltısı”nda ‘ekonomik kriz’ ifadesini kullandı.

 

24 Mart 2019 Pazar

Seçim gündemi

Yenikapı’dan dolar mesajı: Seçim sonrasında faturasını ağır keseceğiz: Yenikapı’da Cumhur İttifaki Mitingi düzenlendi. Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli’nin konuşma yaptığı mitinge Tansu Çiller ve Mehmet Ağar da katıldı. (Gazete Duvar)

–         Erdoğan, TGRT Haber-Beyaz TV’nin ortak yayınında “Cumhurbaşkanı ile Seçim Özel” programında gündeme soruları yanıtladı. (Sabah)

 

Ortadoğu Gündemi

Fisk: IŞİD bitmedi, İdlib’de savaş yakın İngiliz basınının kıdemli Ortadoğu uzmanlarından Robert Fisk, Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’i Bağuz’dan temizlemesi sonrasında gözlerin İdlib’e çevrileceğini yazdı. Fisk, Türkiye-Suriye sınırındaki İdlib vilayetinde çok sayıda IŞİD militanı bulunduğunu hatırlatıp, “Bu şimdi, Rusya’nın IŞİD’i nasıl yenilgiye uğratacağını bildiğini gösterme şansı” dedi. (Gazete Duvar)

Newroz Gündemi

–         İstanbul’da Newroz, “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarı ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlandı. Detayları için bkz: bianet

 

Cezaevi Gündemi

 

Mahpus Zehra Sağlam Cezaevinde Hayatına Son Verdi: Mahpus Ayten Beçet’in ardından Oltu Cezaevi’nde uttuklu bulunan Zehra Sağlam da Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla hayatını sonlandırdı.

Cezaevinde Hayatına Son Veren Beçet’in Cenazesi Jandarma Gözetiminde Defnedildi: Tutuklu bulunduğu Gebze Kapalı Cezaevi’nde hayatına son veren mahpus Ayten Beçet’in cenazesi karayoluyla Antep’e getirildikten sonra Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre gece yarısı jandarma gözetiminde defnedildi. Kızının cenazesinin zorla yola çıkarıldığını öğrenmesi üzerine Ankara’dan Antep’e geri dönen baba Sabri Beçet, Antep girişinde polisler tarafından Yeşilkent Mezarlığına götürüldü. Taziye evine gitmesine müsaade edilmeden babanın zorla mezarlığa götürüldüğünü duyan HDP’li milletvekilleri ile anne Fatma Beçet ve yakınları, mezarlığa gitmek istedi. Fakat Beçet ailesinin evini saran polisler, vekillerin ve ailenin mahalleden çıkmasına izin vermedi. (bianet)

Leyla Güven’den Çağrı: Yaşamlarınıza Son Vermeyin Açlık grevinin 137. günündeki Hakkani Milletvekili Leyla Güven, cezaevlerinde tecriti protesto amacıyla hayatına son veren tutukluların ardından “Yaşamlarınıza son vermeyin. Bu şekilde ilerleyemem” çağrısı yaptı. (bianet)

 

Ekonomi Gündemi:

Ekonomik kriz, fabrika yangınları ve iş kazalarına karşı önlemleri de geciktiriyor: Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Temmuz 2020’ya kadar yönetmelik kapsamında gerekli adımların atılması gerektiğini ancak yüksek maliyet nedeniyle kamudan ve AB’den destek talep ettiklerini açıkladı. (Cumhuriyet)

 

25 Mart 2019 Pazartesi

Seçim Gündemi

CHP’den Soylu’ya liste tepkisi: Direkt Kürt deseydiniz! CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’li belediye meclisi adayları hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Gökçen, “İçişleri Bakanı’nın görevi listelerle hafiyelik yapmak mıdır? Terörist dedikleri şahsın karşısına ‘Nusaybin doğumlu’ yazmışlar. Bari direkt olarak Kürt deseydiniz. Kürt olmanız terörist olmak için yeterli bir neden bu sürrealist listeye göre” dedi. (Gerçek gündem)

 

Cindoruk’tan dikkat çeken 31 Mart tahmini: Halk TV’de Cüneyt Akman’ın sunduğu “Zamanın Ruhu” programında konuşan Cindoruk, “Bu seçim Cumhuriyetin kurucu rejimi parlamenter demokrasinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden intikam seçimidir. Türkiye’de merkez sağın bu hale gelmesinin nedeni Demirel ve Özal’ın partilerini bırakıp Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçmesidir” değerlendirmesinde bulundu. Cindoruk, AKP’nin üç büyük şehirde de kaybedeceğini söyledi. (Odatv)

 • Ekonomi Gündemi

Tanzimde kıtlık Biberin kilosu 18 TL’ye çıktı. Tanzimdeki 6 TL’lik biberleri almak isteyen yurttaş 3-4 gündür biber bulamıyor. Kuru soğanda da kıtlık var. Ürün bulmak isteyenler uzak yoldan gelerek sabah erken saatlerde kuyruğa giriyor. (Cumhuriyet)

 • Hukuk Gündemi

4 Akademisyene 15’er Ay; Bir Akademisyene 2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası 27. ACM’de 4 akademisyene 1 yıl 3 ay hapis cezası verilerek kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. Bir akademisyene ise ertelemesiz 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. (bianet)

 

 • Cezaevi Gündemi

 

Mardin’de Bir Mahpus Hayatına Son Verdi

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Medya Çınar, tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi. PKK’nin açıklamasında bireysel eylem yapılmaması çağrısı yapıldı. (bianet)

 

 • Ortadoğu Gündemi

Trump imzaladı; İsrail, Gazze’ye saldırdı İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait hedefleri vurmaya başladığını duyurdu. Kentten patlama seslerinin yükseldiği dakikalarda, ABD Başkanı Donald Trump da, “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzaladı. (Cumhuriyet)

Trump’ın Golan Tepeleri kararına dünyadan tepkiler ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzalamasına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Karara yönelik AB’den yapılan açıklamada, ”Golan Tepeleri dahil İsrail’in 1967’den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Karara ilişkin BM’den yapılan açıklamada da, “Golan Tepeleri’nin statüsü değişmedi ve BM’nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.” denildi. (Cumhuriyet)

 

26 Mart 2019 Salı

 • Seçim Gündemi

 

Soylu: Seçilenler göreve başlayabilir mi? Bana sorun Yerel seçim propagandası için İstanbul’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı toplantıda CHP ve HDP adaylarını tehdit etti. Soylu, adayların Yüksek Seçim Kurulu’ndan onay almasının önemi olmadığı ifade ederek “Sen bak bakalım ben İçişleri Bakanıyım, bu PKK’lılar seçilirse göreve başlayabilirler mi başlayamazlar mı siz bana sorun.” dedi. (Gazete Duvar)

Alper Taş: İspat edersen istifa edeceğim! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK ile bağlantılı isimlerin Millet İttifakı’nın aday listelerinde olduğu iddiasını hiçbir delil olmadan bir kez daha gündeme getirdi. Bugünkü konuşmasında CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ı hedef alan Soylu, “Sokaklarımıza terörist ismi vermek istiyorlar. Bu olmaz demeyin sakın ha… Var burada işte; Alper Taş denilen bir adam var Beyoğlu’nda. Apo’nun resmi önünde, bilmem ne akademisinde orada kendi ideallerini, kendi anlayışını anlatan bir adam var. Şimdi şunu söylemek istiyorum. Bunların zikri de fikri de bellidir. Türkiye’nin huzurunu almak istiyorlar elinden. Bu kadar açık ve net.” diye konuştu. (Gerçek Gündem)

 

CHP: CNN’e Soruşturma Açıldı: CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, CNN Int’.in üst düzey yöneticilerine CNN Türk ile ilgili yaptığı başvuru sonucunda kanala soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yurter Özcan “Kasıtlı yanlış haber yapmayı artık bir alışkanlık haline getiren CNN Türk ile ilgili geçen hafta size bir mektup yazmıştım. CNN üst düzey yöneticilerinden bana e-mail ile gelen bilgiye göre bir soruşturma süreci başlatılmış ve konuyla alakalı CNN’den tarafımıza resmi bir yanıt gönderilecekmiş” dedi. (Gazete Duvar)

CHP’den ‘PKK ile bağlantılı adaylar’ haberine toplu dava: CHP; 350 aday haklarında PKK ile bağlantılı oldukları yönünde aynı içerikli haberi yapan Hürriyet, Sabah, A Haber, Akşam, Güneş, Star, Milliyet, Süper Haber, En Kocaeli Haber hakkında “hakaret; iftira; kişisel verilerin kaydedilmesi, verilmesi veya ele geçirilmesi; halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla toplu dava açılması yönünde çalışma başlattı. (Cumhuriyet)

 

 

 • Çalışma Yaşamı

AKP’nin 3600 Oyunu; İş Güvenliği Tehlikede: Hükümet uzun zamandır beklettiği memurlara 3600 ek göstergeyi seçim sonrasında gerçekleştirilecek “personel reformu” içerisinde ele alacağını açıklarken, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda kapsamlı değişikliğe hazırlanıyor. Değişiklik içerisinde kamu çalışanlarının iş güvencesinden, performansa dayalı ücretlendirmeye kadar birçok düzenlemenin gündeme gelmesi bekleniyor. (Cumhuriyet)

 • Cinsiyet gündemi

Koç Üniversitesi’nde Kadın Öğrenciler Tacize Karşı Yürüdü İstanbul Sarıyer’de bulunan Koç Üniversitesi’nde Ocak 2019’da kampüs içerisinde bir erkek öğrencinin bir kadın öğrenciyi darp ve taciz etmesi sonrasında erkek öğrenci F.K hakkında idari ve hukuki süreç başlatıldı. İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde 14 Ocak 2019’da görülen duruşmada, Mahkeme,  F.K’ye  6284 nolu Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, üç ay uzaklaştırma cezası verdi. Ancak, F.K’nin cezası sona ermek üzere. Bu nedenle Üniversiteli Kadınlar İnisiyatifi üyeleri, okulda gerçekleşen taciz olayını ve devamındaki idari süreci üniversite kampüsünde düzenledikleri yürüyüşle protesto etti (bianet)

 

 • Cezaevi Gündemi

“Yaşamına Son Verme Eylemlerini Onaylamıyoruz” HDP, HDK, DTK, DBP’den yapılan açıklamada süren açlık grevleri ve cezaevlerindeki yaşamına son verme eylemlerine dikkat çekti. Yaşamı savunalım vurgusu yapılan açıklamada “Cenazelerin ailelerden kaçırılması, ailelerin onayı alınmadan ve defin hakkı gasp edilerek zorla defnedilmesi, dini vecibelerin yerine getirilmesinin engellenmesi büyük bir utanç konusudur.” denildi. (bianet)

 

Hükümetten İlk Açıklama: Açlık grevi eylemleri sürerken, cezaevlerinde yaşanan ölümlerle ilgili hükümetten ilk açıklama İçişleri Bakanı Soylu’dan geldi. Yaşamına son verenlerin bıraktığı son notlar ve ailelerin açıklamalarına rağmen Soylu, “Onları cezaevinde astılar” iddiasında bulundu. (Gazete Karınca)

 

 

 • Ortadoğu Gündemi

 

ABD: Ortak formül arıyoruz, Türkiye sınırında YPG olmayacak: ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey: Türkiye’yle, sınır boyunca belirli bir derinlikte YPG güçlerinin olmadığı güvenli bir bölge için çalışıyoruz. Fakat bazıları Kürt olan SDG’li ortaklarımızın kimse tarafından kötü muamele görmesini de istemiyoruz. (Gazete Duvar)

ABD, Türkiye’den 2 şirketi yaptırım listesine aldı: ABD, İran Devrim Muhafızları’na para aktardıkları iddiasıyla bazı kişi ve şirketlere yaptırım uygulama kararı aldı. Listede Türkiye’den Atlas Döviz ve Ansar Döviz şirketleri de bulunuyor.

Erdoğan: Trump, kimin arazisini İsrail’e veriyorsun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzonlular Buluşması’nda konuştu.Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepeleri kararını eleştirerek, “Trump, kimin arazisini İsrail’e veriyorsun, BM kararına göre orası Suriye toprağı. BM kararlarına göre Suriye’ye ait bir yeri nasıl İsrail’e peşkeş çekiyorsun. (Cumhuriyet)

 

 • Dünyadan

Fransız Müslüman Konseyi Facebook’a Dava Açıyor: Fransız Müslüman Konseyi, 15 Mart’ta Yeni Zelanda’ın Christchurch kentinde meydana gelen ve 51 Müslüman’ın katledildiği saldırıyla ilgili olarak, saldırı anının canlı yayınlandığı sosyal medya platformu Facebook’u dava ettiklerini duyurdu.

 • Diğer Gündemler

– Giresun’da yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, AKP Milletvekili Nurettin Canikli’nin dün suç duyurusunda bulunması üzerine emniyette ifade verdi.

 

27 Mart 2019 Çarşamba

 

 • Seçim Gündemi

Saadet Partisi, Soylu’yu YSK’ya şikayet etti: Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez tarafından YSK’ye teslim edilen Genel Başkan Karamollaoğlu’nun dilekçesinde, “Sayın Süleyman Soylu’yu Anayasa’ya, yasalara, kurumlara ve siyasi partilere saygılı olmaya davet etmenizi, seçimin güven içinde yapılmamasını doğuracak açıklamalara fırsat vermemenizi bütün ülkemiz adına Sayın kurulunuzdan arz ve talep ederiz” ifadelerine yer verildi. (Gerçek Gündem)

 • Ekonomi Gündemi

TBB’den flaş swap açıklaması: Türkiye Bakalar Birliği (TBB) “Türkiye’deki bankaların yurtdışındaki bankalara likidite vermediği bankalar ile para takas işlem yapmadığı iddiası doğru değildir” açıklamasında bulundu.

EPDK’den elektrik zammı açıklaması: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak elektrik tarifelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmediği bildirildi.

Bloomberg: Yerel seçimler öncesi yabancı yatırımcı Türkiye’de mahsur kaldı: Bankacılar, Türkiye’nin yerel seçimlere günler kala TL ile işlem yapmayı yabancı yatırımcılar için ‘neredeyse imkansız hale getirdiğini’, Londra’daki swap piyasasında Türk Lirası’nın gecelik faizinin yüzde 350’yi aştığını yazdı. (Cumhuriyet)

 • Hukuk Gündemi

2 Akademisyene 15’er Ay; Bir Akademisyene 2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası: Feyza Akınerdem ve Neş’e Bilgin’e 1 yıl 3 ay hapis cezası veren 27. ACM heyeti, son sözünde “Barış talebi yargılanamaz” diyen Ali Kerem Saysel’e 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

 

Gazeteciler Semiha Şahin ve Pınar Gayıp’a 4. Duruşmada da Tahliye Yok: Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın tutuklu yargılandığı davanın dördüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi, 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarıyla 11 aydır tutuklu yargılanan Şahin ve Gayıp’ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Haziran, saat 13.30’a bıraktı. (bianet)

 

Engin Altay hakkında soruşturma başlatıldı: CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay KRT TV’de yayımlanan “Siyaset Gündemi” isimli programda “31 Mart’ta bütün yaşananlar yani siyasi tablo ortada ama bunun üzerine aklıyla alay edildiğini düşünen vatandaşlarımız Erdoğan’dan ve Bahçeli’den, bay dumur ve bay kamburdan hücrede bunun hesabını soracaktır…” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadeler üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Altay hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret, Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit suçları”dan soruşturma başlatıldığını duyurdu. (Cumhuriyet)

 

 • Ortadoğu gündemi

AB’den Golan Tepeleri hakkında bildirge Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Birliği adına Golan Tepeleri hakkında bildirge yayımladı. Yayımlanan metinde, “Avrupa Birliği’nin Golan Tepeleri’nin statüsü hakkındaki duruşu değişmemiştir” denildi. (Cumhuriyet)

AA: PKK’nin Tepe Kadrosundan Üçü Öldürüldü, Biri Ağır Yaralı Anadolu Ajansı (AA), TSK’nın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında yer alan Kandil’de 21 Mart Perşembe günü yaptığı hava harekatını bugün duyurdu. AA’nın haberine göre PKK’nin üst düzey yöneticilerinden üçünün öldürüldüğü ve birin de ağır yaralandığı harekatı Milli İstihbarat Teşkilatı ve TSK ortak yürüttü. (bianet)

 

 • Diğer Gündemler

Tiyatrocular Engellemeye Rağmen Yürüdü: Sanat Engellenemez: Tiyatrocular 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde, Kadıköy Kaymakamlığı tarafından getiren kısıtlamaya karşın “Sokaklar bizim, sahneler bizim” sloganlarıyla Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden Kadıköy Kaymakamlığı’nın yakınındaki Süreyya Operası’na kadar yürüyerek günlerini coşkuyla kutladı. (bianet)

 

 

 

28 Mart 2019 Perşembe

Seçim gündemi

Erdoğan’dan Cindoruk’a: Bedelini ödeyecek: Erdoğan, A Haber canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlarken eski TBMM başkanı Hüsamettin Cindoruk için ‘bedelini ödeyecek’ ifadelerini kullandı.

Ekonomi gündemi

Merkez Bankası’nın son swap hamlesi ne anlama geliyor? Hafta başında yüzde 10’dan 20’ye çıkarılan döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 30’a yükseltildi. (T24)

Merkez Bankası Başkanı’ndan döviz açıklaması Merkez Bankası rezervleri ile ilgili açıklama yapan MB Başkanı Çetinkaya rezervle “Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Son bir hafta içinde toplam rezervimiz 4,3 milyar dolar artışla 27 Mart itibarıyla 96,7 milyar dolar seviyesine ulaştı” dedi. Sabah saatlerinde de, swap piyasasında satış sınırının yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarıldığı açıklanmıştı. (Cumhuriyet)

Bakan Albayrak’tan swap açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap piyasasında Türk Lirası’nın gecelik faizinin yüzde 1.300’leri aşmasına ilişkin, “Süreç bugünden itibaren normalize oldu” diye konuştu. (Cumhuriyet)

 

Hukuk Gündemi

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’nun 3 yıl hapsi istendi: DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunu oluşturduğu” iddiasıyla, bir yıl ile üç yıl arasında hapisle cezalandırılması istemiyle ceza davası açıldı. (Gerçek Gündem)

Müvekkillerinden Kampanya: Avukatımı Serbest Bırakın: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinden bianet’e yazan Hasan, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden 18 avukata verilen hapis cezalarıyla ilgili, müvekkilleri olarak dilekçe kampanyası başlattıklarını açıkladı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına hitaben yazılan dilekçede, “keyfi tutukluluğa son verilmesi” talep ediliyor. (bianet)

Ortadoğu Gündemi

Suriye’de kuzey satrancı: Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” planlarına ilişkin Washington-Ankara arasında görüşmeler sürerken Pentagon SDG desteğinden geri adım atmama kararını yineledi. ABD’nin eğitmeyi sürdüreceğini duyurduğu SDG, Şam’la özerklik pazarlığında. (Cumhuriyet)

 

Diğer Gündemler

İstanbul’da birleşik ve yaygın 1 Mayıs çağrısı: Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’e bağlı sendikaların şubelerinin içerisinde yer aldığı İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Girişimi İstanbul’da birleşik ve yaygın 1 Mayıs kutlanması içir çağrı yaptı.

 

 

29 Mart 2019 Cuma

 

S-400 Gerilimi: ABD ile Türkiye arasındaki S-400 hava savunma sistemi konusundaki restleşme devam ediyor. Son olarak ABD’li senatörler, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını, S-400 füzelerinin teslimatının gerçekleşmemesi şartına bağlayan bir tasarıyı Senato’ya sundu. ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da iki partinin üyeleri, hazırladıkları ortak bir yasa tasarısı ile F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimatını geçici süreliğine durdurmaya hazırlanıyor. (Gazete Karınca)

Çavuşoğlu: S-400 İçin Rusya İle İmzalanan Anlaşma Geçerlidir:  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’den gelen S-400 açıklamalarına karşın “Türkiye S-400 için Rusya ile bir anlaşma imzalamıştır ve bu anlaşma geçerlidir” dedi. (Gazete Karınca)

 • Seçim Gündemi

Gazeteciler, seçime ağır baskı altında gidiyor: Her ay düzenli olarak yayınladığı “Medya Raporu”nun Mart ayına ilişkin verilerini kamuoyu ile paylaşan Barış Yarkadaş, “Sadece bu ay 7 gazeteci gözaltına alındı; 54 gazeteci hakim karşısına çıktı. Bu gerçek, baskının ne denli ağırlaştığını gösteriyor” ifadesini kullandı. (Gerçek Gündem)

 

Süleyman Soylu’dan Seçim Güvenliği açıklaması: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Seçim günü 553 bin personelimiz görevi başında olacaktır. Ayrıca 6 bin 745 zırhlı araç, 126 hava aracı, 294 deniz aracı ve diğer ekipmanlar da yine seçim güvenliği için kullanılacaktır” dedi. (Gerçek gündem)

SP’nin Elmadağ Adayı İçin “Tehditle İstifa Etti” İddiası 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Ankara’nın Elmadağ ilçesinden Saadet Partisi (SP) Belediye Başkan adayı olan Nuri Yurdakul’un partisinden istifa ederek AKP’ye katılacağını açıklamasının ardından, olaya ilişkin şantaj ve tehdit iddiaları gündeme geldi. (bianet)

Sanatçılardan Alper Taş’a Destek: Sanatçılar, Genco Erkal, Nur Sürer, Edip Akbayram, Füsun Demirel, Levent Üzümcü, bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ı, Gümüşsuyu’ndaki seçim ofisinde ziyaret etti. Ardından, sanatçılar, neden Taş’a destek olduklarını anlattı. (bianet)

 

Demirtaş’tan Seçim Çağrısı: Seçmene HDP’nin stratejisi doğrultusunda sandığa gitme çağrısı yapan Demirtaş, “Belirleyici etkimizi sadece kayyumlardan geri alacağımız şehirlerde değil, her yerde göstermek için tarihi bir fırsat var kapımızda” dedi.

 

– CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’a dair “şehit ailesini salondan kovdu” başlıklarıyla yapılan haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı. (Evrensel)

 

 • Ekonomi Gündemi

Telegraf: Türkiye derin krize girdi: İngiliz Daily Telegraph gazetesi, “Döviz rezervlerinin azalması ve yabancı yatırımcının kaçmasıyla Türkiye’nin derin bir ekonomik krize sürüklendiği” diye yazdı. (Cumhuriyet)

Önlemlere rağmen hasar büyüyor: Alınan sıradışı önlemlere rağmen dolar/TL dün yüzde 5 artışla 5.62’ye ulaşırken, Türkiye’nin iflas riskini ölçen CDS primi 506 ile 2018 Ağustos’taki seviyelere yaklaştı. Yabancıyı panikleten Merkez’in döviz rezervlerindeki erime 2.4 milyar doları buldu. Yurttaşın bankalardaki mevduatı 179.2 milyar dolarla rekor tazeledi. (Cumhuriyet)

 

 • Hukuk gündemi

Barış akademisyenleri İçin Emsal Karar: Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin (istinaf) sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan Hayrettin Pişkin hakkında verdiği ve “propaganda değil, eleştiri” vurgusu bulunan kararın gerekçesi yazıldı. Gerekçeli kararda da “sosyal medya paylaşımının şiddet çağrısı veya daveti içermediği” görüşü yer aldı. (bianet)

1800 Akademisyenden Barış Akademisyenleri için Çağrı: Noam Chomsky, Şeyla Benhabib ve Judith Butler gibi isimlerin yanı sıra Nobel ödüllü beş kişinin de aralarında yer aldığı 1800 bilim insanı, ‘Barış Akademisyenleri’ne yönelik yargılamaları kınayarak akademideki ihraçlarda ‘işbirlikçi konumundaki’ kurum ve üniversitelerle ilişkilerin dondurulması dahil olmak üzere harekete geçme çağrısı yaptı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye’nin daimi temsilcileri, Türkiye’nin New York’taki Büyükelçisi ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ithafen yazılan çağrı metninin tamamını için: (Gazete Karınca)

 • Dünyadan

Cezayir’de hükümet protestoları altıncı haftasında: Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın istifası talebiyle başlayan halk eylemleri 6. haftasında yüz binlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerle devam etti. Başkent başta olmak üzere bir çok kentte yüz binlerce kişi toplandı ve  “Değişiklik olana kadar dönüş yok” sloganıyla yürüyüşler düzenledi. (Evrensel)

 

Önerilen Yazı ve Tv Programları

 

Seçim Gündemi

Kadri Gürsel – Erdoğan iktidarının seçimi kaybetme paniği

Çağlar Cilara, Ali Tarakçı ile Söyleşi

 Cumhur İttifakı kesinliklikle kaybediyor” Nasıl mı?

 

Çağlar Cilara, Abdürrahim Karslı ile Söyleşi

Yeni cezaevleri neden yapılıyor? Seçim sonuçları ile ne ilgisi var?

 

 

Ortadoğu Gündemi

Analist Mutlu Civiroğlu – “IŞİD Coğrafi Olarak Bitti, Ama Bir de Uyuyan Hücre Gerçekliği Var”

Fehim Taştekin – Küresel muhtar sanki kupon arazi dağıtıyor

Fehim Taştekin – Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo

Fehim Taştekin – Türkiye İdlib’i gözden çıkarıyor mu?

Amberin Zaman – SDG komutanı: Suriye’nin bir parçasıyız, rejimle müzakere kaçınılmazdır

 

Ekonomi Gündemi

Soğandan swapa; son günlerde Türkiye ekonomisinde neler oluyor?

Mustafa Sönmez – Ekonomide nisan senaryoları

Mustafa Sönmez – Seçim Öncesi Rekor İşsizlik

Ayşe Gül Yılgör – Döviz Kuru Dalgalanmaları ve Swap İşlemleri

 

Hukuk / Cezaevi Gündemi

Çiğdem Toker – Rabia Naz Nasıl Öldü?

İrfan Aktan – Ölüme seyirci kalmak

 

Cinsiyet Gündemi

Mevcut Nafaka Düzenlemesi Neyi Kapsıyor? Nasıl Yapılmak İsteniyor?

 

Diğer Gündemler

Çiğdem Toker – Rusya’nın Akkuyu’da Liman Planı

Selahattin Demirtaş’la Mektup – Söyleşi: “Hiç Kimse Düşmanlaştırma Politikasına Düşmemeli”

Tayfun Atay – Hangi Erdoğan