17 Ocak

İÇ POLİTİKA

DEM Parti: Meşru görmediğimiz için HSK üye seçimine katılmıyoruz

DEM Parti Grup Başkan Vekili Gülistan Kılıç Koçyiğit HSK üye seçimlerine katılmayacaklarını duyurdu.

TİP, 7 belediye başkan adayını açıkladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, 4 büyükşehir, 3 ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.

Yurt görevlilerinden öğrencilere: Korkuyorsanız asansöre binmeyin

KYK yurtlarında asansör kazaları durmuyor. Dün Ordu’da yaşanan kazada 10 öğrenci 45 dakika asansörde mahsur kaldı. Sürekli yaşanan arızalara dikkat çeken öğrenciler, yurt yönetimini protesto etti.

HSK Yargıtay’a 4 yeni üye seçti: Rüşvet çarkı yazısı ile gündeme gelen Uçar da üyeler arasında

Rüşvet çarkı yazısı ile gündeme gelen İsmail Uçar, Kaşıkçı suikasti ile ilgili başvuruyu reddeden Hasan Yılmaz ve yaz Kuran kursu ile gündeme gelen Ahmet Akça da atananlar arasında.

Miraç’a zırhlı araçla çarpan polis beraat etti: Cezasızlık ölüme davetiye, faillere pervasızlık getiriyor

Zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Miraç Miroğlu kusurlu bulunurken, çarpan polis beraat etti. Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz kararı Evrensel’e değerlendirdi.

AYM’den altın madeni ile ilgili karar: Maden özel yaşamı ve aile hayatına saygı hakkını ihlal etti

AYM Erzincan İliç yakınlarında işletilen altın madeninin özel yaşamı ve sağlığı tehdit ettiği iddiası ile yapılan başvuruda yurttaşı haklı bularak ihlal ve yeniden yargılama kararı verdi.

Yargıtay’ın kadın cinayetinde “takdiri indirim” gerekçesi: Kaçmadı, olay yerini bildirdi

Manisa’da Canan Çeviren’i öldüren Ferhat İnne’ye verilen müebbet hapis kararını bozan Yargıtay’ın ‘takdiri indirim’ isteme gerekçesi; “Kaçmadı, olay yerini bildirdi”

Sanat alanındaki emek ve meslek örgütleri “Sansüre karşı özgür sinema” dedi

Oyuncular Sendikası, Sinema Emekçileri Sendikası, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği ve Tiyatro Kooperatifinin de aralarında bulunduğu birçok kurumun “sansüre hayır” demek için basın açıklaması yaptı.

EKONOMİ

Bir şehir hastanesi Körfez sermayesine satılıyor, devamı gelebilir

Devlet Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, 22 şehir hastanesinden birinin Körfezli bir yatırımcıya satışı konusunda görüşmelerin sürdüğünü ve diğerlerinin de bunu takip edebileceğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay ile Bakan Işıkhan arasında ek zam görüşmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu’nda yer alan sendika başkanları kamu işçilerinin ek zam talebi üzerine görüştü.

Metal işçileri: Onayımız alınmadan sözleşme imzalanmasın

Metal işçileri onayları alınmadan sözleşmenin imzalanmamasını istiyor. İşçiler “Geçen dönem yaptığınız gibi 3 sendikada bir satış sözleşmesinin altına imza atarsanız fabrikaları size dar ederiz” dedi.

MESS grup sözleşmesi imzalandı: Ücretler yoksulluk sınırını bulmadı

Metalde sözleşme imzalandı. İş kolundaki ücretlerin çoğu yoksulluk sınırının yüzde 40 altında kaldı, yoksulluk sınırını bulan ücretse olmadı.

DIŞ POLITIKA

İsrail 24 saatte 163 Filistinliyi daha öldürdü!

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 24 bin 448’e, yaralı sayısı da 61 bin 504’e yükseldi.

Tel Aviv’de polis Gazze’ye saldırıları protesto eden kitleye müdahale etti

İsrail polisi, Tel Aviv’deki İsrail’in Gazze’ye saldırısını protesto eden kitleye müdahale etti.

Irak, İran’ı BMGK’ye şikayet etti

Irak, İran’ı, Erbil’e düzenlediği balistik füze saldırılarından dolayı BMGK ve BM’ye şikayet etti.

Almanya’da birçok kentte ırkçılık karşıtı gösteriler: Aşırı sağ neden yükseliyor?

Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) üst düzey isimlerinin, göçmenlerin geri gönderilmesi planlarının yapıldığı gizli bir toplantıya katıldığı yönündeki iddialar kamuoyunda tepkilere neden oldu. Birçok şehirde on binlerce insanın katıldığı ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlendi.

Almanya’da antifaşist eylemler sürüyor: AfD’yi durdurun

Almanya’da ülkede yaşayan milyonlarca göçmenin sınır dışı edilme planının ortaya çıkmasının ardından kitlesel gösteriler devam ediyor. Berlin’de yüzlerce kişi alandaydı.

Aden Körfezi tezkeresi 1 yıl uzatıldı

TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM’de kabul edildi.

Iowa zaferinin şifreleri: Cumhuriyetçi parti Trump etrafında birleşiyor

POLITICO gazetesi Trump’ın Iowa ön seçim zaferini analiz etti: Bir zamanlar Trump yüzünden bölünmüş olan parti büyük ölçüde birleşti. Ancak parti içinde alternatif arayışı hâlâ mevcut.

18 Ocak

İÇ POLİTİKA

Akşener: Geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi

Sinan Ateş suikastıyla ilgili konuşan İYİ Parti lideri Akşener, “Geçmişte siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacı” dedi.

AK Parti’nin Ankara adayı Turgut Altınok, İzmir adayı Hamza Dağ oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 17’si büyükşehir olmak üzere 48 ilin belediye başkan adayını bugün açıkladı.

Dedeoğulları Ailesi’ne katliam öncesindeki saldırıyla ilgili davada mütalaa açıklandı

Dedeoğulları Ailesi’ne katliam öncesinde düzenlenen saldırıyla ilgili davada, sanıkların çok sayıda suçlamadan cezalandırılması istendi

Şenyaşar katliamında Urfa valisi olan Erin, AK Parti’nin Mardin adayı oldu

Eski Urfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti’den Mardin için aday gösterildi. Urfa’da Şenyaşar ailesine yönelik katliam sırasında hastane bahçesinde olan Erin, daha sonra ise hiçbir açıklama yapmamıştı.

EKONOMİ

Çıkış sürüyor: KKM’deki düşüş 878 milyar lirayı aştı!

KKM hesaplarında 12 Ocak haftasında 47.5 milyar lira düşüş yaşandı. KKM’de 21 hafta üst üste düşüş kaydedilirken, bu süreçteki toplam gerileme 878 milyar 995 milyon TL’yi buldu.

İktidar dalga geçti, emekliler öfkeli

Nüfusun neredeyse dörtte birini ilgilendiren emekli maaşı zammının yüzde 5 olarak açıklanması milyonları ayağa kaldırdı. Sermayeye milyarlar akıtan AKP’nin açlık dayatmasına isyan eden emekliler, “Bu rezaleti reddediyoruz, direnme hakkımızı kullanacağız” dedi. SSK ve Bağ-Kur emeklisine yapılan zam oranının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Prof. Aziz Çelik, “Kök aylığı 7 bin 13 TL ve altı olanlar yüzde 33,3 zam alacak” derken Prof. Konukman, “En düşük emekli maaşı olamaz en düşük ücret olur o da asgari ücret” diye konuştu.

İşçiler toplandı, AKSA geri adım attı: İşten çıkarılanlar geri döndü

Sendikal sebeplerle işten çıkarılan iki AKSA Çoruh Elektrik çalışanı işçilerin firma önünde toplanması ve uzun süren görüşmelerin ardından işine geri döndü.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in Gazze saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 24 bin 620’ye yükseldi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 172 artarak 24 bin 620’ye çıktı.

Suudi Arabistan’dan İsrail’le normalleşmeye yeşil ışık

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Reema Bandar Al Suud, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesinin Gazze Şeridi’nde ateşkes ve Filistin devletinin kurulmasına ilişkin sürecin başlatılmasına bağlı olduğunu açıkladı. Büyükelçi Al Suud’ın açıklamaları, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e Suudi Arabistan’ın hala İsrail ile ilişkileri normalleştirmekle ilgilendiğini söylediği yönünde çıkan haberleri doğruladı.

ABD basını: Netanyahu, ABD’nin Filistin teklifini reddetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’nin ‘Filistin devleti karşılığında Suudi Arabistan’la normalleşme’ teklifini reddettiği öne sürüldü.

Pakistan’dan İran’a saldırı: ‘3 kadın, 4 çocuk öldü’

İran, Pakistan tarafından sınır bölgesinde bir köye düzenlenen füze saldırısında 3’ü kadın ve 4’ü çocuk olmak üzere toplam 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İran’ın Irak, Suriye ve Pakistan’daki füze saldırıları ne anlama geliyor?

İran’ın Irak, Suriye ve Pakistan’a düzenlediği füze saldırılarını değerlendiren BBC Türkçe yazarı Jiyar Gol, İran’ın bu saldırılarla İsrail’e füze sisteminin kabiliyetlerini gösterdiğini söyledi.

Erbil’de saldırı iddiası

Irak medyasında, Erbil’de ABD askerlerinin olduğu üssü hedef alan bir İHA’nın düşürüldüğü belirtildi. IKBY Terörle Mücadele Birimi ise herhangi bir saldırı olmadığını ve İHA düşürülmediğini açıkladı.ƒ

19 Ocak

İÇ POLİTİKA

Erdoğan, Can Atalay’ın yanında olanları İsrail’i savunmakla suçladı

Erdoğan, AYM’nin ikinci kez hak ihlali kararı vermesine rağmen Yargıtay engeline takılarak halen tutuklu bulunan Can Atalay’ı hedef alarak, Meclis’e girmesini savunmayı Filistin’e karşı İsrail’i savunmaya benzetti ve Atalay’a “terörist” dedi.

Akşener, ‘mertçe cinayet’ sözlerine tepki veren DEM Parti’yi hedef aldı: ‘Siz namertsiniz’

İYİ Parti lideri, geçmişte ‘mertçe siyasi cinayet işlendiği’ sözlerine tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanlarını hedef aldı. Akşener, DEM Parti için “Kürtleri maraba gören, bu namertler” ifadelerini kullandı.

Tuncer Bakırhan: Çatışma politikalarının sonucunda daha fazla yoksullaştık

KESK Genel Kurulu’nda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Son günlerde ülkemizde savaş ve ölümler kutsanıyor. Çünkü bu savaş ve çatışmalarda yaşamını yitirilenler, savaş isteyenlerin çocukları değil, sıvasız evlerde oturan emekçilerin çocuklarıdır” dedi.

Diyarbakır’da ön seçimler yeniden yapılacak

DEM Parti Diyarbakır İl Seçim Koordinasyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aday adaylığı için ön seçimlerin yeniden yapılacağını açıkladı.

İstanbul’da gözaltına alınan 21 kadın serbest bırakıldı

İstanbul, Diyarbakır, Adana ve Antep’in de içinde bulunduğu 28 kentte 16 Ocak günü düzenlenen ev baskınlarında Adalet Nöbeti eylemcileri, Barış Anneleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Muş’ta iki kız çocuk metruk binada asılı halde bulunmuştu: DEM Parti Bakanlık’la görüştü

Muş Varto’da metruk bir evde, 14 yaşındaki iki kız çocuğun iple asılmış halde ölü bulunmasının ardından DEM PARTİ Muş Milletvekili Sümeyye Boz, konuya dair Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilgili bakanlıklara önergeler verdiklerini belirtti.

Hrant Dink katledilişinin 17’nci yılında, vurulduğu yerde anıldı: ‘Demirtaş’a Kışanak’a Kavala’ya selam olsun’

Hrant Dink ,17 yıl önce vurulduğu yerde, Sebat Apartmanı önünde anıldı. Anma konuşmasını yapan Oya Baydar, “Her şey öldürülebilir ama barış öldürülemez.Barışı savunanlara selam olsun. Demirtaş’a Kışanak’a Kavala’ya selam olsun” dedi.

IPI’den Hrant Dink açıklaması: 17 yıldır adalet bekliyoruz

Uluslararası Basın Enstitüsü’nden Hrant Dink’in katledilişinin 17’nci yıl dönümüne dair yapılan açıklamada, “”Gazetecilerin öldürülmesinin cezasız kalması, halkın haber ve bilgi edinme hakkına doğrudan bir saldırıdır” diyerek adalet çağrısı yaptı.

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu üyesi Cudi İmrek: Öğretmenler ve idareciler imam ile velileri ziyaret ediyor

Eurostat açıkladı: Türkiye, 2022’de Avrupa Birliği’nden en fazla ‘çöp’ alan ülke oldu

Avrupa Birliği’nin (AB) resmi istatistik kurumu Eurostat, 2022 yılında ihraç edilen 32 milyon ton atığın en fazla Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı. Avrupa kurumu, Türkiye’nin 12,4 milyon tonluk hacimle toplam atık ihracatının yüzde 39’unu aldığını belirtti.

EKONOMİ

Şimşek: Seçim ekonomisi iddiası gerçeği yansıtmıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi kamu harcamalarının artırılması talimatı verdiği iddasını yalanladı. Şimşek “Seçim ekonomisi iddiaları gerçeği yansıtmıyor” dedi.

İddia: Erdoğan, Şimşek’ten seçim öncesi kamu harcamalarının artırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bakan Şimşek’ten yerel seçim öncesi kamu harcamalarının artırılmasını istediği öne sürüldü. Gazeteci Babacan “Şimşek’in iki hafta önce yaptığı kamu harcamalarının sınırlandırılması uyarısının tam tersi planlanıyor” diye yazdı.

Fiyatlar uçtu, kredi musluğu kapatıldı, konut satışları çakıldı

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,3 azalış göstererek 6 bin 42 oldu. 2023 yılında gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 36,6 azalışla 177 bin 748 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı aralıkta yüzde 4,4, 2023 yılında yüzde 14,5 olarak gerçekleşti.

Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ: Bu faizle yatırım yapılmaz

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, yüzde 40’un üzerinde kredi faizi ile TL cinsinden yatırım yapılacak ortam olmadığını belirterek, yatırım için Merkez Bankası YTAK ile yabancı para cinsi kredilerin daha uygun olduğunu dile getirdi.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de insani kriz derinleşiyor: BM’den sarılık ve ishal uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail’in yoğun bombardımanın eşliğinde tıbbi yardım girişini kısıtlamaya devam ettiği Gazze’de sarılık uyarısı yaptı. UNICEF’ de, ishal vakalarının savaş öncesine kıyasla yüzde 40 oranında arttığını açıkladı.

Netanyahu’nun ‘Nehirden denize İsrail’ çıkışı kriz yarattı: ‘Tüm bölge yanardağın eşiğinde’

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun iki devletli çözüme karşı çıkıp “Ürdün Nehri’nin batısındaki bölgeyi tamamen kontrol etmeleri gerektiğini” savunmasına ABD’den cılız da olsa tepki geldi. Filistin Yönetimi ise “Tüm bölge yanardağın eşiğinde” uyarısı yaptı.

AB’nin ‘iki devletli çözüm’ tepkisi: ‘İsrail, Filistin Yönetimi’ni zayıflatmak için Hamas’ı finanse etti’

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun bağımsız Filistin devletini açıkça reddetmesinin ve İsrail’in “Ürdün Nehri’nin batısındaki bölgenin tamamının güvenliğini kontrol etmesi gerektiğini” savunmasının ardından, resmi olarak iki devletli çözümü destekleyen Avrupa Birliği’nden (AB) dikkat çekici bir çıkış geldi.

Netanyahu’ya savaş kabinesinden isyan: ‘İsrail seçime gitmeli’

İsrail’de Savaş Kabinesi üyesi olan eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, Başbakan Benyamin Netanyahu’ya bayrak açtı: 7 Ekim’de sorumluluğu var… Hamas’ı yok etme hedefi gerçekçi değil… Erken seçime gidilmeli.

İsrail ordusu, Gazze’de Filistinlilerin mezarlarını açtığını doğruladı: ‘Rehine arıyorduk’

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki bir mezarlığın askerler tarafından tahrip edildiğine dair haberleri doğruladı. Açıklamada, mezarların Gazze’deki rehinelerin cesetlerini aramak için açıldığı savunuldu.

Husiler: ABD ve İngiltere, Hudeyde kentine saldırı düzenledi

Yemen’deki Husi hareketi ABD ve İngiltere’nin Hudeyde kentine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

İran ve Pakistan dışişleri bakanları telefonda görüştü: ‘Birlikte çalışmaya hazırız’

İran ve Pakistan dışişleri bakanları, karşılıklı saldırıların ardından bir telefon görüşmesi yaptı. Pakistan, ‘güvenlik konularında daha yakın işbirliğine ihtiyacın altının çizildiğini’ bildirdi.

Almanya’da 130 bin kişi eylemdeydi: “Hamburg ayağa kalkıyor – Aşırı sağcılığa ve Neo-Nazi ağlarına karşı”

Almanya’nın Hamburg kentinde toplanan yaklaşık 130 bin kişi, ülkedeki ırkçılığı ve aşırı sağcıları protesto etti.

Kuzey Kore su altı nükleer silah sistemini test etti: Güney’den BMGK’ye çağrı

Kuzey Kore, “Haeil-5-23” su altı nükleer silah sistemini test ettiğini duyurdu. Güney Kore’nin BM Daimi Temsilcisi Hwang, Kuzey Kore’nin söylem ve eylemlerinden duyulan endişeyi dile getirdi.

20 Ocak

İÇ POLİTİKA

Erdoğan AKP’nin İstanbul ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’un ilçeleri için belirlenen belediye başkan adaylarını açıkladı.

Adalet Bakanı Tunç: AİHM Demirtaş, Kavala ve Atalay kararlarına siyasi yaklaşıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkındaki AİHM kararıyla ilgili konuştu. Can Atalay konusuna da değinen Tunç, AİHM bu davalara siyasi yaklaşıyor” dedi.

İçişleri Bakanı’ndan Kaymakam Akeller açıklaması: İnceleme başlatılmıştır

İçişleri Bakanı imamı darbeden kaymakamla ilgili “inceleme başlatılmıştır” dedi. Memur-Sen “Kaymakama görevden el çektirilsin” talebinde bulundu.

CİMER şikâyetiyle gündeme gelen Büşra Bozkurt: Gaye Erkan’ın babası bir çalışanı tokatladı

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldığına yönelik CİMER şikâyetiyle gündeme gelen Büşra Bozkurt, “CİMER’deki şikayetlerim eksik bile” dedi. Kendisi gibi onlarca personelin mağdur olduğunu belirten Bozkurt, baba Erkan’ın bir çalışanı tokatladığına ilişkin kamera kayıtları olduğunu ifade etti.

Kayıp yakınları 4 kentten seslendi: Akşener’in açıklaması işlenen cinayetlerin itirafı

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle 4 kentte açıklama yapan kayıp yakınları, Meral Akşener’in açıklamalarına tepki göstererek “Açıklama işlenen cinayetlerin itirafıdır” denildi.

Hekimler ve avukatlardan ortak deprem çalıştayı: Afeti felakete çeviren sistemdir

İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Barosu ortaklaşa deprem konulu kongre düzenliyor. 2 gün sürecek kongrede çözüm yolları tartışılıyor.

Bayrampaşa’da erkek arkadaşı tarafından vurulan Nazlı Elmas hayatını kaybetti

İstanbul Bayrampaşa’da erkek arkadaşı Eniz Kurtuluş tarafından Uzi ile 4 yerinden vurulan Nazlı Elmas tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

EKONOMİ

İki seçim arasında ekonomi çıkmazı

Enflasyon ve kur istikrarında iktidarın zor durumda olduğunu belirten İktisatçı Murat Birdal, “Seçimden sonra da kısa vadede piyasadan istediği güveni sağlayamadılar” dedi.

Levi’s’ın Regent Street mağazası önünde Özak işçileri için dayanışma eylemi

Türkiye Halkları ile Dayanışma Kampanyası SPOT, Londra’da Levi’s’ın Regent Street mağazası önünde işçilerin taleplerine sessiz kalan Levi’s’ı teşhir ederek Özak işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı.

CMS İşçileri: Zam bugün iyi fakat yarını belirsiz

MESS grup sözleşmesini değerlendiren CMS’de çalışan metal işçileri işçilere sorulmadan imzalanan sözleşmenin bugün iyi olduğunu ancak yarınının belirsiz olduğunu söyledi.

DEM Parti Milletvekili Perihan Koca: MESEM projesi uluslararası çocuk sözleşmelerine aykırı değil mi?

DEM Parti Mersin milletvekili Perihan Koca, MESEM’lere dair Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde; “MESEM projesi uluslararası çocuk sözleşmelerine aykırı değil mi” diye sordu.

DIŞ POLİTİKA

İsrail, Şam’ı vurdu: 4 İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu öldü

İsrail, Suriye’nin başkenti Şam’ı vurdu. İran, saldırıda dört Devrim Muhafızları Ordusu mensubunun öldürüldüğünü duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Şam’daki saldırının ‘karşılıksız’ kalmayacağını söyledi

Tel Aviv’de binlerce kişi Netanyahu’yu protesto etti

Tel Aviv’de bir araya gelen binlerce kişi Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto etti, istifasını istedi.

Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad Üssü’ne füze saldırısı düzenlendi

Irak’ın Anbar vilayetinde, ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad Askeri Üssü’ne füze saldırısı gerçekleştirildi.

Meloni-Erdoğan görüşmesi: ‘Göç alanında iş birliğini güçlendirme de ele alındı’

La Repubblica gazetesinin internet sitesindeki haberde de görüşülen konular, ‘özellikle Libya’dan gelen göçmenlere yönelik göç iş birliğinin güçlendirilmesi, Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatındaki engelin kaldırılmasında Ankara’nın oynadığı rol için teşekkür, Akdeniz’de güvenlik meselesi, Avrupa Birliği ve Afrika ile ilişkiler, özellikle savunma alanında olmak üzere ikili ticari ilişkiler’ şeklinde sayıldı.

Almanya’da ırkçılığa karşı eylemler devam ediyor: Wuppertal kentinde binlerce kişi bir araya geldi

Almanya’nın Wuppertal kentinde bir araya gelen binlerce kişi; aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisine karşı gösteri düzenledi.

21 Ocak 

İÇ POLİTİKA

Özgür Özel’den Erdoğan’a ‘DEM’ yanıtı: ‘CHP ayrı bir parti, DEM ayrı bir partidir’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Erdoğan; milletin derdi DEM değil, milletin derdi zam zam zam. DEM diye tutturmuş. CHP ayrı bir parti, DEM ayrı bir partidir. Bize ziyarete geldiler, dedik ki ’Ne görüyorsanız burada. Açık açık gözünüzün önünde'” dedi.

Diyarbakır’da ön seçim: 14 ilçede DEM Parti adayları belli oldu

DEM Parti Diyarbakır’da eş başkan aday adaylarının belirlenmesi için yaptığı ön seçimi yeniledi. 14 ilçenin adayları netleşti, büyükşehir için oy sayımı sürüyor.

DEM Parti’den imama yönelik şiddete kınama: Kaymakam derhal görevden alınmalı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz, Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in korumalarıyla Cuma Namazı esnasında bir cami imamına yönelik gerçekleştirdiği şiddete dair “İmama yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Kriz aşıldı, Ahmet Türk aday: Halkımızın sorumluluğunu taşıyoruz

DEM Parti, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk ve Devrim Demir’i aday göstereceğini açıkladı.

4 kentte ‘Özgürlük’ için Adalet Nöbeti sürüyor

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 34 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorunun çözümü için başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri devam ediyor.

Mansur Yavaş: Doğrudan doğruya Türk milliyetçisiyiz bunu herkes bilsin

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, ilk seçim bürosunu AK Parti’nin büyükşehir adayı Turgut Altınok’un Belediye Başkanı olduğu Keçiören’de açtı.

Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Alman Lisesi… Hepsi birer birer gidiyor

Doktorlar, akademisyenler, mühendisler… Uzayıp giden bu liste, son yıllarda Türkiye’den ayrılmayı tercih eden meslek gruplarına ait. Bu listeye şimdi de lise öğrencileri eklendi.

Büyükçekmece Belediyesi’ne yapılan operasyonda 8 kişi tutuklandı

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Büyükçekmece Belediyesi’ne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 8’i tutuklandı. Başsavcılık tarafından yıkılması için valiliğe yazı yazılan 140 villanın hiç bir temel atılmadan, zorunlu fore kazık çakılmadığı ve sismik kontrollerin yapılmadığı öğrenildi.

Prof. Dr. Cenk Yaltırak duyurdu: Marmara’daki ‘deprem’ riski için harekete geçiliyor

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, İş Bankası’nın katkılarıyla Marmara Deprem Tehlike ve Risk araştırmalarının yapılabileceği bir merkez açılacağını duyurdu.

EKONOMİ

Emekliler sokakta: Kademeli emeklilik, geçinebilecek ücret istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından maaşlarının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığı ve yüzde 5 zam yapıldığı açıklanan emekliler, kademeli emeklilik ve geçinebilecek ücret talebiyle sokağa çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Hamas’tan 7 Ekim raporu: Örgüt ‘gerekli’ saldırıda hatalar yapıldığını kabul etti, Gazze’de ölü sayısı 25 bini aştı

Hamas yayınladığı 16 sayfalık bir belge ile İsrail’e düzenlediği 7 Ekim saldırısının örgüte göre nedenlerini açıkladı. Örgüt İsrail işgaline karşı bu saldırının gerekli olduğunu savundu.

Netanyahu: Hamas’ın esir takası önerisini reddettik

Bakan Fidan Hamas lideri Haniye ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile görüştü.

22 OCAK

İÇ POLİTİKA

Özgür Özel’den Başak Demirtaş açıklaması: Saygı duymak gerek

“Merkez Bankası’nda ne itibar ne haysiyet bıraktılar”

İyi Parti’den iktidara “Hafize Gaye Erkan” çağrısı: Her şey daha da içinden çıkılmaz bir hal almadan gereğini yapın!

Zorlu: “Günler içerisinde Ankara adayımızı milletimizin takdirlerine sunacağız. Sonra da İstanbul adayımızı açıklayacağız”

DEM Parti’den Başak Demirtaş açıklaması: Değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK yapacaktır

“Şahsım olarak sürpriz oldu tabi, daha önceden haberim yoktu çünkü. Önceden haberiniz yoksa o sürprizdir.”

Kürt seçmen anketi: DEM’in adayı Başak Demirtaş olmalı

Rawest Araştırma’nın yaptığı anket çalışmasına göre DEM’in İstanbul’da aday çıkarmasını isteyenlerin oranı yüzde 69.6 olarak yansıdı.

DEM Parti’nin Diyarbakır ön seçimi ikinci tura kaldı

DEM Parti, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adaylarının belirlemesi için dün yapılan halk oylamasında aday adaylarının yüzde 50+1’i geçmemesi nedeniyle yarın ikinci tur seçime gidecek.

Suat Kılıç: İstanbul’da ikinci bir İmamoğlu dönemi istemiyoruz

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “İmamoğlu dönemi, İstanbul’da yüksek faizle büyük borçlanmaların yaşandığı bir dönem oldu” dedi.

Ege’de de kıyıya ceset vurdu

Antalya ve Hatay’ın ardından bugün sabah saatlerinde Muğla’da da sahile kadın cesedi vurmuştu. Cenazenin kolları ve bacaklarının bir bölümünün olmadığı görülmüştü.

EKONOMİ

Küresel ekonomide çöküş olur mu?

ABD merkezli banka Citi’nin Baş Ekonomisti Wieting’e göre, küresel ekonominin enflasyonu hedefe ulaştırmak ve sürdürülebilir büyümeye geri dönmek için bir “çöküşe” ihtiyacı olmadığını söyledi.

Erdoğan, Hafize Gaye Erkan ile görüşecek: Üç seçenek konuşuluyor

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşme gerçekleştireceği öne sürüldü. Erkan’ın geleceğine ilişkin üç farklı senaryo arasında “yanlışlarının onarılarak yola devam edilmesi” en düşük seçenek durumunda.

DIŞ POLİTİKA

Brüksel’de ‘İsrail-Filistin’ toplantısı: AB’den barış konferansı planı

AB dışişleri bakanları ile toplantı öncesi konuşan AB Temsilcisi Borrell, İsrail’in Hamas’ı yok etme planına atıfla “Bunun amaç olduğunu söylemek tek taraflı. Böyle çalışamaya devam edemeyiz” dedi.

Rehine yakınları, İsrail parlamentosu komitesini bastı: “Onlar ölürken siz burada oturamayacaksınız

Hamas’ın elindeki rehinelerin bir kısmının ailesi, Knesset Finans Komitesi’ni bastı. Protestocular, “Onları şimdi serbest bırakın, şimdi, şimdi!” sloganları attı. Siyah tişörtler giyen protestocular, “Onlar orada ölürken siz burada oturmayacaksınız” yazılı pankartlar taşıdı.

Murat Yetkin: Türkiye, İsveç’in NATO tatbikatına vize verdi, bugün yarın Meclis’te

İsveç’in NATO üyeliğinin kısa süre içinde TBMM’nin onayına sunulacağını kaydeden Yetkin, “Erdoğan 18 Aralık’ta, ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Aralık’taki telefonuyla Türkiye’ye F-16 satışıyla İsveç’in NATO üyeliğini birbirine bağladığını açıklamış, Ekim ayında imzaladığı onay belgesi TBMM Dışişleri Komisyonunu tarafından 26 Aralık’ta onaylanmıştı” ifadelerini kullandı.

23 OCAK

İÇ POLİTİKA

Özgür Özel: Ağzınıza dolamışsınız DEM, milletin derdi zam

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan ve Bahçeli’ye seslenerek “Ağzınıza dolamışsınız DEM, milletin derdi zam” dedi.

Bahçeli’den Kulp Kaymakamı’na destek: Alnından öpüyorum

Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, imamı darp ettiği iddia edilen Kulp Kaymakamı’na destek vererek, “Alnından öpüyorum” dedi.

Tuncer Bakırhan: ‘Kaçak seçmen’ hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Bakırhan, “31 Mart’ta zaferin şifresi, kent uzlaşısıdır. Kim bizimle birlikte hareket etmek istiyorsa demokratik, adil bir Türkiye’nin şifresi olan Türkiye uzlaşısına hazır olmalıdır” dedi.

Tuncer Bakırhan’dan ‘Başak Demirtaş’ açıklaması: MYK toplantımızda değerlendireceğiz

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, Başak Demirtaş’ın İBB Başkan adaylığı ile ilgili “Aday başvurularımız her yerde devam ediyor. Birkaç gün sonra MYK toplantımız var. Orada değerlendireceğiz” dedi.

Sencar ve Girasun: Başak Demirtaş aday olursa İmamoğlu kaybeder

Araştırma şirketi sahipleri Roj Girasun ve Özer Sencar, Başak Demirtaş’ın İBB adayı olması durumunda Ekrem İmamoğlu’na giden Kürt oylarının düşeceğini ve İmamoğlu’nun kaybedebileceğini söylediler.

AK Parti-Yeniden Refah görüşmesi sonuçsuz kaldı, gözler liderlerde

AK Parti ile Yeniden Refah Partisi heyetleri dün (22 Ocak) geç saatlerde bir araya geldi. Görüşmede talepler karşılıksız kaldı. Somut bir sonuç çıkmadı.

EKONOMİ

Mahfi Eğilmez: Türkiye ‘skimpflasyon’ ve ‘shrinkflasyon’ dönemine girdi

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin bir süredir nihai tüketici için büyük bir sorun haline gelen “skimpflasyon” ve “shrinkflasyon” sürecine girdiğini ifade ederek, bunun yüksek enflasyonun bir sonucu olduğuna işaret etti.

Mehmet Şimşek’ten KİT’lere reform açıklaması: Tasarruf hedefiyle uyumlu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KİT’lerde iki aşamalı reform için hazırlık yapıldığını açıkladı. Şimşek, “Reform çalışmalarımız tasarruf tedbirimizle uyumlu” dedi.

Avrupa’nın en büyük fonundan Türk tahvilleri yorumu

2 trilyon dolarlık fon Amundi’nin gelişmekte olan piyasa tahvilleri yöneticisi Sergei Strigo, Bloomberg’e verdiği söyleşide Türk tahvillerine yatırım yapmak için enflasyondaki düşüş trendinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

JPMorgan dört Türk bankasını negatif izlemeye aldı

JPMorgan, 29 Ocak’ta başlayacak olan dördüncü çeyrek bilanço sezonuna temkinli yaklaştıklarını ve Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ile Yapı Kredi’yi ‘Negatif Katalizör İzleme’ listesine aldıklarını bildirdi.

Özak Tekstil işçileri: Patrona İstanbul’u dar etmeye geldik

Urfa’da 58 gündür eylem yapan Özak Tekstil işçileri, eylemlerini İstanbul’a taşıdı. Özak Holding önünde yapılan çağrıda adım atılmazsa mağazaların eylem alanına dönüştürüleceği söylendi.

İş cinayeti: Stajyer öğrenci sunta blokları altında kalarak öldü

Staj adı altında ucuz işçi olarak çalıştırılan meslek lisesi öğrencisi Erol Can Yavuz, yeterli önlem alınmadığı için iş kazasında hayatını kaybetti.

DIŞ POLİTİKA 

Hamas’tan İsrail’in ‘geçici ateşkes’ talebine ilk yanıt

Hamas’ın basın sözcüsü, İsrail’in tüm esirlerin bırakılması karşılığında 2 ay ateşkes teklifiyle ilgili konuştu: “Resmi teklif ulaşmadı. Hamas daimi ateşkes istiyor. Sınırlı teklifleri reddediyor.”

İsrail ordusundan Han Yunus’a kuşatma: Binlerce Gazzeli zorunlu göç yolunda

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentini kuşattığını duyurdu. Saldırıların ilk döneminde İsrail’in direktifiyle Han Yunus’a sığınan binler Mısır sınırındaki Refah’a gidiyor.

Gazze’de bir günde 24 İsrail askeri öldü: Soruşturma başlatıldı

İsrail Başbakanı Netanyahu, 21’i tek bir saldırıda olmak üzere son bir günde 24 İsrail askerinin Gazze’deki çatışmalarda öldürülmesine ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İsrail’den Gazze açıklarında ‘yapay ada’ planı

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, İsrail Dışişleri Bakanı’nın AB Dışişleri bakanları toplantısında ‘çok ilginç iki video’ gösterdiğini, bunlardan birinin yapay bir ada projesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Reuters: İsveç’in NATO üyeliğinin bugün TBMM’de onaylanması bekleniyor

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokolün, bugün TBMM Genel Kurulu’nda oylanacağı ve ‘büyük ihtimalle onaylanacağı’ belirtildi.

İran’da Jîna Emini protestolarına katılan 23 yaşındaki genç idam edildi

Mahsa Jîna Emini’nin ölümünün ardından düzenlenen protestolara katılan 23 yaşındaki Muhammed Kubadlu, temyiz hakkı bulunmasına rağmen idam edildi.

24 Ocak

İÇ POLİTİKA

Murat Kurum: Hem İstanbul’a entegre olacağız hem de kültürümüzü yaşayacağız

AK Parti’nin 2024 yerel seçimlerinde İBB Başkanlığı için aday gösterdiği Murat Kurum, Küçükçekmece’deki Caferi Derneği’ni ziyaret etti. Kurum, burada yaptığı açıklamada “Her birimiz hem İstanbul’a entegre olacağız hem de kültürümüzü sonuna kadar yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu: Sendikalı sayısı 80 bin kişiye ulaşmıştır

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyede çalışan sendikalı işçi sayısını açıkladı. İmamoğlu son dört buçuk yılda sendikalı olanların sayısında 4 kattan fazla artış olduğunu söyledi.

CHP’de İzmir ve Antalya adayları cuma günü açıklanacak

CHP’de İzmir ve Antalya başkan adaylarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 700 seçim çevresi için anket ve temayül yoklamasının tamamlandığı öğrenildi.

MHP 55 belediye başkan adayını açıkladı

MHP, 2’si büyükşehirde olmak üzere 55 ilçe belediye başkan adayının isimlerini duyurdu.

Ülkü Ocakları il başkanından YRP’ye geçen Mustafa Çay’a tehdit

Aday gösterilmeyince MHP’den istifa ederek Yeniden Refah’a geçen Adana Pozantı Belediye başkanı Mustafa Çay, Ülkü Ocakları Adana İl Başkanı Cem Tutsoy tarafından tehdit edildi.

Akademisyen Tolga Sütlü, Boğaziçi Üniversitesi yönetimine açtığı davayı kazandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevinden uzaklaştırılan Tolga Sütlü, karara karşı açtığı davayı 15 ay sonra kazandı.

Yerine kayyım atanan Mustafa Avcı: Hazırlık var, görüyoruz

Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Avcı, “Üçüncü dönem kayyım atama hazırlığı var. Bunu görüyoruz” dedi.

TİP ve CHP seçim heyeti kurdu, amaç muhalefete kaybettirmemek

TİP ve CHP arasında seçim işbirliğine yönelik bir çalışma heyeti oluşturulmasına karar verilen görüşmede muhalefete ve sola kaybettirmeyecek bir tutum alma konusunda fikir birliğine varıldı.

Kayyım Fabrika Mahallesi’nde yıkıma başladı: ‘Kürtlerin sahibi yok’

Diyarbakır Fabrika Mahallesi’nde evlerin yıkımına başlandı. Kayyımın yıkım kararı aldığı mahallede yaşayan Kamile Yaprak, “Kürtlerin sahibi yok. Bir canımız kaldı onu da alsalar da kurtulsak” dedi.

Tarsus’ta CHP’li Boltaç’ın esnaf ziyaretine ülkücüler saldırdı

CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Ali Boltaç’ın esnaf ziyareti sırasında Ülkü Ocakları üyesi bir grup sözlü saldırıda bulundu. Çıkan tartışma tekmeli yumruklu kavgaya dönüştü.

Saldırıya uğrayan gazeteci Sinan Aygül’e saldırganlara ‘hakaret’ten hapis cezası

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin biri polis iki korumasının saldırısına uğrayan gazeteci Sinan Aygül’e saldırganlara hakaretten 2 ay 5 gün hapis cezası verildi.

CHP: Başak Demirtaş’ın aday olmasını elbette istemeyiz

CHP’li siyasetçiler Başak Demirtaş’ın, İstanbul adaylığına ilişkin açıklamasının CHP-DEM arasında devam eden sürece zarar vermeyeceğini, DEM’in CHP’ye kaybettirecek bir karar almayacağını düşünüyor.

AKP’li Mehmet Yarka Şırnak’ta yeniden aday oldu: İhaleci başkana “kayyum seçmen”

2019’da “taşımalı seçmen” gölgesi altında Şırnak Belediye başkanlığına seçilen AKP’li Mehmet Yarka bir kez daha Cumhur İttifakı’nın adayı oldu.

TTB’den 3 soruda X hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenler

TTB Pandemi Çalışma Grubu insanların X hastalığının şu anda yayılmakta olan yeni bir hastalık olduğuna inandıklarını belirterek X hastalığı ile ilgili 3 soruda bilgilendirme notu yayınladı.

Çorlu tren katliamı davasında karar bekleniyor | “Cinayet düzenini besleyenle, failleri saklayan aynı irade”

7’si çocuk, 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 317 kişinin yaralandığı Çorlu tren katliamı davasının duruşması görülüyor. Karar çıkması beklenen davada, aileler adalet taleplerini yineliyor.

Mecburi göç, sahile vuran bedenler…

Cesetlerin uyruğundan öte insanların neden bu zemheride sonu ölümle bitebilecek bir yolculuğuna çıkmayı göze aldıklarını anlamak, buna çözüm üretebilmek önemli.

Dersim’de EMEP, SMF, EÖC ve TİP’ten ittifak açıklaması: En geniş ittifakı savunuyoruz

EMEP, SMF, EÖC ve TİP yaptıkları ortak açıklamayla 31 Mart yerel seçimleri için Dersim’de ittifakta birleştiklerini duyurdu.

Boğaziçi’ndeki görevinden uzaklaştırılan Dr. Sütlü, açtığı davayı kazandı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğretim üyesi Dr. Tolga Sütlü, açtığı davayı kazandı.

EKONOMİ

TÜİK’ten ‘algılanan enflasyon’ açıklaması

TÜİK, algılanan enflasyon ve TÜFE farklılaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada “Resmi TÜFE verisini eleştirmek manipülatif ve art niyetli bir yaklaşımdır” dedi.

Birleşik Kamu-İş: Gıda fiyatları ocakta yüzde 6,1 arttı

Birleşik Kamu-İş Ocak 2024’e ait enflasyon araştırmasında dünya genelinde düşmeye devam eden gıda fiyatlarının ülkemizde 44 aydır kesintisiz arttığını açıkladı.

“MESEM’lerde çocuklar ölüyor Bakanlık seyrediyor”

Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak MESEM kapsamında staj gördüğü atölyede hayatını kaybeden 15 yaşındaki Erol Can ile ilgili açıklamasında; “MESEM’lerde çocuklar ölüyor bakanlık seyrediyor” dedi.

İş bırakan Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emekçileri: Geri adım atmayacağız

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan emekçiler, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması ve koşullarının düzeltilmesi talebiyle iş bıraktı.

Harb-İş’in ek zam mitingi iptal edildi

Harb-İş’in ek zam talebiyle önümüzdeki cumartesi günü yapacağı Ankara mitingi, Türk-İş’in 29 Ocak’ta şube başkanları ve temsilcilerle yapacağı ‘eylem planı’ toplantısı gerekçesiyle iptal edildi.

Özak Tekstil işçileri İstanbul’da: Mücadele dayanışmayla büyüyecek

Direnişlerini İstanbul’a taşıyan Özak Tekstil işçileri, Özak Holding’in İstanbul’daki ofisi önüne çadır kurdu.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan ve Reisi ortak açıklama yaptı: Filistin’in haklı davasına desteğimizi tekrarladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile İran arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye ve İran arasında enerji, ticaret, medya gibi alanlarda 10 anlaşma imzalandı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Hafize Gaye Erkan’ın elini sıkmadı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinde Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da protokolde yerini aldı. Reisi, Erkan’ın elini sıkmadı.

İran’da idamlara tepki: 61 siyasi tutsak kadın açlık grevine başlıyor

İranlılar, Mohammad Ghobadlou ve Ferhad Salimi’nin idamlarını protesto etmek için ABD, Belçika ve Kanada gibi ülkelerde İran konsolosluğu önünde eylem yaptı.

ABD’den Türkiye F-16 satışı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satış süreci hakkında açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye parlamentosunun İsveç onayını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak süreç henüz tamamlanmış değil. Macaristan’ın adım atmasını bekliyoruz. Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 filosunu modernize etmesini destekliyor. Ancak Kongre’nin süreçte kilit rolü var.” denildi.

İsrail bir kez daha BM merkezini vurdu: 9 ölü (Ateşkes olacak mı?)

İsrail’in saldırıları güneydeki Han Yunus’ta yoğunlaştı. Can kaybı 25 bin 700’e yükseldi. Tel Aviv yönetimi ateşkes iddialarını yalanlayarak, “Yeni bir ateşkes olmayacak” açıklamasında bulundu. Amerikan Wall Street Journal gazetesi de Hamas’ın rehinelerin bir bölümü karşılığında uzun bir ateşkese sıcak baktığını yazdı. Öte yandan Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davasında ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını 26 Ocak’ta açıklayacağını duyurdu. İşte Gazze’deki son gelişmeler….

Han Yunus’un işgali gölgesinde geçici ateşkes görüşmeleri

Filistin direniş güçleri ve İsrail hükümeti arasında 30 günlük ateşkes görüşmelerinde ilerleme sağlandığı ancak uzlaşılamayan bazı konuların sürdüğü belirtiliyor.

Eritre’den uçuş izni alamayan Almanya Dışişleri Bakanı’nın uçağı Cidde’ye indi

Doğu Afrika ülkelerine yapacağı ziyaretler kapsamında Cibuti’ye doğru hareket eden Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’un uçağı Eritre’den uçuş izni alamayınca Suudi Arabistan’a indi.

Fransa’da çiftçiler yolları kapattı: ‘Ürettiğimizle geçinemiyoruz’

Fransa’da yüzlerce çiftçi, fiyat baskılarını, vergileri ve çevreyle ilgili yasal düzenlemeleri protesto etmek için traktörleriyle yolları kapattı. AB’nin merkezi Brüksel’de de protestolar vardı.

Almanya’da makinistlerin en uzun grevi başladı

Almanya’da makinistlerin 6 günlük grevi başladı, demir yolu ulaşımı büyük oranda aksadı.

Suudi Arabistan diplomatlar için içki dükkanı açacak

Alkol tüketimine karşı katı kanunları olan Suudi Arabistan’da “Müslüman olmayan” diplomatlar için içki dükkanı açılacağı iddia edildi.

Husilerden ABD ve İngiltere vatandaşı STK çalışanlarına: Yemen’i terk edin

Yemen’deki Husiler, BM ve başkent Sana merkezli insani yardım kuruluşlarının ABD’li ve İngiliz çalışanlarından 30 gün içinde ülkeyi terk etmelerini istedi.

Macaristan Başbakanı Orban’dan İsveç’e ‘onay’ sinyali

NATO Genel Stoltenberg ile görüştüğünü aktaran Macaristan Başbakanı Orban, “Macaristan hükümetinin İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim” dedi.

Moldova Dışişleri Bakanı Popescu istifa etti

AB’nin üyelik için müzakareleri başlatma kararı aldığı Moldova’nın Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, görevinden istifa etti.

Trump, New Hampshire’deki ön seçimlerde rakibine fark attı

ABD’de Cumhuriyetçilerin New Hampshire’daki ön seçimlerini Donald Trump, rakibi Nikki Haley karşısında açık farkla kazanırken, Haley bir ay sonraki Güney Carolina ön seçimlerine odaklandı.

Dışişleri Bakanı Blinken Afrika turunda: ABD’nin bir gözü de Afrika’da

ABD Dışişleri Bakanını Afrika turu kapsamında ziyaret ettiği Nijerya’da Batı Afrika’da Rusya’nın etkisini azaltmak için iş birliği önerdi.

Rusya: İçerisinde 65 Ukraynalı askeri esirin de bulunduğu İl-76 tipi uçak düştü

Rusya Savunma Bakanlığı, içerisinde 65 Ukraynalı askeri esirin de bulunduğu İl-76 tipi uçağın Belgorod bölgesinde düştüğünü bildirdi.

25 Ocak 

İÇ POLİTİKA

AKP’li belediye usulsüzlük yuvası

BirGün, müfettişlerinin AKP’li Keçiören Belediye Başkanlığı’na yönelik hazırladığı teftiş raporuna ulaştı. Raporda, belediyenin özel kalem müdürlüğü kadrosunun, “Memuriyete geçişin adresi” olduğu kaydedildi.

Berat’ın vakfından okullarda yarışma

Eğitimde vakıf ve derneklere geniş alanlar açan MEB, Berat Albayrak’ın yöneticisi olduğu NUN Vakfı için harekete geçti. Vakıf okullarda bilgi yarışması düzenleyecek.

Maden şirketi değil mücadele kazandı

Malatya Pütürge’de yapılmak istenen profilit madeni kırma, eleme ve yıkama tesisine yönelik şirketin almak istediği “ÇED” başvurusu mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Halk “Mücadele kazandırdı” dedi.

İş cinayetinde iki kat fark

SGK verilerine göre bildirilen ‘iş kazası ve meslek hastalığı ölümleri’ ile ‘iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm geliri dosyası sayısı’ arasındaki fark büyük. Son 17 yıldaki fark neredeyse iki katına ulaşarak 22 bin 525 oldu.

Birleşik Kamu İş: Açlık sınırı 17 bin 442, yoksulluk sınırı 48 bin 495 liraya yükseldi

Birleşik Kamu İş’in Ar-Ge birimi KAMU-AR tarafından yapılan araştırmaya göre, Ankara’da dört kişilik bir ailenin açlık sırını ocak ayında 17 bin 442 liraya kadar yükseldi

Borçla mutfak alışverişi

Türkiye’de Ocak 2023’te 346,9 milyar TL olan kredi kartı ile alışveriş tutarı, Aralık 2023’te 794,6 milyar TL’ye ulaştı.

AKP ve MHP’nin oylarıyla: Haberlere erişim engellerinin araştırılması önerisine ret

Haberlere getirilen erişim engellerinin araştırılmasına ilişkin araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum, proje ve vaatlerini açıkladı, Kanal İstanbul’dan bahsetmedi

Kurum konuşmasının başında “Sistem İstanbul”u duyurdu

Eski İYİ Partili Taylan Yıldız, İBB adaylığını duyurdu

“Temsiliyet bir avuç eski kafalıya kalmış dili bozuk ve ufuksuz siyasiler çözüm üretmek yerine sorun üretmekle meşgul”

Ekrem İmamoğlu’ndan Buğra Kavuncu’nun adaylığı hakkında açıklama

Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti’nin  Buğra Kavuncu’yu aday olarak açıklanmasına dair soruya, “Kendi özgün siyasi iradeleriyle yola çıkan her aday değerlidir. Yolları açık olsun” dedi.

Fatih Altaylı: İYİ Partili Ümit Özlale İzmir adaylığından çekilebilir

Gazeteci Fatih Altaylı, İYİ Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin adaylıktan çekilmesinin gündemde olduğunu iddia etti.

MHP, 55 ilçe belediye başkan adayını daha açıkladı

Milliyetçi Hareket Partisi, 2 büyükşehir ilçe, 53 ilçe belediye başkan adayı olmak üzere toplam 55 adayın daha ismini açıkladı.

Adalet Bakanı Tunç: Yeni anayasa istiyoruz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mevcut anayasayı 1982 model arabaya benzetti, ‘protez anayasa’ ifadesini kullandı ve yeni anayasa yapılmasını istediğini belirtti.

İSKİ paylaştı: İstanbul barajlarında son durum

İstanbul’da son günlerde etkili olan yağışların ardından barajlardaki doluluk oranındaki artış da sürüyor. İSKİ’nin verilerine göre, İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 63.79’a yükseldi.

Sosyal medya şaklabanı Jahrein, Demirtaş’ın hasta annesine küfretti; sildi ve özür diledi

Jahrein mahlasını kullanan sosyal medya şaklabanı Ahmet Sonuç, 7 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan ve geçtiğimiz günlerde babasını kaybeden Selahattin Demirtaş’ın annesi hakkındaki haberi alıntılayarak küfretti. Şahıs, daha sonra tehditler aldığını belirterek yaptığı paylaşımı sildi ve özür diledi.

EKONOMİ

Merkez Bankası faiz artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan daha artırdı.

Emekliler, Meclis’ten çıkacak kararı bekliyor | İşte kanun teklifinde kabul edilen ilk 6 madde

Teklifin kabul edilen ilk 6 maddesine göre, en düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilecek. Asgari ücret desteği 2024 yılında aylık 700 lira olarak uygulanacak. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600’den 450’ye indirilecek

TÜİK ‘hissedilen enflasyon’ ile ‘asıl enflasyon’ arasındaki uçurumu doğal buldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘hissedilen enflasyon’ üzerinden yıllık enflasyon verilerinin eleştirilmesini ‘art niyetli’ buldu.

DIŞ POLİTİKA

Foreign Policy: Beyaz Saray, Suriye’den çekilme ihtimali üzerinde duruyor

ABD’nin Suriye’de 900 kadar askeri bulunuyor; Washington’un bölgede SDG ile işbirliği yıllardır Ankara’nın tepkisini çekiyor

ABD, YPG’ye desteğini kesme sürecine mi giriyor?

İktidarın kameralar önünde ABD’nin YPG’ye verdiği destekle ilgili sert eleştirilerine karşın, perde arkasında bu desteğin yakında kesileceğine dair iyimserlik var. Trump seçilirse, bu desteğin neredeyse anında bitmesi, Demokrat yönetimin devam etmesi halinde ise desteğin kademeli olarak azaltılması bekleniyor. ABD askerinin Suriye’den çıkması durumunda en kritik konu IŞİD şüphelilerinin tutulduğu El Hol kampı olacak

MSB’den ‘ABD, Suriye’den çekilecek’ iddiası için ‘ihtiyat’ çağrısı

MSB, ABD’nin Suriye’den çekileceğine yönelik iddialarına ‘ihtiyatlı’ yaklaşılması ve resmi açıklama beklenmesi gerektiğini belirtti.

Biden yönetiminden Kongre’ye Türkiye için ‘F-16’ mektubu!

ABD Dışişleri, “Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 filosunu modernize etmesini destekliyor. Ancak kongrenin süreçte kilit rolü var” demişti

Bağdat’tan ABD’nin Irak’taki saldırılarının ardından sert tepki: Washington, bölgede gerilimin tırmanmasına katkı sağlıyor

ABD’nin Irak’taki milis gruplara yaptığı saldırının ardından Bağdat, Washington’a şu ana kadarki en sert tepkisini koyarak ABD’yi “bölgede gerilimin tırmanmasına pervasızca katkı sağlamakla” suçladı.

ABD Büyükelçisi’nden “Önce İsveç’i Washington’a resmen bildirin, F-16 için adımı hemen atalım” mesajı

Flake, resmi bildirim için Türkiye’nin İsveç kararını Washington’a teslim etmesini beklediklerini belirtti

Başkurdistan Kremlin’e isyanda mı yoksa olanlar Batı’nın kışkırtması mı?

Protestolarda, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında çok sayıda Başkurtun hayatını kaybetmiş olmasının da dile getirildiği vurgulanıyor

Almanya, AfD’ye devlet yardımını kesmeyi tartışıyor

Başbakan Scholz, Anayasa Mahkemesi’nin NPD kararını AfD için uygulama imkanlarının incelenmesini istedi. Anayasa hukukçuları, kararın AfD’ye uygulanmasının kolay olmadığı görüşünde. 

26 Ocak

İÇ POLİTİKA

İddia: Rönesans’ın kayıpları enkaz altında olabilir

6 Şubat depreminde bin kişinin yaşamını yitirdiği Rönesans Rezidans’ta 54 kişi ise hâlâ kayıp. Aileler, rezidansa ait olduğu iddia edilen enkazda bir iz bulma umudu taşıyor.

Başak Demirtaş İBB adayı olmalıdır!

Mart’taki yerel seçimlerde CHP, elindeki belediyelerin önemli bir kısmını kaybederse -ki öyle görünüyor- bunun tek bir sorumlusu olur; o da kendisi. Haa, bir de Meral Akşener elbette. Sorumlusu ne Kürt halkı ne de solcular olur.

DEM Parti Sözcüsü yanıtladı: Başak Demirtaş aday olacak mı?

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Başak Demirtaş’ın olası İstanbul adaylığına ilişkin, Demirtaş’ın ‘Barış ve demokrasinin önünü açacağımıza inanırsak ve bunun için bir sorumluluk düşerse hazırım’ sözlerini anımsattı ve ekledi: “Bir gün siyaset yapmak isterse, aday olmak isterse adres DEM Parti’dir.”

Kulis: Memleket Partisi İstanbul’da aday çıkaracak

Özgür Özel’le ikinci kez görüşen Muharrem İnce, CHP tarafından yapılan önerileri beğenmedi ve şimdilik kaydıyla görüşmeler kesildi. Edinilen bilgiye göre Memleket Partisi İstanbul’da aday çıkaracak.

İmamoğlu’ndan Muharrem İnce’ye yanıt: Söylemleri tam tersiydi

İBB Başkanı İmamoğlu, soruları yanıtladı. Memleket Partisi Muharrem İnce’nin CHP ile ittifak konusunda yaptığı açıklamalar ve DEM Parti üzerinden yürüttüğü eleştirilere yanıt veren İmamoğlu, “Kendisi ile birkaç kez görüştüm. Söylemleri tam tersi bir durumdu. Niçin bu duruma geldi bilmiyorum” dedi. Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Murat Kurum’un seçim vaatlerine de tepki gösteren İmamoğlu, projeler için “projelerimizin yan sanayisi” yorumunu yaptı.

Muharrem İnce’ye jet yanıt: CHP görüşmenin detaylarını paylaştı

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye verdiği yanıtta, “Yapılan görüşmelerde Sayın İnce, belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir’de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunmuştu” dedi.

Kulis: Emniyet Personel Başkanı’na FETÖ suçlaması

Emniyet’te terfi bekleyenlerin listeye girememesi kulisleri hareketlendirdi. Listelerde Menzil etkisinin olduğu ve Personel Başkanı’nın FETÖ ile temasta olduğu iddiaları gündeme geldi.

İttifak krizi sürüyor: Yeniden Refah’tan AKP’ye ‘vefa borcu’ çıkışı

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz, AKP ile ittifak görüşmelerine ilişkin konuştu. Erdoğan’ın YRP’nin desteği ile cumhurbaşkanı olduğuna vurgu yapan Altınöz, “AKP yöneticilerinden yerel seçimlerde vefa borcunu ödemelerini bekliyoruz” dedi.

Ateş Urfa’da yandı, İstanbul’a sıçradı

Direnişi İstanbul’da sürdüren Özak işçileri, soğuk havaya karşı yaptıkları sıcak çayla şirketin önünde eyleme devam ediyor. Ailelerini geride bırakarak hakları için İstanbul’a gelen işçiler, “Kazanmadan dönmeyiz” diyor.

Akyaka’da rant ısrarı

Akyaka’da daha önce mahkeme kararlarıyla iptal edilen imar revizyon planları Bakanlık tarafından yeniden askıya çıkarıldı. Yurttaşlar “Geçit vermeyeceğiz” dedi.

İletişim Başkanlığı devreye girdi: AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum’un sosyal medyada yanlış yayılan vaadine düzeltme!

Kurum, anneler gibi 0-6 yaş arasında çocuğu olan babalara da ücretsiz ulaşım hakkı tanınacağını vaadinde bulunmuştu

Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr Kadıoğlu: Olası Marmara depreminde yaklaşık 100 bin bina yıkılacak

Profesör Kadıoğlu, depremin milli güvenlik sorunu olduğunu dile getirdi

Mamak krizi “başdanışmanlık” formülüyle aşıldı: Yavaş, adaylığını istemişti, gösterilmeyince başdanışmanlığa atadı

İl Başkanı Genel Merkez’e geldi. Özarslan, Mamak’tan aday gösterilmeyince Yavaş, Özarslan’ı başdanışmanlığa atadı

EKONOMİ

Merkez Bankası net rezervlerinde sert düşüş: 5,8 milyar dolar azaldı

Merkez Bankası (MB) net rezervi net rezervi 19 Ocak haftasında 5,8 milyar dolara geriledi. Böylelikle kur korumalı mevduatın (KKM) açıklandığı Aralık 2021’den bu yana en sert düşüş kaydedildi.

Wells Fargo: Dolar/TL tahminimiz TCMB’nin politikalarına bağlı

Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, tezlerinin TCMB’nin geleneksel politikalara devam edeceği varsayımı altında geçerli olduğunu söyledi.

Ekonomistlerden faiz yorumu: Merkez Bankası ‘Bu kadar izin aldık’ demiş

Merkez Bankası’nın (MB) enflasyonu 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltirken verdiği mesajı bazı uzmanlar ‘son durak’ diye yorumlarken bazıları enflasyona göre artışın sürebileceğini söyledi.

Mehmet Şimşek: İhracatta kurun önemli bir etkisi yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ihracat konusunda mesajlar vererek, “İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talep olup kurun önemli bir etkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

DIŞ POLİTİKA

Lahey’de İsrail’e soykırım davasındaki ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin karar açıklandı: Ateşkes yerine “soykırımı önleme” emri

Divan, İsrail’den Gazze Şeridi’ndeki ölüm ve hasarı kontrol altına almaya çalışmasını talep etti ancak ateşkes emri vermekten kaçındı

Erdoğan’dan UAD’nin İsrail kararına ilişkin ilk yorum: “İhtiyati tedbir” kararını memnuniyetle karşıladık

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davasında UAD’nin verdiği karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, UAD’nin kararını “memnuniyetle” karşıladığını belirterek, “Soykırım Sözleşmesi’ne taraf ülkeler için bağlayıcı olan kararın, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıların artık bir son bulmasına vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği kararını imzaladı

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay veren kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

İsveç: Türkiye’nin NATO üyeliğimizi onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Böylece İsveç’in NATO üyeliği yolunda önemli bir kilometre taşı daha aşıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO vizesini onayladı; F-16 bildirimi için belgelerin Washington’a gitmesi bekleniyor

ABD Büyükelçisi, “Önce İsveç’i Washington’a resmen bildirin, F-16 için adımı hemen atalım” mesajı vermişti

İsrail medyası: Washington ile Tel Aviv, büyük bir silah anlaşması imzaladı

Kanal 12 televizyonu, ABD ve İsrail’in F-35 ve F15 AI uçağı ile Apache savaş helikopteri tedarikini içeren büyük bir silah anlaşması imzaladığını bildirdi.

Bloomberg: Putin, ABD’ye Ukrayna’daki savaşı bitirmek için müzakerelere hazır olduğuna dair mesaj gönderdi

Bloomberg’e konuşan Kremlin’e yakın iki kaynak, Putin’in direkt olmayan kanallardan ABD’ye müzakerelere hazır olduğuna dair mesajlar gönderdiğini belirtti. Rus liderin bu görüşmelerde Ukrayna’nın geleceğine dair güvenlik düzenlemelerini de görüşmeye hazır olduğunun sinyallerini verdiği bildirildi.

The Times | ABD’den Britanya’ya “Silahlı kuvvetlerinizin sayısını artırın” mesajı

ABD Deniz Kuvvetleri Bakanı, müttefikler arasında nadir görülen bir uyarıda bulunarak Britanya’nın dünya genelinde artan tehditler ışığında silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünü “yeniden değerlendirmesi” gerektiğini söyledi.

The Daily Telegraph | Putin, Avrupa’ya yaptığı gezide yeni bir savaş ihtimalini gündeme getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus dış bölgesine yaptığı sürpriz ziyarette Kaliningrad’ın komşularını tehdit ederek Doğu Avrupa ile savaş korkularını körükledi.

27 Ocak

İÇ POLİTİKA

Yazarlardan Elif Şafak açıklaması: Edebiyatçılar olarak, bu linç kampanyasını hayret ve endişe ile izliyoruz

Mahkemenin verdiği intihal kararı sonrasında Elif Şafak’ı hedef alan yorumlarla ilgili açıklama yapan çok sayıda yazar “Hiçbir edebiyatçının bu tarz yöntemlerle linç edilmesine izin vermeyelim” dedi.

TÜGVA’nın “Vakıf Okul” projesi: Çocuklar tesettüre sokuldu

TÜGVA’nın “Vakıf Okul” projesi kapsamında İstanbul Büyükçekmece’deki bir okulda öğrencilerin tesettüre sokulduğu ortaya çıktı.

Foça’da iptal edilen taş ocağı sahasını Kültür Bakanlığı SİT ilan etti

İzmir Foça Kocamehmet Köyünde iptal edilen taş ocağı sahasını Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu arkeolojik SİT alanı ilan etti.

TTB Başkanı Fincancı’ya verilen ceza onandı

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 8 ay 15 günlük hapis cezası onandı.

CHP ve DEM Parti’de gündem ‘taban hassasiyetleri’

CHP ve DEM kurmayları güç birliği söz konusu olunca tarafların karşılıklı bazı fedakarlıklar yapması gerektiğini söylüyor. Yine her iki taraf tabanlarının hassasiyetlerine dikkat çekiyor.

CHP Hatay Adayı Konusunda Geri Adım Atmıyor: CHP Sözcüsü Açıkladı

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, geri çekilme iddialarını bir kez daha reddederek, “MYK’da şu ana kadar böyle bir konunun gündeme gelmediğini” açıkladı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi CHP’den istifa etti

İlgezdi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki göstererek, “Kılıçdaroğlu’na destek verdiğim için tasfiye ediliyoruz” görüşünü paylaştı.

Kayyım giderayak mahallede yıkıma başladı: ‘Bu kış günü evimizden olduk’

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2021’de kamulaştırma kararı verilen mahallenin hukuki süreç devam ederken yıkımına başladı.

EKONOMİ

Maaşlar asgari ücret altında kaldı: 4 kentte, 1700 işçi iş durdurdu

Enerji işçileri dört kentte iş durdurdu. Maaşları asgari ücret ya da altında kalan 1700 işçi UEDAŞ’tan ek zam talep ediyor. Tatmin edici açıklama yapılmazsa iş durdurma eylemleri devam edecek.

Eskişehirli motokuryeler: Taleplerimizi birlikte savunmalıyız

Eskişehir’de motokuryeler, düşük ücrete, işsizliğe, iş cinayetlerine karşı bir araya gelerek dernekleşme süreci başlatma kararı aldı: “Kendi çözümlerimizi üretmekten başka bir seçeneğimiz yok.”

Ortaca Belediye işçileri: Sendikayla yapılan sözleşmeyi kabul etmiyoruz

Muğla Ortaca Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesini işçiler kendi taleplerini karşılanmaması üzerine kabul etmedi.

DIŞ POLİTİKA

ABD’de 25 eyaletten merkezi yönetime karşı bildiri

ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin Teksas Valisi’nin sınır kararın iptal etmesi ve uygulamalarını askıya alması sonrasında ülke karıştı. 25 eyalet merkezi yönetime karşı bildiri yayımladı.

Arjantin’de genel grev: ‘Vatan satılık değildir’

Arjantin’de işçi sendikalarının genel grev çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Devlet Başkanı Javier Milei’nin işçi düşmanı yeni ekonomi politikalarını protesto etti.

Amerika Enerji İhracatını Durdurdu

The White House announces a “temporary pause” on pending approvals of American LNG export terminals.

Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına Filistin’den ilk yorum: Cezasızlık kültürü kırıldı

Karar Filistin tarafından memnuniyetle karşılandı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki “önemli bir karar” olarak nitelediği kararı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Hamas da kararın İsrail’in izole edilmesine katkı sağlayacak önemli bir gelişme olduğunu açıkladı. 

28 Ocak

İÇ POLİTİKA

Santa Maria Kilisesinde pazar ayininde silahlı saldırı ile ilgili 2 kişi gözaltına alındı

Sarıyer’deki Santa Maria Latin Katolik Kilisesinde pazar ayini sırasında iki saldırgan tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan isimli yurttaş yaşamını yitirdi.

Yerlikaya duyurdu: İki katil zanlısı da yakalandı, Biri Tacikistanlı biri Rusyalı

İçişleri Bakanı Yerlikaya Sarıyer’deki kilise saldırısına ilişkin 2 katil zanlısının yakalandığını duyurdu, biri Tacikistan biri Rusya uyruklu zanlıların IŞİD’li olduğunu değerlendiklerini söyledi.

Kulis: Dersim’de DEM Parti de ittifak çalışmasına katıldı 

Kulis bilgilerine göre Dersim’de EMEP, TİP, SMF ve EÖC’nin ‘ittifak çalışması’na DEM Parti de katıldı, kısa süre içinde resmi açıklama yapılacak.

EMEP Genel Başkanı Aslan duyurdu: ‘Dersim İttifakı’nda DEM Parti de var

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan, Dersim’de DEM Parti’nin de aralarında olduğu 6 siyasi yapının bir araya gelerek ‘Dersim İttifakını’ kurduğunu açıkladı. Aslan TİP’in çekildiği iddiasını ise yalanladı.

Anket: Son seçimde Yeşil Sol’a oy verenler İstanbul için ne diyor?

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde DEM Parti’ye oy vermeyi düşünen seçmenin yüzde 49,3’ü İstanbul’da aday çıkarılmasını destekliyor.

AK Parti Diyarbakır adayı bir tepsi simide 100 TL verdi: Beğenmisen he

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, kentte ziyaretler gerçekleştirirken simit satan bir çocukla yaşadığı diyalog ve verdiği ücret dikkat çekti.

Maraşlı depremzedeler AK Parti Adayı Görgel’i protesto etti

Maraşlı depremzedeler, orta hasarlı apartmanlarının durumlarıyla ilgili sürecin sonuçlanmaması üzerine AK Parti Maraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fırat Görgel’i protesto etti.

ABD yönetiminden F-16 satışına onay: Siyasi maliyeti ağır olabilir

Erdoğan’ın ABD-Rusya arasındaki gidip gelen dış politikasının ekonomik-siyasi sonuçları hâlâ sürerken, ABD’den F-16 için “Hedeflerimizi destekleyecek” açıklaması geldi.

Nazlı Ilıcak tahliye edildi

4 Aralık 2023’te cezaevine giren Nazlı Ilıcak hakkında tahliye kararı verildi.

Gericiler hedef göstermiş, işten çıkarıldığı iddia edilmişti: Kadir Has Üniversitesi’nden açıklama

Kadir Has Üniversitesi, Sayın’ın ismine yer vermeden yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları yalanladı.

EKONOMİ

Bakırköy Belediyesi işçilerinin mektubu: Rekabet hepimize kaybettirdi, şimdi birlik zamanı!

“İşçiler olarak özgür irademizle seçtiğimiz ve sırtımızı güvenle yaslayabileceğimiz bir sendikamızın olması için önce birliğimizi sağlamalıyız ve ortak haklarımız için birlikte mücadele etmeliyiz.”

Özak Tekstil işçileri İstanbullu emekçilerle seslendi: Haklarımız verilinceye dek eylemler sürecek

Eylemlerini İstanbul’a taşıyan Özak Tekstil işçileri, Bakırköy Meydanı’nda İstanbullu işçi ve emekçilerle taleplerini dile getirdi.

Kamu işçisinin sabrı kalmadı

Evrensel aracılığıyla ek zam talebini görüşmek için bugün toplanacak olan Türk-İş’e seslenen kamu işçileri, “İşçiyi savunmayacaksanız o koltuklarda oturmayın” dedi.

Öğretmenler taban maaş hakkı için Meclis önünde toplanacak

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası ellerinden alınan taban maaş hakkı için meclise gidiyor. “Taban maaş için Meclise” şiarıyla toplanan öğretmenler taleplerini Evrensel’e anlattı.

CarrefourSa işçisi insanca çalışma koşulları ve geçinecek ücret istiyor

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sürdüğü CarrefourSA’nın satışları 2023 yılının son çeyreğinde 10.2 milyar liraya çıktı. Şirketin bu dönem elde ettiği net kâr 42.4 milyon liraya ulaştı.

Kocaeli İSİG Meclisi 2023 raporu: En az 57 işçi hayatını kaybetti

İSİG’in raporuna göre 2023 yılında Kocaeli’de en 57 işçi hayatını kaybetti. Aykut Günel, “Bu düzen bir ölüm düzenidir. En basit önlemler alınmadığı için bu kadar işçi hayatını kaybetti” dedi.

Alaşehirliler maden ocağına karşı direniyor: Ormanımıza dokunmayın

Manisa’nın Alaşehir ilçesi Bahadır ve Evrenli Mahallerinin ormanlık alanlarında Antimon maden aramasına karşı çevre örgütleri ve yöre halkı, “Toprağımızı kimseye bırakmayız” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Ürdün’de İHA’lı saldırı: 3 Amerikan askeri öldü, en az 25’i yaralı

CENTCOM duyurdu: Ürdün’de ABD ordusunun bir üssüne düzenlenen İHA saldırısında 3 asker öldü, en az 25 asker de yaralandı.

MİT Başkanı Kalın, Barzani’yle görüştü

MİT Başkanı İbrahim Kalın, Erbil’de KDP Başkanı Mesud Barzani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, İçişleri Bakanı Reber Ahmed’le bir araya geldi.

İsrail ile Hamas arasında esir takası görüşmelerinin “yapıcı” geçtiği bildirildi

İsrail ve Hamas arasında diplomatik kanallar aracılığıyla esir takası yapılması için yürütülen görüşmelerin “yapıcı” geçtiği belirtildi.

Irak: ABD öncülüğündeki koalisyonun görevi mevcut hükümet döneminde sona erecek

Irak Hükümet Sözcüsü Basim Avvadi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin görevinin mevcut hükümet döneminde sona ereceğini söyledi.

Holllanda ve Tunus’ta, Filistin’e destek eylemleri düzenlendi

Hollanda’da Mısır Büyükelçiliği ve Tunus’ta ABD Büyükelçiliği önünde Filistin’e destek eylemleri gerçekleştirildi.

Batı’nın Filistin devleti ve Adalet Divanı kararı

Arap basını geçtiğimiz hafta en çok, Netanyahu’ya kabul ettirilmeye çalışılan “Filistin devleti”ni ve Uluslararası Adalet Divanının İsrail kararırı tartıştı.

29 Ocak

İÇ POLİTİKA

İstanbul’daki kilise saldırısını IŞİD üstlendi

İstanbul, Sarıyer Büyükdere’deki Santa Maria Kilisesi’ne yapılan ve bir kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı radikal İslamcı terör örgütü IŞİD’in üstlendiği belirtildi.

DEM Parti aday çıkarsa da İmamoğlu 3.6 puan önde

MetroPoll araştırma şirketi İstanbullulara “Önümüzdeki yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangisine oy verirsiniz?” diye sordu.

İMKON YK Üyesi Avcıl: İnşaatta denetim için Müteahhitler Odası kurulmalı

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) YK Üyesi Avcıl, depremlerde ilk olarak müteahhitlerin suçlandığını, inşaatlarda denetim için Müteahhitler Odası kurulması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da 157 rezerv alan ilanı yapılmış: Yaklaşık 3 milyon nüfus taşınacak

İstanbul’da 21 adet Esenler büyüklüğünde rezerv alan ilanı yapılmış. Rezerv alanların büyük çoğunluğu Kanal İstanbul etrafında yoğunlaşırken, bölgeye yaklaşık 3 milyon nüfusun taşınması planlanıyor.

Özgür Özel’den iddialara yanıt: Alevi’nin, Kürt’ün tasfiye olduğu yok

Partisinden istifa eden Battal İlgezdi’nin CHP’de Kürt ve Alevilerin tasfiye edildiği iddialarına CHP lideri Özgür Özel, aday listeleriyle yanıt verdi.

CHP Ertuğrul Günay’a adaylık teklifi götürmüş: Reddettiğini açıkladı

AKP’nin eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP’nin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı teklifini kabul etmediğini söyledi.

Fehmi Öztürk: Soylu ve İçten beni öldürttürecek

Fehmi Öztürk, “Soylu ve İçten beni öldürttürecek, Adalet Bakanı’na ve İçişleri Bakanı’na çağrıda bulunuyorum, vakit geç olmadan önlem alın lütfen” açıklaması yaptı.

Ülkü Ocakları Başkanı’na öğrenci yurdunda karşılama şovu

Afyonkarahisar’daki Tınaztepe Erkek Öğrenci Yurdu’nda Ülkü Ocakları Afyon İl Başkanı Oguz Kağan Diler’e karşılama töreni düzenlendi. Güvenlik görevlileri ve beraberindeki grup “esas duruş”a geçti.

‘Sistem eleştirisi olmadan pavyonları anlatamazsınız’

Türkiye’nin ilk pavyon belgeseli ‘Beyazlar Sönsün’ün yapımcılarından Aycan Karadağ, son zamanlarda gündem olan İnci Taneleri dizisini soL’a değerlendirdi: “Piyasa dizilerinde gerçeklere yer verilmez.”

İstanbul Latin Katolik Kilisesi: Kapılarımızı içeriden kilitleyeceğimizi düşünenler başaramayacak

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Reisi Palinuro, Sarıyer’de düzenlenen saldırının, kiliselerin açılmasını engelleyemeyeceğini belirtti.

Borcu 3 milyar TL’yi aşan kayyım Van Belediyesi’nden pazarlık usulüyle 363 milyon liralık ihale

Sayıştay raporlarına borç limitlerini aşmasıyla yansıyan ve borcu 3 milyar TL’yi aşan kayyım Van Büyükşehir Belediyesi, birçok ihaleyi aciliyeti olmamasına rağmen pazarlık usulü yaptı.

EKONOMİ

Kayyım atanan 3 doğalgaz dağıtım şirketi satışa sunuldu

EPDK tarafından yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle kayyım atanan 3 doğalgaz dağıtım şirketi satışa sunuldu.

Kriz yok, yağma var: Türkiye’de zenginlerin gelirden payı rekor kırdı!

TÜİK’in gelir dağılımı eşitsizliğini ölçen veriler bugüne kadarki en yüksek seviyesine çıktı. En zengin yüzde 20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay da yüzde 49,8 ile tarihi zirvesine ulaştı.

DIŞ POLİTİKA

Biden, üs saldırısı sonrası İran’a işaret etti: Sorumlulara uygun gördüğümüz zaman, uygun gördüğümüz yerde karşılık vereceğiz

Kule 22’ye düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri öldürüldü

Ekonomi dünyası: Arjantinli kadar zengin

Arjantin’de halk burnundan soluyor. Çalışanlar genel greve gitti ve meydanlarda aşırı sağcı Millei’yi protesto etti. Oysa bir zamanlar, “Arjantinli kadar zengin” sözü Avrupalıların dilinden düşmezdi.

İran’da 4 Kürt tutuklu, ‘İsrail’e casusluk’ suçlamasıyla idam edildi

İran rejimi 4 Kürt tutukluyu “İsrail ile işbirliği yapmak” ve “casusluk” suçlamasıyla idam etti.

Reisi ziyaretinin konuşulmayanları: Ahlak Bakanlığı ile iş birliği

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ziyaretinde imzalanan anlaşmalarda medyanın daha az üstünde durduğu noktalar var: Ahlak Bakanlığı ile mutabakat zaptı, Amin Polis Üniversitesi ile iş birliği.

30 OCAK

İÇ POLİTİKA

Can Atalay’ın vekilliği protestolar eşliğinde düşürüldü

AYM’nin kararına rağmen hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan Gezi Tutuklusu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

CHP’den, Can Atalay için Beşiktaş İskelesi’nde eylem çağrısı

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, bugün saat 20.00’de tarihi Beşiktaş İskelesi’nde eylem çağrısı yaptı.

DEM Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda kritik toplantı! Başak Demirtaş adaylık başvurusu yaptı

DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptığını doğruladı.

DEM Parti, seçim sloganını açıkladı “DEM GELİR DEVRAN DÖNER”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin bugün düzenlediği parlamento kadın grubu toplantısında konuştu. Yerel seçimlere yönelik mesajlar veren Hatimoğulları, partisinin seçim sloganını da açıkladı.

İYİ Parti’den istifa edip AKP’den belediye başkan adayı oldu

AKP’nin Bodrum Belediye Başkan adayı İYİ Parti’den istifa eden Mehmet Tosun oldu.

Yeniden Refah’tan ittifak açıklaması: Yeni bir görüşme yapmaya gerek kalmadı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Heyetler arasındaki ittifak görüşmeleri tamamlandı. Bundan sonrası için yeni bir görüşme yapmaya gerek kalmadı. Biz ittifak sürecinin daha fazla uzaması düşüncesinde değiliz. Nihai karar önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacaktır. 31 Mart yerel seçimlerine yönelik ittifak arayışlarına ilişkin Yeniden Refah Partisi’nin görüş ve yaklaşımı genel başkanımız sayın Fatih Erbakan tarafından cuma günü duyurulacaktır” dedi.

AKP’lilerin usulsüzlüklerine direnen kaymakama 4 ayda tayin çıktı

Siyasilere ve oda başkanına tahsis edilen arsalara 2 yılda yatırım yapmaları gerekirken 8 yıldır hiçbir şey yapılaması sonrası arsaların geri alınmasına karar veren kaymakama tayin çıkarıldı. 

Kilise saldırısında yeni detaylar: Maskeler bulundu, silahlar kayıp

Sarıyer’de bir kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi‘ndeki silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınan şüphelilerin yakalandığı adresin yakınında kar maskeleri bulunurken, silahlara henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Cemil Tugay kararı sonrası Özgür Özel’den ilk açıklama: 15 gündür özellikle İzmir’e çalıştım

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay oldu. Tugay kararı sonrası ilk kez konuşan Özgür Özel, “Listenin tamamını bizzat çalıştım, 15 gündür özellikle İzmir’e çalıştım” dedi.

CHP İzmir adayı Cemil Tugay, Eren Erdem’in ‘Cengiz inşaat’ iddialarına cevap verdi

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Eren Erdem’in hakkında gündeme getirdiği Cengiz Holding’e arazi satışı iddialarına yanıt verdi.

Yeniden aday gösterilmeyen Tunç Soyer sessizliğini bozdu: Siyasi nezaketsizlik

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi için yeniden aday göstermediği mevcut belediye başkanı Tunç Soyer sessizliğini bozdu. Soyer, “Aday gösterilmeyeceğimin, MYK toplantısından 5 dakika önce tarafıma tebliğ edilmiş olmasını en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum” dedi.

Hacer Foggo sitem etti: Beni CHP’ye sığdıramadınız

CHP’den Karaburun Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi beklenen yazar Hacer Foggo sitem etti. Foggo, “Siz beni sığdıramadınız” dedi.

Fatih Altaylı’dan ‘iktidarın kiraladığı gazeteciler’ iddiası: Çok emin kaynaklardan duydum

Gazeteci Fatih Altaylı, iktidarın kamu kaynaklarından bazı gazetecilere para aktardığını, söz konusu isimlerin yerel seçim sürecinde muhalefetin adaylarını yıpratma görevini üstleneceğini söyledi.

EKONOMİ

IMF, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini değiştirdi

IMF bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti. Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyüyeceği öngörüldü. Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıkarılırken, gelecek yıl için yüzde 3,2 olarak korundu.

Bankacılık sektörünün net kârı aralıkta 23,5 trilyon lira oldu

BDDK verilerine göre, sektörün aralık sonu itibarıyla dönem net kârı 603 milyar 634 milyon lira, sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 18,85 seviyesinde gerçekleşti.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu, Hamas’ın ‘Gazze’ şartını kabul etmedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, askerlerinin Gazze’den çekilmesini içeren esir takasını kabul etmeyeceğini söyledi. Saldırılara devam edeceklerini belirten Netanyahu, olası esir takası mutabakatı için İsrail askerlerini Gazze’den çekmeyeceklerini ve İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinli esiri serbest bırakmayacaklarını söyledi.

İddia: Türkiye’nin satın aldığı F-16’lara ‘Yunan adaları’ şartı

Yunanistan’da yayın yapan Kathimerini gazetesi, Türkiye’nin ABD’den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını Yunan adaları üzerindeki uçuşlarda değil, yalnızca NATO ittifakı amaçları doğrultusunda kullanabileceği şartı getirildiğini ileri sürdü.

İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 27 bine dayandı!

İsrail’in Gazze saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 26 bin 751’e yükseldi. İsrail ordusu, bölgedeki saldırılarını 116 gündür sürdürüyor.

Rusya, 3 ülkeye dikkat çekti: Silahları tek bir nükleer cephane, planlar oluşturuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD, İngiltere ve Fransa’ya ait tüm nükleer silahları tek bir nükleer cephane olarak gördüklerini belirterek, “NATO’nun nükleer silahına karşı güvenliğimizi sağlamak için planlar oluşturuyoruz” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan Fukushima raporu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Fukushima Nükleer Santrali’nde 2011’deki kaza sonrasında biriktirilen ve nükleer kirlilikten temizlenen suyun okyanusa bırakılmasıyla ilgili inceleme raporunu bugün yayınladı. IAEA, suyun tahliyesinin güvenlik standartlarına uygun olduğunu duyurdu. 

 

Önerilen makale, söyleşi ve videolar

Rıza Türmen: Türkiye İsrail’e karşı müdahil olabilir ama böyle bir niyet görünmüyor

İsrail’in soykırım yaptığı iddiasıyla Lahey’de görülen dava gündemde. Hukukçu Rıza Türmen, Myanmar örneğini vererek mahkemenin İsrail hakkında geçici tedbir kararı alabileceğini söyledi.

Çoklu kriz, Davos ve küresel ara rejim: Batı cephesinde yeni bir şey var mı? (Ümit Akçay)

‘Batı cephesinde’ yani önemli kapitalist merkezlerde kritik değişimler yaşandığını düşünüyorum. Özellikle ABD, Almanya ve Çin’i merkez alıp, bu ülkelerin etrafındaki ticaret alanlarını da eklediğimizde ortaya çıkan üç kutup arasındaki ilişkiler, önümüzdeki dönemi şekillendirecek temel dinamiklerden biri olacak.

Medeni ölüme direniş: EŞİK-KCDP Medeni Yasa Çalıştayı (Berrin Sönmez)

Doğumdan ölüme hatta ölümden sonrasına bile tasarruf eden bir yasal düzenleme için, hayatlarımız için, marjinal din yorumlarına sırtını dayamış, ataerkil zihniyetteki küçük bir grup erkek ve kadının karar vermesine sessiz kalamayız. Hayatlarımıza dair karar verme irademizi hiç kimseye ipotek etmeyeceğimiz yönünde kararlı olmak yeter bu çalıştaya katılmak için.

Kamu ya harcamadan vazgeçecek ya da enflasyonla mücadele unutulacak  (Prof. Dr. Burak Arzova)

Enflasyonla mücadelenin başarı olması için Maliye Politikasının da bu amaca hizmet eder hale gelmesi mutlak şart. Fakat 15.01.2024 Pazartesi günü açıklanan 2023 yılı ‘Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi Tablosu’ içeriğine baktığımızda bütçe gerçekleşmelerinin özellikle giderler bacağında öngörülenin çok üstünde gerçekleştiğini, kamunun harcama geleneğinden asla tasarrufa yönelmeye niyeti olmadığını ve birçok harcamanın ‘Deprem Harcamaları’ altına süpürüleceği gerçeğini gözlerimizin önüne getirdi.

Leyla Zana: Erdoğan artık süreci dondurucudan çıkarmalı

Leyla Zana sessizliğini Gazete Duvar için bozdu: Çözüm sürecinin bitişini, yeni bir süreç ihtimalini, siyasete dair düşüncelerini ve 2015’ten bu yana yaşadıklarını anlattı…

İran’ın ‘stratejik sabrı’ cendereye giriyor (Fehim Taştekin)

Kayıplardaki artış İran’ın fazla iz bıraktığını, İsrail’in de iyi iz sürdüğünü gösteriyor. Bir tarafın kararlılığına zafiyet, diğer tarafın kararlılığına gözü dönmüşlük eşlik ediyor. İran ısrarla önceliğinin Direniş Ekseni’ni güçlendirmek olduğunu söylerken İsrail de bölgedeki Amerikan varlığına güvenerek bu ekseni felç edecek atışlar yapıyor. Savaşın bölgeselleşmesi İsrail’in umurunda değil. Temel strateji çatışmayı sınırlardan uzak tutmak ama İran verdiği kayıplarla bu eşiğe sürükleniyor.

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği kararına Rusya’dan tepkiler

T24 yazarı Hakan Aksay yorumladı.