18 Ağustos

İşte o buluşmanın görüntüleri: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş bir arada

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve kardeşi Aygül Demirtaş ile dün İstanbul'da bir araya geldi. http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1537998/iste_o_bulusmanin_goruntuleri__Kilicdaroglu__imamoglu_ve_Demirtas_bir_arada.html

Fazıl Say, Kaz Dağları için konser verdi: "Yaşatmaktan yana olmalıyız"

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için konser verdi. Konser sırasında bir konuşma yapan sanatçı, "Bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/konser/1538140/Fazil_Say__Kaz_Daglari_icin_konser_verdi___Yasatmaktan_yana_olmaliyiz_.html

IŞİD, Afganistan'da düğünde saldırdı: 63 ölü, 182 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece bir düğünde düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 63 kişinin hayatını kaybettiği, 182 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1538089/ISiD__Afganistan_da_dugunde_saldirdi__63_olu__182_yarali.html

Kanada’dan Kaz Dağları mektubuna yanıt

Kanada merkezli Alamos Gold firmasının Kaz Dağları'nda yürüttüğü madencilik çalışmaları kapsamında onbinlerce ağacın kesilmesine yönelik protestolar sürerken, İzmir Barosu'nun yazdığı mektuba, Kanada Başbakanlık Ofisi'nden yanıt geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1538445/Kanada_dan_Kaz_Daglari_mektubuna_yanit.html

Boğaziçi Gençlik Korosu Kaz Dağları için seslendirdi

Boğaziçi Gençlik Korosu, Kaz Dağları ve Su ve Vicdan Nöbeti için Tarkan'ın Uyan şarkısını seslendirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1538553/Bogazici_Genclik_Korosu_Kaz_Daglari_icin_seslendirdi.html

İngiliz hükümetinin "anlaşmasız Brexit" senaryosu basına sızdı

İngiliz hükümetinin basına sızan anlaşmasız Brexit senaryosuna göre, ülke petrol, gıda ve ilaç kriziyle karşı karşıya kalacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1538684/ingiliz_hukumetinin__anlasmasiz_Brexit__senaryosu_basina_sizdi.html

Kılıçdaroğlu’ndan partisinin il başkanlarına talimat: Sivil topluma yer açın

Partisinin il başkanları ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, parti olarak öne çıkmak yerine sivil toplum kuruluşlarının varlık göstermelerinin sağlanması talimatı verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1538966/Kilicdaroglu_ndan_partisinin_il_baskanlarina_talimat__Sivil_topluma_yer_acin.html

Yargıtay Başkanından Saray'a gitmeyen barolara: Çirkin söylemler

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit bazı baroların adli yıl açılışına katılmama kararı hakkında konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1538889/Yargitay_Baskanindan_Saray_a_gitmeyen_barolara__Cirkin_soylemler.html

Hakkari'de EYP patladı: 1 sivil yaşamını yitirdi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, askeri bölgeye malzeme taşıyan kamyonetin geçişi sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 1 sivil hayatını kaybetti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1538873/Hakkari_de_EYP_patladi__1_sivil_yasamini_yitirdi.html

İzmir’de evlere tehdit mesajı

İzmir’in Tuna Mahallesi’nde evlerin pencerelerine “Türk İntikam Tugayı (TİT)” imzalı tehdit mesajları bırakıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1539091/izmir_de_evlere__tehdit_mesaji.html

19 Ağustos

İçişleri Bakanlığı kararıyla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.  

https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakanligi-diyarbakir-mardin-ve-van-belediye-baskanlari-gorevden-alindi,835431

CHP'den kayyım tepkisi: Kayyum yağmalarını gün yüzüne çıkarttıkları için mi demokrasiye darbe yaptınız?

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karar ile Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmasına ve yerlerine valilerin kayyım olarak atanmasına CHP'den tepki geldi. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1539259/CHP_den_kayyim_tepkisi__Kayyum_yagmalarini_gun_yuzune_cikarttiklari_icin_mi_demokrasiye_darbe_yaptiniz_.html

İçişleri Bakanlığı: 29 ilde düzenlenen operasyonlarda 418 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, 29 ilde düzenlenen operasyonlarda 418 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Diyarbakır, Mardin ve Van illeri başta olmak üzere toplam 29 ilde PKK/KCK Terör Örgütüne yönelik 418 şahıs yakalanarak gözaltına alındı Yakalamaya dönük operasyonlar devam etmektedir" denildi.

https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakanligi-29-ilde-duzenlenen-teror-operasyonunda-418-kisi-gozaltina-alindi,835454

Bahçeli’den kayyım tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması ve operasyonlardan dolayı tebrik ederek başarılar diledi. Bahçeli, bu belediyelerle ilgili alınan tedbirin büyük, yerinde ve önemli bir operasyon olduğunu söyledi. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1539504/Bahceli_den_Soylu_ya_kayyim_tebrigi.html

Hakkâri, Şırnak ve Van'da 'Kıran Operasyonu' başlatıldı

Hakkari, Şırnak ve Van'da PKK'ya yönelik olarak jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla 'Kıran Operasyonu' başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

https://t24.com.tr/haber/hakkari-sirnak-ve-van-da-kiran-operasyonu-baslatildi,835499

Belediye önünde protesto: Oyumu istiyorum

DUVAR – Diyarbakır'da su faturasını ödemeye giden bir kadın, polisin kurduğu çelik bariyerin önüne oturarak, belediye başkanlarının görevden alınmasını protesto etti. Gazete Fersude'de yer alan görüntülerde, "Oyumuz zehir olsun. Oyumu istiyorum" diyen kadın, bir süre sonra polis tarafından zorla belediye önünden uzaklaştırıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/video/2019/08/19/belediye-onunde-protesto-oyumu-istiyorum/

Ahmet Türk: Halkın iradesini tanımıyorlar

İçişleri Bakanlığı kararıyla ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk, kayyım atamasına tepki gösterdi. Türk, “Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1539380/Ahmet_Turk__Halkin_iradesini_tanimiyorlar.html

Belediyeyi 1 milyar liranın üzerinde borçlandırmıştı: Kayyımdan ilk paylaşım

1 Mart yerel seçimleri öncesinde Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni 1 milyar liranın üzerinde borçlandıran vali Mustafa Yaman, yeniden kayyım olarak atandı. Yaman'ın kayyım olarak atanmasının ardından belediyenin Twitter hesabından "Mardinimiz İçin Yeniden İş Başındayız" paylaşımı yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1539567/Belediyeyi_1_milyar_liranin_uzerinde_borclandirmisti__Kayyimdan_ilk_paylasim.html

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan kayyım açıklaması

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması sonrası HDP'den açıklama geldi. Başkanların görevden alınmasının açık bir siyasi darbe olduğunun vurgulandığı açıklamada "Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır." denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1539267/HDP_Merkez_Yurutme_Kurulu_ndan_kayyim_aciklamasi.html

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Demokratik zemini terk etmeyeceğiz; hesabını soracağız "Tüm Türkiye'ye sesleniyoruz: İradelere sahip çıkma zamanıdır; gelin bu soysuz siyasete beraber karşı çıkalım"

https://t24.com.tr/haber/hdp-es-genel-baskani-temelli-demokratik-zemini-terk-etmeyecegiz-mutlaka-iktidarin-yaptiklarinin-hesabini-soracagiz,835494

Diyarbakır'da kayyımı protesto eden HDP'lilere polis müdahalesi

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye eş başkanının İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmasına tepki gösteren ve içlerinde HDP'li milletvekillerinin de olduğu yaklaşık 30 kişilik bir grup basın açıklaması yapmak için belediye binasına yürümek istedi. Polis grubun belediye binasına yürümesini engelleyerek müdahale etti.

https://t24.com.tr/haber/diyarbakir-da-kayyimi-protesto-eden-hdp-lilere-polis-mudahalesi,835498

AP Raportörü Kati Piri’den kayyım eleştirisi: Sırada Ankara ve İstanbul mu var?

Kati Piri, “Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları aynı şekilde düşünüyor” dedi

https://t24.com.tr/haber/ap-raportoru-kati-piri-den-kayyim-elestirisi-sirada-ankara-ve-istanbul-mu-var,835506

Mızraklı tebligatı imzalamadı: Onursuzluk addederim

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan baskın ardından görevden uzaklaştırılan eşbaşkan Selçuk Mızraklı, belediye binasına girdi. Mızraklı, kendisine tebliğ edilen İçişleri Bakanlığı tebligatını, ‘İmzalamayı bir onursuzluk addederim’ şehri düşerek imzalamadı.

http://www.yeniyasamgazetesi.info/mizrakli-tebligati-imzalamadi-onursuzluk-addederim/

Diyarbakır Barosu: Barış için tüm baroları Diyarbakır’a çağırıyoruz

Yargıtay’ın, 2 Eylül günü Saray’da düzenleyeceği adli yıl açılış törenine katılmayacağını açıklayan Diyarbakır Barosu, tüm baroları adalet ve barış çağrısı yapmak üzere o gün Diyarbakır’a davet etti.

http://www.yeniyasamgazetesi.info/diyarbakir-barosu-baris-icin-tum-barolari-diyarbakira-cagiriyoruz/

Kayyum atamalarına karşı 27 barodan ortak tepki: 'Karar idari bir darbedir'

İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Bursa, Antep’in de dahil olduğu 27 baro, Diyarbakır, Van ve Mardin'e kayyum atanmasına tepki gösteren ortak bir açıklama yaptı.

https://ilerihaber.org/icerik/kayyum-atamalarina-karsi-27-barodan-ortak-tepki-karar-idari-bir-darbedir-102242.html

Gül'den kayyım tepkisi: 'Bu şekilde' görevden alınmaları doğru olmamıştır

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Diyarbakır, Mardin ve Van'da görevden alınan belediye başkanlarına dair bir açıklama geldi. Gül, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" dedi. 

https://t24.com.tr/haber/gul-ve-davutoglu-ndan-kayyim-tepkisi-bu-sekilde-gorevden-alinmalari-dogru-olmamistir,835503

HDP, kayyım atamalarına karşı yol haritasını belirledi

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması gündemi ile olağanüstü toplanan HDP MYK’si, “kesintisiz eylem” kararı aldı. HDP’liler tepkilerini göstermek üzere ilk adım olarak, kayyum atanan üç kente yarın (20 Ağustos) partinin il örgütü binaları önünde saat 11.00’de toplanacak.

https://t24.com.tr/haber/hdp-kayyim-atamalarina-karsi-yol-haritasini-belirledi,835580

TTB Kayyım Atamalarıyla İlgili Açıklama Yaptı: Demokrasi ve seçilmişlere saygı ülkede “sağlık” göstergesidir!

http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=b2a659e8-c26b-11e9-95f1-471dbb547346&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

HÜDA PAR'dan 'kayyum' açıklaması

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. HÜDA PAR tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlarla ilgili yapılan açıklamada, “Suç işlediği iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan seçilmiş bir kişinin yerine geçici de olsa atama yapılması 'hukuki' değildir” denildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

https://www.kurdistan24.net/tr/news/19274bdb-75ca-4b89-9835-5e438e5c0ae5

Mülkiyeliler Birliği: Belediye başkanları hızla görevlerine iade edilmeli

Mülkiyeliler Birliği, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı’nın seçmen iradesini gasp eden bu kararının, siyasi iktidar tarafından makbul görülmeyen tüm muhalif belediyeler için ağır bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, “seçilmiş belediye başkanlarının hızla görevlerine iade edilmesi ve bu uygulamaya son verilmesi siyasal yaşamımız için hayati önem taşımaktadır” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın tamamı şöyle: http://mulkiyehaber.net/mulkiyeliler-birligi-belediye-baskanlari-hizla-gorevlerine-iade-edilmeli/

Diyarbakır Baro Başkanı: Kayyım atamaları hukuken kabul edilemez; süren davalardan beraat çıkabilir

İçişleri Bakanlığı'nın  Diyarbakır, Mardin ve Van'daki HDP belediyelerine kayyım ataması ve atamaya gelen tepkiler günün tartışılan konularından. Peki kayyımların ataması ne derece hukuka uygun? Kayyımların atanmasının gerekçesi ne? Kayyımlar geçmişte Diyarbakır'da neler yaptı, ne derece şeffaflardı? Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, T24 canlı yayınında Hakan Aksay'a yorumladı.

https://t24.com.tr/video/diyarbakir-baro-baskani-kayyim-atamalari-hukuken-kabul-edilemez-suren-davalardan-beraat-cikabilir,21432

Üç belediyesine kayyım atanan HDP'den ilk tepki: Susmayın, susmak onaylamaktır

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması sonrası HDP'den açıklama geldi. Başkanların görevden alınmasının açık bir siyasi darbe olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır" denildi. "Susmayacağız, durmayacağız…" sözleriyle başlanan açıklama, "Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır" çağrısıyla sonlandırıldı.

HDP'den yapılan açıklama şu şekilde:

https://t24.com.tr/haber/hdp-merkez-yurutme-kurulu-ndan-kayyim-aciklamasi,835468

İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İmamoğlu, "Kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-milletin-iradesini-yok-saymak-kabul-edilemez,835469

20 Ağustos

Bakan Soylu, İstanbul'daki Suriyelilere tanınan sürenin uzatıldığını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Valilik tarafından Suriyelilere İstanbul'u terk etmeleri için 20 Ağustos'a kadar tanınan sürenin 30 Ekim'e kadar uzatıldığını söyledi.

https://t24.com.tr/haber/bakan-soylu-istanbul-daki-suriyelilere-taninan-surenin-uzatildigini-acikladi,835763

Selçuk Mızraklı: Diyarbakır'da yaşlı bir adam beni çevirip şöyle dedi; ‘Artık AKP yok, büyük MHP, küçük MHP var’

Mızraklı, kamuoyuyla paylaşamadıkları çok sayıda belge olduğunu ve eğer görevden alınmasaydı belediyenin 73 trilyon lira borcunun nasıl oluştuğunu açıklayacağını söyledi. Belediye kitaplarında aylık milyonlarca özel kalem harcamaları göründüğünü söyleyen Mızraklı, "atayanlara vefa borcu olanlar onlara açıklama yapar" ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/video/selcuk-mizrakli-gorevden-alinmasaydik-73-trilyon-lira-borcun-nasil-olustugunu-aciklayacaktik,21470

Kayyım atanan Güzeloğlu: Belediyede istihdam edilen şehit yakınlarımızın hukuksuz bir şekilde iş akdine son verilmiş

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, belediyede istihdam edilen şehit yakınlarının haksız ve hukuksuz şekilde iş akdine son verildiğini ileri sürdü. Güzeloğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

https://t24.com.tr/haber/kayyim-atanan-guzeloglu-belediyede-istihdam-edilen-sehit-yakinlarimizin-hukuksuz-bir-sekilde-is-akdine-son-verilmis,835681

Ekrem İmamoğlu'ndan kayyım tepkisi: Herkes haddini bilecek!

Ekrem İmamoğlu şunları söyledi:

“Demokrasinin teslim ettiği görevleri insanlardan hukuk dışı yöntemlerle almak kimsenin gözünde değil. Kendileri kaybeder. Milletin iradesini yok saymak büyük bir hatadır. Ortada milletin iradesi vardır. Öyle kuru laflarla bu hamleler yapılmaz. Kayyım atayarak bunu böyle ucu bucağı olmayan sürece bağlayamazsınız. Çok üzücü. Şiddetle kınıyorum. Karşısındayım. Herkes haddini bilecek”

https://t24.com.tr/haber/ekrem-imamoglu-ndan-kayyim-tepkisi-herkes-haddini-bilecek,835698

İBB Medya AŞ'de 50 kişi işten çıkarıldı, İmamoğlu açıklama yaptı

İBB Medya AŞ'de; müdür, şef, kameraman, muhabir, editör, teknik ekipten oluşan 50 çalışan bu sabah işten çıkarıldı. İşten çıkarmalarla ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Erkem İmamoğlu"Arkadaşlarımız bir kısım çalışmalar yapıyorlar. Bazen bazı tespitler ve disiplin işlemleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bazen çalışmak istemedikleri insanlarla ilgili yasal kanuni haklarını teslim ederek yollarını ayırıyor olabilirler" ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/ibb-medya-as-de-50-kisi-isten-cikarildi-imamoglu-aciklama-yapti,835723

Kadıköy’deki protestoya polis müdahalesi ve bıçaklı saldırı: Bir kişi ağır yaralı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyım atanmasını protesto etmek isteyen gruba karşı polis biber gazı ve plastik mermi kullandı.

http://www.diken.com.tr/hdpnin-kadikoydeki-protestosuna-polis-mudahalesi-sirasinda-bicakli-saldiri-bir-kisi-agir-yarali/

Ünlü işadamı Ali Ağaoğlu garajındaki beş lüks otomobili satışa çıkardı.

Bir süredir mali sıkıntı içinde olduğu belirtilen Ağaoğlu, 300 bin lira ile 3.7 milyon lira arasında değişen fiyatlardaki otomobillerin satışı için İstanbul Avrupa yakasındaki bir galeriyi yetkilendirdi.

http://www.diken.com.tr/mali-sikintidaki-ali-agaoglu-otomobillerini-satiyor/

Dolar, ‘zorunlu karşılık’ hamlesiyle ateşlendi; piyasaya 22 milyar lira verilecek

Merkez Bankası’nın (MB) zorunlu karşılık oranlarıyla ilgili yeni uygulamasının ardından dolar/TL yükselişe geçerken, bankacılar düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların genel olarak bugün için kriterleri sağlayamadığını belirtti.

http://www.diken.com.tr/dolar-zorunlu-karsilik-hamlesiyle-ateslendi-piyasaya-22-milyar-lira-verilecek/

21 Ağustos

Memur maaş zammı Hakem Kurulu'na devredildi; peki süreç nasıl işleyecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili Külliye'de düzenlenen basın toplantısında konuştu. Selçuk, memur konfederasyonlarıyla anlaşma sağlanamadığı için Hakem Kurulu sürecinin başladığını ifade etti. Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

https://t24.com.tr/haber/bakan-selcuk-memurlara-maas-zammiyla-ilgili-aciklama-hakem-kuruluna-dair-surec-basladi,835891

Memur-Sen Başkanı'ndan 'zam görüşmeleri' açıklaması: Masayı işletme noktasında elimizden gelen gayreti gösterdik

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetle yürütülen zam görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın, "Masayı işletme noktasında elimizden gelen gayreti gösterdik. Sonuna kadar müzakere yürüttüğümüz, masayı zorladığımız bir toplu sözleşme süreci uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır ve hakem heyetine gidecektir. Hakem Kurulunda itirazlarımızı ifade edeceğiz" dedi.

https://t24.com.tr/haber/memur-sen-baskani-ndan-zam-gorusmeleri-aciklamasi-masayi-isletme-noktasinda-elimizden-gelen-gayreti-gosterdik,835924

Memurdan zam eylemi: Cüzdan bıraktılar

Memur-Sen, sözleşmenin son gününde sadece Ankara’da iş bıraktı, diğer sendikalar tepki gösterdi. KESK Genel Sekreteri Gürbüz, hükümetin teklifiyle kamu emekçisini “alaya aldığını” vurgularken Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık da Ankara ile sınırlı tutulan iş bırakma kararına tepki gösterdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1543366/Memurdan_zam_eylemi__Cuzdan_biraktilar.html

Kılıçdaroğlu'ndan kayyım tepkisi: Bu mesele HDP meselesi değil, yapılan milletin iradesine saygısızlıktır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP'li belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına tepki gösterdi. Görevden alınan belediye başkanları hakkında yargı kararı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bu mesele HDP ya da başka bir parti meselesi değil. Davutoğlu'na Başbakanlığı bıraktırdıklarında da aynı tepkiyi gösterdik. AKP'li başkanlar görevden istifa ettirilirken de… Bu yapılan millet iradesine saygısızlıktır" dedi.

https://t24.com.tr/haber/kilicdaroglu-ndan-kayyim-tepkisi-bu-mesele-hdp-meselesi-degil-yapilan-milletin-iradesine-saygisizliktir,835775

Ahmet Türk belediye binasına almayan polislere tepki gösterdi

AKP'nin kayyım darbesiyle görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin belediye başkanı Ahmet Türk belediye binası önünde barikat kuran polislere tepki gösterdi. Türk, belediye meclis üyeleriyle içeri girmek isteyince engellendi. Bunun üzerine Türk, polislere, "Kayyum atandı ama meclis üyeleri belediyeye sokulmuyor? Hangi yasada var? Bunları anlatacağız" tepkisi gösterdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1543340/Ahmet_Turk_belediye_binasina_almayan_polislere_tepki_gosterdi.html

Bahçeli'den kayyım açıklaması: İmamoğlu'nu hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyımları savunarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1543341/Bahceli_den_kayyim_aciklamasi__imamoglu_nu_hedef_aldi.html

Esad'a bağlı rejim güçleri İdlib vilayetinde bulunan Han Şeyhun kasabasında kontrolü ele geçirdi. 

Şiddetli çatışmaların ardından bölgedeki silahlı grupların püskürtüldüğü ve kasabada Esad birliklerinin kontrolü ele geçirdiği belirtiliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdurrahman, rejim ordusunun yaklaşık beş yıldır silahlı grupların elindeki Han Şeyhun'a Pazartesi gecesi kara birlikleriyle girdiği, silahlı grupları kasabada sıkıştırdığı ve bunun üzerine söz konusu grupların kuzeye doğru çekildiği bilgisini verdi. Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da silahlı grupların çekildiği bilgisini doğruladı.

https://www.kurdistan24.net/tr/news/80bd7f6d-e383-4bfd-95e0-6166ec55c8a6

Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK’ye yönelik gerçekleştirilen operasyon sırasında çıkan çatışmada 3 askerin yaşamını yitirdiği, 1 askerinin de yaralandığı bildirildi.

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Silopi ilçesi sınırlarında bulunan Kösreli köyü bölgesinde bulunduğu değerlendirilen PKK'lilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı birlikleri ile PKK'liler arasında çıkan çatışmada 3 asker hayatını kaybetti, 1 asker de yaralandı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Şırnak’a devam eden operasyonlarda bir PKK’linin yaşamını yitirdiği bildirildi.

https://www.kurdistan24.net/tr/news/23d6fb16-0248-471c-a3b8-9a6b01fd724e

Almanya Peşmerge’ye desteğini sürdürecek

Başkent Erbil’de temaslarda bulunan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, ülkesinin Peşmerge Güçleri’ne destek vermeye devam edeceği mesajını verdi.

https://www.kurdistan24.net/tr/news/d39548c9-c21c-4f9d-8f03-27602a26a518

20 kadar Yargıtay üyesi de Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmayacak

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak adli yıl açılışını 42 baronun boykot etmesinin ardından bir tepki de töreni düzenleyen Yargıtay’ın içinden geldi. 20 kadar Yargıtay üyesi, “bireysel tercihlerle” törene gitmeme kararı aldı. Bir Yargıtay üyesi, gerekçesini “Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” sözüyle açıkladı. 

https://t24.com.tr/haber/20-kadar-yargitay-uyesi-de-adli-yil-acilis-toreni-ne-katilmayacak,835772

DEÜ GSF'de akademisyenlere yeni soruşturma: Öğrencileri kışkırttınız

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’den Tınaztepe kampüsüne taşınma tartışmaları sürerken, Rektörlük tarafından 6 öğretim elemanı hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. Soruştırmaya gerekçe olarak, "raporların güvenilirliğini zedelemek", "kamuoyunu kışkırtmak", "taşınmayı zorlaştırmaya yönelik eylemlerde bulunmak", "öğrencileri bu konuda teşvik etmek" gibi iddialar gösterildi.

https://t24.com.tr/haber/deu-gsf-de-akademisyenlere-yeni-sorusturma-ogrencileri-kiskirttiniz,835779

Akar, ABD'li mevkidaşı Esper ile görüştü; birinci aşama başladı

Askeri Heyetlerin en kısa zamanda Ankara'da tekrar bir araya gelmeleri hususlarında mutabık kalındı https://t24.com.tr/haber/akar-abd-li-mevkidasi-esper-ile-gorustu,835920

Van Valiliği'nden sert polis müdahalesiyle ilgili açıklama

Van'daki kayyım protestosundan kahvehaneye sığınan bir eylemci polis tarafından kask ve tekmelerle darp edilmişti

https://t24.com.tr/haber/van-valiligi-nden-sert-polis-mudahalesiyle-ilgili-aciklama,835929

https://t24.com.tr/haber/akp-li-yeneroglu-ndan-van-daki-sert-polis-mudahalesine-tepki-van-daki-bu-goruntuler-korkunc,835910

Diyarbakır’da erkek şiddeti: 6 ölü, 9 yaralı 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Fatih Poyraz, şiddetli geçimsizlik nedeniyle 3 çocuğuyla birlikte babası Enver Tekin'in evine sığınan eşi Gülşen Poyraz'ı almak için gece mahalleye gitti. Tekin ailesinden olumsuz yanıt alan Fatih Poyraz, ağabeyi ve dayısıyla birlikte, Tekinler'in evine, pompalı ve kalaşnikof tüfekle ateş açtı. Açılan ateşte Tekin ailesinin yardım istemesi üzerine gelen mahalleliden 6 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

https://t24.com.tr/haber/diyarbakir-da-silahli-kavga-5-olu-8-yarali,835788

Kalın'dan 'İstanbul ve Ankara'ya da kayyım atanacak' iddiasına yanıt

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklama yapıldı. Kalın, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri'ne atanan kayyım kararıyla ilgili "Teröre destek olanlarla ilgili gerekli adımlar atılmıştır. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz"  ifadelerini kullandı. Kalın ayrıca İstanbul ve Ankara'ya da kayyım atanacak' iddiasıyla ilgili "İstanbul ve Ankara için böyle bir gündem yok" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskanligi-sozcusu-ibrahim-kalin-aciklama-yapiyor,835902

Karamollaoğlu: TRT'ye de terör örgütü propagandası yapmaktan kayyım atanacak mıdır?

Saadat Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde haftalık basın toplantısını düzenledi. Karamollaoğlu, HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden alınıp yerlerine kayyım atanması ile ilgili olarak "Millet iradesine ipotek koymak kimseye bir şey kazandırmaz. Demokraside temel esas, seçimle gelenin seçimle gitmesidir" dedi. Karamollaoğlu, TRT ekranlarına Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın çıkarıldığını hatırlatarak "TRT'ye de terör örgütü propagandası yapmaktan kayyım atanacak mıdır?" diye sordu.

https://t24.com.tr/haber/karamollaoglu-trt-ye-de-teror-orgutu-propagandasi-yapmaktan-kayyim-atanacak-midir,835890

Mardin'de de HDP basın açıklamasına polis ablukası: "Bu fotoğraf darbe fotoğrafıdır"

Hakların Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine kayyım atanmasına karşı Mardin’de bulunan Karayolları Parkı’nda Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin katılımıyla kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. Sabah saatlerinden itibaren parkı yüzlerce polis ve TOMA tipi zırhlı araçlarla abluka altına alan polis, partililer ve vatandaşların parka girişine izin vermedi. emelli, “Bu fotoğraf darbe fotoğrafıdır. Bu fotoğrafa karşı demokrasinin sesini yükselteceğiz. HDP’nin belediye eş başkanları, Mardin’in kadim halkının temsilcisidir. Bu devlet aklı değildir” dedi.

https://t24.com.tr/haber/mardin-de-de-hdp-basin-aciklamasina-polis-engeli-bu-fotograf-darbe-fotografidir,835874

İçişleri Bakanlığı kayyımı Kürtçe de duyurdu

HDP’nin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alındığına ilişkin açıklama İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesine Kürtçe olarak da yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı, önceki gün Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atamasının ardından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne de Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in başkanvekili olarak görevlendirildiklerini açıklamıştı.

https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakanligi-kayyimi-kurtce-de-duyurdu,835872

Gözaltındaki Ayşegül Tözeren: Göğe bakın, benim için, uzun uzun…

Şair, yazar, doktor Ayşegül Tözeren, dün (20 Ağustos) gözaltına alınmasının ardından avukatları ile kısa bir görüşme yapabildi. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Tözeren'in avukatları ile, memur olmadığı gerekçesiyle ancak 5 dakika görüşebildiği bilgisini verdi. https://t24.com.tr/haber/gozaltindaki-aysegul-tozeren-goge-bakin-benim-icin-uzun-uzun,835808

Ayşegül Tözeren: Trafik cezam bile yoktur, kelepçelendim öyle hastaneye götürüldüm

Edebiyatçı, doktor Ayşegül Tözeren gözaltında tutulduğu hücresinden avukatları aracılığı ile ikinci bir mesaj gönderdi. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat'ın Twitter hesabından paylaştığı mesajda Tözeren “Trafik cezam bile yoktur. Kelepçelendim öyle hastaneye götürüldüm“ dedi.

Evrensel'in aktardığına göre dün gece (20 Ağustos) 01.45 sıralarında gözaltına alınan Ayşegül Tözeren yarın emniyete ifade verecek, cuma günü de adliyeye çıkarılacak.

https://t24.com.tr/haber/aysegul-tozeren-kelepcelendim-oyle-hastaneye-goturuldum-basimi-dik-tuttum,835892

Van'da kayyım belediye meclisini feshetti

Van Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye meclis üyelerine gönderdiği yazıyla belediye meclisinin feshedildiğini bildirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1543056/Van_da_kayyim_belediye_meclisini_feshetti.html

Bodrum ve Datça'da kayyım protestosu: Çok sayıda gözaltı

Muğla'nın Bodrum ve Datça ilçelerinde Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyıma atanmasını protesto etmek isteyen yurttaşlara polis izin vermedi. Polisin müdahalesi sonucu Datça'da 20 kişi, Bodrum'da ise 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında akademisyenler de bulunuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1543674/Bodrum_ve_Datca_da_kayyim_protestosu__Cok_sayida_gozalti.html

İYİ Parti’den kayyım açıklaması

İYİ Parti Başkanlık Divanı toplantısının ardından parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu kayyım atamalarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların kazananlarına mazbata verip dört ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi milletimize izah etmek mesuliyeti bizzat iktidarındır" denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1542845/iYi_Parti_den_kayyim_aciklamasi.html

AKP'den Gül, Davutoğlu ve Babacan'a davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1542809/AKP_den_Gul__Davutoglu_ve_Babacan_a_davet_yok.html

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin: Dağlar teröristlerden tamamen temizlenmiş durumda

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin, "Dağlar teröristlerden tamamen temizlenmiş durumda. Kalan unsurlar varsa en kısa zamanda temizleyeceğiz." dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1542395/Jandarma_Genel_Komutani_Orgeneral_Cetin__Daglar_teroristlerden_tamamen_temizlenmis_durumda.html

AİHM, Wikipedia için Türkiye’ye 31 Ekim’e kadar süre verdi

AİHM, Wikipedia’ya Türkiye’de getirilen erişim yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile uyumlu olduğunu kanıtlaması için hükümete 31 Ekim 2019’a kadar süre verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1542363/AiHM__Wikipedia_icin_Turkiye_ye_31_Ekim_e_kadar_sure_verdi.html

İstanbul'daki Suriyeliler – Financial Times: Türk hükümeti kayıt dışı göçmenlere yönelik kısıtlamaları artırdı

İngiliz Financial Times gazetesi, İstanbul Valiliği'nin, kentte kaydı olmayan Suriyelilere kaydı oldukları illere gitmeleri için tanınan sürenin dün dolmasına sayfalarında yer verdi. Gazete, Türk hükümetinin kayıt dışı Suriyelilerle ilgili olarak sert önlemler aldığını ve onlara yönelik yönelik kısıtlamaları artırdığını yazdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1542253/istanbul_daki_Suriyeliler_-_Financial_Times__Turk_hukumeti_kayit_disi_gocmenlere_yonelik_kisitlamalari_artirdi.html

Johnson: "İrlanda'nın AB de kalması İngiltere'nin egemenliğini ihlaldir"

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson başkent Berlin’de basının karşısına çıktı. İki lider düzenlenen toplantıda Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık arasında devam eden Brexit krizini ele aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1543703/Johnson___irlanda_nin_AB_de_kalmasi_ingiltere_nin_egemenligini_ihlaldir_.html

Cargill işçileri İstanbul’da direniyor

Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill Gıda’da, Tek-Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 14 işçi, direnişlerini İstanbul’a taşıdı. Cargill’in Ataşehir’de bulunan genel müdürlüğü önünde “Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor” pankartı açarak nöbete başlayan işçiler, direnişlerinin 492. gününde de işe iadeleri istedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1543609/Cargill_iscileri_istanbul_da_direniyor.html

AKP'li vekil Van'da yaşanan görüntüye isyan etti: Korkunç!

Van'da kayyım protestoları sırasında kahvehaneye sığınanlara polisin orantısız güç kullanmasına AKP'li vekil bile isyan etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1543546/AKP_li_vekil_Van_da_yasanan_goruntuye_isyan_etti__Korkunc_.html

Temelli: Yasada ne yazıyorsa onu uyguladık

HDP'li üç büyük şehirdeki kayyım atamalarına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Tam 4 aydır belediyeye geldik borçlanan değil borç ödeyen belediye olduk. Hukukta, yasada ne yazıyorsa onu bizzat aynen uyguladık" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1543557/Temelli__Yasada_ne_yaziyorsa_onu_uyguladik.html

Borsa düştü, doların ateşi çıktı

Güne yüzde 0.14 artışla 96 bin 763 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BİST100), en düşük 95 bin 262 puanı ve en yüksek 96 bin 453 puanı gördükten sonra, kapanışa doğru yüzde 0.53 düşüşle 95 bin 522 puanda.

 dolar en düşük 5.7050 lira ve en yüksek 5.7383 lirayı gördükten sonra, 5.73 – 5.74 lira aralığında,
– euro en düşük 6.3362 lira ve en yüksek 6.3735 lirayı gördükten sonra, 6.36 – 6.37 lira aralığında işlem görüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1543513/Borsa_dustu__dolarin_atesi_cikti.html

Beyaz eşya satışları Temmuz'da yüzde 31 düştü

Beyaz eşya pazarındaki daralma Temmuz ayında da sürdü ve ÖTV muafiyeti uygulamasının Haziran'da sona ermesinin de etkisiyle iç satışlar yüzde 31 düştü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1543502/Beyaz_esya_satislari_Temmuz_da_yuzde_31_dustu.html

Batman’da 3 muhtar görevden alındı

Batman Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü'nce, teröre destek verdikleri iddiasıyla 3 muhtar görevden uzaklaştırıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1543482/Batman_da_3_muhtar_gorevden_alindi.html

22 Ağustos

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı.

Referandum sürecinde 'evet' propagandası yapması ve 'Arap şeyhi gibi' giyinmesiyle gündeme gelen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/goreve-getirilirken-erdogan-in-temsilcisiyim-diyen-rektor-gorevden-alininca-mardin-e-yapilacak-en-buyuk-kotuluk-yapilmistir-dedi,836072

Ankara’da kayyım protestosuna müdahale: 17 gözaltı

Ankara’da, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan 3 HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı kararına ilişkin, eylem yapan gruba polis müdahale etti, 17 kişi gözaltına alındı.

https://t24.com.tr/haber/ankara-da-kayyim-protestosuna-mudahale-17-gozalti,836090

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: Aynı kararlılıkla devam ediyoruz, edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz'de arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edileceğini belirterek, "Doğu Akdeniz'de kendi yol haritamıza göre adım atmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu. KKTC Başbakanı Tatar da yaptığı açıklamada, "Bir anlaşma durumunda Türkiye'nin garantör ülke olarak müdahale hakkının olması gerekir" dedi.

https://t24.com.tr/haber/erdogan-kibris-taki-sorun-rumlarin-uzlasmaz-tavirlarindan-kaynaklanmaktadir,836078

TBB Başkanı Feyzioğlu A Haber'e konuştu: Cumhurbaşkanı yargı reformunu, sizin evinize mi gelip açıklayacak?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

https://t24.com.tr/haber/tbb-baskani-feyzioglu-a-haber-e-konustu-cumhurbaskani-yargi-reformunu-sizin-evinize-mi-gelip-aciklayacak,836075

HDP Eş Genel Başkanı Temelli'den CHP'ye: Ne paleti, ülke yanıyor ülke; gelin bu yangına bir kova su siz dökün!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İçişleri Bakanlığı'nın üç HDP'li belediyeye kayyım atamasının gündemde olduğu bir dönemde CHP'nin Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesiyle ilgili eyleme gitmesini eleştirdi. Temelli, CHP'ye çağrıda bulunarak, "Neymiş kardeşim; palet davası, ne paleti? Ülke yanıyor ülke! Gelin bu yangına bir kova su siz dökün" dedi.

https://t24.com.tr/haber/hdp-es-genel-baskani-temelli-den-chp-ye-ne-paleti-ulke-yaniyor-ulke-gelin-bu-yangina-bir-kova-su-siz-dokun,836061

Peskov: Zirve için kesin tarih yakında açıklanacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya-Türkiye-İran'ın bir araya geleceği üçlü zirvenin tarihinin yakında açıklanacağını bildirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1545500/Peskov__Zirve_icin_kesin_tarih_yakinda_aciklanacak.html

Van'daki polis şiddetine resen soruşturma

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, engelli gencin uğradığı polis şiddeti sonrası resen soruşturma başlattı. Zihinsel engelli bir gence polislerin kask ve tekmelerle uyguladığı şiddet görüntüleri büyük tepki çekmişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1544531/Van_daki_polis_siddetine_resen_sorusturma.html

Hak-İş ve hükümet anlaştı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hak-İş, kamu işçisinin 2019-2020 yılındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 dönemi kamu kesimi toplu iş sözleşmesi üzerinde anlaştı. Kamu işçisine 2019 için yüzde 8+4 zam , 2020 için ise yüzde 3+3 ve enflasyon farkı verilecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1544973/Hak-is_ve_hukumet_anlasti.html

Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu beni aradı

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanarak görevinden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisini arayarak “Geçmiş olsun” dediğini söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1544974/Ahmet_Turk__Kilicdaroglu_beni_aradi.html

Kadıköy'deki gözaltılar adli kontrol şartı ile serbest

Kadıköy'de önceki gün Diyarbakır, Mardin ve Van'a atanan kayyımları protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 16 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1545517/Kadikoy_deki_gozaltilar_adli_kontrol_sarti_ile_serbest.html

Diyarbakır’da gözaltına alınan 13 kişi serbest bırakıldı

Üç büyükşehir belediyesine kayyım atandığı gün gözaltına alınan 100 kişiden 13'ü serbest bırakıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/22/diyarbakirda-gozaltina-alinan-13-kisi-serbest-birakildi/

Köyceğiz'de mücadeleyi çevreciler kazandı

Köyceğiz'in kırsal Ağla Mahallesi Altınsivri Tepesi'ndeki ovilin madeni ocağı için faaliyet alanının 2,5 hektardan 25 hektara çıkarılması için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nce yapılan talep uygun bulunmadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/22/koycegizde-mucadeleyi-cevreciler-kazandi/

HDP’den kayyımlara karşı kesintisiz eylem çağrısı

HDP, kayyım atamasını protesto etmek için gürültü çıkarma eylemi başlattı. HDP’li gençler ise ücret ödemeyerek toplu taşıma araçlarında eylem yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/22/hdpden-kesintisiz-eylem-cagrisi/

Diyarbakır Valiliği Adnan Selçuk Mızraklı için seçimin ertesi günü harekete geçmiş

Diyarbakır Valiliği yerel seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında çalışmaya başlamış.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/22/diyarbakir-valiligi-adnan-selcuk-mizrakli-icin-secimden-once-harekete-gecmis/

Trump IŞİD'le savaşta Türkiye'ye işaret etti

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD'le mücadeledeki Amerikan rolünü geriletmeyi planladığını söyledi. Trump, "Rusya, Afganistan, İran, Irak, Türkiye'nin kendi mücadelelerini vermeleri gerekecek" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/08/22/trump-isidle-savasta-turkiyeye-isaret-etti/

23 Ağustos

Eski eşi bıçakladı, Emine Bulut kızının çığlıkları arasında 'ölmek istemiyorum' diye haykırdı

Kırıkkale'de yaşayan 38 yaşındaki Emine Bulut, eski eşi tarafından bıçaklandıktan sonra çekilen görüntülerinde kızının "anne" çığlıkları arasında "ölmek istemiyorum" diye bağırıyor. Emine Bulut kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Emine Bulut, eski eşi Fedai Varan ile Menderes Caddesi'ndeki bir kafede buluştuğunda 10 yaşındaki kızları da yanındaydı. Kızlarının velayeti konusunda konuşurken aralarında tartışma çıkınca Varan, Bulut'u vücudunun değişik yerlerinden bıçakladı. Varan, taksi ile olay yerinden kaçtı. Bulut, hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı. Kadını bıçaklayan Varan ise gözaltına alındı ve tutuklandı.

https://t24.com.tr/video/eski-kocasi-bicakladi-kizinin-cigliklari-arasinda-olmek-istemiyorum-haykirdi,21593

İstanbul’da kadınlar Emine Bulut için sokakta: “Erkek vuruyor, devlet koruyor”

İstanbul’da kadınlar katledilen Emine Bulut için sokağa çıktı.Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda buluşan kadınlar burada basın açıklaması yaptı. HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Oya Ersoy’un da katıldığı açıklama öncesinde sık sık “Erkek vuruyor, devlet koruyor” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. Kadınlar açıklamanın ardından yürüyüşe geçti.

http://sendika63.org/2019/08/istanbulda-kadinlar-emine-bulut-icin-sokakta-erkek-vuruyor-devlet-koruyor-558810/

Ankaralı kadınlar Emine Bulut için sokakta: “Ölmek istemiyoruz”

http://sendika63.org/2019/08/ankarali-kadinlar-emine-bulut-icin-sokakta-olmek-istemiyoruz-558771/

Trabzon’da kadınlar Emine Bulut için sokağa çıktı: “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

http://sendika63.org/2019/08/trabzonda-kadinlar-emine-bulut-icin-sokaga-cikti-bir-kisi-daha-eksilmeyecegiz-558755/

Mersin Kadın Platformu: “Emine Bulut’u öldüren düzen artık yerle bir olacaktır”

http://sendika63.org/2019/08/mersin-kadin-platformu-emine-bulutu-olduren-duzen-artik-yerle-bir-olacaktir-558828/

Kırıkkale’de IŞİD’in mezar evi ortaya çıkartıldı

Temmuz ayında, hücre evinde ‘örgüt içi infazı’ gerçekleştiren 5 kişiden üçü tutuklandı, iki kişi aranıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sardan-buyutec/kirikkale-de-isid-in-mezar-evi-ortaya-cikartildi,23517

Davutoğlu’ndan ağır suçlama: Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz; 7 Haziran ile 1 Kasım arası en kritik dönemlerden biri!

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na çıkarken Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı’na taşıdığı Ahmet Davutoğlu, yeni parti kurma girişimi sürecinde AKP çevrelerinden kendisine yöneltilen suçlamalara ağır bir yanıt verdi. Davet edilmediği AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri sırasında konuşan Davutoğlu, “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi.

https://t24.com.tr/haber/ahmet-davutoglu-meydan-okuyorum,836232

24 Ağustos

Emine Bulut'un annesi Fadime Bulut: Torunum, 'anneanne ben ambulans çağırın diyorum, onlar çekim yapıyor' diyor

https://t24.com.tr/haber/emine-bulut-un-annesi-fadime-bulut-torunum-anneanne-ben-ambulans-cagirin-diyorum-onlar-cekim-yapiyor-diyor,836333

10 Ekim Ankara Katliamı davası avukatlarından Davutoğlu'na: Bildiğiniz, tanık olduğunuz, ortak olduğunuz her şeyi anlatın

10 Ekim Ankara Katliamı davası avukat komisyonu, "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz" diyerek 7 Haziran-1 Kasım sürecine işaret eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'açıkla' çağrısı yaparak, "Bildiğiniz, tanık olduğunuz, ortak olduğunuz her şeyi anlatın" ifadeleri kullanıldı.

https://t24.com.tr/haber/emine-bulut-cinayetinde-bir-gozalti-bir-serbest-birakma,836308

CHP'li ve HDP'li milletvekilleri, Diyarbakır, Van ve Mardin'deki belediyelere kayyım atanmasını protesto etmek için oturma eylemi düzenledi.

Beşiktaş Meydanı'ndaki 'demokrasi nöbeti'ne CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekilleri Saruhan Oluç, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Dilşat Canbazkaya katıldı. HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Salı günü de kayyım karşıtı protestolara katılmış ve polis tarafından darp edilmişti.

https://t24.com.tr/video/istanbul-da-milletvekilleri-kayyima-karsi-oturma-eyleminde,21657

Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine Bulut'un eski eşi tarafından kızının gözü önünde öldürülmesi, çok sayıda ilde protesto edilirken, kadınlar "yasta değil isyandayız" dedi. 

Eski eşinin saldırısından sonra kızının "anne lütfen ölme" çığlıkları arasında "ölmek istemiyorum" diye haykırdığı görüntüleri ortaya çıkan Emine Bulut'un cinayeti, toplumun bir çok kesiminden tepki çekerken İzmir, Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Mersin gibi büyük şehirlerde protesto edildi.

https://t24.com.tr/video/turkiye-yasta-degil-isyanda,21635

Kayyım protestolarının altıncı gününde HDP'den açıklama: Yıkılmadık, ayaktayız!

Diyarbakır'daki kayyım protestolarının altıncı gününde HDP'nin basın açıklamasını yapan Diyarbakır HDP Milletvekili Garo Paylan "Yıkılmadık, ayaktayız!" ifadelerini kullandı. 

https://t24.com.tr/video/kayyim-protestolarinin-altinci-gununde-hdp-basin-aciklamasi-yikilmadik-ayaktayiz,21649

Hakkari'de 1 asker şehit oldu

Hakkari'nin Çukurca bölgesinde, önceden yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 1 asker şehit oldu.

https://t24.com.tr/haber/hakkari-de-1-asker-sehit-oldu,836326

Fenerbahçe tribünleri simsiyah!

Fenerbahçe deplasman tribünü Medipol Başakşehir maçında, Kırıkkale’de eski kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut için siyaha bürüdü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/futbol/1548272/Fenerbahce_tribunleri_simsiyah_.html

Bu kez yer Samsun: Eşi ile kızını öldürdü

Samsun'un Bafra ilçesinde, Hasan Beykoz (65), eşi Meryem (60) ve kızı Emine Beykoz'u (35) tabancayla vurarak, öldürdü. Olayın ardından kaçan Hasan Beykoz, daha sonra polise giderek teslim oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1548124/Bu_kez_yer_Samsun__Esi_ile_kizini_oldurdu.html

Müşterek Harekat Merkezi faaliyete başladı; ilk ortak devriye gerçekleşti

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'de, Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve ABD’li komutanların katıldığı ilk ortak helikopter uçuşunun gerçekleştirildiği bildirdi. Bakan Akar, ABD ile Suriye'de güvenli bölgenin oluşturulması için kurulan 'Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nin tam kapasiteyle faaliyete başladığını duyurmuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1547890/Musterek_Harekat_Merkezi_faaliyete_basladi__ilk_ortak_devriye_gerceklesti.html

Kadınlar Kadıköy'de haykırdı: Ölmek istemiyoruz

http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/1548263/1/Kadinlar_Kadikoy_de_haykirdi__Olmek_istemiyoruz.html

Kadınların kayyım protestosuna polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yapılmak istenen kayyım protestosuna polis müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kadın ve iki gazeteci gözaltına alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1548055/Kadinlarin_kayyim_protestosuna_polis_mudahalesi__Cok_sayida_gozalti.html

Esad'ın danışmanından Türkiye'ye tehdit

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Danışmanı Buseyna Şaban, militanlara silah tedarik etmek için kullanıldığını öne sürdüğü İdlib'deki Türk gözlem noktalarının Suriye ordusu tarafından imha edilebileceğini söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1547770/Esad_in_danismanindan_Turkiye_ye_tehdit.html

25 Ağustos

Güvenli bölgenin bilinmeyen ayrıntıları sızdırıldı

İki Türk yetkili, Suriye'nin kuzeyi için ABD ile yapılan güvenli bölge anlaşmasının ayrıntılarını anlattı. Buna göre, Türkiye'nin bölgeye ÖSO birlikleri ile istediği kadar asker gönderme talepleri ABD tarafından kabul görmedi. İsim vermeden konuşan yetkililer, güvenli bölgede her bir Amerikan askerine karşılık bir Türk askeri konuşlandırılacağını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1549023/Guvenli_bolgenin_bilinmeyen_ayrintilari_sizdirildi.html

Hizbullah liderinden Fırat’ın doğusu açıklaması

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, “ İdlib'i yakında kurtaracağız. Daha sonra Suriye’nin bütün topraklarını özgürleştirmek için Fırat'ın doğusuna da yöneleceğiz” dedi.

https://www.kurdistan24.net/tr/news/0c359aa2-0eab-433a-bf75-6f2a71b27066

 ‘Önemli olan kalıcı konuşlanma’

MSB, Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin’de Pençe-3 Operasyonu’nun başladığını duyurdu. Emekli Tuğgeneral Karaosmanoğlu, “Hava operasyonları ile müşterek kara operasyonları da devam etmeli” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1548422/_Onemli_olan__kalici_konuslanma_.html

Kuzey Irak'ta 3 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı Kuzey Irak'taki gerçekleştirilen Pençe-3 operasyonunda çıkan çatışmada 3 askerin şehit olduğunu 7 askerin ise yaralandığını duyurdu.

https://t24.com.tr/haber/kuzey-irak-ta-3-asker-sehit-oldu-7-asker-yaralandi,836385

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın tüm bakanlık personelinin kendisine 'Komutanım' diye hitap etmesini istediği iddia edildi.

Gazete Duvar'da  yer alan bilgilere göre, eski Genelkurmay Başkanı ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, yakın çalışma arkadaşları olan TSK’nin komuta kademesinin yanı sıra tüm bakanlık personelinin ‘komutanım’ diye hitap etmesi dikkati çekiyor. Ankara kulislerinde bunun bizzat Akar’ın tercihi olduğu konuşuluyor. Akar, mayıs ayında yapılan Anadolu Ankası-2019 ve Deniz Kurdu-2019 Tatbikatı’nda yakasında MSB logosu bulunan lacivert montuyla görüntülenmişti. Bakan Akar sınır birlikleri denetlemelerinde de bu montu giydi.

https://t24.com.tr/haber/hulusi-akar-bakanlik-personelinin-kendisine-komutanim-diyerek-hitap-etmesini-istiyor,836366

Mardin ve Van'da kayyım protestolarına müdahale: Vekiller çembere alındı, biber gazı sıkıldı

https://t24.com.tr/haber/mardin-de-kayyim-protestosuna-mudahale-vekiller-cembere-alindi,836403

Samsun’da kadınlar Emine Bulut için yürüyüş yapıp, yaşam nöbeti tuttu

http://sendika63.org/2019/08/samsunda-kadinlar-emine-bulut-icin-yuruyus-yapip-yasam-nobeti-tuttu-559050/

Aileler üç ilden Davutoğlu'na seslenecek

7 Haziran – 1 Kasım 2015 arasındaki katliamları hatırlatarak, ‘defterler açılırsa bugün bizi eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar’ diyen Ahmet Davutoğlu’na kayıp aileleri 'açıkla' çağrısı yapacak. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1549029/Aileler_uc_ilden_Davutoglu_na_seslenecek.html

Erdoğan: İstanbul'un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız

"Örgütün Meclis'teki uzantılarına, temsilcilerine en büyük cevapları sandıkta vermeliyiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Bu örgütün Meclis'teki uzantılarına, temsilcilerine en büyük cevapları sandıkta vermeliyiz" dedi. Trabzon ne kadar güçlü olursa İstanbul da o kadar güçlü olur diyen Erdoğan "İstanbul'a hep beraber sahip çıkacağız. İstanbul'un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız" ifadesini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/erdogan-istanbul-un-bolucu-orgutun-temsilcilerine-peskes-cekilmesine-mani-olacagiz,836409

CHP'li İlhan Cihaner ve Ali Şeker'den Ahmet Türk'e ziyaret: "Sandığın gaspı karşısında direnmek herkesin boynunun borcudur"

Ali Şeker, "Buradan da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mızraklı'yı ziyaret edeceğiz ve dayanışmamızı devam ettireceğiz" dedi

https://t24.com.tr/haber/chp-li-ilhan-cihaner-ve-ali-seker-den-ahmet-turk-e-ziyaret-sandigin-gaspi-karsisinda-direnmek-herkesin-boynunun-borcudur,836405

26 Ağustos

Dolarda gece yarısı ani hareketlilik

Gece yarısı 01:29’da 6,39 seviyelerini gören dolar hızlıca düşmeye başlayarak 5,80 seviyelerine geriledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1549673/Dolarda_gece_yarisi_ani_hareketlilik.html

İşte dolardaki türbülansın 3 nedeni

ABD ile Çin arasında yaşanan 'ticaret savaşı' taraflardan gelen yeni vergi açıklamalarıyla alevlenmesi sonucu Asya piyasaları yeni haftaya büyük hareketlilikle başladı. Çin para birimi Yuan, Dolar karşısında 2008'den bu yana en düşük seviyesine gerilerken; dolar/TL'de de ani ve büyük değişikliklere yaşandı. Dolar/TL 6.39'un üzerine kadar çıkarken, kayıp yüzde 15'e vardı; kur daha sonra 5.80 seviyesinde duruldu. 

https://t24.com.tr/video/iste-dolardaki-turbulansin-3-nedeni,21739

ABD'den mülkiyeti Türkiye'de olan F-35'lerle ilgili açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı Ellen Lord, ABD'nin askeri alım ve tedarik süreçleri konusunda basın toplantısı düzenlerken, Türkiye ile ABD arasındaki F-35 krizine ilişkin soruları da yanıtladı. Lord, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının "geri dönüşü olup olmadığı" konusunda "Türkiye bir müttefiktir. Bizim için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her zaman konuşmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/abd-den-mulkiyeti-turkiye-de-olan-f-35-lerle-ilgili-aciklama,836593

Kırılganlık: Dolar/TL’deki gece hareketliliğinin işaret ettikleri

Türk Lirası'nın ABD-Çin arasındaki ticaret savaşından 'bu kadar' etkilenmesi ne anlama geliyor?

https://t24.com.tr/haber/kirilganlik-dolar-tl-deki-gece-hareketliliginin-isaret-ettikleri,836589

"TSK'da son yapılan atamalarla tümgeneralin tuğgenerale, 'komutanım' demesi söz konusu olacak"

1 Ağustos tarihinde açıklanan YAŞ kararlarının ardından TSK'da görev yapan 5 general istifa etmişti

https://t24.com.tr/haber/tsk-da-son-yapilan-atamalarla-tumgeneralin-tuggenerale-komutanim-demesi-soz-konusu-olacak,836558

Selim Sadak gözaltına alındı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Kurulu üyesi Selim Sadak gözaltına alındı. Sadak’ın ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alındığı, buradan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

https://t24.com.tr/haber/selim-sadak-gozaltina-alindi,836579

Muharrem İnce, Ahmet Türk'ü ziyaret etti: Dokunulmazlıklar konusunda benim partim hata yaptı

CHP'li Muharrem İnce ve beraberindeki heyet, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ'ı HDP Mardin il binasında ziyaret etti. Muharrem İnce ziyaretteki konuşmasında "Geçmişte sizin partiniz de benim partim de hatalar yaptı. Dokunulmazlıklar konusunda benim partim hata yaptı" dedi. 

https://t24.com.tr/haber/muharrem-ince-ahmet-turk-u-ziyaret-etti-dokunulmazliklar-konusunda-benim-partim-hata-yapti,836549

Meral Akşener'den Erdoğan'a 'idam' desteği: Talimat versin, imzalayacağım…

Emine Bulut cinayeti sonrası sağ siyasette 'idam cezası' üzerinden yarış tekrar başladı…

İyi Parti’ lideri Genel Başkanı Meral Akşener, Kırıkkale’de 10 yaşındaki kızının gözü önünde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un ailesini ziyaret etti.

Ziyaret sonrası gazetecilere bir açıklama yapan Akşener, ailenin idam cezasının gelmesini istediğini kaydederken konuyla ilgili Erdoğan’ın AKP’nin partisine talimat vermesi halinde kendisinin de destek vereceğini söyledi.

https://gazetemanifesto.com/2019/meral-aksenerden-erdogana-idam-destegi-talimat-versin-imzalayacagim-289646/

Benzin, motorin ve LPG otogaza zam geldi

Yarından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 11, benzinde 16 kuruş pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış oldu. Açıklamayı, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yaptı. EPGİS, bu gece yarısından itibaren LGP otogazda da 5 kuruş fiyat artışı gerçekleştiğini, zammın pompa fiyatlarına yansıyacağını açıkladı

https://t24.com.tr/haber/benzin-ve-motorine-zam-geldi,836546

HDP Eş Genel Başkanı Temelli'den Kılıçdaroğlu'na ziyaret: "Kayyım atamalarının bir siyasi darbe olduğu konusunda hemfikiriz"

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığında, HDP TBMM Başkanvekili Mithat Sancar,Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü’den oluşan heyet bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezini ziyaret ederek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyet ile görüştü.

https://t24.com.tr/haber/hdp-es-genel-baskani-temelli-den-kilicdaroglu-na-ziyaret-kayyim-atamalarinin-bir-siyasi-darbe-oldugu-konusunda-hemfikiriz,836544

Pentagon: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması bir yıl sürebilir

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord, Türkiye'nin resmi olarak F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılma süresiyle ilgili soru üzerine "Mutabakat Zaptı'nın (yeniden) geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığımız için bunun bugünden itibaren bir yıl alabileceğini düşünüyorum" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/08/26/pentagon-turkiyenin-f-35-programindan-cikarilmasi-bir-yil-surebilir/

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun 10 üyesinden 6'sı Beştepe'ye gitmeyecek

Yönetim Kurulu 10 kişiden oluşan Türkiye Barolar Birliği, 22 Ağustos’ta, Beştepe'deki törene katılma kararının yediye üç oyçokluğuyla aldı. Başkan Metin Feyzioğlu'nun katılması yönünde oy kullanan yedi üyeden üçü de Beştepe'de olmayacağını açıkladı. Bir üye özel nedenle, bir üye başka bir ilde olacağı için, bir üye ise baroların katılmama kararını doğru bulduğu için törene gitmeyecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/26/turkiye-barolar-birligi-yonetim-kurulunun-10-uyesinden-6si-bestepeye-gitmeyecek/

Doğumdan sonra bıçaklanan anne: Babasıdır, görsün dedik

Doğum yaptıktan hemen sonra hastanede boşanmak istediği eşinin bıçaklı saldırısına uğrayan anne Güldane Yırtıcı, "Babası olduğu için çağıralım, görsün, en azından o duyguyu yaşasın istedik" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2019/08/26/dogumdan-sonra-bicaklanan-anne-babasidir-gorsun-dedik/

Putin: Erdoğan'ı anlıyorum ama ben de endişeliyim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den İdlib açıklaması geldi. Kremlin sözcüsü, 'Putin'in Erdoğan'ın İdlib'e dair endişelerini anladığını' ama kendisinin de 'militanların artan saldırılarından endişeli olduğunu' duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/08/26/lavrov-idlibde-turkiyeyle-anlasmayi-ihlal-etmiyoruz/

Memur-Sen'den 81 ilde 'Emeğe Saygı, Adalete Davet' eylemi

Memur-Sen, 81 ilde basın açıklaması yaptı. Memurlar, taleplerinin kabul edilmesini istedi

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/08/26/memur-senden-81-ilde-emege-saygi-adalete-davet-eylemi/

Gediz'de madende iş cinayeti

Kütahya'nın Gediz ilçesindeki madende göçük meydana geldi. Bir işçi öldü, bir işçi yaralandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/08/26/gedizde-madende-is-cinayeti/

Beş gazeteci serbest bırakıldı

Mardin'deki kayyım protestolarını izlerken gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Nurcan Yalçın ve Halime Parlak yedi gün sonra serbest bırakıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/26/bes-gazeteci-serbest-birakildi/

Diyarbakır'da protesto sürüyor

Diyarbakır'da kayyım atamalarına karşı eylemini sürdüren kitlenin etrafına polis barikatı çekildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/26/diyarbakirda-kayyim-protestosu-suruyor/

Emekliliğini isteyen General Çorbacı: Kaçıyormuşuz gibi bir izlenim verilmek isteniyor

1 Ağustos tarihinde açıklanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının ardından istifasını veren 5 generalden Ahmet Ercan Çorbacı, Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Göreve karşı tepki olmaz. Sonuçta biz askeriz. Bu görevlerde de kendimizi ispatlamışızdır. Sanki, terörle mücadeleden kaçıyormuşuz gibi bir izlenim verilmek isteniyor. Bu bize yapılan büyük haksızlık olur" diye konuştu.

https://t24.com.tr/haber/emekliligini-isteyen-ozel-kuvvetler-komutani-corbaci-goreve-karsi-tepki-olmaz,836624

27 Ağustos

YPG sınırdan çekiliyor

Fransız haber ajansı AFP’nin son dakika olarak duyurduğu haberde, “YPG  güçlerinin Türkiye sınırından çekilmeye başladığı” bilgisi paylaşıldı.

Çekilmenin, ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşma gereği yapıldığı bildirildi.

https://www.kurdistan24.net/tr/news/10dc482c-b098-4339-a378-fc085aba787d

HDP 1 Eylül 4 İl'de Miting Yapacak

Van, Diyarbakır ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasından sonra eylemlerini sürdürün HDP cephesi 1 eylül dünya barış gününde 4 büyük ilde miting yapmaya hazırlanıyor.
http://www.vanekspres.com/gundem/hdp-1-eylul-4-il-de-miting-yapacak-h13902.html

S-400'lerin ikinci sevkiyatı başladı

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 hava savunma sisteminin ikinci sevkiyatının başladığını, ilk uçağın Mürted Hava Meydanı'na indiğini bildirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/27/s-400lerin-ikinci-sevkiyati-basladi/

Eski Başbakan Davutoğlu’nun yönettiği bakanlar kurulunda, Suriye'deki "dost gruplara" silah verilmesi kararlaştırılmış

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” diyerek, işaret ettiği 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasıyla ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. Buna göre, o dönem Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında, Ağustos 2015’te toplanan Bakanlar Kurulu, Suriye’den gelebilecek terör tehdidine karşı bölgedeki dost gruplara silah ve malzeme verilmesi, bunların sınırdan geçirilmesi kararı aldı. Karar kapsamında devletin ilgili birimlerine açık yetki verildi.

https://t24.com.tr/haber/eski-basbakan-davutoglu-nun-yonettigi-bakanlar-kurulunda-suriye-deki-dost-gruplara-silah-verilmesi-kararlastirilmis,836613

İBB, Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA ile anlaşmalarını iptal etti

Vakıflara aktarılan bütçelere değinen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İptal edilmiş tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz" dedi. İBB'den yapılan açıklamada ise hangi vakıflarla yapılmış olan protokollerin fesh edildiğine yer verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1551535/iBB__Ensar_Vakfi__TURGEV__Aziz_Mahmud_Hudayi_Vakfi__TUGVA_ile_anlasmalarini_iptal_etti.html

İkinci S-400 teslimatı sonrası ABD Kongresi'nden Trump'a çağrı: Türkiye'ye yaptırım uygulamalısın

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin ikinci sevkiyatının başlaması haberi üzerine ABD Başkanı Donald Trump'a 'Türkiye'ye yaptırım uygulaması' çağrısında bulundu.

https://t24.com.tr/haber/ikinci-s-400-teslimati-sonrasi-kongre-den-trump-a-cagri-turkiye-ye-yaptirim-uygulamalisin,836758

Hilal Kaplan'dan Davutoğlu'na: Bize de 'Konuşmazsan adam değilsin' demek kalıyor

https://t24.com.tr/haber/hilal-kaplan-dan-davutoglu-na-bize-de-konusmazsan-adam-degilsin-demek-kaliyor,836766

Kayyıma karşı 189 imza: Tanımıyoruz

Üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına karşı tepkilere, gazeteci, akademisyen, sanatçı, siyasetçi ve hukukçulardan oluşan 189 kişi de imzalarıyla destek verdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/27/kayyima-karsi-189-imza-tanimiyoruz/

İstanbul'da taksi, minibüs ve okul servis ücretlerine zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ndeki (UKOME) toplantısında; okul servisi, minibüs, taksi ve dolmuş ücretlerinin yeni fiyat tarifesi belirlendi. İstanbul'da servis ücretlerine yüzde 13, minibüslere yüzde 20, taksilere ise 25 zam geldi.

https://t24.com.tr/haber/taksiciler-odasi-baskani-taksi-ucretine-yuzde-25-zam-yapildigini-acikladi,836757

Harran'da pamuk eylemi

Harranlı çiftçiler Urfa-Akçakale karayolunu kesti. Çiftçiler pamuk fiyatlarının açıklanmasını istiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/08/27/harranda-pamuk-eylemi/

Putin'den Erdoğan'a İdlib mesajı: Endişeliyiz, bölge militanlar için barınak olmamalı

Putin, Türkiye'nin güvenli bölge girişimi konusunda "Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adım" yorumu yaptı

https://t24.com.tr/haber/erdogan-putin-gorusmesi-sona-erdi,836737

MHP, 19 yıl sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti

https://t24.com.tr/haber/mhp-19-yil-sonra-diyarbakir-buyuksehir-belediyesi-ni-ziyaret-etti,836771

Moskova'da bir araya gelen Erdoğan ve Putin, İdlib konusunda ne söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi. 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki liderin, Suriye'nin İdlib bölgesinde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarının birbiri ile örtüşmemesi dikkat çekti. 

https://t24.com.tr/haber/moskova-da-bir-araya-gelen-erdogan-ve-putin-idlib-konusunda-ne-soyledi,836750

İBB'den Erdoğan’a 'tatil' yanıtı; belediye başkanlığı döneminde 302 gün izin yapmış

https://t24.com.tr/haber/ibb-den-erdogan-a-tatil-yaniti-belediye-baskanligi-doneminde-302-gun-izin-yapmis,836732

İmamoğlu: Vakıflara para aktarımını durdurduk, artık İstanbul'un altyapı sorununu çözme zamanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü'ndeki sel felaketi sonrası yapılan çalışmalarla ilgili "Kasım ayı sonu gibi oradaki sorunu kalıcı çözmüş olacağız. Bir daha orada öyle bir sel baskını yaşanmaması adına altyapı problemini çözeceğiz." dedi.

https://t24.com.tr/video/imamoglu-vakiflara-para-aktarmakla-ugrasmayacagiz-istanbul-un-altyapi-sorununu-cozecegiz,21814

Kadın cinayetleri sürüyor: Karısını, başındaki eşarpla boğarak öldürdü

https://t24.com.tr/video/kadin-cinayetleri-bitmiyor-karisini-basindaki-esarpla-bogarak-oldurdu,21803

Rosa Kadın Derneği kadın cinayetlerine karşı yürüdü: Ölmek istemiyoruz!

Diyarbakır'da faaliyet gösteren Rosa Kadın Derneği, saat 18:00'de Amed Dünya Kavşağı’nda toplanarak kadın katliamlarına karşı yürüdü. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşte, kadınlar en önde taşıdıkları "Ölmek istemiyoruz" pankartı olmak üzere, "Erkek vuruyor, devlet koruyor", "Yasta değil isyandayız" gibi pankartlar taşıyarak slogan attı. 

https://t24.com.tr/video/rosa-kadin-dernegi-kadin-cinayetlerine-karsi-yuruyuste-olmek-istemiyoruz,21841

6 yaşındaki kızının gözü önünde 28 gün önce vurulan Tuğba Anlak hayatını kaybetti

https://t24.com.tr/haber/6-yasindaki-kizinin-gozu-onunde-vurulan-tugba-anlak-hayatini-kaybetti,836777

İstanbul’da sokak ortasında kadına kurşun

Esenyurt'ta, bir kadına kimliği henüz öğrenilemeyen bir kişi tarafından silahla ateş açıldı. Göğsünden ve kalçasından yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1552418/istanbul_da_sokak_ortasinda_kadina_kursun.html

Erkekler, kadına yönelik şiddeti etek giyerek protesto etti

Tunceli’de bir grup erkek, son zamanlarda artan kadına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla etek giydi.

https://t24.com.tr/haber/erkekler-kadina-yonelik-siddetini-etek-giyerek-protesto-etti,836762

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ yolu kararına itiraz etti

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı, belediyenin itirazını “Gökçek’in yanlışlarına ortak olmak" olarak yorumladı

https://t24.com.tr/haber/ankara-buyuksehir-belediyesi-odtu-yolu-kararina-itiraz-etti,836734

Suriye sınırına askeri sevkiyat

Şanlıurfa'nın Suriye sınırdaki Akçakale ilçesine zırhlı araçlar ve iş makinelerinden oluşan askeri sevkiyat yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1552667/Suriye_sinirina_askeri_sevkiyat.html

Kılıçdaroğlu: Kürtçenin önündeki engelleri kaldıracağız, İSMEK'te Kürt dili kursları hayata geçireceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Hakkı Savunanlar Platformu’nun organize ettiği Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi

https://www.independentturkish.com/node/64961/haber/kılıçdaroğlu-kürtçenin-önündeki-engelleri-kaldıracağız-ismekte-kürt-dili-kursları#.XWT05rjqykk.twitter

28 Ağustos

'Eski defterler' açılmaya başladı: Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatı’nda oturma yerlerini A4 kağıda çizmiş

https://t24.com.tr/haber/eski-defterler-acilmaya-basladi-erdogan-dolmabahce-mutabakati-nda-oturma-yerlerini-a-4-kagida-cizmis,836794

Kayyım atamalarının 10. gününde protestolar devam ediyor

https://anfturkce.com/guncel/mardin-de-direnisin-8-guenue-halka-karsi-suc-islendi-129473

Hükümet istedi, Kraliçe onayladı: İngiltere'de Parlamento askıya alınacak, muhalefet 'Britanya usulü darbe' diyor

İngiltere'de hükümet Kraliçe 2. Elizabeth'ten, Eylül ayında tatilden dönerek çalışmaya başlaması planlanan Parlamento'yu askıya almasını talep edecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1553280/Hukumet_istedi__Kralice_onayladi__ingiltere_de_Parlamento_askiya_alinacak__muhalefet__Britanya_usulu_darbe__diyor.html

ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nden ilk mesaj

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield güven mektubunu bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Satterfield, "Hükümetim NATO müttefiki Türkiye ile önemli ilişkileri güçlendirmekte kararlı" diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1553879/ABD_nin_Ankara_Buyukelcisi_nden_ilk_mesaj.html

İtiraftan AKP çıktı

Hava Kuvvetleri’nin ‘müdür’ü Oduncuoğlu’nun itiraflarında AKP’li isimler var

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1552506/itiraftan_AKP_cikti.html

FETÖ'nün sözde Türkiye sorumlusu yakalandı

FETÖ'nün sözde "Türkiye imamı" M.Y. ile ByLock'tan aranması bulunan eşi G.Y. ve örgüt üyeleriyle irtibat kuran kızı B.Y. İstanbul'da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1553511/FETO_nun_sozde_Turkiye_sorumlusu_yakalandi.html

HDP'den Saadet Partisi'ne ziyaret

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüştü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1553943/HDP_den_Saadet_Partisi_ne_ziyaret.html

İzmir’de 500 hektar yanmıştı, ormanı ateşe verenler mobil kameralara yakalandı

https://t24.com.tr/haber/500-hektar-yanmisti-ormani-atese-verenler-mobil-kameralara-yakalandi,836903

Kılıçdaroğlu: İSMEK’te Kürtçe kurslar hayata geçirilecek 

CHP lideri “Eğer beraber ve birlikte yaşıyorsak insan olarak bütün hakların eşit olması lazım" dedi

https://t24.com.tr/haber/kilicdaroglu-ismek-te-kurtce-kurslar-hayata-gecirilecek,836895

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Melih Gökçek dönemine hafriyat soruşturması: Milyonlarca lira zarara uğratıldı

Soruşturmanın ardından eski başkan Melih Gökçek de dahil olmak üzere tüm sorumlular hakkında yasal süreç başlatılacak

https://t24.com.tr/haber/ankara-buyuksehir-belediyesi-nde-buyuk-hafriyat-sorusturmasi-milyonlarca-lira-zarara-ugratildi,836877

Diyarbakır'da Kayyım protestoları onuncu gününde devam ediyor: "4 kuşak direniş için bir arada"

Görüntüleri paylaşan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, oturma eyleminde her yaştan vatandaşın bulunduğuna dikkati çekti ve "3-4 kuşak direniş için bir arada" ifadelerini kullandı. 

https://t24.com.tr/video/diyarbakir-da-kayyim-protestolari-onuncu-gununde-devam-ediyor-4-kusak-direnis-icin-bir-arada,21865

Arjantinli kadınların çığlığı Diyarbakır'da yankılandı: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Diyarbakır'da bir grup, Emine Bulut cinayetinin ardından Türkiye gündeminin merkezine oturan kadın cinayetlerini protesto etmek için yürüdü. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun'un görüntüleri paylaşırkenki "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" ifadesi ise 2015 yılında Arjantin'de başlayan Ni Una Menos ("Bir kadın daha eksik değil") hareketini hatırlattı.

https://t24.com.tr/video/arjantinli-kadinlarin-cigligi-diyarbakir-da-yankilandi-bir-kisi-daha-eksilmeyecegiz,21863

Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Yeni bir yol oraya yönelir

"Beni teröre destekle suçluyorlar; bunu 31 Mart'tan önce Öcalan'dan mektup getirip, kardeşini televizyonlara çıkaranlar söylüyorlar"

https://t24.com.tr/haber/eski-basbakan-ahmet-davutoglu-aciklamalarda-bulunuyor,836927

Ahmet Türk: Kayyum, 16 masası bulunan lokantaya 1 milyon 75 bin 216 TL hesap ödedi

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, basında yer alan harcama faturalarının tümünün doğru olduğunu belirterek “işlemler usulsüz değil” açıklamasında bulundu. Türk, kayyum dönemi ile ilgili “Toplam 16 masası bulunan bir lokantaya 1 milyon 75 bin 216 TL hesap ödendi” dedi.

https://t24.com.tr/haber/ahmet-turk-kayyum-16-masasi-bulunan-lokantaya-1-milyon-75-bin-216-tl-hesap-odedi,836933

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin F-35 savaş uçakları ya da S-400 savunma sistemleri arasında bir seçim yapması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Savaş uçağına ihtiyacımız var. F-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız" demişti.

https://t24.com.tr/haber/abd-savunma-bakani-mark-esper-den-f-35-aciklamasi,836931

Memur maaşlarının zam oranları belli oldu

Hakem heyeti, hükümetin 2020 için yüzde 4+4, 2021 için yüzde 3+3'lük teklifini onayladı

https://t24.com.tr/haber/memur-zammi-belli-oldu,836917

Çavuşoğlu'ndan 'Rusya'dan savaş uçağı alınacak mı?' sorusuna yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya'nın başkenti Tallinn'de mevkidaşı Urmas Reinsalu ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "Biz F-35 savaş uçaklarını almak istiyoruz ve bunun için 1,4 milyar dolar ödedik. Sonuçta savaş uçaklarına ihtiyacımız var. F-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız ama bunu tercih etmeyiz" açıklamasında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1554183/Cavusoglu_ndan__Rusya_dan_savas_ucagi_alinacak_mi___sorusuna_yanit.html

Bilal Erdoğan'ın imzaladığı o belge CHP'nin elinde

ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi (IRS) TÜRGEV ve ENSAR Vakıfları’nın ortaklaşa ABD’de kurduğu TÜRKEN Vakfı’na yapılan milyonlarca dolarlık bağış miktarını CHP ABD Temsilciliği'ne bildirdi. CHP’ye gönderilen belgeler arasında Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı TÜRGEV adına Bilal Erdoğan’la, Ensar Vakfı adına İsmail Cenk Dilberoğlu’nun imzaları bulunuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1553467/Bilal_Erdogan_in_imzaladigi_o_belge_CHP_nin_elinde.html

29 Ağustos

Erdoğan'dan yeni kayyım sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Malum; üç tane teröre bulaşmış belediye başkanını idari bir kararla görevden aldık. Bunların dışında göreceksiniz, Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var," dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1554518/Erdogan_dan_yeni_kayyim_sinyali.html

AKP'lilerden Erdoğan'a mesaj! 'Yeni partiye geçeriz'

AKP'de kongre süreci devam ederken partinin üst düzey yönetim organları olan MKYK ve MYK dışında kalması beklenen isimlerin Erdoğan’a yeni partiye geçme mesajı gönderdiklerini belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1554542/AKP_lilerden_Erdogan_a_mesaj___Yeni_partiye_geceriz_.html

HDP'nin kayyımlara karşı 3 adımlı yol haritası belli oldu

HDP, kayyımlara karşı kesintisiz oturma eylemleri, atamaları uluslararası platformlara taşıma ve Meclis'e çağrı kararı aldı

https://t24.com.tr/haber/hdp-nin-kayyimlara-karsi-3-adimli-yol-haritasi-belli-oldu,836970

Gıda fiyatlarında son bir yıllık artış yüzde 54'e kadar ulaştı

Son bir yılda süt ve süt ürünlerinde yüzde 30’u aşan zamlar tüketimi de yüzde 10 düşürdü

https://t24.com.tr/haber/gida-fiyatlarinda-son-bir-yillik-artis-yuzde-54-e-kadar-cikti,836960

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için siyasi partilerle görüşüyor

Platform temsilcileri diğer partilerin yanı sıra bakanlıkların da bir an evvel talep ettikleri randevulara geri dönmelerini ve Meclis açılmadan bir araya gelmek istediklerini belirttiler

https://t24.com.tr/haber/nafaka-hakki-kadin-platformu-istanbul-sozlesmesi-nin-uygulanmasi-icin-siyasi-partilerle-gorusuyor,837002

Valilik, İstanbul'da kaydı bulunmayan Suriyelilerin şehirde kalabilmesi için 5 şart öngördü

İstanbul’da kaydı olmayan kayıtsız 4 bin 500 Suriyelinin, İç İşleri Bakanlığı’nın belirlediği illerdeki geçici barınma merkezlerine sevk edildiğini açıklandı

https://t24.com.tr/haber/valilik-istanbul-da-kaydi-bulunmayan-suriyelilerin-sehirde-kalabilmesi-icin-5-sart-ongordu,836998

Adalet Bakanı Gül'den idam açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, idam cezasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlamento bu değişikliği yaparsa Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalarda, 10 yaşındaki kızının gözü önünde öldürülen Emine Bulut cinayetiyle ilgili olarak, " Emine Bulut cinayetiyle ilgili, "Onunla ilgili Adalet Bakanıma da söyledim; yani bir defa hukuk içerisinde ne yapılıyorsa önce bunu yapacaksınız dedim. İkincisi, bizim bir şey daha yapmamız lazım. Tabi benim partimdekiler de dahil burada benim gönlüm açık ve net söylüyorum idamdan yanadır" demişti.

https://t24.com.tr/haber/adalet-bakani-gul-den-idam-aciklamasi,836994

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı: Hakem Kurulu, zam teklifini bırakın yükseltmeyi, bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin maaş zammında hükümetin teklifini artırmadı. Kurul, hükümetin ikinci teklifinde olduğu gibi 2020’de yüzde 4+4, 2021’de de yüzde 3+3 zam verdi. Kesin olan bu oranlar en düşük memur maaşına gelecek yılın ilk yarısında 121 lira zam anlamına geliyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Hakem Kurulu, zam teklifini bırakın yükseltmeyi, bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu. Bu haliyle kurul, tüm beklentileri boşa çıkartmıştır” dedi.

https://t24.com.tr/haber/memur-sen-genel-baskan-yardimcisi-hakem-kurulu-zam-teklifini-birakin-yukseltmeyi-bazi-maddelerde-hak-kaybina-bile-neden-oldu,836972

Abdulkadir Selvi: Bazı iş adamları, Babacan adına AK Partili başkanları arıyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında kurucusu olduğu AKP’den istifa eden ve çalışmalara başladığını ilan eden Ali Babacan ile hareket eden iş insanlarının bazı AKP’li başkanları aradığını iddia etti. Selvi, “Abdullah Gül-Ali Babacan partisiyle ilgili çalışmaları yürüten “işadamları” arayıp birlikte çalışmak istediklerini bildiriyorlar. Babacan adına işadamı gruplarının araması size ilginç gelmiyor mu? Başkanlar, siyasete Erdoğan’la devam edeceklerini belirtip telefonları kapatıyorlar” dedi. Selvi, aynı yöntemi daha önce eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kullandığını söyledi.

https://t24.com.tr/haber/abdulkadir-selvi-bazi-is-adamlari-babacan-adina-ak-partili-baskanlari-ariyor,836968

Suriye: ABD ve Türkiye'nin güvenli bölge oluşturmasına karşıyız

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ABD ve Türkiyenin, Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturmasın karşı olduklarını belirtirken, bu tür eylemleri bağımsızlıklarının ihlali olarak değerlendirdiklerini söyledi.

https://t24.com.tr/haber/suriye-abd-ve-turkiye-nin-guvenli-bolge-olusturmasina-karsiyiz,837109

Beşir Atalay ve Nihat Ergün de AKP'den istifa etti iddiası

İddiaya göre, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partisine katılmak için eski Bakanlardan Nihat Ergün ve Beşir Atalay, AKP’den istifa etme kararı aldı.

https://t24.com.tr/haber/besir-atalay-ve-nihat-ergun-de-akp-den-istifa-etti-iddiasi,837086

İmamoğlu'nun Diyarbakır programı belli oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun hafta sonu Diyarbakır ve Batman’a yapacağı ziyaretin detayları belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, 31 Ağustos Cumartesi günü Diyarbakır'da görevden alınan belediye başkanı Selçuk Mızraklı ile görüşecek. İmamoğlu ayrıca Tahir Elçi'nin mezarını da ziyaret edecek, ardından Batman’a geçecek.

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-nun-diyarbakir-programi-belli-oldu,837079

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın dün yaptıkları telefon görüşmesinde, ticaret hacmi ve Suriye'nin İdlib kentindeki insani kriz de dahil olmak üzere birçok ikili ve bölgesel konuyu ele aldığını bildirdi.

https://t24.com.tr/haber/beyaz-saray-dan-erdogan-trump-gorusmesine-iliskin-aciklama,837082

İmamoğlu’ndan vakıflara dair yeni açıklama: Daha fazla ve daha yüklü tespitlerimiz var

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının katılımıyla Sultanahmet Tunuslu Hayrettin Paşa Konağı’nda düzenlenen "Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı"nda verilen arada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1555716/imamoglu_ndan_vakiflara_dair_yeni_aciklama__Daha_fazla_ve_daha_yuklu_tespitlerimiz_var.html

'Kayyım' ve 'darbe' sözcüklerine yasak

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde yapılacak eylemlerde 'kayyım' ve 'darbe' sözcüklerinin kullanılması yasaklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1556030/_Kayyim__ve__darbe__sozcuklerine_yasak.html

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde özel bir maden ocağındaki göçükte bir işçi yaşamını yitirdi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1556201/Zonguldak_ta_maden_ocaginda_gocuk.html

Kayyım Mardin'de 150 kişiyi işten attı

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyım yönetimi Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (MARSU) 150 kişiyi işten çıkardı. DİSK işçilere mücadele çağrısı yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/29/kayyim-mardinde-150-kisiyi-isten-atti/

Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması: 20 milden daha dar bir alanda gerçekleşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘güvenli bölge’konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın gönderdiği ekibin, Barack Obama döneminde ifade edilen 20 milden daha dar bir teklifle geldiğini, ancak şimdi söz konusu ‘güvenli bölge’nin Trump’ın önerdiğinden de dar bir alanda gerçekleşeceğini açıkladı. Erdoğan, Turmp’ın ‘güvenli bölge’ için alan derinliği teklifinin kaç mil olduğunu ise belirtmedi.

http://www.diken.com.tr/erdogandan-guvenli-bolge-aciklamasi-20-milden-daha-dar-bir-alanda-gerceklesecek/

30 Ağustos

Güvenli bölgedeki Suriyeliler Türkiye sınırına yürüdü

Sınıra gelen Suriyelilerin Türkiye ve Esad yönetimini protesto ettiği iddia edildi

Sosyal medyada paylaşılan çok sayıda videoda kalabalık grubun sınır kapısına kadar geldiği ve burada Türk güvenlik güçlerinin müdahalesine uğradığı görülüyor. 

Suriyeli gazeteci Muhammed Hasan jandarmanın Suriyelilere ateş açtığını iddia etti. 

Gazeteci Ali Örnek, "Türkiye’nin kendilerini korumamasından şikayetçi ÖSO mensupları ve destekçileri “Hain Türkiye” sloganlarıyla Bab el- Hava kapısından geçip Türkiye’nin Cilvegözü kapısına girmeye çalışmış. Bu arada Suriye tarafında dalgalanan bayrak El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir’uş Şam’ın" diye yazdı.

Hasan Sivri ise, "Şu hale bak: Hatay sınırında bulunan Bab Al-Hava sınır kapısının Suriye tarafında yüzlerce kişi 'Hain, hain, hain; Türk ordusu hain' sloganı atıyor. Sınırın açılmasını veya Rus bombardımanın durdurulmasını istiyorlar" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

https://t24.com.tr/haber/guvenli-bolgedeki-suriyeliler-turkiye-sinirina-yurudu,837248

Sınırda Türkiye'yi protesto ettiler

Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab’ül Hava Sınır Kapısı önünde toplanan aralarında cihatçı grupların olduğu iddia edilen çok sayıda Suriyeli Türkiye’yi protesto etti. Sınır kapısını tekmeleyen Suriyelileri durdurmak için güvenlik güçleri havaya ateş etti. Cilvegözü Sınır Kapısı ise, güvenlik amaçlı ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışlara kapatıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1557303/Sinirda_Turkiye_yi_protesto_ettiler.html

Binlerce Suriyeli sınıra dayandı; Cilvegözü Sınır Kapısı giriş-çıkışlara kapatıldı

İdlib'te toplandığı bildirilen kalabalık bir grubun Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Bab-El Hava'dan Türkiye'ye geçmeye çalışmasının ardından Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı giriş-çıkışlara kapatıldı. Bu gelişmelerin ardından Suriye yönetimi İdlib'de ateşkes ilan etti

https://t24.com.tr/haber/binlerce-suriyeli-sinira-dayandi-cilvegozu-sinir-kapisi-giris-cikislara-kapatildi,837283

Suriye yönetimi İdlib'de ateşkes ilan etti

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye yönetimi askeri birliklerinin, yarın itibarıyla tek taraflı olarak Suriye'nin İdlib bölgesinde ateşkes ilan ettiği duyuruldu. Açıklamada, "Rusya Tarafları Uzlaştırma Merkezi, durumu istikrara kavuşturmak için Suriye ordusunun 31 Ağustos 06.00 itibarıyla, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde tek taraflı olarak ateşkes ilan etmesi konusunda anlaştı" ifadelerine yer verildi.

https://t24.com.tr/haber/suriye-yonetimi-idlib-de-ateskes-ilan-etti,837292

Çavuşoğlu: İdlib'deki saldırılar Avrupa'ya yeni göç dalgası başlatabilir

"Rusya İdlib'deki gözlem noktalarına saldırı olmayacağı güvencesi verdi"

TSK'nın bölgedeki varlığına ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, "Suriye'de siyasi çözüm olursa ordumuz ayrılacak ancak rejim siyasi çözüme inanmıyor" dedi. 

İmamoğlu, İBB'den çıkarılan işçilerle görüştü: İşinin ehli olan CV bıraksın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, işten çıkarılan işçilerin temsilcileriyle bir araya geldi. İmamoğlu'nun işçi temsilcilerine, seçim dönemi öncesinde işe alınanların çıkarıldığını belirterek, "İşinin ehli olduğunu düşünüyorsanız CV bırakın değerlendirelim" dediği belirtildi.

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-ibb-den-cikarilan-iscilerle-gorustu-isinin-ehli-olan-cv-biraksin,837265

Denizli'de esnaf, kestikleri fişlere "Kadına şiddete hayır" sloganı ekledi

https://t24.com.tr/haber/denizli-de-esnaf-kestikleri-fislere-kadina-siddete-hayir-slogani-ekledi,837176

Cargill işçilerinin direnişi 500’üncü gününde

Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill Gıda’da, Tek-Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 14 işçi, direnişlerinin 500’üncü gününde. Cargill işçilerine, Sakarya Saica Pack ve Kadıköy Özsüt işçileri de “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganıyla destek verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1557318/Cargill_iscilerinin_direnisi_500_uncu_gununde.html

Ankara Barosu'nun adli yıl açılış programı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak Adli Yıl açılış törenine katılmayacağını açıklayan baroların programları belli olmaya başladı. Ankara Barosu, yeni adli yılı Sıhhiye Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak karşılayacak, ardından Anıtkabir'e ziyaret düzenleyecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1557823/Ankara_Barosu_nun_adli_yil_acilis_programi_belli_oldu.html

OHAL Komisyonunda 84 bin 300 başvuru karara bağlandı: 28 dernek, vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı tekrar açıldı

Komisyonun kabul kararıyla çok sayıda kişi mesleğine geri döndü. Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları da değerlendiren komisyon, aralarında dernek, vakıf, öğrenci yurdu ve televizyon kanalının da bulunduğu 28 kurum ve kuruluşun tekrar açılmasını kararlaştırdı.

https://t24.com.tr/haber/ohal-komisyonunda-84-bin-300-basvuru-karara-baglandi-28-dernek-vakif-ogrenci-yurdu-televizyon-kanali-tekrar-acildi,837193

Erdoğan, Su-35 ve Su-57 için "Niye olmasın? Boşuna gelmedik buraya" demişti; Çavuşoğlu: Rusya’dan uçak aldığımızı söylemedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile F-35 ve S-400 kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya dönüşü Moskova ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın "Su-35 ve Su-57 uçakları da alternatifler arasında mı?" sorusuna "Niye olmasın? Boşuna gelmedik buraya" sözlerinin ardından dikkat çeken açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada "İlk olarak Rusya’dan uçak aldığımızı söylemedik. F-35 programının bir parçasıyız. F-35 alamazsak alternatifleri değerlendiririz" dedi.

https://t24.com.tr/haber/cavusoglu-abd-den-f-35-almak-istiyoruz-alamazsak-baska-alternatiflere-bakariz,837252

“Devlette yeni bir gelenek filizleniyor: Akar’dan sonra Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler olabilir”

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, bugünkü yazısında devlet içinde yeni bir geleneğin filizlendiğini söyledi. Alçı, Hulusi Akar’ın ardından Millî Savunma Bakanlığı koltuğuna Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in getirilebileceği iddia etti.

https://t24.com.tr/haber/devlette-yeni-bir-gelenek-filizleniyor-akar-dan-sonra-milli-savunma-bakani-yasar-guler-olabilir,837211

Erdoğan'dan Davutoğlu'na: Tehdit etmekle olmaz, bagajlarında ne varsa ortaya döksünler

https://t24.com.tr/haber/erdogan-ankara-da-konusuyor,837230

Ahmet Türk: Biz siyaset yapmaya mecburuz, sine-i millet kurtuluş değil

Ahmet Türk, CHP’den beklentisinin Kürtlerle arasındaki mesafeyi artık ortadan kaldırması olduğunu vurguladı

https://t24.com.tr/haber/ahmet-turk-biz-siyaset-yapmaya-mecburuz-sine-i-millet-kurtulus-degil,837204

Kayyım atamalarının 12. gününde protestolar devam ediyor | "Eş başkanlık mor çizgimizdir"

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakrı, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına karşı protestolar sürüyor. Atamaların 12. gününde bir kez daha Diyarbakır'da Lise Caddesi'nde oturma eylemi gerçekleştiriliyor. Protestolara destek veren Dicle Amed Kadın Platformu üyeler, "Eş başkanlık mor çizgimizdir" sloganları attı.

https://t24.com.tr/haber/kayyim-atamalarinin-12-gununde-protestolar-devam-ediyor-es-baskanlik-mor-cizgimizdir,837219

1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerine çağrı: Hep birlikte olursak bu saldırıyı püskürtebiliriz

1 Eylül için pek çok kentte miting ve etkinlik düzenlenecek

 1 Eylül'de İstanbul'da Kartal Meydanı'nda, Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda, Van'da ise Musa Anter Parkı'nda bir araya gelinecek.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi'nde düzenlediği toplantıyla kentte Kartal Meydanı'nda kutlanacak 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine çağrı yaptı.

https://t24.com.tr/haber/1-eylul-dunya-baris-gunu-mitinglerine-cagri-hep-birlikte-olursak-bu-saldiriyi-puskurtebiliriz,837216

Millî Savunma Bakanı Akar: YPG'nin çekildiğini bizzat görmek istiyoruz

Milli Savunma Bakanı Akar, "YPG'nin, teröristlerin çekildiğine, bir kısım mevzilerin tahrip edildiğine dair bilgiler var, teyide muhtaç. Tamamını bizzat görmek istiyoruz." dedi.

https://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakani-akar-konusuyor,837209

Doğalgaza yüzde 14.90 zam

Son günlerde art arda gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,90 zam yapıldı. Fiyatların 1 Eylül 2019'dan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1557844/Dogalgaza_yuzde_14.90_zam.html

Yeniden silahlanan FARC’a ilk operasyon: 9 ölü

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, yeniden silahlandığını duyuran Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) yönelik operasyonda 9 FARC üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1557861/Yeniden_silahlanan_FARC_a_ilk_operasyon__9_olu.html

31 Ağustos

Erdoğan: ABD ile aramızdaki makas çok açık

Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat'ın doğusunda 2-3 hafta içinde kendi belirlediğimiz şartlar dahilinde, kendi askerlerimizle fiilen bölgeyi oluşturmaya başlamazsak varsın gerisini karşımızdakiler düşünsün" ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/31/erdogan-guvenli-bolge-tsk-kontrolunde-olamazsa-kendimiz-harekat-yapariz/

Ekrem İmamoğlu'ndan Diyarbakır'da kayyım eleştirisi: 23 Haziran'ı hatırlatırım

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır'da güne CHP İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek başladı. İmamoğlu kayyım atamalarını eleştirdi. İmamoğlu Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyım atanmasıyla ilgili olarak, "Toplum vicdanı onay vermediği halde yapılan görevden almalar, seçimi yenilemeler gibi işlere karşı milletin ne cevap verdiğini unutmuş olanlara 31 Mart ve 23 Haziran 2019 günlerini bir kez daha hatırlatmak isterim" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/08/31/imamoglundan-kayyim-elestirisi/

İmamoğlu Diyarbakır'da: Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul'da hissettik

"Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanması gaflet ve dalalettir"

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-diyarbakir-da-konusuyor,837351

Emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok: FETÖ'nün kamu kurumlarındaki tespit edilme oranı yüzde 4

Eski Hava Kuvvetleri savcısı, emekli hâkim albay Ahmet Zeki Üçok, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kamu kurum ve kuruluşlarında tespit edilme oranının yüzde 4'lerde olduğunu söyledi. Üçok, "En fazla FETÖ’cü tespitinin yapıldığı TSK’da dahi oranın henüz üçte birlerde olduğu söyleniyor" ifadesini kullandı. Milliyet yazarı Tunca Bengin'e konuşan Üçok, "FETÖ’den yakalananların hepsi bir şekilde örgütün faaliyetlerinden kopmakla beraber yerleri dolduruluyor" dedi. 

https://t24.com.tr/haber/emekli-askeri-hakim-ahmet-zeki-ucok-feto-nun-kamu-kurumlarindaki-tespit-edilme-orani-yuzde-4,837330

CHP'li Kuşoğlu: Kritik bir dönemdeyiz; Erdoğan, 2 dönem seçilme süresini doldurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  2 dönem seçilme süresini doldurduğunu söyledi. Kuşoğlu "Sorun giderken çok maliyet ortaya çıkarmaması, çok fazla hasar oluşturmaması" ifadesini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/chp-li-kusoglu-kritik-bir-donemdeyiz-erdogan-2-donem-secilme-suresini-doldurdu,837334

Kaz Dağları'nda "Yaşam için Barış" festivali

Kaz Dağları’nda madenciliğe ve orman katliamına karşı nöbet eylemi devam ediyor. Nöbeti sürdüren yaşam alanı savunucuları "Yaşam için Barış" çağrısıyla festival düzenlendi.

Sendika.Org'un haberine göre akşam saatlerinde yapılacak olan festival öncesinde İstanbul'dan desteğe gelenlerle birlikte maden sahasına yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş boyunca "Hayvana, doğaya, yeryüzüne özgürlük" sloganı atıldı.

https://t24.com.tr/haber/kaz-daglari-nda-yasam-icin-baris-festivali,837358

Doğalgaz fiyatları dünyada yüzde 50 düştü, Türkiye'de yüzde 53,8 zamlandı

Doğalgaza bir yıl içinde beş kez zam, bir kez indirim yapıldı

https://t24.com.tr/haber/dogalgaz-fiyatlari-dunyada-yuzde-50-dustu-turkiye-de-yuzde-53-8-zamlandi,837397

Britanya, Johnson'ın parlamentoyu askıya almasına karşı sokakta 

Britanya'da Başbakan Boris Johnson'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık için belirlenen tarihe haftalar kala parlamentoyu askıya alma kararı protesto ediliyor. 80 farklı noktada protesto düzenlenirken İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de "İnsanların sokağa çıkmakta haklı, herkesi  eylemlere davet ediyorum" dedi.

https://t24.com.tr/haber/britanya-johnson-in-parlamentoyu-askiya-almasina-karsi-sokakta,837369

ÖNERİLEN YAZI / SÖYLEŞİLER

Selim Temo: Önce birer enstitü alır mıyız?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/18/once-birer-enstitu-alir-miyiz/

Celal Başlangıç: Mardin-Diyarbakır hattından Fırat’ın doğusuna girilmiştir!

https://www.artigercek.com/yazarlar/celal-baslangic/mardin-diyarbakir-hattindan-firat-in-dogusuna-girilmistir

Fehim Taştekin: Han Şeyhun: İdlib'in 'kale kapısı'nın düşmesi, Suriye'de savaşın seyrini ve Türkiye'yi nasıl etkileyebilir?

https://t24.com.tr/haber/han-seyhun-idlib-in-kale-kapisi-nin-dusmesi-suriye-de-savasin-seyrini-ve-turkiye-yi-nasil-etkileyebilir,835771

Mehmet Y. Yılmaz: Aç kucağını Türkiye, teröristleri ağırlayacağız

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/ac-kucagini-turkiye-teroristleri-agirlayacagiz,23495

Aydın Selcen: Çember daralıyor, oksijen tükeniyor https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/21/cember-daraliyor-oksijen-tukeniyor/

Prof. Güvenç: Rusya, Türkiye'ye İdlib'de 'yolumdan çekil' mesajı veriyor

https://t24.com.tr/video/prof-guvenc-rusya-turkiye-ye-idlib-de-yolumdan-cekil-mesaji-veriyor,21536

Mehmet Tezkan: Türk askeri İdlib'te daha neyi bekliyor?

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-tezkan/turk-askeri-idlib-te-daha-neyi-bekliyor,23514

BBC Türkçe: Murat Dağı: Suyun kaynağındaki altın

https://t24.com.tr/haber/murat-dagi-suyun-aynagindaki-altin,835846

Faik Bulut: Malazgirt Savaşı ve Kürtlerin tartışmalı rolü

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/08/22/malazgirt-savasi-ve-kurtlerin-tartismali-rolu/

İnan Kızılkaya: Kayyım, Öcalan’ın sesi ve tarih

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/08/25/kayyim-ocalanin-sesi-ve-tarih/

Hacı Bişkin: 3 belediye, 3 milyar borç: Kayyım ne yaptı?

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/22/3-belediye-3-milyar-borc-kayyim-ne-yapti/

Zorunlu karşılıklar ve döviz kurlarının artışı

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/08/22/zorunlu-karsiliklar-ve-doviz-kurlarinin-artisi/

Ali Rıza Güngen: Dört soruda Türkiye’nin otoriterliği ve kriz yönetimi

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/23/dort-soruda-turkiyenin-otoriterligi-ve-kriz-yonetimi/

Canan Güllü: “İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bu cinayetler olmayacaktı”

http://sendika63.org/2019/08/canan-gullu-istanbul-sozlesmesi-uygulansaydi-bu-cinayetler-olmayacakti-558754/

İrfan Uzgel: Suriye'de, ABD-Rusya-İsrail uzlaşısına doğru

Bundan sonraki sürecin Cenevre ve Astana’dan çok Kudüs üzerinden, yani ABD, Rusya, İsrail arasında ama yalnızca Suriye değil, daha geniş kapsamlı bir pazarlık süreciyle devam etmesi ihtimali var.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/26/suriyede-abd-rusya-israil-uzlasisina-dogru/

İrfan Aktan Davutoğlu ne diyor, muhalefet ne anlıyor?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/26/davutoglu-ne-diyor-muhalefet-ne-anliyor/

Hakan Aksay: Dondurma bedava, limuzin hediye: Yaşasın Türk-Rus ilişkileri!..

https://t24.com.tr/yazarlar/hakan-aksay/dondurma-bedava-limuzin-hediye-yasasin-turk-rus-iliskileri,23584

Doç. Dr. Tavşanoğlu: Ağaç dikme seferberliği ekolojik felaket getirir

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/26/doc-tavsanoglu-agac-dikme-seferberligi-ekolojik-felaket-getirir/

Murat Yetkin: İmamoğlu asıl şimdi arı kovanına çomak soktu

https://t24.com.tr/haber/murat-yetkin-imamoglu-asil-simdi-ari-kovanina-comak-soktu,836763

Murat Sabuncu'nun analizi: İmamoğlu, Erdoğan'a iki rest çekti

https://t24.com.tr/haber/murat-sabuncu-nun-analizi-imamoglu-erdogan-a-iki-rest-cekti,836770

Aydın Sezer: Rusya bize 'şartlar değişti, İdlib'deki gözetleme noktalarınızı çekin' diyor

https://t24.com.tr/haber/idlib-dugumu-erdogan-putin-gorusmesinde-cozulecek-mi,836715

Ahmet Nesin: 'Ben öldürürken neredeydin Bahçeli?'

https://www.artigercek.com/yazarlar/ahmetnesin/ben-oldururken-neredeydin-bahceli

Musa Özuğurlu: Masallar ve gerçekler https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/27/masallar-ve-gercekler/

Fikret Bila: TSK’da yeniden yapılandırma sinyalleri

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-bila/tsk-da-yeniden-yapilandirma-sinyalleri,23573

Bahadır Özgür: ‘Damat’ OYAK’a niye ateş ettirdi?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/27/damat-oyaka-niye-ates-ettirdi/

İstanbul Sözleşmesi nedir, kadın örgütleri uygulanması için neden ısrarlı, karşı çıkanlar ne diyor?

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-49473457?SThisFB&fbclid=IwAR2R0FVVGDoD0dpZ_bhadBVK-lHDRR7OoBQqzkOEl4IzfcnGh4gqTXofWs0

Kadri Gürsel: Türkiye İdlib’de nasıl sıkıştırıldı?

http://www.diken.com.tr/turkiye-idlibde-nasil-sikistirildi/

Fehim Taştekin: İdlib ateşini ‘Plombir’ söndürür

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/29/idlib-atesini-plombir-sondurur/

Müesser Yıldız: Emekli generallerden sessiz protesto mu

https://odatv.com/amp/emekli-generallerden-sessiz-protesto-mu-30081927.html?__twitter_impression=true

Tayfun Atay: 'Modern mahrem'in annesi: Şule Yüksel Şenler

https://t24.com.tr/yazarlar/tayfun-atay/modern-mahrem-in-annesi-sule-yuksel-senler,23597

Aydın Selcen: Suriye, çözüm süreci ve ana muhalefet