19 Ağustos 2018 – Pazar

– Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Alman Maliye Bakanı’nın IMF konusunda Berat Albayrak’ı ikna etmeye çalıştığını iddia etti.

– Politiken gazetesi, Türkiye ile ABD arasındaki kriz nedeniyle Danimarka’nın almayı planladığı 27 adet F-35’in teslimatının gecikeceğini yazdı.

‘Varlık barışı’nda şartlar esnetildi. Kara para aklamanın önünü açtığı eleştirilerine konu olan ‘Varlık barışı’nda şartlar esnetildi. Para transferinde bildirimde bulunan ile hesap sahibinin farklı kişiler olmasına imkan tanındı.

Bakanlık atamaları: Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Kudret Arslan, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Şaban Karataş, Teftiş Kurulu Başkanı Asim Keser ve 1. Hukuk Müşaviri Ahmet Nuri Ekici, başka bir göreve atanmak üzere görevlerinden alındı. Boşalan ve açık olan; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne Murat Gürül, yardımcılığına Birol İnceciköz, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne Murat Demirören, yardımcılığına Levent Kırcan, Telif Hakları Genel Müdürlüğüne Dr. Hurşit Ziya Taşkent, Teftiş Kurulu Başkanlığına Ekrem Diler, 1’inci Hukuk Müşavirliğine Metin Dede, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne Murat Karahan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne Mustafa Kurt, Tanıtma Genel Müdür Yardımcılığına Nurpınar Tente Ödemiş atandı.

– Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderleri arasında Suriye konusunda planlanan dörtlü zirvenin önce uzmanlar düzeyinde yapılması görüşü öne çıktı.

– Donald Trump, ‘ABD yerine Suudi Arabistan ve Ortadoğu’daki diğer zengin ülkeler ödeme yapmaya başlayacak’ açıklaması yaptı.

Hacı Lokman Birlik davası: Şırnak’ta polis tarafından vurulan ve cansız bedeni zırhlı araç arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in soruşturma dosyası 6’ncı savcıyı bekliyor. Üzerinden 3 yıla yakın süre geçmesine rağmen dosyada bir ilerleme kaydedilmezken, suçu işleyen polisler hala görevde.  

Antep Beybahçe Katliamı davası: IŞİD’in Antep Beybahçe’de Kürt bir ailenin kına gecesine düzenlediği ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği katliamın davasında aradan geçen 2 yıla rağmen yargıda ilerleme kaydedilmedi. Patlamada yaralananlar ve yakınlarını kaybedenler, yargı sürecinde bir aşama kaydedilmemesine tepki gösterdi. 

– Şırnak Vali Yardımcısı iken açığa alınan Adem Ergül, ‘ByLock’ kullandığı gerekçesi ile tutuklandı.

Hasta mahpus Koçer Özdal yoğun bakımda: Samsun Bafra Cezaevi’nden Ankara Numune Hastanesi’ne tedavi için sevk edilen hasta tutuklu Koçer Özdal, yoğun bakım ünitesine alındı. Mesane kanseri olan ve diyaliz tedavisi gören Özdal’ın akciğerlerinde de problem olduğu tespit edilmişti. İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen bu durumdan cezaevi yönetimini sorumlu tutarak “Daha önce önlemler alınmış olsaydı bu boyutlara ulaşmayacaktı.” dedi.

TAYAD’lı Aileler, Silivri Hapishanesi’ndeki ÇHDli mahpuslara yönelik baskı ve hak ihlallerine karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Mehmet Güvel’in okuduğu açıklamada ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İsmail Akkol ve Gülten Matur’un tecritte tutulmasına karşı haziran ayından itibaren havalandırmalarda başlattıkları oturma eylemlerine hapishane idaresi tarafından işkenceyle cevap verildiği söylendi. Alişan Gül, Onur Gül, Ali Yılmaz, Alican Toptaş, Olcay Abalay, Rıza Özçolak, Murat Doğan, Yılmaz Viraner isimli tutsaklarının darptan dolayı vücutları yara bere içinde. Saldırının sorumlusu olarak Hapishane Müdürü Ahmet Yıldız gösterildi.

Mor Çatı Raporu: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2017 yılında kendilerine başvuran ve destek alan 1001 kadın ve çocukla yapılan görüşmeleri raporlaştırdı. Toplam 2 bin 115 görüşmenin sonuçları temel alınarak hazırlanan rapor, kadına yönelik şiddetin boyutlarına dair önemli veriler sunuyor.

Rapor için bkz.:https://www.morcati.org.tr/attachments/article/451/mor-cati-2017-yili-faaliyet-raporu.pdf

– Diyarbakır Barosu, Urfa Telhamut Çadır Kenti’ndeki Suriyeli kadınların fuhuşa zorlandıkları iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

– Etkinlik yasaklanınca piknikte bir araya geldiler: Artvin’de madencilik faaliyetlerine karşı mücadele yürüten Yeşil Artvin Derneği ve çevre platformu üyeleri, ‘Cerattepe için Artvin buluşması’ adıyla 25 Ağustos’ta düzenlemek istedikleri konser ve söyleşiye valilik tarafından izin verilmemesi üzerine Kafkasör Yaylası’nda düzlenen piknikte bir araya geldi. aylaya ‘Madene hayır’ yazılı tişörtler giyinerek gelen yaşam alanı savunucuları, yanlarına getirdikleri pasta, börek ve yöresel yemekleri de birbirlerine ikram etti; akordeon eşliğinde horon oynayarak tepkilerini gösterdi.

 

Orman yangınları

– Dersim Hozat’ta 10 gündür çıkan yangın söndürüldü bu kez Munzur Vadisi Milli Park içinde olan bir bölgede yangın çıktı.

– Hatay’ın Yayladağı ilçesinde çıkan orman yangınında yaklaşık 5 hektarlık alan zarar gördü. Yangının nedeni henüz bilinmiyor.

– Bingöl’de 4 köyde başlayan orman yangını 5 günün ardından ancak kontrol altına alınabildi.

– Muğla’nın Ula ilçesinde, bir düğünde atılan havai fişekler nedeniyle çıktığı öne sürülen yangında, 7 dönümlük orman yandı.

-Çanakkale’de Esenler Mahallesi’nde bulunan eski askeri hastane yanında bulunan otluk alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

– Erzurum’daki Kırmızıtaş Köyü’nde elektrik tellerinin sürtünmesinden  yangın çıktı.  Yangında yangında 5 ev ve 3 ahır kullanılmaz hale geldi. 25 hayvan yaşamını yitirdi ve tonlarca ot yandı. 

– CHP’li Veli Ağbaba, orman yangınlarının araştırılması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

Günün diğer haberleri:

– Gazeteci, ekonomi yazarı Güngör Uras hayatını kaybetti. Güngör Uras, ekonomiyi herkesin anlayacağı seviyeye indirerek anlatmasıyla da tanınıyordu.

 

20 Ağustos 2018 Pazartesi

 

 • Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla görüntülü mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında ABD ile yaşanan gerilimin ardından dövizlerin yükselmesini değerlendirdi. ABD’nin yaptırımlarının ezana ve bayrağa yönelik saldırıdan farkı olmadığını savundu. (bianet)
 • Türkiye’deki ekonomik gelişmelerle ilgili açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye’nin şimdilik özel bir Alman ekonomik yardımına ihtiyacı yok” dedi Konuyla ilgili daha önce de bir açıklama yapan Merkel, “Türkiye’de ekonomik istikrarsızlık kimsenin çıkarına değil. Ancak Merkez Bankası’nın bağımsız olmasını sağlamak için her şey yapılmalı” ifadesini kullanmıştı. (bianet)
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı. 15 Ağustos’ta gündeme gelen ikili iş birliğini geliştirmek amacıyla Katar’ın Türkiye’ye yönelik 15 milyar dolarlık yatırım paketini öngören kararın ilk adımı atılmış oldu.
 • Ankara’da ABD Büyükelçiliği binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahla ateş açıldı. Saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saldırıyı kaos girişimi olarak yorumladı. ABD Büyükelçiliği Sözcüsü David Gainer ise saldırıya dair detayları araştırdıklarını söyledi ve Türk polisine hızlı destekleri için teşekkür etti.
 • Hamza Dağ-Abdullah Gül Gerilimi: Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın “hain” suçlaması nedeniyle Kurban Bayramı’na 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üzerinden kavgayla girdi. Gül cephesinden Dağ’a “havlayan köpek” yanıtı geldi.

            AKP ile Gül arasında Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’ndan bu yana         süren mesafeli ilişki cumartesi günkü kongrenin ardından bir kez daha      gerilimli        bir hal kazandı. Gül, uzunca bir süre AKP’yi desteklememesine   karşın çatışmaktan da kaçınmış ancak Erdoğan’la da birlikte fotoğraf             vermemeyi tercih etmişti. Bu       tavrını yalnızca 15 Temmuz darbe          girişiminde   ve Erdoğan’ın 24 Haziran       sonrası, yemin töreninin ardından          Saray’daki     göreve başlama töreninde      bozmuştu. (Cumhuriyet)

 • HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, yeni düzenlemeyi değerlendirdi. AKP döneminde daha önce de “ülkeye kara para çekme” yönünde düzenlemelerin yapıldığını kaydeden Paylan, söz konusu düzenlemelerle ekonominin iyileşemeyeceğini söyledi.

            Hükümetin, dövizde sıkıştığı için yurtdışında bulunan kaynakları Türkiye’ye   getirmenin önünü açtığını söyleyen Paylan, düzenleme için “kara para             aklama”         tanımı yaptı. Paylan, “Daha önce işlenmiş bir suç sonucu elde           edilen ve vergi         cennetlerine götürülen paralar, bu düzenlemeyle birlikte        bu sefer Türkiye’de            aklanacak” dedi.

 

Günün diğer haberleri

UNESCO’nun “tehlike altındaki diller” atlasının güncellenmiş listesine Doğu Karadeniz’de konuşulan Hemşince de “tehlike altındaki dil” olarak girdi. (AGOS)

Kömür Beldesi Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka tutuklandı: Adıyaman’ın merkez Kömür ilçesi kırsalında düzenlenen askeri operasyonda 4 askerin yaşamını yitirmesi üzerine evlere düzenlenen baskınla gözaltına alınan Kömür Beldesi Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka, HDP Gerger İlçe Eş Başkanı Mahmut Özdemir ve Hasan Tunç tutuklandı.

 

21 Ağustos 2018 Salı

 

 • Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye S-400 füze savunma sisteminin teslimatının yapılmasını öngören anlaşmanın planlandığı gibi 2019’da hayata geçirileceğini söyledi.
 • Almanya’da Türkiye’nin kur dalgalanmalarıyla kendini gösteren ekonomik krizi hükümet düzeyinde tartışılmaya devam ediyor. Konuyla ilgili Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger’den, Yeşiller Partisinden milletvekili Cem Özdemir ve Sol Partili milletvekili Dağdelen açıklama yaptı. Oettinger, yaptığı açıklamada, Almanya’dan Türkiye’ye yardım yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Oettinger, Merkez Bankasının bağımsızlığı, faiz politikalarında değişiklik ve ekonomik sübvansiyonlar gibi Türk hükümetinin yeniden güven yaratacak önlemler almasının öneminin altını çizdi. Muhalefetteki Yeşiller partisinden milletvekili Cem Özdemir de Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim ve liranın değer kaybetmesi gibi gelişmelerin Türkiye ile Avrupa arasında yeniden yakınlaşma sağlanabilmesi için bir imkan olabileceğini söyledi.
 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin eski lideri Alparslan Türkeş’in Beştepe’deki mezarını ziyaret etti ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yerel seçimlerin en geç 31 Mart 2019’da yapılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, partiler arası ittifakın da söz konusu olamayacağını söyledi.
 • İYİ Parti’de 15 Temmuz İstifası: İYİ Parti’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 2. Olağanüstü Kurultayında GİK üyeliğine seçilen Bahadırhan Dinçaslan, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Dinçaslan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Twitter hesabından “Lütfen bu gerçek deyin, ihtilal oldu deyin” şeklinde tweet attığı ve daha sonra sildiği iddia edilmişti.
 • HDP’de Müslüm Doğan İstifası: HDP MYK üyesi, eski milletvekili ve bakan Müslüm Doğan, “parti içinde oligarşik bir yapı oluştuğunu” söyleyerek istifa etti.
 • Yazılı Soru Önergeleri: Yeni sisteme geçilmesiyle birlikte TBMM’nin ‘gensoru ve sözlü soru önergesi’ yetkisinin kaldırılmasıyla elinde kalan tek denetim yetkisi olan ‘yazılı soru önergeleri’ gecikmeli de olsa Meclis’in internet sayfasına işlenmeye başlandı. Meclis’in yemin törenleri dışında açık olduğu 12-25 Temmuz günleri arasında muhalefet milletvekilleri 405 yazılı soru önergesi verdi.
 • Aydınlık üç gün ara verdi: Dolardaki artış gazete kağıdı fiyatlarına da yansıdı. Cumhuriyet ve Sözcü basılı gazete fiyatına zam yaptı; Aydınlık ise yayınına 3 gün ara verdi.

Günün diğer haberleri:

– ABD’nin yaptırımları nedeniyle ekonomik sorunlar yaşayan İran’da Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye ve İran’ın savunma sanayisi alanında iş birliği yapabileceğini belirtti.

– Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan Telhamut Mülteci Kampı’nda mülteci kadınların zorunlu ihtiyaçları karşılığında fuhuşa sürüklendiğine ilişkin Şanlıurfa Valiliği günler sonra yazılı açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, “iddialarla ilgili olarak anında başlatılan kapsamlı adli ve idari soruşturmalar, ilgili yargı mercilerince alınan karar gereğince, büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yürütülmeye devam etmektedir.” denildi.

– Adıyaman’da askeri operasyonda dört askerin öldürülmesinin ardından gözaltına alınan HDP’li Kömür Belde Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka, “Bilerek ve isteyerek örgüte yardım yataklık” iddiasıyla tutuklandı.

Sanatçı Mem Ararat’ın Diyarbakır’daki konseri için Diyarbakır Valiliği’nden izin çıkmadı.

 

22 Ağustos 2018 Çarşamba

 

– ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Türkiye’nin Brunson’ı serbest bırakması halinde krizin sonlanabileceğini” söylerken Katar desteğinin Türkiye ekonomisini etkileme konusunda kifayetsiz olacağını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklaması: Devlet Bahçeli, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın “Katar’ın verdiği yatırım sözünün Türkiye ekonomisine faydası olmayacak.” sözleriyle ilgili “Türkiye geleceğini Katar’a bağlamış değil. Katar dost bir ülkedir. Türkiye’nin yanında olduğunu ifade eden bir yakınlaşma içinde olmuştur. Kendilerini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

– Temelli’den Soylu’ya istifa çağrısı: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Ramazan Bayramı arifesinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 4 kişinin öldüğü olayın aydınlatılamamasını eleştirdi. Temelli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Kutlanacak bir bayram yok, gözaltına alınacak suçlular var. Sen oraya buraya gidip bayram kutlamasına katılacağına önce bu suçluları yakala” dedi.

AKP’de Dağ-Gül Gerilimi: AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın Abdullah Gül’e yönelik kullandığı ‘hain’ nitelemesi partide rahatsızlık yarattı. Bazı MYK üyelerinin de hem Dağ’ı sözlerinden, hem de Dağ’ın sözlerinin Gül’ün koruma müdürü Osman Çangal’ın açıklamasına yol açmasından rahatsızlığını dile getirdiği, sıkıntının AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklaması ile yumuşadığı ve konunun 29 Ağustos’taki MYK toplantısına bırakıldığı ifade edildi.

Borsa İstanbul kur farkıyla zengin oldu: Döviz mevduatlarını artıran Borsa İstanbul yüksek kurdan bozduruyor. Bilanço hesaplamalarına göre kurum üç yılda en az 2.4 milyar lira kazandı. Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri dolarizasyon olmayı sürdürürken, bunun önüne geçmek için en önce adım atması gereken resmi kurumlar dövizini bozdurmuyor. Borsa İstanbul’un (BIST) konsolide bilançosuna göre kurumun nakit varlıkları içinde dolar ve Avro cinsinden vadeli mevduat önemli bir yer tutuyor. Borsa İstanbul, Aralık 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından nakdi varlıklarının hepsini Türk lirasına çevireceğini açıklamıştı. Ancak veriler bu tarihten sonra döviz mevduatındaki artışın devam ettiğini gösteriyor.

 

Günün diğer haberleri

– Dövizdeki hızlı artış, Yunan adalarını Türkiye’den ziyaret edenlerin sayısının neredeyse yarı yarıya azalmasına neden oldu. Adalarda yaşayan ve paraları bir anda TL karşısında değerlenen Yunanlılar ise, özellikle tekstil ve sebze/meyve almak için ülkemiz kıyılarına akın ediyor. 

– Van’ın ilk kadın dengbeji olarak kabul edilen Dengbej Gazin hayatını kaybetti.

– Suudi Arabistan’daki kadın haklarını savunma amacıyla internette Nsawya FM (Feminizm FM) adlı yeni bir radyo kanalı kuruldu.

– Yunanistan’da Danıştay, hükümetin itirazına rağmen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan askerlerden Süleyman Özkaynakçı’yta iltica hakkı verdi. Karar diğer 7 asker için de emsal teşkil edecek.

 

23 Ağustos Perşembe

 

Kalın: Bolton’ın Açıklaması Ekonomik Savaşı Kanıtlıyor Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın açıklamalarına yanıt verdi. Kalın, “Bolton’ın sözleri ABD’nin bir NATO müttefikine ekonomik savaş açtığını kanıtlıyor” dedi. “Türkiye’nin kimseyle ekonomik bir savaş başlatmak gibi bir niyeti yok. “Fakat kendi ekonomosine ve yargısına yönelik saldırılara sessiz kalması beklenemez. Türkiye, sınırlayıcı ve cezalandırıcı önlemlere karşı dünyanın diğer ülkeleri ile birlikte hareket edecektir.” Kalın, Trump yönetiminin bugüne kadar Meksika, Kanada, Avrupa ve Çin ile “ticaret, gümrük vergisi ve yaptırımları kullanarak küresel bir ticaret savaşı başlatma niyetinin” de olduğunu, bu durumun Türkiye sınırlı olmadığını söyledi (bianet)

CHP’de ‘yeni muhalif hareket’ iddiası: Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, CHP’nin 9 Eylül’deki kuruluş gününde, Ankara’da yapılacak büyük toplantıda ‘3. Yol Hareketi’nin kamuoyuna duyurulacağını iddia etti. Harekette yer alacak isimlerin henüz ortaya atılmak istenmediğini belirten Bayer, adını vermek istemediği ve bir dönem CHP kadrolarında yer almış bir ismin kendisine özetle şunları söylediğini iddia etti:  Hedefimiz yerel seçimler değil; CHP‘nin kurtuluşu, yeni bir yapıya bürünmesidir. Yürüttüğümüz ciddi bir çalışmadır. Bazı isimler kurultay kimliğine zarar gelmesin diye kendilerini kurtardılar ve partiyi güdükleştirdiler. Beş altı dönemdir genel merkeze çöreklenip Genel Başkan’ın eteğine tutuştular; partinin kapısını kapattılar. Çok açık şekilde, yerel seçimleri kurtarma adına partiyi bu kişilere teslim ettirmeyeceğiz.” Hedefimiz yerel seçimler değil, Türkiye’nin geleceğidir. 9 Eylül’de Ankara’da ilk değerlendirme toplantımızı yapacağız. Bu ülke hem fakirleştiriliyor, hem cahilleştiriliyor. Bu şimdiye kadar dünyada hiçbir yerde olmadı. CHP geri duramaz. Bunlarla mücadele bize düşüyor.

HDP’li Baluken: Barışı topluma anlatamadık Çözüm sürecinin önemli ismi İdris Baluken, cezaevinden Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı. Anketlerde çıkan çözüm sürecine yüzde 70-80 civarında desteğe fazla anlam yüklediklerini söyleyen Baluken, “Barış talebine dair toplumsal desteği güçlendirmede eksik kaldık” dedi. Baluken, 24 Haziran’da HD P’nin aldığı sonucun “Korkunun umudu yutamayacağını gösterdiğini” vurguladı. Partiye kırgınlığının olmadığını, HD P’ye tarihi bir sorumluluk düştüğüne işaret eden Baluken, yerel seçimler için “Hedef belediye kazanmaktan çok, demokrasiyi kazanmak olarak belirlenmeli” dedi.

 

Günün diğer haberleri

Dersim’de yaklaşık iki haftadır süren orman yangınları kontrol altına alındı. Dersim’de Hozat’a bağlı Aliboğazı’nda çıkan ve 2 haftadır süren orman yangınları gönüllülerin çalışmaları sonucu söndürüldü.

Nerede olduğu 4 yıldır bilinmeyen IŞİD lideri Bağdadi adına yaklaşık bir yıldan sonra ilk ses kaydı yayınlandı. Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen bu yeni ses kaydında IŞİD lideri gündeme dair açıklamalar yaparken ABD-Türkiye krizine ve Rahip Andrew Craig Brunson’a da değiniyor. Bağdadi, baskılara rağmen Türkiye’nin Rahip Brunson’ı bırakmamasıyla ilgili ise “Bunun ABD’nin zayıflığının göstergesi olduğu” yorumunu yapıyor. Bağdadi’nin son Haziran 2014’te geçen yıl Irak ordusu tarafından IŞİD’den geri alınan Musul’daki el-Nuri Camisi’nde canlı olarak görülmüştü. Bağdadi’nin bundan önceki son mesajı ise Rusya tarafından öldürüldüğü iddia edildikten sonra yayınladığı Eylül 2017’deki ses kaydıyla olmuştu.

Endonezya’da ezanın sesinin yüksek olmasından şikayet eden Budist bir kadın dine hakaretten bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Trappes’te Versailles Sarayı’na yakın bir bölgede öğlen saatlerinde bıçaklı bir saldırı gerçekleşti. İlk bilgilere göre saldırgan “Allahu Ekber” diye bağırarak bıçakla insanlara saldırmaya başladı. Saldırı sonucu 2 kişi hayatını kaybetti 1 kişi ise yaralandı. Saldırganın polis tarafından öldürüldüğü açıklandı.

 

24 Ağustos Cuma


Selahattin Demirtaş’tan Aydınlara Çağrı: Yazar Ayşegül Tözeren, Vivet Kanetti, Belma Fırat ve avukat Cihat Duman ile Bilal Altan Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Avukat Duman, Demirtaş’ın “Neden aydınlar umut forumları düzenlemiyor?” mesajını paylaştı.

HDP’li Baluken: Barışı topluma anlatamadık: Çözüm sürecinin önemli ismi İdris Baluken, cezaevinden Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı. Anketlerde çıkan çözüm sürecine yüzde 70-80 civarında desteğe fazla anlam yüklediklerini söyleyen Baluken, “Barış talebine dair toplumsal desteği güçlendirmede eksik kaldık” dedi. Baluken, 24 Haziran’da HD P’nin aldığı sonucun “Korkunun umudu yutamayacağını gösterdiğini” vurguladı. Partiye kırgınlığının olmadığını, HD P’ye tarihi bir sorumluluk düştüğüne işaret eden Baluken, yerel seçimler için “Hedef belediye kazanmaktan çok, demokrasiyi kazanmak olarak belirlenmeli” dedi. (Cumhuriyet)

AKP’den Yerel Seçim Hazırlığı: AKP’de bir süre önce başlayan yerel seçim hazırlığı, kongrenin yapılmasının ardından hız kazandı. Partinin yerel yöneticileri, aday belirlemelerinde ‘anket şirketleri’ yerine, genel merkezin yapacağı yoklamalara itibar edilmesini istedi.

CHP’de Yerel Seçim Hazırlığı: CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, yerel seçimlere ilişkin ilk adımın bayram sonrası atılacağını, kampanya süresinde İnce’nin katkısının alınması gerektiğini söyledi. Salıcı, olağanüstü kurultay için imza verenin de vermeyenin de CHP’li olduğuna vurgu yaptı. (Cumhuriyet)

Cumartesi İnsanları Tweet’i: CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu geçtimiz gün, Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta eylemi ile ilgili attığı tweetin ardından AK Troller tarafından hedef alınmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta eylemi ile ilgili attığı tweet nedeniyle kendisine tepki gösterenlere Erdoğan’ın Berfo Ana’ya verdiği sözü hatırlattı.

–         Putin, başkent Moskova’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Kremlin Sarayı’nda kabul etti. Görüşmede Türkiye ile gelişen ikili ilişkilere işaret eden Putin, “Türkiye ile ilişkilerimiz hem derinleşiyor hem de yeni içeriklerle zenginleşiyor. İş birliğimiz bölgesel ve ekonomik konularda hızla artıyor” diye konuştu. Putin, “Ayrıca İran, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve ABD’nin de katkılarıyla da ciddi bir şekilde Suriye meselesinin çözümüne yaklaşabildik” dedi.

–         Birleşmiş Milletler’den IŞİD Raporu: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ‘in BM Güvenlik Kurulu’na (BMGK) sunduğu “uluslararası barış ve güvenliğe tehditler” raporunda IŞİD ‘in bu yılın başlarında hidrokarbon üretme olanaklarından yoksun kaldığı, fakat askeri operasyonların azalmasının, örgütün Suriye‘nin doğusundaki bazı petrol yataklarının kontrolünü ele geçirmeye olanak sağladığı kaydedildi. Raporda, örgütün diğer gelir kaynaklarını dağıtım şebekelerinden petrol gasp ederek, tamamen ya da kısmen kontrol ettiği bölgelerdeki ticari noktalara ‘vergi ödeterek’, ayrıca yerel para birimiyle göreceli olarak küçük fidyeler almak için yerli girişimcileri kaçırarak sağladığı kaydedildi.

–         IŞİD, bölgede çeşitli projelere yatırım yaparak farklı şirketlerde, özellikle de inşaat firmalarında, döviz bürolarında, tarım, balıkçılık ve oteller dâhil gayrimenkul sektörlerinde pozisyonunu güçlendirdi.

–         Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise, “bazı istihbarat servislerinin” yarı resmi kuruluşlar aracılığıyla Suriye‘de IŞİD‘e silah sevk ettiğini belirtti. ” IŞİD ‘in, 12 yaş atındaki çocuklar dahil olmak üzere reşit olmayan gençleri terör eylemlerine aktif bir şekilde teşvik ettiğini” vurgulayan Nebenzya, Suriye‘de IŞİD‘in aktivitelerindeki azalmanın ayda 20 ila 40 milyon dolarlık finansmanı olan El Kaide’ye yeniden alan açabileceğine dikkat çekti. (Cumhuriyet)

–         Adana Valiliği 29 Aralık 2015 tarihinde Sur, Cizre, Nusaybin gibi birçok yerde sokağa çıkma yasaklarına karşı barış talebiyle yapılan iş bırakma eyleminin ardından okul müdürlerini okullara çağırıp videolardan eyleme katılan eğitim emekçilerine tespit etmesini istemişti. Bunun ardından başlatılan soruşturmalarda emekçilere cezalar gelmişti. Barış talebiyle KESK’in düzenlediği iş bırakma eylemine katıldığı için Orhan Alıcı’ya verilen maaş kesintisi cezası istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. Buna rağmen Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü cezada ısrarcı olarak yeniden ceza verdi. (Evrensel)

–         Dersim’de Munzur Vadisi Milli Park içinde ve Hozat taraflarında çıkan ve yetkililer tarafından söndürülmeyen yangınlar doğa gönüllüsü kişiler tarafından kontrol altına alındı. Gönülllü ekipte yer alan Haydar Çetinkaya Orman İşletme Müdürlüğü’nün hiçbir şekilde yangınlara müdahale etmediğini belirtti.  Yangınların çıkarıldığı bölgelerde “güvenlik” gerekçesiyle yangınların müdahalesine izin verilmediğine yineleyen Çetinkaya, yakılan bölgelerde yanan sadece ormanların olmadığını, içinde yaşayan birçok yaban hayvanı özelikle Vaşak ve dağ keçilerinin olduğunu söyledi. Çetinkaya, yine çok sayıda endemik bitki türünün olduğunu vurgulayarak,  “Biz sadece ormanı söndürmeye gitmiyoruz doğamıza sahip çıkıyoruz. Ekosistemin yok edilmesine karşı çıkıyoruz” dedi. (Evrensel)

–         Urfa Suruç’ta 24 Haziran seçimlerinden önce esnaf ziyareti yapan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile yakınlarının ziyaret ettikleri Şenyaşar ailesine ait iş yerinde yaşanan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüştü. İş yerinde başlayan ve hastane de Şenyaşar ailesine yönelik linçe dönen kavga sonucunda Şenyaşar ailesinden Hacı Esvet ve çocukları Adil ile Celal hayatını kaybederken Yıldız ailesinden ise Mehmet Şah hayatını kaybetmişti. Soruşturma dosyasına bakan savcının görev yerinin değiştirildi. Yaşanan olay sonrası başlatılan soruşturmaya getirilen gizlilik kararı ise devam ediyor.

–         Eski HDP milletvekili Leyla Birlik’in Yunanistan’a iltica başvurusunda bulunduğu ileri sürüldü. 4 Ocak 2017’de Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nce, yurtdışına çıkma yasağı konulmasına rağmen illegal yollardan Yunanistan’a gitti. Birlik, Yunanistan /Alexandrapolis’te (Dedeağaç) Polis Merkezi’nde gözaltında tutuluyor.

 

25 Ağustos Cumartesi

 

MHP Af için Tarih verdi: MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı , Meclis açıldığında gündeme getirecekleri ilk kanun tekliflerinden birisinin af olacağını belirtti.

Polis Cumartesi Anneleri/İnsanlarına Plastik Mermiyle Saldırdı: Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 700. kez Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’ne polis İçişleri Bakanlığı emriyle saldırdı. Cumartesi Anneleri’ne izin vermeyen polis, Beyoğlu’ndaki Hazzopulo Pasajı da dahil anneler ve yakınların oturduğu pekçok noktaya biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı, milletvekilleri ile basın mensuplarını tartakladı, çok sayıda kayıp yakını ve hak savunucusunu gözaltına aldı. Konuyla ilgili İHD, CHP, Kesk açıklama yaptı.

İstanbul’da Trans Kadın Esra Ateş Öldürüldü İstanbul Beyoğlu’nda bir erkek, trans kadın Esra Ateş’İ yaşadığı apartmanın girişinde boğazını keserek öldürdü. Katil gözaltına alındı. Ateş’in arkadaşları karakolun önünde saatlerce bekledi. Nöbetçi mahkeme yağma ve cinayet suçundan katilin tutuklanmasına karar verdi. Katil, ifadesinde “Kadın mı erkek mi anlamadım. İlişki sırasında onun erkek olduğunu anladım” dedi.  (Pembe Hayat)

Demirtaş: Bir Oy HDP’ye Bir Oy İnce’ye Yöntemi Hataydı” Demirtaş’ı cezaevinde Yazar Ayşegül Tözeren, Vivet Kanetti ve Belma Fırat ile birlikte ziyaret eden Avukat Cihat Duman detayları Ögürüz’e anlattı. Demirtaş’ın seçim sonuçlarını yorumladığını söyleyen Duman, “Demirtaş, ‘Bir oy (Muharrem) İnce’ye bir oy HDP’ye’ yönteminin hatalı olduğunu söyledi, ‘Asıl oyumun ortaya çıkmasını istemediler’dedi” diye konuştu. Fırat ise Demirtaş ile iletişimin kesilmek istendiğini belirtti.  (Evrensel)

Ekonomik Sorunlar Çocuk İşçi Sayısını Artırıyor Ekonomik sorunların doğrudan etkilediği kesimlerin başında çocukların geldiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 18 yaş altı çocuklarda çalışma saatleri, ücret, güvence gibi konularda  yasal düzenleme ve denetimleri artırıcı uygulamalar bir an önce sağlanmasını istedi. 

Ekonomideki dalgalanmaların ve döviz kurlarındaki artışın yansımalarının farklı alanlarda belirgin şekilde görüldüğüne dikkat çeken Gürer, iş gücünde daha ucuz ve güvencesiz çocuk işçi çalıştırmaya yönelişin artacağına vurgu yaptı. Çocuk işçi sorununun bu süreç ile de daha da sorunlu noktaya doğru gittiğini söyleyen Gürer, “Aile ekonomisinin bozulması çocukların çalıştırılmasına da neden oluyor. 18 yaş altı çocuklarda çalışma saatleri, ücret, güvence gibi konularda  yasal düzenleme ve denetimleri artırıcı uygulamalar bir an önce sağlanmalıdır” dedi. Yasak olmasına rağmen çocuklarda çalışma yaşının 10’a kadar düştüğünü belirten Gürer, şöyle devam etti: “Sadece 2017 yılındaki iş cinayetlerinde hayatını kaybeden çocuk işçi sayısı 60. İş cinayetlerinin yanı sıra, karın tokluğuna çalıştırılan, fiziksel ya da ruhsal şiddete maruz kalan çocukların yaşadığı mağduriyeti önleyici yasal düzenlemeler zaruri hale getirilmelidir.” (Evrensel)

–         Rusya Savunma Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa’yı Suriye hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye’yi yeniden vurma hazırlığı içinde olduklarını savundu.   

–         Kilis Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mesut Gökhan, gardiyanlarca ‘Sen teröristsin. Sana sıkacağız’ denilerek tehdit edildiğini söyledi.

–         Yunanistan’da gözaltına alınan HDP Şırnak eski Milletvekili Leyla Birlik serbest bırakıldı.

26 Ağustos Pazar

 

Erdoğan: Ahlat’ta 1071 m2 Cumhurbaşkanlığı köşkü yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk topluluklarının Anadolu’ya girmesini sağlayan savaş olarak bilinen Malazgirt Savaşı’nın 947’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katıldı. Ahlat’taki Selçuklu mezarlığını gezen Erdoğan daha sonra Malazgirt’e giderek bir konuşma yaptı. Erdoğan, Ahlat’a 1071 metrekare oturma alanına sahip otağ şeklinde bir Cumhurbaşkanlığı köşkü yapılacağını açıkladı.

Halep ve Hama’ya Saldırı İddiası Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde, hükümet güçlerinin kontrolünde bulunan Halep ve Hama’ya saldırmak üzere ağır silahlar ve zırhlı araçlar ile donatılmış binlerce cihatçı militanın toplandığını iddia etti. Tsıgankov, İdlib topraklarının yüzde 70’inden fazlasının, aralarında en büyüğü Tahrir el Şam (eski adıyla El Nusra) olan cihatçı gruplarının kontrolünde kalmaya devam ettiğini hatırlattı. Tsıgankov, “Geçen hafta bu terörist örgütün lideri Ebu Muhammed el Culani, İdlib’deki tüm çetelere laik Suriye devletine karşı cihat çağrısı yaptı. Aşırıcılık yanlıları tarafından gözaltına alınan ve cezaevlerinde tutulan siyasi diyalog yanlılarının sayısı 500 kişiyi aştı. Hama ve Halep’e taarruza geçmek üzere ağır silahlar ve zırhlı araçlarla donatılmış binlerce militan toplanmış durumda” diye konuştu.

Af teklifi hazır: MHP’den Çakıcı’yı çıkarma planı MHP, af teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Teklif, terör, kadın cinayeti, çocuk istismarı gibi suçları kapsamıyor. Gözler Bahçeli’nin ziyaret ettiği Alaattin Çakıcı’ya çevrildi. Çakıcı 1995’te eski eşini öldürtmüştü. Ancak bu suça ilişkin cezasını tamamlayan Çakıcı’nın da aftan yararlanacağı düşünülüyor. Çakıcı, 1995 yılında eski eşi Uğur Kılıç’ı öldürttüğü iddiasıyla yargılanmış 11 yıl sonra verilen kararla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ardından ‘ağır tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak cezası 19 yıl 2 aya indirilmişti. MHP’nin afteklifinde kadınlara yönelik işlenen her türlü şiddet suçu kapsam dışı tutulsa da, MHP yönetimi, Çakıcı’nın bu suçtan dolayı infazını tamamladığını bu nedenle teklif yasalaşırsa aftan faydalanabileceğini belirtiyor.

İHD ve TİHV açıklaması: İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), ortak bir basın açıklamasıyla Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 700. oturmasına yönelik polis saldırısını kınadı,Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemine yapılan saldırıyı değerlendiren İHD ve TİHV “Kayıplar Sözleşmesi İmzalansın” dedi.  Hak örgütleri, 25 Mayıs 1995’te başlayan oturmalarının amacı ve hikayesi anlatıldı. 2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan’ın kendisinin ve hükümetinin kayıpların, faili meçhul cinayetlerin açığa çıkarılması ve faillerini bulunması konusunda kararlı olduğunu belirttiğini ve Berfo Ana’ya söz verdiğini hatırlattı; “Şimdi ise faillerin bulunması kararlılığı, Cumartesi annelerinin/insanlarının sesini kısma kararlılığına dönüştü” ifadelerini kullandı.

– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi Anneleri/İnsanları’na Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta buluşmasında uygulanan polis şiddetini eleştirdi.

Erdoğan’a 1 Eylül Çağrısı Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla oluşturulan tertip komitesi çalışmalarına başladı. Barış için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Tertip Komitesi Üyesi Erkan Erenci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenerek, “Türkiye’nin barış ve huzuru için savaş politikalarından vazgeçin, operasyonları durdurun, görüşme ve müzakere ortamı sağlayarak çatışmalara son verin” dedi. 

Elektronikçiler Çarşısında kepenkler kapanıyor. Ürünlerini döviz üzerinden alan Elektronikçiler Çarşısı esnafı döviz kurumdaki dalgalanma nedeniyle kepenk kapatıyor.

– İtalya’da Mültecilerin girişine izin verildi. 10 gündür denizde bekletilen mülteciler İtalya Katolik Kilisesi, Arnavutluk ve İrlanda’nın kabul etmesi ile karaya inebildi.

– ODTÜ ormanlarında meydana gelen yangında 10 dönümlük alan kül oldu.

– Batman’da kanalizasyon çalışması sırasında yaşanan göçükte belediye işçisi Mehmet Mehdi Tenya yaşamını yitirdi.

-Nobel Ödüllü Aziz Sancar: “Ben ülkeye küsüm” açıklaması yaptı.

 

27 Ağustos Pazartesi

 

Fransa Başkanı Macron, Şam’ın İdlib’te kimyasal silah kullanması durumunda Suriye’ye havasaldırısı düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.

Dersim Yangınları: Yangınlar devam ederken köylüler hayvanların bölgeden kaçtığını belirtti.

Süleyman Soylu’dan Cumartesi Anneleri/insanları açıklaması: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta buluşmasına düzenlenen polis müdahalesi hakkında konuştu. Süleyman Soylu, 700. Hafta eyleminin yasaklanmasını savunarak anneliğin teröre kılıf yapılmasını savunamayacaklarını belirtti. Süleyman soylu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün terör örgütleri, bu odaklar eliyle bir başka istismar alanı peşinde koşuyorlar: Anne istismarı. Yapılmak istenen çok açıktır. Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar, hem de toplumu ayrıştırmaya çalışıyorlar. Çok affedersiniz, bu kişiler, Eminönü Meydanı’nda gezerken mi kayboldu? Neden her şeyi açık açık konuşmuyorlar? “Hasan Ocak, TKP/ML Terör Örgütü üyesi değil miydi? Örgüt tarafından infaz edilmedi mi? “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu konuda dava açılmadı mı? Bu davada komisyona ifade veren bir başka örgüt üyesi, bu işin örgüt içinde bir infaz olduğunu anlatmadı mı? “Muhatapları bu dediklerimin detaylarını çok iyi bilirler. Bu ve bundan sonra bu eylemlere konu edilmiş kişiler, yasa dışı örgüt üyesi değiller miydi?” “Galatasaray Meydanı’nın, terör örgütlerinin sözde ortak meşruiyet alanı haline getirilmesine müsaade etmeyeceğiz. “Anne, devlet, millet gibi kavramları, yıllarca bunların düşmanlığını yapmış terör örgütlerine ve onların çağrısıyla toplanan payandalarına istismar ettirmeyiz. “Bu millet yüz yıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez, bunu herkes böyle bilsin.

TGS’den Hükümete Çağrı: Kağıtta vergiler sıfırlansın. Döviz artışı, kağıt ve kağıt ürünleri piyasasını negatif etkiliyor. İzmir’de günlük yerel gazeteler Pazar günleri basılmayacak.

 

Günün Diğer Haberleri

– HDP, Cumartesi Anneleri/İnsanlara yapılan saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve saldırıdaki polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Erdoğan’ın portresinin bakanlığa bağlı tüm birimlerin binasına asılması için talimat verdi. 

– Berat Albayrak, ABD’ye karşı Fransa ile ortak hareket etme kararı alındığını açıkladı.

– Tutuklu Gazeteci, Arafat Dayan, 7 Eylül’de İstanbul’da görülecek duruşması için katılım çağrısı yaptı.

– Hasta tutuklu Koçer Özdal Ankara Numune Hastanesinde yaşamını yitirdi.

-Ağustos ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.812tl, yoksulluk sınırı 5904 tl olarak hesaplandı.

Önerilen Köşe Yazıları ve TV Prpgramları

 

Çiğdem Toker: Bankalara ne oluyor? http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1070715/Bankalara_ne_oluyor_.html

 Boykot ve adanmışlık: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1067006/Boykot_ve_adanmislik.html

 

– Türk Telekom meselesi için

 

Çiğdem Toker’in eski bir yazısı http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/787414/Telekom_krizi_yayiliyor.html

 8 Adımda Telekom Soygunu: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1068186/8_adimda_Turk_Telekom_soygunu.html

 

– Ruşen Çakır’ın Programları

 

Yeniden AB: Kimi Kandırıyoruz?

 

Transatlantik: Türk-Amerikan ilişkileri, ABD’nin alternatifi AB mi?

 

– Cumartesi Anneleri/İnsanlarına Polis Saldırısı

Mustafa Karasu: Bu korku faşizmi bitirir

anfturkce.com/guncel/bu-korku-fasizmi-bitirir-112518

 

– Mustafa Sönmez: Ekonomi 2014’den bu yana kan kaybediyor –

 

– ‘İdlib’de kilit mesele yabancı cihatçılar’

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1068907/_idlib_de_kilit_mesele_yabanci_cihatcilar_.html

 

– Haber Merkezi – Çağlar Cilara & Ömer Faruk Gergerlioğlu – 27 Ağustos 2018 – KRT TV