2-15 Şubat 2023 Haber Akışı

2 Şubat

İÇ POLİTİKA

Erdoğan, Bahçeli’yi evinde ziyaret etti; görüşme 1 saat sürdü

Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli’yi Ankara’daki evinde ziyaret etti. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Ömer Çelik’ten başkonsoloslukların kapatılmasıyla ilgili açıklama: Sorumsuzluk

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye’de bazı büyükelçiliklerin ve başkonsoloslukların kapatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada “sorumsuzluk” dedi.

Sinan Ateş’in ofisi etrafında keşif yapan şüpheli polis kontrolüne takılmış, serbest bırakılmış

Sinan Ateş soruşturması kapsamında tutuklanan ve cinayet öncesinde bölgede keşif yapan bir şüpheli polis kontrolüne takılmış. Öte yandan gözaltındaki avukat, hafıza kaybı yaşadığını iddia etti.

Sığınmacı Hakları Platformu: Zorla geri göndermeleri durduralım

Sığınmacı Hakları Platformu, düzenlediği basın toplantısında zorla geri göndermelerin bir an önce durmasını istedi.

Tehdit edilen Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren’e destek: Yanındayız, sessiz kalmayacağız

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenleri, Baro Başkanı Nahit Eren ve ailesini sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edenlerin bulunup adalete teslim edilmesini talep etti.

Metin Uca ve Barbaros Şansal gözaltına alındı

Sunucu ve TV Programcısı Metin Uca, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. Uca hakkında daha önceden bir mahkeme sebebiyle “aranma” kaydı olduğu belirtildi. Aynı dakikalarda ünlü modacı Barbaros Şansal’ın da gözaltına alındığı ortaya çıktı. İki isim de ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

İHD Ankara Şubesi: 2022’de en az 78 tutuklu hayatını kaybetti

İHD Ankara Şubesi, “İç Anadolu Bölge Cezaevleri” yıllık raporuna göre cezaevlerinde 2’si çocuk en az 78 tutuklu yaşamını yitirdi, en az 73 tutuklu işkence veya kötü muameleye maruz kaldı.

Boğaziçi direnişinin 760’ıncı gününde akademisyenler arkalarını 517’nci kez rektörlük binasına döndü

İkinci yılı tamamlayan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin 760’ıncı gününde Boğaziçili akademisyenler arkalarını 517’nci kez rektörlük binasına döndü

Çambükü’nde meraya yapılacak OSB durduruldu

Amasya Taşova Çambükü köyünde, köylülerin mera olarak kullandığı alana yapılmak istenen OSB’ye karşı açılan davada mahkeme, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

EKONOMİ

Avrupa Merkez Bankası, 50 baz puanla faiz artışına devam etti

Üç temel politika faizini 50 baz puan artıran Avrupa Merkez Bankası, refinansman faizini yüzde 3’e, mevduat faizini yüzde 2,5’e ve marjinal fonlama faizini de yüzde 3,25’e yükseltti.

Fatura halka, kâr şirketlere: Shell, tarihinin en yüksek kârını açıkladı

Enerji tekeli Shell, 2022’de 115 yıllık tarihinin en yüksek yıllık kârını açıkladı.

Türk-İş Başkanı Atalay: Asgari ücrete ek zam talebimiz yok

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Zam talebimiz yok. Önce kamu sözleşmesi ve taşeron işlerini halletmek lazım” dedi.

EYT düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

DİSK: EYT sorununu çözerken yeni sorunlar ve adaletsizlikler yaratılmamalıdır

DİSK Yönetim Kurulu, Meclis gündeminde olan EYT ile ilgili açıklama yaptı: EYT sorununu çözerken yeni sorunlar ve adaletsizlikler yaratılmamalıdır.

TÜPRAŞ işçileri sendikaya tepkili

TÜPRAŞ işçileri, Petrol-İş genel merkez ve şube yönetimlerinin kendilerine sormadan ek zam eylemlerini bitirme kararı almasına tepkili.

As Plastik’te en az 28 işçi işten çıkarıldı

As Plastik işçilerinin eylemleri devam ederken, patron en az 28 işçiyi işten çıkardı. Petrol-İş’e üye olan As Plastik işçileri, patronun yetki itiraz davasını geri çekmesini istiyor.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna Savunma Bakanı: Rusya 24 Şubat’ta büyük bir taarruza geçebilir

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya’nın büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu ve bunun 24 Şubat’ta başlayabileceğini söyledi.

NATO ve Japonya “daha yakın” çalışma yürütecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ile görüştü. İkili, Japonya-NATO arasında daha yakın çalışma yürütülmesi mutabakatına vardı.

AB’den Bulgaristan-Türkiye sınırına İHA gönderme planı

AB Komisyonu, “yasa dışı göçün engellenmesi” iddiasıyla mültecilere yönelik baskıları artırmaya hazırlanıyor. Dört maddelik planda Türkiye-Bulgaristan sınırına İHA gönderilmesi de var.

AB-Ukrayna Zirvesi toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Komisyonu üyeleri, yarın Ukrayna’ya giderek Volodimir Zelenskiy ve hükümet üyeleriyle görüşecek.

Karabağ Ermenileri ve “gönüllü etnik temizlik”

Karabağ’ın dışarı açılan tek noktası Laçin Koridoru iki aya yakındır kapalı. Yüz bin insan yardıma muhtaç hale geldi. Bölgede tam kontrol isteyen Azerbaycan’ın planı Ermenileri göçe zorlamak mı?

İsrail savaş uçaklarından Gazze’ye roket saldırısı

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde bulunan bazı noktaları roketlerle hedef aldı. Saldırıda sivil yerleşim yerleri hasar alırken, can kaybı ve yaralanmalara ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Peru’da Kongre, erken seçim talebini bir kez daha reddetti

Hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Peru’da Cumhurbaşkanı Boluarte’nin erken seçim önerisi, Ulusal Kongrede yapılan oylamada ikinci kez reddedildi.

3 Şubat

İÇ POLİTİKA

“Mutabakat olursa bu görevi yapmak onurdur”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı Masa’nın seçim gündeminin kişi endeksli değil, sistemi değiştirmek üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Süleyman Soylu: Amerikan büyükelçisine sesleniyorum, pis ellerini Türkiye’den çek

Her ABD büyükelçisinin Türkiye’ye zarar vermeye çalıştığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Amerikan Büyükelçisi’ne buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum, pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek” dedi.

Hukukçular AYM’nin başkanlık seçimini yorumladı: ‘Tekçi anlayışa aykırı’ mı yoksa ‘oyun içinde oyun mu var?’

Rıza Türmen: “Zühtü Arslan bağımsızlığını koruyan bir yargıç.” Metin Günday: “İsabetli oldu.” Osman Can: “AYM minimal gereklerine sahip çıktı.” Dinçer Demirkent: “İnsanda ‘oyun içinde oyun mu var’ fikri oluşmuyor değil.”

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na Ali Arif Özzeybek atandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”na Ali Arif Özzeybek’i atadı.

“İmralı’daki tecridin dünyada bir benzer yok”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “İmralı’daki tecrit sadece avukat, aile ve telefon görüşünün yapılmaması değil, tecrit aynı zamanda hukukun sıfırlandığı noktadır” dedi.

5 paket kaçak sigara aldı, Suriye’ye atıldı

Muhalefet partilerinin “Suriyelileri geri göndereceğiz” vaadi iktidarı harekete geçirdi. Son 8 ayda 500 bini aşkın Suriyeli, zorla dönüş belgesi imzalatılarak geri gönderildi. Gönderilenler arasında 11 yıldır Türkiye’de yaşayan Omer Hammud da yer alıyor.

Mahkeme İkizköylüler’in talebini reddetti

Muğla’nın Milas ilçesinde kurulmak istenen kömür ocağına karşı yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınan ekoloji aktivistleri hakkında açılan davanın bir sonraki duruşması 27 Mart’a bırakıldı.

Erkekler Ocak’ta 31 kadını öldürdü

Erkekler, en az 72 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti.

EKONOMİ

TÜİK’in enflasyonu ENAG’ın açıkladığının yarısı

ENAG aylık enflasyonu yüzde 9,26 yıllık enflasyon yüzde 121,62 olarak açıkladı. TÜİK ise aylık enflasyonun yüzde 6,65, yıllık enflasyonu da yüzde 57,68 olduğunu iddia etti.

“Gıdada üretim problemleri halledilmedikçe fiyat artışları devam eder”

Ekonomist Mustafa Sönmez’e göre enflasyonda kırılma seçimlerden sonra: Dövizin fiyatı bastırıldığı için ithalat maliyeti ve onun fiyatlara yansıması stabil. İktidar Haziran’a kadar faizi ve dövizi bastırarak ekonomiyi kontrolde tutmaya çalışacak.

EYT’de ortalama emekli maaşları belli oldu

ABD’den Türkiye’ye Rus yaptırımları uyarısı

ABD’nin Türkiye’yi Rusya’ya ambargoyu delecek ihracatlar için uyardığı belirtildi. Bloomberg’in haberine göre, Avrupa Birliği ile ABD’den başka yetkililerin de önümüzdeki haftalarda bu konuyu görüşmek için Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu

Morgan Stanley ekonomistleri yapılacak Türkiye’de yapılacak seçimlerde 3 farklı senaryoyu değerlendirerek piyasalardaki olası ekonomik sonuçları paylaştı. Seçimleri muhalefetin kazanması durumunda Morgan Stanley regülasyonların yürürlükten kaldırılmasını bekliyor. İktidarın devamında ise kurum Türk lirasında kademeli değer kaybı ve sıradışı regülasyonlara daha fazla bağlılık öngördü.

DIŞ POLİTİKA

ABD Senatosu’nda Türkiye’ye F-16 satışını durdurma eğilimi güçleniyor

ABD Senatosu üyelerinin dörtte birinden fazlası Başkan’a yazdıkları mektupta, Ankara İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellemeye devam ettiği sürece, 40 F-16 da dahil, 20 milyar dolarlık silah satış anlaşmasının iptalini istediler.

Finlandiya: NATO’ya İsveç ile birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına

İsveç’li mevkidaşı Kristersson ile Stockholm’de düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Finlandiya Başbakanı Marin, “Finlandiya ve İsveç’in güvenliği birbirine bağlı” dedi: “İsveç’in ‘sorun yaratan’ olarak sunulduğu bu atmosferi sevmiyorum.”

“İran güvenlik güçleri, sistematik olarak protestocuların gözlerini hedef alıyor”

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) Direktörü Amiry-Moghaddam, “Henüz yeterince veriye sahip değiliz ama benim izlenimim gözleri hedef alınanların büyük bölümünün genç kadınlar olduğu yönünde” dedi.

Ünlü sinemacı Cafer Penahi, Evin Cezaevinde açlık grevine başladı

İran’ın önde gelen sinemacılarından Cafer Penahi, Temmuz’da başka sinemacıların tutukluluğunu protesto ettiği için Evin Cezaevi’ne atılmıştı. Penahi, cezaevinde “rehin tutulması”nı protesto için “en değerli varlığını ortaya koyduğunu” açıkladı.

‘Rakka Şehitlerinin İntikamı’ operasyonu son buldu: SDG 127 IŞİD’li’yi yakaladı

Suriye Demokratik Güçleri ile koalisyon güçlerinin, eski kalesi Rakka’da IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonun bittiği açıklandı. 127 IŞİD şüphelisinin yakalandığı, örgütün eski tünellerinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Hindistan’da Assam eyaleti ‘çocuk evliliklerine’ savaş açtı: 1800 erkek tutuklandı

Çocuk yaşta ‘evliliğin’ yasadışı sayılmasına rağmen en çok görüldüğü ülkelerden biri olan Hindistan’da, Assam Eyalet Hükümeti kız çocukların zorla evlendirildiği erkeklere savaş açtı. Dün başlayan operasyonlarda 1800 erkek tutuklandı.

4 Şubat

İÇ POLİTİKA

Adalet Bakanı Bozdağ: 10 Mart’ta Cumhurbaşkanımız seçimin yenilenme kararını alacak

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, “Ama artık erteleme imkanları kalmadı. 10 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız seçimin yenilenme kararını alacak” dedi.

Erdoğan: 14 Mayıs’ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘yeter söz milletin’ sloganını kullanan Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Ne yüzsüzsün ya. Bunlarda yüz yok ki. 14 Mayıs’ta bunlara öyle çakalım ki bellerini doğrultamasınlar” dedi.

Erdoğan: Türkiye’nin ayağına prangalar vurmayı başaramayacaksınız

Aydın’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin ayağına prangalar vurmayı, 2023 hedeflerine engel olamadığınız gibi Türkiye Yüzyılı inşasının önüne geçmeyi başaramayacaksınız.” dedi.

Kılıçdaroğlu: 418 milyar doları, iç edenlerden tahsil edeceğim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘Geleceği Kur’ Gençlik Festivali’nde yaptığı konuşmada, “Devleti soyan, 418 milyar doları iç edenlerden her santimini tahsil edeceğim. O para sizin paranız. O para doğmamış bebeklerin parası. O parayı alacağım, gençliğe adayacağım. O parayı almak ve gençliğe vermek için mücadele yolu açıktır” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a tepki: Edep yahu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete yönelik sözlerine tepki gösteren İYİ Parti lideri Akşener, “Edep yahu!” dedi.

CHP’nin Basın Özgürlüğü Raporu | Erdoğan‘ın ‘Basın artık daha özgür’ dediği ayda gazetecinin kaderi değişmedi!

CHP’nin Basın Özgürlüğü Raporu’na göre Erdoğan‘ın ‘Basın artık daha özgür’ dediği ocak ayında 40 gazeteci hakim karşısına çıktı, 11 gazeteciye dava açıldı yolsuzluk ve usulsüzlük haberleri sansürlendi.

HDP’den Demokratik Cumhuriyet Konferansı: Demokratikleşme için Kürt sorunu çözülmeli

HDP’nin düzenlediği Demokratik Cumhuriyet Konferansı Cem Karaca Kültür Merkezinde başladı. Konferansa Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz katıldı.

Tek adama karşı ortak aday eğilimi

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçimlere yönelik stratejisini çeşitli sendikalar ve kurumlarla görüştü. Heyete iletilen görüşlerin, tüm muhalefet güçlerinin ortak adayda uzlaşması olduğu öğrenildi.

MİT ve Emniyet’ten IŞİD operasyonu: Konsolosluklara ve ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilememiştir

Emniyet’ten yapılan açıklamada “Şahısların DEAŞ örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenmiş, ancak Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilememiştir” denildi.

Süryani Katolik Kilisesi’nden açıklama

İstanbul’da bazı başkonsoloslukların kapatılmasına ilişkin açıklama yapan Türkiye Süryani Katolik Kilisesi Patrik Genel Vekili Çanlı, Hıristiyan toplumu olarak, Kuran’a yönelik saldırıları kınadıklarını söyledi.

Ekoloji örgütleri: Gelin, Marmara’yı birlikte kurtaralım!

Marmara Yaşasın Grubu, Marmara Denizi’ndeki kirliliğe dikkat çekmek için yaptığı açıklamada ‘Marmara Yaşasın’ başlıklı kampanya başlattıklarını belirterek “Gelin, Marmara’yı birlikte kurtaralım!” dedi

EKONOMİ

İmamoğlu: İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 lira

İstanbul Planlama Ajansı’nın aralık ayı verilerini paylaşan İBB Başkanı İmamoğlu, “İstanbul’da yaşam maliyeti yüzde 112’yi aşan bir oranda arttı. Yine 2022 aralık ayında İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti tam 27 bin 596 lira. Yani neredeyse 4 kişinin yaşadığı bir ailede 4’ü de en az asgari ücretle çalışmalı ki bunun üzerine çıkabilsin. Böyle bir aile demografisi ülkemizde yok.” dedi.

5 bin KOBİ’ye 10 milyar liralık kaynak

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, “Ortak Finansman Desteği” programı kapsamında 5 bin KOBİ’ye 10 milyar liralık kaynak ayrıldığını açıkladı.

BES: Kamu emekçilerinin enflasyonu yıllık bazda yüzde 129,02

BES’in Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre enflasyon önceki aya göre yüzde 8,17 bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık) yüzde 129,02 artış gösterdi.

‘Bıçak boğaza iyice değince işçi ses çıkarıyor’

“İşçilerin sendika gelsin bizim sorunlarımızı çözsün gibi bir bakışı var. Sendika gelince sorunlar çözülmeyecek. Burada esas olan işçilerin kendi aralarında bir birlik kurması…”

DIŞ POLİTİKA

ABD’nin Ukrayna’ya son askeri yardım paketinde, 150 km menzilli füzeler var

ABD’nin Ukrayna’ya göndereceğini açıkladığı 2.2 milyar dolarlık askeri yardım paketinde, 150 kilometre uzaklıktaki hedefleri vuran uzun menzilli füzeler yer aldı.

ABD’den Soylu’ya yanıt: Bu şekildeki her türlü ima yanlıştır

ABD Dışişleri sözcüsü, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha önemli bir önceliği yoktur” dedi

İran’da tutuklu bulunan Jafar Panahi serbest bırakıldı

İran rejimi tarafından yaklaşık 7 ay önce tutuklanan ve önceki hafta açlık grevine başlayan yönetmen Jafar Panahi, şartlı olarak tahliye edildi.

İsrail güçleri ocak ayında Filistinlilere yönelik 3 bin 500’den fazla ihlal gerçekleştirdi

İsrail güçleri, 2023’ün ilk ayında, biri yaşlı bir kadın ve 8’i çocuk olmak üzere 35 Filistinliyi öldürdü, 342’sini de yaraladı. 568 tutuklamanın yapıldığı ocak ayında, 3 bin 532 hak ihlali yaşandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: NATO’ya girmek istemiyoruz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Avrupa Birliği’ne üye olmayı hedeflediklerinin fakat NATO’ya girmek istemediklerini söyledi: “Avrupa entegrasyonu ile Atlantik entegrasyonu arasında büyük fark var.”

CENTCOM: İran’dan Yemen’e kaçırılan silahlara el konuldu

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e kaçırılan silah ve mühimmata el konulduğunu duyurdu.

ABD ve Kanada’da yaklaşık 100 milyon kişi tarihi soğukla karşı karşıya

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan dondurucu hava etkisini gösterirken, ABD ve Kanada’da yaşayan yaklaşık 100 milyon kişi, tarihi derecelerdeki soğuk havayla karşı karşıya.

5 Şubat

İÇ POLİTİKA

Son seçim anketi: Sadece 1’i oyunu artırdı, 5 partide birden kayıp var…

14 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen seçimlerle ilgili anket çalışmaları devam ediyor. Avrasya Araştırma da Ocak ayında yaptığı çalışmanın sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Bahçeli: Kimin geldiğini 14 Mayıs’ta göreceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben Kemal Geliyorum’ sözlerini hatırlatan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Geleceği varsa göreceği de vardır” dedi.

Demokratik Cumhuriyet Konferansı: ‘Hepimiz umut yorgunuyuz’

Demokratik Cumhuriyet Konferansı’nın ikinci günü başladı. Konferansta konuşan Bekir Ağırdır, “Hepimiz umut yorgunuyuz. Kürt meselesi üzerine söylenmeyen laf yok. Ama bir ilerleme olmadı” dedi.

Demirtaş: Ortak adayda uzlaşma olmazsa sorumlusu Altılı Masa’nın milliyetçi kanadıdır

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Alevi toplumuna dair soruları cevapladı. Demirtaş, muhalefette ortak aday tartışmasında ‘milliyetçi kanat’ vurgusu yaptı.

AK Parti’den Yeniden Refah’a yeşil ışık: Olacağı yer Cumhur İttifakı’nın yanı

AK Partili Turan, Cumhur İttifakı’nın genişleyip genişlemeyeceğini değerlendirdi, Meclis çalışmaları hakkında bilgi verdi. Millet İttifakı’nı eleştiren Turan, Erdoğan’ın tepkisini de değerlendirdi.

Atanamayan öğretmenler Van’dan seslendi: 100 bin adil atama istiyoruz

Atanamayan öğretmenler Van’da eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Hakkari, Şırnak, Ağrı, Bitlis ve Kars’tan gelen atanamayan öğretmenler de katıldı.

EKONOMİ

Uluğ Enerji işçileri: Karar çıkmazsa iş bırakacağız

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuç çıkmayan Uluğ enerji işçileri, Bursa Kent Meydanı’nda bir araya geldi. İşçiler, 7 Şubat’ta da sonuç çıkmazsa iş bırakacaklarını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’de protestolar beşinci haftasında: ‘Diktatörlüğe hayır’

Netanyahu’nun yargı yetkilerini kısıtlayan yasa teklifi ve sağ politikalarına tepki gösteren on binlerce protestocu Tel Aviv’de toplandı.

İran’ın dini lideri Hamaney, on binlerce mahkumu ‘affetti’

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 1979’daki İslam Devrimi’nin yıldönümü nedeniyle on binlerce mahkumu ‘affetti’.

ABD Türkiye’yi “Rusya’ya kimyasal madde satışı” konusunda uyardı

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlardan sorumlu en üst düzey yetkilisi Brian Nelson, Türkiye’yi, Rusya’ya yapılan kimyasal madde ve mikroçip gibi maddelerin ihracatının Ukrayna işgalinde kullanılabileceği konusunda uyardı. Nelson, ihracatın devam etmesi durumunda bazı Türk şirketlerin ve bankaların “yaptırımları ihlal ettiği” gerekçesiyle cezalandırılabileceğini söyledi.

6 Şubat

CANLI BLOG | Maraş’ta 7,7’lik deprem: 10 ilde 1498 ölü

Maraş Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle on ilde binalar yıkıldı. Yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Maraş’ta 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi

Maraş’ın Pazarcık ilçesindeki 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından 7.6 büyüklüğünde bağımsız bir deprem yaşandı. Malatya da 16 dakika içinde 6.0 ve 5.8 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı.

Deprem sonrası Adana, Urfa ve Antep’te son durum

Gazete Duvar muhabirleri 7.4’lük depremin ardından Adana, Antep ve Urfa’dan son durumu canlı yayında aktardı.

Malatya’da hasarlı binada kurtarma çalışması yapan ekipler enkazın altında kaldı

Merkez üssü Maraş 7,7’lik depremde hasar gören binada kurtarma çalışması yapılırken 7,6 şiddetindeki ikinci büyük deprem meydana geldi. Arama kurtarma çakışması yapan ekip enkaz altında kaldı.

Naci Görür Maraş’a dikkat çekmişti: Oralarda olacağını düşünüyorum…

Naci Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’taki depremin ardından, “Doğu Anadolu Fayı üzerinde Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde depremlerin olacağını düşünüyorum” demişti.

İMO Antep: Marmara Depremi’nden sonra yapılan binalar çöktü

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Burkay Güçyetmez, “Marmara Depremi’nden sonra yeni bina yönetmeliği ile yapılmış 20 yıllık binalar çöktü” dedi.

Ali Kenanoğlu AFAD’la görüştü: Helikopter dışında ulaşamıyoruz

Depremin yaşandığı birçok il ve ilçede enkaz altında kalanların olduğu belirtiliyor. HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, AFAD’la görüştüğünü söyleyerek bir açıklama yaptı.

Diyarbakır’da depremde ölenlerin sayısı 42’ye yükseldi

Maraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır’da da şiddetli hissedildi. İlk belirlemelere göre kentte en az 42 kişi öldü. Öğle saatlerinde Maraş’ta meydana gelen 7.6’lık yeni deprem nedeniyle de bazı binalar çöktü.

Kandilli’nin ardından AFAD da depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti

AFAD, saat 04.17’de Maraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü, ayrıntılı sismolojik çalışmalar sonrası 7,7 olarak revize ettiğini duyurdu.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım kısmı çöktü

Türkiye’yi sarsan depremin ardından altyapı tesisleri de hasar gördü. Hatay’da kullanılamaz hâle gelen havalimanı ile birlikte ‘eski devlet hastanesi’ olarak bilinen binanın yoğun bakım kısmı çöktü. Enkaz altında kalanlar olduğu belirtiliyor.

Deprem sonrası Hatay’da son durum: Yıkım büyük, arama kurtarma çalışmaları yetersiz

Maraş depremi ve ardından yaşanan sarsıntılar Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. İlde arama kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğu belirtiliyor.

Mithat Sancar: Kurtarıcımız büyük dayanışmamız olacak

Maraş depremi ile ilgili açıklama yapan HDP Eş Genel başkanı Mithat Sancar halkı dayanışmaya çağırdı: Asıl büyük kurtarıcımız bizim büyük dayanışmamız olacaktır.

Millet İttifakı: Ayrım yapılmaksızın merkezi hükümet ve yerel yönetimler iş birliği yapmalı

Millet İttifakı Maraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından bir mesaj yayınladı. “Bu felaketi birlik ve beraberlik içinde atlatacağız” denilen mesajda merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin işbirliği içinde çalışmasına vurgusu yapıldı.

Deprem Suriye’de de yıkıma yol açtı: En az 371 ölü

Maraş’ta meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem, başta Suriye olmak üzere birçok başka ülkede de hissedildi. Suriye devlet medyası, en az 371 kişinin öldüğünü, 1000’den fazla yaralı olduğunu duyurdu.

Hangi ülkeler Türkiye’ye yardım teklifinde bulundu?

Depremin ardından, uluslararası yardım teklifleri geliyor. Azerbaycan, 370 kişilik ekip gönderileceğini duyurdu. Avrupa Komisyonu ise Copernicus uydu haritalama hizmetini etkinleştirdi.

7 Şubat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 ilde 3 ay OHAL ilan edildi

Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son bilgilendirmede, ölü sayısının 3 bin 500’ü aştığını kaydetti. AFAD, kurtarma personeli sayısının 25 bin 693 olduğunu duyurdu. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

Kılıçdaroğlu: Deprem bölgesinden dönünce SPK’ya gideceğim, reziller

Borsadaki sert düşüşle ilgili açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bölgeden dönünce SPK’ya gideceğim. En acı dolu günlerimizde bile, küçük yatırımcıyı soymaya doymadılar. Reziller” dedi.

Selahattin Demirtaş: İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Kahramanmaraş’ta dün yaşanan depremlerden sonraki çalışmalarla ilgili eleştiri ve önerilerini açıkladı.

11 bin 780 gönüllü uçakla deprem bölgelerine ulaştırıldı

Dün Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. DHA’ya göre arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen 11 bin 780 gönüllü, 80 Türk Hava Yolları (THY) uçuşuyla deprem bölgesine taşındı.

Fuat Oktay: 3 bin 419 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 bin 534 yaralımız var

Kahramanmaraş merkezli dün meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki iki depremin bilançosu ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili güncellemeleri paylaşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 3 bin 419 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 bin 534 kişinin yaralandığını açıkladı.

İskenderun Limanı’nda dün çıkan yangın sürüyor

İskenderun Limanı’nda dün henüz belirlenemeyen nedenle konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor. Konteynerlerin dün yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde devrilmiş olabileceği düşünülüyor.

Adıyaman Valisi protesto edildi: “Neye gülüyorsun sen ya neye gülüyorsun!”

Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, yardım gelmediği için valiye tepki gösterdiler. Vali için polislerin geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, depremzedelerin gelmeyen yardımlar için Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’a sert tepki gösterdikleri duyuldu.

Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a 48 saat süreyle afetle ilgili sevkiyat yapanlar hariç araç girişi durduruldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a saat 11.00 itibarıyla 48 saat süreyle afetle ilgili sevkiyat yapanlar hariç araç girişinin durdurulduğunu açıkladı.

Hatay’da son durum: Sokaklarda cesetler, enkazlardan yardım çığlıkları

Neredeyse tüm binaların yıkıldığı Antakya’da çoğu vatandaş sokakta kalırken, arama ekiplerinin eksikliği nedeniyle pek çok enkazda çalışma henüz başlamadı.

AB Acil Durum Merkezi, Türkiye ve Suriye için seferber oldu

İlerleyen günlerde Türkiye’deki deprem bölgelerine AB üyeleri tarafından daha fazla medikal ekip gönderileceği bildirildi

Uzmanlar anlatıyor; deprem bölgelerinde TSK neden beklendiği ölçüde sahada değil, askerin görünmesi istenmiyor mu, neler yapabilir?

“3. Kolordu, Türkiye’nin NATO High Readiness Force olarak konumlandırılan ilk ve tek kolordusu. Zaman zaman Afganistan’da görev yaptı. Orada da üstlenmiş olduğu görev muharip değil, destek göreviydi. Havalimanını da korudu, ancak yerel halka bu tip yardım hizmetleriyle görevliydi. O kolordunun elinde teçhizat vardır, bu işi yapmıştır, know-how’ı vardır. Kolordunun tamamının sevk edilmesi değil, ama afet mücadele bölümünün teçhizatıyla bulunması çok önemli. Uluslararası alanda bunu yapmış bir kolordu bu.”

ABD’den Tayvan’a, İsrail’den Japonya’ya; dünyanın dört bir yanından arama-kurtarma ekipleri yardım için Türkiye’de

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6’lık iki deprem sonrası dünyanın dört bir yanından arama-kurtarma ekipleri, çalışmalara destek olmak için Türkiye’ye ulaştı.

Maraş depremleri | Suriye’de ölü sayısı 1602’ye yükseldi

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle Suriye’de 3 bin 649 kişi de yaralandı. Afrin’in Cindires beldesi depremden en çok etkilenen bölgelerden.

Aydeniz Pazarcık’ta konuştu: Devlet enkaz altında kaldı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Arkamızdaki enkazda da insanlar var. Buradan şunu çok net ifade etmek isterim ki bu depremde devlet enkaz altında kaldı” dedi.

Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı

Evrensel’in aktardığına göre, polisler Volkan Pekal’e görüntü çekmenin Valilik tarafından yasaklandığını söyledi.

Gazeteci Enver Aysever ve Merdan Yanardağ’a soruşturma

Gazeteci Enver Aysever ve Merdan Yanardağ hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan resen soruşturma başlatıldı.

8 Şubat

Reuters: Erdoğan, depremle ilgili sorunları kabul etti

Maraş’ta açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın konuşması, Reuters ajansında “Erdoğan, deprem müdahalesine ilişkin bazı sorunları kabul etti” başlığı ile servis edildi.

Erdoğan: Bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız

7,7 ve 7,6’lık depremlerin merkez üssü Maraş’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133. Yıkılan bina sayısı 6 bin 944” dedi. Can kaybının 8 bin 574’e yükseldiğini duyuran Erdoğan, “AFAD açıklamaları dışında provokatörlere fırsat vermemenizi, basın mensuplarının da bunlara fırsat vermemesini istiyorum” dedi.

Erdoğan: Bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız

Devletin kurumları iş başında: Başta AFAD olmak üzere, bu çalışmalarını belediyelerle yürütmektedir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımla birlikte bu operasyonların koordinasyonunu yürütüyoruz. Devletin kurumları işbaşında. İkinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Enkazlarda çalışmalar sürüyor, enkaz kaldırma çalışmalarını bakanlığımız yürütmeye başlıyor. Hedefimiz 1 yıl içinde toplu konut idaresiyle aynı şekilde Kahramanmaraş ve 9 ilimizde bunları gerçekleştireceğiz.

Erdoğan’dan yine ‘kader’ açıklaması: Bunlar kader planının içerisinde olan şeyler

Erdoğan’ın aracına bineceği sırada, bir depremzedeyle konuşması dikkat çekti. Erdoğan depremzedeye, “Bunlar kader planının içerisinde olan şeyler” dedi. Bu ifadeler sosyal medya kullanıcılarının tepkilerine neden oldu.

Deprem bölgesine giden Kılıçdaroğlu’ndan gece yarısı paylaşımı: Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorunda

Deprem bölgesini ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gece yarısı sosyal medyadan 4 dakika 37 saniyelik bir video paylaştı. Hükümeti sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, “İnsanlarımızın halini gördükçe öfkem artıyor. Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorundadır. Onun için birilerinin felaketi yumuşatma çabalarına destek vermeyi asla düşünmüyorum. Belediye başkanlarımıza söyledim. Kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar.” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan hükümete Twitter yanıtı: Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’daki erişim sorunuyla ilgili hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz. Açıklamanızı bekliyoruz” dedi.

Emniyet açıkladı: Deprem sonrası paylaşımlara 18 gözaltı, beş tutuklama

Maraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Emniyet, deprem paylaşımına ilişkin 18 kişi gözaltına alındı. Emniyet beşinin tutuklandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı depremin ikinci gününde İBB’de teftişe başladı

Sözcü’den Özlem Güvenli’nin haberine göre; iki yeni müfettiş ile birlikte Yıldırım koordinatörlüğündeki müfettiş heyeti; 7 Şubat tarihinde, yani depremin ikinci gününde 15 iştirak şirketinde denetime başladı.

AK Partili mahalle teşkilatı başkanı: Yardım verdik demeyin, bu iftirayı atmayın

AFAD yetkililerinin Elbistan’a ancak ikinci gün geldiğini söyleyen Çetinkaya bir de iddiada bulundu. Yeğeninin Kayseri’deki AFAD biriminin başkanı olduğunu belirten Çetinkaya, yeğeninin aktarımına göre Kayseri’deki AFAD ekiplerine , Elbistan’a gitmeyin talimatı verildiğini söyledi. Maraş’a gönderilen AFAD ekiplerinin Elbistan’a uğramadan Kayseri’ye gittiklerini, yeğeninin de Elbistan’a uğrayamadıklarını söylediğini kaydetti.

Antakya’da üçüncü gün: Kimse ölü sayısını tahmin edemez

Yıkılan Antakya’da sağ kurtulanlar çocukları ve yaşlıları kent dışına çıkarmanın çabası içinde. Enkaz yığınları her yerde ve depremi yaşayanların dediği gibi kimse ölü sayısını tahmin edemez. Kalanların en sık sorduğu soru da şu: Neden ilk gün gelmediler?

CHP’li vekil Kaplan: İnsanların yüzde 80’i hâlâ enkaz altında

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu ve CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan canlı yayında aktardı.

Maraş ve Hatay’da cenazeler spor salonu ve hastane önünde bekletiliyor

Reuters’in servis ettiği fotoğraflarda ölen yurttaşların salonda toplandığı ve yakınlarının başlarında bekleyerek gözyaşı döktüğü görüldü.

Depremin merkez üssü Elbistan’ta yurttaşlar tepkili: ‘Çalışmaların çoğu göz boyama’

Maraş’ta, 7.6’lık ikinci depremin merkez üssü olan Elbistan’da, iki gün geçmesine rağmen enkaz altında çok sayıda kişi var. Çalışmaların yetersiz olduğunu söyleyen Elbistanlılar “çalışmaların çoğu bürokratlara göz boyama” diyerek tepkisini dile getirdi.

AFAD: Kimliklendirme yapılamayan cenazeler 24 saat sonra defnedilecek

AFAD, depremde hayatını kaybeden ve kimliklendirmesi yapılamayanların cenazelerinin 24 saatlik bekleme süresinden sonra DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı alınıp defnedileceğini duyurdu.

İnsanlar göçük altında ve iletişime muhtaç! İktidara çağrı

Sosyal medya platformu Twitter’da bant daraltmaya gidildi. Haberleşmenin sağlandığı Twitter’a müdahale edilmesine yurttaşlar tepki gösterdi. İnsanların göçük altında kaldığını ve iletişime her zaman olduğundan daha fazla muhtaç olduğunu belirten yurttaşlar iktidara çağrı yaptı: Derhal bu vicdansızlığa son verin!

DSÖ’den ‘deprem’ kararı: Üçüncü seviye acil durum ilan edildi

DSÖ, Türkiye ve Suriye’de binlerce kişinin ölümüne sebep olan depremlerin ardından ‘üçüncü seviye acil durum’ ilan edildiğini duyurdu.

9 Şubat

İÇ POLTİKA

Depremin dördüncü günü: Can kaybı 12 bin 873’e yükseldi

AFAD, saat 07.45 itibarıyla Maraş merkezli depremlerde 12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiğini, 62 bin 937 kişinin yaralandığını duyurdu.

CTE doğruladı: Hatay T Tipi Cezaevi’nde isyan çıktı, 3 mahkum öldü

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, depremin vurduğu Hatay’daki T Tipi Cezaevi’nde mahkumların isyan ettiğini doğruladı. Açıklamaya göre yaralı 12 mahkumdan 3’ü öldü, tahrip olan cezaevi boşaltıldı.

İktidarın Twitter’la ‘kapatma pazarlığı’ yaptığı hesaplar

İktidarın Twitter engelinde, Can Dündar, İsmail Saymaz, Sedat Peker, Birgün Gazetesi, HDP, Barbaros Şansal gibi hakkında mahkeme kararı bulunan hesapları gerekçe gösterdiği ortaya çıktı.

CHP’li yöneticiler BTK’da: Kılıçdaroğlu, ‘Yok öyle yağma düzeni’ dedi

CHP’li yöneticiler Twitter’ın kapatılması üzerine BTK’ya gitti, CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra hep geleceğiz, yok öyle yağma düzeni!” paylaşımı yaptı.

AK Partili Çelik’in Gölcük Depremi yazısı gündem oldu: Türkiye yönetilemiyor

AK Partili Ömer Çelik, Gölcük depremiyle ilgili 1999’da yazdığı yazıda, “Türkiye yönetilemiyor. Ve yönetmesi mümkün olmayan bir mekanizmanın yönetiyormuş gibi yapması binlerce cana mal oluyor” demiş.

“Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığındık, burada depremde öldük”

Filistin ve Irak’taki savaş ve çatışmalardan kaçan yurttaşlar, Maraş merkezli depremlerde yaşadıklarını anlatıyor: “Bir felaketten kaçıp burada bir felaketle daha karşılaştık. Savaştan kaçıp depremde öldük.”

Hatay’da yıkılan üç yıllık sitenin müteahhidi: Bana binayı soramazsınız

Hatay’da yerle bir olan üç yıllık Güçlü Bahçe City’nin müteahhidi Servet Altaş, kendisini arayan gazeteciye “Her yer yıkıldı, benim binam mı mesele. Bana binayı soramazsınız” diye çıkıştı.

Tanzanya Büyükelçiliği’ne atanan eski AFAD Başkanı Güllüoğlu Türkiye’ye çağrıldı

AFAD Başkanlığı yaptıktan sonra Tanzanya Büyükelçiliği’ne atanan Dr. Mehmet Güllüoğlu, depremle ilgili çalışmalarda görev almak amacıyla Dışişleri Bakanlığı’nca Türkiye’ye çağrıldı.

Hatay’a gemilerle inen yardım ekibi: Böyle muhtaçlık görülmedi

Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yusuf Kaplan, gönüllü ekibini taşıyan iki gemi ile Hatay Limanı’na yanaştıklarını belirterek “Elimizde yardım var, dağıtacak mazot yok. Böyle muhtaçlık görülmedi” dedi.

Reuters’a konuşan Türk yetkiliden ‘seçim’ yorumu: Büyük zorluklar var

Reuters ajansına konuşan bir Türk yetkili, “Şu anda seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasının önünde ciddi zorluklar var” açıklamasında bulundu.

AFAD, EMO’nun yardım talebini görmedi: Destek vermekte kararlıyız

Elektrik Mühendisleri Odası’nın talebinin AFAD tarafından reddedildiği iddia edildi. EMO Başkanı Ulutaş, “Ortada büyük bir yıkım var. Karar yanlış. Biz halkımıza destek vermekte kararlıyız” dedi.

Mülteciler Maraş’ı terk ediyor: ‘İnsanlar açlıktan marketlerden ürün alıyor, herkes bizi suçluyor’

Maraş depreminden etkilenenler arasında mülteciler de bulunuyor. Ulu Camii’de toplanan mülteciler, sokakta kalmalarının yanı sıra suçlamalara da maruz kaldıklarını belirterek kentten ayrılmanın yollarını arıyor.

Erdoğan: OHAL’de fitne gruplarına müdahale edeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, depremden zarar gören 10 ilde ilan edilen olağanüstü halle (OHAL) ilgili ”Süreci istismar eden fitne gruplarına karşı müdahale imkanını devlete vermiş olacaktır” dedi.

Depremle ilgili ‘provokatif paylaşım’ gerekçesiyle dokuz tutuklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, depremle ilgili ‘provokatif paylaşım’ yaptığı öne sürülen beş kişinin tutuklandığını duyurdu. Dün, bu sebeple gözaltına alınanların sayısı 18, tutuklananların sayısı beşti. EGM, bugünkü açıklamasında provokatif paylaşım yapan 31 kişinin gözaltına alındığını, dokuz kişinin tutuklandığını belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Yaklaşık 215 bin kişi göçük altında olabilir

Antakya ve Vakıflıköy’den notlar | Kiliselerde hasar var

Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Hatay’ın Samandağ ve Antakya ilçelerinde hasar büyük. Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflıköy depremde büyük hasara uğramasa da binalarda çatlaklar var. Vakıflıköy’de yaşayan Lora Baytar Çapar, Vakıflıköy ve Antakya’ya dair notlarını Agos için kaleme aldı. “Antakya ve Vakıflıköy’den notlar” başlıklı izlenim yazısını olduğu gibi paylaşıyoruz.

170 avukattan suç duyurusu:

Müteahhitler ve belediye yetkililerinin yurt dışına çıkışları yasaklansın

OHAL Kararı Meclis’ten geçti

TBMM’de yapılan görüşmelerde OHAL kararı kabul edilerek yürürlüğe girdi. HDP’li Oluç, 2016 yılından sonra ilan edilen OHAL’i ve ardından gelen KHK’leri hatırlatarak “Bu iktidarın elinde yeterince yetki yok mu?” diye sordu. Maraş’ta 9 saat arayla meydana gelen 2 büyük depremin ardından Cumhurbaşkanı kararıyla 3 ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi.

EKONOMİ

Borsa 4 gün kapalı kalacak

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde kayıplar yüzde 5 ve yüzde 7’yi aşınca iki kez devre kesici uygulandı. Yapılan açıklamada borsa, 4 iş günü kapalı olacağı belirtildi.

SGK deprem bölgelerinde prim borçlarını erteledi

SGK, depremden etkilenen illerdeki prim borcu ödeme sürelerine erteleme kararı aldı. Borçlar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos 2023’e kadar ertelendi.

Kamuda maaşlar 11 Şubat’ta ödenecek

Türkiye genelindeki tüm memur, sözleşmeli personel ve işçi maaşları 11 Şubat’ta ödenecek.

DIŞ POLİTİKA

Fethiye’de gözaltına alınan İranlı kadın ressam hakkında sınır dışı kararı

Fethiye’de 7 Şubat akşam saatlerinde gözaltına alınan İranlı Ressam Arezuo (Termeh) Yaghoubi’ye “Milli güvenlik aleyhine hareket etme” suçundan deport kararı verildiği bildirildi.

AB, Türkiye ve Suriye için ‘Bağışçılar Konferansı’ hazırlığında

AB Konseyi Başkanı von der Leyen ve AB Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Kristersson Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ve Suriye halkına destek amacıyla bir Bağışçılar Konferansı düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.

Suriye’de ölü sayısı 2 bin 802’ye yükseldi

Maraş merkezli depremler nedeniyle Suriye’de 5 bin 35 kişi de yaralandı. Depremler sebebiyle Türkiye ve Suriye’de 15 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti.

Avrupa’da Maraş depremlerinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi, Almanya Federal Meclisi ve Fransa Ulusal Meclisi’nde Maraş depremlerine hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Türkiye’ye hangi ülke ne kadar yardım yaptı?

Türkiye Maraş depremlerinin yaralarını sarmaya çalışırken, dünyanın pek çok ülkesi de yardım için seferber oldu. Şu ana kadar 50’den fazla ülkenin Türkiye’nin yardım çağrısına karşılık verdiği belirtildi.

Suriye’nin kuzeyine ilk insani yardım konvoyu Türkiye üzerinden girdi

Depremin vurduğu Suriye’nin kuzeyine ilk uluslararası yardım Türkiye üzerinden bugün giriş yaptı. Suriye Devlet Başkanı Esad ise uluslararası kuruluşları maddi yardımlarını sadece Türkiye’ye göndermekle eleştirdi.

10 Şubat

İÇ POLİTİKA

Depremde beşinci gün: Can kaybı 18 bin 342’ye yükseldi

Maraş merkezli depremlerde saat 08.30 itibarıyla 18 bin 342 kişi hayatını kaybetti, 74 bin 242 kişi yaralandı.

Kızı enkaz altında olan Orhan Aydın: Asıl kurtarılması gereken AFAD

Kızı Hatay’da enkaz altında bulunan sanatçı Orhan Aydın, kurtarma organizasyonunun yetersiz olduğunu söyledi. Aydın, “Asıl kurtarılması gereken AFAD organizasyonu” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı AFAD raporu: Afet yönetimi kaos ve karmaşaya dönüştü

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkat çektiği AFAD’ın kasım ayı Düzce depremi raporunda personelin yetersiz kaldığı, koordinasyon sağlanamadığı ve kararların sağlıklı alınamadığı bilgisi yer aldı.

Diyarbakır Tabip Odası: Kriz masasına dahil olma isteğimiz reddedildi

Diyarbakır Tabip Odası’nın kentteki duruma ilişkin 3 günlük değerlendirme raporunda, valilik tarafından oluşturulan kriz masasına dahil olma isteklerinin reddedildiği ifade edildi.

Polisten sorunları anlatan depremzedeye: Kamerayı kapatın, devlet burada

Maraş’ta bir depremzede gazeteci Mir Ali Koçer’e enkaz altında kurtarma çalışmalarının yetersizliğini anlatırken polis müdahalesi ile karşılaştı.

GSM operatörleri ve BTK hakkında suç duyurusu

Avukat Veysel Ok, depremlerin etkilediği bölgelerde hizmetleri aksayan GSM operastörleri ile sosyal medyaya erişimi kısıtlayan BTK hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nden suç duyurusu: Kasten öldürmekten yargılansınlar

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Maraş merkezli depremlerde binlerce binanın yıkılması konusunda suç duyurusunda bulundu. TBB, Delillerin yok olmaması ve karartılmaması için numunelerin alınması için çağrıda bulundu. Türkiye Barolar Birliği (TBB), Maraş depremlerinde yıkılan binaların müteahhitleri ile projelerine onay veren, denetimleri gerçekleştirmeyen idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu. Türkiye Barolar Birliği’nin dilekçesinde, tespit edilecek sorumluların Türk Ceza Kanunu’nun Kasten öldürme başlıklı 81. maddesi ve Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi başlıklı 83. maddesi uyarınca yargılanması istendi.

Celal Şengör’den Alman basınına deprem açıklamaları:

Erdoğan tamamen başarısız oldu; neredeyse her şeyi yanlış yaptı.

Şengör, Erdoğan’ın iktidarda olduğu sürece Türkiye’yi depreme hazırlamak için yeterince adım atmadığını söyledi.

HDP ve HDK Göç Komisyonu’ndan çağrı: Mültecileri hedef göstermeyin

HDP ve HDK açıklamasında, “Ağır bir insanlık dramını yaşadığımız bir dönemde, bir yandan da göçmen ve mültecilere karşı örgütlenmeye çalışılan nefret atmosferine karşı da mücadele ediyoruz” …

DSÖ: Arama kurtarma çalışmalarında bu hızla devam etmezsek ikincil bir felaket riskiyle karşı karşıyayız

DSÖ yetkilisi çok sayıda depremzedenin kış mevsiminde açıkta kaldığını, koşulların giderek kötüleştiğini söyledi.

Soylu: Ellerindeki bazı belediyeler definlere bile yardımcı olmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Buradan milletimize şikayet ediyorum. Ellerindeki bazı belediyeler,  Hatay’a gidebilirsiniz, orada valimizin ve arkadaşlarımızın çektiği sıkıntıları biliyorlar; define bile yardımcı olmadılar. Bu afet, yüzlerce detayın aynı anda yönetilmesini gereken bir afettir. 250 kilometre fay hattı, yaklaşık 99 bin 362 kilometre kare” dedi. Soylu, 120 polis ve 32’nin üzerinde jandarma personelini kaybettiklerini söyledi.

AFAD çadırlarında ‘aile’ şartı engeli

Maraş’ta yaşanan deprem sonrasında Diyarbakır’da büyük bir yıkıma uğradı. Depremden sonra öğretmenlik yapan ve dışarda kalan N.S.S AFAD çadırlarına ”aile” engeli sebebiyle erişim sağlayamadı.

Rönesans Rezidans’ın sahibi yurt dışına kaçarken yakalandı

Hatay’da depremde yıkılan Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yurt dışına çıkmaya çalışırken İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Bahadır Özgür inceledi: Hatay’da yıkılan yeni binalar ve müteahhitleri

Maraş merkezli iki büyük depremin ardından gazeteci Bahadır Özgür, Hatay’da en fazla binası yıkılan Öz Burak İnşaat’ın sahibi Hikmet Günsay’ı mercek altına aldı.

Enkazdan çıkarılan hayvanlar için sahra çadırı kuruldu

Hatay’da enkaz altından çıkarılan hayvanlar, Hayvan Hakları Federasyonunca (HAYTAP) kurulan sahra çadırında veteriner hekim ve gönüllüler tarafından tedavi ediliyor.

MHP, Ciner Grubu’nu hedef aldı: Kimin figüranısınız?

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, deprem haberlerini vesile edip bünyesinde Habertürk ve Show TV kanallarını bulunduran Ciner Medya Grubu’nu hedef aldı.

TRT canlı yayınında sansür: Depremzedenin sesini kestiler

TRT’de bir depremzede canlı yayında sesini duyurmaya çalışınca TRT birden yayını kesti.

AFAD gönüllüsü isyan edip evine döndü: A Haber yayını için bizi saatlerce beklettiler

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’a ulaşan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gönüllüsü, neden geri döndüğünü anlatıp koordinasyonsuzluğa isyan etti.

Gönüllü, yolladığı mesajda AFAD’ın iktidara yakın A Haber için kurtarma anlarını organize ettiğini de öne sürdü.

Meral Akşener: 14 Mayıs’a yetişmez, seçim 18 Haziran’a kalır

EKONOMİ

‘Borsayı geç kapattın, bari depremdeki işlemleri iptal et’

Ekonomi uzmanları, Borsa’da işlemlerin depremin üçüncü gününde durdurulmasının geç alınmış bir karar olduğunu, depremzedelerin ve yardıma gidenlerin yatırımlarını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Acil ihtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat artışı yapan firmalara 85 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, deprem sonrasında acil ihtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat artışlarına giden 353 firmaya 85 milyon lira para cezası kesildiğini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Suriye’de can kaybı 3800’ü aştı: 200 çocuk hayatını kaybetti

Tunus ve Venezuela’dan gelen ekiplerin de katıldığı arama kurtarma çalışmaları sürerken, ülke genelinde ölü sayısı 3800’ü aştı. Yaklaşık 200 çocuk, deprem nedeniyle hayatını kaybetti.

DİSİAD Başkanı Edemen: Suriye sınır kapısı açılsın

DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, depremden etkilenen Suriye’ye yardım çağrısında bulundu. Edemen, “Komşumuz Suriye halkına insani yardımlar süratle ulaştırılmalıdır” dedi.

AB Liderler Zirvesi sona erdi: Türkiye ve Suriye ile tam dayanışma içindeyiz

Depremlerde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan AB Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, AB’nin yardımları artırmaya hazır olduğu belirtildi.

Kıbrıs duyurdu: Ankara, yardım teklifini yine reddetti

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, “Yardım teklifimizin ilk kabulüne rağmen Türkiye, Kıbrıs’ın arama ve kurtarma ekibi görevlendirme teklifini nazikçe reddetti” açıklamasında bulundu.

ABD’den Türkiye ve Suriye’ye 85 milyon dolarlık deprem yardımı

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’ye 85 milyon dolarlık yardım sağlanacağını duyurdu.

ABD: Deprem yardımları için Suriye’ye 180 gün yaptırım muafiyeti uygulanacak

ABD yönetimi, Maraş depremlerinin ardından Suriye’ye yönelik yardımlara izin vermek amacıyla 180 günlük yaptırım muafiyeti sağlanacağını duyurdu.

Dünya basınında Maraş depremleri: Erdoğan, doğrudan suçlanıyor

“Erdoğan savunmaya geçmek zorunda kaldı” başlıklı haberiyle Maraş depremlerine yer veren Le Monde gazetesinde, “Erdoğan, şimdi doğrudan başarısız olmakla suçlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Hollanda’dan Türkiye’ye deprem yardımı getirecek TIR’da uyuşturucu bulundu

Lahey’deki bir nakliye şirketine ait olup Türkiye’ye deprem yardımı taşıyan altı TIR’dan birinde uyuşturucu bulundu. Hollanda polisi, Lahey’den Türkiye’deki depremzedelere yardım malzemeleri götürmekte olan bir TIR’da uyuşturucu madde buldu. Yardım malzemesi yüklü altı TIR, gümrük sahasına çekilerek, yola devam etmelerine izin verilmedi.

11 Şubat

İÇ POLİTİKA

Depremin altıncı günü: Can kaybı 20 bin 665’e yükseldi

AFAD, Maraş merkezli depremlerde 20 bin 665 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

‘Telefon çalan Suriyeli’ iddiası çürüyen Ümit Özdağ: Niye özür dileyeyim?

‘Telefon çalan Suriyeli’ iddialarının gerçek olmadığı ortaya çıktı. Sözlerin sahibi Ümit Özdağ ise özür dilemeyeceğini açıkladı.

Depremde yıkılan Alpargün Apartmanı’nın müteahhitleri yurtdışına kaçtı

Adana’da yıkılan binaların arasında yer alan Alpargün apartmanının sahiplerinin yurtdışına kaçtığı öğrenildi. Baba-oğul Alpargün’lerin yaptıkları binada 50 kişi öldü.

Demirtaş ‘deprem rakamları’nı sorguladı:

Pandemi rakamları gibi yalan

Hatay’da ‘garip’ karar: Delillerin bulunduğu binaya acil yıkım kararı

Hatay’da yüzlerce enkaz kaldırılmayı beklerken içinde delil niteliği taşıyan belgelerin bulunduğu Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binası için acil yıkım kararı alındı. Yıkımı avukatlar engelledi.

Garo Paylan: Cenazeler kayda girmeden defnediliyor

HDP Milletvekili Garo Paylan, Adıyaman’da yaşamını yitiren kişilerin cenazelerinin kayda girmeden aileleri tarafından defnedildiğini söyledi.

HDP’den BTK’ye suç duyurusu

HDP, sosyal medyada bant daraltmasına giden BTK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kılıçdaroğlu: Yepyeni bir düzen getirmek zorundayız, bu sadece iktidar değişimiyle olmaz

Depremle ilgili açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Yepyeni bir düzeni getirmek zorundayız. Ve inanın bu sadece iktidar değişimiyle olmaz. Daha büyük değişimler lazım bize” dedi.

İsmailağa’nın çadırkent tarifesi: Çadır başı 15 bin TL

Depremin ardından yardım kampanyası başlatan İsmailağa Cemaati, “Çadırkent kuruyoruz” diyerek bağış toplamaya başladı. Duyuruya göre halı, battaniye ve ısıtıcı dahil bir çadırın bedeli 15 bin TL.

HDP’nin Osmaniye’ye gönderdiği yardım TIR’ına el kondu

HDP’li Kemal Pekgöz, partisinin İzmir’den Osmaniye’ye yardım için gönderdiği TIR’a polisin el koyduğunu duyurdu. Pekgöz, TIR şoförü ile birlikte üç kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Haluk Levent, AHBAP’ın 850 milyon TL’lik bütçesinin nereye harcanacağını açıkladı

Depremin hemen ardından başlayan yardım çalışmaları nedeniyle hedef gösterilen AHBAP Derneği’nin başkanı Haluk Levent, toplanan bağışları aktaracakları yerleri kalem kalem açıkladı.

İlahiyatçı Nazif Ay’dan deprem alanındaki ‘tekbir’ sesleriyle ilgili yorum: Bu başlı başına bir cinayettir

İlahiyatçı yazar Nazif Ay, Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerden bazılarının “tekbir” getirmesiyle ilgili, “Deprem alanında sesini duyurmaya çalışan depremzedeler var enkaz altında. Burada bırakın tekbir getirmeyi başka herhangi bir sesle gürültü meydana getirmek o insanların sesini bastırmaktır. Bu başlı başına bir cinayettir” açıklaması yaptı.

Yurtlardaki öğrenciler zorla çıkarılıyor: Eşyalarımız kapıya bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtlara depremzedelerin yerleştirileceğini açıklamasının ardından KYK’ye bağlı çok sayıda yurttan öğrencilerin zorla çıkarıldığı öğrenildi. Sosyal medyada tepki büyük.

Deniz Baykal hayatını kaybetti

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 84 yaşında hayatını kaybetti.

EKONOMİ

Borsa, Nebati yüzünden geç kapatılmış: Erdoğan’a söyleyememiş

Türkiye iki büyük depremle sarsılırken Borsa İstanbul’un geç kapanması tepkilere neden oldu. Borsanın geç kapatılmasının arkasında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktarmaktaki çekimserliği var.

DIŞ POLİTİKA

NATO Türkiye’ye tam donanımlı barınma tesisleri gönderiyor

NATO, depremzedelerin barınma ihtiyaçları için Türkiye’ye ‘tam donanımlı yarı kalıcı barınak tesisleri’ gönderileceğini duyurdu.

Küba, Türkiye ve Suriye’ye doktorlarını gönderecek

Küba Türkiye ve Suriye’ye “beyaz önlüklü ordu” olarak anılan doktorlarını deprem yardımı kapsamında gönderecek. Türkiye’ye 32, Suriye’ye de 27 doktorun gelmeye hazırlandığı duyuruldu.

Dünya Bankası deprem yardımını belediyelere verecek

Dünya Bankası, yardımın doğrudan hazineye değil, belediyeler düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacağını açıkladı.

12 Şubat

İÇ POLİTİKA

Depremin yedinci günü: Can kaybı 24 bin 617’ye yükseldi

Depremlerde can kaybı 24 bin aştı, 80 binden fazla kişi ise yaralandı.

Demirtaş’tan öğrenci yurtları kararına tepki: Başka çözümler mümkün

Üniversite kararına bir itiraz da İmamoğlu’ndan

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesine tepki göstererek ”Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli” dedi.

Kılıçdaroğlu siyasi partilere çağrıda bulundu: ‘Afetin faturasını gençlerimize ödetmeyelim’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, üniversitelerin kapatılmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Afetin faturasını gençlerimize ödetmeyelim. Genel Merkez binamız dahil, örgütümüzün tüm mekanlarını vermeye hazırım. Buna aile evlerimiz de dahildir” dedi.

Antep’te yıkılan bir binanın kolonunu kestikleri iddiasıyla yakalanan 2 kişi tutuklandı

Antep’te, Maraş merkezli depremlerde yıkılan bir binada kolon kestikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.

70 kişinin öldüğü apartmanın müteahhidi: Mukadderat

Çukurova’da yerle bir olan apartmanın müteahhidi Hasan Alpargün, KKTC’de yakalanarak Adana’ya getirildi. Alpargün, 70 kişinin öldüğü hatırlatılınca, “Mukadderat” dedi.

HDP: Polis, yardım TIR’ımıza el koydu

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP’nin İzmir’den Osmaniye’ye gönderdiği yardım TIR’ına polisin el koyduğunu ve üç kişiyi döverek gözaltına aldığını söyledi.

Müzisyen Zilan Tigris depremde vefat etti

Maraş merkezli depremlerde Diyarbakır’da yıkılan apartmanın enkazından müzisyen Zilan Tigris’in cenazesi çıkarıldı. Tigris bugün defnedilecek.

Tutuklular depremden dolayı açlık grevini sonlandırıldı

Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi ve Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklular, deprem dolayısıyla eylemlerine son verdiklerini duyurdu. (MA)

“Cennetten bir kare” nasıl cehenneme döndü; Rönesans Rezidans’a ruhsat veren başkan, “İzin verdik ama denetim bizde değildi, eleman da yoktu” diyor!

Yüksek standartlarda inşa edileceği belirtilerek “cennetten bir kare” görselleriyle pazarlanan, lüks yaşam koşulları vaat eden rezidansa yönelik izinler, 2012’deki İmar Kanunu hükümleri uyarınca Ekinciler Belde Belediyesi tarafından verildi.

Rönesans Rezidans bilmecesi: Ruhsatı veren ve denetleyen kim?

Hatay’da yüzlerce kişinin konakladığı Rönesans Rezidans’ın enkaza dönüşmesiyle soru işaretleri çoğaldı. Büyükşehir belediyesi belde belediyesini, belde belediyesi denetim memurunu işaret etti.

Bahadır Özgür: Kule Apartmanı müteahhidinin imar suçundan 51 dosyası var

Gazeteci Bahadır Özgür, onlarca kişinin enkaz altında kaldığı Antakya’daki Kule Apartmanı’nın iddia edilen ”inşaat izni alınırken yapılan usulsüzlüklerini” sosyal medya hesabından paylaştı.

Soylu’dan ‘güvenlik kaygısı’ açıklaması: “Bu kadar iftira atılır mı?”

Almanya ve Avusturya’dan gelen arama-kurtarma ekiplerinin güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek deprem bölgelerindeki çalışmalarına ara vermesinin ardından İçişleri Bakanı Soylu ve Hatay Valisi Doğan açıklama yaptı.

Mağazası boşaltılan esnaf: Bu yağma değildir, helali hoş olsun

Deprem sonrası giyim mağazasındaki ürünleri alınan Antakyalı esnaf Metin Akın, “‘Yağmaladı’ kelimesini kabul etmiyorum, ihtiyaçları için aldılar” dedi.

Köylülerin konuşmasına muhtar engeli: ‘Talimat geldi, konuşamayız’

Adıyaman’ın Çakmaklı Köyü’nde çadır sorunu sürüyor. Çadır talebinde bulanan köylüleri susturmaya çalışan köy muhtarı “Talimat geldi, konuşamayız” dedi. O esnada köy okulunda bir kişi tahtaya ‘Adıyaman’a yardım istiyoruz’ yazarak sesini duyurmaya çalıştı.

Hatay’da ‘garip’ karar: Delillerin bulunduğu binaya acil yıkım kararı

Hatay’da yüzlerce enkaz kaldırılmayı beklerken içinde delil niteliği taşıyan belgelerin bulunduğu Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binası için acil yıkım kararı alındı. Yıkımı avukatlar engelledi.

Tepki çekmişti: AA’nın deprem yardımı haberine Ahbap da eklendi

Deprem bölgesine yardıma giden kuruluşlar görselinde sadece iktidara yakın oluşumlara yer veren Anadolu Ajansı, tepkiler üzerine Ahbap ve AKUT’u da listeye ekledi.

Afet bölgesinde büyüyen tehlike; ‘yağmacı’ oldukları iddia edilen insanları hedef alan linç, işkence ve cinayet görüntüleri yayılıyor!

Asıl caydırıcılık, böyle bir suç işlediğinde hırsızların yıllarca içeriden çıkamayacağını bilmeleri ile sağlanır. Kader kurbanı denilerek affedilmeleri ve birkaç yılda bir dayak atılmasıyla değil.

İzmir Barosu: İşkence ve kötü muamele hiçbir koşulda kabul edilemez

“Türkiyeli Suriyeli aynı çadırda yaşıyor, saldırılar kışkırtılıyor”

Suriyeli Sığınmacılar Platformu’ndan Taha Elgazi Suriyelilere yönelik saldırıları değerlendirdi: “”Çok ciddi saldırılar duyuyoruz, insanlar bu halde kapı komşusuna saldırmıyor ama Ümit Özdağ’ın sözlerinin ardından saldırılar oldu.”

‘Depremden sonra cezaevinden firar edenlerden 40’ı yakalandı’

Başsavcılık, depremin ardından Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Cezaevi’nden firar eden tutuklu ve hükümlülerden 40’ı yakalandığını duyurdu.

TİP’ten Erbaş’a yanıt: ‘Maaşın yetmez, arabalarını ver!’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) bir aylık maaşını depremzedelere bağışladığını açıklayan Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş’a yanıt verdi. TİP, ‘Maaşın yetmez, arabalarını ver!’ dedi.

Meksika’dan gelen arama-kurtarma köpeği Proteo, yaşamını yitirdi

Maraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Meksika’dan gelen ekibin köpeği Proteo hayatını kaybetti.

İmamoğlu, beklenen İstanbul depremi hakkında konuştu:

‘İstanbul riskli yapı envanterine sahip, acil yol almamız gerekir’

EKONOMİ

Fuat Oktay: Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone 1 ay ücret almayacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak.

TÜRKONFED raporu:

İş dünyası 72 bin can kaybı, 84 milyar dolarlık hasar tahmini yapıyor!

Çatısı altında TÜSİAD’ın da bulunduğu iş insanları örgütü TÜRKONFED’in Kahramanmaraş merkezli depremin etkilerine ilişkin olarak hazırladığı rapor dehşet verici…

DIŞ POLİTİKA

Kimliği belirsiz Pakistanlı ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne 30 milyon dolar bağışladı

Maraş depremlerinin ardından uluslararası yardımlar gelmeye devam ediyor. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif Twitter hesabından, Pakistanlı bir kişinin ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne giderek depremzedeler için 30 milyon dolar bağış yaptığını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı destek için Türkiye’de: Çavuşoğlu karşıladı

Dünya Bankası’nın 1999’daki Türkiye temsilcisi: Bu yıkım bir tercihin sonucu

1999 depreminde Dünya Bankası’nın Türkiye temsilcisi olan Ajay Chhibber, ‘asrın felaketi’ diye sunulan depremlerdeki yıkımı yorumladı. Chhibber, Türkiye’nin geçmişin derslerini almadığını söyleyerek imar aflarına dikkat çekti.

Almanya, depremzedelere vize kolaylığı sağlayacak

Almanya, ülkedeki Türkiyeli ve Suriyelilerin Maraş depremlerinden etkilenen yakınlarını getirebilmeleri için vize kolaylığı sağlanması adına görev gücü oluşturdu. Depremden etkilenenler için vize prosedürlerinin bürokrasiden arındırılacağı belirtildi.

Suriye’de ölü sayısı 3 bin 581’e yükseldi: Türkiye’den 1100 cenaze teslim edildi

Suriye’de, Maraş merkezli depremler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 581’e yükseldi. Bab-El Hava sınır kapısında, pazartesi gününden bu yana 1100 cenazenin teslim edildiği belirtildi.

DSÖ Başkanı, depremlerin vurduğu Halep’e gitti

Suriye’nin Halep ilinde incelemelerde bulunan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Hayatta kalanların karşı karşıya olduğu koşulları görmek beni üzüyor” ifadelerini kullandı.

IFRC: Türkiye 2-3 yılda iyileşebilir, Suriye 5-10 yılda

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), 6 Şubat Pazartesi günü Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’de ‘iyileştirme’ çalışmalarının 2 ila 3 yıl sürebileceğini açıkladı.

IFRC, Suriye’deki durum için de “yalnızca çalışmaların başlamasının 5 ila 10 yıl alacağını” belirtti.  IFRC’nin Afetler, İklim ve Kriz Direktörü Caroline Holt, “Suriye’de insani fırtınayla karşı karşıyayız” dedi. Norveç Kızılhaçı görevlisi Mohammad Hammoud ise, Suriye’nin enkaz kaldırma ve arama-kurtarma çalışmalarında Türkiye’nin kullanabileceği makine ve teknolojik aletlere erişiminin olmadığını söyledi.

İsrail’den gelen sivil ekip ‘güvenlik tehdidi’nden ötürü özel jetle Türkiye’den ayrıldı

13 Şubat

İÇ POLİTİKA

Depremde can kaybı 29 bin 605’e yükseldi

Maraş merkezli depremlerde 29 bin 605 kişi hayatını kaybetti.

İsmini vermek istemeyen yetkili: Resmi veriler yanlış değil, eksik…

Deprem bölgesinde görev yapan adli tıp uzmanları ve savcılar ölü sayısı verilerinin var olan rakamların çok altında olduğunu belirtti.

Arama-kurtarma gönüllüsü anlattı:

“Gönüllüye gerek yok” dediler, Samandağ’a gittiğimizde bomboştu, arabada oturan AFAD personeli “Çoğu ölü, boşuna gitmeyin” dedi. “Her aradığımız devlet kurumu telefonu suratımıza kapattı.”

Depremzedelere yardım için tüm kanallarda ortak yayın

Depremzedelere yardım amacıyla tüm televizyon kanallarından canlı yayınlanacak ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyası düzenlenecek. Toplanacak yardımlar AFAD ve Kızılay’a bağışlanacak.

Kurtarma görevlisi Özdağ’a tepki gösterdi: Hıristiyan, Suriyeli, bu lafları duymaktan bıktık

Enkaz başında arama kurtarma çalışmasına katılan bir görevlinin, provokatif çıkışları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Ümit Özdağ’a gösterdiği tepki sosyal medyada gündem oldu.

‘Yağmacı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli karakolda öldü

Hatay’da ‘yağmacı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ahmet Güreşçi, götürüldüğü jandarma karakolunda öldü. Otopside Güreşçi’nin burnunda kırık olduğu ve beyin kanaması geçirdiği belirlendi.

ÇHD: Ahmet Güreşçi gözaltında işkence sonucu yaşamını yitirdi

ÇHD’nin Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi 10.30 civarında Hatay Büyükburç Mahallesi’nden jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştır. Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan bu iki kişiden Ahmet Güreşçi yaşamını kaybetmiştir. Ölüm olayı tarafımızca da teyit edilmiştir” denildi. Sabri Güreşçi ile birlikte 4 kişinin de gözaltında olduğunu belirten, işlemleri takip etmek için hazır bulunan ÇHD’li avukatların “sizin de başınıza gelir” denilerek tehdit edildiği belirtildi.

Avukatlar Hatay’daki işkenceyi anlattı: Sabri Güreşçi korkunç durumda

Altınözü Jandarma Karakolu’nda gözaltında ölen Ahmet Güreşçi’nin kardeşi Sabri Güreşçi hala karakolda tutuluyor. Avukatlar, ATK raporuna göre Ahmet Güreşçi’nin beyin kanamasından öldüğünü anlattı, Sabri Güreşçi için ise “Korkunç durumda” dedi.

Antep’te Bahar Apartmanı’nın müteahhidi İbrahim Mustafa Uncuoğlu tutuklandı

Çevre Bakanlığı il il yıkılması gereken bina sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maraş merkezli depremin ardından 13 ilde yaptığı hasar tespit çalışmalarının ardından ilk raporu yayınladı. Bakanlığa göre, ağır hasarlı 33 bin 143 binada yer alan 153 bin 506 binanın acilen yıkılması gerekiyor.

Depremzedelerin yerleştirildiği spor kompleksi uyuz salgınından boşaltıldı

Diyarbakır’da depremzedelerin yerleştirildiği Halit Gürsel Spor Kompleksi’nin uyuz salgınından dolayı boşaltıldığı, ilaçlama sonrası yeniden barınmaya açıldığı belirtildi.

Kızılay logolu otobüs depremzedelerden bilet ücreti aldı

Ön camında Kızılay logosu olan ve Adana’dan İstanbul’a depremzedeleri taşıyan otobüs, yolculardan 600 lira bilet ücreti kaldı. Bir yolcu, duruma ‘fırsatçılık’ yapıldığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Eğitim-Sen: Üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kabul edilemez

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, YÖK’ün depremlerin ardından üniversitelerde uzaktan eğitime geçildiğini duyurması üzerine bir açıklama yaptı: “Üniversitelerde yüz yüze eğitim, net olarak açıklanmış makul en yakın tarihte başlatılmalı.”

Prof. Naci Görür’den yeni uyarı: İstanbul’da deprem olasılığı yüzde 80’lere çıktı

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi için, “İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80’lere çıktı” dedi. Görür, “Maraş depremi gibi eli kulağında” sözleriyle uyarıda bulundu.

Kandilli Rasathanesi’nden ‘deniz çekilmesi’ açıklaması: Basınç farkından kaynaklı meteorolojik bir olay

İstanbul’da denizin çekildiğine dair haberlerin ardından Kandilli Rasathanesi’nden açıklama: Tektonik-deprem kaynaklı olmayıp, basınç farkından kaynaklı meteorolojik bir olaydır.

Bülent Arınç’tan seçim ertelensin çağrısı: Yasama organı anayasayı ilga edebilir, değiştirebilir

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesini önerdi. Arınç, “Seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) önünde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) önüne giderek açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, “Soyguna izin vermeyeceğiz. Yeter ya, yeter artık ya. Bu ülkede herkes soyulacak mı?” dedi.

Mithat Sancar: İktidar savaşı bu dönemde bitirmeli

Mithat Sancar, KCK’nin eylemsizlik kararı üzerinden diyalog ve müzakerenin önemine vurgu yaparak, “Devlet de iktidar da savaş ve güvenlikçi politikaları bu dönemde bitirilmelidir” dedi.

Sedat Peker-Ünsal Ban davasına yayın yasağı; kapalı duruşmada Ban tahliye edildi

AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasındayken organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e video gönderdiği iddiasıyla tutuklanan eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban tahliye edildi. Firari suç örgütü lideri Sedat Peker ile Ban hakkında açılan davanın ilk celsesinde Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi, Taşkesenlioğlu’nun avukatlarının talebi üzerine duruşmaların kapalı yapılmasına karar vererek, davaya ilişkin haberlere yayın yasağı getirdi. Karar nedeniyle basın mensuplarının izleyemediği duruşma sonunda Ban, tahliye edildi. Ankara Başsavcılığının tahliye kararına itiraz etmeye hazırlandığı öğrenildi.

EKONOMİ

Borsa İstanbul bu hafta açılacak mı?

Borsa İstanbul geçen hafta çarşamba günü işlemleri durdurdu ve 15 Şubat’ta yeniden açılmasını öngörülüyor. Ancak uzmanların beklentisi açılışın ertelenmesi yönünde.

Küresel piyasalar, ABD’nin enflasyon verileri öncesi yeni haftaya temkinli başladı

Bugün, 2022 yılı cari ödemeler dengesi verisi açıklanacak. Beklenti, cari açığın 46,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesi yönünde

TÜİK: Perakende satışlar 2022’de yüzde 21,8 arttı

TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi aralıkta aylık bazda 4.8, yıllık bazda ise 21,8 arttı.

Borsanın iki günü: 380 bin kişi soyuldu, fırsatçılar çimento hisseleriyle kazandı

Deprem sonrası açık bırakılan Borsa İstanbul’da çimento ve inşaat hisselerine hücum eden fırsatçılar kar elde ederken, bölgedeki 380 bini aşkın yatırımcıysa mağdur oldu.

DIŞ POLİTİKA

DSÖ: Depremde Suriye’deki can kaybı sayısı 8 bin 500’e yakın

Dünya Sağlık Örgütü Doğu Akdeniz Bölgesi Acil Durum Direktörü Richard Brennan, deprem nedeniyle Suriye’de yaklaşık 8 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Brennan, “Kesin rakamı söylemek zor, rakam her geçen gün artıyor” diyerek, şunları ifade etti: Ancak bugün itibarı ile bildiklerimize göre, Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerde yaklaşık 4 bin kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 500 kişi yaralandı, Suriye’nin kuzeybatısında ise yaklaşık 4 bin 500 kişi hayatını kaybetti, 7 bin 500 kişi de yaralandı.

SOHR: Suriye Milli Ordusu, deprem yardımlarını haraca bağladı

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun yıkılan evlerden eşya aldığı ve deprem yardımlarını ‘haraca bağladığı’ iddia edildi. SMO bünyesinde yer alan Ahrar el Şarkiye grubunun, depremzedelere yardım etmek için bağış yapan sivillerden ‘belirli bir yüzde istediği’ iddia edildi.

New York Times, depremden etkilenen Suriyeli sığınmacıları yazdı: Hayatları ikinci, hatta üçüncü defa çöktü

New York Times, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde yaşayan Suriyeli sığınmacıların hikayesini haberleştirdi.

ABD merkezli gazete, bu insanların ilk önce Suriye’deki iç savaş nedeniyle memleketlerindeki evlerini, daha sonra ise deprem nedeniyle sığındıkları Türkiye’deki evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı seçimini Nikos Hristodulidis kazandı

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bugün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 51 oyla eski Dışişleri Bakanı, Nikos Hristodoulidis kazandı.

ABD, üç günde üçüncü kez, “tanımlanamayan uçan obje” düşürdü:

Nereden geldikleri ve ne oldukları bilinmiyor

14 Şubat

İÇ POLİTİKA

AFAD: Depremde can kaybı 31 bin 974’e yükseldi

AFAD, deprem bölgelerindeki can kaybı sayısının 31 bin 974’e yükseldiğini açıkladı. En son bilanço dün saat 12.08’de 31 bin 643 olarak duyurulmuştu.

HDP’den suç duyurusu: Yıkımın sorumluları cezalandırılsın

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Maraş merkezli depremlerden etkilenen 10 kentteki yıkımın sorumlusu müteahhitler, şahıslar, kamu kurum ve kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Urfa’da yıkılan binalara ilişkin gözaltına alınan 10 zanlıdan 2’si müteahhit 4 kişi tutuklandı

Urfa’da depremde yıkılan binalara ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 zanlıdan 2’si müteahhit 4 kişi tutuklandı.

Mansur Yavaş yardımların engellendiğini açıkladı: Valiler çekiniyor

Depremin ardından bölgeye yardım ekibi yollayan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı Mansur Yavaş, “Gönderdiğimiz bazı araçlar zaman zaman bazı afetlerde şehre sokulmadı” dedi. Yavaş valilerin ‘sıkıntı yaşar mıyız’ endişesi taşıdığını söyledi.

CHP’den ‘imar affı’ savunması: AKP’nin taktiğiydi, deprem için şerh düştük

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, ‘imar affı’na bazı vekillerinin niçin onay verdiğini anlattı. Özkoç, imar affının kendilerinin de talep ettiği bazı yasaları içeren torba yasaya dahil edildiğini, deprem için özel şerh düştüklerini söyledi.

İmar affına onay veren vekillerden savunma: O dönemde savunuyorduk, şimdi herkes ders çıkarmalı

Eski TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 2018’de Meclis’te kabul edilen imar affıyla ilgili, “O dönemde biz affı savunuyorduk, şimdi herkes bundan ders çıkarmalı” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş ise eleştiriler üzerine imar affına torba konundaki diğer maddeler için onay verdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sana verecek 1 günümüz bile yok, seçim zamanında yapılacak

Anayasa hukukçuları değerlendirdi: Deprem nedeniyle seçim ertelenebilir mi?

Bülent Arınç’ın yaptığı “seçim ertelensin” çağrısı birçok kesimin tepkisini çekerken, anayasa hukukçuları savaş dışında böyle bir kararın alınmasının meşruiyet krizi yaratacağını söyledi.

Hak örgütlerinden ayrımcılığa karşı ortak açıklama

“Irkçılık nefret suçu sayılsın, ayrımcı politikalar ve söylemler üretenler hakkında hukuki işlem yapılsın.”

Depremin dil, din, ırk, cinsiyet, yaş ayrımı yapmadığını, bölgede 2 milyonu mülteci olmak üzere 15 milyon insanın etkilendiğini ifade ettiler.

Mültecilerin 12 yılı: İç savaş, göç, deprem, ırkçılık, yeniden göç

Depremin yıkımından mülteciler de payını aldı, yakınlarını kaybetti ve evsiz kaldı. Yine de deprem bile mültecileri diğer herkesle eşitlemeye yetmedi: Depremin ardından temel ihtiyaçlarına eşit şekilde erişemediler ve nefret saldırılarının hedefi oldular. Hayatta kalan mülteciler açısından deprem sonrası da epeyce zorlu geçecek gibi…

Tayvan temsilcisi, resmi ajansta yayımlanan ‘çökme’ haberini yalanladı

Ankara’daki Tayvan diplomatik misyonu, Tayvan’ın resmi haber ajansı CNA’ya konuşan çevirmenin Türk ekiplerin, Tayvanlı ekibin arama kurtarma çalışmasına ‘çökerek itibar kazanmaya çalıştığı’ sözlerini yalanladı.

Eğitim-Sen, uzaktan eğitim kararına dava açtı

Eğitim Sen, YÖK tarafından alınan üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı.

Veterinerlik öğrencileri deprem bölgesinde hayvanlar için sahada

Elbistan’da KAFAD gönüllüsünden dinliyoruz: Hayvanları hayatta tutabilmek için geldik. Dünden bugüne 50-55 hayvanı kurtardık. Kurtardıklarımız daha çok ev içi hayvanlar. Hayvan kaybı olabildiğince az seviyede.

Şahan Gökbakar’dan Oğuzhan Uğur hakkında başlatılan soruşturmaya tepki

Şahan Gökbakar, Oğuzhan Uğur hakkında başlatılan soruşturmaya tepki göstererek, “Bu ülkede iyilik için uğraşırsan, mutlaka bazı kötüleri rahatsız edersin” dedi.

Bahçeli’nin ‘akbaba’ dediği Oğuzhan Uğur alttan aldı

BabalaTV’nin sahibi Oğuzhan Uğur, kendisini ve Ahbap Derneği’nin kurucusu sanatçı Haluk Levent’i hedef gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanlış bilgilendirildiği görüşünde.

AFAD eleştirisi yapan Yasmin Erbil’e sosyal medyadan tehdit

Maraş merkezli depremin ardından AFAD’ı eleştiren bir paylaşımda bulunan Yasmin Erbil aynı sosyal medya hesabı üzerinden hedef gösterildi.

Ezhel’den depremzedeler için yardım konseri

Rapçi Ezhel, depremzedeler için bir yardım konseri yapacağını duyurdu.

Hollanda’da Felemenkçe, İngilizce, Türkçe ve Arapça konser: Tüm geliri depremzedelere bağışlanacak

Hollanda’nın Haarlem şehrinde Felemenkçe, İngilizce, Türkçe ve Arapça konser düzenlendi. Düzenlenen konserin geliri depremzedelere bağışlanacak.

22 vekile ait dokunulmazlık dosyaları Meclis’e gönderildi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 22 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyası, Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ beraat etti

“Erken seçim olmazsa darbe olur” dediği gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme veya aşağılama” suçlamasından beraat etti.

“HEPİMİZ SORUMLUYUZ”

Trans kadın Deniz sokakta öldü: Yaşamak için direndi

Arkadaşları Dilan ve Zeynep, hem Deniz’i anlattı, hem de herkese seslendi: “50 kiloluk Deniz’i bir hayata sığdıramadık. Köpek Parkı’nda Kedi Kulübesinde yaşıyordu Deniz. LGBTİ+ dayanışması sadece Onur Yürüyüşünde mi akla gelecek?”

EKONOMİ

Borsa işlem kısıtlamasıyla açılıyor

Borsa İstanbul’un yarınki açılış seansında emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımına izin verilmeyecek. Ayrıca pay piyasasında emir işlem oranının 15:1’den 5:1’e düşürülmesi kararlaştırıldı.

Borsaya 25 milyar liralık ‘devlet katkısı’

Bireysel emeklilik sistemi (BES) portföyündeki borsa katkısındaki değişiklikle borsaya 10 günde 10 milyar TL giricek. Bu 25 milyar liraya kadar çıkabilir.

Mersin’de artan ev kiralarına tepki: Vicdanlı olun

Maraş depremlerinin ardından Mersin’e yoğun göçü fırsat bilen bazı ev sahipleri kiraları artırdı. Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, “Depremde ölmeyen insanları burada ağır kiralar altında mı öldürmek istiyorsunuz” diye isyan etti.

Depremzede esnafın kredi borcuna 6 ay erteleme

Depremlerden zarar gören esnaf ve sanatkarların, kefalet kooperatifleri veya Halkbank’tan kullandıkları düşük faizli kredi borçları 6 ay ertelendi.

Konteyner ve prefabrik ev ihracatına üç ay yasak

Maraş merkezli deprem nedeniyle konteyner ve prefabrik ev ihracatı üç ay süreyle yasaklandı.

Prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV yüzde 1’e düşürüldü

Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen illere tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

Haluk Levent açıkladı: AHBAP’ın yerli denetçisi TÜRMOB

Haluk Levent, deprem yardımlarının takip edilmesi için anlaştıkları yerli denetçinin Türkiye Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği olduğunu duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

IKBY Başkanı Barzani, Antep’te: Kürdistan’da her evde yas var

Depremlerden etkilenen Antep’i ziyaret eden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, “Burada yaşanan felaket nedeniyle Kürdistan’da her evde yas var” dedi.

Atina’dan Türkiye’ye yeni mesajlar:

Bu deprem felaketi, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için güzel bir fırsata dönüştürülebilir

Sahra hastanesi kuran İspanyollar, Türkçe öğrenmeye başladı

Depremzedelere yardım için Hatay’da sahra hastanesi kuran İspanyol ekip, Türkçe öğrenmeye de başladı.

15 Şubat

İÇ POLİTİKA

Depremlerde can kaybı 35 bin 418’e yükseldi

‘Depremde şimdiye kadar 6100 Suriyeli sığınmacı hayatını kaybetti’

Türkiye’deki Suriyelilerin önde gelen isimlerinden Taha El Gazi, depremden zarar gören Suriyelilerin durumlarını değerlendirdi, hayatını kaybedenlerin mezar bulmakta bile zorluk çektiklerini anlattı.

Türkiye tarihinin en büyük kaybı: Kahramanmaraş merkezli çifte depremde can kaybı, ‘büyük Erzincan depremi’ni geçti!

27 Aralık 1939’da 7,9 büyüklüğünde meydana gelen ‘büyük Erzincan depremi’nde 32 bin 968 kişi ölmüştü

Jandarma Personeline Soruşturma

“Bu yağmacı, öyle bir bak geç, ölmesin yeter”

Gözaltındayken darp edilen Sabri Güreşçi’nin şikayeti üzerine savcılık işkence ve kötü muamele suçlamasıyla soruşturma başlattı; Güreşçi muayene için Adli Tıp’a sevk edildi.

Hatay’da Ahmet Güreşçi’nin işkenceyle ölümüyle ilgili üç jandarma açığa alındı

Depremin vurduğu Hatay’da ‘hırsızlık’ iddiasıyla Altınözü Jandarma Karakolu ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence ile öldürülen Ahmet Güreşçi soruşturmasında yeni gelişme yaşandı. Teşhis edilen üç jandarma açığa alındı.

Depremde mültecilerin hedef gösterilmesine tepki: Nefret suçu bütün ülkeyi yakar

Halkların Köprüsü Derneği, deprem bölgelerinde mültecilerin hedef gösterilmesine tepki gösterdi. Açıklamada, “Bu enkazın altında kalanları birbirine kırdırtmak kimin işine yarar?Nefret suçunun fitilleyeceği ırkçı şiddet bütün ülkeyi yakmaz mı?” denildi.

Sırrı Süreyya Önder Adıyaman’da:

Çadır sorunu var, insanlar donmadan sabah edebilmenin derdinde

Erdoğan’ı Adıyaman’a çağıran sağlıkçıya polis gönderildi

Adıyaman’daki Habertürk yayınında “Cumhurbaşkanı buraya gelsin. Gelsin bakalım yüzü yetiyor mu?” diye isyan eden sağlık çalışanının evine polis gönderildiği belirtiliyor.

Dünya İçin İtfaiyeciler’den Rodriguez: 4., 5. günde iş makineleri enkaza girdi

İspanya’dan gelen arama kurtarma ekibi Dünya İçin İtfaiyeciler’den Jair Pereira Rodriguez, yaşadıklarını anlattı: İş makineleri enkaz altındaki insanlara zarar veriyor…

Deprem bölgesinde salgın riski artıyor, kentler terk ediliyor

Adıyaman’daki mezarlığın kepçe operatörü: Bir seferinde 150 kişiyi gömdük, uyuyamıyorum..

Erdoğan bina standardı ve denetimle övündü

AFAD Merkez Binası’nda yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Erdoğan, “Yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve denetimi konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi gösteriyor’ dedi.

Erdoğan ‘Yıkılan binalar 99 öncesi’ dedi, Prof. Sucuoğlu’ndan yanıt geldi: Elimizdeki rakamlar böyle söylemiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın depremde yıkılan binaların yüzde 98’inin 1999 öncesi binalar olduğunu söylemesine ODTÜ’lü akademisyen Sucuoğlu cevap verdi: Sokakta gezerek saysanız tutmaz bu rakam.

Lütfü Savaş: Belediyenin suçu varsa yargılayın

Depremlerde büyük can ve mal kaybına uğrayan Hatay’ın belediye başkanı Lütfü Savaş, yıkımda herkesin sorumluluğu olduğunu belirterek, ‘imar affı’nı eleştirdi. Savaş, yönettiği belediyenin ‘suçu varsa’ yargılanması gerektiğini söyledi.

‘Delil karartma’ kuşkusu giderilemiyor: Hatay’da enkazdaki evraka yer bulunamadı

Hatay’da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı müdürlüğün yerleşkesindeki enkazda ve ağır hasarlı binada bulunan belgeler hala tam anlamıyla güvenli yere alınmadı.

Hatay Valisi hakkında ‘suç delillerini yok etme’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

Hatay Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binası için acil yıkım kararı alınmasıyla ilgili Hatay Valisi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hatay İl Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Rektörler mesaiye zorluyor: Depremin yaşatmadığı acıyı yaşatıyorsunuz

Deprem bölgesindeki üniversitelerde çalışanların mesaiye çağırıldığı ortaya çıktı. Depremlerden etkilenen çalışanlar ise rektörlere ve üniversitelere tepki gösterdi.

Türkiye’de deprem davaları ikinci bir enkaz

Türkiye’de görülen deprem davalarında cezasızlık hakim. Yüzlerce kişinin ölümüne neden olanlar en fazla 18 yıl hapis cezası alıp birkaç yıl yattıktan sonra tahliye oluyor. Kamu görevlilerine yönelik soruşturmalardan da sonuç alınamıyor.

Çinli görevliyi ‘zorla’ Müslüman yapmışlar

TRT dahil iktidar yanlısı medyanın, depremden sonra Türkiye’ye gelen Çinli bir arama kurtarma görevlisinin Müslümanlığa geçtiği yolundaki haberi kurmaca çıktı. Görevliyi elinde Kuran’la gösteren görsel de fotoşoplanmış.

ATV’nin Kaynarca ve İmirzalıoğlu ‘Ahbap’ ambargosuna Haluk Levent’ten yanıt: Benim yüzümden oldu

Ahbap’a destek veren Oktay Kaynarca ve Kenan İmirzalıoğlu’na, ATV yöneticileri tarafından “ortak yayın” ambargosu uygulandı. Haluk Levent yöneticilere seslendi: İzin verin yarın TV’de Afad için tüm sanatçılarla biz de para toplayalım.

Demirtaş’tan destek veren ülkelere teşekkür:

Ne kadar “düşman” varsa bir sabah ansızın yardıma geldiler

Osman Kavala’dan deprem mesajı: Gönüllüler arasında olamamaktan üzüntü duyuyorum

Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, bölgedeki depremzedelerle dayanışma mesajını gönderen iş insanı Osman Kavala, dayanışma gönüllüleri arasında olamamaktan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Futbolcu Umut Nayir: Rant çarkınızda bir ülkenin geleceğini karanlığa sürüklediniz

Maraş merkezli depremlerde yaşanan can kayıplarına tepki gösteren Umut Nayir, “İktidarından muhalefetine kendi rant çarkınızda bir ülkenin geleceğini karanlığa sürüklediniz” dedi.

Davutoğlu: Seçim erteleme senaryoları ile sivil bir darbeye kalkışmayın

TBB Başkanı Sağkan: Anayasa’da seçimlerle ilgili hüküm açık

TBB Başkanı Erinç Sağkan, Anayasa’da seçimlerle ilgili hükmün açık olduğuna dikkat çekerek, seçimlerin ertelenmeyeceğini belirtti. Sağkan, “Yüksek Seçim Kurulunun bir seçimi ertelemek yönünde bir yetkisi yoktur” dedi.

Kaboğlu: 18 Haziran bir Anayasal hükümlülüktür

Maraş depremi sonrası başlayan seçim tartışmasını değerlendiren Prof. İbrahim Kaboğlu, “Anayasa yürürlükte olduğu sürece buna göre karar almalıyız. 18 Haziran bir Anayasal hükümlülüktür” dedi.

İYİ Parti: Seçimlerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğini düşünüyoruz

Destici: Elbette ki seçimler yapılacaktır ama…

BBP lideri Mustafa Destici, “Elbette ki seçimler yapılacaktır ama şartlar değerlendirildikten sonra oturup karar verilir. Şu anda seçim düşünecek durumda değiliz” dedi.

Seçim ertelenir mi?: İktidar seçenekleri tartışıyor, karar için zaman lazım

Depremin ardından siyaset gündeminde yaklaşan seçimlerin akıbeti de tartışma konusu oldu. Kulislerde seçimin ertelenmesi için YSK’yi işaret eden de Meclis’te uzlaşma aranmalı diyen de var.

Prof. Dr. Naci Görür açıkladı: Olası İstanbul depreminde 500 bin kişi ölümle burun buruna

İstanbul’da talep patladı: Betonun içinden gazete, tahta ve köpük çıkıyor

Maraş depremi sonrasında İstanbul’da zemin laboratuvarlarına başvurular yüzde 90 arttı. İncelenen bazı beton numunelerinde gazete kupürü, strafor köpük, tahta gibi malzemelere rastladı.

Haseki Kardiyoloji Enstitüsü Hastanesi hasta kabulünü durdurdu: ‘Binalar güvenli değil’

İstanbul Haseki Kardiyoloji Enstitüsü Hastanesi’nde hasta kabulü durduruldu. Yapılan açıklamada “Binalarda yapılan fiziki incelemede binaların güvenli olmadığı tespit edildi” denildi.

Saldırıda bombayı bırakanın savcılık ifadesindeki ‘ÖSO’ detayı iddianamede yer almadı

İstiklal saldırısının iddianamesi hazırlandı. Saldırıda bombayı bırakan Ahlam Albashir’in savcılık ifadesinde söylediği ‘ÖSO’ detayı iddianamede yer almadığı ortaya çıktı.

Hablemitoğlu cinayeti zanlısı Bozkır: Gizli tanıklık vadedildi, sanık oldum

Necip Hablemitoğlu suikastine davanın ilk duruşması Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuklu sanıklardan Gökhan Nuri Bozkır ifadesinde, “Verdiğim ifade yanlış; Hablemitoğlu cinayeti aydınlatılsın diye böyle söyledim” dedi.

AYM, CHP’nin Sansür Yasası başvurusunun ilk incelemesini yarın yapacak

15 ŞUBAT’IN YILDÖNÜMÜ

Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı raporu

Asrın Hukuk Bürosu, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ilişkin 2022 yılı raporunu açıklayarak, bu yılın mutlak iletişimsizlik yılı olduğunu söyledi.

EKONOMİ

Dr. İlhan Döğüş: Depremin ekonomiye olası etkileri üzerine

Daralmanın büyüklüğüne bağlı olarak batacak firma sayısı ve dolayısıyla işini kaybedecek insanların sayısı, yoksulluğu ve dolayısıyla enflasyonu da artıracaktır. Devlet kadük kalırsa ekonomik maliyetin 84 milyar doların üzerinde olmasını bekliyorum.

Deprem bölgesinin fırsatçıları: Hayvanları yarı fiyatına almaya çalışıyorlar

Depremden etkilenen Maraş’ın köylerindeki depremzedeler hayvanlarını satmak istedi. Bazı fırsatçılar depremden sağ kurtulan hayvanları yarı fiyatına almaya çalıştı.

Bahadır Özgür: Demir çelikçilere ‘acele’ yazı gitmiş

Gazeteci Bahadır Özgür sosyal medya hesabından, Kabine Toplantısı sırasında Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’ne gönderilen “Çok Acele-Saatli” ibareli resmi yazıyı paylaştı. Özgür, “Kentlerin yeniden inşasının bu iktidarın eline kalması çok ürkütücü” dedi.

İki gün kapanmayan borsada depremzedenin kaybı 5,4 milyar lira

Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından 3 gün kapanmayan, sonrasında ise çarşamba günkü alım satımları iptal edilen Borsa İstanbul’da işlemlerin geçerli olduğu iki günde, deprem bölgesindeki 10 ildeki 381 bin yatırımcının 5,4 milyar lira kaybı oluştu.

Borsadaki ‘deprem rallisi’ne yabancılar da koştu

ABD’de işlem gören iShares MSCI Turkey borsa yatırım fonu (ETF), BIST 100 endeksine paralel şekilde yüzde 9’un üzerinde yükseldi.

Fon, ABD piyasasında Türk hisseleri için şemsiye yatırım fonu işlevi (ETF) görüyor.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle geçen hafta çarşamba gününden itibaren işlemlerin durdurulduğu Borsa İstanbul’da düzenlemeler sonrası şirketler hisse geri alım kuyruğuna girdi.

Deprem bölgesinde krediyle ev alanların durumu ne olacak?

Maraş merkezli deprem, 10 ilde yıkımlara neden oldu. Banka kredisiyle ev alanların durumunun ne olacağı sorusu gündeme geldi. Sigortalı olduğu için bu kişilerin kredi ödemelerine gerek kalmayacak.

İş Bankası, depremde hayatını kaybedenlerin kredi borçlarını silecek; AFAD’a 1 milyar TL bağış yapılacak

2023-2024 ve 2024-2025 yılı eğitim dönemlerinde Darüşşafaka’da okumaya hak kazananların hayatları boyunca tüm eğitim masrafları, İş Bankası tarafından karşılanacak

Merkezi yönetim bütçesi 2022 yılı Ocak ayında 30 milyar 44 milyon TL fazla vermişken 2023 yılı Ocak ayında 32 milyar 243 milyon TL açık verdi

Deprem nedeniyle getirilen ve deprem vergisi olarak bilinen özel iletişim vergisinden 2023 Ocak ayında 1 milyar 93 milyon TL tahsil edilmiş. Ocak ayında tahsil edilen bu tutar neredeyse Ahbap Derneğinin topladığı bağış kadardır. Toplanan bu tutar bir vergi olduğu için doğrudan hazineye gelir yazılacak ve 5018 sayılı Kanun m.13/g uyarınca da doğrudan deprem için harcanamayacaktır

Dolar rekor kırdı: 19 liranın üzerini gördü

Dolar 18,8440 liradan, Euro 20,1920 liradan güne başladı. Sabah saatlerinde 19.30370 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kıran dolar/TL, yeniden 18,84 seviyesine çekildi.

DIŞ POLİTİKA

BM yardımları, depremlerin vurduğu Suriye’ye ulaşmaya başladı

BM, Maraş merkezli depremlerden etkilenen kuzeybatı Suriye’ye Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden 11 tır insani yardım gönderdi. Yardımlar Bab es Selam Sınır Kapısı’ndan bölgeye giriş yaptı.

NATO, Türkiye’ye 1000 konteyner gönderiyor

NATO’nun Maraş merkezli depremlerden etkilenenlerin barınması için Türkiye’ye göndereceği 1000 konteynerin ilk bölümünün nakliyesi gelecek hafta yapılacak.

Taliban topladığı yardımları poşetle Türkiye Büyükelçisi’ne iletti

Maraş depremlerinin ardından Türkiye ve Suriye’ye yardım yapacağını duyuran ülkelerden biri de Afganistan’dı. Taliban’a bağlı Afganistan Kızılayı’nca paylaşılan görsellerde söz konusu yardımın poşet içinde iletilmesi dikkat çekti.

Çavuşoğlu: Ermenistan zor günümüzde dayanışma elini uzattı

“Canla başla çalıştılar, bunu yaparken ne kadar mutlu olduklarını gördük”

30 yıl sonra gelen doğrulama: Adli tıpçılar, Şilili şair Pablo Neruda’nın zehirlendiğini tespit etti

Adlı tip uzmanları, on yıllar süren çalışmaların ardından Şili’nin en önemli şairlerinden Nobel Edebiyat Ödüllü Pablo Naruda’nın güçlü bir toksinle zehirlendiği sonucuna vardı ve yıllardır ortaya atılan iddiaları doğruladı.

Resmi kayıtlara göre Neruda, askeri darbe demokratik olarak seçilmiş sosyalist arkadaşı Devlet Başkanı Salvador Allende’yi devirdikten 12 gün sonra, 23 Eylül 1973’te prostat kanseri ve malnütrisyon nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak birçok kişi, Neruda’nın  askeri darbeden sonra kurulan Augusto Pinochet diktatörlüğüne olan muhalefeti nedeniyle öldürüldüğünü savunuyordu.

Önerilen video, söyleşi ve makaleler

Prof. Dr. Bozarslan: Avrupa Paris katliamlarını aydınlatmaktan neden korkuyor?

Paris’teki katliamlarının üzerine gidilmediğini söyleyen Prof. Dr. Hamit Bozarslan, “Belki de Türkiye’den korkuluyor, çünkü Türkiye’nin şu an Avrupa da paramiliter güçleri var. Türkiye’nin bir terör yaratma kapasitesi var. Bundan mı korkuluyor?” diye sordu.

Küresel ekonomi ne iyimser ne kötümser, bekleyip görmeyi tercih ediyor (Mühdan Sağlam)

Küresel ekonomi ve enerji piyasasında bu hafta önemli gelişmeler, toplantılar art arda yaşandı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2023’teki ilk toplantısı, OPEC +’ın Nisan ayına kadar piyasaya dönük beklentilerini şekillendiren toplantı ve İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen haberler 2023’teki ekonomi ve enerji piyasalarının seyri konusunda fikir verebilir.

1999’dan 2023’e “devletin çöküşü”  (Murat Sabuncu)

Gün yardımlaşma, bir arada olma, yaraları sarma günü… Hiç şüphesiz… Ama olanları konuşma, sorma, sorgulama günü de aynı zamanda…

Dünya çıkmaza girerken Türkiye seçime gidiyor (Osman Ulagay)

Türkiye seçime giderken dünyanın derin bir çıkmaza doğru sürüklenmekte olduğunu gösteren gelişmeler de birbirini izliyor.

Afet Uzmanı Kaptan: AFAD tek bir kişinin talimatıyla yönetilemez

1999 Düzce Depremi’nde yardım ekiplerinin “Sesimi duyan var mı?” cümlesinin yerini bugün, yardım bekleyenlerden gelen “Biz enkaz altındayız bizi kurtarın” cümlesi aldı. Afet Uzmanı Kaptan, “1999 depreminden bugüne tek bir hazırlık yok” diyor.

Devlet ve deprem  (Ümit Kıvanç)

Devlet yetkilileri, şu anda çok önemli rol oynayabilecek birçok kuruluşa güvenilemediği için kapasite kaybedildiği gerçeğini görerek güven sağlama adımları atmalıdır. Ayrım gözetilmediğine, gözetilmeyeceğine ve bütün imkânların seferber edildiğine vatandaşı ikna etmelidir. Onlar anlamaz, kabul etmez, ama sivil yardım kapasitesi hayatîdir. Psikolojik etkisi de farklı ve derindir. Yardıma koşanları caydırmamalılar.

Milletiniz müsterih değil sayın Bakan (Çiğdem Toker)

Kibire, hiyerarşik korkuya, inisiyatifsizliğe, muhalefet nefretine yenilmeden düzgün ve etkili çalıştırılacak bir devlet organizasyonu sayesinde acılarımız daha az olabilirdi. Bu mümkündü. Kibire, hiyerarşik korkuya, inisiyatif alamayışa, muhalefet nefretine yenilen partili devlet organizasyonu sonucu, kurtarılması mümkün olabilecek vatandaşlar, enkaz altında, dondurucu kış koşullarında can verdi.

Fehim Taştekin: Kötülük sınırın üstüne de altına da yetiyor

Prof. Dr. Cenk Yaltırak: Türkiye’nin deprem haritaları da senaryoları da yanlış

Hakan Aksay yorumladı: Rusya’da Erdoğan’ın depremden güçlenerek çıkacağı görüşü yaygın

Dr. İlhan Döğüş: Depremin ekonomiye olası etkileri üzerine

Daralmanın büyüklüğüne bağlı olarak batacak firma sayısı ve dolayısıyla işini kaybedecek insanların sayısı, yoksulluğu ve dolayısıyla enflasyonu da artıracaktır. Devlet kadük kalırsa ekonomik maliyetin 84 milyar doların üzerinde olmasını bekliyorum.

Enkazı ranta dönüştürmek (Çiğdem Toker)

Afeti başka birçok açıdan daha fırsat olarak görenler olacaktır. İzlediğimiz haberlerde yapılan açıklamalarda enkazların kaldırılması konusunda telaşlı aceleci bir tutum görüyoruz. Deprem enkazı molozlardan ibaret değildir