2 Haziran 2019

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu’ndan Aslan: “Kayyumun Diyarbakır’a Bıraktığı Borç 1 Milyar TL’yi Aştı”

Galatasaray’da Pilav Günü: “Barış Akademisyenlerine Özgürlük”

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Biz gerektiğinde hatalarımızı eksiklerimizi düzeltmeyi bilir, siyaseten tövbe etmeyi de başarırız. ” diye konuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve AKP Sinop eski milletvekili Mehmet Ersoy sosyal medya paylaşımında, “Bir Yunan’ın İstanbul’a Başkan olmasıyla ekonomimiz de düzelmez ayrıca” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Hakurk bölgesinde düzenlenen Pençe Harekatı’nda 5 PKK’lı teröristin daha etkisiz hale getirildiğini ve harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının 27 olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var.” dedi.

Çocuk “hafızlar” için yeni bir adım atan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Diyanet ile protokol imzalayarak, kendi sorumluluğundaki alanları terk etme çalışmalarına hız verdi. MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, “hafızlık projesi” için hazırladığı sunumda, “Yaş grubunun 11-13 olması Kuran hıfzı için daha uygundur. Kız çocuklarının bu devrede hafızlık yapmaları daha kolaydır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddiasıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi.

Yıldırım: İmamoğlu ile karşılıklı yayına çıkma konusunda prensip olarak tamam dedik

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Konya’da katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada, yeni parti mesajları vererek, “Ülkemizin yeni bir vizyona ihtiyacı var. Yeni bir davranışa, yeni bir duruşa, yeni bir hale kavuşmadıkça bize intikal eden emaneti, gelecek nesillere hakkıyla teslim edemeyiz.” dedi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail’in Suriye’ye füze saldırılarında bulunduğunu; saldırıda 3 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ‘İranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazırız’ açıklamasına yanıt verdi. Musevi, “Gizli hedeflerin yeni açıklamalar ve kelime oyunları üzerinden dile getirilmesi İran için bir ölçüt değildir. ABD’nin eylemlerinin ve yaklaşımının genel olarak değişmesi İran için ölçüttür” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarihine ilk kadın başkan yardımcısı olarak geçen Prof. Dr. Huriye Martı, göreve geldiğinde ön yargılardan kaynaklanan bazı olumsuz tepkiler aldığını söyledi. Martı, “Toplumdaki cinsiyetçi ön yargıları kırmak istiyoruz. Irkçılık ne kadar zehirliyse, ne kadar bölücü, parçalayıcı ve ne kadar toplumu yıpratıcı ise, cinsiyetçiliğin de aynı şekilde toplum için ‘zehirli bir ok’ olduğunu anlatmaya çalışmak istiyoruz” dedi.

Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara Barosu tarafından açılan dava sonucu, Ankara Valiliği’nin “Türkiye’den LGBTİ+Kısa Filmler Seçkisi” etkinliğine ilişkin yasak kararını iptal etti. Valilik tarafından gösterilen “terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içinde olduğuna yönelik istihbari bilgiler olduğu” gerekçesinin “Birkaç kişinin şikâyeti olduğu hatta bu şikâyetlerden birinin Malatya’da oturduğu” ortaya çıktı.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü ve flamingo cenneti olan Tuz Gölü, giderek küçülüyor.

3 Haziran

Urfa Barosu, Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili Mahallesi’nde gözaltına alınanlara yönelik açıkladığı raporunda “Gözaltına alınan birçok mağdur cinsel işkenceye maruz kaldı” dedi.

YSK’nın Seçim Kurulu Kararına AKP’den İtiraz

İstanbul’un 15 Asırlık Afet Bilançosu Kitaplaştırıldı

Dünya Çevre Günü nedeniyle, basın açıklaması yayımlayan WWF-Türkiye ve Greenpeace, ülkelerdeki hava kirliliğinin boyutlarına dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’a yapılan hava harekatında en az 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca Kuzey Irak’ta devam eden Pençe Operasyonu’nda bir teröristin daha etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Böylece harekatın başından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 28 oldu.

ByLock’u yazan ekipte yer alan eski TÜBİTAK personeli Mesut Yılmazer, tartışmalı bir kararla tahliye edildikten sonra firar etti. Aynı zamanda “kaymakamlar imamı” olduğu belirtilen Yılmazer, 19 Mart 2019’da Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edildi. Başsavcılık 3 gün sonra karara itiraz ederek yakalama kararı çıkarttı. Ancak kayıplara karışan Yılmazer’in önce Yunanistan’a ardından Almanya’ya kaçtığı belirlendi.

Sabah saatlerinde gözaltına alınan gazeteci Nurcan Baysal serbest bırakıldı.

Demirören Medya Grubu bünyesindeki tüm markaların İdari İşler Direktörü olan Ercüment Çakır, görevden alındı.

AKP, YSK’nın soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkan ve müdürlerinin 23 Haziran seçimlerinde görev yapması kararına itiraz edecek.

Milli Savunma Bakanlığı, Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekatı’na ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Terör örgütünün sözde liderleri tarafından kullanılan 6 odalı ve 500 metre uzunluğundaki mağara imha edildi.” denildi.

Tüketici fiyatları Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 0.95 yükseldi, yıllık enflasyon yüzde 18.71.

Gıda enflasyonu yüzde 28.44 ile zirvede

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi mayısta TL’deki değer kaybının etkisiyle 45.3’e geriledi.

2002-2018 arası Türkiye’de tarım alanı büyüklüğü 3.3 milyon hektar düştü. Çiftçi sayısı da 661 bin kişi azaldı.

Gıda enflasyonu yüzde 28.44 ile zirvede

4 Haziran

Anamur Belediyesi Kaplumbağa Yumurtalarının Üzerini Toprakla Kapladı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na atanan eski bakan Cemil Çiçek sessizliğini bozdu. Çiçek, “Türkiye’de şu anda tam 81 siyasi parti var. 82’ncisi ne işe yarayacak. Şu anda var olan siyasi partilerden nesi farklı olacak? Sadece bir kişiye ya da bir fikre karşı olduğunuz için bir parti kurulur mu?” diye konuştu.

Ünlü sanatçı Alpay konser sırasında “Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen insanlara gelsin” deyince ihbar üzerinde hakkında soruşturma başlatıldı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile yapacağı ortak canlı yayına ilişkin, “İnşallah ortak canlı yayın için bayramdan hemen sonra bir temas gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “İnşallah bayramdan sonra eylem planımızı açıklayacağız ve ilk etapta 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini aynı anda başlatmak suretiyle, tarihi alanların, riskli alanların dönüşümünü aynı anda başlatmış olacağız” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayramlaşmak için geldiği Trabzon’da protesto ile karşılandı. Havalimanına Ekrem İmamoğlu’nu karşılamak için gelen Trabzonlular Soylu’ya “Her şey çok güzel olacak” sloganları ile tepki gösterdi.Ekrem İmamoğlu’na memleketi Trabzon’da sevgi seli

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere’ye düzenlediği resmi zyaret dün protesto gösterileri eşliğinde başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını, “ABD’ye seyahat etmeleri halinde gözaltına alınabilecekleri, sorgulanabilecekleri ve güvenlik güçlerinin kötü muamelesine uğrayabilecekleri” yönünde uyardı.

Başta gübre olmak üzere tarımdaki girdi maliyetleri cep yakıyor. Girdi maliyetlerindeki artış, bu yıl gübre kullanımını 6 milyon tondan 4 milyon tona düşürdü.

5 Haziran

İngiltere ziyareti sırasında ITV’ye konuşan ABD Başkanı Donald Trump, İran’dan ‘dünyadaki bir numaralı terörist ülke’ diye bahsederken, askeri seçenek ihtimaline “Her zaman böyle bir şans var” yanıtını verdi.

İklim kriziyle mücadele için çağrı yapan CHP’li Bakan, “İnsan eliyle ekosistemi bozuyor, canlı ve cansız doğayı katlediyoruz. Gerçek bir yaşam mücadelesi veriliyor. Bizim için asıl beka sorunu; küresel iklim krizidir” dedi.

Sudan’da Güvenlik Güçlerinin Müdahalesi Sonucu Ölenlerin Sayısı 60’a Yükseldi

Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın aileleri bayram görüşü için İmralı Cezaevi’ne gitti.

Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında yapılan araştırma, öğrencilerin cemaatlere ve dine bakışı ile ilgili ilginç veriler ortaya koydu. Araştırmaya göre, “din kavramı”, darbe girişiminin ardından öğrencilerde şüphe, nefret ve korku duygularını yaratırken, “cemaat” kavramına ilişkin ise şüphe ve nefret yüzde 85’i geçti. “Güven” ise yüzde 9’a kadar düştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında gözaltına alınıp tutuklanan 546 yargıç ve savcının dava başvurularını tek dosyada birleştirerek, Türk hükümetinden savunma istedi.

Hakkında terör soruşturması başlatılan Alpay: Devlet eleştirilmeli.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devrik başkanı Ekrem İmamoğlu, Washington Post gazetesi için, 31 Mart’taki seçimleri nasıl kazandığını ve 23 Haziran’daki seçimleri nasıl kazanacağını kaleme aldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul seçimiyle ilgili verdiği son karar tartışma konusu olurken; AKP’nin seçimden sonra yapacağı kapsamlı yasa değişikliklerinin başında seçim mevzuatı geliyor.

Fitch, 2019’da Türkiye ekonomisinin yüzde 1.9 küçüleceği yönündeki tahmin korudu.

ABD ve Çin arasında tırmanan ticaret savaşlarında son gerilim noktası adı pek de duyulmamış olan nadir toprak elementleri haline geldi. Küresel üretimin yüzde 80’ini Çin’in yaptığı ve sağlıktan savunma sanayiine birçok alanda kullanılan elementler konusunda ABD dışa bağımlılığı azaltmanın yollarını arıyor.

ABD yönetiminin, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin hemen ardından bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan’la hassas nükleer bilgileri paylaşma izni verdiği ortaya çıktı.

Çin, Sarı Deniz’de bulunan bir gemiden ilk kez uzaya roket fırlattı. Çinli yetkililer, yedi ayrı uydu taşıyan Long March 11 adlı roketin yerel saatle 12.06’de başarıyla fırlatıldığını açıkladı.

6 Haziran

ABD merkezli düşünce özgürlüğü kuruluşu Freedom House, 2019 Özgürlük ve Medya raporunu yayınladı. Raporun bu seneki başlığı, “Aşağıya Sarmal”.

AİHM Balyoz Davasını “Usülden” Reddetti

İmralı’da bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla şu mesajı iletti: “Bu ölümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mülkiyetinde bulunan 20’ye yakın gelir getiren taşınmazının AKP’li Esenler Belediyesi’ne devredilmesi gündemde.

Ordu Valiliği, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Ordu-Giresun Havalimanı’nda VIP salonuna alınmamasıyla ilgili açıklama yaptı.

AKP Erzurum Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi İbrahim Aydemir, Erzurum’da katıldığı bayramlaşma programında İmamoğlu hakkında “Bu adam İstanbul’da başarılı olursa Fatih Sultan Mehmet hanın yanına bu imansızların putlarını dikecek.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkede erken seçime gidilmesine ilişkin, “Avrupa seçimlerinin sonuçları, daha şimdiden vesayet rejiminin ve Brüksel’deki bazı aşırı muhafazakar çevrelerin siyasi tercih ve planlarımızı bozmak için iştahını kabarttı.” dedi.

AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, “İstiklal mücadelesini başlatırken daha savaş döneminde Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni toplayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da vardı, Lazistan mebusu da vardı” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Avrupa ve NATO’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Andrew Winternitz, Türkiye’nin S-400 alımının F-35 açısından “kabul edilemez riskler” taşıdığını iddia ederek, Ankara’nın bu alımı yapmamasını umduklarını söyledi.

47 milyar dolarlık krediyi ödemekte zorlanan enerji sektörü için fon hazırlanıyor. 7 yerli kömür, 5 HES, 8 doğalgaz santralı ile 2 elektrik dağıtım şirketinin kredilerinin geri ödemelerinde sorun yaşanıyor.

Marmaray için alınan milyonlarca Avro değerindeki tren setleri, gerekli uzunlukta ray-makas sistemi olmadığı için depoya kaldırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, “temizlik ve bakım” yapıldığı için kamu zararı oluşturmadığını iddia etti.

7 Haziran

Washington yönetiminin ABD’de F-35 savaş uçağı eğitimi alan Türk pilotlara yenilerinin eklenmemesi yönünde karar aldığı belirtildi. Haberde mevcut pilotların ise Arizona Luke Hava Üssü’ndeki eğitimlerinin süreceği ifade edildi.

Berat Albayrak: 3 ay sonra tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız

Yatağan’da köylüler yine ayakta… Termik santral işletmesinin Turgut’ta açmak istediği yeni kömür ocağına karşı cennet topraklarını korumak isteyenler tepkili… Santralın 4 köyü çölleştirdiği Yatağan’dan üreticiler Ankara’ya sesleniyor: Dozerleri tarlamıza sokmayacağız!

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei’yle ortaklığını bitirmesinin ardından bir başka hamle de sosyal medya devi Facebook’tan geldi.

İstanbul’un devrik Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ordu’da CHP’li vekille birlikte VIP salonuna alınmamasının yankıları sürerken vali dava açtı.

Kılıçdaroğlu, Ayşe öğretmen ile buluştu

İşsizlik Fonu nisan ayında 390 milyon lira açık verdi. Fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı. İşverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili oldu.

KOCAELİ’nin Çayırova ilçesinde, 4 işçinin yangında yaşamını yitirdiği tekstil fabrikasında soğutma çalışmaları sürdürülüyor. Yangınla ilgili soruşturma kapsamında, fabrika sahibi ve binayı kiralayan kişi gözaltına alındı.

Rusya ve ABD’ye ait savaş gemileri Pasifik Okyanusu’nun batısında çarpışmanın eşiğine geldi. İki ülke de olayla ilgili birbirlerini suçladı. TSİ 06:35’te yaşanan olayda Rusya ABD gemisinin kendilerine 50 metre yaklaştığını, ABD ise Rus gemisinin tehlikeli manevralarla 15 metre yakınlarına geldiğini açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı İran’ın en büyük petrokimya şirketi grubu PCC’nin de aralarında bulunduğu İran petrokimya sektörüne yönelik yaptırım kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”GKRY ve GKRY ile iş yapan uluslararası şirketler, Kıbrıs Türkleri’nin Ada’nın ortak sahibi olduğunu, Ada’nın petrol ve doğal gaz kaynakları üzerinde eşit hakları bulunduğunu görmezden gelerek hareket edemez” denildi.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh’in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemozov, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatına 2 ay içerisinde başlayacaklarını açıkladı.

12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’i, suları altında bırakması beklenen ve 50 yıllık ömre sahip olan Ilısu Barajı’nda 10 Haziran’da su tutulmaya başlanacak. Ekoloji hareketlerinin Hasankeyf’in sular altında kalmaması için yaptıkları çağrıya sanatçılardan ve aydınlardan destek geldi.

Trabzonspor’dan Fenerbahçe’ye şampiyonluk açıklaması: 2010–2011 şampiyonu Trabzonspor’dur!

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması dahil Türkiye’nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atılacak bir dizi adımı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a mektupla ilettiği bildirildi.

Doğa harikası Istranca Ormanları’nın kalbine kalker ocağı için süreç başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapan maden ocağında kalkerin dinamit patlatılarak sökülmesi planlanıyor.

Avrupa ülkelerinin, 2015’te yaşanan mülteci krizinin ardından aldığı sınır güvenliği önlemleriyle sığınmacı akınını büyük ölçüde durdurduğu ortaya çıktı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu nükleer güç santralinin ikinci ünitesinin yapımına yaz sonu, sonbahar başlarında başlamayı planladıklarını duyurdu.

8 Haziran

İstanbul’da tekrarlanacak büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri öncesinde yeni bir vaat açıklayan İmamoğlu, “Fikir projelerine harcanan 226 milyon TL ile yoksul vatandaşlarımız için 2 bine yakın sosyal konut üreteceğiz” dedi.

Fransa’da elektronik eşya, kıyafet ve bakım malzemeleri gibi gıda dışı ürünlerin imhası iki ila dört yıl içinde yasaklanacak. Yasa kapsamında geri dönüşüm zorunluluk oluyor.

AKP’li belediye, Bitlis’te bulunan Karşıyaka Mezarlığı’nın tabelasındaki Kürtçe yazıyı söktü. Tabelayı 2015 yılında yine bir AKP’li belediye asmıştı.

Binali Yıldırım’dan Kürtçe kursa ‘tereddütsüz’ destek

İstanbul Boğazı’nda yalı fiyatları 30 milyon lira ila 500 milyon TL arasında değişiyor. Katarlılar’a 150 milyon dolara satılan Şehzade Burhanettin Yalısı en pahalı mülk oldu.