20 Aralık

İÇ POLİTİKA

Kazdağları’nda Ciner’e de izin çıktı: 10 yıl açık ocak faaliyeti yapılacak

Ciner Grubu’na bağlı Park Teknik’in, Çanakkale Bayramiç’te kurmak istediği maden ocağına vize çıktı. Bakanlık, 10 Mart’ta aynı projenin ÇED sürecini sonlandırmıştı.

DEM Partili milletvekillerinden Bakanlığa COP 28 eleştirisi: Dubai’ye 1045 kişi gittiniz bir karar almadan geldiniz

DEM Partili Milletvekilleri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesinde Birleşmiş Milletler COP 28 İklim Zirvesi’ne katılan Bakanlığı eleştirdi.

Hrant Dink cinayetinde yeni iddianame: ‘Hepimiz Ermeniyiz’ sloganı ile hükümet hedef alınmış

Hrant Dink cinayetine ilişkin yeni bir iddianame düzenlendi. İddianame Dink ailesine tebliğ edilmeden ilk duruşma 5 Aralık’ta yapıldı. Bugün görülen duruşmada ise detaylar ortaya çıktı.

TÜSİAD’dan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tepki: Eğitim sisteminde tarikatlara yer olmamalı

TÜSİAD’dan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in sivil toplum kuruluşu olarak niteleyip protokol imzalamayı sürdüreceklerini duyurduğu cemaat ve tarikatlara ilişkin açıklama tepki geldi.

DIŞ POLİTİKA

Trump hakkında karar: ‘Başkanlık için uygun değil’

ABD’nin eski başkanı Trump’ın 6 Ocak Kongre baskınında ‘başkaldırı ve isyan’ suçunu işlediğine hükmeden Colorado Yüksek Mahkemesi, Trump’ın eyaletteki oy pusulalarında yer almamasına karar verdi.

AB’de göç anlaşması: ‘Daha fazla acıya sebep olacak’

Uluslararası Af Örgütü, AB kurumlarının bugün üzerinde uzlaşmaya vardığı Göç ve Sığınma Anlaşması’nın Avrupa’daki sığınmacı hukukunu on yıllarca geri götürdüğünü belirtti.

Polonya’da hükümet değişti, kamu yayıncısının yönetimi görevden alındı

İktidarın değiştiği Polonya’da milliyetçi PiS hükümetinin ‘propaganda aleti’ olmakla suçlanan kamu yayıncılarının yönetimi görevden alındı. Eski içişleri bakanı Kaminski’ye de hapis cezası verildi.

Fransa’da tartışmalı göç yasası kabul edildi, Sağlık Bakanı istifa etti

Fransa’da Sağlık Bakanı Aurelien Rousseau, mültecilere yapılan sağlık yardımlarının kaldırılması maddesi nedeniyle istifa etti.

Hollanda’da ‘Gazze’ için 8 bin ayakkabı bırakıldı

Hollanda’nın Rotterdam kentinde, Gazze’de katledilen çocuklar için düzenlenen etkinlikte meydana yaklaşık 8 bin çift çocuk ayakkabısı bırakıldı.

21 Aralık

İÇ POLİTİKA

Maraş Katliamı’nın yıl dönümünde protesto: Unutmadık, unutturmayacağız

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir bileşenleri, Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı ve katliamda sorumluluğu olanları protesto etti.

Ali Yerlikaya duyurdu: 1 ton 156 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

Uyuşturucu imal eden ve satanlara yönelik 47 ilde düzenlenen Narkogüç-40 operasyonunda 1 ton 156 kilogram uyuşturucu ele geçirildi, 376 şüpheli yakalandı.

Batman’da Şeyh Said açıklaması: Zimanê xwe yên qirêj ji nirxên me vekişînin

Batman Emek ve Demokrasi Platformu, Şeyh Said’in hedef alınmasına tepki gösterdi. Ramazan Bilmez, “Gerçek dışı açıklamaları kabul etmiyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi ‘yeniden yapılanıyor’: Fen-Edebiyat Fakültesi ikiye bölündü

Boğaziçi Üniversite Senatosu toplantısından Fen-Edebiyat Fakültesi’nin ikiye bölünmesi kararı çıktı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin yapılanmasında bir değişikliğe gidilmedi.

RTÜK’ten Kızıl Goncalar açıklaması: Şikayetler kayıt altına alındı

RTÜK, ilk bölümüyle gündem olan Kızıl Goncalar hakkında açıklama yaptı: Tüm şikayetler, söz konusu yayın kuruluşunun denetimi ile sorumlu üst kurul uzmanlarımız tarafından incelenmektedir.

AYM’nin Can Atalay kararı yerel mahkemeye ulaştı, karar bekleniyor

Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) ikinci kez hak ihlali kararı verilen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkındaki kısa karar İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

EKONOMİ

BDDK’dan yeni düzenleme: Kredi sınırı 5 milyona çıkarıldı

BDDK, bankalarca verilen kredilere ilişkin usul ve esasları düzenledi. Kredi işlemlerinde hesap durum belgesi istenecek ve kredi sınırı 2 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkarıldı.

CHP’li Ulaş Karasu: Bunun adı Hazinenin talan edilmesi

CHP’li Ulaş Karasu, ilk 6 ayda 387 milyar liralık ihalenin şirketlerin çağrıldığı, pazarlık usulü olarak bilinen 21/b yöntemiyle yapıldığını söyledi. Karasu, “Bunun adı Hazinenin talan edilmesi” dedi.

Deutsche Bank: Dolar 2024’te 36 lira olacak

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Wietoska, TCMB’nin seneye 4.çeyreğin başı itibariyle faiz indirimlerine başlayabileceğini öngördüklerini belirtti.

Merkez Bankası faiz artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan artırdı.

Merkez Bankası rezervlerinde yeni zirve

Merkez Bankası rezervleri, mayıs sonundan bu yana 44,1 milyar dolar artarak 142,5 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

DIŞ POLİTİKA

BM, İsrail’den Rimal’de infaz iddiasını derhal soruşturmasını istedi

Birleşmiş Milletler, Gazze’nin Rimal Mahallesi’nin 11 Filistinlinin katledildiği iddiasıyla ilgili rapor hazırladı ve İsrail’in soruşturma başlatmasını talep etti.

Beyaz Saray: Biden, Türkiye’ye F-16 satışına destek veriyor ama…

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Türkiye’ye F-16 satışına uzun süredir destek veren ABD Başkanı Biden için İsveç’in NATO üyeliğinin ‘kilit önemde’ olduğunu aktardı.

‘Instagram ve Facebook’ta Filistin yanlısı paylaşımlara sansür uygulanıyor’

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Instagram ve Facebook’ta Filistin’i destekleyen paylaşımların giderek daha fazla susturulduğunu bildirdi.

22 Aralık

İÇ POLİTİKA

Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör düştü

Cevizlibağ Atatürk KYK Kız Öğrenci Yurdunda asansör -1’e düştü. Asansörde bulunan öğrencilerin fenalaştığı belirtildi.

Diyarbakır’da sendikaya üye olan 60 işçi işten çıkarıldı

Diyarbakır’da sendikaya üye olan 60 tekstil işçisi işten çıkarıldı. TEKSİF, işten çıkarmanın yasal olmadığını ve yasal süreç başlatacağını duyurdu.

‘Bakur’ yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu: Hakikati savunmaktan geri durmayacağız

Çayan Demirel’le birlikte yönetmenliğini üstlendiği “Bakur” belgeseli nedeniyle hapis cezası alan Ertuğrul Mavioğlu, “Hakikati savunmaktan geri durmayacağız” dedi.

EKONOMİ

CHP’li Demir: Vergi sistemi düzeltilmezse kayıt dışılık artacak

Türkiye’deki vergi uygulamasının artan oranlı olmasını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, “Bu durum acilen düzeltilmez ise ticari hayatta kayıt dışılık riski artacak” dedi.

Bankalar depara kalktı: Mevduat faizleri yüzde 52’yi geçti

Merkez Bankası faiz artırımlarına devam ederken 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizleri yüzde 52.17’ye yükseldi. İhtiyaç kredilerine uygulanan ortalama faiz de yüzde 61.67 oldu

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de son durum: ‘Nüfusun yüzde 90’ından fazlası açlık çekiyor’

Oxfam, İsrail’in saldırılarında 20 bini aşkın kişinin öldüğü Gazze’de nüfusun yüzde 90’ından fazlasının açlık çektiğini bildirdi. BMGK’de Gazze’ye ilişkin karar tasarısının oylanması 4. kez ertelendi.

WSJ: Wagner lideri Prigojin’in suikastını Putin’in sağ kolu onayladı

ABD basınına yansıyan haberlere göre, haziranda ‘silahlı ayaklanma’ teşebbüsünde bulunan Wagner lideri Prigojin’in öldüğü uçak kazası eski Rus ajanı Patruşev’in onayladığı suikast planının parçasıydı.

Stoltenberg: Putin Ukrayna’yı kalıcı olarak kaybetti

Rusya’nın savaş hedeflerine ulaşmasının imkansız olduğunu savunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’da artık hiçbir zaman etki sahibi olamayacağını söyledi.

Fransa’dan Nijer’deki büyükelçiliğini kapatma kararı

Fransa basınına yansıyan haberlere göre, Fransa, askerlerin temmuz ayında yönetime el koyduğu Batı Afrika ülkesi Nijer’deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldı.

Milli Savunma Bakanlığı: Irak’ın kuzeyinde 6 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ta PKK’ye yönelik askeri harekatta yaşanan çatışmada 6 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BMGK, Gazze’ye yardımların erişimi için acil adım atılması talep edilen karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 4 kez ertelenen Gazze tasarısı kabul edildi. Tasarıdan çatışmalara ara verilmesi çağrısı çıkarıldı ve insani yardımlar için acil adım atılması çağrısı yapıldı.

23 Aralık

İÇ POLİTİKA

Kızıl Goncalar setinde güvenlik artırıldı

Yeni Şafak’ın ve iktidara yakın tarikatların hedefi haline gelen Kızıl Goncalar dizisine RTÜK inceleme başlattı. Dizi setinde güvenliğin artırıldığı öğrenildi.

Özel’den Yusuf Tekin’e tepki: Protokol yaptıkları, Ensar Vakfı’nda çocukları istismar edenlerdir

Meclis’te yaptığı konuşmada cemaat ve tarikatlara desteği sürdüreceklerini söyleyen Yusuf Tekin’e tepki gösteren Özgür Özel, Ensar Vakfı ve Aladağ yurt yangını hatırlattı, “İzin vermeyeceğiz” dedi.

‘İzmir Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu’ sonuç bildirgesi yayınlandı

İzmir’de düzenlenen “İzmir, Yerel Seçimler ve Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu” sonuç bildirgesi yayınlandı.

Özbudun: Cumhurbaşkanlığı sisteminin kazandırdığı hiçbir yenilik yok

Bütçe görüşmelerinde konuşan Gelecek Partisi Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Meclis’teki soruşturma mekanizmasını işlevsiz hale getirdiğini söyledi.

Direnişteki Özak Tekstil işçileri, EMEP kongresi için yola çıktı

Urfa’da 27 gündür direnişte olan Özak işçileri, Emek Partisi’nin yarın Ankara’da yapılacak olan kongresine katılmak üzere yola çıktılar.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek’ten vergi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devletin 2024 yılında 2,2 trilyon Türk lirası vergiden vazgeçtiğini söyledi. Yurt dışına yaptığı seyahatlerden bahseden Şimşek, “Kimseden para istemedim” dedi.

DIŞ POLİTİKA

BM yetkilisi: Gazze’de nüfusun dörtte biri açlıktan ölüyor

UNRWA yetkilisi Juliette Touma, İsrail ablukası ve saldırı altındaki Gazze’de insani kriz yaşandığını söyledi. Touma, “Gazze’deki mevcut durum ürpertici. Nüfusun dörtte biri açlıktan ölüyor” dedi.

Hamas, BMGK’nin Gazze’ye yardım girişiyle ilgili kararını yetersiz buldu

Hamas, İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye yardım girişi için adım atılmasına dair BMGK kararının yetersiz olduğunu belirtti.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü, komisyonda görüşülecek

TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye’nin onay vermesine dair kanunu, 26 Aralık’ta görüşecek.

Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi: Fesih kararı geçerli değil

Dağlık Karabağ’da tek taraflı ilan edilen yönetimin lideri, eylül ayında imzalanan fesih kararnamesinin geçerli olmadığını bildirdi.

Putin’e rakip olmuştu: ‘Duntsova’nın seçimlerde aday olması engellendi’

Rusya’da devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan Yekaterina Duntsova’nın başvurusunu görüşen Merkezi Seçim Komisyonu, oy birliği ile adaylığını reddetme kararı aldı.

Tutuklu Rus muhalif Navalni 17 gündür ‘kayıp’: ‘Zamanlaması tesadüf değil’

Rusya’nın eski enerji bakan yardımcısı Milov, Rusya’da mart ayındaki seçimlere ve Putin’in yeniden aday olduğuna işaret ederek Navalni’nin ‘kayıp’ olmasının tesadüf olmadığını savundu.

İran ve Mısır cumhurbaşkanları Gazze’yi görüştü: ‘Tüm imkanlar kullanılmalı’

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile telefonda görüşen İran Cumhurbaşkanı Reisi, İsrail’i durdurmak ve Filistinlileri desteklemek için tüm imkanları kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

İsrail’in Gazze’de öldürdüğü gazetecilerin sayısı 100’e çıktı

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıda Filistinli gazeteci Muhammed Ebu Huveydi hayatını kaybetti. 7 Ekim’den beri devam eden saldırılarda ölen gazeteci sayısı 100’e yükseldi.

24 Aralık

İÇ POLİTİKA

TBMM’de 4 partiden ortak bildiri: Terör hedefine ulaşamayacak

AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin TBMM grupları, PKK saldırılarında 12 askerin yaşamını yitirmesi nedeniyle ortak bildiri yayımladı.

Bakan Yerlikaya: 10 ilde operasyon, 58 mağara imha edildi

İçişleri Bakanı Yerlikaya, 10 ilde ‘KAHRAMANLAR’ operasyonlarında 58 mağara ve sığınağın imha edildiğini açıkladı.

‘Kızıl Goncalar’a mekan engeli: İzinleri iptal edildi

FOX TV’de yayınlanan ilk bölümünün ardından hedef gösterilen Kızıl Goncalar dizisinin iki mekan için aldığı izinler iptal edildi.

Üniversiteyi bırakanların sayısı 50 kentin nüfusunu geçti

Yükseköğretim Kalite Kurulu verilerine göre 2021 ve 2022’de üniversite bırakan öğrencilerin sayısı 728 bin 490’ı buldu.

Kırşehir’de iki jeotermal saha ihale edilecek

Kırşehir’de 4 bin 233 ve 609 hektarlık 2 jeotermal kaynak arama ruhsat sahası için İl Özel İdaresi tarafından ayrı ayrı ihaleye çıkıldı.

CHP’den ayrı bildiri: Ulusal yas ilan edilmeli

AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin TBMM gruplarının yayınladığı ortak bildiriye imza atmayan CHP Grubu ayrı bir bildiri yayınlayarak, bilgilendirme talep etti ve ulusal yas çağrısı yaptı.

İstanbul Barosu’ndan kentsel dönüşüm yasasının iptali için imza kampanyası

İstanbul Barosu, kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeler içeren yasa değişikliğinin iptali için imza kampanyası başlattı.

Direnişçi işçiler EMEP Kongresinde: Bugün yanımızda olmayanlar seçimde kapımızı çalmasın

EMEP’in “Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” şiarıyla düzenlediği 10. Kongresine direnişteki Özak Tekstil işçileri katıldı. İşçiler birlik ve örgütlü mücadele vurgusu yaptı.

Özgür Özel’den ‘bildiri’ açıklaması: Unutmamak için itiraz ediyoruz

Milli Savunma Bakanlığı’nın 12 askerin öldüğünü duyurmasının ardından CHP’nin ortak bildiriye imza atmamasına ilişkin konuşan CHP lideri Özel, “Biz artık burada yokuz” dedi.

Bakırhan: Sizi tekrar müzakereye ve demokratik çözüme davet ediyoruz

Pençe-Kilit Harekatı’nda hayatını kaybeden askerlerle ilgili açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Sizi diyaloga müzakereye Kürt sorunun demokratik çözümüne davet ediyoruz” dedi.

Davutoğlu: Müzakere ederek iktidarın adayına destek verebiliriz

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, “İlkesel olarak bütün partilerle konuşmaya hazırız” dedi. Yerel seçimlerde iktidarın “dürüst ve liyakat sahibi aday”larına da destek verebileceklerini söyledi.

DEM Parti kongresi sonrası çok sayıda gözaltı

DEM Parti Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi sonrası en az 30 genç gözaltına alındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç kongreyle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

25 Aralık

İÇ POLİTİKA

Yargıda Atalay krizi: ‘Anayasayı uygulamayanla anayasa yapılmaz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, Can Atalay’ın durumuna ilişkin “Yapay olarak çıkarılmış kriz son bulmalı” dedi, yeni anayasa çağrılarının bir parçası olmayacaklarını belirtti.

CHP lideri Özgür Özel’in katıldığı asker cenazesinde provokasyon girişimi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak’ın cenaze törenine katıldı. Bir grup, Özel aleyhine sloganlar attı.

Selahattin Demirtaş: Türk gencini -20 dereceye savaşa göndereceğinize İmralı’ya heyet gönderin

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobanê Davası’nda esasa ilişkin savunma yaptı. Duruşmaya yarın saat 10.00’da devam etmek üzere ara verildi.

Üniversitede ayakkabı gerilimi: Cumhurbaşkanı danışmanı da hedef aldı

Kadir Has Üniversitesi’nde bir akademisyenin mescitteki kişilerin ayakkabılarını kendi odasının önüne koymasına tepki gösterdiği video gündem oldu. Oktay Saral konuya dahil olunca inceleme başlatıldı.

CHP Sözcüsü Yücel: Cumhurbaşkanı’nın şehitlerimiz üzerinden ahkâm kesmesine tahammülümüz yok

Deniz Yücel, 12 askerin hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan ‘ortak bildiri’ tartışmasına ilişkin, “Ankara’da şehit cenazesi varken Meclis’te mangal partisi yapanlar bize bildiri dayatamaz” dedi.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek, basına kapalı toplantıda neler söyledi?

Mehmet Şimşek, iş ve finans temsilcileri ile bir araya geldi, faizden kira artırımına, enflasyondan Gabar’daki petrole kadar ekonomiyle ilgili soruları yanıtladı.

DIŞ POLİTİKA

İran’dan Pentagon’a ‘İHA saldırısı’ yanıtı: İddialar temelsiz

ABD Savunma Bakanlığı, İran’ın Hint Okyanusu’nda seyir halindeki kimyasal yüklü bir tankeri vurduğunu ileri sürdü. İran Dışişleri Bakanlığı, iddianın ‘temelsiz’ olduğu yanıtını verdi.

İsrail Magazi Mülteci Kampı’nı vurdu, 70 kişi öldü

İsrail ordusu Gazze’nin orta kesimindeki El-Magazi Mülteci Kampı’nda sivillerin yaşadığı evlere hava saldırısı düzenledi. En az 70 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 78 Filistinli hayatını kaybetti

İsa peygamberin doğduğuna inanılan Beytüllahim’de Gazze ile dayanışma için Noel kutlamaları iptal edildi. Ürdün, Gazze’de bir kilisede kalanlara paraşütle yardım malzemesi indirildiğini duyurdu.

Faşist siyasetçi Wilders’tan Türkiye’deki seçmenlere ‘laiklik’ çağrısı

Hollanda’da Özgürlük Partisi’nin lideri Wilders, “Laikliği ve Kemalizmi destekleyen Türk vatandaşlarının bir sonraki seçimleri kazanabilecek yeni bir lider seçmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki Hamas lideri Sinvar: İsrail 5 bin kayıp verdi

Gazze’deki Hamas lideri Yahya Sinvar, basına yaptığı açıklamada, Kassam Tugayları’nın Gazze’deki İsrail güçlerini yok ettiğini ve İsrail’e karşı zorlu bir savaş yürüttüğünü söyledi.

Rus muhalif Navalni, kutup bölgesinde bir hapishanede ‘bulundu’

Tutuklu Rus muhalif Navalni’nin sözcüsü Yarmysh, 19 gündür yeri bilinmeyen siyasetçinin ülkenin kuzeyinde, Moskova’ya yaklaşık 2 bin kilometre mesafede bir ceza kolonisine sevk edildiğini söyledi.

İsrail, Suriye’ye düzenlediği saldırıda Kasım Süleymani’nin yakın arkadaşını öldürdü

İsrail’in Suriye’ye düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları komutanlarından Razi Musavi’yi öldürdüğü belirtildi.

İsrail basını: ABD, 230 uçak ve 20 gemi dolusu silah gönderdi

ABD’nin, Gazze’ye saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’e silah yüklü 20 gemi ve 230 uçak gönderdiği öne sürüldü.

26 Aralık

İÇ POLİTİKA

Bakan Tunç açıkladı: Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu yurt dışında ifade verecek

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne yol açan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un yurtdışında ifade vereceğini belirtti.

SADAT’ın kurucularından Onat: Harp Okulu mülakatlarına katıldım, koordinatörlük yaptım

SADAT’ın kurucularından olan eski binbaşı Gürcan Onat, Harp Okulu mülakatlarına katıldığını ve koordinatörlük yaptığını söyledi.

Türkiye Petrolleri’nden SADAT’ın kurucusunun şirketine 11 milyonluk ihale

Türkiye Petrolleri’nin SADAT kurucularından Mehmet Naci Efe’nin şirketine, 11 milyon TL’lik güvenlik ihalesi verdiği ortaya çıktı.

Yılmaz Büyükerşen: Eskişehir İklim Zirvesi yol gösterici olacak

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ‘Eskişehir İklim Zirvesi’nin çok verimli geçtiğini ve yol gösterici olduğunu söyledi.

MEB’den geri adım: ‘Esat Oktay Yıldıran’ adı tasvip edilemeyecek bir hata

MEB, 12 Eylül işkencecilerinden Esat Oktay Yıldıran’ın adının İzmir’de bir okula verilmesiyle ilgili gelen tepkiler üzerine “tasvip edilemeyecek bir hata” açıklamasını yaptı.

Şırnak’ta Gabar Dağı bölgesi ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi

Şırnak Valiliği, Gabar Dağı bölgesinin, 27 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında ‘Geçici Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edildiğini duyurdu.

Veli Der’den Bakan Yusuf Tekin hakkında suç duyurusu

Öğrenci Veli Derneği, Yusuf Tekin’in Milli Eğitim Bakanı olmasının Türkiye için bir beka sorunu olduğunu ve Tekin hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

İsveç’in NATO’ya kabulüne ilişkin teklif komisyonda kabul edildi

İsveç’in NATO’ya kabulüne ilişkin teklif Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife AK Parti, MHP ve CHP ‘evet’ derken, İYİ Parti ve Saadet Partisi ‘hayır’ oyu kullandı.

Siirt’te 6 gün eylem yasağı ilan edildi

Siirt Valiliği, yıl başına kadar bütün miting, yürüyüş, basın açıklaması gibi eylemlerin yasaklandığını açıkladı.

EKONOMİ

Şimşek: Makrofinansal istikrarı sağlamanın yanında yapısal dönüşüme de büyük önem veriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Orta Vadeli Programımızda, makrofinansal istikrarı sağlamanın yanında yapısal dönüşüme de büyük önem veriyoruz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

BM yetkilisi, Gazze’de hastaneyi ziyaret etti: ‘Tam anlamıyla bir kıyım var’

OCHA yetkilisi Gemma Connell, El Aksa Hastanesi’ne ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarında azalma olmadığını söyledi.

ABD’nin Suriye’deki üssüne roket saldırısı

Suriye’nin Irak sınırına yakın bölgesindeki ABD üssüne roketlerle saldırı gerçekleştirildi.

Küba Devlet Başkanı Canel: Terörist İsrail’in gerçekleştirdiği soykırım, tüm insanlık için utanç vesilesi

İsrail’in Gazze Şeridi’nde süren saldırılarına tepki gösteren Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Filistin’e destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

27 Aralık

İÇ POLİTİKA

Yerel mahkeme AYM kararına yine uymadı: Atalay dosyası Yargıtay’a gönderildi

TİP Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmesi yönündeki Anayasa Mahkemesi kararını görüşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı yeniden Yargıtay’a gönderiyor.

Şeyh Said’in torununa ‘Türk bayrağı paylaşma’ cezası

Şeyh Said’in torunu Ruşen Fırat’a, Facebook’taki paylaşımları gerekçe gösterilerek 30 gün boyunca tüm sosyal medya hesaplarından Türk bayrağı paylaşma cezası verildi.

Demirtaş: Erdoğan Öcalan’ın mektubuna heyecanlanmış

Selahattin Demirtaş, Kobane Davası’nda esasa ilişkin savunmasına devam ediyor. Selahattin Demirtaş, çözüm süreci devam ederken, Sadullah Ergin’in Erdoğan hakkında söylediklerini anlattı.

Direnişteki Özak işçilerine mahkemeden eylem yasağı

Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı 27 Kasım’da başlattığı direniş 31. gününde sürüyor. İşçiler bugün de Urfa Organize Sanayi Bölgesi girişinde eylemdeydi. Özak Tekstil patronunun eylemler nedeniyle üretimin aksadığı şikayeti üzerine açılan dava bugün Urfa 2. İş Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, fabrika çevresindeki eylemlerin durdurulması için İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı 31 Ocak 2024’e erteledi.

İzmir’de asbestli gemi protestosu: Aliağa dünyanın çöplüğü değil

Orange Marine adlı Fransız şirkete ait asbest yüklü kablo döşeme gemisi Raymond Croze’un Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde sökülecek olmasına tepkiler sürüyor. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Demokrasi Meydanı’nda eylem yaptı. Eylemde, ‘Aliağa dünyanın çöplüğü olmayacak’, ‘Asbestli gemi istemiyoruz’, ‘Havana, suyuna, toprağına sahip çık’, ‘Susma haykır temiz çevre haktır’ sloganları atıldı.

Bakûr’un yönetmeni Çayan Demirel için 99 isimden çağrı

Demirel’in engeli sebebiyle cezaevinde yaşamını sürdürebilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilen çağrı metninde, yönetmenin durumunun tıbbi raporlarla da kesinleştiği belirtilerek “Çayan Demirel’in cezasının iptal edilmesi insani bir gerekliliktir” ifadesine yer verildi.

İşkencecinin adı okuldan kaldırıldı

İzmir’de bir okula, 12 Eylül Darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerle anılan Esat Oktay Yıldıran’ın isminin verilmesine gösterilen tepkiler sonuç verdi. Okulun adının değiştirilerek tekrar Belenbaşı İlkokulu yapıldığı öğrenildi.

Akşener, DEM Parti’yi hedef aldı: Bizim gözümüzde meşruiyeti yoktur

İYİ Parti lideri Akşener, isim vermeden DEM Parti’yi hedef aldı. DEM Parti’yi ‘terör sevici’ olmakla suçlayan Akşener, “Adı sürekli değişen, terörist başına duyduğu sevdası bir türlü değişmeyen sözde siyasi partinin siyasi meşruiyeti yoktur” dedi.

TİP, Çağlayan’da “Can Atalay’a derhal özgürlük” talebiyle oturma eylemi başlattı

TİP üyeleri İstanbul Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı. AYM’nin “hak ihlali” kararının net olduğu vurgulayan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Hemen Can Atalay’ın tahliyesine karar verin” dedi.

Sabahat Tuncel açlık grevine başlıyor

Tutuklu Kürt siyasetçi Sabahat Tuncel, Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve Kürt sorununa demokratik çözüm için yarın açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Açlık grevinin 31’inci günü: Öcalan’a özgürlük talebini haykırmaya devam edeceğiz

İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevi eylemi 31’inci gününe girdi.

EKONOMİ

Asgari ücret 17 bin 2 TL oldu

Bakan Vedat Işıkhan, 1 Ocak 2024 itibariyle asgari ücretin yüzde 49 zamla net 17 bin 2 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Borsada bir günde 435.5 bin yatırımcı, 520 milyar lira kaybedildi

Borsa İstanbul yılın son haftasında sert düşüşle başladı. Dün ise hisse senedi piyasalarında toparlanma çabaları hakimdi

Borsa İstanbul’da Gübretaş krizi: Şirket, Razı Petrokimya’nın yüzde 48,88’ine sahip

Hisseleri aralık ayında yüzde 60’a yakın değer kaybeden Gübretaş’ın Borsa İstanbul’da yarattığı kriz devam ediyor. Öte yandan şirketin sermaye artırımının reddedilmesine gerekçe olarak gösterilen Razi Petrokimya’nın yüzde 48,88 pay sahibi olduğunu açıklandı.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu: Kürtlere soykırım uygulayan Erdoğan ahlak dersi verecek son kişidir

Netanyahu, “Kürtlere soykırım uygulayan ve muhalif gazetecileri hapse atma konusunda rekoru elinde tutan Erdoğan, ahlak dersi verecek son kişidir” dedi.

İsrail, Gazze’de hastane önünü bombaladı: En az 18 ölü

İsrail’in Emel Hastanesi’nin önüne düzenlediği bombardımanda ilk belirlemelere göre 18 kişi öldü. Gazze’de çeşitli noktalara gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı var.

Rusya: Türkiye’de gaz merkezi projesi 2024’te hayata geçebilir

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasına yönelik projede yol haritasının yakın zamanda onaylanacağını söyledi. Novak, projenin hayata geçmesi için gelecek yıla işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Suriye’nin kuzeyindeki şiddete derhal son verilmeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Suriye’nin kuzeyinde sivilleri yaralayan, öldüren ve sivil altyapıya zarar veren son saldırılardan endişe duyuyoruz” dedi.

Efrîn’de patlama: 5 yaralı

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kentinde bomba yüklü motosikletin patlaması sonucu 5 kişi yaralandı. Patlama Eşrefiyê mahallesindeki Servîs sokakta meydana geldi. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

2023’te IŞİD’e ne oldu, Afrika’daki faaliyetleri örgüt hakkında neler anlatıyor?

Örgütün Mısır kolu bu yıl sessiz kaldı ve Libya ve Yemen’de faaliyet göstermeyen kollara katıldı. Bu arada, IŞİD’in Afganistan kolu da, geçen yıla kıyasla çok az sayıda saldırıyı üstlendi. Örgütün Afrika’daki kolları da daha az sayıda saldırıyı üstlendi. Bunun istisnası ise Sahel kolu. Örgütün bu kolu, Mali’nin doğusunda genişlerken, Nijer’de büyük saldırıları üstlendi ve propaganda faaliyetlerine odaklandı.

28 Aralık

İÇ POLİTİKA

Roboski Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı: Adalet istiyoruz

Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 34 kişi, katliamın yıl dönümünde mezarları başında anıldı. Anmada katliamın sorumlularının yargılanması istendi.

Can Atalay: Bir kırılma anındayız, ortak tutum almak tarihsel sorumluluk

AYM’nin hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay, “Bir kırılma anındayız. Demokrasiden yana olanların mutlaka ortak tutum alması tarihsel bir sorumluluktur” dedi

Ali Yerlikaya: 445 polis açığa alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, FETÖ soruşturması kapsamında 445 polisin açığa alındığını açıkladı.

Kobanê Davası’nda savunma yapan Selahattin Demirtaş: Şimdi devletin bir karar vermesi gerekiyor, Kürtler kararını verdi

Kobanê Davası’nda savunma yapan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Şimdi TC’nin bir karar vermesi gerekiyor artık. Kürtler kararını verdi. ‘Çözüm yöntemimiz budur’ dedi. Bütün Türkiye için lazım. TC de buna karşı beklentilerinde haklıdır. Şiddet olmayacak, savaş olmayacak diyor. Olmaması lazım tabii. Bunun yolu müzakere. Film nerede koptuysa oradan tekrar başlamak gerek. Türkiye’nin 81 kentinde de demokrasinin konuşulduğu bir yöntemin konuşulması gerek. Ne yapmayı düşünüyorsunuz?” ifadelerine yer verdi.

Can Atalay için birçok ilde eylem: Anayasa Mahkemesi kararı uygulanmalı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmemesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesinin dosyayı yeniden Yargıtaya göndermesi üzerine TİP, Kadıköy’de İskele Meydanı’nda eylem düzenledi. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi, UİD-DER, Halkevleri, Sol Parti, DEM Parti, Odak Dergisi, İşçi Demokrasisi Partisi de katıldı

İstanbul Barosundan AYM’nin Can Atalay kararını tanımayan hakimlere suç duyurusu

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Anayasa Mahkemesinin (AYM) TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki ikinci “hak ihlali” kararını da uygulamayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Cemaat kitaplarını öğrencilere dağıtan Ordu Fen Lisesi müdürü hakkında suç duyurusu

Ordu Eğitim-Sen, Ordu Fen Lisesi’nde öğrencilere Işık Cemaati’ne ait kitaplar ücretsiz dağıtılan Okul Müdürü Turgay Türkmen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Tarikatlar böyle istedi: RTÜK’ten FOX TV’ye ‘Kızıl Goncalar’ cezası

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, FOX TV, Halk TV, KRT, Sözcü Televizyonu, TELE1 ve TGRT’ye RTÜK tarafından idari para cezası verildiğini duyurdu. RTÜK, FOX TV’ye tarikatların hedef aldığı Kızıl Goncalar dizisi sebebiyle idari para cezasının yanı sıra iki kez program durdurma verdi. TELE1’e ise Yılmaz Güney’in tartışıldığı program sebebiyle “suçu ve suçluyu övme” suçlaması ile idari para cezası verildi.

‘2 yılda 728 bin öğrenci üniversiteyi bıraktı’

İzmir Tabip Odası, Türkiye’de gençlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için oda binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, Türkiye’de nüfusun toplam 85 milyon 279 bin 553 olduğunu, bunun 22 milyon 578 bin 378’ini çocukların oluşturduğunu belirtti.

EKONOMİ

Bahadır Özgür anlatıyor: Borsada soygun nasıl yapıldı?

2023’te halka arz furyasıyla yatırımcı sayısı katlanan Borsa İstanbul’da rüzgar tersine döndü, yüzbinlerce kişi borsadan çıktı. Gazeteci Bahadır Özgür, küçük yatırımcının nasıl soyulduğunu anlattı.

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması: Asgari ücret etkisiyle ocakta yükselecek

Merkez Bankası’nın para politikası özetlerinde ocak ayı enflasyonunun asgari ücretin de etkisiyle yükseleceği belirtildi.

Birleşik Metal-İş: Hakkımız verilmezse greve hazırız

Açıklamada konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Özkan Atar, asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu söyledi. “Fabrika yöneticisi patron diyor ki ‘asgari ücret 17 bin lira olduğu için biz bu fabrikaları kapatacağız.’ Siz bu ülkeyi yönetenlerle birlikte kendinize köle pazarı arıyorsanız buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Yardım uçağının Mısır’a inişine izin verilmedi: Gerekçe ‘Mahsa Jîna Emini’nin resmi

Yönetmen ve pilot Enrique Piñeyro’nun Gazze için insani yardım taşıyan uçağına, kuyruğunda bulunan Mahsa Jîna Emini ve Amir Nasr-Azadani’nin resimleri nedeniyle iniş izni verilmedi.

İsrail’den Erdoğan’a ‘Hitler’ resti: Büyükelçi geri dönmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘nankör’ diyerek seslenen İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “İsrail büyükelçisi geri dönmeyecek” ifadelerini kullandı.

Gazze’de öldürülen Filistinli sayısı en az 21 bin 320’ye çıktı, İsrail’in askeri kayıpları da artıyor

Gazze’yi yöneten Hamas’ın Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında son 24 saatte bütün ailelerin ortadan kaldırıldığı yaklaşık 20 katliam düzenlenmesi sonucu 210 Filistinlinin öldürüldüğünü, 360’ının yaralandığını duyurdu.

Hizbullah son iki günde rekor sayıda füze ve SİHA attı, İsrail ‘Hizbullah’ı kimse durdurmazsa biz yapacağız’ dedi

İran destekli Direniş Ekseni’nin Lübnan ayağını oluşturan Hizbullah ile İsrail arasında çatışmalar eşliğinde gerilim tırmandı. Dolayısıyla Gazze Savaşı’nın bölge geneline yayılabileceği endişesi arttı.

Arjantin işçi sınıfı, Adalet Sarayı önünde: Milei’nin işçi haklarını kaldıran kararnamesi anayasaya aykırılıktan iptal edilsin

Arjantin’de yeni Devlet Başkanı Javier Milei’nin “ekonomiye şok terapisine” karşı protesto dalgası yükseliyor. Dün başkent Buenos Aires’te sokağa dökülen binlerce kişi, Milei’nin 20 Aralık’ta imzaladığı ekonomiyi deregüle eden kararnamenin “anayasaya aykırı” ilan edilip iptali için yargıya çağrı yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten 2023 değerlendirmesi: “İnsanlık acı çekiyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2023’ün şiddet ve acı dolu geçtiğine işaret ederek, “İnsanlık acı çekiyor.” açıklamasında bulundu.

Şengal’de su kuyusuna SİHA saldırısı: 5 işçi yaşamını yitirdi

Şengal Özerk Yönetimi, Xanesor kasabasının Mezargeh bölgesine bağlı Kora Simoqya alanında su kuyusunda çalışan işçilerin kaldığı Türkiye’ye ait SİHA’larla 3 kez bombalandığını açıkladı. Saldırı sonucunda 5 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi de yaralandı. İşçilerin kimlik bilgilerine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

29 Aralık

İÇ POLİTİKA

Süper Kupa iptal edildi

Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa finali iptal edildi. Takımlar Türkiye’ye dönüş için hazırlığa başladı.

Son seçimi bilen anket şirketi: İmamoğlu, Murat Kurum’a 25 puan fark atıyor

Genel seçimlerde açıkladığı anket sonuçları ile sonuca en yakın tahminleri yapan Sonar Araştırma, İstanbul seçimleri ile ilgili anketini yayınladı. Ankete göre, İmamoğlu önde…

Gazeteci Furkan Karabay tutuklandı

Dava dosyasına girmiş sanık ifadesindeki iddiaları haberleştirdiği için gözaltına alınan gazeteci Furkan Karabay’a ‘dava dosyasına nasıl ulaştığı’ soruldu. Karabay mahkemeye sevk edilip tutuklandı.

YSK kararı: 31 Mart seçimlerinde KHK’li adaylar kabul edilmeyecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen kişilerin 31 Mart 2024 yerel seçimleri için belediye başkanlığı veya belediye meclis üyeliği adaylıklarının kabul edilmemesine karar verdi.

TİP’liler Can Atalay için açlık grevine başladı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ikinci kez hak ihlali kararı verdiği Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay’ın dosyasının Yargıtay’a gönderilmesini protesto eden TİP Adana İl Örgütü, Atalay’ın serbest bırakılması talebiyle Atatürk Parkı’nda basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

Kobanê Davası’nda konuşan Selahattin Demirtaş: Kürtler binlerce yıl sonra Anadolu coğrafyasında merkeze oynuyor

Beyanlarına kaldığı yerden devam eden Demirtaş, 13 Kasım 2012’de Mardin’de yaptığı bir konuşmasının mütalaada suç olarak lanse edildiğini paylaştı. Demirtaş, suçlama konusu yapılan konuşmasını Kürtçe yaptığını, içeriğinin açlık grevleri ile ilgili olduğunu ve açlık grevinde bulunan tutsakların talepleri arasında bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne vurgu yaptığını hatırlattı.

Galatasaray ve Fenerbahçe’den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi “Atatürk pankartı” ve “Atatürk tişörtü” krizi yaşandı. Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, Maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti. Süper Kupa maçının iptal olduğu açıklandı!

Sinan Ateş cinayeti dosyasındaki bilirkişi raporuna T24 ulaştı: Ateş’in adresini Ülkü Ocakları Başkanı istemiş!

Sinan Ateş cinayetinde tetikçiyi kaçırma iddiasıyla da suçlanan Tolgahan Demirbaş’ın telefonundan kurtarılan veriler, bilirkişi raporuyla soruşturma dosyasına girdi. Bilirkişi raporunda görseller eşliğinde değerlendirmesi yapılan telefon verileri, Ateş cinayeti öncesindeki çarpıcı yazışmaları ve aylar önce planlandığı anlaşılan suikastten önceki haberleşmeleri ortaya koyuyor

Mehmet Kasım Fırat: Şêx Seîd ismi üzerinden kirli bir plan yürütülüyor

Kayyım yönetimindeki Amed Büyükşehir Belediyesi, 6 Aralık’ta sanal medya hesabından, Farqîn (Silvan) yolunu Xarpet yoluna bağlayacak 12 kilometre uzunluğundaki Şeyh Said Bulvarı’nın yapım çalışmalarına başlandığını açıklamış, açıklamanın ardından ‘Şêx Seîd’ isminin kayyım yönetimi tarafından bulvara verildiği iddia edilmişti. Bunun üzerine kamuoyu gündeminde uzun süre boyunca Şêx Seîd tartışmaları sürdürülmüştü.

Özak direnişi tüm engellemelere rağmen devam ediyor

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bulunan Özak Tekstil’de, Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e geçen, işten atılan arkadaşlarının geri alınması ve BİRTEK-SEN’in tanınması talepleriyle mücadele eden işçilerin direnişi 33. günü devirdi.

Kromevye’de direniş 5. gününde | İskender Bayhan: 24 yaşında işçi 4 ayda hayatından bezdiriliyor

İstanbul Esenyurt ilçesinde faaliyet gösteren Kromevye fabrikasında çalışan Besra Demir ustabaşı tarafından ırk ve mezhep ayrımına maruz kaldığını buna ve artan baskılara karşı sendikaya üye olduğunun bunun üzerine işten atıldığını anlattı. 5 gündür fabrika önünde direnen Birleşik Metal-İş üyesi Demir, işe iade edilmeyi talep ediyor.

İlhan Uzgel: CHP, bundan sonra daha ön alıcı bir dış politika anlayışına sahip olacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, dış politikaya ilişkin değerlendirmesinde, “Şimdiye kadar eleştiriyle yetindik. Bundan sonra daha aktif, daha görünür, daha ön alıcı bir dış politika anlayışına sahip olacak CHP” açıklamasını yaptı.

EKONOMİ

Bakanlık açıkladı: 11 banka 2024’te piyasa yapıcı olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024’te 11 bankanın piyasa yapıcı olarak faaliyet göstermesinin uygun bulunduğunu açıkladı.

TL’de KKM resmen bitti

KKM’yle ilgili yeni düzenleme geldi. 1 Ocak’tan itibaren yeni hesap açılamayacak, döviz dönüşümlü KKM hesaplarıysa yenilenmeye devam edecek.

Net dış borç stoku 263,7 milyar dolar

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin brüt dış borç stoku 30 Eylül itibarıyla 482,6 milyar dolar, net dış borç stoku ise 263,7 milyar dolar oldu.

Dış ticarette 11 aylık bilanço: Açık 100 milyar dolara dayandı

Türkiye’nin dış ticaret açığı kasımda 5 milyar 918 milyon dolar oldu.Dış ticaret açığı, ocak-kasım döneminde yüzde 0,1 artışla 99 milyar 828 milyon dolardan 99 milyar 926 milyon dolara çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna: Rusya’nın hava saldırılarında en az 18 kişi hayatını kaybetti

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın aralarında başkent Kiev ve Polonya sınırındaki Lviv dahil bir dizi bölgeye füze ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlediğini iddia etti.

Hollanda: Rusya’yla savaşa hazırlıklı olmalıyız

Hollanda Kara Kuvvetleri Komutanı Wijnen, ülke basınına verdiği demeçte, “Hollanda’nın işler ters gittiğinde tüm toplumun hazır olması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Irak’ta kesin yerel seçim sonuçları açıklandı: Bağdat’ta ilk sıra değişti

Irak’ta kesin seçim sonuçları açıklandı. 18 Aralık’ta duyurulan ilk sonuçlara oranla nihai sonuçlarda değişiklikler oldu. Bağdat’ta Takaddüm Partisi ilk sırayı Kanun Devleti Koalisyonu’na bıraktı.

Irak’taki vilayet seçimleri: Kürt partileri Kerkük’te çoğunluğu kıl payı kaybetti

Irak’ta Kerkük gibi tartışmalı vilayetlerin de dahil olduğu seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun dün gece geç saatlerde açıkladığı resmi sonuçlara göre, 2005’ten beri ilk kez sandık kurulan Kerkük’te Kürt partileri beklenenin aksine çoğunluğu kazanamadı.

Hamas: Gazze’ye yabancı güçlerin konuşlanmasını kabul etmiyoruz

İsrail’in “Hamas yönetimini devirme” hedefini koyduğu savaşın sonrasında Gazze’nin nasıl yönetileceğine ilişkin tartışma sürerken, Hamas’ın Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan bölgeye yabancı güçlerin yerleştirilmesini kabul etmediklerini söyledi. Hamdan’ın, “Hamas’ın ve Filistinlilerin kimsenin vesayetine ihtiyacı yok, bunu da kabul etmiyor” dedi.

30 Aralık

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan Süper Kupa yorumu: Muhalefet partilerinin açıklamaları istismar siyasetinin yeni örnekleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin iptal edilen Süper Kupa finali hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Başsavcılık harekete geçti: T24’e ‘Sinan Ateş’ soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, T24’ün Sinan Ateş cinayeti soruşturmasına ilişkin yaptığı haberle ilgili soruşturma başlattı.

Tutuklu gazeteci Furkan Karabay: Namussuzlarla kalemimizle savaşmaya devam

Mahkeme, bir sanığın iddialarını haberleştirdiği için tutuklanan gazeteci Furkan Karabay, “Namuslular, namussuzlardan daha cesur olmadığı sürece hiçbir şey değişmez” dedi.

Levi’s Özak Tekstil’e ültimatom gönderdi… Türkmen: İşçiler yeni yıla direnişle, fabrikaya sendikalarıyla girecek

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) Özak Tekstil’de BİRTEK SEN üyesi 450 işçinin 27 Kasım’da başlattığı direniş sürüyor. 34 gündür devam eden direnişin ilk günlerinde kentte dört günlük eylem yasağı getirildi. Defalarca güvenlik güçlerinin sert müdahalelerine maruz kalan işçiler, saldırıya uğrayarak gözaltına alındı.

EKONOMİ

Harçlara yüzde 58,46 zam geldi: Pasaport, ehliyet, telefon…

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle 2024 yılında ödenecek harçlara yüzde 58,46 zam yapıldı.

Hekim göçü sürüyor: 2023 yılında 3 bin 25 kişi göç için başvurdu

Türk Tabipleri Birliği, yurt dışında çalışabilmek için iyi hal belgesine başvuran hekim sayılarını açıkladı. Şiddet ve kışkırtılmış sağlık politikaları karşısında yurt dışına çıkma kararı alan hekimlerin göçü sürüyor.

Hasta tutsağın infazı 3 kez yakıldı

Amed’in Bismil ilçesinde 2009 yılında yapılan ev baskınında gözaltına alınan Sudan Güven o dönem Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP) yürüttüğü faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Yargılandığı Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıl 3 ay hapis cezası alan Güven, infaz süresi olan 11 yıl 5 ay 23 gün olan infaz süresini 4 Mayıs 2023’te tamamladı. Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun “iyi halli olmadığı” yönündeki kararı gerekçe gösterilerek tahliyesi 3 kez engellenen Güven’in doktor muayenesinde kanser şüphesi olduğu tespit edildi. Cezaevi koşullarında kortizon tedavisi gören Güven’in durumu kritik bir hal alıyor.

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı: Yoksulluk sınırı 47 bin lirayı aştı

Türk-İş, Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) Aralık ayında 14 bin 431 TL’ye yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Ukrayna’nın Belgorod’a saldırısında 10 kişi hayatını kaybetti

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Ukrayna’nın Belgorod’a saldırılarında aralarında bir çocuğun da olduğu 10 kişinin öldüğünü, 45 kişinin yaralandığını ileri sürdü.

Putin’den liderlere yeni yıl mesajı: ‘Türkiye ile siyasi diyalog geliştirilecek’

Rusya Devlet Başkanı Putin, yeni yıl dolayısıyla bazı ülkelerin liderlerine yeni yıl mesajı gönderdi. Putin, Moskova-Ankara diyaloğunun ‘geliştirilmeye devam edeceğini’ söyledi.

ABD’nin Suriye’deki üssüne saldırı düzenlendi

ABD’nin Suriye’deki Harab Cir Havalimanı’nda bulunan üssü füzelerle hedef alındı.

Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e ‘soykırım’ davası açan Güney Afrika, Filistinlileri koruyacak müdahale talep etti

Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı’ndan, İsrail’in, Gazze’de Hamas’a karşı savaş yürütme şeklinin, Birleşmiş Milletler’in (BM) 1948 tarihli Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiğini ilan eden acil karar talebinde bulundu. Dünya Mahkemesi de denilen Uluslararası Adalet Divanı (UAD), BM’nin devletler arasındaki anlaşmazlıklara bakan mahkemesi.

Biden yönetimi, İsrail’e silah satmak için ABD Kongresi’nin onay sürecini ikinci kez atladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın M107 Kundağı Motorlu Obüs için 155 mm top mermileri ve ilgili ekipmanların İsrail’e Kongre incelemesi olmaksızın satışını onayladığını duyurdu.

İddia: Katar, İsrail’e Gazze için 2 aşamalı bir teklif sundu

İsrail basınına göre Katar Tel Aviv’e Gazze’deki esirlerin takasıyla ilgili teklif sundu. Katar’ın teklifinin ilk aşamasının, Gazze’de çatışmalara yaklaşık 1 ay ara verilmesine karşılık 40-50 İsrailli esirin serbest bırakılmasını içerdiği iddia edildi.

31 Aralık

İÇ POLİTİKA

Demirtaş: Yasımı cezaevinde tutacağım

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş babasının cenazesine katılmayacağını, yasını cezaevinde tutacağını açıkladı.

Demirtaş: Merak etme baba, yüreğimiz bu hücreden büyüktür

Babası Tahir Demirtaş’ı kaybeden Selahattin Demirtaş, taziyelerini iletenlere teşekkür etti. Demirtaş, “Merak etme baba, yüreğimiz bu hücreden büyüktür. Hakkını helal et” dedi.

Kulis: Erdoğan ve Erbakan anlaşamadı, YRP adaylarını açıklayacak

Siyaset kulislerinde Erdoğan’ın Yeniden Refah Partisi’ni ikna edemediği konuşuluyor. YRP’nin bütçeye hayır oyu vermesinin ardından olası adayları da gündeme geliyor.

Sinan Ateş’in annesi: Yavrumun katili MHP’de

Ankara’da uğradığı suikastta öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş mezarı başında anıldı. Ateş’in annesi “Bu kadar mı insafsızlar? Yavrumun katili MHP’de” dedi.

5 ayda 10 bine yakın kişi: Artan seçmen sayısının yarısı karakolda kayıtlı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, 20 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında geçmiş dönemlerdeki uygulamaları hatırlatarak gezici seçmen yapılan binlerce polis ve askerlerin kent merkezlerine kaydırıldığını açıkladı.

Onlarca gazeteci cezaevinde yeni yıla girecek

AKP’nin politikaları nedeniyle gazeteciler 2023 yılını baskı, sansür, gözaltı ve tutuklamalarla geçirdi. Gazeteciler buna rağmen hakikatleri yazmaya devam etti. Özellikle AKP her yıl olduğu gibi bu yıl da Özgür Basın’ı hedef aldı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin (DFG) raporuna göre, 60 gazeteci 2024 yılına cezaevinde girecek. Son olarak geçtiğimiz gün, Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay, yaptığı haber nedeniyle tutuklandı.

Fenerbahçe’den Süper Kupa açıklaması: Aksaklıklar taleplerin kabul edilmemesinden ibaret değil

Ayrıca, “Maça çıkmama kararı iki kulüp tarafından alınmış olmasına rağmen sadece Kulübümüzü ve yöneticilerimizi hedef alarak gerçek dışı, spekülatif söylem ve mesajlar paylaşan, iftira ve yalan iddialar ortaya atanlarla ilgili hukuki adımlar atacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

TSK’nin sınır ötesi operasyonları sürüyor

Bölge medyasına yansıyan haberlerde, Haseke’ye bağlı Kamışlı’da (Qamişlo) Su Müdürlüğünün çevresinin SİHA’larla hedef alındığı ve 2 kişinin yaralandığı öne sürüldü. 23 Aralık’tan bu yana Kuzey ve Doğu Suriye bölgesine yönelik TSK operasyonlarında en az 10 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı iddia ediliyor.

Karabük Cezaevinde hak ihlalleri artıyor | “Cezaevlerini ziyaret edin”

İdare ve gözlem kurulunun (İGK) infaz erteleme kararlarıyla gündemden düşmeyen Karabük T Tipi Kapalı Cezaevinde mahpuslara dönük hak ihlallerine her gün yenileri ekleniyor. Koşulların her geçen gün ağırlaştığı cezaevinde mahpuslar başta sağlık olmak üzere birçok hak ihlali ve tehditlere maruz kaldıklarını iddia ediyor. Cezaevinde tutulan Ali Koç, Hakkı Aygün, Murat Tekin ve Süleyman Tatar avukatları aracılığıyla Mezopotamya Ajansına gönderdikleri mesajla cezaevindeki uygulamaları aktardı.

EKONOMİ

Özak işçileri 2024’ü direnişler karşılıyor: Birlik olalım, birleşerek kazanalım

Urfa’da Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e geçmeleri üzerine işten atılan işçiler 2024’ü direnişle karşılıyor. Özak işçileri yeni yıldan beklenti ve taleplerini anlattı.

Mehmet Şimşek’ten yeni yıl mesajı: 6 hedef belirledi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yeni yıl mesajında 2024 yılının enflasyonda düşüşün başladığı yıl olacağını iddia etti. 2024 için ulaşmayı umdukları 6 hedefi paylaşan Şimşek, “Daha müreffeh bir Türkiye için programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Tarım kurumu arpalık oldu

Sayıştay, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) 2022 faaliyetlerini içeren denetim raporunda kurum dışı yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerine ödenen paranın önceki yıla göre yüzde 140 arttığını tespit etti.

DIŞ POLİTİKA

Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı saldırılar: Onlarca kişi öldü, BMGK toplandı

Rusya ve Ukrayna’nın karşılıklı saldırılarında, onlarca kişi hayatını kaybetti. BM yetkilisi Khiari, “Şehirlere ve köylere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz” dedi.

ABD: Husilerin Maersk konteyner gemisine saldırıda kullandığı tekneleri batırdık, kurtulan yok

İran destekli Direniş Ekseni’nin Yemen ayağını oluşturan Şii Husilerin (Ensarullah Hareketi) Gazze Savaşı’na misilleme Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemileri hedef almasının denizcilik ve petrol devlerinin rota değiştirmesine yol açması üzerine ABD’nin bölgede deniz gücü koalisyonu oluşturmasıyla gerilim daha da tırmanıyor.

Netanyahu: İstifa etmeyeceğim, savaş aylar sürecek

7 Ekim saldırıları ve Gazze’deki savaş sonrasında ülke içinde istifa baskısı altında olan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, görevinden ayrılmayacağını söyledi. Netanyahu, dün gece düzenlediği basın toplantısında “Gazze’de Hamas’la savaşın bitmesinden sonra istifa edip etmeyeceği” yönündeki soruya “Hamas’tan kurtulmayı planlıyorum ama işimden kurtulmayacağım” yanıtını verdi.

1 Ocak 2024

İÇ POLİTİKA

Galata Köprüsü’nde Filistin’e destek yürüyüşü: ‘Bu iş ateşkesle bitmez’

Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilen Filistin mitinginde Bilal Erdoğan, savaşın ateşkesle bitmeyeceğini belirterek herkesi boykota çağırdı. Mitinge çağrı yapan Berat Albayrak ise söz almadı.

Kürtçe stand up zirveye demir attı: ‘Önceden zorluk çıkarıyorlardı, şimdi yardımcı oluyorlar’

Biletinial uygulamasının paylaştığı verilere göre Türkiye’de ilk kez bir Kürtçe stand up gösterisi en çok izlenenler arasına girdi.

‘Tevhid’ bayrağı taşıyan kişiye yumruk atan şüpheli tutuklandı

Milli İrade Platformu’nun öncülüğünde yeni yılın ilk günü düzenlenen ‘Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet’ adıyla Galata Köprüsü’nde düzenlenen etkinliğe katılan İsmail Aydemir, programın bitmesinin ardından elinde taşıdığı “Kelime-i Tevhid” yazılı bayrakla evine dönmek için yola çıktı. Aydemir, Şişhane Meydanı’ndaki iş merkezinin önünden geçtiği sırada bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı.

“ÇED gerekli değil” ve “ÇED olumlu” kararları ile ekolojik tahribat büyüdü

İktidarın maden ve enerji politikaları, ülkenin dört bir yanında ekolojik talanı yaygınlaştırmaya devam ediyor. Su kaynakları, ormanlar ve tarım arazileri, yerel ve yabancı sermaye gruplarına pazarlanırken, maden, enerji santralleri, yat limanı ve kıyı dolgu projeleri ile yaşam alanlarının yanı sıra arkeolojik ve geçim kaynağı olan alanlar da yok ediliyor

DEM Partili Ahmet Gün cinayetinde 3 isim 22 gündür yakalanmadı

Şırnak’ın Uludere ilçesinde bağlı Taloka köyünde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şenoba Belde Belediye Meclis üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün, 11 Aralık 2023’te oğlu Abdurrahim Gün ve yeğeni Mahmut Gün ile birlikte silahlı saldırıya uğradı. Ahmet Gün, olay yerinde hayatını kaybetti. Gün’ün oğlu Abdurrahim Gün yaralanırken, yeğeni Mahmut Gün ise yara almadan kurtuldu.

Bilal Erdoğan: Sermaye sahipleri ayağını denk alsınlar

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki için düzenlenen mitingde konuştu. Boykot çağrısı yapan Erdoğan, “Elimizden geleni yapacağız ki bu sermaye sahipleri ayağını denk alsınlar” dedi.

EKONOMİ

Borsadan kaçış devam ediyor: Yatırımcı sayısı hızlı geriledi

Merkezi Kayıt Kuruluşu, yatırımcısı sayısının 29 Aralık haftası itibarıyla 833 bin 119 kişi azaldığını açıkladı.

İTO’ya göre İstanbul’da 2023 yılı enflasyonu yüzde 74,88

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, 2023 yılının Aralık ayında kentte aylık enflasyon yüzde 3.52, yıllık enflasyon yüzde 74.88 oldu.

CHP’li Akdoğan: Kamu bankaları adeta soyuluyor

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Sayıştay’ın 2022 raporlarına göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar Bankası’nın 2003’ten bu yana yüzlerce firmaya kullandırdığı kredilerin karşılığında toplam 224 milyar TL’nin yakın takipte olduğunu ifade etti. Akdoğan, “Kamu bankaları adeta soyuluyor, tam anlamıyla kamuda bir soygun var” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Yüksek Mahkeme Netanyahu hükümetinin ‘yargı reformu’nu iptal etti

İsrail Yüksek Mahkemesi, Netanyahu hükümetinin yürütme üzerindeki denetimi kaldırma planının en önemli parçası olan ‘yargı reformu’ yasasını iptal etti.

Gerilimde yeni perde: İran’a ait savaş gemisi Kızıldeniz’e girdi

ABD’nin 10 Husi savaşçıyı öldürmesi ve İngiltere’nin müdahale tehdidinin ardından İran’ ait “Elburz” adlı savaş gemisi Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçerek Kızıldeniz’e girdi.

Rojava’daki ABD üssüne İHA’lı saldırı: İslami Direniş üstlendi

Rojava’nın Haseke kentinde, ABD güçlerinin konuşlandığı Şeddadi Üssü’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyı Irak’ta Şii grupların oluşturduğu “İslami Direniş” üstlendi.

Japonya’da 7,6 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı

Japonya’nın kamu yayıncısı NHK, depremin ardından üç bölge için tsunami uyarısı yapıldığını, Ishikawa’daki Wajima kıyılarına 1 metre 20 santimetre yüksekliğinde dalgaların ulaştığını aktardı.

CPT: Türkiye’nin Federe Kurdistan’daki saldırılarında 11 kişi katledildi

Toplumsal Barışı İnşa Timleri (CPT) Üyesi Kameran Osman, Rojnews’e verdiği röportajında Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’nde düzenlediği saldırılarda 2023 yılında 11 yurttaşın katledildiğini bildirdi.

2 Ocak

İÇ POLİTİKA

Selahattin Demirtaş: Anlaşmayı bozan Kürtler değil

Kobane Davası, eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın beyanlarıyla devam ediyor. Demirtaş, “Savunmamı Tahir ustaya, babama ithaf ediyorum” diyerek söze başladı.

Erdoğan’dan Suudi Arabistan açıklaması: Kardeş ülke, en önemli ortak

Ankara’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, spor üzerinden Türkiye’nin hedef alındığını belirterek, “Muhalefet aktörleri gündeme gelmek uğruna nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapıyor” dedi.

Sekiz ilde ‘Mossad’ operasyonu: 33 kişiye casusluk iddiasıyla gözaltı

Mossad’ın aralarında Türkiye’nin de olduğu bir dizi ülkede Hamas yöneticilerine suikast hazırlığı yaptığı iddiasının ardından, Türkiye’de İsrail istihbaratına çalıştıkları iddiasıyla 33 kişi gözaltına alındı.

Anıtkabir’de ‘şeriat’ sloganı atan kişi tutulandı

Anıtkabir avlusunda geçen cumartesi (30 Aralık 2023) günü Y.T., “Kahrolsun Cumhuriyet, şeriat gelecek” ve “Lanet olsun Cumhuriyet’e” sloganları attı. Olayın görüntüleri ise bugün (2 Ocak 2024) ortaya çıktı. Görüntülerin medyada yer almasının ardından, slogan atan kişinin tutuklandığı bilgisi servis edildi.

Erdoğan’dan Suudi Arabistan yanıtı: Sinsi operasyon, açık bir sabotaj girişimi

Ankara’da “2023 Yılı Dış Ticaret Rakamları Açıklaması” programında gündeme yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, Süper Kupa finalinin iptal edilmesiyle yükselen tepkilerin nefret söylemi ve İslam düşmanlığına vardığını dile getirdi. Erdoğan, “Bu nefret dalgasının ülkemizin en önemli ticari ortaklarından olan kardeş ülkeleri hedef alması asla tesadüfi değildir” dedi.

KCDP: 2023’te 315 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, “2023 Yılı Kadın Cinayeti ve Şüpheli Kadın Ölümü Gerçekleri” başlıklı basın toplantısı düzenledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayınlanan ‘2023 Kadın Cinayeti ve Şüpheli Kadın Ölüm Gerçekleri Raporu’na göre 2023 yılında 315 kadın erkekler tarafından öldürülürken, 248 kadın ölümünün şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. 2023’te öldürülen kadınların yüzde 41’i evli oldukları erkekler tarafından öldürüldü. Raporda 28 kadının koruma kararı olmasına rağmen öldürüldüğü bilgisine de yer verildi.

DEM Parti Kadın Meclisi: Başak Demirtaş’a yapılan saldırı bilinçli ve örgütlü

Başak Demirtaş’a yönelik sosyal medyadaki yer alan cinsiyetçi ifadelere DEM Parti Kadın Meclisi tepki gösterdi. Saldırının bilinçli ve örgütlü olduğunu belirten Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Kadın Meclisi, “Sessiz kalanlar bilsin ki Başak Demirtaş yalnız değil” dedi. “Sessiz kalanlar bilsin ki Başak Demirtaş yalnız değil” denilerek Demirtaş’a destek verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Barosu: Hilafet çağrılarıyla ilgili işlem başlatılmalı

Son günlerde Filistin bahanesiyle yürütülen Hilafet propagandasına tepkiler sürüyor. Anayasa’nın yürürlükte olduğunu hatırlatan İstanbul Barosu, “Meydanlardan ve sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yaparak provokasyon yapan kişiler hakkında bir an evvel işlem yapılması gerekmektedir.” dedi.

EKONOMİ

Alman yargısı borcu affetmedi: Demirören’e iflas kararı

Ziraat Bankası’na milyonlarca dolarlık borcunu ödemeyen Demirörenler’in Almanya’daki gayrimenkul şirketi hakkında, 240 milyon euro kredi borcu sebebiyle geçici iflas kararı verildi. Mahkeme şirketin mal varlığının yönetimini de görevlendirdiği bir avukata devretti. Demirörenler, Berlin’in en lüks gayrimenkul projelerinden birisi olan Upside Berlin’i yapıyordu.

Büyümeye ilişkin kritik veri açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan İSO Türkiye İmalat PMI Endeksi, aralık ayında 47,4 olarak gerçekleşti. Endeks böylelikle, üst üste altıncı ayda 50 eşik değerinin altında kaldı.

DIŞ POLİTİKA

Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay istifa etti

Harvard’da ifade özgürlüğünü savunduğu için ‘antisemitzm’ ile suçlanarak özellikle Cumhuriyetçi senatörler tarafından istifaya zorlanan rektör Claudine Gay, istifasını açıkladı.

Hamas, rehine takası görüşmelerini durdurma kararı aldı

Hamas, Salih el-Aruri’ye düzenlenen suikastın ardından İsrail ile rehine takası ve Gazze’de ateşkese ilişkin müzakereleri durdurma kararı aldı.

İsrail, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Hamas ofisini vurdu: Salih el-Aruri öldürüldü

İsrail, Beyrut’taki Hamas ofisini İHA ile hedef aldı. Saldırıda Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri ile birlikte 6 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Aruri suikastı: Lübnan ve İran öfkeli, BM’den itidal çağrısı

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Beyrut’ta Salih el-Aruri’yi öldüren İsrail’i Birleşmiş Milletler’e şikayet etme talimatı verdi. İran saldırıyı kınarken, BM ise taraflara ‘itidal’ çağrısı yaptı.

İsrail basını: Aruri suikastı sonrası Blinken, Tel Aviv ziyaretini ertelendi

İsrail’in Hamas liderlerinden Aruri’yi öldürdüğü suikastın ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın İsrail ziyareti ertelendi.

ABD’nin Suriye’deki Şeddadi Üssü’ne ikinci saldırı

ABD’nin Suriye’deki Şeddadi Üssü’ne bugün ikinci kez saldırı düzenlendi. Kamikaze İHA saldırısında ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Erbil’de ABD öncülüğündeki koalisyonun üssüne İHA saldırısı

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üssünün yakınlarında bulunan Erbil Uluslararası Havalimanı üzerinde bir İHA’nın düşürüldüğünü bildirdi.

Suudi Arabistan BRICS’e resmen üye oldu

Suudi devlet televizyonu, Riyad’ın Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS ülkelerine resmen üye olduğunu duyurdu. Batı ittifaklarına karşı kendini bir güç odağı olarak konumlandırmaya çalışan BRICS, ağustos ayındaki 15’inci zirvesinde genişleme kararı almış ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır, Arjantin ve Etiyopya’ya davette bulunmuştu.

Önerilen yazı ve videolar:

Fehim Taştekin: Kerkük kördüğümü

Kürtler ve Araplar kendi aralarında birlik sağlasalar bile vali seçimi için pazarlığa girmek zorundalar. Ortaya çıkan tablo etnik ya da mezhebi fay hatlarına vuranlara diyor ki Kerkük birlikteliği gerektiriyor; ya uzlaşma ya hezimet.

Fehim Taştekin: Barış yerine mezar kazmak

Hava zehir gibi. Herkes daha fazla ölüm için el yükseltiyor. Analar “Benim canım yandı, başka canlar yanmasın, yeter artık barış olsun” diyemez hale getiriliyor. Ölümden gayri dilek, intikamdan gayri yemin yok.

Nikolaos Stelya: Bir varmış bir yokmuş: Türkiye-Yunanistan ‘yeni sayfa’ya ne yazacak?

2023’te felaketlerle birbirine yakınlaşan Türkiye ve Yunanistan’ın ilişkilerde ‘yeni sayfa’ açtı. İki ülke ilişkilerini 2024’te ne bekliyor, çözülmesi gereken sorunlar neler? Nikolaos Stelya anlattı.

Filistin diasporasından Daher Kanaani: Hamas, IŞİD’e benzetilemez

İsrail-Filistin savaşını ve Filistin sorununu değerlendiren Filistin diasporasından Kanaani, “Bu son saldırıda, daha önce olmadığı kadar Türkiye’nin İsrail’le ticari ilişkileri konuşuluyor” dedi.

Suriye ve Irak’ta neler oluyor? Kerkük seçimi ne anlatıyor? Fehim Taştekin değerlendirdi

Gazete Duvar yazarı Fehim Taştekin, Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarda yaşananları, Irak’ta ve Kerkük’teki seçim sonuçlarını canlı yayında yorumladı.