23 Mayıs

İç Haberler

Peker: ‘Şehit olduğunda yanına ilk kim geldi? Katil hep ilk gelir’

Suç örgütü lideri Sedat Peker, mafya-siyaset-güvenlik bürokrasisi ve iş dünyasına ilişkin iddialarda bulunduğu videoların yedincisini yayınladı.

Ankara JİTEM davasında tarihi karar: Mehmet Ağar hakkındaki beraat kararı bozuldu

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Dairesi, Susurluk JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında verilen beraat kararını bozdu.

Oscar Parra: Türkiye’ye kokain Venezuela ve Karayipler’den aktarılıyor

Kokain üretim merkezi olarak bilinen Kolombiya’da durum daha kötüye gidiyor. Prof. Dr. Oscar Parra, “Türkiye’ye giden kokain büyük oranda Venezuela üzerinden ya da Karayipler’den aktarılıyor” diyor.

Venezuela’da peynir kaplarının içinde uyuşturucu yakalanmıştı

Türkiye’nin 2020’de Venezuela’dan beyaz peynir ithal edebileceğini açıklamasının ardından Venezuela’da Ekim 2020’de peynire gizlenmiş kokain yakalandığı haberi yeniden gündeme geldi.

İsmail Saymaz: Alaattin Çakıcı sahte sağlık raporuyla cezaevinde otoritesini kurdu

Gazeteci İsmail Saymaz, Alaattin Çakıcı’nın Kırıkkale Keskin Cezaevinde sahte sağlık raporuyla cezaevinde otoritesini kurduğunu yazdı.

Çevre

İkizdere’ye bağlı Ethone bölgesi köylüleri toplanarak Eskencidere Vadisi için direnişi sürdürme kararı aldı

Eskencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı için ormanları yağmalaması sürken 33 gündür nöbet tutarak köylüler, köy meydanında yaptıkları toplantıda projenin iptal edilmesine kadar eyleme devam kararı aldılar.

24 Mayıs

İç Haberler

2020’de hayatını kaybeden her beş kadından biri ‘ayrılmak istediği’ için katledildi

TİHV’e göre Türkiye’de son 10 yılda en az 2727 kadın toplumsal cinsiyet ayrımcılığına dayalı şiddet nedeniyle yaşamını yitirdi. 2020 yılında her beş kadından biri ‘ayrılmak istediği’ için öldürüldü.

Soma Katliamı davasında avukatların reddi hakim talebi reddedildi

Türkiye’nin en büyük işçi katliamı olan, 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı davasında yeniden başlayan yargılama sürecine bugün devam edildi. Daha önce “olası kastla insan öldürme” suçundan ceza alan sanıklar hakkında Yargıtay 12. Ceza Dairesinin Ocak 2021’de “bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan ceza verilmesini istemesi üzerine 4 sanığın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti avukatların reddi hakim taleplerini reddetti. Bir sonraki duruşma 14 Haziran’a ertelendi. Dava sonrası yapılan açıklamalarda 14 Haziran’daki duruşmaya kitlesel katılım çağrısı yapıldı.

Pandemide kadına şiddet arttı ancak başvurular azaldı

Kadın örgütleri, salgın döneminde erkek şiddetinin arttığını ancak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle kadınların güvencesiz hissettiği için sessiz kalmaya başladıklarını söyledi.

Ekonomi

Renault’da üretime ara, TOFAŞ’ta işsizlik kaygısı

Oyak Renault, tedarik sıkıntısı gerekçesiyle üretime 40 gün ara vereceğini duyurdu. TOFAŞ’ta ise PSA ile FCA gruplarının birleşmesi işçilerde işsiz kalma kaygısı yarattı.

Turist rehberi binlerce kişi bir buçuk senedir işsiz

“12 binin üzerindeki arkadaşımız ne kendi yaşamını ne de bakmakla yükümlü oldukları ailesini ve çevresinin geçimini 1 buçuk seneden beri gerçekleştirememekte.”

Satmaya doyamadılar!

Resmi Gazete’deki yeni kararlara göre İstanbul Fenerbahçe’deki denize sıfır arazi de 2025 sonuna kadar özelleştirilecek.

Çevre

Taş ocağına karşı mücadelenin sürdüğü Kırklareli’de de eylemler yasaklandı

Rize İkizdere’nin ardından Evciler köylülerinin taş ocağına karşı mücadele sürdürdüğü Kırklareli’de de eylem ve etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı.

Covid-19

DSÖ Genel Direktöründen aşı krizi uyarısı: Salgında başa dönebiliriz

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19 aşılarının dünya genelindeki adaletsiz dağıtımına tepki gösterdi. Virüsün değişimine dikkat çeken Ghebreyesus “Salgında başa dönebiliriz” dedi

DSÖ: Kovid-19’la mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanı hayatını kaybetti

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Kovid-19’la mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz” dedi.

25 Mayıs

İç Haberler

Sedat Peker’in kardeşinden savcılığa dilekçe: Korkut Eken, ‘Atilla biz Adalı işini hallettik’ dedi

Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin “bildiklerini anlatmak” istediğini belirterek savcılığa dilekçe verdi. Peker, Soylu’ya çağrıda bulundu.

Demirtaş davasında tahliye yerine Kobanê ile birleştirme kararı

AİHM’nin Selahattin Demirtaş’la ilgili kararına uyulmadı, ana davası Kobanê davasıyla birleştirildi. Demirtaş: “Mafya lideri bir tripod bir telefonla devleti esir aldı. Kararlarınızın payı var bunda.”

Meclis’te HSK seçimi: HDP Genel Kurulu terk etti

Meclis’te Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 7 yeni üyesini belirlemek için yapılan seçime “Pazarlığın tarafı olmadık” diyen HDP milletvekilleri katılmadı.

Kutlu Adalı cinayetinin perde arkası: Bir manastır baskını ve bir aydının katli

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürüldüğü suikast, Sedat Peker’in itiraflarıyla yeniden gündemde. Suikastın arka planındaysa, hakkındaki birçok soru hâlâ yanıtsız olan bir manastır baskını var…

Ağbaba: İşsiz genç ‘Umudumu çaldınız AKP ve RTE’ notuyla intihar etti

İhsan Bekkaya 5. kattaki evinin penceresinden atladı. CHP’li Ağbaba gencin notunu paylaştı: “AKP hükümeti ve RTE. Benden ve benim gibi milyonlarca gençten aldığınız umudumuzu elbet geri alacağız.”

Soylu’ya Af Örgütü ve yurttaşlardan işkence yanıtı

Sedat Peker’in itiraflarının odağında olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendi döneminde işkence olmadığını ileri sürdü. Uluslararası Af Örgütü Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Soylu’yu yalanlarken, yurttaşlar da sosyal medyadan Soylu döneminde yaşanan işkence fotoğraflarıyla tepki gösterdi

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AKP bu meseleden kurtulamaz; Erdoğan, milliyetçi-ulusalcı kanadı koalisyonda tutamıyor

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarda yer alan iddialar üzerine başlayan tartışmalara ilişkin hükümetin bu iddialar karşısında zor duruma düştüğünü belirterek “Ne AK Parti iktidarı, ne önceki bakanları ne de sonraki bakanları ‘ben değildim oydu’ diyerek bu meseleden çıkamazlar. Bu iş kime yarayacak vesaire bir sürü tarafı var ama AK Parti iktidarı 25 mayıs 2021 itibari ile bu meseleden kendini kurtaramaz” dedi.

Bloomberg: Ekonomik endişeler artarken Erdoğan anketlerde tarihinin en düşük noktasına eridi

ABD’nin önde gelen yayın organlarından Bloomberg, anket şirketlerine göre kötü ekonomik gidişatın halkın AKP’ye desteğinin parti tarihinin en düşük noktasına geldiğine dikkat çekti.

Bloomberg, Tayyip Erdoğan destekçilerinin ciddi bir oranının AKP’den uzaklaştığını ancak muhalefetin henüz bu oyları kazanamadığını ifade etti.

SES yöneticileri gözaltına alındı: Bizimle değil, kokain gemileriyle uğraşın

SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey’in de aralarında bulunduğu çok sayıda SES üyesi gözaltına alındı. SES genel merkezinde düzenlenen basın toplantısı ile operasyona tepki gösterildi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevden alındı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Özbaş’ın yerine Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Çevre

Mezopotamya çölleştiriliyor

Bu yıl kendini iyiden iyiye hissettiren kuraklık Türkiye coğrafyasının tamamına yayılma eğilimindeyken Mezopotamya coğrafyasına yönelik politikalar ise suyun yaptırım aracı olarak kullanıldığını ve çölleşmeye neden olduğunu gösteriyor

26 Mayıs

İç Haberler

Davutoğlu Meclis önünde barikatların ardından konuştu: Temiz eller operasyonu başlatılsın

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Meclis önünde polisin partililere müdahale ettiği sırada konuştu: Bütün mafya ve illegal yapıların yok edilmesi için temiz eller operasyonu başlatılmalıdır.

Peker’in iddialarının araştırılması için verilen önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin Sedat Peker’in videolarıyla gündeme gelen iddiaların araştırılması için Meclis’e verdiği önerge AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Ömer Çelik: Soylu ve Yıldırım ile ilgili iddiaları reddediyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Sedat Peker’in iddialarına ilişkin “AK Parti, Süleyman Soylu’yla ilgili, eski Başbakanımızla ilgili bu iddiaları en güçlü şekilde reddetmektedir” açıklamasını yaptı.

Sedat Peker’in kardeşinden savcılığa dilekçe: Korkut Eken, ‘Atilla biz Adalı işini hallettik’ dedi

Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin “bildiklerini anlatmak” istediğini belirterek savcılığa dilekçe verdi. Peker, Soylu’ya çağrıda bulundu.

Soylu Ve Yildirim’a Destek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek veren Erdoğan, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’yu hedef alan saldırıların gerisinde huzur ve güven ikliminden duyulan rahatsızlıklar var. Terör örgütleri gibi suç örgütleriyle mücadelesinde İçişleri Bakanımıızın yanında olduk ve yanında olacağız” diye konuştu.

Davutoğlu: Albayrak, Soylu ve Yıldırım bana kumpas kurdu

Ahmet Davutoğlu, başbakanlıktan istifası sürecine ilişkin, ‘Binali Yıldırım, Süleyman Soylu ve Berat Albayrak Cumhurbaşkanı’nın koordinasyonuyla bana kumpas kurdular’ dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programında Soylu’nun ‘o dönem AKP MKYK’yı dinletti’ iddialarına cevap verdi. Davutoğlu, Soylu’nun o dönemde kendisinin görevden alınması için bir kumpas kurduğunu itiraf etmiş olduğunu söyledi. Davutoğlu, Küçükkaya’nın “Belki Cumhurbaşkanı’nın haberi yoktu” sorusu üzerine ise “Cumhurbaşkanı’nın bilgisi dışında olamaz” dedi.

Ekonomi

Bakanlık açıkladı: KOBİ’lere ‘Nefes Kredisi’ 1 Haziran’da uygulamaya alınacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, pandemi nedeniyle ‘KOBİ’ olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler için ‘2021 Nefes Kredisi’nin uygulanacağını duyurdu.

Duayen iktisatçı Prof. Dr. Yılmaz Akyüz’den korkutan uyarı: “İşsizlik dayanılmaz boyuta gelebilir”

Prof. Dr. Yılmaz Akyüz: Hükümetin uluslararası piyasalardan yüksek faizle borçlanmaya devam etmesi sorunu çözmeyecek sadece büyüterek erteleyecektir.

İktidarın akaryakıtta yaptığı ÖTV artışının yurttaşa maliyeti ağır olacak

CHP’nin ekonomideki gelişmelere yer verilen raporunda ÖTV artışının halka faturası, yıl sonuna kadar toplam 20 milyar liraya yaklaşacak.

768 hukukçudan kampanya: Görüşme sağlansın

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde devam eden tecridin kaldırılması talebiyle ÖHD’nin başlattığı kampanyayı 757 avukat ve hukukçu imzaladı.

Görüş talebinin karşılanmasının hukuk devletinin gereği olduğunun altını çizen avukatve hukukçular, hukukun uygulanmasını talep etmenin iseen temel yurttaşlık görevi olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy ‘nefes kesen’ Nefes Kredisi’ni değerlendirdi: “Ekonomik durgunluğu daha da derinden etkileyecek”

Pandemi nedeniyle, ‘KOBİ’ olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler için ‘2021 Nefes Kredisi’ desteğinin 1 Haziran itibariyla uygulanacağı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, alınacak kredilerde faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olacak. Peki ‘nefes kredisi’, KOBİ’lere ‘nefes’ olacak mı?

Dış Haberler

Irak’ta hükümet karşıtı protestolarda 2 kişi yaşamını yitirdi,150 kişi yaralandı

Bağdat’ta kamu hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle hükümetin protesto edildiği gösterilerde 2 kişinin hayatını kaybettiği, 130’u güvenlik güçlerinden 150 kişinin yaralandığı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Filistin ziyaretini tamamladı

İsrail ve Filistin’deki ziyaretlerini tamamlayan Blinken, ABD’nin Filistin yönetimi ile yeniden ilişki kurma taahhüdünün altını çizdi, Kudüs konsolosluğunun yeniden açılacağını duyurdu.

George Floyd, katledilişinin birinci yılında ABD’nin birçok kentinde anıldı

ABD’de polis tarafından katledilen ve “Nefes alamıyorum” sözleri ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylemlerde sloganlaşan George Floyd, ölümünün birinci yılında ABD’nin birçok kentinde anıldı.

İyidere Limanı Cengiz Holdingin kepçeleri, kamyonları boş durmasın diye mi yapılıyor?

Samsun, Trabzon, Hopa Limanları ve Batum ve Poti Limanları varken İyidere’de deniz doldurularak yapılacak lojistik limanı bir ihtiyaç mı? Gazeteci-Çevre Aktivisti Cemil Aksu ile konuştuk.

Marmara Denizi’nin ardından Karadeniz’de de deniz salyası görüldü© İHA

Doç. Dr. Özgür Baytut, Samsun Limanı’nda oluşan tabakanın ‘deniz salyası’ olduğunun kesinleştiğini söyledi. Uzmanlar, deniz salyasının son zamanlarda sıklıkla görülmesinin doğal olmadığını kaydetti.

‘Tarihi zafer’: Hollanda mahkemesi, Shell’in 2030’da karbon emisyonunu yüzde 45 azaltması gerektiğine hükmetti

Hollanda’nın Lahey kentindeki bölge mahkemesi, petrol şirketi Shell’in 2030’a kadar karbon emisyonunun 2019 yılındakinden yüzde 45 daha az olması gerektiğine hükmetti.

27 Mayıs

HDP’li 11 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekeler Meclis’te

TBMM’de farklı partilerden vekiller hakkında 1300 fezleke bulunuyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker için yakalama kararı çıkardı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, organize suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Çevre

Hopa’da çay üreticilerine polis müdahalesi

Artvin’in Hopa ilçesinde çayda dönüm başı uygulanan kotayı protesto etmek için toplanan çay üreticisinin eylem yapmasına polis izin vermedi. Yürüyüş yapmak isteyen üreticilere polisi sert oldu. Çiftçilerden 30’u gözaltına alındı.

HDP: Van’da mermer ocağına karşı eylem yapan köylülere, jandarma ateş açarak müdahale etti

Van’ın Gürpınar ilçesinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı eylem yapan köylülere jandarma ve korucular havaya ateş açarak müdahale etti. HDP’nin sosyal medya hesaplarından olayın görüntüleri ile yapılan paylaşımda Yurtbaşı köyünde yapılan müdahale sonucu yaralanan vatandaşların olduğu belirtildi.

Kocaeli’den deniz salyası tepkisi: ‘Doğal’ denemez, bu olsa olsa ‘yapay afet’

Kocaeli Darıca’da, Marmara Denizi’nde görülen “Deniz salyası” ile ilgili çok sayıda çevre örgütü dernek, kurum ve odanın katılımıyla açıklama gerçekleştirildi.

Ekonomi

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün 20 ABD’li şirketin yöneticileriyle yaptığı görüşmenin detaylarını yazdı.

Yetkin yazısında, “Amerikan şirketlerinin ne Türkiye’deki insan hakları ve demokratikleşme alanındaki gerileme umurunda, ne uluslararası hukuk normları. Tek umurlarında olan şey daha düşük maliyetler ve daha fazla kâr; işçi ücretlerinin düşüklüğü ve sendikalara yönelik grev yasakları buna dâhil. Erdoğan da zaten konuya buradan girmiş. Covid salgının Çin başta olmak üzere pasifik bölgesiyle tedarik zincirlerini kırdığına işaret ediyor ve coğrafi konumuyla Türkiye’nin bir ‘üretim ve teknoloji üssü’ olmasını öneriyor. Ticari bakımından, yatırım getirmek isteyen şirketlerin önündeki zorlukların aşılması için Cumhurbaşkanı düzeyinde garanti veriyor, adeta ‘O iş bende’ diyor.” ifadesini kullandı.

Vergi yapılandırmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

Vergi ve prim borçlarını yapılandırarak, matrah ve stok affı getiren yasa teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonunda yapılan bazı değişikliklerle kabul edildi. 2020 matrah artırım oranı yüzde 15’e çekildi.

Merkez Bankası’nın rezervleri eridi

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, Mart’ta aylık bazda yüzde 9.0 azalarak 86.7 milyar dolara geriledi.

Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon öngörüsü

Reuters’ta yer alan habere göre, Dünya Bankası’nın üst düzey bir yetkilisi Türkiye için enflasyon tahmininde bulundu.Dünya Bankası’nın üst düzey bir yetkilisi, Türkiye ekonomisinin görünümünün “son derece belirsiz” olduğunu belirterek, ekonomik büyümenin “güçlü” para politikasına ve salgının kontrol altına alınması için uygulanacak tedbirlere bağlı olduğunu açıkladı.

Dış Haberler

BM’den İsrail’e insan hakları soruşturması

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İsrail’in insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içeren kararı kabul etti.

ABD Başkanı Biden’ın corona talimatına Çin’den sert tepki

ABD Başkanı Joe Biden’ın istihbarat yetkililerine corona virüsünün kaynağını soruşturmaya yönelik çabaları iki katına çıkarma talimatına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “33 milyon doğrulanmış vaka ve 600 bin ölüm ile ABD, kendi davranışını incelemek yerine Çin’i günah keçisi yapmaya çalıştı” dedi.

28 Mayıs

İç Haberler

Soylu’nun suçladığı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Cumhuriyet’e konuştu

Sedat Peker’e verilen ‘koruma’ tartışması yeni kavganın fitilini ateşledi. Bakan Soylu’nun suçladığı isimlerden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan’ın açığa alınacağı konuşuluyor.

Arnavutköy Belediyesi’nin açtığı ihaleyi, bakan yardımcısının kardeşi kazandı

AKP’LI Arnavutköy Belediyesi’nin Hadımköy meydan düzenlemesi için açtığı ihaleyi, 42 milyon lira bedelle Avlu Gayrimenkul adlı şirket kazandı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Celal Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın kardeşi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2020 yılı faaliyet raporunu meclise sundu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2020 bütçesinde 4.2 milyar lira tasarruf ettiklerini anlattı. İmamoğlu, AKP döneminde yapılan yanlış ekonomik tercihler nedeniyle sekiz metro inşaatında toplam 8.1 milyar lira ek maliyet çıktığını söyledi.

TİHEK Başkanı, Meclis’e kadına yönelik şiddet sunumu yaptı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun, Meclis’te kadına yönelik şiddetin araştırıldığı komisyona yaptığı sunumda skandal ifadeler yer aldı. Kadınların da erkeğe şiddet uyguladığına dikkat çekilen sunumda “kadın öldürüldüğünde kocanın da zarar gördüğü” savunuldu.

Anayasa Mahkemesi’nin jet hızıyla Adalet Bakanlığı’ndan istediği görüş aynı hızla geldi

Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesine yıllardır karşı çıkan Kadıköylüler eyleme başlıyor. Balıkçılar 5 Haziran’da teknelerle eylem yapmaya hazırlanıyor.

AK Partili eski başkan Erdoğan’a tepki göstererek istifa etti: Soylu’nun yanına bile oturmamıştım

Mumcular eski belediye başkanı Kazım Avcı, partisinden istifa ettiğini duyurdu. Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

İmamoğlu hakkında ‘YSK üyelerine hakaret’ iddianamesi: 4 yıl hapis istendi

31 Mart 2019 seçiminin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine “alenen hakaret” ettiği gerekçesiyle, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Selahattin Demirtaş’a iki yıl altı ay hapis cezası

Selahattin Demirtaş, “Kobane soruşturması” kapsamında dosya savcısı Yüksel Kocaman’a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Erken yaşta evlilik’ affı teklifine CHP’den tepki: Özel olarak kurtarılmak istenen biri mi var?

AK Partili Abdullah Güler, “Erken yaşta evlilik cezası alanlar affedilsin” dedi, CHP’li Yunus Emre, bu konudaki ısrarı anlayamadığını belirterek, “Özel olarak kurtarılmak istenen biri mi var?” dedi.

OHAL Komisyonu verileri açıkladı: Başvuruların 14 bini kabul, 101 bin ise ret edildi

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, 126 bin 674 hak ihlali başvurusundan 115 bin 130’u hakkında karar verildiğini açıkladı. Komisyonca, 101 bin 58 başvuruya ret yanıtı verildi.

Tahliye kararına karşın başka suçlamayla tutuklanan İdris Baluken’e AYM’den ret

Yargı Reformu Paketi’nin ardından tahliyesine karar verilmesine karşın daha önceki bir suçlama üzerinden tutukluluğu devam ettirilen HDP’li İdris Baluken’in ‘hak ihlali’ başvurusu reddedildi.

Dişleri ve kolu kırılan Kevser Demir: Polisler yalan söylüyor, şikayetçiyim

Diyarbakır Bağlar’da oğlu gözaltına alınırken dişleri ve kolu kırılan Kevser Demir, Valilik açıklamasına tepki göstererek “Raporlarım var, polisler yalan söylüyor, şikayetçiyim” dedi.

Peker’e koruma konusunda Soylu’nun suçladığı isimlerden Mustafa Çalışkan konuştu

Sedat Peker’e koruma konusunda Soylu’nun suçladığı isimlerden Mustafa Çalışkan, iddialara karşılık “Allah’a sığınıyorum. Benim gibi bir insanı açığa kim, nasıl alacak? Bir görelim bakalım” dedi.

ABD’li Bakan Yardımcısı’ndan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Hayal kırıklığı yarattı

Ankara’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman: “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden aniden çekilmesi derin bir hayal kırıklığı yarattı”

Dış Haberler

ABD, Açık Semalar Anlaşması’na geri dönmeyecek

ABD, Açık Semalar Anlaşması’na yeniden taraf olmayacağını Rusya’ya bildirdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Washington’un kararını ‘politik bir hata’ diyerek niteledi.

ABD’nin hamlesi sonrası koronavirüsün laboratuvardan çıktığı teorisi yeniden gündemde

ABD Başkanı Joe Biden’ın soruşturma talimatı vermesi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un yeni bir soruşturma yapılması çağrısı sonrası koronavirüsün Vuhan’daki bir laboratuvardan çıktığı teorisi yeniden gündeme geldi. Facebook da Kovid-19’un insan yapımı olduğuna yönelik paylaşımlara getirdiği yasağı kaldırdı.

Hindistan’da işçiler ayaklandı, Hyundai ve Renault üretime ara verdi

Hindistan’da Kovid önlemlerini almadan işçileri çalıştırmaya devam eden Hyundai ve Renault-Nissan fabrikaları, işçilerin tepkisi üzerine üretime ara vermek zorunda kaldı.

Ekonomi

Merkez Bankası’nın kritik birimlerinde görev değişikliği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önemli departmanlarında görev değişiklikleri yapıldı

Bloomberg’in haberine göre, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önemli departmanlarında görev değişiklikleri yapıldı.

Bankacılık, İstatistik ve Araştırma departmalarının başına yeni genel müdür atamaları yapılırken, kaynaklar geniş çaplı atamaların diğer departmaların orta düzey yöneticilerini de kapsadığını belirtti.

650 milyar dolarlık iki ABD’li fon Türkiye’den çekiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün ABD’nin 20 önemli şirketinin yöneticileri ile internet üzerinden bir toplantı düzenledi. Cargill’den Honeywell’e, Pepsico’dan GE’ye dünyanın önemli şirketlerinin yöneticilerine Erdoğan, Türkiye’deki ekonomik ve sosyal gelişmelerden bahsetti. Ankara-Washington arasında ipleri kopma noktasına getiren 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesi de görüşmedeki maddelerden biriydi. Neredeyse tamamı Türkiye’de yatırımı ve ticareti olan şirketler ile görüşmelerin yapıldığı saatlerde ABD’de gözden kaçan önemli bir karar alındı. ABD’nin en önemli iki kamu fonu için alınan karar, iki ülkenin siyasi anlamda uzaklaştığının da resmiydi.

300 bin esnaf hibe desteği dışında kaldı

Pandemiden zarar gören esnafa bir defaya mahsus verilecek hibe desteğinden bir kısım esnafın yararlanamaması tartışma yarattı. Hibe desteğinde gerçek-tüzel kişi ayrımının kaldırılması isteniyor.

Çevre

Munzur Vadisi “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi

Dersim’de bulunan Munzur Vadisi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmesinin ardından yetkililer bölgede keşif çalışmalarını tamamlayarak rapor hazırladı.

Van’da ahırları yıkılan köylüler: Hayvanlarımız telef oldu

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı kırsal mahallesinde özel bir şirketin açmak istediği mermer ocağı için köye gelen askerler ile mahalleliler arasında yaşanan olaya ilişkin köylüler ilk defa konuştu.

TİGEM protestosu: Ceylanpınar’da jandarma köylülere saldırdı

TİGEM’in, Ceylanpınar’da kendisine devredilen arazilerde hayvan otlatılmasına izin vermemesine köylüler isyan etti. Jandarma köylülere saldırırken çok sayıda gözaltı olduğu söyleniyor.

Yıkımlar kontrolsüz sürüyor: ‘İzmirliler asbest, zehir ve silika soluyor’

İzmir depreminin ardından asbest ve tehlikeli maddeler açısından yapılan uyarılara rağmen kontrolsüz yıkımlar sürüyor. Asbest Söküm Uzmanları Derneği: İzmirliler asbest, zehir ve silika soluyor.

Maden şirketinin köylülere dağıttığı su arsenikli çıktı

Demir Export maden şirketinin faaliyet gösterdiği bölgedeki sularda arsenik tespit edildi. Altı ay boyunca arsenikli su tükettiğini öğrenen köylüler, şirkete dava açtı.

29 Mayıs

İç Haberler

Kürt illerinde 5 yılda çıkan çatışmalarda 123 çocuk öldü

2015 ile 2020 yılları arasında yaşanan çatışmalı süreçte Kürt illerinde 123 çocuk öldü. Çatışma ortamında kalan çocuklar, psikososyal sorunlar yaşıyor.

Necmettin Kesgin’e verilen ‘çocuk pornosu’ cezası onandı

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Mansur Yavaş hakkındaki suçlamalarıyla gündeme gelen Necmettin Kesgin’e ‘Çocuk pornosu bulundurmak’tan verilen 3 yıl hapis cezasını istinaf mahkemesi onadı.

Hukukçu Turgut Kazan: “Cumhuriyet Savcılığına son veriyorlar, bilginiz olsun”

Sedat Peker’in iddialarının ardından savcılar göreve çağrılırken, Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, iktidarın torba yasayla Cumhuriyet Savcılığını ortadan kaldırmak istediğini dile getirdi.

Dış Haberler

Koronavirüsün ortaya çıkışında çarpıcı iddiaları içeren araştırmada ABD ve Çin detayı

St. George’s Üniversitesi Onkoloji Profesörü Angus Dalgleish ve Norveçli bilim insanı Dr. Birger Sørensen koronavirüsün nasıl ortaya çıktığını inceledikleri bir rapor hazırladı. Raporda ABD ve Çin ayrıntısı dikkat çekti.

Kolombiya’da hükümet karşıtı protestolarda dört kişi öldü

Kolombiya’da 28 Nisan’da hükümetin vergileri artırma girişimine karşı başlayan gösterilerde dört protestocunun daha öldürüldüğü belirtildi.

ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçiler, Kongre baskını soruşturmasını bloke etti: Trump’ın zaferi

Amerikan Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler, 6 Ocak’ta yaşanan ve Trump’ı azil sürecine götüren Kongre baskınını soruşturacak komisyonun kurulmasını öngören tasarıyı bloke etti.

Brezilya Bolsonaro’ya karşı ayakta: ‘Hükümeti virüsten daha tehlikeli’

Brezilya’da 200 kentte on binlerce kişi, korona virüsü salgınındaki kötü yönetimi nedeniyle azledilmesi için aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya karşı sokağa indi.

Çevre

İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan depremin ardından hasarlı bina yıkımları insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Deprem sonrası acil olarak yıkılan 100 binanın ardından 488 binanın yıkım çalışmaları devam ediyor.  Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ile yıkımlardaki tehlikeyi ve sorumluları konuştuk.

Hidrobiyolog Levent Artüz: Denizdeki salyalar cesedin çürümesidir

Marmara Denizi’nde ortaya çıkan salyaları değerlendiren Hidrobiyolog Levent Artüz, “salyalar cesedin çürümesidir” değerlendirmesini yaptı.

Millet Bahçesi yapılan Salda Gölü’nün rengi değişti

Salda Gölü’nde yapımı devam eden Millet Bahçesi çalışmaları sırasında suyun ve kıyıdaki kumların rengi değişti.

Hakkari’de orman yangını: Köylüler yetkililerden hava destekli müdahale istedi

Hakkari’ye bağlı Oğul köyünde çıkan yangın ormanlık alana sıçradı. Köylüler “Yangın bu şekilde devam ederse tüm bölgeyi küle çevirecek. Yetkililerin hava destekli müdahale etmesini istiyoruz” dedi.

Çamlıca Kulesi açılışında konuşan Erdoğan: “Kim çevreci, işte bu ortada”

Çamlıca Kulesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Haziran ayının sonunda Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırmak üzere temeli atıyoruz” dedi.

Toplumsal Cinsiyet

Ayşe Tuba Arslan’ı satırla öldürmüştü; savcı “haksız tahrik indirimi” talep etti!

Ayşe Tuba Arslan’ı satırla öldüren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay karara itiraz etti. Savcı, ‘Haksız tahrik indirimi’ uygulanmasını talep etti.

“Çocuk yaşta evliliğe af” yeniden gündemde: Çocuk istismarcılarına af, istismarcılara teşvik, tüm çocuklara tehdittir!

Eşitlik İçin Kadın Platformu, (EŞİK) Meclis komisyonlarında TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve AKP’li vekil Abdullah Güler’in “erken yaşta evliliğe af'” yeniden gündeme getirmesine “Aklınızdan çıkarın!” sözleriyle tepki gösterdi.

30 Mayıs

İç Haberler

Sedat Peker: Suriye’ye gönderilen silahlar SADAT eliyle Nusracılara gidiyordu

Sedat Peker, kendisinin Suriye’ye gönderdiği tırların yanına eklenen başka tırlarla, Türkmen’lere denilerek, el Nusra’ya silah gönderildiğini söyledi. Yasadışı ticarete ilişkin iddialarda bulundu

Avrasya Araştırma: Seçmenin yüzde 75’i Peker’in iddialarına inanıyor

Avrasya Araştırma, seçmenlere Sedat Peker’i sordu. Avrasya Başkanı Kemal Özkiraz, seçmenlerin yaklaşık yüzde 75’inin Sedat Peker’in iddialarına inandığını söyledi.

Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta’dan açıklama

Süleyman Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta, Sedat Peker’in iddiaları üzerine yaptığı açıklamada, THY ya da ülkenin büyük holdingleriyle hiçbir ticari bağı ve ilişkisinin bulunmadığını öne sürdü.

Sancak’tan Peker’e yanıt: Suriye’de ticaretim olmadı, Albayrak evime gelmedi

Sedat Peker’in kendisi hakkındaki iddialarını yalanlayan Murat Sancak, “Suriye’de bir kibrit çöpü ticaretim olmadı” dedi. Berat Albayrak için de, “Evime gelse şeref duyarım” yanıtını verdi.

Can Dündar: Sedat Peker bana ‘Asılmayı hak ettin’ diye mesaj göndermişti

Gazeteci Can Dündar, Suriye’ye giden TIR’lar konusunda yaptığı haber nedeniyle hapiste yatarken, Sedat Peker’den “Vatana ihanet ettin, asılmayı hak ettin” şeklinde yazılı bir mesaj geldiğini açıkladı.

SADAT’tan Sedat Peker’in iddialarına yanıt: İftira

Sedat Peker’in “El Nusra’ya benim üzerimden silah yolladı” dediği SADAT’tan “İftira” açıklaması geldi.

83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Özkan’ın avukatı: İşkenceye dönüştü

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın tahliye edilmemesinin hukukla izah edilmeyeceğini söyleyen avukat Serdar Çelebi, ATK’ye yapılan başvuruların da işkenceye dönüştüğünü söyledi.

ODTÜ İİBF akademisyenleri iradelerini ortaya koyuyor

ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri, dekan atama sürecinin şeffaf ve kapsayıcı olması gerektiğini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesinde Feyzi Erçin’in ders vermesi keyfi şekilde engellendi

Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’nun yardımcısı Naci İnci, üniversitede yarı zamanlı ders veren Feyzi Erçin’in yaz okulunda ders vermesini keyfi şekilde engelledi.

15 Temmuz yardımlarına çökme sürüyor: Önce parasına şimdi faizine!

Dört yıl bekletildikten sonra tepkiler üzerine Gaziler Vakfına aktarılan yardım paralarına hâlâ çökülüyor. Hak sahiplerine dağıtılan rakam elde edilen faiz gelirinin yarısı bile değil.

Dış Haberler

‘Clara Zetkin 2021 Onur Ödülü’ Gültan Kışanak’a verildi

Almanya’da Marksist politikacı, kadın hakları savunucu, yazar ve filozof Clara Zetkin’in adına verilen “Clara Zetkin 2021 Onur Ödülü”ne tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak layık görüldü.

‘İsrail’de muhalefet Netanyahu’yu devirecek formülde uzlaştı’

İsrail basını, muhalefetin Başbakan Netanyahu’nun sonunu getirecek bir koalisyon anlaşması üzerinde uzlaşmak üzere olduğunu yazdı. Anlaşma kesinleşirse, Netanyahu 12 yıl sonra koltuğunu kaybedecek.

Londra’da aşı karşıtları AVM bastı

İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘Aşı pasaportuna hayır’ sloganıyla düzenlenen eylemde bir grup protestocu, bir AVM’ye girerek “Özgürlüğünüzü geri alın” sloganları attı.

Kolombiya’nın Cali kentindeki eylemlerde ölenlerin sayısı 13’e yükseldi

Kolombiya’da yeni vergi düzenlemelerine karşı başlayıp iktidar karşıtı bir halk hareketine dönüşen eylemler sürüyor. Cali kentinde ölenlerin sayısı 13’e yükseldi.

Çevre

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Salda açıklaması: Polen ve ağaç birikintisi

Salda Gölü’nde Millet Bahçesi inşaatı sırasında suyun ve kıyıdaki kumların rengi değişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu değişimin “Polen ve ağaç birikintisi”nden kaynaklandığını savundu.

Bursa Su Kolektifi’nden imza kampanyası: Denizi savun

Nisan ayının başından itibaren Marmara Denizi’nin ölümünü duyurmaya çalışan Bursa Su Kolektifi, “Denizi Savun” etiketiyle imza kampanyası başlattı.

Toplumsal Cinsiyet

Samsun’da Faruk Yavuz adlı erkek, eşi Kamile Yavuz’u defalarca bıçaklayarak öldürdü

Samsun Bafra’da Faruk Yavuz adlı kişi, eşi Kamile Yavuz’u 25 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Saldırgan Faruk Yavuz’un “yaralama” suçundan cezaevinde olduğu ve izinli çıktığı belirtildi.

Ankara’da Tuğçe Ünsal adlı kadın, başından vurulmuş halde ölü bulundu

Ankara’da Tuğçe Ünsal adlı kadın evinde başından vurulmuş halde bulundu. Ünsal’ın 3 gün önce öldürüldüğü tespit edildi.

31 Mayıs

İç Haberler

Peker’den yeni iddia: Planları bir cemevine saldırı

Sedat Peker, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Mehmet Ağar’ı işaret ederek “Ülkede kaos çıkarmak için planları bir cemevine saldırıdır” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni normalleşme tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından, yarın yürürlüğe girecek yeni normalleşme tedbirlerini açıkladı.

Fetullah Gülen’in yeğenine MİT operasyonu: Türkiye’ye getirildi

Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen MİT’in düzenlediği operasyon ile yurt dışında yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Kıratlı’dan Peker açıklaması: Hukuki süreç başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Sedat Peker’in hakkında ortaya attığı iddiaları ‘mesnetsiz ve hukuksuz’ olarak nitelendirerek “Hukuki süreç başlatıldı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yüz yüze eğitim yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Yarın itibariyle ilkokul öğrencilerimiz, 7 Haziran Pazartesi’den itibaren ise ortaokul ve lise öğrencilerimiz için haftada iki gün yüz yüze eğitime başlıyoruz” dedi.

İmamoğlu: KİPTAŞ’taki arsa yolsuzluğunun belgesi elimizde

Ekrem İmamoğlu KİPTAŞ’ta yapılan bir arsa yolsuzluğunun belgelerinin ellerinde olduğunu ancak İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediğini söyledi.

TÜBİTAK’ın yerli aşı kullanma tahmini: Kasım-aralık ayları

TÜBİTAK Başkanı, yerli Covid-19 aşı çalışmalarıyla ilgili “Kasım-aralık aylarında, her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde kullanır hale getirmiş olacağız” dedi.

Boğaziçi Üniversitesinde çadır nöbeti başlatan öğrencilere polis müdahale etti

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Güney Kampüs’te çadır nöbeti başlatmasının ardından polis kampüsü abluka altına aldı. Gece saatlerinde müdahale eden polis öğrencileri kampüsten çıkardı.

Feleknas Uca: El Nusra, Êzidî kadınları Türkiye’nin silah desteği ile mi kaçırdı?

Sedat Peker’in Suriye’deki El Nusra’ya SADAT tarafından “MİT tırları” ile silah gönderildiği iddiası Meclis gündemine geldi. HDP’li Feleknas Uca, iddialarla ilgili soru önergesi verdi.

Dış Haberler

Gülen makalesiyle tanınan Michael Flynn’den ABD’de darbe çağrısı

ABD’nin eski başkanı Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn, komplo teoricilerinden gelen “Myanmar’daki darbe niçin ABD’de de olmuyor?” sorusuna “Hiçbir sebebi yok. Olmalı” yanıtını verdi.

Kıbrıs solu sandıkta kayıp

Kıbrıs’ın güneyindeki seçimlerde, pandemiye ve Rum sağının bir dizi skandala karışmasına rağmen sol partiler hezimet yaşadı. KKTC’de de solun gerilemesi, barış yanlısı güçlerin işini zorlaştırıyor.

Çin nüfus politikasını değiştirdi: Üç çocuğa izin çıktı

Yaşlanan nüfus nedeniyle tek çocuk politikasından 2016’da vazgeçen Pekin, şimdi de üç çocuğa izin verileceğini açıkladı. Ancak uzmanlar, ülkede çocuk yetiştirmenin çok pahalı olduğunu söylüyor.

Bakan Çavuşoğlu: Başka bir ülkenin “S-400’leri kullanmayın” teklifini kabul edemeyiz

Türkiye-ABD ilişkilerine dair konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak, ‘kullanmayın’ teklifini kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Müzisyenlerden tepki: Bir turist kadar değerimiz yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘kademeli normalleşme’ takviminde müzik emekçileri için adım atılmadı. Birçok isim duruma tepki gösterdi.

Çalışanları fakirleştiren, krediye dayalı büyüme

TÜİK’in açıkladığı verilere göre ekonomideki yüzde 7’lik büyümeye en büyük katkı, krediye dayalı tüketim harcamalarından geldi. Çalışanların aldığı pay ise yüzde 3,5 azaldı.

Goldman ve OECD, Türkiye ekonomisinde yavaşlama bekliyor

OECD, Türkiye için büyüme öngörüsünü 2021 yılı için yüzde 5,9’dan yüzde 5,7’ye düşürdü. Goldman Sachs ise Türkiye ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinden itibaren yavaşlama bekliyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü

TÜİK verilerine göre Türkiye’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 arttı. 1990 yılında yüzde 72,65 olan emeğin GSYH’den aldığı pay ise bugün yüzde 35,5’e geriledi.

Çevre

42 belediyeden müsilaj uyarısı: Tehlike büyüyor

Ege ve Marmara Çevre Belediyeleri Derneği’nin açıklamasında Marmara Denizi’ndeki müsilaj (deniz salyası) tehdidine karşı atık tesislerinin denetlenmesi talep edildi.

Konya’da çiftçilerden su isyanı: Yolu trafiğe kapattılar

Konya’da bir grup çiftçi, Konya–Adana Karayolu’nu trafiğe kapattı. Çiftçiler, mahallelerine su verilmediği için ekili arazilerindeki mahsullerin kurumaya başlamasına tepki gösterdi.

Marmara’da korkulan oluyor: Mercan yatakları ölmeye başladı

Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj (deniz salyası) ölçüm cihazının su altına inmesini engelledi. Prof. Dr. Mustafa Sarı “Kırmızı mercan yatakları da ölmeye başladı” dedi.

Taş ocağı faaliyete geçince köylüler soluğu Denizli Valiliği’nde aldı

Pamukkale’nin Güzelpınar ve çevresinde kurulmak istenen taş ocağında faaliyetlerin yeniden başlaması üzerine köylüler, Denizli Valiliği önünde beklemeye başladı.

Edirne’de BOTAŞ’a çağrı: Saros Körfezi’nden çık

Saros Körfezi’nde, BOTAŞ tarafından başlatılan Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’ne karşı Keşan’da basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada BOTAŞ’a ‘Saros’dan derhal çık” çağrısı yapıldı.

Ekoloji Birliği: Yurtbaşı köylüleri hâlâ tehdit ediliyor

Ekoloji Birliği, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı köyünde kurulmak istenen mermer ocağına karşı direnen köylülere yönelik jandarma ve korucuların müdahalesiyle ilgili açıklama yaptı.

1 Haziran

İç Haberler

Abdulkadir Selvi: Erkam Yıldırım malzemeleri yanında götürmüş

Abdulkadir Selvi, Venezuella’ya maske yardımı yapmak için gittiği iddiası gümrük kayıtları tarafından yalanlanan Erkam Yıldırım’la ilgili ‘bilgi’ verdi: “Yardım malzemelerini yanında götürmüş.”

‘Ağar ailesinin marina dışında petrol, restoran şirketleri ve araç muayene istasyonları var’

CHP’li Başarır, Ağar ailesinin mal varlığını araştırdı; 2008’de işletme hakkı 30 milyon dolara alınan araç muayene istasyonları, marina, petrol ve restoran şirketleri var…

Fransa’da Sedat Peker için şarkı: Yeni patron

Fransa’da Ben & Az isimli müzik grubu, “Sedat Peker” adlı şarkılarına klip çekti. Peker sosyal medya hesabından grup üyelerine teşekkür etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, en çok dosyanın FETÖ ile ilgili olduğunu açıkladı. Şahin, iade edilen HDP iddianamesini de yeniden hazırladıklarını söyledi.

Kürt siyasetçiler Yıldırım ve Yüksek ‘kırmızı listeye’ alındı

HDP’li eski vekil Nadir Yıldırım ile DBP eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, ‘terörden arananlar listesi’ne alındı. Avukat Mehdi Özdemir, ‘karar keyfi ve politiktir’ diyerek iptal başvurusu yaptı.

Eski Cumhurbaşkanı Akıncı: Halil Falyalı UBP’nin maddi destekçisi

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı kara para iddialarının odağındaki Halil Falyalı’nın iktidardaki UBP’nin maddi destekçisi olduğunu söyledi.

Savcılık Kutlu Adalı cinayeti için harekete geçti

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat ve ağabeyi Atilla Peker’in iddialarının ardından KKTC’de öldürülen Gazeteci Kutlu Adalı ile ilgili soruşturma başlattı.

Yalıkavak Marina’dan Mehmet Ağar’la birlikte oğlu Tolga Ağar da ayrıldı, yerlerine yeni üye atandı

Sedat Peker’in iddialarının odağında olan Bodrum Yalıkavak Marina’nın yönetiminden baba oğul Ağarlar ayrıldı. Yönetime üç yeni isim alındı.

Boğaziçi’nde atanmış rektörün yardımcısı dekanlığa atandı

Boğaziçi’nde atanmış rektör Bulu Genel Sekreterliğe SBÜ’de Personel Daire Başkanı olarak görev yapan Nedim Malkoç’u, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’na ise yardımcısı Fazıl Önder Sönmez’i atadı.

Sanatçılardan konsersiz “normalleşme” kararlarına tepki yağdı

Bugünden itibaren uygulanan “kademeli normalleşme” kararlarında 1,5 yıldır mesleklerini yapamayan müzisyenler için yine bir iyileştirme yer almadı. Sanatçılar kararlara tepki gösterdi.

Dış Haberler

Çin’in ‘yapay güneşi’ nükleer füzyon rekoru kırdı

Çin’in ‘yapay güneş’ olarak anılan HL-2M Tokamak reaktörü nükleer füzyon rekorları kırdı. Reaktörde çekirdek sıcaklığı, Güneş’in 10 katına yükseldi.

İtalya basını: Fransa ve İtalya, Libya’da Rusya ile Türkiye’nin etkisini azaltmaya çalışıyor

İtalyan basını, Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin dünkü ziyaretine dair analizlerinde ‘Fransa ile İtalya’nın Libya’da Rusya ve Türkiye’nin nüfuzunu azaltmak istediğini’ yazdı.

Çin açıkladı: İlk kez bir insana H10N3 kuş gribi tanısı kondu

H10N3 kuş gribi, tarihte ilk kez bir insanda görüldü. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 41 yaşındaki erkek hastanın durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Libya’da yeni hükümetin katılacağı barış konferansı 23 Haziran’da yapılacak

Almanya’dan yapılan açıklamaya göre, Libya’daki barış süreci için bir sonraki konferans 23 Haziran’da toplanacak. Libya’nın yeni geçici hükümeti barış görüşmelerine ilk kez resmen katılacak.

Lavrov: Hindistan S-400 sevkiyatına bağlılığını teyit ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Hindistan’a S-400 sistemi sevkiyatında değişiklik olmadığını belirtti: “Hindistan yönetimi S-400 anlaşmalarına bağlılıklarını teyit ediyor.”

Myanmar’daki darbenin hak ihlalleri raporlaştırıldı: Askeri cunta, işçi düşmanı!

Myanmar’da 1 Şubat’ta darbeyle yönetimi ele geçiren ordunun işçi ve emekçilere yönelik baskı, şiddet ve hak ihlalleri raporlaştırıldı.

Ekonomi

Erdoğan konuştu, dolar rekor üstüne rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında ” Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” dedi. Dolar kuru 8,81’e yükselerek TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı.

İşçilerden Kod 46 tepkisi: Ahlaksız arıyorsanız aynaya bakın

Kod 46 gerekçesiyle Angel Halı’da çalışan 63 kişinin işine son verilmesine tepki gösteren DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Ahlaksız arıyorsanız aynaya bakmalısınız” dedi.

Çevre

Denizli’de köylülerin mücadelesi sonuç verdi, iş makineleri köyü terk etti

Denizli’de Güzelpınar köylülerinin taş ocağına karşı mücadelesi sonuç verdi. Bölgede inceleme yapan Denizli Valisi Atik’in talimatıyla taş ocağı faaliyetlerini durdurdu.

2 Haziran

İç Haberler

Peker ‘helalleşme’ videosunu erteledi: Gerekçe Biden görüşmesi

Peker: “Bana ajan diyorlar Tayyip abiyle helalleşme videosunu 14 Haziran sonrasına bırakıyorum…”

Erdoğan’ın saati 9’u 5 geçeye ayarlanmış

Ayasofya’da Atatürk’e hakaret olayının ardından Erdoğan’ın dün gece TRT’de katıldığı ve Çankaya Köşkü’nde yapılan yayında arkasında bulunan saatin 9’u 5 geçeye ayarlandığı görüldü.

Yeni baraj geliyor: MHP aşacak, yeniler takılacak

Seçim kanununda değişiklik için düğmeye basıldı. AK Parti hazırladığı taslağı MHP’ye sundu.

Baro seçimleri dördüncü kez ertelendi: 57 baro seçim yapamadı

İktidar ile barolar arasındaki genel kurul gerilimi tırmanıyor. Haziranda genel kurul yapacak İstanbul, İzmir, Bursa barolarına seçim kurullarınca iptal kararları geldi. Seçimler ekime kalabilir.

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık hayatını kaybetti

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, geçirdiği kalp krizi sonrası 57 yaşında hayatını kaybetti.

CHP’li Karabıyık: 2 milyon 339 bin 809 öğrenci 436 gündür eğitim alamıyor

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, okulların ihtiyaçları karşılanmadan yüz yüze eğitime dönülmüş olmasını eleştirdi. Karabıyık, “2 milyon 339 bin 809 öğrenci 436 gündür eğitim alamıyor” dedi.

MGK bildirisi yayımlandı: İsrail’in halkı hedef alan insanlık dışı eylemleri kınandı

MGK bildirisinde, “İsrail’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil halkı kasten hedef alan insanlık dışı eylemleri şiddetle kınanmıştır.” ifadesine yer verildi

CHP’li Antmen: SADAT, 15 Temmuz’dan önce Genelkurmayda ne görüştü?

El Nusra’ya silah gönderdiği yönünde iddilarla gündeme gelen SADAT’ın araştırılması için TBMM’ye verilen önerge üzerine konuşan CHP’li Alpay Antmen, SADAT ve Tanrıverdi ile ilgili sorular yöneltti.

Fehim Taştekin: Erdoğan’ın onayı olmadan yaprak kımıldamaz

Peker’in ifşalarıyla gündeme gelen Türkiye-El Nusra ilişkisini değerlendiren Fehim Taştekin, “Erdoğan’ın onayı ve dahli olmadan bir yaprak kımıldaması bile mümkün değil, her yol Saray’a çıkıyor” dedi.

8 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve yüksekokul kuruldu

Resmi Gazete’de yer alan karara göre 8 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve yüksekokul kuruldu.

Dış Haberler

İsrail’de Netanyahu dönemi sona eriyor

İsrail’de koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağlandı. 8 partili koalisyon güven oyu alırsa 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erecek.

Tulsa katliamından öldürülenleri anan Biden: Bugün en ölümcül tehdit IŞİD, El Kaide değil, beyaz ırkçılar

ABD Başkanı Biden, beyazların 100 yıl önce siyahları katlettiği Tulsa’yı ziyaret etti. Biden, ABD’deki en ölümcül tehdidin El Kaide veya IŞİD değil, beyaz üstünlüğünü savunanlardan geldiğini söyledi.

İsrail’de İşçi Partisi’nin eski lideri Isaac Herzog cumhurbaşkanı seçildi

İsrail’de İşçi Partisi’nin eski lideri Isaac Herzog cumhurbaşkanı seçildi. Herzog, büyük ölçüde sembolik olan bu görevi 9 Temmuz’da devralacak

Netanyahu’yu deviren koalisyonda İsrailli Araplar ne elde edecek?

İsrail’de Netanyahu’yu devredışı bırakacak olan koalisyona Birleşik Arap Listesi de katıldı. Güvenoyu alınırsa, İsrail’de Araplar ilk kez hükümette yer alacak. Peki Arapların bu anlaşmadan çıkarı ne?

Ekonomi

Merkez Bankası’ndan Erdoğan’ın faiz çıkışına düzeltme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü faiz açıklaması sonrası döviz kurları rekorları altüst ederken, Merkez Bankası’ndan bugün düzeltme niteliğinde açıklama geldi: “Erken gevşeme beklentisi kalkmalı.”

Somalı madenciler 21 Haziran’da Ankara’ya yürüyor

Somalı madenciler, tazminatların ödenmemesi üzerine 21 Haziran’da Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu. Yürüyüş öncesi bir heyet, Ankara’da görüşme gerçekleştirecek.

ILO: Kovid-19 nedeniyle 2021’in ilk çeyreğinde 140 milyon kişi işini kaybetti

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Kovid-19 krizi nedeniyle toplam çalışma saatlerinde yüzde 4,8 kayıp yaşandı ve bunun 140 milyon tam zamanlı işe tekabül ettiğini tahmin ediyoruz.” dedi.

CHP’li Levent Gök, ÇAYKUR’un kasten zarar ettirildiği iddiasını TBMM’ye taşıdı

CHP Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “ÇAYKUR’un Varlık Fonuna devredildiğinden beri zarar etmesinin sebeplerini açıklar mısınız” sorusunu yöneltti.

Bakanlık, tepkiler sonrası “Müzisyenlere 3 bin lira ödeme yapacağız” dedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Kademeli normalleşme” takviminin açıklanmasının ardından gelen tepkiler sonrası müzisyenlere haziranda tek seferde 3 bin lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Naftali Bennett: İsrail Başbakanı olması beklenen milliyetçi politikacı

Naftali Bennett, İsrail’de yıllardır başbakan olmak isteyen bir siyasetçiydi. Şaşırtıcı olan ise bunu parlamentoda az sayıda sandalyeye sahip Yamina Partisi’nin lideri olarak başarmasının beklenmesi.

Çevre

‘Kaz Dağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz’ diyen Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün görevine son verildi

Protestolara rağmen Kaz Dağları’nda 350 bin ağacı kesen Doğu Biga Madencilik, “Hiçbir yere gitmiyoruz” sözleriyle tepki çeken Genel Müdür Ahmet Şentürk’ün görevine son verdi.

Tropikal sularda yaşayan boz yunuslar Gökçeada’da görüntülendi

Gökçeada’da kılıçbalığı avına çıkanlar tropikal sularda yaşayan boz yunuslarla karşılaştı.

Bilirkişi: “Sungurlu Barajının zararı faydasından çok”

İstanbul’un su sorununa çözüm olacağı iddiasıyla yapılmak istenen Sungurlu Barajı ve HES projesine bilirkişi tarafından “Getirisi doğada yol açacağı tahribatla kıyaslanamaz” denilerek itiraz edildi.

Toplumsal Cinsiyet

Kadına yönelik şiddet nedeniyle 2 yılda 21 bin öğrenci okul değiştirdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kadına yönelik şiddet nedeniyle 2 yılda 21 binin üzerinde öğrencinin öğrenim gördüğü okullardan başka okullara nakledildiğini açıkladı.

“ÇED gerekli değildir” kararı iptal oldu, 8 bin dönüm meyve bahçesi kurtuldu

Korkuteli’de 8 bin dönümü aşkın tarım arazisinin 110 metre yakınında açılması planlanan mermer ocağı için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı mahkemece iptal edildi.

3 Haziran

İç Haberler

‘Mehter takımı devamlı gidip gelmiş, sonuncusunda gelmedilerse benim sorunum değil’

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, “mehteran takımıyla insan kaçakçılığı” iddiasına ilişkin “Devamlı gidip gelmişler. Sonuncusunda gelmedilerse benim sorunum değil ki” dedi.

Covid-19: Günlük vaka sayısı 6 binlere indi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 6 bin 602 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 114 kişi vefat etti.

12 kişinin yargılandığı Boğaziçi davası 28 Haziran’a ertelendi

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde 25 Mart’ta LGBTİ bayrakları taşıdıkları için gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 12 kişinin duruşması 28 Haziran’a ertelendi.

Dış Haberler

Beyaz Saray: Biden-Erdoğan görüşmesi 14 Haziran’da

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmenin 14 Haziran’da yapılacağını açıkladı.

Rusya: Türkiye’deki S-400 teknisyenleri takvime göre dönecek

Rusya, Türkiye’de bulunan S-400 teknisyenlerinin Moskova’ya dönmesi konusunda bir takvim değişikliği olmadığını açıkladı.

Washington Post: Trump’a seçimi kaybettiğini hâlâ kabul ettiremediler

Washington Post, Trump’ın seçim sonucunu değiştirip Beyaz Saray’a döneceğine hâlâ inandığını yazdı. Bir danışman, Trump’a laf anlatmanın zorluğunu ‘rüzgara işemek gibi’ deyimiyle tasvir etti.

AB’den Türkiye’ye reform yardımı: ‘Beklenti, hukuk devleti konusunda uyum’

AB, Türkiye dahil yedi üye adayına 2027’ye dek 14 milyar 200 milyon euroluk reform yardımında anlaştı. AB Komisyonu, Türkiye’den hukuk devleti ilkesinde uyum beklediklerini açıkladı.

DSÖ: Devam eden aşı krizi, salgını sürdüren skandal bir eşitsizliktir

DSÖ Sözcüsü Jasarevic, Kovid-19 pandemisinin geleceği hakkında DSÖ’in oynadığı rolü ve aşı erişimindeki eşitsizliği değerlendirdi.

İsrail’de Netanyahu karşıtı birlikte uzlaşma | 8 parti koalisyon hükümeti kuruyor

İsrail’de muhalefet partilerinin koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmaya varmasıyla Binyamin Netanyahu’nun 12 yıl süren başbakanlığı sonlanabilir.

Ekonomi

TÜİK mucizesi; Enflasyon geriledi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisanda yüzde 17,14 olan enflasyon, mayıs ayında yüzde 16,59’a geriledi. Üretici enflasyonu ise yüzde 38’i buldu.

Merkez Bankası’nın döviz rezervi 477 milyon dolar daha azaldı

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 28 Mayıs itibariyle bir haftada 49,2 milyar dolardan 48,7 milyar dolara geriledi.

Çevre

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği: Çöp tüccarları, akademisyenleri tehdit ediyor

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği, çöp ithalatı ile ilgili çalışma yürüten akademisyenlerin çöp tüccarlarınca tehdit edildiğini duyurdu.

Ergene’yi temizlerken Marmara’yı öldürdüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ergene’yi biz temizledik” diye övündü. Ancak Akademisyen Kubilay Kaptan, müsilajla boğuşan Marmara Denizi’nin en ölümcül darbeyi Ergene temizlenirken aldığını söyledi.

Türkiye’yi aşırı kuraklık sardı: Acil alarm var, acil önlem yok

Türkiye’yi şiddetli kuraklık sardı. Kuraklıktan etkilenen il sayısı bir ayda 2 kat arttı. Tarım uzmanları ve çiftçiler ‘acil eylem planı’ uygulanması gerektiğini söylüyor.

Toplumsal Cinsiyet

Musa Orhan’ın avukatından, Ezgi Mola’ya destek veren 16 ünlü için suç duyurusu

Cinsel saldırı sanığı Musa Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’ya destek veren ünlüler için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç: 2014’ten bu yana 60 öğretim elemanı, kadına tacizden ihraç edildi

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 2014 yılından bugüne kadar toplam 60 öğretim elemanının kadına taciz nedeniyle üniversitelerden ihraç edildiğini bildirdi.

Erkekler mayıs ayında en az 18 kadını katletti

Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği verilere göre erkekler mayıs ayında en az 18 kadını öldürdü, en az 9 kadına cinsel saldırıda bulundu.

4 Haziran

İç Haberler

Babacan: Ülkemin cumhurbaşkanı nasıl beş ay telefon kuyruğunda bekler?

Ali Babacan, NATO zirvesinde gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili, “Ülkem adına hicap duyuyorum. Benim ülkemin cumhurbaşkanı nasıl olur da beş ay telefon kuyruğunda bekler?” dedi.

Boğaziçi Üniversitesine bu hafta sonu öğrencilerin girmesi yasaklandı

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterliği, Kovid-19 önlemlerini bahane ederek bu hafta sonu öğrencilerin kampüse girişini yasakladı.

Hasan Saltık, düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı

Anadolu ezgilerini derlemek için yüzlerce projesi bulunan Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, Kartal Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’de uygulanan Kovid-19 aşısı 30 milyon dozu geçti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 4 Haziran saat 14.30 itibarıyla 30 milyon 12 bin 250 doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Muharrem İnce’nin anadilde eğitim talebine yanıtı: Pedagojiye uygun değil

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Kürtçe eğitim talebiyle ilgili “Pedagojiye uygunsa bilin ki üniter devlete de uygundur. Ama pedagojiye uygun değil bu” ifadesini kullandı.

DEVA Partisi İstanbul İl Yönetimi görevden alındı

DEVA Partisi, İstanbul İl Yönetimi’nin görevine son verildiğini açıkladı.

Erdoğan: 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı temel atma töreninde konuştu: “Fatih sondaj gemimiz Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı.”

Emine Şenyaşar adliye binasının temelini elleriyle kazarak ‘adalet’ aradı

Adalet arayışını sürdüren Emine Şenyaşar, ağıtlar yakarak, adliye binasının temelini elleriyle kazıyarak “Nerede Celal’im, nerede Adil’im. Adalet belki bu toprağın altında” diye haykırdı.

Şike kumpası davasında karar çıktı

Futbolda şike kumpası davasında Hidayet Karaca 1406 yıl, eski polis memuru Lokman Yanık 161 yıl 8 ay, Nazmi Ardıç 1972 yıl 10 ay hapisle cezalandırıldı.

Van’da Kürtçe Dil Mitingi’ne polis engeli

HDP’nin bugün Van’da düzenlemek istediği Kürtçe Dil Mitingi, polis tarafından engellendi. HDP binasını ve sokağını çeviren polis, katılımcıların gitmek istediği Musa Anter Barış Parkı’nı da kapattı.

DFG: En az 70 gazeteci tutuklu

DFG’nin gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporuna göre Mayıs ayı boyunca, bir gazetecinin evi basıldı, bir gazeteci gözaltına alındı, yedi haber ve on bir internet sitesine erişim engeli getirildi.

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıplak arama iddiası

Cezaevlerindeki hak ihlalleriyle ilgili hazırladıkları raporu açıklayan ÖHD Genel Merkez Yöneticisi Ekin Yeter, bir tutuklunun çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi.

Dış Haberler

AB aşıda fikri mülkiyetten vazgeçmedi, “ticari kolaylık” önerdi

AB Komisyonu, Kovid-19 aşı ve ilaç arzını artırmaya, bunlara küresel erişim sağlamaya yönelik hazırladığı teklifi Dünya Ticaret Örgütü’ne sundu.

Afrin’de roketatarlı saldırıda 1 asker yaşamını yitirdi, 1 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, Zeytin Dalı harekat bölgesinde (Afrin) düzenlenen roketatarlı saldırıda 1 askerin şehit olduğu, 1 askerin de yaralandığı açıklandı.

‘Belaruslu muhalif gazeteci itirafa zorlandı’

Belarus’un bir yolcu uçağını zorla indirmesinin ardından gözaltına alınan muhalif gazeteci Protasevich’in, ‘itirafa zorlandığı’ savunuldu.

Alman başpiskopos istifa etti: ‘Kilise cinsel tacizle mücadelede başarısız’

Alman Kardinal Reinhard Marx, Katolik Kilisesi’nin cinsel taciz skandallarıyla mücadelede başarısız olduğunu söyleyerek Papa’ya istifasını sundu.

AB, Türkiye’yi ‘riskli ülkeler’ listesinden çıkarmadı

Korona virüsü salgınında seyahat açısından güvenli bulduğu ülkeler listesini güncelleyen Avrupa Birliği, Türkiye’yi kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine almadı.

Stoltenberg: Güney mahallemizde istikrar için Türkiye’yle çalışmayı sürdüreceğiz

“Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu hatırlamamız önemli” diyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Güney mahallemizi istikrarlılaştırmak için Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ekonomi

HDP’den kanun teklifi: Zincir marketler şehir dışına çıkarılsın

HDP, pandemide esnafa karşı haksız rekabet oluştuğunu belirterek kanun teklifi verdi. Teklifte, zincir marketlerin şehir dışına çıkarılması ve ürün kısıtlaması getirilmesi gibi düzenlemeler yer aldı.

Çevre

“Kapatılan 13 termik santral doğayı kirletmeye devam ediyor”

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği, kapatılan termik santrallerin tamamının çalışır durumda olduğunu, sürelerinin dolmasına rağmen 1,5 yıldır havayı, kirlettiğini açıkladı.

Sri Lanka çevre felaketiyle karşı karşıya: Biyolojik yaşam tehlikede

Sri Lanka’da kimyasal madde yüklü geminin çıkan yangının ardından batmasıyla, sızıntının büyük bir çevre felaketini beraberinde getireceği ve kıyıdaki biyolojik yaşamın tehlikede olduğu belirtildi.

Toplumsal Cinsiyet

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu: Mücadeleye sokaklarda ses vereceğiz

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi eylemlerine katılan ve haklarında dava açılan platform üyesi kadınların 7 Haziran günü görülecek davasına çağrı yaptı.

DİSKİ’de kadın çalışanlara mobbing

DİSKİ’de kameraman kadrosunda çalışan Beyda Yıldız’ın odasına ve bilgisayarına belediyeye kayyım atandıktan sonra el konuldu. Sürgün edilen ve sözlü tacize uğrayan Yıldız, beyin kanaması geçirdi.

5 Haziran

İç Haberler

Peker, Erdoğan’ın yeğeninin eşi Serdar Ekşi ile yaptığı görüşme kaydını yayınladı

Sedat Peker, Erdoğan’ın yeğeninin eşi Serdar Ekşi ile yaptığı görüşmenin kaydını “Tayyip abinin damadı Serdar Ekşi ile yaptığım telefon görüşmesi” başlığıyla yayınladı.

Devlet-mafya-siyaset ilişkisini sorgulayan Kıbrıslı gazeteciler tehdit ediliyor

Kıbrıs’ta internet siteleri, gazeteler devlet-mafya-siyaset ilişkilerini sorgulayan haberlere yer verdikleri için günlerdir siber saldırı altında. Gazeteciler de yoğun baskı ve tehdide maruz kalıyor.

Bu pazar seçim olsa: Cumhur İttifakı yüzde 41.4, Millet İttifakı yüzde 41, HDP yüzde 9.9

Aksoy Araştırma’nın yaptığı ankete göre İYİ parti yüzde 13 ile en çok oy alan üçüncü parti oldu. Yeni kurulan DEVA yüzde 2.5, Gelecek Partisi ise yüzde 1.3 oy alabildi.

Uyuşturucu kaçakçısı Behçet Töre: Halil Falyalı’yla birlikte uyuşturucu ticareti yapıyorduk

Uyuşturucu kaçakçılığından ceza alan Behçet Töre, Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili açıklama yaptı: Halil Falyalı’yla birlikte uyuşturucu ticareti yapıyorduk.

Fetullah Gülen’in yeğeni Selahattin Gülen itirafçı oldu

Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen Selahattin Gülen’in etkin pişmanlıktan faydalanmak için itirafçı olduğu ortaya çıktı.

İstanbul için ‘Batı Nil Virüsü’ uyarısı

İstanbul’da ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada Batı Nil Virüsü’ne rastlandı. İstanbullulara “Ölü kuşlarla temastan kaçının” uyarısı geldi.

TBMM Başkanı Şentop, Soylu’ya 10 bin dolar alan siyasetçiyi sordu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazı göndererek Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçi iddiası ile ilgili belgelerin Meclis Başkanlığı’na gönderilmesini istedi.

Dış Haberler

PKK ve Peşmergeler arasındaki çatışmada 5 Peşmerge öldü

Peşmerge Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada “Bir Peşmerge görev gücü, halkı ve köyleri korumak ve bölgede güvenliği tesis etmek için Amedi’deki Matin Dağı’nda PKK gücünün tuzağına düştü” denildi.

Kürt akademisyen ve yazarlar değerlendirdi: Behzad Mahmudî kendini neden yaktı?

Erbil’de, Behzad Mahmudî isimli bir Kürt genç kendisini yaktı. Olayın ardından tedavi altına alınsa da kurtarılamayan Mahmudî’nin eyleminin gösterdiklerini Kürt akademisyenlere ve yazarlara sorduk.

Almanya, Türkiye’yi ‘yüksek riskli’ bölgeler listesinden çıkardı

Almanya, Covid-19 salgınında Türkiye’nin risk seviyesini düşürdü. Türkiye’nin ‘riskli bölgeler’ listesine dahil edilmesiyle, negatif test sonucu şartıyla karantina zorunluluğu kaldırıldı.

Çevre

Erdoğan: Türkiye olarak doğayı koruyan ve çevre bilinci kazandıran çalışmalarda öncü roldeyiz

‘Erozyonla mücadelede dünya lideri olan Türkiye, orman alanını artıran nadir ülkelerden biri konumundadır.’

Erdoğan’dan müsilaj açıklaması: Çevre ve Şehircilik Bakanıma talimatı verdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanıma talimatı verdim. Başta Marmara olmak üzere bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız” dedi.

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz: Cudi’de günde 400 ton ağaç kesiliyor

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Cudi dağında günde 400 ton ağacın kesildiğini söyledi. Kaçmaz, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye “Cudi Dağı ve çevresi insansızlaştırılmak mı istenmektedir?” diye sordu.

‘Türkiye’deki JES’lerin yüzde 61’i tarım arazisine kurulu’

CHP’nin raporuna göre ‘Jeotermal Elektrik Santralleri’nin kurulu olduğu alanların yüzde 61’inin tarım arazisi. Ayrıca santraller halk sağlığı ve tarımı tehdit ediyor.

Fatsa’da 200 gündür altın madenine karşı kitap okuyorlar

Fatsa ilçesinde yaşayanların altın madenine karşı başlattığı kitap okuma eylemi, 200’üncü gününe ulaştı. Kitap okuma eylemine hem çevredekiler hem de sosyal medya kullanıcıları destek verdi.

 

Önerilen Yazılar

Buscaglia: Türkiye-Venezuela trafiği son beş yılda başlamış olmalı

Organize suç örgütleri ve devletlerin ilişkilerini inceleyen hukukçu Edgardo Buscaglia, Türkiye’nin geçtiği süreçte demokrasinin, şeffaflığın, denetlenebilirliğin önem kazandığını söyledi.

Cesedin çürümesidir bu

Mart ayında, hatta biraz öncesinde, balıkçılar Marmara Denizi’nde “deniz salyası”, yani müsilaj görmeye başladıklarını söylüyordu. Müsilajın gitgide yayılması, yoğunlaşması ve bir türlü geçmemesiyle konu medyaya yansıdı. Hatta şu sıralarda Karadeniz’de de müsilaj ortaya çıktı. Müsilaj neden ortaya çıkar?

Timur Soykan: Uyuşturucu devletin damarlarında geziyor

Soykan mevcut eroin hattına Güney Amerika’dan Türkiye ve Ortadoğu’ya uzanan kokain hattının eklendiğini, devletin Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainle ilgili sessizliğinin normal olmadığını söylüyor.

‘Gelin Hanım’ korkusu Erdoğan’ı iktidardan götürebilir

Gazeteci Murat Yetkin, Erdoğan’ın kadın olduğu için küçümsediği Akşener’le ilgili sözlerini değerlendirdi: “Gelin hanımlar nasıl iktidarı getirirse, iktidardan götürebilirler de.”

Sedat Peker’in iddiaları: JİTEM davalarında son durum ne?

Organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla hakkında yakalama emri çıkarılan Sedat Peker’in yurt dışından yayımladığı videolarda, 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetler ile ilgili bazı iddiaları da dile getirmesiyle birlikte, Türkiye’de siyaset-emniyet-mafya ilişkileri tartışmaları yeniden alevlendi.

Selim Kuneralp yazdı: İsrail-Hamas arbedesi, kim kazandı kim kaybetti?

İsrail-Filistin çatışmalarını değerlendiren emekli büyükelçi Selim Kuneralp, yaşananların ardından ülke ve kişilerin durumunu değerlendirdi.

Fehim Taştekin: Peker’in anlatmadığı gizli hatlar

Savaş suçu, insanlığa karşı suç, yağma suçu, teröre destek suçu, etnik ve dinsel soykırım suçuyla uzayıp giden kirli bir süreç bu.

Arap Coğrafyasında Geçen Hafta | Yeni kuşak Filistinliler davaya sahip çıkıyor

Filistin’de direnişinin yeni bir yönü olarak Ürdün’deki genç Filistinlilerin davaya sahip çıkarak İsrail sınırında yaptıkları eylemler tartışılıyor. Yemen’de ise BAE ile Mayyun adası krizi yaşanıyor.

Nusra bölüm 1: Nusra’ya niye kötü diyorsunuz?

Hatırlamaya çalışalım, muktedir Türk-İslâmcının ezcümle şeytanlaştırdığı düşmanlara karşı müttefiki gördüğü Nusra kimdir, nedir?

Bu harabe nasıl kalkacak?

Tüm yıkıntının onarılması, harabenin, makyajlanıp ön cephesi değiştirilerek değil, böyle kolay yıkılmayacak şekilde yeniden yapılması için toplumun mukadder değişime aktör olarak katılması gerekiyor.

Elektrikli araçlar neden sandığınızdan çok daha hızlı yayılacak?

Biliyorum, bırakın bir elektrikli otomobil satın almayı düşünmeyi, muhtemelen henüz birine binmemişsinizdir bile. O yüzden bu iddiam size abartılı gelebilir ama dinleyince hak vereceksiniz.

Uvertürü MİT Tırları, operası SADAT

Rus Savunma Bakan Yardımcısı Antonov, ‘Erdoğan ve ailesi Suriye’den petrol çalınması faaliyetine karıştı’ dedi. Bu suçlamalar, bugün Peker’in ortaya attığı iddialarla bire bir aynı…

Deniz salyası: Denizin ‘organik başkaldırısı’

Deniz salyası ya da bilimsel adıyla ‘müsilaj’ denizlerimizde artan deniz suyu sıcaklıkları ve insan kaynaklı baskıları (evsel ve sanayii kaynaklı atıklar, arıtım seviyelerindeki yetersizlikler, aşırı balıkçılık vs.) ile tetiklendiği düşünülen organik bir oluşum. Sümüksü yapısı dolayısıyla özellikle deniz tabanında yaşayan canlılar olmak üzere tüm ekosistemi olumsuz etkiliyor. Dengenin bozulmasının daha büyük ekolojik bozulmalara (dip sularında oksijen tükenmesi, canlıların toplu ölümleri gibi) yol açabileceği öngörülüyor.

AKP iktidarının 19 yılında 19 çevre suçu!

Dünya Çevre Haftası’nın bu yılki “ekosistem restorasyonu” temasıyla doğadaki hasarın önlenmesi amaçlanıyor. AKP’nin 19 yıllık iktidarında değil hasarı gidermek, büyük bir talan çıkıyor karşımıza.

Mühdan Sağlam: BM: Uyuşturucuda yeni türler ve rotalar var

Salgın ve son dönemdeki değişimler uyuşturucu türlerine ve trafiğine yönelik bilgilerin gözden geçirilmesine neden oluyor.

Bahadır Özgür: Peker’in kara para iması ve AKP’nin ‘varlık barışı’ sevdası

Uyuşturucudan silaha, insandan petrol kaçakçılığına her türlü suçun kesişme noktasındaki bir ülkede; parasını yurtdışından getirene 14 kat zırh niye sağlanır?

Fehim Taştekin: Peker, Nusra, cihat ve kitaba uydurulan terör

Suriye’de sayısız katliam ve suça imza atan bir örgütün lideri “Masum insanların öldürülmesine karşıyız” sözünü defalarca tekrarlıyor. Buna karşı Martin Smith suç sicilini hatırlatmıyor.

Hakkı Özdal: Bu harabe nasıl kalkacak?

Tüm yıkıntının onarılması, harabenin, makyajlanıp ön cephesi değiştirilerek değil, böyle kolay yıkılmayacak şekilde yeniden yapılması için toplumun mukadder değişime aktör olarak katılması gerekiyor.

Dünya Çevre Günü: Türkiye’de çevre sorunlarının çözümünü zorlaştıran 4 neden

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bilim insanları, iklim krizi ve çevreye etkileri konusunda güçlü uyarılarda bulunuyor. Dünyada bu etkilerin en yoğun hissedildiği bölgelerden Akdeniz havzasında yer alan Türkiye için de uzun zamandır tehlike çanları çalıyor.

‘Külünk parayı cihadizme, paramiliter çetelere aktardı’

Artı TV’de yayımlanan Artı Gerçek programında suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaları ve iddiaları, siyaset açısından doğurduğu sonuçlar ve Erdoğan’ın ‘müjesi’ masaya yatırıldı.