22 Temmuz – 5 Ağustos Gündemi

 

22 Temmuz

 

İsveç Edebiyatı Çeviri Ödülü” Kürt Yazar Cewerî’nin

 • İsveç Akademisi “İsveç Edebiyatı Çeviri Ödülünü” Kürt yazar, çevirmen Firat Cewerî’ye verdi. İsveç Akademisi vediği Nobel ödülleri ile tanınıyor.

 

 

23 Temmuz

 

 

Şık’a kürsüde saldırı: 

 • AKP’liler kürsüde konuşan HDP milletvekili Ahmet Şık’ın üzerine yürüdü. Şık’a oylamayla iki oturum ceza verilirken HDP grubu salonu terk etti
 • HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık , TBMM’de ilk konuşmasının ardından saldırıya uğradı. Şık’ın, “Ne olduğunuz, bir kez daha yüzünüze karşı söylenmeli: İktidar olmanın yarattığı kibrinizi yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. Hakikati söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz…” sözlerinin ardından AKP’li vekiller kürsüye yürürken kısa süreli arbede yaşandı. Oturuma verilen aranın ardından Şık’a iki oturum ceza verilerek Genel Kurul’dan çıkarıldı.

Eski HSYK Başkanı: Nurcu listeyi Erdoğan imzaladı

 • FETÖ’nün yargıda örgütlenmesini sağlamakla suçlanan İbrahim Okur, 2011 atamalarındaki ‘nurlu liste’yi Erdoğan’ın bilerek imzaladığını ileri sürdü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1035185/Eski_HSYK_Baskani__Nurcu_listeyi_Erdogan_imzaladi.html

 

Darbe ürünü YÖK bile AKP’nin darbe yasalarının sorumluluğunu almak istemiyor

 • YÖK, akademik kadroların üniversiteler tarafından alındığını, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının da ilgili üniversiteler tarafından yapıldığını, İhraçların da üniversiteler tarafından yapılması gerektiğini söyledi. YÖK tarafından verilen ihraç kararlarının yerel ve uluslararası mahkemelerde savunulmasının zorlaşacağı açıklamasını yaptı. YÖK yaptığı itirazla, akademisyenlerin ihraç edilmesine karşı çıkmıyor, ihraç yetkisinin kendisine verilmesine karşı çıkıyor.

https://www.gazetekritik.com/vekil-haberleri/darbe-urunu-yok-bile-akpnin-darbe-yasalarinin-sorumlulugunu-almak-istemiyor/54336

Çavuşoğlu: Bozulan yargı tamir edilmeli

 • Mevlüt Çavuşoğlu, ‘AB sürecinde en azından negatif bir ortamdan nötr, pozitif bir ortama geçebiliriz’ dedi. Çavuşoğlu, yumuşamayla ilişkilerde olumlu adımların geleceğini söyledi. Çavuşoğlu , yeni yönetim sisteminde yargının bağımsızlığının yanında bozulan yargının da tekrar tamir edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

MHP dönüşler için şart belirledi

 • MHP, İYİ Parti’den kendilerine dönüş talebi durumunda kapılarını şartlı açacak. Parti yönetimi, sadece ‘pişmanlık duyan ülkücüler’ ve ‘samimiyet’ sınavını geçenleri kabul edecek.

 

24 Temmuz

 

HDP Eş Genel Başkanı Buldan hakkında soruşturma

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, TSK tarafından yürütülen operasyonlarda ölü ele geçirilen PKK’lilerin cenaze törenlerine katılan 4 HDP milletvekili hakkında yürütülen adli soruşturmaları hedef alan açıklamaları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Buldan hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Türkiye’ye F-35 teslimatı: ABD Kongresi geçici durdurma üzerinde anlaş

 • ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, 2019 savunma harcamaları yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı. Nihai versiyonda, ABD Savunma Bakanlığı’nın 90 gün içinde rapor hazırlaması ve bu rapor sunulana kadar F-35 teslimatının durdurulması da yer alıyor.

Varılan uzlaşma metnine göre, tasarının yasalaşmasından 90 gün içerisinde ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye – ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu Kongre’ye sunması gerekiyor.

Bu raporda, Savunma Bakanlığı’nın Türkiye ‘nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının askeri ilişkilere etkisi ve F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkarılmasının ABD sanayisi için yaratacağı sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor.

Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen versiyonunda Savunma Bakanlığı’nın raporu gelene kadar teslimatın geçici olarak durdurulması yer alırken, Senato’dan eklenen değişiklik maddesinde ise Türkiye’nin projeden tamamen çıkarılması öngörülüyordu.

 

İsrail İle Hitler Krizi

 • Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında Yahudi Ulus Devlet Kanunu hakkında sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan’ın “Hitler”li eleştirilerine, Tel Aviv’den “diktatör”lü yanıt geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘demokrasi şampiyonu’ diye niteleyerek, ‘Erdoğan’ın Yahudi Ulus Devlet Yasası’na yönelik saldırısının bu yasaya edilmiş en büyük iltifat olduğunu’ söyledi.
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da “Irkçı ülkenin başbakanı, başkanımıza insanlık dersi veremez” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1035793/israil_le_Hitler_krizi.html

 

şişleri’nden sürpriz İran çıkışı

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD, İngiltere, başka ülke olsun, onların yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz” dedi.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin, ABD’nin İran ‘a yönelik yaptırımlarına karşı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırımlarına her ülke gibi biz de uyarız ama ABD olsun veya İngiltere olsun veya başka bir ülke olsun, AB olsun, onların bir ülkeye yönelik yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin önceden AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarına da katılmadığını hatırlatarak, “Yaptırımları da doğru bulmuyoruz. Bu ilkesel bir tutumdur. Herhangi bir şarta bağlı değildir” şeklinde konuştu.
  • Türkiye’nin Azerbaycan, İran , Rusya ve Irak’tan petrol ve gaz alımı yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
  • ” İran ‘dan almayıp da o ihtiyacımı nereden alacağım? Azerbaycan’dan almazsam nereden alacağım? Uzaktan konuşmak kolay. Biz komşu ülkeyiz İran ‘la. İran ‘la her konuda anlaştığımızı söyleyemeyiz, farklı görüşlerimiz de oluyor ama biz bu tür yaptırımlara karşıyız ve bu ilkesel tutumdur”.

 

Trump: İran’la nükleer program konusunda gerçek bir anlaşmaya hazırız

 • ABD Başkanı Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmayla ilgili yaptığı son açıklamada, daha önceki açıklamalarının aksine müzakere kapısını açık bıraktı ve “gerçek bir anlaşmaya hazır olduklarını” söyledi. Trump, “Neler olacağını göreceğiz ama gerçek bir anlaşma yapmaya hazırız; bir önceki yönetim tarafından yapılan ve bir felaket olan anlaşmadan değil” diye konuştu.
 • ABD Mayıs ayında, İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmişti.

 

Rusya’dan ABD’ye Suriye çıkışı

 • Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD’nin Suriye’de askeri operasyon gerçekleştirmeye devam etmek için hiçbir yasal dayanağı olmadığı, ülkedeki varlığını sürdürmek için tek mümkün yolun Moskova ve Şam ile göçmenlerin geri dönmesi için işbirliği yapmak olduğu ifade edildi.

CHP’de Kurultay süreci devam ediyor

 • “Değişim ve Umut Kurultayı” adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP’li delegelerin 618 imzaya ulaştığı açıklanırken, genel merkez yöneticileri ise sayının 430’lar düzeyinde olduğunu belirtiyor. Parti yöneticilerinin “Salt çoğunluğa yakın imzaları getirin kurultayı toplayalım” restine karşı tüzüğün amir hükmünü işaret eden imzacılar, 15 günlük süreyi bekleyeceklerini ifade ediyor. Hem olağanüstü kurultay isteyenlerin, hem de genel merkezin delegeleri “sıkı markaja” aldığı da parti kulislerine yansırken, olağanüstü kurultay için noter kanalıyla imza toplama süresi ise 30 Temmuz’da sona erecek.

 

CHP’de Olağanüstü kurultay için imzalarda son durum

 • CHP PM Üyesi Gaye Usluer ve Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün olağanüstü kurultay için yeterli sayıda imzanın toplandığını açıkladı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç da CHP’de olağanüstü kurultay için imza verdi.
 • Muharrem Erkek ise muhaliflerden gelen açıklamaya verdiği yanıtta, “Eğer gerçekten yeterli imza bulunmuşsa, Genel Merkeze sunarlar ve inceleriz” ifadelerini kulandı.

 

Yunanistan’da yangın felaketi: En az 74 kişi hayatını kaybetti

 • Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarındaki ormanlık alanlarda çıkan yangınların meskun bölgelere sıçraması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 74’ü buldu. Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1035354/Komsuda_felaket__En_az_74_kisi_hayatini_kaybetti.html

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi: İşte valilere verilen yeni yetkiler

 • Teklifin 13 maddesinin yer aldığı birinci bölümü kabul edildi. Valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek .

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1036261/TBMM_Genel_Kurulu_nda_kabul_edildi__iste_valilere_verilen_yeni_yetkiler.html

 

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

 • Merkez Bankası, politika faizini yüzde 11.75 olarak sabit bıraktı. Kararın ardından dolar/TL kuru 4.91’e yükseldi.

 

Ekonomistlerden kritik açıklama: En büyük darbeyi bankalar yiyecek

 • Merkez Bankası kararını gazetemize değerlendiren ekonomistler, “En büyük darbeyi bankalar yiyecek. Bu şartlarda kim bankalara kredi verecek?” dedi. Bir ekonomist, enflasyon geçişkenliğinin arttığını vurgulayarak “Kur artışının enflasyon üzerindeki etkisi yüzde 15’ten daha fazla olacak” yorumunda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1036315/Ekonomistlerden_kritik_aciklama__En_buyuk_darbeyi_bankalar_yiyecek.html

 

Durgunluk itirafı

 • Merkez pimi çekti Merkez Bankası tahminlerin aksine politika faizini sabit bıraktı. Kararın ‘Piyasalarla zıtlaşmayacağız’ söylemine ters olduğuna dikkat çeken ekonomistler, bu şartlarda kredi bulmanın zorlaşacağını vurguladı. Ekonomideki yavaşlama sinyallerinin vurgulandığı karar metni, Merkez’in birinci önceliği olan fiyat istikrarını sağlamak yerine büyümeye odaklandığı algısına neden oldu.

 

25 Temmuz

 

Yargıda Adnan Oktar depremi: Emekliliğini istedi

 • İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun koruması polis memuru Özdemir Uygun, Adnan Oktar Operasyonu kapsamında dün tutuklandı.
 • Tutuklama kararının ardından Başsavcı Salihoğlu bugün emekliliğe ayrıldı.
 • Salihoğlu’nun istifa dilekçesinde “Birdenbire Emekli olmak insanların aklına soru işareti getirse de gönül rahatlığı içinde arkama baktığımda aydınlık yüzler gördüm ve bu şekilde emekliliğe karar verdim” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Kurultayda aday olmama kararım kesindir

 • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, olağanüstü kurultayda aday olmama kararının kesin olduğunu açıkladı. Olağanüstü toplanan Başkanlık Divanı’ndan ise “daha önce aldığımız kararda ısrarlıyız” açıklaması yapıldı.

 

Meclis’ten geçti: OHAL’i ‘olağan’ hale getirdiler

 • OHAL sonrası ‘terörle mücadeleye ilişkin düzenlemeyi’ de içeren kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yeni yasa OHAL’i aratacak gibi. Yasaya göre valilere süper yetkiler tanınıyor, MİT, ‘sır küpü’ oluyor, toplantı ve yürüyüş hakları tırpanlanıyor, gözaltı süresi uzatılıyor, istenilen kişilerin pasaportlarına el konabiliyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1037006/Meclis_ten_gecti__OHAL_i__olagan__hale_getirdiler.html

 

Trump ‘rezalet’ dedi, ABD’li rahip 6 gün sonra tahliye edildi

 • İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nin, casuslukla suçlanan ABD’li Pastör Andrew Brunson hakkında “sağlık sorunları gerekçesiyle” verdiği ev hapsine alınma kararının ardından Brunson bugün cezaevinden tahliye edildi. ABD Senatosu, Brunson için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeren bir tasarı hazırlamıştı. ABD Başkanı da 6 gün önce Erdoğan’a hitaben, “Rahibin tutuklu kalması rezalet” diye tweet atmıştı.
 • İktidar medyası Brunson için şu manşetleri atmıştı: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1036923/iktidar_medyasi_Brunson_icin_bakin_ne_mansetler_atmisti.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1037215/ABD_elindeki_kozu_koydu___Rehine_diplomasisi___coktu.html

Berna Laçin’e hapis istemi

 • İdam tartışmalarıyla ilgili attığı tweet nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Berna Laçin’in 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.
 • Laçin karara ilişkin yaptığı ilk açıklamada,, “Benim için çok anlamlandırabileceğim bir şey değil, hukuken baktığımda da yazdığımın suçla ilgisi yok. Açsınlar dava, ben çok rahatım. İnsanda haklılığın verdiği bir rahatlık oluyor. Gerçekten gereksiz de bir şey. Anlamıyorum da. Beni endişenlendiren bir şey de değil” dedi.

 

 

Sokak köpeklerinin pres makinasında katledilmesini protesto eden hayvanseverler böyle protesto edildi: ‘Gusül abdestini bilmeyenler bize hayvan severlik öğretemez’

 • Nevşehir’e bağlı Acıgöl Belediyesi görevlileri tarafından sokak köpeklerinin toplanarak canlı canlı pres makinasına atılması görüntülerine tepki göstermek için belediye binasına gelen hayvanseverler, bir grup tarafından ellerinde pankartlarla protesto edildi.
 • Protesto eylemini gerçekleştirenler çocukları da kullanarak üzerlerinde ‘Leyla giderken neredeydiniz?’, ‘Bu vatan şehit verirken siz neredeydiniz?’ yazan pankartlar taşıdı. Küçük bir kız çocuğunun eline ise ‘Gusül abdestini bilmeyenler bize hayvan severlik öğretemez’ yazısı tutuşturuldu.

 

 

Cumhurbaşkanlığı başdanışmanları ve Bakanlık yardımcıları gece yarısı atamasıyla belli oldu.

 • Erdoğan’ın teyzesinin oğlu olan Danıştay Üyesi İbrahim Er, Milli Eğitim Bakanlığı’na atandı. Başdanışman Fecir Alptekin bir dönem Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmış olmasıyla; Zafer Çubukçu ise son dönemde hükümete yakın medyanın ve AK Trollerin hedefi haline gelen ODTÜ’den mezun olması sebebiyle dikkat çekti.

 

Tüm medyayı Sabah yazarına bağladılar

 • Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan İletişim Başkanlığı’na Fahrettin Altun atandı. Öte yandan yine Turkuvaz Medya’da Kurumsal İletişim Grubu Başkanı olan Fecir Alptekin Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına atandı.

 

TÜSİAD da “özgürlük” dedi: Patronlardan 8 kritik uyarı

 • Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, 40 Yaş Altı 40 Genç CEO 2018 Araştırması’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada basın özgürlüğü, laiklik ve demokrasi vurgusu yaptı.
 • Bilecik’in konuşmasının satır başları şöyle: 

* Türkiye ekonomisi son dokuz yıldır kesintisiz büyüdü. Ancak bu süreçte finansal riskler de biriktirdik. Uzun vadeli borçlanma maliyetlerini düşürmemiz için enflasyonun düşürülmesi şart. 

* Hepimizin malumu bu yaz sadece yaz sıcakları değil siyasi sıcaklar da mevsim normallerinin bir hayli üzerinde. Ekonomideki harareti siz genç CEO’lar iyileştireceksiniz. Memleketin havasını gençlere emanet ediyoruz.  

* Türkiye’nin basın özgürlüğü hukuk insan hakları alanında önemli yapısal sorunları var. 

* Artık toplumsal uzlaşma ve reform dönemindeyiz. 

* Kur riski özel sektör üzerinde ciddi kırılganlık yaratıyor.  

* Finansal istikrarın sağlanması en önemli konu.  

* Küresel ilişkiler iyileştirilmeli. Bir gözümüz ekonomide diğeri dış ilişkilerde.  

* Laiklik ve demokrasi ülkemizin sigortasıdır. 

  

Erol Bilecik genç yöneticilere de şu önerilerde bulundu:  

“Gençler, sizler dünyanın kaderini değiştiren bir liderin gençliğisiniz. Mustafa Kemal Atatürk bizim yönümüz ve özümüzdür.” 

 

Erdoğan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararını değerlendirdi

 • Erdoğan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına ilişkin Türkiye’nin tavrı konusunda dikkat çeken ifadeler kullandı. Erdoğan şöyle konuştu:
 • ABD bizim için nasıl stratejik ortak ise bizim dünyadaki diğer stratejik ortaklarımızla olan ilişkilerimiz kesmek bizim bağımsızlık anlayışımıza ters düşer. Hem komşumuz olacak, hem stratejik ortaklığımız olacak. Öyle ürünler onlardan alıyoruz ki, bu ürünleri almadığımız zaman benim ülkemi kış boyu kim ısıtacak. Aynı şekilde kazan kazan esasına göre birçok gelişmeler var. Bunları nereye koyacağız. Bunları farklı yerlerden ulaşmak suretiyle bizlere iletmek bizleri ayrıca üzmektedir. Şu ana kadar sayın Başkan iyi bir duruş sergilemiştir. Gelen heyetler bizim düşüncemizi almışlardır. Temenni ederim ki yanlış adımlar atılmamış olsun.

 

26 Temmuz

 

 

AYM’den trans bireylere ilişkin cinsiyet değişikliği kararı

 • Anayasa Mahkemesi (AYM), cinsiyet değişikliğine izin verilmemesi nedeniyle maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

 

ABD’den Türkiye’ye şok tehdit! Papazı serbest bırakmazsanız, ağır ekonomik yaptırımlar uygularız

 • ABD Başkanı Donald Trump’ın yardımcısı Mike Pence, ABD’li rahip Andrew Craig Brunson hakkında bir açıklama yaptı. Mike Pence, “ABD’li papaz serbest bırakılmadığı takdirde ABD, Türkiye’ye yaptırım uygulayacak” dedi.

Türkiye’nin kredi almasını kısıtlayan tasarı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nden geçti

 • ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker ile Demokrat Senatör Bob Menendez, bugün Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayacak iki partili yasa tasarısının komitede kabul edildiğini açıkladı. 
 • Geçtiğimiz hafta Senatörler Thom TillisJeanne ShaheenJames Lankford ve Bill Nelson ile birlikte sunulan tasarının, ABD vatandaşlarının ve büyükelçilik çalışanlarının keyfi olarak gözaltına alınmasını durdurma amacı taşıdığı açıklanmıştı. 2016 yılında Amerikalı Papaz Andrew Brunson tutuklanmıştı. Brunson dün görülen duruşma sonunda hapishaneden ev hapsine transfer edilmişti. Bir sonraki duruşmanın Ekim ayında görüleceği dava için ABD’li senatörler hukuksuz yargılamada bulunulduğunu iddia etmişlerdi. Nisan ayında 66 senatör, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘a Brunson’ın serbest bırakılmasını talep eden bir mektup göndermişlerdi.

 

 

https://t24.com.tr/haber/turkiyenin-kredi-almasini-kisitlayan-tasari-abd-senatosundan-gecti,672297

 

 

27 Temmuz

 

Erdoğan öncesi ülkeyi yönetenlere ağır hakaret: O çocukları

 • AKP yanlısı gazetenin yayın yönetmeni, ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizini ele aldığı yazısında Erdoğan yönetiminden önceki bütün yönetimlere hakaret etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1038635/Erdogan_oncesi_ulkeyi_yonetenlere_agir_hakaret__O_cocuklari.html

 

CHP’li 129 milletvekilinden “kurultay olmasın” açıklaması

 • CHP‘de imza tartışmaları sürerken 59 il başkanının ardından son olarak 129 milletvekili olaganüstü kurultaya karşı çıkarak Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yaptı. Açıklamada, 12 milletvekilinin ise imzası bulunmuyor. 

 

 

Fazıl Say’dan büyükelçilere mektup: Yeni bir sayfa açalım, ülkemiz için, dünya için…

 • Piyanist Fazıl Say, konserlerinin iptal edilmesine ilişkin ‘Büyükelçiler ve dışişleri çalışanlarına mektubumdur’ başlıklı bir açıklama yayınladı. Say yayınladığı açıklamada, “Ülkemin Dışişleri çalışanları, Büyükelçiler, konsoloslar ve tüm görevliler ile dünyanın her yerinde konser verdiğim son 30 yılı kapsayan dönemde fevkalade güzel ilişkilerimiz olmuştur, bu insanlarımız arasında, çok değerli, çok kültürlü, çok çalışkan pek çok kişi ile tanıştım onlardan pek çok şey öğrendim” dedi

1990’lardan 2010’lara kadar uzayan dönemde onların da kendi sanatının dünyada gördüğü ilgi ve saygınlığı gururlanarak takip ettiklerini ifade eden Say, “Sonra araya kötü bir dönem girdi; 6 yıl kadar önce, Türk Dışişlerinde çalışan bazı görevlilerin takıntılı bir halde dünyadaki konserlerimi engellemeye çalıştıklarına şahit olduk” dedi.

Son aylarda Büyükelçilerimiz tekrar konserlerime gelmeye başladı (Almanya ve ABD hariç). Ben de tüm dostluk elimi ülkemi temsil eden emektar hariciyeci dostlarıma uzatıyorum, bu kötü dönem bitsin, yeni ve temiz bir sayfa açalım istiyorum.

Yaralar varsa da sarılırlar. Yeni bir sayfa açalım, ülkemiz için, dünya için” ifadelerine yer verildi.

 

DHL Express’te direnen işçiler kazandı

 • DHL Express’te TÜMTİS’e üye oldukları için işten çıkartılan işçilerin 1 yıldır işyeri önünde sürdürdükleri direniş sonuç verdi. İşveren, toplu sözleşme görüşmeleri için TÜMTİS’le masaya oturmayı kabul etti.
 • Sendikalaşma mücadelesi veren DHL Express çalışanları, yargı mücadelesinin ardından toplu sözleşme görüşmesini de kazandı. TÜMTİS, “sendikalaşma mücadelesinin başarıya ulaşmasında gösterilen sınıf dayanışması” nedeniyle emek örgütlerine teşekkür etti.

 

Bağımsız İletişim Ağı (BİA) 2018 Nisan-Mayıs-Haziran Medya Gözlem Raporu’nu yayımladı.

 • Medyanın birçok düzlemde karşılaştığı politik, yasal veya fiziki baskılara dikkat çeken raporda 315 gazeteci, köşe yazarı, yayın sorumlusu veya çizerin, tüm ceza ve tazminat davaları kapsamında 47 ağırlaştırılmış müebbet, 1 müebbet hapis, 3 bin 34 yıl yıl 6 ay hapis, 4 milyon 40 bin TL maddi veya manevi tazminat istemiyle yargılandığını gösteriyor.
 • Gazetecilere, ‘darbecilik’, ‘örgüt propagandası’, ‘örgüt üyeliği’, ‘hakaret’ veya ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gibi iddialarla toplam 2 ağırlaştırılmış müebbet, 137 yıl 2 ay 19 gün hapis cezası verildi.

https://bianet.org/bianet/medya/199054-gun-gun-uc-aylik-medya-ifade-ozgurlugu-ihlalleri

 

İK yazılı medya istatistiklerini açıkladı: Gazete ve dergilerin sayısı da tirajı da azaldı

 • TÜİK’ten yapılan açıklamada, 2017’de yayımlanan gazete ve dergilerin sayısı 2016’ya göre yüzde 2.3 azalarak 6 bin 124 oldu. Bu yayınların yüzde 59.6’sını dergiler oluşturdu. Gazete ve dergilerin tirajı, geçen yıl 2016’ya göre yüzde 2.6 azaldı. Türkiye’de geçen yıl yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 661 milyon 102 bin 580 olurken bunun yüzde 93.9’unun gazetelerden oluştuğu kayıtlara geçti.

 

 

Güney Afrika’da konuşan Erdoğan’dan ‘FETÖ’ çağrısı: Çocuklarını bunların okuluna gönderen varsa…

 • ‘FETÖ’ için “160 ülkede bunlar yaygın bir şekilde yaşıyorlar. Eğitim kurumlarını kullanarak çocukları bu şekilde eğitiyor, oradaki yönetimi de bu şekilde ele geçirmeye çalışıyorlar” ifadesini kullanan Erdoğan, “Müslümanlar arasında, çocuklarını bunların okuluna gönderen varsa evlatlarını ne kadar erken kurtarırsalar o kadar iyidir” diye konuştu.
 • Erdoğan, “FETÖ’nün en yoğun olduğu yer, ABD’den sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’dir” dedi.

 

 

ABD’den F-35 teslimatını engelleyecek hamle: Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi

 • ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence‘in Türkiye’ye yaptırım çağrısında bulunduğu açıklamalar tartışılırken, Türkiye’ye F-35 teslimatını engellemeyi öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.
 • Aynı tasarının, ağustos ayında Senato’da oylanması bekleniyor. Tasarı, Senato’dan da geçerse ABD Başkan Donald Trump’ın imzasına sunulacak.

 

İsrail’de gözaltında bulunan Ebru Özkan erbest bırakıldı. İsrail: Ebru Özkan, Trump’ın isteğiyle serbest bırakıldı

 • ABD ile Türkile arasında ‘Brunson krizi’ sürerken İsrail’den konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi. Washington Post gazetesi ABD Başkanı Trump’ın 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu arayarak İsrail’de gözaltına alınan Ebru Özkan adlı Türk vatandaşının bırakılmasını istediğini yazdı. Ankara ise takas iddiasını yalanlayan bir açıklama yaptı.
 • Gazetenin iddiasına göre ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ‘takas’ anlaşması, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’deki NATO zirvesinde yapıldı.
 • Trump, Brunson’un serbest bırakılması karşılığında bir anlaşma yaptığı için İsrail ‘den bunu talep etti.
 • Washington Post, Brunson’ın serbest bırakılması yerine tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesinin ardından Trump ile Erdoğan arasında ‘öfkeli’ bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini yazdı.
 • İsminin yazılmaması kaydıyla Washington Post’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, “Türkiye gerçek bir fırsatı kaçırdı. Pastör Brunson pazarlık kozu değildir” ifadelerini kullandı.
 • Ardından Demirören Haber Ajansı’nın geçtiği haberde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, Ebru Özkan’ın serbest bırakılmasına ilişkin basın organlarında yeralan bazı iddialara ilişkin yaptığı şu açıklama yer aldı:
 • “Rahip Brunson’ın serbest bırakılması karşılığında Ebru Özkan’ın İsrail’deki tutukluluk haline son verildiğine ilişkin iddialar kesinlikle asılsız ve gerçek dışıdır. Bilindiği gibi, Ebru Özkan hakkında 9 Temmuz’da İsrail’deki duruşmada şartlı tahliye kararı verilmiştir. Adıgeçen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ve ülkemize dönmüştür.”

 

 

Sloat: ABD Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı artıracak

 • ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eski müsteşar yardımcısı Amanda Sloat, Trump yönetiminin papaz Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye üzerinde ekonomik baskıyı arttıracağını söyledi.
 • Son aylarda gerçekleştirilen temaslar sonrasında ABD yönetiminde Brunson’ın serbest bırakılacağı yönünde bir izlenim oluştuğunu, bunun gerçekleşmemesinin büyük hayal kırıklığına yol açtığını söyleyen Sloat, “Gerçekten de bu sorunların diplomatik kanallar aracılığıyla çözümü için ABD çaba harcadı. Ama artık sorunlara diplomasi yoluyla çözüm sağlanamaması nedeniyle alternatif yollara bakılıyor ve Almanya ile Rusya’nın yaptığı gibi ekonomik önlemleri devreye sokmak en olası seçenek olarak görünüyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Muharrem İnce’den Papaz Brunson yorumu: Biz bu filmi Deniz Yücel olayında gördük

 • Papaz Brunson’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in açıklamalarının ardından eve çıktığını savunan İnce, Alman vatandaşı Deniz Yücel’in Berlin’in savunma sanayisine dair ikili anlaşmaların yenilenmeyeceği ‘tehdidinin’ ardından tahliye edilmesini hatırlatarak, “Biz bu filmi Deniz Yücel olayında gördük” dedi. “Başkan Yardımcısının açıklamasından sonra Rahip Brunson eve çıkarılabiliyorsa, Başkanın açıklamasıyla da serbest bırakılabilir, kendi evine gönderilebilir” yorumunda bulunan İnce, dünya genelinde Türkiye’deki yargının kurumsallığına ve bağımsızlığına inanan kimsenin kalmadığını savundu. İnce, “Diğer ülkelerin liderleri, yargılanan vatandaşlarını Erdoğan’la pazarlık yaparak kurtarabileceklerini gayet iyi biliyorlar” ifadesini kullandı.

 

 

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Papaz Brunson serbest bırakılmazsa Türkiye’ye yaptırım uygularız

 • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li papaz Andrew Brunson‘ın serbest bırakılmaması halinde, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını açıkladı.
 • Din özgürlüğü üzerine yapılan üç günlük bir konferansın kapanışında konuşan Pence cezaevinden çıkan ancak ev hapsi devam eden ABD’li rahip Andrew Brunson ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Brunson’ı ABD’ye götürmek için çalışmaya devam edeceklerini belirten Pence, Andrew Craig Brunson’ın hemen serbest bırakılmaması durumunda “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye ciddi ekonomik yaptırımlar uygulayacak” ifadelerini kullandı
 • Pence, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Erdoğan’a ve Türk hükümetine, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı adına bir mesajım var. Papaz Andrew Brunson’u ya HEMEN serbest bırakın ya da sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olun.” dedi.

 

 

şişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD’ye ‘Brunson’ tepkisi

 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, papaz Andrew Brunson‘un tutukluluğu nedeniyle Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulanacağını açıklayan ABD’ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Türkiye’ye kimse dikte edemez, tehdidi tolere etmeyiz” dedi. Çavuşoğlu’nun ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye’ye karşı tehditkâr bir dil kullanılması kabul edilemez” denildi.

 

şişleri Bakanlığı’ndan BM’ye Kıbrıs tepkisi

 • Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Misyonu’nun görev süresini 6 ay uzatmasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Genel Sekreter’in danışmanı tarafından gerçekleştirilecek temasların sonucuna ve çözüm sürecinin gelecekte alabileceği şekle dair peşin hükümler kaydedilmesi, Türkiye açısından bir anlam taşımadığı gibi, Kıbrıs meselesinin çözümüne de katkı sağlamamaktadır.” ifadelerini kullandı. 

http://t24.com.tr/haber/disisleri-bakanligindan-bmye-kibris-tepkisi,672322

 

TBMM önünde cemevi protestosunu polis engelledi

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde, İstanbul’daki Armutlu Cemevi’ne yapılan polis baskınını protesto etmek isteyenlere polis müdahalede bulundu. Basın açıklaması yapmak isteyen Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri, HDP ve CHP’li milletvekilleriyle, polis arasında arbede yaşandı. 
 • Evrensel’in haberine göre, İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne polis baskınına ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınması üzerine Meclis önünde yapılmak istenen açıklamayı polis engelledi.
 • Açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, GYK üyesi Özgür Kaplan, derneğin şube başkanları, HDP Milletvekilleri Ali KenanoğluKemal Bülbül, Zeynel ÖzenErkan Baş ve CHP’li Milletvekilleri Veli AğbabaSezgin TanrıkuluAli Öztunç ile Kani Beko katıldı. Polisin izin vermediği basın açıklamasında, sık sık “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Zeynep Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

 

 

‘Terörle mücadelede yeni yasal düzenlemede neler var?

 • 23 maddeden oluşan düzenlemeler, valilerin görev ve yetkilerinden, gösteri yürüyüşlerinin yapılma şartlarına kadar pek çok alanda kalıcı düzenlemeyi kapsıyor:

http://t24.com.tr/haber/terorle-mucadelede-yeni-yasal-duzenlemede-neler-var,672316

 

Sanat eserine dava!: ‘Benim Varoş Hikayem’ filmine ‘suçu ve suçluyu övmek’ten dava açıldı

 • Yönetmen Yunus Ozan Korkut, 2016 yılında çektiği “Benim Varoş Hikâyem” adlı Film nedeniyle yargılanacağını açıkladı. Genç yönetmene “suçu ve suçluyu övmek, halkı uyuşturucuya özendirme” suçlamasıyla dava açıldığı belirtildi. Korkut, sosyal medya hesabında “Yaptığım Film yüzünden 30 Ocak 2019 tarihinde Ceyhan adliyesinde yargılanacağım. Ne diyeceğimi bilemiyorum artık” ifadelerini kullandı. Korkut’a sinema dünyasından Zeynep Dadak ve Onur Saylak ile HDP Milletvekili Barış Atay gibi birçok isim destek mesajları yolladı.

Suriye Demokratik Güçleri, Şam yönetimi ile ilk kez görüşüyor

 • Kürt birliklerin başını çektiği ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı, Şam yönetimi ile savaşın başından beri ilk kez görüşmelere başladı. SDG’nin kontrolündeki bölgelere hizmet götürülmesini içeren görüşmelerin, müzakerelere de zemin hazırlaması bekleniyor.
 • Reuters’e konuşan DSM Eşbaşkanı Riad Darar Şam’a iki gün önce giden DSM heyetine diğer Eşbaşkan İlham Ahmed‘in başkanlık ettiğini kaydetti. Riad Darar, Şam’a gidiş amaçlarının Suriye devletiyle siyasi ve askeri müzakereler yapmak olduğu mesajını verdi.
 • “Altyapı hizmetlerinden siyasi ve askeri meselelelere kadar genişleyebilir”
 • Görüşmelerde öncelikle DSG’nin kotrolündeki bölgelere hizmetlerin ulaştırılması meselesi ele alınırken, Darar, Reuters’e, belli bir gündem olmadığını ve görüşmelerin siyasi-askeri meseleleri ele alacek şekilde genişleyebileceğini söyledi.
 • DSM heyetinin Şam’daki temaslarının ne kadar süreciğini ve nasıl sonuçlanacağını bilmediğini söyleyen Darar, bunun Suriye hükümetiyle müzakerelerin başlaması anlamına gelmediğini, ama amacın bu olduğunu, sorunları kendi aralarında çözmelerinin zamanının geldiğini dile getirerek müzakere için bir temelin mevcut olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1038776/Suriye_Demokratik_Gucleri__Sam_yonetimi_ile_ilk_kez_gorusuyor.html

 

 

TSK unsurları Menbiç’te 20’nci devriye görevini yaptı

 • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Fırat Kalkanı Harekât alanıyla Münbiç arasındaki hatta 20’nci koordineli/bağımsız devriye görevini gerçekleştirdi.
 • Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 20’nci koordineli/bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.

 

HDP’liler hakkındaki soruşturmaları basına sızdıran kamu görevliler hakkında suç duyurusu

 • Halkların Demokratik Partisi(HDP), Genel Başkan Pervin Buldanve 4 milletvekili hakkında başlatılan soruşturmaları,  muhataplarına iletilmeden, basına sızdıran kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK’lıların cenazelerine katılan Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları, Remziye Tosun’un da aralarında buluduğu 4 HDP’ milletvekili ile bu milletvekilleri savunan Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında soruşturma başlatmıştı. 

Çin’den 3. köprü ve BOTAŞ için 3.6 milyar dolar kredi

 • Çinli finans kuruluşlarından enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3.6 milyar dolarlık kredi paketi tamamlandı. Kredi paketini attığı tweet ile duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi. Kredileri Evrensel Gazetesi’ne yorumlayan Özgün Düşün Merkezi Baş Ekonomisti Dr. Sabri Öncü, “Bu hamleye, ‘Türkiye Çin’e yaklaşma hamlesi’ denebilir. Ancak Türkiye gerçekten ekonomik olarak ABD’den uzaklaşma şansına sahip değil” dedi.

BÜYÜK BÖLÜMÜ 3. KÖPRÜ’YE

 • Sabah’ın haberine göre, Çinli finans kuruluşlarından sağlanan 3.6 milyar dolarlık kredinin 2.4 milyar doları Üçüncü Köprü refinansmanına, 1.2 milyar doları ise BOTAŞ’ın depolama tesisleri için kullanılacak. Bakan Albayrak, mayıstaki Pekin ziyareti sırasında Uluslararası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) Başkanı Yi Huiman ile görüşerek, Türkiye’deki enerji yatırımlarında finansman ve uzun vadeli stratejik iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuştu.

‘TÜRKİYE’NİN ABD’YE KARŞI ELİ GÜÇLÜ DEĞİL’

 • Hükümet tarafından Çin’den sağlanan BOTAŞ ve IC İçtaş İnşaat ve Astaldi (3.Köprünün yapımını üstlenen konsorsiyum) kredisini “Çin’e yaklaşma hamlesi” olarak değerlendiren Özgün Düşün Merkezi Baş Ekonomisti Dr. Sabri Öncü, “3.6 milyar dolar ABD’ye olan borcun yanında hiçbir şey. Çin, Türkiye’nin finansman ihtiyacını karşılayacak kadar para veremez” dedi. Öncü, “Türkiye gerçekten ekonomik olarak ABD’den uzaklaşma şansına sahip mi?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Bence yok. Çünkü öbür tarafa olan borç o kadar yüksek ki. Türkiye’nin bu güne kadar almış olduğu borçlar yaklaşık 460 milyar dolar. Çin’den 3.6 milyar dolar geliyor. Her zaman ‘Parayı veren düdüğü çalar’ diyorum. Çok fazla kavga edersen tıpayı çekelerse boğulursun. Bu girdapta. Türkiye’nin güçlü bir eli yok.” 

 

 

28 Temmuz

 

 

Akşener’in evinin önünde bekleyiş sürüyor; ‘dön’ çağrısı yapılacak

 • Olağanüstü kongre kararı alınan İyi Parti’de aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Meral Akşener’i vazgeçirmek için parti teşkilatı Akşener’in evinin önünde toplandı. 

Meral Akşener kararını verdi

 • Partisinde kalması için kendisini ikna etmek için evinin önünde toplanan kalabalığa seslenen Meral Akşener kararını verdi. Akşener “Pazartesi günü saat 15.00’te başkanlık divanını yapmak üzere genel merkezimizde olacağım” dedi.

Vali ve kaymakamlar Cumhurbaşkanı’nı temsil edecek

 • Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine göre valiler ilde, kaymakamlar da ilçede Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi ve idari yürütme vasıtası olacak.

RTÜK’ten Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’de yayımlanan iki şarkıya ceza

 • Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’de yayımlanan iki Kürtçe şarkıda, “terör örgütünün amacına hizmet edildiği” gerekçesiyle ceza verdi.
 • Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu‘nun haberine göre olağanüstü hal (OHAL) döneminde bir süre kapatıldıktan sonra yeniden açılan Diyarbakır’dan yayın yapan Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’nin karşısına RTÜK durdu. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile “ilişkilendirilen” RTÜK, bu karardan hem önce hem de sonra  Zarok TV’ye ceza kesti.

TSK’dan Kuzey Irak’a hava harekâtı

 • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyi Zap ve Kandil bölgelerine 27 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde, silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedeflerin imha edildiğini duyuruldu.

 

29 Temmuz

 

İsrail, ABD ve Mısır’dan Türkiye’ye ‘askeri müdahale’ seçenekli tehdit

 • Lefkoşa’da yapılan ‘Dış Rumlar Konferansı’na İsrail, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçileri katıldı. Toplantıda konuşan İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel, Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye’nin davranışlarını ‘tahrik’ olarak niteledi. Ravel, “Türk tehditleri nedeniyle İsrail’in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim” dedi.
 • Mısır Büyükelçisi Muhammed de gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti. ABD Büyükelçisi Cathleen Doherty ise Türkiye’nin Rumlara yönelik tavrının ‘Kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Kendi ‘sistem’lerinin mağdurları makam kapma yarışında

 • Yeni sistemin uygulanmaya başlamasıyla birlikte çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle bazı bakanlıkların ve kurumların kapatılması, üst düzey bürokratların Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanması ve Cumhurbaşkanı’nın görev süresiyle sınırlı olması, bakanlıklarda müşavir ve danışman kadrosundaki kişilerin ‘araştırmacı’ yapılarak havuza atılmaları, seçimden sonra ‘her şey güzel olacak’ havasında olan AKP kadrolarında ‘şok’ etkisi yarattı. 
 •  ‘Kendimiz getirdik, mağdur olduk’: 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçim sürecinde ‘her şey daha güzel olacak’ diyerek hararetle savunan AKP kadrolarında şimdi “Kendi hazırladığımız ve getirdiğimiz sistemin mağduru olduk” değerlendirmesi yapılıyor. Eski görevine getirilmeyen bir AKP’li milletvekilinin “Devrim önce kendi çocuklarını yermiş” esprisi de AKP kadrolarındaki ruh halini gözler önüne seriyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1039963/Kendi__sistem_lerinin_magdurlari_makam_kapma_yarisinda.html

Gelir adaletsizliği 90 yılın zirvesinde

 • ABD’de gelir adaletsizliği Büyük Buhran sonrası dönemin zirvesine tırmandı. Büyüme ücrete yansımadı. 90 yıllık zirveye karşın ABD, Türkiye’yi geçemedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1039982/Gelir_adaletsizligi_90_yilin_zirvesinde.html

 

Veri madenciliği analisti Günal Ölçer: MHP’ye kayan yüzde 7’lik oyun normal olmadığını düşünüyoruz

 • CHP Parti Okulu, 27-29 Temmuz’da, İstanbul’da ‘3. Ulusal Parti İçi Eğitim Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’nda ‘normal olmayan oy sayısının 2.5 milyondan fazla’ olduğu tespitiyle dikkat çeken polimetre.com’un kurucusu M. Günal Ölçer verdiği ‘Seçim Sandıklarındaki Tuzaklar’ başlıklı konferansta ‘MHP’ye geçen yüzde 7 oyu normal bulmadıklarını’ söyledi. 
 • 24 Haziran seçim sonuçlarının normal olmadığı kanaatini ve buna nasıl ulaştıklarını grafiklerle anlatan Ölçer, oy geçişlerine dikkat çekti ve “Bu şekilde MHP’nin normalden fazla aldığı oyun 1 milyonun üzerinde olduğunu, AKP artı MHP olarak baktığımız zaman 1.6 milyon normalden fazla oy aldıklarını görüyoruz” dedi. 
 • MHP’ye geçen yüzde 7 oyun da normal olmadığını belirten Ölçer, bu oyların Türkiye genelinde yaklaşık 4 milyon adet olduğunu düşündüklerini ifade etti.
 • Veri madenciliği yöntemiyle yapılan çalışmada, CHP’den HDP’ye yüzde 0,5’lik bir oy gidişi var. İyi Parti’ye de CHP’den kayma görülüyor.

 

YSK Başkanı Güven: Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler

 • Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, “Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler. Sıkıntı buradaydı. Bu nedenle imam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Güven, Karesi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bahçesinde gerçekleşen “Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü”nde yaptığı konuşmada, kendisinin de imam hatip lisesi mezunu olduğunu söyledi. İmam hatipli olmaktan gurur duyduğunu anlatan Güven, şunları kaydetti: “İlk öğrencilerinden birisiyim. Yıllarca sıkıntı çektik, hamdolsun bugünlere gelindi. Bizim gibi sıkıntı çekenlerin daha çok birbirine kaynaşmış bir şekilde burada olduğunu görüyorum. Gençlerin de imam hatip ruhuyla buraya gelmelerini özellikle diliyorum, istiyorum. Sıkıntı sadece başörtüsünde değildi, hepimizeydi. Hep horlandık. Stadyumlara gittiğimizde bizimle alay ettiler. Bizi biraz da motive eden buydu. Hamdolsun bugün bu yerlere geldik. Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler. Sıkıntı buradaydı. Bu nedenle imam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum.”

 

450 muhtar yurt dışına götürüldü

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarların farklı kültürleri görebilmesi için yurt dışı gezileri organize edilmesi talimatı üzerine, 450 muhtar İspanya’nın Endülüs bölgesine götürüldü. Yıl sonuna kadar 2 bin muhtarın Endülüs ve Kudüs’ü görmesi, umre ziyareti yapması hedeleniyor.

 

Suriye’de barışa doğru: Suriyeli Kürtler, Esad’la masaya oturuyor

 • Suriyeli Kürtlerin desteklediği Suriye Demokratik Konseyi, 7 yıldır devam eden çatışmanın sona ermesi için Suriye yönetimiyle birlikte çalışacaklarını açıkladı. Açıklamada, “Amacımız demokratik ve tek merkezden yönetilmeyen bir Suriye’ye giden yolu açmak” dendi. 
 • Konsey, Suriye’nin başkenti Şam’daki toplantıyı takiben yapılan açıklamada, tarafların demokratik ve merkez yerine yerelden yönetilen bir Suriye için yol haritası üzerinde çalışma kararı aldıkları açıklandı. Bu, Konsey’in Suriye’nin başkentine yaptığı resmen duyurulmuş ilk ziyaret oldu.
 • Söz konusu ziyaretin, Kürt yetkililerin Suriye’de, kendilerine bölgesel yönetim hakkı kazanabilmek adına, Suriye lideri Beşar Esad‘la iletişim kanallarını açık tutma niyetlerini gösterdiği de ifade ediliyor.

‘’Henüz bir anlaşmadan bahsetmek için erken ama üzerinde çalışıyoruz’’

 • Konsey, amaçlarının ‘daha geniş, kapsamlı bir diyalog sağlamak’ ve ‘demokratik, tek merkezden yönetilmeyen bir Suriye’ye giden yolu açmak’ olduğunu açıkladı.
 • AFP’ye konuşan PYD’nin danışmanlarından Sihanouk Dibo, pazarlıkların ‘sert’ geçmesini beklediğini ifade etti: ‘’Henüz bir anlaşmadan bahsetmek için erken ama üzerinde çalışıyoruz.’’
 • Suriye’deki toprakların 4’te birinin kontrolünü elinde tutan Kürtler, 7 yıldır süren savaş boyunca Esad’la çatışmaktan uzak durmuş, görüşme kapısını aralık tutmuştu.

 

Suriye ordusundan İdlip operasyonu için ilk adım

 • Suriye ordusunun, ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytire vilayetlerini büyük ölçüde kurtarmasının ardından bir sonraki taarruz için ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye-İdlip hattına birlik kaydırmaya başladığı bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1040100/Suriye_ordusundan_idlip_operasyonu_icin_ilk_adim.html

 

 

 

İşçi Sağğı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) iş kazaları raporunu yayımlandı: OHAL’le geçen 2 yılda, 3 bin 960 işçi hayatını kaybetti

 • 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra 21 Temmuz’da ilan edilen ve 18 Temmuz 2018’de son eren OHAL döneminde ölümlü iş kazaları yüzde 14 arttı. Bu tarihler arasında Türkiye’de toplam 3 bin 960 kişi işçi, iş kazalarında hayatını kaybetti. 

– İş cinayetleri işkolları açısından özellikle sanayide artış gösterdi. İşçi ölümleri metalde yüzde 100; enerjide yüzde 20; madencilik, tekstil, kimya, ağaç/kâğıt, çimento/toprak ve taşımacılıkta yüzde 10 arttı. Diğer yandan hizmet sektöründe ise konaklamada iş cinayetleri yüzde 50 arttı.

– İş cinayetleri nedenlerinde de dikkat çekici artışlar söz konusu. Yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet nedenli işçi ölümleri yüzde 20; ezilme/göçük ve elektrik çarpması nedenli işçi ölümleri ise yüzde 15 arttı.

 • Göçmen/mülteci işçi ölümlerinde de artış görüldü

– İş cinayetlerinde yaş grubu/cinsiyet olarak artışın tamamını 28-50 yaş arası/erkek işçiler oluşturdu.

– İş cinayetlerinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünde yüzde 40’lık bir artış gözlendi.

 • İş cinayetlerinde son yedi ayın bilançosu: 33’ü çocuk 907 işçi hayatını kaybetti.

Sivas’ta köylüleri ayaklandıran olay: Buna izin vermeyiz

 • Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyü sakinleri, Yuva ve Attepe bölgelerinde maden rezervlerini tespit etmek amacıyla yapılmak istenen sondaj çalışmalarına tepki gösterdi. Altın madeni kurulacağı söylentilerinin arttığını, buna izin vermeyeceklerini belirten köy sakinleri, Maden Tetkik Genel Müdürlüğü yetkililerini köye almadı. Köylüler, olayı mahkemeye taşırken, şirket salı günü köye gelerek sondaj çalışmalarına başlayacak. Konu hakkında açıklama yapan İl Genel Meclis Üyesi Sadık Güller, “Sondaj çalışmalarında burada hangi madene rastlanacağını henüz belli değil. Burada vatandaşlarımızın tedirginliğini gidermek için toplandık, bilgilendirme yaptık” dedi.

 

 

 

30 Temmuz

 

HDP’den parti yönetiminde değişiklikler

 • HDP MYK’de yapılan değişimle kuruldaki milletvekili ağırlığı azaltıldı, yerel seçimler için stratejiler belirlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1040556/HDP_den_yeni_sistem_sonrasi_onemli_degisiklikler.html

MÜSİAD’dan ekonomide ‘tek başlılık’ uyarısı

 • Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ekonomide ‘tek başlılığın’ önemine dikkat çekti. 
 • Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası’da gündemi değerlendiren MÜSİAD Başkanı’nın açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

-Ticaret savaşlarının bize faydası olacak, çünkü daha ekonomik ve köprü pozisyonu olan yerlere yatırım yapıyorlar.

-(Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşme) Merkez Bankası ya da dövizle ilgili açıklamaların tek elden çıkması bizim için çok önemli’ dedik.

-Vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerek. İş adamı olarak bizler daha sade vergi sistemiyle hareket etmek istiyoruz.

-Kurda maksimum seviyenin 4,30 gibi olduğunu düşünüyoruz.

-Faiz konusunda özellikle hassasız. Birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmuyoruz.

-Kurda maksimum seviyenin 4,30 gibi olduğunu düşünüyoruz. Bunun üstü köpük oluyor. Şu anki kurun iş dünyası için ihracat açısından çok iyi bir yerde olduğunu düşünüyoruz.

-Kuru, faizi artırmak için kullanıyorlar ama Merkez Bankası artık bunu gördü. Bundan sonra bu işlerin olmayacağını düşünüyoruz.

ABD’de Trump’ı frenleme girişimi: NATO’dan çıkış için ‘senato onayı’ şartı

 • NATO liderler zirvesinde yine kriz çıkaran, ardından ittifakın kurucu 5. maddesine uymayabileceğini söyleyen ABD Başkanı Başkanı Donald Trump‘ın tek başına alacağı bir kararla NATO’dan çıkmasını engellemeye yönelik bir ortak yasa tasarısı senatoya sunuldu. Yasa tasarısı, antlaşmadan çekilmek için ‘senato onayı’ şartını getirmeye çalışıyor.
 • Sputnik’in haberine göre, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nden (NATO) 1949’da kurulmasından beri çıkmayı gündeme getiren ilk ABD Başkanı olan Trump’a set çekmek için Senato’da Demokrat Partililer ile Cumhuriyetçi Partililer el ele verdi.
 • Demokrat Tim Kaine ve Jack Reed ile Cumhuriyetçi John McCain ve Cory Gardner‘ın sundukları yasa tasarısı, antlaşmadan çekilmeye ‘senato onayı’ şartını getirmeye çalışıyor.
 • Yasa tasarısına göre ABD yönetimi Senato’nun onayı olmadan NATO’dan çekilme girişiminde bulunursa Senato Hukuk Müşavirliği ABD yönetimini mahkemeye verebilecek.
 • Senato’nun NATO konusunda devreye girmesi, NATO zirvesinde askeri harcamaları artırmaları için müttefiklere esip gürleyen Trump’ın Fox News demecinde de bir üyeye yapılmış saldırıyı tüm üyelere yapılmış kabul eden 5. maddeye sadık kalmayabileceğini söylemesinin ardından geldi.

Fitch, Türk bankalarıyla ilgili uyardı; dolar/TL bir kez daha 4.90’ın üzerini gördü

 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, “Türk bankalarının negatif görünümleri çeşitli riskleri yansıtıyor” ifadesi kullanıldı. Aynı açıklamaya göre Fitch, Türkiye bankalarının performansında bu yıl bozulma bekliyor.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu , temmuzda yaygın not düşürülmesinin yol açtığı Türk bankalarının çoklu risklerinin kredi profillerini tehdit etmeye devam ettiğini belirtti. Fitch, TL’nin değer kaybetmesi, yüksek faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyümenin bankaların varlık kalitesi, performansı, fonlama ve likiditesi için ciddi riskler oluşturduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

 • Birkaç hafta önce Türkiye’nin kredi notunu “BB+”dan “BB” seviyesine indiren, not görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çeviren kredi derecelendirme kuruluşu, kredi notunu düşürdüğünü ilettiği yazılı açıklamada, “Fitch’in bakış açısıyla enflasyonda istikrarlı düşüş, kredibilite, para politikasında bağımsızlık ve ekonomik büyümede azalmaya tolarans ile mümkün. Buna dair beklentiler ve ekonomide yapısal reformlar belirsizliğini koruyor”ifadelerine yer vermişti.

Bir uyarı da ASO’dan: “Şirketlerin çoğu kanunen batık durumda”

 • Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Türkiye ekonomisi öyle bir hale geldi ki işletmelerimizden çoğu Türk Ticaret Kanunu’na göre batık durumda” dedi. Özdebir, Türkiye’de bazı işlerin yapılamaz hale geldiğini ifade etti. Özdebir, 7 ay önce düzenlenen ASO 54. Yıl Ödül töreninde Erdoğan’ın ekonomiyi büyüttüğünü söylemişti.

MGK: ABD’nin tehdit dili kabul edilemez

 • Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin ardından, yeni yapısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ilk kez MGK toplantısı yapıldı. 5.5 saat süren toplantıdan sonra yazılı açıklama yapıldı. MGK  bildirisinde, ABD tarafından Türkiye’ye karşı kullanılan tehdit dilinin ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği belirtildi.

Bildiride, ABD ile ilişkilere yönelik, şunlar kaydedildi:

 • “ABD’nin ülkemizin her türlü sorumluluğunu yerine getirdiği savunma sanayisi projelerini, milletlerarası antlaşmalara aykırı şartlara bağlayan kararının ve açıklamalarının, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa ve güven ilişkisine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği vurgulanmıştır. ABD tarafından ülkemize karşı kullanılan tehdit dilinin ittifak ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği belirtilmiştir. Türkiye’nin gerek ikili ilişkileri, gerekse ittifaklar çerçevesindeki tüm yükümlülüklerine bağlı olduğu kadar haklarına da sahip çıktığı, ülkemizin bu yaklaşımına saygı duyulmasının beklendiği kaydedilmiştir.”
 • ABD ile Münbiç konusunda sağlanan mutabakatın Suriye meselesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağı vurgulanan bildiride, “Bu kapsamda PKK/PYD-YPG terör örgütünün Münbiç’i terk etmesiyle ilgili yol haritası üzerinde durulmuştur. Bölgede güvenlik ve denetim sağlanmasına ilişkin ilave hazırlıklarla bölge halkının evlerine dönüşünü hızlandıracak tedbirler gözden geçirilmiştir.” ifadesine yer verildi.
 • Suriye’de halen terör örgütlerinin etkinlik gösterdiği bölgelerin bir an önce güvenli hale getirilmesine yönelik çalışmaların da değerlendirildiği belirtilen bildiride, “Bu konudaki somut adımların atılmaya başlanacağı belirtilmiştir.” değerlendirmesi paylaşıldı.

 

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçları bugün açıklandı.

 • Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) tepkiler yükselmeye başladı. Eleştirilerini Twitter’dan #lgs2018hashtag’iyle paylaşan kullanıcılar, birçok öğrencinin okul ortalaması yüksek olmasına rağmen hiçbir liseye yerleşemediğini savundu.
 • Sonuçlara göre yerel yerleştirmelerde 224 bin 950 kontenjanlı İmam Hatip liselerinde 107 bin 288 kontenjan boş kaldı. Yerel yerleştirme rakamlarına göre 1 milyon 141 bin 318 kontenjana 798 bin 926 öğrenci yerleşti; 342 bin 392 kontenjan boş kaldı. Anadolu liselerinde boş kalan kontenjanın sadece 21 bin 070 olması, öğrencilerin ağırlıklı olarak İmam Hatip ve Anadolu Meslek Programı liseleri yerine Anadolu liselerini tercih ettiğini ortaya koydu.

IŞİD, 36 kadın ve çocuğu kaçırdı!

 • Suriye hükümet güçlerinin ülkenin güneyinde büyük oranda kontrolü sağlamasının ardından Ürdün sınırındaki Süveyde’ye IŞİD’in düzenlediği koordineli saldırılarda ölü sayısı 250’yi geçerken onlarca kadın ve çocuğun da kaçırıldığı belirtildi.
 • AFP’nin haberine göre Suriye’nin güneyinde Dürzilerin yaşadığı Süveyde vilayetine geçen hafta saldıran IŞİD’in kadınlarla çocukları da kaçırdığı ortaya çıktı. Hem Suriye İnsan Hakları Gözlemevi hem de Suriye haber bülteni Sweida24, 20 kadın ve 16 çocuğun kaçırıldığını söyledi.
 • Londra merkezli muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ”Saldırıların ardından en az 36 Dürzi kadın ve çocuk kaçırıldı”açıklamasını yaptı. Gözlemevi Başkanı Rami Abdel Rahman, IŞİD’in esir aldığı kadınlardan 4’ünün kaçmayı başardığını, 2’sinin ise öldüğünü söyledi.

31 Temmuz

 

Fazıl Say: Yukarının bu olaylardan ‘artık’ rahatsızlık duyduğu duyumlarını aldım

 • Hürriyet’ten Ayşe Arman,  Fazıl Say‘ın yeni bestesi Troya sonatını köşesine taşıdı. Arman’a konuşan Fazıl Say, geçtiğimiz günlerde konserinin iptal edilmesiyle ilgili ” Yukarıdan bir emir gelmişliği filan yok. Hatta, ben, yukarının bu olaylardan artık rahatsızlık duyduğu duyumlarını aldım. Şu anda amacım, benimle ilgili bu yanlış algıyı değiştirmek. Bunun için de dostluk elimi tekrar uzatıyorum. Çünkü bu algı yanlış arkadaş! ” dedi.

 

Ertuğrul Özkök: Yüzde 52 yüzde 48’i yok saydı, bu bir hataydı

 • Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Sabah gazetesinden Tuba Kalçık‘ın Bülent Ortaçgil ile yaptığı röportajı köşesine taşıdı. Yazar, Sabah’ın ‘Yüzde 48 geçmişte yüzde 52’yi yok saymıştı. Bu bir hataydı’ başlığından hareketle yapıcı bir tartışma başlattığını belirtti. Özkök başlığa istinaden “Yapılacak tek iş, hiç çekinmeden bir de o cümleyi tersinden yazmak…Yüzde 52 yüzde 48’i yok saydı. Bu bir hataydı” dedi.  

 

LGS Sonrası 200 bin öğrenci tercih yapmadı; imam hatip kontenjanlarının yarısı boş

 • Milli Eğitim Bakanlığı‘nın dün açıkladığı liselere yerleştirme sonuçlarına göre, 8. sınıftan mezun olan 1.2 milyon öğrenciden 200 bini herhangi bir tercih yapmayarak sistem dışında kaldı. İmam hatiplerde ise kontenjanların yarısı boş kaldı. Boş kontenjanların okul türlerine göre dağılımına bakıldığında 70 bin 617 öğrenci, nakil dönemlerinde ya imam hatip lisesine ya da meslek lisesine gitmek zorunda olacak.

Dinselleştirme projesi çöktü

 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim danışmanı Ali Taştan, yerleştirme sonuçlarını şöyle değerlendirdi:  “LGS yerleştirme sonuçları, AKP’nin eğitimi dinselleştirme projesinin çöktüğünü gösteriyor. İmam hatip ve meslek liselerinin neredeyse yarısının boş kalması bunu destekliyor. Yaklaşık üç öğrenciden biri herhangi bir liseye yerleşemedi.  233 bin öğrenci ya özel okula ya imam hatipe ya da meslek lisesine gitmek zorunda kalacak.  Açık liselere giden öğrenci sayısında patlama olabilir.”
 • Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ‘‘Bu sene çocuklara hayatları boyunca yaşayabilecekleri en büyük mağduriyet yaşatılmıştır. Yaşatılan bu mağduriyetlerin giderilmesi MEB’in sorumluluğudur’’ dedi.

http://t24.com.tr/haber/200-bin-ogrenci-tercih-yapmadi-imam-hatip-kontenjanlarinin-yarisi-bos,672857

 

YSK üyesinden Sadi Güven’e: Zaten halkın yarısı güvenmiyor…

 • YSK Başkanı Sadi Güven‘in, Balıkesir’de önceki gün katıldığı “Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü”nde,  söylediği “İmam hatipli olarak her zaman horlandık” sözleri kurul içinden tepkiye neden oldu. Bir YSK üyesi, “Zaten halkın yarısı YSK’ya güvenmiyor. Bunun üzerine tuz biber ekmenin anlamı yok” dedği öne sürüldü. 
 • Cumhuriyet’ten Alican Uludağ‘ın haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen YSK üyesi, “Biz yargıcısız. Tarafsız bir konumumuz var. Hangi okuldan mezun olduğumuzun ne önemi var? Açıklamayı çok yanlış buldum” dedi.

 

TEPAV’dan korkutan uyarı: “Ekonomiyi üç felaket bekliyor”

 • Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak, ekonomideki tehlikeleri Macbeth’teki 3 cadının kehanetlerine benzetti: “Gelen 3 kötü şeyi görüyorum: Özel sektör borçları, ABD yaptırımları ve konut fiyatlarındaki çöküş.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1041550/TEPAV_dan_korkutan_uyari___Ekonomiyi_uc_felaket_bekliyor_.html

 

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),  yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. TCMB 2018 yıl sonu için yüzde 8.4 olan enflasyon tahminini yukarı yönlü revizyona giderek yüzde 13.4’e çekti.
 • Enflasyon raporuna ilişkin sunum yapan TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2018 sonunda orta noktası yüzde 13,4 olmak üzere yüzde 12,5 ile yüzde 14,3 aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini açıkladı. 
 • Çetinkaya, “Petrol ve TL cinsi ithalat fiyatları varsayımında yukarı yönlü güncelleme +2,3 puan; gıda fiyatları varsayımındaki yukarı yönlü güncelleme +1,4 puan ve ÖTV artışı sonucu alkollü içecek fiyatlarındaki artış +0,1 puan olarak öngörüldü” dedi.
 • Çetinkaya, “Enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 9,3’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörülmektedir. 2020 yılında ise enflasyonun %6,7 olacağını öngörüyoruz” dedi.

 

“2018 yılı bütçesinden, geçmediğimiz yol, gitmediğimiz hastane için 6.2 milyar lira ödeyeceğiz”

 • CHP Genel Başkan yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kamu-özel sektör işbirliği projelerine ilişkin olarak  ‘’2018 yılı bütçesinden, geçmediğimiz yol, geçmediğimiz köprü, gitmediğimiz hastane için 6.2 milyar lira ödeyeceğiz” dedi. 

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre Karaca şunları söyledi:

“2018 yılı bütçe büyüklüklerine baktığımızda garanti ödemeleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesinden daha yüksektir. Bilim, sanayi ve teknolojiye ayırmadığımız bütçeyi, yol ve köprü yaptılar diye şirketlerin kasalarına aktarıyoruz. Kütahya-Afyon-Uşak bölgesindeki Zafer Havaalanı’nda garanti ödemeleri için, 2012-2016 yılları arasında hedeflenen ve garanti edilen yolcu miktarı 4 milyon 73 bin 181 kişidir ama bu dönemde seyahat eden yolcu 170 bin 534 kişide kaldı. 4 yıllık süreçte 3 milyon 902 bin 647 yolcu o havaalanını kullanmadığı için devlet bütçesinden garanti ödemesi yapıldı. Sadece 2015’de bu havaalanından geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktı. Devlet yatırım yapmalı, ülkemizin insanlarının modern yatırımlarla yaşamları kolaylaştırılmalı ama bu projeleri doğru planlayarak kendi öz kaynaklarımızla yapmalıyız.”

Emay İnşaat da yapılandırma istiyor

 • Yıldız Holding ile başlayan borç yapılandırma talepleri her geçen gün artıyor. Şimdi de Emay İnşaat borç yapılandırmak için bankalarla görüşüyor.
 • Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar, bankalarla borç yapılandırma görüşmesinde olduklarını ve borçlarının vadesini uzatmayı amaçladıklarını söyledi.
 • Toplam borçlarının 2017 itibarıyla 1.2 milyar lira civarında olduğunu söyleyen Çağlar, bu miktarın bir bölümünü yapılandırmak istedikleri kaydetti. Bloomberg International’ın sorularını yanıtlayan Çağlar, kur ve faiz artışının maliyetleri artırması ve yavaşlayan konut satışları nedeniyle yapılandırma ihtiyacı doğduğunu belirtti. Çağlar 2 milyar lira civarında stok varlıklarının olduğunu sözlerine ekledi. Emay İnşaat’ın projeleri arasında KentPlus Ataşehir, KentPlus Mimarsinan, Kent- Plus Kartal ve Kentplus Newport bulunuyor.

BM’den kritik Suriye açıklaması

 • BM’nin Suriye özel temsilcisi De Mistura , İran, Rusya ve Türkiye ile Eylül ayının başında Cenevre’de bir toplantı gerçekleştirileceğini duyurdu. Toplantıda Suriye ‘deki anayasa komitesinin oluşturulması gündeme gelecek.
 • Astana sürecini başlatan Türkiye, Rusya ve İran, iç savaş ülkesinde çatışmaların durması için garantör olmuştu.
 • Güney Afrika’daki BRICS toplantısının ardından Almanya, Rusya ve Fransa, Türkiye ev sahipliğinde 7 Eylül’de İstanbul’da bir araya gelecek. Bir sonraki toplantı da Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla Tahran’da gerçekleştirilecek.

ş ticaret açığı 5.5 milyar dolar

 • Haziran ayında dış ticaret açığı yüzde 9.1 azalarak 5 milyar 497 milyon dolara geriledi. Bu gerileme, önceki ve geçen yılki veriler baz alındığında bir “iyileşme” değil, ithalatın düşmesinden kaynaklanan beklenen bir durumdu.

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu görevinden ihraç olan yurttaşların bankalara olan borçlarını Meclis gündemine taşıdı.

 • Gergerlioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, kendisine gelen bir notu paylaştı.

  “701 No’lu KHK ile ihraç edildim. Babam hakkında bir mahkeme başlatıldığı için kredi kartlarımı iptal etmişler ve banka hesaplarıma bloke koymuşlar” mesajı üzerinden Albayrak’a şu sorular yöneltildi:

  * İhraç edilen memurların hesaplarına bloke konulduğu, kredi kartlarının iptal edildiği ve taşınır veya taşınmaz mallarına satılamaz şerhi koyulduğu bilgisi doğru mudur?
  * Doğru ise bu yurttaşlar hayatlarını para olmadan nasıl sürdüreceklerdir?
  * Yurttaşlar paralarına dokunamıyor, iş bulup çalışamıyorken ihraç olamadan önceki borçlarını nasıl ödeyebileceklerdir? 
  * İhraç olanlar veya işsiz kalanların bankalara veya başka kurumlara olan bütün borçlarının dondurulması gibi bir çalışma Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmakta mıdır?

Abdullah Gül ile ilgili ilginç iddia

 • Prof. Dr. Yüksel Taşkın, İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında yaşananlarla ilgili Abdullah Gül iddiasını gündeme getirdi.
 • Diken’den Minez Bayülgen’e konuşan siyaset bilimci Prof. Yüksel Taşkın, İYİ Parti ‘nin kuruluşunda Abdullah Gül ve ekibinin de olduğunu ancak son anda Akşener’i yalnız bıraktıkları iddiasını gündeme getirdi. ” İYİ Parti konusunda Abdullah Gül ve ekibiyle ilgili de konuşulmayan şeyler var” diyen Yüksel Taşkın, şöyle konuştu: “Akşener ve Gül’ün, İYİ Parti kuruluş sürecinde yan yana geldikleri ve beraber hareket ettikleri yönünde söylentiler var. Ancak son anda Gül ve ekibi, partiyi ve Akşener’i yalnız bırakıyor… Eğer bu doğruysa, AK Parti’nin içine birlikte daha kolay ellerini uzatabilirlerdi…”

http://t24.com.tr/haber/iyi-partinin-kurulusunda-abdullah-gul-ve-ekibi-de-vardi-iddiasi,673032

 

Ev hapsine alınan Papaz Brunson’la ilgili başvuru reddedildi

 • Yaklaşık 2 yıllık tutukluluğun ardından geçen hafta ev hapsine alınan ABD vatandaşı papaz Andrew Brunson’ın ev hapsinin sona erdirilmesi ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması yönünde avukatı tarafından yapılan başvuru reddedildi. 
 • Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, ‘sağlık gerekçesi, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlali ve tüm delillerin toplanmış olması, kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle’ müvekkili hakkındaki ev hapsi kararına itiraz ederek, ev hapsinin ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmişti.

İran ekonomisi çöküyor”

 • İran Meclisi Bütçe Komisyonu üyesi Meyanduab milletvekili Cihanbahş Muhibbiniya, İran ekonomisinin çökmek üzere olduğunu belirtti. Muhibbiniya, mecliste yaptığı konuşmada, “İran ekonomisi çöküyor. Lütfen gözlerinizi açın. Öncelikli konuları meclis gündemine getirmediği için Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinden şikâyetçiyiz” dedi.
 • İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA’ya göre, konuşmasında, serbest piyasada doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını hatırlatan Muhibbiniya, ülkede işsizlik ve pahalılık gibi ekonomik sorunların yanı sıra çevre ve sağlık alanlarında da sıkıntılar bulunduğunu belirtti. Muhibbiniya, bu tür sorunlarla karşı karşıya olan halka kulak verilmesi gerektiğini kaydetti. İran Riyali geçtiğimiz iki günde dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetmişti.

 

 

Azınlık cemaatleri ortak bildiri yayınladı: Baskı iddiaları asılsızdır

 • 18 azınlık cemaati temsilcisi son dönemde ibadetlerini yerine getirmeleriyle ilgili sınırlama ve baskılar olduğunun iddia edildiğini belirterek bir bildiri yayınladı. Bildiriyi imzalayanlar arasında Rum Ortodoksları Patriği Patrik 1. Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ve Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’nın da bulunuyor.
 • Bildiride şöyle dendi: “Ülkemizde asırlardan beri yerleşik farklı din ve inanç mensubu kadim toplumların dini temsilcileri ve vakıf yöneticileri olarak inancımızı özgürce yaşamakta ve geleneklerimize göre ibadetlerimizi özgürce yerine getirmekteyiz. Baskı olduğunu iddia eden ve/veya ima eden beyanlar tamamen asılsızdır ve maksadını aşmaktadır. Geçmişte yaşanılan birçok sıkıntı ve mağduriyet zaman içinde çözüme kavuşturulmuştur. Geliştirilmesini arzu ettiğimiz konular hakkında ise karşılıklı iyi niyet ve çözüm iradesi ile devletimiz kurumları ile devamlı istişare etmekteyiz. Kamuoyuna doğru yönde bilgilendirme yapmanın sorumluluğu ve bilinci ile bu ortak açıklamayı yapmaktayız.”
 • İmzacılarının tam listesi:
  http://t24.com.tr/haber/azinlik-cemaatleri-ortak-bildiri-yayinladi-baski-iddialari-asilsizdir,673006

İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nden Açıklama: Hepimizi Açığa Alın!

https://www.istahed.org.tr/hepimizi-aciga-alin/

 

 

1 Ağustos

 

10 Ekim Katliamı davası başladı

 • 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenmesi planlanan “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesinde yaşanan, 103 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili davanın 10. grup duruşması bugün Sincan Cezaevi İnfaz Kurumu’nda başladı.

http://t24.com.tr/haber/10-ekim-katliami-davasi-isidlilerin-bomba-atmasina-goz-yumanlar-cocuklarin-hastaneye-yetistirilmesine-engel-olanlar-neden-yargilanmiyor,673019

 

CHP’li Ağbaba: Gar katliamı devletin kontrolünde, gözetiminde olmuştur; seçim sonuçlarıyla birebir bağlantılıdır

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenmesi planlanan barış mitingi öncesinde gerçekleşen ve 103 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ‘devlet kontrolünde ve gözetiminde’ gerçekleştirildiğini iddia etti. 
 • 10 Ekim Ankara Katliamı davasının Sincan Cezaevi İnfaz Kurumu’nda devam eden karar duruşmasına katılan ve konuyla ilgili yargı sürecini de başından bu yana takip eden Ağbaba, T24’e yaptığı açıklamada, “Bu süreç, özellikle 7 Haziran-1 Kasım süreci mutlaka Suruç katliamıyla birlikte çok  ciddi incelenmelidir. Bu karanlık bir dönemdir. Belki de Türkiye’nin en karanlık bir dönemlerinden biridir. Seçim sonuçlarıyla birebir bağlantılıdır” dedi.

Yargıtay üyesinden FETÖ isyanı: Soylu’yu hedef aldı

 • Polis olan iki oğlu ihraç edilen Yargıtay Üyesi Abdullah Yaman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ihraçlara tepki gösterdi. Yaman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Fethullah Gülen’i övdüğü videoyu da paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı: Anadolu lisesi isteyen öğrenci, mutlaka yerleşecek

 • Milli Eğitim Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada  tercih yapmayarak sistem dışında kalan 200 bin öğrenci için ,”Anadolu lisesi isteyen öğrenci, mutlaka Anadolu lisesine yerleşecek. Kontenjanlar artırılacak. Gerekirse ikili eğitime geçilecek” denildi. 
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Sözcü’ye yapılan açıklamada öğrencilerin dört tercih hakkının daha olduğu işaret edilerek “Bu tercihler çok dikkatli ve doğru yapılmalı. Özellikle rehberlik öğretmenlerinden destek alınması gerekiyor. Bu dört tercih döneminde de öğrenci istediği bir lise türüne yerleşemezse, Anadolu lisesini isteyen öğrenci yerleşemezse, Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak. Gerekirse ikili eğitim yapılacak. Mutlaka istediği okula öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

“Adnan Oktar operasyonu gündemden düştü; acaba zülfiyâra mı dokunuldu?”

 • Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan Adnan Oktar ve grubuna yönelik olarak başlatan operasyonların son günlerde medyanın gündeminden çıkmasını değerlendirdi. Eski AKP Milletvekili Emin Şirin‘le görüşen Takan, “Oktar’ın çok ciddi bir kirli arşiv tuttuğunu biliyoruz” sözlerini aktardı. 

http://t24.com.tr/haber/adnan-oktar-operasyonu-gundemden-dustu-acaba-zulfiyara-mi-dokunuldu,673078

Yüksekovada patlama: Asker eşi ve bebeği can verdi

 • Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, astsubay eşini ziyarete gittiği üs bölgesinden evine dönen Nurcan Karakaya’nın kullandığı otomobilin geçişi sırasında, yolda el yapımı patlayıcı infilak etti. Patlama sonucu, Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya can verdi.

HDP’den Hakkari’deki saldırıya kınama

 • HDP de saldırı üzerine, eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzalı bir kınama yayınladı.
 • “Üzüntümüz büyük” başlığı taşıyan kınama mesajı şöyle:

“Dün Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yola döşenmiş patlayıcının infilak ettirilmesi sonucunda yaşamını yitiren anneye ve bebeğine rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Bu tür saldırıları asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Şiddet kısır döngüsü daha fazla insan yaşamını yitirmeden sona ermelidir. Bunun için başta siyasetçiler olmak üzere herkes ve her kuruluş üzerine düşeni yapmalı, sorunlarımızı konuşarak çözme anlayışının üstün gelmesi sağlanmalıdır.”

HDP’li milletvekillerinden Hakkari’deki saldırıya tepki

 • HDP milletvekilleri, PKK tarafından düzenlendiği ifade edilen Hakkari’deki saldırıda hayatını kaybeden asker eşi Nurcan Karakaya ve bebeği için yaptıkları açıklamalarda nereden gelirse gelsin şiddete karşı çıkacaklarını belirtti. 
 • HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Ölenin ve failin kim olduğuna/siyasi kimliğine bakarak pozisyon alanlar da kana ortaktır” dedi. Şık açıklamasında, “Her kim ve her ne adına olursa olsun bebek/anne öldüren katildir” ifadesini kullandı.
 • HDP Hatay Milletvekili Barış Atay da, ‘şiddet nereden gelirse gelsin karşı koyacağını’ belirttiği mesajında şunları söyledi, “Bir anne ve bebeğinin öldürülmesi; kim yapmış olursa olsun, ne açıklama yapılmaya çalışılırsa çalışılsın, asla kabul edilemez. Saldırıyı kınıyor, faillerin bir an önce bulunmasını diliyorum. Şiddet nereden gelirse gelsin karşısında durmaya devam edeceğim. Hepimizin başı sağolsun”
 • HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da açıklamasında, “Şiddet kimden gelirse karşı oldum ve olacağım. Yüksekova’da bir anne ve bebeğin ölmesine yol açan saldırıyı kınıyorum. Onurlu bir barış yolunda adımlar atmadığımız sürece bu kısır döngü bir ateş sarmalından başkası olmayacaktır. Silah cözümsüzlüktür, hiçbir cocuk ve ana ağlamasın” dedi.
 • HDP’nin eski milletvekili ve DBP’nin görevden alınarak yerine kayyım atanan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık da saldırıyı kınadı. Sakık mesajında, “Kimden ve nereden gelirse gelsin sivil ve savunmasız insanlara yönelik saldırıları ve kayıpları kınıyorum. Dün Yüksekova’da ki patlamada anne ve evladını hayattan koparan saldırıyı lanetliyorum. Şiddet bizi bir yere götürmez sadece aramızdaki mesafeleri arttırır. Üzgünüm” dedi.

 

İçişleri Bakanı Soylu: Artık kimse bizim operasyonlarımıza laf söyleyemez

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkari’de PKK’nın düzenlediği ifade edilen saldırıya ilişkin olarak konuştu. Soylu, “”Bu cinayetin görmezden gelinip, üstü örtülür bir yanı yoktur. Artık hiçbirisi ne bizim operasyonlarımıza laf söyleyebilir, ne mahkemelerimize yargılamalarımıza laf söyleyebilir. Ne de kiminle alışveriş yapacağımıza laf söyleyebilir. Besleyip büyüttükleri budur. PKK dün da bebek katiliydi bugün de bebek katili” dedi. 
 • Karabük’te konuşan Soylu, “Dünyada kimsenin terörle mücadele ettiği yok; Orta Doğu’yu yağmalamak isteyen akıl, Türkiye’ye bunları yaşatmaktadır. Bize parmak sallıyorlar, Türkiye, eski Türkiye değildir; bugün kanlı ortaklarını kurtarmak istiyorlar, başaramayacaklar. Terör örgütü ortakları PKK bugün can çekişmektedir” ifadesini kullandı. 
 • 5 bin TIR silah gönderenler, moral verenler ABD’den adamlarını gönderip PKK katillerine eğitim verenlerin Türkiye’nin terörle mücadelesine edecek lafı yoktur” diyen Soylu, “Biz acı acı üstüne yaşarken, bu belayla yaşarken artık kimin hangi safta olduğunu görünmesini istiyorum.  Bir rahip yüzünden Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenler, bilsinler ki bundan sonra diz çöktüremeycekler” diye konuştu. 

 

Erdoğan’dan şehit cenazesinde idam açıklaması

 • Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, PKK’lilerin yola tuzakladığı patlayıcının sivil aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan son yolculuklarına uğurlanıyor. Cenazede konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam cezasına ilişkin “Parlamentoya geldiği anda benim için imzalamak diye bir şey yok. Bunlar bu yaptıkları katliamla bunun bedelini ödemek zorundalar. Bu konuda atılacak adımlar yakındır.” dedi.

 

AYM, HDP’li Beştaş‘a 20 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi

 • Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş‘ın daha önce tutuklanmasına ilişkin yapılan bireysel başvuru karara bağlandı. Yaklaşık 3 ay tutuklu kalan Beştaş’a, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle 20 bin lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı: Pastör Brunson konusunu Türkiye ile görüşüyoruz, bir an önce serbest bırakılmalı

 • ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’de ev hapsinde bulunan Pastör Brunson’ın serbest bırakılması talebini yineledi ve Washington’dan gelen ‘Brunson serbest bırakılmazsa yaptırım uygularız’ açıklamalarının ne tür yaptırımları kapsayabileceği konusunda bilgi veremeyeceğini söyledi.

ABD’den Türkiye İçişleri ve Adalet bakanlarına yaptırım!

 • Beyaz Saray, 2 yıla yakın tutukluluğunun ardından ev hapsine alınan ABD’li papaz Andrew Brunson’ın ‘durumuyla’ ilgili sorumlu rol üstlendiği belirtilen Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yaptırım uygulanacağını açıkladı.
 • Açıklamayı Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptı. Sanders, ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın 2016’daki tutuklanmasında rol oynadıkları gerekçesiyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yaptırım kararı aldıklarını söyledi. 
 • Sanders’ın bu açıklamalarının ardından ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den Rahip Brunson’ın derhal serbest bırakılmasını beklediğini belirtti. Mnuchin “Rahip Brunson’ın haksız yere ev hapsinde tutulması ve devam eden davası kabul edilemez” diye konuştu.
 • Açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri, Rahip Brunson konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulamaya karar vermiştir. Hazine Bakanlığı Türk İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım uygulanacak. Türkiye’ye yönelik yaptırımların hedefi İçişleri ve Adalet bakanları. Yaptırım gerekçesi iki bakanın Rahip Bruson’un tutukluluğunda ilişkili olması” denildi. 
 • ·        Açıklamanın tam metni şöyle: http://t24.com.tr/haber/abdden-turkiye-icisleri-ve-adalet-bakanlarina-yaptirim,673163

 

ABD’nin Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül’e yaptırım kararının ardından Ankara’dan ilk tepki

 • ABD, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulamaya karar verdi. Yaptırım kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şiddetle protesto ediyoruz” denildi.
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da ayrıca yaptığı açıklamada ABD’nin yaptırım kararının karşılıksız kalmayacağını belirtti.
 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise kararı “Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü durdurmaya yönelik” şeklinde nitelendirdi.
 • Habertürk’ün haberine göre, bir Hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamada “Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir” denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 • “Şu anda ABD makamları ile görüşmeler sürüyor. Bu görüşmeler karşılıklı anlayışa dayalı ve oldukça yapıcı bir atmosferde sürüyor. İki ülkenin de geçmişten gelen güçlü bağları ve stratejik işbirliği var. Görüşmelerde iki taraf da bu ilişkileri koruyacak iradeyi ortaya koydu.
 • ABD tarafında, bu görüşmelere ve kurulan diyalog mekanizmasına rağmen, kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir “ekonomik yaptırım” çalışması içerisine girilmesi talihsizlik olur. Görüşmeler bu kadar yapıcı bir havada geçerken, bu sürece geri döndürülemez şekilde zarar verilme çabası kabul edilemez.
 • Türkiye bu diyalog sürecinin iki ülke için de olumlu sonuçlar vermesini amaçlıyor. Ancak elbette, ABD’den olası bir yaptırım kararına mütekabiliyet esasına göre cevap verilecektir. Bu kapsamda hükümetimiz, ABD’nin kararına karşı bir yaptırım listesi hazırlamak üzere çalışmalara başladı. Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir.
 • Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklı selimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir”

ABD’nin bakanlara yaptırım kararı nasıl karşılandı: Daha önce düşünülemezdi bile…

 • İki Türk bakanın ABD’nin yaptırım listesine girmesi, Türkiye’ye takip eden ve yabancı gazeteler ile haber ajansları için çalışan gazeteciler tarafından “Daha önce düşünülemezdi bile” yorumuyla karşılandı.

http://t24.com.tr/haber/abdnin-bakanlara-yaptirim-karari-nasil-karsilandi-daha-once-dusunulemezdi-bile,673170

 

Rusya’dan Suriye açıklaması: Türkiye’nin çekilmesi için ısrarcı olacağız

 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, ‘operasyonlar ve görevleri’ bittikten sonra askerlerin Aziz ve Cerablus arasındaki alandan geri çekilmesi taleplerini Türkiye’ye ilettiklerini belirterek, ‘gereken koşullara ulaşıldığında ‘Türk askerlerinin çekilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olacaklarını’ söyledi.

 

Suriye: Türkiye’nin işgal ettiği tüm toprakları geri alma hakkına sahibiz

 • Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye hükümetinin İdlib dahil Türkiye’nin işgalindeki tüm toprakları geri alma hakkına sahip olduğunu belirtti.
 • Caferi, “Bu konuda hiçbir taviz söz konusu olamaz. Çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı var. Suriye hükümetinin izni olmadan bu süre uzatılamaz. Türkiye’nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı” dedi.
 • Rusya ve İranlı dostlarının Suriye’nin bağımsızlığının korunması yönündeki taahhütlerini saygıyla uyguladıklarını belirten Caferi, “Türkiye’ye gelince, ülkemizin bağımsızlığına saygıyla yaklaşma taahhütlerine 10. kez uymuyor. Bildiğiniz gibi Türk yönetimi İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili taahhütlerine de uymuyor. Türkiye oraya sadece hafif silahlı polisleri göndermeliydi ama böyle yapmadı. Onlar oraya silahlı güçleri, tankları ve zırhlı araçları gönderdi” dedi.

İhracat rakamları açıklandı; temmuzda da rekor var

 • Temmuz ayı ihracat rakamları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından Ankara’da açıklandı. Buna göre, temmuz ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 milyar 106 milyon dolar oldu. Bu sayede 2018 yılı Temmuz ayı, bugüne kadar en çok ihracat gerçekleştirilen temmuz ayı olarak kayıtlara geçti.
 • Yılın ilk 7 ayında ihracat yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara, son 12 aylık ihracat da yüzde 8,1 artışla 163,3 milyar dolara çıktı. Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler, yüzde 77 ile savunma ve havacılık sanayii, yüzde 64 ile gemi ve yat, yüzde 60 ile çelik oldu.

TÜSİAD Başkanı Bilecik’ten ‘dengeli büyüme’ uyarısı

 • Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, AA Finans Masası’na konuk oldu. Bilecik, “Kurların artan bir noktada, yükselen bir çizgi dahilinde devam etmesi, her zaman iş dünyasının kimyasını bozuyor. İnanın 4 psikolojik sınırdı. Ama şimdi o bozuldu. Dolar neredeyse 5’e dayanmış vaziyette. Bunları yüksek buluyoruz. Bunlar iş dünyasının hazırlıklı olmadığı noktalar”. “dedi.

TÜRKONFED Başkanı Turan’dan dikkat çeken zam uyarısı

 • Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptığı açıklamada, BOTAŞ’ın doğal gaz fiyatlarına yaptığı zammın, Türkiye sanayisini ve iş dünyasını derinden etkileyeceğini kaydetti.

 

Bankalar, ‘borç yapılandırma’ sürecini hızlandırmak istiyor

 • Türkiye Bankalar Birliği (TBB), şirket borçlarının yeniden yapılandırılmasını hızlandırmak için düğmeye bastı ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle sorunlu kredilerdeki artışa daha hızlı çare bulabilmek için yeni bir çalışma başlattı.
 • TTB’nin önerdiği programın, borçları 50 milyon Türk Lirası’nın üzerinde olan ve geri ödemede zorluk çeken şirketler için geçerli olacağı söyleniyor. 

 

2 Ağustos

 

ABD’nin yaptırım kararına 4 partiden ortak açıklama

 • ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım kararı ile ilgili AKP, CHP, MHP ve İyi Parti grupları ortak açıklama yaptı.
 • TBMM’deki 4 siyasi parti grubundan yapılan ortak açıklamada, “ABD’nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile ‘hayır’ diyoruz. Türkiye hükümetinin iki bakanına yönelik ABD’nin yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

 

HDP’li Bilgen, 4 partinin yayınladığı ortak bildirinin perde arkasını anlattı: Bize davet gelmedi

 • HDP Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, ABD’nin, yaptırım kararının ardından yayınlanan AKP, CHP, MHP ve İyi Parti grupları ortak bildirisinde yer almaları konusunda parti grubuna herhangi bir davet gelmediğini, bir metne ortak imza atma yönünde girişim olmadığını açıkladı.
 • Bilgen, “Sonuç itibarıyla biz katılırız, katılmayız imza atarız ya da kendi yaklaşımımızı sergileriz… Bu bizim tercihimiz ama bir partinin dış politika konusunda dışlanması ciddi bir biçimde sorgulanmaya değer bir durumdur” diye konuştu. 
 • İki ülke arasındaki meselenin bir ‘sonuç’ olduğunu düşündüklerini ifade eden Bilgen, “Bizce sorunun özü, Irak tezkeresinden bugüne kadar -en azından AKP’nin Amerika ile olan ilişkileri açısından söylüyorum- miting alanlarında hamaset yapıp kapalı kapılar ardında taahhütlerde bulunmaktır” dedi. 
 • Türkiye’nin siyaset yapma tarzının ‘ABD Başkanı Donald Trump’ın kötü bir taklidine’ dönüştüğünü de ifade eden Bilgen, “Trump da bedelini ne yazık ki Amerikan halkına ödetiyor ve bu tarzı tercih ediyor. Türkiye de bir süredir aynı yöntemlerle siyaset yapmayı iyi bir tercihmiş gibi tekrarlıyor” açıklamasında bulundu.

 

İyi Parti’den “Trump Towers’a el konsun” özrü

 • ABD’nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelik olarak yaptırım kararı almasının ardından “Trump Towers’a el konsun” önerisinde bulunan İyi Parti Sözcüsü ve Genel Sekreteri Aytun Çıray özür diledi. Çıray, kendisini arayan Trump Towers’ın yöneticisinin, ABD Başkanı Donald Trump‘la sadece isim hakkı konusunda bir anlaşmalarının bulunduğunu söylediğini ifade etti.

 

Bloomberg: Brunson ve Atilla’nın takası için pazarlık yapıldı, Türkiye son anda caydı

 • Bloomberg haber ajansının, ABD Hazine Bakanlığı’nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül‘e yaptırım uygulanacağını duyurmasından önce yayınladığı ve yaptırımlar için liste hazırlandığına dair haberde, Ankar aile Washington arasında ABD’li papaz Andrew Brunson ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla‘nın takasını da içeren bir anlaşma yapıldığı ancak Türkiye tarafının son anda ‘caydığı’ iddia edildi. 

 

İçişleri Bakanı Soylu: ABD’de bir malımız var o da FETÖ; onu bırakmayacağız, alacağız

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘dan ABD’nin “mal varlıklarını dondurma” kararı sonrası açıklama geldi. Soylu, ABD’de bir yatırımı olmadığını belirterek, “ABD’de bir malımız var o da FETÖ. Onu bırakmayacağız, alacağız” dedi.

 

Bahçeli’den ABD’nin yaptırım kararına tepki: ABD papaz isterken, papaz vermeye de razı olmalıdır

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Türkiye-ABD ilişkileri iftira ve itibar kaybı ile sarsılmaktadır. Karar hukuken geçersiz, ahlâken çürük esasen yok hükmündedir” dedi. 
 • Bahçeli, ABD’de bulunan 15 Temmuz darbe girişimin planlayıcısı olduğu belirtilen Fethullah Gülen’e atıf yaparak, “ABD papaz isterken, papaz vermeye de razı olmalıdır” yorumunda bulundu. 
 • Yazılı açıklama yapan Bahçeli, “Türk milletine vahşi batı şartlarıyla mukabele edenler, çete mantığıyla müdahaleye kalkanlar Allah’ın izniyle yine püskürtüleceklerdir” diye konuştu. 
 • “Biz kovboy şapkasına değil, papaz külahına değil, Müslüman Türk milletinin ne dediğine bakarız, bakmaya da son neferimize kadar devam edeceğiz” diyen Bahçeli, “ABD Hazine Bakanlığı’nın sözde yaptırım kararlarına mütekabiliyet ilke ve esasları kapsamında aynen misillemede bulunulmalı, Türkiye’ye parmak sallayanlara haddi bildirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti meşru ve egemenlik hakları doğrultusunda her kararı almaya muktedir, her politikayı uygulamaya mezundur. Hiç kimseden izin ve icazet alınmayacaktır” ifadesini kullandı. 

 

 

MÜSİAD’dan ABD’li senatörlere mektup: Ticari ilişkiler sekteye uğramasın

 • Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ABD tarafından ABD’li senatörlere gönderilen mektupta, son dönemde yaşanan gerginlik karşısında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yapıldı.
 •  Açıklamada, “NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye’nin, hukuk devleti prensipleri gereği attıkları adımlara karşılıklı olarak saygı duymaları müttefik olmanın gerekliliklerindendir. İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin hayati önem taşıdığı bugünlerde, taraflara karşılıklı ticari ilişkilerin önemini bir kez daha hatırlatır ve siyasi ilişkilerdeki gerilimlerin ticari iş birliklerini sekteye uğratmaması gerektiğini talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

 

TÜSİAD’dan ‘yaptırım’ kararına tepki: İlişkilerin onarılamaz seviyede bozulması tehlikesini doğurmuştur

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ‘in açıklaması şu şekilde:

 •  “Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 90 yıllık birikime dayanan ikili ilişkiler, karşılıklı kültürel ve ekonomik temasların etkisiyle güçlenmiş, zamanla ortak Batı değerlerine, ve jeo-stratejik temellere dayanan bir müttefikliğe dönüşmüştür. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi boyunca değişmeyen en önemli unsursa stratejik müttefikliğin bir gereği olarak diplomatik ve kültürel diyalog yoluyla ortak sorunların çözülmesi ve aklıselimin her kırılma riski anında galip gelmesi olmuştur”
 • “Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, iki ülke arasında yaşanan son diplomatik sorun karşısında almış olduğu yaptırım kararı, söz konusu stratejik müttefikliğin doğasına aykırıdır. Alınan bu yaptırım kararının kabul edilemez nitelikte olduğunun bilinmesini isteriz. TÜSİAD olarak Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ikili ilişkilerin, diyaloğu ve diplomatik teamülleri temel alan yapıcı bir yaklaşım çerçevesinde onarılmasını temenni ediyoruz.”

 

Türkiye Barolar Birliği’nden Amerikan Barolar Birliği’ne ‘yaptırım’ mektubu

 • TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun imzasını taşıyan mektup şöyle:
 • “Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkili makamlarının Türkiye’de tutuklu bulunan bir vatandaşlarının salıverilmesi için ülkemize yönelik yayınladıkları tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez.
 • Bu davranışı ile Amerika Birleşik Devletleri, hem uluslararası hukuku hiçe saymakta hem de egemen bir devletin yargısına müdahale etmeye kalkışmaktadır.
  Söz konusu davranış, ‘hukukun üstünlüğünü tanımayız, üstünlerin hukukunu dayatırız’ yaklaşımıdır. Ancak şu bilenmelidir ki; gerçekte ‘üstün’ olan, hukuktan ve adaletten ayrılmayan, kaba kuvvete başvurmayandır.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı yetkililer adeta ellerine bir çekiç almışlar ve önlerine çıkan her soruna çivi muamelesi yapmayı dış politika sanmaktadırlar. Bu, ABD için de dünya için de sürdürülemez.
 • Türk yargısı, evrenselleşmiş adil yargılama kurallarına uygun bir yargılama yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Böylece ‘üstün olan’ın, kaba kuvvet tehdidinde bulunan değil; ‘hukukun üstünlüğüne saygı duyan’ olduğu tüm dünyaya bir kez daha gösterilecektir.
 • Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri müttefiktir. Bu ittifak, sadece iki ülke için değil, dünya için de önemlidir. İttifakın temeli uluslararası hukukta ve devletlerin egemenlik haklarına karşılıklı olarak saygı göstermesindedir.
 • Giderek akıl dışı bir yöne kaymakta olan bu krizin müttefiklik hukuku içinde ve akılla çözüleceğine inanıyoruz. Bu noktada yargımıza olan güvenimiz tamdır.”

 

 

Faruk Loğoğlu: Esas kriz İran üzerinden patlak verecek

 • Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’na göre, Brunson gerilimi bir detay ve esas büyük kriz, İran’a uygulanan ambargoya Türkiye’nin dahil olmayacağını açıklamasının ardından yaşanacak gelişmeler üzerinden çıkacak. Loğoğlu, Rahip Brunson neden önemli olduğunu açıklayarak,“ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, evanjelist. Başka bir değişle radikal dinci. Bir de biliyorsunuz Kasım’da ara seçimler var. ABD’de 1 milyon civarında evanjelist seçmen var. Bu da seçimlerde bir koz” dedi. Ancak, Loğoğlu’nun esas vurguladığı husus, iki ülkeyi bekleyen İran ambargosu krizi. Loğoğlu İran amborgosu hakkında, “ABD’nin yaptırımları Kasım ayından itibaren petrol ve doğalgaz alımlarını da kapsayacak. Yaşanan krize rağmen iki ülke dışişleri bakanları iki defa görüştüler, bir defa daha da görüşecekler. Ama İran’a yaptırımlarda kararlı. Türk Amerikan ilişkilerinde simgesel anahtar Rahip Brunson, kilit ise İran’dır” ifadelerinde bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1043488/Yaptirim_karari_kirilma_mi__sureli_kriz_mi_.html

 

Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ABD ve Türkiye arasında yaşanan krizleri anlattı

http://t24.com.tr/haber/iste-1960lardan-bugune-abd-ve-turkiye-arasinda-yasanan-krizler,673267

 

 

Türkiye’ye F-35 satışının durdurulmasını içeren yasa tasarısı Senato’dan da geçti!

 • ABD Senatosu, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısını 10’a karşı 87 oyla onayladı. Tasarı, daha önce Temsilciler Meclisi’nden de geçmişti. Başkan Donald Trump‘ın onayı halinde, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatı dondurulacak.
 • Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye’ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor. Tasarının yasalaşması için ABD Kongresi’nin her iki kanadında da onaylanan tasarının Başkan Trump tarafından da imzalanması gerekiyor.

 

Enis Berberoğlu’na AYM’den ret

 • MİT TIR’larına ilişkin belgeleri kamuoyuna sunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile seçilme hakkının ihlal edildiği yönündeki iddialarla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuruda ret kararı çıktı. Mahkeme Berberoğlu’nun başvurudaki iddialarını dayanaktan yoksun olması gerekçesiyle kabul edilemez buldu.

 

YAŞ sona erdi: Apolet tartışmasıyla gündeme gelen Korgeneral Temel orgeneralliğe terfi ettirildi

 • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Muharrem İnce’nin ‘apoletini sökme’ tartışmasına konu olan Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe terfi ettirildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.
 • Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  “9 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. 12 general ve amiral kadrosuzluktan emekliye sevk edildi” dedi. 
 • Kalın, 24 Haziran seçim sürecinde yaşanan “Apolet sökme” tartışması ile gündeme gelen Korgeneral İsmail Metin Temel’in orgeneralliğe terfi ettirildiğini söyledi.
 • Kalın, 215 olan general/amiral sayısının da 244 olacağını ifade etti.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1043847/Yeni_sistemin_ilk_YAS_toplantisi_sona_erdi__iste_o_kararlar.html

 

 

152 kadın örgütünden ortak bildiri: Haklarımızdan vazgeçmiyoruz

 • 152 kadın örgütünden oluşan Türkiye Kadın Hareketi Bileşenleri, bugüne kadar mücadele sonucu sağlanan haklarını korumak için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.
 • Giderek artan kadına yönelik şiddete karşı 152 kadın örgütü ve 300’e yakın şubeden oluşan Türkiye Kadın Hareketi Bileşenleri ortak bir bildiri yayımladı.
 • Türkiye Kadın Hareketi Bileşenleri imzasıyla yayımlanan bildiride kadınlar, “Mücadelelerle kazandığımız haklarımızdan, eşitlik ve özgürlük talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve cinsiyet ayrımcılığını pekiştiren her türlü söylem, siyasi pratik ve uygulamanın karşısında duracak ve sorumluları teşhir edeceğiz” dedi.
 • Bileşenler Türkiye’nin bütün siyasetçilerini, siyasi partilerini ve sivil toplum bileşenlerini de, siyasal ve toplumsal sorumluluk almaya çağırdı.
 • Bildiride, kadınları eşit yurttaşlar olmaktan çıkarmak, emeğini sömürmek, güçsüzleştirmek isteyen bütün söylem ve politikalara karşı, tüm kadın örgütlerine “dayanışma” çağrısı yapıldı. Kadınların kendi hayatları hakkında karar verme yetkisine sahip olan özgür ve eşit bireyler olarak, kadın emeği, bedeni ve kimliği üzerinde kurulmak istenen tüm tahakküm biçimlerine karşı çıkmaya devam edeceği bildirildi.

http://t24.com.tr/haber/152-kadin-orgutunden-ortak-bildiri-haklarimizdan-vazgecmiyoruz,673296

 

3 Ağustos

 

700 bin öğrenciyi açıkta bırakan skandalın perde arkası

 • Lise yerleştirmelerinde ‘büyük hatalar’ yapıldığı ve sorunun 90 bin değil, 700 bin öğrenciyi ilgilendirdiği ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/1045447/700_bin_ogrenciyi_acikta_birakan_skandalin_perde_arkasi.html

Danıştay’dan Ensar Vakfı kararı: Protokol bozuldu

 • Karar gerekçesinden: Ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi devletin devredemeyeceği görevler arasındadır.
 • Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ensar Vakfı ile imzaladığı Protokol hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırılığa dayanan kararın gerekçesinde, ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu belirtildi.
 • Öğrenci velisi Esra Deniz Ağar Şudaşdemir, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında imzalanan ve çocuk istismarları ile gündeme gelen vakfın okullarda eğitim, seminer, sosyal etkinlik düzenlenmesine ilişkin protokolün anayasaya ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’da iptal davası açmıştı.

 

10 Ekim Ankara Garı Katliamı davasında 9 sanığa 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

 • 103 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasında 9 sanık hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Yakub Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç’un, “anayasal düzeni ihlal” suçundan 1’er, “100 kişiyi kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.
 • 9 sanığa ayrıca ”öldürmeye teşebbüs”ten 10 bin 557’şer yıl hapis cezası verildi

 

TSK’daki kripto ‘FETÖ’ yapılanmasına operasyon; 6 gözaltı

 • Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün TSK içindeki yapılanmasında yer aldıkları, örgütün sözde mahrem imamlarıyla iletişim kurdukları öne sürülen ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 6 kişi hakkında yakalama kararı verildi. 
 • İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, Erzincan merkezli Ankara, İstanbul, Eskişehir, Burdur, Tunceli ve Manisa’da eş zamanlı operasyon düzenlendi.
 • Operasyonda subay, astsubay ile emekli ve meslekten ihraç edilenlerden oluşan 6 zanlı gözaltına alındı.
 • Zanlıların ev ve iş yerlerindeki aramalarda bazı bilgisayarlar ile dokümanlara el konuldu.

 

 

İşte ‘Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nın tam metni
http://t24.com.tr/haber/iste-cumhurbaskanligi-100-gunluk-icraat-programinin-tam-metni,673429

 

CHP genel merkezine göre imza sayısı

 • CHP Genel Merkez kaynaklarına göre, muhalefetin söylediğinin aksine 630 belge hiç gelmedi. Genel Merkez, bu durumda kurultayın toplanmayacağını açıkladı.

 

Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planından vatandaşa ödev çıktı: Yastık altındaki altınlarınızı TL’ye çevirin!

 • Ekonomide yaşananlara dikkat çekerek “Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Hiç endişeniz olmasın, biz bu savaştan da galip çıkacağız” ifadelerini kullanan Erdoğan, vatandaşlara yaptığı çağrıda da şunları söyledi:
 • “Yastık altından gelin dövizleriniz, dolarlarınızı, avrolarınızı, altınlarınızı çıkartın. Gelin bunları TL’ye, nakde dönüştürün. Yerli, milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun. Ben milletime inanıyorum. 2008-2009’da da yaptılar. Biz çağrımızı yaptık, milletimiz de adımını attı, iş bitti.”

 

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı

 • Türkiye’nin enflasyonu, temmuz ayında piyasa beklentisinin altında artış gösterdi. TÜFE, temmuz ayında yüzde 0.55 arttı. Beklenti yüzde 1 artış olacağı yönündeydi. Temmuz ayında yıllık TÜFE ise 15.85 oldu. Yıllıkta beklenti ise yüzde 16.30 düzeyindeydi. Yurtiçi üretici fiyatları aylık bazda yüzde 1.77 artış gösterirken, yıllık Yİ-ÜFE yüzde 25 ile yüksek seyrini korumaya devam etti. Çekirdek enflasyon ise yüzde 15.10 seviyesinde yer aldı. Enflasyon’un beklentilerin altında kalması konusunda uzmanlar ‘gıda fiyatları’na dikkat çekti

 

http://t24.com.tr/haber/temmuz-ayi-enflasyon-rakamlari-aciklandi,673328

 

 • Temmuz endekste kapsanan 407 maddeden; 52 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 279 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 76 maddenin ortalama fiyatlarında düşüş gerçekleşti. enflasyon sepetindeki ürünlerin yaklaşık yüzde 70’inin fiyatı arttı. Temmuzda zam şampiyonu yüzde 12.86’lık artış ile limon oldu.
 • İş Yatırım, “Aylık sürprize rağmen yıllık enflasyon yükseliyor” başlıklı notunda “Yıllık enflasyonun önümüzdeki 2 ayda yüzde 16.0-yüzde 16.5 bandında hareket ettikten sonra iç talepteki yavaşlama ve baz etkisiyle sınırlı olarak gerilemesini ve yılı yüzde 14 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan kurum, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve üretici fiyatları kaynaklı baskı nedeniyle yıl sonu enflasyonun tahminlerin üzerinde olabileceğini vurguladı. Notta ayrıca, “Önümüzdeki aylarda büyümedeki yavaşlamaya karşılık TL’deki değer kaybının etkisinin daha baskın olmasını ve çekirdek enflasyonda yükselişin devam etmesini bekliyoruz” denildi. 
  Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, “Gıda fiyatlarında sert bir düşüş olmadığı sürece, yıllık enflasyonun ağustos-ekim döneminde yüzde 16.5-17 bandına çıkabileceğini düşünüyoruz” dedi.
  Ekonomist Haluk Bürümcekçi, elektrik, doğal gaz, süt gibi zamların ağustos enflasyonuna 0.5-0.7 puan civarında etkisi olacağına dikkat çekti.
 • Öte yandan, enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın fiyatları çıkarılarak hesaplanan en dar kapsamlı TÜFE olan çekirdek enflasyon da temmuzda rekor kırdı. Çekirdek enflasyonun temmuzda aylık yüzde 0.93 ve yıllık yüzde 15.10’a ulaşması, enflasyonda yüksek seyrin devam edeceğini gösteriyor. 
 • Enflasyonda üst üste rekorlar gelirken Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Bir numaralı hedefimiz enflasyon ve faiz düşüşü. 2019 yılı itibarıyla enflasyonda tek haneleri göreceğiz” dedi.  
  “Türkiye hem mali disiplinle fiyat istikrarından ve büyümeden taviz vermeyecek” diyen Albayrak “Piyasaya çok uyumlu ve hızlı hareket etmek lazım. Eylül ayında program açıklandığında bugüne kadarki orta vadeli planların (OVP) hiçbirine benzemeyen bir dönüşümü görecek herkes” ifadelerini kullandı. ABD ile ilişkilerin piyasaya etkisiyle ilgili olarak Albayrak, “Günlük politikalarla Türkiye’yi yönetmememiz lazım” değerlendirmesinde bulundu. Kamuda tasarruf sürecini başlattıklarını belirten Albayrak, yüzde 30’a varan tasarruf hedeflediklerini dile getirdi.
 • Üretim maliyetlerindeki artış, tüketici enflasyonunun 10 puan üzerinde yer aldı.
  Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1.77, yıl başına göre yüzde 17.56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17.41 artış gösterdi.
 • TÜFE ile ÜFE arasındaki farkın yüksek olması, şirketlerin maliyetlerdeki artışın hepsini henüz tüketiciye yansıtmadığını ve önümüzdeki aylarda enflasyondaki artışın devam edeceğinin işareti olarak değerlendiriliyor.

 

 

Bloomberg: Türkiye’de işler kontrolden çıkmak üzere

 • Danimarka merkezli Nordea Varlık Yönetimi’nden Thede Ruest, Türkiye’de işlerin kontrolden çıkmak üzere olduğunu belirterek satış tavsiyesinde bulundu.
 • İskandinav bölgesinin en büyük bankasının yükselen piyasalar borç yönetimi departmanının şefi olan Ruest, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yönetim erozyonunun çarpıcı bir örneği olduğunu söyledi.
 • TL’nin bu yıl yüzde 25 değer kaybetmesine, tahvil faizlerinin rekor seviyelere yükselmesine ve Borsa İstanbul’un dünyada en kötü performans gösteren borsa olmasını hatırlatan Bloomberg, para politikası ve enflasyon ile ilgili endişelere ABD’nin bu hafta karar aldığı yaptırımların eklendiğini belirtti. Truest, ABD’de faiz oranlarının artmasının da diğer yükselen piyasalar gibi Türkiye’de de kırılganlığı artırabileceğine ve dış borcun çevrilmesini zorlaştırabileceğine dikkat çekti.

 

JP Morgan’ın Türkiye için Eylül tahmininde ürküten tablo

 • ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 13.2’den yüzde 14.5’e yükseltti.
 • Banka, temmuzda enflasyonun sürpriz şekilde beklentilerin altında gelmesine rağmen fiyat dinamiklerinin hâlâ kötü olduğunu belirtti ve eylül için yüzde 16.3’lük zirve tahmininde bulundu. 
 • JP Morgan, büyümenin yavaşlamasına rağmen Merkez Bankası’nın (TCMB) kredibilitesini (güvenilirliğini) yeniden inşa etmek için hâlâ sıkı para politikasına ihtiyaç duyduğunu ve eylül ayındaki toplantıda 125 baz puan faiz artışına gitmesini beklediklerini ifade etti.

 

ABD’den Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesine ilişkin açıklama

 • “Bakan Pompeo, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Singapur’da 3 Ağustos’ta ASEAN Bakanlar Toplantısı’nda görüştü. Çok sayıda konuyu ele aldılar ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiler. İki ülke arasındaki sorunların ortadan kaldırılması için çaba göstermeye devam edileceği konusunda fikir birliğine vardılar.”

 

ABD’den bir yaptırım da Rusya’ya

 • ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım listesinde bulunan Kuzey Koreli Foreign Trade Bank’ın Moskova Temsilcisi Han Jang Su’ya hizmet verdiği gerekçesiyle Rus bankası Agrosoyuz Commercial Bank’a yaptırım uygulanacağını açıkladı.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan ABD krizi yorumu: 40 yıllık karı koca bile her konuda anlaşamıyorlar

Albayrak, ABD ile Türkiye arasındaki kriz hakkında ve gündeme ilişkin olarak NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu. Albayrak şöyle konuştu:

 • Son dönemdeki dalgalanmaların akabinde bunu üstün tutmaya çalışarak yürütüyorum. Sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. Bu noktada baktığımızda iki ülke arasında, iki ülkenin geçmiş hukukuna yakışır şekilde irade ortaya konulmuş, bu önemli bir durum. Dolayısıyla iki ülkenin dışişleri bakanı ülkelerine gidecekler, arasındaki potansiyel ve mevcut krizlerle alakalı yol haritası belirleme noktasında pozitif irade ortaya koyacak.ABD ile bir çok konuda anlaşamadığımız hususlar var. Bu bazen azdı, bazen çoktu. Süreç içerisinde yanlış olan hususlar tespit edildi, bugüne kadar hep yaşadık. Suriye, Münbiç konusuyla ilgili. Şimdi mutabakata varıldı.
 • Günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.
 • Araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. Gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. İpler hiçbir zaman kopmaz. İşte Amerika Kuzey Kore, görüşüyorlar. Toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. Aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. Bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

 

Uluslararası Af Örgütü ‘Afrin raporu’nu yayınladı: İnsan hakları ihlalleri yaşanıyor

 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı, geçtiğimiz mart ayında son buldu ve şehir merkezi ÖSO’nun yönetimine bırakıldı.
 • Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), operasyonun ardından Afrin’de yaşananlara dair bir rapor yayımladı. Raporda, Afrin’de ‘insan hakları ihlalleri yaşandığı ve operasyonu ÖSO ile başlattığı için sorumlu konumda bulunan Türkiye’nin bu ihlallere göz yumduğu’ tespitine yer verildi. 

http://t24.com.tr/haber/uluslararasi-af-orgutu-afrin-raporunu-yayinladi-insan-haklari-ihlalleri-yasaniyor,673408

 

PKK’den Hakkari’deki terör saldırısıyla ilgili açıklama

 • Hakkari’de astsubay eşini ziyaretten dönerken uğradığı terör saldırısında bebeğiyle birlikte hayatını kaybeden Nurcan Karakaya’yla ilgili olarak PKK’den yapılan açıklamada, “Eğer böyle bir şey yaşanmışsa kesinlikle yanlışlık sonucu yaşanmış bir durumdur” dendi.
 • Yola döşenen patlayıcıyla düzenlenen terörist saldırıdan sonra bütün ülkede büyük bir tepki gören örgüt, açıklamasında “Bu bölgede son dönemde saldırılar düzenlediklerini, ancak bu olayın kendi mensupları tarafından gerçekleştirildiğinin doğrulanamadığını” öne sürdü.

 

 

4 Ağustos

 

 

ABD’den Türk ürünlerine vergi adımı

 • Donald Trump yönetimi ABD’ye gümrük vergisi olmadan giren Türk ürünlerini vergilendirmek için gözden geçirme kararı aldı. Ürünler arasında, otomotiv yedek parçaları, mücevherat ve doğal taş bulunuyor.

Çavuşoğlu’ndan ‘karşı yaptırım’ açıklaması

 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rahip Brunson krizi ve yaptırım kararıyla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, “Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz. Var olan sorunlar var, biz bunları gündeme getiriyoruz” dedi.

Rusya’dan ABD’ye Suriye’de iş birliği teklifi

 • Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford’a iki ülke arasındaki gizli hat üzerinden Suriye mektupu gönderdi. Mektupta, ABD ile Irak-Suriye sınırındaki Ruhban kampında bulunan Suriyeli sığınmacıların durumu ve mayın temizleme çalışmalarında işbirliği teklifinde bulunuldu.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’yi ima ederek, “Parlamentoya girmesini destekleyenler hesap verecek” açıklaması

 • AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün Kadın Kolları Kongresi ‘nde yaptığı açıklamada HDP’yi ima ederek, “Teröristleri kutsayanlar devletimizin pençesinden asla kurtulamayacaklar. Parlamentoya girsinler diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler. Sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar. Ağzı daha süt kokan sabilerden katliamlarının hesabını muhakkak soracağız” diye konuştu.

 

HDP’den Erdoğan’a yanıt

 • Erdoğan’ın sözlerine HDP’den yanıt geldi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzalı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir kez daha “HDP’nin parlamentoya girmesini destekleyenler hesap verecek” sözleri ile milyonlarca HDP seçmenini tehdit etti.
 • Erdoğan’ın bu ifadeleri ve tehditleri siyaseten ve hukuken kabul edilemez yaklaşımlardır. HDP’nin 6 milyona yakın seçmenini ve aileleri ile birlikte 20 milyona yakın yurttaşımızı açıkça tehdit eden bu ifadelerin demokratik siyaset kültürü ile alakası yoktur.
 • Korku hükümdarlığı yaratarak ülkeyi yöneteceğini düşünenler, bilsinler ki, yanılıyorlar.
 • HDP, parlamentoya 67 milletvekili ile girerek AKP-MHP Koalisyonu’nun Anayasa’yı istediği gibi değiştirme hevesini kursağında bırakmıştır. Seçim sonuçları da göstermiştir ki, HDP yerel seçimlerde de hem birçok büyükşehirde hem de il ve ilçelerde yerel yönetimleri kazanabilecek veya iktidarın kaybetmesini sağlayacak bir potansiyele sahiptir.
 • Bunu engellemek için hamle yapan Erdoğan, siyasi iklimi açıkça zehirlemektedir.
 • Yerel seçimlerde demokrasi güçleri ile HDP’nin yerel ittifaklar yapmasını engellemek için kurulan bu cümleler demokratik meşruiyeti kendinden menkul bir rejimin ve onun destekçilerinin çırpınışlarıdır.
 • HDP’ye yönelik bu hedef şaşırtma hamleleri ekonomideki vahim gidişatı, dış politikadaki pis pazarlıkları ve oyunları örtmek için yapılmaktadır. Ancak halkımız cambaza değil, gerçeğe bakacak deneyim ve sağduyuya sahiptir. Tıkanmışlıklarının öfkesini HDP ve seçmenlerinden çıkarma oyunu mutlaka bozulacaktır.
 • HDP ve seçmenleri, bütün tehditlere ve provokasyonlara rağmen demokrasi ve barış mücadelesini doğru bildikleri yolda ve şekilde sürdürme kararlılığındadır.

 

Erdoğan’dan talimat: Türkiye’den ABD’li bakanlara misilleme

 • AKP’nin Kadın Kolları Kongresi’nde konuşan Erdoğan, “Adalet Bakanıma Brunson ile ilgili olarak ABD’deki mal varlıklarına el koyuyoruz mantığı mantık değildir. Talimatı veriyorum ABD’nin Adalet ve İçişleri Bakanlarının mal varlıklarını donduracağız” dedi.

 

Yaşar Tüzün: Partimizle mahkemelik olmayız ama delegeler yargıya giderse karışamayız

 • “Partimizle mahkemelik olmayız. Bu bizim kesin ve net tavrımız. ” diyen CHP’li Yaşar Tüzün, “Ancak olağanüstü kurultay için imza veren kurultay delegelerinden yargıya başvuranlar olursa, böyle bir tutuma girenler olursa, onların da özgür iradesine karışamayız.” diye de ekledi

 

Kontenjan krizinden hapis çıkabilir: Odası çilingirle açılıp boşaltıldı

 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yeni lise giriş sisteminin yerleştirmelerinde yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren “büyük hatalar” yaptığı ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkması üzerine Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin ve bağlı olduğu Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da dahil 6 bürokrat görevden alındı. Kurt’un makam odasının çilingirle açılıp boşaltıldığı öğrenilirken, görevden alınan bürokratların hapse bile girebilecekleri değerlendiriliyor.

 

Milli Eğitim: İsteyen istediği okula gidecek

 

 • Liselere geçiş sisteminde binlerce öğrenci hiçbir yere yerleşemedi. Alınan düşük puanlar da tepkilere neden olurken, Milli Eğitim Bakanlığı’dan kontenjan açıklaması geldi. Bakanlık açıklamasında, “Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz. Anadolu lisesine gitmek isteyen öğrenci gidecek, kontenjanlar artırılacak” dedi.
 • Yurdagül Uygun’na konuşan, Bakanlık yetkilisi, önümüzdeki dönemde öğrencilerin dört tercih hakkı daha olduğuna işaret ederek, “Bu tercihler çok dikkatli ve doğru yapılmalı. Özellikle rehberlik öğretmenlerinden destek alınması gerekiyor. Bu dört tercih döneminde de öğrenci istediği bir lise türüne yerleşemezse, Anadolu lisesini isteyen öğrenci yerleşemezse, Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak. Gerekirse ikili eğitim yapılacak. Mutlaka istediği okula öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz” dedi.
 • Diğer yandan, bu yıl değiştirilen liselere geçiş sisteminde öğrencilere aynı okul türünden üç tane olmak üzere beş tercih hakkı verilmiş, bununla birlikte binlerce öğrenci açıkta kalmıştı. Önceki gün açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, öğrencilerin Anadolu lisesi istediği ortaya bir kez daha çıkmıştı. Yerleştirme sonuçlarına göre, Anadolu lisesi doluluk oranı yüzde 95.1 olurken, bu oran meslek lisesinde yüzde 55.5, imam hatiplerde ise yüzde 52.3 olmuştu.

 

Lise yerleştirmelerinde algoritma iddiası MEB’i karıştırdı

 • Skandal, Kurt’un, il milli eğitim müdür ve yardımcılarından oluşan sosyal paylaşım platformundaki mesajları ile ortaya çıktı. Bakanlığın 11 aydır üzerinde çalıştığı algoritma sisteminin yeni yönetimce değiştirildiğini belirten Kurt, “Son günlerde yerleştirmeişlemlerinin hiçbir yerinde olmamış, bu konuda fikri dahi olmayan ‘geçmişe küfür ederek önünü aydınlatacağını zanneden’ birtakım zevat, gösteri yarışına girmiş ve sistemin (Müsteşar ve Bakan Beye arz edilmiş, test edilmiş, onay alınmış ve kılavuzla ilan edilmiş) kurgusunu bozma cüretini kendinde bulmuştur. Eğer sistem pilotlanan kurgusu ve yerleştirme algoritması ile uygulanmazsa vahim sonuçlar doğuracaktır” ifadelerini kullandı.

 

http://t24.com.tr/haber/lise-yerlestirmelerinde-sorun-90-bin-degil-700-bin-ogrenciyi-ilgilendiriyor-algoritma-iddiasi-mebi-karistirdi,673488

 

 

Danıştay, Ensar Vakfı ile MEB’in protokol kararını bozdu: Çağdaş birey yetiştirme görevi devredilemez!

 • Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ensar Vakfı ile imzaladığı protokol hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırılığa dayanan kararın gerekçesinde, ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu belirtildi.
 • Öğrenci velisi Esra Deniz Ağar Şudaşdemir, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında imzalanan ve çocuk istismarları ile gündeme gelen vakfın okullarda eğitim, seminer, sosyal etkinlik düzenlenmesine ilişkin protokolün anayasaya ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’da iptal davası açmıştı.
 • Devletin görevi
 • Danıştay 8 Dairesi, protokolün, bir kamu hizmeti olan eğitim öğretim hizmetinin, devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesine ilişkin anayasanın amir hükmüne ve Türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu sonucuna vardı. Danıştay’ın kararında; “Anayasa ve yasalar gereği ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak teknik, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişme alanlarında iyi bireyler yetiştirilmesi ve bunun için ülke çapında etkin önlemler alınmasının devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu” vurgulandı.
 • Kararda, özetle şöyle denildi:
 • “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, kanunda belirtilen amaçlar doğrultusunda salt akademik anlamda eğitim verilmesini aşan bir biçimde kişinin birey olarak gelişiminin sağlanmasına yönelik eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesine ilişkin yetkinin, hukuk devleti ilkesi uyarınca anayasaya, üst hukuk normlarına uygun olarak kullanılması gerekmektedir.”
 • Kararı değerlendiren hukukçu Ali Suat Ertosun, 1″8 ayrı dinci örgütle benzer metinlere imza koyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Danıştay’ın kararına uyarak bu protokolleri bozması” gerektiğini aktardı.

 

 

ABD el yükseltti: Diğer tutuklu vatandaşlarını da istiyor

GÖRÜŞMEDEN ÖNCE POMPEO:

 • Türkler, artık Brunson’ın serbest kalma zamanının geldiğinden, vaktin çoktan geçtiğinden haberdardı ve umarım bunun neden olduğunu anlarlar; bu bizim çok ciddi olduğumuzun göstergesi. Brunson’ıneve dönmesi gerek, tıpkı Türk  hükümeti tarafından tutulan diğer Amerikan vatandaşları gibi.

GÖRÜŞMEDEN SONRA ÇAVUŞOĞLU:

 • Tehdit diliyle, yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını başından beri söyledik. Bugün bunu tekrarladık. Çok iyi şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz. Sorunları nasıl çözeceğimizi, birlikte nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Bu anlamda son derece yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim.

 

Hakkari’de bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralı

 • Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, zırhlı polis aracının geçişi sırasında PKK’lilerin yolu tuzakladığı el yapımı patlayıcıyı (EYP) infilak ettirmesi sonucu yaralanan özel harekat polisi Recep Emre Yılmaz (26), tedaviye alındığı hastanede şehit oldu.

 

Diyarbakır’da kadınlar Êzidî katliamını kınadı

 • Diyarbakır’ın Ofis semtindeki Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, burada 1 dakikalık hayatı durdurma eylemi gerçekleştirdi, ardından katliamı kınayan basın açıklaması yapıldı. Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, TJA ve DAKP üyelerinin yanı sıra HDP Diyarbakır il yöneticilerinin de katıldığı eylemde Êzidî kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekildi. 

 

5 Ağustos

 

YÖK Akademisyen İhraçları İçin Üniversitelere Genelge Gönderdi

 • YÖK ihraçların nasıl uygulanacağına dair genelgenin üniversitelere gönderildiği açıkladı. Genelgeye göre üniversiteler ihraç için komisyon kuracak.

https://bianet.org/bianet/hukuk/199736-yok-akademisyen-ihraclari-icin-universitelere-genelge-gonderdi

BM Barış Gücü 2014’te Ayrıldığı Golan Tepeleri’ne Geri Döndü

 • BM Barış Gücü İsrail – Suriye sınırında Golan tepelerindeki tampon bölgeye geri dönmeye başladı. BM Suriye savaşı dolayısıyla 2014’de bölgeden ayrılmıştı. UNDOF görevine başladığından 2014’e kadar bölgede askerden arındırılmış geçiş noktaları Birleşmiş Milletler barış gücünün denetiminde bulunuyordu.
 • Golan’da görev yapan UNDOF’un bölgede 1000 askeri bulunuyordu. Bölgede en son görev yapan UNDOF askerleri Avusturya, Hindistan, Filipinler ve Hırvatistan ordularının görevlendirdiği birliklerden oluşuyordu.
 • Dün yapılan açıklama ile tampon bölge yeniden BM denetimine girmek üzere.
 • Golan Tepeleri’nin Suriye bölümünü ele geçirilmesi Rusya ve İran’ın destek vermesi İsrail ile yeni bir krize neden olmuştu. İran ve Hizbullah’ın da bulunması İsrail tarafından protesto edilmişti.
 • Rusya Kunetra’nın ele geçirilmesinin ardından İran ve Hizbullah güçlerinin askerden arındırılmış bölgenin 85 kilometre gerisine Suriye topraklarına geri çekildiğini duyurmuştu.
 • Rusya: “Bölgeden çekileceğiz”

2 Ağustos 2018 günü Rusya Savunma Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Sergey Rudskoy, Golan Tepeleri sınır bölgesinde Rusya askeri polisinin devriye gezmeye başladığını açıkladı. Rudskoy, İsrail’in Golan’daki gelişmelerden rahatsızlığını bildiklerini askerlerinin bölgede uzun kalmayacağını ve görevi BM güçlerine ve Suriye’ye devredeceklerini açıklamıştı. (HK)

* Kalnaklar: euronews.com, BBC Türkçe, dw.com, Timesofisrael

 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ‘ya başkent Caracas’taki törende konuşma yaptığı esnada patlayıcı yüklü drone ile saldırı düzenlendi.

 • Saldırıda Maduro’nun yaralanmadığı belirtildi.
 • BBC’nin aktardığına göre, İletişim Bakanı Jorgi Rodriguez, Ulusal Muhafız Birlikleri’nin kuruluşunun 81. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törendeki saldırının Maduro ‘yu hedef aldığını söyledi.
 • Saldırı sırasında Maduro konuşma yapıyordu ve televizyon canlı yayınında insansız hava aracının sesi ve panik anları kameralara yansıdı. Bombalı drone, protokolün bulunduğu platform yerine geçit töreninde saf düzende bekleyen askerlerin üzerinde patlayınca Maduro yara almadan kurtuldu. Saldırıda ölen olmazken yedi asker yaralandı.
 • Olay sonrasında açıklama yapan Maduro, saldırının arkasında Kolombiya ve ABD’nin olabileceğini ve bazı sorumluların yakalandığını söyledi.

 

 

Önerilen Yazılar

 

 

Çiğdem Toker: Berberoğlu kararı ve ‘kapsayıcı Meclis’

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1035325/Berberoglu_karari_ve__kapsayici_Meclis_.html

 

Tayfun Atay: Bikinili Müslümanlık, tesettürlü münafıklık

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1034348/Bikinili_Muslumanlik__tesetturlu_munafiklik.html

 

Tayfun Atay: ‘En doğru, en hakiki tarikat’ hangisi?

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1036355/_En_dogru__en_hakiki_tarikat__hangisi_.html

 

Robert Fisk: Batı’nın Suriye’de kime silah sattığını açıklamasının zamanı geldi

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44942392

 

Aslı Aydıntaşbaş: Al Papaz’ı ver Halkbank’ı

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1037329/Al_Papaz_i_ver_Halkbank_i.html

 

Aslı Aydıntaşbaş: Brunson’la takas fikri kimden çıktı

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1040059/Brunson_la_takas_fikri_kimden_cikti.html

 

Aslı Aydıntaşbaş: Brunson yaptırımları ve devam eden pazarlıklar

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1043524/Brunson_yaptirimlari_ve_devam_eden_pazarliklar.html

 

Çiğdem Toker: Devlet şişmanlıyor ‘Yeni devlet’ darmadağın ve çok baş

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1037362/Devlet_sismanliyor__Yeni_devlet__darmadagin_ve_cok_basli.html

 

Çiğdem Toker: Kanal İstanbul göz göre göre…

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1040025/Kanal_istanbul_goz_gore_gore….html

 

Derin Koçer (HABER): Yabancı basın Papaz Brunson hadisesini nasıl gördü?

http://t24.com.tr/haber/brunson-krizi-netanyahu-trump-erdogan-ucgeni-soru-isaretleri-abd-ic-politikasi-ve-krizin-finansal-etkileri,672405

 

Özgür Mumcu: Erdoğan, verin bize papazı “yapalım yargıda şeyini, size verelim”demektedir
http://t24.com.tr/haber/ozgur-mumcu-erdogan-verin-bize-papazi-yapalim-yargida-seyini-size-verelimdemektedir,672518

 

Genco Erkal: Baskılara karşı çağdaşğı savunmalıyız
http://t24.com.tr/haber/genco-erkal-baskilara-karsi-cagdasligi-savunmaliyiz,672525

 

Doğan Ergül – (Hakan Güneş; Hikmet Durgun Söyleşi Haber)

Suriye’de hesaplar altüst oldu: Direksiyon şimdi Şam’da

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1040574/Suriye_de_hesaplar_altust_oldu__Direksiyon_simdi_Sam_da.html

 

Fehim Taştekin: Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/07/30/kurtlerle-muzakere-ankarayi-ifrit-eden-secenek/

 

KONDA seçimleri 100 sayfada analiz etti: Siyaset ilçelerde belirleniyor, kutuplaşma bir kez daha teyit edildi

http://t24.com.tr/haber/konda-secimleri-100-sayfada-analiz-etti-siyaset-ilcelerde-belirleniyor-kutuplasma-bir-kez-daha-teyit-edildi,672794

 

İrfan Aktan: Hasta

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/07/30/hasta/

 

Ergin Yıldızoğlu: AKP ve Türkiye kapitalizmi

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1047092/AKP_ve_Turkiye_kapitalizmi.html

 

Fatih Yaşlı:“Yeni rejim, yeni normalliği ‘yandaş‘ etiketi yapışmamış, ‘tarafsız’ isimler üzerinden kabul ettirmeye çalışıyor”

 

https://t24.com.tr/haber/yeni-rejim-yeni-normalligi-yandas-etiketi-yapismamis-tarafsiz-isimler-uzerinden-kabul-ettirmeye-calisiyor,673127