23 Kasım

İÇ POLİTİKA

Tahir Elçi davasında mahkeme heyeti salonu terk etti: Hukuka aykırı bir durum

Diyarbakır’da görülen Tahir Elçi davasında, mahkeme heyeti duruşma salonundan çıktı. Tahir Elçi davası avukatlarından Ahmet Özmen, mahkeme heyetini eleştirerek, “Hukuka aykırı bir durum” dedi.

Tahir Elçi davası 8 ay sonraya ertelendi

Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 8 ay sonraya ertelendi. Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar, karara tepki gösterdi.

Erkan Baş: Uyarıyoruz, bir tezgah kuruluyor

TİP lideri Erkan Baş, “Seçim öncesi yaşanacak her olaydan şüphe duyulmalıdır. Uyarıyoruz; kendisi bizatihi suç makinasına dönüşen bu iktidarın yapamayacağı hiçbir şey yoktur” dedi.

İlk davada ceza alan Mutlu ve Çapkın’a bozma sonrası ‘FETÖ’den beraat

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da yargılandığı ‘FETÖ’ davası, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yeniden karara bağlandı. İkili beraat etti.

‘ÖSO ve HTŞ ile ilişkilerin araştırılması’ önergesi reddedildi

“ÖSO ve HTŞ benzeri gruplarla” ilişkilerin araştırılması teklifi reddedildi. İstiklal saldırısının zanlısının ifadesini hatırlatan HDP’li Oluç “3 kardeşi IŞİD safında ölmüş 1’i de ÖSO komutanı” dedi.

Onur Şener cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Ankara’da öldürülen müzisyen Onur Şener cinayetiyle ilgili iddianame kabul edildi. 3’ü tutuklu, 5 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

‘Barınamayanlar’ yargılanıyor: Gençlerin sorunu görmezden geliniyor

‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler, bugün Ankara’da yargılanmaya başlanacak. Barınamıyoruz Hareketi’nden Ezgi Ertürk, “Barınma hakkımızı ve bu uğurda yaptığımız her şeyi savunacağız” diye konuştu.

Hablemitoğlu suikasti davasında iddianame kabul edildi

Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesi davasında Fetullah Gülen, Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı için ağırlaştırılmış müebbet istendi.

EKONOMİ

EYT’lilerin emeklilik hazırlığı: Prim borçlarını borçlanarak ödüyorlar

EYT kapsamında emekli olabilmek için eksik prim gününe sahip kişiler askerlik ve doğum borçlandırması yapmak için SGK şubelerinde uzun kuyruklar oluşturmaya başladı: Emekli olsak da çalışacağız.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esad ile görüşme olabilir. Siyasette küslük dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız” dedi.

AP: Erdoğan mesaj gönderdi, Esad reddetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esad’a ‘Türk yetkilileri Şam’a göndermeye hazır olduğunu’ söylediği ancak Esad’ın, görüşmenin ‘üçüncü bir ülkede’ yapılmasını önerdiği iddia edildi.

Bolsonaro’dan günler sonra gelen itiraz: ‘Usulsüzlük’ yapıldığını iddia etti

Brezilya’da devlet başkanlığı seçimlerini solcu selefi Luiz Inacio Lula da Silva’ya kaybeden Bolsonaro, bazı oyların ‘geçersiz sayılmasını’ talep etti.

TSK Kamışlı’yı bombaladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Haseke vilayetinin en büyük kenti olan Kamışlı’yı karadan ve havadan bombaladığı bildirildi.

Erdoğan’dan kara harekatı mesajı: En kısa vakitte tepelerine bineceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz” diye konuştu.

Ukrayna: Rusya’nın füze saldırılarında 6 kişi öldü, 36 kişi yaralandı

Kiev Belediye Başkanı Kliçko, Rusya’nın füze saldırısında 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Ukrayna Ulusal Polis Başkanı Klimenko da ülke genelinde 6 kişinin öldüğünü, 36 kişinin yaralandığını duyurdu.

Rusya: Türkiye-Suriye yakınlaşmasına tanıklık edeceğimizi umuyoruz

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, “Yavaş yavaş Suriye-Türkiye yakınlaşmasına tanıklık edeceğimizi umuyoruz” dedi.

Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı ‘terör destekçisi ülke’ ilan etti

Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak ilan etti. AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada kabul edilen tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor.

İran’ın ‘uranyum’ kararına İngiltere, Fransa ve Almanya’dan kınama

İran’ın nükleer programını genişletme kararını kınayan E3 ülkelerinin açıklamasında, “İran’ın adımı, küresel nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine bir meydan okumadır” denildi.

19’uncu Astana görüşmeleri sona erdi

Türkiye, Rusya ve İran’ın yayınladığı ortak bildiride, sığınmacıların geri dönüşlerinin uluslararası hukukla uyumlu olarak kolaylaştırılması gerektiği belirtildi.

‘İran’da bir haftada 72, toplam 416 gösterici öldürüldü’

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, İran’da 16 Eylül’de başlayan gösteriler sırasında öldürülenlerin sayısının 416’ya yükseldiğini açıkladı. Örgüte göre son 1 haftada 72 eylemci öldürüldü.

Kudüs’te bombalı saldırı: 1 ölü, en az 14 yaralı

Batı Kudüs’te otobüs durakları yakınında meydana gelen patlamalarda 1 kişi öldü, en az 14 kişi yaralandı.

24 Kasım

İÇ POLİTİKA

Göktaş: ‘Suikast emri’ ifadesi izlediği filmlerden aldığı bir senaryo

Hablemitoğlu cinayetinin emrini vermekle suçlanan Levent Göktaş, suikast timinde yer aldığı öne sürülen eski yüzbaşı Bozkır’ın ifadelerine ‘senaryo’ dedi, suikastın ‘FETÖ işi’ olduğunu öne sürdü.

Mahkemeden toprağını ve doğasını savunan köylülere ceza

Salihli’nin Hacıbektaşlı köyünde yapılmak istenen JES projesine karşı çıktıkları için darp edilerek gözaltına alınan köylülerin yargılandığı davada dört kişiye hapis cezası verildi.

Garibe Gezer’in ölümünde kovuşturmaya yer yok kararına tepki: İşkence görüntülerini paylaşacağız

Garibe Gezer’in cezaevinde ölümüyle ilgili soruşturmada, “kovuşturmaya yer yok” kararı verilmesine tepki gösteren avukatları, Gezer’in işkence gördüğü görüntüleri paylaşacaklarını açıkladılar.

Sümeyye Erdoğan: Kadınların kazanımları yalanla itibarsızlaştırılıyor

Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kadınların önemli hukuki kazanımlar elde ettiğini ancak bunların algı manipülasyonları ve yalanlarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını gözlemlediklerini söyledi.

Kadınların eylemine engel: Avukat Zehra Şahin darp edildi

Avcılar’da kadınların 25 Kasım nedeniyle bildiri dağıtan kadınlar gözaltına alındı. Avukat Zehra Şahin darp edildi.

Fincancı: Canlı yayındaki konuşmam parçalara ayrılarak, bağlamından kopartılarak kullanıldı

Tutuklanmasına neden olan sözlerinin bağlamından koparıldığını söyleyen TBB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, evinde kalaşnikof mermisi bulunduğu iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.

EKONOMİ

Yeniden değerleme oranı belli oldu: Vergi ve harçlara yüzde 123 zam

Yeni yılda ceza, harç ve bazı vergilerde yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak açıklandı.

Merkez Bankası politika faizini tek haneye indirdi: Yüzde 9

Merkez Bankası yüzde 10,5 olan politika faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 9 seviyesine indirdi.

Türkiye FATF’ın kara listesine girer mi: Anılmak bile rahatsız edici

Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu gerekçesiyle FATF’in gri listesinde yer alan Türkiye’nin bu kez de kara listeye alınma ihtimali gündemde.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den İran’a yeni yaptırımlar: Devrim Muhafızları komutanı da listede

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’a yönelik yeni yaptırımları duyurdu. Devrim Muhafızları Komutanı Osanloo’nun da yaptırım listesinde yer aldığı belirtildi.

İddia: Türkiye ve ABD, SDG’ye operasyon konusunda anlaştı

Şarkul Avsat’ın SMO kaynağına dayandırdığı haberinde, ABD’li ve Türkiyeli yetkililerin Kilis’te bir araya geldiği ve SDG’ye yönelik ‘sınırlı bir operasyon’ konusunda anlaştığı iddia edildi.

Rusya’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Suriye’de kara operasyonu gerilimi tırmandırır

Mariya Zaharova, “Suriye topraklarında bir kara operasyonu düzenlenmesi sadece bölgede gerilimin tırmanmasına ve burada terörist faaliyetlerin artmasına yol açar” dedi.

CENTCOM: Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak her türlü eyleme karşıyız

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, ‘Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak her türlü askeri eyleme karşı olduklarını’ bildirdi.

Rusya ‘enerjiyi’ vurdu Ukrayna karanlığa gömüldü

Rusya’nın füze ve İHA’larla enerji altyapısını vurmasıyla Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Çernihiv, Kirovograd, Odessa, Dnipro, Donetsk ve Harkiv bölgelerinde elektrik ve su kesintileri kritik boyuta ulaştı.

Çin, Ay’da nükleer enerjiyle çalışan üs kurmayı planlıyor

Çin’in Ay programının baş tasarımcısı Vu Veyrın, 2028’e kadar Ay’da nükleer enerjiyle çalışan bir üs kurmayı hedeflediklerini söyledi.

AB, Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketi hazırlığında

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Eminim ki çok yakında G7 ve diğer büyük ortaklarla Rus petrolü için küresel tavan fiyatı onaylayacağız” açıklamasında bulundu.

“SİHA’lar SDF bölgelerinde petrol sahaları ve tesislerini vuruyor”

Reuters’in haberine göre, Türkiye’den havalanan SİHA’lar Çarşamba gece yarısına doğru Qamişlo yakınlarındaki petrol tesislerini ve zengin petrol yataklarının bulunduğu Rumeylan bölgesini vurdu.

Zelenskiy: Rusya Ukrayna’da enerji altyapısını bombalayarak insanlığa karşı suç işliyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’yı, geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açan ülkesinin enerji altyapısına yönelik son saldırıları sonrası, insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

25 Kasım

İÇ POLİTİKA

Fitch’in 2023 tahmini: 3 senaryodan 2’sinde Erdoğan kazanıyor

Fitch’in 2023 seçimlerine yönelik tahminlerine göre 3 senaryonun 2’sinde Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı oluyor. Cumhurbaşkanlığını muhalefet adayının kazanmasına ise yüzde 22,5 olasılık verildi.

‘Akşener’e kumpas’ iddiası: Gözaltına aldırmak istediler

Gazeteci Barış Pehlivan, İYİ Parti lideri Akşener’in, ihbar mektuplarıyla 6 yıl önce başlatılan ve ‘gizlilik’ kararı alınan bir ‘FETÖ’ soruşturmasında gözaltına alınmak istendiğini iddia etti.

25 Kasım’da Tünel’de bir araya gelen kadınlara polis ablukası

Kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek için Tünel’de bir araya gelen kadınlara polis izin vermedi. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Mersin’de operasyon: 15 kişi gözaltına alındı

Mersin’de birçok adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan 18 kişiden 15’i gözaltına alındı.

Şişli’de gecekonduda üç ceset bulundu

Şişli Kuştepe Mahallesi’nde bir gecekonduda silahla vurulmuş halde ikisi kadın üç kişinin cesedi bulundu.

Erkekler 326 günde 296 kadını öldürdü, 715 kadını yaraladı

Erkekler, 1 Ocak 2022- 23 Kasım 2022 dönemindeki 326 günde en az 296 kadını öldürdü, en az 715 kadına şiddet uyguladı.

Müslüman Kardeşler’de İstanbul-Londra ‘bölünmesi’

Müslüman Kardeşler örgütünün liderlik yapısında, İstanbul ve Londra ekipleri arasında son yıllarda ortaya çıkan gerilim derinleşiyor.

Şebnem Korur Fincancı hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame

Savcılık, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

EKONOMİ

Reuters: Türkiye ile Katar 10 milyar dolar için mutabakat sağladı

Türkiye ile Katar arasında yaklaşık 10 milyar dolarlık kaynak konusunda anlaşma sağlandığını belirten üst düzey bir yetkili, Reuters’a 3 milyar doların bu yıl bitmeden geleceğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik onayını 2023’e erteledi

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini desteklediklerini söyleyen Macaristan lideri Orban, daha önce 2022’de görüşüleceği açıklanan parlamento onayının 2023’teki ilk oturumda alınacağını açıkladı.

Kolombiya hükümeti ve ELN örgütü barış görüşmelerinin garantör ülkeleri konusunda anlaştı

Kolombiya ve ELN, barış görüşmelerine Şili, Brezilya ve Meksika’nın garantör ülke olarak katılmasında anlaştı. Taraflar ABD, Almanya, İsveç, İsviçre ve İspanya’nın da sürece katılmasını istiyor.

Litvanya: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin gecikmesi güvenliğimize tehdit

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini onaylamamasının sadece o ülkeler için değil, Baltık bölgesi için de tehdit oluşturduğunu söyledi.

Merkel Ukrayna savaşı hakkında konuştu: Putin’i etkilemeye gücüm yetmedi

Almanya’da yayımlanan Spiegel dergisinin sorularını yanıtlayan eski başbakan 2021 yazında henüz görevdeyken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un biraraya geleceği bir Avrupa görüşme masası toplamayı denediğini anlattı.

26 Kasım

İÇ POLİTİKA

Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma: Mahkemeye tuğgeneral imzasıyla ‘acele’ kodlu yazı

Milli Savunma Bakanlığı, Selahattin Demirtaş’a 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Avukat Mahsuni Karaman, bir generalin imzası ile mahkemeye yazı gönderildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Mithat Sancar Altılı Masa adayına destek şartlarını açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu: “Açık müzakere ve mutabakat yöntemimize nasıl yaklaşacaklarını görelim.”

HDP’li Tuncer Bakırhan: Mansur Yavaş aday olursa asla oy vermeyiz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Cumhurbaşkanı adaylığında ismi geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için “Asla oy vermeyiz” dedi.

Boğaziçi akademisyenlerinden ortak açıklama: Görevimizi yapmamız engelleniyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde 29 bölümdeki akademisyenler ortak bir açıklama yayınlayarak üniversitedeki görevlerinin Rektör Naci İnci tarafından engellendiğini belirttiler.

Süleyman Soylu: İBB’de 1668 kişi terörle iltisaklı

Bakan Soylu, “İBB’de işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü iltisaklı olduğu belirlendi” dedi.

Cemevleriyle ilgili düzenlemeler Resmi Gazete’de yayınlandı

Cemevlerinin su ve elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının da arasında olduğu yasa Resmi Gazete’de yayınlandı.

Süleyman Soylu’dan konser yasaklarına gerekçe: Kamu güvenliği, kamuoyu tepkisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konser yasakları ile ilgili soru önergesine yanıt verdi. Soylu yasaklara gerekçe olarak kamu güvenliğini ve kamuoyu tepkisini gösterdi.

Konya’da köpek ölümü: Küreği vuran kadar küreği eline veren de yargılanmalı

Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Çifci, barınakta köpeğin öldürülmesi sonrası avukatların şüphelileri savunmak istemediği için CMK’yi kapattığını söyledi.

EKONOMİ

1000 lira elektrik, doğalgaz ve ısınma desteğini hangi işçiler alacak?

Çalışanlara doğalgaz ve ısınma gideri desteği düzenlemesinde ayrıntılar netleşti. Maaşta aylık 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK priminden istisna edildi. Peki sistem nasıl işleyecek?

Ömer Mehmet Koç: Ekonomideki belirsizlikler süreci yakın zamanda sona ermeyecek

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Mehmet Koç, “Ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artık açıkça hissedilen belirsizlikler süreci maalesef yakın zamanda sona ermeyecek” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Putin ve Aliyev, Ermenistan’la üçlü anlaşmayı görüştü

Azerbaycan ve Rusya devlet başkanları, ikinci defa Ermenistan ile ilgili üçlü anlaşmaların uygulanmasını görüştü.

DSG, 24-25 Kasım bilançosunu açıkladı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın İrtibat Merkezi, Türkiye’nin 25 Kasım’da Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıların bilançosunu açıkladı. Hawar Haber Ajansı’nda (ANHA) yer alan açıklamada, Türkiye’nin 77 köy ve beldeyi bombaladığı belirtildi.

27 Kasım

İÇ POLİTİKA

Hakkari’de ev baskınları: 16 kişi gözaltına alındı

Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri kent merkezi ile Yüksekova ve Şemdinli ilçesinde farklı adreslere operasyon düzenledi. 16 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kadınların açıklamasına polis engeli: Çok sayıda gözaltı

Kadın örgütlerinin, 25 Kasım dolayısıyla yapmak istediği eylem polis tarafından engellendi.

Sansür yasası anketi: Halk ikiye bölündü

Metropoll Araştırma’nın ‘sansür yasası’ anketine göre toplum yasa hakkında ikiye bölünmüş durumda. Yasayı halkın yarısı sansür, diğer yarısı ise dezenformasyonla mücadele olarak görüyor.

EKONOMİ

Bakan Nebati, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son günlerde finansal ilişkilerin yeniden hızlandığı Suudi Arabistan’ın Ticaret Bakanı ve heyetiyle görüşme yaptı.

DIŞ POLİTİKA

Kremlin: Türkiye’yle Suriye konusunda görüş ayrılıklarımız var

“Türkiye’yle Suriye konusunda görüş ayrılıklarımız var” diyen Peskov, “İlişkilerimizin düzeyi, bu tür görüş ayrılıklarını müzakereler yoluyla çözmemize izin veriyor” ifadelerini kullandı.

Venezuela’da Maduro hükümeti ile muhalefet anlaştı

Venezuela’da Maduro hükümeti ile ABD destekli muhalefet, BM tarafından yönetilen bir fon oluşturma konusunda uzlaştı.

Hamaney Besic’i övdü, protestoculara ‘isyancı’ dedi

Protestocuları ‘isyancı’ ve ‘terörist’ diyerek niteleyen Ayetullah Ali Hamaney, “Besic’in varlığı İslam Devrimi’nin canlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Çin’deki protestolarda Şi’ye istifa çağrısı

Çin’de üçüncü yılına giren Covid pandemisine yönelik sert önlemlere karşı protestocular sokaklara döküldü. Son dönemde önlemler daha da sıkılaştırılınca genişleyen protesto gösterilerinde eylemciler, Komunist Parti lideri ve Devlet Başkanı Şi Jinping’in istifasını talep eden sloganlar da atıyor.

28 Kasım

İÇ POLİTİKA

Diyarbakır’da 4 öğretmen açığa alındı

Diyarbakır’da düzenlenen basın açıklamasında gözaltına alınan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi üyesi 4 öğretmen açığa alındı.

Erkan Baş’tan savaşa karşı mutabakat çağrısı: ‘Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz’

TİP lideri Erkan Baş, hükümetin Suriye’nin kuzeyine yönelik kara harekatı mesajlarına ilişkin “Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz” başlıklı bir açıklama yayınladı, 8 maddelik ‘Barış Mutabakatı’ önerdi.

Altılı Masa, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ anayasa değişikliği önerisini açıkladı

Altılı Masa’nın ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ kapsamında hazırladığı anayasa değişikliği çalışmasını Ankara’da ilan etti. 84 madde ve 9 başlıkta anayasa değişikliği öngörüldü.

Altılı Masa’nın Anayasa değişikliği önerisindeki tüm maddeler

Altılı Masa’nın üzerinde çalıştığı Anayasa değişiklik önerisi metni paylaşıldı.

‘Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne güvenlik soruşturması tuzağı’ iddiası

Mersin Büyükşehir belediyesi çalışanı A.Ş.’nin güvenlik soruşturmasındaki bilgilerin, “belediyeyi terörle ilişkilendirmek için” Valilik raporunda gizlendiği iddia edildi.

Evrensel Gazetesi’nden dayanışma çağrısı: Şenlikte buluşalım

Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel Gazetesi’nin resmi ilan ve reklam yayımlama hakkını tümüyle iptal etti. Yazılı açıklama yapan Evrensel, okurlarını “Evrensel’le Dayanışma Şenliği”ne davet etti.

Bozdağ: TTB ve TMMOB için çalışmalarımızın sonuna geldik

Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yapıları üzerinde değişiklik yapılması planlanıyor: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Çalışmanın sonuna geldik” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Suriye’den Türkiye ile diyalog için iki şart

Suriye parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Marjane, “Türkiye terörist çeteleri eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” dedi.

Erdoğan: 30 kilometre için kararlıyız

Kabine sonrası sınır ötesi harekatlar için “Kimseden izin almayız” mesajı veren Erdoğan, sözleşmeli kamu çalışanlarına kadro düzenlemesini açıkladı, enflasyon için yılbaşı sonrasını işaret etti.

Avrupa’da ‘Çöl Işığı’ operasyonu: 30 tondan fazla kokain ele geçirildi

‘Çöl Işığı’ adı verilen operasyon kapsamında, 30 tonun üzerinde kokain ele geçirildi ve 49 kişi tutuklandı.

İran Meclisi, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üyeliğe onay verdi

İran’ın ŞİÖ’ye katılımına ilişkin tasarı 203 kabul, 3 ret ve 4 çekimser oyla onaylandı. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, “Çok taraflılık yaklaşımı bu yüzyılın gerçeğidir” dedi.

Reuters: ABD, Ukrayna’ya 150 kilometre menzilli silah göndermeyi planlıyor

Reuters’ın haberine göre Pentagon, Ukrayna’ya 150 kilometre menzilli silah gönderilmesini değerlendirmeye başladı.

İran’dan ‘protesto’ açıklaması: Batı’nın dahline ilişkin kanıtlar var

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “Elimizde ABD’nin, Batılı ülkelerin ve bazı Amerikan müttefiklerinin protestolarda rol oynadığını kanıtlayan bilgiler var” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: Önümüzdeki aylarda Mısır’a büyükelçi ataması olabilir

Bakan Çavuşoğlu, Mısır’a büyükelçi ataması olabileceğini söyledi.

29 Kasım

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan operasyon mesajı: Yarın, haftaya ve her an…

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında olası operasyonun zamanına ilişkin “Yarın, haftaya veya her an olabilir” açıklamasında bulundu.

Metin Gürcan’ın 35 yıl hapsi istendi

Savcı mütalaasını açıkladı: “Casusluk” suçlamasıyla yargılanan Metin Gürcan’a müebbet ve 35 yıla kadar hapis istedi.

Mersin’de gözaltına alınan 12 kişi tutuklandı

Mersin’de 25 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 23 kişiden 12’i sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Savcılık, Meral Akşener’in HTS kayıtlarını incelemiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında 6 yıl önce başlatılan ‘FETÖ’ soruşturmasında Akşener’in 15 Temmuz öncesi ve sonrası HTS kayıtlarını incelediği ortaya çıktı.

Üniversite aracında 74 kilo uyuşturucu bulundu

Bir vakıf üniversitesine ait resmi plakalı aracı durduran polis 74 kilo uyuşturucu ile karşılaştı. 2 kişi gözaltına alındı.

25 Kasım’da gözaltına alınan iki kadın sınır dışı edilecek

Taksim’deki 25 Kasım yürüyüşünde gözaltına alınan İtalya ve Azerbaycan vatandaşı iki kadın hakkında sınır dışı kararı alındı.

“Bilinmeyen yerde” falaka, askı ve elektrik işkencesi iddiası

Gözaltına alındığında bilmediği bir yere götürülerek falaka, askı, elektrik, kaba dayak gibi işkencelere maruz kaldığını anlatan Gülten Matur, bu sabah adliyeye sevk edildi.

“Açıklanacak” denilen Kanser Raporu’nun akıbeti meçhul

CHP’li Dr. Yüceer “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” isimli kanser raporunun akıbetini Sağlık Bakanlığı’na sordu. Bakan Koca, Çevre Bakanlığı’nı işaret etti. Yüceer de bu kez Çevre Bakanlığı’na sordu: “Raporu açıklayacak mısınız?”

Kobanê Davası: Yalan belgelerle tutuklanmamız için kumpas tertiplediler

Kobanê Davası’nda savunma yapan Gültan Kışanak, tutuklanmadan önce cezaevinde kendileri için bir hazırlık yapıldığını söyledi. ‘Bize özel bir KHK çıkarıldı’ diyen Kışanak, Erdoğan’a ‘Kaç belediye başkanı bu KHK’den görevden alındı?’ sorusunun sorulmasını istedi

EKONOMİ

Dış ticaret açığı yüzde 421 arttı

Ekim ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 421,7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara yükseldi.

Çalışma Bakanlığı ‘sözleşmeli personele kadro’ düzenlemesinin detaylarını açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanması düzenlemesine ilişkin uygulama esaslarını açıkladı.

Yeşim Tekstil’de 4 bin 500 işçi greve çıktı

Bursa’da bulunan ve Teksif sendikasının örgütlü olduğu Yeşim Tekstil’de toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün greve çıkıldı. İşçiler patronun yüzde 5’lik zam dayatmasını kabul etmedi.

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’dan Ege genelinde tatbikat

Midilli, Rodos, ve Meis’te askeri tatbikatlara başlıyor. Rodos ve Meis arasında düzenlenecek tatbikatın, Kıbrıs’ın katılımıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Esad’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Söz değil, icraat bekliyoruz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Lübnan merkezli Al-Akhbar gazetesinin aktardığına göre Türkiye’den ‘söz değil icraat beklediklerini’ dile getirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu: Düşmanı tanıtamadığımız için 300 kişi öldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Hacızade, “Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü veya şehit oldu” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti

İçişleri Bakanı Soylu, BAE’de Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü.

Pakistan Talibanı ateşkesi sonlandırdı, saldırı emri verdi

TTP, İslamabad hükümeti ile varılan ateşkesi sonlandırdığını açıkladı. Bildiride, üyelerine yönelik, “Ülkenin neresinde olursanız olun saldırı gerçekleştirmeniz zorunludur” çağrısı yapıldı.

Soylu BAE’de: ‘İki ülke arasında suç unsurlarını takip edecek mekanizma kurulacak’

Abu Dabi’de bulunan Soylu’nun, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Al Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmede ‘iki ülke arasında güvenlik işbirliğini artırma kararı alındığı’ belirtildi.

Mazlum Abdi: “1 milyon insan yerinden edilebilir”

SDG’nin en üst yetkilisi Mazlum Abdi bugün yaptığı basın toplantısında, bir süredir gündemde olduğu söylenen TSK harekatının Cezire bölgesinden 1 milyon kişiyi yerinden edebileceğini söyledi. Abdi bu sonucu “insani felaket” olarak niteledi.

30 Kasım

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu’ndan ‘3 Aralık’ videosu: Gözlerimize bak!

Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık’ta yapılacak “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı toplantı için sosyal medya hesabından bir video yayınladı: Ey dünya! Gözlerimize bak! Seninle rekabet etmeye geliyoruz.

Demirtaş, Öcalan’la görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve halen Edirne Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na başvurarak, İmralı Cezaevin’de bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşme talebinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’na yeni başdanışman: Jeremy Rifkin

ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist Jeremy Rifkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı oldu.

Babacan’dan Erdoğan’a: Tek parti dönemine özendiğinizi mi itiraf ediyorsunuz?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, haftalık değerlendirme toplantısında Erdoğan’ı eleştirerek “Hayırdır; döve döve bitiremediğiniz tek parti dönemine özendiğinizi mi itiraf ediyorsunuz?” dedi.

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya zehir zemberek sözler: ‘Kişisel ihtiyaçlarını bile parti parasından harcadığı için…’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti üzerinden sert sözlerle yüklendi. Özel, “Ya bu U dönüşü falan değil. Bu omurgasızlık. Bu siyasi karaktersizlik. Bu para için söylemi terk etmek demek” dedi.

69 fezleke Meclis’e ulaştı: Kılıçdaroğlu ve Sancar da var

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da dahil olduğu 42 vekile yönelik hazırlanan 69 fezleke Meclis’e ulaştı.

TJA’ya yönelik operasyon: 16 kadın gözaltında

Ankara merkezli yürütülen soruşturma kapsamında TJA aktivisti Zeynep Boğa da gözaltına alındı. Böylece gözaltına alınan kadınların sayısı 16’ya çıktı.

Kadınlar polis şiddetini ve gözaltıları protesto etti

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, polis şiddetini ve operasyonları protesto ederek, “Kadınlar sokaklarda, meydanlarda, gecelerde olmaya devam edecek” dedi.

Diyarbakır’da öğretmenlerin açığa alınması protesto edildi

Diyarbakır’da 4 öğretmenin açığa alınması protesto edildi. Açıklamada “İktidara karşı sesimizi yükseltmeye, güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

EKONOMİ

Büyüme 9 aylık dönemde yüzde 6,2 oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye ekonomisindeki büyüme rakamlarına ilişkin, “Büyüme 9 aylık dönemde yüzde 6,2 olmuştur. Orta Vadeli Program’da (2023-2025) öngördüğümüz şekilde yılı yüzde 5 civarı büyümeyle kapatarak, bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız” dedi.

Ekonomistler, büyüme verilerini değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan GSYH verilerine göre, Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,9 büyüme kaydetti. Buna göre ekonomistler üçüncü çeyrekteki büyüme verisi ile ilgili yorumda bulundu.

Bakan Bilgin’den asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatı devam ediyor, bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız” dedi.

425 bin kişi kadroya geçiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Yaptığımız kadro düzenlemesi, sözleşmelilerin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir düzenleme. Yaklaşık 424 bin kişiyi kapsayan bir düzenleme. Buna ‘dar oldu, eksik oldu’ demek konuyu bilmemektir” dedi.

BİM patronundan iktidar medyasına: Bre ahlaksızlar

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı, BİM CEO’su Galip Aykaç, zincir marketlere yönelik eleştirilere, “Bre ahlaksızlar, sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz” yanıtını verdi.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’den Rusya’ya ‘harekat şartı’ iddiası: SDG çekilsin, Suriye ordusu yerleştirilsin

Türkiye’nin SDG’nin Menbiç, Kobanê ve Tel Rıfat’tan çekilmesini ve bu bölgelere Suriye ordusunun yerleştirilmesini istediği belirtildi.

Pentagon’a göre Türkiye’nin Suriye’de kara operasyonu, IŞİD’e karşı kazanımları ciddi şekilde tehlikeye atacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Basın Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye’nin Suriye’deki olası bir kara operasyonunun, IŞİD’e karşı savaşta elde edilen kazanımları “ciddi şekilde” tehlikeye atacağını söyledi ve itidal çağrısı yaptı. Ryder, “Benzer şekilde, Tükiye’nin sınırları içinde meydana gelen terör eylemleri konusundaki meşru güvenlik kaygılarını tanıyoruz” dedi.

“ABD’nin teröre verdiği destek son bulmalı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD başta olmak üzere Türkiye’nin bazı müttefiklerinin Suriye’deki terör örgütlerine verdiği desteğin apaçık ortada olduğunu belirterek, “Bu tür desteklerin sonlandırılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Almanya: Türkiye, Suriye’nin kuzeyini karadan işgal etmekten kaçınmalı

ABD ve Rusya’nın ardından Almanya’dan da olası Suriye operasyonuna karşı açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ‘Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyini karadan işgal etmekten ve Irak’ın kuzeyine askeri saldırı düzenlemekten kaçınmaya’ çağırdı.

NATO üyesi olmak isteyen İsveç: Türkiye ile anlaşma yolunda ilerleme kaydediyoruz

Billstrom, NATO dışişleri bakanları toplantısının ikinci gününde gazetecilere verdiği demeçte, “Dün İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında çok iyi ikili görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmeden sonra ilerleme olduğunu hissettim. İlerliyoruz.” dedi.

AB’den dondurulan Rus varlıklarını ‘savaş tazmini’ olarak Ukrayna’ya gönderme teklifi

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın savaş nedeniyle dondurulan 300 milyar eurlok merkez bankası rezervlerine ve Rus oligarkların dondurulmuş 19 milyar euroluk mal varlıklarına el koyarak Ukrayna’nın savaş zararının tazminini planlıyor.

AB, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçları için özel mahkeme kurulmasını istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği suçları soruşturmak için “ihtisas mahkemesi” kurulmasını teklif ederek, AB’nin bu konuda uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

NATO’dan Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı ve enerji altyapısını tamir sözü

NATO, Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı yapma ve Rusya’nın saldırılarıyla büyük hasar alan enerji alt yapısını tamir etme taahhüdünde bulundu. Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberng, Rusya’yı “kış mevsimini bir savaş silahı olarak kullanmaya çalışmakla” suçladı.

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’da 5 Filistinliyi öldürdü

Ramallah ve El Halil kentleri yakınlarında bulunan İsrail güçleriyle Pazartesi gecesi çıkan çatışmada aralarında 20’li yaşlarda iki erkek kardeşin de bulunduğu üç kişinin öldürüldüğü belirtildi.

IŞİD lideri Iraklı Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldüğü duyuruldu

Irak Şam İslam Devleti, (IŞİD) liderleri Iraklı Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin “Allah’ın düşmanlarıyla savaşırken” öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Senatosu eşcinsel evlilik hakkını federal seviyeye çıkaran tasarıyı kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, aynı cinsiyetten veya farklı ırklardan kişilerin evlenebilmelerini federal yasa haline getirecek olan yasa tasarısını kabul etti.

1 Aralık

İÇ POLİTİKA

Karamollaoğlu ortak yönetim modelini açıkladı: ‘Cumhurbaşkanı Türkiye’yi genel başkanlardan oluşan Eşgüdüm Kurulu ile yönetecek’

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının, seçimden önce kamuoyuna, anayasa değişikliğine kadar Türkiye’yi masada yer alan siyasi partilerin genel başkanları ile “istişare ile yöneteceği” taahhüdünde bulunacağını açıkladı.

Akşener, Esad ile görüşmek için Dışişleri’ne başvuracak

İYİ Parti lideri Akşener, iktidarın yeniden ilişki kurma adımları attığı Suriye lideri Esad ile görüşmek için harekete geçti. Akşener, görüşme için Dışişleri Bakanlığı’na başvuracak.

Demirtaş: Abdullah Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek misyonu var

Kobanê Davası’nda konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek gücü ve misyonu olduğunu belirterek, “Biz de parlamentoda çözüm aktörüyüz” dedi.

HDP’den cumhurbaşkanı seçimi anketi

HDP, cumhurbaşkanı adayı ve seçimiyle ilgili anket yaptırdı. Ankete göre, HDP seçmeni ağırlıklı olarak adayın kadın olması gerektiği yönünde görüş belirtti. Ankette, olası adaylara HDP seçmeninin desteği de ölçüldü.

Fincancı’dan mektup: Adli tıp uzmanı olarak değerlendirme yaptım

Soylu’nun BAE ziyareti: Peker iadeye hazırlanıyor, videoları adamlarına teslim etti iddiası

Süleyman Soylu’nun BAE ziyareti üzerine Sedat Peker’in kendisini “Türkiye’ye iade edilmeye” hazırladığı öne sürüldü. Peker’in hazırladığı videoları güvenilir adamlarına teslim ettiği de iddia ediliyor.

IŞİD’in Irak’taki lojistik sorumlusu Bolu’da yakalandı

IŞİD’in Irak’taki lojistik sorumlusunun Bolu’da yakalandığı açıklandı. Gözaltına alınan T.H.A.A.H. adliyeye sevk edilirken, evinde IŞİD’e ait çok sayıda dokümanın ele geçirildiği belirtildi.

YÖK’ten Boğaziçi’ne yazı: Üç akademisyene ‘sürgün’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen günlerde ‘Akademik Hareketlilik Programı’ adı altında ‘sürgün projesi’ olarak görülen bir uygulama duyurmuştu. Projenin uygulanacağı ilk üniversitelerden biri Boğaziçi oldu. YÖK, iki öğretim üyesinin Burdur’a, bir öğretim üyesinin Bingöl’e gönderileceğini üniversiteye bildirdi.

Ordu’da siyanür tehlikesine CHP’li Adıgüzel’den acil çağrı: Hukukçular Cumhuriyet’e konuştu…

Ordu’daki altın madeninden etrafa yayılan siyanür tehlikesi çığ gibi büyüyor. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel bölge halkına mücadele çağrısı yaptı. Avukat Cevahir Kılıç yurttaşların siyanür tehdidine karşı verdiği mücadelenin hukuki yönünü Cumhuriyet’e anlattı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz açıkladı: ‘Acillere başvurular 3-4 kat arttı’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, acil servise gelen hasta sayısında ve yoğun bakım oranlarında çok yüksek bir artış olduğunu açıkladı. Yurttaşların, Covid-19 pandemisiyle birlikte vitamin ve minarellere boşu boşuna paralar harcadığını ifade eden Prof. Dr. Yavuz, “Şu anda maske kullanımı bütün bu virüsleri önlemek için çok etkili. Özellikle toplu ortamlarda, toplu taşımalarda kesinlikle maske kullanılmalı” dedi.

Karadeniz’in cenaze namazına hazırlıklı olun

Karadeniz ekosisteminin ölümü yaşadığı günümüzde Avrupa, Rusya ve Türkiye akarsularının taşıdığı ağır metaller son yıllarda Doğu Karadeniz’i içine alarak genişledi. Karadeniz sularının yüzde 90’ında ise oksijen tükendi

EKONOMİ

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Asgari ücrete mevcut enflasyona göre zam yapılmamalı

Asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantının 7 Aralık’ta yapılması kararlaştırılırken, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı enflasyona göre zamma karşı çıktı. Asmalı “Asgari ücrete gerçekleşen enflasyona göre zam yapılmamalı” dedi.

İTO hesapladı: İstanbul’un enflasyonu yüzde 105

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul’da enflasyon aylık bazda yüzde 3,1, yıllık yüzde 105,5 oranında arttı. Bir önceki aya en fazla ev eşyası ve gıda fiyatları arttı.

DIŞ POLİTİKA

Akar-Austin görüşmesi: Pentagon Suriye’de yeni Türk operasyonuna ‘güçlü karşıtlığını’ ifade etti

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, Savunma Sakanı Lloyd Austin’in Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede, Ankara’nın Suriye’de yeni bir operasyona girişmesine “güçlü karşıtlığını” ifade ettiği belirtildi.

Rusya: Türkiye, Suriye’deki ortak devriyelere katılımını kesti ve nedenini açıklamıyor

Ankara’dan Rojava’ya kara harekâtı planlarına dair açıklamalar gelmeye devam ederken, Türkiye’nin, 2019’da Rusya’yla yapılan anlaşma çerçevesindeki ortak devriyelere katılmadığı belirtildi.

AFP: Rusya, SDG kontrolündeki Kobanê ve Tel Rıfat’a asker takviyesi yaptı

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan kaynaklar, Rusya’nın Tel Rıfat ile Kobanê’ye takviye birlik gönderdiğini söyledi. Merkezleri SDG’nin kontrolünde olan iki kente asker takviyesinin, Ankara’yı kara harekâtından vazgeçirme girişimi olarak yorumlandı.

NATO: ‘Rusya’yı hafife almamalıyız’

Jens Stoltenberg, Almanya’nın savunma harcamalarını önemli ölçüde artırma kararını da memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, Alman silahlı kuvvetleri Bundeswehr’in NATO’nun caydırıcılık ve savunma planlarında kritik rol oynadığını dile getirdi.

Lavrov: ABD ve NATO, Ukrayna savaşının doğrudan katılımcısı

Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna savaşıyla ilgili uzun bir açıklama yaptı. ABD ve NATO’nun savaşın “doğrudan katılımcısı” olduğunu söyleyen Sergey Lavrov “Nükleer güçlerin çatışması halinde bir nükleer savaş riski çok yüksek” ifadelerini kullandı.

Çin, kitlesel protestoların ardından Covid kısıtlamalarını gevşetme sinyalleri veriyor

Çin hükümeti ülkede baş gösteren protestoların ardından, Covid vaka sayıları yüksek seyretmesine rağmen, uygulanan sıkı karantina politikalarını gevşetme sinyalleri veriyor.

2 Aralık

İç Politika

Kaftancıoğlu, İmamoğlu’ya hakaret ettiği yönündeki iddiaları yalanladı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile gerginlik yaşadığı ve hakaret ettiği iddialarını yalanladı.

İÜ’de 25 kulüp ve topluluktan “Cinsel Tacizi Önleme Birimi” çağrısı

İstanbul Üniversitesi’nde 25 farklı kulüp ve öğrenci topluluğu, Cinsel Tacizi Önleme Birimi kurulması için çağrı yaptı.

Adalet Nöbeti’nde tutuklu yakınları yine gözaltına alındı

Hasta tutukluların serbest bırakılması için İstanbul Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren tutuklu yakınları polis tarafından engellenerek gözaltına alındı.

DİB’den savaşa karşı hayat konferansı

Demokrasi İçin Birlik’in (DİB) çağrısıyla 18 Aralık Pazar günü “Savaşa karşı hayat konferansı” yapılacak.

İstanbul ve Diyarbakır’da açıklamalar: Tecrit derhal kaldırılmalı

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır ve İstanbul’da basın açıklamaları düzenlendi.

BM Türkiye’den belge istedi | Bakanlıklar, Korur- Fincancı için çalışma başlattı

BM Raportörlerinin, TTB ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkındaki davayla ilgili bilgi istemesi üzerine Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları çalışma başlattı.

“Hapishanelerde 73 kişi hayatını kaybetti, 34’ü şüpheli ölüm”

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu: ““1 Aralık 2021 ve 1 Aralık 2022 arasında tespit ettiğimiz ölüm sayısı 73 oldu. 34’ü intihar olarak açıklanan şüpheli ölümler. 39’u ise hasta mahpusların ölümleri.”

Mabel Matiz, ‘Karakol’ klibi nedeniyle GQ Türkiye ödüllerinde sahneye çağırılmadığını duyurdu

Sanatçı Mabel Matiz, ‘Karakol’ şarkısına çektiği klibin hedef gösterilmesine ilişkin haberler nedeniyle GQ Türkiye ödüllerinde takdim etmesi gereken ödül için sahneye çağırılmadığını duyurdu.

Çözüm barınak değil, kısırlaştırma ve sahiplendirme

“Hayvanları barınaklara toplayıp orada bakayım fikrinin tam olarak karşılığı katliamdır” diyen hayvan hakları savunucularının çözüm önerilerinin başında kısırlaştırma geliyor.

Ekonomi

Yoksulluk sınırının altı kurtarmaz

Pek çok fabrika ve iş yerinde olduğu gibi LC Waikiki depolarında da en öncelikli gündemlerden biri asgari ücret meselesi. İnsanca bir yaşam için yeterli bir ücret talep etmek her işçinin hakkıdır.

Dış Politika

Çavuşoğlu Roma’da: “Bizim Suriye sınırını temizlememiz lazım”

Dışişleri Bakanı NATO’nun Akdeniz Diyalogu Forumu’nda iktidar blokunun “kara harekatı”na onay aradı. Rusya ve ABD’yi Suriye sınırından “Kürtleri temizleme” sözlerini tutmamakla suçladı. “Bizim bu alanı temizlememiz lazım” dedi.

Rusya: Erdoğan-Esad görüşmesine katkıda bulunmaya hazırız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ile Esad’ın görüşme ihtimaline ilişkin soruya “Rus tarafı buna katkıda bulunmaya hazır” cevabını verdi.

“SDG, IŞİD Karşıtı Koalisyon’la tüm ortak operasyonları durdurdu”

Reuters’a konuşan SDG sözcüsü, Türkiye’nin hava operasyonunun ardından, ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon’la yürüttükleri tüm ortak operasyonları durdurduklarını açıkladı.

Biden’dan Putin’e müzakere mesajı

ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna savaşını bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya’dan “ama”lı “Müzakereye hazırız” yanıtı geldi.

AB, Rusya’ya yaptırımları ihlal edenlere “ortak ceza” uygulayacak

Ukrayna’yı işgali sebebiyle Rusya’ya bir dizi yaptırım uygulayan AB, AB Komisyonu’nun açıkladığı teklif kabul edilirse, yaptırımların ihlalinin tüm AB ülkelerinde benzer şekilde yargılanmasını ve cezalandırılmasıını sağlayacak.

Netanyahu: Başbakan Lapid, ordudaki subayları hükümete karşı isyana kışkırtıyor

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyahu, mevcut Başbakan Yair Lapid’i, ordudaki subayları ve belediye başkanlarını isyana teşvik etmekle suçladı.

Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Sunak telefonda görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Sunak telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

3 Aralık

İç Politika  

CHP’den ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’ | Yeni bir tek adam aramıyoruz

“Kurumları yeniden inşa edilmiş, sistemi yasal çerçeveye oturtulmuş, toplumsal güven ve huzurun hakim olduğu, bölgesinde barışın ve refahın merkezi haline geldiği bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Dolayısıyla meselemiz, sadece hükümeti devralma meselesi değildir. Mesele Mustafa Kemal Atatürk’ün o büyük hayaline sahip çıkmaktır ve onun vizyonunu tam anlamıyla hayata geçirmek inşallah bu bize nasip olacak.

Babacan’dan Erdoğan’a ‘İcraat’ yanıtı: Hükûmet programını hazırlıyoruz

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin “yeni anasaya” çağrılarını eleştirdi: “İki yıldır ne koydular ortaya? Biz altı parti, 84 maddelik anayasa değişiklik önerimizi masaya koyduk.”

Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu iktidarı göndereceğiz

Emek ve Özgürlük İttifakı İzmir’de halkla buluştu: “Kendi ittifakımızla yürüyeceğiz. İlk işimiz bu iktidarı göndermek olacak.”

Ağırdır: “Cumhurbaşkanı seçimini bir bakıma Kürtlerin oyu belirleyecek”

Konda Araştırma’dan Bekir Ağırdır oy dağılımı tablosunu özetledi. Cumhur İttifakı: yüzde 40-42, Altılı Masa: yüzde 42-44, Emek ve Özgürlük İttifakı: yüzde 11-13, diğerleri yüzde 4-5 ve bilineni bildirdi: “Kürtler ne derse o olacak!”

İçişleri Bakanlığı Nilüfer Belediyesi’ne LGBTİ+ incelemesi başlattı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin basında yer alması, kamuoyuna yansıması üzerine Bakanlığımızca, araştırma/ ön inceleme başlatılmıştır” denildi.

Diyarbakır’daki görme engelliler: Kürtçe sesli kitaplar istiyoruz

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Engelsiz Bileşenler Federasyonu, görme engelliler için Kürtçe sesli kitapların okunmasını ve hazırlanmasını istiyor.

Mahkeme, Akbelen’de yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı

İkizköy Çevre Komitesi, mahkemenin Akbelen Ormanına ilişkin hazırlanan üçüncü bilirkişi raporuna dayanarak yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasına ilişkin açıklama yaptı. Komite, karara itiraz edecek.

Ekonomi

Şok Marketler, BİM CEO’su Galip Aykaç’ın istifasını istedi

Şok Marketler Yönetim Kurulu, BİM CEO’su Galip Aykaç’ın MHP’yle yaşadığı tartışmanın ardından Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığından istifası için derneğe yazı gönderdi.

Dış Politika

İran Güvenlik Konseyi: Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü

İran Güvenlik Konseyi, Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan protestolar sırasında 200’den fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

Mahsa Amini eylemlerine destek veren oyuncu Mitra Heccar tutuklandı

Sinema oyuncusu Heccar, “sosyal medyada belgesiz ve provokatif içerik yayınlanmak” suçlamasıyla geçen ay savcılıkta ifade vermişti.

İsveç’in Türkiye’ye sınır dışı ettiği Mahmut Tat tutuklandı

“Örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl, 10 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan Mahmut Tat, öğle saatlerinde adliyeye getirildi. Tat tutuklanarak cezaevine götürüldü.

Esad: “Erdoğan’a neden bedava zafer kazandıralım? Seçimlerden önce görüşme yok!”

Reuters, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın, Erdoğan’ın “siyasette küslük olmaz” sloganıyla uzun zamandır, aralamaya çalıştığı görüşme kapısını seçim sonuna kadar kapattığını haber verdi. Suriye’nin görüşme şartı “askerî işgal”in kalkması.

“Güney sınırlarımızda 30 kilometrelik güvenlik şeridini tamamlayacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Bölgemizde yaşanan istikrarsızlıkları, kavgaları, kargaşaları ve bunların yol açtığı felaketleri, acıları, zulümleri görüyorsunuz. Siz zayıf olursanız, dışarıdan karışanınız da, karıştıranınız da çok olur.”

Kremlin’den petrol açıklaması: Tavan fiyatı kabul etmiyoruz

Avrupa Birliği ve G7’nin Rusya petrolü için 60 dolar tavan fiyat belirlemesini kabul etmediklerini söyleyen Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, uygulamaya hazırlıklı olduklarını ifade etti.

4 Aralık

İÇ POLİTİKA

Ali Babacan: Kürt sorunu var, çözümü de eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor

Adıyaman’da konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Kürt sorunu var, çözümü de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam tutumundan, eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor” dedi.

Dersim’de Alevi kurumları düzenledikleri panelle torba yasaya tepki gösterdiler: Bize yeniden bir Alevilik öğretilmeye çalışılıyor!

Dersim’de “Alevilik İnancına Yönelik Yeni Yasal Düzenlemeler” konulu panel düzenleyen Alevi kurumları, Aleviliğin torba yasayla yok sayıldığına ve taleplerinin görmezden gelindiğine dikkat çekti.

İşçi ve emekçilerin talepleri Emek ve Özgürlük İttifakı’nda: Değiştireceğiz!

“Değiştireceğiz! Emekçiler haklarını kazanacak” diyen Emek ve Özgürlük İttifakı, İstanbul’da işçi ve emekçilerle toplantı düzenledi.

TTB, Fincancı’nın serbest bırakılmasını ve meslek örgütlerine dokunulmamasını istedi: TTB olmadan sağlık olmaz

TTB Merkez Konseyi, TTB Başkanı Şebnem Korur Ficancı’nın serbest bırakılması ve meslek örgütlerinin yapısının değiştirilmemesini istedi. Açıklamada, “TTB olmadan sağlık hizmeti olmaz” denildi.

“Boğaziçi mezunları Boğaziçi öğrencileri için bir araya geldi”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs sağlanması için düzenlenen “Haller Hayaller: Uyumsuz Zamanlarda Dirençlilik” sergisi, 22 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

“Kadınların yüzde 89’u fiziksel, yüzde 95’i psikolojik şiddete maruz bırakılıyor”

500 kadınla yüz yüze yapılan araştırmanın sonucuna göre; görüşmecilerin yüzde 84,6’sı “kadınların cinsel şiddete maruz bırakıldığını”, yüzde 72,8’i “kadınların ısrarlı takibe maruz bırakıldığını” ifade etti.

“Bu sene yayıncılığımızın en zorlu yıllarından birini yaşıyoruz”

11 Aralık’a kadar sürecek fuarın açılışında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Yayıncılık sektörünün on aylık verilerine baktığımızda üretimde ciddi bir düşüş yaşanıyor” dedi.

EKONOMİ

BİM yöneticisi Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı görevini bıraktı

AKP-MHP iktidarına verdiği yanıtla gündeme gelen BİM yöneticisi Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı görevinden istifa etti.

DIŞ POLİTİKA

İran’da halkın mücadelesi rejime geri adım attırdı: Ahlak polisi lağvedildi

İran’da İslami kıyafet kurallarına uymayan kadınları gözaltına almakla görevli “ahlak (irşad) polisi” biriminin lağvedildiği duyuruldu.

ABD Temsilciler Meclisinden kara operasyonuna karşı Erdoğan’a çağrı

“Erdoğan’ı IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nun kabiliyetini zayıflatacak ya da Suriye’deki sivillerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını tehdit edecek her türlü eylemden kaçınmaya çağırıyoruz.”

Ukrayna, Rusya’ya “güvenlik garantisi” isteyen Macron’u eleştirdi: “Anlaşma imzalayıp el mi sıkışalım?”

İsrail, Gazze’de iki noktayı vurduğunu duyurdu

İsrail, Gazze’de Hamas’a ait olduğunu öne sürdüğü iki noktayı savaş uçaklarıyla vurduğunu duyurdu.

İngiltere’de sağlık çalışanlarının grevine “Ordu devreye girebilir” tehdidi

Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının grev kararı almasının ardından açıklama yapan Muhafazakar Parti Başkanı Zahawi, hükümetin grev kırıcı olarak orduyu devreye sokabileceği tehdidini öne sürdü.

Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi, petrol fiyatları yükselişe geçti

Petrol fiyatları, G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyatı uygulaması ve büyük üreticilerinin oluşturduğu OPEC+’nın hafta sonu üretimi azaltmaya devam edeceğini açıklamasıyla yükselişe geçti.

Rusya’da iki askeri havaalanında patlamalar meydan geldi. Patlamaların nedeni henüz bilinmiyor.

Rus medyasındaki haberlere göre başkent Moskova’nın güneydoğusundaki Ryazan Askeri Havaalanı’nda bir yakıt tankerinin infilak etmesi sonucu 3 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

5 Aralık

İÇ POLİTİKA

Son anket: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 5,6 puan önünde

Artı Bir Araştırma’nın son anketine göre AKP, CHP’nin 2,5 puan önünde. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na destek ise Erdoğan’a göre 5,6 puan fazla.

Aksoy Araştırma’nın son anketi: AKP’nin son iki aydaki hamleleri sınırlı artış getirdi

Aksoy Araştırma’nın son anketinde AKP’nin oyları yüzde 32,9 çıktı. Bu son iki ayda yaklaşık yüzde 3,2’lik bir artışa karşılık geliyor. Ertan Aksoy, artışın son iki ayda yapılan hamlelerin sonucu olduğuna, muhalefetten kopuş yaşanmadığına dikkat çekti.

Buldan Meclis Genel Kurulu’nda konuştu: Kobane kolay kolay düşmez

Bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Enflasyonu, doları düşüremediniz ,Suriye’ye, Kobane’yi düşürmeye gidiyorsunuz. Siz iktidardan gidersiniz ama Kobanê kolay düşmez” dedi.

Bahçeli: Bana sorulursa tercihim sınıf arkadaşım

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için anket yapacağı iddialarına yanıt veren MHP lideri, “Ankette kim çıkarsa ona karar verelim, siz de katılır mısınız dediler. Ben henüz cevap vermedim. Eğer birisi ankette bana gelirse, siz bu ankette kimse evet dersiniz derse, tercihim sınıf arkadaşımdan yana olur” diye cevap verdi.

Davutoğlu: Gelecek yöneticilerine Erdoğan’ın selamıyla teklifler yapılıyor

Ahmet Davutoğlu, partisinin yöneticilerine mevki ve milletvekilliği vaadiyle Gelecek Partisi’ni terk etme teklifleri yapıldığını açıkladı.

EKONOMİ

TÜİK resmi enflasyonu yüzde 84 olarak açıkladı

TÜİK’in açıkladığı resmi verilere göre enflasyon kasım ayında 2,88’le beklenin altında artış gösterdi. AA anketine göre aylık beklenti yüzde 3,1 artıştı. Yıllık enflasyon yüzde 84,39 olarak açıklanırken, üretici enflasyonu yüzde 136 oldu.

ENAG hesapladı: Kasımda enflasyon yüzde 170 oldu

Ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kasım ayı enflasyon hesaplamasına ilişkin sonuçları açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) kasım ayı itibariyle yıllık yüzde 170 olarak gerçekleşti. Aylık artış ise yüzde 4,24 oldu.

Moody’s: Türk bankaları için döviz riski çok yüksek

Moody’s, Türkiye’deki bankaların döviz borçlarından kaynaklı ‘çok yüksek’ bir risk ile karşı karşıya olduklarını bildirdi.

DİSK: Asgari ücret 13 bin 200 lira olmalı

DİSK, 2023 yılına ilişkin asgari ücret talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı.

2023 bütçesi: Faize gidecek parayla, eğitime gidecek para aynı

Bütçe için 2 trilyon 186 milyar lira vergi ödeyeceğiz. Buna karşılık bütçeden faize ayrılan pay, sosyal yardımların iki katı. Sermaye sahiplerine gidecek faizle, yaklaşık 22 milyon öğrenci ve öğretmenin bulunduğu eğitime ayrılan pay ise neredeyse eşit.

MHP hedef gösterdi, BİM hisseleri düştü

İktidar hayat pahalılığının ve enflasyonun sebebi olarak zincir marketleri gösterirken Bahçeli’nin BİM’i hedef alması borsaya da yansıdı. BİM hisseleri sadece bugün yaklaşık yüzde 4 kayıpla başladı

Hacettepe Yönetimi geri adım attı: 12 bin sağlık çalışanının promosyon anlaşması imzalandı

Rusya-Çin ticareti 150 milyar dolara yaklaştı

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, çeşitli kısıtlamalara rağmen Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin de bu yılın ilk 10 ayı itibarıyla 150 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

İran basını: Ahlak polisi Tahran dışındaki devriyeleri artırdı

İran’da protestocuların üç günlük ulusal grev çağrısının ardından ülke çapında çok sayıda dükkan bugün kepenk indirdi. Ancak ‘ahlak polisi’nin, kaldırıldığı yönündeki iddiaların ardından bugün Tahran dışındaki devriyelerini artırdığı belirtildi.

İran devlet medyası: Ahlak polisi lağvedilmedi

İran devlet medyası, ülkenin Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri’nin İrşad Devriyeleri hakkındaki sözlerinin ‘ahlak polisi lağvedildi’ biçiminde yorumlanması üzerine yayımladığı haberinde söz konusu ifadelerin çarpıtıldığını söyledi.

Macron Irak Başbakanı Sudani’yle görüştü: Hava saldırıları sebebiyle artan gerginlikten endişeliyiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir telefon görüşmesi yaptı. Elysée Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre iki lider görüşmede, bölgede yükselen gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Macron görüşmede, Fransa’nın Irak’ın egemenliğinin tehdit edilmesi halinde Irak’ı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

6 Aralık

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kobani bitti, ne Kobani’si

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİSK Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan, “İdlib’de Kobani’de gereken tedbirlerimizi alıyoruz aldık alacağız” dedi.

CHP’li 11 büyükşehir belediyesinin AK Parti grup başkanvekilleri Erdoğan’la görüştü

CHP’li başkanların görev yaptığı 11 büyükşehrin AK Partili belediye meclisi grup başkan vekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Başkanvekilleri ardından ortak bir açıklama yaptı.

Bütçe görüşmelerinde kavga: İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü

Meclis’te çıkan kavga sonrası İYİ Partili Hüseyin Örs, başına aldığı darbenin ardından hastaneye kaldırıldı. Kalp rahatsızlığı bulunan Örs’ün elektroşok ile hayata döndürüldüğü açıklandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Soylu’ya 5 kuruşluk dava

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi için ‘şerefsiz’ diyen İçişleri Bakanı Soylu hakkında 5 kuruşluk dava açtı.

Soylu: İstiklal’deki bomba sosyal medya hesabı üzerinden yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Bombanın Hacı kod adlı ABD’ye bağlı PYD/PKK terör örgütü mensubunun cep telefonu üzerinden yaptırıldığı bilgileri elimizde açıkça mevcut” diye konuştu.

Madencilerden kültür sanat camiasına: Eczacıbaşı ceplerimizden çalınanlarla sizi finanse ediyor

Balıkesir Eczacıbaşı Esan Madencilik’te işten çıkarılan madenciler için Bağımsız Maden İş Sendikası, kültür sanat camiasına seslenerek madencilere destek olmaya çağırdı.

Evde bakım işçilerinden Tunç Soyer’e: Sözünüzü tutmanızı bekliyoruz

İZBB’de taşeron olarak çalışan ve işten çıkarılan evde bakım işçileri, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılmak istedi ancak polis tarafından engellendi.

EKONOMİ

Galip Aykaç’ın istifasının perde arkası: ‘Provokasyonu engellemek istedi’

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin fahiş gıda fiyatları nedeniyle hedef gösterdiği, suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Kürşad Yılmaz’ın tehdit ettiği BİM CEO’su Galip Aykaç’ın Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifasının arka planı ortaya çıktı.

İhracatçının beklentisi enflasyon oranında kurda artış

Artan üretim maliyetlerine karşın dolar kurunun uzun süreden beri stabil kalması ihracatçı firmaların rekabet gücünü zayıflattığını ifade eden İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Güven Karaca; enerji, lojistik, iş gücü maliyetleri gibi temel üretim ihtiyaçlarını oluşturan giderlerin artması ihracatçıyı çıkmaza soktuğunu dile getirdi.

DIŞ POLİTİKA

İddia: Türkiye kara harekatı için süre verdi, Rusya şart koştu

Suriye’nin kuzeyine düzenlenmesi planlanan kara harekatı için YPG’ye süre verildiğini belirten Türk yetkililer Rusya’nın operasyona onay vermek için Ukrayna savaşıyla ilgili şartlar koştuğunu söyledi.

Çavuşoğlu: İsveç’in iade ettiği Mahmut Tat listemizde değil

İsveç’in iade ettiği Mahmut Tat ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tat’ın adının listede olmadığını söyledi.

İran’da ahlak polisiyle ilgili belirsizlik: Başsavcı ‘Lağvedildi’ diyor, hükümet reddediyor

İran’da İslami kıyafet yönetmeliğini uygulamakla görevli ahlak polisinin kapatılıp kapatılmadığı konusundaki belirsizlik sürüyor.

Rusya bir kez daha füzelerle Ukrayna’nın enerji altyapısını vurdu

Kış şartlarında ısınma ve elektrik sorunu yaşayan ülkede son füze saldırısının ardından, özellikle doğu bölgelerinde enerji hatlarında daha büyük kesintiler meydana geldi.

Endonezya’da evlilik dışı seks yasaklandı

Endonezya Parlamentosu evlilik dışı seksi bir yıla kadar hapisle cezalandıran ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan yeni Ceza Kanunu’nu onayladı. Kanun kapsamında cumhurbaşkanına hakaret ve devlet ideolojisine aykırı konuşmak da suç kapsamına girecek. Kanun 3 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Yunanistan Savunma Bakanı: Tepemizde Türk jetleri uçarken görüşmelerin anlamı olmaz

Türkiye ile Yunanistan arasında sıcak bir çatışmanın çıkmasına ihtimal vermeyen Panagiotopoulos, “Ancak Yunan silahlı kuvvetlerinin her ihtimale karşı hazır bulunması gerektiğini” belirtti.

 

Önerilen Yazı, video ve söyleşiler

Süleyman Karan: Winter is coming!

Nijerya’dan Mısır’a Avrupa ülkeleri tüm doğal gaz üreticileriyle anlaşmalar yapmak için uğraşıyor. Ve şu süreçte pazarlık güçlerinin hiç de yüksek olmadığını belirtmek gerek. Ve bu düşük haliyle bile Rusya’ya göbeğinden bağlı Avrupa ülkeleri için durum hiç de parlak görünmüyor. Ve bu kış büyük olasılıkla en kötü kış olmayacak! Zira öyle ya da böyle bir stok vardı ve o bir şekilde tamamlandı. Gelecek yıl böyle bir stokun olup olamayacağı çok tartışmalı…

Fehim Taştekin: ‘Kara’ müjde: Erdoğan beklediği ışığı görecek mi?

Muhalefetin muhalefet etme kapasite ve yeteneği bir kez daha felce uğratıldı. Strateji başarılı! Şimdi merakla yanıtı aranan soru; beş gündür süren hava harekatı bir kara harekatına dönüşür mü?

Derya Kömürcü: Altılı Masa HDP’li seçmenlerin oy vermesini arzu etmek zorunda, yoksa kazanamıyor

Altı siyasi parti lideri 9. kez bir araya gelecek. Araştırmacı Derya Kömürcü, Altılı Masa’nın yaşadığı dönüşümü, avantajlarını, dezavantajlarını ve seçimi kazanmak için yapması gerekenleri anlattı.

Leyla Güven: Kürt halkı bir gece ansızın haklarını geri alacak

DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Güven, “Kürt halkı ‘bir gece ansızın’ gasp edilen bütün haklarını geri alacak” dedi.

Atilla Özsever: EYT sorunu tam bir ‘çorba’

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yasadan yararlanacakların sayısı 1.5 milyonun da altına düşebilir. Kapsam dışı kalacak 3 milyon EYT’li tepkili. Yasa, 2023’te çıkacak ama hangi aydan geçerli, belli değil…

Aktivist Araz Bağban’la söyleşi: “İran İslam Cumhuriyeti, halk isyanını bastıramıyor”

Aktivist Araz Bağban, İran hükümetinin eylemleri bastırmak için en sert müdahalelere başvurduğunu; ancak bu konuda hâlâ başarılı olamadığını söyledi: “Halkla İslam Cumhuriyeti yapısı arasında herhangi bir diyalog yolu kalmadı.”

Jenny Hill: Almanya, Rus gazına bağımlılıktan kurtulmak için ne yaptı?

Rusya’nın Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Avrupa’nın büyük kısmına doğal gaz akışını kesti. Bu kesintinin etkilerinden en çok korkan ülkelerden olan Almanya, hızla alternatif enerji kaynakları bulmak için çalışmalara başladı ve Rusya’ya bağımlılığının tekrar farkına vardı.

Şebnem Korur Fincancı: Hakkındaki suçlama ve eleştiriler için ne diyor?

Ankara’daki Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, avukatları aracılığıyla BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Küresel Plastik Anlaşması’nın ilk müzakerelerinden neler bekleniyor?

Avrupa Birliği (AB) Plastik Kirliliğini Biritmek İçin Yüksek Hedefler Koalisyonu’na katıldığını duyurdu. AB’nin hamlesi plastik kirliliğiyle küresel mücadelede somut adımları desteklerken önümüzdeki hafta Uruguay’da başlayacak olan Küresel Plastik Anlaşması müzakerelerinde de itici güçlerden biri olabileceğini gösteriyor.

Levent Gürses: Büyük ekonomi olacağız derken nasıl zirveden aşağı kayıp fakirleştik?

2013 Türkiye için zirve yılıydı, dünyanın 16’ıncı büyük ekonomisiydik. 2021’de ise 20’nci sıradayız. 2013’e göre, 2 bin 840 dolar fakirleştik. Her bir vatandaş dörtte bir gelir kaybına uğradı.

James Gallager: Çin neden ‘Sıfır Covid’ politikasında ve kapanmalarda ısrar ediyor?

Çin, yaklaşık üç yıl önce virüsün ortaya çıktığı Wuhan kentinde kapanmaya giden ilk ülkeydi. Daha sonra hızla tüm bir Hubei bölgesi kapatıldı.

Yalçın Doğan: Yeni Anayasa AKP’yi korkuttu: Uzlaşma çağrısı

Bu çağrı aynı zamanda bir itiraf: İktidarı kaybetmenin itirafı

“Esad’ın şartları” haberlerinin aslı, Esad ne istiyor? (Musa Özuğurlu)

Türkiye basını birkaç gündür “Esad Türkiye ile normalleşme için şartlarını belirtti” haberlerine yer veriyor. Lübnan El Ahbar gazetesi kaynaklı habere göre göre Esad, “Türkiye’den somut adımlar bekliyor, söylem ile eylemin bütünleşmesini istiyor.”

Sevim Dağdelen: Almanya ve AB’nin Türkiye politikası ikiyüzlü

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in Ankara ziyareti ve Almanya’nın Erdoğan hükümetine yaklaşımı üzerine Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento Dış Politika Sözcüsü Sevim Dağdelen ile konuştuk. 

Selin Böke: Biz geldiğimizde kamuda temiz ihale dönemi başlayacak” (video)

Hacer Foggo’dan ‘İkinci Yüzyıl’ açıklaması: Yoksulları güçlendiren ve üretime katan bir politika olacak (video)

CHP’nin ekonomi alanındaki danışman kadrosunda yer alan Hacer Foggo, ‘İkinci Yüzyıl Vizyon Belgesi’ne dair konuştu. Foggo, “Önceliğimiz ailenin ve kadının güçlendirilmesi” dedi.

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu Türkiye ekonomisi hakkında konuştu (Video)

CHP’nin vizyonu: Acı bir geçiş süreci ve ihmal edilmiş emekçiler (Ali Rıza Güngen)

Bütüncül ve kapsayıcı çerçeve olarak sunulan şey acı bir geçiş sürecidir. Hak temelli üretim modeli olarak sunulan anlayışın ayrıntılarında ve kalkınma vizyonunda emeğin yerinin muğlaklığı ya da bahsi geçtiğinde emeğin kalkınmanın öznesi değil hak bahşedilen tabi aktör olarak resmedilmesi kaygı verici.