24 Aralık

ÖSO, ABD’nin henüz çekilmediği Menbic’e sevk ediliyor

Özgür Suriye Ordusu’nun, ABD askerlerinin henüz çekilmediği Menbic’e doğru sevk edildiği belirtiliyor. Fırat’ın batısındaki Menbic’in kent merkezi şu an Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde. ABD askerlerini ise dün SDG ile ortak devriye yaptığı belirtildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/24/oso-abdnin-henuz-cekilmedigi-menbice-sevk-ediliyor/

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen serbest bırakıldı

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ifadelerinde, “Sözlerimiz mizah ve eleştiri kapsamındaydı. Çarpıtıldı” dedikleri öğrenildi. Savcılık, Akpınar ve Gezen’i adli kontrol kararı vererek serbest bıraktı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/12/24/akpinar-ve-gezenin-ifadesi-sozlerimiz-carpitildi/

İddia: Fırat’ın doğusu için Rusya devrede, SDG ile pazarlık başladı

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), ABD’nin çekilme kararı sonrasında Fırat’ın geleceğini ela almak için Rusya ile masaya oturacağı öne sürülüyor. İddiaya göre bugün Moskova’da bir görüşme yapılacak. Rusya’nın, sınıra Suriye askerlerinin konuşlanmasını önerdiği belirtiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/24/iddia-firatin-dogusu-icin-rusya-devrede-sdg-ile-pazarlik-basladi/

Sakarya’da baba oğlun vurulma görüntüsü ortaya çıktı

Sakarya’da dün silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) hayatını kaybederken, ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı (16) da hastanede tedavi altında tutuluyor.

Saldırıya ilişkin konuşan Kadir Sakçı’nın kardeşi Fahrettin Sakçı, kardeşi ile yaralanan yeğeninin gece saatlerine kadar yanında olduklarını, yanından ayrıldıktan sonra mahalledeki kahvenin önüne geldiklerinde saldırıya uğradıklarını ifade etmişti. Sakçı, kendisine “Kürt müsünüz, Suriyeli misiniz?” diye soran saldırganın, “Kürdüz” yanıtı üzerine ateş açtığını söylemişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1180185/Sakarya_da_baba_oglun_vurulma_goruntusu_ortaya_cikti.html

Hak ve hukuk örgütleri: “Şebnem Korur Fincancı’nın ve barış akademisyenlerinin yanındayız”

Bianet’in haberine göre, hak ve hukuk örgütleri, 2 yıl 6 ay hapis cezası verilen barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı için İstanbul Tabip Odası’nda basın açıklaması yaparak “Şebnem Korur Fincancı’nın ve barış akademisyenlerinin yanındayız” dedi.Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladığı için dosyaya sonradan eklenen delillerle beraber “Terör örgütü propagandası” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Hak ve hukuk örgütleri: “Şebnem Korur Fincancı’nın ve barış akademisyenlerinin yanındayız”

SOHR: “Kürtler, Rusya’nın ‘Sınır bölgelerini Suriye askerlerine bırakın’ önerisini kabul etti”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün (23 Aralık) akşam yayımladığı bir haberde YPG liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) bir delegasyonun Rus yetkililerle görüşmek üzere Moskova’ya vardığını yazdı. Görüşmenin konusunu Fırat’ın doğusunun geleceği oluşturuyor.SOHR’un haberine göre Rusya QSD’ye Suriye hükümetine bağlı sınır muhafızlarının Fırat ile Dicle arasında sınır hattına yerleştirilmesini önerdi ve QSD de bunu kabul etti. Ancak Fırat’ın doğusunda QSD kontrolü altındaki bölgelerin kimin tarafından yönetileceği konusunda bir anlaşmaya varılmış değil.

SOHR: “Kürtler, Rusya’nın ‘Sınır bölgelerini Suriye askerlerine bırakın’ önerisini kabul etti”

Çocuk hakları örgütleri acil yanıt istedi: Sincan Çocuk Hapishanesi’nde neler oluyor?

Sincan Çocuk Hapishanesi’nde 7 çocuk ile 14 gardiyanın yaralandığı olayın ardından çocuk hakları örgütleri ortak bir açıklama yayımladı.

Çocuk hakları örgütleri acil yanıt istedi: Sincan Çocuk Hapishanesi’nde neler oluyor?

25 Aralık

Erdoğan, ‘istifasına gerek yok’ demişti; anayasa ne diyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin İstanbul Büyükşehir Adayı olması beklenen TBMM Başkanı Binali Yıldırım için “Meclis Başkanlığı’ndan istifasına gerek yok” sözüne CHP’den yanıt geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa gereği TBMM Başkanlarının partilerinin herhangi bir siyasi faaliyetine katılamayacağını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1181424/Erdogan___istifasina_gerek_yok__demisti__anayasa_ne_diyor_.html

Akpınar’a ‘özür dile’ çağrısı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Metin Akpınar’ın sözlerinden dolayı özür dilemesini isterken, Bakan Akar’a Kuran, silah, bayrak hediye ettiğini anlattı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1182727/Akpinar_a__ozur_dile__cagrisi.html

YSK üyelerinin görev süresinin uzatılması komisyonda kabul edildi

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. AKP’nin sunduğu kanunla, geçmiş seçimlerdeki açıklamaları ve ‘mühürsüz oy’ kararı nedeniyle tartışma yaratan YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında bulunduğu YSK’nin 6 üyesinin ocakta sona erecek görev süreleri 1 yıl uzatılacak. Yine aynı kanun sayesinde Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan kaçak yapılar, yapı kayıt belgesi alabilecek.

https://www.evrensel.net/haber/369289/ysk-uyelerinin-gorev-suresinin-uzatilmasi-komisyonda-kabul-edildi

Çavuşoğlu: Menbic için Washington ile mutabakat sağladık

Çavuşoğlu ABD’nin Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, “Fırat’ın doğusu için kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın müdahale edeceğimizi açıklamasından sonra, Suriye’den ABD çekilmeye karar verdi. Şimdi bu çekilmenin nasıl olacağı konusunda temaslarımızı askeri diplomatik düzeyde sürdürüyoruz. Bu çekilmenin PYD’nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza ilettik. Türkiye ‘gireceğim’ derse girer ama ABD’nin çekilme sürecinde bunu birlikte koordine ediyoruz” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/369302/cavusoglu-menbic-icin-washington-ile-mutabakat-sagladik

Milli Savunma Bakanlığı: Menbic’deki gelişmeleri takip ediyoruz

Suriye’nin kuzeyinde TSK’nin koruması altındaki cihatçı gruplar Menbic’e sevk edildi. Grupların, Menbic’de sınır hattına ulaştığı belirtildi. Suriye ordusuna bağlı birliklerinse Menbic’in batısındaki Arima beldesinde konuşlandığı bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Suriye’den çekilinceye kadar Menbic yol haritasının tamamlanması için Washington ile mutabakat sağladıklarını söyledi. Milli Savunma Bakanlığı ve Menbic Askeri Konseyi de açıklamalarında, Arima’daki Suriye ordusunun varlığının yeni olmadığını söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/369225/milli-savunma-bakanligi-menbicdeki-gelismeleri-takip-ediyoruz

Sakçı: Valiliğin ‘Suriyeli, Kürt lafları yok’ açıklaması gerçek değil

Kürtçe konuştukları için oğluyla birlikte silahlı saldırıya uğrayan ve yaşamını yitiren Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı, “Valilik ‘Suriyeli, Kürt lafları yok’ demiş. Bu laflar var. Benim yeğenim anlatıyor bunu. Adam böyle demese çocuk bu lafları nereden çıkaracak” dedi. Sakçı, aynı zamanda saldırgana yardım eden bir kişinin daha olduğunu söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/369355/sakci-valiligin-suriyeli-kurt-laflari-yok-aciklamasi-gercek-degil

Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Tuğba Bulut ve 7 kişi tutuklandı

İstanbul’da 22 Aralık’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişiden 8’i tutuklandı. Sabah saatlerinde Anadolu Adliyesi’ne getirilen 11 kişiden, Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Tuğba Bulut ile Mehmet Acun, Nurten Gündüm, Osman Beğbağa, Ercan Ekinci, Şahin Özyıldırım, Rodi Bozyel ve Ömer Taşkıran savcılık ifadesi alınmadan, tutuklama istemiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliğinde ifadeleri alınan 8 kişi, “Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 8 kişinin tutuklanmasına gerekçe olarak ise telefon tape kayıtları, sosyal medya paylaşımları, kitap, dergi ve kolluğun tutanakları gösterildi.

https://www.evrensel.net/haber/369115/yeni-yasam-gazetesi-calisani-tugba-bulut-ve-7-kisi-tutuklandi

26 Aralık

Zaharova: ABD’li askerlerin çekileceği bölge Suriye hükümetine bırakılmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD askerlerinin terk edeceği toprakların kontrolünün Suriye hükümetine devredilmesi gerektiğini belirtti. Zaharova, “Uluslararası hukuku göz önünde bulundurduğumuzda Suriye hükümetine bırakılmalı” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/26/zaharova-abdli-askerlerin-cekilecegi-bolge-suriye-hukumetine-birakilmali/

IMF Türkiye’de ekonomik politika belirsizliği endeksi yayınladı

“Kısa vadeli seçim zaferini hedef alan, toplumu bölücü, kutuplaşmayı artıran söylemler, uzun vadeli yatırımcılar için büyük problem”

http://t24.com.tr/haber/imf-turkiyede-ekonomik-politika-belirsizligi-endeksi-yayinladi,782943

Hakan Aksay sordu, Serhat Güvenç yanıtladı:

“Türkiye bunun yönetilebilir bir süreç olduğunu düşünebilir. Ama gelişmeler Rusya ile ciddi sorunlar yaratabilir. Diğer taraftan Türkiye’nin Rus S-400 füzelerinden vazgeçmesi ve Amerikan Patriot sistemini ve F-35 uçakları alması için ABD’nin yoğun çabası var. Bu durum Türk dış politikasını yeni bir yol ayrımına götürebilir.”

http://t24.com.tr/haber/hakan-aksay-sordu-serhat-guvenc-yanitladi-abdnin-suriyeden-cikmasi-turk-rus-iliskilerinde-kotulesmeye-yol-acabilir,782063

Erdoğan tepki göstermişti; FOX TV ve Halk TV’ye ceza yağdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih Portakal’ı “bilmezsen haddini, millet patlatır enseni”, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ı da “Kalkacaksın sen bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın, şimdi git yargıda bedelini öde” açıklamasıyla tepki göstermesinin ardından RTÜK, FOX TV ve Halk TV için harekete geçti. İki kanala “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak” gerekçeleriyle ceza kesildi. Halk TV’ye “eleştiri sınırlarını aşmak”, Fox TV’ye de “tarafsızlık ilkesini esas almamak” gerekçesiyle ayrıca cezalar verildi. Böylece Fox TV’ye 1 milyon TL’ye yakın ceza kesilmiş oldu. Fox Ana Haber de 3 gün hiç yayınlanmayacak. Halk TV’ye ise yaklaşık 80 bin TL para cezası verildi. Halk Arenası programının ise 5 kez yayımlanması yasaklandı.

http://t24.com.tr/haber/erdogan-tepki-gostermisti-fox-tv-ve-halk-tvye-ceza-yagdi,782921

Rusya: Suriye’nin doğusunda kontrol Şam’a geçmeli

Rusya’dan Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından Suriye’de oluşacak tabloyla ilgili açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin çekileceği bölgelerde Suriye hükümetinin kontrolü ele almasını beklediklerini duyurdu.

http://t24.com.tr/haber/rusya-suriyenin-dogusunda-kontrol-sama-gecmeli,782961

Münbiç yolundaki AKP destekli cihatçılar: “Kafir Kürtleri kesmeye geliyoruz”

TSK’nin olası Münbiç operasyonu için cihatçı grupların bölgeye intikali sürerken, cihatçılar yayımladıkları bir videoda “Kafir Kürtleri kesmeye geliyoruz” diyor

Münbiç yolundaki AKP destekli cihatçılar: “Kafir Kürtleri kesmeye geliyoruz”

27 Aralık

“Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyen 11 hekim, hâkim karşısında: Sözümüzün arkasındayız

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı sırasında, ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ başlıklı bildirisi nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından haklarında dava açılan 11 Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesinin  yargılanmalarına başlandı.

http://t24.com.tr/haber/savas-bir-halk-sagligi-sorunudur-diyen-11-hekim-hakim-karsisinda-sozumuzun-arkasindayiz,783592

Riyad’dan Trump’ın ‘Suriye’ açıklamasına yalanlama: Yeni bir söz vermedik

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Suriye’nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABD yerine Suudi Arabistan ödeyecek” açıklamasına Riyad’dan yalanlama geldi. Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği, “Ağustostan beri yeni bir söz vermedik” açıklamasını yaptı.

http://t24.com.tr/haber/riyaddan-trumpin-suriye-aciklamasina-yalanlama-yeni-bir-soz-vermedik,783539

Trump’tan Irak’a sürpriz ziyaret: Suriye’de aklımızı kullanmamızın zamanı geldi, Erdoğan IŞİD’den geriye kalanları temizlemeyi kabul etti

https://www.bbc.com/turkce/46687995

Rusya: ABD’nin Suriye’den çekilmesinin çaresine bakacağız

Rusya Dışişleri Sözcüsü İgor Tsarikov: ABD’nin neden çekildiğini bilmiyoruz. Bu hamlenin çaresine bakacağız.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/27/rusya-abdnin-suriyeden-cekilmesinin-caresine-bakacagiz/

2018-2019 krizinin aşamaları

2018-2019 ekonomik krizinin üçüncü aşaması, mart seçimlerinden sonra başlayacak. Bu aşamada artık seçimler geride bırakıldığından, bazı sermaye gruplarının elenmesi ile sonuçlanacak olan firma kurtarma operasyonuna girişilebilir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/27/2018-2019-krizinin-asamalari/

28 Aralık

Suriye ordusu: Menbic’e girdik, bayrak çektik

Suriye ordusu, Türkiye-ABD-Suriyeli Kürtler geriliminde en kilit nokta sayılan Menbic’e girdiğini açıkladı. Açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde bulunan kente yıllar sonra Suriye Cumhuriyeti’nin bayrağının dikildiği ilan edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/28/suriye-ordusu-menbice-girdik-bayrak-cektik/

Suriye ordusunun Menbic’e girmesi ne anlama geliyor?

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından ve Türkiye’den üst düzey bir heyetin Rusya’ya gitmesinin hemen öncesinde, Suriye ordusu kilit önemdeki Menbic’e girip bayrak dikti. Peki bu durum Türkiye’nin Suriye politikası açısından ne anlama geliyor? Gazete Duvar’ın dış politika yazarları değerlendirdi…

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/12/28/suriye-ordusunun-menbice-girmesi-ne-anlama-geliyor/

BBC’den Menbic yorumu: Türkiye’yi caydırma hamlesi

BBC, Suriye ordusunun Menbic’e girmesini yorumladı: Kürt liderler artık ‘kötünün iyisi’ olarak gördükleri seçeneği tercih etmek zorunda. Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye hükümetinin ordusunun varlığının, Türkiye’yi bir saldırı düzenlemekten caydırmasını umuyorlar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/12/28/bbcden-menbic-yorumu-turkiyeyi-caydirma-hamlesi/

Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu’na yargıdan ilk iptal geldi!

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında OHAL Komisyonu’nda yaptıkları ziyarette edindikleri izlenimleri aktardı. Komisyonun ‘anayasa ve meşruiyet sınırları dışına çıktığını’ söyleyen Gergerlioğlu, kararları hakkında alınan ilk idare mahkemesi kararının da ‘iptal’ olduğunu açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/12/28/gergerlioglu-ohal-komisyonuna-yargidan-ilk-iptal-geldi/

Pentagon: Esad Münbiç’e girmedi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Esad rejimine bağlı güçlerin, Münbiç ilçesine girdiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1184716/Pentagon__Esad_Munbic_e_girmedi.html

ÖSO Münbiç yolunda: Konvoy Cerablus’tan yola çıktı

Terör örgütü PKK/PYD’nin Münbiç’ten çekileceğini duyurmasının ardından bu kente komşu olan Cerablus’ta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin hareketlendiği görüldü. İlçe merkezinde onlarca araçla toplanan yüzlerce ÖSO askeri, Münbiç sınırına hareket etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1184616/OSO_Munbic_yolunda__Konvoy_Cerablus_tan_yola_cikti.html

Gazeteci Fatih Portakal hakkında soruşturma başlatıldı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Fox TV ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın 10 Aralık 2018’de yayınlanan ana haber bülteninde sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlattı.

Gazeteci Fatih Portakal hakkında soruşturma başlatıldı

Suriye birlikleri Münbiç eteklerinde, Erdoğan’ın gözü Moskova’da

YPG-QSD ile anlaşmaya vardığı belirtilen Suriye birlikleri Münbiç eteklerinde kente girmeye hazır halde bekliyor. Böylesi bir anlaşmadan rahatsızlığını gizlemeyen AKP iktidarı ise yarın gerçekleşecek Moskova görüşmelerinden umutlu. Katar basınına konuşan AKP destekli cihatçılar ise Münbiç’e operasyon başlattıklarını öne sürüyor

Suriye birlikleri Münbiç eteklerinde, Erdoğan’ın gözü Moskova’da

29 Aralık

Evren Balta: Trump teröre karşı küresel savaşı bitiriyor

Uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Evren Balta’ya göre Trump, 2003’te Bush tarafından başlatılan “teröre karşı küresel savaşı” bitirip Amerikan dış politikasını Çin ve Rusya gibi büyük güçlere karşı yeni bir savaşa göre konumlandırıyor. Balta’ya göre herkesin “kemerlerini bağlamasını” gerektiren bu yeni dönem pek çok belirsizlik barındırıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/30/evren-balta-trump-terore-karsi-kuresel-savasi-bitiriyor/

Rusya Münbiç’te Suriye ordusu kontrolü ele geçirdi’ dedi ama fotoğraf yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, “Suriye hükümetine bağlı güçlerin Münbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisi doğru” ifadelerini kullandı. Ancak bölgeden çekilen fotoğraf bu iddiayı yalanladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1185255/Rusya_Munbic_te_Suriye_ordusu_kontrolu_ele_gecirdi__dedi_ama_fotograf_yalanladi.html

Moskova’daki görüşme sonrası Münbiç açıklaması yapılmadı: Belirsizlik sürüyor

Saray heyetinin, Moskova’da Rus mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği görüşme sonrası Münbiç’e ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı, kentin akıbetine ilişkin belirsizlik sürüyor

Moskova’daki görüşme sonrası Münbiç açıklaması yapılmadı: Belirsizlik sürüyor

Eğitim Sen değerlendirdi: 2018’de Eğitim’de neler oldu?

Eğitim Sen’in 2018 yılı değerlendirmelerine göre eğitim ve yükseköğretim alanında yaşanan ağır sorunlar ve saldırılar başta öğrenciler, eğitim ve bilim emekçileri ile veliler olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkiledi

Eğitim Sen değerlendirdi: 2018’de Eğitim’de neler oldu?

Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirket arasında

Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirket arasında Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin, Kalyon ve MNG Holding bulunuyor. Dünya Bankası raporunda, şirketlerin projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip oldukları belirtildi.

Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirket arasında

30 Aralık

Kürtlerin uzun ‘Kış’ı!

Kürt coğrafyası iktidarın Kürt sorununda uyguladığı politikalar nedeniyle 2015 kışından bu yana uzun bir ‘kış’ı yaşıyor. İçeride 2015 kışındaki kent savaşlarının ardından yaşanan yıkım ve göç ile başlayan ve 2016’daki darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’le birlikte parti eş başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarının içinde yer aldığı siyasi tutuklamalar ve Kürt yerel yönetimlere kayyım atamaları ile devam eden baskı politikaları kesintisiz bir şekilde sürdürülüyor.

https://www.evrensel.net/haber/369657/kurtlerin-uzun-kisi

Bakan Gül’den Gülen açıklaması: ABD’li savcılar Türkiye’ye gelecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda, “Yakın zamanda ABD’li savcılar, yetkililer, Türkiye’ye gelecek. Önümüzdeki ay itibariyle, adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/369706/bakan-gulden-gulen-aciklamasi-abdli-savcilar-turkiyeye-gelecek

 

Levent Üzümcü: Oyunumuz baskılar nedeniyle iptal edildi

Sanatçı Levent Üzümcü, ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyununun, 10 Ocak’ta Hatay’ın İskenderun ilçesinde yapılacak gösteriminin baskılar nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldığını duyurdu.Instagram hesabından yayınladığı bir video ile yaşananları aktaran Üzümcü, oyunun sahneleneceği salonun bulunduğu koleje baskı yapıldığını belirterek şunları söyledi:

https://www.evrensel.net/haber/369705/levent-uzumcu-oyunumuz-baskilar-nedeniyle-iptal-edildi

Erdoğan: Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen AKP İstanbul İl Başkanlığı Teşkilat Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan’ın konuşmasında CHP’nin belediyecilik anlayışını eleştirirken grev yasaklarını savundu “Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı” dedi.Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Nurettin Sözen’in,” Grevi olmayan bir toplumda yaşamaktansa, çöp yığınlarıyla demokrasi içinde, sendikası, toplu sözleşmesi olan, grevi olan bir düzende yaşamayı yeğlerim diyorum” sözlerine yanıt verdi:

https://www.evrensel.net/haber/369751/erdogan-bizimle-beraber-grev-denilen-olaylar-ortadan-kalkti

Sürgündeki tutuklu oy kullanamayacak

İktidar tarafından başkanı ve 5 üyesinin görev süresini bir yıl uzatılması planlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), taksirli suçlardan hüküm giyenler ile tutuklu seçmenlerin, kayıtlı olduğu adres ile ceza infaz kurumunun farklı olduğu illerde hiçbir seçim türü için oy kullanamayacağına karar verdi. Böylece, yerel seçimlerde seçmen kütüğünün bulunduğu ilde bulunurken başka bir şehre sürgün gönderilen tutuklular ile taksirli suçlardan hüküm giyen binlerce kişinin oy kullanma hakları elinden alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1186286/Surgundeki_tutuklu_oy_kullanamayacak.html

31 Aralık

Erdoğan, savunduğu komutanı tırpanladı

Yılın son gününde, sabaha karşı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) dikkat çeken bir atama yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1187157/ANALiZ___Erdogan__savundugu_komutani_tirpanladi.html

YSK Seçim Takvimini Açıklandı: Başlangıç 1 Ocak

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim takvimi açıklandı. Takvime göre seçim sürece 1 Ocak’ta başlıyor. YSK’nin yayın ilkeleri arasında “Gazete ve televizyonlar tarafsız olmak zorunda, vatandaşların telefonlarına mesaj gönderilmeyecek” ifadeleri yer alıyor.

http://bianet.org/bianet/siyaset/204014-ysk-secim-takvimini-aciklandi-baslangic-1-ocak

2018’de 18 Bin 376 Kişiye “Sosyal Medyadan” Yasal İşlem

İçişleri Bakanlığı, son bir yıl içerisinde 42 bin 406 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını, tespit edilen 18 bin 376 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını açıkladı.

Bakan Albayrak’tan ÖTV ve KDV indirimi açıklaması

ÖTV ve KDV indirimleri 31 Mart yerel seçimleri öncesi 3 ay daha uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ” ÖTV ve KDV indirimleri 3 ay daha devam edecek.” diye konuştu.

Yeni yıl öncesinde ‘İmar Barışı’nda uzatma haberi geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması için İmar Barışı’na başvuruların 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığını bildirdi.

Diyarbakır’da Kadınlar İçin Yeni Bir Sivil Toplum Örgütü: Rosa Kadın Merkezi

Rosa Kadın Merkezi’nin amacı şiddete uğrayan kadınların ve çocukların başvuru noktası olmak. Merkezin, yedi kişiden oluşan yönetim kuru üyeleri arasındaysa siyasetçi ve kadın hakları savunucuları Ayla Akat Ata ve Yüksel Baran yer alıyor. http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/204049-diyarbakir-da-kadinlarin-yeni-basvuru-noktasi-rosa-kadin-merkezi

Iraklı üst düzey yetkililer Esad ile görüştü

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi Iraklı üst düzey yetkililerin Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştüğünü söyledi. Irak Başbakanı ülkesinin ABD’nin Suriye’den askerlerini çekmesinin ardından IŞİD’le mücadelede daha önemli bir rol oynamayı istediğini belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1187147/Irakli_ust_duzey_yetkililer_Esad_ile_gorustu.html

Abd’li senatör trump ile görüştü “Trump Türkiye’ye Tampon Bölge Güvencesi Verecek”

ABD Başkanı Trump ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, istedikleri son şeyin “Kürtler ve Türkiye’nin savaşması olduğunu” söylerken, “tampon bölge” sinyali verdi. http://bianet.org/bianet/militarizm/204030-trump-turkiye-ye-tampon-bolge-guvencesi-verecek

Trump: Suriye’de yaptığımı bir başkası yapsaydı ulusal kahraman ilan edilirdi

http://t24.com.tr/haber/trump-suriyede-yaptigimi-bir-baskasi-yapsaydi-ulusal-kahraman-ilan-edilirdi,786758

Münbiç’te hareketli saatler… 400 metre kaldı

Suriye’nin Münbiç şehrine sevkiyatı devam eden Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) birlikleri, PYD bölgesine 400 metre mesafeye kadar geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1187043/Munbic_te_hareketli_saatler…_400_metre_kaldi.html

Sarı Yelekler’in Protestosu 7. Haftasında: Yılbaşında da Sokaktayız

Paris’te Kasım ayı ortasında başlayan “Sarı Yelekler”in protestoları şimdiden 1968’den sonraki en kararlı sokak hareketi oldu. Eylemciler 7. haftada yılbaşı gecesinde de sokakta olacaklarını duyurdu.

http://bianet.org/bianet/dunya/204013-sari-yelekler-in-protestosu-7-haftasinda-yilbasinda-da-sokaktayiz

Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı!

http://t24.com.tr/haber/cemal-kasikci-cinayetine-iliskin-yeni-goruntuler-ortaya-cikti,786122

1 Ocak

Pentagon Sözcüsü, Savunma Bakanı’nın istifasının ardından görevinden alındı

Uzun zamandır hakkında altındaki personele kötü muameleleri dolayısıyla idari soruşturmaya konu olan Pentagon Sözcüsü ve Savunma Bakanlığı Halkla İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Dana White, Savunma Bakanı Jim Mattis’in istifasıyla birlikte görevden alındı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “1 Ocak 2019 itibarıyla Charles E. Summers, Jr. Halka İlişkilerden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Vekili olarak göreve başlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

http://t24.com.tr/haber/pentagon-sozcusu-savunma-bakaninin-istifasinin-ardindan-gorevinden-alindi,787198

NYT: Trump, Suriye’den hızla çekilme kararından geri adım attı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’deki 2000 Amerikan askerinin çekilmesi için orduya dört aylık süre tanıma konusunda anlaştığı bildirildi. Trump, birliklerin “yavaş yavaş” çekileceğini Twitter’dan duyururken, asker ve siyasetçilerin bu konuda kendisine yönelttiği eleştirilerden de şikayetçi oldu.

“Başkan olduğumda IŞİD’le dolu, karmaşa halindeki Suriye’de yaptıklarımı bir başkası yapmış olsaydı milli kahraman olurdu. IŞİD’in çoğu gitti, askerlerimizi yavaş yavaş ülkemize geri gönderiyoruz, aynı zamanda IŞİD kalıntılarıyla da savaşıyoruz” New York Times’da yer alan habere göre, Trump böylece Suriye’den hızla çekilme kararından geri adım atmış oluyor. Trump’ın 19 Aralık’taki açıklaması askeri ve sivil danışmanlarının görüşlerine ters bir hamle olarak görülüyordu.

Bu karar üzerine, Savunma Bakanı James Mattis, Suriye’den erken çekilmenin IŞİD’e karşı savaşı tehlikeye atacağı, ABD’nin Suriye’deki Kürt-Arap müttefiklerine karşı ihanet olacağı ve ülkenin doğusunu Suriye hükümetine ve onun müttefikleri olan Rusya ve İran’a terk etmek anlamına geleceğini belirterek Şubat ayının sonunda emekliye ayrılacağını açıklamıştı. Ardından ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett H. McGurk da karara tepki olarak istifasını sunmuştu.

Askeri planlamacılar, hangi askeri araçların bölgede başka yerlere kaydırılacağına, hangilerinin müttefiklere bırakılacağına veya Suriye hükümeti ve onun müttefikleri Rusya ile İran’ın eline geçmesini önlemek üzere tahrip edileceğine karar verebilmeyi sağlayacak şekilde birliklerin çekilmesi için 120 güne ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

http://m.t24.com.tr/haber/trumpin-suriyedeki-askerleri-yavas-yavas-cekmesi-4-ayi-bulabilir,787563

Suriye sınırına askeri sevkiyat devam ediyor

Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla gönderilen askeri konvoy Şanlıurfa’ya ulaştı. Konvoyun bir bölümü ise Viranşehir ilçesinden geçerek Mardin-Şırnak güzergahına ilerledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1188164/Suriye_sinirina_askeri_sevkiyat_devam_ediyor.html

Hulusi Akar’dan son dakika özel görev açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK’nın komuta kademesi, Süleyman Şah Türbesi ile Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığında incelemelerde bulundu. Hulusi Akar IŞİD’le ilgili TSK’nin bir görev, sorumluluk aldığını önümüzdeki günlerde etkili bir şekilde bu görevin yerine getirileceğini söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1187722/Hulusi_Akar_dan_son_dakika_aciklamasi__Onumuzdeki_gunlerde….html

Afganistan’da Taliban saldırısı

Taliban militanlarının Afganistan’ın kuzeyindeki Sar-i Pul vilayetinin Sayyad ilçesine saldırması sonucu 20 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği, 23 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

http://t24.com.tr/haber/afganistanda-taliban-saldirisi,787283

Türkiye nasıl İngiltere’den en çok plastik çöp alan ikinci ülke haline geldi?

Türkiye, Kasım 2017 – Ekim 2018 döneminde İngiltere’den 80 bin ton plastik çöp aldı. İngiltere’den Türkiye’ye gönderilen çöpler bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33’lük bir artış anlamına geliyor. Böylece Türkiye, Malezya’nın ardından İngiltere’nin en çok plastik çöp gönderdiği ikinci ülke konumuna yükseldi.

Bu artışın temel nedeni Çin’in aldığı kararlara dayanıyor. Son yıllarda İngiltere ürettiği plastik çöplerin büyük bölümünü Çin’e gönderiyordu.

http://t24.com.tr/haber/turkiye-nasil-ingiltereden-en-cok-plastik-cop-alan-ikinci-ulke-haline-geldi,787384

Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretine zam!

Osmangazi Köprüsü’nde geçen yıl 71,75 TL olan otomobil geçiş ücreti, 2019 yılının ilk sabahı 103,05 TL’ye çıktı. Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol geçiş ücretleri de zamlandı. Daha önce 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası 11,5 TL, 7,40 TL olan Gemlik- Bursa arası 15,65 TL’ye yükseltildi.

http://t24.com.tr/haber/osmangazi-koprusunun-gecis-ucretine-zam,787628

Demirtaş’ın avukatları AYM’ye başvurdu

Demirtaş’a, 17 Mart 2013 tarihinde yaptığı Nevruz konuşması nedeniyle, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Cezaya yapılan itirazın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi tarafından reddedilmesiyle ceza kesinleşmişti.

Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları, “adil yargılanma hakkının ve masumiyet karinesi ilkesi”, “ifade özgürlüğü” ve “serbest seçim hakkı”nın ihlal edildiği gerekçesiyle 31 Aralık 2018’de Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

http://t24.com.tr/haber/demirtasin-avukatlari-aymye-basvurdu,787725

Bahçeli’ye doğum günü hediyesi: Kurt kafası

MHP lideri Devlet Bahçeli, doğum günü sebebi ile Kazakistan Halter Federasyonu Onursal Başkanı Kayrat Turlıhanov’un kendisine gönderdiği doldurulmuş kurt kafası hediyesini kabul etti. 1 Ocak doğumlu olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 71 yaşına girdi.

http://t24.com.tr/haber/bahceliye-dogum-gunu-hediyesi-kurt-kafasi,787740

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” dedi.

Gülriz Sururi 6 Nisan 2017’de 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunda “Hayır” diyeceğini açıklayan 250 sanatçı arasında yer almıştı. 24 Ocak 2018’de Afrin Harekatı’nın durdurulması ve sorunların çözümü için diyalog talep eden mektubun imzacıları arasında yer almıştı. 

Cumartesi Anneleri’den 2019’un İlk Eylemi

700. haftadan bu yana oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri, 2019 yılının ilk günü İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi ve ‘yasaklı’ meydana karanfil bıraktı.

Sağlık Bakanı Koca’dan yeni yılda ilk mesaj: Sezaryen bir doğum çeşidi değildir

http://t24.com.tr/haber/saglik-bakani-kocadan-yeni-yilda-ilk-mesaj-sezaryen-bir-dogum-cesidi-degildir,787085

2 Ocak

Trump’tan yeni ‘çekilme’ açıklaması: ‘Kürt güçlerini koruyacağız’

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilmeyi zamana yayacaklarını ve Kürt güçlerini koruyacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trump, “Onların ellerindeki azıcık petrolü İran’a satmaları hoşuma gitmedi. Onlardan İran’a satış yapmamalarını istedik. Yine de Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza kadar Suriye’de kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür. Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor bunu da söylemedim” dedi.

Amerikan New York Times gazetesinin, kendisinin, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) 4 ay içinde Suriye’den çekilme talimatı vereceği iddiasına yanıt veren Trump, “Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor, bunu da söylemedim. Suriye’den belli bir süre zarfında çekileceğiz.” dedi.

http://t24.com.tr/haber/trump-suriyeden-cekilsek-bile-kurtleri-korumak-istiyoruz,788568

Macron: “Suriye operasyonları devam edecek”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonla görüştü. Macron, Putin’e koalisyon güçlerinin Suriye’de terörle mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, ” Görüşmede, İstanbul’da 27 Ekim 2018’de Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderler zirvesinin sonucunda anayasa komitesinin oluşturulması konusunda ulaşılan anlaşma bağlamında Suriye meselesinin çözümü ayrıntılı olarak ele alındı.” denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1189163/Macron___Suriye_operasyonlari_devam_edecek_.html

Suriye ordusu: 400 YPG’li Menbiç’ten çekildi

Suriye yönetimi, ülkenin kuzeyi ile ilgili varılan anlaşma gereği 400 YPG mensubunun Menbiç’ten çekildiğini açıkladı. YPG, Menbiç’te kontrolü devralması için Şam’a çağrıda bulunmuştu. Suriye Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Menbiç’te bulunan yaklaşık 400 YPG mensubunun kentten çekildiğini bildirdi. Açıklamada, YPG’nin çekilme adımının Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerin normal hayata döndürülmesi konusunda yapılan anlaşma çerçevesinde atıldığı belirtildi. Bakanlık ayrıca Türkiye sınırındaki kentten ayrılan YPG’lilere ait olduğunu belirttiği çok sayıda araçtan oluşan bir konvoyun görüntülerini yayınladı. Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu milis gücü YPG’den konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

http://t24.com.tr/haber/suriye-ordusu-400-ypgli-menbicten-cekildi,788593

ABD’den İsrail’e “Suriye” güvencesi

Pompeo, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Brezilya’da bir araya geldi. Pompeo, ABD’nin Suriye’den planlı olarak çekilme kararının İsrail ile olan işbirliğini etkilemeyeceğini ifade etti. Pompeo, Netanyahu ile görüşmesinde, “Başkan Trump’ın Suriye konusunda verdiği karar, ABD’nin İsrail ile olan işbirliğini hiçbir şekilde değiştirmiyor” dedi. Pompeo, kararın terör örgütü DAEŞ’le mücadele ve İsrail’in güvenliği konusundaki ABD ile İsrail işbirliğini etkilemeyeceğini söyledi. http://t24.com.tr/haber/abdden-israile-suriye-guvencesi,787767

Brezilya’nın aşırı sağcı yeni lideri Jair Bolsonaro: Sosyalizmden kurtulacağız

http://t24.com.tr/haber/brezilyanin-asiri-sagci-yeni-lideri-jair-bolsonaro-sosyalizmden-kurtulacagiz,787806

Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a: Şımarık çocuğunuza sahip çıkın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Savunma Bakanı Panos Kammenos konusunda Yunanistan’ı uyardı. Çavuşoğlu, “Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim de güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın” dedi.

http://t24.com.tr/haber/bakan-cavusoglundan-yunanistana-simarik-cocugunuza-sahip-cikin,788456

Temel’in görevden alınmasıyla ilgili son iddia: Harekata karşı mı çıktı?

2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel ve 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut’un, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna karşı çıktığı için ‘tenzili rütbe‘yle pasif göreve çekildiği öne sürüldü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1188491/Temel_in_gorevden_alinmasiyla_ilgili_son_iddia__Harekata_karsi_mi_cikti_.html

YSK, 31 Mart yerel seçimine katılabilecek partileri açıkladı

Buna göre seçimde yer alacak partiler şöyle:

AK Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, BBP, CHP, Demokrat Parti, DSP, HDP, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi

ÖDP ve EMEP karara itiraz etti.

http://t24.com.tr/haber/ysk-31-mart-yerel-secimine-katilabilecek-partileri-acikladi,788198

MHP’li Erhan Usta: İttifak olmazsa olmaz değil

MHP milletvekili Erhan Usta, AKP’yle yerel seçim iş birliği kapsamında Samsun’da 7 ilçenin MHP’ye bırakılması istediklerini söyledi. Görüşmelerin sürdüğünü aktaran Usta, “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde başarıya ulaşması yeni sistem açısından önemli. Ancak olmazsa olmaz değil. Müzakerelerde olumlu bir sonuç alınamazsa her türlü sonuca açığız” diye konuştu.

http://t24.com.tr/haber/mhpli-erhan-usta-ittifak-olmazsa-olmaz-degil,787792

Cumhur İttifakı’ndan Samsun kararı: Görevden alındılar

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Samsun İl Başkanı’nı görevden aldıklarını duyurdu. AKP Samsun İl Başkanı Karaduman, Cumhur İttifakı’nın prensiplerini uymayan açıklamalarından dolayı açığa alındı.

MHP’de Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Cumhur İttifakı ruhuna aykırı faaliyetlerinden dolayı görevden alındı, Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın ise Merkez Disiplin Kurulu’na sevkine karar verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1189090/Cumhur_ittifaki_ndan_Samsun_karari__Gorevden_alindilar.html

Diyarbakır Barosunun Basın Açıklamalarına “301 Soruşturması”

Diyarbakır Barosu’nun önceki Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine “Türk milletini, devletini, kurumlarını alenen aşağılama” suçundan soruşturma açıldı; Avukat Özmen, “Bir daha olsa yine yaparız” dedi. http://bianet.org/bianet/insan-haklari/204091-diyarbakir-barosunun-basin-aciklamalarina-301-sorusturmasi

Bilim insanı Bülent Şık’a skandal dava: Kanser raporunu halka açıklamaya 12 yıl hapis istemi

http://t24.com.tr/haber/bilim-insani-bulent-sika-skandal-dava-kanser-raporunu-halka-aciklamaya-12-yil-hapis-istemi,788055

Mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği davasında kararını verdi

Ankara 7’nci İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AO) ‘spor alanı’ amaçlı plan değişikliklerini, yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiği için iptal etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1188456/Mahkeme__Ataturk_Orman_Ciftligi_davasinda_kararini_verdi.html

56 gündür açlık grevi yapan HDP Milletvekili Güven’in kızı: Sağlığıyla ilgili kritik eşiği aşmış durumda

http://t24.com.tr/haber/56-gundur-aclik-grevi-yapan-hdp-milletvekili-guvenin-kizi-sagligiyla-ilgili-kritik-esigi-asmis-durumda,788306

Suudi kadınlardan sosyal medyada peçe eylemi

Suudi Arabistan’da peçe takmaya karşı olan kadınlar sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. “Peçe ayağımın altında” etiketi ile başlatılan kampanyaya destek verenler, sokağa peçe takarak çıkmak zorunda olmalarını eleştirdi. Bazı kullanıcılar, yere attıkları peçelerine bastıkları fotoğrafları paylaştı.

http://t24.com.tr/haber/suudi-kadinlardan-sosyal-medyada-pece-eylemi,788467

TÇMB Başkanı: Maliyet artışına rağmen zam yapmayacağız

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, maliyet artışlarına rağmen sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacaklarını belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1188957/TCMB_Baskani__Maliyet_artisina_ragmen_zam_yapmayacagiz.html

Anadolu Ajansı’nda yönetici kadro ve müdürlerin dışında kalan çalışanların maaşları düşürülüp sabitlendi!

http://t24.com.tr/haber/anadolu-ajansinda-yonetici-kadro-ve-mudurlerin-disinda-kalan-calisanlarin-maaslari-dusurulup-sabitlendi,787830

3 Ocak

İZBAN’dan sonra metro ve tramvaya çalışanları da greve hazırlanıyor

İZMİR’de, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa işlettiği, raylı sistemle yolcu taşımacılığı yapılan İZBAN’daki grev, 25 gündür sürdürülürken, metro ve tramvayda da grev hazırlıklarına başlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, metro ve tramvay işçileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklama yapan Demiryol-İş İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz, “İşveren, metro ve tramvay işçilerine teklif edilen ücret zammının kabul edilmesi koşuluyla İZBAN’a yüzde 30 oranında zam teklifi yapılacağını söyledi” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1189952/iZBAN_dan_sonra_metro_ve_tramvaya_calisanlari_da_greve_hazirlaniyor.html

Anayasa Mahkemesi CHP’yi haklı buldu: 2 hüküm iptal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP Grup Başkanvekilleri ve 124 milletvekilinin yaptığı TBMM içtüzüğünün çeşitli maddelerinin yürürlüklerinin durdurulması ve iptaline yönelik başvurusunu görüştü. İçtüzüğün, yoklama ve kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu gündemine alınması usulünü belirleyen 2 hüküm iptal edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1189781/Anayasa_Mahkemesi_CHP_yi_hakli_buldu__2_hukum_iptal_edildi.html

MHP’li Milletvekili Erhan Usta ihraç talebiyle disipline sevk edildi

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk, Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, ‘cumhur ittifakı’nın varlığı ile devamını zedeleyici açıklamaları nedeniyle tedbirli olarak, parti üyeliğinden kesin çıkarma talebiyle Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı’na sevk edildiğini açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1189709/MHP_li_Milletvekili_Erhan_Usta_ihrac_talebiyle_disipline_sevk_edildi.html

ABD’den İran’a ‘balistik füze’ uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a balistik füzelerle ilgili tüm eylemlere son vermesi çağrısında bulundu.

http://t24.com.tr/haber/abdden-irana-balistik-fuze-uyarisi,789290

CHP’li İrfan Kaplan, Levent Üzümcü’ye salon buldu

http://t24.com.tr/haber/chpli-irfan-kaplan-levent-uzumcuye-salon-buldu,789393

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Kasım ayında yüzde 1,44 düşüş yaşayan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), düşüş eğilimini sürdürerek aralık ayında yüzde 0,40 oranında geriledi. Ekonomistler, düşüşün yüzde 0,34 seviyesinde olmasını bekliyordu.

Aralık ayı enflasyonuyla birlikte bir önceki ay yüzde 21,62 olan yıllık enflasyon yüzde 20,30’a geriledi.

http://t24.com.tr/haber/enflasyon-rakami-aciklandi,788738

Enflasyon rakamları gerçeğinden düşük açıklandığı iddia edildi.

Aykut Erdoğdu: “Devletin vergilerde yeniden değerleme oranı yüzde 23’ün üstünde iken, köprülere yüzde 43 oranında zam yapılmışken, enflasyonun yüzde 20 olduğuna kimseyi inandıramazsınız.”

http://t24.com.tr/haber/iddia-enflasyon-rakamlari-gerceginden-dusuk-aciklandi,789167

Dolar, 5.50’nin üzerine çıktı

http://t24.com.tr/haber/dolar-550nin-uzerine-cikti,789094

Gece saatlerindeki Japon yeni kaynaklı şokun ardından dolar/TL’de yukarı yönlü seyir sürüyor. Dolar/TL, 5,50 seviyesinin üzerini görerek 5,5076’ya ulaştı.

Mahfi Eğilmez yanıtladı: Kur niçin yükseliyor? “Herkesin tahmin edeceği gibi enflasyonda iki aydır yaşanan düşüşler nedeniyle faizlerin düşürülmesi konusunun yine gündeme gelmiş olması. Merkez Bankası’nın farklı bir nedenle yapacağı olağanüstü genel kurul toplantısı da bu döneme denk gelince bu konudaki kuşkular arttı. Piyasa, enflasyonda kalıcı düşüş görülmeden ya da bir başka ifadeyle düşüş kalıcı hale gelmeden yapılacak faiz indirimlerinin yarardan çok zarar getireceğini düşünüyor ve o nedenle bu tür bir eylem yapılabileceği endişesiyle dövize talep yaratıyor.

http://t24.com.tr/haber/dolartl-588i-gordu-mahfi-egilmez-yanitladi-kur-nicin-yukseliyor,789028

Merkez Bankası, 18 Ocak 2019 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul’a gidileceğini duyurdu

HDP’nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Twitter’da Merkez Bankası’nın kararını değerlendirdi. Paylan, “Her yıl nisan ayında yapılan Merkez Bankası’nın genel kurulu erkene çekildi. AKP’nin seçim yatırımları için hazineye kaynak aktarılacak. Merkez Bankası’nı iyice maskaraya çevirdiler” dedi. Merkez bankasının bu yıl Hazineye yaklaşık 25 Milyar TL aktarması bekleniyor. Genel kurulun erkene çekimesiyle bu aktarım da erkene çekilmiş oluyor. http://t24.com.tr/haber/erkene-cekilen-merkez-bankasi-olaganustu-genel-kurulunda-akpnin-secim-yatirimlari-icin-hazineye-kaynak-aktarilacak,789203

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın olağanüstü genel kurul kararını şu şekilde değerlendirdi

http://t24.com.tr/haber/ekonomistler-merkez-bankasinin-olaganustu-genel-kurul-kararini-degerlendirdi,788834

İş kuyruğundaki yurttaşlar sokaklara sığmadı

Gaziantep’te çeşitli kurumlarda farklı pozisyonlarda çalıştırılmak üzere bin 500 kişinin işe alınacağını duyan vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren İş-Kur İl Müdürlüğüne akın etti. İşkur’un Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 6 ay geçici olarak işe alınacak kişilerin belediyeler, adliye, hastaneler ve diğer kamu kurumlarında çalıştırılacağı belirtildi.

İş başvurusunun 7 Ocak 2019 tarihine kadar süreceği ve işe alınacak kişilerin başvuru tarihinin bitiminin ardından açıklanacağı vurgulandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1190021/is_kuyrugundaki_yurttaslar_sokaklara_sigmadi.html

Suriye sınırına askerî sevkiyat sürüyor

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki birliklerden Kilis’e gönderilen ve sınır hattında bekletilen zırhlı personel taşıyıcı ve tank yüklü tırlardan oluşan askeri konvoy, Gaziantep istikametine doğru hareket etti. Güvenlik önlemleri altında ilerleyen konvoyun, Şanlıurfa-Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla gönderildiği öğrenildi. http://t24.com.tr/haber/suriye-sinirina-askeri-sevkiyat-suruyor,789090

Konda: Son 10 Yılda Dindarların Oranı Düştü, Ateistlerin Arttı

Konda’nın “10 Yılda Ne Değişti?” araştırmasına göre çiftçilik yok olmak üzere, ateizm görünürlük kazandı, evlilik yaşı ilerledi ve dini yapıda belirli değişiklikler oldu. http://bianet.org/bianet/yasam/204131-konda-son-10-yilda-dindarlarin-orani-dustu-ateistlerin-artti

Öğrencisinin Öldürdüğü Akademisyen Okulundan Törenle Uğurlandı

Çankaya Üniversitesi’nden akademisyen Ceren Damar Şenel’in öğrencisi tarafından öldürülmesiyle ilgili Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, akademik özgürlüklerin yok sayılması, bireysel silahlanma ve cezasızlığa dikkat çekildi. http://bianet.org/bianet/kadin/204116-ogrencisinin-oldurdugu-akademisyen-okulundan-torenle-ugurlandi

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği tarafından yapılan açıklamada “Bu cinayet akademideki liyakatin ortadan kalkmasıyla meydana gelen çürümenin bir sonucudur” denildi.

NYT: Varlıklı ve yetenekli Türkler sürüler halinde ülkeyi terk ediyor

Amerikan New York Times gazetesi, rekor rakamlara ulaşan “Türkiye’den yurt dışına göç” konusu ile ilgili haberinde, göçün başlıca nedenleri için “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösterdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1189492/NYT__Varlikli_ve_yetenekli_Turkler_suruler_halinde_ulkeyi_terk_ediyor.html

Yıldız Holding’den New York Times’ın haberine ilişkin açıklama

Yıldız Holding, New York Times’ın “Varlıklı ve yetenekli Türkler sürüler halinde ülkeyi terk ediyor” haberine ilişkin açıklama yayımladı. “…Tekraren belirtmek gerekir ki, tüm şirketlerimizin sahibi Türkiye’de yerleşik Yıldız Holding’dir. Yıldız Holding’in yüzde 100 sahibi Ülker Ailesi’dir. Bu gerçeğe rağmen, yapılan ticari faaliyetlerin Türk mahkemelerinin yetki alanı dışına çıkma çabası olarak değerlendirilmesi en hafif tabiriyle art niyetli siyasi bir yorumdur ve hiçbir surette kabul edilemez. Şirketimizin adını da kullanarak yalan/yanlış bilgiler vermektesiniz. Özellikle bir terör örgütüyle anarak ülkemizin ve şirketimizin itibarına saldırı içeren bu haberle ilgili her türlü adli ve cezai yaptırımlar içeren hukuki haklarımızı saklı tutuyoruz.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1190184/Yildiz_Holding_den_New_York_Times_in_haberine_iliskin_aciklama.html

ABD Dışlişleri Bakanı Pompeo’dan Kürt katliamı açıklaması

Pompeo, “Bunları tüm cephelerde yerine getireceğiz. Sadece çekilme değil, Başkan’ın ortaya koyduğu diğer tüm unsurlar: Türklerin Kürtleri katletmemelerini sağlamanın önemi, Suriye’de dini azınlıkların korunması; tüm bunlar, halen ABD’nin ortaya koyduğu misyonunun parçasıdır.” diye konuştu.

http://t24.com.tr/haber/pompeo-abdnin-suriyedeki-misyonunu-acikladi-turklerin-kurtleri-katletmemelerini-saglamak,789805

4 Ocak

Türkiye’den ABD’ye ‘Kürtleri katletme’ yanıtı: Kabul edilemez

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Pompeo’ya şu ifadeleri kullanarak cevap verdi, “ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun dün (3 Ocak) bir internet haber sitesine verdiği mülakatta Suriye bağlamında ülkemiz hakkında sarf ettiği ifadeleri gerek üslup gerek içerik bakımından reddediyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/04/turkiyeden-abdye-kurtleri-katletme-yaniti-kabul-edilemez/

Çankaya Üniversitesi öğrencileri, araştırma görevlisi Ceren Damar’ın bir öğrenci tarafından vurulup öldürülmesi olayıyla ve okulun geçmişiyle ilgili iddialarda bulundular.

https://www.artigercek.com/yazarlar/melis-alphan/bu-iddialar-sorusturulmali

Reuters: Kürtler Esad’a yol haritası sundu, Rusya arabuluculuk yapacak

Suriyeli Kürtlerin, Beşar Esad yönetimi ile uzlaşma için Rusya’ya bir yol haritası sunduğu belirtildi. Buna göre, geçen hafta Moskova’yı ziyaret eden Kürt heyeti bir dizi müzakere başlığını içeren yol haritasını Rusya’ya sundu. Heyetin Rusya’dan arabuluculuk yapmasını talep ettiği ve Rus yetkililerin de bunu kabul ettiği belirtildi.

Reuters ajansı haberini, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na danışmanlık yapan ve Moskova’daki görüşmelere katılan Badran Jia Kurd’e dayandırdı. Haberde, sunulan planın üç ana amacı olduğu belirtildi. Buna göre, yol haritası ‘Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki bölgelerin Türkiye’den korunmasını’, Suriye’nin kuzeyindeki yönetim yapılarının anayasaya entegre edilmesi için bir formül bulunmasını ve ülkenin kuzeyi ile doğusundaki kaynakların adil dağıtımının sağlanmasını öngörüyor. Kurd yol haritası konusunda Rusya’dan yanıt beklediklerini söylerken, sunulan plan temelinde müzakere etmeye ve diyalog başlatmaya hazır olduklarını belirtti. https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/04/reuters-kurtler-esada-yol-haritasi-sundu-rusya-arabuluculuk-yapacak/

İdlib’te Çatışmalar Yoğunlaştı: En Az 100 Ölü

Halep’e yakın bölgelerdeki çatışmalar dün gece itibariyle İdlib’e sıçradı. HTŞ ve ÖSO’ya yakın Ulusal Kurtuluş Cephesi arasındaki çatışmalarda en az 100 ölü var. Suriye Network for Human Rights (SNHR) oluşumuna göre çatışmaların Aj Jazeera, Zamzam kamplarına yakın olduğunu duyurdu. SNHR çatışmalar sonucu kamplardaki çadırların zarar gördüğünü, sivillerin durumu hakkında ise herhangi kesin bir bilgi olmadığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Akar: Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz

Türkiye’nin güneyinde, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde herhangi bir şekilde terör koridoruna izin vermeyeceklerini belirten Akar, “Bunu hayal edenler varsa bu hayallerinden vazgeçsinler. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bunun yapılmasının imkan ve ihtimali yok. ‘Ne yaparsınız’ diye soracak olurlarsa cevabımız net ‘Ölürüz’.

http://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakani-akar-teror-koridoruna-musaade-etmeyecegiz,790423

Fatih Altaylı: Temel’in görevden alınmasının madalya ile falan ilgisi yok, gerekçe çok daha önemli…

Sorunlu bir komşumuzla sorunlarımızı daha da arttıracak ve yeni dönem müttefikimizle sorunlar doğuracak bir emri ve bu emirdeki ısrarı nedeniyle görevden alındı 2. Ordu Komutanı.

http://t24.com.tr/haber/fatih-altayli-temelin-gorevden-alinmasinin-madalya-ile-falan-ilgisi-yok-gerekce-cok-daha-onemli,789578

Iğdır’da karakola saldırı: 1 asker hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı

Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı, İran sınırında bulunan Şehit Bülent Aydın Karakolu’na PKK’lılar sabaha karşı uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Saldırıda 1 asker hayatını kaybederken 2 asker de yaralandı.

Putin ve Netanyahu Suriye’yi görüştü

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Suriye’den birliklerini çekme kararı dahil Suriye’deki durumun görüşmenin ana başlığı olduğu belirtilerek, “Görüşmede Suriye’de terörün tamamen ortadan kaldırılması ve siyasi çözüm yolunda hızla ilerlenmesi hususunun altı çizildi. Bu bağlamda, karşılıklı olarak, askeri ve diplomatik kanalların eşgüdümünü güçlendirmeye odaklanılması vurgulandı.” denildi.

Netanyahu ise sosyal medya hesabı üzerinden yapılan görüşme hakkında açıklamada bulundu. İsrail Başbakanı, “Bugün Rusya başkanı Vladimir Putin ile telefonda konuştum. Suriye’deki durum ve son gelişmelerden bahsettik, ordular arasında güvenlik koordinasyonunu sürdürmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

CHP’nin ‘Balıkesir’ kararı sonrası Akın’dan açıklama

CHP Parti Meclisi bugün yaptığı toplantıda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Akın’ın adaylığını geri çekti. Karar sonrası yazılı açıklama yapan milletvekili Ahmet Akın, “Benden fedakarlık yapmam isteniyorsa, ülkem için, milletim için, vatanım için gözümü kırpmadan fedakarlık yapacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Adaylık benim şahsi meselem olamaz” ifadelerini kullandı.

Hazine’de Nakit Sıkıntısı

Hazine’nin eski üst düzey bürokratları, “Hazine’nin 31 Aralık’ta açıkladığı ocak-mart dönemi iç borçlanma stratejisinde yer alan rakamların TCMB’nin kârının erken aktarımına göre plan yapıldığını gösterdiğine” dikkat çekti. Bürokratlar, “31 Aralık itibarıyla Hazine’nin TCMB’de toplam 33.7 milyar lirası var. Ancak ocakta sadece maaş ve borç ödemeleri için yaklaşık 28.5 milyar lira harcanacağını” söyleyerek Hazine’nin nakit sıkışıklığı olduğuna dikkat çekildi. http://t24.com.tr/haber/hazinenin-nakit-sikintisi-var-sadece-ocak-ayinda-maas-ve-borclar-icin-merkez-bankasindan-28-milyar-lira-harcayacak,789582

Demokratlar Kongre’de Trump’a karşı harekete geçti: Meksika duvarını yapmıyoruz

ABD’de Demokratlar, çoğunluğu ele geçirdikleri Temsilciler Meclisi’nde, ilk iş olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın “Meksika’ya duvar” planına karşı harekete geçti. Perşembe günü Meclisi Başkanlığı koltuğuna oturan Nancy Pelosi’nin önderliğinde çıkarılan yasama paketinde, Trump’ın duvar için istediği 5 milyar dolarlık fon yer bulmadı. Bunun yerine, 13 gündür bu kriz nedeniyle “kapalı konumda olan federal hükümeti” işler hale getirmesi amaçlanan alternatif fon paketi, Trump’ın veto tehdidine rağmen, onaylandı.

5 Ocak

Ticaret Bakanlığı’nın, Kar Payı Avansı Dağıtımı Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak 5 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Yapılan değişikliğe göre, sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarda yer alan kar üzerinden, ilgili hesap döneminin bitiminden itibaren bir ay içinde yapılacak genel kurullarında alınacak karara göre kar payı avansı dağıtabilecek. Bu durumda ödenecek söz konusu avans, hesap dönemi sonu karından ilgili madde kapsamında indirimler yapılmak suretiyle hesaplanan tutarın yüzde 90’ını geçemeyecek. Düzenleme, bazı ekonomistler tarafından ‘yerel seçimler öncesi kamuya kaynak artırımı’ olarak yorumlandı. Ekonomi yazarı Uğur Gürses, Türk Hava Yolları (THY), Ziraat Bankası gibi kamu şirketlerinin kârlarını 31 Mart’taki yerel seçimler öncesinde Hazine’ye aktarılabilmesini sağlayan düzenlemeyle ilgili “Kamunun tüm potansiyel nakit kaynakları seçim için seferber edilmiş” yorumu yaptı. T24 yazarı Barış Soydan da yapılan değişikliğin Merkez Bankası’nın aldığı olağanüstü genel kurul kararıyla birlikte okunması gerektiğini söyledi. Merkez Bankası, perşembe günü yaptığı açıklamayla her yıl nisan ayında yapılan genel kurulun erkene alındığını ve 18 Ocak 2019 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul’a gidileceğini duyurmuştu.

TÜİK bürokratı anlattı: Enflasyon bu oyunlarla düşürülüyor

TÜİK’ten üst düzey bir bürokrat enflasyon oyununu anlattı. Bürokrat enflasyonu düşük çıkarmak için son dakikada ürünler eklendiğini açıkladı. Daha önce TÜİK’te hesaplamaları yapan başkan yardımcısı Enver Taştan’ın görevden alınmasıyla gündeme gelen kurumda bir skandal daha yaşandı. Üst düzey yöneticinin aktardığına göre TÜİK Bölge müdürleri ve daire başkanlarını da mülakata çağrılarak, gözdağı verildi.

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/61421/tuik-burokrati-anlatti-enflasyon-bu-oyunlarla-dusuruluyor

YÖK ve İçişleri Bakanlığı okullardaki şiddeti önlemek için bir araya geliyor

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında öldürülmesi olayı sonrasında, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlere yönelik yaşanan hadiseler nedeniyle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ile birlikte eylem planı yapmaya hazırlanıyor. YÖK’ün İçişleri Bakanlığı’ndan üniversitelerdeki şiddet olaylarıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirerek kendisinden bu olayların engellenmesi yönünde yapılacak çalışmalara katkı sağlamaları ve bu hususta Bakanlık olarak kendilerine destek olmalarını istedi.

http://t24.com.tr/haber/yok-ve-icisleri-bakanligi-okullardaki-siddeti-onlemek-icin-bir-araya-geliyor,790651

ÖNERİLEN YAZILAR:

Bir yeni Türkiye cinayeti

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1191542/Bir_yeni_Turkiye_cinayeti.html

Ümit Akçay

Stres Testi Sonuçları Ne Kadar Gerçekçi

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/03/stres-testi-sonuclari-ne-kadar-gercekci/

2018-2019 krizinin aşamaları

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/27/2018-2019-krizinin-asamalari/

Ekonomide 2019 beklentileri: İlk yarı kış, ikinci yarı bahar

http://t24.com.tr/haber/ekonomide-2019-beklentileri-ilk-yari-kis-ikinci-yari-bahar,787871

İktidarın baskıcı uygulamaları kendini her alanda hissettirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1187220/Muhaliflere_buyuk_kiskac.html

Raziye Karabey: ‘Müsvedde’ sanatçılar…

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1187475/_Musvedde__sanatcilar….html

Murat Meriç

Bir bilanço: 2018’den kalanlar

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/30/bir-bilanco-2018den-kalanlar/

Fehim Taştekin

Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/12/31/orta-dunyanin-simsarlari-nereye-gidiyor/

Kadınlar ve LGBTİ’ler Açısından 2018 Nasıl Geçti?

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/204021-kadinlar-ve-lgbti-ler-acisindan-2018-nasil-gecti

2018 Türkiye’nin Siyasi Özeti

2018’de Türkiye’de siyasi, ekonomik, toplumsal ve hukuki olarak neler yaşandı?

http://bianet.org/bianet/yasam/204027-2018-turkiye-nin-siyasi-ozeti

2018 Dünyada Nasıl Geçti?

2018 dünya genelinde hem “iyi” hem “kötü” haberlerle dolu, kaotik ama asla sıkıcı olmayan bir yıl oldu. Yılın kazanımları İrlanda, İzlanda, Ermenistan gibi ülkelerde yaşandı. İşte dünyada 2018’in kısa özeti…

http://bianet.org/bianet/dunya/204032-2018-dunyada-nasil-gecti

2018’de Türkiye ve Dünyada Ekonomi

2018’de Türkiye ve dünyada birçok gelişme yaşandı. Türkiye’nin adı ekonomik krizle anıldı, ABD – Çin ticaret restleşmesi tüm dünyaya damgasını vurdu, ABD’nin İran ambargosu yeni bir krizin nedeni oldu.

http://bianet.org/bianet/siyaset/204057-2018-de-turkiye-ve-dunyada-ekonomi

2019’la Neler Değişti?

http://bianet.org/bianet/siyaset/204062-2019-la-neler-degisti

2019’da ekonomide öne çıkan riskler

http://t24.com.tr/haber/2019da-ekonomide-one-cikan-riskler,787286