24 Haziran

Seçimi masaya yatıran MHP, krizin tüm kesimleri etkilediğini belirledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’nun oylarını artırarak, galip gelmesinin ardından MHP kanadı, seçim sonuçlarını masaya yatırdı.

İktidarın seçim ısrarı, bütçeye yeni yükler bindirdi, sosyal amaçlı transferlerdeki artış dikkat çe… Seçimler için nisanda 337.4 milyon lira, mayısta ise 13.6 milyon lira harcama yapıldı.

Hükümetin seçim ısrarı pahalıya maloldu. Bütçeye yeni yük bindi. Seçimler için nisanda 337.4 milyon lira; mayısta ise 13.6 milyon lira harcama yapıldı. Yıl başından bu yana yapılan toplam harcama ise 385.3 milyon lira olarak gerçekleşti. Hane halkına yapılan transferler geçen yılın ilk 5 ayında 20.5 milyar lira iken, bu yıl aynı dönemde 26.5 milyar liraya çıktı. Hükümet buna karşın İstanbul seçimlerini kaybetti.

İmamoğlu tarihi bir farkla zafere ulaşırken Kılıçdaroğlu’ndan ilk mesaj: Rehavete kapılmayalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun; Ekrem İmamoğlu’nun yinelenen İstanbul seçiminde tarihi bir fark atarak 9 puan önde kazanmasının ardından kurmaylarına verdiği ilk mesajda “Rehavete kapılmamalıyız. Asıl zor dönem şimdi başlıyor. Seçim sonuçlarından herkesin ders alması gerekir” diye konuştuğu öğrenildi.

İBB’nin iki kez seçilen başkanı Ekrem İmamoğlu, zor bir görevle karşı karşıya

İmamoğlu’nun büyük fark attığı seçim sonrası başkanlığına geleceği İBB’nin yaklaşık 27 milyar lira mali borcu bulunuyor. İBB’nin ödediği faiz de ekonomik kriz nedeniyle 2.5 kat arttı.

Trump İran’a yeni yaptırımlar öngören kararnameyi imzaladı ABD Başkanı Trump İran’a yeni yaptırımlar öngören kararnameyi imzaladı. Trump’ın imzaladığı yaptırımlar İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i hedef alıyor.

Milli Savunma Bakanı Akar’dan CHP, İYİ Parti ve MHP’ye ziyaret Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

İş insanı Kavala, ilk savunmasını yaptı. Mimar Yapıcı da ‘Gezi yarınımız’ dedi

Gezi Direnişi’ne ilişkin aralarında iş insanı Osman Kavala’nın da bulunduğu 2’si tutuklu 6’sı firari, 16 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması dün Silivri Cezaevi karşısında bulunan duruşma salonunda görülmeye başlandı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, tutukluluğunun 601. gününde ilk kez savunma yaptı.

25 Haziran

Trump: İran her ne yapmak istiyorsa biz hazırız

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile muhtemel bir çatışmaya girmesi durumunda kendisinin herhangi bir “çıkış stratejisine” ihtiyaç duymayacağını söyledi. Trump, “İran ne zaman hazır olursa bize haber vermesi yeterli, İran her ne yapmak…

Kaçak tarikat yurdunda taciz

Gaziantep Oğuzeli’nde faaliyet gösteren Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı yatılı eğitim yurdunda kalan B.E.K’ye (9) cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen kurs hocası E.K. (24) tutuklandı. Kaçak faaliyet yürüten yurt kaymakamlık tarafından…

Seçim bitti zam geldi

Seçim öncesi zamlarla gündeme gelmek istemeyen hükümet, İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi de bitince zamma sarıldı. Şekere yüzde 16, çaya yüzde 15 zam gelirken, sırada yeni ürünler var.

Saray’a imar yetkisi

Cumhurbaşkanına sorunlu taşınmazların belirlenmesinde geniş yetki verildi. Riskli alanlarda dönüşüm için sahibine bile sorulmayacak.

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan avukatlar dün ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Doğu Akdeniz – Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Ben uluslararası hukuk adına, AB adına konuşuyorum

 Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AKP Meclis Grup Toplantısı’nda “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. Ne söylerse söylesin. Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi. Çipras, “Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir” dedi.

Yeni askerlik yasallaştı Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AKP’li üst düzey yetkili: Yıkıcı sonuçları olacak

 İngiliz Reuters haber ajansı, İstanbul’da yinelenen ve muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’nun ezici farkla kazandığı seçimin ardından kapsamlı bir habere imza attı. AKP’li üst düzey yetkililerin görüşlerine dayandırılan haberde, AKP’de sandıktan çıkan mesaja göre adım atılması gerektiği yorumunda bulunuldu.

HDP’den yeni Anayasa mesajı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Türkiye, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı var etmelidir.” dedi

 

Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı iddia edilen partilerle ilgili yeni gelişme

İstanbul yenilgisi AKP içindeki muhalif hareketi hızlandırdı. Eski Başbakan Davutoğlu, 30 Haziran’da Elazığ’da yeni siyasi hareketin detayını açıklayacak.…

İktidar yenilginin faturasını Kaftancıoğlu’na kesmek istiyor

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları ve hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davada 28 Haziran Cuma günü hakim karşısına çıkacak.

26 Haziran 2019

Ayşe Öğretmen için mahkemeden karar

Bir televizyon programında kullandığı ‘çocuklar ölmesin’ ifadesi nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla yargılanan Ayşe Çelik hakkında yerel mahkeme kararını açıkladı.

Kara Harp Okulu davasında karar: 108 sanığa beraat

Kara Harp Okulu davasında karar açıklandı. Kara Harp Okulundaki darbe girişimi davasında 19 sanık ağırlaştırılmış müebbete, 28 sanık müebbet hapse mahkum edildi. 108 sanığın beraatine karar verildi.

AYM’den ders gibi karar

‘Hak ihlali’ var diyen AYM, polis şiddetini ‘eziyet’ olarak nitelendirdi.

Fabrikalarda hava değişiyor, AKP’den kopuş büyüyor

İstanbul Esenyurt’ta farklı fabrikalardan işçilerle seçim sonucunu ve işyerlerindeki tartışmaları konuştuk.

“Köle değiliz” diyen İstanbul Havalimanı işçileri yargılanıyor

İstanbul Havalimanı (3. havalimanı) inşaatı şantiyesindeki kötü koşullara “Köle değiliz” diyerek isyan eden işçilerin yargılandığı davaya devam ediliyor.

27 Haziran

Esed’den Türk üssüne 2 saldırı

Esed rejiminin Türkiye’nin İdlib’teki 10 No’lu gözlem noktasına havan topuyla yaptığı saldırıda 1 asker şehit oldu. Türk üssüne sabah 9 ve akşam 20.00 sularında 2 ayrı saldırı yapıldı. Akşam düzenlenen saldırıda 1 Mehmetçik şehit düşerken, 3 asker de yaralandı. Rusya’nın Ankara ataşesi Genelkurmay’a çağrılarak, saldırıyı yapanların an ağır şekilde cezalandırılacağı iletildi.

28 Haziran

Libya Ulusal Ordusu: Türk yapımı İHA’yı düşürdük, hava sahasını Türkiye’ye kapatıyoruz Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Türk yapımı bir İHA’yı düşürdüğünü açıkladı.

Gazetecilere yine ceza

Kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 3’ü tutuklu 14 çalışanının yargılandığı davada karar çıktı. Gazetecilere 14 yılı aşkın hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların ise tahliyesine hükmetti.

‘Nükleer sizin olsun, Sinop bizimdir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedefleri arasında saydığı Japonlarla Sinop Nükleer Enerji Santralı projesinin durduğunu açıkladı. Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) karara “Sinop Nükleer Santral projesi durdu. Nükleer sizin olsun, Sinop bizimdir” diye tepki verdi.

Sistemi konuşacaklar DDK’ye yeni sistemde aksayan tarafların araştırılması talimatı veren Erdoğan, G20 Zirvesi dönüşünde Bahçeli ile görüşecek ve sistemin aksayan yanları konusunda görüş alışverişi yapacak.

Meral Akşener hakkında açılan FETÖ soruşturmasına gizlilik kararı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Akşener hakkında 2016’da başlatılan ve 3 yıldır bekletilen FETÖ soruşturmasına savcılık gizlilik kararı verdi.

AYM, Osman Kavala, İlker Deniz Yücel’in başvurularında kararlarını açıkladı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi olaylarının yöneticisi ve organizatörü olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başvurusunda ret kararının gerekçesini açıkladı. AYM Başkanı Zühtü Arslan karşı oy yazısında, Kavala’nın Gezi olaylarına katılması ve bu olayları desteklemesinin tek başına bir suç işlediğinin belirtisi olarak kabul edilemeyeceğine işaret etti. Alman Di Welt muhabiri İlker Deniz Yücel’in başvurusunda ise AYM, “kişi hürriyeti ve güvenliği” ile “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine karar verdi. Yücel’e 25 bin lira tazminat ödenmesine hükmedildi.

Türkiye’nin dış borcu 453 milyar dolara yükseldi

Türkiye’nin mart sonu itibariyle brüt dış borcu 453 milyar dolarla milli gelirin yüzde 60’ına yükseldi. Özel sektörün dış borç stoku 300 milyar dolara dayandıEPDK açıkladı: Elektrik zammının ayrıntıları belli oldu

EPDK’den yapılan açıklamada “1 Temmuz’dan itibaren elektirk tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 15 artış yapılmıştır” denildi.

Muhalefete ‘Sus’ davası: Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçlamadan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada yargıç karşısına çıktı. Duruşmaya mahkeme başkanının davranışları damga vurdu. Mahkeme başkanı duruşma sırasında sık sık avukatları ve izleyicileri uyarırken avukat Ömer Kavili’yi ise duruşma salonundan çıkardı. Öte yandan yüzlerce kişi Canan Kaftancıoğlu’na destek için Çağlayan’a geldi. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da adliyeye gelerek Kaftancıoğlu’na desteğini iletti.

AYM’den Cumhuriyet davasında çelişkili gerekçe

Gürsel kararında bir ifadenin terörle bağlantılı bir suçlamaya konu edilebilmesi için şiddete ve isyana çağrı mahiyetinde olması şartını arayan ve “Bir kimsenin terör örgütü ile bağlantılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma yapılan kişilerle görüşmüş olması tek başına suçlamaya konu edilemez” diyen AYM, Sabuncu’ya verilen cezanın gerekçesinde bunları görmezden geldi.

Belçika’dan büyük arazi terk edildi

Tarımın ve hayvancılığın dünyaya yayıldığı topraklar… 10 bin yıl önce, ilk buğdayın, ilk arpanın ıslah edildiği kutsal Anadolu… “ adam diksen adam biter” Ege’nin bereketli tarlalarında… Ancak çiftçi dertli, şaşkın, kaygılı… Hükümetin çölleştiren politikaları nedeniyle bir ülke büyüklüğündeki toprak terk edildi.

29 Haziran

Trump: S-400 geriliminde Erdoğan’ın suçu yok

ABD Başkanı Trump, Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde basın toplantısında konuştu.

Erdoğan’dan S-400 açıklaması: Trump, yaptırım olmayacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı basın toplantısında S-400’lerle ilgili soruya, “Trump’tan yaptırım olmayacağını dinlemiş olduk” dedi.

Libyalı General Hafter Türkiye’yi “düşman” ilan etti

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Hafter, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada Türkiye’yi düşman olarak gördüğünü söyledi. Açıklamada Erdoğan Libya’nın iç işlerine karışmakla suçlanıyor.

30 Haziran

Dışişleri: 6 Türk vatandaşının alıkonulması haydutluk ve korsanlıktır

Dışişleri Bakanlığı, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir” açıklamasında bulundu.

Onur Yürüyüşü’ne yasak

17. Onur Yürüyüşü’ne ilişkin basın açıklaması öncesinde polis, Taksim’i TOMA ve barikatlarla çevrelendi. Mis Sokak’ta bir araya gelen katılımcılar, yasaklanan Onur Yürüyüşü’ne ilişkin basın açıklamasını okudu, ardından polis müdahale etti

Pençe Harekâtı Bağdat’ı karıştırdı: 52 vekilden oturum çağrısı

Irak parlamentosundan 52 vekil, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde düzenlediği Pençe Harekâtı’na karşı Meclis oturumu düzenlenmesini istedi. Vekiller, egemenlik ihlaline son verilmesini talep edecekleri toplantıya Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi’nin de katılmasını istiyor.

1 Temmuz

Albayrak, bütçe açığını Merkez Bankası ile kapattı

Bütçe açığını değerlendiren ekonomist Uğur Gürses, Berat Albayrak’ın YEP’te öngördüğü bütçe açığını Merkez Bankası’ndan kapattığını söyledi.

Boratav: IMF Türkiye için çözüm olmaz

Prof. Dr. Korkut Boratav: Şu anda hükümet dış finansman sorunlarıyla ilgili tıkanma noktasında. Ekonominin dış kırılganlıkları sürüyor. IMF programının benimsenmesi de Türkiye için çözüm olmaz.

Gözaltına alınan ODTÜ’lülere ‘Gezi’ sorusu

Dün mezuniyet töreninde gözaltına alınan ODTÜ’lü öğrencilere gözaltı sırasında “ODTÜ’de yapmayı düşündüğünüz eylemlerdeki amaç Gezi gibi bir direniş başlatmak mıdır” diye soruldu.

2 Temmuz

Emniyet istedi, Onur Yürüyüşü’ne katılan ODTÜ’lü öğrencilerin bursu kesildi

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), Ankara Emniyeti’nin yazısı üzerine 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti.

Dışişleri Bakanlığı: Irak Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Bakanlığa davet edildi

Irak Büyükelçiliği Maslahatgüzarı bugün Bakanlığımıza çağrıldı. Maslahatgüzara, PKK’ya yönelik operasyonlarımızda sivil zaiyat olduğu yönündeki iddialarına istinaden dün yaptıkları açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz söylendi.

Medya yine mi satışa geliyor? Eğer satılırsa medya tarihinin en büyük tekeli olacak

Doğan Medya Grubu’nun Demirören Holding’e satılmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen yine dev bir satış gündemde.

ABD’den S-400 krizinde yeni çözüm önerisi: Aktive etmeyin

ABD’de Başkan Trump’a yakınlığı ile tanınan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, S-400 krizinde yeni çözüm önerdi. Graham, Rus yapımı S-400’lerin aktive edilmemesi ile yaptırımların etrafından dolanılabileceğini söyledi. Graham, Erdoğan-Trump görüşmesinin Türkiye’de basına yansıdığı gibi geçmemiş olabileceğini de belirtti.

S-400 ve F-35 krizi – Financial Times: Türkiye ile ABD bedeli ağır bir çarpışmaya doğru ilerliyor

Financial Times gazetesi Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 HAVA savunma sistemi ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump’tan ılımlı mesajlar almış olsa da, bu konunun ABD ile Türkiye arasında “yavaş çekim ilerleyen bir çarpışmadan” bir “felakete” dönüşebileceği yorumunu yapıyor. FT’ye göre Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle Rusya karşısında kırılgan bir konumda olması denklemi

ABD’de Trump’a Erdoğan tepkisi: Sonuçları olacak, nokta

ABD’de Türkiye’ye karşı hazırlanmış S-400 yaptırım tasarılarından birinin mimarı olan Demokrat siyasetçi Engel, Erdoğan-Trump görüşmesine tepki gösterdi. Engel, “Türkiye, hassas NATO ve Amerikan sistemleri ile gelişmiş Rus hava savunma sistemini yan yana işletemez, nokta. Erdoğan bunun sonuçları olacağını bilmeli” dedi.

03 Temmuz

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziranda aylık bazda yüzde 0,03, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,09 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 15,72, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 25,04 oldu.

Ali Babacan soruşturmasında yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Babacan hakkında “FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiği” gerekçesiyle başlattığı soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, Babacan’ın bakanlığı döneminde İzmir Askeri Casusluk kumpasıyla hedef alınan dönemin Hazine Müsteşarlığı çalışanlarını, ‘bilgilerine başvurmak üzere’ ifadeye çağırdı.

Erdoğan’dan YÖK’e ‘kadın üniversitesi’ talimatı

Japonya ziyareti sırasında Türkiye’de de ‘kadın üniversitesi’ kurulmasını gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da katıldığı Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde “Kreşten alıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapıyı oluşturmuş durumdalar” dedi ve YÖK Başkanı Saraç’a “Çalışmanı buna göre yap” diye seslendi. Erdoğan, “Lise yıllarında ülkemizde kız ve erkek liseleri vardı. Sonra karıştırdılar” ifadesini kullandı.

Cemil Bayık Washington Post’a yazdı: Şimdi Kürtlerle Türk devleti arasında barış zamanı

PKK yönetici Cemil Bayık, Washington Post gazetesine makale yazdı. Bayık, yazısında “Uzun süredir devam eden bu sorunu kalıcı bir çözüme ulaştırmak için önümüzde bir fırsat var” ifadelerine yer verdi.

“Bazı üst düzey TÜİK yetkilileri fiyat baz alınan marketlere telefonda ‘Anketörlerimiz gelecekler, şu ürünlerde indirim yapın’ diyor” iddiası

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Öztrak, “TÜİK’in diğer verileri ve enflasyon verileriyle ilgili olarak kalite konusunda çok ciddi iddialar gündemde” dedi. Öztrak, bazı üst düzey yetkililerin, fiyat toplanan sınırlı sayıdaki marketleri önceden arayarak, “Bugün anketörlerimiz fiyat almaya gelecekler, şunda bu kadar indirim yapacaksınız” dediği iddialarını gündeme getirdi.

S-400’lere ‘barış konuşlanması’: NATO radarına bağlanmayacak

Türkiye’nin Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi için ABD yaptırımlarından kaçınmak adına yeni bir formül geliştirdiği belirtildi. Savunma kulislerinde konuşulan bilgilere göre, hava savunma sistemi Ankara’ya konuşlandırılacak ve NATO radarına bağlanmayacak.

4 Temmuz

Milyonlarca memur ve emekli bu yüzden mi düşük zam aldı? Vahim iddia

Memur ve emeklilerin temmuz ayında alacağı zam oranı TÜİK verilerine göre belirlenen tüketici fiyat endeksine göre yüzde 5 ve yüzde 6 oldu. Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, enflasyonun düşük gösterilmesi için çalışma yapıldığını belirterek Maliye ve Hazine Bakan Berat Albayrak’ın danışmanı Ertuğrul Altın’ın TÜİK bölge başkanlarına “Devlet için, vatan için, reisimiz için fiyatlar sayın Bakan’ın dediği gibi kontrol edilecek ve çıkacak’ dediğini yazdı.

Ankara’daki YHT kazasında bilirkişi raporu açıklandı

Ankara’da, 13 Aralık 2018’de, 9 kişinin öldüğü Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazası ile ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı.

BİRİNCİ NEDEN: HATTIN EKSİKLERİYLE AÇILMASI

İKİNCİ NEDEN: YANLIŞ TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ

İstanbul depremi ve Türkiye’nin değişen politik dengeleri, Mustafa Peköz 28 Haziran 2019 11:34

AKP’nin büyük bir darbe alması, Davutoğlu ve Babacan’ın sahaya inmeleri için gerekli politik ortamı oluşturdu. Bu iki grubun parti kurması özellikle AKP kadrolarının çözülmesinde ciddi bir etki yaratacaktır

Beka değil rejim sorunu

Beyaz Ev’den yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Trump “Türkiye’nin, Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemiyle ilgili kaygılarını dile getirmiş ve Türkiye’yi, NATO İttifakı’nı güçlendirecek savunma iş birliği konusunda ABD ile birlikte çalışmaya teşvik etmiş.” Yani? Yani 31 Temmuz’a dek oyuna devam.

Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı

Türkiye aleni bir şekilde bir savaşın tarafı ve parçası haline geldi. Siyaseten de Türkiye’nin oturduğu zemin sanıldığı kadar güçlü değil.

Suriye gibi Libya’daki kriz de giderek Türkiye’nin savaşı haline geliyor. Öyle kendiliğinden değil. Dış güçler Türkiye’ye tuzak kurduğu için de değil. AKP iktidarının 2011’deki ‘Arap İsyanları’ ile birlikte Batılı müttefikleri hesabına işin içine girip daha sonra kendi küçük heveslerini araya sıkıştırdığı müdahalelerin kaçınılmaz neticesi.

Murat Yetkin: Trump S-400 gerilimini suçu Obama’ya atarak düşürdü, Erdoğan’ın önünde “başka çözümler” var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’la yaptığı görüşmenin ardından, ekonomik yaptırımlar ve S-400’ler konusunda farklı senaryolar yeniden gündeme geldi. Murat Yetkin, Trump’ın Türkiye’yi ‘başka çözümlere’ zorladığını belirterek, “Buradan ‘Madem Putin’le anlaşmanı bozamıyorsun, S-400’leri teslim alacaksın, bari kullanma’ telkinini okumak mümkün. Ama yine de Kongre olmadan olmuyor, Trump’ın ima ettiği de bu” yorumunda bulundu.

Babacan: Yıkılmış binanın harcını karan el

Soylu’ya bakınca tövbe çekip karşılaşmayı dilediğiniz AKP’li Babacan olabilir; lakin, 17 yıllık geçmişe dönüp bakınca da orada bugünlerin etkili bir failini görürsünüz. Zira onun amel defterinde bir rant çarkına dönmüş ve şimdi krizle beraber toplumun üzerine çöken büyüme modelinin ‘ince işçiliği’ yazılıdır.

Osaka’nın ardından son düzlükte S-400

“Trump’tan yaptırım diye bir şey duymadık”. İyi güzel. Onun yerine ne duyduk? “Bak şu yakışıklılara, figüranlar kahvesi mübarek” anlamına gelecek, “Hollywood”, “Central Casting” sözlerini işittik, mutlu olduk. Çok şakacı, çok tatlı dilli doğrusu şu ABD Başkanı.