26 Ekim

İç Politika

Dünya Tabipler Birliği’nden açıklama: Dr. Korur Fincancı’nın gözaltına alınması kabul edilemez

DTB Konseyi Başkanı Dr. Frank Ulrich Mongomery, imzalı mesajda, “DTB, Türk makamları tarafından PKK grubuna karşı kimyasal gaz kullanıldığına dair bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunanlara katılıyor. Bu saldırılar tamamen haksızdır” denildi.

Gazeteciler Ankara’ya götürüldü, gözaltı süreleri uzatıldı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında dokuz kentte yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS muhabiri 11 gazeteci dün akşam saatlerinde Ankara’ya getirildi.

Kadıköy’deki eylemlere polis saldırısı: En az 25 gözaltı

Kadınlar Birlikte Güçlü ile Emek ve Demokrasi İttifakı, Kürt gazeteciler ve Prof. Dr. Şebnem Korur-Fincancı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek istedi. Ancak polis gruplara saldırdı.

Küçük Bayram Sokak’ta evler mühürlendi

Sokakta yaşayan translar evlerine üç ay boyunca giremeyecek. Pembe Hayat Derneği eski başkanı Buse Kılıçkaya, “Transların kendilerini var etme hakları ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Soruyorum, bu durumda biz nasıl yaşayacağız?” dedi.

RTÜK’ün TELE1’i karartmasına mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), TELE1’e verdiği 3 günlük yayın durdurma cezası Ankara 2. İdare Mahkemesinden döndü. Mahkeme TELE1’in itirazında oy birliği ile cezanın yürütmesini durdurdu. RTÜK’ten ceza işleminin sebep ve gerekçesini detaylı bir açıklamayla istedi.

Mahkeme, Gülşen’in yurt dışına çıkış yasağını kefaletle kaldırdı

Gülşen’in avukatı Emek Emre’nin, şarkıcının yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne bulunduğu itiraz kabul edildi.

Yargıtay, Cumhuriyet gazetesi davasında mahkumiyet kararlarını usulden bozdu

Yargıtay, eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında açılan davada, yerel mahkemenin 12 sanık yönünden verdiği mahkumiyet hükümlerini usulden bozdu.

ATK, “Aysel Tuğluk cezaevinde kalamaz” raporu verdi

Adli Tıp Kurumu, Aysel Tuğluk hakkında ‘cezaevinde kalamaz’ raporu verdi. Aysel Tuğluk’un avukatları “Bir an önce bırakılması için mahkeme heyetini göreve davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi rektörünün uzaklaştırma kararını protesto eden öğrenciler hakkında hapis talebi

Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci’nin 14 öğrenciyi uzaklaştırma kararını protesto eden öğrenciler hakkında hapis cezası talep edildi.

AKP’den istifa eden Fakıbaba İYİ Parti’de

AKP’den istifa eden eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba İYİ Parti’ye geçti. İYİ Parti’nin bugünkü grup toplantısına katılan Fakıbaba’ya rozetini Meral Akşener taktı.

RTÜK’ün boş kontenjanı AKP’ye verildi

TBMM Başkanlık Divanı’ndan RTÜK’ün boş kontenjanı için karar çıktı. Kontenjan AKP’ye verildi.

Bakan Soylu “Kadın cinayetleri geçen yıla göre yüzde 7 düştü” dedi, KCDP verilerine göre cinayetler yüzde 18,8 arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini değerlendiren Prof. Dr. Mesut Yeğen “Deyim yerindeyse, Erdoğan ve Kürtler ‘ilişkilerini’ kafada bitirmiş görünüyorlar” dedi.

Erdoğan’ın “davetine” gazetecilerden yanıtlar

Erdoğan’ın programına “davet edilen” Çiğdem Toker “Katılmayacağım” dedi. Fatih Portakal “Gazetecilik kimliğiyle gideceğim” derken Özlem Gürses, başka bir programı olduğu için gidemeyeceğini belirtti.

Bütçesi artırılan Adalet Bakanlığı 20 yeni cezaevi yapmayı planlıyor

Bütçesi 22 milyar 564 milyon lira artırılan Adalet Bakanlığı, 20 yeni cezaevi planlıyor. Tanıtım giderlerine 134 bin lira ayıran bakanlık, ATK’nin 800 bin raporu sonuçlandırmasına planında yer verdi.

KHK anketi: AKP’liler de “göreve dönmeliler” diyor

MetroPOLL Araştırmanın “KHK ile kamu görevlerinden atılanlara ilişkin ne yapılmalı?” araştırmasına göre birçok parti seçmeni KHK’lilerin göreve dönmesini istiyor.

Son 8 yılda Avrupa’ya geçmeye çalışan 29 binden fazla mülteci yaşamını yitirdi

Dış Politika

Stoltenberg: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’ye gideceğim

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği ile ilgili görüşmeler için Türkiye’ye gideceğim” dedi.

BM: Kolera vakaları Suriye’nin 14 vilayetine yayıldı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Yetkilisi Reena Ghelani, dün (25 Ekim) BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de devam eden kolera salgını hakkında konuştu. Ghelani, koleranın 14 vilayete yayıldığını, şu ana kadar en az 80 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bangladeş’teki fırtınada 22 kişi yaşamını yitirdi

Bangladeş’te son günlerde etkili olan tropikal fırtınada 22 kişi öldü. Yetkililer, tropikal fırtına Sitrang nedeniyle dün ülkenin sahil kesimlerinde yüz binlerce kişiye yönelik tahliye emri çıkardı.

İran’da Mahsa Amini isyanının 40. günü: “Bahar yakındır”

İran’da isyanın 40. gününde halk, Mahsa Amini’nin mezarı başında “Diktatöre ölüm”, “Jin, jiyan, azadi”, “Hameney’e ölüm” sloganları attı. Tahran’da sağlık emekçileri greve çıktı.

27 Ekim

İç Politika

AYM, sansür yasasını esastan görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), iktidarın ‘dezenformasyon yasası’ olarak adlandırdığı, kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak bilinen düzenlemeye karşı CHP’nin yaptığı başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamladı. Başvuruda eksiklik tespit etmeyen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

Hakimlik sorgusunun ardından tutuklanmasına karar verilen Şebnem Korur Fincancı, Sincan Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi.

Aysel Tuğluk tahliye edildi

Aysel Tuğluk, ATK’nin raporunun ardından tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinden tahliye edildi.

Bekir Bozdağ: TTB ve TMMOB ile ilgili yeni bir hazırlık yapıyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yeni düzenleme hazırlığına başlandı. Çalışmamız bittikten sonra Cumhurbaşkanımıza, Kabineye arz edeceğiz” dedi.

Bartın’da maden ocağındaki patlamaya ilişkin 25 gözaltı kararı

HDP’li Habip Eksik’in ayağının kırılmasına sessiz kalan Şentop: Eylem eylem gezip milletvekili dokunulmazlığı kullanılıyor

HDP’li Habip Eksik’in ayağının kırılmasına sessiz kalan Mustafa Şentop, “Milletvekilleri görüyorum, eylem eylem gezip, tedbirleri kırmak için milletvekili dokunulmazlığı kullanılıyor” dedi.

Dedeoğulları ailesine saldırı davası: 112 kayıtları görülmedi

Dedeoğulları ailesine yönelik saldırıda Çalık ve Keleş ailesinin yargılandığı davada, avukatların talepleri reddedildi. Dosyaya yeni giren 112 kayıtlarına rağmen duruşma 17 Kasım’a ertelendi.

Ekonomi

Asgari ücretle açlık sınırı arasındaki makas açılıyor

Türk-İş’in araştırmasına göre Ekim’de açlık sınırı 7 bin 425 TL’ye yoksulluk sınırı da 24 bin 186 TL’ye yükseldi. Asgari ücret ise 1 Temmuz’dan beri 5 bin 500 TL.

Dış Politika

Elon Musk, Twitter’ı satın aldığını açıkladı

10 yıl sonra ilk: İsrail Savunma Bakanı, Türkiye’ye gelip mevkidaşı ile görüştü

Ankara’ya gelen İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Anıtkabir’i ziyaret etti, mevkidaşı Hulusi Akar ile görüştü. Gantz’ın Akar ile görüşmesi, 10 yıl sonra ilk oldu.

Almanya’da doğal gaz aboneleri aralık ayında faturalardan muaf tutulacak

Almanya’da Federal Hükümet, doğal gaz aboneleri için milyarlarca avroluk acil yardım programı başlatıyor. Aboneler aralık ayı faturalarından muaf tutulacak.

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde yaralanan bir asker yaşamını yitirdi

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde dün yaralanarak hastaneye sevk edilen Piyade Uzman Çavuş Fatih Bozkurt’un yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Finlandiya kürtaj yasasında reforma gidiyor | İki ayrı doktorun onay zorunluluğu kaldırılıyor

Finlandiya kürtaj yasasında değişikliğe gidiyor. Hamileliği sonlandırmak için iki ayrı doktor onayı zorunluluğu kaldırılacak. Hamileliğin 12’nci haftasına kadar kürtaj gerçekleştirilebilecek.

Almanya-Fransa ilişkilerinde ‘enerji’ gerilimi

Paris’te görüşen Macron ile Scholz, üç saat süren görüşme sonunda ortak basın toplantısı ve açıklama yapmadı. İki ülke arasında ağırlıklı olarak enerji ve savunma politikasında ciddi sorunlar var.

28 Ekim 

İç Politika

“IŞİD, yargı eliyle meşrulaştırılıyor”

Kobanî davasının 18. duruşma periyodunun 3. oturumu Sincan Cezaevi Kampüsündeki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Başsavcılıktan dava | TTB Başkanı ve merkez yönetimi görevden alınsın

Başsavcılık Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını istedi.

TTB ve tabip odalarından açıklama | Sessiz kalmayacağız

TTB Genel Merkezi önünde yapılan açıklama, Prof. Dr. Korur- Fincancı’nın tutuklanması ve TBB’ye yönelik saldırının “planlı olduğunu” belirtildi.

3 ayda 23 mahpus hayatını kaybetti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 2022 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül raporunu açıkladı.

Metropoll araştırdı | Erdoğan’ın görev onayı yüzde 50’nin altında

Metropoll Araştırma’nın anketine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini yapış tarzını onaylayanların oranı yüzde 47.6 oldu.

Kulis: Altılı Masa, adaylık için anket yapacak; İmamoğlu yeniden potada

‘Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı için anket düzenleceği ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun potaya girdiği konuşuluyor.

İsmail Saymaz: BTP lideri Hüseyin Baş, seçimlerde İyi Parti’den Trabzon milletvekili adayı olacak

“Akşener’in BTP’nin altılı masaya katılımı için kontrollü davet süreci izlediğini      söyleyen Saymaz, “Dün Akşener ve Baş telefonlaştı. Ve İyi Parti lideri bugün kız istemeye gider gibi BTP’yi ziyaret ediyor. Ziyaretin gündemi, BTP’nin davet edilmesi olacak. Baş, planlandığı üzere ‘Evet’ diyecek” diye yazdı. Saymaz bu davetten altılı masanın ise haberdar olmadığını ileri sürdü.

Gezi davası tutuklularını ziyaret eden İyi Partili Erdem: İçeride üretmeye düşünmeye devam ediyorlar

İyi Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, Gezi davası tutuklularını ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Mücella Hanım da, Çiğdem Hanım da, Mine Hanım da bize moral verdiler. Herkese selamları var. İçeride üretmeye düşünmeye devam ediyorlar ve  bu arkadaşlar hepinizin bildiği gibi tutuklular” dedi

Ekonomi

TÜSİAD’dan ‘ekonomi yönetimi’ eleştirisi: Refah kaybımız yüksek

TÜSİAD Başkanı Turan, fiyat istikrarı olmadan ekonominin doğru şekilde işlemeyeceğini söyledi, “Refah kaybımız yüksek. Krediye erişim her geçen gün zorlaşıyor” dedi.

Merkez Bankası’ndan yerli bankalara uyarı: Yurt dışındaki bankalarla geç saatlerde döviz alım satım işlemleri yapmayın

Merkez Bankası, bankalara yurt dışı yerleşik bankalarla döviz alım satım işlemlerini piyasa saatleri dışında yapmamaları konusunda yazılı uyarıda bulundu.

Dış Politika

Irak’ta bir yıl sonra hükümet kuruldu: 21 bakana güvenoyu

Irak’ta 13 Ekim’de Cumhurbaşkanı seçilen Abdullatif Reşid’in hükümeti kurma görevini verdiği Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığındaki yeni hükümet meclisten güvenoyu aldı. Çevre ve İmar bakanlıkları için ise henüz güven oylaması yapılmadı.

ABD, Ukrayna’ya verdiği silahları takip edecek

Ukrayna’ya yönelik “kirli bomba” iddialarını yeniden dile getiren Rusya Devlet Başkanı Putin ise “Ukrayna’ya yönelik nükleer saldırı düzenlemeye ihtiyacımız yok. Bunun ne siyasi ne de askeri anlamı var” dedi.

AB, 2035’ten sonra yeni benzinli ve dizel otomobil satışını yasakladı

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler, taşıtlara yeni karbon salımı standartları getiren düzenlemede anlaşmaya vardı: AB ülkelerinde 2035’ten itibaren satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması gerekecek.

Çin’de Covid-19 vakaları arttı, kapanmalar başladı

29 Ekim

İç Politika

HDP: Milletvekilimize polis tarafından mermi çekirdeği fırlatıldı

Bir polis memuru, HDP milletvekillerinin katıldığı Cizre’deki kayyım protestosu açıklamasına mermi çekirdeği fırlattı.

CHP ve HDP’den şerh: Cemevlerine el koyma, kayyım atama yasası

CHP ve HDP, Cemevleri düzenlemesini de içeren ve Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan torba kanun teklifine şerh düştü.

9 gazeteci tutuklandı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JİNNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile Mehmet Günhan,  Ankara Adliyesi’ndeki savcılık ifadeleri tamamlandı.

Dedeoğulları Ailesine saldırı davasında tutuklu kalmadı

Konya’nın Meram ilçesinde 12 Mayıs 2021’de Dedeoğulları ailesine saldıran Ali Keleş ve Lütfü Keleş’in yargılandığı davanın karar duruşması gün (28 Ekim)  Konya 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Dedoğulları ailesine yönelik saldırı davasında ‘haksız tahrik’ indirimine giderek iki sanık hakkında tahliye kararı verdi.

Seçim anketi: Kararsızların kökeni AK Parti, ikinci sırada MHP var

MetroPOLL Araştırma, kararsız seçmenin hangi partilerden geldiğine yönelik yaptığı anketinin sonuçlarına paylaştı. Ankete göre kararsız seçmenin kökeni AK Parti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında konuşan İmamoğlu: Az kaldı, millet ne derse o olacak; 100. yılda her şey çok güzel olacak

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Selahattin Demirtaş ile fikir farklılıkları var; ayrılık yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Selahattin Demirtaş arkadaşımızla aramızda bazı konularda bazen fikir farklılıkları olur, oluyor, doğaldır; ama daha önce de söylediğim gibi, ayrılık cezaevi duvarlarından oluşuyor. Sorun yok, fikir farklılıkları var; ayrılık yok. Fikir farklılığını soruna dönüştürmek için sürekli köpürten çevreler var.” diye konuştu.

Gazeteci Erk Acarer: Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un iddianamesi hazırlandı

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur hakkında iddianame hazırlandığını duyuran Erk Acarer, “Olur’a atfedilen 2 suç, örgüt üyeliği ve Gazeteci Emre Erciş’in vurulmasını azmettirme” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu: Ajda Pekkan ve Yılmaz Erdoğan da var

İlkay Akkaya’nın Bursa konseri yasaklandı

İlkay Akkaya’nın Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştireceği konser Nilüfer Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

“Değişim olacaksa önce militarist kafalarınızı sivilleștirin”

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Silaha, şiddete hep birlikte karşı çıkalım, barışı savunalım ama kimse bize postal yalayıcılığını demokratlık diye yutturmaya da kalkmasın” dedi.

Derik kaza iddianamesi tamamlandı | Cengiz Holding yok

Derik’te 20 kişinin hayatını kaybettiği kazaya dair 2’si şoför 5 kişi ile ilgili 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ekonomi

Sivas’ta indirim izdihamı

Sivas’ta alışveriş merkezinde açılışı özel indirimden yararlanmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunluk nedeniyle izdiham yaşandı.

Akbank’tan bayram ikramiyesi kararı: Dava açanlara yatmadı

Akbank, bir süredir ödemediği bayram ikramiyelerini toplu olarak dün itibariyle emekli personelinin hesabına yatırmaya başladı. Ancak sandık ikramiye için daha önce dava açan emeklilere ödeme yapmadı.

Türkiye 27 ülke arasında sondan 2’nci oldu: En düşük asgari ücret

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, 27 Avrupa ülkesi arasında Türkiye, en düşük asgari ücreti veren ikinci ülke oldu. Prof. Dr. Çelik, “Asgari, ücret ortalama ücret oldu” dedi.

TOGG fabrikasının ruhsatı dün verilmiş

Bursa Belediye Başkanı Aktaş, TOGG fabrikasının ruhsatını dün imzaladığını açıkladı. Ruhsatın dün imzalanması test araçlarının ruhsatsız şekilde üretildiği tartışmalarına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG için bankalara çağrı: Ellerini taşın altına koymalılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm kamu ve özel sektör bankalarımızın yöneticilerine vatandaşımıza TOGG’u rahatlıkla satın alabilmesi için ellerini taşın altına koyma çağrısında bulunuyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu yazdı: Cumhuriyet’in 100. yılını demokrasiyle taçlandıracağız

Dış Politika

Ukrayna: Rus ordusu 70 bin 250 askerini kaybetti

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana 70 bin 250 askerini kaybettiğini, son bir gün içerisinde de 550 askerinin öldüğünü iddia etti.

Rusya, Tahıl Anlaşması’nı askıya aldı

Rusya, Ukrayna limanlarındaki gıda gemilerinin koridor oluşturarak dünya pazarına açılmasını kapsayan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ndan çıktığını açıkladı.

Brezilya’nın seçimi, küresel iklim krizinin de yönünü belirleyecek

Brezilyalılar bugün Amazon yağmur ormanlarını kereste üretimi ve endüstriyel tarıma açmaya söz veren sağcı Bolsonaro ile yoksulları güçlendirme, Amazon’un yıkımına son ve Yerli Bakanlığı kurmaya söz veren Lula arasında seçim yapacak.

İran Zahedan’da polis, protestoculara ateş açtı, en az bir ölü 14 yaralı

Kentteki protestolar 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de öldürülmesi üzerine başlayıp, dört hafta önce üst düzey bir polisin 20 yaşından küçük bir kıza tecavüz ettiği suçlamaları üzerine daha da büyüdü.

İran, ABD ve Kanada’nın protestolarla ilgili yaptırımlarına karşılık vereceğini duyurdu

Kenani, “terörizmi ve terör örgütlerini destekleyen ve İran ulusunun haklarının ihlal edilmesine yol açan şiddet ve nefreti yayan” Amerikalı ve Kanadalı kişi ve kuruluşlara yaptırım mekanizmaları çerçevesinde karşı tedbir olarak yaptırım uygulayacaklarını belirtti.

Rusya’nın Karadeniz’deki filosuna saldırı

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan ilhak edilen Kırım’daki savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini bildirdi. Söz konusu saldırının hazırlık sürecinde İngiltere’den askeri uzmanların yer aldığını ileri süren Konaşenkov, “Bu saldırının hazırlık ve Ukrayna’nın 73. Deniz Operasyonları Özel Merkezi’ne bağlı askerlerin eğitim süreci, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesindeki Oçakiv kentinde bulunan İngiliz uzmanların yönetiminde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı. İngiltere Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın söz konusu iddialarını yalanladı.

30 Ekim

İç Politika

Cizre’de müzik festivali öncesi 15 gözaltı

HDP’nin aday havuzundaki isimler: Mithat Sancar, Pervin Buldan, Gençay Gürsoy, Rıza Türmen

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, muhalefetin bir blok halinde ortak adayla seçimlere katılamaması durumunda kendi Cumhurbaşkanı adayları ile seçime katılacaklarını açıkladı. Sancar’ın bu ifadelerinin ardından HDP’nin ve dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın aday havuzu oluşturulmaya başlandı.

Temel Karamollaoğlu’ndan referandum açıklaması: Temel hak ve özgürlükler, ne zamandan beridir ve hangi mantıkla referandum konusu yapılıyor?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu partisinin 8. Olağan Kongresi’nde başörtüsü meselesi konusunda referandum tartışmalarına değinerek, ”Temel hak ve özgürlükler, ne zamandan beridir ve hangi mantıkla referandum konusu yapılıyor? Milli ve manevi değerlerimizi nasıl bu kadar hoyratça siyasete malzeme yapabiliyorsunuz?” dedi.

TÜSES, Altılı Masa’daki beş parti ve HDP’yi buluşturdu: Hepimiz dayak yemekte eşitlendik

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), 29 Ekim’de düzenlediği ‘Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında Kutuplaşmayı Nasıl Aşacağız’’ başlıklı konferansta, Altılı Masa’daki Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ile Halkların Demokratik Partisi temsilcileri ile akademisyen ve uzmanları bir araya getirdi.

MHP duyurdu: 11 ülkede daha seçim sandığı kurulacak

MHP Milletvekili Feti Yıldız, yurtdışındaki seçimlerde bir temsilcikte sandık kurulabilmesi için gereken asgari seçmen sayısını açıklayarak önümüzdeki seçimlerde 11 ülkede daha sandık kurulacağını söyledi.

BTP lideri: Altılı masadan olumsuz bir yanıt çıkacağını düşünmüyorum

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, altılı masaya katılma çağrısına ilişkin olarak, “Toplum bunu beklerken, bu kadar hazırken ittifaka katılımın olumsuz sonuçlanması toplumu üzer. Böyle bir kriz boyutu oluşabilir.  Ben masadan olumsuz bir yanıt çıkacağını düşünmüyorum.” açıklamasını yaptı.

Ankara’da LGBTİ karşıtı “Ailen Saldırı Altında” Yürüyüşü

Ankara Sivil Toplum Platformu (ASTP) tarafından “Ailen Saldırı Altında. Sapkınlık Normalleştirilemez” çağrısı ile duyurulan LGBTİ karşıtı yürüyüş için toplanmalar Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’n önündeki meydanda başladı. Platform, internet sitesinde aralarında sendikaların da bulunduğu 137 sivil toplum kuruluşunu temsil ettiğini söylüyor.

Ekonomi

Kara paranın aklanmasıyla mücadele eden FATF, Türkiye’yi ‘gri listede’ bıraktı

Türkiye, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele eden Mali Eylem Görev Gücü (FATF)’ın ‘gri listesinde’ kalmaya devam etti.

Dış Politika

Zelenskiy: Rusya eylülden beri gıda krizini kasten ağırlaştırmaya başlamıştı

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesine tepki gösteren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Cezayir, Mısır, Yemen, Bangladeş, Vietnam ve diğer ülkeler, gıda krizinden zarar görebilir” dedi.

ABD’den Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilme kararına tepki

“ABD Rusya’nın BM aracılığındaki Karadeniz Tahıl Girişimi operasyonlarına katılımını askıya almasından üzüntü duymaktadır”

Mısır Dışişleri Bakanı: Türkiye ile normalleşme süreci askıya alındı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye’nin Libya politikalarını değiştirme sinyali vermediğini söyleyerek normalleşme sürecini askıya aldıklarını söyledi.

31 Ekim

İç Politika

Özlem Zengin: Mahir Ünal’a hizmetleri için teşekkür ediyorum

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın bu akşam Grup Başkanvekilliğinden “affını istemesinin” ardından Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin yeni Grup Başkanvekili olarak atandı.

Amasra taş kömürü ocağı “yetersiz ve etkisiz havalandırma” nedeniyle patladı

7 uzmanlı “bilirkişi heyeti” 41 işçinin ölümüne yol açan grizu patlamasının kaynağını saptadı: Tünellerde biriken gaz ve tozu boşaltacak sistemlere yeterli ve gerekli yatırımın yapılmaması. Denetim ve iş güvenliği önlemleri de yetersizdi.

Amasra | Bir müdür yardımcısı ve iki mühendis tutuklandı

Amasra’daki taş kömürü ocağındaki patlamayla ilgili olarak yargıya sevk edilen on iki kişiden üçü tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı, 12 kişi daha yargıç tarafından sorgulanmayı bekliyor.

Akkuyu’daki işçiler: İş güvenliğimiz sağlansın

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra daha fazla gündeme gelmeye başladı. İnşaatta çalışan işçilerle nükleer santrali, ödenmeyen maaşlarını ve inşatta alınan/alınmayan iş güvenliği tedbirlerini konuştuk.

İliç’teki siyanür sızıntısı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde

Erzincan İliç’te siyanür sızıntısına yol açan Çöpler Altın Madeni’ni işleten Anagold Madencilik’in yönetim kurulu üyeleri, “ekokırım” ve “insanlığa karşı suç” işlemekten Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikâyet edildi.

“Karadeniz, Avrupa’nın en kirli denizi”

Karadeniz’i tehdit eden deniz çöpleri ve mikroplastik kirliliğine karşı mücadele kapsamında Trabzon’da düzenlenen çalıştayda Karadeniz’in Avrupa’nın en kirli denizi olduğu belirtildi.

Erdoğan yine LGBTİ+’ları hedef aldı, anayasayı işaret etti: ‘Bu Müslüman toplumu birilerine yedirmeyeceğiz’

İlçe Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yine LGBTİ+’ları hedef aldı ve anayasa değişikliğini gündeme getirdi. Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde adımını atacağımız anayasa değişikliğiyle aile müessesesini korumayı hedefliyoruz” dedi. Erdoğan ayrıca ‘Müslüman toplum’ vurgusu yaptı.

CHP’li Erdem: Bir iletişim profesörü AK Parti için yurt dışından geldi

CHP’li Eren Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarında söylem farkları olduğunu belirterek, “AKP’nin yeni kampanyacısı çok önemli bir iletişim profesörü, yurtdışından geldi” dedi.

Ekonomi

Türkiye Sefalet Endeksi’nde birinci

Sefalet Endeksi’nde Türkiye 93.3 puanla birinci oldu. Türkiye’ye en yakın ülke olan Arjantin 89.9 puanla ikinci oldu. Üçüncü sırada yer alan ülke ise Güney Afrika. Bu ülkenin endeksteki puanı 41.4.  Macaristan 23.8, Polonya 22.3, Rusya ise 17.5 puanla endekste yer aldı.

Bankaların kârı yüzde 402 arttı

AKP’nin ‘Yeni Ekonomi Modeli’ bankalara yaradı. Bankalar yılın ilk 9 ayında kârını yüzde 402 artırdı. Bankalar 9 ayda 286 milyar lira kâr elde etti.

Dış Politika

Lula üçüncü kez başkan

Brezilya’daki tarihsel seçimi Lula kazandı. Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri oy sayımını tamamladı. Lula 60 milyonu aşkın oyla seçmenlerin yüzde 50,9’unun desteğini kazanarak, Jair Bolsanaro’dan iktidarı resmen geri aldı.

Rusya, tahıl anlaşmasını askıya aldı: Türkiye’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını güvence altına alan anlaşmayı askıya almasıyla ilgili yazılı açıklamasında, sevkiyat faaliyetlerinin devam etmesi için görüşme ve koordinasyonun devam ettiğini duyurdu.

İran’dan Almanya’ya “Devrim Muhafızları” tepkisi

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Almanya ve AB’nin protestoların devam ettiği İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terör örgütü” listesine alabileceğini açıkladı. İran’dan ordunun “İran’ın resmi askeri kurumu” olduğu açıklaması geldi.

Rusya’dan Ukrayna kentlerine füze saldırısı: “Elektrik ve su yok”

Kiev Belediye Başkanı Kliçko, Rusya’nın “kritik altyapı tesislerine” saldırıları sonucunda şehrin bazı bölgelerinde elektrik ve suyun kesildiğini açıkladı. BM de 16 tahıl gemisinin hareketi için Ukrayna ve Türkiye ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı

Azerbaycan ve Ermenistan güç kullanmaktan kaçınma, sorunları egemenlik, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığının tanınması temelinde çözme konusunda anlaştı.

1 Kasım

İç Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Soylu’ya “istifa” çağrısı, iktidara “uyuşturucu” tepkisi: Allah belanızı versin!

“Bugün Türkiye’de yer altı suç örgütleri at koşturuyorlar” diyen CHP lideri, dün akşam yayınladığı videodaki iddialarına karşın “İspat etmezsen namertsin” diyen İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt verdi. İsim vererek İstanbul’da öldürülen bazı uyuşturucu baronlarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “İşte ispatladım ne yapacaksın? Onurun şerefin varsa istifa edersin ya. O değil sadece sarayın da bırakması lazım” dedi.

Soylu’dan “Uyuşturucu ticareti” açıklamasına “Belediyelere terörist yerleştirdiler” yanıtı

Süleyman Soylu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığının finansmanında kullandılar” açıklamasına karşı “Belediyelere terörist yerleştirdiler” dedi.

Emniyet ve Jandarma’dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

Emniyet ve Jandarma, CHP liderinin iktidarı suçlayıp İçişleri Bakanı Soylu’ya ‘Breaking Bed Süleyman’ dediği videoyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği metamfetamin ile ilgili emniyet raporu, vahameti ortaya koyuyor: “81 ilin sokaklarında görülüyor”

Saymaz: Mahir Ünal’ın istifasının nedeni Devlet Bahçeli

“Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” sözleriyle tepkilere neden olan Mahir Ünal, AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. Gazeteci İsmail Saymaz, bu istifanın nedeninin Devlet Bahçeli olduğunu öne sürdü.

Şiddet uygulayan eşini öldüren kadın beraat etti

Kendisi ve çocuklarını darp eden eşini öldüren Fatma Koç’un beraatine karar verildi. Mahkeme suçu ‘meşru müdafaa’ kapsamında saydı.

14 sendika birleşti: Öğretmenler iş bırakıyor

14 eğitim sendikası Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı yarın ülke genelinde iş bırakıyor. Eğitim Sen’den Çayan Çalık, eyleme 700 bin öğretmenin katılmasını beklediklerini söyledi.

Türk jetinde kokain davası: Sanıklar birbirini suçladı

Brezilya’da Türk jetinde ele geçirilen 1,3 ton kokain davasında şirket çalışanların ifadeleri birbiriyle çelişti. Pilotun “valizler yüklenirken görmedim” şeklindeki ifadesini mürettebat yalanladı.

Urfa’nın üç ilçesinde CHP yönetimi görevden alındı

Konuya ilişkin CHP’nin Urfa İl Yönetimi’nden henüz bir açıklama gelmedi. Öte yandan geçen aylarda CHP Haliliye İlçe Başkanı ve Eyyubiye ilçe başkanı görevden alınmıştı.

‘Z Kuşağı’na seçim anketi: CHP yüzde 30, AK Parti barajda

Alf Araştırma’nın “Z Kuşağı oy tercihleri” adlı anketinde ilk iki sırada Millet İttifakı partileri yer aldı. Zafer Partisi ve Türkiye Değişim Partisi beklentilerin üzerinde çıktı.

İçişleri Bakanlığı ile YÖK arasında, “Muhtar Akademisi” ve özel güvenlik eğitimi protokolü imzalandı: Devlet üniversitelerinde 50 bin 376 muhtara eğitim verilecek

TTB duyurdu: Sağlık çalışanlarının yurt dışı belge başvurularında rekor artış

TTB, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ekim ayında 215 hekimin yurtdışında çalışma vizesi anlamına gelen ‘İyi Hal Belgesi’ için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Ekonomi

İstanbul’da doğal gaz faturalarında 5 taksit dönemi

İGDAŞ, faturaların vade farksız taksitle ödenebilmesi için 15 bankayla anlaşıldığını duyurdu.

İstanbul’da yeni enflasyon rekoru: Yüzde 108’i geçti

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre kentte yıllık enflasyon yüzde 108,77’e yükselerek yeni rekoruna ulaştı.

Yoksullar tefecilerin elinde: Tefeci sayısı yüzde 1396 arttı

Türkiye’de 2008 krizinden, 2021’e kadar buhranına kadar olan süre zarfında ülkede fahiş faiz oranlarıyla tefecilik yaptığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulan şüpheli sayısı yüzde 79 arttı. Bu yıllarda mahkemeye sevk edilen sanık sayısı yüzde 1044, yargılama sonucunda mahkûm olan kişi sayısı yüzde 1396 artış gösterdi.

Bakan Kurum: ‘İlk Evim’ projemize 1,5 ayda 8 milyon vatandaşımız başvurdu

Bakan Kurum, ‘sosyal konut’ projesindeki son durumunu paylaştı. Kurum projeye 8 milyon kişinin başvurduğunu açıkladı.

Nureddin Nebati: Kamu bankaları TOGG için kredi verecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kamu bankaları ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “TOGG alımında gerekirse kâr etmeyecek şekilde gerekli teşvikleri verecekler” dedi.

Demirören Grubu, ödemediği borcuna karşılık dün Bağcılar’daki 30 yıllık medya binasını da Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devretti. Doğan Medya iştiraklerini satın almak için 2018’de Ziraat Bankası’ndan kredi kullanıp borçlarını ödemediği için bazı varlıklarını devreden Demirören Grubu, son olarak dün Bağcılar’daki 30 yıllık medya binasını da Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devretti.

Dış Politika

Ege’de göçmen teknesi battı. 9 göçmen kurtarıldı, yaklaşık 60 kişi kayıp

Sabah saatlerinde Ege Denizi’nde bir göçmen teknesi battı. Yunan sahil güvenliği batan tekneden 9 kişinin kurtarıldığını, yaklaşık 60 göçmenin de kayıp olduğunu bildirdi.

Miçotakis: Türkiye, Rusya’nın ekonomik çıkarlarına hizmet ediyor

Ukrayna-Rusya savaşında Ankara’nın tutumunu eleştiren Miçotakis, Türkiye’yi Moskova’ya yönelik Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ‘dikkate almamak’ ile suçladı. Yunanistan Başbakanı, “Türkiye, taraf seçmesi gerekmediğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz ve Putin’le telefonda görüştü

Bakan Çavuşoğlu’ndan ‘tahıl diplomasisi’ açıklaması: Süreci aşacağımıza inanıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tahıl koridorunun, Rusya’nın ‘Çekildim ve iş birliği yapmayacağım’ diye yaptığı anonstan sonra devam edip etmeyeceği konusunda çok sorular alıyoruz ama biz bu süreci aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Arap Birliği Zirvesi’nde ‘Türkiye’ iddiası: Irak ve Suriye operasyonları kınandı

Şarku’l Avsat gazetesi, Arap Birliği Zirvesi’nin taslak bildirisinde Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik operasyonlarının kınandığını yazdı.

İsveç ve Finlandiya’dan ‘Türkiye’ açıklaması

Ulf Kristersson, “Ankara ziyareti konusunda İsveç ve Türkiye arasında anlaşmaya varıldı” dedi. Sanna Marin ise, NATO başvurularının ‘çok geç olmadan onaylanması’ gerektiğini söyledi.

Brezilya’da Bolsonaro destekçilerinden yol kapatma eylemleri

Brezilya’da daha önce kendisini ‘sadece tanrının görevden alabileceğini’ söyleyen Bolsonaro’nun destekçileri ülke genelinde otoyolları trafiğe kapadı.

İtalya’da yeni bakan yardımcısının Nazi kol bantlı fotoğrafı çıktı

İtalya’da Giorgia Meloni’nin liderlik ettiği hükümette Altyapı Bakanlığı’na bakan yardımcısı olarak atanan Galeazzo Bignami’nin Nazi kol bandıyla çekilmiş fotoğrafı tartışma konusu oldu.

Biden isyan etti: Ben bir kapitalistim ama bu kadarı da yeter

ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin ekonomik zorluklardan geçtiği bir dönemde büyük petrol şirketlerinin üzerlerine düşeni yapmadığını söyledi. Şirketlerin büyük kar elde ettiğini vurgulayan Biden, “Ben bir kapitalistim ama bu kadarı da yeter” dedi.

İran İnsan Hakları Kurumu | Ölen gösterici sayısı 253’e çıktı, 32 de güvenlik görevlisi öldü

İran İnsan Hakları Kurumu, Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan gösterilerde bugüne kadar 253 gösterici ve 36 güvenlik görevlisinin öldüğünü açıkladı. Tahran, ABD askeri ve istihbarat yetkililerini “kışkırtma” gerekçesiyle yaptırım listesine alıyor.

2 Kasım

İç Politika

Erdoğan’dan Yalova ve metamfetamin açıklaması: Hesabını yargıyla beraber sorduracağız

AKP Genel Başkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “beşli çete” diye andığı şirketler için “Çete diye itham ederek şevklerini kırdığı, önlerini kestiği kendi yatırımcılarımız” dedi.

Kılıçdaroğlu uyuşturucu baronlarına seslendi: Kafalarını koparacağım

‘Uyuşturucu’ ve ‘kirli para’ açıklamalarına devam eden Kılıçdaroğlu, uyuşturucu baronlarına seslendi “Hâlâ hayattayken kaçın. Seçimi aldıktan sonra peşinize düşeceğim. Kafalarını koparacağım” dedi.

Jandarma ve Emniyet Kılıçdaroğlu hakkında şikayetçi oldu

Jandarma Genel Komutanlığının ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Baver Miroğlu İYİ Parti’ye katıldı, rozetini Akşener taktı

Turhan Çömez ve Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ardından AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu’nun yeğeni iş insanı Baver Miroğlu, İYİ Parti’ye katıldı.

HDP’li Rıdvan Turan, Mersin Limanı’ndaki uyuşturucu trafiğini meclis gündemine taşıdı

HDP’li Rıdvan Turan, Mersin Limanı üzerinden son yıllarda Türkiye’ye getirilen uyuşturucunun araştırılması ve siyasi aktörlerin tespit edilmesi amacıyla bir meclis araştırması istedi.

AKP’den muhalefet partilerine başörtüsüyle ilgili ziyaret

AKP heyeti başörtüsüyle ilgili hazırladıkları anayasa değişikliği teklifiyle ilgili Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaret ediyor.

İyi Parti’den HDP’li Buldan’ın sözleri hakkında açıklama: Cumhuriyetimize yönelik hadsiz ifadeleri temelden reddediyor ve kınıyoruz

İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan‘ın sözlerine yayımladığı, “İyi Parti olarak Cumhuriyetimize yönelik hadsiz ifadeleri temelden reddediyor ve kınıyoruz. Milletimizin huzurunda bir kez daha vurguluyoruz ki Cumhuriyet, farklılıkların zenginliği ve yönetimi esasına dayanmaktadır” mesajıyla tepki gösterdi.

İsmail Saymaz, Sözcü ve Korkusuz’da 40 kadar çalışanın işine son verildiğini duyurdu

Saymaz, Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Sözcü ve Korkusuz gazeteleri Çiğdem Toker, Serpil Yılmaz, Sinan Meydan, Hüsnü Mahalli, Ahmet Takan ve Sezgin Özcan ile yollarını ayırdı. Ayrıca 40 kadar editör, sayfa sekreteri ve teknik elemanın işine son verildi. Gerekçe, ekonomik sebepler olarak gösteriliyor” ifadelerini kullandı.

Ege’de mülteci teknesi battı: 13’ü çocuk en az 20 ölü

Ege Denizi’nde Eğriboz Adası açıklarında mülteci teknesi battı. Arama kurtarma çalışmalarında 12 mülteci kurtarılırken, 13’ü çocuk 20 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı. 30’dan fazla mülteci kayıp.

Danıştay Savcısı “Ödül Komisyonu”nun “terörden arananlar listesi” yapma yetkisinin iptalini istedi

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Ödül Komisyonu’nun “Terörden Arananlar Listesi’nin” iptalini isteyen Danıştay Cumhuriyet Başsavcılığı; komisyonun, aranan terör suçlularının önem sıralaması sonucunu doğuran bir listeleme yapmayı sağlayan bir yetki olarak kullanmasının mümkün bulunmadığını kaydetti.

Boğaziçi Akademisyenleri Dr. Sütlü’nün görevden uzaklaştırılmasına tepki gösterdi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde görevli Doktor Öğretim Üyesi Tolga Sütlü’nün Rektörlük kararıyla görevinden uzaklaştırılmasına tepki gösterdi.

Öğretmenler ücret eşitsizliği ve mesleki ayrımcılığa karşı iş bıraktı

Başta öğretmenler arasında ayrımcılık yaratan Öğretmenlik Meslek Kanunu ve diğer sorunlara karşı birlikte eylem kararı veren eğitim sendikalarına üye öğretmenler ülke çapında iş bıraktı.

RTÜK üyeliğine AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi

İVME Hareketi: Muhalefet, üzerine düşen tarihi misyonun ciddiyetinin farkına varmalı

İVME Hareketi, seçimlere ve aday tartışmalarına dair açıklama yaptı, “Muhalefet üzerine düşen tarihi misyonun ciddiyetinin farkına varmalı ve bu göreve yaraşır olgunlukta bir süreç yürütmelidir” dedi.

Cinsel istismardan tutuklanan antrenör hakkında 90 yıla kadar hapis talebi

Mersin’de yaşları 12 ile 15 arasında değişen 6 erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan futbol antrenörü H.B. hakkında 90 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden Mustafa Yücel, Şenol hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden sahte doktor Mustafa Yücel, koruma kararı aldırdı. Mahkeme, Şenol’a bir aylık uzaklaştırma kararı verdi.

Ekonomi

Fed faiz artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artırarak 14 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına çıkardı. 

CHP’li Sındır, “Çiftçinin borcu AKP iktidarında 120 kat arttı

Tarım ve Orman Bakanlığı 2023 yılı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP’li Kamil Okyay Sındır, “Çiftçinin borcu 2002’de 2,4 milyar liraydı, 2022’de 245 milyar” dedi.

SASA’dan 9 ayda 8 milyar TL net kâr

SASA’nın ilk 9 aylık toplam net kârı 8 milyar TL oldu. Şirketin geçen yıl aynı dönem net kârı 1.41 milyar TL’ydi.

MEB ile A101 arasında protokol imzalandı | Ağbaba: Devlet eliyle çocuk işçiliği meşrulaştırıyorlar

Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanlığı ile market zinciri A101 arasında imzalanan protokolü eleştirerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, üç harfli marketlerden A101 ile protokol imzalamış ve buna göre öğrenciler haftanın 4 günü A101’de çalışacakmış. Resmen çocuk işçiliği meşrulaştırıyorlar. A101 neye göre seçildi, ücretler niye işsizlik sigorta fonundan ödeniyor?” diye konuştu.

Eylülde yapılan kartlı ödemeler 363 milyar liraya ulaştı

Banka kartlarıyla eylül ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 128 artarak 363,4 milyar TL oldu.

Dış Politika

Rusya, tahıl koridoru anlaşmasına geri dönme kararı aldı

Rusya Savunma Bakanlığı, 29 Ekim’de askıya aldığı tahıl koridoru anlaşmasına geri dönme kararı aldığını açıkladı: “Rusya, aldığı garantileri yeterli buldu, tahıl anlaşmasındaki katılımına devam edecek.”

Rus generallerin Ukrayna’da taktik nükleer silah kullanımını tartıştığı iddia edildi

Üst düzey Rus generallerin, Ukrayna’da ne zaman ve nasıl taktik nükleer silahların kullanılacağı konusunu tartıştıkları iddia edildi. New York Times, ABD yönetiminden kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, bu son gelişmenin Washington yönetiminin Rusya’nın nükleer silaha başvurabileceği yolundaki endişeleri artırdığı görüşünü aktardı

ABD’den “Kuzey Kore, Rusya’ya el altından mühimmat desteği veriyor” iddiası

ABD, Kuzey Kore’nin Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için el altından topçu mermisi gönderdiğini iddia etti.

Danimarka’da merkez sol ittifak parlamentoda çoğunluğu elde etti

Danimarka’daki erken genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Başbakan Mette Frederiksen’i destekleyen merkez sol ittifak parlamentoda çoğunluğu elde etti.

İsrail’de Netanyahu bloku hükümet için yeterli çoğunluğu elde etti

İsrail seçimlerinde, sandık çıkış anketlerine göre, eski başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ blok 62 milletvekiliyle hükümeti kurabilecek sayıya ulaştı.

Bolsonaro bavullarını toplarken Bolsonarocular yol kesmeye devam ediyor

Brezilya’da seçimleri kaybeden Bolsonaro’nun kurmay başkanı “geçiş süreci için yetki aldığını” açıkladı. Bolsonaro’nun yol kesmeye son verilmesi çağrısına rağmen, yenilgiyi kabul ve ilan etmeyişi, sokaklardaki yandaşlarının kafasını karıştırıyor.

Hollanda’da enerji krizi | Fırınlar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Ülkede son dönemde hızla artan elektrik ve doğal gaz fiyatlarından etkilenen bazı işletmeler, maliyetlerini karşılayamadıkları için faaliyetlerine son veriyor.

Birleşik Krallık’ta İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdi, göçmen işçiler kapsam dışı

Hükümetin bu adımı atmak için yaz aylarında sona eren Göçmen Kadınlara Destek adlı pilot programdan çıkacak verileri beklediği iddia edildi.

3 Kasım

İç Politika

Altaylı: Madem bu kadar gündem olmak istiyordun haberi niye bıraktın?

Fatih Altaylı, eski FOX Haber sunucusu, gazeteci Fatih Portakal’ın, ‘dört koldan gündem olma peşinde’ olduğunu yazdı. Altaylı, “Madem bu kadar gündem olmak istiyordun, niye gündem olmamak için haberi bırakıyorum dedin?” diye sordu.

Soylu Kılıçdaroğlu’yla ilgili kırmızı dosya gösterip ‘FETÖ-roman’ dedi

Katıldığı televizyon yayınında elindeki kırmızı dosyayı gösteren Bakan Soylu, “Bu bir FETÖ roman. Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ilişkisini ortaya koyan. 32 basamak bir FETÖ ilişkisi” ifadelerini kullandı.

Cem Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu’ndan ayrıldı: ‘Ali’siz Alevilik’

Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan, Alevi Dernekleri Federasyonu’ndan ayrıldıklarını açıkladı. Doğan, federasyonun ‘Aleviliğe ihanet ettiğini’ söyledi ve genel merkez binasının tahliyesini istedi.

TÜİK’in ENAG aleyhine açtığı ‘itibar’ davası reddedildi

TÜİK’in bağımsız akademisyenlerin ve ekonomistlerin kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) aleyhine açtığı dava reddedildi.

İmamoğlu’na suikast ihbarı: Avukatı savcılığa başvurdu

Valilikten ‘İmamoğlu’na suikast’ açıklaması: 50 suç kaydı tespit edilmiştir

İstanbul Valiliği, Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘suikast’ ihbarında bulunan H.Ö. hakkında “40’ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı olduğu tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Demirtaş, Elon Musk’a seslendi: Para ödemesi gerekenler sizlersiniz

Selahattin Demirtaş, ‘mavi tik’ uygulamasından aylık 8 dolar alacağını açıklayan Twitter’ın yeni sahibi Musk’a seslendi: “Mavi tikle uğraşman hoş değil. Para ödemesi gerekenler sizler olmalısınız.”

Erdoğan ‘TikTok’ hesabı açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TikTok hesabı açtı. Hesap kısa sürede, 80 bini aşkın kişi tarafından takip edilmeye başlandı.

AK Partili Yayman: Polis bandosunun müziği çaldığını görmedim, duymadım

Hüseyin Yayman, Polis Akademisi Bandosu’nun Beştepe’de AK Parti’nin ‘Türkiye Yüzyılı’ programı için bestelenen şarkıyı okuması hakkında “polis bandosunda çalındığını görmedim, duymadım” dedi.

CHP’li Altay: Seçime 7 ay kala anayasa değişikliği art niyet işidir

Engin Altay, “Seçime 7 ay kala anayasa değişikliği bir art niyet işidir. Temel hak ve özgürlükler referandum konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da cephanelik gibi daire: Tanksavar, kalaşnikof ve el bombası

Öğrencilere mesaj: Erdoğan’ı karşılamaya gidenlere eşofman takımı hediye

Antep’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Kasım’da kente yapacağı ziyaret nedeniyle, lise ve üniversite öğrencilerine mesaj atılarak, karşılamaya gidenlere ‘eşofman takımı hediye edileceği’ belirtildi.

Ekonomi

Ekonomiye ilişkin torba kanun teklifi Meclis’ten geçti

Ekonomik düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifi yasalaştı. Kanunla kur korumalı mevduatın süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatıldı. Ayrıca öğrenim kredisi borçları, alınan miktar kadar ödenecek. 

Ekim ayında yıllık enflasyon ENAG’a göre yüzde 185, TÜİK’e göre yüzde 85,51’e oldu – Evrensel

ENAG verilerine göre, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aylık bazda yüzde 7.18 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 185.34 oldu. ENAG, enflasyonun yılbaşından bu yana yüzde 115.82 arttığını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı verilere göre ise, enflasyon, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 57,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,51 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,26 olarak gerçekleşti.

Çalışanların vergi dilimi güncellenmesi talebini karşılamayan iktidar, yüz milyarlarca vergi borcu siliyor – Evrensel

CHP’li Bekir Başevirgen: “KKM sahiplerine 994 milyar liralık kıyak geçen iktidar, milyonlarca çalışanı ilgilendiren vergi dilimi güncellemesinden kaçınıyor”

Dış ticaret açığı ekimde yüzde 430 arttı: 8 milyar dolar – Dünya Gazetesi

PMI verilerindeki düşüşe rağmen ekim ayında artış kaydeden ihracat yüzde 2,8’lik yükselişle 21,3 milyar dolara ulaştı. İthalat bu ayda yüzde 31,9’luk artışla 29,3 milyar dolara çıktı. İlk 10 ayda ise dış ticaret hacmi 510 milyar dolar olurken, dış ticaret açığı 91,1 milyar dolara yükseldi.

Dış Politika

Çavuşoğlu’yla görüşen Stoltenberg: ‘İsveç ve Finlandiya’nın üyelik zamanı geldi

Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Dışişleri Başkanı Çavuşoğlu’yla görüşmesinden sonraki konuşmasında, “Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım” dedi.

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde destekliyoruz

NATO’nun caydırıcılığının güçlendirilmesine ek destek vereceklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini Türkiye olarak güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi.

Filistin: İsrail’in son saldırıları ‘savaş ilanı’dır

Filistin yönetimi, İsrail askerlerinin bugün işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te dört Filistinliyi öldürmesini ‘savaş ilanı’ olarak niteledi.

4 Kasım

İç Politika

İstanbul Boğazı’nda 6 Kasım’daki av kararı iptal edildi

Denizcilik Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı’nı 6 Kasım’da endüstriyel balık avlama gemilerine açma kararını iptal etti.

Boğaziçi’nden atılan akademisyenin konuşması da yasak

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, DataCamp’a fizikçi Kaan Öztürk’ün konuşmacı olarak katılmasını engelledi. Öztürk, “Birisi üniversiteyi babasının çiftliği sanıyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Nebati: Enflasyon aralıkta hızla düşecek

Bakan Nebati, “Döviz kuru oynaklığı minimum seviyede. Enflasyon, aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak” dedi.

CHP’li Yavuzyılmaz ‘5 milyon aldın mı’ diye sordu, AKP’li Karaman ‘TOGG’u durduramazsın’ dedi – Evrensel

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda AKP’li Süleyman Karaman’a YHT ihalesi için “5 milyon dolar aldın mı” diye sordu. Karaman’ın yanıtı “TOGG’u durduramazsın…” oldu.

Dünyada gıda fiyatları geriledi, Türkiye’de arttı – Evrensel

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü küresel gıda fiyatlarının ekimde bir önceki aya göre 0,1 puan gerilediğini bildirdi. TCMB fiyat gelişmeleri raporuna göre ise Türkiye’de gıda fiyatları arttı.

Koç Holding’in kârı yüzde 346 arttı, resmi enflasyonu 4’e katladı – Evrensel

Türkiye’nin en büyük sermaye grubu Koç Holding, 2022’nin ilk 9 aylık döneminde net kârını yüzde 346 artırarak 42 milyar lira kâr elde etti.

IMF’den Türkiye’ye Merkez Bankası bağımsızlığını güçlendirme ve faiz artışı tavsiyesi – Dünya Gazetesi

“IMF Türkiye heyeti, Türkiye’nin mevcut güçlüklerin üstesinden gelebilmesi için Merkez Bankasının bağımsızlığını güçlendirme yönünde adımlarla birlikte ivedilikle politika faizlerini artırmayı tavsiye etti. Bu türden eylemler enflasyonu kalıcı şekilde azaltmaya yardımcı olacak ve (Merkez Bankasının) rezerv tamponlarının zaman içinde yeniden oluşturulmasına imkan sağlayacaktır.”

Yeni KGF paketi aralık ayı ortasında duyurulacak – Dünya Gazetesi

KGF paketi üzerinde çalışmalarda sona yaklaşılırken, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, yeni paketin aralık ayı ortalarında açıklayacaklarını söyledi.

Dış Politika

Netanyahu’nun bir ay içinde İsrail’in en sağcı hükümetini kurması bekleniyor

İsrail’de sonuçları kesinleşen genel seçimler eski Başbakan Binyamin Netanyahu’nun zaferiyle sonlandı. Netanyahu ve onu iktidar taşıyan aşırı sağcı müttefikleri bir ay içinde ülkenin şu ana kadarki en sağcı hükümetini kurmaya hazırlanıyor.

Twitter’da ‘ayaklanma’: Çalışanlar Elon Musk’a toplu dava açtı

Bir grup Twitter çalışanı, şirketin yeni patronu Elon Musk’ın bugün başlayan işten çıkarma planında ihbar süresini gözetmediği için dava açtı. Toplu davada, Twitter’ın hem federal yasaları hem eyalet yasalarını ihlal ettiği savunuluyor.

Trump’ın yakın çevresi: 2024 adaylığını 10 gün sonra duyurabilir

ABD’de Cumhuriyetçi eski başkan Donald Trump’ın 2024 başkanlık yarışında yeniden aday olacağı konuşuluyor. ABD basınının aktardığına göre Trump adaylığını 14 Kasım’da resmen duyurabilir.

Mehmet Öz Senato seçimlerinde ilk kez Demokrat adayın önüne geçti

ABD’de salı günü yapılacak Kongre ara seçimleri öncesi Pennsylvania’dan seçilmek için yarışan Cumhuriyetçi aday Dr. Mehmet Öz, bir ankette ilk kez Demokrat adayın önüne geçti.

Putin ağır suçlardan hükümlülerin silah altına alınmasını onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinde ilan edilen kısmi seferberliğe ağır suçlar işlemiş hükümlülerin katılmasını onaylayan kanun hükmünde kararnameyi imzaladı. Putin ayrıca 18 bini gönüllü 318 bin kişinin silah altına alındığını da söyledi.

Amini eylemlerine destek veren Kürt sanatçı Saman Yasin idama mahkum edildi

İran’da devam eden protestolara şarkılarıyla destek veren Kürt sanatçı Saman Yasin, çıkarıldığı mahkemece idama mahkum edildi.

ABD’den Ukrayna’ya ek yardım

ABD Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya ek yardım yapacağını duyurdu. Yapılacak silah ve ekipman yardımı 400 milyon doları bulacak.

Saldırıya uğrayan İmran Han: Plan yapıldığını biliyordum

Pakistan’da silahlı saldırıda yaralanan eski başbakan İmran Han seçim konvoyuna ateş açılması sonrası ilk kez konuştu. Han, yola çıkmadan bir gün önce kendisine yönelik bir suikast planı olduğuna dair bilgi aldığını söyledi.

Müslüman Kardeşler: Türkiye ve Mısır’ın yakınlaşmasını destekliyoruz

Türkiye ile Mısır arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan biri olan Müslüman Kardeşler’den ‘normalleşme’ sürecine destek geldi. Müslüman Kardeşler’in Türkiye’deki basın sözcüsü Ali Hamed, “Biz bütün ülkelerin yakınlaşmasını destekliyoruz” dedi.

İran’da ABD Büyükelçiliği baskınının yıldönümünde Reisi’den Biden’a: ‘İran 43 yıl önce özgürleşti’

İran’da ABD Büyükelçiliği’ne yapılan baskının 43. yıldönümü on binlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerle kutlanıyor. İran Cumhurbaşkanı Reisi ise ABD Başkanı Joe Biden’ın “İran’ı özgürleştireceğiz” sözlerine “İran 43 yıl önce özgürleşti” diye yanıt verdi.

5 Kasım

İç Politika

İBB’den öğrencilere hijyenik ped desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, geçen yıl hizmete açtığı yurtlarda hijyen kiti dağıttı.

Sözcü gazetesinden İmamoğlu açıklaması: Kendisine sorun

Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, gazetenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na haberlerinde yer vermediği iddiası üzerine açıklamalarda bulundu. “Ekrem İmamoğlu ile yaklaşık iki aydır bir problemimiz var” diyen Yılmaz, “Bize ne yaptığını kendisine sorun. Ne yaptığını duysanız gazeteciler olarak sizin de çok ağırınıza gider, bize hak verirsiniz” diye konuştu.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Temiz para arıyor ama gittiği yer geçmişte dünyanın iliğini kemiğini sömürenlerin kapısı | Independent Türkçe

Kılıçdaroğlu’nun Londra ziyareti ile ilgili Erdoğan, “Gittiği yer geçmişte bizim ülkemiz de dahil tüm dünyanın iliğini kemiğini sömürenlerin kapısı. Ne alacakmış oradan? Para… Nerelere gittiğinin farkında mısın?” dedi

Meteorolog Kerem Ökten uyardı: İstanbullular pencerelerinizi kapatın

“İstanbul’da hava kirliliği çok yüksek. Şehre pus çökmüş durumda. Akciğer için riskli bir durum. İlerleyen saatlerde Avrupa yakası başta olmak üzere Azot dioksit miktarı iyice artacak. Baş ağrısı, baş dönmesi ve göğüs ağrısına sebep olabilir. Pencereleri kapalı tutalım…”

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp beraat etti: Bu hukuksuz karara itiraz edeceğiz

Çocuk istismarı suçlamasıyla yargılanan ve görevden alınan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp beraat etti. Ailenin avukatı Metin Arkaş, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Bakan Kurum duyurdu: TOKİ kuralarında tarih belli oldu

Bakan Kurum’un açıklamasına göre; “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde ilk kura 7 Kasım Pazartesi günü Şırnak ve Ardahan’da çekilecek.

Marmaris’teki yangınlar bal üretimini vurdu: Kıyamet denecek bir sorun yaşadık

ÇARIK Çevre ve Arıcılığı Koruma Birliği’nin kurucusu Şamil Tuncay Beştoy, Marmaris’teki yangınların çam balı üretimine büyük zarar verdiğini ve 6 Kasım’da miting yapacaklarını söyledi.

Ekonomi

https://www.dunya.com/ekonomi/kkmde-kurdan-arinmis-ilgiyi-simdi-gorecegiz-haberi-673656

Kur korumalı mevduat yürürlüğe girdiğinden bu yana ilk kez bir yenileme döneminde kur farkı geliri sağlamadı. Yani Kur Korumalı Mevduata başından bu yana para yatıranlar, ilk kez sadece faiz geliri elde etmekle yetindi. Çünkü KKM uygulamasının yapısı gereği, dolar/TL kuru mevduat faizinden çok daha az yükseldi. Burada kilit nokta kurun 18.68 TL’nin üzerinde olmasıydı.

Fenerbahçe’nin borcu 6,5 milyar lira – Dünya Gazetesi

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşti. Kulübü’nün borcunun 6 milyar 537 milyon TL olduğu açıklandı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Daha gidecek çok yolumuz var. Biraz rehavet görüyorum, üst perdeden bakma görüyorum. Bunları hak edecek bir konumda değiliz. Bu hatayı geçmişte yaptık, lütfen bu hatayı tekrar yapmayalım” dedi.

Dış Politika

İsviçre Bern Stat Parlamentosu’nda Kürtçe resmi bilgilendirmeyi onayladı; Türkiye’de Kürtçe iyileşemeyen yara | Independent Türkçe

Kararla, Irak, İran, Türkiye ve Suriye vatandaşı kategorileri içinde kabul edilen Kürt topluluğu ilk defa kendi başına ayrı özerk bağımsız bir topluluk olarak kabul edilmiş oldu.

Musk, Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkardı

Twitter’ın satın alan milyarder iş insanı Elon Musk şirketin küresel ölçekteki iş gücünün yarısını yani yaklaşık 3700 kişiyi işten çıkardı. Musk işten çıkarmaların “gelirlerin devasa düşüşü” nedeniyle zorunlu olduğunu savunarak “Başka çare yok” dedi.

Rusya’da paralı asker şirketi Wagner ilk resmi merkezini açtı

Rus paralı asker şirketi Wagner, Rusya’da ilk resmi merkezini açtı. Wagner’in kurucusu, Devlet Başkanı Putin’in yakın müttefiki Yevgeniy Prigojin insan hakları ihlalleriyle suçlanan grupla bağlantısı nedeniyle ABD ve AB yaptırımlarının hedefi olmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı: PYD ve YPG ile aramıza mesafe koyacağız

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ülkesinin NATO’ya girme talebinin Türkiye tarafından engellenmemesi için hükümetin YPG ile PYD arasına mesafe koyacağını açıkladı. Billström “Birincil öncelik NATO üyeliği” dedi.

Stoltenberg: Ukrayna-Rusya savaşının müzakere masasında sona ereceğine inanıyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstanbul’da açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna savaşının müzakere masasında sonlanacağına inandığını söyleyen Stoltenberg, Ukrayna’yı masada güçlendirmek için askeri desteğin sürmesi gerektiğini savundu.

50 yıllık parti tarihinde bir ilk: Le Pen devri sona erdi

Ancak bu isim değişikliğinin partinin ideolojisi ve politikalarında bir değişim yaratması beklenmiyor. Zira Marine Le Pen, partinin arkasındaki asıl güç olarak kalmaya devam edecek. 2027’deki başkanlık seçiminde de partinin adayı olarak yeniden Le Pen’in yarışması bekleniyor. Cumartesi günü yeni liderin açıklanmasının ardından parti kongresinde konuşan Le Pen, siyaset sahnesinden kaybolmayacağını söyledi.

İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde en 304 kişi katledildi – Yeni Yaşam Gazetesi

Gösterilerde şimdiye kadar katledilenlerin sayısının paylaşıldığı açıklamada şunlar söylendi; “Gösterilerde şimdiye kadar 22 kentten 41’i 18 yaşın altında olmak üzere 304 kişi katledildi. Bunlardan 9’u kız, 3’ü Afgan çocuktu. Göstericilerin yoğunlukla katledildiği kentler, Sistan, Belucistan, Mazenderan, Tahran, Sine ve Gilan oldu.”

HTŞ’nin Efrin’e girmesi: ‘Türkiye ve ABD’nin haberi vardı’

Rûdaw’a konuşan ENKS’li siyasetçi Biro, HTŞ’nin Efrin’e geçmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede ABD’nin bundan haberinin olduğunu belirtti.

6 Kasım

İç Politika

Beştaş’tan Miroğlu’na: Önümüze çıkan bir fırsat yok,

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AK Partili Orhan Miroğlu’nun ‘fırsat’ yorumuna “Bizim önümüze çıkan bir fırsat yok” dedi. Beştaş, olası referandum için de kapıları kapattı.

AK Partili vekil Cevheri: HDP legal bir parti, destekleri gerekiyor

AK Parti Urfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, partisinin HDP ziyaretini destekledi, “Gidilmemesi abes” dedi. Cevheri, Fakıbaba’nın istifası için “Parti değiştirmek etik değil” diye konuştu.

Rektörün engellediği Barlas’ın ödülü üniversite tarafından paylaşıldı

Ders vermesi engellenen Yaman Barlas’ın başarısı Boğaziçi Üniversitesi’nin resmi hesabından paylaşıldı. Barlas, “Anlamsız ve çelişkili işlere sadece bir örnek” dedi.

Son anket: AK Parti yüzde 30, Millet İttifakı 5 puan önde

ORC Araştırma’nın son anket sonuçlarına göre AK Parti yüzde 30 bandına geriledi, CHP ise yüzde 24 seviyesine yükseldi.

‘Sansür yasası’nın ilk siyasi hedefi Kılıçdaroğlu oldu

‘Sansür yasası’nın ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak’ düzenlemesi, siyasiler arasında ilk kez CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusunun gerekçesi oldu.

Silopi’de kimyasal kullanımına karşı insanlık yürüyüşü – Canlı – Yeni Yaşam Gazetesi

Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarında kimyasal silah kullanmasına karşı Şırnak Silopi’de “Kimyasal Silah Kullanımına Karşı İnsanlık Yürüyüşü” yapılıyor.

Bölge baroları: Kürt sorunu Türkiye’nin en yakıcı… | Rudaw.net

Diyarbakır Barosu ve Urfa Barosu dahil 15 baronun düzenlediği toplantının ardından yapılan ortak açıklamada Kürt sorununun Türkiye için “hala en önemli ve can yakıcı sorunu” olduğu kaydedildi.

Can Atalay’dan ÇHD Davasına çağrı: Benim yerime de gidin – bianet

Gezi Davasında 18 yıl hapis cezası verilen ve tutuklanan avukat Can Atalay, yarın (7 Kasım) Silivri’de görülecek Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Davasına çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu: Kartellere sesleniyorum; şehirlerimizi terk edin! Sizi yok edeceğiz

CHP lideri, kırmızı bültenle aranan Sırp çete lideri Zeljko Bojanic’in İstanbul’da gözaltına alınmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Kirli paranızı alın, gidin. Size kurban vereceğimiz tek bir evladımız yoktur” dedi.

Babacan: Seçimden sonra YÖK’ü derhal kapatacağız

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluş yıl dönümünde, “YÖK’ün doğum gününü kutlamak isteyenler için son bir saatteyiz. Gerçekten son bir saat. Seçimden sonra YÖK’ü derhal kapatacağız” dedi.

Ekonomi

Asgari ücret iddiası: Kulislerde konuşulan rakam belli oldu

Sabah gazetesi, hükümetin asgari ücret için 7 bin 500 ile 8 bin arasında bir miktar konuştuğunu iddia etti. Ayrıca emekli ve memura refah payı düzenlemesi getirilmesi de bekleniyor.

Dış Politika

Barack Obama’dan Mehmet Öz’e yaylım ateşi: ‘Yılan yağı adamı’

ABD’nin eski başkanı Barack Obama, Kongre ara seçimleri öncesinde Pennsylvania’da Dr. Mehmet Öz’e karşı yarışan Demokrat aday John Fetterman’a destek için meydana indi. Obama, Mehmet Öz’e alternatif tıp önerileri üzerinden sert eleştiriler yöneltti.

7 Kasım

İç Politika

ÇHD davası: Dijitallerin içinde, ele geçirildikten sonraki tarihe ait filmler çıktı!

ÇHD davasının ana delillerinden olan Hollanda/Belçika Belgeleri dijitallerinin değiştirildiği ortaya çıktı. 1 Nisan 2004’te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinde, o tarihten 22 gün sonra vizyona girmiş filmler bulunuyor.

ÇHD davasında konuşan Kozağaçlı: Kolumuzu kıranlara dahi işkenceye göz yummayacağız

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı davanın karar duruşması görülüyor. Savunma yapan Selçuk Kozağaçlı: Bize dava açanlara, kolumuzu kıranlara dahi yapılan işkenceye göz yummayacağız.

Kaftancıoğlu’ndan Ahmet Ünlü’ye: Papucumun cübbelisi

İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde Canan Kaftancıoğlu’nun adayı olduğunu ileri süren ve bu adayın kazanmasının “günah” olacağını söyleyen Ahmet Ünlü’ye CHP İl Başkanı tepki gösterdi. Kaftancıoğlu paylaşımında Ahmet Ünlü’ye Papucumun cübbelisi” dedi.

Polis Teşkilatı’ndan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Türkiye yüzyılı için yolumuza devam edeceğiz’

Polis Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu konusu ile ilgili iddiaları ‘yabancı istihbarat ve taşeronların iftirası’ olarak nitelendirildi. Açıklamada ayrıca “Türkiye yüzyılı için yolumuza devam ediyoruz” denildi.

Ekonomi

Hazine nakit gerçekleşmeleri açıklandı – Dünya Gazetesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekim ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini açıkladı. Geçen ay Hazinenin nakit gelirleri 238 milyar 904 milyon lira, nakit giderleri 311 milyar 84 milyon lira oldu. Faiz dışı giderler 251 milyar 995 milyon lira, faiz ödemeleri ise 59 milyar 89 milyon lira olarak gerçekleşti. Faiz dışı denge ise 13 milyar 91 milyon lira açık verdi. Ekim ayında nakit dengesinde, 72 milyar 180 milyon liralık açık oluştu.

AVM’ler ‘batıyor’: Bankalara 12 milyar dolar borçları var

Yükselen kurla birlikte banka borçlarında çıkmaza giren bazı AVM’ler kredi borçlarının faizini bile ödeyemeyecek noktaya geldi. Türkiye’deki AVM’lerin toplam banka borcu 12 milyar doları bulurken bunun yüzde 88’inin döviz olduğu belirtiliyor.

Dış Politika

Suriye’nin kuzeyindeki kolera salgını için Türkiye’ye çağrı: Derhal son verin

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’nin kuzeydoğusunda derinleşen ve Lübnan’a da sıçrayan kolera salgını nedeniyle hem Ankara’ya hem Şam’a politikalarını değiştirme çağrısında bulundu. Kurumun bugün yayımladığı açıklamada, Türkiye’deki yetkililerin bölgeye su tedarikini, Şam yönetiminin de yardımları engellediği vurgulandı.

BM Genel Sekreteri Guterres’den dünyaya uyarı: ‘Ya İklim Dayanışma Paktı, ya Toplu İntihar Paktı’

BM Genel Sekreteri Guterres, Mısır’da düzenlenen iklim konferansında “İklim Dayanışma Paktı” kurulması çağrısında bulundu. Guterres “İnsanlığın şu anda önünde bir seçim var: İklim Dayanışma Paktı ya da Toplu İntihar Paktı” dedi.

Elon Musk: ‘Ara seçimlerde Cumhuriyetçilere oy verin’

Açıklamasında kararsız seçmenlere hitap eden Musk, “Güç paylaşımı, iki partinin de en kötü uçlarını törpüler, bu nedenle de başkanlığın Demokratlarda olduğu göz önüne alındığında, Cumhuriyetçi bir Kongre için oy vermeyi öneriyorum” ifadesini kullandı.

Trump: 15 Kasım’da çok büyük bir duyuru yapacağım

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre ara seçimleri sonrası 2024 başkanlık seçimleri için aday olması bekleniyor. Trump, Ohio’daki son mitinginde ara seçimlerden sonra, 15 Kasım’da Florida’da “büyük bir duyuru” yapacağını söyledi.

8 Kasım

İç Politika

Bahçeli’den HDP açıklaması: AKP’nin Meclis’teki partilerle görüşmesi doğal ve doğrudur

MHP Lideri Devlet Bahçeli, başörtüsü teklifi nedeniyle AKP’nin HDP ile görüşmesine dair ilk kez konuştu. Bahçeli ziyareti, doğal ve doğru bir adım olarak nitelendirdi.

Aleviler Meclis önünde taleplerini dile getirdi

Meclis önünde taleplerini dile getirmek isteyen Alevi örgütleri polis müdahalesine rağmen Meclis önüne geldi. Burada yapılan açıklamada, AKP’nin getirdiği cemevi tasarısı eleştirildi, tasarının Alevilik inancına hakaret olduğu dile getirildi.

AİHM’den HDP’li vekillerle ilgili hak ihlali kararı: ‘Siyasi amaçla tutuklandıklarına hükmedildi’

AİHM, 2016’da tutuklanan HDP’li milletvekilleri için hak ihlali kararı verdi. Kararı Artı Gerçek’e değerlendiren Avukat Ramazan Demir, bu kararla HDP’li vekillerin siyasi amaçla tutuklandığının AİHM tarafından da teyit edildiğini vurguladı.

Cihan Kolivar’a ‘ekmek’ gözaltısı

“Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” diyen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar gözaltına alındı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik “Kolivar’ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir” demişti.

İHD’den cezaevleri açıklaması: Hasta mahpuslar tahliye edilmiyor, en temel haklar kullandırtılmıyor

Cezaevlerinde mahpusların yaşadığı ihlallere ilişkin açıklama yapan İHD, hasta mahpusların durumlarının giderek kötüye gittiğini hatırlatarak Adalet Bakanlığına ‘Adım at’ çağrısı yaptı.

Mithat Sancar’dan AKP’ye: Önce karar verin, bu ülkenin başı Soylu mu, siz misiniz?

Mithat Sancar, HDP’yi ziyaret eden AKP’ye “Adalet Bakanı ve grup başkanvekillerini gönderiyor, ertesi gün İçişleri Bakanı bize saldırılarını, hakaretlerini yükseltiyor. Önce karar verin, bu ülkenin başı Soylu mu, siz misiniz?” diye seslendi.

HDP’den AİHM kararı değerlendirmesi: ‘Karar yakın tarihimize ışık tutacak’

AİHM’in, 2016’da tutuklanan 13 vekil için hak ihlali kararına dair HDP’den yapılan açıklamada, AİHM’in kararının “yakın tarihimize ışık tutacak” nitelikte olduğu vurgulandı “arkadaşlarımızın derhal bırakılması Türkiye’nin önünde bulunmaktadır” denildi.

Boğaziçi’nde akademisyenlerin ofis kapısındaki direnişe dair afişler toplandı

Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlikler, akademisyenlerin odalarının kapılarına astıkları ve akademisyen Tolga Sütlü’nün göreve iadesini talep eden afiş ve posterleri topladı, karşı çıkan akademisyenlerin odalarının fotoğrafı çekildi.

MAK Araştırma’nın son anketi: AKP oyunu artırdı, ittifaklar başa baş

MAK Araştırma’nın yaptığı ankete göre ekim ayında AKP oyunu yüzde 1,7 artırdı. Millet İttifakı ise 2 puan önde.

Ekonomi

Yoksul ülkeler için kış ‘karanlık’ geçecek – Bloomberg HT

Kış mevsimini atlatmak için yeterli petrol ve gaz satın alan gelişmiş ülkeler nedeniyle piyasasının dışında kalan dünyanın en fakir ülkelerinin çok daha fazla maliyet yüküyle karşılaşacağı belirtiliyor.

İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı’na Erdal Bahçıvan yeniden seçildi – Bloomberg HT

İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı’na Erdal Bahçıvan yeniden seçildi.

İTO seçimlerinde geri sayım: 3 isim öne çıkıyor

700 bin işletmeyi temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) yüzde 2 temsil hakkına sahip olan İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) başkanlık seçimi 9 Kasım’da yapılacak. Başkanlık için Şekib Avdagiç, Murat Kalsın ve Sadettin Saran öne çıkan isimler arasında yer alıyor.

Borca batık şirketler için süre uzatımı – Dünya Gazetesi

Sermaye kaybı yaşayan veya borca batık şirketlerin durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararlarının tamamı ile 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden bazı giderlerinin hesaplamalarda dikkate alınmaması imkanının süresi 1 Ocak 2024’e kadar uzatıldı.

Dış Politika

https://artigercek.com/dunya/iranli-600-akademisyen-amini-protestolarina-katilacak-229119h

İranlı akademisyenler, Amini protestolarına destek veren öğrencilerin tutuklanmasının ardından bir çağrı metni yayınladı. Öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen 600’e yakın akademisyen tüm portesto kanallarını kullanacaklarını duyurdu.

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ABD’de masaya oturdu

Azerbaycan ve Ermenistan’ın dışişleri bakanları, barış müzakereleri için ikinci kez buluştu. Tarafların olası barış anlaşmasının unsurlarını ele aldığı, ayrıca görüşmeleri sürdürme konusunda mutabık kaldıkları açıklandı.

BM: Gelişmekte olan ülkelerin iklim için 2 trilyon dolara ihtiyacı var

BM iklim raporuna göre, gelişmekte olan ülkelerin iklim krizi ile mücadele için 2 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyacı var. Bu miktara, fosil yakıtlardan vazgeçilmesi ve aşırı hava olayları ile mücadele edilebilmesi için ihtiyaç duyuluyor.

BM raportörlerinden Şebnem Korur Fincancı çağrısı

BM İnsan Hakları Konseyi’nden beş özel raportör, Ankara’ya Fincancı’nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Miçotakis: Exxon, Girit’in güneybatısında sismik araştırmalara başlayacak

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Girit’in güneyindeki doğalgaz rezervleri için Exxon Mobil’in önümüzdeki günlerde sismik araştırmalara başlayacağını duyurdu. Miçotakis, çevre örgütlerinin karşı çıktığı projeyi ‘Avrupa’nın enerji güvenliği’ ile savundu.

Erdoğan, İsveç Başbakanı ile görüştü: ‘Güvenlik kaygılarımızı gideren bir İsveç istiyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ‘İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz’ dedi.

Zelenskiy, ‘Rusya ile sahici görüşmelere açığım’ dedi, şartlarını duyurdu

Ukrayna savaşının kazananları petrol ve enerji şirketleri oldu – Evrensel

ABD’li petrol üreticisi şirketler, bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde, Ukrayna’daki savaşın petrol fiyatlarını yükseltmesinden dolayı, 200 milyar dolardan fazla net kâr elde ettiler.

Yunanistan’dan ‘telekulak’ skandalına tepki büyüyor: Miçotakis’in koltuğu sallantıda

‘Telekulak’ skandalı gündemdeki yerini korurken, Atina’da siyasetçiler Miçotakis’in ‘başbakanlık koltuğunun sallanmaya başladığı’ görüşünü dile getiriyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: Savaşa hazırlanmaya odaklanacağız

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, savaş hazırlıklarına odaklanacaklarını söyledi. Şi, Çin’im ulusal güvenliğinin giderek belirsiz hale geldiğini belirtti.

Önerilen Yazı ve Videolar

Suriye, siyasal çözüm sürecinin neresinde? / Bereket Kar

Kobanî davası kronoloji (14-17. Blok Duruşmalar)

“Çin’de kalkınma temasının yerini güvenlik aldı” / DOÇ. DR. CEREN ERGENÇ

AKP iktidarı ve ortakları TTB’yi ne zaman, neden ve hangi sözlerle hedefe koydu?

Başörtüsü tartışması Erdoğan’a yeni bir lütuf mu? | Erdoğan güçlü bir bölünme için formül arayışında

Rusya’sız tahıl koridoru mümkün mü?

İran protestoları ve Kürtler

Zühtü Arslan | “AYM, başörtüsü konusunu içtihatlarıyla çözdü”

İran durulmuyor, gösteriler de gösterici profili de dönüşmeye başladı. Arif Keskin ile konuşuyoruz!

Erdoğan şaşırtmaya devam edecek / Abdülkadir Selvi

Yüzde 4787 kâr ve iki ölü mühendis / Bahadır Özgür

“Denetimin etkisizleştirilmesi, ekonomi gazeteciliğine olan ihtiyacı artırdı” / Çiğdem Toker – İrfan Aktan

Volker Türk: “İnsan hakları iklim değişikliğiyle mücadelenin merkezine yerleşmeli”

“Lula’nın seçilmesi, sola yönelim ve kutuplaşma algısını güçlendirecek”

CİSÜ’den Filiz Kocaboğa: Anne-çocuk ölümleri artabilir      

İran, her zaman çok yakın

https://acikradyo.com.tr/iklim-kusagi-konusuyor/cop27-gundemine-yakindan-bakis

“Batının baskıcı ve ırkçı kapitalist sistemini dönüştürmenin zamanı geldi.” | Açık Radyo 95.0