26 Haziran-7 Temmuz 2018 Gündemi

 

26 Haziran

 

 • Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlere yönelik davalar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 34. ve 35. Ağır Ceza mahkemelerinde devam etti. 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Ceren Lord ve Dr. Çiğdem Bozdağ; 34. ACM’de İstanbul Üniversite’nden Prof. Dr. Pınar Saip, Prof. Dr. Raşit Tükel, Yrd. Doç. Dr. Özgün Akduran, Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cem Özatalay ve Arş. Gör. F.G.K. ikinci duruşmalarına çıktı.İmzacı akademisyenlere yönelik davalar, 5 Aralık 2017’de başladı. 26 Haziran itibariyle 256 akademisyenin ilk duruşmaları görülürken içlerinden 16 kişinin davasında karar açıklandı. 16 akademisyen için de 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel ve Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Büşra Ersanlı’ının cezası dışında bütün cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

   

 • Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı ve 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için avukatları, ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği, ifade hürriyeti, serbest seçim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu.

   

 • Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin kesin olmayan sonuçları açıkladı. 188 bin 8 sandığın yüzde yüzü açıldı. Oyların 1 milyon 53 bin 362’si geçersiz sayıldı. AKP 20 milyon 980 bin 956 oy alarak yüzde 41.85’lik oy oranına ulaştı. CHP toplam 11 milyon 271 bin 240 ile yüzde 22.48 oranında oy aldı. HDP 5 milyon 867 bin 564 oy alarak yüzde 11.70, MHP 5 milyon 466 bin 775 oy ile yüzde 10.90, İYİ Parti 4 milyon 955 bin 994 oy ile yüzde 9.89, Saadet Partisi 668 bin 744 oy ile yüzde 1.33, HÜDA PAR 157 bin 315 oyla yüzde 0.31, Vatan Partisi 117 bin 631 oyla yüzde 0.23’lük oy oranına ulaştı. Bağımsızlar ise 75 bin 634 oy alarak, tüm oylar içinde yüzde 0.15’lik paya sahip oldu. AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın ortak oyu 455 bin 529, oranı yüzde 0.91 oldu. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın ortak oyu 118 bin 954, oranı yüzde 0.24 olarak hesaplandı. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin yurt içi ve yurt dışı oylarını kapsayan kesin olmayan sonuçlara göre, 59 milyon 367 bin 469 seçmenin 51 milyon 197 bin 832’si oy kullandı. Oyların 50 milyon 68 bin 418’i geçerli sayıldı. 188 bin 8 sandığın yüzde yüzü açıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 milyon 329 bin 920 oyla tüm oyların yüzde 52.59’unu alarak seçimin galibi oldu. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 15 milyon 340 bin 295 oyla oyların yüzde 30.64’ünü aldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 3 milyon 649 bin 432 oyla yüzde 7.29, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 4 milyon 206 bin 130 oyla yüzde 8.40, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 443 bin 690 oyla yüzde 0.89, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 98 bin 951 oyla yüzde 0.20’lik oy oranına ulaştı. (https://bianet.org/bianet/siyaset/198627-ysk-kesin-olmayan-secim-sonuclarini-acikladi) https://bianet.org/bianet/siyaset/198670-il-il-1-kasim-24-haziran-partilerin-oy-degisimleri

   

 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı kampüsünde çıkan yangın söndürüldü. Yangının nedeni henüz tespit edilemedi.

   

 • Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilleri seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili ABD’den ilk açıklama yapıldı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders basın toplantısında Türkiye seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, Türkiye’ye demokrasisini güçlendirme çağrısı yaptı. Sözcü, Türkiye’den ikili ilişkilerdeki devam eden sorunları çözme çağrısı da yaptı. Sözcü, Başkan Trump ile Erdoğan arasında bir telefon konuşması için gerekli düzenlemeleri de yapma sürecinde olduklarını kaydetti. Bu konuşmada Başkan’ın iki ülke arasında var olan güçlü bağlar konusundaki taahhüde vurgu yapacağının işaretini verdi.

   

 • Aydın’da milletvekilliğini 3 bin oy farkı ile kaybeden HDP, geçersiz sayılan 16 bin oyun yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

   

 • Bingöl’de 26 bölgede, 29 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek operasyon nedeniyle “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi.

   

 • İYİ Parti kurucularından Yusuf Halaçoğlu, parti yönetimine tepki gösterdi: “Biz milletvekilliği için mi yola çıkmıştık? Nasıl başarılı oldunuz?”

   

 • CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: Türkiye ile buluşmak, kucaklaşmak, teşekkür etmek için 81 vilayete gideceğim.

   

 • AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Muharrem İnce’nin ‘yüzde 30 psikolojik barajını aşarak CHP’nin doğal lideri haline geldiğini söyledi.

   

 • İsveç medyasından 24 Haziran yorumu: Tehdit ve baskılara karşı Erdoğan’a karşı çıkan herkes takdire şayandır. Onlar mücadele etti ama kaybetti. Süddeutsche Zeitung’da yer alan 24 Haziran değerlendirmesinde ‘Seçim zaferi çok pahalıya satın alındı’ denildi.

   

 • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, düzenlediği basın toplantısıyla 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Akşener, “Partimizin en yetkili organı olan Genel İdare Kurulumuzun kararı; bütün zor şartlar imkansızlıklar içerisinde alınan bu sonucun ülkemiz ve milletimizin geleceğe olan umudunu arttıran bir büyük kazanım olduğu yönündedir. Genel İdare Kurulumuz ülkemiz siyasetinin merkezine yerleşmiş olan İYİ Partinin benim genel başkanlığımda yola devamının arkasında olduklarını güçlü bir şekilde belirtmişlerdir. Kendilerine bu güvenleri için teşekkür ederim. Grubumuz ile birlikte daha güçlü daha görünür bir mücadele vermekte kararlıyız. İYİ Parti, merkez parti eksikliğini girdiği ilk seçimde gidermiştir ” diye konuştu.

   

 • Şırnak’ta CHP il ve merkez ilçe yönetimi, Mehmet Uğur’un 26 yıl il başkanlığı yaptıktan sonra vekil adayı gösterilmemesine tepki olarak istifa etti.

   

 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, ‘OHAL’in biraz daha devam etmesi gerekir gibi görünüyor’ açıklaması yaptı.

   

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında halen görevde olan 6 jandarma astsubay hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

   

 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran seçimleri ve partisinin MYK toplantısına ilişkin saat açıklama yaptı. (“Erdoğan’ı tebrik edecek misiniz?”sorusuna) Kılıçdaroğlu: “Demokrasiyi savunmuyorsa tebrik edilmez. Nesini tebrik edeceğim? Demokrasiyi savunuyorsa ilk ben tebrik edeceğim. Ama hayır tek adam rejimini sonuna kadar sürüdüreceğim diyorsa bir diktatörün nesini tebrik edeceğim?

   

  27 Haziran

   

 • 78’liler Girişimi Sözcüsü ve HDP PM üyesi Celalettin Can, HDP üyeleri Abdukselam Yolcu, Erhan Sarıkaya, Vahit Dalgıç, Filiz Yılmaz, Gonca Yangöz, M.Şamil Altan, Nevzat Yılmaz ve Taylan Talaş hakkında tahliye kararı çıktı.

   

 • İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan gazeteci Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak için ise tutukluluklarına devam kararı verildi

   

 • HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, 24 Haziran seçim sonuçlarının değerlendirmesi yapıldı ve yeni döneme ilişkin mesajlar verildi. Değerlendirmelerin yetkili parti kurullarında sürdüğünü belirterek “ortaklaşılan” noktaları açıklayan Sezai Temelli, iktidarın tüm çabalarına karşın HDP’nin etrafında örülmeye çalışılan tecrit çemberinin kırıldığını, ancak tek adam rejiminin kurumlaşmasının önüne geçilemediğini belirtti. HDP’ye verilen oyların aynı zamanda parlamenter rejime ve hukukun üstünlüğüne destek anlamına geldiğini vurgulayan Temelli, demokratik muhalefetin gücünün ortak ilkeler temelinde birleştirilmesinin önemine işaret etti. https://bianet.org/bianet/siyaset/198671-hdp-den-secim-degerlendirmesi-ve-mesajlar

   

 • HDP eş genel başkanları tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında gelen bir soru üzerine Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini arayarak HDP’yi Ağrı’da işlenen bir cinayetten sorumlu tuttuğunu, “Size artık yaşama hakkı yok” dediğini söyledi. Buldan, Soylu’nun telefonda kendisine söylediklerini ise şöyle aktardı: “Sayın Soylu’nun bana söylediği şey şu… ‘Size haddinizi bildireceğiz. Siz bunun hesabını vereceksiniz. Size artık yaşama hakkı yok. Sizler bu olayın sorumlususunuz. Nereye gidiyorsanız gidin. CHP’ye mi gidiyorsunuz, Avrupa’ya mı gidiyorsunuz, bu işin peşini bırakmayacağız’ gibi saçma sapan, asla kabul etmediğimiz bir konuşmayla karşı karşıya kaldım.” https://bianet.org/bianet/siyaset/198663-buldan-soylu-telefonda-bana-size-artik-yasama-hakki-yok-dedi

   

 • 24 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve eski Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın ile biraraya geldi. Karayalçın’ın Hoşdere Caddesi’nde bulunan ofisinde gerçekleştirilen görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, şunları söyledi: “Bir kişi dahi partiden istifa etmesin. Herkes yerinde kalsın. Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duyarsanız o zaman konuşursunuz ama duyamayacaksınız.” https://bianet.org/bianet/siyaset/198657-ince-herkes-yerinde-kalsin

   

 • Hakkari’de HDP’den milletvekili seçilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in tahliye edilmesi için Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

   

 • Devlet Bahçeli’nin ‘af’ istediği Alaattin Çakıcı, Tayyip Erdoğan’a “Devletin sahibi sen değilsin! Devletin mihenk taşı ülkücülerdir” dedi.

   

 • Van’ın Saray ilçe belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam İbrahim Bayır’ın gözaltına alındığı öğrenildi. Bayır’ın, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ’den gözaltına alındığı belirtildi. Özalp Belediyesi eski kayyumu Serdar Karal’da bugün Artvin’de yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ’den gözaltına alınmıştı.

   

 • Seçimde yüzde 11.1 oy oranıyla beklentileri aşan MHP’de Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan, ‘MHP hem iktidar partisini hem Erdoğan’ı kurtardı’ dedi. ‘MHP’nin genel başkanı, Erdoğan’ı, AKP’yi, devleti kurtardı. Bugün MHP mecliste kilit konumdadır’ diyen Sefer Aycan, MHP’de görevden alındı.

   

 • CHP’de seçim sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifası ve Muharrem İnce’nin genel başkanlığı gibi talepler yükselirken AKP de tartışmalara müdahil oluyor. Dün, AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın “Muharrem İnce, CHP’nin doğal lideri haline gelmiştir” sözleri sonrası Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan “Allah Kılıçdaroğlu’yu başımızdan eksik etmesin” çıkışı geldi.

   

 • Kahramanmaraş kırsalında PKK’lilere yönelik düzenlenen operasyonda 1 uzman çavuş ile 1 korucu yaşamını yitirdi.

   

 • İzmir’in Bergama ilçesinin Hacıhamzalar Mahallesi’nde faaliyet gösteren taş ocağının kapasite artırımı için, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulunan firma, mahallede halkın katılım toplantısı yapmak istedi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu mahalle halkı, yetkililerin mahalleye girişine izin vermedi. Vatandaşlara destek veren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Kozak artık bu konuda doyma noktasına geldi. Her türlü kapasite artışı, yeni ocaklar bu bölgede ekolojik dengeyi onarılamayacak şekilde yok edecek” diye konuştu.

   

 • CHP Genel Merkezi’ne gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz, inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz, bütün arkadaşlarımızla beraber. Hiçbir arkadaşımızı partimizin dışında düşünmek, asla böyle bir düşüncem yok, inancım da yok. Herkes bilsin, Muharrem İnce bizim bir değerimizdir, onu da sonuna kadar kucaklıyoruz. Muharrem İnce, 81 ili ziyaret edeceğini söyledi. Tüm il başkanlarına talimatımdır, İnce’yi karşılayacaksınız” dedi.

   

 • AB Genel İşler Konseyi, Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaştığını, Gümrük Birliğinin genişletilmesi için müzakerelere şimdilik başlamayacağını duyurdu.

   

 • Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de art arda 3 bombalı saldırı meydana geldi. İki saldırının TSK destekli ÖSO’ya ait noktalarda, bir saldırınınsa Dersim Hastanesi yakınlarında yaşandığı belirtildi. Anadolu Ajansı saldırılarda 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

   

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ‘FETÖ’ soruşturmasında Hava Kuvvetlerinden biri eski tuğgeneral, 30’u eski pilot 99 kişi için gözaltı kararı verildi. Balıkesir merkezli 13 ilde ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında, Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarında görevli biri açıkta 22 rütbeli askerin yakalanması için operasyon başlatıldı. Kocaeli merkezli 16 ilde ise 43’ü muvazzaf 71 askeri personelin yakalanması için operasyon başlatıldı. Tokat’ta, ‘FETÖ’yle ilişkili olduğu iddiasıyla “hakim ve savcı çalışma evleri”ne yönelik soruşturma kapsamında 9 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Kilis’te 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Vali Yardımcısı Muhammet Kaya gözaltına alındı. Muş’ta ise Hasköy ilçesi Kaymakamı Ahmet Özkan, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

   

 • Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanyurt köyü ve çevresinde “sokağa çıkma” yasağı ilan edilerek hava destekli operasyon başlatıldığı öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde Yanyurt köyünde bakkal dükkanı işleten Mevlüt Bengi öldürülmüştü.

   

 • BBP Genel Başkanı Mustafa Destici “Bundan sonra HDP’nin yaptığı her olumsuz hareketin faturası CHP’ye de çıkacaktır” açıklaması yaptı.

   

  28 Haziran

   

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan “MYK’mız bütün Türkiye’de, il örgütlerimizin tam kadro olarak milletvekillerimizle beraber şehitlerin huzurunda olacağını kamuoyuna bildirme kararı aldı.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Valilere, ‘CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole almayın talimatı verdim’ sözleriyle toplumsal çatışma ve kaos çağrısı yapmıştır. Bu sorumsuz ve hadsiz tutum açıkça ateşle oynamaktır” ifadelerini kullandı.

   

 • HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

   

 • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi ve ‘Kalplerde ve zihinlerde yer kazandık’ dedi. https://www.evrensel.net/haber/355810/karamollaoglu-bu-secimde-iki-sey-kazandik

   

 • Ankara 11. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından MESAM’a kayyım atanmasının hukuksuz olduğuna hükmetti.

   

 • Seçim günü ve öncesi yaşananlara ilişkin muhalefete dönük gözaltı ve tutuklama operasyonları sürüyor. İzmir’de, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin mitingi sırasında, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınanlardan 5 kişi daha tutuklandı, böylece tutuklu sayısı 12’ye yükseldi. Antalya’da ise seçim gecesi ilçe seçim kurulu önünde yaşanan gerginlik sırasında “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 5 CHP’li gözaltına alındı. Bir operasyon da Ağrı’da yaşandı. Ağrı’da ilçe seçim kurulu önünde yaşanan gerginlik nedeniyle de 14 HDP’li gözaltına alındı.

   

 • CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ya istifa çağrısı yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

   

 • Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki barış imzacısı 11 akademisyenin soruşturması 900 gündür sonuçlanmadı.

   

 • Kılıçdaroğlu’na İstifa Çağrısı Yapan Gürsel Erol Disipline Sevk Edildi. CHP’den Elazığ milletvekili seçilen Gürsel Erol, Parti Meclisi toplantısında alınan kararla, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

   

 • Hakkında iddianame hazırlanmadan bir yıl cezaevinde tutulan gazeteci Deniz Yücel’in yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat talebi reddedildi.

   

 • Fransa merkezli çimento devi Lafarge hakkında “IŞİD’i finanse ettiği” iddiasıyla dava açılıyor. Küresel çimento devi Lafarge hakkında, “IŞİD’e mali destek” ve “insanlığa karşı suça iştirak” suçlamasıyla dava açılıyor. İki yıl önce Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’da yayınlanan bir haberde, şirketin, Suriye’nin kuzeyindeki Celabiye şehrinde bulunan fabrikada faaliyetlerin sürdürülebilmesi için 2013-14 yıllarında IŞİD’e “vergi ödediği” iddia edilmişti.

   

 • Geçtiğimiz sene 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenmesi planlanan 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 24 kişinin yargılanmasına bugün devam edildi. İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmada, avukatlar Levent Pişkin ve Davut Erkan yargılanan 23 LGBTİ aktivistinin beraatini talep etti. Beraat talebini kabul etmeyen mahkeme, bir sonraki duruşmanın 8 Kasım’da görülmesine karar verdi.

   

 • 24 Haziran gecesi Sultangazi Habipler Meydanı’nda havaya ateş açan 4 kişi gözaltına alındı.

   

 • SPoD LGBTİ, bugün bir açıklama yaparak, güvenlik nedeniyle dernek ofisinde gerçekleşmesi planlanan tüm dernek faaliyetlerini ileri bir tarihe ertelediklerini ve derneğin Onur Haftası etkinliklerini iptal etmek zorunda kaldıklarını açıkladı. SPoD LGBTİ, ofislerine yönelik saldırı sırasında polisin de saldırganlarla birlikte hareket etmesinin ardından, dernek ofisini bir süre kapalı tutacağını açıkladı. https://bianet.org/bianet/lgbti/198691-saldiri-ve-tehditler-nedeniyle-spod-lgbti-ofisi-bir-sure-kapali-kalacak

   

 • Batman’daki ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında 28 ilde 57 rütbeli asker hakkında gözaltı kararı verildi.

   

 • Sendika.Org haber sitesinin İstanbul’daki bürosuna, editör Ali Ergin Demirhan hakkındaki bir soruşturma gerekçesiyle polis baskını düzenlendi.

   

 • Ağrı’da evinde ölü bulunan Feyzi Tertik adlı kişiyle ilgili “infaz haberleri” Valilik tarafından tekzip edildi.

   

 • Amasra’da Hema şirketinin iş verdiği taşeron firmada çalışan 70 madenci, 3 aydır maaşları ödenmediği için kendilerini ocağa kapattı.

   

 • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez bir araya geldi. Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş toplantısında alınan kararları Bahçeli ile paylaştığı aktarılırken zirvede OHAL, bedelli askerlik, Meclis Başkanlığı ve yeni kabine konularının konuşulduğu belirtildi. MHP Lideri Bahçeli, görevden aldığı MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ın, ‘Erdoğan ve AK Parti’yi biz kurtardık’ açıklamasını ‘talihsiz bir değerlendirme’ olarak yorumlarken ittifakın garantörünün MHP lideri olarak kendisi olduğunu söyledi. İlerleyen süreçte ittifakın bozulmasına yönelik girişimler olacağını savunan Bahçeli, bu tür çabalara ve oyunlara fırsat vermeyeceklerini ve ‘her ne pahasına olursa olsun’ ittifakı Meclis’te de korunacaklarını kaydetti. https://www.evrensel.net/haber/355726/erdogan-bahceli-gorusmesinde-gundem-ittifak-ohal-bedelli

   

   

   

  29 Haziran

   

 • İstanbul Valiliği, İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü “oluşabilecek muhtemel olumsuzlukları” gerekçe göstererek yasakladı.

   

 • Çakıcı, Karar gazetesi sahibi ve altı gazeteciyi ölümle tehdit etti. Gazetecilere koruma verilirken ve gazete binasına polisler sevk edilirken, Çakıcı’nın avukatı kararın üç ay süreyle askıya alındığı mesajını paylaştı. https://bianet.org/bianet/siyaset/198757-cakici-dan-gazetecilere-olum-tehdidi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alaattin Çakıcı hakkında gazetecilere yönelik tehdit içerikli ifadelerin bulunması nedeniyle soruşturma başlattı.

   

 • İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı üzerine Ankara’da gözaltına alınan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem tutuklandı.

   

 • Avukat Yiğit Acar, CHP’nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu için tahliye başvurusu yaptıklarını söyledi.

   

 • Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreninde öğrenciler Rektör Mehmed Özkan’ı yine protesto etti. Özkan, Erdoğan tarafından 13 Kasım 2016’da atanmıştı; o günden beri öğrenciler tarafından protesto ediliyor.

   

 • CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan, kandan beslenerek halkın milli duygularını sömürenlerden değiliz” yanıtı verdi.

   

 • ‘Aralarında gizli anlaşma var’ iddiasına tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye genel başkanlığı devredeceği iddialarını yalanladı.

   

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yu hedef alarak ‘Şehide de küfretti, polise de, askere de’ dedi.

   

 • HDP’den milletvekili seçilen Leyla Güven tahliye edilmedi. Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına savcılık itiraz etti. İtiraz üzerine 10. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına karar verdi.

   

 • “Pucca” adıyla bilinen sosyal medya fenomeni Selen Pınar Işık’ın ailesinin evine polis baskını yapıldı. Gerekçeyse Pucca’nın, adı ‘Batı’ olan oğlunu kastederek Twitter’dan ”Batı’nın uşağıyım” diye yazması.

   

 • Hollanda’da koalisyon hükümetini oluşturan partilerden Hristiyan Birliği’nin lideri Gert-Jan Segers Türkiye’nin bölgede saldırgan bir konuma geldiğini söyleyerek NATO üyesi Türkiye’ye yönelik olası bir saldırıda destek verilmemesini istedi.

 •  

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alaattin Çakıcı imzasıyla kamuoyuna duyurulan basın bildirisinde gazetecilere yönelik tehdit içerikli ifadelerin bulunması nedeniyle soruşturma başlatıldığını açıkladı.

   

  1 Temmuz

   

 • İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin verilmedi. Aktivistler Mis Sokak’ta buluştu, basın açıklaması yaptı. Ardından Odakule’de de bir basın açıklaması yapıldı. 11 kişi gözaltına alındı.

   

 • İHD İzmir Şube Başkanı Zafer İncin, Çakıcı’ya birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derecedeki akrabaları ve yakın arkadaşları ile haftanın 7 günü saat 09.00 ile 20.00 arasında görüşme hakkı tanınmasını “çifte standart” olarak yorumladı.

   

 • Ardahan’ın Göle ilçesinde asker ve korucuların PKK’ya yönelik düzenlediği operasyonda Samandöken köyünden olduğu belirlenen ve bölgede çobanlık yapan İsmail Karakaş, Kobra adlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

   

 • ‘FETÖ yöneticisi olmak’ suçlamasıyla tutuklanan eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven cezaevinde ölü bulundu.

   

 • TSK ve ABD ordusu, Menbic ile Türkiye sınırı arasında kalan hatta yedinci koordineli/bağımsız devriye faaliyetini icra etti

   

  2 Temmuz

   

 • Çakıcı soruşturmasında ilk fatura Başsavcı’ya kesildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar’ı görevden aldı. Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Alaaddin Çakıcı’nın “tahliye olmak ister misiniz, dedi, kabul etmedim” diye bahsettiği Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar Ankara’ya düz savcı olarak atandı. Devlet Bahçeli, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya ‘sınırsız ziyaretçi’ izni veren başsavcının görevden alınmasını eleştirdi.

   

 • Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Bugün Türkiye’ye tehdit, Amerika’dan geliyor, İsrail’den geliyor. Ona karşı en geniş cepheyi kurmak lazım. Tayyip Erdoğan da bunun içindedir. Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan’la da birleşilebilir” dedi.

   

 • TBMM Başkanı İsmail Kahraman, erken yerel seçim iddialarına ilişkin ‘Öne alınmaz. Anayasaya göre de uygun değil’ dedi.

   

 • TSK’den Mınbiç açıklaması: TSK’den yapılan açıklamaya göre, ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla birlikte, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Mınbiç arasında kalan hatta sekizinci devriye faaliyeti icra edildiği duyuruldu.

   

 • Habertürk gazetesi basılı yayın hayatına son veriyor. Gazete 5 Temmuz Cuma gününden itibaren faaliyetlerine internet üzerinden devam etme kararı aldı. Gazete çalışanlarının sadece bir kısmı internet portalına kaydırılacak.

   

 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Ankara’daki bir otelde görüştü.

   

 • MİT TIR’ları davası sebebiyle tutuklu bulunan CHP’li Enis Berberoğlu için avukatları tahliye başvurusunda bulundu.

   

 • İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, sosyal medyada ortaya atılan bazı iddialarla ilgili açıklama yaptı. Çıray, partisinin genel başkanı Meral Akşener’e başkan yardımcılığı teklifi getirilmediğini söyledi.

   

 • Prof. Acemoğlu “Türkiye ekonomisi hızlı bir şekilde iyileşmeyecek” dedi. https://www.evrensel.net/haber/356131/prof-acemoglu-turkiye-ekonomisi-hizli-bir-sekilde-iyilesmeyecek

   

  3 Temmuz

   

 • Hamile olan kız çocuklarını polise bildirmedikleri için haklarında dava açılan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin iki yöneticisinin yargılanmasına başlandı. Yargılanan başhekim yardımcısı A. A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N. D. bugün ilk savunmalarını yaptı. İstanbul Küçükçekmece’deki hastanede 1 Ocak 2017 – 9 Mayıs 2017 arasında hastaneye gelen 115 kız çocuğunun hamile olduğuna dair bilginin polise bildirilmediği ortaya çıkmıştı. Hastanede görevli sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N. ve psikolog I.Ö., 12 Haziran 2017’de beş ayda, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun gebelikleriyle ilgili yasal bildirim sorumluluğunun yerine getirilmediğine dair tutanak tutmuştu. Suçu FETÖ’ye atan başhekim yardımcısı A.A. “İddianamede suçun başlangıç tarihi olarak gösterilen 1 Ocak 2017 tarihinde sosyal hizmetler biriminden sorumlu başhekim yardımcısı değildim. Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda işlemler yapıldı. Herhangi bir ihmal söz konusu değildir. Hakkımda açılan bu davanın FETÖ terör örgütünün şahsıma düzenlediği bir kumpas olduğunu düşünüyorum. Ben suçsuzum” dedi. https://bianet.org/bianet/insan-haklari/198836-115-kiz-cocugunun-hamileligini-bildirmeyen-bashekim-yardimcisi-feto-nun-kumpasi

 •  

 • Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’ya teklifini açıkladı: Benim genel başkan, kendisinin onursal genel başkan olabileceği teklifinde bulundum. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin “Genel Başkanlığı bana bırak, CHP’ye Onursal Başkan ol” önerisine cevap verdi. Kılıçdaroğlu, İnce ile akşam yemeğinde yaptığı görüşme sonrası İnce’nin basın mensuplarına açıklamada bulunmasını “Özel yemeğin bağlamından koparılması siyasi nezaketsizlik” sözleriyle değerlendirdi.

   

 • AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “18 Temmuz gecesi OHAL kalkmış olacak, diye düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

   

 • Silivri Cezaevi yönetimi, ‘fiziki koşullar uygun değil’ diyerek Eren Erdem’in ziyaret edilmesine izin vermiyor.

   

   

  4 Temmuz

   

 • İstanbul Sultangazi’de havaya ateş ederek kutlama yapanlardan tespit edilip gözaltına alınan üç kişi serbest bırakıldı.

   

 • Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, Ankara’nın AB’ye üyelik müzakerelerinin devam edebileceği hayalini bırakması gerektiğini söyledi. Muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye ile ilgili soru önergesine yanıt veren Almanya hükümeti “Türkiye ile Gümrük Birliği müzakerelerine başlanmasının şu an için mümkün olmadığını” aktardı. Die Linke’nin soru önergesinde öne çıkan başlıklar Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, HDP üyelerinin tutukluluğu ve Afrin operasyonu oldu. https://bianet.org/bianet/siyaset/198862-berlin-turkiye-ile-gumruk-birligi-muzakereleri-icin-su-an-mumkun-degil-dedi.

   

 • İnce, Kılıçdaroğlu ile aralarında geçen konuşmayı basınla paylaşmasıyla ilgili “Bir teklifte bulundum, onu da basınla paylaştım, herkesin bilmesini istedim. Benim gizli planlarım, ajandalarım yok” dedi. CHP’li Bülent Tezcan, mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada, partinin gündeminde kurultayın söz konusu olmadığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ’24 Haziran seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nde acil bir değişimi zorunlu hale getirmiştir’ dedi.

   

 • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Millet İttifakı’nın seçimlerin ardından bittiğini açıkladı.

   

 • 74 maddelik yeni KHK ile Bakanlar Kurulu’nun yetkileri Cumhurbaşkanı’na devredildi.

   

 • Avrupa Parlamentosu Türkiye vatandaşlarının AB vizesinden muaf tutulması için Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıması koşulunu koydu.

 •  

 • Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, idam tartışmalarına ilişkin ‘Meclis böyle bir irade ortaya koyarsa, bu ceza gelebilir’ dedi.

 •  

 • Gezi Parkı eylemleri sebebiyle yargılanan 20 sanığın beraatine karar verildi. Kararda ‘Toplanmanın barışçıl olmadığını söylemek mümkün değildir’ dedi.

   

  5 Temmuz

   

 • YSK, 24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı; sonuçlar Resmi Gazete’de yayınlandı. Seçim sonuçlarının yanı sıra Remi Gazete’de aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mal varlığı da yer aldı. Erdoğan’ın mal varlığına geçen yıl Üsküdar Kısıklı’daki 4 milyon TL’lik konutunu eklemesi dikkat çekti. https://bianet.org/bianet/siyaset/198882-secimin-kesin-sonuclari-resmi-gazete-de

   

 • İyi Parti ve Saadet Partisi’nden gelen “Millet İttifakı bitti” açıklamasına yanıt veren CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, “İttifak sadece seçim içindi. Hangi siyasi partinin hangi politikayı izleyeceği tamamen kendi takdirlerindedir” dedi.

   

 • CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Tezcan, CHP’nin gündeminde olağan üstü kongre ve erken yerel seçim olmadığını söyledi. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın “Gündemimizde kurultay yok” açıklamasına yanıt verdi. İnce, “Partinin Genel Başkan Yardımcısı’na basın yoluyla cevap vermem, kendisini ararım. Basın yoluyla yanıt vermem”  dedi. İnce, “Sizin için imza topluyorlar” sorusuna ise “Topluyorlar, sağolsunlar” yanıtını verdi.

   

 • CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Kurultay için çağrı yapılması, gerçekçi bir çözüm olmayacağı gibi asıl yapılması gerekenlerin önünde bir engel olacaktır” dedi.

   

 • Başbakan Binali Yıldırım, son bir KHK çıkacağını ve OHAL’in son bulacağını söyledi. Yıldırım’ın “Yayımlayacağımız son kararnamede, OHAL kalktığında terörle mücadelenin zafiyete uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler yer alacak” ifadeleri ise muhalefetin “Olağanüstü dönem KHK’lerle devam edecek” tepkisine neden oldu. Muharrem İnce: Genel Başkan’ı seviyorum ama Türkiye’yi daha çok seviyorum. Türkiye’nin geleceğini Kılıçdaroğlu’nun geleceğinden daha önemli görüyorum

   

 • Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim gören Betül Ceylan (20), kaldığı yurtta şort giydiği için ifadesinin alındığını iddia etti. Betül Ceylan yurt müdürü ile yaşananları sosyal medyadan paylaşarak, yurtla ilişiğini kestiğini bildirdi.

   

 • Anestezi uzmanı olarak görev yaptığı Siirt Devlet Hastanesi’ne 1 Mart’ta başhekim olarak atanan Şeyda Kayhan kız öğrencileri zorla fuhuşa sürüklendiğini ortaya çıkarıp durumu emniyete bildirdi. Başhekim, ‘Neden ramazan günü bunu ortaya çıkardın? Siirt için kötü bir imaj oldu” diye tepki gösterilerek “mahalle baskısı” nedeniyle görevinden ayrıldı.

   

 • Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bir vatandaşın idama ilişkin ‘Millet bize hangi rotayı çizerse, o rotada ilerleriz. Hiç merak etmeyin’ dedi.

   

 • Kapatılan Habertürk Gazetesi Son Baskısını Yaptı. Ciner Grubu’na ait Habertük gazetesi, hafta başında çalışanlarına attığı e-postayla yazılı basın faaliyetlerini sonlandıracağını açıklamıştı.

   

 • bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Haziran’da 23 kadın, 2 çocuk, şiddet olayına müdahale eden 3 erkeği öldürdü; en az 2 kadına tecavüz etti; 13 kadını taciz etti; 12 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; en az 27 kadına şiddet uyguladı.

   

 • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne (İSİG) göre, Haziran ayında en az 149 işçi yaşamını yitirdi. Türkiye’de 2018 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi sayısı 907 oldu.149 işçinin 119’u ücretli (işçi ve memur), 30’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştu. https://bianet.org/bianet/emek/198891-haziran-ayinda-en-az-149-isci-hayatini-kaybetti

   

  6 Temmuz

   

 • 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan “Zaman Gazetesi”nin eski yazarları Şahin Alpay, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, Ahmet Turan Alkan, Nuriye Akman ve Mustafa Ünal’ın da aralarında bulunduğu 31 medya çalışanının “darbe girişimi” ve “FETÖ/PDY üyeliği” suçlamalarıyla yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, “örgüt üyeliği” suçundan Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan’a 8 yıl 9 ay; İbrahim Karayeğen’e 9 yıl; Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

   

 • Erdoğan’ın yemin edeceği ve kabineyi açıklayacağı pazartesi günü, yapılacak Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş töreni için davet gönderilen liderlerden 17’si törene katılacak. AB’den tek katılım Bulgaristan’dan.

   

 • CHP eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın ’24 Haziran’da 50 bin sandıktan veri alamadık’ açıklamasında Bülent Tezcan’dan yalanlama geldi.

   

 • ‘İnsan ölür isyan yaşar’ sloganıyla Beşiktaş’ta düzenleneceği duyurulan ‘Kazım isyandır’ etkinlikleri Kaymakamlık tarafından yasaklandı.

   

 • Adana’da ilk kez yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne Adana Valiliği tarafından ‘Halkı kin ve nefrete düşürmek’ iddiasıyla yasaklandı.

   

 • Başbakan Binali Yıldırım, ‘Kanun Hükmünde Kararname yayımlanacak, pek çok kurumdan ihraçlar olacak. İhraçların çoğu Emniyet ve TSK’dan.’ dedi. Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin “Hoşunuza gitmeyen, sizi en çok zorlayan proje neydi” sorusuna “Hoşuma gitmeyen proje 15 Temmuz” yanıtını verdi.

   

 • Doç. Dr. Gülseren Adaklı hakkında, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesiyken sendikanın e-posta grubuna gönderilen bir ileti nedeniyle açılan idari soruşturmada verilen ceza iptal edildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesinin kararında, cezanın kanun maddesiyle örtüşmediği belirtildi. Kararda, “Anılan cezanın tayininde hukuk devletinin temel ilkelerinden sayılan ölçülülük esasına ve hakkaniyet kurallarına uyulmadığı görülmüştür” denildi

   

 • HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşması 24 Eylül’e ertelendi.

   

 • Makro/Uyum ve Real Market işçileri, AVM’ler içerisinde bulunan Migros ve Media Markt mağazalarının önünde eylem yapmak için dün Meydan AVM’ye gitti.

   

 • İşçiler, Meydan AVM girişinde polis barikatı ile karşılaştı. Meydan AVM yönetiminin savcılığa şikayette bulunduğu öğrenilirken, işçiler AVM içerisinde eylem yapmaları durumunda gözaltına alınmakla tehdit edildi.

   

 • CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, memleketi Yalova’ya gelerek, Kubbeli Camii’nde cuma namazı kıldı. Namaz çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İnce, partisindeki ‘kurultay’ tartışmasına ilişkin, “CHP’de değişim rüzgarları esiyor, kavga yok” diye konuştu.

   

 • Türkiye’nin en eski, dünyanın ise en saygın botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi botanik bahçesinin müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmesi için tahliye işlemi başlatılması protesto edildi. Kampüse gelen CHP heyeti, akademisyenler ve öğrencilerin özel güvenlikler tarafından içeri alınmaması nedeniyle arbede yaşandı.

   

 • Mardin’in Ömerli ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında PKK’ye yönelik operasyonlar nedeniyle 2 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

   

 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ABD ile Münbiç tamamlandıktan sonra diğer bölgelere geçilecek diye yol haritamızda net bir mutabakat var.” dedi.

 • ‘FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında aralarında muvazzafların da bulunduğu 271 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

   

 • Millet İttifakı’na katılarak CHP listelerinden milletvekili seçilen Saadet Partili Abdülkadir Karaduman ve Cihangir İslam yemin töreni öncesi CHP’den istifa ederek Saadet Partisi’ne geçti.

   

 • İYİ Parti’de olağanüstü kurultay için imza toplamanın da dahil olduğu iç hesaplaşmaya gidilebileceği konuşuluyor. Akşener’in partiden daha düşük oy alması ve Millet İttifakı’ndan ayrılma açıklaması, başlıca tartışma konuları.

   

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’te 5 milyon TL olan serveti, bu yıl 10 milyon TL’ye yükseldi.

   

  7 Temmuz

   

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’te 5 milyon TL olan serveti, bu yıl 10 milyon TL’ye yükseldi.

   

 • Ankara Etimesgut’ta bir inşaatın giriş katında çökme meydana geldi. Enkaz altında kalan 3 işçi öldü, 1 işçi ise yaralı kurtarıldı.

   

 • Kocaeli Darıca’da altyapı çalışması sırasında göçük yaşandı. Bir işçi toprak altında kalarak hayatını kaybetti.

   

 • AKP TBMM Başkan adayı olarak Binali Yıldırım’ı gösterdi.

   

 • Dubai Port limanında çalışan işçiler, ücretlerde yapılan kesintilere karşı iş bıraktı.

   

 • Sendika hakkı için Flormar işçileri direnişe devam ederken fabrikada da işten atmalar devam etti.

   

 • Cumhuriyet Caddesi’nde oto alım satım işleriyle uğraşan bir grup galerici esnafı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine Evren Sanayi Sitesi yakınlarında yeni yaptırılan dükkanların 1 yıl önce teslim edilmesi gerekirken, bu zamana kadar yerlerin teslim edilmediğini öne sürerek, caddeyi çift taraflı araç trafiğine kapattı.

   

 • Aydın Bozdoğan’da orman yangını çıktı. Yangında 7 hektarlık kızılçam ve fıstık çamı ormanı zarar gördü. Bilecik’te de makilik alanda yangın çıktı.

   

 • Arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Nuriye Gülmen, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

   

 • Sivas’ta tarım işçilerini taşıyan kamyonet, freni boşalınca 100 metrelik yamaçtan aşağı indi. Kazada kamyonette bulunan 17 kişi yaralandı.

   

 • CHP Eski Milletvekili Rıza Türmen, tartışılması gerekenin 24 Haziran seçimlerinin meşruiyeti olduğunu belirterek ‘CHP tartışmasını anlamıyorum’ dedi.

   

 • Zonguldak Ereğli’de IŞİD üyelerinin olduğu bildirilen bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.

   

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, ODTÜ’de dün yapılan diploma töreni sırasında pankartı taşıyan kişiler hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında bugün üç kişi gözaltına alındı. Öğrencilerin gözaltına alınmasına neden olan pankartta, 2004’te Penguen Dergisi’nde yayınlanmış bir karikatür bulunuyordu. Derginin “Tayyipler Alemi” kapağıyla dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, fil, zürafa, maymun, deve, kurbağa, yılan, inek ve ördek şeklinde resmedilmişti. Erdoğan Penguen’e 40 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı ancak Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesince dava, ifade özgürlüğü gerekçesiyle reddedildi.