27 Mart

İÇ POLİTİKA

İliç’te liç yığını altında kalan dokuz işçiyi arayan taşeron işçiler ‘Allah’a emanet’

Dokuz işçinin milyonlarca metreküp liç yığını altında kaldığı İliç faciasıyla ilgili bilirkişi raporunda ağır metal riskinden söz edilmesine karşın kayıpları arayan ve zehirli toprağı tahliye eden taşeron işçilerin maskesiz ve korumasız çalıştığı ortaya çıktı.

Prof. Nükhet Sirman, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Teknik takipte olan bir kişiyle araştırma kapsamında görüşme yaptığı gerekçesiyle ‘şüpheli’ olarak İstanbul’daki evinden gözaltına alınarak Mersin’e götürülen Prof. Sirman, adli kontrol şartıyla üç gün sonra serbest bırakıldı.

Haber Sen: TRT anayasal suç işliyor

TRT Haber kanalında 1 Ocak -10 Şubat arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bin 945 dakika verilirken, DEM Parti’ye sıfır dakika verildi. Haber Sen, TRT’nin “anayasal suç” işlediğine dikkat çekerek, suç işleyenlerin yargılanmasını istedi.

Ali Koç’tan 2 Nisan çağrısı: “İkincisi olmayacak”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 2 Nisan’da ligden çekilmenin de görüşüleceği olağanüstü genel kurula ilişkin yaptığı açıklamada, “Fenerbahçe öyle günlerden geçmektedir ki bu günün bir ikincisi olmamalı, olmayacaktır” dedi.

2027 Avrupa Oyunları İstanbul’da düzenlenecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2027 Avrupa Oyunları’nın İstanbul’da düzenleneceğini açıkladı. EOC Başkanı Spyros Capralos da “İstanbul’un Avrupalı sporcuların parlayacağı en iyi yer olacağını” söyledi.

Hatay’da okulu terk ve bodurluk tehlikesi

Hatay’da depremzede çocukların önemli bir kısmının okulu terk ettiği ve yetersiz beslenmenin de bodurluğa yol açtığı belirtiliyor. Asbest ve partiküller de kanser riski yaratıyor. Alican Uludağ’ın haberi.

AK Partili başkandan 3 işçinin ölümüyle ilgili açıklama: Takdiri ilahi

Trabzon’un Hayrat ilçesinde 3 işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu ise “Üzerlerinde fazla da toprak yoktu ancak takdiri ilahi böyleymiş” açıklaması yaptı.

Mehmet Şimşek Batmanlıları Kürtçe selamladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Batman’a giden Mehmet Şimşek, mitingdeki konuşmasına katılımcıları Kürtçe selamlayarak başladı.

İsmailağa ‘Cübbeli’yi kovdu: Mahremimizi ortaya saçıyor

İsmailağa Cemaati, “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yle bir bağlarının kalmadığını ve açıklamalarının kendileri için bağlayıcı olmadığını açıkladı.

Bakırhan’dan İstanbul yanıtı: Kimse bizi üçüncü yoldan vazgeçiremez, bize ayar veremez

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, SYKP’nin İstanbul için başlattığı tartışmaya Kars’ta yanıt verdi: Türkiye’nin neresinde olursanız olsun hiç tereddüt etmeden ağacı gördüğünüz yere mührünüzü basın.

Erdoğan’ın Diyarbakır mitingi: Doğu cephesinde yeni bir şey yok

Erdoğan, Diyarbakır mitinginde son birkaç aydır oluşan Kürt meselesinin diyalog yoluyla çözümüne ilişkin beklentiyi boşa çıkaran mesajlar verdi.

EKONOMİ                                                                                     

DİSK-AR: Türkiye’de yaşlılarda yoksulluk oranı 3 yılda iki kat arttı

DİSK-AR’ın istatistiklerden yararlanarak yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de yaşlı yoksulluğu üç yılda ikiye katlandı. 65 ve üzeri yaştaki kadınlarda yoksulluk oranı yüzde 12,6’dan yüzde 22,4’e yükseldi.

Ahmet Davutoğlu’ndan ‘IMF’ iddiası: Seçimden sonra ortaya çıkacak

Ahmet Davutoğlu, “Neden veremiyorlar emekliye parayı biliyor musunuz? Çünkü IMF ile anlaştılar. IMF, ‘Emekliye para vermeyeceksin’ dedi. Kime vereceksin parayı? Faizi yüzde 50’ye çıkarıp, faizcilere vereceksin ki onlar zengin oldukça zenginleşecek. Göreceksiniz seçimden sonra ortaya çıkacak; bunlar IMF ile anlaştılar” dedi.

İftara üç buçuk saat kala yüzlerce metrelik “ücretsiz yemek” kuyruğu

İstanbul’da Maltepe Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırının önündeki uzun iftar kuyruğu derin yoksulluğun en çarpıcı örneklerinden biri oldu.

BM: 2022’de her gün bir milyardan fazla öğün israf edildi

BM Çevre Programı tarafından yayımlanan rapora göre dünya genelinde milyonlarca kişi açlık çekerken her gün bir milyardan fazla öğün çöpe atılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan altın kararı: İki kamu bankası yetkilendirildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’na işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis etti.

DIŞ POLİTİKA

Alman Bakan’dan güçlü savunma sanayii vurgusu

Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, çağın bir gerekliliği olarak Almanya’nın kendini savunma yetisinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

İsrail’i soykırımla suçlayan BM Raportörü, tehdit edildiğini söyledi

“Bir Soykırımın Anatomisi” başlığı altında “İsrail’in Filistinlilere karşı soykırım yaptığına inanmak için haklı nedenler olduğuna” dair rapor sunan Albanese, bulgularını açıklarken tehditler aldığını da belirtti.

Netanyahu, ABD ziyaretinin iptalini Hamas’a mesaj olarak nitelendirdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail heyetinin ABD ziyaretinin iptal edilmesinin Hamas’a bir mesaj olduğunu belirtti.

Moskova saldırısı: Gizli servisler ne zaman bilgi paylaşır?

Gizli servisler, edindikleri bilgileri istisnai hallerde paylaşır. Tıpkı Moskova saldırısı öncesinde ABD’nin yaptığı gibi. Peki bu hep mi böyleydi? “Uyarma yükümlülüğü” politikası nedir? Neden hayati önem taşıyor?

Solingen’de 4 kişinin öldüğü yangının ön raporundan ‘kundaklama’ çıktı

Almanya’nın Solingen kentinde Türkiyeli dört Bulgaristan vatandaşının öldüğü yangınla ilgili hazırlanan ön rapor, yangının kasıtlı olarak çıkarıldığına işaret etti.

Belçika Başbakanı’ndan ülkedeki Türklere ve Kürtlere çağrı: Provokasyon ve şiddeti durdurun

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede Kürt ve Türk toplumları arasında son günlerde yaşanan gerilime ilişkin açıklama yaptı.

28 Mart

İÇ POLİTİKA

İstanbul’da kedi Faruk’u pencereden atan Ferhat A. gözaltına alındı

Terakki Vakfı Okulları’nın kedisi Faruk, IELTS sınavı gözetmeni olarak görev yapan üniversite öğrencisi tarafından 5. kattan atıldı. Ciddi şekilde yaralanan Faruk tedavi altına alınırken, gözetmen Ferhat A. gözaltına alındı.

Manisa Alaşehirliler antimon madenine karşı | Çepeçevre Yaşam

Bu hafta Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki Bozdağ’da, tüm Alaşehir’i tehdit eden antimon madenine karşı toprağını korumaya çalışan köylülerin mücadelesini ekrana getiriyoruz.

KONDA anketi: İstanbul’da Kurum mu, İmamoğlu mu önde?

Konda Araştırma, yerel seçimlerle ilgili Barometre raporu yayımladı. Anket çalışması, 2-3 Mart tarihlerinde İstanbul ilinin 18 yaş üstü nüfusunu temsil eden 2489 kişiyle gerçekleştirildi. Ankete göre İstanbul için sonuç öngörüleri şu şekilde:

Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi nedir, üyeleri nasıl seçiliyor?

Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde, seçmenlerin sandığa atacağı oy pusulalarının türleri, hangi illerde yaşadıklarına göre değişecek.

‘Ermeni Soykırımı’ davasında karar: Eski HDP MYK üyelerine 5’er ay hapis cezası

Eski HDP MYK üyesi 12 kişinin “Ermeni Soykırımı” açıklaması nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davada her birine ayrı ayrı 5 ay hapis cezası verildi.

Yargıtay’da kriz sürüyor: Başkanlık seçiminin 10’uncu turunda da sonuç çıkmadı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin 10’uncu turunda da sonuç çıkmadı. Seçime 1 Nisan Pazartesi günü 11. tur oylamayla devam edilecek.

CHP Bitlis adayı istifa etti: Erdoğan’ın emrinde olacağız

CHP Bitlis Belediye Başkan adayı Selim Soyugüzel, bugün partisinden istifa ederek AK Parti’ye katıldı. Soyugüzel “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde olacağız” dedi.

Altınok ‘600 daire’ iddialarına belgeyle yanıt verdi

AK Parti Ankara adayı Turgut Altınok, Antalya’da 600 konutunun bulunmadığını gösteren belgeyi paylaştı.

Akşener CHP’ye yüklendi: İftiralarına karşı yılmadan mücadele edeceğiz

Meral Akşener, Keçiören’deki iftara partinin tüm vekillerini ve Ankara adaylarını çağırdı. Akşener “CHP’nin kirli pazarlıklarına, iftiralarına, operasyonlarına karşı yılmadan mücadele edeceğiz” dedi.

Erbakan: Şartlarımız belli, İstanbul adayımızı çekmeye hazırız

Fatih Erbakan Hatay’dan iktidara seslendi, bir dizi şartını sıraladı ve “Şimdi bu adımları atın, hiçbir beklentimiz olmadan İstanbul adayımızı çekmeye hazırız” dedi.

EKONOMİ

2022’de inşaat sektöründe iş gücü maliyeti asgari ücret kadar oldu

TÜİK verilerine göre, iş gücü maliyetinin en düşük gerçekleştiği sektör asgari ücret düzeyinde gerçekleşen inşaat oldu.

Selüloz-İş üyesi OYKA işçileri greve çıktı: Sadaka değil toplu sözleşme istiyoruz

OYKA Kağıt Ambalaj San. ve Tic. AŞ ile Selüloz-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 280 işçi greve çıktı.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu Plastic Omnium’da işçi kıyımı

Daralma bahanesiyle 8 aydır Plastic Omnium’un Tuzla fabrikasında gruplar halinde işten çıkarmaların olduğunu belirten işçiler, en son 24 işçinin daha atıldığını söyledi.

Erdoğan ekonomik krizi kabul etti; asgari ücret zammına kapıyı kapattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa mitinginde ekonomiye yönelik mesajlar verdi, yaşanan krizi itiraf etti. Asgari ücret için ara zam beklentilerine değinen Erdoğan, “Yatırım bütçemizin tamamını, eğitime veya sağlığa ayıracağımız bütçenin tamamını tahsis etsek bile yetmeyeceğini takdir edersiniz” dedi.

Merkez Bankası rezervleri eriyor

TCMB rezervlerinde bir süredir görülen düşüş ivmesi geçen devam ediyor. Verilere göre toplam rezervler, 22 Mart itibarıyla 123 milyar 844 milyon dolara geriledi.

Türkiye’de yüzde 1’lik kesim servetin yüzde 40’ını alıyor

İsviçreli Credit Suisse ve UBS’nin verilerine göre, Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim ülkedeki servetin yüzde 40’ını alıyor. Halkın yüzde 71’inin serveti ise 10 bin dolardan (yaklaşık 332 bin TL) az.

Emeklilere promosyonda yeni gelişme: 19 banka ile protokol imzalandı

Emeklilere, 8 bin ila 12 bin liralık promosyon için aralarında özel bankaların da yer aldığı 19 banka ile protokol imzalandığı açıklandı.

DIŞ POLİTİKA

DEM Parti’den Belçika’daki ırkçı saldırılara ilişkin açıklama

DEM Parti MYK Belçika’daki ırkçı saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada AKP’li yetkililerin saldırganların sözcülüğünü yaptığını belirtirken Belçika yetkililerine, provakasyonu başlatan ırkçı gruba karşı hukuki işlem başlatması çağrısı yaptı.

Gazze’de açlık: BM yetkilisine göre İsrail savaş suçu işlemekle itham edilebilir

Aylar süren uyarılardan sonra, BM’nin desteğiyle hazırlanan bir rapor, Gazze’deki insani facianın, insan eliyle oluşturulan bir açlık felaketine yol açtığını kanıtlayan net istatistikler sundu.

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e, Gazze’de açlıktan ölümleri önlemesini emretti

İsrail’e, Gazze’deki Filistin halkına gecikmeden gıda tedarikini sağlamak için gerekli ve etkili tüm adımları atmasını emreden BM’nin en üst mahkemesi, kıtlığın Gazze’de kalıcı hale gelmekte olduğunu belirtti.

Rusya’dan çekilmenin zararı 107 milyar doları aştı

Ukrayna savaşının başlaması ile Rusya’dan çekilen Batılı şirketlerin toplam zararı 107 milyar doları aştı. Rusya Merkez Bankası’nın Batı’da dondurulan rezervlerinin değeri ise 300 milyar dolar civarında.

Putin’den Batı’ya F-16 gözdağı

Putin, Rusya’nın hiçbir NATO ülkesine saldırma planı olmadığını, ancak Batı’nın Ukrayna’ya F-16 temin etmesi hâlinde bu uçakları düşüreceklerini söyledi.

29 Mart

İÇ POLİTİKA

Yargıtay seçimlerinin tıkanmasının nedeni “siyasi kriz” iddiası

Bir süredir MHP’nin Yargıtay’da etkili olduğu konuşuluyordu. Bu iddia seçim süreciyle iyice su yüzüne çıktı. Son oylamada son ikiye kalamayan Şentürk’ün ismi pusuladan çıktı

YRP İstanbul adayına ekran engeli: ‘TGRT’ye davet ettiler, yayına çıkarmadılar’

Yeniden Refah Partisi İstanbul adayı Mehmet Altınöz, program daveti aldığı TGRT’ye gittiğinde, “kendisinin konuk edilemeyeceği ve programa çıkartılmasının mümkün olmadığı” söylenerek, ekrana çıkarılmadı.

Muhittin Böcek’ten, Tamer Karadağlı’ya tiyatro binası yanıtı

Muhittin Böcek, Tamer Karadağlı’nın Antalya Devlet Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi’nin ortak kullandığı kültür merkezinin bakımsız olduğunu iddia ederek ‘rezalet’ diye nitelendirmesine tepki gösterdi. Binanın bakım, onarım, tamirat ve işletmesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olduğunu açıklayan Böcek, “Halkı yanıltıcı siyasi propaganda yapmak yerine bu arkadaş genel müdürlük görevini yapıyor olsaydı biliyor olması gerekirdi” dedi.

Erdoğan, Murat Kurum için sahada: İmamoğlu’nu hedef aldı

Sultanbeyli ve Sancaktepe’de seçmene hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı. İmamoğlu’nu yarı zamanlı belediyecilik yapmak ve kenti atlama taşı olarak kullanmakla suçlayan Erdoğan, partisinin İstanbul adayı Murat Kurum için oy istedi.

Bakanlar devletin işini bıraktı, AKP’nin adayları için oy istiyor!

Bakanlar, 31 Mart yerel seçimlerine 2 gün kala AKP adayları için sahada çalışmaya devam ediyor. Çok sayıda şehirde mitinglere katılan bakanlar, AKP’nin adaylarına oy istedi. Bakanlar, muhalefete ait belediyeleri hedef alarak, İstanbul seçimine vurgu yaptı.

DEM Parti’den final mitingi: Kürt meselesine böyle yaklaştıkça dibi göreceksiniz

DEM Parti, pazar günü yapılacak yerel seçim öncesi son mitingini Van’da yaptı. Mitingde konuşan partinin eş genel başkanı Tuncer Bakırhan Van halkının kayyum yönetimini bitireceğini söylerken iktidara da “Kürt meselesine böyle yaklaştığınız müddetçe en önce 31 Mart’taki yerel seçimlerde sonrasında da yapılacak ilk seçimlerde inşallah dibi göreceksiniz” sözleriyle yüklendi.

Zana’dan muhalefete: Bir kere de siz Kürtlere oy verin

Şırnak’ta konuşan Leyla Zana, muhalefete seslenerek “İstanbul, Mersin bilmem nerede bize versinler diyorlar. Neden size verelim? Kime ne borcumuz var? Asıl sizlerin Kürtlere borcu var” dedi.

AYM’ye yine uyulmadı: 1 ay önce beraat diyen savcı bu kez ceza istedi

AYM’nin, AK Partili Varank’ın açtığı davada Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Sever’e verilen cezayı “hak ihlali” sayması üzerine yapılan yeniden yargılamada Sever için yine ceza istendi.

Erbakan: Bazı zavallı tipler Erbakan hocayı bize anlatıyor

Fatih Erbakan, iktidar medyasında babası Necmettin Erbakan ile ilgili yapılan yorumlara tepki gösterdi: ‘Bre gafiller! Erbakan hocayı bize mi öğretiyorsunuz?’

EKONOMİ

Mehmet Şimşek: Dünya Bankası’ndan 1,5 milyar dolar kredi aldık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Dünya Bankası ile yürüttüğümüz verimli işbirliği kapsamında 3 ayrı proje finansmanı için 1,5 milyar dolarlık kaynak temin ettik” dedi.

Kamu bankaları “sonradan taksit” uygulamasını kaldırıyor

Sağlık, eğitim, vergi ve sigorta ödemeleri dışında sonradan taksitlendirme kaldırılıyor

Dış borç stoku verileri açıklandı: Türkiye’nin borcu ne kadar?

Türkiye’nin brüt dış borç stoku, 31 Aralık 2023 itibarıyla 499,9 milyar dolar, net dış borç stoku ise 261,4 milyar dolar oldu. Hazine garantili dış borç stoku 16,1 milyar dolar, kamu net borç stoku da 5 trilyon 560 milyar lira olarak gerçekleşti.

Yüzde 122 artış: Kartlı ödemeler 2023’te 8 trilyon 241 milyar lirayı buldu

Kartlı ödemeler 2023’te 8,24 trilyon lira oldu. 2023 yılında en fazla kartlı ödeme tutarı 48,8 milyar lira ile 29 Aralık’ta yılbaşı alışverişleri için gerçekleşti. 2023 yılı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 117,7 milyon, banka kartı sayısı 189,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 90 milyon adet oldu.

Yunanistan’da asgari ücret 830 euro oluyor

Yunanistan’da hükümet asgari ücretin yüzde 6,4 artırılarak 830 euroya yükseltileceğini duyurdu. Hükümetin hedefi, asgari ücreti 2027’ye kadar 950 euroya çıkarmak.

TÜİK: Türkiye’nin dış ticaret açığı yüzde 44,2 azaldı

Türkiye’nin ihracatı Şubat’ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13,6 artarak 21 milyar dolar oldu. En fazla ihracat Almanya’ya yapılırken ithalatta ilk sırada Rusya yer aldı. Dış ticaret açığı yüzde 44,2 düştü.

DIŞ POLİTİKA

Bafil Talabani Rusya’ya gitti

AKP-MHP yönetiminin son dönemde tehdit ettiği Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı Bafil Talabani Rusya’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi

Gazze açlıktan kırılırken Türkiye İsrail’i besliyor

İsrail’in ambargo uyguladığı Gazze’de Filistinliler açlıktan kırılırken TÜİK verilerine göre, Türkiye şubat ayında İsrail ile 540 milyon doların üzerinde dış ticaret gerçekleştirdi.

TÜİK veritabanındaki “İsrail’e zırhlı araç ihracatı verileri” ve bir “hata” hikâyesi

Evet, TÜİK veritabanında bir “başlık hatası” olmuş olabilir. TÜİK, “sehven” böyle bir duruma yol açmış olabilir. Ancak her halükarda ortada izahata muhtaç bir durum var.

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında 20 Filistinli daha öldü, Netanyahu müzakere heyeti yollamayı kabul etti

İsrail ordusunun Gazze Şeridi çapındaki hava saldırılarında 20 Filistinli daha öldürülürken, toplam can kaybı 32 bin 623’e yükseldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, Mısır ve Katar’a müzakere heyeti yollamayı kabul ettiği açıklandı.

İsrail’in Suriye saldırılarında çok sayıda can kaybı

İsrail’in Suriye’nin Halep kentine düzenlediği hava saldırılarında 30’dan fazla askerin ve en az beş Hizbullah mensubunun öldürüldüğü bildirildi.

30 Mart

İÇ POLİTİKA

Gültan Kışanak’tan Dersim’e mesaj: Kazanacağız

DEM Partili kadınlar, Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak’ın Dersim halkına seçim öncesi göndermiş olduğu mesajı okuyarak, ‘Kazanmanın dışında hiçbir şansımız yok’ sözlerini aktardı

Üçüncü Yol, halklarımızın birlikte öreceği barış yoludur

DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak ile konuştuk. Kışanak, ‘DEM Parti’nin Ankara çıkışı, bu tekçi ve kutuplaştırıcı siyasete karşı halklarımıza ve tüm toplumsal kesimlere diyalog kurma ve farklılıklarımızla bir arada yaşama davetidir.

Leyla Zana Roboski’den seslendi: Ankara’nın dehlizlerinde kaybettirildi

Leyla Zana, Roboski’de TSK’ye ait savaş uçaklarının katlettiği 34 kişinin mezarını ziyaret etti. Erdoğan’ın Roboski Katliamı ile ilgili sarf ettiği “Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacak” sözlerini hatırlatan Zana, “Nasıl ki Gelîyê Zîlan, Dêrsim, Newala Kasaba katliamı kaybettirilmişse Roboskî Katliamı da kaybettirildi” dedi.

Erdoğan’dan seçim öncesi İsmailağa cemaatine ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fatih ilçesinde İsmailağa lideri Hasan Kılıç’la bir araya geldi. İsmailağa Camii X hesabından yapılan açıklamada Kılıç’ın Erdoğan ve beraberindeki Murat Kurum’a “hayır dua”da bulunduğu belirtildi.

Cumartesi Anneleri 992’nci haftada: Talat Türkoğlu nerede?

Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları 992’inci haftalarında gözaltına alınarak kaybettirilen Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu, yetkilileri göreve çağırdı.

Tülay Hatimoğulları’ndan ‘Kürt sorunu’ mesajı: “Çözüm ve diyalog süreci başlayana dek mücadele sürecek”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yerel seçim sürecinde sık sık gündeme gelen çözüm sürecine yönelik tartışmalara ilişkin konuştu. Hatimoğulları, partisinin cezaevinde tutuklu olan ABB adayı Gültan Kışanak’ın sözlerini anımsatarak “Bizler seçim kampanyamızda olduğu gibi seçimlerden sonra da çözüm ve diyalog süreci başlayana dek sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz” dedi. Hatimoğulları, ayrıca, sandığa gitme ve oy kullanma çağrısında bulundu.

Antep’te yakıt tankerinde 2’si ölü halde 52 göçmen bulundu

Antep’te arama yapılan bir tankerde 52 göçmen bulundu. Göçmenlerden 2’si hayatını kaybetti. Hayati tehlikesi bulunan 7 göçmen hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır’da petrol arama sahasındaki boru hattında sızıntı

Diyarbakır’da petrol arama çalışması yapılan alandaki hattan sızan ham petrol, Kamışlı Çayı’na karıştı.

EKONOMİ

Seçimden sonra gelecek ilk zam belli oldu!

Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) alt limit fiyatları güncellendi. Özel bir bankanın müşterilerine gönderdiği mesajda 100 TL olarak uygulanan alt limit fiyatının 3 Nisan’dan itibaren 175 TL olarak uygulanacağı bildirildi.

Cevdet Yılmaz’dan ‘Seçimden sonra dolar artar’ tartışmalarına yanıt

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yerel seçimlerin ardından ‘dolar artar’ ve ‘zam yağmuru bekleniyor’ şeklinde yapılan yorumlara yanıt verdi. Yılmaz, seçimin ardından Türkiye’yi bir sürprizin beklemediğini belirterek “Döviz ihtiyacımızın azaldığı, döviz finansmana erişim imkanının arttığı bir dönemdeyiz” dedi.

Döviz bürolarında kuyruk: 20 dolar almak için 20 dakika bekleyen var

Seçimden sonra döviz kurunun yükseleceğine dair beklenti halkı döviz bürolarına yönlendirdi. Bürolardaki ekranları anlık takip edenler, kur düştüğü an döviz alabilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Faiz oranları değişti: 2,5 milyon TL’nin aylık getirisi uçtu

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından bankalar da mevduat faiz oranlarında güncellemeye gitti. Peki 2,5 milyon liranın aylık getirisi ne kadar oldu?

Almanya’da her dört emekliden biri yoksullukla karşı karşıya

Alman hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıta göre, uzun yıllar emeklilik primi ödemesine rağmen her dört kişiden biri yaşlılıkta yoksulluk tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

DIŞ POLİTİKA

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna’daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana ilk kez “savaş öncesi döneme” girdiğini söyledi.

Filistinliler, İsrail işgaline karşı “Toprak Günü” yürüyüşü düzenledi

Filistinliler, İsrail’in Gazze’ye devam eden saldırıları ve İsrail’in Filistin topraklarını işgaline karşı “Toprak Günü” yürüyüşü gerçekleştirdi.

İngiltere’de yüzbinler Gazze’de ateşkes çağrısıyla 11’inci kez ulusal yürüyüş düzenledi

İngiltere’de Londra’nın sokaklarını dolduran yüzbinler Gazze’da ateşkes çağrısıyla eylem yaptı. Bir grup İsraillinin karşı eylem yaptığı yürüyüşte polis bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Reuters: Biden, Beyaz Saray ziyaretinde Erdoğan’ı Rus yaptırımları konusunda ikna etmeye çalışacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta Joe Biden Beyaz Sarayı’na yapması planlanan ilk ziyaret ABD’li yetkililer tarafından da doğrulanırken, masada olacak konular hakkında görüşmeler de başladı.

Gazze’de açlık: Filistinliler gökyüzünden gelecek yardımı gözlüyor

Gazze’nin yaklaşık 1700 kilometre doğusunda, büyük yardım malzemesi blokları bir Amerikan askeri nakliye uçağına yükleniyor. Katar’daki El Udeid üssünde mürettebat, uçağın kargo bölümüne altında karton bir palet ve üzerinde bir paraşüt bulunan 80 bloku yüklüyor.

ABD ile İsrail ilerleme kaydetti: ‘Gazze’ye konuşlandırılması planlanan çokuluslu güce üç Arap ülkesi katılabilir’

İsrail’in hedefini “Hamas’ı yok etmek” diye sunduğu Gazze Savaşı sonrası bölgeye çokuluslu güç konuşlandırılması planında ABD ile İsrail’in ilerleme kaydettiği belirtildi. İsrail medyasına göre adı açıklanmayan üç Arap ülkesi güce asker verecek.

Rusya’dan Moskova saldırısıyla ilgili yeni iddia: ‘Kiev’e kaçma emri alan faillere Ukrayna’dan kripto para ödemesi yapıldı’

Rusya Soruşturma Komitesi, “Kiev’e kaçmaları emri aldıkları yönünde ifade veren 4 failin Ukrayna’dan kripto para ödemesi aldıkları doğrulandı” açıklamasını yaptı. Sputnik’in ortaya çıkardığını duyurduğu kripto para cüzdanı IŞİD-Horasan’la bağlantılı.

Çin’den ABD’ye gidecek vatandaşları için seyahat uyarısı

Çin, son dönemde bazı Çinli öğrencilerin ve şirket çalışanlarının, ABD’deki havaalanlarında “polisin kanunsuz sorgulama ve tacizleri”yle karşılaştığı belirtti.

İsrail güçleri, Batı Şeria’da 13 yaşındaki bir çocuğu öldürdü

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Qabatiya kasabasına baskın düzenleyen İsrail güçleri, 13 yaşındaki Filistinli çocuk Nabil Abu Abed’i öldürdü.

Habeck: Güvenliğimize daha fazla yatırım yapmalıyız

Almanya Başbakan Yardımcısı Habeck, ülkesinin kendi güvenliğine daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirterek, Ukrayna Savaşı’na atıfla, mevcut tehditlere “uyum sağlama dışında her şeyin saflık olacağını” ifade etti.

İsrail’in Suriye’ye hava saldırısında can kaybı artıyor

İsrail’in Halep yakınlarına düzenlediği hava saldırısında en az 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye’nin resmi ajans ve televizyonu, ölenler arasında sivillerin de olduğunu duyurdu.

Kıbrıs’tan Gazze’ye üç yardım gemisi yola çıktı

Gazze Şeridi’ne875 ton insani yardım taşıyan üç gemi Larnaka Limanı’ndan yola koyuldu. Gemiler, demir almadan önce İsrailli yetkililerce denetlendi.

ABD’nin İsrail’e silah yardımı devam ediyor

ABD’nin son dönemde İsrail ile ilişkilerindeki görüş ayrılıklarına rağmen müttefikine silah göndermeye devam ettiği belirtildi. Biden hükümeti çok sayıda savaş uçağı ve bombanın İsrail’e yollanmasını onayladı.

31 Mart

İÇ POLİTİKA

İstanbul ve Ankara’nın ilçelerinde de CHP önde

CHP’nin adayları İmamoğlu ve Yavaş’ın açık farkla kazandığı yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’da önemli ilçeler de AKP’den CHP’ye geçti.

Akbelen direnişçisi Nejla Işık İkizköy muhtarı seçildi

Akbelen ormanının kömür madeni tarafından işgaline duran direnişçilerden Nejla Işık, mücadelesini artık İkizköy muhtarı olarak sürdürecek.

DEM Parti Diyarbakır’ı kayyımdan geri alıyor

2019 yerel seçimlerinde HDP’li aday Selçuk Mızraklı’nın yüzde 62.93 oy alarak kazandığı ve ardından yerine kayyım atanan Diyarbakır’da ilk sonuçlar ortaya çıkıyor.

AKP’nin omurgasına Yeniden Refah neşteri

AKP için gözü kapalı oy veren illere bakıldığında YRP’nin iktidarda yarattığı tahribat dikkat çekici. YRP, omurgaya neşter atmış görünüyor. Bu illerde oylarının büyük bölümünü AKP’nin kalbinden sökmüş durumda.

İYİ Partili Bilge Yılmaz’dan Meral Akşener’e istifa çağrısı

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, partideki görevinden istifa ederek Genel Başkan Meral Akşener’e de istifa çağrısında bulundu.

Van’da seçim kutlamalarına polis saldırısı

31 Mart seçimleri için sandıkların açılmasına devam ediliyor. Van’da DEM Parti’nin resmi olmayan sonuçlara göre zaferini kutlamak için sokağa çıkanlara polis saldırdı.

Kılıçdaroğlu’ndan ilk açıklama: Son bir adım kaldı

Kemal Kılıçdaroğlu seçime ilişkin yaptığı açıklamada “Ülkemizi aydınlıklara götürme yolunda son bir adım kaldı. Ekilen tohumlar fide oldu, fideler çınar olacak…” ifadelerini kullandı.

DEM Parti: 31 merkezde 46 bin 901 seçmen kaydırıldı

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 31 merkezde 46 bin 901 seçmenin kaydırıldığını açıkladı. Elindeki verileri kamuoyuyla paylaşan Doğan, bütün muhalefet tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Asker ve polisler ‘taşımalı’ oy kullandı: DEM Partili isimlerden tepki

Mardin, Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak’ta asker ve polislere taşımalı oy kullandırıldı. Söz konusu anlara ilişkin görüntüleri kayıt altına alan DEM Partili vekiller seçim yasaklarının ihlal edildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçmenlere seslenerek, “Sandıkları terk etmiyoruz. Bizim olanı geri alıyoruz” dedi. Oy kullanılan bazı okullarda sivil seçmenin olmadığı iddia edildi.

AKP’nin elinde olan Muş, Bitlis, Ağrı DEM Parti’ye geçti

Resmi olmayan sonuçlara göre DEM Parti 35 merkezde seçimleri kazandı.

Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild: Cumhurbaşkanı Erdoğan şamar yedi

Dış basın, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından değerlendirdi. Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild, “Erdoğan’ın şamar yediği” yorumunu yaptı.

İHD, seçim ihlalleri ara raporunu yayımladı

YSK ve il-ilçe seçim kurulu başkanlıklarına çağrı yapan İHD, “Seçim güvenliğini tehlikeye atan kişi ve gruplar hakkında etkin soruşturmaları başlatın” dedi.

‘Taşımalı’ seçmenler, mükerrer oy kullanımı, sandık başında şiddet

31 Mart yerel seçimlerine ‘hayali/taşımalı seçmen’ gölgesinde giden Kürt illerinden, seçim günü itibarıyla çok sayıda usulsüzlük haberi geldi.

Seçime katılım, sonuçları etkileyecek oranda düştü

Yapılan ilk yorumlar hem muhalefete hem de AKP’ye oy veren seçmenin sandığa gitmediği yönünde oldu. Özellikle doğudaki kentlerde önemli sayıda AKP’li  seçmenin sandığa gitmediği yorumları yapıldı.

EKONOMİ

Bedel seçimden sonra ödenecek

Seçim sonrası ekonominin alacağı hal yurttaşlara bugünleri aratacak. Ekonomist Güldem Atabay, “Seçimi kazanmak için uygulanan politikaların bedelini Türkiye, seçimden sonra ödemeye başlayacak” dedi.

DIŞ POLİTİKA

AB ​​yetkilisi: İsrail, Filistinliler için bir vatan kurmanın gerekliliğinin farkında olmalı

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Yardımcısı Enrique Mora bugün (pazar) yaptığı açıklamada İsrail’in bir Filistin anavatanına olan ihtiyacı tanıması gerektiğini, aksi takdirde nihai bir felaket yaşanacağını söyledi ve bunun on yıllar boyunca herkesi etkileyeceğini vurguladı.

1 Nisan

İÇ POLİTİKA

Meral Akşener açıkladı: İYİ Parti seçimli olağanüstü kongreye gidiyor

İstifa edeceği iddia edilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerin ardından kameralar karşısına geçti.

DEM Parti Van’da 14’te 14’ü ‘Zafer Mitingi’ ile kutladı

Yapılan yerel seçimler sonucunda, DEM Parti Van’daki 14 belediyenin tamamını kazandı. Parti, bugün düzenlediği mitingle kentteki büyük zaferini kutladı.

Yeniden Refah Partisi’nden erken seçim çağrısı

Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul adayı Mehmet Altınöz, “İnsanların cebinde para kalmamış esnaf iş yerini kapatıyor. Sonuç itibariyle erken seçim kaçınılmaz” dedi.

KESK’ten 1 Mayıs için Taksim çağrısı

1 Mayıs İşçi Bayramı için açıklama yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu, “1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda buluşalım” dedi.

DEM Parti’den Şırnak tepkisi: ‘Adın tarihe ‘Hırsız Mehmet’ diye geçecek’

Şırnak’taki seçim sonuçlarına ve ‘taşıma oy’a tepki gösteren DEM Partililer, AK Partili Mehmet Yarka’ya, “Halkın yüzüne nasıl bakacaksınız? Adın ‘Hırsız Mehmet Yarka’ olarak tarihe geçecek” dedi.

Bahçeli’den seçim yenilgisine ilk değerlendirme

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerdeki yenilgiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, “Ekonomik şikayetlerin toplumsallaşıp siyasal alana sirayetiyle tepkisellik dozu bir hayli fazla olan sonuçlar ülke genelinde tezahür etmiştir” dedi. Erken seçim iddialarına da değinen Bahçeli, “Erken seçim yaygarası koparan, bu kapsamda akıl tutulması yaşayan çevrelerin şuursuzca hareket etmesi tek kelimeyle aymazlık ve ahlaki çarpıklıktır” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesi yerel seçimde ne dedi?

31 Mart yerel seçimlerinde Deprem bölgesinde AKP 5, CHP 3, MHP, DEM Parti ve YRP 1’er ilde seçimi kazandı. Bölgedeki ilçelerde ise AKP 44, CHP 30, DEM Parti 21, MHP 13, YRP 10, BBP 2, DEVA Partisi, İYİ Parti ve TİP 1’er ilçede belediye başkanlığı seçimini önde tamamladı.

Anket şirketleri yerel seçimlerde nasıl bir sınav verdi?

31 Mart yerel seçimlerinin ardından anket şirketlerinin nasıl bir performans gösterdiği merak konusu oldu. Anket şirketlerinin araştırmaları ve 31 Mart seçim sonuçlarının karşılaştırması haberimizde…

Kars’ta taşıma seçmen 3 bin 821, fark 3 bin 264… Koçyiğit: Sandıklara kayyım atandı

3 bin 824 asker ve polisin seçimlerde oy kullandığını Kars’ta DEM Parti, seçimi 3 bin 264 oy farkla kaybetti. Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Biz burada belediyeyi kazandık, belediyemiz gasp edildi” dedi.

Bakırhan’dan 3 kent için demokratik kamuoyuna ve muhalefete çağrı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan gasp edilmek istenen Şirnex, Bedlîs ve Qers kentlerine dair bir açıklama yaparak, demokratik kamuoyunu ve muhalefeti kaçak seçmenle gasp edilmek istenen halk iradesine sahip çıkmaya çağırdı

‘Jin jiyan azadî’nin zaferi: Türkiye’de en çok oyla seçilen belediye başkanı Gülistan Sönük

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre 81 ilde en çok oyla seçilen belediye başkanı DEM Parti Êlih Belediye başkanı Gülistan Sönük oldu

EKONOMİ

Mehmet Şimşek’ten “programa devam” mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaptığı ilk açıklamada orta vadeli programa devam mesajı verdi.

Ekonomide Erdoğan’ın popülist politikaya döneceği endişesi

Ekonomistler, CHP’nin AKP karşısındaki ilk zaferi sonrası Erdoğan’ın sıkı mali politikaya devam edeceği konusunda kuşkulu. Uzmanlar, Erdoğan’ın popülist politikalara dönebileceğini düşünüyor.

Seçim sonrası Saray’dan “enflasyon” mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonla mücadelenin temel öncelikleri olduğunu söyleyen Yılmaz, “Geçen sene ilan ettiğimiz programımızı kararlı bir şekilde uygulayarak bunu başaracağız” iddiasında bulundu.

Seçimlerin ardından: İş dünyasından hükümete çağrı

Yerel seçimlerin ardından TÜSİAD, İTO ve TOBB’dan yapılan açıklamalarda seçim sonrası ilk hedefin, “ekonomik programlara odaklanılması” olduğu kaydedildi. Açıklamalarda, yapısal reformlar konusunda etkin ve kararlı adımlar atılması gerektiği aktarıldı.

DIŞ POLİTİKA

İsrail Şifa Hastanesi’nden çekildi

İsrail iki haftadır operasyon düzenlediği Şifa Hastanesi’nden çekildiğini duyurdu. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı hastanede onlarca cansız beden bulunduğunu, binalarda büyük hasar meydana geldiğini bildirdi.

FSB duyurdu: Moskova saldırısının finansörleri yakalandı

Crocus City Hall konser salonunda düzenlenen saldırı için para ve silah sağlayan 4 yabancı ülke vatandaşının yakalandığı açıklandı.

İsrail, İran’ın Şam Büyükelçisi’nin konutunu vurdu: General öldü

İran basını, İsrail’in, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlediğini ve aralarında bir generalin bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dışişlerinden Şifa Hastanesi açıklaması: İsrail’in Filistin halkını yok etmeyi hedeflediğinin delili

Dışişleri Bakanlığından Şifa Hastanesi’ne yönelik saldırılara dair açıklama geldi: “Görüntüler, İsrail’in Filistin halkını kasıtlı ve sistematik bir şekilde yok etmeyi hedeflediğinin delilidir.”

‘Donald Trump’ın seçilmesi iklim hedeflerini tehlikeye atabilir’

Eski BM İklim Şefi Espinosa, ABD’deki başkanlık seçimlerini yeniden Trump’ın kazanması halinde tüm dünyada iklim hedeflerinin riske girebileceğini ifade etti.

2 Nisan

İÇ POLİTİKA

Van’da Abdullah Zeydan gerilimi büyüyor

Van’da seçimleri kazanan DEM Partili Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına tepkiler büyüyor. DEM Parti Erdoğan’a seçim sonuçlarına saygılı olacakları sözünü hatırlattı. CHP’den de Van kararına tepki geldi.

İstanbul Gayrettepe’de yangın: 29 ölü

İstanbul Gayrettepe’de tadilat halindeki bir gece kulübünde çıkan yangında 29 kişi hayatını kaybetti. Olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.

Ali Koç: Ligden çekilmeyi 3 ay rafa kaldırıyoruz

Fenerbahçe’nin olaylı Trabzonspor maçının ardından ligden çekilme kararını ele alacağı genel kurulu başladı.

İmamoğlu’ndan Zeydan açıklaması: Kabul edilemez

DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Zeydan’ın seçilme hakkı geri alındı. İBB Başkanı İmamoğlu, “DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır” dedi.

Demirtaş’tan Erdoğan’a: Bunu halk da hak da kabul etmez

Selahattin Demirtaş, Abdullah Zeydan kararıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Bunu halk da Hak da kabul etmez. Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz.”

Arzu Çerkezoğlu açıkladı: DİSK, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bu yıl Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıklayarak, “İstanbul’da 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla yüzümüzü Taksim’e dönecek ve yürüyeceğiz” dedi.

Hayata Dönüş Katliamı davasında Sadettin Tantan’ın yargılanmasına izin yok!

1 Nisan’da Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hayata Dönüş Operasyonu davasında tanık olarak ifade veren dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın sanık olarak yargılanması talebi kabul edilmedi. Dava 20 Eylül’e ertelendi.

Kılıçdaroğlu’ndan Van’da irade gaspı tepkisi: “BOP Eşbaşkanı, ateşle oynuyorsun”

Kemal Kılıçdaroğlu, DEM Partili Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve AKP adayı Abdulahat Arvas’ı eleştirdi

Özgür Özel, Van seçimleri için heyet görevlendirdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde mazbatanın seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yerine ikinci gelen adaya verilmesi üzerine bölgede inceleme yapmak için heyet görevlendirdi.

Gayrettepe’deki yangın faciasında yeni detaylar: “Geçmişte cinayetlerin yaşandığı bir yer”

İstanbul Gayrettepe’de 16 katlı binanın gece kulübü olarak kullanılan giriş katında yangın çıktı. Yangında 29 kişi hayatını kaybetti

Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’dan Van tepkisi: Karar açıkça hukuka aykırıdır

Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının elinden alınmasına tepki gösterdi, “hukuka aykırıdır” dedi.

AKP Diyarbakır ve Hakkari’de seçime itiraz etti, Hilvan’da seçim yenilenecek

AKP’nin itirazı üzerine DEM Parti’nin kazandığı Urfa’nın Hilvan ilçesinde seçimlerin yenilenmesine kararı verildi. AKP Diyarbakır ve Hakkari’de seçim sonuçlarına itiraz etti.

Yargıtay Başkanlığı seçimi 14’üncü tura kaldı: 2 aday yarışacak

Yargıtay Başkanı seçimlerinin 13. turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı. Seçim yarın 14. turda 2 aday arasında devam edecek.

EKONOMİ

Yarından itibaren geçerli olacak: Faturalara dev zam geliyor

BTK, Nisan 2024’te mobil iletişim ücretlerine yüzde 65 zam yaparak tarifeleri güncelledi.

TCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

İktidarın tarihi yenilgi yaşadığı 31 Mart yerel seçimlerinin ardından gözler, ekonomi politikalarında yaşanacak olası değişime çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Karahan, seçimin ardından yaptığı ilk açıklamada, sıkı parasal koşulları sürdüreceklerini kaydetti.

DIŞ POLİTİKA

İran’dan İsrail’e tepki: Yanıt hakkını saklı tutuyoruz

İsrail’in Şam’daki İran konsolosluk binasına düzenlediği ve sekiz kişinin öldüğü saldırı sonrasında Tahran’dan misilleme tehdidi geldi.

İsrail saldırısında 7 yardım çalışanı hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında 7 insani yardım çalışanı hayatını kaybetti. Ölenler arasında Avusturalya, İngiltere, İrlanda ve Polonya vatandaşları da var.

Gazze’de ateşkes: İsrail, yeni teklif hazırladı

İsrail başbakanlığının basın ofisi, Hamas’a iletmek üzere rehine takası anlaşmasına ilişkin yeni bir teklif taslağı hazırladığını duyurdu

İsrail yardım gönüllülerini öldürmüştü: Kıbrıs’tan Gazze’ye giden 240 ton yardım geri döndü

Kıbrıs Adası’ndan Gazze’ye gemilerle gönderilen insani yardımın 240 tonunun, Dünya Merkezi Mutfağı (WCK) adlı yardım kuruluşunun yedi üyesinin İsrail saldırısında ölmesi nedeniyle teslim edilemeden geri döndüğü belirtildi.

3 Nisan

İÇ POLİTİKA

Van’da protesto sürüyor: Esnaf kepenk açmadı

Abdullah Zeydan’a ait mazbatanın AK Partili adaya verilmesi üzerine kentte dün başlayan protestolar sürüyor. Van esnafı, bugün de kepenek açmayarak protestolara destek verdi.

İnsan hakları savunucuları ve hukukçular: ‘Halkın iradesine darbedir’

İzmir’de bulunan hukuk örgütleri ve insan hakları savunucuları, Van’da seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının (seçilme hakkı) alınmasını protesto etti.

Hukuk örgütlerinin açıklamasına izin verilmedi: Çok sayıda gözaltı

Hukuk örgütleri, Van’da seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptal edilmesini protestosu etmek istedi. Polis, Çağlayan Adliyesi’ndeki protestoyu engelledi.

YSK, Abdullah Zeydan’ın başkanlığını iade etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Van’da mazbatanın DEM Partili Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi.

Van’da polis şiddeti kamerada: Dakikalarca dövdüler

Van’da bir grup polisin bir göstericiyi yere düşürüp dakikalarca darbetmesi cep telefonu kameralarına yansıdı.

Yargıtay’da başkanlık seçimi 16’ıncı tura kaldı

Yargıtay’da başkanlık seçimlerinin 15’inci turunda iki adaydan birisinin salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine seçim bir sonraki tura kaldı.

EKONOMİ

EKK: Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz” denildi.

Seçimin faturası ekonomi yönetimine mi çıkacak?

Ekonomim yazarı Emre Alkin, ekonomi yönetiminin uyguladığı rasyonel politikaların dövizi durdurmaktan başka işe yaramadığını belirtti, “uygulanan reçete rasyonel değil” diye yazdı.

Mehmet Şimşek’ten enflasyon yorumu: Öngörümüz doğrultusunda geriledi

TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Mehmet Şimşek, “Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi” dedi.

ENAG mart ayı enflasyon verilerini açıkladı

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mart ayında yüzde 5,68 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %124,63 olarak gerçekleşti.

İsrail’e kamu şirketi eliyle seçim günü 21 ton bor satılmış

Türkiye’nin seçim günü İsrail’e kamu şirketi eliyle 21 ton bor madeni sattığı ortaya çıktı. Gazeteci Metin Cihan’ın yayınladığı belge sonrası, hükümete tepkiler yükseldi

DIŞ POLİTİKA

Biden’dan İsrail’e ‘saldırı’ eleştirisi, ABD basınından ‘F-15 satışı’ iddiası

ABD basınına göre, Biden yönetimi, İsrail’e 18 milyar dolar değerinde F-15 savaş uçağı satışına onay verilmesi için Kongre’ye baskı yapıyor.

 4 Nisan

İÇ POLİTİKA

MGK bildirisi: Seçimler demokrasi geleneğimize yaraşır şekilde gerçekleştirildi

MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride “31 Mart mahalli idareler seçimlerinin güçlü demokrasi geleneğimize yaraşır şekilde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyulduğu vurgulanmıştır” denildi.

CHP’nin seçim sonrası ilk MYK’sı: 2028 seçimine kadar sahada olunacak

CHP MYK, seçim sonrası ilk toplantısını yaptı. Özgür Özel, MYK üyelerine teşekkür etti.

Miroğlu’ndan Uçum’a tepki: AK Partili Kürt aktörler bölücü mü sayılacak?

Orhan Miroğlu’ndan Mehmet Uçum’un açıklamalarına tepki: “Partinin kurucusu arkadaşlarımız ve vekillerimiz susturulacaksa parti içindeki Kürt aktörlerin fikirlerini ifade etmelerini nasıl bekleriz?”

Bakana soruldu: Hakkari’de sivillere ateş açanlar AK Parti İl Başkanı’nın akrabaları mı?

DEM Parti Milletvekili Vezir Parlak, AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya’nın akrabalarının kentteki protestolarda sivillere ateş ettiğine dair iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

DEM Parti adayının ‘mazbata iptalini’ isteyen CHP’li yönetici için ihraç talebi

DEM Partili Davut Acar’ın ‘mazbata iptali’ için başvuru yapan CHP İlçe Başkan Yardımcısı Yasin Arslan partiden istifa etti. CHP ise istifayı ‘yeterli’ görmeyerek Arslan’ı disipline sevk etti.

RTÜK, çiğnenen seçim yasakları için TRT Haber’i ‘incelemeye’ aldı

RTÜK, TRT Haber’i seçimlerde iktidar ve muhalefet partileri arasında tarafsız kalmaması ile seçim günü yasakları çiğneyen yayınları nedeniyle incelemeye alacak.

Uçum’dan ‘Van’ paylaşımı: Devlet hadlerini bildirir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, seçim sonuçlarına ve Van’da yaşananlara ilişkin paylaşımında DEM Parti’yi ve Abdullah Zeydan’a destek veren muhalefeti hedef aldı.

Van’da 230 gözaltı, dokuz tutuklama: ‘Halka işkence ve kötü muamele uygulayanlar hakkında işlem başlatılsın’

Van Barosu Başkan Yardımcısı Bayram Baykal, protestolarda 10’u avukat 230 kişinin gözaltına alındığı ve 9 kişinin tutuklandığını açıkladı. Baykal, “Halka işkence ve kötü muamele uygulayanlar hakkında işlem başlatılsın” dedi.

AKP’nin Van adayı Arvas: Kararı saygı ile karşılıyor, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum

Van’da Zeydan’ın seçilme hakkının gasp edilmesi girişimi sırasında mazbata verilmesi kararı alınan AKP adayı Arvas ilk kez konuştu. Arvas, seçimlere saatler kala yapılan itirazın hukuki hakları olduğunu savundu, son karara saygı duyduğunu söyledi.

700 gündür cezaevinde: Mine Özerden, bulunamayan bir ihbarcının, kanıtlanmayan iddiasıyla 18 yıla nasıl mahkûm edildi?

Mine Özerden açısından Gezi Davası bir ihbarla başladı. Ancak, ihbarcı bulunamadı. İddiaları vergi başmüfettişlerince araştırıldı ve hazırlanan raporda, “bu iddialarla ilgili bir tespit yapılamadığı” belirtildi. Gezi Davası’na bakan mahkeme, suçlamalara delil gösterilen telefon dinlemelerinin yasal olmadığına karar verdi. Ancak, Özerden de 18 yıla mahkûm edildi, iki yıla yakın süredir cezaevinde…

EKONOMİ

TÜİK’in ilk kez yayınladığı rapora göre son dört yılda yoksulluk keskin bir şekilde arttı

TÜİK’in ilk kez yayımladığı rapora göre, son 4 yılda en yoksul kesimin oranı yüzde 24,9’dan yüzde 25,5’e yükseldi. Sofrasında et, tavuk ya da balık bulunduramayanların oranı yüzde 27,6’ya tatil masrafını karşılayamayanların oranı ise yüzde 69’a yükseldi.

BES-AR: Kamu emekçilerinin yıllık enflasyonu yüzde 105,23

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), Mart ayı enflasyon sepeti verilerini açıkladı.  Kamu emekçilerinin yıllık genel enflasyonun yüzde 105,23, yıllık gıda enflasyonun ise yüzde 104,01 oldu.

Dış ticaret açığı martta 7,52 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ihracat mart ayında 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde ithalat 30 milyar 95 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise 7 milyar 517 milyon dolar olarak gerçekleşti. Martta ihracat yıllık yüzde 4,1 geriledi.

DIŞ POLİTİKA

Devrim Muhafızları’na ait karakol ve tesislere saldırı: ​​​​​​​Ceyşu’l Adl üstlendi

Sistan-Beluçistan Vali Yardımcısı Ali Rıza Merhameti, “Durum kontrol altında ve konuyla ilgili detaylı bilgi daha sonra açıklanacak” ifadelerini kullandı.

‘İsrail, yardım çalışanlarının araçlarını tek tek hedef aldı’

World Central Kitchen’ın kurucusu Jose Andres, İsrail’in savunduğunun aksine yardım konvoyuna düzenlenen saldırının ‘talihsiz bir hata olmadığını’ dile getirdi.

ABD’de ön seçimler: Biden ve Trump 4 eyalette daha kazandı

Wisconsin, Rhode Island, Connecticut ve New York eyaletlerinde yapılan parti içi ön seçimleri Demokratların aday adayı Başkan Biden ve Cumhuriyetçilerin tek adayı eski başkan Trump birinci tamamladı

5 Nisan

İÇ POLİTİKA

Erdoğan Beşiktaş’taki yangın üzerinden muhalefeti hedef aldı: Bunu kovalıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş’ta bir gece kulübünün tadilatı sırasında meydana gelen yangına ilişkin CHP’yi hedef gösterdi: “Şimdi, biz de savcılarımızla bunu takip ediyoruz, bunu kovalıyoruz.”

Akşener’den seçim sonuçları açıklaması: Üzülüyoruz

Meral Akşener, partisinin seçimde kazandığı tek il olan Nevşehir’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Akşener, “Seçim sonuçlarını bir şekilde değerlendirdik. Oy oranına baktığımızda üzülüyoruz” dedi.

AKP’de “not edildi, kaydedildi, devlet haddini bildirir” krizi: Erdoğan’a, başdanışmanı Uçum için “milletin evinden millete sallanan o parmağı hemen kesin” çağrısı

“Ak Parti’nin şimdi bir numaralı meselesi Külliye’deki Maocu-Carl Schmittçi danışmanın o karargâhtan kapı dışarı edilmesidir. Kan ve ruh bozulmasının kaynağı başka yerlerde aranmasın”

Yorgunluk, hevessizlik ve endişe içinde yeni Kürt siyaseti

Siyasetteki tektonik kırılma ülke sathına yayıldı. Kürt kamuoyu şehirlileşiyor, orta sınıflaşıyor. Metropollerdeki Kürtlerin muhalif kimliği Kürt kimliğinin önüne geçebilir

Geçen yıl “patlayan” milliyetçiliğe bu yıl ne oldu?

Milliyetçi siyasi kadroların sadece “geçici” pozisyonlarla idare etme ısrarı, milliyetçiliğin kronik siyasetsizlik zafiyetini akut krize dönüştürdü. Rahatsızlıklara çözüm önermeden, sadece tepkinin taşıyıcılığına talip olmak, geçiciliği peşinen kabul etmek olduğu gibi, bunun fazla uzaması, ters bir dinamiğe dönüştü

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan hükümete açık mektup

Merkez Bankası, hükümete enflasyon konusunda mektup gönderdi. Mektupta “Bu metin, enflasyonun hedeften sapmasının nedenleri ile hedefe ulaşmak için alınması gereken önlemleri açıklamaktadır” denildi.

Fitch’ten Türkiye için enflasyon tahmini

Fitch, Türkiye’de enflasyonunun 2024’te ortalama yüzde 58, 2025’te ise yüzde 29 olacağını tahmin etti.

Yılın ikinci çeyreği için ihracat beklentisi yüzde 18,4 puan arttı

Ticaret Bakanlığı’nın yılın ikinci çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi, bir önceki çeyreğe göre 18,4 puan artarak 123,3’e yükseldi.

Fark açılmaya devam etti: Türkiye, gıda enflasyonunda dünyadan çok uzak!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen verilere göre dünya çapında gıda fiyatları Mart ayında yıllık yüzde 7,7 geriledi. Aynı dönemde Türkiye’de yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 70,41 seviyesinde.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de 7 yardım çalışanını öldüren İsrail ordusundan 2 subayı görevden alma kararı

İsrail ordusu, Gazze’de yedi yardım çalışanının öldürülmesiyle bağlantılı olarak iki subayın görevden alınmasına, üç subayın resmi olarak kınanmasına karar verildiğini açıkladı.

UNHCR: İsrail, olası savaş suçlarından sorumlu tutulmalı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde 28 ülkenin ‘Evet’ oyuyla kabul edilen kararda, İsrail’in Gazze’de ‘olası savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan sorumlu tutulması’ talep edildi.

ABD’den İsrail’e ‘Gazze’ uyarısı: Politikamızda değişiklik olur

Biden, Başbakan Netanyahu ile telefon görüşmesinde Gazze’de sivillerin ve yardım çalışanlarının korunması için somut adımlar talep etti. Blinken da aksi halde ‘politika değişikliği’ sinyali verdi.

Almanya savaş hazırlıklarını artırıyor: Orduda reform planı

Almanya hükümeti “Orduda reform” planını ilan etti. Plan NATO’nun ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilecek ve gerekçesi Rusya ile olası bir savaşa hazırlık.

İsrail-İran hattında tansiyon yüksek: Tahran’dan ABD’ye net mesaj

İran, ABD’ye İsrail konusunda yazılı mesaj gönderildiğini bildirdi. Mesajda, ABD’nin “Netanyahu’nun tuzağına düşmemesi konusunda” uyarıldığı ifade edildi. İran basınında, Tahran yönetiminin İsviçre aracılığıyla ABD’ye “İsrail hedeflerini vuracağına” dair bilgi verdiği iddia edilmişti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Blinken’le Rojava ve F-16 satışını görüştü

NATO toplantıları marjında AKP’li Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da NATO Dışişleri Bakanları ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Gazze, Rojava, PKK, ikili ilişkiler ele alındı.

6 NİSAN 

İÇ POLİTİKA

‘İsrail ile ticaret’ protestosunda darp ve ters kelepçeli gözaltı: 2 emniyet görevlisi açığa alındı

İstiklal Caddesi’nde İsrail ile ticaretin kesilmesi için eylem yapan ‘Filistin İçin Bin Genç’ grubu üyeleri darbedilerek gözaltına alındı. Siyasiler polis şiddetine ve gözaltılara tepki gösterdi.

Tuncer Bakırhan: YSK’nin Kars ve Hilvan kararı demokrasiye darbedir

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, YSK’nin Kars ve Hilvan için yaptıkları başvuruları reddetmesine “demokrasiye darbedir” sözleriyle tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı teşkilat yapısında hangi değişiklikler yapıldı, dış politikaya etkileri neler olacak?

Dışişleri Bakanlığı’nın yapısında önemli değişiklikleri içeren Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kararname, Haziran 2023’te dışişleri bakanlığına getirilen Hakan Fidan’ın bakanlığın yapısı ve işleyişi ile ilgili en önemli adımı oldu.

Beşiktaş’taki gece kulübü yangınında ölenlerin yakınları ve olaydan kurtulan bir çalışan anlatıyor: ‘Bu bir iş cinayeti’

BBC Türkçe’nin görüştüğü, yaşamını yitirenlerin arkadaşları ve aile üyeleri ile faciadan kurtulan bir çalışan, olayda birçok ihmalin iç içe geçtiğini savundu.

“Yangının seçim sonrasına denk geldiği için olması gerektiği kadar gündeme gelmediğini” ifade eden bu kişiler, yas sürecinin ardından hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

Hilvan’da seçimlerin yenilenmesi kararı protesto edildi

Hilvan’da seçimlerin iptal edilmesine karşı DEM Parti önünde toplanan yüzlerce yurttaş, Hilvan İlçe Seçim Kurulu önüne “Hırsız AKP, işbirlikçi YSK” sloganıyla yürüdü.

Siyaset Bilimci Fatih Yaşlı: Eksen kayması değil, daha fazla bağımlılık

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Yaşlı, Amerikancı/NATO’cu ekseni güçlendirme adımlarının Mehmet Şimşek programının sürdürülmesi için gereken dış kaynak arayışından ayrı değerlendirilemeyeceğini vurguladı.

Cezaevlerindeki ‘özgürlük’ eylemi boykotla devam ediyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için 27 Kasım 2023 tarihinde cezaevlerinde dönüşümlü açlık grevine başlayan siyasi tutsaklar, eylemlerini yeni bir aşamaya taşımış durumda. Tutsaklar açlık grevlerinin 130 gününde yeni bir kararlaşmaya giderek olan 4 Nisan’dan itibaren mahkemeleri boykot edip telefon, aile ve avukat görüşlerine çıkmama kararı aldı.

Istrancalar Ormanı’nda yıkım büyüyor

Istrancalar Ormanı’nda çok yönlü saldırılar sürerken, suları çalınıp taşındı, birçok maden ve enerji şirketi tarafından paramparça edildi. Diğer yandan Rusya’dan gelen doğalgaz boru hattı ile orman adeta katliama uğrarken, İğneada Longoz Ormanları ise 3. nükleer santral ile büyük bir tehdit altına alınmış durumda. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Koza Altın’ın daha önce girişimde bulunduğu ancak izin alamadığı altın madeni projesi yeniden gündemde.

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan kredi kartı kararı: Faizler yükseltildi

Merkez Bankası, kararıyla kredi kartlarındaki azami akdi faiz oranı yüzde 3,66’dan yüzde 4,25’e, azami gecikme faiz oranı yüzde 3,96’dan yüzde 4,55’e çıkarıldı.

Döviz dönüşümlü kur korumalı mevduatta tarih uzatıldı

Resmi Gazete’de, yayımlanan kararla 31 Mart 2024 itibariyle bankalarda altın, dolar, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz hesabı bulunanlar, döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı açabilecek.

Yol haritasını belirledi: Mehmet Şimşek’in ajandasındaki 4 kritik madde neler?

4 kritik madde şöyle sıralandı: Temmuz ayında emekli ve memur zammı, aralık ayında da yeni asgari ücret belirlenecek; sıkı para politikası ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonun beli kırılacak ve artan alım gücü korunacak. Böylece kalıcı refah artışının temelleri atılmış olacak; sürdürülebilir ekonomik büyüme için ihracat teşvik mekanizmalarının güçlendirilerek Türkiye’nin pazar payı genişleyecek; kamuda harcama kontrolü yaparak tasarruf ön planda olacak.

DIŞ POLİTİKA

Hamas heyeti ateşkes görüşmeleri için Kahire’ye gidiyor

Halil el Hayye başkanlığındaki bir heyetin pazar günü Mısır’a gideceği duyuruldu. Hamas, ‘taleplerden vazgeçilmeyeceğini’ bildirdi.

İsrail’in Batılı müttefiklerinin sabrını taşırdığı dönemde ateşkes müzakereleri yeniden başlıyor

İsrail’in 7 Ekim’den beri saldırdığı Gazze Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 33 bin 137’ye çıkarken, İsrail’in büyük şehirlerinde Hamas’la anlaşma yapılmak suretiyle rehinelerin gri getirilmesi için Benyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümete baskı yapan protestolar yoğunlaştı. Gazze Savaşı 7. ayına girerken, “Yarım yıllık cehennem” pankartları açan protestocular, erken seçim çağrısı yaptı.

Medvedev’e göre Moskova saldırısının sponsoru ‘Macron’

Rusya, Moskova’da gerçekleşen ve IŞİD tarafından üstlenilen saldırının ‘suç ortağı’ ve ‘sponsorunun’ Fransa Cumhurbaşkanı Macron olduğunu öne sürdü. Rusya’nın iddiasına göre, ‘bazı batılı liderler’ de işin içinde.

Netanyahu bunu da ‘başardı’: Biden’a ‘İsrail’e silah transferini durdur’ çağrısı yapanlara Pelosi de katıldı

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin 40 Demokrat üyesi, Biden ve Blinken’a mektup gönderip ‘İsrail’e silah sevkiyatının durdurulmasını’ istedi. İçlerinde Pelosi’nin de bulunması, İsrail’e tepkinin ana akım haline geldiğini gösterdi.

Gazze’de can kaybı 33 binin üzerine çıktı

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 137’ye yükseldi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 183 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 46 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 65 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Ermenistan-AB-ABD toplantısına Azerbaycan, Rusya ve Türkiye’den tepki

Brüksel’deki Ermenistan-AB-ABD toplantısına Azerbaycan-Rusya-Türkiye tepki gösterdi. Aliyev ‘Güney Kafkasya için felaket planı yapıldığını’ öngörürken, Rus Dışişleri Paşinyan’a ‘Batı tarafından aldatılıp Ermenistan’ı felakete sürükleme’ uyarısını yaptı.

Devrim Muhafızları: İsrail’e pişman edici bir yanıt vereceğiz

İran’dan Suriye’deki Şam konsolosluk binalarına saldıran İsrail’e ikinci tehdit geldi. Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “Siyonist rejimin ve destekçilerinin, Şam’daki korkakça terör suçunu işledikleri için pişmanlık duyacakları şekilde cezalandırılması yönünde ulusal talebi yerine getirmeye kararlı olduğumuza dair güvence veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

7 Nisan

İÇ POLİTİKA

Kayyım, Diyarbakır’da mazbata saatine toplantı koydu: ‘Alacağınız hiçbir kararı tanımıyoruz’

Diyarbakır’da büyükşehiri kazanan DEM Parti adaylarının mazbatalarını yarın alınması beklenirken, büyükşehir kayyımının aynı saate belediye meclisi toplantısı koydu. DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları, “Alacağınız hiçbir kararı tanımıyoruz” dedi.

Süper Kupa finali: Fenerbahçeli futbolcular 3. dakikada sahayı terk etti

2023 Turkcell Süper Kupa maçının ilk dakikasında Icardi’nin golüyle Galatasaray öne geçti. 3. dakikada Fernerbahçeli futbolcular sahayı terk etti. Volkan Bayersan maçı tatil etti. TFF’nin karar vermesi bekleniyor.

Şırnak’ta AKP ve YRP’liler arasında seçim kavgası: 10’dan fazla yaralı

Taşımalı oy kullanılan Şırnak’ta Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beledisini alan AKP ile YRP arasından çıkan kavgada 10’dan fazla kişi yaralandı.

CHP, YSK’ye Hatay seçimin iptali için dilekçe verdi: ‘3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış’

Özgür Özel ve CHP heyeti YSK Başkanı Ahmet Yener ile görüştü ve Hatay’da seçimlerin iptali için dilekçe verdi. Görüşme ardından yapılan açıklamada “3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış” denildi ve seçimlerin iptali için çağrı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kritik düzenleme: Su havzalarının çevresinde tek bir raporla maden faaliyetine ve sanayi tesisine izin verilebilecek, toplu konut yapılabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, içme-kullanma suyu havzalarını tehlikeye atacak bir düzenleme kararı aldı. Kararla birlikte, su havzalarına korumaya yönelik bilimsel araştırmalar yapılarak belirlenen özel hükümler tek bir raporla değiştirilebilecek. Söz konusu hükümlerin değişmesiyle, su havzalarının çevresinde maden ve tarım faaliyetlerine, sanayi tesisi kurulmasına ve toplu konut yapılmasına izin verilebilecek.

YSK, Siverek, Halfeti ve Ürgüp’te seçimlerin yenilenmesi kararını kaldırdı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Şanlıurfa’nın Siverek ve Halfeti ilçeleri ile Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde seçimlerin yenilenmesi doğrultusunda il seçim kurullarınca alınan kararları kaldırdı.

EKONOMİ     

MKK açıkladı: Borsada yatırımcı sayısı yeniden yükselişte

Borsa yatırımcı sayısı, önceki hafta yaşanan düşüşten, sonra geçen hafta yeniden artış gösterdi ve 8 milyon 488 bin 136 kişiye yükseldi.

Prof. Dr. Hakan Kara’dan Merkez Bankası’nın mektubundaki “asgari ücret” detayına: Hükûmetin bilgisi dahilinde metne girmiştir

Merkez Bankası hükümete asgari ücrete temmuz ayında ek zam yapılıp yapılmaması konusunda öneride bulundu

DIŞ POLİTİKA

Rosatom: Zaporijya Nükleer Santrali’ne İHA’larla saldırıldı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom), Zaporijya Nükleer Santrali’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırılar neticesinde üç kişinin yaralandığını duyurdu.

İran: İsrail’e ait hiçbir büyükelçilik güvende değil, İsrail: İran’la her türlü senaryoya hazırız

Şam Büyükelçiliği yerleşkesine saldırıda komutanları öldürülmesiyle ilgili misilleme tehditlerini tırmandıran “İsrail’in dünyadaki hiçbir elçiliği güvende değil” dedi. İsrail Savunma Bakanı “Her senaryoya hazırız” resti çekti.

NATO Genel Sekreteri: Ukrayna, Rusya ile uzlaşmak zorunda kalabilir

Kiev’in savaşı sona erdirmek için Moskova’yla bir tür uzlaşmaya varmak zorunda kalabileceğini söyleyen Stoltenberg, “Günün sonunda ne tür tavizler vermek istediklerine karar veren taraf Ukrayna olmalı” dedi.

İsrail ordusu duyurdu: Han Yunus’taki askerlerin çoğu geri çekildi

İsrail ordu sözcülüğü, Han Yunus’taki saldırıyı yürüten 98. Komando Tümeni’nin ‘bölgedeki görevini tamamladığını’ ve çekildiğini duyurdu.

Bafıl Talabani seçimlerin 10 Haziran’da yapılacağını söyledi

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Başkanı Bafil Talabani, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu seçimlerine ilişkin tartışmalara dair basın açıklaması yaptı. Rojnews’te yer alan habere göre; Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerinin zamanında yapılacağını belirten Bafil Talabani, “Devlet Yönetimi Koalisyonu ile yapılan görüşmede Bölge seçimlerinin ertelenmesine ilişkin hiçbir öneri sunulmadı” dedi.

8 Nisan

İÇ POLİTİKA

CHP’den YSK’nin Hatay kararına tepki: YSK, sandık iradesini hiçe saymıştır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci, YSK’nin Hatay seçimleriyle ilgili CHP’nin yaptığı bütün itirazları reddetmesine “YSK, Hatay’da sandık iradesini hiçe saymıştır” diyerek tepki gösterdi. Çiftçi, ‘Hatay’a sahip çıkıyoruz’ grubu kuracaklarını söyledi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu: Mart ayında 37 kadın katledildi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, “Mart 2024” raporuna göre; mart ayında 37 kadın katledildi. 23 kadın erkekler tarafından katledilirken 14 kadın ise ‘şüpheli’ olarak ölü bulundu.

Van’daki mazbata protestolarında 30 kişi tutuklandı

Van’da Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi üzerine başlayan protestolarda 30 kişi tutuklandı. Öte yandan gözaltına alınan 260 kişiden 15’inin çocuk, 10’unun da avukat olduğu öğrenildi.

Yeniden Refahlı Mehmet Altınöz’den Filistin gözaltılarına tepki: Bunlar 28 Şubat görüntüleri

İsrail protestosunda gençlerin gözaltına alınmasını eleştiren YRP’li Mehmet Altınöz, “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu olsaydı ve polisler başörtülü kızlarımıza o muameleyi yapsaydı ne olurdu?” diye sordu.

İyi Parti’de başkanlık yarışı: Akşener çekildi, 4 isim ada

Akşener de bugün sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, tek gündemle toplanacak olağanüstü kurultayda genel başkanlığa adaylığını koymayacağını duyurdu. Açıklamasında İYİ Parti’nin yerel seçimlere “hür ve müstakil” girme kararına değinen Akşener, “Bu kararı almamızdaki gayemiz partimizi Türkiye’de gittikçe yerleşik hale gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmaktı” dedi.

Ekrem İmamoğlu, The Financial Times’a konuştu: “Bu seçim ‘otoriter rejimi’ mahkûm etti ve reddetti”

Ekrem İmamoğlu, The Financial Times’a (FT) verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “mesajı almaması ve aynı şeyleri yapmaya devam etmesi” halinde “siyasi ömrünün kısalacağı” uyarısında bulundu.

Emine Şenyaşar’ın adalet nöbeti devam ediyor

AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından 14 Haziran 2018’de eşi ve iki oğlu katledilen, 2 oğlu yaralanan ve bir oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti devam ediyor. Anne Şenyaşar’ın Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte Ankara’ya taşıdıkları Adalet Nöbeti, Adalet Bakanlığı önünde 72’inci gününde sürdü.

Sabah Gazetesinden bir ilk: Erdoğan değil Özgür Özel manşette

CHP’yi sadece hedef göstermek için haber yaptığı için eleştirilen Sabah gazetesi bugün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le yapılan söyleşiyi manşetine taşıdı ve “Makama saygıdan asla taviz yok” dedi.

İktidar ve medyası Filistin’e destek eylemlerini hedef aldı: Şer odaklarının beşinci kol faaliyetleri

İktidar, İsrail’le ticaretin sürmesine karşı büyüyen tepkilere karşı dört bir koldan savunma ve suçlamaya geçti. İstanbul valisi protestocuları “beşinci kol” diyerek casuslukla suçlarken, yandaş medya İsrail’le ticaretin aslında Filistin’e giden ürünler olduğunu öne sürdü. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise eleştirilerin odağındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a methiyeler düzdü.

EKONOMİ

Gazze’ye saldırılar sürerken İsrailli firmalar Türkiye’de 18 yeni şirket kurdu

Şirket kuruluş ve kapanışlarının verilerini açıklayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kayıtlarına göre, Gazze saldırıları hazırlığı ve saldırı başladıktan sonra, Ekim – Kasım – Aralık 2023 ve bu yılın ilk 2 ayı itibariyle toplam 18 İsrail sermayeli şirket Türkiye’de kuruluş gerçekleştirdi.

IMF yolu açılırken, fona borçlu ülkelerde durum…

Türkiye yavaş yavaş IMF ile anlaşmaya doğru ilerliyor. Mehmet Şimşek IMF yetkilileri ile görüşecek. Peki IMF’den en çok borç alan ülkelerde durum ne? Ekonomileri yoluna koyabildiler mi?

İş Bankası/Aran: En zor zamanları ve en zorlayıcı regülasyonları geride bıraktık

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran en zor zamanların ve en zorlayıcı regülasyonların geride kaldığını, öngörülebilirliğin arttığını belirtti.

Reuters: Irak Kerkük-Ceyhan boru hattını yeniden açacak

Reuters’in Irak Petrol Bakan Yardımcısı Basim Mohammed’e atıfta bulunduğu haberine göre Irak, Türkiye’ye günde 350,000 varil gönderebilecek boru hattını ay sonuna kadar onaracak.

Bakan Şimşek’ten vergi denetimi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden KDV istismarına ilişkin denetimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yapay zekalı çalışmaların tamamlandığını vurgulayan Şimşek, saha denetimlerine başlanacağını açıkladı

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu: Refah’a kara saldırısının tarihi belirlendi

İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin saldırılarından kaçan 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah’a kara saldırısı için tarih belirlendiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Fidan: Gazze’ye havadan yardım atma talebimizi reddeden İsrail’e yönelik yeni tedbirler almayı kararlaştırdık

Türkiye’de İsrail’le ticarete yönelik protestoların tırmandığı dönemde Dışişleri Bakanı’ndan açıklama geldi: ‘Türkiye’nin Gazze’ye havadan insani yardım atma talebini reddeden İsrail’e karşı yeni tedbirler alacağız.’

BM Güvenlik Konseyi: Filistin’in üyelik talebini Komite’ye ileteceğiz

BM Daimi Temsilcisi Vanessa Frazier, BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin’in BM’ye tam üyelik başvurusunun resmi olarak “Yeni Üyelerin Kabulü Komitesi’ne” ileteceklerini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu: Avrupa’nın en büyük nükleer santraline pervasız saldırılar derhal durmalı

Rusya’nın kontrolüne geçen Zaporojye Nükleer Santrali’nin Ukrayna’nın İHA saldırılarında hasar görmesinin ardından, UAEK Başkanı, “nükleer güvenlik ilkelerini ihlal eden pervasız saldırılara son verilmesini” istedi.

Mısır basını: Ateşkes görüşmelerinde büyük ilerleme var

Kahire’de yürütülen ateşkes görüşmelerinde, ‘görüş ayrılıklarının büyük ölçüde giderildiği’ belirtildi. İsrail basını ise, ‘Hamas’ın büyük tavizler vermesinin beklendiğini’ ileri sürdü.

Kremlin’den ‘Zaporijya’ açıklaması: Ukrayna’nın saldırıları çok tehlikeli

Zaporijya Nükleer Santrali’nde 3 kişinin yaralandığı haberlerinin ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kiev rejimi ne yazık ki terör faaliyetlerine devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Almanya’ya ‘Gazze’de soykırıma ortak olduğu’ suçlamasıyla açılan dava başlıyor

Nikaragua, UNRWA finansmanını kesen Almanya’nın ‘soykırımın işlenmesini kolaylaştırdığını’ belirtiyor. Almanya’nın, ‘soykırıma ortak olma’ suçlarıyla yargılanması isteniyor.

9 Nisan

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu’ndan Uğur Dündar’a: Makosenlerimi giyer, hesabını sorarım

Gazeteci Uğur Dündar’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili eleştirdiği eski CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan açık mektup geldi: “Hesabını sorarım.”

Uğur Dündar’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Hırsınız size yalan da söyletmiş

Uğur Dündar’dan seçime yönelik eleştirilerine “Makosenlerimi giyer, hesabını sorarım” karşılığı veren Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt: Kaba üslubun yanı sıra, iftira ve yalanlarla dolu mektup…

Van protestosundaki ihlaller: Yoğun gaz ve plastik mermi kullanıldı

Van Barosu İnsan Hakları Merkezi, İHD ve ÖHD, Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının alınmasına karşı sokağa çıkan halka yönelik ihlalleri açıkladı.

Erdoğan’dan ‘4 yıl seçim yok’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram mesajında hedeflerini anlattı ve ‘4 yıllık seçimsiz dönemi’ bu hedefleri gerçekleştirmek için kullanacaklarını söyledi.

İsrail ile ‘ticaret kısıtlaması’ soru işaretleri yarattı: ‘İhracatı artanlar listede yok’

Hükümetin açıkladığı ‘İsrail ile ticaret kısıtlaması’ beraberinde yeni soru işaretleri getirdi. Açıklanan liste, Türkiye’nin İsrail’in hangi ihtiyaçlarının ne kadar temin edildiğini ortaya koyarken, ihracatı artan ürünlerin kısıtlanmaması dikkat çekti.

Özgür Özel’den Hatay açıklaması: Tam kanunsuzluk başvurusunu bizzat ben yapacağım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay’da seçimlerin tekrarlanması başvurusunun YSK tarafından reddedilmesi sonrasında tam kanunsuzluk başvurusu yapacaklarını açıkladı. Özel, Hatay’da seçimin iptalinin dışında bir ihtimal yok” dedi.

İstanbul’da çok sayıda okula imam ve müezzin atand

İstanbul’da bayram tatili öncesinde ‘kaymakam gelecek’ diye tüm okul müdürleri toplantıya çağrıldı, ÇEDES projesi kapsamında birden fazla cami ve mescitle ‘eşleştirilen’ okullara çok sayıda imam ve müezzin atandı.

İş bırakan Altındağ Belediyesi işçileri: Hakkımızı almadan bir yere gitmiyoruz

Ankara’da Altındağ Belediyesi işçilerinin, ek protokol zammının ödenmemesine karşı başlattığı eylem bugün de devam etti. En az 70 işçi işten atılırken, ağır çalışma koşullarına rağmen düşük ücret aldıklarını belirten işçiler, “Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Almadan da bir yere gitmeyeceğiz” dedi.

Bahçeli’nin bayram mesajında tehdit: Türkiye sandıkta kurulmamıştır, herkes aklını başına almalı

Ramazan Bayram dolayısıyla mesaj yayınlayan Devlet Bahçeli yerel seçim sonuçlarına dait tehditvari açıklamalarda bulundu. Bahçeli, ”Türkiye Cumhuriyeti sandıkta kurulmamıştır. Türk tarihi sandıkta yazılmamıştır. Herkes aklını başına almalı, rüzgar ektiği müddetçe fırtına biçeceğini unutmamalıdır” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ       

Fitch’ten 7 Türk finansal kuruluşuna not teyiti

Fitch, Türkiye’de 7 banka dışı finansal kuruluşun notlarını “pozitif” görünüm ile teyit etti.

Ticaret Bakanlığı, İsrail’e ihracatı kısıtlama kararı aldı

Ticaret Bakanlığı, bugünden itibaren 54 ürün grubunda İsrail’e ihracatın kısıtlandığını açıkladı. Kısıtlamanın İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Kriz 1.1 milyon işçiyi yuttu

Son bir yıl içinde 1 milyon 139 bin işçi, 107 bin esnaf ve 68 bin çiftçi sigortalı işini kaybettiği için sosyal güvenlik sistemi dışına çıktı. İşini kaybeden işçi, esnaf ve çiftçi sayısı toplamda 1 milyon 314 bine ulaşırken memur sayısında ise artış yaşandı. İktidar genel ve yerel seçimleri de düşünerek kamu kurum ve kuruluşlarına son bir yılda 464 bin yeni memur aldı.

İşsizlerin yarısı maaşa ulaşamadı

İşsiz kalanlar açısından yeni yılda da değişen bir şey olmadı. İşsizlik Fonu’na işsizlik ödeneği için başvuruda bulunanların yarısı ödeneğe erişemiyor. Yılın ilk 3 ayında da işsiz sayısındaki azalmaya rağmen ödeneğe başvuranların sayısı arttı ancak geçen yıllarda olduğu gibi ödenek almak isteyen işsizlerin yalnızca yarısı hak kazanabildi.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’nin ticaret kısıtlaması kararına İsrail’den tepki: ‘ABD’deki dostlarımızla konuşacağız’

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, X platformundan yaptığı açıklamada, “Kongre boykot yasalarının ihlalini inceleyecek ve buna göre Türkiye’ye yaptırım uygulayacak” dedi.

UAD’de ‘soykırım’ davası: Almanya, suçlamaları reddetti

‘Gazze’de soykırımı desteklediği’ gerekçesiyle Almanya aleyhine açılan davanın ikinci duruşmasında Alman heyeti, İsrail’e silah ihracatının ‘uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğunu’ savundu.

ABD basını, CIA Başkanı’nın teklifini yazdı: İsrail, 150 bin Filistinlinin Kuzey Gazze’ye geri dönmesine izin verebilir

Wall Street Journal’ın haberine göre Kahire’de ele alınan çeşitli öneriler içinde CIA Başkanı, Hamas’ın taleplerine kısmen denk düşen teklif sundu. Hamas’ın son açıklamasında İsrail’in pozisyonunun Filistin Direnişi taleplerini karşılamadığı belirtildi.

İsviçreli yaşlı kadınların şikayetini haklı bulan AİHM’den tarihi karar: İklim kriziyle mücadele edilmemesi insan hakları ihlali

İsviçre’nin İklimi Korumak İçin Yaşlı Kadınların açtığı davada AİHM, İsviçre’nin iklim kriziyle yeterince mücadele edememesinin insan haklarını ihlal ettiğine karar verdi. AİHM’nin ilk iklim kararı, Avrupa ülkelerinde yasal değişikliğe yol açabilir.

AİHM Osman Kavala’nın ikinci başvurusunu öncelikli olarak incelemeye karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Osman Kavala’nın yaptığı ikinci başvuruya öncelik verdiğini ve başvurunun incelenmesi için Türk Hükümetine cevaplaması için sorular ilettiğini açıkladı.