28 Ağustos 2018

ABD’de yayımlanan The Wall Street Journal gazetesi, Alman yetkililere dayandırarak yazdığı haberinde, Berlin hükümetinin, tam anlamıyla patlak veren bir ekonomik krizin bütün Avrupa’ya yayılabileceği endişesiyle Türkiye’ye acil maddi yardım sağlamayı düşündüğünü yazdı. Haberde Avrupa, kemer sıkmayı da kapsayan bazı koşullar öne sürerken Erdoğan’ın bunu kabul etmeyeceği belirtilip Maliye Bakanlığı sözcüsünün kurtarma görüşmesini reddettiği de yer aldı. Reuters haberi doğrulamadı.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, ABD’nin Rusya, Türkiye ve Çin’e yönelik yaptırımlarına Avrupa’nın tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Daniel Rosario, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada “ABD’nin Avrupa menşeli ürünlere ek vergi uygulaması halinde, AB de buna hızla yanıt vermeye hazırdır” dedi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan füze savunma sistemi almasıyla ilgili olarak “Bizi endişelendiriyor” yorumunda bulundu. S-400 Rus füze savunma sisteminin NATO müttefiklerine entegre edilmesine karşı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 savunma sisteminin Türkiye için bir tercih değil zorunluluk olduğunu söyledi.

Et ve Süt Kurumu, Brezilya’dan ithal edilip Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki bir çiftlikte tutulan 4 bin büyükbaş hayvanda anthrax (şarbon) hastalığı çıktığı haberini doğruladı. Hayvanların 50’si öldü. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu etlerin piyasaya sürülmediği ve endişe edilecek bir durum bulunmadığı belirtildi.

Tunceli’de devam eden orman yangınlarını incelemek için kente giden HDP’li heyetin yangın bölgesine gitmesine izin verilmedi. Valilik isim vermeden heyeti “huzur bozmakla” suçladı. Valiliğin yasağı üzerine 11 kişilik heyet, Tunceli-Elazığ yolunda oturma eylemi yaptı.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde zorla evlendirilmek istenen 14 yaşında çocuk, 155 polis imdat hattını aradı. Polisin düğün salonuna yaptığı operasyonla kurtarıldı. Çocuğun ebeveynleri ve 23 yaşındaki damat adayı gözaltına alındı.

BBC’nin haberine göre Midilli’deki Moria mülteci kampında şiddet ölümcül boyutlara ulaştı. Kampı terk edeneler arasındaki bir kişinin verdiği bilgiye göre kampta ırkçılık ve etnik ayrımcılık kol geziyor. Kamp yeri Suriye’deki savaş yerine benziyor.

Gayrimenkulde peşinat ve fiyat indirimi ile faiz desteği sunan ve 100 bin konutu kapsayan kampanya başlatıldı. Kampanya ile 10 milyar TL üzeri satış bekleniyor.

THY, 9 Mart 2018’de Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre 60 adet geniş gövde uçak satın alacak. Bu uçaklardan 25’i kesin, %2i opsiyonlu olarak ABD’nin Boeing şirketinden, 30’u da Avrupa çok ortaklı Airbus şirketinden satın alınacak (Çiğdem Toker’in haber-yorumu).

2017’de tonu 750 Avro olan kağıt fiyatı 900 Avro’ya yükseldi. Dövizdeki son artışlarla birlikte yayıncıların maliyeti yüzde 60 oranında arttı. Metin Celal’in yazısı için Bkz: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1067008/Yayincilikta_kirmizi_alarm.html

29 Ağustos 2018

Kemal Kılıçdaroğlu “İnce’yi genel başkan olsun diye cumhurbaşkanı adayı gösterdim. Aklımdaki oydu. Ancak sonraki yapılanlar güven vermiyor” dedi.

Türkiye ve AB mevzuatları arasında uyum sağlamak için kurulan Reform Eylem Grubu üç yıl aradan sonra toplandı. Dışişleri, İçişleri, Adalet ve Hazine bakanlarının yer aldığı toplantıya yıllardır telaffuz etmekten bile çekinilen “demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet, insan hakları” gibi kavramlar damgasını vurdu.

AKP sözcüsü Ömer Çelik, Cumartesi Anneleri eylemine İstiklal Caddesi’nde izin verilmeyeceğini söyledi. Çelik, Cumartesi Anneleri’nin 2010’dan itibaren annelerin adalet ve vicdan arayışında olduğu bir platform olmaktan çıkarak yavaş yavaş terör örgütlerinin bir platformu haline dönüştüğünü iddia etti.

Alanya’da Süleymancılara ait yurtta kalan 14 yaşındaki İsmail Kerem Topal’ın ailesine Topal’ın merdivenden düşerek öldürüldüğü bildirildi. Video kaydının tamamı izlendiğinde ise Topal’ın başka bir çocuk tarafından itildiği görülüyor. Ayrıca, çocuk düştükten sonra bir saat boyunca ambulans çağırılmamış ve çocuğun kıyafetleri değiştirilmiş.

Trump Kasım ayından yapılacak ara seçimler öncesi ABD kamuoyunu tehdit etti: “Seçimleri kaybedersek şiddet başlar”.

Suriye’de cihatçıların kontrolündeki İdlib’e, Şam ve müttefiklerinin operasyonu için hazırlıklar yoğunlaştı. Rus İzvestiya gazetesi, Suriye ordusunun İdlib operasyonuna İran ve Rusya’nın destek vereceğini öne sürdü. Gazete ayrıca, YPG’nin de harekata destek vermesi halinde Şam’la diyalog halinde örgüte kontrol ettiği bölgelerde “özerklik statüsü” verilmesinin gündemde olduğunu yazdı.

Şarbon skandalının ardından “endişeye gerek olmadığı” yönünde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine olay hakkında soruşturma başlattı.

Macaristan’ın sağcı Başbakanı Viktor Orban ile İtalya’nın aşırı sağcı /popülist hükümetinin içişleri bakanı Matteo Salvini göç karşıtı ittifak içim işbirliği duyurusu yaptı. Macron ise milliyetçilere ve nefret söylemlerini destekleyenlere teslim olmayacağını ifade etti.

Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları derneği Başkanı Nevzat Akcan, tüm girdilerin ithal edilmesinden dolayı yeni sezonda fiyatların cep yakacağını bildirdi. “Geçen sene 1 TL’ye mal ettiğimiz ürün bu sene 2 TL oldu” dedi.

İzmirli iş insanı Mustafa Sivridağ, hükümetin nefes kredisinin ilgisiz kişilere, bankalardan torpilli olanlara gittiğini söyledi. “Nefes kredisi alan dolara yatırdı, şimdi bekliyor” dedi.

Türk Telekom ödenmeyen 4.75 milyar TL kredi nedeniyle üç bankaya (Akbank, Garanti, İş Bankası’nın kuracağı bir girişim şirketine) devredilecek. Türk Telekom’un batış öyküsü için Bkz.: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1067912/Turk_Telekom_adim_adim_batisa_nasil_suruklendi_.html

 

30 Ağustos 2018

Dövizdeki yükseliş devam etti. Merkez Bankası Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu Üyesi Erkan Kilimci’nin görevinden ayrıldığını açıklaması TL’deki değer kaybını artırdı.

Arjantin pesosunun dolar karşısındaki değer kaybı bir günde yüzde 21’i aştı. Merkez bankası faiz oranını yüzde 45’ten 60’a çekti. Devlet Başkanı IMF’den 50 milyar dolarlık krediyi erken serbest bırakmasını istedi.

İdlib’te hareketlilik devam ederken TSK, bölgedeki askerlerini korumak için yaklaşık 20 zırhlı araçtan oluşan takviye birlik gönderdi. Hatay’dan yola çıkan konvoyun İdlib’in güneyindeki Murak bölgesine gittiği öğrenildi.

İnsan Hakları Derneği, HDP, Af Örgütü, Arat Dink ve eski devlet bakanı Algan Hacaloğlu, eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri’ne destek verdi. Açıklamada “Kayıplarını aramaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri’nin yanındayız” denildi.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Mistura, İdlib’de “kusursuz bir fırtınanın yaklaştığı” uyarısında bulunarak müzakereler için Türkiye, İran ve Rusya’ya zaman verilmesini istedi. İdlib’de 10 bin El Nusra ve El Kaide militanı olduğunu beliren Mistura (Hüsnü Mahalli’nin verdiği rakam 60 bin), Suriye ve Nusra’nın kimyasal silah kullanmasının engellenmesinin hayati önemde olduğunu vurguladı. Ceyda Karan’ın konu hakkındaki yorum yazsı için Bkz: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1069018/idlib_den_esen_firtina_bulutlari.html

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile uzlaşma sağlanan Mınbiç konusunda ilerleyişin yavaş olduğunu söyledi. “Verdikleri sözler hatırlatılarak bir yol haritası yapıldı. Yavaş da olsa bir ilerleme oluyor. Muhataplarımıza, YPG’nin bölgeyi tamamen terk etmesi gerektiğini sürekli hatırlatıyoruz” dedi.

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan tarihi Akdamar Kilisesi’nde 3 yıldır iptal edilen ayin, bu yıl 9 Eylül’de yapılacak.

Son 20 gün içinde Beyoğlu İlçesi’nde Esra Ateş ile Büşra, Osmangazi İlçesi’nde Begüm adlı trans kadınların bıçaklanarak öldürülmeleri Avcılar Belediyesi Havuz Meydanı’nda toplanan bir grup yurttaş tarafından protesto edildi.

Anıtkabir’de 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine devlet erkanı ve askerlerin yanı sıra önceden seçilerek alana taşınan siviller de katıldı. Sivillerin “Var ol Reis”, “Reis çok yaşa” sloganları attıkları, mozoleyi ziyaret etmeden alandan ayrıldıkları ve kendilerini bekleyen otobüslere yöneldikleri görüldü.

Meral Akşener Saray’daki 30 Ağustos kutlamalarına katıldı.

CHP iç tartışmaların ardından yerel seçimlere yönelik hazırlıklara başladı. Mutlaka alınması gereken 6 il belirledi: İstanbul, Ankara, Adana Mersin, Antalya, Balıkesir.

Meral Akşener İYİ Parti olağanüstü kurultayından tüzük değişikliği ve teşkilatları yeniden yapılandırma yetkisini eline aldıktan sonra, yerel seçimler önceki ilk iş olarak tüm teşkilatların istifasını istedi.

Kamu varlıklarını satıp kiralama yoluna giden devletin kira harcamaları son 10 yılda 5 katına çıktı. 2018’in ilk altı atında 676 milyon TL kira ödedi.

Akbank ve Garanti, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaparak Telekom’un devriyle ilgili sürecin devam ettiğini, tamamlanmadığını bildirdi.

İdlib’te tansiyon yükselirken ABD ve Rusya Akdeniz’deki askeri varlığını artırıyor. Rusya bölgede dev bir tatbikata başlayacağını duyurdu. Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, “ABD ile müttefiklerinin İdlib’te olası bir sahte kimyasal saldırı bahane ederek 24 saat içerisinde füze güçlerini bu ülkeye saldırmaya hazır hale getirebileceğini” söyledi.

31 Ağustos 2018

İHD’de açıklama yapan Cumartesi Anneleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep etti. Oğlunu kaybeden Emine Ocak, Erdoğan’a “Senin de oğlun, torunun var; onlara ufak bir şey olduğunda, hastalandığında sizin canınız acımıyor mu? Bizim de sizin ki gibi acıyor” diye seslendi.

Batman ve Hakkari’deki çatışmalarda üç uzman onbaşı hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bankalardaki TL mevduatından alınan vergi düşülürken, döviz mevduatından alınan vergi artırıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “24 Haziran’da elde edilmiş kazanımların önümüzdeki yılın 31 Mart’ında heba olmasını istemiyor, beklemiyor, arzu etmiyoruz … PKK’nin yöneteceği belediye olmamalı; CHP, HDP ve yedekleriyle kurulan karanlık ittifakların hesabı cumhur iradesiyle bozulmalıdır” dedi.

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. 500 bin öğrenci tercih yapmadı, 500 bin öğrenci de tercih yaptığı halde bir üniversiteye yerleştirilemedi. En başarısız okullar ise imam hatip liseleriyle meslek liseleri oldu. 128 bin kontenjan ise boş kaldı.

Mevlüt Çavuşoğlu Avusturya’da devam eden AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada Türkiye’nin Avrupa’nın parçası olduğuna dikkat çekerken “bugün ABD ile bazı durumlarımız söz konusu ancak ABD başkanının yalnız Türkiye ile sorunu yok, her AB üyesi ülkeyle sorun yaşıyor” dedi. Ayrıca Hollanda ile büyükelçilerin karşılıklı olarak en kısa sürede atanacağı bilgisi verildi.

Yeniden görülen Danıştay saldırısı davasında karar açıklandı: Bir hariç sanıkların hepsi ağır cezalar aldı ama suç, bir örgüt ile ilişkilendirilmedi. Avukat Celal Ülgen, kararın geç ve eksik olduğunu ve suçun ardındaki örgütün gizlendiğini ifade etti. “Şimdi adi suç gibi algılanan bu davada meclisteki af tasarısının muhatabı olacaklar ve en kısa sürede çıkacak af ile tahliye olacaklar” dedi.

1 Eylül 2018

Cumartesi Anneleri’nin 23 yıllık eylemine izin verilmedi. Engellenmelerine rağmen Büyükparmakkapı sokakta polis barikatı önünde açıklama yapan kayıp yakınları, Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu.

Dünya Barış Günü’nde 10 Ekim gar katliamında hayatını kaybedenleri anmak isteyenlerin 10 Ekim Anıtı’nda açıklama yapmasına izin verilmedi.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İstanbul Kadıköy’de bulunan Özgürlük Parkı’nda DİSK Korosu, Çocuk Bandosu, Bandista Adalılar’ın katılacağı “Barış Konseri” Kadıköy Kaymakamlığı’nın talimatıyla yasaklandı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun OHAL kararnameleri ile işten atılan KESK’lilerin ve İnsan Hakları Derneği’nin Taksim Tünel’de gerçekleştirmek istediği “Barış Zinciri” eylemine polis tarafından izin verilmedi.

Diyarbakır ve Batman Valilikleri, kayıp yakınlarının her hafta düzenledikleri “kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerini ikinci bir emre kadar yasakladı.

Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Barış, Hemen Şimdi” sloganıyla düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.

Ankara ve Sivas’ın ardından İstanbul’da şarbon hastalığı tespit edildi. Şarbon şüphesiyle hastanelere başvuran 31 kişi gözlem altına alındı.

Elektrik ve doğalgaza %9 ile 14 arasında değişen oranlarda zam geldi. Elektrikte son 8 ayda yapılan zan %38’i aştı.

Halkbank 3.72 TL’den dolar sattı. Halkbank hatanın 3. Parti Yazılım’dan kaynaklandığını ve bankayı veya müşterileri zarara uğratacak herhangi bir işlem yapılmadığını beyan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişiklikleri ile Atatürkçülük’ü yeniden öğretmenlerin gündemine aldı ve geçen milli bayramları yeniden kutlama çizelgesine aldı.

İzmir Aliağa’da kaynağı bilinmeyen ham petrol sızıntısı nedeniyle Yeni Foça sahili siyaha boyandı.

Kağıt ve kağıt ürünleri piyasasında yaşanan ekonomik dalgalanma, Sakarya’da yerel gazeteleri de sora soktu. Kentte günlük yayımlanan 7 yerel gazete personel izinlerinde yaşanan sorunları çözmek ve maliyetleri düşürmek için pazar günü yayına çıkmama kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Güneydoğu ve Doğu’da kayyum olarak görev yapan pek çok belediye başkanı batı illerine atandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, KİT’lerde çalışan taşeron işçilere verilen kadro sözünün yılan hikayesine döndüğünü, KİT’lerde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılarak 10 binlerce işçinin mağdur edildiğini söyledi.

MHP yerel seçimlerde Cumhur ittifakının sürmesi halinde ortak aday ya da “düşük profilli aday seçeneklerini gündeme getirdi.

Geçen yılın Ağustos ayına göre ithalatın %22.4, ihracatın ise yüzde 6.5 azaldığı açıklandı.

Hotiç mağazaları da konkordato ilan etti.

Almanya’da geçen hafta bir kişinin bıçaklanarak öldürülmesi ve cinayetle ilgili iki göçmenin tutuklanmasıyla tansiyonun yükseldiği Chemnitz’de hem sağ gruplar hem de yabancı düşmanlığına karşı olanlar gösteri yaptı.

2 Eylül 2018

Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 17’si tutuklu 20 avukat 363 gün sonra 10 Eylül’de yargıç karşısına çıkacak. Çoğu İstanbul dışındaki cezaevlerinde tutulan avukatlar güvenlik gerekçesiyle duruşmaya getirilmiyor. İfadeleri SEGBİS’le alınmak istenen avukatlar, durumu protesto için açlık grevine başlayacaklar.

Gaziantep’te KHK ile kapatılan Gülen Cemaati’ne ait bir yurt TÜGVA’ya devredildi.

Silivri’de Şarbon vakası nedeniyle 4 köye hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın annesinin vefatı nedeniyle kendisini telefonla arayıp başsağlığı diledi.

HDP, HDK, EMEP, DİSK, KESK, İHD’nin aralarında yer aldığı çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütünün 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan düzenlediği mitingde “demokrasiden, özgürlükten ve barıştan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Çocuklarını iş cinayetlerinde kaybetmiş ailelerin Galatasaray Meydanı’ndaki 75. Vicdan ve Adalet Nöbeti yasaklandı.

Düşük kurdan döviz satışıyla ilgili olarak Halkbank’tan açıklama geldi: 4.6 milyon dolarlık döviz alımı yapıldı. Müşterilerin hesaplarına bloke konuldu.

3 Eylül 2018

Yeni adli yıl açılışı Beştepe’de yapıldı. Hakim ve Savcılar otobüslerle Beştepe’ye taşındı. Katılım zorunlu tutuldu. Yargıtay başkanı konuşmasında dini referanslar verdi.

Ağustos ayı enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 17.9 olarak açıklandı.

CHP yerel seçimlerde ittifak yapmayacağını açıkladı.

HDP’lilerin Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’ye verilen idam cezası nedeniyle Ankara’da düzenlemek istedikleri idam protestosu polis tarafından engellendi.

Kabataş’taki Martı Projesi’ni İBB’nin sessiz sedasız iptal ettiği ortaya çıktı. Projenin ardından geriye tahrip edilmiş bir sahil ve dev beton alan kaldı.

Bahçeli’nin gündeme getirdiği ve neredeyse kesin gözüyle bakılan yerel seçim ittifakı, Süleyman Soylu’nun belediye başkan adaylığını güçlendirdi. Soylu’nun Ankara’dan aday gösterileceği tahmin ediliyor.

Ukrayna patrikliğinin özerklik statüsüyle ilgili tartışmalar Fener ve Moskova patrikliğini karşı karşıya getirdi. Ekümenik Fener patrikliği Ukrayna patrikliğinin bağımsız statüsünü savunurken Moskova buna karşı çıkıyor.

Ahmet Altan’ın önceki günlerde Cumhuriyet Gazetesi (Kitap Eki’nde) bir yazısının yayımlanması, Orhan Bursalı tarafından eleştirildi. Bursalı yazısında gazete yönetimini yeri geldikçe Atatürk’e, Nadir Nadi’ye ve İlhan Selçuk’a sahip çıkmakla ama iki arada bir derede işler yürütmekle suçladı. Gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ı da Altanlarla fikir birliği içinde olmakla itham etti.

Suriye’de cihatçıların etkin olduğu İdlib’e yönelik Şam’ın yakın müttefikleri Rusya-İran cephesinden olası ordu operasyonuna destek mesajları devam ederken gözler 7 Eylül’de Rusya-İran-Türkiye’nin katılımıyla yapılacak Tahran zirvesine çevrildi.

4 Eylül 2018

Rusya ABD temsilcisi Ankara’dayken İdlib’i havadan vurdu.

Tuzla tersanelerinde yaşanan bir iş kazasında bir işçi öldü, bir işçi yaralandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Türk parasının kıymetini koruma hakkında tebliğ’e göre yurt dışına müteahhit firmalarca yapılacak ihracatın bedelinin 365 gün, konsinye yoluyla yapılacak ihracatta bedelin 180 gün, yurt dışına geçici ihracı yapılan malların verilen süre veya ek süre içinde yurda getirilmemesi veya bu süreler içerisinde satılması halinde bedelinin 90 gün, kredili veya kiralama yoluyla yapılan ihracatta, ihracat bedelinin 90 gün içinde yurda getirilerek bankalara satılması zorunlu olacak.

5 Eylül 2018

İdlib Suriye tarafından karadan top atışına tutuldu. ABD ve Alman dışişleri bakanlarıyla görüşen Mevlüt Çavuşoğlu “Teröristler nereye gidecek? Türkiye’ye gelebilir, geldikleri ülkeye veya Avrupa’ya gidebilir. Biz Suriyelilerin dönmesini sağlamak için çalışırken ilave 2 milyon mültecinin nereye gideceği belli olmaz. Saldırılar önlenmeli” dedi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, İdlib’de Moskova ve Ankara’nın amaçlarının tam örtüşmediğini söyledi.

Watergate skandalını ortaya çıkaran yazar Bob Woodward Korku: Trump Beyaz Saray’da adında bir kitap yayımladı. Kitap Trump yönetiminde Beyaz Saray’ın iç işleyişini ele alıyor ve Trump’ı sıkıntıya sokacak skandal olay ve ifadelere yer veriyor.

Almanya dışişleri bakanı Mass Türkiye’yi ziyaret etti. Çavuşoğlu’yla aralarında sıcak geçen görüşmenin ardından Mass “Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilerde yanlış anlamalar oldu, bu konuları ele aldık” dedi. “Türkiye Avrupa’ya doğru hızla mesafe alıyor” dedi. Görüşmelerde 3’ü çifte vatandaş 7 tutuklu Alman vatandaşının durumu da gündeme geldi.

Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD avukatları SEGBİS engelini aştılar. Mahkemeye getirilecekler.

HDP’den İzmir milletvekili adayı olduğu dönemde yaptığı bir konuşma nedeniyle 3.5 ay hapis yatan halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar tahliyesinden sonra Cumhuriyet’e konuştu: Cezaevindeki sert koşullardan bahsetti.

Bilgi Üniversitesi Vakfı’nın hisselerinin Can Holding’e satıldığı iddia edildi. Üniversite Yönetimi konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

İnşaat mühendisleri odası Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasına ilişkin raporunu yayımladı. Yetkililerin raporda yenilenen menfez dolgusunda fayans ve mermer dolguları kullanıldığına dikkat çekildi. Ayrıca demiryolu yapımında göçme, çökme, tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgilerin dikkate alınmadığı belirtildi.

TUIK 2017 yılının Uluslararası Göç İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre, Türkiye’de göç eden kişi sayısı bir önceki yıla göre %42.5 artarak 253 bin 640 oldu. Türkiye’ye gelen yabancı uyruklular arasında ise Iraklılar başı çekti. Türkiye’den en çok göç eden grubun yüzde 15,5 ile 25-29 yaş grubu olduğu görüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ağustos 2018 raporunu açıkladı: Buna göre Ağustos ayı içerisinde Türkiye’de 41 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

İstanbul Barbaros Bulvarı üzerinde bulunan ve TOKİ’ye devredilen 30 dönümlük askeri alan imara açıldı. Alana yapılacak yapılaşma konut, park, cami ve yol olarak belirlendi.

Bahçeli’nin AKP’Ye yerel seçimlerde ittifak çağrısına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeşil ışık yaktı. MHP’nin metropolleri AKP’ye bırakacağı konuşuluyor.

Rahip Brunson davasının savcısı değiştirildi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Orhan Bursalı köşe yazısında “Can Dündar meselesi” adında bir alt başlığa yer verdi. Can Dündar’ın Cumhuriyet Gazetesi-Ahmet Altan tartışmasına ilişkin yorumlarına karşılık Dündar’a yönelik aşağılayıcı ifadeler kullandı.

Berkin Elvan’ın 11 Mart 2014’teki cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan İÜ öğrencisi Berkay Ustabaş, Grup Yorum üyesi Helin Bölek ve tutuklu dört sanık 3. Kez İstanbul 26. ACM’de yargıç karşısına çıktılar. Mahkeme heyeti tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Kasım tarihine erteledi.

Haziran ayında IMF ile 50 milyar dolarlık stand-by anlaşması imzalayan Arjantin’e ilk 15 milyar dolarlık dilime ilaveten yapılacak ödemelerin hızlandırılması için taraflar arasında ilerleme sağlandı.

Gebze’deki Flormar kozmetik firmasında sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan ve iki ayı aşkın bir süredir eylemlerini sürdüren işçilerin çocuklarının okul malzemelerinin karşılanması için kampanya başlatıldı.

Londra, eski çifte ajan Skripal ile kızını zehirleyenlerin Rus askeri istihbaratından kişiler olduğunu duyurdu.

Batı Şeria’da İsrail’in Bedevi evlerini yıkmasıyla başlayan protestolar devam ediyor. İsrail dün toplanan kalabalıkları gaz bombası kullanarak dağıttı.

Hindistan’da sağcı Modi hükümetinin politikalarına karşı binlerce işçi ve köylü sokaklara çıktı. Tarımsal ürün fiyatlarındaki sert düşüşü, işsizliği ve düşük ücretleri protesto eden göstericiler başkent Yeni Delhi’deki parlamento binası önündeki caddeleri trafiğe kapattı.

Irak’ın Basra şehrinde yolsuzluk, işsizlik, kirli içme suyu ve altyapı hizmetlerindeki yetersizlikleri protesto etmek üzere düzenlenen gösterilerde tansiyon dinmiyor.

6 Eylül 2018

Almanya Başbakanı Merkel Alman medyasına verdiği söyleşide Ankara ile yapılan “ısrarlı konuşmaların” bazı Alman vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağladığını itiraf etti.

İsmini gizleyen bir üst düzey Beyaz Saray yetkilisi New York Times’ yazdığı yazıda Trump’ın ekibi içerisinde onu zayıflatmak için çalışan bir “direniş grubu” olduğunu ifade etti. Kendisinin de bu grubun parçası olduğunu söyleyen yazar Trump’ın davranışlarını “dengesiz” ve “ahlak dışı” olarak nitelendirdi.

İdlib’deki siviller çatışma arasında kalmamak için Halep’e doğru yola çıktılar.

Cumhuriyet muhabiri Pelin Ülker hakkında, Paradise Papers haberleri nedeniyle eski bakan Binali Yıldırım ve oğullarının açtığı 500 bin liralık tazminat davasında mahkeme ceza davasının sonucunun beklenmesine karar verdi.

CHP şarbon Türkiye’de yayılan şarbon hastalığının yurtdışından hayvan getiren gemilerden yayıldığı iddiasını meclise taşıdı.

İzmir’in Foça ilçesini fuel-oile bulayan sızıntının, söküme getirilen “Harrier” isimli bir geminden kaynaklandığı iddia edildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 24 Haziran seçimlerine ilişkin gözlem raporunu yayımladı: Seçim kanununun Cumhurbaşkanı için uygulanmaması, AKP’nin devlet olanaklarını kötüye kullanması, seçim kanunundaki değişiklikler, medya ve sayım sürecinde yaşanan olumsuzluklar eleştirildi.

Öldürülen gazetecilerin (Anter, Dink, Mumcu, Caruana, Ocak, Göktepe) yakınları İsveç Konsolosluğu’nda düzenlenen bir panelde bir araya geldi.

Anayasayı ihlal ettiği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuklu gazeteci Nazlı Ilıcak hakkına, 2015’te Bugün gazetesinde yayımlanan “Askeri istihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısı nedeniyle yargılandığı davada müebbet hapis cezası istendi.

Bloomberg Economics’ten Ziad Daoud’un hesaplamalarına göre TL’deki değer kaybı ve özel sektör bilançolarındaki bozulma, önümüzdeki 12 ayda Türkiye’nin büyümesinde 0.8 puan silecek. Özel kesim borcu 13.3 milyar dolar artacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracatçıların düzenlemeye ilişkin taleplerinin tebliğlerle karşılanabileceğini söyledi.

Rusya merkezli Renaissance Capital’in analizine göre dolar karşısında Türk lirası, 1994’te Tansu Çiller dönemindeki değer kaybından sonraki en kötü ikinci dönemini yaşıyor.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ÖSYM Başkanlığı’na Prof. Dr. Halis Aygün atandı. Aygün, Türkeş ve Yazıcıoğlu’yla ilgili yaptığı ülkücü paylaşımlarıyla biliniyor.

7 Eylül 2018

Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu seçimleri Danıştay kararı uyarınca yenilendi: Yeni yönetim kurulu, bir kısmı Cumhuriyet yazarlarına dönük davada aleyhte tanıklık eden ve polise dilekçe veren Ulusalcı üyelerden oluştu. Vakıf YK il iş olarak Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu’yu görevden alarak yerine Aykut Küçükkaya’yı atamak oldu. Ayrıca Vakıf, Cumhuriyet Gazetesi’nin ana sayfasında “Atatürk” vurgulu bir açıklama yayımladı ve gazetenin tekrar “Atatürkçü” çizgiye döneceğini beyan etti.

Astana sürecinin devamı niteliğinde İdlib sorununa ilişkin olarak Tahran’da Rus-İran arasında yapılan görüşme TV’den naklen yayınlandı. Anadolu ajansı canlı yayından Türkiye ve Rusya’nın habersiz olduğunu savundu. Görüşmeler esnasında Rusya ve İran İdlib’e dönük askeri operasyonda ısrarını sürdürürken, Türkiye ateşkes taleplerini kabul ettiremedi. Görüşmeler esnasında operasyon devam etti.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin katılımıyla Tahran’da düzenlenen zirve öncesinde yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin İdlib’de kimyasal silah kullanmaya hazırlandığına dair birçok kanıt olduğunu savundu. Öte yandan ABD öncülüğündeki IŞID karşıtı uluslararası koalisyon güçleri Suriye’nin doğusunda tatbikata başladı. Konu hakkında Rus askeri yetkililer bilgilendirildi.

Adana Aladağ’da 26 Kasım 2016’da Süleymancılar’a ait bir öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 kız çocuğunun yanarak hayatını kaybetmesiyle ilgili görülen davada tutuklu sanıklar serbest bırakıldı. Aileler mahkemenin kararına tepki gösterdi.

2013 Nevruz’unda yaptığı konuşmalar nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e de 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Tutuklu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın 80 yaşındaki annesi Kezban Bektaş, oturma eyleminde 41. gününü doldurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerden eşi farklı mesleklerde çalışanların atamalarını yapmadı. Sadece her ikisi de sözleşmeli çalışan öğretmenlerin atamalarını yaptı. Öğretmenler karara tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Foça’da denize fuel-oil döken geminin bulunduğunu açıkladı. Kurum, Palau bayraklı kuru yük gemisinin şirketine 1 milyon 644 bin 742 lira ceza kesildiğini bildirdi.

Kardeşi Akıncı Üssü davasında FETÖ’den tutuklu olan Şaban Dişli, Lahey büyükelçiliğine atandı.

8 Eylül 2018

MEB 2017-2018 istatistiklerine göre Anadolu imam hatip lisesi sayısı 253, imam hatip orta okulu sayısı ise 557 arttı. Diğer taraftan imam hatip ve meslek liseleri 4. Nakil döneminin sonunda da kontenjanları dolduramadı.

İranlı Kürt aktivist Hüseyin Panahi idam edildi. Cezanın infazı bundan evvel iki kez ertelenmişti.

Cumartesi annelerinin eylemine yine izin verilmedi.

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kurduğu vakfa ait olan Nun Okulları’nın, Beykoz’daki yerleşkesini ormanları yutarak genişlettiği belgelendi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “2023’e Doğru Türk Eğitim Sistemi Bulma Konferansı”nda “bir şey yapmamız lazımın ötesinde kıyameti koparmamız lazım” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, önümüzdeki yerel seçimlerde 30 ilde cumhur ittifakı yapılacağının sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 8 Temmuz 2017’de Almanya’nın Hamburg kentinde katıldığı G20 zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Selahattin Demirtaş için sarf ettiği “terörist” ifadesi mahkeme tarafından ifade özgürlüğü kabul edildi.

Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder için verilen hapis cezaları Kürt illerinde HDP’lilerin oturma eylemleriyle protesto edildi.

Gölcük’ün Selimiye, Lütfiye ve Sofular köyleri Şarbon nedeniyle karantinaya alındı.

Mısır’da mahkeme 2013 yılında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren askeri darbeye karşı protesto gösterilerine katılan, aralarında Müslüman Kardeşler yöneticilerinin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam cezası verdi.

Rusya’nın İdlib’e ağır bombardımanı sürüyor.

Amerikan Foreign Policy dergisinde Hazine Bakanı Berat Albayrak imzasıyla ABD’nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez” başlıklı bir makale yayımlandı. “Trump yönetimi bir NATO üyesi olan Türkiye’nin ekonomisine alenen yaptırımlar ve gümrüklerle saldırdı” ifadelerine yer verildi.

9 Eylül 2018

Van’ın Akdamar Adası’ndaki tarihi kilisede güvenlik gerekçesiyle 3 yıldır yapılmayan ayin, yurtiçi ve yurtdışından gelen yüzlerce kişiyle gerçekleştirildi.

İdlib’den kaçış başladı. TSK’nın Kilis üzerinden sınıra sevkiyat yaptığı bildirildi. Olası göç dalgasına karşı önlem almaya hazırlanan Türkiye sınır ötesinde kamp kurmak için hazırlık başlattı.

Beykoz’da Nun okullarının bitişiğindeki 2400 dönümlük alana Kalyon inşaat tarafından 553 villa yapılacak.

Yeni Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu ve yayın kuruluna tebrik mesajları geldi. Tebirk mesajları içerisinde dikkati çeken kurum ve kişiler: ÇYDD, ADD, Kemal Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan, Onur Öymen, İlker Başbuğ, Sabih Kanadoğlu, Metin Feyzioğlu, Süheyl Batum, Tansel Çölaşan.

Soma faciası sanığı Can Gürkan’a duruşmada “taksirle ölüme neden olmaktan” 15 yıl, kararda ise “bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan” 22 yıl ceza verildi. Avukatı karara itiraz etti.

CHP’nin 95. yıldönümünü kutlayan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin tek adam sisteminden Kuvayı Milliye ruhuyla kurutulacağını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi DTK’nin iki gün süren 8. Olağan kongresi 1. Genel kurul toplantısı sona erdi.

İthalatın azalmasıyla birlikte her ay 70 bin TIR yurda boş dönmeye başladı. Nakliyeciler artan maliyetleri fiyatlara yansıtmak üzere toplanacaklar.

Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon öncülüğünde kurulan göçmen karşıtı uluslararası aşırı sağ ittifaka İtalya’nın göç karşıtı bakanı Salvini de katıldı. Hareket kendisini “The Movement” olarak adlandırıyor.

Venezüalla’da yönetim karşıtı kimi askeri yetkililerle ABD yönetiminin darbe planlamak üzere görüşmeler yaptığı iddia edildi. Haber New York Times’da yer aldı.

10 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte karma eğitimle ilgili değişiklik yaptı. “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve meslek eğitiminde karma eğitim yapılır” ifadesi kaldırıldı. MEB karma eğitimin kaldırılmasına ilişkin bir çalışma olmadığını ileri sürdü. Eğitim-Sen, “farklı okul türlerinde karma eğitimin kaldırılması için zemin hazırlanıyor” açıklamasını yaptı. Bakanlık değişikli ile imam hatiplerin açılmasını da kolaylaştırdı. Açılacak imam hatipler için “geleneksel/ görsel sanatlar atölyesi, musiki/ müzik dersliği bulunması, okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması” şartı kaldırıldı.

Yargıtay 17. Ceza Dairesi, yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu hakkındaki davanın “yasama dokunulmazlığı nedeniyle durması” için yaptığı başvuruyu reddeden 16. Ceza Dairesi’ne yapılan itirazı yerinde görmedi.

İsveç’te yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti, Sol Parti ve Çevre Partisi oyların yüzde 40.6’sını alarak 144 sandalye kazansı. Sağ blok ise yüzde 40.3 oyla 143 sandalye aldı. Aşırı sağ ırkçı İsveç Demokratları Partisi ise oylarını 8 yıl içinde yüzde 300 artırarak yüzde 17.6 oyla 62 sandalye kazandı.

363 gün sonra yargıç karşısına çıkan sanık HHB ve ÇHD avukatlarına polis ve jandarma tarafından hakaret ve darp edildi.

Cumartesi Anneleri, 700’üncü hafta eylemlerine yönelik polis saldırısına ilişkin İçişleri Bakanı ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hasankeyf’ten üçüncü tarihi eser olan zaviye de taşındı.

AKP, TBMM İçtüzüğü’nde yapmak istediği değişiklikle temel yasaların genel kuruldaki görüşme usulü ile TBMM Başkan Vekilliği sayısını değiştirmeyi planlıyor.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MHP ile ittifaka bağlı olduklarını, af konusunun gündemlerinde olmadığını belirtti.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine dosyayı yeniden ele alan Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK Van davasında aralarında eski Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da olduğu sanıklara ceza yağdırdı. Kaya 8 yıl 9 ay, diğer sanıklar ise 7 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında hapis cezası aldı.

Halkbank’ın ardından kamu bankası Vakıf Katılım’da da düşük kur skandalı yaşandı. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’dan denetim çağrısı geldi.

Çeşitli AVM’lerde dövizli kiralara karşı çıkan bazı mağazalar protesto olarak iki saat geç kepenk kaldırdı.

Hükümet kadrolu işçi almak yerine yerel seçim öncesinde 80 bin kişiyi toplum yararına program (TYP) kapsamında 1geçici” işe alacak. Bu işçiler 1 yıl içerisinde en fazla 9 ay çalışabilecek. Bu kişiler okullarda temizlik, bakım, onarım ve “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” olarak istihdam edilecek. Ücretleri de asgari ücret olacak. Okullar kapandığında ise işçiler yine işsiz kalacaklar.

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte özel tüketimin katkısıyla yüzde 5.2 büyüdü. Son iki çeyrekte daralma bekleniyor. Kişi başına gelir TL bazında 20 TL, dolar bazında 5 dolar arttı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Türkiye’de OHAL’in defacto sürdüğünü söyledi.

HDP milletvekili Barış Atay Hatay’da gezi parkı eylemleri sırasında ölen ve beş yıldır davası açılmayan Ahmet Atakan için soru önergesi verdi.

Ankara’da 17 Şubat 2016’da kritik devlet kurumlarının bulunduğu Merasim Sokak’ta düzenlenen ve 29 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı terör saldırısına ilişkin açılan davada 6 sanığa 30’a kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1185’er yıl hapis cezası verildi.

ABD yönetimi Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Washington’daki ofisini kapatma kararı aldı. Geçen ay da Trump yönetimi Filistin’e yapılacak 200 milyon dolardan fazla yardımı kesmişti.

ABD, Afganistan’da savaş suçları işlendiği iddiasıyla Amerikan askerleri aleyhine soruşturma açılması durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimlerine yaptırım uygulayacağını duyurdu. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “UCM bizim için zaen ölü durumda” dedi.

SDG Deyr ez Zor’da IŞİD’e karşı kapsamlı bir operasyon düzenledi.

Almanya’da iktidar ortağı Sosyla Demokrat Parti (SPD), Suriye’de rejimin kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle yapılacak bir askeri operasyona hükümette ve parlamentoda buna izin vermeyeceğini duyurdu.

BM Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’nın, Rusya, Türkiye ve İran’la temasla yeni bir arabuluculuk girişimi başlattığı öğrenildi. BM Suriye Savaşı Cenevre Sürecini canlandırmaya çalışıyor.

11 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada karma eğitimin sonlandırılmasına zemin hazırlanmasının söz konusu olmadığı söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “karma olmayan eğitim de verilebilir, opsiyonların çoğaltılması söz konusu, isteyen birini tercih edebilir” dedi.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılmayacağı yönünde mazeret dilekçesi sunmasına karşı zorla Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasına götürüldü.

Roma dönemine ait en büyük ikinci su kanalı olma özelliğini taşıyan İzmit’teki Paşasuyu’nun üzerinden geçen Kuzey Marmara Otoyolu için dikilen viyadük ayakları tarihi yok etti.

İstabnul Mecidiyeköy’de 6 Eylül 2014’te Torunlar’a ait rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle ilgili davada bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Dava dosyasında “görevi kötüye kullanmakla” suçlanan 6 TOKİ görevlisine herhangi bir sorumluluk atfedilmediği bildirildi.

Avrupa Parlamentosu (AP), otoriter eğilim eleştirilerinin merkezindeki göçmen karşıtı Macaristan yönetimimim oy hakkını tartışmaya açtı.

Afganista’nda Celalabad’da bir polis müdürünün atamasına ilişkin yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterisine yapılan intihar saldırısında en az 32 kişi yaşamını yitirdi. Bazı yerel kaynaklar can kaybını 50, yaralı sayısını ise 128 olarak duyurdu.

Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi, Doğu Ekonomik Forumu kapsamında bir araya gelerek ABD’nin yarattığı gümrük vergilerine karşı, ticaret hacmi, ekonomik işbirliği ve para birimi konularında ortak adımlar atmanın önemine dikkat çektiler.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ya başında Libya açıklarında göçmenleri taşıyan bir botun batması sonucu 100’den fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Astana sürecinin garantörleri Rusya, Türkiye ve İran temsilcileri BM Suriye temsilcisi Mistura ile Cenevre’de bir araya geldi. Astana ve Cenevre süreçlerinde masaya gelen anayasa komitesinin oluşumunda ilerleme sağlandığı duyuruldu.

Lahey hükümetinin 2016 yılından bu yana para, malzeme ve eğitim desteği verdiği Suriye’deki muhalif güçlerin, savaş suçu da dahil olmak üzere çok sayıda insan hakları ihlaline imza attıkları ortaya çıktı.

12 Eylül 2018

200 milyar dolarla Türkiye’nin en büyük şirketi konumundaki Varlık Fonu AŞ’nin başına Cumhurbaşkanı Erdoğan geçti. Balkan vekilliğine ise Bakan Berat Albayrak atandı.

TÜSİD, Merkez Bankası’ndan beklediği faiz artışı oranını %5 olarak açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1081023/TUSiAD_faiz_artirimi_beklentisini_acikladi.html

MİT, Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağladığı ve “failleri” yönlendirdiği iddia edilen Yusuf Nazik’i rejim kontrolündeki Lazkiye’de yakalayarak Türkiye’ye getirdi. Nazik’in itirafta bulunduğu belirtildi.

Celal Başlangıç’ın yazısı için bkz: https://www.artigercek.com/yazarlar/celal-baslangic/reyhanli-isinde-bir-mit-yenigi-var

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran “ABD’ye yıllık yurtdışı yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ödediğimiz para 35 milyon dolar. Bundan sonra bir öğrencileri Avrupa ve Uzakdoğu’ya göndereceğiz” dedi.

SGK’nın yayımladığı iş cinayetleri sayısının gerçeği yansıtmadığı, açıklanan rakamların iş kazası sonucu ölüm geliri bağlanan dosya sayısı ile tutarlı olmadığı ortaya çıktı. 2005-2006 yılları için SGK’nın açıkladığı rakam 15 bin 330 iken maaş bağlanan dosya sayısı 28 bin 195.

Kabataş Martı projesinin Müzeler Müdürlüğü tarafından getirilen arkeolojik kazı şartı nedeniyle durdurulduğu ortaya çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, lise çağındaki 100 öğrenciden 17’sinin eğitim dışında olduğunu bildirdi.

THY Cumhuriyet Gazetesi alımını durdurdu.

CHP ve İYİP arasında yerel seçimlerde tabanda ittifak arayışı sürerken İYİP’nin olası ittifak kriterinin “HDP’ye veto” olduğu bildiriliyor.

CHP’li Gamze Taşçıer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 500 milyon dolarlık uçak alındığını iddia etti. Uçağın Katar tarafından hediye edildiği de iddia ediliyor.

Erdoğan’ın talimatıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Melih Gökçek’in kendi malı gibi dağıttığı kamu taşınmazlarına ilişkin protokoller iptal edildi.

AP, AB’nin kurucu değerlerine karşı çıktığı gerekçesiyle Macaristan için 7. Madde’yi işletmeye karar verdi. Buna göre Macaristan devlet karar alma süreçlerinde oy kullanmak gibi bazı haklardan yararlanamayacak.

Suriye ve Rusya’nın İdlib operasyonları devam ederken, Türkiye’nin bölgedeki muhalif gruplara silah ve cephane tedarikini artırdığı iddia edildi.

Rashid Taha hayata veda etti.

13 Eylül 2018

Merkez Bankası faizleri yüzde 17.74’den 24’e çıkardı. Bu adımın ardından 6 TL seviyesine inen dolar kısa sürede 6.2’ye yükseldi.

Gayrı Menkul alım satım ve kiralamalarının TL ile yapılmasına karar verildi.

Şarbonlu hayvan taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı gemi Doğu Akdeniz’de bir süre dolaştıktan sonra Çeşme açıklarına geldi. Daha sonra bu bölgeden de ayrıldı.

Diyanet Suriye’deki faaliyetlerine ilişkin bir rapor yayımladı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etti.

Erdoğan Merkez’in faiz artışı kararını eleştirdi. Bu koşullar altında henüz başlanmamış projelerin erteleneceğini söyledi.

Havalimanı’nda çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle eylem başlattı. Jandarma tarafından düzenlenen operasyonda yüzlerce işçi ve yönetici gözaltına alındı

 

YORUM YAZILARI

Varlık Fonu Hakkında:

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/584524/Varlik_Fonu__Turkiye_nin_gelecek_rehnidir.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/831672/Varlik_Fonu_o_kurumlara__cokmemis__.html

http://gazetemanifesto.com/2018/erdogan-varlik-fonuna-al-koydu-204562/

http://gazetemanifesto.com/2017/vergiden-muaf-denetim-yok-657ye-tabi-degil-nedir-bu-varlik-fonu-83175/

Ekonomik Kriz hakkında:

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/09/15/ugur-gurses-daha-krizin-basindayiz/

ABD’de darbe tehtidi için bkz.

C. Karan: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1075814/ABD_de_darbe_tehdidi.html

İdlib Hakkında yaızlar için bkz.

Kadri Gürsel: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1075808/idlib_de_yuzlesmek.html

Fehim Taştekin: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/09/11/turk-ordusu-kime-neden-kalkan/

Aydın Selcen: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/09/09/idlipin-galat-i-meshuru/

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/09/12/tahran-vodvili-ve-sonrasi/

Celal Başlangıç: https://www.artigercek.com/yazarlar/celal-baslangic/hazin-bir-macera-kurt-fobisinden-idlib-batakligina

Robert Fisk: https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/09/12/fisk-idlipte-savas-yok-koyun-var/

Cumhuriyet Gazetesi Hakkında Yazılar için bkz.

Ragıp Duran: https://www.artigercek.com/yazarlar/ragipduran/ah-cumhuriyet-vah-cumhuriyet

Yalçın Doğan: https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akpnin-icten-fethi-cumhuriyet,20397

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/cumhuriyet-hezeyani-birak-belgeye-bak,20412

Orhan Bursalı: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1077592/Cumhuriyet_i_hosgoru_yuceltecektir.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1079122/Tarikatcilik_insani_nesnelestirir__kendisi_olmaktan_uzaklastirir.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1081129/Gazete_calisanlari__emekcileri_nihayet_isbasinda_.html

Ali Sirmen: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1079120/_Saray_Darbesi__.html

Hande Yüzak: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1081128/Yargisiz_infazlar….html

Seçim süreci ve ittifakıyla ilgili yazılar için bkz.

Kemal Can: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1075713/Odenmemis_fatura_yigini.html