28 Şubat

İÇ POLİTİKA

DEM Parti: Dolmabahçe ruhuna geri dönmek kaçınılmaz

DEM Parti’den “Dolmabahçe Mutabakatı”nın yıl dönümünde yapılan açıklamada, “Kürt sorununun demokratik çözümünde Dolmabahçe ruhuna geri dönmenin kaçınılmaz olduğunu belirtmek istiyoruz” denildi.

Kent uzlaşısı adayı Prof. Dr. Ahmet Özer: Esenyurt’ta demografik değişimden değil, şişmeden bahsedebiliriz

CHP’den Esenyurt’ta kent uzlaşısı adayı olan Prof. Dr. Ahmet Özer, Esenyurt hakkında Artı TV’ye değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Özer, “Esenyurt’ta demografikdeğişimden değil, şişmeden bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı.

Iğdırlılardan YSK’nin Güneş ve Kartal kararına halaylı kutlama

DEM Parti Iğdır Eşbaşkanı Mehmet Nuri Güneş, başvurusunun kabul edilmesinin ardından “Herkesi kucaklayacağız” diyerek, Îdir halkı ile kol kola halay çekti.

MİT TIR’ları davasında Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e 5 yıl hapis cezası

Gül’ün cezası kesinleşirse yeniden cezaevine girebilir

Tutuklatma iddiası: Erbakan topu ‘FETÖ’ye attı, Erdoğan’ı savundu

Fatih Erbakan, Erdoğan’ın babasını tutuklatmak istediği iddialarına ilişkin “Cumhurbaşkanının o dönemde hocamıza karşı böyle bir tavır içerisinde olacağını düşünmüyorum” dedi, ‘FETÖ’yü suçladı.

Gonca Vuslateri’den Fırat Tanış paylaşımı: Defterin sayfalarını aralardım da…

Tamkan’ın kendisine şiddet uyguladığı iddiasıyla uzaklaştırma kararı aldığı oyuncu Fırat Tanış hakkında Vuslateri’den, “Defterin sayfalarını aralardım da.. Gebelikte kendimi geremem” yorumu geldi.

Kadın örgütlerinden İklim Tamkan’a destek: Yanındayız

Piyanist İklim Tamkan, oyuncu Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığını duyurarak Tanış tarafından psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takibe maruz bırakıldığını açıkladı. Tamkan’a çok sayıda kadın örgütü ve tanınmış isim desteğini açıkladı.

EKONOMİ

Sektörün devi iki büyük firma kapısına kilit vuruyor

Sel-Süt firmasının iflas istemi ile açtığı davada karar çıktı. Öte yandan Bursa İnegöl’de faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home da konkordato ilan etti.

Erdoğan ‘emekli maaşı yeterli değil’ dedi, seyyanen zamma da kapıyı kapattı: Mümkün değil

Emekli maaşının yeterli olmadığını söyleyen Erdoğan, seyyanen zam çağrıları için muhalefeti eleştirdi. Bütçede para olmadığını iddia ederek zam önerisine kapıyı kapatan Erdoğan, “Tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile karşılamaya yetmiyor” dedi.

Erdoğan’a emekli maaşları yanıtı: ‘SGK verileri öyle demiyor’

Erdoğan, emekli maaşı ödemeleri için ayrılan kaynağın yaklaşık 3 trilyon lira olduğunu söyledi. Çalışma İktisadı Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik ise SGK verilerine dikkat çekerek, 2023 yılının 11 ayındaki toplam ödemenin 1,3 trilyon lira olduğunu vurguladı.

Dış ticaret yıla 6,2 milyar dolar açıkla başladı

Dış ticaret ocak ayında 6 milyar 227 milyon dolar açık verdi. Ocak ayında ihracat yüzde 3,5 artarken, ithalat yüzde 22 azaldı.

DIŞ POLİTİKA

Suriye’nin kuzeydoğusunda SİHA saldırıları: Üç Süryani savaşçı hayatını kaybetti

Süryani İç Güvenlik Güçleri (Sutoro), Dêrik’teki saldırıların TSK’ye ait SİHA’lar tarafından yapıldığını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Birkaç gün içinde Gazze’de ateşkes için ümitliyiz

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, birkaç gün içinde Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanabileceğini açıkladı.

İsrail’in alternatif şarkısı da Eurovision’a giremedi: ‘Siyasi mesaj içeriyor’

İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’na sunduğu “Oktober Rain” isimli şarkının ardından ikinci şarkı da siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle geri çevrildi.

ABD’nin Suriye’deki üssüne roket saldırısı

Suriye’deki Ömer Petrol Sahası’nda konuşlanan ABD askerlerine füzelerle saldırı düzenlendi.

Türkiye’den AB’ye iltica başvuruları 2023’te yüzde 82 arttı

AB’ye yapılan iltica başvuruları geçen yıla kıyasla yüzde 18 oranında arttı. Son açıklanan verilere göre, Türkiye vatandaşlarının başvurularında ise 2022’ye kıyasla yüzde 82 artış yaşandı.

29 Şubat

İÇ POLİTİKA

Reuters: Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’ni dizginlemenin yolunu arıyor

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve müttefiklerinin Anayasa Mahkemesi’ni ‘dizginlemenin yolunu aradığını’ yazdı. Üst düzey bir yetkili, ‘hükümetin seçenekleri değerlendirdiğini’ söyledi.

Yargıtay’da başkanlık seçimi: Can Atalay kararına uymayan Şentürk de aday

Yargıtay’da başkanlık seçimi için ilk oylama 25 Mart’ta yapılacak. Adaylar arasında AYM’nin Can Atalay hakkındaki ihlal kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk de var.

Gazeteci Dicle Müftüoğlu, üçüncü duruşmasında tahliye edildi

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklanan gazeteci Dicle Müftüoğlu üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Gizli tanık, “Bilgim yok. Hatırlamıyorum. Kendi görüşüm” gibi ifadeler kullandı. Mhkeme, Müftüoğlu’nun tahliye edilmesine karar verdi.

Tantan, Hayata Dönüş Operasyonu’nun “gerçek nedenini” açıkladı

Hayata Dönüş Operasyonu davasında ifade veren Sadettin Tantan, “pankart asmak, duvarlara yazı yazmak gibi basit suçlarla yatan gençlerin tahliye şartı gerçekleşmiş olmasına rağmen örgüt mensuplarınca cezaevlerinde tutuluyorlardı, ailelerinden çokça şikayet vardı” dedi.

Erdoğan geleceğe havale etti, Bahçeli emekliye iyileşme vaadetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekliye zam için gelir gider tablosunu işaret etmesinden sonra MHP lideri Bahçeli’den, “Emeklilerimize gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır” açıklaması geldi.

ÇEDES kapsamında kurban provası: ‘Tek din tek mezhep dayatmasıdır’

TÖBSEN Bursa İl Temsilcisi Serkan Bebek, öğrencilere gerçek bıçak kullanarak maket küçükbaş hayvan kestiren ÇEDES uygulamasının ‘tek din- tek mezhep’ dayatması olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘paraşüt’ dönemi

Boğaziçi Üniversitesi’nde Haziran 2023’te 30 civarı olan, bölümlerin ihtiyaç ve talepleri dışında dışarıdan atanan “paraşüt” akademisyenlerin sayısı birkaç ay içinde 100’ü aşacak.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin cezaları savundu: Eşimle, kızımla dizi izleyemiyorum

Birçok tepki çeken karara imza atan RTÜK Başkanı Şahin, dizilere verilen cezaları savundu, “Eşimle, kızımla dizi izleyemiyorum. Öyle yerler oluyor ki kapatıyorum” ifadelerini kullandı.

Ayşenur Çolakoğlu’nun katiline iyi hal indirimi

Eskişehir’de 21 yaşındaki Ayşenur Çolakoğlu’nu 4 el ateş ederek öldürdükten sonra “Kazayla oldu” diye savunma yapan Hasan Fakıoğlu’na iyi hal indirimi yapıldı.

Fırat Tanış’tan hakkındaki uzaklaştırma kararıyla ilgili açıklama

Şiddet faili olduğu gerekçesiyle hakkında uzaklaştırma kararı alınan oyuncu Fırat Tanış, “Bir açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum,” diyerek yaptığı açıklamada mağdur olduğunu iddia etti.

EKONOMİ

Teklifler yetersiz geldi: Yayın ihalesi iptal edildi

Yayıncı kuruluş ihalesi verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması nedeniyle iptal edildi. Yeni teklifler için 2 Mart’a kadar süre verildi.

Uzman isimden aracı olanlara uyarı: 1990’larda uygulanan bir vergi geri geliyor

Şeref Oğuz, yerel seçim sonrası iktidarın gündeme getirilecek gizli vergi çalışmasının, 1 Nisan’dan itibaren KDV’den MTV’ye kadar ciddi zamların geleceğini belirtti. Oğuz, 1990’lı yıllarda uygulanan vergilerin geri getirilme hazırlığında olunduğunu ifade etti.

TCMB’nin oyun planı netleşiyor: Kuru tut, ücretleri baskıla

TCMB’ye hakim olan dar-ideolojik bakış, başta asgari ücret olmak üzere, genel olarak ücret artışlarını hedefe koyuyor. Oysa esas yapılması gereken, kritik sektörlerdeki firmaların süper kârlarının takip edilmesi ve gerekirse bu kârların vergilendirileceği mekanizmaların yaratılmasıdır.

Merkez Bankası rezervlerinde düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 23 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 458 milyon dolar azalışla 131 milyar 750 milyon dolara geriledi.

DİSK-AR, TÜİK verilerinden hesapladı: Hissedilen enflasyon yüzde 107 oldu

DIŞ POLİTİKA

Putin: Batı’yı vuracak silahlara sahibiz ama Avrupa’ya saldırmayacağız

Rusya lideri Putin, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada “Batı, Rusya’nın Avrupa’ya saldıracağını söylüyor. Rusya Avrupa’ya saldırmayacak. Bu bir saçmalık” açıklamasında bulundu.

İsrail, Gazze’de yardım bekleyenleri vurdu: En az 104 ölü, 700 yaralı

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, Nablusi Kavşağı yakınında insani yardım almayı bekleyenlerin İsrail tarafından vurulduğunu duyurdu.

Batı’nın savaş gemileri Kızıldeniz’e doluştu: Amerikan SİHA’sına ‘dost ateşi’ açıldı

Husilere karşı ABD’nin ardından AB’nin Kızıldeniz misyonunu devreye sokmasını, Alman fırkateyninin Amerikan SİHA’sına ‘dost ateşi’ takip etti. Almanların SİHA’nın kimliğini saptayamamasının nedeni, ABD’nin gizli çalışıp müttefiklerini bilgilendirmemesi.

Savunma bakanlığı: ABD’den F-16’yla ilgili ‘kabul mektubu’ geldi

Savunma bakanlığı, F-16 tedariki ve modernizasyonuyla ilgili ABD’den ‘taslak teklif ve kabul mektubu’ geldiğini açıkladı.

Barış görüşmelerinin ikinci ayağı Berlin’de gerçekleşti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, barış anlaşması müzakereleri çerçevesinde Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlığı saldırılara karşı korunmalı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, çeşitli ülkelerde demokrasilere saldırının merkezinde Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlığının bulunduğuna işaret etti. Steinmeier, Alman Anayasa Mahkemesinin olası saldırılara karşı korunması uyarısı yaptı.

01 Mart

İÇ POLİTİKA

Uğur Kurt davasında karar çıktı: 2 yıl 6 ay hapis

Cemevi avlusunda polis kurşunuyla hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümüne neden olan polis Sezgin K., Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı sonrasında yeniden görülen davada 2 yıl 6 ay ceza verildi.

Gültan Kışanak neden aday olduğunu anlattı

Kobanê Davası’nda ilk seçim konuşmasını yapan DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, “Doğru bir yol açabilmek için görev aldık” dedi. Kışanak neden aday olduğunu anlattı.

30 yıllık hasta mahpusun tahliyesi ‘gerekçesiz’ ertelendi

Bolu F Tipi Cezaevi’nde olan 30 yıllık hasta mahpus Sedat Atsız’ın tahliyesi 3 ay süreyle ertelendi. Gerekçeyi soran aileye “Gerekçe yok. Buradaki cezaevinin kuralı böyledir” cevabı verildi.

Hakkari’de köy girişine X-ray cihazı koyuldu, köylüler çıplak aramaya maruz kaldı

Hakkari’de Düve köyü girişine askerler tarafından X-ray cihazı konuldu. Köylülerin çıplak aramaya maruz kaldığı DEM Partili Öznur Bartın, “Yok, bu kadarı da olmaz demeyin. Söz konusu Kürtler olunca oluyor!” tepkisini gösterdi.

Kanadalı şirketin altın madeni meclis gündeminde: Mahkeme kararına rağmen sondaj sürüyor

Kanadalı Eldorado Gold’un İzmir’de mahkeme kararına rağmen sondaj çalışmalarını sürdürdüğü madenle ilgili CHP’li Yüksel taşkın soru önergesi hazırladı. Taşkın, “mahkeme kararına rağmen sondaj izni neye dayanarak verildi?” diye sordu.

AYM’den İliç savunucusu Cezayirlioğlu için ‘hak ihlali’ kararı

AYM, Erzincan İliç’teki maden ocağına karşı yürüttüğü çevre mücadelesi ile bilinen Sedat Cezayirlioğlu’nun, ”özel hayata saygı hakkının” ihlal edildiğine karar verdi.

İbrahim Tatlıses şakasına ölüm tehdidi: ‘Hukuki süreç başlatacağım’

Komedyen Özkan Çelik, İbrahim Tatlıses’in vurulması ile ilgili bir şakası sebebiyle ölüm tehdidi aldığını duyurdu. Çelik kendisine gelen tehdit mesajını alıntıladığı paylaşımında, “Kardeşim adamı vuran yaşıyor, sıra bende mi gerçekten?” yazdı.

EKONOMİ

Cevdet Yılmaz 57 maddelik planı açıkladı: Ekonomide neler olacak?

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Eylem Planı kamuoyuna duyuruldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, eylem planının 57 maddeden oluştuğunu bildirdi.

Milyonlarca ev sahibinin gözü kulağı burada: 10 soruda kira beyannamesi

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren beyan dönemi bugün başlıyor. Düzenlemeye göre 21 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden mülk sahiplerinin beyanname verme zorunluluğu bulunuyor.

İmalat PMI 8 ay sonra büyümeye işaret etti

İSO İmalat Sektörü PMI, şubatta 50,2’ye yükselerek son sekiz ayda ilk kez faaliyet koşullarında iyileşmeye işaret etti.

Mahfi Eğilmez’den enflasyon hesabı çağrısı: Mağduriyeti giderin

İktisatçı Mahfi Eğilmez, enflasyon sepetinin, fiyat derlemelerinin ve hesaplamalarının yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Eğilmez “Bu, bütün toplum kesimlerinin enflasyon karşısındaki mağduriyetinin giderilmesi için zorunluluktur” dedi.

DIŞ POLİTİKA

13 ülke parlamenterlerinden Filistin mektubu: İhlale ortak olmayacağız

13 ülkeden 200’den fazla parlamenterin imzasıyla yayınlanan açık mektupla, “İsrail’in uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal etmesine ortak olmayacağız” denildi.

Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerin öncülüğünde kurulan İlerici Enternasyonal’in (Progressive International), 13 ülkeden 200’den fazla parlamenterin imzasıyla yayınladığı açık mektupta İsrail’e silah ihracatına karşı çağrıda bulunuldu. Bildiride, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) 15 vekilin imzası da yer aldı.

17 ülkeden 36 medya kuruluşu Filistinli gazeteciler için İsrail’e çağrı yaptı

“Gazeteciler sivildir ve İsrailli yetkililer uluslararası hukuka göre gazetecileri muharip olmayan kişiler olarak korumalıdır. Bu korumanın ihlal edilmesinden sorumlu olanlar hesap vermelidir.”

BM, İsrail’in yardım bekleyen Gazzeli sivilleri öldürmesini kınadı

BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze’de acil insani ateşkes ve tüm rehinelerin koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Af Örgütü, Gazze’de yardım bekleyenlere saldırının soruşturulmasını istedi

İsrail’in Gazze kentinin güneyinde Reşid Caddesi’ndeki Nablusi Kavşağı’nda insani yardım bekleyenlere yönelik saldırısında 112 kişi hayatını kaybetti, 760 kişi yaralandı.

ABD Senatosu, Türkiye’ye F-16 satışıyla ilgili itirazda kararını verdi

ABD Senatosu, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’ün Türkiye’ye 23 milyar dolarlık F-16 ve modernizasyon kiti satışını durdurma teklifini 61’e karşı 10 oyla reddetti

Biden ve Trump, aynı gün Meksika sınırında: Eski başkandan ‘işgal’ suçlaması

Eski başkan Trump ile aynı gün ABD-Meksika sınırına giden Başkan Biden, Trump’a seslenerek iki partinin göçle ilgili hazırladığı tasarıyı geçirme konusunda Kongre’ye çağrıda bulunmasını istedi.

Almanya’ya göçü kolaylaştıran yeni düzenlemeler yürürlükte

Almanya’ya nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasanın ikinci aşaması bugün yürürlüğe girdi. Değişiklikler, Almanya’ya geliş, diplomaların tanınması ve çalışma izni süreçlerini kolaylaştıracak.

İran’da Jîna Mahsa Amini protestoları sonrası ilk seçim: Muhafazakar tonlar arasında tercih yapmaya kaç kişi katılacak?

İran’da bugün düzenlenen parlamento seçimleri ile Uzmanlar Meclisi seçimlerinde Batı medyasına göre boykot havası hakimdi. 2020 seçimlerindeki yüzde 42.5’e kıyasla nasıl bir katılım olacağı merak konusu.

Arjantin’de genel grev

Havayolu çalışanları da greve katıldı, ülkede ulusal ve uluslararası 331 uçuş iptal edildi.

Arjantin’de sendikalar ile hükümet arasında görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine, çalışanlar 24 saatliğine genel greve gitti.

02 Mart

İÇ POLİTİKA

Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, “8. Yargı Paketi” bilinen torba kanun kabul edildi. Kanunla emeklilerin bayram ikramiyesi de 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltildi.

AK Partili Ensarioğlu: Beştaş’ın aday olmasına bakmayın, İstanbul’da DEM ittifakı var

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’na göre seçim sonrası siyaset yeniden dizayn edilecek. CHP Genel Başkanı değişecek, DEM Parti’de yol ayrımı oluşacak, İYİ Parti dağılacak…

Kobanê Davası’nda tutukluluğa devam kararı: Demirtaş, Kışanak ve 16 kişi hakkında ‘kopyala yapıştır’ gerekçeler

Kobanê Davası’nda AİHM’nin Demirtaş kararını tanımayan mahkeme, tutukluluk süresi dolan Kışanak için ‘kuvvetli suç şüphesi’ni delil saydı. Diğer 16 tutuklu için ‘kopyala yapıştır’ gerekçelerle tutukluluk haline devam kararı verdi.

Özgür Özel Soma’dan seslendi: ‘Madencilere verilen sözler tutulmadı’

CHP lideri Özgür Özel, Manisa Soma’da halka seslendi. Özel, Soma faciasının ardından madencilere verilen sözlerin tutulmadığını aktardı.

Çorlu Tren Katliamı’ndan ‘yargılansın’ denilen İsa Apaydın’ın yöneticisi olduğu şirkete milyarlık ihale

Çorlu Tren Katliamı duruşmasının görüldüğü gün, ailelerin “yargılanmalı” dediği, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın’ın yöneticisi olduğu şirkete ihale verildiği ortaya çıktı. İhalenin verildiği il ise dikkat çekti.

Milyonluk Forex operasyonu: 146 gözaltı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adana merkezli 20 ilde eş zamanlı düzenlenen ‘Sibergöz-23’ operasyonlarında 146 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

MEB yönetmelik değiştirdi: İmam hatiplerde müdürlük için din kültürü öğretmenlerine öncelik tanınacak

MEB yaptığı değişiklikle anaokulu, ilkokul ve imam hatip ortaokullarına müdür görevlendirmelerinde okul öncesi, sınıf öğretmenliği ile din kültürü öğretmenlerine öncelik hakkı verilecek.

Müfredatta değişiklik: Evrim gitti ‘kusursuz yaratılış’ geldi

Bakanlığın biyoloji dersi için hazırladığı müfredat planında, ‘yaratılış teorisine’ yer verilmesi tartışma yarattı. Eğitimciler, bilimi reddeden bir anlayışın doğru cevaplar veremeyeceğini söyledi.

EKONOMİ

Seçimden sonra IMF mi geliyor? Dikkat çeken açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir araya geldi. Görüşme sonrası ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklama dikkat çekerken Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Seçimden sonra IMF ile görüşme yapmak için ABD’den destek mi istendi?” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat açıkladı: Dış ticaret açığı 7 milyar dolara geriledi

Türkiye’nin ihracatı şubat ayında yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolara yükseldi. Bakan Bolat, dış ticaret açığının da yüzde 42,3 azaldığını ve 7 milyar dolara gerilediğini belirtti.

Emekli ikramiyesi 3 bin lira oldu, peki ne zaman ödenecek?

Emeklilerin tepkilerine rağmen emeklinin bayram ikramiyesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla Meclis’ten 3 bin lira olarak geçti.

Genelge yayımlandı… SGK’den patronları üzecek karar!

SGK, bu yıl aylık 700 lira olarak uygulanacak işverenlere yönelik asgari ücret desteğine ilişkin genelge yayımladı. Buna göre SGK, eksik prim bildiren işverene asgari ücret desteğinin verilmeyeceğini duyurdu.

Erdoğan onayladı: Azerbaycan’dan 1,5 milyon litre gümrüksüz şarap gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan içki ithaline onay çıktı. Buna göre, Azerbaycan’dan sıfır gümrük ile yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içki ithal edilecek.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de can kaybı artıyor: ‘Ateşkes görüşmeleri 3 Mart’ta Kahire’de devam edecek’

Reuters haber ajansına konuşan iki Mısırlı güvenlik kaynağı, Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehine takası anlaşması yapılması için yürütülen görüşmelerin 3 Mart’ta Kahire’de devam edeceğini söyledi.

İsrail’den Lübnan’a saldırı: ‘6 Hizbullah mensubu öldü’

Reuters’a konuşan iki güvenlik kaynağı, İsrail’in Lübnan’da düzenlediği İHA saldırısı sırasında hedef alınan araçta bulunan Hizbullah mensuplarından birinin silah teknisyeni olduğunu ileri sürdü.

Biden: Gazze’ye havadan insani yardım atmaya başlayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, ilerleyen günlerde Gazze’ye havadan insani yardım atmaya başlayacaklarını açıkladı. Biden’ın Gazze yerine sehven iki kez “Ukrayna” demesi dikkat çekti.

Nikaragua, ‘İsrail’e destek’ gerekçesiyle Almanya’ya UAD’da dava açtı

Nikaragua, İsrail’in Gazze’deki soykırımına siyasi, mali ve askeri destek vererek Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçladığı Almanya aleyhinde Uluslararası Adalet Divanında dava açtı ve tedbir talebinde bulundu.

Erdoğan, Neçirvan Barzani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Fidan da yer aldı.

Bağdat-Ankara Petrol ve PKK Konuşuyor

Irak Dışişleri Bakanı: “Gelecek ay Bağdat’ta Türkiye’yle sınır güvenliği konuşacağız”

Üçüncü Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin AA’ya, Ankara ile merkezinde PKK’nin Irak’taki varlığının olduğu “sınır güvenliği” konularını gelecek ay Bağdat’ta görüşmeye başlayacaklarını, petrol boru hattının da açılacağını söyledi.

Ukrayna’ya uzun menzilli füze tedariki için baskı altındaki Almanya Başbakanı, ‘NATO’nun askeri sırlarını ifşa etmekle’ suçlandı

Kiev’e Taurus vermeyi reddederken Britanya ve Fransa gibi Ukrayna’ya asker konuşlandıramayacaklarını söyleyen Scholz’a Londra’dan “NATO’ya ihanet” suçlaması geldi. Şansölye, “Alman askerini Ukrayna’ya müdahil edecek hiçbir karar almam” diye ısrar etti.

Rusya Alman subayların ses kaydını yayınladı

Rusya, Alman Hava Kuvvetleri subaylarının Ukrayna Savaşı ile ilgili görüşmesinin ses kaydını yayınladı. Ses kaydında Alman subayların, Kerç Köprüsü’nün bombalanması hakkında konuştuğu iddia ediliyor.

Rusya, nükleer saldırı kapasiteli balistik ‘Yars’ füzesiyle denem atışı yaptı

Rusya Savunma Bakanlığı, nükleer saldırı kapasiteli kıtalar arası balistik “Yars” füzesiyle deneme atışı gerçekleştirildiğini duyurdu.

İran seçimlerinden ilk sonuçlar: Katılım oranı yüzde 41’de kaldı

İran devlet basınına yansıyan kesin olmayan sonuçlara göre, 1 Mart’ta yapılan Milletvekili ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinde başkent Tahran’da seçmenlerin sadece yüzde 25’i sandık başına gitti.

Yemen: Husilerin saldırdığı Rubymar yük gemisi Kızıldeniz’de battı

Yemen’de uluslararası olarak tanınan hükümet, Husilerin 18 Şubat’ta saldırı düzenlediği Belize bandıralı İngiliz gemisi Rubymar’ın battığını duyurdu.

03 Mart

İÇ POLİTİKA

Murat Yetkin: CHP içindeki hizipçilerin yeni bir hamleyle sadece İmamoğlu değil CHP’nin başarısızlığı için yeni bir hamleye hazırlandığı iddiaları dolaşıyor

“İmamoğlu seçimi kaybederse bu Kurum’un başarısından çok CHP içindeki hizipçi yapılanmaların eseri olacak”

SOL Parti’den 4 şehirde ‘Aydınlık Ülke Yürüyüşleri’: Laikliği kazanacağız

SOL Parti, ‘Aydınlık Ülke Yürüyüşleri’ne İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Samsun’da devam etti. Yapılan açıklamalarda, devrimci demokratik bir ülke için mücadele çağrıları yapıldı.

İrfan Aktan/ Gültan Kışanak: Toplumsal yarılma derinleşti ama bağlarımız kopmadı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanıyken tutuklanan ve yerine kayyım atanan Gültan Kışanak, 31 Mart’ta DEM Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı. Kışanak “son 44 yılın sanığı, tanığı, davacısıyım” diyor.

EMEP’li Bayhan: SSR Mining ile hükümet arasında mutabakat mı sağlandı?

SSR Mining’in açıkladığı raporla ilgili soru önergesi veren EMEP’li İskender Bayhan, “Siyanür, arsenik gibi maddelerin içerisinde bulunduğu yığının nereye taşınması planlanmaktadır?” diye sordu.

İliç soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında siyanürlü liçin kaymasıyla ilgili soruşturmada idari pozisyondaki iki mühendis tutuklandı.

EKONOMİ

Nitelikli yabancı teknoloji uzmanlarına kolaylık sağlanacak… Yatırım ortamı için 2 yıllık plan

Yatırım ortamının iyileştirilmesi için önümüzdeki 2 yıl boyunca uygulanacak 57 maddelik eylem planı açıklandı. Buna göre esnek çalışmada yeni mevzuat hazırlanacak. Yabancı teknoloji uzmanına kolay çalışma izni sağlanacak. KDV istisnaları azaltılacak ve maden yatırımına tek noktadan izin verilecek.

Finansal oligarşinin deprem kredileri nereye gidiyor?

Depremin etkilerini en aza indirmek için kaynak arayışı sonucu küresel finans kuruluşlarından alınan kredilerin sermaye kuruluşlarına dağıtımı sürecinin şeffaflık içinde yürütülmediği belirtildi.

DIŞ POLİTİKA

Papa Francis’ten Gazze çağrısı: Yeter artık lütfen

Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden pazar ayinini düzenleyen Papa Francis, “Lütfen durun! Hepimiz şunu söylüyoruz: Yeter artık lütfen” dedi.

Ukrayna savaşı İsveç’te sığınak satın alma modası başlattı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında asırlık tarafsızlık politikasını değiştirerek NATO’ya üye olma kararı alan İsveç’te, emlakçılar krizi fırsata çevirdi. Ülkede 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş’tan kalma sığınaklara büyük rağbet var.

Neçirvan Barzani imzaladı: IKBY’de seçim tarihi belirlendi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, parlamento genel seçimlerinin 10 Haziran 2024 tarihinde yapılması talimatını verdi.

ABD’de seçim anketi: Trump, Biden’ın 5 puan önünde

New York Times/Siena College ortaklığında gerçekleştirilen ankette, Donald Trump’a oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 48 olarak kaydedildi.

Burkina Faso’da 170 kişi öldürüldü

Geçtiğimiz hafta ülkenin kuzeyindeki köylere düzenlenen saldırılarda 170 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

04 Mart

İÇ POLİTİKA

Faili meçhuller davasında hakimin karşı oy yazısı: Ağar, Eken, Şahin suç örgütü liderleridir

Susurluk çetesinin faili meçhul cinayetlerine dair davada beraata tepki gösteren hakim net tespitlerle karşı oy yazdı: “Suç örgütünün yöneticisi konumunda olan sanıkların infaz emrini verdikleri tartışmasızdır.” Hakim, yargının halini de eleştirdi.

Tahir Elçi cinayeti tanığına işkence iddiası: HSK, savcı şikayetini işleme almadı

Tahir Elçi cinayeti tanıklarına işkence yaptığı öne sürülen savcı hakkında HSK’ye yapılan başvuru reddedildi.

Gezeravcı’nın uzayda yaptığı deneylerden ilk sonuç alındı

İlk İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştirdiği ilk deney sonuçlandı.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevinde yapılan 13 deneyden biri, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Doktor Öğretim Üyesi Berat Haznedaroğlu’nun liderliğinde hazırlanan ve mikroalg türlerinin karbondioksit yakalama performanslarının ve oksijen üretim kabiliyetlerinin belirlenmesini amaçlayan “UzMAn” deneyi oldu.

EKONOMİ

TÜİK şubat ayı enflasyon verilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayı enflasyon verilerini açıkladı. Resmi rakamlara göre, aylık enflasyon yüzde 4,53; yıllık enflasyon yüzde 67,07 oldu.

DİSK-AR: Gıda enflasyonu resmi enflasyonu katladı

DİSK-AR, şubat ayı enflasyon verileri ve gıda enflasyonuyla ilgili raporunu paylaştı. Rapora göre, gıda enflasyonu resmi enflasyonu katladı.

ENAG’a göre şubat ayında enflasyon yüzde 4,32 arttı

ENAG şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. ENAG verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi şubat ayında yüzde 4,32 arttı. 12 aylık artışı ise yüzde 121,98 olarak gerçekleşti.

Bakan Şimşek: KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında artış olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon ile ilgili, “Mart’tan itibaren enflasyon trende oturacaktır. Ama yıllık enflasyon yüksek kalacak” dedi. Ek vergi ile ilgili “Sürpriz yapmayacağız” diyen Şimşek, “KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında artış olmayacak” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Ramazan ayından önce anlaşmaya varılması bekleniyor; Gazze’de ateşkes görüşmeleriyle ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

Olası ateşkesin Ramazan ayının ilk günü olan 10 Mart’tan önce başlaması için çabalar söz konusu.

Berlinale’de ifade özgürlüğüne engel ve İsrail’e kültürel boykot

Berlin Film Festivali ile daha da görünür olan İsrail’e kültürel boykot çağrıları, Venedik Bienali’nden ve 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’ndan İsrail’in menedilmesi tartışmalarıyla devam ediyor.

AB’nin Kızıldeniz komutanı Yunanistan, askeri rolünü artırma peşinde: ‘ABD’nin Constellation fırkateynine ortaklık kilit önemde’

AB’nin Kızıldeniz misyonuna karargah, komutan, gemi vermeyi Husilerin Yunanistan’a doğrudan tehdit oluşturduğu iddiasıyla gerekçelendiren Dendias, Atina’nın yeni askeri atılımı için ABD fırkateyni Constellation’a ortak olabilmesinin önemini vurguladı.

CENTCOM komutanından ‘sessiz sedasız’ Ortadoğu gezisi: Rojava’da El Hol ve Roj kamplarını ziyaret etti

CENTCOM Komutanı General Kurilla’nın, İsrail, Mısır, Ürdün ve Rojava’yı kapsayan bir Ortadoğu turu düzenlediği açıklandı. Kurilla’nın temaslarında Gazze savaşı öne çıktı, ABD’li komutan Rojava’da IŞİD’llerin SDG denetiminde tutulduğu kamplara da gitti.

Haley, Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde Trump’ı ilk kez yendi

ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti’deki adaylık yarışı sürüyor. Washington DC’deki oylamada, favori aday Trump ilk kez yenilgiye uğradı. Haley, Cumhuriyetçilerin başkentteki ön seçimlerini kazanan ilk kadın oldu.

İsrail ordusunda deprem: Daniel Hagari dahil ‘propaganda yüzleri istifa etti’

İsrail ordusunun “propaganda yüzü” olarak bilinen Daniel Hagari’nin istifa ettiği ileri sürüldü. İsrail basınına göre, ordu sözcüsü Hagari’nin yardımcıları dahil, “enformasyon” biriminden çok sayıda isim görevinden ayrıldı.

05 Mart

İÇ POLİTİKA

Sebahat Tuncel, Kobanê Davası’nda konuştu: Siz o cüppelerinizi çıkartın gidin, AKP’liler karşımıza gelsin

Kobanê Davası’nda yargılanan Sebahat Tuncer, açlık grevinin dokuzuncu gününde savunma yaptı. Siyasi faaliyetlerinde dolayı yargılandığını belirten Tuncer, mahkeme heyetine “Siz o cüppelerinizi çıkartın gidin, AKP’liler karşımıza gelsin” dedi.

Erdal Beşikçioğlu: Öyle bir projem var ki kalbinize dokunacağım

CHP Etimesgut Belediye Başkan Adayı sanatçı Erdal Beşikçioğlu, “Kültür sanat konusunda bir devrim geliyor devrim bu böyle biline. Sosyal haklarımız konusunda bir devrim geliyor” dedi.

Dersim İttifakı: Deprem ve göç öncelikli çalışmalarımız

Dersim İttifakı’nın bugün açıkladığı seçim bildirgesinde Dersim’in iki fay hattı arasında bulunduğu vurgulanarak deprem dirençli kent vurgusu öne çıktı.

AYM: Yurt dışı çıkış yasağı ifade özgürlüğünün ihlali

İnsan hakları savunucusu ve yazar Nurcan Kaya’ya uygulanan yurt dışı çıkış yasağına karşı bireysel başvuruyu sonuca bağlayan Anayasa Mahkemesi, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti.

Savcının örgüt ismi vermeden örgüt üyeliğiyle suçladığı Sibel Tekin beraat etti

Belgesel yönetmeni, gazeteci ve akademisyen Sibel Tekin, “Karanlıkta Başlayan Hayat” belgeseli yaptığı sırada kadrajına giren “infaz koruma memurlarının servis aracını” çektiği için yargılanıyordu.

Ümit Boyner: Cumhuriyet burjuvazisi yapabileceklerinin çoğunu yaptı, duruşundan ödün vermedi

“TÜSİAD memleket derdini kendine dert edinen, iş alemi içindeki en önemli burjuvazi hareketi oldu. Parlamenter değil, militer demokrasi ortamındayken gündeme bomba gibi düşen ve çok ses getiren ‘Türkiye’de Demokratikleşme Perspektifi’ raporunu hatırlayın. Ya da yine TÜSİAD’ın hazırladığı anayasa paketi ve yargı reformu raporu… Bunların hiçbirisi iş aleminin cebi ile ilgili meseleler değildi. Türkiye’nin bütün meselelerini iş alemi mi çözecek? Hep TÜSİAD mı konuşacak?”

TGS: Sputnik grevinde yeni bir aşamaya geçiyoruz

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Sputnik Türkiye ofislerinde sürdürülen ve 200 günü geride bırakan grevde yeni bir aşamaya geçildiğini duyurdu.

MİT’ten MOSSAD’a bir operasyon daha; TV yorumcusu Hamza Turhan Ayberk dahil yedi kişi gözaltına alındı

MİT ve İstanbul Emniyeti’nin ortak operasyonuyla, edindikleri bilgileri MOSSAD’a sattığı iddia edilen ve aralarında bir özel dedektifin de bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alındı.

MİT ve İstanbul Emniyeti, MOSSAD’a bilgi sattığı iddia edilen 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerden birinin televizyonlarda sabah programlarına katılan ve eski bir kamu personeli olan Hamza Turhan Ayberk olduğu tespit edildi.

Deprem sırasında balkondan atlayarak vefat eden İsmail Toygar toprağa verildi

Çanakkale’de dün meydana gelen 4.9’luk deprem sırasında Bursa’da balkondan atlayarak hayatını kaybeden 27 yaşındaki İsmail Toygar, son yolculuğuna uğurlandı.

Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Özgür şehirler, sokaklar kuracağız

8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de toplanan kadınlar 8 mitingine çağrı yaptı: Haklarımızı tartışmaya açmayın. Özgür şehirler, sokaklar, yaşamlar kuracağız…

AKM’de 8 Mart sergisi: 13 erkek sanatçı varken kadın sanatçılara yer verilmedi

AKM’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sergisinde sadece 13 erkek sanatçının eseri yer alacak. AKM’nin açıklamasında kadınların yer almadığı bu sergide ‘kadın bedeninden başlayarak tarih boyunca değişen süs anlayışı, isyan, özlem, aidiyet ve sevgi gibi sembollerle işlenecek.’

EKONOMİ

Kapalıçarşı’da dolar ve altın rallisi

Döviz kurları ve altın fiyatlarında artış bugün hızlandı. Altın fiyatları tüm zamanların zirvesini gördü. Kapalıçarşı’da altın ve fiziki dolar talebi artınca, piyasada dolar kuru 33 lirayı aştı.

Merkez Bankası gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti

Merkez Bankası, şubatta enflasyonun aylık bazda yüzde 4,53 oranında yükselmesinde, gıda ve hizmet gruplarındaki fiyat artışlarının etkili olduğuna dikkat çekti. TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre, yıllık enflasyon ise yüzde 67,07’ye yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

Hamas: Kahire’deki ateşkes görüşmeleri bir gün daha uzatıldı

Hamas yetkilisi Naim, iki gün süren görüşmeler sırasında Hamas’ın arabuluculara ateşkes anlaşması teklifini ilettiğini, görüşmelere katılmayan İsrail’in yanıtını beklediklerini söyledi.

Reuters’de Gazze’deki bir deri bir kemik çocukların görüntüleri, DSÖ’den ‘Filistinli çocuklar açlıktan ölüyor’ uyarısı

İsrail, 30 bin 500’den fazla Filistinli katlettiği Gazze’ye yardım girmesine izin vermezken, Dünya Sağlık Örgütü ‘çocukların açlıktan öldüğü’ uyarısını yaptı. Reuters, hastanelerden yetersiz beslenen, ölümün eşiğinde çocukların haberini geçti.

Hamas’la ilgili cinsel şiddet iddiasına dair mağdurlarla görüşmeyen raporuyla soru işaretleri yaratan BM, İsrail’i de kızdırdı

BM raporu, Hamas’ın 7 Ekim saldırısında en az 3 yerde toplu tecavüz ve diğer cinsel şiddet eylemleri yaşandığına inanmak için makul nedenler buldu. Hiçbir mağdurla görüşmeden basılan rapora çok sayıda soru yöneltildi. İsrail, BM Temsilcisini geri çağırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Ukrayna konusunda ‘korkak olmayın’ çağrısı

Ukrayna’ya asker göndermeyi değerlendirme tavsiyesi destek bulmayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Avrupa’da korkak olmamanın uygun olacağı bir ana yaklaşıyoruz” dedi.

Almanya Savunma Bakanı’ndan ‘dinleme’ açıklaması: Sebep, kişisel kullanım hatası

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Rusya’da Alman subaylara ait görüşmelerin yayınlanmasıyla ilgili olarak, “En iyi subaylarımdan hiçbirini Putin’in oyunlarına feda etmeyeceğim” dedi.

Türk-Rus ilişkilerinde pazarlık süreci devam ediyor

T24 yazarı Hakan Aksay yorumladı:Avrupalı askerler Ukrayna’da Ruslarla savaşacak mı? Erdoğan-Putin pazarlığı sürüyor. Navalni Kremlin’in baş belası.

Menbic’de YPG ile Türkiye destekli gruplar arasında çatışma

Suriye’de stratejik konumuyla uzun zamandır gerilim konusu olan Menbic’de YPG ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı gruplar arasında çatışma çıktı. TSK’nin de Menbic Askeri Konseyi’nin kontrolündeki bölgeleri top atışına tuttuğu belirtildi.

Erbil’de Azınlık Kotasının İptali Protesto Edildi

Hristiyanlar ve Türkmenler: “Erbil parlamentosu Kürt Müslüman meclisine dönüyor”

10 Haziran’da düzenlenecek Kürdistan Bölgesel Yönetimi parlamento seçimlerinde, önceden sahip oldukları 11 sandalyelik kota Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilen Ermeniler, Keldaniler, Süryaniler ve Türkmenler protestolarını sürdürüyor.

Avrupa Konseyi’nden Türkiye raporu: Özgürlükler ciddi zarar gördü

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijatovic Türkiye’de ‘gazetecilerin ve insan hakları savunucularının sistematik baskının damga vurduğu düşmanca bir ortamda faaliyet gösterdiğini’ söyledi.

ABD’de ‘Süper Salı’: 15 eyalette ön seçimler için oy kullanma işlemi başladı

ABD’de kasım ayında yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde 15 eyalette Cumhuriyetçi Parti’nin, 16 eyalette ise Demokrat Parti’nin ön seçimleri yapılacak.

06 Mart

İÇ POLİTİKA

Bakanlık İliç’te denetim yapmamış, suç mühendislere kalmış

İliç’teki facia ile ilgili tutuklanan mühendisler savcılık ifadelerinde bakanlığın denetime gelmediğini, denetlemeye gelen özel şirketin drone uçurarak denetim yaptığını söyledi.

CHP İliç Raporu’nu açıkladı: Murat Kurum’un ‘Ne ilgisi var’ dediği ÇED raporunun acı karnesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, 9 işçinin göçük altında kaldığı İliç maden faciasının raporunu açıkladı.

Erdoğan Yeniden Refah’a isim vermeden yüklendi: Bunun adı siyasi şantaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya mitinginde, yerel seçim pazarlığında anlaşamadıkları Yeniden Refah Partisi’ne isim vermeden yüklendi. “Gölgemizde yürümeye kalkanlara müsaade etmeyiz” diyen Erdoğan siyasi şantaj suçlamasında bulundu.

Efkan Ala: Yeniden Refah artık Cumhur İttifakı çatısı altında değil

Cumhur İttifakı’nın seçim gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan AKP’li Efkan Ala, “Yeniden Refah Partisi kazanma ihtimali olmadığı yerlerde seçime girerek CHP’nin şansını arttırıyor” dedi.

DEM Parti’den seçim güvenliği açıklaması: 54 bine yakın seçmen usulsüz kaydırıldı

DEM Parti Eş Sözcüsü Sevda Çelik Özbingöl ve DEM Parti Ankara eş başkan adayı Öztürk Türkdoğan usulsüz seçmen kaydırmalar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Özdağ’dan İmamoğlu’na eleştiri, Köksal’a davet: Kapımız açık

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, CHP Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal’ın açıklamalarına ilişkin “Ben Burcu Hanım’a Zafer Partisi’nin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ifade ediyorum” dedi.

Burcu Köksal’dan ‘kapımız açık’ diyen Özdağ’a yanıt

DEM parti ile ilgili ifadeleri gündem olan CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın teklifine “düşünmüyorum” cevabını verdi.

İstanbul merkezli 13 ile sahte denklik belgesiyle üniversite okuyanlara operasyon: 30 gözaltı

Yurt dışında eğitim görmüş gibi alınan sahte denklik belgesiyle üniversitelerde yabancılara tanınan yüzde 10 kontenjanı ile tıp, hukuk, eczacılık gibi bölümlere yerleştirilen 30 kişi gözaltına alındı.

DEM Partili Diba Keskin: Tarikatların toplum üzerindeki etkisi artıyor

DEM Partili siyasetçi Diba Keskin, seçilmiş yerel yöneticilerin yerlerine atanan kayyımları ve Kürt kadınların mücadelesini anlattı: “İnanç üzerinden kutuplaştırılmaya çalışılan bu ağır ve zor dönemde tarikatların etkisinin gittikçe hissedildiği toplumsal yaşamda, toplumu bir kitap gibi okumak gerektiğine inanıyorum.”

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin 8 Mart yürüyüşüne polis engeli: Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin 8 Mart yürüyüşüne, pankartta LGBTIQ+ yazdığı gerekçesiyle izin verilmedi. Polisler çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast ifade verdi: ‘Emniyet arkamızda, devlet arkamızda’ diye konuşmalar yapılıyordu

Gazeteci Hrant Dink cinayetiyle ilgili 5’i polis 12 sanığın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “örgüt üyeliği” ve “örgüt adına suç işleme” suçlamalarıyla yeniden yargılandıkları davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada fail Ogün Samast ifade verdi.

EKONOMİ

Şişli Belediyesi işçilerinin eylemi sürüyor: İnsanca yaşamak istiyoruz

Şişli Belediyesi binası önünde toplanan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi belediye işçileri, koşullarının iyileştirilmesini istedi.

Çorlu Nurpak Tekstil işçileri ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle eylemlere başladı

Tekirdağ Çorlu’da bulunan Nurpak Tekstil’de çalışan işçiler, ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle eylemlere başladı.

EÜ Hastanesi emekçileri hakları için yine alanda: Emeğimizin karşılığını istiyoruz

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde farklı sendikalara üye sağlık emekçileri, yaptıkları eylemle koşullarının düzeltilmesini istedi.

CMS’de toplu işten atmalar başladı

CMS Pınarbaşı ve Çiğli fabrikalarında 10’un üzerinden işçi işten çıkarıldı. Durumu tepki gösteren işçiler, “İşçi çıkarıp maliyetlerini düşürecekler” dedi.

Antep Ulutaş Carpet işçileri ücret kesintilerine ve güvencesiz çalışmaya karşı direnişte

DIŞ POLİTİKA

ABD başkanlık yarışı ön seçimlerinde son durum ne?

ABD’de başkanlık yarışında 15 eyalette yapılan ön seçimleri, Demokrat Parti’de Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’de ise Donald Trump domine etti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ABD’ye gitti: Gündemi F-16’lar

Fidan’ın gündeminde F-16 tedarik süreci, F-35 programı kapsamındaki prosedürlerin tamamlanması ve kısıtlamaların kaldırılması konuları yer alıyor. Bölgesel gelişmeler ve sınırötesi harekat planları da görüşülmesi beklenen konular arasında.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Gantz ile görüştü

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze’ye insani yardımların ulaşması için “yeni geçiş kapılarının açılması” gerektiğini ifade etti.

ABD, Kızıldeniz’de Husilere karşı “savunma saldırıları” düzenlediğini açıkladı

ABD Merkez Komutanlığı, Husilerin kontrolünde bulunan bölgelere “meşru müdafaa” kapsamında balistik füze ve İHA imhası için savunma saldırısı düzenlediğini duyurdu.

BM raporu: İsrail güçleri, alıkoydukları Filistinlileri yoğun şiddet ve cinsel saldırıya maruz bırakıyor

UNRWA’nın raporuna göre İsrail güçleri alıkoydukları Filistinlilere yoğun şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakıyor.

Ukrayna Enerji Bakanı: Rus gazının Ukrayna üzerinden geçişini reddediyoruz

Ukrayna Enerji Bakanı Halushchenko, mevcut sözleşmenin 2024 sonunda dolmasının ardından Rus gazının Ukrayna üzerinden akışına izin verecek herhangi bir ticari anlaşmayı reddettiklerini söyledi.

Polonya’da çiftçiler, AB’nin tarım politikalarını protesto etmeyi sürdürüyor

Polonya’da çiftçiler, AB’nin tarım politikalarını protesto etmek için Polonya Başbakanı Donald Tusk’ın ofisinin önünde eylem düzenledi.

İran’da zorunlu başörtü yasasına itiraz eden kadınlar, gözetim altında tutuluyor ve araçlarına el konuyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), İran yetkililerinin baskıcı nitelikteki zorunlu başörtüsü yasalarını uygulamak için kadınların ve kız çocukların kamusal alanlarda yaygın olarak gözetlenmesini ve kadın sürücüleri hedef alan kitlesel polis kontrollerini içeren geniş çaplı bir politika yürüttüğünü belirtti.

Üç maddede Haiti’deki krizin arka planı

Amerika kıtasının en yoksul ülkesi Haiti’de geçen Cumartesi gecesinden beri şiddet iklimi hakim. Buna, ağır silahlı çete üyelerinin toplu mahkum firarlarını kolaylaştırması ve ülkenin başbakanı Ariel Henry’nin istifasını talep etmesi neden oldu.

07 Mart

İÇ POLİTİKA

İmamoğlu’dan Köksal’a sert tepki: Ya kendine başka bir iş bulacak ya da başka bir parti

“Seçildiğimde belediye kapıları DEM Parti hariç her partiye açık olacak” sözleriyle tartışma yaratan CHP Afyon adayı Burcu Köksal “dil sürçmesi değil” dedi. Ekrem İmamoğlu Köksal’a sert tepki gösterdi

Bakırhan’dan CHP’li Köksal’a yanıt: Bizim kapımız herkese açık

Kulu ilçesindeki halk buluşmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “31 Mart akşamı Konya’nın birkaç yerinde belediyelerimiz olacaktır” dedi.

Özel: Fırsatçılar Afyon’daki talihsiz sürecin üzerinde tepiniyorlar

CHP lideri Özgür Özel, Afyon adayı Burcu Köksal’ın tepki çeken ifadelerine ilişkin, “Dün Afyon’da bir talihsiz süreç yaşandı. Tabii birtakım fırsatçılar da bunun üzerinde uzun süre tepindiler” dedi.

Özgür Özel’den Köksal’ın ayrımcı açıklamalarının ardından “taahhütname formülü”

Özgür Özel, DEM Parti’ye yönelik ayrımcı ifadelerde buluna CHP Afyon adayı Burcu Köksal’ın ardından bütün belediye başkan adaylarına taahhütname imzalatma formülü geliştirdi.

CHP’den Burcu Köksal açıklaması: Kucaklayan bir siyaseti kurmakta kararlıyız

CHP’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Belediyelerimizin kapıları dün olduğu gibi bugün de herkese sonuna kadar açık olacak, tek bir yurttaşımız dahi kimlikleri nedeniyle haklarından ve kamu hizmetlerinden yoksun bırakılmayacaktır” denildi.

Ekrem İmamoğlu mal varlığını açıkladı

Mansur Yavaş’ın ardından Ekrem İmamoğlu da mal varlığı bildiriminde bulundu. İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya’nın toplam 20 taşınmaz, 1 araç ve 4 banka hesabı bulunuyor.

Yeniden Refah’tan Erdoğan’a yanıt: Uygun bir yaklaşım değil

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bize kaybettirmeye çalışıyorlar” ve “Bunun adı siyasi şantajcılıktır” sözlerine dair konuştu. Erbakan, “Hiç kimseye kazandırmak veya kaybettirmek için seçime girmiyor. Diğer tüm partiler de böyledir. Bu mantıkla giderseniz; o zaman İstanbul’da DEM Parti, AK Parti’ye kazandırmak için seçime giriyor.” ifadelerini kullandı.

Meral Danış Beştaş: DEM Parti’den İmamoğlu’na oy kayması görmüyoruz

DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Meral Danış Beştaş seçimdeki hedeflerini anlattı. Beştaş, “Örgütsel ve siyasal zeminimizi genişletmek için yola çıktık” dedi.

Numan Kurtulmuş: CHP’li vekilin odasında 250 bin dolar bulundu iddiasıyla ilgili rapor hazırlanacak

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP’li bir vekilin Meclis’teki odasında torba içinde 250 bin dolar bulunduğu iddiası hakkında inceleme talimatı verdiğini ve rapor hazırlanacağını söyledi.

İYİ Parti’den istifa eden Gürbüz Şancı: ’31 Mart’ta Mansur Yavaş’ı destekleyeceğim’

İYİ Parti Mamak İlçe Başkanı Gürbüz Şahin, İyi Parti’den istifa ettiğini duyurdu ve “Mansur Yavaş’ı 31 Mart Yerel Seçimlerinde destekleyeceğimi ve kazanması için çalışacağımı belirtmek isterim” dedi.

Kadınlardan Gültan Kışanak için seçim kampanyası

Gültan Kışanak için kampanya grubu oluşturan kadınlar, sosyal medyadan video paylaştı. Videoda Kışanak’ın, Kobanî Davası’nda yaptığı son savunmayı Jülide Kural seslendirdi.

AKP Urfa Adayı Ali Murat Bucak: Yahu iktidar olmak ne kadar güzel, arıyorum valiyi…

AKP’nin Urfa Adayı Ali Murat Bucak iktidar olmanın nimetlerini şöyle anlattı: “Yahu iktidar ne kadar güzel bir şey. Şimdi arıyorum valiyi her şey 5 dakikada. Öyle güzel öyle güzel…”

Cemaat yurdundaki istismarda kamu görevlilerine suç duyurusu

Antalya Barosu, Alanya’daki Süleymancılar cemaatine bağlı Özel Sugözü Erkek Öğrenci Yurdu’ndaki istismar vakasında ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Otogarda 5 bin uzun namlulu silah ve tabanca mermisi ele geçirildi

İstanbul Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda düzenlenen operasyonda, 5 bin uzun namlulu silah ve tabanca mermisi ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan kişi serbest bırakıldı.

Mehmet Ağar’dan Erdoğan’a karşılama

Ankara JİTEM davasının sanıklarından, eski içişleri Bakanı Mehmet Ağar AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dün Elazığ’da karşılayanlar arasında yer aldı.

Kızılay’ın, Menzil Cemaati ile ilişkisini haberleştiren İsmail Arı hakkında soruşturma başlatıldı

Kızılay’ın, Menzil Cemaati ile ilişkisini haberleştiren BirGün muhabiri İsmail Arı hakkında “dezenformasyon” soruşturması başlatıldı.

İklim risk haritası acı gerçeği ortaya koydu: 81 ilin üçte birinden fazlasında yüksek ve çok yüksek kuraklık riski var!

Dr. G. Duygu Bütün’ün Türkiye’nin kentlerinin iklim riskini ele aldığı tez çalışması 81 ilin üçte birinden fazlasında yüksek ve çok yüksek kuraklık riski altında olduğunu ortaya koydu.

Uşak’ta orman ve tarım arazilerinde 2 maden projesi için ‘ÇED gerekli değil’ kararı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Uşak’ta, orman ve tarım arazilerinde işletilmesi planlanan iki maden projesi için “ÇED gerekli değil” kararı verdi.

Şirket aynı, hedef Artvin: ‘Hod Vadisi İliç olmasın’

Anagold Madencilik’in ortakları Artvin’de 495 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen maden çıkaracak. Çevreciler ve yöre halkı, Artvin’in İliç olmasından endişe ediyor.

KA.DER’de mobbing iddiası: ‘Yönetim kuruluş ilkelerinden uzaklaştı’

KA.DER çalışanları, dernek yöneticilerinin kendilerine sistematik olarak mobbing uyguladıklarını ifade ederek, “KA.DER ilkelerinden uzaklaşmış bir kuruma döndü” dedi.

DİSK Sosyal-İş: KA.DER’in açıklaması hak ihlallerini gerekçelendirmeye çalışmaktır

KA.DER’in açıklamasına DİSK Sosyal-İş’ten yanıt geldi. Sendika “Açıklamadaki ifadeler ‘meseleyi anlama ve çözüm üretme’ niyetinden çok ‘yargılama ve suçlama’ üzerine kurulmuştur” dedi.

İstanbul’da seçmen sayısı 36 bin 455 kişi azaldı

2023’te yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ne göre; Türkiye geneli seçmen sayısı 3 milyon, İstanbul’daki seçmen sayısı ise 36 bin 455 kişi azaldı.

DİSK/Genel-İş EMAR: Her 10 kadından sadece 3’ü çalışma hayatında

“Kadın istihdamını artırmak için önerilen esnek çalışma biçimleri yerine kadınlar için tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratılmalı, çalışma süreleri kısaltılmalıdır.”

EKONOMİ

Eylem yapan işçilerin ücreti kesildi eyleme katılmayan işçilere ekstra ücret yatırıldı!

Antep’teki Milat Halı Fabrikası’nda ek zam eylemleri yapan işçilerin maaşları eksik yatırılırken, eylemlere katılmayan işçilere fazla yevmiye yatırıldı.

Avrupa Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası üç temel politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit tuttu.

TİS’de anlaşma sağlanamayan Lezita’da işçiler greve çıktı

Öz Gıda-İş’in örgütlü olduğu İzmir’de kurulu Lezita’da toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadı, işçiler greve çıktı.

Mevsimlik tarım işçisi: Bir gün çalışıyorsun bir kilo et alamıyorsun

Sabahın erken saatlerinde Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin’de bulunan bahçelerde çalışmak üzere yola çıkan mevsimlik tarım işçileri geçinemediklerini söylüyor.

Şimşek duyurdu: Zorunlu afet sigortası geliyor

Şimşek, “Bu yıl içerisinde, 2024’ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Afet sigortası bütün diğer riskleri kapsamış olacak” dedi.

DIŞ POLİTİKA

İsveç, NATO’nun resmen 32. üyesi oldu

Müzakerede henüz sonuç yok, Hamas Kahire’den ayrıldı

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Kahire’deki müzakerelerde bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.

CENTCOM: Husilerin saldırdığı ticari gemide 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

ABD Merkez Komutanlığı Husilerin ticari gemiye düzenlediği balistik füzeyle saldırı sonucu mürettebattan 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

MSB: “ABD, IŞİD’le mücadele bahanesiyle SDG’ye desteği sürdürüyor”

MSB, IŞİD’le mücadeleyi yürüten ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Kurilla’nın Suriye’de “SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile de görüştüğü” iddialarını doğrulamadı, ancak ABD’yi, “terörist” olarak nitelediği SDG’yi desteklemekle suçlamayı sürdürdü.

Ermenistan Dışişleri Bakanı: Halklarımızın barışa ihtiyacı var

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Türkiye ile sınırların açılmasını istediklerini bir kez daha tekrarlayarak “Dünyadaki diğer halklar gibi, halklarımız barışa layıklar ve devamlı ebedi düşmanlığa biz hiçbirimiz mahkum değiliz. Şu an gerçekten barış imkanımız var” dedi.

Gazze’de 30 bin 800 kişi hayatını kaybetti

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 153 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi. Yazılı açıklamasında İsrail ordusunun son 24 saatte 83 Filistinliyi öldürdüğünü belirten Bakanlık, toplam can kaybının 30 bin 800’e yükseldiğini aktardı.

ABD, Gazze sahiline acil yardımlar için askeri liman kurmaya hazırlanıyor

Beyaz Saray yetkilisi kurulacak limanla ilgili, ‘ABD askerinin Gazze’ye ayak basmasının planlanmadığını, sadece yardımların koordinasyonundan sorumlu olacağını’ belirtti

Gazze’ye havadan insani yardım ulaştırıldığı sırada 10 kişi hayatını kaybetti

Gazze’ye Cuma günü havadan insani yardım ulaştırılırken en az beş kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı aktarıldı. AFP haber ajansına göre yaralılar tedavi için El Şifa hastanesine götürüldü. Olayın Gazze’nin kuzeyindeki El Şeti mülteci kampında meydana geldiği bildiriliyor. Görgü tanıkları, havadan yardım atılırken paraşütlerin açılmadığını aktarıyor.

AB Uyuşturucu Raporu: Avrupa’daki eroin ticaretinde Türk suç örgütlerinin hakimiyeti sürüyor

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’na (Europol) göre, Avrupa’daki eroin ticareti konusunda Türkiye merkezli suç şebekelerinin hakimiyeti devam ediyor. Afganistan kaynaklı eroin, büyük ölçüde Türkiye’deki limanlar aracılığıyla AB ülkelerine gönderiliyor. Avrupa Birliği (AB) uyuşturucu pazarının perakende değerinin en az 31 milyar euro olduğu hesaplanıyor.

08 Mart

İÇ POLİTİKA

Kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de

CHP’nin Çankaya adayı Güner mal varlığını açıkladı

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Halis Bilden: İktidarı arkama aldım da geldim

AK Parti’nin Diyarbakır adayı olan Halis Bilden, 30 yıl bürokraside çeşitli alanlarda çalıştı. İktidarın gücünü arkasına aldığını belirten Bilden, Diyarbakır’ı hizmette uçuracağını söyledi.

Bekir Ağırdır: İmamoğlu’nun üç handikabı var

Araştırmacı Bekir Ağırdır “Yayınlanan 27 araştırmanın verdiği örüntüde şu noktalar öne çıkıyor” diyerek İmamoğlu’nun İstanbul yarışındaki son durumunu yazdı.

Cemaat yurdunda istismarcı denetimde tespit edilememiş

10 Çocuğun istismara uğradığı yurtta, G.R.U’nun kayıt dışı çalıştığı, 6 ay önce bir velinin şikayetçi olduğu, denetimde G.R.U’nun, “Kayıt dışı olması” nedeniyle tespit edilemediği öğrenildi.

Diyarbakır’da renkli 8 Mart kutlaması: Kızlarımla halay çekip slogan atacağım

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstasyon Meydanı’nda düzenlenen ve büyük bir katılımla yapılan miting renkli görüntülere sahne oldu.

8 Mart 2024 | İl İl 8 Mart eylem ve etkinlikleri

TTB Kadın Hekimlik Kolu: Kamuda kürtaj hakkı sağlansın, HPV aşı takvimine alınsın

TTB Kadın Hekimlik Kolu ile Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu 8 Mart’a ilişkin yaptıkları açıklamada, HPV aşısının devlet ödemesi kapsamına alınmasını talep etti.

Hatipoğlu’ndan Büyükerşen’e ‘Dilber’ cevabı

AK Parti Eskişehir adayı Nebi Hatipoğlu, “Kendisini ağzından çıkan, ama ne yazık ki yeterince düşünmeden söylendiği anlaşılan bu sözlerinizden ötürü tüm kadınlardan özür dilemeye davet ediyorum” dedi.

4 eski HDP milletvekiline hapis cezası

Eski HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ve Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’a 7 yıl 6’şar ay, Van milletvekilleri Aysel Tuğluk ile Nazmi Gür ise 6’şar yıl hapis cezası verildi.

Erdoğan: Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGVA temsilcileriyle buluştu. Erdoğan, buluşmada yaptığı konuşmada, “Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim, çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, TÜGVA etkinliğinde: TÜGVA ailesi her alanda dal budak salıyor

Erdoğan kadını “aile” ile tarif etmeyi sürdürdü: Aile ile kadını ayıran yaklaşımları tehlikeli buluyoruz

“Türkiye ile Güçlenen, Türkiye’ye Güç Veren Kadınlar Programı”nda konuşan Erdoğan kadını “aile” ile tarif etmeyi sürdürdü: “Aile ile kadını ayıran yaklaşımları tehlikeli buluyoruz” dedi.

CHP’nin adayı Burcu Köksal’dan yeni açıklama: DEM ve HÜDA PAR ile yönetmeyeceğim

CHP’nin Afyon aday Burcu Köksal, DEM Parti’ye yönelik ayrımcı sözleri sonrası yeni bir açıklama yaptı. “Sözlerinin başka yere çekildiğini” iddia eden Köksal, “DEM ve HÜDA PAR ile yönetmeyeceğim” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Fatih Portakal’a yanıt: Alçak bir iftira

Kemal Kılıçdaroğlu, Fatih Portakal’ın “Burcu Köksal’a talimat verdi” iddialarına dair sert yanıt verdi “Burcu Köksal’a böyle konuşması yönünde talimat verdiğim alçak bir iftiradır” dedi.

AKP’yi Yeniden Refah korkusu sardı: ‘1 oyla kaybettiğimiz yerler olabilir’

Yerel seçimlere sayılı günler kala AKP’yi Yeniden Refah Partisi korkusu sardı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “YRP’nin kendi zaten kazanma iddiasında değil. Aday çıkartması kime sorsanız AK Parti’ye zarar verir diye düşünür” dedi.

AKP’li Antep Belediyesi itirazlara rağmen 2 milyon metrekare alanı satışa çıkarıyor

AKP’li Antep Büyükşehir Belediyesi 5. Zırhlı Tugay arazisinden 2 milyon metrekare alanı yargı kararları ve meslek odalarının itirazlarına rağmen imara açtı.

Gültan Kışanak: Kampanya için fotoğraf çektirmeme izin verilmedi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sorularımızı yanıtlayan DEM Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Kışanak’a göre, “Ankara seçimi milliyetçi erkekler arasında bir iktidar yarışına dönüşmüştü, buna da kadınların müdahale etmesi gerekiyordu.”

Seçil Erzan’ın yargılandığı davada Arda Turan ilk kez ifade verdi

Seçil Erzan’ın yargılandığı, futbolda fon vurgunu olarak bilinen dolandırıcılık davasında futbolcular Arda Turan, Muslera ve Emre Belözoğlu ifade verdi.

MOSSAD operasyonunda 6 kişi tutuklandı

MOSSAD operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden 6’sının tutuklanmasına karar verildi.

RTÜK, erkek şiddeti için etik ilkeler belirledi

Etik ilkeler; ‘mağdurun değil failin gösterilmesini’, şiddetin meşrulaştırmamasını, failin saygın değil suçlu olarak anlatılmasını, kadın mücadelesinin desteklenmesini, çocuklara örnek olunmasını, ‘kadınının güçlü anlatımını’, cezanın yayınlanıp adaletin gösterilmesini içeriyor.

EKONOMİ

Bankalara yüzde 15 temettü izni

Bankalara 2023 kârından en fazla yüzde 15 temettü ödemesine izin verileceği öğrenildi.

Kredi kartı harcamaları uçtu, yeni rekor geldi

TCMB verilerine göre, 1 Mart haftası itibariyle kredi kartı harcamaları 262,2 milyar TL ile rekor artış kaydetti.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’ye Kıbrıs’tan yardım koridoru hafta sonu açılıyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kıbrıs’tan Gazze Şeridi’ne insani yardımlar için planlanan deniz koridorunun bu haftasonu faaliyete geçmesini beklediğini açıkladı.

BBC: İsrail, Gazze’yi ikiye bölen yolun inşasını tamamladı

ABD’deki Orta Doğu Enstitüsü’nden Khaled Elgindy, “İsrail, Gazze’yi ikiye bölerek sadece Gazze’ye ne girip çıktığını değil, Gazze’deki dolaşımı da kontrol edecek” dedi.

09 Mart

Ukrayna lideri Zelenskiy, Erdoğan ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy bugün resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gitti. Zelenskiy, İstanbul’daki Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İki lider, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Tahıl Koridoru Anlaşması dahil, Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin önemli gündem maddelerini ele aldı.

İÇ POLİTİKA

Balıkesir’de uyuşturucu operasyonu: 1’i psikiyatr 4 şüpheli gözaltında

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonda, psikiyatri uzmanının da aralarında olduğu 4 zanlı yakalandı.

Mersin’de durdurulan bir tırda 557 bin 411 uyuşturucu hap bulundu

Mersin’de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, tırda yüklü mobilya eşyalarının içerisine gizlenmiş 94 kilo 760 gram uyuşturucu hap ele geçirildi, 5 şüpheli gözaltına alındı.

Erdoğan’dan “one minute” hatırlatması: Tayyip Erdoğan 15 sene önce katillerin yüzüne haykırırken nerede duruyorsa bugün de aynı yerde durmaktadır

“Kimse bize Hamas için ‘terör örgütü’ ifadesini kullandıramaz”

KONDA anketinde ilginç sonuç; İmamoğlu-Kurum yarışında son durum ne?

KONDA araştırma kuruluşu, İstanbul seçimlerine ilişkin yapığı son anket sonucuna göre, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum arasında yüzde 7’yi aşan fark bulunuyor.

Kampanya, seçimlerden önce duyurulmuştu: 450 bin kişi 9 aydır Yenişehir Evleri Arnavutköy projesi için kura çekimini bekliyor

Kampanya, seçimlerden önce duyurulmuştu: 450 bin kişi 9 aydır Yenişehir Evleri Arnavutköy projesi için kura çekimini bekliyor.

Sokak röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren yurttaş gözaltına alındı

Mehmet Şah, sokak röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği için sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Şah, gözaltında kötü muamele gördüğünü iddia etti, polislerden şikayetçi oldu.

Adalet Bakanı, AKP adayıyla birlikte yargı mensuplarıyla görüştü

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Muğla Adliyesi’ni ziyaretinde başsavcı ve yargı mensuplarıyla görüştü. Ziyarete, AKP’nin Muğla Büyükşehir Adayı Aydın Ayaydın’ın da katılması, “Adliyelere siyaset bulaştırılmamalı” eleştirisine neden oldu.

Hatimoğulları’ndan seferberlik çağrısı: Kayyımları göndermek için oy kullanacak herkesi taşıyalım

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Mardin Savur’da halk buluşmasında konuştu. Kayyımların bölgeye yol değil yolsuzluk getirdiğini söyleyen Hatimoğulları, “Kayyımları göndermek için oy kullanacak herkesi taşıyalım” dedi.

AKP’lilerden okullarda seçim propagandası: ‘Aleni bir şekilde suç işleniyor’

AKP’li belediye başkan adaylarının Van’da okulları ziyaret ederek seçim çalışması yapması tartışma yarattı. Eğitim Sen Van Şubesi, Van Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe kaymakamlıklarına yazı göndererek uygulamanın sonlandırılmasını istedi.

EKONOMİ

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu yükselti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti.

Bloomberg: Merkez’in gece yarısı hamleleri finans sektörünü tedirgin ediyor

Bloomberg’e göre, Merkez Bankası’nın gece yarısı yaptığı mevzuat açıklamaları finans sektörünü tedirgin ediyor. Ekonomistler, söz konusu açıklamaların enflasyonu tetikleyebileceğini söylüyor.

Mehmet Şimşek: Ekonomik programın somut sonuçları kredi notuna yansıdı

Mehmet Şimşek: Ekonomik programın somut sonuçları kredi notuna yansıdı.

Dünya genelinde gıda fiyatları yıllık yüzde 10,5 geriledi, Türkiye’de yüzde 71 arttı

Türkiye’de gıda fiyatlarında artış sürerken, dünya genelinde düşmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporuna göre, küresel çapta gıda fiyatları yıllık yüzde 10,5 geriledi. Türkiye’de ise yüzde 71 arttı.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’nin dibinde büyük gösteriler: Kuzeybatı Suriye’de HTŞ rahatsızlığı

İdlib, Lazkiye, Halep ve Afrin’in de içinde yer aldığı Kuzeybatı Suriye’nin büyük bölümünü kontrol eden Heyet Tahrir el Şam (Eski adıyla El Nusra Cephesi) ve örgütün lideri Ebu Muhammed el Cevlani’ye karşı birçok merkezde büyük protesto gösterileri başlatıldı. Kadınların da yer aldığı gösterilerde Cevlani’den cezaevindeki muhalifleri serbest bırakması ve yönetimden çekilmesi talep edildi. Bölgede etkili olan gösteriler sonrası tutuklu bulunan Heyet Tahrir el-Şam’ın önde gelen muhalif lideri Ebu Maria el-Kahtani serbest bırakıldı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı: AB üyeliğine başvurmayı düşünüyoruz

Paşinyan yönetimi, Ermenistan’ın Rusya’yla geleneksel ittifakına yüz çevirip Batı’yla bütünleşme adımları atarken, TRT World’e konuşan Dışişleri Bakanı “AB üyeliğine başvurmayı değerlendiriyoruz” dedi.

Yunanistan’da öğrencilerin protestolarını dikkate almayan Miçotakis, özel üniversite yasasını parlamentodan geçirdi

Kiryakos Miçotakis hükümetinin özel üniversitelerin açılmasına yönelik yasa tasarısı, 9 haftadır Yunanistan çapında düzenlenen protestolara rağmen parlamentoda onaylandı.

İrlanda’da anayasa değişikliği referandumu: Cinsiyet ayrımcılığı mı yoksa devletin ev kadınları ve anneleri desteklemesi mi?

Sandığa çağrılan 3.3 milyon seçmene biri beyaz, diğeri yeşil olmak üzere iki oy pusulası verilerek özünde şu sorular yöneltildi: 1) Aile tanımını evliliğe dayanmayanları da kapsayacak şekilde genişletmek isteyip istemedikleri? 2) Kadınların evdeki rolüne ilişkin atfın yerine aile üyelerinin birbirlerine bakım sağlamasını dikkate alan bir ifade koymak isteyip istemedikleri?

10 Mart

İÇ POLİTİKA

Öldürülen kızının gelinliğini yaktı: 40 kere düşüneceksiniz

Boşandığı polis memuru Mustafa Yıldır tarafından katledilen Mervegül Bayer’in annesi, kızının gelinliğini ateşe vererek, “Evli olsanız bile kendinize eziyet ettirmeyiniz, yardım isteyin” dedi.

Bozdağ’dan Erdoğan’ın “Son seçimim” sözlerine açıklama: Seçim yenilenirse aday olabilir

Erdoğan’ın “son seçimim” açıklamasına dair konuşan Bekir Bozdağ, genel seçimlerin erkene alınması halinde Erdoğan’ın yeniden aday olabileceğini söyledi.

Erdoğan: 31 Mart İstanbul için kader ve karar seçimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da metro açılışında Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı, “Yalandan başka bir şey yok” dedi.

EKONOMİ

Patronlara yine teşvik yağdı, bu kez yatırım miktarları açıklanmadı

2023’ün ağustos ayından beri yatırım teşvik listelerini açıklamayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yılın son 4 ayının listesini topluca açıkladı. Bu kez yatırım miktarları yer almadı.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de İsrail saldırıları sürüyor, can kaybı 31 bin 45’e yükseldi

İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’de son 24 saatte 85 kişi öldürüldü, 130 kişi yaralandı. Can kaybı 31 bin 45’e yükseldi.

ABD’nin savaş gemisi Gazze’ye ‘liman yapmak’ için yola çıktı

Gazze’ye limanı inşa etmek için malzeme taşıdığı belirtilen ABD’ye ait General Frank S. Besson gemisi, Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktı.

Avrupa’nın savaş kışkırtıcıları

Avrupa’nın Gündemi’nde bu hafta: Macron savaş için yandaş arıyor. Almanya ordusu Rusya ile çoktan savaşta mı? İsrail destekçisi İngiltere hükümeti ise Filistin ile dayanışanlara karşı savaşıyor…

Almanya Başbakanı Scholz, ramazan ayı dolayısıyla Gazze için ateşkes çağrısı yaptı

Almanya Başbakanı Scholz, yayımladığı videolu mesajında ramazan ayı vesilesiyle Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanından Papa’nın “beyaz bayrak” açıklamasına tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Papa’nın “beyaz bayrak” çağrısına “Bayrağımız sarı-mavi. Asla başka bayrak kaldırmayız” diyerek tepki gösterdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Hollanda’da katıldığı açılışta protesto edildi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Holokost Müzesi’nin açılışı ve resmi ziyaret için bulunduğu Amsterdam’da protesto edildi.

Dünyada pek çok kentte Gazze’de ateşkes talebiyle eylemler düzenlendi

Kanada, İngiltere, Paris başta olmak üzere pek çok kentte Filistin’e destek eylemleri sürdü.

11 Mart

İÇ POLİTİKA

Başsavcılıktan CHP’ye ‘para sayma’ soruşturması

İstanbul Başsavcılığı, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği iddia edilen ve Fatih Keleş’in balyalarla para saydığı görüntülerle ilgili resen soruşturma başlatıldığını duyurdu.

CHP’den Nedim Şener ve Zihni Çakır’a ‘para sayma’ yanıtı: Görüntüler il başkanlığının satın alınmasıyla ilgili

Şener ve Çakır, CHP’lilerin bir ofiste balyalarla para saydığı görüntüler yayınladı. CHP’den belgeli yanıt geldi: Görüntüler İstanbul il başkanlığı binasının 2019’da satın alınmasıyla ilgili.

Özgür Özel’den Silivri’de MHP’li başkana: Bahçeli’siz, Erdoğan’sız kampanya yapıyor

Özgür Özel Silivri’deki mitingde, “Silivri Belediye Başkanı, MHP’liliğini gizlemeye başlamış. Beyefendi rozetsiz, Bahçeli’siz, Erdoğan’sız bir kampanya yapıyor, Atatürkçülerin oyunu alacak” dedi.

Anket: Bir parti baraj sınırında, Yeniden Refah oylarını katladı

HBS’nin genel seçim anketinin sonuçları açıklandı. Ankete göre Yeniden Refah Partisi oylarını artırırken, İYİ Parti baraj sınırında.

Son anket: Ekrem İmamoğlu kazanıyor

HBS Araştırma şirketi, İstanbul anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre Ekrem İmamoğlu, 1,7 puan farkla kazanıyor.

Berkin Elvan mezarı başında anıldı: ‘Onu koklamayalı 10 yıl oldu’

Berkin Elvan öldürülmesinin 10’uncu yılında anıldı. Anne Gülsüm Elvan, “Katillere sesleniyorum. Çocuklarını öperken, sarılırken benim çocuğumu hatırlasınlar” dedi.

“17 Şubat’tan bu yana yarış İmamoğlu’nun lehine dönmüş durumda”

İmamoğlu ile Kurum arasında süregitmekte olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mücadelesinde İmamoğlu’nun “ortalama” 2,5 puan öne geçtiğini söyleyen KONDA kurucusu Bekir Ağırdır, “İstanbul’da sonucu muhalefetin mi iktidarın mı seçmenini sandığa götüreceği belirleyecek” dedi.

Meral Danış Beştaş-Murat Çepni: Kavga etmeye değil, rekabet etmeye geldik

DEM Parti İBB Başkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, 31 Mart seçimlerine dair bianet’in sorularını yanıtladı: “Adaylığımız sadece 31 Mart’ı kapsamıyor, geleceği kapsıyor. Ne o taraf ne bu taraf kimseyle ittifak yapmadık. Kendimize oy veriyoruz, başkasına değil.”

İstanbul Newroz deklarasyonu: Zaman özgürlük için ayağa kalkma zamanı

Deklarasyonu açıklayan DEM Parti İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek, “Newroz ateşinin, Türkiye ve Kürdistan halklarının birleşik mücadelesini aydınlatması umudunu canlı tutma zamanıdır. Newroz ateşi etrafında Demokratik Cumhuriyet mücadelesi için birleşme zamanıdır” dedi.

Depremde 6 kişinin öldüğü binayla ilgili dava

Yıkılan binanın yapı denetim şirket yetkilisi Mehmet G. ifadesinde, deprem ivmesinin büyüklüğü nedeniyle binanın yıkıldığını, yıkımda sorumluluğunun olmadığını düşündüğünü söyledi.

30 kentte Gazze’ye destek eylemi: “İsrail’le ticaret, Filistin’e ihanet”

İsrail’le tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısının yapıldığı eylemlerde, “Ya Gazze için slogan atmayı bırakıp bu utançla susun ya da gerçek adımlar atın” denildi.

EKONOMİ

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsizlikte rekor 10,5 milyon

Geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi dönemi hariç en yüksek düzeye ulaştığına dikkat çeken DİSK-AR, artışın sebebini potansiyel işgücü sayısındaki artış olarak açıkladı.

Yerel zincir marketlerden indirim ve fiyat sabitleme kararı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, Ramazan ayı boyunca fiyat sabitleme ve indirim kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Kadınlar tarım sektöründen çıkıyor: İstihdam son 10 yılda 614 bin kişi azaldı

Tarım sektöründe istihdam edilen kadınların toplam istihdam içindeki oranı yüzde 48,8 iken yüzde 18,3’e geriledi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadınların tarımsal üretime katılımının kırsal alanların kalkınmasını desteklediği gibi göçü de engellediğini söyledi. “Kadınların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılansın” dedi.

Kadın istihdamı erkeklerin yarısı kadar

TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre istihdam edilen erkek sayısı 21 milyon 479 bin kişiyken kadın sayısı 10 milyon 743 bin.

DIŞ POLİTİKA

Fidan-Blinken görüşmesinde yeni ve “kritik” bir şey yok

Fidan’ın başta mevkidaşı Blinken olmak üzere görüşmelerde bulunmak için gittiği ABD’deki temasları sonrasında yayınlanan “ABD-Türkiye Stratejik Mekanizması Üzerine Ortak Açıklama”dan, ziyaret öncesi iddia edildiği gibi bir “kritik görüşme” yapıldığı bilgisi çıkmadı.

Greta Thunberg’den İsveç meclisi önünde oturma eylemi

İsveçli iklim aktivisti Thunberg’in de aralarında olduğu eylemciler, meclisin ana girişlerinden birini oturma eylemi yaparak kapattı. Eylemciler burada “İklim adaleti şimdi” yazılı bir pankart açtı.

İsrail, Güney Kıbrıs’ta liman satın almaya çalışıyor

İsrail basınındaki haberlere göre liman ABD’nin Gazze sahiline kuracak olduğu limana ulaşmadan önce gelecek malların teftişi için bir kontrol noktası olacak.

İsveç’in NATO’ya katılımı için Brüksel’de tören: ‘Rusya yanıldı’

Brüksel’deki NATO karargahında konuşan Stoltenberg, “İsveç’te Baltık ülkelerinde olduğu gibi bir muharebe grubu oluşturma planımız yok” dedi.

Macron, Fransa’da aktif ötanaziyi yasal hale getiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron aktif ötanaziye izin veren bir yasa tasarısı hazırladıklarını duyurdu. Piskoposlar Konferansı bu adıma tepki gösterdi.

“Erkeklerin yürüttüğü savaşlardan en çok kadınlar ve kız çocukları acı çekiyor”

Kadının Statüsü Komisyonu’nunda “savaş ve çatışmalara derhal son” çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri ayrıca dijital süreçlerde erkek egemenliğinin yeniden ürediğini, finansal sektördeki erkek egemenliğini ve hükümetlerin eylemsizliğini vurguladı ve kurumları BM’yi örnek almaya çağırdı.

BM: Ramazan, Gazze’de ateşkes için fırsat olabilir

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İsrail, bunun Filistinlilere değil, Hamas’a karşı savaş olduğunu söyledi ama gerçek şu ki Filistinlileri toplu cezalandırmaya dönüştü” dedi.

Hamas’tan Gazze’de ateşkes müzakerelerine dair açıklama

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, “Gazze’de savaşı sonlandırmayan, yerinden edilenleri evlerine döndürmeyen ve düşmanın, Gazze’nin dışına çekilmesini garanti etmeyen bir anlaşmaya varmak istemiyoruz” dedi.

Portekiz’de sandıktan aşırı sağ çıktı

İktidarı kaybeden Sosyalist Parti’nin lideri Santos, “aşırı sağın aldığı oyun görmezlikten gelmeyecek kadar önemli olduğunu” söyledi

12 Mart

İÇ POLİTİKA

Tunç Soyer, Cemil Tugay ve Özgür Özel’le ilk kez buluştu: Umarım değişim sloganı…

CHP Genel Başkanı Özel, İzmir’de iş insanlarıyla buluştu. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, CHP’nin İzmir adayı Tugay’la ilk kez kameralar karşısında bir araya geldi.

Batman’da ortak açıklama: Mehdi Öztüzün adayımız değildir

Batman Kurumlar Koordinasyonu, “Mehdi Öztüzün’ün partimiz ve kurumlarımız ile herhangi bir bağı kalmamıştır. Öztüzün’ün belediye eşbaşkan adayımız olmadığını kamuoyuna duyuruyoruz” açıklaması yaptı.

ÖZEL HABER | DEM Parti, önseçimde yüzde 80 alan Batman eş başkan adayı Mehdi Öztüzün’ü ihraç etti. Öztüzün: “Bildiklerimizi söyleyip mücadeleye devam edeceğiz”

İmamoğlu: Bu seçimi kazandıktan sonra ortada dava mava kalmaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimi kazanırsa hakkında yeni davalar açılacağı iddialarına “Aklıma bile gelmiyor açıkçası dava. Bu seçimi kazandıktan sonra da ortada dava mava kalmaz” dedi.

AİHM’den zorunlu askerlik kararı: Alternatif seçenek olmaması ihlal

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zorunlu askerlik yapmak istemeyenlere alternatif kamu hizmeti seçeneği sunulmamasını ihlal saydı.

AİHM’den vicdani ret kararı: Emsal olabilir

Türkiye, seri kararlar verilmesi durumunda vicdani retçiler için zorunlu askerliğe alternatif kamu hizmetleri belirlemek zorunda kalabilecek.

Abdullah Zeydan’la bir gün: ‘Kürtler birleşirse talepleri karşılanır’

DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Abdullah Zeydan, Özalp ve Saray ilçelerinde halkla buluştu. Gazete Duvar da Zeydan’ın sahada geçen bir gününe tanıktık etti.

Erbakan’dan hükümete: Hikayeyle milleti avutuyorlar

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan “Enflasyon düşecek hikayesi ile milleti avutuyorlar. Bu hızla giderse seçime kadar dolar 38 lira olursa şaşmayın” dedi.

Bakan Tunç, Erdoğan’ın yeniden adaylığı için Meclis’i işaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu benim son seçimim” dedi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Meclis’in erken seçim kararı alması durumunda Erdoğan için tekrar adaylık yolu açılabileceğini söyledi.

Bakırhan’dan Erdoğan’a: Kürt düşmanlığını bırak, JİTEM ittifakından ayrıl

Muş’ta halk buluşmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kürt ve Kürtçeye düşmanlığı bırak, Kürdü asit kuyularına atan cezasızlıkla ödüllendirilen JİTEM ittifakından ayrıl” dedi.

Tunç Soyer: İki şeye kırgınım

CHP İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yerine Cemil Tugay’ın aday gösterilmesi kentte hala tartışmalara neden olurken, Soyer kırgınlıklarını anlattı ve endişelerini aktardı.

CHP’ye ‘para sayma’ soruşturmasına İmamoğlu’ndan ilk açıklama: Zannediyorlar ki Ekrem yılacak

İBB Spor Kulübü Başkanı Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği öne sürülen para sayma görüntüsüyle ilgili soruşturmaya ilişkin İmamoğlu, “Kumpasla seçimi kazanacaklarını sanıyorlar” dedi.

CHP Afyon adayı Köksal hakkında suç duyurusu: Halkı aşağıladı

Avukat Bişar Abdi Alınak, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda, Köksal’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan yargılanmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Araştırma: Van, Diyarbakır, Mardin’de DEM Parti; Hatay’da AKP önde

MAK Araştırma’nın anketine göre;  İstanbul’da İmamoğlu, Kurum’un 1,5 puan önünde görünüyor. 2019 seçimlerinde CHP’nin kazandığı Adana, Antalya, Eskişehir ve Hatay’da ise bu seçimde AKP-MHP öne geçiyor. Kayyım atanan Van, Mardin, Diyarbakır’da da DEM Parti birinci oluyor.

Gazi Katliamının 29. yılında anma: Yapanları da yaptıranları da biliyoruz

Gazi Katliamının yıldönümünde yaşamını yitirenlerin yakınları, dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe başta olmak üzere tüm sorumluların yargılanmasını istediler.

Beyza Kural davası | Sanık üç polise bu kez 10 ay taksitli 9 bin TL ceza

İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi; İstanbul Beyazıt’ta öğrencilerin YÖK protestosunu takip ederken bianet muhabiri Beyza Kural’ı şiddet uygulayarak gözaltına almaya çalışmasıyla ilgili yargılanan üç polisi “iş ve çalışma hürriyetini ihlalden’ suçlu buldu. Günlüğü 20 TL’den para cezası verdi. Ancak HAGB uygulayarak cezayı erteledi.

Yargı Paketi Resmi Gazete’de

Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi”, ayrıca 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

CİSST’ten “Türkiye’de Yabancı Mahpus Olmak”

“Dil engeli ile başlayan ve birçok haktan yararlanmalarına engel olan problemler dizisi, yabancı uyruklu kişiler için hapishane ortamında yalıtılmışlıkla beraber daha derin bir şekilde hissediliyor.”

İktidara yakın BETİMAR, İmamoğlu’nu önde buldu

BETİMAR Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Duman, İstanbul’da yaptıkları yerel seçim anketinde Ekrem İmamoğlu’nun, Murat Kurum’dan 2-2,5 puan önde olduğunu söyledi.

Murat Kurum dönemindeki çevre katliamları gündemde

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, “Çevre katliamlarının hesabını sandıkta sorun” diyen Murat Kurum’un Bakan olduğu dönemdeki çevre katliamlarını saydı.

Akbelen’de kamulaştırma kararına tepki: Toprağımız şirketlere peşkeş çekiliyor

Akbelen Ormanı etrafındaki tarım arazileri için “acele kamulaştırma” kararına tepki gösteren köylüler, toprağın şirketlere peşkeş çekildiğini belirterek direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Akbelen çevresindeki arazilerde talan sürecek: Limak ve Sabancı için acele kamulaştırma kararları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Limak için Akbelen Ormanı çevresindeki 190 parsellik arazi, Sabancı için İzmir, Balıkesir ve Manisa’yı kapsayan alanda 60 RES için acele kamulaştırma kararı alındı.

İki günde 5 kadın cinayeti 3 şüpheli kadın ölümü ve 1 kadına yönelik şiddet

Türkiye’de son iki günde 5 kadın evli oldukları erkekler tarafından katledilirken 3 kadın şüpheli şekildi hayatını kaybetti 1 kadın ise evli olduğu erkek tarafından bıçaklanarak yaralandı.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek: Dezeneflasyona katkı sağlayacak

Şubat ayı cari denge verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, cari açıktaki düşüşün, dezenflasyon sürecine katkı sağlayacağını söyledi.

DİSK-AR: Emekli, ikramiyesinden en az 15 bin TL kaybetti

DİSK-AR verilerine göre, emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı 2018’de yüzde 62 iken 2024’te yüzde 18’e geriledi. Emeklinin kaybı 2024’te 15 bin TL.

Cari denge 2,56 milyar dolar açık verdi

Türkiye’nin cari işlemler hesabı ocakta 2 milyar 556 milyon dolar açık verirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 3 milyar 595 milyon dolarlık fazla oluştu.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Ukrayna sınırında işgal girişimi geri püskürtüldü

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukraynalı grupların 3 noktadan Rusya’yı ‘işgal etmeye’ çalıştığını ileri sürdü. ‘Özgür Rusya Lejyonu’ isimli grup, seçimlere de işaret ederek, “Bu, operasyonun ilk günü” dedi.

Erdoğan: Seçimlerden sonra Putin’i ağırlayacağız

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen iftar programında konuştu, “Cuma günü sayın Zelenskiy’i misafir ettik. Seçimlerden sonra da Putin’i ağırlayacağız” dedi.

AfD’nin 100’den fazla meclis çalışanı aşırı sağcı

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisinin Federal Meclis grubu ve milletvekilleri için çalışan 100’den fazla kişinin, istihbaratın aşırı sağcı olarak sınıflandırdığı gruplara üye olduğu bildirildi.

Hristiyanların ardından Türkmenler de Irak Kürdistan Bölgesi seçimlerini boykot ediyor

Irak Kürdistan Bölge Meclisinde sahip oldukları kotalar kaldırılan 10 Türkmen siyasi partisi seçimleri boykot kararı aldı. Süryani, Keldani ve Ermeni partileri de, 10 Haziran 2024’te yapılacak seçimleri boykot edeceklerini açıklamıştı.

İsrail, insani yardım bekleyen 400’den fazla Filistinliyi öldürdü

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Maruf, “İsrail, Filistin halkına yönelik aç bırakma politikasını derinleştirmekte ısrarcı” dedi.

Irak’taki İslami Direniş, İsrail’in Ben Gurion Havalimanı’nı hedef aldı

Irak’taki İran destekli grupların şemsiye örgütü, “Gazze halkına destek olmak ve Siyonist saldırılara tepki amacıyla” İsrail’i hedef almaya devam edeceklerini belirtti.

Savaşların en çok kazananı ABD silah tekelleri oldu

2019-2023 döneminde önceki dört yıla göre genel olarak dünya silah ihracatında ortalama yüzde 3.3’lük bir gerileme meydana gelirken, ABD’nin silah ihracatı aynı dönemde yüzde 17 arttı.

Paşinyan, Karabağ’dan tamamen vazgeçti

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan’ın tamamen ele geçirdiği ve Ermeni halkın göç etmek zorunda kaldığı Dağlık Karabağ’dan tamamen vazgeçtiğini teyit etti.

Katar: İsrail ve Hamas arasında bir anlaşmaya yakın değiliz

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed al-Ansari, Gazze’de ateşkes için haftalardır süren müzakerelerde anlaşmanın henüz yakın olmadığını söyledi.

Rum Ortodoks Kilisesi, Yunanistan’da eşcinsel evlilik oylamasının ardından milletvekillerinin aforoz edilmesi çağrısında bulundu

Korfu piskoposluğu, iki milletvekilinin dini törenlere katılmasının yasaklanacağını duyurdu.

ÖNERİLEN MAKALE/SÖYLEŞİ/PROGRAM

Bahadır Özgür: Düşman yapmaz: Trabzon yaylaları altın için paylaşıldı!

Erdoğan’ın üç yıl önceki kararı ile turizm bölgesi olmaktan çıkarılan Trabzon’daki iki yayla, altın madeni şirketlerinin av sahasına dönüştürüldü. Dün yapılan ihale ile 10 adet maden hakkı satıldı. Alan şirketlerin kimler olduğuna bakınca, siyaset-ticaret rant çarkının nasıl acımasız işlediğini bir kez daha görüyoruz.

Paul Mason’dan ‘yeni faşizm’ üzerine notlar: ‘Faşizmi Nasıl Durdururuz?’

Merve Küçüksarp bu hafta, İngiliz gazeteci yazar Paul Mason’ın kaleme aldığı, Minotor Yayınları etiketiyle yayımlanan ‘Faşizmi Nasıl Durdururuz’ kitabı üzerine yazdı.

Fehim Taştekin: İran’ın yenilgisi!

İran’da seçimlere katılım yüzde 41 olarak gerçekleşti. Bu 45 yılın en düşük seviyesi. Ülke genelinde sandığa ilginin düşük çıkmasının yanı sıra başkent Tahran’da katılımın yüzde 24’te kalması rejimi kendi belirlediği meşruiyet eşiğinin altına düşürüyor…

“Hikayemiz üzerimizdeki önlüklerimiz” | Özak Tekstil işçilerinin direniş öyküsü

Türkiye’de kadınlar yaşam süresi dışında her alanda ve her düzeyde erkeklerin gerisinde

TÜİK’in “İstatistiklerle kadın, 2023” incelemesine göre, nispi ilerlemelere karşın kadınlar hala erkeklerin yarısı kadar istihdam ediliyor, ne kadar eğitim görsünlerle görsünler erkeklerden daima daha az kazanıyor, daima yönetiliyor ve gece yalnız yürürken erkeklerden daha güvensiz hissediyorlar.

Fehim Taştekin / Kalın ile Fidan’ın Washington seferi ve sıcak yaz senaryoları

Filistin davasında hamaset deryası Erdoğan İsrail’in silahına demir, sanayisine elektrik, araçlarına yakıt, halkına gıda ve tekstil, ordusuna bilumum teçhizat temin etmeyi sürdürerek Amerikan ortaklığına bağlılığını gösterdi. Şimdi karşılık bekliyor.

Gazze’ye operasyonlardan sonra Türkiye-İsrail ticareti nasıl değişti, Türkiye silah satıyor mu?

Atilla Özsever / Seçim sonrası emeğe ‘saldırı yasası’

Türkiye’de emeklilik sisteminin geldiği yer: Dayanışmadan rant sistemine

Lezita işçileri kölelik düzenini anlattı: Sefalet ücreti, zorunlu fazla mesailer, sendika düşmanlığı, işten atma

Finlandiya’nın güvenliği ABD’nin nükleer cephaneliğine emanet

DR.MUSTAFA PEKÖZ : DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN’IN WASHİNGTON ZİYARETİ

Barış Ünlü: Türklük Asıl Krizi Şimdilerde Kendi İçinde Yaşıyor!

Bahadır Özgür Erdoğan bırakır mı?

Fehim Taştekin / Soykırımcı Joe, yardımsever Joe ve küstah nüans