31 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Başsavcılık, Sedat Peker’in SPK iddialarının ardından soruşturma başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in iddialarında adı geçen taraflarla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdi.

Kılıçdaroğlu: 13’üncü Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısını gerçekleştirdiği Samsun’un Bafra ilçesinde, “Türkiye’nin yeni bir iklime ihtiyacı var. 13’üncü Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak” dedi.

İlkay Akkaya’nın Mardin konserine de yasak kararı

Sanatçı İlkay Akkaya’nın Adana Ceyhan’daki 30 Ağustos konserinden sonra Mardin konserine de valilikten yasak kararı geldi.

Mardin ve Hakkari’de eylem yasağı

Mardin ve Hakkari’de miting, gösteri yürüyüşü, protesto ve basın açıklaması gibi bütün etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı

HDP, Peker’in iddialarına dair Meclis araştırması istedi

HDP, Sedat Peker’in rüşvet ve yolsuzluk iddialarının Meclis’te araştırılması amacıyla önerge verdi.

ÖHD Batman Şubesi: Cezaevlerinde 8 ayda 43 tutuklu hayatını kaybetti

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Batman Şubesi, cezaevlerinde artan ölümlere ilişkin Batman Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Muhalefet af tartışmasına dair ne diyor, ne talep ediyor?

Türkiye kritik bir seçime hazırlanırken siyasilerin gündeminde genel af tartışması da var. MHP’nin bu konuda bir teklif üzerinde çalıştığı konuşulurken AK Parti sessiz. Muhalefet ise temkinli.

Özel sektör öğretmenleri bakanlıkla görüştü: Takvim vermediler

Ankara’da polis şiddetine maruz kalan özel sektör öğretmenleri bugün Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Türkiye 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 35 azaltmalı

Kasım’daki İklim Zirvesi öncesinde bir araya gelen 12 iklim örgütü, Türkiye’nin geçen sene imzaladığı Paris İklim Anlaşması’yla söz vermiş olduğu küresel sıcaklık artışını 1.5 derecenin altında tutmasının mümkün olduğunu söyleyerek, hedefi tutturacak eylemler talep etti.

EKONOMİ

Uzmanlar yorumladı: Yoksullaştıran büyüme

Ekonomik büyümeyi yorumlayan uzmanlar, emeğin aldığı payın yüzde 32,6’dan yüzde 25,4’e düştüğüne dikkat çekerek, “Yoksullaştıran büyüme” yorumunda bulundu; büyümenin, tüketimle geldiğine vurgu yaptı.

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını güncelledi. Yeni düzenleme 2 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

TÜİK’e göre ekonomi yüzde 7,6 büyüdü

TÜİK verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla 3,4 trilyon lira oldu. Ekonomi yıllık bazda yüzde 7,6 büyüdü. Çalışanların milli gelirden aldığı pay yüzde 7,2 azaldı.

Bankalara KKM teminatlı yatırım ve ihracat kredileri için de menkul kıymet şartı

Bankalar, kur korumalı mevduat (KKM) teminatlı olarak kullandırdıkları yatırım ve ihracat kredileri için de menkul kıymet tesis etmek zorunda olacak.

Hizmet enflasyonu yüzde 90’a yükseldi

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) aylık yüzde 7,42, yıllık yüzde 90,56 arttı. En fazla ulaştırma hizmetlerinin fiyatı yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

Kremlin’den ‘Kırım’ açıklaması: Erdoğan’ın söylediği şey imkansız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım’la ilgili açıklamalarının işbirliğini engellemediğini söyleyen Peskov, “Kırım, Rusya Federasyonu’nun bir parçası. Bu nedenle Erdoğan’ın söylediği şey imkansız” dedi.

Kremlin’den AB’ye vize tepkisi: Böyle kararlar yanıtsız kalmaz

Rus turistlere vize yasağı getirmeyi tartışan AB ülkelerine tepki gösteren Peskov, “Elbette böyle kararlar yanıtsız kalmaz” ifadelerini kullandı

Rusya, Almanya’ya gaz akışını 3 günlüğüne durdurdu

Rus doğalgazını Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattı üzerinden sevkiyatlar bugün itibarıyla üç günlüğüne durdu

Irak Başbakanı Kazımi’den istifa sinyali: Kaos körüklenirse bırakırım

Ülkede kaos ve çatışmanın körüklenmesi halinde koltuğunu bırakabileceğini söyleyen Kazımi, “Vatani görevimi yerine getirerek Anayasa’nın 81’inci maddesine göre koltuğumu boşaltabilirim” dedi.

Pakistan’da muson yağmurları nedeniyle ölenlerin sayısı 1162’ye yükseldi

Pakistan’da, muson yağmurları nedeniyle son 24 saatte 36 kişi öldü. 14 Haziran’dan beri ölenlerin sayısı 1162’ye, yaralı sayısı 3 bin 554’e yükseldi.

1 Eylül

İÇ POLİTİKA

Önder: Kılıçdaroğlu kıymetli ve soylu bir çabanın içerisinde

HDP’li Sırrı Süreyya Önder, gündemi değerlendirdiği programda, CHP lideri Kılıçdaroğlu için, “Kemal Bey’i tüm bu siyasi tablo içerisinde çok yüksek ve kıymetli bir yerde görüyorum” dedi.

Thodex soruşturmasında şikayetçi 588 kişinin dosyası MASAK’a gönderildi

Savcılık, Thodex soruşturmasında şikayetçi konumundaki 588 kişinin zararlarının tespiti için hazırladığı dosyayı Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) gönderdi.

Boğaziçili 298 akademisyenden Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’a destek açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, görevden uzaklaştırılan Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’a destek için bildiri yayınladı. Bildiriyi 298 Boğaziçi akademisyeni imzaladı.

AYM, “Cumhurbaşkanını küçük düşürdüğü” iddiasıyla ceza verilen akademisyenin itirazını haklı buldu

AYM, Selçuk Üniversitesinde görevli Dr. Hasan Mor’un derste “Cumhurbaşkanını ve eşini küçük düşürdüğü” iddiasıyla kınama cezasına çarptırılmasını ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdi.

AYM , basın açıklamasına katılan öğretmene ceza verilmesini hak ihlali olduğuna hükmetti

Anayasa Mahkemesi, basın açıklamasına katıldığı için ceza verilen öğretmenin başvurusunda, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmederek tazminata hükmetti.

AYM: Polis müdahalesi Anayasa’ya aykırı, eylemcilere tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi Ankara’daki eyleme, izin alınmadığı gerekçesiyle polis eliyle müdahale edilerek engellenmesini Anayasa’ya aykırı buldu.

Asistan hekimler dört bir yanda eylemde: Ek ödeme adaletsizliği ortadan kaldırılsın

Asistan hekimler, yeni yönetmeliğin üniversite hastanelerinde çalışan asistan hekimleri kapsamaması ve uzmanlık eğitimi alan asistanlar arasındaki gelir eşitsizliğini gidermemesini protesto etti.

İl il 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri: Barış için mücadele acil görev

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yurttaşlar Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıktı, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” dedi.

Rüşvet iddialarıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanı danışmanı Serkan Taranoğlu görevden alındı

Sedat Peker’in rüşvet ifşalarında ismi geçen Serkan Taranoğlu, Cumhurbaşkanı danışmanlık görevinden alındı.

HDP’li Sancar: Gelin, bu seçimi birinci turda açık farkla kazanalım

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, muhalefet partilerine “Ortak aday fikrine açığız” çağrısı yaptıklarını aktardı ve “Çağrımız, karşılık bulmazsa ilk seçenek ayrı aday çıkarmak” dedi.

İBB’de 43 işçi işten çıkarıldı: Bu siyasal bir operasyon

İBB ile başlayan işten çıkarmalar, Ataşehir Belediyesi’yle devam ediyor. İşten çıkarmaları ‘siyasal operasyon’ olarak değerlendiren Avukat Mürsel Ünder “İstanbul Valiliği haddini aşıyor” dedi.

Futbol turnuvasına ‘Deniz Gezmiş-Mahir Çayan’ soruşturması

Kepez’de HDP’liler tarafından düzenlenen “Kemal Kurkut Futbol Turnuvası”na soruşturma açıldı. Turnuvadaki ‘Deniz Gezmiş’ ve ‘Mahir Çayan’ paylaşımları suç unsuru olarak kabul edildi.

ODTÜ’lülerden ABB önünde ‘Rant Yolu’ standı

ODTÜ öğrencileri, üniversitenin içinden de geçmesi planlanan yol projesine karşı ABB önünde stant açtı.

İstanbul’daki 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklamasına polis engeli

İstanbul’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklaması, polis tarafından engellendi. Polis çemberinde tutulan eylemciler darp edilerek gözaltına alındı.

Türkiye’nin ilk iklim davasında yürütmeyi durdurma kararı verildi

Altıparmak Hukuk Bürosu, Manisa İdare Mahkemesi’nde, Marmara Gölü’nün kurumasından kamu idarelerinin sorumlu olduğunun tespiti için Türkiye’nin ilk iklim davasını gölün balıkçıları adına açmıştı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

EKONOMİ

İmalat sanayindeki zayıflama üst üste altıncı ayında

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, ağustosta da eşik değer olan 50’nin altında kalmaya devam ederek, 47,4 oldu. Yeni siparişlerdeki düşüş hız kazandı.

DIŞ POLİTİKA

Macron: Türkiye’nin Rusya ile konuşmaya devam eden tek güç olmasını kim ister?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya ile görüşmeye devam edeceğini belirterek “Türkiye’nin Rusya ile konuşmaya devam eden tek güç olmasını kim ister?” dedi.

ABD LUKOIL’in 45 milyon dolarlık uçağına el koyacak

Teksas’daki federal mahkeme, ABD Adalet Bakanlığı’na Rus petrol şirketi PJSC LUKOIL’e ait 45 milyon dolar değerindeki uçağa el koyma izni verdi.

BM ekibi bombardıman nedeniyle Zaporijya nükleer santraline ulaşamadı

Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santralini incelemek üzere bölgeye giden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu uzmanları güzergahlarının bombalanması nedeniyle santrale ulaşamadı.

2 Eylül

İÇ POLİTİKA

Ahmet Taşgetiren yazdı: ‘Dilipak Ankara’yı rahatsız etti!’

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak’ın eleştirel yazı ve konuşmalarının Ankara’yı rahatsız etmesi üzerine Akit ile yollarını ayırdığını yazdı.

Bakan Soylu’dan Levent Göktaş açıklaması: 4 gün önce yakalanıp, serbest bırakılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari Levent Göktaş’ın 4 gün önce Bulgaristan’da yakalanıp serbest bırakıldığını dün akşam tekrar gözaltına alındığını açıkladı.

HDP’li Semra Güzel gözaltına alındı

Meclis dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li Semra Güzel’in Silivri’de gözaltına alındığı duyuruldu.

Kaymakamlıktan, Nilüfer Müzik Festivali’ne alkol ve konaklama yasağı

Ard arda gelen festival ve konser yasaklarına ‘Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel’ sloganıyla düzenlenen Nilüfer Müzik Festivali de eklendi: Konaklama ve alkol satışı yasak, 01.00’de müzik susacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Allah’sız, Muhammed’siz, Ali’siz Alevilik olmaz

İstanbul’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’sız, Muhammed’siz, Ali’siz Alevilik olmaz. Sadece sapkın zevklerin üzerine bina edilmiş Alevilik de Müslümanlık da Türklük de Kürtlük de olmaz” dedi.

Gerekçe ‘propaganda’: Cenazenin Dersim’e girişine izin yok

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Engin Korcum’un intihar ettiği iddia edildi. Tunceli Valiliği, cenazenin Dersim’e girmesine izin vermedi.

İddianame hazırlandı: Gülşen’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor

Şarkıcı Gülşen’in iddianamesi hazırlandı. Gülşen için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Ahmet Taşgetiren yazdı: ‘Dilipak Ankara’yı rahatsız etti!’

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak’ın eleştirel yazı ve konuşmalarının Ankara’yı rahatsız etmesi üzerine Akit ile yollarını ayırdığını yazdı.

TTB Danıştay’ın Cumhurbaşkanlığı lehine kararını temyiz ediyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için açılan davaların reddeden Danıştay kararına karşı temyiz başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

EKONOMİ

Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu yüzde 37,9’a yükseldi

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37,9 yükseldi.

Dış ticaret açığı ağustosta rekor kırdı: 8 ayda 73 milyar doları aştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı ağustos ayı verilerine göre dış ticaret açığı 11 milyar doları aşarak rekor kırdı. 8 aylık açık ise 73,45 milyar dolara ulaştı.

DIŞ POLİTİKA

‘Zehir gemisi’ São Paulo’nun Cebelitarık’a girişi engellendi

İngiltere, tehlikeli kimyasal atıklar bulunan São Paulo’nun Cebelitarık Boğazı’na girişini engelledi. Sao Paulo’nun gidebileceği yerlerden biri dünyanın gemi mezarlığı Moritanya olabilir.

Rusya’dan ‘tavan fiyat’ uyarısı: Petrol satmayız

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama görüşmelerine tepki gösterdi. Novak uygulamayı destekleyen ülke ve şirketlere petrol satmayacaklarını açıkladı.

ABD: İran’ın nükleer müzakerelerdeki yanıtı yapıcı değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İran’ın nükleer müzakere sürecine dair verdiği yanıtı ‘yapıcı bulmadıklarını’ söyledi.

Rusya’dan Ukrayna’ya ‘nükleer terörizm’ suçlaması

Ukrayna’nın Zaporijya’da ‘nükleer felaket riskini tetiklediğini’ savunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, santralin ‘ağır silahlarla donatıldığı’ iddiasını yalanladı.

Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz akışını tamamen durdurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, ‘türbinlerinden birinde meydana gelen arıza’ nedeniyle Kuzey Akım doğalgaz boru hattındaki gaz akışını belirsiz bir süre tamamen durdurduğunu duyurdu.

Afganistan’da cuma namazına bombalı saldırı: En az 18 ölü, 23 yaralı

Cuma namazı sırasında meydana gelen patlama nedeniyle en az 18 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında din yetkilisi Mevlevi Mucib Rahman Ensari’nin de olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da gerilimin artması ve başkent Trablus’ta çatışmaların yaşanmasının ardından Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ile İstanbul’da görüştü.

3 Eylül

İÇ POLİTİKA

HDP’den Semra Güzel’in gözaltı görüntülerine tepki: Baş eğdiremezsiniz

HDP Milletvekili Semra Güzel’in gözaltına alındığı anlarla ait görüntülerin paylaşılmasına tepki gösteren HDP’liler, “Semra Güzel halkın iradesidir, boyun eğmeyeceğiz” dediler.

İçişleri’nden Levent Göktaş ve Fatih Özer açıklaması: Tıkanıklık yok

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Bulgaristan’da yakalanan Levent Göktaş’ın ve Thodex Kurucusu Özer iadesi hakkında açıklamalarda bulundu.

AYM’den Diyarbakır Valiliği’nin eylem yasağına hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, güvenlik gerekçesiyle yasaklanan basın açıklamasına katılmaktan verilen idari para cezasının, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleme hakkının’ ihlali olduğuna hükmetti.

EKONOMİ

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’dan Yunanistan’a: İleri gidersen bedeli ağır olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun’da yaptığı konuşmada “Bak Yunan tarihe dön, çok daha ileri gidersen bunun bedeli ağır olur ağır. İzmir’i unutma” diye seslendi.

AB: Rusya’dan enerji sözleşmelerine saygı bekliyoruz

Gazprom’un Kuzey Akım 1’den gaz sevkiyatını durdurmasına tepki gösteren AB, Moskova’yı sözleşmelere saygı göstermeye çağırdı. Gazprom, Ukrayna üzerinden yapılan gaz sevkiyatını artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede tahıl ihracı ve Zaporijya Nükleer Santraline dair gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Şilililer dünyanın en ilerici anayasasını oylamaya hazırlanıyor

Onaylanırsa Şili dünyanın en ilerici anayasalarından biriyle yönetilecek. Devlet sosyal hakların sağlanmasıyla görevli olacak. Yerlilerin kendi kaderini tayin hakkı tanınacak. Çevre korunacak. Suyun özelleştirilmesi son bulacak. Kamuda cinsiyet eşitliği ve cinsel çeşitliliğe saygı esas olacak.

4 Eylül

İÇ POLİTİKA

CHP Diyarbakır’da sular durulacak mı?

CHP, Diyarbakır’da il kongresini gerçekleştirecek. Adaylığını açıklayan Şerif Doğru disipline sevk edilirken Gönül Özel adaylıktan çekildiğini açıkladı. Aday avukat Sertaç Eke ile son durumu konuştuk.

Mardin Valiliği’nden Adem Kara’nın öldürülmesiyle ilgili açıklama: Polisin ayağı takıldı

Midyat’ta polis kurşunuyla ölen Adem Kara ile ilgili valilikten açıklama geldi. Valilik, polisin ayağının taşa takılıp silahının ateş aldığını savundu.

EKONOMİ

Rusya basınında geçen hafta: ‘Rusya petrolüne tavan fiyat’

Dünyanın sınai olarak en çok gelişmiş olan ülkelerini birleştiren G7 maliye bakanları Rusya petrolüne tavan fiyat getirmekte anlaştılar. Rusya cevap olarak petrol ve petrol ürünleri arzını kesebilir.

DIŞ POLİTİKA

Almanya’da 65 milyar euro’luk üçüncü yardım paketi

Almanya’da 65 milyar euro’luk üçüncü yardım paketi açıklandı. Başbakan Olaf Scholz, “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor” ifadelerini kullandı.

Prag’da hükümet karşıtı protestolar: 70 bin kişi katıldı

Prag’da Wenzel Meydanı’nda toplanan göstericiler, iktidar koalisyonunu yükselen enerji fiyatlarını kontrol etmek için ‘daha fazlasını yapmaya’ çağırdı.

5 Eylül

İÇ POLİTİKA

Bulgaristan’da yakalanan Levent Göktaş mahkemeye çıkarıldı

Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılınca yurtdışına kaçan Levent Göktaş, yakalandığı Bulgaristan’da ilk kez mahkemeye çıkarıldı.

BankAsya’ya bin lira yatıran tutuklanırken Taşkesenlioğlu’na neden dokunulmadı?

Birgün yazarı Timur Soykan, Türkiye’nin en büyük rüşvet skandalı dediği SPK yolsuzluklarıyla ilgili 30 soru sordu. “Sorular sormalı ve peşini bırakmamalıyız” diye yazdı.

Ölüm orucunun 255. gününde Gökhan Yıldırım’a tahliye kararı çıktı

Halkın Hukuk Bürosu, ölüm orucunun 255. gününde olan Gökhan Yıldırım hakkında infaz erteleme kararı verildiğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması: Benim ismimde uzlaşılırsa ben hazırım

CHP lideri, “İlker Karagöz ile Çalar Saat” programında konuştu; cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak, “Benim ismim üzerinde uzlaşma sağlanırsa ben hazırım” ifadelerini kullandı.

Fehime ve Hatice Sultan yalıları İBB’den alınarak Hazine’ye devredildi

Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetini İBB’den alarak Hazine’ye devretti.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi: Cudi’ye gidiyoruz

Ekoloji dernekleri 17 Eylül’de Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğa katliamını yürüyüşle protesto edecek.

İHD Van: Gazetecilere şiddet yaygın hale geldi

HDP’nin Van’da gerçekleştirdiği ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ mitingi sonrası yürüyüşü takip eden gazetecilere yönelik polis şiddetine İHD Van Şubesi, tepki gösterdi.

EKONOMİ

TÜİK resmi enflasyonu açıkladı: Yüzde 80,21

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici enflasyonu ağustos ayında yüzde 80,21’e yükseldi. Üretici enflasyonu ise yüzde 143,75 oldu.

Avrupalıya ucuz ve sıcak kış tatili, emekliye doğal gaz zammı…

Dünya yazarı Alaattin Aktaş, beş yıldızlı otellerin Rus gazı kesilirse Avrupa’dan gelecek turistler için başlattığı kampanyayı Türkiye için iyi Türkiye halkı için buruk bir gelişme diye değerlendirdi.

ENAG hesapladı: Enflasyon ağustosta yüzde 181’e yükseldi

Enflasyon Araştırma Grubu’nun yaptığı hesaplamaya göre ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon yüzde 181.37’ye yükseldi. 8 aylık enflasyon ise yüzde 91’i buldu.

DIŞ POLİTİKA

Liz Truss, İngiltere’nin yeni başbakanı oldu

Liz Truss, Muhafazakar Parti’nin lideri ve ülkenin yeni başbakanı oldu. Truss, 7 Temmuz’da istifa eden Boris Johnson’ın koltuğunu alacak.

Şili’de referandum: Diktatör Pinochet dönemi anayasasının değiştirilmesi reddedildi

Diktatör Augusto Pinochet döneminde hazırlanan anayasanın değiştirilmesi için Şili’de düzenlenen referandumda, yüzde 62 oranında ‘hayır’ oyu çıktı.

Rusya: Türkiye destekli gruplar Suriye’de tarihi eser kaçakçılığı yapıyor

Rusya Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Egorov, Türkiye destekli grupların Afrin bölgesinde tarihi eserler kaçakçılığı yaptığını ileri sürdü.

Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 30 arttı: Enerji bakanları olağanüstü toplanacak

Gaz fiyatlarının bugün yüzde 30’dan fazla artmasıyla beraber, Avrupa Birliği enerji bakanlarının cuma günü bir araya geleceği belirtildi.

İsrail, Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladı

İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Hükümet olarak Türkiye ile İsrail arasında havacılık bağlantıları kurulmasına yönelik bir anlaşmayı onayladık” açıklamasında bulundu.

6 Eylül

İÇ POLİTİKA

Son anket: Kararsız seçmen kararını verdi

Metropoll Araştırma’nın son anketine göre, ‘kararsız’ seçmenlerin oranı son 8 ayda yüzde 22,6’dan yüzde 13,7’ye düştü.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 900 öğrenci yurtsuz kaldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde yurt yerleştirmeleri açıklandı ve 900 öğrenci açıkta kaldı. Birçok öğrenci barınma krizi yaşıyor ve yaşananlar karşısında eğitimlerini devam ettirebilmenin yolunu arıyor.

Demirtaş’ın savunması için açıklama: Bağlamından koparıldı

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kobanê davasında bugün yaptığı savunması için danışmanından, “Haber yapılırken bağlamından koparıldı” açıklaması geldi.

Ağırdır: İktidar kaybetmeye devam ediyor, muhalefet sıçrama yapmış değil

Konda Araştırma’dan Bekir Ağırdır, anket sonuçlarını yorumladı: “İktidar kaybetmeye devam ediyor ama belli bir eşikte direniyor. Oranlarda yüzde 45 muhalefet, yüzde 40 iktidar diyebiliriz.”

Bank Asya’dan Halk Bank’a geçerken geçmişini silen 9 kişi

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Bank Asya’dan kamu bankalarına transfer olan üst düzey yöneticilerin Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile kesişen yollarını yazdı.

İYİ Parti’den ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ istifası

İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, görevinden istifa etti. Özışık, CHP’li Gürsel Tekin’in ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ sözlerini gerekçe gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan ihraç edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından dosyası Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan memuriyetten çıkarıldı.

Akşener: HDP’nin olduğu masada biz olmayız

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP’li Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” açıklamasıyla ilgili, “HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz” diye konuştu.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde şüpheli ölüm

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki adli tutuklu Emel Hacıoğlu, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

AYM’den emsal karar: Sur’da evi yıkılan için tazmin hakkı doğdu

Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasakları sürecinde evine ulaşamayan Emrullah Yılmaz’ın başvurusunu kabul eden Anayasa Mahkemesi, Yılmaz’ın zararının giderilmesine kararı verdi.

Faili meçhuller davasında ‘karar duruşması’ öncesi mahkeme heyeti değiştirildi

1990’lı yıllarda işlenen 18 ‘faili meçhul’ cinayete ilişkin, Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu 19 sanıklı davada, karar çıkması beklenen duruşma öncesi mahkeme heyeti değiştirildi.

İYİ Parti’den ‘Göç Doktrini’: 1 Eylül 2026’da tüm Suriyeli sığınmacıları memleketlerine kavuşturacağız

İYİ Parti Türkiye’deki ‘sığınmacılara’ yönelik eylem planını açıkladı. İYİ Parti lideri Akşener, “1 Eylül 2026’da tüm Suriyeli sığınmacıları memleketlerine kavuşturmuş olacağız” dedi.

Babacan’dan 6-7 Eylül mesajı: Bir daha tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, 6-7 Eylül 1955’in yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bu acıyı hiçbir zaman unutmadık. Bir daha tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

EKONOMİ

Yeni sosyal yardım paketi geliyor

Hükümet sosyal yardım paketinin kapsamını genişletiyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle doğal gaz ve elektrik yardımından yararlanan aile sayısı artacak. Yardım miktarı da yükselecek.

24 yıldır piyasadayım böyle hareket görmedim!

Bankacılık sektörü borsada 2 ayda yüzde 110 yükseldi, bazı hisseler ise yüzde 250 oranında. Piyasada bunların cevaplarına dair birçok tevatür var, dedikoduların ise hiç hoş olmadığını söylemem gerek…

Bakan Bilgin: EYT, aralık gibi gündeme gelir

Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme için, “Bir iki konu daha var, EYT ondan sonra çünkü onun teknik çalışması biraz daha zaman alacak. EYT, aralık gibi gündeme gelir” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Roger Waters’tan Zelenskiy’nin eşine mektup: Barış vaatlerini yerine getirsin

Olena Zelenska’ya hitaben açık bir mektup yazan Roger Waters, Vladimir Zelenskiy’nin ‘seçim kampanyasındaki barış vaatlerini yerine getirmesini sağlaması için’ çağrı yaptı.

İsrail: Gazeteci Ebu Akile’nin ‘yanlışlıkla’ öldürülmüş olması muhtemel

İsrail’in yayınladığı raporda, Ebu Akile’nin ‘yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma olasılığının yüksek olduğu’ iddia edildi. El Cezire, bağımsız soruşturma çağrısı yaptı.

İran Devrim Muhafızları: İsrail ile işbirliği yapanlar bedelini öder

İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarından Gholamali Rashid, “İsrail’in İran’ın güvenliğine yönelik saldırılarında işbirliği yapan hükümetler bedelini öder” dedi.

Çavuşoğlu’ndan AB, NATO ve BM’ye ‘Yunanistan’ mektubu

Çavuşoğlu’nun imzasıyla gönderilen mektupta, ‘Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumu ve görüşlerinin açıklandığı’ belirtildi.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Truss kabinesini açıkladı

Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini alan İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, yeni kabinesini açıkladı. Eski hükümette görev yapan 4 isim koltuklarını korudu.

ABD, nükleer başlık kapasiteli kıtalararası füze denemesi yapacak

ABD, nükleer kapasiteli kıtalararası balistik füze denemesi yapacağını açıkladı. Füze denemesi California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yapılacak.

7 Eylül

İÇ POLİTİKA

Mehmet Ağar’ın faili meçhul cinayetler davasının heyeti değiştirildi

Mehmet Ağar’ın da sanığı olduğu faili meçhul cinayetler davasının heyeti, karar duruşması öncesinde değiştirildi.

İzmir’de Tarkan konserinin yapılacağı etkinlik alanında platform çöktü, konser Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak

İzmir’de 9 Eylül etkinlikleri kapsamında Tarkan’ın konser vereceği alanda hazırlanan dev platform çöktü, 1 işçi yaralandı. Tarkan konseri Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak.

Fethiye’de düzenlenecek Çağdaş Fest de kaymakamlık tarafından iptal edildi

Muğla Fethiye’de Milyon Fest’in iptal edilmesinin ardından özel bir mekanda düzenlenecek olan Çağdaş Fest de iptal edildi. Yasak kararı bidirilmedi, konserlere bir gün kala öğrenildi.

İYİ Parti, Barış Yarkadaş hakkında ‘iftira’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

İYİ Parti, büyükşehir belediyelerinden ihale aldıklarını iddia eden eski milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

TÜGVA, yaz okuluna gönderilen küçük çocuklarla Diyarbakır’da yürüyüş düzenlendi

Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyetinde yer aldığı TÜGVA, yaz okuluna gönderilen küçük çocuklarla Diyarbakır’da yürüyüş düzenledi. Sokaklarda sık sık tekbir getirildi.

Helikopterden atılan yurttaşlara dair yapılan haber nedeniyle Gazeteci Ferhat Çelik hakkında dava

Çatak’ta helikopterden atılan yurttaşlarla ilgili yapılan “Gazetecilere gözaltının talimatını aynı savcı verdi” başlıklı haber nedeniyle MA’nın İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik’e dava açıldı.

Kültür Bakanlığının Moda Sahnesi’ne ‘devlet desteği verilmemesi’ kararı hukuka aykırı bulundu

Ankara İdare Mahkemesi, Kültür Bakanlığının Moda Sahnesi’ne 2021-2022 sezonunda devlet desteği verilmemesi kararını, hukuka aykırı buldu.

80 yaşındaki tutuklu Makbule Özer tahliye edildi

Van’ın Edremit ilçesinde “örgüte yardım etmek” iddiasıyla 9 Mayıs’ta tutuklanan Makbule Özer (80) tahliye edildi.

MHP’li ilçe başkanını tutuklayan hakim ve savcıya sürgün

Karaburun Adliyesine giderek yanındakilerle birlikte olay çıkaran, hakim ve savcıyı tehdit eden Karaburun MHP İlçe Başkanı Erkan Özen tutuklandı. MHP İlçe Başkanı Erkan Özen tutuklanırken karara itirazı reddeden hakim ve tutuklamaya sevk eden eşi savcı görevlerinden alındı. İki ismin Şanlıurfa’ya görevlendirildiği öğrenildi.

Leyla Güven hakkında toplamda 43 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası talep edildi

Osman Kavala ve Sedef Kabaş’ı tutuklayan hakime terfi

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem, Bitlis’e atandı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı yapıldı.

HDP’ye bakanlık tartışması mahkemelik oldu

İYİ Parti, partililerine büyükşehir belediyelerinden ihale aldıklarını iddia eden eski vekil ve gazeteci Barış Yarkadaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakları için fabrika önünde direnen ETF Tekstil işçilerine yine polis müdahalesi

Yiğit Akü önünde DİSK’lilere saldırı

Boğaziçi akademisyenlerinden dersleri onaylanmayan akedemisyenlerle ilgili açıklama

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ortak açıklamasında keyfi ve dayatmacı yönetim tarzının üniversitemizdeki eğitim ve araştırma ortamına büyük hasar verdiği vurgulandı.

İhraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan’a destek

Kamudaki işinden ihraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan için bir araya gelen emek ve meslek örgütleri, mücadele mesajı verdi.

Bakan Bozdağ, “Hukuk sigortası” uygulamasının dünyaya örnek olacağını iddia etti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hukuki Himaye Sigortası’yla ilgili oluşturulan Bilim Komisyonu’nun ilk toplantısında konuştu, “Türkiye’de bir ilki dünyaya da örnek olacak bir sigorta sistemini hayata geçireceğiz” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın mitingi için yapılan ihaleyi yazdı, hakkında soruşturma başlatıldı

Erdoğan’ın Van’da düzenlediği miting için Van Büyükşehir Belediyesi’nin AKP yöneticisi bir isimden 2 buçuk milyon TL’ye araç kiralama ihalesi yapılmasını yazan gazeteci Oktay Candemir, bu nedenle ifade verdi.

Erkekler Ağustos’ta 31 kadını öldürdü

HPV aşısının ücretsiz olması için AYM’ye başvuru

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Hediye Gökçe Baykal, “Anayasa Mahkemesi’nden olumlu bir karar bekliyoruz. Aşı ücretsiz olana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

DIŞ POLİTİKA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerine ilişkin açıklama yaptı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerine ilişkin “NATO müttefikleri arasındaki gerilimi arttırabilecek açıklamalar bilhassa yararsız” dedi.

Putin, tavan fiyat uygulanırsa Rus enerji kaynaklarının sevkiyatını durduracaklarını söyledi

Putin, G7 ve AB’nin Rus petrol ve doğal gazına tavan fiyat uygulamak istemesini eleştirerek, “Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza aykırı olursa hiçbir şey göndermeyiz” dedi.

Türkiye ile Sırbistan arasında 7 anlaşma imzalandı | Kimlik kartıyla seyahat dönemi başlıyor

Bosna Hersek’in ardından Sırbistan’a giden Erdoğan, kimlikle seyahat konusundaki protokolün imzalandığını duyurdu, “Sırbistan çipli kimlikle seyahatin mümkün hale geldiği 6. ülke olacak” dedi.

Erdoğan’dan enerji krizi sorusuna, “Rusya hafife alınacak ülke değil” yanıtı

Sırbistan’a giden Erdoğan, Avrupa’daki enerji krizi sorusu üzerine “Rusya’yı hafife alanlara da söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak bir ülke değil” cevabını verdi.

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi: Türkiye, Ukrayna savaşı sırasında Rusya’dan en çok fosil yakıt ithal eden üçüncü ülke

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nin (CREA) analizine göre, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana geçen 6 ay içinde petrol, gaz ve kömür ihracatından elde ettiği kazanç, işgalin toplam maliyetini geride bıraktı. Rapora göre Rusya’nın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında Türkiye üçüncü sırada.

Dışişleri, Arap Ligi’nde alınan kararları ve açıklamayı reddetti

Arap Ligi’nden yapılan açıklama ve kararlar tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile ilgili iddiaların mesnetsiz olduğunu savundu.

Dünya Bankası Grubu, 2022 mali yılında iklim finansmanına 31,7 milyar dolarlık kaynak ayırdı

Dünya Bankası Grubu’nun, bu kapsamda 1 Temmuz 2021’de başlayan ve 30 Haziran’da sona eren 2022 mali yılında ülkelerin iklim değişikliğini ele almasına yardımcı olmak amacıyla 31,7 milyar dolarlık rekor kaynak sağladığı bildirildi.

Alman sermayesi içinde “Çin” çatışması

Çin ile ekonomik ilişkilerin gözden geçirilmesi talepleri Alman kamuoyunda daha fazla gündeme gelirken Gesamtmetall başkanı Stefan Wolf, Çin’e olan bağımlılığın kısa vadede azaltılamayacağını söyledi.

AB, Ukrayna’ya finansal yardım paketinden 5 milyar avroluk dilimi gönderecek

Avrupa Birliği, Ukrayna’ya yapacağı makro finansal yardım paketinden 5 milyar avroluk dilimi göndermeye hazırlanıyor.

Rusya’nın fosil yakıt geliri, savaş maliyetini geride bıraktı

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nin (Centre for Research on Energy and Clean Air, CREA) yeni raporuna göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana geçen altı aylık sürede Rusya’nın petrol, gaz ve kömür ihracatından elde ettiği kazanç, işgalin toplam maliyetini geride bıraktı.

İngiliz parlamentosunun gündemine “enerji krizi” damgasını vurdu

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, parlamentodaki ilk “Başbakana Sorular” oturumunda, milletvekillerinin enerji krizine ilişkin sorularını yanıtladı ve krizle başa çıkabilmek için yarın “enerji destek paketi” açıklayacağını duyurdu.

Sadr’ın talebi reddedildi | Yüksek Mahkeme: “Parlamentoyu fesih yetkimiz yok”

Şii lider Mukteda es-Sadr yandaşlarının, görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle “parlamentonun feshi” için Irak Yüksek Mahkemesi’nde açtıkları dava reddedildi. Mahkeme böyle bir Anayasal yetkisi olmadığını açıkladı.

Altı bakan değişti | Boriç: “Acı verecekti, veriyor ama yapmak zorundaydım”

Cumhurbaşkanı Gabriel Boriç, referandum yenilgisini Kabine’de ve “iç kabine” olarak kabul edilen “Siyasal Komite”de yaptığı değişikliklerle karşıladı. En etkili görevlere koalisyonun merkez ve merkez sol üyelerini atadı, gençlik arkadaşlarıyla vedalaştı.

“Boriç, koalisyonu kurtarmak için gençlik arkadaşlarını feda etti”

Şili’de referandum sonrası gerçekleşen kabine değişiklikleri, İspanya’nın önde gelen “sol” gazetelerinden El Pais’te, Boriç’in solu iktidar koalisyonunun kıyısına çekerken merkez sola alan açması olarak yorumlandı.

İran’da iki LGBTİ+ aktivisti için idam kararı

Paris savcılığı, Fransa’nın Ruanda’daki soykırımda sorumluluğuna dair kanıt bulamadı, dosya kapandı

Yapılan açıklamada, “soruşturma hakimleri Fransız askeri birliklerinin mülteci kamplarında işlenen ihlallere doğrudan katılımına veya soykırım işleyenlere yardım ettikleri veya onlarla herhangi bir suç ortaklığı içinde olduklarına dair bir kanıt bulamadı.” denildi.

8 Eylül

İÇ POLİTİKA

CHP’den ‘Mafya-Siyaset-Ticaret İlişkileri’ raporu

CHP’nin hazırladığı ‘Mafya-Siyaset-Ticaret İlişkileri’ konulu raporda, AK Parti döneminde Türkiye’de hiç olmadığı kadar kara para, uyuşturucu, mafya, rant ilişkilerinin ortaya saçıldığı belirtildi.

Sermayeden Kılıçdaroğlu ve kurmaylarına ‘beşli çete’ tuzağı iddiası

‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışması yürüten altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gösterilmesi ihtimali giderek güçlenirken, büyük sermaye sahibi çevrelerle ilişkili kimi grupların bu ihtimale karşı çeşitli hamlelere giriştiği iddia ediliyor.

MHP’li Büyükataman: Seçimleri 1 ay öne alma ihtimali söz konusu olabilir

Bursa’da konuşan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, ‘köşe yazılarına dayanarak’ yaptığı açıklamasında 2023 seçimlerinin bir ay öne alınma ihtimalinin söz konusu olduğunu söyledi.

‘Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu’nda tutuklu sanık kalmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu’ diyerek kamuoyuna duyurduğu ‘Bataklık‘ davasında tutuklu kimse kalmadı.

Kılıçdaroğlu: Çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde ilk 1 hafta içinde çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. En büyük tehlike, çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi küserse 85 milyon açız” dedi.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde Tez Koop-İş üyesi işçiler talepleri için eylemde

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde örgütlü olan Tez Koop-İş ile üniversite yetkilileri arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler eyleme başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürümek isteyen öğretmenler polis ablukasına alındı

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair Milli Eğitim Bakanlığı binası önünde açıklama yapmak isteyen Eğitim Sen üyesi öğretmenler polis tarafından ablukaya alındı, yürümeleri engellendi.

ODTÜ yolu için Danıştay kararı: Temyiz reddedildi

Danıştay, TMMOB’un “Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı”nın ihaleye çıkarılması ve iptaline ilişkin açılan davada verilen “dava açma ehliyeti” olmadığı kararının temyiz başvurusunu reddetti.

Selahattin Demirtaş’tan ‘bağlamından kopan’ savunma için düzeltme geldi

Selahattin Demirtaş, Kobanê davasındaki savunması konusunda bir açıklama yaptı. Demirtaş, “Haber eksik, haberdeki sözler bağlamından kopuk olduğundan düzeltme ihtiyacı doğmuştur” dedi.

Bir kadını kaçırıp şiddet uygulamakla suçlanan valiye 14 yıla kadar hapis talebi

Eski sevgilisini, 3 kişiyle birlikte kaçırıp ormanlık alanda şiddet uygulamakla suçlanan Vali Orhan Çiftçi ve diğer sanıkların 14 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

YÖK: ALKÜ rektörü Kalan’la ilgili inceleme başlatıldı

YÖK, rüşvet talep etmekle suçlanan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi rektörü Ekrem Kalan’a ilişkin açıklama yaptı. Kalan hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

Akşener’den İmamoğlu’na makamında ilk ziyaret

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı kadınları hedef gösterdi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, katıldığı bir programda kadınların giyimini hedef alarak “Niye böylesiniz? Allah, camiye girerken örtün, düğün salonuna girerken açıl diye bir emir mi verdi?” dedi.

Avukatlar ülke genelinde iş yavaşlatma eylemi yapacak

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile 81 baro başkanlığı, CMK kapsamında görevlendirilen avukatlara verilen ücretlerin artırılması için iş yavaşlatma eylemi yapacak.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’dan tahıl açıklaması: Putin haklı, tahıllar zengin ülkelere gidiyor

Hırvatistan ziyaretinde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yine Putin’e destek verdi, “Sayın Putin’in tabii haklı olduğu bir konu var, tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor” dedi.

AB’den 5 maddelik enerji planı

AB, yaşanan enerji krizi için 5 maddelik bir plan hazırladı. Cuma günü AB enerji bakanları toplantısında sunulması beklenen plan için nihai kararın önümüzdeki hafta verilmesi bekleniyor.

ABD, F-35’in bir parçasında Çin ham maddesi çıkması üzerine teslimatları askıya aldı

ABD, F-35 motorunda kullanılan mıknatıslardan birinin alaşımının Çin’den ithal edildiğini tespit etmesi üzerine uçağın Amerikan ordusu ve müşteri ülkelere teslimatını geçici olarak askıya aldı.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth vefat etti

Fransa’da Rıfat Esad’a verilen hapis cezası kesinleşti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın amcası Rıfat Esad’ın 4 yıllık hapis cezasına itirazını reddetti. Kararla birlikte Esad’ın cezası kesinleşti.

Erdoğan’ı NATO ve BM’ye şikayet eden Yunanistan, 2023 seçimlerini işaret etti

Mektuplarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ı tehdit eden açıklamalarının 2023 seçimleri çerçevesinde ülke içi siyasete malzeme amacıyla yapıldığı savunuldu.

EKONOMİ

Tarihinin en yüksek faiz artışını yapan Avrupa Merkez Bankası faizi yüzde 1,50’ye yükseltti

FED Başkanı’ndan yüksek enflasyon uyarısı: Ne kadar uzun süre hedefin üzerinde kalırsa risk o kadar büyük olacak

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadeleye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını belirterek, “Şimdi yaptığımız gibi doğrudan, güçlü bir şekilde hareket etmeliyiz ve iş bitene kadar devam etmeliyiz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: En kötü senaryoda 2023’te daralacağız

Temel enflasyon girdilerinin arttığını, fiyat baskılarının giderek daha fazla sektöre yayıldığını belirten Lagarde, resesyon endişelerine dair, En kötü senaryoda 2023’te daralacağız’ dedi.

Renault fabrikasında bir kez daha üretim duruyor

Bursa’da faaliyet gösteren Oyak Renault, tedarik krizi nedeniyle 8 Eylül-15 Eylül tarihleri arası üretime ara vereceğini duyurdu.

Döviz mevduatlar azaldı, Kur Korumalı Mevduat miktarı 1,3 trilyon lirayı geçti

2 Eylül haftasında parite etkisinden arındırıldığında döviz mevduatındaki düşüş 327 milyon dolar olurken, KKM miktarı yaklaşık 31 milyar TL artışla 1 trilyon 308 milyar TL’ye ulaştı.

9 Eylül

İÇ POLİTİKA

Koç Üniversitesi lisansüstü öğrencileri, barınma sorunu nedeniyle asistanlıktan istifa etti

Koç Üniversitesi lisansüstü öğrencileri, barınma sorunu nedeniyle asistanlıktan istifa etti

Türkiye’de yakalanan IŞİD liderlerinden Al Sumaidai tutuklandı

Türkiye’de gözaltına alınan IŞİD yöneticilerinden Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Talebi kabul eden hakimlik Al Sumaidai’nin tutuklanmasına karar verdi.

Saruhan Oluç: Muhalefetle aday konusunda anlaşamazsak ilk turda kendi adayımızı çıkarırız

Aysel Tuğluk tedavisinin ardından cezaevine götürüldü

Kılıçdaroğlu: Kimlerin bu operasyonun arkasında olduğunu biliyorum; bu çetelerle pazarlık yapan evladımın bile gözünün yaşına bakmam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şimdi bazı sermayedarlar, birtakım medya üzerinden, bazı kurmaylarımın beşli çetelerle görüştüğüne dair haberleri devreye sokacakları bilgisi geliyor. Kimlerin bu operasyonun arkasında olduğunu da biliyorum. Benim böyle kurmaylarım olmaz. Oldurtmam.” açıklamasını yaptı.

CHP’li Özel’den ‘seçim gecesi’ açıklaması: Kutlamalar Taksim’de olacak

CHP iktidarında gösteri, yürüyüş, konser gibi yasakların kalkacağını belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçim gecesi kutlamaların Taksim’de yapılacağını söyledi.

CHP’li Özgür Özel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Abdullah Öcalan, senin mektup arkadaşın

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bunlara kalsa ‘Abdullah Öcalan’ı da bir KHK kararıyla bırakacağım’ derler” sözlerine tepki göstererek “Baktınız ki 13 binlik fark 1 milyona doğru gidiyor, seçimlere az kala, avukat da olmayan, Tunceli’den bir öğretim görevlisini yolladınız, Abdullah Öcalan’a mektup yazdırdınız. O mektubu İstanbul’un göbeğinde Anadolu Ajansı’na okuttunuz. Siz buna tenezzül ettiniz. Abdullah Öcalan, senin mektup arkadaşın” dedi.

Selahattin Demirtaş’tan ‘terörle arana mesafe koy’ diyenlere üç soru

Selahattin Demirtaş, HDP’nin hedef gösterilmesine dair bir yazı yazdı. Demirtaş, HDP’ye, ‘terörle arana mesafe koy’ diyenlere 3 soru sorarak yanıt istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 açıklaması: ABD bizi farklı yollara sevk etmesin

“SDG konusunda maalesef ABD’nin attığı yanlış adımlar devam ediyor”

Hakim ve savcı sürüldü, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen tahliye edildi

İzmir’de Karaburun Adliyesi’nde kavga etmesinin ardından tutuklanan MHP İlçe Başkanı Erkan Özen dün akşam saatlerinde tahliye edildi.

AK Partili Esenler Belediyesi, 400 milyon liralık ek bütçe aldı

Demirdöğen: CHP’de şirketlere aktarılan paraların dekontları olabilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Alo holding’ açıklamalarıyla ilgili konuşan Gazeteci İsmet Demirdöğen, “CHP Genel Merkezi’nin elinde çekilmek istenen operasyonla bağlantılı olarak WhatsApp yazışmalarının ellerinde olduğu, kimilerine havale edilen ücretlerin dekontları olduğu söyleniyor” diye konuştu.

Kültür Bakanı Kız Kulesi’nde: Yapılan işlemleri belgeleriyle yayınlayacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘yıkıldı’ iddialarıyla gündeme gelen Kız Kulesi’ni ziyaret etti. Restorasyonla ilgili incelemelerde bulunan Ersoy, 2023 yılı mart ayına kadar Kız Kulesi’ni açacaklarını söyledi.

İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü maşeri kalabalıkla kutlanıyor; kutlamalarda Tarkan sahnede

40 kentte 499 hazine arazisi satışa çıkarıldı

İstanbul’da 19 hazine arazisi satışa çıkarıldı

Akdeniz Üniversitesi’nde kişiye özel akademik ilan iddiası: Rektör, çocuğunun bakıcısını da kadroya almış!

İddialarda adı geçen akademisyenlerden biri, “Tüm Türkiye’de kişiye özel ilanlar var, Rektörlük kendi hocası yükselsin diye böyle yapar” diyerek durumu savundu

Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında ‘Gürsel Tekin’ görüşmesi

İsmail Saymaz, konuya ilişkin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasında geçen telefon görüşmesinin detaylarını paylaştı.

Saymaz, “CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener, bugün sürpriz bir telefon görüşmesi yaptı. İki lider Gürsel Tekin’in açıklamalarıyla başlayan krize el koydu. İki lider görüşmede, ittifakta sorun olmaksızın yola devam edeceklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

DIŞ POLİTİKA

AB enerji bakanları ‘enerji krizi’ gündemiyle Brüksel’de

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Çek Cumhuriyeti’nin çağrısı üzerine, üye 27 ülkenin enerjiden sorumlu bakanları enerji krizini görüşmek için Brüksel’de olağanüstü toplantıda buluştu. Toplantı girişinde açıklamalarda bulunan Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, “Çok ciddi bir enerji krizi yaşıyoruz. Mevcut durumda enerji arzı yeterli değil ve artan bir enerji talebi var” ifadelerini kullandı.

ABD ve NATO’dan Türkiye-Yunanistan açıklaması: Farklılıkları var, ancak yapıcı şekilde diyalog yoluyla çözülmeli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve Yunanistan’ın anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini ifade etti. Blinken, “İki ülke de ABD’nin dostu ve önemli müttefikler. Farklılıkları var, ancak yapıcı şekilde diyalog yoluyla çözülmeli” dedi.

EKONOMİ

Merkez’den bankalara tahvil uyarısı: Seçenek olarak kabul edilmeyecek

Merkez Bankası, bankalara gönderdiği yazıda tahvil düzenlemesinde cezai şart olan 3 kat dolar mevduat tutulmasının seçenek olmadığını, bankaların tahvil tesisini yerine getirmesi gerektiğini duyurdu.

10 Eylül

İÇ POLİTİKA

İsveç Başbakanı Andersson: İsveç vatandaşı hiçbir Kürdü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz

Kürtlerin haklarını savunmaya devam edeceklerini belirten İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “İsveç vatandaşı olan hiçbir Kürdü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz” dedi.

Cemevinin dilek ağacını yakan 2 kişiye gözaltı

Ankara’nın Mamak ilçesinde Hüseyin Gazi Cemevi’nin bahçesindeki dilek ağacını ateşe verip, kaçan 2 kişi gözaltına alındı.

Kobanê davasında ‘Erdoğan dinlensin’ talebine dikkat çeken yanıt | Mahkeme: Siz getirin, dinleyelim

Kobanê davasında MİT Başkanı Hakan Fidan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dahil dönemin yetkililerin dinlenmesini talep eden avukatlara “siz getirin, dinleyelim” yanıtı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Halka vaadi olmayanlar çıkıp ahkam kesiyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Halktan destek almak konusunda ne doğru dürüst vaatleri ne de oyları olanlar, çıkıp ahkam kesiyorlar” dedi.

Avcılar’daki metrobüs kazası | İBB Başkanı İmamoğlu: Sürücü baygınlık geçirdi

Ekrem İmamoğlu, Avcılar’da 99 kişinin yaralandığı metrobüs kazası öncesi şoförlerden birinin baygınlık geçirdiğini ve karşı şeride geçmesiyle kazanın meydana geldiğini söyledi.

CHP’den Şenyaşar ailesine ziyaret

CHP milletvekilleri, Urfa’da Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

Canan Kaftancıoğlu’na İçişleri Bakanı Soylu’ya hakaret iddiasıyla 10 bin 620 lira para cezası

CHP’li Canan Kaftancıoğlu’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği iddiasıyla 10 bin 620 lira adli para cezası verildi. Kaftancıoğlu, “Helal para, doya doya yesin” dedi.

Erdoğan’ın atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı

DIŞ POLİTİKA

  1. Charles resmen kral ilan edildi

11 Eylül

İÇ POLİTİKA

Zakkum, Urfa konserinin ardından açıklama yaptı: Aydınlık karanlıktan korkmaz!

Urfa’da gerçekleştirdikleri konser Din Görevlileri Birliği Derneği tarafından iptal ettirilmek istenilen Zakkum grubu, konserin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Demirören’in kredi borcuna karşılık Ziraat’e devredilen Göktürk arazileri TOKİ’ye geçti

Demirören’in 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon liralık kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’na geçen Göktürk’teki arazilerin TOKİ iştiraki Emlak Konut şirketine devredildiği ortaya çıktı.

Eğitim Sen Gebze: 20 bin sözleşmeli öğretmene ücretli öğretmenlik dayatılıyor

1 Eylül’de ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler, “Güvenlik soruşturması” süreci işletilmediği için göreve başlatılmadı. Öğretmenlere “Kararname gelene kadar ücretli çalışın” deniliyor.

Dargeçit’te Soylu’nun ziyaret edeceği esnaf kepenk kapattı

İmamların iptalini istediği Zakkum konserini Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi

Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Şanlıurfa Şubesi’nin “İsmi Cehennem’de yetişen bir ağaç” olduğu gerekçesiyle konserlerinin iptalini istediği Zakkum Rock Grubu’nu Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi.

DIŞ POLİTİKA

İran, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildirisine tepki gösterdi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, ülkesinin  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile ilgili duruşunun müzakereleri tehlikeye attığına ilişkin ortak bildirisinin iyi niyete aykırı olduğunu belirtti.

Zaporijya Nükleer Santrali’nde faaliyetler tamamen durdu

Reuters’ta yer alan habere göre; Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, Rusya’nın elindeki Zaporojye Nükleer Santrali’ndeki operayonların tamamen durduğunu açıkladı. Kurum, santralin altıncı ünitesinin elektrik şebekesinin bağlantısını kestiğini duyurdu.

Sahil Güvenlik, Yunanistan’ın Bozcaada açıklarında bir gemiye taciz ateşi açtığını açıkladı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Bozcaada açıklarında 18 personeliyle seyir halinde olan Anatolian isimli bir Ro-Ro gemisine Yunanistan sahil güvenlik birimleri tarafından taciz ateşi açıldığını belirtti.

MİT Başkanı Hakan Fidan Bağdat’ta

MİT Başkanı Hakan Fidan, Bağdat’a giderek Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin siyasi ve güvenlik yetkilileri ile bir araya geldi. Fidan ayrıca Sünni Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer ile de görüştü.

İsveç seçimleri | Göçmen düşmanı sağ yükseliyor

Belirsizliğin egemen olduğu İsveç seçimleri, göçmen karşıtı sağcı İsveç Demokratları ile iktidardaki Sosyal Demokratlar arasında geçecek. Aşırı sağın öne geçme olasılığı merkez ve sol partileri iktidara yaklaştırıyor.

“Pençe-Kilit operasyonu” bölgesinde 4 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralı

12 Eylül

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: Halk iradesini gasbeden rejimler tarih huzurunda hesap vermeye mecburdur

Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Eylül’ün yıldönümünde yaptığı açıklamada “12 Eylül zihniyeti de 15 Temmuz zihniyeti de halkın iradesini gasp eden tüm rejimler de tarih huzurunda hesap vermeye mecburdur” dedi.

HDP: Kilit parti konumumuzu güçlendireceğiz

HDP PM’nin düzenlediği son toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, dünyada ve Türkiye’de devam eden savaş ve çatışmaların vahim bir düzeyde devam ettiği kaydedildi.

“Kürdistan” dediği için CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek hakkında soruşturması başlatıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık sayısı 9 yılda yüzde 72 arttı

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 2021 yılı Adalet İstatistiklerini değerlendirerek, “Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerine gelen davalarda sanık sayısı 9 yılda yüzde 72 artmış. Şu verilere bakıp da çocukların mutlu, huzurlu bir ülkede büyüdükleri, Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğu söylenebilir mi?” dedi.

İsmail Tarman Ortaokulu velileri MEB’in imam hatip dayatmasına tepki gösterdi

2 bin 297 gün, 6 yıldır İsmail Tarman Ortaokulunun öğretime açılması için mücadele ettiklerini dile getiren veliler, yeni eğitim öğretim döneminde yine okul önünde bir araya geldi. İmam hatip dayatmasını kabul etmeyeceklerini dile getiren veliler, mahkeme kararını hatırlatarak okula ortaokul tabelasını astı.

Yeni sosyal konut projesine başvuru koşulları açıklandı

AKP iktidarının uygulamaya koyacağı yeni sosyal konut projesine başvurmak için proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmek, üzerine tapuda kayıtlı konut bulunmama şartları aranıyor.

Gülşen’e verilen ev hapsi cezası kaldırıldı

Müzisyen Gülşen Çolakoğlu hakkında verilen ev hapsi cezası itiraz üzerine kaldırıldı. Gülşen hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza verme şartı getirildi.

Kürt öğrencilere “kanı bozuklar” diyerek hakaret eden müdür kent merkezine atandı

Batman’da Kürt öğrencilere “Kanı bozuklar, vatan hainleri” diyerek hakaret eden okul müdürü Ömer Çakır, kısa süreli bir sürgünün ardından yeniden kent merkezinde görevlendirildi.

Boğaziçi yurtlarındaki sorun ve aklımızda soru işareti büyüyor: Neden?

Barınma sorunu yaşanmayan Boğaziçi Üniversitesinde 1 yılda barınma sorunu yaratan atanmış yönetim, bu sefer de Kandilli’deki öğrencilerin yerini değiştirdi. Bir öğrenci yaşananları mektubunda anlattı.

Sarıyer’de AVM’de silahlı çatışma: 1’i ağır 6 yaralı

İstanbul Sarıyer’de Vadi İstanbul alışveriş merkezinde bulunan kafede iki grup arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada 1’i ağır 6 kişi yaralandı.

Koç ve Boğaziçi üniversitelerinde barınma krizi sürüyor

Tek kişilik tasarlanan odalara ikinci bir yatağın konulması üzerine öğrenciler tepki gösterdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde ise kadın öğrencilerin yerleştiği yurtlar, erkeklere tahsis edilecek.

Türkiye, kamuda kadın istihdamının en düşük olduğu ülkeler arasında

Türkiye’de kamuda istihdam edilenlerin sadece yüzde 25’i kadın.

DIŞ POLİTİKA

Tunus’ta göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu ölü sayısı 12’ye yükseldi

Almanya’da yüksek enerji fiyatlarına karşı eylemler devam ediyor

Almanya’da geçtiğimiz hafta sonu halk enerji fiyatları ve artan pahalılılığa karşı sokağa çıktı, Nürnberg ve Erfurt’ta sokakları dolduran binlerce kişi tepkisini gösterdi

Avrupa’da grev hakkı yeni yasayla risk altında

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) grev hakkının, yeni AB mevzuatı tarafından baltalanabileceğini vurguladı.

Arap Birliği neden Suriye’siz toplanıyor?

Arap basını, önümüzdeki 1-2 Kasım’da Cezayir’de yapılacak olan Arap Birliği zirvesinde Suriye’nin konumunu ve toplantıya katılmayacak olmasını tartışıyor.

İsveç’te seçim | Sağ blok, yüzde 49,7 ile hükümet kurabilir

Sandıkların yüzde 90’ının açıldığı resmi olmayan sonuçlara göre, sağ blok partiler yüzde 49,7, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,8 oy aldı.

EKONOMİ

Mercedes işçilerinden ek zam eylemi: Eylemse eylem, grevse grev!

İstanbul’da Mercedes fabrikasında işçiler yemekhanede yaptıkları eylemlerle ek zam talep etti.

Anlaşma sağlanamadı: Kadıköy Belediyesinde grev kararı alındı

Kadıköy Belediyesinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube grev kararı alındığını duyurdu.

Cari açık 4 milyar 10 milyon dolara çıktı, açıktaki yıllık artış yüzde 1193’e ulaştı

Merkez Bankası verilerine göre ödemeler dengesi temmuzda 4 milyar 10 milyon dolar açık verdi. Temmuzda 5,5 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi dikkat çekti.

İnşaat maliyetlerinde yeni zirve | Maliyetlerde yıllık yüzde 114,74 arttı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre İnşaat maliyetlerindeki yıllık artış yüzde 114,74 ile yeni zirvesini gördü. En yüksek artış kalemi ise malzeme endeksinde yaşandı. Bina inşaat maliyetleri ise yüzde 110’un üzerinde arttı.

Türkiye’de işsizlik oranı bir ayda yüzde 20.5’tan yüzde 22.5’e çıktı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış atıl iş gücü, yani geniş tanımlı işsizlik bir önceki aya göre yüzde 2 artarak yüzde 22.5 oldu, işsiz sayısı ise 8 milyon 415 bin oldu.

İstanbul Barosu ve İstanbul Tabip Odası: Cezaevlerinde kaos var

İstanbul Barosu ve İstanbul Tabip Odası, tedavilerini cezaevi koşullarında sürdüremeyen ağır hasta mahpusların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Merkez Bankası’na bavulla gelen dolarda yeni rekor

Döviz açığının kapatılmasında bavullarla gelen dolarlar kullanılıyor. Esrarengiz para girişi Merkez Bankası (TCMB) tarafından tescil edildi. 2022 “rekor yılı” olabilir.

Eğitim Sen: Veliler çocuklarını ‘eğitim kredisi’ çekerek, gıda harcamasından kısarak okutuyor

2022-2023 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Eğitim- Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, “2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin ve Okulların Durumu” raporunu açıkladı. Kurul, eğitimdeki sorunların acilen çözülmesi gerektiğini belirterek, eğitim-öğretimdeki dinselleşmeye de dikkat çekti. Kurul, ana dilinde eğitimin, eğitim biliminin en temel ilkelerinden birisi olduğunu da söyledi.

Yargıtay’dan dikkat çeken karar: Retweet etmek ‘suça ortaklık’ sayıldı

Sosyal medya kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, başka bir hesaptaki hakareti paylaşmanın “hakaret suçunu” içerdiğine hükmetti.

13 Eylül

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: 850 bin TL’lik 3+1 konuta 3 bin 187 liradan başlayan taksitle sahip olunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “608 bin lira fiyata sahip 2-1 konutlara 2 bin 280 liradan başlayan taksitle, 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutlara 3 bin 187 liradan başlayan taksitle sahip olunacak” dedi.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut: Taksitler memur maaşına endeksli olacak

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, sosyal konut projesinde 240 ay vadeli taksitlerin her yıl memur maaşına endeksli olarak artırılacağını söyledi.

Naci Görür: Sosyal konut projesi kesinlikle İstanbul’da uygulanmamalı

Prof. Dr. Naci Görür, hükümetin sosyal konut projesinin İstanbul’da yapılmaması gerektiğini belirtti: “Bu proje kesinlikle İstanbul’da uygulanmamalıdır.”

Kılıçdaroğlu: 5’li çeteler, varlıkçılar, çantacılar; bu ülkenin ikinci 100 yılında siz olmayacaksınız

“Birileri kime güvenirse güvensin, ne algı yaparlarsa yapsınlar, benim güvendiğim halktır. Tek limanımdır halkım. 5’li çeteler, varlıkçılar, çantacılar; bu ülkenin ikinci 100 yılında siz olmayacaksınız. Biz olacağız biz. Halk. Hep beraber, hep beraber. Teşekkür ederim Sakarya!”

Kılıçdaroğlu’ndan “7’li masa” iddialarına: Tamamı safsata!

Kemal Kılıçdaroğlu Hendek aileleriyle: Devlet sizden helallik istemek zorunda

Hendek’teki havai fişek fabrikası patlamasında kardeşini kaybeden Sabahattin Tepeçınar, Kılıçdaroğlu’na “Devlet katildir benim gözümde. Baştan sona kadar herkes sorumlu. Ben hakkımı helal etmem. Rahmetliyle helalleşecekler öbür tarafta.” dedi.

Demirtaş: Kılıçdaroğlu’nun yaptığı iş hiç de kolay değil

Demirtaş, Kılıçdaroğlu için “Böyle kamplaşmış toplumlarda her konuda çözüm önerisi sunmak ve toplumu birleştirmek kolay iş değil” dedi, Akşener’e yanıt verdi: Yarınları düşünerek konuşmakta yarar var.

CHP ve İyi Parti arasında, “adaylık” ve “HDP’li bakan” tartışmasıyla başlayan gerilim “6’lı masa krizine” döner mi?

“HDP’nin, Kürtlerin desteklemediği adayın hiçbir şansı yok”

Sencar, “Türkiye’nin Nabzı”nda Erdoğan’ın farkı 4 puan kapattığını vurguladı. Muhalefetin başarısı için iki temel koşulun, HDP’li Kürtler’in oyları ve doğru adayın, sağlanamadığını söyledi. Sencar’a göre İYİ Parti ve CHP ikisini de yapamıyor.

Bozdağ: Yargıya güvenin artması için hakim ve savcıların kararları yetmez

Ankara’da bir programda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yargıdan memnuniyetin artması için hakim ve savcıların kararları yetmez. Sistemin bütünüyle sağlıklı işlemesinde büyük fayda vardır” dedi.

Mahkemeye başvuru: Eşini kadroya alamayınca tüm adayları eledi

Dumlupınar Üniversitesi’nde ‘eşe özel kadro’ gerekçesiyle bir akademisyen mahkemeye başvurdu. Akademisyen, eşini kadroya alamayan Ersen Ersoy’un başvuruda bulunan 4 akademisyeni de elediğini söyledi.

Ali Mahir Başarır’dan ‘FETÖ borsası’ açıklaması: İkiz kulelerden biri kimin?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ‘FETÖ borsası’nı açıkladı. Başarır “Yer belli, şirket belli… Nerede bunlar? Burası kimin şu anda? Çıksın bir kişi açıklasın?” dedi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı: Marmaris açıklarında 7 göçmenin cesedine ulaşıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Marmaris açıklarında 7 göçmenin cesedine ulaşıldığını duyurdu. Kurtulan göçmenlerin beyanı doğrultusunda kayıp olduğu ifade edilen kişiler aranıyor.

Çorlu tren kazasında sanıkların sayısı 13’e yükseldi

Tekirdağ Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen tren kazası ile ilgili sanık sayısı 13’e yükseldi.

İstanbul’da suya yüzde 40 zam

Gazeteci Sinan Aygül tutuklandı

Sinan Aygül’ün tutuklanma gerekçesi 2014’te Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’ne dair bir haberde dönemin AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “Kurt siyasetçi” demesi.

Aydın’da Kürt aileye saldırı: Bunlar Doğulu, köye giremezler

Aldığı evi görmek için ailesiyle birlikte Arpadere köyüne giden Cengiz Türkan, köylüler tarafından Kürt olduğu için köyde barınamayacaklarına dair tehdit edildi.

Ağustos’ta en az 186 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

DIŞ POLİTİKA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermenistan ile yaşanan çatışmalarda 50 askerimiz yaşamını yitirdi

Ermenistan: Çatışmalarda 49 asker hayatını kaybetti

Azerbaycan ve Ermenistan savunma bakanlıkları, iki ülkenin askeri birlikleri arasında çatışmalar yaşandığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “çatışmalara derhal son verme” çağrısında bulundu.

MSB: Ermenistan saldırgan tutumunu terk etmeli ve kendisine uzatılan barış elini bir fırsat bilmelidir

Ukrayna, işgal altındaki topraklarını geri alıyor: Şimdi ne olacak?

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya’dan geri alınan bölgelerin toplam büyüklüğünün 6 bin kilometreye ulaştığını açıkladı. Avrupa basını, bunun nasıl mümkün olduğunu ve Avrupa ile Rusya açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını tartışıyor.

‘Kuzey Kıbrıs’ın bitmeyen yeni havalimanı, şirketle askeri karşı karşıya getirdi’ iddiası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapımı 10 yıldır devam eden yeni Ercan Havalimanı’nın ihalesini alan şirketin denize sıfır arsa istediği ve bu nedenle askerle karşı karşıya geldiği iddia edildi.

İngiltere | “Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması endişe verici”

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’i anmak ve oğlu Charles’ı resmen kral ilan etmek için yapılan törenler sırasında protesto gösterisi düzenleyen kişilerin gözaltına alınması ülkedeki hak örgütlerince tepkiyle karşılandı.

EKONOMİ

İş Bankası’ndan 100 milyon dolarlık kredi sözleşmesi

İş Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası (Asian Infrastructure Investment Bank-AIIB) ile 5 yıl vadeli 100 milyon dolar tutarında kredi sözleşmesi imzaladı.

Önerilen Yazı ve Söyleşiler

Ceren Ergenç: Çin’in yeni ‘İkinci Adam’ı kim olacak?

Evrensel yazarı Ceren Ergenç, ÇKP kongresinin hem ülkenin ‘ikinci adam’ını hem de Xi Jinpeng’in siyasi geleceğini belirleyeceğini yazdı.

Fehim Taştekin: ‘Ölen de öldüren de ateştedir’

Nükleer anlaşma imzalanır da ortam yumuşarsa yeminli düşmanlar kendi çıkarlarını temin için Irak’ı yeniden rotaya sokabilir. Fakat Sadr’ın temsil ettiği çizginin Amerikan ve İran nüfuzuna itiraz eden dalgada yükseldiğini hatırlatalım. Irak’ın Arap komşuları da diplomatik tecridi bitirip Şii kanallarla temaslar kurmaya başladıklarından kolaylaştırıcı rol oynayabilirler. Türkiye Bağdat’ta şu sıralar istenmeyen aktör. Ama Sünni hamurunu yoğurmada iş düşebilir.

Serkan Alkan: Kentsel dönüşüm: Yarım kalan projeler, bulunamayan müteahhitler

Türkiye’de yaşanan ekonomik tablodan olumsuz etkilenen sektörlerin başında inşaat geliyor. Başlanamayan ya da yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle ev sahipleri mağdur durumda.

Fehim Taştekin: Trablus savaşları, Bayraktarlar ve MİT karargâhında ayar

Bugün birbirini boğazlayanlar Türkiye’nin müdahil olduğu savaşta Hafter’e karşı aynı cephedeydi. Başkent yüzlerce milis gücünün elinde parsellenmişti. Parayı bulamayanlar eridi ya da büyüklere karıştı. Güvenlik tehdidinin kaynağı olan bu ‘güvenlik güçleri’ için bu yılın ilk yedi ayında Maliye Bakanlığı’nın kasasından maaş ödeneği olarak 1 milyar dolar çıktı.

Mete Kaan Yanar: Seçimler çantada keklik mi? Mecliste etkisiz bir Millet İttifakı, İttifakın elinde oyuncak bir cumhurbaşkanı

Millet İttifakı aday belirleme sürecinde birtakım sorunlar yaşıyorsa da Cumhur İttifakı’nın adayının hukuki sorunları olduğunu unutmamak gerekiyor. Yoksa Cumhur İttifakı’nın adayı konusunda da bir “Reis halleder nasılsa rehaveti”nden bahsedebilir miyiz? YSK’nın bile görüş bildirmekte tedirgin olduğu bu süreç belki de, yasaların izin verdiği en geç tarihte yapılabilecek bir erken seçimle aşılmaya çalışılacak?

Nevzat Onaran: Selanik şifresini gizleyen Menderes, 6 Eylül’de ‘kontr-plan’a yol verdi-1

6 Eylül’deki olaylar incelendiğinde anlaşılıyor ki şifrelerden haberdar Başbakan Menderes, “cevap verilmeyecek” notunu yazdırdı ve bombanın kitleyi ayağa kaldıracak tarzda verilmesi planını uyguladı. Menderes, bu kadar ilgiliyse, nasıl oldu da patlatılan bombayı 12 veya 16 saat sonra öğrendi? Atina elçiliği de Selanik Başkonsolosluğu da şifreyle yazdığı halde, Menderes de Dışişleri de niye sağır ve dilsizdi? Çünkü ‘6-7 Eylül kontr-planı’ yürürlükteydi

Avrupa’nın ‘kara kışı’ Türkiye’yi nasıl etkiler?

Gaz fiyatlarının son bir haftada yüzde 30’dan fazla arttığı Avrupa’da enerji krizi büyüyor. Peki Avrupa’nın kara kışı Türkiye’ye nasıl yansır? Enerji uzmanı Ali Arif Aktürk değerlendirdi.

Yenal Bilici: Avrupa’da hoşnutsuzluğun kışı başlıyor

Zor günlerden geçiyor Avrupa. Birkaç sene önceden, özellikle Covid-19 kısıtlamalarının hemen evvelinden bakılsa, kimsenin öngöremeyeceği kadar zor günlerden. Siyasiler kapkaranlık konuşuyor. Halk daha da karanlık ve huzursuz. İsyanlar kapıda. Kış başlıyor… Ya da bu ara çok sevilen ifadeyle ‘winter is coming.’

Şili’de anayasaya ret | ‘Yerli halkın tanınması ulusalcı refleksi harekete geçirdi’

Şilililer yeni anayasa önerisini, yüzde 38’e karşı yüzde 62’yle reddetti. Anketler uzun süredir, anayasanın reddedileceğini gösteriyordu ancak yüzde 62 gibi ret marjı beklenenden çok daha geniş oldu.

Şili’de neoliberalizm için kazılan mezara bir kamyon toprak döküldü Kavel Alpaslan

Enerji krizinden medet boşuna! Mühdan Sağlam

Tahıl koridoru kesintiye uğrar mı? Soli Özel

AB enerji krizi nedeniyle safları sıklaştırıyor, İngiltere’ye de davet var

Prof. Dr. Esergül Balcı: Devlet kademe kademe eğitimden çekiliyor

Altın, Euro, Sterlin, Yen… Neden hepsi düşüyor? Barış Soydan

Polisin peşkeş çekilen arazisi ve promosyon mücadelesi – Tolga Şardan

HDP Sorunu – Selahattin Demirtaş

İzmir kutlaması tek adam rejimine yönelik bir isyan şarkısına dönüştü

Darbe ve toplumsal kriz dönemlerinde Türkiye’de Ermeni ve Yahudi olmak

Şenal Sarıhan: 12 Eylül uygulamaları 15 Temmuz ile yaygınlaştırıldı

Türkiye-Yunanistan krizinde son durum

Ankara ve Şam’ı birbirlerine kim ve ne yaklaştırıyor?

Nilgün Toker: Peker’in ifşaları suçun normalleşmesine katkı sağlıyor

Arzu Yılmaz yazdı: “Geliyor gelmekte olan” Mekanın sahipleri

Haluk Levent yazdı: Duvarda tuğla olmak

Edgar Şar yazdı: Muhalefetin asıl krizi

Elif Gökçe Aras yazdı: İYİP’in ipiyle kuyuya inilir mi?