31 MART

İÇ POLİTİKA

CHP seçim kurullarını acil AYM’ye taşıyacak

CHP seçim kanunu teklifinde seçim kurullarının kura yöntemi ile oluşturulması ve mevcut kurulların lağvedilmesini içeren 3 maddeyi ivedi bir şekilde Anayasa Mahkemesi’ne götürecek.

HDP’li Günay’dan CHP’ye ‘kayyım’ eleştirisi: Muhalefetin tutarsız siyaseti

Günay, AK Yerel ve Bölgesel Komitesi’nde görüşülen kayyım raporuna dair CHP’nin tutumunu eleştirerek ‘Türkiye’nin geleceği tutarlı ve iktidardan bağımsız bir muhalefetle inşa edilir’ dedi.

Kayyım atanmayan HDP’li 6 belediye: Sembolik olarak mı kaldık bilmiyorum?

HDP’nin seçimi kazandığı ancak kayyım atanmayan 6 belediyeden Diyarbakır Çınar Belediyesi Eş Başkanı Bedri Kaya: Bizi de alabilirler. Adil bir ülkede yaşıyorsak almamaları gerekir ama alabilirler…

Ayhan Bilgen’in partisi kuruluş dilekçesini bakanlığa teslim etti

HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen’in öncülüğünde kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi’nin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi.

Kulis: İYİ Parti’de Aydın ve Ağıralioğlu değişikliği ne anlama geliyor?

Ankara kulislerine göre İYİ Parti Başkanlık Divanı’nda değişiklikler, parti lideri Meral Akşener’in ‘merkez’ vurgusunu daha da güçlendirdi ve ‘millet ittifakı’na verdiği önemi gösterdi.

Jin TV’ye ödül veren Mimarlar Odası’na dava

Jin TV’ye ödül verildiği gerekçesiyle Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticilerine ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla dava açıldı.

Gergerlioğlu’dan Ankara Barosu’nun sansürlenen işkence raporu için BM’ye başvuru

Ankara Emniyeti’nde Gülen cemaatine mensup kişilerin gözaltı sırasında işkenceye uğradığı yönündeki iddiaların yer aldığı raporu açıklamayan Ankara Barosu’ndaki kriz devam ederken, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuru yaptı.

Boğaziçi protestoları davası: Mahkeme dijital materyalleri iade etmiyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör atanması sonrası başlayan protestolar nedeniyle 29 öğrencinin yargılandığı davada mahkeme, öğrencilerin cep telefonu ve bilgisayar gibi dijital materyallerinin iade edilmesi talebini reddetti.

İkizköy’de zeytin ağaçlarının sökülmesine engel olmak isteyenlere müdahale: İki gözaltı

Milas’ta 215 dönümlük alandaki zeytin ağaçları yerlerinden sökülmeye başlandı. Ağaçların sökülmesine karşı çıkanlara jandarma müdahale ederek iki kişiyi gözaltına aldı.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Türkiye Ukrayna’nın garantörü olmaya prensipte hazır

Erdoğan, Ukrayna’nın Rusya’yla anlaşma süreciyle ilgili garantörlük teklifine “sıcak baktıklarını” kaydetti; “Ukrayna’nın güvenliğini teminen garantör ülkelerden biri olabiliriz” dedi.

Rusya’dan geçici ateşkes, Zelenski’den ‘Kimseye güvenmiyoruz’ açıklaması

Rusya, haftalardır bombaladığı ve savaşın en korkunç görüntülerinden bazılarına sahne olan Mariupol kentinde perşembe sabahı sivillerin tahliye edilmesi için ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

Stoltenberg: Rus askerleri çekilmiyor, Donbass’a daha güçlü saldıracak

NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın Ukrayna’da bazı bölgelere saldırıları azaltacağı beklentisine rağmen askerlerini geri çekmediği, Donbass’a daha kuvvetli saldırmak için güç topladığını savundu.

Tunus’ta cumhurbaşkanı vekilleri darbecilikle suçlayıp Meclis’i feshetti

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, kararlarını iptal eden parlamenterleri “başarısız bir darbe” yapmakla suçlayarak, sekiz ay önce askıya aldığı Meclis’i dün tamamen feshetti.

EKONOMİ

Eser Karakaş:‘Seçime kadar asgari ücreti, memur ve emekli maaşlarını üç-dört kere artıracaklar’

Gündemin Gerçekleri’ne konuk olan Eser Karakaş, seçim ekonomisi uygulayan iktidarın, Rus oligarkların parasıyla cari açığını kapatma düşüncesinin büyük bedelleri olabileceğine dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: Asgari ücrete zam yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete net zammın yapıldığını, ek zammın gündemde olmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan dönüşünde uçakta “asgari ücrete zam olacak mı?” sorusunu yanıtladı: Vakti geldiğinde adım atarız.

Şekerin tadı kalmadı: Türkşeker, yüzde 31 oranında zam yaptı

Türkşeker, şeker fiyatına yüzde 31 zam yaptığını duyurdu. Kilogramını KDV dahil 5,96 liradan sattığı şekerin fiyatını 7,80 liraya yükselttiğini açıkladı.

Rumelihisarüstü – Aşiyan Füniküler treni raylarla buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni yönetim, Haziran 2020’de öz kaynak bütçe planlaması yaparak, hattaki imalatları yeniden başlattı. Gerçekleştirilen hızlı çalışmalarla hat, bitme noktasına getirildi.

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 341 milyon dolarlık sürdürülebilir tarım kredisi

Dünya Bankası, Türkiye’nin tarım sektörünün yeşil ve rekabetçi büyümesini desteklemek için 341 milyon dolarlık krediyi onayladı.

Rus oligarklara açılan KKM kapısı ve iktidarın KDV çaresizliği

MB, KKM tebliğinde yaptığı sayısız değişikliklere 24 Mart’ta bir yenisini daha ekleyerek başta sadece yurtiçi ve yurt dışı yerleşik gerçek ve tüzel Türk vatandaşları ve Türk şirketlerin yararlandığı KKM’yi yabancılara da açtı.

İsrail-Türkiye hattı gazda alternatif olacak mı?

Rusya-Ukrayna savaşıyla enerjide yeni bir arz mimarisi şekillenirken, enerji çeşitliliği için İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması fikri yeniden gündemde. Ancak bu ihtimalin de bazı zorlukları var.

1 NİSAN

İÇ POLİTİKA

CHP’li Murat Emir açıkladı: Yurtdışına gitmek isteyen hekim sayısı rekor kırdı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yurt dışına gitmek için iyi hal belgesi alan hekimlerin sayısının mart ayında rekor kırdığını açıkladı. Emir’in açıkladığı verilere göre, bu ay 213 hekim Türkiye’den ayrılmak için iyi hal belgesi aldı. Emir, “Asıl gitmesi gereken hekimler değil, onların sorunlarını çözme iradesinden yoksun iktidar” dedi.

Dersim ve Elazığ’da maden sahası ilanına tepki: Mücadeleyi büyüterek karşı koyacağız

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, 61 ilde 344 maden sahası için ihale açtığını duyurdu. Bu kapsamda Dersim Merkez’de 1 saha, Çemişgezek’te 1 saha, Mazgirt’te 2 saha ve Pülümür’de 2 saha olmak üzere toplamda 6 saha maden sahası ilan edilecek. Dersim’deki kurumlara bu arama ruhsatının ne anlama geldiğini ve ne yapmak gerektiğini sorduk.

İngiltere’den Adana’ya gelen çöpe dair açıklama: Bölgede kayıtlı 6 işletme var

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü İzleme ve Çevreme Denetimi Dairesi Başkanı Barış Ecevit Akgün, İngiltere’de GPS cihazı takılıp çöpe atılan poşetin, diğer çöplerle birlikte Adana’da geri dönüşüm tesisi olmayan bir bölgede ortaya çıkmasına dair açıklama yaptı. Akgün, “Bölgede de her ne kadar herhangi bir geri dönüşüm tesisi olmadığı iddia edilse de bakanlığımız tarafından izin belgesi, geçici faaliyet belgesi, atık ithalatçı kayıt belgesi verilmiş olan 6 işletme bulunmakta” dedi.

İkizköy’de dün sökülen zeytinler bugün yeniden dikildi | İkizköylüler: Suçunuzu örtemezsiniz

İkizköy’de, Yeniköy Kemerköy şirketi dün söktükleri zeytin ağaçlarını bugün yeniden yerlerine dikmeye çalıştı. İkizköy KARDOK Derneği ve İkizköy Çevre Komitesi yaptıkları açıklamada “Ne yapsanız doğaya ve yaşama karşı işlediğiniz bu suçu örtemezsiniz.” dedi.

Farplas’ta fabrika önü direnişi sonlandırıldı

2 Şubat’tan bu yana kapı önünde direnişte olan Farplas işçileri direnişlerini sonlandırdı. Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube binasında yapılan açıklamada “Bugün itibariyle fabrika önünde sürdürdüğümüz direnişi sonlandırıyoruz. Ancak Farplas’ta üyelerimizin hakları ve sendikalaşma için verdiğimiz mücadele devam edecek” denildi.

Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar gazeteci Çiğdem Toker’i hedef gösterdi

Mütevelli Heyeti Başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yaptığı T3 Vakfı, gazeteci Çiğdem Toker’in “İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu” başlıklı köşe yazısı nedeniyle açtığı davada 30 bin lira tazminat kazandı.

Kobanê davasında “itirafçılar” dinlenecek

Kobanê davasında mahkeme heyeti, önümüzdeki hafta “itirafçılar” Sami Baran ve Kerem Gökalp’ın dinlenmesine karar verdi.

19 vekile ait 23 dokunulmazlık dosyası TBMM’de

HDP’den Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Siirt Milletvekili Sıdık Taş, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz’e ait 2’şer, Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel, İmam Taşçıer, Ağrı milletvekilleri Abdullah Koç, Berdan Öztürk, Dirayet Taşdemir, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, İzmir Milletvekili Murat Çepni, Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Mardin Milletvekili Ebru Günay, Batman milletvekilleri Feleknas Uca, Şırnak Milletvekili Nuran İmir’e ait 1’er ve DBP’den Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’e ait 2 dokunulmazlık dosyası Meclis’e sunuldu.

Öğretim elemanı dernekleri: Nişantaşı Üniversitesindeki akademik kıyımı ve zorbalığı kınıyoruz

Öğretim elemanı dernekleri, Nişantaşı Üniversitesinde mobbinge ve ağır çalışma koşullarına karşı haklarını ve akademik özgürlüğü savundukları için işten çıkarılan öğretim elemanlarına destek açıklaması yaptı.

Batman’da gözaltındaki gençlere ajanlık ve sabotajcılık dayatılıyor

Batman İHD şubesi, sadece 2022 ilk 3 ayında derneğe kayıt dışı ifadeye zorlanma, baskı ve tehditle ajanlaştırılmaya yönelik 6 başvuru yapıldığını açıkladı. Bir şikayetçi, gözaltında “BİM, A101, ŞOK gibi marketleri kundaklama karşılığında 20 bin TL vaat edildiğini açıkladı.

Vakıf üniversitelerinde patronluk: Eşit işe eşit olmayan ücret

Yükseköğretim Kanunun öngördüğü şekilde vakıf ve devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerinin eşit ücrette eşitleme ve talepleri için mücadele ediyor.

Bozdağ’dan Kavala, Demirtaş ve AİHM açıklaması

AİHM’in Kavala ve Demirtaş kararlarına uyulmamasıyla ilgili Bozdağ, “Bireysel başvuru kararlarına da AİHM kararlarına da Türk mahkemeleri uymaktadır” iddiasında bulundu.

Nişantaşı Üniversitesi’nde 40 akademisyen ‘güvenlik eşliğinde’ işten çıkarıldı

Nişantaşı Üniversitesi’nde, “eşit işe eşit ücret” talep ettikleri için Rektör Yardımcısı’nın üzerlerine yürüdüğü akademisyenler, “güvenlik eşliğinde” odaları toplatılarak işten çıkarıldı.

EGM’den Akşener’e yanıt: Teşkilatımızla ilgili haksızlık içeren sözlerini teessüfle karşıladık

EGM, İYİ Parti lideri Akşener’in polislerin mesai saatinde yapılan değişiklikle ilgili “Ha şöyle, yola gelin” açıklamasına tepki gösterdi.

Ethem Sancak AK Parti İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi

AK Parti eski MKYK üyesi ve iş insanı Ethem Sancak kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

CHP’li Emre’den, ‘İkinci Yüzyıla Çağrı- Kılıçdaroğlu Doktrini’ kitabı

CHP Milletvekili Yunus Emre, partisinin 2019’da yaptığı Kurultay’ın ardından ortaya çıkan fikirler üzerine yoğunlaşan, “İkinci Yüzyıla Çağrı – Kılıçdaroğlu Doktrini’ kitabını kaleme aldı.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna: Rus askeri güçleri, Çernobil Nükleer Santrali’nden çekildi

Ayrıca, Rus ordusunun Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesinde bulunan Slavutiç kentinden de çekildiği kaydedilen açıklamada, “Rus güçleri, santralden ayrılırken esir aldıkları Ukrayna Ulusal Muhafızlarını da götürdü.” bilgisi verildi.

Cemal Kaşıkçı davası, katiline gönderiliyor

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davanın İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dünkü duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı dava dosyasının Suudi Arabistan makamlarına devrini talep etti.

Sri Lanka’da ekonomik kriz protestoları: Ülkede OHAL ilan edildi

Sri Lanka’daki ekonomik kriz nedeniyle kitlesel protestolar devam ediyor. Borçlarını ödeyemeyen hükümet nedeniyle ithal ürünler bulunamıyor, saatlerce süren elektrik kesintileri yaşanıyor. Protestoların Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın özel konutuna yönelmesinin ardından önceki gece başkent Kolombo’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu akşam saatlerinde ise Devlet Başkanı Rajapaksa’nın ülkede OHAL ilan ettiği duyuruldu.

Erdoğan ve Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin ardından bugün de Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştirdi.

AB-Çin zirvesinde Rusya anlaşmazlığı

AB-Çin zirvesi sona erdi. AB, Çin’den Ukrayna konusunda Rusya’ya destek vermemesini talep etti. Taraf tutmaya zorlanmayı reddettiklerini belirten Çin, AB’nin ABD’den bağımsız hareket etmesini istedi.

Doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı

Doğalgaz fiyatlarına konutlarda yüzde 35, elektrik üretiminde yüzde 44,30, sanayide ise yüzde 50 zam yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail’e taziye mesajı

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde yaşanan saldırıları kınadı ve ölenler için taziye, yaralananlar için de şifa dilediğini söyledi.

Zelenskiy: Erdoğan’la çok spesifik bir görüşme yaptım

Ukrayna lideri Zelenskiy, Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesine ilişkin “Çok spesifik bir görüşme oldu.Türkiye’ye, Ukrayna’ya garantörü olma konusundaki istekliliğinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Zelenskiy: Savaşın 3-5 gün süreceğini düşündüler ancak dayanıyoruz ve savaşmaya devam edeceğiz

Ukrayna lideri Zelenskiy, “Onlar, savaşın sadece üç veya beş gün süreceğini ve bu sürenin ülkemizi ele geçirmek için yeterli olduğunu düşündü. Ancak biz dayanıyoruz ve savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı: Mikolayiv’de hükümet binası vuruldu, 23 kişi hayatını kaybetti

Ukrayna’nın doğusundaki Mikolayiv kentinde hükümet binası füzeli saldırıya uğradı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı binanın enkazı altında kalan 23 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

EKONOMİ

CHP: ‘Müjde’den sonra doğal gaz 9 kez zamlandı

CHP’li Ahmet Akın, doğal gaza yapılan zamma tepki gösterdi. Konut zammının son yılların en büyük zammı olduğunu belirten Akın, sanayiye yapılan zamların da enflasyonu artıracağını söyledi.

Evim mağdurlarına 1 ay içinde enflasyon farkıyla ödeme düzenlemesi

Tasfiye edilen faizsiz ev ve araba sağlayan şirketlerce mağdur edilenlere yönelik düzenleme komisyondan geçti. Mağdurlara ödemelerin bir ay içerisinde ve enflasyon farkıyla yapılması hedefleniyor.

İnternete yapılacak yüzde 67’lik zam 2 ay ertelendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, bugünden itibaren yapılacak olan port ve toptan hat kiralama zamlarını hazirana erteledi.

MÜSİAD ‘yetmez’ dedi, KGF paketinde artış istedi

MÜSİAD Başkanı Asmalı, son açıklanan 60 milyar TL’lik KGF’nin olumlu ancak yetersiz olduğuna işaret etti. Asmalı, “Beklenti yeni bir paket açılması yönünde. Yeni paket en az 200 milyar olmalı” dedi.

İstanbul’da enflasyon 20 yılın zirvesinde: Yüzde 63,25

Ticaret Odası verilerine göre İstanbul’da enflasyon martta aylık bazda yüzde 6,29, yıllık yüzde 63,25 arttı.

2 NİSAN

İÇ POLİTİKA

Seçim anketi: AK Parti, İYİ Parti, HDP ve MHP dikkat çekiyor

Metropoll’un son anketine göre AK Parti’de 3 puanlık yükseliş var ancak MHP yüzde 7 seçim barajının da altında. İYİ Parti ve HDP oyları da tahminlerin üzerinde.

Marmara Denizi’nde alarm: Sınır iyice daraldı

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünde görevli bilim insanları, 1950’li yıllarda 1200 metre derinlikte var olan oksijen seviyesinin, azot ve fosfor yükü nedeniyle 25-30 metreye düştüğünü belirledi.

Mıgırdiç Margosyan’ı kaybettik

Diyarbakır doğumlu Ermeni edebiyatçı ve ‘Söyle Margos Nerelisen’ isimli kitabın yazarı Mıgırdiç Margosyan vefat etti.

Selçuk Bayraktar Şirin Payzın ve Halk TV’ye dava açtı

Selçuk Bayraktar Şirin Payzın ve Halk TV’ye, Bakırköy Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 150 bin TL’lik manevi tazminat talepli dava açtı.

Amedspor-Fenerbahçe kadınlar ligi maçında saha karıştı

Diyarbakır’da bugün oynanan Kadın Futbol Süper Ligi maçında saha olayları yaşandı. Fenerbahçe takımı stadı polis eşliğinde terk etti.

Numan Kurtulmuş: Anadili ana sütü kadar helaldir

Diyarbakır’da konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “İnsanlara sadece dil üzerinden ne baskılar yapıldığını bu salonda bulunanlar hepsini biliyor. Oysa anadilleri ana sütü kadar helal” dedi.

CHP’li vekilden Bakan Kurum’a çöplerin içinden videolu yanıt

CHP’li Bulut, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’un Londra’daki plastik çöplerin Adana’ya gönderildiği yönündeki haberleri yalanlamasının ardından, Adana’daki çöpleri görüntüledi.

Adalet Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devrini ‘uygun’ buldu

Adalet Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili davanın Suudi Arabistan’a devrinin uygun olduğu yönünde görüş yazısı hazırladı.

Tarım Platformu kuruldu: Dışa bağımlı politikalardan vazgeçilmeli, üretemezsek tüketemeyiz

Tarım, hayvancılık ve gıda alanında faaliyet yürüten sendikalar, meslek odaları ve çeşitli kuruluşlar Tarım Platformu’nu kurdu. Sermaye lehine politikalar sonucunda, pandemi ve kuraklık döneminde tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiği uyarısında bulunan 21 örgüt, “Üretemezsek tüketemeyiz” diyerek dışa bağımlılığın ve emek düşmanı politikaların son bulmasını istedi.

DIŞ POLİTİKA

Macaristan’da yarın seçim günü: Orbán’a karşı ortak muhalefet adayı

Macaristan halkı 12 yıllık başbakanlığı devam ettirmek isteyen homofobik ve otoriter politikalarıyla eleştirilen Viktor Orbán ile altı partinin ortak adayı Péter Márki-Zay arasında seçim yapacak.

Japonya’da evlilik yaşı 18’e yükseltildi

Japonya’da 1 Nisan itibariyle yasal olarak reşit olma yaşı 20’den 18’e düşürülürken yasal evlilik yaşı 16’dan 18’e yükseltildi.

Ukrayna: Kiev bölgesinin tamamı işgalden kurtarıldı

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, “İrpen, Buça, Gostomel ve Kiev bölgesinin tamamı işgalden kurtarıldı” dedi.

Zelenskiy: Rus birlikleri geri çekilirken mayın yerleştiriyor

Kiev ve Çernihiv’den çekilen Rus birliklerinin ‘büyük bir felakete yol açtığını’ ve bölgeye mayın yerleştirdiğini öne süren Zelenskiy, “Evlere, ekipmanlara hatta cesetlere mayın koyuyorlar” dedi.

Sri Lanka’da OHAL ilan edildi

Sri Lanka’da temel ihtiyaç ürünleri ve akaryakıta yapılan zamlara karşı protestolar sürerken, Devlet Başkanı Rajapaksa ülkede OHAL ilan etti.

ABD’den Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’ya insansız hava araçları, zırhlı araçlar ve makineli tüfekler de dahil olmak üzere 300 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım yapacaklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’ndan kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin yeni genelge

İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kapsamlı bir genelge hazırladı.

BM: Ukrayna’da göç edenlerin sayısı 4 milyonu aştı

BM, 18 ila 60 olan erkeklerin askere çağrılması nedeniyle ülkeden ayrılanların yüzde 90’ını kadınların ve çocukların oluşturduğunu ifade etti.

UNESCO: Ukrayna’da en az 53 kültürel alan zarar gördü

Zarar gören yerler arasında 29 kilise, 16 tarihi bina, dört müze ve dört anıt var. En çok zarar gören alanlar Kiev, Harkiv ve Çernihiv’de yer alıyor.

EKONOMİ

Yap-işlet-devret: Hep şirketler kazanıyor

1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçen hafta açılmasıyla yeniden gündeme gelen yap–işlet–devret modelinde devletin verdiği yolcu garantileri ve yüksek geçiş ücretleri tartışılmaya devam ediyor.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Standard & Poor’s, Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu “BB-“den “B+”ya indirdi. Uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu ise “B+” olarak teyit edildi.

3 NİSAN

İÇ POLİTİKA

Dağdan tonlarca toprak aktı: Bolu Dağı Tüneli geçit vermiyor

Bolu Dağı Tüneli’nde dün akşam meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşım tamamen durdu. Yeni heyelan tehlikesi nedeniyle tünel bugün de ulaşıma kapalı kalacak.

Seçime hazırlık: YSK’den üçüncü ihale

Oy kabini ve ıstampa/mühür ihalesinden sonra 21 bin 450 ton ağırlığında oy pusulası ve zarf ihalesi için ilan verildi.

DIŞ POLİTİKA

Baltık ülkeleri Rusya’dan petrol ve gaz akışını kesiyor: ‘Biz yapıyorsak Avrupa da yapabilir’

Baltık ülkeleri Rusya’nın enerji ticaretinde rubleyle ödemeyi zorunlu hale getiren kararı üzerine doğalgaz ve petrol ithalatını durduruyor. Litvanya’dan Avrupa ülkelerine “Siz de yapın” çağrısı geldi.

Rusya ordusu Odessa’da petrol ve akaryakıt tesislerini vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Odessa kentinde petrol rafinerisi ve akaryakıt depolama tesislerine hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Naftali Bennett: Daha birçok saldırı girişimi bekliyoruz

Son günlerde yaşanan saldırılarla ilgili açıklama yapan İsrail Başbakanı Bennett, “Kesinlikle daha birçok saldırı girişiminin olacağını bekliyoruz ve anda bunları engellemek için çalışıyoruz” dedi.

Mariupol belgeseliyle tanınan Litvanyalı yönetmen Ukrayna’da öldürüldü

Litvanyalı ünlü yönetmen Mantas Kvedaravicius’in Mariupol’da öldürüldüğü açıklandı. Kvedaravicius’in Mariupol belgeselinin gösterimi ilk kez 2016 yılında Berlin Film Festivali’nde yapılmıştı.

Yemen’de BM destekli geçici ateşkes kararı

Arap Koalisyonu’nun Yemen’de Husilerle devam eden savaşında Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla geçici ateşkes ilan edildi.

Libya açıklarında 11 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı

Libya’nın Humus kenti açıklarında batmakta olan bir bottaki 125 mülteci kurtarıldı, 11 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı.

Pakistan’da Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Başbakan’ın çağrısı üzerine Meclisi feshetti

Pakistan Bilgi ve Yayıncılık Bakan Yardımcısı Faruk Habib, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 90 gün içerisinde seçimlerin yapılacağını duyurdu.

AB ülkeleri, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulama hazırlığında

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin temsilcileri, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Buça kentindeki ölümlerden sorumlu tutulacağını ve AB’nin Rusya’ya daha fazla yaptırım hazırlığında olduğunu ifade etti.

Berdysank ve Melitopol’dan tahliyeler sürüyor

Ukrayna’da kuşatma altında olan Mariupol, Berdysank ve Melitopol kentlerinden binlerce sivil tahliye edildi.

Ukraynalı foto muhabiri Maks Levin yaşamını yitirdi

Maks Levin, Reuters, BBC ve AP’de çalıştı. Fotoğrafları, Wall Street Journal, TIME, Breaking news Polonya gibi birçok kurumda yayınlandı.

Ukrayna: Buça’da siviller elleri arkadan bağlanarak katledildi, Rusya savaş suçu işledi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı Ofisi, Rus ordusunun çekildiği Buça bölgesindeki sivillerin fotoğraflarını yayınlayarak Rusya’nın savaş suçu işlediğini duyurdu.

4 NİSAN

İÇ POLİTİKA

İmamoğlu İstanbul’da farkı açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yüzde 54 ile kazanan Ekrem İmamoğlu oyunu yüzde 57.6’ya çıkardı. Seçmenin güveni ise yüzde 79.5 olarak belirlendi.

İYİ Partili Dervişoğlu’ndan Aydın ve Ağıralioğlu açıklaması: Yadırgadık

İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Başkanlık Divanı’ndaki Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu değişikliklerini ‘partinin iç meselesi’ olarak değerlendirdi: Farklı anlamlar yüklenmesini yadırgadık.

Diyarbakır’ın hafızası siliniyor

Diyarbakır’ın kolektif hafızasını koruyan mekânlar birer birer yıkılıyor. Suriçi’nden, Diyarbakır Stadyumu’na ve Subay Orduevi’ne kadar devam eden ‘hafızayı silme’de sıra Turistik Otel’e geldi.

Diyanet’in sendikası ‘minber dokunulmazlığı’ istedi

Manevi İlkeli Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası minber dokunulmazlığı talep etti. “Okunan hutbeler yargının konusu olmaktan çıkarılmalıdır” denildi.

DIŞ POLİTİKA

Macaristan’da seçimi Orban kazandı

Macaristan’da genel seçimi Başbakan Viktor Orban liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu büyük farkla kazandı.

Zelenskiy: Bucha’da yapılan soykırım, Putin yargılanmalı

Zelenskiy, Rusya ordusunun çok sayıda sivili işkenceyle öldürdüğünü ve bunun “soykırım” olduğunu söyledi: Putin ve bu ölümlerde dahli bulunan tüm komutanlar yargılanmalı.

Lavrov: Bucha görüntüleri kurgu, planlanmış sahte saldırı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya ordusunun Kiev yakınlarındaki Bucha kasabasında sivilleri infaz ettiğine ilişkin iddialara “Batı ve Ukrayna sosyal medyada kurgu görüntüler yayıyor” tepkisi verdi.

Almanya ve Fransa’dan Rus diplomatlar için ‘persona non grata’ kararı

Almanya ve Fransa, Bucha’dan yayılan ancak Rusya’nın yalanladığı ‘sivil katliam’ görüntülerine ilişkin Rus diplomatları ‘istenmeyen kişi’ ilan etti ve ülkeyi terk etmelerini istedi.

Elon Musk Twitter’ın en büyük hissedarı oldu

Tesla’nın kurucusu ve Twitter’ın aktif kullanıcısı Elon Musk, yaklaşık üç milyar dolar karşılığında Twitter’dan hisse satın alıp şirket hisselerinin yüzde 9,2’sine sahip oldu.

Fransa’da son seçim anketleri: Macron ve Le Pen arasındaki fark azalıyor

Fransa’da 10 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesinde, anketler Macron’un yüzde 28, Le Pen’in ise yüzde 22 oy olarak ikinci tura kalacağını öngörüyor.

Sri Lanka’da patlak veren isyan hükümeti sarstı: Başbakan hariç kabine istifa etti

Ekonomik krize karşı isyanın patlak verdiği Sri Lanka’da Başbakan Mahinda Rajapaksa hariç tüm bakanlar istifa etti. Cumhurbaşkanı Rajapaksa hükümete birlik çağrısında bulunurken eylemler ise sürüyor.

Zelenskiy Grammy Müzik Ödülleri törenine seslendi: Müzisyenlerimiz kurşun geçirmez yelek giyiyor

Ukrayna lideri Zelenskiy bu kez ABD’de düzenlenen Grammy Müzik Ödülleri’ne bağlanarak mesaj verdi. Zelenskiy, “Müzisyenlerimiz smokin yerine kurşun geçirmez yelek giyiyor” dedi.

Vuçiç seçimi kazanır kazanmaz Putin’den “stratejik ittifak” önerisi aldı

Aleksandar Vuçiç geçerli oyların yüzde 59’uyla yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken partisi SNS’in başını çektiği ittifak parlamento seçimlerinde oyların yüzde 43’ünü aldı ve birinci güç oldu. Putin Vuçiç’i kutladı ve “stratejik ittifak” önerdi.

Biden: Putin bir vahşi ve hesap vermeli

ABD Başkanı Biden, Kiev yakınlarındaki Bucha kasabasında yayınlanan görüntülere ilişkin açıklamasında Putin’le ilgil “Bu adam vahşi” ifadelerini kullandı.

İran: Viyana’ya yalnızca nükleer müzakereleri sonuçlandırmaya gideriz

İran Dışişleri, Viyana’ya yeni müzakereler için gidilmeyeceğini duyurdu. Açıklamada, “Yalnızca 2015 nükleer anlaşmasını tekrar canlandırma amaçlı çalışmaları sonuçlandırmak için gideriz” denildi.

Dışişleri: Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması bugün Ankara’da başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın 2021 Ekim’de Roma’daki görüşmesinde varılan mutabakat uyarınca ‘Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması’nın bugün Ankara’da başlatıldığını duyurdu.

EKONOMİ

Resmi verilere göre enflasyon yüzde 60’ı aştı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon mart ayında aylık yüzde 5,46’lık artışla yıllık yüzde 61,14’e ulaştı. Yıllık üretici fiyat endeksi ise yüzde 114,97 oldu.

Ekonomistler enflasyonu hesapladı: Yüzde 142

Akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu ENAGrup’un hesaplamasına göre; enflasyon mart ayında yüzde 11,93’lük artışla yüzde 142.63’e yükseldi.

Dış ticaret martta 8,2 milyar dolar açık verdi

Türkiye’de mart ayında ithalat ilk kez 30 milyar dolar seviyesini aşarken, dış ticaret açığı ise yüzde 77’yi buldu.

5 NİSAN

İÇ POLİTİKA

CHP’li Salıcı’dan, Selahattin Demirtaş ziyareti için açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Selahattin Demirtaş’ı ziyareti için, ‘insani içerikli bir görüşme’ değerlendirmesinde bulundu.

Demirtaş Kobanê Davası’nda konuştu: Bahçeli ve Soylu’nun bu davayla alakası yok diyebilir misiniz?

Kobanê Davası’nın 11’nci duruşmasında HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu: “Süleyman Soylu ve Devlet Bahçeli’nin bu davayla alakası yok diyebilir misiniz?” dedi.

KCK Ana Davası: Eski ve yeni sekiz milletvekili hakkında hapis talebi

KCK Davası’nda yargılanan HDP’li eski ve yeni 8 milletvekili hakkında ‘örgüt yöneticiliği ve örgüt üyeliği’nden hapis cezası istendi. Avukatlar ise AİHM’i işaret etti.

Helin Şen’i öldüren sanık polisin tutuklanma talebi reddedildi

Diyarbakır’da zırhlı araçtan açılan ateşle hayatını kaybeden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in ölümüyle ilgili Polis Abdullah E.’nin yargılandığı dava Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘İBB’de terör soruşturması’ hakkında açıklama

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “İBB’de ilk defa işe alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Thodex iddianamesi: Üç ayrı hesaptan 253 milyon lira transfer edildi

Thodex iddianamesinde yer verilen MASAK raporunda, firari Fatih Özer’in, 3 ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer ettiği belirtildi.

Kılıçdaroğlu: Ben 5’li çete diyeceğim, bakalım ne yapacaksın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu.

DIŞ POLİTİKA

Lübnan hükümeti: Merkez Bankası iflas etti

Lübnan Başbakan Yardımcısı Sadi El Şami, Lübnan devletinin ve Merkez Bankası’nın iflas ettiğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı Riyad Salame ise El Şami’yi yalanlayan bir açıklama yaptı.

NYT: Uydu görüntüleri ‘Bucha’da siviller Rusya çekilmeden öldürüldü’ diyor

New York Times, Ukrayna’nın ‘soykırım’, Rusya’nın ‘kurgu’ dediği Bucha’daki sivil katliamı iddiasını uydu kayıtlarından araştırdı: Görüntüler sivillerin Rusya çekilmeden öldürüldüğünü gösteriyor…

Putin’den Batı ülkelerine ‘kamulaştırma’ uyarısı: İki ucu keskin bir silah

Rusya lideri Putin bugün yaptığı açıklamada Batı ülkelerinin yaptırım uyguladığı Rus şirketlerin mallarını kamulaştırma olasılığına değindi. Putin buna ilişkin “İki ucu keskin bir silah” tanımı yaptı.

Çin’in Şanghay kenti karantinaya alındı

Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle Çin’in Şanghay kenti tamamen karantinaya alındı.

Çinli şirketler Wall Street’te tutunmaya çalışıyor: 10 yıllık denetim kuralları esnetilebilir

Çin Güvenlik Denetim Komisyonu, New York’un piyasa merkezi Wall Street’te Çinli şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için yıllardır faal olan denetim kurallarını gevşetmeyi teklif etti.

Kuveyt’te hükümet düştü: Başbakan kabinesiyle istifa etti

Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamed’in ve kabinesinin istifa ettiği duyuruldu.

Peru’da akaryakıt zammı protestoları: Başkentte sokağa çıkma yasağı

Peru’da artan akaryakıt ve gübre fiyatlarına karşı başlayan protestoların ardından başkent Lima ve liman şehri Callao’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

AB’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi: Kömür ithalatının yasaklanması planlanıyor

AB Komisyonu’nun hazırladığı 6 maddelik yeni yaptırım tasarısında Rusya’dan kömür ithalatına yasak öngörülüyor. Paket onaylanırsa Rusya bandıralı gemilere limanlara giriş yasağı da getirilecek.

6 NİSAN

İÇ POLİTİKA

Koronavirüs tablosu yayınlandı: 10 bin 314 vaka 41 ölüm

Güncel koronavirüs tablosu Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandı. Buna göre son 24 saatte 220 bin 536 kişiye koronavirüs testi yapıldı, 14 bin 332 vatandaşınsa iyileştiği açıklandı. 10 bin 314 kişinin koronavirüse yakalandığı açıklanırken 41 vatandaş ise koronavirüsten hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı’ndan, Ekrem İmamoğlu’na ‘İBB’ yanıtı

İçişleri Bakanlığı’ndan, İBB’deki ‘terör’soruşturması hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, ilk defa işe alınanlar hakkında,“Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır. Büyükşehir belediyesince birçok personel hakkında hiç güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı, bazı kişiler hakkındaki talebin ise müfettiş incelemesi başladıktan sonra apar topar yapıldığı anlaşılmıştır” denildi

Akşener: Enflasyon TÜİK’e göre bile yüzde 61,1

İYİ Parti Lideri Akşener: “Santrallerdeki doğalgaza yapılan zamlar, elektrik fiyatlarında da karşımıza çıkıyor. Sadece gıdada değil, artık enerjide de en yüksek enflasyona sahip ülkeyiz.”

Erdoğan ekonomik krizi kabul etti: Avrupa ülkelerinde durum bizden daha vahim

Erdoğan alım gücünün düştüğünü ve hayat pahalılığının arttığını kabul ederek, “Milletimiz markette, pazarda alışık olmadığımız derecede yüksek fiyatlarla karşılaşmaktadır. Avrupa ülkelerinde durum bizden daha vahim” dedi. “Bu Ramazan ayında da maalesef Rusya Ukrayna savaşının yol açtığı, siyasi, ekonomik insani trajedilerin burukluğu içinde girdik. Sağlık hizmetleri yanında kamu düzeni, istihdam, üretim, ihracat gibi alanlarda gösterdiğimiz güçlü performansla ülkemizi küresel kriz ikliminden ayrıştırdık. Gelişmiş ülkelerin dahi sarsıntılar yaşadığı dönemden Türkiye’nin güçlenerek çıkması çok çok önemli başarıdır. Hamdolsun salgın tehdidini büyük ölçüde geride bıraktık. İnşallah yakında tüm izlerini süreceğiz.”

Elektrikleri kesilen Moda Sahnesi ışıldaklar eşliğinde gösterim yaptı

İstanbul Kadıköy’de bulunan Moda sahne geçen ay fahiş elektrik fiyatlarına tepki olarak fatura ödememiş ve sahnenin elektrikleri kesilmişti. Sol Haber’de yer alan habere göre, elektrikleri yeniden kesilen Moda Sahnesi, bu akşamki “Diktat” adlı oyunu karanlıkta ışıldaklar eşliğinde sahneledi.

Yıldırım Kaya, Diyanet’e ‘fetva’ çağrısı yaptı: ‘Oruç tutmayanlara nefretle yaklaşılmamalı’ uyarısında bulunmalı

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya üniversite ve liselerde oruç tutmayanları hedef alan uygulamalara dikkat çekti, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı konuyla ilgili ‘fetva’ vermeye çağırdı.

Erdoğan ve damadı Bayraktar’dan gazetecilere yeni davalar

Evrensel yazarı Ender İmrek’e Cumhurbaşkanına hakaretten, Şirin Payzın ve Halk TV de Selçuk Bayraktar’a hakaretten yargılanacak.

“Avukatlar yoksulluk sınırının altında çalışıyor”

Avukatlar Sendikası, avukatların katılımcı olduğu anket sonuçlarını paylaştı: Avukatların çoğu baroların tavsiye ücretinin altında çalışıyor, kazançları ancak yeme-içme, konut ve yol giderlerine yetebiliyor.

Avukatlar Aysel Tuğluk’u ziyaret etti: Serbest bırakılsın

Hasta mahpus siyasetçi Aysel Tuğluk’u ziyaret eden kadın avukatlar, hastalığının daha da ilerlediğini belirterek, Tuğluk’un sağlığının kötüye gitmesinde başta Adalet Bakanlığı olmak üzere adli ve idari makamların sorumlu olduğunu söyledi.

6 Nisan ödürülen gazeteciler günü: 113 yılda 67 gazeteci öldürüldü

Kocaeli’de yaptığı haberler nedeniyle öldürülen Güngör Arslan’ın fotoğrafı 67. gazeteci olarak TGC Basın Müzesi Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asıldı.

Meclis Genel Kurulu’nda 4 madde kabul edildi

Meclis Genel Kurulunda, Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk 4 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, reklam yasağı kararı verilmiş olmasına rağmen reklam yasağı getirilenlere reklam vermeye devam eden gelir vergisi mükelleflerinin vergi matrahının hesaplanmasında, bu harcamaları gider olarak kabul edilmeyecek.

Leyla Güven’in ‘yasaklı elbisesini’ Meral Danış Beştaş Meclis’te giydi

Tutuklu DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e gönderilen ve cezaevine alınmayan elbiseyi HDP’li Meral Danış Beştaş giydi. Beştaş, “Yeşil, kırmızı, sarı yasak mı? Renklere yasak olabilir mi” dedi.

Erkek şiddeti Mart 2022

Erkekler Mart’ta en az 25 kadını ve üç çocuğu öldürdü, üç kadına tecavüz etti.

Mor Çatı: Bütünlüklü, koruyucu ve önleyici politikalar uygulanmıyor, kadınlar çaresiz bırakılıyor

Kadın Sığınağı Vakfı, sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S.’nin çaresizlik sebebiyle bebeğini sokağa terk etmesine dair açıklama yaptı. E.S.’nin hikayesinin kadınların maruz kaldığı ayrımcılık ve alternatifsizlik durumunun tekil bir örneği olduğu, genç kadının suçlayıcı yaklaşımlarla cezalandırılmaya çalışıldığı belirilen açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’nde yer aldığı hali ile bütünlüklü koruyucu ve önleyici politikaların kadınların hayatları için önemini bugün de bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.

8 Mart’a katılan öğrencilerin bursları kesildi: Anayasal hak ne zamandan beri ‘terör’ ve ‘anarşi’ sayılıyor?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Antalya’da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında gözaltına alınanlardan üniversite öğrencilerinin bursları kesildi. CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, öğrencilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Sanat sektörü: Kadınların yüzde 52’si cinsiyete dayalı ayrımcılık yaşıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kültür politikaları çalışmaları kapsamında hazırladığı “Kültür-Sanat Dünyasında Toplumsal Cinsiyet: Tartışmalı Konular, Yapısal Sorunlar, Çözüm Önerileri” başlıklı rapor, Türkiye’de yaratıcı sektörlerin nasıl daha eşit, adil ve kapsayıcı hale gelebileceğini ele alıyor.

DIŞ POLİTİKA

Altan: KDP Türkiye’nin valiliği gibi

23 Nisan 2021’de başlatılan Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik saldırılarda KDP siyasi, askeri ve ekonomik açıdan tamamen Türkiye’nin denetimine girdiği için ayrı bir güç olarak değil, adeta savaş valiliği olarak çalışıyor

ABD’den Türkiye’ye uyarı: Oligarkların kirli parası için havuz olmayın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın üzerinde anlaştığı “Stratejik Mekanizma” kapsamında iki ülke dışişleri ve ticaret bakanlıkları yetkilileri Ankara’da bir araya gelerek ilişkilerin çeşitli alanlarda geliştirilmesini ele aldı. ABD’den Türkiye’ye, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili olarak “Rus oligarkların kirli parası için havuz olmamaya dikkat etmeli” mesajı geldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı sivilleri vurdu: 7.1 milyon kişi evinden oldu

Rusya-Ukrayna Savaşı 42. günde de devam etti. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna’da savaş nedeniyle 7,1 milyon kişi mültecileşti. Papa Franciscus “Ukrayna’daki savaşta Birleşmiş Milletler’in acizliğine tanık oluyoruz” açıklaması yaptı.

EKONOMİ

“Bir demet maydanoz nasıl 10 lira, marul nasıl 15 lira olur!”

Esnaf, dert dinlemekten, etiket değiştirmekten bıkmış, müşteriye fiyat söylemekten utanır hale gelmiş. Müşteri ise çaresiz, “Poşetin darasını al” diyen de var, gram hesabını bırakıp “20 liralık et ver” diyen de…

İstanbul’da ulaşım ücretlerine yüzde 40 zam yapıldı

Tam elektronik bilet ücreti 5,48 liradan 7,67 liraya, tam abonman ücreti 430 liradan 602 liraya, öğrenci abonman 78 liradan 109 liraya yükseldi.

Prof. Mustafa Durmuş: Politika değişmezse hiperenflasyon yakın

İktisatçı Prof. Mustafa Durmuş’a göre enflasyonun tek nedeni maliyet artışı. Bunun tetikleyicisi ise hükümetin faiz politikası.

7 NİSAN

İÇ POLİTİKA

7 Nisan koronavirüs tablosu yayınlandı: 9 bin 354 vaka, 36 ölüm

Türkiye son 24 saatte 215 bin 229 kişiye koronavirüs testi yapılırken 10 bin 885 kişinin iyileştiği bildirildi. 9 bin 354 vatandaş  koronavirüse yakalandı, 36 vatandaşsa koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

Demirtaş: Öcalan’dan not, İçişleri Bakanı ve MİT’in önerisiydi

Selahattin Demirtaş: “Elimizde istihbarat var, bunlar provoke edilebilir, deselerdi biz çağrımızı geri çekerdik. Ama öyle bir uyarı yok. Kimse bilmiyor. Anlık provokasyonlar yaratıldı. Kimse ne olduğunu bilmiyor.” Kobanî davasının 11. duruşmasının yedinci oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonundaki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Kürtler anadilinde eğitim ve belediyede Kürtçe hizmet istiyor

Kürt Çalışmaları Merkezi ve Rawest Araştırmanın Diyarbakır, Van, Urfa ve Mardin’de gerçekleştirdiği Dil Haritası Projesine göre; Kürtler, Kürtçenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini, belediyelerde ise; Kürtçe hizmet verilmesini istiyor.

Kılıçdaroğlu Et ve Süt Kurumu’na gidiyor

Kılıçdaroğlu Et ve Süt Kurumu’nu ziyaret edeceğini sosyal medya hesabından duyurdu. Randevu istediğini ancak kendisine geri dönüş yapılmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istedim. Herhalde bir yerlerden izin alamadılar ki ses yok! Evlatlarımızın beslenme hakkını konuşmak için yarın saat 10.00’da devletimizin şerefli bürokratlarına gideceğim. Gerisi onlara kalmış.”

Akşener: İktidarımızda emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir programı kapsamında Menderes ilçesinde esnaf ziyareti yaptı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidar olmaları durumunda ilk olarak 2 bin 500 liraya sabitlenen emekli maaşlarını, asgari ücret seviyesine getireceklerini söyledi.

Bahçeli’den hayat pahalılığına çözüm: Milli birlik ve dayanışma ruhu

Artan hayat pahalılığına ve ekonomik krize ilişkin konuşan Bahçeli, “KDV indirimlerine rağmen hâlâ fiyat etiketlerini indirmeyenler insafsızlığın ve izansızlığın pençesindedir. Stokçuluk kanalıyla cebini ve cüzdanını düşünenler ülkesine ve milletine nankörlük ve namertlik yapan fırsatçılardır. Çıkan enflasyon elbirliğiyle indirilecektir, dün yaptık, gene yaparız. Hayat pahalılığının üstesinden milli birlik ve dayanışma ruhuyla geliriz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizin aşılamasının mücadelesini vermeliyiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte evlatlarımızın yabancı kültürlerinin daha çok etkisi altına girmiş olduğunu görüyoruz” dedi. Erdoğan, “Aile ortamından başlayarak çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizin aşılamasının mücadelesini vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu’nun ‘büyükelçi’ iddiası Meclis gündeminde: MİT CHP’yi mi izliyor?

Süleyman Soylu’nun 6 partinin açıklamasının bir büyükelçiye gönderildiği iddiasıyla ilgili önerge veren CHP’li Kaya, “Siyasi istihbarat teşkilatı kurulmuş mudur, Devlet biliyor ne demektir?” dedi.

MHP’den istifa eden meclis üyesi TELE1’e konuştu

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, ekonomide yaşanan sıkıntılara ilişkin ‘Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor, zamlar milletin belini büküyor’ yönündeki açıklamalarının ardından parti üyeliğinden ‘kesin çıkarma cezası’ ile cezalandırılması için parti disipline sevk edildi. Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Sedat Kılınç da Ersoy’un disipline sevk edilmesine tepki göstererek, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Eğitim Sen’den Ramazan ayını bahane göstererek okulda yemek yemeyi kısıtlayan müdüre protesto

Eğitim Sen, İstanbul’daki Atilla Uras Anadolu Lisesi’nde okul müdürünün Ramazan ayını bahane olarak göstererek kantin dışında yemek yemeyi yasaklamasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Okulları dini kurallara göre dizayn etmekte, nöbetçi öğretmenlere görev ve sorumlulukları dışında görevler tebliğ edilmekte ve hatta Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu da yok sayılarak suç işlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Zamların siyaseti

İstanbul’da ulaşım ve suya yapılan zammın gerekçesi A’dan Z’ye her şeyin fiyatının yükselmesi ve oluşan maliyet. Peki kamu yararı nerede? Merkezi hükümet neden sübvanse için belediyelere destek vermiyor?

Çiğli Belediyesi grevinde 1. gün | Sadaka değil toplu sözleşme

Çiğli Belediyesi şirketi Çibel A.Ş. ile Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube arasında süren ve 836 işçiyi kapsayan toplu sözleşme sürecinden anlaşma sağlanamayınca greve çıkan işçiler belediye binası önünde grev pankartını astı. İşçilerin grevine DİSK Ege Bölge Başkanı, Genel-İş İzmir şubelerinin başkanları ile örgütlü olduğu işyerlerinden temsilcileri, Emek Partisi, HDP ve Halkevleri de destek verdi. İşçiler sık sık “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “İş, ekmek, özgürlük “, “Sadaka değil toplu sözleşme”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz”, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları attı.

Hayvanlar katalogdan satılacak: “Bu işkence tümüyle bitmeli”

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, hayvanların satışlarına artık katalogdan devam edilecek. Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı, “Bu işkence tümüyle bitmeli. Katalogdan satış insanlık ayıbından başka bir şey değildir” diyor.

“Basın özgürlüğünün dostu olmayan Türkiye sonunda Kaşıkçı’yı sattı”

“Davayı özgür bir basına veya bağımsız bir yargıya sahipmiş gibi bile yapmayan baskıcı bir rejim olan Suudi Arabistan’a devretmek, Cemal Kaşıkçı’yı öldürenler için son kalan adalet şansına ciddi bir darbe vuracak.”

Yazar Mıgırdiç Margosyan son yolculuğuna uğurlandı

Margosyan, Kumkapı Patrikhane Kilisesindeki törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığında toprağa verilecek.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Türkiye’nin garantör ülkeler arasında olmasını isteriz

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, emekli Büyükelçi N. Murat Ersavcı’nın moderatörlüğünde Ankara’da Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) perşembe günü bir konuşma gerçekleştirdi. Ankara’da büyükelçiler, akademisyenler ve basın ile bir araya gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Türkiye’nin garantörlüğü ve ülkesinin tarafsızlık koşullarına dair açıklamalar yaptı.

Af Örgütü’nün Ukrayna raporundan: Eşimi sigarası olmadığı için öldürdüler

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, “Rusya’nın yargısız infaz ve diğer türde hukuka aykırı öldürmeler gerçekleştirdiğine ilişkin kanıtlar topladık. Bu eylemler savaş suçu olarak soruşturulmalı” dedi.

Blinken: NATO, doğu kanadını güçlendirmek için çok uluslu savaş grupları kurdu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “NATO, doğu kanadını güçlendirmek için Polonya, Estonya, Letonya, Litvanya’da bulunanlara ek olarak Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Slovakya’da da çok uluslu savaş grupları kurdu” dedi

8 NİSAN

İÇ POLİTİKA

Kemal Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu’na da alınmadı

TÜİK ve MEB’e yaptığı ziyaretlerde de içeriye alınmayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo vardı: Her girdiğim evde beslenme yetersizliği yüzünden gelişim bozukluğu olan çocuklar var.

Metin Lokumcu’nun son sözleri: Beni gaza boğdular

Artvin Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi düzenlenen eylemde polisin sıktığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümü ile ilgili dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme daha önce dinlenmeyen iki sanığı dinledi. Bir sonraki duruşma 1 Temmuz’a bırakıldı.

MHP’den istifa eden Sedat Kılınç’a canlı yayın öncesi saldırı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri milletvekili Baki Ersoy’ın ekonomik kriz ve zamlarla ilgili yaptığı açıklamalar sonrası parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası ile disiplin kuruluna sevk edilmişti. Karara tepki gösteren  Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Sedat Kılınç, MHP’den istifa ettiğini açıkladı. İstifa eden Sedat Kılınç, konuk olduğu Deniz Postası isimli yerel bir gazetede saldırıya uğradı.

Babacan’dan ‘cumhurbaşkanı adayı’ açıklaması: Seçim dönemine kadar fikir beyan etmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adının geçmesiyle ilgili bir soru üzerine Babacan, şunları söyledi: “Bizim, şu anda altılı masada parlamenter sistem çalışan partilerden birisi olarak diğer genel başkanlarla varmış olduğumuz bir mutabakat var. O da şu; bu altılı masanın cumhurbaşkanı adayı, altılı masanın mutabakatıyla belirlenecek. Bir kararımız daha, seçim dönemine girinceye kadar, cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda herhangi bir görüşmede bulunmayacağız.

Kılıçdaroğlu’dan Dünya Romanlar Günü mesajı: Sorunlarınızı biliyorum, sabredin çok az kaldı

Kılıçdaroğlu, “Sevgili Roman kardeşlerim, Sağlıktan eğitime, barınmadan istihdama kadar birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığınızı biliyorum. Sabredin, çok az kaldı; güçlü sosyal devlet anlayışı ile tüm sorunlarınızı biz çözeceğiz! 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

DTSO Başkanı Kaya: Kürtler ülkenin yönetiminde olmak istiyor

Diyarbakır hareketli geçen Mart ayını geride bıraktı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Newroz kutlamasının gerçekleştiği Diyarbakır’ın konukları da vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) davetine icabet etti. İki belediye başkanı Diyarbakırlı iş insanlarıyla bir araya gelerek çeşitli konularda iş birliği üzerine fikir alışverişinde bulundular. DTSO’nun bir diğer konuğu ise Erbil Valisi Omid Xoşnav’dı. Xoşnav’ın Diyarbakır ziyareti sırasında Vali Münir Karaloğlu’na “Kürdistan Albümü” hediye etmesi, kimi milliyetçi kesimleri rahatsız etti. Sosyal medyada ırkçı paylaşımlar yapıp, hediyeyi kabul ettiği için Vali Karaloğlu’nu da hedef aldılar.

HDP’nin ‘ithal plastik atıklar araştırılsın’ önergesi AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, ABD ve Avrupa’dan ithal edilen plastik atık ve çöplerin insana, çevreye verdiği zararların araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için önerge verdi. HDP’nin Meclis araştırma komisyonu kurulmasına yönelik talebi, AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi. Eksik, “Yaşadığımız coğrafya inşaat, maden ve enerji şirketlerinin azami çıkarları uğruna hızlı bir şekilde yok edilmektedir. Yaşam alanları, tarım alanları, enerji ve maden projelerinin kullanımına açılmakta, böylece doğanın zarar görmesine sebep olunmaktadır” dedi.

Emekli polisler hak aramaya hazırlanıyor 

Emekli polisler, özellikle 3600 ek gösterge, polis intiharları ve emniyette mobbing konusundaki talep ve şikayetlerini duyurmak üzere basın açıklaması yapacak.

Yargıtay onadı: Madenin sahibi her ölen madenci için 8 gün hapis yatacak

Onama kararıyla birlikte Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan iki buçuk yıl daha hapis yattıktan sonra serbest kalacak.

Demirtepe altın madeninin ÇED süreci durduruldu

Balıkesir’in Havran ilçesinde inşa edilmesi planlanan altın madeninin Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci durduruldu.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri Meclis’i ziyaret etti

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Şevket Pamuk, Prof. Dr. Lale Akarun, Senato üyesi ve eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Mumcu, Üniversite Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Prof. Dr. Taner Bilgiç, ve Senato üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kafescioğlu’ndan oluşan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerini temsil eden bir heyet, TBMM’yi ziyaret etti.

1 Mayıs programı açıklandı: İşçilerin Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlama hakkı var

“Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, borçlanma derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor” diyerek sözlerine başlayan Çerkezoğlu, düzenin toplumun işini, aşını korumadığını aksine tehdit ettiğini söyledi. Çerkezoğlu, “Bu düzenin çarkları, zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere kurulmuş” dedi.

AKP’den yoksul Ağrı’da lüks sahur

Türkiye’nin en yoksul kentlerinden biri olan Ağrı’da AKP Gençlik Kolları’nın lüks sahur programı kamuoyunun gündeminde.

Yenişafak’ta büyük ayrılık

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan İbrahim Karagül, gazetedeki yazılarına son verdiğini duyurdu. Karagül, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Yeni Şafak’a, Albayrak ailesine minnetlerimi sunuyorum” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Soli Özel: Şimdi herkes savaşta ikinci evreye hazırlanıyor

DUVAR -Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Soli Özel, Rusya’ya uygulanan yaptırımları ve yaptırımların gelişen ekonomilere etkisini Dördüncü Boyut’ta değerlendirdi.

Kremlin: Donetsk’te tren istasyonuna yapılan saldırıyı reddediyoruz

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde tren istasyonuna yapılan füzeli saldırıyı reddettiklerini açıkladı.

Ukrayna’da tren istasyonuna füze saldırısı: 4’ü çocuk 39 ölü

Ukrayna Güvenlik Servisi Temsilcisi Dekhtyarenko, Donetsk bölgesine bağlı Kramatorsk şehrinin tren istasyonuna düzenlenen füze saldırısında tahliye bekleyen 4’ü çocuk 39 sivilin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Rusya Federasyonu’nun BM İnsan Hakları Konseyi üyeliği askıya alındı 

193 üyeli BM Genel Kurulu, Ukrayna’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasını 93’e 24 çoğunlukla kararlaştırdı. 58 ülke çekimser kaldı.

Avrupa Birliği, Putin’in kızlarını yaptırım listesine ekledi

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya yönelik askeri harekâtı nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım listesine 217 kişi ve 18 kuruluşu ekledi. Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleten Avrupa Birliği, Rusya Devlet Başkanı Putin’in kızları Maria Vladimirovna Vorontsova ve Ekaterina Vladimirovna Tikhonova’yı yaptırım listesine aldı.

Almanya Cumhurbaşkanı: Putin ve Lavrov Lahey’de savaş suçlarından yargılanmalı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Rusya lideri Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la birlikte Rus yetkililerin Lahey’deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanması gerektiğini söyledi

Macron: Ukrayna savaşı durmayacak, Putin 9 Mayıs’a hazırlanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron bugün RTL radyosuna verdiği demeçte Ukrayna’ya saldırılarla ilgili “Bu savaş durmayacak. Putin 9 Mayıs Zafer Günü’nde zafer elde etmek istiyor” dedi.

İsrail’de silahlı saldırı

İsrail polisi 7 Nian akşamı Tel Aviv’in kalabalık bir sokağında çevreye ateş açan saldırganın vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Barlar ve restoranların yoğun olduğu kalabalaık yerlerden Dizengoff Sokağı’ndaki saldırıda 8 kişi de yaralandı.
İsrail polisi “Operasyonel ve istihbarat iş birliği sayesinde çemberi daralttık ve çıkan çatışma sonrası teröristi öldürdük” açıklaması yaptı. İsrail kamu radyosu saldırganın İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampından, 20’li yaşlarının sonunda bir erkek olduğunu duyurdu. İsrail’in iç gizli servisi Şin Bet, saldırganın Yafa’da bir caminin yakınında saklanırken bulunduğunu belirtti.

Tahran’da kum fırtınası: Hava kirliliği kritik seviyede

İran’ın başkenti Tahran’da etkili olan kum fırtınası, hava kirliliğinin kritik seviyeye çıkmasına neden oldu.

Alain Delon ötenazi yaptırarak hayata veda etti

Dünyaca ünlü 86 yaşındaki  oyuncu Alain Delon, hastalıklarla boğuşmak istemediğini sakat bir yaşlı adam olmak yerine ötenazi ile hayatına son vermek istediğini açıklamıştı. Ünlü aktörün İsviçre’de ötenazi yaptırarak hayata veda ettiği öğrenildi.

EKONOMİ

Uğur Tekstil işçileri eylemlerini sonlandırdı: “Sonuna kadar haklı ve onurlu bir mücadele verdik”

Uğur Tekstil’de sendikalı oldukları için işten atılan ve aylardır işe geri dönmek için mücadele eden işçiler, eylemlerine son verdiklerini, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini duyurdu. İşten atılma sürecine, sendikanın işçileri yalnız bırakıp patron lehine çalışmasını hatırlatan işçiler “Biz artık fabrikada çalışan arkadaşlarımızı düşünerek markanın uğur tekstil ile ilişkisini kesmesi ve fabrikanın kapanma ihtimalinin önüne geçmek için eylemlerimize son verdiğimizi, bundan sonra mücadelemizi hukuki anlamda sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildirmek isteriz” dedi. İşçiler açıklamalarında “Ama yenilmedik. Sonuna kadar haklı ve onurlu bir mücadele verdik” ifadelerine yer verdi.

EnerjiSA ile yapılan görüşmede şirketten pişkin yanıt: Kazansalar da işe almayacağız

İşlerinden atılan EnerjiSA işçilerinin direnişi sürerken şirket yönetimiyle görüşen, CHP milletvekilleri Kani Beko ve Yıldırım Kaya şirketin pişkince işçilerin davayı kazanmaları halinde dahi işe almayacaklarını ifade ettiğini söyledi

İzmir Şehir Hastanesi inşaatı işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

İzmir Bayraklı’da yapımı devam eden Şehir Hastanesinde işçiler alacakları için eyleme geçti, işçiler iki gündür iş başı yapmadı. Türkerler Holding’in yüklenici olduğu şantiyede Kaver Mühendislik firmasında çalışan 300’e yakın işçi 2 buçuk aydır ücretlerini alamadı. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçiler iki gündür iş başı yapmazken sık sık, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları attı. İş bırakma eylemi işçilerin tüm haklarını almasıyla sonuçlandı.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi: Dolar kaç lira olur?

Merkez Bankası nisan ayı piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 46,44 seviyesine çıktı. Cari açık tahmini 27,5 milyar dolara yükseldi.

Araştırma: İnsanlar geçinebilmek için hangi tedbirleri alıyor?

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, ‘İnsanlar geçinebilmek için hangi tedbirleri alıyor’ başlıklı araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

9 NİSAN

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete’de yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına Bekir Emre Haykır’ı, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğüne de Serhat Köksal’ı atadı.

Son anket: AK Parti eriyor, MHP barajı aşamıyor

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin bu ayın başında yaptığı seçim anketine göre, AK Parti’nin oyları yüzde 28,9’a, MHP’nin ise yüzde 6,1’e düştü. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 1-4 Nisan 2022 tarihleri arasında gündeme ve seçmen eğilimine dair Türkiye genelinde yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Konya, Mersin, Samsun, Antalya, Erzurum, Ağrı,  Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak, Van ve Adıyaman kentlerini kapsayan ankete 2 bin 10 kişi katıldı. Hata payı yüzde 3 güven aralığı yüzde 98 olarak açıklanan anketin yarısı yüz yüze, yarısı da bilgisayar destekli gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu ve Yavaş açıklaması: Erdoğan daha adaylığını açıklamadı

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ya da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday gösterilmeleri ya da gösterilmemelerinin bir çatlağa yol açıp açmayacağı konusunda da “Altı liderin ortaklaştığı aday niye çatlak yaratsın?” yorumunu yaptı.

Kobanî Davasında bir tahliye 

Kobanî Davasından tutuklu yargılanan Kürt PEN üyesi Nezir Çakan tahliye edildi.

Mahkeme: AİHM’in tahliye kararı Kobanî dosyasıyla ilgili değil

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Kobanî Davası’nda ara kararını açıkladı. Mahkeme, AİHM Büyük Daire’nin Demirtaş hakkında verdiği ihlal kararının Kobanî Davası ile ilgili olmadığını ve delillerinin AİHM tarafından incelenmediğini iddia etti.

AYM, Leyla Güven’in tutuklanmasına “ihlal” dedi

AYM, hakkında tahliye kararı verilen fakat Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı itiraz nedeniyle tahliye edilmeyen ve yakalama kararı çıkarılan Leyla Güven’in tutuklanmasını “kişi hürriyetinin ihlali” olduğuna karar verdi.

Sosyal medyada “Yaşasın Kürdistan” yazdığı için kimse yargılanamaz

Twitter hesabından yaptığı “Yaşasın Kürdistan” paylaşımı nedeniyle görevden alınan ve tutuklanan Akademisyen Hifzullah Kutum beraat etmişti. Mahkeme gerekçesini açıkladı, kararını “İfade özgürlüğü” ilkesine dayandırdı.

CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI 889. HAFTA”Nurettin’in akıbeti karanlıkta bırakıldı, kaybedenler korundu”

Nurettin Yedigöl’ün kaybedilişinin tanığı Ümit Efe, “41 yıllık süreçte Yedigöl Ailesi’nin tüm başvuruları sonuçsuz bırakıldı. Faillerin ve tanıkların isimleri belli olmasına rağmen etkili soruşturma yapılmadı” dedi.

CHP’li Tanal duyurdu: Öğrencilerin ders çalışma salonu TÜGVA’ya tahsis edildi

Batman Üniversitesi’nde öğrencilere yasaklanan çalışma odasının TÜGVA’ya tahsis edildiğini söyleyen CHP’li Tanal, YÖK ve MEB’e çağrıda bulundu.

İbrahim Karagül’ü Yeni Şafak’tan Pakistan mı kopardı?

İktidarı destekleyen basının neredeyse blok tutum aldığı ‘Pakistan’ meselesinde Yeni Şafak niye bu kadar aksi yönde bir tutum alıyor? Amiyane tabirle, neden Müslüman mahallesinde salyangoz satıyor?

DIŞ POLİTİKA

Reuters: Rus birlikleri, Ukrayna’da mühimmat deposunu imha etti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Myrhorod Hava Üssü’nde bir mühimmat deposunun imha edildiğini söyledi.

Rusya, Batı merkezli STK’lerin yerel ofislerini kapatıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü ile Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere 15 kuruluş, Rusya’nın uluslararası organizasyonlar ve yabancı sivil toplum kuruluşları listesinden çıkarıldı.

Bağdat’ta Cumhurbaşkanı gene seçilemedi, gözler Yüksek Mahkemede

Irak Ulusal Meclisi, Yüksek Federal Mahkeme’nin tanıdığı son gün olan Çarşamba günü de Cumhurbaşkanı’nı seçemedi ve anayasal krize girdi. Bağdat’ın önündeki seçenekler: İran yanlısı bir ulusal mutabakat hükümeti, yeniden erken seçim ya da iç çatışma.

Oscar töreni Will Smith’e 10 yıl süreyle yasaklandı

Hollywood’un Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Oscar Ödül Töreni’nde eşi Jada Smith hakkında “espri” yaptığı için komedyen Chris Rock’a tokat atan Will Smith hakkında aldığı disiplin cezasını açıkladı.

10 NİSAN

İÇ POLİTİKA

CHP, Seçim Kanunu’nu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor

CHP, AKP ve MHP tarafından hazırlanan seçim kanundaki 3 maddenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

AYM: Zorunlu din dersi inanç özgürlüğünün ihlalidir

Anayasa Mahkemesi, kızının zorunlu din dersinden muaf olmak için verdiği dilekçe reddedilen babanın yaptığı başvuruda, Anayasa’nın “din ve vicdan özgürlüğü” maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

Barış Yarkadaş: Bu 3 aday çıkarsa, Millet İttifakı seçimi kazanamaz

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Haşim Kılıç olacağı iddiaları üzerine gazeteci Barış Yarkadaş’tan, ‘Seçilemez’ yorumu geldi.

Hulusi Akar ‘muamma’ mayınlarla ilgili konuştu: Araştırıyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz’den Türkiye’ye giriş yapan ‘serseri’ mayınlar için, ‘bir plan dahilinde’ bırakılmış olabileceğini söyleyenlerin olduğuna değindi, ‘Araştırıyoruz’ dedi.

“Dünyadan kopuk yaşamıyoruz, sıkıntıları biliyoruz”

Bakan Nureddin Nebati, enflasyon eleştirilerine “Bu ülkede yaşıyoruz. Sokağında, pazarında, sofrasında, yolundayız. Otobüse de minibüse de biniyoruz hiç merak etmeyin. Bu dünyadan kopuk yaşamıyoruz” sözleriyle karşılık verdi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya uluslararası kuruluşları yasakladı

15 kuruluş arasında Friedrich Ebert Vakfı, Friedrich Naumann Vakfı, ABD merkezli Carnegie Uluslararası Barış Vakfı ve Polonya Senatosu’nun himayesindeki sivil toplum kuruluşu Polonya Toplumu bulunuyor.

Johnson, Ukrayna’ya askeri teçhizat ve maddi yardım sözü verdi

Johnson, 120 adet zırhlı askeri aracın Ukrayna’ya gönderileceği sözünü verdi. Ayrıca 500 milyon dolarlık bir maddi yardım paketi de Dünya Bankası aracılığıyla Ukrayna’ya verilecek.

Rusya: Paralı askerilerin karargâhlarını roketlerle vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov, “Yüksek hassasiyetli füzeler, yabancı paralı askerlerden oluşan bir takviye birliğin gönderildiği Dnipro’daki Neonazi taburunun karargâhını ve üssünü yok etti” dedi.

Parlamento İmran Han’ı Başbakanlıktan indirdi

Pakistan Başbakanı İmran Han, Meclis Başkanı’nın son anda saf değiştirmesiyle güven oylamasını ve Başbakanlığı kaybetti. Pazartesi günü yerine muhafazakar İslamcı Pakistan Müslüman Birliği-N Başkanı Şehbaz Şarif’in geçmesi bekleniyor.

11 NİSAN

İÇ POLİTİKA

COVID-19 | “Maske takılmadığı için yayılım artacak”

Prof. Küçükosmanoğlu, “Yeni bir varyantla, yeni bir pik yaşayabiliriz” diye uyarırken Dr. Öztoprak maske ve aşının öneminin hâlâ geçerli olduğunu belirtiyor ve HES kodu takibinin kalkmasından sonra aşılamanın ciddi oranda azaldığının altını çiziyor.

Uzmanlar yorumladı: Düşen Covid-19 rakamları güvenilir mi?

Türkiye’de tartışılan Covid-19 vaka sayılarının güvenirliği, Sağlık Bakanlığı’nın dün 5 bin 609 vaka sayısı açıklaması ile yeniden gündeme geldi. Uzmanlara göre ise vaka sayıları halen gerçekçi değil.

AK Parti -MHP gruplarından ortak teklif: Öğrenci kartlarına yansıyan zammı İBB sübvanse etsin

İBB Meclisi, nisan ayı oturumunda AK Parti ve MHP grupları toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık zammın öğrencilere yansıyan bölümünün İBB tarafından sübvanse edilmesi talebiyle teklif sundu.

İsmail Saymaz: İBDA/C sanıkları AK Parti döneminde İBB’ye alınmış

İBB’deki ‘terör’ soruşturmasında yeni bilgiler ortaya çıktığını yazan gazeteci İsmail Saymaz, “Araştırmasını derinleştiren İBB, belediyede iki İBDA/C’linin daha çalıştığını belirledi” dedi.

Demirtaş: İmamoğlu’nun Anadolu’da toplumsal karşılığı var

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı adaylığı için isimleri geçen Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, ‘Ben halen adayım’ dedi.

LGBTİ’lerle ilgili etkinlik yapan derneğe kapatma davası

Tarlabaşı’da, bir toplum merkezi modeli olan Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği, LGBTİ’lerle ilgili düzenlediği etkinlik gerekçesiyle hedef gösterilerek hakkında iki ayrı dava açıldı.

HDP Cizre ilçe binasına polis baskını

Sabah erken saatlerde HDP Cizre ilçe binasına yapılan polis baskınında partililer gözaltına alındı. Gözaltına alınan 8 kişinin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

26 KURULUŞTAN ORTAK AÇIKLAMA”Newala Qesaba’nın yapılaşmaya açılması ölülere saygısızlık”

Aralarında baroların da bulunduğu 26 kuruluş Kasaplar Deresi’nin yapılaşmaya açılmasına ilişkin “Yapılan her kapatma, insanlığa karşı işlenmiş suçlarla yüzleşme olanağını ortadan kaldırmaktadır” dedi.

37 kurumdan Kılıçdaroğlu’na ‘helalleşme’ çağrısı: Hakikat, eşitlik ve adalet için buradayız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ sözleriyle ilgili ortak açıklama yapan 37 kurum, “Hakikat, adalet ve eşitlik temelinde yürütülecek her süreci birlikte inşa etmeye talibiz” dedi.

“Savaş halk sağlığı sorunudur” diyen avukatlara dört yıl sonra takipsizlik

Avukat Kemal Aytaç, kararı, “Asıl suç, Anayasal hak olan basın açıklamasına soruşturma açılmasıydı. Dava açılmaması olumlu ama soruşturma, dört yıl boyunca Demoklesin Kılıcı gibi tepemizdeydi” diye değerlendirdi.

RTÜK’e 1 yılda 44 bin 176 şikayet

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun 2021 Yılı Faaliyet Raporuna göre, Üst Kurul kestiği cezalardan toplam 17 milyon 10 bin 985 lira gelir elde etti.

Patnos Cezaevi’nde dönüşümlü açlık grevi başlatıldı

Patnos L Tipi Cezaevi’nde 3 tutuklunun gardiyanlar tarafından darp edilmesinin ardından, cezaevindeki hak ihlallerini ve darp olayını protesto etmek amacıyla dönüşümlü açlık grevi başlatıldı.

DIŞ POLİTİKA

Rusya-Ukrayna savaşı 47. gününde: Papa’dan ateşkes çağrısı

Avusturya Başbakanı Nehammer Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gideceğini duyurdu. Savaşın muhtemel ekonomik sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Dünya Bankası ise Ukrayna ekonomisinin 2022’de yüzde 45 oranında küçüleceğini açıkladı.

Ukrayna’da mültecilerin sayısı 4,5 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler, Rusya-Ukrayna savaşında, Ukrayna’da en az 1793 sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin 439 sivilin yaralandığını ve saldırıların ardından 4 milyon 503 bin 954 kişinin komşu ülkelere geçtiğini açıkladı.

AB, Rusya’dan fosil yakıt ithalatına yasak getirdi

AB, Ağustos 2022’den itibaren yılda 8 milyar Euro değerindeki Rusya menşei veya Rusya’dan ihraç edilen kömür ve diğer katı fosil yakıtların satın alınması, ithal edilmesi veya AB’ye aktarılmasının yasaklanmasını kararlaştırdı.

Rusya’ya yaptırımların başarı şansı var mı?

Tarihteki örnekler üzerinden yapılan araştırmalar ekonomik yaptırımların hedef alınan ülkelerde anlamlı bir değişim yaratma ihtimalinin yaklaşık yüzde 40 olduğunu ortaya koyuyor: “Yaptırımların tarihi, çoğunlukla hayal kırıklıklarıyla dolu bir tarih.”

Macron ve Le Pen ikinci turda

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci tur sonuçları kesinleşmemekle birlikte Emmanuel Macron ve Marie Le Pen’in ikinci tura kaldıkları belli oldu. Birinci turda elenen adaylardan faşist Zemmour dışındakiler ikinci turda Macron’u işaret ediyor

Küresel ekolojik hasarın çoğunluğundan ABD ve Avrupa sorumlu

Son yarım yüzyılda 160 ülkenin neden olduğu ekolojik zararı analiz eden ve ülkeleri bundan sorumlu tutan ilk yayına göre, dünyadaki aşırı malzeme kullanımına dair en büyük pay yüzde 27 ile ABD’de.

İslamabad’da Şehbaz Şerif dönemi

İmran Han’ın güven oylamasını ve Başbakanlığı kaybetmesinin ardından bugün Ulusal Meclisi’te yapılan seçimde Pakistan Müslümanlar Birliği-N lideri Şehbaz Şerif Başbakanlık görevini devraldı. Şerif, başta Çin olmak üzere bütün dünyayla iyi ilişkiler mesajı verdi.

EKONOMİ

Cari açık büyümeye devam ediyor: 21 milyar 845 milyon dolar

Cari işlemler, Şubat’ta 5 milyar 154 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 21 milyar 845 milyon dolar oldu. Merkez Bankası’nın rezervleri net 2 milyar 218 milyon dolar azaldı.

TÜİK’e göre işsizlik son 8 ayın en düşük seviyesinde

TÜİK’in açıkladığı verilere göre işsizlik geçen yılın Şubat’ına göre 178 bin kişi azaldı. Ancak geniş tanımlı işsizlik hala yüzde 20’nin üzerinde seyrediyor.

12 NİSAN

İÇ POLİTİKA

“Kobanî soruşturmasında” 91 kişiye gözaltı kararı

Kobanî olaylarıyla ilgili açılan soruşturma kapsamında, aralarında HDP’li eski belediye başkanlarının da bulunduğu 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, 46’sı bu sabah gözaltına alındı.

İHD: Bir siyasi operasyon ile daha karşı karşıyayız

İnsan Hakları Derneği, “Gözaltına alınanlar için avukat ile görüşme yasağı ve soruşturma dosyası hakkında verilen kısıtlama kararları savunma hakkını ihlal ediyor” açıklamasını yaptı.

“Mahkeme, iktidarın çizdiği sınırdan çıkamıyor”

Avukat Maçoğlu: “Kobanî davasında mahkeme heyeti, HDP hakkındaki kapatma davasıyla paralel yürütülen bu dosyada, siyasi iktidar ve ortaklarının sınırlarını belirlediği çizgilerin dışına çıkamıyor.”

ÖHD: Silivri’de mahpuslar işkence sonrası intihara teşebbüs etti

ÖHD İstanbul Şubesi, Silivri 5 Nolu Cezavinde işkenceye maruz kalan 6 mahpusun ilaç içerek intihara teşebbüs ettiğinin, birinin yoğun bakımda olduğunun aktarıldığını açıkladı.

Mahpus: Gardiyan ip verip ‘kendini assana” dedi

İHD İstanbul Şubesi, Silivri 5 Nolu Cezaevindeki işkence ve kötü muamele ile iki mahpusun hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yaptı, yetkililere cezai ve idari soruşturma çağrısında bulundu.

TİHV: Şiddet kolluktan, kılıf yargıdan

Boğaziçi protestolarına dair basın açıklamasına katılmak ve gözlemci olmak amacıyla alanda bulunan Akbaba, Çelikbaş ve Uçar hem darp edildi hem de haklarında dava açıldı.

TİHV 3 kadın hakkında açılan davayı videolu anlattı: Yargısal tacizle karşı karşıya kalıyorlar

TİHV, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdikleri için haklarında dava açılan 3 kadın için video yayınladı. Videoda insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldığı davalar ele alındı.

Doktorun mobbing’inin gözardı edilmesine AYM “hak ihlali” dedi

AYM, psikolojik tacize maruz kaldığını belirten hemşireyle ilgili kararında, psikolojik taciz uyguladığı ileri sürülen doktor H.Ö.U.nun davranışlarının tekrarlanmaması için idarenin önlem almadığını ifade etti.

AKP’den 20 maddelik torba yasa teklifi

AKP, ekonomik düzenlemeleri de içeren 20 maddelik torba yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, fiyatlardaki yükselişin belini de aynı şekilde yine biz kıracağız

“İşbaşı eğitim programı kapsamında ilave istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her işçinin 3 veya 6 ay itibarıyla sosyal destek primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak”

AKP’li Durgut, Ağrı Gençlik Kolları’nın sahur programını savundu: Ne var orada? Gençler toplanmış sahur yapıyor

AKP Ağrı Gençlik Kolları’nın sahur programına ilişkin görüntüler, TBMM Genel Kurulu’nda gündeme geldi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Türkiye’de aç ve açıkta hiç kimse yok” sözlerine tepki gösterdi. AKP Ağrı Gençlik Kolları’nın sahur programına ilişkin fotoğrafı gösteren Aydemir, “İmam manda yoğurduna Medine hurması ve kestane balı tarifleri verirse cemaat bundan uzakta durmaz” dedi.

Bekir Bozdağ, Kaşıkçı dosyasının Suudi Arabistan’a devri için ‘yasal’ dedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin yargı yetkisini devretmesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan iktidara Cemal Kaşıkçı eleştirisi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Mahkemenin itibarını, milletin itibarını Suudi Arabistan’a devrediyorsun, egemenlik hakkını devrediyorsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir rezalet görülmedi” diyerek Cemal Kaşıkçı dosyasının devrine karşı çıktı.

CHP’den Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devri hakkında ‘fiilen gensoru’

Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda katledilmesi ve cesedinin yok edilmesine ilişkin 26 sanıklı dava Suudi Arabistan’a devredildi

CHP’den Cemal Kaşıkçı dosyası iddiası: Abdulhamit Gül zorla istifa ettirilmiş

“Yerine devri onaylayacak bir Bakan atanmış; saray İktidarı ülkemizin itibarını satacak kadar acz içinde”

Bakan Karaismailoğlu’ndan İBB Başkanı İmamoğlu’na tazminat davası

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı televizyon programında kullandığı ifadelerle “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle İBB başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

İmamoğlu’ndan Bahçeli’ye ulaşım zammı yanıtı: Klasik araçlarının deposunu kaça doldurduğunu da açıklarsa bence daha objektif ve vicdanlı bir açıklama olur

“Sayın Bakan İBB’yle ilgili süreçlere müdahil olmasın, işine baksın”

Türkiye’de “gazetecilik”: Güvencesiz, kaygı verici ve düşük ücretli

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında uzman araştırmacıların katkısıyla hazırlanan “2021 yılı Mesleki Memnuniyet Anketi”ni ve sonuçlarını araştırmayı yürüten Dr. Çağrı Kaderoğlu Bulut ile konuştuk.

THY’de “huzur hakkı” ödemesine zam

TÜRGEV Başkanı Fatmanur Altun’un da Yönetim Kurulu üyesi olduğu THY’de huzur hakkı, 8 bin 678 TL’den 25 bin TL’ye çıkartıldı. Yönetim Kurulu üyeleri, ikramiyelerle birlikte bu yıl toplam 400 bin TL gelir elde edecek

Ergün Poyraz: Evinin önünde saldırıya uğrayan yazar hastanede tedavi altında

Tekme ve yumruk darbeleriyle yaralanan Poyraz, ihbar üzerine gelen sağlık ekibi tarafından ambulansla Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı çocuk sağlığını hiçe sayıyor

Toksik maddeleri üreten ve ticaretiyle uğraşan kesimlerin çıkarları ağır bastığı için, bakanlık çocuk sağlığını yakından ilgilendiren bu meseleyi çözmeye yönelik adımları atmıyor.

Çocuk yoksulluğu: “Her gün öğün atlanıyor”

HDP Milletvekili Kaçmaz, çocukların yoksulluk ve sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkının sağlanması ve sağlıklı bir yaşam için yeterli olanağı bulunmayan çocuklar adına etkin politikaların hayata geçirilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesini istedi.

BİRTEK-SEN Başkanı Mehmet Türkmen: Grevler devam eder çünkü zamlar işçinin cebine girmeden eridi

Geçtiğimiz sonbahardan bu yana işçilerin hızla yoksullaştığına dikkat çeken BİRTEK-SEN Başkanı Mehmet Türkmen, yeni grevlerin kapıda olduğunu söylüyor.

Azınlık vakıflarının seçim yönetmeliği 9 yıldır neden yok?

Azınlık vakıflarının 2013’ten beridir çözülmeyen seçim sorunu için bu ay yeni yönetmelik geleceği konuşuluyor. Ancak talepler, önergeler, yasalar ne kadar dikkate alındı?

82 yurttaş: Amasız, fakatsız barış istiyoruz

Ukrayna Savaşına Hayır Platformu kuran yurttaşlar “Savaşlara, işgallere, nükleere, fosil yakıtlara, jeostratejik rekabet için sürdürülen askeri çatışmalara karşı herkesi, büyük insanlığı harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

UKRAYNA SAVAŞI 48. GÜNPutin: “Donbas’a yardımcı olmak ve güvenliğimizi sağlamak için savaşa mecburuz”

Rusya’nın Ukrayna istilasının 48. gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “hedeflerimize ulaşacağımıza şüphe yok” dedi. Putin, Rusya’yı korumak için askeri operasyon başlatmaktan başka seçenekleri olmadığını ileri sürdü.

“Savaşın başından bu yana sağlık merkezlerine 108 saldırı”

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, söz konusu saldırılarda en az 73 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova Ukrayna’da işlenen 6 bin savaş suçunun araştırıldığını duyurdu.

KIBRIS’TAKİ KAYIP KİŞİLER Adadaki çatışmalar sırasında kaybolan 776 Kıbrıslı Rum ve 201 Kıbrıslı Türk’ten hala haber yok

“BM Zorla ya da Rıza Dışı Kaybedilmeler Çalışma Grubu” bugün Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında 1963/64 ve 1974 olayları sırasında kaybolan 2 bin 2 kayıp kişiden 776 Kıbrıslı Rum ve 201 Kıbrıslı Türk’ün hâlâ kayıp olduğunu açıkladı.

ÖNERİLEN YAZI VE SÖYLEŞİLER

İÇ POLİTİKA

Sezgin Tüzün: Seçim Kanunu’ndaki değişiklikler ne getiriyor, ne götürüyor?

Partilerin seçime katılıma koşullarının değiştirilmesi, İl-ilçe seçim kurullarında kıdem yerine kurra, Sandık kurulu ve seçmen kütüğüne ilişkin iki madde değişikliği

Hazal Ocak: Orman yangınlarını ağaçlar mı çıkarıyor?

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın önleme çalışmaları kapsamında 30 Orman Bölge Müdürlüğü’ne yolladığı yazıyı açıklıyoruz.

Berin Sönmez: Kışkırtılmış erkekliğin siyaseten pohpohlanması sorunu

Erkek yargı ve erkek siyaset dediğimiz olgu eril hegemonyanın inşasını işaret eder. Erkek egemenliğini sürdürmek için kışkırtılır erkeklik algısı. Ve günümüzde siyaset de yargı da bu durumu pohpohlayarak iktidarda kalacağı kanısında.

Nihan Temiz Ataş: Türkiye çöp sömürgesi haline geliyor

Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Proje Lideri Nihan Temiz Ataş’a göre Türkiye 2019’dan itibaren Avrupa’nın en büyük çöp sömürgesi haline geldi.

Sencar: Erdoğan bir seçim kazanma makinası, muhalefet çok iyi hazırlanmalı

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu Özer Sencar, ‘Erdoğan’ın hala şapkasından çıkaracağı tavşanlar var’ dedi.

Önder Algedik: Avrupa’nın çöpüne kapıyı kim açtı?

İktidar çöpleri nakite çevirecek modeli kurdu. Bunu gözümüzün önünde yaptı. 2016’da ucuz çöpleri yakılabilir yaptı, 2018’de poşeti paralı yaparak depozito sistemini baltaladı. 2020’de ise çöp-lastik yakma ve pahalı çöpleri kendi şirketlerine aktarma alt yapısını kurarak noktayı koydu.

Serkan Alkan: Macaristan seçimleri: Riskler Türkiye’deki muhalefet için de geçerli

Siyaset bilimcilere göre Macaristan’daki seçim sonuçlarından Türkiye’deki muhalefetin çıkaracağı dersler var. CHP, HDP, İYİ Parti ve DEVA temsilcileri ise farklı görüşlerde…

DIŞ POLİTİKA

Hakan Okçal: İstanbul müzakereleri ve uluslararası garantörlük

İstanbul’da her şeye rağmen küçük bir umut ışığı belirdi. Ukrayna tarafı masaya ayrıntılı bir barış önerisi sundu ve Rus tarafı da bunun inceleneceğini ve yanıtlanacağını vadetti.

Hazal Yalın: Rusya basınında geçen hafta: ‘Türkiye, müzakerelerin gidişatını tayin ediyormuş gibi davranıyor’

Rusya basını geçen hafta İstanbul’da yapılan Rusya-Ukrayna müzakerelerine ve Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi: “Türkiye tarafı görüşme sürecinin gidişatını tayin ediyormuş gibi davranıyor.”

Richard B. Rood: Küresel ısınmayı ne kadar hızlı durdurabiliriz?

Küresel iklim krizi, olumsuz etkilerini geçmişte düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde hissettiriyor ve hemen yarın karbon bazlı yakıtlardan vazgeçsek bile uzun yıllar boyunca peşimizi bırakmayacak.

Baskın Oran: Türkiye niye kıymete bindi?

Türkiye’nin kendisi muhtaç-ı himmet bir dede ama, Batı tarafından fena sıkıştırılmış bir Putin’in Batı bloğu mensubu (üstelik, NATO üyesi) bir Türkiye’ye ciddi ihtiyacı var şu anda.

Bucha’daki katliamdan kim sorumlu: Rusya mı Ukrayna mı?

Rusya Kiev’e yakın Bucha’dan çekilirken arkasında yıkık bir kasaba bıraktı. Tüm dünya ise yollarda yatan düzinelerce sivilin cesetlerinin olduğu fotoğrafları konuşuyor. Kesin ölüm sayısı henüz belirlenemezken Rusya ve Ukrayna birbirini suçluyor.

Dalia Ziada: Şu anda Ortadoğu’da olan şey tam bir panik diplomasisi

Er ya da geç idrak etmemiz gerekiyor ki, ABD (bölgeden) çekiliyor ve Avrupa da zayıflıyor. Daha fazla bel bağlayabileceğimiz bir Batı olmayacak. Şimdi ya hep birlikte bu gemiyi yüzdüreceğiz ya da hep birlikte batacağız. Bütün bölge ülkeleri bu hissiyat dolayısıyla iyi ilişkilerini güçlendirip sorunlu ilişkilerini tamir etmeye çalışıyor.

Akdoğan Özkan: 10 soruda Ukrayna savaşı

İktisadından siyasetine, jeopolitiğinden cephelerine, nedenlerinden sonuçlarına, kazananından kaybedenine 10 soruda Ukrayna Savaşı

Tunca Özlen: Rus işgali Ukrayna’daki LGBT’leri nasıl etkileyecek?

Rus işgali, Ukraynalı LGBT’lerin on yıllara dayanan mücadelesini bir süreliğine sekteye uğratabilir… Ancak LGBT’ler yine var olacaklar. Örgütlenmeye ve seslerini yükseltmeye devam edecekler.

Korkut Kanadoğlu: “Seçim Yasası değişikliği ittifak sisteminin içini boşaltıyor”

Seçim yasası değişikliğini değerlendiren Prof. Dr. Kanadoğlu, “Millet İttifakı’nın daha da genişlemesi ve bu sayede ittifak içerisindeki artık oyların oranının artabilme ihtimali, AKP ve MHP açısından bu değişikliği zorunlu kılmış olabilir” dedi.

EKONOMİ

Ali Rıza Gürgen: Doların önlenemez yükselişi: Kur Korumalı Mevduat’ın kaybedeni kim?

Kur Korumalı Mevduat’ta kim kaybetti? Doların yolculuğu nereye gidiyor? Döviz krizi kapıda mı? Akademisyen Ali Rıza Güngen yorumluyor

Mahfi Eğilmez: Mahfi Eğilmez yazdı: Enflasyon neden yükseldi, nasıl mücadele edilir?

İktisatçı Mahfi Eğilmez, enflasyonla mücadele edilmediğini, çünkü Türkiye’nin bir para politikası ve bununla uyumlu maliye politikası olmadığını belirtti.

Korkut Boratav: Toplum sefalete sürükleniyor ama bir kesim memnun

Ekonomideki krize dikkat çekerek, “Toplumsal çöküşün eşiğindeyiz” diyen Prof. Dr. Korkut Boratav, diğer yandan da kârlarını katlayan şirketlere dikkat çekti: “Bir başka kesim hayatından memnun…”