31 Ocak

İÇ POLİTİKA

MMO’dan MESEM açıklaması: Çalışırken ölmek, patron yerine yargılanmak istemiyoruz

TMMOB Makina Mühendisleri Odası: “Çocuk işçiliğine MESEM kılıfı giydirilerek yoksul ailelerin gençleri lise eğitimi görünümü altında fiilen çocuk işçi olarak çalıştırılmaktadır. ”

AYM’de “nitelikli çoğunluk” Erdoğan’a geçiyor

Erdoğan’ın AYM Üyesi Muammer Topal’ın yerine Yılmaz Akçil’i atamasıyla salt çoğunluğu Erdoğan’ın atadığı isimler oluşturuyor. Yerel seçimlerden sonra ise Erdoğan 2 atama daha yapacak.

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay, Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi vekilliğe dönebilir mi?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından, Ataklay’ın CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu formülüyle milletvekilliğine dönüp dönemeyeceği tartışılıyor.

Can Atalay’ın vekilliği düşmedi, usul de hatalı: Eminağaoğlu anlattı

Can Atalay’ın vekilliği hukuka aykırı bir biçimde düşürülmesi kararın Anayasa’ya aykırı olduğu ve bir dizi usul hatası yapıldığına dair tartışmaları da beraberinde getirdi. Eminağaoğlu, Can Atalay’ın vekilliğinin düşmediğini belirtti.

TBMM Başkanvekili Karaca: Bu yargı değil, bir rejim krizidir

DW Türkçe’ye konuşan TBMM Başkanvekili Karaca, Can Atalay konusunu “Türkiye Cumhuriyeti devleti anayasasının ve anayasal kurumların yok sayılması” olarak değerlendirdi.

Bahçeli’den ‘Can Atalay’ açıklaması: AYM’yi hedef aldı, Bozdağ’a teşekkür etti

MHP lideri Bahçeli, Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin hukuka uygun olduğunu iddia ederek, “Adalet yerini bulmuştur” yorumu yaptı. AYM’yi hedef alan Bahçeli, “Demokrasiye, milli huzur ve güvenliğimize darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

Meral Akşener: Bizi engellemeye çalışan Saray değil, Saraçhane

Partisinin seçim afişlerinin engellendiğini duyuran İYİ Parti lideri Akşener, “Bizi sansürlemek isteyen; saray değil, belediye. Bizi engellemeye çalışan Beştepe değil, Saraçhane” dedi.

İmamoğlu’ndan Akşener’in suçlamalarına sert yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine suçlamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e, “İstanbul’da Ekrem İmamoğlu üzerinden konuşmak veya taş atmak böyle bir prim yapacak zannedilir şekle doğru gidiliyor” cevabını verdi.

Hatay Depremzede Derneği: Biz sadece ölmedik, öldürüldük de…

Hatay Depremzede Derneği, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümü nedeniyle bugün Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması yaptı. Dernek, ‘Hatay Depreminin 1. Yılı Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı.

Özgür Özel: Akşener ya yanıltıldı ya da bizimle kavga etmek istiyor

İYİ Parti lideri Akşener’in sözlerine yanıt veren CHP Genel Başkanı Özel, “Eskişehir konuşmamda bahsettiğim aday, İYİ Parti’den seçilip AK Parti’nin geçen ve aday olan kişi” dedi.

İş birliğinde sona doğru: DEM Parti’de aday çıkarma eğilimi güçleniyor

Yerel seçime günler kala gözler CHP’nin DEM Parti ile görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağında… DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmayacağı soruları gelecek hafta yanıt bulacak.

Meclis’te Can Atalay gerilimi: Özlem Zengin’den ‘terör’ çıkışı

Özlem Zengin, konuşması sırasında kendisine tepki gösteren milletvekillerine “Bir grup milletvekili Meclis’i terörize etmeye çalışıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

DEVA ve İYİ Parti’yi reddetti: Hacer Foggo’dan TİP açıklaması

Hacer Foggo, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile de görüştüklerini belirterek, “TİP ile tekrar görüşmeye devam edeceğiz” dedi.

DEM Parti’den Başak Demirtaş’ın adaylık başvurusu hakkında açıklama

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Başak Hanımın yaptığı açıklama bizim açımızdan resmi başvuru niteliğindedir” dedi.

EKONOMİ

Özak direnişi 66’ncı gününde | Özak patronu işçilerle görüşme talep etti

Özak Tekstil direnişini 8 Mart Platformu üyesi kadınlar, SMF ve TKP işçileri ziyaret etti. Öte yandan Özak patronu işçilerle ve sendikaylagörüşme talep etti.

Borsada yeni rekor

Borsa İstanbul dalgalı seyirde hareket ederken, bugünkü işlemlerde 8577 puana kadar yükseldi ve böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Fed, yılın ilk faiz kararını açıkladı

Fed, piyasaların merakla beklediği yılın ilk faiz kararını açıkladı

Piyasanın enflasyon beklentisi yıllık yüzde 64,57

Bloomberg HT enflasyon anketine göre Ocak enflasyonunun aylık yüzde 6,5, yıllık yüzde 64,57 olması bekleniyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde işçilere yüzde 71 zam: En düşük işçi maaşı 25 bin 100 TL oldu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İşçi maaşlarına yüzde 71 zam yaptıklarını açıkladı. En düşük işçi maaşı 25 bin 100 TL’ye yükseldi.

Erciyas Boru’da grev başladı

Birleşik Metal İş Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bir fabrikada daha greve çıktı. Erciyas Çelik Boru’nun Düzce ve Mersin’deki fabrikalarına grev kararı asıldı.

Mehmet Şimşek: Verginin tabanını genişleteceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İSO toplantısında yaptığı konuşmada, vergi tabanını genişleteceklerini kaydetti. “Verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz” ifadesini kullanan Şimşek, konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Almanya, haftada 4 günlük çalışma sistemini deniyor

Almanya’da 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek uygulamaya, ilk olarak 45 şirket katılacak.

Ölçülen enflasyon ile hissedilen enflasyon farkı: Türkiye ve AB’de durum ne?

TÜİK 2023 yılı sonunda resmi enflasyonun 64.8 iken tüketicilerin hissettiği enflasyonun yüzde 96 olduğunu açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de ateşkes için Mısır’da müzakereler başlayacak

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısıyla başlayan, ardından Gazze’ye yönelik İsrail bombardımanıyla son yılların en büyük insani krizine dönüşen savaşta yeni bir ateşkes ihtimali ufukta belirdi.

Guterres: “Hiçbir devlet uluslararası hukukun üstünde değil, herkes UAD kararına uymalı”

Güvenlik Konseyinin Çarşamba günü New York’taki toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri António Guterres, “BM’nin Gazze’deki belkemiği” dediği UNRWA’ya yönelik İsrail suçlamalarını reddetti ve bütün tarafları Uluslararası Adalet Divanı kararlarına uymaya çağırdı.

Putin: Ukraynalı esirleri taşıyan uçak, Amerikan Patriot sistemiyle vuruldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belgorod bölgesinde 65 Ukraynalı esir dahil 74 kişinin içinde bulunduğu Rus uçağının Amerikan Patriot hava savunma sistemi ile vurulduğunu belirtti.

Kuzey Gazze’de okul bahçesine gömülmüş İbranice yazılı ceset torbalarında elleri ve gözleri bağlı onlarca Filistinli

İsrail saldırılarının 27 bine yakın Filistinli sivilin canını aldığı Gazze’de, toplu yargısız infaz delilleri ortaya çıktı. Kuzeyde askerlerin çekildiği bölgedeki ilkokulun bahçesinde İbranice yazılı torbayla gömülmüş onlarca Filistinlinin cesedi bulundu.

Putin’in Türkiye’ye geleceği tarih belli oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’yi ziyaret edeceği tarih belli oldu. Reuters’ın haberine göre Putin, 12 Şubat’ta Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’nin ardından Kıbrıs sahillerine de ceset vurmaya başladı: Sayı 5’e yükseldi!

Kuzey Kıbrıs sahillerine son 2 günde 2 kişinin daha cansız bedeni vurdu. Kuzey Kıbrıs sahillerine 8-31 Ocak tarihleri arasında vuran ceset sayısı 5’e yükseldi.

5 ülke BRICS’e katılmayı onayladı

Güney Afrikalı bakan Naledi Pandor; Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE’nin, BRICS’e katılmayı onayladığını duyurdu.

Uluslararası Adalet Divanı, ‘Rusya’ kararını açıkladı

Uluslararası Adalet Divanı, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda Terörle Mücadele Anlaşması’nı ihlal ettiğine karar verdi.

Bloomberg: Erdoğan, 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki ay Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya geleceğini aktardı.

DSÖ: Gazze halkı açlıktan ölüyor

UNRWA’ya mali yardımların kesilmesinin Gazze’de “felaketle sonuçlanacağına” dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, “Gazze halkı açlıktan ölüyor” açıklaması yaptı.

1 Şubat

İÇ POLİTİKA

Siyasetin gündemi Başak Demirtaş’ın olası adaylığı

Siyasette tüm partiler İstanbul’da DEM Parti’den adaylığı gündeme gelen Başak Demirtaş ismine kilitlenmiş durumda. Kritik kararın ise hafta sonu netleşmesi bekleniyor.

Ramazan Pişkin’i öldüren zanlı yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Pişkin’in katilinin yakalandığını duyurdu.

Açıklama ertelendi: AK Parti ve Yeniden Refah bir araya gelecek

Yeniden Refah Partisi’nin yarın yapılacak yerel seçim açıklaması AK Parti ile yapılacak görüşme nedeniyle pazartesi gününe ertelendi.

Yerel seçime doğru son viraj: DEM ve Yeniden Refah’ın kritik kararı

Yeniden Refah ile AK Parti; DEM ile CHP arasındaki iş birliği görüşmelerinin sonuçları yerel seçim denklemini olduğu kadar Türkiye siyasetinin önümüzdeki yıllarını da etkileyecek.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, 107 seçim bölgesinde ittifak yapacak

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, yerel seçimde 107 seçim bölgesinde ortak aday çıkarma kararı aldı.

Fabrikadaki rehine krizi sona erdi

P&G fabrikasının ana binasında 7 çalışan rehin alındı. Çalışanları rehin alan İbrahim Y. Gazze’ye destek için bu eylemi yaptığını belirtti. Fabrikaya yapılan operasyonla rehine krizi sona erdi.

Kilise saldırısında 34 şüpheliye tutuklama talebi

Tuncer Murat Cihan’ın katledildiği Santa Maria Kilisesi’ne yönelik saldırı sonrası gözaltına alınan ve savcılığa çıkarılan şüpheliler 34 şüpheli tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Araştırma: İstanbul’daki 100 mühendisin 82’si ülkeyi terk etmek istiyor

MMO İstanbul Şubesi ‘İstanbul’da Yaşayan Mühendisler Araştırması’ raporuyla mühendislerin sorunlarına ayna tuttu. Rapora göre 4 mühendisten biri temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken % 82’si ekonomik krizden kaynaklı ülke değiştirmek istiyor.

İYİ Parti’den ‘afiş krizi’ ve Akşener hakkındaki iddialara yönelik açıklama

İYİ Parti Sözcüsü ve Medya İlişkileri Başkanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, düzenlediği basın toplantısında afiş krizi ve Meral Akşener hakkındaki iddialara yönelik konuştu. Zorlu, afişlerle ilgili Özel ve İmamoğlu’nun açıklamalarına rağmen bir ilerleme olmadığını vurgularken Akşener ile ilgili iddialara yönelik hukuki sürecin başlatılacağını açıkladı.

Erdoğan: Şeriata düşmanlık, dinin kendisine husumettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze eylemleri sonrası başlayan ‘Tevhid bayrağı’ tartışmaları hakkında “Şeriata düşmanlık, esasında dinin bizatihi kendisine husumettir” dedi. Erdoğan, “Türk demek aynı zamanda Müslüman demektir” ifadelerini kullandı.

Hakkari’de ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ ile eş zamanlı yasak kararı

Hakkari’de oturma eylemi, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşü gibi eylem ve etkinliklerin 4 gün süreyle yasaklandığı bildirildi. Yasak ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nün başlamasıyla eş zamanlı olarak uygulamaya konuldu.

Kanun teklifi komisyondan geçti: Denizler, baraj gölleri ve tabii göllerde, imar planı yapılmaksızın enerji üretim santralleri kurulacak

Yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğalgaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek. Denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında, imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek

MEB’in 2024-2028 stratejik planı: Çocuklar için çalışma kampları

Mesleki eğitim merkezlerinde 1 yılda 8 çocuk patronlara çalışırken iş cinayetinde hayatını kaybetti. Ölümleri görmeyen MEB’in 4 yıllık strateji planından çocuklar için çırak pansiyonları açmak çıktı.

EKONOMİ

Çiftçilerden AB’nin kalbi Brüksel’de büyük eylem

Avrupalı çiftçilerin Brüksel’deki ortak protesto gösterileri AB Zirvesi’nde yankı buldu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Tarım sektöründe büyük kriz yaşanıyor” derken, Avrupa Komisyonu “Yükü azaltacak öneri” sözü verdi.

Almanya’da havalimanı işçileri greve çıktı: 200 bin yolcu etkilendi

Almanya’da 11 havalimanında çalışan güvenlik personelinin ücret artışı talebiyle başlattıkları grevin, uçak seferlerinin iptal edilmesi veya gecikmesinden dolayı 200 bin yolcuyu etkilediği bildirildi.

Urfa’da DEDAŞ işçileri iş bıraktı: ‘Enerji-İş verdiği sözleri tutmadı’

Urfa’da DEDAŞ işçileri düşük maaş ve kötü çalışma koşullarına karşı oturma eylemine başladı.

DIŞ POLİTİKA

AB Ukrayna’ya 50 milyar euroluk ek yardımda uzlaştı

AB liderler zirvesinde, Ukrayna’ya Birlik bütçesinden 50 milyar euroluk ek mali yardım konusunda uzlaşmaya varıldı. Macaristan planı Aralık ayında veto etmişti.

ABD’den “S-400 olduğu sürece F-35 yok” mesajı

Beyaz Saray, S-400’ler konusunda tutumlarının değişmediğini belirterek “Türkiye S-400’ler konusundaki endişelerimizi giderebilirse F-35 programına geri dönebilir” mesajı verdi.

Türkiye merkezli şirkete İran ve Hizbullah yaptırımı

ABD Hazine Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’a kritik mali destek sağladığı gerekçesiyle Türkiye merkezli bir şirket ve sahibini yaptırım listesine dahil etti.

DSÖ’den 2050 yılı beklentisi: Kanser vakalarında yüzde 77 artış olacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser ajansının hazırladığı projeksiyona göre, 2050 itibariyle 35 milyondan fazla yeni kanser vakasının olacağını ve bunun 2022’ye kıyasla yüzde 77 artış anlamına geldiğini açıkladı.

ABD’den üs saldırısına misilleme: Saldırı onaylandı

ABD’de yayın yapan CBS, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Irak ve Suriye’de birden çok hedefe, birkaç gün sürecek saldırıların onaylandığını duyurdu.

AB, Türkiye’ye sığınmacılar için destek paketi hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB), göç krizi nedeniyle Türkiye ve ilgili ülkelerdeki sığınmacılar için 7,6 milyar avroluk bütçe oluşturma kararı aldı.

Katar: İsrail, Gazze’de ateşkesi kabul etti, Hamas’ın tavrı olumlu

Katar Dışişleri Bakanlığı, Hamas’ın ateşkes anlaşması taslağını ‘pozitif atmosferde’ teslim aldığını duyurdu ve “Hamas’ın cevabını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Biden imzaladı: ABD’den Yahudi yerleşimcilere yaptırım kararı; dört kişi listeye eklendi

ABD Başkanı Joe Biden, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı şiddet uygulayan aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilere yaptırım öngören bir başkanlık kararnamesini imzaladı. Beyaz Saray yetkilisi, söz konusu kararname kapsamında isimleri belirtilmeyen 4 kişinin şimdiden yaptırım listesine dahil edildiğini bildirdi.

2 Şubat

İÇ POLİTİKA

Ebrar Sitesi dosyası: Üç bina neden yıkıldı?

DW Türkçe, Kahramanmaraş’taki Ebrar Sitesi’nde yıkılan Reyyan Apartmanı, Selam Apartmanı ve L Blok’un dava dosyalarını inceledi. Dava dosyaları, binaların neden yıkıldığını ortaya koydu.

CHP’den Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuru

CHP, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

‘Diyarbakırlı Ramazan Hoca’yı öldürmüştü: İfadesi ortaya çıktı

‘Diyarbakırlı Ramazan Hoca’ olarak bilinen Ramazan Pişkin’i öldüren Erkan Baykut, “Ben kendisini Afgan uyruklu Saboor Muradı zannettim” dedi.

Kilise saldırısında gözaltına alınan Inazhaev, Atatürk Havalimanı saldırısından tutuklanmış

Santa Maria saldırısında yakalanan Edelkhan Inazhaev’in aynı zamanda 2016’daki Atatürk Havalimanı bombalı saldırısının şüphelisi olduğu belirtildi.

Erdoğan, AK Parti’nin Bursa adaylarını açıkladı

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yerel seçimler için Bursa’da göstereceği adayları açıkladı. Erdoğan, gündemdeki tartışmalara değindi.

Transfer sezonu sürüyor: Eski AKP’li başkanlar Yeniden Refah saflarında

Eski AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve AKP’den 3 dönem belediye başkanlığı görevini yürüten Gültekin Ayantaş Yeniden Refah Partisi’ne katıldı. İkili aday yapıldı.

Akkuyu NGS’ye karşı açılan dava reddedildi: ‘Türkiye felakete sürükleniyor’

Deniz suyu sıcaklığının artması nedeniyle Akdeniz’in Akkuyu Nükleer Santrali’ni soğutamayacağı gerekçesiyle açılan dava, Mersin 2. İdare Mahkemesince reddedildi. Avukat Atal “Türkiye koşar adım felakete sürükleniyor” uyarısında bulundu.

Barış Anneleri’nden çağrı: ‘Çocuklarımızın cezaevlerinden cenazeleri çıkmasın’

Artı Gerçek’e konuşan Barış Anneleri, cezaevlerindeki tecride ve açlık grevlerine dikkat çekerek, “Çocuklarımızın cezaevlerinden cenazeleri çıkmasın. Biz anneler sadece barış ve adalet istiyoruz. Hiçbir annenin yüreği yanmasın” dedi.

Gazeteci Süleyman Gençel tutuklandı

A3 Haber Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Süleyman Gençel tutuklandı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Gençel’in üç dönem AKP’den milletvekilliği yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’ın açtığı hakaret davası nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

Mitsubishi inşaatında 2 işçi feci şekilde can verdi

Manisa’da Mitsubishi’ye ait şantiyede çıkan yangına müdahale etmek isteyen iki işçi hayatını kaybetti.

Enerjide emperyalist talana AKP’den adım adım hazırlık

Geniş bir coğrafya maden kaynakları için ‘süper bölge’ ilan edilecek. Plan Türkiye’yi de kapsıyor. Toprakları, orman ve suları talana açacak planın yasal hazırlığı jet hızıyla komisyonda kabul edildi.

TTB: Depremzede çocuklarda yetersiz gıda nedeniyle ‘bodurluk’ görülüyor

TTB, Hatay’da 5 yaş altı depremzede çocukların beslenme durumlarını raporlaştırdı. Raporda ailelerin büyük çoğunluğunun hala gıdaya erişemediğini, yetersiz beslenen çocuklarda ise bodurluk ve zayıflık görüldüğü belirtildi.

EKONOMİ

Erciyas Çelik Boru fabrikasında işçiler grev ilan etti

Düzce’de bulunan Erciyas Çelik Boru fabrikasında çalışan yaklaşık 230 işçi greve çıkarak, 3 gündür üretimi durdurdu.

Borsa İstanbul’da 6 ayın en güçlü yükselişi: Hangi hisseler dikkat çekti?

Borsa İstanbul 100 endeksi, ocakta yüzde 13,74 artışla son 6 ayın en güçlü yükselişini kaydetti. Ocakta en fazla değer kazanan hisseler arasında Emlak Konut GYO yüzde 46,08 artışla dikkati çekti.

Özak işçileri yönetimle uzlaşamadı, işçilerden direnişe devam kararı: Türkmen’den küresel eylem çağrısı

BİRTEK-SEN Başkanı Mehmet Türkmen, Özak Tekstil yönetimiyle yaptıkları görüşmede uzlaşmaya varılmadığını belirtti. Türkmen, firmanın tedarikçi markaları olan Zara ve Live’s mağazaları önüne küresel eylem çağrısı yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Erkan, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” dedi.

DIŞ POLİTİKA

“İngiltere’nin Türkiye’yle sığınmacı anlaşması planı çöktü”

The Times’ın haberine göre İngiltere’nin Ankara ile sığınmacı iade anlaşması imzalama planı, Türkiye’nin “güvenli ülke” olmadığı yönündeki rapor nedeniyle suya düştü.

ABD ile İngiltere, Yemen’in Hacce kentini vurdu

Yemen’deki Husiler, ülkenin Suudi Arabistan sınırındaki Hacce kentinin ABD ile İngiltere uçaklarının saldırılarına maruz kaldığını duyurdu.

İsrail’in vurduğu Gazze’de can kaybı 27 bin 131’e yükseldi

İsrail’in 119 gündür devam eden saldırılarında Gazze’de can kaybı 27 bin 131’e çıktı. İsrail güçleri son 24 saatte Gazze’de 112 Filistinliyi daha öldürdü, 148 Filistinliyi de yaraladı.

İsrail Belçika’nın binasını vurdu, büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Belçika, Gazze’deki Federal Kalkınma Ajansı binasının İsrail’in saldırılarında yıkılmasına tepki gösterdi. İsrail’in Brüksel Büyükelçisi Belçika Dışişleri’ne çağrıldı. Tazminat istenmesi de gündemde.

Lahey Adalet Divanı’nın emsal kararıyla Türkiye de yargılanabilir

Uluslararası Adalet Divanı yargıladığı İsrail’den sonra Rusya kararını da açıkladı. Mahkeme Rusya hakkında bazı başlıklarda ihlal kararı verdi. ICJ emsal kararına göre başvuru olması durumunda Kürtçe’ye yasak ve SMO’nun kullanımından Türkiye de yargılanabilir.

3 Şubat

İÇ POLİTİKA

YRP İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarıyor

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP ile ittifak yapmama, Ankara, İstanbul ve İzmir’de kendi adaylarını gösterme kararı aldıklarını söyledi.

Erdoğan: Muhalefeti deprem konusunda insaflı davranmaya davet ediyorum

Hatay’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki muhalefeti, deprem konusunda polemik yapmak yerine vicdanlı, insaflı ve sorumlu davranmaya davet ediyorum” dedi.

DEM Parti, İstanbul’da aday çıkarma kararı aldı

DEM Parti MYK toplantısında, yerel seçimde gösterilecek adaylar ele alındı. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday çıkarılmasına karar verildiği belirtildi.

Yusuf Tekin: Müfredat değişikliğini yakın zamanda paylaşacağız

Milli Eğitim Bakanı Tekin, müfredat değişikliği çalışmalarına ilişkin, “Bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş bir eğitim sisteminin inşası için gerekli çalışmalarımızı tamamladık” dedi.

Saadet Partisi 339 belediye başkan adayını açıkladı

Partisinin adayların açıklayan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Sadece belediye başkanı seçmeyeceğiz, istikametini belirleyeceğiz” dedi.

Kobanê Davası’nda yargılanan siyasetçilerin tahliye talepleri reddedildi

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 18 siyasetçinin tahliye talepleri mahkeme tarafından reddedildi.

Özel’den Erdoğan’a şeriat yanıtı: Uygulanırsa parmağın kalmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı şeriat açıklamasını eleştiren CHP lideri Özgür Özel, “Bu kurallar uygulanırsa ne parmağın ne dilin kalır senin” dedi.

DEM Parti, 53 bin ‘usulsüz’ seçmen için YSK’ye itiraz etti

DEM Parti’nin iki klasörlük itiraz dilekçesinde 28 bölgeye taşınan 53 bin 182 seçmene ilişkin bilgiler yer aldı.

Cumartesi Anneleri: 40 Yıldır soruyoruz, Maksut Tepeli nerede?

Cumartesi Anneleri/İnsanları 984’üncü hafta açıklamasında Maksut Tepeli’nin akıbetini sordu.

Hatay’da Erdoğan için çadırlar kaldırıldı iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin yıl dönümü öncesi Hatay’a gitti. Hatay’dan Evrensel’e ulaşan vatandaşlar, “Cumhurbaşkanı geliyor” denilerek çadırların söküldüğünü iddia etti.

1 asker hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı

Irak’ın Federal Kurdistan bölgesinde açılan taciz ateşi sonucu Piyade Uzman Çavuş Kadir Dingil hayatını kaybederken, 2 asker yaralandı.

Büyük Özgürlük Yürüyüşü üçüncü günde

Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nün Qers kolunu sürdüren yürüyüşçüler, Agirî’nin Bazîd ilçesinde yürüyüşü sürdürürken Wan kolu ise Gever’den Colemêrg’e uğurlandı

Prof. Dr. Naci Görür’den Hakkari depremi uyarısı: Bitlis-Zagros kuşağı stres yükledi

Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari’de bu sabah meydana gelen deprem sonrası, Bitlis-Zagros fay hattına dikkat çekti. Görür, bu kuşakta stres birikmesi olduğu uyarısında bulundu.

EKONOMİ

AB’den Türkiye’ye 26 milyon euro deprem yardımı daha

Avrupa Birliği, deprem bölgesindeki mültecilere ve yerel halka destek amacıyla Türkiye’ye 26 milyon euro yardımda bulunacak.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından Merkez Bankası Başkanlığına Fatih Karahan atandı. Karahan 28 Temmuz 2023’ten beri Merkez Bankası’nda görev yapıyor.

Mandalina ağaçta, üretici darda

“Merkezi yönetim de yerel yönetim de elini taşın altına koyabilirdi. Yanaşmadılar. Şimdi köylü bunu toplayıp götüremez. Ama onlar bunu düşünselerdi maliyetinin çok altına, 1-2 liraya bile verirdi ürünü köy halkı. Çünkü çürüyeceğini biliyorlar.”

‘Türkiye yüzyılı’nın gerçeği ücretsiz ekmek kuyruğu!

AKP iktidarı ‘Türkiye yüzyılını’ yaşarken yoksul halk yüzyıl gerisinde. Bursa’da ücretsiz ekmek dağıtım noktasında kuyruk oluşturan kadınlar ‘Ekmeğe düştük!’ diyerek yaşadıkları yoksulluğa dikkat çekti

Emekliye ek zamda ödeme tarihi belli oldu

Emekliye ek zam ödemeleri, 6-7 Şubat’ta yapılacak.

DIŞ POLİTİKA

ABD hava saldırılarına İran, Irak ve Suriye’den tepki

Irak ve Suriye’deki İran destekli gruplara yönelik hava saldırıları düzenleyen ABD’ye bu ülkelerden tepki geldi. Biden, saldırıların devam edeceğini açıkladı.

ABD: Husi İHA’ları Kızıldeniz üzerinde düşürüldü

ABD Merkez Komutanlığı, Kızıldeniz üzerinde çok sayıda insansız hava aracını vurarak düşürdüklerini, Yemen’de Husi güçleri tarafından fırlatılmaya hazırlanan dört İHA’yı imha ettiklerini açıkladı.

MİT Başkanı İbrahim Kalın, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüştü

MİT Başkanı İbrahim Kalın, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’yle, Katar’ın başkenti Doha’da görüştü.

Eski Başbakan İmran Han hakkında 5 gün içinde 3. hapis cezası: Evliliği ‘şeriata uygun değil’ gerekçesiyle geçersiz ilan edildi

Pakistan’da İmran Han ile Büşra Bibi’nin nikahı, kadının ilk eşinden boşandıktan sonra öngörülen süre dolmadan yeniden evlendiği gerekçesiyle geçersiz ilan edildi. Eski başbakan için 5 günde 3. kez hapis kararı çıktı. Çifte 7 yıl hapis cezası verildi.

Filistin Yönetimi’nden Refah’ta ‘yeni bir soykırım’ uyarısı

Filistin Yönetimi, İsrail ordusunun saldırılarını Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine taşıma tehdidinin,1 milyon 500 bin kişinin “yeni bir soykırım döngüsü” içine sokacağı ve bunun “ciddi bir tehlike” doğuracağı uyarısında bulundu.

Londra’da yüz binler barış için yine sokağa çıktı

Londra’da yüz binlerce kişi İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etmek için yürüdü.

Almanya Türkiye’ye Eurofighter vermeyi incelemeye aldı

Almanya’da hükümete yakın kaynaklar gazetemize Türkiye’nin talep ettiği Eurofighter konusunun incelemeye alındığı bilgisini verdi. İncelemenin hangi aşamada olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

UNRWA finansmanı nasıl siyasallaştı?

UNRWA’nın cezalandırılması, bağışçıların diğer uluslararası kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen ihlalleri görmezden gelmesiyle çelişiyor.

Irak Direnişi: ABD’nin Erbil’deki Harir üssüne misilleme yaptık

Irak Direnişi, ABD’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Harir askeri üssüne İHA saldırısı düzenlediğini duyurdu. Haaretz’e göre Erbil’deki güvenlik kaynakları Harir’de saldırı saptanmadığını söyledi.

4 Şubat

İÇ POLİTİKA

Kırılmayan fay uyarısı: 7’lik deprem oluşturabilecek potansiyele sahip

Prof. Dr. Tuncay Taymaz, Maraş depreminin bıraktığı noktaya dikkat çekerek “Elazığ-Bingöl arasındaki kırılmayan fay, 7’lik deprem oluşturabilecek potansiyele sahip” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, HAMAS lideriyle buluştu

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, HAMAS Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir araya geldi.

Anket: DEM Partililer, İstanbul adayı için kimi istiyor?

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı sonrası partinin İstanbul adayının kim olacağı merak konusu oldu. Rawest Araştırma’nın son anketinde DEM Partililerin yüzde 34.3’ü Başak Demirtaş, 26.5’i Sırrı Süreyya Önder’i aday olarak görmek istediklerini belirtti.

Bir yılın ardından Hatay’da son durum: ‘Temiz su, hijyen ve güvenlik sıkıntısı var. En değerli şey demir’

“Deprem ve Yerel Yerel Yönetimler. Emekçiler Ne Yapmalı” paneline katılan Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz deprem felaketinin üzerinden geçen 1 yıllık sürede Hatay’ın yalnızlığının sürdüğüne dikkat çekti.

Erdoğan’dan Hatay’da itiraf, seçmenlere gözdağı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Hatay’da dikkat çeken bir itirafta bulundu ve adete seçmenlere gözdağı verdi. Erdoğan, “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi?” dedi. Erdoğan’ın sözlerine tepki yağdı.

Özel’den Erdoğan’a ‘Hatay’ tepkisi: Siyasi şantaj yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da kullandığı “merkezi yönetim-yerel yönetim” sözlerini eleştiren CHP lideri Özgür Özel, “Depremzedeye tehdit olur mu, böyle vicdan olur mu!” dedi.

MESEM bir çocuğun daha canını aldı

Mesleki eğitim merkezleri kapsamında çalışan bir çocuk daha hayatını kaybetti. Kilis’te inşaatın 8’inci katından düşen 17 yaşındaki Murat Can Eryılmaz, 72 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

EKONOMİ

Yeni TCMB Başkanı Karahan: Önceliğimiz fiyat istikrarı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Karahan göreve gelmesi sonrası yaptığı ilk açıklamada “Önceliğimiz fiyat istikrarı” dedi.

Mehmet Şimşek’ten Fatih Karahan mesajı: Desteğimiz tam

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın yeni görevine başladığını duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır” dedi.

Estetik operasyonlar için neden Türkiye’ye geliyorlar?

Türkiye’de estetik amaçlı kliniklerin yaygınlaşması, sağlığın ticarileşmesi ve denetimsizlik sorunlarını beraberinde getiriyor.

DIŞ POLİTİKA

Berlin’de 150 bin kişi aşırı sağcılığa karşı yürüdü

Almanya’nın başkenti Berlin’de aşırı sağcılığa karşı Federal Meclis binası önünde düzenlenen gösteriye en az 150 bin kişi katıldı.

İsrailliler rehinelerin serbest bırakılması için yürüdü

İsrailliler Hamas’ın kaçırdığı rehinelerin serbest bırakılması için yeterince çaba göstermediği için Netanyahu hükümetini protesto etti. Öte yandan İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında ölenlerin sayısı 27 bini geçti.

İsrailli faşist bakan Biden’ı eleştirdi: Trump olsaydı…

İsrail’in faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, “İsrail’in savaş çabalarına zarar verdiğini” söyleyip ekledi: Trump olsaydı İsrail’e Hamas’ı yok etmek için daha fazla özgürlük sağlardı.

ABD’den 24 saatte 3 ülkeye saldırı: İran’a göre ‘Ortadoğu’da savaşın yayılmasından kaçınma’ iddiasıyla çelişiyor

ABD Irak-Suriye’nin ardından Yemen’e saldırırken, Tahran, “savaşın yayılmasından kaçınma” iddiasının nerede kaldığını sorguladı. Hizbullah, “ABD’nin yalan söylediğinin kanıtı” dedi. Irak’ta Haşdi Şabi, “dikkatten kaçmayacak karşılık” sözü verdi.

Rusya: Ukrayna’nın Lisiçansk’a saldırısında en az 28 ölü

Rus işgali altında bulunan Ukrayna’nın Lisiçansk kentinde Moskova tarafından atanan yetkililere göre Ukrayna’nın bir fırını bombalanması sonucu en az 28 kişi yaşamını yitirdi.

Netanyahu’dan Refah’a kara saldırısı sinyali

İsrail Başbakanlık Ofisi, Gazze’deki saldırılara ilişkin Netanyahu’nun kabine toplantısında yaptığı açıklamalarını yayımladı. “Şu ana kadar Hamas’ın 24 taburundan 17’sini imha ettiklerini” kaydeden Netanyahu, “Geri kalan taburların çoğu (Gazze’nin) güney şeridi ve Refah’ta, onlarla ilgileneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Fidan’dan ABD-İran çatışması açıklaması: Durum iyi değil

Dışişleri Bakanı Fidan:”(ABD ile İran’ın kontrollü çatışması) Bölgesel yayılmadan kaçınmak lazım. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz.”

KYB ve KDP’den ortak Kerkük açıklaması: Kürt vali atansın

KYB ve KDP Süleymaniye’de üst düzey bir toplantı gerçekleştirerek Erbil-Bağdat ilişkilerini ve eyalet seçimlerini ele aldı. Kerkük’e Kürt vali atanması çağrısı yapıldı, iki partinin Bağdat’la sorunların çözümü için işbirliği vaat etmesi dikkat çekti.

İran: ABD’nin saldırıları gerilimi ve istikrarsızlığı artıracak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarının ‘bölgede gerilimin ve istikrarsızlığın artmasına’ sebep olacağını dile getirdi.

Şili’de orman yangınları: En az 64 kişi hayatını kaybetti, OHAL ilan edildi

Şili’nin Valparaíso bölgesinde çıkan orman yangınları sonucu en az 64 kişi yaşamını yitirdi. Bölgede olağanüsü hal (OHAL) ilan eden Boric, ölü sayısının muhtemelen çok daha fazla olacağını söyledi.

İsrail Refah’ta anaokulu vurdu, çocuklar öldü

İsrail Gazze’nin Refah kentinde bulunan ve saldırılar nedeniyle buraya sığınan Filistinlilerin barındığı bir anaokulunu vurdu. Saldırıda en az 2 çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

Kuzey İrlanda’da bir ilk: Sinn Fein lideri Michelle O’Neill başbakan oldu

Kuzey İrlanda’da 1998’den bu yana ilk kez Sinn Fein’in lideri Birinci Bakan oldu. Görev bir nevi başbakanlık anlamına geliyor ancak anlaşmalar gereği hükümeti iki parti eşit yetkilerle oluşturuyor.

5 Şubat

İÇ POLİTİKA

Yeniden Refah Partisi 80 belediye başkan adayını açıkladı

Yeniden Refah Partisi 2 büyükşehir, 8 il belediyesi olmak üzere 80 belediye başkan adayını açıkladı.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Hatay yanıtı: ‘Sözüm ona milleti korkutacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da söylediği sözlere cevap veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Seçime 1 ay kaldı diye sözüm ona milleti korkutacak. Bu tehdidi milletimiz yutmaz” dedi.

Bir kişi ‘Hadi’ dedi, CHP Kadıköy karıştı

Gazeteci Barış Yarkadaş, CHP’de Kadıköy için mimar Tülin Hadi’nin düşünüldüğünü ileri sürdü. Aday adayı 14 kişi ortak tepki gösterdi. Genel Merkez’den “İddia doğru değil” yanıtı geldi.

MHP 100 maddelik seçim beyannamesini açıkladı

MHP, yerel seçim 9 ilke çerçevesinden 100 maddelik seçim beyannamesini açıkladı.

Marmara için deprem senaryosu: Sadece İstanbul’da 80 bin bina çökecek

Marmara Bölgesi için Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz tarafından yazılan yazıda sadece İstanbul’da 80 bin binanın çökmesinin beklendiği belirtildi.

Adıyaman’da 6 Şubat: Bizi deprem değil, kimsesizlik öldürdü

Adıyamanlı depremzedeler 6 Şubat’ın 1’inci yıldönümünde buruk bir bekleyişte. Şehirde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken konteynerlerde kalan aileler için hala gıdaya, hijyene erişim sıkıntılı.

Depremin 1’inci yılında DEM Parti’den TBMM’ye 100 soruluk önerge

DEM Parti, 6 Şubat’taki Maraş depremlerinin 1’inci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle 100 soruluk soru önergesi verdi.

İskenderun’da sessiz yürüyüş: “Hatay halkından intikam alındı”

İskenderun’da 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenler anıldı. Depremzedeler AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da sarf ettiği sözleri kınayarak, kendilerinden intikam alındığını vurguladı.

Selahattin Demirtaş’tan ‘İstanbul’ mesajı

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı sonrası HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimleri değerlendirdi. Cezaevinde DEM Partili Sırrık Sakık’la görüşen Demirtaş, “DEM Parti kimsenin payandası değil” mesajını verdi.

HBS’den yeni İstanbul anketi: İmamoğlu önde, Başak Demirtaş’ın oyu düştü

HBS Araştırma Şirketi’nin yeni İstanbul anketinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 44.3 puan ile AKP’nin adayı Murat Kurum’un önünde yer aldı. DEM Parti’den aday olması beklenen Başak Demirtaş’ın puanı ise bir önceki ankete göre azalarak 4.4 oldu.

AK Parti’den kanun teklifi: İlaçlarda fiyat ibaresi kalkıyor

AK Parti sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini Meclis’e sundu.

Hakan Atilla, Bakanlığa açtığı davayı kazandı

Pasaportuna el konulmasının ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne dava açan Hakan Atilla’nın talebi haklı bulundu. Atilla, mahkeme kararı ile pasaportunu geri aldı.

TİP ve CHP’nin ardından DEM Parti de Can Atalay için AYM’ye başvurdu: Meclis Anayasa’ya aykırı hareket etti

DEM Parti, hukuksuz bir şekilde Milletvekilliği düşürülen Can Atalay için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Meclis’in Anayasa’ya aykırı hareket ettiğine dikkat çeken başvuruda, kararın iptali istendi. Daha önce TİP ve CHP de AYM’ye başvurmuştu.

6 Şubat depremleri sonrası Erdoğan’ın konut vaadi neydi, bir yılda verilen sözler tutuldu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra 31 Mart’ta yaptığı konuşmada, “319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” demişti.

Malatya Valiliği deprem eylemlerini yasakladı

Malatya Valiliği, resmi izinler haricinde, depremlerde yaşamını yitirenler için yapılması muhtemel her türlü etkinlik ve eylemin 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

EKONOMİ

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayında tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 64,86 olduğunu açıkladı. ENAG’ın yaptığı hesaplamalara göre ise enflasyon yüzde 129,11.

Fitch’ten Türkiye raporu: 4 kategori incelendi

Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışının bu yıl 200 milyar dolara çıkacağını beklediklerini bildiren Fitch, aralarında Türkiye, Hindistan, Rusya, Endonezya ve Güney Afrika’nın da bulunduğu dokuz gelişmekte olan piyasaya sermaye akışlarının bu yıl 2013’ten beri görülen en yüksek seviyesine ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Deutsche Bank’tan TCMB analizi: Daha fazla faiz artırımı için alan açıldı

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na Fatih Karahan’ın getirilmesini değerlendiren Deutsche Bank stratejistleri, “Yeni TCMB Başkanı’nın atanmasıyla birlikte, 250 baz puan hatta 500 baz puan daha önden yüklemeli sıkılaştırma için alan görüyoruz” dedi.

Anadolu Efes’ten lokavt kararı

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi ile Tek Gıda İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi sürecinde Anadolu Efes, sendikanın aldığı grev kararı sonrasında lokavt kararı aldı.

DIŞ POLİTİKA

Suriye’deki ABD üssüne saldırıyı İran yanlısı örgüt üstlendi

Suriye’nin doğusundaki bir ABD askeri üssüne düzenlenen İHA saldırısında en az altı SDG mensubu öldürüldü. Saldırıyı “Irak’ta İslami Direniş” örgütü üstlendi.

İsrail’de bankalarla hükümet arasında ABD gerilimi

ABD’nin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilere yaptırım kararı, İsrail bankalarıyla hükümeti karşı karşıya getirdi. Merkez Bankası yaptırımlara uyulması uyarısı yaparken Maliye Bakanı “Muz cumhuriyeti değiliz” dedi.

ABD-Britanya saldırısı altındaki Husilerden eski düşman Suudi Arabistan’a övgü, İtalya’ya gözdağı

Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz’de Amerikan koalisyonu ile işbirliği yapmamasını “cesurca” diyerek öven Husiler, AB’nin Kızıldeniz misyonunu komuta edecek İtalya’yı “Hedef olursunuz” diye uyardı.

Hamaney’den çağrı: Müslüman nüfuslu ülkelerin seçkin isimleri, İsrail’e ekonomik boykot için hükümetlerine baskı yapmalı

İran dini lideri, Müslüman nüfuslu ülkelerin seçkin isimlerinin hükümetlerine baskı yaparak ekonomik boykota gidilmesini sağlamaları çağrısı yaptı. Hamaney, İsrail’e darbe indirmek için savaşmanın değil ekonomik ilişkilerin kesilmesi gerektiğini belirtti.

İran ve Türkiye arasında Kerkük savaşı: Ağamızın gönlü bir vali ister…

İddia o ki Ankara, KYB’nin valilik makamına ulaşmasını sabote etmeye çalışıyor. Ankara’nın oyun kurmadaki çatışmacı ya da dayatmacı tarzına karşın İran daha sofistike gidiyor.

BM: Gazze’de 100 bine yakın kişi öldürüldü, yaralandı veya kayboldu

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, öldürülen, yaralanan veya kaybolan kişilerin sayısının Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ine denk geldiğini söyledi.

6 Şubat

İÇ POLİTİKA

Güven’den Can Atalay yorumu: Öfkeliyim ancak bugün tepki gösterenlerin dün neden sessiz kaldığını merak ediyorum

Kendisi gibi tutsak olan ve vekilliği düşürülen Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, ‘Kürt halkına yapılırken ölü taklidi yapanlar, bugün yeterli olmasa da belli bir tepki gösteriyorlar. ‘Mesele Can Atalay meselesi değil’ diyenlere Biz de kendilerine kendi dilimizde ‘Rojbaş’ diyoruz’ dedi

Türkiye’nin nüfusu 85,3 milyonu geçti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin nüfusu 2023 yılında 92 bin 824 kişi artarak 85 milyon 372 bin 377 oldu.

Çağlayan Adliyesi’nde silahlı saldırı

İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki polis noktasına düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan altı kişiden biri hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Yerlikaya, DHKP-C üyesi iki saldırganın öldürüldüğünü duyurdu.

AK Partili Hatipoğlu’ndan 6 Şubat’ın yıl dönümünde ‘kat artırımı’ vaadi

İYİ Parti’den AK Parti’ye geçtikten sonra Eskişehir adayı gösterilen Nebi Hatipoğlu, 6 Şubat’ın yıl dönümünde ‘kat artırımı’ vaadinde bulundu.

Taksi şoförünü öldürmüştü: Ağırlaştırılmış müebbet istendi

İzmir’in Gaziemir ilçesinde aracına bindiği taksi şoförünü silahla vurarak öldüren zanlı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Erdoğan: Birileri Hatay’da söylediğimiz ifadelerin üzerinde tepiniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da kullandığı sözlerle ilgili konuştu, İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki güvenlik noktasına yönelik saldırıda yaralanan bir kişinin vefat ettiğini açıkladı.

Özgür Özel Pazarcık’ta konuştu: Paranoya ve korku, orduyu 3 gün içeride tuttu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde, Maraş Pazarcık’ta Halk Buluşması programına katıldı. Özel burada yaptığı konuşmada depremdeki ihmallere dikkat çekti.

Bahçeli’den, Erdoğan’ın tepki çeken sözlerine destek

MHP lideri Bahçeli, deprem konutları anahtar teslim töreninde açıklamalarda bulundu. 11 ilde yaşanan yıkım karşısında, zamanında ve doğru müdahale etmemekle eleştirilen hükümetin “çok kısa sürede içerisinde muazzam işler yaptığını” iddia eden Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı ve büyük tepki çeken konuşmasına da destek verdi.

Naci Görür’den Kurum’un danışmanlık teklifiyle ilgili açıklama: Bana rozet takamazsınız

Prof. Dr. Görür, Kurum’un danışmanlık teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada tüm parti liderlerinden kendisine teklif geldiğini belirterek, “Hepsine ‘Bana rozet takamazsınız. Bir partiye bağlan derseniz bunu yapmam ama deprem konusunda, insanım ölmesin, halkımın hizmetinde çalışayım diyorsanız hepinizin emrine amadeyim’ dedim” açıklaması yaptı.

Malatya’da Valilik yasağı dinlenmedi, sessiz yürüyüş gerçekleştirildi

Maraş merkezli depremlerin yıldönümünda Malatya’da anma ve etkilikler mValilik kararıyla yasaklandı. 6 Şubat Platformu yasak kararını dinlemedi, Malatya’da sessiz yürüyüş düzenledi.

DEM Parti’den Hatay’da grup toplantısı: Aradan bir yıl geçti devlet hâlâ yok

DEM Parti, bugünkü grup toplantısını 6 Şubat’taki depremlerin yıl dönümünde Hatay’da yapıyor. Toplantıda DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş protesto edildi: Lütfü istifa

CHP, deprem döneminde bazı söylemleri nedeniyle tepki toplayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı, 31 Mart seçimlerinde yeniden aday gösterdi. Hatay halkı gece yapılan deprem anmasında Savaş’ı protesto etti.

EKONOMİ

İstanbul’un nüfusu son 100 yılda ikinci kez geriledi

Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’un nüfusu 2023’te bir önceki yıla göre 252 bin kişi azaldı. Böylece İstanbul’un nüfusu Cumhuriyet tarihinde ikinci kez gerilemiş oldu. Bu gerilemede, baş edilemez hale gelen hayat pahalılığı önemli rol oynadı.

DIŞ POLİTİKA

Kremlin’den Putin’in Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklama

Kremlin, Rusya lideri Putin’in bu ay gerçekleşmesi beklenen ziyaretinde Türkiye’de bir gaz merkezi kurulmasına yönelik planın da ele alınacağını açıkladı.

Bakan Fidan, Malta’da: ‘Bingazi Başkonsolosluğu’nu tekrar açma kararı aldık’

Dışişleri Bakanı Fidan, Malta Dışişleri Bakanı Borg ile Valetta’da görüştü. Buradan Libya’da gidecek olan Fidan, “Libya’nın sorunlarını diyalogla çözmesini istiyoruz” diye konuştu.

Hamas, esir takasına olumlu yanıt verdi

Hamas, esir değişimi ve ateşkes teklifinin “çerçeve anlaşmasına” dair cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini ve “olumlu” yanıt verdiğini duyurdu.

İsrail devlet televizyonu KAN: Refah’ta operasyonlara başlanmadan önce kent tahliye edilecek

İsrail devlet telvizyonu KAN’ın sisyasi kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsraili’in Refah kentine başlatması muhtemel bir kara operasyonundan önce kentin tahliye edileceği belirtildi.

“Rus petrolü Hatay üzerinden Avrupa’ya gönderiliyor”

7 Şubat

İÇ POLİTİKA

Selahattin Demirtaş’tan ‘İstanbul’ açıklaması: Halkımız bize güvensin

Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul adaylığından çekilmesine ilişkin “Halkımız bize güvensin ne yaptığımızı biliyoruz” açıklamasını yaptı.

AYM’den erişim yasakları için toplu ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi, aralarında Duvar, BirGün, Diken, Artı Gerçek’in bulunduğu haber sitelerinde yayınlanan 500’den fazla içeriğe getirilen erişim yasaklarına ilişkin hak ihlali kararı verdi.

Gaye Erkan’ın gidişinin perde arkası: Mehmet Şimşek, Erdoğan’a gitti

Hafize Gaye Erkan’ın istifa sürecini yazan Bloomberg, ABD ziyareti ile beraber Hafize Gaye Erkan ile Mehmet Şimşek arasındaki gerilimin ‘tırmandığını’ aktardı.

Çağlayan Adliyesi’ndeki saldırıda gözaltı sayısı 90 oldu

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde dün DHKP/C’li iki kişinin gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin soruşturmada gözaltı sayısı 90’a yükseldi

Başak Demirtaş, İmamoğlu’na “kaybettiren” olmamak için mi adaylıktan vazgeçti?

HDP’nin tutuklu eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İstanbul’da İmamoğlu’na “kaybettiren” olmamak için mi adaylıktan vazgeçti?

İSİG Ocak ayı raporu: 158 iş cinayeti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2024 Ocak ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda, Ocak ayında en az 158 işçinin hayatını kaybettiği belirtilirken, en çok ölümün inşaat işkolunda yaşandığı bilgisi paylaşıldı.

EKONOMİ

AB’nin Türkiye’ye 400 milyon euro’luk deprem desteği için imzalar atıldı

AB Komisyonu’nun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Ferreira, Türkiye’ye AB Dayanışma Fonu’ndan sağlanacak 400 milyon euro’nun şimdiye kadar bir aday ülkeye verilen en büyük miktar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 20 yılda ödediği faiz miktarı 563 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin 2003-2023 yılları arasında ödediği faiz miktarı 563 milyar dolara ulaştı. 2023’te devletin topladığı 100 lira verginin 15 lirası faize gitti. 2024 yılında toplanacak vergilerin de en az 17 lirası faize gidecek

DIŞ POLİTİKA

Hamas: Ateşkes için Türkiye, Katar, Mısır, BM ve Rusya’nın garantör olmasını istedik

Hamas Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan, İsrail’in reddettiği ateşkes anlaşmasında Mısır, Katar, Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler’in garantör olmasını istediklerini söyledi.

Netanyahu ateşkesi reddetti, Refah’a saldırı emri Verdi

Hamas’la ateşkese karşı çıkan İsrail Başbakanı Netanyahu, orduya Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine saldırı emri verdi.

Putin’in Türkiye ziyareti ertelendi

Rusya lideri Vladimir Putin’in gelecek hafta gerçekleşmesi planlanan Türkiye ziyaretinin ertelendiği öğrenildi.

Azerbaycan’da seçim: Sandık çıkış anketine göre Aliyev rekor farkla kazandı

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi yerel saatle 19.00’da sona erdi. Sandık çıkış anketine göre Aliyev oyların yüzde 93,9’unu alarak yeniden seçildi.

ABD Senatosu’nda Türkiye’ye F-16 satışına itiraz!

Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için yasa tasarısı sundu

Türkiye’nin Federe Kurdistan’la temasları sıklaştı: Yaşar Güler Hewlêr’de

Türkiye’nin Irak ve Federe Kurdistan ile temasları sürüyor. MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın ardından Savunma Bakanı Yaşar Güler de Irak ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne gitti. Güler, Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın da yer aldığı heyet ile birlikte dün Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Bugün ise Hewlêr’de Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani’nin ardından KDP Başkanı Mesud Barzani ile görüştü.

Bağdat’ta patlama: Haşdi Şabi komutanlarından Abu Bakır es-Saadi öldürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusunda Şiilerin yoğun yaşadığı Meştel bölgesinde Haşdi Şabi komutanı Saadi’nin kullandığı araç hava saldırısıyla hedef alındı. AA muhabirinin olay yerinden edindiği bilgiye göre, araç içerisinde bulunan Saadi’nin saldırıda öldüğü belirtildi.

8 Şubat

İÇ POLİTİKA

AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararını beğenme yükümlülüğü yok, kararlara uyulması zorunlu

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, iki kez hak ihlali vermelerine rağmen Yargıtay tarafından yok sayılan Can Atalay kararı sonrası ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katıldığı yemin töreninde konuştu. Arslan, “Görüş farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle AYM kararlarının uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini yoktur” dedi.

MEB, HÜDA-PAR bağlantılı vakıf ile de protokol imzaladı: Okullarda yarışma düzenleyecekler

HÜDA PAR ile bağlantılı Peygamber Sevdalıları adlı vakıf ile MEB arasında imzalanan protokol çerçevesinde “Siyer Yarışması” adı altında “yarışma” düzenlenecek.

‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ Dersim’de: ‘Barışı tecrit altında tutuyorlar’

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti), 1 Şubat tarihinde Van ve Kars’ta başladığı ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ sekizinci gününde Dersim’e ulaştı.

Zühtü Arslan konuştu Mehmet Uçum’dan yanıt geldi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın “AYM kararlarının uygulanması zorunluluktur” sözlerine yanıt verdi.

Akkuyu’da menenjit vakaları artıyor: ‘Bu bir sınıf hastalığıdır’

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde geçen ay görülmeye başlanan menenjit vakaları devam ediyor.

Savunma Bakanlığı’ndan F-16 açıklaması: Olumsuzluk beklemiyoruz

Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’un Türkiye’ye F-16 satışının engellenmesi için Kongre’ye sunduğu tasarıyı değerlendiren yetkililer, “Herhangi bir olumsuzluk beklenmemektedir” dedi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıkladı: Dilfiraz Karataş, polis kurşunuyla mı hayatını kaybetti?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde polis noktasına düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden Dilfiraz Karataş‘ın “polis kurşunuyla öldüğü” yönündeki iddiaların, “terör örgütlerinin propagandası” olduğunu bildirdi.

Depremde Cumhurbaşkanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nı “sorumsuz” kılan karar ve otopsi raporlarındaki AFAD önlemi

Oybirliğiyle alınan karar depremzedelerin yaşadıklarından dolayı Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na karşı başvuru yapamayacağını, yapmaları halinde olumsuz yanıt alacaklarını gösteriyor.

Özgürlük Yürüyüşü 8’inci gününde: Öcalan Ortadoğu barışı için bir akıldır

Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nün 8’inci gününde Qers kolu Dersîm’de ziyaretler gerçekleştirirken, Wan kolunun Nisêbin açıklamasında konuşan DEM Parti Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, ‘Herkes biliyor ki Sayın Öcalan Ortadoğu barışı için bir akıldır, bir hocadır, çözümün adresidir. Bizim mücadelemiz Sayın Öcalan’ın özgürlüğe kavuşmasıdır’ dedi.

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri yılın ilk birbuçuk ayında 10 milyar dolar eridi

Merkez Bankasının toplam rezervleri, 2 Şubat haftasında bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 717 milyon dolar azalışla 137 milyar 161 milyon dolardan 135 milyar 444 milyon dolara geriledi. Brüt rezervlerdeki gerileme son 6 haftada 10 milyar doları aştı.

Merkez Bankası yüzde 36 enflasyon hedefini korudu, Karahan faturayı asgari ücrete kesti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunu gerçekleştirdi. Karahan, 2024 için yüzde 36 enflasyon hedefinin korunduğunu söyledi. Politika faizinde düşüş süreci için iki ana koşul olduğunu, şu an ek faiz artışının da gündemde olmadığı mesajını verdi. “Enflasyonda bir numaralı risk asgari ücret” diyerek, faturayı toplumun en düşük gelirli kesimine kesti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ‘oksimoron’la TT oldu

Merkez Bankası Yardımcısı Cevdet Akçay, kurumda kopan bağları 7 aydır yeniden inşa ettiklerini söyledi. Enflasyon eleştirilerine de “İddiasız hedef koyan MB bence oksimorondur” yanıtı verdi.

DIŞ POLİTİKA

DSÖ: Gazze’de herkes aç, çoğu açlıktan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “Gazze’de herkes aç, çoğu açlıktan ölüyor. Yeterli gıda olmazsa daha fazla insan hastalanacak ve ölecek” açıklamasında bulundu.

AGİT: Azerbaycan seçiminde ciddi usulsüzlükler var

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Azerbaycan’daki cumhurbaşkanı seçimlerinde ciddi usulsüzlükler yapıldığını duyurdu. AGİT gözlemcileri, 20 yıldan uzun süredir iktidarda bulunan İlham Aliyev’in yüzde 92.1 oranında oyla beşinci kez seçildiği açıklanan seçimlerde “oyların dürüstçe sayıldığına dair ciddi soru işaretleri bulunduğunu” duyurdu.

Pakistan’da seçim: Sınırlar kapatıldı, telefon ve internet askıya alındı

Pakistan İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, devam eden genel seçimlerde “kanun ve düzeni korumak” amacıyla ülke genelinde cep telefonu ve mobil internet hizmetlerinin geçici olarak askıya alındığı doğrulandı. Açıklamada, son saldırılarda sivillerin öldüğüne işaret edilerek, “kamu düzeninin korunması ve potansiyel tehditlerle mücadele için güvenlik tedbirlerinin önemli olduğu” ifadeleri yer aldı.

Lübnan-İsrail sınırında çatışmalar: 3 İsrail askeri yaralandı

Lübnan’daki Hizbullah örgütü ve İsrail arasındaki çatışmalarda, 3 İsrail askeri yaralandı. İsrail ordusu da Hizbullah ait olduğunu iddia ettiği bir aracı vurdu.

Gazze’de ölen Filistinli sayısı 30 bine yaklaştı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre, hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 30 bine yükseldi. Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze’ye 125 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi. İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze’de 130 Filistinliyi daha öldürdüğü, ölen kişi sayısının 27 bin 840’a yükseldiği aktarıldı.

Kobanê Davası: Gizli tanıkların kullanılmasındaki tek amaç bize ceza verebilmektir

Kobanê Davası’nda gizli tanık Ulaş’ın beyanlarında yer alan ‘şahitliğim söz konusu değil’, ‘bire bir tanıklığım söz konusu değil’ gibi belirsiz ve öznel ifadelere dikkat çeken avukat Sipan Cizreli, mahkemenin buna karşı Ulaş’ın beyanlarını esas aldığını belirtti.

9 Şubat

İÇ POLİTİKA

İstanbul Adliyesi’ne saldırı soruşturmasında 48 kişi tutuklandı

İstanbul Adliyesi’ndeki polis noktasına düzenlenen saldırının ardından gözaltına alınan 96 kişiden 48’i tutuklandı. 48 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Atatürk rozeti kavgası: Tuzla’daki soruşturmada ‘TSK’den ayırma’ kararı

Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda 10 Kasım’da meydana gelen kavgaya karışan personel hakkında ‘Silahlı Kuvvetlerden Ayırma’ kararı verildiği duyuruldu.

Özak Tekstil işçilerine eylem yasağı

Zeytinburnu Kaymakamlığı, Özak Tekstil işçilerinin eylemlerini fabrika önüne taşıması sonrası ilçe genelinde 7 günlük eylem yasağı getirdi.

Selahattin Demirtaş: Başak Demirtaş’ı da DEM’i de anlamıyorlar

Selahattin Demirtaş, “Bizim dışımızda ama bizimle ilgili bunca spekülasyon yapılırken susmak olmazdı” diyerek eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul adaylığından çekilmesiyle ilgili yazdı.

31 yıllık mahpusun tahliyesi ‘iyi halli’ olmadığı iddiasıyla ikinci kez ertelendi

31 yıllık mahpus Ali Koç’un tahliyesi ikinci kez ‘iyi halli olmadığı’ iddiasıyla ertelendi. Ailesiyle konuşan Koç, “Salıverilme hakkını kullanmamıza izin verilmiyor” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Boğaziçi direnişinin 1132. gününde akademisyenler arkalarını 772. kez rektörlük binasına döndü

Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş 4. yılında, 38. ayında! Bu hafta direnişin 162. haftası; bugün direnişin 1132. günü.

Bahçeli, AYM’yi hedef almayı sürdürdü: Milli güvenlik sorunudur

“AYM hukuka savaş açmış” sözlerini sarfeden Bahçeli, yine “Anayasa Mahkemesi artık milli güvenlik sorunudur. Kaos üretim merkezi olduğunu teyit eden AYM, ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır.” dedi.

DEM Parti’nin İstanbul adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni oldu

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan İstanbul’un da aralarında yer aldığı belediye başkan adayları ile ilgili Parti Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. Doğan 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçede eş başkan adaylarını açıkladı. DEM Parti’nin İstanbul adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni oldu. Ahmet Türk Mardin’de, Veli Saçılık Bolu’da, Kemal Bülbül Antalya’da aday olarak gösterildi. Açıklamada İzmir ve Ankara adayları yer almadı.

EKONOMİ

KKM’de düşüş sürerken mevduat faizi fren yaptı

KKM hesaplarında düşüş serisi devam ediyor. BDDK verilerine göre geçen hafta KKM’nin toplam büyüklüğü 76,1 milyar lira düşerek 2,38 trilyon lira oldu.

Erdoğan ‘Belediyeleri ayırmıyoruz’ demişti: İLBANK verileri aksini söylüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyeleri ayırmıyoruz” dese de resmi veriler aksini söylüyor. İLBANK hibesi ile tamamlanan 102 projeden 99’u AKP, MHP ve kayyım idaresindeki belediyelere ait.

Eti alüminyum fabrikasında direniş sürüyor: Asgari ücretle çalıştırırız olayı bitti

Konya’nın Seydişehir ilçesinde bulunan Eti Alüminyum fabrikasında patronun düşük zam teklifine karşı işçilerin başlattığı direniş sürüyor. Aldıkları maaşın asgari ücretin altında olduğunu söyleyen işçiler, yüzde 100’ün üzerinde zam talep ederken, “İşçinin birleşemeyeceği de, asgari ücretle adam çalıştırırız olayı da bitti” dedi.

Tuzla tersanesinde işçiler eylemde: Düşük zammı kabul etmiyoruz

Asgari ücretin belirlenmesi sonrası birçok iş kolunda işçiler, ücretlerine yapılacak zam oranlarını görebilmek için, yeni ücretlerinin yatırıldığı şubat ayını bekledi. Tuzla tersanesinde şirket patronları işlerin az olduğunu gerekçe göstererek işçilere ya zam yapmamayı ya da düşük zam yapmayı dayattı. En az yüzde 35 zam istediklerini belirten işçiler ise iş bıraktı. İşçiler Sedef ve Sefine tersaneleri önüne yürüdü.

DIŞ POLİTİKA

Atina’da 20 bin kişi Miçotakis hükümetinin ‘özel üniversite’ tasarısını protesto etti

Başkent Atina’da yaklaşık 20 bin kişi, Miçotakis hükümetinin özel üniversite yasa tasarısını protesto etti. Tasarı kabul edilirse özel üniversiteler, Eylül 2025’te başvuru almaya başlayacak.

İsrail, Han Yunus’ta hastane dışındaki Gazzelilere saldırdı: 21 ölü

İsrailli keskin nişancıların, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta bulunan Nasır Hastanesi’nin dışında ‘hareket eden her şeye ateş ettiği’ ve son saldırılarda en az 21 kişinin öldüğü açıklandı.

İsrail Refah’a saldırdı, ABD ‘desteklemeyiz’ dedi

İsrail’in Refah’a yakın zamanda harekat düzenleyeceği yönünde bir emare görmediklerini söyleyen Kirby, “Askeri harekatlar, o insanlar için felaket olur; bu, destekleyeceğimiz bir şey değil” dedi.

Suriyeli Kürtler ABD’den hava savunma takviyesi istedi

Suriye Demokratik Güçleri, son dönemde artan saldırılar nedeniyle ABD’den hava savunma takviyesi istedi. SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Rojava’da “teknik kabiliyetlere ve hava savunma sistemlerinin takviyesine” ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Putin’den “Rusya’yı yenmek imkansız” mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eski Fox News Sunucusu Tucker Carlson’a Moskova’da verdiği röportajda, ABD, AB ve NATO’ya seslenerek, Rusya’yı Ukrayna ile yaptığı savaşta yenmenin Batı için “imkansız” olduğunu anlamaları gerektiğini ifade etti.

ABD istihbaratı: Hamas savaşçılarının sadece üçte biri öldürüldü

ABD merkezli New York Times gazetesinin haberine göre, üst düzey ABD askeri istihbarat yetkilileri İsrail’in Hamas’ın askeri kapasitesini azalttığını ancak ortadan kaldırmaya yakın olmadığını söyledi.

10 Şubat

İç Politika

İstanbul’da AK Parti’nin seçim çalışmasına silahlı saldırı

İstanbul’da AK Parti’nin seçim çalışmasına yönelik silahlı saldırıda 1 kişi yaralandı.

Siyasilerden Küçükçekmece saldırısına tepki

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın seçim çalışmasına yönelik silahlı saldırıya siyasetçiler tepki gösterdi.

Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı: Nedenini biliyoruz…

Kürtçeye çevrilen ve çıktığı turnede binlerce kişi tarafından izlenen oyun Antep’te yasaklandı. Oyuncular, gerekçe gösterilmeden yasaklanma kararına tepki gösterdi.

Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisi’nin adaylarını açıkladı

Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Altınöz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Suat Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Cemal Arıkan oldu.

Ankara anketi: İki aday arasında büyük fark

Area araştırma Ankara anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre iki aday arasında büyük fark var.

Başakşehir Belediyesinin önünde eylem yapan işçilere ev hapsi

Başakşehir Belediyesi önünde haklarını alamadıkları gerekçesiyle eyleme başlayan İnşaat İşçileri Sendikası işçilerine ve Özak Tekstil işçilerine polis müdahale etti.

İmamoğlu: Saldırının AKP adayıyla ilgisinin olmadığını öğrenmek içimizi rahatlattı

İBB Başkanı İmamoğlu Küçükçekmece’deki saldırıya dair ikinci bir açıklama yaptı. İmamoğlu, “Küçükçekmece’deki bugün yaşanan olayın AK Parti adayı ile ilgisi olmadığını ve yaşamını yitiren kimsenin olmadığını öğrenmek içimizi rahatlattı” dedi.

Seçmeli derslerde din dersi dayatması: Bilim, sanat, felsefe gibi dersler engelleniyor

Okullardaki seçmeli ders tercihleri 12 Şubat Pazartesi günü sona eriyor. Okul idarecileri, öğrencileri din derslerine yönlendiriyor, iktidara yakın dernek ve sendikalar din derslerini seçen öğrencilere ödüller vaat ediyor. Bilim, sanat, felsefe gibi dersler ise çeşitli gerekçelerle açılmıyor. Eğitim Sen ve Eğitim İş yöneticileri, okullardaki din dersi dayatmasını Artı Gerçek’e anlattı.

‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ 9’uncu gününde: Van kolu Mardin’e, Kars kolu Diyarbakır’a ulaştı

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle başlatılan ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ dokuzuncu gününde. Yürüyüşün Van kolu Mardin’e, Kars yolu ise Diyarbakır’a ulaştı.

Ekonomi

450 bin lira faizsiz krediniz hazır: Tek bir şartla…

Tarımı teşvik etmek amacıyla ‘Köyümde Yaşamam İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesinin 3. etabın başvuruları başladı. Ziraat Bankası‘nın sağladığı bu destekle, 450 bin TL’ye faizsiz kredi verecek.

ABD’li banka devinden 4 Türk bankası için tahmin

Goldman Sachs, 2023 mali yılı sonuçlarını ve en son makro ve bankacılık sektörü trendlerini dahil ettiği değerlendirmelerin ardından Akbank, Garanti, Yapı ve Vakıf için tahminlerini revize etti.

 Dış Politika

İsrail’den Lübnan’a saldırı: ‘3 kişi öldü, Hamas’a yakın isim kurtuldu’

Reuters haber ajansına konuşan dört güvenlik kaynağı, İsrail’in Lübnan’ın yaklaşık 60 kilometre içinde düzenlediği saldırıda Hamas’a yakın bir Filistinlinin kurtulduğunu, üç kişinin öldüğünü söyledi.

Senegal’de seçim ertelendi, protestolarda bir öğrenci hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı seçiminin şubat ayından aralık ayına ertelendiği Batı Afrika ülkesi Senegal’de seçim erteleme kararına karşı düzenlenen protestolarda bir öğrenci hayatını kaybetti.

İsrail’den ‘Refah’ planı: ‘Mısır, sınıra 40 tank gönderdi’

İsrail, zorla yerinden edilmiş Gazzelilerin sığındığı Refah’a kara harekatı sinyali verirken, iki Mısırlı kaynak, son iki hafta içinde sınıra yaklaşık 40 tank ve zırhlı araç gönderildiğini söyledi.

Yunanistan, ABD öncülüğündeki Artemis Anlaşması’na katıldı

Yunanistan, ABD’nin öncülük ettiği uzay anlaşmasına imza attı. 35 ülkenin taraf olduğu anlaşmayla, uzay araştırmaları yapılmasının yanı sıra Ay’da üs kurulmasını da planlanıyor.

İsrail’in Refah’a kara harekatı hazırlığına Suudi Arabistan’dan sert tepki, Almanya ve Mısır’dan uyarı

İsrail’in 28 binden fazla Filistinli öldürdüğü Gazze Şeridi’nde Refah’a kara harekatı halinde, devasa insani felaket yaşanacağına dair Riyad, Kahire, Berlin’den uyarı geldi. Suud, Filistinli tehcirini reddettiğini belirtip BMGK’den müdahale istedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg silah üretimini artırma çağrısı yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna Savaşı’na değinerek, Avrupa ekonomisinin silah ve mühimmat üretimine çok daha fazla odaklanması gerektiğini savundu.

İran destekli gruplar ABD’nin Suriye’deki üssüne roketlerle saldırdı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Deyrizor’da Fırat Nehri’nin batı yakasındaki İran destekli gruplar, ABD güçlerinin konuşlandığı Koniko Gaz Tesisi’ndeki üsse roketlerle saldırdı.

Tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, İtalya ve Yunanistan’da eylem yaptı

İtalya’da çiftçiler, Avrupa Birliği’nin (AB) tarım politikaları başta olmak üzere tarım sektörüne yönelik desteklerin kesilmesini protesto amacıyla başkent Roma’nın çevre yolunda konvoy yaptı. Yunanistan’da ise çiftçiler tarım sektöründeki artan sorunlara dikkat çekmek amacıyla Kuzey Makedonya sınırında yol kapatma eylemi yaptı.

11 Şubat

İç Politika

İddia: TİP’in Hatay Büyükşehir adayı Gökhan Zan oldu

Gazeteci Hasan Basri Akdemir, TİP PM’nin Gökhan Zan’ı Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak göstermeye karar verdiğini, resmi açıklamanın yarın yapılacağını duyurdu.

Hedef gösterilen Şebnem Korur Fincancı: ‘Adnan’ belgeselini hazırlayanlar bana ulaşmadı

Prof. Fincancı, 140journos’un belgeselinde Adnan Oktar örgütü üyelerinin verdiği rapor sayesinde kurtulduğuna dair iddiaları yalanladı. Fincancı, belgeseldekinin aksine kendisiyle iletişime geçilmediğini belirtti, “İşkence suçu meşrulaştırılamaz” dedi.

Gazeteci Kibriye Evren üç gündür gözaltında tutuluyor

Evren’in, 2021 yılında cezaevindeki tutsak arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle, “örgüt üyeliği” ve “örgüte finans sağlamak” iddialarıyla suçlandığı öğrenildi. Dosyadaki kısıtlılılk kararı halen devam ederken, Evren’in emniyetteki işlemleri ise henüz sona ermedi.

Özgür Özel’den Lütfü Savaş açıklaması: Sitem cümlelerini duyduk, anketlerde bir şey görürsek müdahale ederiz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 6 Şubat depremlerinde en çok yıkımın yaşandığı Hatay’da yeniden aday gösterilen mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş‘la ilgili yapılan protestolar için, “Siyaset vatandaşın söylediği sözü duymak, verdiği mesajı almak siyaset sanatıdır” dedi. 

Özgürlük Yürüyüşü’ iki koldan devam ediyor: Büyük buluşma 13 Şubat’ta Amed’de

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için 1 Şubat’ta Qers (Kars) ve Wan’dan başlatılan “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” 11’inci gününde. Yürüyüşün Wan kolu, bu sabah Mêrdîn’in Dêrîk ilçesinden Riha’nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesine doğru uğurlandı.

Midyat JİTEM soruşturmasında zaman aşımı kararı: Delil bulunamadı!

Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 ile 1996 yılları arasında gözaltında kaybedilen Şehmus Eroğlu, Hüsni Çankaya, Nihat Aydoğan, Abdüllatif Şahin, Tevfik Ay, Mehmet Emin Atuğ, Şükrü Demir, Hizni Bilmen ve Abdülkadir Demir’in kaybedilmesine dair 2012 yılında dönemin Karakol Komutanı Hilmi Kahraman, astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin, Murat Sevim ve Adem Kılıç hakkında açılan soruşturmada “zaman aşımı” kararı verildi.

DİSK Genel Başkanlığına bir kez daha Arzu Çerkezoğlu seçildi

Pendik’teki bir otelde düzenlenen DİSK 17. Genel Kurulu’nun üçüncü gününde genel başkanlık seçimi için oylama yapıldı. Saat 10.00’da başlayan oylamada, 300 delegeden 244’ünün oyunu alan Çerkezoğlu, bir kez daha genel başkanlığa seçildi.

AKP’de İstanbul için ‘bıçak sırtı’ değerlendirmesi: Anketlerde hangi aday önde?

AKP kurmayları, İstanbul’da kafa kafaya bir durumun olduğunu belirterek, “DEM ile YRP’nin aday çıkarması İstanbul seçimlerini iyice bıçak sırtı hâle getiriyor” dedi. Kurmaylar, son yaptırdıkları ankette hangi adayın önde çıktığını da açıkladı.

Ekonomi

İTO Başkanı Avdagiç: Enflasyonla korelasyon içinde kur istiyoruz

İTO Başkanı Avdagiç, “Biz gerçekçi, istikrarlı, enflasyonla korelasyon içinde bir kur olmasını istiyoruz. Biz hiçbir zaman rakam telaffuz etmiyoruz, bunun doğru olduğunu da düşünmüyorum” dedi.

Yeni bir ‘İşçi Baharı’na doğru mu gidiyoruz?

Kamu işçileri uzun bir süredir ek zam yapılarak ücretlerinin iyileştirilmesini istiyor, bu temelde eylem ve etkinlikler yapıyor. Ve bu eylem ve etkinlikler daha farklı sektörlerde, daha fazla iş yerinde ve daha fazla sayıda işçiyi kapsayarak genişliyor.

Dış Politika

Erdoğan resmi ziyaret için önce BAE, oradan Mısır’a gidiyor

İletişim Başkanlığı duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan 12-13 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 14 Şubat’ta ise Mısır’a resmi ziyarette bulunacak.

Almanya’da ‘Ukrayna’ kaygısı: ‘Savaşı kaybederse milyonlar ülkeyi terk edecek’

Federal Hükümet, Ukrayna’nın savaşı kaybetmesi halinde yaklaşık 10 milyon kişinin Avrupa’ya göç edeceğini tahmin ediyor. Uzmanlar, sayının çok daha fazla olacağını söylüyor.

Pakistan’da seçim: İmran Han’ın desteklediği bağımsızlar birinci çıktı

Pakistan Seçim Komisyonu’nun açıklamasına göre, Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) desteklediği bağımsız adaylar 101 sandalye ile parlamentoda çoğunluğu elde etti.

Almanya Genelkurmay Başkanı: 5 yıl içinde savaşa hazır hale gelmeliyiz

Almanya Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer, savaş riskinin arttığını belirterek, buna hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

İsrail’in Refah’a kara harekatı hazırlığı: ‘Mısır, Camp David Barış Anlaşması’nı askıya alma uyarısı yaptı’

İsrail’in Mısır sınırındaki Refah’a kara harekatı hazırlığına kamuoyu önünde pek ses çıkarmayan Sisi’nin Netanyahu’yu yarım asırlık Camp David Barış Anlaşması’nı askıya almakla tehdit ettiği belirtildi.

ABD-Türkiye ilişkilerinde kritik bir eşik aşıldı: F-16 satışına ilişkin ABD Kongresi’ndeki itiraz süresi doldu

Biden yönetimi, hakkında işlem yapılan herhangi bir itiraz olmadığı için satış sürecini ilerletebilecek

12 Şubat

İç Politika

DEM Parti Diyarbakır Kulp eş başkan adayı gözaltına alındı

DEM Parti Diyarbakır Kulp Belediyesi eş başkan adayı Murat İpek gözaltına alındı.

Samet Güdük hayatını kaybetti: ‘Yeri hiç dolmayacak’

Bugün uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdür Vekili Güdük, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

TİHV-İHD’den Fincancı’nın hedef gösterilmesine tepki: Bu denli bir pervasızlık…

TİHV ve İHD, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesine tepki göstererek; “Şebnem Korur Fincancı’yı hedefe koyarak işkencenin meşrulaştırılması hiçbir şekilde kabul edilmez” dedi.

‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ yarın Diyarbakır’da sürecek: ‘Toplumun büyük bir barış talebi var’

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun demokratik çözüm için 1 Şubat’ta başlatılan ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ devam ediyor. Yürüyüşte Van ve Kars kolu yarın Diyarbakır‘da birleşecek.

CHP’nin ikinci MYK’sı başladı: “Hatay adayı tartışılmayacak; Lütfü Savaş’ın adaylığı sürecek”

Partinin, “Kazanacak aday” olarak görülen Lütfü Savaş’ın adaylığını geri çekmeyeceği iddia edildi

Erdoğan: Türkiye, güney sınırlarında bir teröristan kurulmasına müsaade etmeyecek

“ABD ile yürüttüğümüz F-16 talebimizin olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyuyoruz”

Dêrsim merkez ve 7 ilçesi için ittifak kuruldu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan, Dêrsim’de 31 Mart 2024 yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıkladı.

Ekonomi

TÜİK açıkladı: 3 milyon 98 bin kişi işsiz

Türkiye’de işsizlik oranı, Aralık 2023’te bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 98 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Sendikalardan MESEM tepkisi: ‘Çocuklarımızın ucuz işgücü olarak sunulduğu proje sonlandırılsın’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü mesleki eğitim merkezleri (MESEM) projesi kapsamında yüzbinlerce ortaöğretim öğrencisi bir gün okuldayken, dört gün ise sanayide, şantiyelerde, atölyelerde ‘stajyer’ adı altında çalıştırılıyor. Ancak son altı ayda sekiz çocuğun ölümü üzerine Milli Eğitim Bakanlığı MESEM projesindeki işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından yeniden değerlendirilmesini istedi.

Hazine 24,8 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün düzenlediği ilk ihalede 14 ay (420 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin yeniden ihracı yapıldı. İhalede basit faiz yüzde 43,78, bileşik faiz ise yüzde 42,52 oldu.

Finans dünyası Erdoğan’a güvenmiyor

Financial Times’ın başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan derin güvensizliğin hiç de azalmadığı ve bu nedenle yabancı sermayenin Erdoğan’ın nihayet doğru yola girdiğine ikna olarak hemen Türkiye’ye akmasını beklemenin gerçekçi olmadığı vurgulanıyor

Dış Politika

Norveç: Rusya askeri üstünlüğü sağlamak üzere

Norveç askeri istihbaratı, Ukrayna’da askeri üstünlüğün Çin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden destek alan Rusya’ya geçmek üzere olduğunu açıkladı.

Hamas: İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ağır yaralanan 8 rehineden 3’ü öldü

İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in saldırılarında ağır yaralanan 8 rehineden 3’ünün öldüğünü açıkladı.

Hollanda’da ‘İsrail’ kararı: F-35 parçalarının satışı durdurulacak

Hak örgütlerinin temyize götürdüğü davada kararını açıklayan Lahey Temyiz Mahkemesi, Hollanda’nın İsrail’e F-35 parçalarının ihracatını yedi gün içinde durdurmasına hükmetti.

Filistin Yönetimi’nin resmi ajansı WAFA: İsrail Refah’a saldırdı, 100’den fazla kişi öldü

İsrail’in Gazze’de on binlerce Filistinliyi ‘güvenli bölge’ olduğu iddiasıyla sürdüğü sınır kenti Refah’a düzenlediği saldırılarıda 100’den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı belirtildi. Öte yandan İsrail ordusu, 7 Ekim’de Hamas tarafından kaçırılan ve Refah’ta tutulan iki İsrailli rehinenin kurtarıldığını açıkladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi: Harekete geçtiğimizde şikayet etmeyin

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik bombardımanları ve muhtemel kara operasyonundan derin endişe duyduğunu belirterek, “Hukuka uymayanlar, mahkeme daha sonra yetkisi uyarınca harekete geçtiğinde şikayet etmemeli.” uyarısında bulundu.

Erdoğan 11 yıl sonra ilk kez Mısır’a gidiyor: Ziyaret neden önemli?

Bu akşam saatlerinde BAE’ye gidecek Erdoğan, 13 Şubat’ta da Dubai’deki temaslarını sürdürecek. 14 Şubat’ta ise Mısır’ın başkenti Kahire’ye resmi ziyarette bulunacak.

Münih’te aşırı sağ karşıtı gösteriye 100 bin kişi katıldı: ‘Demokrasi için ışık denizi’

Geçtiğimiz haftalarda “üst düzey AfD (Almanya için Alternatif) siyasetçileri, Neonaziler ve zengin iş insanlarının” buluştuğu ve göçmenlerin “tersine göç” ettirilmesinin tartışıldığı toplantının basına sızmasının ardından Almanya’nın Berlin, Köln ve Hamburg şehirlerinde on binlerce kişi protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

13 Şubat

İç Politika

CHP ile DEM Parti’nin işbirliği görüşmelerinde iddia: CHP adayını dayattı DEM PARTİ görüşmeleri durdurdu

İstanbul’un bazı ilçeleri için kent uzlaşısı görüşmeleri sürdüren CHP ve DEM Parti arasındaki görüşmeler durdu. Artı Gerçek’in iki partinin kaynaklarından edindiği bilgiye göre, DEM Parti’nin Esenyurt ve Adalar için ortaklaşılacak aday önerisi reddedildi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışan IŞİD’li tutuklandı

Mersin’de IŞİD’e yönelik operasyonda gözaltına alınan kişi tutuklandı. Tutuklanan kişinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalıştığı belirlendi.

Erzincan İliç’te katliam… Ali Yerlikaya: 100 dönümlük alana yayıldı

Erzincan’ın İliç ilçesinde bir altın madeninde toprak kayması meydana geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya “Maalesef 9 kişiden haber alınamıyor. 100 dönümlük araziye yayıldığı söyleniyor” dedi.

TMMOB: Göçük altında kalan madencilerin sayısı resmi rakamın 5 katı

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Türkkolu, İliç’teki faciada ‘göçük altında kalan madencilerin sayısının resmi rakamın beş katı olduğu’ yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

Başaran Aksu: Siyanür yüzünden işçilerin çıkarılması çok uzun sürebilir

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Erzincan İliç’teki maden faciasına ilişkin “İşçilerin çıkarılmaları siyanürlü saha yüzünden çok uzun sürebilir” dedi.

İliç’teki facia ilk değil: 2022’de siyanür havuzu patladı, Fırat Nehri’ne ulaştı

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür atıklarını oluşturduğu dağda meydana gelen heyelanda çok sayıda işçi toprak altında kaldı. Zehirli atıkların çevre illeri etkileyeceği uyarısı yapılan bölgede yaşanan tehlike ilk değil.

Türkiye Aralık 2023’ten beri aralıklarla Rojava’yı bombalıyor

Cenevre savaş hukuku sözleşmesine göre ‘Merhamet gösterilmeyeceğini ilan etme’ dahi savaş suçu olarak kabul edilirken Erdoğan Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinin altyapısını imha etmekle tehdit etti.

İzmir’de çok sayıda gazeteci gözaltına alındı

İzmir’de polisler tarafından sabah saatlerinde gazetecilerin evlerine baskın düzenledi. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın ve Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu gözaltına alındı. Ayrıca Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut da gözaltına alındı.

Ekonomi

Cari açık OVP tahminini geçti: 45 milyar dolar

Orta Vadeli Program’da (OVP) 2023 yılı için 42,5 milyar dolar olarak tahmin edilen cari açık, 45,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari işlemler hesabı, aralıkta 2 milyar 91milyon dolar açık verdi

Erdoğan BAE’de yatırımcılarla buluştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırım şirketleri temsilcileriyle görüştü.

2022’de rekor, 2023’te çöküş: Yabancılar gayrimenkul almayı bıraktı

2022’de 6 milyar 273 milyon dolarla rekor kıran gayrimenkul kaleminde net yabancı girişi, 2023’te yüzde 43,3’lük düşüşle 3 milyar 560 milyon dolara geriledi ve 10 yılın dibini gördü.

Dış Politika

Güney Afrika yine Ulusal Adalet Divanı’na gitti: İsrail’e Refah’ta dur deme yetkinizi acilen kullanmanız gerekmiyor mu?

İsrail’in Gazze’de bugüne değin yaptığından bile büyük katliama yol açmasından korkulan Refah’a kara harekatı hazırlığı karşısında, Güney Afrika tekrar Ulusal Adalet Divanı’na başvurdu. Mahkemeden durdurma kararı için yetki değerlendirmesi istedi.

Biden’ın Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 milyarlık yardım paketi, ABD Senatosu’ndan geçti

ABD’de aylardır tartışılan Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 milyarlık yardım paketi, Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan geçmesinin ardından Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’ne gitti.

64 kilometrekarelik Refah’ta toplanan 1.5 milyon Filistinli için son umutlar: Mısır’da CIA ve Mossad’lı ateşkes pazarlığı

İsrail’in Gazze’de öldürdüğü Filistinlilerin toplam sayısı 28 bin 473’e çıktı. Bugüne kadarkinden bile büyük katliamlara yol açmasından korkulan Refah’a kara harekatına karşı çağrılar yoğunlaşırken, olası ateşkes için Kahire’de müzakere masası kuruldu.

İsrail, Refah’tan sivilleri tahliye planını Mısır’a sundu: Kıyı boyunca her birine 25 bin çadır kurulacak 15 kamp oluşturulacak

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yerinden edilenlerle birlikte nüfusu 1.5 milyonu bulan Refah kentine kara harekatı hazırlığı, soykırım ve tehcir korkusuna yol açarken, bunu en azından askıya alabilecek ateşkes anlaşması için yeniden görüşmeler başlıyor. Hamas’ın tüm İsrailli rehineleri serbest bırakması karşılığı İsrail’in saldırılara uzunca vermesi anlaşmasına varılması için ABD, Mısır, İsrail ve Katar yetkililerinin Kahire’de bir araya geleceği medyaya yansıdı.

Azerbaycan ‘kısas operasyonu’ açıkladı: Ermenistan, 2 askerinin öldüğünü duyurdu

Azerbaycan’ın sınırın kuzeydoğu kesimine topçu ateşiyle suçladığı Ermenistan iddiayı reddederken, Bakü “misilleme” yaptığını duyurdu. Erivan, 2 askerinin öldüğünü, çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı.

Pentagon: Kesinlikle Gazze’dekilerin daha fazla acı çekmesini görmek istemiyoruz

İsrail’in Refah’a yönelik olası askeri saldırılarını ABD’nin destekleyip desteklemediği sorusuna Ryder, “Biliyorsunuz, kesinlikle Gazze’dekilerin daha fazla insani acı çekmesini görmek istemiyoruz. Bu nedenle operasyonların planlanması ve yürütülmesinde sivillerin dikkate alınmasının önemi konusunda İsrailli ortaklarımızla aktif olarak iletişim kurmaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

‘Şiddet dalgası’ içinde Suriye: ‘ABD varlığına temel tehdit Irak’tan geliyor’

ABD’nin Suriye’den çıkacağı iddialarını değerlendiren Orta Doğu analisti Aron Lund, ABD’nin Irak’tan ayrılması halinde Suriye’de konuşlu koalisyon güçlerinin de lağvedilmesi gerekebileceğini söyledi.

Avrupa’da çiftçi protestoları

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu Avrupa’daki çiftçi eylemlerini Sarı Yelekliler hareketiyle karşılaştırdı, tutucu yanları olmasına karşın ‘demokratik protesto haklarının yanında olmak gerekir’ diye yazdı.