05 Haziran

İÇ POLİTİKA

Onay çıktı: Kaz Dağları’nda siyanürlü altın madeni büyüyebilecek

Zenit Madencilik, Kaz Dağları çevresinde altın ve gümüş madenini büyütmek için izin aldı. Maden sahası 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkacak.

Hakkari’de karar çıktı: 19 yıl 6 ay hapis cezası

Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yargılandığı dava görüldü. Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Akış, kararın ardından tutuklandı.

Kayyıma gerekçe yapılan dosyanın gizli tanığı: ‘Polis zoruyla yalan ifade verdim’

Gazeteci Sinan Aygül, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış hakkındaki dosyadaki gizli tanık ‘Oyun Bozan’ın 4 yıldır tanımadığı kişiler hakkındaki iddialara imza attığını belirtti.

CHP’li Dinçer: Ülkemizin kimsenin çöplüğü olmasına izin vermeyeceğiz

Son bir yılda İngiltere’den ithal edilen atık miktarının 175 bin tonu bulduğunu belirten CHP’li Semra Dinçer, “Ülkemizin kimsenin çöplüğü olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İslami yazar ve düşünürler ‘Hüda Kaya için Adalet’ dedi

Eski HDP milletvekili Hüda Kaya hakkında yazılan iddianameye tepki gösteren İslami yazar ve düşünürler, Kaya için adalet isteyerek imza kampanyası başlattı.

CHP’li Hikmet Yalım Halıcı: Eğirdir Gölü alarm veriyor, çöl olmak üzere

CHP’li Hikmet Yalım Halıcı, “Isparta Eğirdir Gölü alarm veriyor. Göl ikiye bölünmek üzere. İktidar önlem almadığı gibi göl üzerinden vahşi sulamaya müsaade ediyor. Göl, çöl olmak üzere” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 515 oyla seçilerek yeni başkan oldu.

CHP’li Karaca’dan Çevre Günü mesajı: Yok olmaya giden dünyanın faili kapitalizmdir

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, Dünya Çevre Günü’nde Meclis’teki konuşmasında “Yok olmaya doğru giden dünyanın bir faili var. Üretim ve tüketim sisteminin kendisi olan kapitalizm” dedi.

Hakkari esnafı kepenk kapattı

Hakkari esnafı kayyım ve belediye eşbaşkanı Sıddık Akış’a verilen cezayı protesto etmek amacıyla kepenk kapattı.

İstanbul’daki 1 Mayıs için üçüncü iddianame: 20 yıl hapis cezası istendi

İstanbul’daki 1 Mayıs eyleminin ardından gözaltına alınanlarla ilgili üçüncü iddianame hazırlandı. 12 kişi için 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

ÇMO İstanbul çevre raporu: İstanbul’un havası, suyu, tarım arazileri tehlikede

Dünya Çevre Günü’nde açıklama yapan ÇMO İstanbul Şubesi İstanbul’un havasını, suyunu, tarım arazilerini etkileyen faktörlerin başında sanayinin geldiğini vurgulayarak yanlış politikalara dikkat çekti.

İzmit Belediye Meclis toplantısında Cemevlerine ‘ibadethane’ olarak tanındı

İzmit Belediye Meclis toplantısında, Cemevleri’nin bulunduğu parselin ‘İbadethane’ olarak tanımlanmasını bununla birlikte ibadethanelere yapılan hizmetler cemevlerine de yapılması kararı çıktı.

Erdoğan’dan kayyım açıklaması: Hakkari ilk adım, devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkari’ye kayyım atanması üzerinden “Hakkari bunun ilk adımı olmuştur. Hukuk da görevini yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecektir” dedi. Erdoğan ayrıca “Yargı burada kanunu değil, hukuku konuşturmuş” ifadesini kullandı.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP), İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını İstanbul’da protesto etti.

Ellerinde ‘Refahta katliam var, sessiz kalma, çocukların sesi ol’, ‘Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli’, ‘Gazze’de katliam var’, ‘İsrail ile ticaret insanlığa ihanet’ dövizleri taşıyan platform üyeleri, “Refah halkı yalnız değildir”, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları attı.

DIŞ POLİTİKA

Hindistan’da üçüncü Modi dönemi

Narendra Modi’nin başında olduğu Bharatiya Janata Partisi liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı, Halk Meclisi kanadındaki 543 sandalyenin 295’ini kazandı.

Netanyahu’dan Hizbullah’a gözdağı: ‘Lübnan sınırında güçlü bir eyleme hazırız’

Hizbullah ile yaşanan gerilim devam ederken ülkesinin kuzeyde ‘güçlü bir eyleme hazır olduğunu’ dile getiren Netanyahu, “Öyle ya da böyle kuzeyin güvenliğini sağlayacağız” dedi.

230’dan fazla sanatçıdan Macron’a çağrı: Filistin devletini tanıyın

Aralarında Lea Seydoux, DJ Snake ve Angele’in de yer aldığı 230’dan fazla sanatçı ve internet fenomeni, Emmanuel Macron’a Filistin devletini tanıma çağrısında bulundu.

Biden’ın 5 günlük Fransa ziyareti başladı: Macron’la görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden’ın 8 Haziran’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Hizbullah’ın İHA saldırısında 11 İsrailli yaralandı

Hizbullah’ın İsrail’e bomba yüklü insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıda 11 kişi yaralandı.

BM’den Gazze uyarısı: Nüfusun yarısı temmuz ortasına kadar kıtlık ve ölümle karşı karşıya kalabilir

Birleşmiş milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Gıda Programının raporuna göre, Gazze’de 1 milyondan fazla kişi temmuz ortasına kadar kıtlık ve ölümle karşı karşıya kalabilir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: “İsrail, Lübnan’da en az 17 bölgeye beyaz fosfor bombalarıyla saldırdı”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Lübnan’ın güneyinde en az 17 bölgeye beyaz fosfor bombalarıyla saldırdığını açıkladı.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlendi

Lübnan ordusu, ABD’nin Beyrut Büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlendiğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi, UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, Netanyahu’ya yönelik “yakalama kararı” başvurusunu değerlendiren UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti.

İsrail’de, 120 milletvekilinden 70’i esir takası anlaşması kampanyasını imzaladı

İsrail’de 70 milletvekili İsrailli esirlerin ailelerinin, Netanyahu hükümetinden yakınlarının serbest bırakılmasına yönelik mevcut anlaşmayı onaylamasını talep eden imza kampanyasını imzaladı.

Slovenya, Filistin devletini resmen tanıdı

Slovenya hükümeti yaptığı açıklamada Filistin devletini resmen tanıdığını duyurdu.

06 Haziran

İÇ POLİTİKA

Son seçim anketi: Tüm partilerin oy oranları bir yılda altüst oldu

Yöneylem, 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yaptığı seçmen eğilimleri araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Buna göre CHP, AK Parti’nin 2 puan önüne geçti. Sıralamadaki değişiklikler dikkat çekti.

Özgür Özel’den erken seçim açıklaması: Kararı alabilecek güçte değilim

CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin detayları verdi. Erken seçimle ilgili, “127 vekille seçim kararı alabilecek güçte değilim. Olsa yarın alırım, iktidara gelirim” dedi.

Sıcaklıklar barajları vurdu: Doluluk oranlarında büyük düşüş

İstanbul’da yağışların etkisiyle yüzde 83 seviyelerine kadar yükselen baraj doluluk oranlarında havaların ısınmasıyla düşüş başladı.

CHP’li Jale Nur Süllü: Orman tahribatları için bedel alınmaması gündemde

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, “Ormanlarımızı şimdi de ulaştırma ve turizm projeleri için tahrip ediyoruz. Hatta bu tahribatlar için bedel alınmaması bile gündeme geliyor” diye konuştu.

Özel sektör öğretmenlerinin hak arayışları sürüyor

Kiraların, gıda, elektrik, ulaşım ve doğal gaz fiyatlarının anormal bir şekilde arttığı bir dönemde onbinlerce özel sektör öğretmeninin açlığa ve sefalete mahkûm edilmesi kabul edilemez.

Bakanlık Diyarbakır Barosu’na soruşturma izni talebini reddetti

Adalet Bakanlığı, “Barışı savunmalıyız” bildirisini yayımlayalar arasında bulunan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma izni istedi.

Üsküdar Belediyesi, AKP döneminde vakıflara bedelsiz verilen 30 taşınmazı geri aldı

Üsküdar Belediye Meclisi’nde bazı vakıflara verilen 30 binanın tahsisi iptal edildi. Tahsis iptali, AKP ve MHP grubunun ”hayır” oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul’da ‘Hakkari’ protestosu: Kayyım bertaraf edilene kadar sokaktayız

İstanbul’da ‘Hakkari’ protestosu: Kayyım bertaraf edilene kadar sokaktayız

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri 143,6 milyar dolar oldu

TCMB toplam rezervleri, 31 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 406 milyon dolar artarak 143 milyar 648 milyon dolara çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Husiler, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde 3 gemiyi vurduklarını açıkladı

Yemen’deki Husi hareketi, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde 3 ticari gemiye Filistin’e destek için saldırı düzenlediklerini duyurdu.

İsrail okula saldırdı: Hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’nda UNRWA okuluna düzenlediği saldırıda en az 39 kişi hayatını kaybetti.

Rojava’daki yerel seçimler ağustos ayına ertelendi

Rojava’da 11 Haziran’da yapılması planlanan yerel seçimler ağustos ayına ertelendi.

ABD’den Türkiye’ye F-16 satışında yeni gelişme

ABD, Türkiye’ye F-16 satışında “önemli bir adım” atıldığını açıkladı. MSB’den de “süreç olumlu ilerliyor” duyurusu geldi.

17 ülkeden ortak Gazze açıklaması: ‘Kaybedecek zaman yok’

17 ülkenin imzaladığı ortak açıklamada, Gazze’de ateşkes çağrısı yapıldı ve “Savaşı sona erdirmenin zamanı geldi. Bu anlaşma da gerekli başlangıç noktasıdır” denildi.

İspanya, İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil olacak

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, “Bu, bizim haftalardır düşündüğümüz, diğer ülkelerin zaten attığı, diğerlerinin de atacağını açıkladığı bir adımdı” açıklamasında bulundu.

Mısır basını: Hamas, ateşkes önerisine cevabını ilerleyen günlerde açıklayacak

Mısır basınına göre, Hamas’ın, Gazze’de ateşkes önerisini ciddi ve olumlu bir şekilde değerlendirdiği ve ilerleyen günlerde bununla ilgili cevabını açıklayacağı belirtiliyor.

07 Haziran

İÇ POLİTİKA

Kulis: AK Partili başkanların da İmamoğlu’na oy verdiği ortaya çıktı

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AK Partili başkanlardan da oy aldığı ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Gazze sempozyumu

Boğaziçi Üniversitesi, 3-4 Ağustos tarihlerinde ‘Gazze’den Sonra Uluslararası Hukuku Yeniden Düşünmek’ sempozyumunu gerçekleştirecek.

Erdoğan: Laiklik maskesi ile faşizmi gizlemeye çalışıyorlar

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Tanıtım Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Laiklik maskesi ile faşizmi gizlemeye çalışıyorlar” dedi.

Kanun taslağı iklimi değil, ticareti koruyor

TBMM’ye gelmesi beklenen iklim taslağını değerlendiren Dr. Serkan Köybaşı, AB’nin ticaret için yeşil mutabakatı zorunlu tuttuğunu hatırlatarak, “Taslak iklim için değil, AB ile ticaret için” dedi.

Cihan Çelik: Fidan’ın ziyareti: Çin ile yeni bir ortaklık mı?

“Yeni teknolojilere vurgu yapılması politika değişikliğine işaret ediyor. Çünkü yakın zamana kadar Türkiye’nin rüzgar ve güneş teknolojilerinde Çin’den çok AB teknolojilerini alma eğilimi fazlaydı.”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası: MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorunda

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Şubesi, “Taban maaş hakkımız hemen geri getirilmelidir” talebiyle eğitim nöbetine devam etti.

CHP’li Bulut, Halkbank haberini Meclise taşıdı: RTÜK Başkanı skandalı koltuk gücüyle örtbas etmeye çalışıyor

CHP’li Bulut, “Halkbank’tan mafyaya 550 milyon TL kredi” haberinin televizyonlarda yayınlamaması için RTÜK’ün “yapıcı ikaz” kılıfı altında arayarak, “sansür” uygulamasını TBMM gündemine taşıdı.

Karaburun’da GES yapılmasına tepki

Karaburun’da RES türbinlerine ilave olarak yapılmak istenen GES için halkın katılım toplantısı yöre halkının tepkisi üzerine yaptırılmadı.

EKONOMİ

Yabancı yatırımcının hevesi kaçıyor mu?

Ekonomi uzmanları Mayıs ayında yabancı yatırımcı hareketlerinin endişe verici olduğunu belirtiyor, iç borçlanmaya hevesli görünmeyen yabancıların hisse senedi satışındaki artışa dikkat çekiyor.

Merkez Bankası’ndan tek haneli enflasyon mesajı

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan enflasyon rakamlarına ilişkin olarak değerlendirme geldi. Karahan, ‘tek haneli enflasyon’ vurgusu yaptı.

Avrupa faiz düşürdü

Avrupa Merkez Bankası, gösterge faiz oranlarını yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez düşürdü.

Buğday fiyatını düşük açıklayan TMO’ya tepki: Çiftçiler, yüzde 62 oranında artan üretim maliyetlerini karşılayamıyor

TMO’nun belirlediği düşük buğday ve arpa fiyatına DEM Parti Milletvekili Nejla Demir tepki gösterdi. Bakan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

DIŞ POLİTİKA

McGill Üniversitesi’nde Filistin’e destek eylemine polis saldırısı

Kanada polisi, McGill Üniversitesi’nin idari binasında Filistin’e destek gösterileri yapan öğrencilere karşı biber gazı kullandı. Polis sözcüsü, gözaltı sayısına dair bilgi veremeyeceğini söyledi.

Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den özür diledi

ABD Başkanı Biden, Paris’te Zelenskiy’le yaptığı görüşmede, Ukrayna’ya sağlanan askeri yardımlarda aylar süren gecikmeden dolayı özür diledi.

Küresel gıda fiyatlarında üst üste üçüncü artış

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün rapora göre, dünya gıda emtia fiyatları temel göstergesi üst üste üçüncü kez artış gösterdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırısında Nusayrat Belediye Başkanı dahil en az 5 kişi öldü

İsrail’in Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında Nusayrat Belediye Başkanı dahil en az 5 Filistinli yaşamını yitirdi.

DSÖ Filistin Ofisi: Gazze’de 7 Ekim’den bu yana sağlık hizmetlerine 464 saldırı oldu

DSÖ işgal altındaki Filistin ofisi 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sağlık hizmetlerine 464 saldırı olduğunu açıkladı.

08 Haziran

İÇ POLİTİKA

CHP’li Gürer: TMO, çiftçiye değil tüccara çalışıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ürün çiftçiden tüccara geçince fiyatlar artacak ve üreten değil aracı kazanacak. TMO çiftçiye değil, tüccara çalışıyor” diye konuştu.

30 yıllık hasta tutuklu Atsız’ın tahliyesi ikinci kez engellendi

Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık hasta tutuklu Sedat Atsız’ın tahliyesi ikinci kez ertelendi. Atsız’ın ailesi hak ihlallerine karşı İHD’ye başvurdu.

Esenyurt Belediye Başkanı Özer: ‘Birleşin, kooperatifler kurun’

Esenyurtlu kadınların ürettiği ürünler, Kadın ve Sanat Sergisi’nde satışa sunuldu. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Ahmet Özer, “Değerli kadınlar birleşin, kooperatifler kurun” dedi.

EŞİK Platformu: 9. Yargı Paketi’ni geri çekin

EŞİK Paltformu, iktidara “Hala hukuksuzluğunuza kılıf uydurmaya çalışıyorsunuz ama hatırlatalım: Kaybettiniz. 9. Yargı Paketi’ni geri çekin” çağrısı yaptı.

Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mansur Yavaş oldu

Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş seçildi. Yavaş 495 delegenin oyunu aldı.

Sisdağı’nı savunan halka jandarma engeli: ‘Sandık Gölü’nü katlediyorlar’

Sisdağı’ndaki doğal şelale etrafına yapılmak istenen bungalov tesisine karşı çıkan yöre halkının alana girişini jandarma engelledi. Eylem yapan yöre halkı, Sandık Gölü’nün katledildiğini söyledi.

Mahkemeden emsal karar: Hülya Şellavcı cinayetinde Bakanlık kusurlu bulundu, 2,5 milyon TL tazminata hükmedildi

Mahkeme emsal olabilecek bir karar verdi; Hülya Şellavcı cinayetinde İçişleri Bakanlığı kusurlu bulundu, 2,5 milyon TL tazminata hükmedildi.

CHP’den Mehmet Şimşek’e 15 Ayhan Bora Kaplan sorusu

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün para akladığı belirtilen şirketler hakkındaki 423 sayfalık MASAK raporunu Bakan Mehmet Şimşek’e sordu: “Kamu bankalarından ne kadar kredi aldı? Aracılık eden siyasetçi kim?”

Hasta mahpus Kolanç’ın tahliyesi üçüncü kez engellendi

Hasta mahpus Abdülaziz Kolanç’ın tahliyesi “disiplin cezası” gerekçesiyle üçüncü kez engellendi. Cezaevinde kalan bir insan ne suç işleyebilir?” diye soran yeğeni İslam Atça, “Bu hukuksuzluğa karşı ses çıkarılmalı” dedi.

DIŞ POLİTİKA

ABD ve İngiltere savaş uçakları, Yemen’i vurdu

ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçakları, Yemen’in başkenti Sana’ya 2 hava saldırısı düzenledi.

BM: Yemen’deki Husiler 11 Birleşmiş Milletler çalışanını alıkoydu

Birleşmiş Milletler, kendi kurumlarına bağlı çalışan 11 Yemenlinin Husiler tarafından alıkonulduğunu doğruladı. Uluslararası yardım kuruluşları için çalışan başkalarının da alıkonulduğu belirtildi.

Türkiye ile Venezuela arasında altın anlaşması

Türkiye, Venezuela’nın güneyinde altın çıkarmak için anlaşma imzaladı. İki ülke arasında petrol ve gaz işbirliği için de imzalar atıldı.

İsrail, Gazze’deki okula da ABD yapımı bombalarla saldırmış

Uluslararası Af Örgütü’nden Castner, “Daha küçük bir silah kullanmak ya da hassas güdümlü bir silah kullanmak sivilleri öldürmediğiniz ya da saldırılarınızın yasal olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

İsrail’in esir kurtarma adı altında yaptığı saldırılarda 210 kişi hayatını kaybetti

İsrail ordusunun, Gazze’nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı’na esir kurtarma operasyonu olduğunu iddia ettiği saldırıda 210 kişi hayatını kaybetti. İsrail 4 esirin kurtarıldığını açıkladı.

İsrail saldırılarının 246’ncı gününde Gazze’de can kaybı 36 bin 801’e yükseldi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 70 artarak 36 bin 801’e yükseldi.

Londra’da on binler yine Filistin için yürüdü: Katliama sessiz kalana oy yok

Londra’da on binler, İsrail’in soykırımını, ABD ve İngiltere’nin İsrail’e desteğini ve sessizlikle destek veren muhalefeti protesto etti. Filistin’i desteklemeyen adaylara oy vermeme çağrısı yapıldı.

Filistin, İsrail’in Nusayrat saldırısı nedeniyle BMGK’nin acil toplanmasını istedi

Filistin yönetimi, İsrail ordusunun 210 kişinin ölümüne neden olan Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep etti.

Meksika’da sıcak hava dalgası: Ölü sayısı 90’ı geçti, en az 250 uluyan maymun öldü

Meksika’da 2024 başından bu yana devam eden aşırı sıcaklar insanlara ve hayvanlara zarar vermeyi sürdürüyor. 14 eyalette hava sıcaklıkları 40 dereceyi aşarken, en az 90 kişi öldü. Ölen ‘uluyan maymun’ sayısının 250’ye yaklaştı. Binlerce balık ölü bulundu.

09 Haziran

İÇ POLİTİKA

Dervişoğlu: Muhatap olarak benim alınmam gerekirdi

Akşener-Erdoğan görüşmesine ilişkin konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, “Muhatap olarak benim alınmam gerekirdi” dedi.

Onur yürüyüşüne polis engeli: 10 gözaltı

Eskişehir’de Onur Ayı kapsamında bir araya gelen LGBTİ+’ların yürüyüş ve basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polis 10 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

İzmir’de SOCAR önünde Filistin protestosu:​​​​​​​ Soykırıma ortak olma, vanaları kapat

“Filistin İçin Kıyam Hareketi”, SOCAR Aliağa Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada İsrail’e petrol satışının sonlandırılması çağrısı yaptı.

Filistin için 1000 Genç’ten Zorlu önünde eylem: İsrail ile ticaret soykırıma ortaklık

Bursa’da Filistin için Bin Genç grubu İsrail ile ticari ilişkilerini sürdüren Zorlu Holding önünde eylem düzenledi

DBB: Yeni Şafak demokrasiye operasyon çekiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yeni Şafak gazetesinin belediye ve daire başkanlarını hedef alması üzerine suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

EKONOMİ

Matbaacılık sektöründe yeşil dönüşüm ve dijitalleşme üstünlüğü

Matbaacılık ve baskı sektöründe Avrupa’nın koşul olarak getirdiği yeşil döngü ve yeşil ekonomi normları, rekabeti artırıcı unsurlar olarak uygulanmaya başlıyor.

İPA Başkanı Buğra Gökce anlattı: Finlandiya evsizlik sorununu nasıl çözdü?

İPA Başkanı Buğra Gökce, Türkiye’de evsiz sayısının artmasının beklendiğine dikkat çekerek Finlandiya’nın sorunu nasıl azalttığını anlattı.

DIŞ POLİTİKA

Berlin’de Gazze’ye destek eyleminde en az 20 gözaltı: ‘Kırmızı çizginiz nerede?’

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelen eylemciler, İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıya tepki gösterdi. En az 20 kişi gözaltına alındı.

Beyaz Saray’ın karşısında Filistin için çadır nöbeti

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Gazze’ye destek eylemlerinin ardından bazı protestocular Beyaz Saray’ın karşısında çadır kampı kurdu.

Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in Nusayrat saldırısını lanetliyoruz

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “İsrail, bu son barbarca saldırıyla Gazze’de işlediği savaş suçlarına bir yenisini eklemiştir” ifadeleri kullanıldı.

AP seçimlerinde son gün: 21 ülke sandığa gidiyor

6 Haziran’dan bu yana devam eden Avrupa Parlamentosu seçimleri için bugün 21 ülke seçmeninin sandık başında gitmesi bekleniyor.

Hakan Fidan, Katar’da Hamas lideri Haniye ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar’ın başkenti Doha’da Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye görüştü.

Güney Kore’den 6 yıl sonra bir ilk: Kuzey Kore sınırındaki hoparlör yayınları yeniden başladı

Güney Kore Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, sınırda hoparlörle propaganda yayınlarına devam edileceği belirtildi. Hoparlörden yapılan yayınlar, yaklaşık 20 kilometre uzaklıktan duyulabiliyor.

İsrail ordusunun Gazze Tümeni komutanı istifa etti

İsrail ordusunun Gazze Tümeni komutanı Tuğgeneral Avi Rosenfeld, Hamas’ın 7 Ekim saldırıları sırasında yerleşim birimlerini korumayı başaramadığı için istifa etti.

Macron’un hezimeti: Meclisi feshetti, erken seçim kararı aldı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde faşist Le Pen’in partisi Macron’un partisini ikiye katladı. Macron parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu seçimleri: Aşırı sağın zaferi

Fransa’da faşist Le Pen’in partisinin birinci olmasının ardından Almanya’da AfD, Hollanda’da Kimlik ve Demokrasi, Avusturya’da ise FPÖ, Yunanistan’da Helen Çözümü büyük başarı kazandı.

Hamas: İsrail Nusayrat’a düzenlediği saldırılarda 3 esiri öldürdü

Hamas, İsrail’in dün 4 esiri kurtarmak için Nusayrat’a düzenlediği saldırıda 3 esiri öldürdüğünü bildirdi. İsrail’in saldırısında ölen İsrailli esirlerden birinin ABD vatandaşı olduğu belirtildi.

İsrailliler esir takası anlaşması ve Netanyahu’nun istifası talebiyle yine meydanlara indi

İsrail ordusunun katliam gerçekleştirerek 4 İsrailli esiri kurtarması, İsraillilerin meydanlara inmesini engellemedi. İsrailliler esir takası anlaşması ve Netanyahu’nun istifası için meydanlardaydı.

10 Haziran

İÇ POLİTİKA

Batman’da 5 günlük ‘kayyım’ yasağı

Batman Valiliği, 10 Haziran’dan geçerli olmak üzere 5 gün süreyle kent genelinde açık alanlarda toplanma, yürüyüş ve basın açıklaması gibi eylemlerin yasaklandığını duyurdu.

Hakkari’de kayyıma karşı ‘Demokrasi Yürüyüşü’ başlatıldı

Hakkari’de kayyım kararına karşı yapılacak miting öncesi ‘Demokrasi Yürüyüşü’ başlatıldı. DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç, “Bu adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir” açıklaması yaptı.

Doğaya kimyasal atık dökenler fotokapana yakalandı: 1.9 milyon TL ceza

Kocaeli’den aldıkları kimyasal maddeyi Sakarya’da doğaya döken iki kişi, yerleştirilen fotokapanla yakalandı. 1 milyon 936 bin TL ceza kesilen kişiler ve firma hakkında adli işlem başlatıldı.

Edirne’deki ziraat odalarından TMO tepkisi: Ankara’ya gidiyorlar

Edirne ziraat odaları başkanları, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı buğday alım fiyatına tepki gösterdi. Başkanlar, seslerini duyurmak için Ankara’ya gidecek.

EKONOMİ

İşsizlik oranı açıklandı: Yüzde 27’yi geçti

TÜİK’in rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre 0,1 puan gerileyerek yüzde 8,5 oldu. Dar tanımlı işsizlik ise yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Standard & Poor’s’tan yıl sonu dolar tahmini: Kaç lira olacak?

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gill, Türkiye’de tek haneli enflasyonun 3 yıl uzakta olduğunu söylerken, dolar tahmini de yaptı.

Diyarbakır Ziraat Odası: Çiftçinin tarım yapması mümkün değil

Hububat alım fiyatlarına tepki gösteren Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, “Bu şartlar altında çiftçilerimizin sürdürülebilir bir tarım yapması mümkün değildir” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Ülke ülke Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları

27 Avrupa Birliği ülkesinde 6-9 Haziran tarihleri arasında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde EPP ve S&D yeniden en çok oy alan iki parti olmayı başarsa da faşist partiler de yükselişte.

BM Güvenlik Konseyi Gazze tasarısını kabul etti: Hemen ateşkes

BMGK, Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı karar tasarısını kabul etti.

Von der Leyen’den ‘AP’ açıklaması, Paris’te seçim sonuçlarına protesto

AP seçim sonuçlarını değerlendiren AB Komisyonu Başkanı, sonuçların ‘merkezdeki taraflara büyük sorumluluklar yüklediğini’ söyledi. Seçim sonuçları Fransa’nın başkenti Paris’te protesto edildi.

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları belli oldu

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisi açık ara yenilgiye uğrayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron erken seçim kararı aldı. İtalya’da Başbakan Meloni’nin aşırı sağcı partisi birinci çıkarken, Almanya’da da muhafazakar partiler seçimleri kazandı.

İsviçre’de yapılacak olan Ukrayna Barış Zirvesi’ne Rusya ve Çin katılmayacak

İsviçre, 15-16 Haziran’da Ukrayna Barış Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. 80’den fazla ülkenin katılacağı zirvede, Rusya ve Çin yer almayacak.

11 Haziran

İÇ POLİTİKA

MKM’ye 6 yılda 50 yasak: ‘Kürt halkı üzerinde laboratuvar deneyi yapıyorlar’

Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçısı Ergin Cengiz, Kürtçe kültür sanat etkinliklerinin engellenmesine tepki göstererek “Yasakları yaymak için toplumun nabzını ölçüyorlar” dedi.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti

Suikast sonucu yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, 1 Temmuz’da başlayacak dava öncesinde Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

Nusayrat saldırısı: İsrail askerlerinin aracı bozulunca bombardıman başlamış

ABD basınına yansıyan haberlere göre, İsrail askerleri, dört rehineyi kurtarırken 274 Filistinliyi öldürdükleri Nusayrat’a sivil araçlar ve Hamas mensubu gibi görünen askeri güçlerle geldi.

Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun işe iade kararı kesinleşti

Barış Akademisyeni Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun işe iadesi 8 yıl sonra gelen Danıştay kararı ile kesinleşti. Değirmencioğlu, “Patronlar hakkım olan alacakları ödemek istemiyorlar” dedi.

Özel-Erdoğan görüşmesi 1,5 saatin ardından sonra erdi

En son 2006’da CHP Genel Merkezi’ne giden Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün CHP lideri Özgür Özel’i ziyaret etti. Görüşme 1 saat 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayşe Ateş’le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’le görüştü.

Öğretmenler ve veliler yeni müfredata karşı sokağa çıktı

Yeni Müfredata Hayır Platformu ve eğitimciler bir çok ilde Milli Eğitim Bakanlığı’nın eleştirilere rağmen kabul etiği yeni müfredatı protesto etti: Laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz.

Metin Lokumcu davası: Savcı, 13 sanık polisin beraatini istedi

Arvin Hopa’da polisin sıktığı biber gazı nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu davasının duruşmasında Savcı, yargılanan 13 polisin beraatını istedi. Dava, 6 Eylül’e ertelendi.

Büyük Menderes’in bir bölümü kurudu; kirlilik arttı

Büyük Menderes Nehri, yağışın az olması nedeniyle kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Yaşam alanı savunucuları sorunun sadece su kıtlığı olmadığını su olduğu zaman da kirliliğin yoğun olduğunu belirtti.

EKONOMİ

Kısa çalışma ödeneği şartları yeniden belirlendi

Kısa çalışma ödeneği yönetmeliği değişti. Düzenleme ile ödeneğin hak edilmesine yönelik şartlara açıklık getirildi.

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası, 2024 ve 2025 yılı için Türkiye büyüme tahminini düşürürken, 2024 için küresel büyüme tahminini yükseltti.

DIŞ POLİTİKA

Noam Chomsky artık konuşamıyor

24 yıl boyunca MIT’de Noam Chomsky’nin asistanlığını yapan Bev Stohl, ünlü düşünürün sağlık sorunları nedeniyle artık iletişim kuramadığını ve yürüyemediğini dile getirdi.

Yemen açıklarında mülteci teknesi alabora oldu: 38 ölü

Yaklaşık 250 mülteciyi taşıdığı tahmin edilen bir tekne, Yemen kıyılarına varamadan battı. 78 kişi kurtarıldı, en az 38 kişi hayatını kaybetti. Kayıp 100 kişi için arama çalışması başlatıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail’de: ‘Hamas’ın açıklaması umut verici bir işaret’

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas’ın BMGK’de kabul edilen ateşkes ve rehine takası teklifi tasarısına yönelik yaklaşımının ‘umut verici’ olduğunu söyledi. Blinken, muhalefet liderleriyle de görüştü.

Hamas duyurdu: Ateşkes planına ilişkin cevabımızı ilettik

Hamas ile İslami Cihad, Biden’ın açıkladığı ve BMGK’nin destek kararı aldığı ateşkes planına dair yanıtını aracılara ilettiğini açıkladı: Savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösteriyoruz.

BM, İsrail ordusunu ‘çocuklara zarar verenler kara listesi’ne aldı

Birleşmiş Milletler’in, İsrail ordusu ile güvenlik güçlerini ‘çocuklara zarar verenler kara listesi’ne aldığına ilişkin raporunun ayrıntıları ortaya çıktı.

İsrail’in, Lübnan’ın doğusuna düzenlediği hava saldırılarında 2 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in, Lübnan’ın doğusunda Suriye sınırındaki Hermel bölgesine düzenlediği hava saldırısı sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi.

Fransa’da AP seçimlerinde aşırı sağın yükselişine karşı eylem düzenlendi

Fransa’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sandıktan aşırı sağın galip çıkmasına karşı eylem düzenlendi.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen: Ukrayna’nın AB’ye üyelik müzakereleri başlamalı

Ukrayna Konferansı açılışında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna ile AB arasında üyelik müzakerelerinin ay bitmeden başlaması gerektiğini söyledi.

AB, Çin’in elektrikli otomobillerine ek vergi getirmeye hazırlanıyor

Çinli markaların AB’de satılan elektrikli araçlardaki payı hızla yükseliyor. AB’nin bu araçlara yüzde 10 ila 25 arasında ilave vergi uygulaması bekleniyor.

BMGK’nın Gazze için ateşkes kararı umut ışığı olabilir mi?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de ateşkes için üç aşamalı planına destek veren teklifi onayladı. Rusya dışında 14 üye taslak lehine oy verdi.

Rusya’da BRICS+ toplantısına katılan Fidan, Putin ile görüştü

BRICS üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için Rusya’ya giden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kremlin Sarayı’nda Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştü.

12 Haziran

İÇ POLİTİKA

Erdoğan-Özel Görüşmesinin perde arkası: Emekli ve asgari ücret konusunda olumlu bir işaret yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özel’in görüşmesinin detayları ortaya çıktı. Artı Gerçek’e konuşan parti kurmayları, Erdoğan’ın asgari ücret ve emeklilerin durumu konusunda somut bir adım atacağına dair işaret olmadığını dile getirdiler.

Adalet Bakanı Tunç’tan Sinan Ateş açıklaması: Sayın Cumhurbaşkanı’mız hiçbir şeyin karanlıkta kalmayacağını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırlandığı 30 gün içinde sahiplenilmeyen sokak hayvanlarını “uyutmayı” öngören yasa teklifine ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ayşe Ateş görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dink’in katili Ogün Samast ve 6 sanık hakkında davanın zamanaşımı gerekçesiyle düşürülmesi talep edildi; Samast, tespih çekerek adliyeden ayrıldı

Ogün Samast’ın adliyeden tespih sallayarak çıkması tepki çekti

Hrant Dink cinayeti: Yılmazer ve Akyürek’e ağırlaştırılmış müebbet talebi

5’i polis 12 kişinin yargılandığı davada savcı, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ile Ogün Samast’ın arasında bulunduğu 7 sanık hakkındaki ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamasının ‘zamanaşımı’ nedeniyle düşürülmesini istedi.

İBB bir bedelsiz tahsisi daha iptal etti: Düğün ve davetler için kiralandığı tespit edildi

İBB Meclisi’nde, AKP’li kayyumlar tarafından yönetilen Türk Hava Kurumu’na 25 yıllığına bedelsiz olarak verilen alanların tahsis işlemi iptal edildi. İBB yetkileri, tahsisin amacına uygun kullanılmadığını, alanın düğün ve davetler için kiralandığını tespit etti.

Ayşe Ateş’ten MHP’li Semih Yalçın’a yanıt: “Dosyayı açıp okumadıysa mahkemeye gelsin”

Ayşe Ateş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın’ın Sinan Ateş davası hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin, “Kuru laf kalabalığı diyorum. Dosyayı açıp okumadıysa mahkemeye gelsin, kimin adı var, kimin adı yok orada görür” dedi.

Anagold’a verilen ÇED olumlu raporu: Bilirkişiler farklı görüşte

İliç’te kapasite artışı için onay isteyen Anagold Madencilik’e verilen ÇED olumlu kararına karşı, TMMOB’un açtığı davadaki bilirkişi incelemesinde, farklı görüşler ortaya çıktı.

Bahçeli’nin ardından Çelik’ten ittifak açıklaması: Cumhurbaşkanımızın vurguladığı gibi irademiz tamdır

MHP lideri Bahçeli’nin AK Parti içindeki bazı kişileri eleştirdiği sözlerin ardından AK Parti Sözcüsü Çelik, “Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir. Bu konudaki irademiz tamdır” dedi.

Bahçeli: AK Parti ve CHP ittifak yapsın, 6’lı masa da destek versin

Devlet Bahçeli: AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir.

Tahir Elçi cinayeti davasında 3 polis hakkında beraat kararı

Tahir Elçi cinayeti davasının 11. duruşması görüldü. Savcı, sanık polisler hakkında beraat kararı verilmesi talebini yineledi. Mahkeme, 3 sanık polis hakkında beraat kararı verdi.

MHP: AKP ile CHP arasında ittifak samimi dileğimizdir

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yayınlayarak AKP ve CHP arasında bir ittifakın MHP’nin “samimi dileği ve temennisi” olduğunu söyledi.

EKONOMİ

CHP’li Sarıbal: “Buğday alım fiyatı ton başına 15 bin TL olarak revize edilmeli”

CHP’li Orhan Sarıbal TMO’nun açıkladığı hububat alım fiyatlarına tepki göstererek, buğday alım fiyatının ton başına 15 bin TL olarak revize edilmesini istedi.

Tasarruf tedbirlerine tepki: Saldırı paketine karşı birlikte mücadele

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, kamuda tasarruf paketine karşı Meclis Parkı’nda ortak açıklama yaptı.

İBB yurtlarına yüzde 50, İSPARK’ın saatlik ücretine yüzde 35 zam yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İBB yurtlarına yüzde 50, İSPARK’ın 1 saatlik ücretine yüzde 35’lik zam yaptı.

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Özgür Özel: Erdoğan’a teklifimizi sunduk, 3 kurmayımız Mehmet Şimşek’le görüşecek

CHP lideri Özgür Özel, “Adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan’a dün teklifimizi sunduk. Partimizin 3 değerli ekonomi kurmayı önümüzdeki günlerde Mehmet Şimşek ile bir araya gelecek” dedi.

Emeklinin zam alamama ihtimali var mı?

Emekli maaşına yapılacak zammın belli olmasına sayılı günler kalmışken zammın kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına yapılacağı da merak konusu. Bu milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor.

DIŞ POLİTİKA

Lübnan’dan atılan ‘90 füzenin’ ardından İsrail’in kuzeyinde yangın çıktı

İsrail ordusu, üst düzey bir Hizbullah komutanının öldürüldüğü saldırının ardından bugün (Çarşamba) Lübnan’dan İsrail’e yaklaşık 90 füze fırlatıldığını doğruladı.

İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldü

İran’da Mahsa Amini eylemlerinde tutuklanan sinema yönetmeni Bahare Lellehi, hapishanede öldürülerek Kerej ilindeki Beheş Sakine mezarlığında ailesinin haberi olmadan defnedildi.

BM soruşturması: İsrail ve Hamas savaş suçları işledi

Birleşmiş Milletler’in (BM) Gazze’deki savaşın ilk aylarına ilişkin yürüttüğü bir soruşturma, 7 Ekim saldırıları ve sonrasında yaşanan çatışmalarda hem İsrail hem de Hamas’ın savaş suçu işlediği ve uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği sonucuna vardı.

Katliam 250 gündür devam ediyor: Gazze’de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi!

İsrail’in 250 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 37 bin 202’ye çıktı. Son 24 saatte Gazze’ye düzenlenen saldırılarda 38 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

Macron’dan ‘aşırı sağa karşı ittifak’ çağrısı: ‘Maskeler düştü’

AP seçimlerini faşist Ulusal Birlik partisinin yüzde 31,36 oranla önde bitirmesi üzerine erken seçim kararı alan Macron, siyasetçilere ‘aşırı sağa karşı birlik olma’ çağrısı yaptı.

DSÖ: Dört endüstri her yıl 2,7 milyon kişiyi öldürüyor

DSÖ, tütün, işlenmiş gıdalar, alkol ve fosil yakıtların her yıl Avrupa’da 2,7 milyon kişinin ölümüne sebep olduğunu açıkladı.

ABD’den Rusya bağlantılı Türk şirketlere yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, aralarında Türkiye’den şirketlerin de olduğu 300’den fazla kişi, kurum ve kuruluş hakkında Rusya’yla iş yaptıkları gerekçesiyle yaptırım kararı açıkladı.

Erdoğan’ın da katılacağı G7 zirvesinde ne konuşulacak?

İtalya’nın ev sahipliğinde yapılacak G7 zirvesine Erdoğan da davetli. Peki zirvede neler konuşulacak? Erdoğan, Biden’la karşı karşıya gelecek mi?

13 Haziran

İÇ POLİTİKA

Sinan Ateş dosyasının eski savcısına tenzili rütbe

Hakimler ve Savcılar Kurulu Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını yürütürken görevden alınan eski Başsavcı Vekili Durdu Özer’i Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na atadı.

Selma Ateş: Karakola beni takip edenleri değil başkalarını getirdiler

Bursa’da dün takip edildiği şikayetiyle karakola giden Sinan Ateş’in kardeşi Selma Ateş, “Teşhis için getirilen kişiler beni takip eden kişiler değildi. Ben Ülkü Ocakları’ndan şüpheleniyorum” dedi.

AKP: 9. Yargı Paketi’nde “etki ajanlığı” düzenlemesi yok

AKP’li Akbaşoğlu, 9. Yargı Paketi’nde “etki ajanlığına” ilişkin en başından beri bir düzenleme bulunmadığını savundu. Daha önce ise CHP’li Emir AKP’nin bu düzenlemeyi yargı paketinden çıkaracağını açıkladı.

MSB: F-16 sözleşmesi imzalandı

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD’den F-16 tedarikine ilişkin sözleşmelerin imzalandığını, detaylar üzerindeki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İspanya’da Demirtaş ve Kavala sorusu: ‘Başını sallama’

Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile ortak basın toplantısında, haklarında AİHM’in hak ihlali kararı bulunan Demirtaş ve Kavala’nın devam eden tutuklulukları hakkındaki soruya da yanıt verdi.

Hakkari’de kayyımlı 11 günün ardından

Hakkari’de kayyım kararının ardından başlayan protestolar, 11. gününde büyük bir mitingle devam etti. Yoğun katılımlı mitingde halk “İrademe dokunma” diyerek kayyım uygulamasına tepki gösterdi.

Mezuniyet töreninde gerici uygulama: “Bu travmayı yaşatmaya ne hakkınız var”

Kocaeli’ de bulunan Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesi’nde bazı kız öğrencilerin “kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri” gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmaması tepkilere neden oldu.

Gebze’den sonra Rize: ‘Mezuniyette çok açık giyinmeyin’

Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin ‘açık giyindikleri’ gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmamasının ardından Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi’nde de öğrencilere mezuniyet töreninde ‘açık giyinmemeleri’ uyarısı yapıldı.

AKP’den Özgür Özel’e tepki: Saygısız bir siyasi saldırganlık

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ‘suç ortağı’ ifadesine tepki göstererek, “Sn Özel’in Cumhur İttifakı bileşenlerine ‘suç ortağı’ demesi siyasi nezaket atmosferine yakışmayan saygısız bir siyasi saldırganlıktır” dedi.

Özgür Özel’den Bahçeli’nin ‘ittifak’ çağrısına yanıt

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, MHP’nin temennisidir” açıklamasına yanıt verdi. Özel, “Bize kimse ittifak falan önermesin. Çünkü bugünün sorumluları, bu sorumluluğu taşıyacak. Sayın Bahçeli şöyle bir kolaycılık yapmasın; memleketi bu hale getirip suç ortağını bize doğru itmesin” dedi.

Diyarbakır’da kırsal mahallelere içme suyu hizmetine ‘tasarruf tedbirleri’ engeli: Zulüm değil de nedir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce kırsal mahallelerin su sorununu çözmek için yapılan ihale, “Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri” gerekçesiyle iptal edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, “Zulüm değil de nedir?” diye sordu.

109 kişinin öldüğü Ebrar Sitesi davası: Dosya yeni bir bilirkişi heyetine sunulacak

Maraş depreminde 109 kişinin öldüğü 3 kişinin yaralandığı Ebrar Sitesi B Blok davasında mahkeme heyeti, dosyanın yeni bir bilirkişi heyetine sunulmasına karar verdi.

Kayyım gitti rant bitti: Şimdi ‘mağduru’ oynuyorlar

Amed Büyükşehir Belediyesi önünde provokatörlük yapan gruptaki herkesin kayyımlar döneminde işe alındıkları ve aileleri ile birlikte para aldıkları ortaya çıktı

EKONOMİ

Şimşek duyurdu: Borsaya vergi ertelendi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve kripto işlemlere vergi getirilmesine dair düzenlemenin ertelendiğini açıkladı.

Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, taban maaş ve sözleşme hakkına ilişkin MEB önünde yaptığı açıklamada “Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz” dedi.

Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi, mayıs ayında en az 139, yılın ilk 5 ayında ise en az 738 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

G7 liderleri Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık kredide anlaştı

G7 liderleri Rus varlıklarını teminat göstererek Ukrayna’ya 50 milyar dolar kredi verilmesinde uzlaşma sağladı.

Lübnan sınırında karşılıklı saldırılar: ‘İsrail, mancınıkla ateş topu atıyor’

İsrail basınına yansıyan haberlere ve sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, İsrail askerleri, Hizbullah’la karşılıklı saldırıların sürdüğü Lübnan’ın güneyine mancınıkla ateş topları fırlatıyor.

Gazze Savaşı’nın başlamasından beri İsrail’e en büyük Hizbullah saldırısı

Hizbullah, iki gündür İsrail’in kuzeyindeki askeri tesislere 400’den fazla roket, füze ve SİHA yağdırarak Gazze Savaşı’nın başından beri en büyük saldırıyı düzenledi. Şii örgüt, “ilk kez İsrail savaş uçaklarını da hedef almaya başladığını” açıkladı.

Arjantin’de Milei hükümetine tepkiler sürüyor: Protestolarda 40 kişi yaralandı

Arjantin’de, Javier Milei hükümetinin çıkartmak istediği kapsamlı “Ekonomik Reform Paketi” binlerce kişi tarafından protesto edildi.

İsrail, Filistinli işçilerin çalışma izinlerini donduruyor

İsrail, Batı Şeria’dan 80 bin Filistinli işçinin çalışma izinlerini dondurmaya başladı. 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail, Batı Şeria’daki işçilerin çalışmak için İsrail pazarına erişimini engelliyor.

Hamas: Gazze ateşkes planındaki değişiklik taleplerimiz çok büyük değil

Üst düzey bir Hamas yöneticisi, ABD’nin ateşkes önerisine ilişkin Hamas’ın çok büyük değişiklikler talep etmediğini, İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesini içerdiğini söyledi.

BM: Dünya genelinde mülteci sayısı 120 milyona ulaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dünya genelinde mülteci sayısının Nisan ayı sonunda 120 milyona ulaştığını açıkladı.

Erdoğan’dan AB’ye “üyelik müzakereleri” sitemi

Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu’nda konuşmasında AB’ye üyelik müzakereleri üzerinden sitem etti, AB’ye yönelik samimi adımlarımız karşılık bulamıyor” dedi.

14 Haziran

İÇ POLİTİKA

HSK atamaları: Sinan Ateş dosyasına bakan savcılar dağıtıldı

Hakimler ve Savcılar Kararnamesi ile 4 bin 298 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş dosyasına bakan savcılara ilişkin atama dikkat çekti.

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyen kıyımı

Fenerbahçe Üniversitesinde 19 akademisyen sözleşmeleri yenilenmeyerek işten atıldı. Akademisyenlere haklarını kullanmaları halinde tazminatların ödenmeyeceği söylendi.

1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara disiplin soruşturması

ÇHD, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara yönelik Marmara Kapalı Cezaevi’nde disiplin soruşturması başlatıldığını, spor ve sohbet haklarının engellendiğini belirtti.

Müfredat’ı Geri Çekin Platformu, yeni müfredatın iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı

Müfredatı Geri Çekin Platformu, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin Anayasa’ya ve laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’da iptal davası açtı.

Boğaz Köprüsü trafiğe kapatıldı: Eylem yapan kişi ikna edildi

Boğaz Köprüsü, bireysel bir eylem yaptığı düşünülen kişinin araçla yolu kapatmasının ardından önlem amacıyla çift yönlü trafiğe kapatıldı. Protestocu kişiyle müzakere başladı. Aracın üzerinde SMA yazması nedeniyle, eylemin SMA hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

Sinan Ateş cinayeti sanığı Demirbaş sorguda savcıyı tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayeti sanıklarından Tolgahan Demirbaş’ın, savcılık ifadesi sırasında çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Demirbaş’ın savcıya “Onlarla aynı safta olmayın” dediği duyuluyor.

Ömer Çelik: CHP ile ittifak kurmayacağız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “CHP ile ittifak kurmayacağız. Ne AK Parti AK Parti olmaktan çıkacak, ne CHP CHP olmaktan çıkacak” dedi.

Denizli’de orman yangını: Bir mahalle tahliye ediliyor

Denizli Babadağ’daki orman yangını nedeniyle bir mahalle tahliye ediliyor. Vali Ömer Faruk Coşkun, Kale, Çal ve Pamukkale ilçelerinde de yangınlar olduğu, çevre illerden destek istediklerini söyledi.

Depremde kaç kişi öldü: TÜİK verisi bakanlıkla çelişti

TÜİK 2023 ölüm istatistiklerini açıkladı. 6 Şubat depremlerinde ölenlerin sayısı İçişleri Bakanının açıklamasıyla çelişti.

Eylem Tok ve oğlu ABD’de yakalandı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Eyüpsultan’da ölümcül trafik kazasına karışan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok’un ABD’de yakalandığını duyurdu.

EKONOMİ

Özak direnişinde Valiliğin verdiği “eylem yasağı” kararını mahkeme hukuka aykırı buldu

Özak Tekstil direnişinde Urfa Valiliğinin verdiği eylem yasağına karşı açılan davada idare mahkemesi, Valilik yasağının hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

TÜİK’ten enflasyon sansürüne kılıf: Artık hesaplamadığımız için DİSK’e listeyi veremiyoruz

TÜİK, tüketici fiyat endeksinin Avrupa istatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) belirlediği norm ve standartlara uygun olarak hesaplandığını belirterek artık ortalama madde sepeti fiyat listesi tutmadıklarını açıkladı.

Emeklilerin maaş ve bayram ikramiyesi tepkisi sürüyor: Nerede sizin adaletiniz?

Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, yaşadıkları sıkıntıları bir kez daha hatırlatarak aldıkları maaşa tepki gösterdi: Açlık sınırının 25 bin lirayı geçtiği koşullarda 10 bin lira maaş alan emeklilere tasarruf edin diyorlar. Nerede sizin adaletiz?

Mehmet Şimşek-CHP görüşmesinin tarihi belli oldu

CHP’de Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile 24 Haziran Pazartesi günü görüşecek.

Özgür Özel’den ‘Buğday Mitingi’nde çağrı: Buğday fiyatının 15 lira olması lazım

CHP, Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde ‘Buğday Mitingi’ gerçekleştirdi. Buğday alım fiyatının yeterli olmadığını vurgulayan Özgür Özel, “Buğdayın gerçekten para kazanabilmesi, buğday fiyatının 15 lira olması lazım” çağrısını yaptı.

Borsanın yüzde 95’i vergi öncesine döndü

Borsaya vergi tartışmasının sona ermesiyle birlikte borsadaki hisselerin yüzde 95’i vergi tartışmasının hiç yaşanmadığı gündeki fiyatlarına geri döndü.

Kurban vekalet bedeli 3 yılda yurt içinde yüzde 1019, yurt dışı için yüzde 310 arttı: ‘Sevabı ithal etmek’

Kurban vekaleti bedeli 3 yılda yurt dışı için yüzde 310, yurt içinde yüzde 1019 arttı. TEPAV Kalkınma Direktörü Cunedioğlu yurt dışı kurban kesimini tercih edilmesinin olası sonuçlarına dikkat çekti.

Maliye düğmeye bastı: Yurtdışı harcı tam 10 kat artıyor

Maliye, halen 150 lira olan yurtdışı çıkış harcının 1000 lira ile 1750 lira aralığında yeniden belirlenmesi için çalışma başlattı.

Almanya’da şirket iflasları sürüyor

Almanya’da Mayıs ayında iflas eden şirketlerin sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,9 oranında arttı.

DIŞ POLİTİKA

UNRWA: Ateşkes sağlanmazsa bir nesil kaybolacak

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini, İsrail saldırıları altındaki Gazze’de ateşkes sağlanmazsa bir neslin yok olacağın söyledi

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son 10 günde 716 Filistinli öldü

İsrail’in 7 Ekim 2023’te Gazze’ye başlattığı saldırılarda ölenlerin sayısı 252 günde 37 bin 266’ya, yaralı sayısı ise 85 bin 102’ye çıkmış oldu.

Gazze Şeridi’nde açlıktan ölenlerin sayısı 40’a yükseldi

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten saldırılarıyla katliam yaptığı, sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle ciddi gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığı altında son derece zor şartların yaşandığı Gazze’de, açlıktan ölenlerin sayısı 40’a çıktı.

Putin, Ukrayna ile müzakerelerin başlaması için şartlarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini açıkladı.

Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi’ne katıldı: ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi

G-7 Liderler Zirvesi’ne katılmak için İtalya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile sohbet etti.

Putin’den 50 milyar dolar tepkisi: Bu hırsızlık

Rusya lideri Putin, Rus varlıklarına işleyen faizin Ukrayna için kullanılmasına tepki gösterdi, “Cezasız kalmayacak” dedi.

G7’den Çin ve İran’a Rusya uyarısı

G7 liderleri Çin ve İran’ı Rusya’ya silah sağlamamaları konusunda uyardı. Piyasayı bozmakla suçladıkları Pekin’e karşı ekonomik önlemleri tartıştı.

G7 masasında kürtaj ayrılığı

G7 toplantısında İtalya ve Fransa arasında kürtaj tartışması çıktı. İtalyan lider Meloni’nin itirazı aşılamayınca bildirgeden “kürtaj” ifadesi çıkarıldı.

15 Haziran

İÇ POLİTİKA

Bahçeli vites yükseltti: “Normalleşme safsatalarıyla milletin sinir uçları tahriş ediliyor”

Devlet Bahçeli, bayram mesajında Erdoğan’ın sözleriyle örtüşmeyen değerlendirmeler yaparak, “Yumuşama mesajlarına özenle saklanan ve sarılan yalan, dedikodu ve iftira kampanyasının hangi sinsi emellere, hangi sakat hedeflere odaklandığı az veya çok bellidir” dedi.

Cumartesi Anneleri 1003’üncü haftada: Vejdin Avcıl için adalet istendi

Cumartesi Anneleri, 1003’üncü haftada Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kayıp yakınları, Mardin’in Derik ilçesinde gözaltına alınarak kaybedilen Vejdin Avcıl’ın akıbeti sordu.

Özgür Özel: Normalleşme, siyasetin halkın gündemi etrafında şekillenmesidir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bayram mesajında siyasetteki ‘normalleşme’ tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel, “Türkiye’nin normalleşmesi, siyasetin rotasının yeniden millete çevrilmesini, siyasetin gündeminin sadece halkın gündemi etrafında şekillenmesini gerektirmektedir. Son seçimlerin birinci partisi olarak, normalleşme sürecinde önemsediğimiz asıl mesele budur” ifadelerini kullandı.

İstinaf, Eros’un katili İbrahim Keloğlan’ın cezasını onadı

İstanbul’da Başakşehir’de bulunan ‘Ağaoğlu My World Europe’ sitesinde, Eros isimli kediyi katleden İbrahim Keloğlan’a verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezası onandı!

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde eylem yapan şüpheli tutuklandı: Pişman değilim

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde üzerine ‘SMA’ yazılı araçla eylem yapan R.C.Ç. adliyeye sevk edildi. Şüpheli tutuklandı.

Şişli Belediye Başkanı Emrah Şahan: İstanbul’un Kuştepe’ye borcu var

İstanbul’un en yoksul mahallelerinden Kuştepe’de değişim ve dönüşüm nasıl gerçekleşecek? Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, Kuştepe sokaklarında dolaştı, masasındaki planları anlattı.

Türkiye’deki suç örgütü çatışması Yunanistan’a sıçradı: 2 kişi öldürüldü

Yunanistan’da düzenlenen silahlı saldırıda Yıldıray Öztürk ve Mehmet Baykurt öldürüldü. Saldırının Türkiye’deki mafya grupları arasındaki çatışmanın devamı olduğu belirtiliyor.

Erdoğan: Bir kibarlık getirelim dedik, CHP’nin başındaki arkadaş hazmedemedi

CHP lideri Özgür Özel’in MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye yaptığı ‘ittifak’ çağrısı sonrası polemik sürüyor. Özel’e yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim ziyaretimizi demek ki hazmedemediler” dedi.

Büyükada’da 8 kişi gözaltına alındı

Büyükada’da uygulamaya koyulan minibüslere tepki arttı. Adalılar, yolcu alan minibüsün önünü kesince Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü 8 kişiyi gözaltına aldı.

Erdoğan’ın bayram mesajında “yumuşama” ve “4 yıl” vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurban Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajda “yumuşama” ve “4 yıl icraat” vurgusu dikkat çekti.

EKONOMİ

BİSAM araştırması: Açlık sınırı 18 bin lirayı aştı!

İktidar asgari ücrete ara zam yapmamak için diretirken çalışanlar açlık ve yoksulluğa mahkûm ediliyor. BİSAM’a göre emekçiler bayrama açlık sınırının altında giriyor. Dört kişilik bir aile için açlık sınırı 18 bin 489 TL, yoksulluk sınırı ise 63 bin 955 TL olarak açıklandı.

AKP’nin bayram hediyesi zam ve vergi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi geliri beklentisiyle hazırladığı paketin detayları ortaya çıktı. AKP, bayram tatilinde dahi kendini eve kapatan halkın cebinde kalan son kuruşlara da yeni vergilerle çökme derdinde.

Otomobil alacaklar dikkat: ÖTV’ye yeni düzenleme geliyor

Yeni vergi paketi, ÖTV indirim kısıtlamasını da gündeme getirdi. Bu kapsamda, ÖTV’siz araç alacakları yakından ilgilendiren vergi istisnasında sürenin değişeceği ifade edildi.

DIŞ POLİTİKA

Avrupa Birliği, Ukrayna ve Moldova ile tam üyelik müzakerelerine başlıyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Moldova ile tam üyelik müzakerelerine 25 Haziran’da resmen başlıyor. AB üyesi 27 ülkenin büyükelçileri, Cuma akşamı katılım müzakerelerine ilişkin çerçeve üzerinde prensip anlaşmasına vardı.

G7 ülkeleri, Putin’in Ukrayna’da ateşkes önerisini ‘ciddi’ bulmadı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: “Putin emperyalist hayali uğruna 100 bin Rus askerinin ölmesine ya da ağır yaralanmasına razı oldu. Dolayısıyla bu işe yarayabilecek bir öneri değildir.”

Ukrayna Barış Zirvesi… Amherd: Sürece Rusya’nın da müdahil olması gerekiyor

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, Ukrayna Barış Zirvesi öncesi Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenledi. Amherd, Rusya’nın da barış sürecine müdahil olması gerektiğini söyledi.

İsviçre’nin ev sahibi olduğu ‘Ukrayna Barış Zirvesi’ başladı

Ukrayna zirvesinin açılışında konuşan İsviçre Başkanı Amherd, “Rusya olmadan bir barış sürecinin olamayacağının farkındayız. Uluslararası toplum olarak bu yolun açılmasına yardımcı olabiliriz” dedi.

İsrail ordusu, Gazze’nin güneyinde 8 askerinin öldüğünü doğruladı

İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki çatışmalarda 8 askerinin öldüğünü açıkladı. 7 Ekim 2023’ten bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 306’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 658’e yükseldi.

İran-İsveç arasında tutuklu takası: Toplu idamlarla suçlanıyordu

İran, eski yargı yetkilisi Hamid Nuri’nin serbest bırakıldığını duyurdu. Kristersson ise, Johan Floderus ve Saeed Azizi’nin ülkeye doğru yola çıktığını bildirdi.

Fransa’da halk aşırı sağa karşı sokaklarda

Aşırı sağın AP seçimlerinden gücünü katlayarak çıktığı ve erken seçimlerin ilan edildiği Fransa’da, ülke çapında protesto gösterileri düzenlendi. Aşırı sağın Fransız Parlamentosu’nda da güçlenmesinden endişe ediliyor.

16 Haziran

İÇ POLİTİKA

Elvan Ailesi’nden 11. yılda açıklama: ‘Tetiği çeken hala dışarıda’

Elvan Ailesi, Berkin Elvan’ın vurulmasının 11. yılında sosyal medyadan “Berkinimizi bizden koparanlar bir an önce cezalandırılsın” mesajı paylaştı.

Özgür Özel’den ‘Hamas’ yanıtı: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil!

Özgür Özel’den ‘Hamas’ı terör örgütü olarak değerlendiriyorsunuz’ diyen kişiye: Cumhurbaşkanı bana teşekkür etti, ‘sen Filistin için mücadele ediyorsun’ diye. O yüzden bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Eğitim Sen’den Tekin’e tepki: Fonlananlar için dinci gerici cemaat ve tarikatlara baksın

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi kamu tarafından fonlanmıyor” açıklamasına tepki gösterdi.

İSKİ, İstanbul barajlarındaki doluluk oranını açıkladı

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları, İSKİ’nin verilerine göre yüzde 74.6 oldu. Mega kentte barajların ortalama doluluk oranı dün yüzde 74.91 olarak ölçülmüştü.

15 yaşındaki kız çocuğu, 30 yerinden bıçaklanarak öldürüldü!

İzmir’de 16 yaşındaki U.E.Y., 15 yaşındaki Hacer Çağla Çetinalp’i bıçaklayarak öldürdü. U.E.Y. ile babası İ.U.Ç. gözaltına alındı.

AKP’li milletvekillinin iddiası: 30 DEM Partili Belediye Başkanı hakkında soruşturma var!

31 Mart’ta seçimlerinde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Belediye Eş Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış, Van’da gözaltına alındı. Akış’ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklama ile Hakkari Belediyesi’ne Başkan Vekili olarak Vali Ali Çelik’in atandığını duyurdu.

Bahçeli: Cumhur ittifakı devam edecektir, bizde çatlama olmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret ettikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bahçeli, son zamanlarda yaşanan gelişmelere ilişkin olarak, Cumhur İttifakı’nın devam edeceğini ifade etti.

TİHV raporu: Türkiye’de insan hakları daha fazla tehlikede

TİHV tedavi ve rehabilitasyon merkezleri raporu yayımlandı. Raporda “Türkiye’de insan hakları her geçen gün daha fazla tehlikede” vurgusu yer aldı.

15-16 Haziran İşçi Direnişi

170 fabrikadan işçiler direnişe katılacaktı. Sıkıyönetim mahkemesinde, Kemal Türkler dâhil, toplam 260 DİSK yöneticisi ve üyesi işçiye, 19 DEV-GENÇ’liye davalar açılacaktı

EKONOMİ

Çin’e vergi otomobil fiyatlarını yükseltecek

Türkiye’nin Çin’den gelen otomobillere ek gümrük vergisi koyması, otomobil piyasasında dengeleri değiştirecek. Uzmanlara göre ek vergi sonrasında tüm markaların fiyatları yükselişe geçecek.

Türkiye’de açlık sınırı 18 bin lirayı aştı

Net asgari ücretin 17 bin lira olduğu Türkiye’de açlık sınırının 18 bin lirayı aştığı tespit edildi. En fazla harcama yapılan ürünler listesinde et, yumurta ve kurubaklagiller ilk sırada.

50 bin emeklinin maaşı kesildi

Kurban Bayramı’ndan sonra 50 bin emeklinin maaşı yatmayacak. SGK, usulsüzlük gerekçesiyle 50 bin kişinin maaşını kesti

Milyonlarca emekçi bayrama aç giriyor

İktidar asgari ücrete ara zam yapmamak için diretirken çalışanlar açlık ve yoksulluğa mahkûm ediliyor. İktidar krizin olanca faturasını halka keserken BİSAM’a göre emekçiler bayrama açlık sınırının altında giriyor.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna zirvesinin sonucu: “Rusya’yı da davet etmeliyiz”

Aralarında, davet edilmeyen Rusya’nın olmadığı 93 ülkenin katılımıyla yapılan Ukrayna Barış Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, savaşın sonlanması için Kiev’in Moskova ile diyaloğa girmesi gerektiği belirtildi.

İsrail Refah’ta “taktiksel ara” ilan etti

İsrail, Gazze’ye insani yardımların girişini kolaylaştırmak amacıyla, Refah’ta 12 kilometrelik bir yolda, her gün belirli bir zaman aralığında saldırılarını durduracağını ilan etti.

17 Haziran

İÇ POLİTİKA

Reuters anketi: Türkiye’de en güvenilmeyen medya kuruluşları

2024 Dijital Haber Raporu’nda Türkiye’de ‘en güvenilmeyen’ medya kuruluşlarının sırasıyla A Haber, ATV, Sabah olduğu kaydedildi.

Erdoğan’dan ittifak açıklaması: Fitne kazanı kaynatanların oyunlarına gelmeyeceğiz

Cumhur İttifakı’nın dağılmasını isteyenlerin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fitne kazanı kaynatanların oyunlarına kesinlikle gelmeyeceğiz” dedi.

CHP’den DEM Parti ziyaretinde ‘kayyım’ mesajı: Yan yana durarak aşabiliriz

İstanbul’da CHP örgütü, DEM Parti’yi ziyaret etti. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcı Ali Ekber Cömert, “Muhalefeti zor bir süreç bekliyor, kayyımlar bunun bir göstergesi. Ancak yan yana durarak bunları aşabiliriz” dedi.

EKONOMİ

Özel okul ücreti Londra’yı solladı

AKP iktidarı kamusal eğitimin içini boşaltırken yurttaşların yöneldiği özel okulların fiyatı 1 milyon TL’ye ulaştı. Anaokullarının fiyatı 1 milyon TL bulurken bu fiyatın altında yurtdışında okumak mümkün.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas baskınından sonra kurulan savaş kabinesini dağıttı. Kabine üyesi Gantz geçen hafta istifa etmişti.

AP seçimleri sonrası SPD’de sular durulmuyor

AP seçimlerinde umduğunu bulamayan Almanya Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) Başbakan ve yönetim eleştirilerin hedefinde.

SIPRI: Nükleer savaşa hazır başlık sayısı arttı

Ukrayna’nın işgali nükleer silahlanma yarışını tetikledi. Kitle imha silahlarına yatırımlar artarken, savaşa hazır durumdaki nükleer bomba sayısı artıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 24 yıl sonra Kuzey Kore’ye gidiyor

Kremlin’in açıklamasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un daveti üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 18-19 Haziran tarihlerinde Kuzey Kore’ye gideceği belirtildi.

Mbappe’den Fransa halkına çağrı: Aşırı sağa oy vermeyin

Fransızların yıldız futbolcusu Kylian Mbappe, 30 Haziran ve 7 Temmuz’da ülkesinde yapılacak erken genel seçimlerde “aşırı sağa oy vermeyin” çağrısında bulundu.

Türkiye bildiriyi destekledi, Rusya’dan açıklama geldi: İkili ilişkiler etkilenecek mi?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Macaristan, Sırbistan ve Türkiye’nin Ukrayna Barış Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiriyi desteklediğini belirterek, “Bu, ikili ilişkileri bozmayacak. Elbette, bu ülkelerin yaklaşımlarını dikkate alacağız” dedi.

NATO Genel Sekreteri: Müttefikler, nükleer silahları savaşa hazır hale geçirme olasılığını değerlendiriyor

NATO’daki nükleer savaş hazırlığını aktaran Stoltenberg, Rusya ve Çin’e karşı caydırıcı etken olarak daha fazla nükleer savaş başlığı konuşlandırma ve bunları savaşa hazır hale getirme olasılığının tartışıldığını söyledi.

İtalya açıklarında iki göçmen faciası: ’21 ölü, 64 kayıp’

Akdeniz’deki iki göçmen teknesi faciasında en az 21 ölüye ulaşılırken, 64 kayıpla ilgili umut verici açıklama gelmedi. Teknelerden birinin 8 gün önce Türkiye’den hareket ettiği belirtildi.

18 Haziran

İÇ POLİTİKA

İçişleri Bakanlığı, Turgut Altınok hakkında soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı’nın Turgut Altınok’un seçim araçlarının yakıtının belediyeden karşılanması nedeniyle soruşturma açtığı, bir müdürün açığa alındığı ortaya çıktı.

İBB’den Adalar’daki minibüsler için yeni açıklama: Zorunluluk

İBB Adalar’daki ulaşımın ‘zorunluluk’ olduğu açıklamasında bulundu. Adalıların tepkisine neden olan ve iki gündür devam eden eylemlerle tepkilerin büyüdüğü uygulamanın geri çekilmesi isteniyor.

115 sanatçı ve yazardan kayyım tepkisi: ‘Geri çekilmeli’

115 yazar, edebiyatçı ve sanatçı Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı çıkarak yazılı bir açıklama yaptı

ORC’den ‘erken seçim’ anketi: Hangi parti, ne kadar oy alıyor?

ORC Araştırma Şirketi’nin Türkiye Genelinde yaptığı “Bu Pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?” anketinde çıkan sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

‘Diamond Tema’ hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Sosyal medyada İslam’ı tartıştığı videolarıyla gündem olan Diamond Tema isimli YouTuber hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Eylem Tok’un tutukluluğunun devamına karar verildi

İstanbul’da ölümlü bir kazaya karıştıktan sonra oğlu Timur Cihantimur’u ABD’ye kaçıran annesi yazar Eylem Tok, bugün Boston’da mahkemeye çıkarıldı. Cihantimur’u duruşması ise ertelendi.

EKONOMİ

Fiyatları belirlendi: Et ve Süt Kurumu satın alacak

Üreticilerin satamadığı hayvanlar Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alınacak.

TFF, EURO 2024 için Almanya’ya 613 kişiyi götürdü: Maliyeti merak ediliyor

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Türkiye Futbol Federasyonu’nun EURO 2024 için 613 kişiyi Almanya’ya götürdüğünü, bunların sadece 36’sının gazeteci olduğunu belirtti. Bildirici, “Medya kuruluşlarının oraya gönderdikleri yazar ve temsilcilerinin giderlerini kendilerinin karşılaması gerekir” ifadelerini kullandı. Bildirici ayrıca “Kimse bütçe sormayacak mı?” diye sordu.

Muğla’da Alman şirketinin RES projeleriAKPne onay: 36 bin ağaç kesilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Alman rüzgâr enerjisi şirketinin Muğla’nın dağlarına inşa etmek istediği dört rüzgâr enerji santralinin (RES) ikisi onaylanırken ikisi de onay aşamasına geldi. Projelerle en az 36 bin ağaç kesilecek.

DIŞ POLİTİKA

Orban Rutte’nin NATO yolunu açtı

Macaristan Başbakanı Orban, Hollanda Başbakanlığı görevi sona eren Rutte’nin NATO Genel Sekreterliği görevine getirilmesine dair itirazını geri çekti.

Almanya’da “darbe planı” davası Münih’te başladı

Almanya’da darbe yaparak hükümeti devirmeye teşebbüsle suçlanan İmparatorluk Vatandaşlarına yönelik üçüncü dava Münih’te başladı.

BM: Çatışmalarda çocuk ölümleri üçe katlandı

BM İnsan Hakları Komiseri Volker Türk, geçen yılki çatışmalarda çocuk ölümlerinin üçe katlandığını, sivil kayıpların yüzde 70’den fazla arttığını kaydetti.

İngiltere’den İsrail’e silah satışlarına fren

Londra, Gazze’de savaşan İsrail’e silah satışlarını azalttı. Savaşın başından itibaren İngiltere’den İsrail’e silah satışları yüzde 95’ten fazla geriledi.

NATO üyeleri savunma harcamalarına hız verdi

NATO içinde yüzde 2 savunma harcaması hedefini tutturan ülke sayısı 20’yi geçti. Türkiye’nin de bu yıl GSYİH’nin yüzde 2,09’unu savunmaya ayırması bekleniyor.

İsrail’den Nusayrat Mülteci Kampı’na saldırı: Ölü sayısı 17’ye yükseldi

İsrail, 256 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de Nusayrat Mülteci Kampı’na saldırı düzenledi. Saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükselirken, onlarca kişi de yaralandı.

İsrailli müzakereci: Rehinelerin onlarcası hayatta, ama uzun süre Gazze’de bırakırsak ölürler

Hamas’ın “Kimsenin kaç İsrailli rehinenin hayatta olduğuna dair fikri yok” uyarısının ardından, İsrail’in üst düzey müzakerecisi “Onlarcasının hayatta olduğu kesin” dedi. Buna göre ‘tüm rehineler bırakılmadan İsrail’in savaşı bitirmesi söz konusu değil’

Biden-Stoltenberg görüşmesi: NATO müttefikleri savaş harcamalarını yüzde 18 artıracak

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, savaş ittifakı üyelerinin bu yıl askeri harcamalarını yüzde 18 artıracağını bildirdi.

İsrail istihbaratı 7 Ekim saldırısını gerçekleşmeden önce biliyordu

İsrail Devlet Denetçisi Matanyahu Engelman, Netanyahu’dan Hamas’a fon aktarımına ilişkin gizli görüşmelerin belgelerini teslim etmesini istedi.

05 – 18 Haziran 2024 Önerilen yazılar

Prof. Dr. Sebahat Genç: ‘İklim değişikliğiyle sıtma, Batı Nil ateşi, Kırım Kongo ateşi gibi viral hastalıklar artıyor’

Türk Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Sebahat Genç, iklim değişikliğiyle; sıtma, Batı Nil ateşi, Zika virüs enfeksiyonları, Kırım Kongo ateşi ve Lyme hastalığı gibi viral hastalıkların arttığını söyledi.

Fehim Taştekin: Lübnan cephesi ABD’yi neden kasıyor?

İsrail, Gazze’deki savaş devam ederken kuzeyde daha büyük bir cepheyi kaldıramaz. Göze alabilseydi kimseyi dinlemezdi. Peki, Gazze’yi kapatıp kuzeye yüklenebilir mi? Asıl soru bu… Kara savaşının İsrail’e taşınması İsrail için bir kâbus senaryosudur. Ve bugünkü Hizbullah bunu yapmaya kadir gözüküyor.

Mühdan Sağlam: Rusya ekonomisi yaptırımlara rağmen nasıl büyüyor?

Yaptırımların tamamen işlevsiz olduğunu söylemek doğru olmadığı gibi bu yol haritasının Rusya’nın dibe vurmasına neden olacağını söylemek de güç. Bu ülkeye ömür biçme yarışına giren otoritelere şunu yeniden hatırlatmak gerekiyor: Rusya göründüğü kadar güçlü olmayabilir, ancak sanıldığı kadar zayıf da değil.

Ümit Akçay: Sanayi politikalarının geri dönüşü

Sanayi politikası, belirlenen ekonomik ya da stratejik hedeflere ulaşılabilmesi için kritik olarak tespit edilen sektörlerde yerli üretim kapasitesinin artırılması için kamunun planlama, finansman ve uygulama alanlarında aktif rol aldığı bir ekonomi politikasıdır.

Halk Cephesi Lideri Martinez: Meksika’da neoliberal model kesintiye uğramadı

Meksika Devrimci Halk Cephesi (FPR) Başkanı Florentino Lopez Martinez, geçtiğimiz pazar gerçekleştirilen seçimlere dair sorularımızı yanıtladı.

Filistin öğrenci hareketi: Oslo öncesi ve sonrası

Öğrenci hareketleri işgalci güçlerin ablukasına ve hükmüne doğrudan meydan okuyordu. Üniversiteler Filistin direnişinin öncüsü olarak, faaliyetleri organize etmekte önemli bir rol oynuyordu.

Zeki Rüzgar: Belediyelere kayyum atanması tamamen yasadışıdır

Anayasa ve kanunun hiçbir maddesinde iktidarın veya cumhurbaşkanının belediyeye kayyum atamasını sağlayacak bir düzenleme yoktur. Yasalar özleri itibariyle normal duruma geçme eğilimindedir.

Pınar Kahya: Acımasız politikalar Modi’yi sorgulattı

Modi insanların gündelik yaşamını olumsuz etkileyecek oldukça acımasız işlere imza attı

Nilgün Arısan Eralp: AP seçimleri: Aşırı sağ oy patlaması mı yaptı, mevcut durum ne kadar değişti, Yeşiller neden kaybetti?

Şu an için gözler AB’nin en üst ve prestijli pozisyonu olan AB Komisyonu Başkanlığı’nda; çünkü yeni ismin üstlenmeyi tercih edeceği liderlik rolü, Avrupa’nın siyasi gidişatını belirleyebilir

Panos Kosmas: Yunanistan’da AP seçimleri: ‘Aşırı sağın yükselişinin bedelini halk ödeyecek’

AP seçimlerinin sonuçlarını değerlendiren Panos Kosmas, “Geçmişte aşırı sağın siyasi sponsoru olan iktidar, şimdi bunun bedelini ödüyor. Ne yazık ki, en büyük bedeli ise vatandaşlar ödeyecek” dedi.

Bahadır Özgür: Nice savaşlar gördü, böyle düşmanlık görmedi!

Balıkesir’de 16 köyü mera ve tarlalarıyla beraber altüst eden CVK Madencilik, Çanakkale’de de yeni aldığı 86 kilometrekarelik, el değmemiş, ormanlık bir bölgeye dalmaya hazırlanıyor. İki ay önce tarlalarını görmeye giden Balıkesirli köylülerin feryadı, Çanakkalelilerin de başına geleceklerin acil kodlu mesajı oluyor: “Tarlam nerede?”

Fehim Taştekin: Nuseyrat ah Nuseyrat!

Nuseyrat ve diğerleri… Toprağın altındakiler direnerek gittiler. Ayakta kalanlar gidenleri utandırmadı. Nesilden nesile birbirinin acılarını omuzlayarak bugünlere geldiler. Gözyaşını silip yeniden dirildiler. Tanıdım bir kısmını; zor zamanlarda evlerine konuk oldum, sofralarına oturdum, yedim, içtim, dinledim. Şimdiye dek işgalciden, soykırımcıdan aman dilemediler, dilemezler de…

Dr. Yaşar Aydın: Almanya’da kitlesel protestolar aşırı sağı engelleyemedi

AP seçimlerinin Almanya sonuçlarını değerlendiren Dr. Aydın, “Almanya’da aşırı sağa karşı kitlesel protestolar düzenlenmişti. Seçimlere bakınca bu protestolardan sonuç alınmadığı görülüyor” dedi.

AP seçimlerinin yankıları: ‘Bu aşırı sağ değil, buz gibi faşizm’

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, sonuçların Avrupa Birliği’nin özellikle Rusya-Ukrayna savaşı konusundaki politikasında bir değişim yaratabileceğine işaret etti.

Arap basınında geçen hafta: ‘İsrail Lübnan’a saldıracak mı?’

İsrail’in Lübnan’a yönelik savaşın yoğunlaştırılması ve cephenin genişletilmesine dair açıklamaları ve tehditleri ile İsrail-Lübnan sınırında devam eden çatışmaların artması Arap basınında yer buldu.

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: Gıda enflasyonunda Türkiye açık ara önde

Türkiye’nin gıda enflasyonu Norveç’in on katı kadar. Tüm OECD ülkeleri içinde listenin birinci sırasında Türkiye varken Norveç ikinci sırada.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde temel anlaşmazlık noktaları neler?

Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanmasına yönelik son öneri, ABD ve uluslararası toplumun çoğunluğu tarafından desteklenirken, bu hafta önerinin ana hatlarını kabul ettiğini ancak bazı değişiklikler talep ettiğini açıklayan Hamas tarafından tam olarak benimsenmedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise önerinin bazı yönlerine açıkça itiraz etti.

Gökhan Günaydın: CHP, AKP’ye hayat öpücüğü verecek bir adım atmayacak

CHP’li Gökhan Günaydın: AKP zorlandığı dönemlerde mutabakat arayan parti görünümüne dönebiliyor. Bu rejimin sürdürülmesi için her şeyi yapmaya hazırlar. Bu anayasa meselesi de bunun bir uzantısı.

Kıyamet sırası Lübnan’da mı? İran ve ABD’nin ayak izleri ne diyor?

Hizbullah Hizbullah’tan, İsrail de İsrail’den ibaret değil. Kimse tek başına savaşmıyor. Olası Lübnan cephesi bunu daha da açığa çıkaracaktır. İsrail’in arkasındaki küresel gücün orantısızlığı da ortada. Ama yıkım ve öldürme gücü ile kırılganlık arasında ters orantı var.