5 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Soylu’ya yakın kadroların tasfiyesi bekleniyor

Bakan değişimlerinin ardından yargı ve mülkiyeye yönelik kapsamlı kararname çalışmalarında sona gelindi. Özellikle Soylu’ya yakın kadroların tasfiyesi bekleniyor.

TİP milletvekilleri Can Atalay için Genel Kurulu terk etmeme eylemine başladı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, milletvekilleri Sera Kadıgil ve Ahmet Şık, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemi başlattı.

Kılıçdaroğlu’nun fezlekesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında

Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyenlere ait yaklaşık bin fezlekeden 400’ü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına geldi.

İzmir’in suyunu kurtaran karar: Projelere verilen “ÇED olumlu” kararları iptal edildi

İzmir’in içme suyu kaynakları arasında yer alan Tahtalı Barajı koruma alanında dikilmek istenen JES, GES ve RES projesi için verilen “ÇED olumlu” kararı iptal edildi.

Türkiye, İzmir Alsancak Limanı’nı satmak için Körfez ülkeleriyle görüşüyor

2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilen İzmir Alsancak Limanı’nın Körfez ülkelerine satışı gündemde. Türkiye, İzmir’de bulunan Alsancak Limanı’nın işletme haklarını satmak için Körfez Arap ülkeleriyle görüşüyor.

Katledilen müzisyen Onur Şener’in davasında 2 sanığa 25’er yıl hapis cezası verildi

Müzisyen Onur Şener’in sahne aldığı eğlence mekanında öldürülmesiyle ilgili davada, sanıklardan İlker Karakaş ve Ali Gündüz hakkında 25’er yıl hapis cezası verildi.

Hatay’da çadırkentte yangın: 50 çadır küle döndü

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde AFAD’a ait 87 çadırın bulunduğu çadırkentte çıkan yangında 50 çadır yandı.

“Ortadan Başlamak” sergisine saldırı | “Her türlü eleştiri ile yüzleşmek sanatın en büyük talebidir”

Art İstanbul Feshane’de yer alan “Ortadan Başlamak” isimli sergi ‘LGBTİ propagandası’ yaptığı iddiasıyla saldırıya uğradı. Saldırı girişimi, sergide yapılan açıklamayla kınandı.

Kobane davası | Mahkeme, iktidara hediye gibi cezanın hazırlığında

Kobane davasında yargılanan siyasetçilere esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapabilmeleri için 28 gün süre verildi. Nuray Özdoğan, “Mahkeme bu dosyayla iktidara bir hediye vermeye çalışıyor” dedi.

15 yaşındaki çocuğu zorla evlendirmeye çalıştıkları erkek ile anne ve babaları gözaltına alındı

Niğde’de 15 yaşındaki kız çocuğunu zorla evlendirmeye çalışan anne ve baba ile evlendirmeye çalıştıkları erkek ve anne babası gözaltına alındı.

Erkekler Haziran’da 25 kadını öldürdü

Erkekler, en az 62 kadına şiddet uyguladı, 17 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti.

Tahir Elçi davasında TÜBİTAK raporu beklenecek

Tahir Elçi davasında olay yerinde keşif ve istihbaratçı polislerin dinlenilmesi taleplerini reddeden mahkeme, olay anına dair görüntülerle ilgili hazırlanacak raporunun beklenmesine karar verdi.

İmamoğlu’ndan ‘değişime davet’: Görüş ve önerileriniz bekliyoruz

“İktidar İçin Değişim” adıyla açtıkları internet sitesini paylaşan Ekrem İmamoğlu, “CHP’de değişim, Türkiye’de değişim, iktidar için değişim sürecine katılımınızı, görüş ve önerilerinizi bekliyoruz” dedi.

EKONOMİ

TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 38,21

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Haziranda enflasyon aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda yüzde 38,21 arttı.

TCDD’nin borcu 6 milyar TL’yi aştı

TCDD’nin ocak 2023’te 5 milyar 841 milyon 766 bin TL olan Hazine borcu, mayıs sonu itibarıyla 6 milyar TL’yi aştı.

İçki ve sigaraya ÖTV zammı: 1 litre rakıdan 449 lira vergi alınacak

Alkollü içki ve sigarada ÖTV zammı yüzde 14,81 olarak belirlendi. Artış sonrası, biranın asgari maktu vergi tutarı 6,18 liraya çıkacak.

DIŞ POLİTİKA

BM: Sudan’da 2,8 milyon kişi yerinden edildi

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Sudan’da 2,8 milyon insanın yerinden edildiğini, bin 133 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Rusya ve Ukrayna arasında karşılıklı nükleer suçlamalar

Ukrayna’nın güneyindeki Zaporijya nükleer santraline saldırı planları yapma konusunda Kiev ve Moskova birbirini suçluyor.

Fransa’daki protestolarda bir kişi plastik mermiyle öldürüldü

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Haziranda enflasyon aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda yüzde 38,21 arttı.

İran, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katıldı

İran, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün dokuzuncu üyesi oldu.

İsrail yerle bir ettiği Cenin’den çekildi, Gazze’yi bombaladı

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’ya on yıllardır düzenlediği en büyük saldırılardan birini gerçekleştirdikten sonra Cenin’den çekildi. Ayrılırken Gazze’ye hava saldırısı düzenledi.

BM Güvenlik Konseyi Filistin için toplanıyor

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward: “Her ülkenin kendini koruma hakkı vardır ancak bu uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca gerçekleşmeli.”

Yunanistan polisinden Kürt mültecilerin yaşadığı kampa baskın

Yunanistan polisi, Atina’nın güneydoğusunda bulunan, Türkiye ve Suriye’den Kürt mültecilerin kaldığı belirtilen Lavrio kampını bu sabah baskınla boşalttı.

Fransa, El-Hol Kampı’ndan 35 yurttaşını götürdü

Fransa, Rojava’da bulunan El-Hol Kampı’ndan 25’i çocuk 35 kişiyi ülkesine geri götürdü.

Taliban’dan yeni yasak: Kuaför ve güzellik salonları kapatılıyor

Rojava’daki IŞİD’cilerin yargılanması: ‘Uluslararası alanda ortak bir görüşte buluşulacaktır’

Rojava’daki özerk Kürt yönetiminin kamplarda tutulan IŞİD’lileri yargılama kararı alması uluslararası toplumdan henüz destek görmedi. Yerel kaynaklar, “Uluslararası alanda ortak bir görüşte buluşulacaktır” dedi.

‘Almanya’nın 100 milyar avroluk ordu modernizasyon fonu ABD’li şirketlere akacak’

Reuters’ta yer alan habere göre, Alman savunma sanayisinde ilk onda yer alan ve tank dişli kutusu üretimiyle tanınan Renk Group, modernizasyon fonunun yarısına yakınının ABD’ye akacağından yakınıyor.

6 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Mecliste altıncı grup: Saadet ile Gelecek anlaştı

CHP listelerinden seçimlere katılan Gelecek Partisi ve Saadet Partisi, Mecliste grup kurma kararı aldı. İlk grup toplantısı önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

CHP’li İlhan Cihaner kurultayda aday olacağını açıkladı

CHP’li İlhan Cihaner, partide değişimin üç ayaklı olması gerektiğini söyleyerek aday olduğunu belirtti. Cihaner, ‘CHP politikasını doğru şekilde ortaya koyarsa daha yaşanabilir bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sunabilir’ dedi.

Hakkari’de toplantı ve eylemler 15 gün süreyle yasaklandı

GGM’deki LGBTİ göçmenler hakkında sınır dışı kararı verildi

Yirmibirinci Onur Yürüyüşü sırasında gözaltına alınan ve geri gönderme merkezlerine gönderilen 5 göçmen hakkında sınır dışı kararı verildi.

Beylikdüzü’de yıkım ekiplerine silah çekildi: 7 kişi gözaltına alındı

Beylikdüzü Gürpınar Sahili’nde kaçak spor tesisinin yıkımı sırasında, İBB’ye bağlı ekiplere saldıran grup, silah ve bıçak çekip havaya ateş açtı. 7 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe girmesi için genel görüşme talebi reddedildi

İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar imzaya açılması amacıyla Mecliste bir genel görüşme açılması talebi Cumhur İttifakının oyları ile reddedildi.

RTÜK, TELE1’e 7 gün yayın durdurma ve para cezası verdi

Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasının ardından TELE1’e 7 gün yayın durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verildi. TELE1 avukatı Evrim İnal, yürütme durdurma talebinde bulunacaklarını söyledi.

ODTÜ’lüler: Rektörlüğün kararı, o pankartları taşımamıza engel olamayacak

ODTÜ rektörlüğü bu sene de mezuniyet törenini engellemeye çalışıyor. Öğrenciler ise “Rektörlüğün vereceği karar, pankartlarımızı taşımamıza engel olamayacaktır” diyor.

İstanbul Onur Haftası Komitesi’nden bilgilendirme

“Bugün, 6 Temmuz Perşembe, itibari ile güncel bilgileri paylaşmak istiyoruz. Urfa Geri Gönderme Merkezi’ndeki Rus ve Portekiz & Güney Afrika vatandaşı olan arkadaşlarımız gönüllü olarak Türkiye’den ayrılma talebinde bulundular.”

Bitlis’te sokağa çıkma yasakları: Köylüler hayvanlarını besleyemiyor

Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı 10 köyde süren ve dördüncü gününe giren sokağa çıkma yasağıyla ilgili Yeşil Sol Parti Bitlis Milletvekilleri Hüseyin Olan ve Semra Çağlar-Gökalp ile konuştuk.

Bakanlıktan Alevi gençler için harem-selamlık kampa gerekçe: Kadınların katılımı artıyor

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Alevi gençleri kadın ve erkek olmak üzere ayrı gruplar halinde kamp organizasyonlarına davet etmesine yetkililer, bu şekilde kadınların katılımının arttığını ileri sürerek yanıt verdi.

DIŞ POLİTİKA

NATO zirvesi öncesi İsveç ve Türkiye temsilcileri görüştü

Vilnius’ta 11 ve 12 Temmuz’da gerçekleşecek NATO zirvesi öncesi Stoltenberg’in çağrısıyla Türkiye, Finlandiya ve İsveç temsilcileri Brüksel’de bir araya geldi.

İsveç’ten Türkiye’ye “lüks içinde yaşayan suçlular” için iade çağrısı

İsveç merkezli Aftonbladet, aralarında Türkiye’den vatandaşlık alan “İsveçli bir suçlunun” da bulunduğu kişilerin iade edilmesini isteyen bir çağrıya yer verdi.

Erdoğan Zelenskiy ile görüştü: Ukrayna, NATO üyeliğini hak ediyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Erdoğan ile İstanbul’da görüştü. Erdoğan “Karadeniz Tahıl Koridoru için 17 Temmuz’da dolacak sürenin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum” dedi.

Sisi, resmi ziyaret için 27 Temmuz’da Ankara’ya gelecek

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin 27 Temmuz’da resmi ziyaret kapsamında Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor.

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası

Rusya ile Ukrayna arasında yapılan esir takasında 47 Ukraynalı ile 45 Rusyalı asker serbest bırakıldı.

AİHM, Fransa’ya hapishanelerde kapasitenin üstünde mahkum bulundurmaktan ceza verdi

AİHM’in açıkladığı karara göre, Paris’in güneyindeki Fresnes Cezaevi’ndeki 3 eski mahkum, 2016-2019 yıllarında tutuldukları hapishanedeki yoğunluk nedeniyle Fransa’ya açtığı davayı kazandı.

Fransa’da 100’den fazla sendika ve örgütten sokağa çağrı

Fransa’da 100’den fazla sendika, parti, örgüt ve kolektif, ortak açıklama yayımlayarak halkı sistemsel ırkçılığa karşı sokağa ve mücadeleye çağırdı.

Tel Aviv emniyet müdürünün istifası sonrası 30 merkezde protesto

İsrail’de Tel Aviv emniyet müdürünün protestoculara şiddet kullanması yönünde hükümetten baskı gördüğünü söyleyerek istifa etmesi, ülkede kitlesel protestolara neden oldu.

Dünya genelinde en sıcak haziran ayı yaşandı

Orta Amerika’ya kadar uzanan sıcak hava dalgası, mart ayından bu yana Meksika’da en az 112 kişinin ölümüne neden oldu.

7 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Ek bütçe Meclis’e sunuldu: En yüksek ödenek AFAD’a

2023 bütçesine, belirlenen bütçenin yüzde 30’u kadar ek bütçe istenen kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifte en yüksek ödenek AFAD’a ayrıldı.

Cemevlerine saldırı davası: Saldırgana tahliye, iki sanığa beraat

Ankara’da 3 cemevine yönelik saldırıya ilişkin davada yargılanan Ahmet Ozan Karaca, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. Tutuksuz 2 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Kemal Kılıçdaroğlu: 11 büyükşehire yenilerini ekleyeceğiz

CHP’deki danışman tartışması sürüyor: Bu kalibrede bir arkadaşımıza genel başkanımızın danışacak hiçbir şeyi olamaz

Başkanlık Divanı toplantısında gündeme geldi: Akşener’den “CHP ile ittifak” açıklaması

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in toplantıda gündeme gelen, “CHP ile ittifak” konusu hakkında, “Şu an bize ulaşan bir ittifak teklifi yok, gündemimizde de şu an yok. Biz partimizin başarısına odaklanmış durumdayız” dediğini belirtildi.

Emniyet Personel Başkanlığı’nda ikinci operasyon; üç üst düzey polis müdürü görevden alındı

Bilgi İşlem Şubesi ile idari işlere bakan şube müdürü de görevden alındı

MÜSİAD’ın da aralarında olduğu bazı STK’lar, festivallerin yasaklanmasını talep etti

MÜSİAD’ın da aralarında olduğu bazı STK’lar, festivallerin yasaklanmasını talep etti

Diyarbakır kampüs cezaevlerindeki ‘hak ihlalleri’ tespit edildi

ÖHD, Diyarbakır Barosu, İHD, TUAY-DER tarafından Diyarbakır kampüs cezaevlerine dair rapor hazırlandı. Raporda, sürgün, işkence, izolasyon, tecrit, çıplak arama, sağlık hakkına erişimin engellenmesi gibi bir çok hak ihlalinin tespit edildiği belirtildi.

Yargıtay Başsavcılığı’ndan ‘Mücella Yapıcı dışındaki 7 kişinin cezaları onansın’ talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Davası’nda aldıkları ceza nedeniyle hapiste bulunan Osman Kavala, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin cezalarının onanması, Mücella Yapıcı hakkındaki kararın ise bozulması yönünde görüş bildirdi.

Hatay’da Can Atalay eylemleri: Halkın iradesi gasbedilemez

“Hatay halkı olarak bizler yaşamaya çalışırken, seçilmiş milletvekilimiz Can Atalay bizlerin Meclis’te sesi olacak, hukuki süreçlerde savunucumuz olacak, şehrimizi beraber inşa edeceğiz.”

Madımak anmasında gözaltına alınmışlardı: Ters kelepçe, çıplak arama, ajanlık dayatması

Madımak Katliamı’nda gözaltına alınanlar ‘ters kelepçe, yüzü duvara dönme, çıplak arama, psikolojik şiddet’e maruz bırakıldıklarını aktardı. Ayrıca gözaltına alınanlardan Diyar Sarıkuş’a ‘ajanlık’ dayatıldı.

Kızamık vakaları: “Okullar açılmadan eksik aşıların tamamlanması lazım”

TTB, aile sağlığı merkezi çalışanları ile yaptığı kızamık anketi sonuçlarını paylaştı. Dr. Emrah Kırımlı, “Aşılamayı yapacak olan biziz, ama bunun önündeki engelleri kaldırma yükümlülüğü ise Bakanlıkta” dedi.

EKONOMİ

Günün zamları: KDV, noter, pasaport, harç, bedelli…

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararlarıyla bugün KDV’ye, noter, pasaport ve vize harçlarına, yurt dışından getirilen telefon harçlarına zam yapıldı.

Kira artışına yüzde 25 sınırı da var: AKP’nin torba yasa teklifi Meclis’e geliyor

AKP, bir süredir üzerinde çalıştığı yeni torba kanun teklifini, Meclis Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor. Torba kanun teklifinde Kovid-19 ile ilgili de kararlar yer alıyor. Kovid-19 izninden yararlanan hükümlü sayısının 128 binin üstünde olduğu biliniyor. Kovid-19 izni uygulamasından yararlanarak dışarıda bulunanlar cezaevine geri çağrılmayacak. Belirli suçlarda 3-4 yıl hapis cezası alan mahkumların tahliyesinin de önü açılacak.

S&P’den Türkiye ve Nijerya’ya yönelik ortak açıklama: Yüksek enflasyon…

S&P Global, Türkiye ve Nijerya’yı birlikte değerlendirerek, seçimlerin ardından para politikasında değişikliklere gidildiğini, bunun da döviz talebini sınırlamaya yardımcı olduğunu bildirdi.

Reuters: Türkiye Körfez ülkelerinden 10 milyar dolar doğrudan yatırım bekliyor

Reuters haber ajansına konuşan Türkiyeli bir yetkili, Erdoğan’ın yapacağı Körfez turundan ‘beklentilerin yüksek olduğunu ve önemli anlaşmaların imzalanacağını’ söyledi.

Motokuryeler Getir önünde: Hakkımız olanı alacağız

İstanbul Etiler’deki Getir Genel Merkezi önüne gelen TEHİS ve işçilerin taleplerinden biri saatlik ücretin 75 TL olması.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’dan İsveç’e: ‘Teröre kucak açanlara destek vermeyiz’

Milli Savunma Üniversitesi mezuniyet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili, “Teröre kucak açanlara destek vermeyiz” dedi.

Stoltenberg’den zirve öncesi açıklama: İsveç ile Türkiye’nin pozisyonlarında hala farklılıklar var

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliği konusunda halen Stockholm ile Ankara’nın pozisyonları arasında bazı farklılıklar olduğunu söyledi. Stoltenberg bu farklılıkları Vilnius’ta gidermeye çalışacaklarını belirtti.

NATO Karargahı’ndaki 4’lü toplantıdan sonuç çıkmadı

NATO’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, toplantının ardından konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “İsveç’in NATO üyeliği hepimizi daha güçlü ve daha güvenli kılacaktır” dedi.

Forensis araştırdı: ‘Mülteci teknesinin batmasında Yunanistan’ın rolü var’

Yunanistan açıklarında batan ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği mülteci teknesinin batmasında Yunanistan Sahil Güvenliği’nin rolü olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayınlandı.

Çin’de son 62 yılın en sıcak günleri: Sığınaklar kullanıma açıldı Son 62 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Hangcou, Vuhan ve Şıciacuang şehirlerinde, hava saldırılarından korunmak amacıyla yapılmış sığınaklar, yüksek sıcaklıklardan etkilenenlerin hizmetine açıldı.

Tahıl anlaşmasının kaderi ne olacak?: İşgal altındaki Ukrayna’nın lideri, İstanbul’da Erdoğan’la görüşecek

Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere bugün İstanbul’a gelecek.

Nahel M’yi öldüren polis, videoya rağmen ölüm tehdidini inkar etti

Nanterre’de polis kurşunuyla öldürülen 17 yaşındaki Cezayir asıllı Fransa yurttaşı Nahel M.’nin ailesinin avukatı Yassine Bouzrou, adalet sisteminin polisleri pervasızca koruduğunu ve cezasızlık duygusunu beslediğini söyledi.

İsrail askerlerinden Nablus’a baskın: İki FHKC’li hayatını kaybetti

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) askeri kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları, Hamza Makbul ve Hayri Şahin adlı savaşçıların hayatını kaybettiğini açıkladı.

Lukaşenko: Wagner lideri Prigojin Belarus’ta değil Rusya’da

Wagner lideri Prigojin’in birden fazla kılığa girerek çektiği bir dizi selfie’sini gösteren fotoğraflar, Kremlin yanlısı Telegram kanallarında dolaşıma girdi.

Brezilya Amazonlarında ormansızlaştırma yüzde 33,6 azaldı

Brezilya Amazon yağmur ormanlarında yasa dışı ağaç kesimi ve ormanların tahribatı, 2023’ün ilk altı ayında önemli oranda azaldı.

8 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan muhalefete: Adaylarını ‘diktatör’ diyerek göndermeye çalışıyorlar

Bayburt’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti eleştirerek, “Düne kadar övdüklerini bugün yerin dibine sokuyorlar. Adaylarını mandacı, tek adam, diktatör diyerek göndermeye çalışıyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu: Yenileşmenin önünde hiçbir engel bırakmayacağım, CHP bu süreçten güçlenerek çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidarın seçimden sonra yaptığı vergi artışları ve zamları “ekonomik soykırım” olarak niteledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, değişim tartışmaları hakkında, “Ben partimi güvenli limana götüreceğimi söyledim. Bunu yapacağım ve yenileşmenin önünde hiçbir engel bırakmayacağım. CHP bu süreçten güçlenerek çıkacaktır” derken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeniden büyükşehir belediye başkanlığına aday olmasını istediğini belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıkladı: Kimler cezaevine dönmeyecek?

Tunç, “31 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecektir” dedi.

Savcı, Berkin Elvan’ın ölümünden Can Atalay’ı sorumlu tuttu

Yargıtay Başsavcılığının Gezi tebliğnamesinde Berkin Elvan’ın ölümünden, Can Atalay ve diğer sanıklar sorumlu tutuldu. Tebliğnamede, davanın hiç sanığı olmayan iş insanı İshak Alaton da “sanık” olarak anıldı.

Cumartesi Anneleri, 954’üncü haftasında yine gözaltına alındı

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından beri oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/ İnsanları, 954’üncü hafta eylemlerinde yine polis tarafından engellenerek gözaltına alındı.

Azerbaycanlı Sona, ‘Medyada haber çıktı’ diye Edirne GGM’ye sürüldü

Komşusu saldırdıktan sonra Silivri Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilen Sona, kanlı çarşaflarda yatırıldığı ve kene salgını olduğunu basına anlattığı gerekçesiyle önce yataksız koğuşa, ardından Edirne GGM’ye gönderildi.

Deprem bölgesindeki zeytinlikler imara açılıyor

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün yapılan torba yasa görüşmelerinde AKP milletvekilleri Orhan Yeğin ve Yaşar Kırkpınar, deprem bölgesindeki zeytinliklerin de imara açılmasını düzenleyen değişiklik teklifi sundu.

İktidara yakın STK’lardan festival yasağı çağrısı

İktidara yakın olduğu bilinen sivil toplum kuruluşlarından her türlü festivale ‘haram’ gerekçesiyle yasak çağrısı yapıldı.

EKONOMİ

Erdoğan’dan emekli zammı açıklaması: Yüzde 25 yaptık

Emekli maaşlarına yapılan enflasyon farkının üzerine sadece yüzde 5,3 ‘refah payı’ eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 25’lik zamla emeklileri enflasyona ezdirmeme sözünü yerine getirdiklerini öne sürdü.

Otomobilde vergi yüzde 116’ya çıktı; KDV artışı 17 bin liralık zam getirdi!

Depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi için Kurumlar Vergisi’nin yüzde 25’e çıkarılması sonrasında hükümet vergi artırmak için ikinci önlem paketini açıkladı. KDV oranının yüzde 18’den 20’ye çıkarılmasıyla otomobillere ortalama 17 bin lira zam gelmiş oldu.

Merkez Bankası’ndan komisyon uygulamasında ‘sadeleşme’ adımı

Banka komisyon uygulamasında hedef oran, 25 Haziran ve 8 Temmuz’daki adımları tamamlayıcı şekilde yüzde 57 olarak güncellendi. Önceki oran yüzde 60’tı.

İTO Başkanı’ndan vergi dilimi ve kıdem tazminatı talebi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “SGK üst limitinin gözden geçirilmesi lazım. Asgari ücrette belirlenen net rakam ile ilgili bir sıkıntımız yok. Şu andaki yaşam şartları içinde eleştirimiz bulunmuyor. Öte yandan gelir vergisi dilimlerinin gözden geçirilmesi ve kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi gibi üç konuya önem vermekteyiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Hazine Bakanı Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Katar’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün Katar’a gidiyor. Yılmaz ve Şimşek, Katar emiri Temim bin Hamed es-Sani ile görüşecek.

Erdoğan ve Miçotakis Vilnius’ta görüşecek: Masada hangi konular var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 11-12 Temmuz’da NATO zirvesi çerçevesinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bir araya gelecek. Görüşme Türk-Yunan ilişkilerinde “yeni bir dönemin başlangıcı” olarak kabul ediliyor.

NATO’nun Vilnius Zirvesi’nde masada ne olacak?

NATO ülkelerinin liderleri, Vilnius’ta 11-12 Temmuz’da düzenlenecek zirve toplantısında Ukrayna gündemle bir araya gelecek. Rusya’nın saldırıları sonrası dördüncü zirvede İsveç’in ittifaka katılımı ve on yıllar sonra ilk savunma planları da masada olacak.

Kremlin’den Putin’in Türkiye ziyareti hakkında açıklama: Henüz kesin tarih belirlenmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus mevkidaşı Putin’in ağustos ayında Türkiye ziyareti yapacağını açıklaması sonrasında Kremlin’den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, “Böyle bir temas mümkün. Henüz kesin bir tarih belirlenmedi” dedi.

Zelenski, Türkiye’den Azov komutanlarıyla döndü; Kremlin, Ankara’ya tepki gösterdi

Azov komutanları, Ankara’nın arabuluculuğunda Rusya-Ukrayna arasında yapılan esir takası anlaşması kapsamında Türkiye’de bulunuyordu.

İran’da karakola saldırı: İkisi polis altı kişi öldü

İran’ın Zahidan kentinde bir karakola saldırı yapıldığı açıklandı. Beluç azınlığın yaşadığı bölgedeki saldırıda ikisi polis dört kişinin öldüğü duyuruldu.

Gözaltında ölen Adama Traore’yi anma yürüyüşü Paris’te yasaklandı: Kız kardeşi yasağa rağmen meydana gitti

Fransa’da Nael M’nin polis kurşunuyla ölümünün yankıları sürerken yedi yıl önce gözaltında ölen siyah genç Adama Traore için anma eylemi Paris’te yasaklandı. Traore’nin kızkardeşi Assa, yasağa rağmen Cumhuriyet Meydanı’na gitti.

Savaşın 500’üncü günü: BM’ye göre Ukrayna’da savaşın başından itibaren 9 bin 177 sivil öldü

Ukrayna-Rusya savaşı 500’üncü gününde. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), saldırıların başladığı günden itibaren en az 9 bin 177 sivilin öldüğünü, 15 bin 993 sivilin ise yaralandığını duyurdu.

Hollanda hükümeti neden çöktü?

Hollanda’da koalisyon hükümeti göçmen politikalarında uzlaşamadığı gerekçesiyle istifa etti. Göçmen politikasındaki anlaşmazlık, yaşanan siyasi krizde sadece bardağı taşıran son damla niteliğindeydi.

Güney Kore’de ‘Fukuşima’ protestosu: ‘Nükleer atık su denize boşaltılamaz’

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi’nin ziyareti sırasında protesto gösterisi düzenleyen Güney Koreliler, “Fukuşima’nın nükleer atık suyunun denize tahliye edilmesini kınıyoruz” dedi.

Paris’te polis şiddetine karşı düzenlenecek protesto yasaklandı

Fransa’da 2016 yılında gözaltında ölen Adama Traore’nin ailesi tarafından polis şiddetine karşı organize edilen başkent Paris’te yapılması planlanan gösteri yasaklandı.

9 Temmuz

İÇ POLİTİKA

İstanbul’da 322 kişi yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri kentte asayiş uygulaması yaptı. saat 20.00-23.59 arasında iki aşamalı yapılan kimlik kontrolünde çeşitli suçlardan aranan 322 şüpheli ile yoklama kaçağı 91 kişi yakalandı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya tarih verdi: Şehirlerdeki kaçak göçmen kümelenmesinde gözle görülür bir farklılaşma olacak

Kılıçdaroğlu: Uygulanan ekonomi politikası tam bir ekonomi soykırımdır

Viranşehir’de çiftçilerden elektrik protestosu: 20 kişi gözaltına alındı

Urfa Viranşehir’de 5 gündür elektrik verilmediği için arazileri susuz kalan çiftçiler lastik yakıp yol kapattı. Polis ve jandarma çiftçilere tazyikli su ve biber gazı sıktı, 20 kişiyi gözaltına aldı.

Deprem konutları için orman alanları imara açılacak

Torba kanun teklifine sonradan eklenen bir madde ile deprem konutları için orman alanlarında yapılaşmaya izin verilecek.

Fatma Meriç Yılmaz, Kızılay’ın yeni genel başkanı seçildi

15 yaşındaki çocuk mahkeme kararıyla evlendirilmek isteniyor: Bakanlık inceleme başlattı

Mahkeme 15 yaşında olan, istismara uğramış çocuğun evlendirilmesini isteyen ailenin talebini onayladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı inceleme başlattı.

Eskişehir’de Onur Haftası için bir araya gelenler gözaltına alındı

Eskişehir’de Onur Haftası için bir araya gelen yurttaşlar, daha basın açıklaması yapılamadan gözaltına alındı. EMEP ve TİP’lilerin de gözaltına alındığı müdahalede bazı kişilere ters kelepçe yapıldı.

Adana Onur Yürüyüşü’nde 18 kişi darbedilerek gözaltına alındı

İkinci Adana Onur Yürüyüşü’ne müdahale eden polis, avukatlar da dahil 18 kişiyi darbederek gözaltına aldı. Polis, Yeşil Sol Parti Milletvekili Perihan Koca’yı da gözaltına almakla tehdit etti.

Emniyet Suruç Katliamı’ndan saatler önce bombacının ismini araştırmış

Suruç bombacısı da o sabah biliniyormuş! 33 gencin hayatını kaybettiği saldırının sabahında, polislerin canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ismini emniyet kayıt sisteminde araştırdığı ortaya çıktı.

Ordu Altınordu’da sağanak nedeniyle heyelan meydana geldi

Ordu’nun Altınordu ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle Taşbaşı Mahallesi’nde heyelan meydana geldi. Çok sayıda araç toprak altında kaldı, su baskınları yaşandı.

Samsun’da sele kapılan kadının cansız bedeni bulundu

Samsun’un Çarşamba ilçesinde sağanak sonrası sele kapılan Türkan Yılmaz’ın cansız bedenine ulaşıldı.

İBB’nin Artİstanbul sergisine saldırı girişimi: Eserler ‘milli ve manevi değerlere hakaret’ içeriyormuş

İBB’nin Artİstanbul Feshane’deki sergisi önünde bir araya gelen gerici grup sergideki eserlerin ‘milli ve manevi değerlere hakaret’ içerdiğini iddia ederek saldırı girişiminde bulundu.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek’ten ‘cari açık’ vurgusu

Twitter hesabından paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini düşüreceğiz” dedi.

Bakan Şimşek: Bu yıl deprem kaynaklı harcamalar 761,7 milyar liraya ulaşacak

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medyadan fotoğraf paylaştı.

Hazine’nin nakit açığı haziranda 200 milyar lirayı geçti

Hazine nakit dengesi, haziranda 206 milyar 330 milyon lira açık verdi. Ocak-haziran dönemindeki nakit açığı ise 453,5 milyar liranın üzerinde

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’da yeni hükümetten Türkiye ile diyalog ve işbirliği mesajı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Türkiye ile anlaşmazlıkların çözümünün ertelenmesinin iki ülkenin de faydasına olmadığını belirterek, Yunan hükümetinin yeni dönemde Türkiye ile diyalog ve işbirliğini artırmak istediğini söyledi.

Erdoğan Biden’la görüştü: F-16 talebiyle İsveç’in ilişkilendirilmesi doğru değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefon görüşmesi yaptığı ABD Başkanı Biden’a “Türkiye’nin F-16 talebinin İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını” söyledi.

Cevdet Yılmaz ve Mehmet Şimşek, Katar Emiri’yle görüştü

Biden: Kuran yakma eylemleri Erdoğan’ı zor durumda bırakıyor

CNN’e açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, İsveç’te düzenlenen Kuran yakma eylemlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘zor durumda bıraktığını’ söyledi. Biden, “Ukrayna NATO üyeliğine hazır değil” dedi.

Suriye, BBC’nin basın akreditasyonunu iptal etti

Suriye hükümeti, ‘taraflı ve yanıltıcı haberler yaptığı’ gerekçesiyle BBC’nin basın akreditasyonunu iptal etme kararı aldı. BBC’nin iç savaştan bu yana ‘yanıltıcı haberler yaptığı’ savunuldu.

ABD duyurdu: IŞİD lideri El Muhacir öldürüldü

ABD Merkezi Komutası (CENTCOM), IŞİD lideri Usame El Muhacir’in 7 Temmuz’da Suriye’nin doğusunda öldürüldüğünü açıkladı.

ABD’nin Ukrayna’ya misket bombası gönderme kararı: Ukraynalı sivillere yeni tehdit

ABD’nin Ukrayna’ya misket bombası gönderme kararı tartışma yarattı. 120 ülkede yasak olduğu halde ABD’nin göndereceği bombalar Ukrayna halkı için de büyük tehlike oluşturuyor.

Tunus açıklarında tekne battı, 10 mülteci kayıp

Tunus’un Zarzis kenti açıklarında mülteci teknesinin batması sonucu en az 10 kişi kayboldu ve 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

İsrail’de yargı reformuna karşı 27’inci gösteri: 150 bin protestocu sokağa çıktı

İsrail’de hükümetin hazırladığı yargı reformuna karşı 27’incisi düzenlenen protestoya yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Otobanları kapatan göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Hakan Fidan, Sergey Lavrov’la tahıl anlaşmasını görüştü

Rusya ile Ukrayna arasındaki tahıl anlaşmasının süresinin 17 Temmuz’da dolması öncesinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov telefonda görüştü.

10 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Bakanlık önünde TİP’in zam protestosuna polis müdahalesi: 15 gözaltı

TİP Ankara İl Örgütü, Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde zamları protesto etmek için açıklama yaptı. Basın açıklamasının ardından polis, partililere müdahale etti ve 15 TİP üyesi gözaltına alındı.

İzmir’de suya yüzde 43,47 zam

İzmir’de ağustos ayından geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 43,47 zam yapıldı.

Kılıçdaroğlu, tutuklu vekil Can Atalay’ı ziyaret edecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Gezi tutuklusu TİP milletvekili Atalay’ı ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı’na başvurduğunu duyurdu.

Adalet Bakanı’nın kardeşi ‘etkin pişman’: 1454 ByLock kaydı tespit edilmiş

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un kardeşi Yahya Tunç’un, ‘FETÖ’nün haberleşme uygulaması ByLock’ta bin 454 kaydı olduğu ortaya çıktı. Tunç’a ‘etkin pişmanlıktan’ yararlandığı için ceza verilmedi.

İzmir’de Aliağa yangını kontrol altında, Menderes’te müdahale sürüyor

İzmir Aliağa’daki orman yangını kontrol altına alındı, Menderes’te ise fabrika işçilerinin de destek verdiği müdahale sürüyor. Uçuşa kapatılan Adnan Menderes Havalimanı’nda seferler normale döndü.

Fatsa’da sele kapılan bir kişi kayboldu

Fatsa’da sele kapılan bir kişi kayboldu

Hava sıcaklıkları Marmara, Ege ve Akdeniz’de 5-10 derece artacak

Meteoroloji, hafta ortasından itibaren sıcaklıkların Marmara, Ege ve Akdeniz’de mevsim normallerinin 5-10 derece, diğer bölgelerde 2-6 derece üzerine çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Mücella Yapıcı: Bu kadın yaşlı ölüp başımıza dert olmasın diyorlar, bunu kabul etmiyorum

Mücella Yapıcı Gezi davasında savcının diğer sanıklara onama, kendisi için ‘beraat’ istemesine tepki gösterdi: Benim için delil yoksa diğer sanıklar için de yoktur…

Kılıçdaroğlu, ‘Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’yle buluştu

CHP lideri, Genel Merkez’de düzenlenen “Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Çalışma Kampı”nın kapanışına katıldı.

Kılıçdaroğlu: Türkiye her an bir erken seçime gidebilir, biz her koşulda hazırlıklı olmalıyız

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt: Kılıçdaroğlu bırakmalı, böyle giderse Eskişehir’de bile kaybedebiliriz

Seçim sonrası gazetecilere yönelik baskı arttı

Nisan – Haziran döneminde en az beş gazeteci çalıştığı kurumdan ayrılmak zorunda kaldı veya yayın politikası veya editoryal süreç bağlantılı anlaşmazlıklar gerekçesiyle görevini bırakmak durumunda kaldı.

Gün Gün Üç Aylık Medya/İfade Özgürlüğü İhlalleri

Son üç ayda 11’i kadın toplam 23 gazeteci ve medya temsilcisi, İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Urfa, Batman ve Karabük illerinde gözaltına alındı.

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsiz sayısı 8,6 milyon

TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 567 bin kişi olarak, geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,5 seviyesinde gerçekleşti.

İSİG Meclisi: Haziran ayında en az 159 işçi hayatını kaybetti

“‘Türkiye Yüzyılı’nın ilk ayında işçiler için değişen bir şey yok” diyen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, haziran ayında en az 159 işçinin, 2023 yılının ilk altı ayında ise en az 889 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Bitlis’teki sokağa çıkma yasağında kaç hektar arazi tahrip oldu?”

Yeşil Sol Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, Bitlis’te dört gün boyunca süren sokağa çıkma yasağı boyunca köylülerin maruz kaldığı hak ihlallerini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

Hedefteki serginin küratörü Yaman: Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz

Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” sergisine yönelik saldırı girişimine dair serginin küratörü ve Karşı Sanat Koordinatörü Feyyaz Yaman’la konuştuk.

DIŞ POLİTİKA

Biden: Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım

ABD Başkanı Biden, Vilnius’taki üçlü toplantının ardından ilk açıklamasında “Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Erdoğan ve Türkiye ile çalışmaya hazırım” dedi.

Stoltenberg duyurdu: Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayı kabul etti

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Vilnius’ta yapılan üçlü zirvede Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay verdiğini açıkladı.

Kristersson: İsveç için güzel bir gün

Türkiye’nin NATO üyeliğine onay verdiğinin duyurulmasının ardından İsveç Başbakanı Kristersson açıklama yaptı: Türkiye ile işbirliği formatı olan, yeni bir ikili güvenlik diyaloğu kuracağız…

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin AB üyeliği isteğini destekliyorum

Erdoğan’ın İsveç’e onayı AB kapılarını açar mı?

NATO Zirvesi öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’e onay karşılığında AB’ye tam üyelik şartını koştu. Doç. Dr. Güneş, “Erdoğan, İsveç kozunu ciddi bir pazarlığa dönüştürmek istiyor” dedi.

Erdoğan: Önce AB’de önümüzü açın, biz de İsveç’in önünü açalım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “50 yılı aşkın zamandır AB kapısında bekletilen Türkiye var. Türkiye’yi bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye’nin AB’de önünü açın. Finlandiya’nın önünü nasıl açtıysak İsveç’in de önünü açalım” dedi.

ABD Başkanı Biden İngiltere’de: ‘İsveç’in NATO’ya tam üyeliği sağlanmalı’

Biden, NATO Liderler Zirvesi için Litvanya’ya gitmeden önce İngiltere Başbakanı Sunak ve Kral Charles ile görüştü. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, İsveç’in NATO üyeliğine destek dile getirildi.

AB’den Erdoğan’a ret: ‘İki süreci birbirine bağlayamazsınız’

Putin, isyandan 5 gün sonra Wagner lideri Prigojin ile görüşmüş

Rusya lideri Vladimir Putin’in, Wagner grubu tarafından düzenlenen isyandan 5 gün sonra grubun lideri Yevgeni Prigojin ile bir araya geldiği açıklandı.

CENTCOM: Suriye’nin doğusunda bir IŞİD liderini öldürdük

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin doğusunda düzenledikleri hava saldırısı sonucu IŞİD lideri Usame el-Muhacir’in öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye’nin Cerablus bölgesinde bombalı araç saldırısı: En az 5 sivil öldü

TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) kontrolündeki Cerablus’a bağlı El-Gandura kasabası yakınlarında yaşanan patlama sonucu en az 10 kişi de yaralandı.

Pençe operasyonunda 2 asker hayatını kaybetti

Geçen yıl Zap, Avaşin ve Metina bölgelerine başlatılan pençe operasyon bölgesinde yaralanan iki asker yaşamını yitirdi.

Senegal’den 15 gün önce yola çıkan en az 300 göçmeni taşıyan 3 tekne kayıp

Senegal kıyılarından 15 gün önce Kanarya Adaları’na doğru yola çıkan ve 300’den fazla göçmenin olduğu 3 teknenin Atlantik Okyanusu’nda kaybolduğu bildirildi.

11 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Maseratili polis ölü bulundu

İstanbul Otoyolu’nda Maserati marka otomobille giderken trafikte tartıştığı avukat Fatih Uzun’un bacağını kırmakla suçlanan polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül, aracında ölü bulundu.

Umut Akdoğan: ‘Türkiye Tek Yürek’in 40 milyarı ortada yok

CHP’li Umut Akdoğan, ek bütçe görüşmelerinde Maraş depremleri sonrasında gerçekleştirilen “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında vaat edilen bağışları sordu: “115 milyar liradan 40 milyarı ortada yok.”

Merdan Yanardağ hakkında dava açıldı

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Yanardağ’ın 10 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

Grup kuramayan DEVA Partisi alternatif grup toplantısı yaptı

Saadet ve Gelecek Partisi ile TBMM’de grup kurma konusunda anlaşamayan DEVA Partisi, Meclis’te alternatif grup toplantılarına başladı. Ali Babacan hafta 15 milletvekiline hitap edecek.

Kılıçdaroğlu’dan zam tepkisi: Vatandaşlar “neden sesiniz çıkmıyor” diye bağırıyor, asıl sizin sesinizin çıkması lazım

Kılıçdaroğlu, “Hırsızlar çok” diyen Erdoğan’a, “Saray’da etrafına bak, aynaya bak, kesin görürsün” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu: AB’nin yolu Kavala’dan, Demirtaş’tan, Emine Şenyaşar’dan geçiyor

Erdoğan’a seslenen Kılıçdaroğlu, “AB’nin demokratik standartlarını yerine getirmezseniz sizi AB’ye almazlar” dedi ve ekledi: “Demokrasinin, AB’nin yolu, Can Atalay, Osman Kavala, Merdan Yanardağ, Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, bunlardan geçiyor. Bunları serbest bırakacak mısın?”

Bahçeli’den emekliler için “seyyanen zam” çağrısı: Yüzde 25’lik artış yeterli bulunmamıştır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emekli aylıklarına yapılan yüzde 25’lik zammı yeterli bulmadıklarını belirterek, “MHP olarak teklifimiz şudur. İlk olarak, memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök ücrete ve aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılmasıdır” dedi.

Osman Kavala: Yargıtay Başsavcılığı’nın tebliğnamesi vahim iftiralar içermekte, hukuk ilkeleri açık bir biçimde çiğnenmiştir

Osman Kavala, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesine tepki gösterdi. Kavala, “Yargıtay Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu tebliğname daha vahim iftiralar içermektedir, hukuk ilkeleri daha açık bir biçimde çiğnenmiştir” dedi.

18 Kürt gazetecinin davası | Bu iddianameyle halka sansür uygulanıyor

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada gazeteciler Ömer Çelik, Mehmet Ali Ertaş, Serdar Altan, Mehmet Şahin ve Zeynel Abidin Bulut savunma yaptı. Duruşma yarın devam edecek.

Aşırı sıcaklar Meclis gündeminde: İş yerleri tatil edilecek mi?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, yüksek sıcaklık altında çalışan işçilerin sağlığını korumak ve hayati tehlike riskini azaltmak için iş yerlerinin tatil edilip edilmeyeceğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sordu.

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder’den Can Atalay çağrısı

“Hatay Milletvekilimiz Sayın Can Atalay’ın da bir an önce temsil ettiği ilin ve partinin düşüncelerini burada dile getirebilmesinin koşullarının sağlanmasını diliyorum.”

Tevhid ve Sünnet Cemaati lideri Halis Bayancuk tahliye edildi

“Ebu Hanzala” olarak bilinen Halis Bayancuk, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmıştı.

Kadıköy Belediyesi’nde 2 bin 400 işçi iş bıraktı

DİSK/Genel-İş üyesi işçiler, ekonomik kriz nedeniyle geçinemediklerini söyleyerek dört temel talepte bulundu.

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yeni zamlarla birlikte hangi kalemlerden ne kadar vergi toplanacağını açıkladı

KDV’den 237,3 milyar lira, ÖTV’den ise 306,6 milyar lira ilave gelir öngörülüyor.

Körfez ziyaretleri devam ediyor: Bakan Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan, Suudi Arabistan’a gidiyor

Şimşek’e üçüncü Körfez ziyaretinde bu sefer Yılmaz değil Erkan eşlik edecek.

Balıkesir’de HDP yöneticileri gözaltına alındı

Memur ve emekli maaşına zammın Meclis’teki görüşmeleri ertelendi

Memur ve emekli maaşlarına temmuz zammını belirleyen torba yasa teklifinin Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri yarına ertelendi. Ertelemenin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin emekli zammının yetersiz bulunduğu açıklaması sonrası gelmesi dikkat çekti.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’ın ‘kırmızı çizgisi’ ve şartları ne oldu?

İsveç’in NATO üyeliği için “FETÖ”, PYD ve YPG’nin “terör” listesine eklenmesini “kırmızı çizgisi” olarak nitelendiren Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyeliğine “evet” dedi.

2022’de Avrupa’da sıcaklık nedeniyle 61 binden fazla kişi öldü

Avrupa’da 30 Mayıs-4 Eylül 2022 döneminde 61 bin 672 kişinin sıcaklığa bağlı nedenlerden hayatını kaybetti, en çok ölüm İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de yaşandı.

NATO’nun Vilnius Zirvesi Bildirisi yayımlandı

NATO’nun Vilnius Zirvesi Bildirisi’nde ittifakın Rusya’yla karşı karşıya gelme niyetinde olmadığı belirtilerek, “NATO, Rusya’ya karşı bir tehdit oluşturmuyor. Saldırgan tutumları karşısında Rusya’yı bir partner olarak göremiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

NATO bildirgesinde YPG ve “FETÖ” için “terör” ibaresi kullanılmadı

Genel Sekreter Stoltenberg, Türkiye ile İsveç arasında ikili güvenlik mekanizması kurulacağını ve NATO’nun tarihinde ilk kez Terörle Mücadele Özel Koordinatörü atanacağını açıkladı.

Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi: ‘Yeni bir süreci başlatıyoruz’

NATO zirvesi için Litvanya’da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’le bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı, ‘F-16 satışı’ için Kongre üyeleriyle görüştü

Biden’ın olumlu açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’ın “Türkiye’ye F-16 uçaklarının satışı” konusunda Kongre üyeleriyle görüştüğünü duyurdu.

NATO: Savaş devam ederken Ukrayna üye olamaz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Tüm müttefikler savaş devam ederken Ukrayna’yı tam üye yapmama konusunda hemfikir” açıklamasını yaptı.

Zelenskiy: NATO Ukrayna’ya güvenlik sağlayacak, Ukrayna NATO’yu daha güçlü kılacak

Stoltenberg: Ukrayna’yı koşullar yerine getirilince davet edeceğiz

Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya ile savaşı devam ederken NATO üyesi olamayacağını belirterek, “Müttefikler uzlaştığında ve şartlar karşılandığında Ukrayna’ya NATO’ya katılması için davet göndereceğimizi açıkça ortaya koyduk” dedi.

Üst düzey Türk yetkili: İsveç’in NATO onayı almasının ardından AB’ye üyelik sürecimiz hakkında somut adımlar bekleyeceğiz

NATO Genel Sekreteri duyurdu: Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı, TBMM onayından emin

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın aylar süren müzakerelerden sonra İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığını duyurdu.

Kremlin: Avrupalılar Türkiye’yi Avrupa’da görmek istemiyor; Ankara yanılsama içinde olmamalı

Erdoğan Vilnius’taki zirvede Almanya Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Vilnius’taki NATO zirvesi marjında Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya liderleriyle görüşen Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile de görüşmesi bekleniyor.

12 Temmuz

İÇ POLİTİKA

SAADET ve CHP’den Yeşil Sol’un önergesine destek, iktidardan ‘ret’

Yeşil Sol’un tutukluların tahliyelerini engelleyen İdare ve Gözlem Kurulu’nun yol açtığı ihlallerinin araştırılmasına dair önergesine CHP ve SAADET destek verdi. AK Parti, MHP ise ‘ret’ oyu verdi.

SAADET ilk grup toplantısını yapıyor: Kürsüde iki genel başkan

Gelecek Partisi’nin milletvekillerinin Saadet Partisi’ne geçmesiyle kurulan SAADET Meclis Grubu ilk grup toplantısını gerçekleştiriyor.

CHP’den Bakan Tekin’in ‘kız okulları’ sözlerine tepki: Kabul edilemez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ‘kız okulları’ açıklamasına tepki göstererek “kabul edilemez” olarak niteledi.

HDP’den ‘af’ tepkisi: Siyasi tutsaklara ayrımcılığı kabul etmiyoruz

HDP, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve kamuoyunda ‘örtük af’ olarak nitelenen düzenlemenin siyasi suç nedeniyle hükümlü olanlara uygulanmayacak olmasına tepki gösterdi.

Keskin Bayındır’ın milletvekili seçilip seçilmediği Meclis’e sorulacak

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın yargılandığı davada, milletvekilli olup olmadığının Meclis’e sorulmasına karar verildi.

18 Kürt Gazetecinin Davası İkinci Gününde

Savcı mütalaa verdi: Tüm gazetecilerin tutukluluk halinin devamına…

Savunmaların ardından savcı, mütalaa verdi. Savcı, tutuklu gazetecilerin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

CHP’den 18 maddelik yeni medya tutumu

CHP yönetimi yeni medya tutum yönergesi hazırladı. CHP’lilerden parti içi konular medya ve kamuoyu önünde tartışılmaması talep edildi.

Kılıçdaroğlu, tutuklu vekil Can Atalay’ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay’ı Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde ziyaret etti.

15 Temmuz’da Meclis’te Kuran okunacak, dua edilecek

Meclis’te düzenlenecek ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Meclis bahçesinde bomba düşen alana karanfil bırakılacak, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dua edilecek.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası

Bir WhatsApp grubundaki yazışma nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla CİMER’e şikâyet edilen ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki çocuğa beş ay hapis cezası verildi.

Özkan Uğur son yolculuğuna uğurlandı

MFÖ grubunun kurucularından sanatçı Özkan Uğur için bugün AKM’de cenaze töreni düzenlendi.

EKONOMİ

Torba teklife şerh: ‘IMF bile daha insaflı’

Memur ve emekli maaşlarına zammı ve ek vergileri içeren torba yasa teklifine muhalefet itiraz etti. Yeşil Sol Parti kanun teklifini, “milli talan paketi” olarak nitelendirdi.

TMO randevu vermiyor, çiftçi tüccarın eline düşüyor

Ekinlerini hasat eden çiftçiler, randevu sistemi nedeniyle TMO’ya satış yapamıyor. Çiftçiler, tüccarların kendilerinden daha düşüğe alım yaptığını daha sonra TMO’ya sattığını ileri sürüyor.

AK Parti’den ’emekliye seyyanen zam’ çıkışı: Mümkündür elbette

MHP lideri Bahçeli’nin ’emekliye seyyanen zam’ çıkışının ardından AK Parti’den ilk açıklama geldi. AK Parti Grup Başkanı Güler “Mümkündür elbette. Gayretimiz, çabamız olacaktır” dedi.

Şimşek’in döviz arayışı: Şimdi de Suudi Arabistan yolcusu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’la birlikte yarın Suudi Arabistan’a gidecek. Şimşek seçim sonrası döviz bulabilmek için yönünü Körfez’e çevirmiş ve ilk gezisini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’la Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) yapmıştı.

DIŞ POLİTİKA

Kürt dünyasında geçen hafta… KYB-KDP toplantısında yüksek tansiyon: Anlaşmış gibi mi görünüyoruz?

KYP Lideri Bafil Talabani, KDP yetkilileri ile görüşmesinden ayrılırken ateş püskürdü, “KYB şehit kanıdır, fedailik etmiştir, güçtür” diye konuştu. Öte yandan Erdoğan’ın bölgeye ziyareti bekleniyor.

Rusya, Suriye’ye Cilvegözü’nden yardım gönderilmesini 9 ay uzatan kararı veto etti

Rusya, BMGK’de yapılan oylamada, Suriye’ye Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden yardım sağlanmasını 9 ay uzatan kararı veto etti. Rusya’nın 6 ay uzatma talebi de reddedildi.

Dmitriy Medvedev: 3. Dünya Savaşı yaklaşıyor

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski devlet başkanı Dmitriy Medvedev, NATO bildirisi eleştirdi ve “3. Dünya Savaşı yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

Reuters: ‘Türkiye, Rusya’yı üzen hamlelerle rotasını değiştirdi…’

İngiliz haber ajansı Reuters, ekonomik çöküşün ardından Türkiye’nin dış politikadaki yönünün Batı’ya döndüğünü belirtti. Reuters’ta yayımlanan analizde, “Erdoğan, ABD’yi memnun eden ve Rusya’yı üzen hamlelerle rotasını değiştirdi” ifadesi dikkat çekti.

İlişkilerde yeni dönem: Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya’daki NATO Zirvesi’nde Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında çoklu iletişim kanallarının harekete geçirilmesi konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Küba’dan ABD’ye nota: ‘Kışkırtıcı adım’

ABD’ye ait nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltının Guantanamo Körfezi’ne giriş yaptığını duyuran Küba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “ABD’nin kışkırtıcı adımlarından biri” denildi.

OECD: Yüksek otomasyon riski altındaki meslekler istihdamın yaklaşık yüzde 27’si

Yapay zekanın iş gücü piyasası üzerindeki etkisini analiz eden OECD, hazırladığı raporda çalışanların 5’te 3’ünün gelecek 10 yıl içinde işlerini tamamen yapay zekaya kaptırma konusunda endişeli olduğuna dikkat çekti.

Milan Kundera hayatını kaybetti

Çekya basını, yazar Milan Kundera’nın 94 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

13 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü. İki liderin basına kapalı gerçekleşen görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Akşener’i ziyaret ediyor

Genel seçimler sonrası CHP ve İYİ Parti liderleri ilk kez bir araya geliyor.

Tanju Özcan CHP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı: Kemal Bey bu kafayla ancak…

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun istifasını talep ederek yürüyüş başlatan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, parti merkezi önünde konuştu: “Kemal Bey bu kafayla ancak CHP kurultayında Erdoğan’ı yener.”

Menzil cemaati lideri için Adıyaman’da cenaze töreni düzenlendi

Hayatını kaybeden Menzil Cemaati’nin lideri Abdulbaki Erol’un cenazesi Adıyaman’daki Menzil köyünde defnedildi.

THY’den Menzil liderinin cenazesi için ek seferler

Menzil’in lideri Abdülbaki Erol’un Adıyaman’daki cenaze töreni için THY, İstanbul’dan kalkan uçak sayısını artırdı.

Diyarbakır’daki Gazetecilerin Davasından Detaylar

400 gün sonra tahliye geldi, adalet gelmedi

Sahi 13 aydır hukuk dışı yollardan temin ettiğiniz delillerle sadece işlerini yaptıkları için cezaevinde tuttuğunuz gazeteciler hakkında tahliye yeter mi? Yetmez! Bu yarım kalmış bir adalet. Tahliye değil beraat istiyoruz.

Cumartesi Anneleri avukatı Çelik’in işkenceyle gözaltına alınmasına suç duyurusu

Hukuk örgütleri, geçtiğimiz hafta Cumartesi Anneleri eyleminde ailelerin avukatı olan Murat Çelik’in işkence ile gözaltına alınması üzerine suç duyurusunda bulundu. Avukat Çelik, ‘Bu saldırının hedefi Cumartesi Anneleridir’ dedi.

Yargıtay, Hrant Dink anmalarını suç saydı

Yargıtay başsavcılığı, Gezi davası tebliğnamesinde 19 Ocak Hrant Dink anmaları için yapılan görüşmeleri de suç unsuru saydı. Dink ailesi tebliğnameye tepkili.

Mahkeme, İBB’den atılan Ramazan Oruç hakkında işe iade kararı verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) işten çıkardığı Ramazan Oruç, bugün görülen duruşmada işe iade davasını kazandı.

HÜDA-PAR’dan Milli Eğitim Bakanı’na ‘kız okulları’ desteği

HÜDA- PAR Antep Milletvekili Şahzade Demir, ‘gerekirse kız okulları açabiliriz” diyen Bakan Tekin’e destek vererek, “Kimse çocuklarını karma eğitim veren kurumlara göndermeye zorlanmasın” dedi.

TİP, bakanın karma eğitimi hedef alan sözlerine karşı 18 ilde ayakta

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in karma eğitime yönelik sözlerine karşı bugün 18 il ve 21 noktada basın açıklamaları düzenleyecek.

Yargıtay’ın Can Atalay kararında Anayasa Mahkemesi kararlarına eleştiri

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi vekili Can Atalay’ın tutukluluğa devam kararında, AYM’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Leyla Güven hakkındaki hak ihlali kararları eleştirildi.

Can Atalay’ın, cezaevinde hazırladığı deprem bölgesi ile ilgili soru önergeleri ‘yemin etmediği’ için işleme konulmadı

Önder’den ‘Kürtçe ve Arapça’ selama itiraz eden vekillere: ‘Müdahaleyi ayıp olarak görüyorum’

Yeşil Sol Partili Beritan Güneş Altın, Meclis’teki ilk konuşmasına Kürtçe ve Arapça selamlama ile başladı. Meclis Başkanvekili Önder, itirazlara, “Ben buna müdahale etmeyi ayıp olarak görüyorum” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi mahkeme kararını tanımıyor: Prof. Dr. Taner Bilgiç üç ay süreyle görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü, mahkeme kararıyla Üniversite Yönetim Kurulu üyeliğine iade edilen Prof. Dr. Taner Bilgiç’i ‘görevden uzaklaştırma’ kararı aldı. Karara gerekçe olarak ÜYK toplantılarına dair yeni açılan bir soruşturma gösterildi.

Soli Pompeipolis kazılarını 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı kazı başkanlığından alındı

Mersin’de Soli Pompeipolis Antik Kenti kazılarını 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kazı başkanlığından alındı. Yağcı, bakanlığın herhangi bir gerekçe sunmadığını söyledi.

Osman Kavala’yı hedef alan dizi için RTÜK’e başvuru

Yeşil Sol Parti Milletvekili Cengiz Çandar, TRT’nin dijital platformu ‘tabii’de yayınlanmaya başlayan ve Osman Kavala’yı konu alan ‘Metamorfoz’ dizisiyle ilgili yaptırım için RTÜK’e başvuruda bulundu.

Cinsel saldırı var, 13 yıl hapis cezası var, tutuklama yok

Alıkoyduğu kadın çalışanına tehditle cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan sanık 13 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan sanık hükümden sonra da cezaevine girmeyecek.

EKONOMİ

Merkez Bankası açıkladı: Swap hariç net rezerv eksi 48 milyar dolar

Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göre, net rezerv 13,2 milyar dolar oldu. Swap (başka ülkelerden vade sonunda faiziyle ödenmek üzere alınan döviz) hariç net rezerv eksi 48,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Erdoğan ‘rasyonel politikalar’ üzerinden yabancı yatırımcıya göz kırptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Uluslararası rezerv birikimini artırmak için rasyonel politikaları hayata geçiriyor, uluslararası yatırımları ülkeye çekmek için çalışıyoruz” dedi.

Kur korumalı mevduat büyüklüğü 2,8 trilyon lirayı aştı

Bankacılık sektöründeki toplam mevduatın yüzde 24’ü KKM’de bulunuyor

Çiğ süte yüzde 35 zam

Üreticiden alınan çiğ sütün litresi 8,5 liradan 11,50 liraya çıkartıldı. Üreticilerin beklentisi 14-15 liraydı.

Biraya büyük zam: En ucuzu 42 lira oldu

Vergi artışları sonrası bira fiyatı ortalama 8-10 lira zamlandı. En ucuz bira 42 lira olurken, ortalama fiyat 47-52 liraya yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: AB olumlu adım atarsa, biz de çalışmalara başlarız

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin canlanması konusunda olumlu kanaat olduğunu söyledi. Erdoğan “AB’den göreceğimiz olumlu çalışmalar neticesinde biz de verdiğimiz sözleri hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağız” dedi.

İsveç Yüksek Mahkemesi Türkiye’nin iade talebini reddetti, Bylock indirmek suç sayılmadı

Erdoğan’ın NATO üyeliğine vetoyu kaldırdığı zirvenin ardından, İsveç Yüksek Mahkemesi’nden Türkiye’nin iade talepleri hakkında kritik bir karar geldi. Mahkeme, iki kişinin iadesini “Türkiye’nin gerekçelerinin İsveç’te suç olmaması” nedeniyle reddetti.

Lavrov: Ukrayna’ya F-16 gönderilmesini nükleer tehdit olarak görürüz

Ukrayna’ya F-16 gönderilmesinin Rusya’da Batı tarafından yöneltilmiş nükleer bir tehdit olarak değerlendirileceğini söyleyen Lavrov, “Bu, oldukça tehlikeli bir gelişme olur” dedi.

Putin’den tahıl anlaşmasının taraflarına tepki: Yetti artık

Rusya Devlet Başkanı Putin, Karadeniz tahıl anlaşmasıyla ilgili olarak “Bu tamamen tek taraflı bir oyun. Ama yetti artık. Vaatleri yerine getirsinler, biz de bu anlaşmaya hemen katılacağız” dedi.

Hollanda’nın İlk Kadın Başbakanı Olabilir

Dilan Yeşilgöz kimdir?

12 Eylül darbesi sonrası ülkeyi terk eden Dersimli bir babanın kızı olarak 7 yaşındayken bir sığınmacı teknesiyle Yunanistan’ın Kos adasına giden Dilan Yeşilgöz, sığındığı Hollanda’da sağcı ve muhafazakâr partisi VVD’den ilk kadın başbakan olmak için en güçlü isim.

Fransa, Bastille Günü öncesi diken üstünde

14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları öncesi Fransa’da protesto gösterileri korkusuyla birçok kentte havai fişekler yasaklanırken, yoğun güvenlik önlemleri alınan ülkede 130 bin polis, jandarma ve itfaiyeci görevlendirildi.

14 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Ekrem İmamoğlu hakkında bir iddianame daha:

Tuzla Belediye Başkanı’na hakaret suçundan siyasi yasak istendi

CHP’li Tanju Özcan: Beni partiden atacaklarmış, ben istifa edeceğim

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Genel Başkan talimat vermiş. ‘Bunu en geç ayın 20’sinden önce partiden atın’ demiş. Ben de ayın 19’nda partimden istifa edeceğim” dedi.

Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame kabul edildi

Tutuklu bulunan Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Duruşma 4 Ekim’de görülecek.

Soylu’nun sağ kolu İsmail Çataklı, Emlak Konut yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti

Soylu’nun sağ kolu olarak bilinen yardımcısı İsmail Çataklı, Emlak Konut GYO yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Çataklı, yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın göreve gelmesinin ardından bakan yardımcılığından da alınmıştı.

Destici’den “gerekirse kız okulları açabilmeliyiz” diyen Milli Eğitim Bakanı’na destek:

Kadın üniversiteleri ve hastaneleri de açmalıyız.

Şenyaşar ailesine saldırının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Şenyaşar ailesinden üç kişinin katledildiği saldırıya dair yeni görüntülerde, hastane odasının zemininin ve duvarların kana bulandığı görülüyor.

Hafize Gaye Erkan, Suudi Arabistan gezisinde ibadete açık noktalarda kendi inisiyatifiyle başını kapatmadı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le birlikte ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ibadete açık noktalarda kendi inisiyatifiyle başını kapatmadığı belirtildi.

EKONOMİ

İşte vergi artışı ve zamları barındıran torba kanunun detayları

“6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Wagner krizi durdurmadı: Rusya’dan Türkiye’ye turist akını var

Rusya’da Wagner ile Rus ordusu arasındaki krizde suların durulması turizmcilere derin nefes aldırdı. İlk yarıya ilişkin veriler, Rusya’nın Türkiye turizminde birinciliği koruduğunu gösterdi.

Hafize Gaye Erkan’dan yeni atama

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan danışman olarak Dünya Gazetesi Haber Koordinatörü Kerim Ülker’i atadı.

DIŞ POLİTİKA

Esad’dan Cilvegözü Sınır Kapısı’na 6 aylık ‘yardım’ izni

Suriye yönetimi, BMGK’den karar çıkarılamamasının ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yardım taşınmasına 6 aylığına izin vereceğini açıkladı.

Erdoğan’la görüşen İtalya Başbakanı: Türkiye’nin AB üyeliği gündemde değil

Vilnius’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunana İtalya Başbakanı Meloni, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin “Bu konu hala oldukça uzak” dedi.

Türkiye İsveç’in NATO üyeliğini IMF kredisi karşılığında onaylayacak

Gazeteci Seymour Hersh, ABD Başkanı Biden’ın Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması karşılığında 11-13 milyar dolar büyüklüğünde bir IMF kredisi sözü verdiğini ileri sürdü.

ABD’nin yolladığı tartışmalı misket bombaları Ukrayna’da

Pentagon, ABD’nin tartışmalı kararla yolladığı misket bombalarının Ukrayna’ya perşembe günü itibarıyla ulaştığını bildirdi. Ateşlendikten sonra havada açılan ve içindeki daha küçük bombaları çeşitli yönlere bırakan misket bombaları, ABD tarafından Ukrayna’nın Rus hattını yarabilmesin için ana ihtiyaçlarından biri olarak görülüyor. ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta son kararını vermeden önce ABD’nin önde gelen isimleri haftalarca birçok ülkede yasaklanan silahları Ukrayna’ya gönderip göndermemeyi tartışmıştı.

Dışişleri Bakanı Fidan, Stoltenberg ve Blinken ile NATO zirvesini görüştü

Dışişleri Bakanı Fidan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Vilnius’ta yapılan NATO Liderler Zirvesi’nin kararlarını ele aldı.

Azerbaycan’ın Laçin Koridoru’nu kapatmasına tepki

Azerbaycan’ın Kızılhaç’a ait araçlarla kaçak eşya taşındığı gerekçesiyle Laçin Koridoru’nu geçici olarak kapatma kararı nedeniyle Dağlık Karabağ’da protesto gösterisi düzenlendi.

Irak ve İran’dan enerji anlaşması: Gaz karşılığında ham petrol

İran ve Irak, elektrik santralleri için kullanılmak üzere ithal İran gazının Irak ham petrolü ile takas edilmesini öngören bir anlaşma imzaladı.

15 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: 15 Temmuz’un sulandırılmasına izin vermeyeceğiz

Darbe girişiminin yıl dönümünde konuşan Erdoğan, “Milletimizin irfanını ölçmeye, kontrollü darbe iftirası atan gafillerin kıratı yetmez. 15 Temmuz’un sulandırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, gençlik kolları il başkanlarıyla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçları ve yerel seçimlerle ilgili değerlendirme yapmak üzere il gençlik kolları başkanlarıyla görüştü.

Karadeniz rant kurbanı: ‘Afetlerin sebebi yanlış yapılaşma’

Karadeniz Bölgesi’nde artan sel felaketlerinden iktidarın kentleşme politikaları sorumlu tutuluyor. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, “AK Parti yanlışlarla Karadeniz’i afet bölgesine çevirdi” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları Eylemlerinin Raporu

“28 yıllık adaletsizlik ve cezasızlık, kötü muamele ile devam ediyor”

Dört insan hakları kurumu, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemlerini raporladı: “İzleme çalışmasını, Galatasaray Meydanı üzerindeki hukuki dayanaktan yoksun abluka kaldırılana kadar her hafta sürdürmeyi planlıyoruz.”

Sıcaklar nedeniyle Trakya’da 48 kişi hastanelik oldu

2 günde Edirne’de 23, Kırklareli’nde 19, Tekirdağ’da da 6 kişi sıcak çarpması nedeniyle acil servislere başvurdu.

Kandilli Rasathanesi sıcaklığı takip ediyor: 22 Temmuz’a dikkat

Kandilli Rasathanesi, İstanbul’da sıcaklık artışını adım adım takip ediyor. Sıcakların, Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar, 22-23 Temmuz için uyarıyor.

EKONOMİ

Hangi vergi ve harçlara, ne kadar zam geldi?

KDV ile zam yağmuru şiddetlenirken, ek bütçe “yangın sürecek” mesajı veriyor. Ek bütçe ile hangi vergi türlerine ve harçlara ne kadar zam geldi?

Erdoğan’dan Şimşek’e ‘Benim lafımı yere düşürüyorsunuz’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e uyguladığı ekonomi politikaları ve faiz artırımı nedeniyle, “Benim lafımı yere düşürüyorsunuz” dediği iddia edildi.

Kanada, Türkiye’ye ihracat kontrollerini kaldırmayı görüşecek

Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması sonrası ihracat kontrollerini kaldırma konusunda görüşmelere yeniden başlamayı kabul ettiğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

İsveç’teki eylemci Tevrat ve İncil yakmaktan vazgeçti

İsveç’te Tevrat ve İncil yakacağını açıklayan kişi eyleminden vazgeçti. Eylemci, yapacağını duyurduğu gösterinin ülkede yaşanan Kuran yakma gösterilerine bir tepki amacını taşıdığını açıklamıştı.

Putin: Yasal olarak Wagner diye bir oluşum yok

Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘silahlı isyan’ ile suçlanan Rus paralı asker grubu Wagner’in ‘yasal anlamda var olmadığını’ söyledi.

Sudan’da toplu mezarda 87 ceset bulundu: Savaş suçları soruşturuluyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Karim Khan, ordu ve paramiliter HDK arasında çatışmaların sürdüğü Sudan’daki savaş suçu iddialarının soruşturulduğunu açıkladı.

Hindistan, Ay’ın karanlık tarafına insansız uzay aracı gönderdi

Hindistan, bugün fırlattığı Chandrayaan-3 adlı insansız uzay aracı Ay’ın yüzeyine inebilirse, Ay’a kontrollü iniş gerçekleştiren dördüncü, Güney Kutbu’na ‘yumuşak iniş’ yapabilen ilk ülke olacak. 

16 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Erdoğan yarın Körfez turuna çıkıyor: ‘Bu ziyarette umutlarımız var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez ülkelerini ziyaret edecek. Erdoğan, tura ilişkin “Bu ziyarette umutlarımız var” ifadesini kullanmıştı.

Destici’den ÖTV zamlarına tepki: Hakkaniyetli değil

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ÖTV zammına karşı çıktı. Destici, “Kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeyler” dedi.

Diyanet’ten turizm bölgeleri talimatı: İslam tanıtılacak, mobil mescit temin edilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftülüğüne; “Tarihi ve turistik bölgelerde cuma namazı için mobil mescit temin edilmesi” ve “turistlerin uğrak yerlerine İslam’ı tanıtıcı kitap ve broşürlerin dağıtımı için stantlar kurulması” talimatı verdi.

Helikopterler, Hizan’da yasaklanan bölgeyi bombalıyor

“Özel güvenlik bölgesi” ilan edilen Hizan’ın Xûlepûr ve Kekulan köylerinin de bulunduğu bölge, helikopterler tarafından bombalanıyor.

TJA Lozan’ı tartışıyor: 100’üncü yılda demokrasi inşası konuşulacak

Tevgera Jinên Azadi, Lozan Anlaşması’nın 100’üncü dolayısıyla Diyarbakır’da “Kadınlar 100. Yılında Lozan’ı Tartışıyor” başlıklı çalıştay düzenliyor. Çalıştayda katılımcı ve özgürlükçü bir demokrasinin yeniden inşası üzerine tartışmalar yürütülecek.

Ermeni halkının Vartavar Yortusu kutlu olsun

Ermenilerin beş büyük yortusundan biri olan ve Nuh Tufanı’na dayanan Vartavar, beş bin yıldır kutlanıyor.

EKONOMİ

TESK Başkanı’ndan ÖTV tepkisi: A’dan Z’ye tüm ürünlere zam kaçınılmaz, bunların altından kalkılmaz

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıta yapılan ÖTV zammına tepki göstererek, “Esnafımız artık marşa basamaz. A’dan Z’ye tüm ürünlere zam artık kaçınılmaz. Bunların altından kalkılmaz” dedi.

Doğalgazda ÖTV tutarı yüzde 224 artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile doğalgazda ÖTV miktarı arttı.

Akaryakıtta ÖTV tutarı artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile akaryakıtta ÖTV miktarı arttı.

Akaryakıtta ÖTV oranları artırıldı: Benzin ve motorine gelen büyük zamma tepki yağıyor

Akaryakıt üzerinden alınan ÖTV oranının yeniden belirlenip benzin ve motorine litrede yaklaşık 6 TL zam gelmesine tepkiler çığ gibi: “Zam sırası elektrik, doğalgazda ve otomobil tüp gazına. Ev tüplerine de ÖTV, KDV zammı geldi ya da gelecek”

DIŞ POLİTİKA

İran’da başörtüsü devriyesi: Polisler uyaracak

İran Polis Teşkilatı Sözcüsü Seyid Muntazer Mehdi, “Başörtüsü kuralını ısrarla ihlal edenlere karşı ülke genelinde arabalı ve yaya devriyeler kurulacak” açıklamasında bulundu.

12 yıl sonra ilk: Irak Başbakanı Sudani, Şam’da Esad ile görüştü

Suriye’nin 12 yıl sonra Arap Birliği’ne yeniden kabul edilmesi ardından, ilk kez bir Irak Başbakanı ülkeyi ziyaret etti. Sudani ile Esad, Şam’da bir araya geldi.

The Telegraph: İngiltere, mültecilerin Türkiye’ye sınır dışı edilmesi için anlaşma arayışında

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın, Türkiye’den tekne ve botlarla İngiltere’ye giden mültecilerin sınır dışı edilmesi için Ankara ile özel bir anlaşma yapmak istediği belirtildi.

İranlı oyuncu Sadeghi canlı yayında gözaltına alındı

Kadına yönelik baskıcı politikaları eleştiren oyuncu Mohammad Sadeghi, evinden gözaltına alındı. Sadeghi, görüntüleri canlı olarak sosyal medyada yayınladı.

İspanya’nın La Palma Adası’ndaki yangın kontrol altına alınamıyor

17 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ:

Kılıçdaroğlu kazansa üç bakanlık ve MİT Başkanlığı’nı alacaktık

Öztrak’tan Özdağ’ın bakanlık iddialarına yalanlama

Zafer Partisi ve CHP arasında genel seçimler öncesi bakanlık ve MİT Başkanlığı için anlaşma yapıldığı iddiasıyla ilgili konuşan CHP Sözcüsü Öztrak, bu maddelerin protokollerde yer almadığını söyledi.

Altılı Masa liderleri Meclis’i olağanüstü toplantıya çağıracak

Artan akaryakıt fiyatları ve bağlantılı olarak beklenen zamlar Altılı Masa’yı harekete geçirdi. Masa’daki siyasi partilerin Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırması bekleniyor.

KESK’ten CHP’ye ziyaret: Torba yasayı AYM’ye taşıyın

KESK yöneticileri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Gündemlerinde yaklaşan kamu çalışanları toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve Meclis’ten geçen son torba kanun vardı.

Hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan cezaevinden çıktı:

Ayakta durmakta zorluk çekti

RTÜK’ün TELE1 sansürüne mahkemeden durdurma

RTÜK’ün TELE1’e verdiği 7 günlük ekran karartma cezasına mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

İBB’nin cami inşaatına Diyanet’ten engel

İBB’nin 2019 yılındaki Silivri merkezli depremde hasar gören Avcılar Hacı Tükenmez Camisi’ni yeniden inşaat etmesine Diyanet İşleri Başkanlığı ‘5 bin kişilik olmadığı’ gerekçesiyle engel oldu.

Belen’de orman yangını ikinci gününde

Hatay’ın Belen ilçesinde dün başlayan orman yangınına ekiplerin müdahalesi devam ediyor.

Türkiye’nin ciğerleri yanıyor: Hatay, Mersin ve Çanakkale’de orman yangınları sürüyor

Bazı evler yandı, çok sayıda hayvan telef oldu, köyler tahliye edildi; Hatay’da iki kişi gözaltında

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi’nde şampiyon

2023 FIVB Milletler Ligi’nin finalinde Çin’i 3-1 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, kupayı aldı.

EKONOMİ

Cevdet Yılmaz vergi zammını savundu: Asrın dayanışması…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz vergi zamları için “Asrın felaketini yaşıyorsak, asrın dayanışmasını da sergilemek durumundayız” dedi, “yeni bir vergi adımı beklemediğini” ifade etti.

Bakan Şimşek’ten kamu kurumlarına ‘tasarruf’ genelgesi

Maliye Bakanı Şimşek imzasıyla gönderilen yazıda, deprem maliyetleri haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiği bildirildi.

ENAG Kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy:

Durgunluğun olduğu yüksek enflasyonla yaşamayı yıllarca tecrübe edecek bir dönemdeyiz.

BİSAM: Açlık sınırı 10 bin 434 lira, yoksulluk sınırı 36 bini aştı

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), haziran dönemi açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını açıkladı. Buna göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmenin maliyeti günlük 348 lira oldu. Açlık sınırı haziran ayında 10 bin liranın üzerine çıkarken, yoksulluk sınırı ise 36 bini aştı.

DIŞ POLİTİKA

Arap basınında geçen hafta: ‘Siyasette çıkarlar ilkelerden daha önemlidir’

Arap basını, Erdoğan’ın Kur’an’ın yakılmasından hemen sonra İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını “siyasi literatüründe ilkelere yer yok. Hedefleri için karar almakta tereddüt etmez.” diye yorumladı.

Erdoğan’dan Esad açıklaması: Görüşmeye kapalı değiliz

Körfez turuna başlamadan önce havaalanında açıklama yapan Erdoğan, “Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil, kapı açık” dedi.

Irak’tan Erdoğan’a ‘petrol’ yanıtı: IKBY ile sorun yaşamıyoruz

Petrol ihracatına ilişkin sorunun kaynağı olarak Bağdat ve Erbil hükümetlerine işaret eden Erdoğan’a cevap veren Irak Petrol Bakanlığı, IKBY ile ‘aynı vizyona sahip olduklarını’ söyledi.

Kürt dünyasında geçen hafta: Irak, Türkiye sınırında kalekol yapıyor

Askeri bir kaynağa dayandırılan haberlerde, sınırdaki kalekollarda Irak askerlerinin gelişmiş teknoloji ile sınır üzerindeki yasa dışı grupların geçişini gözlemleyeceği belirtildi.

ABD’den ‘tahıl anlaşması’ açıklaması: Rusya için maliyeti büyük olur

Uzatılmaması halinde bu gece itibarıyla sona erecek olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması hakkında konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “Biz her türlü senaryoya hazırlıklıyız” dedi.

Zelenskiy: Türkiye izin verirse gemiler tahıl taşımaya hazır

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’nın çekildiği Tahıl Koridoru Anlaşması’nın ‘devam etmesi için her şeyin yapılması gerektiğini’ söyledi. ABD, kararın milyonları etkileyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, Fransa vatandaşı çıktı: ‘Görevden alınsın’ çağrısı

Anayasası çifte vatandaşlığa izin vermeyen Madagaskar’ın cumhurbaşkanı Rajoelina, Fransa vatandaşlığına geçtiğini kabul etti. Muhalefet, Rajoelina’nın görevden alınmasını talep etti.

Hollywood grevi neye karşı?

Kapitalizmin zorunlu yasaları sektörün büyük oyuncularını birbiriyle rekabete sokup zorunlu birleşmelerle merkezileştirirken, bunun faturası önce sektörün emekçilerine sonra da kuşkusuz biz tüketicilere kesiliyor. Bu bakımdan Hollywood grevi sektörde başlayan bu ‘mecburi dijital dönüşüm’ün faturasının emekçilere yıkılmasını durdurmak için önemli bir dayanak noktasını oluşturuyor.

18 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Şenyaşar ailesine saldırı davası: Tutukluluğa devam kararı verildi, 6 Ekim’e ertelendi

Şenyaşar davasının ikinci duruşması bugün Malatya’da görüldü. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Ekim’e erteledi.

Urfa’da Ezidilere korucu baskısı: ‘Devlet makamları göz yumuyor’

Viranşehir’in Altınbaşak köyüne bağlı Işıklı (Zevra) mezrasında yaşayan Ezidiler, arazilerinin işgal edildiğini ve saldırıya uğradıklarını anlattı. Devlet makamlarının korucu aileye göz yumduğu belirtildi.

10 Ekim Katliamı davası heyeti üçüncü kez değişti

HSK kararnamesiyle 10 Ekim Katliamı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı ve bir üyesinin görev yeri değiştirildi. Bu, katliam davasındaki üçüncü heyet değişikliği oldu.

Kavala’ya tahliye isteyen hâkim Sercan Karagöz, Ağrı’ya atandı

HSK’nin dün akşam (17 Temmuz Pazartesi) yayınladığı kararnamede Karagöz’ün Ağrı’ya atandığı duyuruldu.

TİP milletvekili Can Atalay’ın tahliye talebine olumsuz yanıt veren Yargıtay, karara yapılan itirazı da reddetti

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu’na Özdağ’ın iddialarını sordum, tek bakanlık konuşulduğunu söyledi

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Zafer Partisi ve CHP arasında seçimler öncesi bakanlık ve MİT Başkanlığı için anlaşma yapıldığı iddialarını CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sordu. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun ‘Kesinlikle bunlar doğru değil’ dediğini söyledi.

İmamoğlu, Bakan Özhaseki ile olan ‘deprem’ görüşmesini anlattı: Olumlu bir uzlaşmayla ayrıldık

İBB Başkanı İmamoğlu, Bakan Özhaseki ile olası Marmara depremi ile ilgili yaptıkları görüşmeye dair ayrıntıları anlattı. İmamoğlu, “Olumlu bir uzlaşmayla ayrıldık. Bu seferberlik tek başına olmaz” dedi.

AKP’nin kısmi af bilmecesi çözülüyor: Covid-19 iznindeki hükümlülere dair yasal düzenleme başlıyor

AKP’nin kısmi af hazırlığında detaylar belli oldu. Covid-19 iznindeki hükümlülere dair yasal düzenleme 31 Temmuz’da başlayacak. İzinde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek.

Bakan Tekin’den geri adım: Yanlış anlaşıldım

Karma eğitimi hedef alan sözleriyle tepki çeken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Öyle demek istemedim. Niyetim kız çocuklarının okumasıydı” dediği iddia edildi.

Van’da su satan çocuğa müdahale:

Polis tepki gösteren bir kişiyi darbederek gözaltına aldı

Boğaziçi’nde ‘kayyım’ Can Candan’ın görevine üçüncü defa son verdi

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi, mahkeme kararına rağmen akademisyen Can Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi.

EKONOMİ

Döviz kurlarında tarihi zirveler: Euro 30 lirayı, dolar ise 27 lirayı aştı

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde döviz kurlarında yeni rekorlar geldi

İngiltere, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını yenilemek istiyor

İngiltere, Türkiye ile arasındaki serbest ticaret anlaşmasın yenilemek istediğini ve bu konudaki görüşmelerin gelecek yıl başlayabileceğini duyurdu. Yeni anlaşmanın kapsamına hizmetler ve dijital sektör da dahil edilebilir.

IMF mi Mehmet Şimşek mi?

Ekonomistlere göre, IMF ile çalışmak fon bulmak ve bütçe disiplini sağlamak açısından yeni ekonomi yönetiminden daha fazla istikrar sağlayabilir.

CHP ek MTV’yi de içeren torba yasayı AYM’ye taşıyor

Motorlu taşıtlar vergisi, Cumhurbaşkanı’na 5 kat daha fazla ÖTV artırma yetkisi getiren torba yasayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınıyor.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu’nun yargıya darbe planı: İsrail’de sivil itaatsizlik eylemleri başladı

İsrail’de Başbakan Netanyahu liderliğindeki koalisyonun tartışmalı yargı düzenlemesine ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri sürüyor. Binlerce eylemci başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde meydanlarda toplandı, çok sayıda otoyolu trafiğe kapattı.

Tahıl anlaşmasından çekilen Rusya, Odessa limanını vurdu

Kremlin: Rusya’nın güvenlik garantisi olmadan tahıl sevkiyatı riskli olur

Kremlin Sözcüsü Peskov, ‘Rusya ordusunun Ukrayna’nın tahıl koridorunu askeri amaçlar için kullandığına inandığını’ söyledi.

ABD, Körfez’de İran’a karşı yaptığı askeri yığınağı sürdürüyor: Bir destroyer ve F-35’ler bölgeye gidecek

ABD Donanması, İran’ın Hürmüz Boğazı’ndan geçen petrol tankerlerine ‘el koyma’ kararları ve tacizleri sonrasında bölgedeki askeri varlığını artırmaya devam ediyor. Pentagon, bir destroyer ve bir dizi F-35 savaş uçağının bölgeye gideceğini duyurdu.

Aliyev, Barzani’yi Bakü’de Kürdistan bayrağı ile karşıladı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, başkent Bakü’de Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’le görüştü. Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na IKBY, Irak ve Azerbaycan bayrakları asıldı.

AP raporu: Türkiye’nin AB üyelik süreci mevcut koşullarda devam edemez

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, kabul ettiği raporda, AB ve Türkiye’ye ‘işbirliği yapmak için alternatif yollar arama’ çağrısı yaptı. Rapor, ilerleyen günlerde AP’de görüşülecek.

Erdoğan Suudi Arabistan’da, SADAT Başkanı da DEİK heyetinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan körfez turunun ilk durağı Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Selman’la görüştü. Gezi kapsamında DEİK’in ülkeye götürdüğü ‘iş insanları’ arasında SADAT Başkanı Tanrıverdi de var.

 

Önerilen Yazılar / Videolar

Emekliye ‘refah payı’ oyunu / Atilla Özsever

Memur maaşları | Prof. Dr. Murat Birdal: Alt tarafı dipte eşitleyerek ücretler birbirine yaklaştırılıyor

“Ek bütçe düzenlemesi olmadan bu vergilerin alınması meşru değil” / Ekonomist Prof. Konukman

Muhalefetin kaybettiren stratejisi / Ümit Akçay

3 SORUDA – Fransa’daki şiddet ne anlatıyor?

Sekiz maddede, Torba Yasa ile getirilmek istenen ek vergi düzenlemeleri

Fransa’daki isyanın arka planı: ‘Bu çocukların kaybedecek bir şeyi yok’

Mustafa Peköz / Fransa’daki Ayaklanmanın Nedenleri

Avrupa ile Arapların Çin’le ilişkileri arasındaki fark nedir? / Muhammed Ali Sekkaf

Akademisyen Didem Danış: Türkiye’deki göçmen çocuklar geleceğin öfkeli kent yoksulları olacak

Ekonomist Selçuk Geçer: Türkiye iflas etmiş durumda; devlet, “Memura, emekliye zammın bedelini garibanlar ödeyecek” diyor

Özel röportaj: Salih Muslim’den önemli açıklamalar

Otoriterliğin olağanlaşması / Murat Çakır

Türkiye çoklu pazarlığa geçti; AB ve Kanada’yı da katıyor / Barçın Yinanç

Kurdo Baksi: Türkiye, İsveç’ten NATO üyeliği karşılığında Kürt, para ve silah istiyor

Türkiye’nin İsveç kararının perde arkasında ne var?

Marmaris’te ikinci perde: Müdür görevden alındı, çete yakalandı!

Vilnius zirvesi, Türk dış politikası ve yeni dünya düzeni

15 Temmuz’un salası, diplomasinin cenazesi, Körfez’in parası

Korkut Boratav: Asıl dönüşüm yerel seçimlerden sonra gelecek