6 Ağustos

Merkez Bankası’ndan flaş döviz hamlesi!

TCMB, “Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırı %45’ten %40’a düşürülmüştür” açıklamasında bulundu. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.

 

Kılıçdaroğlu’dan dolar açıklaması: Türkiye savruluyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dolar kurundaki yükselişle ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı. Kamu ihalelerinin dolar karşılığında garantilerle yapıldığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, Bunları yapanlar diyorlar ki ‘biz yerli ve milliyiz.’ Türk Lirası’nı dolar karşısında pula çevirenler yerli ve milli ise kime gayri milli diyeceğiz? Ne diyorduk? Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor…” dedi.

 

CHP yönetimi son sözünü söyledi: Kurultay yok

CHP’de muhaliflerin teslim ettiği imzaları 4 gündür inceleyen yönetim kararını açıkladı. CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada 569 imza toplandığı, olağanüstü kurultay için yeterli sayıya ulaşılamadığı kaydedildi.

 

CHP’li Muhaliflerden Cevap: Sayılarla Oynandı

CHP Genel Merkezi’nden yapılan “Yeterli imzaya ulaşılamadı, kurultay yapılmayacak” açıklamasına muhalefetten cevap geldi. Muhalifler, “Sayılarla oynandı. Olağanüstü kurultay haklı bir taleptir” dedi.

 

YÖK Akademisyen İhraçları İçin Üniversitelere Genelge Gönderdi

YÖK ihraçların nasıl uygulanacağına dair genelgenin üniversitelere gönderildiği açıkladı. Genelgeye göre üniversiteler ihraç için komisyon kuracak.

 

 

 

7 Ağustos

Dolar 5,42’yi Gördü

Gece saatlerinde 5,42’ye kadar yükselen Dolar, rahip Brunson gerilimiyle ilgili ABD ile ön mutabakat sağlandığı yönündeki açıklamalar sonrası 5,20’lere düştü.

 

ABD’nin İran Yaptırımları 07.01 İtibariyle Yürürlükte, Yaptırımlar Ne Getiriyor?

İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen ABD’nin Tahran yönetimine yönelik yaptırım paketinin ilk bölümü bugün itibariyle devreye girdi. Trump ayrıca “İran ile iş yapan ABD ile yapamaz” tweet’i attı.

https://bianet.org/bianet/ekonomi/199770-abd-nin-iran-yaptirimlari-07-01-itibariyle-yururlukte-yaptirimlar-ne-getiriyor

 

Trump’ın tehdidinin ardından Mercedes’ten flaş karar

Dünyanın en büyük araç üreticilerinden Mercedes, ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı.

 

AB’den Trump’a isyan bayrağı: İran krizi büyüyor

İran ile uluslararası güçler arasında 2015’te nükleer uzlaşıya varılmıştı. ABD’nin Obama döneminde yapılan tarihi anlaşmaya yönelik Trump’ın seçim kampanyasından bu yana muhalefeti biliniyor. ABD’nin yaptırımına karşı halihazırda İran’la 2015’teki nükleer uzlaşının sürmesinden yana olan Avrupa Birliği’nden (AB) isyan bayrağı çıkarken lokomotif Berlin’den “şirketlerimiz İranlılarla ticareti sürdürecek” resti dikkat çekici. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1047987/AB_den_Trump_a_isyan_bayragi__iran_krizi_buyuyor.html

 

AKP’li yazarın tepki çeken Kemal Sunal paylaşımına Ali Sunal’dan yanıt

AKP’li Cemile Bayraktar Kemal Sunal filmlerine ilişkin “Bu ülkeye zihinsel anlamda yapılmış büyük bir kötülük. Bu filmler resmen insanın zekâsına hakaret” ifadelerini kullandı.

Sunal Twitter hesabı üzerinden, “Cemile Bayraktar babamın filmlerini beğenmiyormuş olabilir, çok da önemli değil. Ama bu filmlerin kötü olduğunu, halka hakaret olduğunu belirtecek bilgisi nereden acaba? Neyse ya o da hiç önemli değil #KemalSunal sırtını halka dayamış harika bir insandır tek gerçek bu” paylaşımında bulundu.

 

 

8 Ağustos

Dolar/TL yeniden 5.30’u aştı

ABD ile ilişkilerde yaşanan gerilim ve makro ekonomik göstergelerdeki bozulma nedeniyle Pazartesi akşamı rekor seviyeye yükselen Dolar/TL bugün de yükselişini sürdürüyor.

 

Enerji Bakanı’ndan İran Açıklaması: Ticaretimiz Devam Edecek

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının yürürlüğe girmesinin ve Trump’ın “İran ile iş yapan, ABD ile iş yapmayacak” açıklamasının ardından Türkiye’den ilk açıklama geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, A Haber’e yaptığı açıklamada ABD’nin yaptırımlarıyla ilgili “Kontratlarımız var, İran ile ilişkilerimiz devam ediyor. Tek taraflı bir karar, meşru bir ticaret yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Dev Alman enerji şirketi Türkiye’den çekiliyor

Alman EWE Türkiye’den çıkıyor yerine Azeri SOCAR geliyor. Oldenburg merkezli enerji şirketi EWE’nin, şehiriçi doğalgaz dağıtımı yapan Bursagaz ve Kayserigaz’daki hisselerini satmak üzere potansiyel alıcılarla yaptığı görüşmeler büyük ölçüde tamamlandı. Alman devine, Azeri devi SOCAR da talip oldu.

 

İnşaat sektöründe borç krizi: İki şirket konkordato istedi

Altyapı şirketleri Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat’ın konkordato başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

 

2.3 milyar Avro borcu için bankalarla görüşen Ferit Şahenk sessizliğini bozdu

Son dönemde sahip olduğu mal varlıkları ve şirketlerini satma kararıyla gündeme gelen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bankalarla yeniden yapılandırma değil yeniden vadelendirmeyi konuştuklarını söyledi. Şahenk, 2.3 milyar Avro tutarındaki kredileri için Şahenk Ailesi’nin imzalarını teminat gösterdiklerini belirtti.

 

Almanya: İran’la yaptığımız nükleer anlaşmanın arkasındayız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmayı tek taraflı iptal etmesine karşılık ABD ile aynı görüşte olmadıklarını açıkladı.

 

Asya Pasifik ülkeleri ABD’nin İran yaptırımlarına uyacak mı?

İran, 2015’teki Nükleer Anlaşma sonrası BM yaptırımlarının kalkmasıyla, Asya Pasifik’te etkili bir aktör haline geldi. Peki ABD’nin İran yaptırımlarının Asya Pasifik’e etkisi ne olacak? Rusya ve Çin nerede duruyor? Güney Kore, Japonya, Hindistan, Pakistan, Singapur ve Çin, Ortadoğu’daki ABD siyaseti sebebiyle İran ile ilişkilerini askıya alacak mı?

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/08/08/asya-pasifik-ulkeleri-abdnin-iran-yaptirimlarina-uyacak-mi/

 

CHP’de Yeni MYK Belirlenecek

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “Yeni bir MYK’nin oluşumu, yeni bir dönemdir. Hangi arkadaşımız nasıl görev alır sayın genel başkanımızın takdiridir” dedi.

 

Ordu’da sel: Köprüler yıkıldı, 500 bin kişi etkilendi

Ordu’nun ilçelerinde etkili olan sağanak dolayısıyla binaların giriş ve zemin katlarındaki bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Çiftçilerin harmandaki fındıkları selle birlikte yok oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yağışlardan 500 bin kişinin etkilendiğini açıkladı. Sel felaketinde can kaybı yaşanmazken, 5 kişinin yaralandığı bildirildi. Ulaşıma kapatılan Karadeniz Sahil Yolu trafiğe kısmen açıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1049334/Ordu_da_sel__Kopruler_yikildi__500_bin_kisi_etkilendi.html

 

Sadr hareketi: Kürtler olmadan hükümet kurulamaz

Irak seçimlerini kazanan Sade hareketinin sözcüsü Ubeydi: Mukteda Sadr Kürtlerin öneminin farkında. Kürtler olmadan Irak’ta hiçbir hükümet kurulamaz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/08/08/sadr-hareketi-kurtler-olmadan-hukumet-kurulamaz/

 

İğneada’da Yapılması Planlanan Nükleer Santral Neleri Yok Edecek?

Kırklareli, İğneada’da yapılması planlanan nükleer santralin Çin ortaklığıyla hayata geçeceği açıklandı. 2011’den beri Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarının gündeme getirdiği İğneada’ya olası nükleer santralin zararları nasıl olacak?

https://bianet.org/bianet/kent/199819-igneada-da-yapilmasi-planlanan-nukleer-santral-neleri-yok-edecek

 

Okulları artık öğretmenler değil ‘profesyonel yöneticiler’ yönetecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ‘Eğitimde Kalite Endeksi’ adıyla başlatacağı yeni uygulamayla okul yönetimlerinin artık öğretmenler tarafından değil ‘profesyonel yöneticiler’ tarafından yürütüleceği belirtildi. Buna göre, okulların başına gelecek kişiler kamu yönetimi, işletme veya iktisat bölümleri mezunları arasından seçilebilecek.

 

Denizkızı kostümü ile fotoğraf çektiren kadını taşlayıp, silahla tehdit ettiler

Alanya’da 8 aylık hamile Elif Demir doğacak çocuğuna hatıra olsun diye denizkızı kostümüyle fotoğraf çektirdi. 8 maganda “Burada böyle çekim yapamazsınız” diyerek Elif Demir’i taşladı ve 1 saat boyunca rehin aldı.

 

 

9 Ağustos

Görüşmelere yeni şart engeli: ABD 15 isim verdi ve yazılı taahhüt istedi

ABD ile yaşanan yaptırım krizi sonrası ülkeye giden Türk heyet, Dışişleri’nin ardından Hazine Bakanlığı yetkilileri ile de görüştü. Bu görüşmenin içeriği merak ediliyordu. Bloomberg çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı. Türk yetkililer burada Halkbank’a verilebilecek astronomik cezadan kaynaklı endişelerini dile getirildi. Öte yandan bazı diplomatik kaynaklar ABD’nin görüşmelerin devam edebilmesi için Brunson’la birlikte 15 ismin daha serbest bırakılmasını talep ettiğini ve yazılı taahhüt istediğini öne sürdü.

 

ABD’den beklenen haber gelmedi: Dolar yeni rekorunu kırdı

Rahip Brunson krizinin ardından ABD yönetiminin aldığı yaptırım kararlarını görüşmek üzere ABD’ye giden heyet ilk gün görüşmelerini gerçekleştirdi. Wall Street Journal gazetesi görüşmelerin başarısız geçtiğini ve anlaşma sağlanamadığını yazdı… Döviz piyasası yeniden hareketlendi. Güne yükselişle başlayan dolar 5,46 seviyesinde dengelenirken, Avro ise 6.33 TL’yi gördü.

 

Korkut Boratav: Finansal kriz IMF programı ile önlenir

Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin içinde bulunduğu ödemeler dengesi krizinin bir finansal krize dönüşmesini engellemenin ana yönteminin IMF programı olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1051015/Korkut_Boratav__Finansal_kriz_IMF_programi_ile_onlenir.html

 

Kriz mi? Hangi kriz? Ümit Akçay

Mevcut yönetim, ekonomik daralmayı yaşamsal bir tehdit olarak görüyor. Çünkü başından itibaren sert ideolojik çekirdeği değil, farklı kesimlerle kurduğu ‘büyüme koalisyonu’, iktidarı getirdi. Tam da bu nedenle 100 günlük programda yeni inşaat projeleri açıklanıyor, ‘gaza basılacağı’ mesajı veriliyor. Ancak 16 yıldır ilk defa bu formül işlemiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/08/09/kriz-mi-hangi-kriz/

 

Devletin tüm parası Albayrak’ta toplanacak: İşte hesaba dahil olacak kurumlar

Kamu idarelerinin mali kaynakları da ‘tek’li sisteme uyarlanıyor. Bütün gelirler, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakanlığında toplanacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1051009/Devletin_tum_parasi_Albayrak_ta_toplanacak__iste_hesaba_dahil_olacak_kurumlar.html

 

Karadeniz’de yeni taşkın: Sahilyolu ulaşıma kapatıldı

Ordu’nun Ünye ilçesindeki Tabakhane deresinde taşma meydana gelince Tabakhane köprüsü yıkılma riskine karşı kapatıldı. Karadeniz Sahil yolunda ulaşım çift yönlü olarak durduruldu.

 

Ordu’da sel suları bir can aldı

Ordu’nun Ünye ilçesindeki Tabakhane deresinde taşma meydana gelince Tabakhane köprüsü yıkılma riskine karşı kapatıldı. Karadeniz Sahil yolunda ulaşım çift yönlü olarak durduruldu. Belediye Başkanı “saat 21.00’a kadar yağış uyarısı var, endişeliyiz” dedi. İkizce ilçesinde sel sularına kapılan kişi yaşamını yitirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: Yakinen ilgilendik, medya hasarın boyutunu yüksek gösteriyor

Ordu’da yaşanan sel felaketi ile ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay açıklama yaptı. Oktay felaketin boyutlarını medyanın abarttığını, o kadar kötü olmadığını söyledi: Yakinen ilgilendik, medyada yer aldığı kadar kötü değil.

 

Çevre Bakanı Kurum’a Ordu tepkisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, bugünkü basın toplantısında Ordu’daki sel felaketinden önce Kanal İstanbul ve Millet Bahçeleri projelerinden bahsetmesi tepkilere neden oldu.

 

HDP’den Ordu için 7 maddelik önlem paketi!

HDP İzmir milletvekili ve Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, Ordu’da yaşanan sel felaketiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Çepni, Ordu’da yaşanan sel felaketinden hükümeti sorumlu tuttu.

 

HDP’li vekillerin danışmanlarına güvenlik vetosu

HDP milletvekillerinin birlikte çalışmak istediği danışmanlar Meclis’in ‘güvenlik soruşturması’na takılıyor. HDP milletvekilleriyle çalışmak isteyen en az 14 danışmanın başvurusu “arşiv araştırması” gerekçesi ile reddedildi.

 

CHP’de partiyi tartıştırana ‘disiplin’ yolu

Genel merkez açısından biten kurultay tartışmalarının ardından Kılıçdaroğlu ‘değişim’i MYK’de başlatırken parti içine de ‘disiplin’ konusunda mesaj verdi.

 

Akşener’den liste kararı

Akşener, tek genel başkan adayı olarak girdiği partisinin 2. olağanüstü kurultayında, parti kurullarını çarşaf liste yöntemi ile şekillendirecek.

 

İYİ Parti kurultayı için 2 partiye davet gitmedi

İYİ Parti’nin pazar günü ‘Daha yeni başlıyoruz’ sloganıyla yapacağı 2. Olağanüstü Kurultay’da Genel Başkan Meral Akşener, parti içindeki köklü değişimin startını verecek. Kurultay için iki parti dışındaki diğer partilere davetiye gönderildi.

Hürriyet’ten Gazme Kolcu’nun haberine göre, İYİ Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, “Türkiye partisi olamadı. Örgüt partisi” yorumlarının yapıldığı HDP ile “kendilerine yönelik ithamları ve yaklaşımları dolayısıyla” MHP, kurultaya davet edilmedi. AKP, CHP, Saadet Partisi (SP), Demokrat Parti (DP) ve BBP’yi ise kurultaya katılımları için davet gönderildi.

 

Balyoz terfisi: TSK’nın başına ‘Balyoz’ geldi

FETÖ kumpasından ordunun zirvesine… Yıllarca cezaevinde yatan 20 general ve amiral TSK’nın stratejik birimlerine atandı. 13 yıl hapis cezası alan Tümgeneral Levent Ergün, Genelkurmay’ın beyni Harekat Başkanlığı’na getirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1050251/Balyoz_terfisi__TSK_nin_basina__Balyoz__geldi.html

 

 “Yüksekova’daki Saldırı, Meclis’te Araştırılsın”

31 Temmuz’da, Yüksekova ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki üs bölgesinde görevli eşi Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya’yı ziyaretten dönen 25 yaşındaki Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğlu Mustafa Bedirhan Karakaya’nın bulunduğu otomobilin geçişi sırasında patlama meydana gelmiş, Nurcan Karakaya olay yerinde, oğlu ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Hakkari Valiliği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililer, patlamadan PKK’nin sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Patlamadan sonra Qadiyan (Kadıköy) köyüne baskın düzenlenmiş, 14 kişi gözaltına alınmış ve ikisi tutuklanmıştı. 5 Ağustos’ta köyde yaşayan yedi kişi daha gözaltına alınmıştı.

Yüksekova’da Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğlu Bedirhan Karakaya’nın ölümüne sebep olan saldırıyla ilgili rapor hazırlayan HDP, İHD ve ÖHP, gerçeğin ortaya çıkarılması için Meclis’te komisyon kurulmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ile hukukçular ve hak savunucuları, Hakkari’deki saldırıda hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğlu Bedirhan Karakaya’yla ilgili rapor hazırladı.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ile Van Milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, İnsan Hakları Derneği’nden temsilciler, Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden avukatlardan oluşan heyet, olayın gerçekleştiği Yüksekova ilçesine bağlı Qadiyan (Kadıköy) köyüne 5 ve 6 Ağustos’ta giderek incelemelerde bulundu.

Heyete konuşan görgü tanıklarından biri, Nurcan Karakaya’nın yöre halkıyla daha önce köydeki bir düğüne katılacak kadar iyi bir diyaloğu olduğunu söylerken başka bir görgü tanığı ise, “Tehdit ediliyoruz. Bu olay açığa çıkarılmalı” dedi.

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/199842-yuksekova-daki-saldiri-meclis-te-arastirilsin

 

‘Kürdistan’ toplu taşıma kartı sınır dışı ettirdi!

Üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı ulaşım kartı bulunan mülteci hakkında sınır dışı kararı alındı. Mültecinin sınır dışı edilmek için Gaziantep’e yollandığı belirtildi.

 

Türkiye’den İdlib talebi: Sınırı açın!

BM, İdlib’de savaş çıkması halinde sivillerin kaçabilmesi için Türkiye’den sınırlarını açmasını isteyeceklerini açıkladı.

 

ODTÜ’de 16 öğrenci temsilcisi konseyden atıldı!

ODTÜ Rektörlüğü, Öğrenci Temsilcileri Konseyi’nde (ÖTK) yer alan 16 öğrencinin görevine son verdi. Rektörlük, mezuniyet törenindeki pankart krizinin ardından gözaltına alınıp bırakılan ÖTK Başkanı Özgür Gür’ün yerine de bir öğrenci atadı. Gür, “Atanan kişi de direkt AKP ile bağlantısı olan birisi” dedi.

 

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot alabora oldu: 9 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitmeye çalışan göçmenlerin bulunduğu botun batması sonucu 7’si çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de kurtarıldı. Botun batmasıyla eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Soner Rad, lastik bota binmek istemediklerini, bunun üzerine silah gösterilerek, tehdit edilip, bota zorla bindirildiklerini söyledi.

 

 

10 Ağustos

TÜSİAD’tan IMF çıkışı: Dalgalarla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz

Zor dönemlerde cankurtaran gibi IMF’ye sarılmanın çözüm olmadığını söyleyen TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, o noktaya gelmemek için büyük çaba sarf edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1051181/TiSiAD_tan_IMF_cikisi__Dalgalarla_mucadele_etmeyi_ogrenmeliyiz.html

 

Erdoğan: Ekonomik savaşı başarılı bir şekilde vereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Lirası’nın dolar karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Ekonomik savaşı başarılı bir şekilde vereceğiz” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın konuşması sonrası dolar ve avro yeniden yükseldi.

Erdoğan, Bayburt ziyareti sırasında döviz kurlarındaki yükselişle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Ordu’daki sel felaketine ve TL’nin değer kaybına ilişkin “İnşallah bu felaketleri de atlatacağız ama ekonomik savaşı da başarılı bir şekilde vereceğiz” dedi.

 

Dolar 6,80’i, avro 7,78’i gördü

 

Berat Albayrak, ‘Yeni Ekonomi Yaklaşımı’ modelini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşen “Yeni Ekonomi Yaklaşımı” tanıtım toplantısında, yaklaşımının 4 tane sac ayağı olduğunu ama bunu 3+1 diye tanımladığını belirtti ve “Yeni yapı sürdürülebilir ve katılımcı olacak” dedi. Albayrak’ın açıkladığı yaklaşım şöyle: “Nitelikli insan gücü ve güçlü toplum”, “Daha adaletli paylaşım”, “Sürdürülebilir sağlıklı büyüme” ve “Ekonomik dengeleme”.

 

Meral Akşener: Hükümetimizin yanındayız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İl Başkanları toplantısı sonrasında gündemi değerlendirdi.

Ekonomiye ilişkin olarak Akşener, “Ekonomide ve dövizde tam anlamıyla bir patlama yaşanmıştır. Hepimiz aynı gemideyiz geminin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Dünü ve bugünü yarın konuşmak üzere sayın Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunuyoruz; gelin etrafınızı saran sizi sürekli yanıltan o ekonomi kurmaylarından bir an evvel kurtulun.  Türkiye Cumhuriyeti, aile şirketiniz değil. Ekonomik tabloyu bozarken yalnızdınız çözüm için birlikte hareket etmeye hazırız. Bugün için ülkemiz ve milletimiz adına Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanındayız. Merkez Bankası’na müdahale etmekten vazgeçin” dedi. 

 

Gümüşhane’de konuşan Erdoğan: Dolarmış, kurmuş bırakın bu işleri

‘Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolar kurundaki sert yükselişe ilişkin “Aşıksanız, dertliyseniz olur. Biz dertliyiz, bu millete aşığız. Neymiş dövizmiş. Neymiş kurmuş. Geçin o işleri geçin” dedi.

 

Devlet Bahçeli: Dolarla doğmadık, olmayınca da ölmeyiz

Döviz kurlarındaki sert yükselişe ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklamalar yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bir gözümüz dövizde, diğeri borsada nereye kadar yaşayacağız? Dolarla doğmadık, olmayınca da ölmeyiz” ifadelerini kullandı. Bahçeli’nin açıklamaları şöyle:

“Vicdan sahibi her insanımız, vatan ve milliyet hislerine haiz her kardeşimiz şu anda karanlık ve kahredici bir kumpasla temellendirilmiş ekonomik operasyona maruz kaldığımızı itiraf ve ifade edecektir. Türkiye’yi sanal ve sahte oyunlarla savurmak, hatta sindirmek çabasındalar.”

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan ‘dolar’ açıklaması

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından doların yükselişiyle yaptığı değerlendirmede, “Türk Lirası, dolar karşısında mum gibi eriyorsa bu yönetimde basiretsizliğin sonucudur. Liyakatsizliğin sonucudur… Öyle bir noktaya getirdiler ki, borç borçla kapanmıyor. Borcun faizini ödemek için de borçlanmak zorunda kalıyorlar… Devlet; liyakatle, bilgiyle, birikimle, adaletle yönetilir. Lafla, hamasetle devlet yönetilmez. O nedenle diyoruz ki; Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor” ifadelerini kullandı.

 

Güler Sabancı: Bakan Berat Albayrak’a inancımız tamdır

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün açıkladığı Yeni Ekonomi Modeli hakkında konuştu. Bloomberg HT televizyonuna açıklama yapan Sabancı şunları söyledi, “Orta Vadeli Program çıktığında hepimiz daha ayrıntılı bilgiye sahip olacağız. Bakanımızın Enerji Bakanlığı’nı da bildiğimiz için. Söylenenlerin harfiyen yapılacağına inancımız tamdır.”

 

Financial Times: Avrupa Merkez Bankası liranın düşüşünün AB bankalarına etkisinden kaygılı

Financial Times gazetesi, liradaki düşüşün Türkiye’de büyük operasyonları olan Avrupalı bankalar üzerinden Euro Bölgesi’nde yaratabileceği etkilerin Avrupa Merkez Bankası’nı kaygılandırdığını yazdı. Haber sonrası euro ve lira değer kaybederken, Avrupa’da bankacılık hisseleri geriledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1051388/Financial_Times__Avrupa_Merkez_Bankasi_liranin_dususunun_AB_bankalarina_etkisinden_kaygili.html

 

Trump’tan Yaptırım Tweeti

ABD Başkanı Trump, Twitter’da yaptığı açıklamada “TL güçlü dolarımız karşısında hızla değer kaybederken, Türkiye’ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasına az önce yetki verdim. Gümrük vergileri alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi değil” dedi.

 

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, ABD’ye karşılık verecek

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyuma uygulanan gümrük vergisini 2 katına arttırma kararının, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere zarar vereceğini ifade ederek “Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir” dedi.

 

Rusya: ABD’nin yaptırımları sürerse bunu ekonomik savaş sayarız

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ABD’nin Rus bankacılık işlemleri ve döviz ticaretini hedef alan herhangi bir yaptırım uygulaması halinde kendilerine karşı ekonomik savaş ilan edildiğini kabul edip gerekli karşılığı vereceklerini söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Medvedev, “Bankacılık işlemleri veya herhangi bir dövizin kullanımına ilişkin bir yasak veya benzeri şey getirirlerse, bunu ekonomik savaş ilan edilmiş sayacağız ve gerektiği gibi yanıt vereceğiz. Gerekirse ekonomik, siyasi ya da başka bir şekilde karşılığını vereceğiz. ABD’li dostlarımız bu konuda hata yapmamalı” dedi.

 

Rusya’dan Türkiye’ye destek: ABD’nin ekonomik saldırısına direnmeli

ABD’nin Rusya ve Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Duma vekilleri, iki ülkenin de ‘barikatın aynı tarafında olduğunu’, ekonomik bakımdan yeterince güçlü ve istikrarlı olan iki ülkenin ortak politikalar üretmesi durumunda Washington’un Moskova ve Ankara’ya baskısının işe yaramayacağını vurguladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1052010/Rusya_dan_Turkiye_ye_destek__ABD_nin_ekonomik_saldirisina_direnmeli.html

 

CHP’nin yeni MYK’si belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin yeni merkez yönetim kurulunu (MYK) açıkladı. CHP Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, 18 olan MYK üye sayısını 19’a çıkardı.

Bu kapsamda, partinin Genel Sekreterliğini Mehmet Akif Hamzaçebi yürütmeye devam edecek. Parti Sözcülüğünü Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’a veren Kılıçdaroğlu, Oğuz Kaan Salıcı’yı Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yaptı. Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini ise Tuncay Özkan yürütmeye devam edecek.

 

Demirtaş’tan günler sonra ilk mesaj: Ben dahil bütün yönetimin ciddi sorumluluğu var

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 24 Haziran’ın ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Demirtaş, “Seçimlerde faşist bloğu geriletmek gibi net bir sonuç alma ihtimali vardı. Ancak çeşitli düzeylerde yaşanan basiretsizlikler, öngörüsüzlükler ve acemiliklerle bu fırsat iyi değerlendirilemedi. Bunda ben dahil, bütün yönetimin ciddi sorumluluğu vardır” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1051418/Demirtas_tan_gunler_sonra_ilk_mesaj__Ben_dahil_butun_yonetimin_ciddi_sorumlulugu_var.html

 

Esad’dan İdlib’e: Teslim olun!

Suriye ordusunun İdlib operasyonu adım adım yaklaşıyor. Türkiye sınırındaki vilayete dün helikopterlerle bildiriler dağıtıldı. Bildirilerde, “Savaşta sona geliniyor. Sizi birçok Suriyeli gibi yerel uzlaşma anlaşmasına katılmaya çağırıyoruz” denildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/08/10/esaddan-idlibe-teslim-olun/

 

‘Tayyipler Alemi’ pankartı nedeniyle tutuklanan 4 ODTÜ’lü serbest!

ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları “Tayyipler Alemi” pankartı nedeniyle “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanan 4 ODTÜ’lü serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca haklarında soruşturma açılan ve gözaltına alıp “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla tutuklanan ODTÜ’lüler serbest bırakıldı. 4 ODTÜ’lü ve pankartı matbaasında bastığı belirtilen 1 kişi hakkında “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla dava açılmıştı; 1’er yıldan 4’er yıla kadar hapis talebiyle yargılanıyorlardı.

 

Prof. Dr. Hüseyin Toros, sel felaketlerine yol açan şiddetli yağış ve hava değişimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son dönemde sel felaketlerine yol açan şiddetli yağış ve hava değişimleriyle ilgili konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, atmosferdeki dengeyi bozan etkenlerin ortadan kaldırılmaması durumunda daha büyük sorunların oluşabileceğini belirtti.

Toros, Ordu ve Rize’deki sel felaketinin, Karadeniz’de yaşanan sel, iklim şartlarına uygun arazi kullanımı olsaydı veya binalarda su basmanı ya da binalar ayakları üzerinde olsaydı bu felaketin yaşanmayacağını belirtti. Yağışların bir anda cadde ve derelere inmesini engelleyip, yöreye özgü farklı çözümler üretilerek sel ve taşkınların oluşmasının engellenebileceğini belirten Toros, “Suyun kaçışı tamamen kapatılıyor, suyun gidebileceği yer yok. Bu faydadan daha çok zarara yol açar” dedi.

İklimdeki değişikliklerin, mevsim kaymalarına sebep olabileceğini belirten Toros, “Sıcak hava dalgası, aşırı yağışlar, doluda artışlar gibi meteorolojik uç değerlerin sayısı ve şiddeti artabilir. Geçen yıl İstanbul’da yaşanan dolu gibi bu tür uç değerleri daha sık yaşayabiliriz” dedi. https://www.evrensel.net/haber/359003/toros-iklimdeki-degisiklikler-mevsim-kaymalarina-sebep-olabilir

 

 

11 Ağustos

Erdoğan NYT’ye yazdı: Yeni müttefikler aramaya başlayacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yazılan ve New York Times (NYT) gazetesinde yayımlanan “Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?” başlıklı makalede, iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginliğe değinildi.

Türkiye ve ABD’nin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğuna, iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durduğuna işaret eden Erdoğan, “Türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa ABD’nin yardımına koştu. Kore’de askerlerimiz birlikte çarpıştı. Küba füze krizinin en yüksek olduğu dönemde, Türkiye topraklarında Jüpiter füzelerinin konuşlanmasına izin vererek ABD’nin durumu yatıştırma çabalarına katkı sağladı. 11 Eylül terör saldırılarının ardından Washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki NATO misyonunu başarıya kavuşturmak için Afganistan’a gönderdik.” ifadelerini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/359046/erdogan-nytye-yazdi-yeni-muttefikler-aramaya-baslayacagiz

 

Yeni Şafak’tan patronlar adına çağrı

Albayrak Holding’e ait Yeni Şafak, “Yeni Şafak ve iş dünyasının öncülerinden ortak ses: İhracat için seferberlik çağrısı” sürmanşeti ile çıktı. Doğrudan patronlar adına yapılan haberde, diğer patronlara da hükümete destek olma ve ihracatı arttırma çağrısı yapıldı.

 

Çatladıkapı nedir, neresidir? ‘Çatladıkapı ülkesi’ ne demektir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize yaptığı konuşmasında dile getirdiği “Tehdit ediyor ya… “Yarın saat 18.00’e dek göndereceksiniz… Burası Çatladıkapı ülkesi mi ya, burası Türkiye, ne yapıyorsunuz?” ifadesi gündem oldu. Yurttaşlar ‘Çatladıkapı ülkesi’ ifadesinin anlamını merak etti. Çatladıkapı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Fatih ilçesinde bulunan bir semttir. Bir kıyı semti olan Çatladıkapı’nın kesin sınırları çizilememekle birlikte, idari olarak Küçükayasofya mahallesinin sınırları içinde yer aldığı söylenebilir. Çatladıkapı, Ahırkapı ve Kadırga semtleri arasında yer alır. Kendisine ait bir muhtarlığı yoktur.

 

Kılıçdaroğlu’ndan 13 öneri: Hükümete destek veririz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomiye ilişkin iktidara 13 öneride bulundu ve her türlü desteği vereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu ABD Başkanı Trump’a da tepki gösterdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2018/08/11/kilicdaroglu-trumpin-her-tweeti-yaraliyor/

 

Irak, İran bankalarıyla dolar alışverişini yasakladı

Irak Başbakanlık Sözcüsü Saad el Hadisi de yaptığı açıklamada, “Irak, ABD’nin uyguladığı yaptırım sürecinde İran ile ticarette dolar alışverişini durdurmak zorunda kalacak. İran ile bu yaptırımlar varken ticari ilişki düzeyini korumak zor olacak” dedi.

 

Rus basınında geçen hafta (4-10 Ağustos): Esad Kürt sorununu hemen hemen çözdü

Nezavisimaya gazetesi yazarı Vladimir Muhin, Esad’ın “Kürt sorununu hemen hemen çözdüğünü” iddia etti. Muhin’e göre Amerikan askerleri ve Arap militanları ile beraber ülkenin yüzde 27’sini kontrol eden SDG, Şam ile “adem-i merkeziyetçi ve demokratik” Suriye için yol haritası konusunda önemli mesafe aldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/08/11/rus-basininda-gecen-hafta-4-10-agustos/

 

İdlip savaşı başlıyor: Rus jetleri TSK destekli cihatçıları da vurdu

http://sendika62.org/2018/08/idlip-savasi-basliyor-rus-jetleri-tsk-destekli-cihatcilari-da-vurdu-506327/

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: LGS önümüzdeki sene de uygulanacak

Eğitim alanında yapacakları yenilik ve düzenlemelerin ayrıntılarını Ekim ayında kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl TEOG yerine gelen Liseye Giriş Sınavı’nın (LGS) gelecek yıl da uygulanacağını açıkladı.

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Cemaatlere kontrol mekanizması şart

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tarikat ve cemaatlerin denetlenmesi tartışmasına ilişkin, “Dinin sivil yapısına gölge düşürmeyecek, özgürlüklere halel getirmeyecek ve din güvenliğini sağlayacak bir kontrol ve rehberlik mekanizması kurulmalıdır” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1052137/Diyanet_isleri_Baskani_Ali_Erbas__Cemaatlere_kontrol_mekanizmasi_sart.html

 

100 günlük program ve kadınlar

100 günlük programın “icra müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilen -çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki- tesisine yönelik ilamların icra sistemi dışına çıkarılarak ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi” diye geçiştirdiği 13. maddesi yeni kadın cinayetlerinin önünü açmak demek.

https://www.birgun.net/haber-detay/100-gunluk-program-ve-kadinlar-226748.html

 

 

12 Ağustos

Erdoğan’dan iş dünyasına sert uyarı: “Uygulamak zorunda kalırım”

Sanayicilere seslenen Erdoğan “Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım bunu da böyle biliniz” dedi.

 

Albayrak: Gerekirse mali kural uygularız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak doların 7,22’yi görmesi sonrası açıklama yaptı. Albayrak, “Aksiyon planımızı hazırladık. Kurdaki gelişmeler çok net bir saldırının göstergesi. Gerekirse mali kural uygularız. Döviz hesaplarını TL’ye çevirmek veya el koymak asla olmaz. Mevduatların TL’ye çevrilmesi çok ileri bir iddia. Mevduatlara asla el konulmayacak. BDDK ve bankalar ile gerekli önlemleri alacağız. Paramız doğrudan ABD Başkanı tarafından hedef alındı” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan yalanlama: Mevduatlara el koyma da sabit kurdan TL’ye dönme de yok

Cumhurbaşkanlığı’ndan dolardaki yükselişe ilişkin açıklama yapıldı

 

Dolardan rekor üstüne rekor: 7,22’yi gördü

ABD doları, Türk lirası karşısında 7.22 seviyesini gördü. avro ise 8.21’e ulaştı. Bankaların internet sitelerinde ise dolar 7.60 seviyelerini gördü.

 

BDDK swap işlemlerine sınırlama getirdi

BDDK’dan yapılan açıklama şöyle:

”Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”

 

Türk şirketleri en çok hangi ülke bankalarına borçlu?

Son yıllarda Avro Bölgesi’ndeki bazı bankalar Türk şirketlerine oldukça bol miktarda kredi verdi. Avrupalı bankacılar, krizdeki Türkiye pazarıyla olan ilişkileri konusunda endişelerini dile getirmeye başladılar.

Uluslararası Borçlar Bankası’na (BIS) göre, Türk şirketler İspanya’daki bankalara 83.3 milyar dolar, Fransız bankalarına 38.4 milyar dolar ve İtalyan borç verenlere de 17 milyar dolar borçlu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1053333/Turk_sirketleri_en_cok_hangi_ulke_bankalarina_borclu_.html

 

İran: Türkiye yalnız değil, her türlü desteğe hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikayı eleştirerek, “İran devleti ve halkı olarak her zaman Türk halkı ve devletinin yanında yer aldık ve alacağız” dedi.

 

Ülker 2 milyar dolarlık gayrimenkul satıyor

Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ellerindeki 2 milyar dolarlık gayrimenkulleri satışa çıkardığını belirterek, her yere ihracat yapmaya ağırlık verdiklerini açıkladı. Murat Ülker ayrıca, Twitter’a TC kimlik numarası ile girilmesi önerisini Bert Albayrak’la paylaştığını söyledi.

 

Konut kredileri 200 milyar liraya dayandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre bankaların kullandırdığı konut kredi bakiyesi bu yılın haziran sonunda 199 milyar 964 milyon 792 bin liraya ulaştı. Geçen yıl sonuna göre konut kredi bakiyesi 8 milyar 430 milyon 717 bin TL (yüzde 4,4) artış gösterdi.

http://politeknik.org.tr/ak-balon-patlarken-turkiyenin-15-yillik-insaat-yatirimlari-uzerine-ragip-varol/

 

Uşak Belediyesi’nden ABD’ye yaptırım: Twitter’dan duyurdular

Uşak Belediyesi, ABD’yle yaşanan krize tepki olarak medya reklam planlamalarında Facebook, Google, Instagram, Twitter ve Youtube’a ayrılan bütçeyi tamamen kaldırdığını duyurdu. Uşak Belediyesi ve belediye başkanı, yaptırım kararını Twitter’dan duyurdu.

 

İbrahim Tatlıses’ten dolar açıklaması

Tatlıses son zamanlarda yükselen kur piyasasıyla ilgili “Bu millete bir şey olmaz” dedi.

 

İran gaz sahasında çoğunluk hisse Çin’in oldu

ABD’nin yenilenen yaptırımları nedeniyle İran’dan çekilme kararı alan Fransız Total’in Güney Pars Gaz Sahası’ndaki hisselerini Çin Devlet Petrol Şirketi aldı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın İran Devlet Petrol Şirketi yetkilisi Muhammed Mustafavi’ye dayandırdığı haberine göre, projede yüzde 30’luk paya sahip olan Çin Devlet Petrol Şirketi (CNPC), Total’in projedeki yüzde 50’lik hissesini satın alarak yüzde 80’lik paya sahip oldu.

Hisse devriyle CNPC, 5 milyar dolarlık projede en büyük paya sahip şirket haline geldi.

 

İdlib’de operasyona doğru

İdlib’de bulunan Fua ve Kefraya’nın 4 yıllık kuşatmanın ardından tahliye edilmesi akıllara, ‘İdlib operasyonu yaklaştı mı?’ sorusunu gündeme getirdi.

https://www.evrensel.net/haber/357521/idlibde-operasyona-dogru

 

Suriye’de cihatçı ordusunun komutanı: Sadece Türkiye’den destek var

Suriye’de ‘Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ adıyla kurulan Türkiye destekli ordunun başındaki Heysem Afisi, Reuters’a konuştu. Türkiye sınırındaki Azez’de bulunan Afisi, “Daha yolun başındayız. Çok sayıda zorlukla karşı karşıyayız ama üstesinden gelmek için çalışıyoruz” dedi.

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre Afisi, “Ulusal Ordu’ya tüm destek yalnızca Türkiye’den geliyor. Başka ortak devlet yok” diye konuştu.

Afisi, Türkiye’nin cihatçıların maaşlarının ödenmesi, lojistik destek ve silah yardımında bulunduğunu ve düşmanlarının “Esad, PKK ve IŞİD” olduğunu söyledi.

 

Suriye ordusu İdlib operasyonuna başladı

Suriye güçleri İdlib’de beklenen operasyona başladı. Bölge El Kaide’nin de aralarında olduğu cihatçı örgütlerin elinde bulunuyor.

Basında çıkan haberlere göre, Suriye Ordusu ülkenin kuzeydoğusundaki İdlib vilayetinde ‘terörist’ unsurlara bir dizi saldırı düzenledi.

Saldırı, Suriye ordusunun cihatçıları silah bırakmaya ve hükümetin isteklerini kabul etmeye çağırdığı broşürler bırakmasıyla gerçekleşti.

 

İYİ Parti, 2. Olağanüstü Kurultayı’nı yapıyor

Akşener yeniden genel başkan: ‘Boyun eğdim’ diyen Akşener’den hükümete çağrı yapıldı.

Ankara ATO Congresium’da gerçekleşen İYİ Parti kurultayında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İradenize boyun eğdim. ‘GEL’ dediniz, geldim.” sözleriyle genel başkanlığa yeniden aday olacağını duyurdu. Akşener, ABD ile Türkiye arasındaki rahip Brunson krizine ilişkin, hükümete bağımsız yargı ve demokrasiye dönme çağrısında bulundu. Yapılan oylamada Akşener 881 oyla yeniden genel başkan seçildi.

 

Cübbeli’den Mercedes savunması: Sahabe-i ikram en iyi deveyi almıyor muydu?

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Menzil tarikatı liderinin içinde yer aldığı ve lüks araçlardan oluşan konvoyu eleştirenlere tepki gösterdi.

 

ODTÜ’lülere tahliyenin gerekçesi: Kaçamazlar paraları yok

4 ODTÜ’lüye verilen tahliye kararının arkasında adalet değil küçümseme çıktı. Kararın gerekçesi: Kaçmak için yetenek, bilgi ve maddi imkânları yok

 

Tel Aviv’de binlerce kişi ‘Yahudi Ulus Devlet Yasası’nı protesto etti

İsrail’de ‘Yahudi Ulus Devlet Yasası’na karşı on binlerce kişi Tel Aviv’de miting düzenledi. ‘Ulus devlet yasası iptal edilsin – Eşitliğe evet’ başlıklı mitingde İsrail parlamentosunun çıkardığı yasanın ırkçı olduğu belirtildi, Başbakan Binyamin Netanyahu istifaya çağrıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1053402/Tel_Aviv_de_binlerce_kisi__Yahudi_Ulus_Devlet_Yasasi_ni_protesto_etti.html

 

Marksist düşünür Samir Amin yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü Mısırlı Marksist düşünür Prof. Dr. Samir Amin yaşamını yitirdi.

 

 

13 Ağustos

Merkez Bankası’ndan dolar hamlesi

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağı duyurularak, finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların işleyişinin sürdürülmesi amacı ile alınan tedbirler sıralandı. MB’nin açıklamasının ardından dolar ve Avro’da gevşeme yaşandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1053796/Merkez_Bankasi_ndan_dolar_hamlesi.html

 

Dolarda dalgalı seyir

Dün gece saatlerinde dolar kurunun 7.2362’ye çıkarak zirve yapmasının ardından alınan Ankara’nın açıklamalarıyla 6.05 seviyesine kadar gerileyen dolar, sabah saatlerinde yeniden yükselişe geçti. Erdoğan’ın büyükelçilerle buluşmasında söylediği “Savaşa hazırız, rakamlar normal seyrine dönecek” sözlerinin ardından dolar yeniden 7 lira sınırına tırmandı.

 

Erdoğan: Ekonomik kuşatma altındayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Erdoğan dövizdeki hareketliliği ‘saldırı’ olarak yorumlayarak “Ekonomik kuşatma altındayız” dedi.

 

Erdoğan: Saldırılar devam edecek, savaşa hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Erdoğan dövizdeki hareketliliği ‘saldırı’ olarak yorumlayarak ‘savaşa hazırız’ dedi ve rakamların normal seyrine döneceğini bildirdi.

“Sosyal medya üzerinden bir çok ekonomik terör kişilikleri var. Onların yaptığı çalışmalar var. Bunlara karşı da yargımız tedbirini almıştır. SPK’sı ile üzerine gidiyoruz. Bunları yakaladığımız yerde de gereken cezayı uygulayacağız bütün bunlar vatana ihanettir” dedi. 

 

MASAK’tan ‘dolar’ incelemesi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), özellikle sosyal medyada yer alan ‘Dövizlerin devlet eliyle TL’ye çevrilmesi’ ve ‘Dolar kurunun sabitlenmesi’ haberlerinin yalan olduğunu ve ilgili kişi ve kuruluşlar hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

 

Fabrikalarda işten çıkarmalar başladı

Çok sayıda tekstil fabrikasında toplu işten çıkarmalar yaşandığı, kimi fabrikalarda bazı bölümlerin kapatıldığı belirtiliyor. Dev Tekstil Sendikası Çukurova Temsilciliği’nden yapılan açıklamaya göre, Antep’te şu ana kadar yüzlerce işçi işten atıldı. Daha kitlesel işten çıkarmaların ise bayram sonrası olacağı iddia ediliyor. 

 

Savcılık 15 Temmuz’u işaret etmişti, Bakanlık, ‘346 sosyal medya hesabına tahkikat başlatıldı’ dedi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “346 sosyal medya hesabı tespit edildi, konu ile ilgili adli tahkikat başlatıldı” denildi.

 

Borç korkusu sararken gözler Merkez Bankası’nda

BDDK ve TCMB adımlarına rağmen, dolar 7 TL civarında sert dalgalandı. Önde gelen banka hisselerinde düşüş yüzde 10’u aştı.

ABD-Türkiye gerginliği sonrası dolar kuru dün de 7’ye yakın dalgalanmayı sürdürdü. TL cuma günü 2001 krizinden bu yana dolar karşısında en sert günlük düşüşünü yaşamıştı. Pazar gecesi gelen son rekordan sonra, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kurlardaki yükselişi kontrol altına almak için aksiyon planı hazırladıklarını söyledi. Gece yarısından itibaren ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası’ndan (TCMC) beklenen adımlar arka arkaya gelmeye başladı. Ancak bu adımlara rağmen piyasalarda baskı devam etti.

Asya seansında 7.24 seviyesine yükselen dolar/TL, Albayrak’ın açıklaması sonrası 7’nin hafif altına inse de BDDK ve TCMB’nin tüm adımlarına karşın 7’ye yakın hareketini sürdürdü. Güne 6.75 seviyelerinden başlayan dolar/TL, akşam saatlerinde 7 civarına geldi. Gün içi en yüksek seviye 7.24, en düşük seviye ise 6.40 oldu.

İlk alacaklı İngiltere: Türkiye’de özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunda ilk sırayı 30.3 milyar dolarla İngiltere aldı. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, alacaklı ülkeler arasında Almanya 22.1 milyar dolarla ikinci, ABD 20.1 milyar dolarla üçüncü sırada bulunuyor. Avrupa ülkelerine özelin toplam uzun vadeli kredi borcu 110.9 milyar doları bulurken, Amerika kıtası için bu rakam 26, Asya kıtası için 43 milyar dolar oldu. Bahreyn, 11 milyar dolarla listede üst sıralarda yer alırken, Çin için rakam 4.4 milyar dolar olarak kaydedildi.

 

CHP’den ABD’ye tepki: Dimdik duracağız

“Ülkemizin haysiyetinin ayaklar altına alınmasına teşebbüs dahi edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Milletimizle omuz omuza bunun karşısında dimdik duracağız” diyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, yaşanan kur krizi için de Meclis’i acil toplantıya çağırdı.

 

MHP’den ‘döviz hesabı’ kararı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, bugün itibarıyla partilerinin döviz hesaplarının Türk Lirasına dönüştürülmesi sürecini başlattıklarını, bu sürecin en kısa süre içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

 

Abdullah Gül’den Trump açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘başkanlığa aday olduğu ilk günden bugüne hiçbir değer ve ilke tanımayan söylem ve politikalarıyla küresel bir tehlike olduğunu’ belirtti.

 

Onur Hamzaoğlu: Aynı ülkede yaşıyoruz ama aynı gemide değiliz

Döviz krizini değerlendiren HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, AKP iktidarınca dillendirilen ‘Aynı gemideyiz’ söylemlerini değerlendirdi.

“Evet, aynı ülkede yaşıyoruz ama bu ülkede farklı farklı gemilerde yaşıyoruz. Onların dertleri başka. Bu toprakların evlatları olan, üretenlerin, çalışanların, emekçilerin dertleri başka. Onlar kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Biz geleceğimizi” …  “Mesele yaşanmakta olan bu ekonomik çıkmazın nereden kaynaklandığının görülmesidir. Ciddi bir şekilde onun ele alınmasıdır ki gördüğümüz kadarıyla bir finansal anlamda sorunlar var. 16 yıllık AKP hükümetini ve iktidarı destekleyen uluslararası sermaye Türkiye’den yavaş yavaş çekilerek çıkıyor” dedi.

 

Gazetecilerden tepki: Krizi biz çıkarmadık, haberini yapmamak suçtur!

Basın örgütleri, haberlere “ekonomik saldırılara hizmet etmek” suçlamasıyla soruşturma açılmasına tepki gösterdi. DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, başsavcılıkların soruşturma açıklamalarını basın özgürlüğü ve haber hakkı açısından değerlendirdi.

 

Soli Özel: Rahip Brunson gerilimin sebebi değil, simgesi

Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta New York Times gazetesinde yayınlanan yazısını yorumlayan uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel, Türkiye-ABD arasındaki gerilimin kaynağında rahip Brunson’ın olmadığı görüşünde. Özel’e göre gerilimin kökeni çok daha derin ve tarihsel: Soğuk Savaş sonrasında iki ülkenin ortak çıkarları konusunda netlik sağlayamaması, Irak ve Suriye’de Kürtlerin bağımsız devlet kuracağı ve ABD’nin de bunu destekleyeceği yönündeki kaygı ve Türkiye’nin bölgede hegemonik güç olma hırsı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/08/13/soli-ozel-rahip-brunson-gerilimin-sebebi-degil-simgesi/

 

Berberlerden ‘Amerikan tıraşı’ kararı

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan 10 erkek berberi Amerika’ya tepki göstermek için ‘Amerikan tıraşı’ yapmama kararı aldı.

 

İlahiyatçı Sifil’den dolar ‘fetva’sı: Bozdurmak farzdır

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil, sosyal medya hesabından yükselen dolarla ilgili açıklama yaptı. Sifil;””Elinde dövizi, altını olanların bozdurup TL’ye çevirmesi farz-ı aynıdır” ifadelerini kullandı. İlahiyatçı Sifil, “deve sidiği şifadır” sözleriyle gündeme gelmişti.

 

Türk Telekom, ABD’ye reklam vermeyecek

Türkiye ekonomisini hedef alan saldırılara karşı başlatılan “ABD’ye reklam verme” kampanyasına Türk Telekom da katıldı.

 

FT: Erdoğan, Rusya, Katar ve Çin’e dönerek Batı’dan tamamen kopabilir

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile ABD arasında yaşanan krize dair değerlendirmesinde Erdoğan’ın Rusya, Çin ve Katar seçeneklerini değerlendireceğini ve Batı’dan tamamen kopabileceğini öne sürdü.

 

Erdoğan’a ‘NATO üyeliğini dondur’ önerisi

Rai al Youm, ABD’nin ekonomik yaptırımlarına karşı Türkiye yönetimine NATO üyeliğini durdurma ve eksen değiştirme önerisinde bulundu.

Beklendiği gibi geçen hafta Arap basınının önemli gündemlerinden biri Türkiye’deki ekonomik gelişmelerdi. Türk lirasının önlenemeyen düşüşünü ve ABD’nin yaptırımlarını, Arap basını genelde birinci sayfadan gördü. Konuyla ilgili oldukça geniş değerlendirmelere de yer verildi. Hemen başta belirtelim, yakın zamana kadar “model ülke” olarak gösterilen Türkiye’nin dışa bağımlı ekonomisinin krizdeki rolü es geçildi.

https://www.evrensel.net/haber/359127/erdogana-nato-uyeligini-dondur-onerisi

 

Guardian yazdı: TL’deki düşüş sürerse ne olur

Guardian gazetesinde yayımlanan analizde Türk Lirası’ndaki kötü gidişin diğer piyasaları etkilemesinden duyulan ‘kaygı’ya dikkat çekildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1054109/Guardian_yazdi__TL_deki_dusus_surerse_ne_olur.html

 

Merkel’den Türkiye ekonomisiyle ilgili açıklama

Başbakan Angela Merkel ”Türkiye’nin ekonomik açıdan istikrarsızlaşması kimsenin çıkarına değil” dedi.

 

Berat Albayrak’tan Almanya’ya ‘takdir’

Berat Albayrak: İyi niyetle hareket eden ve diplomasiyi savunan siyasetçiler, Türk halkının, Almanya ve AB ile ilişkilerindeki güveni güçlendirecek.

 

Azerbaycan’dan Türkiye’ye destek mesajı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’deki ani döviz artışı hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye’ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

İran’dan flaş ‘sıcak savaş’ açıklaması

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile sıcak çatışmanın hiçbir şekilde söz konusu olmayacağını ifade etti.

 

“Sahtekar ABD ile masaya oturmayacağız”

İran’la ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’ın teklifini değerlendiren İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Washington yönetimi sahtekardır. ABD’yle müzakere masasına oturmayacağız, bunu yasaklıyorum” açıklamasında bulundu.

 

ABD’li Büyükelçiden İngiltere’ye İran tehdidi

ABD’nin Londra Büyükelçisi Woody Johnson, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan makalesinde, İngiltere’ye, İran’la nükleer anlaşmaya taraf olmayı sürdüren AB’nin değil, ABD’nin tarafında yer alması çağrısı yaptı. Johnson, aksi durumun İngiliz ticareti için ciddi sonuçları olacağı uyarısı yaptı.

 

Trump’tan son Türkiye hamlesi: Resmen onayladı

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye saati ile 22.20 sıralarında bütçe tasarısını onayladı. Tasarıyla Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatı resmen engellenmiş oldu. Pentagon Sözcüsü Andrews, F-35 uçaklarının Türk pilot ve teknik bakım ekibinin Arizona’daki eğitim çalışmalarının Savunma Bakanı, yasada istenen raporu Kongre’ye sununcaya kadar devam edeceğini söyledi.

 

Çinli seyahat şirketi, ödemelerde TL’yi kaldırdı

Çinli online seyahat şirketi Ctrip, müşterilerinin TL ile ödeme yaptıktan sonra dalgalanmayı fırsat bilerek yuan ile geri ödeme istemeleri üzerine, Türk Lirası cinsinden ödemeleri durdurdu.

 

Demirtaş’tan ‘HDP tatil havasından çıkmalı’ sözlerine açıklama

HDP’nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘HDP tatil havasından çıkmalı’ yazısına ilişkin açıklamada bulundu. Demirtaş’ın sosyal medya hesabından bugün şu açıklama yapıldı:

“Partime yönelik öneri ve eleştirilerim, tamamen arkadaşlarıma güç verme amaçlıdır. Bunun dışındaki her yorum yanlıştır. Ben her daim, partimin ve halkımın hizmetindeyim. Bunun böyle bilinmesi lazım.

Şahsıma yönelik yorumlarda da, bütün arkadaşlarım dikkatli bir dil kullanmalıdır. HDP’yi güçlendirmek hepimizin boynunun borcudur. Bunun dışındaki hiçbir amaç meşru ve haklı olmaz.

Kimsenin de HDP’yi zayıflatmaya gücü yetmez. Partimiz en kısa zamanda toparlanacak ve mücadelesini yükseltecektir.”

 

İYİ Parti’li vekil MHP’ye geçti

MHP lideri Devlet Bahçeli, kongrede liste dışı bırakılan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’ı partilerine davet etti. Arkaz bu davet üzerine MHP’ye geçti.

Böylece İYİ Parti Milletvekili sayısı 41’e düştü.

 

İbadi’den Türkiye açıklaması: Talimat verdik

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkesinden Türkiye’ye saldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. “Türkiye, komşu ülkemizdir ve topraklarımızdan oraya saldırıda bulunulmasına izin vermeyiz” diyen İbadi “Güçlerimize, Irak-Türkiye sınırını korumaları için talimat verdik” ifadelerini kullandı.

 

İdlib kördüğümü: Türkiye’nin önündeki zor karar

Suriye ordusu, savaşta ‘bitiş sahnesi’ olarak gördüğü İdlib’de kapsamlı bir operasyona hazırlanıyor. Türkiye’yi ise zorlu bir karar bekliyor. Gazeteci Fehim Taştekin ‘İdlib kördüğümünü’ BBC Türkçe için değerlendirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1053762/idlib_kordugumu__Turkiye_nin_onundeki_zor_karar.html

 

Mudanya’daki yangın çok konuşulmuştu… Bu bölgenin akıbeti belli oldu

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, cumartesi günü çıkan orman yangınından sonra lüks villaların bulunduğu bölge, geç yanan incir, ıhlamur, çınar ve erguvan ağaçlarıyla çevrelenecek. Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, soğutma çalışmalarının sürdürüldüğü orman sahasında bu hafta çalışmalara başlanacağını belirtirken, Bademli, Göynüklü ve Çağrışan mahallelerinin muhtarları ise yangında 520 lüks villa için tehlike atlatıldığını söyledi.

 

 

14 Ağustos

Dostlar boykotta görsün: THY uçak almaya, Türk Telekom iphone satmaya devam ediyor

ABD ile yaşanan kriz nedeniyle ABD merkezli kuruluşlara reklam vermeyeceğini açıklayan THY, henüz 5 ay önce Amerikan uçak üreticisi Boeing şirketi ile 7 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Yine ABD’ye boykot açıklaması yapan Türk Telekom da ABD’li teknoloji firması Apple’ın iphone’larını pazarlamaya devam ediyor.

 

Erdoğan: Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız

Ankara’da konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’ye ‘sınırlı’ boykot çağrısı yaptı. Erdoğan “Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs Vestel var” ifadelerini kullandı.

 

‘Yerli ve milli’ diye önerdi, parçaları ABD’li çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye elektronik ambargo açıklarken önerdiği Vestel marka cep telefonlarının “yerli ve milli” olmadığı ortaya çıktı. Vestel marka cep telefonlarının parçalarının büyük bölümünün ABD’li şirketler tarafından üretildiği ortaya çıktı. Yazılımı da tamamen ABD malı.

 

Erdoğan konuştu, hisseleri patladı

Vestel Elektronik Sanayi hisse senetleri, AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ABD’ye ‘sınırlı’ boykot” çağrısının ardından yükselişe geçti.

 

ABD ürünlerine boykot, Türkiye’nin hazinesini de vuracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını söyledi. Ancak, Türkiye’de satılan her bir İphone’un yaklaşık üçte biri devletin kasasına giriyor. 10 yıl içinde Türk maliyesi İphone’dan yaklaşık 2 milyar 100 milyon lira kazandı.

 

Albayrak: Göreceksiniz, TL güçlenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, SETA’nın düzenlediği “AK Parti Döneminde Ekonomik Büyüme ve Kalkınma” konulu oturumunda konuşuyor. Türk Lirası’nın güçleneceği taahhüdünde bulunan Albayrak, doların da güvenilirliğini yitirdiğini söyledi.

 

Milyonluk Mercedes’i olan Diyanet ‘milli ürün’ önerdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’nın elektronik ürünlerine boykot çağrısının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı da “Milli ürünleri” tercih etme çağrısında bulundu.

 

MHP’den ‘döviz hesabı’ kararı

İktidarın “yerli ve milli” söyleminin de ortağı olan MHP’nin, bugüne kadar Hazine’den aldığı yardımları yabancı para birimlerine yatırdığı ortaya çıktı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, bugün itibarıyla partilerinin döviz hesaplarının Türk Lirasına dönüştürülmesi sürecini başlattıklarını, bu sürecin en kısa süre içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

 

İş dünyasından hükümete 5 kritik uyarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) kur krizi ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. “Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bu süreçte reel sektörümüzün üretim ve istihdam kapasitesinin korunması son derece büyük önem arz etmekte” denilen açıklamada hükümete 5 kritik uyarıda bulunuldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD)’ın kur krizi ile ilgili ortak yaptığı açıklamadaki 5 kritik uyarı şöyle:

1-Merkez Bankası’nın dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanı sıra, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,

2-Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,

3-Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının bir an önce hazırlanması,

4-En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması,

5-ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.

 

Krizden bir AKP sorumlu değil: Fatura ‘Ayşe Teyze’ye

16 yıldır iktidarda bulunan AKP yöneticileri krizden kendileri dışında herkesi sorumlu tutuyor.

Rahip Brunson kriziyle su yüzüne çıkan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi açıkça hedefe koyan yaptırım kararlarıyla bozulan ekonomik dengelerde fatura yine vatandaşa çıkıyor. “Dış güçler, muhalefet ve sosyal medya paylaşımları” suçlu ilan edilirken Türkiye ekonomisinin kırılganlığındaki siyasi sorumluluk görmezden geliniyor.

 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu’ndan Trump’a tepki

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Forumu’ndan ABD yaptırımlarının hedefindeki Türkiye’ye destek mesajı geldi.

ABD’nin Türkiye’den alüminyum ve çelik ithalatına uygulanan vergileri 2 kat artırmasının gayrimeşru ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğu belirtilen bildiride Türk lirasındaki keskin değer kaybının esasen tüketicileri olumsuz etkilediği ve yaşam standardını aşağıya çektiği vurgulandı.

“AB’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olarak, müreffeh, istikrarlı ve demokratik bir Türkiye bizim de çıkarımızadır” denilen mesajda NATO müttefikleri olarak ABD ve Türkiye’nin yapıcı diplomasi ile sorunlarını çözüme kavuşturmaları teşvik edildi.

 

Guardian: Türkiye krizi sınırlarının çok ötesine ulaşacak

The Guardian yazarı Simon Tisdall: Türkiye kaynaklı ekonomik karmaşa İstanbul’daki soğan fiyatlarının çok ötesinde. Türkiye, ABD ile Rusya’nın arasında bugüne dek hiç olmadığı kadar tuhaf bir pozisyonda. Bu krizin etkileri sınırlarının çok ötesine uzanacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/08/14/guardian-turkiye-krizi-sinirlarinin-cok-otesine-ulasacak/

 

Erdoğan’ın atadığı rektörler Trump’ı kınadı

Türkiye’nin farklı illerinden Ağrı’ya gelen 12 üniversite rektörü İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ı ortak bir basın açıklaması yaparak kınadı.

 

Ev hapsindeki Rahip Brunson’a ABD’den sürpriz ziyaret

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yeni atanan Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, ABD’li Rahip Andrew Brunson’u ev hapsine alındığı evinde ziyaret etti. Ziyaret çıkışında konuşan Hovenier, “Türk otoritelerine hem rahip Brunson’ın tutuklu bulunduğu hem de ABD misyonlarında çalışan Türk çalışanların tutuklu bulunduğu diğer davalar konusunda çağrı yapmaya devam ediyoruz” dedi.

 

 

15 Ağustos

Erdoğan’ın Boykot Çağrısı Yaptığı Elektronik Ürünler ‘Misilleme’ Listede Yok

ABD’den gelen ürünlere ek vergi yükümlülüğü getirilen ürünler listesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün boykot çağrısı yaptığı Apple gibi markaları içeren elektronik ürünler yer almadı.

 

Bazı ABD Ürünlerine %100 Ek Vergi

ABD’den ithal edilen bazı ürünlerde ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Pirinç, sert kabuklu meyveler, alkollü içkiler, güneş kremi, makyaj malzemeleri, tütün ürünleri, taş kömürü, otomobil ek vergi uygulanan ürünler arasında yer alıyor.

 

Ticaret Bakanı: ABD’ye 553 Milyon Dolarlık Ek Vergiyle Karşılık Verdik

ABD’ye uygulanan ek gümrük vergilerine ilişkin açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “22 kalemde vergi oranını iki katına çıkardık. Gereken karşılığı vereceğiz” dedi.

Bakan Pekcan, “ABD’nin haksız işlemleri karşısında Türk firmalarının hakkını korumaktan asla imtina etmeyeceğiz, gereken karşılığı vereceğiz. ABD’nin alüminyum ve çeliğe ek vergi kararı ABD’li ihracatçıyı da olumsuz etkiler” şeklinde konuştu ve ekledi: 

“ABD önemli bir ticaret ortağımız ama tek partnerimiz değil. Başka ortaklıklarımız, alternatif pazarlarımız bulunmaktadır.”

 

Rahip Brunson’ın Tahliye Talebine Ret

Üst mahkeme, Rahip Brunson’un ev hapsinin ve yurtdışına çıkış kararının kaldırılması talebini reddetti.

ABD’li Rahip Brunson’ın avukatı Cem Halavurt müvekkilinin ev hapsi ve yurtdışı yasağının kaldırılması için dün üst mahkeme olan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Halavurt, bianet’e yaptığı açıklamada dosyanın şimdi bir üst mahkeme olan İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gideceğini söyledi.

 

Dün 6,92 TL’den işlem gören dolar bu sabah itibari ile, alış fiyatı, 6,44’ten işleme başlamıştı. Dolar şu sıralarda ise 5.90’a geriledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angela Merkel’le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’le görüştü. İki lider, önümüzdeki günlerde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya’nın Maliye ve Ekonomi bakanlarının bir araya gelmeleri konusunda uzlaştı.

DHA’nın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, görüşmede ikili ilişkiler ve başta Suriye olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Merkel’in, Türkiye ekonomisinin güçlü olmasının Almanya açısından da önemli olduğunu söylediği belirtildi. İki lider, Türkiye-Almanya arasındaki işbirliğinin karşılıklı üst düzey ziyaretler ve temaslarla daha da güçlendirilmesi konusundaki kararlılıklarını da teyit ettiler.

 

New York Times: ABD’nin yeni yaptırımları arasında THY de var

Gazeteden Helene Cooper ve Eric Schmitt’e konuşan üst düzey hükümet yetkililerinin bildirdiğine göre bu yaptırımlardan biri Türk Hava Yolları’na (THY) kısıtlama getirilmesi. Ayrıca Trump yönetiminin, Türkiye’de neredeyse bir yıldır tutuklu bulunan bilim insanı Serkan Gölge ile ABD Konsolosluğu çalışanı üç Türkiye vatandaşının serbest bırakılmasını talep ettiği belirtildi.

Beyaz Saray Süre Vermişti: Beyaz Saray’dan bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’de ev hapsindeki rahip Brunson’ı evine döndürmeye kararlı olduğunu belirtmiş “Önümüzdeki birkaç gün ya da bir hafta içinde herhangi bir gelişme olduğunu görmezsek yeni adımlar atabiliriz” demişti.

 

Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım kararı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.

Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el Emadi’nin de katılımıyla yemeğe geçildi.

Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtilirken Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağı bildirildi.

 

ABD: Brunson serbest kalsa da Türkiye’ye yönelik vergiler kalkmaz

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Rahip Andrew Brunson’ın bırakılması durumunda dahi Türkiye’ye yönelik ek ithalat vergilerinin kalkmayacağını açıkladı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Brunson’a dair açıklamasında “Türkiye, Trump’ın kararlılığını test etmemeli” dedi.

 

Beyaz Saray Yetkilisi: Brunson birkaç gün veya bir hafta içinde bırakılmazsa yeni adımlar atılabilir

Reuters haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılması konusunda hiçbir ilerleme olmadığını ve Washington yönetiminin bu konuda katı tutumunu sürdüreceğini söyledi.

 

Kalın’dan ABD’ye yanıt: Türkiye’nin hayal kırıklığı daha derin

Türkiye ile ABD arasında yaşanan kriz ve Trump’ın F-35’lerin teslimi konusunda konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu imzanın bir karşılığı olmadığını söyledi. Kalın, Katar Şeyhi’nin Türkiye ziyareti ve farklı konulardaki soruları da yanıtladı. Sözcü, İncirlik üssü sorusuna ise yanıt vermedi. Kalın, Türkiye’nin krizi fırsata dönüştürmek üzere olduğunu kaydetti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1056074/Kalin_dan_ABD_ye_yanit__Turkiye_nin_hayal_kirikligi_daha_derin.html

 

Almanya ve İngiltere: Brunson’ı serbest bırakın

Türkiye ile ABD arasındaki gerilim sürerken İngiltere ve Almanya’dan Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin çağrı yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1055751/Almanya_ve_ingiltere__Brunson_i_serbest_birakin.html

 

Kapalıçarşı ve Tahtakale’de döviz hareketliliği

BDDK ve Merkez Bankası’nın hamlesiyle gerileyen dövizler, Kapalıçarşı ve Tahtakale’de hareketliliğe neden oldu. Bazı yurttaşlar yastık altındaki döviz ve altınlarını bozdururken, Tahtakale esnafı Reşat Yılmaz, büyük firmaların henüz döviz bozdurma konusunda piyasada görünmediğini söyledi.

 

Yabancılar krizi fırsata çevirdi: Yüzde 65’lik artış

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.9 oranında artarak 123 bin 878 oldu. Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Dövizdeki artışın yabancıya sağladığı avantajla yabancı fırsatı kaçırmadı” dedi.

 

Turkcell’den hükümete destek açıklaması

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun ekonomi gündemine ilişkin devletin aldığı kararların yerinde olduğunu vurguladı ve “Sorumluluk almaya hazırız” dedi.

 

Destici: Türkiye’nin büyümesini hazmedemeyenler vatandaşlıktan çıkarılsın

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Türkiye’nin ABD karşısında dolar üzerinden maruz kaldığı bu ataklara sevinenler, şakşakçılık yapanlar, Türkiye’nin ekonomi üzerinden maruz kaldığı manipülasyonlara destek çıkanlar, ülkemizin büyümesini, güçlenmesini ve bağımsızlığını hazmedemeyenler Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığından çıkarılmalıdır” dedi.

 

MHP dolardan ne kadar kazandı? Bahçeli o soruya yanıt vermedi

2018 yılı içinde 100.5 milyon dolar hazine yardımı alan MHP, bu yardımdan artan ve dolara çevirdiği tasarruflarını önceki gün TL’ye çevirdi. Peki MHP’nin bu işlemden kazancı ne kadar oldu? Bahçeli, bugünkü basın toplantısında konuyla ilgili soruya ilginç bir yanıt verdi ancak rakamı açıklamadı. Bahçeli’nin açıklaması şöyle: “MHP hazine yardımının dışında hiçbir kişi ve kuruluşa yanaşmaz. Hazineden ne almışsak partimizi onunla yönetmeye çalışırız. Bu arada bazı değerlendirmeler yapılırken dövize yatırılan bazı banka mevduatlarımız da bulunmaktadır. Esas merak edilenler, çok holdingten beslenenlerin kimler olduğu, ne kadarını döviz ne kadarı TL ve Avro’dan aldığını öğrenmek isteriz.”

 

Pentagon: Menbic’de ortak devriye başlayacak

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutanlarından Gedney, gerekli eğitimler tamamlandığında Menbic’de Türkiye ile ABD arasındaki ortak devriyelerin başlayacağını belirtti.

 

‘Türkiye ve Rusya, İdlib konusunda anlaşamadı’

Suudi Arabistan merkezli Şarkul Avsat gazetesi, “İdlib başlıca gündem, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları görüşmelerinde anlaşamadı” manşetiyle çıktı.

ANHA’nın haberine göre konuyla ilgili haberde; Türkiye yönetiminin, Suriye yönetimi ve ortaklarının askeri bir operasyon düzenlemesini istemediği, Rusya’nın da İdlib’in “çatışmanın azaltıldığı bölgeler” anlaşması kapsamında olduğunu belirttiği ve “terör örgütü” olarak nitelediği El Nusra (el Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam) gibi örgütlerin anlaşma kapsamı dışında olduğunu söylediği kaydedildi. Her iki bakanın görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında, İdlib konusunda farklı düşündüklerinin görüldüğü ifade edildi.

‘Türkiye, Rusya’ya Taviz Veriyor’: El Arab gazetesi de “Türkiye Washington’a karşı Rusya desteğini sağlamak için taviz veriyor” başlıklı haberinde; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara ziyaretinin ABD-Türkiye arasında krizin yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekerek, Ankara’nın ABD’ye karşı Rusya desteğini sağlayabilmek için Suriye meselesinde Rusya’ya taviz vermek zorunda kaldığını yazıldı. Ayrıca Rusya’nın İdlib’in yüzde 60’ında etkin olan El Nusra’nın yok edilmesi gerektiğini söylediği de ifade edildi.

Suriye’nin cihatçı grupların elindeki son vilayeti olan İdlib, el Kaide bağlantılı cihatçı örgütler tarafından yönetiliyor. Suriye hükümeti İdlib’e operasyon başlatacağını duyurmuş geçtiğimiz hafta da kenti bombalayarak teslim olma çağrısı yapmıştı.

 

TSK’ye ait savaş uçakları, Şengal’i bombaladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Şengal’i (Sincar) bombaladığı bildirildi.

Mezopotamya Ajansı, saat 17.00’de başlayan bombardımanda Şengal’in Şilo vadisi ve çevresinin hedef alındığını aktardı.

Bombardıman sırasında seyir halindeki bir aracın vurulduğu ve yaralıların olduğu aktarıldı. Bölgede insansız hava araçlarının keşif faaliyetlerinin sürdüğü bildirildi.

İbadi Dün Türkiye’deydi: Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü. İbadi, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Türkiye’ye Irak içinden yapılacak saldırılara izin vermeyiz” demişti.

 

Rusya’dan Yunanistan’a: Türk-Rus işbirliği üçüncü ülkeleri hedef almıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’yı “Türkiye’nin silah arkadaşı” olarak nitelendiren Yunanistan’a yanıt verdi. Zaharova, “Türk-Rus işbirliği üçüncü ülkeleri hedef almıyor” diye konuştu.

 

Sezai Temelli: Demirtaş eleştiriyorsa kıymetlidir ama yöntem yanlış

Dün Yol TV’de konuşan Temelli, “Eğer Selahattin Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa bu kıymetlidir, fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır. Özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz” dedi.

Demirtaş, ‘Hdp Tatil Havasından Çıkmalı’ Demişti: Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, 10 Ağustos’ta ANF’de yayımlanan makalesinde “HDP’nin tatil havasından çıkıp sahaya inmesinde fayda var” vurgusu yaptı. Demirtaş, tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada ise “Partime yönelik öneri ve eleştirilerim, tamamen arkadaşlarıma güç verme amaçlıdır” ifadesini kullandı.

Temelli’nin Yanıtı: Sezai Temelli ise Yol TV’deki açıklamalarında Demirtaş’ın partisinin “baş tacı ve gözbebeği” olduğunu, 2014’te ve 2018’de Cumhurbaşkanı adayı olarak Demirtaş’ı gösterdiklerini ve yine bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş’ı aday olarak görmek istediğini belirtti.

“Eğer Selahattin Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa bu kıymetlidir” ifadesini kullanan Temelli, “Fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır. Ancak özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz” dedi.

Temelli, “Tatil havasında olmadıklarını” söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ve Hatay Milletvekili Barış Atay’ın partiden ayrılıp Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katılacakları yönündeki haberlere de tepki gösteren Demirtaş, “Kimse HDP’de kendini misafir olarak görmemeli” ifadesini kullanmıştı. Demirtaş’ın bu tepkisine de yanıt veren Temelli şöyle konuştu: “Bizim dayanışmamız Meclis’te de sokakta da sürecektir, bunu arkadaşlarımı tanıdığımdan söylüyorum.” 

 

Dersim Barosu: Hozat’taki yangına müdahale edilsin

Bir haftayı aşkındır süren Hozat’taki orman yangınlarına yetkililer tarafından müdahale edilmezken Dersim Barosu, yaptığı yazılı açıklama ile “Hozat ilçesi kırsalındaki orman yangınlarına bir an önce müdahale edilsin” çağrısı yaptı.

Dersim’in Hozat ilçesindeki Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde bir hafta önce başlayan yangın büyüyor. Amutka karakolundan atılan havan topları ve kobra helikopterlerin bölgeyi bombalaması sonucu çıktığı iddia edilen yangının söndürülmesi konusunda yetkililer, sessizliklerini koruyor

 

Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç Hakkında Tahliye Kararı

Bir yılı aşkın süredir tutuklu olan avukat Taner Kılıç’ın aylık tutukluluk incelemesinin ardından, tahliyesine karar verildi. Avukatı Dinçer, “Tutuklanması siyasiydi, salıverilmesi hukuka uygun oldu” dedi.

 

Disney’in ilk ‘gay’ karakteri tartışılıyor

Başrollerini Dwayne “The Rock” Johnson ve Emily Blunt’ın üstleneceği “Jungle Cruise” Ekim 2019’da izleyiciyle buluşacak.

Sosyal medyada günlerdir tartışılan konu Jack Whitehall’un eşcinsel olmadığı ve bu karakteri gerçekten eşcinsel olan bir oyuncunun üstlenmesi gerektiği yönünde. Öte yandan oyunculuğun böyle bir şey olduğunu ve eşcinseli oynamak için illa eşcinsel olmak gerekmediğini, dahası eşcinsel aktörlerin sadece eşcinsel karakterleri canlandırmalarının onların kariyerlerinde daralma yaratacağını savunanlar da az değil.

 

 

16 Ağustos

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Güne 5.95’li seviyelerden başlayan kur, son üç gün boyunca sergilediği aşağı yönlü hareketi sürdürerek 5,70 seviyesinde dengelendi.

 

Bakan Albayrak’tan Halkbank’a ceza açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yüzlerce yabancı yatırımcı arasında telekonferans yöntemiyle organize edilen zirve sona erdi. 

Zirvede konuşan Bakan Albayrak, “Enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmek istiyoruz” dedi.

Albayrak, Halkbank’a yönelik bir ceza beklemediklerini de kaydetti. Albayrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız.

Bütün ülke içi zorlukları anlıyoruz ve farkındayız.

Şu anda piyasa düzensizliğiyle uğraşıyoruz.

‘Açık Döviz Pozisyonu Yok’:

Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü, açık döviz pozisyonu yok.

Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabilecek pozisyonda.

Bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadı.

FX borçlanmasını kısacak önlemleri zaten almıştık.

 

Katar’dan geleceği açıklanan 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Katar Emiri’nin dün Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıkladığı 15 milyar dolarlık kaynağın üretime dönük ya da istihdamı arttıracak bir yatırım olmadığı öne sürüldü. 15 milyarlık paketin bankalar ve finans sektörüne yönlendirileceği belirtiliyor.

 

Kısa vadeli dış borç stoku Haziran sonu itibariyle 119.8 milyar dolara yükseldi

Kısa vadeli dış borç stoku Haziran sonu itibariyle yıl başından bu yana yüzde 1.5 artışla 119.8 milyar dolara yükseldi. Toplam borç stokunun yüzde 18’i kamu sektörüne, yüzde 0.3’ü Merkez Bankası’na ve yüzde 81.7’si özel sektöre ait.

 

İngiltere’de TL’ye hücum: Yüzde 24 bin arttı

İngiliz turistlerin TL’nin sterlin karşısında değer kaybının ardından Türkiye’ye artan ilgisi döviz şirketlerinin kasasında TL kıtlığına yol açtı. Ülkenin önde gelen döviz şirketlerinden ICE, kasasında dün itibarıyla TL kalmadığını duyurdu. Şirket, www.iceplc.com adresindeki internet sitesi üzerinden yapılan TL alımlarının geçen aya kıyasla yüzde 24 bin arttığını açıkladı.

 

Korkutan kur krizi analizi: Dolardaki gevşeme geçici

Serbest piyasada dolar 6 liranın altına düştü. Kurdaki gevşeme ve Katar’dan gelecek 15 milyar dolarlık yatırım vaadi krizin etkisini azaltsa da ekonomistler Türkiye için hala karanlık bir tablo çiziyor. Bloomberg’de yer alan analize göre bu rahatlama geçici.

İşte Blomberg’de yer alan çok konuşulacak analizden başlıklar:

“Merkez Bankası faizi yeterince yükseltmedi. Kanama yeniden başlayabilir”:

“Kimse bu krizin bittiğine inanmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile, muhtemelen kazanamayacağı, diplomatik ve ticari bir savaşta hâlâ sert bir şekilde mücadele ediyor. Türkiye’nin merkez bankası da faiz oranlarını lirayı koruyacak kadar hızlı bir şekilde yükseltmiyor. Bu, kanamanın tekrar başlayacağı anlamına gelir.”

“Ekonomik Büyüme Borç Biriktirmek Üzerine İnşa Edilmiş”:

“Noah Smith, bunun 1990’larda Asya’yı ve Latin Amerika’yı da içine alan para krizlerine benzediğini yazıyor. Türkiye için gerçekten sıkıntı veren şey, son yıllardaki ekonomik patlamanın, şüpheli gayrimenkul ve altyapı projeleri için borç biriktirmek üzerine inşa edilmiş olması. Noah bunun genellikle iyi bitmez.”

 

Almanya’dan Türkiye adımı: 2017’de kaldırılmıştı, yeniden yürürlüğe girdi

Türkiye ekonomisine desteğini açıklayan Merkel’den bir jest daha geldi. Almanya hükümeti yılın ilk yarısında Türkiye’ye yapılan ihracatı Hermes güvencesi altına aldı. Hermes kredileri Türk-Alman ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle sınırlandırılmıştı.

Almanya, Türkiye’nin ekonomik sorunlarına rağmen 2018 yılının ilk yarısında bu ülkeye yapılan 832 milyon euroluk Alman malı ihracatına güvence verdi. (Hermes kredisi nedir? Hermes kredileri Alman şirketlerinin Türkiye’ye yönelik yatırım ve ihracatlarını garanti altına alıyor. Ödemelerin aksaması durumunda doğacak zararı karşılıyor.)

 

Alman basını: Erdoğan’ın yapabileceği çok şey var, yapmazsa bedeli ağır olur

Türkiye’deki ekonomik krizin ele alındığı Süddeutsche Zeitung gazetesindeki yorumda “Erdoğan oturup beklerse resesyon gecikmeli gelir ama çok ağır olur” değerlendirmesi yer alıyor.

Alman Süddeutsche Zeitung Türkiye’deki para krizinin bulaşma tehlikesine dikkat çektiği yorumunda ekonomik daralmanın kaçınılmaz olacağını yazıyor:

“Çoğu uluslararası iktisatçıya göre Türkiye’nin resesyona sürüklenmesini önlemek mümkün değil. Önemli olan ne zaman geleceği, kontrol edilebilir olup olmayacağı ve yumuşak mı geçeceğidir. Erdoğan oturup beklerse resesyon gecikmeli gelir ama çok ağır olur. Daralmayı yumuşatabilmesi için Erdoğan’ın şimdiye kadar yaptığının tam aksini yapması gerekir. Para politikasına karışmamalı ve devlete daha az para harcatmalıdır. Önceleri çok başarılı olduğu ekonomik reformlara geri dönmelidir.

Merkez Bankası faizleri güçlü şekilde arttırmalı ve güven ortamı yaratabilmek için Türkiye Uluslararası Para Fonu’ndan destek kredisi istemelidir.

Erdoğan’ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı. İlkbaharda Dolar’la alınan borçların vadesi gelmeden kriz planı hazırlanamazsa Türkiye’nin durumu çok kötü olur.”

 

Erdoğan ile Macron görüşmesinde kritik karar

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. İki lider, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri, karşılıklı yatırımları daha da geliştirmenin önemli olduğunu vurguladı.

 

Selvi’den krizden çıkış önerisi: ‘Kulaklarımızdan dolar fışkırdığı’ günlere döneriz

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, ABD ile yaşanan Brunson krizinin kilitlendiği konuyu yazdı ve krizden çıkış için çözüm önerisi getirdi. Selvi, bu adımın atılması halinde ‘Kulaklarımızdan dolar fışkırdığı’ günlere döneceğimizi savundu.

Türkiye’nin Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın serbest bırakılmasını talep ettiğini yazan Selvi, Türkiye’nin girdiği krizden çıkması için ise yeniden AB rotasına girmesi gerektiğini, bu durumda da ‘Kulaklarımızdan dolar fışkırdığı’ günlere geri döneceğimizi savundu.

 

Muharrem İnce’den çağrı: Özür dileyin, aksi taktirde…

CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ABD ile olan gerilim üzerinden hükümete emperyalizmin yanında yer almamak üzere tövbe etme çağrısında bulundu. İnce, aksi taktirde hükümetin tavrına kimsenin inanmayacağını kaydetti.

İnce, hükümete emperyalizme karşı mücadele edenlerden özür dileme çağrısı yaparak, “Bu topraklarda, hayatlarını hiçe sayarak anti-emperyalist mücadele verenlerden özür dilemek ve bir daha emperyalizmin yanında yer almamak üzere tövbe etmek zorundasınız. Aksi taktirde, ekonomik kriz korkusuyla takındığınız yapmacık tavra, aklı başında hiç kimseyi inandıramazsınız,” ifadelerini kullandı.

 

ABD ile Türkiye arasında yeni görüşme

ABD’nin Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç görüştü. İkili, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Graham paylaşımında, “Bugün Türkiye Büyükelçisi ile papaz Brunson ve diğer konular hakkında samimi ve verimli bir toplantı gerçekleştirdim,” ifadesini kullandı. Kılıç açıklamasında, “İkili ilişkiler üzerine Senatör Graham ile yapıcı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdik. Ortak ajandamız üzerine temel konularla ilgili görüşlerimizi paylaştık. Yapıcı bir diyalog için diplomatik kanalların açık olmasının önemi üzerinde mutabık kaldık,” bilgisini aktardı.

 

Robert Fisk: ‘Papaz krizi’nin bir kelimesine inanmayın

“Erdoğan’ın asıl suçlarının listesi şöyle: Türkiye’ye, Rus yapımı S-400 füze sistemi alıyor. ABD’nin Kürt müttefiki YPG’ye desteğini kabullenmeyi reddediyor. İslamcı savaşçıların Türkiye sınırından çok sayıda silah, havan topu ve füze ile akmasına izin verdi. Ki, o dönem Erdoğan’ın eski dostu Beşar Esad’ı devirmeye çalışan ABD’nin buna hiçbir itirazı olmadı. Ardından, bir Rus savaş uçağını Kasım 2015’te düşürmesi -Moskova bunu hemen boykot etti- sonrasında Erdoğan Putin’e yanaştı. Bu şekilde, Ruslar ve İranlılar, Erdoğan’ı Temmuz 2016’daki Gülen darbesi konusunda ilk uyaranlar oldu. Türk ordusunun iç radyo trafiğini dinliyorlardı ve İstanbul’un Sultanı’na haber verdiler.”

Robert Fisk bu listeye, Türkiye’nin İran’a yönelik yeni Amerikan yaptırımlarını kabul etmeyerek Tahran’dan petrol almayı sürdürmesinin Trump’ın planlarını bozduğunu da ekledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/08/16/robert-fisk-papaz-krizinin-bir-kelimesine-inanmayin/

 

Katırcıoğlu: Krizi Amerika’ya bağlamak Erdoğan’ın siyasi fırsatçılığı

Rahip Brunson’un rehine olarak tutulduğunun altını çizen HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, “Krizi Amerika’ya bağlamak Tayyip Erdoğan’ın siyasi fırsatçılığıdır” diyerek bununla toplumun asıl meseleden uzaklaştırılmak istendiğini kaydetti. Katırcıoğlu, Türkiye’nin uzun zamandan beri problemli bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti. İktidarın Türkiye ekonomisini, büyük devlet arzusu, Osmanlı geçmişini de referans vererek milliyetçi bir yerden yönetilmeye çalıştığının altını çizen Katırcıoğlu, “Bu durum Türkiye ekonomisini olmadık biçimde zorlamıştır ve bu zorlamanın faturası da bugün Türkiye halkına ödetiliyor,’’ dedi.

 

Sezai Temelli o sözlerine açıklık getirdi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eleştirilerine karşılık, “Özeleştiri vermeyeceğiz” ifadeleri tepki toplayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, o sözlerine açıklık getirdi.

Temelli’nin açıklaması şöyle: 

Dün bir televizyon kanalında yaptığım konuşma yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir. “Özeleştiri vermeyeceğiz” şeklinde haberler paylaşılmıştır.

Söz konusu yayında kastetmek istediğim şudur: ‘Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz.’ Nitekim özgürlük ve demokrasi mücadelemiz nihai zafere ulaşmadığı sürece halkımıza karşı her zaman mahcup ve özeleştiri pozisyonunda olacağız.

Eleştiri ve özeleştiri partimizin temel ilkelerinden biridir. Bizler özeleştiriyi, barışı getiremediğimiz için evlatları toprağa düşen annelere vereceğiz. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi kıramadığımız için, zindandaki yoldaşlarımızın özgürlüğünü sağlayamadığımızdan dolayı özeleştiri borcumuz vardır. Faşizmin kurumsallaşmasının önüne geçemediğimiz için tüm topluma karşı özeleştiri borcumuz bulunmaktadır. Ortak vatanımıza barışı ve özgürlüğü getiremediğimiz için halkımıza karşı özeleştiri vermemiz gerektiğinin farkındayız.

Eleştiri ve özeleştiri ilkemiz çerçevesinde seçim çalışmaları hakkında siyasal değerlendirmeler; örgütlülük düzeyine ve çıkan sonuçlara ilişkin il raporları değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler ekseninde eksik ve yetersiz kaldığımız hususlara ilişkin tartışmalar yürütülmüş ve 24 Haziran Seçimlerinin Genel Durum Raporu hazırlanmıştır.

Eksikliklerimizi görerek, ileriye dönük daha güçlü bir mücadeleyi esas alacağımızın bütün halkımız, dostlarımız ve yoldaşlarımız tarafından bilinmesini isteriz.

Diğer taraftan Sayın Demirtaş’ın mektubunu değerlendirdik ve kendisiyle değerlendirmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar Sayın Demirtaş ile faşizme karşı omuz omuza birlikte mücadele verdik.

Biz eleştiri ve özeleştiri sayesinde yol alan bir partiyiz. Önceliğimiz, başta Sayın Demirtaş olmak üzere rehin tutulan tüm arkadaşlarımızın özgürlüğünü sağlamaktır.

Sadece parlamentoda değil asıl geldiğimiz yer olan sokak ve meydanlarda halkımız ile omuz omuza mücadele yürütmek asli vazifemizdir. Halkımızın yıllarca büyük emek ve bedel ile yarattığı değerlere ve özgürlük amentüsüne her daim bağlı kalacağımız çok açıktır.

 

MHP’den yerel seçimler için ‘ittifak’ kararı

MHP, Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimlere tek başına girecek.

 

CHP yerel seçimlere odaklandı

Merkez Yönetim Kurulunda (MYK) değişikliğe giden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, parti içi tartışmaları genel merkez açısından noktaladı.

AA’nın haberine göre, hedef olarak 2019’da yapılması planlanan yerel seçimleri gösteren Kılıçdaroğlu’yu ve partisini, Kurban Bayramı’nın ardından yoğun mesai bekliyor. Yerel seçimlere hazırlık yönünde bir süredir çalışma yapan CHP yönetimi, kurultay tartışmalarının gölgesinde kalan aday belirleme çalışmalarına bayramdan sonra hız verecek. 

 

Kılıçdaroğlu: Muharrem Bey İstanbul’u ister mi bilemem

CHP lideri Kılıçdaroğlu, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Yerel seçimlerde aday belirleme kriterleri hakkında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olup olamayacağına ilişkin, “Beklentisi nedir ona göre oturup karar veririz. Şu aşamada şunu yaparız dersem iradesine ipotek koymuş oluruz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/08/16/kilicdaroglu-muharrem-bey-istanbulu-ister-mi-bilemem/

 

Alman vatandaşına sosyal medya tutuklaması

Almanya Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü bir Alman vatandaşının sosyal medyadan terör propagandası yaptığı iddiasıyla Türkiye’de tutuklandığını açıkladı.

 

AKP’liler de imam hatipleri istemiyor

Nakil döneminin sonuçları, AKP’nin yüksek oy aldığı illerde de imam hatiplerin tercih edilmediğini ortaya koydu. 17 ilde Anadolu liselerinde 2 bin 547 kontenjan boş kalırken, aynı illerdeki imam hatiplerdeki boş kontenjan 15 bin olarak kayda geçti.

Ortaöğretime geçiş için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında istediği okula yerleşemeyen öğrencilerin başvurularının alındığı nakil süreciyle devam eden yeni sisteme ilişkin tartışmalar devam ediyor. MEB’in kontenjan artırımı, merkezi sınav sonuçlarına göre hiçbir okula yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenci ve dördüncü ya da beşinci tercihine yerleşen 92 bin 10 öğrencinin sorununu çözmeye yetmedi. Bakanlığın, 650 Anadolu lisesindeki mevcutları yükselterek, 38 meslek lisesini Anadolu lisesine dönüştürürken sadece altı imam hatip lisesinin boş sınıflarını Anadolu liselerine tahsis ederek artırdığı kontenjanlar krizi sonlandırmadı. Ancak kontenjan artırımı sırasında “dokunulmayan” imam hatip liseleri nakil döneminde de tercih edilmedi. Plansızlık en çok Ankara’da kendini gösterdi. Ankara’daki meslek ve imam hatip liselerinin boş kalan kontenjanları toplamı 15 bin 310’a ulaştı. Başkentteki Anadolu ve çok programlı Anadolu liselerinin boş kontenjanları ise 832’de kaldı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre benzer tablo, İzmir ve Hatay’da da yaşandı. İzmir’de öğrencilerin tercih etmediği meslek ve imam hatip liselerinde toplam 16 bin 152 boş kontenjan bulunuyor.

 

Tunceli yanıyor!

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde başlayan yangın 1 haftadır yayılarak devam ediyor… Yangın; Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerine kadar genişledi.

Tunceli Barosu, Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde 1 haftadır yayılarak devam eden orman yangınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. “İlimiz Hozat İlçesi’nde devam eden yangına derhal müdahale edilmesi gerekmektedir… Ülkemizin en önemli florastik ve faunastik zenginliğini barındıran coğrafyamızda Orman Yangınları kültürel ve doğal miras sahalarımızı yoğun şekilde tahrip etmektedir…6831 sayılı Orman Kanunu; 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri ile mer’i mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi hukuksal zorunluluktur.”

 

Tunceli Valisi: ‘Dersim yanıyor’ haberleri gerçek değil

Tunceli’deki ormanların yandığına yönelik bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Dersim yanıyor’ başlıklı haberlere ilişkin, Vali Tuncay Sonel tarafından açıklama yapıldı. Sonel, haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirterek, “Bahsi geçen haberlerde kullanılan fotoğraflar ilimize ait değildir” dedi.

 

Suriye ordusunun İdlib operasyonuna 25 bin asker katılacak

Suriye ordusunun İdlib operasyonu için gün sayıldığı belirtilirken harekata 25 bini aşkın askerin katılması bekleniyor.

Al Masdar’ın Şam kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Süveyda vilayetindeki IŞİD operasyonunun sona ermesiyle 4 tümenden binlerce askerin Hama vilayetinin kuzeyine gönderilmesi bekleniyor.

 

İdlib’de Son Durum

İdlib, Mart 2015’te ABD’nin desteği ve Türkiye, Katar, Suudi Arabistan’ın organizasyonuyla oluşturulan ‘Fetih Ordusu’ tarafından Suriye ordusundan ele geçirildi. Ancak ‘Fetih Ordusu’nu oluşturan iki ana grup el Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve Ahrar Şam, Nusra’nın zaferiyle sonuçlanan sert çatışmalara girdiler. Sonraki dönemde Nusra’nın hakimiyeti azalsa da halen tüm bölgelerde “Şeriat” düzeni geçerli.

Suriye ordusu vilayetin güneyi ve doğusunda bazı bölümleri kontrol ediyor.

 

Şam-Rojava görüşmesinde ‘küçültülmüş hükümet’ önerisi

Anadolu Ajansı, Suriyeli Kürtlerin temsilcisi Suriye Demokratik Meclisi ile Beşar Esad hükümeti arasında Şam’da yapılan son görüşmede, “rejimin özerklik konusunda geri adım attığı”nı, SDM’nin ise “küçültülmüş hükümet” teklifi sunduğunu ileri sürdü.

Yerel kaynaklara dayandırılan haberde, Kürt temsilcilerin, Suriye’nin kuzeyinde kontrol ettikleri topraklarda asıl idari merci olması için ısrar ettiği, buna karşılık hükümetin, bölgelerin kendi idaresine girmesinden yana tavır sergilediği belirtildi.

Habere göre, anlaşmazlık üzerine, taraflar üçüncü kez bir araya gelmek üzere toplantıya son verdi.

 

‘Türkiye ve Rusya, İdlib konusunda anlaşamadı’

ANHA’nın haberine göre konuyla ilgili haberde; Türkiye yönetiminin, Suriye yönetimi ve ortaklarının askeri bir operasyon düzenlemesini istemediği, Rusya’nın da İdlib’in “çatışmanın azaltıldığı bölgeler” anlaşması kapsamında olduğunu belirttiği ve “terör örgütü” olarak nitelediği El Nusra (el Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam) gibi örgütlerin anlaşma kapsamı dışında olduğunu söylediği kaydedildi. Her iki bakanın görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında, İdlib konusunda farklı düşündüklerinin görüldüğü ifade edildi.

 

Brezilya’da cezaevindeki Lula başkan adaylığını açıkladı

Brezilya’nın cezaevinde bulunan eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva ekim ayındaki başkanlık seçimine adaylığını resmen açıkladı. Ülkede binlerce kişi İşçi Partili Lula için destek yürüyüşü yaparken Lula’nın adaylığının kabul edilip edilmeyeceği merak konusu.

 

‘Soul müziğin kraliçesi’ Aretha Franklin hayatını kaybetti

 

İstanbul’daki 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılım çağrısı

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılacak mitinge ilişkin TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Tertip komitesi 2 Eylül Pazar günü yapılacak mitinge katılım çağrısında bulundu. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği (İHD), DİSK’in de bulunduğu siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri açıklamada imzacı olarak yer aldı. 

 

Sanayi esnafı ‘F-35’i biz yapalım’ dedi: Tüplü olsun

Antalya Eski Sanayi Sitesi’nde oto tamircisi Rasim Küçük’ün, “Sayın Cumhurbaşkanım bana destek verin, size F-35 uçaklarının aynını esnaf arkadaşlarla sanayide yapalım. Yeter ki elimizde örneği olsun” paylaşımı, sosyal medyada olay oldu.

 

 

17 Ağustos

Brunson’a bir ret daha

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi ABD’li Papaz Brunson hakkındaki adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi reddetti.

 

Katar ev için geldi!

Gerilen ABD ilişkilerinin ardından hükümetin sermaye çekmek için yöneldiği Katar’ın 2005’ten bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırım 1.7 milyar dolarda kalıyor. Türkiye’ye doğrudan gelen sermaye listesinde Avrupa ülkeleri ve ABD ön sıralarda. Erdoğan’ın yakın müttefiki Katar ise 20’lik listede 18. sırada yer alıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne göre 2013-2018 arasında 202 Katarlı, 390 ABD’li şirket kuruldu. Bu şirketlere Katarlıların koyduğu sermaye miktarı 71 milyon 935 bin TL, ABD’nin sermaye miktarı 92 milyon 673 bin TL oldu. Ticaret Bakanlığı’nın 2007-2016 dönemini kapsayan raporuna göre ise Türkiye’deki toplam Katarlı şirket sayısı 112. ABD menşeili şirket sayısı 1736’yı buluyor.

 

Limit aşımında kredi kapama olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomideki dalgalanmalara karşı aldığı yeni kararları bugün açıkladı. Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak.

 

Yabancı tahvilden çıkıyor çilesini yurttaş çekecek

Kurları düşürmek için atılan adımlar dolar/TL’yi 6’nın altına çekse de faizlerde sert çıkışa yol açtı. Merkez’in faize müdahale etmemesi algıyı bozdu, bedeli halk ödeyecek. Öte yandan kurlardaki yükselişin enflasyona yansıyacağını belirten ekonomist Haluk Bürümcekci, “Enflasyonda yüzde 20’lere doğru bir gidiş eylülde görülebilir” dedi.

 

Economist: Türkiye’deki kargaşa ne kadar endişe verici?

Haftalık Economist dergisi, “Türk Lirası’yla ilgili yaşanan sorunların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otokratik politikalarıyla düzelmesinin mümkün olmadığı ancak Türkiye’nin vazgeçilemeyecek kadar da önemli bir ülke olduğu” değerlendirmesini yaptı. Dergi, mevcut durumun kısa vadede Türkiye’ye, uzun vadede ise ABD’ye zararlı olacağı yazdı.

Mevcut kriz üç farklı risk içeriyor:

Economist’e göre mevcut kriz üç farklı risk içeriyor. Buna göre öncelikle sorunun diğer gelişmekte olan ülkelere de yayılması ve yatırımcıların kaçmasından korkuluyor.

İkincisi ise Türkiye’nin ekonomisinin derin bir durgunluğa girmesi riski. Üçüncü risk olarak ise Batı’nın Türkiye ile yıpranan bağlarının artık tamamen kopabileceği belirtiliyor.

Kısa vadede Türkler krizden çok daha fazla zarar görecektir. Birçoğu şimdiden çok daha fakir hissediyor. Ama uzun vadede ABD de zarar görecektir. Türkiye kritik bir coğrafyadaki önemli bir müttefik. Eğer Batı ile arası daha da açılırsa, Rusya ve Çin’e daha da çok yaklaşabilir.

 

Çin’den Türkiye’ye destek mesajı

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin’in Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine inandığını belirtti.

 

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD’ye saldırmaya hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı yeni rapora göre; Çin, yüksek menzilli ve nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarıyla ABD’ye saldırmaya hazırlanıyor.

 

Rusya ile ABD arasında yeni gerginlik

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington’a ABD’deki Rus diplomatik mülkleri konusunda uluslararası hukukun ihlali nedeniyle protesto notası gönderildiğini duyurdu.

 

Önce gözaltına alınmıştı, şimdi görevden uzaklaştırıldı

Adıyaman’da dün dört askerin şehit düşmesinin ardından PKK/KCK’ye yönelik soruşturma başlatıldı. Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturma kapsamında, Kömür Belediye Başkanı Yuka hakkında yakalama kararı çıkarılmış, Yuka, jandarma ekiplerince sabah saatlerinde evinde gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kömür Belde Belediye Başkanı HDP’li Hüseyin Yuka görevinden uzaklaştırıldı.

 

Demirtaş’tan Temelli’ye destek

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’deki ‘özeleştiri’ tartışması için “Sosyal medyada parti eşbaşkanlarımıza ve sözcülerimize yönelik çirkin ifadelerin ve hakaretlerin tamamını, kendime yapılmış kabul ediyorum. Hiçbir arkadaşımız bu tür ucuzluklara alet olmamalıdır” dedi.

Benim üzerimden parti yönetimine çirkin ifadeler ve hakaretler yöneltilmesini asla kabul etmiyorum. Bundan büyük üzüntü duyarım. Baskının ve zulmün bu kadar arttığı bir dönemde hiçbirimizin böyle davranmaması, tam aksine mücadeleye güç vermesi gerekir.

Parti yönetimimizle aramda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yoktur. Bunu hedefleyen çevrelerin de en küçük bir başarı olasılığı yoktur.

Parti yönetimimiz ve eşbaşkanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün halklarımızı da parti yönetimi etrafında kenetlenmeye, örgütlenmeye, dayanışmaya çağırıyorum.”

 

İnce’den Genel Merkez’e: Yüzsüzlük yapmayın

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce genel merkezin disiplin sürecine ilişkin açıklama yaptı.

İnce, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Olağanüstü Kurultay için imza verenleri disipline vererek yüzsüzlük yapmayın. TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıracağınıza Olağanüstü Kurultayı toplayın. Arkadaşlarımı disiplin kuruluna göndereceğinize yüreğiniz varsa beni gönderin. Cumhurbaşkanı Adayı yaptığınız kişiye hakaret edenleri ödüllendirip olağanüstü Kurultay talep edenleri disipline sevk ederek parti içi demokrasiden söz edemezsiniz,” dedi. 

 

OHAL Komisyonu’ndan 30 bin başvurunun 28 binine ret

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin 30 bin başvuruyu sonuçlandırdı. Komisyon, mesleğe iade ve kapatılan kurum ile kuruluşların açılmasına yönelik bin 900 başvuruda kabul kararı verdi.

 

Yolcuyu kaçıran taksiciden skandal ifade: Çok güzel kızdı dayanamadım, giymeseydi o şortu

Antalya’da yaşanan olayda, taksicinin aracına binen yolcuyu kaçırmaya çalıştığı, yolcunun ise kaçırılmaktan arkadaşlarına attığı mesaj sayesinde kurtulduğu iddia edildi. Bu iddiayı Posta gazetesindeki köşesine taşıyan Candan Tolga Işık, tutuklanan taksicinin “Çok güzel kızdı dayanamadım, çok alkollüydü, ne yapayım giymeseydi o şortu…” dediğini de belirtti.

 

Trump’tan yine tehdit: Ne olacağını göreceğiz

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Türkiye’de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson konusunda “Oturup, bunu kabul etmeyeceğiz, daha bu iş bitmedi” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’ın önünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bir dost gibi davranmadılar. Ne olacağını göreceğiz. Pastör Brunson harika bir insan. Casus diye uydurma bir suçlama yönelttiler ve o bir casus değil. Şu anda yargılanıyor, tabii buna yargılama diyebilirseniz. Çok uzun süre önce Pastör’ü geri vermeliydiler ve bence Türkiye çok çok kötü davrandı, daha bu iş bitmedi. Oturup bunu kabul etmeyeceğiz, insanlarımızı alıkoyamazlar, dolayısıyla ne olacağını göreceğiz.” dedi.

 

Trump, AB ile Türkiye’yi yakınlaştırdı

ABD ile yaşanan krizi değerlendiren EDAM Yönetim Kurulu üyesi Can Selçuki, ABD Başkanı Donald Trump “çok zor bir işi becererek Türkiye ile AB’yi yakınlaştırdı” diyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1058129/_Trump__AB_ile_Turkiye_yi_yakinlastirdi_.html

 

Türkiye ve Fransa’dan ABD’ye karşı ortak tavır kararı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile telefonda görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları ele alındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı Sayın Bruno Le Maire ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Sayın Albayrak ile Sayın Le Maire’nin görüşmesinde, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım adımları ele alındı. Bakanlar, ABD’nin söz konusu uygulamalarına karşı birlikte ve işbirliği içerisinde hareket etme kararı aldılar.

 

BDDK’den yeni önlem

BDDK, kur dalgalanmalarına karşı yeni önlem alındı. BDDK tarafından bankaların Lira alımında forward işlemine %25 sınırlama getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyeceğini açıkladı.

BDDK’den yapılan yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyeceği, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacağı, bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenemeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı daha önce kararlaştırılmıştı. Bu defa, yukarıda belirtilen sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin de dahil edilmesine karar verilmiştir” denildi.

 

Fitch’ten Türkiye açıklaması: Tedbirler kredibiliteyi inşa etmek için yetersiz

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin aldığı tedbirlerin kredibiliteyi inşaa etmek için yetersiz olduğunu belirtti.

Fitch’ten yapılan açıklamada, Türk Lirası’ndaki değer kaybının politika kredibilitesinde artış, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanması ve daha yavaş büyümeye artan toleransla durdurulabileceği; TL’nin böylelikle daha istikrarlı bir para birimi haline geleceği vurgulandı.

Derecelendirme kuruluşu, geçtiğimiz günlerde Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağı haberlerinin liranın değer kazanmasını sağladığını ancak yatırımın zamanının ve ayrıntılarının henüz açıklanmadığını hatırlattı. Türkiye’nin sahip olduğu yüksek enflasyonun ve cari açık rakamlarının küresel mali piyasalardaki risklere maruz kalmasında etkili olduğu da ifade edildi. 

 

Şirketlerin riskini bankalara yükleme karmaşası: Tedbir değil tavsiye

Bankaların riskini artıracağı eleştirileri sonrası ‘tedbir’ değil ‘tavsiye’ açıklaması yapılan düzenlemede kur artışı nedeniyle yaşanan kredi gecikmeleri ‘mücbir sebep’ sayılacak.

Banka kredileri ile ilgili yeni tedbirler açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘bankaların kredi riski artar’ eleştirilerinin ardından söylemini değiştirdi. Bakanlık, sabah saatlerinde Bankalar Birliği (TBB) ile reel sektörün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbir belirlediklerini duyurdu.

Tedbirlere göre “8 Ağustos 2018’den itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecek.”

Ancak piyasadan ve uzmanlardan gelen ve söz konusu adımın bankalardaki kredi riskini artıracağı yönündeki eleştirilerden sonra Bakanlık çark etti, tedbirlerin ‘tavsiye’ niteliğinde olduğunu açıkladı. Öğleden sonra yapılan yeni bir açıklamayla, sektörle ilgili tedbirlerin TBB tarafından tavsiye niteliğinde olduğu, bu tedbirlerle ilgili Bakanlığın aldığı karar olmadığı ifade edildi. Analistler bu açıklamayı gelen tepkinin ardından atılan bir ‘geri adım’ olarak değerlendirdi. 

 

ABD Suriye’ye ayırdığı 230 milyon dolarlık fonu durdurdu

ABD yönetiminin, Suriye’de istikrarın sağlanması için vermeyi daha önce vadettiği 230 milyon dolarlık fonu başka bölgelerde kullanma kararı aldığı bildirildi.

Sözcü Nauert, “Bu kaynak, ABD’nin diğer dış politika önceliklerine harcanacaktır,” ifadesini kullanırken, kararın Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı arasında ortak bir şekilde alındığına işaret etti. Nauert, IŞİD karşıtı koalisyon ortaklarından nisan ayından bu yana yaklaşık 300 milyon dolarlık yeni katkı sağlandığını, bu noktada Suudi Arabistan’ın 100 milyon, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de (BAE) 50 milyon dolarlık katkısının önemli olduğunu söyledi.

Sözcü, bununla birlikte ABD’nin Suriye ‘deki önceliklerinin değişmediğini, IŞİD’in tamamen ortadan kaldırılması amacına bağlı olduklarını kaydetti.

 

 

18 Ağustos

S&P’den Türkiye’ye enflasyon ve resesyon uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm ise “durağan” olarak teyit edildi.

S&P’den yapılan açıklamada görünümün durağan olarak teyit edilmesinin Türkiye’nin gelecek 12 aydaki risk dengesini yansıttığı belirtildi.

Bu açıklamada Türkiye’de kurumsal yapının, denge ve denetim mekanizmalarının olmadığı tek karar vericinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu da vurgulandı.

S&P, gelecek yıl için resesyon (durgunluk) öngörüyor. Ayrıca önümüzdeki 4 ay için enflasyon tahmini yüzde 22 seviyesinde.

 

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü ve not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevrildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun dönem kredi notunun “Ba2″den “Ba3″e düşürüldüğü, görünümünün de “negatife” çevrildiği belirtildi.

Açıklamada, Türk yetkililerin yakın dönemde uyumlu ve etkili ekonomik bir plan sunması durumunda kredi notunun denge kazanacağı kaydedildi.

Ayrıca, enflasyonda düşüş ve cari açıkta azalma olması durumlarında kredi notunun olumlu etkileneceği ifade edilirken, önemli dış finansman desteğinin, kredi notu için destek verici bir etken olacağının altı çizildi. 

 

Ticaret Bakanlığı’ndan kur önlemi

Ticaret Bakanlığı, son dönemdeki kur artışı ve diğer gelişmelerden reel sektör temsilcilerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Nefes Kredisi’nde üçüncü faza geçilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi.

 

“Varlık barışı” düzenlemesinde değişiklik yapıldı: İşte detaylar

“Varlık barışı” olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin esaslarda düzenlemeye gidildi.

 

‘Almanya, Türkiye’yi IMF’ye ikna etmeye çalışıyor’

Der Spiegel dergisi, Alman Maliye Bakanı’nın IMF konusunda mevkîdaşı Albayrak’ı ikna etmeye çalıştığını iddia etti.

 

Financial Times, Halkbank ve Brunson krizinin detaylarını yazdı: Anlaşmayı Erdoğan’ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Financial Times ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi ve önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Halkbank ve Hakan Atilla görüşmelerine ilişkin detayları yazdı. Gazete, Halk Bank görüşmelerine aracılık eden isimleri de yazdı. Gazeteye göre, iki ülke arasındaki anlaşmayı Erdoğan’ın Halkbank konusundaki ‘daha fazla imtiyaz’ talebi bozdu.

 

Erdoğan: Stratejik ortak stratejik hedef yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti kongresinde konuştu: Zahirde bize stratejik ortak gibi gözüküp de attığı her adımla bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız.

 

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye SDG darbesi

Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

 

Flaş iddia: “Erdoğan ve Trump yüz yüze görüşebilir”

Habertürk yazarı Serdar Turgut, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın eylülde New York’ta görüşebileceğini yazdı. Turgut, bu görüşmenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gerçekleşebileceğini aktarırken “Amerikan kaynakları iki ülke arasında var olan son derece önemli sorunları sadece iki başkanın karşılıklı çözebileceğini vurguluyorlar” diye yazdı.

 

ABD Mınbiç için tarih verdi

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk ve Amerikan askerlerinin Mınbiç’te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin 3 gün içinde başlayabileceğini açıkladı. Mattis devriye sorusuna “72 saat içinde diyebilirim. Çok yakında, belki daha da önce,” şeklinde yanıt verdi.

Hulusi Akar’dan Mınbiç açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mınbiç’te ABD ile gerçekleştirilen müşterek devriye konusunda açıklamalarda bulundu.

Akar: Mınbiç yol haritası ve güvenlik prensipleri doğrultusunda, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için icra edilen faaliyetlere planlandığı şekilde devam edildiğini belirten Akar, “Bu çerçevede, müteakip safhada başlaması planlanan müşterek devriye faaliyetlerine yönelik olarak her iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri unsurları arasındaki ortak eğitimlerin yakın zamanda başlaması öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

 

Merkel ve Putin bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel, başkent Berlin’de bir araya geldi.

 

İran’da yolsuzluk operasyonu: “Üst düzey yöneticiler de var”

İran’da ekonomik yolsuzluk iddiaları uzun süredir gündemde ve yürütme ile yargı erki bu konuda birbirlerini suçluyor.

 

İttifak AKP tüzüğüne girdi

AKP’nin 6. Olağan Büyük Kongresi’ndeki tüzük değişikliği ile 24 Haziran seçimlerinde yapılan siyasi parti seçim ittifakı tüzüğe girdi.

 

AKP’nin yeni MKYK’si belli oldu: Bakanlar listede yok

27.dönemden 42 milletvekili 8 milletvekili olmayan üye ve 29 yeni üye var. Lİstede kabinedeki bakanlara yer verilmedi. 15 kadın da listede yer aldı. İşte AKP’nin yeni MKYK’sinde yer alan isimler.

 

Arınç isyan etti: Ben kimim? Bu partiyi kuran üç kişiden biriyim

Partinin kurucu üyelerinden eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AKP’nin 6. Olağan Büyük Kongresi’nde izletilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını anlatan 16 dakikalık filmde yer almamasına sitem etti.

 

AKP’den flaş erken seçim açıklaması: Tarih verdi

AKP’de yeni sistemin ilk kongresi bugün Ankara’da yapılıyor. NTV canlı yayınına konuk olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, “Yerel seçimler öne çekilebilir mi?” sorusuna “Ekim, Kasım gibi veya Eylül, Ekim, Kasım gibi olması gerekir” yanıtını verdi. Yerel seçimler normal şartlarda Mart 2019 tarihinde yapılacak.

 

‘Kılıçdaroğlu hastalığı’ yeniden nüksetti’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “13 madde halinde çözüm önerdik, diktatör rahatsız oldu” dedi.

 

Veli Saçılık’tan Selahattin Demirtaş’a açık mektup

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattığı eylem ile tanınan ve 24 Haziran seçimlerinde HDP listelerinden milletvekili adayı olan sosyolog Veli Saçılık, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a açık bir mektup yazdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1058856/Veli_Sacilik_tan_Selahattin_Demirtas_a_acik_mektup.html

 

MEB’de aslan payı imam hatip ve Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına

Milli Eğitim Bakanlığı, bütçesinin yarısını tükettiği yılın ilk 6 ayında imam hatiplere 4 milyar 255 milyon TL harcadı. Harcama kalemleri arasında Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sının düzenlediği hadis yarışmaları da var.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yılın ilk altı ayındaki harcamalarının ve ikinci altı aya ilişkin öngörülerinin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu yayımlandı. 92 milyar TL’lik bütçesinin ilk dönemde yarısını tüketen MEB’in en önemli harcama kalemini öğretmen ve personelin maaşları oluşturdu. Bakanlığın 2018 yılındaki personel giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.83, mal ve hizmet alım giderleri yüzde 13.81, sermaye giderleri ise yüzde 69.09 arttı.

Giderler ikiye katlandı:

İmam hatip okulları ve din öğretimine yönelik etkinliklere ayrılan büyük pay bu yıl da devam etti. 2017’nin ilk 6 ayında 15 milyon harcayan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bu yıl giderlerini ikiye katladı ve harcamalar 32 milyon TL’ye ulaştı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Okulları’nın ilk 6 ayda harcadığı toplam tutar 4 milyar 255 milyon TL’ye olarak rapora yansıdı. 
Dev bütçenin harcandığı kalemler arasında, din ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinin analizi, kardeş okul projesi kapsamında işbirliği yapılan ülkelere eğitim kursları için gönderilen öğrenciler, hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, ezan okuma, Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları gibi başlıklar sıralandı.

Ayrıca, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’nın MEB işbirliği ile yıllardır düzenlediği “40 hadis” yarışmaları paralelinde bakanlığın harcama kaleminde yer alması da dikkat çekti. Raporda “Öğrencilerimize, İslamın temel kaynaklarından olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak amacıyla 40’ar hadisin yer aldığı hadis kitapları hazırlanarak okullarımızla paylaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti. Annan Planı’nın isim babası, aynı zamanda Nobel Barış Ödülü sahibiydi.

 

Cumartesi Anneleri: Sevdiklerimiz nerede?

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 699. haftasında yine Galatasaray Meydanı’nda buluşarak “Gözaltında kaybedilen sevdiklerimiz nerede?” diye sordu.

 

Yeşilçam’ın ‘Şişko Nuri’si yaşamını yitirdi

Türk sinemasında canlandırdığı çocuk tiplemeleriyle tanınan ‘Şişko Nuri’ lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi.

 

Ara Güler’e harika bir 90. yaş armağanı

Ara Güler Müzesi’nde açılan ilk sergi izleyiciyi onun dünyasına davet ediyor, bizlere fotoğrafçının hikaye anlatıcılığını hatırlatıyor. Belli ki müze projesi tamamlanıp Beyoğlu’ndaki yerine taşındığında onun fotoğraf serüvenini bütünüyle ve doya doya izleyebileceğiz.

 

 

 

Ayrıntılı haber ve makaleler:

http://yeniyasamgazetesi.com/patlama-noktasi-24-saat-izleniyormus/

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/1049334/Ordu_da_sel__Kopruler_yikildi__500_bin_kisi_etkilendi.html

 

https://m.mynet.com/siyasi-analist-sement-erdoganin-makalesi-amerikan-piyasasini-sarsar-guncel-4326132

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1053442/SDG_den_idlib_operasyonu_aciklamasi.html

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1054674/Uzmanlar_anlatiyor__Krize_yol_acan_temel_nedenler_nelerdi_.html

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1057609/Avrupa_ile_yakinlasmak_icin.html

 

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/08/17/ekonomik-kriz-kulturu-nasil-vuracak/