6 Ocak 2019

 

ABD: Kürtleri Korumadan Çekilmeyeceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ankara ziyaretinin bir gün öncesinde Türkiye’ye Suriye şartı koştu: ABD, Kürtleri koruyacak bir anlaşma yapılmadan Suriye’den çekilmeyecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/abd-kurtleri-korumadan-cekilmeyecegiz/

 

ABD, Türkiye Ve Suriyeli Kürtler Için ‘Paylaşım Haritası’ Hazırladı

Üst düzey bir Amerikan heyetinin Ankara ziyareti öncesinde, ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve Türkiye’nin ‘IŞİD’le mücadeleyi üstlenme’ girişimi hakkında yeni iddialar var. Wall Street Journal’a göre, Türkiye ABD’den IŞİD’e karşı ciddi oranda askeri destek istedi. ABD’nin Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasında çatışmayı engellemek için Suriye’nin kuzeyinde iktidar paylaşımı öngören bir harita hazırladığı da iddia edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/iddia-abd-turkiye-ve-suriyeli-kurtler-icin-paylasim-haritasi-hazirladi/

 

Esad Ve Kürtler Türkiye’ye Karşı Anlaştı

Amerikan haber ajansı AP’den iddia: Suriyeli Kürtler ile Beşar Esad yönetimi arasında Rusya’nın arabuluculuğunda yapılan müzakerelerde, ‘Suriye’yi, özellikle de kuzeyini işgal etmek isteyen herhangi bir güce karşı koymak konusunda’ mutabakat sağlandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/iddia-esad-ve-kurtler-turkiyeye-karsi-anlasti/

 

Arap Dünyasında Geçen Hafta: PYD Şam’dan Afrin’in Tekrarlanmamasını Istiyor

ABD’nin çekilmesi durumunda Arap basını tarafından “en zararlı çıkacak kesim” olarak görülen Suriyeli Kürtlerin nasıl bir adım atacağı da halen netlik kazanmış değil. Suudi Şark’ül Evsat gazetesine göre, PYD, Şam’dan Afrin tecrübesinin tekrarlanmamasını istiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/arap-dunyasinda-gecen-hafta-4/

 

Aydın Selcen

Anti-Kürt vizyon

Suriye’nin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğü hususunda herkes hemfikir olduğuna göre, Kürtler boyunlarını büküp, “kültürel özerklik” ötesine geçen taleplerinden büyük ölçüde feragat edecek. Öyle olursa buna karşılık, TSK’nin alana girmemesini de ederse Rusya temin edecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/06/anti-kurt-vizyon/

 

Fırat Aydınkaya

Kürtler emperyalizmin işbirlikçisi mi?

Bu yazının muhatabı Kürtleri “anti/emperyalizm” sınavına bıkıp usanmadan tabi tutan ana akım sol kesim. Kürtlerle canları pahasına dayanışma gösteren sol kesimlerin bu yazının muhatabı olmadığını belirtelim. Her ne kadar bu koroya bu sefer güçlü muhafazakar koristler katılsa da ülkedeki solcular muhafazakar camiaya, ahlaki ve entelektüel önderlik yaptığı için öncelikle solun anti/emperyalizm algısını tartışmak gerek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/01/05/kurtler-emperyalizmin-isbirlikcisi-mi/

 

Fehim Taştekin’den dikkat çekici yazı: Fırat’ın doğusu için ordu içinde çekinceler

Türkiye Menbic ve Fırat’ın doğusuna müdahale için bir yandan ABD ile yol haritası belirlemek diğer yandan Rusya’dan yeşil ışık almak için müzakereleri sürdürürken Türk ordusunda sıra dışı bir gelişme yaşandı.

https://www.gazeteemek.com/rojava/fehim-tastekin-den-dikkat-cekici-yazi-firatin-dogusu-icin-h7541.html

 

ABD Basını: Trump Suriye’den Tamamen Çekilmeyecek

Amerikan haber kanalı NBC News’a konuşan üst düzey bir yetkili: ABD Suriye’nin kuzeyinden çekilse bile, İran’ın nüfuzunu kırmak ve İsrail’i memnun etmek için Suriye’nin güneyindeki Tanaf’tan çekilmeyebilir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/abd-basini-trump-suriyeden-tamamen-cekilmeyecek/

 

Fransa’da Macron Saldırı Yeleğini Yeniden Giyiyor

Macron, yoksulun cebinden alıp zengine dağıtmaya devam ediyor.

Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’ hareketi üzerinden patlak veren sosyal öfke daha dinmemişken, Emmanuel Macron yeni bir sosyal saldırının altına daha imza attı. Bu sefer hedef tahtasında olanlar işsizler. Yeni istihdam yaratamazken Macron ve hükümeti işsizlik verilerini düşürmek için işsizlerin en kötü ve geçici işleri kabul etmelerini neredeyse zorunlu hale getiren kararnameye imza attı.

https://www.evrensel.net/haber/370201/fransada-macron-saldiri-yelegini-yeniden-giyiyor

 

‘Sarı Yelekliler’ Isyanı Tutuklama Kararlarına Rağmen Sürdü

Noel’in ardından Sarı Yelekliler’in eylemleri kitleselleşerek devam etti. Ülke genelinde yaklaşık 50 bin kişinin eylemlere katıldığı belirtildi.

https://www.evrensel.net/haber/370275/sari-yelekliler-isyani-tutuklama-kararlarina-ragmen-surdu

 

Ulusal Meclis, Maduro’yu ‘Yasa Dışı’ Ilan Etti

Venezuela’da yaptırım gücü bulunmayan ve muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu gayrımeşru ilan etti. Meclis’in darbe çağrısı yapması dikkat çekti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/06/ulusal-meclis-maduroyu-yasa-disi-ilan-etti/

 

KCK Davası Için ‘Hızlandırılmış’ Yargı: Hedef HDP’li 4 Vekil Mi?

Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, 22 çuvallık KCK Ana Davası dosyasını hızlıca inceledi, HDP’li 4 milletvekilinin cezalarının onanmasını istedi.

Savcılık, 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiği açlık grevindeki HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile birlikte 18 yıl hapis cezası verilen Van Milletvekili Tayip Temel, 9 yıl hapis cezaları verilen Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın cezalarının onanmasını istedi. Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Dosyanın bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesi sürecin olağan olmadığını gösteriyor” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/370324/kck-davasi-icin-hizlandirilmis-yargi-hedef-hdpli-4-vekil-mi

 

AKP’den Siirt’te Seçim Hazırlığı: 6 Bin 488 Seçmenin Kaydı Silindi

https://www.artigercek.com/haberler/siirt-e-6-bin-488-secmen-kaydi-silinmis

 

BANU GÜVEN

Ne demek ‘Ülkemde Suriyeli istemiyorum’?

2019’a ırkçı ve yabancı düşmanı bir söylemin kitlesel ve sarsıcı bir şekilde baştacı edilmesiyle girdik. Aması fakatı yok. Altı nasıl doldurulmaya çalışılırsa çalışılsın, “Ülkemde Suriyeli istemiyorum” demek, belli bir uyruğa sahip bir topluluğa karşı düşmanca bir tavır sergilemektir. Troller ve bot hesaplar bu etiketin yayılmasını ne ölçüde tetikledi, bilmiyoruz, ama gerçek karşımızda karanlık ve sarp bir dağ gibi dikilmiş vaziyette. Bu tehlikeli hissiyat ve söylem neredeyse tüm partilerin seçmenleri ve hatta bazı milletvekillerini aynı paydada buluşturuyor.

http://www.diken.com.tr/ne-demek-ulkemde-suriyeli-istemiyorum/

 

Uğur Gürses, ‘Kar Payı Avansı Dağıtımı’ndaki Değişikliği Yorumladı: Kamunun tüm potansiyel nakit kaynakları seçim için seferber edilmiş

http://t24.com.tr/haber/ugur-gurses-kar-payi-avansi-dagitimindaki-degisikligi-yorumladi-kamunun-tum-potansiyel-nakit-kaynaklari-secim-icin-seferber-edilmis,790842

 

TÜİK Bürokratı Anlattı: Enflasyon Bu Oyunlarla Düşürülüyor

TÜİK’ten üst düzey bir bürokrat enflasyon oyununu anlattı. Üst düzey yönetici bölge müdürlerine ve çalışanlara ‘mülakat’ adı altında gözdağı verildiğini belirtti.

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/61421/tuik-burokrati-anlatti-enflasyon-bu-oyunlarla-dusuruluyor

 

Hakan Özyıldız

Dış Borç Stoku 30 Yıllık Rekora Doğru Gidiyor

Türkiye’nin dış borç stoku, geçen eylülde 448,5 milyar dolar olmuş.

Haziran ayına göre yaklaşık 6,6 milyar dolar azalmış. Stokun nominal büyüklük olarak düşmesi sevindirici. Bu temmuz sonrası yaşanan ekonomik gelişmelerin sonucu. 

Ancak bir borç stokunun en sağlıklı ölçüsü, onun gelire oranıdır.

http://t24.com.tr/haber/dis-borc-stoku-30-yillik-rekora-dogru-gidiyor,791870

 

Çadırlarını Söktüler…

Salihli’de köylüler, sabaha karşı yapılan jandarma müdahalesine karşın JES’i yaptırmamakta kararlı.

Manisa Salihli’ye bağlı Hacıbektaşlı köyünde kurulmak istenen jeotermal enerji santralına (JES) karşı mücadele başlatan köylülerin direniş çadırı, dün sabaha karşı jandarma müdahalesiyle söküldü. Köylüler ne olursa olsun direnişe devam etme kararı aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1192414/Cadirlarini_soktuler….html

 

Oyuncu Deniz Çakır Hakkında Soruşturma Başlatıldı

İstanbul’da bir alışveriş merkezinin kafesinde başörtülü kadınlara hakaret ettiği iddia edilen Oyuncu Deniz Çakır hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, başörtülü kadınlara hakaret ettiği öne sürülen oyuncu Deniz Çakır hakkında, “Hakaret” suçundan soruşturma başlattı. Soruşturmanın,  Deniz Çakır’ın hakaret ettiği öne sürülen kadınların şikayeti üzerine başlatıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında kafenin görüntülerinin incelendiği öğrenildi.

 

Tacizi Protesto Eden Öğrencilerin Cezaya Itirazı Reddedildi

İstanbul Küçükçekmece’deki Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde tacizci öğretmeni protesto eden 15 öğrenciye uzaklaştırma cezası verildi.  Ceza alan öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itiraz etti. İtirazı değerlendiren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapılan 5 itirazın 2’sine olumsuz yanıt verdi.

https://www.evrensel.net/haber/370308/tacizi-protesto-eden-ogrencilerin-cezaya-itirazi-reddedildi

 

Geçmişe Özlem Duymuyorum

Bulutsuzluk Özlemi’nin solisti Nejat Yavaşoğulları yeni şarkılarını anlattı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1192357/Gecmise_ozlem_duymuyorum.html

 

 

 

7 Ocak 2019

 

İdlib’de Yüksek Gerilim: Cihatçılar Bir Kasabayı Daha Ele Geçirdi

Türkiye sınırındaki İdlib’de, HTŞ (eski el Nusra) nüfuz alanını genişletiyor. Örgütün bir kasabayı daha ele geçirmesi sonrasında ÖSO militanları İdlib yönüne kaydırılmaya başladı.

Suriye Ulusal Ordusu’nın sözcüsü sıfatıyla Reuters’a konuşan Yusuf Hamud, “Tahrir el Şam’ın Halep ve İdlib kırsalındaki saldırganlığını püskürtme kararı aldık. Yayılmalarını ve daha fazla köy ile kasabayı kontrol etmelerini engellemek için bu bölgelere güç gönderiyoruz” dedi. Hamud, cihatçı HTŞ’yi, ÖSO güçlerini üzerine çekerek, Menbic ve Fırat’ın doğusundaki olası bir harekâta katılmasını engellemeye çalışmakla suçladı.

 

Trump’tan Tuhaf IŞİD Denklemi: Türkiye Bizim Kadar Nefret Etmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de IŞİD’le mücadelenin bölge ülkelerine bırakılması gerektiğini anlatırken tuhaf bir denklem kurdu. Trump IŞİD’den en çok İran’ın nefret ettiğini söylerken, Türkiye’nin ‘kendileri kadar nefret etmediğini’ savundu

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/07/trumptan-tuhaf-isid-denklemi-turkiye-bizim-kadar-nefret-etmiyor/

 

Fehim Taştekin

Yeni Sykes-Picot Ve Suriye’de Jandarma Olmak

Türkiye’nin önceliği IŞİD’i değil Kürtlerin liderliğindeki özerkliği bitirmek. ABD ise Türkiye’ye ‘buyur’ ederken hedefe IŞİD’i koyuyor. Daha da önemlisi ABD, Türkiye’den beklentisi Fırat’ın doğusundaki güç dengesini bozmak değil tetikte bekleyen hükümet güçlerine karşı fiili durumun jandarmalığını yapmak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/07/yeni-sykes-picot-ve-suriyede-jandarma-olmak/

 

‘Kürdistani Seçim Ittifakı’ Ilan Edildi

Diyarbakır’da yedi parti ve siyasi hareket 31 Mart seçimlerine ‘ittifak’la gidileceğini açıkladı: Cumhur İttifakı (AKP-MHP), parti çıkarları adına, ‘küsme lüksümüz yok ittifak yapıyoruz’ diyor ve anlaşıyorsa; Kürt parti ve hareketlerimiz olarak biz de ayrılıklarımızı geri çekip ortak paydalar üzerinde yerel seçimlerde ortaklaştığımızı ilan ediyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/07/kurdistani-secim-ittifaki-ilan-edildi/

 

Demirtaş’tan ‘Kürdistani Seçim Ittifakı’na Mesaj: Ulusal Birliğe Dönüşmesini Temenni Ediyorum

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimler öncesi Kürt siyasi partileri arasında kurulan ittifak için “Kürdistani ittifakı önemsiyor, büyük anlam veriyorum” dedi. Demirtaş, ‘ittifakın içinde yer alma’ çağrısı yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/07/demirtastan-kurdistani-secim-ittifakina-mesaj-ulusal-birlige-donusmesini-temenni-ediyorum/

 

100 Muvazzaf Askere Yakalama Kararı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli 100 asker hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Polis, gözaltılar için eş zamanlı operasyon başlattı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/07/100-muvazzaf-askere-yakalama-karari/

 

Naksan Holding Yöneticileri Hakkında Kırmızı Bülten

Gaziantep’teki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davasında, aralarında örgütün “para kasası” olarak bilinen Naksan Holding’in firari yöneticilerinin de bulunduğu 8 sanığın yargılanmasına devam edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1193569/Naksan_Holding_yoneticileri_hakkinda_kirmizi_bulten.html

 

CHP’li Özel: Hulusi Akar’ı Kazıdık Altından Siyasal İslamcı Çıktı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açtığı davaya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. “Herkesin dokunulabilir olduğunu göstermek istedik” diyen Özel, “Hulusi Akar’a sorulacak sorular vardı. Hulusi Akar’ı kazıyınca altından ne çıkıyor diye baktık. Bir siyasal İslamcı çıktığını gördük de o nedenle konuşuyoruz” ifadelerini kullandı. 

http://t24.com.tr/haber/chpli-ozel-hulusi-akari-kazidik-altindan-siyasal-islamci-cikti,792276

 

Azadiya Welat’ın Sahibi Ramazan Ölçen’e 15 Yıl Hapis Istemi

http://m.t24.com.tr/haber/azadiya-welatin-sahibi-ramazan-olcene-15-yil-hapis-istemi,792826

 

Araştırma Görevlisinden Çarpıcı Sözler: Kendilerine ‘Çankaya Ülkücüleri’ diyen Rektörlük destekli grup herkesi tehdit ediyordu

Ceren Damar’ın öldürüldüğü üniversitede çalışırken okuldan ayrılan Araştırma Görevlisi Ekin Barış Şah, ‘Sorumlu, önlem almayan yönetimdir’ dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1193509/Arastirma_gorevlisinden_carpici_sozler__Kendilerine__Cankaya_Ulkuculeri__diyen_Rektorluk_destekli_grup_herkesi_tehdit_ediyordu.html

 

Ülkü Doğanay

Yeni Türkiye’nin Kültürel Iktidarı: Nefret, Hesap Vermezlik, Benmerkezcilik

Yeni Türkiye’nin yeni kültürel iktidarının bize vaat ettiği suç ortaklığıdır. Eninde sonunda toplumsal ilişkilerin sürebilmesi için zorunlu olan bağı ortadan kaldıracak, kendinden olmayana yönelen ucu bucağı görünmez bir nefret hali ve her şeyi kendine hak gören, hesap vermez bir had bilmezlik arasında savrulan yok oluş…

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/07/yeni-turkiyenin-kulturel-iktidari-nefret-hesap-vermezlik-ozgecilik/

 

Kulüpler Kazandı, Ziraat Kaybetti! ‘Çiftçiler Futbol Kulübü Mü Kursun?’

Ziraat Bankası’nın kulüpleri kurtarmak için kredi vereceğini açıklamasına tepkiler sürüyor. Bankanın 14.5 milyar TL’lik borç kaynağını nereden bulacağı merak edilirken kulüp hisseleri güne yükselişle başladı. Bankanın kulüplere vereceği kredi ise mizah konusu oldu: Çiftçiler futbol kulübü kursun!

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1193577/Kulupler_kazandi__Ziraat_kaybetti___Ciftciler_futbol_kulubu_mu_kursun__.html

 

 

 

8 Ocak 2019

 

ABD’ye Sert Mesaj: ‘Suriye Operasyonu Çok Yakında’ Dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a tepki gösterdi. Erdoğan, Fırat’ın doğusuna harekatı kast ederek “Harekat için hazırlıklarımızı neredeyse tamamladık. Çok yakında Suriye topraklarındaki bu terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için harekete geçeceğiz” dedi. Grup toplantısı sonrası gazetecilere konuşan Erdoğan, “Bolton’ın muhatabı İbrahim Kalın’dır. Gerekli olsa görüşecektik ama gerekli olmadı, bir tepki olarak değerlendirmemek gerekir” dedi.

 

İbrahim Kalın: YPG Ve PYD Konusunda Tavrımız Net

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, ABD ile Suriye konusunda kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları:

Biz ABD ile müttefiklik ilişkisi çerçevesinde bu sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği önem arz etmektedir. Suriye sınırı bütün terör örgütlerinden temizlenmelidir. DEAŞ ile mücadelede duraklama söz konusu değil.

“YPG/PYD KONUSUNDA TAVRIMIZ NET”

Çekilme sürecinin başka unsurlara yeni fırsat yaratmasına izin vermemeliyiz. bu konuda ABD’li müttefikle koordineli olacağız. YPG/PYD’ye destek konusu Trump yönetimi için de sorun olmaya devam ediyor. YPG/PYD konusunda tavrımızın net olduğunu belirtmek isterim.

 

Kalın’dan Pompeo’nun Açıklamasına Yalanlama: Güvence Vermedik

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bolton’ın Erdoğan’dan randevu istediği, ancak bunun kabul görmediği iddiasını doğruladı. Kalın, “Randevu talebi söz konusuydu ama biz bunu teyit etmemiştik. Bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz” dedi. Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Erdoğan Başkan Trump’a, Türkler’in bizim ayrılmamızdan sonra IŞİD’le mücadeleyi devam ettireceği ve IŞİD’e karşı kampanyada bize yardım eden, birlikte savaştığımız dostların korunacağı yönünde teminat verdi” sözlerini de yalanladı ve “Hiç kimse Türkiye’nin bir terör örgütüne güvence vermesini beklemesin” diye konuştu.

http://t24.com.tr/haber/kalindan-pompeonun-aciklamasina-yalanlama-guvence-vermedik,793557

 

Rus Askeri Polisi, Menbic’te Devriye Faaliyetine Başladı

Rus sitesi Sputnik, ABD’nin çekilme açıklaması sonrasında Suriye ordusunun da asker gönderdiği Menbic kırsalında Rus askeri polisinin devriye gezmeye başladığını duyurdu. Kent merkezinde ise şu an Kürt güçleri ile ABD askerleri bulunuyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/08/rus-askeri-polisi-menbicte-devriye-faaliyetine-basladi/

 

Gündem ‘Görüşme’: ABD’nin Hesabı Kürtlerden Dönecek Mi?

Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın Ankara’da bugün yaptığı temaslar köşe yazılarının gündeminde…

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/08/gundem-gorusme-abdnin-hesabi-kurtlerden-donecek-mi/

 

IŞİD Kum Fırtınasında SDG’ye Saldırdı

IŞİD’in Suriye-Irak sınırında bir kum fırtınasını fırsat bilerek Suriye Demokratik Güçleri’ne saldırdığı belirtiliyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün sahadaki kaynaklarına dayandırdığı habere göre IŞİD, Irak sınırındaki Deyrül Zor vilayetinin kırsalındaki bir dizi bölgede kum fırtınasını fırsat bilerek SDG’ye saldırdı. Al Şafa, Al Susa, Al Maraşdah ve çöllük alanda düzenlenen saldırıların ardından bu sabah şafak vaktine kadar çetin çatışmalar yaşandığı belirtiliyor.

Haberde SDG’nin daha fazla kayıp vermemek için bazı yerlerden çekilip sonrasında yeniden taarruza geçtiği bilgisi de yer aldı. 

 

‘Korkmuyoruz’ Demişti… Eren Erdem’in Babası Işten Çıkarıldı

Eren Erdem’in babası Hasan Erdem işten çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem’in tahliyesine kaçma şüphesi iddiasıyla itiraz etti. İtirazı kabul eden üst mahkeme aynı gerekçeyle Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkardı.

“KORKMUYORUZ”

Eren Erdem hakkında verilen bu karara cezaevi önünde bekleyen ailesi isyan etti. Eren Erdem’in babası Hasan Erdem, “O talimatları veren kişiye sesleniyorum. Kulağına küpe olsun, ne ben ne benim oğlum senden korkmuyoruz. Diz çöktüremeyeceksin” diye konuştu.

İŞTEN ÇIKARILDI

Açıklamanın ardından skandal bir gelişme yaşandı. Baba Hasan Erdem işten çıkarıldı. İşten çıkarmayı Barış Yarkadaş Twitter hesabından duyurdu. Yarkadaş, “Korku ve baskı vicdansızlığa yol açıyor. Baskı düzeni insanlığı çürütüyor! Eren Erdem’in babası Hasan Abi dün gece yaşanan skandal sonrası ‘Boyun eğmeyeceğiz’ dediği için az önce işinden çıkarıldı. İşyeri sahibi “Artık birlikte çalışamayız” demiş. İşte boyun eğmemenin bedeli!” yazdı.

 

Ankara’da HDP Yöneticileriyle Sendikacılara Gözaltı

Ankara’da bu sabah yapılan ev baskınlarıyla çok sayıda HDP’li yönetici ve sendikacı gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/08/ankarada-hdp-yoneticileriyle-sendikacilara-gozalti/

 

Pervin Buldan’dan ‘Demokratik Güç Birliği’ Çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Yan yana gelmez, güç birliği yapmazsak bu ülkeyi ve toplumun geleceğini faşizmin karanlığına hep birlikte teslim etmiş oluruz. O yüzden bu seçimlerde demokratik güç birliği yapılması herkesin ortak görev ve sorumluluğudur.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1195014/Pervin_Buldan_dan__demokratik_guc_birligi__cagrisi.html

 

Erdoğan Bu Sefer Oyuncu Deniz Çakır’ı Hedef Gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada bu sefer de oyuncu Deniz Çakır’ı hedef gösterdi. Tanık ifadeleriyle yalanlanan iddialara rağmen Erdoğan, “Bu ülkenin başörtülü hanımlarına ‘Suudi Arabistan’a gidin’ demek faşistliğin en sefil halidir “dedi.

 

‘Türkiye’yi Ne Erdoğan Ne Bahçeli Yönetiyor; Daha Güçlü Ve Daha Derin Bir Akıl Yönetiyor’

CHP’nin Meclis Grup Başkanvekili Özgür Özel: “Birinin millet tanımıyla diğerinin ümmet tanımı birbiriyle çelişmesine rağmen bunları aynı potada eritmeye çalışan ve tabanlarını da buna zorlayan, bunu ellerindeki büyük propaganda makinesiyle yapan bu akılda bir başka güç var. Bir yerden birileri düğmeye basıyor. Devlet Bahçeli, kritik kavşaklarda kritik kararlar vermiştir, U dönüşleri yapmıştır ama Türkiye siyasetini ne Bahçeli ne de Recep Tayyip Erdoğan yönetiyor; onların içinde aktör oldukları ancak senaryosu bir başka yerden yazılan daha derin ve daha güçlü bir akıl yönetiyor.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/08/603381/

 

Korkut Boratav: Bugünkü İslamcı Bir Faşizm

Güzel bir sabahı paylaştık Korkut Hoca’yla. Cumhuriyet tarihi boyunca bilime emek veren ve çilesini çeken bir aile oratav’lar. Çağı yakından izleyen, bilgilerini sıkça güncelleyen, dağarcığında olanı toplumla her fırsatta paylaşan tam bir aydın Korkut Hoca. Okur, yayıncı olarak tanırdım elbette hocayı. Ancak geçirdiğimiz üç saat bambaşka deneyim oldu bizim için. (Yol arkadaşlarım Selnur ve Şule ile birlikte) Benzer öğretiyi paylaştığımız insanların sayıca ne denli az olduğunu fark ettim yeniden. Hocanın çizdiği çerçevede hemen her cümlesine katılıyorum. Cumhuriyete sahip çıkan aydınlanmacı, devrimci bilgeyi paylaşıyorum sizinle. Korkut Boratav yönünü kaybeden çok kimseye pusula olacak yine…

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yazi_dizileri/1194448/Korkut_Boratav__Bugunku_islamci_bir_fasizm.html

 

‘Burjuvazi, AKP’nin Rejim Değiştirme Operasyonlarının Her Aşamasına Destek Verdi’

Prof. Korkut Boratav, “Liberallerimiz siyasi İslam’ın Türkiye halkının kültürel Müslümanlığına yabancı bir şey olduğunu algılayamadı” değerlendirmesinde bulundu.

http://avrupaforum.org/burjuvazi-akpnin-rejim-degistirme-operasyonlarinin-her-asamasina-destek-verdi/

 

TOKİ Işçileri Kendilerini Meclis’in Demirlerine Zincirledi

Ankara Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’ndeki TOKİ inşaatında çalışan işçiler 2 yıldır süren hak arama mücadelelerinde seslerini iktidara duyuramadıkları için bugün kendilerini Meclisin kapılarına zincirledi.

 

Kredi Kartı Borçlu Yapılandırması Detayları

Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere yönelik yeni bir imkan getiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Vatandaşımız hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle borcunu kapatacak” dedi. Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar yüzde 1.20 olacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1194995/Kredi_karti_borclu_yapilandirmasi_detaylari.html

 

Doğalgazda Indirim Kazığı

BOTAŞ, fiyat hesabını dış hava sıcaklığı 15 derece olacak şekilde ayarladı Sıcaklıkların düşmesiyle doğalgaza yapılan indirim beklentiyi karşılamadı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1194416/Dogalgazda_indirim_kazigi.html

 

Brezilya 100 Kamu Kuruluşunu Özelleştiriyor

Brezilya, 100 devlet kurumunu özelleştirme kararı aldı. Yapılan açıklamada özelleştirmelerin devam edeceğinin de sinyali verildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/08/brezilya-100-kamu-kurulusunu-ozellestiriyor/

 

Milyarlarca Dolar Kime, Nasıl Transfer Edildi?

Kamu İhale Yasası ile 12 yılda verilen ihaleler, “Türkiye’nin kaymağını kimler yiyor”un da yanıtını gösteriyor. 10 yılda 200 milyar doların üzerinde bir servet transferi bizzat hukuk yoluyla sadece 10 şirkete aktarıldı. Türkiye’de işsizliğin, fakirliğin, kutuplaşmanın bir müsebbibi aranacaksa eğer, işte o adreslere de bakılmalı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/08/milyarlarca-dolar-kime-nasil-transfer-edildi/

 

2 TL’ye Satılan 100 Milyonluk Arazi Için Karar Çıktı

Şişli Belediyesi, 2012 yılında dönemin Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından Bilgi Üniversitesi’ne 2 TL’ye satılan İstanbul Mecidiyeköy’deki 7 bin metrekarelik taşınmazı geri almak için açtığı davayı kazandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1195193/2_TL_ye_satilan_100_milyonluk_arazi_icin_karar_cikti.html

 

Hazine Nakit Dengesi 2018’de 70.4 Milyar TL Açık Verdi

Hazine nakit dengesi Aralık ayında 23.7 TL açık verdi, bu oran Kasım’da 4.4 milyar TL fazla olarak gerçekleşmişti.

http://t24.com.tr/haber/hazine-nakit-dengesi-2018de-704-milyar-tl-acik-verdi,793847

 

Erdoğan’dan İmamoğlu’nun Randevu Talebine Yanıt

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin İstanbul Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun ve sanatçı Fazıl Say’ın tekliflerine olumlu yanıt verdiğini duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1195359/Erdogan_dan_imamoglu_nun_randevu_talebine_yanit.html

 

Mozart Paylaşımı Patladı!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine, “Bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir” diyen oyuncu Rutkay Aziz ile Halk TV’de, “Samimiyetle söylüyorum, Erdoğan bir tane bira içmiş olsaydı bugün çok daha iyi bir Türkiye olurdu” diyen Yılmaz Özdil’e bugünkü grup toplantısında yanıt verdi. Erdoğan, “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanını bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” dedi. Erdoğan’ın bu ifadeleri gün içinde sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.

 

Cumhuriyet Tarihinin Sıfırdan Inşa Edilecek Ilk Kilisesine Ruhsat Çıktı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa sıfırdan kilise yapılmak üzere ruhsat verildi. Bakırköy Belediyesi tarafından verilen ruhsatla Yeşilköy’deki İtalyan Mezarlığı’nın bulunduğu alana yapılacak kilisenin yapımı 2 yıl sürecek.

 

Arenaya Atılan Son Isimler: Deniz Çakır, Rutkay Aziz, Yılmaz Özdil

En az sekiz yıl boyunca, en geç 2010’dan başlayarak her seçimin bir tür referanduma çevrildiğine şahit olduk. Anlaşılan bu seçim, “kültürel iktidar”ın ana tema olacağı bir referandum görünümü alacak. Diğer seçimlerden farklı olarak bu defa bizzat seçmenin ve gayri-siyasi figürlerin “rakip” konumuna yükseldiği bir referandum. Portakal, Akpınar, Gezen ve Çakır’ın “hedef” seçilmesiyle Şişli, Kadıköy, Beşiktaş ve Çankaya seçmeninin “rakip” ilan edilmesi aynı hedefe yönelik işlemler.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/08/arenaya-atilan-son-isimler-deniz-cakir-rutkay-aziz-yilmaz-ozdil/

 

 

9 Ocak 2019

 

Şam: Türkiye’ye Karşı Kürtlerle Temas Kurduk

ABD’nin çekilme kararının ardından, Suriye’nin kuzeyini kontrol eden Kürtlerin geleceğine ilişkin tartışmalar konusunda Şam yönetiminden ilk kez açıklama geldi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, “Kürt gruplarla diyalogdan başka alternatif yoktur” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/09/sam-turkiyeye-karsi-kurtlerle-temas-kurduk/

 

Fehim Taştekin

Suriye Operasyonu: ABD İle Restleşmeden Sonra Türkiye’nin Seçenekleri Neler?

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon baskısını, ‘Amerikan güçlerini çekip Türk ordusunu sahaya sürme’ planıyla soğutan Amerikan yönetimiyle ‘ortak strateji’ hayali patinaj yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme vaadi ‘Türkiye’nin Kürtlere saldırmaması’ şartına bağlanınca işin rengi değişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-46808647?SThisFB

 

Çavuşoğlu: Fırat’ın Doğusuna Adım Atmaktan Çekinmeyiz

Dışişleri Bakanı, Meclis’te açıklama yaptı: ABD’yi vazgeçirmek için çaba sarf eden ülkeler de var.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Türk Dış Politikası’ndaki Son Gelişmeler’ hakkında TBMM Dışişleri Komisyonu’nu bilgilendirdi. Dış politika gündeminde birçok önemli konuyu aynı anda takip ettiklerini belirten Çavuşoğlu, öncelikli konulardan birinin Suriye olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından sürecin nasıl koordine edileceğinin ele alındığını belirtti. Bakan “Fırat’ın doğusuna adım atmaktan çekinmeyiz” açıklaması da yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/09/cavusoglu-firatin-dogusuna-adim-atmaktan-cekinmeyiz/

 

Rusya: ABD Suriye’den Çekilmeyebilir

Rusya, ABD’nin Suriye’den çekilme kararına şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “ABD’nin birden bire, tamamen ve tartışmasız olarak Suriye’deki varlığını sonlandıracak olmasını tahayyül edemiyorum” dedi.

 

Suriye, Kürtler Ve Bolton: Köşe Yazarları Ne Dedi?

ABD-Türkiye görüşmeleri bugün yayınlanan köşe yazılarının da ilk gündemi oldu… Türkiye’nin zor bir durumda kalabileceğini de, ABD’li diplomatın ‘dönüşte işsiz kalacağını’ söyleyen de…

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/09/suriye-kurtler-ve-bolton-kose-yazarlari-ne-dedi/

 

HDP Vekillerine Biber Gazlı Müdahale!

HDP’li yöneticiler ve sendikacılara yönelik gözaltılara ilişkin basın açıklaması yapmak için HDP Ankara İl Örgütü önünde toplananlara polis biber gazıyla müdahale etti.

Ankara’da dün (8 Ocak) sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonla çok sayıda HDP’li yönetici ve sendikacı gözaltına alındı.

HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Abdullah Koç ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin HDP Ankara İl Örgütü önünde gözaltılara ilişkin yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/09/kerestecioglu-milletvekillerine-biber-gazi-sikildi/

 

Yönetmen Kazım Öz Için 15 Yıla Kadar Hapis Istendi

Diyarbakır Savcılığı, yönetmen Kazım Öz hakkında 15 yıla kadar hapis istedi. Öz ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla suçlanıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/09/yonetmen-kazim-oz-icin-15-yila-kadar-hapis-istendi/

 

Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya Akademisyenlerin Mail Grubundan Çıkarıldı

A.Ü. SBF’den emekli olan Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, benzer durumdaki akademisyenlerin aksine üniversitenin mail grubundan çıkarıldı. Yalçınkaya olayı bir açıklama ile duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/09/prof-dr-ayhan-yalcinkaya-akademisyenlerin-mail-grubundan-cikarildi/

 

İzmir’de Vahşet… Polis, Trans Bireylere Ateş Açtı: 1 Ölü

İzmir’in Konak ilçesinde bir apartman dairesinde çıkan kavgada, polis memuru A.D.’nin tabancasından çıkan kurşunlarla trans birey Hande Şeker öldü 2 kişi yaralandı.

 

Eski AKP’li Bakan İdris Naim Şahin’den Adaylık İçin CHP Şartı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ordu adayı olarak konuşulan İdris Naim Şahin’le ilgili, “İl başkanımız ve il teşkilatımız çok istiyor. Ama benim bildiğim kadarıyla İdris Naim Şahin, CHP ile iş birliği şartıyla aday olmayı istiyor” dedi.

 

Dünya Bankası’ndan Korkutan Türkiye Tahmini: Etkileri 2019’da Görülecek

Dünya Bankası, “Küresel Ekonomik Görünümler – Ocak 2019” raporunun Türkiye bölümünde yaşanan finansal stresin gecikmeli etkilerinin 2019’da büyüme üzerinde görüleceğine işaret etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1195732/Dunya_Bankasi_ndan_korkutan_Turkiye_tahmini__Etkileri_2019_da_gorulecek.html

 

Erdoğan: Baktım Çözemiyorlar, Grevi Erteledim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti hükümetleri dönemindeki 16 yıllık enflasyon ortalamasının yüzde 9,54 olduğunu belirterek, kendilerinden önceki hükümetlere göre başarılı olduklarını söyledi. Erdoğan, İZBAN grevi için de “Baktık ki çözemiyorlar, grevi iki ay erteledim. Çünkü yetkim iki ay” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/09/erdogan-enflasyon-ortalamamiz-954/

 

Orhan Gazi Ertekin

Palu Ailesi: Bir Skandalın Sıradanlığı

Palu Ailesi ve damadın dışarıda elini kolunu sallayarak gezmesi ile Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Altan, Osman Kavala ve Mümtazer Türköne’nin mahpus olması arasında doğrudan bir bağlantı var mıdır? Yanlış anlamayın. Bağlantı ölçeğin kendisinde. Yani yargının gözü tamamen kapalı iken ölçtükleri ile gözü tamamen açık iken ölçtükleri arasındaki bu derin bağ hepimizi bütün meşru-gayri meşru eylemlerimizin yer değiştirdiği koca bir ölçeksizlik alanına doğru sürükleyiveriyor olmasın sakın?

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/01/08/palu-ailesi-bir-skandalin-siradanligi/?fbclid=IwAR19LcGK89p6YIeTCcL1Zwa60qDdk0uR9OV-4qJjjvzMQU0juvyG_iUHISU

 

CEVHERİ GÜVEN / BOLD

Cizre bodrumları dahil “hendek operasyonları”nın tamamına katılan Özel Harekât polisinin anlattıkları yüzlerce insanın öldüğü sürece ilişkin devlet içerisinden ilk itiraf.

https://medyabold.com/2019/01/07/bir-ozel-harekat-polisinin-hendek-operasyonlari-anilari/

 

Cizre, Sur, Lice, Nusaybin ve Derik Operasyonlarına katılan Özel Harekâtçı’nın BOLD’a yaptığı açıklamalar, Türkiye’nin karanlık bir sayfasına içeriden ışık tutuyor.

https://medyabold.com/2019/01/08/bir-ozel-harekatcinin-hendek-operasyonlari-anilari-2/

 

“Şehitler zaten cennete gittiler, ölenler de zaten cehennemin dibine gittiler diye düşünülüyor. Ve zafer kazanıp vatanı kurtardık diye bakıyorlar. Neyin savaşını verdik?”

https://medyabold.com/2019/01/09/bir-ozel-harekat-polisinin-hendek-operasyonu-anilari-3/

 

 

 

 

10 Ocak 2019

 

İdlib’de Ateşkes: Kontrol HTŞ’de

Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib vilayetinde kontrol, El Kaide’nin eski Suriye kolu Heyet Tahrir Şam’a (HTŞ) geçti. Bu gelişme, HTŞ ile Türkiye destekli gruplar arasında bu sabah sağlanan ateşkes ile yaşandı.

Anlaşmaya göre ateşkes hemen devreye girerken, idari işler HTŞ’nin idari kolu olan ‘Kurtuluş (İnkaz) Hükümeti’ne geçti. Bu durum, İdlib’deki Türkiye destekli grupların idari kontrolü HTŞ’ye devretmesi anlamına geliyor.

Anlaşmaya göre, gruplar ayrıca karşılıklı açtıkları hendekler ve siperleri kaldıracak, esirleri takas edecek.

 

El Cezire Sordu: Türkiye İdlib’de Neden Sessiz?

El Kaide’nin eski Suriye kolu olan Heyet Tahrir el Şam, Türkiye-Suriye sınırındaki İdlib’de, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşmayı tehlikeye atacak şekilde yayılıyor. Dış basın, bu anlaşmada silahlı grupların garantörü olan Türkiye’nin tavrını sorguluyor…

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/10/el-cezire-sordu-turkiye-idlibde-neden-sessiz/

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: YPG’ye Harekat ABD’nin Çekilmesine Bağlı Değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD’nin kararını değerlendirdi. Çavuşoğlu “Biz bu işin peşini hiçbir zaman bırakmadık. Bizim YPG’ye yönelik harekatımız ABD’nin çekilmesine bağlı değil. Böyle bir karar yokken Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Fırat’ın doğusuna gireceğiz’ dedi” açıklaması yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/10/disisleri-bakani-cavusoglu-ypgye-harekat-abdnin-cekilmesine-bagli-degil/

 

Times: YPG-ABD Dostluğu Tuhaf

İngiliz gazetesi The Times, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendirdi. “Kürt savaşçıların kaderi, NATO müttefiklerini bölüyor” diyen gazete, çekilmeyi ‘kumar’ diye niteledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/10/times-ypg-abd-dostlugu-tuhaf/

 

‘Erdoğan’ın Trump’a Güveni Nereden Geliyor?’

Türkiye ve ABD’nin Suriye eksenli görüşmeleri ve bundan sonra yaşanacak muhtemel gelişmeler köşe yazarlarının gündeminde: Erdoğan Trump’a neden güveniyor? ABD’nin ‘Kürtlerin katledilmesine izin vermeyiz’ açıklaması… ABD Türkiye’ye ilişkin ne düşünüyor?

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/10/erdoganin-trumpa-guveni-nereden-geliyor/

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Erdoğan Kürtler Konusundaki Hassasiyetimizi Anlıyor

Orta Doğu turu kapsamında Irak’ta bir dizi görüşme yürüten, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Washington’un Kürtleri korumak konusundaki hassasiyetlerini anladığını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1197137/ABD_Disisleri_Bakani_Pompeo__Erdogan_Kurtler_konusundaki_hassasiyetimizi_anliyor.html

 

Chomsky: ABD Kürtler Için Suriye’de Kalmalı

Amerikalı düşünür Noam Chomsky: Suriye’nin Kürt bölgesindeki ABD askerleri Türkiye’nin saldırılarına karşı caydırıcı role sahip. Chomsky, “Suriye’nin Kürt bölgesinde bulunan az sayıdaki ABD askeri birliği, Türkiye’nin saldırılarına karşı caydırıcı bir role sahip. Dolayısıyla ABD’nin varlığı, Türkiye’nin Suriye Kürtlerine yönelik operasyonunun önüne geçiyor” dedi. Kurdistan 24 sitesine konuşan Chomsky, “ABD birliklerinin varlığı Kürtler için bir noktaya kadar güven sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

Aydın Selcen: Suriye’de En Zayıf El Kürtlerde; Türkiye Giden ABD’yi Değil Kalan Rusya’yı Dinleyecek

Suriye uzmanı Selcen, Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı

http://t24.com.tr/haber/aydin-selcen-suriyede-en-zayif-el-kurtlerde-turkiye-giden-abdyi-degil-kalan-rusyayi-dinleyecek,795430

 

Pompeo: Trump Suriye’de Askeri Eyleme Geçmek Istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Trump Suriye’de tekrar askeri eyleme geçmek istiyor. Ancak bunu yapmayacağını umuyoruz.” dedi.

Pompeo ayrıca, “ABD Ortadoğu’da işgalci değil, özgürleştirici güç olmuştur” dedi.

Pompeo, günün erken saatlerinde Kahire’de yaptığı basın toplantısında IŞİD’in yenildiğini ve ülkesinin Suriye’den çekileceğini söylemişti.

 

ABD’den kritik açıklama: Erdoğan Kürtlerin korunması için taahhüt verdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Erbil’de yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerin korunması konusunda taahhütlerde bulunduğunu söyledi ve “Bizimle birlikte savaşanların korunmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız büyük önem taşıyor. Erdoğan taahhütlerde bulundu. O da bunu anlıyor” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1197264/ABD_den_kritik_aciklama__Erdogan_Kurtlerin_korunmasi_icin_taahhut_verdi.html

 

CNN International Duyurdu; Işte ABD’nin Suriye’deki Hedefleri

CNN International, Ankara’da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. CNN International, konuya yakın bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Bolton Kalın’a ABD’nin Suriye’deki hedeflerini aktardı.

http://t24.com.tr/haber/cnn-international-duyurdu-iste-abdnin-suriyedeki-hedefleri,795825

 

Fransa Suriye’den Çekilme Şartını Açıkladı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin askeri olarak Irak ve Suriye’de bulunduğunu ve Suriye’den siyasi çözüm bulununca çekileceğini açıkladı.

Suriye’de bulunan YPG’ye de değinen Le Drian, “Suriye’de SDG bizim en büyük müttefikimiz. Onlar sahada IŞİD’e karşı mücadele ediyor. ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ciddi bir karar çünkü SDG’yi çok zor duruma düşürüyor. Dolayısıyla uluslararası seviyede müttefiklerimizle onların güvenliğini sağlamamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

 

Fransız Bakan: Sarı Yelekliler Eyleminin Arkasında Dış Güçler Olabilir

Fransa Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, Sarı Yelekler eyleminin arkasında ‘dış güçlerin’ olabileceğini iddia etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1197642/Fransiz_Bakan__Sari_Yelekliler_eyleminin_arkasinda_dis_gucler_olabilir.html

 

CHP’li Ekrem İmamoğlu Beştepe Yolunda

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün Ankara’da yapacağı görüşmeye ilişkin konuştu. İmamoğlu, “Aslında bugünkü ziyaretimizin bir başka kavramı da Sayın Cumhurbaşkanı İstanbullu ve burada yaşıyor. Dolayısıyla onun da talepleri vardır. Sayın Cumhurbaşkanının da istekleri vardır ‘nasıl bir İstanbul istediği’ konusunda. Umarım sadece yerelin konuşulduğu bir süreç yaşarız” dedi.

 

İmamoğlu Erdoğan’ın Oyunu Istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı tarafınızdan oyunuza talibim’ dedim. Oyunu istedim. Gülümsedi.” dedi.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Altan Kardeşler Ve Ilıcak Davasında ‘Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis’ Kararının Bozulmasını Istedi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla tutuklanan Nazlı Ilıcak, Ahmet Altanve Mehmet Altan’ın da aralarında bulunduğu 6 isim hakkındaki “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” kararının bozulmasını istedi. Başsavcılığın bozma istemli tebliğnamesinde altı ismin “Anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçundan değil, “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yargılanmaları istendi. Kararı, Başsavcılığın tebliğnamesini gönderdiği Yargıtay 16. Ceza Dairesi verecek.

http://t24.com.tr/haber/yargitay-cumhuriyet-bassavciligi-altan-kardesler-ve-ilicak-davasinda-agirlastirilmis-muebbet-hapis-kararinin-bozulmasini-istedi,795867

 

HSK, 17 Hakim Ve Savcıyı Ihraç Etti

HSK Genel Kurulu, FETÖ irtibatı gerekçesiyle 17 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

 

Mahkemeden ‘Yaşasın Adalet’ Diyen Profesöre: İddialı Laflar Etmeyin

Barış bildirisini imzaladığı için yargılanan akademisyenlerden Prof. Dr. Haldun Gülalp duruşmada “Beraatimi istiyorum, ‘Yaşasın adalet’ diyorum” dedi. Mahkeme Başkanı ise bu sözlere “Çok iddialı şeyler söylemeyin” yanıtını verdi. Gülalp, 1 yıl 3 ay hapse mahkum oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1197339/Mahkemeden__Yasasin_adalet__diyen_profesore__iddiali_laflar_etmeyin.html

 

5 Buçuk Yıl Sonra Gezi Soruşturması

Gezi Parkı’nda polis şiddeti soruşturmasında mahkemeden örnek karar. Bölge İdare Mahkemesi, polisin kötü muamele suçlarının, memurların yargılanmasını düzenleyen 4483 sayılı yasa kapsamında ele alınamayacağına karar verdi.

Gezi Parkı’nda yaralılara yardım ederken ayağından gaz fişeğiyle vurulan Aydın Aydoğan’ın şikayeti üzerine belirlenen 16 polis memuru, olaydan beş buçuk yıl sonra soruşturulacak. Dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin, polisler hakkında soruşturma izni vermemişti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi, valiliğin kararını kaldırarak, dosyanın genel hükümlere göre işlem yapılmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi.

 

Dekanlık Akademisyene Saldırıyı Örtbas Etti

Çankaya Üniversitesi’nde eğitim gören Hasan İsmail H. İsimli öğrencinin öğretim görevlisi Ceren Damar’ı öldürmesi gündemdeki yerini korurken benzer bir olayın Gaziantep Üniversitesi’nde de yaşandığı ancak olayın rektörlüğe bildirilmeden üzerinin kapatılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1196926/Dekanlik_akademisyene_saldiriyi_ortbas_etti.html

 

Afp: Türkiye’nin Ekonomik Büyümesi Yavaşlarken İnşaat Sektörü Çöküşe Geçiyor

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın inşaat şirketlerini nasıl etkilediğini inceleyen bir haber yayınladı. “Türkiye’nin ekonomik büyümesi yavaşlarken inşaat sektörü çöküşe geçiyor” başlıklı haberde Bolu Mudurnu’da Al Babas adıyla Disney kalelerini andıran yüzlerce lüks ev yapan Sarot Grubu’nun iflası örnek gösterildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1197132/AFP__Turkiye_nin_ekonomik_buyumesi_yavaslarken_insaat_sektoru_cokuse_geciyor.html

 

Hükümet Altın Buldu

Merkez Bankası’nın kârından Hazine’ye 37 milyar lira aktarılacağını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bu rakamın kamu ve piyasa ödemelerinde, KDV iadelerinde kullanılacağını ilan etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1196663/Hukumet_altin_buldu.html

 

Ümit Akçay

Kredi Kartı Borçları Silinsin Mi?

Altını çizmekte yarar var: Yapılan düzenleme borçlanmayı caydırıcı değil teşvik edici nitelikte. Bu uygulama ile bir yanıyla da, hanehalkı borcunun milli gelire oranındaki gerilemenin durdurulması hedefleniyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/10/kredi-karti-borclari-silinsin-mi/

 

KOBİ Değer Kredisi’nin Ayrıntıları Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi’nin ayrıntılarını açıkladı. Albayrak, “13 bankanın kendi inisiyatifiyle ortaya koyduğu KOBİ Değer Kredisi Programı’nın Hazine’ye etkisi yok. Bankacılık sektörü sağlıklı yapısını korumaktadır” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/10/kobi-deger-kredisinin-ayrintilari-aciklandi/

 

Seçime Kadar Esnafa 10 Milyar TL Kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü açıklaması sonrası Halkbank’tan esnaf kredisine ilişkin açıklama geldi. Banka, seçime kadar olan ilk üç ayda 10 milyar TL, yılın tamamında ise 22 milyar lira esnaf kredisi kullandırılacağını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/01/09/22-milyar-tl-esnaf-kredisi-verilecek/

 

İpsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik: 2019 Mücadele Yılı Olacak

Kriz endişesi terör korkusunu geçti. ‘En büyük sorun ekonomi’ diyenlerin oranı yüzde 59’a çıktı.

2018 başında “En önemli sorun terör” diyenlerin oranı yüzde 51 iken bu rakam 2018 sonunda yüzde 13’e kadar geriledi. Ipsos tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye Barometresi Yeni Yıl Özel Raporu’nun 2018 sonuçlarına göre, vatandaşın hem ülkenin hem de kendi ekonomisine olan beklentileri olumsuz yöne kaydı.

 

Barış Soydan

Kredi Kartı Borcuna Af Ve Yoksula Bedava Elektrik: Yetmez Ama Evet!

http://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/kredi-karti-borcuna-af-ve-yoksula-bedava-elektrik-yetmez-ama-evet,21314

 

Sevilay Çelenk

Kadın katli ve Zeynep ve Buket ve Ceren

Ceren, Zeynep ve Buket öldü. Çoğumuz olayı tahlil ettik ve kenara çekildik. Tabii ki bu olaylarla, bu tekil cinayetlerle hiçbir ilişkimiz yok. Fakat bu cinayetlerin içinden çıktığı toplum yapısında, eğitim, hukuk, yargı sisteminde ve bu cinsiyetçi düzende hepimizin bir payı var.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/10/kadin-katli-ve-zeynep-ve-buket-ve-ceren/

 

Akpınar Ve Gezen’e Destek Mesajı Nedeniyle Oyun Engellendi

Cumhuriyet Sahnesi’nin oyunu engellendi. Gerekçe ise Akpınar ve Gezen’e destek verilmesi.

“Azizname” oyununu sergileyen Cumhuriyet Sahnesi, sosyal medya hesabından, ‘sanatçılar Gezen ve Akpınar’a destek mesajı atmaları sebebiyle Sakarya Sedirvan Kültür Merkezi’nde oynanacak oyunlarının yetkililerce salon tahsisinin iptal edilerek engellendiğini’ duyurdu.

 

Erdoğan’dan Kültür-Sanat Özeleştirisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Kültür ve Turizm Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, 16 yıllık AKP iktidarı boyunca kültür-sanat alanında yeteri kadar gelişme sağlayamadıkları özeleştirisinde bulundu.

 

Ezhel’e Yeni Dava: 5 Yıl Hapsi Isteniyor

‘Ezhel’ adıyla tanınan ve “uyuşturucu madde kullanılmasını özendirme” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat eden ve aynı suçtan hakkında bir davası daha bulunan rapçi Sercan İpekçioğlu hakkında 3. bir dava açıldı.

http://t24.com.tr/haber/ezhele-yeni-dava-5-yil-hapsi-isteniyor,795492

 

Barış Atay’dan Yılmaz Erdoğan’a: Yazık Sana, Utanmaz!

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili ve tiyatro sanatçısı Barış Atay, dün Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda da kabul edilen sinema teklifiyle ilgili yönetmenlerin yayınladığı bildiri için “Maksadını aşan bir şekilde sunuluyor” diyen yapımcı, yönetmen ve oyucu Yılmaz Erdoğan’a tepki göstererek “Yazık sana be, yazık. Neymiş? “Maksadını aşan bir şekilde sunuluyor”muş. Utanmaz!” dedi. Bildiriye Yılmaz Erdoğan da imza vermişti.

http://t24.com.tr/haber/baris-ataydan-yilmaz-erdogana-yazik-sana-utanmaz,795367

 

Gerekçe ‘Gezici’ Olması: Üniversite Fırat Tanış’ın Oyununu İptal Etti

Sakarya Üniversitesi, Fırat Tanış’ın tiyatro sahneleyeceği salonu, oyuncunun ‘politik ve Gezici’ olması gerekçeleriyle iptal etti.

https://www.artigercek.com/haberler/gerekce-gezici-olmasi-universite-firat-tanis-in-oyununu-iptal-etti

 

Murat Sevinç

Yeni Türkiye’nin Kaymağı Ve Çukurambar!

Yazar, muhafazakâr orta sınıf beğenisini, “Zarif ve dinen makbul” ifadesiyle tanımlıyor. Çukurambar’da edindiği çevreyle gerçekleştirdiği derinlemesine söyleşiler ve kişisel tanıklıkları, orta-üst sınıf dindar AKP’lilerin yaşama, hayata, ülkeye, topluma, insan ilişkilerine vs. bakışlarını betimliyor. “AKP’liler” diyorum, çünkü konuştuğu herkes AKP seçmeni.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/10/yeni-turkiyenin-kaymagi-ve-cukurambar/

 

İnci Hekimoğlu

Ne Alaka Ya!

Ancak hâlâ var olan bir Meclis ve Meclis’te kalmayı savunan muhalefet partileri olduğuna göre, gereğini yerine getirmelerini beklemek ‘lüks’ sayılmaz herhalde.

Kürt siyasi hareketi bağımsız adaylarla Meclis’e girme stratejisini terk edip, partileşerek yeni bir evreye geçtiğinden beri iktidarın birincil hedefi oldu.

Yüzde on barajını aşmasıyla birlikte, yalnız AKP’nin o güne dek sürdürdüğü tek başına iktidar konforunu değil, muhalefetini oturttuğu gerçeklik zemini ile de siyasetin klişe söylemini sarstı.

Meclis’in seçkinci ve eril ‘protokol muhalefeti’ alışkanlığı, tepetaklak oldu.

Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Kürt siyasetçilerin Batı’da sempati toplamaya başlaması ve tabanını genişletme potansiyeli, diğerleri için ciddi ve yakın bir tehdit olarak algılanmaya başladığından beri baskı da paralel olarak arttı.

https://www.artigercek.com/yazarlar/incihekimoglu/ne-alaka-ya

 

Ohannes Kiliçdaği

“Türkiye’de Irkçılık Yoktur”

Bu ülkede nesiller bu sözle, daha doğrusu bu yalanla büyüdü. O kadar çok tekrar edildi ki, insanlar inandı. Halbuki, bir sorunu çözmenin ilk aşaması o sorunun varlığını kabul etmek ve onu doğru biçimde tanımlamaktır. O ilk adımı atmadan sorun çözülmez. Türkiye’de ırkçılığın kitabının her gün yeniden yazıldığını fark etmeden ilerlenemez.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/21848/preview?cddda17f-ce8b-a281-6257-dc4a2c791afd

 

İrfan Aktan

Zerrin Kurtoğlu: Dünya Hepimizin Vatanı, Suriyeli Mülteciler Buralı!

Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu’na göre Suriyeli karşıtı ırkçı söylem ve saldırılar, iktidarın topluma mültecilerin koşulları hakkında gerçekleri aktarmamasından besleniyor. Örneğin iktidarın “Suriyeliler için milyarlarca dolar harcadık” derken, bunun toplanan vergilerden değil, AB’den gelen parayla yapıldığını açıklamıyor. Çünkü iktidarın mülteci karşıtlığını Suriye’ye yönelik müdahalelerinin de meşruiyet zemini olarak işlevselleştirdiğini düşünen Kurtoğlu, Türkiye’de yükselen yeni ırkçılığa karşı hiçbir siyasi partinin etkili bir programı olmadığı kanaatinde.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/05/zerrin-kurtoglu-dunya-hepimizin-vatani-ve-suriyeli-multeciler-burali/?

 

 

 

11 Ocak 2019

 

 

Bakan Akar’dan Son Dakika Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar ile birlikte Suriye sınırındaki birliklerde incelemelerde bulundu. Hulusi Akar: Önümüzde Münbiç, Fırat’ın doğusu var. Planlar yapıldı, hazırlıklar yoğun bir şekilde devam ediyor. Tek hedefimiz teröristlerdir. Et ve tırnak gibi olduğumuz Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz olmadığını akıl sahibi herkes biliyor…

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1198082/Bakan_Akar_dan_son_dakika_aciklamasi.html

 

Suriye Ordusu İdlib’e Yığınak Yapıyor

İdlib’de kontrolün El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam’a geçmesinin ardından Suriye ordusunun bölgedeki varlığını iyice artırmaya başladığı belirtiliyor. Komşu Hama kırsalına onlarca zırhlı araç sevk edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/11/suriye-ordusu-idlibe-yiginak-yapiyor/

 

ABD: Çekilme Süreci Başladı

ABD bugün Suriye’den çekilme konusunda yeni bir açıklama yaptı. Albay Sean Ryan, “Suriye’den çekilme süreci başladı. Operasyonun güvenliği dolayısıyla, takvim, konum ve askerlerin hareketi hakkında bir bilgi vermeyeceğiz” dedi. Öte yandan, bugün ABD’ye ait havuzlu kurtarma gemisi Boğaz’dan geçti.

 

Suriye’de İşler Karıştı! Rusya’dan ABD Açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı’nca (Pentagon), Suriye’deki ekipmanın bazılarının çekilmesine başlandığı belirtildi. IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Ryan da çekilmenin başladığını haberlerini doğruladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Suriye’den çekilmek istemediği yönünde bir izlenim bıraktığı belirtildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1198288/Suriye_de_isler_karisti__Rusya_dan_ABD_aciklamasi.html

 

Rusya: ABD’nin Çekilmesinin Ardından Kürtlerin Bulunduğu Bölgeler Suriye Hükümetinin Kontrolüne Girmeli

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin çekilmesinin ardından Kürtlerin bulunduğu bölgelerin Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi gerektiği yorumunda bulundu.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre bakanlık sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında ABD’nin Suriye’den çekilme kararını doğru bulduklarını bir kez daha belirterek şunları söyledi:

“Aralık 2018 sonunda ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekileceklerini açıkladı. Bu bağlamda, Kürtlerin Suriye hükümetiyle diyalog kurması önem taşıyor. Zira Kürtler, birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Suriye toplumunun önemli bir parçası ve Kürtlerin bulunduğu bölgelerin yeniden Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi, Suriye’nin komşularına yönelik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak.”

http://t24.com.tr/haber/rusya-abdnin-cekilmesinin-ardindan-kurtlerin-bulundugu-bolgeler-suriye-hukumetinin-kontrolune-girmeli,796361

 

Celal Başlangıç

Özgür Özel’in Keşfettiği ‘Güç’

CHP Grup Başkan Vekili, Genelkurmay eski Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Akar ile tartıştıktan sonra Türkiye siyasetinde iktidarı ve muhalefeti yöneten bir ‘vesayet odağı’ olduğuna inandı.

https://www.artigercek.com/yazarlar/celal-baslangic/ozgur-ozel-in-kesfettigi-guc

 

HDP’den Batıda Her İl İçin Farklı Strateji

HDP batı illerinde alacağı tutumu belirlemek için yeni bir çalışma başlattı. Batıdaki tüm illerle ilgili tek tek rapor hazırlanacak. İldeki ittifak durumu, belediye başkanının değişme olasılığı gibi durumlar üzerinden her kent için farklı strateji belirlenecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/11/hdpden-batida-her-il-icin-farkli-strateji/

 

Tunceli’de HDP İle ‘Komünist Başkan’ Arasında İttifak Görüşmesi

‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu’nun Tunceli için adaylığını açıklaması kentte tüm hesapları ‘alt üst’ etti. CHP’nin aday açıklamasının ardından gözler diğer muhalefet partisi HDP’ye çevrilirken; muhalefet oylarının bölünmemesi için Maçoğlu ile ittifak görüşmelerine başlandığı öğrenildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1197934/Tunceli_de_HDP_ile__Komunist_Baskan__arasinda_ittifak_gorusmesi.html

 

100 Aydından ‘Leyla Güven’ Çağrısı: Tecrit Kalksın!

Dünyaca tanınmış yazar, siyasetçi, gazetecinin bulunduğu 100’ün üzerinde kişi, açlık grevindeki Leyla Güven’in taleplerinin karşılanması için çağrıda bulundu. Çağrıda “PKK lideri Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı” ifadeleri de yer aldı.

Avrupalı ve Ortadoğulu parlamenterlerin ardından aralarında akademisyenler Prof. Immanuel Wallerstein, Prof. David Graeber, Prof. Norman Paech ile yazarlar Raúl Zibechi ve Janet Biehl gibi isimlerin de yer aldığı 100’ün üzerinde isimden uluslararası çağrı geldi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/11/100-aydindan-leyla-guven-cagrisi-tecrit-kalksin/

 

İzmir’de İşçilere Polis Müdahalesi: Çok Sayıda Gözaltı Var

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İZENERJİ’de örgütlü Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube’nin yetkisine itiraz etmesi üzerine, sendikacılar ve işçilerin Konak’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis müdahale etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1198287/izmir_de_iscilere_polis_mudahalesi__Cok_sayida_gozalti_var.html

 

Erdoğan: Biraz Erken Açıklıyorum Ama… Milyonlarca Bez Torba Ve File Dağıtacağız

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi inşallah milyonlarca bez torba ve fileyi hazırlıyoruz. Bu kampanyada inşallah milletimize promosyon olarak dağıtacağız. Belki açıklamakta biraz acele ettim ama birileri alıp bu işi götürmesin” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1198161/Erdogan__Biraz_erken_acikliyorum_ama…_Milyonlarca_bez_torba_ve_file_dagitacagiz.html

 

İşte Deniz Çakır’ın Savcılığa Verdiği İfade

Başörtülü kızlara bir AVM’de hakaret ettiği iddiasıyla hakkında “Hakaret, özel hayatın gizliliğine müdahale, halkı kin ve düşmanlığa sevk” suçlarından soruşturma başlatılan oyuncu Deniz Çakır bugün sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelerek ifade verdi. Çakır, ifadesinde “Ben Atatürkçüyüm, burası Atatürk Türkiye’si Arabistan değil. Siz Arabistan’a İran’a gideceksiniz’ şeklinde herhangi bir cümle kullanmadım” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1198076/iste_Deniz_Cakir_in_savciliga_verdigi_ifade.html

 

Albayrak Kredi Destek Programı Açıkladı, Uzmanlar Uyardı: Bütçe Açığı Artacak, Banka Bilançoları Zarar Görecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, küçük ve orta büyüklükte işletmelere (KOBİ) toplam 20 milyar liralık kredi sağlanacağını açıkladı. Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, söz konusu paketlerin bileşik etkisinin “2019’da bütçeyi tarumar edeceğine” dikkati çekerek, “Düşük faizli ve 6 ay geri ödemesiz kredilerle yeniden yapılandırmalar, banka bilançolarına da zarar verecek” dedi.

http://t24.com.tr/haber/albayrak-kredi-destek-programi-acikladi-uzmanlar-uyardi-butce-acigi-artacak-banka-bilancolari-zarar-gorecek,795999

 

Sinema Kanun Teklifine Sansür Ve Tekelleşme Eleştirisi: Muhalif Filmleri Rafa Kaldırmaktan Söz Ediyoruz

Türk sinemasında yapımcı ve dağıtımcılar arasında yaşanan bilet geliri krizine reçete olarak hazırlanan yasa teklifi eleştirilerin odağında. İlk onayı alan teklif, sansür ve tekelleşme tartışmasına neden oldu. Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay, “Birçok muhalif filmin, yapımcının seyirci ile buluşma hayallerini rafa kaldırmaktan söz ediyoruz” derken; CHP milletvekili Sera Kadıgil, “Desteklerin kime ne şekilde verileceğine artık siyasi irade karar verecek” eleştirisnde bulundu.

Türk sinema sektöründe tekel durumundaki dağıtımcı şirket Mars Cinema Group ile büyük yapımcılar arasında bilet gelirinin paylaşımı konusunda yaşanan krize çözüm için Ankara’nın bulduğu formül, sinema dünyasında sansür ve tekelleşme tartışmalarını alevlendirdi.

http://t24.com.tr/haber/sinema-kanun-teklifine-sansur-ve-tekellesme-elestirisi-muhalif-filmleri-rafa-kaldirmaktan-soz-ediyoruz,796356

 

Ali Rıza Güngen

Yeşil Yeni Anlaşma: Bağlam Ve Sorunlar

Aslında Yeşil Yeni Anlaşma, Yeşillerin, çevrecilerin on yıllardır dillendirdiği noktaları tekrarlıyor. Burada farklı ve ilginç unsur yeşil ekonomiye geçiş ve iklim değişikliğiyle mücadelenin aynı zamanda refahın yeniden dağıtımı ve on yılı aşkın süredir kendisini hissettiren krizin aşılması için anahtar olarak gösterilmesinde.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/11/yesil-yeni-anlasma-baglam-ve-sorunlar/

 

 

 

12 Ocak 2019

 

Fehim Taştekin

İdlib, Buyurun Eseriniz!

Ucube bir hikâyenin üzerine sarmalanmış film şeridi kopuyor. Hesapta Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgesinden devşirdiği güçlerle Menbic’e, oradan da Fırat’ın doğusuna yürüyecekti. “Bizim asıl savaşımız rejimle” diyen cihatçılar, Türkiye’nin gündemine takılan cihatçıları hezimete uğrattı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/12/idlib-buyurun-eseriniz/

 

ABD’den Yeni Açıklama: Türkiye’yi Anlıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’den çekilme konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçesini anladıklarını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1199557/ABD_den_yeni_aciklama__Turkiye_yi_anliyoruz.html

 

AKP’den Operasyon Açıklaması: ‘Sıra Fırat’ın Doğusuna Geldi’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, askeri operasyonlara ilişkin, “Suriye’de sıra Fırat’ın doğusuna geldi. Afrin’de PYD/YPG denen hainleri nasıl temizlediysek Fırat’ın doğusunda da bunların gözünün yaşına bakmayacağız. Teker teker bu teröristleri ve terör örgütlerini temizleyeceğiz. O hendeklere bunları gömeceğiz” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1199739/AKP_den_operasyon_aciklamasi___Sira_Firat_in_dogusuna_geldi_.html

 

Andrey İsaev

Rus Basınında Geçen Hafta (5-11 Ocak): Menbiç’in Teslimi Trump’ın Planına Göre Miydi?

Voyennoye obozreniye sitesinde yazısı çıkan Viktor Kuzovkov “Menbiç’e Suriye ordusunun girişi, Kürtlerin Şam ile “tampon” için anlaştıklarını gösteriyor. Öte yandan operasyonun çok kolay gerçekleşmesi, Menbiç’in tesliminin Trump’ın planına göre yapıldığını ispatlayabilir” yorumunda bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/12/606505/

 

Sarı Yelekliler Yine Sokaklarda

http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/1199434/6/Sari_Yelekliler_yine_sokaklarda.html

 

İsveç Parlamentosunda Demirtaş Önergesi

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Lawen Redar, yazılı bir soru önergesiyle Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu İsveç Parlamentosu’nun gündemine taşıdı. Redar, Demirtaş’ın tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/11/isvec-parlamentosunda-demirtas-onergesi/

 

Kardeş Öcalan 2 Yıl Sonra İmralı’da

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Mehmet Öcalan’ın dün İmralı’da terör örgütü PKK yöneticisi Abdullah Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven Öcalan’a uygulanan sözde tecritin kaldırılması için yaptığı açlık grevi dün 66. günündeydi.

 

Erdoğan: Cumhuriyet Yeniden Bir Kuruluş Değildir Aslında, Osmanlı Ve Selçuklu’nun Devamıdır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Kocaeli’de yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında. Cumhuriyet Selçuklu’nun Osmanlı’nın bir devamı mesafesindedir.” dedi. Erdoğan, “Seçmen kütüklerinde isimleri olmayan üyelerimizin adreslerini bulup kayıtlarını yaptıracaksınız” çağrısında da bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/12/erdogan-cumhuriyet-yeniden-bir-kurulus-degildir-aslinda-osmanli-ve-selcuklunun-devamidir/

 

CHP’den “Grev Yasakları” Raporu: Evren Dönemi Geçildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hazırladığı raporda AKP döneminde 16 grevin yasaklanarak 200 bin işçinin grev hakkının elinden alındığına dikkat çekilirken, 2001-2015 yılları arasında 1985-2000 arasındaki döneme göre yapılan grevlerin yüzde 85 azaldığı ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1199310/CHP_den__Grev_Yasaklari__raporu__Evren_donemi_gecildi.html

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı: İnsan Hakları Ihlali Denilince Somut Bir Iki Tane Olay Bile Gündeme Getiremiyorlar

AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, “Türkiye’de insan hakları ihlalleri olduğunu söylemek aslında abesle iştigaldir. Sonuçta hukuk ve kanunlar herkes için geçerlidir. Türkiye bir hukuk devletidir.” dedi. İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise ilgili haberi paylaşarak Usta’yı toplantıya davet ederek sorularını cevaplaması çağrısında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1199383/AKP_Genel_Baskan_Yardimcisi__insan_haklari_ihlali_denilince_somut_bir_iki_tane_olay_bile_gundeme_getiremiyorlar.html

 

Erdoğan’dan Izinli Bozkurt!

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Trabzon belediye başkan adaylarını tanıttı. Şalpazarı’ndan MHP adına aday gösterilen Refik Kurukız, törende “Bozkurt” işareti yapmak için Erdoğan’dan izin istedi. Cumhurbaşkanı’yla tokalaşan Kurukız, “Bozkurt işareti yapabilir miyim sayın Cumhurbaşkanım?” dedi… Erdoğan da tebessüm ederek, “Hadi yap bakalım” dedi. MHP adayı Refik Kurukız’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan izin çıkınca, ‘Bozkurt’ işareti yaparken Erdoğan da Rabia işareti yaptı.

 

YSK’den Adres Uyarısı: Kayıtları Dondurulacak

YSK’den yapılan açıklamaya göre, beyan edilen yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1199482/YSK_den_adres_uyarisi__Kayitlari_dondurulacak.html

 

Mehmet Rüştü Tiryaki: Seçimlere Gölge Düşüren YSK Değil Hükümet!

HDP’nin 3,5 yıl YSK temsilciliğini yapan Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Seçimin güvenilirliğine, objektifliğine, tarafsızlığına gölge düşüren asıl YSK değil, hükümet ve uygulamaları” dedi. Parti olarak sandık güvenliği için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Tiryaki, “Hep beraber sandıklara sahip çıkacağız. Değil kedi fil bile girse bizim oylarımızı kimse çalamayacak” ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/01/12/mehmet-rustu-tiryaki-secimlere-golge-dusuren-ysk-degil-hukumet/

 

Tabelaya Operasyon

Seçmen sayısının ilçe nüfusundan fazla olduğu ortaya çıkan Ulukışla’da tabela değişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1199688/Tabelaya_operasyon.html

 

‘Ovacık Modelini Yayacağız’

Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, TKP’nin Tunceli adayı olarak açıklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1199683/_Ovacik_modelini_yayacagiz_.html

 

Yarkadaş Ve Saymaz Röportajı Ajans Kapattırdı!

CHP eski milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş ve gazeteci İsmail Saymaz’la röportaj yapan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin haber ajansı AKİL’in yayını durduruldu!

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/12/yarkadas-ve-saymaz-roportaji-ajans-kapattirdi/

 

Kriz Kömür Yaktırdı

Elektrik üretiminde kömürün payı son bir yılda yüzde 34’ten yüzde 42’ye yükseldi.

Konutlarda doğalgaz tüketimi yüzde 19 gerilerken, 2 milyon aileye 2.2 milyon ton kömür dağıtıldı. Kalitesiz kömür kaynaklı çevre kirliliği şikâyetleri arttı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1199696/Kriz_komur_yaktirdi.html

 

Park, Suudi Şirkete Satıldı

Kent parkı yargıya karşın 3. kez Suudi şirkete satıldı.

Beşikdüzü’nün en önemli kentsel yeşil alanlarından Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı’nın 3. ihalesi, yargının 2 kez yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın yine Suudi Arabistan kökenli şirkete kaldı.

 

Barbarlık Koşulları Altında Medeni Olanı Savunmak: Tek Derdimiz Göçmenler Mi?

Türkiye’deki dertleri yarıştırmak, acıların hiyerarşisini kurmak ya da yurttaşların “daha acil ve önemli” sorunları olduğunu, mültecilerin sorunlarının ise ikincil olduğunu, hatta yurttaşların haklarına zarar verdiğini söylemek insan haklarına, demokrasiye ve medeni olana ilişkin perspektifle ilgili sorunlu ve özcülükle malûl bir bakıştır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/12/barbarlik-kosullari-altinda-medeni-olani-savunmak-tek-derdimiz-gocmenler-mi/

 

Doğan Ergün

Bir Zamanlar ‘Palu Ailesi’ Diyarında

Türkiye’de bir süredir yaşadığımız ‘anomalinin’ röntgeni.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1198878/Bir_zamanlar__Palu_ailesi__diyarinda.html

 

İrfan Aktan

Nükhet Sirman: Palu Ailesini Istisna Gibi Göstermek Korkunç!

Prof. Dr. Nükhet Sirman’a göre Palu ailesinin hikâyesinde akıl almaz olaylar olsa da, bu ailenin karanlık yüzü istisna değil. Her ailenin karanlık bir yüzü olduğunu söyleyen Sirman, Palu ailesinin gerçekliğine şaşırmış gibi yapmanın da toplumsal bir sır yaratmak anlamına geldiği görüşünde. Öte yandan Sirman’a göre İslamiyet ile modernizmin aileden beklentileri “aile sırlarını” yaygınlaştırdı. Fakat artık o sırlar, eskiye göre daha fazla ortaya saçılıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/12/nukhet-sirman-palu-ailesini-istisna-gibi-gostermek-korkunc/

 

Ozbi: Biz Alıştık Ama Tüm Bunları Tarih Kaldırmayacak

Ozbi, yeni albümü ‘Serserilik ve Şiir’ ile müzikseverlerin karşısında. Albümde ‘Sonunda Delirdik’ isimli parçasıyla baskı düzeninin delirttiğini anlatan müzisyen “…Olan bitene bakınca ‘Cidden delirdik de yoksa farkında mı değiliz biz?’ diye sorası geliyor insanın. Bu kadar yalan, dalavere, pespayelik ve ikiyüzlülük… Biz kaldırabiliyoruz şimdilik alıştık ama tarih kaldıramayacak bu durumları” diye konuştu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/01/12/ozbi-biz-alistik-ama-tum-bunlari-tarih-kaldirmayacak/

 

 

 

 

13 Ocak 2019

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye Ile Anlaşma Konusunda Iyimserim

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’de YPG’yi korumak için Türkiye ile bir anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu söyledi. Pompeo, IŞİD’e karşı savaşan Kürtlerin terörist olmadığını da ekledi: “Ülkelerini teröristlerden korumak Türk halkının ve Erdoğan’ın hakkıdır. Öte yandan bizimle birlikte savaşanların da korunmayı hak ettiğini biliyoruz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1200003/ABD_Disisleri_Bakani_Pompeo__Turkiye_ile_anlasma_konusunda_iyimserim.html

 

‘Türkiye ve Suriye İdlib’de Karşı Karşıya’

Son iki haftadır İdlib’de patlak veren çatışmalar farklı bir aşamaya evrildi. Ulusal Kurtuluş Cephesi bünyesinde toplatılan grupların eski adı El Nusra olan Heyet Tehrir El Şam’a (HTŞ) tasfiye ettirilmesi ile kentin tüm kontrolü HTŞ’ye geçti.

İdlib’in güney hattı olan Haleb, Hama ve Lazkiye kırsallarına sevkiyat yapan Suriye rejim güçleri ise yer yer HTŞ’nin kontrolünde bulunan alanlara top atışları gerçekleştiriyor. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Suriye ve Türkiye’nin askeri sevkiyatlarını sürdürdüğü bölgede her an bir çatışma başlayabilir.

https://www.artigercek.com/haberler/turkiye-ve-suriye-idlib-te-karsi-karsiya-1

 

‘Heyet Tahrir Şam’a Operasyon: Çok Sayıda Gözaltı Var

Adana merkezli Ankara ve İstanbul’da terör örgütü Heyet Tahrir Şam’a yönelik operasyonda aralarında bir dernek başkanının da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Polis zanlıları yakalamak için şafak vakti operasyon başlattı. Aralarında özel harekatında olduğu 300 polisle ekipler Adana merkezli Ankara ve İstanbul’da 18 adrese eş zamanlı olarak baskın düzenledi. Baskında Fukara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Fukara-Der) Genel Başkanı Hasan Süslü ile birlikte 13 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerine özel harekat polisleri tek tek girdi. Zanlılar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete getirildi.

Zanlıların HTŞ’ye elaman temin etti, para, yiyecek, kıyafet ve her türlü yedek parça yardımı yaptığı ileri sürüldü. Zanlılardan Hasan Süslü’nün bütün bu faaliyetleri organize ettiği öne sürüldü. Bu nedenle MASAK tarafından Hasan Süslü’nün para hareketi incelemeye alındığı öğrenildi.

 

Aydın Selcen

Abd Çekilir, Rusya Kalır, Türkiye Ne Yapar?

Türkiye, maliyeti düşük, ama uzun zaman alacak diplomasi kuyumculuğunu, maliyeti korkunç, kısa zamanda somut sonuç verecek askeri harekat marangozluğuna yeğler mi? Ankara’nın kol kola girmiş İslamcısı, neo-Osmanlıcısı, milliyetçisi, ulusalcısı, Şam’ın BAASçısı ile baş başa verip, Kürtleri de içerecek bir masaya oturur, yöresel lezzetlerden oluşan organik bir sofrayı kurabilir mi? Erdoğan’ın NYT makalesine bakarsanız bu mümkün. Erdoğan’ın içeride ve dışarıda izlediği siyasete bakarsanız, böylesi bir kapsayıcı çözüm ışık yılı uzaklıkta.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/13/abd-cekilir-rusya-kalir-turkiye-ne-yapar/

 

Çipras Hükümeti Sallanıyor: Yunanistan Savunma Bakanı İstifa Etti

Komşu Yunanistan’da Makedonya ile isim anlaşmasına verilen milliyetçi tepkiler Çipras hükümetini zora soktu. Koalisyonun küçük ortağı Anel’in lideri Kammenos savunma bakanlığından istifa edip diğer bakanlarını da hükümetten çekti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/13/cipras-hukumeti-sallaniyor-yunanistan-savunma-bakani-istifa-etti/

 

Sarı Yelekliler’de 54 Gözaltı

Fransa’nın başkenti Paris’te polis, hükümet karşıtı Sarı Yelekler’in düzenlediği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı 53’e çıktı.

Fransa’da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak Kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9’uncu haftasında da devam ediyor. Başkent Paris’te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı’nda toplanan sarı yelekli göstericiler, yerel saatle 11.00’de Champs-Elysees Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis ve güvenlik güçleri arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Caddenin çevresinde polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/01/12/sari-yeleklilerde-54-gozalti/

 

Sarı Yelekler Londra’da Gösteri Yaptı

İngiltere’nin başkenti Londra’da, iki farklı görüşe sahip ‘sarı yelekliler’ protesto gösterisi düzenlendi

Fransa’nın başkenti Paris’te başlayan sarı yelekli protestoları Londra’ya sıçradı. Başkent Londra’da hükümetin ön gördüğü kemer sıkma politikasına karşı başlayan Halk Meclisi Hareketi, hükumeti istifaya çağıran yürüyüş düzenledi.

Sarı yelekli binlerce Brexit karşıtı, hükumetin ön gördüğü kemer sıkma politikasına karşı çıkarken Brexit taraftarı ırkçı ve Müslüman karşıtı sarı yelekliler ile polis arasında arbede çıktı. İngiliz polisi, çıkan olaylar sırasında dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

http://t24.com.tr/haber/sari-yelekler-londrada-gosteri-yapti,797700

 

Tutuklular: Açlık Grevi Devam Edecek

Öcalan görüşmesinin ardından iki kez cezaevine giden avukatlar sağlık sorunları nedeniyle Leyla Güven’le görüşemezken, tutuklular adına bir açıklama yapıldı.

https://www.artigercek.com/haberler/leyla-guven-avukat-gorusune-cikamadi

 

AKP Kadın Kolları Başkanı Belediyeden Maaşa Bağlandı

8 aylığına 5 aracı 1.3 milyon liraya kiralaması ve hayali TOKİ projesiyle gündeme gelen Giresun Tirebolu Belediyesi’nde maaş skandalı patlak verdi. AKP Kadın Kolları Başkanı Güllü Aydın Yılmaz’ın, Belediye şirketi Kentsel Yönetim’de maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1200054/AKP_kadin_kollari_baskani_belediyeden_maasa_baglandi.html

 

CHP Seçim Aracı Kundaklandı

İstanbul Çekmeköy’de park halindeki CHP seçim aracı kundaklandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Birileri seçim çalışmasından bunu anlıyor anlaşılan” dedi.

 

Yeni Mezun 720 Doktor ‘Sakıncalı’ Bulunarak Atanmadı

Yeni mezun 720 doktor ‘sakıncalı’ bulunarak görevlerine atanmadı. Sağlık Bakanı, “Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor” açıklamasında bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/13/yeni-mezun-720-doktor-sakincali-bulunarak-atanmadi/

 

Bakanlık YEKA İhalesini İptal Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, ikincisi yapılacak güneş enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi iptal edildi.

Buna göre, Güneş Enerjisine Dayalı YEKA ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma’nın iptal edilmesine karar verildi.

Söz konusu ihalenin, Şanlıurfa-Viranşehir’de 500, Niğde-Bor’da 300 ve Hatay-Erzin’de 200 megavat kapasite için gerçekleştirilmesi planlanmıştı.

 

 

 

14 Ocak 2019

 

Ankara’dan Trump’a yanıt: ‘Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile Dışişleri Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Görüşme sonrası ikili ile ortak basın toplantısı düzenledi. İşte toplantıdan öne çıkan başlıklar;

PKK’nın YPG’nin ve FETÖ’nün kara propagandası yüzünden halen yanlış bilgiler içinde farklı yorumlar geliyor. Bugün, Asselborn geldiğinde Adalet Bakanlığımızdan randevu da alırız, gerçek bilgileri rakamlarıyla beraber öğrenebilirsiniz dedik.

Suriye’nin bağımsızlığını istiyoruz diyorsunuz. Fakat bu bahsettiğiniz terör örgütü şu anda Suriye topraklarının yüzde 33’ünü işgal ediyor. Ne için işgal ediyor? Bölmek için… Peki buna neden ses çıkarmıyorsunuz?Bu durumlar Avrupa’nın güvenilirliğini zedeliyor.

Bugün teröre karşı Fransa, Belçika ve terörden etkilenen ülkelerin yasa değişiklikleri, yine OHAL gibi aldığı tedbirlere karşı diğer Lüksemburg dahil ‘dayanışma’ adı altında, ses çıkartmaması ve destek vermesi; Türkiye’ye gelirken bile tereddüt eden ülkelerin Türkiye’ye ders vermeye çalışmasını ülke ve millet olarak kabul edemeyiz. Burada samimiyet bekliyoruz. Bunları reddettiğimizi söylemek isteriz.

Suriye’de tek taraflı müdahaleye karşıyız diyorsunuz. O zaman gelin birlikte mücadele edelim. Biz Kürtlerin düşmanı değiliz, Kürtleri en çok savunan ülke biz olmuşuzdur. Kürt kardeşlerimizin haklarını her zaman savunmaya devam edeceğiz.

Trump’ın içinde bulunduğu zorluğu biliyoruz. Üzerinde baskı var. Güvenlikle ilgili birimleri ABD’nin çekilmemesi için baskı yapıyor. Müttefikler Twitter, sosyal medya üzerinden görüşmez. Kullandığı tehdit diline gelince, biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı ve pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik. Bunu geçmişte de söyledik. Ekonomik tehditlerle bir yere varılamaz.

ABD bizi aradığı zaman biz hemen cevap veriyoruz. Biz aradığımızda da karşı taraftan olumlu cevap geliyor. Bu diyalog varken neden Twitter üzerinden açıklama yapıldı? Bunu da az önce açıkladım zaten.

İdlib bir terör yuvası olduysa o bölgede yaşayan Suriye halkı da değildir, Türkiye de değildir. sorumlusu rejimdir ve rejimi destekleyen ülkelerdir. O teröristiler İdlib bölgesine kim gönderdi? Bunlar gönderdi. Rejim ve destekçileri gönderdi.

Yabancı terörist savaşçılar konusunu NATO’da ben gündeme getirdim, tüm dışişleri bakanları güldüler. Ne yapacağız? Bunlar sizin vatandaşlarınız. Türkiye ihlallerin önlenmesi konusunda elinden geleni yapıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1200773/Ankara_dan_Trump_a_yanit___Stratejik_ortaklar_sosyal_medya_uzerinden_konusmaz_.html

 

CHP’den Trump’ın tehdidine tepki!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “ABD Başkanı Trump dün akşam sosyal medya aracılığıyla ‘Türkiye Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak mahvederiz’ demiş. Bu tehditler bize sökmez” dedi. (Cumhuriyet)

 

Erdoğan, Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Suriye’de güvenli bölge konusu da görüşüldü. Trump ise, “ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında da konuştuk, ki burada gerçekten genişleme için büyük bir potansiyel var” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ulusal güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile mücadelenin amaçlandığını söyledi. Görüşmenin içeriğine dair yapılan açıklama şöyle:

“Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.  Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır. 
Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.”

 

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda yaptığı görüşmeye ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı.  Trump, açıklamasında, “IŞİD kalıntılarına karşı son iki haftadır verdiğimiz başarılı mücadele ve 20 millik (

32 kilometre

) güvenli bölge dahil ilgili tüm meseleler hakkında nerede durduğumuzu aktarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Ayrıca ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında da konuştuk, ki burada gerçekten genişleme için büyük bir potansiyel var” ifadelerine yer verdi. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1201283/Erdogan__Trump_ile_gorustu.html

 

Mehmet Altan: OHAL Komisyonu’nun Kararı Anayasal Skandal

Akademisyen Mehmet Altan üniversitedeki görevine geri dönmek için yaptığı başvuruyu reddeden OHAL Komisyonu başkan ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu: “Hukuksal olarak kabul edilemez bir karar”.

https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/204439-mehmet-altan-ohal-komisyonu-nun-karari-anayasal-skandal

 

‘O fon özgürce konuşmak için kuruldu’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’lilere açılan yüksek tazminat davalarını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, söz konusu fonun sadece kendisi için değil, bütün CHP milletvekilleri ve yöneticileri için oluşturulduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Arkadaşlar bu tazminatları ödeyebilmek, özgürce konuşmak için fon kurma kararı aldı” dedi. CHP’lilere açılan davalarda ödenmesi gereken tazminatlar için CHP’nin TBMM Grubu’nun kurduğu fon için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “yalan fonu” ifadesini kullanmıştı. https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/o-fon-ozgurce-konusmak-icin-kuruldu-3113170/

 

 Antikapitalist Müslümanlar’ın, düzenlediği, 1’inci İslam ve Sol Çalıştayı gerçekleşti. Çalıştay’da konuşmacı olarak Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayhan Bilgen, Atılım Gazetesi Yayın Yönetmeni Deniz Bakır, Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Muammer Bilgiç, İYİ Parti kurucularından Ayşe Sucu, siyasetçi Bülent Parmaksız, AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, Devrimci Gençlik (Dev-Genç) kurucularından Sarp Kuray ve aktivist Veli Saçılık yer aldı.

HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, “Sol ve İslam kavramını hangi ihtiyaç bir araya getirir?” sorusunun öncelikle sorulması gerektiğini ifade ederek,  “Soruyu doğru yerden sormazsak çözüm diye önümüze koyduğumuz şey, yeni hayal kırıklıklarını beraberinde getirir. Eğer sadece hedef, ‘iktidar imkanlarına kavuşmak, iktidar imkanlarını kendi yakınlarımızı korumak için kullanmanın bir yolunu bulmak’ ise solda iktidar olabilir kendine göre” dedi. Bilgen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İslam iktidar olunca bütün sorunlar çözülecek’ diye böyle bir dönüm noktası yok. Ya da ‘devrim gerçekleşince bütün sorunlar çözülecek’ diye bir şey de yok. Ama bu öteleyen tarzın kendisi aslında bugünü sorgulamayan, dünün pratiğinin öz eleştirisini yapmak istemeyen herkese ‘Bekleyin kadın hakları sorunu çözülecek. Ne zaman? Sosyalizm başarılı olunca. Bekleyin toplumsal yozlaşma çözülecek. Ne zaman? Müslümanlar iktidar olunca.’ Olmuyor ama. Tam tersi oluyor. Bakın işte pratiğe. 18 yılda fuhuş ve çocuk istismarıyla ilgili rakamlara baktığınızda anlıyorsunuz ki muhafazakarlığın bütün iddiaları iflas etmiştir. Diğer her şeyi bıraktık. Muhafazakarlık insanlara daha çok yol mu yapmayı mı vadetmekti? Başarı diye sayılan şey bundan ibaret. Ama toplumsal çürümeyle ilgili iddiasının bir karşılığı yok. Ortadoğu’ya baktığınızda da aynı pratiği görüyorsunuz” diye konuştu.

Bu kötü sınavdan hareketle aslında dönüp “İnsanlığın sorunu ne? Dünya nasıl bir krizle karşı karşıya? Ve biz kendi durduğumuz yerden kendimizi sol mu İslam mı görüyoruz?” sorularını sormak gerektiğini ifade eden Bilgen “Başka kavramlar da olabilir. Hangi kavramı kullanıyor olursanız olun. Bizim eteğimizde ki taştan bu derde, bu insanlığın bunalımına nasıl bir reçete çıkar? Bu reçeteyi nasıl hazırlarız ve çözeriz? Bence böyle bir yerden bakmak lazım. Yoksa kavramlardan çıkarak buluşmak iletişimi zorlaştırır. Kavramlara yüklediğiniz anlamları tartışmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

‘Sol ve İslam’ın içindeki kavram tartışmaları tüketilmemiş’

Bilgen, “Solun içindeki kavram tartışmaları tüketilememiş. İslam’ın içindeki tartışmalar da tüketilememiş. İki tane kargaşayı bir araya getireceksiniz. Buradan kavramlarda ortak anlamlandırma çıkaracaksınız. Bu, neredeyse ipe un sermektir. İmkansızı zorlamaktır. Öncelikle, sorunun analizini ortaya koymak gerekiyor. Daha sonra da nasıl bir dil kuracağımız konusunda kimse diğerine kavram dayatması yapmadan birlikte çözüm aramalı” şeklinde konuştu.

Bilgen: İslam ve Sol’un bir araya gelmesi için kavram dayatması yapılmamalı

 

HDP: Bölge illerinde bir adrese en az 40 seçmen kayıt edildi Seçim güvenliği ve seçmen kayıtlarına ilişkin HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki açıklama yaptı. Birçok ile dair sayısal veriler açıklayan Beştaş, Bölge illerinde bir adreste en az 40 seçmenin kayıt edildiğini tespit ettiklerini, yapılan taşımaların sonuçlarını değiştirecek durumda olduğunu belirterek, taşımanın siyasi olduğunu iptal edilmesini istedi. https://www.evrensel.net/haber/371001/hdp-bolge-illerinde-bir-adrese-en-az-40-secmen-kayit-edildi

 

HDK sonuç bildirgesi: Faşizme karşı direnişin toplumsallaştırılacak

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Emek, Barış, Özgürlük: Faşizme Karşı Toplumsal Direniş” şiarıyla gerçekleştirdiği 9’uncu Genel Kurul sonuç bildirgesini yayınladı.

Bildirgede, 9’uncu Genel Kurul’un, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 68 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, baskı ve tecrit koşulları altında tutulan tutuklulara ithaf edildiği belirtildi.

HDK sonuç bildirgesi: Faşizme karşı direnişin toplumsallaştırılacak

 

 Leyla Güven’le görüşmek isteyen yabancı heyet: Hukuksuzluğu AP’ye taşıyacağız

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek vermek için Diyarbakır’a gelen ve aralarında Avrupa Parlamentosu vekillerinin de olduğu yabancı heyet, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu ayın karanlık yüzüne benzeterek tecride son verilmesi çağrısında bulundu.

https://yeniyasamgazetesi.com/leyla-guvenle-gorusmek-isteyen-yabanci-heyet-hukuksuzlugu-apye-tasiyacagiz/

 

Selma Irmak ile Sebahat Tuncel, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyor

HDP’nin tutuklu vekili Leyla Güven, açlık grevinin 68. gününde… Selma Irmak ile Sebahat Tuncel de, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyor. (Cumhuriyet)

 

Diyarbakır’ın 23 Köyünde Sokağa Çıkma Yasağı

Diyarbakır’ın Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerindeki 23 köy ve bu köylere bağlı mezralarda operasyon düzenleneceği gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. https://bianet.org/bianet/insan-haklari/204418-diyarbakir-in-23-koyunde-sokaga-cikma-yasagi

 

“Beykoz’da 553 Villa için 5 Bin Ağaç Kesilecek” Kuzey Ormanları Savunması, Beykoz’da ormanlık alana inşa edilecek olan 553 villa kararının durdurulması için basın açıklaması düzenledi. Kalyon İnşaat tarafından Kuzey Ormanları’na yapılacak villalar, bölgedeki ekolojik dengeyi tehdit ediyor.

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklama yapan grup, ardından kararın durdurulması için müdürlüğe dilekçelerini verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslenen Kuzey Ormanları Savunması, onay kararının bir an önce iptal edilmesi yönünde çağrı yaptı. https://bianet.org/bianet/cevre/204446-beykoz-da-553-villa-icin-5-bin-agac-kesilecek

 

Özel okul öğretmenlerine darbe

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun kararına göre özel okullarda görev yapan öğretmenler, sözleşmelerinin yenilenmemesi durumunda işe iade davası açamayacak, ihbar tazminatı alamayacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/1200736/Ozel_okul_ogretmenlerine_darbe.html

 

Palu ailesi soruşturmasında çocuklara cinsel istismar araştırılıyor

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Palu ailesi soruşturmasında tutuklanan 6 isimden bir olan damat Tuncer Ustael’in, kayıp Meryem Tanhal’ın oğlu ile kendi 2 çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ilgili soruşturmanın derinleştirilerek, devam ettiğini açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1200765/Palu_ailesi_sorusturmasinda_cocuklara_cinsel_istismar_arastiriliyor.html

 

‘Silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış yaşandı’

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı “Türkiye Silahlı Şiddet Haritası” 2018 Raporu’na göre sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış yaşandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1201305/_Silahli_siddette_son_4_yilda_yuzde_69_artis_yasandi_.html

 

  • Sanatçı Ferhat Tunç, Almanya dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Diyarbakır’daki bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

 

15 Ocak 2019

 

İşsizlik Artmaya Devam Ediyor: Yüzde 11,6 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2018’de Türkiye genelinde işsizlik oranını yüzde 11,6 olarak açıkladı. Ekim ayında işsizlik 2017’nin aynı ayına göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 11,6 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 13,6 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3 puanlık artış ile yüzde 22,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,4 puanlık artış ile yüzde 11,9 olarak gerçekleşti.

https://bianet.org/bianet/emek/204461-issizlik-artmaya-devam-ediyor-yuzde-11-6

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Binali Yıldırım’a formül buldu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Devlet Bahçeli konuşmasında, “TBMM Başkanı Binali Yıldırım istifa etmeliydi, etmemeliydi tartışması sürecekse, çözüm olarak TBMM İçtüzüğü’nün 14. maddesi en kalıcı çözüm yoludur” ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

 

Kürt ittifakına, Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan destek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), aralarında Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Azadî Hareketi, İnsan ve Özgürlük Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye’nin (PDK-T) olduğu 7 Kürt partisi ile yerel seçimlerde ittifak sağladı. Kürt ulusal birliği kapsamında önemli bir adım olarak değerlendirilen ittifaka, destek mesajları da sürüyor. Birleşik Kürt Kadın Platformu da yaptığı yazılı açıklamayla ittifakı desteklediklerini belirtti. Kürt partileri arasında sağlanan seçim ittifakının kalıcılaşması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, ittifakın her alanda sağlanması gerektiğine işaret edildi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ hakkında önemli açıklama: Koalisyon güçleri de dahil olabilir

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın ABD askerlerinin çekilme kararını bir kez daha teyit ettiğini söyledi. ‘Güvenli bölge’ye ilişkin de konuşan Erdoğan, “Amerika burada özellikle hava sahası vesaire bunların kontrolünü ele alırsa, biz de bu noktada aradaki tüm güvenlikleri ele alabiliriz ve burada bu insanların yaşam koşullarını iyileştiririz’ demiştim. Ne yazık ki Obama bu konuda gerekli adımı atmadı. Olumlu baktı, ‘güzel bir teklif’ dedi; ama atmadı. Şu anda Sayın Obama’nın bu yaklaşımı ki;

30 kilometre

bir derinliktir, üzerinde tüm arkadaşlarımızın konuşabileceği, benim de olumlu baktığım bir konudur. Bu konu üzerinde çalışılabilir, hatta

20 mil

daha da uzatılabilir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1201753/Erdogan_dan__guvenli_bolge__hakkinda_onemli_aciklama__Koalisyon_gucleri_de_dahil_olabilir.html

 

Erkan Baş’tan ‘Zombi seçmen’ açıklaması

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Baş ayrıca Kayseri’de yaşları 165, 148 ve 149 olan kişilerin seçmen listelerinde yer aldıklarını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” şeklindeki sözlerine değinen Baş, bu söylemlerin kabul edilemeyeceğini söyledi.
Baş, “Mahvederiz’ şeklinde provakatif açıklamalar, Erdoğan’ın altı boş söylemlerine zemin hazırlamakta, aslında Suriye’de ABD’yle kol kola ilerleyen politikayı örtmektedir. AKP’nin dediği gibi aralarındaki ilişki ‘şiir gibi’ sürüyor. Öte yandan, aynı açıklamada geçen ‘tampon bölge’ vurgusu ve daha sonra Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin gelen bilgiler, Saray rejimi ile Beyaz Saray arasındaki ilişkilerin tıkırında olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

 

Akit hedef göstermişti! Cemil Kılıç görevinden uzaklaştırıldı

Akit gazetesinin son dönemde hedefine oturttuğu ilahiyatçı, yazar Cemil Kılıç, Twitter hesabından ‘An itibarıyla görevimden uzaklaştırıldım. Kamuoyunun bilgisine…’ mesajı paylaştı. (Cumhuriyet)

 

İstanbul’da kadın cinayeti: Önce öldürüldü sonra cesedi yakıldı İstanbul Beyoğlu’nda Suriye uyruklu R.K. isimli kadın, fuhuş yaptığı iddiasıyla kardeşi tarafından önce öldürüldü, ardından da evi ateşe verilerek cesedi yakıldı. İtfaiye ekipleri tarafından söndürülen evde bulunan kadının cansız bedeni Adli Tıp Kurumuna gönderilirken, polis katil zanlısı kardeşi ve arkadaşını gözaltına aldı.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/istanbulda-kadin-cinayeti-once-olduruldu-sonra-cesedi-yakildi-3133617/

  

– Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için tutuklanan Berkay Ustabaş 5. kez hakim karşına çıktı. Ustabaş, mahkeme heyeti tarafından tahliye edilirken, duruşma 15 Nisan 2019 tarihine ertelendi. Berkay Ustabaş tahliye edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Baskılar bizi yıldırmadı! Berkin’in hesabı sorulacak” dedi.

 

-Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için verilen kanun teklifi TBMM’de AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

– Van Erciş’te kapısı zincirle kilitli, boş bir Askeri lojmana 76 asker ve polisin seçmen olarak yerleştirildiği ortaya çıktı.

-CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, çocukları dört yaşına gelene kadar annelere çocuklarıyla birlikte ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacaklarını öğrencilere de aylık İstanbulkart’ın 50 liradan verileceğini açıkladı.

– Hakim ve savcıların derecelerinin yükseltilmesine ilişkin HSK kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, adli yargıda 145 hakim, Cumhuriyet başsavcı ve savcısı ile 7 idari yargı hakimi olmak üzere toplamda 152 hakim ve Cumhuriyet başsavcı ile savcısı birinci dereceye terfi etti.

 

16 Ocak 2019

 

Erdoğan: Münbic’teki saldırı ABD’nin çekilmesini etkilemeyecektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak basın toplantısı düzenledi. Menbiç’te bugün gerçekleştirilen ve 5 ABD askerinin öldüğü saldırıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, “Amerika’nın almış olduğunu çekilme kararını etkileme anlamı olabilir. Sayın Trump’ın bu konudaki kararlılığını gördüğüm için bu tür terör eylemine karşı geri durmayacağına inanıyorum. Eğer geri durma olursa bu DEAŞ’ın zaferi anlamına gelir” dedi. (Gazete Duvar)

 

Akşener’den dikkat çeken Binali Yıldırım değerlendirmesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın istifasına ilişkin bir soruya, ”Hala umudum şudur ki o tecrübedeki bir şahsın, insanın, politikacının 19 Şubat’ta o teslim tarihinde ayrılacağını düşünüyorum” dedi. Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yerel seçimlerin milli beka açısından önemli olduğuna ilişkin açıklamalara ilşkin de “Sandalyelerin bekası var. Türkiye’nin bekasıyla yerel seçimlerin bir alakasını kuramıyorum” açıklamasında bulundu. (Cumhuriyet)

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin IŞİD’le arasındaki bağı işaret eden yeni bulgular ortaya çıkarıldığını belirtti.

Suriye’de ABD’yle IŞİD arasındaki bağlantıları gösteren bulguları daha önce birçok kez kamuoyuyla paylaşan Rus Dışişleri, bu kez ABD’nin IŞİD’le doğrudan olmasa da dolaylı bağlarını ortaya koyan kanıtların bulunduğuna dikkat çekti.

Rus Dışişleri’nin yazılı açıklamasına göre ABD Özel Kuvvetleri, teröristlerin hamileri hakkında bilgi sızıntısının önüne geçmek için IŞİD militanlarının bulunduğu bir cezaevini ele geçirmiş olabilir.

“Taliban’ın kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, ABD Özel Kuvvetleri’nin Afganistan’da IŞİD militanlarının bulunduğu Taliban’a ait cezaevlerinden birini eline geçirmek için operasyon düzenlediği belirtildi. Ağustos 2018’de esir alınan militanların tamamı, ABD’li askerler tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü” ifadelerini kullanan Rus Dışişleri, söz konusu militanlar arasında Rusya ile Orta Asya ülkelerinin vatandaşlarının olabileceğini kaydetti.

Bakanlık, IŞİD militanlarına gösterilen bu ilgi nedeniyle akıllarda ABD’nin söz konusu gruba teröristlerin hamileri hakkında bilgi sızdırmasını önlemek amacıyla operasyon düzenleyip düzenlemediğine dair soru işaretleri doğduğunun altını çizdi.

ABD’nin Rusya’yı IŞİD’e Suriye ve Irak’taki militanları Afganistan’a göndermeye yardım etmekle suçlamak istediğini de kaydeden bakanlık, ABD istihbaratının bu amaç doğrultusunda Afganistan ve bazı Batılı ülkelerde enformasyon kampanyası hazırladığını vurguladı.

Bakanlık, ABD’ye Afganistan’la ilgili entrikalara son verip ülkede barışçıl çözüm bulunmasına katkı sunma çağrısı yaptı. (Sputnik News)

 

– Leyla Halid, açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’e mektup göndererek mücadelesini destekledi.

– Rusya LGBT Ağı isimli insan hakları ağı Çeçenistan’da LGBTİ’lere yönelik devletin baskı ve şiddetine dair bir açıklama yaptı. LGBT Ağı 2018’in Aralık ayı sonundan itibaren 40 gey ve lezbiyenin gözaltına alındığı ve en az ikisinin öldürüldüğü bilgisini verdi. (bianet)

– Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Yılın ilk toplantısını yapan kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını beklendiği gibi yüzde 24’te tuttu.

   

17 Ocak 2019

 

Menbiç Saldırısı IŞİD Üstlendi

Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’te, dün en az 19 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlendi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin devriye gezdiği bölgenin yakınında yaşanan saldırıda, aralarında 2 ABD askeri ile 2 Savunma Bakanlığı çalışanının da olduğu 19 kişi yaşamını yitirmiş, 3 asker de yaralanmıştı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Menbiç’te ABD askerlerinin ölümü IŞİD’in bitmediğini gösteriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Menbiç’te ABD askerlerinin ölümü IŞİD’in bitmediğini gösteriyor. Suriye ve Irak’taki askeri varlığımızı gelecek yıl da koruyacağız” dedi.

 

Devlet Bahçeli’den güvenli bölge uyarısı: Üzeri bir kalemde çizilecektir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güvenli bölgeyle ilgili ‘ABD tarafı ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz’ derken; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, il başkanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamalarda, “Güvenli bölge diye tampon bölgeye tamam diyeceksek Körfez Savaşı’nda yaşandığı gibi bir bölgeye izin vereceksek, herkesi uyarıyorum ki bu güne kadar yaptıklarımızın üzeri bir kalemde çizilecektir” ifadesini kullanması dikkat çekti. (Cumhuriyet)

 

TEV-DEM Sorumlusu Xelil: Türkiyeli formülü kabul etmeyiz

 ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey ve Doğu Suriye’ye müdahale sinyalleri veren Türkiye’yi sert biçimde uyarmasıyla yükselen tansiyonun ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’ı arayıp kimi konularda uzlaşmaya çalışmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor. Söz konusu pazarlıklara ilişkin konuşan Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet yürüten Demokratik Toplum Hareketi’nin (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Xelil, Türkiye’nin kontrolünde bir ‘güvenli bölge’ yada ‘tampon bölgeyi’ kabul etmelerinin mümkün olmadığının altını çizdi. ABD ve Türkiye tarafından yapılan son açıklamaların, aralarında gizli bir anlaşma olabileceğini gösterdiğini söyleyen Xelil, “Tamam basın üzerinden Kürtler hakkında olumlu açıklamalar yapıyorlar ya da birbirlerine karşıt açıklamalar yapıyorlar. Fakat gerçekten perde arkasında bir anlaşma yapmışlar. Topraklarımızda demokratik ulus felsefesi ve anlayışı doğrultusunda gelişen demokratik proje ve deneyimi bu şekilde kabul etmek istemiyorlar. Özünü boşaltmak istiyorlar. Burada demokratik bir modelin kalmasını değil, Amerika’nın siyasetinin devamı olacak bir modelin kalmasını istiyorlar. Bunu da Türk devleti eliyle geliştirmek istiyorlar. Türk devletini bir baskı aracı olarak kullanmak ve bu yolla bazı şeyleri kabul ettirmek istiyorlar” dedi. (Yeni Yaşam)

 

Kılıçdaroğlu: Binali Yıldırım’ı istifaya barolar çağırmalı

İnternet medyası temsilcileri ile görüşen CHP Genel Başkanaı Kemal Kılıçdaroğlu: “Yargıya olan güven yüzde 30’lara düşmüştür” diyen bir Yargıtay Başkanı varken bu ülkede ben YSK’nın nesine güveneceğim? Binali Bey’in tablosuna itiraz edecek olan kim? Türkiye Barolar Birliği. Barolar, hukukçular itiraz edecek buna. ‘Anayasa’yı ihlal ediyorsunuz’ diyecekler. (Gazete Duvar)

 

Psikolog Murat Paker’e Cinsel Saldırı Suçlamasıyla 4 Yıl 2 Ay Ceza

Paker hakkında, sekiz yıl önce terapiye başladığı bir danışanı “cinsel saldırı” suçlaması yapmış, bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı davayı “hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle danışanına yönelik cinsel saldırı” suçu işlediği iddiasıyla açmıştı. Mahkeme heyeti “cinsel saldırı suçu işlendiğinin sabit olduğuna” karar vererek, Paker’in Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 102/1-1 hükmü uyarınca beş yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme daha sonra, “sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları, mahkemeye karşı saygılı tutumunu” dikkate alarak TCK 62/1 uyarınca altıda bir oranında indirim yaparak Paker’in dört yıl iki ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Kararda, verilen cezanın iki yıldan fazla olması nedeniyle “hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesi” ve “cezanın ertelenmesi” hükümlerinin sanık hakkında uygulanmayacağı da belirtildi. (bianet)

 

HRW Raporu: OHAL Bitti ama Baskılar Bitmedi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bugün yayınlanan 2019 Dünya Raporu’nda, “Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskıcı yönetiminin olağanüstü halin son ermesiyle birlikte son bulmadığını” belirtti. Bugün Berlin’deki basın toplantısıyla duyurulan 674 sayfalık Dünya Raporu’nun 29’uncusunda, İnsan Hakları İzleme Örgütü 100’den fazla ülkedeki insan hakları uygulamalarını inceledi. Türkiye ile ilgili de şu değerlendirme yapıldı: “Muhaliflerin uyduruk terör suçlamalarıyla uzun süreli ve keyfi olarak tutuklanması, Türkiye’nin normali olmuş durumda.” (bianet)

 

– Cinsel istismar suçlarında, mağdurun fail ile evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da öngören af tasarısının yeniden gündeme getirilmesi ile ilgili olarak Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı yazılı bir açıklama yaptı. (Mor Çatı’nın açıklaması)

– CHP altıncı grup adayları açıklanırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önce Kılıçdaroğlu ile görüşmesi, ardından tekrar aday olduğunu açıklaması tartışma yarattı.

 

– Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016 tarihinde çıkan ve 11’i kız çocuğu toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını davasının 8. duruşması Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ailelerin yeniden bilirkişi raporu alınmasına ilişkin talebi reddedilerek, duruşma 30 Nisan 2019 tarihine bırakıldı.

 

– HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Hrant Dink cinayetiyle ilgili Anayasa’nın 98. TBMM İç Tüzüğü’nün 10. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif etti.

 

– ABD’li akademisyen ve hak savunucusu Angela Yvonne Davis, açlık grevindeki Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkarı milletvekili Leyla Güven’in bir an önce serbest bırakılması talebiyle bir mektup yazdı.

 

– Almanya Demokrat Akademisyenler Derneği, Almanya Dışişleri Bakanı Maas’a hitaben yazdığı açık mektubunda, Barış Akademisyenlere yönelik yargılamaların durdurulması için çaba gösterilmesi çağrısı yaptı.

 

18 Ocak 2019

 

 

Dışişleri Bakanlığı: Provokasyonların İdlib mutabakatını aşındırmasına izin vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD’nin Suriye’den çekilme süreci, PYD/YPG’nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada oldubittiler yaşanmamalı” dedi.

Suriye’nin içinde güvenli bir bölge kurulması konusundaki soruyu cevaplayan Aksoy, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce gündeme getirildiğini ancak o zaman kabul görmediğini hatırlattı.

Aksoy, “ABD’nin teklif ettiği 20 millik güvenli bölgeye olumlu yaklaşıyoruz. Ama bu konuda uygulamanın nasıl olacağı, alanın nasıl şekilleneceği gibi konularda temaslar devam ediyor.” diye konuştu.

Aksoy, “Güvenli bölge sadece bizim sınırımızı güvence altına almayacak aynı zamanda buradaki halkın huzur ve güven içinde olması sağlanacak. Olası bir göçün önlenmesi ve istikrarın sağlanması, ayrıca Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin ülkelerine dönmesini teşvik edecek bur unsur olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

ABD’nin Patriot savunma sistemlerinin alınması konusundaki soruyu da yanıtlayan Aksoy, Türkiye’nin bir yıl önce satın alma talebini ilettiğini, ABD’nin ise teklifini yeni ilettiğini anlattı. Aksoy, şöyle devam etti:

“Bizim hava savunma sistemi konusunda bir açığımız var. Bu yüzden biz bu ihtiyacı karşılamak üzere S-400’leri satın aldık. O iş bitti, kapandı. Patriot alma talebimiz de devam ediyordu. ABD ile görüşmeler şimdi bu çerçevede yapılıyor. Patriot konusunda bizim de kriterlerimiz var. Fiyatı, zamanlaması, belki her şeyden önemlisi teknoloji transferi ve ortak üretim. Bu görüşmeler devam edecek.” (T24)

 

Hayali seçmen sayısı artıyor

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanacak olanların isim listelerinin askıya çıkması ile sahte seçmen kayıtlarına hergün yenileri ekleniyor. CHP’nin tespitlerine göre Bahçelievler’de bin 100, Çatalca’da ise yaklaşık 3 bin sahte seçmen kaydının olduğu belirlendi. CHP ilçe örgütleri sahte seçmen kayıtlarına ilişkin İlçe Seçim Kurullarına müracat etti. (Cumhuriyet)

 

Merkez Bankası, Hazine’ye 33.3 milyar avans verecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Olağanüstü Genel Kurulu tamamlandı. TCMB’nin kesinleşmemiş 2018 yılı kârından gerekli yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra yüzde 90’ının avans olarak dağıtılması Genel Kurul tarafından onaylandı. Banka 37 milyar liralık kâr payının yüzde 90’ı olan 33.3 milyar TL’yi Hazine’ye bu ay avans olarak aktaracak. (Birgün)

 

#TacizeHayır diyen öğrencilere ‘takdir-teşekkür belgesi verilmedi’

İstanbul Küçükçekmece Kadriye Moroğlu Lisesi’nde yaşanan tacize karşı eylem yaptıkları için disiplin cezası alan öğrencilere, bugünkü karne gününde notları gereği hak ettikleri hâlde takdir ve teşekkür belgesi verilmediği iddia edildi.

İlk ve ortaöğretim öğrencileri bugün karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi. Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca öğrenci karnelerini alırken, Kadriye Moroğlu lisesinde yaşanan tacize karşı seslerini yükseltip eylem yaptıkları için haklarında disiplin cezası verilen öğrencilere, iddiaya göre, notları dolayısıyla teşekkür veya takdir belgesi almaya hak kazanmalarına rağmen bu belgeler verilmedi. (Birgün)

 

İşten Çıkartılan İşçilerin Eylemi Sonuç Verdi Taşyapı İnşaat’ın müteahhitti olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin inşaatında projenin elektrik altyapısını yapan taşeron firma HS Ring Elektrik’in Taşyapı’ya sözleşme yenilememesi üzerine gerçek maaşları, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkartılan işçilerin eylemi sonuç verdi. İnşaat İş Sendikası yöneticilerinin Taşyapı firmasıyla bugün yaptığı görüşme sonrasında alacaklı konumdaki işçilerin tüm haklarının ödendiği haberi geldi. (bianet)

 

– BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “(Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması önerisi) Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları dikkate alınmalı.” ifadelerini kullandı.

– 78’liler Girişimi Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi Parti Meclisi üyesi Celalettin Can evine giden polis ekiplerince gözaltına alınarak Ataköy Polis Karakoluna götürüldü.

-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Garo Paylan’ın Hrant Dink cinayetinin aydınlatılması için Meclis Araştırması açılması talebiyle TBMM’ye sunduğu araştırma önergesi  reddedildi.

 

 

19 Ocak 2019

 

Hrant Dink Anması

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülüşünün 12. yıldönümünde Şişli’deki Agos Gazetesi önünde yapılan anmada Hrant’ın Arkadaşları adına açıklamayı Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali yaptı. (bianet)

 

ABD’li senatörden flaş sözler: PKK, YPG, güvenli bölge…

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de oluşturulacak tampon bölge konusunda arabuluculuk görevi üstlenen ABD’li senatör Lindsey Graham basın toplantısı düzenledi. Graham, Ankara ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmüştü.

‘YPG PKK’nin politik koludur’ diyen Graham, “YPG’nin PKK ile bağlantısı var. Kanıtlar açık ve net. Müttefik Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz. Bizimle DEAŞ’a karşı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz. İlerlemek için şansımız var, hatalarımızı düzeltmek için fırsatımız ve ve zamanımız tükeniyor, bu yüzden buradayım. DEAŞ’lılar hala dağlarda. Trump’ı Obama gibi hata yapmaması için uyardım. YPG’nin Türkiye’den uzaklaştırılması için Dunford’un bir çalışması var. Obama YPG’yi silahlandırarak Türkiye için kabus yarattı” açıklaması yaptı. ABD askerinin hemen çekilmesi durumunda Suriye’de daha büyük bir savaşın çıkacağını belirten Graham “Güvenli bölge Türkiye’nin güvenliği için kurulacak” dedi. (Cumhuriyet)

ABD’nin eski koalisyon özel temsilcisi McGurk: Türkiye güvenilmez bir partner

ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye konusunda güvenilir partner olmadığını belirtti. McGurk, Washington Post için kaleme aldığı yazıda, “Türkiye, Suriye konusunda güvenilir partner değil” dedi.

Türkiye’nin Suriye’de, aralarında aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini yazan McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD’nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) alternatif olamayacağını ifade etti. Yazıda ayrıca Türkiye’nin ABD’nin büyük desteği olmadan Suriye’de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Halihazırda, Türkiye’nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda DSG’nin bulunduğu Suriye’nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü ileri süren McGurk, bu tür adımların kaosa yol açacağını, aşırılığın yayılması için uygun ortamı oluşturacağını, binlerce Kürt’ü evinden edeceğini ve Suriyeli Hıristiyanların hayatını riske atacağını yazdı. (T24)

Birçok yerde benzer seçmen tablosu: Yüzde 223 artış!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik tespit edilen yüksek orandaki seçmen hareketliliğini, sadece muhtar seçimlerine yönelik olarak değerlendirmenin doğru olmadığını, il genel meclisi ve belediye seçimlerinin de bu hareketlilikle etkileneceğine dikkat çekti. Özel, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in 12 Ocak günü, beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağına yönelik açıklamalarına karşın ilçe seçim kurullarının bu yöndeki başvurulara verdikleri olumsuz yanıtların da kendilerine ulaştığını açıkladı. (Birgün)

 

Cinsel istismarı ‘sigara’ ortaya çıkarmış!

“Beykoz – İshaklı Köyü’ndeki Kuran Kursu ve yatılı yurtta yaşanan cinsel istismar vakası, çocuklarımızın nasıl bir felakete sürüklendiğini göstermesi açısından derslerle dolu: Minicik yavrular, kendilerinden en az beş altı yaş büyüklerle aynı ortamda ve yatılı olarak kalıyor.

Polise yansıyan ve savcılığın soruşturma başlattığı vaka ise şöyle ortaya çıkıyor: 13 yaşındaki X adlı öğrencinin 11 yaşındaki XXX adlı öğrenciyi istismar ettiğini 16 yaşındaki bir öğrenci görüyor. “Böyle şeyler yapmayın” dedikten sonra durumu “hocalara” bildiriyor. Cemaatin görevli hocaları, 11 ve 13 yaşındaki öğrencilere “sınıf temizleme cezası” veriyor ve olayın üstü örtülüyor. (Gerçek Gündem)

 

– Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemlerinin 721. Haftasında, İstanbul, Beyoğlu’ndaki İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada gözaltında kaybedilen Abdullah Canan’ın oğlu Tayyip Canan da söz aldı, faillerin mahkemeye çıkmasını talep etti.

– TBMM eski Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal medyada kendisini eleştiren Bolu’da gazeteci İmdat Aslan’a, katıldığı televizyon programında hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

– Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, 2018’de Türkiye’ye buğday ihracatının yüzde 40 artışla 930 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

 

 

Önerilen köşe yazıları ve tv programları

 

Seçim Gündemi

Ruşen Çakır – Ekrem İmamoğlu: İlk izlenimler

 

Ümit Kıvanç: Deve gibi, fil gibi bir sıkıntı

 

Suriye Gündemi

Yorum: Kadri Gürsel -Trump’ın tehdidi ne anlama geliyor? Suriye sınırında tampon bölge seçeneği

 

Güne Bakış (14 Ocak 2019): Soli Özel ile Suriye ekseninde ABD-Türkiye ilişkileri

 

Dünya Ve Biz 1 – Aydın Selcen Konuk: İlhan Uzgel – Salih Bıçakçı – M. Ali Tugtan 16 Ocak 2019

 

Ömer F. Kurhan – ABD Kürtleri Sattı Mı?

 

Ekonomi Gündemi

 

Atilla Yeşilada – Dünya Ekonomisinde Son Durum

 

Haklar Gündemi

“Çocuk İstismarcısına Evlilik affı” Neden ve Ne İçin Gündemde?

Hrant Dink Cinayeti Davasının 12 Yıllık Kronolojisi

Akademinin Erkeklik İle İmtihanı: Ceren Damar, Murat Paker ve Potansiyel Faillik Üzerine