8 Haziran

İÇ POLİTİKA

Akşener’den “sürtük” tepkisi: Erdoğan ve arkadaşları sayesinde bugün acaba ne olduk diye uyanıyoruz

“Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar” diyen Bakan Nebati’ye seslenen Meral Akşener, “Siz nesiniz o zaman bostan korkuluğu mu?” diye sordu

HDP konferansını tamamladı: Çaresiz ve seçeneksiz değiliz

HDP’nin konferans sonuç bildirgesini açıklayan Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Kapatılma kaygısına düşmeden, HDP’yi ve HDP fikriyatını savunarak ve güçlendirerek yürüyüşümüze devam ediyoruz” dedi.

Sağlıkçılardan AKP’nin mali ve özlük hakları teklifine tepki: Eski tekliften bile kötü

Sağlık emekçilerinin mali ve özlük hakları için AKP tarafından ikinci kez Meclise getirilen kanun teklifi yine kadük kaldı. Sağlık emek ve meslek örgütleri “Yeni düzenleme eskisinden daha kötü” dedi.

Avukatlık Kanunu’na dair getirilen düzenleme Meclis’te kabul edildi

Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı. Söz konusu teklif ile AKP eliyle kurulan ikinci barolara yönelik ekonomik düzenlemeler getirildi.

Okmeydanı’nda yurttaşlar zorla evlerinden çıkarılıyor, mahallenin elektriği kesildi

İstanbul Beyoğlu Belediyesi, Okmeydanı Fetih Mahallesi’nde yaşayan yurttaşları, alanın riskli bölge ilan edilmesi gerekçesiyle zorla evlerinden çıkarmaya çalışıyor.

6 aylık hamile eşini öldüren kocaya, haksız tahrik ve iyi hal indirimi verildi

Konya’da hamile eşini bebeğin kendisinden olmadığı iddiasıyla öldüren erkeğin yeniden yargılandığı davada ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulandı.

EKONOMİ

KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt: Kira artış sınırı uygulanamaz

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, kira artışı düzenlemesi için “Pozitif ama davaları artıracağı, yeni krizlere yol açacağı için uygulanamaz” dedi. Kurt ayrıca çözüm için önerilerini sıraladı.

Kira artışına yüzde 25 sınırı getiren düzenleme TBMM’de kabul edildi

Konut kiralarının önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyeceğine ilişkin olarak yapılacak düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifine eklendi.

Şehir Plancıları Odası: Konut piyasasına kamucu devlet müdahalesi gerekir

Konut fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şehir Plancıları Odası, “Konut sorununa kamucu ve toplumcu devlet müdahalesi acil olarak yapılmalıdır” dedi.

Dr. Sinan Araman: Konut sorunu olağanüstü, yüzde 25 sınır sorunu çözmez

Araştırmacı-Yazar Dr. Sinan Araman, konut kiralarının 1 yılda yüzde 183 arttığını söyledi. Araman fahiş kira sorununun yüzde 25 sınırıyla çözülemeyeceğini dile getirdi.

Bakan Nebati’nin “Çalışmaları tamam” dediği “Enflasyon Korumalı Tahvil” nedir? Kurda 20 Aralık benzeri şok bir düşüş olur mu?

Hükümet, Dolar/TL kurunun 18 seviyesini gördüğü Aralık 2021’de “Kur Korumalı Mevduat” uygulamasını açıklamış, ardından da kur hızla düşerek 12 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak altı ayın ardından kur tekrar 17 seviyesine yükseldi. Bu durumda son zamanlarda dile getirilen “Enflasyon Korumalı Tahvil” uygulaması getirilebilir mi, etkileri ne olur?

İPA raporu: Türkiye fiyat şoku yaşıyor, acil önlem alınmalı

İBB’ye bağlı İPA’nın Gıda fiyatları krizine ilişkin raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye fiyat şoku yaşıyor ve bir an önce önlem alınması gerekiyor.

MCP Manisa Seramik fabrikasında 17 işçi işten atıldı

Turgutlu’da bulunan MCP Manisa Seramik fabrikasında 17 işçinin işten atılmasına ilişkin açıklama yapan Kristal-İş Sendikası, “Sendikalaşma nedeniyle işten attığınız işçileri derhal geri alın” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Lavrov: Ukrayna mayınsızlaştırmaya hazırsa biz de hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile beraberlerindeki heyetler Ankara’da bir araya gelerek Karadeniz’de Ukrayna buğdayı için bir güvenlik koridorunun açılmasını ve gerekli mayınsızlaştırma faaliyetlerini görüştü.

Rusya-Ukrayna savaşı | Gıda ticaretinin aksaması Doğu Afrika’da kıtlığı tetikledi

UNICEF, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu iki ülkeden gıda ticaretinin aksamasının Doğu Afrika’da artan kıtlığı tetiklediğini kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “Erdoğan’a kin tutmuyorum, konuşmamız gerek”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benim için artık Miçotakis diye biri yok” sözlerine Atina’dan yanıt geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Kin tutmuyorum. Bu söylemler bizi hiçbir yere götürmez, konuşmamız gerekiyor” dedi.

9 Haziran

İÇ POLİTİKA

Erdoğan adaylığını ilan etti: Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan

İzmir’de açıklamalarda bulunan Recep Tayyip Erdoğan, “Kaçacak yerin yok Bay Kemal. İşte söylüyorum, Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘helalleşme’ çıkışı: Onlarla hesaplaşacağız

Ordu’da konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Helalleşmek demek, kul hakkı yiyen kişiyle helalleşmek değil. O ayrı bir şey. Onlarla hesaplaşacağız’ dedi.

Akşener: Başta Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere, üzülen her bir kardeşimden özür diliyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Partili İbrahim Halil Oral’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını değerlendirirken Alevilik üzerine söyledikleri nedeniyle özür diledi.

Babacan: 6’lı masada cumhurbaşkanı adayını hiç görüşmedik

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 6 muhalefet partisi liderinin bir araya geldiği ‘6’lı masa’ toplantılarında cumhurbaşkanı adayı konusunun hiç dile getirilmediğini açıkladı.

Demirtaş: Bahçeli Erdoğan’a, ‘Çözüm sürecini boz’ teklifi yaptı

Kobanê Davası’nın 13’üncü duruşmasında iddia makamı, kuvvetli suç şüphesi iddiasıyla siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Prof. Dr. Kaboğlu: Görevdeki Cumhurbaşkanı, üçüncü kez aday olamaz

Anayasa Komisyonu Üyesi, CHP İstanbul Milletvekili, Anayasa Hukuku Profesörü Dr. İbrahim Kaboğlu, Erdoğan’ın 3. kez yeniden aday olmasını +Gerçek’e değerlendirdi.

Avukatlar gazetecilerin gözaltı kararına erişemiyor: Gerekçeyi TRT haberinden öğrendik

Diyarbakır’da dün evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alınan gazeteciler emniyette tutuluyor. Karara erişim kısıtlaması olduğu için gözaltı gerekçesi avukatlara iletilmiş

Alparslan Kuytul’a savcı ve hakimleri “hedef gösterme” suçundan 9 yıl hapis istemiyle dava

Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında 2020’de terörle mücadele kapsamında soruşturma ve yargılamalarda görev alan savcı ve iki hakimi hedef gösterdiği gerekçesiyle 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

TÜİK önünde arbede çıktı! Enflasyon rakamlarını protesto etmek için toplanan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu temsilcilerine polisten müdahale geldi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu temsilcileri, açıklanan son enflasyon rakamlarını protesto etmek için TÜİK önünde toplandı. Basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis ekipleri müdahalede bulundu. Yaşanan arbedede çok sayıda kişi gözaltına alındı.

EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni enstrüman

Hazine ve Maliye Bakanlığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceğini, talep toplama işleminin 15 Haziran’dan itibaren yapılacağını belirtti. Yeni enstrüman sadece gerçek kişilere sunulacak.

TCMB’nin net rezervleri 1,7 milyar dolar geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervleri 3 Haziran haftasında 10,5 milyar dolara geriledi. Bir önceki hafta net rezervler 12,2 milyar dolar düzeyindeydi.

FAO: Gıda faturası 1,8 trilyon dolarla rekor düzeyde

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yüksek gıda ve tarımsal girdi fiyatlarının gıda güvenliği açısından endişe oluşturduğuna işaret ederek, “Gıda İthalatı Finansman Kolaylığı” önerdi.

Varlık alım programını bitiren AMB’den Temmuz’da faiz artış sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Haziran ayı toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka normal varlık alım programını (APP) 1 Temmuz’da bitireceğini duyurdu. Temmuz’da 25 baz puanlık faiz artışına niyetli olduğunu belirten banka ayrıca bu yıl ve gelecek sene için enflasyon tahminlerini yükseltti.

Biden Latin Amerika ekonomik planını duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden Latin Amerika ülkeleriyle yaptığı toplantıda Çin’in bölgede artan etkisini kırmak için yeni bir ekonomik işbirliği teklifini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesi: Rusya Dışişleri Bakanı, Türkiye’de hangi mesajları verdi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 8 Haziran’da Ankara’da yaptıkları görüşmede önemli bir ilerleme olmadı. Tahıl ihracında uzlaşma olmazken, Rusya Türkiye’nin Suriye operasyonuna da yeşil ışık yakmadı.

Erdoğan, Miçotakis’e seslendi: “Şaka yapmıyorum, kararlıyım”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir-Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde düzenlenen Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nda dış politikaya dair açıklamalarda bulundu.

Afrin’in nüfus yapısı, Türkiye’nin askeri operasyonları sonrası nasıl değişti ya da değiştirildi?

Erdoğan’ın ‘bütün meselenin Afrin’i gerçek sahiplerine teslim etmek’ dediği ve tarihte ‘Kürt Dağı’ olarak bilinen Afrin’in nüfus yapısı, askeri operasyonlardan sonra nasıl değişti?

Rusya, Ukrayna’nın tahıllarını mı satıyor?

Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde fiilen kontrol ettiği bölgelerden birine atadığı bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’daki tahılı ülke dışına gönderdiğini söyledi.

Antarktika’da karda ilk kez mikroplastik tespit edildi

Antarktika’da yeni yağmış karda ilk kez mikroplastik parçalara rastlandı. 19 bölgeden kar örnekleri toplayan Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi’nden bilim insanları, her bir örnekte küçük plastik parçaların bulunduğunu tespit etti.

10 Haziran

İÇ POLİTİKA

Davutoğlu’ndan Bakan Nebati’ye ağır sözler…

Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, Malatya’da konuştu. Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Davutoğlu, “Ekonomi yönetmek için senin gözüne ihtiyaç yok. İyi bir beyine ihtiyaç var. O beyin de sende yok!” diye konuştu.

HDP’den Rûdaw’ın sorusuna yanıt: Yasağı tanımıyoruz, Gemlik’e yürüyeceğiz!

Aslında bu meselenin en esaslı noktalarından biri de İmralı’da Sayın Öcalan üzerine başlatılan tecrittir. Tam da bu nedenle bizler 12 Haziran’da tecride ve savaş politikalarına karşı DTK, siyasi partiler ve kadınlar olarak Gemlik’e yürüyeceğiz ve tecridin kırılması için mücadele edeceğimizi ifade edeceğiz.

AKP’li Tayyar’dan hükûmete eleştiri: Şu ana kadar karar mekanizmasındaki tek yetkili çıkıp tartışmalara açıklık getirmedi, üzgünüm!

“Herkes Google yardımıyla yazılı açıklamaları tercüme etmeye çalışıyor”

Boğaziçi Rektörü Naci İnci, Hukuk Fakültesi’nin önümüzdeki sonbaharda öğrenci alacağını açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Hukuk ve İletişim fakülteleri, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından sonra kurulmuştu

EKONOMİ

Ekonomide bu kez şapkadan tavşan çıkmadı: İşte açıklanan tüm tedbirler

Ekonomide yeni tedbirlerin açıklanmasının ardından gözler dolardaydı. Paketler piyasaların beklentisini karşılamazken kur eski seviyesine döndü. Peki dün gece açıklanan yeni adımlar neler? İşte tüm detaylar…

Babacan: Bu işi bilmiyorlar… Ellerine yüzlerine bulaştırdılar!

DEVA Partisi Genel Başkanı  Ali Babacan, dün gece art arda yapılan açıklamaların döviz kurlarına zerre kadar etki etmediğini söyledi.

Türkiye’nin risk primi 800 baz puanın üzerini gördü

Türkiye’nin 5 yıllık risk primi 800 baz puanın üzerini görerek 14 yıllık zirvesini yeniledi.

“Otobüs firmalarının yüzde 35-40’ı kontak kapatmak üzere”

Her geçen gün artan akaryakıt maliyetleri otobüsçüleri zararına taşımacılığa itiyor. Tüm Otobüsçüler Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, artan akaryakıt maliyetleri ve düşen yolcu kapasitesi nedeniyle yüzde 25-30 zararına yolcu taşıdıklarını söyledi. Yıldırım, “Maliyetler o kadar arttı ki sektörün yüzde 35-40’ı kontak kapatmak yani batmak üzere” diye konuştu.

ABD’de enflasyon yeniden 40 yılın zirvesinde

ABD’de Mayıs enflasyonu yıllık bazda yüzde 8.6’ya yükselerek tahminleri aştı. Bu 1981’den beri görülen en yüksek seviye oldu.

Taksiciler, akaryakıt zammına karşı trafikte kontak kapattı

“Benzin ve motorin 30 liraya dayandı! Esnafların artık dayanacak gücü kalmadı!”

DIŞ POLİTİKA

Suriye Devlet Başkanı Esad: Türkiye’ye karşılık vermekten çekinmeyiz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus yayın kuruluşu Russia Today’e (RT) verdiği röportajda bölgedeki son gelişmeler, Türkiye ve Kürtlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye bağlı silahlı gruplar Tel Rıfat’a doğru harekete geçti

Türkiye, Rojava’ya yeni bir operasyon düzenleyeceğini açıklayan güdümündeki silahlı gruplar da Suriye’nin Azez kentinden DSG’nin denetimindeki Tel Rıfat’a doğru harekete geçti.

ABD’de Donald Trump darbe girişimiyle suçlandı

11 Haziran

İÇ POLİTİKA

Altılı masadan 8 sayfalık ekonomi raporu geliyor: Kayıp 128 milyar dolar araştırılacak

Altılı masanın pazartesi günü açıklayacağı sekiz sayfalık raporda ekonomi ile ilgili kurumların seçimden sonra nasıl şekillendirileceğine yönelik ilke ve esaslar yer alacak.

Akşener’den Erdoğan’a: Yarın seçim kararı alsın, öbür gün adayımızı açıklayalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını açıklaması ve muhalefete ‘Adayınızı açıklayın’ çağrısına ilişkin konuşan Meral Akşener, ‘Erdoğan seçim kararı alsın adayımızı açıklayalım’ dedi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama

CHP’li 9 büyükşehir belediye başkanı, Eskişehir’de bir araya geldi. Toplantının ardından 11 büyükşehir belediye başkanı imzasıyla ortak bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu: Çaycuma nasıl yönetiliyorsa Türkiye’yi de öyle yöneteceğiz

CHP’li Çaycuma Belediyesi’nin kararlarda uzlaşı aradığını ve ayrım yapmadığını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Çaycuma nasıl yönetiliyorsa Türkiye’yi de öyle yöneteceğiz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu Diyarbakır’da: ‘Kürt meselesinde yeni bir demokratikleşme süreci’ için 10 maddelik açıklama

Diyarbakır’da konuşan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Kürt sorununun çözümü için önerilerinin yer aldığı “Kürt Meselesi: Yeni Bir Demokratikleşme Sürecinin Temel Unsurları” metni açıkladı.

Kaftancıoğlu’ndan Uzun açıklaması: CHP iktidarında bir kişi bile fikrini açıkladığı için mağdur edilmeyecek

Canan Kaftancıoğlu, rütbeleri sökülen eski istihbaratçı Sabri Uzun için, “CHP iktidarında fikrine katılmasak bile, bir kişi bile fikrini açıkladığı için mağdur edilmeyecek” dedi.

Süleyman Soylu: Yabancıların oranı mahalle nüfusunun yüzde 20’sini geçmeyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yabancı sayısı toplam nüfusun yüzde 25’ini geçen 781 mahallenin yabancılar için ikamete kapatıldığını belirterek, “1 Temmuz’dan itibaren oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacak. Böylelikle 1200 mahalle ikamete kapatılacak” dedi.

İmamoğlu: Festival iptal etmekmiş, sanatçıya yasak koymakmış, geç kardeşim onları

FestZ’nin açılışında konuşan Ekrem İmamoğlu, “20 yılda yol yaptın, köprü yaptın, tesis açtın ama ülkenin gençleri, başka bir ülkede yaşamanın hayalini kuruyor” açıklamasında bulundu.

Çanakkale’de hedef gösterilen Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

Yürüyüş de dahil olmak bir dizi programın gerçekleşeceği “Onur Haftası” etkinlikleri Çanakkale Valiliği tarafından yasaklandı.

Anadolu Üniversitesi mezuniyetinde ‘Ali İsmail’i Unutmadık’ pankartına gözaltı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde “Ali İsmail’i Unutmadık” yazılı pankart açmak isteyen 2 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Diyarbakır’da Bursa Valiliğinin yasak kararı uygulandı: Açıklama sonrası 11 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’da konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Kürtlerin barış istediğini söyleyerek, iktidar ve muhalefet partilerine seslendi. Açıklama sonrası gözaltılar oldu.

Adliyede saatlerce kelepçeli bekletilen gazetecilerin gözaltı süreleri 4 gün uzatıldı

Ek gözaltı süresi için getirildikleri adliyede saatlerce bekletilen gazetecilerin kelepçeleri, tepkiler sonucu çıkarıldı.

Gazetecilerden gözaltılara ortak tepki: Durum gerçekten vahim ve gazetecilik boğulmak isteniyor

Gazetecilik yapmaya her koşulda devam edecekleri mesajını veren gazeteciler, ‘Bütün gazetecileri, meslek örgütlerini mesleklerine sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz’ çağrısı yaptı.

İddia: AKP’li Nurettin Canikli’nin yeğeni 15 Temmuz’da vekil aracıyla yurt dışına çıktı

Gazeteci Metin Cihan, 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç saat önce Nurettin Canikli’nin yeğeni Kemal Canikli’nin yurtdışına çıkış yaptığını belirten belgeleri paylaştı.

EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: 10 maddede GES nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası cinsi varlıklara yönelimlerin teşvik edilmesi amacıyla ihraç edilecek devlet iç borçlanma senedi (GES) ile ilgili merak edilenleri 10 maddede anlattı.

‘İktidar faiz lobisine göz kırptı’

Ekonomist İbrahim Turan, ‘Hükümetin dolardaki yükselişi engellemek için açıkladığı yeni tedbirin işe yaramadığını’ söyledi. Turan, ‘Faiz lobisine göz kırptılar’ dedi.

Ekonomideki önlemler silsilesi ne kadar etkili olur?

Ekonomideki darboğazı aşmak için bir dizi yeni önlem duyuruldu. Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, bu adımlardan biri olan Gelire Endeksli Senet (GES) için getiri oranının lirayı cazip hale getirmekte etkisiz kalacağını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Fransa genel seçimleri: Birleşen sol kesim Macron’u zorlayacak mı?

Nisan ayında aşırı sağcı rakibini geride bırakan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, beklenmedik bir şekilde bu kez de aşırı soldan eski Marksist Jean-Luc Mélenchon ile karşı karşıya. Fransa’da Pazar günü yapılacak seçimlerde Mélenchon liderliğindeki beş partilik ittifakın büyük bir başarı göstermesi bekleniyor. Hatta 577 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu bile alabilir.

Rusya Ukrayna’da vatandaşlık vermeye başladı

Rusya, kontrolü altına aldığı Ukrayna’nın Herson ve Zaporijiya bölgelerinde yaşayanlara vatandaşlık vermeye başladı.

“10 bin Ukrayna askeri öldü”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başdanışmanı Arestoviç, Rusya’nın başlattığı savaşta şimdiye kadar yaklaşık 10 bin Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

12 Haziran

İÇ POLİTİKA

Sancar: “Bu iktidarı durdurmak için ortak mücadele şart”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “Bizler ne bu zorba iktidarı ne de köhnemiş eski sistemi istiyoruz. Bizler, yeni bir başlangıç istiyoruz” dedi.

İstanbul’da Gemlik Yürüyüşü’ne polis saldırısı: 50 gözaltı

Kadıköy’de Gemlik Yürüyüşü için toplananlara polis müdahale etti, milletvekillerini ablukaya aldı.

Adana Barosu’ndan Avukatlık Kanunu’ndaki değişikliğe tepki: Yasama gücünü keyfi kullanan anlayışı kınıyoruz

Adana Barosu, avukatlık mesleğinin ve avukatların gerçek sorunlarına kayıtsız kalındığını ve yasama gücünün keyfi kullanıldığını belirterek Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişikliğe tepki gösterdi.

TİHV, insan hakları savunucularına yönelik yargısal tacize ve tutuklamalara son verilmesini istedi

TİHV, yayınladığı açıklamayla başta çalışanları Sosyal Hizmet Uzmanı Bilal Yıldız ve insan hakları savunucularına yönelik yargısal tacize son verilmesini, tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

SİG: Sekiz yılda en az 556 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi

İSİG, Türkiye’de son dokuz yıl içerisinde ölen çocukların 316’sının tarım ve orman; 57’sinin inşaat 37’si metal; 27’sinin ise konaklama ve eğlence işkolunda hayatını kaybettiğini belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Fransa’da milletvekili genel seçiminde sandıklar kapandı

Fransa’da Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için yapılan genel seçimlerde ilk tur oy kullanma işlemi sona erdi.

107 yıldır ‘Sayfo’yla yaşayan halk: Süryaniler

Ekseriyetle soykırım, katliam ve 1915 kavramları denince Süryaniler akla gelmiyor fakat o günlerin en acı ve ağır yaralarını taşıyan halkların başında Süryaniler geliyor…

13 Haziran

İÇ POLİTİKA

Altılı masadan yeni rapor: Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin yanlışlığını çıplaklığıyla ortaya koydu

Altılı masada oluşturulan Kurumsal Reformlar Komisyonu ekonomi alanındaki kurumların yapısında değişiklikleri öngören raporu açıkladı.

Erdoğan: Temmuz ayında enflasyon farkları ile milletin her kesimini rahatlatacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temmuz ayında enflasyon farklarıyla, ocak ayında ücretlerdeki düzenlemelerle milletimizin her kesimini daha da rahatlatacağız” dedi.

Kulis | HDP, altılı masayla ilgili kararını verdi: ‘İki ismi desteklemeyiz’

T24 yazarı Murat Sabuncu, HDP’nin altılı masanın Akşener ya da Yavaş’ı aday göstermesi durumunda kendi adayını çıkaracağını yazdı.

Demirtaş: Tehdit yok, ben ‘bağımsız mahkemelerde hesap verecek’ dedim

Demirtaş’ın avukatları tarafsız olmadıkları gerekçesiyle mahkeme heyetinin çekilmesini talep etti. Mahkeme, talebin bir üst mahkemeye yazılı olarak verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

TİP’li Kadıgil, öğrenci yurtlarındaki intiharları sordu: Ölüm kampına çevirdiler

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı yurtlarda 40 günde yaşanılan 3 intihar ve evinde intihar etmiş olarak bulunan öğrenciyi Meclis gündemine taşıdı.

837 gazeteci ve 62 medya kurumundan ortak çağrı: Kürt gazeteciler hemen serbest bırakılsın

Diyarbakır’da 20’si gazeteci 22 kişinin 6 gündür gözaltında tutulmasına karşı ‘Gözaltındaki meslektaşlarımızın yanındayız’ diyen 837 gazeteci ve 62 kurum ortak açıklama yayınladı.

Gezici anketi: Erdoğan 20 yılın ardından ilk defa rakibinin altında oy alıyor

Gezici Araştırma’nın son anketine göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Kılıçdaroğlu’nun oy oranı Erdoğan’ı geride bıraktı.

Arnavutköy’de ‘kimyasal’ alarmı: Dere kenarına çuvallar bırakıldı

Sazlıdere Barajı’na akan derenin kenarına bırakılan çuvalların üzerinden dumanların yükseldiği görüldü. Çuvalların içerisinden numune alındı.

EKONOMİ

TÜSİAD Başekonomisti Öztok Altınsaç: Agresifleşen bir Fed göreceğiz

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışını Eylül ayında yapabileceğini belirtti.

12 aylık cari açık 9 ayın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Verilere göre Nisan’da cari açık 2,74 milyar dolar olurken, yıllıklandırılmış cari açık 25,71 milyar dolar oldu. Böylelikle 2021 Temmuz’dan bu yana en yüksek yıllıklandırılmış açık kaydedildi.

DIŞ POLİTİKA

Almanya basını: Scholz, Macron, Draghi ay sonunda Kiev’e gidecek

Alman gazetesi Bild, Almanya, Fransa, İtalya başbakanlarının bu ay Kiev’e ziyarette bulunacağını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü: Harkov’de misket bombaları yüzlerce sivili öldürdü

Uluslararası Af Örgütü’nün yeni araştırmasına göre Rusya, Ukrayna’nın Harkov kentinde yasaklı misket bombaları kullanarak yüzlerce sivili öldürdü.

Libya Tezkeresi TBMM’de: 18 ay uzatılabilir

Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Libya Tezkeresi’nin süresinin 18 ay uzatılması öngörülüyor.

SIPRI raporu: Dünyada nükleer silahlar artış eğiliminde

İsveç merkezli Barış Araştırmaları Enstitüsü, ülkelerin nükleer cephanelikleriyle ilgili yeni rapor yayınladı. Buna göre, ülkeler gelecek 10 yıl içerisinde nükleer cephanelikleri artırma eğiliminde.

14 Haziran

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: Adalet Yürüyüşü bitmiş değil, sürdürüyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü bitmiş değil, sürdürüyoruz” dedi.

Mithat Sancar: Yöntemlerimiz karşılık bulmazsa kendi adayımızı çıkarmak da önümüzde bir seçenek

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, “Bu yöntem karşılık bulmazsa demokrasi ittifakının adayını çıkarmayı da önümüzde seçenek olarak tutuyoruz” dedi.

Son Dakika: Siyasi parti üyeliğinin düşürülmesi kararının ardından Canan Kaftancıoğlu’ndan jet yanıt

Siyasi parti üyeliğinin düşürülmesi kararının ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabı Twitter’dan tepki gösterdi. Kaftancıoğlu, “Ne demiştik? Korkularının ecele faydası olmayacak” dedi.

Son Dakika: CHP’den Tanju Özcan kararı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine karar verildi.

“Dezenformasyon” yasası görüşülüyor: AKP’nin propagandasını yapan kurum taraflardan biri olamaz

Meclis Adalet Komisyonu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin hazırladığı, kamuoyunda “sosyal medya” yasası olarak bilinen teklif üzerine görüşmeler devam ediyor.

Seçim öncesi dikkat çeken gelişme: Hakimler kuraya girmemek için rapor almaya başladı

İktidara yakın Türkiye gazetesi, il-ilçe seçim kurulu başkanlıklarına yapılacak atamalar için birinci sınıfa ayrılmış hâkimlerin kuraya girmek istememeleri nedeniyle sağlık raporu almaya başladığını aktardı.

Bahçeli: Kılıçdaroğlu’nun CHP, eski CHP değildir demesi boşuna değildir

MHP lider Devlet Bahçeli, “Kılıçdaroğlu’nun CHP, eski CHP değildir demesi boşuna değildir. Zillet ittifakı rotasızdır, ruhunu ve siyasi onurunu kiraya vermiştir” dedi.

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için 3. kez Danıştay’da

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı açılan davanın 3. duruşması bugün Danıştay 10. Dairesi’nde görülmeye başlandı.

699 maden ihalesinin iptali için dava açıldı

36 çevre derneği ve platform, 699 maden sahasının ihalesinin “Anayasa’ya aykırılık” gerekçesiyle iptal edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.

EKONOMİ

Türkiye’nin risk primi yeniden rekor tazeledi: CDS 800 baz puanı aştı

Türkiye’nin kredi iflas riskini gösteren beş yıllık CDS’leri rekor kırmaya devam ediyor. 24 Mayıs 2022’de 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek seviye olan 731 puana ulaşmıştı.

Şehirler arası otobüslerde bir devir sona erdi!

Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zammın ardından, bazı şehirler arası otobüs firmaları rezervasyon sistemine son verdi. Firmalar, bundan sonraki süreçte bilet fiyatlarını anlık olarak belirleyecek.

DIŞ POLİTİKA

Kıbrıs’ta Çavuşoğlu’nun ‘İçinizde PKK’lı vekiller var’ sözlerine tepki

Çavuşoğlu’nun Kuzey Kıbrıs ziyaretinde ana muhalefet partisi milletvekiline “İçinizde PKK’lı vekiller var” ifadelerini kullanması tepkilerle karşılandı.

Trump, 6 Ocak Kongre baskını duruşmasına cevaben 12 sayfalık açıklama yayımladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisinde 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını soruşturan özel komitenin yaptığı oturuma cevaben 12 sayfalık bir açıklama yaptı.

Ekvador’da IMF politikalarına karşı protestolar

Ekvador’da sağcı Lasso hükümetinin IMF ile iş birliği halinde yürüttüğü neoliberal politikaları, Yerli Halklar Konfederasyonu’nun çağrısıyla ülke genelinde grev ve eylemlerle protesto edildi.

Google’ın yapay zekâsı gerçekten de duygulara sahip olabilir mi?

Google’da yapay zekâ mühendisi Lemoine tarafından ortaya atılan iddia tartışma konusu. Lemoine, yapay zekânın bilinç ve duygu sahibi olduğunu öne sürüyor.

15 Haziran

İÇ POLİTİKA

8 gündür gözaltında tutulan 16 gazeteci sabaha karşı tutuklandı

Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16’sı tutuklandı. Gazetecilerden Ömer Çelik “Dayanışma gösteren herkese çok teşekkürler, yükümüz onlarda” mesajı gönderdi.

İntiharların ardından ‘manevi danışman’ tabelası kaldırıldı

Akdeniz Üniversitesi’ndeki KYK yetkililerinin yalanladığı odalar görüntülenince, üzerinde ‘manevi danışman’ yazılı tabelalar kaldırıldı.

ODTÜ’de Eğitim-Sen üyesi iki araştırma görevlisi açığa alındı

Eğitim-Sen, ODTÜ Rektörlüğü’nün iki araştırma görevlisini gerekçe göstermeden görevden uzaklaştırdığını duyurdu.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Mert ol, adaylığını açıkla

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Çık ortaya, mert ol, adaylığını veya adayını açıkla” dedi.

Mikail Aslan, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Siverek’te konser verecek

Sanatçı Mikail Aslan, “Şarkılarımız susmayacak” konser turnesi kapsamında Diyarbakır, Siirt, Batman ve Siverek’te dinleyicileriyle buluşacak.

İzmir’de kamu emekçileri bordrolarını yaktı

KHK ile ihraçları, hayat pahalılığı ve enflasyon oranlarını protesto eden kamu emekçileri bordrolarını yaktı.

Salihe Aydeniz hakkında soruşturma başlatıldı

DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında hazırlanan soruşturma dosyası Ankara’ya gönderildi.

Tahir Elçi duruşması: Ana talepler reddedildi

Tahir Elçi davasıyla ilgili adliye önünde açıklama yapan avukatlar, mahkemenin Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi kararını olumlu bulduklarını belirterek, “Ancak ana taleplerimiz yine reddedildi” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Canan Kaftancıoğlu açıklaması: Adaletsizliğe boyun eğmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliğinin düşürülmesini değerlendirdi: Adaletsizliğe boyun eğmeyeceğiz.

Elazığ’da DSİ önüne gitmek isteyen çiftçiler engellendi

Elazığ’da fahiş elektrik faturalarından şikayetçi olan çiftçiler, traktörleriyle DSİ önüne gitmek isterken jandarma tarafından engelledi. Yetkililerle görüşen çiftçilerin talepleri karşılanmadı.

TİHV Diyarbakır Temsilcisi Aba: İşkence vakalarında artış var, 4 ayda 137 kişi başvurdu

TİHV Diyarbakır Temsilciliği’ne son 4 ayda 137 kişi işkence nedeniyle başvuru yaptı. TİHV Diyarbakır Temsilcisi Murat Aba “Başvuruları tarihe not düşüyoruz, işkence yapanlar yargılanacak” dedi.

Metin Gürcan ‘casusluk’ suçlamasından ikinci kez tahliye edildi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, ‘casusluk’ suçundan yargılandığı davada yeniden tahliye edildi. Savcılık, tahliye kararına itiraz etti.

İBB, öğrenciler ve dar gelirliler için kent lokantaları açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ekonomik nedenlerden dolayı zor durumda olan öğrenciler ve dar gelirli çalışanlara ucuz ve sağlıklı yemek tüketmeleri için kent lokantaları açıyor.

EKONOMİ

Fed’den son 28 yılın en sert faiz artışı kararı

ABD Merkez Bankası (Fed) faizi 75 puan artırdı. Fed’in faiz kararı, 1994 yılından bu yana görülen en sert faiz artışı kararı oldu.

TÜSİAD Başkanı: Enflasyon üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, artan risk seviyesinin sürdürülemez hale geldiğini belirterek, ‘geleneksel’ politikalara dönülmesi çağrısı yaptı. Özilhan ise “Enflasyon kontrolden çıkıyor” uyarısı yaptı.

‘Cengiz aylardır paramızı ödemiyor’ diyerek kontak kapattılar

Cengiz İnşaat’ın Rize’deki İyidere liman inşaatının deniz dolgusu için Eskencidere’de açtığı taş ocağında çalışan 80 kamyon şoförü, aylardır ücretlerini alamadıkları gerekçeyle kontak kapattı.

Yeni rekor: Tarımda üretici enflasyonu yüzde 154’e yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı resmi verilere göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 154,97, aylık yüzde 16,18 arttı.

Kur korumalı mevduatın bütçeye 3 aylık maliyeti 21 milyar lira oldu

Doları frenlemek iddiasıyla başlatılan kur korumalı mevduat (KKM) kapsamında merkezi bütçeden ödenen kur farkları üç ayda 21,1 milyar TL’ye ulaştı.

Sağlık emekçileri iş bıraktı: Sağlıklı geleceği birlikte inşa edeceğiz

Sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemeleri içiren yeni yasa teklifini protesto eden sağlıkçılar iş bırakarak, “Emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Türkiye’nin Suriye operasyonu mantıksız bir adım olur

Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği olası bir askeri operasyonun gerilimi tırmandıracağını söyleyen Lavrentyev, “Bunun mantıksız bir adım olacağına inanıyoruz” dedi.

İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği ilk uçak son anda iptal edildi

İngiltere’nin sığınmacıları, başvuruları sonuçlanıncaya kadar Ruanda’ya gönderme planı AİHM’den döndü. İlk uçağın seferi havalanmasına az zaman kala iptal edildi, yolcular indirildi.

Yunanistan basını: Erdoğan köprüleri yakıyor

Kathimerini gazetesinde yer alan Alexis Papachelas imzalı yazıda, “Karşı tarafla bazı temel iletişim kanallarını açık tutmalıyız. Erdoğan köprüleri yakıyor” denildi.

Almanya’da 6 bin cinsel istismar vakası: Rahipler tayin ediliyor, korunuyor

İki yıl süren bir araştırma sonunda 1945 ile 2022 yılları arasında Münster Başpiskoposluğu’nda 610 kız ve erkek çocuğun rahiplerin cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığı tespit edildi.

16 Haziran

İÇ POLİTİKA

Bülent Arınç: Bağırmanın zamanıdır, kral çıplak demenin vaktidir

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, “Türk Demokrasi Vakfı; Yeniden” başlıklı toplantıya AK Partili hükümet yetkililerinin katılmamasına tepki gösterdi. Arınç, “Kral çıplak demenin, zamanıdır” dedi.

Boğaziçililerin kişisel verilerinin paylaşıldığı iddiası Meclis’te

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel, Boğaziçi Üniversitesi mensuplarının kişisel verilerinin bir firmayla paylaşıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

8 gündür gözaltında tutulan 16 gazeteci sabaha karşı tutuklandı

Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16’sı tutuklandı. Gazetecilerden Ömer Çelik “Dayanışma gösteren herkese çok teşekkürler, yükümüz onlarda” mesajı gönderdi.

Milletvekili Ömer Öcalan’ın ‘Kürtçe’ önergesine ret: Kaba ve yaralayıcı

HDP’li Ömer Öcalan’ın ilk imzacısı olduğu ‘Kürtçe’ önergesi 2020 yılında kabul edilirken, aynı ifadelerin yer aldığı önerge 2022’de ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu gerekçesiyle iade edildi.

Van’da Demirtaş tişörtü giyen çocuk ve annesi gözaltına alındı

Van Satan Sokağı’nda hamile bir kadın, Selahattin Demirtaş baskılı tişört giyen çocuğuyla birlikte gözaltına alındı.

İstanbul’da ev baskınları: HDP yöneticilerine gözaltı

İstanbul’da eş zamanlı yapılan ev baskınlarında aralarında gazeteci ile HDP yönetici ve üyelerinin de bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

‘Sosyal medya teklifi’ Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi

Basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında tepkilere neden olan yasa teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti.

EKONOMİ

Rusya’nın Almanya’ya doğal gaz tedariğini azaltması fiyatları artırdı

Rusya’nın Almanya’ya doğal gaz sevkini yüzde 60 azaltmasına hükümetten “Rusya fiyatları yükseltmek istiyor” tepkisi geldi. Hollanda’da doğal gazın megavatsaati yüzde 8 arttı.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den Türkiye sınırında helikopterli operasyon

ABD, IŞİD’in üst düzey yöneticilerinden birini Suriye’deki operasyonla yakaladığını duyurdu. Suriye Milli Ordusu, operasyonun kendi denetimlerindeki Türkiye sınırında gerçekleştiğine dikkat çekti.

Rusya Suriye’den Donetsk ve Lugansk’ı tanımasını istedi

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Suriye yönetiminin Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Lugansk’ı tanımasını Moskova’nın “memnuniyetle karşılayacağı” mesajı verdi.

Astana bildirisi: ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda özyönetim kabul edilemez’

Astana zirvesinden Suriye’de “terör oluşumlarına karşı ortak mücadele” açıklaması yapıldı. Türkiye, Rusya, İran’ın imzacı olduğu bildiride “Gayrimeşru yönetimleri destekleyen ülkeler” kınandı.

Washington Post: ABD operasyonunda IŞİD’in ‘Rakka Valisi’ yakalandı

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin bu sabah Suriye’de Türkiye sınırına yakın bir köyde düzenlediği operasyonda yakaladığı IŞİD’linin “Rakka Valisi” Hani Ahmed el Kurdi olduğu açıklandı.

Scholz, Macron, Draghi Kiev’de Zelenskiy’le görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Şansölyesi Scholz ve İtalya Başbakanı Draghi, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bugün Kiev’de bir araya geldi.

ABD heyeti Brüksel’de: Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık askeri destek

NATO toplantısına katılan ABD Savunma Bakanı, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık askeri yardım paketini açıkladı. ABD Genelkurmay Başkanı ise Ukrayna’nın silah talepleriyle ilgili “Fazlasıyla verdik” dedi.

17 Haziran

İÇ POLİTİKA

Ankara’da Somalililerin restoran açılışında gerilim: Bu ırkçılık

DEVA’lı Yeneroğlu, polisin Somalililerin restoranlarına yönelik “ırkçı tutum” içinde olduğunu belirterek tepki gösterdi: İnsanlıktan çıkaran bu anlayıştan çıkalım. Bu davranışlar beni utandırıyor.

İstanbul Üniversitesi’nde ‘Onur Pikniği’ hedef gösterilince iptal edildi

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, onur pikniğini düzenlemek için gelen öğrencilere saldırdı.

TBMM önünde boğazına bıçak dayayıp çekçekini yaktı: Zamlar yetti artık

Ankara’da bir atık işçisi, zamları ve hayat pahalılığını protesto etmek için Meclis’in karşısında çekçekini yaktı.

Munzur Üniversitesi’nde 85 öğrenciden rektörlüğe taciz şikâyeti

Munzur Üniversitesi’nde 85 öğrenci, daha önce tacizden kınama cezası alarak görevine dönen araştırma görevlisi İ.K. hakkında sözlü tacize, hakarete uğradıkları gerekçesiyle şikâyet dilekçesi verdi.

Abdulkadir Selvi: Öcalan’ın bir yakınıyla görüşmesine izin verilecek

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın bir yakınıyla görüşmesine izin verileceğini söyleyen Abdulkadir Selvi, “Bu isim kardeşi Mehmet Öcalan da olabilir, Ömer Öcalan da İmralı’ya gidebilir” dedi.

Katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti: Katile etkin soruşturma yok, Poyraz’ın babasına ise dava açıldı

Onur Gencer tarafından düzenlenen saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Kızının ölümü sonrası röportaj veren baba Poyraz hakkında dava açılarak ceza istendi.

‘Rakılı fotoğraf’ paylaşımına 1.5 yıl hapis istemi

Sosyal medya hesabından Kadir gecesinde yaptığı ‘içkili fotoğraf’ paylaşımı nedeniyle işinden olan O.T. hakkında 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Dezenformasyon yasasına HDP ve CHP’den şerh: Kaosu tetikler

HDP ve CHP, dezenformasyon yasası olarak bilinen kanun teklifine, sansür ve susturma yasası olduğunu belirterek şerh düştü.

EKONOMİ

Kapanan şirket sayısı mayısta yüzde 259,7 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, mayıs ayında 2 bin 54 şirket kapandı. Kapanan şirket sayısı 2021’in aynı ayına göre yüzde 259,7 arttı.

DIŞ POLİTİKA

Putin: Tek kutuplu dünya düzeni dönemi sona erdi

Rusya lideri Putin, 25. St. Petersburg Ekonomi Forumu toplantısında “Tek kutuplu dünya düzeni dönemi, her türlü araçla onu kurtarma çabalarına rağmen sona erdi” dedi.

Puşilin: Suriye, Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni tanıma sürecini başlattı

Ukrayna’da bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Puşilin, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Donetsk’i tanıma sürecini başlattığını söyledi.

Rusya Fransa’ya doğal gaz akışını durdurdu

Avrupa’nın en büyük gaz şirketlerinden GRTGAZ, Rusya’nın Fransa’ya doğal gaz akışını kestiğini açıkladı.

ABD’den Çin ve BAE merkezli şirketlere İran yaptırımı

ABD, İran’a ambargoyu deldikleri gerekçesiyle Çin ve BAE’deki bazı şirketlere yaptırım kararı aldı. Söz konusu şirketlerin daha önce yaptırım uygulanan firmaların paravan şirketi olduğu iddia edildi.

AFP: Suudi Veliaht Prens 22 Haziran’da Türkiye’yi ziyaret edecek

AFP’ye konuşan Türkiye’den üst düzey bir yetkili, Suudi Veliaht Prens Selman’ın 22 Haziran’da ziyarette bulunacağını söyledi.

CERN, Rusya ve Belarus ile çalışmalarını sonlandırdı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Rusya ve Belarus ile olan anlaşmalarını sonlandırdığını duyurdu.

WikiLeaks kurucusu Assange’ın ABD’ye iadesi onaylandı

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, ABD’nin Irak ve Afganistan’daki savaş suçlarını ortaya çıkaran WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın tüm tepkilere rağmen ABD’ye iade edilmesine onay verdi.

AB Komisyonu Başkanı: Ukraynalılar Avrupa perspektifi için ölmeye hazır

Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke statüsü” verilmesini öneren AB Komisyonu Başkanı, “Ukraynalılar Avrupa perspektifi için ölmeye hazır, bizimle Avrupa rüyasını yaşamalarını istiyoruz” dedi.

18 Haziran

İÇ POLİTİKA

13 yaşındaki Fatma Erarslan’ın öldürülmesi ‘hukuka uygun’ bulundu

Şırnak’ta 13 yaşındayken polis tarafından öldürülen ve ‘örgüt üyesi’ olduğu iddiasıyla dosyası kapatılan 13 yaşındaki Fatma Elarslan’ın ailesinin açtığı tazminat davası reddedildi.

Yaman Akdeniz: Binlerce kişi yargılanma ile karşı karşıya kalacak

“Dezenformasyon yasası”nı değerlendiren Yaman Akdeniz, binlerce kişinin yargılanma ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Akdeniz, “Ülkemizde yeni bir boyutta korku iklimi oluşturacaktır” dedi.

İçişleri’nden ‘TSE tabela kuralları’ açıklaması

Polisin Ankara’da Somalili kişilere ait bir iş yerinin tabelasına müdahalesi gerilime neden oldu. İçişleri Bakanlığı, “TSE tabela kuralları”nı hatırlattı.

Hanefi Avcı’ya Demirtaş soruşturması: Asıl sebep SADAT ve yolsuzluk eleştirilerim

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’ya Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma açıldı. Savunma veren Avcı, asıl sebebin SADAT ve yolsuzluk eleştirileri olduğunu söyledi.

Süleyman Soylu Tel Abyad’da: Suriyeliler bu bölgeye gönüllü, güvenli ve onurlu şekilde dönecekler

Suriye’nin Tel Abyad kentindeki briket evleri ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suriyelilerin gönüllü, onurlu ve güvenli şekilde dönmelerini teminen böyle bir çalışma başlattık” dedi.

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığını aldığımızda ilk iş İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Türkiye’deki bütün kadınlara sözüm var. Cumhurbaşkanlığını aldığımızda ilk yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni derhal yürürlüğe koymaktır” dedi.

Polis-jandarma kurşunuyla ölen Alican Razı için 2 yıl sonra 3. iddianame

Ankara’da 21 yaşındaki Alican Razı’nın ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle açılan ateşle ölümüne ilişkin 10 şüpheli hakkında 2 yıl sonra hazırlanan iddianame kabul edildi.

Tutuklu kadınlara çıplak arama ve ‘yalın ayak’ dayatması

Batman Cezaevi’nde tutulan 3 kadının çıplak aramaya maruz kaldığını aktaran avukat Büksel, “Koğuştan revire, avukat görüşü veya kargo almaya gittiklerinde çıplak ayak ile gitmeleri isteniyor” dedi.

Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında bir şüpheli tutuklandı

Necip Hablemitoğlu suikastı kapsamında yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 4 kişiden emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklandı.

EKONOMİ

Şehir hastanelerini işleten 4 şirkete 33.7 milyar TL ödeme yapılacak

13 şehir hastanesini işleten 4 şirkete bu yıl yapılacak ödemenin 33.7 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Dört şirkete ödenecek para 5 bakanlığın bütçesinden fazla.

Prof. Aydoğuş: Gıdada çifte kavrulmuş bir enflasyon oluştu, kriz devam edecek

Küresel gıda düzeninin bozuk olduğunu kaydeden Prof. Dr. Osman Aydoğuş, dünyada pandeminin ve Ukrayna savaşının da derinleştirdiği, giderek şiddetlenen bir gıda krizinin yaşandığını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Al Monitor: Suriye’de gruplar Türkiye’nin operasyonuna karşı birleşti

Al-Monitor sitesi, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna karşı Rusya, İran ve Suriye’nin desteklediği grupların Türkiye’ye karşı birleştiğini öne sürdü.

Alman basınında Scholz’un Ukrayna ziyareti: Olumlu ancak götürdükleri yeterli değil

Scholz’un Ukrayna’ya aday ülke statüsü sözü ziyaretin ‘dolu’ yanı, daha fazla ağır silah sözü vermemesi ise ‘boş’ yanı olarak nitelendirildi.

19 Haziran

İÇ POLİTİKA

Ayhan Bilgen: AK Parti yeni çözüm süreci başlatabilir

AK Parti’nin ‘Kürt sorununa ilişkin MHP’nin de ikna edilmeye çalışıldığı yeni bir süreç’ başlatabileceğini öne süren Ayhan Bilgen, Öcalan’ın da sürece dahil edilmeye çalışıldığını düşündüğünü söyledi.

İsrail Savunma Bakanı: Türkiye’de güvenlik güçlerinin talimatlarına uyun

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik saldırı tehditlerinin devam ettiğini belirterek “Güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum” açıklaması yaptı.

7’li masadan 7 adımda ‘göç politikası’ önerisi: Kardeşçe yaşam mümkün

HDP öncülüğünde bir araya gelen sol ve sosyalist siyasi oluşumlar, göç meselesinde acil atılması gereken yedi adım açıkladı.

Omicron ‘direniyor’: Uğur Şahin’den ‘alt varyant’ uyarısı

BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, İngiltere merkezli Financial Times gazetesine açıklamalarda bulundu. Omicron’un aşıların koruyamadığı bir alt varyantının ortaya çıkabileceğini söyledi.

Hamile eşini kayalıklardan iterek öldüren Hakan Aysal yeniden yargılanacak

Kelebekler Vadisi’nde evli olduğu 7 aylık hamile Semra Aysal’ı kayalıklardan iterek öldüren Hakan Aysal, cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için yeniden yargılanacak.

Basın-İş üyeleri Diyarbakır’da: Dayanışma gazeteciliğe sahip çıkmaktır

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan 16 gazeteciyle ilgili meslektaşları dayanışma çağrısı yaptı.

İnşaattan düşen işçi vefat etti

Hastane inşaatında çalışan Burhanettin K., dengesini kaybederek 6’ncı kattan düştü. İşçi hayatını kaybetti.

EKONOMİ

Bitcoin 17 bin dolara kadar düştü

Merkez bankalarının enflasyona karşı attığı son adımlar, Bitcoin’i 20 bin doların da altına itti. En büyük hacimli kripto para biriminin haftalık kaybı yüzde 30’u aştı.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere Genelkurmay Başkanı: Avrupa’da bir kez daha savaşa hazırlanmalıyız

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sanders, “Ordunun bir kez daha Avrupa’da savaşmaya hazırlanması gerektiğini” söyledi.

Stoltenberg: Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız

NATO Genel Sekreteri, Almanya basınına yaptığı açıklamada “Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız” dedi.

Macron’un ittifakı meclis çoğunluğunu kaybetti

Fransa’da bugünkü Ulusal Meclis ikinci tur seçimlerinin sandık çıkış anketlerine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koalisyonu Ensemble (Birlikte), salt çoğunluğu sağlayamıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna’nın önceki sınırlarına dönmesi mümkün değil

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova, “Ukrayna’nın önceki sınırlarına geri dönmesi mümkün değil” açıklaması yaptı.

Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’la telefon görüşmesi yaptı: Diyalog halinde olma, barış ve istikrar için işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar.

20 Haziran

İÇ POLİTİKA

Metropoll Araştırma’dan ‘çözüm süreci’ anketi

Metropoll Araştırma’nın anketine göre, Kürt sorununda yeni bir ‘çözüm süreci’ne destek verenlerin oranı yüzde 42. AK Parti seçmeninde destek oranı yüzde 24,6 olarak ölçüldü.

Kaşıkçı davasının sürgün edilen hakimi: Mesleği bırakacağım

Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Riyad’a devredilmesine muhalefet şerhi koymasının ardından Maraş’a tayin edilen hakim Nimet Demir: Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri değil orası.

HDP’liler, MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nı Meclis gündemine taşıdı

HDP Milletvekilleri, MHP Diyarbakır İl Başkanı’nın tutuklanmasının ardından il teşkilatına ilişkin çok sayıda suçlamayı Meclis gündemine taşıdı.

İstanbul’da LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

İstanbul’da düzenlenmesi planlanan 30. LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıklarınca yasaklandı.

Sarı, kırmızı, yeşil şal tutuklaması: Müzisyenlere ‘Neden Kürtçe çaldınız?’ diye sorulmuş

Damadın ve 9 akrabasının sarı, kırmızı, yeşil şal taktığı için tutuklandığı düğünde gözaltına alınan müzisyenlere ‘Neden Kürtçe çaldınız?’ diye sorulduğu iddia edildi.

‘Musa Anter cinayeti davasında zaman aşımını tanımıyoruz, hakikati açığa çıkarın’

Musa Anter cinayetinde zaman aşımı riskine ilişkin yapılan açıklamada konuşan avukat Esra Kılıç, yargı makamlarını, hakikati ortaya çıkarma yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Tarkan’dan ‘tahrik’ indirimi tepkisi: Hukuk erkekten değil, adaletten yana olmalı

Tarkan, Pınar Gültekin’in katiline ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanmasına tepki gösterdi: Cinayete, zorbalığa, şiddete uğramış tüm kadınlar için adalet istiyoruz.

Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin komisyon perşembe toplanacak

DBP Milletvekili Salihe Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin karma komisyon perşembe günü toplanacak.

CHP’li Antmen: Poligonlarda bazı gruplara silah eğitimi veriliyor

CHP’li Alpay Antmen, bazı mülteciler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir takım gruplara atış poligonlarında silah eğitimi verildiğini iddia etti.

Zonguldak’ta kadın cinayeti: Nurten Demirbağ, kayınbiraderi tarafından katledildi

Zonguldak’ta Nurten Demirbağ, kayınbiraderi Namık Demirbağ tarafından katledildi.

Manisa’da göçük: 1 işçi öldü , 1 işçi toprak altında

Manisa Gölmarmara’da barajdan mahalleye su iletim hattı için yapılan kazı sırasında göçük meydana geldi. 1 işçi yaralı kurtarıldı, 2 işçiyi kurtarmak için çalışmalar sürüyor.

20 Eylül’de zaman aşımına uğrayacak: Musa Anter Davası 15 Eylül’e ertelendi

Kürt yazar ve gazeteci Musa Anter’in katledilmesine dair açılan davanın duruşması Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 20 Eylül’de zaman aşımına uğraması beklenen dava 15 Eylül’e ertelendi.

Kadınlar sokağa çıktı: ‘Tahrik’ indirimini tanımıyoruz

İzmir’de kadınlar, Pınar Gültekin’in katiline verilen haksız tahrik indirimi kararını protesto etti, “Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız” dedi.

CHP’li İlgezdi: 2021’de doğan 117 bebeğin annesi 15 yaşından küçük

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, ‘Türkiye’nin Utanç Tablosu Çocuk Anneler’ raporunda, Türkiye’de son 20 yılda dünyaya gelen 18 bin 165 bebeğin annesinin 15 yaşından küçük olduğunu belirtti.

Poyrazköy soruşturmasında ‘kumpas’ davası başladı

Poyrazköy ‘kumpas’ davasının ilk duruşması Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda görülüyor. Duruşmaya Nazmi Ardıç, Ali Fuat Yılmazer ile Kazım Aksoy ile birlikte tutuklu 9 sanık katıldı.

EKONOMİ

Üretilmeyen elektriğe 9.4 milyar lira teşvik verildi

Elektrik şirketlerine olası üretim sıkıntısında devreye girerek arz güvenliğini sağlamaları gerekçesi ile getirilen sistemle üretmedikleri elektrik için teşvik adı altında 9.4 milyar TL ödendi.

Tarımsal üretim enflasyonu: 2020 Nisan yüzde 7,6, 2022 Nisan yüzde 117

TÜİK verilerine göre, 2020’nin nisan ayında yüzde 7,61 olan tarımsal üretim enflasyonu iki yılda 15 kat artarak yüzde 117’ye yükseldi. Gübre fiyatındaki yıllık artış yüzde 240’ı buldu.

DIŞ POLİTİKA

Kalın: İsveçli yetkililer yeni bir terörle mücadele yasasının yürürlüğe gireceğini söyledi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika’daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası açıklama yaptı.

Mélenchon: Macron’u yendik

Fransa’da Macron’un ittifakına parlamentoda çoğunluğu kaybettiren NUPES’in lideri Mélenchon, “Macron’u yendik” açıklaması yaptı.

Reuters: Türkiye destekli Suriyeli muhalifler çatışma sonrası ateşkese vardı

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kontrol ettiği bölgede aralarında çatışma çıkan Suriye Milli Ordusu’na bağlı grupların Ankara arabuluculuğunda ateşkese vardığı duyuruldu.

Kolombiya’da seçimi Gustavo Petro kazandı: Ülkenin ilk solcu cumhurbaşkanı

Tarihsel Pakt Koalisyonu’nun solcu adayı Petro, yüzde 50,46 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. Petro, 7 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Ivan Duque’den cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.

Rusya gazı kesti, Almanya elektrik üretiminde kömüre dönüyor

Rusya’nın doğalgaz sevkiyatında gittiği kısıtlama ve kış aylarında artacak ihtiyacı göz önünde bulunduran Almanya, elektrik üretimi için kömür santrallarını daha çok kullanma planı yapıyor.

Avustralya’dan Assange kararı: Müdahale etmeyeceğiz

Avustralya vatandaşı WikiLeaks kurucusu Assange’ın İngiltere’den ABD’ye iade kararının onaylanmasıyla ilgili Kanberra yönetiminden açıklama geldi. Açıklamada, karara müdahale edilmeyeceği belirtildi.

AB dışişleri bakanları Lüksemburg’da: ‘Afrika’da kıtlık büyüyebilir’

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna limanlarında abluka altındaki buğday kriziyle ilgili “Afrika’da büyük bir kıtlık yaşanması ihtimaline karşı uyarıda bulunuyoruz” açıklaması yaptı.

21 Haziran

İÇ POLİTİKA

İmralı kapısı nasıl aralanıyor?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin, ‘Öcalan’la görüş izni verilebilir’ şeklindeki yazısının yankıları devam ediyor. Medyada bugün konu hakkında yer alan yorumlardan bazıları şöyle…

Ahmet Türk: Kürt halkı kimsenin askeri değildir

Yaklaşan seçimler ve Türkiye’nin siyasi gündemini konuştuğumuz Ahmet Türk, Kürt seçmenin muhalefetten somut adımlar beklediğini ve seçimlerde sessizliğini bozacağını söyledi.

Başkale’de askerin evlerini bastığı Atlı: Valilik açıklaması doğru değil

Van Başkale’de askerlerin havaya ateş açarak yaptığı ev baskınında ağabeyi gözaltına alınan Semih Atlı olayı anlattı: 100’den fazla asker geldi. Valilik doğru söylemiyor. Engelleme yoktu.

Mısır Çarşısı davası: Beraat kararı bozuldu, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk yeniden yargılanacak

Mısır Çarşısı’nda 1998 yılında meydana gelen patlamayla ilgili sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası istemiyle yeniden yargılanacak.

Batman’da Kürt şair Cegerxwîn’in büstü kaldırıldı

Kayyım yönetimindeki Batman’da Kürt Şair ve yazar Cegerxwîn’in büstü kaldırıldı. HDP’liler Kürt tarihinin, kültürünün hafızalardan silmenin amaçlandığını belirterek tepki gösterdi.

Kayyımdan itiraf: TÜGVA ve TÜRGEV’e tabii ki para veriyoruz

Kayseri’de Erciyes Anadolu Holding’e kayyım atanan Alparslan Baki Ertekin, “TÜRGEV’e para veriyor muyuz? Tabii ki veriyoruz. TÜGVA’ya para veriyor muyuz? Tabii veriyoruz” dedi.

HDP’li milletvekillerine ait dokunulmazlık dosyaları TBMM’de

HDP milletvekillerine ait toplam 11 dokunulmazlık dosyası, Anayasa Adalet Karma Komisyonu’na sevk edildi.

Erkekler tartıştı: Eşit miyiz?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Eşit miyiz? Erkekler Tartışıyor’ isimli söyleşide erkekler ‘eşitliği’ konuştu.

DIŞ POLİTİKA

AİHM Suriyeli sığınmacının açtığı davada Türkiye’yi mahkûm etti

AİHM, Türkiye’de “geçici koruma” statüsüne sahip olan ve Yunanistan’a geçmeye çalışırken yakalanan bir Suriyelinin ülkesine sınır dışı edilmesini hukuka aykırı buldu.

Gürcistan: NATO’ya katılmak istiyoruz

Doha’da Katar Ekonomik Forumu’na katılan Gürcistan Başbakanı, “NATO’ya üye olmalıyız” mesajı verdi

Kolombiya’da Petro’nun barış müzakereleri çağrısına ELN’den yeşil ışık

Kolombiya’da yeni devlet başkanı seçilen Gustavo Petro’nun seçim kampanyalarında Ulusal Kurtuluş Ordusu’na (ELN) yaptığı silah bırakma çağrılarına yanıt geldi. ELN, “Müzakerelere açığız” mesajı verdi.

Tahıl koridoru için 4’lü zirve haftaya İstanbul’da toplanacak

Tahıl koridoru için düzenlenecek Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin katılacağı zirve haftaya İstanbul’da yapılacak.

Önerilen Yazı ve Söyleşiler

İÇ POLİTİKA

Atilla Özsever: 15-16 Haziran’ı güncellemek

Emek kesiminin somut taleplerini dikkate alan ve antikapitalist bir perspektife sahip olan bir mücadele programı ortaya konmalıdır. Ekonomik ve siyasal mücadelenin birleştirilmesi gerekir.

Türkiye’de yeni bir kültür sanat politikası mümkün mü?

TÜİK’in düşüşte olduğunu açıkladığı sinema-sahne sanatları istatistiklerini Ebru Nihan Celkan, Kemal Aydoğan, Şenay Aydemir, Mehmet Birkiye, Deniz Yavuz ve Müjgan Özçay, Gazete Duvar’a değerlendirdi.

Ali Rıza Gürgen: Rejimin konsolidasyonundan otoriter normalliğe

Rejimin konsolide olmaması başka bir siyasal rejime geçiş için umut var diyor. Ancak sosyalistlerin ve Kürtlerin ısrarla altını çizdiği hususu bir kez daha hatırlatacak olursak, bu geçiş için karından konuşmalarla çizilen ufuk 1990’ların ya da 2000’lerin otoriterliğini normalleştirme riski barındırıyor.

Füsun Sarp Nebil: Boğaziçili hocaları durduramayan AKP, mail ve bilgilerinde açık mı arıyor?

Bir özel firmaya Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik ve idari personelin, öğrencilerin ve gelmiş geçmiş tüm mezunların kişisel bilgilerinin bulunduğu dört önemli veritabanına bu kişilerin bilgisi ve onayı olmaksızın erişim verdiler

DIŞ POLİTİKA

Hediye Levent: Şam’ın, hükümetin, mültecilerin; herkesin önceliği ekonomi!

‘Suriyelilerin en önemli derdi hayatlarını idame edebilmek. Elektrik sorun, içme suyu sorun, yakıt sorun… Suriye, son birkaç yıldır askeri operasyonlarla değil müzakerelerle sorunları çözmek istiyor. Çünkü her askeri operasyon şehirlerde derin değişimlere, on yıllarda yeniden inşa edilemeyen yıkımlara sebep oluyor. Bu Suriye devletinden, hükümetinden önce Suriye halkının kaybı.’

Fehim Taştekin: Yunan denize döküldüğüne göre Şam-Beyrut-Kudüs kapısına gidelim

İsrail, ABD’nin garantörlüğünde İran’a karşı bölgesel bir ‘kalkan’ oluşturmak için Araplarla baştan çıkarıcı ilişkiler kuruyor. Joe Biden da Suudi Arabistan’a ziyaret sebebini “İsrail’in güvenliği” diye ortaya koydu. Gidişat hayra alamet değil….

Fehim Taştekin: Avrupa’da kaypak zamanlar!

Ağır topların Kiev ziyareti, Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin beklediği türden bir destek çıkarması değildi. Misafirlerin mesajı belliydi. AB kanadı “barışa karşılık toprak” fikrini biraz daha itibar sosu katarak formüle ediyor.

Kavel Alpaslan: Yunanistan’da ekonomik kriz ve mülteci sorunu: ‘Solun büyük bir bölümü faşizm tehlikesini ciddiye almıyor’

Kapitalizmin ekonomik kriz dönemlerinde göçmenlere yönelik düşmanca yaklaşımın körüklenişi bugüne ya da belli bir ülkeye has bir tavır değil. Peki, bu zaman dilimlerinde solun tutumu ne yönde oluyor?

Kavel Alpaslan: Kolombiya’da Gustavo Petro’nun ‘eski gerilla’ dünü, ‘cumhurbaşkanı’ bugünü

Sözün özü Petro’nun eskiliği-yeniliği, radikalliği-ılımlılığı meselenin kendisi değil. Bu değişimin asıl yakıtı, geçtiğimiz yıllarda neoliberal politikalara karşı ayaklanan Kolombiya halkının yarattığı toplumsal hareket. Sadece Kolombiya için değil, bütün Latin Amerika için.

Fehim Taştekin: Suriye seferine ne oldu; Kürtler Esad’la el sıkışıyor mu?

Son iki haftayı “ABD ve Rusya’dan operasyona yeşil ışık gelir mi” sorusuyla geçirdik. Yeşil ve kırmızı renklere odaklansak da kritik olan sarı ışık. Rusya yeri ve sınırları iyi ayarlanmış kısmi bir operasyona göz yumabilir mi? Bütün mesele bu. Kürtlere “Bir şey olacak ama nereye?” dedirten belirsizlikler de burada devreye giriyor.

EKONOMİ

Mahfi Eğilmez: Türkiye’nin dış finansman sıkıntısının nedenleri

Türkiye, bir süredir dış finansman bulmakta ciddi sıkıntı içinde bulunuyor. Buldukları da çok pahalı geliyor. Bir ülkenin dış finansman kaynaklarına erişiminde finansman sağlayıcıların dikkate aldıkları bazı ölçütler var.

Uğur Gürses: Ekonomi yönetimi: Battı balık yan gider

Ekonomideki tüm rezerv alanlarını tüketen iktidar, Ankara siyasetinde egemen olan “siyasette 24 saat çok uzun bir süredir” bakışı ile çaresizce, sandığa kalan sürede kurtarıcı bir mucize bekliyor

Korkut Boratav: Milli gelir büyüyor; ücretliler kaybediyor

2016 sonrasında net hasılada işçi sınıfı payının 8 puan dolayında düşmesi, Türkiye iktisat tarihinde benzeri pek olmayan bir bölüşüm şokudur.

Tanıl Bora: AKP mülteci düşmanlığını kullanabilir

Kapitalizmin yarattığı eşitsizlik, iklim krizi, açlık, sefalet, güvensizlik, vekalet savaşları nedeniyle milyonlarca insan “güvenli liman” olarak görülen ülkelere doğru göç ediyor. Bu devasa göç dalgası üzerinde yükseltilen yabancı düşmanlığı ise popülist sağ siyasetlere dayanak oluşturuyor.