Toplumsal Gündem Çalışma Grubu

8 Temmuz 2018 – Pazar

OHAL kapsamında 701 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıkarıldı. Olağanüstü hal kapsamında 701 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnameye göre çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 kamu çalışanı ihraç edildi. Emniyet Genel Müdürlüğünden 8 bin 998 personel, Kara Kuvvetlerinden 3 bin 77, Deniz Kuvvetlerinden bin 126, Hava Kuvvetleri Komutanlığından bin 949, subay ve astsubay ihraç edildi. KHK ile 199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılan akademisyenlerden 18’i “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzalayanlar. Barış bildirisini imzaladıkları için Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki imzacı akademisyenleri görevinden uzaklaştıran eski rektör Adnan Kasman da ihraç edilenler arasında yer aldı. Furkan İlim ve Hizmetleri Derneğinin de aralarında olduğu 12 dernek ve İstanbul merkezli Halkın Nabzı ve Özgürlükçü Demokrasi gazeteleri ile Diyarbakır merkezli Welat Gazetesi olmak üzere 3 gazete ve Avantaj TV televizyon kanalı kapatıldı. Aynı KHK ile 148 personel, kamudaki görevlerine iade edildi.

–         Bu KHK’de sadece Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR)’dan ihraç edilen 5 kişinin ihraç edilme gerekçeleri de Resmi Gazete’de yayımlandı. İhraç sebepleri arasında “sosyal medya” “kurum kanaati” gibi gerekçeler olması dikkat çekti. Bugüne kadar çıkarılan KHK’lerdeki hiçbir listede ihraç gerekçeleri açıklanmazken, iş ve meslek danışmanı, istihdam uzman yardımcısı, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi pozisyonlarda çalışan 5 memurun işten atılma gerekçeleri isimlerinin karşısına yazıldı. Resmi Gazete’ye gönderilirken silinmesi unutulduğu düşünülen gerekçeler arasında “Bylock, Emniyet, Kurum kanaati, sosyal medya” gibi gerekçeler yer alıyor. (Evrensel)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninde pankart açan öğrenciler: ODTÜ’de 6 Temmuz’da yapılan diploma töreni sırasında pankart taşıyan kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatmış, 7 Haziran sabahı üç kişi gözaltına alınmıştı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği gözaltına alınan üç kişinin serbest bırakılmasını talep etti.

Bu gözaltıların ardından ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Ayrıca “Tayyipler Alemi” karikatürü pankartı hazırlattığı belirtilen Ö.K. ile söz konusu pankartı bastığı öne sürülen Ş.D. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

–         Gözaltılar ve tören sırasında özel güvenliğin öğrencilere müdahalesi konusunda ODTÜ yönetimi yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı’na hakaretin suç olduğunu belirterek “buna aykırı durumların kabul edilmesi mümkün değildir… Bu durumla ilgili üniversitemizde inceleme ve değerlendirmeler derhal başlatılmıştır ve devam etmektedir.” dedi. (bianet)

 

Çorlu’da Tren Faciası: Uzunköprü ilçesinden İstanbul’a 15:45 seferini yapan trenin, bazı vagonlarının raydan çıkması sonucu, Çorlu istikametinde Sarılar köyü yakınlarında devrildi. Anadolu Ajansı trenin 12703 nolu trenin 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile sefer yaptığını; 5 vagonunun, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede Sarılar köyü yakınlarında saat 17.00 sıralarında raydan çıkarak devrildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan tren kazasında ilk belirlemelere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi.

Türk Kızılayı tarafından, Tekirdağ’daki tren kazasında yaralananlar için bölgeye ilk etapta 304 ünite kan gönderildiği ve ihtiyaçları karşılamak üzere tedbirler alındığı belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’daki tren kazasına ilişkin, “Aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması dolayısıyla meydana geldiği tespit edildi” açıklamasını yaptı.

Başbakanlık tarafından, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi. (bianet)

 

9 Temmuz 2018 – Pazartesi

 

Soma Davası Ertelendi: 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’na ilişkin açılan davada, kararı 9 Temmuz’da vereceğini açıklayan mahkeme heyeti, bir mahkeme üyesinin rahatsızlanıp tedavi gördüğü gerekçesiyle duruşmaya gelmediğini, bunun için kararı 11 Temmuz Çarşamba gününde vereceğini açıkladı. Kararı protesto eden aileler Çarşamba gününe kadar adalet nöbeti tutacaklarını söyledi.

 

Mecliste Yemin Töreni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan TBMM’de yemin etti. CHPli vekiller ayağa kalkmayarak yemini protesto etti.

702 Sayılı KHK Yayınlandı 702 Sayılı KHK ile, Nükleer Düzenleme Kurumu oluşturuldu. Şirketlere, ‘nükleer enerji üretim’ yetkisi verildi. (Resmi Gazete)

703 Sayılı KHK Yayınlandı 703 Sayılı KHK ile bazılıklar birleştirilerek 6 yeni bakanlık oluşturuldu. Kararname ile birleştirilen ve ismi değişen bakanlıklar şöyle: Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Maliye ve Hazine Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı. “Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı” ibaresi “MİT”, “Müsteşar” ibaresi ise “Başkan” şeklinde değiştirildi. “2945 sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Genel Sekreterliği Kanunu” yürürlükten kaldırıldı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı. (Resmi Gazete)

Ayrıca bu KHK ile Devlet Tiyatroları Kanunuyla ilgili değişiklikler yer aldı. KHK’de “Devlet Tiyatroları bir genel müdür tarafından yönetilir” maddesi kaldırıldı. Ayrıca daha önce tüzük ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yönetim ve ödenek ile ilgili kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlandı. (Mimesis)

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Kabinesi Açıklandı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesi açıklandı. Buna göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri BakanıMevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank görevlerine resmen başladı.

Törene batı ülkelerinin başkanlarının ve Rusya başkanının katılmaması dikkat çekti.

Özgür Gündem Davası: KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yazar ve çalışanının “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşmasında mahkeme, ana dava ile birleştirilme hususunun değerlendirilmesi için dosyayı istedi. Duruşma 9 Ekim’e ertelendi.

Gazeteci Şerife Oruç Davası: KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) 5 Temmuz 2016 tarihinden bu yana tutuklu muhabiri Şerife Oruç, yargılandığı davadan denetimli serbestlikle tahliye edildi. Ancak Şerife Oruç, başka bir dosyadan hakkında gözaltı kararı bulunduğu için cezaevinden çıkar çıkmaz yeniden gözaltına alındı.

Eren Erdem’in Alevi Dedesiyle Görüşme Talebi Reddedildi Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan CHP’li Eren Erdem’in, cezaevinde din görevlisi ile görüşme hakkı kapsamında istediği ‘Alevi dedesi ile görüşme’ talebinin, cezaevi yönetimi tarafından reddedildiği öğrenildi. Avukatları ve ailesi dışında kimse ile görüşmesine izin verilmeyen Eren Erdem’in tecrit koşulları devam ediyor.

Suriyeli Çocuklara HDP ve CHP’yi Düşmanlaştıran Resimler Çizdirildi: Malatya Park Alışveriş Merkezi’nin girişinde açılan resim sergisinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP hedef gösterildi. Suriyeli çocuklara çizdirilen resimlerden oluşan sergide yer alan bir resimde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir uçuruma uzanarak elinde silah bulunan birinin karşıya geçmesine yardımcı olduğu görülüyor. “Türkiye” ve “HDPKK” tabelalarının bulunduğu uçurumları uzanarak birleştiren Kılıçdaroğlu’nun, “barajı geçtiniz mi” sorusuna, eli silahlı kişi ise “Geçtik Kımıl, sağol” diye cevap veriyor. Kurs ve sergi koordinatörü konuyla ilgili “Güncel konuları yorumlatıyoruz.” dedi. (Evrensel)

Bakanlar hakkında detaylı bilgi için bkz: Evrensel Gazetesi haberi

Günün diğer haberleri

–         Çorlu’daki tren faciasının ardından CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, bir yıl önce Ulaştırma Bakanlığı’nı hem soru önergesi hem de meclis araştırması talebiyle uyardığı ortaya çıktı. Ayrıca Devlet Demir Yolları’nın 11 Haziran tarihinde ilan vererek duyurduğu İstanbul Halkalı-Tekirdağ Muratlı arasındaki tren yolunun bakımı için 6 Temmuz’da yapılacak ihalenin 21 Haziran 2018’de iptal edildiği gündeme geldi. Sendikalar ve meslek örgütleri tren faciasının nedeni olarak mühendislik hatalarına dikkat çekti ve rayların projelendirme, yapım, izleme ve kontrol süreçlerinde mühendislik parametrelerinin dikkate alınmamış olduğunu açıkladı. 2013 yılına kadar demiryolu güzergahlarında görevli olan yol bekçilerinin maliyet kapsamında işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması kazanın bir diğer nedenleri olarak gösterildi.

–         Anayasa Mahkemesi Siirt’in Eruh ilçesinde yasa dışı gösteriye katıldığı ve AKP ilçe teşkilatına molotofkokteyli attığı gerekçesiyle, gizli tanık ifadeleriyle toplam 12 yıl 11 ay hapis cezası verilen Serdar Batur’un başvurusuyla ilgili kararını açıkladı. AYM, adil yargılanma hakkının ihlali yönünde karar verdi ve Batur’un yargılamasının yeniden yapılmasını istedi. Kararda gizli tanığın güvenirliğinin test edilemediği vurgulandı.

 

10 Temmuz 2018 – Salı

Yeni Sistemin İlk KHK’leri Yayınlandı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair üç ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı yeni kurullar, bakanlıkların yeni teşkilat yapılarının belirlendiği kararnamelerin ilkinde Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkındaki düzenlemeler; ‘2’ numaralı kararnamede bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro ve pozisyonların ihdası, iptali ve kullanımına dair esas ve usuller; ‘3’ numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde ise üst kademe kamu yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında atama usulleri yer aldı.

Haberin ve kararnamelerin detayı için bkz: Bianet

–         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a gitti.

Dolar – Euro Yükselişte Yeni kabinede Erdoğan’nın ekonominin yönetimini Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı damadı Berat Albayrak’a teslim etmesine piyasalar tepki verdi. Kabinenin açıklanmasından önce 4.58 seviyesinde hareket eden dolar 4.75 seviyelerine kadar yükseldi. Euro 5,57 seviyesinin üzerine çıktı. Kabinenin açıklaması ile TL’de yüzde 4’e yakın değer kaybı yaşanmış oldu.

Eren Erdem’e ÖSO’ya Yönelik Eleştirileri Nedeniyle Soruşturma Cezaevindeki CHP PM Üyesi Eren Erdem hakkında ÖSO’ya yönelik eleştirileri nedeniyle TCK 301’den soruşturma açıldı. Böylece, Eren Erdem’in ÖSO eleştirisi “devleti aşağılama” suçu kapsamına sokulmuş oldu.

Gazeteci Canan Coşkun Davası: Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun’un “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Savcı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatlarının tutuklanmasına ilişkin soruşturma dosyasında kısıtlama kararı olmasına rağmen “soruşturmayı tehlikeye atacak şekilde haber yaptığı, gizli tanığı teşhir ettiği” iddiasıyla TMK 6/1 uyarınca cezalandırılmasını istedi. Karar duruşması 19 Temmuz’da görülecek.  

Konser İptaline Dair Fazıl Say’dan Zorunlu Açıklama Fazıl Say’ın 14 Ağustos günü Harbiye Açıkhava Cemil Topuzlu Sahnesi’nde vereceği konser, Atlantis Yapım tarafından iptal edildi. Fazıl Say iptal kararına ilişkin Instagram hesabından ‘zorunlu açıklama’ paylaştı. Fazıl Say açıklamasında “…Bir insanı anlamadan, önyargılarla hüküm verilmesine karşıyım. Yılda 120 konser veren bir insan emin olun “1” konseri olamıyor diye üzülmez, 119 konser olunca ne değişiyor ki, tam tersi sevinirim, ama sebebinin içeriği, bu olunca, haliyle üzülüyorum, memleketim adına üzülüyorum. 14 Ağustos Harbiye Açıkhava Fazıl Say konserini programdan kaldırmak zorunda kalan yapımcı Erdal Bey ( Atlantis yapım) herhalde yıllar sonra bu olayı çocuklarına torunlarına gurur duyarak anlatmayacaktır… Güç müziktedir, hiç bir suçum yokken bu tarz yaralar açmalarına da izin veremem. ben müziğimi yapıyorum, her fırsatta dostluk istiyorum.” ifadelerine yer verdi. Açıklamanın tamamına erişmek için bkz: Cumhuriyet Gazetesi

Tiyatrocu Orhan Aydın İfadeye Çağrıldı 24 Haziran seçimlerinde Bu Düzen Değişmeli Platformunun İstanbul milletvekili adayı olan tiyatrocu Orhan Aydın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ifade vermek üzere Beyoğlu Emniyet Amirliği Güvenlik Şubeye getirildiğini duyurdu.  İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Orhan Aydın “Hakkımda iki dosya var. ‘Yaşasın Hayat Yaşasın Tiyatro’ dediğim için Erzurum’dan ‘darbeci’ diye ihbar edilmişim, diğeri ‘Darbenin siyasi ayağı araştırılsın’ dediğim için Antalya’dan dava açılmış” bilgisini verdi ve suçlamaları reddettiğini söyledi.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli Ankara’da TEDAŞ Misafirhanesi’nden kovuldu İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Ankara Çankaya’daki Türkocağı Caddesi’nde bulunan TEDAŞ Misafirevi’nde cuma gününe kadar rezervasyon yaptırdı. Ancak, 10 Temmuz sabahı Cinisli’den kaldığı odayı boşaltması istendi. Odayı boşaltma gerekçesini soran Cinisli, “İYİ Parti milletvekilleri artık burada kalamayacak” yanıtını aldığını söyledi.

Hasankeyf’te Yıkım Süreci Hızlandı Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te seçimlerle birlikte durdurulan yıkım çalışmaları seçimler sonrasında yeniden başladı.

Günün diğer haberleri

–         Yargıtay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin kamu görevlileri yönünden verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararını kaldırdı.

–         Tahliye edildikten hemen sonra tekrar gözaltına alınan Gazeteci Şerife Oruç, serbest bırakıldı

–         Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) kuruluşunun 66. yılını kutladı.

–         ODTÜ’de ‘Tayyipler Alemi karikatürü’ pankartından dolayı gözaltına alınan 5 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

–         YÖK Kanunu’nda KHK ile yapılan değişiklik, rektörlük atamalarında üç yıl profesör olarak görev yapma kriterini kaldırdı.

–         AKP’den milletvekili seçildikten sonra Erdoğan tarafından bakan olarak atanan Süleyman Soylu, Abdülhamit Gül, Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu yeni sistem gereği vekillikten istifa etti. İstifalar sonrasında AKP’nin vekil sayısı 290 oldu.

–         İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ Erdoğan’ı tebrik eden Türk Ocakları’ndan istifa etti.

–         Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’deki heykelinin önünde anıldı.

 

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Soma Davası’nda Karar Belli Oldu Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği iş cinayeti davasında mahkeme heyeti üç yıl sonra kararını açıkladı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a “taksirle insan öldürmekten” 15 yıl hapis cezası ve madencilik işinden 3 yıl süreyle men cezası verilerek tutukluluğunun devamına hükmedildi. Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru ile Maden Mühendisi ve İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya “taksirle öldürme ve yaralama” suçundan 15 yıl hapis cezası verilemesine, cezanın ağırlaştırılarak 22 yıl 6 aya yükseltilmesine karar verildi. Tutuklu sanıklardan İşletme Müdürü Akın Çelik ile Maden Mühendisi Ertan Ersoy 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22 yıl 6 aya yükseltilmesine, altıda bir oranında yapılan indirimle 18 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Savcının mütalaasında “asıl sorumlu” diye nitelendirdiği ve tutuklanmasını talep ettiği Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise beraat kararı verildi. Kararın ardından ölen madencilerin aileleri ve yakınları “Onlar eşlerimizi çocuklarımızı, siz bizi öldürdünüz” diyerek tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Soma davası kararına tepki göstererek cezalandırmada hukukun uygulanmadığını söyledi. “Mahkeme, iddianameye rağmen yöneticileri kasten adam öldürmekten değil taksirli fiillerinden dolayı mahkum etti. Kimine basit taksir dedi, kimine bilinçli taksir. Cezaları taksir maddesi içinde üst sınırlara yakın verdi. Tutukluluklara devam dedi fakat 301 insanın ölümünü değil de adeta bir otobüs kazasında birkaç tedbirsizliği cezalandırır gibi yaklaştı” ifadelerini kullandı.

Adnan Oktar Operasyonu Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar ve “Adnan Hocacılar” olarak bilinen gruba yönelik İstanbul merkezli 4 ilde operasyon yapıldı. Adnan Oktar gözaltına alınırken, İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla’da yapılan operasyonda, suç örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 235 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu açıklandı. Soruşturma kapsamında 235 şüphelinin mal varlığına el konulduğu, şirket, dernek ve vakıflarına kayyım atandığı bildirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Adnan Oktar ve grubuna yönelik, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması, cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tehdit, cebir, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet, Vergi Usul Kanunu’na muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişisel verilerin kaydedilmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet” suçlarından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaklaşık 2 yıl süren çalışması ve MASAK’ın yürüttüğü inceleme sonucunda, “yurt dışından gelen kayıt dışı paralarla suç gelirlerinin aklandığı” tespiti yapıldı.

NATO Zirvesinin Birinci Günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO zirvesinin birinci günü ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında savunma harcamaları konusunda yaşanan gerilimin gölgesinde başladı.  NATO Zirvesinde İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı, savunma harcamaları, gümrük vergileri ve göçmen krizi gibi konular konuşuldu. İlk günün sonuç bildirgesinde, Türkiye’ye yönelik ” Türkiye’nin, son 4 yılda üç kez Suriye’den fırlatılan füzelerin hedefi olmasından endişe duyuyoruz. Suriye’den kaynaklanan balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.” denildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO zirvesinde yaptığı açıklamada Türkiye’nin NATO’dan uzaklaşmadığını belirterek Rusya’dan S-400 savunma sistemlerine ilişkin, “Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok” dedi.

ODTÜ’lü Öğrenciler Tutuklandı 6 Temmuz’da gerçekleşen ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” karikatürünü pankart olarak taşıyan 3 öğrenci, 7 Temmuz günü “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 8 Temmuz’da ise biri  pankartın hazırlandığı baskı evi çalışanı olmak üzere iki kişi daha gözaltına alındı. 4 öğrenci tutuklanırken baskı evi çalışanı serbest bırakıldı.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Eylemi Örgüt üyesi oldukları iddiası ile tutuklanarak Bakırköy Kadın Cezaevi’ne konulan Etkin Haber Ajansı Editörü İsminaz Temel ve Muhabir Havva Cuştan’ın 16 Temmuz salı günü görülecek duruşması öncesinde Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde toplanan gazeteciler, tutuklu meslektaşları için cezaevine balon gönderdi.  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu’ndan Gülfem Karataş, DİSK Basın İş Temsilcisi Aylin Kaplan, JİNNEWS muhabiri Evrim Kepenek kadın gazetecilerin özellikle hedef alındığını belirterek, gazetecilerin serbest  bırakılması gerektiğini söyledi. Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 7 kadın gazeteci tutuklu bulunuyor. Reyhan Hacıoğlu, Havva Cuştan, Pınar Gayip, İsminiz Temel, Hicran Ürün, Semiha Şahin, Pınar Tarlak’la birlikte dava kapsamında Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş da tutuklu yargılanıyor. CHP eski milletvekili Eren Erdem’in de tıpkı 180 gazeteci gibi halkın haber alma hakkını kullandırmak istediği için Silivri Cezaevi’nde tecrit altında tutulduğunu aktaran Barış Yarkadaş, Soma ve Çorlu konuşulmasın diye gazetecilerin tutuklandığını söyledi.  

Günün Diğer Haberleri

–         Barış bildirisi imzacısı ve Avukat Hanifi Barış, sosyal medyadan paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek ifade vermeye gittiği karakoldan tutuklandı.

–         Rapçi Ezhel lakaplı Sercan İpekçioğlu hakkında “Uyuşturucu ve uyarıcı maddeye özendirme” suçundan ikinci bir dava daha açıldı.  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ezhel hakkında hazırlanarak İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi. Ezhel’in 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

–         Hrant Dink davasının 76. duruşması bugün görüldü. Davada tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan’a tanıklığının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle 1 ay disiplin hapsi cezası verildi.

–         Musa Anter cinayeti ve JİTEM ana davasında Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in dinlenmesine karar verildi.

–         24 Haziran’da Hakkari’den milletvekili seçilen Leyla Güven’in duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında tahliye kararı veren mahkeme başkanı, aldığı 3 günlük rapor nedeniyle bugünkü duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

–         ‘Cezasızlık’ ve yıllık mermi kullanım hakkının arttırılması sonra ‘Valiler tarafından halka silah bulundurma ve taşıma izni verilmesinin’ önü açıldı.

–         Kaos GL, Ankara Valiliğinin süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini belirten dernek, mahkemeden tedbir kararı talep ediyor.

–         Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’nde tutulan trans kadın mahpus Buse ile dayanışmak için e-mektup kampanyası başladı.

 


12 Temmuz 2018 – Perşembe

Somalı Aileler Adalet İçin Ankara’ya Yürüyor Soma davasında verilen cezalara ve iyi hal indirimlerine tepki gösteren madenci yakınları Soma Madenci Anıtı önünden Ankara’ya yürüyüşe başladı. Saat 19.00’da Çanakkale’de adalet buluşması gerçekleştireceklerini söyleyen aileler, yol boyunca bu buluşmalara devam edeceklerini söyledi. Ailelerin programı şöyle: 13 Temmuz, saat 13.00’te Soma davasının tutuklu avukatı Selçuk Kozağaçlı ziyaret edilecek. 20.00’de Beşiktaş, Abbasağa Parkı’nda Adalet Forumu yapılacak. 14 Temmuz sabahı Tuzla’da, akşam saatlerinde Kocaeli’de işçilerle buluşulacak. 15 Temmuz 13.00’te Zonguldak’ta madencilerle buluşulacak. 16 Temmuz’da Ankara’da Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gidilecek.

NATO Zirvesinin İkinci Günü NATO zirvesinin ikinci gününde ABD Başkanı Trump basın toplantısı düzenledi, NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırmayı kabul ettiklerini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise savunma harcamaları konusunda bir uzlaşı sağlandığını doğrulamadı.

Trump’ın açıklaması için ilgili haber: Trump : “NATO İki Gün Öncesinden Daha Güçlü” (Amerikanın Sesi)  

Berat Albayrak Ekonomiyi Anlattı; Dolar Yükselişe Geçti Yeni kabineye Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Berat Albayrak, Anadolu Ajansı’na yeni ekonomi yönetimi anlatarak ekonomi yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkin olacağını söyledi. Dolar kuru 11 Temmuz’u 12 Temmuz’a bağlayan gece saat 24.00’da 4,97’ye ulaştı. Financial Times Türkiye’nin artan cari açığına dikkat çekti; Türkiye’nin borçlarını yönetebilmesi için yılda yabancı yatırımcılardan 200 milyar dolar sıcak para akışına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Gazetede yabancı yatırımcıların, gücü Erdoğan’ın elinde toplayan yeni cumhurbaşkanlığı sisteminde Türkiye’nin 880 milyar dolarlık ekonomisinin nasıl idare edileceğinden endişe duyduğunu belirtildi.

Zuhal Olcay’a 11 ay 20 gün Hapis Cezası Sanatçı Zuhal Olcay, konserindeki bir kişinin ihbarıyla başlayan “cumhurbaşkanına hakaret” davasının bugünkü duruşmasında, 11 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı.

Günün Diğer Haberleri

–         CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce 24 Haziran sonrası ilk defa Habertürk Kanalı’nda canlı yayında konuştu. İnce, kurultay çağrısı yaptı.

–         Tutuklanan Eski Milletvekili Eren Erdem’in ‘Alevi dedesi çağırma’ talebine cezaevi yönetimi ‘İmam istiyorsanız çağırabilirsiniz’ dedi.

–         Hrant Dink davasının 77.duruşmasında mahkeme, Metin Yıldız’ın adli kontrolle tahliyesine karar verirken Ali Öz’e ise ev hapsi verdi.

–         Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kanundaki “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır” hükmünün hukukiliğini tartıştı, aşırı geniş yorumlandığına hükmetti. AİHM, kapatılan Demokratik Halk Partisinin (DEHAP) Batman Merkez İlçe Başkanı Abdulcelil İmret’in başvurusunu karara bağladı. Bu karar birçok dava için emsal teşkil ediyor.

–         İstanbul’da Kağıthane Belediyesi, çöp toplama işi yapan 3 işçiyi eşcinsel ilişki yaşadıkları gerekçesiyle işten çıkardı.

–         Jin News’in Diyarbakır Bağlar’da bulunan bürosuna gece yarısı polis baskını düzenlendi.

–         Adalet Nöbeti’ne katılan avukatların yargılandığı dava 12 Ekim’e ertelendi.

–         Adalet Bakanlığı verilerine göre haziran ayı itibariyle 435 bin 521 kişi ‘denetimli serbestlik’ kıskacında.

–         İsrail ordusu, Suriye’de 3 askeri hedefe yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

–         İsveç Akademisi, 2018 yılı ödülünü İsveç edebiyatının eserlerini Kürtçeye kazandıran Yazar Fırat Ceweri’ye veriyor.

13 Temmuz 2018 Cuma

NATO Sonrası İlk Kabine Toplantısı NATO zirvesinden dönen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesiyle toplantısını gerçekleşti. Toplantı devam ederken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında “NATO sonuç bildirgesi, bizim açımızdan memnuniyet verici bir paragraf olmuştur.” dedi. 18 Temmuz’da OHAL’in sona erdirilmesi, mevcut yasalar ve kanunlar çerçevesinde terörle mücadelenin devamının görüşüldüğünü belirtti.

İMF’den Merkez Bankası İçin Bağımsızlık Çağrısı: Piyasalar, geçen hafta çıkan 703 sayılı KHK ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yönetiminde yapılan değişikleri endişeyle karşılarken, dün Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) günlük basın toplantısı sırasında bir uyarı da IMF Sözcüsü Gerry Rice’tan geldi. Türkiye ile birlikte Yunanistan, Haiti, Zimbabve, Pakistan ve Zambiya gibi ülkeler hakkında yorumda bulunan IMF İletişim Direktörü Gerry Rice, TCMB’nin tam bağımsızlığının garanti altına alınması çağrısında bulundu.

15 Temmuz Köprü Davasında Karar Açıklandı 15 Temmuz Köprü Davasının karar duruşmasında çoğunluğunu Hava Harp Okulu öğrencilerinin oluşturduğu 72 kişi ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı, 44 kişi beraat etti. Hem müştekiler hem de sanık yakınları sonuca tepki gösterdiler. (Bianet)

Sedat Peker’e Beraat Barış Akademisyenleri’ne yönelik “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!” diyen Sedat Peker beraat etti.

Demirtaş Hazine’ye açtığı davadan 10 bin TL tazminat kazandı HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belirtilen koşullar dışında gözaltına alınarak tutuklandığı, makul sürede mahkeme önüne çıkarılmadığı ve azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle Hazine aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı. (Cumhuriyet)

CHP’den OHAL Raporu: Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyla ilgili olarak TBMM’de yaptığı açıklamada OHAL’in kalıcı hale getirildiğini belirterek “Gördük ki OHAL ve KHK’lar eliyle halkın işi, özgürlüğü hatta yaşama hakkı elinden alınıyor. Bilime ve akla inanan aydınlanma devrimi savunucusu akademisyenler, biat etmeyen Cumhuriyet savunucuları, sanatçılar, laiklik yanlıları, kadınlar, çocuklar, emekçiler, sendikalar hedefe koyuluyor. Eğitim ve hukuk yok edilerek halkın iradesine kelepçe vurulmak isteniyor” dedi.

Basın açıklamasına Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve Muğla Milletvekili Burak Erbay da katıldı.

Antmen’in açıklamasında öne çıkan başlıklar şunlar oldu;

İNSAN HAKLARI HEYKELİ 415 GÜNDÜR TUTUKLU

Siyasi iktidar OHAL koşulunda seçime gitmeyeceğiz dedi ama Türkiyemiz için çok önemli olan Anayasa değişliklerini bile OHAL koşullarında dayatma ile Devletin tüm olanaklarını kullanarak yaptı; Yetti mi, yetmedi mühürsüz ve hukuksuz seçim ile ‘Hayır’ oyları YSK sayesinde “Evet’e” çevrildi. 13. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Başbakanken, OHAL ile ilgili açıklamasında MHP’nin ‘OHAL ilan edilsin’ isteğine ‘O sizin karakterinizde var, bizim iktidarımızın karakterinde OHAL yok, o sizin aczinizin gereği. Terör istatistiklerinden olağanüstü hal dönemlerinde terörün zirve yaptığını göreceksiniz. Olağanüstü hal terörü derinleştirdi’ demişken OHAL tam 7 kez uzatıldı; 36 tane KHK yayınladı ve maalesef en son 24 Haziran seçimleri de OHAL koşulları altında gerçekleştirildi. Şu anda 5 dakika ötemizde bulunan İnsan Hakları Heykeli bile tam 415 gündür tutuklu!

OHAL SÜRESİNCE HER GÜN 180 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

20 Temmuz OHAL darbesi sonrası 129.410 kişi kamudan ihraç edilirken bu rakam 12 Eylül darbesinde 4.891. 12 Eylül darbesi sonrası hakkında işlem yapılan öğretmen sayısı 3.854 iken bu rakam OHAL rejiminde 61 bini aştı. OHAL rejiminde görevden alınan subay astsubay sayısı 7.267’iken 12 Eylül sonrası bu sayı 2000 idi. OHAL sonrası ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 5.705 iken bu rakam 12 Eylül askeri darbesinde sadece 120. OHAL sonrası 4.560 hakim/savcı, 12 Eylül sonrasında 47 hakim ve savcı görevinden alındı. OHAL süresince 209, 12 Eylül darbesi sonrası 31 gazeteci tutuklandı. Yani değerli basın mensupları, OHAL’in ilan edildiği 2 yıllık süreçte her gün 70 kişi tutuklandı, her gün 163 kişi açığa alındı, her gün 180 kişi ihraç edildi, her gün 3 gazeteci işsiz bırakıldı. (Cumhuriyet)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ilk icraatı: ALO 147 Şikayet Hattı kapatılacak Erdoğan’ın açıkladığı kabinenin en sıra dışı bakanı olarak öne çıkan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milli eğitim il müdürlerine yeni dönemin yol haritası hakkında bilgiler verdi. Selçuk, ilk icraat olarak “ALO 147” şikayet hattını kaldıracağını açıkladı.  Bir milyonluk öğretmen camiası ve okul idarecileri için çileye dönüşen “ALO 147 Şikayet Hattı”nın kapatılacağını söyleyen Selçuk, “Öğretmenlerimizin kalbine, gönlüne dokunmayan bir sistemin başarılı olamaz” ifadelerini kullandı. “Yeni dönemde milli eğitim il müdürlerinin öğretmenler odasının havasını teneffüs etmelerini, öğretmenlere dokunmaları gerektiğinin altını çizdi. “Sevgiyle dokunamadığın hiçbir yerden sonuç alamazsın” sözünü ilke edinmeleri gerektiğini söyleyen Selçuk, varlık sebeplerinin öğrenciler olduğunu ve onlara hizmet edeceklerini söyledi. (Cumhuriyet)

Fazıl Say: Diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum 14 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava sahnesindeki konseri iptal edilen piyano sanatçısı ve besteci Fazıl Say sosyal medya hesabından bir yazı daha paylaştı. Say, “Tekrar diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum. Memleketimde sanatımı pürüzsüz icra etmek istiyorum” dedi. (Cumhuriyet)

Karikatüre 4 tutuklama, “Kan banyosu”na beraat! ODTÜ öğrencileri daha önce beraat etmiş karikatürü taşıdıkları için tutuklanırken “Kanlarında duş alacağız” diyerek barış bildirisine imza atan akademisyenleri tehdit ettiği gerekçesiyle 11 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Sedat Peker, ‘suçun unsurları oluşmadığı’ gerekçesi ile beraat etti. (Cumhuriyet)

–         Urfa Siverek’te ağabeyi ve dayısının cinsel istismarına uğrayan 14 yaşındaki çocuk doğum yaptı. Ağabey ve ve dayı tutuklandı.

–         Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek yaşamını yitiren Şule Çet’in otopsi raporunda cinsel saldırı bulgularına rastlandı.

–         Soma Katliamı davasından çıkan kararı protesto ederek Ankara’ya yürüyüş başlatan anneler, Çanakkale’de basın açıklaması yaptı.

–         Tutuklu öğrenci Alişan Taburoğlu, bir defa bile duruşmaya götürülmeden 21 yıl hapis aldığını söyledi: ‘Suçum parasız eğitim istemek’

–         Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu’ gerekçesiyle 95 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

–         Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Şuanyou, ‘Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınma müzakerelerine bağlılığı güven veriyor’ açıklaması yaptı.

–         İngiltere’ye resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ı başkent Londra’da on binlerce kişi protesto etti.

–         ABD Adalet Bakanlığı, 12 Rus istihbarat görevlisini ABD’deki 2016 başkanlık seçimleri sırasında bilgisayar korsanlığı yapmakla suçladı.

–         Pakistan’ın Mastung ve Bannu kentlerindeki mitinglerde düzenlenen saldırılarda 132 kişi öldü, 152 yaralı bulunuyor.

14 Temmuz 2018 Cumartesi

Ekonomi Planı Berat Albayrak açıkladığı ekonomi planında ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olacağını söyledi. Buna göre maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak. Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Orta Vadeli Plan çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturulacak.

Ekonomistlerin büyük bir kısmı bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını birkaç yıl içinde Türkiye’nin İMF’ye başvuracağının altını çiziyor.

–         Trump, İngiltere ziyareti sırasında Londra’da binlerce kişi tarafından protesto edildikten sonra, haftasonunu geçirdiği İskoçya’da da protestolarla karşılandı.

–         Türkiye’de İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “arananlar” listesinde yer alan Grup Yorum üyelerinin Fransa’ya iltica ettiğini duyurdu.

–         Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü, not görünümünün “negatif” olduğunu açıkladı.

–         Soma davasında çıkan kararı protesto etmek için Soma’dan yola çıkarak Ankara’ya giden madenci aileleri İstanbul Abbasağa Parkı’nda adalet forumu düzenledi.

–         Şarkıcı Mustafa Ceceli eski eşi Sinem Gedik’in İntizar’la lezbiyen ilişkisi olduğunu hukuk dışı elde etiği görsellerle açıkladı. İntizar ve Sinem Gedik sosyal medyada homofobik lince maruz kaldı.

–         Üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili iki şüpheli tekrar gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme şüphelileri tutukladı.

15 Temmuz 2018 Pazar

15 Temmuz Kutlamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hürriyet ve Sabah gazetesine iki yıl önce gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimini yazdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Hürriyet gazetesine 15 Temmuz darbe girişimini yazdı. Erdoğan yazısında “Milli iradeyi rehin almayı hedefleyen o meşum girişim, Türk demokrasisinin önünün açılmasına, daha da güçlenmesine vesile oldu. 29 gün süren demokrasi nöbetleriyle ülke sathında devam eden, 7 Ağustos’ta Yenikapı Meydanı’nda ete kemiğe bürünen o diriliş sürecinin sonunda, 16 Nisan Halkoylaması ve 24 Haziran seçimleriyle Türkiye’yi yeni bir yönetim sistemine kavuşturduk.” dedi. Kılıçdaroğlu Hürriyet’e yazdığı yazıda halkın ve sarayın olmak üzere iki farklı 15 Temmuz olduğunu söyledi. “Halkımız, direnme hakkını kullanarak FETÖ’nün amacına ulaşmasını engelledi. Zulmün ve yağmanın sembolü olmuş saray ise 15 Temmuz bahanesiyle Türkiye’yi bir diktatörlük rejimine dönüştürdü.” İfadelerine yer verdi.

15 Temmuz’un ikinci yıldönümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla köprüde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması” düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan 7 Yeni Kararname Resmi Gazete’de 7 yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. 15 Temmuz 2018 tarihli ve 30479 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamelere göre devletin idari yapısında ve birçok kurumda görev değişikliğine gidildi. Kararnamelerin içerikleriyle ilgili detaylı bilgi için bkz: (Bianet)

–         703 Sayılı KHK’yla lağvedilen Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi, bugün yayınlanan 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yeniden kuruldu.

–         Soma Katliamında hayatını kaybeden madencilerin aileleri Zonguldak’ta halkla bir araya geldi.

–         Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

–         Trump ve Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştireceği buluşma öncesi Trump-Putin karşıtı ve yanlısı gösteriler düzenlendi.

–         Küçükçekmece’nin ardından Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde istismar sonucu hamile kalan 392 çocuğun kaydının bildirilmediği ortaya çıktı.

16 Temmuz 2018 Pazartesi

– Trump Erdoğan Görüşmesi: Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. ABD Başkanı Trump ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Helsinki’de yapacakları görüşmenin öncesinde yapılan bu görüşmede  Minbiç konusundaki ortak yol haritasının uygulanması, Suriye meselesinin çözümü için işbirliği üzerine konuşulduğu duyuruldu.

Trump Putin Görüşmesi Amerika Başkanı Donald Trump’la Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de görüştü. Düzenledikleri ortak basın toplantısına Rusya soruşturması damgasını vurdu. Rusya’yla yapıcı diyaloğun barışın yolunu açtığını söyleyen Trump, İran’a baskı yapmanın önemini vurguladığı ve görüşmenin uzun bir sürecin başlangıcı olduğunu belirtti.

2 Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayınlandı Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı kuruldu.

Erdem Gül, Mit Tırları Davasından Beraat Etti Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Can Dündar’la birlikte yargılandığı MİT TIR’ları davasından beraat etti. Erdem Gül ve Can Dündar, “devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme ve açıklama” suçlamasıyla yargılanıyordu. Savcı Yeşilkaya, Gül’ün davaya konu olan haberinin Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin soruşturma evrakına dayandığını kaydederken, şu ifadeleri kullandı: “Erdem Gül’ün bu bilgi ve belgelere ne zaman ulaştığının belli olmadığı gibi, devlet sırrı niteliğindeki gizli bilgileri hususi gayretle temin ettiğine veya Dündar’ın temin etme eylemine iştirak ettiğine dair kesin bir delil yoktur”. 

Gül hakkındaki davanın Basın kanunu çerçevesinde dava açılması için öngörülen 4 aylık süreden sonra açıldığını da ekleyen Savcı, Gül’ün beraatini talep etti. Mahkeme heyeti savcının mütaalasından sonra dosyayı karara bağlayarak Gül’ün beraati yönünde karar verdi. (Bianet)

392 Çocuk Gebeliği Hakkında 59 Doktor İçin Soruşturma İzni  Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2017 yılı boyunca 348’inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının adli makamlara uygun şekilde bildirilmemesi nedeniyle Valilik 59 doktor hakkında soruşturma izni verdi. Odatv’den Barış Terkoğlu’nun haberi için bkz: İstanbul’da bir hastanede 392 hamile çocuk nasıl saklandı

 – Soma Katliamı davasında verilen cezalara tepki gösteren ve ‘Adalet’ için Ankara’ya gelen madenci ailelerine HSK önünde polis saldırdı.

 – CHP’de olağanüstü kurultay için bugün imza toplanmaya başladı. Muharrem İnce, 15 gün içinde yeterli imza toplarsa, CHP kurultaya gidecek.  

–         İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, Türkiye’nin Suriye’den yeni gelenleri kayıt altına almayı durdurduğunu ve gelenleri sınır dışı ettiğini açıkladı

–         SDG’nin ülkenin en büyük iki barajının işletmesini Suriye hükümetine devretmek için uzlaştığı ileri sürüldü.

–         Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katılan gazetecilerin yargılandığı dava ertelendi.

–         KHK ile kaldırılan rektörlük için profesörlük şartı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geri getirildi.

–         Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı.

–         Fatih Tezcan’ın ‘Bizim gücümüz Allah’ın izniyle FETÖ’ye de yeter, Kemalist terör örgütüne de yeter’ ifadelerinin yer aldığı videosu yayınlandı.

–         MHP, Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiasıyla Meral Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu.

17 Temmuz 2018 Salı

–         AKP Grup Başkanvekili Turan, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak bedelli askerlik düzenlemesinde yaş sınırının 25 olduğunu, bedelin 15 bin TL olduğunu söyledi.

–         İçinde bedelli askerlik ile ilgili düzenlemenin de olacağı torba yasa Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret yöntemiyle ihaleye çıkarılmasını da içeriyor.

–         Kılıçdaroğlu, ODTÜ’lü 4 öğrencinin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanmasına neden olan “Tayyipler Alemi” karikatürünü Twitter’dan paylaştı.

–         Korucuların çocuğa şiddet uyguladığına dair görüntüleri haberleştirdiği için yargılanan gazeteci İdris Yılmaz’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

–         HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

–         ETHA, EHB ve ESP Davası Gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın tutuklu, avukat Gülhan Kaya’nın da tutuksuz olarak toplam 13’ü tutuklu 23 kişinin, “silahlı terör örgütüne üyelik” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 13’ü tutuklu 23 kişinin yargılandığı davada gazeteci İsminaz Temel, avukatlar Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş’ın tutukluluklarının devamına karar verildi. 13 tutukludan beşi tahliye edildi.

 

18 Temmuz 2018 Çarşamba

ABD’li Rahip Brunson İçin Tutukluluğa Devam Kararı Aralık 2016’da “casusluk” ve “terör örgütü adına suç işlemek” suçlamasıyla tutuklanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’ın duruşması İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme tutukluluğa devam kararı verdi.

OHAL Kaldırıldı. Yerine getirilen düzenlemeler için bkz: https://www.evrensel.net/haber/357187/ohal-sona-eriyor-ohal-khklerini-aratacak-yeni-duzenlemeler-geliyor

–         Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tayyipler Alemi” karikatürünü sosyal medyada paylaşan 72 CHP’li milletvekili hakkında “cumhurbaşkanına hakaret”ten suç duyurusunda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu’na da aynı gerekçeyle soruşturma açılmıştı.

–         Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, Afrin’e radikal islamcıların yerleştirildiğini ve kentte şeriat hukuku uygulandığını iddia etti.

–         AKP Grup Başkan Vekili Muş, 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanların yararlanacağı bedelli askerlik uygulamasında zorunlu askerlik süresinin 28 gün olacağını, kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacağını açıkladı. 

–         ‘Değişim ve Umut Kurultayı’ adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayanlara İlhan Cihaner ve Selin Sayek Böke de katıldı.

–         “Kültürel Miras Taşıyıcısı” Hayri Dev Hayatını Kaybetti. Hayri Dev, çaldığı yöresel çam düdüğüyle UNESCO tarafından, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 2008 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı” ilan edilmişti.

–         ABD Başkanı Trump, ‘İstihbarat örgütlerinin, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki raporları kabul ediyorum’ dedi.

 

19 Temmuz 2018 Perşembe

Trump: Brunson’un Tahliye Edilmemesi Rezalet ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2016’dan bu yana  “casusluk” ve “terör örgütü adına suç işlemek” suçlamasıyla Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Andrew Craig Brunson’ın tutukluluğuna devam kararı çıkmasına tepki gösterdi.  Twitter üzerinden paylaştığı mesajda  “Türkiye’nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Brunson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hıristiyan eş ve babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!” ifadelerini kullandı.

– Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi, beş aylık tutukluluğun ardından ilk kez hakim karşısına çıktı. Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 11 kişi Afrin operasyonunun ardından Ankara’da yapılan basın açıklaması nedeniyle “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alanen Tahrik Etme, Terör Örgütü Propagandası Yapmak” (Türk Ceza Kanunu 216/1, Terörle Mücadele Kanunu 7/2, TCK 53, 63) suçlamasıyla yargılanıyor.

– Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu 143 kişi tutuklandı. 

–  21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve yedi kez uzatılan OHAL uygulaması 19 Temmuz itibariyle sona erdi.

-Eğitim Sen iki yıllık OHAL sürecini değerlendirdiği raporunda ordudan 15 bin 584, eğitim alanından 41 bin 705 kişinin ihraç edildiğine dikkat çekti. (Evrensel)

-MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerinin, 7 Şubat 2012’de ifadeye çağrılmasına dair duruşmada 8 şüpheli daha tutuklandı.

– Tartışmalarla kabul edilen ‘Yahudi ulus devlet’ yasasıyla İsrail devleti, “Tüm Yahudilerin temsilcisi etnik-dini bir devlet” olarak tanımlandı. İsrail Parlamentosu (Knesset) yıllardır hazırlık aşamasında olan ve İsrail vatandaşları arasında da büyük tartışmalara yol açan “Yahudi ulus devleti” yasa tasarısını kabul etti. Yasa tasarısı, 55’e karşı 62 oy ile meclisten geçti. Yahudi Ulus Devleti Yasa Tasarısı, anayasal ağırlıklı bir temel yasa değişimi yapılarak İsrail’in Yahudilerin ulus devleti olarak tanımlanmasını öne sürüyor.

 

20 Temmuz 2018 Cuma

OHAL’i kalıcılaştıracağı yorumları yapılan ‘Terörle mücadele yasa teklifi’ kabul edildi.

OHAL’in sona ermesinin ardından hazırlanan 25 maddelik yasa teklifi, AKP ve MHP’li komisyon üyelerinin oylarıyla Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife göre valiler, “Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlayabilecek.” Valiler belirli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek. Düzenlemeye göre; KHK ile yapılan ihraçlar, 3 yıl daha sürebilecekken hakkında işlem yapılacak personele verilecek savuma süresi 7 günden az olmayacak. İhraç edildikten sonra yargı kararıyla göreve iade kararı verilen asker ve polis, bakan onayı ile eski kadro ve rütbesine alınmayabilecek. Bu durumdaki binbaşı ve üstü rütbedeki askerler ile emniyet müdürleri araştırmacı kadrosuna atanacak. Önerge ile bu maddenin kapsamı genişletilerek Dışişleri Bakanlığı diplomatik kariyer memurları da bu sürece dahil edildi. Gözaltı sürelerini de belirleyen düzenlemede, OHAL döneminde 7 gün olan gözaltı süresi 48 saati geçmeyecekken bu süre toplu olarak işlenen suçlarda 4 gün olarak belirlendi. (Evrensel)

– 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın üçüncü yıl anması Ankara ve İstanbul’da polis saldırısı nedeniyle yapılamadı.

– İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, yaptığı basın açıklamasıyla “OHAL’i olağan hale getiren yasa teklifi geri çekilsin” talebinde bulundu.

– HDP Sözcüsü Saruhan Oluç otomobili Diyarbakır’da terk edilmiş halde bulunan ve iki gündür kendisinden haber alınamayan iş insanı Kamil Acar’ın akıbetini öğrenmek istediklerini söyledi. 

– Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yeniden milletvekili seçilen ve halen tutuklu bulunan Enis Berberoğlu hakkındaki davanın, dokunulmazlığı nedeniyle durması istemini reddetti. Tahliye talebinin de dosyanın esas incelemesi sırasında değerlendirmesine hükmetti.  

– Anayasa Mahkemesi, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın grevini yasaklayan Bakanlar Kurulu’nun sendikaya 50 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

– G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, TRT çalışanlarının ‘istihdam fazlası personel’ denilerek kurumdan uzaklaştırılmasına tepki gösterdi.

– CHP’de olağanüstü kurultay için 604 delegenin imza verdiği bildirildi. İzmir Milletvekili Çelebi, gerekli rakama bugün ulaşılacağını öne sürdü.

– ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ikinci görüşme için ABD’ye davet etti.

– ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘dünyanın en tehlikeli adamı’ olarak niteledi.

21 Temmuz 2018 Cumartesi

– İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/HRW) olağanüstü halin kaldırılmasının ardından Meclis’e sunulan yasa teklifiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer verildi. “OHAL’in kaldırılması insan hakları açısından iyi bir işaret olarak görülmeliydi ama bu kanun tasarısından açıkça anlaşılıyor ki hükümet OHAL’in sadece adını kaldırmayı planlıyor” “Hükümet bu kanun tasarısını rafa kaldırmalı ve Türkiye’de insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü tam olarak yeniden tesis etmeli. “Bu tasarıda verilen yargıçları azletme, protesto gösterilerini insanların seyahat özgürlüklerini kısıtlayarak yasaklama ve insanları aynı olaydan dolayı tekrar tekrar gözetim altına alma gibi yetkiler OHAL’in adı dışında her şeyiyle devam edeceğini gösteriyor. OHAL bitmiş olmasına bitti, ama hukukun üstünlüğü de bitti.” (bianet)

– 13 yaşındaki bir çocuk ile imam nikahıyla evlenerek cinsel istismar suçunu işleyen Suriyeli Abdulkerim J, yasaları bilmediği gerekçesiyle beraat etti.

  ***


Bu haftanın gündemiyle ilgili köşe yazıları ve değerlendirmeler için:

 

Kararnamelerle ve Yeni Rejimle İlgili Değerlendirmeler:

 • Prof. Dr. Yücel Sayman, Erdoğan’ın yemin etmesiyle resmen hayata geçen ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni Evrensel’e değerlendirdi.

https://www.evrensel.net/haber/356577/yargi-da-guvenlik-de-artik-tek-adamda

 • KHK’yle patronların rektör olmasının önü açıldı: Prof. Dr. Tahsis Yeşildere’nin Değerlendirmesi

https://www.evrensel.net/haber/356604/khkyle-patronlarin-rektor-olmasinin-onu-acildi

 • TGC Genel Başkanı Turgay Olcayto, BYEGM’nin kapatılmasını ve Basın İlan Kurumunun Cumhurbaşkanına bağlanmasını değerlendirdi.

https://www.evrensel.net/haber/356644/turgay-olcayto-gazetenin-her-seyini-bitirdiler-sonunda

 • İbrahim Kaboğlu: Ne cumhurbaşkanlığı ne başkanlık; bunun adı monokrasi

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/07/13/ne-cumhurbaskanligi-ne-baskanlik-bunun-adi-monokrasi/

 • Fehim Işık: Erdoğan, ABD ve Batı’nın Tercihidir

https://www.artigercek.com/erdogan-abd-ve-bati-nin-tercih-ettigi-partnerdir

 • Ayça Söylemez: OHAL’i Gereksizleştiren 25 Maddelik Teklifte Ne Var?

https://bianet.org/bianet/hukuk/199255-ohal-i-gereksizlestiren-25-maddelik-teklifte-ne-var

 • Haber Merkezi- Çağlar Cilara & Ali Tarakçı – 10 Temmuz 2018 KRT TV

CHP’de olanlar üzerine

 • Orhan Bursalı – Ne Yapmalı

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1026944/Ne_yapmali__Meclis_te_tek_kisi_nobetci_birakmak_yeter_.html

· CHP PM Üyesi Gaye Usluer: Adalet Yürüyüşü’nü tamamlayamadık 

https://www.evrensel.net/haber/357315/chp-pm-uyesi-gaye-usluer-adalet-yuruyusunu-tamamlayamadik

 • Haber Merkezi- Çağlar Cilara & Erdal Aksünger

Ekonomi Üzerine Yazılar

Bahadır Özgür – Asıl Fırtına Daha Yeni Başlıyor

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/07/17/asil-firtina-daha-yeni-basliyor/

 

Ruşen Çakır’ın Değerlendirmeleri

 • Nato Zirvesi Üzerine Değerlendirme

https://www.youtube.com/watch?v=PAggK-VWZQ0

 • Adnan Oktar Operasyonu Üzerine Değerlendirme

https://www.youtube.com/watch?v=HPiOSAE41r8

 • Dini Grupların Devletin Hedefinde Olmasının Derin Anlamı

https://www.youtube.com/watch?v=dMe2hLCVufw