9 Kasım

İÇ POLİTİKA

TTB Başkanı Fincancı’nın tutukluluğuna itiraz reddedildi

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluğuna ilişkin itiraz başvurusu reddedildi.

Sırrı Süreyya Önder’e 5 ay hapis cezası

HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e “devleti ve hükümeti aşağılamak” gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

AYM önünde nöbet tutan eğitimcilere gözaltı

Eğitimciler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi önünde nöbet başlattı. Polis sendika temsilcilerini gözaltına aldı.

611 gündür adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesi: Katiller iktidarın arkasına saklanıyor

Soğuk havaya rağmen annesi ile birlikte Adalet Nöbeti eylemini sürdüren Ferit Şenyaşar, ortada bir insanlık suçu olduğunu belirterek, suçluların cezalandırılmasını istedi.

RTÜK’ten TV 5’e ‘Hakan Şükür’ incelemesi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Hakan Şükür’ü konuk edildiği program gerekçesiyle gerekçesiyle TV 5 kanalı hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın görev ve yetkileri Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu. Başkanlığın görev alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini Başkanlığa bildirmek üzere başkan ve 11 üyeden oluşacak Danışma Kurulu kurulacak.

HDP ziyareti sonrası AKP’li Kürtler umutlandı

AKP’nin HDP’yi ziyareti en çok bölgedeki AKP’li Kürt siyasetçiler arasında heyecan yarattı. Bölgedeki AKP’li siyasetçiler arasında “Bu adım uzaklaşan Kürt seçmeni bize getirebilir” görüşü öne çıkıyor.

HDP’den AKP’nin başörtüsü için anayasa değişikliği teklifine ret

HDP Sözcüsü Günay, AKP’nin anayasa değişikliği teklifiyle ilgili, “İktidar bunu fırsatçılığa çevirerek ortalığı bulandırıyor” dedi. Günay, Akşener’e “Sen HDP’yi bırak, Bucak’la ne konuştun onu açıkla, 17 bin faili meçhulün hesabını ver!” diye seslendi.

Akşener, AKP-HDP görüşmesi için ‘Açılımcılar kumpanyası’ dedi

İYİ Parti lideri Akşener, AKP’nin HDP ziyareti için, “Açılımcılar kumpanyası yeniden seyircisiyle buluşuyor” dedi. Akşener “Eğer ki şimdiye kadar Erdoğan’a iktidarı müjdeleyen şey açılım süreci olsaydı PKK ile müttefik olurdu” ifadesini kullandı.

HDP’den Akşener’e fotoğraflı yanıt

AKP’nin HDP’yi ziyaretiyle ilgili açıklamaları tepki çeken İYİ Parti lideri Akşener’e, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, fotoğrafla yanıt verdi. Oluç, AKP heyetinin HDP’den çıkıp İYİ Parti’ye gittiğini hatırlattı.

Altılı Masa’dan AKP’nin HDP’yi ziyaretine yorum: ‘Onlar konuşunca siyaset, biz konuşunca hainlik’

Altılı Masa temsilcileri AKP’nin HDP’yi ziyaretini Artı Gerçek’e değerlendirdi. Ziyareti olumlu bulan partilerin ortak görüşü Cumhur İttifakı’nın samimiyetsiz ve tutarsız olduğu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir intihal vakası daha

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM), mart ayında İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atanan Murat Önder’in doktora tezinde intihal yaptığını belirtikleri bölümleri raporlaştırarak şikayetçi oldu.

Fincancı’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluğuna yapılan itiraz başvurusu reddedildi

Uluslararası hukuk örgütlerinden OPWC devletlerine kimyasal çağrısı

Dünyadan 10 hukuk örgütü, yayınladıkları bir açıklama ile, OPWC üyesi devletlerden Türkiye’nin kimyasal kullanımının araştırılması için adım atılmasını istedi

HDP’nin kimyasal önergesine yanıt: Sorulmayacak sorular

HDP Grup Başkanvekillerinin kimyasal silah kullanımına dair verdiği soru önergeleri, ‘sorulamayacak konular’ denilerek kabul edilmedi

KÜRT SEÇMEN ARAŞTIRMASI “HDP Kürt seçmende oyunu yüzde 73’e çıkardı, AKP yarı yarıya düştü”

Spectrum House’nun araştırmasına göre; 2018 seçimlerinde AKP’ye oy verenlerin yüzde 14’ü “bu pazar seçim olsa” HDP’yi, yüzde 7’si de CHP’yi tercih etti. Yüzde 27,1’lik bir kesim ise “kararsız ve oy kullanmayacağını” söyledi. HDP ise; özellikle Kürt illerinde oy oranını büyük oranda arttırdı.

EKONOMİ

TÜSİAD Başkanı’ndan yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve düşük faiz uyarısı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “Düşük faiz politikasını amaçları tekrar ele alınmalı” dedi. Turan, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve kurumların özerkliği alanlarında ilerleme sağlanması gerektiğini anlattı.

DİSK-AR: İşsiz sayısı 7,3 milyona çıktı

DİSK-AR’ın açıkladığı rapora göre, işsiz sayısı 7.3 milyona çıkarak yüzde 20 seviyesine yaklaştı

Meta CEO’su Zuckerberg: 11 bin çalışanımızı işten çıkarmaya karar verdim

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Ekibimizin boyutunu yaklaşık yüzde 13 oranında küçültmeye ve 11 binden fazla yetenekli çalışanımızı işten çıkarmaya karar verdim” dedi.

Bakan Yardımcısı’ndan Amasra maden açıklaması: Havalandırmadaki eksiklik patlamadan üç gün önce tespit edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Adnan Ertem, Amasra faciadan üç gün önce madende havalandırmayla ilgili eksiklik tespit edildiğini açıkladı.

Ukrayna savaşının kazananları petrol ve enerji şirketleri oldu

ABD’li petrol üreticisi şirketler, bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde, Ukrayna’daki savaşın petrol fiyatlarını yükseltmesinden dolayı, 200 milyar dolardan fazla net kâr elde ettiler.

DIŞ POLİTİKA

Halk bu kez idam cezalarına karşı sokakta

İran ve Rojhilat’ta halk ayaklanması saldırılara rağmen sürüyor. Parlamenterler eylemcilerin idam edilmesini isterken, Kürt kadın Nesrin Qadiri’nin abisinin ise gözaltına alındığı öğrenildi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI #COP27 | Fosil yakıtların faturasını ağaçlar ödeyemez

Ormanlar ve İklim Liderleri Ortaklığı’nın tüm eylemlerinin merkezinde yerli halkların ve yerel toplulukların haklarının yer alması gerekiyor. Yerli liderlerin dün gece söyledikleri gibi, Yerli Halklar ve yerel topluluklar iklim değişikliğinden en çok etkilenenler arasında yer alıyor.

AB, Türkiye’ye yönelik yaptırımları bir yıl daha uzattı

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama çalışmaları gerekçesiyle uyguladığı yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı.

BM raportörleri: Şebnem Korur-Fincancı’yı derhal serbest bırakın

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Raportörleri, Türkiye’ye “terörle mücadele” yasalarını hak savunucularını sindirmek için kullanmayı bırakma çağrısı yaptı.

10 Kasım

İÇ POLİTİKA

Oscar ödüllü filmin İranlı oyuncusundan başı açık paylaşım: ‘Jin, Jiyan, Azadî’

İran’daki Mahsa Amini eylemlerine, ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti’den destek geldi. Alidoosti, 8 milyon takipçili Instagram hesabından Kürtçe ‘Jin, Jiyan, Azadî’ yazılı bir dövizle başı açık fotoğrafını paylaştı.

Maden katliamından önceki raporlar ortaya çıktı: Tehlike yok, işçilerin kaza sigortası var

Bakanlığın, Amasra’daki maden katliamından 40 gün önce, “Tehlikeli durum yok. Çalışanların Zorunlu Ferdi Kaza Sigorta Poliçesi var” diyerek üretime devam edilmesi yönünde yazı yazdığı belirtildi.

CHP’den ‘İmamoğlu davası’ açıklaması: İktidarın aciz hesaplarına yedirmeyeceği

Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak gelmesinin söz konusu olduğu yarınki dava öncesinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “yeni bir adaletsizliğe yeltenmeyin, İmamoğlu’nu iktidarın bu aciz hesaplarına asla ve asla yedirmeyeceğiz.” dedi.

Selahattin Demirtaş’a ‘kimyasal silah’ davası

Selahattin Demirtaş hakkında, kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğunu ifade ettiği sosyal medya paylaşımı nedeniyle dava açıldı.

İYİ Parti Aksaray İl Başkanı istifa etti

İki yönetim kurulu üyesiyle birlikte istifa ettiğini duyuran İYİ Parti’de Aksaray İl Başkanı Ömer Faruk Ağır istifa gerekçesi olarak “gördüğümüz lüzum üzerine” demekle yetindi.

Tutuklanan Cihan Kolivar: ‘Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil’

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Kolivar, ‘Kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil’ dedi. Kolivar, “Benim evde kalorifer yanmıyor ama burada yanıyor” diye ekledi.

19 aydır haber alınamıyor: Abdullah Öcalan’la görüşme başvurusu

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 19 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu

Selahattin Demirtaş’ın “kimyasal silaha tepkisine” dava

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğunu ifade ettiği paylaşımı nedeniyle dava açıldı.

Kritik duruşma öncesi İmamoğlu’nun avukatı T24’e konuştu: Yeni hakime baskı yapılıyor mu; HSK, yargı üzerindeki gölgeyi kaldırmalı

“Yarın karar çıkması mümkün değil, çünkü tamamlanması gereken usulü süreçler var”

EKONOMİ

Merkez’in rezervleri 1 haftada 498 milyon dolar azaldı

TCMB’nin istatistiklerine göre, toplam rezervleri 4 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 498 milyon dolar azalarak 113 milyar 682 milyon dolara geriledi.

TÜİK: İşsizlik yüzde 10.1’e yükseldi

TÜİK’e göre ; Türkiye’de işsizlik oranı, eylülde bir önceki aya göre 0,3 puanlık artışla yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti.

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsiz sayısı 7.3 milyon

DİSK’in raporuna göre, işsiz sayısı 7.3 milyona çıkarak yüzde 20 seviyesine yaklaştı. Raporda, TÜİK ve İŞKUR verilerinin birbiriyle çelişkili olduğu vurgulandı.

ABD’de enflasyon beklentinin altında geldi

ABD’de ekim ayı enflasyonu yüzde 7,7 artışla, yüzde 7,9 olan beklentilerin altında kaldı.

Nebati: KKM hesaplarına bugüne kadar 91,6 milyar TL ödendi

Bakan Nebati, KKM hesaplarına bugüne kadar yaklaşık 91,6 milyar TL destek ödemesi yapıldığını açıkladı. Nebati, uygulamanın maliyetinin sınırlı kaldığını savundu.

DIŞ POLİTİKA

İran: Hava savunma sistemlerini aşabilen hipersonik füze geliştirdik

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Emir Hacı Alizade ülkesinin yeni bir hipersonik balistik füze geliştirdiğini açıkladı. İran İstihbarat Başkanı ise Suudi Arabistan’a Mahsa Amini eylemleri üzerinden yüklenerek “Sabrımız tükeniyor” mesajı gönderdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI #COP27 | Sömürgeciler, pamuk eller cebe!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği bu yedi ay boyunca, çatışmanın yaklaşık 33 milyon ton iklim kirliliğine neden olduğu tahmin ediliyor. Bunların üçte ikisi, yanan ormanlardan kaynaklanan kirlilik.

BRİTANYA’DA GREV DALGASI: 100 bin kamu emekçisi Birleşik Krallık çapında grev kararı aldı

Birleşik Krallık’ta bütün sektörlerde ve iş kollarında yüksek katılımlarla grev kararları alınmaya başladı. Halkın ortalama yüzde 60’tan fazlası grev eylemlerini destekliyor. En çok öğretmen ve hemşirelerin grevleri ilgi çekiyor.

Mehmet Öz’ü yenen Fetterman: Ayasofya yeniden müze olmalı

ABD’deki Kongre seçimlerinde Pensilvanya senatörlüğü yarışında Mehmet Öz’ü yenen John Fetterman’ın Türkiye’yi dini özgürlükler alanında eleştirmesi Yunanistan’da gündemde. Fetterman Türkiye’nin Ayasofya’yı yeniden müzeye çevirmesi gerektiğini söyledi.

Alman hükümetinden Türkiye’ye kimyasal desteği

Türkiye’nin kimyasal silah kullanması Alman Federal Meclis’i gündemine taşındı, Dışişleri Bakanı Müsteşarı Andreas Michaelis’e göre, ‘soruşturmayı gerektirecek bir şey yok’

Kimyasal ile ilgili ‘konuşmayın’ talimatı!

Kürdistan Bölgesi İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, kimyasal silah kullanımından haberdar olmadıklarını iddia ederek, yayınlanan görüntülere dair ‘konuşmayın’ talimatı aldıklarını söyledi

Şengal katliamı: Cenazeler ailelere torbayla teslim edildi!

Musul Adli Tıp Kurumu IŞİD’in Şengal’de katlettiği 16 kişinin cenazesini torbalarda ailelerine teslim ederek bu şekilde defnedilmesini istedi. Ailelere tabut da verilmedi

Ebdi: Suriye’nin geleceği Türkiye değil Özerk Yönetimdir

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Ankara-Şam görüşmeleri ve Efrîn’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek, ‘Suriye’nin geleceği Türkiye ile yakınlaşmak değiş, Özerk Yönetimdir’ dedi

MİT’ten HTŞ ve ÖSO ile toplantı

MİT’in, Kuzey ve Doğu Suriye’de birlikte hareket ettiği paramiliter güçlerden ÖSO ile Antep’te; HTŞ ile de Atmê’de toplantılar düzenlediği öğrenildi

11 Kasım

İÇ POLİTİKA

Musa Anter Davası’nda gerekçeli karar açıklandı

Musa Anter Davası’nda verilen zaman aşımı kararının 222 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı. Kararda JİTEM yapılanmasına dair tespitler, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın gözaltına alınıp sorgulanması ve faili meçhul cinayetlere dair detaylar yer aldı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de öldüğünü belirterek 30 yıllık zaman aşımı süresinini geçtiğini kaydetti.

İmamoğlu davası: Savcı siyasi yasak istedi, dava 14 Aralık’a ertelendi

Ekrem İmamoğlu için hapis cezası istenen dava görüldü. Mütalaasını açıklayan savcı en üst sınırdan 4 yıl 1 ay ceza ve siyasi yasak istedi. Dava 14 Aralık’a ertelendi.

İmamoğlu’ndan duruşma sonrası ilk açıklama: Beraat beklerdim, yargıya güvenmek istiyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret davasının ertelenmesinin adından konuştu. Davada beraat beklediğini belirten İmamoğlu “Türkiye Cumhuriyeti yargısına güvenmek istiyorum” dedi.

Beş mülteci cinayetinde polis bir kişiyi arıyor

Ankara’da beş mültecinin bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin polis bir kişinin kimliğine ulaştı. Zanlının başka kişilerle irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor.

Emniyet Soylu-Aktaş arasındaki ‘sızıntı’ gerilimini yalanlarken konuyu muhalefete bağladı: ‘Yeni iftira kampanyası’

İstanbul Emniyet Müdürü Aktaş ile İçişleri Bakanı Soylu arasında Sarallar grubu soruşturmasıyla ilgili gerilim yaşandığı iddia edildi İstanbul Emniyeti, “Uyuşturucu ve kimyasal silah iftirası atanlar yeni bir iftira kampanyası başlattı” dedi.

ÇHD davasında karar duruşması: Kozağaçlı ve Timtik’e 12 yıl ceza verildi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasının beşinci duruşması kararlar açıklandı. Avukatlar Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik’e örgüt üyeliğinden 12’şer yıl hapis cezası verildi. Diğer avukatlar da 6 ile 10 yıl arasında hapis cezası aldı.

AYM, VEDAŞ’ı tazminata mahkum etti: ‘İfade özgürlüğünün ihlali’

AYM, VEDAŞ’ın sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle işten çıkardığı 17 kişinin yaptıkları başvuruların reddedilmesini ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ olarak değerlendirerek, işçilere tazminat verilmesine karar verdi.

Eski Korgeneral Metin İyidil’e 15 yıl 10 ay hapis cezası

15 Temmuz darbe girişiminden sonra hakkında açılan davadan beraat eden Korgeneral Metin İyidil yeniden yargılandı. İyidil’e 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Aynı davada yargılanan Tümgeneral Hamza Koçyiğit’se 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Erkek şiddeti: Boşandığı kişi tarafından sokakta saldırıya uğradı

Balıkesir’in Havran ilçesinde G.A. boşandığı Onur K. tarafından sokak ortasında tüfekle vuruldu. Ağır yaralanan genç kadın hastaneye kaldırılırken, hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Ankara’da Nagihan Akarsel için anma düzenlendi

TJA, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel için anma düzenledi

Bedenini ateşe veren Rojhilatlı tutuklunun durumu ağırlaşıyor

Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yaşanan ağır hak ihlallerine karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı’nın durumunun ağırlaştığı öğrenildi

Zaman aşımı süreleri karşılaştırıldı sanıklar lehine olan esas alındı

Katledilen Kürt bilgesi Apê Musa (Anter) davasında zaman aşımının gerekçeli kararı açıklandı. Zaman aşımı sürelerinin karşılaştırıldığı kararde sanıkları lehine olan esas alındı

Mehmet Öcalan’dan disiplin cezalarına tepki: Açık söyleyin

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a peşi sıra verilen disiplin cezalarına ilişkin kardeşi Mehmet Öcalan, ‘Açık açık ‘görüşe izin vermeyeceğiz’ deyin’ diyerek duruma tepki gösterdi

İmamoğlu davasının eski hakimi Zengin’in Erdoğan’la fotoğrafı gündem oldu

Ekrem İmamoğlu’na yargılandığı davada hapis cezası vermediği için davadan alındığı iddia edilen hakim Hüseyin Zengin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekilen fotoğrafları ortaya çıktı.

EKONOMİ

Bakan Nebati: ÖTV indirimi gündemimizde yok

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı?” sorusuna, “Gündemimizde yok” yanıtını verdi. Nebati, matrah artırımı üzerinde ise çalıştıklarını söyledi.

Sanayi üretiminde en düşük artış

Yıllık sanayi üretimi yüzde 0,4’lük artışla, pandemi döneminden bu yana düşük oranda kaldı. Ağustos rakamı ise yüzde 1,1’e revize edildi.

Türkiye ekonomisindeki açık 39 milyar doları geçti

Cari denge eylül ayında 2 milyar 966 milyon dolar açık verdi. 12 aylık açık ise 39 milyar 164 milyon doları buldu. Böylelikle yıllık cari açık 4 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Bakan Bilgin: EYT’de şartları dolduran 1,5 milyon kişi var

Çalışma Bakanı Bilgin, sözleşmeli memurları bu ayın içerisinde kadrolu hale getireceklerini söyledi. EYT’den emekli olacaklara ilişkin de ilk kez rakam telaffuz eden Bilgin, ‘şartları dolduran 1,5 milyon kişi olduğunu’ söyledi.

Altın fiyatları uçuşa geçti

ABD’nin yıllık enflasyon verisini açıklamasının ardından altın fiyatlarında yaşanan yükseliş devam ediyor.

DIŞ POLİTİKA

Zelenskiy: Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz

Ukrayna’nın Odessa kentinde gece saatlerinde Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu önünde toplanan bir grup, Ukrayna özel kuvvetlerinin Rus güçlerinin çekildiği Herson’a girmesini kutladı.

Rusya, Herson’dan tamamen çekildi, kent merkezine Ukrayna bayrakları asıldı

Rusya, Ukrayna’nın Herson kentinden askerlerinin tamamen çekildiğini açıkladı. Kremlin Rusya’ya bağlanan kentin statüsünde değişiklik olmadığını söylerken kent merkezinde Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı.

İnsan hakları örgütlerinden idama mahkum edilen Kürt rapçi Yasin için çağrı

İran’daki eylemcileri desteklediği için idama mahkum edilen rapçi Saman Yasin için insan hakları örgütleri çağrı yapıyor. BM’nin İran özel raportörü de uluslararası toplumun İran’daki insan hakları ihlallerini durdurmada rolü olduğunu söyledi.

Operasyonlarda bir asker hayatını kaybetti

Savunma Bakanlığı, “Pençe- Kilit” operasyonunda Emre Sevinç adlı askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkiye-Mısır ilişkileri ‘normalleşemiyor’

Türkiye ile Mısır arasında ilişkilerin ‘normalleşmesi’ adına Türkiye’nin İhvan’a yönelik adımları da karşılık bulmadı. Dr. Iyad El Mecali, konuyla ilgili ‘Ankara’nın Libya’daki eylemleri en büyük engel’ yorumunu yaptı

COP27’DEN UYARI: “Küresel CO₂ salımları yeni bir zirveye ulaştı”

Mısır’da süren BM İklim Zirvesi COP27’de yayınlanan yeni veriler, fosil yakıtlardan kaynaklanan küresel CO₂ salımlarının enerji krizine karşın arttığını gösteriyor. Eğilim sürdüğü takdirde kritik eşiğe 9 yılda varılabileceği öngörülüyor.

12 Kasım

İÇ POLİTİKA

Cumartesi Anneleri 29 yıl önce kaybedilen Üzeyir Kurt’un akıbetini sordu

Üzeyir Kurt, 29 yıl önce asker ve korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Cumartesi Anneleri/ İnsanları, ‘Etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi talebimizi yineliyoruz’ dedi.

718’inci haftada bir araya gelen kayıp yakınları ve İHD: Ali Tekdağ için adalet istiyoruz

Kayıp yakınları Diyarbakır’da 1994 yılında sokak ortasında zorla bir araca bindirilerek kaçırılan Ali Tekdağ’ın akıbetini sormak için bir araya geldi. Tekdağ’ın ailesi, ‘Mezarımızı ve kemiklerimizi istiyor’ dedi.

İki kentte askeri operasyon başlatıldı

TSK tarafından sabah saatlerinde Agirî ve Îdir’da geniş çaplı bir askeri operasyon başlatıldığı öğrenildi. Agirî’nin Bazîd ilçesi ve Agirî Dağı civarı ile Îdir’ın Başan (Aralık) ilçesi başlatılan operasyonun hava desteği ile sürdüğü belirtildi.

‘İnsanlık Yürüyüşü’ bir starttı

Kimyasal silah kullanımına karşı düzenlenen ‘İnsanlık yürüyüşü’ne dair konuşan siyasi parti ve kadın örgütü temsilcileri, ‘yürüyüşlerin bir start olduğunu’ vurguladı

Demirtaş’ın anne ve babası hastaneye kaldırıldı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş, kalp krizi geçirdi. Demirtaş dün gece Diyarbakır’a getirildi, babası ile görüştürüldü.

Ankara Film Festivali: En İyi Film “Kurak Günler”

En İyi Film ve En İyi Senaryo Ödülleri Emin Alper’in yönettiği “Kurak Günler” filmine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nü ise “Karanlık Gece” filmiyle Özcan Alper aldı.

Mehmet Metiner: Yeni bir çözüm süreci zorunlu

Ankara’da düzenlenen ‘Kürtler Ne İstiyor’ başlıklı çalıştaya katılan eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, Kürtlerin geleceği konusunda HDP’yi muhatap almadıklarını ancak yeni biz çözüm sürecini zorunlu gördüklerini söyledi.

EKONOMİ

Erdoğan, TÜİK Başkan Yardımcısı Fatih Şahin’i görevden aldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, verileri tartışılan Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) başkan yardımcısı Fatih Şahin’i görevden aldı. Şahin, yedi ay başkan yardımcılığı görevinde kalabildi.

Belçika’da haftada beş gün yerine dört gün mesai başlıyor

Belçika’da tam zamanlı bir işte haftada beş gün yerine dört gün mesaiye olanak sağlayan yeni düzenleme 20 Kasım’da başlıyor. Çalışanların saat sayısı, maaşı ve sosyal hakları aynı kalacak, beş günde yapmaları gereken işi dört günde yapabilecekler.

İBB’nin Togg talebi reddedildi: ‘Sadece Cumhurbaşkanı’nın sipariş yetkisi var’

İBB Başkanı İmamoğlu, Togg’dan 100 adet elektrikli araç talebinde bulunduklarını ancak taleplerinin reddedildiğini açıkladı. İmamoğlu, “TOGG’dan sadece Sayın Cumhurbaşkanı’nın sipariş yetkisi olduğunu yani talebimizin karşılanmayacağını öğrendik” dedi.

DIŞ POLİTİKA

ABD’de Arizona’yı Demokrat senatör kazandı

ABD’de 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerde Arizona eyaletinde Demokrat senatör Mark Kelly, tekrar seçimi kazandı. Açıklanan sonuçla Senato’da Cumhuriyetçiler de Demokratlar da 49 koltuğu garantiledi.

Donald Trump, ‘yeni kabusu’ Ron DeSantis’i uyardı: Bozguna uğrar

ABD’nin eski başkanı Donald Trump, Florida’da valilik seçimlerini açık farkla kazanıp Cumhuriyetçi Parti içinde 2024 başkan adayı olarak öne çıkan Ron DeSantis’ş hedef aldı. Trump, aday olmaması için ‘uayrdığı’ DeSantis’in bozguna uğrayacağını iddia etti.

Kadınlar, kimyasala karşı 1 milyon imza topladı

Federe Kurdistan ve Irak’ın farklı bölgelerinden kadınlar, BM ve Irak hükümetinin hava sahasını Türkiye’ye kapatması talebiyle 1 milyon imza topladı

Düsseldorf’ta kimyasala karşı binler toplandı: Her Kürt mücadelesine sahip çıkmalı

Türkiye’nin kimyasal kullanımına karşı Düsseldorf’ta bir araya gelen binlerce kişi ‘Her Kürt nefesine, mücadelesine, önderliğine ve geleceğine sahip çıkmalıdır’ çağrısında bulundu

İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 326 kişi katledildi

İran İnsan Hakları Örgütü, İran ve Doğu Kurdistan’da 54 gündür devam eden protestolarda 326 kişinin katledildiğini açıkladı

Eylemler 56’ın günde: Rejim cenaze törenlerine de saldırıyor

Jîna Emînî’nin katledilmesi sonrası başlayan eylemler devam ediyor, katledilenlerin anma törenlerinde de rejim güçleri halka saldırdı

Alman Başbakan Scholz’dan İran’a: Kendi vatandaşlarınıza nasıl ateş açarsınız?

Almanya Başbakanı Scholz, İran’a yönelik AB’nin yeni yaptırım paketini desteklediğini duyurdu. Scholz, İran Dışişleri’nin karşılık vereceği uyarısını da ” Siz nasıl bir hükümetsiniz ki kendi vatandaşlarınıza ateş ediyorsunuz?” diye yanıtladı.

AİMH, Kurt dosyasında Türkiye’yi mahkum etti, Türkiye inkar etti”

Maside Ocak: “AİHM mahkumiyetine rağmen Başsavcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kısacası 29 yıldır Üzeyir Kurt dosyasında inkar ve cezasızlık devam etti.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI #COP27 | Hileyle hurdayla iklim krizinin üstesinden gelemezsiniz

Bu COP’u doğru yola sokmanın ve herkes için insan hakları ve herkes için iklim adaleti sağlamanın zamanı geldi.

İklim Anlaşması: Biden Trump dönemi için özür diledi

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump döneminde ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesinden dolayı özür diledi.

50 gündür açlık grevi yapan İranlı aktivist Ronaghi hastaneye kaldırıldı

Daha önce cezaevinde yaşadığı işkencelerden ötürü tekrar tutuklanırsa açlık grevine başlayacağını söyleyen ve 50 gündür açlık grevinde olan İranlı insan hakları aktivisti Hussein Ronaghi hastaneye kaldırıldı.

13 Kasım

İÇ POLİTİKA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Taksim’deki patlamada 6 ölü, 53 yaralı bulunuyor

İstanbul’da Taksim İstiklal Caddesi’nde henüz neden kaynaklandığı belirlenemeyen bir patlama yaşandı. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

İstiklal Caddesi’nde patlama: 6 ölü, 2’si ağır 81 yaralı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, patlamada 2’si ağır 81 kişinin yaralandığını, 6 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı.

Altun: Yayın yasağının amacı panik oluşturabilecek yayınlara mani olmak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İstiklal Caddesi’ndeki patlamaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada medya kuruluşlarını sorumlu olmaya davet etti.

Bozdağ: Görüntü var ismi belli değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Beyoğlu’nda yaşanan patlamaya dair canlı yayında konuştu. Bozdağ, “Henüz ismi belli değil. Bütün kayıtlar takip ediliyor, bir takım arkadaşlarımız peşindeler” dedi.

Siyasilerden Taksim açıklaması | Halkımıza başsağlığı diliyoruz

İstanbul Taksim’de meydana gelen patlamanın ardından siyasi parti liderleri ‘baş sağlığı’ mesajları yayınladılar.

Babacan: Halkın haber alma özgürlüğünü baltalamayın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından getirilen yayın yasağı ve sosyal medya platformlarına yönelik ‘bant daraltma’ kararını eleştirdi. Babacan, “Halkın haber alma özgürlüğünü baltalamayın” dedi.

Demirtaş: Sivilleri açıkça hedef alan terör eylemini lanetliyorum

Selahattin Demirtaş patlamaya ilişkin açıklamada bulundu. Demirtaş, ‘sivilleri hedef alan her saldırı hukuken, siyaseten, ahlâken ve vicdanen terördür. Asla kabul etmiyoruz’ dedi

Birçok kentte eylem: Aleviler iktidarı eleştirdi, ‘eşit yurttaşlık’ istedi

Alevi örgütleri tarafından birçok kentte basın açıklaması yapılarak, AKP iktidarının Aleviler ile ilgili politikalarına tepki gösterdi, eşit yurttaşlık talebinde bulundu

Aleviler alanlarda | Cemevlerine kayyım atanmasına izin vermeyeceğiz

Avcılar Havuz Meydan’ında yapılan eylemde Aleviler, “Cemevlerine kayyım atanmasını kabul etmeyeceklerini” haykırdılar ve eşit yurttaşlık talebinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

Alevi örgütleri meydanda: Devletin Alevi’si olmayacağız

Siyasi iktidarın Alevilere yönelik politikalarını protesto eden Alevi örgütleri, “İktidar Sünni-Hanefi inancına Alevileri de ekleme amacındadır. Bizlere tarif ve tahrifi kabul etmiyoruz” dedi.

Demirtaş’ın Diyarbakır’a götürülmesi: Ailesi ve avukatlarından bile gizlendi

Demirtaş’ın, kalp krizi geçiren babasını görmesi için Diyarbakır’a özel jet ile getirildiği belirtilirken bu gelişmenin avukatları ve ailesinden bile gizlendiği öğrenildi. Hastanede babası ile 45 dakika görüşen Demirtaş aynı jet ile yeniden Edirne’ye götürüldü

Avcılar Belediyesi’nde LGBTİ+ aktivist şef yapılmadı

LGBTİ+ çalışan, zaten bu birimde resmi olarak yönetici olarak kadrosu onaylanmasa da uzun zamandır bir şefin yapması gereken tüm işlemleri yapıyordu. Yani zaten yaptığı işe resmi olarak da atanmak istedi ancak mülakatta elendi.

Saralların operasyondan haberi varmış: Ayın 18’inde büyük operasyon var

Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü arasında suç örgütleri operasyonlarında ‘sızma’ olduğu tartışmalarının gündeme gelmesinin ardından Sarallar örgütü üyelerinin telefon konuşmalarındaki ayrıntılar dikkat çekti

İyi Partili Ağıralioğlu: Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamaz endişemiz var, evet

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, 2023 seçimlerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması halinde kazanamayacağından endişe ettiklerini söyledi: Kazanabilir de ama klasik AKP-MHP seçmeni gönülsüzdür oy vermede.

Bahçeli yine HDP’yi hedef aldı: Bir an önce kapatılmalı

MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP’ye yönelik kapatma çağrısını yineledi. Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu için, “Selin içinde sürüklenen kütüğe dönüşmüştür” dedi.

Diyarbakır’da MHP’li beş ilçe başkanı toplu istifa etti

MHP’nin Diyarbakır’daki beş ilçe başkanı, çocuk istismarı suçlamasından beraat eden eski il başkanı yerine yapılan atamaya isyan ederek istifa etti.

EKONOMİ

DIŞ POLİTİKA

ABD ara seçimleri: Nevada’yı kazanan Demokratlar Senato’da çoğunluğu garantiledi

ABD’de Kongre üyeliği ve valilikler başta olmak üzere eyalet ve yerel pozisyonlar için yapılan ara seçimlerde Nevada’da Demokrat aday Catherine Nasto’nun rakibini geride bırakmasının ardından Demokratlar, Senatoda çoğunluğu garantiledi.

Erdoğan’ın temennisi tutmadı: ABD’de Senato’nun kontrolü Demokratların

ABD’deki ara seçimlerde, Başkan Joe Biden’ın partisi Demokratların Senato’da çoğunluğu koruyacağı kesinleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, F-16 alımı için Senato’nun kontrolünün Cumhuriyetçilere geçmesi temennisini açıklamıştı.

Qamişlo’da binler kimyasal silah kullanımı protesto etti

Qamişlo’da binlerce yurttaşın katılımı ile kimyasal silah kullanımına karşı miting düzenledi. Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde yönelik saldırılarında kimyasal silah kullandığına dair görüntülerin yayınlanmasının yankıları sürerken, birçok merkezde de eylemler düzenleniyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Şırnak’ta düzenlenen eylemlerinden ardından dün de Almanya’nın Düsseldorf kentinde kitlesel eylem düzenlenmişti. Eylemlerin bugünki adresi ise Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kenti oldu.

İzmir’deki İranlılar: Kahrolsun çocuk katili İslam Cumhuriyeti

İran ve Rojhilat’ta süren direnişe yaptıkları açıklama ile destek veren İzmir’deki İranlılar, ‘Kahrolsun çocuk katili İslam Cumhuriyeti’ slogani attı İzmir’de…

ABD’nin karbon kredisi girişimi ne anlama geliyor?

ABD İklim Elçisi John Kerry’nin COP27’de duyurduğu Energy Transition Accelator (Enerji Geçiş İvmelendiricisi) programını ve destekçileri büyük eleştirilere neden oluyor. Daha önce işlemeyen bu fikir ABD eliyle başarılı olabilir mi?

İngiltere Maliye Bakanı: İşgücü açığı Brexit’ten daha önemli bir sorun

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ülkesinde işgücü açığının Brexit’ten (İngiltere’nin AB’den çıkması) daha önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Almanlar Berlin’de hayat pahalılığını protesto etti: ‘Artık kebap almaya bile gücümüz yetmiyor’

Almanya’nın başkenti Berlin’de toplanan binlerce kişi artan enerji fiyatlarını ve hayat pahalılığını protesto etti.

Başkent Berlin’deki “Kızıl Saray” olarak bilinen belediye binası önünde toplanan kalabalık elektrik, ısınma ve kira ücretlerine üst sınır konulmasını ve maaşların yükseltilmesi talebiyle yürüyüş gerçekleştirdi.

Lüksemburg, Êzidi soykırımını resmen tanıdı

IŞİD’in Êzidilere uyguladığı katliamı soykırım olarak tanıyan ülkeler arasında Birleşik Krallık, ABD, Fransa, Kanada, Avustralya, İskoçya, Ermenistan, Portekiz, Hollanda ve Belçika’dan sonra Lüksemburg da katıldı.

Perinçek: Esad’ın davetlisi olarak Ethem Sancak’la Suriye’ye gideceğiz

Doğu Perinçek, Ethem Sancak ve Vatan Partisi heyetiyle birlikte Beşar Esad’ın davetlisi olarak Suriye’ye gideceklerini açıkladı.

İran’da bir kişiye protestolara katıldığı için idam cezası verildi

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolara katıldığı gerekçesiyle Tahran Devrim Mahkemesi 1 kişiye idam 5 kişiye de hapis cezası verdi.

14 Kasım

İÇ POLİTİKA

AFP ve Reuters PKK’nin İstiklal’deki saldırıyla ilişkilerinin olmadığı açıklamasını duyurdu

Fransız haber ajansı AFP ve İngiliz haber ajansı Reuters, “PKK’nin İstiklal Caddesi saldırısıyla bağlantısı olmadığına” dair açıklamasını son dakika olarak duyurdu.

PKK: İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok

Açıklamada “Bu olay sonrası özellikle Kobane’yi hedef göstermeleri, planlarının yönünü ortaya koymaktadır” denildi

Mazlum Kobani: İstanbul’daki patlama ile ilgili iddiaları reddediyoruz

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Taksim İstiklal Caddesi’ndeki patlama ile ilgilerinin olmadığını söyledi.

TİHV: Bu tür saldırılar karşısında insan haklarını savunmakta ısrarcı olacağız

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İstiklal’deki bombalı saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu tür saldırılar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de insan hakları, barış ve demokrasi değerlerini savunmakta ısrarcı olacağız” denildi.

TTB ve 68 il barosundan İstiklal açıklaması: Saldırı aydınlatılmalı

Türkiye Barolar Birliği ve 68 il barosu, İstanbul’daki patlamanın ardından ortak açıklama yaptı. açıklamada, “Saldırının tüm yönleriyle aydınlatılması hepimizin beklentisi, yetkililerin ise sorumluluğudur” denildi.

İstiklal Caddesi’ndeki ağaçlar Valilik talimatıyla sökülüyor

İstanbul Valiliği, güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesi’nde bulunan 90 saksı ve 150 ağacın kaldırılması talimatı verdi. İBB yetkilileri tarafından ağaçların söküm çalışmaları başladı.

Canan Kaftancıoğlu İstiklal’de karanfil bıraktı: Acının olduğu noktada sözün hükmü kalmıyor

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırının yaşandığı yere gelerek karanfil bıraktı. Kaftancıoğlu, “Dünya çapında bilinen bir yerindeki bu saldırı bizlerin daha fazla yan yana olması gerektiğini gösterdi” dedi.

Bakan Soylu: ABD Büyükelçiliği’nin taziyesini kabul etmiyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyla ilgili konuştu: Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz.

Özdağ: Benim elimdeki bilgi Soylu’nunkinden farklı

İstiklal Caddesi’nde dün patlamanın gerçekleştiği yere giden Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, “İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarıyla benim edindiğim bilgiler farklı” dedi.

Reuters’a Ankara’dan konuşan üst düzey yetkili: IŞİD olasılığını dışlamıyoruz

Reuters ajansına Ankara’dan konuşan üst düzey bir yetkili, Beyoğlu’ndaki patlamayı gerçekleştiren zanlının “PKK ile bağlantılı olduğuna inanıldığını ama IŞİD bağlarını dışlamadıklarını” açıkladı.

İstiklal Caddesi yeniden yaya trafiğine açıldı

İstiklal Caddesi, dün meydana gelen patlama sonrasında yeniden yaya trafiğine açıldı. Caddeye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemesiyle konulan bankların Beyoğlu Belediyesi ekiplerince kaldırılması dikkat çekti.

İstiklal Caddesi’ndeki beton saksılar kaldırılıyor

Taksim saldırısı sonrası İstiklal Caddesi yeniden düzenleniyor. Bombacı olduğu iddia edilen kadının saldırı öncesi bir süre oturduğu bankların ardından caddedeki dev beton saksılar da kaldırılıyor.

İmamoğlu İstiklal Caddesi’nde: Saksılara suç bulmak değil, saksıları bir arada çalıştırmak lazım

Saldırının yaşandığı İstiklal’e gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin bölgedeki beton saksıların banklarını sökmesiyle ilgili olarak “Saksılara suç bulmak değil de, saksıları bir arada çalıştırmak lazım” dedi.

Emniyet duyurdu: Taksim saldırısı şüphelisinin ifadesi paylaşıldı

İstiklal Caddesi’nde dün meydana gelen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın faili olarak değerlendirilen şüphelinin yakalanma görüntüleri servis edildi. Şüphelinin kimliği de açıklandı.

Eren Keskin: Dün geceden beri sürekli tehdit alıyoruz

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Beyoğlu’ndaki patlama sonrasında avukat Jiyan Tosun’un Zafer Partili Adem Taşkaya tarafından hedef gösterilmesine isyan etti. Artı TV’ye konuşan Keskin, “Bu haber nasıl yapıldı, telefonlarımız nasıl dağıtıldı?” dedi.

Hedef gösterilen Jiyan Tosun: 16 yaşındaki yeğenim, yengem bile tehdit telefonları aldı

İstiklal saldırısının ardından Zafer Partili Adem Taşkaya tarafından hedef gösterilen Avukat Jiyan Tosun İHD’de açıklama yaptı. Tosun, “16 yaşındaki yeğenim, yengem bile tehdit edildi” dedi. Tosun’un avukatı ise bilgileri polisin dağıttığını iddia etti.

İstanbul Barosu hedef gösterilen Jiyan Tosun’a destek vermedi

Zafer Partili Ahmet Taşkaya’nın Beyoğlu saldırısı sonrasında hedef gösterdiği avukat Jiyan Tosun’un, İstanbul Barosu’ndan destek arayışının yanıtsız bırakıldığı ortaya çıktı. Buna göre, Tosun’un aradığı Baro Başkanı Filiz Saraç konuyla ilgilenmedi.

Avukat Veysi Eski: İstanbul Barosu arkadaşımızı yüzüstü bıraktı

Avukat Veysi Eski, İstiklal Caddesi patlamasında hedef gösterilen avukat Jiyan Tosun için harekete geçtiklerini ancak İstanbul Barosu’nun bu konuya sessiz kaldığını açıkladı.

Diyarbakır’da kayyım yönetiminin usulsüzlükleri Sayıştay raporunda

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin tüm taşınmazlarının hacizli olduğu, ihale yapılmadan 23 milyon TL’ye lale ve ağaca harcandığı, sosyal yardım ve hizmet alımlarında usulsüzler yapıldığı Sayıştay raporuna yansıdı.

Müzisyen Onur Şener cinayetinde beş kişiye ağırlaştırılmış müebbet talebi

Müzisyen Onur Şener’in öldürülmesine ilişkin soruşturmada hazırlanan iddianamede üçü tutuklu, beş kişi hakkında ‘canavarca hisle insan öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Altılı Masa’dan ortak açıklama: ‘İktidarın tüm kutuplaştırma politikalarına inat, demokratik Türkiye için çalışıyoruz’

Altılı Masa’nın siyasi liderleri, DEVA Partisi ev sahipliğinde düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamaya Taksim’deki terör saldırısında ölenleri anarak başladı, ayrıca www.altilimasa.biz adlı bir internet sitesi kurulduğunu duyurdu.

Altılı Masa’dan ortak açıklama: Teröre geçit vermeyeceğiz

Altılı Masa toplantısı devam ederken yayınlanan “Teröre geçit vermeyeceğiz” başlıklı ortak açıklamada, “terörle mücadelenin hukuk devletinin en öncelikli görevlerinden birisi olduğu inancındayız.” denildi.

Altılı Masa liderleri: 28 Kasım’da açıklayacağız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde bir araya gelen Altılı Masa liderleri ortak bir açıklama yayınladı, anayasa değişikliği hazırlıklarının paylaşılması ile ilgili tarih verdi.

Altılı Masa’ya katılma talebi reddedilen Baş’tan ‘Ronaldo’lu paylaşım: Sakin

BTP lideri Hüseyin Baş, ‘Altılı Masa’ya katılma taleplerinin kabul edilmemesi üzerine ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’ya ait bir fotoğrafı ‘Sakin’ notuyla paylaştı.

Mahkeme, Boğaziçi Hukuk’taki ‘adrese teslim’ ilanları iptal etti: ‘Hukuka aykırı’

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin hukuk fakültesi için açtığı adrese teslim dört kadro, ilanlarda yer alan şartların ‘objektif’, ‘denetlenebilir’, ‘bilimsel’ ve ‘hukuka uygun’ olmamasından dolayı mahkeme tarafından iptal edildi.

‘LGBTİ+ bayrağı’ davası: Savcı, Boğaziçili öğrencilerin üç yıla kadar hapsini istedi

Boğaziçi Üniversitesi’nden 12 öğrencinin ‘kayyım rektör’ Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto eylemlerinde ‘LGBTİ+ flaması taşıdığı ya da yanında durduğu için’ yargılandığı davada Savcı Mehmet Genç, ‘yasaya aykırı yürüyüş yaptıklarını’ iddia ederek öğrencilerin üç yıla kadar hapsini istedi. Davanın bir sonraki duruşması 22 Kasım Salı günü görülecek.

EKONOMİ

IMF: Ekonomik görünüm tahmin edilenden daha kötü

Uluslararası Para Fonu (IMF), enflasyon etkisiyle küresel ekonomik görünümün ‘iç karartıcı’ durumda olduğu tespitini yaptı. IMF’e göre durum daha da kötüye gidecek.

Morgan Stanley raporu: AB ve Britanya 2023’te resesyona girecek

Morgan Stanley raporuna göre, 2023 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 2,2 olarak açıklandı. Raporda, AB ve Britanya ekonomilerinin resesyona girmesi beklendiği yer aldı.

ODTÜ emekçileri hakları için eylem yapmaya devam ediyor

ODTÜ’de emekçiler, servis sayılarının gün geçtikçe azaltılmasına karşı başlattıkları eylemlerine devam ediyor.

DIŞ POLİTİKA

AİHM açıkladı: En çok başvuru Türkiye’den

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), aylık istatistikleri yayınlandı. 31 Ekim 2022 itibariyle Türkiye, 19 bin 850 dosya ile en fazla başvuru yapılan ülke oldu.

Beyaz Saray: ‘İki lider Ukrayna’da nükleer silah kullanılmamasında hemfikir’

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, liderlerin Ukrayna’da nükleerin kullanılmasına karşı çıktıkları bildirildi.

BM, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesini isteyen kararı kabul etti

BM Genel Kurulu’nun, Rusya’nın işgal nedeniyle Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesini isteyen kararı kabul edildi.

CIA Direktörü Burns, Ankara’da Rus mevkidaşıyla görüştü

Beyaz Saray, CIA Direktörü Willam Burns’ün Ankara’da Rus mevkidaşı ile bir araya geldiğini duyurdu. Görüşmede Ukrayna savaşı konusunda müzakere yapılmadığı, olası bir bir nükleer silah kullanımının sonuçlarının iletildiği aktardıldı.

Zelenskiy, Rusya’nın çekildiği Herson’da

Ukrayna lideri Zelenskiy, 11 Kasım’da Rusya’nın çekildiği Herson’a gidip vatandaşlar ve askerlerle buluştu.

Taliban el kesme, taşlama ve kırbaç cezalarına geri dönüyor

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban yargıçlardan şeriat hükümlerine göre cezalar vermesini istedi. Taliban lideri Ahunzade’nin verdiği talimatın, örgütün el kesme, kırbaçlama ve taşlama cezalarına geri döneceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron İran’daki protestoları ‘devrim’ diye niteledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran’da devam eden eylemleri ‘devrim’ olarak niteledi. Macron, İran hükümetinin eylemlere karşı tavrı sebebiyle “nükleer uzlaşı”nın zora girdiğini söyledi.

İran: Erbil ve Süleymaniye’de Kürt örgütleri vurduk

İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bulunan İranlı Kürt örgütlerin karargahlarına saldırı yaptı. Roket ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılarda en az bir kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

15 Kasım

İÇ POLİTİKA

Sera Kadıgil’den Bakan Bozdağ’a: ‘Sizin yeriniz bakan sandalyesi değil, sanık sandalyesi’

TİP’li Sera Kadıgil, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Siz ki döneminizde atadığınız hakim-savcıların yüzde 40’ı FETÖ’den ihraç edilmiş bir bakansınız. Sizin yeriniz bakan sandalyesi değil, sanık sandalyesidir Sayın Bozdağ” dedi.

Mahalle sakinleri Albashir’in bir gününü anlattı: Telefon trafiği artmıştı

Artı TV, İstanbul Taksim’deki bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Ahlam Albashır’ın işyerinde esnafı ve mahalle sakinlerini dinledi: “Son bir haftada telefon trafiği artmıştı.”

İstiklal Caddesi’ndeki saldırının şüphelisi kadını anlattılar: Bir yıldır Esenler’de oturuyordu

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının ardından yakalanan Ahlam Albashir’i daha önceden görenler DHA’ya konuştu: “Esenler’de bir yıldır oturuyordu, Suriyelilerin iş yerinde çalışıyordu.”

MHP’li başkandan açıklama: Ehliyetimin fotokopisini çoğaltıp hat almışlar

MHP Şırnak Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan’ın, İstanbul’da 6 kişinin öldüğü bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashır’le görüşme trafiği nedeniyle ifadeye çağrıldığı iddia edildi. İlhan “Üzerimize oyun oynuyorlar” dedi.

Taksim faili ile görüşme kaydı olan MHP’li İlhan’dan çelişkili ifadeler

Taksim saldırısı faili Ahlam Albashır’le görüşme trafiği ortaya çıkan MHP’li başkan Mehmet Emin İlhan, T24’e ‘İfadeye çağırıldım’ derken, TELE 1’e ‘İfadeye çağırılmadım’ dedi. İlhan son yaptığı açıklamada ise ‘Benim adıma hat çıkarmışlar’ iddiasında bulundu

Taksim’deki bombalı saldırı: Bir yıl mı, dört ay önce mi geldi?

Ajanslar ve hükümete yakın medya, polise dayandırdığı haberlerinde, Taksim’deki bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashır’ın 4 ay önce Türkiye’ye geldiğini yazdı. DHA’nın röportajında ise mahalleli “1 yıldır buradaydı” diyor.

İstiklal Caddesi’ndeki ağaçlar Valilik talimatıyla sökülüyor

İstanbul Valiliği, güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesi’nde bulunan 90 saksı ve 150 ağacın kaldırılması talimatı verdi. İBB yetkilileri tarafından ağaçların söküm çalışmaları başladı.

Saksı ve ağaçların söküldüğü İstiklal Caddesi yaya trafiğine açıldı

İstiklal Caddesi’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) düzenlemesiyle yerleştirilen beton saksı ve ağaçlar, altı kişinin öldüğü patlamanın ardından söküldü. Cadde yaya trafiğine yeniden açıldı.

Kurdistani İttifak: Kutuplaştırma siyasetini ve manipülasyonları kınıyoruz

Taksim’deki bombalı saldırıyı kınayan Kurdistani İttifak, Soylu’nun saldırının PKK tarafından yapıldığı yönündeki iddiaları için, ‘Rojava’ya karşı bir saldırının zemini oluşturulmak isteniyor’ dedi

Hülya Oruç’a saldırı: ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun, dilini keseriz’ dediler

Tutuklu gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç çocuklarının yanında darp edildi. Tartışma esnasında bir kadın tarafından ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun’ sözleri ile tehdit edilen Oruç, yaşadıklarını Artı Gerçek’e anlattı.

Irkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları’na saldırı davasında gerekçeli karar: Komşu kavgası

Konya’da Dedeoğulları ailesinden yedi kişinin katledilmesi öncesinde yaşanan ırkçı saldırıya dair görülen davada mahkeme heyeti gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, “Burada Kürtleri barındırmayacağız” diyerek gerçekleşen saldırıya “Komşu kavgası” dedi.

Tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame

Demans hastalığı nedeniyle geçen günlerde tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında, 2014’te yaşandığı ileri sürülen bir olaydan dolayı 8 yıl sonra yeni bir iddianame hazırlandı. Tuğluk’un 15 yıl hapsi isteniyor.

LGBTİ+ bayrağı açan Boğaziçili öğrencilerin üç yıla kadar hapsi istendi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ‘kayyım rektör’ eylemlerinde ‘LGBTİ+ flaması taşıdığı ya da flamanın yanında durduğu’ gerekçesiyle yargılanan 12 öğrencinin üç yıla kadar hapsi istendi. İddianamede bunun nasıl bir suç oluşturduğuna dair bir tespit yer almıyor.

AİHM’de bir günde iki mahkumiyet: Türkiye, Rum Kilisesi ve Sıtkı Güngör’e 26 bin Avro ödeyecek

AİHM Salı günü Türkiye’ye karşı açılmış davalarda davacılar lehine karar verdi. Arnavutköy Rum Kilisesi Vakfı taşınmazının tapuda tescil edilmemesi ve Sıtkı Güngör’ün polis otobüsünde kötü muamele görmesi hak ihlali olarak cezalandırıldı.

Danıştay, Basın Kartı Yönetmeliği’nde 7 maddenin yürütmesini durdurdu

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin başvurusunda Danıştay bir kez daha Basın Kartı Yönetmeliği’nin gazetecilere basın kartı verilmesini ve iptalini kapsayan maddelerini iptal etti. Kararında ‘demokratik toplum’ vurgusu yaptı ve “Basının, haber verme ve eleştiri hakkı vardır” dedi.

EKONOMİ

Bütçe açığında 61 milyar liralık rekor faiz gideri

Bütçe ekimde 83 milyar lira açık verdi. Faiz giderleri ise 61 milyar lirayla rekor kırdı.

Altın fiyatları rekor seviyeye yükseldi

Dört gündür aralıksız yükselişini sürdüren altın fiyatları tarihi rekor seviyeye geldi. Tam altın 7 bin liraya dayandı.

İTO başkanlığına yeniden Şekib Avdagiç seçildi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanlığı için iki aday yarıştı. Şekib Avdagiç yeniden başkanlığa seçildi. İTO’da iki aşamalı başkanlık seçimleri bugün tamamlandı. Geçen hafta yapılan meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçiminin ardından bugün de başkanlık seçimi yapıldı.

Tarım enflasyonunda yeni rekor: Yüzde 163

TÜİK’in resmi verilerine göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 163,3 artarken, aylık bazda yüzde 4.59 yükseldi. Son bir yılda fiyatı en çok artan ürün grubu yüzde 361’le turunçgiller ve yüzde 230’a çeltik oldu.

TÜİK hesapladı: Her beş kişiden biri işsiz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 21 oldu. Dar tanımlı işsiz sayısı ise 3 milyon 433 bin kişi olarak açıklandı.

Konut kredisi faizi 40 ayın zirvesinde

Ekonomi yönetiminin aldığı makroihtiyati önlemler ve düşük faiz politikası ticari kredi faizlerinde gözle görülür bir gerileme yaratsa da bireysel kredi faizlerinde aynı durum söz konusu değil. Özellikle konut kredisi faizi son 40 yılın zirvesine çıktı.

Amasra’da patlamanın yaşandığı madende, işçiler iş başı yaptı

Bartın’da TTK’ya bağlı Amasra müessesindeki maden ocağında gerçekleşen patlama sonrası 2019 girişli işçiler işe başlatıldı.

BES: 4 kişi asgari ücret alsa bile yoksulluk sınırının altında

BES, yoksulluk sınırının 27 bin 920 lira olduğunu belirterek, 4 kişilik bir ailede herkes asgari ücret alsa bile yoksulluk sınırının aşılamadığı söyledi.

Amazon 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un bu hafta büyük çaplı işten çıkarma planladığı bildirildi.

DIŞ POLİTİKA

İran’da 2019 katliamı anılıyor: Onlarca kentte grev ve hükümet karşıtı eylemler

İran’da 2019’da güvenlik güçlerinin şiddetle bastırdığı ve 1500 kişinin öldüğü eylemlerin yıldönümünde onlarca kentte eylemler başladı. Sosyal medyada çok sayıda kentte esnafın kepenk kapattığı, üniversitelerde öğrencilerin greve gittiği görüldü.

G20 zirvesi sürerken Rusya, Ukrayna’yı füzelerle vurdu

Ukrayna-Rusya savaşının ana gündem halinde geldiği G20 zirvesi devam ederken Rusya’nın Ukrayna’ya akşam saatlerinde füze saldırıları yaptığı haberi geldi. Ukraynalı yetkililer Lviv ve başkent Kiev dahil çok sayıda kentte füze saldırıları olduğunu duyurdu

NATO üyesi Polonya’da, bir köye füze düştüğü iddia edildi

Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyüne Rus menşeli olduğu iddia edilen bir füze isabet ettiği iddia edildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı patlamaya Rusya’nın neden olduğunu söylemenin bir çeşit provokasyon olduğunu açıkladı.

G20 zirvesi sonuç bildirgesi taslağı sızdı: ‘Çoğu ülke Ukrayna’daki savaşı kınıyor’

Türkiye’nin aralarında olduğu G20 ülkelerinin Bali’de yapılan zirvesinin sonuç bildirgesinin taslağı basına sızdı. Taslakta Rusya’nın açık şekilde kınanmaması ve “Çoğu ülke Ukrayna’daki savaşı güçlü şekilde kınadı” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

G20 LİDERLER ZİRVESİ “Biden, F-16 sürecine desteğin devam edeceğini söyledi”

Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Beyaz Saray açıklamasından farklı olarak “Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine” ve “İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin önemine” atıf vardı.

Zelenskiy, Ukrayna’nın 10 maddelik ‘barış formülü’nü açıkladı

G20 zirvesine hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, savaşa son verilmesi için Rusya’ya baskı yapılması çağrısında bulundu. Zelenskiy, “Ukrayna’nın bir barış formülü var” diyerek 10 madde sıraladı. Kremlin açıklamanın ayrıntılarına tepkili.

Yunanistan’dan Süleyman Soylu’ya tepki: Sınırlarımızı çok iyi koruyoruz, kimse yasadışı yollardan giremez

İstiklal Caddesi saldırısının zanlısının Yunanistan’a kaçacağını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Atina’dan tepki var: “Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor ve hiç kimse ülkeye yasadışı yollardan giremez.”

Katar’ın Dünya Kupası için Pakistanlı ve Hindistanlı taraftarları kiralaması alay konusu oldu

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar’ın, turnuvaya yeterli ilginin gösterilmemesi sebebiyle taraftar kiraladığı iddia edildi. Ülkede daha önce top koşturan futbolcular da böyle bir uygulamanın varlığını doğruladı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI #COP27 | Fosil yakıtları azaltmak değil, fosil yakıtlardan çıkış

İklim felaketleri arttıkça, gelişmekte olan ülkelerin daha fazla bekleyecekleri vakitleri kalmadığı da açıkça görülüyor.

GÜNCELLENMİŞ ULUSAL KATKI BEYANI AÇIKLANDI Türkiye’nin emisyon azaltım hedefi belli oldu: Yüzde 41

Bakan Murat Kurum’un, COP27’de açıkladığı Türkiye’nin güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanı’na göre Türkiye’nin emisyon azaltım hedefi 2030’a kadar yüzde 21’den yüzde 41’e çıkarıldı ve 2038, emisyon pik tarihi olarak belirlendi.

Soylu’nun reddettiği taziyeyi Erdoğan kabul etti

Erdoğan aralarında ABD’nin de bulunduğu 97 ülkeye Taksim patlaması ile ilgili taziyeleri içn teşekkür etti. Soylu ve Bahçeli ABD’nin taziyesini reddetmişti

16 Kasım

İÇ POLİTİKA

Albashır’ın yakalandığı evin sahibi, diğer şüphelinin annesi çıktı

Taksim’deki bombalı saldırının ardından Küçükçekmece’de bir evde gözaltına alınan Ahlam Albashır’ın gözaltına alındığı evin diğer şüpheli Ahmet Jarkas’ın annesine ait olduğu belirlendi.

İstiklal zanlısı, Türkiye’de araç kiralama şirketi kurmuş

İstiklal saldırısının planlayıcısı olduğu iddia edilen Jarkas’ın Türkiye’de araç kiralama şirketi kurduğu ortaya çıktı.

Adli sicil belgesi 28 dilde alınacak: Kürtçe talep karşılanacak mı?

HDP’li Kemal Peköz, Adalet Bakanlığı’nın adli sicil belgesi alımına 9 dili daha ekleyen uygulamasını Meclis gündemine taşıdı, Kürtçe talebinin karşılanıp karşılanmayacağını sordu.

Güvenli bölge bombacı sızdırır mı?

Güvenlik şeridi çözümse saldırganın Afrin’den geldiği izahatını da izah etmeleri gerekmez mi? Afrin 2018’den beri Türk ordusu ve SMO kontrolünde. Sınırlar duvarla örülü. İdlib’in çeperlerinde de Türk ordusu, içinde HTŞ hakim. Evet paranın delemeyeceği sınır hattı yoktur. Fakat kast ettiğim geçilebilirlik değil “Suriye’de güvenli bölge kuralım da terör saldırılarını önleyelim” önermesinin geçersizliği.

MHP ilçe başkanı için açıklama yapan valiliğe tepki: Çürümüşlük

CHP ve HDP’li vekiller, Şırnak Valiliği’nin Taksim’deki saldırının şüphelisiyle telefonla konuştuğu öne sürülen MHP Güçlükonak İlçe Başkanı İlhan adına açıklama yapmasına tepki gösterdi.

İstiklal Caddesi’ndeki saldırının şüphelisinin yeni görüntüleri ortaya çıktı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının şüphelisinin patlamadan önce olay yerine gelişi ve patlamanın ardından uzaklaştığı görüntüler ortaya çıktı.

Demirtaş’tan 11 Taksim sorusu

Selahattin Demirtaş martta Yüksekova’da bir polisin aracında 52 kilogram patlayıcı yakalanmasını hatırlattı, ‘sadece soruyorum’ diyerek İstiklal Caddesi saldırısıyla ilgili 11 soru yöneltti.

Ölüm tehditleri alan Jiyan Tosun’a koruma kararı

Kararı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında açıkladı.

EKONOMİ

Morgan Stanley’den ‘asgari ücret’ tahmini

Morgan Stanley’in Türkiye analizinde yılbaşında asgari ücrete yüzde 60 civarında bir zam yapılacağı öngörüldü, enflasyonun 2023’ün sonunda yüzde 53’e düşebileceği tahmini yapıldı.

10 soruda EYT: Kimler, hangi şartlarla emekli olabilecek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununda çalışmalar sürüyor. Emeklilik hakkı için aranan şartlar, yasa yürürlüğe girdiği anda 1,5 milyondan fazla kişiye emeklilik hakkı sağlayacak.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Rusya’nın yaptığı açıklamaya saygı duymak durumundayım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’ya düşen iki füze ile ilgili “Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yoktur’ demesi bizim için önemli” diye konuştu.

“Ukrayna’nın savunma amaçlı fırlattığı füze Polonya’ya düştü”

Polonya Cumhurbaşkanı Duda da Ukrayna ile sınır köyüne düşen füzenin “Rusya tarafından atıldığına dair bir kanıt olmadığını” belirterek “Polonya’ya yönelik kasıtlı bir saldırı olduğuna dair hiçbir belirti yok” dedi.

G20 Sonuç Bildirgesi: Çoğu ülke Ukrayna’daki savaşı kınadı

Endonezya’nın Bali adasında iki gün süren 17. G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından ortak bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

İran’da bir protestocuya daha idam cezası

Jîna Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestolara katılanlara yönelik yargılamalarda ikinci idam cezası verildi. Güvenlik güçlerinin 2019 yılındaki “Kanlı Kasım” olayını anmak için bir araya gelenlerin üzerine ateş açması sonucu üç kişi öldü.

17 Kasım

İÇ POLİTİKA

Antalya’da sıcak dalgası yaşanan gün sayısı 2050’ye kadar altı kat artabilir

Prof. Dr. İhsan Çiçek, Antalya’da son yıllarda iki gün civarında etkili olan sıcak dalgasının 2050’lere kadar 13 güne çıkabileceği uyarısında bulundu.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’dan göçmen çıkışı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Fabrikanda Suriyeliyi çalıştır, sömür, sigortasını yaptırma. Sonra ayak ayak üstüne at, ‘Ne olacak bu Suriyelilerin hali’ de. Bir milyon insan gidecek. Kim isyan edecek biliyor musun? O iş sahipleri” sözlerine yanıt verdi.

CHP’li 3 vekil hakkında hazırlanan fezlekeler Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi

Erdoğan’ın haklarında “Süratle dokunulmazlıkları kaldırılmalı” dediği CHP’li 3 vekil hakkında düzenlenen fezlekeler, Adalet Bakanlığı tarafından TBMM’ye sunulmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

İddia: Avrupa’nın en çok aranan uyuşturucu kaçakçısı İdlib’de yakalandı

Avrupa’nın en çok arananlar listesinde bulunan uyuşturucu kaçakçısı Bruno Carbone Roma’da havalimanında tutuklandı. Yetkililer Carbone’nin hangi ülkeden iade edildiğini açıklamadı. HTŞ ise mafya liderinin İdlib’de yakalandığın iddia etti.

Komisyon, HDP’li Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesi kararı aldı

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, HDP Milletvekili Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesi kararı aldı.

Aslı Baykal AKP’ye katılacağı iddialarını yalanladı

Bir süre önce CHP’den istifa eden Aslı Baykal, AKPi’ye katılacağı yönündeki iddialara cevap verdi. Baykal, “Hiçbir yere katıldığım yok” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ‘Ahmet Kaya’nın mezarını Türkiye’ye getirmek istiyoruz’ dedi, sosyal medyada gündem oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sanatçı Ahmet Kaya’nın Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan mezarını Türkiye’ye getirmek istediklerini söyledi. Teklif sosyal medyada da gündem oldu.

Sanık Mehmet Altun’a yedi kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun’un yargılandığı davada karar çıktı. Sanık Mehmet Altun’a yedi kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Emniyet, Ahlam Albashir’in ifadesini yayınladı

Bombalı saldırının faili olduğu açıklanan Albashir’in, emniyetteki ifadesinde çantadakini uyuşturucu sandığı ve İdlib’den geldiğini söylediği belirtildi. Soylu, Albashir’in Afrin’den geldiğini açıklamıştı.

Davutoğlu: ‘Başbakanlık dönemimde kullandığım uçakla uyuşturucu taşındı’

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Üzerinde ay yıldız olan uçak kokainle yakalandı. Eğer bu uçak bu şekilde yakalandıktan sonra İçişleri Bakanı o koltukta oturuyorsa ve Cumhurbaşkanı’nın sesi çıkmıyorsa kimse milli haysiyetten bahsedemez” dedi.

AKP’den Yeniçağ’ın haberine 100 bin liralık tazminat davası

Davanın gerekçesi Yeniçağ’ın internet sitesinde yer alan, “AKP Kadın Kollarının eğlencesinde erkek dansöz oynatıldı” başlıklı haber. teyit.org’a göre haberdeki iddialar doğru değil.

İHD: Tosun ve Keskin planlı bir şekilde hedef gösterildi

Taksim’deki patlamanın ardından hedef gösterilen İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile Avukat Jiyan Tosun’a ilişkin açıklama yapan İHD Ankara Şubesi, “İnsan hakları savunucularından elinizi çekin” mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu: İlk yapacağımız işlerden birisi Suriye’nin meşru yönetimi ile görüşmek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye genelinde resmi rakama göre 3 milyon 600 sığınmacı olduğunu belirterek, “Ama bu rakamın 4-4,5 milyon olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi. “Millet İttifakı olarak iktidar olursak ilk yapacağımız işlerden birisi Suriye’nin meşru yönetimi ile görüşmektir” diyen Kılıçdaroğlu, “Meşru hükümetle oturulacak, protokol yapılacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Esad açıklaması: Siyasette ebediyen küslük olmaz

Suriye lideri Esad’la görüşme ihtimali sorulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz” dedi.

Karamollaoğlu’ndan Soylu’ya: Hangi mesajları aldın açıkla?

SAADET lideri Karamollaoğlu, İstiklal’deki patlamanın ardından “Bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık” diyen İçişleri Bakanı Soylu’ya “Hangi mesajları aldığını halka açıkla” dedi.

Ömer Çelik’ten ‘bombalı saldırı’ yorumu: Türkiye bir güven ülkesidir

AK Parti Sözcüsü Çelik, Taksim’deki saldırının ardından güvenlik güçlerinin çalışmalarının zafiyete uğratılmaya çalışıldığını savunarak “Terörle mücadele konusunda milletimiz bir ve bütündür” dedi.

Erdoğan’ın temennisi: İYİ Parti dönüşüm yapıp masayı terk etsin

Cumhurbaşkanı Erdoğan İYİ Parti’nin Altılı Masa’dan ayrılmasını temenni ettiğini söyledi: “Onlar niye bunlarla aynı masaya düşüyor veyahut aynı konuma geliyor? Hele hele böyle bir dönemde.”

MHP’li ilçe başkanı Mehmet Emin İlhan bugün tekrar savcılığa gitti

İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın zanlısı ile üzerine kayıtlı hattan görüşme yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen MHP Mehmet Emin İlhan, bugün Şırnak Adliyesi’ne geldi.

EKONOMİ

Kısa vadeli borç stoku 140 milyar dolar seviyesinde

Merkez Bankası, kısa vadeli dış borç stokunun geçen yıla göre yüzde 14,7 artarak 139,5 milyar dolara çıktığını açıkladı. Özel sektörün borcu 80 milyar doları aştı.

10 ayda 1 milyon 386 bin kişi işinden oldu

Bu yılın ilk 10 aylık döneminde toplam 1 milyon 386 bin kişi, işinden çıkarıldığı için işsizlik sigortasından işsizlik aylığı almak üzere başvuruda bulundu.

ABD mektupla şikâyet etti, devlet trilyonlarca lira ceza kesti, Cola Turca nasıl gitti; Murat Ülker anlatıyor

İş insanı Murat Ülker, katıldığı bir yayında Cola Turca projesinin başarısız olmasının arka planında yatan nedenlerden bahsetti.

DİSK-AR: Çalışma çağındaki 64.7 milyon kişinin 21.8 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda

Raporda, yılın ikinci çeyreğinde geniş tanımlı işsiz sayısının 7.7 milyonu aştığı belirtildi

Merkez Bankası’nın net rezervi swap hariç eksi 54 milyar dolar

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre net rezerv 18,2 milyar dolar. Swap (ödünç alınan para) hariç net rezerv ise eksi 54 milyar dolar oldu.

23 yıldır toplanan deprem vergi gelirine ne oldu?

Türkiye genelinde 12 Kasım’da yapılan deprem tatbikatı, akıllara 1999’dan bu yana ödenen deprem vergilerini getirdi. Vergi uzmanı Ozan Bingöl’e göre 83 milyar 621 milyon lira toplandı. Bu parayla depreme ne kadar hazırlanıldı, soru işareti!

Dünyada 1 milyar insan kayıt dışı çalışıyor

Dünya İstihdam Konfederasyonu Başkanı Bettina Schaller küresel istihdamın yüzde 60’ının kayıt dışı çalıştığını söyledi.

Barınma krizi | Kiracı olduğun evi bir başkasına kiralamak

İstanbul ve Türkiye’deki barınma sorunu, konut fiyatlarının her geçen ay artmasıyla sürüyor. İnsanların barınma sorununu çözmek için başvurduğu yöntemlerden biri de kiracı oldukları evi geçici olarak bir başkasına kiralamak.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Ankara’da ABD ile “hassas” konuları görüştük

Moskova, Rus ve ABD’li istihbarat şeflerinin Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmede “hassas” konuların ele alındığını duyurdu.

Yunan Bakandan Libya’da diplomatik skandal

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Trablus havaalanında kendisini karşılamaya gelenler arasında Libyalı mevkidaşı el-Menguş’u görünce uçaktan inmeden Trablus’tan ayrıldı.

[COP27] Sekiz gelişmiş ülke, 105 milyon dolarlık yeni bir finansman taahhüt etti

Danimarka, Finlandiya, Almanya,İsveç gibi ülkeler de dahil bir grup donör ülke, 46 En Az Gelişmiş Ülke’yi kapsayan fon için 105 milyon dolarlık yeni bir ödeme taahhütü açıkladı. Avrupa Birliği ve ABD ise bu fona aylar sonra katılacak.

G20’deki kritik karede neden Türkiye eksik?

G20 Liderler Zirvesi devam ettiği sırada, Polonya’ya düşen füzenin de ele alındığı ve G20 Zirvesi’nde bulunan NATO liderleri arasında yapılan toplantıda, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yer almadı

Düşürülen Malezya uçağı: Hollanda mahkemesi 298 kişinin ölümünden üç kişiyi suçlu buldu

Hollanda yargısı 8 yıl önce Doğu Ukrayna üzerinde düşürülen Malezya Havayolları’na ait uçakla ilgili kararını verdi. Mahkeme ikisi Rusya, biri Ukrayna vatandaşı üç sanığa 298 kişinin ölümü nedeniyle müebbet hapis cezası verdi.

Şi ile Trudeau arasında gergin diyalog: ‘Her şey basına sızdırılmış’

G20 Zirvesi’nde Şi Cinping ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun arasında geçen diyalogda, Çin lideri Şi’nin “Konuştuğumuz her şey basına sızdırılmış ve bu uygun değil” dediği kaydedildi.

Tahıl koridoru anlaşması 4 ay uzatılıyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için mutabakat sağlandı. Anlaşmanın dört aylığına uzatılacağı açıklandı.

18 Kasım

İÇ POLİTİKA

Taksim saldırısında cihatçıların ayak izleri!

Taksim’de gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili bulgular, İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarının aksine Türkiye destekli cihatçı grupları işaret ediyor.

İçişleri Bakanı Soylu: İstiklal Caddesi saldırısı PKK’nın daha önce defalarca gördüğümüz sivil katliamlarından biridir

Bakan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu

Soylu’nun ‘Saldırı Münbiç’ten oldu’ sözlerine Çataklı’dan açıklama: 3 ayrı lokasyon verdi

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, “Dezenformasyon haberini düzeltelim; İstiklal’deki saldırıda teröristin Kobanili tekstilcinin evinde barındırılması talimatı Kobani’den, eylem talimatı Münbiç’ten, saldırıdan sonra teröristin saklanması talimatı Kamışlı’dan” dedi. İstiklal’deki terör saldırısının ardından “Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var” açıklaması yapan Soylu, bugün yaptığı açıklamada, “Saldırı Münbiç’ten oldu” demişti.

İstiklâl Caddesi eylemcisi takipte miydi?

Görüştüğüm bir kaynak, eylemin gerçekleştirilme şeklini “acemice” olarak değerlendirdi. Aynı kaynak, “eğer Güvenpark, Merasim Sokak veya Mersin eylemindeki gibi canlı bomba eylemi olsaydı, eylem talimatının adresi yerine oturabilirdi. Doğrudan PKK demek mümkün olabilirdi

Paylan: Taksim saldırısı, devlet içindeki karanlığın yumuşamaya cevabı

HDP’li Garo Paylan İstiklal’deki bombalı saldırıya ilişkin “Siyasette yumuşama emareleri vardı. Bu yumuşama emarelerine devlet içindeki o karanlık cevap verdi” dedi, Soylu’ya tepki gösterdi.

Kayyım belediyelerindeki usulsüzlükler Sayıştay raporunda

Kayyım belediyelerine ait pek çok usulsüzlük Sayıştay raporlarına yansıdı. Diyarbakır Belediyesi’nin tüm taşınmazlarının hacizde olması, Van’da yapılan milyonluk ağırlama giderleri ve Mardin’deki borç limitinin 12 kat aşılması usulsüzlüklerden bazıları.

Demirtaş: Beni değil jetle Diyarbakır’a, mekikle Mars’a da götürseler durum değişmez

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kalp krizi geçiren babasını görmesi için özel güvenlik önlemleriyle Diyarbakır’a götürülmesi hakkında konuştu. Demirtaş, “Bunca yaşananlar hafızalarda henüz canlıyken, haksızlıklar ve hukuksuzluklar artarak devam ederken beni değil jetle Diyarbakır’a, mekikle Mars’a da götürseler durum değişmez” dedi.

Bakanlık ‘var’, madenciler ‘yok’ dedi

TTK, yeraltı kömür yangınlarını söndürmek amacıyla köpük alım ihalesi açtı. Bakanlık facianın yaşandığı maden sahasının yangın söndürme sisteminin bulunduğunu iddia etse de tanık madenciler olmadığını söylüyor.

Kılıçdaroğlu’yla görüşen Suriyeliler: Dediklerinizi yaparsanız döneriz

CHP lideri Kılıçdaroğlu Kilis ziyaretinde Suriyeli göçmenlerle toplantı yaptı, partisinin politikasını anlattı. Göçmenler, anlatılanların hayata geçmesi halinde ülkelerine döneceklerini söyledi.

Demirtaş’ı hedef gösteren pankartlara suç duyurusu

Demirtaş Savunma Grubu, Silivri Ülkü Ocakları’nın Selahattin Demirtaş’ı hedef gösteren hakaret içerikli pankartları ve sosyal medya paylaşımları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

TTB ve KESK’ten Kılıçdaroğlu’na ziyaret: Taleplerimizi Altılı Masa’ya taşıyın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün parti genel merkezinde TTB ve KESK heyeti ile görüştü. TTB heyeti, Kılıçdaroğlu’ndan taleplerinin Altılı Masa’ya iletilmesini istedi.

AKP’nin HDP ve İYİ Parti hamleleri ne anlama geliyor?

Anayasa değişikliği için HDP’nin kapısını çalan, ardından İYİ Parti’ye “altılı masadan ayrıl” çağrısı yapan AKP’nin muhalefet partilerinin seçmenlerine yönelik atacağı adımlar karşılık bulur mu?

EKONOMİ

ABD tarihinin en büyük akademik grevi: 48 bin akademik personel greve gitti

ABD’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde yetkili sendikanın üniversite yönetimiyle sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmeleri sonuçsuz kaldı. 48 bin üniversite çalışanı daha yüksek ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi taleplerle greve gitti.

İşçinin fonundan patrona 90 milyar lira

Çeşitli adlar altında 2016’dan bu yana İşsizlik Fonu’ndan işverenlere verilen para 90 milyar 600 milyon lirayı buldu. Fondan işsizlik maaşı olarak işçilere ödenen toplam para ise 14 milyar lirada kaldı.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘borsada manipülasyon’ uyarısı: Hesabı sorulacak, sonra ’emir geldi, yaptım’ demek yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Doları baskılamak için gece saatlerinde kamu bankaları birbirine Dolar-TL al sat yapıyorlar. Şimdi benzer bir hareketi borsada da görüyoruz. Belli aracı kurumlar üzerinden bazı şirketlerin değerini bilerek şişiriyorlar. Bu işledikleri suçların hesabı sorulacak. Sonra ’emir geldi, yaptım’ demek yok. Benden söylemesi” açıklaması yaptı.

Merkez Bankası anketi: Piyasanın yıl sonu enflasyon ve dolar/TL beklentisi açıklandı

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 68,06’ya yükseldi. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 19,54 oldu.

TOBB’dan bakanlığa EYT ile ilgili ‘endişe mektubu’: İş gücü kaybı olacak

TOBB’un EYT’lilere yönelik çalışmalarla ilgili Çalışma Bakanlığı’na ‘endişe mektubu’ ilettiğini belirten Sevilay Yılman, “Bakan Bilgin varılan bu noktadan geri adım atar mı bilemiyorum” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Avrupa’da ailesi olmayan binlerce sığınmacı çocuk insan tacirlerinin eline düşüyor

Araştırmacı Zehra Hopyar, Avrupa’da 2018 ile 2020 arası 18 binden fazla göçmen çocuğun kaybolduğunu belirterek “Kayıp mülteci çocuklar meselesi, göz yumulan en büyük hak ihlallerinden biridir” dedi.

Elon Musk’ın uzun saat dayatması toplu istifalara yol açtı, Twitter’da ofisler kapatıldı

Elon Musk’ın Twitter çalışanlarına “yeni kültür” adı altında “ya daha fazla çalışın ya istifa edin” ultimatomu vermesi üzerine yüzlerce kişi istifa etti, şirket bazı ofislerini tedbir olarak kapattı.

İran devriminin lideri Humeyni’nin baba evinin ateşe verildiği öne sürüldü

Devrimin kurucusu Ayetullah Humeyni 1989’da yaşamını yitirmişti

Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler ve bölgesel konuların ele alındığı açıklandı.

Erdoğan, Zelenskiy ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin ardından, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı ve tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler ele alındı.

19 Kasım

İÇ POLİTİKA

TBMM’nin zorlu sınavı: İçişleri Bakanlığı bütçesi

İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmeleri, karşılıklı suçlamalar ve gerginlikle Komisyonda tamamlandı. Peki, İçişleri bütçe görüşmeleri, neden bu kadar gergin geçiyor? DW Türkçe, iktidar ve muhalefete sordu.

Taksim saldırısıyla ilgili 13 kişi gözaltına alındı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da düzenlenen bombalı saldırıyla bağlantılı 5’i Bulgaristan’da olmak üzere 13 kişi daha gözaltına alındı.

Dikkat çeken savunma: İstiklal Caddesi saldırısında ÖSO ayrıntısı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Ahmad Haj Hasan’ın savunmasında PKK üyesi olmadığını, ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) savaşırken hayatını kaybettiğini belirttiği öğrenildi.

Mithat Sancar: İktidar seçimlere giderken pek çok manevra yapacak

HDP Eş Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ağrı’da konuştu: “Bu iktidar seçimlere giderken pek çok manevra yapacak. Bunu aylardır dile getiriyoruz.”

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sona erdi

Eğitimcilerin bütün tepkilerine rağmen yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir parçası olan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı bugün yapıldı. 150 dakika süren sınavın sonucunda öğretmenler uzman öğretmen veya başöğretmenler unvanı kazanacak.

Şarkıcı Rewşan’ın 25 Kasım konseri ‘güvenlik’ gerekçesiyle iptal edildi

Kadın Zamanı Derneği’nin 25 Kasım etkinliği kapsamında sanatçı Rewşan Çeliker’in katılımı ile düzenleyeceği konser, “güvenlik” gerekçesiyle iptal edildi.

EKONOMİ

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başlamadan asgari ücretle ilgili konuşulmasına karşı olduğunu söyledi.

2023 yılı hangi zamlarla geliyor?

Rekor enflasyon rakamlarının kaydedildiği 2022 yılının ardından 2023 de zorlu geçecek. Vergilere, harçlara ve cezalara yeni yılda yüzde 122,93 oranında zam geliyor.

Son 10 ayda 17 bin 663 şirket kepenk indirdi

TOBB verilerine göre, 2022’nin ilk 10 ayında 2021’in aynı dönemine göre kapanan şirket sayısı yüzde 55,9 arttı. Yılın ilk 10 ayında kapanan şirket sayısı 17 bin 663 oldu.

Bodrum’daki 180 bin metrekarelik arazi, Bakan Varank’ın kuzenine gitti

Bodrum’da deniz manzaralı 180 bin metrekare büyüklüğündeki arazi için düzenlenen ihaleyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın akrabasının şirketi kazandı.

DIŞ POLİTİKA

Kolombiya ELN ile barış görüşmelerine yeniden başlıyor

Kolombiya’da hükümet ile Marksist gerilla örgütü ELN arasındaki barış görüşmeleri Pazartesi günü yeniden başlıyor.

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

Suriye resmi haber ajansı SANA İsrail’in sabah saatlerinde düzenlediği hava saldırısında 4 Suriye askerinin öldüğünü duyurdu.

İngiltere Başbakanı Sunak, Kiev’de Zelenskiy ile görüştü

Kiev’i ziyaret eden İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik hava savunma yardımı sözü verdi.

Ali Hamaney: Bu kötülüklere son verilecek

Ülkesindeki protestolar ve silahlı saldırılarla ilgili konuşan İran dini lideri Hamaney, “Bu kötülüklere son verilecek ve İran daha güçlü şekilde yoluna devam edecek” şeklinde konuştu.

Katar eleştirilerine yanıt veren FIFA Başkanı Infantino’dan Batı’ya ‘ikiyüzlülük’ çıkışı

Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’yla ilgili eleştirilere yanıt veren FIFA Başkanı Gianni Infantino, stadyum çevresinde uygulanacak içki yasağı için Batı’yı ikiyüzlü davranmakla suçladı. Infantino, “Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum” dedi.

Lula: ‘Bolsonaro’yu yendik ama aşırı sağ hala canlı’

Brezilya’da devlet başkanı seçilen solcu lider Lula da Silva Portekiz’de ülkesine dair açıklamalarda bulundu. Lula “Bolsonaro’yu yendik ama Bolsanaroculuk (aşırı sağ) hala canlı. Onları da yenmemiz gerek ancak intikam istemiyoruz” dedi.

20 Kasım

İÇ POLİTİKA

Ailesi sorunca ortaya çıktı: Uzman çavuş kayıtlara ‘kayıp şehit’ olarak geçmiş

Türkiye’nin Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarında yer alan ve 15 gündür haber alınamayan Mustafa Bazna adlı uzman çavuşun kayıtlara ‘kayıp şehit’ olarak geçtiği öğrenildi

Mazlum Abdi: Aldığımız bilgilere göre saldırılar devam edecek

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Türkiye’nin salldırı için bir yıldır hazırlık yaptığını ve ‘Taksim saldırısını da gerekçe yaptığını’ belirterek, ‘Aldığımız bilgilere göre saldırılar bir süre daha devam edecek’ dedi

AKP ve MHP’li başkanların yeğenleri 25 kilo uyuşturucuyla yakalandı

AKP’li Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl ve MHP Karlıova İlçe Başkanı Şevket Demir’in yeğenlerinin aracında 25 kilo uyuşturucu yakalandı.

HDP: TSK’nin hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır!

HDP Merkez Yürütme Kurulu, TSK’nin Suriye ve Irak sınırını havadan vurmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Saldırılara son verilmesi çağrısı yapılan açıklamada, AKP-MHP iktidarı, ülkeyi gün geçtikçe büyük bir bataklığın içine çekmektedir” denildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı: AKP’nin ömrünü uzatma saldırılarını reddediyoruz

Emek ve Özgür İttifakı, TSK’nin Rojava ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarındaki son harekata dair açıklama yayınladı.

Irak ve Suriye’nin kuzeyine operasyon | MSB: 89 hedef imha edildi

TSK tarafından Irak ve Suriye’nin kuzeyine “Pençe-Kılıç Hava Harekatı” başlatıldı. MSB son yaptığı açıklamada, “89 hedefi imha edildi” ifadelerini kullandı. Harekatta, 6 farklı üsten kalkan 70’e yakın hava aracının kullanıldığı öğrenildi. Milli Savunma Bakanı Akar, ‘Pençe-Kılıç Hava Harekatı’yla ilgili, “Ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kastedenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz” dedi.

Kilis’te sınır kapısı bölgesine roketli saldırı: 8 kişi yaralandı

Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı bölgesine roket atılması sonucu 8 güvenlik personeli yaralandı. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, roketin Tel Rıfat’tan atıldığı ifade edildi. Bölgeye çok sayıda ambulans ve güvenlik görevlisi sevk edildi.

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’ndan Taksim açıklaması: Karanlığa teslim olmayacağız

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı patlamanın ardından bugün açıklama yaptı. Açıklamada, “Yaratılan korku iklimine teslim olmayacağız” denildi.

Siyasi partilerden hava harekatı açıklamaları: Kim ne dedi?

Suriye’nin kuzeyi ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne başlatılan hava harekatı sonrası siyasi partiler açıklamalarda bulundu.

İSİG Meclisi: Türkiye’de 10 yılda 616 çocuk çalışırken öldü

İş Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla hazırladığı Çocuk İş Cinayetleri Raporu’na göre son 10 yılda en az 616 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi.

EKONOMİ

Fatura ödeyemediği için 7 ayda 236 bin 617 abonenin elektriği kesildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, bu yılın ilk 7 ayında borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısının 236 bin 617 olduğunu açıkladı. Gürer, “Vatandaşın eli elektrik düğmesine gitmeye korkuyor.

Alım gücü en düşük ülkeyiz

Asgari ücret temel ihtiyaçları karşılamaktan uzaklaşırken alım gücü de birçok ülkenin gerisine düştü. CHP’li Ağbaba’nın çalışmasına göre Türkiye’deki asgari ücretli AB’dekilerden çok daha az ürün alabiliyor.

DIŞ POLİTİKA

İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde 378 kişi öldü

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), Mahsa Amini protestolarında son bir haftada güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

İran protestoları: Kürt kenti Mahabad’da eylemcilere ağır silahlarla saldırı

İran’ın Mahabad kentinde, güvenlik güçlerinin protestoculara ağır silahlarla saldırdığı belirtildi. Hengaw, en az 4 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye Devlet Ajansı: TSK’nin hava harekatında Suriye askerleri öldü

TSK dün gece yarısı Kobanî, Şehba, Dêrik ve son olarak bu sabah Girê Spî’yi bombaladı. Zirgan ve Til Rifet’te bulunan Şam hükümetine ait noktaları hedef aldı.

Yıllarca “katil” dedikten sonra: Erdoğan Katar’da Sisi ile buluştu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte defalarca “katil” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile Katar’da bir araya geldi. Bu tokalaşma, Müslüman Kardeşler iktidarına yapılan darbeden 9 yıl sonra iki ülke arasındaki en üst düzey temas oldu.

İsrail’den Katar’a ilk doğrudan uçak seferi

Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’ndan kalkan ve FIFA 2022 Dünya Kupası’na katılacak kişileri taşıyan tarifeli uçak, Doha Havaalanı’na hareket etti.

COP27’de gelişmekte olan ülkelere fon kararı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27’nci Taraflar Konferansı’nda, gelişmekte olan ülkelerin zararını tazmin için fon kurulması onaylandı.

ABD’de LGBTİ+ gece kulübüne silahlı saldırı: 5 ölü, 18 yaralı

Colorado eyaletinde LGBTİ+ gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti.

TSK’nın hava harekâtına Almanya’dan tepki

Alman politikacılar, TSK’nın Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava harekâtına tepki gösterdi. Sol Parti, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser’in yarın başlayacak Türkiye ziyaretini iptal etmesini istedi.

21 Kasım

İÇ POLİTİKA

Kadınlar üreme sağlığı hizmetlerine erişemiyor

Bakanlığın ASM’lere gönderdiği ria, doğum kontrol hapı, ve doğum kontrol iğnelerinin yetersiz olduğunu belirten Aile Hekimi Cüneyt Genç “Kadınlar cinsel sağlık hizmetlerine erişemiyor” dedi.

Anayasa Mahkemesinin “ihlal” kararını mahkeme yok saydı; zorunlu din dersi için muafiyet isteyen ailenin başvurusu reddetti

İstanbul 3.İdare Mahkemesi AYM’nin aynı dosya için verdiği ihlal kararına rağmen, Ankara 10. İdare Mahkemesi ve Danıştay 8. Dairesi’nin kararına atıf yaparak ret kararı Verdi

5 şehirde her türlü toplanma ve gösteri yürüyüşleri 15 günlüğüne yasaklandı

Bingöl, Van, Şanlıurfa, Elazığ ve Bitlis’te valilikler tarafından her türlü toplanma ve gösteri yürüyüşleri geçici süreliğine yasaklandı.

Akit TV’de, “Bahçeli MİT’tendir yazılı Türkeş’in mektubu” konuşuldu

Akit TV yayınında MHP’nin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş tarafından yazıldığı öne sürülen bir mektup paylaşıldı. Mektupta, MHP’nin şimdiki genel başkanı Devlet Bahçeli hakkında “Devlet Bahçeli MİT’tendir. Arkadaşlarımız MİT’ten uzak durmalı. Bunlar hiç itimat etmemelidir” ifadeleri yer aldı.

Mahkeme TTB’yi haklı buldu: Bakanlık ‘Beyaz Kod’ verilerini paylaşmalı

Sağlık Bakanlığı’na yaptıkları başvuru yanıtlanmayan TTB konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme kararına göre, Beyaz Kod verilerini istemek TTB’nin görev tanımı kapsamındadır, verileri paylaşmak Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğudur.

12 barodan harekata dair ortak açıklama: Her koşulda barışı savunmalıyız

TSK’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde düzenlediği askeri harekata dair ortak açıklama yapan 12 baro, hükümeti sorunlara barışçıl siyasi çözümler aramaya davet etti.

CHP’den sınır ötesi harekat açıklaması: Kendine oy devşirmek isteyenler varsa bunun adı siyaset değildir

Pençe-Kılıç hava harekatı ve olası kara harekatı hakkında açıklama yapan CHP Sözcüsü Öztrak, “TSK’nın teröre ve terör örgütlerine yönelik mücadelesini destekliyoruz. Askerimizin sırtından kendine oy devşirmek isteyenler varsa bunun adı siyaset değildir” dedi.

SOL Parti: Askeri operasyonlar ve Suriye’ye her tür müdahale son bulmalı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının ardından başlatılan Pençe-Kılıç hava harekatı hakkında açıkla ayapan SOL Parti, “Askeri operasyonlar ve Suriye’ye yönelik her tür müdahale son bulmalıdır. ABD başta olmak üzere tüm yabancı askeri güçlerin Suriye’yi terk etmesiyle kurulacak barış ve kardeşlik için mücadele edeceğiz” dedi.

Altılı Masa’dan anayasa taslağı: 100 madde değişecek

Altılı Masa’nın haftaya açıklayacağı “Anayasa Taslağı”nın önemli maddelerine ulaşıldı. Taslakta, ifade ve basın özgürlüğü, AYM üye seçimi, laiklik, YÖK’ün kaldırılması ve yargı ile ilgili 100 maddede değişiklik yer alıyor.

Étienne Balibar: Şebnem Korur Fincancı en yetkin, saygın ve cesur seslerden biri

Étienne Balibar, Vartan Halis Yıldırım’ın “Savaş suçlarının aydınlatılmasında bir entelektüelin rolü nedir?” sorusunu yanıtladı. Balibar, Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

TSK’nin hava harekâtı kara harekâtına dönüşebilir mi?

Gazete Duvar yazarı Fehim Taştekin saat 21.00’de canlı yayında Türkiye’nin harekatını ve olası Türkiye-Mısır normalleşmesini değerlendirecek.

Erdoğan: Sadece bir hava harekatıyla sınırlı kalması söz konusu değil

Katar dönüşü konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne yönelik harekatla ilgili, “‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu boşu boşuna söylemedik” dedi.

EKONOMİ

Belçika haftada dört gün çalışma düzenine geçti

Yeni düzenlemeye göre çalışanlar dört gün çalışma imkanını işverenden talep edebilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabilecek.

Çiftçinin gübre maliyeti yüzde 226 arttı

TÜİK’in yayımladığı tarımsal girdi fiyat endeksine göre Eylül ayında maliyetler yüzde 2,90 arttı. En çok artış yüzde 226 ile gübre ve toprak geliştirici ürünlerde, en az artış ise veteriner harcamalarında görüldü.

Havalimanlarında kuş bile uçmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışında, “Uçaklar boş, doldurun” dediği 3 milyon kapasiteli Rize-Artvin Havalimanı’nı altı ayda 371 bin 373; 2 milyon kapasiteli Tokat Havalimanı’nı sekiz ayda 61 bin 629 yolcu kullandı.

TSK’nin hava harekatı Batı basınında: ‘Tansiyonu artırma riski taşıyor’

New York Times gazetesinde, Türkiye’nin ABD-Suriye Demokratik Güçleri ilişkisinden rahatsız olduğu belirtildi.

Beklenti anketi: Merkez Bankası faizi yüzde 9’a düşürecek

Merkez Bankası’nın perşembe günkü faiz kararına dair beklenti anketi sonuçlandı: Kurumlar faizin yüzde 9’a düşürüleceğini öngörüyor.

DIŞ POLİTİKA

Plaza de Mayo Anneleri’nin lideri yaşamını yitirdi: Mücadelesi ilham olmaya devam edecek

Arjantin’de 1976-1983 yılları arasındaki askeri diktatörlük döneminde çocukları kaybolan annelerin başlattığı mücadelenin liderlerinden Hebe de Bonafini, 93 yaşında yaşamını yitirdi.

Yunanistan’dan Erdoğan’a ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ yanıtı: Yeni bir Maraton’la karşı karşıya kalırlar

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerine yanıtında ‘Maraton Muharabesi’ne göndermede bulundu.

Brett McGurk’ten Rojava açıklaması: Türkiye’den güvence istedik

ABD’nin eski IŞİD’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, “Türkiye’nin hava saldırılarından sonra Washington’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda çok zorlu olan durumun istikrarsızlaştıracak bir şey yapılmadığından emin olmak istediğini” söyledi.

Mısır’dan Erdoğan-Sisi buluşması hakkında açıklama: İkili ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi hakkında “İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinin başlangıcı olacağı konusunda mutabakata varıldı” açıklamasını yaptı

FIFA’dan gökkuşağı bandı için yaptırım tehdidi: Ülkeler geri adım attı

FIFA, Dünya Kupası’nın düzenlendiği Katar’daki insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla gökkuşağı rengindeki ‘OneLove’ kol bandını kullanmayı planlayan bazı Avrupalı takımları tehdit etti. FIFA bu bandı takan takım kaptanlarına maç başlangıcında sarı kart verileceğini duyurdu. Ayrıca para cezası ve çeşitli sportif yaptırımlar uygulanabileceği de belirtildi. İngiltere, Galler, Belçika, Danimarka, Almanya, Hollanda ve İsviçre, bandı takmaktan vazgeçti.

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği kançılaryasına ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren görüntüler yansıtılması’ nedeniyle İsveç’in Ankara Büyükelçisi Herrström Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

ABD Büyükelçiliği’nden ‘Karkamış’ açıklaması: Güçlü bir şekilde kınıyoruz

ABD Büyükelçiliği’nin sosyal medya paylaşımında, “Bu şiddeti ve haklı görülemeyecek saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz” denildi.

Dünya Kupası’nda İran milli takımından ‘marş’ protestosu

2022 FIFA Dünya Kupası’nda, İran’ın futbol takımı İngiltere maçı öncesinde milli marşı okumadı.

Venezuela’daki yolsuzluk araştırmasında Türkiye’nin adı geçiyor

Transparencia Venezuela’nın raporuna göre, Venezuela’da altın çıkaran ve kaçakçılık yapılan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

22 Kasım

İÇ POLİTİKA

Kulis: HDP’den altılı masaya ‘uyarı’: Muhalefet savaşa onay verirse, aday kim olursa olsun destek yok

Görüştüğümüz HDP’liler, muhalefetin daha önceki süreçten ders çıkartmadığını belirterek, aynı hataya düşülmesi durumunda muhalefetin adayı kim olursa olsun desteklemeyeceklerini belirttiler.

Kadına yönelik şiddetin araştırılması önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubu’nun kadına yönelik şiddetin Meclis tarafından araştırılmasına ilişkin önerisi reddedildi. HDP’li vekil Serpil Kemalbay; 2022 yılının ilk 10 ayında erkekler tarafından en az 280 kadının öldürüldüğünü hatırlattı.

Reyhanlı saldırısı sanığı Gezer: Saldırıyı beş gün önce emniyete bildirdim

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarla ilgili hakim karşısına çıkan sanık Memet Gezer, saldırıyı Hatay emniyetine bildirdiğini söyledi. Gezer, bombayı kimin getireceğini dahi söylediğini iddia etti

Necip Hablemitoğlu suikastı iddianamesi kabul edildi: 10 kişinin hapsi isteniyor

Akademisyen Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili iddianame kabul edildi. Emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin dört yıldan ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar değişen cezalara çarptırılması istendi.

İBB tarihi binaları geri almak istedi AKP engel oldu!

İBB yönetimi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne AKP döneminde bedelsiz olarak tahsis edilen Fatih’teki tarihi binaları geri almak istedi. Ancak tahsis iptali AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla engellendi

Karkamış dehşeti yaşıyor

Karkamış’ta sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırının boyutlarını, öğretmenlerin erken müdahalesinin azalttığı öğrenildi. Saldırıdan bir gün önce ilçe yakınlarına düşen havanların ardından “Sınır hattı boşaltılamaz mıydı?” sorusu gündeme gelirken Karkamış Belediye Başkanı Doğan, nüfusun önemli bir bölümünün saldırı sonrası ilçeden ayrıldığını anlattı.

Karkamış’ta ölen öğretmenin cenazesine katılan Bakan Yardımcısı: Öğretmenlik yapıp ölse sadece öğrencileri bilecekti

Karkamış’a yapılan roket-havan saldırısı sonucu yaşamını yitiren yurttaşlardan 22 yaşındaki öğretmen Ayşenur Alkan’ın cenaze törenine katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, “Ayşenur öğretmenimiz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti” diye konuştu.

Bakan Akar’dan İYİ Partili Çıray’a: Nah alırsın böyle oy

Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde Bakan Hulusi Akar ile İYİ Partili Aytun Çıray arasında tartışma yaşandı. Çıray, Akar’a yönelik, “Türk askerlerinin başına çuval geçirme emrini veren Amerika Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno’nun elinden Liyakat Lejyonu nişanı aldınız. Ödülü niye kabul ettiniz?” dedi.

Boğaziçi protestolarında LGBTİ+ bayrağı açan 12 kişi hakkında hapis cezası talep edildi!

Boğaziçi Üniversitesi’nde geçen yıl rektör atanmasına LGBTİ bayrağı açarak toplu eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 12 kişi hakkında, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan 6’şar aydan 3’er yıla kadar hapis istendi. Mahkeme, sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Büyükada davası: Yargıtay hapis cezalarını bozdu

Yargıtay, Büyükada davasında insan hakları savunucuları Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a verilen hapis cezalarını bozdu.

EKONOMİ

OECD: 2023 ve 2024’te Türkiye’nin büyümesi yavaşlayarak devam edecek ama kırılganlıkları artacak

OECD’ye göre Türkiye’de enflasyonun yüksek seyretmesi hanehalkının satın alma gücünü düşürürken, artan belirsizlik ortamı yatırımları engelleyecek.

İŞKUR’da 20 milyon liralık zarar: Çok sayıda kişi gözaltına alındı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İŞKUR’u 2014-2018 yılları arasında 20 milyon TL zarara uğrattıkları ortaya çıkan 21’i İŞKUR personeli toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi. 10 ilde düzenlenen operasyonda 35 şüpheli yakalandı.

İstanbul’da iç göç trafiği hızlandı: Emekli, öğrenci ve asgari ücretlinin ev kiralayabileceği iki ilçe kaldı

Emekli, öğrenci ve asgari ücretli için artık İstanbul’un merkezi bölgelerinde ev kiralayabilmek giderek zorlaşıyor. Tapusor.com’un hazırladığı rapora göre, söz konusu üç grup kentte ancak Arnavutköy ve Çatalca’da ev kiralayabiliyor.

Yedi ülke için kur krizi uyarısı: Türkiye de listede

Japonya bankası Nomura, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yedi gelişmekte olan ekonomide kur krizi yaşanabileceğini bildirdi.

TCMB’ye Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolarlık mevduat

Suudi Arabistan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık bir mevduat yatırılması için Ankara ile yapılan görüşmelerde son aşamada olunduğunu duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Bahçeli: Esad ile görüşülmeli

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Sisi ile kurduğu temas doğru bir temastır”

Erdoğan’dan kara harekatı mesajı: Tankımızla, topumuzla, askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pençe-Kılıç hava harekatının birkaç gündür uçak, top atışı ve SİHA’larla sürdürüldüğünü belirtti ve kara harekatı mesajı verdi. Erdoğan, “En kısa sürede tankımızla askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız” dedi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

‘Jîn Jîyan Azadî’ Emmy Ödülleri’nde

21 Kasım 2022’de New York’ta düzenlenen Uluslara Emmy Ödül Töreni’ne katılanlar arasında Nicole Ansari de vardı. Bir aktris, yönetmen, yazar ve yapımcı olan Ansari göğsünde “Jîn Jîyan Azadî”nin ingilizcesi olan ‘Woman Life Freedom’ yazan dövmeyle katıldı.

Rusya | “İstikrarsızlaşmaya yol açabilecek adımlar geri tepebilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’nın Suriye konusundaki taahhütlerini yerine getirmediği iddiasını yorumlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, Moskova ve Ankara’nın Soçi mutabakatının uygulanmasına yönelik yaklaşımlarının farklı olduğunu söyledi.

ABD: Türkiye’nin terör tehdidine karşı kendini savunma hakkı var

Beyaz Saray yetkilisi John Kirby, “Türkiye’nin güney sınırlarındaki terör tehdidine karşı kendini savunma hakkı olduğunu” söyledi.

Reuters’a konuşan Türk yetkili: TSK, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı

Reuters ajansına konuşan Ankara’dan bir güvenlik yetkilisi, “Türk jetleri, ABD ve Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullandı” dedi. MSB kaynağı ise iddiaları reddetti.

Alman bakan: Türkiye’nin yanındayız, ancak tepkiler orantılı olmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye ile ‘terörle mücadele’ konusunda dayanışma halinde olduklarını söyleyerek “Fakat aynı zamanda tepkiler orantılı olmalı, siviller korunmalı” dedi.

Suudi Arabistan’da 12 günde 17 kişi idam edildi

Riyad’ın 10 Kasım’dan bu yana 17 kişiyi idam ettiğini duyuran BM İnsan Hakları Sözcüsü Throssell, “Uyuşturucuya bağlı suçlar için infazların yeniden başlaması son derece üzücü bir adım” dedi.

İran, yine IKBY’yi hedef aldı

İran Devrim Muhafızları, IKBY’deki İranlı Kürt grupları hava saldırısıyla hedef aldıklarını açıkladı.

Almanya’dan ‘çifte vatandaşlık’ açılımı

Scholz Hükümeti, modern bir vatandaşlık yasasıyla demokrasiyi güçlendirmek, çifte vatandaşlık hakkıyla da Türkiye kökenlilerin “ayrımcılık” itirazlarını gidermek istiyor. Büyük desteğe sahip reformlara itirazlar da var.

Önerilen Yazı ve Videolar

Namık Tan: Amerikan Seçimleri: Trumpizm Yara Aldı

EuroNews:  ABD ara seçimlerinden çıkan 5 sonuç: Neden ‘kırmızı dalga’ gerçekleşmedi?

Sarallar soruşturmasının perde arkasında Soylu ile Aktaş arasında yaşananlar

Seydi Fırat: Kimyasal saldırı ve KDP’nin tutumu

Zafer Yörük: Türkiye’ye Biden ayarı yolda

Rusya’nın Herson’dan çekilmesi ne anlama geliyor?

CEİD 17 alanda cinsiyet eşitsizliği raporunu yayınladı

Ümit Kıvanç: Sahipsiz eylem, sahici terör

Aydın Selcen: Kullanışlı kokteyl terörün geri dönüşü

Murat Yetkin: İstiklal Caddesi saldırısı: hangi senaryo yine devrede?

Fehim Taştekin: Güvenli bölge bombacı sızdırır mı?