2 Şubat

İÇ POLİTİKA

Komisyon Güzel için toplandı, Kerestecioğlu savunma yaptı

HDP’li Semra Güzel’in yerine savunma yapan Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Gizli tanık hukuki değildir, kaldırılmalıdır. Bu ilk değil ama tarihin tekerrürünü izliyoruz” dedi.

“IŞİD’in Türkiye’deki lojistik kaynakları araştırılsın”

HDP Milletvekili Feleknas Uca, “Haseke’deki Sinaî hapishanesindeki IŞİD militanlarının bir kısmının TSK kontrolündeki Serekaniye’den geçiş yaptıkları, Türkiye sınırlarını kullanabildikleri, Türkiye ve NATO menşeli silahlar temin edebildiklerini” belirtti. Meclis araştırması istedi.

Bozdağ’dan ‘erkek şiddeti’ yorumu: Cezaları, tedbirleri artırdık ama olaylar devam ediyor

“Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı”nda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cezaları, tedbirleri artırdık ama olaylar devam ediyor. Sayı azalsa da bir cinayet bir cinayettir, bir şiddet bir şiddettir” dedi.

Üç Van Gölü büyüklüğünde sulak alan ekolojik işlevini yitirdi

Yapılaşma, kirlilik, kurutma, aşırı kullanım gibi çeşitli sorunlar nedeniyle son 300 yılda, dünyadaki sulak alanların yüzde 87’si, 1970’ten bu yana ise yüzde 35’i yok oldu.

Poyraz’ın katili Gencer davanın yerinin değiştirilmesini istedi

Onur Gencer, “güvenlik” gerekçesiyle duruşmanın Kayseri’ye sevk edilmesi talebiyle CİMER’e yaptığı başvuruda bulundu.

“Deniz Poyraz davası kamuoyundan kaçırılmak isteniyor”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in davanın Kayseri’ye taşınması talebiyle ilgili açıklama yaptı: “Davanın herhangi bir kente taşınmasını gerektirecek bir olay yok” dedi.

Mahkeme ‘kayyım rektör’ İnci’ye ‘Dur’ dedi: Telafisi güç zararlar doğurabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan ‘kayyım rektör’ Prof. Dr. Naci İnci’nin kendisine yumurta attığı için Boğaziçi öğrencisi Beliz İnce hakkında aldırttığı okuldan uzaklaştırma kararının yürütmesini durdurdu.

EKONOMİ

İşçi eylemleri: Kazanımlar – devam edenler

Trendyol emekçilerinin hak arayışıyla başlayan süreç dalga dalga yayıldı. Kurye-taşımacılık sektörünün yanında medya, tekstil ve metal sektörü başta olmak üzere tüm Türkiye ayakta.

HDP’den teklif: Asgari ücret üç ayda bir belirlensin

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, “Asgari ücretlinin maaş zammı cebine girmeden eridi gitti. Erdoğan, asgari ücretliye kaşıkla verdiği zammı kepçeyle geri almış oldu” dedi.

Türkiye’de yoksullaşma: Asgari ücret eriyor, hak kayıpları artıyor

Son verilere göre asgari ücret açlık sınırıyla neredeyse eşitlenirken yoksulluk sınırının üçte birini bulmuyor. Eriyen ücretler ve artan hak kayıpları karşısında Türkiye her geçen gün yeni bir işçi eylemine sahne oluyor.

Esnaf zor durumda: Menülere “elektrik zammı” geliyor

Elektrik zamlarının ardından esnaf zorda. TESK Başkanı, elektrikte “esnaf tarifesi” istiyor. TÜRES Başkanı da “Faturaların maliyetini menülere yansıtmaya başladık. Müşteri sayısı hızla azalıyor” diye yakınıyor.

DIŞ POLİTİKA

Edirne sınırında 12 mülteci donarak hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Edirne’nin İpsala ilçesinde Yunanistan tarafından geri itilen 22 mülteciden 12’sinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Edirne Valiliği 9 mültecinin cansız bedenlerine ulaşıldığını söyledi.

Johnson: Rusya’ya karşı bir yaptırım paketi hazırlıyoruz

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın geri adım atması ve diplomatik yolu seçmesi için Ukrayna ve Polonya ile ittifak kuracaklarını söyledi. Zelenskiy de “barış için” üç yıl içinde Ukrayna ordusuna 100 bin asker daha katılacağını açıkladı.

Türkiye’deki LGBTİ+ hakları ihlali, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nda

Türkiye’deki LGBTİ+’lara yönelik hak ihlalleri, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nda konuşuldu.

SDG: Türkiye’nin politikaları IŞİD’in önünü açıyor

SDG’den Ehmed, 495 ölümle sonuçlanan IŞİD’in Hesekê’deki cezaevi baskınının Türkiye’nin denetimindeki bölgelerde tertiplendiğini açıkladı. “IŞİD’in 2. Hilafet ilanı”nı boşa çıkarttıklarını söyleyen Ehmed ükeleri IŞİD’li yurttaşlarının sorumluluğunu almaya çağırdı.

ABD, Rusya’ya Ukrayna’yı tehdit etmemesi karşılığında silahsızlanma önerdi’

El Pais gazetesi, ABD ve NATO’nun Rusya’ya Ukrayna’daki gerginliği azaltması karşılığında nükleer silahların azaltılması da dahil bazı güven artırıcı önlemler önerdiğini yazdı. NATO, El Pais’in ele geçirdiğini söylediği belgeler üzerinde yorum yapmayı reddediyor.

Ukrayna gerilimi: Putin’e göre ‘ABD Rusya’yı savaşın içine çekmeye çalışıyor ‘

Putin, son haftalarda Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı ilk önemli açıklamada Amerika’nın amacının, gerilimi Rusya’ya daha fazla ambargo uygulamak için bahane olarak kullanmak olduğunu savundu.

Irak ve Suriye’deki iktidar boşluğundan faydalanan IŞID geri mi dönüyor?

2019’da Fırat nehri kıyısında, ABD destekli Peşmerge, Suriye Demokratik Güçleri ile Irak ile Suriye orduları tarafından mağlup edilmesinden üç yıl sonra IŞİD, Irak ve Suriye’nin uzak bölgelerinde “gerilla harekâtı” yürütüyor. Eski gücünden uzak olsa da IŞİD’in geri geleceğine dair endişeler var.

3 Şubat

İÇ POLİTİKA

Canlı bomba listesindeki IŞİD’li kadına ceza çıkmadı

IŞİD’in Türkiye sorumlularından İlhami Balı’nın eşi H.B.’nin aralarında bulunduğu 6 IŞİD’li kadın ceza almadan kurtuldu. Mustafa Dokumacı’nın eşi, Emniyet’in canlı bomba listesinde bulunan Ulkar M. de tahliye edildi.

Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’ın gözaltı süresi uzatıldı

Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır’ın gözaltı süresi bir kez daha uzatıldı.

AK Partili vekillerin ‘torpil’ yazılarına savunma: Talimat değil, uygunluk!

Mustafa Elitaş vekillerin müftülüklere gönderdiği mülakat listesiyle ilgili “Bunun bir talimat olarak değil sadece uygunsa, mümkünse diye ifade edilen bir cümle olarak değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Salgında son 24 saat: 107 bin 530 yeni vaka, 233 vefat

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 233 kişi daha vefat etti, 107 bin 530 yeni vaka tespit edildi.

Anayasa Mahkemesi’nden Öcalan kararı

Asrın Hukuk Bürosu, Abdullah Öcalan’ın da aralarında bulunduğu 4 hükümlünün avukat ve aileleriyle aylardır görüşemediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi talebi reddetti.

AKP’nin İBB’sinde burs skandalı: 34 kişiye 61 milyonluk burs verildiği tespit edildi!

İBB Teftiş Kurulu, kurumun AKP tarafından yönetildiği dönemde 34 kişiye 61 milyon 499 bin 893 TL burs verildiğini tespit etti. Usulsüz olarak verilen burslarla ilgili savcılığa başvuruldu.

Hazırlık Komisyonu, HDP’li Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında oluşturulan TBMM Hazırlık Komisyonu, oy çokluğu ile Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi.

Quinn’den Erdoğan’a Boğaziçi mektubu: Akademik özgürlüğü geri getirin

Risk Altındaki Akademisyenler Ağı Direktörü Robert Quinn, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki akademik özgürlük ve kurumsal özerklik ihlallerine vurgu yaptı.

Araştırma: Anadilinde eğitim isteyenlerin oranı 98,7

Sosyo Politik saha Araştırmaları Merkezinin yaptığı araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 87,7’si “okul öncesinden başlayarak öğretim anadilde olması” gerektiğini belirtiyor.

AYM, KHK’lılara uygulanan iki ibareyi iptal etti

Düzenlemenin ilk maddesindeki ‘üyelik ve mensubiyet’ ibarelerini iptal eden AYM, aynı zaman da pasaportların iptal edilmesine yönelik düzenlemeyi de iptal etti.

Adalet Bakanlığı’ndan “iyi hal indirimi” düzenlemesi

Bozdağ, “Kravata göre, boyun bükmeye göre indirimler üzerinde durup bu konuda da yeni adım atmak gerektiğine inanıyorum” demişti.

TBMM Hazırlık Komisyonu, HDP’li Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın açıklaması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne darbe vuran bir açıklamadır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız” açıklamasına ilişkin olarak, “Erdoğan’ın açıklaması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne darbe vuran bir açıklamadır” yorumunu yaptı.

EKONOMİ

“Enflasyonda yeni rota yüzde 50’nin üstü”

Enflasyon oranları için Hazine Bakanı Nebati, “Yüzde 50’yi görmeden nisanda tepe yapmasını bekliyoruz” dedi. Ancak ekonomistlere göre enflasyonda görünüm yıl sonuna kadar yüzde 50’nin üzerinde olabilir.

Moto kuryeler eylemde

Yüzlerce Yemeksepeti çalışanı iş bırakarak genel müdürlük önünde ücretlerine yapılan ve “sefalet zammı” olarak adlandırdıkları zamlara karşı eylem yaptı. DW Haber, kuryelere taleplerini sordu.

Migros Esenyurt depo işçileri yüzde 8’lik zamma karşı iş bıraktı: Depoya TOMA girdi

Migros’un Esenyurt’taki deposunda çalışan yaklaşık 400 işçi, dün gece açıklanan yüzde 8’lik zamma karşı iş bıraktı. Dışardan getirilen 80 işçi de kendilerine verilen söz tutulmadığı için iş bıraktı.

TÜİK verileri açıklandı: Yıllık enflasyon yüzde 50’ye dayandı!

TÜİK’in açıkladığı ocak ayı verilerine göre enflasyon yüzde 11,10 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise yüzde 48,69 olarak gerçekleşti ve 19 yılın zirve seviyesini oluşturdu. Üretici enflasyonu ise yıllık bazda yüzde 93,5’i buldu.

BDDK açıkladı: Bankaların takipteki alacakları 160 milyar TL’yi geçti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; bankacılık sektörünün takipteki alacakları, geçen hafta 465 milyon lira artarak 160 milyar 950 milyon liraya yükseldi.

Digitürk, çalışanlarını ‘gemicilik işkoluna’ kaydettirmiş

Bein Sports ismiyle yayın yapan Digitürk’ün bünyesinde 6’dan fazla şirket kurduğu, 900’den fazla çalışanını da sendikalaşmanın önüne geçmek için farklı bir işkolunda gösterdiği ortaya çıktı.

Goldman Sachs’tan şubat ayı enflasyonu için korkutan tahmin

Goldman Sachs, açıklamasında şubat ayında Türkiye’de enflasyonun yüzde 50 seviyesini aşmasını ve yılın sonuna kadar bu seviyelerde kalmasını beklediklerini belirtti.

Metropoll anketi: Seçmenlerin yarısından fazlası bu sene enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olacağını düşünüyor

Halkın yüzde 32’si önümüzdeki yıl sonunda fiyat artışlarının yüzde 50 -100 arasında yüzde 25’i yüzde 30 -50 arasında, yüzde 23’ü ise yüzde 100 veya üstünde olacağını değerlendiriyor.

Antep Melike Tekstil’de işçiler sefalet zammını kabul etmeyerek iş bıraktı

Antep Melike Tekstil’de işçiler fabrikanın zam teklifini kabul etmeyerek iş bıraktı. Yapılan zamla 5200 TL’ye çıkarılan ücretleri kabul etmeyeceğini söyleyen işçiler bekleyişini sürdürüyor.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ediyoruz

Ukrayna’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya Deutsche Welle’yi yasakladı

Rusya, Deutsche Welle’nin (DW) yayınlarını yasakladı. DW’nin Moskova’daki bürosu kapatılarak muhabirlerin akreditasyonları iptal edildi.

Sınırda donarak ölen göçmenler

Türkiye-Yunanistan sınırındaki göçmen trajedisinin boyutları büyüyor. Dün Yunanistan tarafından geri itildiği öne sürülen göçmenlerden 12’sinin cansız bedeni bulunmuştu. Devam eden arama çalışmaları sonunda yedi göçmenin daha hayatını kaybettiği belirlendi.

AB’den sert Kavala açıklaması

AB, AİHM’in Kavala kararını uygulamayan Türkiye hakkında Avrupa Konseyi’nde başlatılan ihlal süreci ile ilgili açıklama yaptı. İhlal sürecinin ender bir araç olduğu ve ciddi endişeleri yansıttığı vurgulandı.

Erdoğan: Mahkemelerimizi tanımayanları tanımayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Konseyi’nde Kavala kararıyla ilgili olarak Türkiye’ye karşı ihlal süreci başlatılmasına tepki gösterdi. Erdoğan “Mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz” dedi.

Osman Kavala için ihlal prosedürü

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin Osman Kavala kararını yerine getirmeyen Ankara’ya karşı resmen ihlal prosedürü başlattı. Karar Türkiye için ilk, Avrupa Konseyi için ikinci ihlal prosedürü olarak tarihe geçti.

Türkiye’nin arabuluculuk teklifinde gözler Rusya’da

Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya’nın kabul etmesi durumunda barış görüşmelerinin Türkiye’ye kaydırılmasından memnun olacaklarını söyledi. Putin’in Türkiye ziyareti konusundaki belirsizlik ise sürüyor.

NATO uçakları, Rus uçaklarına karşı önleme uçuşu yaptı

NATO, Kuzey Denizi üzerinde uçan Rus savaş uçaklarına karşı Norveç ve İngiltere ait uçakların önleme yaptığını açıkladı.

Yunanistan’dan Süleyman Soylu’ya yanıt

Yunanistan, Edirne sınırında dönerek ölen göçmenler için kendilerini suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi: Propaganda amaçlı… Gerçekle hiçbir ilgisi yok.

Biden, IŞİD liderinin ölümüne dair açıklamasında SDG’ye teşekkür etti

ABD Başkanı Joe Biden, IŞİD lideri Ebu İbrahim Haşimi el Kureyşi’nin İdlib’de öldürülmesi hakkınd abasın toplantısı düzenledi. Kureyşi’nin kendisini öldürdüğünü belirten Biden, SDG’ye teşekkür etti.

Türkiye – Ermenistan normalleşme görüşmelerinin ikincisi 24 Şubat’ta

Türkiye ile Ermenistan özel temsilcileri arasındaki normalleşme görüşmelerinin ikincisi 24 Şubat’ta Viyana’da yapılacak.

Suriye Gözlemevi: Türkiye Tel Temir ve Abu Rasin’i iki gündür yoğun biçimde bombalıyor

Suriye Gözlemevi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Abu Rasin ve Tel Temir bölgesine yönelik bombardımanın ikinci günde de yoğun şekilde sürdüğünü duyurdu.

4 Şubat

İÇ POLİTİKA

“Korona kanserden ölümleri artıracak”

Almanya’da korana krizi nedeniyle kanser hastalarının tedavilerinde ve hastalığın erken teşhisinde yaşanan aksamaların kansere bağlı ölümleri artıracağı tahmin ediliyor.

Samsun’da Atatürk Anıtı’nda nöbet

Samsun’da Atatürk’ün heykeline yapılan saldırıya ülkenin dört bir yanından tepki yağıyor. DW Haber’e konuşan sosyolog yazar Tayfun Atay, Atatürk’ün eskiden devletin bir simgesi iken, bugün toplumun simgesi haline geldiğine dikkat çekti.

İBB İlim Yayma Vakfı inşaatına karşı harekete geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi yarımadada, Süleymaniye Camii’nin siluetini gölgeleyen İlim Yayma Vakfı’na ait inşaatın durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Ankara’da kulisler hareketli: Kabine revizyonunda neler olabilir?

Ankara’da kabine değişikliği yeniden konuşulmaya başlandı. Erdoğan’ın karar vereceği revizyonla teknokrat bakanların gidebileceği, yeni isimlerin özel sektörden tercih edilmeyeceği belirtiliyor.

ABB, Ankapark’a yapılan harcamayı kalem kalem açıkladı

Ankapark için yapılan harcamalar ilk kez kalem kalem açıklandı. Listeye göre, dinozorlar için 7,9 milyon dolar, hiç kullanılmayan teleferik projesine de 50 milyon dolar aktarılmış.

Tartışma yaratan Esra Erol’da programına ceza

RTÜK, televizyoncu Esra Erol’a iki yıl sonra ceza uyguladı ancak tartışmalar sürüyor. RTÜK üyeleri, cezanın alt limitten uygulanmasını eleştirdi.

Yargı, Yılanlı Dağı’nda mermer ocağı projesini iptal etti: Aleviler için kutsal

Sivas Kangal’daki Yılanlı Dağı bölgesine yapılmak istenen mermer ocağına karşı açılan davada ‘ÇED Olumlu’ raporu iptal edildi. Mahkeme, kararda, Alevilerin bölgeyi kutsal kabul ettiğine vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu: Sonbaharda seçim olacağını düşünüyorum

Yaz sonunda erken seçim olacağını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Karakıştan çıkarken bir seçimi tercih etmez Erdoğan” dedi.

İmamoğlu’ndan bakan yardımcısına: Ahlaksızlığa doğru adımlar atmasın

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı’nın kendisi hakkındaki açıklamalarına tepki gösteren İBB Başkanı İmamoğlu, “Liyakatsiz şahsiyet bakan yardımcılığını yapsın. Ahlaksızlığa doğru adımlar atmasın” dedi.

Davutoğlu ile Karamollaoğlu görüştü: Türkiye’deki tablo muhalefete sorumluluk yüklüyor

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ile SAADET lideri Karamollaoğlu görüşmesiyle ilgili açıklamada, “İktidar yaptıklarıyla sorumludur. Muhalefet de yapmadıkları ve yapamadıklarıyla sorumludur” denildi.

Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı aynı hücrede kalacak

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la aynı hücrede kalacak.

Korona virüsü salgınında yeni günlük vaka rekoru

Sağlık Bakanlığı, korona virüsünden 248 kişinin daha öldüğünü, 111 bin 157 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

CHP’li Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan gözaltına alındı

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, belediyeye yapılan operasyonla gözaltına alındı. İmar ve Fen İşlerinde arama yapıldığı, evrak ve dosyalara el konulduğu belirtildi.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’na sahip çıktı: Dozerin başında mı duracaktı?

İstanbul’daki kar yağışının ardından iktidarın hedef aldığı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sahip çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Her kar yağışından sonra kentte olağanüstü bir durum vardır. Ekrem Bey gidip dozerin başında mı duracaktı?” dedi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli’nin İmamoğlu ile ilgili sözlerine de yanıt vererek, “Neden affını istiyor beyefendi? Ekrem Bey’i siz mi göreve getirdiniz?” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece’deki kazıda bir kişinin cesedine ulaşıldı

İstanbul Büyükçekmece’de ‘mafya hesaplaşması’ nedeniyle öldürüldüğü iddia edilen Murat Kartal isimli kişinin cesedini arama çalışmalarında bir ceset bulundu. İncelemenin ardından cesedin Murat Kartal’a ait olup olmadığı tespit edilecek.

Erdoğan’dan mikrofon uzattığı çocuk hakkında açıklama: Ne demiş önemli değil, nihayetinde çocuktur

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ettirmek için mikrofon uzattığı çocuk hakkında, “Ne demiş önemli değil. Nihayetinde çocuktur” dedi. Erdoğan ayrıca, mikrofonla konuşmasını kendisinin önermesine rağmen, “Mikrofonu kapıp bir şeyler söyledi” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği, İBB hakkında yasal işlem başlattı

İstanbul Valiliği, “İBB İştiraklerinden İSBAK A.Ş. aracılığıyla geliştirilen ve İstanbul Vakfı tarafından ilimizdeki iki farklı AVM’ye yerleştirilen kiosklarla, dijital yöntemle yardım toplandığı tespit edilmiştir” denildi. Açıklamada, yasal işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Atatürk Anıtı’na saldıran şüpheliler tutuklandı: “Heykellerine tahammül edemiyorum”

Samsun’da Atatürk Anıtı’na yapılan saldırı anına ait görüntüler ortaya çıktı. Atatürk Anıtı’nı halat bağlayarak çekmeye çalıştıkları belirlenerek yakalanan B.F. ve kuzeni C.F. isimli zanlılar tutuklandı. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, ivedilikle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Prof. Kemal Bozay: Ülkücüler Almanya’da neo-Nazi parti NPD’den daha güçlü

Ayşegül Karakülhancı, Avrupa’dan Anlatıyorum programında sosyal bilimci Prof. Dr. Kemal Bozay’ı konuk etti. Bozay Almanya’daki ülkücü hareketini ve Türk lobisinin etkilerini anlattı.

TTB, Meclis önünden seslendi: 8 Şubat’ta hastanelere gelmeyin

TTB Meclis önünde yaptığı açıklamada 8 Şubat tarihinde greve çıkacaklarını belirterek, ‘Hastanelere G(ö)REV’de bizlerin yanında olmak için gelin’ dedi.

Çiğdem Toker: Kanal İstanbul’un açıklanmayan fizibilite raporu risklerle dolu

Henüz ihalesi yapılmayan Kanal İstanbul için 2018’de hazırlatılan ve kamuoyuna açıklanmayan Fizilite Raporu’nda proje çevresi için sekiz ayrı risk kalemi bulunuyor.

EKONOMİ

İsrail gazı Türkiye için alternatif olabilir mi?

Erdoğan, “İsrail gazını ülkemizde kullanırız, Avrupa’ya geçişi için bir çalışmanın içine gireriz” dedi. Enerji uzmanı Sohbet Karbuz konuşulan projenin önündeki hukuki, ticari ve politik engellerin güçlü olduğunu söyledi.

Migros’dan iş bırakan işçilere: Hakkınızda işlem başlatılacak

Migros Avrupa Dağıtım Merkezi’ni işleten Us Grup, açıklama yaparak iş bırakan çalışanları hakkında eylemlerine son vermemeleri halinde yasal süreç başlatacağını duyurdu.

Yemeksepeti işçileri: Robot değil insanız, ücretler gözden geçirilsin

Yemeksepeti kuryeleri, düşük zam oranını ve sendikalaşma girişimlerinin engellenmesini protesto etmeye devam ediyor: “Teklif edilen ücretin yeniden gözden geçirilip, düzenlenmesini istiyoruz.”

Doğubeyazıt’ta elektrik faturası isyanı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde halk, elektriğe yapılan fahiş zammın ardından gelen yüksek faturaları protesto etmek için sokağa çıktı. Yurttaşlar, elektrik dağıtım şirketinin önüne giderek faturalara isyan etti.

Araştırma Görevlisi Kıdak: Kuryeler dalganın fitilini ateşledi, diğer sektörlere de sıçrıyor

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Erkan Kıdak, işçi eylemlerinin nedeninin ‘yaşanan ekonomik kayıplar’ olduğunu söyledi.

Kamu işçilerine verilen yüzde 2,5 ek zammın geçerli olacağı tarih belli oldu

Kamu personeline verilecek ek zam 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

BİSAM: Asgari ücretlinin alım gücü gıdada yüzde 8,3 düştü

Gıda sepetinde alım gücünün en çok düştüğü ürün margarin oldu.

Kıraç Metal işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Eskişehir’de işten atmalara karşı iş bırakan Kıraç Metal işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. İşten atmalar durduruldu, ücretlere 400 lira zam yapıldı.

Türkiye’nin dört bir yanında 2022’de başlayan, devam eden işçi eylemlerinin haritası

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, enflasyon eksiye düşecek demişti, çark etti

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, ”Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum” sözlerinin ardından çark etti. Aşan, ”Maliyet şoklarına uğratacak hareketlerin olmayacağını bekliyordum” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya ve Çin’den ABD’ye karşı güç birliği mesajı

Rusya ve Çin liderleri Putin ve Şi, ABD’yi Avrupa ve Asya-Pasifik’teki nüfuz çabalarına karşı uyardı, NATO’ya genişlemeyi durdurma ve “Soğuk Savaş dönemi yaklaşımlarına son verme” çağrısı yaptı.

Erdoğan: Zelenskiy ile Putin’i bir araya getirmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha Türkiye’nin Ukrayna krizinde arabuluculuk yapmak istediğini belirterek, Batı’nın sorunun çözümüne katkı sağlayamadığını ifade etti.

AB Azerbaycan’da gaz arayışında

Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya bağımlılığı azaltmaya çalışan Batılı yetkililer, Azerbaycan’da düzenlenen Güney Gaz Koridoru toplantısı çerçevesinde temaslarda bulundu.

Biden’ın ‘Kureyşi’ açıklamasındaki QSD detayına Dışişleri’nden tepki: Ortaklık kabul edilemez

Biden’ın IŞİD liderinin öldürülmesine dair açıklamasına Dışişleri Sözcüsü Bilgiç ‘Bir terör örgütüyle mücadelede bir başka terör örgütüyle ortaklık yapılması kabul edilemez’ yanıtı verdi.

Ukrayna Krizi: ABD, Rusya’yı Ukrayna’yı işgal için sahte bir bahane planlamakla suçladı, Rusya iddiayı yalanladı

ABD’li yetkililer, Rusya’nın Ukrayna Ordusu’nu haksız bir şekilde Moskova destekli ayrılıkçılara ya da Rusya’nın kendisine bir saldırıyla suçlayarak, Ukrayna’yı işgal etme bahanesi üretmeyi planladığını söyledi.

Rusya’dan Erdoğan’ın sözlerine yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’in Türkiye’de bir araya gelmesi de dahil herhangi bir görüşme formatını dışlamadıklarını, fakat böyle bir görüşme konusunda bir anlaşmaya da varılmadığını kaydetti.

“Ukrayna Almanya’dan silah istedi”

Ukrayna’nın olası Rusya işgaline karşı Almanya’dan silah talebinde bulunduğu belirtildi. Almanya ise Ukrayna’ya silah sevkiyatına karşı.

5 Şubat

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan koronavirüse yakalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte koronavirüsün Omicron varyantına yakalandıklarını açıkladı. Erdoğan, hastalığı hafif geçirdiklerini ifade etti.

Isparta Valiliği’nden elektrik kesintisi açıklaması

Isparta Valiliği, kentte yoğun kar yağışı sonrası meydana gelen elektrik kesintisine ilişkin bir açıklama yaparak, günün ilerleyen saatlerinde yeniden elektrik ihtiyacının karşılanacağını duyurdu.

Korona virüsü salgını: 98 bin 715 yeni vaka tespit edildi, 221 kişi öldü

Türkiye’de korona virüsünden 221 kişi daha vefat etti, 98 bin 715 kişi de enfekte oldu.

Suriyeli mültecilerle ilgili tutum araştırması: Temas az, yargı çok

Sosyal Demokrasi Vakfı, “Suriye Göçünün 10. Yılında Türkiye’de Suriyeli Göçmenler” araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Aysel Tuğluk yeniden Kandıra Cezaevi’ne götürüldü

Cezaevinde demans teşhisi konulan ve geçtiğimiz günlerde ATK’ye sevk edilen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk yeniden Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Kardeş Türküler 30 yıldır barış için söylüyor: Hatırla

Temelleri 1993’te Boğaziçi Üniversitesi’nde atılan Kardeş Türküler, o gün bugündür Anadolu’nun ve çevre coğrafyaların dilleriyle türküler, şarkılar söylüyor. Kardeş Türküler’i, üyeleri anlatıyor.

Muhalefet zirvesi: 6 lider 12 Şubat’ta görüşecek

Uzun süredir ikili düzeyde temas yürüten muhalefet liderleri yeni bir adım atıyor. 6 lider 12 Şubat’ta bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

CHP’den gözaltı tepkisi: Başkanlarımıza itibar suikastı yapılıyor

Küçükkuyu Belediyesi’nde gözaltına alınan Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ın Ayvacık İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu sürerken bir araya gelen CHP’liler olayın ‘itibar suikastı’ olduğunu söyledi.

HDP’li iki vekilden Oya Ersoy’un konuşmasına eleştiri

HDP’li Oya Ersoy’un Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmaya partisinin iki milletvekilinden tepki geldi.

AK Partili vekil İstiklal Caddesi’nde Kürtçe şarkı söyledi

İstiklal Caddesi’nde Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenlerin ‘yoldan geçişi engelledikleri’ gerekçesiyle engellenmelerinin ardından AK Partili Muhammed Fatih Toprak başka bir grupla Kürtçe şarkı söyledi.

Bahçeli’den partisine seçim talimatı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam kampında kurmaylarından ve milletvekilerinden teşkilatın seçimlere hazırlıklı olmasını istedi.

Kanal İstanbul bölgesinde inşaat çalışmalarına başlanmasının önü açılıyor: Hukuku takan yok!

Bakanlığın yaptığı son imar planı işlemleriyle birlikte Kanal İstanbul bölgesinde kısa süre sonra inşaat çalışmalarına başlanmasının önü açılıyor. İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, açılan davaların sonuçlarının dahi beklenmediğini ifade etti.

Avrasya Araştırma: AKP tarihinin en düşük oy oranında

Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz, son seçim anketini sosyal medya hesabından açıkladı. Anket sonuçlarına göre, AKP tarihinin en düşük oy oranıyla ikinci parti oldu.

Danıştay, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için çıkarılan kararın yürütmesini durdurdu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için çıkartılan 1700 sayılı ilke kararının yürütmesini durdurduğunu açıklayarak, “Kaçak Saray tahliye edilsin, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınsın” dedi.

AKP’li Mahir Ünal, sürekli tekrar ettikleri ‘dış güçler’in kimler olduğunu açıkladı

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, partisinin mensuplarının sık sık tekrar ettiği ‘dış güçler’ söylemiyle kimleri kastettiklerini açıkladı. Ünal, konuşmasında ABD, Rusya, AB ve Fransa’nın isimlerini andıktan sonra, “Bir kere olsun bu dış güçler memnun oldu mu?” ifadelerini kullandı.

Ankara Barosundan istifa eden avukatlar: İşkenceyle mücadelede suç ayrımı olmaz

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezinden istifa eden avukatlar: İşkenceye ve kötü muameleye karşı mücadele verirken isnat edilen suç ne olursa olsun karşı olmamız, adil yargılamayı savunmamız gerekir.

Aysel Tuğluk için 6000 kadının imzasıyla Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na başvuru yapıldı

“Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın” kampanyasının yürütücüsü kadınlar Aysel Tuğluk için Adalet Bakanlığı’na, Adli Tıp Kurumuna, TBMM Başkanlığına dilekçe gönderdi.

EKONOMİ

Antep’te tekstil işçileri üretimi durdurdu

Antep’te Şireci Tekstil işçileri düşük zamma karşı iş durdurdu. Yüzlerce işçi fabrika önünde bekleyişe geçti.

Yemeksepeti çalışanları İstanbul’da: Mutlaka kazanacağız

Binlerce Yemeksepeti kuryesi adil çalışma koşulları için İstanbul’da bir araya geldi. Çalışanlar, “Mutlaka kazanacağız. Haklarımızı alana kadar eyleme devam edeceğiz” dedi.

Bodrum, Urla ve Çaycuma’da kamuya ait taşınmazlar Erdoğan’ın imzasıyla satıldı

İzmir’in Urla, Muğla’nın Bodrum ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçelerindeki kamuya ait toplam 106 bin metrekare yüzölçümlü taşınmazlar, özelleştirme yoluyla satıldı. Satışın maliyeti 543 milyon lira.

AKP, kamu varlıklarını elden çıkarıyor: Haraç mezat özelleştirme

AKP’nin kamu varlıklarını elden çıkartma uygulaması yeniden hız kazandı. 2020 yılında 146 milyon TL olan özelleştirme bilançosu 2021 sonunda 4 milyar 163 milyon liraya fırladı. Bu yıl 200 ihale daha yapılması planlanıyor.

Ünlü banka Morgan Stanley: Yeni bir dolar krizi kapıda

Yatırım bankası Morgan Stanley, 12 ay içerisinde piyasadan 2,2 trilyon dolar likiditenin çekileceğini savunuyor.

DIŞ POLİTİKA

Habeck: Rus doğal gazına bağımlılığımızı azaltmalıyız

Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, ülkesinin Rus doğal gazına bağımlılığının azaltılması gerektiğini savundu. Habeck, Kuzey Akım 2 projesine karşı da uyarıda bulundu.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırım muafiyetleri yeniden devreye giriyor

ABD yönetimi, İran’ın sivil nükleer enerji kullanımına ilişkin Trump döneminde kaldırılan yaptırım muafiyetlerini yeniden devreye soktu. İran’dan yapılan açıklamada bu adımın “olumlu ancak yetersiz” olduğu belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor: Parçalı sol, sağa yaradı

Troçkistler, sosyalistler, sosyal demokratlar, Yeşiller… Fransa’da ilk turu 10 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde soldan pek çok isim de yarışacak. Ortak adayda buluşamayan sol büyük bir yenilgiyle karşı karşıya. Solun ortaklaşmaması sağa yaradı.

Ukrayna krizi: AB, Rusya’ya yaptırım hazırlığı yaparken diplomasi çabalarını da yoğunlaştırıyor

Batılı ülkeler ile Rusya arasında gerilim artarken Avrupa Birliği (AB) de tavrını sertleştirerek, Moskova’ya yönelik kapsamlı yaptırım paketi hazırladığını duyurdu.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı: Kimsenin Ukrayna’nın yakın zamanda NATO’ya katılacağını söylediği yok

“İttifak, potansiyel bir savaşa askeri olarak dahil olmayacak”

6 Şubat

İÇ POLİTİKA

Isparta Belediye Başkanı: Akşama kadar her eve elektrik verilebilir

Günlerdir elektrik kesintisinin yaşandığı Isparta’nın Belediye Başkanı Başdeğirmen, “Çok büyük ihtimalle akşama kadar her eve elektrik vereceğiz” dedi.

SES’ten kamu çalışanlarına grev çağrısı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi kamu çalışanlarına verilen maaş zammının enflasyonda eridiğini belirterek 8 Şubat’ta greve gitme çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın koronavirüse yakalanmasıyla ilgili bazı paylaşımlara soruşturma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs olduğunu açıklamasının ardından sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar hakkında soruşturma başlatıldı. Emniyet sekiz kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

Covid-19 salgını: 87 bin 934 yeni vaka, 201 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 87 bin 934 kişinin testi pozitif çıktı, 201 kişi vefat etti.

İlim Yayma Vakfı’ndan ‘Süleymaniye’ açıklaması: Fedakârlığa hazırız

İlim Yayma Vakfı, tarihi Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen yurt binası inşaatına yönelik tepkilerin sürmesi üzerine yazılı bir açıklamayla geri adım attı.

Covid-19’a yakalanan Erdoğan hakkındaki paylaşımlara 8 gözaltı kararı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığını bildirmesinin ardından ‘hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu’ gerekçesiyle 8 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kişilerden 4’ü gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Pınar Ö, mahkeme tarafından ‘ev hapsi’ şartıyla bırakıldı.

Erdoğan’la ilgili paylaşım yapmıştı: Büyükuncu’ya daimi hak mahrumiyeti cezası

Eski milli yüzücü Derya Büyükuncu’ya, Erdoğan’ın Covid-19’a yakalanmasıyla ilgili yaptığı paylaşımdan dolayı ‘daimi hak mahrumiyeti’ cezası verildi.

Babacan’dan Erdoğan’a AİHM tepkisi: Sen de 3 kere başvurmadın mı?

Erdoğan’a seslenen Babacan ‘Kendi sıkışınca başvurmuş. Sayın Erdoğan başvurunca sorun yok ama başkası başvurunca sorun var. İşine gelmeyince başkalarına şöyle böyle de’ dedi.

Sancar: Bu iktidar, zihniyeti gibi ülkeyi de karanlığa mahkûm etmek istiyor

Dersim İl Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ülkede büyüyen emekçi direnişlerine işaret edip, ‘Özgürlük mücadelesi iş ve aş mücadelesinden koparılamaz’ dedi.

Unutanlar için son çağrı: Kürtçe seçmeli ders için yarın son gün

Türkiye’de ortaokullarda yarın (7 Şubat) Kürtçe seçmeli ders seçimi için tanınan süre sona erecek. Diyarbakır Barosu Dil Komisyonu üyesi Mehmet Arak, bir kez daha Kürtçe için çağrı yaptı.

Hablemitoğlu suikastında yeni gelişme: Eski MİT’çi ile ilişkili 6 kişi gözaltında

Hablemitoğlu’nun katledilmesine ilişkin soruşturmada ilk kez savcılığın talimatıyla operasyon yapıldı. Polis, eski MİT mensubu Enver Altaylı ile irtibatlı 6 şüpheliyi gözaltına aldı.

Yeni Akit yazarı Dilipak: Cinayetler ve suikastlerde artış olabilir

“2022 zor bir yıl olacak, sabır ve yardımlaşma gerekli”

Nafaka gerçekleri: “Çocuğum için nafaka istedim, ölümle tehdit edildim!”

Ayşe, şiddetten kurtulmak için boşanırken “Yeter ki kurtulayım” diyerek nafaka istemiyor kendi için. Ancak çocuğa ödenen iştirak nafakası ödenmeyince dava yoluna gidiyor, karşılığı ise ölüm tehdidi…

Türkiye’de Suriyeli göçmenler araştırması: Bilgi az, önyargı çok!

Sosyal Demokrasi Vakfı, “Suriye Göçünün 10. Yılında Türkiye’de Suriyeli Göçmenler” araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

EKONOMİ

Türk-İş’ten eyleme destek: ‘Esnaf kurye’ modeli en güvencesiz çalışma biçimidir

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, motosikletli kuryelerin sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulunarak, “İşletmeler esnaf kurye aldatmacasına son vermelidir” dedi.

İzmir, Mardin, Diyarbakır… Elektrik protestoları yayılıyor

Elektrik zamlarını protesto eylemleri yayılarak sürüyor. İzmir, Diyarbakır ve Mardin’de kitlesel eylemler yapıldı. Mardin’deki eylemde göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Yüksek enflasyon yüksek borçluluk

Enflasyonun yüzde 11,1 olarak hesaplandığı ocakta bankaların verdiği krediler 4,9 trilyon liraya ulaştı. Sadece ocak ayının son haftasında krediler 17 milyar lira arttı. Takipteki alacaklar ise 161,2 milyar liraya çıktı.

Erdoğan’dan ‘enflasyon’ açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Enflasyonda hiç arzu etmediğimiz bir yükseliş yaşandı. Çalışanlarımızın kazanç seviyelerini korumaya devam edeceğiz. Doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki olağanüstü artışları halkımıza yansıtmamak için 165 milyar TL’lik sübvansiyon yaptık.” dedi. Erdoğan, “Gelişmelere göre çalışanlarımızın kazançlarını korumaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AKP’li Tayyar: Bu süreçte en büyük muhalif akım; elektrik, doğal gaz, akaryakıt üzerinden şekilleniyor, bu yangın mutlaka söndürülmeli

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, doğal gaz, elektrik faturaları ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “Ne Kılıçdaroğlu ne diğerleri, AK Parti’nin rakibi değil. Bu süreçte en büyük muhalif akım; elektrik/doğalgaz/akaryakıt üzerinden şekilleniyor.” uyarısını yaptı.

Esnafı “elektrik” çarptı: Faturalar iki üç katına çıktı

Elektrik faturalarının önceki aya göre ikiye katlandığını aktaran kafe işletmecileri, kepenk kapatma noktasına geldiklerini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

ABD istihbaratı: Rusya Ukrayna sınırına 110 bin asker gönderdi

ABD istihbaratına göre Rusya, olası işgal için gerekli askeri birliklerin yüzde 70’ini Ukrayna sınırında konuşlandırdı. ABD’li yetkililer Rusya’nın işgali halinde Ukrayna’da 25-50 bin sivilin ölebileceğini açıkladı.

Lukaşenko: Ukrayna Donbass’a saldırırsa Rusya ile ortak yanıt veririz

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Ukrayna’nın ülkenin doğusundaki Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerine karşı savaş başlatması hâlinde, Minsk ile Moskova’nın buna ortak yanıt vereceğini söyledi.

ABD’li yetkililer Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye “Yüzde 70 hazır olduğunu” söyledi

Reuters haber ajansına konuşan ancak isimleri gizli tutulan iki ABD’li yetkili, Rusya’nın Ukrayna’ya tam kapsamlı bir işgal hareketi düzenlemeye yetecek askeri kapasitesinin yüzde 70’ine ulaştığını söyledi.

TSK-SMO ittifakı Şehba köylerini bombaladı. Rus savaş uçakları da Suriye’nin İdlib kentinin güney kırsalındaki Kafr Shaliya kasabası çevresini bombaladı

Türkiye ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ittifakı üzlerinden Kuzey-Doğu Suriye’de Şehba’ya bağlı Minex ve Eyn Deqnê köylerinin bombalandığı kaydedildi. ANHA’nın haberine göre bombardıman 6 Şubat’ta öğleden sonr ayapıldı.

7 Şubat

İÇ POLİTİKA

Gelecek Partisi “Koalisyon Protokolü” istiyor

Millet İttifakı’na yönelik isim değişikliği önerisini gündeme getiren Davutoğlu’nun “koalisyon protokolü” istediği öğrenildi. İttifak ortağı partilerin temsilcileri ise, “Yeniden kurgulama gündemimizde yok” diyor.

Ankara Barosu’ndaki krizin perde arkası

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nden istifa eden avukatlar, baro yönetimini birçok insan hakkı ihlali konusunda yeterli açıklama yapmamak ve “sansür” uygulamakla suçladı.

Büyükuncu hakkında yakalama kararı

Eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüse yakalanması sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarıldı.

Son anketler: Cumhur İttifakı yüzde 40’ın altında

13 araştırma şirketinin anket sonuçlarında Millet İttifakı’nın yükselişi dikkat çekti. Cumhur İttifakı’nın oy oranı 39,6 olarak görünürken Millet İttifakı 40’ın üzerinde.

Cengiz Holding: Isparta’da tahminlerin çok üzerinde kar yağdı

Isparta’daki elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yapan kentteki elektrik dağıtımından sorumlu Cengiz Holding, beklenenden fazla kar yağışı olduğu için kesintilerin yaşandığını ifade etti.

Salgında son durum: 96 bin 514 yeni vaka, 236 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 96 bin 514 kişinin testi pozitif çıktı, 236 kişi vefat etti.

Kemal Özkiraz hakkında ‘Cübbeli’ye hakaret’ten yakalama kararı

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Mahmut Ünlü’ye hakaret ettiği iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyledi.

Şentop: Cumhurbaşkanı’nın 3. kez aday olmakla ilgili sorunu yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. kez aday olamayacağı yönündeki tartışmalar hakkında, “Cumhurbaşkanı’nın 3. kez aday olmakla ilgili sorunu yok. Zaten ikinci adaylığı. Ben bu konuda bir makale yayınlayacağım” şeklinde açıklama yaptı.

Melih Bulu ile ilgili ‘intihal’ şikayetine YÖK’ten yanıt geldi

Boğaziçi Üniversitesi’nin eski ‘kayyım rektörü’ Prof. Dr. Melih Bulu’nun intihal yaptığına ilişkin şikayete Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) cevap geldi. YÖK’e göre gerekli inceleme Bulu’nun kadrosunun bulunduğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından yapılmalı.

“Böyle giderse yakında çocuklara bakacak ‘çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı’ bulamayacağız”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Böyle giderse yakında salgınlarda çocuklara bakacak kaliteli ‘çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı’ bulamayacağız” diyerek “Kurulduğundan beri ilk kez bilim dalımızın açtığı 2 kişilik kadroya başvuran olmadı” ifadelerini kullandı.

Covid-19 testi pozitif çıkan Isparta Valisi’nin yerine vekil vali görevlendirildi

İçişleri Bakanlığı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nun koronavirüse yakalanması nedeniyle Bakanlık Vali Mülkiye Müfettişi Osman Kaymak’ın Isparta Vali Vekili olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası: Bütün ülkenin akıbeti Isparta gibi olabilir

Isparta’da yaşana elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yapan EMO, TEİAŞ özelleştirilmesinden vazgeçilmeli, yoksa bütün ülkenin akıbeti Isparta gibi olacağını ifade etti.

Gine’de Türk bayraklı teknede 528 kilo kokain ele geçirildi

İspanya ve Gine kolluk kuvvetlerince Gine açıklarında, Türk bayraklı teknede 528 kilogram kokain ele geçirildiği açıklandı.

IŞİD’e milyon dolarlık silah satışı MASAK raporuna girdi

Rapora göre, Mersin’deki 3 inşaat şirketi üzerinden IŞİD’e milyonlarca dolarlık ‘insansız hava aracı ekipman ve parçaları’ ile tonlarca ‘el yapımı patlayıcı malzemesi’ gönderilmiş.

Dolgu alana yapılan Trabzonspor Stadı çökerken hastane inşaatı sürdürülüyor!

Trabzon’da stadyumun da bulunduğu dolgu alanında meydana gelen çökme ve yükselmeler bilimsel olarak kanıtlanmışken aynı dolgu alanında Şehir Hastanesi inşaatı sürdürülüyor.

Doğanşehirliler: Biz bir dal kesemezken Eczacıbaşı ormanın içinde altın gümüş arıyor

Esan Eczacıbaşı şirketi, Doğanşehir’de 4 köyün ortasında, tamamen ormanlık alanda maden sondajlarına başladı. Doğanşehirliler sularının kirlenmesinden, tarım ve hayvancılığın etkilenmesinden endişeli.

Adana’da İHD ve ÇHD’li avukatlar: İş bırakan işçilerin gönüllü avukatı olmaya hazırız

İHD ve ÇHD Adana Şubesine üye avukatlar; çeşitli illerde başlayan grev ve direnişlerde yer alan birçok işçinin gönüllü avukatı olmaya hazır olduklarını açıkladı.

EKONOMİ

Nakliyat-İş’ten boykot açıklaması: Yemeksepeti’nin siparişleri yüzde 70 düştü

Yemeksepeti kuryelerinin başlattıkları eylem 7’nci gününe girdi. Nakliyat-İş Sendikası, Yemeksepeti’ni boykot çağrısı sonucu şirketin siparişlerinin yüzde 70 oranında düştüğünü açıkladı.

Cemevleri elektrik faturalarını ödemeyecek, mahkemeye başvuracak

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, elektrik faturalarını ödememe kararı aldı. Fırat, 100’ün üzerinde Cemevinin mahkemeye başvuracağını açıkladı.

İbrahim Kalın: Elektrik faturalarında yeni adımlar atılacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, halkın tepkisine neden olan yüksek zamlı elektrik faturalarında yeni adımlar atılacağını söyledi.

AKP’li Kurtulmuş’tan kriz itirafı: Her şeyin farkındayız

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, ekonomik kriz hakkında konuştu. Kurtulmuş, “Her şeyin farkındayız, nerede ne eksik var biliyoruz, önümüzde bir seçim var. Siyaseti bilen tecrübeli bir kadroyuz. Sanki ekonomideki bu gelişmeleri, muhalefet görüyor da biz görmüyoruz algısı çok haksız bir algıdır” dedi.

Antep’te iş bırakan işçilerin örgütlü olduğu sendikanın temsilcilerine tehdit

Antep’teki Şerici Tekstil firmasında düşük zamlara karşı iş bırakma eylemi başlatan işçilerin örgütlü olduğu BİRTEK-SEN’in genel başkanının tehditler aldığı ifade edildi.

Şehirlerarası otobüs biletlerine pek çok kentte zam yapıldı

Şehirlerarası otobüs biletlerine birçok kentte zam yapıldı. İzmit Otogarı’ndan en yakın mesafeye bilet fiyatları 50 lira, en uzak mesafe bilet fiyatları ise 300 lira oldu.

Motorine 80 kuruş zam: Litre fiyatı 16 liraya dayandı!

Motorine bu geceden itibaren pompaya yansıyacak şekilde 80 kuruş zam geldi. Yeni zamla birlikte motorinin litre fiyatı 15,50 TL bandına yükselecek.

Migros işçilerinin talepleri karşılanmadı; eylem sürecek

Migros işçilerinin  taleplerini değerlendirmek üzere 24 saat mühlet isteyen işveren, işçilerin taleplerine olumsuz yanıt verdi. Eyleme yarın devam edilecek.

BOTAŞ: Sanayi tesislerine uygulanan kısıntı yarın sonlandırılacak

20 Ocak’ta başlayan gaz kesintisi yarın sona eriyor

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı: 1989 Beyaz Yürüyüşü’nden bugüne talepler aynı

Sağlık emekçileri yarın iş bırakıyor. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı iş bırakma gerekçelerini anlattı.

Tırcılar ve kamyoncular zamlara karşı 5 günlük kontak kapatma eylemi başlattı

Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Derneği, başta akaryakıt olmak üzere peş peşe gelen fahiş zamlara karşı 5 günlük kontak kapatma eylemine başladıklarını duyurdu.

Bölgede protestolar sürüyor: Bizi Kovid-19 değil, DEDAŞ öldürüyor

Şırnak ve Mardin’de elektrik zammını protesto eden yüzlerce kişi, “Bizi Kovid-19 öldürmüyor, DEDAŞ öldürüyor” diyerek, hükümeti istifaya çağırdı.

Kadıköy’de esnaf elektrik faturalarını camlara astı

Kadıköy’de yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarına tepki gösteren esnaf, Aralık ve Ocak faturalarının arasındaki farkı yansıtan faturalarını camlara astı.

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den ‘Londra toplantısı’ açıklaması

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarda bulunmasının ardından açıklama yaptı. Nebati, “Bugün Londra’da çeşitli bankaların ve yatırımcıların üst düzey yöneticileri ile yaptığımız birebir görüşmeler çok olumlu geçti. Türkiye Ekonomi Modelimizi ve atacağımız adımları aktarıp, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Yarın da görüşmelerimize devam edeceğiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Ortadoğu’da iki devletli konfederasyon önerisi

Ortadoğu sorununa çözüm için İsrail ve Filistin arasında iki devletli bir konfederasyon kurulması önerildi. Taslağın önümüzdeki hafta ABD ve BM’ye sunulması bekleniyor.

Hollanda, Türkiye dahil 12 ülkeyi ‘yüksek riskli bölge’ ilan etti

Hollanda hükümeti, hızla artan Covid-19 enfeksiyonları nedeniyle Türkiye de dahil, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan 12 ülkeyi, ”yüksek riskli bölge” ilan etti.

Nazarbayev’in siyasi yetkileri yasayla kaldırıldı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkilerinin kaldırılmasını öngören yasayı onayladı.

‘Haseke firarisi IŞİD’liler Türkiye ve Türkiye kontrolündeki bölgelere kaçtı’

Suriye Gözlemevi kaynakları, Haseke baskını sırasında hapishaneden kaçmayı başaran IŞİD’lilerin sayısının yüzlerce olduğunu, bir kısmının Türkiye’ye kaçtığını doğruladı.

ABD: Ukrayna Donbass için özel bir statüyle ilerlemeye hazır

Ukrayna’nın ‘uygun sıralamayla’ Donbass için özel bir statüyle ilerlemeye hazır olduğuna inandığını belirten Blinken, bu statüye yönelik atılacak adımların Minsk anlaşmasına uygun olarak atılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Irak’ta cumhurbaşkanlığı seçimi yeterli çoğunluk sağlanamaması sebebiyle ertelendi

Irak meclisinden bir yetkili, başta Sadr bloğu olmak üzere üç ana bloğun boykot kararının ardından yeterli çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelendiğini duyurdu.

İran nükleer müzakereleri verilen aranın ardından yarın yeniden başlayacak

Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran nükleer anlaşmasının yeniden tam ve eksiksiz olarak hayata geçirilmesi için süren görüşmeler, verilen kısa aranın ardından taraf ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla yeniden başlayacak.

8 Şubat

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sedef Kabaş’a 250 bin TL’lik tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’a ve televizyon kanalının bağlı olduğu şirket adına yönetim kurulu başkanı hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Üçüncü ittifak yeniden toplanıyor

Üçüncü ittifak için geçtiğimiz ay buluşan 9 siyasi yapı, yeniden bir araya gelecek. DW Haber’e bilgi veren kaynaklar, seçim ittifakı yerine toplumsal muhalefeti öncelik haline getirdiklerini söyledi.

Cemevlerindeki elektrik faturası krizi nasıl çözülür?

Cemevlerine gelen yüksek elektrik faturaları tepki çekerken, Alevi örgütü temsilcileri, sorunun çözümünün yasal değişiklikte olduğuna işaret etti, Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini istedi.

Nafaka düzenlemesi: “Yoksul kadın daha da yoksullaşacak”

Yeni düzenlemeyle, yoksulluk nafakasının evlilik süresine göre ödenmesi planlanıyor. Kadın hakları savunucuları, hayata geçtiği takdirde yeni düzenlemenin yoksul kadınları mağdur edeceği görüşünde.

Erdoğan’ın adaylığı konusunda CHP’nin tutumu değişmedi

Erdoğan’ın bir dönem daha adaylığı konusu tartışılırken, CHP’nin Erdoğan’ın adaylığına itiraz etmeme tutumunda değişiklik yok. Partinin stratejisi; Erdoğan’ı sandıkta yenmek.

Halil Falyalı silahlı saldırı sonucu öldürüldü

KKTC’de ‘bahis ve kumarhane’ patronu olarak bilinen Halil Falyalı, aracına düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Covid-19 salgını: 111 bin 96 yeni vaka, 241 vefat

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 111 bin 096 kişinin testi pozitif çıktı, 241 kişi vefat etti.

Süleymaniye Camii’nin siluetini bozan yurt inşaatı mühürlendi

İBB, Fatih ilçe belediyesine verdiği 3 günlük sürenin dolmasının ardından, Süleymaniye Camii’nin siluetini bozan, İlim Yayma Vakfı’nın yurt inşaatını mühürleyerek durdurdu.

Zirve öncesi sürpriz görüşme: Kılıçdaroğlu Akşener’i ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumartesi günü yapılacak liderler zirvesi öncesinde İYİ Parti lideri Meral Akşener’i ziyaret etti.

Rektörlükten akademisyene ‘peygamber’ soruşturması

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü, İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Azimli hakkında kitabında Hz. Muhammed’e kastı aşan sözler sarf ettiği iddiasıyla soruşturma açtı.

Bilirkişi incelemesinde ortaya çıktı: Madenin işletme ruhsatı yok

Gördes’de faaliyette olan nikel madeninin işletme ruhsatının olmadığı ortaya çıktı. Şirket ruhsatının olmadığı çevrecilerin açtığı dava neticesinde yapılan bilirkişi incelemesinde ortaya çıktı.

Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır tutuklandı

Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, “örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından tutuklandı.

Hekimler, özlük hakları ve sağlıklı çalışma şartları için grevde

Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen hekimler, TTB’nin çağrısıyla bugün greve gitti. Hekimler, yurttaşlardan acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvurmayarak kendilerine destek vermesini istedi.

Kılıçdaroğlu: Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz

Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesi için erken seçime gidilmesi gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz. Benim kastım Meclis’in erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına bir engel olmadığıdır.

Burhaniye Belediyesi, zeytinlik araziyi AVM yapımı için Tatlıses’in şirketine verdi

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde belediyeye ait 24 dönümlük zeytinlik arazi, alışveriş merkezi yapımı için İbrahim Tatlıses’in firmasına verildi. CHP’li Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “İhaleye başka biri girdi de biz mi vermedik” dedi.

Erkekler Ocak’ta 23 kadını öldürdü

Erkekler, en az 57 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü, en az 27 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az sekiz kadını taciz etti, 24 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Diril çifti iddianamesi: HTS kayıtları sanığın çelişkili ifadelerini ortaya çıkardı

Şimoni Diril ölene kadar darp edildi, montunda kurşun deliği vardı. Sanığın evinde bulunan silahla kurşun deliği kıyası yapılmadı. ‘Bilgim var’ diyen tanık ise dinlenmedi.

Yılmaz Özdil: Sedat Peker’in pasaportuna el konuldu

Yılmaz Özdil, Sedat Peker’in son durumuna dair bilgiler paylaştı.

Sevim Dağdelen: Almanya’da Erdoğan ağını dağıtmanın tam zamanı!

Bozkurtların suikast planladığı Sol Parti federal meclis milletvekili ve partisinin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sevim Dağdelen’le +Gerçek için konuştuk.

İşte Yaşar Kemal’in ‘Alevi Kürt’ sözü nedeniyle sansürlenen önsözü

Yaşar Kemal’in 2004 yılında Alman araştırmacı Ulla Johansen’in Yörüklerle ilgili kitabına yazdığı önsöz, Kültür Bakanı bürokratları tarafından beğenilmiyor.

Eski HDP milletvekili Tan: “Seni başkan yaptırmayacağız” lafına Öcalan şiddetli tepki gösterdi

“Çözüm sürecinin geldiği son noktada Öcalan’ın rahatsızlıkları vardı”

EKONOMİ

Migros Depo’ya giren polisler işçileri gözaltına aldı, bazı işçiler de depo dışına çıkarıldı

İstanbul Esenyurt’ta Migros Depo işçilerinin bekleyişleri sürerken polis gözaltı araçlarıyla depoya girdi. İşçilerin bir kısmı gözaltına alınırken, bir kısmı ise depo dışarısına çıkarıldı.

Migros Esenyurt deposunda işçilere ‘işten atıldınız’ mesajı gönderildi

Esenyurt Migros deposunda yüzde 8 ücret zammına karşı iş bırakan işçilerin 100’den fazlasına işten atıldıkları bildirildi. İşveren işçileri ‘iş hukukunu bozmak’la suçladı.

Elektrikte çifte indirim talebi

Esnaf temsilcileri elektrik faturaları için acil düzenleme talep ediyor. Kademeli tarifede günlük limitin 10 kilovatsaate çıkarılması ve KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi faturalarda en az yüzde 20 indirim sağlayabilir.

Benzine 71 kuruş zam

Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 71 kuruş zam geldi.

Dövizdeki dalgalanma inşaat sektörünü de vurdu: Konut krizi yaşanabilir

Döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların inşaat sektöründe durgunluğa yol açtığını kaydeden KOMÜT Genel Başkanı Adem Bulut, durumun konut krizine yol açabileceğini söyledi.

Nebati’den yabancı yatırımcılara enflasyon açıklaması: Kültürel olarak anlayamazsınız

AKP iktidarı “faiz lobisine” karşı mücadele ettiğini savunurken Londra’da yabancı yatırımcılarla görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin, toplantıda Türkiye’de enflasyonun ‘yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten’ yükseldiğini söylediği ifade edildi.

TCMB ihracatçıya verdiği kredi için döviz mevduatlarından TL’ye dönüş şartı getirdi

TCMB, İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı’nda yaptığı değişiklikle reeskont kredisi kullanımı için döviz mevduatlarından TL’ye dönüş zorunluluğu getirdi.

Elektrik belediye tesislerini de çarptı: Ankara Halk Ekmek’e 1 milyon TL’lik fatura

Yurttaşın cebini yakan elektrik faturaları, ucuz ekmek üretmek için çalışan halk ekmek fabrikalarını da etkiledi. ABB’nin halk ekmek fabrikasına Şubat’ta 1 milyon TL’lik fatura gelirken fabrikanın elektrik faturası dört ayda yüzde 111 arttı.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna Bayraktar SİHA’larını test edecek

Ukrayna 10 Şubat’ta başlatacağı on günlük tatbikatta Türkiye’den aldığı Bayraktar SİHA’ları ile Javelin ve NLAW tanksavar sistemlerini deneyecek.

Macron: Putin ve Zelensky’den Minsk Anlaşmaları için güvence aldım

Rusya lideri Putin’in ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Minsk Anlaşmaları çerçevesinde çözüm için her iki liderden de güvence aldığını söyledi.

Macron ve Putin toplantısına masa damga vurdu: “İki dünyanın boşanmasını temsil ediyor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün Moskova’da gerçekleşen görüşmesinin ardından açıklama yaptı. Macron, önümüzdeki günlerin Ukrayna krizinin daha fazla büyümesini önlemek için kritik olacağını belirtti.

Kanada Başbakanı Trudeau: Aşı karşıtı kamyoncuların eylemi sona ermeli

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, başkent Ottowa’da hayatı felce uğratan aşı karşıtı gösterilerin sona ermesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Akım 2: Biden’ın sona erdirmekle tehdit ettiği proje neden tartışılıyor?

Ukrayna krizine dair en önemli tartışma konularından biri, Rusya’dan Almanya’ya doğrudan doğal gaz akışını sağlayacak olan ve henüz kullanıma geçmeyen Kuzey Akım 2 projesi.

 

9 Şubat

İÇ POLİTİKA

Gergerlioğlu’nun Aysel Tuğluk açıklamasına takipsizlik kararı verildi

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na hasta tutuklu HDP’li Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasına yönelik sözleri nedeniyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Emine Şenyaşar’dan kadınlara: Urfa Adliyesi önüne gelin ve yaşanan zulmü görün

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’nca HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’e sözlü ve yazılı savunması için tebligat gönderildi

“Mahkemeye gönderilen çeviri yanlışlarla dolu”

Tutuklu siyasetçi Leyla Güven bugün katıldığı duruşmada, dosyada “delil” statüsünde görünen Kürtçe konuşmalarının Türkçe çevirisinin yanlışlarla dolu olduğunu söyledi.

İzmir’de gözaltına alınan Kürt yönetmen Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı

Gözaltına alınan Kürt yönetmen Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı getirildi. Selamo, savcılık kararıyla 4 gün gözaltında kalacak.

Elyaf İplik işçileri düşük zamma karşı iş bıraktı

Antep’te Elyaf İplik fabrikasında çalışan işçiler düşük zammı kabul etmeyerek iş bıraktı. İşçiler fabrika önünde beklemeye başladı.

HDP, “TBMM sorumluluk almalı” dedi, faturalar için yasa teklifi verdi

HDP, yurttaşların ödemede zorluk çektiği elektrik faturalarına karşı Meclis’e kanun teklifi sundu. Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını, 250 KW’a kadar olan kullanımın ücretsiz yapılmasını istedi.

Demokrasi İçin Birlik: Zamlar geri alınsın, asgari ücret 3 ayda bir hesaplansın

Ülkede artan hayat pahalılığı ile ilgili açıklama yapan Demokrasi İçin Birlik, asgari ücretin 3 ayda bir hesaplanması ve son dönemde yapılan zamların geri alınması gerektiğini belirtti.

AKP’nin ‘akıl hocası’ yine ‘OHAL’ dedi: Kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşlerine başvurduğu bilinen Prof. İzzet Özgenç, Türkiye’de ‘ağır ekonomik bunalım yaşandığını’ ve olağanüstü hal (OHAL) ilanının ‘kaçınılmaz olabileceğini’ söyledi. ‘Donarak ölüm’ün belgesi

Gazeteci Saygı Öztürk, Isparta’da kar nedeniyli elektriklerin kesildiği günlerde hayatını kaybeden 70 yaşındaki adamın ölüm belgesini canlı yayında gösterdi. Belgeye göre ölüm nedeni ‘birden fazla vücut bölgesinin donması.’

Alevi derneklerinden elektrik faturası davası: ‘Eşit yurttaşlık istiyoruz’

Kılıçdaroğlu: Erdoğan zamları geri çekinceye kadar elektrik faturamı ödemeyeceğim

CHP lideri Kılıçdaroğlu, elektrik faturası ödemeyeceğini açıkladı: “Erdoğan, 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar, bugünden itibaren hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim.”

Diyarbakır’da esnaf sokağa çıktı: TEDAŞ kamulaştırılsın

Diyarbakır’da esnaf elektrik faturaları nedeni ile sokağa çıktı. ‘Zamlar geri çekilsin’ diyen esnaf, TEDAŞ’ın kamulaştırılmasını istedi.

Millet İttifakı yüzde 46 ise HDP neden kilit parti?

MAK Araştırma Şirketi sahibi Mehmet Ali Kulat, Millet İttifakı yüzde 46-47 bandında olsa da yüzde 50+1 için HDP seçmeninin halen belirleyici olduğu değerlendirmesini yaptı.

AK Parti’li Yazıcı: Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili herhangi bir kuşku yok

“Cumhurbaşkanı seçimini bir savaşa benzetip, mühimmatları bitti herhalde, yeni yakıt peşinde koşuyorlar”

Milli Gazete yazarı: Deli mi bu insanlar?

“Niye hem kızıp, söylenip hem de yine sorunlarının çözüm yeri olarak AKP’yi görsünler?”

Erdoğan’dan Sedef Kabaş ve Fırat Sakar’a 250 bin liralık manevi tazminat davası

Derin kirli ağlar ve peşpeşe dört ölüm: Ahmet Kurtuluş, Taner Ay, Şafak Mahmutyazıcıoğlu, Halil Falyalı…

Mehmet Ağar, Haluk Kırcı, Ersin Tatar, Ersan Saner, Derviş Eroğlu gibi isimlerle anılan, Mehmet Ağar’la birlikte uyuşturucu ve kirli para trafiğini yönettiği iddia edilen Halil Falyalı’nın öldürülmesi yankı buldu. Kuzey Kıbrıs’ta “Derin Operasyon” manşetleri atıldı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Hem beyaz toroslar hem de Susurluk dönemi geri geldi” dedi.

Halil Falyalı kimdi, ne ifade ediyordu, ne mesaj verilmiş oldu:

KKTC’den Türkiye’ye uzanan bağlar ve ikinci Susurluk

Emniyet Genel Müdürlüğü: Hatay’da canlı bomba saldırısı engellendi

Cemaat yurdunda istismara 48 yıl hapis cezası

Ordu Fatsa’da, Süleymancılara ait yurtta 12 yaşındaki öğrenciye yönelik cinsel istismarla suçlanan görevli Yusuf K.’ye iki ayrı suçtan 48 yıl hapis cezası verildi.

Boşanma Ve Nafaka İçin Feministler

Kadınlar bir kez daha seslendi: Nafaka hakkına dokunmayın

Kadınlar, “Devletin görevi nafaka ödemek değil, kadınların sosyal ve ekonomik hayata eşit katılımını güçlendirecek politikalar geliştirmektir” diye seslendi.

‘Nafaka’ taslağının satır araları: Hedef boşanmaları engellemek

Musa Orhan’a ‘hakaret’ten yargılanan Ezgi Mola: Uzlaşmak için 50 bin TL istedi

Oyuncu Ezgi Mola, İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan Musa Orhan’a ‘hakaret’ ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, davacı tarafın 50 bin TL karşılığında uzlaşma talebinde bulunduğunu açıkladı.

‘Avrupa’nın plastik çöpü Türkiye’ye zehir oldu’

Greenpeace Akdeniz, özellikle Adana’da tespit edilen yasa dışı plastik atık bertarafının yarattığı çevre sorunlarına karşı sorumlu bulduğu devletlerin, İngiltere başta olmak üzere, kirleten öder ve önleme ilkeleri gereğince çevre maliyetine dahil olmasını istiyor.

‘LGBTİ+ bayraklı Kâbe görseli’ davası: Öğrencilerin paylaşımlarına inceleme

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sırasında ‘Şahmeran figürlü LGBTİ+ bayraklı Kâbe görseli’ sergilenmesi nedeniyle açılan davaya, öğrencilerin sosyal medya paylaşımları da konu edildi.

Akademisyenleri ihraç eden rektöre meslekten men cezası

TTB’nin kararını değerlendiren ihraç edilen akademisyenlerden İzgi ‘Siyasi düşüncelerle alınmış ihraç kararlarında hesap verilmesi gerektiğini göstermesi açısından çok önemli’ dedi.

Kayyum rektör İnci’ye kötü haber: İhaleyi iptal ettiler

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Melih Bulu’nun yerine atanan Prof. Naci İnci’nin yönettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin milyonlarca liralık yemek ihalesi iptal edildi.

Alevilere ağır hakaretlerde bulunan Yakup Tilki gözaltına alındı

Aleviler hakkında küfür ve hakaret içerikli ifadeler kullanan ‘Yakup Tilki’ isimli kullanıcıya tepki yağarken; şahsın Kocaeli’nin İzmit ilçesinde gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara Barosu’nda işkence sansürü krizi büyüyor; Rıza Türmen de istifa etti

Ankara Barosu’nda yaşanan işkence raporu krizi nedeniyle İnsan Hakları Merkezi Başkanı Rıza Türmen istifa etti. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde, Ankara Emniyeti’nde işkence iddialarına dair hazırladığı raporun yayınlanmasını engelleyen Ankara Barosu yönetimindeki aşılamayan kriz sonrası istifaların sayısı artıyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Kıbrıslı Türk gazeteciden Falyalı cinayeti yorumu: ‘Belki Pandora’nın kutusu açılmıştır’

Emekliler ‘La Casa de Papel’ kostümleriyle İspanya Merkez Bankasına yürüdü

İspanya’da haklarının iyileştirilmesi talebiyle eylem yapan emekliler “La Casa de Papel” kostümleriyle İspanya Merkez Bankasına yürüdü.

İngiltere karantina dahil tüm Covid kısıtlamalarını bu ay kaldıracak

İngiltere Başbakanı Johnson, hastalık halinde karantina dahil tüm yasal Covid-19 kısıtlamalarını bu ay kaldırmayı planladıklarını söyledi. Johnson, ‘Covid’le yaşama stratejisi’ sunacaklarını açıkladı.

DSÖ: Mücadele araçları adil dağıtılırsa Kovid-19 bu yıl küresel acil durum olmaktan çıkabilir

Ukrayna krizi (RUS Medyası)

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah tedarik etmeye dönük hamleleri ülkede krizi tırmandırdı. Ukrayna ordusu, güçlerinin neredeyse yarısını ülkenin doğusundaki çatışma hattına yığdı. 2021’de Ukrayna’ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.

Akar’dan Ukrayna’ya SİHA satılmasına ilişkin açıklama:

Bu sistemleri kullanması onların tasarrufunda, Türkiye bununla suçlanamaz

Almanya, Fransa ve Polonya’dan Rusya’ya çağrı

Almanya, Fransa ve Polonya, Ukrayna krizine karşı ortak hareket etme kararı aldı. Berlin’de bir araya gelen Scholz, Macron ve Duda “Ortak amacımız Avrupa’da bir savaşı engellemek” dedi.

Kuzey İrlanda’da 1990’larda işlenen cinayetlerde polis “danışıklı eylem”le suçlandı

11 kurbanın tamamının Katolik olduğu cinayetlere ilişkin raporda polisin “cinayet dahil ciddi suçlara karışan muhbirleri sürekli kullandığı ve bu tür faaliyetlere göz yumduğu” kaydedildi

Afganistan’da kadınlar Taliban’a karşı gizlice örgütleniyor:

“Korkunun beni kontrol etmesini istemiyorum”

EKONOMİ

Çarpan elektrik değil, faturayı kesen şirketler

Kolin, Limak, Cengiz, Sabancı, Çalık, Bereket, Alarko, Zorlu, IC İçtaş, Kazancı Holding gibi şirketler 31,86 kuruşa aldıkları 1 kWh elektriği en az yüzde 330 karla 137 kuruşa satıyor. Kar oranı 210 kWh üstünde yüzde 546.

Esenyurt Migros Depoda 250 işçinin işine son verildi

İşine son verilen işçileri eylemlerini sürdürerek, ‘Biz kazanacağımız direnişin yoluna girdik ve yine kazanacağız’ mesajını verdi.

Reuters, Türkiye’deki hayat pahalılığını yazdı: İnsanlar giderek daha fazla zorlanıyor

Reuters ajansı, Türkiye’deki hayat pahalılığına dair bir haber yayımladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ajansa demecinde askıda fatura uygulamasına ocakta başvuruların iki katına çıktığını söyledi.

Yine Reuters sızdırdı: Bakan Nebati Londra’da yabancılara dolar taahhüdü mü verdi?

Reuters, Nebati’nin Londra’da yatırımcılara ‘döviz kurunu sabit tutma, enflasyonu tek haneli rakamlara indirme ve ülkeyi dolarizasyondan uzak tutma taahhüdü verdiğini’ kaydetti.

Son 1 yılda benzine yüzde 111, motorine yüzde 133 zam yapıldı

Benzine gelen son zamla birlikte 1 Şubat 2021-9 Şubat 2022 arasında yapılan toplam fiyat artışı yüzde 111’i geçti. Aynı dönemde motorine yapılan zam oranı da yüzde 133’ü aştı

İBB: Halk ekmek 2 TL’den satılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İHE üretimi 250 gr halk ekmeğin cuma gününden itibaren 2 TL’den satılacağını açıkladı.

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi: Eşit işe eşit ücret

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi, yılbaşı zammının birçok üniversitede uygulamadığını, akademisyenlerin bir sonraki sözleşme dönemine kadar önceki yılın ücretine mahkum edildiğini söyledi.

Yastık altındaki altınlar için yeni paket açıklanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye’de finansal piyasalara ilişkin önemli bir paketin açıklanacağını, yastık altındaki altını sisteme sokmak istediklerini söyledi. Reuters’a göre program bu hafta sonu açıklanacak.

“Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” açıklandı

Listeye 29 farklı şehirden giren 100 şirket, Türkiye’den 13 kat daha hızlı büyüdü

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Çanakkale Köprüsü’nün maliyeti 3,1 milyar euroyu geçecek; kimse bundan daha aşağısına yapamazdı, bu kadar iddialıyım

10 Şubat

İÇ POLİTİKA

Zamlara karşı eylem yapan DİSK elektrik faturalarını yaktı

Artan hayat pahalılığı ve art arda gelen zamlar nedeniyle bugün DİSK Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sonrası elektrik faturaları yakıldı.

Yemeksepeti işçileri eylemde: Haklarımızı verin

Yemeksepeti genel müdürlüğü önünde eylem yapan işçiler, 5 bin 500 lira net ücret taleplerini bir kez daha haykırdılar. Nakliyat-İş dayanışma amacıyla boykota yüzde 70 katılım olduğunu duyurdu.

Migros depo çalışanları siyasetçilere seslendi:

Gözünüzün önünde 250 kişi işten atıldı, şimdi sesiniz çıkmıyorsa ne zaman çıkacak?

Bağımsız kitapçılar örgütlendi

Pandemi ve ekonomik krizle birlikte ayakta kalma şansı neredeyse kalmayan ve birer birer yok olan bağımsız kitabevleri ve kırtasiyeciler bir araya gelerek taleplerini açıkladı.

AK Parti’li Tayyar: Kılıçdaroğlu’nun “faturamı ödemiyorum” girişimi isyana teşviktir

İYİ Parti’den Kılıçdaroğlu’na ‘kanuna aykırı’ çıkışı:

Ödenmesi gereken fatura ödenecektir

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Bu bir isyan denemesi, fukara boğulma riski taşıyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Kılıçdaroğlu’nun fatura açıklaması sivil itaatsizlik maskesi altına iliştirilmiş bir isyan denemesidir, bu tehditkâr meydan okumaya göz yumulamaz” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Hatadan dönülmez ise diğer adımları da atacağım

Elektrik zamlarının geri alınması için faturasını ödemeyeceğini açıklayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu hatadan ivedilikle dönülsün. Dönülmez ise diğer adımları da atacağım” dedi.

76 barodan ortak açıklama: Elektrik tarifesinde yapılan düzenleme Anayasa’ya aykırı

Elektrik zamlarına karşı ortak açıklama yapan 76 baro, kademeli tarifenin hakkaniyet ve adalet ilkesiyle bağdaşmadığına dikkat çekti, bu süreçte tüm hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

Murat Yetkin: Erdoğan zor kararın eşiğinde

“Böyle bir boykot ilk defa görülüyor, Gandi benzeri bir sivil itaatsizlik duruşu”

Babacan: HDP ve sol partilerin oluşturduğu üçüncü ittifakı dışlamak gerçekçi siyaset olmaz

Eylem planını duyuran Babacan:

Erdoğan’a en büyük 16’ncı ekonomiyi teslim ettim

Akşener’e göre bugünkü tablo 2001’den vahim:

Tarihe ‘Erdoğan krizi’ diye geçecek

Avrupa Konseyi’nin kararının ardından Osman Kavala’ya bir ret daha

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala’ya dair yaptığı aylık incelemede bir kez daha tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yazar Aslı Erdoğan, Özgür Gündem davasında beraat etti

Yazar Aslı Erdoğan, kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki yazıları nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

‘Öcalan çıkıp ‘AKP’ye veya CHP’ye destek verin’ demez

Öcalan’ın biyografisini yazan yazar Müslüm Yücel, ”Eğer Öcalan ile görüşülüp fikirleri alınıyorsa ve bunlar kullanılıyorsa kendisine siyaset yapma hakkı verilmelidir’ dedi.

İmralı için BM’ye ‘Acil eylem’ başvurusu

Asrın Hukuk Bürosu, 11 aydır haber alamadıkları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin BM İşkence Özel Raportörüne başvuruda bulunarak, “Acil eylem” çağrısı yaptı.

‘Hayata Dönüş’ katliamından yaralı kurtulan Kars’ın cenazesinde gözaltı

‘Hayata Dönüş’ katliamından yaralı olarak kurtulan Birsen Kars, kanser tedavisi gördüğü Almanya’da vefat etti. Kars’ın İstanbul’a getirilen cenazesinde polis 16 kişiyi gözaltına aldı.

‘Çıplak arama davası’nda dinlenen tanıklar: Biz de çıplak aramaya maruz kaldık

Çıplak aramaya maruz kaldığını belirten tanıklardan Sabiha S. T. ‘İç çamaşırımı da çıkarmamı istediler, nedenini sordum, gülüşmeler oldu’ dedi.

‘Kara para trafiği kuzey Kıbrıs’ta el değiştirecek’

Kuzey Kıbrıs’ta yayın yapan Özgür Gazete Genel Yayın Yönetmeni Pınar Barut, “Falyalı’dan kalan boşluğu kim dolduracak? Bunun bir yer değiştirme olduğu aslında söylenebilir” dedi.

‘Falyalı kendisini TMT üyesi olarak tanıtıyordu’

Sedat Peker’in videolarında ve twitter paylaşımlarında Suriye Lazkiye üzerinden uyuşturucu ticareti yapıldığını, Mehmet Ağar’la birlikte kokain ticaretinin merkezinde yer aldığını söylediği Halil Falyalı’ya suikastiyle ilgili tartışmalar büyüdü. Bağlantı olarak Söylemez Kardeşler Çetesi ve Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) gündeme geldi

Ayşenur Arslan: Ne ekonomi ne fatura ne işsizlik… Benden daha önemli sorun yokmuş

Türk Mukavemet Teşkilatı hakkındaki sözleri nedeniyle RTÜK tarafından inceleme başlatılan Halk TV sunucusu Ayşenur Arslan, “Ne ekonomi ne fatura ne işsizlik… Benden daha önemli sorun yokmuş” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türk Mukavemet Teşkilatı, KKTC’nin Kuvayı Milliye’sidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazeteci Ayşenur Arslan’ın Falyalı suikastına dair değerlendirmesinde TMT hakkında kullandığı ifadelere tepki gösterdi: İnşallah bir düzeltici açıklama yaparlar.

Yeraltında silahlı bir gizli örgüt, hem de devlet eliyle… TMT

TMT kurucularından emekli albay İsmail Tansu’nun kitabından “TMT neden, nasıl kuruldu, nasıl eğitildi, silahlandırıldı, düşmana karşı nasıl direndi, nasıl savaştı?” sorularının cevapları.

Salgın kendi gidişatına bırakıldı: 40 günde 7 bin 382 ölüm

Türkiye’de dün Covid-19’dan 108 bin 563 vaka, 266 can kaybı kaydedildi. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, 1 Şubat’dan bu yana 2 bin 61 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak Sağlık Bakanlığı’nın pandemi yönetiminde, ‘çok erken zafer ilan ettiğini’ söyledi.

Usulsüzlük iddialarını gündeme getirdi, işine son verildi

Bursa Teknik Üniversitesi’nde usulsüzlük yaşandığı iddialarını gündeme getiren Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Kalaycı’nın işine son verildi. Kalaycı’nın Türkiye’deki Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümleri arasında en fazla bilimsel yayım yapan ve atıf alan bir isim olduğu öğrenildi.

Şule Çet raporunu hazırlayan doktorun men cezası kesinleşti

Şule Çet’in öldürülmesine ilişkin davada hazırladığı, ‘Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır’ raporuyla tepki çeken Dr. Mehmet Nuri Aydın’a verilen 6 ay meslekten men cezası kesinleşti.

Neşet Ertaş’ın ailesinden Mustafa Uslu’ya yasak

Usta sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan sinema filminin çekilmemesi yönünde yapımcı Mustafa Uslu’ya dava açan Ertaş’ın ailesi, yine mahkemeye başvurdu.

 

DIŞ POLİTİKA

Rusya ve Belarus’un 10 günlük ortak askeri tatbikatı başladı

Rusya ile Belarus’un Ukrayna geriliminde Batı’ya karşı gövde gösterisi olarak görülen tatbikatı başladı. S-400 sistemlerinin de kullanılacağı tatbikat 10 gün sürecek.

Ukrayna krizi: ABD ve AB, Rusya’nın enerji kartına karşı hangi adımları atıyorlar?

Rusya-Ukrayna arasında aylardır süren ve artık Batı-Rusya gerilimine dönüşen bunalımı, olası bir askeri çatışma boyutunun yanı sıra tüm Avrupa kıtasını etkileyebilecek “enerji” boyutuyla da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Danimarka’dan ABD’ye asker konuşlandırma izni

Danimarka, Kuzey ülkelerinin topraklarında yabancı asker bulundurmamasına dair tutumunu değiştirdi. Hükümet, ABD askerlerinin ülke topraklarına konuşlandırılmasına izin vereceklerini duyurdu.

NATO: Rusya’nın iki seçeneği var

Stoltenberg, “Rusya ya diplomatik çözümü seçecek, ki biz oturup konuşmaya hazırız ya da çatışmayı seçmeleri halinde ağır bir bedel ödeyecekler” dedi.

Libya’da başbakan krizi

Libya’da Temsilciler Meclisi, hükümetin süresinin seçim için belirlenen 24 Aralık’ta dolduğu gerekçesiyle Fethi Başağa’yı başbakan seçti. Ancak Başbakan Dibeybe görevini bırakmayacağını açıkladı.

İlk Omicron varyantı vakasını keşfeden doktor konuştu: Bana baskı yaptılar

Omicron varyatını ilk tespir eden Güney Afrikalı Dr. Angelique Coetzee, ‘Siyasetçiler ve bilim insanları tarafından Omicron varyantının hafif olarak tanımlamamam istendi’ dedi.

DSÖ: Afrika’daki Covid-19 vakaları bilinenden 7 kat fazla olabilir

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika’daki korona virüsü vakalarının resmi rakamlardan 7 katı, ölümlerin ise bilinenden 2-3 kat fazla olabileceğini açıkladı.

ABD Dışişleri’nden RTÜK tepkisi: Türkiye basın özgürlüğüne saygı duymalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, RTÜK’ün VOA, DW ve Euronews’e için ‘lisans’ alma zorunluluğu getirme çabasına tepki gösterdi: Türkiye’yi basın özgürlüğüne saygı duyması ve güvenceye alması için uyarıyoruz.

‘Sonsuz ve temiz’ enerjiye doğru bir adım daha mı atıldı?

Bilim insanları nükleer füzyonu uygulanabilir ve düşük karbonlu bir enerji kaynağı yapma arayışında ‘büyük bir dönüm noktasına’ ulaştıklarını duyurdu. Çalışmada daha önce üretilemeyen miktarda ve sürede enerji üretildi.

EKONOMİ

Hükümetten altın ve enflasyon adımı geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı yastık altındaki altınlar için bir paket ve enflasyon konusunda cumartesi günü yeni bir program açıklayacak. Enflasyon programıyla ürünlerin fiyatını düşürmeye yönelik adımlar bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, özel toplantıda patronlardan ne istedi?

Görüşmede ekonomik konular ele alınırken, Kavcıoğlu’nun patronların döviz tevdiat hesaplarındaki paralarını kur korumalı mevduat hesabına geçirmesini istediği belirtildi.

Hisarcıklıoğlu: Ekonomi tekrar canlanma hamlesine girdi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ekonomi tekrar bir canlanma hamlesine girdi. İlk 9 ayda ekonomimizin büyümesine baktığım zaman yüzde 12’lik bir büyüme görüyoruz” dedi.

TÜİK ve İŞKUR’un rakamları yine tutmadı:

Muhalefete göre 146 bin işsiz ortada yok

 

11 Şubat

İÇ POLİTİKA

TMMOB İzmir İKK: Konutlarda asgari fatura yüzde 816 oranında zamlandı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, konutlarda asgari faturanın 2007- Şubat 2022 arasında yüzde 816 oranında zamlandığını belirterek, elektrik faturalarını ödememe çağrısında bulundu.

MODA Sahnesi’nden “faturamızı ödemiyoruz” tepkisi:

Ödememiz mümkün değil; kimse tiyatroların kapanma tehdidini algılamıyor

Tiyatro yönetmeni Kemal Aydoğan, Ayşen Güven’e anlattı

Erdoğan elektrik faturası tepkilerine ‘yaygara’ dedi, Batı’yla kıyaslama yaptı

Elektrik zirvesinden sonuç çıkmadı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım sektörü toplantısı sonrası açıklama yaptı. Bakan Dönmez, “Temel sorun elektrik üretim maliyetleri. 100 TL’lik elektrik maliyetinin 50 TL’sini devlet ödüyor” diye konuştu.

Özel okul öğretmenleri: Aç gezelim istiyorlar

Özel okul öğretmenleri, iyileştirme adı altında yapılan yüzde 10’luk zamma karşı çıkıyor. Özel okul öğretmenleri ücretlerinin artırılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.

IŞİD için kurban toplayanlara gözaltı

Sosyal medya üzerinden IŞİD için kurban bağışı toplanmasına yardım ettiği saptanan 23 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. İstanbul ve Bursa’da 22 şüpheli gözaltına alındı.

Çorlu aileleri hakkında açılan dava düştü

Çorlu’daki tren kazasında yakınlarını kaybedenlerin ve avukatlarının yargılandığı davanın altıncı duruşması Ankara Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme, davanın düşmesine hükmetti.

Muhalefet zirvesi: Parlamenter modele nokta, ittifaka ilk adım

6 muhalefet lideri 12 Şubat’ta bir araya gelecek. Parlamenter sistem çalışmasına nokta koymak için yapılan toplantıda ittifakın yol haritası da masada olacak. Ortak açıklama şubat bitmeden yapılacak.

HDP’den Aysel Tuğluk için video: ‘Onurlu mücadelemden vazgeçmedim’

Hasta tutuklu siyasetçi Tuğluk’un durumuna dikkat çekmek için HDP’nin sosyal medya hesabından paylaşılan videoda, “Bizleri aydınlığa çıkaracak olan halkların onurlu mücadelesidir” ifadeleri yer aldı.

Cezaevindeki oğluna bildiği tek Türkçe cümle ile seslenen İpek Ateş hayatını kaybetti

12 Eylül Darbesi sonrası tutuklu bulunan oğlunun ziyareti sırasında, Kürtçe konuşmak yasak olduğu için bildiği tek Türkçe cümle ile seslenen İpek ateş hayatını kaybetti.

Gergerlioğlu’dan Fuat Oktay hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bir televizyon kanalında 2 Şubat 2022 tarihinde katıldığı programda KHK ile ihraç edilenler için söylediği sözler yargıya taşındı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Fuat Oktay hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Gergerlioğlu, KHK ile ihraç edilenlere “FETÖ’cü, terörist” diyen Oktay’ın ‘hakaret’, ‘iftira’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarını işlediğini savundu.

Kobanê Davası sürüyor: Burada bir yargılama yok

Dedeoğulları’na yönelik ırkçı saldırının tek tanığı da yalan beyan verdi!

Dedoğulları ailesinden 7 kişiyi öldüren Keleş ve Çalık ailesinin gerçekleştirdiği ırkçı saldırının tek tanığı olan Ahmet Ardıç’ın ifadesi olaydan bir buçuk ay sonra alındığı ortaya çıktı

Ramazan Turan’ın hayatını kaybetmesi:

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki siyasi tutuklular, şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 70 yaşındaki Ramazan Turan’ın ölümünün aydınlatılması için açlık grevi başlattı

AK Parti, MHP ve BBP’den Ayşenur Arslan hakkında suç duyurusu

Ayşenur Arslan’ın TMT’ye ilişkin açıklamaları hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Arslan’ın ifadelerinin “Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılama” suçunu oluşturduğu savunuldu.

Kibris’taki Özel Harp Dairesi

“TMT’nin cinayetleri” ve Kıbrıs solunun hafızası

“TMT mensubu” olmakla övünen uyuşturucu baronu Falyalı öldürülünce, TMT ve cinayet kavramlarının yan yana gelmesi kaçınılmazdı. Ayşenur Arslan konuya ucundan dokununca Ankara “hepimiz TMT”yiz diye ayakladı. Ama Lefkoşalı genç gazeteciler TMT’nin “cinayete övgüler”ini belgelediler.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı’na ve iki bakana hakaretten cezası istendi

Ölüm tehditleri alan akademisyen Mehmet Azimli, Çorum’dan ayrıldı

Sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımlar sonrası tehdit edilen Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli, Çorum’u terk ettiğini açıkladı.

Kanal İstanbul’daki malikler gizlendi

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Kanal İstanbul projesi için hazırlanan askı tutanağına “Tapuda hisseli yaptığınız kişilerin kimliklerini diğer maliklerden neden saklıyorsunuz? Kimlere özel imar verilecek” diyerek itiraz etti.

Meta, tacizi durdurmak için avatarlara ‘kişisel koruma alanı’ ekliyor

Geçen hafta bir kadın kullanıcının avatarının cinsel saldırıya uğradığını bildirmesinin ardından Meta, Horizon sanal gerçeklik deneyimlerinde tacizi durdurmayı amaçlayan bir ‘sanal bariyer’ koyacağını açıkladı.

İHD LGBTİ+ Komisyonu üyesi Yılmaz: Haksızlık, ölüm, ihlaller karşısında bunu yapmazsak olmazdı

İnsan Hakları Derneği (İHD) LGBTİ+ Komisyonu kuruldu. Geçtiğimiz günlerde İHD İstanbul Şubesi binasında yapılan basın toplantısıyla İHD LGBTİ+ Komisyonu kurulduğunu kamuoyuyla paylaşan komisyon üyeleri, bundan böyle LGBTİ+’ların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin başvuru almaya başlayacak.

Kadına yönelik şiddetten yargılanan hakim kararları tanımadı

İzmir’de görevli ağır ceza mahkemesi üyesi Hacım Çiftçi eşine karşı şiddet uyguladı. Çiftçi, hakkında verilen uzaklaştırma ve silahını teslim etme kararına uymadı.

ABD’ye giden Can Kıraç’ın torununa yakalama kararı çıkartıldı

14 yaşındaki çocuğu cinsel istismara uğrattığı gerekçesiyle polis ekiplerinin adresine gittiği Can Kıraç’ın torunu C.A.K.’nin ABD’ye gittiği tespit edildi. C.A.K. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

8 Mart Mitingi nedeniyle ceza aldı: Yine katılacağım

6 Mart’ta istanbul’da düzenlenen kadın mitingi için Trans+ kortejinde olan, 20 Kasım Platformu’ndan Yusuf A., 6 Mart mitinginde yaşadıklarını bianet’e anlattı.

DIŞ POLİTİKA

Biden’dan ABD vatandaşlarına ‘Ukrayna’yı terk edin’ çağrısı

Ukrayna’daki Amerikalılara ‘ülkeyi terk etme’ çağrısı yapan Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde tahliyeler için asker göndermeyeceğini belirtti.

ABD’nin Ukrayna’ya silah vermesini savunan çok sayıda seçmen, haritada Ukrayna’nın yerini bulamıyor

NATO’dan gerilimi artıracak hamle: Doğu kanadına takviye

NATO’nun Ukrayna sınırına yığınak yapan Rusya’ya karşı doğu kanadını güçlendirme planı hazırladığı bildirildi. Plan çerçevesinde Romanya, Bulgaristan ve Slovakya’ya çok uluslu birlikler konuşlandırılacak.

Ukrayna krizi: Erdoğan için sancılı açmaz

Batı ile Rusya ve Çin arasında cepheleşme keskinleşiyor. Erdoğan’ın zikzaklar çizen dış politikası ise Türkiye’nin hareket alanını daraltıyor. Ankara ağır sonuçlar doğurabilecek zorlu tercihlerle karşı karşıya kalabilir.

Değerli tabloya tükenmez kalemle göz çizen sergi bekçisi işten atıldı

Rusya’daki Yeltsin Merkezi’ndeki galeride sergilenen Sovyet dönemine ait değerli bir sanat eserine tükenmez kalemle göz çizen bekçi işten atıldı, hakkında soruşturma başlatıldı.

ÜniKuir’e ‘Korkusuzluk Ödülü’

Roosevelt Vakfı ‘Dört Özgürlük’ ödüllerini açıkladı. Vakıf tarafından ilk kez bir LGBTİ+ örgütüne ‘Korkusuzluk’ ödülü verildi.

Danimarka aşılamayı sonlandırıyor

Danimarka Ulusal Sağlık Kurumu, tüm Covid-19 aşılama programının ilkbaharda sonlandırılacağını duyurdu.

EKONOMİ

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kripto para caizdir diyemiyoruz

Kripto paralar hakkında tez hazırladıklarını söyleyen Ali Erbaş: “Şu an itibariyle caizdir değildir diyemiyoruz.”

Migros, 250 kişinin işine son verildiğini doğruladı, kapıyı şart koşarak açtı

İşçi eylemleri yayılıyor:

Gemi söküm işçileri de iş bıraktı

LC Waikiki 2’nci el ürün satışına başladı

Türkiye’nin en büyük mağaza zincirlerinden LC Waikiki, online satış platformunda ikinci el ürün satışına başladıktan bir süre sonra ürünleri siteden kaldırdı.

Kur korumalı mevduata ilişkin kurumlar vergisi istisnası: Kim yararlanabilecek, kapsamı ne?

Gece yarısı yayımlanan söz konusu tebliğ, uygulamada karşılaşılabilecek sorunları bertaraf etmek ve konuya açıklık getirmek amacıyla örneklerle hazırlanmış

Cari açık aralıkta 3,84 milyar dolarla 16 ayın zirvesine yükseldi

Beklentiler, cari açığın aralıkta 4,1 milyar dolar olması yönündeydi

12 Şubat

İÇ POLİTİKA

Migros, işçiyi hırsızlıkla suçladı: Hırsız değilim, çok yoksul bir işçiyim

Migros’un Merter’deki bir şubesinde çalışan işçi, çöpe atılmak üzere ayrılan çürük sebzelerden alınca işveren tarafından hırsızlık suçlamasıyla işten atıldı.

Aile hekimleri 3 günlük iş bırakıyor: Neden bu kararı aldık?

Ankara Aile Hekimliği Derneği haklarını alabilmek ve şiddete dur demek için 17 Şubat’ta iş bırakacaklarını açıkladı. Aile hekimleri neden böyle bir kararı aldıklarını da anlattı.

AKP’nin kalesi Konya’da yurttaşlar isyan etti: Yalana gerek yok, geçinemiyoruz

Konya’da TMO tarafından 5 litre yağ 99 liraya satılınca sıraya giren yurttaşlar geçinemediğini belirterek, ‘Ülkeyi kriz vurdu, vay halimize’ diyerek tepki gösterdi.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘yaygara’ yanıtı: Herkes biliyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zamlar için, “Muhalefetin yaygara kopardığı gibi bir durum” yok diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a cevap vererek faturalardaki artışı herkesin bildiğini söyledi.

Ayhan Bilgen: Notları mı açıklayayım?

HDP’den ayrılan Ayhan Bilgen ‘eşbaşkan yapılmayınca istifa ettiği’ iddiası ve Roboski katliamı konusunda AİHM’den gelen ret kararından ‘sorumlu olduğu’ şeklindeki paylaşımlar hakkında açıklama yaptı.

Kayıp yakınları Aysel Tuğluk’un konuşmasını dinletti

Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelen İHD ve kayıp yakınları, Diyarbakır’da katledilen Mehmet Tekdağ’ın faillerini sordu ve Aysel Tuğluk’un tahliye edilmesini istedi.

CHP’den cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü verilmesi için kanun teklifi

CHP’li Suzan Şahin, cemevlerine resmi olarak ‘ibadethane’ statüsü verilmesi amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

Sancar: Müzakere ederlerse ortak aday fikrine de açığız

‘HDP’yle ilişki kurmayı HDP’yle müzakere yürütmeyi planına koymayan bir anlayışın Türkiye’ye nasıl bir gelecek vaat ettiğini de açıklaması gerekiyor.’

‘KHK’li’ diye sınavı kazanan doktorlara iş yeri hekimi sertifikası verilmiyor

KHK’li doktorlar iş yeri hekimi olmak için sınavda yeterli puanı alıyor ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sertifika verilmesini engelliyor. Gerekçe ‘güvenlik soruşturması’…

YÖK’ün baraj kararının perde arkası:

Vakıf üniversiteleri ve ‘yandaş’lara kıyak

Bircan Değirmenci “Keskin Bir Hayat”I Anlatti

“Anlattığı her hikâyeyi gözyaşları bölüyordu”

İnsan hakları savunucusu Eren Keskin’in hayatını anlattığı kitaba dair konuşan gazeteci Bircan Değirmenci, “İkimizin de rengini yansıtacak bir yol denedim. Birbirimizin ağzından lafı alarak, cümlemizi tamamlamaya çalıştık” diyor.

Danıştay’ın 5 üyesi: Cumhurbaşkanı yetkisi sınırsız değildir

İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline ilişkin davada, Danıştay kararına yapılan itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca değerlendirilerek reddedildi. 15 üyeli kurulun 5 üyesi ise karşı oy kullandı.

Kadınlardan nafaka düzenlemesine karşı eylem: Emeğimizi gasp etmenize izin vermeyeceğiz

Nafakada yapılmak istenen değişikliklerle kadınları daha da yoksullaştırmayı ve boşanmayı talep edemez hale getirmeyi amaçladığını söyleyen Karakuş, ‘Nafaka lütuf değil haktır’ dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

‘Rus diplomatlar Ukrayna’dan ayrılmaya başladı’ iddiası

Ukrayna’daki Rus diplomatlar ve konsolosluk görevlilerinin ülkeden ayrılmaya başladığı ileri sürüldü. Rusya Dışişleri daha önce, zorunlu olmayan personelin tahliye edilebileceğini belirtmişti.

‘Türkiye Libya’da sıkıntıya girebilir’

Libya’da Türkiye’nin eski adamları hasımlarıyla birlikte Türkiye’nin has adamını iktidardan indiriyor.

Erdoğan BAE gazetesine yazdı: İş birliğinin artması bölgemize olumlu yansıyacak

BAE’deki bir gazetede yazısı yayımlanan Cımhurbaşkanı Erdoğan “İki ülke arasındaki iş birliği alanlarının artması bölgemize olumlu yansıyacak” dedi.

EKONOMİ

Gıdada KDV yüzde 1’e düşürüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıdada KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldüğünü açıkladı. Erdoğan, kararın yarın Resmi Gazete’de yayınlanacağını belirtti.

Nebati’nin paketi: Altın getirene sertifika, yeni krediler, enflasyon aplikasyonu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, fiyat artışlarına karşı tedbirler, yastık altı altınların finansal sisteme entegrasyonu ve KGF desteğini içeren paketi açıkladı.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

 

13 Şubat

İÇ POLİTİKA

Migros emekçileri için boykot çağrısı yapıldı

DGD-SEN, PTT-SEN, Umut-Sen, Migros emekçilerine destek eylemleri yaptı. İstanbul, İzmir ve Konya’da mağazalara giden emekçiler direnişe destek için alışveriş yapılmamasını istedi

İsyan büyüyor, eylemler yayılıyor

Kadıköy’de kadınlardan ekonomik kriz protestosu

Hayat pahalılığını protesto etmek için Kadıköy’deki Beşiktaş İskele Meydanı’nda toplanan kadınları polis engellemeye çalışıyor…

Enerji baronları niçin toplandı?

Elektrik fiyatlarındaki aşırı artışa imza atan AKP iktidarının ortaya çıkan tepkiler üzerine enerji şirketlerinden destek istemesi dikkat çekti. Halka karşı atmaca kesilenler, şirketler karşısında süt dökmüş kedi gibiydi.

Enerji Bakanı açıkladı. Elektrik ve doğalgazda indirim yok. Faturaları aynen ödeyeceksiniz

EPDK dağıtım şirketlerini savundu: Kârları astronomik değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, görevli tedarik şirketlerinin tüketiciye elektriği ‘astronomik kârla’ sattığı şeklindeki iddiaların doğru olmadığını savundu.

İttifak konuşulmadı: Yol haritası, seçim kanunu beklenecek

6 parti genel başkanının ilk buluşmasıyla ilgili detaylar belli oldu. Liderler ittifakın yapısıyla ilgili önce yol haritası belirlenmesi konusunda anlaştı. Seçim kanunu değişikliği beklenecek.

Kılıçdaroğlu: HDP’yi yok saymıyoruz, ihtiyaç olduğunda yine görüşeceğiz

Ersin Tatar’dan Halil Falyalı’yla ilgili iddiada bulunan gazeteciye telefon: Türkiye’ye beni rezil ettin

Halil Falyalı’nın ardından attığı mesajla eleştirilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, telefonla aradığı gazeteciye “Türkiye’ye beni rezil ettin” dedi. Tatar, Falyalı’dan para almadığını söyledi.

Bahadır Özgür: KKTC’ye yoğun biçimde illegal ticaretle akan paradaki hakimiyet savaşı, illegal güçlerle sınırlı görünmüyor

Buldan: Bizi yok sayanları zamanı geldiğinde yok saymasını biliriz

HDP İzmir kongresi saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a atfedildi. Eş Genel Başkan buldan, “Bizi yok sayanları zamanı geldiğinde yok saymasını iyi biliriz” dedi.

Gelecek Partisi’nden ‘Pervin Buldan’ mesajı: O da olur bir gün inşallah

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle bir araya gelen 6 muhalefet liderinin fotoğrafına bir kullanıcı ‘Pervin Buldan çekti herhalde’ dedi; yanıt Gelecek Partisi’nden geldi

Diyarbakır, Van ve Kızıltepe’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı

Mardin’in Kızıltepe ilçesi, Diyarbakır ve Van’da aralarında Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad- TJA) aktivistleri, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin bulunduğu birçok kişinin evine sabah saatlerinde baskın düzenlendi.

HDP’li vekil Ayşe Sürücü’nün aracına ateş açıldı

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün park halindeki aracına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kurşun sıkıldı.

Öcalan özgür olmadan demokratik ve barışçı bir çözüm olmaz

Uuslararası komplonun 23. yılında konuşan Kürt siyasetçi Hatip Dicle, Türkiye’nin çoklu krizinin tek çözümünü ortaya koydu

TİP’ten Müdahale Kongresi: Barbar düzene karşı seferber oluyoruz

Türkiye İşçi Partisi’nin 61’inci kuruluş yıldönümünde düzenlediği ‘Müdahale Kongresi’nde yayınlanan bildiride, “Kokuşmuş, yobaz ve barbar düzene karşı seferber oluyoruz” denildi.

Alevi kurumları 27 Şubat’ta Kadıköy’de buluşuyor

Eğitim sendikaları YÖK’ün ‘baraj’ kararını değerlendirdi: ‘Umut tacirliği’

Fatih Altaylı: Darbe artığı YÖK’ten eğitime son darbe

Soylu: ‘Batılı ülkeler, LGBT’yi savunan düşüncelere milyonlarca dolar para aktarıyor’

Beden politikaları ışığında trans deneyimleri

Halihazırdaki politikalar aktif olarak bizim aile kurmamıza engel olmayı hedefliyor, medeni haklarımızı ve beden otonomimizi çiğniyor. Herhangi bir feminist düşüncenin bunları onaylaması da şaibelidir, zira devletin böyle bir yetkiye sahip olmasının ataerkiden başka bir açıklaması yok.

DIŞ POLİTİKA

“Ukrayna- Rusya gerilimi propaganda savaşına dönüştü”

Rusya- Ukrayna gerilimini Ukrayna halkına nasıl yansıdığını bianet’e yorumlayan İsmail Daye, “Halk Rusya’nın saldıracağına ihtimal vermiyor. Bu bir propaganda savaşına dönüştü. ABD, Afganistan’da kaybettiği prestiji Ukrayna’da kazanmaya çalışıyor” dedi.

Rusya, Ukrayna’yı işgal eder mi, ederse sonuçları nasıl olur? – Dr Kerim Has

İsrail basını: Rusya’nın Ukrayna’yı salı günü işgal edebileceği bilgisi paylaşıldı

İsrail’in Haaretz gazetesi, İBD’nin İsrail’, Rusya’nın Ukrayna’yı en erken salı günü işgal edebileceği bilgisi verdiğini yazdı.

Ukrayna, Rusya dahil tüm AGİT üyelerini 48 saat içinde toplantıya çağırdı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ‘Rusya’nın askeri faaliyetlere ilişkin bilgi talebine yanıt vermemesini’ gerekçe göstererek, Rusya ve Viyana Belgesi’ne üye olan diğer ülkeleri görüşmeye çağırdı.

ABD: Yaptırım uygulanacak Rusların listesini oluşturuyoruz

Ukrayna sınırındaki kriz zirve noktasına yaklaşırken sıklıkla gündeme gelen ‘Minsk Anlaşmaları’ nedir?

Minsk Anlaşmaları, Donbas’ın Ukrayna’ya tekrar entegre olması için yol haritası çiziyordu; Kiev ve Moskova farklı sonuçlar çıkardı…

İdlib’de durulmayan su nereye akacak?

HTŞ İdlib vilayetinde otoritesini bütünüyle tesis edebilmek için yoğun çaba harcıyor. Örgüt 2021 başında Huras el-Din’e karşı giriştiği hamleyi ilkbaharda sertleştirdi.

Pakistan’da ‘Kuran’a saygısızlık ettiği’ iddia edilen adam caminin önünde taşlanarak öldürüldü

Pakistan’da bekçi tarafından bir camide Kuran yakmakla suçlanan bir adam, taşlanarak öldürüldü. Adamın masum olduğunu söylemesine rağmen, olay yerine gelen polis öfkeli güruhu engelleyemedi.

Irak Federal Mahkemesi, KDP’li Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetti

Irak Federal Mahkemesi, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı Hoşyar Zebari hakkındaki kararını açıkladı. Nihai kararda, Zebari’nin adaylığı reddedildi.

 

EKONOMİ

Ekonomistler KDV’de atılan adımı değerlendirdi: Enflasyona indirim sıvası

Temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. Ekonomistlere göre bu günü kurtarma hamlesi. Güldem Atabay, ‘Seçimlere kadar gemiyi yüzdürme adımı’ dedi.

Türkiye’nin aylık enflasyonu Latin Amerika’yı solladı

IMF verilerine göre Türkiye ocak ayında, geçtiğimiz sene dünyanın en yüksek enflasyon oranlarını yaşayan Latin Amerika ülkelerinden daha yüksek fiyat artışlarına sahne oldu.

 

14 Şubat

İÇ POLİTİKA

Motorlu kuryelerin protestosu 14. günde: 5 bin 500 TL net maaş istiyoruz

Asgari ücretle geçinemediklerini, 5 bin 500 lira net maaş talep ettiklerini belirten Yemeksepeti/Banabi çalışanı motokuryeler bugün de şirket merkezi önünde taleplerini haykırdı.

Carazon’da direniş 11’inci gününde: Nurettin Saraç insanları dolandırıyor

Migros işçileri TÜSİAD’ın önünden seslendi: Sadece 4 lira, bir ekmek parası istedik

Pandemi boyunca Migros depolarında ölümüne çalıştırıldıklarını söyleyen işçi Kabakçı, ‘Patronlar ve onların etrafındakiler lüks içinde yaşadı, yaşıyor’ dedi.

15 Şubat’ın yıldönümü öncesi birçok kentte ev baskınları ve gözaltılar

Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesinin yıldönümünde birçok kentte Kürt kurumlarına baskın yapıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Emine Şenyaşar’a AKP’li Vekil Halil Yıldız’a hakaretten para cezası

Oğlunun ve AKP’li Vekil İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyinin yargılandığı davanın öncesinde söylediği sözler nedeniyle yargılanan Emine Şenyaşar 265 gün adli para cezasına çaptırıldı.

Günay: Devletin ‘Aydınlatamadığı’ değil, ‘Aydınlatmadığı’ cinayet vardır

Zaman aşımı riski ile karşı karşıya olan DEP Milletvekili Mehmet Sincar cinayeti ile ilgili dava Diyarbakır’da görüldü. Önceki duruşmada olduğu gibi avukatların tüm talepleri reddedildi.

Kaymakamın cemevi önünde silahlı korumalarla poz vermesi tartışma yarattı… Cemevi yönetimi fotoğrafa “tehdit”, kaymakam “hatıra fotoğrafı” dedi

Tunceli Nazımiye’de Düzgün Baba Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek ile Kaymakam Uğur Tutkan arasındaki polemik bir fotoğraf karesiyle büyüdü. Independent Türkçe her iki tarafa da ulaşarak iddialarını ve cevaplarını dinledi

Arınç’tan 84 yaşında cezaevinde ölen dostu için mesaj: Faydalı olamadım…

Bulent Arınç, ‘FETÖ’ soruşturmasından tutuklu bulunduğu cezaevinde ölen 84 yaşındaki Nusret Muğla için ‘Nusret ağabeyin ardından’ başlıklı taziye mesajı yayınladı.

AYM Başkanı Arslan’dan Avrupa Konseyi ve AİHS hatırlatması

Zühtü Arslan, Erdoğan’ın ‘kararlarını tanımayacağız’ dediği AİHS’in önemine vurgu yaptı: Ülkemiz açısından en önemlisi, kurucusu olduğumuz AK bünyesinde hazırlanan AİHS’in koruma sistemidir.

AKP-MHP’yi CHP’de yeniden doğurmak

AKP-MHP iktidarı CHP’de yeniden doğurulmak, tarihi bir hesaplaşmayla, hakiki bir demokratikleşmeyle sonuçlanabilecek iktidar değişikliği alenen çalınmak isteniyor.

Pınar Gültekin davasında karar 11 Nisan’a kaldı

Duruşma boyunca kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Yaşasın kadın dayanışması” diye slogan attı.

Erkek şiddetinin 2021 videosu ve grafiği

Erkekler, 2021’de en az 339 kadını, aralarında bebeklerin de olduğu en az 34 çocuğu öldürdü, 793 kadına da şiddet uyguladı.

Kabaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Rapor: Ocak ayındaki ifade özgürlüğü davalarında en çok öğrenciler yargılandı

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Nedim Malkoç görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Malkoç’un Genel Sekreter olarak atanmasını 13 Temmuz’da yargıya taşımış,12. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Boğaziçi’nin yeni genel sekreterinin ‘hızlı yükselişi’: AKP’ye yakın derneğin başkanıydı

Boğaziçi Üniversitesi genel sekreterliği görevine asaleten atanan Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden öğretim üyesi Dr. Hasan Fehmi Topal’ın hızlı yükselişi dikkat çekiyor.

DIŞ POLİTİKA

Peskov: Ukrayna’nın NATO fikrinden resmen vazgeçmesi, çekincelerimiz için anlamlı bir yanıt olur

Ukrayna’dan ‘taviz’ sinyali: NATO üyeliği girişiminden vazgeçebiliriz

Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçisi Vadym Prystaiko, Rusya ile olası bir savaştan kaçınmak için NATO üyeliği sürecini rafa kaldırabileceğini savundu.

Lavrov: Kilit maddelerde ABD ve NATO ile anlaşma şansı var

Güvenlik önerilerinin kilit maddelerinde ABD ve NATO ile anlaşmanın mümkün olduğunu ifade eden Lavrov, “Müzakerelerle ilerleyebilecek bir yol görüyoruz” ifadesini kullandı.

Avrupa, Rus gazına ne kadar bağımlı, doğalgazı kesmek Rusya’ya kaça patlar?

Avrupa Birliği ülkeleri, mevcut durumda doğalgaz ihtiyacının yüzde 90’ını ithal ediyor. Rusya ise Avrupa’ya en fazla doğalgaz tedarik eden ülke konumunda.

AB’den Çavuşoğlu’na Yunan adaları tepkisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Yunan adalarının egemenliğine ilişkin sözlerine AB’den tepki geldi. AB’nin açıklamasında “Yunanistan’ın bu adalardaki egemenliği sorgulanamaz” denildi.

BAE: Erdoğan’ın ziyareti ilişkilerde yeni olumlu bir sayfa açıyor

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugünkü ziyaretini ‘yeni bir olumlu sayfa’ olarak değerlendirdi.

Erdoğan BAE’de yatırımcılarla bir araya gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’deki dinamik yatırım ortamına önemli katkılarda bulunuyor” dedi.

Afganistan’da insan kaçakçıları Taliban iktidarının ardından fiyatları katladı

Uzmanlar, Pakistan ve İran’daki Afgan göçmenlerin ilkbaharda Türkiye ve Avrupa’ya doğru yola çıkmasını bekliyor

İsrail güçleri, 17 yaşındaki Filistinli genci öldürdü

Batı Şeria’nın Cenin kentinde İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıda, 17 yaşında bir Filistinli gencin hayatını kaybettiği, 20 kişinin ise yaralandığı açıklanırken, Şeyh Cerrah mahallesinde İsrail askerlerinin düzenlediği baskında 31 kişinin yaralandığı belirtildi.

EKONOMİ

Markette KDV indirimi tepkisi: Yok öyle dünya, farkı ödeyin

Marketler ve bakkallar KDV indirimine tepkili: “Ben 500 bin liralık malı yüzde 8 KDV ile aldım. Bir o kadar da depoda var. Bana diyorlar ki 35 bin lira zarar yapacaksın. Devletin kerizi biz miyiz?”

Sarayın torbasından KDV, altın, kredi tavşanları…

Öyle görünüyor ki, AKP, işe yarasın yaramasın, bu tür torbadan tavşan çıkarma hamlelerinden geri durmayacak, elinde tuttuğu devlet medyası ve yandaş medya ile “alışverişteyiz, seyretmiyoruz” mesajı vermeye devam edecek. Ama işe yarayacağı pek söylenemez.

KKM hesapları 349 milyar liraya yükselmiş

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarındaki tutarın 349 milyar liraya yükseldiğini duyurdu.

Tüm ilaçlara yüzde 37,4 zam

İlaç fiyatlandırılmasında kullanılan avro kuru yüzde 37.4’lük artışla 6.29’a çıktı. Karar beş gün sonra geçerli olacak.

15 Şubat

İÇ POLİTİKA

335 isimden Migros’u boykot çağrısı

Migros depo işçilerinin direnişine destek veren yazar, aydın, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında bulunduğu 335 kişi, boykot çağrısında bulundu.

Falyalı suikastının arkasında 4.9 tonluk kokain operasyonu var iddiası

Halil Falyalı cinayetinin arkasında Güney Amerika merkezli uyuşturucu konsorsiyumu olduğu iddialarını yazan gazeteci Tolga Şardan, “Bir başka süreç ise Türkiye bağlantılı” dedi.

İstanbul’da ev baskınları: HDP yöneticilerinin de olduğu çok sayıda gözaltı

Ev baskınlarında, KHK ile kapatılan Gazete Şujin muhabiri Vildan Atmaca’nın da gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 10 kişiye 24 saat avukat görüş kısıtlılığı getirildi.

Bingöl’deki gözaltılarda işkence iddiası

Bingöl’de sabah saatlerinde gerçekleştirilen ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Hasanova Köyü’nde gözaltına alınan Emin Canpolat’ın eşi ve çocuklarına işkence yapıldığı iddia edildi.

Diyarbakır’daki 15 Şubat protestosuna polis engeli

Dağkapı Meydanında yapılmak istenen basın açıklamasına izin vermeyen polis, alana sadece milletvekillerinin girmesine müsade etti.

Adli Tip Kurumu’ndan Aysel Tuğluk raporu: Cezai sorumluluğu tam

Adli Tip Kurumu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile ilgili sağlık raporunu tamamladı. 4 şubat tarihli raporda Kobani davasında yer alan suçlamalar bütün ayrıntılarıyla sıralandı. Raporun 20 ve 21. sayfalarında ise Tuğluk’un rahatsızlığının başladığı 2018’den bugüne farklı klinik ve hastanelerde verilen ve cezaevinde tutulmasına neden olan raporların özetleri aktarıldı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen raporda, 2016 yılından beri Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tuğluk için “Hafif bilişsel bozukluklar tespit edildi. Cezai sorumluluğu tam” denildi.

Buldan: HDP olmadan demokrasiyi konuşmak çözüm değil

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısındaki konuşmada ardı ardına gelen zamlara, HDP’ye yönelik operasyonlara ve Kobani davasına değindi.

Bahçeli faturalardan dert yandı, ‘Kılıçdaroğlu’nun elektriği kesilmeli’ dedi

Faturaları eleştiren Bahçeli, Kılıçdaroğlu için ‘Faturasını ödemezse elektriği kesilmeli’ dedi. Bahçeli, HDP’yi Millet İttifakı’nın ‘gizli ayağı’ diye tarif edip karikatür gösterdi.

Alternatif ittifak için devrimci partilerden ikinci toplantı

HDP’nin öncülüğünde 8 devrimci parti ve oluşum ikinci ikinci toplantısına hazırlanıyor

Sedef Kabaş’ın tutukluluğuna devam kararı

Mit Personelini İfşa Davasi: Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Barış Pehlivan yeniden cezaevine giriyor

Geçtiğimiz haftalarda cezaları onanan Murat Ağırel ve Barış Pehlivan, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Gazeteciler Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Hülya Kılınç da Manisa’da evinden alınarak tutuklandı.

Gazeteci Kılınç cezaevine ‘Ahlak Masası’ yelekli polisle götürüldü

MİT’çi cenazesi haberi nedeniyle Murat Ağırel ve Barış Pehlivan ile birlikte ceza verilen Hülya Kılınç’ı cezaevine ‘Ahlak Masası’ yelekli polis götürdü, basına bu şekilde görüntü verildi.

Gazeteciler Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı

Yaşamını yitiren MİT mensubuna dair haber nedeniyle verilen cezaların onanmasının ardından bugün yeniden cezaevine giren gazeteciler Kılınç, Pehlivan ve Ağırel serbest bırakıldı.

Emniyet’te İmamoğlu’nun MOBESE görüntüleri krizi: Soylu ile Aktaş’ın arası açıldı

Emniyet kaynakları MOBESE görüntülerinin Zafer Aktaş’tan izin alınmadan yapıldığını söyledi.

CHP Gençlik Kolları’ndan yerel gazeteye boyalı ve yumurtalı protesto

Büyükşehir Belediyesi’ndeki bir ihalede yolsuzluk olduğu iddiasını manşetine taşıyan Mersin Haberci gazetesinin binasına CHP Gençlik Kolları üyeleri tarafından yem, yumurta ve boya atıldı.

Boğaziçi’nin yeni genel sekreteri üniversitenin lisans öğrencisi çıktı

Boğaziçi Üniversitesi genel sekreterliği görevine getirilen Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden öğretim üyesi Dr. Hasan Fehmi Topal’ın üniversitenin tarih bölümünde lisans öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

Boğaziçi’nin yeni genel sekreteri, Berat Albayrak’a CV göndermiş

Boğaziçi’nde ‘kayyım düzeni’ vakıflaştı!

Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘kayyım rektörü’ Naci İnci, yardımcıları ve okula geçen yılın başında başlatılan operasyonun ‘koçbaşı’ Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin (BURA) yöneticileri vakıf kurdu.

TBB: Muş Barosu’na saldırı kabul edilemez

TBB, Muş Barosu Başkanı Karaçelik’in adliye önündeki açıklamasına yapılan polis engeline tepki gösterdi. Fiili müdahaleleri ‘saldırı’ olarak nitelendiren TBB, durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Belçika’da dört kadını öldürdüğü için müebbet aldı, Türkiye’de serbest bırakıldı

Duy da inanma: Dört kadını öldüren Çallı’yı Türkiye fazla bile yatırmış

Ankara başsavcılığı, Belçika’nın Gent şehrinde dört kadını öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırılan fakat Türkiye’ye iade edildikten sonra serbest bırakılan Osman Çallı’nın cezasını Belçika’da çekse daha erken serbest bırakılacağını savundu.

Beyoğlu’nda trans kadınlara kulüp şiddeti: ‘Karakolla anlaşmamız var’ diyorlar

İHD LGBTİ+ Komisyonu’na başvuran trans kadınlar, kulüp sahibi ve çalışanlarının fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldıklarını bildirdi.

Tahliye edilen BASAD binası CHP’nin çıktı

Bakanlıktan Covid’de iyimser senaryo: Günlük tabloya bile gerek kalmaz

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, Omicron varyantının tırmandırdığı yeni dalganın martta plato yapmasını, sonrasında salgının hızının düşmesini beklediği bildirildi.

Çorum’da Covid-19 testi yaptıranların yarıya yakını pozitif

MESAM ile Alman meslek birliği GEMA telif nedeniyle mahkemelik oldu

Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), kendi repertuarının en yoğun kullanıldığı ülkelerden biri Almanya’nın meslek birliği GEMA ile mahkemelik oldu.

Araştırma: En iyi arıtma bile ilaçların nehir sularına karışmasını engelleyemiyor

DIŞ POLİTİKA

Rusya, Ukrayna sınırındaki bazı birliklerinin geri döndüğünü açıkladı

Rusya Savunma Savunma Bakanlığı, ülkenin Ukrayna sınırındaki askeri bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikatları tamamladıktan sonra üslerine geri döndüğünü açıkladı.

Ukrayna ve NATO, Rusya’nın ‘bazı askerler üslerine dönüyor’ açıklaması konusunda şüpheci: “Gördüğümüzde inanırız”

Küresel piyasaları bu kez Zelenski salladı: Altın fiyatları sekiz ayın zirvesinde

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı gün olarak iddia edilen 16 Şubat’ı ‘Birlik Günü’ adıyla resmi tatil ilan etmesi piyasalarda dalgalanmalara yol açtı.

Ukraynalı vekil: Türkiye ile Rusya’ya karşı belli başlı konularda anlaştık

Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada’dan milletvekili Aleksey Gonçarenko, Türkiye’de ‘Rusya’ya karşı koymak konusunda’ görüşmeler yürüttüğünü belirtti.

FT: ‘Batı istihbaratı, işgal sonrası Ukrayna’daki kukla hükümetin başına Tsaryov’un geçeceğine inanıyor’

İsrail, Türkiye’den bir şirketi Hayfa Limanı ihalesinde nasıl diskalifiye etti?

İsrail’deki İhale komisyonu, en büyük liman şirketlerinden Yıldırım Holding’in yer aldığı konsorsiyuma yaptığı diskalifiye bildiriminde ‘ulusal güvenlik endişelerini’ dile getirdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye’yi ziyaret edecek

Türkiye ile İsrail ilişkilerinde yeni döneme girilmesi ile İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 9-10 Mart tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek.

Uluslararası İstatistik Kurumu’ndan TÜİK çıkışı: Derin endişe duyuyoruz

Uluslararası İstatistik Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) hiçbir gerekçe gösterilmeden başkanın görevden alınmasına ilişkin yayımladığı mesajda, ‘siyasi müdahaleye karşı net duruş gösterme‘ vurgusu yaptı.

EKONOMİ

Türkiye ile BAE’den ‘ticaret ve yatırım’ dahil 13 anlaşma

Tarımda üretici enflasyonu rekor tazeledi

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) hem aylık hem de yıllık bazda 11 yıllık endeks tarihinin rekorunu gördü.

Vergi gelirleri artınca bütçe ocakta fazla verdi

Merkezi yönetim bütçesi ocak ayında 30 milyar lira fazla verdi. Faiz dışı dengedeyse 44,3 milyar liralık fazla var.

Devletin bütçesi ‘çakırkeyif’

Ocak ayında bütçede oluşan fazlada yine alkol ve tütün ürünlerinden gelen ÖTV’nin payı büyük.

Eğitim, sağlık ve konutta da KDV indirimi planlanıyor

Elektrik şirketlerinden ortak açıklama: Fiyatları biz belirlemiyoruz

Elektrik dağıtım şirketleri yüksek faturalara karşı sorumluluklarının olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) işaret etti. Dövize endeksli doğalgaz ve kömür fiyatlarını suçladı.

Tiyatro Kooperatifi

“Özel tiyatrolar, verdikleri yaşam savaşında son noktaya geldi”

Mevcut ekonomik koşullar ve artan faturalar, toplumun tüm kesimleriyle birlikte özel tiyatroları da derinden etkiliyor.

Akkuyu Nükleer şantiyesinde işçilerden eylem

Mersin Akkuyu Nükleer şantiyesinde ücretlere zam yapılmadığı için işçiler firma binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi

Maltepe Belediyesi işçileri forum düzenledi

Maltepe Belediyesi işçileri ücretlerdeki iyileştirmelerin belirsizliği ve hak kayıplarına karşı toplantı düzenledi

16 Şubat

İÇ POLİTİKA

Ali Duran Topuz: Adli Tıp, ‘Aysel Tuğluk bırakılmasın’ demedi

Adli Tıp, ‘Aysel Tuğluk cezaevinde kalabilir’ demedi, demek için çırpınsa bile. Metinde ‘Oooh oh’ çeken bir filigran yer alsa bile rapor Tuğluk’un bırakılması gerektiğini gizleyemiyor.

Kadın avukatlar Aysel Tuğluk için toplanıyor

Kadın avukatlar, Aysel Tuğluk için cuma günü İstanbul Barosu önünde açıklama yapacak. Avukatlar, Tuğluk’un infazın ertelenmesini ve tedavisi için bir an önce serbest bırakılmasını isteyecek.

Eren Keskin: İnsan Hakları Eylem Planı ‘tersine’ işlemeye devam ediyor

Bingöl’de gözaltına alınan kişinin ailesine işkence yapıldığı iddiası ve görüntülerle ilgili konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “İnsan Hakları Eylem Planı ‘tersine’ işlemeye devam ediyor” dedi.

AYM, Sedef Kabaş’ın ‘tedbiren tahliye edilmesi’ talebini reddetti

Sedef Kabaş’ın avukatları, tahliye isteminin yerel mahkemece reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmıştı.

RTÜK’ten Halk TV’ye Ayşenur Arslan cezası

Ayşenur Arslan’ın Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözleri nedeniyle Halk TV’ye yüzde 5 idari para cezası, 5 kez de program durdurma cezası verildi.

Mithat Sancar: HDP’yi düşmanlaştıran yaklaşımlar tehlikeli sonuçlar doğurur

6 muhalefet liderinin toplantısına ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “HDP’yi ötekileştiren, hatta düşmanlaştıran yaklaşımlar çok tehlikeli sonuçlar doğurur” dedi.

Erdoğan: HDP’yi çıldırtıyorlar, oldu olacak onu da alın yanınıza

6 muhalefet liderinin buluşmasına ‘Hiçbir şey çıkmaz’ yorumunda bulunan Erdoğan, “Öbür taraftan HDP’yi çıldırtıyorlar” dedi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun elektriğinin kesileceğini de açıkladı.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: HDP kendi adayını çıkarırsa Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Sayıların Dili’nde Murat Sabuncu’ya yorumladı

Migros ona iyi geldi: Eski ‘grevci’ Veysel Cingöz şimdi grevcileri işten atıyor

Migros’ta hak arayan 257 işçiyi işten attı Veysel Cingöz. Bu günlerde milyonluk teknelerini iştahla anlatan Cingöz’ün 87-89 Migros grevlerindeki ‘işçi önderliği’ ise arşivin tozlu rafları arasında…

MEF’ten YÖK’ün baraj kararına tepki: Tek amacı işsizliği dört sene ötelemek

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Erkut, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversite sınavlarında barajın kaldırılması kararını eleştirdi: “Bunun tek amacı, işsizliği dört sene ötelemektir.”

TFF, Murat Sancak’ın ‘FETÖ’ suçlamasının ardından savcılığa başvurdu

Beşiktaş maçı sonrası konuşan Murat Sancak’ın ‘Hala FETÖ’cüler var’ iddialarının ardından federasyon savcılığa başvurdu.

DIŞ POLİTİKA

Fransa’nın Komünist Cumhurbaşkanı adayı: “Öcalanı serbest bırakın”

Nisan’daki Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’un karşısında Komünistlerin adayı olan Fabien Roussel, ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmesinin 23. yılında Öcalan’a özgürlük istedi: “Serbest bırakılması barışın yolunu açacaktır!”

“Rusya İstilasi” Bahane, NATO Ukrayna’yı silaha boğuyor

Rusya’nın her an Ukrayna’yi istila edeceği haberleriyle eş anlı olarak Batı’dan Ukrayna’ya silah sevkiyatı bütün hızıyla sürüyor. Ukrayna, Batılı ülkelerin Kiev’e 1,5 milyar dolarlık askerî yardımda bulunduğunu. Türkiye’de İHA ve SİHA ihracını sürdürüyor.

Ukrayna’ya kim hangi silahları tedarik ediyor?

Almanya, Ukrayna’ya silah satışını reddediyor. Ancak Rus tehdidi karşısında harekete geçen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu diğer NATO ülkeleri, Kiev’e binlerce ton silah ve mühimmat gönderiyor.

Biden: Her türlü senaryoya hazırız ama diplomasiye şans verilmesi lazım

Wall Street Journal’dan dikkat çeken analiz: Olası bir savaş Türkiye’yi nasıl etkiler?

WSJ, Rusya ve Ukrayna arasında derinleşen krizin Türkiye’ye etkilerini incelediği analizinde, gıda, elektrik ve temel ihtiyaç maddelerinde fiyat artışların olabileceğine vurgu yaptı.

Erdoğan’ın tekmecisi Yerkel, Frankfurt’ta “istenmeyen kişi”

AABF, ADGB, DİDF, CHP Hessen, SOL Parti Hessen gibi Türkiyelileri temsil eden kuruluşlar ve IG Metall gibi önde gelen işçi sendikaları, Soma’da işçi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a ticaret ataşesi olarak atanmasını bugün ikinci kez protesto ediyor.

BAE, Türkiye’yi karantina zorunluluğu öngören listeden çıkardı

Erdoğan: Milli roketimizle Ay’a sert iniş gerçekleştireceğiz

Dubai’de gençlere seslenen Erdoğan, ‘Türkiye ile BAE arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz’ dedi.

“Şengal’e bir yandan IŞİD bir yandan Türkiye saldırıyor”

Şengal ziyaretinin izlenimlerini aktaran HDP Milletvekili Murta Çepni bölgede IŞİD’in tekrar güç topladığını söyledi. Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesinin “koca bir yalan” diyerek nitelendiren Çepni “Bölgede Kürtlerin elde ettiği kazanımlar yok edilmek isteniyor” dedi.

Ankara-Şam arasında istihbarat düzeyinde pazarlıklar var

Suriye’de hem Kürtlerin demokratik özerklik projesinin geleceğini önleyen hem de on binlerce cihatçının elindeki İdlib’de statükonun sürmesini temin eden bir Türkiye var.

Esad’la görüşen Şoygu: Uluslararası teröre karşı işbirliğimiz devam edecek

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ülkesinin Doğu Akdeniz’deki tatbikatlarını incelemek için gittiği Suriye’de Devlet Başkanı Esad’la görüştü. Şoygu, uluslararası teröre karşı işbirliğini vurguladı.

AB, Polonya ve Macaristan’a finansmanı kesebilir: Hukukun üstünlüğü şartı

Avrupa Adalet Divanı, AB’nin demokrasi ihlalleri gerekçesiyle üye ülkelere finansman kesintisi yapmasına onay verdi. Polonya ve Macaristan kararı kınadı.

EKONOMİ

40 günde 65 grev, Gaziantep ve İstanbul 22’şer grevle başı çekiyor

Emek Çalışmaları Topluluğu’nun (EÇT) 2022’nin ilk 40 gününde gerçekleşen grevlerin dökümünü yayınladı. 65 grevin 44’ü İstanbul ve Gaziantep’te, diğerleri İzmir, Kocaeli, Mersin, Eskişehir ve Tekirdağ’da. En çok grev tekstil, taşımacılık ve petrokimya sektörlerinde.

Varlık Fonu’ndan Ziraat’e 22 milyar lira ek sermaye

Ziraat Bankası’nın sermayesinin, tamamı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi (TVF) tarafından nakden ödenmek üzere 21,8 milyar TL artırılarak 34,9 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

14.5 milyarlık sır kaynak: Bütçeye gizemli ‘Kurumlar Vergisi’ damga vurdu

Bütçeye Kurumlar Vergisi adı altında 14.5 milyar lira gizemli para girişi oldu. Paranın hangi kurum, şirket ya da şirketlerden neden geldiği açıklanmadı.

Özel sektörün yurtdışı kredi borcu 169 milyar dolar

Özel sektörün aralık sonu itibariyle, yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 7,8 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 161,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Önerilen yazılar

Türkiye’nin IŞİD’e karşı izlediği politika hem laçka hem de kayırmacı

Irak ve Suriye’yi çevreleyen hiçbir ülke sınırı Türkiye kadar IŞİD üyelerine hareket serbestisi tanımıyor. Bu yüzden Haseke baskını tartışılmıyor.

Biden SDG’ye teşekkür etti, IŞİD Operasyonu’nu Türkiye ile paylaşmadı

‘Biden’ın açıkça SDG’nin rolünün altını çizmesi ve teşekkürlerini dile getirmesi önemli. Bağdadi’nin yine Türkiye’nin sınırlarının dibinde saklanırken öldürülmesinde de aynısı olmuştu.’

Hocaların Hocası Korkut Boratav

Korkut Hoca’yı dinlerken içiniz ısınır, yüzünde parlayan bir aydınlıkla anlatır, umutlarınız yeşerir. Akademik hayatının yanı sıra ülke sorunlarına sahip çıkmakta hiçbir vakit geride durmaz.

Fehim Taştekin: ‘Kürtler bedel öderken IŞİD, Amerikan askeri varlığı açısından kullanışlılık arz ediyor’

Murat Sevinç: İşçi hareketleri, Aksu’nun söyledikleri ve doğrudan demokrasi üzerine…

Ergin Yıldızoğlu: Çin-Rusya ilişkileri: Batı karşısında perçinlenen ittifakın dünü ve bugünü

Murat Sevinç: İşçi hareketleri, Aksu’nun söyledikleri ve doğrudan demokrasi üzerine…

‘Falyalı cinayetinin arka planı, Kuzey Kıbrıs nasıl mafya bölgesine dönüştü?’ – Hasan Kahvecioğlu

Orhan Silier’le Söyleşi: Türkiye İşçi Partisi’nin 60 yılına yolculuk

Susurluk’tan Falyalı’ya: Yeraltı dünyası hoyratça Ada’nın kuzeyine yerleşti: Halil Falyalı’nın merkezinde durduğu kirli ilişkiler ağı üzerinden mafya-devlet-siyaset üçgeninden yeni bir ‘Susurluk vakası çıkar mı?’ sorusunu gazeteci ve siyasetçilerle konuştuk.

 Ali Duran Topuz: Biz senin halkın değiliz Migros efendi

Mesut Yeğen: Kürt Meselesine ‘Dönüş’ ve Muhalefet

Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin akademik özerklik, özgürlük ve hukuk mücadelesi

Bu yazı geçtiğimiz bir yılı aşkın süre içinde doğrudan idari ve bilimsel özerklik ihlali kapsamında değerlendirilen davaların açılma sebebi ve son durumları hakkında kamuoyunu aydınlatma amacı ile kaleme alındı