03 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Mülteci sorununun çözümüne yönelik çalışma yürüten altılı masa, Beşar Esad’la diyalog konusunda görüş birliği arayışında. Konunun 21 Ağustos’taki toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

KPSS 2022’deki sızıntı iddiaları araştırılırken dikkatlerin odağındaki yayınevi hakkında Gülen yapılanması iddiasıyla daha önce soruşturma yürütüldüğü ve takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 34 insanın katledildiği Roboski’ye gidecek. Ziyaret öncesi Roboskililer, Kılıçdaroğlu’na adalet çağrısında bulunarak beklentilerini anlattı.

Şırnak’ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’nda 3 büyük patlama yaşandı. Patlamayla birlikte kışladan dumanlar yükseldi.

Afganların bir gence giyim tarzından dolayı saldırdığı öne sürüldü. Saldırıya uğrayan genç “Olay mültecilerle ilgili değil. Türk olsa da birisine tarzından dolayı saldırdığı için ceza almalı” dedi.

Ankara’da Alevi dernekleri ve cemevlerine, aynı gün içinde düzenlenen saldırılarla ilgili gözaltına alınan 1 şüpheli tutuklanırken, 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Erdal Çetinkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alındı. Çetinkaya yıllık izine ayrılırken, yerine Emniyet İstihbarat Başkan Yardımcısı Faruk Aydın getirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç BirGün’ün gündeme getirdiği ve yüzlerce ağacın kesildiği Çekmeköy Kışlası’nın önünde basın açıklaması yaptı. Öztunç, “Çekmeköy Kışlası maalesef ranta açılmış durumda. 2 milyon metrekare orman yok edilecek. Bu işin arkasında kim var? Dedikodular ilginç ama gerçek bir gün ortaya çıkacak” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün açık hava sinemasında göstermek istediği LGBTİ+ içerikli üç filmin Rektörlük tarafından gerekçesiz şekilde engellenmesinin ardından kulübün yönetim kurulu üyeleri görevden alındı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Devlet Denetleme Kurulu ile eş zamanlı olarak kendilerinin de şaibeli KPSS hakkında inceleme başlattıklarını duyurdu.

KPSS soru sızdırma iddialarının ardından görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün, kendisine itibar suikastı yapıldığını iddia etti.

İBB’nin işten attığı Barış Akademisyenleri ve diğer çalışanlar, belediyenin Saraçhane binası önünde başlattıkları süresiz oturma eylemleriyle ilgili bianet’e konuştu: “Arşiv kaydının ‘suç’ unsuru olarak insanların önüne çıkarıldığını biliyoruz.”

HDP, “Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için uluslararası düzeyde çabalar ortaya konulmalıdır” diye seslendi.

Maruz kaldığın diğerleri gibi bu zulmü de engelleyemedik Aysel, affet bizi. Ama mücadelemiz bitmedi, huzurlu bir ortamda, evinde, dostlarınla, şefkatle sarıp sarmalandığın bir ortamda tedavine başlanana kadar yanında olmaya devam edeceğiz.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu raporundan: “Psikolojik baskı, hücreye koyma, çıplak arama, aramalarda ağız içine bakılması, darp, aç bırakma, intihara zorlama, ölümle tehdit, can güvenliği endişesi…”

Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Arıncı, DDK müfettişlerinin bugün KPSS ile ilgili ÖSYM’ye gideceğini duyurdu. Arıncı, ‘Problemli bir durum var gibi’ yorumunda bulundu.

Adalet Nöbeti’nde mesajları okunan Gezi Davası tutukluları, adaletsizliğin devam ettiğini ancak her şeye rağmen memleket için adaleti, demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

 

EKONOMİ

TÜİK, Temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 79,60 olduğunu açıkladı. Enflasyon, aylık bazda ise yüzde 2,37 olarak duyuruldu.

Temmuz’da giyim ve ayakkabı fiyatları ortalama yüzde 12,18 artarken, ulaşım – 1,44 düştü.

TÜİK enflasyonu yüzde 79,6, ENAG ise yüzde 176 olarak açıkladı. Yüzde 100’e dayanan İstanbul enflasyonu da 24 yılın rekorunu kırdı. TCMB’nin yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 60,4…

İhracat temmuzda yüzde 13,4 oranında artışla 18 milyar 550 milyon dolar, ithalat ise yüzde 40,8 oranında artışla 29 milyar 132 milyon dolar oldu. Böylelikle dış ticaret 10,5 milyar dolar açık verdi.

Dolar/TL paritesi Aralık 2021’deki müdahalenin ardından bu yıl ilk kez 18,0825 TL’yi gördü.

Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Halinde çalışan hamallar hakları için iş bıraktı. Aldıkları ücretlerin ve çalışma saatlerinin düzenlenmesini talep eden işçiler “Dükkan sahipleri sigortanın tamamını işçilere ödetiyorlar. İşçinin sırtından geçiniyorlar” diyerek patronlara seslendi.

Türkiye, G20 ülkeleri ile Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülke oldu. 79,60’lık enflasyon oranına sahip Türkiye, dünya genelinde en yüksek enflasyon sahip 6. ülke konumunda. Türkiye’den yüksek enflasyona sahip ülkeler ise şöyle: Suriye, Sudan, Venezuela, Lübnan, Zimbabve.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten DİSK-AR, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubu enflasyonunun yüzde 139,7 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

BDDK verilerine göre, bankacılık sektörünün yılın ilk 6 ayında elde ettiği net kâr geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400.5 artarak 169,1 milyar TL’ye yükseldi.

 

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna’da bekletilen tonlarca tahılın nakliyesi sürecinde ilk gemi İstanbul Boğazı’ndan geçti. Ukrayna lideri Zelenskiy ise temkinli konuştu.

Geçen hafta Rusya’ya giderek Putin ile görüşen Eski Almanya Başbakanı Schröder, Kremlin’in Ukrayna krizinde müzakere yoluyla çözüm istediğini söyledi.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti nedeniyle ABD’ye tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanı, “Çin’i rencide edenlerin cezalandırılacağını” söyledi. Tayvan kriziyle ilgili AB ve Rusya’dan da açıklamalar geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sona erdi.

Azerbaycan ve Ermenistan, karşılıklı olarak Dağlık Karabağ’da imzalanan anlaşmanın ihlal edildiğini duyurdu.

 

04 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

YAŞ kararlarını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Genelkurmay Başkanı’nın görev süresinin uzatıldığını, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının ise emekliye sevk edildiklerini bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS sorularının sızdırıldığı iddialarına yönelik soruşturma kapsamında Yediiklim Yayıncılık ve dershanesindeki bazı dijital materyal ve soru kitapçıklarına el konulduğunu açıkladı.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, soruları önceden sızdırıldığı iddia edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) iptal edildiğini duyurdu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Aralık 2011’de 34 vatandaşın katledildiği Şırnak’ın Roboski (Uludere) bölgesine gitti. Kılıçdaroğlu, öldürülenlerin yakınlarını ziyaret edecek.

Kılıçdaroğlu, Roboski’deki bombardımanda hayatını kaybeden 34 kişinin aileleriyle buluştu. Roboskili aileler, Kılıçdaroğlu’ndan adalet istedi.

KPSS’de soruların sızdırıldığı iddialarıyla ilgili olarak MHP’nin Habertürk açıklamasına dikkat çeken gazeteci Timur Soykan, “MHP bu olayı tarikatların kumpası olarak mı görüyor?” diye sordu.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların sızdırıldığı iddialarının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, bir cemaate yakınlığıyla bilinen bir dershanede yapılan deneme sınavındaki soruların bazılarının iptal edilen KPSS’deki soru kitapçığında yer aldığı tespit edildi. Ayrıca, aynı dershanede eğitim alan öğrencilerden 21’inin KPSS’deki yanıtlarının bire bir aynı olduğu belirlendi.

MHP lideri Bahçeli, KPSS soruşturmasıyla ilgili, “Makul bağ ve bağlantı bulunursa, bunların alayı birden isim isim afişe edilmeli, en ağır cezaya çarptırılmalıdır” dedi.

İzmir’de düzenlenen mitingde bir araya gelen yüzlerce kişi, asbestli Nao Sau Paulo gemisinin Aliağa’da sökülmesini protesto etti: “O gemileri yakarız, o gemiyi buraya yaklaştırmayız.”

Kobanê davasında konuşan eski HDP Genel Başkanı Demirtaş “Eğer yaptıklarımız suç ise suç ortağımız AKP’dir. Erdoğan neden sanık sandalyesinde yok? İmralı’da Öcalan’la anlaşma yapan ben değilim” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “İBB’de 557 terörist var” sözlerinin ardından, İBB yaklaşık 150 kişiyi işten çıkardı. Çalışanlar işe iade edilene kadar eylemi sürdüreceklerini söylediler.

Son haftalarda vaka oranlarında ciddi artış yaşanan Covid-19 vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Özlenen Özkan, mutasyonlar sonrası virüsün belirti ve etkilerinin değiştiğini kaydetti.

Zeytinburnu’ndaki tescilli kültür varlığı Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıktı. Yangın devam ederken, hastane tahliye edildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yangın nedeniyle ölü ya da yaralı olmadığını bildirdi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 102 hastanın tahliye edildiğini ifade etti. Yangın, kontrol altına alındı.

KPPS soru skandalı ile gündeme gelen Yediiklim Yayınevi’nin sahibi Münir Çelik, asıl mağdurun kendileri olduğunu söyledi. “Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin” diyen Çelik, “Soruların ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı yönünde bir sonuç çıkıyor burada” şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunduğunu duyurdu.

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, devam eden KPSS lisans sorularının benzer çıkma soruşturması ile ilgili kaynaklardan aldığı bilgiyi aktardı.

Roboski ziyareti sırasında KPSS’nin iptaline ilişkin açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, ‘Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Ben boşuna MEB’in kapısına dayanmadım’ dedi.

Metropoll Araştırma’nın son anketine göre AKP’nin oy oranı yüzde 33,8 olarak açıklanırken, CHP’nin oy oranı yüzde 25 oldu.

 

EKONOMİ

İngiltere Merkez Bankası politika faizini 50 baz puanlık artışla 1,75’e yükseltti. Merkez Bankası bu yılın son çeyreğinde resesyon öngördü.

Tüzel kişilerin döviz mevduatı, 29 Temmuz haftasında 2 milyar 141 milyon dolar arttı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı ise 1 milyar 948 milyon dolar yükseldi.

Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 101,3 milyar dolara yükseldi. Bakan Nureddin Nebati, dün katıldığı bir programda rezervlerin artacağını söylemişti.

Reuters, ihracatçı sektörlerde aşağı yönlü revize edilmeye başlanan yıl sonu beklentilerinin, hükümetin ihracat gelirlerine dayalı ekonomi politikasını işlevsiz kılabileceğine dikkat çekti.

 

DIŞ POLİTİKA

Tahıl koridorunun açılmasının ardından Erdoğan ve Putin Soçi’de buluşuyor. Peki Türkiye yeni bir girişimde bulunabilir mi? Putin, Erdoğan’a Suriye operasyonu için yeşil ışık yakacak mı?

Uluslararası Af Örgütü, Rus saldırılarına karşı direnen Ukrayna ordusunu yerleşim yerlerinden operasyon yaparak sivilleri tehlikeye atmakla suçladı.

Rus saldırılarının hedefindeki Ukrayna’ya savaşın başlamasından bu yana ilk kez bir gemi yanaşacak. Tahıl taşıyacak Türk gemisi Osprey S’nin Cuma günü Çornomorsk Limanı’na varması bekleniyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ziyaretinde Çin yapımı 11 Dongfeng balistik füzenin ada açıklarına atıldığını duyurdu.

Irak’ın milis gücü Haşdi Şabi’nin lideri, destekçileri meclisi basan Mukteda Sadr’ın parlamentonun feshedilmesi çağrını reddetti.

Sri Lanka’da Öğretmenler Sendikası Başkanı Joseph Stalin, mahkeme kararını ihlal ederek 28 Mayıs’ta yapılan hükümet karşıtı gösterilere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

 

05 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, müfredata “Kültür Tarihi” dersinin ekleneceğini duyurdu.

Devlet yöneticilerinin çocukları için tercih etmediği devlet okulları… Devlet okuluna gitmek zorunda olanların hayata yenik başlamaya mahkum edildiği eğitim düzeni… Sınava hazırlık kitapları basan yayınevlerine sınav kitapçığı bastıran muhteşem organizasyon!

Koca, malpraktis davalarıyla ilgili yasanın, sonuçlanmış davaları kapsamadığını söyledi: Sonuçlanmış davası sebebiyle haciz tebligatı alan meslektaşımız adına üzgünüz.

Mithat Sancar, katıldığı televizyon programında, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Roboski ziyareti için, ‘Değerli ancak temeldeki sorunu görmezsek adalet talebimiz havada kalır’ ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin düzenlediği ‘İstanbul’un Kayıp 1000 Günü’ toplantısıyla ilgili, “Bir avuç insan için 1000 kayıp gün. Değil 3 yıl, 33 yıl geçse, bu acıyı hiç unutamayacaklar” dedi.

Habertürk TV Program Koordinatörü Kürşad Oğuz, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın Twitter mesajları üzerine yaptığı açıklamada “Yayın bizim açımızdan ve yayıncılık açısından dürüst, tarafsız ve tamamen adil bir yayındır” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Pehlivan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un da İBB Başkanlığı’na talip olduğunu iddia etti. Pehlivan, iktidar partisi koridorlarını iyi bilen kaynağının “Görürsün ikisi de değil, çok sürpriz bir adayı olacak AKP’nin” dediğini aktardı.

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, iptal edilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili süreci bulandırmaya çalışanlara itibar edilmemesini isteyerek, “Süreci şeffaf bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Zeytinburnu’ndaki Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangına ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Yöneylem Araştırma’nın anketine göre AKP’nin oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 23,5’e geriledi. Yöneylem Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, AKP’nin CHP’nin arkasında kaldığı bir tablonun ‘kalıcılaştığını’ belirtti.

Türkiye’ye geçmek isteyen bir grup Suriyeli mülteciye, İranlı insan kaçakçıları işkence uyguladı. İşkence görüntülerini mültecilerin ailelerine gönderen kaçakçılar fidye istedi.

Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Rusya tarafı, Türkiye’den IC İçtaş şirketiyle mühendislik, satın alma ve inşaat sözleşmesini 26 Temmuz’da feshetti.

İzmir’de boşanmak istediği Deniz Özarslan tarafından katledilen Ezgi Zerkin’in annesi, ‘Devlet kızımı korumadı, kadınlar tek tek gidiyor. Sen nasıl devletsin?’ diye isyan etti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Zerkin’in annesi için dayanışma mesajı yayınladı

Soçi’de Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de yapılacak görüşmedan saatler önce Til Rifat çevresi bombalandı. Halep’te de bombalı saldırı sonrası çatışma yaşandı

 

EKONOMİ

Hazine Temmuz ayında 92,8 milyar lira ile rekor nakit açığı verdi.

Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda piyasada madeni para sıkıntısı olduğunu söyleyerek, paraların eritilip hurdaya çevrilme ihtimalinin araştırılmasını istedi.

ABD’de tarım dışı istihdam 528 bin olarak açıklanırken, işsizlik yüzde 3,5’e geriledi. Veri sonrası dolar endeksi yüzde 106,470 seviyesine çıktı. Dolar/TL yönünü 17,97’nin üzerine çevirdi.

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. Eczacılar iş bırakma kararı aldı.

Sanayi bünyesinde ihracat rekoru kıran sektörlere en fazla talep Almanya’dan geldi

Akaryakıta gelen indirim cumartesi gününden itibaren geçerli olacak

Soçi’deki Erdoğan Putin görüşmesi öncesinde, geçen hafta yüklenici firma ile sözleşmeyi feshedip Rus ortaklı başka bir firma ile anlaşan Rosatom’un, inşaatı tamamlamak için 6,1 milyar dolar finansman aradığı belirtildi. Bir araştırmacı, Rusya’nın ‘gereksiz harcama olarak gördüğü Akkuyu’dan kurtulmak istediğini ancak alıcı bulamadığını’ yazdı.

 

DIŞ POLİTİKA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de bir araya geldi. Alman basınının yorum köşelerinde iki liderin temasları değerlendiriliyor.

Soçi’deki Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası yayımlanan ortak açıklamada Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etmekte kararlı olunduğu bildirildi.

AB, Rusya’dan doğal gazın kesilmesi olasılığına karşı acil eylem planını önümüzdeki hafta yürürlüğe sokuyor. Üye ülkelerin onayından geçen plan, ilk etapta gönüllü olmak üzere yüzde 15’lik enerji tasarrufu öngörüyor.

Çin, Tayvan’ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ile ailesini yaptırım listesine aldı. Pekin ayrıca ABD ile iklim ve askeri alanlardaki iş birliğini durdurma kararı aldı.

Rus gazının alternatifi bulunabilir ama Tayvanlı çip üreticisi TSMC’nin yarı iletkenleri alternatifsiz. Çin’in olası işgali sonrasında Tayvan’da çip üretiminin durma ihtimali, küresel bir üretim krizine neden olabilir.

Sırbistan lideri Vučić, Brüksel’de 18 Ağustos’ta bir araya geleceği Kosova Başbakanı’yla ilgili “Albin Kurti’yle barışı korumanın mümkün olduğunu düşünenler çok yanılıyor” açıklaması yaptı.

Irak’ta Sadr destekçilerinin parlamentoda başlattığı süresiz oturma eylemi devam ederken hükümet krizine neden olduğu için tepki çeken Koordinasyon Çerçevesi’nden “erken seçim” çağrılarına onay geldi.

Sri Lanka’da Rajapaksa yönetimine karşı haftalarca süren eylemlerin ardından yeni hükümetin eylemcilere dönük gözaltı ve şiddet dalgası başlatması tepki nedeni.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında İslami Cihat Hareketi komutanlarından Teysir el-Caberi öldürüldü. Farklı noktalara düzenlenen saldırılarda 10 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

Putin-Erdoğan görüşmesi öncesi Türkiye’nin olası Suriye operasyonuyla ilgili soruyu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, “Türkiye’nin güvenlikle ilgili meşru endişeleri var ve bunları dikkate alıyoruz. Ancak, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ayrıca toprak ve siyasi bütünlüğüne tehdit oluşturacak eylemlere izin verilmemesi gerekiyor” dedi.

Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün Soçi’de yaptıkları görüşme öncesi haber analizi yayınladı.

Taipei, Çin ordusunun “bilinçli olarak” orta çizgiyi geçtiğini belirtti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını raporlayan Uluslararası Af Örgütü’nü hedef aldı, kuruluşu ‘teröristlere yardım etmekle’ suçladı.

 

06 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

İçerdiği asbest nedeniyle tepki çeken São Paulo gemisi Türkiye’ye doğru yola çıktı. Ancak tehlike bununla sınırlı değil. Asbestli ürünler “amyant” adı altında serbestçe satılabiliyor.

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a önceki akşam yapılan saldırının ardından ortak açıklama yayınlayan 7 Alevi kurumu, “Bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız” dedi.

İptal edilen KPSS’ye ilişkin yürütülen incelemelerde 3 sorunun Yediiklim Yayınevi’nin sorularıyla birebir aynı, 10 sorunun ise benzer olduğu tespit edildi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, “İsrail yine Gazze’yi vuruyor, iktidar suskun! Masum kardeşlerimiz zulme uğrarken, bu sessizliğinizin sebebi nedir?” diye sordu.

HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği miting sona erdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da katıldığı mitingin sloganı, “Çözüm Biz’de, savaş ve sömürüye hayır!” olarak belirlendi.

ODTÜ öğrencileri ve mezunları, rektörlüğün Devrim Stadyumu’nda düzenlenecek mezuniyet törenini ‘güvenlik’ gerekçesiyle iptal etmesi üzerine kendi mezuniyet törenlerini gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1,5 yıl aradan sonra İzmit’te miting düzenledi. Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya, canlı yayında alandan izlenimlerini aktardı.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Cizre geçen yıl ki sıcaklık rekorunu kırdı.

Bazı bakanlıklara ilişkin atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre bazı bakanlıklardaki birçok isim görevden alındı, yeni atamalar yapıldı. TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Hasan Pezük getirildi.

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a önceki akşam yapılan saldırının ardından ortak açıklama yayınlayan 7 Alevi kurumu, “Bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız” dedi.

Bugün, Gezi Davası tutuklusu Tayfun Kahraman’ın kızı Vera’nın, Çiğdem Mater’in ve Mine Özerden’in annesi Halide Özerden’in doğum günü. Üç kuşaklık doğum günü için bir araya gelen ailelere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da eşlik etti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu ülkede sadece ekonomik krizi yok, Kürt sorunu da var. Ben buradan Erdoğan’a ve Bahçeli’ye sesleniyorum. Ankara’dan oturup Kürt sorunu yok demekle Kürt sorunu bitmiyor” dedi.

Kobanê Davası’nda Aysel Tuğluk’un tahliyesine karar verildi ancak Tuğluk’un tutukluluk hali başka bir davadan dolayı sürecek.

Tuğluk’un avukatları, ‘Tek başına hayatını idame ettiremeyecek birine, insanlığa karşı suç kategorisinde olan işkence halinin yaşatılmasına son verilmeli’ çağrısı yaptı.

Erdoğan, ‘ÖSYM, bundan sonraki süreçte şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edecek’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Balıklı Rum Hastanesi yangınına ilişkin açıklamasında kullandığı ‘Cumhurbaşkanımızın talimatıyla müdahale edildi’ ifadesi tepki çekti.

 

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye için hayal kuran siz iş insanlarımızı her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi yüksek enflasyon batağına sürükleyen ‘Türkiye ekonomi modeli’nin olumlu sonuçlarının 2023’ün ilk çeyreğinde görüleceğini savundu.

 

DIŞ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesinin ardından güncel konulara dair açıklamalarda bulundu.

Çin tarafından işgal edilme tehdidi altında bulunan Tayvan, Çin ordusunu, Tayvan’ın ana adasına saldırı simülasyonu yapmakla suçladı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “sorumlu davranma” mesajı verdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ukrayna’ya yönelttiği suçlamanın ardından örgütün Ukrayna yöneticisi Oksana Pokalçuk istifa etti. Pokalçuk, örgütü “Rus propagandasını benimsemekle” suçladı.

Rus gazına alternatif arayan Almanya’da Federal Ağ Ajansı, kışı geçirebilmek için tüketicilerin en az yüzde 20 enerji tasarrufu yapması gerektiğini söyledi. İktidardaki SPD ise yoksullara destek mesajı verdi.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları sürüyor. Saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 15’e, yaralı sayısı 125’e çıktı. Gazze’den fırlatılan roketler nedeniyle İsrail’de 1 kişi yaralandı, 1 ev hasar gördü.

Soçi’deki zirvenin ayrıntıları yandaşların satır aralarında gizli. Buna göre MİT ve MBS raporu doğrultusunda Ankara’nın Tahran ile birlikte Moskova’ya SDG/YPG’ye karşı ortak operasyon teklifinde bulundu. Türkiye, Suriye ordusu ve aşiretlerle işbirliğine açık olduğunu, Körfez ülkelerinden de destek alınacağını Rus tarafına iletti.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kentinin Sinaa Mahallesi’nde Hisko benzinliğine yakın bir yerde 6 Ağustos’ta akşama doğru bir araca saldırı düzenlendi.

 

07 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Bozdağ: Benim görüşüm Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayıdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu iddia etti.

HDP’nin Kartal’da düzenlediği “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” mitingi başladı. HDP İstanbul il eşbaşkanları Ferhat Encü ve İlknur Birol mitingde sahneye çıktı.

Gazeteci Latif Şimşek, reklam arasında Demokrat Partili Cemal Enginyurt’un koruması tarafından darp edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken koruma gözaltına alındı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS sorularının sızdırılması üzerine sınavın iptal edilmesiyle gündeme gelen ‘FETÖ’ iddialarına yönelik açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “İktidar partisinde en tepeden aşağıya kadar kimse “Ben suçluyum” demiyor. Bir suçlu bulmaları lazım, en rahatı FETÖ” ifadelerini kullandı.

Online müzik ve podcast servisi Spotfiy’a, kullanıcıların hazırladıkları liste isimleri sebebiyle ‘dini değerlere ve devlet büyüklerine hakaret’ten soruşturma başlatıldı. Söz konusu liste isimleri arasında “Recep Tayyip Erdoğan’ın rakı içerken dinlediği şarkılar” da var.

AKP’ye katılacağı söylenen Mehmet Ali Çelebi ile ilgili konuşan CHP’li Özgür Özel, “Çok söyleyeceğim söz var kendiyle ilgili, çok ağır şeyler söyleyebilirim ama ben bu konudaki değerlendirmeyi İzmir’deki seçmene bırakıyorum. Cesaretleri varsa İzmir’deki sınır noktadan aday olsun bakalım. O zaman görelim milletin vekili miymiş Reis’in vekili miymiş” dedi.

‘ÖSYM’deki yangının sebebi Erdoğan’dır’ diyen CHP’li Adıgüzel sınava girenlere haklarını arama çağrısı yaptı, iktidara da ‘Sadece sınavı yenileyerek kurtulamazsınız’ diye seslendi.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, sol-sosyalist partilerle kurulacak ittifakı 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracaklarını açıkladı. Sancar, hedeflerinin sistem değişikliği olduğunu belirtti.

Siyasi iktidarın sunduğu yeni formülün kabul edilemez olduğunu söyleyen EYT’liler, ‘Bizler yasanın çıkış tarihi itibariyle uygulanmasını istiyoruz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret edecek. Erdoğan’ın ziyaretine davet edilen çok sayıda Alevi inanç önderi teklifi reddetti.

Gezi davasında ağırlaştırmış müebbet hapis cezası alan iş insanı Osman Kavala’ya “casusluk” suçlaması yöneltilmesine gerekçe olarak gösterilen akşam yemeğini gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’la yediğini duyuran Henri Barkey’den yeni açıklama geldi.

Henri Barkey, Osman Kavala’nın beraat ettiği casusluk suçlamasına dayanak yapılan yemek için “Aslı Aydıntaşbaş ile yemekteydim” dedi. Aydıntaşbaş, “Kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıyayım” dedi.

Ankara’da kent içindeki hastaneler kapatılarak şehir dışına kurulan şehir hastanesine ulaşım çileğe döndü. Hastalar, 4 vasıtayla saatlerce süren hastaneye ulaşım çilesine isyan ediyor.

“Fotonikle ilgili veri analizi yaptı diye bir insanı veri bilimi enstitüsüne atamak, araba sürmeyi biliyor diye bir şairi makine mühendisliği bölümü başkanı yapmak gibi bir şey.”

Brezilya’da yüksek mahkeme, söküm için Aliağa’ya doğru yola çıkan asbestli savaş gemisi São Paulo’ya “Dur” dedi. Mahkeme, geminin Guanabara Körfezi’ne geri dönmesi için “ihtiyati tedbir” kararı aldı.

 

EKONOMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 yılının ilk 6 ayında, 9 milyar 897 milyon TL harcama yaptı. Bu rakam 2021’in aynı döneminden yüzde 55 daha yüksek.

Brüt ücrette yapılan artış oranı ile çalışanın eline geçen net ücret artış oranı arasında fark oluştu. Enflasyon telafisi zamlar gelir vergisi dilimine takıldı. Prof. Dr. Batı asgari ücrete kadar olan vergi istisna dikkat çekti.

Turizm kenti Antalya’da Ukrayna operasyonu sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla kira ücreti verdiklerini öğrenen yabancılar ya kira vermez ya da indirim beklerken, birçok ev sahibinin mahkemelik olduğunu ifade eden Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, “5-6 ayın sonunda bugün yüksek fiyatlar gerilere çekildi. Olması gereken fiyatlara geldi şu anda ve balon patladı. Adliyelerde hep kiralıklarla ilgili mahkemelerle boğuşuluyor” dedi.

Faturası yurttaşın cebinden çıkan KKM ile geçen altı ayda Türkiye’deki milyonerlere 150 bin 305 kişi daha eklendi. Milyonerlerin bankalardaki serveti 4,4 trilyon liraya ulaştı.

 

DIŞ POLİTİKA

Çin’in Tayvan’a yönelik askeri tatbikatını sonlandırması beklenirken, tarafların açık denizde bir tür “kedi-fare oyunu” oynadığı belirtildi. Çin’e ait bazı gemilerin tampon bölgeyi geçtiği aktarılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında dört geminin daha Ukrayna limanlarından hareket ettiğini duyurdu.

İsrail’in Filistin’e karşı başlattığı operasyon üçüncü gününe girerken İsrail ordusu, Filistinli komutan Halid Mansur’un öldürüldüğünü açıkladı. Filistin’den yapılan açıklamada ise sivil kayıplara işaret edildi.

İsrail’in Gazze’ye üç gündür devam eden saldırılarında ateşkes kararı alındığı iddia edildi.

Ukrayna lideri Zelenskiy, Zaporijya nükleer santrali yakınlarındaki hava saldırılarıyla ilgili AB’ye yaptığı çağrıda, Rusya’nın nükleer endüstrisine yaptırım uygulanmasını istedi.

CNN, Hindistan’ın Çin’le tartışmalı sınır alanına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki bölgede ABD’yle birlikte ortak askeri tatbikata katılacağını duyurdu.

Çin’in ada çevresinde başlattığı askeri tatbikatların ardından, Tayvan da topçu tatbikatları yapacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye yönelik hava saldırıları nedeniyle İsrail’i kınayarak, “Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa’daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar eylemler, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır” dedi.

Şii nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgede gerçekleştiği, Aşure günü anmalarından hemen önce bombalı saldırının düzenlendiğine dikkat çekildi.

Haberde, ABD’nin Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan ülkeleri, ‘ikincil yaptırımlarla’ vuracağı konusunda defalarca uyardığı hatırlatıldı.

 

08 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Anayasa Mahkemesi, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın tamamına istediği cins ve fiyatta araç alma yetkisi veren düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aşura Matem Merasimi’nde yaptığı konuşmada Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezit gibi davrananlardan değiliz. Olmayacağız. Olmamalıyız” dedi.

KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumu 24-25 Eylül’de yapılacak.

Sinpaş GYO, Marmaris Kızılbük’teki inşaat faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. 

Osman Kavala, Henri Barkey’in kendisiyle yemek yemediğini açıklamasının ardından paylaştığı mesajda, “Savcılık Barkey ile yemek yiyenin ben olmadığımı başından beri biliyordu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti MKYK toplantısının ardından Süleyman Soylu, Fuat Oktay ve Mehmet Nuri Ersoy’la birlikte Hüseyin Gazi Cemevi’nde muharrem iftarına katıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi ziyareti öncesi Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.” ifadelerine yer verildi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Roboski ziyaretini hedef alan MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Koşa koşa Şırnak Uludere’yi ziyaret edip kabuk bağlamış yaraları açmaya çalışması su katılmamış bir provokatörlüktür” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasında bir kez daha Suriye’ye yeni operasyon mesajı veren Erdoğan, “Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz” dedi.

Eşi ve iki oğlu 2018’de AKP Urfa Milletvekili Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından öldürülen ve Adalet Nöbeti’ne başlayan Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’a adliye bahçesi yasaklandı. Aile, Adalet Nöbeti’ni sıcaklardan dolayı bir süredir adliye binasının bahçesinde sürdürüyordu.

Boşaltılan Çekmeköy Kışlası arazisinde ağaç katliamı yapan Emlak Konut şimdi de onlarca özel güvenlik görevlisinin işine son veriyor. Yaklaşık 60 kişinin işten atılacağını belirten özel güvenlik görevlileri, “Çoluğumuz, çocuğumuz var. Ekmek paramızla oynamayın desek de bizi dinlemiyorlar” dedi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu’nun ‘YSK’da olmayan bilgiler bizde var’ açıklamasına yanıt verdi. Çelik, “YSK’nın elinde olmayan bilgilere Sayın Kılıçdaroğlu nasıl erişti? Bunu nasıl gerçekleştirdi? Bunun koruması nasıl gerçekleşiyor? Bundan bahsettiği zaman bütün bunlarla ilgili bir açıklama ihtiyacı ortaya çıkıyor,” dedi.

Lice katliamı halen bir Liceliyi mağdur etmeye devam ederken, Eşref Hatipoğlu da “efsane komutan” olarak uğurlanıyor.

Bahçelievler’de, 16 yaşındaki Beyza Doğan, 35 kez şikayetçi olduğu Selim Tekin isimli erkek tarafından katledildi. Aile, “Neden tutuklanmadı?” diyerek tepki gösterdi.

Mobbinge maruz kaldığı iddiasıyla yaşamına son veren Soylu’dan sonra intihar eden arkadaşı Murat Sucu’nun da mobbinge maruz kaldığına dair ses kayıtları ortaya çıktı.

AKP’li Bakan Derya Yanık, Suriye’de Kürtlerin statü elde etmemesi için savaştıklarını, 5 milyon Suriyeli mültecinin bu nedenle Türkiye’ye getirildiğini söyledi.

HDP Şırnak İl Örgütü, ağaç kıyımına ilişkin yaptıkları açıklamada, kıyıma karşı herkesin ses çıkartması gerektiğini ifade ederek, “Planlı bir şekilde bölge talana açılmış durumda. Bu katliama karşı ses yükseltiyoruz ve bu sesin Türkiye halkları tarafından duyulmasını istiyoruz” dedi

 

EKONOMİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik şikayetlerle ilgili “Müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Kesinlikle okula kayıtlarda bağış alınmayacak” dedi.

Dolar/TL 18 seviyesi yakınlarında istikrar bulmaya çalışırken, ekonomi yönetiminin attığı adımların ekonomiye etkilerine dair veriler ve döviz rezervi odakta kalmayı sürdürüyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un otomobil piyasasıyla ilgili açıklamasının detayları belli oldu. Kısa süre içinde yeni araç satışlarına ‘6 ay ve 5 bin km’ kısıtlamasının gelmesi bekleniyor.

Gürses, Rusya’dan Akkuyu için gelecek finansmana değinerek, ‘Sadece nükleer santral sözleşmesinde inşaat sürecini hızlandıracak masum bir finansal transfer mi?’ diye sordu.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere normal 259 gram ekmek 3 TL’den satışa sunulacak

Artış, kuzu karkas alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep eden üreticinin beklentisinin altında kaldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ‘Çocuk Yoksulluğu’ raporunu paylaştı. Rapor çocukların yüz yüze kaldığı yoksulluğun nasıl derinleştiğini gösteriyor.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek “Bu politikalarda ısrar ettikçe zaman kaybediyoruz, maliyet ağırlaşıyor; ekonomi yönetiminin B planı nedir?” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

Tayvan etrafında yürüttüğü tatbikatı, daha önce duyurduğu gibi Pazar günü bitirmeyen Pekin, tatbikatların devam edeceğini açıkladı. Pekin’in hamlesi, “tatbikatlar yeni normal olur mu?” endişesine yol açtı.

BioNTech, Omicron varyantına karşı geliştirdiği iki yeni aşı için gün sayıyor. Aşıların AB’den onay almasından sonra Ekim’den itibaren uygulanması planlanıyor.

Türkiye ve BM arabuluculuğunda varılan anlaşma kapsamında, iki tahıl yüklü geminin daha Ukrayna’dan İstanbul’a doğru yola çıktığı bildirildi.

Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han Akdeniz’de ilk görevine çıkmaya hazırlanıyor. Doğu Akdeniz’de sular ısınabilir.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ziyaretinden sonra Çin- Tayvan ilişkileri gerildi. Ancak iki taraf arasındaki ekonomik ve ticari bağlar, birbirilerinden vazgeçemeyecekleri kadar güçlü.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna ordusunun sivil yerleşim yerlerine konuşlanarak can güvenliğini riske attığı yönündeki raporuna gelen tepkiler üzerine özür mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça ifade ediyoruz. Türkiye, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır” dedi.

Dünya Bankası, ABD tarafından sağlanan 4,5 milyar dolarlık hibe paketinin Ukrayna’ya verileceğini duyurdu.

13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’ye yeni harekât mesajını yineledi.

Batı başkentlerinin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki “derinleşen bağdan” rahatsız olduğu; Ankara’nın Moskova’nın yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olması durumunda yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihat Hareketi arasında varılan ateşkes yürürlüğe girdi.

 

09 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’ın cemevi ziyareti ile Alevilerin talepleri bir kez daha gündeme geldi. Ziyareti düzenleyen Hüseyin Gazi Vakfı umutlu, ancak Alevi toplulukları arasında geniş bir kesim Erdoğan’ı samimi bulmuyor.

Almanya’nın Düren kentinde bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’ne sabah saatlerinde bir saldırı düzenlendi, saldırıda binanın camı kırıldı.

AYM, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin ‘eziyet yasağı ihlal edildi’ başvurusunu kabul etti, polis Hüseyin Ergin’in de yeniden yargılanmasına karar verdi: Yaşanan hukuksuzluğun yanından bile geçmiyor.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiyesine teşekkür ziyaretinde bulundu. Bartholomeos, “Belki bazıları bu vazifeyi unutmuş olabilirler, fakat biz unutmuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaretini değerlendiren dernek başkan yardımcısı Mahmut Aslan, “Erdoğan, gidip posta oturmuş. Bunlar Alevi ritüellerine aykırı şeyler” dedi.

Ankara’daki Hüseyin Gazi Cemevi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesinde yerleri değiştirilen Hz. Ali, Hacı Bektaş-i Veli ve Atatürk portreleri, ziyaretin ardından eski yerlerine asıldı.

‘Ata dedeler’ isimli suç örgütüne yönelik iddianamede, örgüt lideri ve yöneticisi olmakla suçlanan 4 kişi için 5 bin 668’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Standart Profil fabrikasında iş bırakan işçilere “Şu anda yaptığınız işi bırakma eylemi kanun dışıdır. Yarın sabah gidin işbaşı yapın” diye seslendi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin dünkü MKYK toplantısında, kurmaylarına 4 konuda net talimat verdiği öğrenildi. Partililerin eylül ayında sahada olmasını isteyen Erdoğan, seçimlere ilişkin yurttaşa iletilmesini istediği mesajları kurmaylarına bildirdi.

Mahkeme kararına ve inşaatın mühürlenmesine rağmen çalışmanın devam ettiği Sinpaş projesine karşı nöbet eylemine başlayan yurttaşlar, gözaltına alındı.

Daha önceki kararlarında Gezi eylemleri için “gösteri yürüyüşü” tanımlaması yapan AYM, bugün verdiği Ali İsmail Korkmaz kararında ise bakanlık görüşünden alıntı yaparak eylemler için “hükümete karşı bir kalkışma” ifadesini kullandı. Kararın arka planında iki etkinin olduğu belirtiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’ye operasyon sinyali verdi. Soylu, Türkiye’nin dış operasyonlarını bugüne kadar yapmamış olması durumunda bölgede yaşayan 6 milyon insanın geleceği yerin Türkiye olduğuna vurgu yaparak “Özellikle Suriye kesiminde hem Amerika’nın hem Avrupa’nın destekleriyle beraber oradaki PKK/PYD kendi varlıklarını devam ettirmeye çalışacaklar. Biz, Türkiye sınırına dahil olan bölgenin tamamını kapatacağız” dedi.

Kapadokya Çevre Platformu sözcüsü Mükremin Tokmak, ‘UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan peri bacaları ve manastır kalmayacak’ dedi.

Muhalefete Kuzey Suriye’ye olası bir operasyona karşı çıkma çağrısı yapan akademisyen, gazeteci, yazar ve oyuncular ‘İktidar ortaklarının dışında kimsenin bu savaştan bir çıkarı yok’ dedi.

“Fabrika çalışanıyız, burada yıllardır emeğimiz var. Patron fabrikayı kapattı. Haklarımızı gasp ediyor. 18-19 gündür burada gece gündüz nöbetteyiz”

CHP lideri bugün grup toplantısını da Edirne’de gerçekleştirmişti

“Abdülhamid Han Sondaj Gemisini İlk Görev Yerine Uğurlama Töreni”nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’den gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yönelik saldırıyla ilgili gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü ‘basit yaralama’ suçundan tutuklandı.

 

EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamaların gerçek dışı olduğunu belirterek, “Anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir” dedi.

Kılıçdaroğlu, kur korumalı mevduat sistemine ilişkin, “Buradan mevduat sahiplerine sesleniyorum. Bizim iktidarımızda; sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan filan yok” dedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı iş cinayetleri raporuna göre 2022 yılının ilk yedi ayında en az 1014 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MKYK toplantısında, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye Tarım Kredi Kooperatifleri’nde fiyatların düşürülmesi yönünde talimat verdi. Erdoğan, “Tarım kredi kooperatifleri kar amaçlı kurulmadı” dedi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), hiç kimsenin kayyımlar hakkında soruşturma açamayacağına dair iddiaların doğru olmadığını, konuya ilişkin kanuni düzenlemenin “kayyım temsilcilerinin sorumluluklarının benzer görevleri yapanlar ile eşit hale getirilmesinden” ibaret olduğunu iddia etti.

 

DIŞ POLİTİKA

Rus havayolu şirketlerinin, Batı yaptırımları yüzünden yaşanan yedek parça sıkıntısını gidermek için, ellerindeki uçakları sökmeye başladığı bildirildi.

Türkiye Ukrayna’ya şimdiye kadar Kirpi tipi 50 askeri nakliye aracı sevkiyatı yaptı. Ukrayna medyası Ankara’dan 150 aracın daha ısmarlandığını yazdı.

Abdülhamid Han gemisini uğurlama töreninde konuşan Erdoğan, geminin Yörükler-1 kuyusuna gönderileceğini belirterek, bunun Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planının ilk adımı olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’den bir heyetin, Türkiye’ye F-16 satışını görüşmek üzere gelecek Pazartesi günü Washington’a gideceğini açıkladı.

Reuters analizinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’20 yıllık iktidarının en zor seçimlerine hazırlanırken, gözünü de küresel sahneye diktiği’ belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Soçi’deki Erdoğan-Putin zirvesinde Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın ücretinin bir kısmını ruble ile ödemesinin kararlaştırılmasına ilişkin açıklama yaptı. “Türkiye’yi yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir liman haline gelmemeye çağırdıklarını” beliren ABD Dışişleri, “Verileri dikkatle izliyoruz ve şu ana kadar Türkiye’de yasadışı Rus parası olduğuna dair bir kanıt yok gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.

Yandaş Türkiye gazetesi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüşebileceğini yazdı. Erdoğan, Soçi’de bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye konusunda “Mümkün olduğunca bunları, rejimle birlikte çözme yolunu tercih ederseniz çok daha isabetli olur” önerisinde bulunduğunu açıklamıştı.

Baskının Trump’ın Beyaz Saray’dan gizli belge çıkardığı iddiaları nedeniyle yapıldığı belirtiliyor

 

10 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Meral Akşener, Niğde Yeşilgölcük’te bir çiftçinin uzattığı 60 bin liralık elektrik faturasını alandakilerle paylaşarak, “Bunu gördükten sonra zaten konuşmanın anlamı yok. İşte sözün bittiği yer” dedi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Uşak’ta pazarcı esnafıyla sohbet etti. Pazarcıların “Susma zamanı değil. Konuşacağız, yeter” dediği Babacan, “Asıl konuşmayı seçim günü yapacağız” dedi

Altun, sosyal medyada dezenformasyonla mücadelede ‘kararlı’ olduklarını yineledi, “Kamu otoritesinin buna kafa yorması, bununla alakalı regülasyonlar, düzenlemeler peşinde koşması şarttır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemevi ziyaretine ev sahipliği yapan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Ayyıldız, başta aynı mekanı ve ismi paylaştıkları dernek olmak olmak üzere bazı Alevi örgütlerinden gelen tepkilere, Devlet ayağımıza gelmiş, uzlaşmanın sinyalidir. Alevi toplumu için büyük bir kazanımdır” yanıtını verdi.

Açıklamada “Alevi – Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, ‘Muharrem / Matem’ ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve sanat vakfı yönetimini kınıyoruz” denildi

Nesin Vakfı’na ait İzmir’de bulunan Matematik Köyü’ndeki zeytinlikler iki motosikletli kişi tarafından kundaklandı.

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, kendisine yönelik saldırıyla ilgili gözaltına alınan şüphelilerin azmettirici olarak cemevi üyesi Naki D’yi göstermesine ‘algı operasyonu’ yorumunu yaptı.

Boğaziçi’nin Kayyım Rektörü, direnişe katıldığı için derslerine son verilen, mahkeme kararıyla geri dönen akademisyen ve belgesel sinemacı Candan’a görev süresinin uzatılmadığını tebliğ etti.

İstinaf, yerel mahkemenin 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Nutku Can A.’ya ‘mağdurun rızası’ olduğu gerekçesiyle verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasını onadı.

Zeytinli Rock Festivali, ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ gerekçesiyle Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

EKONOMİ

Finansmana Erişim Toplantısı’nın açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu,”Firmalarımız bankalardan talep ettikleri kredileri alamıyorlar, alanlara ise  çok yüksek faiz oranları uygulandığı görülüyor.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 1,58 milyar dolarlık devlet iç borçlanma senedi ihraç etti.

Küresel durgunluğun ayak sesleri gelmeye başladı. Türkiye’ye gelen tekstil hazır giyim siparişleri ikiden bire indi. Yılın dördüncü çeyreğinin daha zorlu geçeceği vurgulanıyor.

SK-AR’ın TÜİK verilerini değerlendirdiği rapora göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl işgücü) yüzde 20.4 seviyesinde gerçekleşti.

DIŞ POLİTİKA

Eski ABD Başkanı Donald Trump, aile şirketi Trump Organization’ın çalışma usüllerine ilişkin New York Mahkemesin’de yargılandığı soruşturmada ifade vermeyi reddettiğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesindeki savaşın Kırım’da başladığını söyledi. Zelenskiy, “Savaş, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” dedi. Rusya, Ukrayna’nın parçası olan Kırım’ı, uluslararası toplumun meşru olmadığını vurguladığı bir referandumun ardından 2014’te ilhak etmişti.

G7 ülkeleri, Rusya’ya Ukrayna’da kontrolünü ele geçirdiği Zaporijya nükleer santralini Kiev yönetimine geri bırakması çağrısında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’da 267 uçak, 145 helikopter, 1720 insansız hava aracının imha edildiğini kaydetti

 

11 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde şeker ve ayçiçek yağı gibi ürünlerde indirime gidileceğini, büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 indirimli satışların yapılacağını açıkladı.

6’lı Masa’nın adayının henüz belirlenmediğini belirten Davutoğlu, Erdoğan’ın adaylığı için de Bu ülkede daha 90’ların karanlık aktörleriyle hareket eden Erdoğan’la 5 yıl geçmez” dedi.

Devlet Bahçeli’nin ‘Roboski diye bir yer yoktur’ söylemine tepki gösteren HDP’li Ferhat Encü ‘Bahçeli inkar politikası gereği söylemler gerçekleştiriyor’ dedi.

Demans hastası tutuklu Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi, ‘Kendi başına hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Tedavi için acilen cezaevinden çıkması lazım’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına “Erdoğan çok iyi biliyor. Gençle, karanlığı geride bırakırken şarkılar söyleyecek” diyerek tepki gösterdi

Zeytinli Rock Festivali’ni yasaklayan Burhaniye Kaymakamı’nın, festivalin yasaklanmasını isteyen İlim Yayma Cemiyeti’nin yöneticilerini makamında ağırladığı ortaya çıktı.

EKONOMİ

2022’nin ilk 6 ayında Türkiye’ye 17,5 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi oldu. Bu rakam rekor olarak kayıtlara geçti.

Ağustos-aralık döneminde Hazine, bankacılık ve banka dışı sektörün 22-23 milyar dolar seviyesinde dış borç itfası bulunuyor. Bankacılık sektöründe yenileme oranları yüzde 90’larda seyrederken tüm borcun yeniden çevrilmesi 5-6 milyar dolarlık ek maliyet yaratabilir. Ancak yenilenmemesi de döviz girişinde sıkıntıya neden olabilir.

Yapılan ankete göre, halkın yüzde 53’ü ‘temel ihtiyaçlarımı karşılayamadığını söylerken, ‘ekonomideki bu durumun sorumlusunu’ Erdoğan olarak görenlerin oranı yüzde 50.5 oldu.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’ın politik hamlelerini analiz eden FT, seçimleri kazanmak isteyen cumhurbaşkanının, dış politikada elindeki mülteci kartı ve jeopolitik konumuna ‘fazla güvendiğini’ yazdı.

Görüntüler askeri hava üssündeki hasarın, Rusya’nın açıkladığı gibi cephanelikteki bir patlama sonucu değil bir saldırı sebebiyle meydan geldiği ihtimalini güçlendirdi.

Suriye ordusu, IŞİD’in üst düzey askeri liderlerinden Ebu Salem El Iraki’nin Dera kırsalında düzenlenen operasyonda öldürüldüğünü açıkladı.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mevduat hesabındaki parayı çekemediği gerekçesiyle silahlı bir kişi banka çalışanlarını rehin aldı.

 

12 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Aysel Tuğluk’un infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesi yönündeki başvuruyu karara bağlayan AYM, Tuğluk’un tahliyesinin reddine ve hakkında tedbir kararı uygulanmasına karar verdi.

Alevi örgütleri, Erdoğan’ın Hacı Bektaş Dergâhı’na yapacağı ziyarete ilişkin Hüseyin Gazi’de olduğu gibi samimi bulmuyoruz. Yol yakınken kararından dönmesini istiyoruz” açıklaması yaptı.

 

AKP’nin fetvacısı olarak bilinen Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’den AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atama kararlarına tepki geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’li Seyit Torun’un “CHP’li belediyeleri soruşturmak için İçişleri Bakanlığı’nda özel birim kuruldu” sözleriyle ilgili video yayınladı, özür beklediğini söyledi.

Türkiye Eczacılar Birliği, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne tepki gösterdi, Kamu eczacılarını yok sayan bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Avrasya Araştırma’nın yaptığı son anketin sonuçlarını paylaşan Kemal Özkiraz, CHP’nin AK Parti’yi geçtiğini, DEVA Partisi’nin oy oranının ise yüzde 5’i aştığını söyledi.

İstiklal Caddesi’nde zabıtaların engellemelerine karşı açıklama yapan müzisyenler, Kürtçe olduğu için baskı var” dedi, ‘Şîrîn û xwe zimanê kurdî’ şarkısını söyledi.

Burhaniye Kaymakamlığı, ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle iptal ettiği Zeytinli Rock Festivali için yapılan itirazı reddetti.

EKONOMİ

Rusya Merkez Bankası, daha önce dolar ve euro işlemleriyle desteklediği Ulusal Varlık Fonu için ‘dost ülkelerin’ para birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı.

 

DIŞ POLİTİKA

Rusya’nın BM Büyükelçisi Nebenzia, Ukrayna ordusunun Zaporijya nükleer santrali çevresinde hava saldırıları düzenlediğini belirterek, “Ukrayna’nın nükleer felaketin eşiğinde olduğu” uyarısı yaptı.

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, son 50 yılın en kurak yazının yaşanıyor olması nedeniyle ülkenin yarısından fazlasının kuraklık statüsüne alınmasına karar verildiğini duyurdu.

Çavuşoğlu’nun ‘Suriyeli muhaliflerle rejim arasında bir barış olması gerekiyor’ sözlerinin Suriye’de protesto ile karşılanmasına ilişkin CHP’den açıklama geldi.

Avrupa ülkeleri, Rusya’ya bağımlı oldukları enerji kaynaklarının tasarrufunu sağlamak ve potansiyel enerji krizinin önüne geçebilmek için sokak lambalarını kapatma ve ışıklı reklam tabelalarının kullanımında sınırlama kararı aldı.

ABD’nin Ohio eyaletindeki FBI ofisine dün silahla girmeye çalışan ve polislerce vurularak öldürülen saldırganın sosyal medya paylaşımlarından Kongre Baskını’na katıldığı anlaşıldı.

Çavuşoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad’la “kısa bir görüşme yaptığını” açıklamasının ardından Suriye sınırındaki muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde protesto gösterileri düzenleniyor.

Brezilya’da yaklaşan seçimleri kaybetme olasılığı artan aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro’nun yenilgiyi kabul etmeyeceği iddiasını binlerce kişi protesto etti.

13 Ağustos

İÇ POLİTİKA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ve atadığı Adalet Bakanı; bugün ayarını bozduğunuz kantar, yarın sizi tartar. Yapmayın bunları” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gençleri herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir Türkiye’yi düşünmeye çağırarak Farklı düşündü diye görevlerine son verilen, fakat iktidarımızda hemen görevlerinin başına atanacak olan Barış Akademisyenlerini düşünün” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘millet ittifakı’yla doğrudan müzakere yapılması durumunda yüzde 60-70 oranında oyla ‘iktidarı göndereceklerini’ söyledi.

Hacı Bektaş Veli etkinliklerine katılacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘samimi bulmadığını‘ söyleyen PSAKD Başkanı Cuma Erçe, “Siyasetin Aleviler üzerinden dizayn edilmesini istemiyoruz” dedi.

Sedat Peker, Deli Çavuş hesabından yaptığı paylaşımda, üzerinde 5 kişinin fotoğrafı olduğu bir kapağı Bakara Suresi’nin “Şüphesiz ki biz onları ibret olsun diye yarattık” ayetiyle paylaştı.

Zeytinli Rock Festivali’nin iptal edilmesiyle birlikte müzik grupları ve sanatçılar yasak kararına tepki göstermeye devam ediyor. Yazar Serhat Halis, Fahrettin Altun’un “Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…” sözlerini hatırlatarak AKP’nin son 4 ayda getirdiği yasakları paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına tepki gösterdi. İlgezdi, Bir müzik festivali ne kamu güvenliğini riske atar, ne toplumun huzurunu bozar ne de çevreye zarar verir. Kendilerinden başka kimseyi bu bahanelerle kandıramazlar. Gençlerimiz neyin ne olduğunun farkında” değerlendirmesini yaptı.

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı yaptıkları ortak açıklamada, belediyelerin artan ekonomik yüküne rağmen dar gelirliye desteği sürdüreceklerini vurguladı.

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın kampanyası AYM’nin tahliye başvurusunu reddetmesine tepki göstererek, “Aysel Tuğluk’un unutturulmaya mahkum edilmesine izin vermiyoruz, kaybedecek bir gün bile yok” dedi.

Şırnak’ta uzun süredir tartışılan ağaç kesimlerini gündeme getiren Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Başkanı Fadıl Tay, kesimlerin güvenlik nedeniyle değil, rant için yapıldığını söyledi.

Müzik meslek birlikleri, Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına karşı yaptıkları ortak açıklamada Burhaniye Kaymakamlığı’na seslenerek “Kararınızı gözden geçirmeye davet ediyoruz” dedi.

Yüksek enflasyon ve her geçen gün düşen alım gücünden en çok etkilenen sektörlerden birisi yayıncılık sektörü olurken, okurlar da buna bağlı okuma alışkanlıklarını değiştirdi.

EKONOMİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürdüğünü, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdiğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi, enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı. Tasarı, yasalaşması için Başkan Joe Biden’ın imzasına sunulacak

DIŞ POLİTİKA

Rus senatör Sergey Tsekov, Baykar Teknoloji tarafından Ukrayna’da kurulması beklenen bir İHA üretim tesisine “izin vermeyeceklerini” dile getirdi.

 

14 Ağustos

İÇ POLİTİKA

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Helalleşme Buluşması”nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Helalleşme aynı acıların bir daha yaşanmaması demektir” dedi.

Reform aldatmacasıyla iş güvencemizi, iyice kadükleştirdiğiniz özlük haklarımızı, geleceğimizi elimizden alamazsınız. Yalnızca emeğimizin karşılığını verin!”

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi yönetimi, hasta tutuklu 68 yaşındaki İbrahim Yıldırım’ın kalp krizine bağlı düşmeden kaynaklı yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

Sokak Kedisi adlı YouTube kanalının sahibi Ebru Uzun Oruç ve eşi, Bağdat Caddesi’nde silahlı saldırıya uğradı. Oruç planlı olduğunu söylediği saldırının 4 kişi tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

Digor Katliamı’nın gerçekleştiği yerde ağaç ekerek katledilenleri anan eski DEP milletvekili Mahmut Alınak, “Tarih unutmuyor, biz de unutmuyoruz” dedi.

Mahpus yakınları ve Mardin Cezaevi İzleme Komisyonu, düzenledikleri açıklamayla cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekip “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” dedi.

EKONOMİ

Batılı firmaların Rusya’dan çekilmesiyle pazardaki boşluğu Türk şirketler doldurmaya başladı. Ayrıca kimi batılı firmalar ambargoyu Türk şirketler aracılığıyla kırmaya çalışırken Rusya ve Türkiye arasındaki ticarette yaşanan artış da dikkat çekiyor.

DIŞ POLİTİKA

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Çin ile gerilime ve askeri tatbikatlara yol açan ziyaretinden 12 gün sonra bu kez de ABD Kongresi heyeti Tayvan’ı ziyaret etti.

The New York Times, Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin arasındaki ilişkiyi mercek altına aldığı analizinde Erdoğan ve Putin’in “ortak çıkarları” adına bu ilişkiyi sürdürdüklerini vurguladı.

ABD’nin New York eyaletinde bıçaklı saldırıya uğrayan “Şeytan Ayetleri” kitabının yazarı Salman Rüşdi solunum cihazından çıkarıldı.

ABD Kongresi’nin cuma günü kabul ettiği Enflasyon Azaltma Yasası (IRA)” tasarısı, iklim krizi açısından ne anlam ifade ediyor?

 

15 Ağustos

İÇ POLİTİKA

MHP lideri Bahçeli, Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımların değerli ve isabetli olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi. Erdoğan’a seslenen Kılıçdaroğlu, “Millet burnundan soluyor, sen indirim yalanları söylüyorsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Boğaziçi’nin atanmış rektörü Naci İnci tarafından mahkeme kararına rağmen yeniden görevine son verilen Can Candan’ın 3,5 saat içinde ofisini boşaltması istendi.

ABB’nin Melih Gökçek döneminden kalan yol projesine ODTÜ’lülerin tepkisi sürüyor: Rant için değil, halk için ABB.

EKONOMİ

Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yapılan indirimin ilk gününde Karşıyaka’da alışverişe giden İzmirliler, Hangi indirim? Göz boyamak için üç dört üründe bir iki lira indirime gitmişler” dedi.

Temmuz ayında Kur Korumalı Mevduat sistemine merkezi bütçeden 23,6 milyar TL ödendiği açıklandı.

DIŞ POLİTİKA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ülkemizin farklı kıtalarda çok sayıda müttefike, ortağa ve benzer düşünceyi benimseyen insanlara sahip olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bunlar, sözde hegemonyanın önde eğilmeyen devletler” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’da olası nükleer felaket uyarıları yapılan Zaporijya santralinden ateş açan Rus askerlerinin hedef alınacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “Bizim Rushdie’ye saldırıyı düzenleyen kişiyle ilgili malumatımız, sadece ABD basınından duyduğumuzdan ibarettir; konuyla ilgili bilgimiz yok” açıklamasını yaptı.

 

16 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri’ne katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Aleviler sadaka ve lütuf değil eşit yurttaşlık istiyor” diye konuştu.

Gebze’de seçimlere ilişkin konuşan TİP Genel Başkanı Baş, Ekmeleddin İhsanoğlu örneğini hatırlatıp “Tayyip Erdoğan’ı gerçekten yenmek istiyorsanız taklitlerinden sakının” dedi.

PİAR Araştırma yaptığı son seçim anketin sonuçlarını paylaştı. Araştırma sonuçlarına göre yüzde 28,52 ile birinci sırada CHP yer alırken, AK Parti yüzde 28,1 ile ikinci sırada çıktı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Devleti dolandırmaktan, naylon fatura yapmaktan kayyum atanan bir şirkete tam 2 milyar 739 milyon TL’lik Sabiha Gökçen Havalimanı 3. Etap Yapım İşi İhalesi verildi. Şile-Ağva Yolu ve Kandıra Yolu ihalesi 21/b ile Makyol-İSPA (Kalyon’un alt şirketi) ortaklığına 5 milyar 763 bin TL’ye verildi. Sayın bakan keşke adın gibi ihalelerin de ‘adil’ olsa” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, bugün yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nde kamuda çalışan eczacılara haksızlık yapıldığını söyledi.

Gökçeada’da yaklaşık 200 yıldır gerçekleştirilen Meryem Ana Panayırı’nda organizasyon belirsizliği son buldu. Halk, imece usulü ile panayırı gerçekleştirdi.

Gökhan Yıldırım ölüm orucunun 235, Sibel Balaç ise 241’inci gününde. Yoğun bakıma alınan Yıldırım 38 kiloya düştü. Avukatlar, yaptığı açıklamada, “Yıldırım derhal tahliye edilmelidir” dedi.

 

EKONOMİ

Rekabet Kurumu’nun ‘rekabet ihlali’ soruşturmasında 2.7 milyar lira ceza kestiği 5 zincir marketin karara yaptığı itiraz, üst mahkeme tarafından da reddedildi.

Merkez Bankası verilerine göre, Konut Fiyat Endeksi (KFE); haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre İstanbul’da yüzde 184,9, Ankara’da yüzde 165,4, İzmir’de ise yüzde 150,9 oranlarında arttı.

 

DIŞ POLİTİKA

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Tek kutuplu dünya çağının geçmişte kaldığını yineliyorum. Dünyadaki durum dinamik olarak değişiyor ve çok kutuplu dünya düzeninin ana hatları şekilleniyor” dedi.

Rusya’nın resmi haber ajansı, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 füze sistemlerinin ikinci parti teslimini gerçekleştireceğini duyurdu.

Bloomberg HT Genel Müdürü Ali Can Türkoğlu S-400 konusunda ikinci bir anlaşmanın söz konusu olmadığını bildirdi. Anlaşma iddiasının ardından Savunma Sanayii Başkanlığı da “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Kırım’da Rusya ordusunun mühimmat deposuyla bir kasabadaki elektrik trafo merkezinde patlamalar gerçekleşti.

İran, AB tarafından sunulan nükleer anlaşma taslağıyla ilgili son değerlendirmeyi içeren yazılı metni AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e gönderdi.

‘Suriye’de uzlaşma’ çağrısına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Sadece Suriye değil, Türkiye içinde bu işi kızıştırmak isteyenler sözlerimizi çarpıttı” dedi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, “Vatan Partisi önümüzdeki 10-15 gün içerisinde Doğu Perinçek başkanlığında Suriye’yi ziyaret edecek” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Önerilen makale, haber analiz, söyleşi ve videolar

 

İSO’daki toplantı salonunun tam ortasında bir ‘ceset’ vardı; ama kimse bundan açıkça bahsetmedi, yokmuş gibi davrandı

 

Genel seçimlerin ne zaman yapılacağı, hatta yapılıp yapılmayacağı hala tartışma konusu olsa da HDP seçim kampanyasını dün Diyarbakır mitingiyle başlattı. Bugün de İstanbul’da bir miting yapıyor. Seçilen adresler, HDP’nin aynı anda hem Kürdistan hem Türkiye partisi olma iddiasının bir ifadesi.

 

BDDK’nın verilerine göre kur korumalı mevduat hesaplarındaki para 1 trilyon 133 milyar lirayı geçti. Meblağ arttıkça kamunun ödeyeceği fark büyüyor. Bu da KKM’nin istikrar mı yoksa yük mü getirdiği tartışmasına yol açıyor.

 

KKM çok büyük olasılıkla 2023’te sona erecek. Büyük bir kur çalkantısını engellediği ölçüde oy kayıplarını da azaltacak. Erdoğan yönetimi olası 2023 seçimlerine kadar uzatmalarla bu yöntemi devam ettirse dahi, bütçeye getirdiği yük nedeniyle KKM’nin yıllar sürmesi mümkün değil. KKM sona erdiğinde bir kur krizi ya da ekonomik daralma bizleri bekliyor.

Soçi’nin yönetici özeti olarak bize söylenen ‘Ben sana yaptırımların etrafından dolanmana olanak tanıyayım, sen de beni finans açısından seçime dek yüzdür’ denklemi.

Rusya-İran ilişkileri: Matruşkayı bilir misiniz? (söyleşi: Hediye Levent/Vlademir Belov)

İki ülke gelecek 20 yılı kapsayan stratejik bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor bence. Sanırım diplomasimizde ilk kez ileriye dönük bu kadar uzun dönemi kapsayan bir anlaşma yapılacak ki, anlaşma alışıldık komşu ülkeler arasındaki ikili ilişkiler gibi amaçlarla olmayacak. Petrol ve petrol rafinerileri konusunda iş birliklerini de kapsayan bir iş birliği… İlişkiler bu seviyede devam ederse Türkiye’nin de Rusya-İran ilişkilerine dahil olmak isteyeceğini düşünüyorum.

2023 yılından sonra, seçim sonucu nasıl olursa olsun, Türkiye’yi adeta yeniden kurmak gerekecek. Eski Türkiye tasfiye oldu. Sadece kurumsal yapısı altüst olmadı, ülkenin kolektif varoluş şekli değişti. Toplumun önemli bir kısmının hafızası sıfırlandı ve yeniden kurgulandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdat’la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi harika bir zamanlama ile ifşa edip muhalifleri rejimle barıştırmaya çalıştıklarını söylemesi Putin ile Erdoğan arasındaki yeni uyumun çok ötesinde değil.