4 Ocak 2023

 

İHD Komisyonu, “bizde yok” denilen ırkçılığa ayna tutuyor

İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu 2022’nin son bülteninde de ırkçılık ve ayrımcılık vakalarının sıradanlaşmasına izin vermedi: Antisemitizme, yabancı düşmanlığına, Kürt karşıtlığına, göçmen ayrımcılığına dikkat çekti.

 

Erkekler Aralık’ta 19 kadını öldürdü

Erkekler, en az 65 kadına şiddet uyguladı, en az 29 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 16 kadını taciz etti.

 

Emekliler: “Yüzde 100 zam bile yeterli değil”

Emekliler Dayanışma Sendikası Başkanı Mahinur Şahbaz, memur ve emeklilere yüzde 30 zam kararını kabul etmediklerini belirterek “Emeklinin sorunu politik bir sorun, ek zam talebimizden asla vazgeçmiyoruz,” dedi.

 

Jiyan Tosun’u hedef gösteren Adem Taşkaya hakkında hapis istemi

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Zafer Partili Adem Taşkaya hakkında hakaret ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymaktan iddianame hazırladı. Davanın ilk duruşması 30 Mayıs’ta görülecek.

 

Toplu mezarların olduğu Newala Qesaba’da villalar yükseliyor

Bugüne kadar birçok ezgi, kitap ve filme konu olan Newala Qesaba, Siirt kent merkezine yakın bir noktada bulunuyor ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, 405 dönümlük bir alanı kapsıyor.

 

Erdoğan’dan erken seçim yorumu: Kamuoyunda ne konuşulursa hepsi bizim gündemimizde yer alır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçimle ilgili kendisine sorulan bir soruyu, “Kamuoyunda ne konuşulursa hepsi bizim gündemimizde yer alır” diye cevapladı.

MHP, Sinan Ateş suskunluğunu bozdu: Sessizliğimiz aczimize yorulmasın

MHP’li Yalçın, eski Ülkü Ocakları Başkanı Ateş’in öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada Ateş’in adını anmadan, “Partimizi ilgilendiren hassas konulardaki sessizliğimiz aczimize yorulmasın” dedi.

HDP’li Beştaş: Kobanê Davası’nda ‘Seçimden önce karar verin’ demişler

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP’li Meral Danış Beştaş, “Mahkeme siyasi siparişi yetiştirme derdinde, Kobanê Davası’nda ‘Seçimden önce karar verin’ demişler” ifadelerini kullandı.

CHP’den ‘Nuşirevan Elçi’ açıklaması: Partimizi bağlamaz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Nuşirevan Elçi’nin ‘yerel yönetimler’ ve ‘özerklik’ ifadeleri hakkında, “Şahsi görüşü yansıtır. Partimizi hiçbir şekilde bağlamaz” dedi.

Altılı Masa toplanıyor: Seçim ittifakı için komisyon kurulacak

Altılı Masa, Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde onuncu kez toplanacak. “Hükümet Programı”na nokta konulacağı belirtilen toplantıda seçim ittifakı için de komisyon kurulması bekleniyor.

EKONOMi

En düşük emekli maaşı 5500 TL olacak

Son Dakika Haberi… AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında en düşük emekli maaşının 3500 TL’den 5500 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Memur ve emekli zammı yüzde 30’a çıktı

Enflasyon verileri sonrasında memur ve emekli maaş zamlarını dün yüzde 25 olarak açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ise AKP’nin grup toplantısında zammı yılın ilk yarısı için yüzde 30 olarak belirlediklerini söyledi.

1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanların durumu ne olacak? EYT’de staj başlangıç sayılacak mı? SGK Uzmanı Ali Duman açıkladı…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için gelen düzenlemeyle 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. EYT düzenlemesiyle hayal kırıklığı yaşayan çırak ve stajyerler ise kapsamın genişletilmesini istiyor. SGK Uzmanı Ali Duman sorunun geçmişten gelen bir sistem problemi olduğunu belirtti, çırak ve stajyerin de sigorta girişlerinin çalışma olarak sayılması gerektiğini söyledi.

 

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti tahliye edildi

İran’da Jîna Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestolara destek vermesinin ardından tutuklanan oyuncu Alidoosti’nin avukatı, oyuncunun Tahran’daki Evin hapishanesinden kefaletle serbest bırakılacağını açıklamıştı.

 

 

 

5 Ocak

 

HDP’nin Hazine yardımı hesabına geçici bloke konuldu!

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti.

CHP ve İYİ Partili vekillerin fezlekeleri Meclis Komisyonu’nda

Meclis Karma Komisyonu, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkındaki fezlekeleri gündemine aldı. Fezlekeler 11 Ocak’ta komisyonda görüşülecek.

İYİ Parti ile CHP arasında ‘gizli’ başörtüsü görüşmesi: ‘Evet’ diyebilir

İYİ Parti ile CHP’nin başörtüsü düzenlemesi konusunda ‘gizli’ bir toplantı yaptığını söyleyen İsmail Saymaz, iki partinin farklı düşündüğünü belirtti ve “Kriz halen sürüyor” dedi.

Demirtaş: Fırsat bulduğunuz her yerde seçim çalışması yapın

Twitter hesabından paylaşım yapan Selahattin Demirtaş, “Fırsat bulduğunuz her an, her yerde seçim çalışması yapın lütfen. İkna edemediğiniz olursa bana haber verin, mektup yazayım” dedi.

Soylu ‘İBB’ye kayyım’ iddialarına yanıt verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB’ye kayyım atanacağı iddialarıyla ilgili kendisine sorulan bir soruyu, “Bizim öyle bir niyetimiz yok sadece teröristlerin temizlenmesini istiyoruz” yanıtını verdi.

HDP’den ilk tepki: Türkiye’nin demokrasisi açısından hayal kırıklığı

Anayasa Mahkemesi’nin ‘bloke’ kararını ‘Türkiye için hayal kırıklığı’ olarak nitelendiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tiryaki, seçimlere daha büyük bir motivasyonla hazırlanacaklarını söyledi.

MHP’den AYM’nin HDP kararına ilişkin ilk yorum

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Anayasa Mahkemesi’nin HDP kararına ilişkin değerlendirmesinde, siyasi parti eylemlerinin hukuk devleti ilkelerine aykırı olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’yla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’yla görüştü. Toplantı sonrası konuşan Yapıcıoğlu “Birkaç başlık vardı onları konuştuk. Bu başlıklardan bir tanesi seçimlerle ilgili” dedi.

Erdoğan: 2023 seçim tarihini öne çekeceğiz

Erdoğan, “(AK Parti teşkilatına) Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçiminin önemini en iyi siz biliyorsunuz” dedi.

 

Altılı Masa toplantısı sona erdi: Aday belirleme süreci başlatıldı

CHP, İYİP, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan Altılı Masa, Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde onuncu kez toplandı.Dokuz saati aşan toplantı sona erdi. Toplantının ardından yayınlanan açıklamada masanın önemli gündem başlıklarına işaret edildi. Bunlardan biri de ortak programın 30 Ocak’ta duyurulması için alınan karardı.

 

 

Eski MHP kadın kolları başkanı Memioğlu evinde ölü bulundu

Gizem Memioğlu’nun ölüm sebebi ise yapılacak otopsi incelemesinin ardından belirleneceği öğrenildi. İnceleme başlatıldı.

 

Ankara Barosu, işkence raporlarını yayınladı

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, Ankara Emniyeti’ndeki işkence iddialarına ilişkin geçen yıl hazırladığı beş raporu internet sitesinden yayınladı.

 

HDP’li Paylan’dan memur ve emeklilere ‘Yüzde 100 zam’ önerisi

HDP’li Garo Paylan, emekli ve memurlara yüzde 30 yerine yüzde 100 zam yapılması gerektiğini belirterek en düşük emekli maaşının asgari ücret tutarında olması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan borsa açıklaması: Haksız zenginleşen çeteler bedelini ödeyecek

Borsada yaşanacak düşüş konusunda küçük yatırımcıyı uyardığını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Unutulmasın ki bir gün devran döner, herkes yaptıklarının bedelini öder” dedi.

EKONOMi

Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz’dan yüzde 30’luk zamma tepki: ‘İnsan hakları ihlali’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında memur ve emekli maaşlarında yüzde 25’lik artışın yüzde 30’a çıkarıldığını duyurdu. En düşük emekli maaşı ise 5 bin 500 TL’ye yükseldi. Emekli-Sen Başkanı Yavuz, “Verilen zam ilaç katkı payına bile yetmiyor. Emeklilere yönelik insan hakları ihlali var” dedi.

Enflasyon ‘düştü’; fiyatlar yükseldi: Pazarda isyan!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yıl sonu enflasyonu yüzde 64,27 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137,55 olarak hesapladı. Yurttaşlar, enflasyonun düşmesine rağmen cep yakan fiyatlara ve yoksulluğa Cumhuriyet TV ekranında isyan ettiler.

EYT’de son viraj

EYT düzenlemesini içeren kanun teklifinin ocak ayında yasalaştırılması öngörülüyor. Teklif, 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayanları kapsayacak.

 

Sigaraya dev zam!

Son dakika haberi… Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 6 aylık enflasyon rakamlarının ardından belli olan ÖTV tutarları ile sigaraya beklenen zam geldi. Bugün itibarıyla sigara çeşitlerinde 3,5 TL ila 4,5 TL arasında fiyat artışı oldu.

Onaylanan sanayi kapasite raporu yüzde 8,5 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2022 yılı Aralık ayında onaylanan sanayi kapasite raporu sayısı aylık bazda yüzde 8,5 artışla 5 bin 39 oldu.

 

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Esad’la bir araya geleceğim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşebileceğini açıkça söyledi. Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştüğünü söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Ukrayna Putin’in Ortodoks Noeli için ateşkes çağrısını reddetti

Yandaş medyada “Erdoğan’ın başarısı” olarak duyurulan “Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes ilanı” haberleri doğrulanmadı. Ukrayna Putin’in Cuma ve Cumartesi günleri çatışma bölgelerinde Noel kutlamaları için ateşkes çağrısını geri çevirdi.

 

Hamaney | “Baş örtme zorunluluğuna tam uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalı”

İran’ın ruhanî lideri Hamaney, binlerce kadının şiddete uğramasına ve yüzlerce insanın öldüğü protestolara yol açan başörtüsü zorlamasına uymayanlara yönelik suçlamaları geri aldı: “Onlar bizim öz kızlarımızdır” dedi.

 

 

6 Ocak

Tarikatta istismarı araştırmak için TBMM komisyonu kuruldu

TBMM’de, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Gümüşel’in kızının 6 yaşından itibaren ‘evlilik’ adı altında istismar edilmesine ilişkin Araştırma Komisyonu kuruldu.

İmamoğlu’nun paylaştığı belgeler AK Partili belediyenin meclisinde

İBB Başkanı İmamoğlu’nun önceki gün yaptığı terör soruşturmasıyla ilgili toplantıda paylaştığı belgeler dün AK Partili Kağıthane Belediyesi Meclisi gündemine geldi.

Anket: Yüzde 30 zamdan AK Parti ve MHP’liler memnun

Asal araştırma Erdoğan’ın açıkladığı emekli ve memurlara yüzde 30 zammın ardından bir anket yaptı. Ankete göre zamdan en çok memnun olan siyasi parti seçmeni AK Parti ve MHP’liler oldu.

Son anket: İki ittifak arası fark 4 puan, İYİ Parti ikiye katladı

ORC araştırma seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na 4 puan fark atıyor. İYİ Parti’nin oylarındaki yükseliş ise dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye: Teslim edeceksin yanındaki çocukları…

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sinan Ateş suikastının ardından gözlerin çevrildiği Devlet Bahçeli’ye seslendi: Teslim edeceksin yanındaki çocukları, 3-5 torbacı ile geçiştiremezsin…

15 barodan HDP hesabına bloke konulmasına tepki

AYM’nin HDP’ye yapılan hazine yardımına bloke koyması kararına tepki gösteren 15 baro, bu durumun seçimlere müdahale anlamı taşıdığına dikkat çekti

Yargıtay Başsavcılığının talebi üzerine Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yapılan hazine yardımına bloke konulmasına Kürdistan’daki 15 kentin barosu yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Bekar Anneler’den imza kampanyasına çağrı

Bekar Anneler Topluluğu, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu destek kapsamını “Eşi Vefat Etmiş Kadınlarla” sınırlandırmak, ayrımcılıktır” dedi.

 

İHD’den seslendiler: Ecem Seçkin’e adalet istiyoruz

Trans aktivistler, “Ecem Seçkin ve kaybettiğimiz her bir arkadaşımız için isyandayız” dedi.

 

Yeni Anayasa önerileri | LGBTİ+’lar nasıl etkilenecek?

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği Başkanı Halim Kır da yeni Anayasa’daki önerilerinin LGBTİ+lar açısından geniş ölçüde hak ihlaline neden olacağına işaret ediyor.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Radikal İslamcılar Şam-Ankara görüşmelerine karşı sokağa çıktı

Ankara’nın Şam’la uzlaşmasının Kuzey Batı Suriye’deki egemenliklerine son vermesinden kaygılanan Ankara destekli radikal İslamcı güçler “devrim ilkelerine bağlılık” ve “Şamla uzlaşmaya hayır” çağrılarılarıyla protesto gösterilerine başladı.

 

‘Uluslararası kurumlar ambargoya sessiz kalıyor’

Şam hükümetinin ambargosu ve Türkiye’nin saldırıları devam ediyor, buna karşı Kuzey ve Doğu Suriye halkının direndiğini belirten Demokratik Suriye Meclisi Washington Temsilcisi Sinem Mihemmed, uluslararası kurumların sessiz kaldığına dikkat çekti

İran’da eylemcilerin yemeklerine uyuşturucu konuluyor

İran ve Rojhilat’taki halk ayaklanmasında gözaltına alınıp tutuklanan ve sonradan cezaevlerinden tahliye edilen protestocuların kanında uyuşturucu tespit edildi, Tebriz Parla Dans Grubu şefi Fardroud bu yüzden hastaneye kaldırıldı.

 

7 Ocak

Buldan: HDP kendi cumhurbaşkanı adayını açıklayacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin Qers il kongresinde konuştu; Biz HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız.

Emek ve Özgürlük İttifakı seçimi masaya yatırdı: Halkımızı seçeneksiz bırakmayız

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan siyasi yapıların liderleri buluştu. Seçim gündeminin masaya yatırıldığı toplantıda cumhurbaşkanlığı adaylığı ve parlamento seçimleri için görüşler paylaşıldı.

Altılı Masa 30 Ocak’ta 2 binden fazla vaat açıklayacak

Altılı Masa’nın 10’uncu toplantısı, kamuoyunun merak ettiği sorulara şimdilik cevap vermese de takvim netleşti. Masa, 30 Ocak’ta hem ülkeyi nasıl yöneteceğini açıklayacak hem de vaatlerini.

HDP Hukuk Komisyonu: AYM nihai karara etki edecek ara karar veremez

AYM kararının siyasi olduğunu belirten HDP’li Nuray Özdoğan, hukuk sisteminde kapatma davası devam eden partinin hazine yardımı almasını engelleyecek bir mevzuat olmadığını ifade etti

 

“Bu Pazar seçim olsa” | Her şey olabilir!

Metropoll araştırmanın “Türkiye’nin Nabzı” Aralık 2022 araştırmasının “Bu Pazar seçim olsa” anketi Cumhur İttifakı ve muhalefet güçleri arasındaki makasın, muhalefet aleyhine ciddi bir risk oluşturacak biçimde kapanmakta olduğunu gösteriyor.

 

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili 3 kişi daha tutuklandı

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen ve aralarında Doğukan Çep’in de olduğu zanlılardan 3’ünün “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan tutuklandığı belirtildi. Toplam tutuklanan sayısı 13 oldu.

 

Sinan Ateş cinayeti zanlısı Çep: Amacımız gözdağı vermekti

Sinan Ateş cinayeti zanlısı Doğukan Çep emniyet ifadesinde, “Amacımız öldürmek değil, gözdağı vermek ve yaralamaktı” dedi.

 

Van ve Diyarbakır’da KHK protestosu | Dönene kadar mücadele edeceğiz

Kamudan ihraç edilen emekçiler Van ve Diyarbakır’da yaptıkları açıklamada basın açıklamalarında, KHK’lerle ihraç edilen tüm emekçiler işlerine dönene kadar mücadele edeceklerini belirttiler.

 

TTB’DEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI “Bizi korkutacaklarını zannedenler bilsinler; bir yemin ettik ki dönmeyiz”

TTB, 10 Ocak’ta Ankara’da görülecek Merkez Konseyi’nin görevden alınması davasına ve 11 Ocak’ta İstanbul’da görülecek Dr. Şebnem Korur Fincancı davasına çağrı yaptı: “Biliyoruz ki; dayanışma tüm ezilenlerin inceliğidir.”

 

Muayenehane hekimleriyle ilgili kota sınırlaması kalktı

Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişiklikleriyle, muayenehanesi bulunan hekimler, hastalarının tedavisini, yıllık sözleşme yaparak ilgili branşta ruhsatı bulunan özel hastaneler ve tıp merkezlerinde gerçekleştirebilecek.

 

EKONOMi

TESK | “Dükkanların kira artış oranı sınırlandırılsın”

TESK Genel Başkanı Palandöken, esnafın yüzde 70’ler üzerinde seyreden kira artış oranlarını karşılayamadığını söyledi. Palandöken esnaf işletmeleri ve dükkanlarında kira artış oranlarının konutlardaki gibi yüzde 25-30’la sınırlandırılmasını istedi.

 

DIŞ POLİTİKA

İran, Jîna Amini protestolarına katılan 2 kişiyi daha idam etti

Jîna Mahsa Amini eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini’ye verilen idam cezaları infaz edildi.

 

ABD: Esad ile ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz

Türkiye ve Suriye’deki Beşar Esad yönetimi arasındaki yakınlaşmaya dair ABD’den açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby ‘Esad ile ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz’ dedi

On binler Paris’te katliamı kınadı: 2013 dosyasındaki devlet sırrı kararı kaldırılsın

Fransa’nın başkenti Paris’te on yıl önce katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i ve yine 23 Aralık’ta katledilen Abdurrahman Kızıl, sanatçı Mîr Perwer ve Emine Kara için eylem yapıldı. Eylemde ‘ 2013 dosyası üzerindeki devlet sırrı kararı kaldırılsın’ talebi dile getirildi

 

İran’da eylemler sürüyor: İki kişi daha idam edildi

İran ve Rojhilat’ta devam eden halk ayaklanmasında tutuklananlar idam edilmeye devam ediyor, Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini adlı iki kişi bu sabah idam edildi

 

8 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

Ülkü Ocakları eski genel başkanı: “Mafya, devlete hakim olmuş”

Ülkü Ocakları eski genel başkanı Alaattin Aldemir: “Ben kimseyi suçlamıyorum ama bir MHP’li yetkili demeç veriyor; ‘Suskunluğumuzu bilmem ne yapmayın.’ Ne yapacaksınız, hepimizi mi öldüreceksiniz?”

 

“Cumhurbaşkanımız seçim kararı aldıktan 60 gün sonra seçim olacak”

AKP Grup Başkanvekili Turan: “Bundan sonra yapılacak hiçbir seçim erken seçim değildir, normal seçimdir. Seçim dönemi artık başlamıştır. Hangi tarih uygunsa Cumhurbaşkanımız Anayasanın kendisine verdiği yetkiyle kararı verir.”

 

“HDP kendi ittifaklarıyla birlikte adayını çıkaracak”

HDP Eş Genel Başkanı, dün HDP Kars Kongresi’ndeki açıklamasına yönelik tartışmaları yanıtladı: “HDP niye aday çıkarmasın? HDP’in sizden ne farkı var?” diye sordu ve tekrar etti: “HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak.”

 

 

“HDP elinden geleni yaptı, bunda sonra sorumluluk muhalefette”

Selahattin Demirtaş, “Eğer muhalefetin diğer bloku ortak aday çıkarmak için veya çıkacak adayda ilkeler üzerinde ortaklaşmak için HDP’yi ziyaret edip açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi düşünmüyorsa elbette HDP seçmenin karşısına kendi adayıyla çıkacaktır. Bundan daha normal, bundan daha meşru bir tutum olamaz.”

 

“2023’ü kadınların isyanı değiştirecek”

“2023 öyle sıradan bir yıl değil, seçimlere doğru giderken AKP-MHP iktidarının ve tek adamın aynı eşitsizlik, aynı sömürü ve şiddetle iktidarını bir kez daha inşa etmesine ne pahasına olursa olsun engel olacağımız yıl.”

 

Hekimler eylemde | “Medipol Yasası’nı kabul etmiyoruz”

İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği çağrısıyla bir araya gelen hekimler, mesleki bağımsızlıklarına ve serbest meslek hakkına saldıran yönetmeliğin iptalini istedi.

 

Metin Göktepe katledilişinin 27’nci yılında anıldı

1996’da haber takip etmek için gittiği Alibeyköy’de gözaltına alınan ve işkence yapılarak öldürülen Metin Göktepe mezarı başında anıldı.

 

Kadınlar, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiyi İstanbul’da andı

TJA ve HDP Kadın Meclisi, İstanbul’un birçok ilçesinde 10 yıl önce Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiyi andı.

 

DIŞ POLİTİKA

Bolsonaro yandaşları Brezilya Kongresi ve Yüksek Mahkemesini bastı

 

Brezilya’da seçimleri kaybeden sağcı eski Cumhurbaşkanı Bolsonaro taraftarları “seçim sonuçlarının hileli” olduğu iddiasıyla, yasama meclisi Brezilya Kongresi’ni işgal etti. Kongreye yürüyen faşistlere askeri inzibatlar eşlik etti.

 

Paris’te sarı yelekliler hükümetin emeklilik reformunu protesto etti

Paris’te Breteuil Caddesi’nde toplanan göstericiler, Ekonomi Bakanlığı binası yakınlarına kadar yürüdü.

 

 

9 Ocak

İÇ POLİTİKA

Gültan Kışanak: “Kürtlerin ‘paranteze alınma’ kaygısı neden görülmek istenmiyor?”

HDP’nin Cumhurbaşkanlığına aday gösterme iradesi belirginleşirken, adaylar arasında adı öne çıkan eski BDP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır BB Başkanı Kışanak şahsiyattan uzak durdu: “Süreç partimiz HDP tarafından yürütülüyor.”

 

HDP’li Oluç: AKP ile AYM kararı üzerine görüşmeme kararı aldık

Mevcut Anayasa’nın her gün çiğnendiğine ve hukukun askıya alındığına dikkat çeken Oluç, bu süreçte yapılan Anayasa değişikliğini samimi, inandırıcı ve güven verici bulmadıklarını belirtti.

 

STÖ’lerden AYM’ye: Parti kapatmak, demokrasiye saldırıdır

Uluslararası ve ulusal STÖ’ler, HDP’ya açılan kapatma davasının, “muhalefet partisinin tasfiyesine yönelik çabaların son örneği olduğunu” açıkladı.

 

HDP’den Paris’teki silahlı saldırı hakkında meclis araştırması talebi

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, “Avrupa’da yeni suikast ihtimallerinin önüne geçebilmek adına Paris’te yaşanan katliamların aydınlatılması amacıyla” meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

 

“Mîr Perwer’in cenazesine uygulanan devlet şiddeti, tekil bir örnek değil”

Paris’teki saldırıda hayatını kaybeden Perwer’in Muş’a getirilen cenazesi abluka altına alınmış, taziye için toplananlara suyla müdahale edilmişti.

 

 

Eren Keskin’e 2023 Olof Palme Ödülü

İHD Eş Genel Başkanı – avukat Eren Keskin, Ukraynalı psikolog Marta Chumalo ve İranlı gazeteci – hak savunucusu Narges Mohammadi, 2023 Olof Palme Ödülü’ne layık görüldü.

 

Uyuşturucu suçlarından mahpus olanların sayısı 121 bine yükseldi

Bakan Soylu, 2017-2018 yıllarında hapishanelerde uyuşturucu kullanıcısı ve satıcı suçlarıyla bulunan kişi sayısının 36-37 bin olduğunu, şu an ise bu sayının 121 bine yükseldiğini ifade etti.

 

“Cinsel saldırıdan” yargılanan avukat Muhittin K. tahliye edildi

Davanın ilk duruşması 7 Ekim 2020’de görülmüştü ve ardından yayın yasağı gelmişti.

 

 

Erdoğan: “2023’te otoyol ve köprülere yeni zam yok”

Cumhurbaşkanının Beştepe’deki basın toplantısında iki yeni açıklama vardı. Erdoğan, seçim yılında otoyol ve köprü hizmetlerine yeni zam yapılmayacağını açıkladı ve Brezilya’daki Kongre baskınının demokraside yeri olmadığını söyledi

 

 

Engellilerin evde bakım ödeneği neden azalıyor?

Engellilerin evde bakım ödeneği için ödenen sosyal yardımın asgari ücrete oranı 2019-2020 yıllarında yüzde 64-65 bandında iken 2021 yılında bu oran yüzde 61’e, 2022’de yüzde 58’e ve bu yılın ilk döneminde yüzde 51’e düştü.

 

 

Dış Politika

İsveç-Türkiye | Kristersson’un açıklaması ne anlama geliyor?

Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Dr. Levin, “İsveç Başbakanı Kristersson, hükümetin Türkiye’nin taleplerini nasıl kolayca kabul ettiğine yönelik toplumda büyüyen memnuniyetsizliğe yanıt veriyor olabilir” dedi.

 

“Türkiye, üçlü muhtırada mutabık kalınandan çok daha fazlasını istiyor”

Finlandiyalı Türkiye analisti Alaranta, “Biz, dışarıdan gelecek bir saldırı zamanında hukukun üstünlüğüne dayalı düzenimizi korumak için NATO’ya katılıyoruz. Burada kimse NATO’ya katılmak için bu ilkeleri göz ardı etmeye istekli değil” diyor.

 

 

Çin, pandemi nedeniyle kapattığı sınırlarını 3 yıl sonra açtı

COVID-19 pandemisi sebebiyle ülke dışından gelenlere yönelik seyahat kısıtlamalarının Mart 2020’den bu yana ilk kez kaldırılmasının ardından, 8 Ocak’ta ilk uluslararası uçuşlar Çin ana karasındaki havalimanlarına ulaştı.

 

 

Ukrayna, Rusya’nın ‘600’den fazla askeri öldürdüğü’ iddiasını yalanladı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’nın Kramatorsk kentine düzenlenen füze saldırısı sonucu 600’den fazla Ukraynalı askerin öldüğü açıklamasını yalanladı: “Rusya, yedi füze attı, can kaybı yaşanmadı.”

 

Bolsonaro yandaşlarından Kongre baskını: 200 kişi gözaltında

Brezilya güvenlik güçleri, eski devlet başkanı Jair Bolsonaro yanlısı göstericileri Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasından çıkardı. Devlet Başkanı Lula, göstericilerin “vandallar, neo-faşistler ve fanatikler” olduğunu söyledi.

 

Brezilya | “Kongre baskınından sorumlu olan herkes yargılanmalı”

Eski başkan Bolsonaro yandaşlarının Brezilya Ulusal Kongresi’ne yönelik baskın ve işgali hakkında açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, “aşırılık yanlısı grupların kamu binalarına yönelik saldırılarını ve işgalini” kınadı.

 

Aşırı sağcı bakan, kamusal alanda Filistin bayrağı sallanmasını yasakladı

İsrail’in Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, polise kamusal alanda Filistin bayrağı sallanmasının yasaklanması talimatı verdiğini açıkladı. Ben-Gvir, 3 Ocak’ta da işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya girmişti.

 

 

10 Ocak

Gün gün üç aylık medya/ifade özgürlüğü ihlalleri / Tam metin

Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında dokuz gazeteci daha tutuklandı. En az 10 gazeteci ve medya temsilcisi gözaltına alındı, en sekiz gazeteci ve medya temsilcisi saldırıların hedefi oldu, en az üçü tehdit edildi.

 

Zor fakat vazgeçilmez: Türkiye’de kadın gazeteci olmak

Şiddet, baskı, mobbing, zayıf ve bakımlı olma baskısı…. Bugün 10 Çalışan Gazeteciler Günü, gazeteciler Ayşenur Arslan, Işın Eliçin, Banu Tuna, Ekin Saltık mesleklerini yaparken karşılaştıkları baskıları ve baskıları nasıl aştıklarını anlatıyor.

 

Medyaya çullanma, seçim kazanmak için mi?

Ekim, Kasım, Aralık döneminde dokuz Kürt medyası çalışanı tutuklandı, 11 gazeteci gözaltına alındı. 171 gazeteci hakim karşısına çıktı. Gazetecilere yapılan sekiz saldırının dördü polisten geldi. 257 online haber sansüre uğradı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, kutlu olsun.

 

Anayasa bağlamında cumhurbaşkanının 3. kez adaylığı meselesi

Gitmeyi bilmeyenlerle hukuk zemininde meşru yollarla mücadele etmek muhalefetin tarihi, siyasi, hukuki ve ahlaki görevidir. Kimse bu görevden kaçma lüksüne sahip değil!

 

Bahçeli, suikastla ilgili konuştu

MHP Lideri Bahçeli: “Karın ağrısı çekenlere, bir cinayet üzerinden siyasi kurgu yapanlara tekrar haykırıyorum, adayımız belli, kararımız nettir. Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır.”

 

HDP: Siyasi operasyonla karşı karşıyayız

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, HDP’ye açılan kapatma davasının, “MHP’nin ve karanlık güçlerin uzun süredir kampanyası ve siyasi baskısı sonucu açıldığını” söyledi.

 

 

“Newala Qesaba’da insanların kemikleri üzerine inşaat yapmak vicdansızlıktır”

Çatışmada yaşamını yitirdikten sonra cenazesi arkadaşlarıyla birlikte Newala Qesaba’ya gömülen Emin Sarik’in ailesi, insanların kemikleri üzerine inşaat yapmanın vicdansızlık olduğunu söyledi.

 

Af Örgütü: Şebnem Korur-Fincancı beraat ettirilsin

Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum, “Yetkililer, Türkiye’nin önde gelen adli tıp doktorlarından biri hakkında temelsiz suçlamalar kurmak yerine işini özgürce ve misilleme kaygısı taşımadan yapabilmesine izin vermelidir. Şebnem Korur Fincancı beraat ettirilmeli ve derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır” dedi.

 

TTB Merkez Konseyi davasında tüm talepler reddedildi

“Sorumluluklarımız nedeniyle soruşturmalara, davalara maruz kalabiliriz ama bilime ve etiğe güveniyoruz.”

 

Havle Kadın Derneği’nden linçlere karşı dayanışma çağrısı

Havle Kadın Derneği üyeleri, “bizler bu sessizliğe razı değiliz ve bu sessizliğin sonuçlarını tek başımıza yüklenmek istemiyoruz. Feminist ve LGBTİ+ dostlarımızın ve birçok farklı kurumun desteğini yanımızda hissediyoruz” diye seslendi.

 

“Ekoloji muhalefetinin seçimde ortak tutum geliştirmesini amaçlıyoruz”

Türkiye’nin dört bir yanındaki ekoloji hareketleri 21 Ocak’ta “Ekoloji Hareketleri Konferansı” kapsamında İstanbul’da bir araya geliyor.

 

Öksürük şikâyetlerimiz neden geçmiyor?

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunlarını anlattı: “Ülkemizde yapılan bir çalışmada 2018 yılı hava kirliliği verileri ile yapılan bir hesaplama ile 44 bin 617 kişinin hava kirliliği nedeniyle gelişen hastalıklar nedeniyle öldükleri hesaplandı.”

 

 

BÜMED kayyım kararıyla 30 yıl önce kendi yaptığı yerden çıkartılıyor

Kira sözleşmesinin yenilenmeyeceğinin duyurulması üzerine bir açıklama yayınlayan Mezunlar Derneği, mezunları 15 Ocak’ta BÜMED’de buluşmaya davet etti.

 

 

DIŞ POLİTİKA

“İran’da 109 protestocu idam cezası riskiyle karşı karşıya”

İran İnsan Hakları Örgütü, Jîna Mahsa Amini protestolarının başladığı günden bu yana en az 481 protestocunun öldüğünü açıklarken, İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) bugüne kadar 519 protestocunun öldüğünü duyurdu.

 

BM, kuzeybatı Suriye’ye yardım sevkiyatını 6 ay daha uzattı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kuzeybatı Suriye’ye insani yardım ulaştırılması için Türkiye’deki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kullanılmasına izin veren kararı 6 ay daha uzattı. Türkiye, kararı “memnuniyetle karşıladı.”

 

“Normalleşme ancak yeni bir Suriye siyasetiyle mümkün olur”

Türkiye-Suriye-Rusya görüşmesini değerlendiren Dr. Bezwan, “Bütün göstergeler, üç otokratın kendi rejimlerini ve siyasi geleceklerini sağlama alma arayışının ürünü olarak şekillenen jeopolitik bir pazarlık ve paylaşım sürecine işaret ediyor” diyor.

 

“İsveç ve Finlandiya, üçlü muhtıranın gereklerini yerine getiriyor”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye ve Macaristan’da meclislerinin onayıyla katılım protokollerinin tamamlanmasının önemini görüyorum. Bunun olacağına inanıyorum” dedi.

 

“Türkiye’nin üyeliğimizi engellemesi NATO’nun güvenilirliğini zedeler”

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, “NATO’nun açık kapı politikası var. Kapılarının açık olmadığı ortaya çıkarsa, bu kendi politikalarına aykırı olur” dedi.

 

Brezilya’daki Kongre baskını sonrası bin 500 kişi gözaltında

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ABD’de bulunan eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun iadesi dahil Brezilya hükümetinin her talebine hızlı ve uygun şekilde yanıt vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Peru’da protestolar: Ölü sayısı 43’e yükseldi

Castillo’nun azledilmesinin ardından göreve gelen Peru Cumhurbaşkanı Boluarte’nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 14 kişi daha hayatını kaybetti.

 

Çin, ‘ayrımcı giriş kısıtlamaları’ nedeniyle Güney Kore’ye vizeleri durdurdu

Japonya’nın Kyodo haber ajansı da turizm sektöründen kaynaklara dayandırdığı haberinde, Çin’in Japonya vatandaşlarına da vize vermeyi durdurduğunu, Çin’in Japonya Büyükelçiliği’nin hiçbir vize başvurusunu kabul etmediğini aktardı.

 

11 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

İçişleri Bakanlığı’nın ihbarıyla İmamoğlu’na ‘ihaleye fesat karıştırma’ davası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla yeni bir dava açıldı. İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın ihbarı üzerine açılan davanın ilk duruşması 15 Haziran 2023’te Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kaftancıoğlu’na Altun’a hakaret davasından beraat

Fahrettin Altun’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Canan Kaftancıoğlu, “suçun yasal unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle beraat etti.

Fahrettin Altun’un avukatı, Kaftancıoğlu’nun beraat kararına itiraz edeceklerini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı iletişim Danışmanı Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç, CHP’li Canan Kaftancıoğlu hakkında mahkemenin verdiği beraat kararını istinafa taşıyacaklarını açıkladı.

CHP’li Özgür Özel: Süleyman Soylu hakkında yarın büyük bir dosya açıklayacağım

CHP’li Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yarın ‘büyük bir dosya’ açıklayacağını bildirerek, “Böyle açıklamalar böyle dönemlerde riskli, kamuoyu merak etmesin. Özgür Özel yarın o dosyayı açıklayamayacak olsa o dosyayı açıklayacak en az 3 arkadaşıma daha örneği teslim edildi” ifadelerini kullandı.

Semih Yalçın, Bahçeli’ye ‘ajan’ göndermesi yapan Özdağ’a yanıt verdi, babası üzerinden hedef aldı

MHP’li Semih Yalçın, Bahçeli’nin ‘istihbarat fosili’ dediği Ümit Özdağ’ın “Türkeş’in hapishaneden yazmış olduğu el yazısı mektupta kimin ismini ajan olarak verdiğini de bütün ülkücüler biliyor” yanıtıyla ilgili açıklama yaptı.

Üniversitede kadına bıçaklı saldırı: Fail Ülkü Ocakları üyesi

Ankara Üniversitesi SBF İşletme Bölümü öğrencisi ve Ülkü Ocakları üyesi Necip Mert Yalçın, okul çıkışında önünü kestiği E.M. adlı kadını bıçaklayarak ağır yaraladı.

Davutoğlu: İlkesel bir şey söyledim, tam tersini ifade etmiştim

Ahmet Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı imza yetkisini Altılı Masa liderleriyle paylaşacak” açıklamasının yanlış anlaşıldığını söyledi. Davutoğlu “Hepimiz sürecin içinde olacağız anlamında söyledim” dedi.

Ali Ağaoğlu’nun 30 bin kişilik ‘turizm kenti’ projesinin yürütmesi durduruldu

Ali Ağaoğlu’nun Mandalya Körfezi’nin kıyısında birinci derecede doğal ve arkeolojik SİT alanına inşa edilmesi planlanan 30 bin kişilik konut projesi için hazırlanan ÇED raporunun yürütmesi durduruldu.

Bozdağ: Demirtaş’ın tweetleriyle ilgili çalışıyoruz

Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabından paylaşımlarda bulunmasıyla ilgili çalıştıklarını söyleyen Bekir Bozdağ “Dünyaya bakıyoruz, ne yapabiliriz? Değerlendirme ihtiyacı olduğunun farkındayız” dedi.

Fincancı hakkında 2 yıl 8 ay hapis ve tahliye kararı

“Terör örgütü propagandası” iddiasıyla tutuklu yargılanan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Fincancı hükümle birlikte cezaevinden tahliye edildi.

AYM’den Bank Asya kararı

Anayasa Mahkemesi TMSF’ye devredilip kapatılan Bank Asya ile ilgili dikkat çeken bir karar verdi. Bank Asya’daki parasını Vakıfbank’a aktaran vatandaşın katılım fonu tutarının bloke edilmesine “mülkiyet hakkı ihlali” dedi.

HDP’den kapatma davası hamlesi

HDP kapatma davasında kararın seçim sonrasına bırakılması için resmi başvuru yapmaya hazırlanıyor. Kapatma kararı çıkması durumunda olası senaryoları DW Türkçe araştırdı.

Bozdağ’dan Sinan Ateş cinayeti açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sinan Ateş cinayeti ile ilgili olarak, konunun bütün boyutlarıyla soruşturulduğunu ve hiçbir yönün karanlıkta kalmayacağını belirtti.

 

 

EKONOMİ

Borsada ne oluyor!

Son bir yıl içinde 1,5 milyon yeni yatırımcı milyarlarca lirası ile birlikte Borsa İstanbul’a girdi. BİST-100 hala çıkışın başladığı temmuza göre iki katın üzerinde bir değere sahip.

Kılıçdaroğlu’ndan işçilere: 5 ay sonra borcumuzu ödemeye başlıyoruz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon üzerinden belirlenen ücretlere dair yaptığı açıklamada, “5 ay sonra borcumuzu ödemeye başlıyoruz” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

Brezilya’nın eski lideri Bolsonaro ABD’den sınır dışı edilebilir mi?

ABD Başkanı Joe Biden, Brezilya’daki son gelişmeler sonrası mensubu olduğu Demokrat Parti’den bazı politikacıların baskısı altında.

Türkiye, Ukrayna’ya misket bombası gönderiyor iddiası: Kremlin’den açıklama geldi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası gönderdiği” iddiası hakkında konuştu. Haberin güvenilirliğini sorgulayan Peskov, “Dikkatli bir biçimde izliyoruz” dedi.

Reuters Türkiye-Suriye-Rusya görüşmesi için tarih verdi

Reuters’a konuşan Türk yetkili üçlü görüşmenin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18 Ocak’taki ABD ziyaretinin öncesinde ya da sonrasında gerçekleşebileceğini söyledi.

Ukrayna’daki Rus birliklerinin komutanı görevden alındı

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinin komutanı Sergey Surovikin görevden alındı. Surovikin’in yerine Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov atandı.

Rus ve Ukraynalı yetkililer Ankara’da anlaştı

Ankara’da bir araya gelen Rus ve Ukraynalı yetkililer 40 savaş esirinin takası konusunda anlaştı. Ateşkes içinse görüşmelere ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Brezilya: Emniyet müdürü hakkında tutuklama kararı

Brezilya’daki baskın sonrası başkentin emniyet müdürü ve askeri polis şefi hakkında tutuklama kararı çıktı. ABD’de bulunan eski Başkan Bolsonaro’nun iadesi için de çağrılar yükseliyor.

 

12 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

Emek ve Özgürlük İttifakı mitinge çağırdı: El ele değiştirelim!

Emek ve Özgürlük İttifakı, pazar günü Kartal’da düzenleyeceği miting için hazırlıklarını sürdürüyor. Kadıköy’de yapılan bildiri dağıtımında yurttaşlara “Birlikte değiştirelim” çağrısı yapıldı.

Gazeteci Abdurrahman Gök’e verilen ceza onandı: “İktidar toplumu sessizliğe gömmek istiyor”

Gazeteci Abdurrahman Gök’e Kemal Kurkut cinayetini fotoğrafladığı için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla verilen 1 yıl 6 ay 22 günlük hapis cezası onandı! Gök, kararı Evrensel’e değerlendirdi.

Abdullah Öcalan’a yeni disiplin cezası: Üç aylık aile görüş yasağı

21 ayı aşkın süredir haber alınamayan Abdullah Öcalan’a üç aylık aile görüş yasağı verildi. Yasağa da “disiplin cezası” gerekçe gösterildi.

Meral Akşener hastaneye kaldırıldı

İYİ Parti Meral Akşener, kalbinde ritim bozukluğu ve çarpıntı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

OHAL Komisyonu tüm başvuruları karara bağladı: Yüzde 85 ret

Görev süresi 22 Ocak’ta sona erecek OHAL Komisyonu, 127 bin 292 başvurunun tamamını karara bağladı. Muhalefet tarafından siyasi kararlar vermekle eleştirilen Komisyon, 17 bin 960 başvuruda kabul, 109 bin 332 dosyada ise ret kararı verdi. Böylece komisyona yapılan başvuruların yüzde 85,89’u reddedildi.

“Kraken varyantı Türkiye’de baskın hale gelebilir”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, ABD’de hızla yayılan Covid-19’un “Kraken-XBB.1.5” alt varyantına ilişkin, “Avrupa bölgesinde de giderek baskın varyant haline dönüşüyor. Muhtemelen ülkemizde de ilerleyen günlerde baskın varyant haline dönüşebilir” dedi.

Batman’da korucuların minibüsüne silahlı saldırı: 2 ölü, 8 yaralı

Batman’da korucuların bulunduğu minibüsüne ateş açıldı 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Saldırının iki korucu aile arasında haziran ayında yaşanan çatışmanın devamı olduğu iddia edildi.

Emin Şen: Bakanlık ne yazmış bilmem, ben memur olmadım

CHP Grup Başkanvekili Özel’in işaret ettiği Emin Şen, İçişleri Bakanı Soylu’ya kişisel olarak hizmet verdiğini, belirli aralıklarla sosyal medya paylaşımları hakkında istişare ettiklerini söyledi.

Savcılık, Bodrum Belediye Başkanı Aras için soruşturma izni istedi

Cengiz İnşaat’a verilen inşaat ruhsatını iptali eden Bodrum Belediye Başkanı Aras hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık, İçişleri’nden soruşturma izni istedi.

MHP Milletvekili Sazak’ın yeğeni cinayet suçlamasıyla tutuklandı

MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak’ın yeğeni Yılmaz Sazak, Zerrin Kılınç’ın ölümüyle ilgili soruşturmada tutuklandı. Cinayet suçlamasını reddeden Sazak, Kılınç’ın intihar ettiğini öne sürdü.

Özel: Süleyman Soylu’nun 8 bin trolü var

CHP’li Özel, İçişleri Bakanı Soylu’nun müşaviri Emin Şen aracılığı ile bir trol ordusu olduğunu, kurulan Telegram kanalından da sosyal medyanın yönlendirildiğini iddia etti.

İçişleri’nde jet operasyon: Kaşla göz arasında danışman oldu

CHP’li Özgür Özel’in Meclis’te açıkladığı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘troll ordusunun başı’ olduğunu iddia ettiği Emin Şen gündem oldu. Özel konuşurken Şen’in bakanlıktaki görevi değişti.

İçişleri’nden Özgür Özel’e yanıt: Geçmişten kalma bilgi güncellendi

CHP’li Özel’in Emin Şen hakkındaki iddialarına İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık sitesine ulaşılamamasıyla ilgili erişime engelleme olmadığını ‘eski bilgi’nin güncellendiği ifade edildi.

Ahmet Şık: Troll ağı Emin Şen’le sınırlı değil

Ahmet Şık, “Ebabil Harekâtı” adlı troll ordusuna ilişkin “Trol ağı Emin Şen’le sınırlı değil. 15 Temmuz sonrasında kurulan sözde milli bir derneğin başkanının Soylu ile ilişkileri ortaya çıkar” dedi.

Demirtaş’tan Altılı Masa’ya: Susmayı bilseler en azından, kazanacaklar

Selahattin Demirtaş, HDP’nin aday açıklaması ve Altılı Masa’ya ilişkin Nevşin Mengü’nün sorularını cevapladı, “Gerçek bir değişime muhalefeti zorlamak istiyoruz” dedi.

TTK’nin grizu faciası raporunda ölen madenci suçlandı

Bartın Amasra ilçesinde 42 maden işçisinin yaşamını yitirdiği grizu faciasına ilişkin Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) değerlendirme raporunda, ölen işçilerden Öner Yıldız sorumlu gösterildi.

AYM’den kritik “OHAL” iptalleri

AYM, OHAL’i kalıcı hâle getireceği savunulan 2018’de çıkan torba kanundaki birçok düzenlemeyi iptal etti. Mahkeme, ihraç edilen akademisyen, subay ve Dışişleri personelinin eski görevlerine dönmesinin önünü açtı.

 

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri 2,3 milyar dolar azaldı

Merkez Bankası’nın brüt rezervleri yeni yılın ilk haftasında 2 milyar 345 milyon dolar azaldı. Swap hariç net rezervler ise eksi 46,5 milyar dolara geriledi.

KKM’den iki haftada 95 milyar lira çıktı

Kur korumalı mevduat (KKM) cazibesini kaybedince, döviz hesaplarına dönüş hızlandı. KKM’den son üç haftada 95,4 milyar liralık çıkış oldu.

Kaynağı belirsiz para girişinde rekor: 22,3 milyar dolar

Cari açık son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Cari açığın büyük bölümü kaynağı belirsiz para girişleri ile finanse edildi. Değersiz TL ile ihracata dayalı büyüme iddiasına karşın dış ticaret açığı cari açıktaki baskıyı artırıyor.

Kılıçdaroğlu’ndan SPK’ye ‘son çağrı’: Pazartesiye kadar mühlet tanıyorum

Kılıçdaroğlu, “SPK’ya son kez çağrıda bulunuyorum; görevini yap, küçük yatırımcıyı koru. Pazartesi’ye kadar mühlet tanıyorum. Bu zor ekonomide kimsenin parasını arsıza, hırsıza yedirtmeyeceğim” dedi.

Et ve süt krizi çocukları vuruyor

Türkiye’de et ve süt üretimine ilişkin sürdürülen politikalar üreticinin üretimden çekilmesine yol açarken hem et hem de süt ve süt ürünlerinde fiyatlar artıyor. Bu durum ise en çok çocukları vuruyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna savaşı yeni bir insansız hava aracı çağının’ yolunu mu açıyor?

Rusya-Ukrayna savaşı, askeri üstünlüğe ulaşmak için daima ağır silahlara dayanan geleneksel savaşın doğasının dönüşümünün boyutlarını ortaya koydu.

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin CEO’su, COP28 zirvesinin başkanı olacak

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birinin CEO’su, önümüzdeki aylarda yapılacak COP28 zirvesinin başkanı olarak atandı.

Mustafa Şentop, İsveç Meclis Başkanı’nın Türkiye ziyaretini iptal etti

İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maketinin direğe asılmasına tepki gösteren TBMM Başkanı Şentop, İsveç Meclis Başkanı Norlen’in Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti.

Rusya ile Ermenistan arasında Azerbaycan gerilimi

Rusya, Dağlık Karabağ anlaşmazlığına ilişkin Azerbaycan’la yürütülen barış görüşmelerinin başarısızlığa uğramasından Ermenistan’ı sorumlu tuttu.

Ukrayna’da savaşın en kanlı çatışmaları yaşanıyor

Ukrayna’nın Soledar kasabasında savaşın “en kanlı” çatışmaları yaşanıyor. Rusya, tuz madeni ile tanınan kasabayı ele geçirmek için yoğun bir çaba sarfederken, Ukraynalı askerler büyük bir savunma direnci gösteriyor.

Suriye ile buluşma Türkiye’de olabilir

Türkiye, Suriye ve Rusya arasında Şubat ayında planlanan ikinci toplantının Türkiye’de yapılması ihtimali güçleniyor.

 

13 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

‘HDP elini güçlendirdi, muhalefet Mansur Yavaş’a yönelebilir’

HDP’nin aday çıkarmasını siyaset bilimci Cuma Çiçek ve Vahap Coşkun değerlendirdi. Coşkun, bu hamlesi ile HDP’nin elini güçlendirdiğini söylerken, Çiçek, Altılı Masa’nın Kürtler olmadan seçim kazanma ihtimali için Mansur Yavaş’a yönelebileceğini belirtti.

Hakkari’de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı

Valilik açıklamasında, valilik ve kaymakamlığın uygun göreceği bazı eylem ve etkinliklere izin verebileceği ifade edildi.

Demirtaş’tan mitinge çağrı: Ben bile geliyorum. İnanmıyorsanız gelin görün

Selahattin Demirtaş, yurttaşları Emek ve Özgürlük İttifakı’nın pazar günü Kartal’da yapacağı mitinge çağırdı: Ben bile geliyorum. İnanmıyorsanız gelin görün.

Emekçilerden maaş zammı protestosu: TÜİK’in sahte verileri maaşlarımızı eritiyor

KESK Dersim Şubeler Platformu üyeleri, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ve hükümetin maaş zamlarını protesto ederek, “Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artmasıdır” dedi.

Soylu: Seçim güvenliği jandarma ve polise emanet

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 il emniyet müdürüne seslendi: “Seçim dönemini manipüle etmek isteyen çok anlayışla karşı karşıya kalacağınızı unutmayınız. Seçimin güvenliği jandarma ve polisimize emanettir.”

Kılıçdaroğlu’ndan ‘af’ açıklaması: Gündemimizde olduğu doğrudur

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘geniş kapsamlı afların’ gündemlerinde olduğunu belirterek, “Bunlardan bazıları; ehliyet afları, sicil ve borç afları, eğitim ve denklik afları, Bağkur tescil afları vs. Liste uzun” dedi.

İBB soruşturmasına dayanak yapılan DİAYDER davasında tutuklu sanık kalmadı

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticilerinin yargılandığı davada, tutuklu bulunan Dernek Başkanı Ekrem Baran’ın tahliyesine karar verildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı.

Doğukan Çep infaz mı edilecekti? İşte o mesaj

Sinan Ateş cinayetinde azmettirici olarak tutuklanan Doğukan Çep’in, Kocaeli’nde karıştığı bir başka saldırının soruşturmasında ‘gizemli’ bir mesaj ortaya çıktı. Tam da Çep’in yakalandığı saatlerde, Kocaeli’ndeki saldırının faillerinin telefonuna gönderilen bu mesajın kaynağı şimdilik meçhul. Peki neydi o mesaj?

Özgür Özel, Soylu-Şen ilişkisinin detaylarını açıkladı

Özgür Özel, Gazete Duvar Ankara muhabiri Ceren Bayar’ın sorularını canlı yayında yanıtladı, Soylu-Şen arasındaki ilişkilere dair merak edilen detayları anlattı.

İstiklal saldırısı şüphelisi Hazni Gölge tutuklandı

İstiklal saldırısının şüphelilerinden Bilal Hasan’ın yurt dışına kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Hazni Gölge, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

İzmir’de Boğaziçi davası: Gözaltı araçlarından ‘İşkence var’ sesleri geliyordu

İzmir’de 6 insan hakları savunucusunun yargılandığında Boğaziçi davasında, tanıklar polis şiddetini anlattı. Dava, diğer tanıkların dinlenmesi için 12 Mayıs tarihine ertelendi.

Emniyet Genel Müdürü’nden adaylık iddialarına yanıt: Görevimizin başındayız

AK Parti’den milletvekili adayı olacağı iddia edilen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş açıklama yaptı. Aktaş, “Fitne amaçlı girişimleri püskürtmeye kararlıyız” dedi.

AKP’nin seçim stratejisi: Yeni sisteme yeni söylem

Seçim strateji çalışmalarında son aşamaya gelen AKP, söylemini “kazanımları kaybetmeyelim” üzerine kurmaya hazırlanıyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, parti “halkın somut gündemine” odaklanacak.

İnternet haber siteleri için yeni düzenleme yolda

İnternet haber siteleri artık resmi ilan alabilecek ancak bunun için getirilen kriterlere Gazeteciler Cemiyeti’nden itiraz geldi.

Şebnem Korur Fincancı: Söylediklerimden pişman değilim

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinde geçirdiği 76 günün ardından tahliye oldu. Hapis cezası da alan Fincancı, tahliyesinden sonra ilk kez DW Türkçe’ye konuştu.

 

EKONOMİ

EYT’li 5 bin 500 TL’ye talim edecek

EYT’liler için yaş şartı kalkıyor ama maaş bağlanması üçlü bir yönteme göre hesaplandığından büyük çoğunluk en düşük aylık olan 5 bin 500 TL dolayında bir emekli maaşı alacak.

Piccoli: Erdoğan’ın yeni ekonomi modeli çuvalladı

Yeni ekonomi modeli “çuvallayan” Erdoğan’ın algı oyunlarıyla seçimleri kazanabileceğini söyleyen Dr. Wolf Piccoli, muhalefetin başarısızlığını eleştirdi, “Adeta Erdoğan’ın en önemli seçim müttefiki gibiler” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

Araştırma: Çin’deki Covid-19’a yakalananların sayısı 900 milyonu aştı

Çin’deki Peking Üniversitesi ülkede Covid-19’a yakalananların sayısının 900 milyonu aşmış olabileceğini duyurdu. Hazırlanan rapora göre ülkedeki kümülatif enfeksiyon oranı yüzde 64’e ulaştı.

İsveç basını: Stockholm, Türkiye’nin istediği 4 kişiyi iade etmeyecek

İsveç basını, Stokholm’ün Türkiye’nin FETÖ bağlantısı gerekçesiyle iadesini istediği dört kişinin iade edilmeyeceğini yazdı. İsveç merkezli ajans TT, İsveç Yüksek Mahkemesi’nin geçen yaz dört kişinin iade edilemeyeceğine karar verdiğini ve “hükümete bu karara uymaktan başka seçenek bırakmadığını” kaydetti. Mahkeme, talebin “siyasi suçlarla ilgili olduğu gerekçesiyle” iadenin önünde engeller olduğuna hükmetmişti.

NATO genişlemesi çıkmaza mı girdi?

Ankara-Stockholm hattındaki gerilimin gerisinde ne yatıyor? NATO genişlemesi tehlikede mi? Erdoğan’ın blokajı Putin’e mi yarıyor? ABD’nin İsveç ile ikili anlaşma hamlesi ne anlama geliyor? Uzmanlar DW Türkçe’ye konuştu.

Erdoğan Almanya ve Polonya’ya gidecek

Cumhurbaşkanı 2023 yılının ilk yurtdışı seyahatini önce Polonya ardından da Almanya’ya yapmaya hazırlanıyor. Ziyaretlerin gündeminde Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi, Türkiye-AB ilişkileri gibi konu başlıkları var.

İran Ankara-Şam yakınlaşmasından “memnun”

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Türkiye ve Suriye arasındaki yakınlaşmadan ülkesinin memnuniyet duyduğunu söyledi.

 

14 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul Kartal’da yarın yapılacak Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mitingi dolayısıyla bazı yolların trafiğe kapatılacağı duyuruldu.

Bozdağ: Anayasa’ya rağmen Altılı Masa’dakilerin alacağı kararlar sivil darbe olur

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ahmet Davutoğlu’nun, altı genel başkanın cumhurbaşkanının alacağı kritik kararlarda imza yetkisi olacağı yönündeki açıklamalarının anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Bozdağ “Anayasanın ilgası, yürütmeye sivil darbe olur” dedi.

Kuraklık alarmı: Marmara Bölgesi tehlike altında!

Marmara Bölgesi son yılların en kurak dönemini geçiriyor. Sonbaharda en az yağış alan bölge, ortalamaya göre yüzde 54 daha az yağış düşen Marmara oldu. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, “İklim değişikliği ve kuraklığı dikkate aldığımızda, daha az etkilenebilmek için çok zorunlu alanlar dışında su tüketiminde bir kısıntıya gitmemiz gerekli olabilir” diyor.

Engelledikleri metroyu istediler

Ulaştırma Bakanlığı, AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin talebiyle İBB’nin metro projesini devralmak istedi. İBB, Cumhurbaşkanlığı’nın onay vermediği ve bakanlığın engellediği projeyi tamamlayacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Erdoğan’dan gece yarısı çok sayıda atama

Bazı kurum ile kuruluşlara ilişkin atama kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Demirtaş hatırlattı: Merak etme, unutmadık, bekle…

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaklaşan seçimlerle ilgili bir yazı yazdı. Demirtaş, “Merak etme, unutmadık” dedi.

Erdoğan: Cumhurbaşkanlığının kapısını ardına kadar muhtarlara açtık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivil Toplum ve Muhtarlar Buluşması’nda konuştu. Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığının kapısını ardına kadar muhtarlara biz açtık” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sen artık Kenan Evren kafasısın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapmış olduğu açıklamasına tepki gösterdi: “Sen artık Kenan Evren kafasısın, biz özgürlükçüyüz, reformcuyuz.”

Fakıbaba: Urfa’da büyük sürpriz yapacağız

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Fakıbaba, Altılı Masa’nın şubat ayında cumhurbaşkanı adayını açıklayabileceğini söyledi. Fakıbaba, İYİ Parti’nin Urfa’da sürpriz yapacağını belirtti.

İstanbul’da su sorunu: Halk sağlığı tehdit altında

Kentteki yapılaşma nedeniyle Melen ve Yeşilçay Regülatörü’nden İstanbul’a iletilen su miktarı 2,5 katına çıktı. ÇMO’nun dördüncü sınıf olarak tespit ettiği bu su, ciddi sağlık riskleri barındırıyor.

Amasra: Şüpheliler hakkında yüzlerce yıl hapis talebi

Amasra Taşkömürü İşletmesi’nde 42 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili soruşturma tamamlandı. Savcılık hazırladığı fezlekede 8 şüpheliden 4’ü hakkında bin 80’er yıla kadar hapis cezası istedi.

 

EKONOMİ

Otomotiv ithalatçısı ve bayisine teminat zorunluluğu

Otomotiv sektöründeki ithalatçılar ve bayisi konumundaki mükelleflere teminat zorunluluğu getirildi. Mükellefler, ithalat yapabilmek için 66 milyon lira teminat verecek.

 

DIŞ POLİTİKA

Tajani’nin Türkiye gezisi İtalya basınında: İtalya, Mısır ile Türkiye arasında arabuluculuk teklif etti

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin dünkü Türkiye ziyareti, göç ve Libya başta olmak üzere bir dizi dosyadaki olası iş birliği yansımalarıyla İtalya basınında geniş yer buldu.

Rusya’dan Ukrayna’ya gün içinde ikinci füze saldırısı

Rusya’nın sabah saatlerindeki ilk saldırısından sonra ikinci dalga füze saldırısı yaptığı ve Dnipro’da bir apartmanın isabet alması sonucu enkaz altında kalanlar olduğu duyuruldu. İngiltere Başbakanı Sunak ise Ukrayna’ya tank göndereceklerini duyurdu.

Bolsonaro’nun Adalet Bakanı Torres, Florida dönüşü tutuklandı

Brezilya’daki Kongre baskınında ihmalle suçlanan, Bolsonaro destekçisi eski Adalet Bakanı ve başkent Brasilia Federal Bölgesi’nin Güvenlik Bakanı Anderson Torres tutuklandı.

Çin, Covid-19 verilerini açıkladı: 1 ayda 60 bine yakın ölü

Çin’de geçen ay başında Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinden bu yana virüs nedeniyle 60 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İbrahim Kalın: Suriye’de kara harekatı her an başlayabilir

Yabancı basın kuruluşlarının temsilcileriyle görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Tehditlerin düzeyine bağlı olarak her an kara harekatı mümkündür” dedi.

Biden yönetiminden F-16’lara ilişkin Kongre’ye bilgi notu

Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16’ların satışı için düğmeye basmak üzere Kongre’ye bildirimde bulunduğu öğrenildi. Kongre’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkan Ankara’ya yeşil ışık yakması beklenmiyor.

İran’da eski Savunma Bakan Yardımcısı Ekberi idam edildi

İran’da eski Savunma Bakan Yardımcısı Alirıza Ekberi, İngiltere adına casusluktan suçlu bulunarak idam edildi.

 

15 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

Emek ve Özgürlük İttifakı: Kimse bizi cepte görmesin

“Emek ve Özgürlük İttifakı” bugün İstanbul’da miting düzenledi. Mitinge katılan binlerce kişi, HDP’ye yönelik baskılara tepki gösterdi.

Ebabil Harekâtı nedir?

CHP’li Özgür Özel’in son açıklamaları, gözleri Süleyman Soylu’nun danışmanı Emin Şen’e ait olmakla suçladığı Ebabil Harekâtı’na çevirdi. Ebabil Harekâtı, nedir, ne tür faaliyetler yapıyor? DW Türkçe, konuya mercek tuttu.

Babacan’dan Erdoğan’a: Yola ne için çıktığını unuttu

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin eylem planlarının tanıtıldığı toplantıda konuştu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Şehir hastanesi inşaatında 200 işçinin kaldığı konteyner yandı

Antalya Şehir Hastanesi’nin yapımında çalışan işçilerin konaklaması için yapılan konteynerde yangın çıktı.

Hayvanseverlerden Konya’da eylem: Adalet istiyoruz

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Konya’da buluşan hayvanseverler, barınakta kürekle köpek öldüren 2 görevlinin tahliye edilmesine tepki gösterdi.

Bozdağ: Komutanların, Erdoğan’ı alkışlaması takdir edilmeli

Bekir Bozdağ alkışlama tartışmasına sosyal medya hesabı üzerinden katıldı: Komutanlarının, başkomutanları olan cumhurbaşkanımızı alkışlamaları suçlanacak ve kınanacak bir davranış değildir.

Kılıçdaroğlu: Halka açık şirketlere ‘kadın kotası’ getireceğiz

Kılıçdaroğlu: İlk 6 ayda; halka açık şirketlerde kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit biçimde temsil edilmeleri için alt sınır getirerek kadınlara uygulanan ‘cam tavanı’ paramparça edeceğiz…

Emek ve Özgürlük İttifakı mitinginde sorduk: Ortak adaya oy verir misiniz?

Emek ve Özgürlük İttifakı mitingine katılanlar beklentilerini, ittifakın aday çıkışını ve Altılı Masa’yla olası bir ortak aday çıkarılması durumunda ne yapacaklarını anlattı.

Ahmet Şık: İkinci Ekmeleddin vakasına izin vermeyiz

Emek ve Özgürlük İttifakı “Birlikte Değiştirelim” sloganıyla ilk mitingini yaptı. Milletvekilleri, mitingden izlenimlerini Gazete Duvar’da değerlendirdi.

Demirtaş: Harika bir miting olmuş, sesiniz geldi

Selahattin Demirtaş, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul mitingini paylaştı: Duydum ki harika bir miting olmuş. Duydum dediğim, sesiniz geldi…

Erdoğan: Hepsi birer bakanlık alacakmış, ülke nasıl yönetilir haberleri yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘gençlik buluşması’nda Altılı Masa’ya yüklendi: Onca toplantı yaptılar, ortaya vizyon, proje namına hiçbir şey koyamadılar. Ajans mahsulü 3. sınıf sokak tiyatroları dışında…

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SADAT’ın reklamına tepki: O az kalmış aklınızı alırım

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuk olduğu programda, SADAT’ın reklamı verilmesine “O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

SADAT reklamı yayınlayan TV100’ün patronu, Alaattin Çakıcı’nın dostuymuş

Kılıçdaroğlu’nun konuk olduğu yayında SADAT reklamını gösteren TV100’ün patronu Necat Gülseven’in, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya yakın bir isim olduğu ortaya çıktı.

Muğla Valiliği’nden seçim öncesi AKP propagandası: Klip paylaşıldı!

Muğla Valiliği, seçimlerden yaklaşırken resmi Twitter hesabından AKP ve Erdoğan propagandası yaptı. Valilik tarafından paylaşılan videoda “Endamın Yeter” şarkısıyla oluşturulan klip paylaşıldı.

Bahçeli, Altılı Masa’ya seslendi: Gelin Erdoğan’ın etrafında tek yumruk olalım

Partisinin Kızılcahamam’da düzenlediği toplantının ardından açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sert sözlerle hedef aldığı Altılı Masa’ya ilginç bir çağrıda bulundu. Bahçeli, “Gelin bu sevdadan vazgeçin. Cumhurbaşkanı adayı konusunda hep birlikte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında tek yumruk olalım, onu sahiplenelim, yeni bir sayfa açalım” dedi.

Akşener, seçim videosunu yayınladı: İmamoğlu ve adalet vurgusu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından 2023 seçimleriyle ilgili videolu bir paylaşım yaptı. Videoda İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da yer veren Akşener, “Geldikleri gibi sizin iradenizle gidecekler!” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Deprem vergilerinin nereye savrulduğunu bulacağız

İzmir’de Halk Konut Projesi Temel Atma Töreni’nde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını vurgulayarak “Hiçbir yurttaşımız endişe etmesin, o deprem vergilerinin nereye savrulduğunu bulacağız” dedi.

Boğaziçi mezunları: Ayakta kal Boğaziçi, yerinde kal BÜMED

Boğaziçi Mezunları Derneği, atanmış Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün, 30 yıllık BÜMED Sosyal Tesisleri’nin kira sözleşmesini yenilememesi üzerine bir araya geldi.

 

EKONOMİ

EPDK: 40 şirket faiziyle birlikte, 11 milyar lira geri ödeme yapacak

EPDK, sehven ya da kasti olarak EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebiyle 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 TL’nin geri ödenmesine karar verdi.

Merkez Bankası lirada zorunlu karşılık oranını sıfıra indirdi

Merkez Bankası, 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduatları için zorunlu karşılık oranlarını yüzde sıfıra indirdiğini duyurdu.

AKP tarih veremiyor, yurttaş ev eşyasını dahi satıyor: EYT nedeniyle satılık

AKP yaklaşık 2,5 milyon kişinin beklediği EYT ile ilgili kesin bir tarih veremezken, askerlik ve doğum borçlanması için SGK’ya başvuran yurttaşlar da ödemelerini yapabilmek için ev eşyalarını dahi satışa çıkardı

 

DIŞ POLİTİKA

İran’daki protestolarda en az 522 ölü

İran’da Jina Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolarda şu ana kadar en az 522 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna’da Rus füzesiyle vurulan apartmanda en az 25 ölü

Ukrayna, Dnipro kentinde Rus füzesiyle vurulan bir apartmanda en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Şam: İşgal sona ermeden Türkiye ile ilişkiler normalleşemez

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, “İşgal sona ermeden Türkiye ile normal ilişkilere dönmek söz konusu olamaz” dedi.

Savaşa gitmeyen Ruslar: Ya cezaevine ya ölüme gidecektim

Putin’in Eylül ayında ilan ettiği seferberliğin ardından binlerce genç savaşa gitmemek için Rusya’yı terk etti. Genç Rus erkeklerin tercih ettiği yerlerden biri, İstanbul.

Putin’den ‘Ukrayna’ açıklaması: Her şey planlandığı gibi ilerliyor

Ukrayna savaşının dinamiklerini ‘olumlu bulduğunu’ söyleyen Putin, “Her şey, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın planladığı biçimde gelişiyor” dedi.

İran’da doğal gaz sıkıntısı nedeniyle devlet daireleri ve üniversiteler tatil edildi

İran’da yaşanan doğal gaz arzındaki sıkıntı nedeniyle bazı eyaletlerde devlet daireleri ve tüm eğitim kurumları tatil edilirken, yaklaşık 90 bin konuta ise doğal gaz sağlanamıyor.

İsrail’de hükümetin yargı planına karşı 80 bin kişi sokağa çıktı

İsrail’de göreve başlayan sağcı hükümetin yargı alanında yapmayı planladığı değişikliklere karşı 80 bin kişi Tel Aviv’de sokaklara çıktı.

 

16 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan başörtüsü konusunda referandum sinyali

Erdoğan, başörtüsü ve ailenin tanımının yeniden düzenlenmesini öngören anayasa değişikliği teklifinin TBMM’de kabul edilmemesi halinde “son sözü millet söyleyecek” ifadelerini kullandı.

Mısır Çarşısı davasında Selek hakkında kırmızı bülten

Mısır Çarşısı davasında iki kez beraat eden Pınar Selek, Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından yeniden yargılanıyor. Mahkeme, Selek hakkında tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi.

“Hastane katliamı” davasında ilk duruşma

Şenyaşar ailesinin üç ferdi, AKP Şanlıurfa milletvekili Yıldız’ın seçim gezisinde çıkan kavgada hayatını kaybetmişti. Dört yıldan uzun bir süre sonra 17 Ocak’ta ilk duruşma yapılıyor.

HDP’den AYM’ye başvuru: Kapatma davası seçim sonrasına bırakılsın

Halkların Demokratik Partisi (HDP), kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Kılıçdaroğlu: Yurt dışına çıkış harcı tarihin çöplüğüne gidecek

Kılıçdaroğlu, yurt dışına çıkış harcı uygulamasına tepki gösterdi. Seçimleri işaret eden CHP lideri, “Böyle çok sayıda utanç verici uygulama var ülkemizde, hepsi tarihin çöplüğüne gidecek” dedi.

Çelik’ten ‘EYT’ açıklaması: Seçimden sonraya kalacakmış gibi bir şey söz konusu değil

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, EYT düzenlemesine ilişkin “Seçim bekleniyormuş veya seçimden sonraya kalacakmış gibi bir şey söz konusu değil, irade ortaya çıkmıştır” dedi.

Gürcü mafya lideri ‘Rezo Tiflis’ Trabzon’da öldürüldü

Trabzon’da Gürcistanlı Revaz Lordkipanidze, Bulgaristan plakalı otomobilden inen iki kişi tarafından silahlı saldırıda öldürüldü. Lordkipanidze’nin suç örgütü lideri olduğu ortaya çıktı.

AK Partili vekilin Almanya’daki konuşmasına suç duyurusu

AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün Almanya’daki konuşmasında PKK ve Gülen yapılanmasına yönelik açıklamaları tepki çekti, bazı politikacılar “Radikalleşme tehlikesi çok büyük” uyarısı yaptı.

SADAT krizi: Kılıçdaroğlu TV100’ün sahibiyle görüştü, işten atılan 3 çalışanın geri alınmasını istedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı yayında SADAT reklamı yayınlanmasının ardından TV100’ün sahibi Gülseven’le görüştü, iddiaya göre olayın bir ‘yayıncılık kazası’ olduğunu söyledi.

Valilik, AK Parti tweetini sabitledi

Twitter’dan AK Parti bayraklı video paylaşan Muğla Valiliği, eleştirilerin ardından mesajı sabit tweet yaptı.

“Devletin ürettiği silahları yurtdışına satıyoruz” demişti: SADAT’ın ortaklığından da ayrıldı!

BirGün’e verdiği röportajda, Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde devletin ürettiği silahları yurtdışına sattıklarını söyleyen Mehmet Naci Efe’nin SADAT’ın ortaklığından da ayrıldığı açığa çıktı. SADAT’ın en büyük hisseye sahip ikinci ortağı olan Efe, Temmuz ayında ise şirketin yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmişti.

Araştırma görevlileri sözleşmeliye kadro düzenlemesinden çıkarıldı

Sözleşmeli personelin kadroya alınmasını düzenleyen yasa teklifi TBMM komisyonuna sunuldu. Çalışma Bakanlığı, araştırma görevlilerinin YÖK’ün hazırlayacağı başka bir teklife dahil edilecekleri gerekçesiyle düzenlemeden çıkarıldığını duyurdu.

Yargıtay’daki YSK üyeliği seçimleri: Salt çoğunluk sağlanamadı

YSK’de görev süresi dolan üyelerin yerine gelecek isimler için Yargıtay’da yapılan seçimlerin ilk gününde sonuç çıkmadı. Üç turda gerçekleştirilen seçimlerde adayların hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamadı. Seçimler yarın devam edecek.

TİP’ten sonra HDP de Birgün’ün haberini yalanladı: İttifak bileşenleri vekil tartışması yürütmemiştir

TİP’in ardından HDP’den de Birgün gazetesinde çıkan vekil pazarlığı yapıldığı iddiasına yalanlama geldi. Yazılı açıklamada “HDP ve TİP’i töhmet altında bırakan haber tamamen asılsızdır” denildi.

Manisa’da iş cinayeti: 79 yaşındaki bekçi rampada ölü bulundu

Manisa’da sağlık merkezi şantiyesinde bekçilik yapan işçi, bodrum kata inen rampada ölü bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

EKONOMİ

Türkiye’nin enerji merkezi olması nasıl mümkün olacak?

Rus gazına artık bağımlı olmak istemeyen Avrupa’ya rağmen Türkiye enerji üssü olabilir mi? BOTAŞ eski Genel Müdürü Yardım’a göre konuyla ilgili belirsizlikler sürüyor

‘Davos Zirvesi’ başladı: Türkiye’den resmi katılım yok

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. Türkiye resmi düzeyde zirveye katılmazken, DEVA lideri Babacan’ın davet üzerine Davos’a gitmesi bekleniyor.

Trendyol Go kuryeleri düşük zamma karşı kontak kapattı

Trendyol Go çalışanı moto kuryeler, şirketin açıkladığı düşük zamlara karşı kontak kapatıp eylem yaptı.

Krizler zenginlere yaradı: Milyarderlerin serveti katlandı, işçi daha da yoksullaştı!

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, “En Zenginlerin Hayatta Kalması” başlıklı raporunu yayımladı. Rapora göre, dünya genelinde tüm milyarderlerin toplam serveti 2020’den bu yana günde ortalama 2,7 milyar dolar arttı. Buna karşılık yüksek enflasyon işçi kesimini daha da yoksullaştırdı. Raporda, koronavirüs ve enerji krizlerinin zenginlerin servetlerini katlarken, yoksulları daha da yoksullaştırdığı kaydedildi. Raporda ayrıca yeryüzündeki her on kişiden birinin açlıkla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Nebati: Kişi başına gelir bu yıl 12 bin doları geçecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 yılında kişi başına düşen gelirin 12 bin doları geçeceğini iddia etti. 2022 yılı bütçe sonuçlarına ilişkin bilgi veren Nebati, bütçenin 2022 yılında 139 milyar lira ile tahminlerin altında açık verdiğini belirtti. 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birinin yakalandığını öne süren Nebati, “Bütçe sonucu yüzümüzü güldürüyor” dedi.

Bakanlık açıkladı: Bütçe 2022’de 139 milyar TL açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre merkezi yönetim bütçesi açığı, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 31 geriledi ve 139 milyar 65 milyon lira oldu.

BİSAM verileri: Açlık sınırı, asgari ücret seviyesine yaklaştı

BİSAM’ın verine göre, açlık sınırı aralık ayında 8 bin 167 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 28 bin 249 TL’ye yükseldi.

700 bin kamu işçisi için toplu sözleşme süreci başlıyor

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçinin, iki yıllık dönemi kapsayacak zam süreci başlıyor. İşçiler adına görüşmeleri yürütecek olan Türk-İş komisyonu yarın toplanarak talepleri belirleyecek. Taslak metin daha sonra Çalışma Bakanlığı’na sunulacak.

 

DIŞ POLİTİKA

Almanya: Rus liderleri yargılamak için özel mahkeme kurulsun

Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna’yı işgal eden Rus liderlerin kurulacak özel bir uluslararası mahkemede yargılanmasını önerdi.

İsveçli savcı: “Erdoğan kuklası” asmak suç teşkil etmiyor

Ayaklarından asılmış Erdoğan kuklası için “suç teşkil etmiyor” diyen İsveçli savcıya Ankara’dan “Türkiye bunu kabul etmez” yanıtı geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

17 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

Şenyaşar ailesine saldırı davasında ilk duruşma: Adalet beklentisi karşılık bulmadı

Şenyaşar ailesinden 3 kişinin katledilmesine dair davanın ilk duruşmasında, baroların müdahillik talebi reddedildi. Av. Metin Özbadem “Adaletli bir duruşma beklentimiz vardı, olmadı” dedi.

Cemevi Başkanlığı hayata geçiriliyor

Hükümetin yakında Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na atamalar yapacağı öğrenildi. Cemevlerinin elektrik giderleri için de adımlar planlanıyor. Ancak Alevilerin temel beklentisine ilişkin somut bir girişim yok.

Bakan Akar’dan TSK aleyhindeki açıklamalara tepki

Prag’da temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK’nın başarılarında büyük pay sahibi olan İHA/SİHA’lar ile onları üretenlere çamur atanları kınıyoruz” dedi.

Bahçeli’den seçim tarihi açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim tarihine ilişkin olarak, “Mayıs ayı içinde bu işi bitirelim” dedi. AKP Sözcüsü Çelik de dün seçim tarihinin erkene çekilebileceğini açıklamıştı.

Halkbank, ABD’de yargılanmaktan kurtulabilecek mi?

ABD’de İran’a yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank’ın ABD mahkemelerinde yargılanamayacağı iddiasıyla yaptığı temyiz talebinin ilk duruşması bugün Federal Yüksek Mahkeme’de görülmeye başlanıyor.

CHP PM, 20 Ocak’ta ‘Altılı Masa’ gündemiyle toplanıyor

CHP Parti Meclisi 20 Ocak’ta toplanıyor. Gündemde Altılı Masa’nın ve seçim güvenliği çalışmaları olacak.

Kılıçdaroğlu’ndan SADAT’a: Size diz çöküp yaşamaktansa ayakta ölmeyi tercih ederim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, SADAT’a seslendi, “Sizin önünüzde diz çöküp yaşamaktansa ayakta ölmeyi tercih ederim” dedi.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’ın ‘profesör’ göndermesine yanıt: Yakınlarımı zengin etmeyi öğrenemedim

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, geçen hafta Fethiye’de katıldığı bir programda “profesörler her şeyi bilir” sözleriyle göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi.

Sinan Ateş suikastı soruşturması: Yeni savcı atandı, Demirbaş serbest

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada ikinci bir savcı görevlendirildi, olayın başından beri soruşturmaya bakan savcı ise izne ayrıldı.

Kemal Kurkut davası: Mahkeme, sanık polise ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti!

Diyarbakır’da, Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin davada yerel mahkeme beraat kararında değişikliğe gitti. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, istinaf mahkemesinin bozma kararı doğrultusunda, polis Yakup Şenocak hakkında ‘ceza verilmesine yer olmadığına’ hükmetti.

Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, Pınar Gültekin cinayeti davasının yeniden görülmesine karar verdi. Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ‘haksız tahrikle’ 23 yıla indirilmiş, karar Gültekin ailesi ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istinafa taşınmıştı.

Ali İsmail Korkmaz davasında yeniden yargılanan polise ‘basit yaralama’ suçundan ceza verildi!

Gezi Direnişi sırasında, aralarında kamu görevlilerin de bulunduğu bir grubun tekmeli, sopalı saldırısının ardından hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin AYM’ye başvurusu sonucunda yeniden yargılanan polis Hüseyin Engin, “basit yaralama” suçundan ceza aldı. Engin’e 7 ay 15 gün hapis verildi.

Aracı kundaklanan Ülkü Ocakları Başkanı: Olayın siyasi bir yönü yok

Mersin Anamur Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Satar, dün gece otomobilinin evinin önünde alev alev yanması hakkında Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada “Olay kundaklama değil” dedi. “Siyasi bir yönü yok” diyen Satar, “Ailevi bir problem” ifadelerini kullandı.

 

EKONOMİ

MESS ve sendikalar ek zamda anlaştı: İşçilerin talepleri görmezden gelindi

MESS ve işçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında yapılan görüşmede işçilerin asgari ücrete yapılan yüzde 54 artış kadar ek zam talebi görmezden gelindi.

‘MİT borsa için rapor hazırladı’ iddiası Meclis gündeminde

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) borsadaki manipülasyonlara dair rapor hazırladığı iddialarını Meclis’e taşıdı.

AKP tarih verdi: EYT’liler maaşlarını ne zaman alacak?

AKP’li Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesini en geç haftaya Meclis’e sunmayı planladıklarını belirterek, “EYT’li vatandaşlarımız martta da maaşlarını alacaklar” dedi.

Kılıçdaroğlu: SADAT tehdidinin gerisinde, Hazine’den çalınan 418 milyar dolar var

Kılıçdaroğlu, TV100 yayınına çıktığı sırada verilen SADAT reklamı için konuştu: “Verilen mesaj net, ‘sizin için geleceğiz’ diyorlar. Bu paramiliter artıklar, çok daha büyük resmin parçası. Beşli çete ve Hazine’den çalınan 418 milyar dolar söz konusu.”

Trendyol GO kuryeleri sefalet zammına karşı bir kez daha genel merkez önünde

Trendyol Go kuryelerinin, Trendyol Alibeyköy ofisinde başlattığı eylem Trendyol’un Maslak’ta bulunan genel merkezi önüne taşındı. Sefalet zammına tepki gösteren işçilerin eylemi devam ediyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Mazlum Abdi: Türkiye şubatta saldırabilir

DSG Genel Komutanı Abdi, Türkiye’nin şubat ayında saldırı düzenleyebileceğini belirterek, ‘Erdoğan’ın seçime giderken milliyetçi desteği toplamak istediğinin farkındayız’ dedi.

Çavuşoğlu ABD yolcusu, gündemde neler var?

Çavuşoğlu’nun ABD ziyaretinin gündeminde F-16’lardan Suriye’ye pek çok başlık yer alıyor. İki ülke ilişkilerini önümüzdeki dönemde meşgul edecek konuların başında NATO genişlemesi ile Rusya yaptırımları geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı ile AK Parti Genel Merkezi’nde görüştü

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ı partisinin genel merkezinde kabul etti.

Çavuşoğlu’nda İsveç’e: Ya bu mayınlara kurban olurlar ya da anlaşmaya uyarlar

İsveç’te Erdoğan’ı hedef alan eyleme dava açılmamasının NATO sürecine etkisi sorulan Çavuşoğlu “Ya teröristlerin döşediği mayınlara kurban olacaklar ya da imzaladığımız anlaşmayı uygulayacaklar” dedi.

Almanya’da savcılık, AK Partili Mustafa Açıkgöz’ün konuşması hakkında inceleme başlattı

Düsseldorf savcılığı, AK Partili vekil Mustafa Açıkgöz’ün, “PKK ve FETÖ’ye Türkiye’de yaşam hakkı tanımadığımız gibi Almanya’da da tanımayacağız” sözlerini kullanması üzerine inceleme başlattı.

 

18 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

HDP Anayasa Komisyonu görüşmelerine katılmayacak: Başörtüsünü seçim kampanyasına dönüştürdüler

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, başörtüsüne dair Anayasa Komisyonu görüşmelerine katılmayacaklarını açıklayarak, ‘İktidarın seçim kampanyasının tarafı olmayacağız’ dedi.

Demirtaş’tan uyarı: Seçim sosyal medyada kazanılmaz ama kaybedilir

Seçim sürecinde sosyal medya üzerinden yapılabilecek olası kışkırtmalara dikkat çeken Selahattin Demirtaş, “Kışkırtmalara karşı dikkatli olalım, muhalefete çamur atan hiçbir hesabı takip etmeyelim ve kazanalım” dedi.

Meteoroloji, 2022’nin aşırı değerlerini açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 2022 yılında ülkede ölçülen aşırı meteorolojik değerleri açıkladı. Buna göre 2022’de Türkiye’nin en sıcak yeri 47,9 derece ile Şırnak’ın Silopi ilçesi, en soğuk yeri ise eksi 34,4 derece Van’ın Özal ilçesi oldu.

Mahkemenin akladığı polisi, İçişleri Bakanlığı bile kusurlu bulmuştu

Avukat Mehmet Emin Aktar, Kemal Kurkut’u vurarak öldüren polisle ilgili idari soruşturmada, olay yerindeki polislere disiplin cezası verildiğini, mahkemenin ise bu kararı dikkate almadığını söyledi.

Avukatı yanıtladı: Sedat Peker seçime 2 kala açıklama yapacak mı?

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, Peker’in, seçime iki ay kala yapacağına söz verdiği açıklamaları hakkında konuştu. Barkın, Peker üzerindeki dijital tecride dikkat çekerek, “Bugünkü koşullarda Sedat Peker’in bir açıklama yapmasının mümkün olmadığını hukuken görüyorum, biliyorum” dedi.

Ahmet Türk: Bu iktidarı ilk turda göndermeyi isterdik ama tercih Altılı Masa’nın

Kürt siyasetçiler Ahmet Türk ve Sırrı Sakık, HDP’nin kendi adayını çıkaracağını açıklaması, Altılı Masa’nın HDP’ye yönelik tutumu ve devam eden kapatma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP’nin Hrant Dink cinayetini araştırma önergesi reddedildi

HDP, 16 yıl önce öldürülen gazeteci Hrant Dink’in cinayetinin aydınlatılması için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi ancak önerge Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

RTÜK’ten ‘Türkiye Yüzyılı’ reklamı yapılan filme zorunlu yayın kararı

RTÜK; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı” belgesine atıf yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi’nin güncellenmesi ile ilgili filmin, TV kanallarında yayınlanmasına karar verdi.

SADAT: Bizi TV100 aradı… TV100: Alçaklığa varan açıklama

SADAT Başkanı Tanrıverdi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayına reklam vermeleri için TV100’ün kendilerini aradığını ileri sürdü. TV100 belge yayınlayarak Tanrıverdi’ye dava açacaklarını belirtti.

Erdoğan seçim tarihini işaret etti: 14 Mayıs

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı işaret etti.

Yargıtay Başkanından AYM’ye “yetkini aşma” uyarısı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Anayasa Mahkemesi’nin zaman zaman “yetkisini aşma” eğiliminde olduğunu, “yargısal aktivizmin” toplumda tartışmaya ve kargaşa neden olabileceğini savundu.

Sinan Ateş cinayeti MHP Genel Merkezi’ne uzandı

Sinan Ateş cinayetinde adli kontrolle serbest bırakılan bir kişinin bir MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın Özel Kalem Müdürü olduğu öğrenildi. Olayda kullanılan bir aracın da MHP’ye tahsisli olduğu iddia ediliyor.

 

EKONOMİ

İSKİ’den İstanbullulara 21 maddelik su tasarrufu çağrısı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kuraklık nedeniyle su israfını azaltacak 21 maddelik tasarruf önerilerini İstanbullularla paylaştı.

Merkez Bankası’ndan bankalara ‘ticari kredi’ uyarısı

Merkez Bankası, bankalara ilettiği yazı ile düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artıran uygulamalara son vermelerini istedi.

‘Kırmızı etin bir kilosuyla bir kilo börek alınıyor, et pahalı değil’

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hacıince, “Kırmızı etin bir kilosuyla bir kilo börek alınabiliyorsa bugünkü fiyatlarla pahalı bir ürün olarak nitelendirmek söz konusu olamaz” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

AP’de tutuklanan Eva Kaili’nin yerine yeni başkan yardımcısı seçildi

Avrupa Parlamentosu başkan yardımcılarından Eva Kaili’nin yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmasından sonra yeni yapılan seçimlerde yerine Lüksemburg milletvekili Marc Angel getirildi.

Irak Cumhurbaşkanı: Sınır ihlalleri sürdükçe Türkiye ile normal bir ilişkimiz olamaz

TSK’nin operasyonlarına tepki gösteren Reşid, “Temsilcileriyle yaptığımız son görüşmede de aynı şeyi söyledim, sınırlarımız ihlal edilirken normal bir ilişki sürdürmemiz söz konusu olamaz” dedi.

NATO genelkurmay başkanları Brüksel’de toplandı

NATO üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları, Brüksel’de askeri konuları ele almak ve Ukrayna’nın durumunu değerlendirmek için toplandı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin endişelerini gidermeyi umuyoruz

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin konuşan Haavisto “PKK, İsveç’te ve Finlandiya’da yasaklanmış bir örgüt. Umuyoruz ki Türkiye’nin bu konudaki endişelerini giderebiliriz” dedi.

Lavrov’dan Türkiye ve Suriye ile üçlü görüşme açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanlarıyla üçlü görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı. Lavrov, en büyük ihtilaf meselesinin İdlib olduğunu belirtti.

Almanya üzerindeki Leopard 2 baskısı artıyor

Almanya’da savunma bakanlığını üstlenecek Pistorious, Ukrayna’ya Leopard 2 sevkiyatı konusunda şimdiden baskı altında. Dünyanın en etkin silahlarından olan tankların sevkiyatı için Berlin’in onayı bekleniyor.

Rusya’dan Türkiye’nin açıklamasına yalanlama

Rusya İnsan Hakları Komiseri Moskalkova, Türk Kamu Başdenetçisi Malkoç’un, Ukrayna ile Rusya arasında büyük bir esir değişimi için çalışmalar yürütüldüğüne dair açıklamasını yalanladı.

 

 

ÖNERİLEN YAZI VE VİDEOLAR

 

Şam-Ankara-Moskova üçgeninde İran keleğe mi geldi?

Savaş boyunca Rusya’yı İran, İran’ı Rusya ile dengeleyen Şam, Ankara ile normalleşme sürecine girerse denge başka bir yerde kurulabilir. Ancak bu normalleşmeye Batılı müttefiklerden vize aranacaksa “İran’ı sınırlayan bir Türk rolü” için bahisler açılabilir. O yüzden İran için Şam-Ankara baharının Astana platformunda açması tercihe şayandır.

Çiğdem Toker anlattı: “81 milyar dolarlık bir yük!” Geleceğimiz nasıl ipotek altına alındı?