01/03/2020

Savunma Bakanı Akar’dan İdlib açıklaması: Bahar Kalkanı Harekatı sürüyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu. Akar, İdlib’de sürdürülen faaliyeti “Bahar Kalkanı Harekatı” diye tanımladı.

Akar: Bahar Kalkanı Harekatı sürüyor, Rusya’yla karşı karşıya gelme niyetimiz yok

Gazeteci-Yazar Alptekin Dursunoğlu tutuklandı

Gazeteci ve Yazar Alptekin Dursunoğlu, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve aşağılama” suçlamasıyla tutuklandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye Ordusuna ait 2 savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı, bir SİHA’nın vurulması sonrası Suriye Ordusuna ait iki adet SU-24 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. SANA da pilotların paraşütle inerek kurtulduğunu duyurdu.

Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki bekleyiş Meriç Nehri kıyısına yayıldı

Edirne sınırında mültecilerin bekleyişleri sürüyor. Sınır kapısındaki engellemelerin sürmesi üzerine bazı mülteci grupları Meriç Nehri kıyısına yayılarak alternatif güzergah aramaya başladı.

Savunma Bakanı Akar’dan İdlib açıklaması: Bahar Kalkanı Harekatı sürüyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu. Akar, İdlib’de sürdürülen faaliyeti “Bahar Kalkanı Harekatı” diye tanımladı.

Sputnik’e saldırı girişimi: 5 gazeteciye gözaltı, İstanbul ofisinde polis araması

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe’nin de aralarında bulunduğu 5 gazeteci gözaltına alındı. Kurumun İstanbul ofisinde polisler arama yapıyor.

02/03/2020

Ve ABD beklenen İdlib açıklamasını yaptı

ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Suriye’nin İdlib vilayetinde Türkiye’ye hava desteği sağlamayacağız” dedi.

Erdoğan: Rejimin kayıpları daha başlangıç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Avrupa’ya giden göçmenlerin sayısının yakında milyonlarla ifade edileceğini söyledi. Erdoğan, İdlib içinse, “Rejimin kayıpları daha başlangıç” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama: “Serakib’e girdik”

Sabah saatlerinde Esad’a bağlı Suriye ordusunun İdlib yakınlarındaki Serakib’e girdiği iddialarının ardından Rusya’dan açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı iddiayı doğruladı.

RSF: Edirne Pazarkule Sınır Kapısında haber takibi yapan 9 gazeteciye gözaltı

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, aralarında uluslararası basında çalışan gazetecilerin de olduğu dokuz basın mensubunun Edirne’de gözaltına alındığını duyurdu.

İzmir Valiliği Dikili’de barış talebi ile yapılacak basın açıklamasını yasakladı

Dikili Emek ve Demokrasi Güçlerinin “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” şiarı ile yapacağı basın açıklaması “milli güvenlik” gerekçesi ile Valilik ve Kaymakamlık tarafından yasaklandı.

Sınırda mülteci dramı: “3’ü çocuk 4 kişi boğuldu, 1 kişi öldürüldü” iddiası

Ayvacık ve Midilli adası yakınlarında mülteci botlarının battığı 1 kadın ve 3 çocuğun yaşamını yitirdiği, İpsala sınırında da bir mültecinin vurulduğu iddia edildi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten mülteci açıklaması: Gelenleri geri göndereceğiz

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Türkiye’nin kapılarını açmasıyla Yunanistan’a geçen mültecileri iade edeceklerini açıkladı.

Midilli adasında mültecilere saldıranlara karşı antifaşist yürüyüş

Yunanistan’ın Midilli adasında ırkçı bir grubun mülteci botlarına engel olması ve mültecileri darbetmesi sonrasında adada yaşayanlar “antifaşist yürüyüş” gerçekleştirdi.

03/02/2020

İdlib’de bir asker daha yaşamını yitirdi, 9 asker de yaralandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK’nin İdlib’e düzenlediği ve adına “Bahar kalkanı” denilen askeri operasyonda bir askerin daha hayatını kaybettiğini duyurdu.

Avrupa Birliği başkanları Yunanistan’ı ziyaret etti, destek açıklamalarında bulundu

AB başkanları, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in davetlisi olarak sınır bölgesine gitti, incelemelerde bulundu

. Ziyaretin ardından AB heyeti, Yunanistan’a destek açıklamalarında bulundu.

Fed 2008’den beri tek seferde en büyük faiz indirimini yaptı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekti. Bu indirim, 2008’deki ekonomik krizden beri tek seferde yapılan en büyük faiz indirimi oldu.

İstanbul’da “Savaşa hayır” miting ve etkinliklerine yasaklama

İstanbul Valiliği, Suriye operasyonunu eleştiren “Savaşa hayır” miting ve etkinliklerinin 1-10 Mart tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

MSB, Suriye ordusuna ait savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ordusuna ait L-39 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu.

Enflasyon şubat ayında yıllık yüzde 12,37 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre enflasyon Şubat ayında yıllık bazda yüzde 12,37; aylık bazda ise yüzde 0,35 artış gösterdi.

MB kaygı içerisinde: Enflasyon arttı, faizler düştü, vatandaş krediye sarıldı

Faiz oranı yüzde 0,89’a kadar gerilemesiyle ihtiyaç kredilerinde 7 ayda 62 milyar liralık artış meydana geldi. Tüketim için kullanılan krediler Merkez Bankasını kaygılandırıyor.

Birleşmiş Milletler raporunda Rusya ve Türkiye’ye dair “savaş suçu” ifadesi

Birleşmiş Milletler komisyonu raporunda Rusya’nın hava saldırılarında Suriye’deki sivilleri öldürdüğü, Türkiye’nin desteklediği güçlerin ise cinayet işlediği ve yağmalama yaptığı ifade edildi.

04/03/2020

Milli Savunma Bakanlığı 2 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı “Bahar Kalkanı Harekatı”nda 2 askerin yaşamını yitirdiğini, 6 askerin de yaralandığını duyurdu.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda gözaltına alınan Gazeteci Naci Kaya serbest bırakıldı

Edirne Pazarkule’de sınırdaki mültecileri takip ederken gözaltına alınan Mezopotamya Haber Ajansı Muhabiri Naci Kaya serbest bırakıldı.

Cihangir İslam, Saadet Partisinden istifa etti

Saadet Partisinin İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, partisiyle arasındaki metot ve görüş farklılıklarının istifasına neden olduğunu belirtti.

Ankara Barosu avukatları: Mülteciler zorla sınıra taşınıyor

Ankara Akyurt Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan mültecilerin iradeleri dışında gece yarısı kaldırılan otobüsler ile Yunanistan sınırına bırakıldığı iddia edildi.

Türkiye 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke

Freedom House’un raporuna göre son 10 yılda 31 puan gerileyen Türkiye, dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu.

Almanya hükümeti: Avrupa sınırları kapalı kalacak

Almanya İçişleri Bakanlığı, Yunanistan sınırında yaşanan mülteci gerilimine ilişkin “Sınırlarımız kapalı” açıklamasında bulundu.

Yunanistan, sınır kapısındaki mültecilere ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Yunanistan güvenlik güçleri Pazarkule Sınır Kapısındaki mültecilere ateş açtı, gaz bombaları ile müdahale etti. Edirne Valiliği, 1 mültecinin öldüğünü 5 mültecinin de yaralandığı açıkladı.

Yunanistan basını: Türk polisi tampon bölgeye gaz bombası attı

Yunan basınında yer alan haberlerde Türkiye güvenlik güçlerinin tampon bölgede bekleyişini sürdüren mültecilere gaz bombası attığı iddia edildi.

Mahkeme kadın cinayetine indirim vermedi: Hep uygulanması sonucunu doğurur

Mahkeme, eşini çocuklarının gözü önünde öldüren erkeğe indirim vermedi: Sanık savunmasına itibar edilirse her sokak ortasındaki kadın cinayetinde uygulanması sonucunu doğurur.

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Gazeteci Hülya Kılınç tutuklandı

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Gazeteci Hülya Kılınç, gözaltına alınmalarının ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

05/03/2020

5 günde 4 önemli düzenleme

Son beş günde pek çok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Benzinden alınan ÖTV kalıcı olarak arttı, pek çok yaylanın imar statüsü değişti, cep telefonlarına ek vergi geldi. Ayrıca Türkiye’ye daha kolay işlenmemiş altın girişinin de önü açıldı.

Koronavirüs (Covid-19): İran’da virüs nedeniyle okullar tatil edildi

İtalya’dan sonra İran’da da koronavirüs nedeniyle bütün okullar ve üniversitelerin kapatıldı. İran yetkilileri, okulların 20 Mart’a kadar kapalı kalacağını açıkladı. Bu tarih İran’da kabul edilen Celali takvimine göre yıl sonuna denk geliyor ve alınan karar tatillerle birlikte okulların Nisan başına kadar kapalı olması anlamına geliyor.

Times’tan İdlib yorumu: Erdoğan uçuşa yasak bölge konusunda Avrupa’dan destek almaya başladı

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, Hollanda’nın Suriye’de uçuşa yasak bölge çağrısı yaptığına dikkat çekti. Gazete bu gelişmeyi “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’ya geçmek isteyen mültecileri durdurmama tehdidinin etkili olduğu” şeklinde yorumladı.

İdlib – George Soros: Avrupa, Putin’in savaş suçlarına karşı Türkiye’nin yanında durmalı

Macaristan asıllı Amerikalı milyarder spekülatör George Soros, Financial Times için kaleme aldığı yazıda, “Avrupa’nın Rusya lideri Putin’in savaş suçlarına karşı Türkiye’nin yanında durması gerektiğini” söyledi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu tutuklandı

Gazetemizin yazarı ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandılar.

Yunanistan’dan kritik mülteci açıklaması: Geri göndereceğiz

28 Şubat’ta Ankara’nın sınır kapılarını açmasının sonrasında Türkiye-Yunanistan sınırına akın eden mülteciler hakkında Atina yönetiminden açıklama geldi. Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Notis Mitaraçi, “1 Mart’tan sonra gelenleri ülkelerine geri göndereceğiz” dedi.

Öcalan: İki ayaklı masa yıkılmaya mahkumdur

PKK Lideri Abdullah Öcalan, 8 ay sonra kardeşiyle yaptığı görüşmede, Türkiye’deki masanın iki ayaklı ve yıkılmaya mahkum olduğunu belirterek, ‘Siz üçüncü ayak olmak zorundasınız. Masa üç ayaklı olursa düşmez’ dedi

Odatv web sitesine erişim engeli getirildi

Haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç’ın tutuklanmalarının ardından Odatv’nin “odatv.com”, “odatv.net” ve “odatv.com.tr” web adreslerine erişim engeli getirildi.

Erdoğan ve Putin görüştü: İdlib’de bu gece ateşkes yürürlüğe girecek

Erdoğan ve Putin, Moskova’da baş başa görüştü. Toplam 5 saat 40 dakika süren zirvenin ardından ortak açıklama yapıldı. Erdoğan, “Bu gece yarısı itibarıyla ateşkes yürürlüğe girecek” dedi.

MSB: İdlib’de 2 asker yaşamını yitirdi, 3 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de 2 askerin yaşamını yitirdiğini, 3 askerin de yaralandığını duyurdu.

Pompeo: Soçi Anlaşması’na geri dönülmeli, bölgede ateşkes ilan edilmeli

“NATO ortağımız Türkiye kendisini savunmak için her türlü hakka sahip” ifadelerini kullanan Pompeo, “Soçi Anlaşması’na geri dönülmeli, bölgede ateşkes ilan edilmeli” dedi.

İdlib’de bir asker daha yaşamını yitirdi

Antep Valiliği, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi Harekatı” kapsamında 1 askerin yaşamını yitirdiği açıklaması yaptı.

İstanbul’un ardından 6 ilde daha “savaşa hayır” etkinlikleri yasaklandı

Adana, Aydın, Kırklareli, Kilis, Balıkesir ve Kocaeli’de Valilik kararıyla eylem ve etkinliklere yasak getirildi.

Halkın yüzde 48’i İdlib operasyonunu istemiyor, isteyenlerin oranı sadece yüzde 31

Metropoll Araştırma Şirketi, “Türkiye’nin Nabzı Şubat 2020” anketine göre halkın yarıya yakını İdlib’de sürdürülen operasyonu istemiyor.

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölü bulunan Nadira Kadirova hakkındaki soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi.

6 Mart 2020

Barış Pehlivan tutuklandı!

Odatv Sorumlu Haber Müdürü ve gazetemiz yazarı Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç’ın “MİT kanuna muhalefet” gerekçesiyle tutuklanmasının ardından soruşturmaya dahil edilen Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da İstanbul Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Pehlivan, “Nasıl ki bundan 9 yıl önce gazetecilik yaptığım İçin tutuklandıysam, şu an da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım” dedi.

Putin ile Esad arasında ‘İdlib mutabakatı’ görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la telefonda görüştü. Putin, İdlib mutabakatına ilişkin bilgi verdi.

Mahkemeye sevk edilen Yeni Yaşam ve Yeniçağ çalışanları serbest bırakıldı

Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TTB’den Edirne’deki mültecilere dair izlem raporu: Ağır hak ihlalleri yaşanıyor

TTB’nin Edirne’deki mültecilerin yaşadıklarına dair hazırladığı raporda, bölgede ağır hak ihlallerinin yaşandığı, özellikle kadın ve çocukların sağlık ve güvenlik riskine açık olduğu belirtildi.

Rudaw Muhabiri Rawin Sterk Yıldız tutuklandı

Edirne’de mültecilerin sınıra taşınmasını takip ederken gözaltına alınan Rudaw Muhabiri Rawin Sterk Yıldız, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Migros, mültecilerle dayanışmak için gönderilen siparişleri iptal etti

Migros, mültecilerle dayanışmak için Edirne Tabip Odasına gönderilmek üzere Migros Sanal Market üzerinden verilen siparişleri iptal etti.

EMO: Her 3 mühendisten biri işsiz

Elektrik Mühendisleri Odası’nın 5 bin üyesi ile yaptığı ankete göre mühendisler arasında işsizliğin yüzde 31 olduğu belirtildi. Mühendislerin yaşam koşulları da krizle birlikte kötüleşti.

AB, Türkiye ile Rusya’nın anlaşmaya vardığı ateşkesten memnun

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin Rusya ile anlaşmaya vardığı ateşkes sürecinden memnun olduklarını söyledi.

Yunan sınırına göçmen akınında ilk hafta bitti

Avrupa’ya geçmeyi uman mültecilerin sınırdaki bekleyişi 1 haftayı geride bıraktı. Hafta boyunca tüm zorluklara karşı sınırda bekleyen mültecilere dönük saldırılarda 3 kişi hayatını kaybetti.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı

Odatv’de yayınlanan MİT görevlisinin cenaze haberine ilişkin soruşturma kapsamında ifade veren Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

12 ayda, 2 bin 563 kadına şiddet vakası basına yansıdı

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezinin araştırmasına göre; 1 Ocak 2019 ile 1 Ocak 2020 arasında kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarından sadece 2 bin 563 şiddet vakası basına yansıdı.

CHP Milletvekili Ağbaba: 2019’da kadın işsizliği rekor seviyeye ulaştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ekonomik krizin en çok kadınları etkilediğini belirterek 2019’da kadın işsizliğinin rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

ABD’den, “İdlib ateşkes anlaşmasına” destek

ABD Dışişleri Bakanlığı: Korkunç insani krizi hafifleteceğini umut ettiğimiz Türk-Rus ateşkesini destekliyoruz.

Gazeteci Alptekin Dursunoğlu 16 Mart Pazartesi günü hakim karşısına çıkacak

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve aşağılama” suçlamasıyla tutuklanan Gazeteci ve Yazar Alptekin Dursunoğlu’nun iddianamesi 3 gün içerisinde hazırlandı ve duruşma tarihi belli oldu.

7 Mart 2020

İlk çomak ABD’den

Erdoğan-Putin görüşmesi, hem Türkiye’yi hem bölgeyi şimdilik rahatlattı. Uzlaşıyla, İdlib’deki Türk askerlerinin güvenliği sağlandı. M-4 koridorundaki ve İdlib’deki terör gruplarının çıkarılması için zorlu bir süreç başlarken ateşkesle ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin destek açıklamasını ABD engelledi.

İdlib’de zorlu mutabakat

Suriye ordusunun kontrol ettiği bölgelerde bulunan TSK gözlem noktalarının durumunun Türk-Rus savunma bakanlıklarının toplantısında ele alınması bekleniyor.

Almanya’da binlerce kişi sınırların mültecilere açılması için miting yaptı

Almanya’nın Hamburg ve Berlin kentlerinde mültecilerle dayanışma amacıyla eylemler düzenlendi. Eylemlere katılan binlerce kişi sınırların açılmasını istedi.

Avukat Ersöz: Barış Pehlivan, Silivri’de kötü muameleye maruz kaldı

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın, cezaevi girişinde kötü muameleye maruz kaldığı belirtildi.

Kadın hak ihlalleri raporu: AKP iktidarlarında 15 bin 557 kadın öldürüldü

2002-2020 yılları arasındaki Türkiye’de kadın hakları ihlalleri raporu açıklandı. 2019’da en çok karşılaşılan haberlerden biri de koruma altında öldürülen ve yaralanan kadınlar oldu.

Erdoğan “Denizleri kapatın”, Bakan Soylu “Bundan sonra olacaklara bakın” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sahil Güvenlik Komutanlığına verdiği talimatla denizlerin mülteci geçişine kapatıldığı duyuruldu. Bakan Soylu ise mültecileri Edirne kara sınırına yönlendirdi.

8 Mart

Babacan ve arkadaşları, bu hafta partiyi kuruyor

AKP’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir çalışmaları yürütülen partiyi bu hafta içerisinde kuruyor. Aralarında Sadullah ErginNihat Ergün gibi isimlerin de olduğu eski AKP’li bakanların öncülüğünde kurulacak partinin isim ve logosu konusundaki çalışmalar büyük ölçüde bitirildi. İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesi verilmeden önce Babacan’ın bir açıklama yaparak, partinin kuruluşunu ve genel çerçeveyle programını kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Keser tutuklandı

Yeni Yaşam gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik yeniden gözaltına alınmalarının ardından tutuklandı. Savcılığın itirazı üzerine Yeni Yaşam Yazı İşleri Müdürü Keser, dün gece gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ardından Genel Yayın Yönetmeni Çelik de evde bulunamaması üzerine Vatan Emniyet’e çağrıldı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel tutuklandı

Savcılığın itirazı sonrası yeninden tutuklanma talebiyle gözaltına kararı çıkartılan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkında savcılığın itirazı sonrası tutuklanma talebiyle gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek teslim olan Ağırel hakkında İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararı verdi.

Valilikten feminist yürüyüşe yasak: İstiklal Caddesi akşam kapatılacak

İstanbul Valiliği, bugün akşam saatlerinde 18. Feminist Gece Yürüyüşü’nün yapılması planlanan İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nin kapatılacağını duyurdu.

Feminist Gece Yürüyüşü’nde binlerce kadın polis barikatına karşı haykırdı: Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!

İstanbul’da kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Valiliği’nin yasak kararına rağmen toplandı. Beyoğlu’nun Taksim meydanına çıkan yolları ve Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim çıkışları da tamamen kapatıldı. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında toplanan kadınların yürüyüşü polis barikatıyla kesildi. Kadınlara polis biber gazıyla müdahale etti, 34 kişi gözaltına alındı.

9 Mart

Ali Babacan, Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) bugün kuruyor

AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir kuruluş çalışmalarını yürüttüğü partisinin başvurusunu bugün yapacak. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) isimli partinin kurucu sayısının 90 kişi olması bekleniyor.

İddia: Babacan, Gül ile yolları ayırdı

Yeni parti kurma çalışmalarında sona gelen Ali Babacan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün köprüleri attığı iddia edildi. Tüzük çalışması için Ankara’da bir otelde düzenlenen iki günlük kapalı toplantıya Abdullah Gül’e yakın isimlerin çağrılmadığı öğrenildi. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre son gece bazı isimlerin gönül almak için davet edildiği, “Kandırıldık” görüşünde olan Gül cephesinin, “Kurucu olmayacağız” diyerek reddettiği öne sürüldü. Beşir Atalay, Haşim Kılıç ve Candan Karlıtekin’in yeni partide olmayacağı öğrenildi.

Erdoğan, AB’nin liderleri ile görüşmek için Brüksel’e gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib saldırısının ardından sınır kapılarının açıldığını duyurmasıyla tetiklenen göç sorununu, İdlib’de sürdürülen askeri harekatı ve Libya başta olmak üzere birçok konuyu görüşmek için bugün Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelecek.

Babacan Demokrasi ve Atılım Partisi ile yola çıktı; Gül ile yollar ayrıldı mı, kurucular kurulunda kaç kadın yer alıyor, listede kimler var?

AKP’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) resmen kuruldu. Eski AKP milletvekili Mehmet Emin Ekmen başkanlığındaki heyet, kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi. Partinin 90 kişilik kurucular kurulunda, AKP’den ayrılan eski bakanlar Sadullah ErginNihat ErgünSelma Aliye Kavaf yer aldı. DEVA, AKP’den ayrılan Mustafa Yeneroğlu’nun da listede yer almasıyla, TBMM’de de temsil edilmiş olacak. Listede, çok sayıda eski eski AKP’li vekil, akademisyen, hukukçu yer aldı. Listede yazar Gülay Göktürk, ülkücü gelenekten gelen, Alparslan Türkeş’in ölümünün ardından MHP’de liderlik yarışına girip kaybeden Ramiz Ongun, eski Mazlum Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecenin en kritik isimlerinden eski Korgeneral Mehmet Şanver, KAGİDER’in kurucularından, oyuncu Yılmaz Erdoğan’ın eski eşi Sanem Oktar gibi isimler yer aldı. Kurucular kurulu listesindeki 90 isimden 27’sinin kadın, 16’sı genç. Kadın ve genç sayısı listenin yüzde 50’sini oluşturuyor.

AA: Suriye ordusu, İdlib’de ateşkesi ihlal etti

AA’nın iddiasına göre Suriye ordusu ateşkesin Cuma (6 Mart 2020) sabahı yürürlüğe girmesinin ardından  anlaşmayı 15 defa ihlal etti. Rejim unsurlarının bu ihlallerde 50’den fazla mermi kullandığı belirtildi.Habere göre gerekli koordineler yapılmasına rağmen Suriye ordusu, TSK’ya ait ikmal konvoyuna makinalı tüfekle taciz ateşi açtı. Rejim unsurlarının bir başka birliğin yakınına üç havan mermisi attığı tespit edildi.

Babacan’ın yeni partisinde Gül’ün ekibi dışlandı iddiası

AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kuracakları parti için bugün dilekçe vereceklerini söyledi. Babacan, çarşamba günü partinin tanıtım toplantısını yapacak. İddiaya göre, Babacan ve ekibinin partisi için Ankara’da düzenlenen tüzük çalışmasına Abdullah Gül’e yakın isimler çağrılmadı. Babacan ise “Beni siyasete davet eden kendisi. Bizim parti hazırlık çalışmalarında bize tecrübesiyle ve fikirleri ile çok destek oldu. Ama siyasi kadronun tamamı biz ve bizim arkadaşlarımızdan oluşan kişiler” dedi.

Feminist Gece Yürüyüşü’nde Gözaltına Alınan Kadınlar Serbest Bırakıldı

İstiklal Cadedesi’nde düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan kadınlar, bu sabah serbest bırakıldı.

Putin’in Erdoğan’ı bekletmesi ne anlama geliyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Kremlin’de beklettiği görüntüler tartışma yarattı. Esasında Putin’in önemli görüşmelere hep geç kaldığı biliniyor. Rusya lideri, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i 4 saat 15 dakika bekletmişti. Eski eşi Lyudmila Putina da, Putin’i beklediği için ağladığını açıklamıştı. Ancak uzmanlar, Erdoğan ve heyetinin bekletildiği görüntülerin Rus devlet televizyonu tarafından bir sayaç eşliğinde yayınlanmasının dikkat çekici olduğunu söylüyor.

Osman Kavala hakkında Barkey gerekçesiyle bir tutuklama daha; “Birlikte görünme” casusluk gerekçesi

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında bu kez de 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında “siyasal veya askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklama kararı verildi.

Selçuk Mızraklı’ya 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası

Görevden alınıp yerine kayyım atanmasının ardından tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Mızraklı, hakkında 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi.

10 Mart

ABD’den Türkiye’ye Patriot koşulu: S-400’leri iade etmedikçe satmayacağız

Pentagon Sözcüsü, pozisyonlarında bir yumuşama olmadığını söyledi

Kavala’dan casusluk iddiasına cevap: Önceki suçlamalardan daha saçma

“Casusluk” suçlaması ile bir kez daha tutuklanan cezaevindeki Osman Kavala, suçlamalara yanıt verdi. Kavala, “Tutukluluğumu ne pahasına olursa olsun devam ettirme niyetinin, yargı mensuplarını yasaları ihlal etme noktasına sürüklemiş olduğunu görmek son derece üzücü ve endişe vericidir” dedi.

Alevi olduğu için milli takıma alınmadığı iddiası Meclis gündeminde

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 6 kez Türkiye Şampiyonu olan dünya çapında dereceleri bulunan Saddık Pehlivan’ın Wushu Fedarasynu Başkanvekili Abdurrahman Ayyüz tarafından Alevi olduğu gerekçesiyle Wushu Milli Takımı’na alınmadığı iddiasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

ABD konsolosluk görevlisi Metin Topuz’a ‘FETÖ’den 15 yıla kadar hapis istendi

ABD’nin İstanbul başkonsolosluğunda irtibat görevlisi olarak çalışan Metin Topuz’un ‘FETÖ üyeliği’nden yedi buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Topuz’a, ‘FETÖ üyeliği’‘örgütle irtibatta olmak’ ve ‘darbe girişiminde devleti yıkmaya teşebbüs’ gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Erdoğan: AB ile yeni bir süreç başlatabiliriz

“İdlib, Suriye ve mülteci krizi bizden daha ziyade AB için bir irade ve liderlik testidir. AB ile yeni bir süreç başlatabiliriz. Bunun için biz pek çok adım attık, bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. AB başkanları, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve AB’nin yavaş hareket ettiğini kabul ettiler

Genç İşsizlik Yüzde 25’e Ulaştı

Türkiye’de işsizlik oranı, Aralık 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre 0,2 puan artışla yüzde 13,7 oldu. İşsiz kişi sayısı 92 bin kişi artarak 4 milyon 394 bin kişiye ulaştı.

11 Mart

Türkiye’deki ilk korona virüsü vakasını Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün akşam saatlerinde korona virüsü şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı” dedi.

Tutuklanan gazeteciler tek başlarına tecritte!

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, bir MİT mensubunun Libya’da ölümüne ilişkin haberler nedeniyle tutuklanan altı gazeteciyi Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Koğuşlarda tek başlarına kalan gazeteciler en kısa zamanda iddianamenin hazırlanmasını talep etti. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, “Şu an kendimi Barış Terkoğlu ile yazdığımız ‘Metastaz’ kitabının içinde hissediyorum” ifadelerini kullanırken, Yeni Yaşam Gazetesi’nin yöneticileri Aydın Keser ve Ferhat Çelik, “Biz de bu işe şaşırdık. Daha önce başka davalarda gündeme gelen ‘Kokteyl örgüt’ mü yaratma çabasındalar” dedi.

Ali Babacan DEVA’nın programını açıkladı; “Zorunlu askerlik kalkacak; gençlerimiz korkmadan Tweet atıp ‘like’ yapabilecekler

AKP’den istifa eden eski bakan Ali Babacan, kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) benimsediği ilkeleri, getireceği yenilikleri ve vaatlerini içeren programını açıkladı. Ayrıldığı partisi AKP’ye yönelik eleştirilerin de bulunduğu tanıtım konuşmasında Babacan’ın açıklamalarında dikkati çeken konulardan biri zorunlu askerliği kaldıracağı vaadi oldu. Babacan, Cumhurbaşkanına hakaret davalarının arttığı bu dönemde özellikle değindiği sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili olarak da gençlere, “Korkmadan Tweet atıp ‘like’ yapabileceksiniz” diye seslendi.

Irak’taki ABD üssüne füze saldırısı: 2 ABD’li, 1 İngiliz personel öldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyinde ABD askerlerin bulunduğu Taci Askeri Üssü’ne füze saldırısı düzenlendi. ABD’li yetkililer, 15 adet katyuşa füzesiyle düzenlenen saldırıda, 2 Amerikalı ve 1 İngiliz personelin hayatını kaybettiği açıkladı.CNN’e konuşan bir Pentagon yetkilisi, saldırıda iki Amerikalı ve bir İngiliz personelin öldüğünü, en az bir düzine personelin de yaralandığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsü ‘pandemi’ ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) pandemi (salgın) olarak nitelendirdi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde Kovid-19 hakkında basın toplantısı düzenledi. İki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Ghebreyesus, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı.

Babacan: İktidar tek elde toplandı; parlamenter sisteme geçmeliyiz

Konuşmasında ağırlıklı olarak ekonomiye değinen Babacan şunları söyledi: “Ülkemiz 2013’te yüksek gelirli ülkeler grubuna geçme aşamasına gelmiş iken, popülist politikalar sonucu kişi başına geliri yaklaşık yüzde 25 geriledi; ekonomi orta gelir tuzağına yakalandı. Ekonomik büyümenin kredi genişlemesi ile desteklenen tüketime ve üretken olmayan alanlardaki yatırımlara dayalı yapısı, dış dengede sürdürülebilirlik sorununu beraberinde getirmekte.”

MİT mensubunun cenazesi haberinden tutuklanan gazeteciler: Mesele o değil

Çakırözer’in aktardığına göre Pehlivan tutuklanmalarına gerekçe gösterilen haberde MİT mensubunu deşifre etmediklerini söyledi: “Şehidin soyadını, köyünü gizledik. Evinin fotoğrafını kullanmadık. Bize sadece gözdağı vermek için burada tutuyorlar. Bunu yapanların derdi MİT mensubu değil. Mesele yaptığımız, yapacağımız haberlerin, yazacağımız kitapların engellenmek istenmesi. Şu anda yapılması gereken bir an önce iddianamenin hazırlanması ve mahkeme karşısına çıkmamızdır. Ağır cezada değil, asli cezada yargılanacağız, isterinse bu iddianame bir günde tamamlanır.”

Avukatların Yunanistan Sınırına Gidişi Engellendi

Mültecilerin yaşadıkları sorunları gözlemlemek ve dünya kamuoyuna duyurmak için Yunanistan sınırına giden avukatlar engellendi. Sınır kapısına geçişine izin verilen dört baro başkanı burada basın açıklaması yaptı.

AYM: Sendika.org’un Erişime Engellenmesi İfade Özgürlüğü İhlalidir

Anayasa Mahkemesi, Sendika.org’un 25 Temmuz 2015’te Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişime engellenmesine ifade özgürlüğü ihlali dedi.

Ölüm Orucundaki Bölek ve Gökçek Polis Baskınıyla Hastaneye Götürüldü

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek sabaha karşı düzenlenen polis baskını sonrasında ambulansla hastaneye götürüldü.

12 Mart

HDP’li Özen: Alevi katliamını unutmayacağız

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, 1995 yılında İstanbul Gazi Mahallesi ve Ümraniye’de yaşanan saldırılarda 22 Alevinin öldürüldüğünü belirtti. Özen, “Sorumlu olan tüm yetkililer milletvekili ve bakan yapılarak ödüllendirildi” dedi.

Cizre Belediye Eşbaşkanı Kutlu gözaltına alındı

Kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu gözaltına alındı. Kutlu’nun Urfa’daki bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyarbakır ve Urfa’da 9 avukat gözaltına alındı

Urfa’da yedi, Diyarbakır’da iki avukat ev ve işyerlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Cihan Aydın, soruşturmanın, avukatların cezaevlerinde müvekkilleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili başlattığını söyledi.

Profesör Gürsel: İşsizler bir buçuk yıl daha iş bulamaz

Gürsel’in 2020’de Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisi yüzde 4. Gürsel işsizlikte kalıcı düşüş için ise büyümenin en az yüzde 5 olması gerektiğine dikkat çekiyor. OECD, IMF, Dünya Bankası Türkiye’nin 2020 büyümesini yüzde 3 olarak öngörürken, hükümetin hedefi yüzde 5.

Dolar ‘corona’ endişeleriyle 6.20’nin üstünde, Ekim 2018’deki zirvelere yakın

Cuma günü 6.10’ın altında işlem gören dolar/TL pazartesi günü 6.20 seviyesine kadar yükseldi. Mart ayında 6.0345-6.2640 seviyeleri arasında her iki yönlü sert dalgalanmalarla işlem gören dolar/TL bu sabah ise 6.20’nin üzerinde.

Grup Yorum’a Zorunlu Hastane Yatışına “Akıl Zayıflığı” Gerekçesi

Ölüm orucundaki Gökçek ve Bölek hastaneye “Akıl hastalığı, akıl zayıflığı, alkol veya uyuşturucu Madde bağımlılığı, ağır tehlike arzeden bulaşıcı hastalık veya serserilik” maddesine dayanarak yatırıldı.

Dink davasında yargılanan istihbaratçı infaz edildi

Hrant Dink suikastıyla ilgili yargılanan jandarma görevlilerinden olan Şeref Ateş, Düzce’de otomobilinde seyir halindeyken silahlı saldırıyla öldürüldü.

Okullar tatil, maçlar seyircisiz, Erdoğan’ın yurt dışı programları ertelendi

Korona virüsüne yönelik önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ilkokul, orta okul ve liselerde ara tatilin öne çekildiğini ve 16 Mart’ta başlayacağını söyledi. Üniversitelerin 16 Mart’tan itibaren 3 hafta tatil edileceğini ifade eden Kalın, spor müsabakalarına nisan ayı sonuna kadar seyirci alınmayacağını dile getirdi. Kalın, bir soru üzerine “Cumhurbaşkanımızın da yurt dışı programlarını bir müddet erteliyoruz” dedi.

Newroz kutlamaları korona nedeniyle iptal edildi

HDP MYK toplantısında bugün Türkiye’de de görülen koronavirüsü masaya yatırıldı. 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılması planlanan Newroz mitinginin iptal edilmesi yönünde karar alındı.

13 Mart

Türkiye’de ikinci Koronavirüs vakası tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, bir hastanın testlerinin pozitif çıktığını belirterek şunları söyledi: “Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.”

Piyasalarda Koronavirüs etkisi sürüyor: Dolar 6.31 lira, Euro 7.07 lira

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkilerine karşı mücadele etmek üzere, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi kuruluşların yanında, büyük merkez bankalarının da likidite operasyonları sürüyor. Dolar 6.31 lira, euro 7.07 lira, sterlin 7.93 lira.

ABD, Irak’taki İran destekli milisleri vurdu; benzer bir operasyon, Tahran ve Washington’ı savaşın eşiğine getirmişti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Bağdat yakınlarında iki ABD’li ve bir Britanyalı askerin düzenlenen roketli saldırıda öldürülmesinin ardından, İran destekli milislere Irak’ta hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah, hava saldırısının Tahran’la yakın bağları olduğu bilinen Şii paramiliter grup Kataib Hizbullah’ı hedef aldığını ifade etti. Açıklamaya göre operasyonda ABD Hava Kuvvetleri Kataib Hizbullah’a ait 5 silah deposunu vurdu.

Korona virüs vaka sayısı 5’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki korona virüsü vaka sayısının 2’den 5’e yükseldiğini açıkladı. Koca, “İlk iki vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Size bu saatte aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayım. Bu 5 vakadan 2’sinin solunum sıkıntıları var” dedi.

Borsalarda ‘kara gün’

New York Borsası’nda 1987 yılındaki Kara Pazartesi’nden bu yana en kötü gün yaşandı. Avrupa borsaları da Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaya daha fazla nakit enjekte etme sözüne rağmen yüzde 12 değer kaybetti.

Barolardan Urfa’ya destek: Geri adım atmayacağız

Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman, Van ve Siirt baroları Urfa’da yürütülen bir soruşturma nedeniyle gözaltına alınan avukat ve siyasetçinin serbest bırakılmasını istedi. Urfa’da yapılan açıklamada, savunma hakkının kutsal olduğuna dikkat çekilerek “Bağımsız savunma tutsak edilemez, mesleğimizi yapmamızın önüne hiçbir kuvvet geçemez” denildi.

ABD, Irak’a patriot gönderiyor

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral McKenzie, Irak’a patriot füzeleri gönderileceğini açıkladı. Füzelerin ‘birkaç gün içinde hazır olacağını’ söyleyen McKenzie, İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümünün ardından ‘İran’ın karar mekanizmalarının zayıfladığını’ savundu.

Okunması önerilen yazılar

Fehim Taştekin

Pazartesi, 2 Mart, 2020

Bu ateş Türkiye’yi ‘vekil devlet’ yapar

Yaklaşan ikili zirveden yeni bir kural dizini çıkar mı? Yoksa savaş uluslararası aktörleri içine çekecek şekilde daha da çetrefilleşir mi? İkili ilişkiler hâlâ fren vazifesi görüyor. Taraflardan biri ilişkileri tamamen yakmayı göze aldığı takdirde diğerinin kendisini tutmasını gerektirecek bir durum kalmıyor.