10 Mayıs

İÇ POLİTİKA

YSK, Bakanlığın sandık sonuçlarını polis ve jandarmaya toplatmasını yasakladı

Yüksek Seçim Kurulu, İçişleri Bakanlığının polis ve jandarmadan alınacak sandık sonuçlarının GAMER sayfasına kaydedilmesi kararını yasakladı.

YSK’den “siyah nokta” cevabı: Özel işaret değilse zarflar geçerli sayılır

İYİ Parti YSK temsilcisinin “siyah nokta” başvurusuna cevap veren YSK, ilgili yasayı işaret etti, “Özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.”

Seçime günler kala SİHA ve Ayasofya’lı kamu spotları

AKP, kamu spotlarını da seçim propagandasına alet etti, seçimlere günler kala SİHA’lı Ayasofya’lı kamu spotları yayımlanmak üzere onay aldı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu “Kürt ve Alevi videosu yayınlayan fitne tüccarı” ifadeleriyle hedef aldı

Erdoğan, Batman’daki konuşmasında Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “Kürt-Alevi videosu yayınlayan fitne tüccarı” ifadeleriyle hedef aldı.

Soylu HDP’li belediyelere nasıl kayyım atadıklarını anlattı

Soylu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasının Cumhurbaşkanı Erdopğan’ın ‘talimatlarıyla’ olduğunu anlatttı: “HDP’nin belediyelerinden rahatsızım dedi, iki günde hepsini görevden aldık”

Erdoğan: Seçimden sonra yeni anayasayı Meclis gündemine taşıyacağız

CHP’li Engin Özkoç Kılıçdaroğlu’na “ses kaydı operasyonu” yapılacağı iddiasında bulundu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Millet İttifakı Cumhurbaşkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sesinin taklit edilip sosyal medyada dolaşıma sokulacağı iddiasında bulundu.

Rize’de konuşan Ekrem İmamoğlu: Umut mu kazanır, korku mu?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, seçime 4 günden az bir süre kala Rize’de düzenlenen mitingde konuştu.

Muharrem İnce’nin İzmir ve Manisa programları iptal edildi

Memleket Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İzmir ve Manisa programları sağlık sorunları nedeniyle iptal edildi.

Ekrem İmamoğlu’na Erzurum’daki taşlı saldırıyla ilgili 9 kişi daha serbest bırakıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’daki konuşması sırasında çıkan olaylara ilişkin gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 9 kişiden 1’i savcılık sonrası, 8’i de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Daha önce gözaltına alınan 15 kişi de serbest kalmıştı.

Yalnız yaşadığı binaya tanımadığı 5 kişinin seçmen kağıdı geldi

Yeşil Sol Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı İlknur Birol, bir partilinin yalnız yaşadığı binaya tanımadığı 5 ismin seçmen kağıdının ulaştığını söyledi.

TKP’nin Ankara’daki seçim buluşmasına YSK’den son dakika yasağı

Türkiye Komünist Partisi’nin Ankara Dikmen’de, İlker Kapalı Pazar Alanı’nda yapacağı seçim buluşması Çankaya Seçim Kurulu tarafından yasaklandı.

Eski Bakan Kemal Derviş ABD’de defnedildi

Boğaziçi yönetiminden Eğitim Sen üyelerine sendika baskısı

Eğitim Sen Boğaziçi Üniversitesi Temsilciliği, üyelerinin yönetim tarafından aranarak sendika üyeliklerinin sorgulandığını duyurdu. Temsilcilik bunun yanı sıra, bazı çalışanların “ikna odalarında” “yandaş sendikaya” üye yapılmaya çalışıldığını bildirdi.

YÖK’ten depremzede öğrencilere illerindeki devlet üniversitelerinde yüzde 25 ek kontenjan kararı

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) olağanüstü hal kapsamındaki iller ile Sivas’ın Gürün ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihi itibarıyla ikamet eden adaylar için kendi illerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ilave yüzde 25 kontenjan ayrılmasına karar verildi.

EKONOMİ

Rusya, Türkiye’nin 600 milyon dolarlık borcunu erteledi

İngiltere merkezli Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Türkiye’nin Rusya’ya 600 milyon dolarlık doğal gaz faturası ödemesinin 2024’e ertelediğini söyledi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ödemelerinin ertelenmesi konusunda Ankara ile Moskova’nın mutabakata vardığını açıklamıştı.

Sendika üyelerini işten çıkaran Özel Evrim Okulları önünde eylem

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, sendika Genel Başkanı ve merkez yöneticisi iki eğitimciyi işten çıkaran Özel Evrim Okulları önünde eylem yaptı.

DIŞ POLİTİKA

Moskova’da dörtlü toplantı: Suriye, Türk askerinin çekilmesinde ısrarcı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriyeli Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’ı resmi olarak ilk defa bir araya getiren görüşme, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşti. Toplantı öncesi konuşan Suriyeli Bakan Mikdad ılımlı mesajlar verse de Türkiye askerinin Suriye’den çıkma çağrısını yinelerken, “normalleşme” konusunda gerçek bir ilerleme seçim sonrasına kaldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov taraflara “normalleşme” yol haritası önerdiklerini söyledi.

Avrupa Parlamentosu İstanbul Sözleşmesini onayladı

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’nin İstanbul Sözleşmesi olarak anılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne katılımını onayladı. Böylece AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılım süreci altı yılın ardından tamamlanmış oldu.

İsrail’in Gazze’ye bugün düzenlediği saldırıda 2 Filistinli öldü

İsrail ordusunun bugün Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıda 2 Filistinlinin daha öldüğü bildirildi. İsrail’in dünden bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi.

Fransa’da demir yolu işçileri buluştu: Mücadele devam edecek

Strasbourg’da CGT üyesi yüzden fazla demir yolu işçisi ve çeşitli sendikaların temsilcileri piknikte buluşarak Fransa hükümetinin tepkilere rağmen onayladığı emeklilik yasasını konuştu.

Almanya’da demir yolu işçileri yeniden grev dedi

Almanya’da 230 bin demir yolu ve ulaşım işçisini temsil eden EVG sendikası, düşük zam teklifine karşı yeniden grev çağrısı yaptı.

AB mahkemesi, Lufthansa’ya verilen 6 milyar avroluk yardım kararını iptal etti

Mahkeme, salgın sürecinde Lufthansa’ya sağlanan 6 milyar avroluk Alman devlet yardımının onaylanmasının iptaline hükmetti. Kararda, “Genel Mahkeme, Komisyonun, Kovid-19 salgını bağlamında Almanya tarafından 6 milyar avro tutarındaki Lufthansa’nın yeniden sermayelendirilmesini onaylama kararını iptal etti.” ifadesi yer aldı. Mahkeme, iptal gerekçesini AB rekabet kurumu olan Komisyonun söz konusu kamu yardımını onaylama kararındaki hatalara bağladı.

Mahsa Amini eylemlerine katılan 3 kişi hakkındaki idam kararı onandı

İran’da İsfahan eyaletindeki Mahsa Amini eylemlerine katıldıkları ve kolluk kuvvetlerinden 3 kişiyi öldürdükleri suçlamasıyla idama mahkum edilen 3 sanık hakkındaki karar Yargıtay tarafından onandı.

11 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Muharrem İnce: Adaylıktan çekiliyorum

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce adaylıktan çekilme ve hakkındaki iddialara dair partisinin genel merkezinde açıklama yaptı. İnce, “Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekiliyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan İnce’ye çağrı: Türkiye sofrasına bekliyoruz, buyursun gelsin

CHP’li Özkoç’tan Muharrem İnce açıklaması: Çekilme değil Kılıçdaroğlu’na destek olarak algılıyoruz

Memleket Partisi Uşak İl Başkanı istifa etti: Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğiz

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ardından istifa eden Memleket Partisi Uşak İl Başkanı Engin Toraman, “Cumhur İttifakı’nı, Sayın Erdoğan’ı destekleyeceğiz” dedi.

AK Parti mitinginde ‘İnce’ çağrısı: Sizin yeriniz Erdoğan’ın yanıdır

Erdoğan’ın Pursaklar’da mitinginde, İnce’ye oy vermeyi düşünen seçmenlere “Sizin yeriniz şantajcıların, kasetçilerin, montajcıların yanı değil” sözleriyle Erdoğan’a oy vermeleri çağrısı yapıldı.

Erdoğan’dan İnce’ye: Doğrusu üzüldüm…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi üzerine, “Doğrusu üzüldüm. Ne oldu da acaba çekildi, bilmiyorum” dedi.

Adaylıktan çekileceği iddia edilen Sinan Oğan: Türk milletinin aziz evlatları, sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz

İçişleri’nin seçimde valilik personeli görevlendirme talebine YSK’den ret

CHP, İçişleri Bakanlığı’nın Denizli İl Seçim Kurulu’nda birleştirme tutanaklarının düzenlenmesi aşamasında, bir valilik personelinin görevlendirilmesi talebinin YSK tarafından reddedildiğini açıkladı.

Millet İttifakı liderleri Bursa’da konuştu: Özgürce yaşayacaksınız bu ülkede

Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Mansur Yavaş Bursa’daki mitingde seçmenlere seslendi.

Konda’dan son anket: Aradaki fark 5.6 puan, seçim ikinci tura kalıyor

Konda Araştırma’nın son anketine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. Kılıçdaroğlu ve Erdoğan arasındaki fark ise 5.6 puan olarak ölçüldü.

Kılıçdaroğlu ve Babacan, Sinan Ateş’in mezarını ziyaret etti

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in mezarını ziyaret etti.

Erdoğan: Selo, terör odaklı bir fiili işlediğinden dolayı cezaevinde; fikir suçu veya siyasetten dolayı değil

Erdoğan: Bay Bay Kemal kasetle geldi, şimdi de cumhurbaşkanı adaylarından birini saf dışı bıraktı; FETÖ yöntemleri yine iş başında

Ümit Özdağ’dan “İnce” yorumu: FETÖ’nün üçüncü operasyonu, çekilmemeliydi, Sinan Oğan çekilmeyecek

Sivas Katliamı davasında Temel Karamollaoğlu’nun dinlenilmesi talebi reddedildi

Tarkan’dan paylaşım: Demokrasi nedir?

Tarkan seçimlere üç gün kala, Instagram hesabından “Demokrasi Nedir” başlıklı bir paylaşım yaptı. Sanatçı paylaşımında demokrasi kavramının temel ilkelerini hatırlattı.

Kürt sanatçı Rojda, Ağrı Dağı Müzik Festivali’ne katılmayacağını duyurdu

Sanatçı Rojda, Ağrı Valiliği, HDP’den ihraç edilen Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar ve Dosso Dossi Holding sponsorluğunda yapılacak müzik festivaline katılmayacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu’ndan Rusya’ya uyarı: Eğer dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin

Kılıçdaroğlu, yaptığı Rusça paylaşımla Rusya’yı uyardı: ‘Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Elinizi Türk’ün devletinden çekin.’

Sel sonrasında CHP’li belediyeye verilecek hibe 94 milyondan 10 milyona düşürüldü

CHP’li Karadeniz, Ayancık’taki selin ardından belediyeye verilecek 94 milyon liralık hibenin 10 milyona düşürüldüğünü belirtti: “Verilmeyen para istendiğinde kredi verelim dediler, onu da vermediler.”

Hatay’da THY yolcuları mağdur ediyor, yetkililer sessiz

THY’nin alt markası olan Anadolu Jet’in Hatay-İstanbul uçuşunun son günlerde sürekli iptal edildiği ve yolcuların Hatay Havalimanı’nda saatlerce bekletilerek mağdur edildiği öğrenildi.

Sadettin Tantan’ın “adresi bulunamıyor”

Hayata Dönüş Operasyonu davasına tanık olarak çağrılmasına rağmen dördüncü kez gelmeyen ve mazeret de bildirmeyen Tantan için zorla getirilme kararı çıkarılması talebi reddedildi.

EKONOMİ

Kerim Rota: Merkez Bankası’na ‘dolar satma’ talimatı verildi

Gelecek Partili Kerim Rota, “Bankalara ‘sözlü’ talimat ile perşembe ve cuma günü KKM dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında kimseye döviz satmamaları söylendi” iddiasında bulundu.

Borsa günü yüzde 7,87 yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre günü yüzde 7,87 değer kazanarak kapattı. Altının kilogram fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,9 artışla 1 milyon 422 bin liraya yükseldi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘borsa’ yorumu: Siz daha 15 Mayıs’ta Bay Kemal gelince bir görün olacakları

“Euro düştü. Borsa uçtu. Siz daha 15 Mayıs’ta Bay Kemal gelince bir görün olacakları. Biz bu ülkeyi zengin edeceğiz!”

Cari açık martta 4.5 milyar dolar

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, martta 4 milyar 484 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise 54,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Türkiye’nin kredi risk primi 500 puanın altına geriledi

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), günlük 50 puandan fazla düşüşle 500 baz puanın altına indi.

TCMB altın satışına devam ederken, döviz stoku -72,7 milyar dolarla tarihsel dip noktasına indi

Seçimlere üç gün kala, 3 Mart-5 Mayıs arasındaki satışlarla TCMB swap hariç net altın stoku 133,2 ton düşüşle 425,2 tona indi. Döviz stoklarıysa 10 Mayıs’ta tarihsel dibe ulaştı: Swap ve Hazine döviz mevduatı hariç -72,7 milyar dolar.

AFP grevi 9. gününde ‘zaferle’ sonuçlandı: Sözleşme imzalandı

AFP Türkiye bürosu çalışanlarının toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine çıktığı grev 9. gününde anlaşmayla sonuçlandı.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İsrail’in Gazze’ye bombardımanında ölenlerin sayısı 20’ye, yaralı sayısı 48’e çıktı. Mısır devlet televizyonu ateşkes sağlandığını iddia ederken, İsrail Başbakanı saldırıya devam ettiklerini açıkladı.

ABD’de Esad ile normalleşmeye karşı yaptırım tasarısı: ‘Türkiye ve Arap ülkelerine uyarı’ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti’den bir grup vekil, Esad hükümetiyle ilişkileri normalleştirilmesine karşı yaptırım öngören bir yasa tasarısı hazırladı. Reuters’a bilgi veren kaynak tasarının Türkiye ve Arap ülkelerine bir uyarı olduğunu söyledi.

12 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kızılay’da genel kurul kararı: Kerem Kınık gitti

Maraş depreminde çadır satmasıyla gündeme gelen Kızılay olağanüstü genel kurula gidiyor. Kerem Kınık aday olmayacak.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etti

Deprem bölgesine çadır satması ve pek çok skandalla gündeme gelen Kızılay Başkanı Kerem Kınık 3 ay sonra istifa etti.

Kılıçdaroğlu “ciddi istihbarat” üzerine Samsun mitinginde çelik yelek giydi

Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da “çok ciddi istihbarat” üzerine çelik yelek giydi. Gazeteci Merdan Yanardağ, Kılıçdaroğlu’na suikast yapmak için bir grubun Türkiye’ye girdiği iddiasını paylaşmıştı.

Kılıçdaroğlu’dan Kremlin’e: Elimizde somut kanıt var

Kılıçdaroğlu, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği yönündeki açıklamasına ilişkin, “Elimizde somut kanıt var” dedi.

Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın tahliyesine karar verildi

Beşiktaş Belediyesi’ndeki rüşvet soruşturmasına ilişkin 17 sanıklı davada tutuklu olarak yargılanan eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile 2 sanığın tahliyesine karar verildi.

İnce neden adaylıktan çekildiğini anlattı: “Kasetler olduğu için değil…”

Adaylıktan çekilme sebebinin kendisine atılan iftiralar olmadığını belirten İnce, “Bazı şeref yoksunlarının öne sürdüğü gibi başka sahte kasetler olduğu için de değildir. Ben bunlara boyun eğmem. Ama bunlar seçmeni etkilemiştir. Bu iftiraları atanlar maalesef amaçlarına ulaşmışlar ve seçmeni manipüle etmiş ve oylarımızı aşağı çekmişlerdir. Seçimde ikinci tura kalamayacağım belli olmuştur. Ancak bu rezil kampanyanın, bu memleketin son kalesi Memleket Partisi’ni baraj altında bırakmaya doğru gittiği için bu kararı aldım” dedi

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilme başvurusu YSK’ye teslim edildi

Erdoğan soğan fiyatlarına sinirlendi: Cambazlar, ahlaksızlar, terbiyesizler

Cem Yılmaz, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini açıkladı

Erdoğan’ın “Seçimi kaybederseniz tavrınız ne olur?” sorusuna cevabı: “Bu soru olsa olsa terör örgütlerine sorulur”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimi kaybederseniz tavrınız ne olur?” sorusuna “değerlendirmeyi bile gereksiz buluyorum. Bu soru olsa olsa terör örgütlerine sorulur” diye yanıt verdi.

Erdoğan’ın “seçim” mesajı: Gerektiğinde, 15 Temmuz gecesi olduğu gibi istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’a seçimlerine dair “Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız” mesajı verdi.

Soylu’nun “paralel seçim takip sistemi” için polislere baskı kurduğu iddia edildi

YSK, İçişleri Bakanlığının sandık sonuçlarını polis ve jandarmaya toplatmasını yasaklasa da, polislere ıslak imzalı tutanakları el altından almaları için baskı yapıldığı öne sürüldü.

İmamoğlu’ndan Diyarbakır operasyonu tepkisi: “Seçim ayarlı olduğunu biliyoruz”

Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sezgin Tanrıkulu’na destek istemek amacıyla Diyarbakırlı seçmene seslendiği videoda “Yaşanan operasyonların seçime ayarlı olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Turkcell’den çalışanlara seçim gecesi mesajı: Ofis ve plazalara giriş olmayacak

İstanbul Seçim Güvenliği Koordinasyonu: Birlikte sahip çıkıyoruz, birlikte kazanacağız

İstanbul Seçim Güvenliği Koordinasyonu: Sandık kurulu görevlilerimizle, müşahitlerimizle, hiçbir usulsüzlüğün yaşanmaması için her okulda en az bir itiraza yetkili avukatımızla görev başında olacağız.

Paylan: Demirtaş’la görüşmemizde odaya mikrofon konulmuş, Erdoğan dinlemiş

HDP Milletvekili Garo Paylan, Selahattin Demirtaş ile Edirne Cezaevinde 1 ay önce yaptığı görüşmede odaya mikrofon konulduğunu ve Erdoğan’ın görüşmeyi dinlediğini öne sürdü.

Oy kullanmak isteyen inşaat işçilerine engel

Gaziantep Şehir Hastanesinde çalışan işçiler, oy kullanmak için memleketlerine gitmelerine izin verilmediğini, gitmek isteyenlerin ise işten çıkarılmakla tehdit edildiğini söyledi.

İmar yönetmeliğinde değişiklik: Kısa kolon, asma kat yasak

Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre, binalarda perde duvarlı sistemi zorunlu olacak, kısa kolon ve asma katı yapılmayacak, mühendis ve mimarlarda tecrübe şartı aranacak.

Fadıl Şenyaşar tahliye edilmedi

Urfa Suruç’ta 14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının Şenyaşar ailesine yönelik gerçekleştirdiği katliama ilişkin açılan davanın duruşması, verilen aranın ardından Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız için “kuvvetli suç şüphesi”, Celal Yıldız ve Mikail Şimşek için ise “delillerinin toplanmaması” gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

TÜGVA temsilcisi sahte CHP bildirisi dağıtırken yakalandı

Esenler’de bildiri dağıtanlardan şüphelenen CHP’liler dağıtılan bildirilerin sahte olduğunu gördü. Sahte CHP bildirisini dağıtanlardan birinin ise TÜGVA temsilcisi olduğu belirlendi.

İstanbul’un suyunu karşılayan barajların doluluk oranı yüzde 49,42

EKONOMİ

Baykan Denim’de çalışan işçiler istifaya zorlanıyor

Dolar/TL’de oynaklık 16 ayın zirvesinde

Perşembe gününü yüzde 12,67 seviyesinden tamamlayan Dolar/TL’nin gecelik ima edilen oynaklığı bu sabah 88,3 ile 16 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

DIŞ POLİTİKA

Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi saldırısının şüphelisi: SADAT üyesiyim

Fransa’da Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapılan saldırıya dair suçlanan ve SADAT’ın eski bir üyesi olduğunu söyleyen kişi gözaltına alındı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son üç günde ölenlerin sayısı 29’a yükseldi

Kılıçdaroğlu’nun seçime Rus müdahalesi iddiasına Kremlin’den yanıt

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçime Rus müdahalesi iddiasına Kremlin’den “Resmi olarak beyan ederiz ki herhangi bir müdahale söz konusu olamaz” yanıtı geldi.

Dünya Gıda Programı: Fon sıkıntısı nedeniyle 200 bin Filistinli gıda yardımı alamayacak

BM Dünya Gıda Programı (WFP), Haziran’dan itibaren 200 bin Filistinlinin ‘ciddi finansman sıkıntısı’ nedeniyle artık gıda yardımı alamayacağını duyurdu.

Sudan’da ‘tahliye’ anlaşması: Cidde Bildirgesi imzalandı

Bir aya yakın süredir çatışmaların yaşandığı Sudan’da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında sivillerin çatışma bölgelerinden çıkabilmesini sağlamayı amaçlayan “Cidde Bildirgesi” anlaşması imzalandı.

13 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Türkiye sandık başına gidiyor: 191 bin 910 sandık kuruldu

3 Cumhurbaşkanı adayı, 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayının yarışacağı seçimlerde, yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen, 191 binden fazla sandıkta oy kullanacak.

Yurt dışında oy verme oranı yüzde 53

Twitter’dan seçim hamlesi: Erişilebilir kalmak için içerik engelledi

Twitter seçim günü Türkiye’de erişilebilir kalmaya devam edebilmek için mahkeme kararlarına uyarak bazı içeriklere erişim engeli getirdiğini duyurdu.

Sandığa gitmek isteyen depremzedeler, AŞTİ’de yoğunluk oluşturdu

Sinan Oğan’da muhalefet tabanına: İkinci turda desteğimize ihtiyaç duymayacaksınız sanırım

“Masaya oturduğumuz taraflarla taleplerimizi konuşacağız. Taleplerimizin başında terörle arasına mesafe koymak olacak. Tabii ki biz bedavadan ortak olmayacağız, bizim de bakanlıklar, cumhurbaşkanı yardımcılığı gibi taleplerimiz olacak. Anlaşırsak hükümetin içinde yer alacağız, anlaşamazsak da yolumuza bakacağız.”

YSK Başkanı: Muharrem İnce’ye verilen oylar geçerli olacak

YSK Başkanı Ahmet Yener: Oy birliği ile Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin geçerli olduğu ve bu süreçte İnce’ye verilen oyların geçerli olması sonucuna varılmıştır.

Erdoğan’dan “85 milyonun tamamını bağrımıza bastık, hiç kimseyi ötekileştirmedik” iddiası

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 yıldır Türkiye’yi daha özgür, daha huzurlu, ekonomik olarak daha güçlü bir konuma getirdiklerini iddia etti.

Kobane davasında tutukluluk devam kararı

Kobane davasında mahkeme tahliye taleplerini reddetti. Tutuk inceleme duruşması ise 7 Haziran’a ertelendi.

Fransız heyetten Emine Şenyaşar’a ziyaret

Adalet Nöbeti’nin 782’nci gününde Şenyaşar ailesini ziyaret eden Fransız heyet, Şenyaşar ailesinin Cenevre’deki sesi olacaklarını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail, ateşkesin ardından Gazze’de bazı noktaları vurdu

İsrail güçleri Batı Şeria’da 3 Filistinliyi öldürdü

Filistin Başbakanı, BM’yi, “İsrail’in işlediği katliamları durdurmaya” çağırdı

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da işlediği “katliamların” durması için Birleşmiş Milletler’e (BM) müdahale çağrısında bulundu.

İtalya ve Ukrayna liderleri, Roma’da görüştü

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Roma’da görüştü. Meloni savaşta gerektiği sürece Ukrayna’ya desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Esad: Türkiye Suriye’den çekilmeden Erdoğan’la görüşmeyeceğim

“Türkiye’de seçimleri kimin kazanacağıyla ilgilenmiyorum. Benim için önemli olan, seçilen kişinin Suriye ile iyi ilişkiler kurması, ilişkileri geliştirmesi ve Suriye’den çekilmenin gerçekleşmesidir.”

Bangladeş ve Myanmar’da yüz binlerce kişi Mocha Kasırgası nedeniyle tahliye edilecek

Bangladeş ve Myanmar, Mocha Kasırgası’nın Bengal Körfezi’nde etkili olmaya başlaması üzerine, sahil kesimlerindeki yüz binlerce kişinin tahliye edileceğini açıkladı.

14 Mayıs

İÇ POLİTİKA

İmamoğlu ve Yavaş’tan 4. açıklama: İkinci tura kalma ihtimali yüksek

“Islak imzalı tutanak oranı şu anda 69,67’dir. Bu 42 milyon oy yapıyor. 19 milyon 997 bini Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyudur. Kılıçdaroğlu yüzde 47,7, Tayyip Erdoğan’ın oyu da 45,8’dir.”

İmamoğlu ve Yavaş’tan 3. açıklama: Kılıçdaroğlu 49, Erdoğan yüzde 45 civarında

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, seçim sonuçlarında dair 3. kez ortak açıklama yaptı. Açıklamada “Aynı filmi izliyoruz. Çıkıp kazandık demelerine şaşırmayın, inanmayın” denildi.

Yavaş ve İmamoğlu’ndan 2. ortak açıklama: Önde olduğumuz sandıklara yoğun itiraz var

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, seçim sonuçlarında dair ortak açıklama yaptı. Açıklamada “Sayın Genel Başkanımız 47,42 oyda. Sayın Erdoğan yüzde 46,80. Büyük ihtimalle 1. turda bitecek” denildi.

İmamoğlu ve Yavaş: AA yanıltıyor, Kılıçdaroğlu bugün cumhurbaşkanı ilan edilecek

Oy kullanma sırasında sandıklarda saldırılar, usulsüzlükler ve engelleme girişimleri

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi sürerken sandıklarda saldırılar, usulsüzlükler ve engelleme girişimleri yaşandı.

YSK: Erdoğan resminin arkasına mühür basılan pusulalar geçerli

HDP YSK Temsilcisi Tiryaki: AKP’lilerin jandarma eşliğinde açık oy kullandırdığını tespit ettik

HDP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, seçim usulsüzlükleriyle ilgili açıklamasında “AKP Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma eşliğinde köye açık oy kullandırdığını tespit ettik” dedi.

TBB: Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez

TBB, İçişleri Bakanlığının, YSK kararlarına rağmen tutanakların kolluk güçlerince toplanması emrine karşı açıklama yaparak; “Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez” dedi.

İHD’den seçim raporu: Toplu oy kullanılıyor

İHD’nin seçimlere dair ara raporunda, birçok kentte AKP lehine toplu oy kullanıldığı, müdahale eden sandık kurulu üyelerinin saldırıya uğradığı belirtildi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’deki hükümet karşıtı protestolar, Gazze saldırıları nedeniyle düşük katılımla düzenlendi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı her hafta sürdürülen kitlesel protestolar bu hafta Gazze’ye düzenlenen saldırılar nedeniyle düşük katılımlı yapıldı

İspanya’da köylüler, traktörleriyle Madrid’e yürüdü

İspanya’nın dört bir yanındaki köylerden çıkıp Madrid’e gelen binlerce kişi, kırsal yaşamın ve çevrenin korunması, kırsal bölgedeki ekonomik şartların düzeltilmesi için traktörleriyle eylem yaptı.

15 Mayıs

İÇ POLİTİKA

2023 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Seçimi

İllere göre hangi parti birinci?

Genel seçimlerde AK Parti 58, CHP 10, Yeşil Sol Parti ise 13 ilde sandıktan birinci çıktı.

Yeni Meclis’teki vekillerin 120’si kadın 480’i erkek

En az 31 kentten Meclis’e kadın vekil girmedi. Giresun tarihinde ilk kez Elvan Işık Gezmiş’i CHP’den Meclis’e gönderdi.

Deprem bölgesinde seçim sonuçları

6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 ilin 8’inde Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili seçimini ise 11 ilin 10’unda Cumhur İttifakı açık farkla önde kapattı.

73 ilde hem Erdoğan’ın hem AK Parti’nin oyları düştü

AK Parti, 14 Mayıs’ta %35.4 oranıyla 2002’den beri en düşük oyunu aldı. Erime, Erdoğan’ın oylarına da yansıdı. 81 ilin 73’ünde hem Erdoğan’ın hem de AK Parti’nin oyları düştü. Erdoğan’ın oyları büyükşehirlerin tamamında düştü. Hem AK Parti’nin ve hem de Erdoğan’ın oylarının yükseldiği iller sadece Hakkari ve Şırnak. İç Anadolu ve Karadeniz’deki tüm illerde hem Erdoğan hem de AK Parti oy kaybetti. Rize’de AK Parti, %64.9’dan, %53.4’e geriledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/karadenizde-ak-partinin-kaybettigini-muhalefet-kazanamadi-galeri-1618596?p=7

Kılıçdaroğlu: Buradayım, sonuna kadar mücadele edeceğim

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı, sosyal medyadan yeni bir video paylaştı: Vallahi de billahi de sonuna kadar mücadele edeceğim.

CHP’den YSK önünde “ikinci tur” açıklaması: Esas seçim şimdi başlıyor

CHP’li Levent Gök yurt dışı seçim sonuçlarını açıkladı, “İşlenmeyen yüzde 2-2,5’luk bir dilim var” dedi

CHP’den eleştirilere yanıt: Seçimde 563 bin kişi çalıştık

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, eleştirilere “Her sandığı YSK ile paralel olarak takip ediyoruz, her sandığı denetliyoruz ve her sandıkta bir karşılaştırma yapıyoruz” diyerek yanıt verdi.

İYİ Partili Kavuncu: Sonuna kadar mücadele edeceğiz

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Başdanışmanı Buğra Kavuncu, “Muhalefetin varlığı millet egemenliğinin teminatıdır. Dolayısıyla zayıflamaması, düşmemesi gerekir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Uluslararası gözlemciler: Seçimde eşitlik yoktu

Uluslararası gözlemciler seçim sürecinde adaylar ve partiler arasında adil bir kampanya ortamı ve eşitlik olmadığını ancak rekabetin bulunduğunu belirtti. Gözlemciler ikinci turu da izleyecek.

AK Parti, Hakkari’de seçim sonuçlarına itiraz etti

AK Parti, Hakkari’de il ve ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz etti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 72,32 oy aldığı kentte, sadece Yeşil Sol Parti vekil çıkarabildi.

Ömer Çelik: İmamoğlu ve Yavaş’ın milletimize özür borcu var

AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan Ömer Çelik, “13. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu adına konuşuyoruz, dediler. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın milletimize karşı özür borçları var” dedi.

Bahçeli’den ilk açıklama: Çok şükür çuvalladılar

MHP lideri Bahçeli seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Bozgunda fetih rüyası görenler hayal kırıklığı eşliğinde siyasete elbette bir daha geri dönmemek üzere veda edeceklerdir” dedi.

Karamollaoğlu: Yorulmak, kızmak, küsmek yok

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Haksız ithamları çürütecek, algı oyunlarını bozacak ve kazanacağız. Yorulmak, kızmak, küsmek yok” dedi.

Davutoğlu: Evet sizin mesajınızı aldık

Ahmet Davutoğlu seçim sonucuna ilişkin “Az bir farkla da olsa halkımız statükoya hayır demiş, değişim talebini sandıklara yansıtmıştır. Evet, sizin mesajınızı aldık” dedi.

HDP ve Yeşil Sol: Sonuçlar başarılı değil, gereğini yapacağız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Oylarımızda bir azalma olduğu doğrudur. Batı illerinde bu azalma daha dikkat çekicidir. Daha ayrıntılı bir değerlendirme için bütün verileri önümüze koymamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan’dan ‘ikinci tur’ vurgulu balkon konuşması

“Şayet milletimiz tercihini seçimin ikinci tura kalmasından yana yaptıysa onun da başımızın üstünde yeri var.”

Sinan Oğan’dan ‘ikinci tur’ açıklaması: 1-2 gün içinde duyuracağız

Sinan Oğan, “İkinci turda kime oy vereceğinizi ne zaman açıklayacaksınız? sorusunu, “1-2 gün içerisinde istişareleri tamamlayıp muhtemelen ondan sonra açıklayacağız” sözleriyle yanıtladı.

Erkan Baş’tan ‘Kılıçdaroğlu’ talimatı: Kaybedecek tek dakikamız bile yok

TİP lideri Erkan Baş, partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Kaybedecek bir dakikamız yok” dedi, tüm partililerin Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için çalışmaya başladığını söyledi.

Kaftancıoğlu: İkinci turda başaracağız

Sosyal medya hesabından Kaftancıoğlu, “Son sözü vatandaş söyleyecek! Ve inanıyorum 2. turda başaracağız” dedi.

Muharrem İnce: Kendinizi üzmeyin, asla umutsuzluğa kapılmayın

Gazeteci Barış Pehlivan: Cezaevine giriyorum, intikam alınıyor

Gazeteci Barış Pehlivan sosyal medya hesabından cezaevine gireceğini açıkladı. Pehlivan “Hiç kuşkum yok ki “SS” kitabının intikamı alınıyor. Sahi, neyi seçtiğimizin herkes farkında mı?” dedi.

Seçim sonuçlarını iktidara yakın araştırma şirketleri tutturdu

Seçim öncesinde yapılan araştırmalara göre; seçim sonuçlarına en yakın tahmini iktidara yakınlığı ile bilinen OPTİMAR, SONAR ve GENAR şirketleri yaptı. Her üç şirket de araştırmalarında seçimin ikinci tura kalacağını gösterek ve ilk turda Erdoğan’ın oy oranının daha yüksek açıkladı.

Onursal Adıgüzel görevden alındı

Seçim verilerinin girişine dair eleştirilerin ardından CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, görevden ayrıldığını açıkladı.

EKONOMİ

Seçim etkisi: Borsa açılışta devre kesti

Borsa İstanbul seçim sonrası ilk iş gününde yüzde 6,38 düştü ve haftaya 4.489,58 puandan başladı.

BİSAM: Açlık sınırı 9 bin 814, yoksulluk sınırı 33 bin 948 TL oldu

BİSAM’ın nisan ayı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 9 bin 814 lira oldu.

DIŞ POLİTİKA

Beyaz Saray: Biden, seçimlerin galibi ile çalışmayı dört gözle bekliyor

“Türk halkını, isteklerini sandıkta barışçıl bir şekilde ifade ettiği için kutluyoruz” diyen Kirby, Biden’ın seçimleri kazanan liderle çalışmayı ‘dört gözle beklediğini’ söyledi.

Seçimler, Rusya basınında: ‘Batı’nın itaatkar müttefiki rolüne dönüş mü?’

Rusya’nın Kommersant gazetesi, Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimini kazansa dahi Türkiye’nin tekrar ‘Batı’nın itaatkar müttefiki rolüne’ dönmesini ummanın ‘safça’ olduğunu yazdı.

AB Komisyonu’ndan seçim değerlendirmesi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, seçime katılımın yüksekliğinin büyük kazanım olduğunu, ikinci turun ne getireceğini görmeyi beklediklerini söyledi.

YNK parlamenterine silahlı saldırı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nun YNK’li parlamenteri Karwan Gezneyi’ye silahlı saldırı düzenlendi.

Akkuyu Santrali Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayet edildi

Aktif fay hattı üzerinde bulunan ve kendisini soğutamayacak kadar ısınmış Akdeniz’de bulunan Akkuyu Nükleer Santrali Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayet edildi.

16 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Canan Kaftancıoğlu: Raporu paylaşacağız, içiniz rahat olsun

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul genelinde oy sayımında yaptıkları raporlamayı kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu, “İçiniz rahat olsun” dedi.

CHP’den seçim tutanağı açıklaması: İtirazlar yapıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, seçim tutanakları ve YSK verilerinin uyuşmadığı sandıklara ilişkin açıklama yaptı.

İmamoğlu ve Yavaş’tan ‘2. tur’ paylaşımı: Sıkı bir çalışmaya başlıyoruz

İmamoğlu ve Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantıdan fotoğraf paylaşarak, “28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimi için sıkı bir çalışmaya başlıyoruz” dedi.

İrfan Değirmenci: İzmir seçiminin geneline itirazda bulunduk

TİP İzmir Milletvekili adayı İrfan Değirmenci, “İzmir’de 500 sandıkta doğrudan sandığa ve buradan referansla İzmir seçiminin geneline itirazda bulunduk” dedi.

Demirtaş: Sandıklara sahip çıkarsanız kesinlikle kazanılacak

Selahattin Demirtaş, sandıklarda yapılan hile ve usulsüzlüklere dikkat çekerek, “20 bin sandığın her birinden 150 oy çalınsa 3 milyon oy eder ve bu sayı, seçimin sonucunu değiştirmeye yeter” dedi.

Fatih Altaylı Habertürk’ten ayrıldı: Artık yokum

Gazeteci Fatih Altaylı Habertürk’ten ayrıldığını açıkladı. Son köşe yazısını yayınlayan Altaylı “Bundan böyle, medyada kimseye patron diyecek gücüm takatim yok” dedi.

CHP’li Özkan görevden alındığı iddialarını reddetti

Sinan Oğan: Birileri bizi kurtarıcı olarak görmesin, biz öyle görmüyoruz

İkinci turda kimi destekleyeceklerine yapacakları istişarelerin ardından karar vereceklerini söyleyen Sinan Oğan, “Birileri bizi kurtarıcı olarak görmesin, biz öyle görmüyoruz” dedi.

MHP’den Sinan Oğan’a: Onun bunun mahallemize gecekondu yapmasına müsaade etmeyiz

MHP Genel Başkan Yardımcılarından Sinan Oğan’ı eleştiren paylaşımlar yapıldı. İzzet Ulvi Yönter, “Türk milliyetçiliğinin siyasi, fikri ve ahlaki yolbaşçısı Devlet Bahçeli’dir” dedi.

ATA İttifakı’nın bileşeni Adalet Partisi’nden ikinci tur açıklaması: Gönlümüz Millet İttifakı’ndan yana

ATA İttifakı içinde seçime giren Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, “Zafer Partisi adına konuşamam ama biz ehveni şer de olsa gönlümüz Millet İttifakı’ndan yana” dedi

Erdoğan: Devlet Bey geçici Meclis Başkanı olacak

Erdoğan canlı yayında yaptığı açıklamada ikinci tur seçimi için rehavete kapılmayacaklarını belirterek “Miting düşünmüyorum” dedi, Devlet Bahçeli’nin geçici Meclis Başkanı olacağını söyledi.

Tutuklu yargılanan gazetecilerden 9’u tahliye edildi

Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabir ve editörlerinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında 9 gazetecinin tahliye edilmesine karar verildi

Yeşil Sol Parti: 1000’in üzerinde sandık verisi yanlış girilmiş

Islak imzalı tutanakların YSK sistemine yanlış girilmesine ilişkin açıklama yapan Yeşil Sol Parti, 1000’in üzerinde yanlış giriş olduğunu, tüm Türkiye’deki sandıkları incelediklerini söyledi.

HDP’li Tiryaki’den tutanak açıklaması: Henüz milletvekili dağılımına etki edecek bir sonuca ulaşabilmiş değiliz

Davutoğlu: YSK’yla ilgili ortaya saçılan iddialar çok vahim

Ahmet Davutoğlu, sandık bilgilerinin YSK sistemine yanlış girildiği ve kaydırma yapıldığı iddiaları hakkında “Çok vahim. Gerekirse tüm ıslak imzalı tutanaklar tek tek yeniden sisteme girilmeli” dedi.

‘Oylar yeniden sayılsın’ kampanyası sosyal medyada gündem oldu

YSK Başkanı Yener: Türk siyasi hayatında ilk defa uygulanan bir süreç

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yurt dışında oy verme sürelerine dair CHP, AK Parti, MHP ve Yeşil Sol Parti’nin verdiği ortak dilekçeyi kabul ettiklerini belirtti.

CHP’nin itirazı kabul edildi, yurt dışında oy kullanma süresi olması gerektiği gibi 5 gün

Erdoğan: Partimde bir düşüş, milletvekili sayısında az da olsa bir eksiklik söz konusu; iç muhasebemizi yapacağız

CHP’de Propaganda Başdanışmanlığına getirilen Yüksel: Öncelikli işimiz sandığa gitmeyen vatandaşlarımızı sandığa taşımak

Eleştirilerin hedefindeki Onursal Adıgüzel T24’e konuştu: İletişimin daha iyi yönetilmesi gerekirdi, ama ben Genel Başkan’ı rahatlatmak için istifamı sundum

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: YSK verileri doğru, veriler CHP sistemine yanlış girilmiş

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Bazı partilerin oyu sisteme “0” veya eksik olarak yüklendi” iddiası kamuoyunu provoke etmeye yönelik manipülasyondur. İddiaya konu görseller YSK değil, CHP’nin sistemine aittir. Tutanak ve YSK verileri doğruyken, bu veriler CHP sistemine yanlış girilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

CHP’den seçim tutanağı açıklaması: İtirazlar yapıldı, raporu sizlerle paylaşacağız

“Kılıçdaroğlu, seçim kampanyasını yürüten iki isimle de yollarını ayırdı”

Saymaz, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “CHP lideri Kılıçdaroğlu, Onursal Adıgüzel’in yanı sıra seçim kampanyasını yürüten Akan Abdula ve Ali Kiremitçioğlu ile dün gece yolunu ayırdı” ifadesini kullandı.

CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu: Binlerce mahalde itirazlar yapıldı, YSK’nın sistemi kapalı işlediği için seçmenlerin bunu görmesi mümkün değil

CHP’den seçim genelgesi: Belediye başkanları kendi illerinde çalışacak, eski vekiller de sahaya sürülecek

İYİ Parti Erzurum’da seçim sonuçlarına itiraz etti, HDP “Kumpas” dedi

İYİ Parti, Erzurum’un Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçelerinde seçim sonuçlarına itirazda bulundu. HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki “Kumpas” dedi.

YSK önünde nöbet başlatan seçmenler gözaltına alındı: Oylarımıza sahip çıkacağız

Ankara’da YSK önünde bir grup seçmen oyların yeniden sayılması talebiyle nöbet başlattı. Gözaltına alınan seçmenlerden biri, halkı desteğe davet ettiklerini belirtti.

Muğla ve ilçelerinde inşaat yasağı başladı

Muğla’nın dünyaca ünlü Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistik ilçelerinde, 15 Ekim’de sona erecek inşaat yasağı başladı.

Ege’de kadınlara yönelik 504 ihlal

İHD, 2022 yılı Ege bölgesinde kadınlara yönelik 504 hak ihlalinin yaşandığını açıkladı.

EKONOMİ

Türkiye’nin risk primi son 6 ayın zirvesinde: CDS, 652 puana çıktı

Prof. Dr. Hakan Kara: Merkez Bankası, nisan ayının başından beri net 17,7 milyar dolar rezerv harcadı

Bürümcekçi ise TCMB’nin brüt rezervlerinin geçen hafta 9 milyar dolar düştüğünü öngörüyor

İSKİ’den su borçlarına yapılandırma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurumu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşların su borçlarını yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Başvuru süresi 31 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek.

Merkez Bankası’ndan nakit avans limitlerini daraltacak adım

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, belirli bir limitin üzerinde kişisel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildi.

Altının kilogramı 1 milyon 259 bin liraya geriledi

EBRD, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini düşürdü, S&P risk primini yine yükseltti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 6 Şubat depreminin etkilerine ve kredi şartlarında beklenen sıkılaşmaya işaret ederek Türkiye ekonomisi için 2023 büyüme tahminini yüzde 2,5’e indirdi. Standard & Poors ise Türkiye’nin risk primini 652 baz puana yükseltti.

DIŞ POLİTİKA

BAE, Esad’ı BM İklim Konferansı’na davet etti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 30 Kasım’da başlayacak olan 28. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı davet etti.

Rusya: Tahıl anlaşmasıyla ilgili sorunlar ortadan kalkmadı

17 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Muharrem Erkek: Toplam 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit ettik

CHP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkanı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde açıklama yaptı.

Ümit Özdağ: Şartlarımız yerine getirilmezse iki adayı da desteklemeyiz

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için şartları olacağına işaret ederek, “Yerine getirilmezse iki adayı da desteklemeyiz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan gençlere: Ölü toprağını atın üstünüzden

Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu gençlere seslenerek, “Bu ölü toprağını atın üstünüzden” diyerek sandığa gitme çağrısında bulundu.

Soylu hedef gösterdi: Bu adam bir mafya, operasyon çekiyor

İçişleri Bakanı Soylu, kamuoyu araştırma şirketi Konda’nın yöneticisi Bekir Ağırdır’ı isim vererek hedef gösterdi: Bu adam Türkiye’ye operasyon çekiyor. Her seçimde operasyon çekiyor.

Erdoğan’ın 9 maddelik ikinci tur stratejisi: Hedef Kemal Kılıçdaroğlu

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta düzenlenecek seçim için belirlediği 9 maddelik stratejiyi yazdı.

TİP’li Ergün: 14 Mayıs seçimlerinin şaibeli olduğunu söylüyoruz

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, “14 Mayıs seçimlerinin şaibeli olduğunu söylüyoruz. Bu operasyonda, milletvekili seçiminde MHP gözetilmiştir” iddiasında bulundu.

Onursal Adıgüzel: Sistem sorunsuz çalıştı, iletişim ekibi kapattırdı

CHP’deki görevinden ayrılan Onursal Adıgüzel 14 Mayıs gecesi yaşananları anlattı: Seçim sistemi dijital olarak sorunsuz işledi. Ben bilgi işlemciyim. Talimatı uyguladım…

Gazeteci Uludağ ‘tutanak’ karmaşasını inceledi: Sorun CHP’nin sisteminde

Gazeteci Alican Uludağ, sosyal medyada ‘oylar yeniden sayılsın’ kampanyasına dönüşen ‘ıslak imzalı tutanak’ tartışmasını araştırdı: Hatalı veriler YSK’dan değil CHP’nin görevlilerinden alındı…

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan gençlere: Ölü toprağını atın üstünüzden

Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu gençlere seslenerek, “Bu ölü toprağını atın üstünüzden” diyerek sandığa gitme çağrısında bulundu.

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan dövizde yeni adım

Merkez Bankası, bankalarda gerçek kişiler için dövizden TL’ye dönüşüm yükümlülüğünü artırdı. TL’ye dönüş yükümlülüğü yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Azerbaycan’da ‘İran istihbaratı’ operasyonu: ‘Darbe hazırlığı yaptılar’ iddiası

Azerbaycan, İran bağlantılı olduğu iddia edilen bir grubun gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada, şüpheliler darbe hazırlığı ve devlet yetkililerine suikast planlamakla da suçlandı.

Stoltenberg: Putin bu savaşı kazanırsa bu Ukrayna ve bizim için büyük trajedi olacak

Ukrayna’ya silah yardımının devam edeceğini söyleyen NATO Genel Sekreteri, “Desteği gerektiği kadar sürdüreceğiz. Putin, bu savaşı kazanırsa bu Ukrayna ve bizim için büyük trajedi olur” diye konuştu.

Af Örgütü’nden Avrupa Konseyi’ne: Türkiye ile suç ortaklığı son bulmalı

Uluslararası Af Örgütü yetkililerinin kaleme aldığı yazıda, Avrupa Konseyi’ne “Türkiye ile suç ortaklığı son bulmalı” çağrısı yapıldı.

Sabah: Almanya’da gözaltına alınan iki çalışanımız serbest bırakıldı

Sabah gazetesi, Frankfurt’ta gözaltına alınan Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ın serbest bırakıldığını duyurdu.

Arjantin’de enflasyon yüzde 100’ü aştı: ‘Çalışsan da yoksulsun’

Ayda bir kez et yiyebildiklerini söyleyen 37 yaşındaki Cinthia, “Arjantin’de hep enflasyon vardı ama şimdi çalışsan da yoksulsun” dedi.

18 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Sinan Oğan, New York Times’a konuştu: Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?

Oğan, kendisine oy verenlerin yüzde 70’inin ikinci turda kendi açıkladığı ismi destekleyeceğini söyledi. Oğan, belli bir adayı desteklemesinin karşılığında üst düzey görev talep edeceğini belirtti.

Millet İttifakı paydaşında 800 bin ‘fire’: Başka adaya oy verdiler

Türkiye Raporu’nun, 14 Mayıs’ta seçim analizine göre; Oğan veya İnce’nin diğer partilerin seçmenlerinden aldıkları oylar açısından en yüksek oranda geçişin İYİ Parti’den olduğu görülüyor.

Aykut Erdoğdu’dan ‘devletin durum raporu’: Sessiz sedasız halletmeye çalışacaktık ancak…

CHP’li Aykut Erdoğdu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisinden bir hasar tespit raporu istediğini söyledi. Erdoğdu, “Ankara’da üç hafta süren çalışmalarımız sonucunda vahim bir tabloyla karşılaştık” dedi.

Kılıçdaroğlu: Vatanını seven sandığa gelsin

Sandıklara gitme çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Hakkını yedirmeyecek çok daha fazla kadın ve erkek müşahide ihtiyacımız var” dedi.

ANKA Yönetim Kurulu Başkanı Atabaş: Tuncay Özkan ile ortaklığımız yok

Seçim gecesi ilçe seçim kurullarına gelen tutanakları sistemlerine girdiklerini söyleyen ANKA Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fırat Atabaş, “Tuncay Özkan’ın yapımızla herhangi bir ortaklığı yoktur” dedi.

Helin Şen’i öldüren polis yine tutuklanmadı

Diyarbakır’da zırhlı araçtan açılan ateşle hayatını kaybeden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in ölümüyle ilgili Polis Abdullah E.’nin yargılandığı davada tutuklama talebi reddedildi.

Kaftancıoğlu: Kaybedecek bir şeyimiz yok, keskin bir dil kullanacağız

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimiyle ilgili olarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlık ve yokluk seçimi olacak” dedi.

Onursal Adıgüzel: Sistem sorunsuz çalıştı, iletişim ekibi kapattırdı

CHP’deki görevinden ayrılan Onursal Adıgüzel 14 Mayıs gecesi yaşananları anlattı: Seçim sistemi dijital olarak sorunsuz işledi. Ben bilgi işlemciyim. Talimatı uyguladım…

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri bir haftada 9 milyar dolar azaldı

Merkez Bankası rezervleri, 12 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 9 milyar 5 milyon dolar azalarak 105 milyar 127 milyon dolara geriledi.

DIŞ POLİTİKA

Beyaz Saray’dan ‘seçim’ açıklaması: Kazanan kim olursa olsun çalışmaya hazır olacağız

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna ilişkin konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “Seçimin kazananı kim olursa onunla çalışmaya hazır olacağız” dedi.

Rusya: Tahıl anlaşmasının uzatılması Türkiye’deki seçimlerle bağlantılı değil

Tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin açıklama yapan Lavrov, söz konusu kararın Türkiye’deki seçimlerle ilgili olmadığını belirtti.

Sudan’daki çatışmalarda 843 binden fazla kişi ülke içinde yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 259 bin kişinin ise komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

19 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na dört soru: HDP, göçmenler…

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmesinde Özdağ, dört başlıkta Kılıçdaroğlu’na sorular sordu.

Dpa: Sinan Oğan, kararını haftaya açıklayacak

Alman haber ajansı dpa, Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda hangi adayı destekleyeceğini önümüzdeki hafta açıklayacağını yazdı.

Erdoğan, CNN’e konuştu: Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu öncesi CNN’e verdiği mülakatta, “Bir seçimi ilk turda bitirmek yerine ikinci tura kalan bir kişi nasıl diktatör olabilir?” ifadelerini kullandı.

YSK, 14 Mayıs’taki birinci tur seçimin kesin sonuçlarını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin kesin sonuçlarını, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımladı.

Batı Ege için kuraklık uyarısı: Suyun her damlası altın değerinde

Prof. Dr. Doğan Yaşar, en ciddi kuraklığın Batı Ege’de yaşandığını belirterek “Artık suyun her bir damlası altın değerinde” dedi.

Akşener’den ‘sahaya inin, Kılıçdaroğlu için çalışın’ talimatı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, parti yönetimi ve yeni seçilen milletvekillerine sahaya inerek Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için çalışmaları talimatını verdi.

Kitle örgütleri: 29 Mayıs’ta özgür bir ülkeye uyanmaya kararlıyız

Ankara’da ortak açıklama yapan demokratik kitle örgütleri seçim sürecini değerlendirdi, 29 Mayıs’ta özgür bir ülkeye uyanmaya kararlı olduklarını ifade etti.

Özdağ: Taraflarla ortaklaşamazsak kimseyi desteklemeyiz

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, canlı yayında açıklamalarda bulundu, “Taraflarla ortaklaşamazsak kimseyi desteklemeyiz. HDP ve HÜDA PAR’a verilen tavizlerden dönülmezse süreç ilerlemez” dedi.

EKONOMİ

ABD basınından ‘Erdoğan’ yorumu: ‘Türkiye, döviz krizi yolunda’

The Hill haber sitesinde yayınlanan analizde, Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda mevcut ekonomi politikalarına devam edeceği, bunun da daha fazla enflasyon ve döviz krizine yol açacağı kaydedildi.

DIŞ POLİTİKA

Mahsa Jîna Amini protestoları: İran, üç kişiyi idam etti

Mahsa Jîna Amini’nin ölümüyle başlayan protestolarla bağlantılı olarak üç kişi daha idam edildi. Eylül 2022’den bu yana protestolarla bağlantılı olarak idam edilenlerin sayısı yediye yükseldi.

Ermenistan ve Azerbaycan, Rusya’da ‘barış’ı görüştü: ‘İlerleme kaydedildi’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Rusya’nın başkenti Moskova’da barış anlaşmasının şartlarını görüştü.

Zelenski, Arap Birliği Zirvesi’ne konuştu: Topraklarımızı geri almak için savaşmayı sürdüreceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada savaşmayı Ukraynalıların seçmediğini belirterek, “Teslim olmayacağız ve hiçbir yabancı işgalciye boyun eğmeyeceğiz. Topraklarımızı geri almak için savaşmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Esad’dan “yeni başlangıç” çağrısı

12 yıl aradan sonra Arap Birliği zirvesine katılan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, zirvenin Arap ülkeleri arasında “yeni bir dönemin başlangıcı” olmasını umduğunu söyledi.

Esad 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi’nde konuştu: “Bölgemizdeki en büyük tehlikelerden biri İhvancı zihniyetle karışmış yayılmacı Osmanlı zihniyetidir”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 12 yıl sonra ilk kez Arap Birliği Zirvesi’ne katılan Suriye lideri Beşar Esad’ı karşıladı. Esad, Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “Bölgemizdeki en büyük tehlikelerden biri İhvancı zihniyetle karışmış yayılmacı Osmanlı zihniyetidir” ifadelerini kullandı.

Kremlin: Rusya-ABD silah kontrolü anlaşmalarına dair son kalıntılar da yok olup gidiyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasında silah kontrolüne yönelik somut görüşmelerin yürütülmediğini belirterek, “Bu alandaki uluslararası yasal çerçevenin son kalıntıları da yok olup gidiyor.” dedi.

20 Mayıs

DIŞ POLİTİKA

Arap Birliği: Suriye’nin Birliğe dönüşü Araplara özgü bir konudur

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Suriye’nin Birliğe geri dönmesine ilişkin kararının “Araplara özgü bir konu” olduğunu, bu hususta “dış güçlerle çatışma arayışı” dile getirdi.

ABD ve müttefikleri Ukrayna’ya F-16 dahil dördüncü nesil savaş uçakları vermeye hazırlanıyor

ABD ve müttefikleri, pilotlara gerekli eğitimin verilmesinin ardından Ukrayna’ya F16’lar dahil dördüncü nesil savaş uçakları gönderecek.

Rus paralı asker grubu Wagner, Ukrayna’nın Bakmut kentinin aylar süren direnişten sonra düştüğünü iddia etti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde önemli rol oynayan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, Ukrayna’nın Bakmut şehrinin kontrolünü tamamen sağladıklarını iddia etti.

21 Mayıs

DIŞ POLİTİKA

G7’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen üç günlük G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Sonuç bildirgesinde Ukrayna’ya “tam destek” dile getirilirken, Rusya’ya yeni yaptırımlar konusunda da anlaşıldı.

Rusya’dan ‘G7’ açıklaması: Küresel sorunların şiddetlenmesine neden oluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya’da düzenlenen G7 toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, G7’nin “küresel sorunların şiddetlenmesine neden olduğu” vurgulandı.

İngiltere basınından ‘Kılıçdaroğlu’ yorumu: Kişilik nakli yaptırmış gibiydi

The Times gazetesinden Louise Callaghan, “Kılıçdaroğlu perşembe günü kürsüye çıktığında, onun bir kişilik nakli yaptırdığını düşündüyseniz eğer bu tamamen anlaşılır bir durum olurdu” diye yazdı.

Bahmut’ta son durum: Putin, Wagner’i tebrik etti

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Bahmut’un ‘kontrol altına alındığına’ ilişkin açıklamasının ardından Putin, Wagner’i tebrik etti. Zelenskiy, Rusya’nın kontrolü ele geçirdiği iddiasını reddetti.

Sudan’da 7 günlük ateşkes imzalandı

Ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri’nin 7 günlük ateşkeste anlaşma sağladığı belirtildi. Suudi Arabistan ve ABD, ateşkesin pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

22 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Sinan Oğan, ‘Erdoğan’ dedi

Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci tura ilişkin kararını verdi. Oğan, “28 Mayıs seçimlerinin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğiz” dedi.

Erdoğan: Ama montaj ama şu bu, PKK videosu var

Erdoğan, Oğan’ın desteğine teşekkür edip Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar. ‘Haydi, haydi’ türü. Ama montaj ama şu ama bu…

Demirtaş: Ayağa kalk!

Selahattin Demirtaş, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesinde seçmenlere, Meclis’te yaptığı eski bir konuşmasıyla seslendi.

Akşener’in danışmanı İde: ‘Sinan Oğan iş takipçisi’

Akşener’in danışmanı Murat İde, Sinan Oğan’ın 2. turda Erdoğan’ı destekleme kararının ardından yaptığı paylaşımda Oğan için “iş takipçisi” dedi, bir petrol şirketini işaret etti.

Şenol Güneş: Bu mantık dışı, hukuk dışı bir lig

4-1 kazandıkları Adana Demirspor maçının ardından konuşan Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş: Yeni yeni takım olmaya başladık… Bu ligin sonuçları ne olursa olsun mantık dışı, hukuk dışı bir lig.

Zonguldak’ta 2 yaşındaki bebeğin ölümü: Tutuklu sayısı 5’e çıktı

Zonguldak’ta 2 yaşındaki bebeğin istismar sonucu ölmesiyle ilgili toplam 5 şüpheli tutuklandı.

Mustafa Sarıgül: Erzincan’da sandıkların yüzde 15’inden ıslak imzalı tutanak gelmedi

CHP’den Erzincan Milletvekili seçilen Mustafa Sarıgül 14 Mayıs’taki seçimlerde Erzincan’daki sandıkların yüzde 15’inden ıslak imzalı tutanak gelmediğini söyledi.

Özgür Özel: Onursal Adıgüzel’in istifa etmesini gerektirecek bir şey yoktu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Onursal Adıgüzel’in istifasıyla ilgili olarak, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin sisteminde, sandık görevlisinde seçim sonucunu etkileyecek bir eksiklik yok” dedi.

EKONOMİ

Seçim sonrası ‘zam fırtınası’: Ne ararsan var

Yılın ilk dört ayında deprem ve seçim harcamaları nedeniyle 382 milyar TL’ye ulaşarak rekor kıran bütçe açığı, seçim sürecinin tamamlanması sonrasında yeni bir ‘vergi dalgası’na neden olabilir.

Borsa düşüyor, yatırımcı sayısı artıyor

Borsada yaşanan düşüş devam ederken, hisse senedi yatırımcı sayısı bir önceki hafta 4,9 milyon seviyesindeyken, 19 Mayıs haftası itibarıyla 5 milyonun üzerine çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’da hükümet kurma görevi Miçotakis’e verildi: ‘İade edeceğim’

Partisi Yeni Demokrasi Yunanistan’daki parlamento seçimlerini ilk sırada tamamlayan Başbakan Miçotakis, “Mevcut meclisten bir hükümet oluşturma niyetinin gerçekte mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

23 Mayıs

İÇ POLİTİKA

1.200.000 ‘ölü seçmen’ iddiası: Oy kullandılar mı, kullanmadılar mı?

Gazeteci Murat Ağırel sabah saatlerinde katıldığı canlı yayında, “Bir türlü cevabını alamadığım sorularım var. YSK Görevlileri, temsilcileri ve TÜİK sorularıma cevap vermiyor” dedi.

Kürt Siyaseti İçin Hasar Tespit Raporu’: HDP’nin oyları neden düştü?

Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü araştırmacı Reha Ruhavioğlu, “HDP’nin oyu 2015’ten beri bir düşüş eğiliminde ve 2023’teki düşüş seçmende hayal kırıklığı yaratmışa benziyor” dedi.

Teyit.org derledi: Erdoğan’ın seçim dönemindeki doğrulanmayan açıklamaları

14 Mayıs seçimlerinde sonuçlanmayan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Teyit.org, Erdoğan’ın seçim sürecindeki propaganda konuşmalarında doğrulanmayan açıklamalarını derledi.

Eş zamanlı ev baskınları: Gazeteciler ve müzisyenler de gözaltında

Birçok kentte eşzamanlı düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazeteci ve müzisyenlerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İsmail Saymaz’dan Abdüllatif Şener’e: AK Parti’nin ‘Kandil’ sakızını çiğniyor

Gazeteci İsmail Saymaz, CHP’li Abdüllatif Şener’in aday gösterilmeyince soluğu iktidar yanlısı kanalda alıp, iktidarın söylemlerini kullandığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu ile Özdağ yarın mutabakat metnini açıklayacak

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu ile üzerinde çalıştıkları mutabakat metninin detaylarını yarın düzenlenecek ortak basın toplantısında kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

Sandığa gitmeyen 8.3 milyon seçmen kim, ikinci turda ne yapacak?

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir süre kala sandığa gitmeyen milyonlarca seçmenin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Peki adaylar bu seçmenleri ikna edebilir mi?

Moda’da gözaltına alınan gençler: Ters kelepçeyle yere yatırıp gözümüze biber gazı sıktılar

Moda sahilinde halay çektikleri sırada gözaltına alınan gençler ifadelerinde, gördükleri işkenceyi anlattı: “Yere yatırıp gözlerimize biber gazı sıktılar. Darp raporu almamamız için tehdit ettiler…”

Gabonlu Dina’nın avukatı dosyadan çekildi

Karabük’te Filyos Çayı’nda ölü bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın avukatı Kerim Bahadır Şeker, yazılı bir açıklama ile dosyadan feragat ettiğini duyurdu.

EKONOMİ

Bankaların kredi ‘cimriliği’nin sebebi: Dolar

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, ekonomi yönetiminin en önemli önceliğinin “döviz kurunu 20 TL’nin altında tutmak” olduğunu belirtiyor.

DIŞ POLİTİKA

Çipras da hükümet kurma görevini reddetti: Yunanistan yeniden seçim yolunda

Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Miçotakis’in ardından SYRİZA lideri Çipras da hükümet kurma görevini kabul etmedi. Komşu Yunanistan, 25 Haziran’da yeniden seçimlere gitmeye hazırlanıyor.

Berlin: Ankara’nın suçlamalarını reddediyoruz

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.

Önerilen yazılar ve videolar

Soli Özel: Rusya’da belki bir iktidar mücadelesi de başlamış olabilir

İkinci tur: Teokrasiye bir adım sonrası Medeni Yasa / Berrin Sönmez

İkinci turda cumhurbaşkanlığı seçimini hangi faktörler etkileyecek?

Millet İttifakı’nın seçim stratejisi neden işe yaramadı?

Sona doğru, İnce’nin istifası / Osman Özarslan

Gazeteci Bahar Feyzan: CHP’den Tuncay Özkan gitmeden, çok net söylüyorum; CHP hiçbir seçimi kazanamaz

Seçimlere son iki gün: Suriyeliler seçimle ilgili ne düşünüyor?

Prof. Dr. Uzgel: Putin, Erdoğan’ı kaybetmek istemiyor

Mahfi Eğilmez yazdı: Seçim ve ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez, 16 Mayıs’ta yayınladığı yazısında seçim sonuçlarını değerlendirerek “İnsanlar ekonominin ne durumda olduğunu çok iyi anlamış değil” dedi.

Cuma Çiçek: Yeşil Sol’un 4 oyundan 1’i başka partiye gitti

Yeşil Sol Parti ve AK Parti’nin Diyarbakır’da oy kaybettiğini söyleyen Cuma Çiçek, CHP’nin artan oylarına dikkat çekti. Çiçek, ikinci tur için seçmenin ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Fehim Taştekin: Zehiri zehirle yenmek!

Mutfaktaki Piro, kalp işaretiyle sevgisini sunan Piro, bölünmüş hatları birleştiren Piro geleceğe dair yol göstericiydi. Erdoğan’ın panzehiriydi. Zehir aranacaksa işte zehir!

Mahfi Eğilmez: Seçimlere bir de bu açıdan bakalım

İktisatçı Mahfi Eğilmez seçimlere ilişkin yayınladığı analizinde “100 yıllık siyasal parti CHP’nin üye sayısı AKP’nin onda biri kadar” dedi ve devletten yardım alan kişi sayısına dikkat çekti.

Bülent Batuman: Seçim sonuçları, deprem ve rızanın üretimi

Sahte temel atma törenleri, mülkiyet haklarını bile askıya alan kararnameler, bir yağma coşkusuyla dağıtılan ihaleler, ekolojik felaketi çağıran enkaz tasfiye süreçleri vb. bölge halkı için belirleyici bir rol oynamadı. Aksine, bunların tamamı patrimonyal devletin “yaraları sardığı” duygusunu üretmiş görünüyor.

Fehim Taştekin: Bir kolda Esad diğer kolda Zelenski: Tanrılar çıldırmış olmalı!

Dün dünya âlem Esad’la yüzleşen liderlerin yüz ifadelerini okumak için beklerken podyuma Ukrayna lideri Volodimir Zelenski çıktı. “Hayda” dedirten bir hüner! Batı cephesinde Esad’ın Arap kalbine dönüşünün yol açtığı kızgınlığı Rusya’nın düşmanı Zelenski ile yumuşatmayı uman bir cinlik.

Faruk Bildirici: AA ve TRT o gün neden kandırdı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta İstanbul’daydı. Ama Anadolu Ajansı, “İstanbul’da oyunu kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 15.15’te Ankara’ya geldi.” haberi geçerek medyayı yanılttı. Erdoğan’ın nerede olduğu böyle önemli durumlarda gizleniyor. 14 Mayıs’taki AA ve TRT aracılığıyla medyayı kandırma operasyonu da aydınlatılmaya muhtaç… Bu giz perdesinin haber değeri büyük…

Süleyman Karan: Ekonomide hal ve gidiş: Düdüklü tencere patladı patlayacak

Hiçbir sektör, pek yakında karşı karşıya kalacağımız gelişmelerden etkilenmeden bu buhrandan çıkamayacak. Hele ki döviz borcu olan şirketler!.. 29 Mayıs itibarıyla, kurları ite kaka baskı altında tutmaya çalışacaklar. Birkaç gün, hadi bilemediniz bir-iki hafta idare edip, yine son kalan döviz stokları da piyasaya verildi, ya sonra? İşte sonrası düdüklü tencere!..

Çiğdem Toker: Sayılan oylar ne kadar gerçek?

Nüfus artışında oldukça dikkat çeken bir veri, 2010 Anayasa referandumuna gidiyor. Yılda ortalama 1 milyon kişi civarında arttığı bilinen Türkiye’nin nüfusu, 2007-2010 aralığında 3,1 milyon artmış. Peki seçmen sayısı? Araştırmadan öğrendiğimiz kadarıyla 6,7 milyon. Çok yüksek bir artış değil mi?