10.04.2021

Dış Politika

Ukrayna’nın doğusunda tansiyon yükseliyor

Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya’nın yaptığı açıklamaların ülkesi açısından “tahriklere” yol açabileceğini belirtti. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’de.

Çavuşoğlu Mısırlı mevkidaşı Şukri ile görüştü

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri normalleştirme çabaları hız kazandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile telefonda görüştü.

İç Politika

Gözaltındaki emekli amirallerin ilk ifadeleri ortaya çıktı: “Kaçma durumumuz yok”

Montrö Sözleşmesi ve sarıklı amiral ile ilgili bildiriye imza koyan ve gözaltına alınan 10 emekli amiralin 5. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadeleri ortaya çıktı. Gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz eden emekli amiraller, kaçma şüphelerinin olmadığını söyledi.

Soma katliamı davasında yargılama yeniden başlıyor

Soma Katliamı davasında yargılama yeniden başlıyor. Madenci aileleri tüm kamuoyunu 13 Nisan’da görülecek davaya sahip çıkmaya çağırdı.

Ekonomi

AA’nın “Erdoğan’dan çiftçiye müjde” haberindeki veriler ‘gerçek değil’

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Anadolu Ajansı’nın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçiye müjde” haberindeki rakamların gerçek olmadığını belirtti ve “Bu nasıl habercilik?” diyerek tepki gösterdi. Yıldırım açıklamasında doğru verileri de açıkladı.

CHP’nin afişlerine soruşturma başlatıldı, sosyal medya tepki gösterdi: 128 milyar dolar nerede?

CHP’nin Mudanya’da reklam panolarına astığı ‘128 milyar dolar nerede?’ afişlerinin kaldırılması ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmasına sosyal medyadan tepki geldi. ‘128 milyar dolar nerede?’ etiketi Türkiye gündeminin üst sıralarına yerleşti, binlerce paylaşım yapıldı.

CHP: Kayıp 128 milyar doların 7’de 1’i ile tam kapanma gerçekleşebilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bir an önce ekonomik ve sosyal koşullar sağlanarak, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma uygulanması çağrısı yaptı.

İşsize işsizlik maaşı dahi yok

Salgında işsizlik maaşına başvuran ve bu ödenekten faydalananların sayısı azaldı. Geçen yıl başvuran her 100 kişiden 55’i faydalanırken bu yıl sayı 30’a düştü. Yılbaşından bu yana 57 bin kişi işsizlik maaşı alabildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu 2020 yılında 1,2 milyar lira zarar etti

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 2020 yılında 1,2 milyar TL zarar etti. TTK Genel Müdürü zararın gerekçesini “Yeterli sayıda işçi alımı yapamamak” olarak açıkladı.

Çiftçiler Ayakkabı’da sendikada örgütlenen işçilere ücretsiz izin tehdidi

Deriteks Sendikası, büyük markalara üretim yapan Çiftçiler Ayakkabı’nın örgütlenen işçilere “Sendikadan çıkın yoksa ücretsiz izine çıkarırım” baskısı kurduğunu duyurdu.

Toplumsal Cinsiyet

AB Konseyi Başkanı Michel: Türkiye’deki koltuk vakası yüzünden geceleri uyuyamıyorum

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, hafta içindeki Türkiye ziyaretinde yaşanan ve kendisinin de eleştirilmesine yol açan “koltuk skandalı” nedeniyle uykularının kaçtığını söyledi.

Gültekin ailesinin avukatı Epözdemir: Bu cinayetin tek başına işlenmesi fizik kurallarına aykırıdır

Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından vahşice katledilen Pınar Gültekin davasında ailenin avukatlığını yürüten Rezan Epözdemir’den açıklama geldi.

‘Politik oturum hakkı’ tanınan Yasemin Çakal: Kadın cinayetlerinin politik olduğu bir kez daha tescillendi

Yasemin sadece kendisi için değil, ‘öz savunma hakkı’nı kullanması nedeniyle Türkiye’de nefes alamayan diğer tüm kadınlar için çıktığı yolda ‘politik oturum hakkı’nı kazandı.

Bitmeyen erkek şiddeti: Aldattı, dövdü, yaktı; Ayşe Aydın yoğun bakımda

Tekirdağ’daki ilk müdahalenin ardından durumu ağır olan Ayşe Aydın, İstanbul’daki yanık tedavi merkezine sevk edildi.

Avukat Vahit Bıçak hakkında karar

Ankara Barosu, akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldürdüğü suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak hakkında, duruşmalardaki sözleri, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında, meslek kurullarına aykırı davrandığı gerekçesiyle, duruşmalı disiplin yargılaması kararı aldı.

Çevre

“Türkiye’de iklim değişikliğine inananların oranı yüzde 85”

BMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Türkiye’de iklim değişikliğine inananların oranının yüzde 85’e çıktığını açıkladı.

Covid-19

Prof. Dr. Ceyhan: İstanbul’da virüsü kapmama şansınız çok düşük

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de tespit edilen 360 bin aktif koronavirüs vakası olduğunu, çoğunun da İstanbul’da bulunduğunu söyledi. Ceyhan, “İstanbul’dan başka yerlere yayılıyor. Halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Vuhan’ı’ deniyor. İstanbul’da sokağa çıktığınızda, metroya bindiğinizde, otobüse bindiğinizde virüsü kapmama şansınız çok düşük” dedi.

Covid ölümleri 1 ayda 4 kat arttı

Salgında vaka sayıları rekor üstüne rekor kırarken ölüm sayıları da bir ayda neredeyse dört kat arttı. Prof. Dr. Yavuz, mutasyon nedeniyle önlemlerin artırılması gerekirken azaltıldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Adıyaman ise “Önlem almak için ramazanı bekleyemeyiz” diye konuştu.

Ölüm sayısının rekor kırmasının ardından CHP’den tam kapanma çağrısı

Coronavirus’ten ölen sayısının 7 Nisan günü rekor kırmasının ardından CHP, ‘Sosyal ve ekonomik koşulların oluşturulduğu, gelir güvenceli tam kapanma çağrısı’nda bulundu.

11.04.2021

Dış Politika

Belçika basını: ‘Koltuk krizinin’ nedeni Michel ve von der Leyen arasındaki çocukça gerilim

“Göreve geldikleri günden bu yana rekabet içindeler”

ABD: Rusya, saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı ‘saldırgan ya da pervasız’ bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağı uyarısında bulundu.

Erdoğan-Zelenskiy görüşmesinde “toprak bütünlüğü” ve “işgal” vurgusu yapıldı

Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Huber Köşkü’nde dün basına kapalı şekilde 3 saatlik görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi ve ortak bir bildiri yayımlandı. Basın toplantısında ve bildiride Donetsk ve Lugansk’ın işgal altında olduğu savunularak “toprak bütünlüğü” vurgusu yapıldı.

İç Politika

“Resme saldırının lekesini gökkuşağıyla yıkayacağız”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri “grileştirmeye” karşı sanatı ve renkleri savunuyor. Resmi sansürlenen Boğaziçili sanatçı Halil Ege Doğramacı, bianet’e bu mücadeleyi anlatıyor.

“Parti kapatmalar sorulamayacak konulardır”

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun parti kapatmalarına ilişkin verdiği önergeyi, Meclis iç tüzüğünün “sorulamayacak konular” başlık 97. Maddesine dayandırarak iade etti.

Halkın yüzde 74’ü Türkiye’de darbe tehlikesi görmüyor

Araştırmanın sonucuna göre; darbe tartışmalarının birkaç gündür yaşandığı bugünlerde toplumun büyük çoğunluğunun bu konu hakkında bir endişesi olmadığı görüldü.

Selahattin Demirtaş’a verilen 3,5 yıl hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı, Atatürk Havalimanı’nda 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 3 yıl 6 ay hapisle cezalandıran mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı.

Davutoğlu’nun Urfa ziyareti: Hep çözüm sürecinin arkasında durdum

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Urfa ziyaretinde anadilde eğitimin hak olduğunu dile getirdi. Davutoğlu çözüm süreciyle ilgili “Hep arkasında durdum” dedi ve sürecin bitmesinde PKK’yi suçladı.

Erdoğan: Gavurun kılıcını sallayarak üzerimize geliyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Güya bize muhalefet yapmak adına Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olduğu halde gavurun kılıcını sallayarak üzerimize gelenleri gördükçe üzülüyoruz” dedi.

Gözaltındaki amirallerle görüşme yasağı

Avukatlar ve Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun gözaltında bulunan 10 Emekli Amiral ile görüşmelerine izin verilmedi.

Ekonomi

Migros’ta domatesler taneyle satılıyor: Ne zamandan beri bir domates 2, 3 TL

Ülke genelinde yükselen enflasyon nedeniyle artan hayat pahalılığı sonucu Migros’ta domatesler tekli halde satışa sunuldu. Plastik ambalajlara paketlenen domateslerin 2 ila 3 liradan satışa sunulması dikkat çekti.

Anket: İktidarı ‘başarısız’ bulanların oranı yüzde 12 arttı; krizin sorumlusu ise Erdoğan

Yöneylem’in Mart ayı anketine göre katılımcıların yüzde 46.1’i, ‘Ekonomik durumun sorumlusu’ olarak Erdoğan’ı gösterdi.

Müzisyenler isyan etti: Fabrikada işe başladım, ellerim artık org çalabilecek pozisyonda değil

İşsiz kalan ve destek alamayan müzisyenlerin bir kısmı inşaatlarda bir kısmı fabrikalarda çalışmak zorunda kaldı.

Enflasyon ve işsizlik çifte tehdit yaratıyor: Türkiye Sefalet Endeksi’nde 4’üncü sırada

Türkiye, endekste 40 ülke arasında 4’üncü oldu. Çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlardan daha büyük bir tehdit oluşturduğunu gösteren endekse göre Türkiye çifte tehditle yoksullaşıyor.

Erdoğan: Emeklilerimiz bugün tarihin en iyi gelir seviyesine sahip

‘AK Parti olarak tüm dünyada yaşayan vatandaşlarımıza oy kullanma hakkını kazandıran biz olduk.’

Kriz raporda: İstanbulluların kişi başı geliri 10 yıl öncesine geriledi

İstanbulluların kişi başı geliri 5 bin dolardan fazla düşerek 10 yıl öncesine geriledi.

Migros yasaları çiğnediğini itiraf etti

Migros, işçileri hedef gösterdiği açıklamasında salgın sürecinde 10 bin ek istihdam sağladığını belirtti. Çalışma Yaşamı Uzmanı Hüseyin İrfan Fırat: “Buradan örgütlenmek isteyen işçilerin cezalandırılmak istendiği sonucu çıkarılabilir.”

Üç ayda cezaevi inşaatına 556 milyon lira

Tutuklu ve hükümlü oranına göre Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke arasında ilk sırada olan Türkiye’de cezaevi inşaatları sürüyor. Yılın üç ayında sözleşmesi imzalanan altı cezaevinin toplam bedeli 556 milyon lira.

Toplumsal Cinsiyet

Pendik’te kadın cinayeti: Hakkında uzaklaştırma kararı olan Göksal Koca eşini bıçaklayarak öldürdü

Cihangir’de bir kadına cinsel saldırıda bulunan erkek gözaltında

İstanbul Cihangir’de bir kadının uğradığı taciz ve saldırının görüntüleri sosyal medyada çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılarak, tepki çekti. Polis, görüntülerden tespit ettiği saldırganı yakalayarak gözaltına aldı.

Avrupa’da kadın derneklerinden Charles Michel’e istifa çağrısı

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren bazı kadın dernekleri Beştepe’deki koltuk krizinde tepki çeken AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in istifa etmesi talebiyle imza kampanyası başlattı.

Covid-19

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü: Ülkedeki aşıların çok yüksek koruma oranı yok

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü, mRNA aşılarının yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi

Kılıçdaroğlu: Bilim Kurulu’muz rehinedir, işlerini yapamaz durumdalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyada yaptığı açıklamada “Bizim biraz sitemimiz Bilim Kurulu’ndan yana. Oradaki arkadaşların biraz cesur olmaları lazım” dedi.

Çevre

EMEP İzmir İl Örgütü: Asbest yüklü gemi Aliağa’ya getirilmemeli

EMEP İzmir İl Örgütü, asbest içeren Brezilya savaş gemisinin Aliağa’da sökülmek istenmesine “Topraklarımız, denizlerimiz hiçbir kirli sanayi kuruluşu tarafından kirletilemez” diyerek karşı çıktı.

12.04.2021

Dış Politika

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Türkiye’yi uyarıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesiyle ilgili soruya “Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor” yanıtını verdi.

Erdoğan açıkladı: Türkiye’den Libya’ya 150 bin doz aşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Libya Başbakanı Dibeybe huzurunda iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya yarın itibarıyla 150 bin doz Covid-19 aşısını teslim edeceklerini bildirdi.

Doğu Akdeniz mutabakatı: Türkiye ve Libya’dan ortak bildiri

Türkiye ve Libya, Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarına ilişkin 2019’da imzaladıkları mutabakat muhtırasına dair bağlılıklarını teyit etti.

Biden ekibi Çin’in dijital Yuan’ına karşı

Biden yönetimi, Çin’in dijital Yuan için planlarını yakın mercek altına aldı. Akımın piyasalar ve paranın geleceği açısından önemi tartışılıyor.

Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

Çavuşoğlu, 10 Nisan’da Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile ramazan ayını tebrik etme amacıyla telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Çin, 25 savaş uçağıyla Tayvan’ın hava sahasını ihlal etti

Natanz ‘sabotajı’ sonrası Netanyahu: İsrail kendisini savunmaya devam edecek

İran’ın ABD’yle masaya oturmaya hazırlandığı bir dönemde Natanz tesisine saldırı düzenlenmesi sonrası, İsrail Başbakanı Netanyahu’dan açıklama: İsrail kendisini savunmaya devam edecek.

Minneapolis: ABD’de protestoların ardından polis, siyah adamın ‘yanlışlıkla’ vurulduğunu açıkladı

İç Politika

Emekli amiraller adliyeye sevk edildi

Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak ifadelerini verdi. Geçen cuma günü gözaltı süreleri 4 gün uzatılan emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal’ın da ifade işlemleri tamamlandı.

‘Sedat Peker’ operasyonunda yeni detaylar

İstanbul merkezli yedi ilde düzenlenen organize suç örgütüne yönelik operasyonda yakalanan 52 kişi içerisinde, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarını yöneten Ferhan A.’nın olduğu da öne sürüldü.

İçişleri’nden yeni Ramazan ayı genelgesi

Yarın başlayacak olan Ramazan ayında alınacak pandemi tedbirlerine dair İçişleri Bakanlığı ikinci genelgesini yayınladı. Genelgede mezar ve türbe ziyaretleri, pide satışına dair düzenlemeler yer aldı.

Ailelerden Soma Davası için çağrı: Davayı sahiplenin

Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden madencilerin aileleri yarın görülecek duruşma için çağrıda bulundular. Dava avukatları ise ‘meydanı onlara bırakmayacağız’ dedi

Savcı, sırası gelmediği için kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, iddiaya göre kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırmak istedi.

Ekonomi

Rusya’dan, Türkiye’ye olan uçuşlara kısıtlama kararı

Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, Koronavirüsle Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu iletişimin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurdu.

CHP 128 milyar dolar için genel görüşme isteyecek

CHP, “Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların hangi yöntemlerle kime satıldığı, döviz rezervlerinin tüketilmesinin yol açtığı sorunlar ve sorumluların belirlenmesi” ile “‘128 milyar dolar nerede’ afişlerinin yasaklanması” konularının değerlendirilmesi için TBMM’de genel görüşme açılmasını isteyecek.

Son aşamaya gelindi… Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yüzde 51’i satılıyor

IC İçtaş, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nun yüzde 51’inin satışı için Çinliler ile yürüttüğü görüşmelerde imza aşamasına geldi.

TÜİK: Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9

TÜİK’in Şubat ayına ilişkin İşgücü İstatistikleri’ne göre işsiz sayısı 4 milyon 236 bin, işsizlik oranı ise yüzde 13,4.

Kuzey Marmara Otoyolu: 5’li çete faturayı 2 milyar dolar kabarttı, bakanlıklar sorumluluk almadı!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy, Akyazı ve Kınalı, Odayeri kesimlerindeki 2 milyar 186 milyon doları aşan ek maliyet artışlarını ne Hazine ve Maliye Bakanlığı ne de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sahiplendi. Hazine Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı’nı suçladı.

Başarılı iş kadını seçerek plaket vermişlerdi; Manisa’nın tek kadın halk otobüs şoförü Kod 29’la işten çıkarıldı

“Ben ahlaksızlık veya yüz kızartıcı bir şey yapmadım, şimdi beni 5 kuruşsuz tazminatsız ortada bıraktılar”

Faizdeki artışa rağmen ihtiyaç kredisi kullanımında rekor artış

Faizlerdeki artış da vatandaşın krediyle borçlanmasının önüne geçemedi. En fazla artış ihtiyaç kredilerinde yaşanırken toplam bakiye 401,2 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı.

Toplumsal Cinsiyet

HDP Kadın Meclisi’nden “kadın yoksulluğuna” karşı kampanya

HDP Milletvekili Kemalbay, “HDP olarak iktidara kovid salgını karşısında güvenceli herkese ekonomik desteğin sağlanmasını çağrısı yaptık, her zaman bunu savunduk. Ancak iktidar, hiçbir çağrıya kulak vermeden ekonomik kiriz derinleştirdi. Bundan da en çok kadınlar etkilendi” dedi.

Maraş’ta 14 yaşındaki N.A’ya, 5 kişi tarafından sistematik cinsel istismar

Maraş’ta 5 erkeğin, 14 yaşındaki N.A’yı sistematik bir şekilde cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. Olayla ilgili 4 kişi 11 Nisan’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken faillerden birinin firar olduğu öğrenildi.

Covid-19

Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı: Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Koca, mutant virüs uyarısı yaparak “Verilere bakıldığında ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır” dedi.

Emir’den Bakan Koca’ya: Kaç doz Biontech aşısı çöpe gitti?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in “Aşılar çöpe gidiyor” sözlerini Meclis gündemine taşıdı. Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bugüne kadar kaç aşının çöpe gittiğini sordu.

TTB’den iktidara uyarı: Tüm kentlerde ‘ölümleri durdurun’ buluşması gerçekleştirilecek

Günlük vaka sayılarının 50 binin üzerinde olduğuna dikkat çeken TTB, dün gerçekleştirdiği çevrimiçi basın toplantısıyla 15 Nisan günü ülkenin dört bir yanında “Ölümleri durdurun” sloganıyla buluşma çağrısı yaptı.

Geçen hafta 8, toplamda 24 eğitim emekçisi Covid-19’dan yaşamını yitirdi

Okullardan 5-11 Nisan vaka tespit raporunu paylaşan Eğitim Sen, “Yüz yüze eğitim için aşılama hemen şimdi” dedi.

Kabine toplantısından öncesi açıklama: Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor

Yarın yapılacak kabine toplantısı öncesi Reuters’a konuşan bir yetkili, ‘Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor’ ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs salgınının sona ermesi için uzun bir yol var

13.04.2021

 

Dış Politika

Rusya 15 savaş gemisini Karadeniz’e gönderiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz saatlerde ABD’nin Ukrayna’ya verdiği askeri desteği ‘Rusya’nın güvenliğine karşı bir meydan okuma’ olarak nitelendirmişti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunacağını açıkladı.

ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini erteledi

ABD Başkan Joe Biden’ın Afganistan’daki askeri birliklerinin çekilme tarihini ertelediği açıklandı. Buna göre ABD, 11 Eylül’ün yıl dönümünden önce tüm askerlerini ülkeden çekmeyi planlıyor.

Beyaz Saray: Biden, Putin ile görüştü

Beyaz Saray, ABD Başkanı Biden’ın, Rusya lideri Putin ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Biden görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi.

Rusya’dan NATO’ya uyarı: Askeri faaliyetlere karşı önlem aldık

Moskova ile Kiev arasındaki gerilim tırmanırken, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ‘NATO’un tehditkar askeri faaliyetlerine karşı için önlem aldıklarını’ söyledi.

İddia: İsrail gemisine BAE kıyılarında saldırı düzenlendi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Fujairah Limanı yakınlarında İsrailli bir firmaya ait gemiye saldırı düzenlendiği iddia edildi.

NATO’dan Rusya çıkışı: Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı sonlandırın

NATO’nun Ukrayna’nın yanında durmaya devam ettiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı” dedi.

Karadeniz’de sıcak temas

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim tırmanırken bölgeden sıcak temas haberleri geldi. Bir Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiği açıklanırken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’ya İHA tedarik eden Türkiye’yi uyardı.

Batıdan Ukrayna krizine dair Rusya karşıtı ortak çıkış

G7 ülkeleri ve AB ortak açıklamayla Rusya’yı “Ukrayna sınırındaki askeri yığınak” nedeniyle uyardı. Benzer bir açıklama NATO’dan da geldi. Rusya da ABD’ye “Karadeniz kıyılarımızdan uzak durun” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız

Rusya’dan Türkiye’ye: Ateşle oynama!

Kanada Türkiye’nin İHA ve SİHA teknolojisi lisansını iptal etti

‘Koltuk krizi’: AB Konseyi Başkanı Michel, ‘yetkilerini Avrupa Komisyonu’yla paylaşmak istemiyor’

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ankara’daki protokol krizinin ardından, Pazartesi akşamı ilk kez bir araya geldi. Belçika medyasına konuşan Brüksel’deki kaynaklara göre von der Leyen masaya, yurtdışındaki temaslarda Charles Michel ile eşit muamele görmesini sağlamak için 5 maddelik bir öneri paketi koydu.

Türkiye ve Yunanistan yeni sayfa açma arayışında

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, Ankara’ya geliyor. Geçen yıl askeri çatışmanın eşiğinden dönen Türkiye ile Yunanistan diyalog arayışında. Peki Doğu Akdeniz’de tansiyon düşecek mi? Uzmanlar DW Türkçe’ye değerlendirdi.

Rusya’da ordu savaşa hazırlık durumuna geçiyor:

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2 Rus askeri birliği ile 3 hava indirme birliğinin ülkesinin batıdaki sınırlarına konuşlandırıldığını bildirdi

İç Politika

Şenyaşar ailesi Adliye önünde iftarını açtı

Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutan Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar oruçluydu.

Erdoğan: 2 haftalık kısmi kapanma sürecine geçiyoruz

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni kararları duyurdu. Erdoğan, ‘Zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek’ dedi.

Davutoğlu’ndan iktidara ‘kısmi kapanma’ tepkisi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kısmi kapanma kararlarına, “Yanlışlarınızın faturasını vatandaşa kesmeyin” ifadeleriyle tepki göstererek, kapanma süresince hayata geçirilmesi gereken 4 tedbiri paylaştı.

‘Yargıyı kullanarak, kumpas kurup HDP’yi tasfiye etmeye çalışıyorsunuz’

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Bahçeli ve iktidara yakın medyanın HDP’yi hedef almasına ilişkin açıklama yaptı.

AİHM Ahmet Altan için ihlal kararı verdi: Bu karar Altan’ın beraat kararıdır

AİHM Ahmet Altan için yapılan itiraz başvurusuna 4 yıl sonra karara bağladı. AİHM, Altan için kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkı ihlali verdi.

AİHM’den Demirtaş kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “cezaevindeki 9 tutuklu ile sosyal faaliyetlerde bulunma talebinin gerekçesiz reddedildiği gerekçesiyle” yaptığı başvuruyu ‘kabul edilemez’ buldu.

Yeniden görülen Soma Katliamı davası 24 Mayıs’a ertelendi: Kalpleri kurumayanları Soma’ya bekliyoruz

Soma’da 301 maden işçisinin ‘olası kasıtla öldürme’ suçundan işverenlerin yargılandığı dava Yargıtay’ın kararı bozması üzerine bugün yeniden başladı, mahkeme 24 Mayıs’a ertelendi

Emniyet, Pervin Buldan’ı hedef aldı: ‘İftira kampanyasının nöbetçiliği…’

Polislerin şiddete uğrayan kadınların başvurusunu almadığını söyleyen Pervin Buldan’a Emniyet Genel Müdürlüğü yanıt verdi Açıklamada, “İftira kampanyasının nöbetçiliğini devraldı” ifadesi kullanıldı.

Mümtazer Türköne, Şahin Alpay ve Ali Bulaç yeniden yargılanıyor

Aldıkları cezalar Yargıtay tarafından bozulan Zaman gazetesinin eski yazarları hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına hükmederek yeniden yargılamaya karar verdi.

Özgür Özel, Soma davasında Süleyman Soylu’ya dikkat çekti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma davasının yeniden görülmeye başlanmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dikkat çeken sorular yöneltti.

Boğaziçililer: 100 değil, 1000 gün de olsa vazgeçmeyeceğiz!

Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin atanmış rektör Melih Bulu’ya karşı direnişi 100. gününde. Öğrenciler, açıklamalarında “Biz, koltuk sevdasının memleketi nasıl mahvettiğine çocukluğundan beri şahit olan bir nesil olarak direniyoruz” dedi.

İBB’den ‘kısmi kapanma’ düzenlemeleri

Ramazan ayının ilk iki haftası için alınan kısmi kapanma kararıyla birlikte İBB de yeni düzenlemelerini duyurdu.

Pervin Buldan: Gündemimizde seçim ittifakı yok

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündemlerinde seçim ittifakının olmadığını kaydederek, “HDP’yi yeterince tanımayanlar ve tanımak istemeyenler üçüncü yol dediğimizde seçim ittifakı olarak anlamlandırmaktadır.

Kendisini muayene etmeyen doktor için gözaltı talimatı veren savcı hakkında inceleme izni

Osmaniye’de kendisini muayene etmeyen doktor Kemal Gökhan Günel hakkında gözaltı talimatı verdiği ileri sürülen savcı hakkında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından inceleme izni verildi.

Bildiriyi hazırladığı iddia edilen emekli amiral Ergun Mengi: Taslağı hazırladığım için metin benim üzerime kaldı

Savcı, hazırladığı iddianamede Evrensel ve bianet için ‘sözde yayın organları’ dedi

Gazeteci Cihan Ölmez hakkında hazırlanan iddianamede, savcı “PKK/KCK terör örgütüne müzahir sözde yayın organları” ifadelerini kullanırken, Ölmez’in de cezalandırılmasını istedi.

Ekonomi

Canikli, ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna 20 maddeyle cevap verdi: Bir kısmıyla altın alındı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, muhalefetin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde Merkez Bankası rezervlerinden harcanan 128 milyar dolar ile ilgili sorduğu “128 milyar dolar nerede?” sorusuna sosyal medya hesabından cevap verdi.

TMMOB’dan ‘128 milyar dolar’ dosyası: Kuru baskılamak için rezervler sıfırlandı, kayırmacılık şüphesi var

Dosyadaki tespitlere göre, 128 milyar dolarlık satış Merkez Bankası’nın yasa ve ilgili yönetmeliğine göre ihale yöntemiyle değil, şeffaflıktan uzak ve kuralları çiğneyen yollarla yapıldı.

Ekonomi yazarı Barış Soydan, 128 milyar doların nereye gittiğini açıkladı

ARTI TV yayınına katılan ekonomi yazarı Barış Soydan, Merkez Bankası bilançolarına bakarak 128 milyar doların nereye gittiğini anlaşıldığını söyledi.

Rusya’nın kararı Çeşme’deki turizmciyi hayal kırıklığına uğrattı

Rusya’nın Türkiye’yle havayolu iletişimini 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar vermesi turizm kenti Çeşme’de hayal kırıklığı yarattı.

DİSK-AR: Geniş işsiz sayısı 3 milyon artarak 10 milyonu aştı!

Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağına yönelik başvurusu New York Temyiz Mahkemesi’nde görüşüldü, karar daha sonra açıklanacak

Halkbank’ın İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla ABD’de yargılanamayacağına yönelik başvurusu New York’taki Temyiz Mahkemesi’nde görüşüldü. Mahkeme heyeti duruşma sonunda, Halkbank’ın avukatları ve savcılıktan yeni belge ve bilgi istemeyeceklerini kaydederek, ”Vereceğimiz nihai kararı bekleyin” dedi.

Pandemide ihaleler şeffaflıktan uzaklaştı

Pandemi, Türkiye’de kamu ihalelerinin pazarlık usulüyle yapılmasının gerekçesi haline geldi. Güneş enerjisi santralinden, kapalı halı sahaya, mercimek tohumundan nevresim takımına yüzlerce kamu alımında şeffaflık yok.

Toplumsal Cinsiyet

Geri Gönderme Merkezi’nde tecavüz davası: Gazetecilerin duruşmayı izlemesine izin verilmedi

Van’daki Geri Gönderme Merkezi’nde İranlı Z.N.’ye tecavüz eden güvenlik görevlileri hakkında açılan davanın 3’üncü duruşmasında, sanıklara 18 yıla kadar hapis cezası istendi.

Şiddet gördüğü eşini öldürme iddiasıyla yargılanan Fikriye Özbek’e 15 yıl 10 ay ceza

Adana’da yıllarca şiddet gördüğü eşini öldürme suçlaması ile yargılanan Fikriye Özbek’e 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Covid-19

MEB yeni önlemleri açıkladı: İlkokullarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek

Yapılan açıklamada ‘Kabine Toplantısı’nda yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişle ilgili bazı yeni kararlar alınmıştır’ denildi.

Coronavirus Tablosu: Yeni vaka sayısı 60 bine dayandı

Sağlık Bakanlığı 13 Nisan 2021 Covid-19 hasta tablosunu paylaştı. Buna göre son 24 saatte 59 bin 187 yeni vaka tespit edildid, 273 kişi de hayatını kaybetti.

ABD Johnson&Johnson aşısını durdurdu

Johnson&Johnson aşısı uygulanan kişilerde nadir oranda olmakla beraber AstraZeneca’da da görülen beyin trombozu görüldü. Aşı, ABD’li düzenleyiciler aşının şimdilik durdurulması yönünde çağrı yaptı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Yazın vaka sayıları gizlendi

“Toplu taşımadaki kalabalıkların azaltılması gerekiyor”

Çevre

Fukuşima’da bitmeyen felaket

Japonya hükümeti, Fukuşima Dai-içi nükleer santralindeki atık suyu denize boşaltmaya karar verdi

14.04.2021

Dış Politika

ABD Başkanı Biden: 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan çekilmeye başlayacağız

“11 Eylül’deki çirkin saldırının 20’inci yıldönümünden önce Afganistan’dan çıkmış olacağız”

ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken ve Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya destek vermeye devam etmesinin çok önemli olduğu konusunda mutabık kaldı

Rusya, NATO’yu ‘Kiev’i kışkırtmakla’ suçladı

Zaharova, AB’nin Kiev’e “müzakere masasına dönme ve uluslararası siyasi rezalete son verme” çağrısında bulunmadığını söyledi

MSB: 150 bin doz aşı bugün Libya’ya gönderilecek

Milli Savunma Bakanlığı, 150 bin doz koronavirüs aşısının, bugün Hava Kuvvetlerine ait uçakla Libya’ya gönderileceğini bildirdi.

ABD gemilerinin Karadeniz’e gelişinden önce Rusya’dan kritik hamle

ABD’ye ait iki savaş gemisinin bu hafta Karadeniz’e girmesi beklenirken Rusya kritik bir adım attı.

ABD, Karadeniz’e savaş gemisi göndermekten vazgeçti

ABD, daha önce Ukrayna’ya destek için Karadeniz’e göndereceğini açıkladığı gemilerin geçişini iptal etti.

Erbil Uluslararası Havalimanı’na roket saldırısı

IKBY Güvenlik Ajansı, en az bir füzenin Erbil Uluslararası Havalimanı’nı hedef aldığını duyurdu.

İç Politika

Yargıtay’dan Ahmet Altan için tahliye kararı

4 yıl 7 aydır cezaevinde olan gazeteci-yazar Ahmet Altan hakkında AİHM’den çıkan hak ihlali kararının ardından Yargıtay Altan’ın tahliyesine karar verdi.

Ahmet Altan tahliye edildi

Gazeteci Ahmet Altan, Yargıtay’ın hakkında verilen cezayı bozmasının ardından 4 yıl 7 aydır tutulduğu Silivri Cezaevi’nden tahliye edildi.

Demirtaş’tan heyete: Muhtemelen son görüşmemiz olabilir

AİHM kararlarına rağmen serbest bırakılmayan Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı ana davada mahkeme, Kobanê dosyasıyla birleştirme talep etti.

Erdoğan: Kadına şiddet haram, İstanbul Sözleşmesi’nden iyisini hazırlarız

Erdoğan İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili “Dinimizde kadına şiddet bir defa haramdır. Eğer, böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, güçlüsünü kalkarız, Ankara Sözleşmesi diye hazırlarız” dedi.

10 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekeler TBMM’de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu sekizi CHP’li, ikisi HDP’li 10 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Hüda Kaya’dan Soylu’ya “Garzan Mezarlığı” soruları

Kaya, “Kaldırım dibine toplu olarak gömülen cenazelerin ailelerine, yaşadıkları travma ve ıstırabı telafi etmek için herhangi bir çalışma yapıldı mı?” diye sordu.

CHP’den afişlerin indirilmesine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “Afişleri, pankartları toplatacağınıza o afişlerde pankartlarda yazan soruya cevap verin. Millet sizden bunun cevabını bekliyor” dedi.

Akşener, Kılıçdaroğlu’nun “adaylık” açıklamasına ilişkin ilk kez konuştu: Sakıncası yok

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum” açıklamasına ilişkin olarak, “Aday olmayı düşünebilir, burada bir sakınca yok” dedi.

Erdoğan: Montrö’yle yakından uzaktan alakası olmayan Kanal İstanbul bizi çok daha huzurlu, rahat kılacak

“Burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz”

İstanbul Valiliği’nden patates karşılama töreni

TMO’nun dağıtmak üzere aldığı patateslerin bir kısmı İstanbul’a ulaştı. Patatesleri İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek karşıladı.

Türkiye’de bir ilk: Sakarya Üniversitesi’nde ‘İslam İktisadi ve Finans Bölümü’ açıldı

AKP, Z kuşağı planını belirledi

90’ların sonu ile 2000’lerin başında doğan ve ‘Z kuşağı’ olarak adlandırılan genç kitlelerin kendisine yönelik olumsuz düşüncelerini değiştirmeye çalışan AKP iktidarı, “eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkları” anlatarak ve ailelerle temas kurarak amacına ulaşmayı planlıyor.

Esnek mesai kararlarına dahil edilmeyen sağlıkçılardan tepki: Halimiz ne olacak?

Sağlık emekçileri, kamuda mesai saatlerine yönelik getirilen esnek çalışma planına dahil edilmedikleri için tepkili. Twitter’da yaşadıklarını anlatan sağlıkçılar, “Sağlıkçının hali ne olacak?” diyor.

Şenyaşar ailesinin avukatı: Yıldız ailesi fertlerinin saldırdığı kamerada mevcut

Şenyaşar ailesinin avukatı Bülent Duran, olayı Yıldız ailesinin başlattığı, Fadıl Şenyaşar’ın meşru müdafaa yaptığı ve Yıldız ailesinin öldürme kastıyla ateş ettiğinin görüntülerde olduğunu söyledi.

Mülteci Medyası, ayrımcılık suçu işleyen Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu

Mülteci Medyası Derneği, Suriyeli mülteciler ve dernekleri hakkında ayrımcı ve hedef gösteren açıklamalarda bulunan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi Meclis gündeminde: Bunun adı insan kaçakçılığıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, ‘Almanya’ya gittikten sonra geri dönmeyen kişiler kimlerdir?’ diye sordu.

Kürtler, Cumhur İttifakı liderlerini yeni bir sürecin önünde engel olarak görüyor

18 ilde Kürtlere Kürt sorunu, Kürt sorunun hangi parti ve kimler tarafından çözülecek, sorunun çözümünde muhatabın kim olacağı soruldu.

Almanya’ya iltica: Belediye başkan yardımcısı görevden alındı

Malatya’da AK Partili Yeşilyurt Belediyesi’nin eğitim için Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün dönmemesiyle ilgili olayla ilgili belediye başkan yardımcısı Bekir Karakuş görevden alındı.

Maç sırasında orucunu açan futbolculardan açıklama: ‘Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, normal bir durum bu’

Maç sırasında oruçlarını açan Ankara Keçiörengücü futbolcuları yaşanan olayın bu kadar gündeme geleceğini tahmin etmediklerini dile getirerek şaşırdıklarını ifade etti.

Boğaziçili akademisyenler, Prof. Dr. Selami Kuran’ın dekanlığının iptali için dava açtı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin avukatı Fırat Kuyurtar, hem hukuk fakültesinin kuruluşundaki hukuksuzluk hem de atama işlemindeki usulsüzlük nedeniyle, Prof. Dr. Selami Kuran’ın Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne atanması işlemini dava ettiklerini açıkladı.

Halk muhatap Öcalan dedi

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin 18 bölge kentindeki anketine katılanların yüzde 56,5’i Kürt sorununda muhatabın kim olduğu sorusuna ‘TBMM’de temsili bulunan siyasal partiler ve Öcalan’ cevabını verdi

İçişleri Bakanlığı Ermenilere yönelik nefret söylemlerini görmedi

İçişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar sonrasında Ermeni Patrikhanesi yakınında yapılan eylemde provokasyon olmadığını iddia etti

Ekonomi

Bitcoin rekor kırdı: Devletler ve kriptonun karşılaşması

Bitcoin tarihi rekorunu kırdığı sıralarda, eski CIA başkanı “kripto yasal yollarla çıkmadı” açıklaması yapıyor ve Yuan’dan sonra Dolar’ın da dijitalleşmesi gündeme geliyordu. Değişen düzene dünya basınından ve sıradan bir yatırımcının anlattıklarından baktık…

Migros işçilerinin 100. gün eylemine polis müdahalesi

Kod 29’la işten atılan Migros işçileri eylemlerinin 100. gününde yine Tuncay Özilhan’ın İstanbul Beykoz’da bulunan evinin önünde gözaltına alındı.

Rusya’nın seyahat yasağı Türkiye’ye 500 bin turiste mal olabilir

Bakan Ersoy: Vakaların düşüşüne göre uçuş yasağının bitiş tarihi erkene çekilebilir

Ford Otosan, üretime vereceği arayı öne çekti

Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çekti. Gölcük fabrikasında 19 Nisan-13 Haziran döneminde üretime ara verilirken, Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında faaliyetler devam edecek.

Rekabet Kurulu’ndan Google’a yaklaşık 300 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu, Google Reklamcılık ve Pazarlama, Google International, Google LLC, Google Ireland ve Alphabet’e 296 milyon lira para cezası verdi

Yaş çay üreticisi taleplerini açıkladı: Şirketler değil üretici kazansın

Rize Ziraat Odası, 2021 yılında yaş çay için 4 lira 40 kuruş taban fiyat talep ettiklerini açıkladı. DİSK/Gıda-İş Sendikası ise taban fiyatın 4 lira 75 kuruş olması gerektiğini vurguladı.

HDP’li Oluç, Albayrak dönemine işaret etti: Satışlar soruşturulmalı

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’e verdikleri ve AKP-MHP oylarıyla reddedilen önergeleri yeniden gündeme getirdi.

AB’den Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlaması ve Çin aşısı açıklaması

AB Güvenlik, Göç ve İçişleri Sözcüsü Adalbert Jahnz: Biz bu meselede Türkiye veya başka ülkeler arasında özel bir ayrım yapmıyoruz aslında.

128 milyar dolar tartışması nasıl başladı? Türkiye’nin döviz rezervleri ne durumda?

Albayrak’ın geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmesiyle başlayan döviz rezervleriyle ilgili tartışma büyüyerek sürerken, iktidar rezervlerde eksiklik olmadığını iddia ediyor.

DİSK-AR: Pandemide işverene işçinin iki katı İŞKUR desteği verildi

Pandemide işverenlere 18,3 milyar TL teşvik ve destek verildiğini aktaran DİSK-AR, 2,5 milyon işçiye ise 10,2 milyar nakdi ücret desteği verildiği belirtti.

Toplumsal Cinsiyet

Mor Çatı raporu: 2020 yılında bin 687 kadın başvurdu

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 2020 yılında 395 kadının e-posta, 24’ünün yüz yüze, 1’inin mektup ve bin 267’sinin telefonla kendilerine başvurduğunu belirterek, toplam 3 bin 936 görüşmenin gerçekleştirildiğini belirtti.

Covid-19

62.797 vaka, 2.802 hasta, 279 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 310.420 test yapıldığını, 62.797 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, 2.802 kişinin “hasta” kabul edildiğini, 279 kişinin de Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Danimarka, AstraZeneca’nın kullanımını tamamen durdurdu

Danimarka, ülkede Covid-19’a karşı AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durdurduğunu açıkladı. Böylece Danimarka, AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durduran ilk ülke oldu.

“Adana’da aşı randevusuna gitmeyenlerin oranı yüzde 20, Bakanlık aşı takibi yapmalı”

Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, “Aşı sırası geldiği halde aşıya gelmeyen yüzde 20-25 oranında vatandaş var. Böyle giderse aşıya ulaşamayan insan sayısı artacak” dedi.

İftarda misafirliğe girmek 84 milyona yasak ama Erdoğan çiftine serbest

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında yaptığı açıklamada “toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek” diyen Erdoğan iftarda bir ailenin evine misafir oldu.

Çevre

606 adet maden sahası ihalesi yargıya taşındı

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) ihaleye çıkardığı 606 adet maden sahası yargıya taşındı. Birçok çevre örgütü ve yaşam savunucunun açtığı davada MAPEG’in toplumsal maliyet analizi, kümülatif etki çalışması yapmadığına dikkat çekildi. Öte yandan dava dilekçesinde devlet yetkililerin planlama görevini yerine getirmeyerek Anayasa’ya aykırı şekilde ihale yaptığına dikkat çekildi.

Kuzey Ormanlarındaki RES projesine karşı imza kampanyası: Ormanda RES olmaz

Yaşam alanı savunucuları, Kuzey Ormanlarındaki RES projesine karşı “Ormanda RES olmaz” diyerek imza kampanyası başlattı.

Kanal İstanbul’un imar planlarına itiraz dilekçeleri verildi

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre Bakanlığının yeniden onaylayarak askıya çıkardığı imar planlarına itiraz dilekçelerini sunmak için bir araya geldi.

Reşadiye’de altın madenine karşı olan halk itiraz dilekçelerini sundu

Tokat Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada ‘Yaşam alanlarımızı siyanür ile ayrıştırarak altın üretimi yapmak isteyen TÜPRAG’tan korumak için bir araya geldik’ denildi.

15.04.2021

Dış Politika

Çavuşoğlu ile Dendias canlı yayında atıştı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan kıta sahanlığı, adaların silahlandırılması ve Doğu Akdeniz’deki faaliyetler konusunda atıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara ziyaretinde hangi konular görüşülüyor?

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Ankara’da temaslarda bulunuyor. Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Dendias ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmeleri sonrası TSİ 18.30’da ortak basın toplantısı düzenleyecek.

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınırdışı ediliyor

ABD yönetimi, seçimlere müdahale iddiasıyla Rusya’ya yeni yaptırımlar açıkladı. Moskova’nın yanıtı gecikmedi: Rusya’nın yanıt vermesi kaçınılmaz olacaktır.

İtalyan basını: Draghi ‘diktatör’ sözlerini geri almayı reddetti, ‘Hiçbir şeyi düzeltmem’ dedi

İtalyan basınında yer alan kulis bilgilerine göre, İtalya Başbakanı Mario Draghi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için kullandığı ‘diktatör’ ifadesini geri alması yönündeki çağrıları reddetti.

ABD’li yetkililer: Türkiye Karadeniz talebini yanlış anlamış olabilir, gemilerin gitmesi kesin değildi

Washington’ın Karadeniz’e iki savaş gemisi göndermekten geri adım attığının sızdırılması sonrası Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer: Karar kesin değildi. Türkiye bildirimi yanlış anlamış olabilir.

Çavuşoğlu: Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Mısır, Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. ABD’nin Karadeniz’e savaş gemisi gönderme kararından geri dönmesine ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, “ABD sözlü olarak dün bize ulaşarak geçişleri iptal ettiğini söyledi, yazılı bildirim gelmedi” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Montrö’yü ‘harfiyen uyguladığını’ dile getirdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi: Kavala derhal serbest bırakılsın

Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtildi.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD, Rusya’ya yeni yaptırım kararları aldığını duyurdu ve 10 Rusyalı diplomat için sınır dışı kararı aldı.

Türkiye’nin Başika üssüne roketli saldırı: Bir asker hayatını kaybetti

Türkiye, Başika’ya 2015 yılında ‘IŞİD’e karşı mücadelede eğitim desteği sunmak’ gerekçesiyle askeri güç göndermişti.

Rusya’nın Til Rifat’tan çekilme şantajı geri tepti

Rusya’nın Kuzey ve Doğu Suriye’nin Til Rifat bölgesinde çekilme oyunu bir gün sürdü. Gazeteci Delil Zilan, Rusya’nın ‘Ya rejim ya da Türkler’ baskısı ve şantajının Kürt direnişiyle boşa çıkarıldığını söyledi

Türkiye-Mısır ilişkileri: Türkiye’den yayın yapan Müslüman Kardeşler’le bağlantılı TV kanalları kapatılacak mı?

Rusya, Ukrayna sınırına neden askeri yığınak yapıyor?

Ukrayna-Rusya geriliminde Türk SİHA’ları

Savunma ihracatını dış politik hedeflerinden biri haline getiren Türkiye, Ukrayna’ya sattığı SİHA’lar yüzünden Moskova ile karşı karşıya geldi. Uzmanlar, Rusya’nın rahatsızlığının artacağı kanısında.

İç Politika

Erbaa Belediyesi, Almanya ziyareti için alınan meclis kararını iptal etti

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, belediye temsilcileri ve muhtarların Almanya ziyareti için alınan meclis kararını kararı iptal ettiklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin HDP iddianamesi kararı: CMK 170’e aykırı, ‘odak hali’ninin delillerle ilişkilendirilmesi gerekir

HDP iddianamesini iade eden Anayasa Mahkemesi, gerekçesini açıkladı. AYM iddianemeyi CMK 170’in “Yüklenen suçu oluşturan olaylar, mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanır” hükmüne aykırı buldu.

MLSA: Baskı ve saldırılar 2021’de daha kötü bir hal alacak

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) 2020 yılı raporunu yayınladı. Raporda geçen yıl yaşanan hak ihlallerine yer verilirken baskı ve zorlukların 2021 yılında da devam edeceği vurgulandı.

Almanya’ya gidip dönmeyenler konuştu: Her yerden gelenler vardı

Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığı ile ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ kapsamında Almanya’ya gidip geri dönmeyen iki kişi yaşadıklarını anlattı.

Kolin İnşaat’ın yaptığı tren hattı tünelinde çatlak

Halkalı’dan Edirne’ye giden konvansiyonel trenin kullandığı tünelin tavanı çatladı. 10 Nisan’da meydana gelen çatlağın 150 metre uzunluğunda ve 3-5 santimetre genişliğinde olduğu ifade edildi.

“128 milyar dolar nerede” oyun oldu

Oyunda amaç, arabadan telefona, aşıdan çeyrek altına, gemiden havalimanına alım yaparak 128 milyar dolar harcamaya çalışmak.

Demirtaş neyle suçlandı, gerçekler neydi?

Selahattin Demirtaş bu kez de Kobanê davasının sanığı olarak, diğer 107 siyasetçiyle birlikte hâkim karşısında olacak. Avukatları, iddialar ve gerçeklerin ne olduğuna dair bir kitapçık hazırladı.

İngiltere’de “Demirtaş’a Özgürlük” kampanyası

Centre for Kurdish Progress, 2016’dan beri Edirne Hapishanesi’nde tutulan HDP önceki dönem eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için özgürlük kampanyası başlattı.

Bağımsız milletvekili Ahmet Şık hakkında fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bağımsız milletvekili Ahmet Şık’ın Boğaziçi protestolarındaki açıklamalarını gerekçe gösterip dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırladı.

Fransalı eşcinsel Yahudi mahpusa Türkiye’de hapishanede saldırı

Fransa vatandaşı eşcinsel Yahudi mahpus Fabien Azoulay Türkiye’de dört yıldır hapiste.

AKP’li belediye, deprem yardımlarını 6 ay saklayıp Ramazan kolisi yaptı!

AKP’li Bergama Belediyesi’nin, İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin dört bir yanından gönderilen yardım kolilerini 6 ay depoda saklayarak Ramazan kolisine dönüştürdüğü ortaya çıktı.

Rapor: Türkiye yolsuzlukla mücadele tavsiyelerinin çoğuna uymadı

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO), milletvekilleri, hâkim ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi raporunda “Türkiye yolsuzlukla mücadele tavsiyelerinin çoğuna uymadı” ifadesine yer verildi.

İmamoğlu: Özel tiyatrolarımıza destek projesi başlatıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, salgın döneminde zor zamanlar geçiren özel tiyatrolara destek projesi başlatacaklarını duyurdu. Tiyatroculara çağrıda bulunan İmamoğlu, “Oyunlarını İstanbullularla paylaşmak isteyen değerli tiyatro sanatçılarımız, hemen sitemize girin ve kriterlerimize uygun şekilde başvurunuzu yapın” dedi.

Akşener, ABD Büyükelçisi ile görüştü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile basına kapalı olarak görüştü.

AKP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı’ndan silahlı tehdit: Hodri meydan

AKP Diyarbakır Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Vedat Demirtaş, gelen tepkiler üzerine söz konusu paylaşımını sildi.

CHP Bergama Meclis Üyesi Tok: İzmir’e depremden sonra gönderilen kolilerin depoda bekletilip Ramazan yardımı olarak dağıtıldığını gördük

21 yıl sonra gelen “duvar” adaleti: Veli Saçılık, hukuk mücadelesini kazandı

KKTC, ‘laiklik’ ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Kuran kurslarını kapatıyor

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi, ülkedeki Kuran kurslarının laiklik ilkesine karşı olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

Ekonomi

HDP’den esnafa ve işsizlere destek teklifi

HDP pandemide halkın desteklenmesi için kanun teklifi verdi. Teklifle işsizlere 3 ay 3 bin TL doğrudan gelir desteği sağlanması, en düşük emekli maaşının 3 bin TL’ye yükseltilmesi öngörülüyor.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası mart ayında 200 baz puanlık artışla yüzde 19 düzeyine yükselttiği politika faizini değiştirmedi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, bir önceki metinde yer alan “Gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabilir” ifadesi çıkarıldı.Karar sonrasında dolar kurunda da hareketlilik yaşandı. Güne 8,06 seviyesinde başlayan dolar 8,14 seviyesini gördü. BİST 100 ise gün içi kazançlarını silerek hızla 1.410 puanın altına çekildi.

Almanya ve Rusya’nın kararları turizmi nasıl etkileyecek?

Türkiye’de artan vakalar üzerine Almanya Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı. Rusya da bugünden 1 Haziran’a kadar uçuşları durdurdu. Bunları ve turizm sektöründe durumu TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’ya sorduk.

Toplumsal Cinsiyet

Muğla’da cinsel saldırı davası: Tahliye yok, bırakılan üç kişi için yakalama kararı

Muğla’da Sibel Y’ye cinsel saldırıda bulunan Mutlu Erbey’in ilk duruşması görüldü. Erbey’in tutukluluğuna devam kararı verilirken tutuksuz yargılanan üç kişi için de yakalama kararı çıkartıldı.

Hapis cezasında indirim talebi reddedildi: Kadir Şeker’in dosyası, Yargıtay’a gönderildi

Özgür Duran adlı erkek tarafından darp edilen Ayşe Dırla isimli kadını kurtarmak isterken Duran’ın ölümüne neden olan Kadir Şeker’in dosyası reddedildi. Dosya, Yargıtay’a gönderildi.

‘Her şeyi göze alıyorum’ diyerek darp etti

Adana’da bir kişi, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete maruz kaldığını söyleyerek, şiddet anlarına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

Kadınlar vazgeçmiyor: İstanbul Sözleşmesi bizim

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula kampanya grubu tarafından İstanbul’un birçok ilçeye asılan afişlerde ‘İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz’ mesajı paylaşıldı.

Covid-19

Korona virüsü salgınında günlük vefat rekoru: 297 kişi daha öldü

Sağlık Bakanlığı korona virüsünden 297 kişinin daha öldüğünü, 61 bin 400 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

“Günde 1 milyon doz aşı yapabiliriz, yeter ki aşı olsun”

Prof. Dr. Pınar Saip, Bakan Koca’nın “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstündeki herkesi aşılayacağız” sözünü bianet’e yorumladı: “Aşı getirilirse altyapımız buna müsait ama şu anda günlük aşılama 120 bin civarında.”

Yurtdışına 399’dan eurodan başlayan fiyatlarla “aşı turu”

Sosyal medyada yapılan kısa bir aramayla denk gelinen acenteler 399 Euro’dan başlayan fiyatlarla Türkiyeli yurttaşları yurtdışına aşı olmaya götürme taahhüdünde bulunuyor.

İstanbul ve Diyarbakır’da sağlıkçıların eylemine polis engeli

İstanbul’da hekimler, Çemberlitaş tramvay durağı yanında basın açıklaması yapmak istedi ancak polis engel oldu. Diyarbakır’da ise Amed Sağlık Platformu’nun eylemi polisler tarafından engellendi

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni genelge: İzin, emeklilik, istifa başvuruları durduruldu

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine personel işlemleri hakkında “esnek mesai ve idari izin” genelgesi gönderdi. İzinlerin durdurulduğu genelgeye göre istifa ve emeklilik başvuruları da kabul edilmeyecek.

SGK, DİSK-AR’ın Kod-29’a dair bilgi edinme başvurusunu reddetti

Sosyal Güvenlik Kurumu, DİSK Araştırma Merkezinin Kod-29’a dair bilgi edinme başvurusunu reddetti, işten çıkarma nedenlerine ve sayılarına “ticari sır” muamelesi yaptı.

Sağlık emekçileri yurt genelinde “Ölümleri durdurun” talebiyle eylem düzenledi

Sağlık emekçileri TTB’nin çağrısıyla yurt genelinde “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz, ölümleri durdurun” talebiyle açıklama düzenledi.

Çevre

Şirket değil HES’e direnenler yargılandı

Halkın hukuksuz şekilde çalışma yürüten şirkete karşı çıktığını hatırlatan Avukat İsmail Topçuoğlu, ‘Suçlu olan HES şirketi ve onun çalışanlarıdır’ dedi.

Pandemide İstanbul’daki hava kirliliği yüzde 10 azaldı

Bir yıl boyunca hava kirliliği artan tek ilçe ise Esenler oldu.

Avrupalı altı ülke ve Birleşik Krallık fosil yakıt ihracatına kamu desteğini sonlandırıyor

Karar doğrultusunda Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, Hollanda, Danimarka ve İsveç bundan sonra çevre dostu projelere ağırlık verip ihracat politikalarında daha şeffaf olmayı vadediyor.

Van Gölü’ne 25 yıl ömür biçildi: Kirlilik ve biyolojik atıklar

NASA’nın ‘Dünya Turnuvası’ yarışmasında uzaydan çekilen görüntüsüyle birincilik getiren Van Gölü, kirlilik nedeniyle yok olmanın eşiğinde

16.04.2021

Dış Politika

Rusya, ABD’li 10 diplomatı sınır dışı edecek

Rusya, ABD’nin Rusya diplomatlarını sınır dışı etme kararı sonrası 10 ABD’li diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Küba’da özel bir dönem sona eriyor: 60 yıl sonra ‘Castro’suz siyaset

Raul Castro’nun Komünist Parti Sekreterliğini, Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e devretmesiyle 60 yıl sonra ilk kez Küba siyasetinde Castrolar olmayacak. Batista rejimi ayaktayken tam anlamıyla bir ABD sömürgesi olan Karayip ülkesi Küba, 1959 yılındaki devrimin ardından Fidel Castro liderliğindeki sosyalist kadroların özverisiyle inanılması zor işler başarmıştı.

Çavuşoğlu-Dendias görüşmesi dünya basınında: Görüşmeler dostça başladı, gergin sona erdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanları Dendias arasındaki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında tansiyon yükseldi. Çavuşoğlu ve Dendias egemenlik hakları konusunda karşılıklı suçlamalarda bulundu. İki bakanın görüşmesi dünya basında da yer buldu.

Erdoğan, Stoltenberg ile görüştü, Libya hükümetine destek istedi

Libya’da yeni hükümete savunma ve güvenlik alanında destek verilmesi gerektiğini savunan Erdoğan, Türkiye’nin ‘imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde katkı sağladığını’ söyledi.

İç Politika

“Serbest bırakıldığı dosyadan neden tutuklandı?”

“Kaldırımda linç izlemekten” yargılanan Ayten Öztürk’ün avukatı Şaraldı, “Öztürk bu dosyadan daha önce serbest bırakıldı, neden şimdi tutuklu? İşkenceyi saklamak için tutuklayarak hukuku çiğniyorsunuz” dedi.

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’ne soruşturma: Beş kişi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı’nın, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ilgili soruşturması sürüyor. Bakanlığın, “sorumluluklarının bulunduğunu” açıkladığı dört memur görevden uzaklaştırıldı.

AYM “Cizre bodrumlarını” görüşecek

Anayasa Mahkemesi, 189 kişinin hayatını kaybettiği sokağa çıkma yasağı döneminde Cizre’de iki binanın bodrumunda öldürülenlere dair başvuruyu 21 Nisan’da değerlendirecek.

“Meltem Hoca’mızla ilgili verilen kararı yargıya taşıyacağız”

Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın görevinden atılmasına ilişkin basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Mutlu Arslan, “Arkadaşımızın uğradığı bu haksızlığa ve hukuksuzluğa göz yummayacağız” dedi.

HDP Sözcüsü Günay: AYM rezalete ortak olmadı

HDP Sözcüsü Ebru Günay, AYM’nin iade ettiği HDP’nin kapatılmasına dair iddianameyle ilgili “Apar topar ve temelsiz iddialar ile hazırladıkları bu dosya ile suçüstü yakalandılar” dedi.

Kocaeli’de pandemi gerekçeli 1 Mayıs yasağı

Kocaeli Valiliği, koronavirüsü gerekçe göstererek kent genelinde tüm eylem ve etkinlikleri 17 Mayıs’a kadar yasakladı. Gebze’de de sendikaların 1 Mayıs başvurusu reddedildi.

HKP’den AKP dönemindeki İBB yöneticileri hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AKP döneminde gerçekleşen 13 milyar liralık yolsuzluk dosyasını yargıya taşıdı.

“Mücadelemiz beşinci ayına yaklaşıyor, kararlılığımız artıyor”

Boğaziçi Üniversitesi akademiyenleri, bir kez daha, atanmışlar Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve Selami Kuran’ın istifasını istedi.

Erdoğan: Patates ve soğanı hibe olarak dağıttık

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka “hibe olarak” patates ve soğan dağıtmalarından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rahatsız olduğunu söyledi ve “Biz işimizi biliyoruz” dedi.

Şenol Kazancı 56 bin TL maaşla Turkcell yönetim kuruluna atandı

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini Serdar Karagöz’e devreden Şenol Kazancı Turkcell yönetim kurulu üyesi oldu. Maaşı 56 bin TL.

Edirne Valiliği’nin koronavirüsle mücadelesi: ‘İstanbul Sözleşmesi’ ve ‘128 Milyar Dolar’ pankartları yasaklandı

Edirne Valiliği koronavirüsle mücadele kapsamında pankart asma yasağı getirdi. SOL Parti’nin “İstanbul Sözleşmesi” pankartı ve CHP’nin “128 milyar dolar” pankartı polis tarafından indirildi.

Lebalep kongreleri görmeyen valilikler 1 Mayıs’ı ’salgın’ gerekçesiyle yasaklıyor!

AKP, hiçbir koronavirüs tedbirine uymadan kalabalık kongreler toplarken ses çıkarmayan valilikler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na yaklaştıkça art arda salgın gerekçeli yasak kararları almaya başladı.

Sanatçı Genco Erkal, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten ifadeye çağrıldı

Usta sanatçı Genco Erkal, Twitter paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla ifadeye çağrıldı. Erkal, pazartesi günü İstanbul Adalet Sarayı’nda ifade verecek.

Kusura bakma hocam…

Ben de kutuplaşmaya karşıyım ama bu iktidarın müzisyenleri kendi kaderine terk etmesi seni mutsuz etmiyor mu? Eminim ki ediyordur. İbrahim Kalın-Erkan Oğur isminin bir şarkıda bile olsa yan yana gelmesi beni yaraladı hocam.

Montrö bildirisi soruşturması: 6 emekli amiral ile 1 emekli general ifadeye çağrıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli amirallerin “Montrö Bildirisi”ne ilişkin 7 emekli amiral hakkında daha soruşturma başlattı. 6 emekli amiral ile 1 emekli general ifadeye çağrıldı. İfadeye çağırılan 7 kişiden İstanbul’da oturanların evlerinde arama yapıldı.

Afyon’da 16 yaşındaki çocuğu işkence ederek darbeden sanık serbest bırakıldı

Afyonkarahisar’da 16 yaşındaki çocuğun patronları tarafından işkence ve şiddete maruz bırakılmasına dair görülen davada sanık serbest bırakıldı, çocuğun ailesi karara isyan etti.

Başsavcılık, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’la ilgili yaptığı açıklama gerekçesiyle Ankara Barosu hakkında kovuşturma talep etti.

Erdoğan, Kanal İstanbul üzerine 6, bilemedin 7 köprü yapılacağını açıkladı

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal üzerinden geçecek köprülerden bir tanesinin adımını inşallah haziranda atacağız” dedi.

HDP Milletvekili Muazzez Orhan’a Kemal Kurkut paylaşımından fezleke hazırlandı

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan hakkında Kemal Kurkut’u öldüren polisin beraat etmesine dair yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek fezleke hazırlandı.

‘Tek Adam AŞ Fatura’ broşürlerinin dağıtımı savcılık kararıyla engellendi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, broşürlerin ‘tek adam’ ifadesi gerekesiyle Zonguldak’ta dağıtılmasının engellendiğini söyledi.

CHP ve HDP’li 20 vekil hakkındaki fezlekeler Meclis Başkanlığı’na sunuldu

CHP’liler için hazırlanan fezlekelere ’21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ broşürü gerekçe gösterildi.

HDP’li vekiller ‘yasaklara’ karşı yürüdü: Sokaklar bizim

HDP Van milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, kentteki eylem ve etkinlik yasağına rağmen parti binalarının bulunduğu sokağın kapatılmasına tepki amaçlı yürüdü.

Hannover Eyalet Savcılığı’ndan ‘evrakta sahtecilik’ soruşturması

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ kapsamında Almanya’ya gönderilen 43 kişinin geri dönmemesi ile ilgili soru önergesi hazırladığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeşilyurt açıklaması: Bu şekilde hizmet pasaportu verilmesi durduruldu

İçişleri Bakanlığı, Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya gönderilen 43 kişinin geri dönmemesi üzerine başlattığı soruşturmaya ilişkin ilk kez açıklama yaptı.

Belediye aracılığıyla Almanya’ya ilticaya soruşturma: 1 vali yardımcısı ve 2 müdür görevden alındı

AKP’li belediye aracılığı ile Almanya’ya kaçak geçişlerin yankısı sürüyor. Malatya’da bir vali yardımcısı ve 2 müdür görevden alındı.

Demirtaş: Biz direnmeye devam edeceğiz, yani dewamke

‘Bizleri içeride tutanlar son yerel seçimlerden ders çıkarmamışlarsa yapacak bir şey yok.’

HDP’den AYM’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama: Suçüstü yakalandılar

AYM’nin HDP’nin kapatılması talebiyle hazırlanan iddianameyi CMK 170’e aykırı bulmasını değerlendiren HDP Sözcüsü Ebru Günay, kapatma isteyenlerin suçlayacak konu bulamadıklarını söyledi.

Faruk Bildirici, A Haber ve İHA’nın nasıl yalan haber ürettiğini anlattı

Bildirici, iktidar medyasında çıkan ‘LGBT’lerle Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi’ haberleri örneği üzerinden verdiği örnekle, yalan haber üretimini açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: Kur’an kurslarının kapanması söz konusu olamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ortak basın toplantısı düzenledi.

Ebru Gündeş ile Reza Zarrab’ın boşanma davasına yayın yasağı

Ünlü sanatçı Ebru Gündeş ile eşi Rıza Sarraf’ın boşanma davasına yayın yasağı getirildi.

AKP Diyarbakır teşkilatının silah deposu mu var: Amirallere ikinci silahlı tehdit

Kemal Kurkut paylaşımı ‘tehlike oluşturuyor’ denildi

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın Kemal Kurkut’u öldüren polisin beraat etmesine dair yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek, hakkında fezleke hazırlandı.

Emsal karar: ‘KHK’liye mahkeme kararı olmadan pasaport kısıtlaması getirilemez’

Ekonomi

TCMB Başkanı: Kaybolmuş bir varlık yok

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, rezervlerden 128 milyar dolar eksildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kayı İnşaat işçilerine polis saldırısı

Kayı İnşaat’ın bugün görülen konkordato davası sırasında adliye önünde fotoğraf çekilmek isteyen eylemcilere polis müdahale etti.

“Ağbal 128 milyar doları araştırdığı için görevden alındı”

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta; Merkez Bankası’ndan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan, Berat Albayrak’tan ve Recep Tayyip Erdoğan’dan 128 milyar doların akıbetiyle ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

Kripto paraların ödemelerde kullanılması yasaklandı

Resmi Gazete’de yayınlanan Merkez Bankası yönetmeliğine göre kripto paralar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak.

AKP’den yeni kanun teklifi: Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde teminat dönemi başlayacak

Teklifle, kayıt dışılık, vergi kaçaklığı ve akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele hedeflendiği belirtildi.

Şanlıurfa’da elektrikleri kesilen çiftçiler DSİ’yi bastı

Şanlıurfa’da, borçlarını ödemeyince elektrikleri kesilen ve arazilerini sulayamayan 200 çiftçi, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü’nü bastı.

Toplumsal Cinsiyet

Fransa’da 15 yaş altı çocuk çocuklarla cinsel ilişki ‘tecavüz’ olarak tanımlandı

Fransa’da 15 yaşın altındaki bir çocukla cinsel ilişkiyi ‘tecavüz kabul eden ve sorumlularına 20 yıla kadar hapis cezası veren yasa parlamentoda kabul edildi.

Savaş, göç, yoksulluk, erkek şiddeti: ‘Abdest aldı, Kur’an’a el basarak yüzüme kezzap atacağını söyledi’

‘Okul hayatımdan, iş hayatımdan, çocukluğumdan oldum. İstediğim tek şey sağlığıma kavuşmak; başka hiçbir şey istemiyorum. Bir gözümle bile görsem ona bile şükrederim.’

Covid-19

63.082 vaka, 2.915 hasta, 289 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 320.078 test yapıldığını, 63.082 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, 2.915 kişinin “hasta” kabul edildiğini, 289 kişinin de Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

“Sağlık çalışanlarında ciddi psikiyatrik bozukluklar başladı”

bianet’e konuşan Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner, “Yoğun bakımlar şu an tam dolu, 112 sürekli arayıp yer soruyor, boşalan bir yatak temizlendikten sonra kurumasını beklemeden hasta alıyoruz” diyor.

Şili hükümeti, Çin aşısının Covid-19 virüsünü önlemede yüzde 67 etkili olduğunu duyurdu

Dr. Çelik: Vatandaşlarımızın yüzde 25’i randevu almasına rağmen aşı yaptırmaya gelmiyor

Komünistlerden ortak aşı ve patent açıklaması

Türkiye Komünist Partisi’nin inisiyatifiyle dünya komünist ve işçi partileri “Aşıda patente hayır!” başlığıyla ortak bir açıklama yayımladılar. Açıklamada “Toplum sağlığını ilgilendiren hiçbir konu tekellerin kâr hırsının ve rekabetlerinin insafına bırakılamaz” vurgusu yapıldı.

Çanakkaleliler artan vakalara ve göstermelik yasaklara öfkeli: Parklar yasak, iş yerleri açık

Çanakkale’deki koronavirüs vakaları bir haftada patlama yaşadı, hastanelerde yer kalmadı. Önlem olarak ise sahillerin ve parkların yasaklanmasına karar verildi. Ancak yeni önlemlerden ne sağlık çalışanları ne de vatandaşlar memnun.

Covid önlemleri: 10 yaş altı çocuğu olan kamu personeli kadınların idari izinli sayılması ne anlama geliyor?

Çevre

Ekosistemde felaket tablosu: Yalnızca yüzde 3 kaldı

Meke Gölü’nü ‘taşıma suyla’ kurtarma planı devrede

Tamamıyla kuruyan ve haritadan silinme noktasına gelen Konya’daki Meke Gölü’nün Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi, yer altı suyu veya Acı Göl’den yıllık 2,5 milyon metreküp su aktarılarak kurtarılması planlanıyor.

Alaska’daki Muldrow Buzulu normalden 100 kat daha hızlı hareket ediyor

Araştırmacılar buzulun günde 27,4 metre yol kat ettiğini açıkladı. Bu da normal hızının 100 katına çıktığı anlamına geliyor.

Hayaller uçak gemisi gerçekler nükleer atık

17.04.2021

İbrahim Kalın da Erkan Oğur’a tepki gösterdi: Birlikte susacaktık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın bestelediği türkünün kaydında kopuz çaldığı için eleştirilen Erkan Oğur’a İbrahim Kalın da sitem etti: “Birlikte susmaya karar vermiştik. Sözlerine üzüldüm.”

Cizre Mem û Zîn Kültür Sanat Merkezi yıkıldı

Cizre’de 2004 yılında açılıp, binlerce öğrenciye sanat eğitimi verilen Mem û Zîn Kültür Merkezi, sokağa çıkma yasakları sonrasında çalışmalarına devam etmesi engellenince sahibi tarafından yıkıldı.

Boğaziçililere #bundansonrasıbizde davası

Boğaziçi Üniverstesi’nde atanmış rektör Melih Bulu’ya karşı yapılan protestolara katılan öğrencilere ve onlara destek verenlere yeni bir dava açıldı. Savcı Sinan Çelik’in hazırladığı 75 sayfalık iddianamede, 97 sanığın “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

62.606 vaka, 2.973 hasta, 288 ölüm

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili veriler Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden duyuruldu. Buna göre Bakanlık, son 24 saatte 319.316 test yapıldığını, 62.606 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, bunlardan 2.973 kişinin Covid-19 hastası kabul edildiğini, 288 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini, 52.184 kişinin iyileştiğini, 3.240 Covid-19 hastasının durumunun ağır olduğunu açıkladı.  Bakanlığa göre, toplam Covid-19 vaka sayısı 4.212.645, ölen kişi sayısı 35.608. Toplam iyileşen sayısı ise 3.643.734.

İstanbul Sözleşmesi feshi sonrası neler yaşanıyor?

Türkiye’nin resmi adıyla “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, yaygın ismiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının verildiği 20 Mart tarihinden bu yana kadınlar pek çok hak ihlali ile yüz yüze kalıyor. Bu ihlallerin başında da şiddete uğradıkları gerekçesiyle karakollara başvuran kadınların taleplerinin reddedilerek savcılığa ve aile mahkemesine yönlendirilmeleri geliyor.

“Türkiye yolsuzlukla mücadele tavsiyelerine en az uyan ülke”

Avrupa Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’nun (GRECO) “Milletvekilleri, hakim ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi” başlıklı raporuna göre Türkiye, Avrupa Konseyi’nin yolsuzlukla mücadele tavsiyelerine en az uyan ülke oldu. DW Türkçe’nin haberine göre; Türkiye’nin de dahil olduğu 46 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye 2019 yılında, GRECO tarafından verilen 31 tavsiyenin yüzde 74,2’sini yerine getirmedi, 19,4’ünü kısmen yerine getirdi, yüzde 6,5’ini ise tamamen uyguladı. Tavsiyelerin en çok dikkate alındığı grup 12 tavsiyenin yüzde 8,3’üne uyulan Savcılar ve Hakimler grupları olurken, milletvekilleri ile ilgili 7 tavsiyenin hiçbirine uyulmadı.

Yargıtay Şerzan Kurt davasında cezasızlığı onadı

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Şerzan Kurt’un, 12 Mayıs 2010 tarihinde ölümüyle ilgili yargılamada hakkında hükmün daha önce 2 kez bozulduğu sanık polis Gültekin Şahin’e verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezası, Yargıtay’ca onandı. Yargıtay, dosyaya dair kararını bir üyenin itirazıyla Mart ayında verdi. Kurt ailesi, Yargıtay kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

ÖHD ve TUAY-DER cezaevleri raporu: Cezaevlerinde yüzlerce hak ihlalleri tespit edildi

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri raporlaştıran ÖHD ve TUAY-DER, işkence ve diğer zalimane, insanlık dışı ya da onur kırıcı muamele ya da cezanın önlenmesi sözleşmesi seçmeli protokolüne uygun şekilde “bağımsız” ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması için hükümeti derhal gerekli çalışmaları başlatmaya davet etti.

Çavuşoğlu ve Dendias gerilim| Sadece Yunanistan ve Türkiye arasındaki sorun mu?

Uzun süreden beri Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan diplomatik gerginlikler ve sahada neden olduğu “dalaşmalar” devam ederken her iki ülke dışişleri bakanlarının görüşmesi gündeme geldi. Aslında bölgedeki sorunların nedenleri ve uluslararası rekabetin oluşturduğu çıkar dengeleriyle ilişkileri bağlamında ele alındığında Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege sorunlarında “pozitif” bir gidişatı başlatacak adımların atılmasının mümkün olamayacağı ortadaydı.  Her iki dışişleri bakanının diplomaside çok örneği olmayan bir tarzda anlaşamadıkları üzerinde “anlaşmaları” bu gerçeğin tartışma götürmez göstergesi oldu.

“Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanunu” Resmi Gazetede yayımlandı

Kamuya personel alımında uygulanan ve AYM’nin iptal etmesine rağmen TBMM Genel Kuruluna tekrar teklif olarak sunulan, oylamada kabul edilmemesine rağmen hukuksuzca yeniden görüşülerek Meclisten geçirilen “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanunu”, Resmi Gazetede yayımlandı.

18.04.2021

Zizek: Demokrasiyi yeniden inşa etmeyi Kürtlerden öğreneceğiz

Sosyolog Slavoj Zizek Kobanê Üniversitesi’nde verdiği online derste, “Kürtler, sizler, bir ütopya oluşturdunuz. Demokrasi radikal bir şekilde yeniden inşa edilmeli. Bunu sizden öğreneceğiz” dedi.

ABD ve AB’den Rusya’ya uyarı: Navalni ölürse sonuçları olur

ABD ve AB, açlık grevindeki Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin tedavisi için Rusya’ya çağrıda bulundu. Washington, “Navalni ölürse bunun Rusya’ya karşı sonuçları olacaktır” uyarısını yaptı.

Sağlık çalışanları: Ailelerimizi koruyamıyoruz

Salgının başından bugüne kadar pandemiyle en ön cephede mücadele eden ve çoğu kez evlerine gidemeyen sağlık çalışanları ailelerinin risk altında olduğunu ve aşıda ailelerine öncelik verilmesini istiyorlar.

55.802 vaka, 3.101 hasta, 318 ölüm

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili veriler Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden duyuruldu. Buna göre Bakanlık, son 24 saatte 301.243 test yapıldığını, 55.802 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, bunlardan 3.101 kişinin Covid-19 hastası kabul edildiğini, 318 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini, 43.856 kişinin iyileştiğini, 3.275 Covid-19 hastasının durumunun ağır olduğunu açıkladı.  Bakanlığa göre, toplam Covid-19 vaka sayısı 4.268.447, ölen kişi sayısı 35.926. Toplam iyileşen sayısı ise 3.687.590.

Deniz Kandiyoti: Bu bir kültür savaşı değil politik savaş

“Bir diğer adayı sağ popülist politikalar. Ülkelerin çok çeşitli ülkelerde Polonya, Macaristan gibi ülkelerde örneklerini görüyoruz. “Diğer bir ayağı ise devletler kiliseler şirketler tarafından aile şirketleri olarak tarafından cömertçe fonlanan düşünce kuruluşları medya kuruluşları… Bu alt yapıya bir de tabandan gelen siyasi olarak desteklenen bir mizojoni ve homofobi de eklenince ortaya feci bir tablo çıkıyor.

Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı: Yardım başvurularına yetişemiyoruz

Elâzığ’da Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Gül, yaptığı yazılı açıklamada, 3 günde yüzlerce yardım başvurusu aldıklarını belirterek başvurulara yetişemediklerini söyledi.

Üniversite para karşılığı rapor yazıp doğa katliamına onay üretiyor!

Ekoloji Kolektifi, taş ocağının doğal yaşama ve köye vereceği zararları ortaya koyan raporunun ardından harekete geçen özel maden firması, Ankara Üniversitesi’ne para karşılığı 100 sayfalık bir karşı rapor hazırlatarak ÇED dosyasına ekledi. Üçü profesör, dört uzman akademisyenin hazırladığı raporda, “Planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisinden ziyade yerleşim alanlarının korunan alanlara olan yakınlığı nedeniyle yaratacağı Antropojen (insan kaynaklı) etkiler daha önemlidir. Proje alternatifleri ve kar-zarar ilişkisi de düşünülerek yapılması planlanan Kalker ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesinin mevcut ekosistemler ve biyoçeşitlilik üzerine geri dönüşümsüz bir etki yaratmayacağı öngörülmüştür” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekiyor.

TTB Merkez Konsey Üyesi Eroğulları: Bu hızla aşılama 2022’nin sonunda biter

Türkiye’de salgında vaka sayıları artış gösterirken, iktidar önlem olarak sadece birçok tartışmayı beraberinde getiren kısıtlamalara gitti. Maske, mesafe ve hijyenin önemli bir korunma aracı olarak tartışıldığı koronavirüs (Covid-19) salgınında, en önemli mücadele aracı olarak ise aşılama. Türkiye’de ocak ayında başlanan aşılama çalışmalarını ve gelinen aşamayı Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları değerlendirdi. Koronavirüse karşı aşılamanın istenilen seviyede olmadığını belirten TTB MK Üyesi Kazım Doğan Eroğulları, çalışmaların 2022 sonuna sarkabileceğini söyledi.

Biden, ABD’nin bu yıl kabul edeceği mülteci sayısını artıracaklarını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, kamuoyundan gelen eleştirilerin ardından, cuma günü 2021 için 15 bin olarak açıklanan mülteci kabul sınırını yükselteceğini bildirdi.

19.04.2021

KKTC’li hukukçulardan AK Parti’ye tepki: Hıncı ve linci körüklüyor

Kıbrıslı hukukçular, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Partili yetkililerin, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kursuları ile ilgili kararını eleştirmesini bağımsız yargıya müdahale olarak değerlendirdi.

Korona virüsünden bir günde 341 kişi vefat etti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 55 bin 149 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 341 kişi vefat etti. Hayatını kaybedenlerin sayısı en yüksek günlük ölüm olarak kayıtlara geçti.

KKTC’de Ankara’ya ‘Kuran kursu’ tepkisi

KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kurslarıyla ilgili kararına Ankara’dan gelen tepkiler, ‘Türkiye’den KKTC yargısına müdahale’ olarak yorumlandı ve protestoları beraberinde getirdi.

İstanbul Valiliği’nden 1 Mayıs kararı: Tüm eylem ve etkinlikler 17 Mayıs’a kadar yasaklandı

Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında 15 Nisan’da toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığı’nın 14 Nisan’da yayımladığı genelge doğrultusunda “kısmi kapanma” kararları aldığını belirterek kentteki her türlü etkinliğe 17 Mayıs 2021’e kadar izin verilmemesine hükmetti.

İçişleri Bakanlığı, “Yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edildi” dedi; 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesinin ardından “gri pasaport” mercek altına alındı.  İçişleri Bakanlığı, 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı.

Birleşik Metal-İş: Fabrikalarda vaka sayısı bir ayda 17 kat arttı!

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre; “Covid-19 metal fabrikalarında yeniden yükselişe geçti. Vaka sayısı her hafta ikiye katlıyor. Bir ayda vaka sayısı 17 kat arttı.

Diyanet projesiyle ‘insan kaçakçılığı’: 15 yaşındaki çocuk ‘dede’ yapılmış, yurt dışına gönderilen 20 kişi geri dönmemiş!

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesinin gündeme gelmesinin ardından Diyanet’in programıyla da insanların yurt dışına gönderildiği aktarıldı. Cumhuriyet yazar Terkoğlu’nun ‘insan kaçakçılığı’ diye belirttiği projeye ilişkin Tunceli Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt, 15 yaşındaki çocukların gri pasaport verilerek yurt dışına gönderilmek istendiğini bildirdi.

Son yılların en büyük halka arzlarından biri: Yüzde 24’ü yurt dışına satıldı

Son yılların en büyük halka arzlarından Galata Wind Enerji’nin ihraç edilen hisselerine yaklaşık yedi kat talep geldi. Halka arz edilen hisselerin dörtte biri yabancı kurumsal yatırımcılara gitti.

Kıbrıs’taki dörtlü zirve Türkiye’ye mesaj

İsrail basınına göre bugün İsrail, BAE, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı bir araya getiren tek neden İran gibi görünüyor olsa da Türkiye’nin Karabağ’dan Libya’ya geniş bir alanda ortaya koyduğu askeri faaliyetler, dörtlü için büyük bir endişe sebebi.

Uluslararası kuruluştan Türkiye analizi: “Erdoğan’ın başka seçeneği yok”

Atlantik Konseyi (AC) Avrupa üyesi ve Oxford Üniversitesi’nden misafir araştırmacı Dimitar Bechev’e göre; büyük güçler arasında denge politikası yürüten Türkiye, bugün büyük bir seçimle karşı karşıya.

İngiltere Karadeniz’e savaş gemisi yolluyor

İngiltere, boğazları kullanarak Karadeniz’e geçirmeyi planladığı 1 gemi için Türkiye’ye bildirimde bulundu. CNN Türk’ün aktardığına göre, Montrö Sözleşmesi’ne uygun bildirime onay verildi. Geminin Mayıs ayında geçiş yapması bekleniyor. İngiliz medyası, Mayıs ayında Type 45 destroyer ve Type 23 model savaş gemilerini NATO ve Ukrayna’ya dayanışma göstermek için Karadeniz’e göndereceğini duyurmuştu.

Erol Mütercimler’e imam hatiplere hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası

Katıldığı bir televizyon programında imam hatip lisesi mezunları hakkındaki sözleri nedeniyle Erol Mütercimler’e 10 ay hapis cezası verildi.

CHP’li Öztunç: ‘Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL’lik dezenfektan sattınız mı?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın şirketinin bakanlığa bağlı kurumlara 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı iddiasının peşini bırakmadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan “128 milyar dolar” açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “128 milyar dolar” tartışmaları üzerine “2017 yılından itibaren Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası arasında bir protokol imzalanıyor. Bu protokol çerçevesinde de Hazine hesapları üzerinden MB döviz alım ve satım işlemleri gerçekleştiriliyor. Tabii bu soru gündeme gelir bu protokol imzalanmış ama bu protokolün yasal alt yapısı var mıdır? Bu yapılan protokol ve bu protokol çerçevesinde yapılan işlemler tamamen yasaldır, herhangi bir şekilde yasalara aykırı bir durum söz konusu  değildir” açıklamasında bulundu.

20.04.2021

Salgında son durum: 61 binden fazla yeni vaka, 346 vefat

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 61 bin 28 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 346 kişi vefat etti. Günlük vefat sayısında yeni rekor kırıldı.

TTB: Aşı yok, randevu yok, algı yönetimi var

Korona virüsü aşılamasına ilişkin açıklama yapan tabipler, Sağlık Bakanlığı’nın yeterli aşı bulunmadan yeni yaş gruplarına randevu açtığını, ardından da randevu sistemini kapattığını belirtti.

Almanya’dan ‘gri pasaport’ açıklaması: 400-500 kişi mercek altında

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’deki bazı belediyelerin Almanya’ya gri pasaportla çok sayıda kişi göndermesiyle ilgili, ”İddia edilen 400-500 kişiyi araştırıyoruz” dedi.

Melih Bulu, İletişim Fakültesi’ne de dekan olmuş

Boğaziçi Üniversitesi’ne 12 Eylül askeri darbesi dönemi haricinde dışarıdan atanan ilk rektör olan Melih Bulu’nun, yeni kurulan İletişim Fakültesi’ne de dekan olduğu ortaya çıktı.

Covid sonrası karbon emisyonlarında tarihteki en büyük ikinci artış yaşanacak

Uluslararası Enerji Ajansı, korona virüsü salgını sonrası ekonomik toparlanmanın etkisiyle, karbon emisyonlarında tarihteki en büyük ikinci artışın yaşanacağını kaydetti.

Rusya’dan Karadeniz’de tatbikat: 20’den fazla savaş gemisi katıldı

Rus savaş gemilerinin Karadeniz’de askeri tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi. Haber ajansı Inferfax, 20’den fazla savaş gemisinin tatbikata katıldığını aktardı.

200 yardım kuruluşundan açık mektup: Dünya çapında 34 milyon insan açlıktan ölebilir

200’ü aşkın insani yardım kuruluşu açık bir mektup yazarak, 34 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Hükümetlere, açlıkla mücadeleye destek çağrısı yapıldı.

AİHM Büyük Daire, hükûmetin itirazını reddetti: Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın açtığı davalar nedeniyle “ifade özgürlüğü hakkının” ihlal edildiği kararı kesinleşti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire, partisinin meclis grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tazminata mahkum edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı başvuru sonunda verilen “hak ihlali” kararını yerinde buldu. Büyük Daire, hükümetin, bu karara yaptığı itirazı reddetti. Böylece, Kılıçdaroğlu’nun “ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine” yönelik AİHM kararı kesinleşmiş oldu. Buna göre, Kılıçdaroğlu’na, 11 bin 385 euro maddi ve manevi tazminat ödenecek.

İçişleri Bakanlığı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimini görevden aldı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı. ”Dernek yöneticilerinin beyanları ile 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları görülmüştür” denilen açıklamada, “Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak Bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

Kanadalı Alamos Gold şirketi Türkiye’ye karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı

Kaz Dağın’da altın madeni işletme izinleri iptal edilen Kanadalı Alamos Gold şirketi, uluslararası tahkim mahkemesinde Türkiye’ye karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Şirketin internet sitesinde yer alan duyuruda, “haksız uygulamalar gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti aleyhine Hollanda’da dava açılacağı” dile getirildi. Şirketin tahkime başvurması bir anlamda yenilgiyi kabul edip zararını kurtarma  çabası olarak yorumlanabileceği gibi hükümeti sıkıştırarak izinleri yeniletme hamlesi de olabilir.

İsveç Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist’in, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Kobani ile video konferans yoluyla görüşmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist görüşme nedeniyle kınanırken, İsveç’in Suriye’nin kuzey doğusunda SDG ile temaslarının artmasından duyulan rahatsızlık iletildi.

Seslerimiz Buluştuğunda: Beyza Üstün’e Özgürlük

Dayanışma Akademileri, tutuklu eski HDP milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün’ün 26 Nisan’da görülecek duruşmasına dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenliyor. 21 Nisan’da Beyza Hoca’ya kart atma etkinliği düzenleyen Dayanışma Akademileri 23 Nisan’da ise “Beyza Üstün ile Dayanışma” başlığını taşıyan bir program yapacak.

ABD’li enstitüye göre Türkiye’de günlük ölüm sayısı daha zirveyi görmedi

ABD merkezli Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’ne göre Türkiye’de Covid-19 kaynaklı günlük ölüm sayısında zirve daha görülmedi.

Mahkeme menkul kıymet olarak gördü: Kripto paralara haciz yolu açıldı

Türkiye’de kripto para hesaplarının haczedilmesinin yolu resmen açıldı. Mahkeme geçen hafta kripto para hesabına haciz işlemi uygulanan bir kişinin itirazını reddederek kripto paranın ‘menkul değer’ olduğu yönünde emsal bir karar verdi.

21.04.2021

ABD’den Ankara’ya resmi bildirim: Türkiye F-35 projesinden çıkarıldı

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara’ya bildirimde bulundu. Anadolu Ajansı’na açıklama yapan ABD’li savunma yetkilisi, bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi. Yetkili, bildirimde, 2006’da katılımcıların imzasına açılan ve Türkiye’nin 26 Ocak 2007’de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı’nın feshedilmiş olduğunun ve yeni mutabakat metnine Türkiye’nin dahil edilmediğinin belirtildiğini söyledi

Korona virüsünden son 24 saatte 362 kişi vefat etti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 61 bin 967 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 362 kişi vefat etti. Bugün açıklanan rakam, en yüksek günlük ölüm olarak kayıtlara geçti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP’li Altay hakkında soruşturma başlattı

CHP’li Engin Altay hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘tehdit’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oğuzhan Asiltürk’le iftarda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile Beştepe’deki iftar yemeğinde görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ocak’ta sürpriz şekilde Asiltürk’ü evinde ziyaret etmişti. Erdoğan’ın ziyaretinin ittifak görüşmesi olduğu yorumları yapılmıştı.

Eurostat: AB ülkelerinin atıkları en çok Türkiye’ye gidiyor

AB İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa’dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısı Türkiye. AB’nin yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu Türkiye’ye geliyor.

George Floyd davasında karar açıklandı: Polis Derek Chauvin 3 suçlamadan suçlu bulundu

ABD’de ırkçı polisler tarafından öldürülen George Floyd’un davasında karar açıkladı. Floyd’u boğarak öldüren eski polis Derek Chauvin, 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesi’nde 4 haftadır devam eden yargılamada 12 kişilik jüri, yaklaşık 10 saat süren müzakereden sonra yerel saatle 16.10’da kararını açıkladı.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Erdoğan 19 yıl sonra ilk kez yolsuzluk iddiasıyla kendi ekibinden birini kurban verdi

Ticaret Bakanlığı’na bağlı kurumlara 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın koltuğundan alınmasını yorumlayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP’nin 19 yıllık iktidarı boyunca ilk kez  yolsuzluk iddiasıyla kendi ekibinden birini kurban verdiğini söyledi.

Erdoğan duyurdu: Kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mart’ta sona ermesi tepkilere neden olan kısa çalışma ödeneği uygulamasının haziran ayını kapsayacak şekilde uzatıldığını duyurdu. AA’nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık” açıklamasını yaptı.

Metin Lokumcu davasında adalet 10 yıl sonra da gelmedi, duruşma ertelendi: Avukatlar reddi hâkim talebinde bulundu

Artvin’in Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki mitingi öncesindeki protestolar sırasında polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşarak hastaneye kaldırılan emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesine dair açılan davada ilk duruşması bugün Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dosyada yargılanan 13 polisin “taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla 6 yıla kadar hapsi istenen davada mahkeme neredeyse tüm talepleri reddederek, reddi hâkim talebinin değerlendirilmesi için dosyayı nöbetçi ceza hakimliğine gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Haziran 2021, saat 10.00’da görülecek.

Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov: Türkiye Ukrayna’ya İHA satarsa ilişkileri gözden geçiririz

Euronews’in haberine göre; Borisov’un açıklaması, Rusya lideri Vladimir Putin’in, yıllık Federal Meclis toplantısındaki konuşmasının ardından geldi. Ankara’nın Ukrayna’ya insansız hava aracı göndermesi durumunda Rusya’nın Türkiye ile askeri-teknik iş birliğini askıya alıp almayacağı sorusuna yanıt veren Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov, her konuyu ayrı başlık altında değerlendireceklerini belirterek, “Her bir meselede özel olarak o duruma bakacağız” ifadesini kullandı.

Commerzbank tarih verdi, yeni döviz krizi kapıda!

Yaklaşmakta olan krizi tetikleyecek olan unsurun, 2018’de yaşanan döviz krizi ile aynı olduğunun vurgulandığı makalede, krize gerekçe olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na dayattığı faiz politikası gösterildi.

Mehmet Ceyhan: Çok büyük bir hata yaptık

Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum; yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300’ün üzerindeki ölüm sayıları ile ödüyoruz.

Rusya devlet televizyonu Türk SİHA’larını hedef olarak gösterdi

Ukraynalı yetkililerin, Türk yapımı insansız hava araçlarını Donbass’ta kullandıklarına ilişkin ifadelerinin ardından Rusya’dan açıklamalar gelmişti. Rusya’nın devlet televizyonu Rossiya 1, ‘Lantset’ adlı kamikaze drone’unun tanıtım haberinde, hedef olarak Türk SİHA’sı olarak bilinen, Bayraktar şirketinin ürettiği TB2 model silahlı insansız hava araçlarını gösterdi.

2 bakan gitti, 3 bakan geldi. Kabinedeki değişiklikler ne anlama geliyor?

AKP’nin kongre sürecinden beri gündemde olan Kabinede çok sayıda ismin değişeceği yönündeki beklentinin aksine “revizyon” birkaç bakan değişikliğiyle sınırlı kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir konuşulduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını ikiye böldü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi. Bakanlığın lağvedilmesi ile birlikte performansı tartışılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bakanlıktan alınmış oldu.

Vatandaşa yeni “Limak, ENKA, Sabancı, Aksa” faturası çıktı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı’na göre aralarında ENKA, Limak, Sabancı, İÇDAŞ, Aksa gibi dev enerji şirketlerinin de bulunduğu çok sayıda patrona doğrudan kaynak aktarılacak. Dünyada en çok kamu ihalesi alan şirket Limak’ın da aralarında bulunduğu şirketler AKP döneminde aldıkları kamu ihaleleri ile sık sık gündeme oturmuştu.

Nutuk’un dağıtılmasını engelleyen Müdür görevden alındı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mersin ili Çamlıyayla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” eserinin okullarda dağıtımıyla ilgili medyaya da yansıyan yazışmasına ilişkin Bakanlığımız Maarif Müfettişleri tarafından inceleme/soruşturma başlatılmış olup süreç devam etmektedir.”

Akpınar ve Gezen’in beraatına Erdoğan’dan itiraz

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, konuk oldukları Uğur Dündar’ın Halk Arenası programındaki “Haddini bil” ifadesi nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaretten yargılandıkları davada beraat etmeleri sonrası mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Erdoğan’ın avukatı beraat kararına itiraz etti.

22.04.2021

Salgında son durum: 54 binden fazla yeni vaka, 354 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 54 bin 791 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 354 kişi vefat etti.

Ukrayna-Rusya gerilimi ‘şimdilik’ yatışıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın son gerilime gerekçe gösterdiği askerlerin tatbikatlarını tamamlayarak üslerine çekileceğini açıkladı. Ukrayna’dan “Gerilim azalıyor” açıklaması geldi.

Türkiye Avrupa’da ‘acil gündem’: Eleştiri dolu karar kabul edildi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye’yi ‘acil gündem maddesi’ olarak tartıştı. Kabul edilen kararda, Ankara’ya Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklı yükümlülükler hatırlatıldı.

Thodex nedir? Faruk Fatih Özer kimdir?

Yerli kripto para Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtı. Olayın cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı olduğu belirtiliyor.

İngiltere parlamentosu ‘Uygur Soykırımı’nı tanıdı

Pekin yönetiminin, Şincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerine yönelik politikaları İngiltere Parlamentosu tarafından ‘soykırım’ olarak tanındı. Kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

Amerikan basını: Joe Biden Ermeni Soykırımı’nı tanıyacak

Amerikan basını, ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını yazdı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ise “Bu konuda cumartesi daha fazla şey söyleyeceğimizi sanıyorum” dedi.

ABD’nin ev sahipliğindeki İklim Zirvesi başladı; Biden, karbon emisyonunu sıfırlama taahhüdü verdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da ev sahipliğini yaptığı 40 dünya liderinin katılımıyla gerçekleşen sanal İklim Zirvesi başladı. Biden, ABD’nin 2050 yılında karbon emisyonunu sıfırlama amacı olduğunu söyledi.

Son anket açıklandı: Erdoğan’a büyük şok!

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı adayı olursa kendisine oy verecek misiniz?” sorusuna yüzde 28,5 ‘evet, kesinlikle oy vereceğim’ cevabını verirken, yüzde 44,3 ise ‘hayır, kesinlikle oy vermeyeceğim ‘cevabını verdi.

Suriye, İsrail’in nükleer reaktörünü hedef aldı

İsrail ordu sözcüsü, Suriye’nin SA-5 tipi füzeyi İsrail’e ait savaş uçağına fırlattığını ama füzenin hedefini aşıp Suriye sınırının 200 kilometre güneyindeki Dimona bölgesine düştüğünü açıkladı. Askeri sözcü, füzenin nükleer reaktöre isabet etmediğini, reaktörün yaklaşık 30 km uzağına düştüğünü belirtti.

“Türkiye iktisadi buhranının üçüncü bir aşaması daha olacak”

Ekonomist Murat Kubilay, “Orta direk taleplerini siyasileştiremediği için hem işveren hem de devlet tarafından eziliyor. Maaşları gittikçe asgari ücretleşiyor. Zenginin kayırılması, yoksulun oy gücüyle kendini korumasıyla orta direk sıkışıyor” diyor.

AYM Cizre bodrumları başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cizre bodrumlarına dair bir başvuruyu daha reddetti. Mahkeme resmi internet sitesinden, 2016/2629 numaralı başvurunun sadece “reddine” karar verildiğini açıkladı. Ailelerin avukatlarından Ramazan Demir, mahkemenin sadece ret kararı verdiğini gerekçesini daha sonra açıklayacağını ifade etti.

Kürt Gazeteciler Günü: Hakikat arayışı sürüyor

Kürt Gazeteciler Günü’nde bir açıklama yapan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, ilk Kürtçe gazetenin kurucusu Miqtad Mithat Bedirxan’ın 123 yıldır yollarını aydınlattığını söyledi.

“Melih Bulu ve yardımcıları mükerrer oy kullanmak istedi”

Boğaziçi Üniversitesi’ne Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rektör olarak atadığı Melih Bulu’ya yönelik protestolar sürüyor. Akademisyenler, rektörlük binasına sırt dönerek tuttukları nöbet için 79. kez Güney Kampüs’teydi. Bir kez daha “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dediler ve yine atanmış Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi’ne atanmış Selami Kuran’ın istifasını istediler.

ABD Dışişleri raporunda Ayasofya vurgusu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu’nun raporunda Türkiye’deki inanç özgürlüğünün 2020 yılında da endişe verici bir yönde olduğu ifade edildi. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin, Türkiye’de yaşayan azınlıklara karşı düşmanca ve ayrılıkçı bir hamle olduğunun değerlendirildiği de raporda yer aldı. Kariye Müzesinin aynı akıbete uğramasının da tepkiler üzerine durdurulduğu ifade edildi.

23.04.2021

İkizköylüler, kömür madenine karşı yaşam nöbeti başlattı

Yeniköy Kemerköy termik santraline kömür sağlamak için Akbelen ormanına maden açılmak isteniyor. Akbelen’de yapılacak ağaç kesimine karşı İkizköylüler, bugün nöbete başladı.

Sisi ve Putin anlaştı: Mısır’daki tatil beldelerine uçuşlar yeniden başlayacak

Kahire’den yapılan açıklamada, Rusya’dan Mısır’daki tatil beldeleri Hurgada ve Şarm el Şeyh’e uçuşların yeniden başlayacağı duyuruldu. Kremlin Sözcüsü Peskov, açıklamayı doğruladı.

İlerici Enternasyonal’den Kobanê Davası için bildiri: HDP yalnız değildir

Kobanê Davası’nın ilk duruşmasına bir heyet yollama kararı alan İlerici Enternasyonal, “Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Yakında Erdoğan ile görüşeceğim, Dendias’ın Ankara’daki yanıtları hatasızdı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın bir tarihte görüşeceğini açıkladı. Yunan ALPHA TV’nin sorularını yanıtlayan Miçotakis, “Anlaşmazlıklarımızı ne olursa olsun konuşmaya her zaman açık olmalıyız. Anlaşamadığımız konuları da açıkça dile getirmeliyiz ki, taraflar karşısındakinin sınırlarını bilsin. Bu kötü bir şey değil” dedi.

Türkiye’den AB ülkelerine iltica başvuruları 5 yılda yüzde 500 arttı

2015 ile 2020 arasında Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) ülkelerine iltica başvuruları yüzde 506 seviyesinde arttı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2020 yılında koruma statüsü verilen sığınmacı verilerini açıkladı. 2015 yılında Türkiye’den toplam 2 bin 995 kişi AB ülkelerinden iltica talebinde bulundu. 2020’de ise bu sayı 18 bin 145’e kadar çıktı. Diken’in aktardığı habere göre; yıllara göre kabul oranları 2016’da yüzde 21, 2019’da yüzde 51, 2020’de yüzde 43 şeklinde gerçekleşti.

Kulis: Türkiye, İsrail ile ilişkilerini normalleştirme adımı olarak üst düzey davette bulundu

Türkiye’nin Mısır’ın ardından İsrail’le de ilişkileri normalleştirme girişiminde bulunacağı konuşulurken, kulislere göre ilişkilerde yumuşamanın ilk adımı olarak Türkiye’den İsrail’e üst düzey bir davet gitti. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in, 18-20 Haziran’da düzenlenecek birinci Antalya Diplomasi Forumu’na davet edildiği belirtildi.

TTK’de skandal: ‘Pozitif’ işçiler günlerce mesaiye devam ettirildi

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndaki 144 işçinin, yapılan koronavirüs testlerinin sonuçları beklenmeden, üç gün boyunca çalıştırıldığını dile getirdi.

Dolar ve Avro fiyatlarında sert yükseliş: Piyasalarda son durum 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu gün, Türk Lirası üzerindekı baskı devam etti.  Küresel piyasalarda güne 8,32 seviyesinde başlayan Dolar/TL’de kur 8,39’u gördü. Avro’da da durum farklı değil. Güne 9.99 sınırından başlayan Avro/TL kuru, gün içerisinde yükseliş trendini sürdürerek 10,14’ü gördü.

Dolar, avro neden rekor kırdı? Reuters analizinde 2 neden sıraladı

Reuters, dolardaki yükselişe ilişkin yayımladığı analizde 2 sebep sıraladı. Buna göre, dolardaki yükselişin nedeni ABD Başkanı Joe Biden’ın vereceği belirtilen 24 Nisan mesajı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gerekirse yine rezerv satarız’ mesajı.

Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonunda “kadın”ı ara ki bulasın!

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının hemen öncesinde 9 Mart’ta “kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla kurulan TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu tartışmalarla çalışmaya başladı. 21 Mart günü Komisyonun divan seçiminde partilerin meclisteki sandalye sayısına göre divan oluşturulmasıyla sadece AKP ve MHP’li vekillerin divana seçilecek olmasına tepki gösteren CHP ve HDP’li üyeler, ikinci toplantının da hazırlıklı yapılabilmesi için bir hafta sonra yapılmasını önerdi. Öneri dikkate alınmadı. 22 Nisan günü komisyon çalışmaları boyunca dinlenecek kurum ve kuruluşların, STK’lerin belirlenmesi amacıyla toplandı. Tutanaklar “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi” için AKP’li ve MHP’li vekillerin önerdiği isimlerle komisyonda kadının adının geçmeyeceğini ortaya koydu.

Libya açıklarında mülteci teknesi battı | Katliamın dakika dakika zaman çizelgesi

Akdeniz’de son birkaç günde en az üç teknedeki 172 mülteci batan teknelerde yaşamını yitirdi. İçinde 130 mülteci bulunan tehlikedeki bir tekneyi kurtarmaya çalışan mülteci yardım örgütleri, saatlerce Avrupalı ve Libyalı yetkililer ile AB’nin sınır koruma örgütü Frontex’i harekete geçirmeye çalıştıklarını ancak yanıt alamadıklarını açıkladı. Saatler sonra ise devrilmiş botlar ve yaşamını yitirmiş mültecilerin bedenlerine ulaşıldı.

Önerilen Yazılar

Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın, Montrö Sözleşmesi tartışmalarını, iktidarın Kanal İstanbul ısrarını, Türkiye’nin yeni Osmanlıcı politikaları dahilinde Karadeniz’deki dengeleri değerlendirdi.

Çiftçiye faiz zulmü tasarısı

Kanal İstanbul sadece bir proje değildir!

Kerim Rota Yazdı: Rulet masasına geri dönüş mümkün mü?