11 Kasım 2021

İç Politika

Kobanî davası heyeti için HSK’ya başvuru

Kobanî davası mahkeme heyetini HSK’ya şikayet eden avukatlar: “Heyet görevini kötüye kullanıyor, savunma hakkımız kısıtlandı.”

Polonya-Belarus: Yüzlerce insan sınırda sıkışıp kaldı

Bir yandan Avrupa Birliği’nden bir yandan Polonya ve Belarus’tan karşılıklı açıklamalar gelirken Türkiye’nin de suçlandığı krizde, yüzlerce insan soğukta, aç ve susuz şekilde iki sınır arasında kaldı.

HDP’den Varlık Vergisi’nin 79. yılında araştırma önergesi

Varlık Vergisi nedeniyle oluşan hak ihlallerinin araştırılması için önergesi veren HDP’li Paylan, 1914 yılında nüfusun yüzde 40’ını oluşturan Hristiyan ve Yahudilerin, 1927’de yüzde 3’e, günümüzde ise binde 1 seviyesine indiğini hatırlattı.

Başak Demirtaş’a ve doktoruna hapis cezası 

“Gerçeğe aykırı sağlık raporu” aldığı iddiasıyla hapis cezası verilen Başak Demirtaş’ın avukatı yaptığı açıklamada, “Başak Demirtaş’ın hedef alındığı bugünlerde bu kararın çıkması tesadüf değildir, cezalandırma anlayışının ürünüdür” dedi.

Danıştay, eylemlerdeki ‘ses ve görüntü kaydı’ yasağına ‘dur’ dedi 

Danıştay, kamusal alanda video çekilmesini engelleyen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzasını taşıyan genelgenin yürütmesini durdurdu.

Sancar’dan seçim için “demokrasi ittifakı” açıklaması

“En geniş kapsamda bir demokratik mücadele ortaklığı ve bunun ihtiyaç durumunda parlamento seçimleri için demokrasi ittifakına dönüştürülmesi meselesi artık somut bir program olarak önümüzdedir.”

Ekonomi

Dolarda son durum: 10’a 3 kuruş var

Değer kaybetmeye devam eden Türk Lirası dolar karşısında 9,97’nin üzerini gördü.

12 aylık cari açık 18 milyar 444 milyon dolar oldu

Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Türkiye’nin cari işlemler hesabı, eylül ayında 1 milyar 652 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 18 milyar 444 milyon dolar oldu.

Dış Politika

Lukaşenko’dan Avrupa’nın yaptırım tehdidine karşı “gaz akışını kesebiliriz” uyarısı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Batı’nın Belarus’a yaptırım uygulamadan önce, Belarus üzerinden Avrupa’ya giden doğal gaz sevkiyatını “düşünmesi” gerektiğini belirterek, “Avrupa’yı ısıtıyoruz, hala sınırı kapatacakları konusunda bizi tehdit ediyorlar. Peki ya doğal gazı kesersek ne olur?” dedi.

UNICEF: Dünyada yaklaşık 240 milyon engelli çocuk var

UNICEF, dünyada milyonlarca engelli çocuğun “görünmez” olduklarını ve bu durumun onların marjinalleşmelerini ve hak ihlallerine maruz kalmalarını artırdığına dikkat çekiyor.

AB, Türkiye’ye Doğu Akdeniz yaptırımlarını uzattı

AB Konseyi, Doğu Akdeniz’deki petrol arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları 12 Kasım 2022’ye kadar uzattı.

COP26 sona yaklaşıyor: Çin ve ABD’den iklim anlaşması

Yarın sona erecek İklim Zirvesinde ABD ve Çin, önümüzdeki 10 yılda iklim konusundaki iş birliğini artırmak için bir anlaşmaya vardı. COP26 Başkanlığı da müzakere sonuç taslağını yayınladı. Uzmanlar ve aktivistlere göre bu adımlar dünya için yetersiz.

AB’den yeni NATO hamlesi: Türkiye ne durumda? 

Avrupa Birliği Dış Politika sorumlusu Josep Borell, üye ülkeleri ve NATO ülkelerini kapasitenin yetersiz olduğu konusunda uyardı, yeni bir doktrin vurgusu yaptı.

AB, Mültecileri Türkiye’de tutmak karşılığında 79 milyon 319 bin 500 avro ödeyecek

Avrupa Birliği Sığınmacı Mali İmkanı İkinci Dönemi (FRIT-II) kapsamında “Herkes İçin Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesi (SHIFA) Projesi”ne ilişkin Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası arasında 28 Eylül’de Ankara’da imzalanan ekli Hibe Anlaşması ve Destek Hibe Anlaşması onaylandı.

İran’dan Paris İklim Anlaşması için yaptırımların kaldırılması şartı

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Bakanı Ali Salajegheh, ülkesinde yenilenebilir enerji çalışmalarının, altyapı ve modernizasyon sıkıntısına yol açan Batı yaptırımlarına takıldığını söyledi.

Pentagon: SDG’yle IŞİD’e karşı işbirliğimiz devam edecek

Pentagon Sözcüsü John Kirby, SDG’yle Suriye’deki işbirliklerinin sadece IŞİD tehdidine dayalı olduğunu ve ortaklığın devam edeceğini söyledi.

 

12 Kasım 2021

İç Politika

Cezaevinde “çıplak arama” yerine “detaylı arama”

Cezaevlerindeki “çıplak arama” ile ilgili yönetmelik değişti: “Arama ve sayımlar sırasında insan onuruna ve haysiyetine saygı ile utanma duygusunun ihlal edilmemesi esastır. Bu kapsamda gerekli her türlü tedbir alınır.”

BOĞAZİÇİ DİRENİŞİ 313. GÜNÜNDE: “Berke ve Perit tek kişilik hücrede tecritle cezalandırılıyor”

Boğaziçili Akademisyenler 313. günde yaptıkları açıklamada, “Naci İnci’nin şikâyeti üzerine özgürlükleri ellerinden alınan öğrencilerimiz Berke Gök ve Perit Özen, masa ve sandalyesi bile bulunmayan hücrelerde cezalandırılıyorlar” dediler.

Şenyaşar ailesine saldırının savcısı 9. kez değişti

Şenyaşar ailesinden 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin soruşturmanın savcısı, dokuzuncu kez değiştirildi. Emine Şenyaşar hakkında AKP Milletvekili Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması ise Pazartesi gününe bırakıldı.

CHP’den şiddet raporu: Türkiye, kadına şiddetin en yaygın olduğu ülke konumuna geldi

CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan şiddet raporuna göre, kadınların erkek şiddetine karşı koruma talep sayısı, 2012’den 2020’ye yüzde 114 artışla 339 bin 792’ye yükseldi. Ayrıca Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında kadına karşı şiddetin en yaygın olduğu ülke konumuna geldiği belirtildi. 2015’te 226 bin 625 mağdur çocuk getirilirken, 2019’da 236 bin çocuk getirildi. Mağdur olarak getirilen 100 çocuktan 15’ini ise cinsel şiddete maruz bırakılan çocuklar oluşturdu.

HDP ve DBP’li 16 milletvekili hakkında hazırlanan dokunulmazlık dosyası Meclis’e gönderildi

HDP’li Ağrı Milletvekilleri Dirayet Dilan Taşdemir, Berdan Öztürk, Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki, Dersim Dağ, Mardin Milletvekili Ebru Günay, Van Milletvekili Murat Sarısaç, Şırnak Milletvekilleri Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Muş Milletvekili Sevin Coşkun, Hakkari Milletvekili Said Dede, Antep Milletvekili Mahmut Doğrul ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkındaki dokunulmazlık dosyaları, yapılacak incelemenin ardından Adalet-Anayasa Karma Komisyonu’na havale edilecek.

Ekonomi

Dolar kuru 10 liraya yükseldi

Dolar kuru, saat 21.25’te 10,0020 liraya yükselerek rekor kırdı.

Ekonomistler eleştirdi, Bakan Elvan savundu: AKP iktidarı dövizdeki yükselişe neden seyirci kaldı?

Vekillerin “yüksek kur” ile ilgili sorularına Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: “Döviz kuruna ilişkin son dönemde yapılan hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir.” yanıtını verdi.

Lütfi Elvan: Hükümetimizin ihracatı desteklemek için yüksek döviz kuru hedeflediği yorumları doğru değil

Döviz kurlarındaki yükselişe değinen Elvan, “Döviz kuruna ilişkin son dönemde yapılan hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir” dedi.

Sanayi üretim endeksinde aylık bazda düşüş: Eylülde yüzde 1,5 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, eylülde ağustos ayına kıyasla yüzde 1,5 geriledi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi eylülde bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 azaldı.

Dış Politika

Macron: Rusya ve Türkiye, Libya’daki paralı askerlerini gecikme olmaksızın çekmeli

Libya toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Rusya ve Türkiye paralı askerlerini gecikme olmaksızın çekmeli” dedi.

THY, Minsk uçuşlarına Suriye, Irak ve Yemen vatandaşlarını kabul etmeyecek

Polonya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada THY’nin Minsk uçuşlarına bazı ülkelerin vatandaşlarını taşımayacağı söylendi. THY, Polonya’ya geçmek üzere Belarus’a mülteci taşımakla suçlanıyordu.

 

13 Kasım 2021

İç Politika

Zonguldak’ta cüruf tesisi protestosu: Zaten zehir soluyoruz

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yapılmak istenilen cüruf tesisine karşı direnen köylüler eylem yaptı.

Alaplı Kavak Deresi mevkiinde kurulmak istenilen cüruf tesisine karşı yapılan eyleme çevre köylerde yaşayanların yanı sıra Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Alaplı ve Ereğli Çevre Platformu üyeleri ve çevreciler katıldı. Bölgeye cüruf tesisi yapılması halinde insanların zehir solumak zorunda kalacağına dikkat çeken Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, köylülerin mücadelesini desteklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu: Helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, “Geçmişte partimizin de hataları oldu; helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım” dedi.

Selahattin Demirtaş yazdı: HDP seçmeni ne yapacak?

Selahattin Demirtaş, gelecek seçimlerde HDP seçmeninin tutumunun sonucu belirleyeceğini, partinin ittifaklar dışında konumlanmasının stratejik önemini artırdığını söyledi.

 

Eğitim Sen Genel Sekreteri Muşlu: 12 bin öğretmen, 70 bin öğrenci korona virüsünden etkilendi

Eğitim-Sen Genel Eğitim Sekreteri Sinan Muşlu, yüz yüze eğitimin uygulandığı 6 Eylül’den 12 Kasım 2021’a kadar 28 ilden gelen verilere göre 6 bin 900’den fazla sınıfın kapatıldığını açıkladı.

Sedat Peker’in sağ kolu, İYİ Parti yöneticisine kumpas kurulduğunu itiraf etti: ‘Asıl hedef Akşener’di’

Sedat Peker’in iddia, ifşa ve itiraflarının yer aldığı Duvar kitabında Peker’in sağ kolu olarak bilinen Emre Olur, İYİ Parti Sosyal Medya Direktörü olarak görev yapan Kerim Çoraklık’a kumpas kurulduğunu anlattı.

Danıştay’ın iki üyesi İstanbul Sözleşmesi’nin feshi hukuka aykırı buldu: ‘Cumhurbaşkanlığı düzenleyemez’

Çanakkale Kadın Dayanışması üyeleri ve bir grup kadın, Danıştay’a İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline yönelik dava açtı. Danıştay’ın iki üyesinin kararı dikkat çekti.

Erdoğan’dan Akşener’e: Ahlak yoksunu, bayansın bayan; nasıl böyle bir küfrü söylersin?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in mecliste yaptığı şehit askere küfredilmesi olayıyla ilgili yorumuna tepki göstererek“Bir partinin lideri olarak bayansın, bayan. Mecliste o nasıl bir küfürdür. Bir bayan olarak sen bunu nasıl söylersin” dedi.

Bir kadın cinayeti daha: Gülsüm Yarış, boşandığı erkek Sedat Kalındaş tarafından katledildi!

38 yaşındaki Gülsüm Yarış, boşandığı erkek Sedat Kalındaş tarafından tabanca ile başından vurularak katledildi. Katil erkek olay yerinden kaçarken polis, yakalanması için çalışma başlattı.

Ekonomi

TÜSİAD Başkanı Kaslowski’den faiz tepkisi: Fırsatlar kaçıyor

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, “Piyasayı canlandırmanın yolunun maalesef sadece faizi düşürerek olamayacağını artık hepimiz görmüş olmalıyız” dedi.

HaberTürk yazarı Karaca: Müteahhitlere yapılan bu güzelliğin bedelini orta sınıf ödeyecek

HaberTürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, faiz indirimlerinin doların yükselmesini, bunun da enflasyonu tetiklediğini savunurken, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yasada belirlenmiş vazifesini dert etmediğini, “sadece hükümetin ajandasıyla ilgilendiğini” dile getirdi. Karaca ayrıca, yapılan faiz indirimlerini de “müteahhitlere güzellik” olarak nitelendirirken, bedelini orta sınıfın ödeyeceğini ifade etti.

Dış Politika

Ukrayna Türkiye’den yeni bir parti SİHA alacağını açıkladı

Ukrayna, Bayraktar isimli silahlı insansız hava aracı (SİHA) alacaklarını açıkladı. Ukrayna’nın daha önce aldığı SİHA’lar Rusya ile Türkiye arasında anlaşmazlığa neden olmuştu.

Yunanistan’da Erdoğan alarmı: Sınır birlikleri harekete geçti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mülteci meselesiyle ilgili Türkiye’yi suçlayan Yunanistan’a yönelik, “Eğer biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem.” yönündeki sözlerinin ardından Yunanistan Silahlı Kuvvetleri alarma geçirildi.

KKTC’de UBP-DP koalisyon hükümeti Meclis’ten güvenoyu aldı 

KKTC’de Meclis UBP-DP koalisyon hükümetinin güven oylaması için olağanüstü gündemle toplandı. Oylamada yeni hükümet 27 kabul oyu ile güven oyu aldı.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti güvenoyu aldı.KKTC Meclisi Meclisi, UBP-DP koalisyon hükümetinin güven oylaması için olağanüstü toplandı. Güven oylamasında 27 kabul, 19 ret oyu kullanılırken 3 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

THY, Belarus’a Irak, Yemen ve Suriyelileri taşımayacak!

Polonya’ya geçmek üzere Belarus’a sığınmacı taşımakla suçlanan THY, Belarus’a uçuşlarda diplomatik pasaport veya oturum izni bulunanlar dışında Irak, Suriye, Yemen vatandaşlarını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Polonya-Belarus sınırında hapsolmuş insanlar: “Burası çok soğuk, yemek ve ilacımız yok”

Lukaşenko, göçmenleri Belarus üzerinden AB’ye yönelterek AB ülkelerini sarsmaya çalışmakla suçlanıyor. Belarus hükümeti bu suçlamaları reddediyor.

Polonya’nın sınır geçişlerini durdurmasıyla beraber, Belarus da göçmenlerin başkent Minsk’e dönmesine izin vermiyor. Bu nedenle sınırda kaotik bir çıkmaz yaşanıyor.

 

14 Kasım 2021

İç Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Çiçek: 50 +1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini yine söylüyorum

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartına ilişkin olarak, “Anayasa toplantısında 50 +1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak.” açıklamasını yaptı.

Nagehan Alçı: Maalesef eğer bugünkü rejim kafaya koyarsa CHP’yi PKK ile işbirliği gibi bir gerekçe göstererek kapatır

Alçı yazısında, “Mevcut rejimde bu güç potansiyeli var. Ulusalcı CHP’liler tutuklanmaz çünkü onlar rejim tarafından son tahlilde müttefik olarak görülüyorlar. Eğer bir CHP yöneticisi “Buna güçleri yetmez, hadi gelin görelim” derse üzülerek söylemeliyim ki bu sadece hamaset edebiyatı olur. CHP teşkilatları elbette protesto edecektir ama bu protesto rahatlıkla bertaraf edilebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz uyardı: Toplumun sadece yüzde 58’i aşılı, önlemler azaltıldığında vakalar da artacak

BirGün gazetesinden Oktay Evsen’in haberine göre, Covid-19’dan korunmak için iki çeşit önlem var. Birincisi aşı, ikincisi de maske, mesafe ve kalabalıkların azaltılması gibi farmakolojik olmayan önlemler. Aşılama oranı tüm nüfusun yüzde 80’ini geçmedikçe bu önlemleri azaltırsanız enfeksiyonun yayılımını, vaka sayılarını ve ölümleri azaltamazsınız. Şu an toplumun sadece yüzde 58’i aşılı ve bu durumda önlemler azaltıldığında vakalar da artacaktır” dedi.

PİAR Araştırma anketi: MHP baraj altında, Cumhur ve Millet İttifakı arasındaki fark eridi

PİAR Araştırma’nın son anket sonuçlarına göre, kararsız seçmen dağıtılmadan önce MHP’nin barajın altında kaldı, AKP ile CHP arasında ise 4 puan fark var. Kararsızların dağılımı ile birlikte Cumhur İttifakı’nın oy oranı 39.3, Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 39’a ulaştı.

Eski AKP’li vekil: Alevi ve Kürt çocuklar çifte kavrulmuş yalancı olmak durumundadır

Akşam gazetesi yazarı ve eski AKP milletvekili Hüseyin Besli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan yazısında Alevi ve Kürt ailelerinin çocuklarını yalancı yetiştirdiğini iddia etti. Besli yazısında, “Çocuklar ‘çifte kavrulmuş yalancı’ olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir” ifadelerini kullandı

Hayrettin Karaman’dan yeni fetva: ‘Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, dans etmeleri caiz değildir’

Alevilerle ilgili verdiği fetvalarla eleştirilerin hedefinde olan Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, bu kez de kadınların erkeklerle dans edemeyeceğini söyledi.

HDP seçim stratejisini belirledi: ‘Yeni dönemde yönetime ortak olmak istiyoruz’

Halkların Demokratik Partisi dün İstanbul’da yaklaşık 40 akademisyen, gazeteci, STK üyesinin katılımıyla 27 Eylül’de açıkladığı Tutum Belgesi’ni tartışmaya açtı.

Kaymakamlık, Kürtçe oyunu ‘gerekçesiz’ yasakladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi’nin “Bağımlılığı kıralım yeni yaşamı kuralım” kampanyası kapsamında Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde düzenleyeceği “Dawiya Dawiya” stand up gösterimi, Fatih Kaymakamlığı tarafından engellendi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Kaymakamlık, Su Gösteri Sanatları Sahnesi yetkilisi Ayhan Uslu’ya, oyunu “gerekçe” göstermeden yasaklandığını tebliğ etti. Engellemenin ardından HDP’li gençler, oyunu Bağcılar ilçe binasında göstereceklerini duyurdu.

Ahmet Kaya’nın mezarına saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te 16 Kasım 2000’de yaşamını yitiren Ahmet Kaya’nın mezarına saldırı düzenlendi. Üç gün sonra ölüm yıldönümü olan Kaya’nın Paris’te Père Lachaise Mezarlığı’nda bulunan kabrinin mezar taşları kırıldı. Saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştiği bilinmiyor. Ancak mezarı ziyaret eden kişiler, paylaştıkları videoda saldırının yeni olduğunu söyledi.

Dış Politika

Erdoğan’ın evinin fotoğrafını çektikleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı: İsrail Başbakanı’ndan açıklama

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Çamlıca Kulesi’nden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evinin fotoğraflarını çektikleri iddia edilen İsrailli çift ile ilgili medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda dünya için umut yaratacak karar 

İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda emisyon azaltma hedeflerinin güçlendirilmesi için anlaşmaya varıldı.

Rus Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı’ndan Türkiye açıklaması: ‘Müzakere aşamasındayız’

Rus Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Shugayev, ileri düzeyde askeri uçak geliştirme konusunda Türkiye’ye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Polonya-Belarus krizi: Polonya Başbakanı NATO’yu somut adım atmaya çağırdı, Putin yardım teklif etti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Belarus sınırındaki göçmen krizinde NATO’yu ‘somut adım’ atmaya çağırırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den çözüme yardım önerisi geldi.

BAE Dışişleri Bakanı’nın Şam ziyareti Suriye için neden önemli?

Türkiye’nin Suriye’ye yeni askeri harekât planları Rusya ve ABD’yi sahada yeni pozisyonlar almaya iterken siyasi alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Rus ve Amerikan tarafı Ankara’nın beklediği ‘yeşil ışığı’ yakmayıp olası Türk askeri müdahalesi önünde caydırıcı önlemlerle meşgulken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed 9 Kasım’da Şam’ı ziyaret etti.

COP26 İklim Zirvesi’nde varılan anlaşma neler öngörüyor?

İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) ülkeler, iklim değişikliğine karşı alınacak bir dizi önlemi içeren bir anlaşmayı imzaladı. Anlaşmada, kömürün aşamalı olarak azaltılması taahhüdü, emisyon azaltma planlarının düzenli olarak gözden geçirilmesi ve gelişmekte olan ülkelere daha fazla finansal destek gibi önemli kararlar var. Ancak kömür taahhütleriyle ilgili taslak metinlerde yer alan ifadelerin değiştirilmesi de tartışmalara neden oldu.

 

15 Kasım 2021

İç Politika

Keçiören Belediyesi, Mem Ararat’ın konserini ‘Kürtçe şarkı’ gerekçesiyle iptal etti

Sanatçı Mem Ararat, Ankara’daki konserinin Keçiören Belediyesi tarafından “Kürtçe şarkı söyleneceğini bilmiyorduk” denilerek iptal edildiğini duyurdu.

İzmir’de İYİ Parti standına saldırı: Kadın görevli darp edildi

İYİ Parti Buca İlçe Teşkilatı’nın kurduğu standa, kimliği belirsiz iki kişi tarafından saldırıda bulunuldu. Bir kadın partiliyi darp edip standı tekmeleyen saldırganlardan biri gözaltına alındı.

Diyarbakır’da 14 kişinin tutuklanması protesto edildi

Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarılan çoğunluğu siyasetçi ve sendika yöneticisi 19 kişiden 14’ü tutuklandı. Amed Emek ve Demokrasi Partisi tutuklama kararını protesto etti.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Önümüzdeki seçimlere bu sistemle gidilecek

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sistem tartışmaları için “Cumhurbaşkanlığı sistemi de meşrudur parlamenter sistem de” dedi ve önümüzdeki seçimlere bu sistemle gidileceğini söyledi.

İHD’den cezaevi raporu: İşkence ve kötü muamele devam ediyor

İHD Diyarbakır Şubesi Diyarbakır ve Elazığ cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere yönelik yaşanan hak ihlallerini rapor haline getirdi. İşkence veya kötü muamele uygulamalarının devam ettiği vurgulandı.

Kürtçe oyunun gösterimine ‘gerekçesiz’ yasak

HDP Gençlik Meclisi’nin, ‘Dawiya Dawiya’ stand up gösterimi, İstanbul Fatih Kaymakamlığı tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendi.

İş kazalarının önüne geçilemiyor: Ocaktan kasımda kadar 1853 işçi hayatını kaybetti

Emekçilerin çalışma koşullarındaki zorlukların düzeltilmemesi ve ekonomik krizin etkileriyle daha fazla sayıda kişinin çalışma koşullarında sermayenin şartlarına mecbur edilmesi tepki çekti.

Osman Öcalan: PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi, Erbil’de tedavi gördüğü hastanede öldü

Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw, Öcalan’ın koronavirüse bağlı sağlık sorunlarından ötürü hayatını kaybettiğini duyurdu. Kürt medyasında Osman Öcalan’ın Temmuz ayında felç geçirdiğine yönelik haberler çıkmış ancak ailesi bu haberleri yalanlamıştı.

Ekonomi

Dolar kuru tarihi zirvesindeyken ünlü ekonomistten kritik yorum: Şok dalgası geliyor!

Ekonomist Atilla Yeşilada, dolar/TL kurunun tarihi zirveyi görmesinin ardından kritik değerlendirmelerde bulundu.

“Eğer bir iki hafta içinde çok acil bir şekilde döviz kuruna bir şekilde müdahale edilmezde 1990’lı yılların devalüasyon – enflasyon sarmalına gireriz. TL’nin değer kaybı enflasyonu körükler, döviz yükseldikçe de millet döviz almaya başlar. Fiyatlar da dövize göre belirlenir. 1990’lara dönmek isteyen varsa buyursun devam etsin” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası piyasayı 58 milyar lira fonladı

Merkez Bankası ise bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 22 Kasım vadeli repo ihalesiyle piyasaya 57 milyar 999 milyon 999 bin 965 lira verdi. İhaleye 167 milyar 740 milyon liralık teklif geldi. İhalede basit faiz yüzde 16 olurken, bileşik faiz ise yüzde 17,32 seviyesinde gerçekleşti.

Devlet kasasından 10 elektrik şirketine 14 milyar lira ödendi

Elektrik alım ihaleleri son 10 yılda hep iktidara yakın 10 şirkete verildi. Bu şirketlere yapılan ödeme 14,4 milyar lirayı buldu.

Ekonomistler uyardı: Garanti Bankası kelepir fiyata İspanyollara geçiyor

İspanyol banka devi BBVA, Garanti Bankası’nın geriye kalan 50,15’ini hisse başına 1,22 dolardan almak için harekete geçti. Ekonomistlerden “Türkiye’yi kelepire getirdiler” eleştirisinde bulundu.

Bütçe ekimde 17 milyar lira açık verdi

Merkezi yönetim bütçe açığı yılın ilk 10 ayında 78 milyar liraya ulaştı.

Tarımda üretici enflasyonu yüzde 23’e yükseldi

TÜİK verilerine göre tarımda üretici enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 1,68’lik artışla yüzde 23’e yükseldi. Hesaplamada baz alınan 92 maddeden 51’inin fiyatı arttı.

Şekerde yaşanan krizin ardından rekor zam geldi!

Türkşeker, şeker fiyatına yüzde 25 zam yaparak kilogramı 3,93 TL olan şekerin fiyatını 4,91 TL’ye yükseltti.

Ekonomide bir alarm daha: Aylık sanayi üretimi düşüşte

Döviz kuru ve yüksek enflasyon nedeniyle günden güne eriyen Türkiye ekonomisinde sanayi üretimi de düşüşe geçti. TÜİK verilerine göre Eylül’de sanayi üretimi yüzde 1,5 azaldı

Dış Politika

AB, Belarus’a karşı 5. yaptırım paketi üzerinde anlaştı

Avrupa Birliği (AB) liderleri, göçmen kriziyle ilişkilerin gerildiği Belarus’a yönelik 5. yaptırım paketini onaylamak için anlaşmaya vardı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Muhalefet İstanbul’da seçim kazanmayı başardı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e “Türkiye’de hâlâ demokratik hükümet olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu soruldu. Stoltenberg “Yakın zamanda muhalefet İstanbul’da seçim kazanmayı başardı” dedi.

Ankara üzerinden Belarus’a turist vizesiyle göçmen taşıyan Iraklı Reuters’a konuştu

Reuters, daha iyi bir yaşam için AB’ye gitmek üzere yola çıkıp Belarus sınırında sıkışan insanların hikayesini haberleştirdi. Ankara’dan turist vizesi ayarlayan bir Iraklının anlatımları dikkat çekti.

Reuters’a konuşan yetkililer BAE veliaht prensinin Ankara ziyareti için tarih verdi

Reuters’a konuşan iki yetkili, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret edeceğini doğruladı.

 

16 Kasım 2021

İç politika

Sedat Peker, Ahmet Şık’a konuştu: İade edilmeyeceğim

TİP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık Sedat Peker’le konuştuklarını aktardı. Sedat Peker “Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri Türkiye’ye iade edilmeyeceğinin garantisini verdi” dedi.

Murat Gezici: İktidar baharda referandumla yarı başkanlık isteyecek

Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici, siyasetteki 50+1 tartışması konusunda yeni bir iddia öne sürdü.

Bahçeli: Cumhur İttifakı’nın günahına da sevabına da ortağız, yüzde 50+1’in tartışılması gereksiz ve yersiz!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklama yaptı. Bahçeli, son günlerde siyasetin gündemi olan yüzde 50+1 tartışmalarına da değinerek “tartışılması gereksiz ve yersizdir” dedi.

MAK Danışmanlık’ın sahibi Kulat: İktidar mensubu bürokratlardan muhalefete öyle dosyalar geliyor ki…

MAK Araştırma’nın sahibi Mehmet Ali Kulat, bir siyasi parti liderinin “AKP’li bürokratlardan öyle dosyalar geliyor ki, onları ayrı bir yerde tutuyoruz” dediğini aktardı.

İklim krizi: Türkiye’nin yakın gelecekte kömürden vazgeçmesi mümkün mü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma’da yapılan G20 zirvesinde “Türkiye’nin 2053 yılında sıfır emisyon hedefini” dünya liderleriyle paylaştığını söyledi. Uzmanlara göre ise Türkiye’nin mevcut kömür politikalarına devam ederek 2053 yılında sıfır emisyon hedefine ulaşması mümkün görülmüyor.

AİHM: Atılım gazetesinin cezaevine sokulmaması hak ihlali

AİHM, Atılım gazetesinin cezaevinde dağıtılmasının engellenmesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti. Türkiye mahpus Mehmet Çiftçi’ye 1.000 euro manevi tazminat ödeyecek.

ÇHD davasında mütalaa: Tüm avukatlara ceza istendi

Birleştirilen iki ayrı ÇHD davasıyla ilgili savcı, duruşma öncesi mütalaasını verdi; tüm avukatların cezalandırılmasını, avukat Taylan Tanay’ın tutuklanmasını istedi.

Dr. Şeyhmus Gökalp için uluslararası çağrı

İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemevi, Dr. Şeyhmus Gökalp’in barışçıl ve meşru insan hakları faaliyetleri nedeniyle yargı taciziyle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

KESK ve TTB: ‘Ret’leri reddediyoruz, barışa sahip çıkıyoruz’

Barış Akademisyenleri’nin başvurularına ret kararı verilmesi ile ilgili olarak Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada, “OHAL Komisyonu’nun nasıl çalıştığını, hangi keyfiyetle kararlar verdiğini sorguluyoruz” denildi.

Ekonomi

Profilo Holding için iflas kararı verildi

Profilo’nun eski avukatı Sümer Altay’ın, vekâlet ücreti için açtığı davada Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ için iflas kararı çıktı.

İş Bankası Genel Müdürü: Faizi indirmek enflasyonu ve dövizi başı boş bırakmak demek

Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısı öncesi İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan “Ben artık ilave düşüşün Türkiye için yarardan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum” açıklaması geldi.

‘Yabancı yatırımcılar Türkiye’de iktidar değişikliğini fiyatlamaya başladı’ iddiasına sert tepki

Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Hakan Kara’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’dan sert bir tepki geldi.

Dolar 11’e koşuyor! Tarihi zirve bir kez daha yenilendi

Dolar/TL kurundaki yükseliş Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı vereceği beklentisiyle sürüyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, banka kasalarındaki son durumu açıkladı!

Eğilmez, bunlarla birlikte sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bankalardaki doların Türk Lirası’ndan daha fazla olduğunu, dolarizasyonun yüzde 56.7 olduğunu açıkladı. Eğilmez, “Dolarizasyonda (= Bankalardaki Yabancı Para Mevduatı / Toplam Mevduat) son durum % 56,7. Yani bankalardaki her 100 TL mevduatın 56,7 TL’si yabancı para cinsinden. (veriler için kaynak: BDDK)” dedi.

Dış politika

Ermenistan: Azerbaycan ile çatışmalarda 15 askerimiz öldü

İkinci Dağlık Karabağ savaşının ardından bir yıl geçerken bölgede gerilim tekrar tırmanıyor. Erivan, ‘Azerbaycan güçleriyle yaşanan çatışmalarda 15 Ermenistan askerinin öldüğünü’ açıkladı.

Askeri hareketlilik artıyor: Ukrayna’dan Rusya’ya nota

Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı Donbas bölgesine ekonomik kolaylık sağlamasının ardından Kiev, Moskova’ya nota gönderdi. Her iki ülke sınırında askeri hareketlilik son günlerde artıyor.

Biden-Şi görüşmesi: Yapıcı ancak çığır açıcı değil

ABD ve Çin bir süredir Tayvan ve ticaret gibi konularda anlaşmazlık yaşıyordu. ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping söz konusu gündemleri değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Suriye’de son durum: Türkiye’nin askeri harekât planı sahayı nasıl şekillendiriyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yeni askeri harekât için hazırlıklara başlayıp tezkereyi Meclis’ten geçirmesinin üzerinden üç hafta geçmesine rağmen beklenen hamle gelmezken operasyon planının sahaya önemli yansımaları oldu.

Polonya, Belarus sınırındaki göçmenlere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti

Polonya’da sınır muhafızları Belarus’tan ülkeye girmeye çalışan göçmenlere karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.

Sınırda çekilen videolarda, göçmenlerin, Polonya’ya geçmelerini engelleyen sınır muhafızlarını taşladıkları görülüyor.

Polonya Savunma Bakanlığı, güvenlik güçlerinin göçmenlerin saldırısına karşılık verdiğini açıkladı.

Bir sınır muhafızının atılan bir yabancı madde nedeniyle ciddi şekilde yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı duyuruldu.

İran ve Türkiye yeni “yol haritası” çiziyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Erdoğan’dan önce yaptığı ön ziyaret Tahran ile Ankara arasında yeni işbirlikleri için bir yol haritası uzlaşısıyla bitti. Ekonomi konusunda sıkıntılı iki ülke uzmanlara göre daha çok yakınlaşma eğiliminde.

 

17 Kasım 2021

İç Politika

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in #ErkenSeçim çağrısına sosyal medyadan büyük destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısı sonrası AKP iktidarına erken seçim çağrısında bulundular. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in #ErkenSeçim çağrısı Twitter’da TT oldu.

İstanbul’da da hissedilen Düzce depremi sonrası Prof. Dr. Haluk Selim’den korkutan uyarı

Düzce’de Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremi değerlendiren Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, “Bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir. Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir” dedi.

Saray’da sürpriz görüşme: Erdoğan, Bahçeli’yle bir araya geldi

MHP cephesinden gelen ‘ittifakız ama iktidar ortağı değiliz’ açıklamalarının hemen ardından bugün Erdoğan ve Bahçeli, Saray’da bir görüşme gerçekleştirecek.

İddia: Erdoğan’ın ‘Yol yürümem’ dediği kişi Hazine Bakanı Elvan

CHP’li Aykut Erdoğdu ve ekonomist Uğur Gürses, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faizi savunanla yol yürümem” sözüyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı kastettiğini ileri sürdü.

Erdoğan’dan ’50+1′ açıklaması: Parlamento karar verir

Erdoğan grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada 50+1 sisteminin değişmesiyle ilgili tartışmalarda parlamentoyu adres gösterdi: Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur.

Özgür Özel: 50+1 Erdoğan’ın ayağına pranga vurdu, MHP gergin

CHP Grup Başkanvekili Özel, “50+1’lik sistemi getirdiğinizde, ‘Sizin için iyi olmayacak, kazdığınız kuyuya düşeceksiniz’ demiştik. Erdoğan için yapılan 50+1’lik pranga, adım atamaz hale getirdi” dedi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Muhalefet bloku Kemal Bey’in çağrısının arkasında durursa kutuplaşmanın yarattığı duvarlar yıkılabilir

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Murat Sabuncu, Sayıların Dili’nde yorumladı

Mithat Sancar: Muhalefet, HDP ile bir arada görünmeme yaklaşımıyla yüzleşmeli ve hesaplaşmalı

“Bir yandan tezkereye karşı çıkacaksınız; sonra da çok daha büyük bir tezkere gerektiren bir başka olayı gündeme getireceksiniz, yanlış buluyorum”

Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi’ni tamamen gündemimizden çıkardık

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sanchez’le anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. İkili görüşmelerinde Sanchez ile Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, “AB’nin artık ülkemizle ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerekiyor” dedi. Erdoğan, İspanyol bir gazetecinin sorusu üzerine “İstanbul Sözleşmesi’ni gündemimizden çıkardık” dedi.

  1. yargı paketi Mecliste: Çocuğun yararı yok, kadınlar şiddete teslim

Meclis Genel Kurulunda görüşülen 5. yargı paketinde ön görülen değişiklerin kadın ve çocuklar için ciddi riskler taşıdığını belirten Avukat Ceren Kalay Eken pakette hareket noktasının babalar yani erkekler olduğunu, çocuk ve kadın odaklı bir bakış olmadığını vurguluyor. Kadınların keyfi nedenlerle değil şiddete uğrama korkusu ile çocuğun görüş hakkını yerine getirmekte güçlük yasadığını söyleyen Eken, “2 yaşında henüz annesini emen bebeğin yatılı babaya verilmesi gibi kabulü güç kararlar var, bunu uygulayamayan kadını hapse atmak mı sorunları çözecek ya da en acil sorun babalık duygusunun tatmini mi bu ülkede her gün kadınlar ölürken?” diye soruyor.

Ekonomi

Enflasyon ve gıda krizinde korkutan gelişme: Şeker ve yağ satışlarına kota!

Şeker ve yağ satışları sınırlandırılmaya başlandı. Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç, uygulamayı doğrulayarak arzı kısıtlı olan perakendecinin, tüm tüketicilere ulaşmak için kısıtlı satış yöntemi uyguladığını açıkladı.

UnitCredit, Yapı Kredi’de kalan payını borsada satmaya başladı!

UniCredit, Yapı Kredi’de Koç Holding tarafından alınmayan yüzde 2’lik payını borsada satmaya başladı.

TL’de değer kaybı devam ediyor; dolar 10,60’ı, Euro 12 lirayı aştı

Akşam saatlerinde hızlanan TL’deki değer kaybı sonrası döviz kurlarında yeni zirveler görüldü. Dolar 10,63’ü gördü. Euro ise 12 TL’yi aştı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın partisinin grup toplantısında faiz kararına ilişkin yaptığı açıklamalarının ardından Dolar/TL öğle saatlerinde 10,56 seviyesine kadar yükselmişti.

Dış Politika

AB’den Ermenistan ve Azerbaycan’a çağrı

AB, Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkese uyulması için çağrıda bulundu. Avrupa Konseyi Başkanı Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan’la telefonda görüştü.

Erdoğan Zelenskiy ile görüştü: ‘Ortaklığımız derinleşiyor, ordularımız güçleniyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir telefon görüşmesi yaptı.

Reza Zarrab davasında bazı gizli dosyalar açılacak

ABD’deki Reza Zarrab davasında, dosyaya gizlilik kaydıyla konulan belgelerin bazıları kamuya açılacak. Gizlilik kararı konulan 50’ye yakın belgelerden hangilerinin açıklanacağına yargıç karar verecek.

ABD ve Yunanistan Ege Denizi’nde ortak tatbikat düzenledi

ABD ve Yunanistan’ın, Ege Denizi’nde eğitim amaçlı bir tatbikat yaptığı açıklandı.

Polonya: Belarus sınırındaki göçmenler bölgeden ayrılmaya başladı

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, Belarus yetkililerinin ilk kez bölgeye otobüs gönderdiğini ve göçmenleri toplayarak Kuznica Sınır Kapısı’ndan uzaklaştırdığını söyledi. Sınır muhafızları ise göçmenlerin Belarus’ta nereye götürüldüklerinin netleşmediğini belirtti.

 

18.Kasım 2021

İç politika

Konya’daki ırkçı katliam davasında 3 kişi daha tahliye edildi: ‘Olayı tetikçiye yıkıp dosyayı kapatmaya çalışıyorlar’

Konya’daki ırkçı saldırıda Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesi sonrası açılan davada tutuklanan 3 kişi daha tahliye edildi. Aile avukatı Abdurrahman Karabulut, “Olayı tetikçiye yıkıp dosyayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

AKP’de ‘Soros’ kavgası iyice derinleşiyor

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, 50 artı 1 sistemini getirenlerin Cumhurbaşkanı’na tuzak kurduğunu ve bu kişilerin “Soros’un AKP içinde yerleştirdiği adamları” olduğunu söylemişti. Tayyar ile Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum arasında konuya dair bir tartışma yaşanmıştı. Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner de ‘Soros’ kavgasına sosyal medya hesabından dahil oldu.

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi kararının durdurulması talebini reddetti

Danıştay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının durdurulması taleplerini reddetti. Sözleşmeden çekilme kararını “hukuka uygun” buldu.

Ekonomi

İzmir’de binlerce işçi ‘Geçinemiyoruz’ dedi, gelirde ve vergide adalet istedi!

DİSK Ege Bölge Temsilciği öncülüğünde binlerce işçi İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda “Geçinemiyoruz” demek için toplandı.

Erdoğan emretti, Merkez Bankası faizi düşürdü!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emrinin ardından Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek, yüzde 15’e çekti.

Dış Politika

Türkiye’den Ege için ‘Lozan’ vurgulu yeni Navtex

Türkiye, Ege Denizi için yeni Navtex yayımladı. Bildiride, Semadirek ve Limni adalarında Lozan Barış Anlaşması’nın ihlal edildiği belirtildi.

Putin: Partnerlerimiz, Kiev’e öldürücü modern silahlar sağlıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, NATO’nun Rus sınırlarına yakın bölgelerde tatbikat yapmasını eleştirdi: Sınırlara 20 km yakınında uçuş yapmanın ‘izin verilebilecek tüm sınırları aştığını’ söyledi.

 

19 Kasım 2021

İç Politika

4 yıl hapsi istenen Genco Erkal: Suçum Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak

2016 yılına ait iki sosyal medya paylaşımı nedeniyle, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Genco Erkal, 25 Kasım’da hakim karşısına çıkacak.

Zulüm bitmiyor: İki hakaret dosyası birleştirildi

Emine Şenyaşar’ın AKP Milletvekili Yıldız’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle açılan davanın, İçişleri Bakanı Soylu’ya hakaret dosyası ile birleştirilmesine karar verildi

Açlık ve yoksulluk sınırında rekor artış

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), periyodik araştırması kapsamında 2021 yılı Ekim ayıyla ilgili açlık ve yoksulluk sınırlarını açıklandı.

BİSAM’în açıkladığı verilere göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınırı 2 bin 988 TL’ye çıkı. Bunun üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre yoksulluk sınırı da 10 bin 335 TL oldu. Bu rakamlar sırasıylı eylül ayında 2 bin 955 ve 10 bin 221 lira, 2020 yılı Ekim ayında 2 bin 362 ve 8 bin 169 liraydı.

Ekonomi

Son dakika | Benzin, motorin ve otogaza zam geldi

Son dakika | Akaryakıta gelen zam kesinleşti. EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre, benzine 52 kuruş, motorine 50 kuruş, otogaza ise 45 kuruş zam geldi.

Kamu bankaları kredi faizlerinde indirime gitti

Kamu bankaları, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti.

 

20 Kasım 2021

İç politika

TİHV Akademi: Barış Akademisyenlerinin yüzde 39’unun tam zamanlı işi yok

İhraç edilen barış akademisyenlerinin yüzde 39’unun tam zamanlı bir işi yok. Yüzde 14.2’si asgari ücretin altında ücretle çalışıyor, yüzde 36.8’i sosyal güvenceye sahip değil.

Giresun’da siyanürlü havuzun patlamasına CHP’den tepki: Kaza dersek hafifletiriz

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Şebinkarahisar’daki maden tesisinin siyanür atık barajının patlaması üzerine, “Yaşanana kaza dersek olayı hafifletmiş oluruz” dedi.

Giresun’da atık havuzu yıkılan Nesko Maden’in faaliyetleri durduruldu

Şebinkarahisar’da perşembe akşamı Nesko Maden’in atık havuzu yıkıldı. Havuzda toplanan kimyasal su, çevreye yayıldı. Valilik şirketin faaliyetlerinin süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

Mahpusların Covid izni 6 ay daha uzatılıyor

90 bin tutuklu ve hükümlünün yararlandığı, bugüne kadar 9 kez uzatılan Covid izni 6 ay daha uzatılıyor.

Emekliler isyan etti

Tüm Emekli-Sen, artan enflasyon ve dolar kuru karşısında maaşlarının erimesine dikkat çekmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Amasra’da yapılmak istenen termik santrale yargı “Dur” dedi, halk kutlama yaptı

Bartın Amasra’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santrale Danıştay “Dur” dedi, kentte kutlama düzenlendi.

Baran Tursun Vakfı: Polisin orantısız güç kullanımı sonucu 93 çocuk yaşamını yitirdi

Baran Tursun Vakfı, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde düzenlediği açıklamada, 2007 ve 2021 arasında polisin orantısız güç kullanımı sonucu 93’ü çocuk 411 kişinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

İstanbul’da Bakanlığın rant planına yargı freni

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının, Tuzla Tepeören’de, 240 dönüm arazinin yapılaşmaya açılmasını amaçlayan plan değişikliğinin iptal edildiğini duyurdu.

Antalya’da köylülerin kömür madeni isyanı!

Antalya Dereköy’de kömür madeni açmak isteniyor, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan köylüler projeye karşı, 130 köylü projenin iptali için dava açtı, keşif sırasında ise eylem yaptı.

SİG Meclisi: 20 yılda En az 787 çocuk işçi hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi’nin açıkladığı rapora göre, AKP iktidarı döneminde en az 787 çocuk işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi (İSİG), 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı raporda, AKP iktidarı dönemimde en az 787 çalıştırılan çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Anadolu’dan bir üniversite manzarası

Amasya Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olan Girayalp Karakuş, daha önce katıldığı yürüyüş nedeniyle fişlendi, okulda mobbing ve baskıya maruz kaldı. Karakuş’a haber verilmeden soruşturma açıldı.

Ekonomi

Dış politikadaki hataların ağır bedeli

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Türkiye’nin, yaptırımlara karşı rüşvet olarak 2.5 milyar dolara aldığı S-400’lerin depoda tutulduğunu, S-400 nedeniyle ABD’nin uyguladığı yaptırım sonucu ise 1.4 milyar doların ABD’de kaldığını” belirterek “İktidar, 3.9 milyar doları, S-400 ve F-35’ler yüzünden Rusya ve ABD’ye kaptırdı” dedi.

Dolardaki artış bütçe dengelerini bozdu

Bütçe komisyonunda konuşan CHP’li Abdüllatif Şener, kurdaki yükselişin garanti ödemelerini de artırdığına dikkat çekti. Şener, “Garantili projeler memleketi soyuyor. Şehir hastaneleri, otoyollar ve köprülere gelecek yıl 42 milyar yerine 50 milyar lira ödeyeceğiz” dedi.

Kamu bankaları kredi faizlerinde indirime gitti

Kamu bankaları, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti.

 

21 Kasım 2021

İç politika

Bakanlık denetim başlatmıştı: İlaç yokluğunun asıl nedenini açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ilaç temininde yaşanan sorunla ilgili açıklamalarda bulundu. Özel, “Ciddi bir ilaç yokluğu yaşanıyor. Bunun sebebi kötü, yanlış ilaç fiyat kararnamesi. İlaç fiyat kararnamesinde, yurtdışından ilaç ithal edecek şirketlere uygulanan euro kuru 4.57. Bugün euro 12 lira. İlacı bulamadığında kimse ne eczacıyı ne başkasını, direkt bu ülkeyi yönetenleri sorumlu tutsun” dedi.

Validen kritik uyarı: Yüzde 90’a ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı haftalık vaka haritasına göre, 100 bin kişide en çok vaka artışının olduğu Tunceli’de, devlet hastanesindeki Covid-19 yoğun bakımı servisi yüzde 90 doldu.

Diyanet 16 milyarlık bütçeyi beğenmedi

Son dönemde yaptığı çıkışlarla eleştiri konusu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, gelecek yılki 16.1 milyar liralık bütçeyi beğenmedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor. Geriye kalıyor yüzde 4. O yüzde 4’le biz planladığımız hizmetlerin yarısını bile yapamıyoruz. Şu an 15 bin imam ve müezzine ihtiyacımız var” dedi.

Ekonomi

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu hesapladı

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak hesaplayarak, “Bu durum, ‘Başkan’ Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazladır” dedi.

‘Maliyet yükseldi, iktidar bizi suçluyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen gıda sektörü paydaşları, döviz kurlarındaki hızlı yükselişin girdi maliyetlerini artırdığını belirterek, “İktidar bizi suçlu ilan ediyor. Ancak gıdada dışa bağımlıyız. Gübre ve tohumdaki kontrolsüz artış sektörü zora sokuyor” dedi.

 

22 Kasım 2021

İç Politika

Ayrımcı teklif kabul edildi: Bolu’da yabancıya su dolarla, nikah 100 bin TL

Bolu Belediye Meclisi tarafından yabancılardan su ücretlerinin dolar kuru üzerinden alınması ve yabancı uyrukluların nikah ücretlerinin 100 bin TL olmasıyla ilgili karar oy çokluğuyla kabul edildi.

Gazeteci Nurcan Yalçın’a hapis cezası verildi

Gazeteci Nurcan Yalçın’a “terör örgütüne yardım etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla 3 yıl 7 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Ekonomi

Erdoğan, düşük faiz-yüksek kur politikasını sürdürecekleri mesajını verdi

Kabinenin ardından konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşük faiz-yüksek kur politikasını sürdürecekleri mesajını verdi. Erdoğan’a göre “fiyat artışları”, yatırım, üretim ve istihdamı artırıyormuş.

 

23 Kasım 2021

İç Politika

‘Karanlığa’ karşı ‘Beyaz Yürüyüş’ başladı: Çöküşe dur demenin günüdür

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’dan Ankara’ya sağlık sistemindeki sorunlara ve hekimlerin taleplerine dikkat çekmek için ‘Beyaz Yürüyüş’ başlattı.

Dövizdeki yükseliş sokakları hareketlendirdi

Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Eskişehir’de vatandaşlar, döviz kurunun gün boyu artış göstermesini ve hükümetin ekonomi politikalarını sokağa çıkarak protesto etti, “AKP istifa” sloganı attı.

Naci İnci istemişti: 6 Boğaziçiliye uzaklaştırma cezası verildi

Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu, Rektör Naci İnci’nin talebi üzerine protestolara katılan 6 öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Sayıştay’ın sansürlenen hastane raporu: Tıbbi cihazlar teslim edilmedi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şehir hastaneleriyle ilgili sansürlenen Sayıştay raporunu açıkladı: Müteahhitler, şehir hastanesini eksik cihazla teslim etti, ameliyatlar yapılamadı.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan ortak basın açıklaması: Bahçeli’ye seçim çağrısı

Son dakika | Ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ortak basın açıklaması düzenledi. Davutoğlu, “Erken seçim değil, hemen seçim diyorum” dedi. Kılıçdaroğlu da Bahçeli’ye çağrıda bulunarak, “İçinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy: ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük şoku’

Döviz kurundaki tarihi artış devam ediyor. TL’de yaşanan sert değer kaybını ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren gazetemiz yazarı Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Bugün Türkiye’nin yaşadığı durum üçüncü kuşak bir döviz krizidir ve maalesef ülkemiz sahipsiz, kasası boşaltılmış ve ekonomik olarak savunmasız bir durumdadır” dedi.

Piyasalarda dolar krizi: Birçok ürünün satışı durduruldu

Dolar kuru üzerinden yaşanan çok sert yükseliş piyasaları kilitledi. Gübre ve zirai ilaç şirketlerinde satışlar durdu.

Elektrik ve doğalgazda kademeli tarife yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını belirterek, “Benzer uygulamayı doğalgaz için de çalışıyoruz” dedi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez açıkladı: ‘Kamuoyu ilk kez bu açıklamadan öğrendi’

Ekonomist Mahfi Eğilmez, iktidarın yükselen dolar/TL kurunun cari açığı düşürme çabası olduğunu dile getirirken, “Kurun yükselişi ya da TL’nin dış değer kaybı hükümetin bu modelinde çözümün anahtarı olarak ortaya konuyor” dedi.

Alaattin Çakıcı: Sokağa çıkan vatandaşlarımıza CHP ve HDP’nin, uluslararası provokatörlerin bu kışkırtmalarına fırsat vermeyiniz

Mafya lideri Alaattin Çakıcı, artan döviz kuruna ve ekonomik tabloya tepki göstermek için Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde sokağa çıkan yurttaşları hedef göstererek, “Sokağa çıkan vatandaşlarımıza CHP ve HDP’nin, uluslararası provokatörlerin bu kışkırtmalarına fırsat vermeyiniz” ifadelerine yer verdi.

Tarım Kredi Kooperatif marketleri un, yağ ve şeker satışlarına kota getirdi

Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde un, yağ ve şeker satışları 1 adetle sınırlandırıldı. Ürün raflarına kotanın “stokçuluğa karşı” uygulandığına dair duyurular asıldı.

Dış Politika

AİHM, Türkiye’yi 15 Temmuz sonrası hakim ve savcıları tutuklaması nedeniyle tazminata mahkum etti

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 427 hakim ve savcının gözaltına alınıp tutuklanmasını yasadışı bularak tazminat ödenmesine karar verdi.

ABD, Rusya’nın olası Ukrayna işgal planı istihbaratını müttefikleriyle paylaştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vermesi durumunda Ukrayna’nın işgali için yapılan hazırlıklara dair istihbarat bilgilerini Avrupalı müttefikleriyle paylaştığı belirtildi.

Yıllar sonra gelen en üst düzey temas: BAE Veliaht Prensi Türkiye’de

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yıllardır süren gerilimler ve yıpranan ilişkiler sonrasında bağların tekrar kurulması için yeni bir dönem başlıyor. 2013 yılından beri problemli olan ilişkiler, ağustos ayındaki karşılıklı adımlar sonrasında yeniden inşa evresine girmişti.

Türkiye ile BAE arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında birçok alanda iş birliğini kapsayan 10 ayrı anlaşma imzalandı. BAE’nin Türkiye’ye yatırım için 10 milyar dolar ayırdığı bildirildi.

 

Okunnması önerilen yazılar:

Umit Kıvanç, Bu işten kârlı çıkanlar kimler?

Yaygın görüşe göre, ülkeyi yönetenler aslında yönetemiyor ve cehaletleri, ehliyetsizlikleri yüzünden ekonomiyi batırıyorlar. Bunun böyle olduğunu hiç mi hiç sanmıyorum. Kimse cehalet veya iş bilmezlik yüzünden bizi yoksulluğa sürüklemiyor. Bizim yoksulluğa sürüklenmemizi göze alarak kendini zenginleştiriyor.

Mahfi Eğilmez yazdı: TL neden değer kaybediyor?

Türk lirasının değer kaybını risk-beklenti-enflasyon düzleminde açıklayan iktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye’de iktidarın yapılması gerekenin hep tam tersini yaptığı ifade etti.

İktisatçı Mustafa Sönmez, faiz indirimini değerlendirdi: ‘Kararı Merkez Bankası değil Saray verdi’

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişe rağmen bir kez daha faiz indirimine gitti. Kararı, İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez “Türkiye’yi yüksek enflasyon sonucu yoksulluk bekliyor” diyerek değerlendirdi.

Bazı ekonomik öngörüler üzerine

KORKUT BORATAV

Merkez Bankası (TCMB) operasyonu sonrasında, dış dünyada Türkiye’ye dönük ekonomik öngörüler değiştirildi.

Türkiye tespitlerinden, öngörülerinden ilginç, önemli bulduğum ikisini okurlarımla paylaşmak istedim. Bir Alman bankasının 2021’e ilişkin Türkiye raporu ve IMF’nin 2026’ya kadar uzanan öngörüleri…