11 Ekim 2023

İç Politika

Akşener, Erdoğan’ın İYİ Parti’ye “ittifak” çağrısını geri çevirdi: “Zararlı”

AKP grup toplantısında “herkesi” Cumhur İttifakına çağıran Erdoğan, çıkışta davetin İYİ Parti’yi de kapsadığını söyledi. Akşener, reddetti: “Kutuplaşmaya yol açıyor, zararlı!”

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Zekiye İlbasan tutuklandı

9 Ekim’de basın açıklaması için bir araya gelen 104 kişiden 103’ü serbest bırakılırken yalnızca DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı İlbasan “polise mukavemet” suçlamasıyla tutuklandı.

Kürtçe vaaz” yargılamasında mütalaa istendi

DİAYDER üyeleri Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri için “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılanıyor.

Gazeteci Alican Uludağ’a MHP’den Sinan Ateş tehdidi

MHP Genel Başkan Yardımcıları Dr. İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın, Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a Sinan Ateş dosyasında bazı şüphelilerin bırakılması karşılığında Yargıtay üyeliği teklif ettiği iddiasını yazan gazeteci Alican Uludağ’ı hedef aldı.

“Kürt tiyatrosunun yönünü, bodrumlardan balkonlara çevirmek istiyoruz”

Recep İçen “Înfaz”ın “absürt komedi” olduğunu bundan sonraki iki oyunun da yine aynı tarzda olacağını kaydediyor.

Limak’tan alacaklarını isteyen işçilere polis saldırısı: 8 gözaltı

DİSK/Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, “Arkadaşlarımız yasal hakları olan ödemeleri alana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Barınamayan öğrenciler: Mecbur kaldığımız sokaklara geri döneceğiz

Barınamıyoruz Hareketi’nden Gizem Özdemir, “Eğer sesimizi duymazlarsa biz mecbur kaldığımız sokaklara geri döneceğiz” dedi.

Depremzede işçilerden hakları için eylem

Nermanoğlu Hafriyat AŞ işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ödenmeyen ücretleri için açıklama yaptı.

Metal işçileri eylemlere başlıyor

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada MESS’in uzlaşmaz ve dayatmacı tutumuna karşı, “13 ve 20 Ekim’de üretimden gelen gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz” denildi.

Satılık konutlarda ‘uygun fiyat’ yerine ‘vatandaşlığa uygun’ reklamı

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Yabancılar, 400 bin dolar değerinde gayrimenkul almasıyla vatandaşlık hakkı kazanıyor” dedi.

Cari denge ağustosta 619 milyon dolar açık verdi

Ağustos 2023’te cari işlemler hesabı 619 milyon dolar açık verdi.

Emekliler ‘yeni müjde’ye öfkeli: Emekli harçlık değil geçinmek istiyor

Bir defaya mahsus ödenecek 5 bin liranın harçlık anlamına geldiğini ifade eden emekliler, insanca geçinebilecekleri bir maaş istiyor.

Dış Politika

Bafıl Talabani: “PKK ile çözüm konusunda yardımcı olabiliriz, ama İHA’yla olmaz”

KYB lideri Bafıl Talabani, Ankara’nın Süleymaniye’deki bazı kurumların kapatılması için baskı yaptığını ama Bağdat ve Erbil’in izin verdiği kurumları kendilerinin kapatamayacağını söyledi.

AB ‘Filistin’e yardımı durdurma’ kararını geri çekti

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin “ezici çoğunluğunun” desteğin devamından yana olduğunu belirterek yardımın devam edeceğini söyledi

Gazze’de 8 gazeteci hayatını kaybetti

Gazze’deki hükümet basın ofisinin açıklamasına göre, İsrail saldırılarında 8 gazeteci yaşamını yitirdi, 10 gazeteci yaralandı, 2 gazeteci de kayıp.

Gazze’deki hava saldırılarında 9 BM çalışanı öldürüldü

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında 9 çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

12 Ekim 2023

İç Politika

AKPM, Kavala’yı hapiste tutanlara yaptırım çağrısı çıkarıyor

AKPM acil tartışma gündemindeki tasarı kabul edildiği takdirde, Konsey ve AB üyesi ülkeler, Osman Kavala’nın özgür kalmasını önleyen her bir kişiye yönelik yaptırımları uygulamakla yükümlü olacak.

AYM, Can Atalay görüşmesini erteledi

Anayasa Mahkemesi, cezaevinde tutulan TİP Milletvekili Can Atalay’ın bugün görüşülmesi planlanan bireysel başvurusunun görüşmesini erteledi. Tarih açıklamadı. Gerekçe Genel Kurul’daki bir üye hakimin dosyaya hazırlanamaması.

Mûş’ta gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı

Mûş’ta Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Gençlik Meclisi öncülüğünde Kobanê Meydanı’nda Rojava’ya dönük saldırılara ilişkin yapılmak istenen basın açıklaması valilik yasağı gerekçesiyle engellendi. Abluka altına alınan kitleye polis saldırırken, 9 kişi gözaltına alınmıştı.

Rojava’ya yönelik saldırılar protesto edildi: Çok sayıda gözaltı

Polisin ablukaya aldığı Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu: “Ambargo kaldırılmalı, Kürt katliamına son verilmelidir.”

Beştaş: Filistin’e zeytin dalı Kürtlere bomba

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM önünde milletvekilleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Beştaş, “Filistin’e zeytin dalı uzatıyorsunuz, barış güvercini oluyorsunuz ama Kürtlere karşı bomba tutuyorsunuz” dedi.

Kadınlara Kobanî davasına katılım çağrısı

“Bu davada yargılanmak istenen; Kobanî‘ye saldırarak kadınları hedef alan IŞİD çetelerine karşı mücadele eden kadınların iradesidir, Rojava’da kadın öncülüğünde inşa edilen yeni yaşamdır.”

Askerlere cinsel saldırı ile suçlanan albay hakkında tutukluluğa devam kararı

Görev yaptığı süreçte emrindeki askerlere karşı cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar’ın 14 müştekiye “zincirleme şekilde kamu görevinin, vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle cinsel saldırı” suçlamasıyla 112 yıl 224 ay 2010 günden 364 yıl 42 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 2’nci duruşması Sakarya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan Çağlar ve müşteki ile müşteki avukatları duruşmada hazır bulundu.

Yeniden Refah Partisi’nden kanun teklifi: Nafaka süresini 5 yıl ile sınırlandırın

Yeniden Refah Partisi, nafakanın beş yılla sınırlandırılması için Meclis’e yasa teklifi sundu. EŞİK Platformu ise; teklife tepki gösterdi, yasa teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

“Siyasetçiler neden Akkuyu’ya giremiyor?”

DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi için çağrıda bulundu.

İBB: “İstanbul’da barınma imkanı azalıyor, göç artıyor”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’daki barınma krizine ilişkin açıklama yaptı: “İstanbul’da son 5 yılda ilk ilanlarda konut kira bedeli yüzde 843 oranında arttı. Ortalama kira bedeli 13.300 liraya yaklaştı. Asgari ücretin kirayı karşılama oranı yüzde 85’e düştü.”

Bin öğrencinin 900’ü ‘hayalet’

Açık liseye geçiş şartlarını daraltılmasının ardından bazı özel okullarda ‘hayalet sınıflar’ kuruldu. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Basın Sekreteri Erkurt, “1000 öğrenci kayıtlı bir okulda 100 öğrenci var” dedi.

Dersim’de 4 gün etkinliklere kısıtlama

Kent sınırları içerisinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, protesto eylemi yapmak mülki idare amirinin iznine bağlandı.

Adana Valiliği Çukurova Rock Festivalini yasakladı

Ceza, Pentagram, Gazapizm, Uzi, Heijan, Debublüman, Selda Bağcan, ve Manuş Baba’nın da yer aldığı 20’ye yakın sanatçı ve müzik grubunun konser vereceği Çukurova Rock Festivali iptal edildi.

“Sur Kültür Yolu Festivali ile insanların hafızasına saygısızlık yapılıyor”

Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Yöneticisi Herdem Doğrul, “Travmalara tanıklık etmiş bir mekânda eğlence organizasyonları yapmak aslında toplumun değerlerine karşı çıkmak anlamına geliyor” dedi.

“Rusya’ya ait Akkuyu Nükleer Santrali geleceğimizi tehdit ediyor”

Nükleer Karşıtı Platform, bugün yayımladığı açıklama ile Akkuyu NGS’nin Rusya’ya ait olduğu gerçeğinin gizlenemeyeceğini belirterek, Bakan Bayraktar’ın açıklamasını “utanç vesikası” olarak değerlendirdi.

Antalya Valiliği’nden Onur Yürüyüşü yasağı savunması: DEAŞ’ın hedefi olabilirdi

Avukat Ahmet Çevik’in 9. Antalya Onur Haftası’nı yasaklayan Antalya Valiliği’ne karşı İdare Mahkemesi’ne açtığı davaya Valilik’ten yanıt geldi.

Limak Holding şantiyesinde direnişte olan işçiler gözaltına alındı

Finans Merkez Bankası şantiyesinin ofis kapısını kapatmak için şantiyeye girmek isteyen işçiler polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Danıştay, Bakanlığın Amasra maden katliamında müfettişlere soruşturma izni vermeyen kararını iptal etti

Danıştay, Amasra’da 43 madencinin öldüğü patlamaya dair Çalışma Bakanlığının müfettişlere soruşturma izni vermeyen kararını iptal etti.

Dış Politika

Filistin-İsrail çatışmalarında 6. gün

İsrail, Hamas’ın elindeki rehinelerle ilgili ilk kez resmi açıklama yaptı. Hamas, sivilleri hedef almadıklarını açıkladı.

İsrail’de savaş kabinesi kuruldu

İsrail’de “Birlik Hükümeti” adı verilen savaş kabinesinde muhalefet lideri Benny Gantz da yer alırken, ana muhalefet Gelecek Partisi Başkanı Yair Lapid katılmadı.

Joe Biden: “Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki eylemleri ABD ulusal güvenliği için tehdit”

ABD Başkanı Suriye dolayısıyla 2019’da ilan edilen “ulusal acil durum”u bir yıl daha uzatırken Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki saldırılarının “ABD ulusal güvenliği için tehdit” oluşturduğunu söyledi

Biden’ın da dahil olduğu bir dezenformasyon: ‘İsrail’de kafası kesilen çocuklar’

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın “İsrail’de çocukların kafasının kesildiğine” ilişkin fotoğraflar görmediğini açıkladı. Batı medyası tarafından servis edilen asılsız haberin kaynağının daha önce Filistinliler için toplu cezalandırma çağrısı yapan ve Siyonist bir yerleşimci lider olan David Ben Zion olduğu açığa çıktı.

BM: Gazze’de 338 bin kişi yerinden edildi

UNOCHA Gazze Sorumlusu Hamade el-Beyari, “Bu aşamada birinci dereceden yapılması gereken, ateşkes ya da insani ateşkes” açıklamasını yaptı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, Filistinli savaşçıları tedavi etmeyeceğini duyurdu

“Sağlık sistemi bu zor zamanlarda İsrail askerlerinin tedavisine ve gelecek olana hazırlıklı olmaya odaklanmalıdır.”

‘Aksa Tufanı’nda yer alan Filistinli örgütler kimler?

‘Aksa Tufanı’ operasyonu, 2018 yılında Gazze’de kuruluşunu ilan eden Filistin Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası öncülüğünde yürütülüyor.

Sosyal medya platformu X’te Hamas’a sansür

X, Hamas bağlantılı yüzlerce hesabı kapattıklarını açıkladı. AB Komisyonu, içeriklerin uyarılara rağmen kaldırılmadığını, kaldırılması için şirketin sahibi Musk’a 24 saat süre verildiğini açıklamıştı.

Air Canada Filistin’e destek veren pilotu işten çıkardı

Air Canada Filistin mitingine katılan pilot Mostafa Ezzo’yu “Şiddetin her türlüsünü şiddetle kınıyoruz” diye açıklama yaptıktan sonra kovdu.

 

13 Ekim 2023

İç Politika

Armutlu Cemevi’ne polis baskını, çok sayıda gözaltı

Sarıyer Armutlu Mahallesi’ndeki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi’ne sabah saatlerinde polis baskın düzenledi. Eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında ise birçok kişi gözaltına alındı.

Ankara’da en az 20 gözaltı

Aralarında ÇHD’li avukatların da bulunduğu 20 kişinin gözaltı gerekçesi henüz bilinmiyor.

Rojava protestosunda gözaltına alınan Avrupalılar GGM’ye gönderildi

Urfa’da gözaltına alınan 15 Avrupalı genç, Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmeden önce uzun süre ters kelepçeyle polis aracında bekletildi.

Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın kapısı açıktır” demişti: Davutoğlu’ndan yeşil ışık

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Cumhur İttifakı’nın kapısı açıktır” sözlerinin ardında 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin “İyi bir aday etrafından şu veya bu parti ile anlaşabiliriz” diyerek AKP’ye yeşil ışık yaktı. Davutoğlu, ayrıca, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalarına ilişkin Erdoğan’ın yanında olduklarını vurguladı.

‘Özgürlük Yürüyüşü’nde 13’üncü gün: Eylemde olan metal işçisinin yanındayız

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), tutsak Hatay milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmesi talebiyle 1 Ekim’de başlattığı “Özgürlük Yürüyüşü” 13’üncü gününde. Hatay’dan Ankara’ya başlatılan yürüyüş, bugün Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Mahallesi’nde devam ediyor. Yürüyüşün bugünkü teması 13 Ekim Dünya Konut Günü’nde dikkat çekilerek “Barınma Krizi” oldu. Yürüyüşte TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu da eşlik etti.

İHD Wan: Cezaevlerinde tecrit en üst seviyeye çıktı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesi, Van Yüksek Güvenlikli, Van T Tipi, Patnos L Tipi, Ahlat T Tipi, Iğdır S Tipi, Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli, Erzurum H ve Kars T Tipi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Özbay: Akşamdan sabaha alınan kararlar ‘hayalet okulları’ yarattı

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, ‘hayalet okullar’ ve açık liselerle ilgili bianet’e konuştu: “Açık liselere geçişlerde sınırlamaya gidilmesi çok doğru bir karar ancak akşamdan sabaha karar alırsanız başka sorunlara neden olursunuz, böyle hayalet okullar yaratırsınız.”

Eskişehir Valiliği’nden festivale yasak

Octoberfest’ten yapılan açıklamada organizasyonun yasal zemine oturmaması nedeniyle başka bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Altın Portakal yeniden: Böcek, sinemacılardan destek istedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile sinema meslek birliği temsilcilerinin toplantısında 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin nasıl düzenleneceği konuşuldu. Böcek, sinemacılardan destek isterken, sinemacılar da Böcek’ten sansüre karşı durmasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Lübnan için seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Hizbullah arasında karşılıklı saldırıların yaşandığı Lübnan için seyahat uyarısı yayınladı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Litani Nehri’nin güneyinde kalan bölgelerden uzak durmalarını tavsiye etti.

RTÜK’ün LGBTİ+ karşıtı kamu spotuna yapılan suç duyurusuna işlem yok

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, LGBTİ+ karşıtı kamu spotu yayınlatan RTÜK hakkında TİP’in yaptığı suç duyurusunu işleme koymadı.

Dilan Polat ve Engin Polat’ın mal varlıklarına el konuldu

Kara para aklamakla suçlanan Dilan Polat ve eşi Engin Polat hakkında soruşturma açıldı. Polat çifti ve ikinci derece yakınlarının mal varlıklarına el konuldu.

Dış Politika

Türkiye Mahmur Kampı’na hava saldırısı düzenledi

Türkiye, Kürt mültecilerin yaşadığı Mahmur Kampı’nı havadan bombalandı. Saldırıda bir kadın yaralandı.

İsrail: Gazze’deki 1.1 milyon kişi bölgeyi terk etsin

Gazze’ye kara operasyonu için hazırlanan İsrail, kuşatma altına aldığı bölgede yaşayan 1.1 milyon insanın 24 saat içinde bölgeyi terk etmesini istedi. Filistin Sağlık Bakanlığı da Gazze hastanelerindeki binlerce yaralı için acil müdahale çağrısı yaptı.

Kassam Tugayları: Gazze’deki İsrail saldırılarında 13 esir öldü

Operasyonun ilk gününde esir alınan 100’den fazla kişi için uluslararası girişimler sürerken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik son 24 saatteki saldırılarında 13 esirin hayatını kaybettiğini açıkladı.

HRW: İsrail Gazze ve Lübnan’da beyaz fosfor bombası kullandı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Beyaz fosfor bombasının kullanımı, uluslararası insancıl hukukun sivilleri gereksiz yere riske atma yasağını ihlal etmektedir” uyarısında bulunarak İsrail’i yasaklı bombayı kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı.

“Gazze Şeridi’nde mahsur kalan 400’ün üzerinde Türkiye vatandaşı var”

Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu, mahsur kalan bir yurttaşın yakınlarına “Bu aşamada Gazze’de uluslararası tahliye planı bulunmamaktadır” diye yazdı.

Hassan: Batı, direndikleri için Filistinlilerin soykırımı hak ettiklerini düşünüyor

Araştırmacı-yazar Hanine Hasan’a göre Gazze’de devam eden kitlesel katliam, Batı’da yaygın olan “ırkçılığın temelini yansıtıyor.”

Afganistan’da camiye bombalı saldırı

Baglan vilayetinin merkezinde Şiilere ait bir camide cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı saldırıda 17 kişinin öldüğü bildirildi.

Fransa | Bir öğretmenin İslamcı saldırıda öldürülmesi üzerine “güvenlik kabinesi” olağanüstü toplandı

Bıçaklı saldırıda bir öğretmenin öldürülmesi ve Paris’te bir kişinin camide bıçakla yakalanması üzerine Macron, Cuma gecesi bakanlar, ordu, polis ve istihbarat yetkilileriyle toplandı.

 

14 Ekim 2023

Fidan: Masum sivilleri hedef alan saldırıları kınıyoruz

Dışişleri Bakanı Fidan, “İsrail’in barışı sadece Arap ülkeleriyle değil esas itibariyle Filistinlilerle olmalı” dedi.

Hatay’da konteynerlere polis baskını

Defne ve Samandağ ilçelerindeki konteynerlere polislerce yapılan baskınlarda aralarında İHD yöneticisi Salman Altınöz’ün de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

TİP’in Özgürlük Yürüyüşü 14. gününde: Erkan Baş, Amasra’daki maden katliamında ölen madenciler için yürüdü

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), tutuklu milletvekili Can Atalay için Hatay’dan başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’nün 13’üncü gününde partinin genel başkanı Erkan Baş, Amasra’daki maden katliamında hayatını kaybedenler için yürüdüklerini söyledi.

Cumartesi Anneleri’ne ters kelepçe ile gözaltı

Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybettirilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle bu haftada da Galatasaray Meydanı’na doğru ellerinde karanfillerle yürümek istedi.

Meta, Türkiye’de seçim döneminde manipülatif paylaşım yapan hesapları kapattı

bianet’e konuşan Altan Sancar, söz konusu montaj videoyu ilk olarak paylaşan sayfanın “Büyük Türkiye” isimli Facebook sayfası olduğu bilgisinin CHP’nin kampanya ekibinin tespiti olduğunu söyledi.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Eğitimde köklü değişiklikler

MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan köklü değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, okullarda teneffüslerden birinin en az 20 dakika olması sağlanacak. Daha önce 45 olan sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70’e, diğer dersler için 50’ye yükseltildi. Öte yandan doğum yapan öğretmenlerin, nöbet tutmama hakkı 2 yıla çıkarıldı. Devamsızlık yapan öğrencinin durumu 3 defa olmak üzere veliye bildirilecek.

Türkçe’den 70 alamayan, sınıfı geçemeyecek

Düzenlemeye göre ayrıca, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında katkı payı alınmaması kararlaştırıldı.

“Türkiye’de elit Kürtler, Kürtçe konuşmayı bıraktılar”

Panele, Yazar Şerefxan Cizîrî moderatörlüğünde Dilbilimci, Yazar Samî Hêzil ve Akademisyen Dr. Dilawer Zeraq konuşmacı olarak katıldı.

HÜDAPAR istedi, Sur Kültür Yolu Festivali iptal edildi

Diyarbakır’da düzenlenecek olan Sur Kültür Yolu Festivali iptal edildi. HÜDAPAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut, Sur Kültür Yolu Festivali’nin iptal edilmesini istemişti.

Savaşın etkisiyle petrol fiyatları yükseldi: Motorine 2,33 TL zam gelecek

Pazartesi gece yarısından itibaren motorine 2 lira 33 kuruşluk zam gelecek.

CHP’li Gürer: Yanlış yönetimin faturası halka çıkarılıyor

Ekonomik veriler üzerinden değerlendirme yapan Ömer Fethi Gürer, icra takibinde olan vatandaşların sayısının sürekli arttığını, icra dairelerinde yeni dosyalar için yer kalmadığını belirtti.

Dış Politika

“Rojava’da 2 milyondan fazla kişi elektriksiz ve susuz kaldı”

Uluslararası Dini Özgürlük (USCIRF) Sekreteri Nadine Maenza, saldırılar sonucu kadın ve çocuklar da dahil 48 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Paris’te Filistinlilerle dayanışma gösterisi yasaklandı

Paris’teki Filistin’e destek eylemi yarın (15 Ekim) düzenlenecekti.

İsrail ordusundan Filistinlilere: Gazze’nin kuzeyini boşaltın

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayanlara evlerini boşatmaları ve bölgenin güneyine gitmeleri için bugün 16.00’ya kadar süre verdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar: İsrail hastanenin boşaltılmasını istedi

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), İsrail’in, Gazze’deki Al Awda Hastanesinin boşaltılması için bu sabaha kadar süre verdiğini açıkladı.

BM: Gazze Şeridi boyunca 2 milyondan fazla kişi risk altında

Gazze Şeridi boyunca suların tükenmesi nedeniyle 2 milyondan fazla kişinin risk altında olduğunu kaydeden Lazzarini, “Gazze’ye bir haftadır insani yardım malzemesi ulaştırılmasına izin verilmiyor. Bu artık ölüm kalım meselesi haline geldi. 2 milyondan fazla kişiye su temin edilmesi için yakıtın Gazze’ye ulaştırılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

İsrail Ordusu: ‘Geniş kapsamlı’ operasyon için hazırlıklar tamamlanmak üzere

İsrail’in Gazze’nin kuzeyinden güvenli geçiş için verdiği süre doldu. Son bir hafta içinde Gazze’de 1 milyon kişinin evlerini terk ettiği açıklandı. İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve karadan ‘koordineli’ saldırı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, bugün bir açıklama yaparak, rehin aldıkları kişilerden dokuzunun son 24 saatte İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında öldüğünü ileri sürdü. Açıklamada, bu kişilerden dördünün başka ülke vatandaşı olduğu bildirildi. Son 24 saatte hayatını kaybettiği açıklanan dokuz rehineyle birlikte 7 Ekim’den bu yana öldüğü açıklanan rehine sayısı 27’ye yükseldi.

‘İsrail’deki savaş’ gerekçesiyle Filistinli yazarın ödül töreni iptal edildi!

Her yıl Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’nda, Filistinli yazar Adania Shibli’ye ödül verilecek olan tören iptal edildi. Yazarlar, eleştirmenler ve yayıncılardan oluşan Litprom Derneği (Afrika, Asya ve Latin Amerika Edebiyatını Tanıtma Derneği), törenin “İsrail’deki savaş” nedeniyle iptal edildiği paylaşıldı.

Halep’te SİHA saldırısı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Halep’in batısında Tahrir El-Şam çetelerine ait bölgeden Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) hareket ettiğini bildirdi. Açıklamada, SİHA’nın Halep’in Furkan Mahallesi’nde bulunan bir kulübeye saldırdığı belirtildi. Şam hükümet güçlerinin savunma sisteminin saldırıya yanıt verdiği ancak sonuçları hakkında bilgi alınamadığı kaydedildi.

Budak: İsraili kınayan Erdoğan Rojava’ya aynısını yapıyor

Türkiye’nin saldırılarını değerlendiren Maxmûr Halk Meclisi Eşbaşkanı Filiz Budak, ‘Erdoğan’ın Ortadoğu’da yürüttüğü politika ikiyüzlüdür. Bir yandan Kur’an-ı Kerim’i eline alarak ‘Müslüman kardeşlerim’ diye seslenip İsrail’in saldırılarını kınarken, diğer yandan da aynı şeyleri Kurdistan’da yapıyor’ dedi

 

15 Ekim 2023

İç Politika

Kılıçdaroğlu, BirGün’ün ‘adliyede rüşvet çarkı’ haberine ilişkin konuştu: Salı gününe işaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BirGün yazarı Timur Soykan’ın gündem olan “Başsavcının rüşvet çığlığı: Çürüyoruz” başlıklı yazısına değindi. “Salı günü bunun bütün ayrıntılarına gireceğim” diyen Kılıçdaroğlu, “Düşüncesini ifade etti diye insanları hapse atacaksınız, uyuşturucu baronlarını serbest bırakacaksınız. Devlette çürüme var, bunu çözmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Yeşil Sol Parti’den HEDEP’e: Eş genel başkanlar ve yeni yönetim belirlendi

Yeşil Sol Parti’nin 4. Olağan Büyük Kongresi Ankara’da gerçekleşti. Kongrede partinin ismi, tüzük ve eş başkanlar değişti.

Kadınlar savaş politikalarına karşı alanlara çıktı

İzmir Kadın Platformu,  yoksulluk ve savaş politikalarına karşı Konak Vapur İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. “Yoksulluğa ve savaşa karşı yaşamı savunuyoruz” pankartı açıp ellerinde “Sınır ötesi operasyonlar durdurulsun”, “Sömürü, katliam, yolsuzluk son bulsun” ve “Bölgede barış ülkede demokrasi” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, “Savaşa değil, kadınlara bütçe”, “Açlık, yoksulluk kaderimiz değil” ve “Kadınlar savaş istemiyor” sloganları attı.

Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni detaylar: 4 ayrı suç, 13 şüpheli

Dilan Polat ve eşi Engin Polat ile yakınları hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun soruşturma yaptığı ortaya çıktı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Polat çifti ile yakınlarına ilişkin 4 ayrı suçtan yürüttüğü soruşturmada, 13 şüpheliyle ilgili harekete geçti.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 2 şüpheli tutuklandı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında tanık olarak ifade verenleri tehdit eden ve şikayetlerini geri almayanlara silahlı saldırıda bulunan 2 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

Devletin tercihi öğrenciler değil

VGM ile Gençlik Bakanlığı’nın verileri devletin tercihinin öğrenciler olmadığını gösterdi. Müdürlük taşınmazları Diyanet ve kim olduğu belirsiz vakıflara tahsis ederken öğrenciler ise bu taşınmazların KYK yurdu olmasını istiyor.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü: Kadınlar tarlada güvencesiz ve ücretsiz çalıştırılıyor

Ziraat Mühendisleri Odası, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününde, tarımda istihdam edilen kadınların güvencesiz çalışma koşullarına dikkat çekti.

İşçilere asgari ücret dayatılan otomotiv sektöründe üretim de ihracat da arttı

Artan üretim ve ihracatla otomotiv patronları kârını artırırken, otomobil üreten işçilerin ücretleri asgari ücret seviyesinde seyrediyor.

Dış Politika

Afganistan’da 6.5 büyüklüğünde deprem

Afganistan, geçtiğimiz hafta yaşanan 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından bugün 6,5 büyüklüğündeki ikinci büyük depremle sallandı.

Uluslararası Af Örgütü İsrail’in Gazze’de beyaz fosfor kullandığına dair kanıtları paylaştı

Sderot kentine konuşlanmış obüslere ait fotoğraflarda “beyaz fosfor bazlı mühimmat” etiketli top mermileri yer alıyor.

BM: Gazze’deki hastanelerde yakıt bitiyor

Bombardımana maruz kalan bölgelere giden acil yardım ve kurtarma ekipleri, Cela Caddesi’nde İsrail uçaklarının hedefi oldu.

AB ülkelerinden ‘İsrail’e destek ve sivillerin korunması’ çağrısı

AB liderlerinden ortak açıklama: İsrail’in insani ve uluslararası hukuka uygun olarak kendini savunma hakkını güçlü şekilde vurguluyoruz. Tüm sivillerin korunmasını sağlamanın önemini yineliyoruz Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Hamas saldırılarının ardından 9 gündür İsrail’in aralıksız bombaladığı Gazze’ye insani yardım sağlamanın önemini ve “iki devletli çözüm temelinde barış” sürecine bağlılığını vurguladı.

İsrail ordusu tampon bölge kararı aldı

İsrail ordusu 4 kilometrelik alanı yasaklı bölge ilan etti. Ordu, operasyonlarını alanda genişletmeye hazırlandıklarını duyurdu. Gazze’de yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 329’a çıktı

Netanyahu: Hamas’ı yok edeceğiz

İsrail’de acil durum hükümetinin ilk kabine toplantısında konuşan Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas ile çatışmalara dair açıklamalarda bulundu. “İsrail’in acil durum hükümeti 24 saat çalışıyor” diyen Netanyahu, “Hamas’ı yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

UNIFIL ‘durumun kontrolden çıkabileceğini’ açıklamıştı: Lübnan-İsrail gerginliği tırmanıyor

Lübnan Hizbullahı ile İsrail ordusu arasında çatışmalar şiddetleniyor. İsrail ve Lübnan arasında tampon görevi görmek üzere sınırda bulunan UNIFIL, durumun ‘kontrolden çıkabileceği’ uyarısı yapmıştı

MSNBC, üç Müslüman sunucunun programlarını durdurdu

Filistin-İsrail Savaşı ABD medyasına sansür olarak yansıdı. Haber kanalı MSNBC’nin üç Müslüman sunucunun programlarını durdurdu.

Facebook’tan Filistinli haber sayfasına sansür

Meta, Facebook’taki en büyük Filistin haber sayfası olan Kudüs Haber Ağı’nın sayfasını askıya aldı.

Şam güçleri İdlib, Hama ve Halep kırsalını bombaladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Şam hükümet güçlerinin bu sabah saatlerinde, İdlib’in güneyindeki Zawiyê dağı bölgesindeki Fitêra, Bênên ve Bare kasabalarını, ayrıca Hama’nın batısındaki Sermaniyê kasabasının civarını hedef aldığını kaydetti.

Metîna Dağı bombalandı

Rojnews’in haberine göre; Türkiye, Amêdiyê kırsalında bulunan Metîna Dağı’nı helikopter ve ağır silahlarla bombaladı.

 

16 Ekim 2023

İç Politika

“İddianame torba yapılmış ve her şey içine atılmış”

Müvekkili Ayla Akat Ata’nın, Öcalan’ın Kürt sorunun çözümündeki rolüne dair sözler sarf ettiğine dikkat çeken Avukat Kozan, heyete “Hükümet yetkilileri de aynı şekilde ifadeler kullanıyordu. Bunlar suç mu oluyor?” diye sordu.

Enternasyonalist gençler sınır dışı edildi

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına karşı 12 Ekim’de Riha’da (Urfa) yapılan açıklama sırasında darp edilerek gözaltına alınan enternasyonalist gençlerin 14 Ekim’de iki grup halinde sınır dışı edildiği öğrenildi.

Tutsaklar: Başımıza bir şey gelirse sorumlusu kurum müdürü

İşkence ve kötü muamele ile daha önce gündeme gelen Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’nde, siyasi tutsaklar Sezer Alan, 20 Şubat 2022’de; Sinan Kaya ise 20 Mart 2022’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Aynı cezaevinde tutsak bulunan Fırat Gerekli, dün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, kendisi ve arkadaşlarının tehditlere maruz kaldığını belirtti.

Abdullah Gül’den Kürt sorunu yorumu: Çözümünü gerçekleştirebilseydik ülkeye aidiyeti pekiştirirdik

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt sorununa ilişkin yaptığı açıklamada, Kürt meselesinin, büyük bir özgüven içinde daha kapsamlı demokratik ve temel hak ve özgürlükler çerçevesinde çözümünü gerçekleştirebilseydik, bütün vatandaşlarımızın ülkeye aidiyet ve sadakatini pekiştirir ve meselenin bölgesel boyutlara varmasını, böylece uluslararası güçlerin oyunu haline gelmesini engelleyebilirdik” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, 81 ilde aday çıkaracaklarını söyledi: “Bu konu bizim için nihayete erdi”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Yerel seçimlerde 81 ilde aday çıkarma kararlarının kesin olduğunu belirten Zorlu, önümüzdeki ay CHP kongresinden çıkacak sonuçla ilgilenmediklerini ifade etti.

Özgür Özel’den, Kılıçdaroğlu’nun “Partiden ayırırım” sözlerine eleştiri

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kim kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa, partiyi televizyonlarda tartışılır hale getirirse, kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım” sözlerini eleştirdi. Özel, “Daha yapılmamış kurultaydan, kurultay sonrası kapı önüne koymaları değil, babaevinin kapılarını açmayı vadediyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu açıkladı: Numan Kurtulmuş ile ne konuştular?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Ekim’de Partisinin Meclis Grubu yöneticileriyle birlikte TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etmesine ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Anayasa konusuna neredeyse hiç girmedik; sadece sunarken birkaç cümle” ifadelerini kullandı.

Seçim anketi: CHP ve İYİ Parti’de düşüş sürüyor

Asal Araştırma’nın yaptığı genel seçim anketinin sonuçlarına göre CHP ve İYİ Parti’de oy kaybı sürüyor.

CHP Genel Merkezi’nde ‘tezkere’ pankartı

Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkerenin Genel Kurul’daki oylaması öncesi CHP Genel Merkezi’ne “Türkiye’de yabancı asker postalı istemiyoruz” yazılı bir afiş asıldı.

Erişim engelleriyle halktan gerçekleri gizleyemezsiniz

BirGün yazarı Timur Soykan’ın yargı içerisindeki çürümeyi gözler önüne serdiği yazısı hakkında yayımlanmasının üzerinden 24 saat geçmeden gelen erişim engeli kararına tepkiler büyüyor. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Başsavcının rüşvet çığlığı: Çürüyoruz” başlıklı yazı hakkında getirilen erişim engelli ve içerikten çıkarma kararını Meclis gündemine taşıyarak, Türkiye’de haberlere getirilen usulsüz erişim engelleri için Meclis araştırması istedi.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kuruldu

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, afet riski altındaki alanlarla bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde kentsel dönüşüm uygulamalarını yürütecek.

“Adıyaman’da depremzede çocuklar eğitim, sağlık ve oyun hakkından mahrum”

Önce Çocuklar Derneği’nin hazırladığı rapora göre oyun hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı gibi temel insan hakları konusunda insani yaşam koşullarına erişimde ciddi eksiklikler var.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Anasınıfı ve ilkokullarda mescit zorunlu oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, okulöncesi eğitim, ilköğretim kurumları ve yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında mescidi zorunlu hale getirdi.

Hepimiz İçin Anayasa Koordinasyonundan siyasilere mektup

Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu mektubunda “muhalefetin kadınların ve LGBTİ+’ların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarına saldıran bu Anayasa değişikliği teklifi dahil, bizlere sorulmadan önümüze oy devşirme aracı olarak getirilen hiçbir yasa değişiminin kabul etmemesini, müzakere dahi etmemesini talep ediyoruz” dedi.

“Bölgemizdeki çatışma ve savaşlar gıda krizini derinleştiriyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Ekim Dünya Gıda Günü mesajında, “Son dönemde bölgemizde yaşanan savaş ve çatışmaların da gıda krizini derinleştirdiğini görüyoruz” dedi.

Ümraniye katliamı davasında beraat istendi

Müdahil avukatlar ise kovuşturmanın genişletilmesini istiyor. Ümraniye’de 12-15 Mart 1995 tarihlerinde 23 kişinin yaşamını yitirdiği, 408 kişinin de yaralandığı katliama ilişkin 200’ün üzerinde polis hakkında açılan davanın görülmesine bugün İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

BirGün’den Timur Soykan yazmış, yargı sansürlemişti: Adalet Bakanı Tunç’tan ilk açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) gönderilen ihbar dilekçesinde bahsedilen iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

BirGün gündeme getirmişti: Yargıdaki “rüşvet çarkı” Meclis gündeminde

CHP’li Tutdere, BirGün yazarı Soykan’ın yargıdaki rüşvet çarkını kamuoyuna duyurduğu ve sansürlenen yazısını TBMM’ye taşıdı. Tutdere, “İddiaların muhataplarıyla erişim engeli kararı alan kişiler aynı mı?” diye sordu.

Ege’de mülteci teknesi battı: 3 ölü

Ege Denizi’nde, Datça’nın karşısındaki Sömbeki (Simi) Adası açıklarında mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. 8 kişinin kurtulduğu teknede, 13 mültecinin olduğu aktarıldı.

Türkiye’de kişi başına düşen tatlı su miktarı dörtte bire indi

Türkiye son 60 yılda ‘su stresi’ yaşayan bir ülke haline geldi. Ancak su krizinin önemli başka boyutları olan su kirliliği ve bozulan su döngüsü, sıklıkla gözden kaçırılıyor.

Hayvan hakları savunucuları ‘Öldürme, kısırlat ve yaşat’ dedi

60’a yakın sivil toplum kuruluşu, dün Kadıköy’de sokakta ve barınakta yaşayan hayvanların haklarını savunmak için bir araya geldi.

Aybike Çelik’ten müzisyen Can Tunaboylu hakkında şiddet iddiası

Şarkıcı Aybike Çelik, gitarist Can Tunaboylu tarafından şiddete uğradığını iddia ederek, darp izlerinin fotoğrafını paylaştı.

Müzisyen Can Tunaboylu’na kadına şiddetten soruşturma

Sosyal medya hesabından darp izlerinin fotoğrafını paylaşan Aybike Çelik, darp raporu almaması için hastaneye de götürülmediğini söylemişti.

Menderes Belediyesi Yüzyüzeyken Konuşuruz konserini iptal etti

Menderes Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılacak Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri, grubun bas gitaristi Can Tunaboylu’ya ilişkin başlatılan kadına şiddet soruşturması nedeniyle iptal edildi. Grup yerine Ersin Şov ve sanatçı Ece Seçkin, Mendereslilerle buluşacak.

“Türk dizilerinin yüzde 80’i yayına girmeden yurtdışına satılıyor”

İTO Başkanı Avdagiç, Türkiye yapımı dizilerin Cannes’daki MIPCOM fuarında 108 ülkenin ilgi odağı olduğunu belirtti.

Üniversite öğrencisi yemekhanede yaşamına son verdi, Başsavcılık ‘ekonomik sebeplerle intihar’ iddiasını yalanladı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kampüsünde 21 yaşındaki R.A. yaşamına son verdi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü, R.A.’nın intiharının ekonomik sebeplerle olmadığı ifade edildi.

AKP işçiyi bir de vergiyle soyuyor | “Soyguna son verin, servet vergisi getirin”

AKP’li yıllarda ücretlerden kesilen vergi soyguna döndü. Vergide işçi lehine düzenleme yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Durmuş, servet vergisi getirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa: Sendikamıza dokunmayın

Kapatma davası öncesi Fomara Meydanı’nda bir araya gelen Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şubesi üyeleri, “Sendikamıza dokunmayın” dedi.

Mamak Belediyesinde ek zam eylemi yapan işçiler işten atıldı

Mamak Belediyesinde ek zam talep eden 2 işçi işten atıldı. Atılan işçi “Bir hafta içinde işe alınmazsam eğer Mamak Belediyesi önünde eylem yapacağım” dedi.

AKP işçiyi bir de vergiyle soyuyor | “Soyguna son verin, servet vergisi getirin”

AKP’li yıllarda ücretlerden kesilen vergi soyguna döndü. Vergide işçi lehine düzenleme yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Durmuş, servet vergisi getirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP’li Arpacı: 39 milyon vatandaşın bireysel kredi borcu var

CHP’li Arpacı, Risk Merkezi’nin verilerine göre ağustos 2023 sonu itibariyle bankalara tüketici kredisi borcu bulunan vatandaş sayısının 38 milyon 880 bin kişiye çıktığını söyledi.

BİSAM: Açlık sınırı 12 bin 612, yoksulluk sınırı 43 bin 623 TL’ye çıktı

BİSAM verilerine göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarını ifade eden açlık sınırı eylülde 12 bin 612 TL’ye yükseldi.

Dış Politika

Hakan Fidan, Lavrov ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüştü.

Fidan, sivillerin bırakılması için Hamas’la telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye ile Filistin’deki sivillerin serbest bırakılması imkanlarını ele alan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü.

Reuters: Türkiye, İsveç’e NATO onayı için ABD’den F-16 adımı bekliyor

Reuters, AKP’li kaynaklara dayandırdığı haberinde, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylama konusunda acelesi olmadığını, bu esnada bir gözünün ABD’de olduğunu” yazdı.

Papa Francis: Karabağ’daki manastır ve ibadethaneler korunmalı

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Azerbaycan’ın 19 Eylül’deki saldırısından sonra Karabağ’daki gelişmelere değindi.

Polonya seçimleri: Özgürlükleri kısıtlayan sağcı PiS, iktidarı kaybetti

Hiçbir parti çoğunluğu sağlayamasa da seçimlerden ikinci çıkan Donald Tusk’ın liderliğindeki Sivil Koalisyon’un Üçüncü Yol İttifakı ve Sol Parti ile koalisyon hükümeti kurması bekleniyor.

Gazze ambargosu sürüyor: Bir milyon kişi yerinden edildi

İsrail’in ambargo uyguladığı Gazze Şeridi’nde yerlerinden edilenlerin sayısı bir milyonu geçerken, Birleşmiş Milletler, İsrail’e insani yardımlara izin vermesi çağrısı yaptı.

UNFPA’dan Gazzeli 50 bin hamile kadın için çağrı

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) sanal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazzeli 5 bin 500 hamile kadının bu ay doğum yapacağını ifade etti. Gazzeli hamile kadınların, acil korumaya ve sağlık gözetimine ihtiyacı olduklarının kaydedildiği açıklamada, tüm taraflara uluslararası insan haklarına bağlı kalmaları tavsiye edildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı: Salgın hastalıklar yayılabilir

Gazze Sağlık Bakanlığı, yaptığı yazılı açılama ile çöplerin toplanamaması ve temiz suya erişim sorununa bağlı olarak kolera ve benzeri tehlikeli salgın hastalıkların yayılması uyarısında bulundu

Lübnan sınırındaki köyler boşaltılıyor

İsrail ve Filistin’deki Hamas grubu arasında 7 Ekim’de başlayan çatışma 10’uncu gününe girdi. İsrail, Hizbullah ile karşılıklı saldırıların olduğu Lübnan sınırındaki köyleri boşaltmaya başladı.

ABD Başkanı Biden: Gazze’yi işgal hata olur

ABD Başkanı Biden, katıldığı TV programında ‘İsrail’in Gazze’yi işgalinin hata olacağını’ söyledi. Biden, ‘Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıların yok edilmesi gerektiğini’ vurguladı ABD’de yayın yapan CBS televizyonunda ’60 Minutes’ adlı programa konuk olan ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin büyük hata olacağını söyledi. Bİden ,İsrail’in Gazze’de “savaş kurallarına uyacağına inandığını” dile getirdi ve “böylelikle masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişimi olacağını” savundu.

Humus’taki saldırıda ölenlerin sayısı 135’e çıktı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 5 Ekim’de Humus’ta askeri akademiye yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada ölü sayısının 135’e yükseldiğini yaralı sayısının da 145 olduğunu kaydetti.

Brüksel’de silahlı saldırı: En az iki ölü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de cadde üzerinde silahlı saldırı düzenlendi. Turuncu mont giyen saldırganın saldırının ardından motosiklete binip kaçtığı belirtildi.
Belçika polisi saldırıda iki kişinin öldüğünü doğruladı.

Bir toplu mezar daha açıldı: Êzidîler yeni af yasasından endişe ediyor

DAİŞ’in 2014 yılında gerçekleştirdiği vahşete ışık tutan toplu mezarlardan biri daha açıldı. Êzidîler ise katillerin cezasızlıktan yararlanması ve yeni af yasasından endişe ediyor

 

17 Ekim 2023

İç Politika

Ankara’da en az 15 kişi gözaltına alındı

Soruşturmaya, 2022 yılında düzenlenen Ankara Newroz’unda “örgüt propagandası” yapıldığı gerekçe gösterilirken, gözaltına alınanların Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Kayyumlar ilk hedef olacak

HEDEP, ‘‘Seçim hesaplarına sıkışmayan, partilerle sınırlı kalmayan bir toplumsal ittifak’’ modelini yerel seçimlerde hayata geçirmeye çalışacak.

Bir yanda ırkçılık öbür yanda fırsatçılık

Filistin’e yönelik saldırılar, İslamcılar ve seküler milliyetçiler arasındaki çatışmaları görünür kıldı. Saadet, Hüda Par, Gelecek Partisi’nin düzenlediği mitingde ‘cihat’ çağrıları öne çıkarken seküler milliyetçi kesimler saldırıları ‘arap’ karşıtlığı meselesi üzerinde değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan HÜDAPAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’na ziyaret

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu TBMM’deki makam odasında ziyaret etti.

Okulöncesinde dini eğitime doğru

AKP’nin toplumsal yaşamı dönüştürme çabası, okulöncesinde de dini eğitimi merkeze oturttu. 4-6 yaş Kuran kurslarının sayısı MEB’e bağlı anaokulu sayısını geçti, Dini eğitim okul öncesi kademesine kadar indi.

Amasra davası | Patlamada sorumluluk işçilerin üzerine atılmaya çalışılıyor

43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin yaralandığı Amasra davasında, 4. duruşmanın ikinci gününde işçiler madende katliama neden olan ihmalleri anlatıyor.

Canlıları katledip verileri gizliyorlar

Av turizmi adı altında para karşılığı hayvan katli sürüyor. 15 kentte 159 yaban keçisi ve koyununun avlanması için ihale aşamasına gelindi. Her yıl avlanan hayvan sayısını açıklayan bakanlık ise bu yıl verileri sakladı.

DİSK: Filistin işçi sınıfıyla dayanışmamızı güçlendireceğiz

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İsrail’in işgalinin son bulması için Filistin halkıyla ve Filistin sendikalarıyla dayanışmayı büyüteceğiz” dedi.

2024 yılı bütçesi: Devasa vergi gelirine rağmen açık 2,65 trilyon lira!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 bütçesine dair basın toplantısında, gelecek yıl toplanması beklenen KDV’nin 2 trilyon 497,7, ÖTV’nin ise 1 trilyon 403,9 milyar lira olduğunu açıkladı.

Dış Politika

İsrail Gazze’de hastane vurdu: En az 500 ölü

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki El-Mamedani Hastanesi’ne saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hastane saldırısı sonrası Netanyahu Hamas’ı sorumlu tuttu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de en az 500 kişinin öldüğü hastane saldırısının ardından açıklama yaptı. Netanyahu saldırıdan İslami Cihad’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Han Yunus ve Refah’a saldırı: 45 kişi yaşamını yitirdi

İsrail ordusunun, Gazze’deki Filistinlilerin sığındığı Han Yunus ve Refah kentlerine dönük gerçekleştirdiği hava saldırılarında 45 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında can kaybı 3 bine yükseldi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor. Saldırılarda ölenlerin sayısı 3 bine yükseldi. Yaralıların sayısı 12 bin 500’e çıktı.

İran’dan İsrail’e uyarı mesajı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Lübnan Hizbullahı’nın ilerleyen saatlerde İsrail’e karşı önleyici saldırıya geçebileceğini söyledi İsrail-Filistin arasında çatışmalar devam derken, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, devlet televizyonunda canlı yayınlanan özel röportajında, Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki çatışmayı değerlendirdi.

CENTCOM komutanının ziyaretinden sonra bu kez Biden İsrail’e gidecek

ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü İsrail’e önemli bir ziyaret edeceği açıklanırken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla İsrail’e gitti

İsrail polisi Filistinli şarkıcı Amine’yi gözaltına aldı

Filistinli şarkıcı Dellal Ebu Amine İsrail’in Nasıra kentinde gözaltına alındı. Dellal Ebu Amine’nin sanal medya hesabından “Filistin’i desteklediği ve olayları kışkırttığı” iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Koye’de bir araca SİHA saldırısı: Bir kişi katledildi|

Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile Hewlêr kentine bağlı Koye ilçesinin Kanî Kendî köyünde bir araç hedef alındı.

Rusya’dan İdlib’e 32 hava saldırısı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bu sabah saatlerinden itibaren Rus savaş uçaklarının İdlib’in batısında ve kuzey kırsalında bulunan Şêx Behr köyünün Marat, Erîha, Misirîn ve Hefserce kasabalarıyla birlikte Şêx Yûsif kasabasındaki orman ve bir kampın çevresini toplamda 32 kez bombaladığını bildirdi.

Brüksel’de iki kişiyi katletmişti: DAİŞ üyesi polis baskınında öldürüldü

Brüksel’de 16 Ekim Pazartesi akşamı iki İsveçli futbol taraftarını otomatik silahla katleden Abdesalem L. isimli Tunuslu saldırgan, Salı sabahı polis baskınında vuruldu.

 

18 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

Eren Keskin: Irkçılık karşıtları birlik olmalı

İsrail devletinin savaş hukukunu ihlal ettiğini belirten Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “En büyük insanlık suçlarını devletler işler. Ve bu suçlar itinayla ‘yok’ sayılır. Hepsi diğerinin suçlarını bilir” dedi.

Kobanê Davası devam ediyor: Avukat Özgür Erol IŞİD’li Koç’un itiraflarının yer aldığı görüntüyü izletti

Kobanê Davası’nda avukatlardan Özgür Erol, Azadîya Welat Gazetesi çalışanı Kadir Bağdu ve çok sayıda kişinin ölümünde adı geçen IŞİD’li Servet Koç’un itiraflarının yer aldığı görüntüleri duruşma salonunda mahkeme heyetine izletti.

HEDEP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: Mücadele ittifakı politikamız devam edecek

HEDEP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları, partisinin ittifak politikasının devam edeceğini belirtti. Hatimoğulları, Filistin ve Rojava’ya da ilişkin de “Tek reçete Demokratik Konfederalizm” dedi.

HSK’ye rüşvet dilekçesi veren Başsavcı Uçar soruşturma başlattı

Şaibeli kararlar veren hakimlerle temas kuran, para karşılığı tahliyelere ve haberlere erişim engeli getirilmesine aracılık eden avukat, bürokrat, diğer şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldı.

Yerlikaya etkisi: İçişleri üst yönetimine çok sayıda atama

İçişleri Bakanlığı’na Ali Yerlikaya’nın getirilmesinden sonra bakanlığın üst kademelerine çok sayıda yeni atama yapıldı.

İBB konserleri ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 18-20 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği tüm konserleri İsrail’in Gazze’deki sivillere saldırısı nedeniyle ertelediğini duyurdu.

 

EKONOMİ

Bankalardan yeni kredi kartı kararı: Komisyon oranında rekor artış ödemelere yansıdı

Bankalar, pos cihazı kullanan işletmelere uyguladığı 0.49-0.79 seviyesindeki komisyon oranını yüzde 3.5’e çıkardı. Bankalarla anlaşmalarda rekor iptal talebi yaşanıyor.

CHP’li belediyeler kış aylarında sosyal yardımları artıracak

Kışın artan gıda fiyatları ve ısınma giderlerinin düşük gelirlilerin daha fazla zorlanması anlamına geleceği vurgulanarak CHP’li belediyelerin sosyal yardımları artıracağı belirtildi.

Diyanet’in 2024 bütçesinde yüzde 151’lik artış

Diyanet’in 2024 bütçesi için 91 milyar 824 milyon 805 bin TL öngörüldü. Böylelikle Diyanet’in bütçesi 2023’e göre yüzde 151 artmış olacak.

Cumhurbaşkanlığı bütçesi ikiye katlandı: Personel giderlerinde 2023’e göre yüzde 136 artış

2024 yılı bütçe teklifinde 2023’te 6,6 milyar TL olan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2024’te 12 milyar 283 milyon 843 bin TL’ye çıkarılması öngörüldü. Cumhurbaşkanlığı personel giderleri ise 2023’e göre yüzde 136 artırıldı.

DIŞ POLİTİKA

Filistin için Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Filistin için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edileceğini duyurdu.

İsrail’den Türkiye’deki vatandaşlarına çağrı: ‘Derhal ayrılın’

İsrail, vatandaşlarına Türkiye’den derhal ayrılma çağrısında bulundu. Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı en yüksek seviyeye yükseltildi.

ABD’den Hamas’a yaptırım: Türkiye bağlantılı isimler de listede

ABD’nin Hamas’a uyguladığı yeni yaptırımlar arasında, Türkiye bağlantılı isimler de bulunuyor.

Gazze’de topyekûn İsrail ablukası: ‘Kirli su artık karaborsada’

İsrail’in Hamas saldırısı sonrası ‘topyekûn abluka’ kararı aldığı Gazze’de yaşayanlar, başka bir seçenekleri olmadığı için kirli su içtiklerini anlattı.

Türk Yahudi Toplumu’ndan hastane saldırısına kınama

Türkiye Hahambaşılığı Vakfı, İsrail’in Gazze’de yaptığı hastane saldırısının ardından, “Masum sivillerin her ne koşulda ve nerede olursa olsun katledilmelerini şiddetle reddediyor ve kınıyoruz” dedi.

Biden: Hastanedeki patlamayı diğer taraf yapmış görünüyor

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de El Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlenen saldırının ardından İsrail’e gitti. Biden, “Hastanedeki patlamayı diğer taraf yapmış gibi görünüyor” dedi.

Hamas’tan Biden’a yanıt: ABD, körü körüne İsrail’i destekliyor

Gazze’deki hastaneye düzenlenen saldırının arkasında Filistinli grupların olduğuna işaret eden Biden’a yönelik “ABD, körü körüne İsrail’i destekliyor” açıklaması yapıldı.

Britanya Filistin Komitesi Başkanı: Gazze’deki hastane saldırısında her şey İsrail’i işaret ediyor

Britanya Filistin Komitesi Başkanı, İsrail’in 25 hastaneye tahliye emri verdiğini hatırlattı ve Gazze’deki hastane katliamında “her şeyin İsrail’i işaret ettiğini” söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı ise “Gerçeklerin ortaya çıkmasını bekleyin” dedi.

Putin’den Çin’de ‘hastane saldırısı’ açıklaması: Korkunç bir felaket

Çin’de Devlet Başkanı Şi ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin olarak, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini söyledi.

İran’dan İsrail’e ‘tam ambargo’ çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İİT üyesi ülkeler tarafından İsrail’e karşı petrol ambargosu dahil “tam ambargo” uygulanması ve İsrail’in büyükelçilerinin sınır dışı edilmesi çağrısı yaptı.

Gazze’deki hastane katliamının ardından Irak’ta ABD’ye yönelik İHA saldırısı engellendi

Gazze’deki El Ehli hastanesi katliamının ardından Irak’taki ABD askerlerine yönelik drone saldırısı engellendi. Saldırı girişiminin İran destekli milislerin ABD’ye yönelik tehditlerinin hemen arkasından gelmesi dikkat çekti.

Berlin’de sinagoga molotofkokteylli saldırı

Berlin’in Mitte mahallesindeki sinagoga molotofkokteylli saldırı düzenlendi. Saldırı, Gazze’deki hastane katliamı nedeniyle düzenlenen protestolarda Berlin polisiyle gece boyunca süren çatışmaların ardından geldi.

İsrail’in katliam geçmişi: Sabra ve Şatilla, Cebaliye, Kana…

Gazze’de 500’ü aşkın kişinin öldüğü hastane katliamı, akıllara İsrail’in geçmişte ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef aldığı diğer saldırıları getirdi. İsrail ordusu, Filistin topraklarının yanı sıra Lübnan’da da sivil katliamlarından sorumlu tutuluyor.

Hamas’ın saldırının ardından İsrail’in 12 gündür aralıksız olarak havadan bombardımana tuttuğu Gazze’de en az 500 kişinin ölmesi, akıllara İsrail’in geçmişte anıldığı katliamları, önceki savaşlarda hedef aldığı okullar ile hastaneleri getirdi.

İsrail, El Cezire’yi yasaklamaya hazırlanıyor

İsrail, başsavcının onayının ardından El Cezire’nin ülkedeki yayınlarını durdurmaya hazırlanıyor. İsrail hükümeti, Gazze savaşı sırasında Katarlı yayın kuruluşunun yayınlarını defalarca eleştirmişti.

19 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

Kobanê Davası: ‘Yargıtay da mı KCK’den talimat aldı?’

Kobanê Davası’nda konuşan tutuklu Aynur Aşan, “Savcı, eş başkanlık sistemini KCK’den aldığımızı iddia ediyor. Yargıtay bu sistemi kabul etti. Yargıtay da mı KCK’den talimat aldı?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘tezkere’ SMS’i: Kabul etmiyorum, protesto ediyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis’ten geçen Suriye ve Irak tezkeresine ilişkin SMS gönderdi: AKP ve MHP’nin Meclis’ten geçirdiği tezkerede yer alan ve yabancı askerlerin ülkemize gelmesine imkan veren maddeyi kabul etmiyorum, protesto ediyorum!

Kılıçdaroğlu, İzmir ve Balıkesir büyükşehir adaylarını açıkladı

Kemal Kılıçdaroğlu İzmir ve Balıkesir büyükşehir belediye başkan adaylarını İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile yaptığı görüşmede açıkladı: Tunç Soyer ve Ahmet Akın.

CHP kurultayı için geri sayım başladı: Taraflar iddialı

CHP kurultayına iki hafta kaldı. Genel başkan adayları için imza toplanmaya başlarken iki taraf da iddialı.

CHP’li Özgür Özel: Milletvekili grubunda yüzde 55’e 45 biz öndeyiz

CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel, “CHP milletvekili grubunda yüzde 55’e 45; biz öndeyiz. Milletvekili grubunda çoğunluk değişimden yana. Bir rakam vermeyeceğim. Tahminlerin üzerinde çok bir destek alacağız, kurultayı kazanacağız” dedi.

İddia: CHP’de ortaya çıkan WhatsApp yazışmaları kavgaya dönüştü

CHP’de kurultay için Meclis Genel Kurulu’nda imza toplanması ve WhatsApp grubunda Grup Başkanvekili Başarır’ın itiraz etmesi üzerine başlayan tartışmanın fiziksel kavgaya dönüştüğü iddia edildi.

Deniz Poyraz davası: İstinaf mahkemesi jet hızıyla itirazları reddetti

HDP İzmir il binasına saldırarak Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davada İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını onadı.

Diyarbakır’da 12 yaşındaki Helin Şen’i öldüren polise sadece 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Boğaziçi’nde iki ayrı Filistin eylemi: Birini okul destekledi, diğerine çevik geldi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenci toplulukları dün ve bugün Filistin eylemi düzenledi. Ama bir eylemi okul yetkilileri desteklerken diğer eyleme yığınla çevik kuvvet polisi geldi.

Dün (18 Ekim), Boğaziçi Üniversitesi ‘kayyım rektörü’ Naci İnci’nin yakın olduğu Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü’nün çağrısıyla Filistin’e destek eylemi düzenlendi. Öğrenciler, okul yönetimi tarafından herhangi bir engel veya baskıyla karşılaşmadı. Hatta yönetim, öğrencilerin bizzat yanında oldu.

Adalılar imar planını yargıya taşıyor: ‘Son İstanbul’u kaybetmek istemiyoruz’

İstanbul’un Adalar ilçesinde halk, yeni imar planının iptali için dava açacak. Söz konusu planın ‘ağaç kesimine, kıyı tahribatına, deniz kirliliğine ve kültürel mirasın kaybedilmesine sebep olabileceği’ belirtiliyor.

Müzisyenler tepkili: ‘Milli yas’ neden sadece bizim için var?

Müzisyenler, üç günlük ‘milli yas’ sürecinde yalnızca konserlerin iptal edilmesini “Yas bir tek bu sektörü vuruyor, olanların sorumlusu biz miyiz?” sözleriyle eleştirdi.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek yatırım arıyor: Yeni rota Fransa

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcılara Türkiye’nin ekonomi politikalarını anlattığı yatırım turları kapsamında bugün Fransa’nın başkenti Paris’te günübirlik temaslarda bulunacak.

150 bin TL faizsiz evlilik kredisinde ayrıntılar netleşiyor: Yaş sınırı olacak

Aile ve Gençlik Bankası’yla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Yasa teklifinin önümüzdeki hafta TBMM gündemine taşınması ve süratle yasalaşması bekleniyor.

Yabancı yatırımcı borsada 3 haftadır satış yapıyor

Yabancı yatırımcı 13 Ekim haftasında Borsa İstanbul’da 12.6 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Böylece son 3 haftadır satış tarafında olan yabancıların toplam satışı 348.6 milyon doları buldu.

Gram altında tüm zamanların zirvesi

Ons altın 2,5 ayın zirvesine yakın işlem görürken; gram altın ise, ons altın ve dolar/TL’nin yükselişinin etkisiyle tarihi rekorunu yeniledi.

DIŞ POLİTİKA

Rusya’dan Türkiye’nin İsrail-Filistin konusundaki ‘garantörlük’ teklifine destek

İsrail-Filistin meselesinde kalıcı barış için tarafların garantör ülkeleri olacağı bir sistem fikrine ilişkin değerlendirmede bulunan Lavrov, “Her türlü yapıcı teklifi müzakere etmeye hazırız” dedi.

Ramallah, Nablus, Beytullahim: Batı Şeria’da 4’ü çocuk 7 Filistinli öldürüldü

Batı Şeria’da düzenlenen eylemlerde Filistinlilere gerçek ve plastik mermilerle saldıran İsrail polisi, 4’ü çocuk 7 Filistinliyi öldürdü. 100 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

801 akademisyenden ortak açıklama: Gazze’de soykırımı önleyin

Dünyadan 801 akademisyen, yayınladıkları ortak açıklamada, İsrail’in Gazze’deki eylemlerine işaret ederek, “Gazze Şeridi’nde soykırım yapılması konusunda ciddi bir riskin varlığının altını çiziyoruz” dedi.

Frankfurt Kitap Fuarı’nda ‘Filistinlileri de dinlemeliyiz’ diyen Zizek’e tepki

Frankfurt Kitap Fuarı’nda konuşan Zizek, Hamas’ın saldırılarını kınadığını ancak Filistinlilerin de dinlemesi ve geçmişlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Bazı davetliler salonu terk etti.

Alevi örgütlerinden İsrail’e tepki: İsrail insanlık suçu işliyor, dünya izliyor

Kurtulmuş: Birleşmiş Milletler bir çöp

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Birleşmiş Milletler dediğiniz şey artık kağıttan bir kaplan bile değil. Neredeyse çöp tenekesine atılmış fonksiyonsuz bir kuruluştan ibarettir” dedi.

Sunak ve Netanyahu’dan ortak açıklama: ‘Yeni Naziler, yeni IŞİD’

Hamas’ın ‘yeni Naziler ve yeni IŞİD’ olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, “Bu, tüm uygar dünyanın savaşı. Bu gelecek için bir savaş” ifadelerini kullandı.

Işıklı tabelasında harf sönünce ismi ‘Hamas Tacos’ olarak okunan restoran kapatıldı

Fransa’da “Chamas Tacos” isimli restoran, ışıklı tabelasındaki “c” harfinin arıza yapmasının ardından polis müdahalesiyle kapatıldı.

Ailesi Gazze’de mahsur kalmıştı: İskoçya Başbakanı Yusuf, ‘mültecileri kabul etmeye hazırız’ dedi

İsrail bombardımanının sürdüğü Gazze’den gelen mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını söyleyen Hamza Yusuf, “Şu anda Gazze’de yerinden edilmiş bir milyon insan var” ifadelerini kullandı.

KKE’den Miçotakis’e İsrail tepkisi: ‘Yunanistan bu katliama katılmamalı’

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoubas, “Ülkemiz, Orta Doğu’daki bu katliama katılmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Maden sahibinden Gazze’ye 6 milyon dolar: Avustralya hükümetinin yapacağı yardım miktarına denk

Avustralya’da maden işletmecisi Forrest, “Masum ailelerin ölümcül bir çapraz ateş arasında kaldığı bu insanlık trajedisini engellemek için elimizden geleni yapmaktan sorumluyuz” dedi.

İsrail polis şefinden savaş karşıtlarına tehdit: Otobüse bindirip Gazze’ye gönderirim

Tüm dünyada Gazze ile dayanışma gösterileri düzenlenirken, İsrail’deki barış yanlısı eylemcilere polisten tehdit geldi. Polis şefi Kobi Shabtai, “Onları Gazze’ye otobüslere bindiririm” dedi.

Filistin’e destek veren Benzema’ya Fransalı bakandan ‘terör’ suçlaması

Fransa İçişleri Bakanı, Filistin’e destek veren futbolcu Karim Benzema’yı Fransa’nın “terör örgütü” olarak kabul ettiği Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olmakla suçladı.

İsrail’in sosyal medya ‘bombardımanı’ devam ediyor: Onlarca reklam milyonlarca kişiye ulaştı

Filistinli grupların Hamas’ın öncülüğünde 7 Ekim’de düzenlediği saldırılardan bu yana İsrail hükümeti sosyal medyada yoğun bir propaganda faaliyeti de yürütüyor. Verilere göre, İsrail kaynaklı onlarca ‘reklam’ Avrupa ve ABD’de milyonlarca kişiye ulaştı.

Sakharov Ödülü Jîna Amînî ve ‘Jin Jîyan Azadî’ye verildi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, ʺİran’da eşitlik, onur ve özgürlük için mücadele eden cesur insanların yanında gururla duruyoruz” dedi.

20 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

Diyarbakır’da barış çağrısına ‘Rojava’ engeli

Diyarbakır’da savaşa karşı barış çağrısı yapmak isteyen kadınların basın açıklaması, pankartta ve metinde ‘Rojava’ kelimesi geçiyor diye polis engeline takıldı. Kadınlar, oturma eylemi yaptı.

Diyarbakır milletvekillerinden kayyım önergesi

Yeşiller ve Sol Parti Diyarbakır milletvekilleri, kayyımlarla ilgili araştırma önergesi verdi. Önergede, yolsuzlukların araştırılması istendi.

Önder: Huzurunuzda söylüyorum aynı gün milletvekilliğinden istifa ederim

Kobane eylemlerinde yaşananlarla ilgili konuşan Sırrı Süreyya Önder, “Erdoğan ve dönemin bütün ilgilileri, desinler ki bu gerçeklik tam olarak böyle değil milletvekilliğinden istifa edeceğim” dedi.

TRT muhabiri Elif Akkuş sedyeyle girdiği duruşmada tutuklandı

TRT’nin gerekçe açıklamadan işten uzaklaştırdığı 25 yıllık muhabir Elif Akkuş tutuklandı.

Cemevinde gıyabi cenaze namazı tartışması

Tunceli Cemevi’nin İsrail’in saldırılarında ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı düzenlemesi tartışma yarattı.

Okullarda Filistin için saygı duruşu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kararıyla, İsrail’in Filistin’e saldırılarında başta çocuklar olmak üzere hayatını kaybedenler için ülke genelindeki okullarda bayrak törenlerinde bir dakikalık saygı duruşunda durulacak.

Starbucks ve Burger King’e silahlı saldırı

Adana’da Starbucks ve Burger King’e silahlı saldırı yapıldı.

Aytun Çıray: İyi Parti ile AKP anlaştı; AKP İzmir’de aday çıkarmayacak

İyi Parti’den istifa eden eski Milletvekili Aytun Çıray, yerel seçimlere ittifaksız gireceğini açıklayan ve ilk olarak İzmir’den aday çıkaran İyi Parti’nin AKP ile anlaştığını savunarak, AKP’nin İzmir’de aday çıkarmayacağını savundu.

EKONOMİ

İktidarın sıcak para arayışı tam gaz sürüyor:

Bakan Mehmet Şimşek’in sıradaki durağı Körfez ülkeleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: 2023 yıl sonu beklentimiz merkezi bütçe açığının 1,6 trilyon lira olacağı yönünde

AB’de otomobil satışları 14. ayda da artışını sürdürdü

Avrupa Birliği’nde yeni otomobil satışları, geçen ay otomobil satışlarının yarısından fazlasını oluşturan elektrikli ve hibrit araç satışlarındaki artışın etkisiyle Eylül ayında yüzde 9,2 arttı.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’den ‘Gazze Şeridi’ açıklaması: Sorumluluğumuzu sona erdirmek istiyoruz

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze’ye yönelik saldırılarının son aşamalarından birinin de ‘İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki gündelik yaşamla ilgili sorumluluğunu ortadan kaldırmak olduğunu’ söyledi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı 4 bin 137’ye yükseldi

İsrail’in Gazze’ye gece saatlerinde 100 saldırı düzenlediği, 7 Ekim’den bu yana 4 bin 137 Filistinlinin hayatını kaybettiği, Batı Şeria’da 930’dan fazla Filistinlinin gözaltına alındığı açıklandı.

İsrail’den Doğu Kudüs’te cuma namazı kılmak isteyenlere ses ve gaz bombası

İsrail, çatışmaların ikinci haftasında, cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılmak isteyen Filistinlilere yeniden yaş kısıtlaması getirdi, Doğu Kudüs’te toplananlara müdahale etti.

İsrail Büyükelçiliği önüne oyuncak bırakıldı

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve beraberindeki partililer, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını İsrail’in Ankara Büyükelçiliği konutunun önünde protesto etti.

İsrail polisi Habertürk kameramanına copla vurdu

Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy ve kameraman Emre Altun, Mescid-i Aksa’da yaşanan gelişmeleri aktarırken, İsrail polisi Altun’a copla vurdu.

BM’den ‘Batı Şeria’ açıklaması: Durum hızla kötüye gidiyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü, Batı Şeria’da İsrail’in saldırıları ve keyfi gözaltılar nedeniyle insan haklarıyla ilgili durumun hızla kötüye gidişinden endişeli olduklarını söyledi.

İsrail’in rehine müzakerecisi Hirsch Avrupalı elçileri azarladı: ‘Oslo’da Filistinlileri savundunuz’

Dünyadan Gazze için ateşkes çağrıları: ‘Adalet için sesinizi yükseltin’

İklim aktivisti Thunberg bu haftaki iklim protestolarını Filistin ve Gazze için dayanışma içinde gerçekleştirdiklerini belirterek ‘Filistinliler ve etkilenen tüm siviller için özgürlük’ çağrısı yaptı.

Almanya’dan ‘Hamas destekçilerini’ sınır dışı etme tehdidi

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Hamas destekçilerini sınır dışı edebiliyorsak, bunu yapmalıyız” dedi. Alman bakan, ‘Hamas destekçileri’nin nasıl tanımlanacağı konusunda ayrıntı vermedi

Biden: Hamas gibi teröristler ile Putin gibi diktatörlerin kazanmasına izin veremeyiz

ABD Başkanı Joe Biden, “Hamas gibi teröristler ile Putin gibi diktatörlerin kazanmasına izin veremeyiz” diyerek İsrail’e destek için Kongre’ye acil bütçe talebinde bulunacağını söyledi.

Mısır: Refah Kapısı açık, Gazze’ye yardımların girmesini İsrail kabul etmiyor

MTV Avrupa Müzik Ödülleri iptal edildi

5 Kasım’da Paris’te düzenlenmesi planlanan 2023 MTV Avrupa Müzik Ödülleri iptal edildi. 1994 yılından beri her yıl düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri (EMA) töreni İsrail-Filistin çatışması nedeniyle iptal edildiği duyuruldu.

Kolombiya’da ‘muhalif’ FARC gerillaları da barış masasında: Garantör ülke Norveç süreçten umutlu

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da hükümetle silahlı Marksist gruplar arasında on yıllardır süren çatışmaların sonlandırılması yönünde önemli bir adım daha atıldı. Hükümet, FARC’ın iki muhalif kanadından biri olan EMC ile resmen barış masasına oturdu.

 

21 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

Özgür Özel’den Fazıl Say’a destek: Görüşlere tahammül etmeyenlerle mücadele edeceğiz

Özgür Özel, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştiren piyanist Fazıl Say’ın Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesinin ardından “Bağımsız Filistin ve barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Asrın Hukuk Bürosu: Abdullah Öcalan’a yeni disiplin cezası verildi

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, PKK lideri Abdullah Öcalan’a aile görüşünün engellenmesine gerekçe gösterilen yeni bir ‘disiplin’ cezası verildiğini duyurdu. Avukatların dosya örneği talebi ise hakimlik tarafından ‘basına yansıyor’ gerekçesiyle reddedildi.

Eskişehir’de düğüne operasyon: 23 gözaltı

Eskişehir’de askerler Odunpazarı ilçesine bağlı Kireç mahallesinde yapılan bir düğünde “örgüt propagandası” yapıldığı iddiası ile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında dün (20 Ekim) baskın düzenledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 2 düğün şarkıcısının söylediği 4 şarkıda “Örgüt propagandası” içeren sözlerin olduğu iddiasıyla düğün şarkıcıları ile şarkılara eşlik ettikleri gerekçesiyle 23 kişi gözaltına alındı.

Fazıl Say’a destek çıkan Ömer Çelik’e tepki: ‘Aynaya baksalar iyi olacak’

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, İsviçre’deki konserleri iptal edilen Fazıl Say’a destek çıkıp durumu kınamasıyla ilgili iki farklı tepki geldi. İlk tepki Türkiye’de konser ve festivallerin sık sık iptal edilmesine; diğeriyse Say’ın AKP döneminde hapis cezası almasına yönelik.

EKONOMİ

Şehir hastaneleri için 83,7 milyar lira bütçe isteniyor

Sağlık Bakanlığı’nın bütçe teklifinde 2024’te şehir hastaneleri harcamaları için 83 milyar 697 T Borsa çakılıyor: Küçük yatırımcı ne yapmalı?

Borsa içine düştüğü kabustan uyanamıyor. Endeksler iki geri bir ileri hareket ediyor hatta tutunamayıp daha da geriye geliyor. Kaldıraçlı ve kredili işlem yapan yatırımcıların zararları oldukça büyük.L bütçe isteniyor.

DIŞ POLİTİKA

Kahire’de Gazze için Barış Zirvesi: ‘Topraklarımızdan ayrılmayacağız’

Mısır’ın ev sahipliğinde toplanan ‘Barış Zirvesi’nde konuşan Filistin lideri Abbas, “Topraklarımızda kalacağız” dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de liderleri bir yol haritasında anlaşmaya çağırdı.

On binler Gazze için yürüdü: ‘İşgale son, ateşkes şimdi’

İngiltere’nin başkenti Londra’da Gazze’ye destek için gösteri düzenlendi. Eylemciler, İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze’de ateşkes talep etti. Tunus’ta da destek gösterileri yapıldı.

Erdoğan, Zelenskiy ve Stoltenberg’le görüştü: ‘Bir an önce harekete geçilmeli’

İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı ve NATO Genel Sekreteri ile görüşmelerinde İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgedeki insani krizi ele aldığını açıkladı.

Dünyanın gözü Gazze ve İsrail’deyken Batı Şeria’da neler oluyor?

Dünyanın gözü Gazze’nin üzerindeyken, Batı Şeria’daki durum da giderek kötüleşiyor. 7 Ekim’den bu yana bölgede en az 69 Filistinli ölürken, 900’ü de gözaltına alındı.

İsrail, Gazze’deki 20 hastanenin boşaltılmasını istedi

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan 20 hastaneyi boşaltılması için uyardığı açıklandı. İsrail devlet basınına göre, bu hastanelerin 6’sı boşaltıldı.

Refah Sınır Kapısı açıldı, ilk yardım tırları Gazze’ye geçti

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, Refah Sınır Kapısı’nın yerel saatle 10.00’da açılacağıyla ilgili bilgi aldıklarını duyurdu. Geçici süreyle açılan sınırdan geçen yardım tırları Gazze’ye geçti.

Filistin Sağlık Bakanlığı: 720’si çocuk 1400 kişi enkaz altında ya da kayıp

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, bölgede saldırılar sonucu yıkılan binaların enkazında ulaşılamayan çok sayıda kişi bulunduğunu ve 720’si çocuk en az 1400 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Nobel ödüllü 30 isimden ‘İsrail-Filistin’ bildirisi: ‘Onlar bizim çocuklarımız’

Nobel ödüllü 30 isim, İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen çocuklara ilişkin ortak bildiri yayınlayarak, “Herkesi çocukların savaşla ilgisi olmadığını hatırlamaya çağırıyoruz” dedi.

Ateşkes için Sanatçılar’dan Biden’a ‘sorumluluk al’ çağrısı: ‘Tarih izliyor’

Kristen Stewart, Joaquin Phoenix, Dua Lipa gibi Hollywood yıldızlarının da aralarında bulunduğu sanatçılar, Gazze’deki saldırılara yönelik ateşkes çağrısı yapmak için bir araya geldiler. Sanatçılar Joe Biden’a hitaben bir mektup kaleme aldılar.

22 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

İddia: HEDEP ile AK Parti dolaylı yollardan görüşüyor

Gazeteci Sedat Bozkurt, yerel seçimler öncesi AK Parti ile HEDEP arasında resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiği olduğunu öne sürdü.

Bahçeli’den Gazze’ye müdahale çağrısı: Türkiye süratle devreye girmeli

MHP lideri Bahçeli, “24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa Türkiye süratle devreye girmelidir. Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır” dedi.

Karamollaoğlu ve Davutoğlu’ndan Devlet Bahçeli’nin çağrısına destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin İsrail saldırıları karşısında Türkiye’nin Gazze’yi koruması çağrısına destek verdi.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’ndan Sputnik grevine destek

67 gündür grevde olan Sputnik çalışanlarına bir destek de İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’ndan geldi. Ortak düzenlenen eylemde, işçilerin işe geri alınması talep edildi.

Başsavcılık’tan ‘Dilan Polat’ açıklaması: Mal varlıklarına el konuldu

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın yurtdışı yasağının bulunduğu hatırlatılarak tüm mal varlıklarına el konulduğu belirtildi.

Eskişehir’de Kürt düğününde gözaltına alınanlara şarkıların Türkçesi okutulmuş

Eskişehir’de Kürtlerin yaşadığı köydeki düğün sırasında çalınan şarkılar nedeniyle gözaltına alınan 23 kişi serbest bırakıldı ancak haklarında dava açıldığı belirtildi. Gözaltına alınanlara defalarca şarkıların Türkçesinin okutulduğu ortaya çıktı.

Beş yılda 2,2 milyon kişi İstanbul’u terk etti: Yabancı sayısı artıyor

Resmi verilere göre son beş yılda 2,2 milyon kişi İstanbul’dan diğer şehirlere göç etti. Kentteki Suriyeli ve diğer yabancı uyrukluların sayısı ise arttı

Akçakale müftüsü çocuğa cinsel istismar suçundan tutuklandı

Akçakale Müftüsü Halil Bilik, bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Müftüyü savunan Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin Gül ise 6284 sayılı yasayı hedef aldı.

EKONOMİ

Meclis’te bütçe maratonu başlıyor: Cevdet Yılmaz takvimi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu hafta TBMM’de görüşmelerine başlanacak kalkınma planı ve bütçeye ilişkin takvimi açıklarken 100’ün yıl bütçesi için hedeflerini de paylaştı.

22 Ekim güncel akaryakıt fiyatları: Benzin zammı pompaya yansıdı

İsrail Filistin savaşı, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik, vergilere yapılan zamlar akaryakıt fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Benzine gelen son zam da pompaya yansıdı.

2024 ÖTV gelir hedefi 2023 yılına göre 3 kat artarak 1 trilyon 409 milyon lira oldu

Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcılara sunum yaptı

Uluslararası yatırımcı ve üst yöneticilerin katıldığı toplantıda konuşan Maliye Bakanı Şimşek, “Yurt dışından önemli bir finansman imkanı sağlanacaktır” dedi. Şimşek, yapısal reformdan bahsetti.

DIŞ POLİTİKA

Netanyahu’dan Lübnan sınırında Hizbullah’a tehdit: ‘İsrail’le savaşa girmek hayatlarının hatası olur’

Lübnan sınırı yakınlarında bulunan askerlerle bir araya gelen Netanyahu, Hizbullah’ın ‘savaşa girmekle hayatının hatasını yapacağını’ söyledi.

İsrail’e ‘koşulsuz desteği’ protesto eden bürokratlara Dilan Yeşilgöz’den tepki

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, “Hükümetin İsrail’e koşulsuz desteği, bizi Gazze’deki insani felaketin suç ortağı haline getiriyor” diyen bürokratlara tepki gösterdi.

CNN: Biden yönetimi, İsrail’e kara harekâtını ertelemesi için baskı yapıyor

İsrail’in Gazze’ye kara harekâtı konusunda peş peşe mesajlar vermesinin bir gün sonrasında, ABD’nin ‘erteleme’ baskısı yaptığı belirtildi. CNN International’a konuşan kaynaklar, Biden yönetiminin daha fazla rehinenin bırakılmasını umduğunu söyledi.

BM’den yakıt uyarısı: ‘Gazze halkını yüzüstü bırakamayız’

Gazze’de 3 günlük yakıt kaldığını duyuran UNRWA’nın açıklamasında, “Yakıt olmadan yardımlar çaresiz ihtiyaç sahiplerine ulaşamayacak. Yakıt olmazsa insani yardım da olmaz” denildi.

Gazze’de bir mahalle yok oldu: ‘Ambulanslar alana giremiyor’

İsrail’in saldırıları nedeniyle binaların yıkıldığı El Zehra mahallesinde yaşayan bir Filistinli, “Ambulanslar alana giremiyor. İnsanlar çığlık atıyor ve biz de onları çekip kurtarıyoruz” dedi.

Haaretz: Netanyahu delil topluyor, orduyu suçlayacak

Haaretz gazetesine konuşan savunma kaynakları, Netanyahu’nun ‘ordu aleyhine delil topladığını’ iddia etti. Bir kaynak, “Özel konuşmalarında kendisinin suçlanamayacağını anlatıyor” dedi.

Tel Aviv’de Netanyahu’ya ‘istifa’ çağrıları

İsrail’in Tel Aviv kentinde toplanan eylemciler, Başbakanı Netanyahu’ya ‘istifa’ çağrısında bulundu. Protestolarda, rehinelerin serbest bırakılması için anlaşma yapılması talep edildi.

AB’nin kalbinde Filistinlilerle dayanışma eylemi: Brüksel’de binlerce kişi sokağa indi

Brüksel’de binlerce kişi, Avrupa Komisyonu’nun önünde Filistinliler için eylem düzenledi. Protestoda, Gazze’de ateşkes için İsrail’e baskı yapılması talep edildi. Başka başkentlerde de bugün geniş katılımlı eylemler düzenlendi.

35 gazete aynı manşetle çıktı: ‘Gazze… Gerçeği öldüren medya’

Cezayir’de yayın yapan 35 gazete, aynı manşetle İsrail’in Gazze’ye saldırılarını kınadı. Açıklamada, “Batı medyasının İsrail yanlısı yayınlarını da kınıyoruz” denildi.

Gazze için üç senaryo: Barış gücü, El Fetih veya anarşi

7 Ekim saldırılarının ardından Gazze’deki hedefini “Hamas’ı ortadan kaldırmak” olarak belirleyen İsrail, kara harekâtı tehditlerini tırmandırdı. Peki Hamas’ın “ortadan kaldırılması”, potansiyel olarak ne anlama gelecek?

İran’da ahlak polisinin darp ettiği 16 yaşındaki Armita Geravand’ın beyin ölümü gerçekleşti

Tahran metrosunda başörtüsü yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ahlak polisi tarafından darp edilince komaya girdiği belirtilen 16 yaşındaki Armita Geravand’ın beyin ölümü gerçekleşti. Haberi devlet medyası duyurdu.

Rojava’da 1 milyar dolarlık hasar meydana geldi

Rimelan Petrol Sahası Yöneticisi Ehmed İbrahim, acil durumlar için depolarda bulunan ekipmanlar sayesinde hizmet dışı kalan bazı alanları kısa sürede onarabildiklerini belirtti.

23 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

Ali Yerlikaya’dan AK Partili belediye başkanının yargılanmasına izin

Yerlikaya, Nazilli belediyesinin önceki dönem MHP’li Belediye Başkanı Alıcık ile geçtiğimiz aylarda İYİ Parti’den AK Parti’ye geçen mevcut Belediye Başkanı Özcan hakkında soruşturma izni verdi.

CHP’den 81 ilde Suriye ve Irak tezkeresi açıklaması: Yabancı asker bulunmasının önü açılıyor

TBMM’de kabul edilen Irak ve Suriye’ye asker gönderme tezkeresine ilişkin CHP 81 ilde yaptığı açıklamada, “Yabancı asker postallarının vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açıyor” denildi.

Kobanê Davası… Aynur Aşan: Savcı hakimin yerine karar veriyor

Kobanê Davası’nda savunma yapan siyasetçi Aynur Aşan, mütaalada yer alan suçlamalarla savcının hakim yerine karar verdiğini ve yargı oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Bakırhan’dan yerel seçim mesajı: Mücadele ittifakı örmek sorumluluğumuzdur

HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan, yerel seçimleri işaret ederek “Mücadele ittifakı örmek sorumluluğumuzdur” dedi. Bakırhan “Karabağ’dan Rojava’ya, Filistin’e aynı silahlar patlıyor” diye konuştu.

Özel: Pazartesi günü çok daha büyük bir aile olarak uyanacağız

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, “Cumartesi, pazar düğünü yapacağız. Pazartesi günü çok daha büyük bir aile olarak uyanacağız. Heyecan duyarak başarmak üzere uyanacağız” dedi.

İBB istinafa taşıdı, karar açıklandı: Swiss Otel arazisi satılamayacak

Beşiktaş’taki Swiss Otel arazisinin satışı için ilk derece mahkemesinin ‘satış iptali’ kararını istinaf eden İBB’nin talebi reddedildi. İstinaf kararında, arazinin satış iptaline ilişkin ilk derece mahkemesinin verdiği kararın doğru olduğu belirtildi.

‘6 yaşında evlendirme davası’nda karar: Toplam 66 yıl ceza

Mahkeme heyeti Kadir İstekli’ye 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel’e 20 yıl, Fatıma Gümüşel’e 16 yıl sekiz ay hapis cezası verdi.

Van depreminin üzerinden 12 yıl geçti: 12 bin hasarlı konut hâlâ yıkılmayı bekliyor

600’den fazla kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı Van depreminin üzerinden 12 yıl geçti. Kentte 12 bin hasarlı binada yaklaşık 60 bin kişi yaşıyor. Prefabrik konutlarda yaşam ve eğitim de sürüyor.

EKONOMİ

Tüp fiyatlarına zam

Tüp fiyatların bir yılda beşinci zam geldi.

Hacizli araç satışında yeni dönem: Piyasadan daha ucuz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç “Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım’da başlatıyoruz” dedi. Peki yeni gelecek düzenlemeye göre hacizli mal satışı nasıl olacak?

Hedef tuttu: Bankalar faizleri geri çekti

Türk Lirası mevduat hesapları KKM için atılan adımların ardından yükselişe geçti. Kamu bankalarında yüzde 41 olan TL mevduat faizleri yüzde 38’e indi.

Morgan Stanley’e göre Merkez Bankası faizi 500 baz puan daha artıracak

İlaç devi Roche daha da büyümek için 7,1 milyar doları gözden çıkardı

İsviçreli ilaç devi Roche, inflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı ilaçlar geliştiren Telavant Holding’i 7,1 milyar dolara (yaklaşık 200 milyar lira) satın almak üzere anlaşmaya varıldığını duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında can kaybı 5 bin 87’ye yükseldi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 55’i çocuk 5 bin 87 kişinin öldüğünü açıkladı. Öldürülen gazeteci sayısı da 23’e yükseldi.

Birleşmiş Milletler: Gazze’de 1,6 milyon Filistinli yerinden edildi, salgın riski var

Gazze’de yoğun hava bombardımanı sürerken insani kriz de derinleşiyor. Birleşmiş Milletler, 2,3 milyon nüfuslu bölgede nüfusun yüzde 60’ının yerinden edildiğini aktardı. Kuruma göre, güneye giden Filistinliler barınamadıkları için kuzeye geri dönüyor.

Hamas’tan İsrail’in iki askeri üssüne kamikaze İHA’lı saldırı girişimi: Askeri helikopter havalandı

Hamas, İsrail’in güneyindeki iki askeri üsse Zevari adı verilen kamikaze İHA’larla saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırı, askeri üsten havalanan helikopter ve hava savunma sistemi tarafından önlendi. Hamas, saldırının görüntülerini de yayınladı.

Jerusalem Post: İsrail hükümeti nerede?

Jerusalem Post gazetesi, “İsrail hükümeti nerede?” başlığıyla yayınlanan başyazıda, İsrailli vatandaşların saldırıya uğrayan İsrail yerleşimlerine yardım etmek için seferber olduğunu ancak ‘hükümetin yaraları sarma konusunda işlevsiz kaldığı’ belirtildi.

İsrail ‘sivil güvenlik timleri’ kurdu: 40 bin silah dağıtılacak

İsrail, çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana 527 ‘sivil güvenlik timi’ kurduğunu, bu kişilere şimdiye kadar 20 bin ateşli silah dağıtıldığını açıkladı.

Gazze’de El Zehra mahallesi moloz yığınına dönüştü: ‘Neden bizi bombalıyorlar? Biz ne yaptık?’

İsrail’in saldırıları sonucu yerle bir olan El Zehra mahallesi sakinlerinden Ümmü Muhammed, “Bizler evlerimizde huzur içinde yaşayan sivilleriz, neden bizi bombalıyorlar? Biz ne yaptık?” dedi.

Gazze’ye destek eyleminde aracını kalabalığın üzerine sürdü

ABD’nin Minneapolis kentinde düzenlenen Gazze’ye destek eyleminde, bir kişinin aracını kalabalığın üzerine sürdüğü belirtildi.

Filistinli kaynaklar: 7 Ekim saldırıları sırasında Hamas lideri Haniye, İstanbul’daydı; Ankara, İsrailli sivil ölümlerinden sonra “nazikçe” ülkeden gitmesini istedi

Al Monitor’den Fehim Taştekin’e konuşan iki farklı kaynak, Hamas üyeleriyle birlikte saldırının haberini televizyondan izlerken “şükür namazı” kıldığı görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra Haniye’nin “nazikçe Türkiye’den gönderildiğini” ifade etti.

İsrail’i kınayan Pulitzer Ödüllü yazar Nguyen’in New York’taki etkinliği iptal edildi

Viet Thanh Nguyen, İsrail’in Gazze’ye yönelik savaş politikasını kınayan bir mektuba imza attığı için New York’taki etkinliğinin iptal edildiğini duyurdu. Kararı veren 92NY adlı kültür merkezi, sorumlu davranışın etkinliği ertelemek olduğunu ileri sürdü.

SOHR: ABD, Suriye’de SİHA saldırısı girişimini engelledi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD güçlerinin Suriye’nin güneyinde üç silahlı insansız hava aracını vurarak düşürdüğünü bildirdi.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü, Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunuldu

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Meclis’e sevk edildi. Macaristan’da, İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılım protokollerine onay süreci geçen yıl temmuz ayında başlatılmıştı.

İran, Mahsa Amini haberi yapan iki gazeteciye 25 yıl hapis cezası verdi

İran’ın gazetecilere hapis cezası vermesindeki gerekçesi ‘ABD ile işbirliği yapma’, ‘ülke güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla faaliyette bulunma’ ve ‘rejim aleyhinde propaganda yapma’ iddiası.

24 Ekim 2023

İÇ POLİTİKA

CHP’de kongreye doğru: Kılıçdaroğlu 900, ‘Değişimciler’ 700 oy bekliyor

CHP kurultayı öncesinde Artı Gerçek’e konuşan Genel Merkez yetkililerine göre, Kemal Kılıçdaroğlu 818 imzayla aday gösterilecek ve 900 oy alacak. Değişimci Kanat ise Özgür Özel’in 700 oy almasını bekliyor.

Kürt aydınlardan Levent Gültekin tepkisi: Özür bekliyoruz

Kürt aydınları yayınladığı bildiride Levent Gültekin’in sözlerine tepki gösterdi: “Söz konusu Kürt ve Kürtlerin statü talebi olunca kör, sağır, dilsiz olunması sahte aydınlık ve sahte demokratlıktır.”

Gazeteci Levent Gültekin Youtube hesabından yayımladığı bir videoda, “Kürtler sadece büyük Kürdistan hayali kurarak Amerika’nın ve İsrail’in Oradoğu’da soytarısı olacak” sözlerine tepki gösteren Kürt aydınları, bir bildiri yayınlayarak Gültekin’e ‘özür dile’ çağrısı yaptı.

SADAT Başkanı’ndan Erdoğan’a: Tarih bunu affetmez

SADAT’ın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nün Meclis’e gelmesiyle ilgili, “Bu katılım onaylanırsa tarih bunu affetmez” dedi.

Polis ve askerlerin ikametleri taşınmıştı: HEDEP’ten seçim usulsüzlüklerine karşı Araştırma Komisyonu önerisi

HEDEP Şırnak milletvekilleri, yerel seçimler öncesi polis ve asker ikametgahlarının taşınmasını Meclis’e taşıdı. Seçim güvenliğine dair ihlallerin hatırlatıldığı önergede, araştırma komisyonu kurulması talep edildi.

Kobanê Davası devam ediyor… Aynur Aşan: AKP kendi siyasi rakibini ortadan kaldırmaya çalışıyor

Kobanê Davası’nda savunmasına devam eden siyasetçi Aynur Aşan, davaya birçok dosyanın eklenilmediğine dikkat çekerek parti çalışmalarının suç sayıldığını söyledi. Aşan, dava için “AKP’nin kendi siyasi rakibini ortadan kaldırma çabasıdır” dedi.

Göreve iade edilen Dr. Serdar Tekin: İadeden daha fazla ret kararı verildi

6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden ihraç edilen Dr. Serdar Tekin, Ankara 22. İdare Mahkemesi’nin kararıyla göreve iade edildi.

Çocuk istismarı faili müftü, ÇEDES kapsamında görevlendirilmiş

Urfa’da 12 yaşındaki bir çocuğa istismarda bulunan Akçakale Müftüsü Halil Bilik’in ÇEDES kapsamında görevlendirildiği ortaya çıktı. Çocuğun anlatımları tacizin sistematik bir şekilde sürdüğünü gösterdi.

EKONOMİ

Bakan Mehmet Şimşek’in sıcak para arayışı tam gaz sürüyor: Körfez ülkelerinden seslendi

Bakan Mehmet Şimşek, sıcak para arayışı için ziyaretlerini sürdürüyor. Şimşek, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında yatırımcı ve finans dünyasından 200’ün üzerinde temsilciyle bir araya gelerek “Ülkemizdeki yatırım fırsatlarını anlattık” dedi.

Altın fiyatları yükseliyor

Gram Altın fiyatı, anlık olarak bin 786,76 TL’den işlem görüyor.

Gram altın son 24 saat içerisinde yüzde 0,30, son bir haftada ise yüzde 3,40 oranında değer kazandı.

İkinci el araç balonu söndü: Fiyatlar çakıldı

İkinci el araç platformu VavaCars’ın verilerine göre, otomobil fiyatları iki yılın ardından ilk kez eylül ayında düşüş kaydetti.

Bütçe borçlara harcanacak, yeni borç bulunamazsa ne olacak?

Ekonomi uzmanları, dış borç arayışı açısından çok elverişsiz bir küresel ortam olduğunu belirtiyor ve ekonomi yönetiminin dış borç bulmada zorlanacağına dikkat çekiyor.

DIŞ POLİTİKA

TBMM’den açıklama: Gazze’ye gidilecek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yanık, Filistin’in Gazze bölgesini ziyaret için çalışmalara başlandığını belirtti.

Netanyahu ile Macron görüştü: ‘IŞİD karşıtı koalisyon Hamas’a karşı savaşsın’

Netanyahu, ‘İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde devam eden savaşta Hamas’ı yok edeceğini’ söyledi. Macron ise Uluslararası Koalisyon’un genişletilmesini teklif etti.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nden ‘OHAL’e onay: Filistinliler avukata erişimleri olmadan 90 gün tutuklu kalabilir

İsrail Yüksek Mahkemesi’nden ülkedeki hapishanelerde tutulan Filistinlilerin durumunu kötüleştirecek bir hamle geldi. Mahkeme, Filistinli tutukluların avukata erişimi olmadan 90 gün süreyle tutuklu kalabilmesine olanak veren tasarıyı onayladı.

Sivil toplum örgütlerinden BM’ye ve AB’ye mektup: Hemen insani bir ateşkese razı olun

90’a yakın sivil toplum örgütü İsrail-Hamas çatışmalarının sonlanması için Birleşmiş Milletler’e ve Avrupa Birliği’ne mektup yazdı. İmzacılar arasında Türkiye’den de sivil toplum örgütleri de bulunuyor.

Stoltenberg İsveç’in NATO üyeliği için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nü imzalamasının ardından üye ülkelere bir yazı gönderen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in üyeliği için kasıma işaret etti.

Özerk Yönetim’den BM’ye Rojava raporu

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin saldırılarının bölgede neden olduğu hasara ilişkin hazırladıkları dosyayı BM gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi,  4-11 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin bölgeye gerçekleştirdiği ve alt ile üstyapıyı hedef aldığı saldırılara dair bir dosya hazırladı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Özerk Yönetimin Dış İlişkiler Dairesi tarafından hazırlanan dosyada, Kuzey ve Doğu Suriye’nin sadece altyapı tesislerinde 56 milyon dolarlık maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

 

ÖNERİLEN MAKALE/SÖYLEŞİ/PROGRAM

Soykırımın ‘demokrat’ ortakları, Fehim Taştekin

IMF çıpası bizi nereye bağlıyor?, Ümit Akçay

“Türkiye, bölgenin elindeki gücü ve kaynakları minimize etmeye çalışıyor”

Arizona State Üniversitesi’nde Siyaset ve Küresel Çalışmalar Okulu’nun direktörü Güneş Murat Tezcür ile Rojava’yı, Filistin’i ve Türkiye’yi konuştuk.

Bilal Erdoğan’ın ‘sivil ordusu’: Kim bu Nöbetçiler?

Bilal Erdoğan, makam mevki beklemeyen, AKP içinde aktif görev almadıkları açıklanan yeni bir oluşumla çıktı karşımıza: Nöbetçiler! İstanbul seçimi için kurulduğu söylenen topluluğun, adı kadar yüksek bürokrasideki ilişkileri de dikkat çekici.

Hamas’ın tarihçesi: Nasıl kuruldu, ne istiyor?

7 Ekim’de Hamas İsrail’e saldırdı, günlerdir süren çatışmanın fitili ateşlendi. Peki Gazze’yi elinde tutan Hamas’ın nasıl bir tarihi var, amaçları ne?

Hamit Bozarslan: Gazze için etnik temizlikten çok daha büyük bir tehlike var

Romani Godi, yayımladığı yeni raporda Türkiye’nin 12 Roman mahallesindeki saha gözlemlerine yer verdi.

Roman Hafıza Çalışmaları Derneği’nin (Romani Godi) Marmara ve Ege bölgesinde yer alan altı kentten (Balıkesir, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli, İzmir, İstanbul) 12 Roman mahallesine gerçekleştirdiği saha ziyaretlerini içeren “12 Roman Mahallesi Saha Ziyaret Raporu” bugün yayımlandı.