11 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de koronavirüs | 22 bin 923 yeni vaka, 259 can kaybı (11 Eylül 2021)

 

Özer: 200 civarında sınıfımızda eğitime ara verildi

Bakan Mahmut Özer, “Yaklaşık 200 civarında sınıfımız, COVID-19 vakası nedeniyle ya da yakın teması nedeniyle eğitim öğretime 14 gün ara verildi” dedi.

 

Aşı karşıtı mitinge katılanlardan akıl dışı açıklamalar: Öldürücülüğüne inanmıyorum

“Grip olunca penisilin oluyorum ama aşıya güvenmiyorum. Kronik hastalıklarım var. Zaten bunlar da kronik hastalıkları tetiklemek için yaptırılan aşılar. Koronavirüsün öldürücülüğüne inanmıyorum.”

 

Aile hekimleri yönetmeliğe karşı Ankara’da toplandı | “Haksızlık varsa biz yokuz

Sağlık Bakanlığının “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne tepki gösteren yüzlerce aile hekimi Ankara’da eylem yaptı.

 

İmamoğlu, ‘Katılımcı Bütçe’ uygulaması ile vatandaşların önerdiği projeleri paylaştı

 

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayına ittifakla oturup karar vereceğiz

 

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a “128 milyar dolar” mesajı: Yemin olsun Erdoğan, her kuruşunu birlikte geriye ödeyeceksiniz

 

28 Şubat’tan hüküm giyen generallerin rütbeleri söküldü

 

AYM’den ihraç edilen akademisyenler lehine ihlal kararı

AYM, barış bildirisine imza attığı için ihraç edilen ve yurtdışına çıkış yasağı konulan akademisyenin yurtdışında akademik çalışmalardan yararlanamaması nedeniyle hak ihlali oluştuğu yönünde karar verdi.

 

SGK’deki yolsuzluk soruşturmasından Süleyman Soylu’nun kuzeni çıktı

SGK’de başlatılan usulsüzlükle ilgili soruşturmanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu şirkete yönelik olduğu ortaya çıktı.

 

Kadıköy Anadolu Lisesindeki torpil iddiasına soruşturma başlatıldı

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin taban puanı 455 olduğu halde okula 405 puanlı bir öğrencinin kaydedildiği iddia edildi. MEB soruşturma başlattı.

 

Aysel Tuğluk’a hastalıklarına rağmen ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu!

Raporda, “Hayatını yalnız idame ettirebileceği, tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam ettirebileceği…” ifadelerine yer verildi.

 

Van’da Sarımehmet Baraj Gölü’nde balık ölümlerine inceleme

Van’daki Sarımehmet Baraj Gölü’nde, son günlerde yüzlerce ölü balık, kıyıya vurdu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce balık ölümlerinin araştırılması için bölgeye ekip gönderildi.

 

Mersin’de Kürt Alevi bir ailenin kapısına ırkçı yazılama

Mersin’de Kürt Alevi ailenin evinin kapısına “Kürt Alevi defol” ırkçı yazısı yazıldı.

 

Su seviyesinin düştüğü Palandöken Baraj Gölü’nde, onlarca mezar ve kemik ortaya çıktı

Palandöken Dağı’nın güneyinde bulunan, Erzurum- Bingöl yolundaki Lezgi Çayı üzerine kurulan sulama ve içme suyu amaçlı Palandöken Barajı’nın su seviyesi düşünce, su altında kalan yüzlerce mezar ve kemik ortaya çıktı. Yapımına 1994 yılında başlanan ve 2001’de tamamlanan baraj ile birlikte Çat ilçesine bağlı Aşağı Çat, Yukarı Çat, Taşağıl ve Tüysüz köyleri ile Aşağı Çat köyü sular altında kaldı. Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle Baraj Gölü’nde doluluk oranı yüzde 61,98’e geriledi. Çekilmeyle birlikte su altında kalan onlarca mezar ve kemik ortaya saçıldı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

CHP’nin Ortadoğu turu sürecek

CHP 5-8 Eylül tarihleri arasında Erbil ve Kerkük’ü ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında gerçekleşen ziyarette, CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Parti Meclisi üyelerinden Nevaf Bilek ve Hasan Eken de yer aldı.

 

New York’ta 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde anma töreni başladı

 

12 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Son 24 saatte 21 bin 352 vaka, 243 ölüm

 

İddia: Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul’da yapımı devam eden metroları İBB’ye devretmeme hazırlığında

 

AKP’li Tosun: Laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı

Eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Resul Tosun, “İstismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır.” görüşünü savundu.

 

Mültecilerin Meriç’e atılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’ye iade edildikten sonra jandarma komutanının emriyle 45 mültecinin Meriç Nehri’ne atıldığı yönündeki iddialara ilişkin soruşturma başlattı.

 

“Mültecilerin gönderilmesi için çalışmalar yürütüyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle, Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var” dedi.

 

12 Eylül Darbesi’nin 41. yıl dönümü

650 bin kişi gözaltına alındı bunların yüzde 95’i işkenceye tabi tutuldu, işkencede 171 kişi öldürüldü…

 

Son dakika… Pençe-Şimşek operasyon bölgesinden acı haber: 1 şehit, 1 yaralı

 

Cezaevinden çıkıp annesini katletti

İstanbul’da yaşayan 80 yaşındaki Yüksel Sevinç, yakın zamanda cezaevinden çıkan oğlu tarafından öldürüldü.

 

Kütüphanelere yönetmeliğe aykırı müdür ataması: 100 tam puan alan sözlüde elendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yönetmeliğe aykırı olarak kütüphaneci olmayan toplam 31 kişiyi Kütüphane Müdürü olarak atadı. Yazılı sınavda 100 tam puan alan aday sözlüde elendi.

 

İSKİ kazısından tarih fışkırdı

İstanbul Fatih’te her gün binlerce aracın geçtiği yolda İSKİ’nin yaptığı kazı çalışmaları sırasında 5’inci yüzyıla ait Bizans dönemi kalıntıları bulundu.

 

Cezaevlerindeki açlık grevi 290’ıncı günde sona erdi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ve cezaevlerinde özellikle pandemi döneminde artan hak ihlallerine karşı başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi 290’ıncı gününde sona erdi.

 

Sit alanında bulunan Boğaziçi Üniversitesi ve çevresi yapılaşmaya açılabilir

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 8 Eylül’de duyurduğu karara göre, yemyeşil bir ormanın içinde, İstanbul Boğazı’nın en güzel yerinde bulunan “Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresi” doğal sit alanında değişikliğe gidildi.

 

Çevre Bakanlığından, ‘Boğaziçi’ ve ‘Patara’ açıklaması

“Söz konusu alanda, Boğaziçi Kanunu’na aykırı hiçbir uygulama ve faaliyetin gerçekleştirilmesi, yapılaşmaya açılması mümkün değildir. Ayrıca yapılan ekolojik temelli bilimsel çalışma kapsamında, alanda mevcut yapı ve yerleşimler dışındaki yapılaşmaya izin verecek bir düzenleme söz konusu değildir.”

 

EKONOMİ

 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bir yılda 250 esnaf iflas etti

Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnaf, dükkanların kapısına kilit vurdu. 11 bin 500 işyerinin bulunduğu Kemeraltı Çarşısı’nda yaklaşık 250 esnaf iflas etti.

 

“Vatandaşların yüzde 90.5’i ekonomiden memnun değil; yüzde 82.5’i özelleştirmelere karşı”

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Pazarlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süphan Nasır başkanlığında Türkiye’de Seçmenlerin Siyasi Kimlik Temelli Profil Analizi yapıldı. Burada siyasi partilerden bağımsız olarak Türkiye’deki seçmenlerin profil analizinin yapıldığını söyleyen Nasır, seçmenleri sağ, sol ve merkez olarak ele aldıklarını, merkez seçmenin seçimin kaderini belirleyeceğini ifade etti.

 

“Yılın ilk sekiz ayında 61 bin 736 esnaf iflas etti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in “Türkiye ekonomisi yüzde 21,7 oranında büyüdü” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi ve yılın ilk sekiz ayında çok sayıda esnaf ile şirketin iflas ettiğini belirtti.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Bakan Akar: Amerika’nın en doğru hareketi Amerika gibi davranması olur

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde özne haline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz bölgesel bir güçtür. Türkiye bölgesinde ABD için güçlü, etkin ve güvenilir bir müttefiktir. Eğer ABD Ortadoğu coğrafyasında bulunacaksa Türkiye ile işbirliği yapması lazım. ABD’nin bölgede işbirliği yapacağı ülke biziz.”

 

Rusya’nın Kabil Büyükelçisi Jirnov: Taliban’la şimdilik sorun yaşamıyoruz

Jirnov, “Taliban ile çalışmalara ilişkin tüm meseleleri şimdilik çözüyoruz. Çok dikkatli olacağım, şimdilik çözüyoruz. Yani şimdilik sorun çıkmıyor” diye konuştu.

 

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 2022 cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını açıkladı

İki kere Paris Belediye Başkanı seçilen sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo, Rouen şehrinde yaptığı açıklamada, 2022’de cumhurbaşkanlığı için yarışacağını söyledi.

 

Pandemi Enstitüsü kuruldu: ‘Bir sonraki’ virüsü araştıracaklar

İngiltere’de, gelecekte hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkları araştırmak ve olası aşı çalışmaları yürütmek için ‘Pandemi Enstitüsü’ kuruldu.

 

FBI, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili ‘çok gizli’ belgeleri yayımladı

FBI, 11 Eylül soruşturmasına ilişkin ‘çok gizli’ belgeleri halkla paylaşmaya başladı. İlk belgede, istihbarat ajanı olduğundan söz edilen bir Suudi Arabistan vatandaşına ilişkin bilgiler yer alıyor.

 

29 yıldır tutuklu olan “Başkan Gonzalo” hayatını kaybetti

29 yıldır tecritte yaşayan Peru’nun Maoist Aydınlık Yol Hareketi lideri Abimael Guzman 1992’den bu yana tutuklu bulunduğu Callao kentindeki ada hapishanesinde 86 yaşında hayatını kaybetti.

 

13 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Son 24 saatte 24 bin 613 vaka, 231 ölüm

 

Kürtçe şarkı ve halaya soruşturma tehdidi

Bakırköy Cezaevi’nde bulunan tutukluların, Kürtçe şarkı söylediği ve halay çektikleri için cezaevi yönetimi tarafından disiplin soruşturmasıyla tehdit edildikleri belirtildi.

 

İkizdere’de bilirkişi incelemesi

Yapımı devam eden taş ocağına karşı açılan “Yürütmeyi durdurma” davası kapsamında, bilirkişi heyeti İkizdere’de incelemelerde bulundu.

 

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’a saldırı

TKP’nin Kartal’da düzenlediği mitingin ardından, parti üyesi Tiyatrocu Orhan Aydın bir kafede saldırıya uğradı.

 

Tarihi Zinciriye Medresesi’nde “aykırı” poz ve mini etek kısıtlaması getirildi

AKP’li eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kurduğu Birlik Vakfı’na devredilen tarihi Zinciriye Medresesi’nde, “aykırı poz” ve “kıyafet” kısıtlaması getirildi.

 

Suriye’deki termik santralden sızan petrol Mersin sahillerine ulaştı

Suriye’deki termik santralden 24 Ağustos’ta sızan petrol, Mersin sahillerine ulaştı. Mavi yüzgeçli yengeçlerin ve bazı deniz canlılarının karaya vurduğu görüldü.

 

Savcılık, Sedanur Şen’in şüpheli ölümünde failin serbest bırakılmasına itiraz etti

Savcılık, Maltepe’de Sedanur Şen’in otel odasındaki şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmada fail Serdar Yazıcı’nın adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına itiraz etti.

 

Salcomp’ta işçilerin iş bırakma kararı almasının ardından patron kapıları kilitledi

Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Çin sermayeli Xiaomi Salcomp’ta sabah vardiyasındaki işçiler, sendikal haklarının tanınması talebiyle iş bıraktı. Yönetim ise işçilerin üzerine kapıyı kilitledi.

 

Van’da mültecilere operasyon

Van’da bir haftada 299 mülteci gözaltına alındı, 15 kişi hakkında da insan ticareti şüphesiyle soruşturma açıldı. BM rakamlarına göre Afganistan’dan bu yıl sonuna kadar 515 bin kişi göç edebilir.

 

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ta sular çekildi

Kızılırmak’ın Sivas’tan geçen bazı bölümleri ile kentteki Pusat-Özen ve 4 Eylül barajlarında mevsimsel kuraklık ve yanlış sulama yöntemleri nedeniyler su seviyesi önemli oranda azaldı

 

EKONOMİ

 

Dünya Bankası: İklim değişikliği 216 milyondan fazla insanı göçe zorlayabilir

Dünya Bankası raporuna göre, iklim değişikliği giderek daha etkili bir göç sebebi, 2050’ye kadar dünyanın 6 bölgesinden 216 milyondan fazla insanı iç göçe zorlayabilir. Gereken önlemler alınırsa iklim göçünü yüzde 80 azaltmak mümkün.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Global Witness, 2020 yılında 227 çevre savunucusunun öldürüldüğünü açıkladı

Global Witness’ın yayımladığı rapora göre 2020 yılında 227 çevre savunucusu katledildi. En fazla ölüm Kolombiya’da yaşandı

 

Afganistan: Yeni kurallar neler içeriyor?

Taliban, Afgan üniversitelerinin cinsiyete göre ayrılacağını ve yeni bir kıyafet kuralı getirileceğini duyurmuştu. Yeni kurallar yönetimin faaliyete başladı sinyalini de verdi.

 

14 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 276 kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi | 14 Eylül 2021

 

“Eskişehir’de 10 okulda sınıflar karantinaya alındı, MEB daha ilk haftada sınıfta kaldı”

 

Bahçeli, laikliğe sahip çıktıklarını savundu, ‘2023 vizyonu’nu hatırlatmayı ihmal etmedi

Laiklik tartışmaları üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yorum yaptı. Bahçeli, “Bilinmelidir ki, ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in laiklik sütununu kırdırırız” dedi.

 

Diyanet medya alanında 30 kişilik kadro ilanı açtı: Erdoğan’ı kurtarma harekâtının bir parçası

Diyanet İşleri Başkanlığı medya alanında 30 kişilik kadro ilanı açtı. Kurum, spiker ve kameraman gibi alanlara alım yapacağını açıkladı.

 

Bursa Tabip Odası: Hekimler özlük haklarının verilmesini istiyor

Kovid-19 ile savaşan sağlık çalışanlarının tükendiklerini belirten Bursa Tabip Odası “Hekimler özlük haklarındaki gerilemeden rahatsız ve zaman yitirmeden haklarının verilmesini bekliyor” dedi.

 

TTB: Randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesi hataları ve şiddet doğurur

“Muayene işleminin kayıt, anamnez, hazırlık, fizik muayene, gerektiğinde tetkik istemi, tetkiklerin incelenmesi ve tedavinin düzenlenmesi gibi aşamalarının anımsatıldığı yazıda beş dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, özen eksikliği ile tıbbi uygulama hatalarına yol açar. Uygulama hekimler için şiddetin artması ve tatmin duygusunun zedelenmesi, hastalar için de yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşamama sonuçlarını doğurur.”

 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Kavala için toplanıyor: Ankara’ya yaptırım masada

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekle yükümlü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, üç ayda bir yapılan rutin toplantısını gerçekleştirmek üzere bugün bir araya gelecek. Toplantının gündeminde Türkiye’nin ısrarla uygulamadığı Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Osman Kavala kararı sebebiyle alınabilecek yaptırımlar da var. Komitenin toplantısında, Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını emreden AİHM kararının uygulanma durumu da incelenecek.

 

Hakkari’de gösteri ve yürüyüşler 15 gün süreyle yasaklandı

 

Şırnak’taki kömür ocağında parası ödenmeyen operatör iş makinesiyle kamyonları parçaladı

Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocağında kepçe operatörü Hakan M., amcası da olan ortağı Ömer M’den alacağını istedi. Ret cevabı alan Hakan M, ekskavatörle 5 kamyonun kabin kısmını parçaladı.

 

 

İTÜ birincisi Umutcan Ay’ın “Bu sistemi değiştireceğiz” sözleri gündem oldu

 

Salcomp’ta sendikal haklarının tanınması için eylem yapan 170 işçi atıldı

Salcomp’un İstanbul Avcılar’daki fabrikasında sendikal haklarının tanınması için sabah vardiyasında iş bırakan işçilerle daha önce eylemlere katılan 170 işçi işten çıkarıldı.

 

EKONOMİ

 

35 milyona yakın kredi borçlusunun 13 milyonu İstanbul’da

İstanbul’da 13 milyon 305 bin 241 bireysel kredi ve kredi kartı müşterisinin, 252 milyon 247 bin 317 TL kredi borcu var.

 

Yeni açıklanan rapora göre kömürden kaçış sürüyor: Santrallerin sonu geldi mi?

E3G tarafından hazırlanan rapor 2015’de ortaya konan Paris Anlaşması’ndan bu yana tüm dünya genelinde planlanan kömürlü termik santral kapasitesinde %76’lık bir azalma olduğunu ortaya koydu.

 

Konut satışları yüzde 17 azaldı

Konut satışları ağustosta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17 azaldı.

 

Tarım enflasyonu son 26 en ayın zirvesinde

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, ağustosta son 26 ayın zirvesine çıktı. Aylık bazda en fazla fiyat artışı kümes hayvanları ve yumurtada, yıllık bazda ise lifli bitkiler grubunda gerçekleşti.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Hollanda’da konut krizi: Eylemler devam edecek

Amsterdam’da konut sorununa dikkat çekmek üzere düzenlenen eyleme 15 binden fazla insan katılması ülkedeki konut sorunun ne denli büyük olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

 

Dünyadaki 5,7 milyar doz kovid aşısından sadece yüzde 2’si Afrika’da uygulandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının paylaşımındaki adaletsizliğin devam etmesi halinde daha fazla varyantın ortaya çıkacağı, sosyal ve ekonomik bozulmanın uzayacağı uyarısında bulundu.

 

15 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 28 bin 224 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

 

Diyanet İşleri Başkanlığı: Kur’an kursları zorunlu eğitimden sayılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirecek.

 

Şura Asena’yı pencereden atan erkek tutuklandı, kadının sağlık durumu kritik

 

Zeytinburnu’nda bir kadın sokak ortasında boşandığı erkek tarafından katledildi

 

ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı ve Av. Timtik’in yargılandığı davada tahliye çıkmadı

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve dernek üyesi avukat Barkın Timtik’in yargılandıkları dava duruşmasında tahliye kararı çıkmadı. Mahkeme, mütalaa hazırlanması için dosyayı savcılığa gönderdi.

 

“Palalı Sabri”nin fuhuş çetesi haberlerine erişim engeli getirildi

Gezi direnişi sırasında halka pala ile saldıran Sabri Çelebi’nin suç örgütü kurup insan ticareti yapmasıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirildi. Evrensel avukatı Devrim Avcı mahkemenin erişim engeli kararıyla beraber habercilerin haber verme hakkının engellendiğini belirterek “Haberlere de sınır çizilmek isteniyor” dedi.

 

Lice’de DEDAŞ’ı protesto eden vatandaşlara polis müdahale etti

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yenişehir Mahallesi’nde DEDAŞ ekiplerinin, elektrik sayaçlarını direklere taşımasını protesto eden yurttaşlara polis müdahale etti.

 

Van’da gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 15 gün süreyle yasaklandı

 

Leyla Güven ve Hülya Alökmen’in Kürtçe savunmasına izin verilmedi

Kürtçe halaya verilen iletişim cezasını infaz hakimliğine taşıyan DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hülya Alökmen’in Kürtçe savunma yapmasına izin verilmedi.

 

“Serhildan jiyane” şarkısında halay çekenlere soruşturma açıldı

Batman’da 14 Ağustos günü Newroz Alanı’nda düzenlenen mitingde sahneden çalınan Şivan Perwer’e ait “Serhildan jiyane” şarkısı eşliğinde halay çeken 13 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Xiaomi Salcomp’ta işten atmalar devam ediyor | İşçiler fabrikaya alınmayınca arbede yaşandı

Çin sermayeli Xiaomi Salcomp’ta işten atmalar devam ediyor. Gece vardiyası için fabrikaya gelen işçiler içeri alınmadı. İşçiler hep birlikte içeri girmek isteyince güvenlikle arbede yaşandı.

 

“Serhildan jiyane” şarkısında halay çekenlere soruşturma açıldı

Batman’da 14 Ağustos günü Newroz Alanı’nda düzenlenen mitingde sahneden çalınan Şivan Perwer’e ait “Serhildan jiyane” şarkısı eşliğinde halay çeken 13 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2022 bütçesi 7 bakanlığı geride bırakacak

2021’de 12.9 milyar TL bütçeye sahip olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi 2022’de 3.2 milyarlık artışla 16.1 milyar TL olacak.

 

  1. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri sahiplerini buldu

On üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri töreni, Kovid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi düzenleniyor. Saat 20.00’de başlayan törenin açılış konuşmasını Hrant Dink’in eşi Rakel Dink yaptı. Bu yılki ödüllere Filipinler’de basın özgürlüğü mücadelesi veren Gazeteci Maria Ressa ile kadın hakları cinsiyet eşitliği savunucusu Canan Arın layık görüldü.

 

EKONOMİ

 

Merkez Bankası: Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nun oluşturulduğunu duyurdu.

 

Krediyle sıfır konut alan yok

Ağustosta satılan konutların yüzde 30’u müteaahitlerin elindeki sıfır konutlar olurken yüzde 70’i ikinci el evler oldu. Ocak-ağustos arası satılan 801 bin konutun yalnızca 152 binini krediyle satılan evler oluşturdu.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Taliban yakın zamanda düzenli ordu kuracağını açıkladı

Afganistan’da Taliban tarafından kurulan geçici hükümetin “Genelkurmay Başkanı” Kari Fasihuddin, yakın zamanda Afganistan’da düzenli ordu kuracaklarını söyledi.

 

İspanyol hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlık talebi için masaya oturdu

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükümeti ile Katalonya özerk yönetim hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlık talebine siyasi çözüm bulmak için müzakerelere başladı.

 

16 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 262 kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

 

İzmir Tabip Odası özel sağlık kuruluşlarında çalışma koşullarına dikkat çekti

Özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık emekçilerinin hakları için basın açıklaması yapan İzmir Tabip Odası, çalışma saatlerinin uzunluğuna ve artan iş yüküne dikkat çekti.

 

İzmir’de iki gün iş bırakan 800 aile hekimine soruşturma açıldı

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı iki gün iş bırakma eylemi gerçekleştiren 800 aile hekimi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Diyanet’ten okul öncesi Kur’an kursu açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik açıklama yaptı. DW Türkçe, Diyanet’in 4-6 yaş grubuna Kur’an kurslarıyla ilgili planlarını dün duyurmuştu.

 

Kendini polis olarak tanıtarak cinsel saldırıda bulunan erkek hakkında 40 yıl hapis istendi

İstanbul Kadıköy’de kendini polis olarak tanıtarak silah zoruyla bir kadına cinsel saldırıda bulunan Şevket Karadağ adlı erkek hakkında 40 yıl hapis cezası istendi.

 

Veysi E, eşi ve 1,5 yaşındaki oğlunu yaktı, önce serbest bırakıldı sonra tutuklandı

İzmir’in Menderes ilçesinde 15 gün önce eşi Fatma E. ve 1,5 yaşındaki oğlu Ömer E.’yi yakan Veysi E., eşinin, ‘yanlışlıkla oldu’ ifadesini tehdit altında verdiğini söylemesiyle gözaltına alındı.

 

Savcı, tecavüz sanığı Musa Orhan’ın tutuklanması istedi, mahkeme reddetti

İpek Er’i tecavüze maruz bıraktıktan sonra intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı davada mahkeme Orhan’ın tutuklanmasına ilişkin talebi reddetti.

 

HDP mitingindeki bombalı saldırıya dair yargılanan 10 polis hakkında hapis istemi

HDP’nin 2015’te Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingde IŞİD’in bombalı saldırıda bulunması, 4 kişinin hayatını kaybetmesi ve 210 kişinin yaralanmasına dair yargılanan polislerin duruşması görüldü.

 

MHP’li Belediye Başkanı ‘Kürdistan amblemi basılıyor’ diye işyeri bastı

Trabzon Şalpazarı’nda MHP’li Belediye Başkanı ve belediye ekipleri, Irak seçimleri için şapka üreten bir firmaya “Kürdistan amblemi basılıyor” gerekçesiyle baskın düzenleyip, üretilen şapkaları yaktı.

 

Çorlu Deresi simsiyah akıyor, bölgede kanser vakaları artıyor

Trakya’da kirli suyuyla sık sık gündeme gelen Ergene Nehri’nin kollarından Çorlu Deresi, simsiyah akmaya devam ediyor. Endüstriyel atıkların yol açtığı kirlilik nedeniyle bölge halkının göç ettiğini belirten Ergene Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tuncay, “Edirne’deki hastanelerin onkoloji servislerine gidilip, bakıldığında kanser vakalarının en fazla bu bölgeden geldiği görülecektir” dedi.

 

Xiaomi Salcomp işçisi kadınlar: Sendika girene kadar direnmeye devam

Salcomp’ta kadın işçiler sendikal haklarını kabul ettirmek ve ‘kölelik koşullarına’ karşı çıkmak için fabrika önünde direnişteler.

 

Gelecek Partisi Konyaaltı yöneticisi saldırıya uğradı

Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan, ailesiyle birlikte palalı saldırıya uğradı.

 

Eğitim Sen, Diyanetin okul öncesine zorunlu Kur’an eğitimi planına tepki gösterdi

Diyanet İşleri Başkanlığının okul öncesinde Kur’an eğitiminin zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik planlarına ilişkin Eğitim Sen açıklama yaptı.Eğitim Sen: Bu arzunun gerçekleşmesi, anayasal suçtur.

 

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi suikasti için Davutoğlu’nun dinlenmesini istedi

Diyarbakır Barosu, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’nun kenti ziyaretinde ifade ettiği beyanlar üzerine Tahir Elçi davasında dinlenmesi için Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

 

Yargıtay Erdoğan’dan sınırsız görev süresi istedi

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay üyelerinin 12 yıl olan görev süresi sınırının kaldırılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, talebe sıcak bakarsa yüksek yargıçlar 65 yaşını bitirene kadar görev yapabilecek.

 

Öğrencisini taciz eden Celal Şengör’e tepki: Tacizcileri kampüslerimizde barındırmayacağız

Celal Şengör’ün öğrencisini taciz ettiğini anlattığı video sosyal medyada yayınlandı. Öğrenciler ve kadın örgütleri, Şengör’ün görevden alınmasını istedi: “Celal Şengör’ü okulumuzda istemiyoruz.”

 

Parasını istediği için darp edilen çocuk işçiye tanık beyanıyla ceza verildi

Alacağını isteyen çocuk işçi Şükrü Can K.’yi darp eden iki patrona 3 ile 2,5 yıl hapis cezası verildi. Şükrü Can K. de “kullanma hırsızlığı” suçlamasından ceza aldı. Karara itiraz edilecek.

 

EKONOMİ

 

Türkiye ve diğer AB adayı ülkelere milyarlık yardım geliyor

AB’nin aday ülke Türkiye ile birlikte diğer altı aday ülke için öngördüğü 14 milyar 200 bin euro hacmindeki reform yardımı AP’nin de onayından geçti.

 

Ağustos ayında konut satışları yüzde 17 düştü

Türkiye genelinde Ağustos ayında satılan konut sayısı yüzde 17 düşerek, 141 bin 400 olarak kaydedildi. Yabancılara satılan konut sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 artarak 5 bin 866 oldu.

 

DIŞ POLİTİKA

 

ABD: “Türkiye ve Katar, Kabil’den normal uçuşların da başlaması için çalışıyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kabil havalimanından charter uçuşlarının yanı sıra normal uçuşların da başlaması için Türkiye ve Katar’ın çaba gösterdiğini belirtti.

 

ABD’den Türkiye’deki 5 kişiye El Kaide yaptırımı

ABD Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren üçü Türk vatandaşı beş kişiye El Kaide’ye destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

 

BM Zirvesine katılacaklara aşı zorunluluğu getirildi, Rusya karşı çıktı

Birleşmiş Milletler, genel kurula katılacak lider ve delegelerden aşı olduklarına dair kanıt göstermelerini isteyecek. Rusya, ayrımcılık yaratacağı için karara karşı çıktıklarını bildirdi.

 

Aşı zorunluluğu: 3 bin kişinin sözleşmesi askıya alındı

Fransa’da sağlık, sivil savunma, itfaiye ve emniyet çalışanlarına aşı zorunluluğu getirilmesinden bir gün sonra aşı olmayan 3 bin çalışan açığa alındı.

 

ABD’den Çin’e karşı denizaltı ittifakı

ABD, İngiltere ve Avustralya Hint-Pasifik bölgesinde yeni bir ittifak oluşturdu. Avustralya’nın nükleer denizaltılarla donatılmasını da içeren ittifakın Çin ile gerilimi artıracağı bildiriliyor.

 

Resmi davet üzerine Rojavalı heyetten Moskova’ya ziyaret

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Rojava Özerk Yönetimi’nden bir heyet Rusya’ya ziyarette bulundu. Heyetin Rusya’da Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilcilerle bir araya geldiği duyuruldu.

 

Afganistan kaosu ikinci dışişleri bakanının makamına mal oldu

Afganistan’dan çekilme sürecinde yaşanan kaos, ikinci bir dışişleri bakanının daha makamına mal oldu. İngiltere Dışişleri Bakanı’nın görevden alınmasının ardından Hollanda Dışişleri Bakanı da istifa etti.

 

Almanya 2 bin 600 Afgan’ı kabul edecek

Alman hükümeti, Afganistan’da tehlike altındaki yaklaşık 2 bin 600 kişiyi Almanya’ya kabul edeceğini açıkladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler ise Berlin’i Afgan gazetecilerin kurtarılmasında şeffaf davranmamakla suçluyor.

 

Avusturya’dan Türkiye’ye: Hiç kimse AB’ye şantaj yapamaz

Avusturya AB Bakanı Karoline Edtstadler, Türkiye’yi mülteci akınını AB’ye baskı aracı olarak kullanmakla suçladı. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis de Türkiye’ye yardımların durdurulmasını istedi.

 

17 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 237 kişi daha hayatını kaybetti, 27 bin 692 yeni vaka tespit edildi

 

Mahkemeden ilk “içki yasağı” kararı: Anayasa’ya aykırı

Koronavirüs salgınını gerekçesiyle geçen nisan ayında bazı illerde tekel bayilerinin kapatılması tartışmasına ilişkin yargıdan ilk karar geldi. Çanakkale Sulh Ceza Hakimliği, yasak kararına rağmen tekel büfesini açan bir vatandaşa uygulanan idari para cezasını, “Anayasa’ya aykırı” diyerek iptal etti.

 

Diyanet’ten zorunlu Kur’an kursu açıklaması

“Söz konusu maddede 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarını tercih eden ailelerin ve kurslara devam eden öğrencilerin mağdur olmaması için bu dönemlerinin zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilmesinin müzakere edilmesi planlanmaktadır. Burada ≈Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur’an kurslarını tercih eden velilerin çocuklarının da zorunlu olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir.”

 

Resmi Gazete yayımlandı: Diyanet’e yeniden Ali Erbaş atandı

 

İlker Başbuğ’a ‘siyasi ayak’ davası: 4 yıla kadar hapsi istendi

AKP milletvekilleri Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Abdurrahman Müfit Yetkin, Bekir Bozdağ, Mehmet Ceylan ve Yahya Doğan’ın suç duyurusu üzerine, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle Başbuğ’un “hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapsi istendi.

 

Nadir Salifov’un mezarındaki cinayetle ilgili soruşturma tamamlandı

 

Azeri mafya lideri Nadir Salifov’un mezarı başında Ali Haşımov’un öldürülmesine ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede Kenan Imanzade hakkında, ‘Kasten öldürme’ ve ‘Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma’ suçlarından müebbet hapis cezası talep edildi. Sedat Peker, Salifov’u Mansimov’u öldürmesi için Mehmet Ağar’ın getirdiğini iddia etmişti.

 

Avrupa Konseyi’nden Demirtaş ve Kavala kararı: 30 Eylül’e kadar süre

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını ve mahkumiyet kararlarının bozulmasını talep ederek, Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre verdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Akkuyu Nükleer Santrali 1. ünitesi 2023’ün Mayıs ayında tamamlanacak

 

CHP Grup Başkanvekili Özel: Erdoğan’ın Mersin ziyaretinde, Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi dışında güvenlik güçlerinin, polislerin şarjörleri toplandı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’e yaptığı gezi nedeniyle alınan önlemlere tepki gösterdi. Havaalanından Mersin’e ulaşana kadar otoban üzerinde yer yer 100 metre, yer yer 50 metrede bir yerleştirilen polisler için, “O polislere yapılan o zulmün anlamını kimse düşünemedi” diyen Özel, ayrıca Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi dışında güvenlik güçlerinin, polislerin silahlarındaki şarjörlerin toplandığını söyledi. Özel, “Bu kendi polisine itimat etmeyen bir görüntüyle Mersin de tanışmış oldu” dedi.

 

Valilik: Özgür Özel’in polislerimizle ilgili açıklaması tamamen yalan ve asılsızdır

 

İki çocuğun istismarına dair görülen Elmalı Davası’nda sanıklar yine tutuklanmadı

İki çocuğun annesi ve üvey babası tarafından cinsel istismara uğramasına ilişkin görülen Elmalı Davası’nda, savcının tutuklama talebine rağmen sanıklar yine tutuklanmadı.

 

İHD raporu: Bingöl’de Gürdeğir ailesine işkence yapıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Bingöl’de Gürdeğir ailesi üyelerine yönelik işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin hazırladığı “İnceleme ve Tespit Raporu”nu kamuoyu ile paylaştı. Oluşturulan heyet, İstanbul’da 24 Ağustos’ta gözaltına alınıp Bingöl’e getirilen Sonuç Gürdeğir’in gözaltı süresince ve Bingöl’e bağlı Çeltiksuyu Köyü’nde ikamet eden aile üyelerine yönelik 29 Ağustos’ta gerçekleştirilen gözaltı işlemleri sırasında yaşandığı belirtilen işkence, kötü muamele, tehdit ve hakaret suçları ile ilgili mağdurlar ve görgü tanıkları, Baro Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmeler yaptı.

 

Zırhlı aracın öldürdüğü Efe’nin babası ‘asli’ kusurlu bulundu

Diyarbakır’da 2019 yılında zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 5 yaşındaki Efe Tektekin cinayetiyle ilgili olay yerinde 3 yıl sonra ikinci kez keşif yapıldı. Hazırlanan bilirkişi raporunda oğlu “Efe’yi gözetmediği” gerekçesiyle baba Ahmet Tektekin “asli kusurlu” bulundu.

 

Uzaktan eğitime dair rapor: Öğrenciler matematikte 5, okuma becerilerinde 4 ay geride

McKinsey’in 2021 raporuna göre, üst sınıfa geçen öğrenciler üst sınıf için gereken bilgi ve becerilere uzaktan eğitimde ulaşamadı. Özellikle çevrimiçi eğitimdeki fırsat eşitsizliği bu farkı daha belirgin kıldı. Okul sisteminin sunduğu yapı çevrimiçi ortamda belirli ölçüde sağlanmaya çalışılsa da bu süreçte sosyal etkileşimin azalması becerilerin gelişeceği zemini kısıtladı.

 

Veli-Der: En az 611 sınıf karantinada

Öğrenci Veli Derneği, ‘Salgında Yüz Yüze Eğitimde 2’nci Hafta Raporu’nu yayınladı. Dernek, Türkiye genelinde en az 611 sınıfın karantinaya alındığını açıkladı.

 

EKONOMİ

 

Hata payı yıllık yüzde 96 olan ve satışa çıkartılan Zafer Havalimanı’ndan uçmayan yolcular için 46 milyon euro garanti ödemesi yapıldı!

 

Kısa vadeli dış borç stoku Temmuz’da 125,3 milyar dolara yükseldi

Kısa vadeli dış borç stoku, temmuzda 2020 sonuna göre yüzde 9,7 artarak 125,3 milyar dolara çıktı. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu 72,9 milyar dolara yükseldi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Taliban Sözcüsü: Türkiye ile dinimiz, kültürümüz ortak; Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkilerimizi daha da geliştirebilir, buna inanıyoruz

 

Putin: Taliban hükümetiyle çalışmak gerekiyor

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taliban’ın Afganistan’da kurduğu hükümeti değerlendirdi. Rusya lideri, ‘kurulan hükümetle çalışmak gerektiğini’ söyledi.

 

İran, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üye olarak kabul edildi

 

 

 

18 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Erdoğan’dan gençlere “sosyal medya” uyarısı: Fenomenlerin yönlendirmesiyle asla fikir ve tutum belirlemeyin

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin’de üniversite kazanan gençlerle bir araya gelerek yaptığı konuşmada, “Medya ve sosyal medya gibi büyük kısmı yalan veya saptırmaya kurulu olan mecralardaki fenomenlerin, kişilerin yönlendirmesiyle asla fikir ve tutum belirlemeyin. Önce kendiniz olun” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Özer: Vakalar arttıkça sınıfların kapatılması gayet doğal

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Toplumdaki vaka sayılarını bizler de takip ediyoruz. Eğer trend artıyorsa o artış mutlaka bizim vaka sayımıza yansıyor. Kapatılan sınıf sayısındaki artış gayet doğal çünkü vaka sayıları artıyor” dedi.

 

İmamoğlu: Dünyanın en önemli metro atılımlarından birini yapıyoruz

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı’nda gerçekleştirilen törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İklim değişikliğiyle mücadelede, çevre dostu, hızlı, konforlu metro inşaatları konusunda İstanbul, dünyanın en önemli metro atılımlarından birini yapmakta” dedi. İmamoğlu, metro yapımı için kaynak temini konusunda ise “Borçlanma bekleyen diğer hatlarımızla ilgili de Meclis’te bulunan dosyalarımızın, yine Meclis’teki siyasi parti grupları tarafından aynı anlayışla, ortak kararla Meclis’ten çıkmasını umut ediyor ve takip ediyoruz” mesajını verdi.

 

Meslek hastalıkları hastaneleri yok edildi

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin personelleri Mamak Devlet Hastanesi’nde görevlendirildi. Uzmanlar meslek hastanelerinin işlevsizleştirildiğini belirterek asıl amacın SGK’yi meslek hastalığı maaşı vermekten kurtarmak olduğunu vurguladı.

 

Bakan Özer: Tüm sınıfları kapatılan okul yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu ana kadar korona salgını nedeniyle tüm sınıfları kapatılan hiçbir okul olmadığını söyledi.

 

3 bin 872 aile hekimi istifasını verdi

Aile hekimliği yönetmeliğe karşı iki kez iş bırakan ve haklarında soruşturma başlatılan aile hekimleri istifa ediyor.

 

İki askerin yakılması fetvasını veren IŞİD’li Alwi tutuklandı

Suriye’de, IŞİD tarafından öldürülen iki askerin yakılması için fetva verdiği iddia edilen IŞİD kadısı Alwi’nin tutuksuz yargılandığı ve Antep’te yaşadığı iddia edildi. Alwi, tutuklandı.

 

TOGG yerli araba fabrikası inşaatında iş cinayeti yaşandı

Bursa Gemlik’te yapımı devam eden TOGG yerli araba fabrikası inşaatında iş cinayeti yaşandı.

 

Öğrenci Veli Derneği: En az 611 sınıf karantinaya alındı

Öğrenci Veli Derneği’nin raporuna göre Türkiye genelinde okulların açıldığı ikinci hafta itibariyle en az 611 sınıf karantinaya alındı.

 

12 yaşındaki iki öğrenci “genel ahlak” denilerek okuldan atıldı

Mardin’de Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi iki çocuğun notlaşması okul yönetimi tarafından “genel ahlaka aykırı” bulundu, iki öğrenci de okuldan atıldı.

 

Ayşe Özdoğan: Can çekişen bir kedi bir köpek kadar sesimi duyan olmadı

‘Bu şartlarda cezaevine girersem ölürüm.’

 

 

EKONOMİ

 

Xiaomi Salcomp’ta sözlü mutabakat: İşçiler işe iade edilecek, TİS başlayacak

Xiaomi Salcomp’ta sözlü mutabakat sağlandı, işten atılan işçiler işe iade edilecek, TİS görüşmeleri 1 Ekim itibariyle başlayacak.

 

İstanbul Planlama Ajansı: Kiralar geçen seneye göre yüzde 66 arttı

Araştırmaya katılanların yüzde 95’i İstanbul’da kiraların yüksek olduğunu düşünüyor

 

Kira raporu: Kasım 2020’de 3 bin TL olan ev, Eylül 2021’de 5 bin 750 TL

İstanbul Planlama Ajansı’nın raporuna göre, kiralar geçen seneye göre yüzde 66 arttı. Katılımcıların yüzde 95’ine göre kentte kiraların yüksek olmasının nedeni ülkenin ekonomik durumu.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Erdoğan, ABD’de 4 liderle ikili görüşme yapacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın çıkacağı dört günlük New York ziyaretinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ile görüşecek.

 

Dışişleri Bakanlığı: 9 AB üyesinin imzaladığı bildiri taraflı ve vizyonsuzdur

Dıişileri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiriye ilişkin, “Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur” ifadelerini kullandı.

 

ABD, El-Kaide bağlantılı ilan etti: Türkiye’de yaşayan 5 kişi kim?

Yaptırım listesine alınların Soner Gürleyen, Cebrail Güzel, Nurettin Müslihan olduğu ve El Kaide ile bağlantılı oldukları kaydedildi. Diğer iki isimse Türkiye’de faaliyette olan Mısırlılar.

 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Sınırlarımızı göçmen akınına karşı koruyacağız, Erdoğan ile hemfikiriz

 

19 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Son 24 saatte 26 bin 398 yeni Kovid-19 vakası, 213 can kaybı (19 Eylül Pazar)

 

ODTÜ’de ‘Devrimde Kayyumsuz Mezuniyet’ töreninde 5 öğrenci gözaltına alındı

ODTÜ’de 5 öğrenci, “Devrimde Kayyumsuz Mezuniyet” töreni girişinde ellerindeki pankartları ve öğrenci kimliklerini polise kontrol ettirmedikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

 

Trabzon’da hamile ölümleri 7 kat arttı

Trabzon’da pandemi döneminde hamile anne adayı ölümlerinin 7 kat arttığını belirten Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin “Bu çok ciddi bir rakam. Sadece bölgemizde değil, dünya genelinde de benzer oranlar söz konusu” dedi. Prof. Dr. Tekin, tüm anne adaylarına aşı çağrısı yaptı.

 

Karataş Gölü de kurudu

Burdur’un Karamanlı ilçesinde bulunan ve Göller Yöresi’nin önemli sulak alanlarından biri olan Karataş Gölü, kurudu. Suların çekilmesiyle gölün ortasında kalan birkaç tekne, kuraklığın boyutunu gözler önüne seriyor.

 

THK kayyumunun istifası 19 gündür kabul edilmiyor

Orman yangınları sırasında düğüne giden ve THK Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa eden Cenap Aşçı’nın istifası tam 19 gün kabul edilmiyor. Aşçı’nın istifanın neden kabul edilmediğine ilişkin de bir açıklama yapılmıyor.

 

İktidarın laiklik kaşıntısı

İBB tarafından düzenlenen etkinlikte içki satışı yapıldığını belirten iktidar medyası, belediyeyi hedef aldı. İktidar; medyasıyla, tetikçileriyle, vekilleriyle her gün laiklik karşıtı açıklamalar yaparken yaşam alanlarına da müdahale ediyor.

 

Dönemin müdürü çürüyen metrobüsleri savundu: Bugün olsa yine o araçları alırım

İstanbul’da kullanılamadığı için çürümeye terk edilen metrobüsleri alan dönemin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk’e BirGün ulaştı. Öztürk, “Bugün olsa o metrobüsleri yine alırım. Biz bu işleri hakkıyla yaptık” dedi.

 

Yasa teklifi 9 aydır bekliyor | Hamile işçilerin analık ödeneği sorunu çözülmedi

Pandemi nedeniyle kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulanan işyerlerinde sigorta primleri aylarca yatırılmayan kadın işçiler, doğum yaptıklarında analık ödeneği ve emzirme ödeneği alamıyor.

 

HDP Eş Genel Başkanı Sancar Bursa’dan seslendi: Dimdik ayaktayız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘HDP’liyiz, her yerdeyiz’ kampanyası kapsamında Bursa’da düzenlenen halk şöleninde, “Dimdik ayaktayız ve yine her yerdeyiz. Yürüyüşümüz sürüyor” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer Kürt sorunu çözülecekse bunu meşru bir organla çözebiliriz. Dolayısıyla HDP’nin Meclis’te olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Ağırdır: Kürtler olmadan yeni Türkiye oluşturulamaz

HDK’nin gerçekleştirdiği panele katılan Bekir Ağırdır, “AKP’nin 2015’e göre var olan seçmenlerin yüzde 50’sini kaybetmiş durumda. Ama her 10 Kürt’ten 7’si HDP’ye oy verecek. Bunu HDP’nin siyasetinden falan değil Kürt kimliğinden dolayı verecek” dedi.

 

Gaziantep Üniversitesi: 10 ayda 3 genel sekreter, 9 dekan istifa etti

Gaziantep Üniversitesi’nde, son 10 ayda, ikisi yeni rektör Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından göreve getirilen 3 genel sekreter ile 9 fakülte dekanı görevlerinden istifa etti.

 

İBB’nin askıda fatura projesi 6. ödülünü aldı; 41 milyon TL’lik fatura ödendi

“Pandemi döneminde sosyal yardımlar altı kat arttı”

 

Böyle giderse iklim değişikliği kaynaklı iç göçler ve iklim mültecileri artacak

Yeni bir Dünya Bankası raporuna göre; iklim değişikliğiyle mücadele edilmemesi ve gelişmişlik farkını ya da yoksulluğu azaltmak için acil önlemler alınmaması durumunda, iklim değişikliği önümüzdeki otuz yılda 200 milyondan fazla insanı evlerini terk etmeye ve sıcak göç noktaları oluşturmaya itebilir.

 

Van Gölü havzasında sular iki kilometreye kadar çekildi

Aşırı kuraklık nedeniyle suyun taban seviyesine indiği Sarımemet, Zernek ve Koçköprü barajlarında balık ölümleri de yaşanıyor.

 

EKONOMİ

 

Çinli elektronik devi geri adım attı: Xiaomi’de toplu sözleşme yolda

 

“Benim vatandaşım memnun” diyen Erdoğan’dan ‘kira’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada artan kira fiyatlarıyla ilgili konuştu.

 

Ağbal’dan faiz kararı öncesi enflasyon hatırlatması

Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal, görevden alınmadan önce 5 Mart’ta yazdığı ‘Kalıcı fiyat istikrarı için kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi’ başlıklı yazısını bir kez daha paylaştı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Afganistan’da kadınlar, eğitim ve çalışma hakları için “sessiz protesto” düzenledi

Afganistan’da bir grup kadın, Taliban’ın ülke yönetimini devralması sonrası kısıtlanan eğitim ve çalışma haklarını geri almak için “sessiz protesto” gerçekleştirdi.

 

Anlaşma sonrası diplomatik kaos

Avustralya’nın ABD ve İngiltere’yle birlikte nükleer faaliyetli denizaltı inşa etme kararına tepkiler dinmiyor. Anlaşmaya en sert tepkiyi veren Fransa, büyükelçilerini geri çekti. ABD ise tarafları yatıştırmaya çalışıyor.

 

Almanya seçimlerinde Türkiyeli göçmenler | “Seçmek zor ama seçememek haksızlık”

Almanya’da genel seçimler 26 Eylül’de gerçekleştirilecek. Köln Nippes ve Mülheim pazarlarında Türkiye kökenli göçmenlerle tercihlerini konuştuk.

 

‘ABD-Türkiye ilişkilerine reset atılabilir’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York temasları öncesinde Al-Jazeera dikkat çeken bir analiz hazırladı.

 

Rusya Dışişleri Bakanı, seçim kampanyası yapması gereken tarihte Bodrum’da sıcak denizlere inmiş!

Navalni’nin ekibi, Rus Bakan ve çevresinin Bodrum seyahatini detaylı bir şekilde inceledi

 

Rusya’da oy verme işlemi sona erdi, katılım yüzde 45’te kaldı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma’nın 450 üyesinin belirlendiği seçimlerde katılım oranı yüzde 45’te kaldı. Sandık çıkış anketine göre, Putin’in partisi oyların yüzde 45,2’sini aldı.

 

20 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de koronavirüs | 231 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 28 bin dayandı

Türkiye’de son 24 saatte 346 bin 435 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 688 kişinin testi pozitif çıktı, 231 kişi yaşamını yitirdi.

 

İktidar, Diyanet kozunu oynamayı sürdürüyor: New York’taki Türkevi’nin açılışı da Ali Erbaş’ın duasıyla yapıldı!

Yargıtay binasının açılışının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu kez de New York’taki Türkevi’nin açılışında dua okudu.

 

“Emine Erdoğan’ın kol saati, çakma değilse, 30 bin Euro’dan başlıyor”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Erozan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kullandığı kol saatinin fiyatının 30 bin Euro’dan (Yaklaşık 305 bin TL) başladığını iddia etti.

 

Kobani Davası | Altan Tan: Kandil’deki fotoğraf resmi görev sırasında çekildi, suçlamaya tabi tutulamaz

 

Bülent Arınç: Dindar insanların bile tersine döndüğünü göreceksiniz

Katıldığı bir programda artan fiyatlar, öğrencilerin yurt ve kira sorunu ve hayat pahalılığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Bülent Arınç, “Dindar insanların bile tersine döndüğünü göreceksiniz çünkü herkes cebine giren ve cebinden çıkan paraya bakar” diye konuştu.

 

Mahmut Özer: Eğitim sisteminin yüz yüze devam etmesi milli güvenlik meselesi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz” dedi.

 

Bakan Gül: Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor

 

YÖK konuyu kapattı: Kavcıoğlu’nun teziyle ilgili skandal karar kesinleşti

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun intihal izleri taşıyan doktora tezinin Marmara Üniversitesi Yayın Etik Kurulu tarafından aklanmasıyla ilgili başvurumuza yanıt veren YÖK, ‘tezlerdeki intihal iddialarının nihai olarak üniversiteler tarafından karara bağlandığını’ belirterek konuyu kapattı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri açtıkları davayı kazandı

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine Nedim Malkoç’un getirilmesini yargıya taşıyan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, açtıkları yürütmeyi durdurma davasını kazandı.

 

Paramount Otel’in genişletilmesi için 19 Nisan’da ÇED başvurusu yapılmış

Adı skandallarla ve “çökme” iddialarıyla anılan Paramount Otel’in genişletilmesi için Unico Sigorta tarafından 19 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ÇED başvurusu yapıldığı ortaya çıktı.

 

“Barınamıyoruz” diyen öğrenciler geceyi sokakta geçirdi

Yurt ve ev kiralarındaki pahalılık nedeniyle barınamayan öğrenciler, durumu protesto etmek için geceyi parkta geçirdi.

 

Eğitim-Sen: 872 okulda vaka tespit edildi, 774 sınıf kapatıldı

Eğitim-Sen, okulların fiziki altyapı sorunları giderilmediğini, öğretmen açıklarının kapatılmadığını, yeni okullar ve ek derslikler inşa edilmediğini belirterek, “MEB gerekli tedbirleri almayarak yüz yüze eğitimin devamını riske atmaktadır” dedi.

 

Türkiye, Cenevre’de yargılanıyor: Ayrımcılık ve işkence arttı

Cenevre kentinde kurulan ‘Türkiye Mahkemesi’ne işkence raporu sunan Eric Sottas, ‘Türkiye’de işkence organize ve çok geniş bir ölçekte kullanılıyor.’ dedi.

 

İki askerin yakılması fetvasını veren IŞİD kadısının tutuklanmasının perde arkası

Alwi, ‘Ben kadı değil imamım’ dedi ama elinde uzun namlulu silahla fotoğrafı ortaya çıktı. Eşi de kadılık yaptığını doğruladı.

 

TSK’da emekliliğini isteyen 3 generalin isimleri belli oldu

TSK’da istifa edip emekliliklerini isteyen üç generalin Tümgeneral Hakan Öztekin, Tuğgeneral Mustafa Enis Koç ve Tuğgeneral Orhan Akkurt olduğu belirtildi.

 

EKONOMİ

 

Çay üretici isyan etti: Bunun bedelini seçimde ödeyecekler

CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan’a derdini anlatan çay üreticisi, açıklanan fiyatlarla para kazanamadıklarını belirterek, “Seçimde mutlaka bunun bedelini bunlar ödeyecekler. Bu gerçek” dedi.

 

Gıda fiyatları daha da artacak

Artan gıda fiyatlarına karşı iktidar çözümü market baskınlarında arıyor. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ise uyarıyor: Hasat döneminde bile düşmeyen fiyatlar önümüzdeki günlerde daha da artar. Çiftçi desteklenmeli.

 

DIŞ POLİTİKA

 

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Türkiye’ye teşekkür

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Korunmaya muhtaç mültecilere desteğiniz için size (Türkiye) içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Rusya’da Duma seçimlerini Putin’in partisi kazandı

Putin’in partisi Birleşik Rusya, ülkede pazar günü sona eren parlamento seçimlerinin galibi oldu. Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması milletvekilleri için yapılan 2016’daki seçimde yüzde 54,2 oy alan Birleşik Rusya partisi, bu seçimde oyların yüzde 49,85’ini aldı. Duma’da çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya’nın, 300’ün üzerinde milletvekiliyle Anayasa değişikliği yapacak çoğunluğa sahip olduğu belirtildi.

 

Celalabad saldırılarını IŞİD-H üstlendi

Dört ayrı bombalı saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

 

AUKUS Paktı: Fransa, İngiltere ile savunma toplantısını iptal etti

 

AB ve ABD’den Rusya seçimlerine sert eleştiri

AB ve ABD, manipülasyon iddialarına atıfla Rusya seçimlerini eleştirdi, Kırım’daki seçimleri tanımayacaklarını açıkladı. Duma seçimlerini bir kez daha Devlet Başkanı Putin’in partisi kazandı.

 

21 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Babacan’dan Bahçeli’ye: Kürt meselesi vardır ve çözümün adresi siyasettir

DEVA lideri Babacan, MHP lideri Bahçeli’nin ‘Kürt sorunu’ ile ilgili açıklamasına “Ankara’dan doğuya geçemeyenler, Bağlar’da, Şemdinli’de, Cizre’de sokakta gezemeyenler bunu bilemez” cevabını verdi.

 

Covid-19 salgını: Günlük can kaybı 260’a çıktı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 29 bin 338 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 260 kişi vefat etti.

 

Bülent Şık: Saliha Çakır’ın ölümünü münferit bir olay olarak görmek doğru değil

Saliha Çakır’ın tarım ilacı nedeniyle vefatını değerlendiren Bülent Şık, “Bu üzücü olayın bir istisna olmadığını, aksine pestisit kullanımındaki başıboşluğun sonucu olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Çözüm yeri Meclis’tir, bütün partilere çağrı yapıyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘muhatap’ tartışması yaratan ifadelerini yineledi, “Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis’tir. Sadece HDP’ye çağrı yapmış olmuyorum. Bütün partilere çağrı yapıyorum” dedi.

 

Demirtaş: HDP elbette muhataptır, çözümün adresi doğal olarak TBMM’dir

Selahattin Demirtaş: HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir.

 

Mithat Sancar: Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu ve HDP ile ilgili açıklamalarını olumlu bulduklarını söyledi, “Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez” dedi.

 

İmralı tartışmasına Bahçeli de dahil oldu: “PKK’yı muhatap almak demektir”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözeriz” açıklamasının ardından başlayan İmralı tartışmasına dahil olan Devlet Bahçeli, “HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir” dedi.

 

Düzce’de fındık toplayan Kürt işçiler: Irkçı saldırıya uğradık

Fındık toplamaya Düzce’ye giden Kürt işçiler, kaldıkları evde taşlı saldırı uğrayıp, kenti terk etmeleri için tehdit edildiklerini anlattı.

 

AYM’den 15 Temmuz kararı: Ulus tehlikede olsa bile işkence yapılamaz

AYM, 15 Temmuz’da gözaltına alınıp işkence gören öğretmenin başvurusunda hak ihlali tespiti yaptı: “Kötü muamele yasağı ulusun varlığını tehdit eden bir tehlike durumunda bile askıya alınamamaktadır.”

 

Validebağ Korusu’na sabah operasyonu | Molozlar toplandı, zafer pozu verildi

Sabah saat 05.00’te Validebağ Korusu’nun farklı yerlerine hafriyat araçlarıyla moloz döküldü. Koruya giren onlarca polis, 98 gündür koru için nöbet tutan yurttaşlara engel oldu.

 

Mahkeme başkanı temaslı çıktı, Kobani davası ertelendi

HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı Kobani davası, mahkeme başkanının koronavirüs temaslısı çıkması nedeniyle 2 gün ertelendi.

 

Hendek’teki havai fişek fabrikası patlaması: Fabrika sahipleri asli kusurlu bulundu

Hendek’te havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin ikinci bilirkişi raporunda fabrika sahipleri asli kusurlu bulundu.

 

Sedat Peker hakkında Erkam Yıldırım’a hakaretten dava açıldı

Suç örgütü elebaşı Sedat Peker hakkında, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’a yönelik “hakaret” ve “iftira” suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 6 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 

Bakan Soylu: Türkiye afet yönetiminde çağ atladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bugünkü açıklaması dikkat çekti. Soylu, “Afet olmadan geçen her gün bizim için hazırlık fırsatıdır. Bu fırsatın yarın elimizde olamayabileceği de aşikardır. Türkiye özellikle afet yönetiminde, AFAD Başkanlığı eliyle ortaya koyduğu yeni yapılanmayla açık şekilde ifade etmem gerekir ki çağ atlamıştır” dedi.

 

Erdoğan’ın yurt açıklamasını MEB istatistikleri yalanladı

Artan üniversite öğrenci sayısına karşın 2016’dan bu yana KYK yurtlarının ne sayısında ne kapasitesinde artış var. Özel yurtlarla vakıf yurtlarının sayısı ise 2007’den bu yana 3’e katlandı.

Metin Lokumcu davasında polislerin itirazı reddedildi

Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı sonrası bazı sanık polislerin Metin Lokumcu davasının ağır ceza mahkemesinde görülmesine yaptıkları itiraz reddedildi. Dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.

 

Vartinis davasında 28 yıl sonra ilk tutuklama kararı

Muş Baro Başkanı, avukat Karaçelik: “Mağdurlar açısından adaletin tamamen tecelli ettiğini söylemek mümkün olmasa da böylesi ağır vakalarda gözaltı kararının bile çıkmadığını gördüğümüzden, tutuklama kararı sevindirici.”

 

‘Yurt yapmak Newyork’a büyük binalar dizmekten çok daha zor değil’

Kalacak yer bulamayan üniversite öğrencileri yurt ve kira sorununun bir an önce çözülmesi için İktidara çağrıda bulunarak, ‘Devletten arkamızda olmasını, yurt yapmasını talep ediyoruz’ dedi.

 

Valilikten DEVA Partisi’ne kurşunlu saldırıya ilişkin açıklama

İstanbul Valiliği, DEVA Partisi Arnavutköy İlçe Başkanlığı’nın gece otomobille gelen şüpheliler tarafından kurşunlanmasına ilişkin açıklama yaptı.

 

Altı parti ‘Parlamenter Sistem’de uzlaştı; tek aday belirlenecek

‘İttifak adayının işlevi, uzlaşılan program ve bu programın hayata geçme takvimine eşlik-önderlik edecek isim olarak tanımlanıyor.’

 

Erdoğan: Yerli aşımız Turkovac’ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağız

 

EKONOMİ

 

Erdoğan ile Kavcıoğlu arasında ‘İngilizce gerginliği’ iddiası

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki gerilim yaşandığı iddia edildi. T24 yazarı Barış Soydan’ın aktardığı iddiaya göre Erdoğan, Kavcıoğlu’nun İngilizcesinin yetersiz olmasına ve Ağustos enflasyonu konusunda kendisini yanıltmasına kızdı.

 

Demirören, 1,5 milyar dolarlık kredisini yapılandırmak için harekete geçti

Demirören’in, Doğan Medya’yı satın almak için kullandığı Ziraat Bankası kredisinin de dahil olduğu 1,5 milyar dolarlık krediyi yapılandırmak için bankalarla görüştüğü belirtildi. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Ziraat Bankası’ndan alınan kredinin ödenmediğine dair iddiası tartışma yaratmıştı.

 

Enflasyona sopa işlemedi | Yaz aylarında yaşanan gıda zammı eylülde de devam etti

Eylülde gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artış yaşandı. Temel gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 37,6 olarak gerçekleşti.

 

Bloomberg Intelligence’tan analiz: Türkiye bankaları ve Türk Lirası için üç büyük risk

Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel, Türkiye bankaları ve Türk Lirası için üç büyük riskin dolarizasyon, petrol fiyatları ve enflasyon olduğunu söyledi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Kılıçdaroğlu’ndan sol/sosyal demokrat 96 siyasi partiye mektup

Kemal Kılıçdaroğlu, BM Dünya Barış Günü kapsamında, Sol/Sosyal Demokrat 96 siyasi partiye, ‘Sosyal Dünya’yı Kurmak ve Uluslararası Dayanışmayla Sığınmacı Sorununu Çözmek’ başlıklı mektup gönderdi.

 

Biden, Filistin’de iki devletli çözüm istedi, İsrail salonu terk etti

ABD Başkanı Biden BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada yeni bir ‘Soğuk Savaş’ peşinde olmadıklarını savundu. Biden, “Demokratik bir Filistin devleti için en iyi yol, iki devletli çözümdür” dedi.

 

BM Genel Sekreteri Guterres: Milyonlar açken milyarderler zevkine uzaya gidiyor

BM Genel Sekreteri Guterres, Genel Kurul açılışında liderlere pandemi ve iklim krizi konusunda uyarıda bulundu. Guterres’in, “Milyonlar açken milyarderler zevkine uzaya gidiyor” sözleri dikkat çekti.

 

Erdoğan BM’ye seslendi: Yeni göç dalgalarını karşılamaya tahammülümüz yok

BM’nin 76’ncı Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap eden Erdoğan, “Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız, ne de tahammülümüz vardır” dedi.

 

İmamoğlu, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunanistan’da Başbakan Miçotakis ile görüşme gerçekleştirdi.

 

Taliban: IŞİD, Afganistan’da güçlü değil

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “IŞİD’in Afganistan’daki varlığı Irak’ta olduğu kadar güçlü değildir. IŞİD, halk içinde yoktur. Sadece bazı kişiler zihniyet bakımından sempati beslemektedirler” dedi.

 

Kremlin’den ‘seçim’ çıkışı: Türkiye’nin bu pozisyonunu değiştireceğini umuyoruz

Türkiye ile Rusya arasında ‘seçim’ tartışması yaşanıyor. Rusya’dan peşpeşe açıklamalar geldi.

 

 

22 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de koronavirüs | 242 kişi daha hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 351 bin 655 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 168 kişinin testi pozitif çıktı, 242 kişi yaşamını yitirdi.

 

Bakan Kasapoğlu: Yurt konusunda milletimizi kandırmaya çalışıyorlar

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüksek kira talepleri nedeniyle öğrencilerin yurt veya ev bulamadığı tartışmalarına ilişkin, “Verileri bilmeden farklı şekilde ortaya koyanlar, bildiği halde kötü niyetle istismar edenler, milletimizi kandırmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Kasapoğlu, Türkiye’nin dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi en yüksek yurtlarına sahip olduğunu iddia etti.

 

İkizdere direniş alanına ‘kamulaştırma’ adı altında yıkım

Rize İkizdere’de Cengiz Holding’in yapmak istediği taşocağına karşı direniş sürerken, İkizderelilerin direniş alanı ‘acele kamulaştırma’ kararıyla yıkılmak isteniyor. Arazinin sahibi Kemal Baş, “Kamulaştırma ve yıkım kararı tebliğ edilmedi. ‘Cuma gününe kadar boşaltmanız lazım yıkım olacak’ dediler” diye konuştu.

 

Bolu Valiliği’nden göçmenlere: Akşam dokuzdan itibaren evinizde olun, aşırı baharat kullanmayın

Bolu Valiliğince kente gelen “yabancı misafir temsilcileriyle” toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda, yabancı ülkelerden şehre göç edenlerin uyması gereken kurallar listelendi. Listede, “Saat 21:00’den itibaren zorunluluklar dışında herkesin evinde olması, mutfaklarda aşırı baharatlar kullanılarak koku sebebiyle komşuların rahatsız edilmemesi” gibi başlıklar dikkat çekti.

 

Kılıçdaroğlu Bahçeli’ye yanıt verdi, ‘çözüm’ açıklamasını yineledi: Barışı dostlarımızla getireceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu ile ilgili tartışma için; “Sorun var, evet. Bu sorun nerede çözülecek, TBMM. Bu kadar açık, bu kadar net” dedi.

 

HDP Milletvekili Eksik: TÜİK ölüm istatistiklerini neden yayımlamıyor?

İktidarın Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını gizlediğini ifade eden HDP Milletvekili Dr. Eksik, TÜİK’in 2020 yılına ait ölüm nedeni istatistiklerini, salgınının gerçek ölüm bilançosunun ortaya çıkmasını engellemek için açıklamadığını belirtti.

 

Soylu: O barajlar yapılmamış olsaydı Bartın’da daha büyük felaket yaşayacaktık

 

Kötü sonuçlar harekete geçirdi: Araştırma şirketleri TÜİK’e tabi olacak

AKP-MHP cephesi, anketlerden ardı ardına gelen olumsuz sonuçlar karşısında araştırma şirketlerini ‘denetlemek’ için düğmeye bastı. Araştırma şirketleri, bir araştırmayı kim için yaptığını ve araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını belgeleri ile birlikte paylaşacak.

 

KYK’nin 769, milyonlarca liranın aktığı iktidara yakın vakıfların ise 223 yurdu var

Erdoğan’ın açıklamasına göre KYK’nin 769 yurdu var. İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, TÜRGEV ve TÜGVA’nın yurt sayısı ise 223. Bu yurtlar için vakıflara halkın vergilerinden milyonlarca lira akıyor.

 

“5 dakika muayene zamanı ile 90. hasta olmak ister misiniz?”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), muayene süresinin 5 dakikaya düşürülmesine karşı basın açıklaması yapıp “5 dakika muayene zamanı ile 90. hasta olmak ister misiniz” diye sordu.

 

HDP’den Kayyum İzleme Raporu: Tarihin en büyük soygunuyla karşı karşıyayız

HDP Kayyum İzleme Raporu’nda, kayyumların pazarlık usulü yaptıkları ihalelerde büyük yolsuzluklar yapıldığı kaydedilerek, “İnsanlık tarihindeki en büyük soygunla karşı karşıyayız” denildi.

 

“Barınamıyoruz” diyerek eylem yapan öğrenciler: Verdikleri bursu da geri alıyorlar

Devlet yurtlarının kapasite yetersizliğini, fahiş kiraları ve özel yurt fiyatlarını “Barınamıyoruz” diyerek protesto eden öğrenciler, 650 TL’lik bursların hiçbir şeye yetmediğni söyledi.

 

10 Ekim avukatları sordu: Kadı tutuklandı, ya diğerleri?

Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, IŞİD’li Jamal Abdul Rahman Alwi’nin tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Komisyon, üst düzey IŞİD’lilerin akıbetinin ne olduğunu sordu.

 

10 soruda Paris İklim Anlaşması ve Türkiye

Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmanın planlandığını söyledi. Bu çıkış neden gecikti, pratikte neleri getirecek?

 

Sedat Peker: Cuma günü kokain satıcılarının bakanlarla resimlerini yayınlayım da ortalık biraz şenlensin

‘Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı hakkımda eski başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım hakkında hakaret ve iftira ettiğim gerekçesiyle dava açmış.’

 

Erdoğan’ın onaylayacağız açıklamasının nedeni tamamen ‘duygusal’

Erdoğan’ın 4 yıldır onaylamadığı Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’in onayına sunacağını açıklamasının nedeni 3 milyar dolarlık kredi.

 

AK Partili Bostancı: Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’ten en hızlı şekilde geçireceğiz

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’in en önemli başlangıç işlerinden olacağını söyledi ve “Muhalefetle de görüşeceğiz. En hızlı şekilde geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Bodrum’un su kaynağı Mumcular Barajı kurudu: Eski fabrika ve kara yolu ortaya çıktı

Türkiye’nin önemli turizm kenti Bodrum’un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı’nın yüzde 10’luk seviyenin altına düştüğü, suyun Geyik Barajı’ndan sağlandığı bildirildi.

 

İzmir’de ‘Barınamıyoruz’ eylemleri: Belediye, Buca ve Bornova’da yurt kiraladı

Öğrencilerin kira ve yurt ücretlerine karşı başlattıkları eylemler İzmir’de de sürüyor. Bornova, Karşıyaka ve Buca’da üç gecedir sabahlayan öğrenciler, bir kez daha “Gidecek yerimiz yok” dedi.

 

EKONOMİ

 

Kredi borçluları memleketi

Erdoğan’ın ‘halinden memnun’ dediği yurttaşlar kredi borcu altında eziliyor. 25,5 milyon kişi kredi borçlusu. Başka bir ifadeyle her 100 kişiden 30’u bankalara borçlu. 2,3 milyar liralık kredi ise takibe düşmüş durumda.

 

Fed politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı

 

Çanakkale Köprüsü’ne verilen garantiyle şirkete hazineden yılda 190 milyon aktarılacak

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti toplam yaklaşık 327 TL’yi buluyor. Geçiş garantisi nedeniyle hazineden yılda 190 milyon avro şirkete aktarılacak.

 

5 soruda Çinli emlakçı Evergrande’nin dünya ekonomisinde yarattığı krizin öyküsü

 

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

İmamoğlu, Çipras ile görüştü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina ziyaretinin ikinci gününde, Yunanistan’ın eski başbakanları Yorgo Papandreu ve Aleksis Çipras ile bir araya geldi.

 

Dışişleri’nden ‘Libya’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Libya Temsilciler Meclisi’nin Milli Birlik Hükümeti’nden güvenoyunu çekmesiyle ilgili açıklama yaptı.

 

Macron ve Biden görüştü: Fransız elçi ABD’ye geri dönüyor

İki liderin yaptıkları telefon görüşmesi sonrası, ‘müttefikler arasında açık istişarelerle’ krizden kaçınılabileceği konusunda hemfikir olduklarını açıklarken, Fransız Büyükelçisinin gelecek hafta ABD’ye döneceği bildirildi.

 

Erdoğan’dan ‘Afgan mülteci’ mesajı: Ülkemizin gücü yetmez

New York’ta Amerikan CBS televizyonuna mülakat veren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci sorununa ilişkin ABD’nin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bizim ülkemizde şu anda kayıt dışı 300 binden fazla Afgan mülteci var. Ülkemizin hala Afgan mültecileri almaya gücü yetmez” dedi.

 

Rusya zirvesi öncesi Türkiye İdlib’e binlerce takviye asker gönderdi

New York’taki temaslarını tamamlamak üzere olan Erdoğan, bu kez Rusya Devlet Başkanı Putin ile zorlu bir toplantıya hazırlanıyor.

 

Rusya’dan Erdoğan’a: Esefle karşıladık

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı Kırım açıklamasına tepki göstererek “Esefle karşılıyoruz” dedi.

 

 

23 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de koronavirüs | 217 kişi daha hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 356 bin 132 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 844 kişinin testi pozitif çıktı, 217 kişi yaşamını yitirdi.

 

Bebeğe yanlış aşı iddiasına yeni soruşturma

Sağlık Bakanlığı, İzmir’de bir bebeğe yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığı iddiasına dair yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu.

 

Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlattı

Sağlık Bakanlığı bazı bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını ileri süren Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlattı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların kabul edilemez olduğuna vurgu yapıldı.

 

30 günlük bebeğe yanlışlıkla Biontech aşısı yapılmış! | Ailenin avukatı olayı doğruladı

Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün 1 aylık bebeğe yanlış aşı uygulandığına yönelik sözleri üzerine ailenin avukatına ulaştık. Olayı doğrulayan Av. Dilek Güzel, kusuru olan herkesin cezalandırılmasını istedi.

 

AKP, Kürt sorunu hakkındaki ‘görüşünü’ açıkladı: Olmayan bir sorun

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa ilişkin açıklamalarına, “Sayın Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu gündeme getiriyor” karşılığını verdi. Akbaşoğlu, “Parlamenter sistem gericiliktir” diye tuhaf yorumlarda da bulundu.

 

Bahçeli, CHP ve AYM’yi hedef aldı: ‘Kirli bir temas hattı’, ‘Kripto mesajlaşma’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümüne ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, HDP’yi meşru görmenin Anayasa Mahkemesi (AYM) üzerinde fiili baskı kurmak anlamına geldiğini savundu.

 

TCDD’den Çorlu açıklaması: Mağdurlara 21 milyon lira ödeme yapıldı

TCDD’den Çorlu Tren Katliamı’na ilişkin yapılan açıklamada, “Bugüne kadar vefat eden 14 vatandaşımızın yakınlarıyla yaralanan 30 vatandaşımıza toplam 21 milyon 370 bin 326,72 lira ödeme yapılarak dava süreci sulhla sonuçlandırılmıştır” denildi.

 

15 bin öğretmen alımı: Din kültürü, ‘Matematik’ ve ‘Türkçe’yi yine solladı

15 bin öğretmen alımına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımı belli oldu. En fazla atama yapılacak ilk 3 branş, 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve 1302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği olarak belirlendi. En fazla kontenjan ayrılan dördüncü branş olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ise Türkçe, Matematik, Fizik ve İngilizce branşlarını geride bıraktı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden “Kürt sorunu yoktur, biz o işi çözdük” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 76’ncı Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere bulunduğu New York’ta gazete çalışanlarının sorularını yanıtladı.

 

Silahlı saldırıya uğrayan sinemacı Enes Kaya, Balat’taki suç şebekesini anlattı

Balat’ta 30 Temmuz’da Recep Çetin adlı şahsın silahlı saldırısına uğrayan Sinemasal Kültür Sanat Derneği Başkanı Enes Kaya, kendisine ve eşinin dükkanına saldıran suç şebekesini anlattı.

 

Bel Karper ve AdkoTurk işçileri Tekirdağ Valiliği önünde gözaltına alındı

Tekirdağ Valisi ile görüşmek isteyen Bel Karper ve AdkoTurk işçilerine polis müdahale etti. İşçilerden 58’i gözaltına alındı.

 

Gözaltında cinsel saldırıyla öldürülen A.K. hakkında 29 yıl sonra hak ihlali kararı

AYM, Nisan 1992’de Diyarbakır Bismil’de askerler tarafından gözaltına alınan ve copla cinsel saldırıya maruz bırakılması sonucu yaşamını yitiren A.K. hakkında 29 yıl sonra hak ihlali kararı verdi.

 

Mansimov’a kardeşinden nitelikli dolandırıcılık suçlaması

‘Mafya babası Levon Termedzyan ve Sezgin Baran Korkmaz gibi kara para aklayanlarla, tefecilerle ve mafya ile yakın ve ticari ilişkiler kurdu.’

 

TBB heyeti: 1990’lı yıllarda açıklamalar yaptığımız fakültede şimdi açıklama yapamıyoruz

Dicle Üniversitesi, uzmanlık unvanı bekleyen hekimlerle ilişiği kesti. Dekanlık ile görüşmek için Üniversiteye gelen TBB heyeti üniteye alınmadı.

 

Barınma krizini parklara taşıyan üniversiteliler anlattı: Polis aileleri aramaya başladı; ‘geleceksizlik’ Türkiye’de gençlerin normali hâline geldi

“Barınamıyoruz Hareketi” 4. gününde, yağmur ve soğuğa rağmen parkta sabahladı

 

‘Barınamıyoruz’ diyen üniversite öğrencileri anlatıyor: Memleketlerimize geri dönmek zorunda kalabiliriz

 

Mansur Yavaş: Bugüne dek 3 binden fazla başvuru aldık, öğrencilerimizi yurtlara yerleştiriyoruz

“Zihinlerinizi sadece hayalleriniz meşgul etsin diye elimden geleni yapmayı sürdüreceğim”

 

AYM: ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda gözünü kaybeden Sağlam’ın etkili başvuru hakkı ihlal edildi

AYM, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda bir gözünü kaybeden Özgür Sağlam’ın etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve yeniden yargılama karar aldı.

 

Tutuklanan yüzde 98 engelli Bekir Güven hastaneye yatırıldı

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan yüzde 98 engelli Bekir Güven hastaneye yatırıldı. Güven’in cezasının hastanede geçeceği belirtilirken, eşi Rukiye Güven, ‘Cezasının tamamen iptal edilmesini istiyorum’ dedi

 

Covid aşısı: İngiltere Türkiye’de yapılan aşıları neden tanımıyor, bu karar değişebilir mi?

 

EKONOMİ

 

Kılıçdaroğlu: ÇAYKUR’un Varlık Fonu’ndan çıkması lazım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rize’de yaptığı konuşmada, ÇAYKUR’un Varlık Fonuna devredilmesinin doğru olmadığını söyledi.

 

Merkez Bankası 16 ay sonra faiz indirdi, dolar tarihi zirvesine fırladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 18 seviyesine çekti. Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu.

 

Enerji sektöründen kaynaklar: Elektrik ve doğalgaz gelecek ay yüzde 15 zamlanabilir!

Enerji üretim ve dağıtım sektöründen dört kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, gelecek ay başında doğalgaz fiyatlarında ortalama yüzde 15, elektrikte ise yüzde 8-15 artış yapılması bekleniyor.

 

LPG otogazın litresine 15 kuruş zam yapıldı

 

Türkiye faiz indirimini konuşuyor: Daha yüksek faize ve yüksek bedel ödemeye hazırlıklı olalım

TCMB’nin faizi yüzde 18’e çekme kararının ardından TL’de değer kayıpları yaşandı, dolar ilk tepki olarak 8,80’in üzerine çıktı. Uzmanlar ve siyasiler kararın olası sonuçlarını değerlendirdi.

 

TCMB, Erdoğan’a direnemedi: Yabancı ekonomistler faiz indirimini nasıl değerlendirdi?

Yabancı ekonomistler, Merkez Bankası’nın 1,5 yıl sonra ilk defa faiz indirimi kararı almasıyla ilgili görüşlerini paylaştı, dolar/TL kurunda yükseliş beklediklerini belirtti.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Erdoğan: Biden ile iyi başlamadık

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ile ilişkilere değinerek, “Ben, oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Biden ile iyi başladık diyemem” dedi.

 

Tunus Cumhurbaşkanı, yasama yetkisini kendisine devreden kararname yayımladı

Tunus’ta yayımlanan yeni kararnameye göre Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar kurulunu atayacak, hükümetin politikasını belirleyecek. Cumhurbaşkanı’na kararnameyle yasama yetkisi verildi.

 

Türkiye, F-35 programı için ABD’li lobi şirketiyle anlaşmasını uzattı

Şirket, Türkiye’ye 2022 Ağustos’una kadar “stratejik ve hukuki danışmanlık hizmetleri” sağlayacak

 

 

24 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

 

Salgında son 24 saat: 221 vefat, 27 bin 197 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı korona virüsünden 221 kişinin öldüğünü ve 27 bin 197 kişide virüs tespit edildiğini açıkladı.

 

Din öğretmeni, Alevi öğrencilere parmak kaldırttı, “Oruç neden tutulmuyor?” dedi

Ankara’da bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra öğrencilere skandal sorular yöneltti. MEB olay hakkında soruşturma başlattı.

 

Valilikten, alevileri hedef alan öğretmen hakkında açıklama

Ankara Valiliği, Mamak ilçesinde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin ifadelerine ilişkin yaptığı açıklamada, ” öğretmenin görevden uzaklaştırıldığını” duyurdu.

 

Öztrak: Gelecek ve DEVA partilerini Millet İttifakı’nda görmeyi arzu ederiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’in “DEVA ve Gelecek partilerini de Millet İttifakı içinde görmeyi arzu ediyoruz” açıklamasını, “Biz de tabi ki arzu ediyoruz.

 

Polisten ‘barınamayan’ öğrencilerin ailelerine telefon

Polis, yurt ve ev bulamadıkları için “Barınamıyoruz” eylemi yapan üniversite öğrencilerinin ailelerini telefonla arıyor. Uygulamaya tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Üniversiteyi kazanmış, çok büyük kısmı reşit olan üniversitelilerin ailelerini arayarak, ‘Çocuklarınızı eve çağırın’ deme yetkisini hangi kanundan alıyorlar?” diye sordu.

 

Bakan Özer, öğretmenlerin aşılanma oranlarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “İki doz aşı olan ya da hastalanıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 86. Çoğu Kıta Avrupası’ndaki ülkelerden çok daha yüksek” dedi.

 

Sedat Peker’den yeni iddialar: Narko yapı yaratılmak isteniyor

Suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker yeni iddialarda bulundu ve “Türkiye’de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor” dedi.

 

Ekoloji örgütleri Kadıköy’de eylem yaptı: İklim krizine karşı acil önlem alınsın

 

Şenyaşar ailesi Adalet Nöbeti’nin 200’üncü gününde avukatlarla açıklama yaptı

Şenyaşar ailesi, Adalet Nöbeti’nin 200’üncü günü dolayısıyla 200 avukatın katılımıyla Urfa Adliyesi önünde açıklama yaptı.

 

DENİZ POYRAZ’IN ANNE VE BABASI İFADEYE ÇAĞRILDI

“Sadece katil değil, koruyan da kollayan da yargılansın”

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aileye gönderilen tebligatta “müşteki olarak ifadeleri alınacağı” belirtildi. Anne Fehime Poyraz ifade öncesi bianet’e konuştu: “Ortada bir katil var ama hala dava yok”

 

Yine IŞİD skandalı: Askerleri yakma videosunu çeken Ömer Yetek de bırakılmış

Gazeteciler, eleştirel tweet attanlar kapıları kırılarak gözaltına alınıp tutuklanırken Suriye’de operasyon yapan TSK birliğindeki askerleri yakarak öldüren IŞİD grubu içindeki bir kişinin daha serbest bırakıldığı ortaya çıktı

 

İklim krizi: Meclis’in taslak iklim raporuna göre Türkiye’de 2099’a kadar yaz sıcaklığındaki artış 6 dereceyi aşabilir, yağışlar yüzde 60 azalabilir

 

AYM kararlarına uymayan hakimlere terfi

AYM Başkanı Arslan dün hükümete bir kez daha Mahkeme kararlarına uyulması uyarısı yaptı. Kararları uygulamayan hakimlerin ise ceza bir yana, terfi ederek maaş zammı aldıkları ortaya çıktı.

 

EKONOMİ

 

Yıldız Holding’den Murat Ülker’in ‘fahiş fiyat’ sözlerine açıklama

Yıldız Holding tarafından, Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in basın mensuplarının zincir marketlerdeki fiyat tartışmalarına ilişkin değerlendirmesinin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zincir marketlerde denetimlerin artacağına yönelik açıklamasıyla yakın veya uzak bir ilgisinin bulunmadığı bildirildi.

 

Çin, kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etti

Bitcoin, Çin kamu kurumları tarafından yapılan açıklamalar sonrası yaklaşık yüzde 8 değer kaybederek, 41 bin dolara geriledi.

 

Dolar/TL kurunda yeni rekor: 8,85 seviyesini gördü

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası yükselişe geçen dolar/TL kuru, 8.85 seviyesini gördü.

 

Brezilya’da Evsiz İşçiler Hareketi, borsa binasını işgal etti

Brezilya’da Evsiz İşçiler Hareketi, Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal etti. “Bizim açlığımızla zenginleşiyor” diyen Brezilyalı işçiler milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşarken 42 yeni süper zenginin ortaya çıkmasını eleştirdi.

 

“Çevik, süpür” talimatıyla gözaltına alınan işçiler yeniden grev alanında

Tekirdağ Valiliği önünde eylem yaparken “Çevik, süpür” talimatıyla darbedilerek gözaltına alınan Bel Karper ve Indomie AdkoTurk işçileri grev alanına döndü. İşçiler mücadelede kararlı.

 

Babacan: Paradan attığımız 6 sıfırı eklemeye kararlılar

“Sanayi ile inşaat sektörü arasındaki dengenin bozulması ekonomimizi darmadağın etti”

 

DIŞ POLİTİKA

 

Erdoğan, New York’tan eli boş döndü: Uzmanlar ziyareti nasıl yorumladı?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük beklentilerle gittiği New York ziyaretinden hayal kırıklığıyla döndü. Doç. Dr. Yonca Özdemir, Doç. Dr. İkbal Dürre ve Dr. Soli Özel, Erdoğan’ın ziyaretini BirGün’e değerlendirdi.

 

Erdoğan: Ben daha önceki ABD başkanlarıyla böyle bir sorun yaşamadım

ABD ile ilişkilerin beklenen noktada olmadığını söyleyen Erdoğan, daha önceki ABD başkanlarıyla böyle bir sorun yaşamadığını söyleyerek Joe Biden’ı eleştirdi. Erdoğan, “ABD ile bizim münasebetimiz, iki NATO üyesi olarak böyle olmamalı” dedi.

 

Mikdad ve Lavrov: Suriye topraklarındaki meşru olmayan yabancı güçler çıkmalı

Nwe York’ta bir araya gelen Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanları, Suriye topraklarında meşru olmayan yabancı varlığına son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

Önerilen Metinler/Videolar

 

İÇ POLİTİKA

 

COVİD-19 aşısının reddi ve SGK’deki düzenlemeler

 

Berrin Sönmez / Falaka eziyetine TCK Eziyet maddesi uygulanmalı

 

Pınar Öğünç / ‘Ancak dünya savaşları döneminde görebileceğimiz bir kitlesel işsizlik yaşıyoruz’

 

Murat Yetkin / Diyanet İşleri Başkanı artık fazla olmuyor mu?

 

Mahmut Aytar: Bizi örgütleyen açlığımızdır

İstanbul-Ümraniye’de atık kâğıt işçiliği yapan, atanmamış biyoloji öğretmeni Mahmut Aytar, valilik kararıyla depolarına, çekçeklerine el konmasına isyan ediyor: Uçurumdan düşerken tutunduğumuz son dalı niye koparıyorsunuz?

 

Altındağ olayları sonrası Ankara’daki Suriyeli göçmenler, “Evlerimiz yıkılıyor, polisten kaçarak yaşıyoruz” diyor

 

Bekir Ağırdır: HDP’li Temelli’nin ‘Muhatap İmralı’ açıklaması talihsiz

‘Doğru bulmuyorum. Kusura bakmasın Sezai Temelli. Her şeyden önce bu meseleye dair neyi değiştireceksek, parlamentoda uzlaşarak çözebiliriz.’

 

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Metropollerde yeni seçmen AK Parti’den kopuyor, İYİ Parti’nin sıçrama yapması sürpriz olmaz

 

EKONOMİ

 

Sanayinin Sorunları bülteni | Büyüme kalitesiz: İş yok, aş yok!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 73’ncüsünü büyümenin işgücü, bölüşüm ve istihdama etkisi konusuna ayırdı.

 

Fatih Özatay / Merkez 23 Eylül’de “çekirdek” deyip faiz düşürecek mi?

 

DIŞ POLİTİKA

 

“11 Eylül dünyada bir korku türbülansı başlattı” / Fuat Keyman

 

Pakistanlı Yazar Ziyad Faysal: Türkiye, Pakistan’ın Afganistan’da yaptığı hataları Suriye’de yapmamalı

 

Afganistan: Biden sıkışmış durumda

Afganistan’dan çekilme sürecinin ABD’de başarısızlık olarak görüldüğünü söyleyen Washington’da yaşayan analist-gazeteci Mutlu Civiroğlu, uçaklara sarılan insan görüntüleri ve saldırıların 2022 seçimleri öncesi Biden’ı gafil avladığını belirtiyor.

 

Fehim Taştekin / Askerleri cihatçılar öldürdü, biz yine de Kürtleri vuralım, hikâye sağlam olsun!

 

Fehim Taştekin / Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor?

 

Mühdan Sağlam / Rusya’da Duma seçimleri ne vaat ediyor?

 

Küresel Gündem… İlhan Uzgel: İdlib Türkiye’nin açık yarası olmaya başladı

DUVAR- Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’in bu bölümünde Türkiye’nin İdlib politikası ele alınıyor.

 

Murat Yetkin / Türkiye ABD ile yeni anlaşma zemini arıyor