11-24 Mayıs Haber Taraması

 

11/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Eskişehir’de Valilik tarafından yasaklanan festival 9-12 Haziran’a ertelendi

Eskişehir Valiliği’nin toplu etkinlik yasağının ardından ertelenen Anadolu Fest müzik festivali, 9-12 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Metin Gürcan tahliye edildi – DW – 11.05.2022

Casusluk suçlaması nedeniyle tutuklu yargılanan DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan bugünkü duruşmada tahliye edildi. Savcılık tahliyeye itiraz etti.

Barış Grubu üyesi Aysel Doğan yaşamını yitirdi

Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 1999 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen 2’nci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan kanser tedavisi gördüğü Almanya’da yaşamını yitirdi.

İlk mitingi engellenen DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Hodri meydan

İlk mitinglerinin engellenmek istendiğini duyuran Ali Babacan, “Bundan böyle DEVA Partisi’nin olduğu her meydan Demokrasi Meydanı’dır. Hodri meydan” açıklamasında bulundu.

 

EKONOMİ

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinden geriledi – Bloomberg HT

ABD’de Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Veriler ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini gösterdi. Buna göre ülkede Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 8,3 oldu. Beklenti yüzde 8,1 olarak kaydedilmişti.

İnşaat maliyetlerinde enflasyon yüzde 100’ü aştı – Bloomberg HT

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 8,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 98,14 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 11,28, işçilik endeksi yüzde 1,16 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 123,87, işçilik endeksi yüzde 42,58 arttı.

AMB Başkanı Lagarde’dan ‘kademeli normalleşme’ mesajı – Bloomberg HT

Euro Bölgesi enflasyonunun bankanın yüzde 2’lik hedefinin neredeyse 4 misli üzerinde seyretmesi nedeniyle AMB yetkililerinin Temmuz ayında faiz artırımına başlamaya yönelik görüşleri de güçleniyor.

Kripto piyasasında TerraUSD depremi – Dünya Gazetesi

Fed kararının ardından yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmasının, hafta başında kriptolarda satış baskısı yarattığı ve Bitcoin ile altcoinlerde rekor düşüşlere yol açtığı değerlendiriliyor. 

TCMB rezervlerinde iki haftada 5,4 milyar dolarlık düşüş – Bloomberg HT.

TCMB’nin swap hariç net rezervlerdeki görünüm de bozulmaya devam etti. Buna göre 29 Nisan haftasında swap hariç net rezervler eksi 47,6 milyar dolar oldu.

McDonald’s Türkiye, Katarlı şirkete satıldı – Diken

Şirketin açıklamasında McDonald’s restoranlarının tümü için bugün Boheme Investment GmbH şirketiyle pay devir sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Devir sözleşmesinde hesaplanacak tutarın yaklaşık 5-6 milyon dolar olması öngörülüyor.

Dolar arttıkça Kur Korumalı Mevduat sisteminin bütçeye yarattığı yük artıyor

Verilere göre KKM kapsamında açılan hesaplar 782 milyar liraya ulaştı. İlk vadeler mart-nisan aylarında doldu. Bu kapsamda 23 Mart-8 Nisan arasında vadesi dolanlar için Hazine bütçeden 13.2 milyar lira, Merkez Bankası da dövizden dönenler için 1.6 milyar lira kur garantisi ödedi. KKM’ye geçen şirketlere sağlanan kurumlar vergisi avantajı nedeniyle vazgeçilen vergi tutarı da 10.1 milyar lira oldu.

 

DIŞ POLİTİKA

ABD Kongresi, Ukrayna için 40 milyar dolarlık yardım paketini onayladı – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

ABD Kongresi dün Rusya ile savaşın üçüncü ayında olan Ukrayna’ya yaklaşık 40 milyar dolarlık ek yardım yapılmasını onayladı. Yardımın ABD Başkanı Joe Biden’in talep ettiği 33 milyar dolardan 7 milyar dolar daha fazla olması kararlaştırıldı. Askeri, ekonomik ve insani destek paketi, temsilciler meclisinde 368’e karşı 57 oyla kabul edildi. Kararın Senato’da da kabul edilerek Başkan Biden’ın oyu ile yasalaşması bekleniyor.

Biden yönetiminden Türkiye’ye F-16’lar hakkında ön bilgilendirme – Bloomberg HT

Wall Street Journal’ın (WSJ) konuya yakın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Ukrayna savaşında oynadığı rolün ardından Biden yönetimi, Türkiye’ye F-16 satışının da önünü açabilecek yeni silah satışları konusunda çalışmalarını artırdı.

İngiltere, İsveç’in ardından Finlandiya ile de güvenlik anlaşması imzaladı

İngiltere, İsveç ve Finlandiya arasında “güvenlik deklarasyonu” imzalandı. Söz konusu anlaşmayla İsveç ve Finlandiya’nın saldırıya uğraması hâlinde Birleşik Krallık’ın yardım edeceği taahhüt edildi.

Al Jazeera, muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail tarafından öldürüldüğünü açıkladı – BBC News Türkçe

İsrail, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Batı Şeria’daki bir operasyonda öldürülmesi ile ilgili askeri soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu’nun İdlib mitinginin güvenliğini HTŞ militanları sağlamış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 3 Mayıs günü Suriye’nin İdlib’de düzenlediği mitingde Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) militanlarının sağladığı görüntüler paylaşıldı.

 

12/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Resmi Gazete’de yayımlandı: Bazı valilerin görev yeri değişti

Kararnameye göre Ankara ve İstanbul Valileri görevlerine devam ederken; Şanlıurfa, Bolu, Van, Diyarbakır, Bartın, Kayseri, Uşak, Karaman ve Isparta Valileri görevden alınarak merkeze çekildi. 20 ilin valisi değişti.

Demirtaş’tan ‘Aydınlar Heyeti’ çağrısı: Halk nefessiz, kan ağlıyor; aktif tutum almak tarihi bir sorumluluk!

“Bulunduğunuz yerden sesinizi yükseltmeniz, hiç kimsenin ve hiçbir kesimin dışlanmadan Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında yeniden inşa sürecine dahil edilmesini talep etmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca yaşanan yıkımın yol açtığı tahribatların daha da artmaması için kesintisiz şekilde sürece dahil olmanız, tam demokrasi talebinizi sürekli şekilde görünür kılmanız da çok acil bir toplumsal ihtiyaçtır. Halk bu kadar nefessiz kalmış ve adeta kan ağlıyorken aktif bir tutum almak sizler gibi aydınların tarihsel sorumluluğudur.”

Kulisler hareketli… Ali Koç ve Ekrem İmamoğlu buluştu: Buzlar eriyor mu?

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’un bir araya geldiğini ve yaşananları masaya yatırdığını ileri sürdü.

Yargıtay’dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 3 davadan aldığı cezaları onadı

Yargıtay, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.

Canan Kaftancıoğlu: Bugün kararlılığım ve inancım daha fazla arttı; şimdi, bir kez daha o ve şürekası düşünsün

Hakkındaki ceza kararları Yargıtay tarafından onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından “Şimdi, bir kez daha O ve şürekası düşünsün; #İnadınaUmut” notuyla bir paylaşım yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısının ardından CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda önünde toplanılmaya başlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen cezaları onamasının ardından yaptığı çağrı sonrası, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalığa konuştu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Sen ikiyüzlüsün, sen fırsatçısın, sen bir zorba ve bir manipülatörsün.” diye seslenen Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’na “Canan cesurdur, Canan yüreklidir, Canan bizimdir.” diyerek destek verdi. Kılıçdaroğlu, 21 Mayıs’ta Bursa’da yapılacak mitingi İstanbul olarak değiştirdiklerini de duyurdu.

Canan Kaftancıoğlu hakkındaki onanan hapis cezalarını veren hakimin baktığı davalar dikkat çekiyor – YOL HABER

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından onanan hapis cezalarını veren hakim Barış Akademisyenleri’nden Selahattin Demirtaş’a, gazetecilerden Gezi Davası’na kadar pek çok davada yer almış.

DEVA Partili Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi – Evrensel

DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan hakkında savcılığın itirazı üzerine tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkartıldığı belirtildi.

‘Dezenformasyonla mücadele’ tasarısı neleri öngörüyor? Neden tartışılıyor? – BBC News Türkçe

İktidar partisi, uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Dezenformasyon ve Yalan Haberle Mücadele’ gerekçesiyle hazırlanan yasa teklifini önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor.

HDP Kapatma Davası’nda yeni gelişme – Mezopotamya Ajansı

HDP Kapatma Davası’nda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in dava dosyasına gönderdiği ek deliller Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi.

10 Ekim Ankara Katliamı: IŞİD emiri arama kararı varken tedavi edilmiş

10 Ekim Davası’nda konuşan Av. Erkan Sabri Ünüvar, IŞİD’in Türkiye emiri denen İlhami Balı’nın arama kararı olduğu dönemde Konya Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğüne dikkat çekti. IŞİD’lileri 20 gün boyunca takip etmesine rağmen yakalamayan Antep Cumhuriyet Savcılığı ve emniyeti hakkında suç duyurusunda bulunulması istendi.

Bakan Bozdağ’dan Dedeoğulları’na: HDP varsa, yanıma gelmeyin – Mezopotamya Ajansı

Dedeoğulları Ailesi avukatı Abdurrahman Karabulut, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “Yanınızda HDP varsa bana gelmeyin” diyerek ailenin görüşme talebini reddettiğini söyledi.

 

EKONOMİ

Pestisit nedeniyle AB’den Türkiye’ye iade edilen gıdalar neden rekor kırdı? Bu gıdalara ne oldu? – BBC News Türkçe

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne (AB) ihraç edilen ancak kontroller sırasında limit üstü pestisit tespit edilen ürünlere ilişkin iadelerde rekor seviyeye ulaşıldı. Geri çevrilen bu ürünlere, Türkiye’ye geri dönüşte ne yapıldığı da tartışma konusu oldu. CHP, bu ürünlerin ‘iç piyasaya sürülüp sürülmediği’ sorusunu Meclis gündemine taşıdı.

Bakan Nebati, gıda sektöründeki firma temsilcileriyle bir araya geldi.

“Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık. Fiyatlardaki dalgalanmaların önüne geçmek ve istikrara kavuşmasını sağlamak için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Dolarda yukarı yönlü hareket devam ediyor: Dolar/TL’de son durum (12 Mayıs 2022)

İstanbul serbest piyasada 15,3390 liradan güne başlayan dolar 15,4157’yi görerek 2022 yılının rekorunu tazeledi.

Gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığı edinmenin sınırı artırıldı

Gayrimenkul satın alarak edinilen Türk vatandaşlığında sınırı 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkaran Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

Kamu bankaları bir haftada 5 milyar dolar sattı iddiası

Bloomberg, kamu bankalarının son 6 iş gününde döviz kurlarındaki artışı frenlemek için 5 milyar dolar sattığını yazdı. Buna rağmen yükselişini sürdüren dolar 15,41’i gördü.

 

DIŞ POLİTİKA

İddia: ‘Türkiye, Mısır’la ilişkileri normalleştirmek için İhvan yanlısı medyaya baskı yapıyor’

Evrensel gazetesinin aktardığı habere göre, İngiliz Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni bölgesel normalleşme politikası nedeniyle “Mısırlı medya sürgünlerine” baskı yaptığını öne sürdü.

Finlandiya NATO Üyeliğine Başvuruyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve sosyal demokrat Başbakan Sanna Marin, ortak bir yazılı açıklama ile Finlandiya’nın en kısa zamanda NATO’ya başvurması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na Bombalı Saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Türk Başkonsolosluk binasına, dün gece bombalı saldırı düzenlendi. Binanın giriş kapısında hafif hasara yol açan saldırıya ilişkin, Fransız polisi soruşturma başlattı.

ABD’den Suriye’nin Kuzeydoğusunda Yatırıma İzin

ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda hükümet kontrolu dışındaki bölgelerde bazı yabancı yatırımları yaptırımlardan muaf tutacak.

TSK Kobanê’de köyleri bombaladı

Türkiye ve ona bağlı SMO grupları Kobanê’nin batısında bulunan Xirab Eto, Zor Mixar, Beyadê, Ehmed Munir ve Ziyaret köylerini bombaladı. ANHA’nın haberine göre bombardımanın sonucuna ilişkin bilgi edinilemedi.

Hüseyin: Türkiye ile bir anlaşma yok, yasalar PKK’nin varlığına karşı

“Türkiye’nin PKK’nin varlığını bahane olarak kullandığı doğru ama öte yandan uluslararası hukuk da Türkiye’nin uluslararası bir karar olmadan Irak topraklarına girmesine izin vermiyor.”

 

13/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden eski istihbaratçı Sabri Uzun’a Kaftancıoğlu tepkisi: Ahlâksızlık!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Yargıtay tarafından hapis cezaları onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek veren eski EGM İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’a tepki gösterdi.

Melis Sezen: Biz kadınlar çok güçlüyüz, ışıl ışıl parlamaya devam edeceğiz – Evrensel

Eski MHP milletvekili Ahmet Çakar’ın kıyafeti üzerinden hedef aldığı Melis Sezen, “Biz kadınlar çok güçlüyüz, her zaman her yerde muhteşem işler başarmaya, ışıl ışıl parlamaya devam edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu: SADAT terörist yetiştiren bir kuruluştur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ. (SADAT) önünde açıklamalarda bulundu. “Bu Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir” diyerek sözlerine başlayan CHP lideri, seçim güvenliğine dikkati çekti.

 

SADAT’tan Kılıçdaroğlu açıklaması: Saldırıya maruz kaldık, hukuki süreç başlatacağız

SADAT’tan yanıt geldi.”SADAT ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir. SADAT’ın çatışma bölgelerinde herhangi bir faaliyeti de bulunmamaktadır. SADAT’ın Suriye iç savaşıyla ya da Suriye’den Türkiye’ye iltica eden sığınmacılarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.” denilen açıklamada, CHP liderinin iddialarıyla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı kaydedildi. Şirketin bağlı olduğu hukuk birimi de, “İleri demokrasilerde bir ana muhalefet liderinin ticari bir şirketin iş yerine zorla girmeye çalıştığı görülmez.” görüşünü savundu.

 

EKONOMİ

 Erdoğan’ın alışveriş yaptığı ‘Uygun fiyatlı’ marketten 249 milyon TL zarar

Yönetim kurulu başkanlığını AKP Bilecik eski Gençlik Kolları Başkanı Davut Arpa yerine Yılmaz Bademli’nin yaptığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alışveriş yapıp “Fiyatlar gayet uygun” dediği Tarım Kredi Kooperatifi Pazarlama ve Marketçilik şirketi geçen yıl 249 milyon lira zarar ettiği ortaya çıktı.

Piyasa bunu konuşuyor: Kredi iflas riski 2008’den bu yana en yüksek seviyede

Son günlerde Türk Lirası’ndaki değer kaybı hızlanırken, kredi iflas riskini gösteren CDS’ler de dün 700 puanı aşarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bakan Nebati: Konut paketi açıklandıktan sonra fiyatları artıranları tespit ettik, bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut paketinin açıklanması sonrası ev fiyatlarının artmasına ilişkin olarak “Konut fiyatını paket açıkladıktan sonra artıranların hepsi tek tek tespit edildi. Bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz” dedi. Nebati “enflasyonla mücadelemiz topyekun olduğumuz sürece başarıya ulaşacaktır.” diye konuştu.

 

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz – Bloomberg HT

Erdoğan, ” İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil” diye konuştu.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine nasıl yaklaşır? – BBC News Türkçe

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18 Mayıs günü ABD’ye yapacağı ziyaret hem siyasi ilişkilerin normalleşmesi hem de Türkiye’nin kendi savunması için talep ettiği F-16 savaş uçaklarının satışı gibi somut işbirliği süreçleri açısından önemli olacak. Diplomatik çevrelerde, Ankara’nın son dönemde elde ettiği bu kazanımı yitirmek istemeyeceği görüşü öne çıkıyor.

İsveç’ten Erdoğan’a NATO yanıtı: Çavuşoğlu’yla yeni görüştük ama bize bir şey söylemedi

Linde, “Çok iyi ve yapıcı bir ilişkimiz var ama bize buna benzer bir şey söylemediler. Ne NATO elçisi ne de 30 ülkeden biri bize buna benzer bir şey sunmadı”

Gazeteci Şirin Ebu Akile, on binlerin katıldığı törenle defnedildi – Evrensel

İsrail askerlerinin öldürdüğü El Cezire televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin cenazesi on binlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Blinken, açıklamasında, “İsrail polisinin Ebu Akile’nin cenaze törenine izinsiz girdiği görüntüleri görmekten derin rahatsızlık duyduk. Her bir aile sevdiklerini onurlu ve engelsiz şekilde gömebilmeyi hak ediyor. İsrailli ve Filistinli muhataplarımızla yakın temas halinde olmaya devam ediyoruz ve tarafları tansiyonu daha fazla artıracak eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAE Devlet Başkanı El Nahyan hayatını kaybetti, Erdoğan taziye ziyaretine gidecek – BBC News Türkçe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında taziye için Birleşik Arap Emirlikleri’ne üç gün sürecek bir ziyaret yapacağını söyledi.

Sri Lanka krizi: Tamil Kaplanları’nın isyanını bastırarak popülerleşen Rajapaksa kardeşler şimdi neden ‘kötü adam’ oldu? – BBC News Türkçe

Sri Lanka’da şu anda 22 milyonluk nüfusunun hayatlarını alt üst eden bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bundan 13 yıl önce, onlarca yıldır devam eden iç savaşı Tamil Kaplanları’nı ezerek sonlandırdıklarında kahraman ilan edilen Rajapaksa kardeşler ise bugün krizden dolayı suçlanan siyasi liderlere dönüşmüş durumda.

Avrupa Konseyi’nden Kaftancıoğlu açıklaması: Yeri cezaevi değil siyaset sahnesi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye İzleme Komitesi, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili verdiği karara tepki gösterdi.

ABD’den Rusya’ya ‘Ukrayna’da acil ateşkes’ çağrısı

ABD Savunma Bakanı Austin, Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ilk kez görüştüğü Rus mevkidaşı Şoygu’ya ‘Ukrayna’da acil ateşkes’ çağrısında bulundu.

İran’da artan gıda fiyatlarına karşı protesto: 22 kişi tutuklandı – Son dakika dünya haberleri – Sözcü

İran’ın güneyindeki birçok eyalette gıda fiyatlarındaki pahalılık nedeniyle gösteriler düzenlendi. Huzistan, Luristan, Çaharmahal ve Bahtiyari ile Kohgiluye ve Buyer Ahmed eyaletlerindeki protestolarda göstericiler, emniyet güçleriyle çatıştı.

Muhammed bin Zayid BAE’nin yeni devlet başkanı seçildi – BBC News Türkçe

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan, cuma günü hayatını kaybetti. Aynı zamanda Abu Dabi Emiri olan 73 yaşındaki El Nahyan’ın ölümü nedeniyle ülkede 40 günlük yas ilan edildi.

14/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Ahmet Türk: Muhalefet kazanırsa, Erdoğan’ın demokratik biçimde makamını teslim edeceği konusunda ciddi kuşkularım var

Eski HDP milletvekili ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, “Bir varsayım olarak muhalefetin sandıkta kazandığını düşünürsek, Erdoğan’ın bunu içine sindirip demokratik biçimde makamını teslim edeceği konusunda ciddi kuşkularım var” dedi. Türk, “İktidardan gitmemek için elinden gelen her yolu deneyecektir” tahminini dile getirdi.

Erdoğan Rize-Artvin Havalimanını açtı: Uçaklarımız boş gidip geliyor, Rizeliye, Artvinliye yakışmaz | Independent Türkçe

Erdoğan Rize-Artvin Havalimanını açtı: Uçaklarımız boş gidip geliyor, Rizeliye, Artvinliye yakışmaz. “Eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır. Hatta hatalarımız olmamış mıdır, olmuştur. Ama Türkiye’ye yaşattığımız asırlık atılımların yanında bunlar devede kulak misalidir”

Bahçeli ve Soylu’dan kutlama fotoğrafı

MHP’nin desteğiyle bakanlık görevinde kaldığı ileri sürülen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP lideri Bahçeli ve parti yetkilileriyle birlikte çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

İBB Meclis Üyesi Kıdık duyurdu: İş makineleri dizildi, Atatürk Havalimanı’nı yıkıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İYİ Parti Meclis Üyesi Ali Kıdık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Atatürk Havalimanı’nın yıkılmaya başlandığını belirtti.

Valiliğin festival yasağına ‘terör’ gerekçesi

Eskişehir’de 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinliklerin yasaklanması kararına, ‘terör örgütlerinin eylem hazırlığı içinde bulunması’ gerekçe olarak gösterildi.

AK Parti kendi grup başkanvekiline yanıt verdi: Partimizin görüşü değil

Özkan açıklamasının AK Parti’nin görüşlerine uygun olmadığını belirten Çelik, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati Güldür Güldür’de yayınlanan skecini paylaştı: Gözlerimdeki ışıltıyı göremedim | Independent Türkçe

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati paylaşımında “Keyifle izledim, güldüm ve eğlendim” dedi.

 

EKONOMİ

Akaryakıta yılbaşından bu yana 16 kez zam geldi, benzinin litresi 6 ayda yüzde 131 arttı!

Akaryakıt fiyatları cep yakmaya devam ediyor. 2 Aralık 2021 tarihinde litresi 9.12 TL’den satılan benzinin fiyatı dün itibarıyla 21.15 TL’ye çıktı. Böylece son 6 aydaki fiyat artışı yüzde 131.90 olurken, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle önümüzdeki günlerde de zam dalgasının devam edeceği ifade ediliyor.

İşletmelere yönelik yeniden değerlemenin detayları belli oldu – Dünya Gazetesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tebliğine göre, yeniden değerleme neticesinde hesaplanan değer artışı bilançonun pasif bölümünde ayrı bir fon hesabında gösterilecek.

Bugün Dünya Çiftçiler Günü: Borç altındaki çiftçi alandan çekiliyor

Çiftçilerin bankalara 192, tarım kredi kooperatiflerine 13, tüccar başta olmak üzere özel sektöre de 50 milyar TL olmak üzeri toplam 255 milyar TL borcu var. Ayrıca son bir yılda kısa vadeli borçlar yüzde 58 arttı. Bu da çiftçinin borcunu ancak yeni borçla kapattığını gösteriyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Çavuşoğlu: İki ülke PKK’ya destek veriyor, NATO’da bunu konuşmalıyız

İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliğiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bu iki ülke PKK’ya açık şekilde destek vermektedir. NATO müttefiklerimizle bu konuları konuşmalıyız” dedi.

Kalın: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmıyoruz

Ankara’nın iki ülkenin NATO üyeliğine ‘kapıyı kapatmadığını’ söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Temelde bu konuyu Türkiye’nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz” dedi.

Eurovision şarkı yarışmasını Ukrayna kazandı

Rize-Artvin Havalimanı açıldı – Dünya Gazetesi

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Türkiye’nin buğday almaya başladığı Hindistan, ihracatı yasakladı – Dünya Gazetesi

Hindistan Resmi Gazetesi’nde buğday ihracatına yönelik değişiklik yayımlandı. Söz konusu değişikliğe göre, gıda güvenliğini riske atması nedeniyle buğday ihracatı yasaklandı. Değişiklikle, yıl başından bu yana küresel piyasalarda en az yüzde 40 artan buğday fiyatının, ülke içinde kontrol altına alınması amaçlanıyor.

 

15/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kulis: Erdoğan ilk kez kaybetmekten söz etti

Erdoğan’ın eski ve samimi arkadaşlarıyla bir sohbet sırasında ‘TBMM’de çoğunluğu kıl payı kaybediyoruz ama Cumhurbaşkanlığı’nı kazanma ihtimalimiz sürüyor’ dediği öne sürüldü.

Kamu kurumları SADAT’a teslim edilmiş: 110 ayrı ihalede yüz milyonlarca lira ödenmiş

AKP iktidarının, adliyelerden belediyelere, ulaşımdan öğrenci yurtlarına kadar birçok kamu kurumunda SADAT’çılara 110 ayrı ihaleyle tam 545 milyon TL ödediği tespit edildi.

Mücella Yapıcı’dan Cem Yılmaz ve Yekta Kopan’a tepki: Daha 40’ımız çıkmadı

Gezi Davası’nda yargılanan ve hapis cezası verilen mimar Mücella Yapıcı, tüm karşı çıkmalara rağmen yıkılan Emek Sineması’nın yerine yapılan Grand Pera’da Cem Yılmaz’ın yeni disizi ‘Erşan Kuneri‘nin galasının yapılmasına tepki gösterdi.

Aysel Doğan’ın cenazesi halktan kaçırılarak defnedildi

11 Mayıs’ta yaşamını yitiren 2’nci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan’ın cenazesi, kitle ile birlikte bekletildiği mezarlığın girişinden polislerce adeta halktan kaçırılarak defnedildi.

Ankara Üniversitesi, ‘İnek Bayramı’na idari soruşturma başlattı

Ankara Üniversitesi yönetimi, Mülkiye’de gelenek haline gelen ‘İnek Duası’nın hedef alınmasının ardından idari soruşturma başlattı.

Aynur Doğan’ın konseri iptal edildi: Belediye, “detaylı inceleme” açıklaması yaptı, şirket yanıt verdi, siyasiler atıştı | Independent Türkçe

Aynur Doğan’ın konseri iptal edildi: Belediye, “detaylı inceleme” açıklaması yaptı, şirket yanıt verdi, siyasiler atıştı

 

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yaş çay alım fiyatını 6 lira 70 kuruşa çıkarıyoruz – Dünya Gazetesi

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatını 6 lira 70 kuruş olarak açıkladı. Yaş çay alım fiyatı prim dahil 7 lira oldu.

Çaykur’dan çaya yüzde 43,7 zam; yeni zam da yakında!

Erdoğan’ın çay alım fiyatlarının artırıldığını açıklamasının ardından Çaykur, çay fiyatına yüzde 43,7 zam yaptı.

 

DIŞ POLİTİKA

New York’ta süpermarkette ırkçı saldırı: 10 kişi hayatını kaybetti

New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen ırkçı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırganın düzenlediği saldırı öncesi 180 sayfalık ırkçı bildiri yayınladığı belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü – Evrensel

Kuleba, “Berlin’de Blinken ile görüştüm. Ukrayna’ya daha fazla silah ve diğer yardımlar yolda. Ukrayna gıda ihracatının Afrika ve Asya’daki tüketicilere ulaşmasını sağlamak için birlikte yakın çalışma konusunda anlaştık. Liderliği ve sarsılmaz destekleri için Bakan Blinken ve ABD’ye minnettarım” ifadelerini kullandı.

ABD’de ırkçı saldırı: Siyahları hedef alan saldırgan 10 kişiyi öldürdü, saldırıyı canlı yayınladı | Euronews

ABD’de ırkçı saldırı: Siyahları hedef alan saldırgan 10 kişiyi öldürdü, saldırıyı canlı yayınladı.

 

16/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

İktidar ve muhalefetten Mithat Sancar’a taziye

Gazetecilerin sorusu üzerine Sancar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kürdi partilerin genel başkanlarının taziye dileklerini ilettiğini aktardı.

 

Kılıçdaroğlu: SADAT Suriye’de Erdoğan’ın talimatıyla rol üstlendi, yurtiçinde de yapabilirler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT binasını gitmesiyle ilgili olarak “Kamuoyunun dikkatini bunların üzerine çekmemiz lazım; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar” dedi.

CHP, SADAT’ı Meclis gündemine taşıyor: Göreceğiz bakalım bu yapıyı oylarıyla kimler kollayacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Üç Grup Başkanvekili, hazırladığımız bir araştırma önergesiyle, SADAT’ın Meclis tarafından araştırılmasını teklif ediyoruz’ dedi.

80 yaşındaki tutuklu Makbule Özer: Burada her an ölebilirim

Van’da tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer, sağlık sorunlarına dikkat çekerek, “Her an burada ölebilirim” diyerek tahliyesini talep etti.

Salda Gölü bataklığa döndü

Millet Bahçesi projesiyle tahribata uğrayan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde suların çekildiği ve gölün bataklığa döndüğü görüldü.

Valilik, Metin-Kemal Kahraman’ın konserini iptal etti: MÜYORBİR VE MESAM’ı tavır almaya davet ediyoruz

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin yarın yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklandı. İptal haberini, Metin ve Kemal Kahraman bir açıklama yayınlayarak duyurdu.

AK Partili Derince Belediyesi, Aynur Doğan’ın konserini iptal etti

Aynur konserini iptal eden belediye ‘gerekçe’ açıkladı: İzin alınmamış

Aynur Doğan konserini “uygun olmadığı tespit edilmiştir” diyerek iptal eden AK Partili Derince Belediyesi tepkiler üzerine ‘gerekçe’ açıkladı: İzinlerin alınmayarak, resmi işlerin yapılmaması…

AKP’li belediyeden Kürtçe oyuna engel

AKP’li Çayırova Belediyesi, Amed Şehir Tiyatrosu’nun Kürtçe ‘Don Kixot’ oyunu için sözleşme yapılmasına rağmen salon vermeyerek engelledi.

Sedat Peker’den Cahit Özkan ‘retweetleri’

BAE ile ilişkiler hakkında yaptığı açıklamaları AKP içinde tepki alan Cahit Özkan’a dair paylaşım yapan Emre Olur ve Akın Ün’ün paylaşımları Peker tarafından ‘retweetlendi’.

Özdağ, Davutoğlu’na çağrısını yineledi: Gar’ın önüne o bomba nasıl geldi?

Davutoğlu’nun söz konusu döneme ilişkin “sokağa çıkamazlar” ifadelerini hatırlatan Özdağ, şöyle devam etti: “Verdiği dört isimden birisi, Haziran- Kasım 2015 arasındaki süreçte Süleyman Soylu’dur. Davutoğlu’na tekrar çağrı yapıyoruz; bu süreçte ne oldu? Bırakın parti oyunlarını Ankara’da garın önüne o bomba nasıl geldi, neden yüzden fazla insanımız öldü?

https://artigercek.com/haberler/bombali-eylem-hazirligindaki-isid-li-terorist-yakalandi

‘Ebi Enes El Kahtani’ kod adlı ‘canlı bomba’ Beşşar El Mizhen’in, Urfa’da TEM ekiplerince yakalandığı açıklandı. Bu yıl IŞİD’in yapmayı planladığı 10’uncu canlı bomba eylemi engellendi.

 

EKONOMİ

Bir alkol grubuna zam: Liste paylaşıldı

AB ile ABD’den ‘buğday savaşı’ hazırlığı – Bloomberg HT

Avrupa Birliği Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis son dönemde yaşanan jeopolitik gelişmeler ve ülkelerin gıdayla ilgili aldığı ihraç kısıtlamaları nedeniyle ABD’li ortaklarıyla bu konuda tedarik zincirlerini geliştirmenin yollarını arayacaklarını belirtti.

TCMB, TL varlıkların teminat ağırlığını artırdı – Dünya Gazetesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para ve Kur Politikası metni ve Liralaşma Stratejisi kapsamında Türk lirası cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adım attı.

Dolar/TL 15,65’in üzerini gördü – Dünya Gazetesi

 

DIŞ POLİTİKA

İsveç duyurdu: NATO üyeliği için resmi başvuru yapılacak

Finlandiya’nın ardından İsveç de, NATO için resmen başvuru yapılacağını duyurdu. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “İsveç ve İsveç halkı için en iyi şey NATO’ya katılmaktır” dedi.

Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya’ya: Boşuna yorulmasınlar NATO’ya girmelerine evet demeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmalarına onay vermeyeceklerini tekrarladı. Erdoğan iki ülke dışişleri bakanlarının Türkiye’ye gelme planlarına ilişkin “Yorulmasınlar” dedi.

‘İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanlarının Türkiye’ye geleceği’ açıklaması düzeltildi: Heyet yollanacak

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nın, NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye’ye gelecekleri’ yönündeki açıklama düzeltildi.

30 yıl sonra Fransa’da kadın başbakan: Elisabeth Borne göreve atandı

Fransa Başbakanı Jean Castex görevinden istifa ederken yeni başbakan sol siyasetten gelen Elisabeth Borne oldu. 61 yaşındaki Borne, Fransa 5. Cumhuriyeti’nin ikinci kadın başbakanı oldu.

HDP heyeti Irak’tan döndü: Bölgede yaşananlar operasyon ya da çatışma değil savaş

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de görüştüklerini söyleyen HDP’li Temelli, ‘Kürt meselesi çözülmediği sürece Ortadoğu’ya barış ve demokrasinin gelmesi mümkün değil’ dedi.

Borrell: Ukrayna savaşının sonuçlarından endişeliyim

AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi konuşan Josep Borrell, Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda ortak pozisyona ulaşılmasının mümkün olup olmayacağından emin olmadığını söyledi.

 

17/Mayıs

İÇ POLİTİKA

DEVA’dan OHAL KHK’si eylem planı: Hakkında soruşturma olmayanlar göreve iade edilecek

DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda 18 maddelik ‘OHAL KHK’leriyle ihraçlar ve ceza yargılamaları mağduriyetlerine ilişkin eylem planı’ açıklandı.

Devlet Bahçeli, Aynur Doğan’ı hedef gösterdi

MHP lideri Devlet Bahçeli, Aynur Doğan’ı hedef göstererek Kılıçdaroğlu’na seslendi. Bahçeli, “Zulüm, devlete katil demektir. Zalim ise buna ses çıkarmayan alçaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu: Kararı tanımıyorum; Canan Kaftancıoğlu, İstanbul İl Başkanımızdır

CHP lideri, ‘O mahkemede görev yapan hakimler unutmasın, bu ülkeye demokrasiyi Saray’a rağmen getireceğiz. Kararı tanımıyorum, kararı veren mahkemeyi de tanımıyorum’ dedi.

MetroPOLL: Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa Erdoğan kaybediyor

MetroPOLL Araştırma’nın yaptığı Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri nisan ayı anketinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 farklı senaryoda kaybediyor. Ankette Erdoğan’a en büyük farkı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş atarken; en az farkı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarım puanla kaydediyor.

https://artigercek.com/haberler/ataturk-havalimani-onunde-eylem

Kaftancıoğlu: ‘Millet Bahçesi yapacağız adı altında Katar’a ve Suudi Arabistan’a peşkeş çekmek için İstanbul Havalimanını kapatıyorlar. 84 milyonu kandırmayı deniyorlar’ dedi.

İstanbul merkezli 5 ilde rüşvet operasyonu: Kamu görevlilerinin de olduğu 224 gözaltı kararı

İstanbul merkezli 5 ilde eş zamanlı düzenlenen rüşvet operasyonunda aralarında kamu görevlilerinin de olduğu 224 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

AKP’den Kılıçdaroğlu’nun kapısına dayandığı SADAT’a ‘moral’ ziyareti

AKP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı, Kılıçdaroğlu’nun kapısına dayandığı ve ‘Burası terörist yetiştiren bir kurumdur’ dediği SADAT’a ziyarette bulundu.

 

EKONOMİ

 ENAG: Kur Korumalı Mevduat, Merkez Bankası rezervlerini daha da düşürecek

Enflasyon Araştırma Grubu, ‘Rezervlerde 32 milyar dolar artış olması gerekirken, 7 milyar dolar artış var. Farkın kuru tutmak amaçlı rezerv satışı olduğunu tahmin ediyoruz’ tespiti yaptı.

Tarımda üretici enflasyonu rekor tazeledi: Yüzde 118

TÜİK verilerine göre tarımda üretici enflasyonu nisanda yıllık yüzde 118, aylık yüzde 17 arttı. Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 295’le lifli bitkiler ve yüzde 248’le sebze-meyvede gerçekleşti.

Konut satışları yıllık bazda yüzde 39 arttı – Dünya Gazetesi

Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,8 artarak 133 bin 58 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,1 artarak 6 bin 447 olarak açıklandı. Türkiye konut piyasalarına en çok ilgi gösterenler ise Ruslar oldu.

Bakan Nebati: Enflasyonu yüreğimizle halledeceğiz

Enflasyondaki yükseliş sürecini kıracaklarını öne süren Bakan Nebati “El ele vererek, yüreğimizle halledeceğiz” dedi. Konut sorununun çözümü içinse mahalle aralarındaki boş arsaları işaret etti.

Dolar kuru bugün ne kadar? (17 Mayıs 2022 dolar – euro fiyatları)

Kur korumalı mevduatın açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana görülen en yüksek seviyelerini geliştirmeyi sürdüren dolar/TL’de bu sabah 15,80 seviyesi de aşıldı ve 15,88’ler görüldü. Dolar kurunda 9 günlük artış 1 TL’yi aştı.

 

DIŞ POLİTİKA

Sri Lanka başbakanı ülkenin bir günlük petrolü kaldığını duyurdu

Ekonomik krizin daha da kötüleştiği Sri Lanka’nın yeni Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkede yalnızca bir günlük petrol rezervi kaldığını açıkladı.

Lavrov: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması çok fark yaratmayacak

Sergey Lavrov, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma kararıyla ilgili açıklamasında iki ülkenin de uzun süredir NATO tatbikatlarında yer aldığını hatırlatarak ‘Çok fark yaratmayacak’ dedi.

Hizbullah, Lübnan’da parlamentodaki çoğunluğu kaybetti

Lübnan’da pazar günü gerçekleşen genel seçimlerde İran destekli Hizbullah’ın müttefikleri parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. Son olarak 2018’de yapılan parlamento seçimlerinde meclisteki 128 sandalyenin 71’ini kazanmayı başaran Hizbullah çoğunluğu elde etmişti.

 

18/Mayıs

İÇ POLİTİKA

 İddia: Ongun’un görevden alınma talimatını Kılıçdaroğlu verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Murat Ongun’un başında olduğu İBB Basın Sözcülüğü birimini kapattığını açıkladı. İddialara göre Ongun, Kılıçdaroğlu’nun iki kez aramasının ardından görevden alındı.

Çavuşoğlu: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili güvenlik endişelerimiz var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı ile yapacağı görüşme öncesi Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik meşru güvenlik endişeleri olduğunu belirtti.

Dedeoğulları ailesini katleden Altun: Polisler ifade verirken yardımcı oldu, çoğu hak bile veriyordu

Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun, ailesiyle yaptığı görüşmelerde “Polisler ifade verirken yardımcı oldular sağ olsunlar. Hatta çoğu hak bile veriyordu” dedi.

‘Türkiye, İsveç’in üyeliğini onaylamak için Ragıp Zarakolu’yu istiyor’

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için şartlar öne süren Türkiye’nin bu şartlarından birinin de aralarında yazar Ragıp Zarakolu’nun da olduğu sürgün yazarların iadesi olduğu belirtildi.

SADAT önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un SADAT şirketinin kamu kurumlarıyla ilişkilerinin açığa çıkarılması ve şirket hakkındaki iddiaların araştırılması yönündeki verdikleri araştırma önergesi Meclis’te AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Erdoğan: SADAT’ın yöneticileriyle yakından, uzaktan hiçbir alakam yok

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun,  “SADAT terörist yetiştiren bir kuruluştur, seçimin güvenliğini sarsacak bir şey olursa sorumlusu SADAT’tır ve Saray’dır” diyerek kapısına gittiği SADAT’a ilişkin olarak, “SADAT’ın yöneticileri, kendileriyle yakından, uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu adeta bizim şu anda kullandığımız darbeci kuruluş olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor.” açıklamasını yaptı. 

 Boğaziçi Direnişi 500. gününde: “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz”

Merdivenlerde yapılan 500. gün açıklamasından sonra Eğitim-Sen Boğaziçi Temsilciliği adına söz alan bir akademisyen Eğitim-Sen’in Boğaziçi Üniversitesi’nde çoğunluğu yeniden sağladığını ifade etti.

18 günde 16 kadın katledildi

Mayıs ayının ilk 18 gününde 16 kadının katledildiğini kaydeden Van Kadın Platformu, üniformalı faillerin kadına yönelik taciz, tecavüz, katliam suçlarını devletin gücünü arkasında hissederek işlediğini belirtti

 

EKONOMİ 

AB’den Rus gazına bağımlılığı azaltmak için 300 milyar euroluk plan

Avrupa Birliği, Rus petrol ve gazına bağımlılığını sona erdirmek için enerji alanında 300 milyar euroluk yatırım yapmayı planlıyor.

Dövizle ödeme yasağı kur kavgası başlattı: Ne devlet, ne iş insanları, sadece bankalar kazanıyor

Piyasadaki dolarizasyonu frenlemek için 19 Nisan’da yürürlüğe giren dövizle ödeme yasağı kur kavgasını ateşledi. Ödeme günü hangi kurun kabul edileceği noktasında ihtilaflar yaşıyor.

Atilla Yeşilada tarih verdi: Davul zurnayla döviz depremine gidiyoruz

Merkez Bankası’nın doları tutmak için yeteri kadar rezervi kalmadığına işaret eden Yeşilada, en fazla iki ay içinde 21 Aralık 2021’deki türde bir döviz depreminin yaşanabileceğini belirtti.

Kartlı ödeme endeksi nisanda yüzde 25 arttı

Bankalararası Kart Merkezi(BKM) tarafından kartlı ödemeler sektörünün ve hane halkı ödemelerinin gözlemlenebilmesi için oluşturulan “Kartlı Ödemeler Endeksi” Nisan ayı verileri yayımlandı. Genel kartlı ödeme endeksi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre reel bazda yüzde 25,2 artış gösterdi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Joe Biden: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini güçlü şekilde destekliyoruz

ABD Başkanı Biden, İsveç ve Norveç liderlerinin ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO’ya üyelik başvurusu “güçlü şekilde” desteklediklerini belirtti.

 ‘Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in üyelik müzakerelerini resmen engelledi’

Alman basını, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için başlaması gereken müzakerelere engel olduğunu yazdı.

Kremlin: Ukrayna ile müzakereler ilerlemiyor

Kiev yönetiminin görüşmelerdeki tutumunu eleştiren Kremlin Sözcüsü Peskov, ‘Müzakereler ilerlemiyor’ dedi.

İklim krizi: Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre 2021 yılında neredeyse tüm iklim krizi göstergelerinde rekor kırıldı

Her yıl iklim değişikliği değerlendirmesi yapan ve Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı olarak çalışan WMO, 2021 yılı raporunda sera gazı emisyonlarının, deniz seviyelerinin, okyanus ısısının ve okyanus asitlenmesinin rekor seviyeye ulaştığını tespit etti.

 Reuters: Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşına bağırdı, feminist politikalarından rahatsızlık duyduğunu söyledi

Reuters, 3 NATO yetkilisine dayandırdığı haberinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO zirvesinde İsveçli mevkidaşına karşı sesini yükselttiğini ve onun feminist politikalarından rahatsızlık duyduğunu söylediğini yazdı.

Esad’dan sonra Mesud Barzani Tahran’a gitti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın ziyaretinden sonra KDP Genel Başkanı Mesud Barzani’nin de gizli şekilde İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret ettiği belirlendi.İran Devrim Muhafızları’nın Federe Kürdistan’ın başkenti Hewler’e (Erbil) saldırıları, Bağdat-Hewler arası petrol paylaşımı, Türkiye-KDP arası enerji görüşmeleri, Türkiye’nin Zap’a saldırıları ve Bağdat’taki hükümet krizinin olduğu bir dönemde KDP Başkanı Mesud Barzani’nin Tahran’a ziyaretti dikkat çekti. Barzani’nin Tahran’da iki gün kaldığı belirtildi.

Irak, Türkiye’yi BM’ye şikayet etti: Topraklarımızdan çıksın

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Irak’taki durumu tartışmak üzere dün Amerika’nın New York kentinde toplandı. Toplantıda Irak’ın Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Mihemed Husên Bahrlum, Türkiye’nin Irak topraklarını terk etmesi gerektiğini ifade ederek, “PKK tehdidi artık Türk devletinin Irak topraklarında kalması için bir bahane olamaz” dedi.

 

19/Mayıs

İÇ POLİTİKA

 Kulis: Temmuz ayında bir kabine değişikliği yapılacak, bu kabinede bir seçim kabinesi olacak

AKP sözcülerinin peş peşe açıkladığı 3600 ek gösterge, asgari ücret zammı, emekli maaşlarında artış ve öğrenci affı açıklamaları, bir baskın seçimin habercisi olacağı idda edildi.

Kılıçdaroğlu: Şu anda seçim sathı mailine girilmiş ve seçim kararı alınmış

Kılıçdaroğlu, seçimle ilgili açıklamalarda bulunarak, ‘Seçim kararı alınmış, açıklanmış değildir. Hükümetin seçimi ilan etmesi lazım’ dedi

İlk defa oy kullanacak genç seçmenler anketinde CHP, AKP’ye fark attı

Yöneylem Araştırma’nın ‘genç seçmenler’ anketine göre, 18-22 yaş aralığındaki yeni seçmenlerin oy tercihinde CHP yüzde 36,9 ile ilk sırada alırken AKP’nin oranı yüzde 21,2 oldu.

CHP’den Adalet Raporu: 4 ayda 120 toplantı ve gösteriye müdahale edildi, 5 bine yakın gözaltı yapıldı

CHP’nin 4 aylık Adalet Raporu’na göre; cezaevlerinde 909 kişi hak ihlaline uğradı

Eski Avcılar Belediye Başkanı Benli: İmamoğlu ve CHP’ye operasyon yapılabilir

İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP’nin yöneticilerine operasyon beklediğini açıklayan Avcılar Belediyesi’nin eski başkanı Benli, partisinin yolsuzluk suçlamasıyla hedef alınacağını söyledi.

ABD Büyükelçiliği’nden vatandaşlarına ‘CHP mitingi’ uyarısı: Gösterilerden ve protestolardan kaçının

ABD Büyükelçiliği, CHP’nin cumartesi günü İstanbul’da yapacağı miting nedeniyle vatandaşlarını uyardı.

20 yılda 801 çocuk işçi hayatını kaybetti: İktidar çocuk işçiliğini teşvik ediyor

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından 13 Mayıs 2022 tarihine kadar en az 801 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

 

Madene karşı çıkan köylülere saldırı: 2 yaralı, 6 gözaltı

Abdülkadir Seyitoğlu’na bağlı Seyitoğlu Madencilik, Hakkari merkeze bağlı Marînos (Kavaklı) köyü Harê (Armutlu) mezrasında kurulmak istenen maden ocağı için iş makinaları ve jandarmalarla birlikte kazı yapmak istedi. Bunun üzerine Seyitoğlu madencilik çalışanları ve köylüler arasında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışma sonrası iktidara yakınlığıyla bilinen şirketin çalışanları ve sahibiyle birlikte köye gelen jandarmaların kurulmak istenen maden ocağına karşı çıkan köylüleri darp ettiği öğrenildi.

EKONOMİ 

Reuters’tan çarpıcı analiz: Bankacılık sektörü ‘enflasyon korumalı tahvil’ nedeniyle endişeli

Türk Lirası’na destek için yolda olan enflasyon korumalı tahvilin mevduatı nasıl etkileyeceği merak edilirken, bankacılar bu ürünün mevduatlardan kaçışı tetikleyebileceğinden endişeli…

 

 Genç işsizliği yüzde 41: Devlet çalışma hakkını da sağlamalı

Prof. Aziz Çelik: Devlet sadece çalışma özgürlüğünü değil, nitelikli ve güvenceli çalışma hakkını da sağlamak zorunda. ‘İş beğenmiyorlar’ demek, çözüm üretmek yerine gençleri suçlayan ucuz yöntem.

Ekonomist Kubilay: Bu kez farklı olacak, finansal sistem de sarsılacak

Yeni bir döviz şokunun ufukta gözüktüğünü söyleyen ekonomist Murat Kubilay: Bu iş tehlikeli yerlere kadar gelecek, öncekilerden çok daha farklı olacak. Finansal sistem de sarsılacak.

Enflasyon ve ekonomik durgunluk kaygısı dünya borsalarını sarstı: ABD’de 2020’den bu yana en büyük günlük düşüş

 ABD’de teknoloji hisselerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq endeksi dün yüzde 4,7 düştü.

Düşüş oranı, ABD’nin en büyük şirketlerinin çoğunun yer aldığı S&P 500 endeksinde yüzde 4’ü, Dow Jones endeksinde yüzde 3,5’i aştı. 

ABD borsalarında 2020’den bu yana bir günde bu oranda sert bir düşüş görülmemişti.

 

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine ‘hayır’ diyeceğimizi söyledik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine ‘hayır’ diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik, yolumuza bu şekilde devam edeceğiz.” dedi.

 NATO üyesi ülkelerden Türkiye’ye farklı tepkiler: Uzlaşma sağlanmalı

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkmasını ittifak üyesi ülkeler yorumluyor. ABD, Türkiye’nin “endişeleri giderileceği” mesajı verirken Hırvatistan’dan Türkiye’ye destek geldi.

BM: Ukrayna limanları tahıl ihracatına açılmazsa kıtlık ve göç yaşanabilir

Ukrayna ve Rusya’nın dünyanın buğday ve arpa ihtiyacının neredeyse üçte birini karşıladığını belirten BM, Putin’e ‘Eğer bir kalbiniz varsa Ukrayna’daki limanları açın’ çağrısında bulundu.

Rusya: Mariupol’dan tahliye edilen 900 Ukrayna askeri cezaevine gönderildi

 

Rusya, uzun süren bir kuşatmadan sonra liman kenti Mariupol’daki Azovstal Çelik Fabrikası’ndan teslim olmaları sonrası tahliye edilen 900’den fazla Ukrayna askerinin, Donetsk bölgesindeki bir eski cezaevi kompleksine yerleştirildiğini açıkladı. Kremlin, kompleksin, Rusya’nın ve Moskova yanlısı milislerin kontrolü altında bulunduğunu duyurdu.

Türkiye’nin planları: Arap Birliği’nin sessizliğine tepki

Türkiye, girdiği Suriye topraklarında demografiyi değiştirmeye devam ediyor. Son zamanlarda Kuveyt ve Katar gibi Arap devletlerin desteğiyle girdiği kentlerde evler inşa etmeye başladı.
ANHA’dan Ehmed EL-Esaff’ın haberine göre Bir milyon Suriyeli mültecinin Türkiye kontrolündeki yerlere yerleştirilmesi planının demografiyi değiştirmek ve Misak-ı Milli sınırlarını kurma hayali olduğunu belirten Rakka’daki (Reqa) Ceabat Aşireti’nin kanaat önderi Yusif El-Esed, bu durumun yeni bir işgal girişimi olduğunu ve bütün dünyanın Türkiye’nin amacının bilmesine rağmen sessizliğini korumasına sitem etti.

 

20/Mayıs

İÇ POLİTİKA

 Kürt müzisyen Zelal Gökçe gözaltına alındı

Kürt müzisyen Zelal Gökçe, dün gece saatlerinde İstanbul Havaalanı’nda gözaltına alındı. Gökçe’nin hangi gerekçeyle gözaltına alındığı belirtilmedi. Gökçe’nin arkadaşları sosyal medyadan gözaltı kararını duyururken nereye götürüldüğüne dair haber alamadıkları aktarıldı. 

 

Maltepe’de ‘rüşvet’ operasyonu

Maltepe Belediyesi’nin üst yönetiminde görevli kişiler ile zabıta personelinin de aralarında yer aldığı 10’u kamu görevlisi toplam 18 kişiye ‘örgütlü olarak rüşvet almak, vermek’ ‘aracılık etmek’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından operasyon düzenlendi.

 

Ortak deklarasyon geliyor: 7’li masada hedef genişleme

HDP öncülüğünde bir araya gelen 7’li masanın temsilcilerinden oluşan heyet çalışmalarını sürdürüyor. Ortak “deklarasyon” açıklayacak olan 7’li masanın bu metni “çağrı” niteliği taşıyacak. 

 

SADAT’ın kamp fotoğraflarını gödüğünü söyleyen Akşener: Ciddiye alınması gereken bir durum bu

SADAT’ın Tokat ve Konya’daki kamplarından fotoğraflar gördüğünü ve suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen İYİ Parti lideri Akşener, ‘Ciddiye alınması gereken bir durum bu’ dedi.

 

Soylu’nun İmamoğlu’na açtığı davada savcı, hapis cezası ve siyasi yasak istiyor

Gazeteci İsmail Saymaz, Halktv’de yayımlanan köşesinde Süleyman Soylu’nun Ekrem İmamoğlu’na açtığı hakaret davasını yazdı. Saymaz, İmamoğlu’na siyasi yasak istendiğini aktardı.

 

Ahmet Şık: Kılıçdaroğlu’nun, Alevi olmasının ‘mesele’ olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerekiyor

Kılıçdaroğlu ile ilgili ‘adaylık’ yorumu tepki çeken Ahmet Şık, ‘topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin kutuplaştırma etkisinin yarattığı riske’ dikkat çektiğini söyledi.

Tuncel: KDP, Türkiye’nin Kürt düşmanı politikalarına destek vererek Kürt ulusal birliğine engel konumda

KDP’nin Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü, özgürlükçü çözümü için çaba içerisinde olması gerektiğini belirten Tuncel, ‘Halkımızın özgürlük mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacaktır.’

Eski AKP milletvekili Gündeş: 8 milyon 800 bin kişi vatandaşlık aldı, 3 milyon 800 bini oy kullanacak, AKP bunlardan 64 vekil çıkartmayı planlıyor

“Bana bu bilgiyi, kaynağının istihbarat olduğunu söyleyen, yalan söylemeyeceğini düşündüğüm, Türkiye’nin tanınmış bir gazetecisi verdi”

 

EKONOMİ

 

TÜİK’te enflasyon hesabını yapan dairenin başkanı görevden ‘affını’ istedi

TÜİK’te enflasyon hesabını yapan Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı Cem Baş’ın yerine Furkan Metin getirildi. İstifa süreci yine ‘görevden affını’ isteme’ şeklinde gerçekleşti

BBVA’nın Garanti’deki payı yüzde 86’ya çıktı

İspanya merkezli banka BBVA’nın Garanti BBVA’daki sermaye payı yüzde 85,97’ye çıktı.

The Economist’in kapağı gündem oldu: 40 milyon insan gıda kriziyle karşı karşıya

The Economist’in buğday başaklarının yerine kuru kafa koyduğu yeni kapağı gündem oldu. Dergiye göre, Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle gıda krizi tüm dünyada ciddi bir sorun haline geldi.

Kulis: İstanbul Havalimanı’nın işletmesine İspanya ve Çin de talip

İstanbul Havalimanı’nın işletmesinin BAE’ye verileceği iddia edilmişti

Mahfi Eğilmez Merkez Bankası’nın altınlarına dair iddiaları yazdı: Önümüzdeki Perşembe göreceğiz

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası ve yaptığı işlemlerle ilgili iddilara dair son yazısında “Perşembe günü bankanın analitik bilançosu yayınlandığında net olarak göreceğiz” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Biden Güney Kore’de: Çin’den ‘kaos çıkarmayın’ uyarısı

ABD Başkanı Biden 25 Mayıs’ta sona erecek Güney Kore ve Japonya ziyaretlerine bugün başladı. Çin Dışişleri Bakanlığı, 24 Mayıs’ta QUAD zirvesine katılacak Biden’a “kaos çıkarmaması” için uyarı yaptı.

Hazine arazileri satılıyor: 17 farklı ildeki 243 arsa özelleştirme kapsamına alındı

Özelleştirilen arsaların satışından elde edilen paranın bir bölümü özelleştirme masraflarına ayrıldıktan sonra geriye kalan tutar Hazine’ye aktarılacak.

TSK-SMO Şehba Barajı’nı bombaladı

ANHA’nın haberine göre TSK-SMO 20 Mayıs sabah saatlerinde Efrin’in güneydoğusunda bulunan Şehba Kantonu’na bağlı Semuqa Köyü ve Til Medîq Köyü ile Şehba Barajı’nı yoğun şekilde bombaladı. Bölgeye 70 top düşerken, köylülerin tarlalarında büyük hasarlar oluştu. Efrin’den göç ettirilenlerin büyük kısım Şehba’da kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Maymun çiçeği virüsü yedi ülkenin ardından Belçika’da da ortaya çıktı

Maymun çiçeği virüsü İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Belçika’da da ortaya çıktı.

 

21/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu ‘Milletin Sesi’ mitinginde: Kavga edeceğiz ve kazanacağız

CHP, ‘Milletin Sesi’ mitingi için Maltepe’de buluştu. Partililer, Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya tepki gösterdi.

Ahmet Şık: Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtım, özür dilerim

CHP lideri Kılıçdaroğlu’yla ilgili açıklaması için özür dileyen Ahmet Şık, “Meramımı anlatamamışım. Anlatamadığım için, Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim” dedi.

Ali Babacan Antep mitinginden seslendi: Ey Beştepe, görüyor musun?

DEVA Partisi ilk mitingini Antep’te gerçekleştiriyor. Ali Babacan ‘Mitingimizi ulaşımı en zor yere göndermeye çalıştılar ama Gaziantep burada! Ey Beştepe, görüyor musun?’ dedi.

Nilgün Toker: Demirtaş entelijansiyayı sorumluluğa davet ediyor

Felsefeci Prof. Dr. Nilgün Toker’e göre ‘aydınlara’ mektup gönderen Selahattin Demirtaş, ‘anlama/açıklama krizini aşma çağrısı da yapıyor ve bu konuda son derece haklı.’

AKP ve MHP’nin “dezenformasyon yasası” tamamlandı: Yalan haberde kasıt aranacak, hapis cezası verilebilecek

Yasa teklifi bu hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulacak

Metropoll anketi: AKP ve MHP seçmeninin neredeyse yarısı, ekonomik tablodan “dış güçleri” sorumlu tutuyor!

Halkın genelinde “dış güçleri” sorumlu tutanların oranı yüzde 23,8 oldu

 

EKONOMİ

 

Rus rublesinin değeri son beş yılın zirvesinde

Savaş ve yaptırımlar nedeniyle çökeceği iddia edilen ruble, gelişen ülke para birimleri arasında bu yıl ‘en iyi performans gösteren para birimi’ oldu.

Enflasyonun bir başka göstergesi: Bir ayda 443 milyon adet banknot basıldı

Piyasada dolaşıma sokulan banknot sayılarına bakıldığında, ekonomik krizin geri dönülemez bir boyuta ulaştığı iddia edildi.

10 soruda “400 ton altın” şayiası

Merkez Bankası’nın 2019’da arka kapılı döviz satışlarına başlayıp swap işlemlerini örtülemesiyle, politik direktif altına girmesiyle oluşan bir güvensizlik, altın konusuna da sirayet etmiş görünüyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi dikkat çeken tahmin

Reuters anketine katılan 15 ekonomist, 26 Mayıs’ta açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi son tahminlerini açıkladı.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

 Erdoğan İsveç Başbakanı ile görüştü: Gündem NATO

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini belirterek, ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna işaret etti.

Suriye: Türkiye’nin 1 milyon mülteciyi geri gönderme planını reddediyoruz

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 1 milyon mülteciyi Suriye sınır bölgesine geri gönderme planını “kesinlikle reddettiğini” bildirdi.

Biden imzaladı: ABD’den Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım

ABD Başkanı Biden, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım sağlanmasını öngören kararı imzaladı.

Almanya’dan ‘Osman Kavala’ açıklaması: Kararlı davranmalıyız

“Avrupa’da hiç kimsenin siyasi nedenlerle hapse atılmaması gerektiği ortak anlayışımızdır” diyen Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Osman Kavala örneğini verdi.

NATO’dan Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama: Müzakerelerin devam etmesi konusunda hemfikiriz

‘Müttefiklerin güvenlik endişelerinin göz önünde bulundurulması ve çözüm için müzakerelerin devam etmesi konusunda hemfikiriz.’

Rusya, Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu

Rusya, Ruble ile ödemeyi reddettiği gerekçesiyle Finlandiya’ya gaz tedarikini durdurduğunu bildirdi.

Eski Pentagon danışmanı: Ankara, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine izin vermek için rüşvet istiyor

”Erdoğan, yüksek ihtimalle Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’yı NATO dışında tutmaları karşılığında ne vereceğini öğrenmek için aracı göndermiştir”

 

22/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Furkan Vakfı üyelerine sert müdahale

Adana’da “Özgürlük Yürüyüşü” adı altında basın açıklaması yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine polis biber gazı ve coplarla müdahale etti, çok sayıda kişi darp edildi.

İstanbul’da HDP’den savaş karşıtı protesto: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

HDK, HDP, DBP ile TJA, Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik operasyonunu İstanbul’da protesto etti. Yürüyüşte ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Selman Yeşilgöz: Asimilasyon Diyanet ve vakıflar ortaklığıyla yürütülüyor

Dersim’in Pülümür İlçesi, Kırmızıköprü beldesinde 12 Eylül döneminde yapılan ve kullanılmayan camiden merkezi sistemle günde 5 defa ezan sesi verilmeye başlandı.

İstanbul Valiliği, Dersim Dernekleri pikniğini yasakladı

İstanbul Aydos Ormanı’nda yapılması planlanan Dersim Dernekleri Federasyonu’nun pikniğine valilik izin vermedi. Federasyondan yazılı açıklama yapıldı.

 

EKONOMİ

 Evren Devrim Zelyut: ABD bastığı parayı piyasadan çektiğinde doları tutamazsınız

Zelyut, ‘ABD bastığı parayı piyasadan çektiğinde doları kur korumalı mevduatla, enflasyona endeksli bonoyla ya da başka farklı süper bonolarla falan tutamazsınız’ dedi.

Kira fiyatlarına düzenleme geliyor

Üç bakanlık, son aylarda tırmanışa geçen kira fiyatları için devrede. Kiralık ev fiyatlarına müdahale etmek için kolları sıvayan hükümetin ilk seçeneği tavan fiyat uygulaması olacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde geçilen dört yılda borç üçe katlandı

Dört yıl önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğinde 970 milyar TL olan merkezi yönetim borç stoku, Nisan 2022’de 3 trilyon 125 milyar TL’ye yükseldi.

Bild am Sonntag’dan Erdoğan ve NATO analizi: Ekonomik krizde risk alamaz

Gazeteye konuşan akademisyen Spohr, ‘Erdoğan, en sonunda anlaşma yoluna gidecek. Enflasyonun yüzde 70’lere ulaştığı ciddi bir ekonomik krizin ortasında NATO ile krizi göze alamaz’ dedi.

Sovyetlerin çöküşünden bu yana Ruslar ilk kez Davos’a katılmıyor

İki yıldır iptal edilen Dünya Ekonomi Forumu Davos’ta bugün başlıyor. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Sovyetlerin çöküşünden bu yana Ruslar ilk kez Davos’da olmayacak.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Washington’un ‘Türkiye’ uyarısından sonra Dışişleri Bakanlığı da benzer uyarıyı ABD için yayınladı

‘ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekmektedir’ denilen açıklamada ABD’nin protestolara şiddet yoluyla müdahale ettiği vurgulandı.

İran Devrim Muhafızları komutanı Albay Hasan Sayad Hüdayi öldürüldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Hasan Sayad Hüdayi İran’ın başkenti Tahran’da suikasta uğradı.

WSJ: Erdoğan’ın amacı F-16’ların satışı ve Biden’la görüşebilmek

Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girişini engelleme çabasının arkasında F-16 savaş uçaklarının satışı ile Biden’la telefonla da olsa görüşmek olduğu öne sürüldü.

ABD Büyükelçisi Flake, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD Büyükelçisi Jeff Flake, CHP mitingi öncesinde Büyükelçilik tarafından yayımlanan uyarı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrılıp ‘duyulan rahatsızlık’ iletildi.

New York’ta ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi: İzole edilen hastayla temaslı kişiler aranıyor

New York Sağlık Departmanı, eyalet sınırları içerisinde ilk defa bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığı, hastayla temas halinde olabilecek kişilere ulaşmaya çalışıldığını açıkladı.

 

 

23/Mayıs

İÇ POLİTİKA

 Arınç enflasyondan yakındı: Benim gördüğüm enflasyon TÜİK’e benzemiyor

AKP kurucularından olan Bülent Arınç, TÜİK verilerini eleştirerek, ‘Çarşı pazara gidiyorum. Benim gördüğüm enflasyon TÜİK’e benzemiyor’ ifadelerini kullandı.

AKP’li Pendik Belediyesi Niyazi Koyuncu’nun konserini iptal etti

Sanatçı Niyazi Koyuncu, Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs’ta düzenleyeceği etkinlikte sahne almasının AKP’li Pendik Belediyesi tarafından engellendiğini duyurdu.

Yeni anket: Erdoğan 7,8 puanla muhalefet adayının gerisinde kaldı

Yöneylem Araştırma’nın son anketine göre katılamcıların yüzde 34’ü Erdoğan’a oy vereceğini açıklarken yüzde 51.8’i muhalefet adayını destekleyeceğini belirtti.

Batman’da ev baskınları: HDP’li yönetici dahil 5 gözaltı

Batman’da sabah saatlerinde polisin düzenlediği ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların dosyalarına gizlilik kararı getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon sinyali

Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından konuşan Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz” dedi ve ekledi:

“Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır.

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, istihbaratımız hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır.

“Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda kararlarımızı alacağız.

 Babacan: 2002 seçimleri öncesi ortamı seziyorum, güven oluşturamazsak yazık olur

 Son bir ayda görüştüğü uluslararası finans ve yatırım çevrelerinin artık “yeni yönetimin” ekonomi politikalarını sorduğunu belirten Babacan, “2002 seçimlerine giderkenki ortamı seziyorum o yatırımcılardan. Eğer yeterli güveni oluşturamazsak yazık olur” dedi.

 

 

EKONOMİ

 

IMF Başkanı Georgieva: II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük sınavla karşı karşıyayız

Davos’ta Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşan IMF Başkanı Georgieva, küresel ekonominin II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük sınavıyla karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

Süper tahvil söylentileri etkili oldu, döviz kurları yönünü aşağı çevirdi

Yeni haftaya artışla başlayan döviz kurları öğleden sonra düşüşe geçti. 17,04’e kadar çıkan euro/TL, gün içi artışları sildi, 16,80’e kadar çekildi. Dolar/TL 15,97’den 15,80’in altına indi.

Hazine’nin dört yıl vadeli tahvil ihalesinde faiz yüzde 27,31

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dört yıl vadeli altı ayda bir sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracını bugün gerçekleştirdi.

Moody’s, Türkiye bankalarını değerlendirdi, yüksek enflasyona dikkat çekti

Moody’s Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, Türkiye’de enflasyonun yüksek seviyelerde olduğunu, yıl sonuna doğru baz etkisiyle düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Tarımsal girdi enflasyonu rekor tazeledi: En büyük enflasyon gübrede

TÜİK, 2022 Mart ayının tarım girdi fiyat endeksini açıkladı: Yıllık bazda enflasyon yüzde 107.

Ekonomide kabus: Borçların milli gelire oranı yüzde 82’ye ulaştı

Hazine’nin iç borç ana para ödemesi 1,5 trilyon lira olurken, ödenecek faiz ise 2 trilyon 53 milyar liraya ulaştı. İç ve dış borcun GSYH’ye oranı yüzde 82’ye yükseldi. Peki bu duruma nasıl gelindi?

Resesyon: Dünya ekonomisinde kaygıları artıran kırılganlıklar neler?

 

Resesyon beklentisi güçlendikçe yatırımcıların piyasalara güvenleri aynı hızla zayıflıyor. Bir Financial Times yorumunda vurgulandığı gibi “Yatırımcılar şimdi neye güveneceklerini bilemiyorlar, Borsalar düşüyor, Bono fiyatları düşüyor”. Buna “Altın düşüyor” diye de ekleyebiliriz.

 

DIŞ POLİTİKA

 

 Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye seyahat yasağı

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye Covid-19 salgınını gerekçesiyle seyahat kısıtlaması getirdi.

Erdoğan: NATO, İsveç’in bize karşı yaptırım uygulamasını bir kenara koyamaz

Erdoğan, ‘Temel güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya hiçbir hayrının dokunmayacağına inanıyoruz’ dedi.

ABD Büyükelçisi Flake, Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ı ziyaret etti

Flake’in HDP Eş Genel başkanları Buldan ve Sancar’ı ziyareti hakkında büyükelçilikten, ‘ABD-Türkiye arasındaki bağlar ele alındı’ açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Çavuşoğlu 24 Mayıs’ta Filistin’i, 25 Mayıs’ta İsrail’i ziyaret edecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Filistin’de Mahmud Abbas’la bir araya gelecek, çarşamba günü ise İsrail’e gidecek.

İsveç Başbakanı Andersson: Türkiye’yle NATO müzakereleri biraz süre alacak

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ‘Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak’ dedi.

WHO: Covid-19 henüz bitmedi, dünya yeni bir pandemiye hazır değil

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid pandemisinin henüz bitmediğini, dünyanın yeni bir pandemiye hazır olmadığını söyledi.

Biden: Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda askeri karşılık vereceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda buna askeri karşılık vereceklerini söyledi.

BM: Dünya genelinde yerinden edilmiş insan sayısı ilk defa 100 milyonu aştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla birlikte dünya çapında sığınmacı konumuna düşen insan sayısının ilk kez 100 milyonu aştığı belirti.

İngiltere’de maymun çiçeği vaka sayısı artıyor

Maymun çiçeği virüsü Avrupa ülkelerinde yayılımını sürdürüyor. İngiltere’de yeni 36 maymun çiçeği vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı 56’ya yükseldi.

 

24/Mayıs

İÇ POLİTİKA

 Kılıçdaroğlu: Akşam 22.00’de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim; Erdoğan sakın reddetmeye kalkma, bütün belgeler elimizde

“Erdoğan, vakıf süsü verdiği Türkiye merkezli paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktarıyor”

Son anket: Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na yüzde 8 fark atıyor, asıl değişim İYİ Parti’de

ALF Araştırma şirketi, 13 -17 Mayıs tarihleri arasında yaptığı son anket sonuçlarını paylaştı. Ankete göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na yüzde 8 fark atıyor.

Taksim Dayanışması’ndan Gezi’nin yıl dönümü için çağrı: Sahip çıkalım

Taksim Dayanışması, Gezi protestolarının 9’uncu yıl dönümü olan 31 Mayıs’ta tüm Türkiye’de eylem çağrısı yaptı.

Metropoll’un kurucusu Özer Sencar ilk kez oy kullanacak genç seçmenlerin parti tercihini açıkladı: İlk sırada CHP var 

Metropoll Araştırma şirketi yöneticisi Özer Sencar son paylaştığı ankete göre ilk kez oy kullanacak gençler CHP’yi tercih ediyor.

Pençe Kilit operasyonunda şehit sayısı 5’e yükseldi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pençe Kilit operasyonunda 4 askerin şehit olduğu belirtildi

Kılıçdaroğlu’ndan ‘suça bulaşmış bürokratlara’ çağrı: Toplu bir kaçış planı yürürlükte bunlar seni kendilerini kurtarma planlarına dahil etmiyorlar

Kemal Kılıçdaroğlu, “Suça bulaşmış bürokrat beni iyi dinle kardeşim: Bunlar seni kendilerini kurtarma planlarının içine hiç dahil etmiyorlar. Erdoğan vakıf süsü verdiği paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktarıyor.” ifadelerini kullandı.

 

EKONOMİ

 

Merkez Bankası şirketleri arıyor: Döviz satın

Merkez Bankası elinde satabileceği 10-15 milyar dolar kalınca şirketlerden ‘rica’da bulunmaya başladı. Banka yetkililerinin firmaları arayarak, döviz satmalarını istediği belirtiliyor.

Moody’s: Türkiye’de tasarruf etmek mantıksız

Moody’s Analytics ekonomisti Lina Barokas, “Türkiye’de enflasyon kontrol altına alınamazsa satın alma gücü bozulmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin net UYP açığı belli oldu: Eksi 227 milyar dolar

Türkiye’nin Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) mart ayında 227,5 milyar dolar açık verdi.

Dolar 16 TL sınırını aştı

16 lirayı aşan dolar, 16,03 liradan işlem görüyor.

Kur artarken, şirketlere ucuz kredi yağıyor: Sekiz ayda 1 trilyon liraya yaklaştı

Enflasyon yüzde 70’e ulaşırken kredi faizleri yüzde 20’lerde kalınca TL kredi hacmi patladı. Bankaların TL kredi hacmi, son bir haftada 78 milyar TL, son sekiz ayda 966 milyar TL arttı.

Reuters duyurdu: Prens Selman anlaşma imzalamaya Türkiye’ye geliyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, enerji ve dış ticaret konularını görüşmek ve anlaşma imzalamak üzere aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölge ülkelerini ziyaret edecek.

 

DIŞ POLİTİKA

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Bakan Çavuşoğlu: “Somut adım atabiliriz” dediler; yazılı mutabakat istiyoruz

Resmi temaslar için Filistin’e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu F-16 sürecinin normal seyrinde ilerlediğini, NATO ile ilgili konuların bu gündemin dışında olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili olarak  “Somut adım atabiliriz dediler, yazılı mutabakat istiyoruz” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin endişelerini ele almalıyız, Türkiye önemli bir müttefik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’ya yönelik itirazlarına ilişkin, “NATO’da her zaman yaptığımızı yaparak müttefiklerin endişelerini ele almalıyız… Türkiye önemli bir müttefik. Stratejik coğrafi konumu, Irak ve Suriye sınırlarındaki İŞİD/DEAŞ ile mücadelede kilit rol oynaması önemlidir. Hiçbir müttefik terör saldırılarından Türkiye kadar zarar görmemiştir ve Türkiye’den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Bu yüzden oturup, ileriye dönük bir çözüm bulmalıyız” dedi.

IKBY Başbakanı Barzani: Irak’ın petrol kararını reddediyoruz

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, Irak’ın petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla ilgili verdiği kararı reddettiklerini açıkladı.

Almanya Ekonomi Bakanı: AB Rus petrolüne ambargo uygulayacak

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Avrupa Birliği’nin “birkaç gün içinde” Rus petrolünün ithalatına yönelik bir ambargo kararı vereceğini söyledi.

Sri Lanka’da kriz büyük: Halk kıtlıkla karşı karşıya

Ekonomik krizin derinleştiği ve yönetime karşı sert protestoların gerçekleştirği Sri Lanka’da krizin faturasını ödemeye mecbur bırakılan milyonlar gıda kıtlığı ile de karşı karşıya.

İspanya Başbakanı Sanchez: İsveç ve Finlandiya Madrid’deki NATO zirvesine katılacak

Başbakan Pedro Sanchez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazlarına rağmen İsveç ve Finlandiya’nın önümüzdeki ay gerçekleştirecek NATO toplantısına katılacağı açıklandı

Taliban havaalanları işletmeleri için BAE ile anlaştı

Taliban’ın Türkiye’nin de talip olduğu ülkedeki havaalanlarının işletmesi için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anlaştığı bildirildi.

Aliyev ile Erdoğan görüştü: Nahçıvan koridorunun açılması için Ermenistan’la anlaşıldı

Azerbaycan lideri Aliyev, Ermenistan’la 2020 Dağlık Karabağ anlaşmasında varılan Zengezur (Nahçıvan) koridorunun açılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Erdoğan’ın ‘Miçotakis çıkışı’ Atina’da şaşkınlık yarattı: ‘Tüm köprüleri yakıyor’

Yunan hükümet kaynakları, bu sözleri “Erdoğan’ın 2023 seçimleri öncesi milliyetçilik kartını oynayacağının işareti” olarak değerlendirdi. Gazetelerde ise “Erdoğan tüm köprüleri atıyor” yorumları yapıldı.

 

 

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

Güldem Atabay – TL’de azar azar ancak sürekli değer kaybı dönemine girdik

Borç olarak aldığı döviz rezervlerini satmaya devam eden, enflasyona endeksli tahville TL’ye talep fakat Hazine’ye büyük yük yaratarak zaman kazanmaya çalışan AKP hükümeti açısından önümüzdeki aylar oldukça can sıkıcı geçecek. Eldeki son ateş gücünü kullanırken, dünya ekonomisinde hızla değişen zemin eşliğinde TL’de azar azar ancak sürekli değer kaybı yaşandığına tanık olacak.

Fehmi Koru: Sığınmacıları bağrımıza mı basalım, yoksa derhal geri mi gönderelim?

Konu gerçekçi biçimde tartışılmadığı gibi çözüm olarak düşünülenler de işe yarayabilecek türden değil.

Döviz kurundaki gelişmenin arka planı – Dünya Gazetesi

Konut fiyatları niye mi artıyor, yanıtı bu verilerde… – Dünya Gazetesi

“Fiyatları artıran etkenler sırasıyla maliyet, tasarruf sahibinin gidecek alan bulamayıp konuta yönelmesi ve dış taleptir. Artış eksik bulunmuş olmalı ki son kararla ateşe bir bidon da benzin döküldü.”

4 ayda 30 milyar dolara ne oldu? – Uğur Gürses

Birincisi, faizleri düşürerek kurun patlatılması ve devamında enflasyonun yıkıcı bir biçimde patlamasının farkındalar. Geri dönmeden, döviz satarak döviz kurunun istikrara kavuşacağı inancı ile ‘döviz bitene kadar’ devam ediliyor. Dibinde kocaman bir delik olan havuza kova ile su doldurmaya benziyor. İkincisi, ‘faizlerin düşürülerek enflasyonun düşürüleceği’ inancının çökme halinin saklanmaya çalışılması.Üçüncüsü, döviz kurunu ‘faiz kullanmadan durdurmak icadı’ olarak halka anlatılan Kur Korumalı Mevduat uygulamasının kur artışı ile çökmesini önlemeye çalışmak.

NATO’da çelme! Bakalım taklayı kim atacak?

Hesaplaşmanın sonu gözükmüyor. Bu süreçte Erdoğan ikili oynayıp hem NATO’yu hem Putin’i memnun etmeyi denedi. Rusya ile başlayıp Çin’le devam edecek bir hesaplaşma sürecinde Anglo-Amerikan ekseni Türkiye’yi daha fazla kendi oyunlarında görmek için bastıracaktır.

https://t24.com.tr/haber/mahfi-egilmez-yuksek-enflasyona-karsin-piyasa-nasil-canli-olabiliyor,1034775

Ulusal paranın hem iç hem de dış değerinde ortaya çıkan büyük kayıplar başlı başına kriz sayılır. Buna karşılık yukarıda değindiğimiz çeşitli etkiler altında piyasada ortaya çıkan talep ve harcama canlılığı, kurdaki yükselişe ve büyük ölçüde onun yarattığı enflasyon artışına karşılık ekonominin canlı kalmasına yol açıyor. Bu canlılık nüfusun gelir açısından iyi durumdaki kesiminin bu durumu kriz olarak görmemesine yol açıyor. İşin ilginci nüfusun gelir açısından kötü durumdaki kesiminde bulunan insanların bir bölümü, kendi durumlarına bakmak yerine iyi durumdaki kesimin yaşamına bakarak ortada bir kriz olmadığı kanısına varıyor