12 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Demirtaş: Halkımızı iktidarı sandığa gömmeye davet ediyoruz

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobanî Davası’nda mütalaanın 14 Mayıs seçimlerine hazırlık olduğunu belirterek, “Seçime 33 gün kala o kürsüden seçime müdahale etmenize sessiz kalmayacağız. Halkımızı bu faşist iktidarı sandığa gömmeye davet ediyoruz” dedi.

Dağıtalım puslu Ankara havasını

Kameraların üzerlerine çevrildiği bu iki ‘bilge çınar’ dan Kürtlerin umduğu medeti bulmasını umuyoruz. Salona en son Deniz Gezmiş parkasıyla Sırrı Süreyya Önder giriyor ve alkış kıyamet kopuyor.

EMEP’ten “deprem bölgesindeki mülteciler” raporu

“Depremden etkilenen 11 ilde yaşayan göçmenler, yaşamlarını yeniden kurabilecekleri, hak ve hizmetlerden yararlanabilecekleri, barınabilecekleri, çalışabilecekleri, eğitim ve tedavi görebilecekleri kentlerde ikamet edebilmeli.”

Boğaziçi Üniversitesi’nde komisyon ve kurullara ‘kayyım’ ayarı

Boğaziçi Üniversitesi ‘kayyım yönetimi’ çok sayıda kurul ve komisyonu kapattı, geriye kalan komisyonlarıysa kendi kadrolarıyla doldurdu.

“AYM kararına uyun, Galatasaray Meydanını açın”

AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanında açıklama yapmaları polis şiddetiyle engellenen kayıp yakınları ve hak savunucuları, kolluk görevlileri ve emri verenler hakkında suç duyurusu yaptıklarını açıkladı.

Tutuklu Kürt gazetecilere 15 yıla kadar hapis talebi

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu Kürt gazetecilerin iddianamesini kabul etti. 16 Haziran 2022’den beri tutuklu olan gazetecilerin ilk duruşması 11 Temmuz’da.

“Türkiye’nin nükleer enerji macerası anlaşılmaz ve anlamsız”

Uranyum Atlası’nın yeni yayımlanan baskısı, nükleer enerji ve uranyum madenciliğinin neden olacağı kritik ekolojik ve ekonomik sonuçlara dikkat çekti.

Kremlin Sözcüsü: Akkuyu’yu 27 Nisan’da açacağız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin açılış tarihi olarak duyurdukları 27 Nisan’da, santrale ilk nükleer yakıtı aktarmayı da planladıklarını söyledi.

Mor Dayanışma’dan ‘Seçim Şartnamesi’

Mor Dayanışma’nın Seçim Şartnamesinde, kadınlara bütçe ayırılması, Kadın Bakanlığı’nın kurulması, kürtaj hakkının devlet güvencesine alınmasını istedi.

Baş: Hakaret edilen, milyonlarca Yugoslavya göçmenidir

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, göçmen kimliği üzerinden kendisine ayrımcı ifadeler yönelten BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

 

Ekonomi

 

Seçim yaklaşırken tahvil faizleri sert yükseldi

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken kısa vadeli tahvil faizlerindeki sert yükseliş dikkat çekiyor. Uzmanlar, bu gelişmenin seçim beklentileriyle ilişkisini sozcu.com.tr’ye anlattı.

Millet İttifakı’nın seçim vaatlerini bütçe kaldırır mı?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’ne yaklaşık 1 ay kala, partiler ve ittifaklar vaatlerini daha yüksek sesle dile getirmeye başladı.

Citibank’tan Türkiye raporu: 14 Mayıs’tan sonra 50 milyar dolar girebilir

Citibank, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından Türk Lirası’nın 1 yıl içerisinde yüzde 12 değerlenebileceği tahmininde bulundu.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve TDB’den ortak 1 Mayıs açıklaması

Arzu Çerkezoğlu iktidara çağrı yaparak “Gelin Taksim yasağını hep birlikte ortadan kaldıralım, tüm kentlerin meydanlarında en coşkulu bir biçimde kutlayalım” dedi.

ABD YAPTIRIMLARI

ABD’den Rusya’ya ihracat yasağını delen Türkiye merkezli şirketlere yaptırım

ABD, Ukrayna işgalinden bu yana gerçekleştirdiği Türkiye’ye yönelik en geniş uygulama kapsamında, Rusya’nın savaş çabalarına yardım ettiği gerekçesiyle en az dört Türkiye merkezli kuruluşa yaptırım getirdi.

 

Dış Politika

 

Kubad Talabani Hakan Fidan’la Ankara’da görüştü

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Ankara’da bir araya geldi. Görüşmede Ankara, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve KBY arasındaki ilişkilerden rahatsızlığını bildirdi.

IKBY Süleymaniye Havalimanı’na hava saldırısı için komisyon kuruyor

IKBY 7 Nisan’da, DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi ve Suriye’deki ABD Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM) personelinin bulunduğu konvoyu hedef alan Süleymaniye Havalimanı yakınındaki saldırıyı soruşturmak üzere komisyon kurma kararı aldı.

Irak, tahkim kararı için ABD mahkemesine başvurdu

Irak, Kerkük-Ceyhan hattıyla ilgili Türkiye aleyhine tahkim kararının yürürlüğe konulması için ABD mahkemesine başvurdu.

 

13 Nisan 2023

 

İç politika

 

Son anket: Kılıçdaroğlu ilk turda kazanıyor, HDP üçüncü parti

Avrasya Araştırma’nın son anketine göre cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu, ilk turda yüzde 50’yi geçiyor. Ankete göre milletvekili seçiminde ise en yüksek oyu alan üçüncü parti HDP oldu.

Kaftancıoğlu’ndan AK Parti’ye: Yakalandınız, gereği yapılmazsa kişiyi ve belgeleri açıklayacağım

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AK Partili İBB Meclis üyesinin milletvekili adayı olduğunu ancak istifa etmediğini belirterek, gereği yapılmazsa kişiyi ve belgeleri açıklayacağını duyurdu.

Yeşil Sol Parti 5 koldan sahada: 45 seçim gezisi, 60 miting

Yeşil Sol Parti, HDP’nin bileşen yapısı ve ittifak üyeliği avantajıyla 45 seçim gezisi, 60 da miting düzenleyecek. İttifak ve bileşen partilerinin 20 yöneticisi aynı anda sahada olacak.

Demirtaş ve Mızraklı’dan mesaj: Bu seçimde Adana’da tarih yazacağınıza inanıyoruz

Yeşil Sol Parti’nin Adana adayı Ferhat Kabaiş’e mesaj gönderen Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, “Artık özgürlüğün kapısını araladık. Bu seçimde Adana’da tarih yazacağınıza inanıyoruz” dediler.

Yeşil Sol Parti adayları İzmir’de halkla buluştu: Faşizme karşı ‘Disa Em’

Yeşil Sol Parti, İzmir milletvekili adayları halkla buluştu. Etkinlikte HDP İl Eş Başkanı Çelik, “Faşizme karşı hiçbir dönem boyun eğmeyen halklar, AKP-MHP zihniyetine karşı yine alanlardayız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel: Seçmen listelerini ve anormal seçmen sonuçlarını takip eden güçlü bir mühendis ekibimiz var

Erdoğan’ın ‘kapımız kapalı’ dediği ABD elçisi Akar’la açılış yaptı

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ile Hatay’da çadır kentin açılışına katıldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile görüşen Flake hakkında “Bizim kapılar ona kapandı” demişti.

Beylikdüzü depremsiz yıkılmaya başladı: ‘Burası denize doğru kayacak’

İstanbul Beylikdüzü Gürpınar sahilindeki yürüyüş yolunda çökmeler meydana geldi.

Yoksul kadınları para karşılığı falakaya yatıran sanığa ‘müstehcenlik’ cezası

Kayseri’de maddi durumu kötü olan kadınları para karşılığı falakaya yatırıp görüntüleri paylaşan Erkan T.’ye müstechenlik suçlamasından 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Kadıköy’de hayvanseverlerden eylem: Kedilerin neden öldürüldüğünü bilmek istiyoruz

Kadıköy’de hayvanseverler, Mart ayında meydana gelen toplu kedi ölümlerinde, sorumluların bulunması için eylem yaptı.

 

Dış Politika

 

12 yıl sonra Suriye’den Suudi Arabistan’a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret

Diplomatik ilişkilerini normalleştirmek isteyen iki ülkeden yapılan ortak açıklamada, görüşmelerde Suriye’nin Arap dünyasında diplomatik tecridine son verilmesi için çalışıldığı belirtildi.

Almanya’da ‘Erdoğan taraftarlarına’ karşı uyarı

Adalet Bakanı Buschmann’ın, içişleri ve dışişleri bakanlarına gönderdiği yazıda AK Parti’nin seçim kampanya etkinlikleri ve nefret söylemi konusunda uyarıda bulunduğu bildirildi.

Pentagon’dan sızdırılan belgeler: ABD, BM Genel Sekreteri Guterres’in Rusya’ya çok yumuşak davrandığını düşünüyor

Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) sızdırılan belgeler, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve yardımcısını yakından izlediğini gösteriyor. Belgelere göre ABD yönetimi, Guterres’in Rusya’ya çok yumuşak davrandığını ve Moskova’nın çıkarlarını koruma konusunda fazla istekli olduğunü düşünüyor.

İki insan hakları kuruluşundan İran’a suçlama: ‘İdamlar 2022’de yüzde 75 arttı, halk infazlarla baskı altına alınıyor’

Norveç merkezli İran İnsan Hakları (IHR) ve Paris merkezli İdam Cezasına Karşı Birlikte (ECPM) adlı örgütlere göre İran’da geçen yıl en az 582 kişi ölüm cezası infaz edildi. Bu sayı, 2021’de 333’tü. 2022, İran’da 2015 yılından bu yana en fazla idam cezası infazının gerçekleştirildiği yıl oldu.

 

14 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Bekir Ağırdır: Muhalefetin çılgın projesi…

Oksijen yazarı Bekir Ağırdır, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin muhalefeti ele aldı. Ağırdır, “Muhalefetin çılgın projesi demokrasi vaadi olmalı” dedi.

Kobanê Davası: Savcı boş salona mütalaa okuyor

Kobanê Davası’nın 24’üncü duruşmasının 3’üncü oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülüyor.

Kobani davasında istenen cezalar belli oldu: Demirtaş ve Yüksekdağ’ın aralarında bulunduğu HDP’lilere ağırlaştırılmış müebbet istendi

Kobani davasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da arasında bulunduğu 36 sanığın en az bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Depremde can kaybı sayısı 50 bin 500’e yükseldi

6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen 2 büyük depremde ölü sayısı 50 bin 500’e yükseldi.

Erdoğan: 20 Nisan’da doğalgazımızı çıkarıyoruz

Karadeniz gazının 20 Nisan arefe günü çıkarılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda bütün planlamalar, hesaplar buna göre” dedi.

Akşener: Çok komik şeyler oluyor, Erdoğan 21 yıl önce vaat ettiklerini bugün yeniden vadediyor

İYİ Parti lideri Akşener, “Çok komik şeyler oluyor. 21 yıl önce bu iktidarın vaat ettiği birçok şeyi bugün yeniden vadeden bir sayın Erdoğan’la karşı karşıyayız” diye konuştu.

AYM’den Madımak kararı: Örgüt bağı olmadığı için ‘terör suçlusu’ sayılamaz

AYM, Madımak katliamında yangını başlattığı belirtilen sanık Yunis Karataş’a tahliye yolu açan karar verdi. Mahkeme Karataş’ın örgüt bağı kanıtlanamadığı için ‘terör suçlusu’ sayılamayacağını söyledi.

 

Ekonomi

 

Piyasalar gergin, sıkışıklık büyüyor

“Liralaşma” adı altında faizin baskılanmasıyla piyasalarda oluşan sıkışıklığın boyutu büyüyor. Faiz, döviz ve altın yeni rekorları görürken, bankalarda da ödüllü döviz toplama yarışı başladı.

Alaattin Aktaş: ‘KKM’nin tasfiyesi ekonomiyi allak bullak edebilir’

Ekonomistler, seçimden sonra KKM’nin tasiyesi planlı bir şekilde yapılmazsa, döviz kurlarındaki değişikliklerin ekonomiyi sıkıntıya sokacağını belirtiyor.

 

Dış Politika

 

Fransa | Konsey emeklilik yasasını onayladı, halk sokaklara döküldü

Fransa Anayasa Konseyi, üç aydır Fransa’yı kasıp kavuran protestolara yol açan “emeklilik reformu”nda Anayasaya aykırılık bulmadı. Yasanın kilit maddeleri onaylandı. Emeklilik yaşı 64’e çıkarıldı. Halk sokaklarda.

Rusya Pasifik Filosu’nu ‘en yüksek savaşa hazırlık’ durumuna geçiriyor

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla orduda denetimlerin yapıldığını, Pasifik Filosu’nun bu kapsamda ‘en yüksek savaşa hazırlık durumu’na geçmeye başladığını açıkladı.

Avrupa Sosyalistler Partisi’nden ‘Kılıçdaroğlu’ mesajı: Saygın ve şefkatli

Avrupa Sosyalistler Partisi kemal Kılıçdaroğlu’na destek mesajı paylaştı. Mesajda “Muhalefet partilerinin, saygın ve şefkatli bir lider olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz” denildi.

Katar’dan ‘Suriye ile normalleşme’ açıklaması: Sadece spekülasyon

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Al Sani, “Esad ile normalleşmeye dair söylenen her şey sadece spekülasyon ve masada hiçbir şey yok” dedi.

Almanya’dan MiG-29 onayı: Polonya Ukrayna’ya 5 savaş uçağı sevk edecek

Almanya federal hükümeti, Polonya hükümetinin stoklarındaki 5 MiG-29 savaş uçağını Ukrayna’ya göndermek için yaptığı başvuruyu kabul etti.

Kuzey Kore: Bugüne kadar geliştirdiğimiz en güçlü füzeyi denedik, nükleer saldırı düzenlememiz kolaylaştı

Kuzey Kore, katı yakıtla çalışan kıtalararası bir balistik füzeyi ilk kez başarıyla denediğini açıkladı. Pyongyang yönetimi füze için, “Bugüne kadar geliştirdiğimiz en güçlü füze. Nükleer saldırı düzenlememiz kolaylaştı” diyor.

 

15 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Meral Akşener, seçim beyannamesini açıklayacak; geçici sığınmacı statüsü kaldırılacak

Akşener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimlerine hazırlanan partisinin seçim beyannamesini yarın ATO Congresium’da 600 milletvekili adayının katılımıyla açıklayacak.

Demirtaş, seçmene seslendi: Lütfen akılcı olanda birleşelim, oyunu milletvekili çıkarabilecek partilere ver lütfen

“Milletvekili kazandırmayan her oy, Erdoğan’a yarayacak; yani şakası yok, ya tam diktatörlük ya da demokrasi”

Erdoğan Demirtaş’ı hedef aldı | Şimdi Edirne’de olan bir Selo var ya…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş’ı hedef aldı ve “Bunların derdi Kürt falan değil. Onlar ne kadar Kürtse biz o kadar Türküz” dedi.

Kılıçdaroğlu Kırcaaliden seslendi: Herkesin kapısında para dilenen, ben ettim sen etme diyen bir Türkiye görmeyeceksiniz artık!

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “”Kırcaali’den selamlar; Evlad-ı Fatihanlarla akşam iftarımız var…” notuyla bir video paylaştı.

Ekrem İmamoğlu’ndan AKP’nin ‘mülakat’ vaadine yanıt: 21 yıl sonra mı aklınıza geldi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Ordu milletvekili adayı Seyit Torun ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Giresun Atatürk ve Ordu Cumhuriyet meydanlarında halkla buluştu.

Hasan Cemal: Kürt meselesinin çözümünde, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük için çalışıp bir şeyler yapmaya gayret etmek istedim

“Gazeteciliği bırakmış olmak tabii ki biraz içimi acıttı ama iyi bir karar verdiğime inanıyorum”

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki 942. hafta açıklamasına polis müdahalesi: 13 kişi gözaltında!

AYM’nin ihlal kararı sonrası 942’nci haftada bir kez daha Galatasaray Meydanına çıkan Cumartesi Anneleri gözaltına alındı. Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri, “Galatasaray Meydanı bizim, Galatasaray Meydanı hepimizin” dedi.

Gözaltına alınan İHD Genel Başkanı Eren Keskin serbest

Sosyal medya paylaşımlarım nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Eren Keskin, serbest serbest bırakıldı

“14 Mayıs’ın sonuçları en çok kadınları etkileyecek”

DAKAHDER Başkanı Avukat Aslı Pasinli, 6284 sayılı kanununun 14 Mayıs seçimleri öncesinde tartışmaya açılmasını bianet’e değerlendirdi: “Kadınların hakları seçim pazarlık konusu yapıldı. Yanı başımızda Afganistan ve İran örneği var. Yaşamlarımız tamamen değişebilir.”

 

Ekonomi

 

PMorgan’dan seçim senaryosu: Dolar/TL sene sonuna kadar 30 seviyesine yükselebilir

ABD’nin önde gelen bankalarından JPMorgan, 14 Mayıs seçimleri sonrası Türkiye ekonomisinde yaşanabileceklere dair iki ana senaryoyu içeren bir rapor yayımladı. Analistler, Ortodoks politikalara dönülmesi durumunda Merkez Bankası’nın, yılın üçüncü çeyreğinde politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 30’a yükseltmesini bekliyor.

 

Dış Politika

 

Macron imzaladı, emeklilik reformu yasalaştı

Cumhurbaşkanı Macron, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran, ülke genelinde uzun süredir kitlesel gösterilere ve grevlere neden olan yasayı imzaladı.

 

Mazlum Abdi: DSG, Suriye savunma sisteminin önemli bir parçası

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, “Türkiye işgalinin sona ermesi” halinde gelecekte Suriye ordusuna katılabileceklerini söyledi.

Sudan’da ordu ile paramiliter kuvvetler arasında şiddetli çatışma

Sudan’da ordu ile paramiliter kuvvet Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başladı. HDK, Hartum Havalimanı’nın kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

Sudan’da darbe girişimi: ABD ve Rusya’dan ‘çatışmaları durdurun’ çağrısı

Sudan’da paramiliter kuvvet HDK’nin darbe girişimi sonucu şiddetli çatışamalar yaşanıyor. Taraflar ilk olarak birbirini saldırmakla suçlarken Türkiye, ABD ve Rusya’dan acilen çatışmaların durdurulması çağrısı geldi.

Sudan’da orduyla çatışan Hızlı Destek Güçleri kimdir?

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında silahlı çatışmalar devam ediyor. Hızlı Destek Grupları adlı paramiliter grup ülkede 2019 ve 2021 yılındaki darbelere katılmıştı.

 

16 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Erdoğan: Kardeşlerim, Harran Üniversitesi’ni kim yaptı?

Urfa’da deprem konutları temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şanlıurfa Havalimanı’nı kimler yaptı? Şanlıurfa Havalimanı’ndan buraya bu yolları kimler yaptı? Kardeşlerim, Harran Üniversitesi’ni kim yaptı?” diye sordu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Boşa giden her oy AKP- MHP iktidarına yarar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İzmir’de halk buluşmasında konuştu. Sancar, “Bizler yoksulluğu, talanı, bitirmeye geliyoruz. Savaş politikalarını durdurmaya geliyoruz. Çözüm ve barış için geliyoruz. Boşa giden her oy AKP- MHP iktidarına yarar” dedi.

Demirtaş’tan ‘Selo’ tweeti: ‘Selo’ diye başlayıp sıraladığı tehditlere cevabı sandıkta ver lütfen

Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın hakkında söylediği ifadeleri ele aldı. Demirtaş, “Bu tehditlere, hakaretlere cevabı da zarfa koyup sandığa atarak sen ver lütfen” dedi.

İzmir’de Deniz Poyraz adına kadın seçim bürosu açıldı

Yeşil Sol Parti, İzmir’in Buca ilçesinde Deniz Poyraz adına kadın seçim bürosunu açtı. Kurdeleyi Barış Anneleri kesti.

Yeşil Sol Parti’den Viranşehir’de miting gibi açılış

Viranşehir girişine 10 kilometre uzaklıkta bulunan bir noktada bir araya gelen partililer, yüzlerce araçlık konvoyla ilçeye giriş yaptı. İlçe merkezinde konvoyla tur atan adaylar, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Hulusi Akar, ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ sloganlarına karşılık verdi: Onun da zamanı gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP Kayseri Aday Tanıtım Toplantısı’nda açıklama yaptı. Akar, kürsüdeyken konuşmayı dinleyenlerin ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ şeklindeki sloganlarına, “Onun da zamanı gelecek, bekleyin” şeklinde karşılık verdi.

Oğuzhan Uğur programı anlattı: Muharrem İnce’yi uyarmak zorunda kaldım

Oğuzhan Uğur, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yi ağırladığı programla ilgili olarak, “Çok sinirliydi. Gerginliği izleyenlere de geçti. Ara verdiğimizde tavrının doğru olmadığı konusunda kendisini kibarca uyarmak zorunda kaldım” dedi.

TİP’ten Ankara 1. bölge açıklaması | Endişeye mahal yok

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, aday göstermediklerini açıkladıkları Ankara 1. Bölge için liste vermeleriyle ilgili açıklama yaptı: “İttifakın bilgisi dahilinde verildi, prosedürel durum.”

Hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 il var… Hangi partide kaç kadın aday listede?

1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonra geçen 89 yılda 20 il hiç kadın milletvekili çıkarmadı. 14 Mayıs seçimlerinde bu kez Burdur’dan dokuz kadın aday var. İşte o 20 il ve partilerin kadın aday sayıları…

“Kızılcık Şerbeti” yasağı: Tutarsız tutarlılık

Eğer ki 14 Mayıs seçimlerini, toplumu, kadınlar üzerinden dizayn etmek isteyenler, kadınlara Afganistan ve İran’daki ekonomik ve sosyal pozisyonu layık görenler kazanırsa, bu fragmanı sadece izlemeyeceğiz, çok daha kötüsünü bizzat yaşayacağız.

Cengiz Çandar’dan ‘dekorasyon’ açıklaması: Kendimi ve Hasan Cemal’i de katarak dedim

Cengiz Çandar, Yeşil Sol Parti’deki bazı unsurlarla ilgili ‘dekorasyon’ sözünü kendisini de katarak bireyler için dile getirdiğini söyledi. Çandar, “Gönülleri kırdığımı fark ettim. Yanlış anlaşılmaya yol açmışsa o zaman yanlıştır” dedi.

 

Ekonomi

 

AFP’den Türkiye analizi: Muhalefet ekonomiyi düzeltmek için acı reçete önerebilir

Seçimler yaklaşırken yabancı basın Türkiye analizlerine devam ediyor. AFP’de yer alan analizde, Kılıçdaroğlu’nun pragmatik tutumuyla muhalefeti birleştirdiği ancak güven ve istikrarı sağlamak için kısa vadede ‘acı reçeteye’ ihtiyaç duyacağı belirtildi.

 

Dış Politika

 

Sudan’da şiddet tırmanıyor: Üç BM çalışanı öldü

Sudan’da paramiliter ‘Hızlı Destek Güçleri’nin (HDG) darbe girişimiyle dün patlak veren şiddet tırmanıyor. Ordu HDG’nin üslerine hava saldırısı düzenlerken, ölen sivillerin sayısı 56’ya yükseldi. Son olarak, devlet televizyonunun yayını kesildi.

İspanya Başbakanı Sanchez: Cinsel şiddet yasasındaki boşluklar nedeniyle özür dilerim

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez kamuoyunda ‘Kurt Sürüsü Davası’ diye bilinen davanın ardından çıkarılan cinsel saldırı yasasındaki boşluklar nedeniyle özür diledi. Bu boşluklar nedeniyle 1000’i aşkın davada hükümlülerin lehine sonuçlar çıkmıştı.

Almanya 60 yıllık nükleer enerji dönemine son verdi

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ertelediği nükleer enerjiden çıkma kararını dün gece itibariyle uygulamaya koydu ve açık olan son üç santralin fişini çekti.

 

 

17 Nisan 2023

 

İç politika

 

Erdoğan: Küresel finansın ağırlık merkezi batıdan doğuya kayıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel finansın ağırlık merkezi giderek daha belirgin şekilde batıdan doğuya kayıyor” diye konuştu.

Buldan Urfa’da: Göreceğiz bakalım, Bozdağ mı kazanacak Şenyaşar mı?

Urfa’daki seçim irtibat bürosu açılışına katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Göreceğiz bakalım, Adalet Bakanı mı yoksa Emine Şenyaşar mı kazanacak? Adaleti onlara öğreteceğiz” dedi.

Bakan Dönmez: Karadeniz gazı iletim hattına verildi

Karadeniz doğalgazında ilk vanalar açıldı. Gazın perşembe günü karaya ulaşacağını söyleyen Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perşembe günü bir ‘müjde’ vereceğini açıkladı.

Oy kullanacakların dikkat etmesi gerekenler

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde YSK’nin belirlediği esaslara uygun kullanılman oylar geçersiz sayılacak.

‘Anketlerin anketi’: Fark 1,4 puan

Türkiye Raporu, 7 anketin ortalamasını yayınladı. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki puan farkı 1,4 olarak ölçüldü.

TRT reklam filmini yayınlamadı, CHP suç duyurusunda bulundu

CHP, kamu yayıncısı TRT’nin “Sana Söz Yine Baharlar Gelecek” adlı seçim kampanya filmini yayınlamadığını belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Avukata yönelik jandarma işkencesine suç duyurusu

İnsan hakları savunucuları ve hukukçular, avukat Aytekin Aktaş’ın Samandağ’da görevini yaparken jandarmanın işkencesine maruz kalmasına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

 

Ekonomi

 

Özgür Demirtaş’tan ‘kur’ uyarısı: Bankadan para çekip Kapalıçarşı’ya gidiyorlar

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Kapalıçarşı’da dolar kurunu gösteren tabelayı paylaştı. Demirtaş, “Bu sürdürülebilir mi? İnsanlar bankadan para çekip Kapalıçarşı’ya gidiyor” ifadelerini kullandı.

S&P’den uyarı: Türkiye en riskli iki ülkeden biri

S&P, gelişmekte olan beş ülkenin bankacılık sistemlerinin potansiyel olarak dış finansman riskleri nedeniyle kırılgan olduğunu, en kırılgan iki ülkenin Türkiye ve Tunus olduğunu öne sürdü.

Hükümetten kamu işçileri için yeni zam teklifi

Türk-İş, hükümetin kamu işçisi için yeni teklifinin 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam olduğunu bildirdi.

Merkezi yönetim bütçesi 47,2 milyar TL açık verdi

Mart ayında bütçe giderleri 334 milyar TL, bütçe gelirleri 286,8 milyar TL olurken; bütçe açığı 47,2 milyar TL oldu.

 

Dış politika

 

Ukrayna savaşını eleştiren Rus muhalif Vladimir Kara-Murza’ya 25 yıl hapis cezası

Rusya’da Ukrayna savaşını eleştirdiği için “vatana ihanet” dahil bir dizi suçlamayla yargılanan muhalif siyasetçi Vladimir Kara-Murza 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu, Rusya’da bir muhalifin aldığı en ağır ceza oldu. Savcılar da Kara-Murza’nın 25 yıl hapsini istiyordu.

ABD’den Çin’in tatbikatlarına yanıt: Savaş gemisi Tayvan Boğazı’ndan geçti

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, “Askerlerimiz her zaman alarmda” dedi

 

18 Nisan

 

İç politika

 

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Buna kim, niye yatırım sözü versin?

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a ‘300 milyar dolar nasıl gelecek? Türkçesi tefeciliktir’ diyen Bakan Nebati ile ilgili “Kişi kendinden bilir işi. Buna kim, niye yatırım sözü versin? Ancak borç verirler” dedi.

Pervin Buldan: Kürt sorununu çözemeyen çözülecek

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ceyhan’da konuştu. Buldan, “Kürt sorununu çözemeyen kendisi çözülür. AKP de çözemedi, çözülecek ve gidecek” dedi.

Erdoğan: IMF Başkanı’na ‘Türkiye’yi ben yönetirim ben’ dedim, yanımızda ‘Bebecan’ vardı

Cumhurbaşkan Erdoğan, IMF Başkanı ile görüşmelerini anlatarak, “IMF’nin başkanına dedim ki, Türkiye’yi ben yönetirim ben. Yanımızda olan kimdi Bebecan” diye konuştu.

Babacan: Bana ‘Bebecan’ diyenler hâlâ bizim dönemin mirasıyla övünüyor

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın kendisi için kullandığı ‘bebecan’ sözleriyle ilgili açıklama yaptı. Babacan, “Bana ‘Bebecan’ diyenler hâlâ bizim dönemin mirasıyla övünüyor” dedi.

Bekir Ağırdır’dan İnce ve Oğan analizi: ‘Birinci turda bitmiyor’

Konda Araştırma’nın eski Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin oy oranlarıyla ilgili analizde bulundu: “Birinci turda bitiyor demek mümkün değil.”

Aydın’da Yeşil Sol Parti standına saldırı: ‘Çocuklar kullanılıyor’

Yeşil Sol Parti’nin Efeler’deki standına saldırıda bulunan çocuklar gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Parti Adayı Rojin Doğan, çocukların bilinçli bir şekilde kullanılmasına tepki gösterdi.

Sedat Peker’in avukatından Muhammed Yakut açıklaması: 25 yıllık arkadaşlar, çocukları aynı okula gidiyordu

Sedat Peker gibi ifşa videoları yayınlamaya başlayan Muhammed Yakut’la ilgili olarak avukat Ersan Barkın’dan açıklama geldi: Sedat Peker’in 25 yıllık arkadaşı. Çocukları aynı okula gidiyordu.

Bursa anketi: CHP ve İYİ Parti yükselişte

ORC Araştırma şirketi Bursa’da gerçekleştirdikleri anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, AK Parti ve MHP oy kaybederken CHP ve İYİ Parti bir önceki seçime göre oylarını artırdı.

Malatya anketi: Erdoğan’ın oyları eridi, AK Parti düşüşte

ALF Araştırma’nın Malatya’da 1300 kişi ile yüz yüze yaptığı anketin sonuçlarına göre 2018 seçimlerinde yüzde 69,2 oy alan Recep Tayyip Erdoğan, kentte 15,3 puan oy kaybetti.

 

Ekonomi

 

Babuşcu: Merkez Bankası dövizde işlem saati kısıtlaması getirdi

Ziraat Bankası eski yöneticisi Şenol Babuşcu, Merkez Bankası’nın bankalara dövizde işlem saati kısıtlaması ve günlük limit getirdiğini duyurdu.

Bakan Nebati: KGF’nin limiti 400 milyar liraya yükseltildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, deprem felaketi öncesinde açıkladıkları KGF paketlerinin hacminde artışa giderek 250 milyar liralık KGF limitini toplam 400 milyar liraya yükselttiklerini belirtti.

Çin ekonomisi, ilk çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 4,5 büyüdü

Çin ekonomisi, 2023’ün ilk çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 4,5 oranında büyüdü. Pekin yönetimi 2022’nin sonunda Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmıştı. Resmi verilere göre ekonomideki büyüme, hane halkı harcamalarında görülen artış ve endüstriyel hareketlenmeden kaynaklandı.

 

Dış politika 

 

Sudan’da taraflar 24 saatlik ateşkes ilan etti

Sudan’da dört gündür süren yoğun çatışmaların ardından taraflar 24 saatlik bir ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Sudan Devlet Başkanı General Abdel Fattah al-Burhan, CNN’e ateşkesin bu akşam saat 18.00’de başlayacağını söyledi.

Ukrayna savaşı: ABD, Brezilya lideri Lula’yı Rusya’nın propagandasını tekrar etmekle suçladı

Paşinyan’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Normal ilişkiler için büyük fırsat var

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan-Türkiye sınırının yakında açılmasını umduğunu, bunun iyi komşuluk ve normal ilişkilerin gelişmesi için temel olacağını söyledi.

 

19 NİSAN 2023

 

İÇ POLİTİKA

 

YSK 16 ildeki pusulalarda “Millet İttifakı” adının kullanılmasına izin vermedi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde, 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılmamasına karar verdi.

Deprem görüntüsü olmadan bir deprem sergisi

Yüz yıl kadar önce bugünkü Türkiye sınırları içinde nüfusunun tamamı ya da büyük bir kısmı Ermenilerden oluşan binden fazla köy vardı. Bu sayı günümüzde ne yazık ki bir (1). Çoğumuzun adını belki de ilk kez 6 Şubat depremlerinden sonra duyduğu Hatay ili Samandağ ilçesindeki Vakıflıköy.

Çerkesler, TİP’ten Ankara üçüncü bölgeden çekilmesini istedi

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine 25 gün kala Çerkesler bir imza kampanyasıyla Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Ankara üçüncü bölgeden çekilmesini istedi.

YSK, milletvekili kesin aday listelerini onayladı.

YSK, 24 siyasi parti ile 151 bağımsız adayın yarışacağı seçimde milletvekili kesin aday listesini onayladı. Aday listeleri ve 24 siyasi partinin seçime katılacakları çevreler açıklandı.

Serdar Akinan: Dosyaya konan içerikler meslek hayatımı lekelemeye yönelik

Muhammed Yakut ile yaptığı yayınlar nedeniyle bugün gözaltına alınan gazeteci Serdar Akinan ifadesinde, “Bu kadar ağır iddiaların sorgulanması bir gazetecinin asli görevidir. Ben işimi yaptım” dedi.

Hazal Kaya hakkında Uzman Çavuş Orhan’a hakaretten 2 yıl 4 ay hapis istemi

Oyuncu Hazal Kaya hakkında, 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunmak ve intihara sürüklemekle suçlanan eski uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istendi.

 

Dış Politika

 

ABD’de Yüksek Mahkeme, Halkbank’a cezai kovuşturma açılmasına olanak sağlayan kararı iptal etti.

Reuters haber ajansı, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank’a ABD’de cezai kovuşturma açılabilmesine olanak sağlayan alt mahkeme kararını iptal ettiğini duyurdu. Ajans, haberi “ABD Yüksek Mahkemesi Türkiye’nin Halkbank’ına suçlamalardan kaçınmak için bir şans daha verdi” başlığıyla paylaştı.

İran’da kadın düşmanlığı: 150’yi aşkın işyeri kapatıldı

Polisin başörtüsü kurallarını uygulatmak için akılı teknolojiler hayata geçirdiklerini açıklamasından sonra, ticari kurumlar hızlı bir şekilde hedef alındı.

Tasnim ajansına göre polis sözcüsü Said Muntazerulmehdi, 137 mağaza ile 18 restoran ve resepsiyon salonunun kapısına mühür vurulduğunu söyledi.

Akdeniz’de gemi battı: 15 Tunuslu göçmen kayboldu

Sahil güvenlik tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin doğu kıyısından hareket eden ve 19 Tunuslu göçmeni taşıyan gemi, pazartesiyi salıya bağlayan gece battı.

Bir balıkçı teknesi tarafından dört göçmen kurtarılırken, 15’inin kaybolduğu bildirildi. Arama çalışmalarının sürdüğü bilgisi erildi.

Almanya’da cuma sabahı tüm trenler duracak

Almanya’da ulaşım sendikası EVG’nin grev çağrısı üzerine Cuma sabah saatlerinde hiçbir tren sefer yapamayacak.

Grev kapsamında demiryolu çalışanları Cuma günü sabah saat 03.00 ile saat 11.00 arasında sekiz saatliğine iş bırakacak.

 

Ekonomi

 

Kemal Kılıçdaroğlu: IMF ile görüşmüyoruz, Türkiye’yi dilenciye çeviren Erdoğan

CHP lideri ve Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini Uluslararası Para Fonu (IMF) ile pazarlık yürütmek ve Londra’daki tefecilerle görüşmekle itham eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi.

Piyasada 3 farklı kurdan sonra 3 farklı makas oluştu

14 Mayıs’a sayılı günler kala döviz piyasasında hareketlilik yeniden başladı. Piyasada TCMB kuru, Kapalıçarşı ve bankalar arasında oluşan 3 farklı döviz kurundan sonra bankaların döviz alış ve satışı arasındaki makasta hızla açılıyor. Bankacılık kaynakları marjları yükseltme talimatının Merkez Bankası’ndan geldiğini anlatıyor.

Sanayi bölgelerinde kiralar uçuşa geçti: Yüzde 100’ün üzerinde artış

TSKB Gayrimenkul Değerleme, reel sektörün atardamarları arasında bulunan, sanayi açısından yüksek hareketliliğe sahip 18 ildeki 31 organize sanayi bölgesinde (OSB) kira artışlarını araştırdı. Buna göre, Adana yüzde 189’luk artış oranıyla ilk sırada yer alırken, İzmir yüzde 176 ile ikinci, Manisa yüzde 175 ile üçüncü oldu. 31 OSB’nin ortalama artış oranı yüzde 111 olarak gerçekleşti.

Çocuk nüfusunun yüzde 18,7’si çocuk işçi

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2022 yıl verilerine göre nüfusun yüzde 26,5’i çocuk olan Türkiye’de çalışan çocuk oranı yüzde 18,7 olarak belirlendi.

 

20 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Bir 24 Nisan daha yaklaşırken

Yeniden bir 24 Nisan daha yaklaşıyor. Her seferinde mevcut rejimin aparatları tarafından bizlere yerimizin ve haddimizin bildirildiği günlerdir bunlar.

İzmir Barosu, tüm meslektaşlarını ve dostlarını, ifade özgürlüğünü savunmak üzere duruşmaya çağırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren 2020 tarihli nefret hutbesini eleştiren İzmir Barosu başkan ve yönetim kuruluna açılan davanın ilk duruşması; hutbenin yıldönümünde, 24 Nisan’da (2023) İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

SES’ten deprem raporu: Sağlık yönetimi enkaz altında kaldı

 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Maraş merkezli depremlerin ikinci ayında sağlık sorunları, sağlık çalışanlarına ve hastanelere ilişkin rapor hazırladı. Raporda, gerçek verilere ulaşmanın mümkün olmadığına dikkat çekilerek, “Sağlık yönetimi enkazda kalmıştır” denildi.

Devletin savaş harcamaları üzerine

Ecevit Hükümeti Sayın Kemal Derviş’e Türkiye ekonomisini emanet ettiğinde bir gerçeği öğrenmiş olduk kamuoyu olarak. O günlerde basına da yansımıştı. Devletin hesaplarında şeffaflık yokmuş. Açıklanan borçlardan ve bütçe açıklarından çok daha büyük miktarlarda harcamalardan ve şeffaf olmayan hesaplardan, alacaklardan/ borçlardan bahsedilmeye başlanmıştı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği: Depremden 4,8 milyon çocuk etkilendi

Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından hazırlanan rapora göre, Maraş ve Hatay merkezli depremlerde 4 milyon 815 bin 662 çocuk psikolojik ve ruhsal olarak derin yaralar aldı.

Maraş’ta çatıdan kopan parçalar çadırların üstüne düştü: 1 ölü, 40 yaralı

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde fırtına nedeniyle çok sayıda konteyner ve çadır yıkıldı. Yakındaki hasarlı binaların çatısından savrulan parçalar nedeniyle bir depremzede ölürken, 8’i ağır 40 kişi de yaralandı.

Trabzon: Tek sesli mi, çok sesli mi?

Trabzon yıllardır hem göç alan hem de göç veren bir şehir.

Bu da kentin siyasi ve kültürel yapısının nasıl biçimlendiği açısından önemli görülüyor.

İHD raporu: 52 tutukluya işkence yapıldı, 32’sinin tahliyesi engellendi

İHD, yılın ilk üç ayında İç Anadolu’daki cezaevlerinde üçü ateşli silahla, altısı şüpheli 13 tutuklunun öldüğünü belirterek, 52 tutuklunun işkenceye maruz kaldığını, 32 tutuklunun ise tahliyesinin engellendiğini söyledi.

 

Dış Politika

 

ABD’nin Tennessee eyaletinde, 6 polis tarafından feci şekilde dövülerek hayatını kaybeden siyah Tyre Nichols’un ailesi olayın yaşandığı şehir yönetimi ve polislere dava açtı.

ABD’nin Tennessee eyaletinde, 6 polis tarafından feci şekilde dövülerek hayatını kaybeden siyah Tyre Nichols’un ailesi olayın yaşandığı şehir yönetimi ve polislere dava açtı.

Sudan: Hastaneler kapatılıyor, cenazeler koridorlarda çürüyor

Sudan’da Silahlı Kuvvetler (SAF) ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) paramiliter güçleri arasındaki kanlı çatışmaların altıncı gününe girerken şu ana kadar en az 300 sivil hayatını kaybetti.

Fransa’da demir yolu işçilerinden garlara ‘mezarda emeklilik’ baskını

Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkartan ve prim günün artıran yasanın onaylanmasına yönelik öfke dinmiyor. Başkent Paris’te grevde olan demir yolu işçileri tren garlarını bloke etmeye başladı.

Zelenskiy-Stoltenberg görüşmesi: Ukrayna lideri NATO üyeliği ve daha fazla silah istedi

Ukrayna lideri Zelenskiy ülkeyi savaştan bu yana ilk kez ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile ortak basın toplantısı yaptı.

G7’de kömürden çıkış “tarihe takıldı”

Japonya’nın Sapporo kentinde düzenlenen G7 Çevre Bakanları toplantısında, Birleşik Krallık ve Kanada “kömürden elektrik üretiminden hız kesmeden çıkma hedefini tamamlamak için 2030 tarihini belirlemek” istediler.

Nicolas Walder: Rejimi değiştirmek için tek umut Kürt hareketinin tutumudur

İsviçre Yeşiller Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Parlamento Milletvekili Nicolas Walder, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere dönük Medya Haber Televizyonundan Serkan Demirel’in sorularını yanıtladı.

 

Ekonomi

 

Seçim sonrası para politikası nasıl şekillenebilir?

Seçimlerde son bir aylık dönemece girdik. Normal şartlarda para politikası seçim takviminden büyük ölçüde “bağımsız” belirlenir. O yüzden seçimler para politikası duruşunda büyük bir değişiklik getirmez.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi 132,8 milyar TL arttı

Geçen hafta bankacılık sektörünün kredi hacmi 132 milyar 851 milyon lira artarak 8 trilyon 751 milyar 294 milyon liraya yükselirken, tüketici kredileri 18 milyar 65 milyon lira artışla 1 trilyon 298 milyar 145 milyon liraya çıktı.

KKM hesaplarında yeni rekor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 1 trilyon 776,8 milyar TL’den 1 trilyon 890,6 milyar TL’ye çıktı.

Avrupa’da kripto paraya sıkı takip: Seyahat Kuralı getirildi

Strazburg’da gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, kara para aklamayı önleme ve mali denetim için kripto varlık transferlerini izlemeyi içeren ilk AB kuralları, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

21 Nisan 2023

 

İç politika

 

Kılıçdaroğlu, Adıyaman ziyaretinde iki ayrı noktada sözlü tacize uğradı

Bayramın ilk gününde deprem bölgesine giden ve Adıyaman Belediye Mezarlığı’nda sözlü tacize maruz kalan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettiği Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi’nde de arbede yaşandı.

Adıyaman’da depremlerden 2,5 ay sonra matem ve öfke: ‘Mahşerde bile onları affetmeyeceğim’

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok zarar gören şehirlerden Adıyaman’dayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentte 1485 binanın yıkıldığını açıklamıştı

Karadeniz gazı Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığına ne kadar çözüm olabilir?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak Filyos’ta katıldığı törenle, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın karaya ulaştırılmasına başlandı.

Maraşlı depremzede: Bayramlaşmaya mezara gidiyoruz

İzmir’den Antep’e giderken “Ömrümüzün en uzun yolunu gideceğiz sanırım” diyoruz ve gülüyoruz yanımda oturan Nurten’le. Öyle tanışıyoruz.

YSK, AK Parti’nin ‘Millet İttifakı oy pusulasından çıkarılsın’ talebini reddetti

YSK AK Parti’nin ‘Millet İttifakı oy pusulasından çıkarılsın’ talebini 4 siyasi partinin aday listesi vermemesi, diğer iki partinin ise bazı illerde liste sunmaması gerekçesiyle reddetti.

Kılıçdaroğlu provokatif eylemlere ‘vasiyetimdir’ videosuyla yanıt verdi: ‘Bunları bekliyorum, sebebi sadece para’

Kılıçdaroğlu, Adıyaman’da kendisine yönelik provokatif eylemlerin ardından soyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Diyarbakır cezaevi değil, Güroymak’ta ilkokul: Ya Türkçe konuş ya da sus!

Güroymak’ta bir ilkokulun merdivenlerine yazılan “Türkçe konuş ya da sus” “Türkçe’nin bir eksiği yok ya sizin?” şeklinde yazılar tepkiyle karşılandı.

Doğalgaz indirimi: Erdoğan’ın açıkladığı pakette neler var, açıklamaya ne tepkiler geldi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Zonguldak Filyos’ta Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni’nde, Türkiye’deki tüm konutlara bir ay boyunca ücretsiz doğalgaz verileceğini açıkladı.

 

Dış politika

 

Avrupa’da bulunan Alevi kurumları: Eşit yurttaşlık ve laik, demokratik cumhuriyet, temel taleplerimiz

 Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi başlıklı videosuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Alevi kurumları, “Kimliklerimiz, onurumuzdur” dedi.

Sudan’da çatışmalar bayramda da sürdü: En az 330 kişi yaşamını yitirdi

Sudan’da Ramazan Bayramı’nın ilk gününde de devam eden çatışmalarda en az 330 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, WHO yaptığı açıklamada sayının 413 olduğunu açıkladı.

Almanya’da demir yolu grevleri etkili oldu

Almanya’da Demiryolu ve Transport İşçileri Sendikası (EVG) ile işveren arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinin çıkmaza girmesinden sonra kurulan ara bulucu komisyonunun teklifini kabul etmeyen işçiler, bugün sabah erken saatlerden itibaren uyarı grevine çıktılar.

Ukrayna’dan Tayvan’a savaş planları

Görünürde sahada Ukraynalı komutanlar, Ukrayna ordusunu Rus ordusuna karşı sevk ve idare etse de, gerçekte komuta merkezinin Pentagon’da olduğu her geçen gün biraz daha netleşiyor.

Japonya hükümetine Kürt sığınmacıya ‘kötü muamele’den tazminat cezası

Başkent Tokyo’da bir mahkeme, Deniz isimli Kürt mültecinin göç merkezinde kötü muameleye maruz kaldığı gerekçesiyle Japonya hükümetini 220 bin yen tazminat ödemeye mahkum etti.

ABD basını: Ukrayna, SDG’nin yardımıyla Suriye’deki Rus güçlerine saldırmayı planladı

ABD’nin sosyal medyaya sızan gizli askeri belgelerine göre, Ukrayna, Suriye Demokratik Güçleri’ni eğiterek Rusya güçlerine saldırı düzenlemeyi planladı.

ABD Başkanı Biden’ın gelecek hafta adaylığını ilanı bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek hafta salı günü Demokrat Parti’den aday adaylığını açıklayarak ikinci dönemi için başkanlık yarışına katıldığını ilan edebileceği açıklandı. Biden’ın karşısında Demokrat Parti’de ciddi bir rakip bulunmuyor.

Ekonomi

 

Fahiş fiyatlı konutlara karşı kiracılar platform kurdu

Antalya’da artan konut kira fiyatları nedeniyle mağdur olan yüzlerce kiracı, sosyal medyada bir araya gelerek “Kiracılar Dayanışması Platformu”nu kurdu.

Akademik yoksulluk: En son ne zaman kitap aldığımı bile hatırlamıyorum

Akademisyenler, günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunlarla, geçim sıkıntısının akademik ve bilimsel üretime engel teşkil ettiğini anlattı.

418 milyar doların ayrıntıları

Kılıçdaroğlu’nun talebi ve bilgisi doğrultusunda hazırlanan raporda, 18 kişiden oluşan uzman heyetin tahminlerine göre, bu süre zarfında bu beş ana sektörde, “iş insanları, üst düzey siyasiler ve bürokratlar” tarafından en az 418 milyar dolar tutarında haksız kazanç sağlandı.

Yeni haftada hangi veriler önemli olacak?

Küresel piyasalar, sakin bir haftayı geride bırakmaya hazırlanırken, gelecek hafta açıklanacak veriler arasından ABD, Euro Bölgesi ve Almanya ekonomilerinin büyüme verileri öne çıkıyor.

Altın, belirsizliklerle baskı altında!

Altın fiyatları, majör merkez bankalarının para politikasına yönelik belirsizliklerle baskı altında kalmayı sürdürürken; haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor.

Uzmanlardan petrol fiyatları için ‘yaz’ vurgusu

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, resesyon ve yavaşlayan küresel petrol talebi etkili olurken; uzmanlar ABD’deki yaz seyahat sezonu ve Çin’de petrol talebinin yılın ikinci yarısında artacağına yönelik gelişmelerin belirleyici olacağını tahmin ediyor.

 

22 NİSAN 2023

 

İÇ POLİTİKA

 

Dersim Katliamı’na dair okuması zor bir mektup

Elimizde, 17 Aralık 1946 tarihli, askerliğini 1937/38 yıllarında Dersim’de çavuş olarak yapmış Ali Öz isimli bir kişiye ait bir mektup var.

Rana Cabbar’ın ardından: ‘Büyük aktör… Ermeni olduğu ancak o ölünce bilinmiş’

Tiyatro ve sinema sanatçısı Rana Cabbar’ın Ermeni kimliğinin öldükten sonra öğrenilmesi, sosyal medyada Türkiye tiyatrosuna kuruluşundan bu yana emek vermiş Ermeni sanatçıların tiyatro tarihinden dahi silinerek yok sayıldığı şeklinde yorumlandı.

 

23 NİSAN 2023

 

İÇ POLİTİKA

 

Ekmek ve Gül’den depremzede çocukların 23 Nisan’ı raporu: Çocuklar risk altında

Depremzede çocuklar 23 Nisan’ı yoksulluk içinde, risk altında, eğitim, sağlık hakkı gibi pek çok haklarından mahrum bırakılmış şekilde karşılıyorlar. Ekmek ve Gül’ün “Depremzede çocukların 23 Nisan’ı” raporunda deprem bölgesindeki çocukların yaşadığı hak ihlallerine, eğitime ve sağlığa erişim hakkının kısıtlandığına ve geçici yerleşim alanlarının çocuklara uygun planlanmamasının yarattığı risklere dikkat çekildi.

Sudan’da çatışma sürüyor, sivil halkı direniş komiteleri koruyor

İki askeri gücün iktidar kavgasına tutuştuğu Sudan’da, yerel örgütlenmeler olan “direniş komiteleri”, vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için sağlık görevlileri, hemşireler ve mühendislerden oluşan ağlar kurdu.

“Bir dönem daha Erdoğanla”dan “Erdoğansız Türkiye”ye: Batı seçimleri nasıl görüyor?

Her ne kadar “Erdoğan’sız Türkiye” tartışması AB, Avrupa ve Amerika’da ve hatta dünya ölçeğinde başlamış ve seçimler bu bağlamda dikkatle izleniyor olsa da Batı’nın Erdoğan’sız Türkiye’yi hayal etme de ciddi düzeyde zorlandığını ve hazırlıksız olduğunu vurgulamalıyız.

Ahmet Türk: Kürtler özgürlük için direnişine devam edecek

Yeşil Sol Parti’nin Mardin Kızıltepe’deki halk buluşmalarında konuşan Ahmet Türk, “Kürt halkı hiçbir zaman sessiz kalmaz, her dönem geleceği için özgürlük için direnişine devam edecek” dedi.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer tutuklandı

Kripto para borsası Thodex üzerinden dolandırıcılık yapan ve kısa süre önce kaçtığı Arnavutluk’tan Türkiye’ye getirilen Faruk Fatih Özer, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Pervin Buldan’dan TİP’e gönderme: Yeşil Sol Parti dışında atacağınız her oy AKP’ye yarar, tek adresimiz Yeşil Sol’dur, sakın aldanmayın!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,”Yeşil ve Sol parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar bu böyle bilinsin, böyle algılansın. Başka partiler “size bir farkımız yok. Bize de verirsiniz kazanırız” diyenlere sakın aldanmayın.

Ahmet Türk: Kemal Bey’i Kürt ve Alevi videoları için kutluyorum, beklentiyi büyüttü, ama kararlı durmazsa umutsuzluk başlar

Tam yarım asırdır siyasette. CHP’de SHP’de siyaset de, yaptı milletvekili de oldu; HEP’ten HDP’ye kurucu, eş başkanlık da, son süreçte kayyum atanana kadar Mardin’de belediye başkanlığı da yaptı.

Sırrı Süreyya Önder: Büyük bir onurla LGBTİ+ sözleşmesini imzaladım

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Yeşil Sol Parti İstanbul milletvekili adayları Sırrı Süreyya Önder, Kerem Fırtına, Özgül Saki, Dersim Dağ, Kezban Konukçu ve Hakan Öztürk, bugün Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yurttaşlarla bir araya geldi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Hindistan’da ayrılıkçı lider Amritpal Singh yakalandı: Milyonlarca kişinin interneti kesilmişti

Hindistan’da ayrılıkçı Pencap’ın Mirasçıları hareketinin lideri Amritpal Singh yakalandı. 18 Mart’tan bu yana aranan Singh’i yakalamak için başlayan operasyon tüm Pencap’ın internetinin kesilmesiyle dünya basınında yer bulmuştu.

Kokain denizaltısı, Avrupa’nın derin uyuşturucu krizini gözler önüne serdi

Güney Amerika’dan Avrupa’ya kokain taşımakta kullanılan ilk “narko denizaltı”yı görmeye gittim.

ABD ve İngiltere diplomatik personelini ve ailelerini Sudan’dan tahliye etti

ABD ve İngiltere, Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan diplomatlarını ve ailelerini ülkeden tahliye ettiğini duyurdu.

Sudan’daki Türkiye vatandaşları tahliye ediliyor

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle bu ülkedeki Türkiye vatandaşlarının tahliyesine başlandı.

 

Ekonomi

 

Kamu işçisinin zam pazarlığı: 1 Mayıs öncesi imzalanması bekleniyor

Kamudaki 700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden önce imzalanması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk çeyrekte en çok ihracat yaptığı ülkeler

Türkiye’nin ilk çeyrekte ülkeler bazında gerçekleştirdiği ihracat 54,3 milyar dolara yükselirken, en fazla dış satım 4,9 milyar dolarla Almanya’ya yapıldı.

 

24 Nisan 2023

 

İç Politika

 

Demirtaş’tan ziyarete gelen Erkan Baş’a not: Mücadeleyi büyütelim

Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden TİP lideri Erkan Baş, Demirtaş’tan bir de mesaj getirdi. Demirtaş’ın mesajında bir kez daha “Beraberce mücadeleyi büyütme” vurgusu vardı.

İHD’den, Ermeni Soykırımı’nın 108. yılı açıklaması: İnkara son ver

1915 ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için Sultanahmet’te yapılması planlanan etkinlik valilik tarafından yasaklandı. Etkinlik İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon tarafından İstanbul Şubesi’nde yapıldı, ‘inkara son ver’ denildi.

Amasra maden katliamı duruşmasına yer vermeyen müdürlükten AKP’ye salon tahsisi

Mahkemenin, Amasra maden faciası duruşması için spor salonu talebine olumsuz yanıt veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün, “temayül yoklaması toplantısı” amacıyla AKP’ye salon tahsis ettiği ortaya çıktı. Duruşma ise mahkeme koridorunda yapılacak.

Nebati, taksilere ÖTV muafiyetinin detaylarını açıkladı

Bakan Nebati ticari taksilerden ÖTV oranı yüzde 45 ila 80 aralığında olan ve motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen binek otomobillerin ÖTV muafiyeti kapsamına alınacağını söyledi.

Lice’de çocuğa işkence eden polisler için hazırlanan iddianamede ‘işkence’ yok

Lice’de 14 yaşındaki Y.D.’ye işkence yaptıkları için görevden uzaklaştırılan polislerle ilgili iddianamede “işkence” ve “kasten yaralama” suçları yer almadı. Diyarbakır Barosu iade talebinde bulundu.

Eski İzmir Barosu yönetimi beraat etti

İzmir Barosu 2018-2021 dönemi başkanı ve 10 yönetim kurulu üyesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde okuduğu özel hayata, farklı yaşam tercihlerine ve LGBTİ’lere yönelik ayrımcı vaaza karşı yaptıkları açıklama yüzünden dini değerleri aşağılama suçu nedeniyle haklarında dava açıldı.

Kılıçdaroğlu, Kars’ta konuştu: Kayyum uygulamasına son vereceğiz

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile Ardahan ve Kars’ta miting düzenledi.

 

Dış Politika

 

24 Nisan: Biden 1915 olaylarını yeniden ‘soykırım’ olarak tanımladı

24 Nisan 1915 olaylarının yıldönümünde Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı bir açıklamada yaşananlar yeniden “soykırım” olarak tanımlandı. Açıklamaya tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise, “1915 olayları konusunda gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmayan talihsiz açıklamalar, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazmaya yeltenen beyhude çabalardır” dedi.

1 Mayıs yaklaşırken İran’da 27 iş yerinde işçi grevleri devam ediyor

İran’da 1 Mayıs öncesi petrokimya ve petrol işçilerinin 27 iş yerindeki grev ve eylemleri devam ediyor. İşçiler, talepleri karşılanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

AGİT raporu: Adil seçime dair talepler dikkate alınmıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Seçim Güvenliği Platformu ile de görüşerek hazırladığı raporunda, kurum ve kuruluşların adil seçime dair taleplerinin dikkate alınmadığını vurguladı.

Rus paralı asker şirketi Wagner’in Sudan ile çeşitli ticari ve askeri ilişkileri olduğu öne sürülüyor.

 Rus paralı asker şirketi Wagner’in Sudan ile çeşitli ticari ve askeri ilişkileri olduğu öne sürülüyor. İddiaları ve suçlamaları reddeden şirket ise Sudan’da halen yaşananlarla ilgisi olmadığını vurguluyor.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin, Sudan’da iki yıldır “Bir tane bile Wagner savaşçısı olmadığını” söyledi.

Sudan’da ölü sayısı 420’yi aştı, 10 bin kişi Güney Sudan’a sığındı

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 427’ye yükseldiğini bildirdi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü: Askeri harcamalar 2022’de 2,2 trilyon doları aşarak rekor kırdı

İsveç merkezli saygın düşünce kuruluşu Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) dünyada askeri harcamaların geçen yıl 2 trilyon 240 milyar dolarla rekor düzeye yükseldiğini açıkladı. Bu rakam, dünyada toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 2,2’sine tekabül ediyor.

İngiltere’de Kral Charles dönemi: Kraliyet ne kadar popüler?

İngiltere’de kraliyet bir geçiş sürecine girdi. 70 yıl süren uzun Kraliçe İkinci Elizabeth döneminde kraliyet ailesi içinde ciddi çalkantılar yaşanmış olsa da genel olarak bir devamlılık ve istikrarın egemen olduğu söylenebilir. Şimdi yeni bir dönem, Kral Üçüncü Charles dönemi başladı.

Irak’ta petrol geliri kaybı 850 milyon dolar

Irak merkezi hükümeti ve Kürt bölgesel yönetiminin Kuzey Irak’tan petrol ihracatının bir aylık aradan sonra tekrar başlatılmasına yönelik yaptıkları geçici mutabakatın ardından sevkiyatlar konusunda hâlâ somut bir gelişme olmadığı belirtildi.

 

Ekonomi

 

UBS’e satılan Credit Suisse’ten ilk çeyrekte 69 milyar dolarlık çıkış olduğu kaydedildi

UBS’e satışının yakın zamanda tamamlanması beklenen Credit Suisse Bankası’ndan yılın ilk çeyreğinde 69 milyar dolarlık çıkış olduğu açıklandı. Bu, bankanın açıklanacak son mali sonuçları oldu.

Morgan Stanley CEO’su Gorman: Bankacılık krizi olasılığı yok

Morgan Stanley CEO’su Gorman, ABD’de bankacılık sisteminin “olağanüstü sağlıklı” olduğunu ifade etti ve bir bankacılık krizi olasılığı bulunmadığını savundu.

BETAM: Deprem bölgesindeki üç ilde kiralar iki ayda iki kat arttı

Türkiye genelinde kiralar, yıllık bazda yüzde 157 arttı. Hatay (yüzde 79,1), Maraş (yüzde 88,9) ve Malatya’daki (yüzde 93,2) artışlar çok yüksek seviyelerde.

Altın fiyatları bayram tatili sonrası yeni haftaya nasıl başladı?

Gram altın bayram tatili dönüşünde haftanın ilk gününde 1235 liradan işlem görüyor. Gram altının önceki kapanışı 1237 liraydı.

Reuters’tan Türkiye anketi: Enflasyon düşecek; faizde önemli artış olacak

Reuters tarafından hazırlanan ankete katılan ekonomistler, Türkiye tahminlerini paylaştı. Ekonomistlerin tamamı, Merkez Bankasının politika faizlerini bir sonraki toplantıda sabit bırakmasını beklerken, gelecekte faiz oranlarında ciddi artış öngörüyor. Bununla birlikte analistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 46,4 seviyesinde.

 

25 Nisan

 

Iç politika

 

Diyarbakır merkezli 21 ilde düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, avukatların ve sanatçıların bulunduğu 150’nin üzerinde kişi gözaltına alındı. 

MA’nın haberine göre; evlerde yapılan aramalarda polisler, bazı kitap ve dijital materyallere el koydu

Yedi yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Yürek yine gözaltında

Diyarbakır’da yedi yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Cotkar Amara Yürek, gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütlerine yönelik bugünkü gözaltı operasyonlarında bir kez daha gözaltına alındı.

Polis Aram Yayınevi’ne arama tutanağı yerine ‘not’ bıraktı

Aram Yayınevi’nin kapısını kırarak baskın yapan polis, çok sayıda materyale el koymasına rağmen arama tutanağı yerine bir “not” bıraktı.

Diyarbakır merkezli operasyonlara tepkiler yükseldi: “Kaybetmekten kurtulamayacaksınız”

Seçimlere 19 gün kala birçok kentte düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazeteciler, siyasetçiler, insan hakları savunucuları, avukatlar, meslek odası yöneticileri ve sanatçıların bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Birinci turda bu işi bitirmek zorundayız, birleşe birleşe kazanacağız

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Eskişehir’de partisinin düzenlediği mitinge katıldı.

AYM Başkanı Arslan: Kararlara imza atanları hedef alan ithamların hiçbir faydası yok

Anayasa Mahkemesi’nin 61’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, Anıtkabir’i ziyaret etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden gözaltılara tepki: Kürtler hedef alınıyor

HRW’nin Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Emma Sinclair-Webb, seçimlere sayılı günlere kala yürütülen Diyarbakır merkezli operasyonları ‘siyasi güdümlü’ olarak niteledi.

Osman Kavala: İktidarla birlikte iklim de değişir

Gezi Davası tutuklusu Osman Kavala, siyasi af söylentileri ile ilgilenmediğini, Gezi Davası’nın seçimden sonra yeniden görülebileceğini söyledi.

 

Dış Politika

 

Moskova’daki dörtlü toplantı sona erdi: Suriye ve Türkiye’den toprak bütünlüğü vurgusu

Türkiye ve Suriye Moskova’nın arabuluculuğunda yeniden masaya oturduğu toplantı sona erdi. Toplantıdan somut bir sonuç çıkmazken, iki ülkenin karşılıklı toprak bütünlüğü vurgusu yapması dikkat çekti.

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın savunma bakanları ve istihbarat başkanları Moskova’da bir araya geldi

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada görüşülen konular arasında Suriye’deki güvenlik durumunun iyileşmesi, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi için atılabilecek adımlar, Suriye’deki tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele ve mültecilerin ülkelerine dönüşü gibi başlıklar olduğu belirtildi.

Sudan’dan kaçan bir aile anlatıyor: ‘Evimize füze isabet ettikten sonra, gitmemiz gerektiğini anladık’

Sudan’da tırmanan şiddetten kaçan on binlerce insan, komşu ülkeler Çad, Mısır ve Güney Sudan’a gidiyor. 21 yaşındaki tıp öğrencisi Noon Abdelbassit İbrahim de onlardan biri.

 

Ekonomi

 

Nebati: Hedefimiz 7 yılda 1 milyon ToggHazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un başvurularda ciddi rekorlar kırdığını ve hedeflerinin 7 yıl içerisinde 1 milyon Togg’u yollarda kullanmak olduğunu belirtti.

8 uzmana sorduk: Altın mı, gümüş mü?Küresel piyasalar, enflasyonist baskı ve ekonomik durgunluk endişesiyle yön arayışını sürdürürken; majör merkez bankalarının (ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) para politikasına ilişkin ipuçları yatırımcıların odağında olmayı sürdürüyor.

Ekonomistler TCMB’nin ‘hareketsiz’ kalmasını bekliyor

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin çoğu, TCMB’nin perşembe günkü toplantısında politika faizini sabit bırakmasını beklerken; Reuters’in anketine katılan ekonomistlerin tamamı ise, Merkez Bankasının faize dokunmasını beklemiyor.

Seçimin ardından kısa vadede önemli yatırım girişi olmaz

Dünyanın önde gelen varlık yönetimi şirketlerinden ABD’li BlackRock, seçim sonrasında Türkiye’ye yönelik kısa vadeli sermaye girişlerine ilişkin olumlu bir tablo çizmedi.

 

Önerilen makale, söyleşi ve videolar

 

Kürtler, kardeşlik hukuku ve kader (Ali Topuz)

Kılıçdaroğlu, “Kürtler” videosu ile “kardeşlik hukuku”ndan bahsetti. Bir hukuk zayıf kardeşin kaderini güçlü kardeşin ellerine bırakır, bir hukuk ikisinin de kendi kaderini tayin etmesini mümkün kılar.

Amerikan düzenine Çin zokası (Fehim Taştekin)

ABD, Pekin’in Orta Doğu’da arabuluculuk becerisine hazırlıksız yakalandı. Çin’in İran ve Suudi Arabistan arasındaki soğuk savaşa mola verdiren arabuluculuğu Amerikan yönetiminin boğazına kılçık gibi saplandı. Bunun yanı sıra Avrupa’da Çin’le ilişkilerde efendinin istemediği sapmalar görülüyor.

Türkiye’de seçimler ve Orta Doğu’da gelişmeler (Ömer Önhon)

Orta Doğu’da önemli gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan ile İran, normalleşme yolunda somut adımlar atıyorlar.

Türkiye dünyadan ayrışıyor (Osman Arolat)

IMF‘nin yeni yayınladığı Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’na göre 2023‘te dünya ekonomisi büyüme trendini sürdürürken Türkiye, daha da daralacak ve küçülecek. Türkiye, hem ihracat, hem enflasyon hem de büyüme rakamlarıyla dünyadan ayrışıyor.

Seçim sonrası para politikası nasıl şekillenebilir? (Selva Demiralp)

Tunus’ta Gannuşi neden tutuklandı, Nahda Hareketi’nin gün batımı mı? (Fehim Taştekin)

Amed Şehir Tiyatrosu gözaltında!(Süreyya Karacabey)