13 Ekim

İÇ POLİTİKA

‘Sansür yasası’ Meclis’ten geçti

“Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde söz konusu ceza yarı oranında artırılacak.”

Yasaya göre, internet haber siteleri de süreli yayın tanımı kapsamına alınacak. Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak.

Yazıcı: Başörtüsünü anayasada 24’üncü maddeye bir cümleyle ekleyeceğiz

Başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği vermeye hazırlanan AK Parti’den ilk ipuçları geldi. Hayati Yazıcı “24’üncü maddeye bir ilave cümle yerleştirmek suretiyle bunu Meclisin onayına sunacağız” dedi.

Kızılbük’te ÇED iptaline rağmen satış: Endişelenecek bir durum yok

Sinpaş GYO’nun Kızılbük’teki projesinde ÇED süreci devam etmesine rağmen satışlar durmuyor. Avukat Alper, “’ÇED olumlu’ raporu olmadan adım bile atamazlar ama bunlar koşuyor” diyor.

Türkiye’de doğal afetler: Şiddetini artıracak, daha geniş alanda etkili olacak

Türkiye’yi tehdit eden afetlerin başında kuraklık, yangın ve selin geldiğini belirten uzmanlara göre; doğal afetler şiddetlenecek, sıklıkları artacak ve daha geniş alanlar bu olaylardan etkilenecek.

EKONOMİ

Dolaşımdaki para oranı bir yılda yüzde 45 arttı

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 milyar 981 milyon dolar artış gösterdi. Öte yanda dolaşımdaki kağıt ve madeni paraların oranı bir yılda yüzde 45,07 yükseldi.

OECD raporu: Türkiye yolsuzluk ihraç ediyor

2002’den beri iktidarda bulunan AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun olmayacağı bir ülkeyi biz hallederiz” ifadelerini kullanması tepkilere neden oldu. OECD raporu ise Türkiye’deki yolsuzluk gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Batık kredi kartı sayısı ikiye katlandı: 1 milyon 91 bin kişi daha yasal takipte

2022’nin ilk 8 ayında 1 milyon 91 bin kişi daha kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe alındı.

DIŞ POLİTİKA

Irak’ta yeni Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid seçildi

Irak’ta geçerli oyların 162’sini alan Abdullatif Muhammed Cemal Reşid, yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Stoltenberg: NATO’nun nükleer silah kullanmak zorunda kalabileceği koşullar son derece uzak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, nükleer silah kullanımına ilişkin, “NATO’nun nükleer silah kullanmak zorunda kalabileceği koşullar son derece uzak” ifadelerini kullandı.

NATO Savunma Bakanları toplantısı | Avrupa Ortak Hava Savunma Sistemi için imzalar atıldı

NATO Savunma Bakanları toplantısında 14 Avrupa ülkesi, Avrupa Ortak Hava Savunma Sistemi için imzaları attı. Silah tekelleri için yeni bir kâr kapısı açıldı.

Erdoğan-Putin görüşmesi | “Türkiye’yi en büyük gaz merkezi yapma niyetimizi bildirdik”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Astana’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin, “Türkiye’yi en büyük gaz merkezi yapma niyetimizi bildirdik” dedi.

Riyad: ABD, petrol üretimini düşürme kararlarının ertelenmesini istedi

Suudi Arabistan, ABD’nin, OPEC+ grubunun aldığı petrol üretimini düşürme kararının bir ay ertelenmesini istediğini ancak bunun “olumsuz ekonomik sonuçları” olacağını bildirdi.

Fransa’da petrol işçilerinin grevi nükleer santrallere de sıçradı

Fransa’da petrol rafinerileri işçilerinin sürdürdüğü greve nükleer santral çalışanları da katıldı.

BM, Rusya’nın Ukrayna’daki 4 bölgeyi ilhakını kınama kararı aldı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 143 ülkenin evet oyuyla, Rusya’nın Ukrayna’ya ait 4 bölgeyi ilhakını kınayan kararı kabul etti.

14 Ekim

İÇ POLİTİKA

Sayıştay 2019’da uyarmış: Grizu patlama riski artıyor

Sayıştay’ın, patlama meydana gelen Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden işletmesine yönelik 2019’da “ani gaz degajı ve grizu patlama riski artıyor ” uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

TBB: Avukatlara TOMA’lı, gazlı saldırı utanç verici

Türkiye Barolar Birliği, Deniz Poyraz davasında avukatlara ve basın mensuplarına biber gazı ve tazyikli su ile saldırılmasına tepki gösterdi: “Son derece vahim ve hukuk devleti adına utanç verici.”

Kılıçdaroğlu’ndan ‘seçim güvenliği’ açıklaması: Bütün veriler elimizde

Kemal Kılıçdaroğlu seçim güvenliğine ilişkin soru üzerine “Hiçbir endişeniz olmasın. Şu anda bir dijital ortamda hiçbir kurumun sahip olmadığı bilgilere sahibiz. Bütün veriler elimizde var” dedi.

Eğitim sendikaları ÖMK’ye karşı birleşti: 2 Kasım’da iş bırakma eylemi yapılacak

Ankara’da bir araya gelen 12 eğitim sendikası ÖMK’ye karşı birleşti. Eğitim-Sen Başkanı Nejla Kurul, “Eğitim mücadelesinde tarihsel bir dönemeç. İş bırakma eylemi 300 bin kişi aşacak” dedi.

Demirtaş’a 2,5 yıl hapis cezası

Selahattin Demirtaş’a “kamu görevlilerini hedef göstermek” suçlamasıyla 2,5 yıl hapis cezası verildi.

Tozkoparan’a polis girdi, bölge halkı gözaltına alındı

Güngören’in Tozkoparan mahallesine sabah yıkım ekipleri polislerle beraber geldi. Evlerinin yıkımına direnen bölge halkı gözaltına alındı.

Diyarbakır’da ev baskınları: Gözaltına alınanların sayısı 30’a yükseldi

Diyarbakır’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında sanatçı Sarya Ertaş’ın da aralarında olduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Cengiz Holding, Bodrum’da korumalı alanda ‘iş başında’

İktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding, Bodrum’un Göl Mahallesi’nde bulunan ‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Alan’ ilan edilmiş kıyısına turizm konaklama tesisi inşa edecek.

AKPM Raportörleri’nden ‘sansür yasası’ açıklaması: ‘Anayasa Mahkemesi’ni yasayı yeniden incelemeye davet ediyoruz’

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye raportörleri Boriss Cilevics ve John Howell, TBMM’de kabul eden “Sansür Yasası” için, “Anayasa Mahkemesi’ni, Venedik Komisyonu’nun tavsiyelerini ve Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi standartlarını dikkate alarak yasayı yeniden incelemeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptılar.

İddianame 4 yıl sonra tamamlandı: Şenyaşar ailesini katleden 5 kişiye takipsizlik

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerini ziyaret eden AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, kimi eleştiriler ile karşı karşıya kalınca aile fertlerine saldırıda bulunmuştu. Kalabalık bir grup tarafından ateşli silah ve sert cisimler ile saldırıya maruz kalan Şenyaşar ailesinin 6 ferdine yönelik saldırılar, kaldırıldıkları hastanede de devam etmişti. Devlet erkanının bulunduğu Suruç Devlet Hastanesi’ne ağır yaralı çocuklarını görmek için giden baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar, Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişlerdi.

Güzel’in iddianamesi kabul edildi: 15 yıl hapis isteniyor

HDP Milletvekili Semra Güzel hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi…

DIŞ POLİTİKA

ABD’den Rusya’ya mühimmat sağlayanlara karşı yaptırım uyarısı

ABD yönetimi, Rusya’ya mühimmat sağlayan veya askeri-sanayi alanında destek veren kişilere, ülkelere ve şirketlere yaptırım uygulanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna savaşı: Rusya’nın silah stoku azalıyor mu?

Rusya bu hafta Ukrayna’nın birçok bölgesinde çeşitli saldırılar düzenledi ancak bazı uzmanlar Rus ordusunun başta yeni model hassas füzeler olmak üzere silah stoklarında bir düşüş olduğunu öne sürüyor.

İran’da işçi grevleri yayılıyor, genel grev çağrıları yapılıyor

İran’da 5 kentte 6 önemli fabrikada iş bırakan işçiler protesto hareketine katıldı. Yeni fabrikalarda da grev hazırlığı yapılıyor. Yedi Tepe Şeker Fabrikası işçileri “Haydi genel greve” çağrısı yaptı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya’yı “terörist rejim” ilan etti

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya’yı “terörist rejim” ilan eden karar aldı. AKP’li Mehdi Eker, Emine Nur Günay, Sena Nur Çelik ve İYİ Partili Zeki Hakan Sıdalı kararı destekledi.

Putin: Avrupa isterse Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulabilir

Küresel enerji piyasalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya lideri Putin, ‘Rusya, kışın dahil Avrupa’ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında. Kimseye yönelik bir kısıtlama yapmıyoruz’ dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa için Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulabileceğini belirtti.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarına yönelik “terör saldırıları” gerçekleştirildiğini dile getiren Putin, “Bu saldırılar, kritik öneme sahip tüm enerji, ulaşım ve iletişim altyapılarının artık tehdit altında olduğunu gösterdi. Kuzey Akım sabotajlarının arkasında kim var? Elbette Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri koparmak ve pazarı ele geçirmek isteyenler var” diye konuştu.

EKONOMİ

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu açıklandı

Ağustos sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 5,9 milyar dolar azalarak 162,9 milyar dolar oldu.

Son Dakika: TÜİK Tarım ÜFE verilerini açıkladı

TÜİK tarım üreticisinin enflasyonunu açıkladı. Buna göre tarım üretici fiyat endeksi aylık yüzde 7,14 yıllık ise yüzde 156 yükseldi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın’a göre bolluk içindeyiz

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) Genel Müdürü Hüseyin Aydın, her evin aslında bir şeker ve yağ deposu olduğunu savundu. Aydın yurttaşların evlerinde iki yıllık şeker ve yağ olduğunu belirtti. Basit bir hesapla dört kişilik bir ailenin iki yıllık yağ masrafı 16 bin 380 lira görünüyor.

DIŞ POLİTİKA

Belarus savaşa mı katılıyor: “Yüksek terör tehdidi  durumu” ilan edildi

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, sınırda gerilimin artması iddiasıyla ülkede “yüksek terör tehdidi durumuna” geçildiğini açıkladı. Muhalif yayınlara göre seferberlik kapıda.

İran’da işçi grevleri yayılıyor, genel grev çağrıları yapılıyor

İran’da 5 kentte 6 önemli fabrikada iş bırakan işçiler protesto hareketine katıldı. Yeni fabrikalarda da grev hazırlığı yapılıyor. Yedi Tepe Şeker Fabrikası işçileri “Haydi genel greve” çağrısı yaptı.

ABD, müttefiklerini Ukrayna için hava savunması oluşturmaya zorluyor

ABD, Batılı müttefiklerine NATO’ya uyumlu ekipmanlar kullanarak Ukrayna’ya acilen bir hava savunma ağı kurmaları için baskı yapıyor.

15 Ekim

İÇ POLİTİKA

Bartın Amasra’da maden ocağında patlama: 28 işçi hayatını kaybetti

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında patlama meydana geldi. Bakan Koca, 28 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu, madende kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

KHK intiharları raporu: ‘Ağaç kökü yesinler’ diyenler yargılansın

KHK ile kamudaki görevlerinden ihraç edilen Rafet Irmak ve Aziz Yıldırım, “OHAL Dönemi İntiharları- Soykırıma Delil Mezartaşları” başlıklı rapor hazırladı. Rapora göre ilk intihar tarihi olan 4 Ekim 2016’dan bugüne 78 KHK’li veya yakını yaşamına son verdi.

Salgın sonrası eğitimde yeni sorun: Öğrenciler açıktan okumak istiyor

Öğrencilerin, açıktan okumayı tercih etmesinde artış yaşanıyor. Öğrenciler, öğretmenler ve eğitim sendikaları, salgının ve sınav odaklı sistemin buna teşvik ettiğini söylüyor.

Türkiye ile Katar arasında 11 anlaşma imzalandı

Katar Emiri Al Sani’nin Türkiye ziyaretinde, iki ülke arasında 11 anlaşmaya imza atıldı.

Kazdağları’nda ‘Cengiz Holding’ tehlikesi

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’e ait Truva Bakır Maden İşletmeleri, Kazdağları’nda yeni bir kıyıma hazırlanıyor. Şirket, yürütmesi durdurulan ÇED raporunu yeniden şekillendirerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Başvuru önceki gün bakanlığın toplantısında değerlendirildi.

Hukukçulardan ‘Cumhur İttifakı’nın oylarıyla kabul edilen yasaya sert tepki: ‘Baş ezme yasası’

Hukukçu Turgut Kazan, Cumhur İttifakı oylarıyla geçen “sansür yasası” için “Hürriyet sürüyor ama söylersen başını ezecekler. Seçim sürecinde kullanılacak baskı rejiminin aleti” dedi. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise “Mustafa Kemal’in askerlerini susturamayacaklarını görecekler” ifadelerini kullandı.

Pandemide para vermeden çalıştırmışlardı: ‘Kurnaz’ patronlar affediliyor

‘Torba Yasa’ görüşmeleri sırasında AKP’nin verdiği önergeyle salgında işçiyi yasadışı çalıştıran patronlara af geldi. Böylece işçiyi ücretsiz izne çıkarmış gibi gösterip maaş ödemeden zorla çalıştıran işverene verilen cezalar af kapsamına alındı.

EKONOMİ

CHP’li Ahmet Akın: ‘BOTAŞ’a tarihi borç yükü çıkacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, BOTAŞ’ın 2022’de 16.4 milyar lira olan borçlanma gereğinin 2023’te 25 kattan fazla artırılarak 422.8 milyar lira, EÜAŞ’ın 3.4 milyar lira olan borçlanma yükünün 26 kattan fazla artarak 90.6 milyar liraya çıkarıldığını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

ABD, kendi envanterinden Ukrayna’ya 725 milyon dolarlık ek silah ve mühimmat verecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’ya Amerikan ordusunun envanterinden sağlanmak üzere aralarında Yüksek Hızlı Anti-Radyasyon Füzeleri (HARM) de bulunan 725 milyon dolarlık ek silah ve mühimmat yardımı yapacağını duyurdu.

İktidarın ‘ABD icazeti’ itirafı

“Sansür yasası’’nın görüşmelerinde “icazet” tartışması yaşandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretini “icazet almaya gitti” diye eleştiren iktidar, teklifin hazırlık aşamasında ABD’den “icazet aldığını” itiraf etti

16 Ekim

İÇ POLİTİKA

ABD’den AKP’ye yalanlama: ‘Bizde böyle bir yasa yok’

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, AKP ve MHP’nin oylarıyla TBMM’de kabul edilen ve “sansür yasası” olarak nitelendirilen yasanın ABD’de de uygulandığı iddialarını yalanladı.

BM Nüfus Fonu Türkiye ‘Regl Yoksulluğu’ raporu yayımlandı: ’10 kadından 5’i regl malzemesine ulaşamıyor’

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye, “Türkiye’deki Mülteci Kadınlar ve Kız Çocuklarında Menstrüel Hijyen Yönetimi” araştırmasının raporunu yayımladı. Raporda, “10 kadından beşi ve 10 kız çocuğundan dördü, yüksek fiyatlar sebebiyle daha fazla malzeme satın alamamıştır. Bu durum, stresin ve korkunun artmasına ve iyilik halinin azalmasına yol açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Et ve süt üreticileri bugün grev yapacak: Sanayiciye ürün yok!

Ulusal Süt Konseyi (USK), uzun bir aranın ardından çiğ alım tavsiye fiyatına zam yaptı ve fiyatı 8 lira 50 kuruşa yükseltti. Ancak bu fiyat da üreticileri memnun etmedi. Bir kilo sütün maliyetinin 10 TL’nin üstünde olduğunu belirten üreticiler, zarar ettiklerini söylüyor. ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlanan bugün üreticiler, fiyatları protesto etmek için sanayicilere ürün satmayacak.

1 milyon kişiye ‘pandemi kıyağı’

Meclis’teki “torba teklif” ile pandemi döneminde kesilen maske ve sokağa çıkma yasağı cezalarının tahsilinden vazgeçiliyor. Bu kapsamda 1 milyonu aşkın kişinin 3 milyar liraya yakın borcu silinecek. Ancak şimdiye kadar ödemeyi yapanlara iade olmayacak. Ödeyenler cezaları ödediği ile kaldı. İktidar seçim öncesinde 1.1 milyon kişiye “kıyak” geçti.

Gıda krizi milyonlarca kişinin hayatını tehdit ediyor

BM, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde mevcut gıda krizinin 2023’te küresel çapta bir felakete dönüşebileceği uyarısı yaptı. 45 ülkede yaklaşık 50 milyon insan kıtlığın eşiğinde. Dünya genelinde 800 milyondan fazla kişi ise her gece yatağa aç giriyor.

Sayıştay’ın önerilerine karşın yıllardır TTK’nin işçi açığı giderilmiyor

TBMM KİT Komisyonu’nda mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) hesapları görüşüldüğü sırada Sayıştay temsilcisi, personel sayısındaki yetersizliğe dikkat çekti. Temsilci, ”iş güvenliğini tehdit edecek boyutlara geldi” diyerek nitelikli işçi gerektiğini söyledi.

Bartın’da maden alanında görüştüğümüz kurum temsilcileri: Facia önlenebilirdi, kaza değil cinayet!

Amasra’daki madenin önünde görüştüğümüz meslek örgütü, sendika ve siyasi parti yöneticileri maden katilamına ilişkin gelişmeleri aktardı, facianın önlenebilir olduğuna vurgu yaptı.

Sayıştay raporuna göre 99 devlet üniversitesi “doğrudan temin” yöntemiyle usulsüz harcama yaptı

Sayıştay raporlarına Türkiye’de 99 devlet üniversitesinin bütçelerinin yüzde 10’unu aşmayacak şekilde harcamaları gereken “doğrudan temin” yöntemi usulsüz harcadı.

CHP’li Faik Öztrak ILO raporunu paylaştı: Maden kazalarındaki işçi ölümlerinde Türkiye dünyanın zirvesinde

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin maden kazalarındaki işçi ölümlerinde zirvede olduğu raporu paylaştı. Öztrak, “20 yılın sonunda hala hiç sıkılmadan; ‘Madenlerde hiçbir eksik, Hiçbir gereksiz risk görmek istemiyoruz’ diyorlar. Bilmiyorlar ki millet bunların yüzünü artık hiç görmek istemiyor” dedi.

Pervin Buldan’dan çarpıcı mesajlar: O zaman herkesin yolu açık olsun

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçimlerle ve partisinin aday politikasıyla ilgili dikkat çeken mesajlar verdi. “HDP’yi yok sayan bir yerden seçimlere yaklaşılırsa o zaman herkesin yolu açık olsun” diyen Buldan, partisinin kendi adayını çıkarabileceğini belirtti.

Cezaevlerinde hak ihlalleri katlandı

İHD‌ verilerine göre cezaevlerinde 651’inin durumu ağır olmak üzere 1517 hasta tutuklu bulunuyor. 2022 yılının 10 ayında, 63 tutuklu cezaevlerinde yaşamını yitirdi.

DIŞ POLİTİKA

Tahran’daki Evin Cezaevinde yangın ve silah sesleri: En az dört mahkum öldü

İran’da politik mahkumların tutulduğu ve işkenceleriyle ünlü Evin Cezaevinde dün gece çıkan yangında en az dört kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

17 Ekim

İÇ POLİTİKA

Ankara’daki Amasra eylemine polis müdahalesi: 10 gözaltı

Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerinin Amasra’daki maden katliamında yaşamını yitiren 41 madenci için yapmak istediği basın açıklamasına polis müdahale etti. En az 10 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da özel halk otobüsleri kontak kapattı

Ankara’da özel halk otobüsleri maliyetleri gerekçe göstererek kontak kapatma kararı aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO’nun tam kapasite çalışacağını duyurdu.

52 maddelik torba kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

Torba kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Salgın döneminde maske takmayanlara verilen cezalar ve KYK kredi faizlerinin silinmesi de teklifte yer alıyor.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş: Aysel Tuğluk’un sağlık durumu kötüleşti

Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’u Kandıra Cezaevinde ziyaret eden HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Dirayet Dilan Taşdemir, Tuğluk’un durumunun kötüleştiğini duyurdu.

Diyarbakır Barosu’nun Ermeni Soykırım açıklamasına beraat

Diyarbakır Barosu’nun 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde yaptığı açıklamaya ilişkin açılan davada eski başkan ve yöneticiler beraat etti.

2023 bütçesi de faiz ve kur korumalı mevduata gidecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine eylül ayında bütçe 78,6 milyar TL ile 2022’nin en yüksek aylık açığını verdi. KKM’ye bütçeden harcanan toplam tutar ise 84 milyar 899 milyon 434 bin lira oldu

Türkiye’de, Rusya sermayeli şirket kuruluşu 4’e katlandı

2022 ocak-ağustos döneminde Türkiye’de yabancı sermayeli şirket sıralamasında ilk sıra 874 adet ile İran’ın olurken, 729 şirket açılışı ile Rusya ikinci sırada yer aldı.

BM’den sansür yasasına tepki: İfade özgürlüğüne zarar verecek

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado, Meclisten geçen sansür yasasının ifade özgürlüğüne büyük zarar vereceğini ve ihlallere yol açacağını söyledi.

Süleyman Soylu’nun eski yardımcısı, AYM’nin yeni üyesi Muhterem İnce yemin etti

AYM’nin yeni üyesi Muhterem İnce, görevini tarafsızlık duygusu içinde, her türlü etkiden uzak olarak, sadece vicdanının emrine uyarak yerine getireceğine namusu ve şerefi üzerine ant içti.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Evcil hayvanlar 31 Aralık’a kadar kayıt altına alınmalı

Tarım ve Orman Bakanlığı, evcil hayvanlarının takibinin sağlanacağı mikroçip teknolojisine geçişin son tarihin 31 Aralık olduğunu, yerine getirmeyenlere bin 634 TL. para cezası kesileceğini duyururdu.

Amasra’daki maden patlaması bir çok şehirde protesto edildi

Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada 41 işçinin hayatını kaybetmesi pek çok kentte protesto edildi.

IŞİD’in ‘keskin nişancısı’ ile ‘propaganda figüranı’ tutuklandı

Adana’da IŞİD’e yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü tutuklandı. Tutuklanan H.Z.’nin keskin nişancı, M.S.H.’nin ise IŞİD’in propaganda görüntülerinde ‘figüranlık’ yaptığı belirlendi.

CHP Milletvekili İlgezdi: AKP iktidarında en az 921 madenci hayatını kaybetti

SGK verilerine göre 2003-2021 yılları arasında kömür madenlerinde yaşanan iş kazaları yüzde 97 arttı. Bu yıllar arasında madenlerde 152 bin 698 iş kazası yaşandı, en az 921 işçi hayatını kaybetti.

TTB Bartın ziyareti: İşçiler ve sağlık emekçileriyle görüşüldü, incelemeler yapıldı

TTB heyeti, alanda yaptığı görüşme ve incelemelere ilişkin önümüzdeki günlerde değerlendirme raporu hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

Leyla Güven’e 11 yıl 7 ay hapis cezası verildi

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e “terör örgütü propagandası” yaptığı suçlamasıyla 11yıl 7 ay hapis cezası verildi.

CHP’li Öztrak: Madende işçi ölümlerinde Türkiye ilk sırada

ILO raporunu paylaşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak Türkiye’nin 2019-2021 yılları arasında maden kazalarındaki işçi ölümlerinde ilk sırada yer aldığını söyledi.

EKONOMİ

Kart sayısı 322 milyona ulaştı, yurttaşlar geleceklerini bankalara borçlandı

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: Geçen yılın aynı ayına kıyasla kredi kartı sayısı yüzde 16, banka kartı sayısı yüzde 13, ön ödemeli kart sayısı yüzde 28 arttı.”

Birleşik Metal-İş: Açlık sınırı 7 bin 300, yoksulluk sınırı 25 bin 252 lira

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın eylül ayı verilerine göre; açlık sınırı 7 bin 300 lira, yoksulluk sınırı ise 25 bin 252 liraya çıktı.

Kısa vadeli dış borç stoku ağustosta 138,1 milyar dolar oldu

TCMB tarafından Ağustos 2022 dönemine ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı. Kısa vadeli dış borç stoku, ağustosta 2021 sonuna göre yüzde 13,6 artarak 138,1 milyar dolara çıktı.

Sayıştayın Sağlık Bakanlığı raporunun neredeyse tamamı şehir hastaneleri ile ilgili

CHP’li Fikret Şahin, “Şehir hastaneleri ihale sürecinden hizmete girene kadar hem ülkemiz hem de vatandaşlarımız açısından yük olurken, yandaş müteahhitler için adeta bir cennettir” dedi.

BİSAM açıkladı: Açlık sınırı asgari ücreti ezdi geçti

BİSAM eylül ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Açlık sınırı asgari ücretle aradaki farkı iyice açtı. Günlük sadece süt ve süt ürünleri için yapılması gereken harcama tutarı 80 lirayı geçti. Sağlıklı beslenmek için günlük yapılması gereken harcama tutarı en az 243 lira.

DIŞ POLİTİKA

Fransa’da binlerce kişi hayat pahalılığına karşı sokaklara döküldü

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi sokağa çıkarak hayat pahalılığını ve Macron’un emeklilik düzenlemesini protesto etti.

İsveç’te neonazi partinin desteklediği hükümet güvenoyu aldı, Başbakan Ulf Kristersson oldu

Neonazi hareketinden doğan İsveç Demokratlar Partisinin desteğiyle kurulan hükümet güvenoyu aldı. Yeni Başbakan Ulf Kristersson oldu.

18 Ekim

İÇ POLİTİKA

Lübnan tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek 1 yıl daha uzatıldı

Lübnan’da bulunan Türkiye askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TB CHP, sansür yasasının 29. maddesine karşı AYM’ye başvurdu

CHP, sansür yasasının 29. maddesine karşı AYM’ye başvurdu

CHP, sansür yasasının “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu” ve bu “suça” hapis cezası getiren 29. maddesine karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.MM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AKP’nin anayasa değişikliği teklifinin detayları belli oldu

  1. maddede yer alan, “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır” tanımı değiştiriliyor. “Eşler arasında” ibaresi “muğlak bulunduğu için” değişiklikte “Aile, kadın ve erkekten oluşur” tanımı getiriliyor. “Eşitlik” ifadesi ise korunuyor.
  2. maddeye ise “Kadınların başlarının ve boyunlarının açık veya örtülü olması kamu hizmetlerinde görev almalarında ve eğitim-öğretim hayatında ayrımcılık olarak kabul edilemez” ibaresi ekleniyor.

Erdoğan sansür yasasını jet hızıyla onayladı

Sansür yasası olarak bilinen “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sayıştay aynı uyarıları Kozlu, Armutçuk, Karadon, Üzülmez için de yapmış

TTK Amasra Müessesine ilişkin 2019’da rapor hazırlayarak uyarılarda bulunan Sayıştay; aynı risklerin Kozlu, Karadon, Armutçuk ve Üzülmez Müesseselerinde de olduğuna olduğuna dikkat çekmiş.

EKONOMİ

Betam açıkladı: Satılık konut fiyatları bir yılda yaklaşık yüzde 200 arttı

Satılık konut fiyatlarındaki artış oranı, uzun bir aradan sonra düşmeye başladı. Ağustosta yıllık bazda yüzde 198.7 artan satılık konut fiyatları, eylülde yıllık yüzde 196.8 arttı.

2022 yılının ilk dokuz ayında bütçe açığı 79 milyar lira oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı merkezi yönetim bütçe sonuçlarına göre ek bütçe de eriyor. 286 milyar lira gidere karşılık 207 milyar lira gelir elde edildi. Açık 79 milyar lira oldu. Kur korumalı mevduat sistemi bütçenin 85 milyar lirasını yuttu.

DIŞ POLİTİKA

İran’da protestolar sürüyor, greve çıkan fabrika sayısı artıyor

İran’da Mahsa Amini protestolarıyla yükselen grev dalgası yayılıyor. Petrol ve şeker işçilerinin ardından gaz, lastik ve çelik işçileri de greve çıktı.

Fransa’da insanca yaşam için grev ve protestolar

Fransa’da sendikaların çağrısıyla birçok sektörde iş bırakan işçi ve emekçiler, enflasyon ve hayat pahalılığına karşı sokağa çıkıp Macron hükümetinin ekonomi politikalarını protesto etti.

19 Ekim

İÇ POLİTİKA

TÜGVA davasında bilirkişi krizi

İktidara yakın TÜGVA’nın devlet içerisindeki kadrolaşmasına ilişkin belgeleri yayımladığı için hakkında dava açılan gazeteci Metin Cihan’ın yargılandığı davanın 5. duruşmasında dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Mahkeme, belgelerin gerçek olup olmadığının araştırılması için görevlendirilen 6 bilirkişiyi gerekçe göstermeden dosyadan çekti. Şimdi 7. bilirkişi görevlendirildi.

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Yanardağ: Türkiye’yi bekleyen tehlike bu

TELE 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, RTÜK’ün kanal için verdiği üç günlük kapatma kararına karşı yürütmenin durdurulması istemiyle dava açacaklarını söyledi, dayanışma çağrısı yaptı.

Ömer Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na: Türkiye’ye zarar vermek isteyenlerle kamplaşacağız

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “kucaklaşacağız” sözlerini eleştiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’ye zarar vermek isteyenlerle kamplaşacak ve onlarla mücadele edeceğiz” dedi.

Bartın’daki maden kazasının araştırılması için Meclis’te komisyon kuruldu

TBMM Genel Kurulu’nda, AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin ortak önergeleriyle, Amasra’da meydana maden kazasıyla ilgili Araştırma Komisyonu kuruldu.

İstanbul’da tedavi gören madencilerle ilgili açıklama: İkisinin durumu kritik

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi gören madencilerden 2’sinin durumunun kritik olduğunu söyledi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi ve Acil Cerrahi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ise yoğun bakımda tedavi gören madencilerden birinin normal servise alındığını açıkladı.

ÇHD: Delil karartabilecek yetkililer halen ocağın içerisinde

“Soma, Ermenek ve Karadon’daki maden katliamlarına ilişkin soruşturma/kovuşturma süreçleri göz önüne alındığında, keşif, Sulh Ceza Hakimi ve bağımsız bilirkişi heyetleri vasıtasıyla yapılmalı.”

Mehmet Ali Çelebi’ye AKP rozetini Erdoğan taktı, “Çocuk önemli, PKK’nın 5 tane 10 tane var” dedi

AKP’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’ye rozetini Tayyip Erdoğan taktı. Çelebi’ye daha fazla çocuk yapması talimatı veren Erdoğan, “Çocuk çok önemli. Bak PKK’nın 5 tane, 10 tane, 15 tane var” dedi.

Özel’den Erdoğan’a: Burunlarını çıkaramıyorlarsa 10 çocuk yapan PKK’lılar kim?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’ye rozet taktığı sırada “PKK’lıların 5 tane 10 tane çocuğu var” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Burunlarını bile çıkaramıyorlar” ifadelerine gönderme yaparak tepki gösterdi.

Erdoğan’ın ‘PKK 10-15 çocuk yapıyor’ sözlerine tepki: ’90’ların MGK politikaları dirilmiş’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK 10-15 çocuk yapıyor” sözleri tepki topladı. Erdoğan’ın kullandığı dil, Kürt nüfusunun güvenlik sorunu yapıldığı 90’lı yıllarda, MGK toplantısına sunulan rapordaki ifadelere benzetildi.

TTB’den Aysel Tuğluk raporu: “Demans hızla ilerliyor, cezaevinde kalamaz”

Aysel Tuğluk’un avukatlarının TTB’ye başvurusu üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda, Tuğluk’un durumunun hızla ilerlediği ve “tedavisinin cezaevi koşullarında sağlanamayacağı ve hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” belirtildi.

Öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanuna karşı iş bırakacak

Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Sinan Muşlu, Öğretmenlik Meslek Kanunu için “Ücretli öğretmenliği kaldıran bir kanun değil. Öğretmeni ucuz iş gücü haline getirme sürecinin bir parçası” dedi.

Tolga Sutlu: Boğaziçi kayyımlığı tarafından üniversitedeki görevimden uzaklaştırılıyorum

Boğaziçi Üniversitesi Kayyım Rektör’ü İnci, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde Dr. Öğretim Üyesi Sutlu’nun atamasını reddetti.

Karakolda kötü muameleye karşı LGBTİ+ ve kadınlar suç duyurusunda bulunacak

Aralarında LGBTİ+ ve kadınların olduğu 8 kişi, Kadıköy’deki karakolda maruz bırakıldıkları kötü muameleye karşı suç duyurusunda bulunacak. İHD’deki açıklamada konuşan HDP Milletvekili Gülüm, “LGBTİ+’lara yönelik saldırı dalgası iktidardan geliyor” dedi.

AKP’li Yıldız’dan maden faciasına ilişkin açıklama: Dünya vardır, ahiret vardır; her birimiz Allah’a hesap vereceğiz

“NASA, bugüne kadar 135 tane uzay mekiği fırlattı, her fırlatmada 1,5 milyar dolarlık maliyeti olan bir yapıyla gitti; iki tane ölümlü kazası var”

10 Ekim Katliamı davası, firari sanıklar davasıyla birleştirildi

Yargıtay’ın kısmen bozduğu 10 Ekim Ankara Gar Katliamı davası duruşması görüldü. İki IŞİD sanığı, avukatlar konuştuğu esnada ‘Ben bunları dinlemek istemiyorum’ diyerek duruşmadan ayrıldı. Mahkeme, davanın diğer dava ile birleştirilmesine karar verdi.

Kastamonu’da 70 kişinin öldüğü selde taşan çayın yatağına okul yapılıyor

Kastamonu’da geçtiğimiz yıl sel felaketinde 70 kişinin öldüğü, bu yıl köprülerin yıkıldığı Ezine Çayı’nın yatağına okul binası yapılıyor. Yetkili kurumlar, alanın güvenli olduğunu savunuyor.

‘Aile’ öne sürülerek yaygınlaştırılan LGBTİ+ nefreti bu kez Urfa’da yürüdü

LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık haklarına karşı ‘aile’ buluşması adı altında Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilen nefret yürüyüşünün bir benzeri de Urfa’da düzenlendi.

Amasya’da OSB’ye karşı çıkan vatandaşlara jandarma müdahalesi

Amasya, Taşova’ya bağlı Çambükü Köyü’nde vatandaşlar, tarım arazilerine zarar vereceği için istemedikleri OSB’ye karşı direnirken jandarmanın müdahalesiyle karşılaştı: Bize bu zulmü edenler Allah’ından bulsun.

EKONOMİ

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 9,9 ile rekor tazeledi

Euro Bölgesi’nde enflasyon Eylül ayında yüzde 9,9’a yükselerek yeni bir rekor kırdı. Eurostat verileri, Almanya’da enflasyonun yüzde 10,9 olduğunu ortaya koydu.

EYT’liler ne kadar maaş alacak?

EYT’lilerle ilgili yapılacak düzenlemeden kaç kişi yararlanacak? Bu kişiler ne kadar maaş alacak ve bunun maliyeti ne olacak? SGK uzmanı yaptığı hesaplamayı DW Türkçe ile paylaştı.

TÜSİAD, DİSK’i ziyaret etti

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’yla görüştü.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere İçişleri Bakanı istifa etti

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman kişisel e-posta adresinden resmi belge yollayarak gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle istifa ettiğini açıkladı. Braverman’dan boşalan koltuğu Grant Shapps devraldı.

Rusya ilhak ettiği bölgelerde sıkıyönetim ilan etti

Rusya lideri Putin, Moskova’nın ilhak ettiği Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya’da sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu.

Başörtüsüz yarışan İranlı sporcu ülkesine geri döndü

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Seul’de başörtüsü takmadan yarışan Elnaz Rekabi’nin ülkesinde herhangi bir yaptırım ile karşılaşmayacağına dair İranlı yetkililerin güvence verdiğini bildirdi.

AB-Türkiye ilişkilerinde yeni kriz kapıda mı?

Türkiye’deki Suriyelilerin AB sınırlarını “Işık Kervanı” hareketi ile geçme planları, AB’de endişeye yol açtı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlar, Türkiye-AB ilişkilerinde siyasi krizler yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

Saharov Ödülü Ukrayna halkına verilecek

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü’nün bu sene “Ukrayna halkına” verilmesi kararlaştırıldı.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı: Çin ve Rusya’ya karşı bu gece savaşacak şekilde hazırlık yapmaya bakıyoruz

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Gilday, “Daha agresifleşmiş Çin ve Rusya’ya karşı bu gece savaşacak şekilde hazırlık yapmaya bakıyoruz. Bu her an, her zaman olabilir” dedi.

Üst düzey Hamas heyeti Suriye’de Beşar Esad ile görüştü

10 yıl sonra ilk kez bir Hamas heyeti Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. Hamas siyasi büro üyesi Halil El Hayya basın toplantısında “Esad ile geçmişi geride bırakma konusunda uzlaştık” dedi.

20 Ekim

İÇ POLİTİKA

TTK faaliyet raporu: Bir yılda 2 bin 960 işçi yaralandı

Türkiye Taşkömürü Kurumu 2021 faaliyet raporuna göre, 5 müessesede bir yıl içinde meydana gelen kazalarda 2 bin 960 işçi yaralandı. Rapor, Amasra’da da her iki günde bir işçinin yaralandığını ortaya koydu.

AKP’den istifa eden Fakıbaba İYİ Parti’ye geçiyor

AKP milletvekilliğinden istifa eden Fakıbaba, İYİ Parti’ye katılacağını açıkladı. Fakıbaba, AKP’den istifasına yönelik açıklamasında “siyasi ve ahlaki anlayış” vurgusu yapmıştı.

Şentop, ‘6-7 Eylül Pogromu’ teklifini ‘kaba’ buldu: Yaralanan benim

Meclis Başkanı Şentop, HDP’li Paylan’ın “6-7 Eylül Pogromu” kanun teklifini “kaba ve yaralayıcı” ifadeler yer aldığı gerekçesiyle iade etti. Paylan, “Yaralanan benim” diyerek Şentop’a tepki gösterdi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlattı.

HDP’nin Şirinevler’deki basın açıklamasına polis ablukası: Ferhat Encü gözaltında

İstanbul Şirinevler’de basın açıklaması yapmak isteyen HDP’lilere polis saldırdı. HDP, İl Eşbaşkanı Ferhat Encü da dahil olmak üzere birçok kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

RTÜK, Erdoğan’ın ‘sürtük’ sözü için kanallara cezaya gerek görmemiş

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sürtük’ ifadelerini yayınlayan kanallara ilişkin “rapora gerek duyulmadığını” açıkladı.

Pınar Gültekin davasında dosya yerel mahkemeye gönderildi

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, Pınar Gültekin cinayeti davasında yapılan istinaf başvurusunu, usulde eksiklikler olduğu gerekçesiyle yerel mahkemeye geri gönderdi.

AK Parti’den Meclis’e cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanması teklifi

AK Parti’den cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanmasını da içeren kanun teklifini TBMM’ye sundu.

MSB’den ‘kimyasal silah’ iddialarına yalanlama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından ‘TSK’nin kimyasal silah kullandığı’ iddialarına ilişkin yapılan açıklamada, “Silahlı Kuvvetlerimiz, uluslararası hukuk ve anlaşmalarca yasaklanmış mühimmat kullanmamaktadır. Bu tür mühimmat TSK envanterinde bulunmamaktadır” denildi.

Canan Kaftancıoğlu davasında mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uydu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, “Terör örgütü propagandası yapma” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanmasına başlandı. Suç oluşmadığı gerekçesiyle hükmü bozan Yargıtay kararına uyan mahkeme, dosyayı mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderdi.

ABB’deki suya indirim kararı sebebiyle birçok gösteri ve konser ertelendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da AKP’li üyelerin önergesiyle suya yapılan yüzde 50 indirim kararı nedeniyle ekim ve kasım aylarında yapılması planlanan 16 panayır, gösteri, konser gibi kültür-sanat etkinliklerinin ertelendiğini açıkladı. Açıklamada “Cumhuriyet Bayramı konserleri dışında bu süreçte etkinlik düzenlenemeyecektir” denildi.

29 yıllık adalet arayışı: Vartinis Davası’nda sanık için kırmızı bülten kararı

Muş’ta 1993’te dokuz kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’na devam edildi. Sanık Bülent Karaoğlu hakkında kırmızı bültenle aranması yönünde karar çıktı.

Suruç İçin Adalet eylemi: IŞİD’in Türkiye’de gerçekleştirdiği bir katliam neden insanlık suçu sayılamıyor

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet eyleminin 87’ncisini Kadıköy’de gerçekleştirdi. Katliamda yaralanan Çiçek, “Soruyoruz, IŞİD’in Türkiye’de gerçekleştirdiği bir katliam neden insanlık suçu sayılamıyor” diye sordu.

Özel’den RTÜK seçimi açıklaması: Üç ay bekletilen yazı, dün gece yazılmış gibi yapıldı

CHP’li Özgür Özel, RTÜK’teki boş kontenjanla ilgili AKP’nin oyununu anlattı. Özel, Fakıbaba’nın istifası sonrasında koltuğun İYİ Parti’ye geçmemesi için Meclis Başkanlığı’nın, 12 Ekim’de gelen yazıyı dün gece yazılmış gibi gündeme aldığını iddia etti.

Washington Post ‘sansür yasası’nı yazdı: Türkiye’yi boşluğun daha da derinlerine sürüklüyor

Washington Post gazetesi, Türkiye’nin yeni ‘Sansür Yasası’nın bir geri adıma işaret ettiğini yazdı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinde bir zamanlar canlı olan özgür basını boyun eğmeye zorladı.

HDP’den Akar’a: Heyetleri operasyon alanlarına davet edecek misiniz?

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, TSK’nin kimyasal silah saldırılarını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu

EKONOMİ

Merkez Bankası faizi yüzde 10,5’e düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 10,5’e indirdi.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere Başbakanı Liz Truss istifa etti

İzlediği ekonomi politikası nedeniyle baskı altında kalan İngiltere Başbakanı Liz Truss görevinden istifa ettiğini aldığını açıkladı. Truss, İngiltere tarihinde en kısa görevde kalan başbakan oldu.

AB, Rusya’yı destekleyen İranlılara yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği, Ukrayna’ya yönelik saldırılarında Rusya’ya destek verdiği gerekçesiyle İran’a yaptırım kararı aldı.

İsveç Başbakanı NATO üyeliği için Türkiye’ye gidecek

İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyelik sürecini hızlandırmak için en kısa sürede Türkiye’ye gitmeyi planladığını açıkladı. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini meclisten geçirmeyen iki ülkeden biri Türkiye.

Reuters: Evin Cezaevi’ndeki yangından önce polisle mahkumlar çatıştı

Reuters haber ajansına konuşan altı farklı kaynak Evin Cezaevi’nde 15 Ekim’de çıkan ölümcül yangınla ilgili yeni bilgiler verdi. Kaynaklara göre yangından önce cezaevine çevik kuvvet gönderildi, mahkumlar ile polis arasında çatışma yaşandı.

İsrail, Filistin kentlerinde saldırılarını sürdürüyor

İsrail’in Filistin kentleri ve halkı üzerindeki baskısı giderek artarken Filistinli gençlerin de direnişi sürüyor.

Dünya genelinde 750 milyon kişi yetersiz besleniyor: Ekolojik tehditler ve çatışma artacak

2022 Ekolojik Tehdit Raporu, daha gelişmiş ülkelerin iklim krizinin etkilerinden en şiddetli etkilenen ülkelere borcunu ödemediğini bir kez daha ortaya koydu: Çoğu Sahra altı Afrika’da ve Orta Doğu’da olmak üzere 830 milyon insan gıda güvensizliği, 1,4 milyar insan da su stresi yaşıyor. Bu ülkelerdeki insanlar aynı zamanda yoksulluk ve terörle de yerinden ediliyor.

21 Ekim

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan kimyasal silah iddialarına “ağır ceza” uyarısı

TSK’nın Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı kimyasal silah kullandığına dair iddiaları yalanlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem tazminat hem ağır ceza davaları açarak üzerine gideceğiz” dedi.

Şarkıcı Gülşen’in yargılanmasına başlandı

Pop müzik sanatçısı Gülşen, hakkındaki davanın ilk duruşmasında “suçsuz” olduğunu belirterek, imam hatiplilere yönelik sözleri ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik tavrı” sergilemediğini dile getirdi.

Musa Anter davası “Zaman aşımına” uğradı: Ailenin umudu AYM

Kürt gazeteci-yazar Musa Anter’in öldürülmesinin üzerinden 30 yıl geçti, sanıklar hakkında açılan dava zaman aşımından düştü.

“Demirtaş’ın İmralı’yla görüşme talebini HDP reddetti”

Selahattin Demirtaş’ın “Öcalan ile görüşme başvurusu” için HDP’den izin istediği, ancak olumsuz yanıt aldığı öğrenildi.

İddia: Amasra’daki ocakta havalandırmayı sağlayan aspiratör sistemi eskiydi

Amasra’da kazanın meydana geldiği maden ocağında havalandırmayı sağlayan aspiratörlerin yenilenmesi için ödenek ayrıldığı, ancak aspiratörlerin yenilenmediği öne sürüldü.

Hulusi Akar’dan kimyasal gaz iddialarına açıklama: Büyük bir iftiradır

Irak’ın kuzeyindeki askeri operasyonlarda kimyasal silahlar kullanıldığı iddiasıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuştu. Akar, “Böyle bir şey asla ve kat’a söz konusu değildir” dedi.

Erdoğan: Yalan haberler sebebiyle milyonlarca insan mağduriyet yaşıyor

Erdoğan’ın hedefinde yine sosyal medya vardı. İslam İşbirliği Teşkilatı 12. Enformasyon Bakanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Habere ulaşmak kolaylaşırken insanlığın hakikatle bağı giderek zayıflıyor. Medyanın, özellikle sosyal medyanın günlük hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlaması avantaj yanında beraberinde hayati riskleri de getirmektedir. Bilgi kirliliği ve dezenformasyon bu tehditlerden en fazla öne çıkanlardır.” dedi.

Kapadokya’ya tam not veren ‘UNESCO heyeti’ turist kafilesi çıktı

Peri bacalarında yapılan yola izin vermesiyle gündeme gelen Kapadokya Alan Başkanlığı, turistik gezi yapan Çek Cumhuriyeti’nden bir heyeti, UNESCO heyeti gibi gösterip kendisine ‘tam not’ aldırdı.

Veli Ağbaba: Burhan kuzu eceliyle ölmedi, öldürüldü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, iki yıl önce koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden AKP’li Burhan Kuzu’nun öldürüldüğünü iddia ederek, “Büyük bir kepazeliği üstü kapatılması için öldürüldü” diye konuştu.

TTB Başkanı Fincancı: Kimyasal silah kullanılmıştır demedim, iddiaların araştırılmasını istemem suç değil

TSK’nin kimyasal silah kullanıldığı iddiası hakkında yaptığı yorum sonrası hakkında soruşturma başlatılan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Ben insan hakları alanında çalışan bir adli tıp uzmanı olarak tabii ki söyleyeceğim. Doğal olarak bir adli tıp uzmanı olarak iddiaların soruşturulmasını istemem suç değil” dedi.

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Enginyurt hakkında fezleke hazırlandı

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt canlı yayında gazeteci Latif Şimşek’in sözleri sonrası ayağa kalkmış, Şimşek’in üzerine yürümüştü.  Enginyurt hakkında hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı’na yollandı.

IPPNW: Türkiye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesini ihlal ettiğine dair dolaylı kanıtlar bulundu

IPPNW, kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili Irak Kürdistan Bölgesi’nde inceleme yaptı. Kimyasal silah bulgularıyla ilgili incelenme yapmak için OPCW ve BM’ye çağrıda bulundu.

Ensarioğlu: Çevik Bir’lerin 1996’da söylediğini bugün Erdoğan söylüyor

MGK’de “Kürtlere 3’ten fazla çocuk yapma cezasına” karşı çıkan eski bakan Salim Ensarioğlu, Erdoğan’ın “PKK’nın 5 tane, 10 tane, 15 tane var” sözlerine de tepki gösterdi: “Çevik Bir’lerin söylediğini 27 yıl sonra bugün sen söylüyorsun.”

Cinsel saldırı ile suçlanan albaya takipsizlik verildi; dosyası kapatılan albay, mağdur kadının çocuğunun babası çıktı

EKONOMİ

Jeff Bezos’tan ekonomi uyarısı: Krize hazır olun

ABD’li milyarder iş insanı Jeff Bezos, sosyal medya hesabından ekonomide resesyon riskinin bulunduğunu belirten bir videoyu alıntılayarak tedbirli olma uyarısında bulundu.

Tarımsal girdi enflasyonunda tarihi rekor!

Yıllık bazda tarihi rekorunu kıran tarımsal girdi fiyat endeksi, ağustosta yıllık yüzde 135,06, aylık yüzde 1,64 arttı.

Bakan Kurum sosyal konut projesi için tarih verdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesinde ilk temellerin 25 Ekim’de atılacağını açıkladı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 60 zam geliyor

MTV gelirinin yüzde 64 artırılmak istendiği kaydedildi

DIŞ POLİTİKA

Kıbrıs’ta ‘Taksim Sahası’ tartışması: Çalışmaların durdurulması istendi

Kuzey Kıbrıs’ın ‘Taksim Sahası’nı onarma çalışmalarına başlaması üzerine Rum tarafı, sahanın ara bölgede kaldığını belirterek Birleşmiş Milletler’e çalışmaların durdurulması çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri: Türkiye’yi uyardık, uyarmaya da devam edeceğiz

Türkiye’yi Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda uyardıklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price “Rusya’ya gereken cevabın verilmesini istiyoruz ve bu hepimizin ortak çıkarı” dedi.

İsveç’ten Türkiye’ye mektup: Endişeleri gidermek için somut adımlar attık

İsveç’in 6 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderdiği ve NATO üyeliği konusunda endişelerin giderilmesi için somut adımlar atıldığını aktardığı belirtildi.

Anonymous İran’da 19 bakanlığın sitesini hackledi

Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesinin ardından İran’a siber savaş açtığını duyuran hacktivist grup Anonymous, 19 bakanlık sitesini hacklediklerini açıkladı.

Miçotakis’ten Türkiye mesajı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye gerilimiyle ilgili “Bir kez daha söyleyeceğim, halklarımız birbirlerine karşı düşmanca hisler beslemiyor. Bunun, korumamız gereken bir emanet olduğunu düşünüyorum” dedi.

Lütfi Savaş, AKP’nin kendisine yaptığı teklifi açıkladı

CHP’li Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş katıldığı bir televizyon programında AKP tarafından kendisine yapılan teklifi “AKP üst yönetiminden geldiler, ‘Bize katıl Hatay’ı tümüyle sana teslim edelim’ dediler” ifadeleri ile anlattı.

Fransa, Enerji Şartı Anlaşması’ndan çekiliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, enerji sektöründe ve ticaretinde sınır ötesi iş birliğine çerçeve oluşturan Enerji Şartı Anlaşması’ndan çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

22 Ekim

İÇ POLİTİKA

Sancar’dan Erdoğan’a: Nüfus mühendisliğinin temelinde ırkçılık yatıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Çocuk önemli. Bak PKK’nın 5 tane 10 tane 15 tane var” sözlerini eleştiren Sancar, “En hafif tabirle nüfus mühendisliği. Bu politikaların temelinde yatan ırkçılıktır” dedi.

Erdoğan’dan başörtüsü için referandum çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, “Başörtüsünü referanduma götürelim, kararı millet versin” çağrısında bulundu.

Selahattin Demirtaş: Tüm kalbimle ve rahatlıkla söyleyebilirim ki yalnız değilim

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Beni yalnızlaştırmak isteyenler yok mu, var elbette. Zaten bunun için hapiste rehine olarak tutuluyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı anketi: HDP’siz ‘Millet’ adayı Erdoğan’ı geçemiyor

Metropoll’ün cumhurbaşkanlığı çoklu aday ilk tur seçim senaryoları eylül anketinin sonuçları yayınlandı. HDP’nin oyları eklenmediğinde Millet İttifakı’nın iki adayının oyları Erdoğan’ı geçemiyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yangın kontrol altına alındı

Boğaziçi Üniversitesi Kültürel Miras Müzesi’nin çatısında çıkan yangın kontrol altına alındı.

HDP’li Temel: AKP-MHP ittifakının tek amacı Kürtleri tasfiye etmek

İzmir’deki ANYAKAY-DER kongresinde HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Temel, “Bugün AKP-MHP faşizmi bir ittifak oluşturmuş. Bu ittifakın tek amacı, Kürtlerin özgürlük mücadelesini tasfiye etmek” dedi.

MHP’de belediye başkanlığı, AK Parti’de milletvekilliği yaptı: İYİ Parti’ye katıldı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı Ömer Karakaş, bir dönem AK Parti’de milletvekilliği yapmış Talip Kaban’ın İYİ Parti’ye katıldığını duyurdu.

İstanbul Barosu seçime gidiyor: Kardeşliğin sesi baskın gelecek

İstanbul Barosu Genel Kurulu’na mektup gönderen Can Atalay, “Kardeşliğin sesi baskın gelecek. Adalet arayanlar kazanacak” dedi. Kadın avukatlar da İran’daki protestolara destek için saçlarını kesti.

Eğitimde eşitsizlik MEB eliyle yaratıldı

MEB’e ait 2023 bütçe teklifi açıklandı. Teklifte 30’un üstünde öğrencisi olan dersliklerin imam hatiplerde yüzde 11’e, meslek liselerinde ise yüzde 0,88’e düştüğü görüldü.

MEB: Kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 95 ile erkek çocuklarını geçti

Milli Eğitim Bakanlığı, kız çocuklarının ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 95’e ulaştığı ve böylece ilk kez erkek çocuklarının okullaşma oranını geçtiğini açıkladı.

Bartın Valiliği, maden faciası protesto edilmesin diye Amasra’ya girişleri yasakladı

Bartın Valiliği, 41 işçinin can verdiği maden faciasının protesto edilmesini önlemek amacıyla 3 gün süreyle Amasra’ya girişleri yasaklama kararı aldı. SOL Partililerin bugün eylem yapmak amacıyla Amasra’ya girişleri, yasak kararı henüz alınmamış olmasına rağmen engellenmek istenmişti.

Ünal: Cumhuriyet alfabemizi, dilimizi, düşünme setlerimizi yok etmiştir

“En sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir” diyen AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Cumhuriyet’i hedef alarak “Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir

EKONOMİ

Kapanan şirket sayısında tehlike çanları

TOBB verilerine göre Ocak-Eylül döneminde 15 bin 247 şirket kepenk indirdi. Son 12 yılda en fazla şirketin kapandığı Ocak-Eylül dönemi olarak kayıtlara geçti. Kapanan şirket sayısı geçen yıla göre yüzde 62 arttı.

Türkiye neden nükleer enerjiyi tercih ediyor?

Geçtiğimiz günlerde Rusya devletine bağlı atom enerjisi kurumu Rosatom, Türkiye ile Sinop’ta nükleer güç santrali inşa edilmesine yönelik müzakerelere başladıklarını duyurdu.

KAMU-AR araştırması: Ocak-eylül arası gıda fiyatları yüzde 110,6 arttı

“Vatandaşlar Ekim 2021’de 100 liraya dolan bir gıda sepeti için bu yıl aynı ay 279,3 lira ödemek zorunda kaldılar”

Prof. Dr. Mustafa Durmuş: 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi bir faiz bütçesi

Faiz ödemeleri tüm sosyal yardımlara ayrılan miktarın (259 milyar TL) neredeyse iki katı, reel sektöre verilen desteklerin (145 milyar TL) neredeyse dört katı büyüklüğüne erişmiş durumda.

DIŞ POLİTİKA

Herson için “derhal” tahliye çağrısı

Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Herson’daki Rus yanlısı yetkililer, şehirdeki bütün sivillerin şehri “derhal” terk etmesi çağrısında bulundu.

Çin’de Şi etkinliğini artırıyor

Çin Komünist Partisi’nin 20’inci Ulusal Kongresi sona ererken, kongrede alınan bir kararla Devlet Başkanı Şi Jinping’in parti içindeki gücü daha da arttırıldı.

“Rusya tahıl gemilerimizi geciktiriyor”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’nın kasıtlı geciktirme tavrı nedeniyle, ülkesinin limanlarında 150’den fazla tahıl yüklü geminin hareket edemediğini ifade etti.

İtalya’da mülteci teknesinde patlama: İki çocuk yaşamını yitirdi

İtalyan sahil güvenliği, göçmenleri taşıyan bir teknede 1 ve 2 yaşlarında iki çocuğun öldüğünü ve bir kadının da kayıp olduğunu duyurdu.

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği yarışı kızışıyor

İngiltere’de Başbakan Truss’ın istifası sonrası Muhafazakar Parti liderliği yarışı başladı. Eski Hazine Şansölyesi Rishi Sunak yarışa girebilmek için 100 milletvekili eşiğini aştı. Eski Başbakan Boris Johnson’ın da yarışa girebileceği belirtiliyor.

Irak kimyasal silahı araştırmak için komisyon kuracak

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi Hadi Amirli, Türkiye’nin kullandığı kimyasal silahları belirlemek için komisyon kurulacağını belirtti.

İran’da 38’i gazeteci, binlerce kişi tutuklandı

İran İnsan Hakları Örgütü protestolara dair yayınladığı raporda, 38’i gazeteci olmak üzere binlerce kişin tutuklandığını ve işkenceye uğradığını belirtti

23 Ekim

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı?

Diyarbakır’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş için, “Kürtlükle alakası var mı? Yok. Bu adam Kürt değil” dedi.

İzmir Barosu’nda Çağdaş Avukatlar grubu kazandı

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda avukatlar yeni yönetimi belirlemek için sandığa gitti. Oylama sonucunda İzmir Barosu’nun yeni başkanı Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Sefa Yılmaz oldu.

Adalet Bakanı Bozdağ Diyarbakır Cezaevi anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a verdi

Adalet Bakanı Bozdağ, kapatılan Diyarbakır Cezaevi’nin kapısına kilit vurup anahtarı Kültür Bakanı Ersoy’a teslim etti, ‘Demokrasi ve Özgürlükler’ adası adı verilen Yassıada’yı örnek gösterdi.

Demirtaş’tan Erdoğan’a ‘Kürt’ yanıtı: Onu bunu boşver de Diyarbakır’a bir daha gidersen ‘Kim hırsız’ diye bir sor

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da kendisiyle ilgili “Bu adam Kürt değil” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap verdi: Tek adamlığa kendisini öyle kaptırmış ki, benim ne olduğuma da kendi karar veriyor.

Diyarbakır mitingi: Erdoğan’a gönül verenlerin gündemi de işsizlik ve yoksulluktu

Diyarbakır’daki yaptığı toplu açılış töreninde, cümlesine “Erdoğan’ı seviyorum, ama” diyerek başlayanlar, seçim sürecinde Erdoğan’ın başını ağrıtacak gibi görünüyor….

Bahçeli yine hedef gösterdi: TTB kapatılmalı, başkanı hesap vermeli

MHP lideri Bahçeli, ‘kimyasal silah’ iddiası nedeniyle TTB ve Başkanı Fincancı’yı hedef gösterdi: Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılması, başkanın da hesap vermesi haktır, hukuktur…

İstanbul Barosu’nun yeni başkanı Filiz Saraç oldu

İstanbul Barosu başkanlık seçimleri Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Filiz Saraç, baronun yeni başkanı seçildi.

Yasımız isyanımızdır!

41 işçinin yaşamını yitirdiği Amasra’da iktidar keyfi yasaklar uyguluyor. SOL Partililerin önce girişi yasaklandı, ardından otobüslerine el konuldu. Yürüyerek Amasra’ya giden partililer basın açıklaması gerçekleştirdi. SOL Partili Önder İşleyen, “İşçileri karın tokluğuna çalıştırdınız, gün geldi onların sofrasındakileri aldınız. Bu ülkede emekçilerin kanını sömürüp bir avuç haraminin kasasını dolduranlardan elbette hesap soracağız” dedi.

Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu aday olursa ona oy vermeyi düşünüyoruz

Gazeteci İsmail Saymaz, Ahmet Türk’ün, “Kılıçdaroğlu aday olursa ona oy vermeyi düşünüyoruz” dediğini aktardı.

Prof. Dr. Naci Görür: Bilim depremi öngörür, Van için öngörüyorum ve söylüyorum

Prof. Dr. Naci Görür, Van depreminin 11’inci yılında kentte düzenlenen bir panelde konuştu. Görür, “2011 depreminin ardından yeni bir fay hattı oluştu. Bu yeni fay ani bir kırılmayla depreme neden olursa, çok büyük bir etki yapabilir” dedi.

EKONOMİ

İç borç faiz yükü katlandı

Anaparası 1,7 trilyon lira olan iç borçların ekim itibarıyla hesaplanan faiz yükü 2,3 trilyon liraya çıktı. İç borçların faiz yükü bir yılda 1,6 trilyon arttı.

Bakan Nebati’den kredi paketi açıklaması

Bakan Nebati Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Genç girişimcilerimiz için sıfır faizli kredi limiti 100 bin TL’den 300 bin TL’ye, yaş sınırı ise 30’dan 35’e çıkartılmıştır” dedi.

Beştepe’de kahvaltıya davet edilen ABD’li profesör: Erdoğan’a IMF’den kredi alınmasını önerdim

Enflasyon üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan iktisat tarihçisi Gillmann, Erdoğan’ın davetiyle katıldığı kahvaltıda IMF’den kredi alınmasını önerdiğini söyledi. Gilmann, Erdoğan’ın öneriye nasıl tepki verdiğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

Almanya’da binlerce kişi ‘adil paylaşım’ talebiyle sokaklara çıktı

Almanya’da on binlerce kişi, hükümetin yükselen enerji fiyatlarını kontrol altına almak için açıkladığı destek paketinin adil bölüştürülmesi talebiyle sokaklara çıktı. Eylemlerde, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı protesto edildi.

DIŞ POLİTİKA

Çin: Şi üçüncü kez Komünist Parti Genel Sekreteri

Çin Komünist Partisi’nde (ÇKP) genel sekreterlik görevine bir kez daha Devlet Başkanı Şi Cinping seçildi. Şi’yi ilk kutlayan liderler arasında Putin ve Kim yer aldı.

Berlin’de İran’a destek gösterisi

Almanya’nın başkenti Berlin’de İran’daki rejim karşıtı protestolara destek amacıyla bir dayanışma gösterisi düzenlendi. Polisin verdiği bilgilere göre, gösteriye yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

Mısır yeşil hidrojen açılımına hazırlanıyor

Mısır, Kasım ayında Şarm el-Şeyh şehrinde yapılacak iklim zirvesi sırasında yeşil hidrojen için yeni vizyonunu ortaya koyacak. Mısır böylece jeopolitik konumunu da güçlendirmeyi hedefliyor.

İngiltere’de Rishi Sunak başbakanlık için adaylığını resmen açıkladı

Başbakan Liz Truss’ın istifasının ardından eski maliye bakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti’nin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin başbakanı olmak için adaylığını açıkladı.

Macarlar yeşil ışık yaktı, gözler şimdi Ankara’da

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine yönelik tartışmalar devam ederken Macaristan iki ülkenin üyeliklerine yeşil ışık yaktı. Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamasıyla Türkiye, üyelikleri onaylamayan tek ülke olarak kalacak.

Çin Haber Ajansı açıkladı: Hu Cintao sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldı

Çin Komünist Partisi’nin 20 Ulusal Kongresi’nin son gününe damga vuran ve eski başka Hu Cintao’nun salondan çıkarıldığı görüntülere ilişkin Çin Haber Ajansı’ndan açıklama geldi. Ajans, Hu’nun sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldığını iddia etti.

Suriye-Hamas ilişkilerinde yeni sayfa: Esad’ın inadı nasıl kırıldı, sırada ne var?

Filistinli örgütlerin başında gelen Hamas, Suriye yönetimiyle yeni bir sayfa açtı. Suriye lideri Beşar Esad, 18 Ekim’de Hamas’ın Arap ve İslam dünyasıyla ilişkiler ofisi başkanı Halil el Hayye’nin de aralarında bulunduğu Filistinli örgütlerin temsilcilerini kabul etti.

24 Ekim

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan TTB açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimyasal silah iddiaları konusuyla gündeme gelen Türk Tabipleri Birliğini ve Başkanı Fincancı’yı hedef aldı.

Bozdağ: Anayasanın 24’üncü ve 41’inci maddeleri değişecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsü düzenlemesiyle ilgili, Anayasanın 24’üncü ve 41’inci maddelerinde birer değişiklik yapılması kararı aldıklarını açıkladı.

Hülya Şellavcı’yı ölüme götüren ihmaller

Boşanmak istediği eşi Kaffar Yeğin tarafından öldürülen Hülya Şellavcı’nın savcılıktan can güvenliği talep ettiği ortaya çıktı.

Bismil Belediye Eşbaşkanı Özer’in 30 yıla kadar hapsi istendi

Görevden alınan Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer hakkında iki kez “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 30 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bahçeli’nin mitinginde kavga: MHP’lilerle AK Partili vekil yumruklaştı

Bahçeli’nin Manisa mitingi öncesinde, alana VIP bölümünden girmek isteyen AK Parti Milletvekili Tamer Akkal’la Ülkü Ocakları görevlileri arasında tartışma çıktı. Tartışma yumruklu kavgaya dönüştü.

Kemal Kılıçdaroğlu, TOGG’un fabrika açılışına katılmayacak

CHP Sözcüsü Öztrak, Kılıçdaroğlu’nun TOGG’un fabrika açılışına davetli olduğu halde katılmayacağını belirterek, “Erdoğan ve şurekası bu özel girişimi siyasi şova dönüştürme gayreti içinde” dedi.

‘Kimyasal silah iddiaları araştırılsın’ diyen avukat Aryen Turan hakkında soruşturma

İzmir Barosu seçimlerinde yaptığı konuşmada “kimyasal silah kullanıldığı” iddialarının araştırılmasını isteyen ve “Jin, jiyan, azadi” sloganı atan avukat Aryen Turan hakkında soruşturma başlatıldı.

Erdoğan’dan medyada taktik değişikliği: ‘Sürpriz’ isimlere davet gitti

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler yaklaşırken yıllardır iktidar etkinliklerine çağırılmayan gazetecilere davette bulundu. “Türkiye Yüzyılı” başlıklı toplantıya davet edilenler arasında Nevşin Mengü, İsmail Saymaz, Özlem Gürses, Çağlar Cilara, İsmail Küçükkaya, Fatih Portakal ve Taha Akyol’un ismi yer alıyor.

Urfa’da okullar bölgesinde çatışma: 2 lise öğrencisi yaşamını yitirdi

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde akraba olan iki grup arasında çıkan silahlı çatışmanın ortasında kalan 2 kişi yaşamını yitirirken, 5 kişi de yaralandı. Olayla ilgili yayın yasağı getirildi.

Karamollaoğlu: Demirtaş Kürt olmayabilir, Türk olmayabilir ama önemli olan fikirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasında hedef aldığı Selahattin Demirtaş’la ilgili soruya yanıt veren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ” Kendisi Kürt olmayabilir, Türk olmayabilir. Ama önemli olan fikirleri” dedi.

Bekir Ağırdır: 21 milyon gençten 18 milyonu muhalif

Araştırmacı Bekir Ağırdır, 21 milyon gençten en fazla 3 milyonunun iktidara oy verebileceğini öne sürdü. Ağırdır, “Geri kalanlarının hepsi muhalif” dedi.

Amedspor taraftarlarına ‘İstiklal Marşı’nda ayağa kalkmadın’ davası

Amedspor taraftarlarına bu defa İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadıkları için dava açıldı. Savcı 17 kişiye ‘devletin egemenlik alametlerini aşağılama’ suçu yöneltti. Mahkeme beraat kararı verdi.

EKONOMİ

Avrupa’da doğalgaz fiyatları 100 Euro’nun altına düştü

Avrupa’da doğalgazın fiyatı, ılıman hava koşulları ve birçok ülkede gaz depolarının dolmasıyla yüzde 13,5 azalışla 98,17 Euro’ya inerek hazirandan beri en düşük fiyat olarak kayıtlara geçti.

Bakan Yanık detayları açıkladı: Eşi vefat eden kadınlara konut desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: Açlık sınırı 8 bin lirayı aştı, yoksulluk sınırı 25 bin liraya dayandı!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 8 bin 223 liraya, yoksulluk sınırının da 24 bin 513 liraya ulaştığını açıkladı. Son bir yılda açlık sınırı 4 bin 515 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 7 bin 313 lira arttı. Yoksulluk sınırı, son bir yılda toplam 11 bin 828 liralık artış gösterdi.

İngiltere’de ‘enerji turizmi’: ‘Mısır’da her şey dahil tatil, evde ısınmaktan ucuz’

Avrupa’da doğalgaz krizi ve artan yaşam maliyeti nedeniyle sıcak ülkelere ‘enerji turizmi’ başladı. Ucuz havayolu firması EasyJet, 28 günlük her şey dahil Mısır tatilinin İngiltere’de yaşamdan 277 sterlin daha ucuz olduğu iddiasıyla kampanya başlattı.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere’nin yeni başbakanı: Rishi Sunak

İngiltere’de Muhafazakar Parti içindeki liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak’ın başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor. Peki, 42 yaşındaki genç siyasetçi kim?

Ukrayna için “Marshall Planı” çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın yeniden imarı için “Marshall Planı” hazırlanması çağrısında bulundu.

İsrail’den Ukrayna’ya: Silah değil erken uyarı sistemi veririz

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Ukrayna’ya “sivillerin hayatını kurtaracak erken uyarı sistemi” sağlamayı vadetti. Gantz, silah vermeyi ise düşünmediklerini söyledi.

Suriye: İsrail roket saldırısı düzenledi

Suriye, İsrail’in, başkent Şam yakınlarına füze saldırısı düzenlediğini, bir askerin yaralandığını duyurdu.

Türkiye ‘Liberal Demokrasi Endeksi’nde İran, Libya ve Pakistan’ın gerisine düştü

Göteborg Üniversitesi Demokrasinin Çeşitleri Enstitüsü raporuna göre, Türkiye 179 ülkenin değerlendirildiği Liberal Demokrasi Endeksi’nde 147. sırada yer aldı. Türkiye’nin raporda İran, Irak, Libya ve Pakistan’ın da gerisinde olduğu görüldü.

New York Times: Rus oligarkların yatları Türkiye’de güvenli liman buldu; ABD endişeli

“Türkiye’nin kolları açık limanları daha büyük bir problemin semptomu: ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların delinmesinin”

25 Ekim

İÇ POLİTİKA

Yargıtay’dan ‘kişiye özel yasaya’ dava

TBMM’de geçen haziran ayında kabul edilen bir kanun maddesi, Yargıtay ile Meclis’i karşı karşıya getirdi. Şimdi Yargıtay düzenlemenin iptalini istiyor ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’den AKP’li Ünal’a “Türkçe” tepkisi

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın Cumhuriyet ve Harf Devrimini hedef alan sözlerine MHP lideri Bahçeli ve CHP lideri Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi.

Amasra’da iddialar ve yanıt bekleyen sorular

Amasra’daki ocakta erken uyarı sistemi devreye girmesine rağmen elektrikler yeniden çalıştırılmak mı istendi? Olası şüphelilerin ifadeleri neden hâlâ alınmadı?

AYM’den 10 yılda 29 bin hak ihlali kararı

AYM, 10 yıl önce Türkiye’de uygulamaya konulan bireysel başvuru sistemi kapsamında 29 bin hak ihlali kararına imza attı. İhlal kararlarının yüzde 60’ından fazlasını “makul sürede yargılanma hakkı” ihlalleri oluşturuyor.

Mezopotamya Ajansı’na polis baskını: 11 gazeteci gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı’nın Ankara bürosunu polis bastı. Ajansın Diyarbakır, Van ve Urfa’daki muhabirleri ve İstanbul’daki yazı işleri müdürü, evleri basılarak gözaltına alındı.

Gezi tutuklularının aileleri adalet nöbetinde: Hukuksuzluğa son verin

Gezi Davası’nda tutuklananların aileleri Ankara’daki ‘Adalet Nöbeti’ne katıldı. Can Atalay’ın babası Mustafa Atalay, “Her fırsatta halkımızın vicdanından doğan Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da gözaltına alınan gazeteci Derya Ren tutuklandı

Diyarbakır’da sabah saatlerinde gözaltına alınan JINNEWS muhabiri Derya Ren, hakkında verilen hapis cezasının kesinleşmesi nedeniyle Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Nureddin Nebati: 15 Temmuz Allah’ın bize bir ikramıydı

Nureddin Nebati’nin 2016 yılında bir organizasyonda yaptığı konuşmanın videosu sosyal medyada yayınlandı. Nebati konuşmasında “Allah 15 Temmuz’u bize bir ikram olarak verdi” ifadelerini kullanıyor.

Bakan Bozdağ: Anayasa değişikliği çalışmamız nihayete erdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çalışmanın nihayete erdiğini ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arzı yapıldığını belirten Bozdağ, “Aile var, 41’inci maddenin birinci fıkrası değiştiriliyor. 24’üncü maddeye de iki fıkra ekleniyor” dedi.

Elvan ailesi, “Erdoğan’a hakaret”ten bir kez daha hakim karşısına çıktı

Gezi Direnişi’nde polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile babası Sami Elvan, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla bir kez daha hakim karşısına çıktı. Ailenin avukatı Can Atalay, cezaevinde olduğu için duruşmaya katılamadı. Gülsüm Elvan, Erdoğan’ın avukatına “Müvekkilinize selam söyleyin. Emir verip çocuğumu benden aldı. Sözlerimin arkasındayım” dedi. Dava 16 Mart’a ertelendi.

Sancar: Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme mekanizmalarımız açık ve şeffaf bir tarzda çalışmalarına başlamıştır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin cumhurbaşkanı adayına ilişkin tutumunu anlattı. Cumhurbaşkanı adayında olması gereken nitelikleri açıklayan Sancar, “Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme mekanizmalarımız açık ve şeffaf bir tarzda çalışmalarına başlamıştır” dedi.

Erdoğan, sosyal konut projesi töreninde seçim mesajı verdi: Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sincan’da İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni’nde konuştu. Erdoğan, “İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu. Konuşmasında seçim mesajı da veren Erdoğan, “7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?” ifadelerini kullandı.

2 bin ağaç kesilmesi engellenmişti: Murat Dağı’nda altın için 190 bin ağaç kesilmek isteniyor

Daha önce iptal edilen Murat Dağı’ndaki altın madeni, bu kez kapasite artırımı için bakanlığa başvurdu. ÇED raporunda 2 bin 100 ağaç yerine bu kez 190 bin ağaç kesileceği bilgisi yer aldı.

41 işçinin yaşamını yitirdiği Amasra maden faciası soruşturmasında TTK yöneticilerinden ifade alınması 10 dakika sürdü

Bakan Soylu: PKK, bir kadın örgütüdür; 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’de bir tek terörist kalmayacak

EKONOMİ

CEO’lar Riyad’da buluştu

“Çöldeki Davos” olarak adlandırılan “Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı” Suudi Arabistan’da altıncı kez düzenleniyor. Katılımın yüksek olduğu forumun konuşmacıları arasında Maliye Bakanı Nureddin Nebati de var.

Nebati, ‘kaynağı belirsiz’ parayı anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022’nin ilk 8 ayında Türkiye ekonomisine giren ‘kaynağı belirsiz’ paraya dair konuştu. Nebati, doğalgaz ödemeleri hakkında Rusya’dan hem indirim hem de erteleme istediklerini belirtti.

Merkez Bankası, referans faiz oranını 1,77 puan düşürdü

Merkez Bankası, yıllık bazda referans faiz oranını yüzde 13,96’dan yüzde 12,19’a çekti. Referans yıllık faiz oranı eylülde 1 puan, ekimde 1,4 puan indirmişti.

Türkiye’de bir ilk; Ruslarla ortak çip fabrikası kurulacak

Elektronik mühendisi Cemil Şinasi Türün, Füsun Sarp Nebil’e anlattı

DIŞ POLİTİKA

İngiltere Başbakanı Sunak, hükümeti kurmakla görevlendirildi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Sunak böylece İngiltere Başbakanlığını resmen üstlenmiş oldu.

Zelenskiy uluslararası toplumdan 38 milyar dolar talep etti

Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası için yapılan konferansa bağlanan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesindeki bütçe açığını kapatmak için 38 milyar dolar yardım talep etti.