Kaynak Yayın Organları: Bianet, Birgün, Evrensel, Arti Gerçek, T24, Duvar, Cumhuriyet, Yeşil Gazete, Yeni Yaşam, BBC Türkçe, DW Türkçe, Independent Türkçe, Ahval

 

13 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 93 kişi daha hayatını kaybetti, 7 bin 706 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs | 93 kişi daha hayatını kaybetti, 7 bin 706 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 93 kişi daha hayatını kaybetti, 671 yeni hasta dahil olmak üzere 7 bin 706 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 27 bin 377’e; toplam vaka sayısı ise 2 milyon 579 bin 896’a yükseldi.

 

Bursa Tabip Odası: Sistem çöktü, aşı yapılamıyor

Bursa Tabip Odası, “Aşıla” sistemi ile MHRS uygulamasının çöktüğünü, ALO 182’ye ulaşılamadığını belirterek şehirde iki gündür Koronavirüs aşılama çalışması yapılamadığını bildirdi.

 

“TBMM Başkanı Şentop’un yalanladığı ‘milletvekillerine aşı önceliği’ iddiası doğru çıktı”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yalanladığı, “Sağlık Bakanlığı ile varılan mutabakat sonrasında milletvekillerinin öncelikli olarak aşılanmaya başlayacağı” şeklindeki iddiaya ilişkin bir yazı kaleme alan Fatih Altaylı, vekillerin TBMM doktorları tarafından aranıp aşı olmaları için davet edildiğini aktardı.

 

“Prof. Dr. Selami Kuran, Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne dekan oluyor”

Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulan Hukuk Fakültesi’nin dekanlığına Marmara Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran’ın atanacağı ileri sürüldü.

 

YÖK, yabancı uyruklu öğretim görevlilerine Türkçe yetkinlik şartı getirdi, Galatasaray Üniversitesi’ndeki Fransız hocalar endişeli: “Gitmeyi düşünüyorlar”

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), yeni bir kararla Türkiye’de eğitim veren yabancı uyruklu öğretim görevlilerinin burada çalışmaya devam edebilmesi için B2 (Avrupa dilleri ortak çerçeve programına göre) seviyesinde Türkçe bilme zorunluluğu getirdi. Çok sayıda Fransız öğretim görevlisinin çalıştığı Galatasaray Üniversitesi’nde (GSÜ) kararın geç ulaştırıldığını söyleyen onlarca öğretim görevlisi, Türkiye’de kalıp kalamayacaklarına dair endişeler taşıyor. Meslektaşlarının sesini duyurmak isteyen bir GSÜ öğretim görevlisi “İçlerinde 20 yıldır burada olanlar, hayatını kuranlar, emekliliklerini bile Türkiye’de geçirmek isteyenler var. Uzun zaman sonra ilk kez Fransa’ya dönmeyi düşünmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar” dedi.

 

İmamoğlu’ndan İBB’nin tablet projesini hedef alan Erdoğan’a yanıt

İBB’nin ‘40 bin tablet’ projesini hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “40 bin tableti Rize’ye gidip konuşan Cumhurbaşkanı. Takip ediyor beni. Hemşehri duygusuyla, İstanbullu olarak takip ediyor. Müteşekkirim” ifadelerini kullandı.

 

Karamollaoğlu’ndan ‘üçüncü ittifak’ açıklaması: Bu olasılık her zaman var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üçüncü ittifak ihtimaline dair, “Bu olasılık her zaman var. Ben daha temel sorunların üzerinde durmayı, kutuplaşmayı son buldurmanın üzerinde durmamız gerek” dedi.

 

HDP’den 143 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama: AKP’nin korkusunu gizleme çabasıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ye yönelik Türkiye’nin bir çok yerinde yapılan ev baskınları ile gözaltına alınanların sayısı son iki günde 143’e ulaştı. Konuya ilişkin açıklama yapan HDP, saldırıların nedenini ‘AKP’nin korkusunu gizleme çabaları’ olarak yorumladı.

 

Bitlis’te Mutki Belediye Başkanı’na saldırı: 3 yaralı

Bitlis’in AK Partili Mutki Belediye Başkanı Nurettin Yol, ilçe merkezindeki ziyareti sırasında 10 kişilik bir grubun bıçaklı ve sopalı saldırısına uğradı. Yaralanan Yol hastaneye kaldırılırken iki kişinin gözaltına alındığı olayın ardından ilçeye giriş ve çıkışlarda kontrol uygulanmaya başlandı.

 

Bilal Erdoğan’ın kayınpederiyle ilgili haberlere de erişim engeli

BirGün’ün “Temel atma töreninden iki ay sonra açıklandı: Dünüre milyonluk ihale” başlığıyla 7 Şubat’ta yayımlanan haberine erişim engeli getirildi.

Kocaeli’de 5 günde 4. intihar: İşçi Ünal Çetinkaya ekonomik nedenlerle intihar etti

Adıyaman’dan Kocaeli’ye çalışmak için gelen 25 yaşındaki inşaat işçisi Ünal Çetinkaya, ekonomik sebepler sonucu intihara sürüklendi. Kocaeli’de 5 günde 4’üncü genç intiharı yaşanmış oldu.

 

Dipsiz Göl için valiye soruşturma izni vermeyen bakanlık kararı Danıştay tarafından iptal edildi

Gümüşhane’de define aranması sonucunda tabanı tahrip edilen Dipsiz Göl ile ilgili suç duyurusunda, Vali Kamuran Taşbilek’in soruşturulmasına İçişleri Bakanlığı izin vermemişti. HKP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mettin Bayyar ve Ankara Barosu Başkanlığı Vekili Avukat Mehtap Aykaç ise Danıştay 1’inci dairesine itiraz etti. Danıştay, Taşbilek hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararına yapılan itirazı oybirliği ile kabul etti.

 

EKONOMİ

 

Pandemi fırsatçısı otomotiv devi Volvo, 30 milyar kron kâr dağıttı

Salgın gerekçesiyle binlerce işçiyi işten atan ve devletten 1 milyar kron destek paketi alan otomotiv devi Volvo, 30 milyar kronu hisse senedi sahiplerine kâr olarak dağıttı.

 

14 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 94 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 287 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 94 kişi daha hayatını kaybetti, 666 yeni hasta dahil olmak üzere 6 bin 287 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 27 bin 471’e; toplam vaka sayısı ise 2 milyon 586 bin 183’e yükseldi.

 

Bilim Kurulu üyesi Hasan Tezer: Türkiye’ye has mutasyonların olduğunu biliyoruz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu, Türkiye’ye has mutasyonların da olduğunu belirtti.

 

Millî Savunma Bakanı Akar: Gara’da 13 vatandaşımızın naaşına ulaşıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki Pençe Kartal- 2 Harekâtı’na ilişkin olarak, “Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır” açıklamasını yaptı.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Gara paylaşımlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Gara’da 13 vatandaşın naaşının bulunduğunu açıklamasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada ‘provokatif’ paylaşım yapanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Öte yandan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

 

Malatya Valisi: 10 şehidin kimliği tespit edildi, 3 kişinin kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor

 

HSM: Kampa dönük saldırı esirleri kurtarmak değil, imha etmek için yapıldı

ANF’nin haberine göre, konuya ilişkin Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı’ndan da yazılı açıklama geldi. Açıklamada “İşgal saldırısının yapıldığı alan içinde bulunan ve Türk güvenlik kuvvetlerine mensup savaş esirlerinin tutulduğu kampa da hunharca bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu kamp 10 Şubat günü saat 05:00’da önce havadan ağır bombardımana tabi tutulmuş, ardından karadan saldırı geliştirilerek her türlü savaş tekniği ile vurulmuştur.” denilirken şunlar belirtildi: “Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır.

 

 

 

HDP’den Gara açıklaması: İktidar topluma hesap vermeli; PKK elindeki kişileri serbest bıraksın

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın PKK tarafından alıkonulan 13 vatandaşın naaşlarına ulaşıldığını açıklamasının ardından HDP, “İktidar, partimizden hesap sorma değil, kayıpların ailelerine ve topluma hesap verme konumundadır. Aynı şekilde PKK de hayatları kendilerine emanet olan tutsakların nasıl can verdiklerine, bu ölümlerdeki kendi sorumluluklarının ne olduğuna ilişkin olarak Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmelidir. PKK elinde tutmaya devam ettiği kişileri salıvermelidir.” açıklamasını yaptı.

 

Yaşamını yitiren askerin babası “operasyonu durdurun” demişti

PKK’nin alıkoyduğu askerlerden Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey, Gara’ya yönelik operasyon için dün verdiği röportajda “Orada canlarımız var, operasyonun bir an önce durdurulmasını istiyorum” demişti.

 

CHP’li Murat Bakan’dan Garê tepkisi: Neden hiçbir şey yapmadınız bunun hesabını verin

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan CHP’li Bakan, PKK’nin elinde bulunanların durumuna ilişkin 2016 yılından beri TBMM çatısı altında mücadele yürüttüğünü anlattı. Altı soru önergesi verdiğini, bunlardan birini dört gün önce sunduğunu belirten Bakan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile birlikte de bir basın toplantısı düzenlediğini de hatırlattı.

 

Arap aydınlardan kampanya

Federe Kürdistan Bölgesi’nde aydınların başlattığı imza kampanyası giderek büyüyor. Arap aydınların Öcalan’ın özgürlüğü için başlattığı imza kampanyası kitleselleşiyor. Bin 250’den fazla aydın kampanyaya katıldı.

 

Oxford akademisyenlerinden Boğaziçi eylemlerine destek

Oxford Üniversitesinden bir grup akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Melih Bulu’ya karşı eylemleriyle büyüyen özerk ve demokratik üniversite mücadelesine destek mesajları paylaştı.

 

AKP’li belediye, İBB’nin Halk Ekmek büfesini kaldırdı!

AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin, İBB’ye ait Halk Ekmek büfesini yerinden kaldırdığı bildirildi. İBB, kaldırılan alana yakın bir yerde bulunan kendi yetkisindeki yere yeni bir büfe koydu.

 

Filmmor kapanma kararı aldı

Filmmor, geçtiğimiz günlerde Filmmor Kadın Kooperatifi’nde 2016-2020 yılları arasında çalışmış olan on üç kadın+’ın, ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıklarını açıklamasından dört gün sonra kapanma kararı aldığını duyurdu. Filmmor’dan yapılan açıklamada, “10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital ‘cadı mahkemelerini’ de reddediyoruz. Çünkü feminist hukuk ve kooperatif dahilinde herhangi bir gündem, itiraz, talep, mekanizma söz konusu olmaksızın sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil.

 

Maden mühendisi kadın, patronun oğlundan şiddet gördü, tecavüzle tehdit edildi

Maden mühendisi Canan Tosun patronun oğlu tarafından saatlerce şiddete uğradı, öldürülmek istendi, tecavüzle tehdit edildi. Savcılık fail Fatih Uygun’u serbest bıraktı.

 

‘Sonun Özgecan Aslan gibi olacak’ diye tehdit etmişti: Merlin Samirşah gözaltına alındı

stanbul’da sosyal medya üzerinden bir kadını ‘Sonun Özgecan gibi olacak’ diyerek ölümle tehdit eden Samir B. (Merlin Samirşah), polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

 

EKONOMİ

Karadeniz gazını çıkarmak için süper yetkili 3 şirket kuruldu

Karadeniz’de bulunduğu açıklanan gaz rezervini çıkarmak için 3 şirket kuruldu. Süper yetkili şirketler hakkında 11 yasa ile birçok mevzuat hükmü ya hiç uygulanmayacak ya da kısmi uygulanabilecek. 3 şirketin toplam sermayesi ise 15 milyar liranın üzerinde…

 

Bankalardan kâr rekoru

Korona salgını döneminde bankalar kârlarına kâr kattı. Bankacılık sektörü 2020’de yaklaşık 60 milyar lirayla kâr rekoru kırdı. Buna karşılık bankaların faiz gideri yüzde 19, mevduat hesaplarına ödediği faiz ise yüzde 20 düştü.

 

Muhtarlıklara borç tebligatı yağıyor: Büyük çöküntü yaşıyoruz

Denizli Merkezefendi İlçesi Altıntop Mahalle Muhtarı Tülay Sücüllü 4 bin nüfuslu mahallede 3 aydan bu yana biriken ortalama 1000 tebligat mektubu bulunduğunu açıkladı. “Suç ve Ceza isimli bir tiyatro oyunun içinde gibiyim. Yüzlerce icra takibi tebligatı vatandaşı bekliyor” diyen Sücüllü, “Gelen mektuplar arasında, icra evrakları var. Mimarlar, mühendisler, şirketler sigortalarını ödeyemeyenler, iş insanları var. İnsanlar kalsın muhtarım evrak beklesin ödeyecek gücüm yok diyor, çünkü iş alanları kısıtlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

 

15 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 91 kişi daha hayatını kaybetti, 7 bin 945 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 91 kişi daha hayatını kaybetti, 660 yeni hasta dahil olmak üzere 7 bin 945 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 27 bin 562’ye; toplam vaka sayısı ise 2 milyon 594 bin128’e yükseldi.

 

Bilim Kurulu üyesi Tezer: Ülkemize has mutasyonların olduğunu biliyoruz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer Türkiye’ye özgü koronavirüs mutasyonları olduğunu söyledi. Tezer, mutasyonların özellikleri konusunda çalışmalar yapılacağını belirtti.

 

Valiliklerden Kuran kurslarında yüz yüze eğitim izni

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine Kuran kurslarında da yüz yüze eğitimin tekrar başlaması için valilikler karar almaya başladı. Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kocaeli valilikleri il hıfzıssıhha kurullarını toplayarak, hafızlık eğitimi veren Kuran kurslarının açılması ve kursiyerler ile öğreticilerin sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma kısıtlamasından muaf tutulmalarını kararlaştırdı.

 

Erdoğan: Allah yolunda öldürüldüler, şehit oldular; biz şimdi kendimize bakalım kendimize, biz ne olacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pençe- Kartal-2 Harekâtı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. “Bu kardeşlerimiz teröristlerin ellerinde esirdi. O günden bu güne bu kardeşlerimizi nasıl bu terörist alçakların ellerinden kurtaracağız hep bunun hesabını yaptık. Çok uğraştık” diyen Erdoğan, 13 kişinin yaşamını yitirdiği gün gerçekleştirilen operasyonu anlatarak, “Gel gör ki bunu başaramadık” dedi.

 

Gare’de hayatını kaybeden Mardinli polis, esirken KHK ile ihraç edilmiş

 

Aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da olduğu 718 kişi gözaltına alındı

Şırnak, Ağrı, Diyarbakır, Urfa, Van, Mardin, Siirt, Hakkari, Mersin ve Elazığ başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ev baskınlarıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, 40 ilde yapılan operasyonlarda 718 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “PKK/KCK terör örgütünün yurt içi faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen operasyonlarda; 40 ilde aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da olduğu 718 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

Metropoll Araştırma: AKP-MHP iktidarının oy oranı, muhalefetin 7 puan altında

Özer Sencar, kararsızların oy dağılımından sonra “İktidarın oyu yüzde 45,7 ve muhalefetin oyu yüzde 52,8 olarak hesaplanmıştır” ifadesini kullandı.

 

Özgür Gündem davasında karar

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yöneticilerinin yargılandığı dört sanıklı davada mahkeme, Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı’ya “Yasa dışı silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis, Zana Bilir Kaya’ya ise “PKK/KCK terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

 

Diyarbakır’da Gülistan Şaylemez isimli kadın sokak ortasında katledildi

Diyarbakır Adliyesi karşısında bulunan Lise 4 sokağı başında Gülistan Şaylemez adlı kadın bir erkek tarafından katledildi.

 

Adana’nın ithal plastik atık sorunu: Çöplerden İngiliz plakası çıktı

Uluslararası plastik atık ithalatının merkezi haline gelmesi nedeniyle tartışılan Adana’da plastik atıkların içerisinden bir İngiliz araç plakası çıktı. Doç. Sedat Gündoğdu, plastik atık ithalatının yasaklanması gerektiğini, aksi takdirde Adana’nın Avrupa’nın çöplüğü olmaya devam edeceğini söyledi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Ankara’dan ABD’ye Gara tepkisi; Büyükelçi Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gara katliamıyla ilgili başsağlığı mesajında “Türk vatandaşlarının terör örgütü PKK’nın elinde öldüğü haberleri doğruysa, bu eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz” denilmişti. Türkiye’nin tepkisini çeken açıklamayla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Açıklama evlere şenlik, bal gibi PKK’nın yanındasınız” ifadelerini kullanmıştı.

 

Blinken’den Çavuşoğlu’na kritik mesajlar

Blinken’ın, Çavuşoğlu ile görüşmesinde, Türkiye’de “demokratik kurumların, kapsayıcı yönetim ve insan haklarına saygının önemini vurguladığına” dikkat çeken Price, her iki tarafın ayrıca uluslararası konuları ele aldıklarını, Suriye’deki ihtilafın siyasi çözümü için işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduklarını ifade etti. Açıklamaya göre Blinken, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini kullanmaması gerektiği konusunda uyarılarını yineledi. Doğu Akdeniz’deki gerginliklerin de ele alındığı görüşmede ABD tarafı, NATO müttefikleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere desteğini dile getirdi.  Açıklamada, “Bakan Blinken, Irak’ın kuzeyindeki Türk rehinelerin ölümünden dolayı taziyelerini iletti ve bundan PKK’lı teröristlerin sorumlu olduğu yönündeki görüşümüzü teyit etti” ifadeleri kullanıldı.

 

Irak’ın kuzeyinde ABD askeri üssünün bulunduğu havaalanına saldırı

Irak’ın Erbil kentinde ABD askeri üssünün de bulunduğu bir havaalanına havan topu ile saldırı düzenlendiği bildirildi.

 

“ABD, Suriye-Türkiye-Irak üçgeninde yeni askeri üs kuruyor” iddiası

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun, Türkiye-Suriye sınırındaki Ayn Divar’da yeni üs kurmayı planladığı öne sürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), zırhlı araç ve silah taşıyan 50 kamyonun dün Suriye’ye giriş yaptığını öne sürerken; “Koalisyon, Irak-Suriye-Türkiye üçgeninde yeni askeri üs kurmayı planlıyor” dedi.

 

Savunma Bakanları çarşamba görüşecek: NATO’nun Afganistan’dan çekilme niyeti yok

ABD’de 11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kuleler’e yönelik El Kaide tarafından gerçekleştirilen terör saldırısının ardından NATO’nun Afganistan’a saldırı ve işgalinin üzerinden 20 yıl geçti. 20 yıllık savaş ve işgalin ülke halkına bedeli ağır olurken, terörü bitirme adına “Sonsuz Özgürlük Operasyonu” adıyla işgal harekatı düzenleyen NATO’nun Afganistan’dan çekilmeye niyeti görünmüyor. İşgal ile iktidardan devrilen Taliban ve ortağı El Kaide de yıllardır Afganistan’da saldırılarını sürdürüyor.

 

EKONOMİ

 

Havalimanı işletmecileri kamu ödemelerinde öteleme talep ediyor

Havacılık sektörü zor bir dönem geçirirken, havalimanı işletmecilerinin kamu ödemelerinde öteleme talep ettiği belirtildi. Bloomberg’e konuşan kaynaklar henüz ortada somut bir önerinin olmadığını, taleplerin işletme modelleri nedeniyle şirketten şirkete farklılık gösterdiğini belirtti.

 

16 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 7 bin 906 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Türkiye’de son 24 saatte 7 bin 906 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 90 kişi hayatını kaybetti.

 

Koca: 5 milyonu aşkın doz aşı yapıldı

Sağlık Bakanı Koca, üniversitelerde uygulamalı eğitimlerin mümkün olduğunca yüz yüze, teorik eğitimlerin ise çevrimiçi yapılması noktasında görüş birliğinin YÖK’e iletildiğini söyledi.

 

Pervin Buldan, Soylu’nun Garê iddiasını yalanladı: ‘Biraz misafir edecekler’ demedim

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK’nin alıkoyduğu askerler hakkında AKP Milletvekili Öznur Çalık’a “Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar”  demediğini açıkladı.

 

CHP’li Murat Bakan’dan iktidara Garê tepkisi: Hesabını vermek zorundasınız

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Milletvekili Murat Bakan, Garê’de 13 asker ve polisin yaşamını yitirmesi ile ilgili iktidara “Bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan “operasyonlar devam edecek” dedi

Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Kongresine konuştu. Erdoğan, “Gara çok önemli bir bölgeydi. Gara düştü, Allah’ın izniyle iş bitti” dedi operasyonların devam edeceğini söyledi.

 

Soylu’dan İHD’ye: Canı çıkasıca dernek

İçişleri Bakanı Soylu “1984’ten bugüne kadar terör örgütü 6 bin 21 sivil katliam gerçekleştirdi. O İnsan Hakları Derneği denilen canı çıkasıca dernek bir tanesi için bir laf söyledi mi?” dedi

 

İHD’den Soylu’ya Gare yanıtı: İsteseler muhatap olur ve alıkonulanları alırlardı

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, derneklerini hedef alan Süleyman Soylu’ya yanıt verdi: Musul’da ve denizcilerde nasıl yaptılarsa, burada da aynısını yapmaları gerekirdi.

 

Bahçeli’nin hedefinde yine Anayasa Mahkemesi var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; Demirtaş, Kavala, Dündar ve Berberoğlu kararlarını hatırlatıp “Anayasa Mahkemesi, milletin mahkemesi olmayacaksa derhal kendini feshetsin, başındaki zat da gecikmeden istifa etsin” dedi.

 

HDP’li 3 yönetici tutuklandı

Kars ve Iğdır’da 12 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Eş Başkanı Sevda Subaşı’nın da aralarında bulunduğu 3 kişi tutuklandı.

 

“Direnişin 44. günü; mücadele kayyım gidene dek sürecek”

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik protestolar Güney Kampüs’te soğuk ve karlı hava koşullarına karşın devam etti. Akademisyenler de 5 Ocak’tan bu yana düzenledikleri Rektörlük binasına sırt dönme eylemleri 32. kez yaptı.

 

Kavala’nın kurduğu Anadolu Kültür’e kapatma davası

Ticaret Bakanlığı’nın feshini istediği Anadolu Kültür “Dava, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, bir şirkete ‘faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde, kâr amacı gütmeden yürüttüğü’ gerekçesiyle açılan ilk dava olma özelliği taşımaktadır” açıklaması yaptı.

 

Kadıköy Belediyesi işçileri: Hakkımızı alana kadar grevimiz sürecek

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan Kadıköy Belediyesi işçileri, “Hak ettiğimizi alana kadar mücadelemiz devam edecek” diyor.

 

Genel-İş: Kadıköy Belediyesinde 3 bin 200 lira artı senelik yüzde 7 zam teklif edildi

Kadıköy Belediyesinde Belediye Başkanı ‘yüzde 38 teklif ettik’ demişti, sendika yalanladı: 3 bin 200 lira ücret artı yüzde 7 zam teklif edildi.

 

Antep’te Yasin Kaplan Halı’da Kod-29’dan işten atılan işçiler direniş başlattı

Antep’te Yasin Kaplan Halı’da Kod-29 ile işten atılan DİSK Tekstil üyesi işçiler direniş başlattı. İşçiler salgının faturasını ödemeyeceklerini, işe dönene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

 

“Leyla’nın dosyasının örtbas edilmesinin gerekçesi nedir?”

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, 2018 yılında Ağrı’da kaybolduktan sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in cinsel istismara uğramış olması ve bu durumun görmezden gelinerek dosyada yer almamasını Meclis gündemine taşıdı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Suriye’nin Bab ilçesinde bombalı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı

Suriye’nin kuzeyindeki Bab ilçesinde bir araca yerleştirilen bomba düzeneğinin patlaması sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

 

Hollanda ile Türkiye arasında ‘Erdoğan raporu’ gerilimi: ‘Selefi ve cihatçı örgütlerle, İslamlaştırma stratejisi uyguluyor’

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü (NCTV) tarafından hazırlanan raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çeşitli terör örgütleri” ve 2018 yılında Utrecht’te düzenlenen tramvay saldırısı ile ilişkilendirilmesi, Ankara-Lahey ilişkilerinde gerilime neden oldu.

 

17 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

 

Bölgede aşılama oranlarını düşük: Toplumda güvensizlik var

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), koronavirüs (Kovid-19) salgını için yapılan aşı sayılarını 4 Şubat’ta açıklamaya başladı. Verilere göre, nüfusu oranla en az aşı yapılan yerlerin başında bölge kentleri geliyor. Bakanlık verilerine göre, aşı oranının en az olduğu kentler sırasıyla Hakkari, Ağrı, Şırnak, Siirt, Urfa, Mardin, Muş, Bitlis, Bingöl, Van ve Diyarbakır. Açıklanan tarihten bugüne kadar söz konusu tablo değişmedi. Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, ‘bölgede aşılama oranının düşük olmasına, güvensizlik ve internete erişimde yaşanan sorunlar neden oluyor’ dedi

 

2 bin 412 hekim istifa etti

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır geçen eylül ayında, Covid-19 salgınında istifa eden ve rapor alan doktor sayılarını öğrenmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gelen yanıtta; 10 Mart 2020 ile 8 Eylül 2020 tarihleri arasında 858 uzman tabip, 144 asistan ve bin 410 tabip olmak üzere toplam 2 bin 412 hekimin istifa ettiği açığa çıktı. Yanıtta, 487 uzman tabip, 31 tabip ve 4 diş hekiminin de özel hastanelere geçiş yaptığı bilgisi yer aldı. Öte yandan ‘rapor alan tabiplere ilişkin istatistiki bilgilerin bulunmadığı’ da ifade edildi.

 

Erdoğan: “Bunların sorumlusu Cumhurbaşkanı’dır” nasıl diyorsun ya? Terbiyesiz herif

Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 kişinin sorumlusunun Erdoğan olduğuna yönelik sözlerine karşılık verdi, “Bunların sorumlusu Cumhurbaşkanı’dır nasıl diyorsun? Terbiyesiz herif” dedi.

 

Mehmet Ağar’dan ‘Gara’ açıklaması: TBMM içindeki ve dışındaki tüm partilerin hükümetin yanında olmaları gerekiyor

“ABD artık kendi isteklerini, kendi istediği gibi râm edecek, boyun eğip, itaat edecek bir hükümet beklememelidir. Bunu şu gün Cumhur İttifakı ile yapacağını, yapması gerektiğini anlaması gerekiyor” diyen Ağar, Gara operasyonu sonrası siyasetteki tartışmalara atfen “bu olaylar neticesinde başka siyasi beklentiler var ise o olmaz, diğer hangi konularda muhalefet yapılacaksa yapılsın. Ama bu konular olmaz” diye konuştu.

 

Meral Akşener’den AKP hükümetine: Felaketten siyaset devşirmeye çalışıyorsunuz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, Garê’de düzenlenen operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek Erdoğan’a yüklendi.

 

CHP’li Özel: Operasyon başarılı olsa “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla” diyeceklerdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Garê’de düzenlenen operasyona dair yaptığı açıklamada “Bu isimleri başarısız ve beceriksiz bir operasyonda kaybettiniz” dedi.

 

Karamollaoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gara sorusu: Bu harekat neden yapıldı?

Karamollaoğlu, “Yüreğimizi yakan, canımızı acıtan terörü lanetliyorum. Bu harekat niçin yapıldı? Bu sorunun cevabının mutlaka verilmesi lazım” dedi. Operasyondaki başarısızlığın muhalefet partilerine bağlanmasına tepki gösteren Karamollaoğlu,” Sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarına bakılacak olursa; başarısızlıkla sonuçlanan bir kurtarma operasyonu olduğu anlaşıyor. Buna rağmen iktidarın, sanki bu başarısızlık muhalefete aitmiş gibi bir tavır sergilemesini kabullenmek mümkün değil.” ifadelerine yer verdi.

 

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Kurtarma operasyonları önceden söylenmez, kapsamlı harekât içine konmaz

“Gara operasyonunda iki ayrı operasyon türünün karıştırıldığı, bu hatanın sonucunu da şehit düşen vatandaşlarımızın ödediği anlaşılıyor”

 

AYM: Uzun süreli yetki tespit davası sendika hakkını ihlaldir

Anayasa Mahkemesi (AYM), yaklaşık 4 yıl süren yetki tespitine itiraz talebiyle açılan dava nedeniyle Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yer alamayan Şeker-İş Sendikasının bireysel başvurusunda hak ihlaline hükmetti.

 

Van’da köylülerin helikopterden itildiğini yazan gazetecilerin iddianamesinden yeni “örgüt üyeliği” kriterleri çıktı

Van’da iki köylünün işkence yapılarak helikopterden itildiğini haberleştiren beş gazeteci hakkında hazırlanan iddianameden yeni “örgüt üyeliği” kriterleri çıktı. Van Başsavcılığı, iddianamesinde, gazetecilerin helikopter haberlerine yer vermezken, soruşturmanın sadece “örgütsel bağ” nedeniyle açıldığı izlenimini verdi. İddianamede, gazetecilerin çalıştığı kurumların, spor, magazin ve doğa haberleri yapmaması, cezaevinde bulunan, iki eli olmayan kardeşinin tahliyesini isteyen mahkum yakını ile röportaj, Twitter paylaşımları, gazete aboneliği ile ilgili yapılan konuşmalar örgüt üyeliği suçlamasına kanıt gösterildi. Sarı basın kartlarının bulunup bulunmadığının da Cumhurbaşkanlığı’ndan sorulacağı iddianameye yazıldı ve bunun da kriter kabul sayılacağına işaret edildi.

 

Fırtına Vadisi imara açıldı: Sel riski, heyelan ve Ayder gibi olur mu sorusu

Erdoğan’ın imzasıyla Çamlıhemşin’de bulunan Fırtına Deresi imara açıldı. Dere kenarına TOKİ tarafından konut projeleri yapılıyor. Yöre halkı heyelan ve sel riskleri nedeniyle kendilerine söylenen yasakları hatırlattı.

 

Müzisyenlerden Boğaziçi’ne 252 imzalı destek

Müzisyenler 252 imzayla, Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere destek verdi.

 

EKONOMİ

 

‘Beşli çete’ birbirine girdi: AKP’nin gözde müteahhitlerinin ihale savaşı

‘Beşli çete’ olarak bilinen büyük holdingler, birbirlerini Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etmeye başladı. Cengiz Holding, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini alan Limak’ı şikâyet etti. Ethem Sancak’ın BMC’si de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini şikâyet etti.

 

“1213 şirket iflas etti, 2 bin 52 şirket konkordato ilan etti”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla konkordato ilan eden şirket sayısının 2 bin 52, iflas eden şirket sayısının da 1213 olduğunu bildirdi.

 

Çin, ABD’yi geçerek AB’nin en büyük ticaret ortağı oldu

Çin ile AB arasındaki ithalat ve ihracatın toplam değeri geçen yıl 709 milyar dolara ulaştı. AB ile ABD arasındaki ticaret ise 671 milyar dolarda kaldı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Halkbank: ABD mahkemesi, banka aleyhine açılan bir davanın düşürülmesini şartlı olarak kabul etti

ABD’de bir mahkeme, İran’la ilişkili grupların yaptığı saldırılardan zarar görenlerin Halkbank aleyhine açtığı davayı, tarafların davayı Türkiye’de devam ettirme konusunda anlaşması şartıyla düşürmeyi kabul etti. Reuters ajansının aktardığı habere göre Yargıç Denise Cote’nin karar verdiği dosyada 876 şikayetçi, kendilerinin veya yakınlarının “İran’la ilişkili gruplar tarafından düzenlenen terörist saldırıların mağduru” olduklarını belirtmişti. Davanın Türkiye’de devam etmesi talebi ise Halkbank’tan geldi. Yargıç Cote, taraflara 2 Mart’a kadar davaya Türkiye’de devam etmek için bir anlaşmaya varma süresi tanıdı.

 

Nedim Şener: Amerika ile yalnızca diplomatik alanda değil, askeri alanda da çatışma kaçınılmaz görünüyor

Şener, “Kaçırdıkları savunmasız 13 insanımızı başlarından vurarak infaz eden terörist PKK’nın bu katliamından sonra, onlara bu silahı veren Amerika Birleşik Devletleri’nin rolü de her yönüyle tartışılıyor Amerika’nın bir yandan binlerce TIR dolusu silah vermesi, bir yandan kaypak açıklamalar yapması ikiyüzlülüğünün yanında suç ortaklığını da gösteriyor. Türkiye, terörle mücadelesini uluslararası hukuka göre sınır ötesinde Irak ve Suriye topraklarında veriyor. Burada da Amerika fiilen PKK’nın yanında; öyleyse günün birinde ve çok uzun olmayan bir süre içerisinde Türkiye ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz.” düşüncesini dile getirdi.

 

Fransa Ulusal Meclisi, tartışmalı ‘radikal İslamcılarla mücadele’ yasa tasarısını onayladı

Tasarı ile, Fransız hükümetinin, tehdit olarak değerlendirilen organizasyonları ve ibadethaneleri kapatma noktasındaki yetkileri ciddi şekilde artırılıyor. Bu kurumların ve ibadethanelerin, nefret oluşturduğu ve şiddet çağrısı yaptığı tespit edilirse harekete geçilecek.

 

İspanya’da binlerce kişi, Monarşi karşıtı rapçinin cezaevine konmasını protesto etti

İspanya’da rap sanatçısı Pablo Hasel’in Twitter hesabından attığı mesajlarla terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet Ailesi’ne hakaret suçlarından hüküm giymesinin ardından polis zoruyla cezaevine götürülmesi dün Katalunya ve Valensiya bölgelerinde protesto edildi.

 

Mario Draghi: İtalya’nın yeni başbakanından Türkiye ile AB arasında daha adil bir diyalog için çalışma sözü

İtalya’nın yeni hükümet programını bu sabah parlamentoya sunan Başbakan Mario Draghi, uluslararası ilişkiler alanında izleyecekleri politikalar arasında “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha adil bir diyaloğun” tesisi için çaba gösterilmesini de saydı.

 

18 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 83 kişi daha hayatını kaybetti, 7 bin 241 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 83 kişi daha hayatını kaybetti, 640 yeni hasta dahil olmak üzere 7 bin 241 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 27 bin 821’e; toplam vaka sayısı ise 2 milyon 616 bin 600’e yükseldi.

 

Bahçeli: CHP, HDP, İP ve diğer marjinal partiler Gara’da Türkiye’nin karşısında pozisyon almış, PKK’nın safına girmişlerdir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “CHP, HDP, İP ve diğer marjinal partiler Gara’da Türkiye’nin karşısında pozisyon almış, PKK’nın safına girmişlerdir.Sabun köpüğü nasıl eriyorsa, bu partiler millet vicdanında o nispette erimiştir.Çakma devrimciler ,çıkarcı yazarlar, yeteneksiz aydınlar yüzsüzce devleti suçlamışlardır.” açıklamasını yaptı. Bahçeli, “Cumhur İttifakı’nın ortağı olarak şayet Gara’yla ilgili bir sorumlu aranıyorsa biz de varız” görüşünü savundu.

 

Selahattin Demirtaş: PKK’nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum

“PKK’nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum” dedi. Twitter hesabından paylaşılan açıklamada yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Selahattin Demirtaş’ın mesajı şöyle: “PKK’nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum. Ailelerin acısını yürekten paylaşıyor, kendilerine baş sağlığı diliyorum. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm. Diplomatik yollar yerine, siyasi şov amaçlı operasyon sonucunda ortaya çıkan trajedinin sorumluluğunu HDP’ye ve muhalefete yüklemek de aymazlıktır. Halka hesap vermesi gereken, iktidardır. Aslolan; silaha, şiddete, savaşa her koşulda karşı çıkarak barışı sağlamaktır.”

 

Eryaman-Esat davası: Deliller toplandı

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden 4 kişinin yargılandığı, 10 yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan davada saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden davanın ilk duruşması dün (17 Şubat 2021 Çarşamba) Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıkların tamamının katıldığı, sanıklardan Şammas Taşdemir’in ise cezaevinden katıldığı duruşmada mahkeme delillerin yeniden toplanması için davanın 1 Haziran’a ertelenmesine karar verdi.

 

DIŞ POLİTİKA

Türkiye ile Yunanistan arasında Navtex gerginliği

Yunanistan, istikşafi görüşmelerin devam ettiği süreçte Türkiye’nin Ege Denizi’ne araştırma gemisi göndermesini “gereksiz” bir adım olarak nitelendirerek, tepki gösterdi.

 

NATO: Afganistan’dan çekilme netleşmedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Afganistan’dan birliklerin çekilmesi konusunun netleşmediğini açıkladı. NATO Irak’taki birliklerinin sayısını artıracak.

 

BM Genel Sekreteri: 130 ülkeye hiç aşı ulaşmadı

BM Genel Sekreteri Guterres, aşı dağılımının eşit ve adil olmamasını eleştirerek, bugüne kadar 130 ülkeye hiç aşı ulaşmadığını söyledi. Guterres, küresel çapta aşı planı hazırlanması çağrısında bulundu.

 

EKONOMİ

 

Merkez Bankası politika faizini yılın ikinci ayında da sabit tuttu

Aralık ayındaki 200 baz puanlık faiz artışıyla yüzde 17 seviyesine yükseltilen politika faizine ilişkin bugün yeni bir hamle geldi. Ocak ayındaki toplantıda faizi değiştirmeyen Merkez Bankası yine rakamları sabit tuttu. Açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi.

 

Ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz kararı için ne dedi?

 

Reuters’tan Naci Ağbal yorumu: ‘Erdoğan ile bağları Merkez Bankası’na faizi siyasi müdahale olmadan yeterince yüksek tutma imkanı veriyor’

Reuters haber ajansı, 6 Kasım 2020’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olan Naci Ağbal’ın benimseyeceği yaklaşıma ilişkin bir analiz yayımladı. Ajansa göre Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bağları Merkez Bankası’na, faizi siyasi müdahale olmadan yeterince yüksek tutma imkanı veriyor.

 

19 ŞUBAT

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 82 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Buna göre, son 24 saatte 116 bin 674 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 419 kişinin testi pozitif çıktı, 82 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 638 oldu.

 

MEB liselerde uygulamalı derslerin 1 Mart’tan itibaren yüz yüze yapılacağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlıığ (MEB), 1 Mart’tan itibaren mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadını “aile” ile tarif etti, yine “En az 3 çocuk” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erkeğin ailenin direği, kadının da temeli olduğunu öne sürdüğü konuşmasında, “Batı’da ailenin çöküşü kadının metalaştırılıp bu kutlu vazifeden uzaklaştırılmasıyla başlamıştır. Televizyonuyla, filmiyle, dizisiyle, internetiyle ailemize yönelik çok büyük operasyonlar çekiliyor. Biz kadınlarımızın siyasetle, sivil toplumla meşgul olurken, aile için görevlerini yürütebileceklerine inanıyoruz” sözlerini sarf etti.

 

AKP’li Özlem Zengin’in “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” sözleri tepki çekti

Meclis Genel Kurulu’nda çıplak arama tartışması sırasında AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in sarfettiği sözlere tepki yağdı. AKP’li Özlem Zengin Uşak’taki çıplak arama iddialarını reddetti, suç duyurularının hatırlatılması üzerine, “Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bu, kurgusal bir harekettir” dedi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş bu sözleri talihsiz bulduğunu belirterek, “Ben kadınların “iffetli kadın” ve “onurlu kadın” diye ayrılmasını asla kabul etmiyorum. Her kadın onurludur, her kadın iffetlidir, iffet bana sana göre değişmez, bunu reddediyorum” dedi. CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve  26. Dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı da “Onurlu ve ahlaklı bir kadın siyasetçi bu sözleri söylemez!” diyerek Zengin’e tepki gösterdi.

 

Ayşe Çelik cezaevinde çıplak aramayı anlattı

“Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” diyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e cevap veren Ayşe Çelik, cezaevinde yaşadıklarını anlattı.

 

Soylu, Kılıçdaroğlu’nu PKK’yi aklamakla, Garê’yi polemiğe dönüştürmekle suçladı

Soylu, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalara yönelik, “Kılıçdaroğlu’nun bizim ardımızdan, biz kendisine tüm detayları anlatmamışız gibi, görüşmeden çıkar çıkmaz, grup toplantısında meseleyi siyasi tartışmaya dönüştürmesi ve 13 evladımızın şehadetinin sorumlusunun sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu söylemesi, açıkça söylüyorum PKK’yı aklamaktan, siyasi polemik halinde dönüştürmekten başka bir şey değil” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın verilemeyecek hesabı var

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gare operasyonuyla ilgili “Erdoğan’ın beni eleştirmesini onun açısından anlayışla karşılıyorum, çünkü verilemeyecek hesabı var” dedi.

 

İmamoğlu ile Erdoğan arasında sürpriz görüşme

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın cenaze töreninde 15-20 dakikalık sürpriz bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi

 

Gergerlioğlu’na 5 yıl önceki paylaşımından verilen ceza onandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na,  2016 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

 

Buldan ve 8 milletvekili hakkında Kobani fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile grup başkanvekillerinin de aralarında bulunduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında, Kobani soruşturması kapsamında fezleke hazırladı.

 

“Kayyum rektör” Melih Bulu, Boğaziçili öğrenciye disiplin soruşturması açtı

Boğaziçi Üniversitesinin atanmış rektörü Melih Bulu, kendisine karşı başlatılan protestolar nedeniyle bir öğrenciye disiplin soruşturması açtı. Soruşturmanın genişletileceği düşünülüyor.

 

YÖK Başkanı’ndan ‘kısasa kısas’ açıklama: ‘Fransa tavrını değiştirdiği an…’

“Fransa aldığı kararları doğrudan kabul etmemizi bekliyor ancak bizim mütekabiliyet esasında aynı konu ile ilgili karar almamızı kabul etmiyor. Biz eşit muamele arıyoruz doğal olarak. Galatasaray Üniversitesinin özgün yapısı ile ilgili hassasiyetimiz aynen sürüyor. Fransa tavrını değiştirdiği an biz de gerekli adımı atacağız. Bu karara politik anlamlar yüklemek doğru olmaz.”

 

Ankara’da 3 öğrencinin kaçırılmasına dair suç duyurusunda bulunuldu

Ankara’da kaçırılarak bir süre alıkonulduktan sonra bırakılan 3 üniversite öğrencisi, hukukçularla birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hukuk örgütlerinin ve öğrencilerin yapmak istediği basın açıklaması, adliyenin etrafına kimseyi almayan polis tarafından bir süre engellendi. Sonrasında yapılan açıklamada hukukçular adına ortak metni okuyan Sevinç Hocaoğulları, sorumluların derhal bulunarak yargılanmasını istedi.

 

Van T Tipi Cezaevi’nde Dilek Hatipoğlu’na çıplak arama yapan memurlara soruşturma

Van Barosu Cezaevi Komisyonu, Hakkari eski Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu’nun sevk sırasında darbedilerek çıplak aramaya maruz bırakan infaz memurları hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

TÜVTÜRK, sendikalaşan iş yerlerinde işçi çıkartıyor

En son Bolu’da 3 işçinin Kod-29’la işten çıkartıldığını belirten Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Türkiye genelinde 100’den fazla kişinin farklı dönemlerde işten çıkartıldığını söyledi.

 

Ahmet Kural’a 5 yıla kadar hapis istemi

Sıla Gençoğlu’nu darbettiği suçlamasıyla yargılanan Ahmet Kural’ın 1 yıl 1 aydan, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Biden: ‘Otoriterlik ve demokrasi mücadelesinde kritik bir dönemdeyiz’

Biden ayrıca kendi dönemindeki değişimin sinyalini vererek “Amerika geri döndü. Bugün görev süremin başında ABD başkanı olarak konuşuyor ve dünyaya açık bir mesaj veriyorum. Amerika geri döndü,” ifadelerini kullandı.

 

Jeffrey: ‘Erdoğan sıfır sorun noktasından sıfır müttefik noktasına geldi’

James Jeffrey, “Türkiye’nin taraf değiştirdiğini ya da Soğuk Savaş sırasında istediğimiz şekilde davranacağı varsayılan o eski kararlı müttefik olduğunu düşünenler durumu yanlış değerlendiriyor. Artık devir değişti” yorumunu yapıyor.

 

ABD, İran’a yönelik BM yaptırımlarını yeniden uygulama kararını geri çekti

ABD, Trump döneminde alınan İran’a yönelik tüm Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarını tekrar uygulamaya imkan tanıyan mekanizmanın (snapback) hayata geçirilmesi kararını iptal etti.

 

ABD, Paris İklim Anlaşmasına resmi olarak yeniden katıldı

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ABD’nin tekrar Paris İklim Anlaşmasına katıldığını açıkladı. Biden paylaşımında, “Bugün Amerika resmen Paris İklim Anlaşması’na geri döndü. Hadi çalışalım” dedi.

 

ABD’deki sert kış şartları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor: 58 ölü

ABD’de yaklaşık bir haftadır etkisini sürdüren şiddetli kutup soğukları nedeniyle şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısının en az 58 olduğu bildirildi.

 

NASA, “Perseverance” keşif aracının Mars’tan çektiği fotoğrafı yayımladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), “Perseverance” adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde inmesinin ardından, iniş kamerası ile çekilen ilk yüksek çözünürlüklü renkli fotoğrafı yayımladı.

 

Halkbank’ın temyiz başvuru kabulüne hukukçu yorumu: ‘Şans verildi ama..’

Dava sürecini yakından takip eden New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut, bir üst mahkemenin yasal prosedür çerçevesinde Halkbank’a bir şans verdiğini söyledi. Akbulut, bu gelişmenin Halkbank için olumlu bir gelişme olsa da bir üst mahkemenin almış olduğu bu kararın, davada ibrenin Halkbank’ın lehine döndüğü anlamına gelmediğini ifade etti.

 

EKONOMİ

Kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

 

 

20 ŞUBAT

İç haberler

Koca: 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşeceğiz

Bakan Fahrettin Koca, “1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak” dedi.

SOSYO POLİTİK SAHA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ: “Kürtlerin birinci sorunu ekonomi, ikincisi Kürt meselesi”

“Sizce Türkiye’nin en büyük birinci sorunu nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 61,4 “ekonomik kriz/işsizlik”, yüzde 16,9’u “Kürt sorunu”, yüzde 4,9’u “çatışma şiddet ortamı”, yüzde 2,5’i “hükümet”, yüzde 2,4’ü “muhalefetsizlik” yanıtını verdi.

HDP’li Taşdemir’e soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’li Taşdemir hakkında soruşturma başlatıldı.

Ali Rıza Karabulut: Nitelikli eğitim ve insanca şartlarda çalışmak istiyoruz

Mobbing nedeniyle yaşamına son veren Dr. Mustafa Yalçın’ı intihara götüren sebeplerin önlenebilir olduğunu belirten asistan hekimler “Nitelikli eğitim ve insanca çalışma koşulları istiyoruz” dedi.

Ali Babacan’a HDP eleştirisinde bulunan DEVA Partili isim ihraç ediliyor

Babacan’ın HDP heyeti ile görüşmesi ile ilgili ‘Ben buraya HDP ve benzeri yapıların taleplerine meşruiyet kazandırmak için gelmedim’ diyen Yıldırım’ın kesin ihracı istendi.

Saygı Öztürk: 24 kişi deniliyordu, başka rehineler var mı?

‘Kaçırılan askerlerimiz, polislerimiz, kamu görevlileri ve vatandaşlarımız için her zaman ‘operasyon’ yapılmadı.’

İznik Gölü kenarındaki fabrikaya inşaatı bittikten sonra ÇED raporu verildi

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde İznik Gölü’ne 400 metre mesafede kurulan zeytinyağı fabrikasının ÇED süreci, inşaatı tamamlandıktan sonra başladı. Avukat Erol Çiçek, tesisin inşaatının ÇED yönetmeliğine, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na ve 1/25 000 Ölçekli İznik Gölü Nazım İmar Planı’na aykırı olduğunu ifade etti.

Soylu: Kavala’nın eşi Boğaziçi’ne konuşlanmış

Boğaziçi Üniversite protestoları hakkında konuşan Bakan Soylu, yine öğrencileri “teröristlikle” suçladı. Bununla da yetinmeyen Soylu, Erdoğan’dan sonra Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı hedef aldı. Soylu ayrıca, “Üstün Ergüder bu işlerin göbeğindedir. Eski rektör. Hala bu işi kaşımak için yazılar yazıyor, tahrik ediyor.” ifadelerini kullandı.

21 Şubat Dünya Anadil Günü: ‘Her iki haftada bir dil yok oluyor’

BM verilerine göre dünyada her iki haftada bir dil, içinde geliştiği entelektüel ve kültürel ortamla birlikte yok oluyor. Dünya üzerinde konuşulan dillerin yüzde 40’ı yok olma tehlikesi altında. Bütün dünyada 7 binden fazla dil konuşuluyor, 5 binden fazla “yerli” kültür yaşıyor, 370 milyondan fazla “yerli” insan yaşıyor.

Dış haberler

Avrupa’nın Gündemi: Kunduz katliamı ve AB hukukunun sınırları

AB hukuku Almanya’yı Kunduz katliamından akladı. Fransa’da kapitalizm sağlık krizini derinleştirdikçe toplumsal tepki de artıyor. Britanya’da ise hükümet salgını meclisi baypas etmek için kullanıyor.

Teksas’ta ‘büyük felaket’ ilan edildi

ABD Başkanı Biden’ın Teksas’ta ‘büyük felaket’ ilan etmesiyle, bölgeye yapılacak yardım faaliyetlerine daha fazla federal fon harcanmasının önü açıldı.

‘ABD, Türkiye sınırına yeni bir üs kuruyor’ iddiasını uzmanlara sorduk

ABD öncülüğündeki IŞİD’le mücadele koalisyonunun, Suriye-Türkiye-Irak sınır üçgenindeki üs planı, “Türkiye’ye mesaj” olarak yorumlandı. Bölgede IŞİD olmadığını belirten emekli Tuğgeneral Er, üssü YPG’ye kalkan olarak değerlendirdi. Emekli büyükelçi Özülker, “Sorunlar yumağına yenisi ekleniyor” dedi.

Katar ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ayrıntıları hâlâ açıklanmadı

Katar sermayesi tarafından Türkiye’ye yapılan ve tartışma yaratan yatırımların ardından Türkiye’nin yüzünü Katar’a döndüğü ortaya çıktı.

Ekonomi

AKSA ve KOLİN kazanırken TKİ batıyor: 156 milyon liralık kıyak

TKİ, AKSA ve KOLİN şirketlerine son rakamlarla 156 milyon liralık kıyak çekti. Rödovans sözleşmesindeki hesaplama yönteminin değiştirilmesi ile AKSA’dan, açık işletme yapmasına karşın yeraltı işletmesi farkı ödenmesinden dolayı da KOLİN’den milyonlarca liralık eksik tahsilat yapıldı.

Üç harfli market zinciri AKP’nin eseri

Zincir market tekelleri ülkenin dört bir yanını kanserli hücre gibi sarmış durumda. Salgın döneminde kasalarını dolduran üç harfli marketler karşısında küçük esnaf ise savunmasız hale geldi. AKP iktidarıyla organik ilişki de bu marketlerin büyümesini kolaylaştırdı.

Dünya Kredi Notu Ligi 2020 Raporu: Türkiye, Ürdün’ün gerisine düştü; 143 ülke arasında 87. sırada

Rapora göre 2020’de 46 ülkenin kredi notu düştü, 9’unun çıktı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi raporu: 2020’de bireysel krediler yüzde 40 arttı, 867 milyar lira oldu

Şırnak, yüzde 73 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu

21 ŞUBAT

İç haberler

Salgının uğramadığı tek yer olan AKP kongreleri devam ediyor: İzmir’de de tedbirler hiçe sayıldı!

Koronavirüs tedbirlerinin hiçe sayıldığı AKP kongreleri devam ederken kalabalık manzaralar İzmir’de de yaşandı. Kongrenin yapılacağı salonun dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmadı. Yüzlerce kişi, kalabalık gruplar halinde turnikelerden geçti. Salonun içinde de sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı.

Sermayeyi koruyarak ekolojik sorunları çözemeyiz

Prof. Dr. Aykut Çoban, “İnsanların tümünü fail ilan etmek, ekolojik sorunun kaynağını ortaya koymuyor, tersine gizliyor. İklim önlemleri adı altında piyasa mekanizmalarına, karbon ticaretine, karbon tutma ve depolama teknolojilerine bel bağlama… bunlardan kurtulmadıkça iklim krizine çözüm bulunamaz. Ekolojik yıkımı sermayeyle devlet yaratmıyormuş gibi, dünyadaki herkes için genel geçer çözüm politikaları ileri sürmek, hem hatalıdır hem dar görüşlülüktür hem de adaletsizliktir… Sermaye düzeninin bütün dinamiklerini, düzeneklerini korurken ekolojik sorunları çözmek elbette olanaksız.

Keskin Cezaevi’ndeki ihlaller rapora yansıdı: Bebeklere süt verilmiyor, kameralar banyoları gözetliyor

TBMM Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, Kırıkkale ve Keskin Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu’nu tamamladı.

Denge ve Denetleme Ağı: Kurullar sermaye ve medyanın partizanca el değiştirmesinin aracı oldu

Dış haberler

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü: Covid-19 salgını 2022’nin başlarında sona erer

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum” dedi. Kluge, mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağını ifade etti.

22 ŞUBAT

İç haberler

Direnişe destek, öğrencilere ceza

Haftalardır süren Boğaziçi direnişine destek verdiği için tutuklanan üniversite öğrencisi Anıl Akyüz, ALES’e silahlı kolluk eşliğinde kelepçeli olarak girdi. Hacettepeli öğretim üyeleri, “Bilimsel özgürlük, liyakat ve özerk-demokratik üniversite hayati önem taşıyor” dedi.

Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi kaldırıldı

Zeynel Akbaş’a uygulanan indirim kararına itiraz eden avukatlar dosyayı İstinaf’a taşıdı. Mahkeme, faile uygulanan indirimin kaldırılarak cezanın müebbet hapse çevrilmesine karar verdi.

HDP’li Gergerlioğlu, AYM’ye başvuracak: Ben boyun eğmem; Kürt meselesinde eşitlikçi bir anlayışın çözüm olacağını söylemek suç mu?

AYM Başkanı Arslan: AYM’nin ihlal kararlarına karşı direnme veya ihlale neden olan aynı kararı verme gibi yollara başvurulamaz

Soylu’nun “Gara’ya gitti” dediği HDP’li vekil Taşdemir: Yalan ve iftira atmak bir bakanın işi olmamalı, Gare’ye gitmedim

İzmir’de Boğaziçi eylemlerine destek veren öğrencilere eski AKP’li rektörlerden ceza yağdı!

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu’ya karşı başlayan protestoların İzmir ayağındaki eylemlere katılan üniversite öğrencilerine, eski AKP yöneticisi olan rektörler tarafından ceza yağdırıldı. Savcılık soruşturmasının yanı sıra öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezaları da verildi.

Malatya Valiliği: Garê’de ölen 13. kişi Iraklı Jotyar Muhsin Hussein

Garê’deki operasyonda ölen 13. kişinin kimliği açıklandı. Malatya Valiliği’nin açıklamasında, “Daha önce kimliği belirlenememiş olan 13’üncü şehidin Irak vatandaşı Jotyar Muhsin Hussein olduğu tespit edilmiş olup, naaşı Irak’tan gelen ailesi nezaretinde defnedileceği ülkesine nakledilmiştir” denildi.

AOÇ ihalesini Ankara Büyükşehir Belediyesi kazandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin kiralanma ihalesini kazandı. İhalenin onaylanmasının ardından belediyenin alanı rekreasyon ve park alanı olarak değerlendireceği öğrenildi.

Dış haberler

Rusya: Türkiye ile savaş uçağı tedarikini görüşmeye hazırız

Rusya federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin bir yetkilisi, “yeni uçaklarımız da dahil olmak üzere Rus yapımı askeri ürün çeşitlerimizin tamamının tedariki ihtimalini Türkiye ile ele almaya hazırız” dedi. Yetkili, Türkiye’nin daha önce Su-35 uçakları ile ilgilendiğini söyledi.

Ekonomi

Bitcoin’den yeni rekor: Aralık’tan bu yana yükseliş oranı yüzde 200’ü aştı

Aralık ayında 19 bin dolar seviyesinde bulunan Bitcoin, dün 58 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı. Kripto paradaki yükseliş, Aralık ayından bu yana yüzde 200’ü aştı.

Kafe ve bar çalışanları: Kongreler lebaleb doluyorsa, biz de iş yerlerimize dönmeliyiz

20 Kasım 2020’den beri kapalı olan kafe ve restoran çalışanları, tedbirler alınarak işyerlerinin açılmasını için Kadıköy’de basın açıklaması yaptı. Ölmek ve batmak istemediklerini belirten çalışanlar, milyonların işsiz olduğunu söyledi.

23 ŞUBAT

İç haberler

Kılıçdaroğlu Erdoğan’a “5 soru”yu yine sordu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Gare’de 13 kişinin ölümüyle ilgili Erdoğan’a sorduğu, cevapsız kalan beş soruyu tekrar sordu.

HDP’li 5 vekile soruşturma

Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk yaptığı bir konuşma, Van Milletvekilleri Sezai Temelli, Muazzez Orhan Işık, Tayip Temel ve Murat Sarısaç sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturuluyor.

1460 YURTTAŞTAN DESTEK “Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu olmaktan onur duyuyoruz”

1460 yurttaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Üstün Ergüder’e bir imza metniyle destek verdi.

AKADEMİSYENLERDEN DEKLARASYON: Fransalı öğretmenler sınırdışı mı edilecek?

Türkiye-Fransa arasında yaşanan karikatür krizinin ardından Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerine ilk kez dil testi zorunluluğu getirilmesi, sınırdışı tehlikesini gündeme getirdi. Öğretmenler bugün bir deklarasyon metni yayınladı.

“Ey IBAN edenler” paylaşımından tutukluluğa AYM ‘hak ihlali’ dedi

Anayasa Mahkemesi, “Ey IBAN edenler” paylaşımı nedeniyle tutuklanan gazeteci Hakan Aygün’ün tutukluluğunun hukuki olmadığına, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

68 İLDE 766 MADEN SAHASI: Danıştay maden ihalelerinin iptalini görüşmeyi kabul etti

68 ildeki toplam 766 maden ihalesinin iptali için yapılan başvurunun mahkeme tarafından reddedilmesi üzerine Danıştay temyizi kabul ederek davanın görüşülmesine karar verdi.

AVUKAT MERİÇ EYÜBOĞLU: “AYM’nin bu kararı tüm gazeteciler için emsal”

Gazeteciye sokakta uygulanan polis şiddetiyle ilgili AYM kararını bianet’e değerlendiren avukat O. Meriç Eyüboğlu: “‘Yeni Türkiye’nin’ kendini dokunulmaz sanan polis amirinin yargılanması gerektiğinin tespit edilmesi önemli.”

Türkiye’de koronavirüs: Günlük vaka sayısı artıyor!

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 75 kişi daha hayatını kaybetti. 9 bin 107 yeni vaka tespit edildi.

AKP’li Özlem Zengin’i hedef alarak paylaşım yapan Mert Yaşar tutuklandı

Twitter’da AKP’li Özlem Zengin’i hedef alarak paylaşım yapan Avukat Mert Yaşar tutuklandı.

Belediye başkanının odasında ‘böcek’ bulundu

Odasında dinleme cihazı bulunan Denizli Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, ‘Bunlar FETÖ’den öğrendiğiniz yöntemler’ diye tepki gösterdi.

Boğaziçili öğrencilerden Bahçeli’ye yanıt: ‘Önce terörist demekten vazgeç’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasına karşı düzenlenen eylemlere katılan öğrencilere seslendi. Bahçeli’nin “Diyeceğiniz ne varsa söyleyin, çözelim ama üniversite kapılarında terör örgütlerini

Dış haberler

ABD: Türkiye’nin Patriot alma şansı vardı, S-400’ü seçti

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby “Türkiye’nin ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı oldu ama Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” dedi.

AB: HDP’ye yönelik uygulamalardan endişeliyiz

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrell, HDP’ye yönelik tutuklamalar, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimlerinden endişe duyulduğunu ifade etti.

Merkel açılmaya sıcak bakıyor, peki Almanya buna hazır mı?

Almanya’da azalan koronavirüs insidans değerleri (100 bin kişide görülen vaka sayısı) Noel’den sonra gördüğü zirvenin ardından son haftalarda düzenli olarak düşüşteydi. Bu durum, siyasetçilere önlemlerin gevşetilebileceği yönünde umut verdi. Önlemlerin kaldırılmasını herkes dört gözle bekliyor olsa da kamuoyunda gevşemeye dair büyük kuşkular mevcut.

BAE’nin gözü F-35’te

ABD’de Biden yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan F-35 satışını inceleme gerekçesiyle askıya alırken BAE’de hükümete bağlı silah şirketi EDGE, satışa yeşil ışık yakıldığı takdirde tedarik zincirine dahil olmak istediğini duyurdu.

ABD-İran hattında nükleer pazarlık inişli-çıkışlı süreçteyken Irak üzerinden gerilim artıyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin yanı sıra Avrupa’ya da tepki gösterdi. “Sözlerini tutmuyorlar” dedi.

Ekonomi

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doları ne yaptın Erdoğan?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ortada olmadığını söyleyip “128 milyar doları da tefecilere verdiler” dedi.

Kadıköy’den sonra Maltepe Belediyesi işçileri de greve çıktı

İstanbul’da Kadıköy’ün ardından Maltepe Belediyesi’nin işçileri de toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev başlattı.

Hükümet, mart sonunda kısa çalışma ödeneğini kaldırmayı planlıyor

Hükümet, salgın nedeniyle uygulamaya alınan kısa çalışmayı mart sonunda sonlandırmaya, buna karşın ücretsiz izin uygulamasını devam ettirmeye hazırlanıyor. Bu durum kısa çalışma ödeneği kapsamından çıkacak milyonlarca işçinin ücretsiz izne gönderilmesi anlamına geliyor. Böyle bir durumda işçi, açlık sınırının altında aylık 1431 TL’ye mahkûm edilmiş olacak.

Borç 501 milyar TL arttı

Merkezi yönetim brüt borç stoku, 31 Ocak itibarıyla 1.8 trilyon liraya ulaştı

24 ŞUBAT

İç haberler

SAĞLIK BAKANI KOCA: “Cenazede sosyal mesafenin kalkacağını öngöremedim”

Sağlık Bakanı Koca, haftasonu Muhammed Emin Saraç’ın cenazesine katılmasıyla ilgili “Cenazede mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyordu. Özür diliyorum” dedi.

“ELLER HEMEN İNER KALKAR”: 33 vekilin fezlekesi TBMM’de: Süreç nasıl işleyecek?

Erdoğan, grup toplantısı sonrası fezleke süreciyle ilgili “Genel kurulda eller hemen iner, kalkar” derken, TBMM Başkanı Şentop da 33 fezlekenin dün akşam Meclis’e ulaştığını söyledi. Adım adım fezleke süreci…

BOĞAZİÇİ’NE ATANAN REKTÖRÜ PROTESTO: Eski rektörler: Ergüder’in açıklamalarını destekliyoruz

Seçimle göreve gelen eski üniversite rektörleri ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, yaptıkları açıklamada “Üniversite özerkliğini ortadan kaldırmaya yönelik her türlü uygulamaya karşıyız ve değerli arkadaşımız Prof. Dr. Üstün Ergüder’in açıklamalarını destekliyoruz” dedi.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI: İstanbul RES’e dava: Ormanda RES olmaz

Kuzey Ormanları Savunması, Almanyalı Dirkshof şirketinin sahibi olduğu Universal Wind Enerji Elektrik Üretim A.Ş.nin İstanbul Rüzgar Enerji Santrali projesine karşı projenin iptali talebiyle hukuki süreç başlattı.

TİHV’İN BOĞAZİÇİ RAPORU: “Talepleri suç haline getirmek yurttaşı inkâr etmektir”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Boğaziçi protestolarına ilişkin raporunda “Demokrasilerde iktidarlar, toplumsal talepleri muhatap almak, müzakereye açmak ve yerine getirmekle yükümlüdür. Talep etmeyi suç haline getirmek ve imkânsız kılmak yurttaşı inkâr etmekti” ifadelerine yer verdi.

AYM, İletişim Başkanlığı’nın AA üzerindeki yetkisini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Anadolu Ajansı üzerindeki denetim yetkilerini ajansın özerkliği anlamsız kıldığı gerekçesiyle iptal etti.

16 ÇEVRE KURULUŞUNUN RAPORU: Tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehditi altında

16 çevre örgütünün hazırladığı “Dünyanın Unutulan Balıkları” başlıklı raporda, 80 tatlı su balığı türünün yok olduğu, sadece geçen yıl 16 türün ortadan kaybolduğu belirtildi.

SPOD ARAŞTIRMASI: Pandemide LGBTİ+’lar hangi sorunları yaşadı?

SPoD’un “Pandemi Sürecinde LGBTİ+’ların Sosyal Hizmetlere Erişimi Araştırma Raporu”nda katılımcılar, transfobinin arttığına vurgu yapıyor.

Öğretmenlere Covid-19 aşılaması başladı

Covid-19 aşısının ilk dozunu olan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğretmenlerin sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırabileceklerini söyledi.

Dış haberler

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER UYARDI: “İran, nükleer silahtan bir adım uzakta”

Birleşmiş Milletler yetkilileri, İran’ın uranyum zenginleştirme oranını “tehlikeli seviye” olan yüzde 20’ye çıkardığını doğruladı. Uranyum oranı ne anlama geliyor? İran’da neler oluyor?

Beyaz Saray’da Toplumsal Cinsiyet Politika Konseyi kuruluyor

Beyaz Saray’da önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi beklenen Toplumsal Cinsiyet Politika Konseyi, toplumsal cinsiyet sorunlarının Biden ve Harris yönetiminin tüm politikalarının merkezinde yer almasını sağlayacak.

Ekonomi

Özelleştirilen şirketler TEDAŞ’a borçlarını ödemiyor

TEDAŞ’ın özelleştirmeden kaynaklı alacakları 3.6 milyar liraya ulaştı. CHP’li Vekil Atilla Sertel “Beşli çetenin üyeleri elektrik dağıtımında da tekelleşmiş” eleştirisinde bulundu.

Moody’s, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahmininde 0.5’lik değişikliğe giderek yüzde 3.5’ten yüzde 4’e yükseltti.

Kod 29 için denetim talebi ve araştırma önergesi

Koronavirüsle birlikte gelen işten çıkarma yasağında istisna olarak tutulan Kod-29’un ‘hak ihlallerine’ neden olduğunu belirten HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için denetim ve Meclis Araştırması açılmasını istedi.

25 ŞUBAT

İç haberler

Guardian’dan Çakıcı analizi: Erdoğan’ın başka çaresi yok

İngiliz Guardian gazetesinde Bethan McKernan imzasıyla çıkan “Türk gangsterler gölgelerden sıyrılıp kamusal alana çıkıyor” başlıklı makalede, “Türkiye’nin en kötü şöhretli gangsteri” şeklinde tarif edilen suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın cezaevinden çıkışıyla birlikte Türkiye’de, “karanlık figürlerin kucaklandığı yeni bir siyasi iklimin ortaya çıktığı” öne sürüldü.

Sağlık çalışanlarının Covid-19’a yakalanma oranları açıklandı: Koronadan ölen 74 kişiden 1’i sağlıkçı

Pandeminin başından beri sağlık çalışanlarının virüs riskini inceleyen Türk Toraks Derneği bir anket gerçekleştirerek Covid-19’a yakalanma oranını araştırdı. Araştırmada sağlık çalışanlarında Covid-19’un aralık 2020 -ocak 2021 döneminde artış gösterdiği ortaya çıktı.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: İstanbul 1’den büyüktür

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “İstanbul 1’den büyüktür” diye yanıt verdi.

Dış haberler

Ordu ültimatom verdi, Paşinyan taraftarlarını sokağa davet etti

Sanırız, bardağı taşıran son damla, Başbakan Nikol Paşinyan’ın, “Savaş sırasında İskender füzeleri işe yaramadı, patlamadı” açıklaması oldu. Bu doğrudan başarısızlığı Rus savaş sistemlerine ve Rusya’ya yüklemek anlamına geliyordu.

İstifa çağrısı üzerine Paşinyan’dan açıklama

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, istifa çağrısını “darbe girişimi” olarak nitelendirmesinin ardından Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını açıkladı. Paşinyan, yakında Silahlı Kuvvetler Başkan Yardımcılarının atanacağını söyledi.

Reuters: ABD raporuna göre Kaşıkçı cinayetinde Prens’in onayı var

Reuters’ın konuştuğu ABD’li yetkilere göre, CIA’in hazırladığı rapor Suudi Veliaht Prensi Bin Salman’ın Kaşıkçı cinayetinde onayı olduğunu, muhtemelen suikast emrini de kendisinin verdiğini ortaya koyuyor. Raporun bugün açıklanması bekleniyor.

Time dergisinden Canan Kaftancıoğlu yorumu: Navalni’ye benziyor

Amerikan dergisi Time, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Kaftancıoğlu’nu Rus muhalif lider Aleksey Navalni’ye benzeten dergi, “O Türk siyasetinde alışık olunmayan ve taze bir şeyi temsil ediyor: CHP’nin tutucu kesimiyle mücadele etmekten korkmayan ve ülkedeki marjinalleşmiş kesimin yanında olan solcu seküler bir kadın” ifadelerini kullandı.

26 ŞUBAT

İç haberler

İstanbul ve Ankara Valiliği’nden ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

İstanbul ve Ankara Valiliği’nden Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.” denildi.

Akkuş’un hazırladığı rapora göre haftada 65 yurttaş yaşamına son veriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, AKP iktidarı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, bozulan ekonomi ile artan intihar oranlarına ilişkin bir rapor hazırladı.

Prof. Dr. Ceyhan: Mutant virüs yayılmışken tedbirleri kaldırmak riskli

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Mutant virüslerin Türkiye’de yayılabilmiş olduğunu düşündüğümüz bir sırada tedbirleri kaldırmak, kısıtlamaları kaldırmak oldukça riskli. Kısıtlamaları kaldırmaya kalkarsak, mutant virüs artmaya başlar, bu sizin aşı etkinliğinizi de azaltır” dedi. Prof. Dr. Ceyhan, okulların açılmasıyla ilgili de “Okulları açtığınızda aynı anda restoranların, kafelerin açılmasını konuşursanız kontrol etmeniz mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Bekir Ağırdır: HDP üzerinden çatlak yaratma planı çalışmıyor

AK Parti tabanında işsizlik, yoksulluk, pandemi gibi reel sorunların rahatsızlık yarattığını ancak bunun henüz partiyi bırakmaya yetmediğini ifade eden Bekir Ağırdır, iktidarın vaatleriyle seçmeni tutamayınca karşı tarafa dair korkular üzerine oynamaya devam ettiğini belirtti.

AKP kulislerinde parti yönetimi ve kabine değişikliği ile ilgili hangi senaryolar konuşuluyor?

 

Dış haberler

Suriye’nin Irak sınırındaki saldırı Biden yönetiminin Ortadoğu’daki ilk operasyonu oldu

Suriye’de İran destekli Şii grupları hedef alan ABD’ye Şam yönetiminin yanı sıra Rusya, İran ve Çin’den tepki yükseldi.

Biden’ın Ortadoğu planları görünür hale geldi: Suriye bombalandı

Pentagon: Suriye’deki saldırıda 9 bina yok edildi

Pentagon, ABD güçlerinin Suriye’nin El Bukemal kentindeki saldırısında 9 binayı yok ettiklerini ve 2 binayı kullanılmaz hale getirdiklerini açıkladı. Sözcüsü John Kirby saldırıda ölenler olduğunu belirtti ancak sayı vermedi.

Ekonomi

İstanbul’daki bazı CHP’li ilçe belediyelerinde, işçilerin greve gitmesiyle ilgili neler biliniyor?

Dolar/TL kuru son günlerde neden yükseliyor?

 

ÖNERİLEN YAZILAR

Çağrı Mert Bakırcı: Doğaya diz çöken Teksas’ta neler yaşandı?

Teksas, Türkiye ile neredeyse aynı enlemde ve büyüklükte. Sadece 1-2 ilde değil, tüm illerimizde bu kadar absürt bir hava olayının yaşandığını bir hayal edin.Elektrik altyapımız, enerji üretim yöntemlerimiz, enerji dağıtım ağımız, şebekemiz böyle bir anormal doğa olayına hazırlıklı mı?

Pınar Okyay: COVID-19 ve sağlık çalışanları

Umudunu kaybetmiş bir insanın çaresizliğinden kötüsü yok. Umutları olsaydı, geçen haftalarda kaybettiğimiz meslektaşlarımız aramızda olurdu

Tahsin Bakırtaş: Covid-19 salgınının toplumsal ekonomik yapıdaki onarılmaz yıkımı

Covid-19 salgını sonrası dönemde artan eşitsizlikleri ortadan kaldıracak strateji ve politika öncelikleri geliştirmedikçe, Covid-19 krizinden bir toparlanma çıkışı, sürdürülebilir olmayacaktır. Ülkelerin ekonomik toparlanması, çevresel sürdürülebilirlikle ve toplumsal ilerlemeyle birleşmedikçe, ülkelerde baş gösteren huzursuzluk ve hoşnutsuzluk küresel boyut kazanacaktır.

Frank Gardner: ABD-Suudi Arabistan ittifakında yeni bir dönem başlıyor

Ece Göksedef: Gara: Irak operasyonları Türkiye ile İran arasında gerilime yol açar mı?

Yücel Özdemir: Batı ittifakı geri mi dönüyor?

Pandemi nedeniyle ertelendiği açıklanan Münih Güvenlik Konferansı, dijital olarak gerçekleştirildi. Biden, Merkel, Macron ve Stoltenberg konferansta sunum yaptı.

Murat Yetkin: Erdoğan koltuğu kime devredecek? “Kendisiyle otorite yarışına girmeye çalışmayacak bir isim”

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Mart ayında gerçekleşecek büyük kongresinde genel başkanlık koltuğunu devredeceği iddia edilen isimlerle ilgili konuşulan senaryoları yazdı.

Selahattin Demirtaş: İyi misiniz?

Önümüzdeki seçimler; partiler, kimlikler, inançlar arasında değil, iyiler ve kötüler arasında olacak. İyilerin tarafındaysanız yeriniz bellidir, kararsız olmaya gerek yok

Önder Algedik: Önder Algedik: Salda Gölü’ne bak Türkiye’nin iklim değişikliği planını gör

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıkladığı “iklim değişikliğiyle mücadele sonuç bildirgesi”ni Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik’le konuştuk.

Yüksel Genç: Bölge illerindeki eşitsizlik tablosu: Münferit değil yapısal bir alışkanlık

Bölge illerinde işsizlik ve gelir eşitsizliği artıyor. Sosyo Politik Saha Araştırma Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç: “Bugün olan münferit değil yapısal bir alışkanlık…”

Fehim Taştekin: Nükleer dans yeniden!

Biden’ın çok fazla seçeneği yok. Her şeyden önce azami baskı stratejisindeki sonuçsuzluk elini zayıflattı. Halbuki aksi bekleniyordu. Tek koz mevcut yaptırımlar. Biden da bunları tek seferde elinden çıkarmak istemiyor. Nükleer anlaşmaya dönmekten yana olanlar bile yaptırımların hepten kaldırılması yerine kontrollü bir mekanizma öneriyor.

Bahadır Özgür: Koç’tan Sancak’a: Türkiye’nin ‘savaş makinası’

Türkiye’nin askeri üretiminde 2010’larda başlayan değişim, 2016’dan sonra belirgin biçimde hızlandı. Milyarlarca dolar kamu kaynağı, devletin silah tekellerinin teknoloji, patent ve proje öncülüğünde özel şirketlerin oluşturduğu ağa akıyor. Sadece yandaşlıkla izah edilecek bir kabuk değişimi değil bu. Koç’tan BMC’ye, Katmerciler’den Anadolu Grubu’na ve pek çok yerde kurulan özel bölgelerdeki KOBİ’lere uzanan üretim zinciri, aynı zamanda askeri sanayinin özelleştirilmesi demek.

Pınar Tarcan: Koronavirüs: Aşı stoklarında son durum

Aşılardaki ilk gecikmelerin ardından üreticiler süreci hızlandırırken, son verilere göre Türkiye aşı tedariğinde sekizinci sırada. Aşılar, nasıl üretiliyor? Daha hızlı üretilmesi neye bağlı?

Mahfi Eğilmez: Dolar kuru niçin yükseldi?

İktisatçı Mahfi Eğilmez son iki günde dolar kurunun neden yükseldiğini analiz etti: “Kurun son iki gündeki yükselişinde asıl olarak iç nedenler ve orada da devletin en üst kademesinden gelen açıklamalar etkili görünüyor.”

Hakkı Özdal: Gare şoku ve rejimin Vişne Bahçesi

İktidar daha önce, başarısız sonuçları da milliyetçi bir ajitasyona tevil edebiliyor ve muhalefetin önemli bir bölümünü hizaya çekebiliyordu. Riskli hamleler bir tür ‘milliyetçilik sigortası’ ile korunuyor, olumsuzlukların faturası gündeme bile gelmiyordu. Ancak Türkiye’de siyasi alanı da etkileyecek şekilde hızlanan iktisadi ve sosyal gelişmelerin geriye böyle bir imtiyaz da bırakmadığı Gare operasyonuyla birlikte ayyuka çıktı.

Ümit Akçay: İktidarın piyasa disiplini ile imtihanı

Şimdi sorunlar daha farklı. Mesele kamu sektörüne odaklanmış değil, sorun özel sektörde ve dağınık halde. Kredi genişlemesi durmuş durumda ve ekonomi yönetimi mevcut duruşunu sürdürmesi durumunda yakın gelecekte yeni bir canlılık beklemek zor. Dahası, piyasa disiplinini tesis etmenin bir kere daha ertelenmesi TL’deki hızlı değersizleşme baskısını tekrar gündeme getirebilir ve iktidarın 6 Kasım sonrasındaki girişimleri bir anda buharlaştırabilir.

Bahadır Özgür: Koç’tan Sancak’a: Türkiye’nin ‘savaş makinası’

Türkiye’nin askeri üretiminde 2010’larda başlayan değişim, 2016’dan sonra belirgin biçimde hızlandı. Milyarlarca dolar kamu kaynağı, devletin silah tekellerinin teknoloji, patent ve proje öncülüğünde özel şirketlerin oluşturduğu ağa akıyor. Sadece yandaşlıkla izah edilecek bir kabuk değişimi değil bu. Koç’tan BMC’ye, Katmerciler’den Anadolu Grubu’na ve pek çok yerde kurulan özel bölgelerdeki KOBİ’lere uzanan üretim zinciri, aynı zamanda askeri sanayinin özelleştirilmesi demek.

Ermenistan’da ordu Başbakan Paşinyan’ın istifasını istedi: Siyasi kriz bu noktaya nasıl geldi?

Barış Doster: Ermenistan’daki darbe girişimi ve sonrası

Kerim Rota: Merkez Bankası 126,3 milyar doları cari açık için değil, Türkiye’den çıkan yabancı sermayenin dolar ihtiyacı için harcadı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, Barış Soydan’ın sorularını yanıtladı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖNERİLEN YAZILAR

 

Gara: Muhalefet, Akar ve Soylu’nun bilgilendirme ziyaretini nasıl değerlendiriyor?

 

Gara: 2015’ten bu yana neler yaşandı?

 

Gara: Türkiye’nin operasyon yaptığı bölgenin önemi nedir?

 

Garê Dağı baskınının düşündürdükleri / Aydın Selcen

 

Gare: Müjde yerine… / Fehim Taştekin

 

Düşmüş!  / Fehim Taştekin

 

‘Şapkasından tavşan çıkaramazsa Hulusi Akar için kelle zamanı gibi’- Salih Zeki Tombak

 

Gara: Irak operasyonları Türkiye ile İran arasında gerilime yol açar mı?

 

‘Erdoğan’ın, Biden’ın çok daha sert olacağını öğrenmesi gerekecek’ – Washington Post

 

Hatip Dicle ile söyleşi: Öcalan’ın çabaları ve heba edilen süreçler

 

Libya anlaşması… Başarı güvenceleri, ‘havaya uçurulma’ korkularına direniyor

 

10 bin Haşdi Şabi Şengal’e konuşlandı

 

Kürtlerden vazgeçen laikliği de teslim eder / İnci Hekimoğlu

 

‘Erdoğan’ın ikili ilişkilerden faydalanma siyaseti bitti’

 

Peru’dan Türkiye’ye iktidar ve beden / Mühdan Sağlam

 

Paris Anlaşması ve Türkiye’nin iklim değişimi karnesi / Utku Perktaş

 

Normale dönüşün ağırlığı / Ümit Akçay

Ekonomide Albayrak’ın izleri siliniyor, MB kârı erken gelmeyince bütçe rekor açık verdi