15 Ağustos

 

İç Politika

 

Batman ve Mardin’de ev baskınları: HDP’li eşbaşkanlar gözaltında (gazeteduvar.com.tr)

Batman ve Mardin ilçelerinde yapılan ev baskınlarında, HDP’li eşbaşkanların da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

 

Toplumsal cinsiyet

 

Ebrar Karakurt’a destek mesajı yağdı (gazeteduvar.com.tr)

Homofobik saldırıların hedefi olan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt için sosyal medya üzerinden çok sayıda dayanışma mesajı yayınlandı.

 

Eski eşi tarafından 5 kurşunla vurulan Duygu Şeker: Gerekli cezayı alsın, adalet istiyorum (gazeteduvar.com.tr)

Eskişehir Mihalıççık’ta eski eşi Kamil Ö. tarafından 5 kurşunla vurulan ve mucize bir şekilde hayatta kalan Duygu Şeker, “Gerekli cezayı alsın, adalet istiyorum” diyor.

 

Çevre

 

İçişleri Bakanı Soylu: Kimse ‘nerede bu devlet’ demedi, en ufak bir mahcubiyet yaşamadık (gazeteduvar.com.tr)

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve yönetiminde afet sonrası vatandaşımıza ve milletimize karşı en ufak bir mahcubiyet yaşamadık. Kimse, “Nerede bu devlet?’ demedi.

 

CHP Milletvekili Baltacı, Bozkurt’taki HES’in son halini paylaştı: Regülatörü ve iletim kanalları paramparça (gazeteduvar.com.tr)

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selde yıkıldığı iddia edilen Ebru HES’i CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı görüntülde. Baltacı, HES’in regülatörü̈ ve iletim kanallarının paramparça” dedi.

 

Ekoloji Birliği’nden sel açıklaması: Bozkurt yok oldu, afet değil cinayet (gazeteduvar.com.tr)

Ekoloji Birliği, “Büyümekte olan iklim krizinin olası uzun vadeli etkilerinin neler olacağını bildikleri halde doğa düşmanı politikaları hayata geçirenler tüm bu yıkımdan sorumludur” dedi.

 

Sarıkamış’ta sel: 60 ev hasar gördü, onlarca hayvan öldü (gazeteduvar.com.tr)

Kars Sarıkamış’ta sağanak sele dönüştü, iki köyde 40 ev ve 6 araç hasar gördü, çok sayıda hayvan öldü.

 

Manisa’daki Marmara Gölü kuraklığın pençesinde (gazeteduvar.com.tr)

Kaçak sulama ve kuraklık Manisa’da bulunan Marmara Gölü’nü de etkiledi. Göl kuruma noktasına geldi.

 

Ayancık’ın eski kaymakam: Tomruk deposunu taşımak istedim, ikna edemedim (gazeteduvar.com.tr)

Sinop’un Ayancık ilçesinin eski kaymakamı Çağlayan Kaya, selde yıkımı artıran tomruk deposunu taşımak istediğini ancak yoğun tepki gördüğünü ve bu nedenle tayin istediğini anlattı.

 

Dış Politika

 

Afganistan: Taliban Kabil’e girdi, Türkiye bundan sonra nasıl bir yol izleyecek? – BBC News Türkçe

BBC Türkçe’ye bilgi veren bir Türk güvenlik yetkilisi, son gelişmeler ışığında, artık Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nda üstlenmesi planlanan görevin Taliban’a rağmen yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

Erdoğan: Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız – bianet

Taliban’ın Afganistan’daki ilerleyişine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Afganistan’ın istikrara kavuşması için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

 

“Afganistan hükümetinin ülkeyi savunamadığını gördük” – bianet

“ABD yönetiminin Afganistan hükümet güçlerine milyarlarca dolar yatırım yaptığını” söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Meselenin gerçek yüzü olarak yardımlar yaptığımız bu gücün ülkeyi savunamadığını gördük” dedi.

 

Aliyev: Ermenistan ile barış anlaşması istiyoruz, bu öneriyi sonsuza kadar masada tutamayız (gazeteduvar.com.tr)“Müzakereler sonuçsuz kalınca savaşı başlattık” itirafında bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Ermenistan ile bir barış anlaşması istiyoruz” dedi.

 

16 Ağustos

 

İç Politika

 

Eski Ayasofya Camii Baş İmamı Boynukalın’dan Taliban’a övgü (gazeteduvar.com.tr)

Eski Ayasofya Camii Baş İmamı Mehmet Boynukalın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesini övdü.

 

15 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlandı – Bloomberg HT

Sağlık Bakanlığınca, 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlanırken, diğer taraftan sağlık çalışanlarına ve öncelikli gruplara dördüncü doz aşı hakkı verildi.

 

Covid-19 salgını: 18 bin 163 yeni vaka, 165 ölüm (gazeteduvar.com.tr)

 

Ekonomi

 

Otomotiv üretimi Temmuz’da sert geriledi – Bloomberg HT

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre Temmuz’da sektörün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,6 düşerek 65 bin 418 oldu. 2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde toplam üretim yüzde 11 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 705 bin 79 adet, otomobil üretimi ise 449 bin 550 adet düzeyinde gerçekleşti.

 

Otomotivde dev birleşme: 7. büyük tedarikçi doğuyor – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Fransız otomotiv parça üreticisi Faurecia, Alman otomotiv aydınlatma grubu Hella için yaşanan teklif savaşını kazandı. 6,7 milyar Euro’luk anlaşma sonrası oluşan yeni şirket elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlara, sürücü asistanlarına ve otonom araçlara odaklanacak.

 

Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü değiştirmedi: “Siyasi kaygılar, Merkez Bankası’nın faizi artırma kabiliyetini sınırlıyor” – BBC News Türkçe

Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü değiştirmedi: “Siyasi kaygılar, Merkez Bankası’nın faizi artırma kabiliyetini sınırlıyor”

 

ASO Başkanı Özdebir, DÜNYA’ya konuştu: Devlet yüzde 45 negatif faizle paramızı kullanıyor – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Yüzde 45’e ulaşan Yİ-ÜFE’nin sanayicinin enflasyonu olduğuna işaret eden Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Bu para benim elimde olsaydı mal alacaktım veya yatırım yapacaktım. Oysa sanayicinin parası yüzde 45 negatif faizle devletin elinde eriyor” dedi.

 

Aile hekimleri ülke genelinde iş bıraktı: Haksızlık varsa biz yokuz (gazeteduvar.com.tr)

Aile hekimleri, temmuz ayında yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı ülke genelinde bir günlüğüne iş bıraktı.

 

Çevre

 

Putin: Rusya’nın bazı bölgelerindeki doğa felaketleri eşi benzeri görülmemiş boyutta – Bloomberg HT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iklim konusuyla sistematik bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, “Rusya’nın bazı bölgelerindeki doğa felaketleri eşi benzeri görülmemiş boyutta.” dedi.

 

Dış Politika

 

THY Kabil uçuşlarını iptal etti, tahliye uçuşları başlıyor – Bloomberg HT

THY tarifeli Kabil uçuşlarını iptal etti. Taliban’ın Kabil’e girmesinin ardından birçok ülke tahliye operasyonlarına başlarken; Türkiye’ye de ilk tahliye uçağının öğleden sonra İstanbul’a geleceği belirtildi.

 

Akşener’den iktidara sert eleştiri: Salakça bir politika izleniyor (birgun.net)

Göçmenler üzerinden yanlış politika izlendiğini söyleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Dış politikada eğer burayı bir artı değer olarak kullanmak amaçlıysa bu kapıların açılması bundan daha ahmakça daha salakça bir eylem olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü iktidarının göçmen politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok. Ya da gariban insanlar üzerinden salakça bir politika izleniyor” dedi.

 

17 Ağustos 

 

İç Politika

 

CHP’li Çeviköz: Askerlerimizin 1 Eylül tarihine kadar mutlaka Afganistan’dan ayrılmaları gerekir | Independent Türkçe (indyturk.com)

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, “Askerlerimizin en kısa zamanda, Taliban’ın verdiği mühlet de göz önüne alınacak olursa, 1 Eylül tarihine kadar mutlaka Afganistan’dan ayrılmaları gerekir” dedi.

 

Bahçeli’nin Afganistan açıklamasını eleştiren Akşener’e Semih Yalçın’dan yanıt | Independent Türkçe (indyturk.com)

Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Yalçın, “Her fırsatta bir Türk kadını olarak ihtiram ve itibar görememekten yakınan saygısız İP Müdiresi, Milliyetçi-Ülkücü Hareketin mensuplarını Amerika’ya şirin görünme çabası içinde olmakla suçlamıştır” ifadelerini kullandı.

 

MAK’ın seçim anketi: İYİ Parti, Gelecek, DEVA yükselişte (gazeteduvar.com.tr)

MAK Danışmanlık, “Son 6 ay boyunca küçük oranlarla da olsa İYİ Parti, Gelecek, DEVA yükseliş trendiyle dikkat çekiyor” dedi. Ankette İYİ Parti 14.7, Gelecek 2.9, DEVA 2.72 çıktı.

 

Süleyman Soylu ve polis şefleriyle fotoğrafı bulunan Sadık Yıldırım’a 11 günde tahliye (gazeteduvar.com.tr)

Silah, el bombası ve uyuşturucuyla yakalanan, bir polisi tehdit edince ikinci kez gözaltına alınan Sadık Yıldırım tahliye edildi. Yıldırım’ın Soylu ve pek çok polis şefiyle fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

 

Erdoğan: Eğer barış istiyorsan daima savaşa hazır olmalısın (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer barış istiyorsan daima savaşa hazır olmalısın. Türkiye eğer bir yerde bayrak gösteriyorsa tek gayesi orada barışı, güvenliği, refahı sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

 

Ankara Üniversitesi’nde 16 fakülteye dekan ataması: Tıp fakültesi dekanı değişti (gazeteduvar.com.tr)

Ankara Üniversitesi’nde 16 fakülteye dekan ataması yapıldı. 15 fakültede vekaleten görev yapan isimler, asaleten dekan oldu. Tıp fakültesinde ise Hasan Serdar Öztürk’ün yerine Zehra Aycan atandı.

 

Sedat Peker: Cevheri Güven, AKP’li Aslan tarafından yürütülen FETÖ ile Ak Parti arasındaki mahrem görüşmelerle ilgili bir video yapabilirse bizleri de aydınlatmış olur (t24.com.tr)

Sedat Peker: Cevheri Güven, AKP’li Aslan tarafından yürütülen FETÖ ile Ak Parti arasındaki mahrem görüşmelerle ilgili bir video yapabilirse bizleri de aydınlatmış olur.

 

Covid-19

 

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni aşı kararları: 15 yaş üstü ve Sinovac olanlara dördüncü doz – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs aşısına ilişkin olarak aldığı yeni kararlara göre, 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişiler aşı olabilecek. İki doz Sinovac üzerine bir doz BioNTech aşısı yaptıranlara da tercihen dördüncü aşı hakkı verildi.

 

Dördüncü doz aşı tanımlaması, birkaç saat içinde iptal edildi – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

 

Ekonomi

 

Temmuzda açlık sınırı 2 bin 864 TL, yoksulluk sınırı 9.906 TL oldu – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

BiSAM’ın raporuna göre; açlık sınırı İzmir ve İstanbul’da 3 bin liranın üzerinde, Ankara’da 2 bin 864 TL. Yoksulluk sınırının 10 bin TL’yi bulduğu Türkiye’de son 18 yılda açlık sınırı 6.3 kat arttı

 

Konut fiyatları en çok İzmir’de arttı (gazeteduvar.com.tr)

 

Bakan Elvan’dan Demirören kredisine yanıt: Müşteri sırrı (gazeteduvar.com.tr)

CHP’li Alpay Antmen, Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, “Banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu” gerekçesiyle yanıt vermedi.

 

Hazine 9 milyar 400 milyon lira borçlandı (gazeteduvar.com.tr)

Hazine, bugün düzenlediği iki tahvil ihalesinde 9 milyar 446,4 milyon lira borçlanmaya gitti.

 

Çevre

 

Fransa’da orman yangını: En az 3 bin 500 hektarlık alan tahrip oldu – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

 

Fransa’nın Var bölgesinde çıkan orman yangını, kuraklık ve rüzgarın da etkisiyle büyüdü ve 5 bin hektarlık alana yayıldı. Yangın sebebiyle binlerce kişi bulundukları yerden tahliye edilirken, tahliye edilenlerin evlerine dönmemeleri istendi.Yetkililer, en az 3 bin 500 hektarlık alanın tahrip olduğunu duyurdu.

 

Dış Politika

 

ABD Dışişleri Bakanlığı: Taliban’ın eylemlerine göre tutumumuzu belirleyeceğiz | Independent Türkçe (indyturk.com)

ABD Dışişleri Bakanlığı: Taliban’ın eylemlerine göre tutumumuzu belirleyeceğiz dedi. Sözcü, ”Doha’daki Taliban temsilcileriyle görüşmeye devam ediyoruz. ABD ordusu da Kabil’de sahada Taliban ile iletişim kurdu” dedi.

 

ABD, Afgan mülteciler için 500 milyon dolar kaynak ayırdı | Independent Türkçe (indyturk.com)

ABD Başkanı Joe Biden, Afgan mültecilere yardım için 500 milyon dolar (yaklaşık 4,2 milyar TL) fon ayrıldığını duyurdu.

 

Çavuşoğlu: Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz | Independent Türkçe (indyturk.com)

Çavuşoğlu, şunları söyledi:Şu anda ülkenin bir sakinleşmesi lazım. Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları da olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz. Gerek yabancılara gerek diplomatik misyonlara gerekse kendi halkına yönelik. Umarım eylemlerde de bunu görürüz. Biz Türkiye olarak kardeş Afganistan’ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını ve huzurunu desteklemeye devam edeceğiz.

 

Yönetmen Sahra Karimi: Türkiye’nin yardımıyla Afganistan’dan çıktım (gazeteduvar.com.tr)

 

Rusya: Taliban olumlu sinyaller veriyor (gazeteduvar.com.tr)

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesi sonrası verdiği ilk mesajları ‘olumlu’ bulduğunu söyledi. Lavrov, Kabil’de kapsayıcı bir hükümet çağrısı yaptı.

 

NATO: Yeni Afganistan hükümeti bir an önce kurulmalı – bianet

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Kimse Afgan hükümetinin ve güvenlik güçlerinin bu kadar hızlı çökeceğini tahmin etmedi” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: İran yerine neden Taliban’la konuşuyorsun? | Independent Türkçe (indyturk.com)

 

ABD’den Türkiye’ye seyahat uyarısı: ‘En riskli ülkeler’ listesine eklendi | Independent Türkçe (indyturk.com)

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Türkiye’yi ‘tüm seyahatlerden kaçının’ tavsiyesinin verildiği ‘yüksek risk’ grubu ülkeler arasına ekledi. Dışişleri Bakanlığı da ABD’lileri Türkiye’ye seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

 

Taliban Sözcüsü: Afganistan’da tüm tarafları kapsayacak hükümet kuracağız | ŞARKUL AVSAT (aawsat.com)

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit, Afganistan’da tüm tarafları kapsayacak hükümet kurmak istediklerini söyledi.

 

 

18 Ağustos 

 

İç Politika

 

‘AKP ve MHP seçim barajında anlaştı, iki konuda ise tartışıyor’ (birgun.net)

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre, AKP ile MHP arasında Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası konusunda yürütülen çalışmalarda ikinci aşamaya geçildi. İki parti arasında seçim barajı konusunda anlaşma sağlanırken, “İttifak içinde de baraj” ve “daraltılmış bölge sistemi” konusunda anlaşma sağlanamadı.

 

Çevre

 

Validebağ’da yeni zafer (birgun.net)

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ için üçüncü kez yürütmeyi durdurma aldı.

 

Ordu’da halk kazandı HES iptal oldu (gazeteduvar.com.tr)

 

Ekonomi

 

Pandemi döneminde ihracata ‘ilaç’ oldu – Dünya Gazetesi (dunya.com)

İlaç ve eczacılık endüstrisi, pandemi döneminde sergilediği ihracat performansıyla göz doldurdu. Sektör, 2020 yılında ihracatını yüzde 26,8 oranında artırarak 1,8 milyar dolara çıkardı. Böylece, sektörün Türkiye’nin genel ihracatındaki payı ilk defa yüzde 1’in üzerine çıktı. Bu yılın ilk 6 ayında ise sektörün ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 büyüyerek 896 milyon doları aştı.

 

Konut inşaatına yeniden hız veriliyor – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Yılın ilk yarısında alınan inşaat ruhsatı kapsamındaki konut sayısı son dört yılın en yüksek düzeyinde. Yani Türkiye, konut inşaatının yeniden artacağı bir döneme giriyor.

 

En büyük batak şehir hastanelerinde (birgun.net)

 

Dış Politika

 

ABD: Taliban, sivillerin Kabil Havaalanı’na güvenli erişimini sağlama konusunda güvence verdi | ŞARKUL AVSAT (aawsat.com)

ABD: Taliban, sivillerin Kabil Havaalanı’na güvenli erişimini sağlama konusunda güvence verdi.

 

AB Sözcüsü: Taliban savaşı kazandı onlarla konuşmamız gerek – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Taliban, savaşı kazandı ve onlarla konuşmamız gerekiyor.” dedi.

 

Çavuşoğlu: ‘Kendi menfaatlerimiz için herkesle görüşmek lazım’ – Evrensel

 

Kabil’den kalkan uçağın iniş takımlarında insan parçaları bulunduğu doğrulandı – Evrensel

 

ABD Hava Kuvvetleri, Afganistan’ın başkenti Kabil’den tahliye için kalkan askeri kargo uçağının iniş takımlarında insan vücudu parçaları olduğunu doğruladı.

Taliban’ı tanıma yarışına girdiler (birgun.net)

 

Kanada, Taliban’ı tanımayacağını açıkladı (birgun.net)

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Taliban’ı Afganistan’ın resmi hükümeti olarak tanımayacağını belirtti. Trudeau, 20 yıl önce Afganistan benzer süreçlerden geçerken yine aynı tutum içinde olduklarını ve olacaklarını belirtti

 

ABD’den, Erdoğan – Biden arasında ‘Afgan göçmen anlaşması’ iddialarına yanıt (birgun.net)

ABD Ankara Büyükelçiliği AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında göçmen anlaşmasına olduğuna ilişkin iddianın temelsiz olduğunu açıkladı.

 

19 Ağustos 

 

İç Politika

 

28 Şubat davasında savcılık sanık avukatlarının infaz erteleme talebini reddetti (t24.com.tr)

Aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ve  emekli orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 isim hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 

AKP için yolun sonu göründü (birgun.net)

Kamuoyu yoklamaları AKP için yolun sonuna gelindiğini gösterirken İstanbul Ekonomi Araştırma Direktörü Can Selçuki ise kararsızların da muhalefete daha yakın olduğunu belirtti.

 

SAADET’te Oğuzhan Asiltürk’ten ‘Milli Görüş lideri’ imzalı açıklama (gazeteduvar.com.tr)

 

Covid-19

 

İllere göre haftalık vaka sayısı açıklandı (birgun.net)

 

Uzmanlar: Aşı olup Delta bulaşanlardaki virüs oranı çok yüksek – Sağlık son dakika haberler (sozcu.com.tr)

İngiltere’deki verileri inceleyen bilim insanları, aşı olup da Delta varyantı bulaşan kişilerdeki virüs seviyelerinin aşı olmayanlarla aynı seviyede olduğunu tespit etti. Bu durum aşı olmayanları daha da çok riske atıyor.

 

 

Çevre

 

Meteoroloji tehlikeyi haritalarla gösterdi: Olağanüstü ve şiddetli (gazeteduvar.com.tr)

Meteoroloji’nin temmuz ayına ilişkin kuraklık durumunu gösteren haritalarında ülkenin yarısından fazlası için ‘olağanüstü ve şiddetli kuraklık’ uyarısı yapıldı.

 

Akşener’e anlattılar: Yangın sonrası bir de sel korkusu (gazeteduvar.com.tr)

 

Ekonomi

 

Merkez Bankası revizyonla döviz açığını 37 milyar dolar azalttı! (gazeteduvar.com.tr)

Merkez Bankası, üç başlıkta yaptığı revizyonla, dış borç ve döviz açığını azalttı! Revizyonla, kısa vadeli dış borç 25,7 milyar dolar, döviz açığı ise 37 milyar dolar azaldı.

 

Sağlıkta 3 bin istifa kapıda (gazeteduvar.com.tr)

 

Dış Politika

 

Çavuşoğlu’ndan “Türkiye Taliban’ı tanıyacak mı?” sorusuna yanıt: Uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz | Independent Türkçe (indyturk.com)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil’e girmeden önce Taliban’ın siyasi kanadını Türkiye’ye davet ettiklerini belirterek, “Değişik kanallardan iletişimimiz var. Gerek Kabil gerek Doha üzerinden temaslarımız var” diye konuştu

 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği: Biden ile Erdoğan arasında Afgan göçmenler konusunda ‘pazarlık’ yapıldığı iddiaları temelsizdir | Independent Türkçe (indyturk.com)

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği: Biden ile Erdoğan arasında Afgan göçmenler konusunda ‘pazarlık’ yapıldığı iddiaları temelsizdir.

 

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Biden’ın Afganistan yorumuna itiraz etti: Bu tartışılır (birgun.net)

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD Başkanı Joe Biden’ın söyleminin ‘tartışmalı’ olduğunu belirterek, Afganistan’da ulus ve devlet inşası için çok çalışıldığını ancak başarısız olunduğunu savundu. AB yöneticisi, bundan sonraki süreçte artacak Çin ve Rusya etkisine karşı ‘uyarıda’ bulunarak, “Jeopolitik güç dengeleri değişecek” dedi.

 

Taliban: Afganistan’da hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak (gazeteduvar.com.tr)

Taliban’ın üst düzey liderlerinden Waheedullah Haşimi Reuters’a konuştu: Hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak. Tartışmayacağız çünkü bu açık; bu şeriat kanunu ve o kadar.

 

Afganistan’da Taliban’a karşı ‘bayrak eylemleri’ sürüyor: ‘Esadabad’da ölenler var’ (gazeteduvar.com.tr)

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da, bugün de Esadabad kentinde yüzlerce kişi sokağa döküldü. Taliban’ın ateş açtığı, ölenler olduğu belirtiliyor.

 

Almanya’da Yargıtay, NSU davası kararlarını onadı (gazeteduvar.com.tr)

Almanya’da Yargıtay, sekizi Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı davasındaki mahkumiyet kararlarını onadı.

 

20 Ağustos 

 

İç Politika

 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya saldırı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya Halk TV önünde saldırı düzenlendi. Saldırıyı kınayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutup “Seni hep beraber göndereceğiz” dedi.

 

Murat Yetkin: Erdoğan yeni bir U-dönüşüne hazırlanıyor (gazeteduvar.com.tr)

Gazeteci Murat Yetkin, “Gelişmeler Erdoğan’ın üst üste gelen “aksilikleri” aşmak için bir dizi yeni manevraya, u-dönüşüne hazırlandığını gösteriyor” diye yazdı.

 

Devlet Denetleme Kurulunun yetkileri genişletildi (gazeteduvar.com.tr)

Kamuya yararlı dernekler, vakıflar, kooperatifler ve birliklerin her türlü ortaklık ve iştirakleri Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenebilecek.

 

Hadi Özışık: Süleyman Özışık mesleğini bıraktı (gazeteduvar.com.tr)

 

Selde ölenlerin sayısı 81’a yükseldi (gazeteduvar.com.tr)

Batı ve Orta Karadeniz’de 11 Ağustos’ta meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısının 81 yükseldiği açıklandı. AFAD, Batı Karadeniz’deki selde hayatını kaybedenlerin sayısının, 70’i Kastamonu, 10’u Sinop, 1’i Bartın’da olmak üzere 81’e yükseldiğini açıkladı.

Covid-19

 

Bakan Koca: Delta varyantı yoğunluğu yüzde 90’ı geçti (gazeteduvar.com.tr)

 

Dış Politika

 

Taliban’dan Türkiye ile “işbirliği” mesajı – bianet

Taliban sözcülerinden Suheyl Şahin, “Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat, enerji alanında ve yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

 

21 Ağustos 

 

İç Politika

 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Kavuncu’ya saldıran şüpheli yakalandı (gazeteduvar.com.tr)

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya Halk TV stüdyosundan çıkarken yumruk atarak saldıran zanlının gözaltına alındığı açıklandı. Adliyeye sevk edilen saldırgan tutuklandı.

Metropoll’den Afganistan Anketi: AKP’li seçmenin bakışı değişiyor

AK Partili seçmenin yüzde 38.6’sı sınırların açılması halinde AK Parti’ye bakışının olumsuz etkileneceğini söyledi. Toplumun yüzde 55.4’ü de ‘Olumsuz etkilenir’ dedi.

 

Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun yardımcısı Naci İnci’yi rektör olarak atadı (gazeteduvar.com.tr)

 

Naci İnci’ye tepki: Boğaziçi’nde en kolay girilen bölüm rektörlük (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin en çok karşı çıktığı isim olan Naci İnci’nin rektör olarak atanmasına sosyal medyada tepki yağdı.

 

Covid-19

 

İçişleri Bakanlığı’ndan “PCR Testi Zorunluluğu” genelgesi

 

Doktor Hakan Akelma: Morgdaki çığlıklardan odama gitmek istemiyorum (gazeteduvar.com.tr)

 

Çevre

 

İTÜ’den Bozkurt raporu: İklim değişikliğine bağlanamaz – bianet

İTÜ’den Prof. Dr. Ali Deniz, Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, Prof. Dr. Azime Tezer ve Doç. Dr. İsmail Dabanlı tarafından hazırlanan raporda, “Afetin oluşumunda iklim değişikliğinden önce doğru yerleşim planlaması gündemde tutulmalıdır” denildi.

 

Greenpeace yanan alanların uydu görüntülerini paylaştı (gazeteduvar.com.tr)

Greenpeace Türkiye, Akdeniz ve Ege’deki orman yangınlarında küle dönen alanların uydu görüntülerini paylaştı, önlem çağrısında bulundu.

 

Daha yeni başlıyoruz – Nurullah Yıldız – biamag (bianet.org)

 

Ekonomi

 

İkinci el araç satanın ÖTV sendromu – Dünya Gazetesi (dunya.com)

 

Sayıştay’ın ‘sansürlenen’ kanser raporu: İlaçta büyük vurgun (gazeteduvar.com.tr)

Sayıştay’ın 2017’de hazırlanan ancak yayınlanmayan raporuna CHP’li Yavuzyılmaz ulaştı. Rapora göre kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’deki satış fiyatı arasında 46 kat fark var.

 

Dış Politika

 

Taliban’ın elindeki mali kaynaklar neler? – bianet

BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komisyonu’nun geçen yıl mayıs ayında açıkladığı bir rapora göre, Taliban’ın senede 300 milyon ila 1 milyar 500 milyon dolar gelir sağlayabildiği tahmin ediliyor.

 

Angelina Jolie’den Afganistanlı mülteciler için paylaşım – bianet

ABD’li yapımcı Jolie, sosyal medyada yaptığı ilk paylaşımda, “dünyanın en yetenekli insanları” olarak tanımladığı Afganistanlı mültecilerin yük gibi görülmesini “mide bulandırıcı” olarak değerlendirdi.

22 Ağustos

İç Haberler

Leyla Güven ve 8 kadın mahpusa ‘Kürtçe şarkı’ soruşturması

Leyla Güven ve 8 kadın mahpus hakkında Kürtçe şarkı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma tutanağında “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektiler”, “anlaşılmayan dilde marş okudular” ifadeleri yer aldı.

Doç. Dr. Çiçek: İleriki süreçlerde Delta Plus’tan başka mutasyonları konuşacağız

Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, koronada yüzde 60-70 oranında şüpheli varyantlar kaydedildiğini söyledi, “Bu da ileriki süreçlerde Delta Plus’tan başka mutasyonları konuşacağımız anlamına geliyor” dedi.

İran’da salgınının başlangıcından bu yana en yüksek can kaybı

İran’daki COVID-19’dan ölenlerin sayısı günlük olarak salgının başlangıcından beri en üst seviyeye yükseldi. Son 24 saatte 684 kişi öldü, 36 bin 419 yeni vaka açıklandı.

Eski Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, hükümetin, Covid salgınında hastalığın yönetimi konusunda Bilim Kurulu’nun görüşlerini dikkate aldığını söyledi.

Azap, “Ama toplumda pandemi yönetimine gelince hükümet kendi doğru bildiğini yaptı” dedi.

Dış Haberler

İngiltere Savunma Bakanı: Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurmayı planlıyoruz.

İngiltere Savunma Bakanı Wallace, Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan’da merkezler kurmayı planladıklarını söyledi.

AB, Afgan sığınmacılar için Türkiye ile iş birliği istiyor

Afgan sığınmacılar, Brüksel ile Ankara arasında görüş ayrılığı yarattı. Avrupa’da sığınmacılar konusunda Türkiye dahil bölge ülkelerine yardım önerisi öne çıkıyor.

Rusya’dan Türkiye’nin de katılacağı Kırım forumuna tepki: Not ediyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılacağı Kırım Platformu forumuna tepki gösterdi: Katılacak ülkelerin pozisyonlarını görüp not ediyoruz.

Yunanistan’ın ‘Afganistan’dan olası göçe karşı’ Türkiye sınırına ördüğü 40 km’lik duvar tamamlandı

Afgan sığınmacılara kapılarını kapayacağını duyuran Yunanistan, Türkiye sınırındaki 40 kilometrelik duvarın tamamlandığını açıkladı.

İsrail ordusu Filistinlilere saldırdı: 22’si çocuk 41 kişi yaralandı

İsrail ordusu, Gazze sınırında protesto düzenleyen Filistinlilere saldırdı. 22’si çocuk, en az 41 kişi yaralandı. Başından vurulan 13 yaşındaki çocuğun durumunun kritik olduğu açıklandı.

Ekonomi

Soma’da İmbat Madencilik 19 işçiye iş başı yaptırmadı

Haksız para kesme cezası ve mobbing uygulanması nedeniyle İmbat Madencilik’te 1500 kişinin yaptığı eylemin faturası 19 işçiye kesildi. Eylemleri organize eden işçilere bu sabah iş başı yaptırılmadı.

Çevre Gündemi

Eğirdir Gölü’nde çekilme 50 metreyi aştı, iskeleler havada kaldı

Isparta’da çok şiddetli kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Eğirdir Gölü’ndeki çekilmeler, 50 metreyi aştı ve iskeleler havada kaldı.

Siirt’te Danıştay’ın durdurduğu HES için imar değişikliği yapıldı

Zorava Çayı üzerinde yapılmak istenen ikinci HES projesi Danıştay’dan dönünce Siirt İl Genel Meclisi, imar planında değişikliğe gitti.

Bozkurt’ta yıkılan apartmanın müteahhidi: Kimse bana buraya bina yapamazsın demedi

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde meydana gelen selde yıkılan Ölçer Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Özkan, ifadesinde kendisine binayı yaparken her türlü iznin verildiğini söyledi.

Kazdağları Ekolojik Platformu Cengiz Holding’e dava açıyor

Kazdağları Ekolojik Platformu, salı günü dava açacaklarını belirtti ve “ÇED alanı içinde kalan 540 hektar ormanı, 43 hektar tarım alanını yok olacak” dedi.

Cinsiyet Gündemi

Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: Taliban şiddeti ve cinayetleri medyadan uzak yapıyor

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib, gazetecilerin yaşadıkları zorlukları anlattı. Saqib, “Taliban şiddeti ve cinayetleri medyadan uzak yapıyor” dedi.

Fatma Yasak’ı kaçırıp ölümle tehdit eden Alper Tasalı itiraz üzerine gözaltına alındı

Fatma Yasak adlı kadına şiddet uygulamasına, silah zoruyla alıkoyarak ölümle tehdit etmesine rağmen tutuksuz yargılanan Alper Tasalı, savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı.

 

23 Ağustos

İç Haberler

Genco Erkal’a cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

DEVA Partisi’nden pandemi önlemlerinde hukukilik çağrısı

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, pandemi döneminde alınan tüm kararların genelgelere değil kanunlara dayanması gerektiği uyarısında bulundu.

Çelik: Bir tane daha mülteci alacak kapasitemiz yok, burası yol geçen hanı değil

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’nin bir tane daha mülteci alacak, bu yükü kaldıracak kapasitesi yoktur. Türkiye toplama kampı değildir, burası yol geçen hanı da değildir” ifadelerini kullandı.

200’ü aşkın aydın ve sanatçıdan ‘acil eylem planı’ çağrısı

Sanatçı ve aydınlar Afganistan’da yaşanan insanlık trajedisine karşı ortak bildiriye imza attı: Sığınmacılık tercih değil, insan hakları sorunudur.

İzmir’den uyarı: Korona virüsünün farklı alt türleri saptandı

Türkiye’de korona virüsünün Delta varyantının hakim olmasının ardından yeni varyantlar gelişebileceği endişe edilirken, İzmir’de üç mutasyonu da taşımayan suşlar (alt tür) saptandığı açıklandı.

Diyarbakır’da vaka yoğunluğu nedeniyle acil olmayan ameliyatlar ertelendi

Diyarbakır’da pandemi nedeniyle kamu hastanelerinde önlemler artırılırken hastanelerdeki sağlık ekipleri, filyasyon ve aşı ekiplerine dahil edildi.

Aşılamada Diyarbakır’ı neden çok geride bıraktınız?

Diyarbakır’da, günlük COVID-19 vaka sayısının endişe verici biçimde artığına dikkat çeken HDP’li Paylan, Sağlık Bakanı Koca’ya Diyarbakır’ın aşılamada neden geride olduğunu sordu.

Dış Haberler

BBC Türkçe’den Afgan sığınmacılar haberi için özür: Atıf hatası yapıldı

BBC Türkçe, İngiltere’nin Afgan sığınmacılar için Türkiye’de sığınmacı merkezleri kurmak istediğine dair İngiltere Savunma Bakanı Wallace’a atfen yayımladığı haberdeki hata için özür diledi.

Taliban, Müzik Enstitüsü’nü basarak enstrümanları parçaladı

Kabil’deki Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü, kapılarına kilit vurdu. Enstitü müdürü, Taliban’ın baskın yaparak enstrümanları parçaladığını duyurdu. Müzisyenler ise tedirginlik içinde.

Kremlin’den Türkiye’nin de katıldığı Kırım forumuna tepki: Rusya karşıtı ve dostane değil

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’yi de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği Kırım Platformu forumunu eleştirdi: Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik.

Rusya: Türkiye ile yeni S-400 anlaşması yakında imzalanacak

Rusya, Türkiye ile yeni bir parti S-400 hava sistemlerinin sevkıyatı için yakında anlaşma imzalayacaklarını açıkladı.

Pfizer, kanser üzerine uzmanlaşan Trillium’u aldı

Pfizer, kanser için yeni tedaviler geliştirmeye çalışan Trillium’u 2,2 milyar dolara aldı.

Çin, Delta varyantı vakalarını ‘sıfırlayan’ ilk ülke oldu

Temmuz ortasından beri korona virüsünün Delta varyantıyla boğuşan Çin’de bugün hiç yeni vaka tespit edilmedi. Sıfır vaka eğilimi sürerse, Çin Delta’yı kontrol altına almayı başaran ilk ülke olacak.

İran: Henüz Taliban hükümetini tanıma aşamasında değiliz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet çağrısı yaptı. İranlı sözcü, henüz Taliban’ı tanıma aşamasında olmadıklarını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti’nin hedefi küllerinden doğmak

Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Almanya seçimleri yaklaşıyor. Almanya’nın en eski partisi olan Sosyal Demokrat Parti, şansölye adayı Olaf Scholz ile parlak günlerine dönmeyi hedefliyor.

İsrail’de araştırma: 3. doz BioNTech aşısı enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltıyor

İsrail Sağlık Bakanlığının verilerine göre BioNTech-Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının 3. dozu enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Erdoğan ve baş döndüren pragmatizm: Eski düşman yeni dost BAE

Arap basını Erdoğan yönetiminin dün düşman olduğu BAE ile temasını es geçmedi. Rai al Youm gazetesi “Erdoğan’ın okulu, ekonomik çıkarları siyasi düşünceler ve tutumlardan daha öncelikli görüyor” dedi.

Ekonomi

Memur maaşına 2022 için yüzde 5+7 zam

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, 600 lira seyyanen zam ve yüzde 21 zam talebiyle masaya oturdu. Zam oranı 2022 için yüzde 5+7’de kaldı. Bakan Bilgin gece yarısı Tweet attı: Toplu Sözleşmeyi imzaladık.

Bundesbank: Alman ekonomisi bu yıl muhtemelen beklenenden daha az büyüyecek

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Kovid-19 salgınının ilave olumsuz ekonomik sonuçları nedeniyle Alman ekonomisinin bu yıl beklenenden daha az büyüyebileceğini duyurdu.

Çevre Gündemi

Hozat’taki yangın altı gündür sürüyor

Dersim’in Hozat ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın altıncı gününe girilirken, herhangi bir müdahalede bulunulmadığı belirtildi.

Kazdağları’ndaki orman yangınında alevlerin ilerleyişi durduruldu

Edremit’de Kazdağları’ndaki Kavurmacılar köyünde yangın çıktı. Alevlerin ilerleyişinin durdurulduğu yangın söndürme çalışmasına destek veren eğitimli bir gönüllü, ayı saldırısında yaralandı.

‘Manavgat ormanını benzin dökerek yaktım’

Manavgat’taki yangının failli olarak tutuklanan Ali Y.’nin bin lira karşılığında ormanı yaktığı ortaya çıktı. Irkçılar, yangını Kürtler çıkardı diyerek Kürt avına çıkmış yol kesmiş, hatta Kürt yurttaşları yerinden etmişti

Göller Bölgesi kuruyor

Türkiye coğrafyasının can damarları olan Göller Bölgesi kuruyarak yok oluyor. Eğirdir Gölü’nde derinlik 4 metreye kadar gerilerken, göl 50 metre çekildi. Diğer yandan Afyon’da pınarlar kurudu

Cinsiyet Gündemi

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 17 kadının 7 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor

Feminist Gece Yürüyüşü’nde attıkları sloganlar nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş” suçlarından soruşturma başlatılan 17 kadının 7 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor

Afganistanlı Devrimci Kadınlar: Dayanışma bize güç verecek

Afganistanlı Devrimci Kadınlar Derneği’nden (RAWA) hak savunucusu kadın, “Herhangi bir hükümetin Taliban’ı tanıması unutulmaz ve affedilemez bir ihanet olacaktır” diyor.

 

24 Ağustos

İç Haberler

CHP’den Meclis’e soru önergesi: Taliban mensubu kaç kişi Türkiye’deki üniversitelerden kabul aldı?

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Afganistan’daki Habertürk muhabiri, bir Taliban üyesinin İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını anlatmasıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

141 general ve amiralin görev yeri değişti

Kara Kuvvetleri Komutanlığından 85 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 26 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 30 generalin ataması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehirlerimizin bir kısmını belki yıkıp yeniden inşa etmeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Nasıl Türkiye dünkü Türkiye değilse, şehirlerimizi de artık yeni bir anlayışla geliştirmeli, belki bir kısmını yıkıp yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

Naci İnci: Son dönemde yaşanan yönetsel sıkıntılar kalitemizi olumsuz etkilememeli

Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci yaptığı açıklamada, “Son dönemde yaşanan yönetsel sıkıntıların akademik kalitemizi olumsuz etkilememesi için gösterdiğimiz gayret anlaşılacaktır” dedi.

İlk 6 ayda hak ihlalleri ve işkence arttı

AKP-MHP yönetimi işkence politikasını sürdürüyor. İHD raporuna göre 6 ayda gözaltında 42 kişi işkenceye maruz kaldı. 54 kişi de gözaltı yerleri dışında işkence gördü

Dış Haberler

BM: Taliban, Afganistan’da yargısız infazlar yapıyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın yargısız infazlar yaptığına dair ‘güvenilir kaynaklardan’ rapor geldiğini belirtti.

Tunus’ta Meclis’in yetkilerini dondurma kararı uzatıldı

Tunus Cumhurbaşkanı Said, kitlesel protestoların ardından 25 Temmuz’da aldığı kararların geçerlilik süresinin ‘bir sonraki duyuruya kadar’ uzatıldığını açıkladı.

Almanya: Kabil Havalimanı için Türkiye, ABD ve Taliban’la görüşüyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, 31 Ağustos sonrasında Kabil Havalimanı’nı sivil amaçlarla kullanmaya devam edebilmek için Türkiye, ABD ve Taliban ile görüştüklerini söyledi.

Tunus’a IMF’nin özel rezervinden 775 milyon dolar gönderildi

Tunus ile IMF arasındaki 4 milyar dolarlık kredi anlaşması müzakereleri bir süre önce askıya alınmıştı

Ekonomi

Merkez Bankası rezervinin 75 milyar doları ödünç ve borç para

Erdoğan “Merkez Bankası rezervi 115 milyar doların üzerine çıkacak” dedi. Brüt rezervin 23 milyar doları yurtdışı, 45,7 milyar doları yurt içi swaplar. Buna 6,3 milyar dolar da IMF parası eklenecek.

Çevre Gündemi

Manavgat’taki orman yangınında can kaybı 8’e yükseldi

Manavgat’ta çıkan orman yangınında ağır yaralanan Hüseyin Gömes tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Yangın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e çıktı.

TOKİ, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararla dere yatağına konut yapacak

Mühendisler, Rize’nin merkez ve Çayeli ilçelerinde bulunan bazı taşınmazlar hakkında acele kamulaştırma kararını eleştirdi: “Yaşanan afetlerden ders almamakta ısrar eden anlayışı uyarıyoruz” dedi.

ABD’nin Tennessee eyaletindeki selde 50 kişi kayboldu, 22 kişi hayatını kaybetti

ABD’nin Tennessee eyaletindeki şiddetli yağışlar sonrası yaşanan selde hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye, kaybolanların sayısı 50’ye çıktı.

Extinction Rebellion, Londra’da 2 haftalık iklim eylemi başlattı

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı), iklim krizinin sebeplerine karşı İngiltere’nin başkenti Londra’da 2 hafta sürecek eylemine başladı.

 

25 Ağustos

İç Haberler

Oğuzhan Asiltürk ittifak şartını açıkladı: 20 milletvekili

Cumhur İttifakı’na yeşil ışık yakan Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk, “Seçimlere kadar kimseye söz veremeyiz” deyip ittifak kurmak için 20 milletvekili çıkarma şartı getirdi.

Keçiören’deki pazar kavgası: 40 kişi arkadaşımızı linç etti, mevzu belediyenin A Takımı

Keçiören’deki pazarda yaşanan kavgada 13 pazarcı gözaltına alındı. Pazarcılar kavganın belediye görevlilerinin bir pazarcıyı linç etmesi ile başladığını söyledi. Belediye ise iddiaları reddetti.

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan’daki askerlerin tahliyesine başlandığını açıkladı

MSB’nin Afganistan’daki askerlerle ilgili açıklamasında, “Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının tahliyesine başlanmıştır” denildi.

İbrahim Kalın’dan Afganistan açıklaması: Sahadaki gerçekleri görerek hareket etmek zorundaydık

Türk askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Sahadaki gerçekleri görerek hareket etmek zorundaydık” dedi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri: 1 Eylül’de alanlarda olacağız

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Anıtpark’ta miting düzenleyeceklerini açıkladı ve katılım çağrısı yaptı.

İstanbul’da barış mitingi 5 Eylül’de Bakırköy’de olacak

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin programını açıkladı. 5 Eylül’de yapılacak mitinge katılım çağrısı yapıldı.

Öğretmenlerin yüzde 27,8’inin aşıları tamamlanmamış

MEB’in verilerine göre, öğretmenlerin en az bir doz aşı olma oranı yüzde 83,3, İki doz aşı olma oranı ise yüzde 72,2 oldu. Öğretmenlerin yüzde 27,8’inin aşıları tamamlanmamış durumda.

28 Şubat Davasında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir, Adli Tıp’a sevk edildi

28 Şubat Davasında cezası kesinleşen Genelkurmay 2’nci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, İzmir Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi.

Antalya, Kastamonu ve Sinop’taki afet bölgeleri için acele kamulaştırma kararı

Antalya’da orman yangınlarının yaşandığı bölgeler ile Kastamonu ve Sinop’ta sel ve heyelan afetinin yaşandığı yerlerin acele kamulaştırılması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: Seçime girme engelini aşacak formüllerimiz hazır

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’nin kapatma davası açtığı Halkların Demokratik Partisi (HDP), davanın kabulü sonrasında bir yandan ülke genelinde “HDP’liyiz her yerdeyiz” adı altındaki ziyaretlerle seçmeninin nabzını tutarak yol haritası belirlemeye çalışırken bir yandan da savunmaya dönük hazırlıklarını sürdürüyor.

Dış Haberler

Afganistan’ın eski içişleri bakanı: Taliban, çocukları infaz ediyor

Afganistan’ın eski içişleri bakanı Andarabi, Taliban’ın çocuk ve yaşlıları infaz ettiğini ileri sürdü. Eski bakan, militanlar tarafından öldürüldüğü iddia edilen insanların fotoğraflarını paylaştı.

Merkel: Taliban’la görüşülmeli

Almanya Başbakanı Merkel, Afganistan’daki kazanımları korumak için Taliban’la diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Merkel, “Taliban şu anda Afganistan’da bir gerçeklik” dedi.

Biden: 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan tamamen çıkmış olmayı planlıyoruz

G7 Liderler Zirvesi’nin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Biden, “31 Ağustos’a kadar ülkeden tamamen çıkmış olmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fauci tarih verdi: Aşı yaptırırsanız, ABD’de pandemi 2022 ilkbaharında kontrol altına alınır

Beyaz Saray’ın pandemi danışmanı Antony Fauci, ABD’de ne zaman pandeminin biteceğine ilişkin tarih verdi. Ancak Fauci, pandeminin bitmesinin aşılama oranına bağlı olduğunu söyledi.

Rusya: Türkiye ile ikinci S-400 anlaşmasının bu sene imzalanmasını bekliyoruz

Rus askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un Genel Direktörü Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ikinci S-400 anlaşmasının bu yıl içinde imzalanmasını beklediklerini açıkladı.

NATO silahları Taliban’ın elinde: İslamcılar nasıl dünyanın en iyi silahlı terörist grubu olabildi?

İktidarın ele geçirilmesi neredeyse sorunsuz oluverince, Taliban, ağustos ayında sadece birkaç gün içinde ABD Ordusu ve müttefiklerinin devasa ölçekte silahını eline geçirdi.

G7 Zirvesi sonrasında NATO Genel Sekreteri’nden Afganistan açıklaması

G7 Liderler Toplantısı’nın ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Afganistan’ın yeniden terörist gruplar için güvenli bir sığınak haline gelmemesini sağlayacaklarını iddia etti.

Ekonomi

Babacan: İnsanlar 2002-2015 döneminde biriktirdiklerini bu dönemde satıyorlar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da bir semt pazarını ziyaret etti. Babacan iktidarı eleştirerek, “Pazarda alışverişi unuttular. Masa başında karar veriyorlar” dedi.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu: Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz

KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Murat Harata, kamu emekçileri olarak imzalanan sözleşmeye karşı 27 Ağustos’ta hizmet üretmeyeceklerini duyurdu.

Çevre Gündemi

Madagaskar, iklim değişikliğinin kıtlığa yol açtığı ilk ülke olabilir: ‘Aileler böcek yemeye başladı’

BM, Madagaskar’ın iklim değişikliği kaynaklı kıtlığın görüldüğü ilk ülke olabileceğini duyurdu. Kuraklığın büyük yıkıma yol açtığı ülkede, gıda bulamayan insanların böcek yemeye başladığı kaydedildi.

Yangını söndürmeyen devletti

“Yangının bu kadar büyümesinin asıl sebebi devlet ve devletin yangını söndürmek istememesi. Köy halkının yarısı kadar itfaiye, uçak yardım etseydi bu yangın çoktan biterdi.”

Cinsiyet Gündemi

Ankara’da Afgan kadınlara destek eylemi: Dünya kadınları olarak ses çıkaralım

Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, “Tüm kadınları uluslararası dayanışmaya, Afganistanlı kadınların çığlığına ortak olmaya çağırıyoruz” dedi.

 

26 Ağustos

İç Haberler

Adana’da Alevilerin evleri işaretlendi

Adana yaşayan Alevilerin ev duvarlarına sprey boya ile çarpı işareti konuldu. Bir evin duvarına ‘kızılbaş’ da yazıldı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Darp edilen pazarcılar: Turgut Altınok önce kendisi yumruk attı, sonra dövdürdü

Etlik pazarında darp edildikten sonra gözaltına alınan ve tezgah açmaktan men edilen Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin, “Turgut Altınok önce kendisi yumruk attı sonra da yanındakilere dövdürdü” dedi.

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı’ya iki davadan mahkumiyet

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı, Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2021/110 ve 2021/103 No’lu kararıyla 2 ayrı davadan toplam 60 ay ceza aldı.

Diyarbakır cezaevleri raporu: Çıplak arama, hakaret, şiddet

ÖHD ve TUAYDER’in Diyarbakır’da bulunan cezaevlerine ilişkin hazırladığı rapora göre, çıplak arama, hakaret, şiddet ve temizlik sorunları arttı, sağlığa erişim azaldı.

Kılıçdaroğlu: ‘Bayrak ve vatan vazgeçilmezdir’ diyen herkesle kucaklaşacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İki kırmızı çizgimiz var. Bayrağıyla sorunu olmayan, vatanıyla sorunu olmayan, ‘Bayrak ve vatan benim için vazgeçilmezdir’ diyen herkesle kucaklaşacağız” dedi.

Kovid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısı 11 Mayıs’tan beri ilk kez 250’nin üzerinde

Türkiye’de son 24 saatte 297 bin 68 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 616 yeni vaka tespit edildi, 257 kişi hayatını kaybetti. Can kaybı, 11 Mayıs’tan beri ilk kez 250’nin üzerine çıktı.

2 gün önce Erdoğan’la görüşen Yargıtay Başkanı: Sosyal medyayla ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu kesin

2 gün önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca “Sosyal medyayla ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu kesin” dedi.

Demokrasi İçin Birlik, “göç ve mülteciler konferansı” düzenleyecek

Demokrasi İçin Birlik, 30 Ağustos Pazartesi günü göç ve mülteciler üzerine konferans düzenleyecek. Konferansta çözüm önerileri konuşulacak.

AYM, gazeteci Halit Basık’ın ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi

AYM, haberleri nedeniyle hakaret suçundan hapis cezasına çarptırılan gazeteci Halit Basık’ın ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi: Polislerin zorla üst araması yapması hak ihlali

Kafede otururken “önleme araması” adı altında polisin zorla üst aramasına, ardından darba maruz kalan kişinin başvurusunda karar veren AYM, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine hükmetti.

Dış Haberler

Coşkun Aral Taliban’ı anlattı: Kabil Havaalanı uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılıyor

Afganistan’da yıllarca savaş muhabirliği yapan gazeteci Coşkun Aral, Taliban’ı anlattı. Aral, Kabil Havaalanı’nın esasen uyuşturucu kaçakçılığı için kullanıldığını söyledi.

Kabil Havalimanı’nın dışında patlama: 60’dan fazla kişi öldü

Kabil’de tahliyelerin yapıldığı havalimanının dışında intihar saldırısı düzenlendi. Ardından peş peşe 5 patlama oldu. IŞİD’in üstlendiği saldırılarda ölen 60’dan fazla kişiden 13’ü ABD askeri.

Taliban Sözcüsü: Müzik yasak olacak, kadınlar ‘erkeksiz’ seyahat edemeyecek

Taliban Sözcüsü Mücahid, New York Times gazetesine konuştu. Mücahid, müzik yasağının geri döneceğini söyledi; kadınların üç günlük ve daha uzun süreki seyahatlere yalnız çıkamayacaklarını belirtti.

Hollanda’da Afgan sığınmacılara karşı protesto şiddete döküldü, acil durum ilan edildi

Hollanda’da yaklaşık 800 Afgan sığınmacının yerleştirileceği bir köyde iki gündür devam eden yabancı karşıtı eylemler şiddete döküldü. Köyde acil durum ilan edildi.

Biden: Saldırıları IŞİD’in Horasan Grubu’nun yaptığını düşünüyoruz, saldırı emrini verdim

ABD Başkanı Biden: Kabil’deki saldırıları IŞİD’in Horasan Grubu’nun yaptığını düşünüyoruz. Komutanlarıma grubun liderlerine saldırı emri verdim. Teröristler bizi korkutamaz. Tahliyeye devam edeceğiz.

Fransa, Kabil büyükelçisini geri çekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Güvenlik sebebiyle Kabil büyükelçimiz şimdilik Afganistan’da durmayacak, Paris’ten işlerini yürütecek” dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar: Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır” dedi.

Ekonomi

Merkez Bankası’nın net rezervi eksi 40 milyar dolar

Merkez Bankası verilerine göre brüt döviz rezervleri 20 Ağustos haftasında 68 milyar dolara çıktı. 3 yıl önce artı 30 milyar dolar olan net rezerv ise eksi 40 milyar dolar civarında.

Sendikalar Platformu: Mülteciler ucuz işgücü değildir

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP): Savaştan kaçan işçi ve emekçiler değil, bizleri sömürenler düşmanımızdır.

Garanti edilen yolcu sayısının yüzde 1’ine bile ulaşamayan Zafer Havalimanı satılıyor

İşletmeci şirket İC İçtaş yetkilisi Abdullah Keleş, Zafer Havalimanını satmak için teklifleri beklediklerini söyledi.

Bakan Elvan: Bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşüyoruz, ciddi artış var

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış var” açıklaması yaptı

Ekonomik güven Ağustos’ta arttı

Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında %0,7 oranında artarak 100,8 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Çevre Gündemi

Çevre Mühendisleri Odası’ndan AK Partili Kaya’ya: Yavuz hırsız misali, söyleyecek sözünüz yok

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Gaziemir’deki eski kurşun fabrikasına ilişkin kendilerini hedef alan AK Partili Atilla Kaya’ya tepki göstererek yazılı bir açıklama paylaştı.

Denizli’de halk, kömür ocağı projesinin ÇED toplantısını yaptırmadı

Denizli’de termik santral projesi iptal edilen Avdan Madencilik, bu kez de kömür ocağı projesinin peşinde. Projeye karşı çıkan yöre halkı, ÇED bilgilendirme toplantısını yaptırmadı.

Dersim Hozat’ta 9 gündür söndürülmeyen yangın Ovacık sınırına sıçradı

Dersim Hozat’ta 18 Ağustos tarihinde çıkan yangın söndürülemediği için Ovacık’ın Buzlutepe mevkiine sıçradı. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yangın alanına ulaşımın zor olduğunu söyledi.

Cinsiyet Gündemi

Muğla’da bir kadın oğlu tarafından katledildi

Muğla’nın Datça ilçesinde Hasan Oben Pullu adlı erkek, annesi Atiye Pullu’yu boğup bıçaklayarak katletti. Katlil gözaltına alındı.

Bursa’da yatılı Kuran kursunda bir çocuğun kolonya dökülerek yakıldığı iddia edildi

Bursa Kestel’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bir yatılı Kuran kursunda 10 yaşında bir çocuğun üzerine kolonya dökülerek yakıldığı iddia edildi.

Hindistan’da toplu cinsel saldırıya uğrayan kadın tedavi görüyor, failler aranıyor

Hindistan’da toplu tecavüze uğrayan 23 yaşındaki öğrencinin hastanede tedavi gördüğü bildirildi.

 

27 Ağustos

İç Haberler

Kılıçdaroğlu, Muğla’yı ziyaret etti: TOKİ ve AFAD vatandaşı borçlandırırsa 11 CHP’li başkan üstlenecek

Büyükşehir belediye başkanları ile Muğla’da yangından etkilenen köyleri gezen CHP lideri Kılıçdaroğlu “TOKİ ve AFAD vatandaşı borçlandırırsa 11 büyükşehir belediye başkanı borcu üstlenecek” dedi.

İbrahim Karakaş’a ceza veren mahkeme Özgür Gündem için ‘sözde gazete’ ifadesini kullandı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki haberleri ve itirafçı ifadeleri nedeniyle 9 yıl 9 ay hapis cezası verilen gazeteci İbrahim Karakaş’la ilgili kararda “Sözde gazete” ifadesi kullanıldı.

Reuters’a konuşan yetkililer: Kabil Havalimanı’nda güvenliği Türkiye sağlamalı

Ankara’nın Kabil Havalimanı misyonu hakkında Reuters’a konuşan Türk yetkililer, Taliban’ın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek, “Güvenliği de Türkiye sağlamalı” dedi.

Filyasyon durma noktasına geldi: Sonbaharda vaka sayıları patlayacakCovid-19 salgını etkisini devam ettirirken filyasyon çalışmaları durma noktasına geldi. Uzmanlara göre bulaş zincirini kırmadan, toplumun yüzde 85’inin aşılanma tamamlanmadan salgın kontrol edilemez.

Dış Haberler

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Türkiye’den gelen olumlu sinyallere cevap vereceğiz

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Türk kamuoyundan bazı net olumlu sinyaller alıyoruz. Bu sinyalleri değerlendireceğiz, olumlu sinyallere olumlu sinyallerle cevap vereceğiz” dedi.

Ekonomi

Türk-İş: Gıda fiyatları bir yılda yüzde 22 arttı, açlık sınırı 2 bin 926 TL oldu

Türk-İş’in araştırmasına göre gıda fiyatları bir yılda yüzde 22,78 arttı, açlık sınırı 2 bin 926 TL’ye yükseldi. Asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı

Sonunda IMF parası geldi!

Ekonomi-Politikçi Prof. Dr. Mustafa Durmuş, IMF’nin SDR transferini yazdı: IMF bu çaptaki bir parayı küresel kapitalist sistemde para akışının sıkıntıya girmesini önlemek amacıyla kullanıyor.

Powell: Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki konuşmasında, “Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir” dedi

Çevre Gündemi

Konya’da obruk içerisinde obruk oluştu

Konya’da Kayalıbaşı Obruğu’nun içerisinde yeni bir obruk oluştu. Bölgede yaşayanlar böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını belirtti.

Maçoğlu: Dersim’deki yangına havadan ve karadan müdahale gerekiyor

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 10 gündür devam eden yangına güvenlik gerekçesiyle müdahale etmelerine izin verilmediğini, bölgeye dahi giremediklerini belirtti.

106 kitle örgütü, Akbelen Ormanı’nın kesilme kararının iptalini istedi

106 kitle örgütü, Akbelen Ormanı’nın kesilmemesi ve bakan tarafından verilen iznin iptal edilmesi istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye açık mektup yayımlandı.

‘Sarım Çayı’na HES yaptırmayacağız’

Sarım Çayı üzerinde yapılmak istenen HES nedeniyle 118 köy suya gömülmek isteniyor. Riz köyünden kadınlar buna izin vermeyeceklerini belirtirken, daha önce köylerinin yakılarak boşaltıldığını ama bu kez pes etmeyeceklerini söylüyorlar

Cinsiyet Gündemi

EŞİK: Taliban yönetimini tanımıyoruz, tanıyanı da tanımıyoruz

Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesine tepki gösterdiği için hedef alınan EŞİK, yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Taliban yönetimini tanımıyoruz, tanıyanı da tanımıyoruz” denildi.

Hemşirelik öğrencisi Merve Mutlu’dan 4 gündür haber alınamıyor

Diyarbakır’da 3 gün önce Mardin’e staj için kayıt yaptırmaya giden hemşirelik öğrencisi Merve Mutlu’ya 4 gündür ulaşılamıyor. ailesi Merve Mutlu’nun bulunması için çağrı yaptı.

Çorum’da mülteci çocuğa cinsel istismar iddiası

Çorum’da bir firmanın yöneticilerinden Mehmet Lastikçi, mülteci erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Başsavcılıktan 601 gün sonra Gülistan Doku kararı

Dersim Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku için arama çalışması başlatacağını duyurdu. Savcılığın 601 gün sonra karadan arama çalışması yapılması ve kimliği tespit edilemeyen buluntu kadın cesetlerinin araştırılması için 81 ile talimat yazısı yazdığı öğrenildi.

Haber-Yorum

Afganistan’ı sarsan yedi gün: Son bir haftada neler yaşandı?

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin üzerinden bir hafta geçti. Son yedi günde öne çıkan gelişmeler özetle şöyle oldu

Önder Algedik: IPCC raporu ve siyasetin iklim popülizmi

Ortada bir iklim krizi yok. Olsaydı daha azı yaşanacaktı. Ortada siyasi bir kriz var. İklimle ilgili olan şey ise sadece popülizm, o kadar…

Taliban’ın Afganistan’ın tamamına yakınının kontrolünü ele geçirmesiyle birlikte binlerce Afgan ülkeden kaçmak için çabalıyor.

Halihazırda 2,2 milyon Afgan komşu ülkelerdeyken ülkeden ayrılmaya çalışan insan sayısı da giderek artıyor. Devam eden çatışmalar ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle Afganistan sınırları içinde 3,5 milyon kişi de evsiz kaldı.

Musa Özuğurlu: Esad’dan Kürtlere yeni teklif

Esad’ın açıklamaları sonrası Kürtler ile Şam arasında görüşmelerin yeniden başlayabileceği belirtiliyor. Ancak geçmişten gelen güvensizlik ve kırmızı çizgiler öylece duruyor. Kürtler, yönetimin tekrar tam otoriteyi sağladığında “eski reflekslerine” dönmesinden endişe ediyorlar. Şam ise siyasi özerkliği şu ana kadar kabul etmiş değil.

Fehim Taştekin: Cihatçının düşü: HTŞ-Taliban-Pakistan-Türkiye ekseni

IŞİD ile El Kaide çizgisi 7-8 yıldır çatışma halinde. Taliban da pek çok selefi cihadi grubun refleksine uygun olarak El Kaide’yi değil, El Kaide’nin mutandı IŞİD’i kendi hakimiyetine tehdit olarak görüyor. İşte Taliban’a dışardan kredi açılacak hesap burasıdır; “IŞİD’i bastıracak güç”.

Abdullah Öcalan: Ulus devletin Afganistan felaketi

PKK Lideri Abdullah Öcalan, savunmalarında Afganistan-Pakistan hattında yaşananları analiz ederken, bugün yaşananlara ışık tutuyor.

Adem Demir: İslam dünyasında alternatif düzen talep eden yapılar… Dr. Aktaş: Taliban iktidarı, birçok örgüte motivasyon kaynağı olacak

İslam ülkelerindeki dini referanslı örgüt ve yapılara ilişkin bilgilerin yer aldığı “İslam Dünyasında Alternatif Düzen Talepleri” kitabının editörü ve İhvan bölümünün yazarı Dr. Ahmet Aktaş, Independent Türkçe’nin sorularını yanıtladı

İslam Özkan: Küresel sistem ve Taliban’ın adaptasyon yeteneği

Taliban’ı yakından tanıyan uzmanlar, örgüt içerisinde iki farklı eğilimin bulunduğunu; birinci kanadın salt Taliban üyelerinden oluşan bir hükümet kurulmasından yanayken, diğer kanadın ise geniş tabanlı bir hükümetten yana olduğunu belirtiyorlar.

İlhan Uzgel: Afganistan’daki ‘boşluğu’ Çin veya Rusya doldurmayacak

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’in bu bölümünde ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci, Taliban’ın açıklamaları, Çin ve Rusya’nın politikası ele alındı.

Kabil Havalimanı saldırılarının şüphelisi IŞİD-K örgütü hakkında neler biliniyor?

IŞİD-Horasan grubu, 2013’te El Kaide’nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu Irak Şam İslam Devleti’nin Pakistan-Afganistan bölgesindeki koluna verilen isim. İlk olarak Ocak 2015’te ortaya çıkan gruba Batı’da Horasan’ın İngilizce yazılışından (Khorasan) dolayı IŞİD-K deniliyor.

Taliban’ın ‘Afganistan’da afyon üretimini durdurmuştuk’ iddiası doğru mu?

Taliban, hem afyon çiçeği (haşhaş) üretimini hem de yasa dışı uyuşturucu ticaretini, 2001’de ABD liderliğindeki koalisyon üçlerinin işgaline dek Afganistan’da yönetimi elinde bulundurduğu dönemde durdurduğunu iddia ediyor.

Bahadır Özgür: Bodrum-Milas’ın ‘kıyamet projesi’: Ağaoğlu’na özel şehir!

Zaten yapılaşma ile tükenme noktasına gelmiş Bodrum-Milas arasına, 30 bin kişilik yeni ‘kasaba’ kuruluyor. Ama bu ‘kasaba’, Ağaoğlu-Tibuk’un şahsına özel! Adrese teslim yasalarla önü açılan proje, bölge için bir ‘kıyamet’ gibi.

Afganistan’da 20 yıl: Türk askerleri bugüne kadar neler yaptı, Türkiye hedeflerine ulaşabildi mi?

ABD’nin Taliban’la anlaşmasının ardından Afganistan’daki yabancı askerler çekilmeye başladı. Tahliyelere başlayan ordular arasında yaklaşık 20 yıldır Afganistan’da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri de bulunuyor.