15 Mart

İÇ POLİTİKA

“Afet Yeniden İmar Fonu” kurulmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

6 bakanın kontrolünde “Afet Yeniden İmar Fonu” kurulmasına yönelik kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Fon, kurumlar vergisi dahil pek çok yükümlülükten muaf tutulacak.

Adıyaman’da depremde yıkılan sitenin müteahhidi tutuklandı

Adıyaman’da, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği depremde yıkılan Aşiyan Kent Sitesi’nin müteahhidi Süleyman Toprak tutuklandı.

Adıyaman’da yıkılan sitenin müteahhidi İran’a kaçarken yakalandı

Deprem felaketinde Adıyaman’da yıkılan bir sitenin müteahhidi olup, hakkında arama kararı bulunan S.T., Van’daki sınır kapısında yakalanıp, tutuklandı.

Özlem Zengin: “6284 sayılı kanun kırmızı çizgimizdir”

Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) Cumhur İttifakı’na katılmak için 6284 sayılı yasanın değiştirilmesi şartına karşı çıkan AKP’li kadın siyasetçiler arasına Grup Başkan Vekili Özlem Zengin de katıldı. Zengin de Bakan Yanık gibi “kırmızı çizgi”yi hatırlattı.

AKP milletvekili aday adaylığı başvurusu süresini uzattı

AKP’li Ali İhsan Yavuz, 16 Mart Perşembe günü saat 17.00’de sona erecek olan milletvekili aday adaylığı başvuru süresinin 22 Mart’a uzatıldığını açıkladı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, vekillik için istifa etti

YÖK’e çağrı: Vakıf üniversitelerinde okuyan depremzede öğrencilerden öğrenim ücreti alınmamalı

YÖK’e çağrı yapan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, vakıf üniversitelerinde okuyan depremzede öğrencilerden de öğrenim ücretinin alınmamasını istedi.

İMO’dan Adalet Bakanlığına Çağrı: Soruşturmalar cadı avına dönüştürülmesin!

Depremde yıkımı soruşturmalarında gerçek kusurluların ortaya çıkarılmasından uzaklaşıldığını belirten İMO, iktidarın kendi suçunu örtme gayretinin mühendisler için cadı avına dönüştüğünü söyledi.

Newroz’un ilk ateşi Şemdinli’de yakıldı: Yıkıntıların hesabını soracağız

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 2023 Newrozu’nun startı verildi. Konuşmacılar, yaşanan afetlerin felaketlere dönüşmesine neden olanlara Newroz’un direniş ruhuyla cevap vereceklerini vurguladı.

Eski HDP Milletvekili Semra Güzel hakkındaki dosya yetkisizlikle Ankara’ya gönderildi

Eski HDP Milletvekili Semra Güzel hakkında “Resmi belgede sahtecilik” suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan dava, yetkisizlik kararıyla Ankara’ya gönderildi.

HDP: “Tek bir oyun heba olmaması için tek liste”

Parti Meclisi’nden tam yetki alan HDP MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısına Eş Başkanların seçimlere tek listeyle girme önerisini götürmesine karar verdi. TİP ve EMEP ise seçimlere ittifak listesinden kendi amblemleriyle katılmaktan yana.

HDP’den AYM’ye yeni başvuru: Savunma seçim sonrasına bırakılsın

HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulundu.

Kılıçdaroğlu 18 Mart’ta HDP’yi ziyaret edecek

Deprem bölgesinde sel | Ölü sayısı 14’e yükseldi

Urfa, Adıyaman, Malatya ve Maraş’ta sağanak yağış etkili oldu. Adıyaman’da 2, Urfa’da ise 12 kişi hayatını kaybetti. Malatya ve Maraş’ta ise; çadırları su bastı.

Selde su altında kalan kavşağı Erdoğan 3 ay önce açmıştı

Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katıldığı bir törenle açılan Urfa’daki Abide Köprülü Kavşağı ve altgeçidi 104 milyon TL’ye ihale edildi. Şirketin sahibi ’Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’’ listesinde ve ödülü Erdoğan’dan aldı.

Munzur taştı, Dersim-Ovacık kara yolu ulaşıma kapandı

Dersim-Ovacık kara yolu, Munzur Çayı’nın taşması sonucu ulaşıma kapatıldı.

Diyarbakır’da sel: Urfa Karayolu’nda alt geçit dolunca yol trafiğe kapandı

Yoğun yağışın sele döndüğü Diyarbakır’da birçok ana arteri trafiğe kapandı. Urfa Karayolu’nda Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bulunduğu kavşaktaki alt geçit su ile dolunca yol trafiğe kapandı.

Malatya’da sağanak sele dönüştü, depremzedelerin çadırlarını su bastı

Maraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Depremzedelerin kaldığı bazı çadırlarla ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı.

Adıyaman’da konteyner suya kapıldı: 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi kayıp

Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçeye kurulan konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, kayıp 1 kişi yaralı olarak bulundu, 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Kılıçdaroğlu, sel felaketinin yaşandığı Urfa’da konuştu: Bu nasıl bir devlet yönetimidir?

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, en az 12 yurttaşın sel sonucu hayatını kaybettiği Urfa’ya gitti. Kılıçdaroğlu’na Meral Akşener ve Ahmet Davutoğlu eşlik etti.

Meral Akşener: Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu olacak

Partisinin grup toplantısında konuşan Meral Akşener, “Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş ile birlikte Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır” dedi

Erdoğan: “Yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve onların yakınları serzenişlerinde haklıdır”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor: “Yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve onların yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır”

KSÜ’nün ceviz ve badem koleksiyon bahçesi toplu konut için imara açıldı

Erdoğan’ın açıklaması sonrası çalışmalarını hızlandıran Çevre, Şehircik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise toplu konutlar için yeni imar alanları belirlemeye devam ediyor. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 6 Mart günü okul internet sitesinde yayımladığı bir haberde ceviz ve badem koleksiyon bahçesinin bir kısmının bakanlık tarafından toplu konut alanı olarak imara açıldığını duyurdu.

Kadın akademisyeni darp ve taciz eden Prof. Bülent A. görevine döndürüldü

Eski öğrencisi kadın akademisyeni Kocaeli Üniversitesi’ndeki odasında darbeden ve kadını sistematik olarak taciz eden yapan Prof. Dr. Bülent A.’nın, İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ne atandığı ortaya çıktı.

YSK’nin “cumhurbaşkanı adaylığına” yönelik kararları Resmi Gazete’de yayımlandı

YSK’nin 14 Mayıs’taki seçimlerde siyasi partiler ve seçmenlerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına yönelik usul ve esasları belirlediği kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dört sanık için Kırmızı Bülten talebi kararı

Bugünkü duruşmaya, yargılanan siyasetçiler ve avukatları katılmadı. Bazıları 6 Şubat depremlerinin etkilerini, bazıları da sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi. Savcı ise, mazeretler için sağlık ve mesleki mazeretlerin kabulüne diğer mazeretlerin reddini talep etti. Heyet ayrıca, tutuklu siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamına, hakkında yakalama kararı bulunan Şenay Oruç, Filiz Aslan, Abdülselam Demirkıran ve Ferhat Aksu için Kırmızı Bülten çıkarılmasını talebine hükmetti.

GS TV spikeri, ‘siyasi paylaşımları’ nedeniyle işten çıkartıldı

Galatasaray TV spikeri Serbay Şenkal, işten çıkartılmasına neden olan tweetleri sıralayıp “Ekmeğimle oynandı. Galatasaray, ‘fikri hür, vicdanı hür’ camia, tweetlerimden dolayı beni işten kovdu. Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmek benim en doğal hakkım” dedi.

EKONOMİ

BİSAM: Açlık sınırı 9 bin 234, yoksulluk sınırı 31 bin 939 liraya ulaştı

BİSAM, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin bir günlük maliyetinin 300 lirayı aştığını, açlık sınırının 9 bin 234 lirayı bulduğunu açıkladı.

Bütçe 202,8 milyar lira açık verdi

Şubatta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 19,1 azalarak 218 milyar 828 milyon liraya gerilerken, bütçe giderleri yüzde 93,9 artışla 389 milyar 388 milyon liraya ulaştı.

Hakları gasbedilmek istenen Mar&Bit işçileri, Çalışma İl Müdürlüğünü göreve çağırdı

Adana’nın Yüreğir ilçesi Seyhan Mahallesi’nde 290 işçinin çalıştığı Mar&Bit Konfeksiyon’da patronun işyerini kapatmakla tehdit ettiği işçiler, hakları için Çalışma Bakanlığı’nı göreve çağırarak tazminat haklarını istedi.

Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan yardım talep etti

ABD’de büyük bankaların arka arkaya batması dünya gündemine oturdu. Yeni bankalar için iflas korkusu yaşanırken iflas endişeleriyle adından sıkça söz ettiren Credit Suisse, iddialara göre İsviçre Merkez Bankası’ndan yardım talep etti.

DIŞ POLİTİKA

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Niinistö: “Türkler, beni NATO kararını açıklamak için davet etti”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, iki günlük ziyaret için Perşembe Ankara’da olacak. Niinistö, Finlandiya kamu yayıncıcısı YLE’ye “Türkler’in, NATO konusundaki irade beyanını almak üzere gidiyorum. Davete elbette olumlu yanıt verdim” dedi.

Erdoğan Finlandiya’nın NATO üyeliği için “Verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz” dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili “Süreç neyse o süreci işleteceğiz. Üstümüze düşen görevi yapacağız. Verdiğimiz sözü tutacağız. Cuma günü gelsin Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşüp verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz” dedi.

İran’da ateşler yakıldı, “Diktatöre ölüm” sloganları yükseldi

İran’da Çarşenbe Suri (yılın son çarşambası) protestolarında onlarca kentte sokaklara çıkan halk, Dini Lider Ali Hameney’in resimlerini yaktı, hükümet karşıtı sloganlar attı. Ateşler yakılarak büyük çemberler oluşturulan protestolarda “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Diktatöre ölüm” sloganları atıldı, protestolarda öldürülenlerin ve idam edilenlerin isimleri tekrar edildi. Yakılan ateş etrafında dans eden ve baş örtülerini yakan kadınlar da “Özgürlük için” şarkısını söyledi.

İngiltere’de birçok sektörden yarım milyonu aşkın emekçi greve çıktı

İngiltere’de birçok sektörden yarım milyondan fazla emekçi, ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle koordineli greve çıktı.

Paris’te çöp grevi 10. gününde: Geri adım atmayacağız

Geçtiğimiz günlerde demir yolu işçilerinin toplanmayan çöplerin bir kısmını Macron’un partisi “Renaissance” merkezinin önüne atarak polisle çatışmaları gündemi meşgul ederken, hükümet ve sağcı belediye meclis üyeleri tarafından grevci işler üzerindeki baskı da daha da arttırıldı. Grevi kırmak için yakın bölgelerden çöp kamyonları ve işçiler Paris’e getirilerek çöplerin bir kısmı toplansa da emekçilerin grevci işçilere desteği sürüyor.

Fransa İçişleri Bakanı grevdeki işçilerin zorla çalıştırılmasını istedi

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Paris Belediyesi’nden kentte oluşan “çöp yığınları” nedeniyle grevdeki temizlik işçilerine zorla işe başlattırma prosedürü uygulamasını talep etti.

İHA Krizi: ABD, Rusya büyükelçisini Dışişleri’ne çağırdı

Karadeniz üzerinde MQ-9 Reaper tipi İHA’sının düşürülmesi üzerine ABD, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov’u Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İsrail: Knesset, tüm uyarılara rağmen yargı reformunu kabul etti

İsrail parlamentosu Knesset, 14 Mart’ta yapılan ilk oturumunda, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayan, bazı yasaların yargı denetiminden geçmesini ve başbakanı görevden uzaklaştırmasını engelleyen tartışmalı yargı reformu düzenlenmesini kabul etti.

16 Mart

İÇ POLİTİKA

AKP ve MHP Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi için karar aldı

AKP ve MHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin TBMM’de grup kararı aldı.

Menzil tarikatından malumun ilamı: “Seçimlerde Cumhur İttifakını destekliyoruz”

Menzil tarikatına bağlı Semerkand Vakfı ile TÜMSİAD, Beşir Derneği ve GENÇKON, yayımladıkları açıklamayla cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakını desteklediklerini duyurdu.

Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya yükseldi

Urfa’da Abide Kavşağı’nda bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

Erdoğan: Afetler karşısında eldeki imkanlar yetersiz kalıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eşine rastlanmamış bir yağışın yol açtığı sellerde Şanlıurfa ve Adıyaman’da çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken yerleşim yerlerimizde ciddi hasar oluştu” dedi.

Urfa’da 2021’de taşacak dereler tespit edilmiş ama önlem alınmamış

Urfa’da 2021 İl Afet Risk Azaltma Planı’nda olası bir selde taşacak derelerin belirlendiği ama önlem alınmadığı için ölümlerin göz göre göre geldiği ortaya çıktı

Depremzede çiftin sığındığı iş yerini su bastı, hamile eş hastanelik oldu

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde deprem felaketinde evleri hasar alan çiftin sığındığı işyerini su bastı. Suyla dolan işyerinde fenalaşan hamile eş hastaneye kaldırıldı.

Deprem soruşturmasında tutuklananların sayısı 284’e yükseldi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmalarda hakkında adli işlem başlatılan 1219 şüpheliden 284’ünün tutuklandığını açıkladı.

Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış

AÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu’nun TÜBİTAK’ın çağrısıyla deprem bölgesinde yaptığı incelemede yıkılan ve ağır hasar gören binalarda dere kumu kullanıldığı ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu: Depremde İstanbul’da 90 bin bina ağır hasar alabilir

“İstanbul’da sadece bina güçlendirmesi için gereken kaynak en iyimser hesapla Büyükşehir Belediyemizin yaklaşık 5 yıllık bütçesi kadar. Ağır hasar alması mümkün olan bina sayısı yaklaşık 90 bin.”

Yüzde 94 engeli olan hükümlüye cezaevi ringinde işkence iddiası: Adalet istiyoruz

Kayseri Bünyan Cezaevi’nde 6 yıldır kalan ve yüzde 94 engeli olan Şaban Kaygusuz’un ailesi çocuklarının ring aracında işkenceye maruz kaldığını iddia etti.

Van’da 9 kadın gözaltına alındı

Van’da sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, Yeşil Sol Parti Van Eş Sözcüsü Gönül Uzunay, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Van Şubesi Eş Başkanı Hanım Kaya, Barış Annesi Xecê Barıştıran, Serhat Göç İzleme Derneği (GÖÇDER) Eş Başkanı Gülşen Kurt, Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Van Şubesi Eş Başkanı Edibe Babur, yerine kayyım atanan Saray Belediyesi Eş Başkanı Caziye Duman ve HDP İpekyolu Belediye Meclis üyesi Özlem Tuci, TJA üyesi Zeynep Kaya ile Songül Işık gözaltına alındı.

AYM, 2016 1 Mayıs’ında Taksim’e çıkmak isteyen HKP’ye yönelik müdahalede hak ihlali olmadığını savundu

1 Mayıs 2016’da Taksim’e çıkmaları engellenen ve üyeleri darbedilerek gözaltına alınan HKP’nin başvurusunu değerlendiren AYM, hak ihlali olmadığına karar verdi. AYM Başkanı ve 4 üye karşıoy kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Çeviköz: Demirtaş ve Kavala için AİHM kararı uygulanacak

Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ünal Çeviköz, iktidar olmaları halinde Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için AİHM kararlarının uygulanacağını ve iki ismin serbest bırakılacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, İsias Otel’de hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerini ziyaret etti: Hesabını soracağım

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, depremde Adıyaman’daki İsias Otel’de hayatını kaybeden Kıbrıslı öğrencilerin ailelerini ziyaret etti.

YSK Başkanı Ahmet Yener: 15 yeni ülkede daha sandık kurulacak

Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya’da da sandık kurulacak.

Uzlaşma formülü: 81 ilde HDP, 41 ilde İttifak altında HDP-TİP

Emek ve Özgürlük İttifakı seçim ittifakına dönüştü. HDP 81 ilde, TİP en az 41 ilde kendi listesi ve amblemiyle seçime giriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyaret neden ertelendi?

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyaret ertelendi. Kılıçdaroğlu konuya dair soruya “Onu ev sahibine soracaksınız” yanıtını verdi. HDP’den açıklama geldi. HDP yetkilileri, ertelemeye dair yaptıkları açıklamada “Sel felaketi nedeniyle Eş Genel Başkanlarımız sahadalar. Oluşan program yoğunluğu nedeniyle talep bizden gitti. Program yeniden netleştiğinde bilgilendirme yapılacak” bilgilerini paylaştı.

Halepçe’de katledilenler anıldı: Unutmayacağız

HDP Batman İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Halepçe nayê ji bîr kirin” pankartı açıldı. Açıklamaya, yerlerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Songül Korkmaz ile Mehmet Demir, Batman Emek ve Demokrasi Platformu, HDP, DBP, Yeşil Sol Parti Batman İl Örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

AKP’li Şanlıurfa Belediyesi, dere ıslahı yapmak yerine Japonya’dan borç alıp Taliban’a göndermiş

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi emekçileri seslendi: Halkımıza burada hizmet vermek istiyoruz

Depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinin, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine taşınması ve buradaki çalışanların da başka hastanelere görevlendirileceği iddiaları üzerine sağlık emekçileri bugün hastane önünde eylem yaptı.

Profilo Lisesi önünde eylem: Okulumuzun yerini belediyeye bırakmayacağız

Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle tahliye edildi. Kağıthane Belediyesinin okul arazisine el koymak istemesi protesto edildi.

Sendikalaştıkları için işten atılan gıda işçileri: Sendika hakkımız engellenemez

Öz Gıda-İş’e üye olan işçiler 28 Şubat’ta işten atıldı. Yemekhane işçileri hastane yönetiminin kendilerine sendikadan istifa etmeleri halinde işe geri alınacaklarını söylediğini ifade etti.

EÜ sağlık işçileri: Ya masa ya iş bırakma

TİS sürecinde anlaşma sağlanamayan ve şube sekreterleri işten atılan Sağlık-İş üyesi EÜ Hastanesi işçileri, “Taleplerimiz kabul edilmezse üretimden gelen gücümüzü kullanırız” dedi.

Sağlık-İş İzmir Şube üyesi Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri, 1831 işçiyi kapsayan yeni dönem toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri ve Şube Sekreteri Nazım Özkan’ın işten atılmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Amasra’daki maden ocağında yangın yeniden başladı

Dün akşam saatlerinde metan gazı seviyesinin yükselmesiyle baraj gerisinde kömür tozu patlaması yaşanınca yangın çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde gönüllülerin kurduğu hayvan barınağı boşaltılıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin Hayvan Barınma Merkezi BuPaws’a ait barınak 22 yıldan sonra “Fetih Yolu Projesi” yapmak için boşaltılarak başka bir araziye taşınmak isteniyor.

CHP’li Başarır: Ünsal Ban’ın THK Üniversitesi rektörlüğü döneminde sahte diplomalar verildi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sahte diploma skandalını meclis gündemine taşıdı. Başarır, TBMM’de “Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi” amacıyla yaptığı konuşmasında, AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur, A Haber sunucusu Erkan Tan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı dönem AKP milletvekili Ebubekir Gizligider gibi isimlerin Türk Hava Kurumu Üniversitesinde sınava bile girmeden diploma sahibi olduğunu açıkladı.

Barış Terkoğlu’nun yazısına erişim engeli

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu bugünkü yazısında kendisini MİT’çi olarak tanıtan, sahte hâkim-savcı kartlarıyla gezen eski hükümlü Doğan Çelik’in AKP’den milletvekili aday adayı olmasını kaleme almıştı.

Selden etkilenen Balıklıgöl’deki balıklar mağaracıklara saklandı

Urfa ve Adıyaman’da etkili olan seller nedeniyle Balıklıgöl’ün su seviyesi yaklaşık iki metre yükseldi.

Keşan’ın 2,5 aylık suyu kaldı

Keşan’da yaşanan kuraklık nedeniyle su kullanımına sınırlandırma getirilecek.

AYM, Onur Yürüyüşünün yasaklanmasını hak ihlali saymadı

AYM, Kaos GL’nin başvurusunda 2016’da yapılmak istenen Onur Yürüyüşüne Ankara Valiliğinin izin vermemesinde hak ihlali bulmadı. AYM Başkanı Zühtü Arslan başta olmak üzere 6 üye karara muhalif kaldı.

EKONOMİ

İzmir’de İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi başladı: Yeni bir hikaye”ye ihtiyaç var ama nasıl?

İZELMAN’da TİS anlaşması sağlanamadı: 60 günlük grev süreci başlıyor

İZELMAN AŞ’de örgütlü Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu Şubeler ile belediye bürokratları ve SODEMSEN arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşçiler 60 gün sonra greve çıkacak.

DIŞ POLİTİKA

“Türk askeri Suriye’den çekilmeli”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek amacıyla Moskova’yı ziyaret eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya medyasına verdiği demeçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin tek bir şarta bağlı olduğunu açıkladı. Esad, Putin’le görüşmesinden bir gün sonra verdiği demeçte Erdoğan ile, Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekmesi şartıyla görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

KBY | “Duhok’ta düşen helikopterde 3’ü kadın 7 PKK’li öldü”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Duhok semalarında uçarken düşen helikopterde ölen 7 kişinin PKK’li olduğunu ileri sürdü. AP’ye konuşan örgüt sözcüsü, helikopterleri olmadığını, hava aracının uluslararası koalisyona ait olabileceğini söyledi.

Niinistö, konteynırlardaki depremzedeleri ziyaret etti

Niinistö, 6 Şubat depremlerinde büyük yıkıma uğrayan Kahramanmaraş’taki Karacasu Konteynır Kenti’ni ziyaret etti. Finlandiya Cumhurbaşkanı yarın İstanbul’daki görüşmede Erdoğan’ın ülkesinin NATO üyeliğinin onaylamasını bekliyor.

Çanlar Credit Suisse için çalıyor

ABD’deki Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünün etkisiyle hisseleri rekor seviyede düşen İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse’i kurtarmak için İsviçre Merkez Bankası 50 milyar frank verecek.

Sri Lanka’da kemer sıkma politikalarına karşı grev

Sri Lanka’da kamu ve özel sektör çalışanları kemer sıkma politikalarına ve demokratik haklara yönelik saldırılara karşı dün greve gitti.

50 bini aşkın eğitimci Yeni Zelanda’da grevde!

Yeni Zelanda’da 50 binden fazla eğitimci, daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücret için greve çıktı.

İddia: Macron “emeklilik reformu” kabul edilmezse Meclisi feshedecek

Fransız basınındaki haberlere göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “emeklilik reformu” kabul edilmezse Ulusal Meclisi feshedecek.

Macron hükümeti, emeklilik yaşını yükselten yasayı meclisin oyuna sunmadan onayladı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümeti, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran yasa tasarısını meclisin oyuna sunmadan Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrasını kullanarak yasayı onayladı.

Fransa’da işçilerin ayak sesleri: Ne bir gün fazla ne bir avro eksik!

Fransa’daki sendikalar ortaya çıktıklarından beri siyasal eylemler yapmaktan geri durmadılar. Bunun için Almanya’daki işçi eylemlerinde sık sık “Şimdi Fransızca konuşma zamanı” seslerini duyarız.

Yunanistan’da ikinci genel grev: Tek yol mücadele

Yunanistan’da 57 kişinin öldüğü tren faciasının ardından ikinci kez genel grev yapıldı. Yüz binler sokakları doldurarak “Ölülerin sesi olacağız” ve “Tek yol mücadele ve direniş” sloganları attı.

Cezaevinden “Zalim Hamaney” sloganlarıyla çıktı, yeniden gözaltına alındı

İşçi hakları savunucusu, hukuk öğrencisi Sepide Qolian, 4 yıl 7 ay tutuklu kaldıktan sona cezaevinden “Zalim Hamaney” sloganlarıyla çıktı; bu  slogan gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı.

Af Örgütü: İran’da çocuklara da işkence yapıldı

Uluslararası Af Örgütü, İran’daki protestolarda çocukların, güvenlik güçlerinin dayak, kırbaçlama, elektrik verme, tecavüz ve başka türlü cinsel şiddetine maruz kaldıklarını duyurdu.

İsviçre’de Google çalışanları işten çıkarmalara karşı greve başladı

Dünya genelinde 12 bin kişiyi işten çıkarmayı planlayan Google, İsviçre’de 200 çalışanını işten atınca diğer çalışanlar da iş bıraktı.

Freddy Kasırgası’nda ölü sayısı 300’ü geçti

Afrika’nın güneydoğu kıyılarını etkileyen Freddy Kasırgası nedeniyle Malavi, Mozambik ve Madagaskar’da ölü sayısı 300’ü geçti.

UAEA: Libya’da 2,5 ton uranyum kayboldu

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan yapılan açıklamada “Nükleer malzemenin mevcut konumu hakkındaki bilgi kaybı, nükleer güvenlik endişelerinin yanı sıra radyolojik bir risk oluşturabilir” ifadesi yer aldı.

Netanyahu’nun Yargı Reformu Paketi’ne karşı protestolar 10. haftada devam ediyor

Netanyahu’nun Yargı Reformu Paketi’ne karşı protestolar devam ederken İsrail polisi sokağa kırmızı çizgi çizen 5 kişiyi “kamu malına zarar vermekten” tutukladı.

İsrail’de kriz büyüyor… Başbakan, Cumhurbaşkanının barış planını reddetti

İsrail Başbakanı Netanyahu, “yargı reformu” krizinin aşılması için Cumhurbaşkanı Herzog’un sunduğu tasarıyı reddetti.

17 Mart

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılan Türkan Elçi’ye parti rozeti taktı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkan Elçi ile bugün CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılan Elçi’ye parti rozeti taktı.

Kılıçdaroğlu’ndan HDP ziyaretinin ertelenmesine ilişkin açıklama: Ev sahibine soracaksınız

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Milli Yol Partisi’ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada HDP ziyaretinin ertelenmesine ilişkin soruya “Onu bana sormayacaksınız” diye yanıt verdi.

Ahmet Özal Cumhurbaşkanı aday adayı oldu

Yedi partinin oluşturduğu “Türkiye İttifakı”nın Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal oldu.

Hayatına son veren Yapı Kredi çalışanı Efe Demir’in mektubu: Kral çıplak diyorum

Yapı Kredi çalışanı Efe Demir’in mobbing sebebiyle yaşamına son verdiği iddia edildi. Demir’in intiharı öncesi şirket yöneticilerine gönderdiği mektup ortaya çıktı.

Galeria Sitesinin eski müteahhidi: Yumuşak zemine denk geldim, vazgeçtim

Diyarbakır’da depremde hasar göre Galeria’nın eski müteahhidi kazma işlemi sırasında yumuşak zemine denk geldiğini, bu nedenle inşaatı yapmaktan vazgeçtiklerini söyledi.

Jeanette Winterson’un “Vişnenin Cinsiyeti” kitabı “muzır” ilan edildi

Jeanette Winterson’un “Vişnenin Cinsiyeti” adlı romanı “çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğu” gerekçesiyle “muzır” ilan edildi.

Ahmet Ümit’in, Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri kitabına sansür

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Yazar Ahmet Ümit’in ‘Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ isimli kitabını muzır ve müstehcen buldu.

Hakkında soruşturma izni verilen savcı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı A.M., “Nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla haklarında dava açılan iki kişinin yanında bulunduğu iddiası nedeniyle HSK kararıyla geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

Taraftar grubu Çarşı’ya “terör” davası açan savcı dün açığa alındı

Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’ya Gezi direnişi nedeniyle, “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçlaması ile iddianame hazırlayan Savcı Adem M. dün HSK tarafından açığa alındı.

Hüda Kaya, Musa Piroğlu ve Barış Atay’ın dokunulmazlık dosyaları Karma Komisyonda

HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Musa Piroğlu ile TİP Milletvekili Barış Atay’a ait dokunulmazlık dosyaları, Karma Komisyon’a havale edildi.

Deva Partili Yeneroğlu: Hatay Cezaevindeki isyanda “Vur emri” verilmiş midir?

Deva Partisi İstanbul Milletvekili, Mustafa Yeneroğlu Hatay T Tipi Kapalı Cezaevindeki isyan sırasında “Vur emri” verildiği, mahpuslara işkence yapıldığı iddialarını Adalet Bakanı Bozdağ’a sordu.

CHP’li Kaboğlu: AKP afete ilişkin uluslararası sözleşmelerde de yok

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu Dışişleri Bakanlığı’na afetle mücadele alanında Türkiye’nin taraf olabilecekken olmadığı önemli uluslararası sözleşmeler hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, vekillik için istifa etti: Erdoğan’ın talimatıyla

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, milletvekili adayı olmak için istifa etti. Sayan “Cumhurbaşkanımız bana ‘Mecliste olmanız gerekiyor’ dedi, ben de kabul ettim” dedi.

ORC: Bu pazar seçim olsa | Kılıçdaroğlu: 53,1 – Erdoğan: 42,3

ORC Araştırma’nın 11-15 Mart arasında 4 bin 540 kişiyle 42 kentte yaptığı kamuoyu yoklamasında “bu pazar seçim olsa” Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı 8,8 puan farkla geçerek birinci turda cumhurbaşkanı olacağı ortaya çıktı.

Urfa ve Adıyaman’da sel | Ölü sayısı 18’e yükseldi

Bakan Soylu, Urfa ve Adıyaman’da can kaybının 18’e yükseldiğini açıkladı.

Urfa’da mozaikler sel suyu altında kaldı

Urfa’da yaşanan sel felaketinde Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaikleri de etkiledi. Kısmi zarar gören eserlerin uzman ekipler tarafından temizleneceği bildirildi.

Depremde yıkılan Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nin enkazından çok sayıda ikona ve İncil çıkarıldı

Maraş merkezli depremlerde yıkılan Hatay’daki Antakya Rum Ortodoks Kilisesi enkazından çıkarılan 11 ikona ile çok sayıda İncil ve çeşitli malzemeler koruma altına alındı.

Bakan Kirişçi’den tepki çeken açıklama: Evet sel 15 canımızı aldı ama toprak da suya kavuştu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Urfa ve Adıyaman’daki sel ile ilgili “15 canımızı aldı ama kuraklık riski vardı, toprak suya kavuştu” açıklaması yaptı.

Şırnak Valiliği bazı alanları “geçiçi güvenlik bölgesi” ilan etti

Şırnak Valiliği, ilde bazı alanların 17-31 Mart tarihlerinde 15 günlüğüne “geçici güvenlik bölgesi” ilan edildiğini duyurdu.

Adıyaman’daki meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütleri: Kentin inşasında önerilerimiz dikkate alınsın

Adıyaman’da meslek odaları, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve Adıyaman Barosunun ortak açıklamasında kentin yeniden inşası sürecinde önerilerin dikkate alınması, acele edilmemesi çağrısı yapıldı.

Antalya bir kadın evli olduğu erkeğin satırlı saldırısına uğradı

Antalya Manavgat’ta Ç.G. adlı kadın 3 ay önce evlendiği S.G.’nin satırlı saldırısına uğradı. Ç.G.’nin kendisine şiddet uygulayan S.G. hakkında sürekli uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı.

Mansur Yavaş’tan Önder Algedik’e “sansür yasalı” suç duyurusu

Mansur Yavaş, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü ormanındaki ağaç kesimine tepki gösteren enerji ve iklim uzmanı Önder Algedik hakkında sansür yasasını dayanak göstererek suç duyurusunda bulundu.

Bakanlığın lisansını yenilemediği DW, Türkiye ofisini kapatıyor

DW Türkçe ay sonunda Türkiye ofisini kapatarak çalışanlarını telifli pozisyona geçirecek.

Hatay’da depremin 40’ıncı gününde depremde hayatını kaybedenler için ‘hırisi’ pişirildi

Hatay’da, depremin 40’ıncı gününde, hayatını kaybedenlerin anısına ‘hırisi’ pişirildi. Şefler afet nedeniyle herkesin yapamayacağını düşündüklerini belirterek “Herkes iyi bir vedayı hak eder” dedi.

Oy ve Ötesi, 100 bin gönüllüyle sandıkların tümünden veri toplamayı hedefliyor

Oy ve Ötesi Derneği, düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki seçim sürecinde hedefledikleri faaliyetleri paylaştı.

Van’da mülteci kadına cinsel saldırının faili 2 sözleşmeli erin duruşması görüldü

Van’ın İran sınırındaki Saray ilçesinde L.M. isimli mülteci kadına yönelik cinsel saldırının faillerinin yargılandığı dava 8 Haziran’a ertelendi.

İl Milli Eğitim, “Nazi selamına” soruşturma başlattı

Üsküdar Amerikan Lisesi futbol takımından bir oyuncunun, Ulus Özel Musevi Lisesi ile yapılan futbol maçında Nazi selamı vermesine ilişkin müfettiş görevlendirildi.

AYM, 15 Temmuz OHAL kararnamesindeki bazı hükümleri iptal etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle çıkarılan olağanüstü hal kararnamesinde yer alan bazı hükümleri iptal etti.

EKONOMİ

6 Şubat depremleri | Resmi maliyet 2 trilyon TL

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 6 Şubat depremlerinin 11 ilde yol açtığı maddi hasar ile ekonomik ve finansal kayıplar toplamının 2 trilyon TL’yi aştığını açıkladı. Bu bilanço 1999 Marmara depreminden yaklaşık 6 kat daha yüksek.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti

TÜFE’de artış beklentileri 12 ay sonrası için yüzde 30,75’ten 31,63’e çıkarken, 24 ay sonrası için yüzde 18,11’den 17,91’e indi.

Mata işçileri direnişlerine devam ediyor: Biz bu yoldan dönmeyiz

Mata işçileri direnişlerinin 19. gününde ek zam ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle eylemlerine devam ediyor.

Kentsel dönüşüm destek paketi açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kentsel dönüşüme yönelik destek paketini duyurdu. Pakette 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vadeli finansman sağlanacak.

İBB’den faizsiz kentsel dönüşüm kredisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi düşük gelir grubundan konut sahiplerinin binalarını yenileyebilmesi için proje başlattı. Projeden yararlanmak isteyenler faizsiz kredi kullanabilecek.

17 Mart 2023 14:45 Karşıyaka Belediyesi işçileri: Ücretler düzenli ve eksiksiz ödensin

Genel-İş İzmir 8 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Karşıyaka Belediyesine ait Kent AŞ ve Personel AŞ şirketlerinde çalışan işçiler belediye binası önünde açıklama yaptı.

İstanbul’da konut fiyatlarında fahiş artış

Endeksa’nın araştırması İstanbul’da satılık ve kiralık ev fiyatlarındaki bir yıl içindeki fahiş artışı ortaya koydu.

DIŞ POLİTİKA

11 yıl sonra ilk: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır’a gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin daveti üzerine 11 yıl aradan sonra Kahire’yi ziyaret edecek.

Erdoğan: Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onay sürecini başlatacağız

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün katılım Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.” dedi.

CPT’nin İmralı Cezaevi raporu kabul edildi

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) 110’uncu genel kurul toplantısını 6-10 Mart’ta Strasbourg’da gerçekleştirdi. Komite Türkiye ziyaretinde İmralı Cezaevi’ni de ziyaret etmişti. Ancak 20-29 Eylül tarihli Türkiye ziyaretlerinde İmralı Cezaevi’ne giden CPT, ziyarette PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşüp görüşmediklerine dair bilgi vermedi.

İran’da 7 Kürt tutuklu idam edildi

İran’da Urmiye Merkez Hapishanesi’nde biri kadın 7 Kürt tutuklu idam edildi.

YouTube, Trump’ın hesabını iki yıl sonra tekrar açtı

YouTube, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabıyla ilgili aldığı yasak kararını kaldırdığını açıkladı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Moskova’da Putin ile görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 20 Mart’ta Moskova’da görüşecek.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Putin hakkında yakalama kararı verdi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kararın gerekçesi olarak, Ukrayna’da işlendiği belirtilen savaş suçları gösterildi.

Almanya’da Federal Meclis küçülüyor

Almanya’da yıllarca süren tartışmaların ardından Federal Meclis, bugün parlamentodaki milletvekili sayısını 630 ile sınırlandırılmasına karar verdi. Sol Parti yasal yollara başvuracağını açıkladı.

Almanya’da havalimanlarında grev: Yüzlerce uçuş iptal edildi

Almanya’da Köln, Düsseldorf, Stuttgart ve Karlsruhe havalimanlarındaki çalışanların uyarı grevi sebebiyle yüzlerce uçuş iptal oldu.

ABD’de nükleer sızıntının kamuoyuna geç açıklanması “acil değildi” denilerek savunuldu

ABD’de Xcel Energy Monticello Nükleer Santrali’ndeki trityum sızıntısı düne kadar kamuoyuyla paylaşılmadı, savunma olarak “acil sağlık riski” taşımıyor” denildi.

ABD Kongresi Irak işgaline izin veren kararı kaldıracak

ABD ordusuna Irak’ta güç kullanma yetkisi veren Kongre kararı, Irak işgalinin 20’nci yıldönümünde kaldırılacak.

SDG’den Duhok’ta düşen helikopterlere ilişkin açıklama

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Duhok’ta muammaya dönüşen helikopter kazası hakkında açıklama yaptı. SDG, “güç değişimi” için Süleymaniye’ye giden iki helikopterin düştüğünü duyurdu. Gözler, Süleymaniye’yi kontrol eden KYB’ye çevrildi.

Silikon Vadisi Bankası’ndan iflasa karşı korunma başvurusu

ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) geçen hafta iflas ettiğini duyurmasının etkileri piyasaları etkilemeye devam ederken, SVB Financial Group iflasa karşı korunma başvurusunda bulundu. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), piyasalarda düşüşe neden olan Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflas ettiğini ve bankaya kayyum atandığını duyurmuştu.

Madrid’de doktorların 4 aylık grevi kazanımla sonuçlandı

Grev Komitesi ile Madrid özerk hükümeti sağlık bakanlığının vardığı anlaşma gereği, doktorların aylık maaşlarına 450 avro zam yapılacağı ve çalışma yüklerinin azaltılacağı bildirildi.

Fransa’da işçi sendikaları ve gençlik örgütleri yeniden greve çağırdı

Fransa’da Macron yönetiminin Meclisi baypas ederek emeklilik yasasını onaylaması, işçi ve emekçilerin öfkesini büyüttü. Dün geceden beri eylemlerin yapıldığı ülkede yeni grev kararları da alındı.

Paris’te en az 200 kişi gözaltına alındı

Fransa’da hükümetin tartışmalı emeklilik reformunu meclisin onayı olmadan hayata geçirmek istemesi üzerine başlayan protestolarda en az 200 kişi gözaltına alındı.

İngiltere’de işçiler hükümeti köşeye sıkıştırıyor: Sağlıkçılara yeni teklif

Eğitim, sağlık ve demir yolu gibi birçok sektördeki ayrı ve ortak grevler, bugüne kadar “Para yok” diyen İngiltere hükümetine geri adım attırıyor. Hükümet sağlıkçılara yönelik zam teklifini yükseltti.

Hindistan’da binlerce çiftçi soğan fiyatlarında artış talebiyle Mumbai’ye yürüyor

Hindistan’ın Maharaştra eyaletinde binlerce çiftçi, soğan fiyatlarında artış talebiyle eyaletin başkenti Mumbai’ye başlattıkları yürüyüşlerini sürdürüyor.

İsrail Ordusu Cenin kentine düzenlendiği operasyonda 4 Filistinli’yi öldürdü

18 Mart

İÇ POLİTİKA

Bakan Kurum: 2,5 milyondan fazla vatandaşımız çadır ve konteyner kentlerde kalıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, 2,5 milyondan fazla vatandaşın çadır ve konteyner kentlerde kaldığını, 301 bin acil yıkılacak, yıkık veya orta bina tespit edildiğini açıkladı.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen vakıf, deprem bölgesinde çocuklara din dersi veriyor!

Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Umut Kervanı Vakfı’nın, depremzede çocuklara bir ilkokulda din dersleri verdiği öğrenildi.

HDK’den açık mektup: Birlik ilkesine ihtiyaç var

“Türkiye ve Kürdistan halkları açısından hayati olan bu süreçte, ‘faşist bloku’ sadece cumhurbaşkanlığı seçiminde değil parlamento dağılımında da geriletecek seçim taktiklerini geliştirmek ittifak politikasının varlık koşullarındandır. O nedenle parlamentoda rejimin kaybettiği her sandalyeye odaklanmayan bir taktik hepimize kaybettirecektir. Bu yönüyle dönem, devrimci güç birliğinde her açıdan daha fazla ısrar etme, tekil örgütsel kazanımları önceleme algısını toplum nezdinde güçlendirecek tutumlardan uzak durma dönemidir. ”

Ali Sabuktay: Ayrı liste Emek ve Özgürlük İttifakı’na vekil kaybettirebilir

Siyasal iletişimci Ali Sabuktay, Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki liste belirsizliğine ilişkin “Büyük illerde iki ayrı liste çıkarsa ittifak, kazanma olasılığı olan 5-6 vekilliği kaybedebilir” dedi.

AKP’li Özlem Zengin: Hedef haline getirildim

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 6284 sayılı yasa ilgili konuştuğunda hedef haline getirildiğini ve tehdit mesajları aldığını söyledi. Zengin, “Ben AK Parti grup başkan vekiliyim. Ben kendi fikirlerimi anlatmıyorum Ben AK Parti grup başkan vekiliyim” dedi.

6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 49 bin 589’a yükseldi

Depremlerin ardından bölgedeki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Fuat Oktay, “Deprem felaketleri nedeniyle 6 bin 807’si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 49 bin 589 vatandaşımızı kaybetmiş bulunmaktayız” dedi.

Üç asker, “insan öldürme” suçlamasıyla tutuklandı

Hatay’da karakolda darp edilip mazot içirilen Suriyelilerden ikisi hayatını kaybetti, ikisi yoğun bakımda. Reyhanlı’da başlatılan soruşturmada, iki teğmen ve bir üsteğmen tutuklandı.

Depremzedelere bekçi şiddeti: “Burada OHAL var, devlet de yargı da biziz”

Hatay, Defne’de hasarlı evden akrabasının eşyalarını çıkaran H.K. bekçilerce darp edildi, hakaret ve küfre maruz kaldı. Olaydan hemen sonra doktor raporu alarak şikayetçi oldu.

Şenyaşar davasının firari sanığı hastanede öldü

Celal Şenyaşar’ı öldürmek ve Adil Şenyaşar’ı yaralamak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan İbrahim Yıldız tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

“Hapishanelerin kapasitesi yüzde 20,66 aşıldı”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 18 Mart Politik Mahpuslarla Dayanışma Günü’nde yazdığı açık mektup ile sorunların çözümünde görev, yetki ve sorumluluğu bulunanları göreve davet etti.

LGBTİ+ derneklerinden Pınar Selek davasına çağrı: Bu beraat bizim

Sosyolog Pınar Selek hakkındaki beraat yine bozuldu, tutuklama kararı çıkarıldı; “Mısır Çarşısı davası” 31 Mart’ta yeniden görülmeye başlıyor.

“Şahsıma ve ABB Başkanına güvenen Meral Hanım’a teşekkürler”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yolu açık olsun diyorum. Elbette seçimi kazanacağız, elbette gençlerin umudu olacağız” dedi.

Yavaş: Genel başkanların milletvekili olmasını önereceğim

ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Genel başkanlarımızın milletvekili olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın” dedi.

DEVA’dan Yavaş’ın ‘liderler milletvekili olsun’ önerisine yanıt: Herkes mutabakata uygun hareket etmeli

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Mansur Yavaş’ın liderlerin milletvekili olması teklifiyle ilgili, “Herkes mutabakata uygun hareket etmeli. Yavaş, önerisini Kılıçdaroğlu üzerinden getirebilir” dedi.

AKP, Fındıklı’da kadınlara bıçak çeken Mustafa Alyazıcı’nın adaylığını önce kabul etti sonra reddetti

AKP Rize İl Başkanlığı, Fındıklı’da kadınlara tehdit ve hakaretler savurup bıçak çekmesiyle gündem olan Mustafa Alyazıcı’nın adaylığını önce kabul etti, tepkiler üzerine adaylığı reddetti.

Samandağ’da kadınların 40. gün yürüyüşü: Hüznümüz isyanımızdır!

6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen ve en az 11 kent ile Suriye’yi etkileyen iki büyük depremin büyük yıkıma neden olduğu Hatay Samandağ’da kadınlar, kaybettikleri yakınlarının anısına yürüyüş düzenledi.

Farah Zeynep Abdullah’a “Musa O.’ya hakaret” iddiasıyla ceza

Musa Orhan’ın suç duyurusu üzerine hakkında dava açılan sanatçı Farah Zeynep Abdullah, 1300 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Suruç  Belediyesi kayyumu görevden alındı

Suruç Belediyesine kayyım olarak atanan Kenan Aktaş görevinden alındı. Yerine Batman Vali Yardımcısı İbrahim Güneş atandı.

Emsal kararlara rağmen beraat ve göreve iade verilmiyor

Mahkemelerden göreve iade kararları çıkmasına rağmen Barış Akademisyenlerinin yaşadıkları hukuksuzluklar son bulmadı. Özellikle bazı üniversiteler mahkeme kararlarını uygulamamak için direniyor.

RTÜK Başkanı: Halk TV hakkında inceleme başlatıldı

Halk TV’nin “provokatif yayınlar yaptığını” iddia eden RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Gerekli inceleme başlatılmıştır” dedi.

Çadır kentte mantar, ishal ve ateş yaygın

İskenderun’da gönüllü çalışan hemşireler çadır kentlerde kişisel bakımların sağlıklı yapılmadığı için sağlık sorunlarının arttığını belirterek mantar, ishal ve ateşin yaygın olduğunu söyledi.

Edebiyatçılardan PTT Kargo zammına tepki: İtiraz ediyoruz

Aralarında Haydar Ergülen, Necmiye Alpay ve Mine Ömer’in olduğu 100 şair, yazar, akademisyen ve kültür emekçisi bildiri yayınlayarak PTT Kargo’nun tarife değişikliği kararından dönmesini talep etti.

Selden etkilenen Balıklıgöl’deki balık sayısı azaldı

Urfa’da 16 kişinin hayatını kaybettiği sel nedeniyle Balıklıgöl çevresinde su seviyesi yaklaşık 2 metre yükseldi. Gölün etrafı çamurla kaplanırken, taşan göldeki çok sayıda balık çevreye saçıldı. Göldeki balık sayısında gözle görülür derecede azalma meydana geldi.

DIŞ POLİTİKA

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump tutuklanmayı bekliyor

ABD’nin eski başkanı Donald Trump sosyal medya paylaşımında tutuklanmayı beklediğini açıkladı. Trump’ın evinde ‘istihbarat kaynaklarını tehlikeye atabilecek nitelikte’belgeler bulunduğu açıklanmıştı.

Çavuşoğlu Mısır’da | İlişkileri güçlendirmekte ciddi bir kararlılığa sahibiz

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri’nin davetiyle başkent Kahire’ye giden Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yılın ardından ülkeyi ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin politikalarına karşı kitlesel gösteriler 11’inci haftasında

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’nun, yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifi ve ırkçı politikalarına karşı on binlerce kişi, gösterilerin 11’inci haftasında meydanlara çıktı.

19 Mart

İÇ POLİTİKA

Newroz pek çok ilde kutlandı: Mutlaka bu iktidarı değiştireceğiz

“Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla 23 il ve ilçede Newroz kutlandı

EŞİK: Eşitliği koruyan yasalardan vazgeçmeyeceğiz

EŞİK, yayımladığı deprem raporunda “Bilime kulak asmamak, kar ve rant hırsı, eşitsizlik ve ayrımcılık öldürdü” diyerek doğal afetler üzerinden 6284 yasasının hedef alınmasına tepki gösterdi.

‘6284’ sayılı kanunu savunmasının ardından hedef alınan AKP’li Zengin: Bizim mahalle kadınların değiştiğini göremiyor

Sinan Oğan: Yüzde 30’luk kitle var, ikinci turun en güçlü adayıyız

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan seçimler için iddialı. Oğan’a göre yüzde 30’luk “Türk Milliyetçisi ve Atatürkçü kitle” kendisini ikinci turun en güçlü adayı hale getiriyor.

Urfa merkezde yağış nedeniyle eğitime bir gün ara verildi

Urfa’da etkili olması beklenen kuvvetli yağış nedeniyle kent merkezinde yarın eğitim öğretime ara verildi.

Muharrem İnce adaylıkta ısrarcı: “Erdoğan’ı da muhalefeti de göndereceğim”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı adaylığı için yarın YSK’ye başvuracağını söyledi ve “Ben bu Erdoğan’ı göndereceğim. Ama bu muhalefeti de göndereceğim” dedi.

Akşener: Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ile görüşebilir

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener “Sayın Kılıçdaroğlu sadece HDP değil bütün siyasi partileri dolaşıyor. Hüseyin Baş ile de görüştü, başka siyasi partilerle görüştü. Onun için o görüşmelerde cumhurbaşkanı adayı olarak elbette bir sakınca yok” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi”nde konuştu: Güçlü bir demokrasi inşa edeceğiz

Kemal Kılıçdaroğlu “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi”nde demokrasi ve bilgi ekonomisi vurgusu yaptığı açıklamasında “Güçlü bir demokrasi inşa edeceğiz. Sosyal devlet inşa edeceğiz” dedi.

İstifa eden Adıyaman Valisi, şiir yazıp “iftira” ve “haysiyet avı” dedi

Depreme müdahale zaafiyeti tepkilerinin ardından sağlık sorunları gerekçesiyle Adıyaman Valiliği görevinden istifa eden Mahmut Çuhadar, yazdığı şiirde “iftira” ve “haysiyet avı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, nükleere karşı çıkan muhalefeti halka şikayet etti: “Bu nasıl kafadır?”

Balıkesir’de konuşan Tayyip Erdoğan, muhalefeti halka şikayet etti: “Akkuyu Nükleer Santralini geziyorlar, ‘Çok güzel’ diyorlar. Geldikten sonra ‘Yaptırmayacağız’ diyorlar. Bu nasıl kafadır?”

Üç asker, “insan öldürme” suçlamasıyla tutuklandı

Hatay’da karakolda darp edilip mazot içirilen Suriyelilerden ikisi hayatını kaybetti, ikisi yoğun bakımda. Reyhanlı’da başlatılan soruşturmada, iki teğmen ve bir üsteğmen tutuklandı.

EKONOMİ

İsviçreli bankacılık devi UBS, Credit Suisse bankasını satın alıyor

İsviçre yönetimi, ülkenin 2. büyük bankası Credit Suisse’in “küresel piyasaları sarsmaması” için harekete geçti, hükümet desteğiyle ülkenin en büyük bankası USB, Credit Suisse’i satın alıyor.

İşçilerin ek zam için direndiği Mata’da kıyım sürüyor

İşçilerin ek zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle direndiği Mata Otomotiv’de işten atmalar devam ediyor. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 520’yi buldu.

Mar&Bit işçileri: Patron iflas deyip 2 milyonluk arabaya biniyor

Adana’da tazminat hakları gasbedilmek istenen depremzede Mar&Bit işçileri, firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yaptı.

DIŞ POLİTİKA

Trump ‘tutuklanacağım’ dedi, Pelosi destek verdi: Eski başkan bile yasanın üstünde değil

Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı Demokrat Nancy Pelosi mahkemeye destek verdi. Pelosi Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Hangi kararı verirse versin büyük jürinin vereceği karar açıkça gösteriyor ki eski ABD başkanı bile yasanın üstünde değildir. Eski başkanın bu sabahki açıklaması sorumsuzca yapılmıştır. Kendisini gündemde tutmak ve destekçileri arasında huzursuzluğa yol açmak için yapılmıştır. Yasaları çiğnemesinden, seçimlere saygısızlık etmesinden ve şiddeti kışkırtmasından bir yere kaçamaz. Haklı olarak, hukuk sistemimiz, onu nasıl hesap verebilir hale getireceğine karar verecektir.”

5 maddede Çin liderinin Moskova ziyareti: Rusya heyecanlı, ABD rahatsız

Çin lideri Şi Cinping’in bugün başlayacak Moskova ziyareti Rusya’da heyecanla beklenirken ABD’de rahatsızlık yarattı. ABD merkezli analizler Rusya’dan çok Çin’i hedef alıyor.

Putin’den Mariupol’a ilk ziyaret

Uluslararası Ceza Mahkemesinin hakkında tutuklama kararı çıkardığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ele geçirdiği Mariupol kentini ilk kez ziyaret etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karadeniz Tahıl Anlaşması 60 gün uzatıldı

Filistinli tutuklular açlık grevine hazırlanıyor: ‘Başka bir seçenek kalmadı’

İsrail’in baskı politikalarına karşı ‘seçenekleri kalmadığını’ duyuran tutuklular, ramazan ayında açlık grevine başlayacaklarını bildirdi.

Paris’teki grevci işçilerin lideri Vieceli: Geri adım atmayacağız!

Fransa’nın başkenti Paris’te iki haftaya yakındır direnen işçilerin lideri ve Sendika Genel Sekreteri Regis Vieceli, üzerlerindeki baskının arttığını ancak mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

ABD’de savaş karşıtı gösteri: ABD kapitalizmi savaşa bağımlı

ABD’de Beyaz Saray çevresinde bir araya gelen savaş karşıtı yüzlerce kişi, “ABD kapitalizmi savaşa bağımlı” diyerek barış talebini dile getirdi.

20 Mart

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu’ndan video: Birleşeceğiz ve kazanacağız. Ama kime karşı?

Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan “Birleşeceğiz ve kazanacağız. Ama kime karşı?” başlıklı bir video yayınladı.

“Kürt sorununda çözümün adresi TBMM’dir”

Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Meclis’te bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan liderler Kürt sorunu başta olmak üzere tüm sorunların Meclis’te çözüleceğini kaydetti.

Deprem’de hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 96’ya yükseldi

İMO: Yetkililer bazı binalardaki hasar tespitlerini değiştirdi

İMO tarafından depremlerle ilgili hazırlanan raporda hasar tespit çalışmalarına müdahale edildiği bazı binalardaki hasar tespitlerinin daha sonra yetkililer tarafından değiştirildiği duyuruldu.

Deprem soruşturmalarında 298 kişi tutuklandı

Deprem bölgesindeki yıkımda sorumluluğu olduğu şüphesiyle soruşturulan kişi sayısı 1325 oldu.

Selde can kaybı 20’ye yükseldi

Urfa ve Adıyaman’daki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye yükseldi.

Yargıtay 6. Ceza Dairesi başkanlığına Hüseyin Kocabey seçildi

Yargıtay 6. Ceza Dairesi başkanının görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimi kazanan Yargıtay Üyesi Hüseyin Kocabey, dairenin yeni başkanı oldu.

Zehra Çatal adlı kadın sahibi olduğu inşaat şirketinde öldürüldü

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Zehra Çatal adlı kadın, sahibi olduğu inşaat şirketinde; iddiaya göre alacak tartışmasında Yılmaz Fahrioğlu tarafından vurularak öldürüldü.

Birlikte yaşadığı erkeğin evinde vurulan Ayşenur Böcü hayatını kaybetti

Konya’nın Meram ilçesinde birlikte yaşadığı Ali Erensoy’un evinde tabancayla vurulan Ayşenur Böcü hayatını kaybetti. Gözaltına alınan Erensoy intihar ettiğini iddia etti.

Sinan Ateş’in ailesi: Siyaset bu alçak suikasttan pek uzak değil

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş “Siyaset bu alçak suikasttan pek uzak değildir. Bu insanlık dışı suikastın siyasi sahada da takip edilmesini tercih ediyoruz” açıklaması yaptı.

Ahmet Şık, Bakan Yanık’a sordu: Şenyaşar davası firarisi İbrahim Yıldız hastanede nasıl tedavi oldu?

Erdoğan: Kullanılamaz hale gelmiş bina sayısı 298 bine varıyor

Erdoğan deprem bölgesine ilişkin açıklama yaptı, “Kullanılamaz hale gelmiş bina sayısı 298 bine, bağımsız bölüm sayısı 876 bine varıyor” ifadelerini kullandı.

Belge saklayan savcılar HSK’ye bildirildi

Memur Suçları Soruşturma Bürosu, 10 Ekim Davasının soruşturma savcıları hakkında bazı bilgilerin saklanması ve “görevi kötüye kullanma”ktan Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) bildirimde bulundu.

Emniyetten 10 Ekim Davası’nda “belgeler tahrip oldu” bahanesi

10 Ekim Katliamı nedeniyle kamu görevlileri için “görevi kötüye kullanma ve delilleri yok etme” iddiasıyla yapılan suç duyurusuna takipsizlik verildi. Emniyet belgelerin tahrip olduğunu savundu.

Diyanet personeli deprem bölgesinde yabancı gazetecilerin kameralarını parçaladı

Diyanet personeli Narlıca’da yabancı gazetecilerin ekipmanına el koyarak, kameralarını parçaladı. Kırılan ekipmanın tazmin edilmesini yeterli bulmayan gazeteciler, haklarını arayacaklarını belirtti.

Mansur Yavaş’tan “Çalışmalara katılmayacak” iddiasına yalanlama geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, diğer genel başkanların cumhurbaşkanı yardımcısı olması halinde seçim çalışmalarına katılmayacağı iddialarını yalanladı

İnce, Perinçek ve Oğan YSK’ye cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunda bulundu

Erdoğan, Bahçeli ile görüşüyor

Görüşme basına kapalı gerçekleşiyor.

Yeniden Refah Partisi Cuhmur İttifakı’na katılmayacak

24 kurumdan siyasi partilere çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ne dönüşü sağlayın ve 6284’ten vazgeçmeyin!

Türkiye’de faaliyet gösteren 24 kurum, tüm siyasi partilere, kadın hakları mücadelesinin yanında durarak 6284’ü koruma ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını sağlama çağrısı yaptı.

Eşini ve kızını bıçaklayan Abdulkadir Ahmadi tahliye edildi

Eskişehir’de eşi ile kızını sokakta bıçaklayıp kendisine müdahale eden bir kişiyi daha yaralayan ve tutuklu yargılanan Abdulkadir Ahmadi hakkında 22 yıla kadar hapis istendi. Ahmadi, tahliye edildi.

EKONOMİ

Bir 128 milyar dolar daha gitti

Bloomberg hesaplarına göre, Aralık 2021’den bu yana Merkez Bankasının döviz kurlarını tutmak için “arka kapı” müdahaleleri 128 milyar dolara ulaştı.

Erdoğan: Yıkımın maliyeti 103,6 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk hesaplarımıza göre depremin yol açtığı yıkımın maliyetinin 103,6 milyar doları bulacağı anlaşılıyor” dedi.

6 büyük merkez bankası, küresel tedirginliğe karşı dolar likiditesini artırma kararı aldı

ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları, dolar swap hattı operasyonlarının sıklığını artırma kararı aldı.

New York Community Bankasının iştiraki iflas eden Signature Bank’ı satın alma konusunda anlaştı

İflas eden Signature Bank, New York Community Bankasının yan kuruluşu tarafından satın alındı.

Çiğli Belediyesi işçilerinden Genel-İş’e çağrı: Temsilcilik seçimleri yapın

Çiğli Belediyesinde 19 Ocak günü 3 işyeri temsilcisi görevden alındı. İşçiler sendikaya çağrı yaparak, seçimlerin tüzüğe uygun şekilde bir an önce gerçekleştirilmesini istedi.

Ek zam talep eden 620 Mata işçisi işten atıldı: Dönüş yok hakkımızı mutlaka alacağız

Mata Otomotiv’de yüzde 25 ek zam talebiyle iş bırakan işçilerin mücadelesi 22. gününde. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 620’yi buldu.

Türkiye’de kurulan Rusya ortaklı şirketlerin sayısı yüzde 670 arttı

Demirören AVM ödenmemiş borçlar nedeniyle Denizbank’a geçti

Emirates NBD iştirakı Denizbank A.Ş., Demirören Holding’in borçları karşılığı 19 bin metrekarelik alanı olan Taksim’deki Demirören AVM’yi devraldığını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

“Dönüm noktası Erdoğan-Sisi görüşmesi oldu”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mısır ile normalleşme sürecine ilişkin “Şükri’yi Ramazan’da Türkiye’ye davet ettim” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesindeki dönüm noktasının Doha’da Erdoğan-Sisi görüşmesi olduğunu söyledi.

Fransa: Halkın yüzde 65’i ‘mücadeleye devam’ dedi

Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkaran ve prim ödeme süresini uzatan emeklilik yasa değişikliğinin Meclis baypas edilerek onaylanmasının yankıları sürüyor. Ülkenin çeşitli kentlerin iş bırakma ve eylemler yer yer devam ederken, sendikalar 23 Mart günü için yeni bir grev ve protesto çağrısı yaptılar.

İsrailli Bakandan bir ırkçı açıklama daha: Filistin halkı diye bir şey yok

İsrailli yerleşimcilerin toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi Huvvara’nın “Yeryüzünden silinmesi” gerektiğini söyleyerek tepkileri üzerine çeken İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich bu kez de “Filistinliler diye bir halk yok” dedi.

Irak işgalinin 20. yıl dönümü: ABD’de başkana verilen savaş yetkisi kaldırılacak mı?

ABD Başkanına Irak’ı işgal imkanı veren “Askeri Güç Kullanma Yetki (AUMF)” yasasını geri alan tasarı ABD Senatosu’nda oylanacak.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’den, Suudi Arabistan Kralı Selman’ın Riyad davetine olumlu yanıt

Tahran yönetimi, Suudi Arabistan’ın Riyad davetine İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin olumlu yanıt verdiğini bildirdi.

Putin, Rusya’nın tahıl anlaşması kapsamındaki taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi

Afrika ülkeleri ile işbirliğine önem verdiklerini dile getiren Putin, bu ülkelerin Rusya’ya olan 20 milyar doları aşkın borcunu sildiklerini aktardı.

Cindires’te silahlı grubun saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti

Efrin’e bağlı Cindires ilçesinde Ahrar El Şarkiye isimli silahlı grup tarafından Newroz ateşi yakılması nedeniyle 3 Kürt öldürüldü, 2 Kürt de yaralandı.

21 Mart

İÇ POLİTİKA

Hatay’da yıkılan Rönesans Sitesi’nin yapı denetim sorumlusu tutuklandı

Urfa’da depremde yıkılan apartmanın müteahhidi hakkında iddianame hazırlandı

AFAD’ın evrak bölümünde şüpheli yangın

AFAD’ın Ankara’daki merkezinde evrak bölümünde şüpheli bir yangın çıktı. Savcılık, bazı evrakların zarar gördüğü yangını şüpheli bularak soruşturma başlattı.

Deprem bölgesindeki 4 ilde eğitim kademeli olarak başlıyor | “Eğitim için konteyner okullar kurulmalı”

10 merkezde Newroz ateşi yanıyor: Halkımız iktidardan yaptıklarının hesabını soracak

“Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla Newroz ateşi, 10 il ve ilçede yakıldı.

İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair grup kararı aldı

Şantiye şefi beton kalitesine itiraz edince çıkan kavgada öldürüldü

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binanın inşaatı için getirilen betonun kalitesine itiraz eden şantiye şefi Vedat Acar beton firmasında görevli Mehmet Raşit Koruli tarafından öldürüldü.

Şenay Ayvaoğlu’yu öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde, uzaklaştırma kararına rağmen boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen  Şenay Ayvaoğlu davasında sanık Serkan Ayvaoğlu müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Uzaklaştırma kararı korumadı, şiddet şikayetine takipsizlik kararı verildiği gün öldürüldü

Pendik’te 8 Mart günü eşi Murat Yaşar tarafından öldürülen Tülay Erşahin Yaşar’ın, şiddet gördüğü için şikayetçi olduğu soruşturmaya takipsizlik kararı verildiği gün öldürüldüğü ortaya çıktı.

Fatih Erbakan’in adaylığı için eksik belgeler de YSK’ye teslim edildi

Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüştü: Aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum

AİHM’den Barış Akademisyenleri için ihlal kararı

AİHM, Barış Akademisyenleri Telek, Şar ve Kıvılcım’ın başvurusunda, özel hayata saygı ve eğitim hakkının ihlal edildiğine ve manevi tazminata hükmetti.

Antakya’da yıkılan binaların müteahhidi Kuzey Kıbrıs’ta bulundu

Hatay, Antakya’da yıkılan bazı binaların müteahhidi olan Hikmet Günsay’ın Kuzey Kıbrıs’tan iadesi istendi.

EKONOMİ

AB’den Türkiye’ye 6 milyar avro deprem yardımı

Uluslararası Bağışçılar Konferansında taahhüt edilen 7 milyar avroluk yardımın 6,05 milyar avrosu Türkiye için, 950 milyon avrosu Suriyeliler için yapıldı.

Zürih’te Credit Suisse eylemi: “Yıllarca zenginleştiler, şimdi yükü halka yıkıyorlar”

İsviçre’de banka kurtarmak için devletin seferber olmasına karşı eylem düzenlendi: “Bankanın yıllarca kendini zenginleştirmesi ve şimdi bunun bedelini toplumun ödemek zorunda kalması skandaldır.”

TÜİK: Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 95,99 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak 2023 dönemine ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi verilerini açıkladı.

Türkiye, gıda enflasyonunda OECD ülkeleri arasında yine zirvede

37 üyesi bulunan OECD ülkeleri arasında Türkiye yüzde 71 ile Arjantin’in ardından en yüksek gıda enflasyonuna sahip ülke. Türkiye’nin en yakın takipçisi yüzde 46,88 ile Macaristan.

DIŞ POLİTİKA

Mahsa Amini Newroz’da mezarı başında anıldı: ‘Mücadelenin şifresi Mahsa Amini’

Dün akşamdan itibaren yeni yıla giren İran halkı farklı illerde Noruz ateşi yakarak hükümet karşıtı sloganlar attı. Bu sabah ise Mahsa (Jina) Amini mezarı başında anıldı.

Fransa sokaklarında mücadele ateşi!

Emeklilik yasasını halka rağmen onaylayan hükümete öfke dinmiyor. Gece boyunca gençler eylemler yaptı. Rafinerilerdeki grevlere bugün zorla müdahale eden polise karşı petrol işçileri de direniyor.

İngiltere’de demir yolu ve sağlık grevleri, kazanımlarda kilit rol oynadı

Yüzde 2’ye karşı greve başlayan demir yolcular yüzde 9,2 ile 14,4 arasında zam aldı. Hükümetin yüzde 1 teklif ettiği sağlıkçılar ise grevler sonrası yüzde 13-14’lük son teklifi kabul etti.

Suudi Arabistan, ABD’li Almadi’yi serbest bıraktı

Suudi Arabistan, hükümeti eleştirdiği için bir yılı aşkın süredir hapiste tuttuğu ABD’li Saad İbrahim Almadi’yi serbest bıraktı.

22 Mart

İÇ POLİTİKA

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz” dedi. Sancar, Halk TV canlı yayınında ‘Liderler Masası’ programının konuğu oluyor.

Selahattin Demirtaş: RTÜK tarafından verilen seçime müdahale amaçlı cezaları kabul etmiyoruz

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden yayımladığı mektubunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk Tv, Tele1, Fox TV ve Show TV’ye çeşitli gerekçelerle verdiği cezalara vurgu yaparak, “RTÜK tarafından verilen seçime müdahale amaçlı cezaları kabul etmediğimizi, adil yargı önünde er geç adaletin gerçekleşeceğini belirtiyor, yürekten inanıyoruz” ifadelerini yazdı.

İyi Partili Ağıralioğlu: Kemal Bey dayatmasına karşıyız;

HDP’nin içinde olduğu bir denklemde, terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız

İBB: Üsküdar Belediyesi, Mimar Sinan Meydanı’ndaki Ramazan etkinliğine sahte belgeyle engel oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Üsküdar’da açtığı Mimar Sinan Meydanı’nda ramazan hazırlıklarına Üsküdar Belediyesi müdahale etti. İBB, ramazan etkinliklerinde konser planlaması olmadığı, elektronik imzalı resmi yazıda ‘konser’ ifadesi kullanılmadığı halde, Üsküdar Belediyesi’nin, sonradan üretilen imzasız sahte bir belgeyle mahkemeye başvurarak, yürütmeyi durdurma kararı çıkarttırdığını bildirdi.

Bakan Koca: Deprem felaketini yaşamış illerimizin hiçbirinde şu ana kadar herhangi bir salgın söz konusu değildir

Sancar ve Klingbeil’dan ortak açıklama: Siyasi baskılar kabul edilemez

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüşen Almanya SPD Genel Başkanı Lars Klingbeil, siyasetçilere yönelik baskıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Üsküdar Amerikan Lisesi ‘Nazi selamı’ için Musevi Lisesi’nden özür diledi

Türk Yahudi Toplumu yaptığı açıklamada, olay ile ilgili ÜAL öğrenci ve yöneticilerinin 21 Mart Salı sabahı Ulus Özel Musevi Lisesi’ni ziyaretleri sırasında özür dilediklerini belirtti.

Ferit Şenyaşar HDP’den milletvekili aday adayı oldu

Üç yıldır kesintisiz Adalet Nöbeti’ni sürdüren Ferit Şenyaşar, HDP’nin “Mücadeleni Meclis’te sürdür” teklifine olumlu yanıt vererek, milletvekilliği aday adaylık dosyasını HDP Urfa İl Örgütü’ne teslim etti.

Millet İttifakı, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için YSK’ye başvuru yaptı

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu için YSK’ye başvuru yapıldı. Başvuru, Saadet Partisinden Bülent Kaya, DEVA Partisi’nden Medeni Yılmaz, Gelecek Partisinden Selçuk Özdağ ile Ayhan Sefer Üstün, Demokrat Partiden de Cemal Enginyurt’un katılımıyla YSK’ye teslim edildi.

Deprem soruşturmalarında ilk iddianame hazırlandı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerle ilgili yürütülen soruşturmalar kapsamında Şanlıurfa’da 14 kişinin hayatını kaybettiği ve 13 kişinin de yaralandığı apartmanın inşaat mühendisi O.E. hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede O.E. hakkında hapis cezası talep edilirken, projeye onay veren belediye çalışanı V.G. hakkında da soruşturma açıldığı kaydedildi.

YSK Başkanı duyurdu: 100 bin imza sürecinde yeni uygulama

YSK Başkanı Ahmet Yener, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adayları için bugün başlayan 100 bin imza sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yener, 27 Mart’ta sona erecek süreçte imza takibinin anlık olarak yapılabileceğini bildirdi. Söz konusu uygulama, bu seçimlerde ilk kez kullanılacak.

Denetim firmaları ne istedilerse almış

İnşaat faaliyetlerini denetlemeyen yapı denetim firmalarından bazılarının, bakanlık tarafından atanan denetçilerin şifrelerini kullanarak sisteme giriş yaptığı belirlendi. Ayrıca denetim sonuçlarına müdahale edildiği ortaya çıktı

Diyanet’ten 677 bin TL’lik faiz kazancı: Hani ‘haram’dı?

Dev bütçesiyle tartışma konusu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Haram” dediği faizden 677 bin TL kazanç sağladığı tespit edildi. Ayrıca kurum son dört yılda 2 milyar 874 milyon 837 bin TL’lik vergi geliri elde etti.

Bakımlar Allah’a emanet yapılmış

Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamına ilişkin dava görüldü. Sanık Kurt, duruşmada “Bakım Müdürü Mümin Karasu yeni makine teklifimizi reddetti. Bakımları Allah’a emanet yapıyorduk” dedi.

Rektör Hotar’ın ‘öğrencisiz akademisyen’ haline getirdiği Doç. Dr. Cengiz’in iş akdi feshedildi

DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın geçici görevlendirme uygulamaları nedeniyle “öğrencisiz akademisyen” olarak gündeme gelen Doç. Dr. Çağdaş Cengiz’in bu kez iş akdi feshedildi.

Dünya Su Günü’nde Van Gölü: ‘Tarihin en büyük su kaybı yaşandı’

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla açıklama yapan Van Çevre Derneği Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü’nde tarihin en büyük su kaybının yaşandığına dikkat çekti.

AYM: Uğur Kurt’u vuran polis yeniden yargılanacak

Okmeydanı Cemevi bahçesinde polis kurşunu ile ölen Uğur Kurt için AYM, hak ihlali kararı verdi. Buna göre Kurt’u öldüren polis yeniden yargılanacak ve Kurt’un eşine tazminat ödenecek.

Bakan Kurum: Maraş’ta yarın 17 bin 902 konutun temelini atacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yarın Maraş’ta 17 bin 902 konutun temelinin atılacağını söyledi.

Selçuk Bayraktar’ın şirketi Baykar’a ait özel sanayi bölgesine 49 hektarlık yeni alan tahsisi

Baykar Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ait İstanbul Özel Endüstri Bölgesi’ne 49,7 hektar ek alan daha tahsis edildi. Yeni alan Çorlu Havaalanı’nın bitişiğinde bulunuyor.

İddia: Lice’de polis çocuğa işkence etti

Lice’de 14 yaşındaki Y.D.’ye polisler tarafından işkence edildiği öne sürüldü. Y.D., polislerin “Kürtlere küfret, Türk olduğunu söyle” diyerek darp ettiğini söyledi.

Şemdinli davası AYM’ye taşındı

Kamuoyunda “Şemdinli davası” olarak bilinen Umut Kitabevi’nin bombalanmasına ilişkin açılan dava Anayasa Mahkemesi’nde.

AYM’den HDP’ye ikinci ret: B planı devreye giriyor

Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasına bırakılmasını isteyen HDP’nin talebini oy birliğiyle reddetti. HDP, şimdi B planını devreye alıyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı ne zaman “Kılıçdaroğlu” diyecek?

Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmama kararı aldı, ancak Kılıçdaroğlu’nun ismi dillendirilmedi. Peki ittifak kimi, nasıl destekleyecek?

RTÜK’ten ceza yağmuru

RTÜK; Tele 1, Halk TV, Show TV ve Fox TV’ye para ve yayın durdurma cezaları verdi. RTÜK üyesi Taşcı, seçim öncesi eleştirel yayın yapan yayıncıların hizaya getirilmesinin hedeflendiğini yazdı.

EKONOMİ

‘Türkiye’nin ekonomi modelinin araştırılması’ önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin Türkiye’nin yeni ekonomik modelinin araştırılması önergesi TBMM’de AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Geleceğimiz tehlike altında

CHP’li Öztrak tarafından hazırlanan raporda depremin ülkeye maliyetinin 126,3 milyar dolar olduğu bildirildi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise “Zarar telafi edilir ama zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” dedi.

Bankacılık krizi sürecek mi?

Küresel finans piyasaları çalkantılı günlerin ardından kısmen duruldu. Ancak sarsılan Credit Suisse’in UBS tarafından devralınmasından sonra bankacılık krizinin gerçekten sona erip ermediğine dair endişeler sürüyor.

Macron: Emeklilik reformu şarttı

Fransa’da halkın emeklilik reformuna yönelik öfkesi dinmiyor. Cumhurbaşkanı Macron ise yasanın sene sonuna dek yürürlüğe gireceği görüşünde. İnsan hakları temsilcilerine göre ise durum demokrasi açısından endişe verici.

DIŞ POLİTİKA

Almanların savaşa taraf olma endişesi büyüyor

Almanya’da yapılan uzun soluklu bir anketin sonuçlarına göre, ülkenin bir savaşa taraf olacağından korkanların oranı yüzde 55’e yükseldi.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde ‘jet hızında’ gelişmeler

Türkiye’deki deprem felaketinden sonra düzelme yoluna giren Türk-Yunan ilişkilerindeki iyileşme hızlı adımlarla ilerliyor.

Yunanistan da mayıs ayında seçime gidiyor: 28’inde düzenlenebilir

Kiryakos Miçotakis, mayıs ayında sandık başına gidileceğini açıkladı. Efimerida ton Sintakton ise, hükümet kaynaklarının 21 Mayıs ve 28 Mayıs tarihleri üzerinde durduklarını bildirdi.

Ukrayna’yı ayağa kaldırmanın maliyeti 411 milyar dolar

Rusya’nın saldırısı ile başlayan savaşta büyük tahribata uğrayan Ukrayna’nın yapılandırılması için 411 milyar dolara ihtiyaç duyulduğu bildirildi. Bu arada Kiev, IMF ile 15,6 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

23 Mart

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: Sınır ötesi operasyonlarımız devam edecek

Erdoğan, yıkıcı depremlerin merkez üssü Maraş’ta iftar programına katıldı. İftarın ardından açıklama yapan Erdoğan, Millet İttifakı – HDP görüşmesini “bölücülerle görüşmek” olarak lanse etti, sınır ötesi operasyonların devam edeceğini söyledi.

İnce’den Kılıçdaroğlu’nun çağrısına yanıt: Ağabeyimdir, memnuniyetle görüşürüm

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Muharrem İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘İlk turda bitirmemiz lazım’ çağrısına ilişkin “Memnuniyetle de görüşür, konuşurum” dediğini aktardı.

Erdoğan’ın diplomasını bulamayan eski YÖK Başkanı Özcan: Kişisel merakımdan araştırdım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasını arayan ve bulamayan eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Bu YÖK başkanının işi değil. Kişisel merakımdan araştırdım” diye konuştu.

Twitter’da bot hesaplar arttı: Seçim manipüle mi ediliyor?

Twitter’a popüler kullanıcıların isimlerini baz yapan bir bot networku giriş yaptı. Siyasal iletişim için kullanılan profesyonel hesaplara işaret eden uzmanlara göre sosyal medya seçim sonucunu değiştirecek etkiye sahip.

AB’ye iltica rakamları açıklandı: Türkiye dördüncü sırada

Avrupa İstatistik Dairesi, 2022 yılında AB ülkelerine yapılan ilk iltica başvurularında yüzde 64’lük artış kaydedildiğini açıkladı. Türk vatandaşları 50 bine yakın başvuruyla dördüncü sırada yer aldı.

Erdoğan bakanların adaylığı ile ne hedefliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve 17 bakanın seçimlerde aday olacağını açıkladı. Peki Erdoğan’ın bakanları aday göstermesinin ardında ne yatıyor?

EKONOMİ

Prof. Aziz Çelik: “Emekliye zam yetkisi Erdoğan’da değil, TBMM’de”

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Aziz Çelik, Erdoğan’ın emekliye zam yetkisi olmadığını, en düşük emekli aylığına yapılacak artışın kök maaşı değiştirmeyeceğini ve bu zammın diğer emeklilere bir yararı olmayacağını açıkladı.

Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Merkez Bankası, Mart ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’te sabit tutma kararı aldı.

Almanya’da dev uyarı grevi

Almanya’da sendikalar, ulaşım sektöründeki yüzbinlerce kamu çalışanını iş bırakmaya çağırdı. Pazartesi günü ülke genelinde ulaşımın felç olması bekleniyor.

Fransa’da emeklilik reformuna öfke büyüyor

Fransa’da emeklilik yaşının yükseltilmesine tepki olarak ülke çapında düzenlenen grev ve protestolar devam ediyor. Macron’un popülaritesi ise düşüşte.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’de başbakanın görevden alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı kabul edildi, onlarca protestocu gözaltına alındı

İsrail Parlamentosu (Knesset), başbakanın Yüksek Mahkeme tarafından görevden alınabileceği durumları kısıtlayan yasa tasarısını, tartışmalara karşın kabul etti. Tasarının kabulü sonrası son kitlesel eylemlerde polis onlarca göstericiyi gözaltına aldı. Polis, Tel Aviv’de otoyollara barikat kuran protestoculara karşı basınçlı su kullandı.

Hindistan’da ‘Neden tüm hırsızların soyadı Modi?’ diyerek Başbakan Modi’yi eleştiren ana muhalefet lideri Rahul Gandi’ye 2 yıl hapis cezası

Hindistan’da dört yıl önceki bir seçim mitinginde ‘Neden tüm hırsızların soyadı Modi?” diyerek Başbakan Narendra Modi’yi eleştiren, ana muhalefetteki Kongre Partisi lideri Rahul Gandi 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşması olacak

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sosyal medyadan bugün yaptığı açıklamada “Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşması olacak” dedi.

İddia: Suriye, Suudi Arabistan’la da barışıyor

Suriye ile Suudi Arabistan’ın, 10 yıldan uzun süre sonra diplomatik ilişkilerini yeniden tesis edeceği öne sürüldü. İddiaya göre, Suriyeli bir istihbarat yetkilisin Riyad’da günlerce kalması sonrası elçiliklerin yeniden açılmasında anlaşma sağlandı.

Medvedev: Putin tutuklanırsa bunu savaş ilanı kabul ederiz

Rusya eski Devlet Başkanı Medvedev, Putin’in yabancı bir ülkede tutuklanması halinde Moskova’nın bunu savaş ilanı sayacağını söyledi.

Finlandiya’nın üyeliğine ilişkin teklif komisyondan geçti

Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

24 Mart

İÇ POLİTİKA

İstanbul Valiliği açıkladı… Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi yangınında can kaybı

Son dakika haberi… Üsküdar’da bulunan Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 6. katında çıkan yangında bir kişi yaşamını yitirdi.

Emek ve Özgürlük İttifakı, deklarasyonuyla seçimle ilgili ölçütlere yeni çıta koydu!

Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili tutumunu önceki gün (çarşamba günü) bir deklarasyonla açıkladı.

Pendik’te 7 katlı otelde yangın: 2 kişi hayatını kaybetti

Pendik’te 7 katlı otelin 5. katında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık bir saat süren müdahalesiyle söndürülen yangında, 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı 3 kişi de yaralandı.

İyi Partili Ağıralioğlu: Ben partimden rahatsız değilim, partime ve genel başkanıma yapılandan rahatsız oldum; milletvekilliği adaylığı için başvurmadım

“Cumhurbaşkanlığı propaganda sürecine katılamayacağımı düşündükleri için diyebilirler ki, ‘Bu şartlarda milletvekilliğine taşımayalım.’ Başım üstüne”

Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a: Kimler kimlerle beraber?

Saadet lideri Karamollaoğlu, “Seçimi birinci turda alırız” dedi. Karamollaoğlu, “Seçmenin büyük bir kısmı anketlerde bile kendi fikrini söyleyemiyor. Bu seçimde iktidarın Tayyip Bey’in tahminlerinin ötesinde bir şok yaşayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

CHP’den Tayfun Kahraman sürprizi

Milletvekili aday adaylığı başvuru sürecinin tamamlandığı CHP’de, Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman’ın adaylığı gündemde. Kahraman ile birlikte Kayıhan Pala’nın adaylığına da kesin gözüyle bakılıyor.

Kamu kaynakları ‘ailenin’ emrinde!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın önsözünü yazdığı kitabın proje kapsamında en fazla sayıda baskısı yapılan kitap olduğu, bakanlığın kitap için 2,6 milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

İYİ Partili Ağıralioğlu: AKP ve MHP’den teklif gelmişti

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, milletvekili adaylığı için başvurmadığını belirterek “Ben partimden rahatsız değilim, partime ve genel başkanıma yapılandan rahatsız oldum” dedi. Ağıralioğlu, kendisine AKP ve MHP’den teklif geldiğini belirtti.

İYİ Partili Erdem: Ağıralioğlu’nun açıklamasından Akşener’in kesinlikle haberi yoktu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Yavuz Ağıralioğlu‘nun Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘na yönelik “Adaylığının dayatılmasına karşıyız” çıkışına ilişkin olarak, “O açıklamadan Sayın Genel Liderimizin, Meral Akşener’in kesinlikle haberi yoktu” ifadelerini kullandı.

Garo Paylan’dan Ağıralioğlu açıklamalarına tepki: Dilimizi ısırıyoruz

HDP’li Garo Paylan, İYİ Parti’li Yavuz Ağıralioğlu’nun açıklamalarını eleştirdi. Paylan, “Kullanmak istemediğim sıfatları kullanabilirim. Ama dilimizi ısırıyoruz” dedi.

Bir yanlış karar ile bir çocuk öldü: Hakime 6 yıl sonra soruşturma

Oğlunu öldürmeye teşebbüs eden baba için mahkeme ‘çocuğu ile kişisel ilişki kurabilir’ kararı verdi. Baba Türkoğlu bir gün sonra oğlunu öldürdü. Kararı veren hakime 6 yıl sonra soruşturma açıldı.

CHP’de adaylık süreci bitti: A Takımından aday olmayanlar belli oldu

CHP’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları tamamlandı. Geçtiğimiz seçimlerin iki katı başvuru alan partinin en üst organı olan MYK’den aday olmayan isimler de belli oldu.

Son anket: İnce aday olursa seçim ikinci tura kalıyor, Erdoğan önde

Optimar Araştırma’nın anketine göre Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adayı olması durumunda hiçbir aday ilk turda yüzde 50’yi geçemiyor. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında fark ise yüzde 2,1.

Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katılma kararı aldı. Partinin lideri Fatih Erbakan Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Hüda Par da parlamento seçimlerine AKP listelerinden katılacağını duyurdu.

TİP’ten Deprem (Suçları) Raporu: Herkesin işleneceğini bildiği cinayet

Türkiye İşçi Partisi, hazırladığı Deprem (Suçları) Raporu’nda yaşananları “İşleneceğini herkesin bildiği ancak engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir cinayete” benzetti.

Marmara Üniversitesi’nden diploma açıklaması: İddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili iddiaları reddeden Marmara Üniversitesi açıklama yaptı: “Cumhurbaşkanımızın belgeleri diğer mezunlarımızınki gibi üniversitemizde muhafaza edilmektedir.”

Erdoğan: İş yerine laf üretenlere bu milletin gücünü göstereceğiz

Deprem konutlarını 1 yılda bitireceklerini söyleyen Erdoğan, “İş yerine laf üretenlere, elle tutulacak hiçbir eserleri olmadığı halde, sağda solda laf yapanlara bu milletin gücünü göstereceğiz” dedi.

BirGün skandalı ortaya çıkardı, Kızılay maden suyu üretimini durdurdu!

BirGün’ün Kızılay’ın Afyon maden suyu fabrikasındaki skandal görüntüleri ortaya çıkarmasının ardından üretimin durdurulduğu ortaya çıktı. Fabrika personeli yıllık izne çıkarıldı. Yönetimin fabrika personeline gönderdiği mesajda 3 Nisan Pazartesi gününe kadar üretim yapılmayacağını bildirdi. Kızılay’ın Genel Müdürü Kul ise bir açıklama yapmadı.

Sosyalist Güç Birliği seçim kararını açıkladı: İttifak protokolü YSK’ye teslim edildi

SOL Parti, Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi, Sosyalist Güç Birliği çatısı altında 28. Dönem Milletvekili Seçimi’ne katılacak. Sosyalist Güç Birliği’nden yapılan açıklamada, “Bu partiler seçimlere Sosyalist Güç Birliği İttifakı içinde ancak kendi ad, aday ve programlarıyla katılacaklardır. İlgili ittifak protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmiştir” denildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı protokolünü sundu: “Hedefimiz halkın gerçek egemenliği”

Emek ve Özgürlük İttifakı, Yüksek Seçim Kuruluna ittifak protokolünü sundu. Protokolde, “Hedefimiz halkın gerçek egemenliğine dayanan bir demokrasinin inşasını sağlamaktır” ifadeleri yer aldı.

EKONOMİ

Yılın ilk 2 ayında kapanan şirket sayısı, yüzde 52,5 arttı

İlk 2 ayda 2 bin 744 şirket kapanırken 23 bin 713 şirket kuruldu.

Krizdeki yurttaş ebedi oruçta

Ekonomik darboğaz, yurttaşın sofrasını sildi süpürdü. Gıda enflasyonunda her geçen gün yeni rekorlar kırılırken 2022’de 5 TL olan pide 10 TL’ye, salça 14 TL’den 40 TL’ye, kuşbaşı et 99 TL’den 250 TL’ye fırladı.

Emeklilerin aylığına yama

İktidar, seçim öncesi açlık sınırının altına indirdiği emekli aylığına yama yapıyor. Erdoğan, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye çıkacağını açıkladı. En düşük emekli aylığı asgari ücretin bin TL altında kalacak.

Venezuela en çok ihracatı Türkiye’ye yapıyor: Yüzde 83’ten fazlası hurda

Venezuela, geçen yıl petrol ve altın gibi geleneksel olmayan ürün ihracatının yüzde 55’ini Türkiye’ye yaptı. 710 milyon doları aşan bu ihracatın yüzde 83’ten fazlasını hurda oluşturuyor.

Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı

AB’nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46’sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye’den ithal edilen 15 numuneden 14’ü hileli çıktı.

Deutsche Bank’ın hisselerinde sert düşüş

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın hisselerinde son üç yılın en keskin değer kaybı yaşandı. ABD piyasalarında yaşanan gelişmeler sonrası bankacılık krizinin büyüyeceğine ilişkin endişeler artmıştı.

Emekliye bayram ikramiyesi belli oldu

Emeklilerin alacağı bayram ikramiyeleri belli dolu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, daha önce bin 100 TL olan emekli ikramiyesinin 2 bin TL’ye çıktığını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

TikTok CEO’su ABD Kongresi’nde ifade verdi: ‘Çin devletinin kontrolünde değiliz’

ABD’de Çin devletine veri sağlamakla suçlanan sosyal medya platformu TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew, Kongre’de ifade verdi. Chew, şirketin mühendislerinin kullanıcı verilerine erişebildiğini kabul etse de, Pekin’le bağlantı iddialarını reddetti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye’nin F-16’ları alması gerektiğine inanıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ‘Türkiye’nin, yenilenmiş F-16’ları ve mevcut F-16’lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için önemli olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

Suriye’de IŞİD karşıtı koalisyon üssüne hava saldırısı: 1 ölü, 6 yaralı

Pentagon, İran’a ait bir İHA’nın Haseke’de IŞİD ile mücadele koalisyonuna ait bir tesise saldırdığını, saldırının ardından ABD’nin Devrim Muhafızları ile ilişkili grupları hedef aldığını duyurdu.

25 Mart

İÇ POLİTİKA

Samandağ halkı çadırkentin yanına moloz döken kamyonların önünü kesti

Hatay’ın Samandağ ilçesi Deniz Mahallesi’nde depremzedeler, çadırkentin yanındaki alana hafriyat döken moloz kamyonunun yolunu kesti. Depremzedeler hafriyat alanının kaldırılmasını talep etti.

Hizbullah’ın kaçırdığı baba ve oğulun akıbeti soruldu

Cumartesi Anneleri, 29 yıl önce Batman’da Hizbullah tarafından alıkonulduktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan İbrahim Çelik ve oğlu Edip Çelik’in akıbetini sordu.

Erdoğan depremzedelere oyuncak attı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesi Hatay’da otobüsten depremzelere oyuncak attı.

Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.

İlahiyatçı-yazar Cemil Kılıç’a saldırı

Cemil Kılıç, evinin önünde sopalarla bekleyen bir grubun kendisine sopalarla saldırdığını duyurdu.

Hasan Cemal, HDP’nin milletvekili adaylığı teklifini kabul etti

Gazeteci Hasan Cemal’in, HDP’nin kendisine yaptığı milletvekili adaylığı teklifini kabul ettiği öğrenildi.

Medya Politik… ‘Cep telefonlarını kapatıp toplantıya giren’ patronlar kim?

Türkiye tarihinde sermaye kesimlerinin, AKP de dâhil, finansmanına katılmadığı bir büyük parti olmuş mudur acaba? Olmamıştır. Ama Okan Bey için bu önemli değil.

Erdoğan’ın törenine katıldığı hastanenin temeli yok

Hatay’da dün deprem konutları ve devlet hastaneleri temel atma töreninde çimento dökülen yerin çok ufak bir alan olduğu ve etrafında herhangi bir inşaat çalışması yapılmadığı ortaya çıktı.

Seçmen listelerinde İçişleri Bakanlığı gölgesi

AKP ve MHP’nin YSK temsilcileri, seçmen kütüğü değişikliklerinin e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı eliyle gerçekleştirilmesini önerdi.

Kızılay’dan ikinci Ensar skandalı!

Ayla Enerji isimli şirketin Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 985 bin dolar aktarıp “vergiden kaçındığı” ortaya çıktı. Daha önce de Başkent Gaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar aktarması gündem olmuştu.

Depremde hayatını kaybeden 1297 kişinin kimliği tespit edilemedi

Emniyet Genel Müdürlüğü, depremde hayatını kaybeden 1297 kişinin kimliğinin tespit edilemediğini açıkladı. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumlarında bakım ve gözetim altında 39 çocuk ile Sağlık Bakanlığı kurumlarında tedavisi devam eden 33 çocuk ve iki yetişkinin kimlik tespit çalışmalarının ise devam ettiği kaydedildi.

Kahramanmaraş depremleri: Tutuklu sayısı 317’ye yükseldi

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili tutuklu sayısı 317’ye yükseldi. Soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 108 müteahhit, 173 yapı sorumlusu, 18 yapı sahibi ve binalarda değişiklik yapan 18 şüpheli tutuklandı. 128 kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Erdoğan’la gerilim iddiasının ardından Soylu’dan paylaşım: Vekil olmak ya da olmamak…

‘Soylu ile Erdoğan arasında milletvekilliği krizi’ iddialarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Soylu, “Ne kadar kesif mücadelelerin içerisinden geçsek de bedenimiz ne kadar yorgun olsa da ben değil biz demenin zamanı” dedi.

Kılıçdaroğlu, Gaffar Okkan’ın mezarını ziyaret etti: İzin vermeyeceğiz diye söz verdim

Hizbullah tarafından öldürülen Gaffar Okkan’ın mezarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, “Devlet, bu onurlu polisi, bu güzel kalpli evladıyla da helalleşmek zorunda. Hele şimdi…” açıklamasını yaptı.

‘Erdoğan çok öfkelendi, Fahrettin Altun’u ilk uçakla geri gönderdi’

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay gezisinde çok öfkelendiği Fahrettin Altun’un ilk tarifeli uçaklı Ankara’ya geri gönderdiğini söyledi. Saymaz, Erdoğan ile Soylu arasında da gerilim olduğunu belirtti.

Barış Annesi Bulut’un infazı yakıldı

Barış Annesi Hanse Bulut, “pişmanlığı” kabul etmediği gerekçesiyle infazı 3 ay ertelendi.

Prof. Görür siyasiler için paylaştı: İstanbul depremine ilişkin yedi maddelik acil önlem listesi

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, siyasiler için İstanbul depremine ilişkin acil önlem listesi paylaştı. Görür, “Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum” dedi.

Aynı saldırgan yine HDP İstanbul İl Binası’nı hedef aldı

21 Şubat’ta HDP İstanbul İl Örgütü’ne girerek partililere saldıran Mehmet Beyazıt, bir kez daha HDP binasını hedef aldı. Elindeki sprey boyayla kapı ve duvarlarını boyayan saldırgan, yurttaşların tepkisi üzerine polislere doğru kaçtı.

Hürriyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili mezuniyet belgeleri yayımladı

Erdoğan’ın üniversite mezuniyet diplomasının İletişim Başkanı Altun tarafından kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi

EKONOMİ

Erdoğan’ın emekli maaşı müjdesi fitre tutarının altında kaldı

Erdoğan’ın açıkladığı en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL. Hesaplamaya göre fitre tutarı ise 8 bin 400 lira.

THY 49 seferin iptal edildiğini duyurdu

Türk Hava Yolları (THY), Almanya’daki grev nedeniyle pazar ve pazartesi günü için planlanan ikisi kargo olmak üzere toplam 49 seferini iptal etti.

DIŞ POLİTİKA

Kerkük-Ceyhan boru hattından Türkiye’ye petrol akışı durdu

Irak, Türkiye’ye açtığı tahkim davasını kazanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden(IKBY) ve kuzey Kerkük’ten ham petrol ihracatını durdurduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı

Danimarka’daki bir eylemde Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu konuda daha iyimser.

İran: Suriye’deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecek

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sözcüsü, “Suriye’de terörle mücadele amacıyla bu ülkenin hükümetinin talebiyle kurulan üslere saldırmak için herhangi bir bahaneye derhal karşılık verilecek” dedi.

Wagner kurucusu Prigojin: Ukrayna’da savaşan 5 binden fazla eski hükümlü affedildi

Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin Ukrayna’da savaşan eski hükümlülerden 5 binden fazlasının affedildiğini duyurdu. Prigojin “Wagner ile sözleşmelerini tamamladıktan sonra 5 binden fazla kişi affedilerek serbest bırakıldı” dedi.

Çavuşoğlu’nun Yunan bağımsızlık günü kutlaması Atina’da yankı buldu

Yunanistan Cumartesi günü 1821 Osmanlı yönetimine karşı başlattığı 25 Mart Bağımsızlık gününü kutluyor.

26 Mart

İÇ POLİTİKA

Diyarbakır Valiliği: 5 polis görevden uzaklaştırıldı

Diyarbakır Valiliği Lice’de 14 yaşında çocuğa işkence iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı

ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.

Bahçeli HÜDA-PAR’ı savundu: Terörü tümden reddetmiş

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’na desteğini açıklayan HÜDA-PAR için “Hiçbir yasa dışı örgütle bağının olmadığını eğip bükmeden milletimizle paylaşmıştır” ifadesini kullandı.

Tantan’dan Bahçeli’ye yanıt: HÜDAPAR’la Hizbullah arasında bağ var

Hizbullah’a yönelik operasyonların yapıldığı dönemde İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Sadettin Tantan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Hizbullah terör örgütünün nasıl ve ne zaman çökertildiği malumdur” sözlerine “HÜDAPAR’la Hizbullah arasında tabii ki bağ vardır. İsimleri tek tek saymaya gerek yoktur. 57. Hükümet döneminde Hizbullah evlerinin nasıl ortaya çıkarıldığına, Gaffar Okkan’ın nasıl öldürüldüğüne, Başbakan Yardımcısı olarak şahit olmuş biri” şeklinde yanıt verdi.

Karamollaoğlu: Kılıçdaroğlu herkesi şaşkına çevirmişti

Saadet Genel Başkanı Karamollaoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Erbakan anması ve Kudüs mitinginde yaptığı konuşmaların destansı olduğunu ve herkesi şaşkına çevirdiğini söyledi.

Depremin vurduğu Hatay ve Malatya’nın 16 ilçesinde okullar açılıyor

Depremden 49 gün sonra Hatay’ın 7, Malatya’nın 8 ilçesinde okullar yarın yüz yüze eğitim başlıyor.

Kılıçdaroğlu: Adaleti yeniden tesis edeceğiz

Gelecek Partisi’nin İstanbul’daki iftarına katılan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, “Bozulan tüm dengeleri yeniden inşa etmek için mücadele gerektiğini iyi biliyoruz” dedi.

Erdoğan: Vizyonumuz, hedeflerimiz için kritik bir tercihin arifesindeyiz

“Amacımız, bir yıl içinde altyapısıyla, tüm sosyal ve ticari birimleriyle 319 bin konut, toplamda da 650 bin konut inşa ederek deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır.” Dedi

İnşaat çetesine dokunulmuyor!

İstanbul’da silahlı çete Fly Butik isimli konut projesini işgal etti. 212 daireyi 785 kişiye satan çetenin içinde tapu memurları ile noterlerin de olduğu belirtiliyor. Emniyet ve Savcılık ise çeteye karşı iki yıldır harekete geçmiyor.

Kılıçdaroğlu: Hazine’den çalınan 418 milyar doları milletin cebine koyacağım

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Benim bu millete sözüm var. Haksız olarak alınan, Hazine’den çalışan 418 milyar doları alacağım ve bu milletin cebine koyacağım” dedi.

Prof. Dr. Ercan: 11 ilde ölüm sayısı nasıl 50 bin kişi olur?

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Yalnızca Antakya’da 3 binden çok yapı göçtüğüne göre, göçük altında en az 48 bin kişi kalmış, bunların 40 bini sağ çıkması beklenmezken, nasıl olur da 11 ilde ölüm sayısı 50 bin kişi olur?”

Bakan Ersoy’un 179 metrekare alana yapıldığını söylediği inşaatı inceleyen çevreciler: 480 metrekare beton dökülmüş

Antalya’da, sivil toplum örgütleri; Bakan Ersoy’un “179 metrekare alan üzerinde büfe, tuvalet, duş ve giyim alanları yapıldığını” açıkladığı Cennet Koyu’ndaki inşaat alanında ölçüm yaptı. Çevreciler, 480 metrekare alana beton döküldüğünü tespit etti.

Çadırda çıkan yangında dört yaşındaki çocuk öldü

İskenderun’da depremzede çadırına çıkan yangında bir kişi ağır yaralanırken dört yaşındaki çocuk öldü. Ablasının ise vücudunun büyük bölümünün yandığı tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

EKONOMİ

Varank: Depremin sanayiye maliyeti yaklaşık 170 milyar lira

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank depremin sanayiye maliyetini 170 milyar lira olarak tahmin ettiklerini açıkladı.

Bilal Erdoğan’ın vakfı 95 milyon liraya enerji santrali kuruyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu YETEV, Niğde Bor’da güneş enerjisi santralı kurmak için ÇED süreci başlattı. Bakanlık, “ÇED gerekli değil” kararı verdi.

5 bin aile Innovia 4’teki evlerini alamadı: ‘Yarım kalan projenin müteahhidi Miami’de yaşıyor’

Yeşil GYO’nun Esenyurt’ta inşa ettiği Innovia 4 projesinde 5 bin aile mağdur oldu. HDP ve CHP’li vekillerin katıldığı eylemde Konut Mağdurları Derneği Başkanı “Müteahhit Engin Yeşil Miami’de yaşıyor bizler ise depreme dayanıksız evlerde yaşıyoruz” dedi.

Bakan Bilgin: Gazilerimize ödenen aylıkları asgari ücret düzeyine çıkarıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis’e sundukları çalışmada gazilere ödenen aylıkları asgari ücret düzeyine çıkardıklarını ve aylık farklılıklarını ortadan kaldırdıklarını bildirdi.

OECD ülkelerinin üçte ikisinde konut fiyatları gerilerken Türkiye’de yıllık artış yüzde 153

Raporda konut fiyatlarındaki düşüşün nedeni olarak artan faiz oranları gösterildi

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı

Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya’nın açıklamasını kınadı.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını söyledi. NATO ise “tehlikeli” ve “sorumsuz” olarak nitelediği kararı kınadı.

Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü

Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya çalıştığını açıkladı.

İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor

İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA’ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.

Fransa’da ırkçı saldırılar arttı: 12 bin 600 suç kaydedildi

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre, 2022’de ırkçı ve din karşıtı saldırılar arttı. Çoğunluğu hakaret, provokasyon ve karalama olmak üzere toplamda 12 bin 600 suç kaydedildi.

Fransa Senatosu’ndan YPJ ve YPG komutanlarına onur madalyası

Fransa Senatosu’nda Fransız-Kürt Girişimciler Birliği tarafından Newroz resepsiyonu organize edildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi 18 Kasım’da seçime gidiyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), KDP-KYB anlaşmazlığı nedeniyle ertelenen başkanlık ve parlamento seçimlerinin tarihi netleşti. IKBY Başkanı Neçirvan Barzani seçim tarihine ilişkin kararname yayınladı.

27 Mart

İÇ POLİTİKA

Demirtaş: Türkiye, Afganistan’a mı benzeyecek İsviçre’ye mi mühür sizde

Selahattin Demirtaş Hüda-Par ve YRP’nin Cumhur İttifakı’na katılmasını değerlendirdi: Taliban ittifakı

Abdullah Öcalan’dan 25 aydır haber alınamıyor: Ayrıcalık değil, hukuk uygulansın

2 yıldan fazla bir süredir kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan, ayrıcalık değil, hukukun uygulanmasını istiyor

İstanbul Valiliği’nden Cemil Kılıç açıklaması: Üç şüpheli yakalandı

İstanbul Valiliği, ilahiyatçı-yazar Cemil Kılıç’ın, Gaziosmanpaşa’da yaşanan olayda kasten yaralanmasına ilişkin 3 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Doğu Perinçek: Erdoğan’la görüştüm, talebimizi ilettim

Vatan Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü belirtti. Perinçek, Erdoğan’a Cumhur İttifakı’na katılmak istediğini ilettiğini söyledi.

İYİ Parti’den ‘Yavuz Ağıralioğlu’ açıklaması: Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığı açıklamalar hakkında, “Biz hedeflerinde, taahhütlerinde net ve şeffaf bir partiyiz. Altına imza attığımız metinlerin de sonuna kadar arkasındayız. Bununla ilişkili olarak 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur” açıklamasını yaptı.

Erdoğan depremzedeleri 20 yıl borçlandıracak projeyi övdü: Hibe seviyesinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde, “Diğer afetlerde, konutları maliyetinin neredeyse üçte biri bedelle iki yıl ödemesiz, 20 yıl vadeyle verdik. Herhangi bir faize tabi olmayan bu ödemeler, cüzi bir rakamla başlıyor ve gelirlerdeki rutin artışlarla birlikte kısa sürede nispeten daha da az bir miktara düşüyor…

Mehmet Ağar Azerbaycan’da ortaya çıktı: Aliyev ile aynı karede

Uzun zamandır ortalıkta görünmeyen Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Azerbaycan’da ortaya çıktı. Ağar, gelirinin depremzedelere bağışlanacağı açıklanan Karabağ-Galatasaray maçı öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ile aynı kareye girdi.

Peru’da 2 ton 310 kilogram kokain ele geçirildi: “Türkiye’ye gönderilecekti” iddiası

Peru’daki DP World Limanı’nda narkotik ekiplerinin yaptığı incelemelerde, seramikler arasına gizlenmiş kauçuk kalıplar içinde 2 ton 310 kilogram kokain ele geçirildi. Peru ve Latin Amerika merkezli bazı medya kuruluşları ele geçirilen kokainin Türkiye’ye gönderilmek istendiğini bildirdi.

Trakya’daki barajlar alarm veriyor

Trakya’daki 14 barajın doluluk oranları, kuraklık sebebiyle geçtiğimiz seneye göre 187 milyon 200 bin metreküp düştü.

Yarış sona erdi: Hangi isim kaç imza aldı?

Yüksek Seçim Kurulu’nun cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu kabul ettiği isimlere 100 bin imza için tanıdığı süre bugün saat 20.00’de sona erdi. Adaylar arasından İnce ve Oğan 100 bin imzaya ulaştı.

İnce: Tek turlu seçimde oy bölünmesi sorundur ama iki turlu seçimde sorun olmaz

Gazeteci Deniz Zeyrek’in “‘Bölünerek kaybetmek’ solun kaderi mi?” başlıklı yazısına cevap yayınlayan Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nı hedef aldı, oyları bölmediğini savundu.

Kılıçdaroğlu kampanyasını Twitter’da başlattı: Sana Söz…

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı kampanyasını Twitter hesabında “Sana Söz yine baharlar gelecek…” notuyla paylaştığı bir video ile başlattı. Kılıçdaroğlu toplam iki video paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Özer: Okullar 16 Haziran’da kapanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı 16 Haziran’da sona eriyor. Herhangi bir uzatma yapmayacağız” dedi.

Öztrak: Genel başkanımız Muharrem İnce ile görüşecek

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Genel başkanımız, diğer partilerle nasıl görüşüyorsa, sayın Muharrem İnce ile de görüşecek ve bu diğer gündemi de diğer partilerle yaptığı görüşmeden farklı olmayacak” dedi.

İYİ Parti’den YSK’ye Erdoğan dilekçesi: Adaylığı Anayasa’ya aykırı

Recep Tayyip Erdoğan’ın üçünü kez aday olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade eden İYİ Parti, yarın açıklanacak geçici aday listesi öncesi YSK’ye dilekçe verdi.

Hakkari’de ‘adil yargılama’ talebiyle adalet nöbeti başlatıldı

Hakkari’de iki ayrı rehabilitasyon merkezinin sahipleri arasında ölümle sonuçlanan olayla ilgili davada, şüphelilere verilen cezaya aileler tepki göstererek adalet nöbetine başladı.

İmamoğlu’ndan ‘hakim’ yorumu: İşin içinden çok pis kokular geliyor

İmamoğlu, kendisine hapis cezası vererek, siyaseten yasaklanmasına hükmeden hakimin kardeşinin ‘FETÖ’yle ilişkili olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili olarak “İşin içinden çok pis kokular geliyor” dedi.

Kızılay Başkanı Kınık: Gidersem kaotik ortam olur

Depremde çadır satışı yapılması üzerine tepkileri çeken Kızılay Başkanı Kerem Kınık, istifa çağrılarıyla ilgili olarak “gitmesi durumunda kaotik ortam oluşacağını” savundu.

EKONOMİ

Emekli maaşı düzenlemesi Meclis’te, HDP’li Turan: 7 bin 500 lira maaş artışı falan değil

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin bin 100 liradan 2 bin liraya çıkarılması ile en düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesini öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.

Bakan Bilgin, zamlı emekli maaşının yatırılacağı tarihi açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığının nisan ayından itibaren dosya bazında yatırılacağını duyurdu. Bakanlık, asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceğiyle ilgili ‘Bakan Bilgin tarafından açıklama’ şeklinde yayımlanan haberlerin ise ‘gerçeği yansıtmadığını’ duyurdu.

ABD’de iflas eden Silikon Vadisi Bankası satıldı: Piyasalarda gerginlik sürüyor

ABD’nin First Citizens bankası, mart ayının başında iflas ederek piyasalarda dalgalanmaya neden olan Silikon Vadisi Bankası’nı (SVB) satın aldı.

Avrupalıların yarısı faturalarını ödeyememekten korkuyor

AB’de yapılan bir ankete göre enflasyon, insanların en büyük endişe kaynağını oluşturuyor. Tüketicilerin neredeyse yarısı faturalarını ödeyemeyecek hale düşmekten korkuyor.

DIŞ POLİTİKA

Kabil’de intihar saldırısı: Altı ölü, 12 yaralı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen intihar saldırısında en az altı sivilin vefat ettiği belirtildi. Aralarında bir çocuk 12 kişi ise yaralandı.

Batı Şeria’ya baskın: Altı Filistinli yaralandı, bir kişi gözaltında

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’ya düzenlediği baskında en az altı Filistinli yaralandı. Gözaltına alınan bir kişinin ise şubat ayındaki İsrail baskınında iki oğlunu kaybettiği aktarıldı.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri’ne çağırıldı

Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan Fransa’nın Ankara Büyükelçisine, “YPG’lilerin senatoda ağırlanmalarının ve ‘madalyayla ödüllendirilmelerinin’ kuvvetle kınandığı” vurgulandı.

İsrail’de kriz: Netanyahu hükümetine Meclis’ten güvenoyu

İktidarın tartışmalı yargı düzenlemesi girişiminin protesto edildiği İsrail’de Başbakan Netanyahu liderliğindeki hükümet, Meclis’teki güven oylamalarından geçti. Ülke genelindeki grev ve protestolar ise büyüyor.

İsrail’de tartışmalı yargı düzenlemesi askıya alındı

Protestoların hedefindeki Netanyahu televizyonda yaptığı açıklama ile tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alındığını duyurdu.

İskoçya’ya Müslüman Başbakan

İskoçya’da Nicola Sturgeon’un halefi belli oldu: Humza Yousaf iktidar partisinin genel başkanı seçildi. Pakistan kökenli Yousaf İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı olacak.

Macaristan’dan Finlandiya’nın NATO başvurusuna onay

Macaristan’da parlamento, Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu ezici çoğunlukla onayladı. Türkiye’nin meclis onayının ardından Finlandiya ittifaka katılabilecek.

28 Mart

İÇ POLİTİKA

Avukat Turgut Kazan, Tayyip Erdoğan’ın adaylığına itiraz etti

Eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına karşı YSK’ye dilekçe verdi.

Yedinci Yargı Paketi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, 7’nci Yargı Paketi yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi.

Reuters’tan seçim güvenliği analizi: ‘Sandık güvenliğini sağlama konusunda sorun var’

Reuters, deprem bölgesinde olası seçim usulsüzlüklerine dair endişeleri derlediği bir analiz yayınladı. Ajansa konuşan Bekir Ağırdır “Depremlerin ardından seçmen kütüklerini güncelleme ve sandık güvenliği konusunda sorun yaşıyoruz” dedi.

Belgelendi | Köylüler askeri helikopterden atılarak linç edildiler

Eylül 2020’de Van’ın Çatak ilçesinden helikopterle getirildikleri İl Jandarma Komutanlığı pistine atılıp linç edilen iki köylünün haberini yapan MA muhabirleri tutuklanmıştı. Haberin gerçekliği 30 ay sonra ele geçen sorgu tutanaklarıyla belgelendi.

Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce yarın görüşecek

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile görüşme talebinde bulunduklarını belirtti. İki ismin görüşmesi, yarın saat 17.00’de Memleket Partisi’nde gerçekleşecek.

Mithat Sancar 30 Mart’a işaret etti: Seçim bildirgemizi açıklayacağız

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçim bildirgelerini 30 Mart’ta kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı. Seçimlere Yeşil Sol Parti ile girme kararı aldıklarını anımsatan Sancar, “En büyük dersi sandıkta vereceğiz” diye konuştu.

Ortak liste yok, MHP 81 ilde kendi logosuyla girecek

Devlet Bahçeli, ‘AK Parti ile ortak liste’ iddialarına ilişkin MHP’nin seçime kendi logosu ve adaylarıyla katılacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu Konya’da: Kavgayı bırakmak zorundayız

Kemal Kılıçdaroğlu, Konya’da iftar programında yaptığı konuşmada “Kavgadan uzak durmak zorundayız. Kavgayı bırakmak zorundayız. Adalet bir isim değildir, adalet bizim vicdanımızdır” dedi.

İYİ Partili Uz’dan Ağıralioğlu’na: Masaya dönülmesi konusunda el kaldırandın

İYİ Partili Rıdvan Uz, partisinden istifa eden Yavuz Ağıralioğlu’na tepki gösterdi, “Masaya dönülmesi konusunda el kaldırandın şimdi ne oldu” diye sordu.

İYİ Parti: Ağıralioğlu ile bir görüşme yapılması düşüncesi anlamını yitirdi

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, Yavuz Ağıralioğlu’nun ‘istifa edeceği’ yönündeki haberlere; “Sayın Genel Başkanımızla bu kapsamda bir görüşme yapılması düşüncesi de anlam ve önemini yitirmiştir” dedi.

Kenan Doğulu, AK Parti’nin şarkısını izinsiz olarak kullandığını açıkladı

Şarkısının kullanıldığı AK Parti videosuyla ilgili açıklama yapan Kenan Doğulu, “Ben de sizler gibi bunu ilk kez sosyal medyada gördüm ve çok şaşkınım” dedi.

Eski bakan Eroğlu: Hatay Havalimanı sosyal baskı neticesinde yapıldı

AK Partili Veysel Eroğlu, bakan olduğu dönemde Hatay Havalimanı’nın yapılmaması yönünde görüş bildirdiğini belirterek “Sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı” iddiasında bulundu.

Peru Türkiye’ye gönderilecek 2,3 ton kokaini yakaladı

Peru’da seramik fayans gibi gösterilerek Türkiye’ye kaçırılmaya çalışılan 2,3 ton kokain ele geçirildi. Peru polisinden “Bu, varış noktası Türkiye olan ilk vaka” açıklaması geldi.

AKP: Erdoğan’ın adaylığı önünde hiçbir engel yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerindeki adaylığına itiraz eden partilere tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımızın adaylığı önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

Deprem bölgesinde okullar açıldı: Eğitim enkaz altında

Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da eğitim öğretime kademeli olarak başlandı. Ancak bölgede beslenme, barınma ve ulaşım sorunları sürüyor. Uzmanlara göre bu sorunlar çözülmeden nitelikli eğitim mümkün değil.

EKONOMİ

Enerji Bakanlığı: Irak da Türkiye’ye tazminat ödeyecek

Enerji Bakanlığı uluslararası tahkim merkezinin petrol davasında Irak’ın da Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı. Daha önce tahkim davasını kazanan Irak’a Türkiye’nin 1,4 milyar dolar tazminat ödeyeceği duyurulmuştu.

ILO: Maraş merkezli depremlerde 650 bini aşkın işçi gelirini kaybetti

Uluslararası Çalışma Örgütü, 6 Mart’ta Maraş merkezli depremlerde Türkiye’de 650 bini aşkın işçinin, Suriye’de ise 180 bine yakın kişinin işini kaybettiğini belirtti.

Bakan Bilgin asgari ücrete zam yapılacak tarihi açıkladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile AKP Genel Merkezi’nde görüşme gerçekleştiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşme öncesi asgari ücret zammı için Temmuz ayını işaret etti.

Doktora bursları enflasyon karşısında eridi: Asgari ücretin yarısının da altında!

YÖK tarafından başlatılan ve 100 tematik alanda 2 bin doktoralı birey yetiştirmeyi hedefleyen program kapsamında verilen burslar yüksek enflasyon karşısında eridi. İlk olarak asgari ücretin üzerinde verilmeye başlanan burs, zaman içerisinde asgari ücretin yarısının da altında kaldı.

Fransa 10’uncu kez kitlesel grevde: ‘Macron, emeklilik yasasını geri çek’

Fransa’da çok sayıda sektör, hükümetin meclisi baypas ederek doğrudan kabul ettiği tartışmalı emeklilik düzenlemesine karşı ülke çapında 10’uncu kez iş bıraktı.

DIŞ POLİTİKA

AB ülkeleri onayladı: Benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor

AB ülkeleri, 2035’te benzinli ve dizel arabaları yasaklamayı onayladı. Daha önce tasarıya çıkan Almanya ise sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda AB’den güvence aldı.

Çin ve ABD Ukrayna savaşını sona erdirebilir mi?

Çin ve ABD, istedikleri takdirde, Ukrayna’da barışın tesis edilmesini sağlayabilirler. Peki, bu iki büyük rakip gücün, barış için işbirliği yapmaları gerçekçi bir beklenti mi?

Önerilen metin ve videolar

Cumhur İttifakının kadın düşmanı seçim vaatleri ve 6284 sayılı yasa – Av. İlke Işık | Ankara Baskısı

Banka iflasları yeni bir krizin habercisi mi?

Emek ve Özgürlük İttifakı seçime nasıl gidiyor? | Gündem Politika

GAR’ın depremzede göçmenler raporu: Yardıma erişemiyorlar, durumları belirsiz

Deprem bölgesindeki kadınların koşulları ve sağlık durumları nasıl? – Dr. Filiz Ünal | Sağlık Olsun

Türk Toraks Derneği deprem bölgesi raporu: Hekimler için de en önemli sorun barınma

Depremzedelerin hakları neler?

İHD’den deprem bölgesindeki hapishaneler raporu

“Malatya, Maraş ve Hatay hapishanelerinde meydana gelen vakalar ve edinilen bilgiler, yaşam hakkının korunmasını, işkence ve kötü muamele yasağını ihlal eder nitelikte.”

Türkiye’de aşırı hava olayları 2022’de rekor kırdı

Duvar Arkası… TİP’in hedefindeki beş il

6284 için kadın dayanışması mı kitlesel dayanışma mı?

Finans tekeli UBS, Credit Suisse’i nasıl yuttu?

Kılıçdaroğlu’ndan Rusya mesajları / aydın Sezer

Çok kritik bir hafta başlarken, küresel finans sistemi bıçak sırtında / Levent Gürses

‘Kötü adamlar’ Erdoğan’la bu dansa neden kalkmıyor? / Fehim Taştekin

Naci Görür: Sesimizi duyan yok, bu sahne aklı başında bir ülkede olsaydı çok şey değişirdi

Barış Ünlü: ‘Türklük Sözleşmesi’ esniyor, tehlikeli bir reaksiyon oluşabilir

Esad’dan kucaklaşma şartı / Fehim Taştekin

1200 öğrencinin zehirlenmesi rejimin protestolara bir misillemesi mi, düşmanların biyolojik saldırısı mı? / Savash Porgham

Dövize yeni önlemler… Altın ve borsa neden düştü? / Barış Soydan

Kürt’ün helikopteri, Türk’ün restorasyonu

ABD’nin helikopterle ilişkisini inkâr etmesi Kürtlerle kurulan denklemi değiştirmiyor. Gizemi ne olursa olsun helikopter Kürt’ün Kürt’le olan çelişkisine, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile olan açmazlarına, bütün azametine rağmen askeri yolun çözümsüzlüğüne dair bir şeyler söylüyor.

Avrupa’da anti-kapitalist isyan

Fransa’dan Almanya’ya, İngiltere’den Yunanistan’a değin Avrupa kıtasını kapsayan grev dalgası durulmuyor. Artan hayat pahalılığını, eriyen ücretleri, kötü çalışma koşullarını protesto eden Avrupalı emekçiler, özünde neoliberal politikalara tepki gösteriyorlar. İşte Fransa’daki bir grev pankartı: “Biz her şeyiz, kapitalizme karşıyız…”

ABD neden Luft’un peşinde? Duhok’ta düşen helikopterin anlamı ne?