16 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de 22 bin 345 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 118 kişi hayatını kaybetti.

 

Diyarbakır’da kadın örgütleri ve sendikalarda mücadele yürüten çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, görevden alınan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve sendikacıların bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Dosyaya gizlilik ve avukatlara kısıtlama konulduğu için gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi. Polislerin baskın yaptıkları evleri aramalar sırasında dağıttığı öğrenildi.

 

Mahkeme Afşin’de kurulacak yeni termik santrale onay vermedi.

Maraş İdari Mahkemesi, yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali için verilen “ÇED olumlu” raporunun “hukuka uygun” olmadığını belirterek yürütmeyi durdurdu.

 

Foça halkı: Zeytinlikleri madenciliğe açan yönetmelik iptal edilsin.

Foça Kent Konseyinin öncülüğünde bir araya gelen Bağarası TARİŞ Yönetim Kurulu, Foça Organik Tarım Grubu üyeleri, GEMA Vakfı, Fokoop, Foça Süt Üretici Birliği ve kitle örgütleri, zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesine tepki gösterdi.

 

Anayasa Mahkemesi, Basın İlan Kurumu cezaları hakkında ihlal kararı verdi.

AYM; Evrensel, BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin BİK’in ilan kesme cezalarına dair yaptıkları bireysel başvuruları, toplu olarak değerlendirerek ihlal kararı verdi.

 

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na açtığı 500 bin liralık tazminat davasını kaybetti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı 500 bin liralık tazminat davasını kaybetti. Avukat Celal Çelik, “Erdoğan yine kaybetti! Genel Başkanımız yine kazandı!” dedi.

 

Boşandığı kadını öldüren failin cezasında indirim uygulandı!

Bursa’da boşandığı kadını öldüren erkek, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Failin cezasında “tahrik ve takdir indirimi” uygulayan mahkeme heyeti, müebbet hapis cezasını 20 yıla düşürdü.

 

Kocaeli Kadın Platformu’ndan CHP İlçe Başkanı Birkan Koçak’a tepki.

CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak’ın hakkındaki taciz iddialarına dair düzenlediği basın toplantısına katılan Kocaeli Kadın Platformu üyeleri, soru sormalarının engellenmesine tepki gösterdi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

ABD Kongresine seslenen Zelenskiy, hava sahaları ile limanların kapatılmasını ve S-300 sistemi istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD kongresine seslendi, “Ukrayna’yı düşündüğünüzde 11 Eylül’ü hatırlayın” dedi.

 

Zelenski: Barışın bir an önce tesis edilmesini istiyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Çekya, Polonya, Slovenya liderleriyle bir araya geldi. Zelenski, “Rusya ile barış görüşmelerinin daha gerçekçi bir yapıya büründüğünü” söyledi.

 

Biden, Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi ve silah desteği açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek yardım paketi açıkladı; insansız hava aracı, uzun menzilli uçaksavar ve tanksavar vereceklerini duyurdu.

 

Avrupa Konseyi, Rusya’yı üyelikten çıkardı

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Komitesi’nin, bu sabahki olağanüstü toplantının ardından konseyin tüzüğünün 8. maddesi gereğince başlatılan prosedür kapsamında Rusya’yı bugünden itibaren üyelikten çıkarmaya karar verdiği belirtildi.

 

Rusya’dan Biden ve 13 yetkiliyle Kanada Başbakanı Trudeau’ya, ABD’den 11 Rusya yetkilisine yaptırım

Rusya, Başkan Biden ve 13 ABD’li yetkiliyi, ABD de 11 Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisini yaptırım listesine aldı. Rusya ayrıca Kanada Başbakanı Trudeau dahil 313 Kanadalı’ya, İngiltere de 370 yeni Rusya yetkilisine yaptırım getirdi.

 

Lavrov: Müzakerelerde uzlaşı umudu var

Lavrov da Çavuşoğlu ile 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu’nda görüştüklerine dikkati çekerek “Bu kadar kısa sürede yine görüşüyor olmamız, ikili ilişkilerimiz ve koordinasyonumuz, uluslararası ilişkilerin hızlı şekilde ve olumsuz yönde geliştiği dönemde önemlidir” dedi.

 

Canlı yayında “savaşa hayır” pankartı açan gazeteciye para cezası

Rusya’da canlı yayına girerek “Savaşa hayır. Savaşı durdurun. Propagandaya inanmayın. Burada size yalan söylüyorlar” pankartı açan gazeteci Marina Ovsyannikova 30 bin ruble (yaklaşık 250 dolar) para cezasına çarptırıldı.

 

 

EKONOMİ

 

Türk Telekom işçilerinden ‘ek protokol’ tepkisi.

Türk Telekom ile Haber-İş arasında devam eden görüşmelerde işçilere 37.5 ‘iyileştirme’ yapıldı ancak işçilerin talebi yüzde 50’lik zamdı. İletişim-İş: Enflasyonun yüzde 32 olmadığını herkes biliyor.

 

Uğur Tekstil işçileri fabrika önünde açıklama yaptı: Mücadelemize devam edeceğiz.

Urfa’da işe geri alınan 97 işçinin haklarına dair taahhütlerin yerine getirilmemesi üzerine eylem planı açıklayan Uğur Tekstil işçileri, ilk eylemlerini fabrika önünde yaptı.

 

Fed 25 baz puan faiz artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere uygun şekilde faizi 25 baz puan artırdı. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. ABD Merkez Bankası bu kararla Kasım 2018’den bu yana ilk kez faiz artırmış oldu.

 

Bakan Nebati’den yabancı yatırımcılara: Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var, mevzuatı da değiştiririz.

Cannes’da yabancı yatırımcılara seslenen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bir problem yaşadığınızda bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var” dedi.

 

17 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de 21 bin 354 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 101 kişi hayatını kaybetti.

 

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 299. kez rektörlük binasına sırt döndü.

 

Kadına ve sağlık çalışanlarına şiddeti “katalog suç” kapsamına alan tasarı TBMM’de

AKP milletvekili Selva Çam’ın ilk imzacısı olduğu yasa tasarısı kadına yönelik şiddet yargılamalarında “iyi hali” temel alan ceza indirimleri”nin önünü kapatıyor, kasten yaralama ve ısrarlı takibi ve hekimlere görev başında uygulanan şiddeti “katalog suç” kapsamına alıyor.

 

Avukat Ceren Akkaya: Tasarı, eksik ama olumlu

Erkek şiddetini “katalog suç” kapsamına alan tasarıyı değerlendiren Avukat Ceren Akkaya, “Israrlı takibin ayrı bir suç olarak düzenlenmesi iyi bir şey. Ancak 6 aydan 2 yıla ve nitelikli halinde1 yıldan 3 yıla hapis cezaları caydırıcılıktan uzak” diyor.

 

TTB: Sağlıkta şiddet kanun teklifi yetersiz

Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu bugün yaptığı açıklamada, “Kanun teklifinde TTB’nin sağlıkta şiddet ile ilgili önerileri kısmen yer alsa da yeterli değildir” diyerek bir açıklama yaptı.

 

‘Kürdistan’ paylaşımı yaptığı için tutuklanan Akademisyen Kutum beraat etti.

Fırat Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Hifzullah Kutum’un “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat kararı çıktı. İçerisinde “Kürdistan” ifadesi geçen sanal medya paylaşımları akabinde hakkında yapılan ihbar ve suç duyuruları üzerine 5 Kasım 2021’de tutuklanan Kutum, yapılan itiraz üzerine 10 Kasım’da tahliye edilmişti.

 

İzol Katliamı Davası’nda keşif talebi reddedildi.

AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’un yakınlarının karıştığı ve aynı aileden 6 kişinin öldürüldüğü cinayet davasında, keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına ilişkin talep reddedildi.

 

Okulda gerici ve cinsiyetçi propaganda: Veliler, öğrenciler ve öğretmenler Yaşar Alptekin’e tepki gösterdi.

İstanbul Arnavutköy’de bir lisede, müftülüğün düzenlediği etkinliğe konuk olarak getirilen Yaşar Alptekin’in “Kadına para verirsiniz, uyuşturucuya para verirsiniz” ifadeleri tepkilere neden oldu.

 

“Diyanet Akademisi” kurulmasına dair kanun teklifi tartışmalar eşliğinde kabul edildi.

Kurulacak Diyanet Akademisi, dini yüksek ihtisas, dini ihtisas ve eğitim merkezlerinden oluşacak. Diyanet Akademisi, doğrudan başkana bağlı olacak.

 

“FETÖ Borsası” davasında 4 polis için beraat, 1 avukat için hapis ve para cezası verildi.

“FETÖ borsası” olarak bilinen ve 2 avukat ile 4 polisin yargılandığı davada karar açıklandı. Avukat Kazım Yiğit Akalın’a 2 yıl 6 ay hapis ve 1,4 milyon lira adli para cezası verildi.

 

Gülistan Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan erkek serbest bırakıldı

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında, Doku ile kaybolmadan önce son görüşen kişi olduğu belirtilen Zeynal A, başsavcılığın talimatıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

“Vicdanlara sesleniyoruz, ölmeden tahliye edilmeli”

Yürüyemediği için tutuklu bulunduğu hapishanedeki SEGBİS odasına bile gidemeyen ağır hasta, 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan bugünkü duruşmada da tahliye edilmedi.

 

Kürtlerin ilk vakfı Kürt-Kav boş kaldı: Gençlere ihtiyaç var

‘Kürt’ ismiyle kabul edilen ilk vakıf olan Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı Genel Sekreteri Köroğlu Karaaslan ilginin az olduğunu belirterek, “Burası Kürtlerin evidir, vakfın gençlere ihtiyaç var” dedi.

DIŞ POLİTİKA

 

Erdoğan ve Putin telefonda görüştü, kalıcı ateşkes önerdi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü, kalıcı bir ateşkesle uzun soluklu çözümün yolunun açılacağını belirtti; Zelenskiy ve Putin’i Türkiye’de ağırlama teklifini yineledi.

 

Rusya, “Ukrayna’daki biyolojik proje” iddialarına dair belge paylaştı.

Rusya, “Ukrayna’da biyolojik silah laboratuvarları bulunduğu” iddiasına dair belge yayımladı. Yapılan açıklamada “Pentagon’un Ukrayna’daki askeri biyolojik projelere finansman sağladığı” öne sürüldü.

 

Çavuşoğlu ile görüşen Kuleba: Türkiye garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın ardından Ukrayna’ya gitti. Ukrayna’da mevkidaşı Dimitro Kuleba ile görüşen Çavuşoğlu, burada ortak basın açıklaması düzenledi.

 

Beyaz Saray: 3. Dünya Savaşı istemiyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda ABD’den destek istedi. ABD bu isteği daha önce de olduğu gibi reddetti.

 

Savaş karşıtı baş balerin Smirnova, Moskova’daki Bolşoy Balesi’nden ayrıldı

“Bütün hücrelerimle savaşa karşı çıkıyorum” diyen Smirnova, Hollanda Ulusal Balesi’ne katıldı.

 

Kremlin: Görüşmelerde önemli ilerleme olduğu haberleri yanlış

Rusya tarafından yapılan açıklamada Ukrayna ile yapılan görüşmelerde büyük ilerleme olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

 

EKONOMİ

 

Merkez Bankası brüt döviz rezervleri bir haftada 2,8 milyar dolar eridi.

Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, geçen haftaya göre 2 milyar 844 milyon dolar azaldı. Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri de 2 milyar 287 milyon dolar düştü.

 

İngiltere Merkez Bankası faiz artırdı.

İngiltere Merkez Bankası, yüzde 0,50 olan politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,75’e yükseltti.

 

EPDK’den elektrik fiyatlarındaki artışa müdahale sinyali.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik üretim maliyetlerinde yaşanan fiyat artışlarının kısa ve uzun vadeli etkilerinin değerlendirileceğini belirterek, elektrik maliyeti ve fiyatlarındaki artışa karşı 6 aya kadar önlem alabileceğini duyurdu.

 

İTÜ işçileri: Baskılara son verilsin.

İstanbul Teknik Üniversitesi işçileri çalışma koşullarının zorluğunu anlattı, düzeltilmesini talep etti.

 

Erbosan işçileri: Sözleşme bitti mücadele bitmeyecek.

Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Erbosan Boru’da toplu sözleşme görüşmelerinde imzalar atıldı. Sözleşmenin sadece bir vardiyaya sorularak imzalandığını söyleyen işçiler “mücadelemiz bitmeyecek” dedi.

 

18 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Son 24 saatte 19 bin 126 yeni vaka tespit edildi, 123 kişi hayatını kaybetti

 

TÜGVA belgelerinin sızdırılması soruşturmasında Gazeteci Metin Cihan’a 6 yıl, Ramazan Aydoğdu’ya 10,5 yıl hapis istendi

Türkiye Gençlik Vakfı, (TÜGVA) eliyle kadrolaşma, usulsüz bina tahsisleri ve kamu kaynaklarının vakfa aktarılmasına dair ifşa edilen belgelere dair, “hukuka aykırı olarak verileri ele geçirilip değiştirilerek sosyal medyada yayınlandığı” iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

 

DİAYDER davasında 2 kişinin daha tahliyesine karar verildi

Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri için yargılanan DİAYDER üyelerinin davasında ara kararını açıklayan mahkeme 2 kişi hakkında tahliye, 4 kişi için ise tutukluluk hallerinin devamı kararını verdi.

 

5 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), “FETÖ” ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle 5 hakim ve savcının meslekten ihraç edilmesine karar verdi.

 

TİHV ve İHD’den TTB ve Fincancı’ya destek: Emniyet Terörle Mücadele Daire Başkanlığı suç işlemektedir!

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, Erkam Tufan Aytav’ın YouTube kanalındaki programa katılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

 

Şiddet gördüğü için şikayette bulundu, şüpheli şekilde hayatını kaybetti

Şiddet gördüğü için şikayette bulunan ve şüpheli şekilde hayatını kaybeden Ece Kılıçaslan Acar’ın evli olduğu E. Acar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Bakırköy’de bir erkek eşi olduğu öne sürülen kadını katledip intihar etti

İstanbul Bakırköy’de bir erkek, AVM otoparkında eşi olduğu öne sürülen kadını ateşli silahla vurup intihar etti.

 

Yaşar Alptekin’in lisede katıldığı etkinlik tepki çekmişti, suç duyurusunda bulunuldu

Eğitim İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, İstanbul Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde, çeşitli tarikat ve cemaatlerle ilişkisi olduğu bilinen Yaşar Alptekin’in okulda çocuklara dini propaganda yapmasının kabul edilemeyeceğini belirterek “Bu rezalete sebep olanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak ve konunun takipçisi olacağız” dedi

 

DIŞ POLİTİKA

 

Biden ve Şi, Ukrayna’yı görüştü: Uluslararası sorumlulukları üstlenmeliyiz

ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping, Rusya-Ukrayna savaşını görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede ABD ile Çin’in “uluslararası sorumlulukları” üstlenmeleri gerektiğini belirtildi.

 

Avrupa’dan Rusya’ya 346 milyon avroluk silah ihracatı

Fransız Mediapart internet sitesinin “Investigate Europe” adlı kuruluşunun araştırmasına dayandırdığı haberine göre Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Finlandiya ve Slovakya, 2015-2020 döneminde Rusya’ya 346 milyon avro değerinde füze, bomba, silahlar, roket, savaş gemisi ve savaş araçları sattı.

 

AB: Ukrayna’nın Avrupa yolu başlamıştır

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın Avrupa yolundaki sürecinin başladığını, AB Komisyonu’nun da bu yolda ilerleyeceğini bildirdi.

 

ABD’nin Rusya ve Belarus’a yönelik yasa tasarısına Temsilciler Meclisinde onay

Rusya ve Belarus ile normal ticari ilişkilerin askıya alınmasını öngören yasa tasarısının kısa sürede Senatoda gündeme gelmesi ve orada da kabul edilmesi bekleniyor.

 

Lavrov: Rusya’ya 5 binden fazla yaptırım kararı alındı, bu bir rekor

Rusya’ya 5 binden fazla yaptırım kararı alındığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’ya uygulanan yaptırım sayısının Kuzey Kore ve İran’a uygulananlardan 2 kat fazla olduğunu belirtti.

 

Polonya’ya geçen Ukraynalı sayısı 2 milyonu geçti

Ukrayna’nın başkenti Kiev ve etrafında çatışmalar devam ederken başkentte havada vurulan bir füzenin enkazının, kentin kuzeyindeki bir binaya düşmesi sonucu bir kişinin öldüğü, dört kişinin de yaralandığı açıklandı.

 

Alman ordusunun F-35 planından Fransa rahatsız

 

İngiltere’de Kovid-19 sebebiyle ilan edilen tüm seyahat kısıtlamaları kaldırıldı

 

Avrupa Birliği, ocak ayında 36 milyar avro ticaret açığı verdi

 

Somali’de kuraklık kızamık ve kolera vakalarını artırdı

UNICEF, Somali’de uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle 700 bin kişinin yerinden olduğunu belirtirken ülkede kızamık ve kolera vakalarının arttığını açıkladı.

 

EKONOMİ

 

Türkiye faiz üssü oldu: 2 milyar dolar borçlanıldı, 1 milyar dolar faiz ödenecek

Türkiye Cumhuriyeti hazinesi hazine yüzde 8,625 faiz ile 2 milyar dolar borçlandırıldı. Yüksek faiz nedeniyle ihraca 150’nin üzerinde sermayedar, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi. 5,5 yıl vadeli Eurobond ihracıyla Türkiye, 1 milyar dolardan fazla faiz ödemesi gerçekleştirecek.

 

Kayı İnşaat’ın şantiyelerinde çalışan yaklaşık 250 işçinin 1 senelik maaşları 3 yıldır ödenmiyor.

Kayı İnşaat işçilerinin İstanbul’da yaptığı eylem sonucunda firmanın eski ortağı ve Koray Holding’in sahibi Orhun Kartal, hisseler üzerindeki haczi kaldırdı.

 

TAB Gıda fast food işçilerinden esnaf kurye dayatmasına karşı eylem: Köle değiliz

DİSK/Gıda-İş, Samsun Motosikletli Kuryeler Derneği ve Resto-İş-Sen, TAB Gıda bünyesinde çalışan fast food işçileri ile esnaf kurye dayatmasına karşı açıklama yaptı. Samsun’da yapılan açıklamada gıda sektöründe çalışan fast food işçilerinin ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istendi.

 

19 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Son 24 saatte 17 bin 328 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 105 kişi hayatını kaybetti

 

Diyarbakır’da 7 kadın tutuklandı

Savcılık sorgularında kadınlara 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı yapılan eylemler ve 8 Mart Kadınlar Günü mitingine neden katıldıkları soruldu.

 

Gazeteci Ahmet Dönmez İsveç’te saldırıya uğradı

Gazeteci Ahmet Dönmez, “Soylu’nun mafyası Ayhan Bora Kaplan’ın yükseliş hikayesi” konulu YouTube videosundan sonra İhsan Hızarcı tarafından tehdit edilmişti. Ahmet Dönmez, kendisine WhatsApp üzerinden ulaşan şahsın tehdit mesajlarını sosyal medya hesabından yayımlamıştı. Dönmez, “Son videomda adı geçen Ankara mafyası İhsan Hızarcı, bu tehdit mesajını attı bana: ‘İsveç’te olmana güvenme, 24 saat içinde kafanı kestiririm senin” diyen bir tweet atmış ve yazışmaları paylaşmıştı.

 

EŞİK: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Geçen bir yılda kadınların mücadelesinin de çok daha büyüdüğünü hatırlatan EŞİK, ‘Sözleşme’den vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz’ dedi.

 

Türkiye’nin pek çok ilinde soğuk havaya rağmen Newroz ateşi yakıldı

 

Didim’de “Zeytinime Dokunma” eylemi

Didim’e bağlı Akköy’de köylüler, çevre dernekleri, kitle örgütleri ve siyasi partiler zeytinlikleri maden faaliyetine açan düzenlemeye karşı eylem yaptı.

 

Dikili halkı “Geçinemiyoruz” diyerek sokağa indi

Dikili Emek ve Demokrasi Platformu’nun mitinginde bir araya gelen Dikili halkı, yapılan zamlara ve yoksulluğa karşı “Geçinemiyoruz” dedi.

 

Marmara Gölü kuruma noktasına geldi: Doğa ve balıkçılar can çekişiyor

Manisa’daki Marmara Gölü, Gördes Çayı üzerinde kurulan baraj nedeniyle kuruma noktasına geldi. Suların çekilmesi nedeniyle 3 yıldır gölde balıkçılık faaliyeti yürütülemiyor.

 

AKP’nin oyları son bir yılda her ay eridi

ORC Araştırma Şirketinin anketine göre, AKP’nin oy oranı son bir yılda günden güne eriyerek yüzde 30’un altına düştü.

 

Emine Şenyaşar’a AKP’li vekil Yıldız’a hakaretten dava

Urfa Adliyesi önünde adalet mücadelesini sürdüren Emine Şenyaşar hakkında, yaptığı konuşmalarda AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Londra’da ırkçılığa karşı kitlesel yürüyüş

Stand Up to Racism (Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk) Kampanya Grubu tarafından 19 Mart Cumartesi günü Londra ve Glasgow’da eş zamanlı olarak düzenlenen yürüyüşe başta sendikalar olmak üzere göçmen kurumları ve kampanyalar kitlesel olarak katıldı. Londra’da yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen yürüyüş BBC’nin Londra’da ki merkezi önünde başladı. Yürüyüş öncesi yapılan konuşmalarda, polisin son zamanlarda aleni bir şekilde gerçekleştirdiği ırkçı uygulamaları ile Salı günü Avam Kamarasında yeniden görüşülmeye başlanacak olan Uyruk ve Sınırlar yasasına dair kaygılar dile getirildi.

 

Avrupa’ya Rus gazı sevkiyatı sürüyor

Gazprom’un sevkiyatı 1 Ocak itibarıyla 74,4 milyon metreküpe gerilerken, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan itibaren Avrupa’ya gaz akışında artış yaşandığı görülüyor. Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya 23 Şubat’ta 62 milyon metreküp doğal gaz gönderirken, bu rakam 25 Şubat’ta 110 milyon metreküp, 26 Şubat’ta ise 109 milyon metreküp olarak kayıtlara geçti. Söz konusu tarihlerden itibaren gaz akışında önemli bir değişiklik yaşanmazken, sevkiyatlar 17 Mart’a kadar günlük 100 ila 110 milyon metreküp düzeyinde gerçekleşti.

 

BM: Ukrayna’da nüfusun dörtte biri evlerinden edildi

Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerinin kullanıldığı belgeye göre, evlerinden edilen insanların toplam sayısının yaklaşık 9,56 milyon.

 

Şi: “Ukrayna krizi görmek istediğimiz bir şey değil”

Çin devlet ajanslarının haberlerine göre, ABD Başkanı Biden ve Çin Başkanı Şi’nin sanal görüşmeleri sırasında, Şi Biden’ın duymak istediği her şeyi söylemediyse de, Putin’in duymak istemediği bir şey söyledi: “Ukrayna krizi görmek istediğimiz bir şey değil.”

 

EKONOMİ

 

Xiaomi Salcomp’ta 110 işçi işten atıldı

Çin sermayeli Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un İstanbul Avcılar’da kurulu bulunan fabrikasında 110 işçi daralma gerekçesiyle işten işten atıldı.

 

BİRTEK-SEN, Antep’te 35 günde çıkılan 35 fiili greve ilişkin rapor hazırladı: Direnen kazandı

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN), Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 Şubat-9 Mart 2022 tarihleri arasında yaşanan işçi grevlerine ilişkin çarpıcı bir rapor yayımladı. İlki 2 Şubat’ta Zafer Tekstil’de, sonuncusu 9 Mart’ta Kevser Halı’da yaşanan, 31’i tekstil iş kolunda olmak üzere, toplamda 35 fabrikada yaşanan direnişe yaklaşık 13 bin işçi katıldı. Fabrikaların büyük çoğunluğunda işçilerin tamamı direnişlere katıldı ve direnişler sırasında bu fabrikalarda üretim tamamen durdu. Yaklaşık 40 güne yayılan bu işçi eylemleri, 1996’da 20 bin işçinin katılımıyla gerçekleşen ve bir ay süren Ünaldı dokuma işçileri direnişi ve 2012’de 6 fabrikada toplam 5 bin tekstil işçisinin katıldığı ve 10 gün süren Başpınar grevinden bu yana Antep’te yaşanan en büyük işçi eylemleri oldu.

 

TÜPRAŞ işçileri: 5 yıldır hak kaybı var ve bu sürüyor

Petrol-İş ile Koç Holding arasında yapılan TÜPRAŞ toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde 3 yıllık sözleşmeye imza atıldı. Son açıklanan yıllık enflasyon oranları TÜİK’e göre yüzde 54.44, ENAG verilerine göre ise yüzde 123.80 iken, TÜPRAŞ’ta yüzde 40’a imza atıldı. İşçiler son 5 senedir ücretlerde ve haklarda kayıp yaşadıklarını ve bunun sürdüğünü ifade etti.

 

Şişecam işçileri: TİS sürecine niye dahil edilmiyoruz?

Kristal-İş ile Cam İşverenleri Sendikası arasında devam eden 27. dönem cam grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 8. oturumu gerçekleştirildi. Anlaşma sağlanamayan 8. oturumla ilgili Kristal-İş’in yaptığı açıklamada patronun iki ayrı ücret teklifi yaptığı belirtildi. Açıklamada, “İlk olarak 6 aylık teklif yapıldı. Buna göre sözleşmenin 3 yıllık olması şartıyla, birinci 6 ay yüzde 48, ikinci 6 ay enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı enflasyonun yüzde 5’i, dördüncü 6 ay enflasyon, beşinci 6 ay enflasyon artı enflasyonun yüzde 20’si, altıncı 6 ay ise enflasyon oranında teklif yapıldı. İki yıllık sözleşme olması durumunda ise tekliflerini yıllık olarak yapacaklarını belirttiler. Buna göre de birinci yıl 15 TL/saat zam teklif edildi” denildi.

 

20 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 13 bin 81 Kovid-19 vakası, 85 can kaybı (20 Mart 2022)

 

İstanbul’da Newroz ateşi savaşa karşı barış, faşizme karşı özgürlük için yandı: Şimdi kazanma zamanı

Newroz bu yıl “Şimdi kazanma zamanı” (Dem dema serkeftinê ye) şiarıyla yapılıyor. İstanbul’da “savaşa karşı barış” sesinin yükseldiği alanda yüz binlerce kişi “AKP-MHP faşizmine karşı özgürlük, yoksullaştırmaya karşı iş ve ekmek için mücadeleye edeceğiz. Şimdi omuz omuza mücadele zamanı, şimdi kazanma zamanı…” dedi. Öte yandan Yenikapı Newroz alanında program bitiminde, kitlenin dağıldığı sırada polisin ablukaya aldığı gruba gözaltı yapıldı. Gözaltına alınan sayısının 70’e yakın olduğu öğrenildi.

 

Chomsky’den Newroz mesajı: Kürtler ilham verici

Van Newroz’una görüntülü mesaj gönderen Noam Chomsky, “Kürtler gelecekteki tarihi şekillendirecek” dedi.

 

Diyarbakır’da tutuklanan kadın aktivistlerin sayısı 11’e yükseldi

Savcılık sorgusunun ardından 11 kadın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Filiz Buluttekin, Bahar Uluğ, Fatma Yıldızhan ve Songül Kapancı tutuklandı.

 

Diyarbakır’da gazeteciler Ertuş Bozkurt ve Mikail Barut gözaltına alındı

 

“Böbreğimi satmak istiyorum” ifadesini aratanların oranı bir yılda yüzde 400 arttı

 

DIŞ POLİTİKA

 

Reuters’a konuşan kaynaklar: ABD, Türkiye’nin S-400’leri Ukrayna’ya göndermesini gündeme getirdi

 

Karadeniz’de mayın tehlikesi

420 mayının fırtına ve Tuna Nehri’nin yarattığı akıntıyla sürüklendiği belirtilirken Rusya ve Ukrayna yerleştirilen mayınlar için birbirlerini suçladı.

 

Ukrayna’daki bazı siyasi partilerin faaliyetleri askıya alındı

Zelenski, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin aldığı kararları duyurdu. Kararlar uyarında 12 siyasi parti veya harekete yasak geldi. 

 

21 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 14 bin 933 Kovid-19 vakası, 80 can kaybı (21 Mart 2022)

 

Müebbet istenen Gezi Davası görüldü, karar 22 Nisan’da verilecek

Savcılığın, Osman Kavala ile Mücella Yapıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet istediği Gezi Davası görüldü. Mahkeme, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Nisan’da.

 

Adana’da Furkan Vakfı üyelerine polis şiddeti

Furkan Vakfı’nın dün Adana’da düzenlediği eyleme polis müdahale etti. Vakfın sosyal medya hesabından cop, biber gazı ve plastik mermilerle yapılan müdahale nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası istendi. Görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

 

Boğaziçili öğrencilerinin davası: Hakim avukatları salondan çıkarmak istedi

KAYYUM rektör Naci İnci’nin şikayetiyle aralarında 94 gün boyunca tutuklu yargılandıktan sonra serbest bırakılan 2 Boğaziçi öğrencisinin de bulunduğu 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı ‘araba davası’nın 2. duruşması İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Davaya, hakimin tavırları ve avukatları salondan çıkarmak istemesi damga vurdu. Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan Boğaziçi öğrencileri, yaşanan hukuksuzluğa son verilmesini istedi.

 

Ali Babacan, Meral Akşener ile görüştü

6 siyasi partinin genel başkanları, 27 Mart’ta Ali Babacan’ın ev sahipliğinde buluşacak. Babacan, liderler zirvesinden önce tüm genel başkanlarla tek tek bir araya gelecek. DEVA Sözcüsü İdris Şahin, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçişte yol haritasını konuşacaklarını,  Babacan’ın üç gün boyunca sırasıyla Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Gültekin Uysal, Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret edeceğini açıklamıştı.

 

Diyarbakır Newroz’u: Polis ablukasında eşit yurttaşlık mesajı

Newroz bayramındaki engellemelere rağmen alana gelemeyenler ve Newroz alanına ulaşan yüz binler bir kez daha aynı mesajı verdi: Eşit yurttaşlık!

 

Emin Çapa ve Özlem Gürses Halk TV’den ayrıldı

Halk TV’den ayrılan Emin Çapa yaptığı açıklamada Halk TV’nin kişisel Youtube kanallarını HalkTV çatısı altında birleştirmek istediğini ve kanal gelirinin yarısını istediğini belirtti.

 

Erdoğan tepki göstermişti | Eşini bıçaklayan erkeği serbest bırakan hakim ve savcının görev yeri değişti

Erdoğan’ın tepki gösterdiği, boşanma aşamasındaki eşini 23 yerinden bıçaklayan Samet Ağ isimli erkeği serbest bırakan hakim ve savcının görev yeri değişti.

 

“Amirallerin Montrö bildirisi” davasının görülmesine başlandı

Kamuoyunda “amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiral hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri 2022 Güz Dönemi’nde kampüste

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci almaya hazırlanan Hukuk Fakültesi’nde ders programlarının oluşturulması, akademik kadronun belirlenerek, çalışmalarına başlaması ile hazırlıklar son aşamasına geldi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Ukrayna: Kiev’de alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda can kaybı 8’e yükseldi

 

Çin’de 132 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü, kurtulan olmadı

 

Boğazları kullanacak gemiler, Ukrayna açıklarından kopan mayınlar nedeniyle uyarıldı

Reuters ajansı, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük limanı olan Novorossisk’teki yetkililer ile Türk yetkililerin, Ukrayna açıklarından kopan mayınlar nedeniyle uyarı yaptığını duyurdu.

 

Bu hafta Ukrayna gündemiyle Avrupa’da üç zirve düzenlenecek

Belçika’nın başkenti Brüksel 24 Mart’ta bir günde 3 toplantıya ve onlarca devlet ve hükümet başkanına ev sahipliği yapacak. Üç zirveden biri NATO karargahında yapılacak. NATO Liderler Zirvesi, 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu zirveye katılacağı duyurulmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirveyi duyurduğu açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarını, Ukrayna’ya güçlü desteğimizi ve güvenliğimizdeki yeni gerçeklik karşısında NATO’nun caydırıcılık ve

savunmasının daha da güçlendirilmesini ele alacağız.” ifadesini kullanmıştı.

 

Türkiye, Ukrayna Rusya arasında garantör ülke olur mu?

“Garantör devlet” olabilmek için öncelikle “kalıcı ateşkesi” içeren bir anlaşma şart. Ukrayna Rusya arasında şu ana kadar hem teknik düzeyde, hem de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler tarafından yürütülen siyasi görüşmelerde bu aşamaya gelinemedi. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yayınladığı videoda Rusya Devlet Başkanı Putin’e görüşme çağrısı yaptı.

 

ABD, Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçları “soykırım” olarak tanıdı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği suçları “soykırım” olarak tanıdıklarını açıkladı.

 

EKONOMİ

 

Kırmızı ete yüzde 48 zam

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptığını duyurdu. Yapılan zamla 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50 liradan 92 liraya yükseldi.

 

Tarımda maliyet yüzde 57,26 arttı, gübre fiyatlarında yıllık artış yüzde 153 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tarımda girdi maliyeti 2022 yılı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 10,12 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 31,35 artış gerçekleşti.

 

Bakan Nebati’den “ekonomi” açıklaması: Takmayın kafanıza

AKP Urfa İl Danışma Meclisi’nde konuşan Bakan Nureddin Nebati, Bu ülkede her zaman iyi şeyler olacak, takmayın kafanıza… Canınızı sıkmayın, üzülmeyin. Bayrak yere inmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

BTK, Türk Telekom hisselerinin Türkiye Varlık Fonu’na devrine izin verdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), LYY Telekomünikasyon AŞ’nin sahip olduğu yüzde 55’lik Türk Telekom hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na devrine onay verdi.

 

Finans Merkezi şantiyesinde işten atılan işçiler direnişe geçti

İstanbul’da Finans Merkezi şantiyesinde çalışan taşeron firma işçileri geçmiş dönemdeki hak kayıplarını talep etti. İşçiler işten atılmaları üzerine direnişe geçti.

 

 

22 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 17 bin 426 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 90 kişi yaşamını yitirdi

 

3 ‘FETÖ’ soruşturmasında 158 gözaltı kararı

Ankara merkezli 3 farklı ‘FETÖ’ soruşturmasında 158 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 2006 yılı komiser yardımcılığına geçiş sınavında sınav sorularının ‘FETÖ’ mensuplarına dağıtıldığı belirlendi.

Türk Tabipleri Birliği, Bahçeli’nin hedefinde: Kapatılmalıdır

 

Kilis’te polis memuru erkek, hemşire eşini öldürdü, arkadaşını tabancayla yaraladı

Kilis’te, polis memuru Hasan Solak evli olduğu hemşire Fatma Solak’ı beylik tabancasıyla ateş ederek öldürdü, arkadaşını yaraladı.

 

Diyarbakır Newroz’unda gözlatına alınan 333 kişiden 266’sı bırakıldı

Dün “Şimdi kazanma zamanı (Dem dema serkeftinê ye)” şiarıyla Diyarakır’da gerçekleşen Newroz etkinliklerinde sabah saatlerinde başlayan polis müdahalesi gün boyunca sürdü, 73’ü çocuk 333 kişi gözaltına alındı. DHA’nın haberine göre gözaltına alınanların 260’ı Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’ne, 73’ü de Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. TEM Şube Müdürlüğü’ndeki 224 kişi işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, Çocuk Şube Müdürlüğü’ndeki 42 çocuk ise ailelerine teslim edildi. TEM Şube Müdürlüğü’ndeki 36 kişi ve Çocuk Şube Müdürlüğü’ndeki 31 çocuğun işlemleri sürüyor.

 

Diyarbakır Barosu: Newroz’da nefret suçuna maruz kalan LGBTİ’lerin yanındayız

Diyarbakır Barosu, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarında nefret suçu ve nefret söylemlerine maruz kalan LGBTİ’lerin yanında olduklarını ve hukuki destek sunacaklarını duyurdu.

 

Kurkut cinayeti duruşmasında salona silahlı polisler girdi

İstinaf’ın bozma kararı ile yeniden görülen Kemal Kurkut cinayeti duruşmasına üniformalı ve silahlı giren polisler, tepkiler üzerine salondan çıkarıldı. Aile avukatları, savunmalarında İstinaf’ın verdiği kararla sanığın cinayeti işlediğini kabul ettiğini dile getirdi.

 

Yüksekova’da kullandığı araçta patlayıcı bulunan polis memuru tutuklandı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polisin kullandığı otomobilde 52 kilo patlayıcı ele geçirilmesi ile ilgili görüntüler ortaya çıktı.

 

Kılıçdaroğlu: Boğaziçi’nde haksız hukuksuz şekilde makamlara gelenlerin görevlerine son vereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boğaziçi davasına tepki gösterdi, “Bütün yeni açtıkları fakülteleri, programları tamamıyla kapatacağız. Boğaziçi Üniversitesi gerçek anlamda Boğaziçi olacak” dedi

 

Musa Anter davası için zaman aşımı uyarısı

Musa Anter davasının zamanaşımına uğratılmasına 6 ay kaldı. Hak savunucuları yarın görülecek duruşma öncesi açıklama yaparak bu cinayetin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu vurguladı.

 

Alparslan Kuytul: Saldırı Soylu’nun emriyle gerçekleşti

Polis şiddetine maruz kalan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul, Adana’daki saldırının Süleyman Soylu’nun emriyle gerçekleştiğini ileri sürdü.

Bahçeli: Türk polisi görevinin gereğini yapmış

“Türk polisi görevinin gereğini yapmış, Müslüman görünümlü bir avuç münafığa, sokakları karıştırmak isteyen sayıca küçük bir azınlığa Türk devletinin yaptırım gücünü göstermiştir. Bütün emniyet teşkilatımızı hassaten kutluyor, özellikle Adana’da görev yapan her polisimizin tertemiz alınlarından öpüyorum.”

Çalışma Bakanından asgari ücret açıklaması: İkinci zam tartışmasını anlamlı bulmuyorum

Bilgin, “Bugünlerde asgari ücret tartışmaları yapılıyor yeniden. Ben bunu çok anlamlı bulmuyorum. Çünkü tarihsel olarak asgari ücrette yaptığımız artış çok önemlidir. Bu üretim sürecinde işçi ve işverenin birlikte sorumluluk almasının da aldığının da bir gereğini ortaya koymaktadır. Yani işveren de asgari ücretin dışında diğer ücret türlerini de kendiliğinden kademelendirmiştir. Daha üst ücret alanları da asgari ücret düzeyinde yeniden düzenlemiştir” diye konuştu.

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı: “Yasada böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle masaya otururuz”

 

Koca, sağlıkta şiddete karşı etkin yasa isteyen sağlıkçılara, “Bu zararlı tutumdan vazgeçelim” dedi

Bakan Koca, etkin bir şiddet yasası çıkarılmasını isteyen sağlık çalışanlarına “Devlet erkinin gerçeğe aykırı şekilde duyarsız gösterilmesi bize geri dönmektedir. Bu zararlı tutumdan vazgeçelim” dedi.

 

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hekime şiddeti protesto eden 25 sağlık emekçisi ifade verecek

 

Kılıçdaroğlu: Oligarklar paralarını Londra’ya götürdüler

 

Cinsel istismar davasında beraat kararı

Zihinsel engelli “çocuğa cinsel istismar” suçlamasıyla yargılanan sanık İzzet Güler beraat ederken, Hüseyin Toprak ise 3 yıl ceza aldı.

 

Madenciye saldıran Yusuf Yerkel’in ismi Ticaret Bakanlığı listesine girdi

Manisa’nın Soma ilçesinde madenciye saldırmasıyla infiale yol açan Erdoğan’ın özel kalem müdür yardımcısı Yusuf Yerkel, Ticaret Bakanlığı’nın ‘Yurtdışı Teşkilatı’ listesine dahil edildi.

AYM, HDP’li Semra Güzel’in başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararının iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

AKP’li Yazıcı: AİHM kararını karşılayacak bir formül bulunmalı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin AİHM’in yargılamasını kabul ettiğini belirterek Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın durumuyla ilgili bir formülasyon bulunması gerektiğini söyledi.

2021 Dünya Hava Kirliliği raporu: Türkiye yine 46. sırada

Rapora göre Ankara dünyanın en kirli 54. başkenti olurken Iğdır, Avrupa’nın hava kirliliği en yoğun şehri olarak belirtildi. Düzce ise Avrupa’nın en kirli beşinci şehri olarak listede yer aldı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Emekli tümamiral: 20-30 tane mayın boğazlara yönelmiş görünüyor

 

SOHR: TSK Suriye’deki 400 askeri İdlib’e sevk ediyor

SOHR, Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki 400 askeri PKK’ye karşı operasyonlara katılmak üzere Kürdistan’a sevk kararı aldığını bildirdi.

Rusya’nın Mariupol önerisine Ukrayna’dan ret

Kiev’de sivillerin yoğun olarak yaşadığı Podil bölgesi hedef alındı; 8 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna, Rusya’nın Mariupol’den sivillerin tahliye edilmesi için Ukrayna askerlerinin çekilmesi talebini “şehrin Rus ordusuna teslim edilmesi anlamına geldiği” gerekçesiyle reddetti.

Zelenski’den Putin’e diyalog çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Putin ile er ya da geç diyalog için bir araya geleceklerini söyledi; müzakerelerin başarısız olmasının ise “üçüncü bir Dünya Savaşı anlamına geleceğini” ifade etti.

AB bakanları görüştü: Rusya’ya petrol ambargosu çıkmadı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB dışişleri ve savunma bakanlarının Rusya’ya petrol ambargosu konusunda karar vermediğini ancak yeni yaptırımların geleceğini söyledi

İtalya’da işçiler savaşa karşı örgütleniyor | Ukrayna’ya gönderilen silahları yüklemeyi reddettiler

İtalya’da havaalanı işçileri “insani yardım” adı altında Ukrayna’ya gönderilen silahları yüklemeyi reddetti. İşçiler 31 Mart’ta da limanlarda “Ölüm gemilerine ve silah ticaretine hayır” diyecek.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği’nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan, artık üyelik müzakerelerini açmasını Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak, “Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi. Hollanda Başbakanı Rutte, “Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit bir rol oynuyor. Sayın Erdoğan’ın bu rolü üstlenmesinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hem Güney hem Kuzey Kutbu’nda rekor sıcaklık kaydedildi

Antarktika’da ve Kuzey Kutbu’nda aynı zamanlarda rekor sıcaklıklar kaydedildi. “Zıt mevsimlerde kuzey ve güneyin aynı anda erimesinin olağandışı olduğunu” belirten uzmanlar, durumun endişe verici olduğunu dile getirdi.

 

EKONOMİ

 

Kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğler ile Kur Korumalı Mevduat Sisteminde düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre; altın hesabı, ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerini, Kur Korumalı Mevduat hesaplarına çevirenlere, vade sonunda yenileme imkanı getirildi.

 

Benzine 1 lira 60 kuruş, motorine 1 lira 62 kuruş zam geliyor

 

Akkuyu’da ücretleri eksik yatan işçiler iş bıraktı

Sık sık iş cinayetleriyle gündeme gelen Akkuyu Nükler Santrali inşaatında çalışan işçiler, ücretleri ve fazla mesai ücretleri eksik yatırıldığı için iş bıraktı.

 

İşten atılan Xiaomi Salcomp işçileri yarın fabrika önünde açıklama yapacak

Devletten milyonlarca lira teşvik alan Salcomp patronu ‘daralma’ gerekçesiyle 110 işçiyi işten attı. İşçiler fabrika önünde açıklama yapacak.

 

Melet Irmağı’nda yargının “dur” dediği, Belediye Başkanı’nın “duracak” sözü verdiği proje devam ediyor

Ordu’da mahkeme kararına rağmen devam eden deniz dolgusu için Belediye Başkanı “Çalışma duracak” sözü verdi ancak inşaat devam ediyor. ORÇEV üyeleri konuyu yargıya taşıdı.

 

23 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de son 24 saatte 17 bin 161 yeni vaka tespit edildi, 84 kişi hayatını kaybetti (23 Mart 2022)

 

Milli Güvenlik Kurulu Bildirisinde Montrö vurgusu yapıldı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi’nde, Türkiye’nin Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi için Montrö’nün uygulanması yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarını sürdüreceği belirtildi.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Çakıcı’ya verilen hapis cezasının bozulmasını istedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya verilen 17 yıl hapis cezasının bozulmasını istedi.

 

Türkiye’nin ilk iklim davası kurutulan Marmara Gölü için açıldı

Manisa’da kurutulan Marmara Gölü’nün balıkçıları gölün kurumasından sorumlu tuttukları devlete dava açtılar. Dava, Türkiye’nin ilk iklim davası olma özelliğini taşıyor.

 

İstanbul Sözleşmesi’ni savundukları için yargılanan 33 kadın beraat etti

İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilmesi kararını protesto ettiği için gözaltına alınan 33 kadın hakkında açılan davada beraat kararı verildi.

 

Akademisyenler Boğaziçi’nde araştırma merkezlerinin habersiz, gözetimsiz taşınmasına tepki gösterdi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri üniversitelerindeki iki uygulama ve araştırma (UYGAR) merkezinin, Barış Eğitimi ve Araştırma Merkezi ve Sosyal Politikalar Forumu’nun 17 Mart 2022’de gece saat 23:00’te merkez yöneticilerine ve çalışanlarına danışılmadan, yöneticilerin bilgisi ve gözetimi olmadan taşınmasını protesto etmek amacıyla bir sosyal medya kampanyası düzenledi.

 

HDP Kartal ilçe binasına polis baskını düzenlendi

HDP Kartal ilçe binasına polis baskını gerçekleştirildi. “Suçu ve suçluyu övme” suçlamasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle yapılan ve iki saat süren aramada polis bazı yayın organlarına el koydu.

 

Kobanê Davası’nın eski mahkeme başkanı gözaltına alındı

HDP eski Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da tutuklu olarak yargılandığı Kobanê davasının eski mahkeme başkanı Bahtiyar Çolak gözaltına alındı.

 

Başsavcılık, Adnan Oktar Davası’nda 68 sanığın tahliyesine itiraz etti

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, İstinaf 1. Ceza Dairesi’nin Adnan Oktar davasında tutuklu bulunan 68 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etti. Daire’nin itirazı değerlendirdiği öğrenildi.

 

Cinsel saldırı faili Hasan Bilgili hakkında istenen tutuklama talebi DNA kanıtına rağmen reddedildi

Hasan Bilgili’nin veteriner hekim Ç.B’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada, Bilgili’nin tutuklanmasına dair talep, Ç.B’nin iç çamaşırında DNA’sına rastlanması deliline rağmen reddedildi.

 

İşkence raporu Ankara Barosu’nda istifa getirdi

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, “itibar suikastına” uğradığını ifade ederek istifa etti. Öte yandan baronun, İnsan Hakları Merkezi’nin işkence raporunun yayınlanmaması tartışma konusu olmuştu.

 

Kadına ve sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önlemeye yönelik kanun teklifi TBMM komisyonunda benimsendi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, tali komisyon olarak ele alınan kadına ve sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeleri de içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi benimsendi.

 

Elmalı’da mevsimlik işçilere ırkçı saldırıyla ilgili önergeye yanıt veren Soylu, ‘darp olmadı’ dedi

Antalya’nın Elmalı ilçesinde Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırıya dair sunulan önergeye yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayda herhangi bir darp olmadığını savundu.

 

Kursta 13 çocuğa işkenceyle suçlanan 2 görevliye 195’er yıl hapis talebi

Evgi Diyanet Erkek Yatılı Kuran Kursunda 13 çocuğa işkence ettikleri gerekçesiyle yargılanan Kurs Müdürü N. K. ve hizmetli U. G. hakkında her bir çocuk için 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

‘Türkiye bir utancı daha yaşadı: Cezaevinde ölen Şervan’a cenaze aracı verilmedi’

Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde şüoheli bir şekilde hayatını kaybeden 20 yaşındaki Şervan Can Güder’e devlet cenaze aracı vermedi.

 

Danıştay cinayeti hükümlüsünün ‘İmamoğlu’na suikast’ ihbarı ortaya çıktı

Halen Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Yıldırım 31 Ocak 2022’de cezaevi müdürlüğüne bir ihbar mektubu gönderdi. Yıldırım mektubundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast düzenleneceğini ileri sürdü.

 

Sahil Güvenlik, Abramoviç’in yatına yaklaşanları uyarıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesine gelen Rus milyarder Roman Abramoviç’in mega yatı ‘Eclipse’ye yaklaşan tekneleri Sahil Güvenlik uyarıyor.

 

AYM mahpuslara gazete engelini ‘ifade özgürlüğü ihlali’ saydı

Anayasa Mahkemesi 11 gazetenin mahpuslara verilmemesini ifade özgürlüğüne aykırı buldu. Avukat Reyhan Yalçındağ: Karar bağlayıcıdır. Mahpuslar istediği yayına erişebilir.

HSK, medyanın yargıya baskısını ‘dış tehdit’ diye tanımladı

HSK, 2022-2026 Stratejik Planı’nda “Yazılı, görsel ve sosyal medyanın yargı bağımsızlığı üzerinde giderek daha fazla baskı unsuru olarak kullanılması”, ‘dış tehdit’ olarak değerlendirildi.

Bursa’da harem-selamlık talimatı veren ilköğretim müdürü görevden alındı

DIŞ POLİTİKA

NATO zirvesi yarın | Batı cephesinde gündem Rusya

Yarın başlayacak NATO ve AB zirveleriyle cuma günü yapılacak G-7 zirvesinin asıl gündemi Rusya’ya karşı bundan sonra hangi adımların atılacağı olacak.

 

Jens Stoltenberg: Ukrayna’nın NATO üyeliği, zirvenin gündeminde olmayacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin yarınki zirvenin gündeminde olmayacağını ancak ittifakın caydırıcılığını artırmayı hedefleyeceklerini söyledi.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, NATO’dan vazgeçmeye hazır olduğunu açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ateşkes sağlandığı ve ülkesinin güvenliğinin garanti edildiği takdirde, Ukrayna’nın NATO üyeliği talebinden vazgeçmeye hazır olduğunu açıkladı.

 

Rusya, eylülden itibaren AİHM’ye taraf olmayacak

Avrupa Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarılmasının ardından 16 Eylül’den itibaren AİHM’ye taraf olmayacağı belirtildi.

 

Almanya’da silahlanmaya karşı imza kampanyası

Almanya’da silahlanmaya karşı imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya bir gün içinde imza verenlerin sayısı 10 bini geçti.

 

Rusya ayçiçek yağı ihracatına kota getirmeye hazırlanıyor

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, iç piyasada istikrarı korumak için ayçiçek yağı ihracatına kota getirmek istediklerini söyledi.

 

Savunma Sanayi Başkanı Demir: S-400’lerden vazgeçme niyetimiz yok

 

ABD’nin istediği oldu: Türkiye’de kara para aklayan Halozai’nin malvarlıkları donduruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Türkiye üzerinden IŞİD-Horasan’a para sağlamakla suçlanan İsmetullah Halozai’nin Türkiye’deki malvarlıkları donduruldu ABD Hazine Bakanlığı’nın geçtiğimiz Kasım ayında İsmetullah Halozai için yaptırım kararı almıştı.

 

AB’nin ‘Stratejik Pusulası’ Ankara’yı kızdırdı

AB’nin yeni savunma ve güvenlik doktrini olarak nitelendirilen Stratejik Pusula belgesinde Türkiye’nin politikaları eleştiriliyor. Ankara belge için ‘vizyonsuzluk’ dedi.

EKONOMİ

 

Bakanlıktan kur korumalı mevduat açıklaması: Toplam 591 milyar TL büyüklüğe ulaşılmıştır

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “270 milyar TL’si KKM ve 321 milyar TL’si TCMB destekli Dövizden/Altından Dönüşümlü KKM olmak üzere toplam 591 milyar TL büyüklüğe ulaşılmıştır” dedi.

 

İhracat fiyatı ithalatın altında kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ocak ayına ilişkin dış ticaret endeksleri verilerine göre dış ticaret haddi 24,7 puan azalarak, ocak ayında 72,8 ile tarihi düşük seviyeye geriledi.

 

İşten atılan Xiaomi Salcomp işçileri fabrika önünde eylem yaptı

 

Şişecam’da TİS imzalandı

Kristal-İş ile Şişecam yönetimi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 9. oturumunda anlaşma sağlandı. 2 yıllık imzalanan toplu sözleşmede ücretlere yüzde 58 oranında zam yapılırken, sosyal haklardaki artış oranı yüzde 62 oldu.

 

 

 

 

24 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Cezaevinde şüpheli şekilde öldü, cenaze aracı verilmedi

Cenazenin bir kamyonetin arkasında taşındığına dair görüntüler paylaşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Van’da şüpheli bir şekilde ölen ve ‘kalp krizi’ denen 20 yaşındaki Kürt siyasi mahpus Şervan Can Güder’e cenaze aracı verilmedi” dedi.

 

Ankara’da cezaevindeki yüzlerce kişi Diyarbakır, Van ve Erzurum’a sürgün edildi

Meclis’te cezaevindeki hak ihlallerini gündeme getirmeye devam eden HDP’li Gergerlioğlu, Ankara’dan 500 kişinin Diyarbakır, Van ve Erzurum cezaevlerine sürgün edildiğini açıkladı.

 

HDP milletvekili Semra Güzel hakkında yakalama kararı çıkarıldı

TBMM’de dokunulmazlığına sonra verilen HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 

Pehlivan’ın iddiasına HDP’den tepki: İsmini gizliyorsa HDP’li değildir, yetkili hiç değildir

Gazeteci Pehlivan’ın ‘Gerekirse seçime girmeyiz’ başlığıyla HDP’li bir yetkiliden aktardığını belirttiği yazısına HDP’li Temel’den tepki geldi.

 

Seçim kanunu teklifi komisyonda kabul edildi

Seçim kanunu teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda 17 saat süren görüşmelerin ardından kabul edildi. Teklife göre 3 ay önceki seçmen kütüğü üzerinden güncelleme yapılacak.

 

MHP, işine gelince ‘Terörist hakları mahkemesi’ dediği AİHM’i hatırladı

MHP’li Feti Yıldız, yeni seçim yasa tasarısını savunurken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni (AİHM) hatırladı. Yıldız, değişikliğe gerekçe olarak partisinin daha geçen ay ‘Avrupa Terörist Hakları Mahkemesi’ olarak tanımladığı AİHM kararlarını örnek verdi.

 

Davutoğlu: İki kirli senaryo devreye sokulmak isteniyor

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Otoriter bir sistemi inşa etmek isteyen güçler iki şer senaryosunu alternatifli olarak devreye sokmak istemektedir” dedi.

 

Babacan: Önce MHP arkasından AKP kendi tuzaklarına düşecekler

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AKP ve MHP’nin seçim kanunu teklifinde kendi tuzaklarına düşeceklerini söyledi.

 

Özel: Girecekleri çukuru kazdılar, seçimin yöntemini AYM’ye götürmeyiz

CHP’li Özel, Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen seçim kanunda değişiklik teklifine ilişkin, “Seçimin yöntemini AYM götürmeyiz. Çünkü AK Parti’nin kazdığı kuyuya düşmesini zevkle takip edeceğiz” dedi.

 

Akşener: Tıpış tıpış gidecekler, bu harami düzeni birlikte göndereceğiz

“Beş maaş alıp, yan gelip yatan danışmanlar var sarayda, haram zıkkım olsun”

 

Ayhan Bilgen’in partisinin adı netleşti: Türkiye’nin Sesi Partisi

HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen’in partisinin adı netleşti. Türkiye’nin Sesi Partisi için kuruluş dilekçesi 31 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’na teslim edilecek.

 

Kobane davasının eski hakimi gözaltına alındı

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP’linin yargılandığı Kobane davasının eski hakimi gözaltına alındı.

Eski mahkeme başkanı B.Ç.’nin kendilerini “Derin devletin ticari istihbarat ayağı” olarak adlandıran “Atadedeler” çetesine üye olmakla suçlandığı belirtildi.

 

 

Adalet Nöbeti, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlara dikkat çekmek için tutuldu

Cumhuriyet gazetesi davasında avukatların tutuklu olduğu 6 Nisan 2017’de avukatlar tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’nin 104’üncü buluşmasının gündem maddesi Boğaziçi Üniversitesi’ydi.

 

Boğaziçi’nde ‘LGBTİQ+ bayrağı’ davası: Bilirkişiden öğrencilerin aleyhine rapor

Boğaziçi Üniversitesi’nden 12 öğrenciye ‘LGBTİQ+ flaması taşımaları ve yanında durmaları‘ sebebiyle açılan dava kapsamında bilirkişi raporu hazırlandı. Dava avukatları, bilirkişi raporunun mahkemede aleyhe kanaat oluşturmayı amaçladığını dile getirdi.

 

Boğaziçili akademisyenler, araştırma merkezine gece operasyonunu protesto etti

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri üniversitelerindeki araştırma merkezlerinin yöneticilerden habersiz bir şekilde taşınmasına tepki göstererek sosyal medya üzerinden kampanya başlattı.

 

  1. Kürt Filmleri Festivali bugün başlıyor

24-29 Mart günlerinde Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek festivalin açılış filmi Amasi Martirosyan’ın 1933 yılında çektiği “Kurdên Êzidî” (Êzidî Kürtler)

 

Kanal İstanbul’un bilirkişi keşfi: Davacılardan reddi hakim talebi

Kanal İstanbul projesinin bilirkişi keşfi öncesi alanda geniş güvenlik önlemleri alındı. Mahkeme heyeti ve tarafların toplandığı bilirkişi incelemesi için davacılar, heyetin hukuksuz uygulamaları nedeniyle keşfe katılmayacaklarını bildirerek reddi hakim talebinde bulundu.

 

Ayayorgi imara açıldı: Bir günde milyon dolarlık rant yaptılar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Nazım İmar Planı Değişikliği yaparak dünyaca ünlü Ayayorgi’yi imara açtı. Çevre aktivistleri karara tepki gösterdi: Burada arsası olanlar veya bu plan değişikliğini önceden bilip arsa alanlar bir günde milyon dolarlık rant yaptılar.

 

İstanbul’da 50 yılda 43 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yok oldu, yerleşim alanları yüzde 410 arttı

 

Boşanmak isteyen kadının boğazını kesen erkeğe çifte indirim: Hem ‘iyi hal’ hem beraat

Kendisinden ayrılmak isteyen kadının boğazını kesen Mikail Oymak’ın ‘kasten öldürme’ suçuna ‘iyi hal’ indirimi uygulanırken, ‘cinsel saldırı’ suçundan da beraatına karar verildi.

 

Sel ve heyelanlar artacak: Uzman jeologdan ‘önümüzdeki 5 ay kritik’ uyarısı

Doğa olaylarının insan eliyle ‘afete’ dönüştürüldüğü belirten Prof. Dr. Bektaş ‘Yaşadığımız olaylar yönetmelikle çözülmüyor. Önemli olan uygulayabilmek. Halkın bilinçlenmesi lazım’ dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

İşgalde 29. gün: Brüksel’de iki günde NATO, G7 ve AB zirveleri

 

Zelenskiy, NATO liderlerine seslendi: Rusya NATO üyelerine karşı ilerlemek istiyor

NATO Liderler Zirvesi’nde önceden kaydedilmiş bir video ile seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’nın fosfor bombası kullandığını iddia etti.

 

Guardian analizi: Kiev artık tamamıyla Batı’nın silah tedarikine bağlı, mühimmatı azalan Rusya ise hâlâ üstünlüğünü koruyor

 

Putin’in ruble manevrası Avrupa’da tansiyonu yükseltti

Putin’in doğal gazı “dost olmayan” ülkelere ruble karşılığında satma kararı Avrupa ülkelerinde tansiyonu yükseltti. Enerji şirketleri endişeli. Ekonomistler, ekonomik krizin sertleşeceği uyarısında bulundu.

 

Irak seçimleri için ittifak kuruldu: İttifak KDP’nin Cumhurbaşkanı adayını destekleyecek

Irak’ta Şii lider Mukteda es-Sadr’ın lideri olduğu Sadr Grubu, Sünni Egemenlik Koalisyonu ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) iktidar bloku kurdu.

 

Çin’den Taliban’a üst düzey resmi ziyaret: Dışişleri Bakanı Wang Yi Kabil’e gitti

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Afganistan’ın başkenti Kabil’e bugün resmi ziyarette bulunarak Taliban heyetiyle görüştü.

 

Bir ilk: İnsan kanında mikroplastik bulundu

Bilim insanları ilk kez insan kanında mikroplastiğe rastladı. Test edilen kan örneklerinin neredeyse yüzde 80’inde bu minik parçacıklardan bulundu.

 

EKONOMİ

 

İSKİ genel müdürü yapılamayan zamlara isyan etti: Açık her ay 500 milyon lira

İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, kurumun işletme giderlerinin yüzde 203 arttığını ve her ay 500 milyon lira açık verildiğini söyledi.

 

AKP’li Turan: Geçmediği köprüye para vermek vatandaş için ekstra imkan

 

Doğalgaz yardımı ödemeleri başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üst üste yapılan zamların ardından hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde ödemelerin başladığını açıkladı. Yardımlar iki taksitte ödenecek.

 

 

 

25 MART

 

İÇ POLİTİKA   

 

HDP’li ve DBP’li vekillerin dokunulmazlık dosyaları Meclis’e sunuldu

HDP’den 9, DBP’den de 1 milletvekiline ait 10 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 

Kılıçdaroğlu: Düne kadar kucaklaşmadığımız kesimlerle kucaklaşmak istiyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘İktidara Hazırız-Büyük Örgüt Buluşması’nda konuşuyor. Kılıçdaroğlu, “Düne kadar kucaklaşmadığımız kesimlerle kucaklaşmak istiyoruz” dedi.

 

İmamoğlu: İETT’yi de İSKİ’yi de batırmak istiyorlar, gözleri kararmış, akılları gitmiş

İmamoğlu gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtlayarak İETT ve İSKİ’nin zam talebinin kabul edilmemesine tepki gösterdi.

 

Kulis: Erdoğan, Bahçeli’yi ikna ederse Soylu görevden alınacak

Milli Gazete’deki haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP lideri Bahçeli’yi ikna etmesi halinde Süleyman Soylu’nun görevden alınacağı, yerine gelecek ismin de belirlendiği iddia edildi.

Polis, yöresel kıyafet giyen 5 yaşındaki ikiz çocukları karakola götürüp, parmak izlerini aldı

Bismil’deki Newroz kutlamasında 5 yaşındaki iki çocuğun yöresel kıyafet giydikleri için soğuğa rağmen elbiseleri çıkarılarak karakola götürüldüğü ve parmak izlerinin alındığı ortaya çıktı.

 

Zapatista kadın figürü davasında beraat: Savcı PKK ile alakalı diye ısrar etti

Zapatista devrimci kadınlarını temsil eden figür ile IŞİD’e karşı silahlanan Êzidî bir kadının fotoğrafını paylaşmaktan PKK’li sayılarak mahkemelik olan kadın beraat etti.

 

Alparslan Kuytul: Adana’daki polisler MHP’nin kontrolündeydi

Polislerin MHP’nin kontrolünde olduğunu söyleyen Kuytul, ‘Baştan beri biz bu işin içerisinde kendine devlet diyenlerin olduğunu biliyoruz, AKP’nin de artık gücünü kaybettiği belli’ dedi.

 

‘Montrö bildirisi’ davasında ara karar; savunma yapan amirallerin adli kontrol ve yurt dışı yasağı kalktı

Mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanlığı’nın davaya katılma talebini kabul etti

 

Aydın Engin son yolculuğuna uğurlandı

Usta gazeteci Aydın Engin Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Can Candan Boğaziçi Üniversitesi’ne geri döndü

Nöbette konuşan Can Candan, “Başta barış akademisyenleri olmak üzere tüm akademisyen arkadaşlarımızın üniversitelere döneceği günleri de bekliyoruz, bunun için de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Naci İnci mahkeme kararlarını önceden nasıl öğreniyor?”

Boğaziçi Rektörü İnci, Danıştay’ın hukuk fakültesi kurulmasının durdurulması talebini reddedeceğini 22 Mart’ta açıkladı ancak mahkemeden karar dün çıktı. Avukat Fırat Kuyutar, “Naci İnci’nin yaptığı açıkça usulsüzlüktür” dedi.

 

İlahiyat fakültesinde soruşturma furyası: Sanki hepimiz hainiz

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, çeşitli mobbing iddiaları ve soruşturmalarla çalkalanıyor. 21 idari görevi bulunan Dekan Osman Bilen ise, “soruşturmalar gizli” diyor.

 

YÖK Başkanı Özvar: Performansa göre araştırma üniversitelerine kaynak tahsis edilecek

 

Maltepe Belediyesinde işten atma protestosu: İş güvenceme dokundurtmam

Maltepe Belediyesi işçileri, belediye önünde yaptıkları eylemle işten atmaları protesto etti. Angaryanın sürekli hale getirilmek istendiğini ifade eden işçiler “İş güvenceme dokundurtmam” dedi.

 

Çeşme’yi bir avuç zengine açıyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un detaylarını açıkladığı Çeşme Projesi’ne TMMOB ve çevrecilerden tepki geldi. Yapılan açıklamalarda, Çeşme’yi halktan koparacak projenin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

 

Kadına şiddet teklifi ne diyor, uzmanlar nasıl yorumluyor?

Mor Çatı Kurucularından avukat Canan Arın ve Kadın Meclisleri temsilcisi Melek Önder, AKP tarafından hazırlanan kadına yönelik şiddete ceza artırımını öngören kanun teklifini değerlendirdi.

 

İstanbul Kürt Film Festivali açılışına katılan Pervin Buldan: Kürt halkının tarihi ortaya çıkacak

İstanbul’da ikincisi düzenlenen ve 6 gün sürecek İstanbul Kürt Film Festivali, büyük bir ilgiyle karşılandı. Festivalinin açılışına HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da katıldı.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Rus ordusu Ukrayna’da başarısız mı oluyor?

Ukrayna’da Rus ordusunun ilerlemesi yer yer durma noktasına geldi. Ukrayna birliklerinden başarı haberleri geliyor. Putin’in hayal kırıklığı içinde olduğu iddia ediliyor.

 

Rusya’dan NATO Zirvesi açıklaması: Batı, Rusya’ya topyekûn hibrit bir savaş ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi sonrası Rusya adına ilk açıklamayı yaptı.

 

Norveç Başbakanı: Ülkemizde NATO üslerine gerek yok

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, ülkesinde NATO üsleriyle ilgili 1949 yılında imzalanan anlaşmayı hatırlatarak ‘Norveç’te NATO üslerine gerek olmadığı’nı söyledi.

 

Rusya: Ukrayna’daki operasyonun birinci etabı tamamlandı

Rus yetkililer ayrıca Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mıkolayiv şehirlerinin kuşatma altında olduğunu, Herson bölgesinin tamamı, Zaporijya’nın da büyük bir kısmının Rusya’nın kontrolünde olduğunu iddia etti.

 

Erdoğan, Putin’e ‘Onurlu çıkış yap’ diyeceğini açıkladı

Putin ile görüşeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “‘Onurlu çıkış yap’ demek suretiyle bu işi tatlıya bağlamanın yolunu aramamız lazım” dedi.

 

AB ve ABD’den Rusya’ya karşı ortak bildiri: Ek önlemlere hazırız

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının doğurduğu sonuçları ele alarak ortak duruş sergiledikleri bir bildiri yayımladı. AB ve ABD tarafından, ABD Başkanı Joe Biden’ın da katıldığı AB Liderler Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiriye göre, liderler Rusya’nın Ukrayna’daki ‘sebepsiz’ ve ‘haksız’ askeri saldırganlığını ele aldı.

 

Çin’den NATO Zirvesi’ne tepki: Savaşı başlatanın kim olduğunu herkes biliyor

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, NATO Zirvesi’nden Çin’le ilgili yapılan açıklamaya yanıt olarak, “Savaşı başlatanın kim olduğunu herkes biliyor. NATO’nun tek varlık nedeni savaştır” dedi.

 

Avrupa, ABD için yeni enerji pazarı oldu

ABD ile AB arasında doğal gaz anlaşması imzalandı. Almanya’nın Kuzey Akım 2 projesini engelleyen ABD, bu yılın sonuna kadar Avrupa’ya 15 milyar metreküp daha fazla sıvılaştırılmış gaz satacak.

 

Yunanistan’da Pire Limanına yanaşan savaş gemisi protesto edildi

Yunanistan’da işçi örgütleri ve savaş karşıtları Pire Limanına yanaşan Fransız uçak gemisine karşı yürüdü.

 

Güney Kore, Rus sanatçılarının eserlerini iade etmiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yansımaları sanat dünyasında da etkisini gösteriyor. Güney Kore’deki bir müze, Rus sanatçılara ait sanat eserlerini Rusya’ya iade etmeyi kabul etmedi.

 

Erdoğan’dan İsrail’le enerji işbirliği ‘müjdesi’: ‘Bu da nereden çıktı’ diyeceksiniz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail’le normalleşme sonrası gündeme gelen enerji alanındaki işbirliği hakkında “Yaptığımız görüşmelerle birlikte önümüze enerjide çok daha farklı alanlar açılacak ve duyduğunuzda ‘Bu da nereden çıktı’ diyeceksiniz” dedi.

 

AİHM Wikipedia’nın Türkiye şikayetini reddetti

AİHM, bağımsız internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de sansüre uğradığı şikayetiyle yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme, Ankara’da Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karara işaret etti.

 

Işıklar, iklim krizine dikkat çekmek için bir saat kapanacak

WWF’in iklim krizi ve doğa kayıplarına dikkat çekmek için 2007’den bu yana dünya genelinde milyonlarca insanın katılımıyla sürdürdüğü küresel etkinlik Dünya Saati, bu yıl “Dönüşüm Saati” temasıyla düzenlenecek. Işıklar yarın akşam, 20.30 – 21.30 arasında bir saatliğine dönüşüm için kapatılacak.

 

EKONOMİ

 

Ziraat Bankası-İBB davasında ‘ne şiş yansın ne kebap’ raporu

Kredilerini ödeyemeyen Demirören’in ipotekli arazilerini yine Demirören’e kiralayan Ziraat Bankası’nın, bölgenin özel spor alanı olmasını öngören plan için İBB’ye açtığı davada bilirkişi raporu çıktı.

 

Kamu bankalarına yeni yöneticiler geldi

Kamu bankalarında düzenlenen genel kurullar sona erdi. Halkbank’ta ve Vakıfbank’ta yeni yönetim kurulu üyeleri belli oldu.

 

‘Ekonomist Erdoğan’ TL’yi eritirken, kripto paraya ilgi rekor hızla katlandı

 

Zincir marketlere ikinci soruşturma

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, beş zincir marketin ‘rekabeti ihlal edip etmediğine ilişkin’ ikinci soruşturmanın açıldığını söyledi.

 

Ukrayna savaşı Antalya’da konut fiyatlarını arttırdı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaştan kaçmak isteyenlerin ilk tercihi Antalya oldu. Savaş bitene kadar Antalya’da kalmak isteyen Ukraynalılar kiralık, Ruslar ise daire satın almaya başladı.

 

 

 

26 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

AKP’den asgari ücret ve EYT açıklaması

AKP’li Kurtulmuş, EYT’lilerle ilgili bir soruya ‘Bu konuyu yeterince biliyoruz ve çalıştık. İnşallah milletin hayrına sonuçlanmasını ümit ederiz’ ifadelerini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu’ndan, Aydın Engin’in eşi Oya Baydar’a taziye ziyareti

 

Kılıçdaroğlu’ndan Ali Tatar ziyareti: Acı çektireni kimler yetiştirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu 2009 yılında intihar ederek yaşamına son veren Yarbay Ali Tatar’ın ailesini ziyaret etti: “”Devletimizin, askerimizle önce bir helalleşmesi lazım.”

 

16 kentte Kürt seçmen anketi: İlk sorun ekonomi, ikinci sorun Kürt meselesi

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, 16 kentte saha araştırması yaparak seçmen eğilimini araştırdı.

 

Bahçeli: Kılıçdaroğlu, ne gelirse insanın başına meraktan gelir

CHP liderini MHP’ye yönelik baraj sözleri nedeniyle eleştiren Bahçeli, Erdoğan’ın yeniden seçilmesi için ‘olağanüstü çaba sergileyeceklerini’ belirtti.

 

Twitter, cemaat yurdundaki şiddet haberinden dolayı MA’nın hesabını askıya aldı

Twitter, Esenler’de bir tarikata ait özel erkek yurdunda çocuklara uygulanan şiddet haberinin paylaşılmasından dolayı @MAturkce hesabını beş saat boyunca paylaşıma kapattı.

 

Polis, Semra Kuytul’un aracının önüne kapan attı

Ankara’da bir etkinliğe katılmak isteyen Furkan Vakfı üyelerinin şehre girişi engellendi. Polis Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul’un aracının önüne kapan attı.

 

Bakanlıktan 344 maden sahası için ihale

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce, 344 maden sahası kapalı teklif ve açık artırma usulüyle ihale edilecek.

 

Sinop Nükleer Güç Santrali davasına İzmir’den çağrı: Nükleere inat, yaşasın hayat

EGEÇEP, İzmir Barosu ve Gaziemir Belediyesi, Sinop’ta yapılmak istenen nükleer santrale karşı açılan davanın 28-29 Mart’ta görülecek karar duruşmasına çağrıda bulundu.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Biden, Ukraynalı bakanlarla ilk kez bir araya geldi

Varşova’da Ukrayna’nın dışişleri ve savunma bakanlarıyla toplantı yapan Biden’ın bugün yapacağı konuşmada, dünyaya Ukrayna için destek çağrısı yapacağı kaydedildi.

 

Ukrayna’dan Erdoğan’a ‘mutabakat’ yalanlaması

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde altı başlıktan dördünde ‘mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalanladı.

 

Zelenskiy Katar’a seslendi: Petrol ve doğalgaz üretimini artırın

Ukrayna lideri Zelenskiy bu kez Katar’da hükümet yetkililerinin katıldığı enerji konferansında konuştu. Zelenskiy, Katar’dan Rusya’nın enerji tahakkümüne karşı doğalgaz üretimini artırmasını istedi.

 

NATO zirvesinin Türkiye için yansıması ne oldu?

NATO zirvesinde Ukrayna’ya destek ve doğu kanadının güçlendirilmesi kararları çıktı. Uzmanlara göre Türkiye’nin ve Karadeniz’in İttifak için önemi artarken, Türkiye’nin denge politikası ilerde zorlayıcı olabilir.

 

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Rus stratejik nükleer kuvvetlerin desteklenmesi önceliğimiz

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun yeni silah siparişinde önceliklerinin havacılık, yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlar ve stratejik nükleer kuvvetlerin savaşa hazır durumunun desteklenmesi olduğunu belirtti.

 

Hindistan, ülkenin güneyindeki Müslümanlar üzerine çalışan antropoloğu sınır dışı etti

Filippo Osella kıyı toplulukları hakkındaki akademik konferansa katılmak üzere Hindistan’a gidiyordu

 

EKONOMİ

 

‘Türkiye, doğal gazın Avrupa’ya taşınmasında tek seçenek haline geldi’

Dr. Necmettin Acar: Avrupa’ya boru hatları ile gazın taşınabileceği üç rota var; Rusya, Doğu Akdeniz ve Türkiye. İlk iki seçeneğin elendiği bir siyasal atmosferde Türkiye tek seçenek.

 

Bakan Kurum’a göre hayat pahalılığının nedeni ‘devrim sancısı’

Halkın bedel ödediğini kabul eden Murat Kurum, ‘Bedeller ödüyoruz ama tüm bu sıkıntılarımızı unutturacak muhteşem bir istikbal bizi ve çocuklarımızı bekliyor’ dedi.

 

Asgari ücrete ikinci zam iddiası: Kulislerde konuşulan rakam ortaya çıktı

Ankara kulislerinde, iktidar kurmaylarının asgari ücrete zam hazırlığı yaptığı konuşuluyor. Planlanan zammın 850 TL olması gündemde.

 

Goldman Sachs: Türkiye’nin cari açığı 32 milyar dolar ile GSYİH’sinin yüzde 4’üne ulaşacak

 

 

 

 

27 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

HDP Erdemli İlçe binasına saldırı | Azmettiricileri biliyoruz

Pompalı silahla yapılan saldırıya ilişkin açıklamada konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, “Biz biliyoruz ki bu olayın failleri gizlenmeye çalışılacak. Ama arkasındaki azmettirici güçleri biliyoruz, AKP-MHP faşist iktidarıdır” dedi.

 

Muharrem Aksem’in ön otopsi raporu: Vücudundan 12 metal parçası çıkarıldı, sağ eli yok

Polisin atış talimi yaptığı alanda cansız bedeni bulunan 16 yaşındaki Muharrem Aksem’in ön otopsi raporunda, vücudundan 12 metal parçası çıkarıldığı ve sağ elinin olmadığı belirtildi.

 

Bir Arada Yaşarız Araştırması

Bekir Ağırdır: Bu sayılar feryat ediyor

Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın (Bayetav) ‘Türkiye’de Bir Arada Yaşarız Araştırması’ başlıklı araştırması, kutuplaşmanın önündeki engellere ışık tutuyor, diyalog yollarına dikkat çekiyor. Araştırma, bir yanıyla “hepimiz hem aynı hem farklıyız” diyor.

 

Diyarbakır Valiliği eylem ve etkinlikleri 10 gün yasakladı

Diyarbakır Valiliği, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa dayanarak, açık- kapalı eylem, açlık grevi gibi etkinliklerin tamamını yasakladı.

 

Altı muhalefet liderinden ortak açıklama: Umutlarımız çok daha büyük

6 muhalefet lideri 1,5 ayın ardından ikinci kez toplandı. DEVA Genel Merkezi’ndeki çalışma yemeğinde seçim kanunu teklifi, ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna savaşı konuşuldu.

 

Amasya’da SOL Kültür tarafından düzenlenen etkinliğe saldırı düzenlendi

Amasya’da SOL Kültür tarafından düzenlenen edebiyat söyleşisine saldırı düzenlendi. “Ülkücü hareket engellenemez” sloganı atan saldırganlar etkinliğe katılan 3 kişiyi yaraladı.

 

Marmara Gölü: Bunu da kuruttuk

Manisa’nın Gölmarmara ilçesindeki Marmara Gölü kuruma noktasına geldi. Yetkililer birbirini suçluyor, ekolojik yaşam tehlike altında, balıkçılar ve geçimini gölden sağlayan 7 köy ise çaresiz.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Erdoğan ve Putin görüştü | Müzakere İstanbul’da yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

 

BM: Ukrayna’da en az 1119 sivil öldü, 3 milyon 821 bin 49 kişi göç etti

BM’nin verilerine göre; Ukrayna’dan Polonya’ya 2 milyon 267 bin 103, Romanya’ya 586 bin 942, Moldova’ya 381 bin 395, Macaristan’a 349 bin 107 ve Slovakya’ya 272 bin 12 kişi göç etti.

 

Rus medyasının Zelenskiy röportajı daha yayımlanmadan sansürlendi

Rusya’nın medya düzenleme kurumu, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yapılan bir söyleşinin yayımlanmaması konusunda ‘uyarı’ yaptı. Zelenskiy ile görüşen medya kuruluşlarına da soruşturma açıldı.

 

Sean Penn: Zelenskiy Oscar’da konuşturulmazsa ödüllerimi eriteceğim

Oyuncu Sean Penn, Akademi Ödülleri’nde Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in konuşmasına imkân sunulmazsa sahip olduğu Oscar ödüllerini herkesin önünde eriteceğini söyledi.

 

İddia: Almanya ülke geneli için hava savunma sistemi kurmayı planlıyor

Bild gazetesi, Ukrayna krizi sonrasında yeniden silahlanma kararı veren Almanya’nın İsrail’den hava savunma sistemi almayı planladığını yazdı.

 

İsrail ile ittifak, Suriye ile normalleşme

Ortadoğu, yönelimlerin billurlaştığı gelişmelere tanıklık etti. İlki Mısır-İsrail-BAE zirvesi diğeri ise Esad’ın 11 yıl sonra ilk ziyaretini İsrail’le normalleşmenin başlatıcısı BAE’ye yapması oldu.

 

EKONOMİ

 

Yeni torba yasada neler var?

AK Parti’nin Kanun teklifine göre finans sektöründe kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılacak.

 

Türk Lirası’nın faizi düşerken doların faizi yükseliyor

Politika faizi ile baskılanan Türk Lirası (TL) mevduat faizleri düşerken, dolar mevduatının getirisi artıyor.

 

Dövize sıkışan bankalar döviz toplamak için faiz oranlarını yükseltiyor.

 

Rus oligarkların ‘1 trilyon doları’ nerede saklanıyor?

ABD’li düşünce kuruluşu Atlantic Council, “kara para” olarak adlandırdığı ve Rus oligarkların yurt dışında sakladığı servetin yaklaşık 1 trilyon dolara ulaştığını öne sürdü.

 

 

28 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Şebnem Korur Fincancı ve Reyhan Yalçındağ ile konuştuk: Aysel Tuğluk ölüme terk ediliyor

Aysel Tuğluk’un cezaevi koşullarında iyileşmesi mümkün olmadığı gibi sağlığı her geçen gün geri döndürülemez biçimde bozuluyor.

 

Gergerlioğlu’ndan Muharrem Aksem için soru önergesi: Kaç polis açığa alındı?

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 16 yaşındaki Muharrem Aksem’in Urfa’da özel harekat polislerinin atış talimi yaptığı yerde ölü bulunmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

 

Kobane Davası’nda Ahmet Türk savunma yaptı: Açılım için destek isteyen devlet arkadan tuzak kuruyor

’12 Eylül’den bugüne değişen bir şey yok’ diyen Ahmet Türk, ‘Demokratik siyasette ısrarlı olmamızın nedeni, sorunları çözeceğine inancımızdandı’ dedi.

 

Demirtaş’tan siyaset, sanat ve akademi dünyasına ‘tarihsel görev’ çağrısı

Demirtaş: Bir avuç hukuk tanımaz siyaset erbabının ele geçirdiği devlet halkın anasını ağlatırken anne sözü dinlemenin nasıl bir mazereti olabilir?

 

HDP’ye yapılan saldırıya kınama: Ne pahasına olursa olsun bu ülkeye barış ve demokrasiyi getireceğiz

HDP Mersin Erdemli İlçe binasına dün ‘kimliği belirsiz’ kişi veya kişilerce silahlı saldırı düzenlenmişti. Partiyi ziyaret eden Mersin Emek ve Demokrasi Platformu dayanışma mesajı verdi.

 

Ayhan Bilgen: Herkesi şaşırtacağız

Yeni parti kurma hazırlığında olan eski Kars Büyükşehir Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, gençler ve kadınlar konusunda herkesi şaşırtacak bir tablo ortaya koyacaklarını söyledi.

Bilgen, FOX TV’de katıldığı ‘Çalar Saat’ programında “Kişi merkezli siyaset yapmayacağız. Lidersiz bir yatay demokrasi, doğrudan demokrasi.”

 

Die Welt: Erdoğan’ın Almanya’daki trol ordusu seçimlere hazır

Alman Die Welt gazetesi, Erdoğan’ın başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki Türk seçmenleri etki altına almak için kurduğu ‘trol ordusu’nu yazdı.

 

CHP, HDP ve İYİ Parti’den seçim kanunu teklifine şerh: Kaybetme korkusuyla hazırlandı

CHP, HDP ve İYİ Parti’den, seçim kanununda değişiklikler öngören teklife şerh: “Garabet uygulama”, “Konu yap-boz yapılamayacak kadar ciddi”, “Artık oyların kaldırılması kendi lehine eğip bükme.”

 

Aksakal: AK Parti ve MHP’yle ittifak konuşulabilir, HDP’yle asla

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, seçimlerde ittifaklarla ilgili tutumunu açıkladı. Aksakal, AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’yle ittifak için konuşabileceklerini HDP’yle ise mümkün olmadığını söyledi.

 

DEVA’dan ‘HDP’ açıklaması: ‘Demokrasi adına bir yanlışlığa asla meydan vermeyeceğiz’

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, KRT TV’de dün yayınlanan Haftanın Panoraması programında Semra Topçu’nun konuğu oldu.  Şahin, AKP ve MHP tarafından hazırlanan ve seçim mevzuatında değişiklik öngören kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Rawest Araştırma Direktörü Ruhavioğlu: Kürtler için iki favori aday Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu

Millet İttifakı’nın masasında HDP’nin olmamasını Kürtlerin anladığını fakat katılmadığını belirten Ruhavioğlu, ‘Kürtler Erdoğan’ı yenme motivasyonuyla sandığı bekliyor’ dedi.

 

Bekir Ağırdır: Manda yoğurdu, kestane balı formülü seçmen gerçekliğinden kopmak demek

“Toplum zihnen kutuplaşmaya aşmaya hazır; muhalefet bunu henüz görmüyor”

 

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri: “Kadrolaşmaya karşı hukuki yollara başvuracağız”

Tüm bölümler ve üç enstitünün imzası ile akademisyenlerin yazışma grubuna gönderilen açıklamada, şeffaflıktan yoksun, liyakat ve birimlerin akademik özerklikleri dikkate alınmadan yapılan atamaların kabul edilemez olduğu belirtiliyor.

 

Boğaziçi’nde tüm bölümler ‘ağır kadrolaşma tehdidi’ne karşı ayakta

Bölümlerin ortak açıklamasında şöyle dendi: “Liyakat ve şeffaflık prensipleriyle birimlerin akademik özerklikleri dikkate alınmadan yapılan atamaların kabul edilemeyeceğini ve gerekli tüm hukuki yollara başvurulacağını belirtmek isteriz.”

 

İktidarın ‘Ruhban Bürokrasi’ ve ‘El Ezher’ yasasına CHP ve İYİP’den açık destek

Diyanet İşleri Başkanlığı’na (DİB) bağlı olarak milyarlarca liralık bütçeye, binlerce öğretim görevlisi, sözleşmeli personel kadrosuna sahip olacak Diyanet Akademisi’nin kurulması CHP ve İYİ Parti’nin de desteğiyle yasalaştı. Üstelik Türkiye’deki üniversiteler bünyesinde çok sayıda İlahiyat Fakültesi olmasına rağmen…

 

M4D Yıllık Medya İzleme Raporu açıklandı: 2021’de 241 gazeteci yargılandı

M4D Projesi’nin 3’üncü Medya Konferansında konuşan gazeteciler, meslekte yaşadıkları sorunları anlatırken cezaevindeki gazetecilere dikkat çekti.

 

Konya’da gazetecilere saldırı: ‘Emri belediye başkanı verdi’

Konya’nın Ereğli ilçesinde gazetecilik yapan Umut Yaygır ve Özcan Saraç, bir lokantada yemek yedikleri sırada 10-15 kişilik ülkücü oldukları öne sürülen bir grubun saldırısına uğradı.

 

AYM Başkanı Arslan: İhlal bulunan kararların harfiyen uygulanması gerekir

“Dünyanın hiçbir yerinde bizim kadar çok bireysel başvuru yok”

 

Afganistanlı ve Iraklılar da “Suriyeli” denilerek İdlib’e deport ediliyor… Son günlerde basit gerekçelerle binlerce sığınmacının kimliği iptal edildi

Suriye Dernekler Platformu Başkanı Davut, Göç İdaresi’nin son günlerde 200 bin sığınmacının kimliğini iptal ettiğini söyledi. Davut, “Evrakını evde unutan, trafik kazası yapan, komşusuyla tartışan sığınmacılar hemen sınır dışı ediliyor” dedi

 

Kobanê Davası: Eski Mahkeme Başkanı Çolak ile ilgili iddia gerçekse beraat verilmeli

Kobanê Davası’nın eski mahkeme başkanı Bahtiyar Çolak’ın gözaltına alınmasını hatırlatan Av. Ali Bozan: Eğer iddia gerçekse mahkeme, bir an önce yargılamayı bitirip beraat kararı vermesi gerekiyor.

 

Doku ailesinin avukatı: Bize çeşitli vasıtalarla Gülistan Doku’nun yeri konusunda bilgiler geliyor

Gülistan Doku soruşturmasında failler arasında çatlak oluştuğunu düşündüklerini belirten Avukat Çimen “Failler yakalanacaklarını düşündüklerinden orada da bir nedamet, pişmanlık gelişecektir” dedi.

 

Diyarbakır Bismil’de Nevruz öncesi 5 yaşındaki ikizler gözaltına alındı mı; anne, baro ve emniyet ne diyor?

 

Soylu’nun ziyareti ve Diyarbakır’da yasaklı günler

 

‘Harem selamlık’ talimatı veren müdür görevine geri döndü

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere talimat veren ve hakkında başlatılan soruşturmayla açığa alınan okul müdürü Haydar Akın, görevine iade edildi.

 

Çeşme Projesi sonunda ortaya çıktı

Turizm ve Kültür Bakanı geçen hafta Çeşme Turizm Projesi’nde yer alacak tesisleri açıkladı. Buna göre, Çeşme Yarımadası’nda ne halkın denize gireceği kıyı kalacak, ne sit alanı ne tarım ne de orman alanları… Tüm bu alanlara toplam 55.000 yatağa sahip olacak 200’den fazla otel, 11 golf sahası, marinalar yapılacak, yeni yollar açılacak.

 

Sinop’ta nükleer santral davası: Nükleeri değil, yaşamı savun

Nükleer Karşıtı Platform eş zamanlı olarak beş şehirden seslendi: Nükleere hayır! Sinop’taki nükleer santral projesi ÇED raporunun olumlu kararına karşı açılan iptal davası duruşması öncesi ‘Nükleer santrale karşı yaşamı savun’ sloganlarıyla protestolar gerçekleştirildi.

 

İstanbul Kent Savunması: Kabataş Meydanı’nın akıbeti ne olacak?

İstanbul Kent Savunması, 2016’da inşaatı başlanıp bırakılan ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi Projesi’nin, yeni İBB yönetimi tarafından devam ettirilmesine karşı çıktı. Açıklamada, “Her proje için sorgusuz sualsiz tamamlama politikasından vazgeçilmesini istiyoruz” denildi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Putin’in ‘akıl hocası’ sayılan Dugin’den tehdit: Rusya yoksa neden böyle bir dünyaya ihtiyacımız var?

Rus lider Putin’in ‘kulağına fısıldayan kişi’ olarak bilinen Aleksandr Dugin, Ukrayna savaşının akıbetine ilişkin sert ifadeler kullandı.

 

Heineken Rusya’dan tamamen çekildi: Ticaret artık sürdürülebilir değil

Rusya’da Ukrayna krizi nedeniyle faaliyetlerini askıya alan Heineken şirketi yaptığı açıklamada ülkeden tamamen çekildiğini duyurdu.

 

Zelenski: Tarafsızlık statüsüyle ilgili anayasa değişikliğine hazırız

 

Ukrayna krizi üzerinden Türkiye ve Fransa ilişkileri normalleşiyor

Türkiye ve Fransa 24 Şubat’tan beri Rusya ile Ukrayna arasında süregiden savaşta arabuluculuk çalışmalarına devam ediyor. Dışişleri ve savunma bakanları da eşgüdümlü olarak çalışıyorlar.

 

Çin basını: ABD, Çin ve Rusya’ya karşı iki cepheli bir savaş yürütüyor

Çin’in Global Times gazetesi bugün yayınladığı baş yazıda, “ABD’nin Ukrayna krizinin müsebbibi olmasına rağmen krizin sonuçlarını tüm dünya ülkelerine yıkmaya çalıştığı” yönünde analize yer verdi.

 

Rus yazar: Ne NATO ne de Ukrayna ülkeyi Putin’den kurtarabilir; kendimiz yapmalıyız

 

G7-Rusya hattında gaz restleşmesi: Rubleyle ödeme kabul edilemez

Almanya, ABD, Britanya, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin enerji bakanlarına göre Rus doğalgazı için rubleyle ödeme yapma seçeneği ‘kabul edilemez.’

 

TikTok, Rusya-Ukrayna savaşında nasıl bir rol oynuyor?

Rusya-Ukrayna krizine ”dünyanın ilk TikTok savaşı” diyenler var.

Rusya Ukrayna’yı işgal ederken, bombalanan kentlerin, Ukraynalıların sığınaklardaki hayatlarının görüntüleri ve propaganda içeriklerinin ortak özelliği TikTok’ta milyonlarca kişi tarafından izlenmiş olmaları.

 

Necef Zirvesi devam ediyor: İran’la nükleer müzakereler kriz nedeni

ABD, İsrail, Mısır, Bahreyn ve BAE dışişleri bakanlarının katıldığı Necef Zirvesi’nde ABD’den İran’ın nükleer programına karşı daha net bir tutum talep edildi.

 

İddia: TSK, KDP ile 15 Nisan’da Irak Kürt bölgesine ortak harekat düzenleyecek

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), 15 Nisan’da KDP ile iş birliği içinde, Irak Kürt Bölgesi’ne saldırı düzenleneceği iddia edildi. ANF’de yer alan habere göre, TSK’nin Kanimasi bölgesine operasyon düzenleneceği öne sürüldü.

 

Irak’ta cumhurbaşkanlığı seçme gerginliği büyüyor… “Bağdat’ta KDP ofisinin yakılmasının arkasında İran var”

Türkiye’nin komşusu Irak’ta aylardır hükümet kurulamıyor, cumhurbaşkanı seçilemiyor. Kürtler, Sünniler ve Sadr grubunun birlikte hareket etmesi, bazı Şii grupların tepkisini çekti. Olayların arkasında kimlerin yer aldığı merak konusu

 

KDP Bağdat binası ateşe verildi: Barzanilerin fotoğrafları ateşe veriliyor

Iraklı Şii lider Ali Sistani destekçileri, Bağdat’ta KDP’nin 5. şubesini ateşe verdi. Olay, bir KDP üyesinin Twitter paylaşımından sonra gerçekleşti.

 

İsrail’de iki polisin öldürüldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi

İsrail’in Hadera kentinde iki polisin öldürüldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi. Necef Zirvesi’nin yapıldığı gün gerçekleşen saldırı, IŞİD’in İsrail’de beş yıl sonra gerçekleştirdiği ilk saldırı oldu.

 

  1. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu: En İyi Film Ödülü CODA’nın

 

Oscar töreninde şiddet: Will Smith, Chris Rock’a tokat attı

Will Smith, hastalık nedeniyle saç kaybı yaşayan eşiyle ilgili ‘şaka’ yapan Chris Rock’a sahneye çıkarak tokat attı.

 

Oscar Töreni | “Kadınların başarısı maço şiddetle gölgelendi”

 

EKONOMİ

 

Kur korumalı hesaplara ödenecek garantiler iki Çanakkale Köprüsü yutacak

Kur korumalı hesaplara verilen döviz garantisi pahalıya patlayacak. Türkiye, dört ayda ödenecek kur garantisiyle iki Çanakkale Köprüsü, üç Osmangazi Köprüsü, dört Avrasya Tüneli yapabilirdi.

 

Türk-İş hesapladı: Açlık sınırı asgari ücretin 675 lira üzerinde

Türk-İş’in hesaplamasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 4 bin 927 TL’ye, yoksulluk sınırı 16 bin 52 TL’ye çıktı. Yıllık enflasyon ise yüzde 76,39’a yükseldi.

 

Üreticiler çiğ sütte zam istedi: Fiyat sabit tutulursa ilerde daha da artar

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun görevden alındı

Kırmızı ete gelen yüzde 45 zam sonrası yaptığı açıklamayla tepki toplayan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun görevden alındı.

 

Faturalar daha da artacak: Elektriğe yüzde 20 zam geliyor

Elektrikte zararına üretim başladı. Nisan ayında zam yapılmaması durumunda temmuz ayında yüzde 100’ün üzerinde zamma mecbur kalınacağı ifade ediliyor.

 

‘Erdoğan ile görüştüm’ diyen MHP’li Sancaklı, asgari ücret zammı için tarih verdi

Erdoğan ile görüştüğünü belirten MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, asgari ücrete ve emekli aylıklarına temmuz ayında zam geleceğini duyurdu.

 

Limak ve Mapa İstanbul Havalimanı’ndan çıkıyor

İstanbul Havalimanı konsorsiyumunu oluşturan 4 şirketten ikisinin ayrılık kararı aldığı iddia edildi.

 

Çanakkale Köprüsü’nün CHP’li ortağı konuştu: Solcuyum diyerek solcu olunmuyor

Yapı Merkezi’nin patronu Başar Arıoğlu eleştirilere cevap verdi. ‘Kalbimiz solda atar’ diyen Arıoğlu, özellikle Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerinin yersiz olduğunu söyledi.

 

Erdoğan: Temel ihtiyaç maddelerinin ve tıbbi cihazların KDV’sini yüzde 8’e indiriyoruz

 

2 aydır ücretleri ödenmeyen Modül Çelik işçileri üretimi durdurdu

Kocaeli’de Modül Çelik fabrikasında iki aydır ücretleri ödenmeyen işçiler üretimi durdurdu.

 

Reuters: Ruslara güvenli liman olmak Türkiye için riskli

Reuters haber ajansı, konuyla ilgili inceleme haberinde bu durumun Türkiye açısından riskleri olduğunu, ABD’nin Moskova’yı geniş kapsamlı ikincil yaptırımlarla hedef alması durumunda Türk hükümetinin, bankaların ve işyerlerinin sert yaptırımlara ve cezalara maruz kalabileceğine dikkat çekti.

 

BlackRock CEO’su Larry Fink: 30 yılda yaşadığımız küreselleşmenin sonu geldi

Fink, ‘Küresel sermaye piyasalarının gücüne uzun vadeli bir inancım devam ediyor. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali son 30 yılda yaşadığımız küreselleşmeye son verdi’ dedi.

 

 

 

29 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Buldan: Aysel Tuğluk arkadaşımız başta olmak üzere tüm hasta tutukluları derhal tahliye edin

2022 Newroz kutlamalarının ardından Pervin Buldan HDP Grup Toplantısı’nda gündeme dair konuştu.

 

CHP: Aksem hedef gözetilerek mi öldürüldü?

Atış talim alanı yapılan alanda ölü bulunan 16 yaşındaki Muharrem Aksem’e ilişkin açıklama yapan CHP Urfa İl Başkanlığı, ‘Açık bir ihmal var, yasal işlem başlatılmalı’ çağrısı yaptı.

 

5 yaşındaki Efe’nin ölümüne sebep olan polis beraat etti: Vicdanım rahat

Diyarbakır’da zırhlı araç çarpması sonucu 5 yaşındaki Efe Tektekin’in hayatını kaybetmesiyle ilgili davada sanık polis hakkında beraat kararı verildi. Polis İdris A. ‘Vicdanım rahat’ dedi.

 

CHP Avrupa Konseyi’nde kayyımları savundu: İçeride başka dışarıda başka

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Adalet Fidan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ndeki görüşmeye dair açıklamalarda bulundu.

 

Kobanî Davası: Demirtaş’tan mahkemeye: Sizin yarın alınmayacağınızın garantisi var mı?

Selahattin Demirtaş: “Sizin başkan diye hitap ettiğiniz talimat aldığınız insan ‘örgüt yöneticisi’ çıktı. Devletini satmış iddiası var. Devleti kullanarak rüşvet aldığı, yargı dosyalarını kapattıkları iddiası var. Bu iddialarla bir insan bizi nasıl yargılayabilir?”

 

Ulaştırma Bakanlığı 4 gazeteyi hedef gösterdi: Bu müfterilerle mücadele edeceğiz

Ulaştırma Bakanlığı, 1915 Çanakkale Köprüsü hakkındaki haberleri nedeniyle Sözcü, Birgün, Korkusuz, Karar gazetelerini ‘bu müfterilerle mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’ sözleriyle hedef gösterdi.

 

İstanbul Başsavcılığı, İmamoğlu’nun can güvenliğinin sağlanması için valilikten tedbir istedi

 

Bu da oldu: Üniversitenin insan hakları merkezi Hitler’i alıntıladı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı ‘İnsan Haklarını Güçlendirme ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi’, sitesinde Hitler’in ”Aklın bittiği ve sustuğu yerde son karar şiddete aittir” sözüne yer verdi.

 

Boğaziçi Üniversitesi heyeti İstanbul Barosu’nu ziyaret etti: Ortak çalışma grubu kurulacak

Boğaziçi bileşenlerinden oluşan 12 kişilik heyet, İstanbul Barosu’nu ziyaret etti. Ziyarette, baro avukatları ve bileşen temsilcilerinden oluşan ortak bir çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı.

 

Mabel Matiz: Hayatımın en önemli hak hukuk mücadelesi

Gelirlerinin ödenmediği ve devretmiş olduğu haklarını geri istediği iddiasıyla dava açan Matiz, ‘Bu mücadeleyi sadece kendim için değil, istismar edilen tüm müzisyenler için veriyorum’ dedi.

 

Cinsel saldırıda bulunan korucu suçunu itiraf etti, serbest bırakıldı

Gürpınar’da, korucu Faik Dural çocuğa yönelik cinsel saldırı suçu işlediğini itiraf etmesine rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

 

 

DIŞ POLİTİKA

 

Rusya-Ukrayna heyetleri İstanbul’da: Taraflar güvenlik garantisi konusunda anlaşmaya yakın

Rusya ve Ukrayna heyetlerinin bugün İstanbul’da müzakere görüşmeleri devam ediyor. Ukraynalı müzakereci Arakhamia, tarafların güvenlik garantisiyle ilgili anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

 

İstanbul Görüşmesi | Ukrayna: Rusya ile anlaşma olursa garantör ülkeler ile birlikte imzalanacak

Görüşmelerden sonra açıklama yapan Ukrayna heyeti, ‘Türkiye de garantör olsun’ dedi. Rusya Savunma Bakanlığı, ‘Kiev ve Çernihiv’de operasyon duracak’ açıklamasında bulundu

 

Erdoğan: Tüm dünya sizden müjde bekliyor

Heyetlere seslenen Erdoğan, ‘Çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri gerçekten derinden üzüyor. Dostluk, komşuluk, insani yakınlık ve hukukun gereğini yerine getirmeye çalıştık’ dedi.

 

Zehirlendiği iddia edilmişti: Abramovich, İstanbul’da kurulan barış masasında ortaya çıktı

Rusya ve Ukrayna heyetleri bugün Dolmabahçe’de bir araya gelirken, görüşmelere zehirlendiği iddia edilen Rus iş insanı Roman Abramovich’in de katılması dikkat çekti.

 

İstanbul’da Rusya-Ukrayna toplantısı sona erdi: Sekiz ülkeye ‘garantör’ çağrısı

Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında bugün İstanbul’da yapılan görüşme sonrası ilk açıklama Ukrayna heyetinden yapıldı. Açıklamada, “Ukrayna’nın nötr statüyü kabul edebileceği” belirtildi.

 

Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul görüşmesi ardından peş peşe açıklamalar; “Talepleri Putin’e ileteceğiz”

 

Amberin Zaman: Erdoğan, Macron’dan ABD yaptırımlarının kaldırılması için lobi yapması rica etti

İddiaya göre NATO zirvesinde Türk yetkililer ve Ankara’daki ABD Büyükelçiliği bastırmasına rağmen Erdoğan, Biden ile bir görüşme yapamadı.

 

ABD’de yapılan seçim anketinde Trump Biden’a 6 puan fark attı

ABD’de yapılan varsayımsal bir ankette eski Başkan Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde Başkan Joe Biden’ın 6 puan önünde çıktı.

 

 

EKONOMİ

 

Petrole rekor zam hazırlığı: Suudi Arabistan’ın kararı piyasaları karıştıracak

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Saudi Aramco’nun Çin’de yaşanan pandemi önlemlerine rağmen ham petrol fiyatlarını 5 dolar civarında artırarak rekor seviyelere taşıyacağı belirtildi.

 

KDV indirimi araştırması: ‘Gıda fiyatlarında değişiklik olmadı’ diyenlerin oranı yüzde 82,1

Metropoll Araştırma şirketinin anketine göre, seçmenlerin yüzde 82,1’i KDV indiriminin temel gıda ürünleri fiyatlarına yansımadığını belirtti.

 

Turkcell’in Rus ortağı yaptırımlardan dert yandı: Dışarıda yemek bile yiyemiyorum

 

Reuters: Rusya’dan İstanbul ve Dubai’deki mülk satışlarına talep arttı

Reuters haber ajansı, gayrimenkul şirketlerinin verdiği bilgilere göre, Rusya vatandaşlarının İstanbul ve Dubai’den mülk satın alma taleplerinin arttığını duyurdu.

 

Altın ve dövizde ‘müzakere’ etkisi

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeler sonrasında döviz kurları ve altında düşüş yaşandı. Dolar 14,54, Euro 16,17 seviyelerine geriledi. Gram altın ise 885 lirayı gördü.

 

TÜSİAD’ın yeni başkanı Orhan Turan’dan hukuk devleti, laiklik ve piyasa ekonomisi vurgusu

 

30 MART

 

İÇ POLİTİKA

 

Birçok kentte evlere polis baskını: Gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda gözaltı

İstanbul, Ankara, Hatay, İzmir ve Erzurum’da birçok adrese düzenlenen polis baskınlarında gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

“Devlet bir kez daha yaşam hakkını yok saydı”

İHD ve ÇHD, ölü bulunan 16 yaşındaki Aksem’le ilgili “Etkili bir soruşturma yürütülerek sorumluların cezalandırılması ‘kaza’ adı altındaki benzer vakaların yaşanmasına engel olacaktır” açıklamasını yaptı.

 

Avrupa Konseyi’nde kayyımları savunduğu iddia edilen CHP’li Akgün’den açıklama

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazandığı belediyelere kayyım atanmasını savunduğu ileri sürülen CHP’li Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün konuştu.

Medyascope TV’ye konuşan Akgün, kayyımları savunmadığını, yasayla İçişleri Bakanlığı’na verilen bu yetkinin yasal düzenleme ile elinden alınması gerektiğini belirterek, “Ben yasal değişiklik yapılmadan bunun süreceğini söyledim.

 

Cumhur İttifakında ‘seçim kanunu’ çatlağı: Evet demeyeceğim

Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Meclis’te görüşülmeye devam eden seçim kanunu yasasına evet demeyeceğini açıkladı.

 

Demokrasi İttifakı: Antidemokratik seçim sistemini kabul etmiyoruz

HDP öncülüğünde bir araya gelen sol ve sosyalist siyasi oluşumlar, Meclis’te görüşülen seçim kanununda değişiklikler öngören teklife karşı açıklama yaptı.

 

İmamoğlu: AB ülkeleri, Türkiye’deki değişim sürecine hazırlanmalı

AB Türkiye Delegasyonu ile bir araya gelen İBB Başkanı İmamoğlu, “AB ülkelerinin, Türkiye’de ayak sesleri duyulan değişim sürecine şimdiden hazırlanmasını umuyoruz” dedi.

 

Metin Gürcan davası gizli duruşmalarla görülecek

‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan emekli binbaşı Metin Gürcan davası için kapalılık (gizli duruşma) kararı alındı.

 

Suriyelilerin aracına sahte para ve uyuşturucu yerleştiren polisler tutuklandı

Polislerin Suriyelilerin aracında bulunan yüklü miktarda parayı da tutanaklara eksik geçirdiği belirtildi

 

AK Parti ana kademe toplantısında Kürtçe şarkı

AK Parti’nin Diyarbakır’da düzenlenen ana kademe toplantısına katılan eski Van milletvekili Gülsen Orhan, divanda stran (halk şarkısı) söyledi.

 

Kobanî Davası: “Çözüm Süreci suçlama konusu yapılamaz”

Avukat Erdal Kuzu, Çözüm Sürecinde devlet bilgisi dahilinde Kandil’e yapılan ziyaretlerin belgelerinin MİT’ten istenmesini ve dava dosyasına eklenmesini talep etti, “Devlet, yargı içerisindeki güç odaklarının değişmesinin bedeli Kürtlere ödetiliyor” dedi.

 

Cenk Yiğiter: Devlet beni 15 yaşında fişlemiş, 37 yaşında atmış

KHK ile görevden alınan Cenk Yiğiter, ihraç işlemine karşı açtığı davayla ilgili bilgi paylaştı. Yiğiter, “Devlet beni, 1995’te, 15 yaşında liseliyken fişlemiş” dedi.

 

Ankara Barosu Başkanı Mehmet Eren Turan oldu

Avukat Kemal Koranel’in istifasıyla boşalan Ankara Barosu Başkanlığı’na Yönetim Kurulu’nda başkan yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Eren Turan seçildi.

 

Hacettepe’de bir tuhaf işe alım: Puanlar değişti, tek hak sahibi sınavı kazanamadı

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki araştırma görevlisi alımında, sınava girmeye hak kazanamadığı duyurulan öğrenciler yedek ve asil listede yer alırken, sınava girmeye hak kazanan tek öğrenci başarısız olarak ilan edildi.

 

Akademisyenlerin üzerine yürüyen rektör yardımcısına sosyal medyadan tepki: Direnirseniz başka bir üniversite mümkün

Nişantaşı Üniversitesi’nde işten çıkarıldığı için genel sekreterlik önünde bekleyen akademisyenlerin üzerine yürüyen rektör yardımcısı sosyal medyada gündem oldu.

 

Boğaziçi’nin fahri doktora unvanı verdiği aydınlardan Boğaziçi’ne destek

Akademisyen Prof. Dr. Daren Acemoğlu, sosyolog İsmail Beşikçi, piyanist İdil Biret, yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve yazar Orhan Pamuk’un aralarında olduğu 16 aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan sürecin kaygı verici olduğunu belirttiler.

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat: Yerebatan Sarnıcı’nın girişine el konuldu

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, tarihi Yerebatan Sarnıcı’nın üzerinde bulunan, İBB’ye ait Talat Paşa Konağı’na ve tarihi Sarnıcın giriş yapısına hukuksuz şekilde el konulduğunu açıkladı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ‘İmamoğlu’na suikast’ iddiasına bir günde takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Danıştay cinayeti hükümlülerinden Osman Yıldırım’ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast planlandığı ihbarıyla ilgili olarak takipsizlik kararı verdi.

 

Kadına ve sağlık çalışanlarına şiddete yönelik teklif Adalet Komisyonu’nda kabul edildi

Teklife göre, TCK’daki ‘takdir indirimi’ nedenleri sınırlandırılacak, failin pişmanlık içermeyen davranışları, takdiri indirim nedeni olarak kabul edilmeyecek.

 

Kürt Film Festivali’nde yoğun ilgi: Bu ilgi bir arada olmanın hasreti

İstanbul’da 2’ncisi düzenlenen İstanbul Kürt Film Festivali’ne yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Yönetmenler, bu katılımın bir sonraki festivallerin daha yoğun olacağına işaret ettiğini söyledi.

 

DIŞ POLİTİKA

Zelenskiy küçültülmüş bir NATO formülü istiyor

Ukrayna tarafı garantörlerin silah ve asker vermesinden söz ediyor. Yani burada garantör risk almaya davet ediliyor, garantör olmak peşinen çatışmaya ortak olmak demek.

 

Ukrayna, Türk sularında görülen mayınlar için Rusya’yı suçladı: ‘Bilinçli salınıyor’

 

Rusya ve Çin ortaklığını genişletme kararı aldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ‘Rusya ve Çin, zorlayıcı uluslararası koşullarda iş birliğini genişletme konusunda anlaştı’ açıklamasını yaptı

 

Putin Fransa, Türkiye ve Yunanistan’ın teklifini reddetti

Tüm dünyanın gözleri, salı günü İstanbul’da yapılan barış görüşmelerinin ardından alınacak kararlar için Moskova ile Kiev’e döndü. Fransa’dan gelen açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile konuşmasında Maripuol’a insani yardım gönderilmesine izin vermeyeceğini söylediği aktarıldı.

 

ABD, Doğu Avrupa’ya asker ve savaş uçağı sevk ediyor

ABD 400 asker, 10 tane F/A-18 tipi savaş uçağı ve birkaç C-130 askeri kargo uçağının, Doğru Avrupa ülkelerine gönderileceğini duyurdu

 

ABD: ‘Ukrayna Savaşı Doğu Akdeniz’in önemini artırdı’

Yunanistan kamu radyo televizyon kurumu ERT’ye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ukrayna savaşının Doğu Akdeniz’in stratejik önemini artırdığını söyledi.

 

Hulusi Akar: ‘S-400’lere alternatiflere açığız’

 

NATO, nisandaki zirveye Ukrayna’yı da davet etti

NATO Dışişleri Bakanları zirvesine birliğe üye olmayan 7 ülke daha çağrıldı

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Rusya uçaklarının saldırılarında TSK askerleri yaralandı

Rus savaş uçaklarının saldırısında Türkiye’ye ait bir panzerin füzeyle vurulduğu, 3 askerin yaralandığı belirtildi. Araştırmacı Dr. El-Durzi saldırıların ‘bir mesaj’ olduğunu söyledi.

 

Dünya Bankası, Taliban’ın kız okullarını açmaması nedeniyle Afganistan’daki projelerini dondurdu

 

Cezayir’de gıda enflasyonu: ‘Yemeklik yağ almak, uyuşturucu almaya çalışmaya benzedi’

 

Mısır’dan FIFA’ya Senegal hakkında ‘ırkçılık’ şikayeti

Senegal-Mısır maçında Mısırlı oyunculara lazer ışık tutulurken, Mısır Futbol Federasyonu yapılanın ırkçılık olduğunu belirterek FIFA’ya şikayette bulundu.

 

EKONOMİ

Barış görüşmeleri izleniyor: Dolar 14,65 bandında, altın son bir ayın en düşük seviyesinde

Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerine yönelik iyimserlikle dolar/TL ay ortasından bu yana sıkıştığı 14.8 dar bandı sınırlı da olsa aşağı yönde kırdı, altında da düşüş görüldü.

 

Rus petrolünde rota değişiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ihraç edilen petrolün rotasındaki değişim dikkat çekici. Avrupa’ya sattığı petrol belirgin şekilde azalırken, Asyalı alıcılar öne çıkmaya başladı.

 

MAK Araştırma Başkanı: Hiçbir zaman böyle bir oran görmedik

Mehmet Ali Kulat, ekonominin kötü yönetildiğini söyleyenlerin oranının yüzde 83 olduğunu söyledi.

 

Meyhaneler artık efkar dağıtılan mekanlar değil: Daha az gidiliyor, daha az yeniliyor, daha az içiliyor

Alkollü içkilere yapılan zamlar hem müdavimleri hem de meyhaneleri kara kara düşündürüyor. Mekan sahipleri cirolarının yüzde 50 oranında düştüğünü söylerken, çoğunluğu beyaz yakalılardan oluşan müdavimler ise sosyal hayatlarının bittiğinden yakınıyor

 

Türk Telekom’un toptan tarife fiyatlarına yüzde 67 oranında zam yapıldı

“Tüketiciler önümüzdeki dönemde yüksek internet ve sabit telefon faturaları ödemek zorunda kalacak”

 

Akın: 2022 bütçesinden milyarlarca lira ‘garanti ödeneği’ ayrıldı

CHP’li’ Akın ‘Devletin kasasından bir kuruş çıkmıyorsa, 2022 yılı için Karayolları Müdürlüğü’nün bütçesine garanti ödemeleri için niye 20 milyar 378 milyon lira ödenek ayrıldı?’ diye sordu.

 

AKP’den asgari ücret, memur ve emekli maaşlarıyla ilgili açıklama

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, asgari ücretin arttırılmasını yeniden gündeme alacaklarını söyledi.

 

Ekonomist Uğur Gürses’ten önemli iddia: Merkez Bankası yöneticileri sürgün edildi

Gürses, Merkez Bankası’na ilişkin önemli bir iddiada bulundu. Gürses, kurumda genel müdür seviyesinde görev yapmış bazı yöneticilerin Anadolu’daki şubelere gönderildiğini öne sürdü.

 

Araştırma: Türkiye 2021’de pandemi öncesine göre elektrik talebinin en hızlı arttığı 4. ülke

 

Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde eylem yapmak isteyen EnerjiSa işçileri gözaltına alındı

İşten atılan EnerjiSa işçileri, Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde eylem yapmak istedi. Aralarında Enerji-Sen temsilcilerinin de bulunduğu işçiler gözaltına alındı.

 

Mimarlar Odası çalışanları greve gidiyor

Mimarlar Odası çalışanları, merkez yönetim ile sendikaları arasında uzlaşma kararı çıkmaması üzerine greve gitme kararı aldı.

 

Uşak Üniversitesi’nde öğrenciler rektörlüğe yürüdü: Beslenemiyoruz

Uşak Üniversitesi’nde yemekhane ücretlerine zam yapılmasına öğrenciler tepkili. Öğrenciler 3,5 liradan 6 liraya çıkan yemek ücretine karşı rektörlük binasına yürüyüş yaptı.

 

ÖNERİLEN MATERYALLER

İç Politika

 

Kadın mücadelesine operasyon, Diyarbakır Newroz’u, bölgede kadına yönelik şiddet | Ekmek ve Gül

 

Protestan Kiliseler Derneği Hak İhlalleri Raporu: Nefret söylemi arttı

 

5 ACİL TALEBİMİZİ İçermeyen Hiçbir Toplumsal Mutabakat Metnini Kabul Etmiyoruz / EŞİK

 

Yangın sonrası ormanlar: İnsan müdahalesi ne kadar zarar veriyor?

 

Sandığa giren değil çıkan oy ile seçim kazanmak / Sedat Bozkurt

 

Newroz alanında ‘helalleşme’ için ne söylendi?

 

İstanbul Sözleşmesinin ardından 1 yıl / Filiz Pehlivan

 

Aşkı bilmeyene oy yok / Selahattin Demirtaş

 

İrfan Aktan: Korkut Boratav: Sosyalistleri ve HDP’yi dâhil edecek sınıfsal muhalefet düğümü çözebilir

 

Bekir Ağırdır: AKP’nin oy kaybı ekonomik buhrana rağmen neden yavaşlıyor?

 

Berrin Sönmez: Diyanet Akademisi ne işe yarar, muhalefet niçin kabul oyu verdi?

 

 

Dış Politika

 

Ukrayna işgali ve Almanya solunun hali / Yücel Özdemir

 

Araştırma: Dünya iklim hedeflerinin çok gerisinde

 

Erbilli amcanın şeref madalyası ve İran füze saldırısı / Zafer Yörük

 

Türkiye’nin Afrika’da tarımsal faaliyetleri: Hayal mi, gerçek mi?

 

Abdulbari Atwan: Orta Doğu’da Rusya-Çin ekseninin nüfuzu artacak / Hediye Levent

 

‘Türkiye, S-400’leri Ukrayna’ya, ABD de F-35’leri Türkiye’ye versin’ önerisi

 

Ceren Ergenç: Çin kendisini güçlü değil, mağdur görüyor

 

ABD, Suriye’ye yeniden mi el atıyor? Erdoğan Esad’la barışır mı? / Fehim Taştekin

 

AB-Türkiye ilişkileri: Partner mi rakip mi? Ortak mı hasım mı?

 

Söyleşi: Nagehan Uskan, Sweeta Massoud Rustam: Kabil’de Feminist Afgan Kadınlar Direniyor. Kimdik, kimiz, kim olacağız?

 

Ekonomi

 

Çanakkale Köprüsü açıldı: Yapımı, maliyeti, işletmecileri

 

Şişecam işçileri yazdı: Şişecam’ın emek sömürüsü

 

Çanakkale Köprüsü’nde soygun büyük, projeye özel bir oyun döndü – Pelin Cengiz